BOINC - en to he translation catalogue (179 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
he: עברית

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
he: Hebrew

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
he: BAM! מסייע לך ביצירה ובניהול של חשבונות מיזמי BOINC שלך ומסייע לך עם הגדרת העדפות, הצטרפות אל או יצירת צוותים, חיבור המחשבים שלך למיזמים, ועוד הרבה יותר.  אם אתה משתמש BOINC חדש או קיים, BAM! יעזור לך להפיק את המרב מ-BOINC.

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
he: חברי GridRepublic מריצים שומר מסך אשר מאפשר למחשבים שלהם לבצע מיזמי מחקר בעלי עניין ציבורי כאשר המחשבים לא נמצאים בשימוש אחר. שומר מסך זה אינו משפיע על הביצועים של המחשב המארח במידה כלשהי יותר מאשר שומר מסך רגיל.

en: Search
he: חיפוש

en: Return to BOINC main page
he: חזור לעמוד BOINC הראשי

en: This page is %stranslatable%s.
he: עמוד זה %sניתן לתרגום%s.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
he: BOINC היא תוכנה המאפשרת לך לנדב את הזמן הלא מנוצל של המחשב שלך עבור מיזמים מדעיים כגון SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid ורבים נוספים.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
he: לאחר התקנת BOINC על המחשב שלך, אתה יכול לחבר אותו לכמה מהמיזמים הללו שתרצה.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
he: אתה רשאי להריץ תוכנה זו על מחשב רק אם אתה הבעלים שלו או שיש לך רשות מהבעלים.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
he: אנו ממליצים שתורידו את BOINC מ-Google Play או מ-Amazon Appstore, לא מכאן.

en: System requirements
he: דרישות מערכת

en: Release notes
he: הערות הפצה

en: Help
he: עזרה

en: All versions
he: כל הגרסאות

en: Version history
he: היסטוריית גרסאות

en: GPU computing
he: חישוב מעבד גרפי

en: BOINC: compute for science
he: BOINC: חישובים עבור המדע

en: Computing power
he: כוח החישוב

en: Top 100 volunteers
he: 100 המתנדבים המובילים

en: Statistics
he: סטטיסטיקות

en: 24-hour average:
he: ממוצע ל-24-שעות:

en: PetaFLOPS.
he: פטה-פלופים.

en: Active:
he: פעילים:

en: volunteers,
he: מתנדבים,

en: computers.
he: מחשבים.

en: News
he: חדשות

en: Database not available; please try again later.
he: מסד נתונים אינו זמין; נא נסה שוב מאוחר יותר.

note: "Volunteer" is used as a verb
en: Volunteer
he: התנדב

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
he: השתמש בזמן הלא מנוצל  של המחשב שלך (ווינדוס, מאק לינוקס או אנדרואיד) כדי לרפא מחלות, לחקור התחממות גלובלית, לגלות פולסרים ולבצע עוד סוגים רבים של מחקר מדעי. זה בטוח, מאובטח ופשוט:

en: Download
he: הורדה

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
he: עבור מכשירי אנדרואיד, הורידו את אפליקציית BOINC מ-Google Play Store; עבור Kindle, הורידו אותה מ-Amazon App Store.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
he: באפשרותך לבחור לתמוך %1 במיזמים %2 כגון %3, %4, ו%5, מבין רבים נוספים.

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
he: אם אתה מריץ מספר מיזמים, נסה %1 מנהל חשבונות %2 כגון %3 GridRepublic %4 או %5 BAM! %6.

en: Learn more:
he: למד עוד:

en: Message boards
he: לוחות הודעות

en: Projects
he: מיזמים

en: Manual
he: חוברת הדרכה

en: Add-ons
he: תוספים

en: Links
he: קישורים

en: Other ways to help:
he: דרכים אחרות לעזור:

en: Overview
he: סקירה כללית

en: Translate
he: תרגם

en: Test
he: בדיקה

en: Document
he: מסמך

en: Publicize
he: הוצאה לאור

en: Report bugs
he: דווח על באגים

en: High-throughput computing with BOINC
he: מחשוב בעל תפוקה גבוהה עם BOINC

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
he: %1 מדענים %2: השתמשו ב-BOINC כדי ליצור %3 מיזם חישובים התנדבותי %4, הנותן לכם את הכוח של אלפי יחידות עיבוד ומעבדים גרפיים.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
he: %1 אוניברסיטאות %2:  השתמשו ב-BOINC כדי ליצור %3 מרכז מחשוב וירטואלי עבור הקמפוס %4.

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
he: %1 חברות %2: השתמשו בBOINC עבור %3 מחשוב רשת מחשבים אישיים %4.

en: Documentation
he: תיעוד

en: BOINC and Docker
he: BOINC ו-Docker

en: Software development
he: פיתוח תוכנה

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
he: BOINC הינה פלטפורמת תוכנה עבור מחשוב התנדבותי. היא כוללת לקוח, שרת, רכיבי אינטרנט וממשקי תכנות יישומים (API) להתחברות לרכיבים אחרים.

en: Source code
he: קוד מקור

en: Building BOINC
he: בניית BOINC

en: Design documents
he: מסמכי עיצוב

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
he: אנחנו תמיד מחפשים מתכנתים כדי לעזור לנו לתחזק ולפתח את BOINC.

en: Development process
he: תהליך פיתוח

en: Development tasks
he: משימות פיתוח

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
he: BOINC מופץ תחת רישיון הקוד הפתוח LGPL.

en: The BOINC project
he: מיזם ה-BOINC

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
he: BOINC הוא מיזם מבוסס קהילה. כולם מוזמנים להשתתף.

en: Email lists
he: רשימות תפוצה

en: Events
he: אירועים

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Governance
he: משילות

en: Live help via Skype or email
he: עזרה מקוונת באמצעות Skype או דוא"ל

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
he: עזרה חיה של BOINC מאפשרת לך לקבל עזרה אחד-על-אחד ממשתמש BOINC מנוסה, שיכול לענות על שאלות לגבי BOINC, לעזור לך להתקין ולהשתמש בBOINC ולפתור בעיות.

en: You can communicate with a helper
he: באפשרותכם לתקשר עם עוזר

en: by email
he: באמצעות דוא"ל

en: using Skype chat
he: באמצעות צ'אט סקייפ

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
he: מתנדבים דוברי שפות רבות זמינים. אנא בחר שפה (מספר העוזרים מוצג):

en: Be a Help Volunteer
he: הפוך לתומך מתנדב

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
he: אם אתה משתמש BOINC מנוסה, אנו מעודדים אותך %sלהפוך לתומך מתנדב%s. זו דרך מצויינת לסייע למטרות המחקר המדעי ולחישוב התנדבותי - וזה כיף!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
he: אם אתה כבר תומך מתנדב: לעריכת ההגדרות שלך, %sלחץ כאן%s.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
he: עוזרי BOINC הם מתנדבים ללא תשלום. עצותיהם אינן בהכרח מאושרות ע"י BOINC.

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
he: %1 לעולם%2 אל תיתן כתובת דוא"ל או סיסמה לעוזרי BOINC.

en: Unknown
he: לא ידוע

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
he: אנו ממליצים שתתקינו בנוסף את %1 VirtualBox %2, כדי שהמחשב שלך יוכל לעבוד על מיזמים מדעיים הדורשים את התוכנה.

en: Learn more about VirtualBox.
he: למד עוד אודות VirtualBox.

en: Download BOINC + VirtualBox
he: הורד את BOINC + VirtualBox

note: "for %s" identifies the operating system, e.g. "for Windows"
en: for %s
he: עבור %s

en: Download BOINC
he: הורד את BOINC

en: Distributed sensing
he: חישה מבוזרת

en: University of Southern California
he: אוניברסיטת דרום קליפורניה

en: Seismology
he: סייסמולוגיה

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
he: Quake-Catcher Network משתמש בחיישנים המחוברים למחשבים וסמארטפונים כדי לאתר גלים סייסמיים.

en: BOINC Poland Foundation
he: קרן BOINC פולין

en: Environmental research
he: מחקר סביבתי

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
he: Radioactive@Home מייצר מפה חינמית ומעודכנת באפון שוטף של רמות קרינה באמצעות חיישנים המחוברים למחשבים של מתנדבים. אתה נדרש לרכוש חיישן כדי להשתתף.

en: Cognitive science and artifical intelligence
he: מדע קוגניטיבי ואינטליגנציה מלאכותית

en: Cognitive Science
he: מדע קוגניטיבי

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
he: MindModeling@Home עושה שימוש במידול חישובי של תהליכים קוגניטיבים על-מנת להבין יותר טוב את המוח האנושי וכדי ללמוד את המנגנונים והתהליכים אשר מאפשרים ומבקרים ביצועים ולמידה אנושית.

en: Independent
he: עצמאי

en: Artificial intelligence
he: אינטליגנציה מלאכותית

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
he: נתח והמר רשתות סמנטיות לשימוש ב-FreeHAL, אינטליגנציה מלאכותית אשר עושה שימוש ברשתות סמנטיות, גזענים, חלק ממסדי נתוני דיבור וחלק ממתייגי דיבור על מנת לחקות התנהגות אנושית בשיחות.

en: Biology and Medicine
he: ביולוגיה ורפואה

en: Medical physiology
he: פיזיולוגיה רפואית

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
he: DENIS@Home מבצע סימולציות אלקטרופיזיולוגיות לבביות, הלומדות את הפעילות החשמלית של הלב.

en: Molecular biology
he: ביולוגיה מולקולרית

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
he: RNA World שואף לזהות, לנתח, לחזות מבנית ולעצב מולקולות RNA על בסיס תוכנות ביואינפורמטיקה מבוססות.

en: University College Dublin
he: אוניברסיטת קולג' דבלין

en: Antimalarial drug discovery
he: גילוי תרופות אנטימלריאליות

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
he: הטפיל אשר גודם למלריה ממשיך לפתח חסינות לתרופות זמינות. לפיכך, אנו זקוקים בדחיפות לגילוי סמים חדשים, תוך התמקדות בחלבונים חדשים בטפיל כמטרות. מיזם FiND@Home מכוון למציאת מטרות חדשות אלו.

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
he: פארק המחקר הביורפואי ברצלונה (PRBB)

en: Molecular simulations of proteins
he: סימולציות מולקולריות של חלבונים

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
he: GPUGrid.net פותח תרחישים חישוביים חדישים באמצעות הקוד לדינמיקה מולקולרית (CellMD) הראשון אשר הותאם במיוחד לרוץ על מעבדים גרפיים של NVIDIA. יישומים ביו-רפואיים חדשים הופכים לפתע לאפשריים ונותנים תפקיד חדש לביולוגיה חישובית עבור מחקר ביו-רפואי.

en: University of Washington
he: אוניברסיטת וושינגטון

en: Biology
he: ביולוגיה

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
he: קבע את הצורות התלת-מימדיות של חלבונים במחקר אשר עלול בסופו של דבר להוביל למציאת תרופות למספר מחלות רציניות. ע"י הרצת Rosetta@home אתה תעזור לנו להאיץ ולהרחיב את המחקר שלנו בדרכים שמעולם לא יכולנו לנסות ללא עזרתך. בנוסף, אתה תעזור למאמצים שלנו לעצב חלבונים חדשים לצורך לחימה במחלות כגון HIV, מלריה, סרטן ואלצהיימר.

en: Earth Sciences
he: מדעי כדור הארץ

en: Oxford University
he: אוניברסיטת אוקספורד

en: Climate study
he: מחקר אקלים

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
he: חקור את האומדנים שיש לבצע במודלי אקלים החדישים ביותר. באמצעות הרצת המודל אלפי פעמים אנו מקווים לגלות איך המודל מגיב לשינויים קטנים באומדנים אלו - קטנים מספיק כדי לא להפוך את האומדנים לפחות מציאותיים. הדבר יאפשר לנו לשפר את הבנתנו לגבי מידת הרגישות של המודלים שלנו לשינויים קטנים ולדברים  נוספים כגון דו-תחמוצת הפחמן ומחזור הגופרית. הדבר יאפשר לנו  לחקור איך האקלים עלול להשתנות במאה הקרובה תחת מגוון רחב של תרחישים שונים.

en: Physical Science
he: מדע פיזיקלי

en: Astronomy
he: אסטרונומיה

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
he: TheSkyNet POGS הוא מיזם החוקר 16 תכונות שונות של גלקסיות, כולל בהירות, מסה, כמות אבק ובאיזו מהירות נוצרים כוכבים. אנו משתמשים בכוח העיבוד שלך כדי לבצע חישובים של פיקסל-על-פיקסל על תמונות מרובות אורכי גל (אולטרה סגול, אור נראה ואור גובל באינפרא אדום) של גלקסיות כדי להפיק אטלס אשר יעזור לאסטרונומים להבין יותר טוב את היקום המרוחק.

en: Astrophysics
he: אסטרופיזיקה

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
he: מטרת מיזם זה היא להסיק צורות וסיבוב עבור חלק משמעותי מאוכלוסיית האסטרואידים. בתור נתוני קלט, אנו משתמשים בכל פוֹטוֹמֵטְרִייָת אסטרואידים זמינה. התוצאות הן מודלים של צורת קימור אסטרואידים עם כיוון ציר הסיבוב ותקופת הרוטציה.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
he: אוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
he: המטרה של Cosmology@Home היא לאתר את המודל אשר מתאר בצורה הטובה ביותר את היקום שלנו ולמצוא את טווח המודלים אשר מסכימים עם הנתונים הזמינים של פיזיקת חלקיקים אסטרונומים.

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
he: Universe@Home שואף ליצור את מסד הנתונים הראשון של תכולת הכוכבים המדומה של היקום, מהכוכבים הקדומים ביותר ועד החורים השחורים הבינאריים האקזוטיים ביותר.

en: Do research in physics and astronomy
he: בצע מחקר בפיזיקה ואסטרונומיה

en: Rensselaer Polytechnic Institute
he: המכון הפוליטכני רנסלאר

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
he: המטרה של Milkyway@Home היא לייצר מודל תלת-מימדי בעל דיוק גבוה של גלקסיית שביל החלב באמצעות נתונים שנאספו ע"י מצפה השמיים הדיגיטלי סלואן.

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
he: חקור את מבנה גלקסיית שביל החלב

en: Leiden University, The Netherlands
he: אוניברסיטת ליידן, הולנד

en: Chemistry
he: כימיה

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
he: חישובי מדע פני השטח באמצעות מכניקה קלאסית. Leiden Classical מאפשר למתנדבים, סטודנטים ומדענים אחרים להגיש את החישובים האישיים שלהם לרשת. לכל משתמש יש את התור האישי שלו עבור מטלות מכניקה קלאסית. בדרך זו סטודנטים השתמשו ברשת כדי לדמות אַרְגוֹן נוזלי, או כדי לבדוק את התוקף של חוק הגז האידיאלי ע"י ביצוע הסימולציות הלכה למעשה דרך הרשת.

en: Help students do atomic simulations
he: עזרו לסטודנטים לבצע סימולציות אטומיות

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
he: אוניברסיטת וויסקונסין - מילוואקי (ארה"ב), מכון מקס פְּלַאנְק לפיזיקת כבידה - הנובר (גרמניה)

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
he: Einstein@Home משתמש בזמן הלא מנוצל של המחשב שלך כדי לאתר אותות אסטרופיזיקלים חלשים מכוכבי ניוטרונים מסתובבים (המכונים לעתים קרובות פולסרים) באמצעות נתונים מגלאי גלי הכבידה LIGO, טלסקופ הרדיו שבאַרֶסִיבּוֹ ולווין קרינת הגמא פרמי.

en: Help detect pulsars and gravitational waves
he: עזרו בזיהוי פולסרים וגלי כבידה

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
he: CERN (המרכז האירפאי לחקר הגרעין)

en: Physics
he: פיזיקה

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
he: מאיץ LHC (Large Hadron Collider) הוא מאיץ חלקיקים ב-CERN, הארגון האירופאי לחקר הגרעין, מעבדת פיזיקת החלקיקים הגדולה בעולם. זהו הכלי הכי עוצמתי שנבנה אי-פעם לחקר תכונות חלקיקים. LHC@home מריץ סימולציות לשיפור העיצוב של LHC והגלאים שלו.

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
he: שפר את העיצוב של מאיץ ה-LHC (Large Hadron Collider)

en: University of California, Berkeley
he: אוניברסיטת קליפורניה, ברקלי

en: Astrophysics, astrobiology
he: אסטרופיזיקה, אסטרוביולוגיה

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
he: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence - חיפוש אחר חיים חוצניים אינטיליגנטים) הוא תחום מדעי שמטרתו לגלות חיים אינטליגנטים מחוץ לכדור הארץ. גישה אחת, הידועה בתור רדיו SETI, משתמשת בטלסקופי רדיו כדי להאזין לאותות רדיו בעלי רוחב פס צר מהחלל. אותות שכאלו אינם נחשבים להתרחש באופן טבעי, כך שגילויים ישמש כראיה לקיום טכנולוגיה חוצנית.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
he: חיפוש אחר עדויות של חיים חוץ-ארציים

en: Multiple applications
he: שימושים מרובים

en: Molecular biology, Computer Science
he: ביולוגיה מולקולרית, מדעי המחשב

en: Support science from the University of North Dakota
he: תמכו במדע מאוניברסיטת צפון דקוטה

en: Chinese Academy of Sciences
he: האקדמיה הסינית למדעים

en: Physics, biochemistry, and others
he: פיזיקה, ביוכימיה ואחרים

en: Help Chinese researchers
he: עזרו למדענים סיניים

en: Mathematics, physics, evolution
he: מתמטיקה, פיזיקה, אבולוציה

en: Do research in math, physics, and evolution
he: בצעו מחקר במתמטיקה, פיזיקה ואבולוציה

en: Medical, environmental and other humanitarian research
he: מחקר רפואי, סביבתי והומניטרי מסוגים שונים

en: Do biomedical and environmental research
he: בצע מחקר ביו-רפואי וסביבתי

en: Mathematics, computing, and games
he: מתמטיקה, חישובים ומשחקים

en: Mathematics
he: מתמטיקה

en: Do research in algebraic number theory
he: בצעו מחקר בתיאורית מספרים אלגברית

en: Computer Science
he: מדעי המחשב

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
he: פתור בעיות קשות וחשובות פרקטית (בעיות אינברסיית פונקציות דיסקרטיות, אופטימיזציה דיסקרטית, ביואינפורמטיקה וכו') אשר ניתנות לצמצום לבעיית סיפוק בוליאני.

en: Study computational complexity
he: חקור סיבוכיות חישובית

en: Cryptography and combinatorics
he: קריפטוגרפיה וקומבינטוריקה

en: Run applications from distributed.net
he: הרץ יישומים מ-distributed.net

en: Cryptography
he: קריפטוגרפיה

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
he: נסה לפענח 3 מסרי אניגמה מקוריים. האותות יורטו בצפון האוקינוס האטלנטי ב-1942 ונחשבים כבלתי מפוענחים.

en: Decode WWII submarine messages
he: פענחו מסרי צוללות ממלחמת העולם השנייה

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
he: חקור את השערת קוֹלַץ, השערה בלתי פתורה במתמטיקה

en: Study the Collatz Conjecture
he: חקור את השערת קוֹלַץ

en: California State University Fullerton
he: אוניבסיטת מדינת קליפורניה בפוּלֵרְטוֹן

en: Factorization of large integers
he: פירוק לגורמים של מספרים שלמים גדולים

en: Study the factorization of large integers
he: חקור פירוק לגורמים של מספרים שלמים גדולים

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
he: Primegrid כולל מספר מיזמים העוסקים בחיפוש צורות שונות של מספרים ראשוניים גדולים מאוד, כולל חיפוש אחר המספר הראשוני הגדול ביותר הידוע.

en: Search for large prime numbers
he: חקור מספרים ראשוניים גדולים

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
he: אוניברסיטת ריינמאין למדע יישומי

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
he: אתר דוגמאות נגד עבור שתי השערות הקשורות לזיהוי מספרים ראשוניים.

en: Study the properties of prime numbers
he: חקור את המאפיינים של מספרים ראשוניים

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
he: מעבדת MTA-SZTAKI למערכות מקבילות ומבוזרות (הונגריה)

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
he: מצא את כל מערכות המספרים הבינאריים המוכללות (בהן בסיסים הם מטריצות וספרות הן וקטורים) עד המימד ה-11.

en: Study number theory
he: חקור את תיאוריית המספרים

en: Discuss
he: דיון

en: News is available as an %sRSS feed%s
he: חדשות זמינות כ%sעדכון RSS%s
