BOINC - en to sv translation catalogue (770 entries)

en: I'm new
sv: Jag är ny

en: I'm a BOINC user
sv: Jag är en BOINC-användare

en: You must earn @count more credits to be able to post comments on this site.
sv: Du måste tjäna @count poäng för att kunna göra inlägg på denna sida.

en: Enforced by version @number
sv: Fungerar från version @number

en: Total Credit
sv: Total poäng

en: Friends (@count)
sv: Vänner (@count)

en: Einstein@Home is a program that uses your computer's idle time to run a screensaver to search for gravitational waves from spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO gravitational wave detector.
sv: Einstein@Home är ett program som använder din dators inaktiva tid till att köra en skärmsläckare för att söka efter gravitationsvågor från roterande neutronstjärnor (också kallade pulsarer) genom att använda data från gravitationsvågsdetektorn LIGO.

en: Run while computer is on battery power?
sv: Kör arbetsuppgifter medan datorn går på batteri?

en: Only applies to portable computers
sv: Gäller bara för bärbara datorer

en: Run while computer is in use?
sv: Kör arbetsuppgifter med datorn används?

en: Run GPU work while computer is in use?
sv: Kör GPU-arbetsuppgifter medan datorn används?

en: "In use" means mouse/keyboard activity in last
sv: "Används" avser mus/tangentbordsaktivitet de senaste

en: Suspend work if no mouse/keyboard activity in last
sv: Pausa arbetsuppgifter om ingen mus/tangentbordsaktivitet senaste

en: Needed to enter low-power mode on some computers
sv: Behövs för att gå ner i energisparläge på vissa datorer

en: Suspend work if CPU usage is above
sv: Pausa arbetsuppgifter vid CPU-användning över

en: 0 means no restriction. Enforced by version @number
sv: 0 betyder ingen restriktion. Fungerar från version @number

en: Do work only between the hours of:
sv: Kör arbetsuppgifter endast mellan klockan:

en: No restriction if equal
sv: Ingen restriktion om lika

en: Leave tasks in memory while suspended?
sv: Lämna arbetsuppgifter i minnet medan de är stoppade?

en: Suspended tasks will consume swap space if "yes"
sv: Stoppade arbetsuppgifter kommer att använda växlingsminne om "Ja"

en: Recommended: @period minutes
sv: Rekommenderat: @period minuter

en: On multiprocessors, use at most
sv: På flerkärniga processorer, använd upp till

en: processors
sv: processorer

en: Set to 0 for no limit
sv: Ange 0 för att vara utan begränsning

en: Can be used to reduce CPU heat
sv: Kan användas för att minska processortemperaturen

en: Disk: use at most
sv: Hårddisk, använd som mest

en: Disk: leave free at least
sv: Hårddisk, lämna som minst ledigt

en: Values smaller than @number are ignored
sv: Värden mindre än @number ignoreras

en: Tasks checkpoint to disk at most every
sv: Arbetsuppgifter sparar återställningspunkt som oftast var

en: Swap space: use at most
sv: Växlingsminne, använd som mest

en: Computer is connected to the Internet about every
sv: Datorn ansluts till Internet ungefär var

en: Leave blank or 0 if always connected. @project will try to maintain at least this much work.
sv: Lämna tomt eller sätt till 0 om datorn alltid är ansluten. @project kommer att försöka ha så här mycket jobb redo.

en: Maintain enough work for an additional
sv: Lagra ytterligare jobb motsvarande

en: Matters only if you have a modem, ISDN, or VPN connection
sv: Användbart endast om du har modem-, ISDN- eller VPN-anslutning.

en: Maximum download rate
sv: Högsta nerladdningshastighet

en: Maximum upload rate
sv: Högsta uppladdningshastighet

en: Use network only between the hours of:
sv: Använd nätverket endast mellan klocka:

en: Transfer at most
sv: Överför som mest

en: Skip image file verification?
sv: Skippa bildfilsverifiering?

en: Check this ONLY if your Internet provider modifies image files (UMTS does this, for example). Skipping verification reduces the security of BOINC.
sv: Välj bara detta om din Internetleverantör modifierar bildfiler. Att skippa verifieringen påverkar säkerheten för BOINC negativt.

en: What is @this_project?
sv: Vad är @this_project?

en: Project
sv: Projekt

en: Total credits
sv: Total poäng

en: Recent avg credits
sv: Nyligen genomsnittlig poäng

en: Web site
sv: Webbsida

[ctx: preference set]
en: Home
sv: Hem

en: Reply
sv: Svara

en: Reply to this comment with quote
sv: Svara denna kommentar med citering

en: this project
sv: detta projekt

en: Featured
sv: Utvald

en: Locked
sv: Låst

en: Seconds
sv: Sekunder

en: project
sv: projekt

en: !name added you as a friend on !site. You can approve or deny this request. Denying a request will not send a notification, but will remove the request from both of your accounts.
    
    Follow the link below to view this request:
    !link
    
    !message
    
    Thanks,
    The !site team
sv: !name har lagt till dig som vän på !site. Du kan välja att godkänna eller avslå förfrågan. Om du väljer att avslå så kommer inget meddelande att skickas men förfrågan kommer att tas bort från bådas konton.
    
    Klicka på länken nedan för att granska förfrågan:
    !link
    
    !message
    
    Tack,
    !site teamet

en: Please set the minimum time required between posts.
sv: Ange den minsta tiden som krävs mellan inlägg

en: Please set the minimum total credit that a user must earn in order to post to this message board.
sv: Ange den minsta totala poängen en användare måste ha för att få göra inlägg i forumet.

en: Please set the minimum average credit that a user is required to have in order to post to this message board.
sv: Vänligen ange den minsta genomsnittliga poängen som en användare måste ha för att få göra inlägg i forumet

en: !name confirmed you as a friend on !site.
    
    Follow this link to view his or her profile:
    !link
    
    !message
    
    Thanks,
    The !site team
sv: !name bekräftade din vänförfrågan på !site.
    
    Klicka på länken nedan för att se hans eller hennes profil:
    !link
    
    !message
    
    Tack
    !site teamet

en: A team foundership change was already requested recently. Only one request is allowed within a period of 90 days.
sv: En lagskaparändring har redan efterfrågats nyligen. Bara en efterfrågan är tillåten inom en period av 90 dagar.

en: Team name is required.
sv: Lagnamn krävs.

en: You are banned from community participation until @date
sv: Du har spärrats från att delta i gemenskapen till @date

en: There is no user on your team with that email address.
sv: Det finns ingen användare i ditt lag med den e-postadressen.

en: Einstein@Home is a program that uses your computer's idle time to run a screensaver to search for gravitational waves from spinning isolated compact objects (among which are pulsars) using data from the LIGO gravitational wave detector.
sv: Einstein@Home är ett program som använder din dators inaktiva tid för att söka efter gravitationsvågor från roterande isolerade kompakta objekt (däribland så kallade pulsars) genom att använda data från gravitationsvågsdetektorn LIGO.

en: Einstein@Home is a program that uses your computer's idle time to search for gravitational waves from spinning isolated compact objects (among which are pulsars) using data from the LIGO gravitational wave detector.
sv: Einstein@Home är ett program som använder din dators inaktiva tid för att söka efter gravitationsvågor från roterande isolerade kompakta objekt (däribland så kallade pulsars) genom att använda data från gravitationsvågsdetektorn LIGO.

en: Add separate preferences for @venue
sv: Lägg till separata inställningar för @venue

en: Team member @name has requested team foundership. This may be because you left the team or have not had contact with the team for a long time.
sv: Team-medlemmen @namn har efterfrågat ett team-ledarskap. Detta kan vara för att du lämnade teamet eller ej haft kontakt med teamet på lång tid.

en: The team founder has 1 day to respond to your transfer request.
sv: Lagets grundare har 1 dag på sig att svar på din begäran om att överta grundarstatus.

en: Message board title is required.
sv: Forumtitel krävs.

en: Warning: Your content <a href="@url">must be re-indexed</a> before Apache Solr will search comments.
sv: Varning: Ditt innehåll <a href="@url">måste om-indexeras</a> innan Apache Solr kan söka i inlägg.

en: Select the content types where the comments are indexed by Apace Solr. Your content must be re-indexed after changing this configuration.
sv: Välj innehållstyper där kommentarerna indexeras av Apace Solr. Ditt innehåll måste indexeras igen efter ändringar i denna inställning.

en: If changing a user's email, you must also change the password simultaneously.
sv: Om du ändrar en användares e-postadress så måste du även ändra lösenordet samtidigt.

en: Usage: 'Save configuration' will save the above preferences into the drupal database. These will be the preset computing (global) preferences that will fill in the preferences form once a user loads the Account Preferences page.
sv: Användning: "Spara inställningar" kommer att spara ovanstående inställningar i Drupaldatabasen. De kommer att vara de förinställda (globala) inställningarna som fyller i formuläret för inställningar när en användare laddar sidan för inställningarna för första gången.

en: 'Save configuration with disk usage settings from config.xml' will save the above preferences into the drupal database, but also load disk usage settings from the BOINC project's config.xml file. These will overwrite any disk usage settings you have placed above. Caution: A user's personal preferences will not change if you load the disk usage settings from config.xml here into the drupal database. They must change their preference settings manually.
sv: "Spar konfiguration med diskanvändningsinställningar från config.xml" kommer att spara ovanstående inställningar till Drupaldatabasen men även ladda inställningar från BOINC projektets config.xml fil. De kommer att skriva över inställningarna som du har gjort ovan. Varning: En användares personliga inställningar kommer inte att ändras om du sparar diskanvändningsinställningarna från config.xml till Drupaldatabasen. De måste ändra sina egna inställningar manuellt.

[ctx: account-dashboard]
en: My stats
sv: Min statistik

[ctx: menu-link]
en: Home
sv: Hem

[ctx: menu-link]
en: Credentials
sv: Inloggningsuppgifter

[ctx: menu-link]
en: Dashboard
sv: Översikt

[ctx: account-profile-edit]
en: Your personal background
sv: Din personliga bakgrund

[ctx: account-profile-edit]
en: Tell us about yourself. You could tell us where you're from, your age, occupation, hobbies, or anything else about yourself.
sv: Berätta om dig själv. Du kan berätta för oss var du kommer ifrån, din ålder, yrke, om du har någon hobby eller något annat om dig själv.

[ctx: account-profile-edit]
en: Your opinions about this project
sv: Dina åsikter om det här projektet

[ctx: account-profile-edit]
en: Tell us your thoughts about @this_project
       1. Why do you run @this_project?
       2. What are your views about the project?
       3. Any suggestions?
sv: Berätta dina tankar om @this_project
     1. Varför du deltar i @this_project?
     2. Vad är din åsikter om projektet?
     3. Några förslag?

[ctx: account-profile-edit]
en: Postal code
sv: Postnummer

[ctx: account-profile-edit]
en: Country
sv: Land

[ctx: account-profile-edit]
en: Profile image
sv: Profilbild

[ctx: account-profile-edit]
en: Website URL
sv: Webbsida

[ctx: frontpage]
en: @this_project Progress
sv: @this_project Framsteg

[ctx: account-dashboard]
en: Projects
sv: Projekt

[ctx: friends-page]
en: No Friends have been added.
sv: Inga vänner har lagts till.

[ctx: friends-page]
en: View All Friends
sv: Visa alla vänner

[ctx: friends-page]
en: Friend Requests
sv: Vänförfrågningar

[ctx: friends-page]
en: Awaiting Friend Approvals
sv: Avvaktar godkännande av vänskap

[ctx: search-page]
en: Search site
sv: Sök på webbplatsen

[ctx: menu-link]
en: News
sv: Nyheter

[ctx: account-dashboard]
en: Certificates
sv: Certifikat

[ctx: account-host-list]
en: All computers
sv: Alla datorer

[ctx: account-host-list]
en: Computers active in past 30 days
sv: Datorer aktiva de senaste 30 dagarna

[ctx: menu-link]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: menu-link]
en: Community
sv: Gemenskap

[ctx: menu-link]
en: Privacy
sv: Sekretess

[ctx: menu-link]
en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

[ctx: account-dashboard]
en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

[ctx: account-dashboard]
en: Updated
sv: Uppdaterat

[ctx: menu-link]
en: Queue
sv: Kö

[ctx: menu-link]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: user-host-list]
en: Active in past 30 days
sv: Aktiva de senaste 30 dagarna

[ctx: user-host-list]
en: All computers
sv: Alla datorer

[ctx: user-info]
en: Joined
sv: Gick med

[ctx: user-info]
en: Posts
sv: Inlägg

[ctx: user-info]
en: Credit
sv: Poäng

[ctx: account-dashboard]
en: Inbox
sv: Inkorg

[ctx: account-dashboard]
en: Compose new
sv: Skriv nytt

[ctx: accountpage]
en: Show computers
sv: Visa datorer

[ctx: moderate-user]
en: Reject profile
sv: Avvisa profil

[ctx: moderate-ban-user]
en: Ban user
sv: Stäng av användaren

[ctx: authenticator-login-page]
en: Authenticator login
sv: Autentiseringsinloggning

[ctx: moderate-user-page]
en: No content is in the queue for moderation.
sv: Inget innehåll i kö för moderering

[ctx: moderate-user-page]
en: User profile moderation queue
sv: Kö för moderering av användarprofiler

[ctx: account-host-list]
en: Active in past 30 days
sv: Aktiva de senaste 30 dagarna

[ctx: forum-comment-form]
en: Comment form
sv: Kommentarsformulär

[ctx: menu-link:-1:ignoreoverwrite]
en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

[ctx: country-of-origin]
en: Country
sv: Land

[ctx: menu-link]
en: Login
sv: Logga in

[ctx: email-address-to-login]
en: Email address
sv: E-postadress

[ctx: standard-login-page]
en: Enter your @s email address.
sv: Ange din @s E-postadress.

[ctx: standard-login-page]
en: Log in
sv: Logga in

[ctx: menu-link]
en: search
sv: sök

[ctx: front-page]
en: Join now
sv: Gå med nu

[ctx: user-account]
en: Account
sv: Konto

[ctx: footer-link:-1:ignoreoverwrite]
en: Applications
sv: Program

[ctx: footer-link]
en: Server status
sv: Serverstatus

[ctx: team-id]
en: Team ID
sv: Lag ID

[ctx: view-team-info]
en: Founder
sv: Grundare

[ctx: user-or-team-RAC]
en: Recent average credit
sv: Nyligen genomsnittlig poäng

[ctx: user-or-team-name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: team-members]
en: Members
sv: Medlemmar

[ctx: user-or-team-total-credits]
en: Total credit
sv: Total poäng

[ctx: user-details]
en: User ID
sv: Användar-ID

[ctx: user-on-team]
en: User
sv: Användare

[ctx: team-when-user-became-an-admin]
en: Admin since
sv: Administratör sedan

[ctx: user-joined-or-leaving-team]
en: User joined
sv: Medlem sedan

[ctx: team-history-timestamp]
en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

[ctx: user-info]
en: Account Key
sv: Kontonyckel

[ctx: user-info]
en: Member since
sv: Medlem sedan

[ctx: user-info]
en: Email Address
sv: E-postadress

[ctx: user-info]
en: Password Hash
sv: Lösenords hash

[ctx: user-info]
en: Postal Code
sv: Postkod

[ctx: user-info]
en: Send Email
sv: Skicka e-post

[ctx: user-info]
en: Show Hosts
sv: Visa enheter

[ctx: host-list]
en: Computer ID
sv: Dator-ID

[ctx: host-list]
en: Location
sv: Plats

[ctx: host-details]
en: While BOINC running, % of time work is allowed
sv: Medan BOINC körs, % av tiden som arbete är tillåtet

[ctx: host-details]
en: Average turnaround time
sv: Genomsnittlig handläggningstid

[ctx: host-details]
en: Created
sv: Skapades

[ctx: host-details]
en: While BOINC running, % of time host has an Internet connection
sv: Medan BOINC körs, % av tiden som enheten har tillgång till Internet

[ctx: host-details]
en: Average CPU efficiency
sv: Genomsnittlig CPU-effektivitet

[ctx: host-details]
en: Free disk space
sv: Ledigt diskutrymme

[ctx: host-details]
en: Total disk space
sv: Totalt diskutrymme

[ctx: details:-1:name-of-the-host-or-task-or-workunit-etc-being-viewed-ignoreoverwrite]
en: Name
sv: Namn

[ctx: host-details]
en: Task duration correction factor
sv: Uppgifts varaktighets korrektionsfaktor

[ctx: host-details]
en: Avg. credit
sv: Genomsnittlig poäng

[ctx: host-details]
en: External IP address
sv: Extern IP-adress

[ctx: host-details]
en: Cross project ID
sv: ID för identifiering mellan projekt

[ctx: host-details]
en: Last IP address
sv: Senaste IP-adress

[ctx: host-details]
en: Memory
sv: Minne

[ctx: host-details]
en: Swap space
sv: Växlingsfil

[ctx: host-details]
en: Maximum daily WU quota per CPU
sv: Maximal daglig jobbkvot per CPU

[ctx: host-details]
en: Average download rate
sv: Genomsnittlig hämtningshastighet

[ctx: host-details]
en: Average upload rate
sv: Genomsnittlig uppladdningshastighet

[ctx: host-details]
en: Same IP address count
sv: Samma IP-adress räknare

[ctx: host-details]
en: % of time BOINC client is running
sv: % av tiden som BOINC körs

[ctx: host-details]
en: Operating system
sv: Operativsystem

[ctx: host-details]
en: Operating system version
sv: Operativsystemsversion

[ctx: host-details]
en: Measured floating point speed
sv: Uppmätt flyttalshastighet

[ctx: host-details]
en: Measured integer speed
sv: Uppmätt  heltals-hastighet

[ctx: host-details]
en: CPU model
sv: CPU modell

[ctx: host-details]
en: Number of processors
sv: Antal processorer

[ctx: host-details]
en: Number of times client has contacted server
sv: Antal tillfällen klienten har kontaktat server

[ctx: host-details]
en: Last contact
sv: Senaste kontakt

[ctx: host-details]
en: Serial number
sv: Serienummer

[ctx: host-details]
en: Timezone
sv: Tidszon

[ctx: platform-details]
en: Platform ID
sv: Plattforms ID

[ctx: task-details]
en: Task ID
sv: Uppgifts ID

[ctx: workunit-details]
en: Workunit ID
sv: Jobb ID

[ctx: task-details]
en: Host ID
sv: Enhets ID

[ctx: application-details]
en: Application ID
sv: Applikations ID

[ctx: task-details]
en: Application version
sv: Programversion

[ctx: task-details]
en: Claimed credit
sv: Ansökt poäng

[ctx: task-details]
en: Client state
sv: Enhetstillstånd

[ctx: task-details]
en: CPU time
sv: CPU-tid

[ctx: task-details:-1:ignoreoverwrite]
en: Created
sv: Skapades

[ctx: task-details]
en: Run time
sv: Körtid

[ctx: task-details]
en: Exit status
sv: Avsluts status

[ctx: task-details]
en: Granted credit
sv: Beviljad poäng

[ctx: task-details]
en: Outcome
sv: Resultat

[ctx: task-details]
en: Received time
sv: Mottagen tid

[ctx: task-details]
en: Report deadline
sv: Rapporteringstidsgräns

[ctx: task-details]
en: Sent
sv: Skickad

[ctx: task-details]
en: Server state
sv: Servertillstånd

[ctx: task-details]
en: Stderr out
sv: Stderr logg

[ctx: task-details]
en: Validation state
sv: Valideringstillstånd

[ctx: task-details]
en: Peak working set size
sv: Högsta arbetsstorlek

[ctx: task-details]
en: Peak swap size
sv: Högsta växlingsstorlek

[ctx: task-details]
en: Peak disk usage
sv: Högsta diskanvändning

[ctx: workunit-details]
en: Canonical credit
sv: Kanonisk poäng

[ctx: workunit-details]
en: Canonical result ID
sv: Kanoniskt resultat ID

[ctx: workunit-details]
en: Created time
sv: Skapades tid

[ctx: workunit-details]
en: Error mask
sv: Felkod

[ctx: workunit-details]
en: Minimum quorum
sv: Minsta beslutsmässiga antal

[ctx: details:-1:name-of-the-host-or-task-or-workunit-etc-being-viewed-ignoreovewrite]
en: Name
sv: Namn

[ctx: workunit-details]
en: Max error tasks
sv: Störst antal misslyckade arbetsuppgifter

[ctx: workunit-details]
en: Max success tasks
sv: Störst antal lyckade arbetsuppgifter

[ctx: workunit-details]
en: Max total tasks
sv: Största totala antalet arbetsuppgifter

[ctx: workunit-details]
en: Needs validation
sv: Behöver godkännande

[ctx: workunit-details]
en: Initial replication
sv: Inledande replikering

[ctx: application-details]
en: Target number of results
sv: Mål antal resultat

[ctx: application-details]
en: Application version ID
sv: Applikation versions ID

[ctx: application-details]
en: Plan class
sv: Metodklassificering

[ctx: application-details]
en: Version number
sv: Versions nummer

[ctx: host-details]
en: Computer
sv: Dator

[ctx: application-details]
en: App version ID
sv: App versions ID

[ctx: application-details]
en: Consecutive valid tasks
sv: Godkända arbetsuppgifter i följd

[ctx: application-details]
en: Number of tasks completed
sv: Antal slutförda arbetsuppgifter

[ctx: application-details]
en: Max tasks per day
sv: Störst antal arbetsuppgifter per dag

[ctx: application-details]
en: Number of tasks today
sv: Antal arbetsuppgifter idag

[ctx: application-details:-1:ignoreoverwrite]
en: Average turnaround time
sv: Genomsnittlig handläggningstid

[ctx: moderate-profiles]
en: Moderation
sv: Moderering

[ctx: moderate-profiles]
en: Unvetted profiles
sv: Ej granskade profiler

[ctx: team-dashboard]
en: Team
sv: Lag

[ctx: account-dashboard]
en: Posts contributed
sv: Antal inlägg

[ctx: rss-feed-description]
en: The latest news from the @site_name project
sv: De senaste nyheterna från projektet @site_name

[ctx: forum-reply-to-comment-with-quote]
en: Quote
sv: Citera

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: Reply to this comment with a quote
sv: Svara på denna kommentar med citering

[ctx: mini-user-stats]
en: Joined: @join_date
sv: Gick med: @join_date

[ctx: mini-user-stats]
en: Posts: @post_count
sv: Inlägg: @post_count

[ctx: mini-user-stats]
en: Credit: @user_credits
sv: Poäng: @user_credits

[ctx: message-header]
en: Message @id
sv: Meddelande @id

[ctx: comment-action-links]
en: moderation
sv: moderering

[ctx: task-dtails-errorlog]
en: Stderr output
sv: Stderr ut

[ctx: message-header]
en: message @id
sv: meddelande @id

[ctx: message-header]
en:  in response to !parent
sv: som svar till !parent

[ctx: front-page]
en: Welcome back!
sv: Välkommen tillbaka!

[ctx: front-page]
en: Learn more
sv: Lär dig mer

[ctx: front-page]
en: View account
sv: Visa konto

[ctx: front-page]
en: User of the day
sv: Dagens medlem

[ctx: front-page]
en: Over 500,000 volunteers and counting.
sv: Över 500 000 volontärer som bara blir fler och fler.

[ctx: front-page]
en: Credits per day
sv: Poäng per dag

[ctx: front-page-discuss-news]
en: discuss
sv: diskutera

[ctx: menu-link]
en: Logout
sv: Logga ut

[ctx: footer-link]
en: Create content
sv: Skapa innehåll

[ctx: anonymous-user]
en: Anonymous
sv: Anonym

[ctx: help-with-user-input-with-BBCode]
en: BBcode help
sv: BBkod hjälp

[ctx: post-forum-comment]
en: Post comment
sv: Publicera inlägg

[ctx: form-cancel]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: host-details]
en: Details
sv: Detaljer

[ctx: host-tasks-link]
en: Tasks
sv: Arbetsuppgifter

[ctx: host-list]
en: Computers pending
sv: Datorer väntande

[ctx: host-list]
en: This user does not yet have any associated computers. Computers will be displayed when they have earned their first credits.
sv: Denna användare har några associerade datorer än. Datorer kommer att synas när de tjänat in sina första poäng.

[ctx: account-dashboard]
en: Avg credit
sv: Genomsnittlig poäng

[ctx: account-dashboard]
en: More
sv: Mer

[ctx: host-list]
en: Computers hidden
sv: Dolda datorer

[ctx: host-list]
en: This user has chosen not to show information about their computers.
sv: Denna användare har valt att inte visa information rörande deras datorer.

[ctx: project-name:-1:ignoreoverwrite]
en: Name
sv: Namn

[ctx: page-submitted-info]
en: Submitted by !username on !datetime
sv: Skickat av !username vid !datetime

[ctx: user-profile]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: user-profile]
en: Opinion
sv: Åsikt

[ctx: website-of-user-of-team]
en: Website
sv: Webbsida

[ctx: users-table]
en: View user profile.
sv: Visa användarprofil

[ctx: account-credentials-change]
en: Enter your password to save changes
sv: Ange ditt lösenord för att spara ändringar

[ctx: account-credentials-change]
en: Enter your current password if changing your email
              address or password.
sv: Ange ditt nuvarande lösenord om du ändrar din E-post-
    adress eller lösenord.

[ctx: account-credentials-change]
en: BOINC user ID
sv: BOINC användar-ID

[ctx: account-credentials-change]
en: Drupal user ID
sv: Drupal användar-ID

[ctx: account-credentials-change]
en: Account key
sv: Konto-nyckel

[ctx: account-credentials-change]
en: Weak account key
sv: Svag kontonyckel

[ctx: account-credentials-change]
en: Cross-project ID
sv: ID för identifiering mellan projekt

[ctx: form-save]
en: Save changes
sv: Spara ändringar

[ctx: forgot-password]
en: Change password
sv: Ändra lösenord

[ctx: account-preferences-location]
en: Generic
sv: Allmän

[ctx: account-preferences-location:-1:ignoreoverwrite]
en: Home
sv: Hem

[ctx: account-preferences-location]
en: School
sv: Skola

[ctx: account-preferences-location]
en: Work
sv: Arbete

[ctx: form-yes-no:-1:binary-form-option-pairs-with-no]
en: yes
sv: ja

[ctx: form-yes-no:-1:binary-form-option-pairs-with-yes]
en: no
sv: nej

[ctx: account-preferences-preset:-1:for a user to choose a computing or project preference preset.]
en: Presets
sv: Förinställningar

[ctx: account-preferences-preset]
en: Maximum
sv: Maximal

[ctx: account-preferences-preset]
en: Green
sv: Energieffektiv

[ctx: account-preferences-preset]
en: Minimum
sv: Minimal

[ctx: account-preferences-preset]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: account-preferences-preset]
en: Update preset
sv: Uppdatera förinställd

[ctx: account-preferences-option]
en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

[ctx: account-preferences-computing]
en: Processor usage
sv: Processoranvändning

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when computer is on battery?
sv: Stoppa beräkningar när datorn drivs av batteri?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspends computing on portables when running on battery power.
sv: Stoppar beräkningar när bärbara enheter drivs av batteriet.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when computer is in use?
sv: Stoppa beräkningar när datorn används?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspends computing and file transfers when you're using the computer.
sv: Stoppar beräkningar och filöverföringar när du använder datorn.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend GPU computing when computer is in use?
sv: Stoppa GPU-beräkningar när datorn används?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspends GPU computing when you're using the computer.
sv: Stoppar GPU-beräkningar när du använder datorn.

[ctx: account-preferences-computing]
en: "In use" means mouse/keyboard input in last
sv: "Använder" betyder mus/tangentbordsaktivitet senaste

[ctx: unit-of-time]
en: minutes
sv: minuter

[ctx: account-preferences-computing]
en: This determines when the computer is considered "in use".
sv: Det här bestämmer när datorn anses vara ”i användning”.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when no mouse/keyboard input in last
sv: Pausa efter ingen mus/tangentbords-inmatning senaste

[ctx: account-preferences-computing]
en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
sv: Detta tillåter vissa datorer att gå ner i lågenergi-läge när den inte används.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
sv: Försätt i vänteläge när icke-BOINC CPU-användning är högre än

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
sv: Försätt beräkning i vänteläge när din dator är upptagen med att köra andra program.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Compute only between:
sv: Kör beräkningar endast mellan

[ctx: account-preference]
en: and
sv: och

[ctx: account-preferences-computing]
en: Compute only during a particular period each day.
sv: Beräkna endast vid en speciell period varje dag.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended?
sv: Lämna icke-GPU uppgifter i minnet medan de är stoppade?

[ctx: account-preferences-computing]
en: If "Yes", suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If "No", suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
sv: Om ikryssad, stoppade uppgifter sparas i minnet och återupptas utan att något arbete går förlorat. Om ej ikryssad tas stoppade uppgifter bort från minnet och återupptas från deras senaste kontrollpunkt.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Switch between tasks every
sv: Växla mellan arbetsuppgifter var

[ctx: account-preferences-computing]
en: If you run several projects, BOINC may switch between them this often.
sv: Om du kör ett flertal projekt, kommer BOINC att växla mellan dem såhär ofta.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Use at most
sv: Använd som mest

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of the processors
sv: % av antalet processorer

[ctx: account-preferences-computing]
en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
sv: Håll en del CPU:er fria för andra program. Exempelvis: 75% betyder att 6 kärnor används på en 8-kärnig CPU.

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of the CPU time
sv: % av processortiden

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
sv: Försätt beräkning i vänteläge/återuppta med några sekunders mellanrum för att minska CPU-temperatur och energianvändning.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disk and memory usage
sv: Hårddisk och minnesanvändning

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disk: use no more than
sv: Lagring: använd som mest

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the total amount of disk space used by BOINC.
sv: Begränsa den totala mängden diskutrymme använt av BOINC.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disk: leave at least
sv: Lagring: lämna minst

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where BOINC stores data.
sv: Begränsa diskutryme till att lämna så här mycket ledigt utrymme på volymen där BOINC lagrar data.

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of total
sv: % av total

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the percentage of disk space used by BOINC on the volume where it stores data.
sv: Begränsa diskutrymmet i procent som BOINC använder på volymen där den lagrar data i.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Request tasks to checkpoint at most every
sv: Begär att uppgifter ska lagra kontrollpunkt var

[ctx: unit-of-time]
en: seconds
sv: sekund

[ctx: account-preferences-computing]
en: This controls how often tasks save their state to disk, so that later they can be continued from that point.
sv: Det här kontrollerar hur ofta uppgifter sparar sina resultat till disken, för att de senare kan fortsätta från den punkten.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Page/swap file: use at most
sv: Växlingsfil: använd som mest

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the swap space (page file) used by BOINC.
sv: Begränsa vaxlingsutrymmet (växlingsfilen) använd av BOINC.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Memory: when computer is in use, use at most
sv: Minne, när datorn används, använd som mest

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the memory used by BOINC when you're using the computer.
sv: Begränsa minnet använt av BOINC medans du använder datorn.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Memory: when computer is not in use, use at most
sv: Minne, när datorn inte används, använd som mest

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the memory used by BOINC when you're not using the computer.
sv: Begränsa minnet använt av BOINC när du inte använder datorn.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Network usage
sv: Nätverksanvändning

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store at least
sv: Lagra minst

[ctx: account-preferences-computing]
en: days of work
sv: dagars arbete

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
sv: Lagra minst så många uppgifter att datorn hålls upptagen så här länge.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store up to an additional
sv: Lagra ytterligare upp till

[ctx: unit-of-time]
en: days
sv: dagar

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
sv: Lagra ytterligare uppgifter utöver miniminivån.  Bestäm hur mycket arbete som begärs när ett projekt kontaktas.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Confirm before connecting to Internet?
sv: Bekräfta innan anslutning till Internet

[ctx: account-preferences-computing]
en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
sv: Användbart endast om du har modem-, ISDN- eller VPN-anslutning.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disconnect when done?
sv: Koppla ner anslutningen när överföringarna är färdiga?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit download rate to
sv: Begränsa hämtningshastighet till

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the download rate of file transfers.
sv: Begränsa hämtningshastigheten för filöverföringar.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit upload rate to
sv: Begränsa sändningshastigheten till

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the upload rate of file transfers.
sv: Begränsa sändningshastigheten för filöverföringar.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Transfer files only between
sv: Överför filer endast mellan

[ctx: account-preferences-computing]
en: Transfer files only during a particular period each day.
sv: Överför filer endast under en speciell tidsperiod var dag.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit usage to
sv: Begränsa användning till

[ctx: account-preferences-computing]
en: Example: BOINC should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
sv: Exempel: BOINC skall överföra som mest 2000 MB data varje 30 dagar.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Skip data verification for image files?
sv: Hoppa över dataverifiering för bildfiler?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Only select "Yes" if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of BOINC.
sv: Välj bara detta om din Internetleverantör modifierar bildfiler. Att skippa verifikation minskar säkerheten för BOINC.

[ctx: account-preferences]
en: Show comparison view
sv: Visa jämförande vy

[ctx: host-details]
en: @count million ops/sec
sv: @count miljoner beräkningar/sekund

[ctx: host-details]
en: @rate KiB/sec
sv: @rate KIB/s

[ctx: host-details]
en: @count days
sv: @count dagar

[ctx: account-preferences-project]
en: Resource settings
sv: Resursinställningar

[ctx: account-preferences-project]
en: Resource share
sv: Resursfördelning

[ctx: account-preferences-project]
en: Determines the proportion of your computer's resources allocated to this project. Example: if you participate in two BOINC projects with resource shares of 100 and 200, the first will get 1/3 of your resources and the second will get 2/3.
sv: Används för att avgöra resurstilldelningen till detta projekt. Exempel: Om du deltar i två BOINC-projekt med resursfördelningarna 100 och 200, då kommer det först projektet att tilldelas 1/3 av resurserna och det andra projektet kommer att få 2/3 av resurserna.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use CPU
sv: Använd CPU

[ctx: account-preferences-project]
en: Request CPU-only tasks from this project.
sv: Fråga efter CPU-uppgifter från det här projektet.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use NVIDIA GPU
sv: Använd NVIDIA GPU

[ctx: account-preferences-project]
en: Request NVIDIA GPU tasks from this project.
sv: Fråga efter NVIDIA GPU uppgifter från det här projektet

[ctx: account-preferences-project]
en: Use ATI GPU
sv: Använd ATI GPU

[ctx: account-preferences-project]
en: Request ATI GPU tasks from this project.
sv: Fråga efter ATI GPU uppgifter från det här projektet.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use INTEL GPU
sv: Använd INTEL GPU

[ctx: account-preferences-project]
en: Request Intel GPU tasks from this project.
sv: Fråga efter Intel GPU uppgifter från det här projektet.

[ctx: account-preferences-project]
en: Beta settings
sv: Beta inställningar

[ctx: account-preferences-project]
en: Run test applications?
sv: Använd testapplikationer?

[ctx: account-preferences-project]
en: This helps us develop applications, but may cause jobs to fail on your computer
sv: Detta hjälper oss att utveckla applikationerna, men kan innebära att jobb misslyckas på din dator

[ctx: account-preferences-project]
en:  Default value: @default
sv: Standardvärde: @default

[ctx: account-preferences]
en: Applications
sv: Program

[ctx: account-preferences-project]
en: Default set
sv: Standardinställning

[ctx: account-preferences-project]
en: Set used for new computers
sv: Använd dessa inställningar för ny datorer

[ctx: account-preferences-community]
en: General settings
sv: Standardinställningar

[ctx: account-preferences-community]
en: Time zone
sv: Tidszon

[ctx: account-preferences-community]
en: Notification settings
sv: Meddelandeinställningar

[ctx: account-preferences-community]
en: Receive email notification for private messages?
sv: Skicka e-post vid nya privata meddelanden?

[ctx: account-preferences-community]
en: Receive email notification for friend requests?
sv: Skicka e-post vid vänförfrågningar?

[ctx: account-preferences-community]
en: Language settings
sv: Språkinställningar

[ctx: account-preferences-community]
en: Language
sv: Språk

[ctx: account-preferences-community]
en: This account's default language for e-mails and preferred language for site presentation.
sv: Detta kontos standardspråk för e-post och föredraget språk för visning av hemsidan.

[ctx: account-preferences-community]
en: If you have a <a href="@gravatar-check">valid Gravatar</a> associated with your e-mail address, it will be used for your user picture.
sv: Om du har en <a href="@gravatar-check">giltig Gravatar</a> kopplad till din e-postadress så kommer den att användas som din användarbild.

[ctx: account-preferences-community]
en: Your Gravatar will not be shown if you upload a user picture.
sv: Din Gravatar kommer inte att användas om du laddar upp en användarbild.

[ctx: account-preferences-community]
en: If you have a <a href="@gravatar-check">valid Gravatar</a> associated with your e-mail address, use it for your user picture.
sv: Om du har en <a href="@gravatar-check">giltig Gravatar</a> kopplad till din e-post adress, använd den som din användarbild.

[ctx: account-preferences-community]
en: Gravatar will not be shown if an avatar is uploaded.
sv: Gravatar kommer inte att visas om en användarbild laddas upp.

[ctx: account-preferences-community]
en: Avatar settings
sv: Användarbildsinställningar

[ctx: account-preferences-community]
en: Upload an avatar
sv: Ladda upp en användarbild

[ctx: account-preferences-community]
en: Forum settings
sv: Foruminställningar

[ctx: account-preferences-community]
en: In discussion topics, show at most @comments_per_page
sv: I diskussionstrådar visa upp till @comments_per_page

[ctx: account-preferences-community]
en: comments per page
sv: kommentarer per sida

[ctx: account-preferences-community]
en: Sort comments in discussions
sv: Sortera kommentarer i diskussioner

[ctx: account-preferences-community]
en: Newest post first
sv: Nyaste inlägget först

[ctx: account-preferences-community]
en: Oldest post first
sv: Äldsta inlägget först

[ctx: account-preferences-community]
en: Signature
sv: Signatur

[ctx: account-preferences-community]
en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
sv: Din signatur kommer att visas offentligt i slutet av dina kommentarer.

[ctx: account-preferences-community]
en: Hide signatures in forums
sv: Göm signaturer i forumen

[ctx: account-preferences-community]
en: Ignore Users in forums:
sv: Göm Användare i forumet:

[ctx: account-preferences-community]
en: <a href="@ignore-user-list">View/Edit</a> your ignored users list.
sv: <a href="@ignore-user-list">Visa/ändra</a> din lista över gömda användare.

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Privacy settings
sv: Sekretessinställningar

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Is it OK for @project and your team (if any) to email you?
sv: Är det OK för @project och ditt lag (om något) att skicka e-post till dig?

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Should @project show your computers on its web site?
sv: Ska @project visa dina datorer på dess webbplats?

[ctx: host-list]
en: No active computers
sv: Inga aktiva datorer

[ctx: host-list]
en: This user has no computers that have been active in the last 30 days.
sv: Den här användaren har inga datorer som varit aktiva de senaste 30 dagarna.

[ctx: forum-post-posted-time-not-available]
en: n/a
sv: Inte tillgängligt

[ctx: forum-post-posted-time-ago]
en: @time ago
sv: @time sedan

[ctx: forum-column]
en: Threads
sv: Trådar

[ctx: forum-column]
en: Posts
sv: Inlägg

[ctx: forum-column]
en: Last post
sv: Senaste inlägg

[ctx: forum-fine-print]
en: Please be responsible in what you write and do not create posts which are offensive or insulting. Offensive posts or threads may be deleted by forum moderators without warning or discussion. Do not respond to offensive postings. Click on the "report" button at the bottom of the post to call it to the attention of the moderators.
sv: Ansvara för vad du skriver och skriv inte inlägg som är stötande eller kränkande. Stötande inlägg eller trådar kan raderas av moderatorerna utan förvarning eller diskussion. Svara inte på stötande inlägg. Klicka på länken "rapportera" längst upp i inlägget för att uppmärksamma moderatorerna på det.

[ctx: forum-fine-print]
en: We also ask that you keep all discussion on the message boards related to @project or BOINC with the small exception of the Science message board where you are free to discuss anything relevant to the underlying science. Participants interested in broader discussions should post to unofficial forums for @project.
sv: Vi ber också att du håller diskussioner i forumet till @project eller BOINC med det lilla undantaget att i Science-forumet kan du fritt diskutera allt som är relevant för den underliggande vetenskapen. Deltagare som är intresserade av bredare diskussioner bör göra det i inofficiella forum för @project.

[ctx: forum-fine-print]
en: These message boards now support BBCode tags only.
sv: Detta forum stödjer nu endast BBkod-taggar.

[ctx: forum-footer]
en: Manage subscriptions
sv: Hantera prenumerationer

[ctx: team-general-info]
en: Teams
sv: Lag

[ctx: team-general-info]
en: access team members' email addresses
sv: Se lagmedlemmarnas e-post adresser

[ctx: team-general-info]
en: edit the team's name and description
sv: ändra lagets namn och beskrivning

[ctx: team-general-info]
en: add or remove team admins
sv: lägga till eller ta bort lagadministratörer

[ctx: team-general-info]
en: remove members from the team
sv: ta bort medlemmar ur laget

[ctx: team-general-info]
en: disband a team if it has no members
sv: ta bort laget om det inte har några medlemmar

[ctx: account-team-panel]
en: My team
sv: Mitt lag

[ctx: account-team-panel]
en: You are a member of @team.
sv: Du är medlem i @team

[ctx: account-team-panel]
en: View my team
sv: Visa mitt lag

[ctx: search-team]
en: Search teams
sv: Sök lag

[ctx: tasks-pending]
en: Tasks are pending for this workunit.
sv: Uppgifter är pågående för denna arbetsuppgift.

[ctx: news-submitted-info]
en: Submitted on !datetime
sv: Skickades !datetime

[ctx: Comments-section-header]
en: Comments
sv: Kommentarer

[ctx: form-clear]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: account-preferences]
en: This will remove all of your settings from the @name preference set. Are you sure?
sv: Detta kommer att ta bort alla inställningar för platsen @name. Är du säker?

[ctx: task-list]
en: No @type tasks
sv: Inga @type arbetsuppgifter

[ctx: task-list]
en: There are no tasks of this type on record
sv: Det finns inga arbetsuppgifter av denna typ att visa

[ctx: host-details]
en: Show IP address
sv: Visa IP-adress

[ctx: unit-of-time]
en: hours
sv: timmar

[ctx: form-merge]
en: Merge
sv: Slå ihop

[ctx: view-team-info]
en: Type
sv: Typ

[ctx: view-team-info]
en: New members in last day
sv: Nya medlemmar senaste dagen

[ctx: view-team-info]
en: Total members
sv: Totalt antal medlemmar

[ctx: view-team-info]
en: Active members
sv: Aktiva medlemmar

[ctx: view-team-info]
en: Members with credit
sv: Medlemmar med poäng

[ctx: website-of-user-or-team]
en: Website
sv: Webbsida

[ctx: team-description]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: account-dashboard]
en: no projects...
sv: inga projekt...

[ctx: account-preferences]
en: No preferences found for set '@venue'. Click SAVE CHANGES below to save the following preferences to your account.
sv: Inga inställningar för uppsättningen "@venue". Klicka på SPARA ÄNDRINGAR nedan för att spara följande inställningar till ditt konto.

[ctx: join-page]
en: Download the desktop software
sv: Ladda ned programvaran

[ctx: join-page]
en: Run the installer
sv: Kör installationsprogrammet

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: reply
sv: svara

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: Reply to this comment
sv: Svara detta inlägg

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: Reply to this topic with a quote
sv: Svara på denna kommentar med ett citat

[ctx: private-message]
en: Send message
sv: Sänd meddelande

[ctx: forum-post-new-comment]
en: Post new comment
sv: Skriv nytt inlägg

[ctx: recent-posts]
en: commented on
sv: gjorde ett inlägg i

[ctx: recent-posts]
en: started discussion
sv: startade diskussionen

[ctx: forum-sticky-comment]
en: Make sticky
sv: Fäst

[ctx: forum-sticky-comment]
en: Make this topic sticky
sv: Fäst denna tråd

[ctx: forum-lock-comment]
en: Lock
sv: Lås

[ctx: forum-lock-comment]
en: Lock this thread for comments
sv: Lås denna tråd för nya kommentarer

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide this topic
sv: Dölj denna tråd

[ctx: forum-convert-comment-to-topic]
en: Convert
sv: Konvertera

[ctx: forum-convert-comment-to-topic]
en: Convert this comment to a new topic
sv: Konvertera denna kommentar till en ny tråd

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide this comment
sv: Dölj denna kommentar

[ctx: forum-delete-comment]
en: Delete this comment
sv: Radera denna kommentar

[ctx: forum-edit-comment]
en: Edit this comment
sv: Redigera denna kommentar

[ctx: search-with-no-results]
en: No results found...
sv: Inga resultat hittades...

[ctx: user-profile:-1:message-shown-when-awating-moderation]
en: Profile awaiting moderator approval
sv: Profilen inväntar godkännande från moderator

[ctx: friend-add]
en: Add as friend
sv: Lägg till som vän

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: !site: comment posted to "!topic_name"
sv: !site: inlägget publicerad i "!topic_name"

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: !author has posted a reply to "!topic_name".
sv: !author har svarat i "!topic_name".

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: To view this topic at !site, click here: 
    !comment_url
sv: För att visa tråden på !site, klicka här:
    !comment_url

[ctx: leave-team-panel]
en: Leave team
sv: Lämna laget

[ctx: leave-team-panel]
en: Click here to revoke your membership with @this_team
sv: Klicka här för att dra tillbaka ditt medlemskap i @this_team

[ctx: leave-team-panel]
en: Leave this team
sv: Lämna detta lag

[ctx: team-request-foundership]
en: Request foundership
sv: Begär grundarstatus

[ctx: team-request-foundership]
en: If the team founder is not active and you want to assume the role of founder, click below to request foundership of @this_team.
sv: Om lagets grundare inte längre är aktiv och du vill ta över rollen som grundare, klicka på knappen nedan för att begära grundarstatus för @this_team.

[ctx: team-request-foundership]
en: Initiate request
sv: Initiera begäran

[ctx: form-delete]
en: Delete
sv: Radera

[ctx: account-host-delete]
en: This will delete host @id from your account forever. Are you sure this is OK?
sv: Detta kommer att permanent radera enhet @id från ditt konto. Är du säker på att detta är OK?

[ctx: create-team-panel]
en: Create a new team
sv: Skapa ett nytt lag

[ctx: create-team-panel]
en: If you cannot find a team that is right for you, you can create a team.
sv: Om du inte kan hitta något lag som passar dig så kan du skapa ett lag.

[ctx: create-team-panel]
en: Login to create a new team
sv: Logga in för att skapa ett nytt lag

[ctx: join-page]
en: If you're already running BOINC, select <i>Add
          Project</i>.
sv: Om du redan kör BOINC, välj <i>Lägg till
    Projekt</i>.

[ctx: join-page]
en: If you're running a command-line version of BOINC,
            first use the BOINC Manager software (elsewhere if necessary) to create an
            an account at this project, then use that account to connect with the
            command-line version.
sv: Om du kör kommandoradsversionen av BOINC,
    använd först programmet BOINC-hanteraren (någon annanstans om nödvändigt) för att skapa ett
    ett konto till detta projekt, använd sedan det kontot till att ansluta med
    kommandoradsversionen.

[ctx: join-page]
en: If you're running a pre-5.0 version of BOINC, please
            upgrade to a more recent version to create an account
            at this project.
sv: Om du kör en version av BOINC som är släppt före -5.0, vänligen
    uppgradera till en mer aktuell version för att skapa ett konto
    till detta projekt.

[ctx: ignore-user-content]
en: ignore list
sv: ignoreringslista

[ctx: ignore-user-content]
en: here
sv: här

[ctx: coment-from-ignored-user]
en: !username is on your !ignore_list. Click !here to view this post.
sv: !username finns på din !ignore_list. Klicka !here för att visa inlägget.

[ctx: comment-preview-title]
en: Revise or post comment
sv: Förhandsgranska eller publicera inlägget

[ctx: account-preferences-community]
en: This is not available until your profile is set up.
sv: Detta är inte tillgängligt förrän du skapat en profil.

[ctx: account-preferences-community]
en: Create a profile
sv: Skapa en profil

[ctx: create-team-panel]
en: You must earn 1 more credit!
sv: Du måste intjäna 1 poäng till!

[ctx: join-team-panel]
en: Join team
sv: Gå med i lag

[ctx: join-team-panel]
en: Click here to become a member of @this_team
sv: Klicka här för att bli medlem av @detta_lag

[ctx: join-team-panel]
en: Join this team
sv: Gå med i detta lag

[ctx: team-request-foundership]
en: @count days remaining
sv: @count dagar kvar

[ctx: forgot-password]
en: Forgot password
sv: Glömt lösenord

[ctx: forgot-password]
en: authenticator-based login
sv: Autentiserings-baserad inloggning

[ctx: forgot-password]
en: Enter your email address to receive instructions for resetting your password (or use the !authenticator_login).
sv: Ange din e-postadress för att ta emot instruktioner om hur du återställer ditt lösenord (eller använd !authenticator_login)

[ctx: form-send]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: authenticator-login-page]
en: If you forgot your account's email address, or you can't receive email there:
sv: Om du glömt bort din e-postadress eller inte kan ta emot e-post via den adressen:

[ctx: authenticator-login-page]
en: If you have run BOINC under the account, you can still access it. Here's how:
sv: Om du har kör BOINC med det kontot kan du fortfarande komma åt det. Så här gör du:

[ctx: authenticator-login-page]
en: BOINC documentation
sv: BOINC dokumentation

[ctx: authenticator-login-page]
en: Go to the BOINC data directory on your computer (see !boinc_wiki for help finding this).
sv: Gå till BOINCs datamapp på din dator (se !boinc_wiki för hjälp att hitta mappen).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Find your account file for this project; it will have a name like %file (where the project URL is %url).
sv: Leta på konto-filen för detta projekt; Den ska ha ett namn liknande %file (där projektets adress är %url).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Open the file in a text editor like Notepad. You'll see something like:
sv: Öppna filen i en textredigerare som t.ex. Anteckningar. Du bör se något i stil med:

[ctx: authenticator-login-page]
en: Select and Copy the string between &lt;authenticator&gt; and &lt;/authenticator&gt; (%auth in the above example).
sv: Markera och kopiera strängen mellan &lt;authenticator&gt; och &lt;/authenticator&gt; (%auth i exemplet ovan).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Paste the string into the field below, and click OK.
sv: Klistra in strängen i fältet nedan och klicka på OK.

[ctx: authenticator-login-page]
en: You will now be logged in to your account; update the email and password of your account.
sv: Du kommer nu att vara inloggad; uppdatera din e-postadress och ditt lösenord.

[ctx: authenticator-login-page]
en: Log in with authenticator
sv: Logga in med autentisering

[ctx: forgot-password]
en: No account exists for @email -- select "Create new account" to register
sv: Inget konto finns med e-postadressen: @email - klicka på "Skapa nytt konto" för att registrera dig

[ctx: account-credentials-change]
en: Authentication is required when changing E-mail address or setting new password.
sv: Autentisering krävs för att ändra e-postadress eller för att byta lösenord.

[ctx: forum-post-new-topic]
en: Post new topic
sv: Skapa ny tråd

[ctx: forgot-password]
en: Sorry, unrecognized email address or password.
sv: Tyvärr, okänd e-post adress eller felaktigt lösenord.

[ctx: forgot-password]
en: Have you forgotten your password?
sv: Har du glömt ditt lösenord?

[ctx: account-preferences-computing]
en: These apply to all BOINC projects in which you participate.
sv: Dessa inställningar gäller för alla BOINC-projekt som du deltar i.

[ctx: account-preferences-computing]
en: On computers attached to multiple projects, the most recently modified preferences will be used.
sv: För datorer som är anslutna till flera projekt kommer de senast ändrade inställningarna att gälla.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Preferences last modified: @mod_time
sv: Inställningarna ändrades senast: @mod_time

[ctx: account-preferences]
en: Combined preferences
sv: Kombinerade inställningar

[ctx: account-preferences]
en: Switch View
sv: Ändra vy

[ctx: account-preferences-comuting]
en: Transfer files only between:
sv: Överför filer endast mellan:

[ctx: account-preference]
en: every
sv: varje

[ctx: form-edit]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: form-add]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: host-details]
en: @ip_address (same the last @count times)
sv: @ip_address (samma de senaste @count gångerna)

[ctx: message-header]
en: parent removed
sv: överordnad borttagen

[ctx: host-details]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: add-new-user]
en: A BOINC account already exists for @email.
sv: Ett BOINC konto med e-postadressen @email finns redan.

[ctx: friend-remove]
en: Remove friend
sv: Ta bort som vän

[ctx: create-team-panel]
en: Create new team
sv: Skapa ett nytt lag

[ctx: friends-page]
en: Send request
sv: Send förfrågan

[ctx: friends-remove]
en: Remove friend
sv: Ta bort som vän

[ctx: recent-posts]
en: posted
sv: publicerat

[ctx: account-preferences-community]
en: Your community preferences have been updated.
sv: Dina gemenskapsinställningar har uppdaterats.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Invalid setting for "%preference"
sv: Ogiltigt värde för "%preference"

[ctx: team-forum]
en: Team forum
sv: Lagforum

[ctx: team-forum]
en: A discussion forum has been set up for team members.
sv: Ett forum har skapats för lagets medlemmar.

[ctx: team-forum]
en: Enter forum
sv: Öppna forumet

[ctx: friends-page]
en: Approve request
sv: Godkänn förfrågan

[ctx: friend-request-email]
en: !name accepted your friend request [!site]
sv: !name accepterade din vänförfrågan [!site]

[ctx: moderate-user]
en: Approve profile
sv: Godkänn profil

[ctx: moderate-user]
en: Approve this profile content
sv: Godkänn innehållet i denna profil

[ctx: moderate-user]
en: Reject this profile content
sv: Avvisa innehållet i denna profil

[ctx: forum-unsticky-comment]
en: Make unsticky
sv: Fäst inte

[ctx: forum-unsticky-comment]
en: Remove sticky status from this topic
sv: Fäst inte denna tråd

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide
sv: Visa

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide this comment
sv: Gör denna kommentar synlig

[ctx: comment-action-link]
en: Unpublished
sv: Ej publicerad

[ctx: create-team-panel]
en: Create a team
sv: Skapa ett lag

[ctx: form-choose]
en: Choose type
sv: Välj typ

[ctx: team-create/edit]
en: Team name
sv: Lagnamn

[ctx: team-form-help]
en: Text only, no HTML tags
sv: Endast text, inga HTML-taggar

[ctx: team-create/edit]
en: Team name -- HTML version (optional)
sv: Lagets namn - HTML-version (frivilligt)

[ctx: team-form-help]
en: You may use limited HTML tags
sv: Du kan använda begränsade HTML-taggar

[ctx: team-create/edit]
en: Team website (optional)
sv: Lagets webbplats (frivilligt)

[ctx: team-create/edit]
en: Displayed on the team's page
sv: Visas på lagsidan

[ctx: team-create/edit]
en: Type of team
sv: Typ av lag

[ctx: team-create/edit]
en: Accept new members?
sv: Acceptera nya medlemmar?

[ctx: team-create/edit]
en: Description of team
sv: Beskrivning av laget

[ctx: team-form-save]
en: Save team
sv: Spara laget

[ctx: team-manage]
en: Manage team
sv: Hantera lag

[ctx: team-manage]
en: View member list
sv: Visa medlemmslista

[ctx: team-manage]
en: Member names and emails
sv: Medlemmarnas namn och e-post

[ctx: team-manage]
en: View change history
sv: Visa förändringshistorik

[ctx: team-manage]
en: See member activity
sv: Visa medlemmsaktivitet

[ctx: team-manage]
en: Manage team message board
sv: Hantera lagets privata forum

[ctx: team-manage]
en: Create or manage message board
sv: Skapa eller hantera ett forum

[ctx: team-admins-panel]
en: Remove members
sv: Ta bort medlemmar

[ctx: team-manage]
en: Change founder
sv: Byt grundare

[ctx: team-manage]
en: Manage team admins
sv: Hantera lagadministratörer

[ctx: team-manage]
en: Edit team info
sv: Redigera lagets information

[ctx: team-manage]
en: Remove team
sv: Ta bort laget

[ctx: account-host-merge]
en: Sometimes BOINC assigns separate identities to the same computer by mistake. You can correct this by merging old identities with the newest one.
sv: Ibland skapar BOINC flera identiteter för samma dator av misstag. Du kan rätta till detta genom att slå ihop den äldre identiteterna med den nyaste.

[ctx: account-host-merge]
en: Check the computers that are the same as @name (created on @date at @time with computer ID @id)
sv: Markera de datorer som är de samma som @name (skapad @date kl. @time med dator ID @id)

[ctx: account-host-merge]
en: Computers @old_ids have been merged successfully into @id.
sv: Datorerna @old_ids har slagits samman till det nya IDt @id.

[ctx: account-credentials-change]
en: Password entered is not valid. Please verify that it is correct.
sv: Det angivna lösenordet är felaktigt. Kontrollera att det är korrekt.

[ctx: remove-team-member]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: team-emails-are-hidden]
en: hidden
sv: gömd

[ctx: account-host-merge]
en: Computer @old_id has been merged successfully into @id.
sv: Dator @old_id har slagits ihop till det nya IDt @id.

[ctx: link-to-BOINC-wide-teams-Website]
en: BOINC-wide teams site
sv: BOINC-övergripande lagsida

[ctx: team-edit-warning-message]
en: This is a BOINC-wide team. Changes can be made at the !site.
sv: Detta är ett BOINC-övergripande lag. Ändringar kan göras på !site.

[ctx: post-forum-comment]
en: Post topic
sv: Publicera

[ctx: account-preferences]
en: Maximum value exceeded for @field
sv: Det störst värdet för @field överskrids

[ctx: team-request-foundership]
en: The team founder has @count days to respond to your transfer request.
sv: Lagets grundare har @count dagar på sig att svara på din begäran om att överta grundarstatus.

[ctx: account-preferences]
en: Invalid data type for @field
sv: Ogiltig datatyp för @field

[ctx: account-preferences]
en: Minimum value not met for @field
sv: Minsta värdet är inte uppnått för @field

[ctx: forum-unlock-comment]
en: Unlock
sv: Lås upp

[ctx: forum-unlock-comment]
en: Unlock this thread for comments
sv: Lås upp denna tråd för nya kommentarer

[ctx: friends-add]
en: Add as friend
sv: Lägg till som vän

[ctx: friend-request-email]
en: Friend request from !name [!site]
sv: Vänförfrågning från !name [!site]

[ctx: friend-request-email:-1:a-private-message]
en: Message
sv: Meddelande

[ctx: friend-cancel]
en: Cancel friend request
sv: Avbryt vänförfrågan

[ctx: account-preferences-project]
en: At least one application must be selected
sv: Minst en applikation måste väljas

[ctx: team-forum]
en: Create team message board
sv: Skapa lagforum

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Message board title
sv: Forumtitel

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum time between posts
sv: Minsta tid mellan inlägg

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum total credit to post
sv: Minsta poäng för att kunna skriva inlägg

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum avg credit to post
sv: Minsta genomsnittlig poäng för att kunna skriva inlägg

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Allow public to read board?
sv: Tillåt alla att läsa i forumet?

[ctx: team-forum-create/edit:-1:ignoreoverwrite]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Create message board
sv: Skapa forum

[ctx: team-forum]
en: About message boards
sv: Om forumet

[ctx: team-forum]
en: Only members may post
sv: Endast medlemmar kan göra inlägg

[ctx: team-forum]
en: Only members may read (optional)
sv: Endast medlemmar kan läsa (frivilligt)

[ctx: team-forum]
en: Founder & Team Admins have moderator privileges
sv: Grundare & Lagadministratörer har moderatorsbehörighet

[ctx: search-user]
en: Search
sv: Sök

[ctx: team-founder-change]
en: respond to the request
sv: svara på förfrågan

[ctx: team-founder-change]
en: A foundership transfer request has been made for your team. Please !respond.
sv: En förfrågan om att överföra grundarstatus har gjorts för ditt lag. Vänligen !respond.

[ctx: team-request-foundership-response]
en: Respond to transfer request
sv: Svara på överföringsförfrågan

[ctx: team-request-foundership-response]
en: If you don't decline the request by @date, @name will have the option of assuming team foundership. (note: To accept the request, assign foundership to @name using the form below)
sv: Om du inte avböjer förfrågan innan @date, kommer @name att ha möjligheten att ta över grundarstatusen för laget. (notera: För att acceptera förfrågan och ge grundarstatus till @name använd formuläret nedan)

[ctx: team-request-foundership-response]
en: Deny request
sv: Neka förfrågan

[ctx: team-make-founder]
en: Make founder
sv: Utse som grundare

[ctx: team-founder-panel]
en: Changing the team founder
sv: Ändra lagets grundare

[ctx: team-founder-panel]
en: Notes about changes in foundership:
sv: Anmärkningar om ändrande av lagets grundare:

[ctx: team-founder-panel]
en: Any member of the team is eligible
sv: Vilken som helst av lagets medlemmar kan väljas

[ctx: team-founder-panel]
en: Current founder becomes a normal user
sv: Den nuvarande grundare övergår till att bli en vanlig medlem

[ctx: team-founder-panel]
en: Foundership can be requested by team members:
sv: Grundarstatus kan begäras av en lagmedlem:

[ctx: team-founder-panel]
en: One request is allowed at a time
sv: En begäran åt gången är tillåten

[ctx: team-founder-panel]
en: It must be 60 days since any previous request
sv: Det måste ha gått 60 dagar sedan den senaste begäran

[ctx: team-founder-panel]
en: Any active request must be older than 90 days
sv: En aktiv begäran måste vara äldre än 90 dagar

[ctx: team-founder-panel]
en: Current founder has 60 days to respond to a request
sv: Den nuvarande grundaren har 60 dagar på sig att svara på begäran

[ctx: authenticator-login-page]
en: That authenticator is not valid.
sv: Verifieraren är inte giltig.

[ctx: forgot-password]
en: @email is not a well formed email address, please verify
sv: @email är inte en välformad e-postadress, vänligen kontrollera

[ctx: friend-approve]
en: Approve friend request
sv: Godkänn vänförfrågan

[ctx: moderate-unban-user]
en: Lift user ban
sv: Häv avstängningen av användaren

[ctx: team-request-foundership]
en: 1 day remaining
sv: 1 dag återstår

[ctx: authenticator-login-page]
en: There is no account with that authenticator.
sv: Det finns inget konto med den verifieraren.

[ctx: team-manage-admins]
en: Add team admin
sv: Lägg till lagadministratör

[ctx: team--add-admin]
en: Enter email address
sv: Ange e-postadress

[ctx: team-manage-admins]
en: Current team admins
sv: Nuvarande lagadministratörer

[ctx: team-admins-panel]
en: About team admins
sv: Om lagadministratörer

[ctx: team-admins-panel]
en: Team admins can:
sv: Lagadministratörer kan:

[ctx: team-admins-panel]
en: Edit team information
sv: Redigera laginformationen

[ctx: team-admins-panel]
en: View the team's join / quit history
sv: Se historik över när medlemmarna gick med eller lämnade laget

[ctx: team-admins-panel]
en: Moderate the team forum
sv: Moderera lagforumet

[ctx: team-admins-panel]
en: Remove members from the team
sv: Ta bort medlemmar från laget

[ctx: team-admins-panel]
en: Disband a team if it has no members
sv: Ta bort laget om det inte har några medlemmar

[ctx: team-admins-panel]
en: Team admins cannot:
sv: Lagadministratörer kan inte:

[ctx: team-admins-panel]
en: Change the team founder
sv: Ändra lagets grundare

[ctx: team-admins-panel]
en: Add / Remove team admins
sv: Lägga till / ta bort lagadministratörer

[ctx: team-admins-panel]
en: If a team admin quits the team, they cease to be a team admin. We recommend only selecting people you know and trust
sv: Om en lagadministratör lämnar laget så upphör den att vara en lagadministratör. Vi rekommenderar att du bara väljer personer som du känner och litar på.

[ctx: team-general-info]
en: @project participants may form teams. You may belong to only one team. You can join or quit a team at any time. To join a team, visit its team page and click "Join this team". Each team has a founder who may:
sv: @project användare kan skapa lag. Du kan bara tillhöra ett lag åt gången. Du kan gå med i eller lämna ett lag när som helst. För att gå med i ett lag så besök det lagets sida och klicka på "Gå med i det här laget". Varje lag har en grundare som kan:

[ctx: join-page]
en: When prompted enter @siteurl
sv: När du uppmanas, ange @siteurl

[ctx: forgot-password]
en: Instructions
sv: Instruktioner

[ctx: forgot-password]
en: No account exists for @email -- please create an account using a BOINC client -- !instructions
sv: Inget konto finns för @email - vänligen skapa ett konto via BOINC klienten -- !instructions

[ctx: team-request-foundership]
en: @count days have elapsed since your request and the founder has not responded.
sv: @count dagar har gått sedan din ansökan och grundaren har inte svarat.

[ctx: team-request-foundership]
en: You now have @count days to assume foundership before another team member may submit a request.
sv: Du har nu @count dagar på dig att överta grundarstatus innan en annan lagmedlem kan skicka en förfrågan.

[ctx: team-request-foundership]
en: Assume foundership
sv: Överta grundarstatus

[ctx: friends-page]
en: Remove request
sv: Ta bort förfrågan

[ctx: workunit-detail]
en: Pending
sv: Oavgjord

[ctx: account-task-table]
en: Tasks for your account
sv: Arbetsuppgifter tillhörande ditt konto

[ctx: task-table]
en: Application
sv: Program

[ctx: task-table]
en: All applications
sv: All applikationer

[ctx: task-table]
en: Task ID
sv: Uppgifts ID

[ctx: task-table]
en: Workunit ID
sv: Jobb ID

[ctx: task-table]
en: Computer
sv: Dator

[ctx: task-table]
en: Sent
sv: Skickad

[ctx: task-table]
en: Time Reported or Deadline
sv: Tid rapporterade eller tidsfrist

[ctx: task-table]
en: Run time
sv: Körtid

[ctx: task-table]
en: CPU time
sv: CPU-tid

[ctx: task-table]
en: Claimed Credit
sv: Ansökt poäng

[ctx: task-table]
en: Granted Credit
sv: Beviljad poäng

[ctx: task-table]
en: All
sv: Alla

[ctx: task-table]
en: In progress
sv: Under arbete

[ctx: task-table]
en: Pending
sv: Oavgjord

[ctx: task-table]
en: Valid
sv: Godkänd

[ctx: task-table]
en: Invalid
sv: Inte godkänd

[ctx: task-table]
en: Error
sv: Fel

[ctx: task-table]
en: Reset
sv: Nollställ

[ctx: form-save]
en: Apply Filter
sv: Filtrera

[ctx: account-host-details]
en: You are not allowed to make changes to this host.
sv: Du har inte behörighet att ändra denna klient.

[ctx: host-task-table]
en: Tasks for computer @host_id
sv: Arbetsuppgifter för enhet @host_id

[ctx: account-host-details]
en: The location for this host has been updated.
sv: Platsen för denna enhet har uppdaterats

[ctx: account-host-details]
en: This will take effect next time the host contacts the project.
sv: Ändringarna kommer att träda i kraft nästa gång enheten kommunicerar med projektet.

[ctx: user-profile:-1:message-shown-when-there-is-no-profile]
en: Profile does not exist.
sv: Profilen existerar inte.

[ctx: account-computing-preferences]
en: This will remove all of your settings from the "@name" preference set. Are you sure?
sv: Detta kommer att ta bort alla inställningar för platsen @name. Är du säker?

[ctx: account-preferences-project]
en: This will remove all of your settings from the "@name" preference set. Are you sure?
sv: Detta kommer att ta bort alla inställningar för platsen @name. Är du säker?

[ctx: team-forum]
en: You may create a message board for use by @team
sv: Du kan skapa ett eget forum för @team

[ctx: forgot-password]
en: Please enter your email address
sv: Ange din e-postadress

[ctx: join-page]
en: Download the BOINC desktop software.
sv: Hämta BOINC programvara.

[ctx: join-page]
en: For Android devices, download BOINC from the Google Play Store or Amazon App Store.
sv: För Android-enheter, hämta BOINC från Google Play Store eller Amazon App Store.

[ctx: join-page]
en: Run the installer.
sv: Kör installationsprogrammet.

[ctx: join-page]
en: Choose @sitename from the list, or enter @siteurl.
sv: Välj @sitename från listan eller ange @siteurl.

[ctx: join-page]
en: Install BOINC on this device if not already present.
sv: Installera BOINC på enheten om det inte redan finns.

[ctx: join-page]
en: Select <i>Tools / Add Project</i>. Choose @sitename from the list, or enter @siteurl.
sv: Välj <i>Verktyg / Lägg till projekt</i>. Välj @sitename från listan eller skriv in @siteurl.

[ctx: join-page]
en: If you're running a command-line version of BOINC,
            first use the BOINC Manager software (elsewhere if necessary) to create an
            an account at this project, then use that account to connect with the
            command-line version using <b>!boinccmd</b>.
sv: Om du kör kommandoradsversionen av BOINC,
    använd först programmet BOINC-hanteraren (på en annan enhet om nödvändigt) för att skapa
    ett konto för detta projekt, använd sedan det kontot för att ansluta
    kommandoradsversionen via <b>!boinccmd</b>.

[ctx: join-page]
en: If you're running a pre-5.0 version of BOINC, please
            upgrade to a more recent version of BOINC to create an account
            at @this_project.
sv: Om du kör en version av BOINC äldre än version-5.0, vänligen
    uppgradera till en mer aktuell version för att skapa ett konto
    för @this_project.

[ctx: team-add-admin]
en: @user is the founder of @team!
sv: @user är grundare för @team!

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: BOINC translation filter to help split content into chunks for translations.
sv: BOINC översättningsfilter för att dela upp innehåll i mindre delar för översättningar.

[ctx: input-filter-help]
en: Splits node content into chunks for translation.
sv: Delar nod-innehåll till mindre delar för översättning.

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: BOINC translate filter
sv: BOINC översättningsfilter

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Content types to filter
sv: Innehållstyper att filtrera

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Choose which content (node) types wich will be split into chunks for translation.
sv: Välj vilket innehålls (nod) typer som ska delas i mindre delar för översättning.

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Print debugging info
sv: Skriv felsökningsinfo

[ctx: adminpage-boinctranslate-inputfilter]
en: Prints additional debugging information. This option should be disabled on production sites.
sv: Skriver ytterligare felsökningsinformation. Denna inställning bör inaktiveras på produktionssidor.

[ctx: join-page]
en: Rules and Policies
sv: Regler och policys

[ctx: join-page]
en: Read our !rules_and_policies.
sv: Läs våra !rules_and_policies.

[ctx: account-password]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: login-page]
en: Enter the password that accompanies your username.
sv: Ange lösenordet för ditt konto.

[ctx: login-page]
en: Request new password
sv: Efterfråga nytt lösenord

[ctx: forum]
en: Mark all topics read
sv: Markera alla trådar som lästa

[ctx: forum]
en: Mark all forums read
sv: Markera alla forum som lästa

[ctx: account-profile-edit]
en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
sv: CAPTCHA verifieringsfel: okänt CAPTCHA sessions-ID. Kontakta webbplatsens administratör om problemet kvarstår.

[ctx: account-profile-edit]
en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
sv: Svaret du angav för CAPTCHA var inte korrekt.

[ctx: general-access-error]
en: Access denied. You must login to view this page.
sv: Åtkomst nekad. Du måste logga in för att visa denna sida.

[ctx: general-access-error]
en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte åtkomst till denna sida.

[ctx: forum]
en: Disable rich-text
sv: Stäng av rich-text

[ctx: forum]
en: Enable rich-text
sv: Använd rich-text

[ctx: forum-thread-subscribe]
en: subscribe
sv: prenumerera

[ctx: forum-thread-subscribe]
en: unsubscribe
sv: avsluta prenumerationen

[ctx: forum]
en: Report
sv: Rapportera

[ctx: forum]
en: Cancel report
sv: Avbryt rapporten

[ctx: forum]
en: Reset flags
sv: Återställ flaggor

[ctx: forum]
en: Ignore user
sv: Ignorera användare

[ctx: workunit-and-host-lists]
en: All tasks
sv: Alla arbetsuppgifter

[ctx: workunit-and-host-lists]
en: Time reported or deadline
sv: Tid rapporterade eller tidsfrist

[ctx: task-details]
en: Run time (sec)
sv: Körtid (s)

[ctx: task-details]
en: CPU time (sec)
sv: Processortid (s)

[ctx: workunit-details]
en: Canonical result
sv: Kanoniskt resultat

[ctx: workunit-details]
en: Max # of error/total/success tasks
sv: Max # av fel/totalt/lyckade arbetsuppgifter

[ctx: admin-boinc-other-options]
en: Message for site's Home Page
sv: Meddelande för webbplatsens hemsida

[ctx: admin-boinc-other-options]
en: Text to be displayed on the site's Home landing page.
sv: Text som visas på webbplatsens landningssida.

[ctx: moderate-user]
en: Reason for rejecting this profile
sv: Anledning till att profilen avvisas

[ctx: moderate-user]
en: This reason will be included in an email to the user. Please write a brief explanation of the problem and how to fix it.
sv: Anledningen kommer att inkluderas i ett e-post till användaren. Vänligen skriv en kortfattad motivering om problemen och hur de kan åtgärdas.

[ctx: form-submit]
en: Submit
sv: Skicka

[ctx: comment-action-links]
en: Unpublished
sv: Ej publicerad

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide this topic
sv: Visa åter denna tråd.

[ctx: moderate-user]
en: Reason for banning this user
sv: Anledning att stänga av användaren

[ctx: moderate-user]
en: This reason will be included in an email to the user. Please write a brief explanation of why the user is being banned.
sv: Anledningen kommer att inkluderas i ett e-post till användaren. Vänligen ge en kortfattad beskrivning om varför användaren stängs av.

[ctx: moderate-user]
en: Duration of the ban
sv: Hur lång tid avstängningen gäller

[ctx: moderate-user]
en: The number of days until the ban expires. Set to 0 to ban permanently.
sv: Antalet dagar till avstängningen upphör. Sätt till 0 för att stänga av för alltid.

[ctx: team-create/edit]
en: A team named "@name" already exists.
sv: Ett lag med namnet "@name" finns redan.

[ctx: team-forum]
en: Edit message board
sv: Redigera forumet

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Save message board
sv: Spara forumet

[ctx: team-forum]
en: This is a team-only message board
sv: Detta är ett lagforum

[ctx: team-create/edit]
en: Please select a team type.
sv: Vänligen välj typ av team.

[ctx: task-details]
en: Task not found in database.
sv: Arbetsuppgiften hittades inte i databasen.

[ctx: workunit-details]
en: Workunit not found in database.
sv: Arbetet hittades inte i databasen.

[ctx: task-details-errorlog]
en: Stderr output
sv: Stderr ut

[ctx: account-finish]
en: Please note: user profiles are subject to moderation.
sv: Vänligen notera: användarprofiler kommer att granskas.

[ctx: account-finish]
en: Thank you @user_name for joining @site_name. Your account has been created. Your BOINC client should start working on assigned tasks soon, without any additional action or configuration. Please visit the links below for more information and additional options. (Links will open in a new window.)
sv: Tack @user_name för att du har anslutit dig till @site_name. Ditt kontot har skapats. Din BOINC klient kommer snart att börja köra arbetsuppgifter utan att du behöver göra några fler val eller inställningar. Vänligen besök följande länkar för mer information och fler valmöjligheter. (Länkarna öppnas i en ny flik/nytt fönster).

[ctx: account-fininsh]
en: Community Preferences
sv: Gemenskapsinställningar

[ctx: account-finish]
en: Change your username at !community_preferences.
sv: Ändra ditt användarnamn under !community_preferences.

[ctx: account-finish]
en: Your username is used to identify yourself to other volunteers on this Web site.
sv: Ditt användarnamn används för att identifiera dig för andra användare på denna webbplats.

[ctx: account-finish]
en: In addition, you may set your account's default language and adjust notification settings.
sv: Utöver det så kan du ställa in ditt kontos språk och justera meddelandeinställningar.

[ctx: account-finish]
en: Computing Preferences
sv: Beräkningsinställningar

[ctx: account-finish]
en: Change your !computing_preferences.
sv: Ändra dina !computing_preferences.

[ctx: account-finish]
en: You may adjust how much CPU, RAM, and Disk space the BOINC client is allowed to use for tasks on your computer.
sv: Du kan ställa in hur mycket CPU, RAM och Diskutrymme som BOINC får använda för arbetsuppgifter på din enhet.

[ctx: account-finish]
en: By default, you will run @site_name tasks without any additional configuration.
sv: Som standard så kommer @site_name att köra arbetsuppgifter utan ytterligare inställningar.

[ctx: account-finish]
en: forums
sv: forum

[ctx: account-finish]
en: It is recommended new volunteers leave the default settings until they gain experience running some tasks. Ask questions in the !forums to get advice before making changes to a setting you don't understand.
sv: Rekommendationen är att nya användare inte ändrar standardinställningarna innan de får erfarenhet genom att köra några arbetsuppgifter. Ställ gärna frågor i !forums för att få råd innan du gör ändringar i en inställning du inte förstår.

[ctx: account-finish]
en: User Profile
sv: Användarprofil

[ctx: account-finish]
en: Create a !user_profile.
sv: Skapa en !user_profile.

[ctx: account-finish]
en: A user profile will inform other volunteers who you are and why you joined @site_name.
sv: En användarprofil berättar för andra användare vem du är och varför du gick med i @site_name.

[ctx: account-finish]
en: Team
sv: Lag

[ctx: account-finish]
en: Join a !team.
sv: Gå med i @team.

[ctx: account-finish]
en: You may join a team, made up of other volunteers.
sv: Du kan gå med i ett lag som består av andra användare.

[ctx: account-finish]
en: Account Dashboard
sv: Kontoöversikt

[ctx: account-finish]
en: Go to your !account_dashboard.
sv: Gå till din !account_dashboard.

[ctx: account-finish]
en: Your account dashboard has information and links about your computer(s) and task(s) assigned.
sv: Din kontoöversikt ger information om och länkar till dina enheter och arbetsuppgifter.

[ctx: account-finish]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: account-finish]
en: Visit our !help pages.
sv: Besök våra hjälpsidor.

[ctx: account-finish]
en: Ask for help in our community's !forums.
sv: Fråga efter hjälp i vår gemenskaps !forums.

[ctx: account-finish]
en: ERROR: There is no account with that authenticator.
sv: FEL: Det finns inget konto med den  autentiseraren.

[ctx: account-preferences]
en: Preferences last modified: @mod_time
sv: Inställningarna ändrades senast: @mod_time

[ctx: host-details]
en: Host not found in database.
sv: Enheten finns inte i databasen.

[ctx: account-finish]
en: ERROR: There was a problem loading your account. Try logging in with your user name and password.
sv: FEL: Det uppstod ett fel vid inläsningen av ditt konto. Försök logga in med ditt användarnamn och ditt lösenord.

[ctx: team-add-admin]
en: There is no user on your team with that email address.
sv: Det finns ingen användare i ditt lag med den e-postadressen.

[ctx: account-finish]
en: moderation
sv: moderering

[ctx: account-finish]
en: Please note: user profiles are subject to !moderation.
sv: Vänligen notera: användarprofiler kommer att !moderation.

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: By default a search matches ANY search term. Results with more than one term will be presented higher in the search results.
sv: Som standard matchas en sökning mot NÅGON av söktermerna. Resultat med mer än en sökterm visas högre upp bland sökresultaten.

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: You may use 'AND' to have the search engine return results with ALL search terms.
sv: Du kan använda "AND" för att förmå sökmotorn att returnera resultat med ALLA söktermer.

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: For example, searching for 'boinc AND client' will only contain results with words boinc and client.
sv: Till exempel, om du söker efter "boinc AND klient" så kommer endast resultat som innehåller boinc och klient att visas.

[ctx: search-help-sidebar-block]
en: Search Help
sv: Sökhjälp
