BOINC - en to uk translation catalogue (188 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
uk: Українська

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
uk: Ukrainian

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
uk: BAM! допомагає вам у створенні, налаштуванні та керуванні обліковими записами вашого проекта BOINC, допомагає створити свою або приєднатись до існуючої команди, а також підключити комп'ютери до проектів, та багато чого іншого.  Неважливо, ви новий або існуючий користувач BOINC, BAM! допоможе вам максимально ефективно використовувати BIONIC.

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
uk: Члени GridRepublic запускають заставку, що дозволяє їх комп'ютерам працювати на громадських дослідницьких проектах, коли машини не використовуються. Ця заставка не впливає на продуктивність комп'ютера більше, ніж звичайна заставка.

en: Search
uk: Пошук

en: Return to BOINC main page
uk: Повернутися на головну сторінку BOINC

en: This page is %stranslatable%s.
uk: Цю сторінку можна %sперекласти%s.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
uk: BOINC - це програма, яка дозволяє Вам пожертвувати незадіяні потужності Вашого комп’ютера для наукових проектів, таких як: SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid і багатьох інших.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
uk: Після встановлення BOINC на свій комп’ютер, Ви зможете приймати участь одночасно у стількох проектах, у скількох забажаєте.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
uk: Ви можете запустити це програмне забезпечення тільки, якщо це Ваш комп'ютер або якщо Ви маєте дозвіл від власника.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
uk: Ми рекомендуємо Вам завантажити BOINC з Google Play Store або Amazon Appstore, а не звідси.

en: System requirements
uk: Системні вимоги

en: Release notes
uk: Опис останньої версії

en: Help
uk: Довідка

en: All versions
uk: Всі версії

en: Version history
uk: Історія версій

en: GPU computing
uk: Обчислення за допомогою графічних процесорів

en: BOINC: compute for science
uk: BOINC: обчислення для науки

en: Computing power
uk: Обчислювальні потужності

en: Top 100 volunteers
uk: 100 найкращих учасників

en: Statistics
uk: Статистика

en: 24-hour average:
uk: В середньому за 24 години:

en: PetaFLOPS.
uk: петафлопс.

en: Active:
uk: Активно:

en: volunteers,
uk: учасників,

en: computers.
uk: комп'ютерів.

en: News
uk: Новини

en: Database not available; please try again later.
uk: База даних недоступна; спробуйте, будь ласка, пізніше.

note: "Volunteer" is used as a verb
en: Volunteer
uk: Інформація для учасників

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
uk: Використовуйте час простою свого комп'ютера (Windows, Mac, Linux чи Android) для того, щоб лікувати хвороби, вивчати глобальне потепління, відкривати пульсари і проводити багато інших типів наукових досліджень. Це безпечно, надійно і просто:

en: Download
uk: Завантажити

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
uk: BOINC для Android можна знайти в Google Play Store, а версію для Kindle можна завантажити з Amazon App Store.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
uk: Ви можете вибрати для підтримки %1 проекти %2 такі як %3, %4 та %5, серед багатьох інших.

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
uk: Якщо ви запустили декілька проектів, спробуйте %1 менеджер проектів %2 такий як %3 GridRepublic %4 або %5 BAM! %6.

en: Learn more:
uk: Дізнатися більше

en: Message boards
uk: Дошка повідомлень

en: Projects
uk: Проекти

en: Manual
uk: Інструкція

en: Add-ons
uk: Доповнення

en: Links
uk: Посилання

en: Other ways to help:
uk: Інші шляхи для допомоги:

en: Overview
uk: Огляд

en: Translate
uk: Переклад

en: Test
uk: Тест

en: Document
uk: Документ

en: Publicize
uk: Рекламувати

en: Report bugs
uk: Повідомляти про помилки

en: High-throughput computing with BOINC
uk: Високопродуктивні обчислення з BOINC

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
uk: %1 Вчені %2: використовуйте BOINC для того, щоб створити %3 проект добровільних розподілених обчислень %4, який надасть Вам обчислювальну потужність тисяч процесорів та графічних прискорювачів.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
uk: %1 Університети %2: використовуйте BOINC для того, щоб створити %3 Віртуальний суперкомп'ютерний центр ВНЗ %4.

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
uk: %1 Компанії %2: використовуйте BOINC для %3 розподілених обчислень в локальній мережі %4.

en: Documentation
uk: Документація

en: BOINC and Docker
uk: BOINC та Docker

en: Software development
uk: Розробка програмного забезпечення

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
uk: BOINC - це програмна платформа для добровільних обчислень. Вона включає в себе клієнт, сервер та веб-компоненти, а також API для підключення інших компонентів.

en: Source code
uk: Вихідний код

en: Building BOINC
uk: Зібрати BOINC

en: Design documents
uk: Проектна документація

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
uk: Ми завжди раді програмістам які допоможать нам розробляти та підтримувати Boinc.

en: Development process
uk: Процес розробки

en: Development tasks
uk: Задачі розробки

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
uk: BOINC розповсюджується під ліцензією GNU LGPL v 3.0.

en: The BOINC project
uk: Проект BOINC

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
uk: BOINC - це громадський проект. Кожен може приєднатися.

en: Email lists
uk: Розсилки

en: Events
uk: Події

en: Graphics
uk: Графіки

en: Governance
uk: Управління

en: Live help via Skype or email
uk: Жива допомога через Skype або електронну пошту

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
uk: За допомогою цієї гарячої лінії BOINC, ви можете задати питання досвідченим користувачам BOINC особисто: %s про те, що таке BOINC і розподілені обчислення; %s про встановлення програмного забезпечення BOINC і процес підключення до проектів; %s про проблеми, що виникли при роботі BOINC.

en: You can communicate with a helper
uk: Ви можете спілкуватися з помічником

en: by email
uk: Відправити листа

en: 
    by voice, using %1 Skype %2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3 download and install it now %4.  When you're finished, return to this page.
uk: 
    голосом, за допомогою %1 Skype %2, безкоштовної  інтернет-телефонної системи. Якщо у Вас ще немає Skype, Ви можете %3 завантажити та встановити його зараз %4. Коли Ви закінчите, поверніться на цю сторінку.

en: using Skype chat
uk: використовуючи Skype чат

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
uk: Помічники розмовляють багатьма мовами. Будь-ласка, оберіть свою (кількість помічників):

en: Be a Help Volunteer
uk: Станьте волонтером

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
uk: Якщо Ви досить добре розумієте, що таке BOINC і як він працює, Ви самі %sможете стати помічником%s.  Цим Ви допоможете як новим учасникам BOINC, так і розвитку BOINC і розподілених обчислень.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
uk: Якщо Ви вже є помічником: для зміни своїх налаштувань, %sзайдіть сюди%s.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
uk: Помічники BOINC - це волонтери, які не отримують оплату.  BOINC не несе відповідальність за їхні поради.

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
uk: %1 Ніколи %2 не надавайте інформацію про адресу електронної пошти або пароль помічникам BOINC.

en: Unknown
uk: Невідомо

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
uk: Ми рекомендуємо Вам також встановити %1 VirtualBox %2, щоб Ваш комп'ютер міг приймати участь у наукових проектах, які цього вимагають.

en: Learn more about VirtualBox.
uk: Дізнатися більше про VirtualBox.

en: Download BOINC + VirtualBox
uk: Завантажити BOINC + VirtualBox

note: "for %s" identifies the operating system, e.g. "for Windows"
en: for %s
uk: для %s

en: Download BOINC
uk: Завантажити BOINC

en: Distributed sensing
uk: Розподілена мережа датчиків

en: University of Southern California
uk: Університет Південної Каліфорнії

en: Seismology
uk: Сейсмологія

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
uk: Quake-Catcher мережу використовує датчики комп'ютерів і смартфонів для виявлення сейсмічних хвиль.

en: BOINC Poland Foundation
uk: Польський фонд BOINC

en: Environmental research
uk: Дослідження навколишнього середовища

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
uk: Radioactive@Home створює безкоштовну постійно оновлювану карту рівнів радіації, використовуючи датчики, підключені до комп’ютерів добровольців.  Ви повинні купити датчик для участі в проекті.

en: Cognitive science and artifical intelligence
uk: Когнітивна наука та штучний інтелект

en: Cognitive Science
uk: Когнітивна наука

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
uk: MindModeling@Home використовує обрахунки моделей когнетивних процесів, щоб краще зрозуміти людський розум, зокрема для вивчення механізмів і процесів, які забезпечують і утримують людську працездатність і навчання.

en: Independent
uk: Незалежний

en: Artificial intelligence
uk: Штучний інтелект

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
uk: Розбір і перетворення семантичних мереж для використання у FreeHAL - штучному інтелекті, який використовує семантичні мережі, алгоритми семантичного пошуку, бази даних частин мови і частини мовних додатків, які не несуть основного змістового навантаження, для імітації поведінки людини під час розмов.

en: Biology and Medicine
uk: Біологія та медицина

en: Medical physiology
uk: Медична фізіологія

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
uk: DENIS@Home робить серцеві електрофізіологічні симуляції, для вивчення електричної активності серця.

en: Molecular biology
uk: Молекулярна біологія

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
uk: RNA World прагне визначити, проаналізувати, структурно передбачити і розробити дизайн молекул РНК, на підставі встановленого програмного забезпечення біоінформатики.

en: University College Dublin
uk: Університетський коледж у Дубліні

en: Antimalarial drug discovery
uk: Пошук ліків від малярії

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
uk: Паразит,який викликає малярію, продовжує розвивати стійкість до доступних препаратів. Тому нам терміново потрібно відкрити для себе нові препарати, орієнтовані на нові білки в паразиті. Проєкт FiND@Home має за мету відкриття таких нових мішеней.

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
uk: Барселонський парк біомедичних досліджень (PRBB)

en: Molecular simulations of proteins
uk: Молекулярне моделювання білків

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
uk: GPUGrid.net відкриває нові сценарії обчислень, використовуючи перший повно-атомний молекулярний динамічний код (CellMD), спеціально оптимізований для запуску на графічних процесорах NVIDIA. Нові біомедичні програмні засоби несподівано надали можливість досягнути нових висот у обчислювальній біології для біомедичних наукових досліджень.

en: University of Washington
uk: Університет Вашингтону

en: Biology
uk: Біологія

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
uk: Визначення тривимірних форм білків у дослідженні, яке може зрештою привести до виявлення ліків для деяких серйозних людських недуг. Запустивши Rosetta@home, Ви допоможете прискорити і розширити наше дослідження способами, якими ми не могли б скористатися без Вашої допомоги. Ви також допоможете нам при проектуванні нових білків для боротьби з хворобами типу ВІЛ, малярія, рак і хвороба Альцгеймера.

en: Earth Sciences
uk: Науки про Землю

en: Oxford University
uk: Оксфордський Університет

en: Climate study
uk: Вивчення клімату

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
uk: Дослідження наближень, які повинні бути зроблені у найновіших моделях клімату. Запускаючи модель тисячі разів, ми сподіваємося вияснити, як модель реагує на невеликі зміни цих наближень - достатньо невеликих для того, щоб не зробити наближення менш реалістичними. Це дозволить нам покращити наше розуміння того, наскільки чутливі наші моделі до невеликих змін, а також до таких речей, як зміни кількості вуглекислого газу і круговороту сірки. Цн дозволить нам дослідити, яким чином може змінитися клімат у наступному столітті при широкому діапазоні різних сценаріїв.

en: Physical Science
uk: Фізика

en: Astronomy
uk: Астрономія

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
uk: TheSkyNet POGS – астрономічний проект вивчення 16 різних властивостей галактик, включаючи яскравість, масу, кількість пилу і швидкість формування зірок. Ми використовуємо потужності ваших процесорів, щоб провести розрахунки піксель за пікселем на кількох довжинах хвилі (ультрафіолетових, оптичних і ближнього інфрачервоного світла) зображення галактик, щоб розробити Атлас, який допоможе астрономам краще зрозуміти далекий Всесвіт.

en: Astrophysics
uk: Астрофізика

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
uk: Метою проекту є виведення форм і спинів обертання значної частини населення астероїдів. В якості вхідних даних ми використовуємо всі доступні дані фотометрії астероїдів. Як результати маємо моделі астероїдів опуклої форми з напрямками вісі і періоду обертання.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
uk: Іллінойський університет в Урбана-Шампейн

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
uk: Мета проекту Cosmology@Home полягає у пошуку моделі, яка б найкраще описувала наш Всесвіт, і пошуку діапазону моделей, узгоджених із наявними астрономічними даними фізики елементарних частинок.

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
uk: Universe@Home націлений на створення першої бази даних модельованого вмісту зоряного Всесвіту, починаючи від самих ранніх зірок до більш екзотичних подвійних чорних дір.

en: Do research in physics and astronomy
uk: Робити дослідження у фізиці та астрономії

en: Rensselaer Polytechnic Institute
uk: Політехнічний інститут Ренсселера

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
uk: Мета Milkyway@Home полягає у створенні високоточної тривимірної моделі Чумацького Шляху з використанням даних, зібраних Слоанівським цифровим оглядом неба.

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
uk: Вивчати структуру галактики Чумацький Шлях

en: Leiden University, The Netherlands
uk: Лейденський університет, Нідерланди

en: Chemistry
uk: Хімія

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
uk: Обчислення в науці поверхонь, використовуючи Classical Dynamics.  Leiden Classical дозволяя волонтерам, студентам і вченим відправляти результати своїх обчислень у мережу. Кожен користувач має свою власну особисту чергу завдань Classical Dynamics. Таким чином, студенти використовують мережу для того, щоб змоделювати рідкий аргон або перевірити обґрунтованість закону ідеального газу, фактично проводячи моделювання за посередництва мережі.

en: Help students do atomic simulations
uk: Допомога студентам робити атомні моделювання

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
uk: Університет Вісконсина - Мілуокі (США), Інститут ґравітаційної фізики Макса Планка - Гановер (Німеччина)

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
uk: Einstein@Home використовує вільний час вашого компʼютера для пошуку слабких астрофізичних сигналів від нейтронних зірок (їх також називають пульсарами), що обертаються, використовуючи дані з детекторів ґравітаційних хвиль у лазерно-інтерферометричній обсерваторії (LIGO), радіотелескопа Arecibo, а також γ-променевого супутника Фермі.

en: Help detect pulsars and gravitational waves
uk: Допомога виявити пульсари та гравітаційні хвилі

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
uk: ЦЕРН (Європейська рада з ядерних досліджень)

en: Physics
uk: Фізика

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
uk: Великий адронний колайдер (ВАК) — прискорювач частинок у ЦЕРН, Європейській раді з ядерних досліджень, найбільшій у світі лабораторії фізики елементарних частинок.  Це найпотужніший із будь-коли побудованих інструментів для дослідження поведінки елементарних частинок. LHC@home виконує моделювання для покращення проекту ВАК і його датчиків.

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
uk: Поліпшувати дизайн Великого адронного колайдера

en: University of California, Berkeley
uk: Каліфорнійський університет, Берклі

en: Astrophysics, astrobiology
uk: Астрофізика, астробіологія

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
uk: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, пошук позаземного розуму) — це науковий напрямок, мета якого — виявити розумне життя за межами Землі. На першому етапі, відомому як radio SETI (радіо SETI), використовуються радіотелескопи для слідкування за вузькосмуговими радіосигналами космосу. Природні джерела таких сигналів невідомі, тому їх виявлення може надати підтвердження про існування позаземної технології.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
uk: Пошуки доказів позаземного життя

en: Multiple applications
uk: Різні додатки

en: Molecular biology, Computer Science
uk: Молекулярна біологія, Комп'ютерні науки

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
uk: Проект Citizen Science Grid присвячений для підтримки широкого діапазону науково-освітніх проектів з використанням обчислювальних потужностей добровольців і науковців.

en: Support science from the University of North Dakota
uk: Підтримка науки в Університеті Північної Дакоти

en: Chinese Academy of Sciences
uk: Китайська академія Наук

en: Physics, biochemistry, and others
uk: Фізика, біохімія та інші

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
uk: CAS@home розташован в Обчислювальному Центрі Інституту Фізики Високих Енергій (ОЦФЕ), Китайської Академії Наук, для китайських вчених з проектами, що вивчають білкову структуру, нанотехнології, геноміку раку та фізику високих енергій.

en: Help Chinese researchers
uk: Допомогти китайським дослідникам

en: Mathematics, physics, evolution
uk: Математика, фізика, еволюція

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
uk: Yoyo@home - адаптер між BOINC і декількома існуючими волонтерськими обчислювальними проектами: ECM, Muon, Evolution@home і distributed.net

en: Do research in math, physics, and evolution
uk: Проведення досліджень в математиці, фізиці та еволюції

en: IBM Corporate Citizenship
uk: Корпоративне громадянство IBM

en: Medical, environmental and other humanitarian research
uk: Медичні, екологічні та інші гуманітарні дослідження

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
uk: Для подальших критичних некомерційних досліджень деяких з найбільш актуальних проблем людства, створивши найбільшу в світі добровільну обчислювальну мережу.  Дослідження включають в себе ВІЛ-СНІД, рак, тропічні і забуті хвороби, сонячну енергію, чисту воду і багато іншого.

en: Do biomedical and environmental research
uk: Робити біомедичні дослідження та дослідження навколишнього середовища

en: Mathematics, computing, and games
uk: Математика, програмування та ігри.

en: Mathematics
uk: Математика

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
uk: NumberFields@home шукає поля з особливими властивостями. Первинне застосування цього дослідження полягає в галузі алгебраїчної теорії чисел. Теоретики можуть видобувати дані для цікавих моделей, щоб допомогти їм сформулювати іпотези про числові поля. Зрештою, це дослідження приведе до глибшого розуміння глибинних властивостей чисел, основних будівельних блоків всієї математики.

en: Do research in algebraic number theory
uk: Проведення досліджень в алгебраїчній теорії чисел

en: Computer Science
uk: Наука про комп’ютери

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
uk: Вирішення важких і практично важливих завдань (звернення дискретних функцій, дискретної оптимізації, біоінформатики та інше), які можуть бути ефективно зведені до задачі здійсненності булевих формул.

en: Study computational complexity
uk: Досліджувати обчислювальну складність

en: Cryptography and combinatorics
uk: Криптографія та комбінаторика

en: Run applications from distributed.net
uk: Виконання застосунків із distributed.net

en: Cryptography
uk: Криптографія

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
uk: Спроба розшифрувати 3 оригінальних повідомлення Енігми. Сигнали були перехоплені у Північноатлантичному океані у 1942 році і вважалось, що їх неможливо зламати.

en: Decode WWII submarine messages
uk: Декодувати повідомлення підводних човнів часів Другої світової війни

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
uk: Вивчення гіпотези Коллатца - нерозв'язаної задачі в математиці.

en: Study the Collatz Conjecture
uk: Дослідження Гіпотези Коллатца

en: California State University Fullerton
uk: Каліфорнійський державний університет, Фуллертон

en: Factorization of large integers
uk: Розклад великих цілих чисел на множники

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
uk: NFS@Home - це дослідницький проект, який використовує підключені до Інтернету комп’ютери для того, щоб розрахувати крок решітки просіювання при факторизації великих цілих чисел у Number Field Sieve (NFS). Школярем Ви отримали свій перший досвід у розкладанні цілих чисел на прості, такі як 15 = 3 * 5 або 35 = 5 * 7. NFS@Home є продовженням цього досвіду, тільки з цілими числами, які складаються із сотень цифр.

en: Study the factorization of large integers
uk: Дослідження розкладання на множники цілих великих чисел

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
uk: Primegri підтримує багато проектів, які шукають різні форми дуже великих простих чисел, включаючи пошук найбільшого відомого простого числа.

en: Search for large prime numbers
uk: Пошук великих простих чисел

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
uk: Університет Прикладних Наук РейнМейн

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
uk: Пошук контрприкладів до двох теорем, пов’язаних з ідентифікацією головних чисел

en: Study the properties of prime numbers
uk: Дослідження властивостей простих чисел

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
uk: Лабораторія паралельних і розподілених систем MTA-SZTAKI (Угорщина)

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
uk: Пошук всіх систем узагальнених двійкових чисел (в яких основи є матрицями, а цифри - векторами) до 11-го виміру.

en: Study number theory
uk: Дослідження теорії чисел

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
uk: Тестування і порівняння евристичних методів для отримання відокремлених паралельних алгоритмів, що працюють в CAD системах для проектування систем логічного керування

en: Discuss
uk: Обговорення

en: News is available as an %sRSS feed%s
uk: Новини доступні у форматі %sстрічки RSS%s
