BOINC - en to fi translation catalogue (1574 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
fi: English

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
fi: English

en: Show password
fi: Näytä salasana

en: An invitation code is required to create an account.
fi: Kutsukoodi vaaditaan tilin luontiin.

en: Invitation code
fi: Kutsukoodi

en: Identifies you on our web site. Use your real name or a nickname.
fi: Sinut tunnistetaan tällä nettisivullamme. Voit käyttää oikeaa tai lempinimeä.

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'.
fi: Osoitteen pitää olla oikean muotoinen tyyliin "nimi@domain".

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Must be at least %1 characters
fi: Vähintään %1 merkkiä

note: we need the password here not for verification, but because we store it salted with email address, which is about to change.
en: Password
fi: Salasana

en: Select the country you want to represent, if any.
fi: Valitse halutessasi maa, jota haluat edustaa.

en: Country
fi: Maa

en: Postal or ZIP Code
fi: Postinumero

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Terms of Use
fi: Käyttöehdot

en: Do you agree to the terms of use above?
fi: Hyväksytkö ylläolevat käyttöehdot?

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Password:
fi: Salasana:

en: forgot password?
fi: salasana unohtunut?

en: Stay logged in
fi: Pysy kirjautuneena

note: kludge
en: Log in
fi: Kirjaudu

en: I agree
fi: Hyväksyn

en: Bold text: [b]text[/b]  (alt+b)
fi: Lihavoitu teksti: [b]teksti[/b]  (alt+b)

en: Italic text: [i]text[/i]  (alt+i)
fi: Kursivoitu teksti: [i]teksti[/i]  (alt+i)

en: Underline text: [u]text[/u]  (alt+u)
fi: Alleviivattu teksti: [u]teksti[/u]  (alt+u)

en: Strikethrough text: [s]text[/s]  (alt+k)
fi: Yliviivattu teksti: [s]text[/s]  (alt+k)

en: Quote text: [quote]text[/quote]  (alt+q)
fi: Lainattu teksti: [quote]teksti[/quote]  (alt+q)

en: Code display: [code]code[/code]  (alt+c)
fi: Koodin näyttö: [code]koodi[/code]  (alt+c)

en: List: [list]text[/list] (alt+l)
fi: Listaus: [list]teksti[/list] (alt+l)

en: Ordered list: [list=1]text[/list]  (alt+o)
fi: Numeroitu listaus: [list=1]teksti[/list]  (alt+o)

en: Insert image: [img]http://image_url[/img]  (alt+p)
fi: Liitä kuva: [img]http://image_url[/img]  (alt+p)

en: Insert URL: [url]http://url[/url] or [url=http://url]URL text[/url]  (alt+w)
fi: Liitä URL: [url]http://url[/url] tai [url=http://url]URL teksti[/url]  (alt+w)

en: Font color
fi: Fontin väri

en: Font color: [color=red]text[/color]  Tip: you can also use color=#FF0000
fi: Fontin väri: [color=red]teksti[/color]  Vinkki: voit myös käyttää color=#FF0000

en: Default
fi: Oletus

en: Dark Red
fi: Tummanpunainen

en: Red
fi: Punainen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Brown
fi: Ruskea

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Olive
fi: Oliivinvihreä

en: Cyan
fi: Syaani

en: Blue
fi: Sininen

en: Dark Blue
fi: Tummansininen

en: Indigo
fi: Indigon sininen

en: Violet
fi: Violetti

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Font size: [size=x-small]small text[/size]
fi: Fontin koko: [size=x-small]pieni teksti[/size]

en: Small
fi: Pieni

en: Normal
fi: Normaali

en: Large
fi: Suuri

en: Close all open bbCode tags
fi: Sulje kaikki avoimet bbCode -tagit

en: Close Tags
fi: Sulje tagit

en: Join
fi: Liity

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Account
fi: Tili

en: Preferences
fi: Asetukset

en: About %1
fi: Tietoja %1

en: Help
fi: Apua

en: Project
fi: Projekti

en: Participate
fi: Osallistu

en: Do work
fi: Suorita työtä

en: Server status
fi: Palvelimen tila

en: Credit statistics
fi: Pistetilastot

en: Applications
fi: Sovellukset

en: GPU models
fi: GPU-mallit

en: CPU models
fi: CPU-mallit

en: Computer types
fi: Tietokonetyypit

en: Computing
fi: Laskenta

en: Community
fi: Yhteisö

en: Message boards
fi: Keskustelupalstat

note: array(tra("Questions and Answers"), $url_prefix."forum_help_desk.php"),
en: Teams
fi: Tiimit

en: create or join a team
fi: luo tiimi tai liity tiimiin

en: Profiles
fi: Profiilit

en: User search
fi: Käyttäjähaku

en: User of the day
fi: Päivän käyttäjä

en: Certificate
fi: Todistus

en: Site
fi: Sivusto

en: Site search
fi: Haku sivustolta

en: Languages
fi: Kielet

note: names for the above
en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: Highest rated posts first
fi: Eniten arvioidut viestit ensin

en: Newest post first
fi: Uusin viesti ensin

en: Most views first
fi: Eniten katsottu ensin

en: Most posts first
fi: Eniten viestejä ensin

en: This answered my question
fi: Tämä vastasi kysymykseeni

en: I also have this question
fi: Kysyisin myös tätä

en: Off-topic
fi: Aiheeseen liittymätön

en: Volunteer moderator
fi: Vapaaehtoinen moderaattori

en: Project administrator
fi: Projektin ylläpitäjä

en: Project developer
fi: Projektin kehittäjä

en: Project tester
fi: Projektin testaaja

en: Volunteer developer
fi: Vapaaehtoinen kehittäjä

en: Volunteer tester
fi: Vapaaehtoinen testaaja

en: Project scientist
fi: Projektin tutkija

en: Help desk expert
fi: Help desk -asiantuntija

note: Search
en: Search for words in forum messages
fi: Etsi sanoja foorumin viesteistä

en: Search forums
fi: Hae foorumeista

en: Advanced search
fi: Tarkennettu haku

en: Private messages
fi: Yksityisviestit

en: Questions and Answers
fi: Kysymykset ja vastaukset

en: %1 message board
fi: %1 keskustelupalsta

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Message
fi: Viesti

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Send %1 a private message
fi: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle %1

en: Joined: %1
fi: Liitytty: %1

en: Posts: %1
fi: Viestit: %1

en: Credit: %1
fi: Pisteet: %1

en: You haven't read this message yet
fi: Et ole vielä lukenut tätä viestiä

en: Unread
fi: Lukematon

en: Message %1
fi: Viesti %1

en: hidden
fi: piilotettu

en: Posted: %1
fi: Lähetetty: %1

en:  - in response to
fi:  - vastauksena viestiin

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit this message
fi: Muokkaa tätä viestiä

en: Last modified: %1
fi: Muokattu viimeksi: %1

en: This post is hidden because the sender is on your 'ignore' list.  Click %1 here %2 to view hidden posts
fi: Viesti on piilotettu, koska lähettäjä on "älä huomioi" listallasi.  Napsauta %1 tästä %2 katsoaksesi piilotettuja viestejä

en: Report this post as offensive
fi: Raportoi tämä viesti loukkaavana

en: Report as offensive
fi: Raportoi loukkaavana

en: Rating: %1
fi: Arviointi: %1

en: rate:
fi: arvioi:

en: Click if you like this message
fi: Napsauta jos pidät tästä viestistä

en: Rate +
fi: Arvioi +

en: Click if you don't like this message
fi: Napsauta jos et pidä tästä viestistä

en: Rate -
fi: Arvioi -

note: "Reply" is used as a verb
en: Reply
fi: Vastaa

en: Post a reply to this message
fi: Kirjoita vastaus tähän viestiin

note: "Quote" is used as a verb
en: Quote
fi: Lainaa

en: Post a reply by quoting this message
fi: Kirjoita vastaus lainaamalla viestiä

en: Hidden by a moderator
fi: Moderaattorin piilottama

en: Posted %1 by %2
fi: Kirjoitettu %1 jäsen %2

en: You may not post or rate messages until %1
fi: Et voi lähettää tai arvioida viestejä ennen %1

en: Posts must be 'kid friendly': they may not contain content that is obscene, hate-related, sexually explicit or suggestive.
fi: Viestien pitää olla "lapsiystävällisiä": ne eivät saa sisältää sellaista sisältöä, joka on siveetöntä, vihaan liittyvää, seksuaalisesti suorasukaista tai vihjailevaa.

en: No commercial advertisements.
fi: Ei kaupallista mainontaa.

en: No links to web sites involving sexual content, gambling, or intolerance of others.
fi: Ei linkkejä sivustoille, joissa on seksuaalista sisältöä, uhkapelejä tai suvaitsemattomuutta toisia kohtaan.

en: No messages intended to annoy or antagonize other people, or to hijack a thread.
fi: Ei viestejä, jotka on tarkoitettu ärsyttämään tai vastustamaan muita ihmisiä tai kaappaamaan viestiketju.

en: No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
fi: Ei viestejä, jotka ovat tarkoituksella vihamielisiä, uhkaavia tai loukkaavia.

en: No abusive messages involving race, religion, nationality, gender, class or sexuality.
fi: Ei herjaavia viestejä koskien rotua, uskontoa, kansallisuutta, sukupuolta, luokkaa tai seksuaalisuutta.

en: Posts that violate these rules may be deleted.
fi: Viestit, jotka rikkovat näitä sääntöjä, voidaan poistaa.

en: The posting privileges of violators may be suspended or revoked.
fi: Sääntöjä rikkovien kirjoitusoikeus voidaan peruuttaa määräajaksi tai kokonaan.

en: If your account is suspended, don't create a new one.
fi: Jos tilisi on suljettu määräajaksi, älä luo uutta tiliä.

en: Rules:
fi: Säännöt:

en: Unhide
fi: Poista piilotus

en: Unhide this post
fi: Poista tämän viestin piilotus

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide this post
fi: Piilota tämä viesti

en: Move
fi: Siirrä

en: Move post to a different thread
fi: Siirrä tämä viesti toiseen viestiketjuun

en: Banish author
fi: Torju kirjoittaja

en: Vote to banish author
fi: Äänestä, että kirjoittaja torjutaan

en: Vote not to banish author
fi: Äänestä, ettei kirjoittajaa torjuta

en: Start vote to banish author
fi: Aloita äänestys kirjoittajan torjumiseksi

en: Delete
fi: Poista

en: Delete this post
fi: Poista tämä viesti

en: Only team members can post to the team message board
fi: Vain tiimin jäsenet voivat kirjoittaa tiimin keskustelupalstalle

en: To create a new thread in %1 you must have a certain level of average credit. This is to protect against abuse of the system.
fi: Uuden viestiketjun aloittamiseksi %1 -palstalla sinulla pitää olla tietty määrä keskimääräisiä pisteitä. Tällä pyritään estämään järjestelmän väärinkäytökset.

en: You cannot create threads right now. Please wait before trying again. This is to protect against abuse of the system.
fi: Et voi juuri nyt lisätä viestiketjuja. Odota hetken aikaa ennen kuin yrität uudelleen. Viive johtuu pyrkimyksestä estää järjestelmän väärinkäytökset.

en: This thread is locked. Only forum moderators and administrators are allowed to post there.
fi: Tämä viestiketju on lukittu. Ainoastaan foorumin moderaattorit ja ylläpitäjät voivat kirjoittaa viestejä ketjuun.

en: Can't post to a hidden thread.
fi: Piilotettuun ketjuun ei voi kirjoittaa.

en: Thread
fi: Viestiketju

en: Posts
fi: Viestit

en: Views
fi: Katsottu

en: Last post
fi: Viimeisin viesti

en: New posts in the thread %1
fi: Uudet viestit viestiketjussa %1

en: New posts in subscribed thread
fi: Uudet viestit tilatussa viestiketjussa

en: There are new posts in the thread '%1'
fi: Viestiketjussa "%1" on uusia viestejä

en: Mark all threads as read
fi: Merkitse kaikki ketjut luetuiksi

en: Mark all threads in all message boards as read.
fi: Merkitse kaikkien palstojen kaikki viestiketjut luetuiksi.

en: No host
fi: Ei konetta

en: Unavailable
fi: Ei saatavissa

en: Home
fi: Koti

en: Work
fi: Työ

en: School
fi: Koulu

en: Update location
fi: Päivitä sijainti

en: Computer information
fi: Tietokoneen tiedot

en: IP address
fi: IP-osoite

en: (same the last %1 times)
fi: (sama viimeiset %1 kertaa)

en: External IP address
fi: Ulkoinen IP-osoite

en: Show IP address
fi: Näytä IP-osoite

en: Domain name
fi: Domain-nimi

en: Product name
fi: Tuotenimi

en: Local Standard Time
fi: Paikallinen normaaliaika

en: UTC %1 hours
fi: UTC %1 tuntia

en: Owner
fi: Omistaja

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Created
fi: Luotu

en: Total credit
fi: Kokonaispisteet

en: Average credit
fi: Keskim. pisteet

en: Cross project credit
fi: Projektikohtaiset pisteet

en: CPU type
fi: Keskusyksikön tyyppi

en: Number of processors
fi: Prosessorien lkm

en: Coprocessors
fi: Apusuorittimet

en: Virtualization
fi: Virtualisointi

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: BOINC version
fi: BOINCin versio

en: Memory
fi: Muistia

en: %1 GB
fi: %1 Gt

en: Cache
fi: Välimuisti

en: %1 KB
fi: %1 kt

en: Swap space
fi: Näennäismuisti

en: Total disk space
fi: Kokonaislevytila

en: Free Disk Space
fi: Vapaa levytila

en: Measured floating point speed
fi: Mitattu liukulukulaskennan nopeus

en: %1 billion ops/sec
fi: %1 miljardia laskutoimitusta/sek

en: Measured integer speed
fi: Mitattu kokonaislukulaskennan nopeus

en: Average upload rate
fi: Keskimääräinen lähetysnopeus

en: %1 KB/sec
fi: %1 kt/s

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Average download rate
fi: Keskimääräinen latausnopeus

en: Average turnaround time
fi: Keskimääräinen läpimenoaika

en: %1 days
fi: %1 päivää

en: Application details
fi: Sovellustiedot

en: Show
fi: Näytä

en: Tasks
fi: Tehtäviä

en: Number of times client has contacted server
fi: Ohjelman yhteydenottokertojen määrä palvelimeen

en: Last time contacted server
fi: Viimeksi ollut yhteydessä palvelimeen

en: Fraction of time BOINC is running
fi: Aika, jolloin BOINC on käynnissä

en: While BOINC is running, fraction of time computer has an Internet connection
fi: BOINCin ollessa käynnissä, aika, jolloin internetyhteys on käytettävissä

en: While BOINC is running, fraction of time computing is allowed
fi: BOINCin ollessa käynnissä, aika, jolloin laskenta on sallittu

en: While is BOINC running, fraction of time GPU computing is allowed
fi: BOINCin ollessa käynnissä, aika, jolloin GPU-laskenta on sallittu

en: Average CPU efficiency
fi: Keskimääräinen CPU-tehokkuus

en: Task duration correction factor
fi: Korjauskerroin tehtävän kestolle

en: Location
fi: Sijainti

en: Delete this computer
fi: Poista tämä tietokone

en: Merge duplicate records of this computer
fi: Sulauta tämän tietokoneen duplikaattitiedot

en: Merge
fi: Sulauta

en: Last contact
fi: Viimeksi yhteydessä

en: Info
fi: Tiedot

en: Rank
fi: Sija

en: Avg. credit
fi: Keskim. pisteet

en: Recent average credit
fi: Lähiajan keskim. pisteet

en: GPU
fi: GPU (näytönohjain)

en: Operating system
fi: Käyttöjärjestelmä

en: installed
fi: asennettu

en: , CPU has hardware virtualization support and it is enabled
fi: , CPU:lla on laitteiston virtualisointituki ja se on käytössä

en: , CPU has hardware virtualization support but it is disabled
fi: , CPU:lla on laitteiston virtualisointituki mutta se on poistettu käytöstä

en: , CPU does not have hardware virtualization support
fi: , CPU:lla ei ole laitteiston virtualisointitukea

en: None
fi: Ei mikään

en: (%1 processors)
fi: (%1 prosessoria)

en: Details
fi: Lisätiedot

en: Cross-project stats:
fi: Projektikohtaiset tilastot:

en: Host %1 has overlapping lifetime:
fi: Koneella %1 on päällekkäinen käyttöaika:

en: Host %1 has an incompatible OS:
fi: Koneella %1 ei ole yhteensopivaa käyttöjärjestelmää:

en: Host %1 has an incompatible CPU:
fi: Koneella %1 ei ole yhteensopivaa suoritinta:

en: same host
fi: sama kone

en: Can't merge host %1 into %2 - they're incompatible
fi: Konetta %1 ei voi sulauttaa koneen %2 kanssa - ne eivät ole yhteensopivia

en: Merging host %1 into host %2
fi: Sulautetaan konetta %1 koneen %2 kanssa

en: Couldn't update credit of new computer
fi: Uuden koneen pisteitä ei voitu päivittää

en: Couldn't update results
fi: Tuloksia ei voitu päivittää

en: Couldn't retire old computer
fi: Vanhaa konetta ei voitu poistaa käytöstä

en: Retired old computer %1
fi: Vanha kone %1 on poistettu käytöstä

en: Show:
fi: Näytä:

en: All computers
fi: Kaikki tietokoneet

en: Only computers active in past 30 days
fi: Vain kuukauden aikana yhteydessä olleet koneet

en: Computer ID
fi: Tietokoneen tunniste

en: Name
fi: Nimi

en: Model
fi: Malli

en: BOINC<br>version
fi: BOINC<br>versio

en: Merge computers by name
fi: Sulauta koneet nimien mukaan

en: Discuss
fi: Keskustelu

en: News is available as an %sRSS feed%s
fi: Uutiset saatavana %sRSS-syötteenä%s

en: Inbox
fi: Saapuneet

en: Write
fi: Kirjoita

en: 
            <ul>
            <li> Messages may not contain content that is obscene, hate-related,
                sexually explicit or suggestive.
            <li> No commercial advertisements.
            <li> No links to web sites involving sexual content,
                gambling, or intolerance of others.
            <li> No messages intended to annoy or antagonize other people.
            <li> No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
            <li> No abusive comments involving race, religion,
                nationality, gender, class or sexuality.
            <li> The privileges of violators may be suspended or revoked.
            <li> If your account is suspended, don't create a new one.
            </ul>
fi: 
            <ul>
            <li> Viestit eivät saa sisältää sellaista sisältöä, joka on siveetöntä, vihaan liittyvää,
                seksuaalisesti suorasukaista tai vihjailevaa.
            <li> Ei kaupallisia mainoksia.
            <li> Ei linkkejä nettisivuille, joilla on seksuaalista sisältöä,
                uhkapelejä tai muiden suvaitsemattomuutta.
            <li> Ei viestejä, joiden tarkoitus on ärsyttää tai vastustaa muita.
            <li> Ei viestejä, jotka ovat tarkoituksella vihamielisiä, uhkaavia tai loukkaavia.
            <li> Ei loukkavia kommentteja, jotka koskevat rotua, uskontoa,
                kansallisuutta, sukupuolta, yhteiskuntaluokkaa tai seksuaalisuutta.
            <li> Loukkaajien oikeudet voidaan jäädyttää tai peruuttaa.
            <li> Jos tilisi on jäädytetty, älä luo uutta.
            </ul>

en: Send message to team
fi: Lähetä viesti tiimille

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Subject
fi: Otsikko

en: Send private message
fi: Lähetä yksityisviesti

en: no such message
fi: viestiä ei ole

en: To
fi: Vastaanottaja

en: User IDs or unique usernames, separated with commas
fi: Käyttäjien tunnisteet tai nimet pilkulla erotettuna

en: sent you a private message; subject:
fi: lähetti sinulle yksityisviestin; otsikko:

en: Private message%1 from %2, subject:
fi: Yksityisviesti%1 käyttäjältä %2, otsikko:

en: Couldn't create message
fi: Viestin luonti ei onnistunut

en: You are not allowed to send privates messages so often. Please wait some time before sending more messages.
fi: Et voi lähettää yksityisviestejä näin usein. Odota hetken aikaa ennen kuin lähetät lisää viestejä.

en: unread
fi: lukemattomat

en: For email notification, %1 edit community prefs %2
fi: Sähköposti-ilmoituksen saamiseksi %1 muokkaa yhteisöasetuksia %2

en: Private message
fi: Yksityisviesti

en: Usage limits
fi: Käyttörajat

en: Use at most
fi: Käytä enintään

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
fi: Pidä osa prosessoreista vapaana muille ohjelmille. Esimerkiksi: 75% tarkoittaa, että 8-ytimisessä koneessa käytetään 6-ydintä.

en: % of the CPUs
fi: % suorittimista

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
fi: Hyllytä/jatka laskentaa muutaman sekunnin välein vähentääksesi prosessorin lämpötilaa ja energiankulutusta. Esimerkiksi: 75% tarkoittaa, että lasketaan 3 sekuntia, odotetaan 1 sekunti ja toistetaan.

en: % of CPU time
fi: % suoritinajasta

en: When to suspend
fi: Milloin hyllytetään

en: Suspend when computer is on battery
fi: Hyllytä koneen ollessa akkukäytöllä

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
fi: Valitse tämä hyllyttääksesi laskennan kannettavissa silloin, kun kone on akkukäytöllä.

en: Suspend when computer is in use
fi: Hyllytä koneen ollessa käytössä

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
fi: Valitse tämä hyllyttääksesi laskennan ja tiedostonsiirron kun käytät konetta.

en: Suspend GPU computing when computer is in use
fi: Hyllytä GPU-laskenta koneen ollessa käytössä

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
fi: Valitse tämä hyllyttääksesi GPU-laskennan kun käytät konetta.

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
fi: "Käytössä" tarkoittaa hiiren/näppäimistön aktiviteettiä viimeisimmän

en: This determines when the computer is considered 'in use'.
fi: Tämä määrittelee sen, milloin koneen tulkitaan olevan "käytössä".

en: minutes
fi: minuuttia

en: Suspend when no mouse/keyboard input in last
fi: Hyllytä, jos hiiren/näppäimistön käyttöä ei ole viimeiseen

en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
fi: Tämä mahdollistaa joidenkin tietokoneiden virransäästötilan kun eivät ole käytössä.

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
fi: Hyllytä, kun muu kuin BOINCin CPU-käyttö ylittää

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
fi: Hyllytä laskenta kun tietokoneesi ajaa muita ohjelmia.

en: Compute only between
fi: Laske vain välillä

en: Compute only during a particular period each day.
fi: Laske vain tiettynä aikana joka päivä.

en: Other
fi: Muu

en: Store at least
fi: Varastoi vähintään

en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
fi: Varastoi tarpeeksi työtä pitääksesi koneen työssä näin kauan.

en: days of work
fi: päivää työtä

en: Store up to an additional
fi: Varastoi lisäksi

en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
fi: Varastoi lisäksi työtä minimitason yli. Määrittää, kuinka paljon työtä pyydetään otettaessa yhteyttä projektiin.

en: Switch between tasks every
fi: Vaihda tehtävien välillä joka

en: If you run several projects, BOINC may switch between them this often.
fi: Jos suoritat useita projekteita, BOINC voi vaihtaa niiden välillä näin usein.

en: Request tasks to checkpoint at most every
fi: Pyydä tarkistuspiste enintään joka

en: This controls how often tasks save their state to disk, so that later they can be continued from that point.
fi: Tämä määrittelee sen, kuinka usein tehtävät tallentavat tilansa levylle, jotta niitä voidaan jatkaa myöhemmin siitä kohdasta.

en: seconds
fi: sekuntia

en: Use no more than
fi: Älä käytä enempää kuin

en: Limit the total amount of disk space used by BOINC.
fi: Rajoita BOINCin käyttämää kokonaislevytilaa.

en: GB
fi: Gt

en: Leave at least
fi: Jätä vähintään

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where BOINC stores data.
fi: Rajoita levynkäyttöä jättämällä näin paljon vapaata tilaa osiolle, jonne BOINC tallentaa dataa.

en: GB free
fi: Gt vapaata

en: Limit the percentage of disk space used by BOINC on the volume where it stores data.
fi: Rajoita BOINCin prosentuaalista levytilaa osiolla, jonne se tallentaa dataa.

en: % of total
fi: % kokonaismäärästä

en: When computer is in use, use at most
fi: Tietokoneen ollessa käytössä, käytä enintään

en: Limit the memory used by BOINC when you're using the computer.
fi: Rajoittaa BOINCin käyttämää muistia käyttäessäsi konetta.

en: When computer is not in use, use at most
fi: Tietokoneen ollessa jouten, käytä enintään

en: Limit the memory used by BOINC when you're not using the computer.
fi: Rajoittaa BOINCin käyttämää muistia kun et käytä konetta.

en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
fi: Jätä muut kuin GPU tehtävät muistiin hyllytyksen ajaksi

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
fi: Jos valittuna, hyllytetyt työt pysyvät muistissa eikä työtä menetetä jatkettaessa laskentaa. Jos ei valittuna, hyllytetyt työt poistetaan muistista ja jatketaan viimeisestä tarkistuspisteestä.

en: Page/swap file: use at most
fi: Sivutus/näennäismuisti: käytä enintään

en: Limit the swap space (page file) used by BOINC.
fi: Rajoita BOINCin käyttämää näennäismuistia (sivutustiedostoa).

en: Limit download rate to
fi: Rajoita latausnopeus arvoon

en: Limit the download rate of file transfers.
fi: Rajoita tiedostojen siirron latausnopeutta.

en: KB/second
fi: kt/sekunti

en: Limit upload rate to
fi: Rajoita lähetysnopeus arvoon

en: Limit the upload rate of file transfers.
fi: Rajoita tiedostojen siirron lähetysnopeutta.

en: Limit usage to
fi: Rajoita käyttö

en: Example: BOINC should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
fi: Esimerkki: BOINC siirtää enintään 2000 Mt 30 päivän aikana.

en: MB every
fi: Mt joka

en: days
fi: päivää

en: Transfer files only between
fi: Siirrä tiedostoja vain välillä

en: Transfer files only during a particular period each day.
fi: Siirrä tiedostoja vain tiettynä aikana joka päivä.

en: Skip data verification for image files
fi: Ohita kuvatiedostojen varmennus

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of BOINC.
fi: Valitse tämä vain jos operaattorisi muokkaa kuvatiedostoja. Varmentamisen ohittaminen heikentää BOINCin turvallisuutta.

en: Confirm before connecting to Internet
fi: Pyydä vahvistus ennen internet-yhteyden avaamista

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
fi: Käytännöllinen vain, jos on modeemi-, ISDN- tai VPN-yhteys.

en: Disconnect when done
fi: Katkaise yhteys lopuksi

en: Disk
fi: Levy

en: Network
fi: Verkko

note: These texts are used in multiple places in prefs_edit.php and add_venue.php
en: These preferences apply to all the BOINC projects in which you participate.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat kaikkiin BOINC-projekteihin, joihin osallistut.

en: %1 Unable to update preferences. %2 The values marked in red below were out of range or not numeric.
fi: %1 Asetusten päivitys ei onnistu. %2 Punaisella merkityt arvot ovat virheellisiä tai ne eivät ole numeerisia.

en: Separate preferences for %1
fi: Erilliset asetukset paikalle %1

en: Edit preferences
fi: Muokkaa asetuksia

en: Remove
fi: Poista

en: Add separate preferences for %1
fi: Lisää erilliset asetukset paikalle %1

en: These settings apply to all computers using this account except
fi: Nämä asetukset koskevat kaikkia koneita, jotka käyttävät tätä tiliä, paitsi

en: computers where you have set preferences locally using the BOINC Manager
fi: koneita, joissa olet tehnyt asetukset paikallisesti BOINC Managerilla

en: Android devices
fi: Android-laitteet

en: (Switch view)
fi: (Vaihda näkymää)

en: Combined preferences
fi: Yhdistetyt asetukset

en: Primary (default) preferences
fi: Ensisijaiset (oletus) asetukset

en: Preferences last modified:
fi: Asetuksia muokattu viimeksi:

en: Add preferences
fi: Lisää asetukset

en: Update preferences
fi: Päivitä asetukset

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

note: TODO: make this a subclass of PREF
en: Default computer location
fi: Tietokoneen oletussijainti

en: New computers will use this location for computing and project preferences.
fi: Uudet koneet käyttävät tätä sijaintia laskennassa ja projektiasetuksissa.

en: Resource share
fi: Resurssien jako

en: Determines the proportion of your computer's resources allocated to this project. For example, if you participate in two BOINC projects with resource shares of 100 and 200, the first will get 1/3 of your resources and the second will get 2/3.
fi: Määrittää koneesi resurssit tälle projektille. Esim. jos osallistut kahteen BOINC-projektiin resurssijaolla 100 ja 200, ensimmäinen saa 1/3 koneen resursseista ja toinen 2/3.

en: Accelerate GPU tasks by dedicating a CPU to each one?
fi: Nopeuta GPU paketteja antamalla jokaiselle oma CPU ydin?

en: Use CPU
fi: Käytä CPUta

en: Use AMD GPU
fi: Käytä AMD:n GPUta

en: Use NVIDIA GPU
fi: Käytä NVIDIAn GPUta

en: Use Intel GPU
fi: Käytä Intelin GPUta

en: Run test applications?
fi: Suorita testisovellukset?

en: This helps us develop applications, but may cause jobs to fail on your computer
fi: Tämä auttaa kehittämään sovelluksia, mutta voi aiheuttaa töiden epäonnistumisia koneessasi

en: Emails will be sent from %1; make sure your spam filter accepts this address.
fi: Sähköpostit lähetetään osoitteesta %1; varmista, että roskapostisuodatin hyväksyy tämän osoitteen.

en: Is it OK for %1 and your team (if any) to email you?
fi: Saako %1 ja tiimisi (jos on) lähettää sinulle sähköpostia?

en: Should %1 show your computers on its web site?
fi: Saako %1 näyttää tietokoneesi nettisivullaan?

en: (Switch View)
fi: (vaihda näkymää)

en: Project specific settings
fi: Projektikohtaiset asetukset

en: bad venue: %1
fi: väärä paikka: %1

en: bad subset: %1
fi: väärä osajoukko: %1

en: Database error:
fi: Tietokantavirhe:

en: and
fi: ja

en: no limit
fi: ei rajoitusta

en: Add
fi: Lisää

en: Your profile will be made visible to other people as soon as it has been approved by the project. This may take up to a few days.
fi: Profiilisi näkyy muille heti kun se on hyväksytty projektin taholta. Se voi kestää muutaman päivän.

en: Your profile has been marked as unacceptable. It is not visible to other people. Please change it.
fi: Profiilisi on merkitty epätyydyttäväksi, joten se ei näy muille. Ole hyvä ja muuta sitä.

en: Database error
fi: Tietokantavirhe

en: To prevent spam, profiles of users with an average credit of less than %1 are displayed only to logged-in users. We apologize for this inconvenience.
fi: Roskapostin estämiseksi niiden käyttäjien profiilit, joiden keskim. pisteet ovat alle %1, näkyvät vain kirjautuneille käyttäjille. Pahoittelemme mahdollista haittaa.

en: User is banished
fi: Käyttäjä on torjuttu

en: No profile exists for that user ID.
fi: Tällä käyttäjätunnuksella ei ole profiilia.

en: Edit your profile
fi: Muokkaa profiilisia

en: Your feedback on this profile
fi: Palautteesi tästä profiilista

en: Recommend this profile for User of the Day:
fi: Suosittele tätä profiilia "Päivän käyttäjäksi":

en: I %1 like %2 this profile
fi: Pidän %1 tästä %2 profiilista

en: Alert administrators to an offensive profile:
fi: Kerro ylläpidolle loukkaavasta profiilista:

en: I %1 do not like %2 this profile
fi: En %1 pidä %2 tästä profiilista.

en: Anonymous platform
fi: Anonyymi alusta

en: NVIDIA GPU
fi: NVIDIAn GPU

en: AMD GPU
fi: AMD:n GPU

en: pending
fi: odottaa

en: All
fi: Kaikki

en: In progress
fi: Laskennassa

en: Validation pending
fi: Vahvistusta odottavat

en: Validation inconclusive
fi: Vahvistus epäselvä

en: Valid
fi: Vahvistetut

en: Invalid
fi: Vahvistamattomat

en: Error
fi: Virheet

en: Inactive
fi: Ei-aktiivinen

en: Unsent
fi: Lähettämättä

en: Completed, waiting for validation
fi: Valmis, odottaa vahvistusta

en: Completed and validated
fi: Valmis ja vahvistettu

en: Completed, marked as invalid
fi: Valmis, merkattu virheelliseksi

en: Completed, can't validate
fi: Valmis, ei voida vahvistaa

en: Completed, validation inconclusive
fi: Valmis, vahvistus epäselvä

en: Completed, too late to validate
fi: Valmis, myöhästynyt vahvistamisesta

en: Completed
fi: Valmis

en: Couldn't send
fi: Ei voitu lähettää

en: Cancelled by server
fi: Palvelimen peruuttama

en: Not started by deadline - canceled
fi: Ei aloitettu takarajaan mennessä - peruutettu

en: Error while downloading
fi: Virhe latauksessa

en: Error while computing
fi: Virhe laskennassa

en: Error while uploading
fi: Virhe lähetyksessä

en: Aborted
fi: Hylätty

en: Upload failed
fi: Lähetys epäonnistui

en: Timed out - no response
fi: Aika loppui - ei vastausta

en: Didn't need
fi: Ei tarvittu

en: Validate error
fi: Vahvistusvirhe

en: Abandoned
fi: Hylätty

en: Over
fi: Valmis

en: Success
fi: Onnistui

en: Computation error
fi: Laskentavirhe

en: Redundant result
fi: Ylimääräinen

en: No reply
fi: Ei vastausta

en: New
fi: Uusi

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Compute error
fi: Laskentavirhe

en: Uploading
fi: Lähetetään

en: Done
fi: Valmis

en: Aborted by user
fi: Käyttäjän keskeyttämä

en: Initial
fi: Alussa

en: Not necessary
fi: Ei tarvita

en: Workunit error - check skipped
fi: Työpakettivirhe - tarkistus ohitettu

en: Checked, but no consensus yet
fi: Ei vielä selvyyttä

en: Task was reported too late to validate
fi: Tehtävä raportoitiin liian myöhään vahvistettavaksi

en: Couldn't send result
fi: Tehtävää ei voitu lähettää

en: Too many errors (may have bug)
fi: Liian monta virhettä (mahdollisesti bugi)

en: Too many results (may be nondeterministic)
fi: Liian monta tehtävää (voi olla päättämätön)

en: Too many total results
fi: Liian monta tehtävää kaikkiaan

en: WU cancelled
fi: Työpaketti peruttu

en: Canonical result is missing
fi: Kanoninen tulos puuttuu

en: Unrecognized Error: %1
fi: Tunnistamaton virhe: %1

en: Task name
fi: Tehtävänimi

en: click for details
fi: napsauta tietoihin

en: Show IDs
fi: Näytä tunnisteet

en: Show names
fi: Näytä nimet

en: Task
fi: Tehtävä

en: Work unit
fi: Työpaketti

en: Computer
fi: Tietokone

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Time reported<br />or deadline
fi: Raportointiaika<br />tai takaraja

en: explain
fi: selite

en: Status
fi: Tila

en: Run time<br />(sec)
fi: Laskenta-aika<br />(sekuntia)

en: CPU time<br />(sec)
fi: Suoritinaika<br />(sekuntia)

en: Credit
fi: Pisteet

en: Application
fi: Sovellus

en: Workunit
fi: Työpaketti

en: Report deadline
fi: Raportoinnin takaraja

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Server state
fi: Tila palvelimella

en: Outcome
fi: Tulos

en: Client state
fi: Tila ohjelmassa

en: Run time
fi: Laskenta-aika

en: CPU time
fi: Suoritinaika

en: Validate state
fi: Vahvistuksen tila

en: Device peak FLOPS
fi: Laitteen FLOPS-huippuarvo

en: Application version
fi: Sovellusversio

en: Output files
fi: Tulostetiedostot

en: State
fi: Tila

en: Task name:
fi: Tehtävän nimi:

en: Search criteria (use one or more)
fi: Hakuehto (yksi tai useampi)

en: Key words
fi: Hakusanat

en: Find teams with these words in their names or descriptions
fi: Etsi tiimejä, joiden nimessä tai kuvauksessa ovat nämä sanat

en: Type of team
fi: Tiimin tyyppi

en: Show only active teams
fi: Näytä vain aktiiviset tiimit

en: Search
fi: Hae

en: Requested by you, and founder response deadline has passed.
fi: Pyyntösi, perustajan vastauksen takaraja saavutettu.

en: Complete foundership transfer
fi: Vie perustajuuden vaihto loppuun

en: Requested by you
fi: Sinun pyytämäsi

en: founder response deadline is %1
fi: perustajan vastauksen takaraja on %1

en: Initiate request
fi: Pyynnön aloitus

en: Deferred
fi: Lykätty

en: Team info
fi: Tiimin tiedot

en: Description
fi: Kuvaus

en: Web site
fi: Nettisivu

en: Cross-project stats
fi: Projektikohtaiset tilastot

en: Type
fi: Tyyppi

en: Message board
fi: Keskustelupalsta

en: Threads
fi: Viestiketjut

en: Join this team
fi: Liity tähän tiimiin

en: Note: if 'OK to email' is set in your project preferences, joining a team gives its founder access to your email address.
fi: Huom: jos sallit sähköpostin lähettämisen projektin asetuksissa, tiimiin liittyessä sen perustaja saa sähköpostiosoitteesi.

en: Not accepting new members
fi: Ei ota uusia jäseniä

en: Foundership change requested
fi: Pyyntö vaihtaa perustaja

en: Respond by %1
fi: Vastaus %1 mennessä

en: Team foundership change
fi: Tiimin perustajan vaihto

en: Members
fi: Jäsenet

en: Founder
fi: Perustaja

en: Admins
fi: Ylläpitäjät

en: New members in last day
fi: Uusia jäseniä viimeisen vrk:n aikana

en: Total members
fi: Jäseniä kaikkiaan

en: view
fi: katso

en: Active members
fi: Aktiivisia jäseniä

en: Members with credit
fi: Jäsenet, joilla pisteitä

en: Admin
fi: Ylläpitäjä

en: Previous %1
fi: Edelliset %1

en: Next %1
fi: Seuraavat %1

en: No such team.
fi: Tiimiä ei ole.

en: This operation requires foundership.
fi: Toiminto vaatii perustajan oikeudet.

en: This operation requires team admin privileges
fi: Toiminto vaatii ylläpitäjän oikeudet

en: WARNING: this is a BOINC-wide team. If you make changes here, they will soon be overwritten. Edit the %1 BOINC-wide team %2 instead.
fi: VAROITUS: tämä on BOINC-laajuinen tiimi. Jos teet muutoksia tässä, ne tulevat pian ylikirjoitetuksi. Muokkaa sen sijaan %1 BOINC-laajuista tiimiä %2.

en: %1 Privacy note %2: if you create a team, your project preferences (resource share, graphics preferences) will be visible to the public.
fi: %1 Yksityisyydestä %2: jos luot tiimin, projektisi asetukset (kuten resurssien jako) näkyvät kaikille.

en: Team name, text version
fi: Tiimin nimi, tekstiversio

en: Don't use HTML tags.
fi: Älä käytä HTML-tageja.

en: Team name, HTML version
fi: Tiimin nimi, HTML-versio

en: You may use %1 limited HTML tags %2.
fi: Voit käyttää %1 HTML-tageja rajoitetusti %2.

en: If you don't know HTML, leave this box blank.
fi: Jätä tämä kohta tyhjäksi, jos et osaa HTML:ää.

en: URL of team web page, if any
fi: Tiimin nettisivun osoite, jos on

en: without "http://"
fi: ilman "http://"

en: This URL will be linked to from the team's page on this site.
fi: Tämä URL linkitetään tiimin sivulta tälle sivulle.

en: Description of team
fi: Tiimin kuvaus

en: Accept new members?
fi: Sallii uudet jäsenet?

en: Company
fi: Yritys

en: Primary school
fi: Ala-aste

en: Secondary school
fi: Yläaste/lukio

en: Junior college
fi: Yliopisto/korkeakoulu

en: University or department
fi: Yliopisto tai osasto

en: Government agency
fi: Viranomainen

en: Non-profit organization
fi: Voittoa tavoittelematon organisaatio

en: National
fi: Kansallinen

en: Local/regional
fi: Paikallinen/alueellinen

en: Computer type
fi: Tietokoneen tyyppi

en: Social/political/religious
fi: Yhteiskunnallinen/poliittinen/uskonnollinen

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: Projects in which you are participating
fi: Projektit, joihin osallistut

en: Projects in which %1 is participating
fi: Projektit, joihin %1 osallistuu

en: Click for user page
fi: Napsauta käyttäjän sivulle

en: Since
fi: Mistä lähtien

en: Computers on this account
fi: Tämän tilin tietokoneet

en: View
fi: Katso

en: Cross-project ID
fi: Projektienvälinen tunniste

en: Cross-project statistics
fi: Projektikohtaiset tilastot

en: Team
fi: Tiimi

en: Cross-project
fi: Projektikohtainen

en: Stats on your cell phone
fi: Tilastot kännykkääsi

en: Postal code
fi: Postinumero

en: %1 member since
fi: %1 jäsen alkaen

note: LDAP accounts can't change email or password
en: Change
fi: Vaihda

en: delete account
fi: poista tili

en: email address
fi: sähköpostiosoite

en: password
fi: salasana

en: other account info
fi: muu tilitieto

en: User ID
fi: Käyttäjä-ID

en: Used in community functions
fi: Käytetään yhteisötoiminnoissa

en: Account keys
fi: Tiliavaimet

en: Account Ownership
fi: Tilin omistajuus

en: When and how BOINC uses your computer
fi: Milloin ja miten BOINC käyttää tietokonettasi

en: Computing preferences
fi: Laskenta-asetukset

en: Message boards and private messages
fi: Keskustelupalsta ja yksityisviestit

en: Community preferences
fi: Yhteisöasetukset

en: Preferences for this project
fi: Tämän projektin asetukset

en: %1 preferences
fi: %1 asetukset

en: View the profile of %1
fi: Katso käyttäjän %1 profiilia

en: Profile
fi: Profiili

en: Create
fi: Luo

en: %1 posts
fi: %1 viestiä

note: ------------ Notification -----------
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Quit team
fi: Irrottaudu tiimistä

en: Administer
fi: Ylläpitäjä

en: (foundership change request pending)
fi: (perustajuuden vaihtopyyntö odottaa)

en: Member of team
fi: Tiimin jäsen

en: find a team
fi: etsi tiimi

en: Founder but not member of
fi: Perustaja mutta ei jäsen tiimissä

en: Find friends
fi: Etsi ystäviä

en: Friends
fi: Ystävät

en: Computers
fi: Tietokoneet

en: Contact
fi: Yhteydenotto

en: This person is a friend
fi: Tämä henkilö on ystävä

en: Cancel friendship
fi: Peruuta ystävyys

en: Request pending
fi: Pyyntö odottaa

en: Add as friend
fi: Lisää ystäväksi

en: Account information
fi: Tilin tiedot

en: user name cannot have leading or trailing white space
fi: käyttäjänimen alussa tai lopussa ei saa olla välilyöntiä

en: user name must be nonempty
fi: käyttäjänimi ei saa olla tyhjä

en: user name may not contain HTML tags
fi: käyttäjänimi ei saa sisältää HTML-tageja

en: Can't create account
fi: Tiliä ei voi luoda

en: Click your browser's <b>Back</b> button to try again.
fi: Napsauta selaimesi <b>Back/Takaisin</b> nappia yrittääksesi uudelleen.

en: Your reCAPTCHA response was not correct. Please try again.
fi: reCAPTCHA-vastaus oli väärin. Yritä uudelleen.

en: You have not agreed to our terms of use. Please agree to the terms of use by navigating back to the previous page, in order to create your account
fi: Et ole hyväksynyt käyttöehtoja. Hyväksy käyttöehdot palaamalla edelliselle sivulle, jotta voit luoda tilin

en: You must supply an invitation code to create an account.
fi: Kutsukoodi tarvitaan tilin luomiseen.

en: The invitation code you gave is not valid.
fi: Antamasi kutsukoodi on virheellinen.

en: Invalid email address: please enter a valid address of the form name@xxx.yyy
fi: Virheellinen sähköpostiosoite: anna kelvollinen sähköpostiosoite, joka on muotoa nimi@xxx.yyy

en: There's already an account with that email address.
fi: Tällä sähköpostiosoitteella on jo tili.

en: Passwords may only include ASCII characters.
fi: Salasanat voivat sisältää vain ASCII-merkkejä.

en: New password is too short: minimum password length is %1 characters.
fi: Uusi salasana on liian lyhyt: salasanan vähimmäispituus on %1 merkkiä.

en: Couldn't create account
fi: Tilin luonti ei onnistunut

en: database error, please contact site administrators
fi: tietokantavirhe, ota yhteyttä sivuston ylläpitäjiin

en: log out
fi: kirjaudu ulos

en: log in
fi: kirjaudu

en: Create an account
fi: Luo tili

en: Server status page
fi: Palvelimen tilasivu

en: A database error occurred while handling your request; please try again later.
fi: Tapahtui tietokantavirhe, yritä myöhemmin uudelleen.

en: Unable to handle request
fi: Pyyntöä ei voida käsitellä

en: hours
fi: tuntia

en: sec
fi: sek

en: Link has timed out. Please click Back, refresh the page, and try again.
fi: Linkki ei ole voimassa. Klikkaa Back-/Takaisin-nappia, lataa sivu ja yritä uudelleen.

en: Use BBCode tags to format your text
fi: Tekstin muotoiluun voi käyttää BBCodea

en: Project down for maintenance
fi: Projekti suljettu ylläpidon ajaksi

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.  Please try again later.
fi: %1 on tilapäisesti suljettu ylläpitotoimien vuoksi.  Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Unable to connect to database - please try again later
fi: Tietokantaan ei saada yhteyttä - yritä myöhemmin uudelleen

en: Unable to select database - please try again later
fi: Tietokannan valinta ei onnistu - yritä myöhemmin uudelleen

en: characters remaining
fi: merkkejä jäljellä

en: Stay logged in on this computer
fi: Pysy kirjautuneena tällä tietokoneella

en: Finish account setup
fi: Tilin asennus valmis

en: Optional; not shown to others
fi: Valinnainen; ei näy muille

en: You must supply a name for your account
fi: Tilillesi täytyy antaa nimi

en: HTML tags not allowed in name
fi: HTML-tägit eivät ole sallittuja nimessä

note: User data input invalid
en: Invalid input. User input must have a length > 0 and < 4096. <form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>
fi: Virheellinen syöte. Syötteen pituus pitää olla > 0 ja < 4096. <form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>

en: Edit %1 preferences
fi: Muokkaa %1 asetuksia

en: Add %1 preferences for %2
fi: Lisää %1 asetukset paikalle %2

en: %1 currently has the following applications. When you participate in %1, tasks for one or more of these applications will be assigned to your computer. The current version of the application will be downloaded to your computer. This happens automatically; you don't have to do anything.
fi: %1 -projektilla on nyt seuraavat sovellukset. Osallistuessasi %1 -projektiin, yksi tai useampi työpaketti näistä sovelluksista annetaan tietokoneellesi. Viimeisin sovellusversio ladataan koneellesi. Tämä tapahtuu automaattisesti; sinun ei tarvitse tehdä mitään.

en: Platform
fi: Alusta

en: Version
fi: Versio

en: Average computing
fi: Keskim. laskenta

en: BBCode tags
fi: BBCode tagit

en: BBCode tags let you format text in your profile and message-board postings.
    It's similar to HTML, but simpler. The tags start with a [ (where you would
    have used %1 in HTML) and end with ] (where you would have used %2 in
    HTML).
fi: BBCode tageilla voit muokata profiilisi ja keskustelupalstan viestiesi tekstiä.
    Se on samantapaista kuin HTML, mutta yksinkertaisempi. Tagi alkaa [ -merkillä
    (HTML käyttää %1) ja päättyy merkkiin ] (HTML käyttää %2).

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Strikethrough
fi: Yliviivattu

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Big text
fi: Iso teksti

en: Red text
fi: Punainen teksti

en: link to website
fi: linkki nettisivulle

en: Quoted text
fi: Lainattu teksti

en: use for quoted blocks of text
fi: käytetään lainattuun tekstiosuuteen

en: use to display an image
fi: käytetään näyttämään kuva

en: Code snippet here
fi: Koodinpätkä tähän

en: use to display some code
fi: käytetään näyttämään koodia

en: Pre-formatted text
fi: Muotoilematon teksti

en: use to display pre-formatted (usually monospaced) text
fi: käytetään näyttämään muotoilematonta (yleensä tasavälinen) tekstiä

en: Item 1
fi: Kohta 1

en: Item2
fi: Kohta2

en: Item 2
fi: Kohta 2

en: If you don't close a tag or don't specify a parameter correctly,
    the raw tag itself will display instead of the formatted text.
fi: Jos et päätä tagia tai määrittele parametriä oikein,
    itse tagi näkyy eikä tekstin muotoilu.

en: Create account
fi: Luo tili

en: If you already have an account and want to run %1 on this computer, %2 go here %3.
fi: Jos sinulla on jo tili ja haluat ajaa %1 tällä tietokoneella, %2 siirry tänne %3.

en: This account will belong to the team %1 and will have the project preferences of its founder.
fi: Tämä tili kuuluu tiimiin %1 ja projektiasetukset ovat perustajan tekemiä.

en: Picture
fi: Kuva

en: %1 Your profile picture is shown to the left.
fi: %1 Profiilisi kuva näkyy vasemmalla.

en: To replace it, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file (%1 or less).
fi: Vaihda se napsauttamalla "Selaa" ja valitse joko JPEG- tai PNG-tiedosto (%1 tai vähemmän).

en: To remove it from your profile, check this box:
fi: Poista se profiilistasi valitsemalla tämä kohta:

en: If you would like include a picture with your profile, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file. Please select images of %1 or less.
fi: Jos haluat kuvan profiiliisi, napsauta "Selaa" ja valitse joko JPEG- tai PNG-tiedosto. Valitse kuva, joka on %1 tai vähemmän.

en: Language
fi: Kieli

en: Select the language in which your profile is written:
fi: Valitse kieli, jolla profiilisi on kirjoitettu:

en: Submit profile
fi: Lähetä profiili

en: Create/edit profile
fi: Luo/muokkaa profiilia

en: The format of your uploaded image is not supported.
fi: Lähettämäsi kuvatiedoston tyyppiä ei tueta.

en: Your %1 profile %2 lets you share your opinions and background with the %3 community.
fi: %1 Profiilisi %2 avulla voit jakaa mielipiteitäsi %3 -yhteisön kanssa.

en: Your ReCaptcha response was not correct.  Please try again.
fi: ReCaptcha-vastaus oli väärin.  Yritä uudelleen.

en: Your first response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
fi: Ensimmäinen kirjoituksesi merkittiin roskapostiksi Akismet-roskapostiestojärjestelmän toimesta.  Muokkaa tekstiäsi ja yritä uudelleen.

en: Your second response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
fi: Toinen kirjoituksesi merkittiin roskapostiksi Akismet-roskapostiestojärjestelmän toimesta.  Muokkaa tekstiäsi ja yritä uudelleen.

en: Your profile submission was empty.
fi: Jättämäsi profiili oli tyhjä.

en: Could not update the profile: database error
fi: Profiilin päivitys ei onnistunut: tietokantavirhe

en: Could not create the profile: database error
fi: Profiilin luonti ei onnistunut: tietokantavirhe

en: Profile saved
fi: Profiili tallennettu

en: Congratulations! Your profile was successfully entered into our database.
fi: Onnittelut! Profiilisi tallennettiin tietokantaan.

en: View your profile
fi: Katso profiiliasi

en: Create a profile
fi: Luo profiili

en: To prevent spam, an average credit of %1 or greater is required to create or edit a profile.  We apologize for this inconvenience.
fi: Roskapostin estämiseksi profiilin luonti tai muokkaus vaatii keskimääräisten pisteiden määräksi %1 tai enemmän.  Pahoittelut mahdollisesta haitasta.

en: This feature is disabled.  Please contact the project administrator.
fi: Tämä toiminto on poistettu käytöstä. Ota yhteyttä projektin ylläpitäjään.

en: Delete Account
fi: Poista tili

en: Thank you for verifying ownership of your account.
fi: Kiitos tilisi vahvistamisesta.

en: You can now delete your account by entering in your password below and clicking the "Delete Account" button.
fi: Voit nyt poistaa tilisi antamalla salasanasi ja napsauttamalla "Poista tili" painiketta.

en: As a reminder, your account <b>cannot be recovered</b> once you delete it.
fi: Muistutuksena, että tiliäsi <b>ei voida palauttaa</b> kun poistat sen.

en: Failed to delete your account.  Please contact the project administrator.
fi: Tilisi poisto ei onnistunut. Ota yhteyttä projektin ylläpitäjään.

en: Account Deleted
fi: Tili poistettu

en: You are not allowed to delete your account until after 7 days from when you last changed your email address.
fi: Et voi poistaa tiliäsi ennen kuin 7 päivää on kulunut siitä, kun viimeksi vaihdoit sähköpostiosoiteesi.

en: You have the ability to delete your account.  Please note that this <b>cannot be undone</b> once it is completed.
fi: Sinulla on mahdollisuus poistaa tilisi.  Huomaa, että <b>poistoa ei voi peruuttaa</b> sen jälkeen kun se on tehty.

en: The process works as follows:
fi: Asia hoidetaan seuraavalla tavalla:

en: Enter in your password below and click on the "Send Confirmation Email" button
fi: Anna salasanasi ja napsauta "Lähetä vahvistusviesti" painiketta.

en: You will receive an email which contains a link.  Click on that link
fi: Saat sähköpostin, jossa on linkki. Napsauta linkkiä

en: On the page displayed, you will need to re-enter your password and then click "Delete Account"
fi: Näytettävällä sivulla sinun pitää syöttää salasanasi uudelleen ja napsauttaa "Poista tili"

en: Your account will then be immediately deleted
fi: Sen jälkeen tilisi poistetaan välittömästi

en: Send Confirmation Email
fi: Lähetä vahvistusviesti

en: Confirmation Email Sent
fi: Vahvistusviesti lähetetty

en: The email to confirm your request to delete your account has been sent.
fi: Tilisi poiston vahvistamiseksi on lähetetty sähköposti.

en: couldn't delete profile - please try again later
fi: profiilin poisto ei onnistunut - yritä myöhemmin uudelleen

en: Delete Confirmation
fi: Poiston vahvistus

en: Your profile has been deleted.
fi: Profiilisi on poistettu.

en: Profile delete confirmation
fi: Profiilin poiston vahvistus

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Deleted profiles are gone forever and cannot be recovered --
    you will have to start from scratch
    if you want another profile in the future.
fi: Profiilit poistetaan pysyvästi eikä niitä voi palauttaa --
    joudut aloittamaan täysin alusta
    jos haluat myöhemmin luoda toisen profiilin.

en: If you're sure, click 'Yes'
    to remove your profile from our database.
fi: Jos olet varma, napsauta "Kyllä"
    poistaaksesi profiilisi tietokannastamme.

en: Yes
fi: Kyllä

en: Delete my profile
fi: Poista profiilini

en: No
fi: Ei

en: Do not delete my profile
fi: Älä poista profiiliani

en: PayPal - Transaction Completed
fi: PayPal - Tapahtuma valmis

en: Thank you for donating!
fi: Kiitos lahjoituksesta!

en: Your donation for has been completed.
fi: Lahjoituksesi on suoritettu.

en: Your donation will be added to the progress bar after confirmation by PayPal.
fi: Lahjoituksesi lisätään lahjoituksia kuvaavaan palkkiin sen jälkeen kun PayPal on vahvistanut sen.

en: You have canceled your donation.
fi: Olet peruuttanut lahjoituksesi.

en: This project is not accepting donations.
fi: Tämä projekti ei ota vastaan lahjoituksia.

en: %1 donations
fi: %1 lahjoitukset

en: This project is accepting donations via
    %1.
fi: Tämä projekti ottaa lahjoituksia vastaan
    %1:n kautta.

en: To donate, fill in the amount you want to donate using the field below.
            PayPal is accepting multiple currencies
            (Canadian Dollars, Euros, Pounds Sterling, U.S. Dollars,
             Yen, Australian Dollars, New Zealand Dollars,
            Swiss Francs, Hong Kong Dollars, Singapore Dollars, Swedish Kronor,
            Danish Kroner, Polish Zloty, Norwegian Kroner,
            Hungarian Forint, Czech Koruna).
            You can use included currency converter
            to see the donation amount equivalent in different currencies
            (please note that the rates are only estimates
             and the actual amount may differ).
fi: Anna haluamasi lahjoitussumma allaolevaan kenttään.
            PayPal hyväksyy useita valuuttoja
            (Kanadan dollari, euro, punta, Yhdysvaltain dollari,
             jeni, Australian dollari, Uusi-Seelannin dollari,
            Sveitsin frangi, Hong Kongin dollari, Singaporen dollari, Ruotsin kruunu,
            Tanskan kruunu, Puolan zloty, Norjan kruunu,
            Unkarin forintti, Tsekin koruna).
            Voit käyttää valuuttamuunninta
            nähdäksesi lahjoitussumman eri valuutoissa
            (huomaa, että kurssit ovat arvioita
             ja todellinen määrä voi olla eri).

en: Amount you would like to donate
fi: Summa, jonka haluat lahjoittaa

en: Estimated value in
fi: Arvioitu arvo

en: Anonymous donation
fi: Nimetön lahjoitus

en: Select this if you dont want your name and account number displayed in
    donator lists.<br>If not checked, you will be recorded as user ID %1
fi: Valitse tämä jos et halua nimeäsi ja tiliäsi näytettävän
    lahjoittajien listauksissa.<br>Jos ei ole valittu, sinut näytetään käyttäjätunnisteella %1

en: To assign the donation with your user ID, please log in.
fi: Kirjaudu sisään jos haluat lahjoituksesi liitettävän käyttäjätunnisteeseesi.

en: Proceed
fi: Jatka

en: Donations are accepted through
fi: Lahjoitukset välittää

en: Download BOINC add-on software
fi: Lataa BOINCin ohjelmistolaajennoksia

en: You can download applications in several categories.
fi: Sovelluksia voi ladata useista kategorioista.

en: These applications are not endorsed by %1 and you use them at your own risk.
fi: Näitä sovelluksia ei ole hyväksytty %1 toimesta, joten käytät niitä omalla vastuulla.

en: We do not provide instructions for installing these applications.
    However, the author may have provided some help on installing or uninstalling the application. 
    If this is not enough you should contact the author.
fi: Emme anna ohjeita näiden sovellusten asentamiseen.
    Tekijällä saattaa olla joitakin ohjeita sovelluksen asennukseen ja poistoon. 
    Jos tämä ei riitä, sinun tulisi ottaa yhteyttä tekijään.

en: Instructions for installing and running BOINC are %1 here %2.
fi: Ohjeet BOINCin asennukseen ja käyttöön löytyvät %1 täältä %2.

en: This list is managed centrally at %1 the BOINC website %2.
fi: Tätä listaa hoidetaan keskitetysti %1 BOINC-nettisivulla %2.

en: This project requires VirtualBox.
fi: Tämä projekti vaatii VirtualBoxin.

en: This project recommends VirtualBox.
fi: Tämä projekti suosittelee VirtualBoxia.

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2, then restart BOINC.
fi: Jos sitä ei ole asennettu tietokoneelle, hanki se %1tästä%2 ja käynnistä sitten BOINC uudelleen.

en: Use the BOINC+VirtualBox installer.
fi: Käytä BOINC+VirtualBox -asentajaa.

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2.
fi: Jos sitä ei ole asennettu tietokoneelle, hanki se %1tästä%2.

en: Download BOINC
fi: Lataa BOINC

en: To download and install BOINC,
                click on the link below and follow the instructions.
fi: Lataa ja asenna BOINC,
    klikkaa alla olevaa linkkiä ja seuraa ohjeita.

en: When BOINC first runs it will ask you to select a project.
                Select %1 from the list,
                or enter this project's URL: %2
fi: Kun BOINC käynnistyy ensimmäisen kerran se pyytää projektia.
                Valitse %1 listasta,
                tai anna tämä URL: %2

en: Go to the BOINC download page.
fi: Mene BOINCin lataussivulle.

en: the current versions of BOINC and VirtualBox
fi: nykyiset BOINCin ja Virtualboxin versiot

en: these versions are
fi: nämä versiot ovat

en: BOINC and VirtualBox
fi: BOINC ja VirtualBox

en: the current version of BOINC
fi: BOINCin nykyinen versio

en: this version is
fi: tämä versio on

en: To participate in %1, %2 must be installed on your computer.
fi: Osallistuaksesi %1, %2 pitää asentaa tietokoneelle.

en: If %1 already installed, %2click here%3.
fi: Jos %1 on jo asennettu, %2 napsauta tästä%3.

en: When the download is finished, open the downloaded file to install %1.
fi: Kun lataus on valmis, avaa lataamasi tiedosto %1 asentamiseksi.

en: All done? %1Click here to finish%2.
fi: Kaikki valmiina? %1Napsauta tästä%2.

en: Use %1
fi: Käytä %1

en: To use %1 on this computer:
fi: Käyttääksesi %1 tässä tietokoneessa:

en: In the BOINC manager, go to the Tools menu
fi: BOINC Managerissa, mene Työkalut-valikkoon

en: Select Use Account Manager
fi: Valitse Käytä tilihallitsijaa

en: Select %1 from the list
fi: Valitse %1 listasta

en: Enter your %1 email address and password.
fi: Anna %1 sähköpostiosoitteesi ja salasanasi.

en: Add %1
fi: Lisää %1

en: To add %1 on this computer:
fi: Lisätäksesi %1 tähän tietokoneeseen:

en: Select Add Project
fi: Valitse Liity projektiin

en: Continue to your home page
fi: Jatka kotisivullesi

en: Change email address of account
fi: Vaihda tilin sähköpostiosoite

en: New email address '%1' is invalid.
fi: Uusi sähköpostiosoite "%1" on virheellinen.

en: New email address is same as existing address. Nothing is changed.
fi: Uusi sähköpostiosoite on sama kuin aiempi. Mitään ei muuteta.

en: There's already an account with that email address
fi: Tällä sähköpostiosoitteella on jo olemassa tili

en: Invalid password.
fi: Virheellinen salasana.

en: The email address of your account is now %1.
fi: Tilisi sähköpostiosoite on nyt %1.

en: Please %1 validate this email address %2.
fi: Vahvista %1 tämä sähköpostiosoite %2.

en: We can't update your email address due to a database problem.  Please try again later.
fi: Sähköpostiosoitettasi ei voida päivittää tietokantaongelman vuoksi.  Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Change email address
fi: Vaihda sähköpostiosoite

en: New email address
fi: Uusi sähköpostiosoite

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'
fi: Osoitteen pitää olla oikean muotoinen tyyliin "nimi@domain"

en: Confirm reset
fi: Vahvista nollaus

en: This action will erase any changes you have made in your community preferences. To cancel, click your browser's Back button.
fi: Tämä pyyhkii kaikki muutokset, jotka olet tehnyt yhteisöasetuksissa. Peruuta napsauttamalla selaimesi Back/Takaisin painiketta.

en: Reset preferences
fi: Nollaa asetukset

note: Not the right kind of file
en: Error: Not the right kind of file, only PNG and JPEG are supported.
fi: Virhe: Vääränlainen tiedosto, vain PNG ja JPEG ovat tuettuja.

en: Your signature was too long, please keep it less than 250 characters.
fi: Sigusi on liian pitkä, pidä se alle 250 merkin mittaisena.

en: No such user:
fi: Käyttäjää ei ole:

en: How should we notify you of new private messages, friend requests, posts in subscribed threads, and other events?
fi: Miten sinulle ilmoitetaan uusista yksityisviesteistä, ystävyyskutsuista, viesteistä tilatuissa viestiketjuissa ja muista tapahtumista?

en: On my Account page (no email)
fi: Tilisivullani (ei sähköpostia)

en: Immediately, by email
fi: Välittömästi sähköpostitse

en: In a single daily email
fi: Yhdellä päivittäisellä sähköpostilla

en: Message-board identity
fi: Keskustelupalstan identiteetti

en: An image representing you on the message boards.
fi: Kuva, joka kuvaa sinua keskustelupalstoilla.

en: Format: JPG or PNG. Size: at most 4 KB, 100x100 pixels
fi: Formaatti: JPG tai PNG. Koko: enintään 4 kt, 100x100 pikseliä

en: Don't use an avatar
fi: Älä käytä avataria

en: Use a Globally Recognized Avatar provided by %1
fi: Käytä avataria, jonka tarjoaa %1

en: Use this uploaded avatar:
fi: Käytä tätä lähetettyä avataria:

en: Avatar preview
fi: Avatarin esikatselu

en: This is how your avatar will look
fi: Tältä avatarisi näyttää

en: Signature for message board posts
fi: Sigu keskustelupalstan viesteille

en: Check out %1 various free services %2
    <br> providing dynamic 'signature images'
    <br> showing your latest credit info, project news, etc.
fi: Katso %1 ilmaisia palveluja %2
    <br> jotka tarjoavat dynaamisia "sigukuvia"
    <br> joissa näkyvät viimeisimmät pisteet, projektiuutiset ym.

en: Attach signature by default
fi: Liitä sigu oletuksena

en: Signature preview
fi: Sigun esikatselu

en: This is how your signature will look in the forums
fi: Tältä sigusi näyttää foorumeilla

en: Message display
fi: Viestin näyttäminen

en: What to display
fi: Mitä näytetään

en: Hide avatar images
fi: Piilota avatar-kuvat

en: Hide signatures
fi: Piilota sigut

en: Show images as links
fi: Näytä kuvat linkkeinä

en: Open links in new window/tab
fi: Avaa linkit uudessa ikkunassa/välilehdessä

en: Highlight special users
fi: Korosta erityiset käyttäjät

en: Display this many messages per page
fi: Näytä näin monta viestiä sivua kohden

en: How to sort
fi: Kuinka järjestetään

en: Threads:
fi: Viestiketjut:

en: Posts:
fi: Viestit:

en: Jump to first new post in thread automatically
fi: Mene ketjun ensimmäiseen viestiin automaattisesti

en: Don't move sticky posts to top
fi: Älä siirrä pysyviä viestejä ylös

note: DISABLE_FORUMS ------------ Message filtering  -----------
en: Message filtering
fi: Viestisuodatus

en: Filtered users
fi: Suodatetut käyttäjät

en: Ignore message board posts and private messages from these users.
fi: Älä huomioi keskustelupalstojen viestejä ja yksityisviestejä näiltä käyttäjiltä.

en: User ID (For instance: 123456789)
fi: Käyttäjätunniste (Esim. 123456789)

en: Add user to filter
fi: Lisää käyttäjä suodatettavaksi

en: Update
fi: Päivitä

en: Click here to update preferences
fi: Napsauta tästä päivittääksesi asetukset

en: Reset
fi: Palauta

en: Or click here to reset preferences to the defaults
fi: Tai napsauta tästä palauttaaksesi oletusasetukset

en: We can't update your password due to a database problem. Please try again later.
fi: Tietokantaongelman vuoksi emme voi päivittää salasanaasi. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Your password has been changed.
fi: Salasanasi on vaihdettu.

en: New password
fi: Uusi salasana

en: HTML tags are not allowed in your name.
fi: HTML-tägit eivät ole sallittuja nimessäsi.

en: You must supply a name for your account.
fi: Tilillesi täytyy antaa nimi.

en: Couldn't update user info.
fi: Käyttäjätiedon päivitystä ei voitu tehdä.

en: Edit account information
fi: Muokkaa tilitietoja

en: URL %1 of your personal web page; optional%2
fi: URL-osoite %1 omalle kotisivullesi; valinnainen %2

en: Postal (ZIP) code %1 Optional%2
fi: Postinumero %1 Valinnainen%2

en: Server states
fi: Palvelimen tilat

en: A tasks's <b>server state</b> indicates whether the task has been sent to a computer, and if so whether the computer has finished it. Possible values are:
fi: Tehtävän <b>tila palvelimella</b> kertoo, onko tehtävä lähetetty tietokoneelle ja jos on, onko tietokone jo suorittanut sen. Mahdolliset arvot ovat:

en: The task is not ready to send (for example, because its input files are unavailable)
fi: Tehtävä ei ole valmis lähetettäväksi (esim. jokin tiedosto puuttuu)

en: The task is ready to send, but hasn't been sent yet.
fi: Tehtävä on valmis lähetettäväksi mutta sitä ei ole vielä lähetetty.

en: In Progress
fi: Laskennassa

en: The task has been sent; waiting for completion.
fi: Tehtävä on lähetetty ja odottaa valmistumista.

en: The task has been sent to a computer and either it has timed out or the computer has reported its completion.
fi: Tehtävä on lähetetty tietokoneelle ja joko aika on loppunut tai tietokone on raportoinut sen valmistuneeksi.

en: Outcomes
fi: Tulokset

en: A tasks's <b>outcome</b> is defined if its server state is <b>over</b>. Possible values are:
fi: Tehtävän <b>tulos</b> on määritelty, jos sen tila palvelimella on <b>valmis</b>. Mahdolliset arvot ovat:

en: The task was sent to a computer, but the computer has not yet completed the work and reported the outcome.
fi: Tehtävä on lähetetty tietokoneelle, mutta tietokone ei ole vielä saanut sitä valmiiksi ja raportoinut tulosta.

en: A computer completed and reported the task successfully.
fi: Tietokone on saanut tehtävän valmiksi ja raportoinut sen onnistuneesti.

en: The server wasn't able to send the task to a computer (perhaps because its resource requirements were too large)
fi: Palvelin ei kyennyt lähettämään tehtävää tietokoneelle (mahdollisesti sen resurssivaatimukset olivat liian suuret)

en: Client error
fi: Ohjelman virhe

en: The task was sent to a computer and an error occurred.
fi: Tehtävä lähetettiin tietokoneelle mutta tapahtui virhe.

en: The task was sent to a computer and no reply was received within the time limit.
fi: Tehtävä lähetettiin tietokoneelle mutta vastausta ei saatu aikarajan kuluessa.

en: The task wasn't sent to a computer because enough other tasks were completed for this workunit.
fi: Tehtävää ei lähetetty tietokoneelle, koska riittävä määrä muita tehtäviä on saatu valmiiksi tässä työpaketissa.

en: The task was reported but could not be validated, typically because the output files were lost on the server.
fi: Tehtävä raportoitiin mutta ei voitu vahvistaa, yleensä siksi, koska tulostetiedostot ovat kadonneet palvelimelta.

en: Client states
fi: Tilat ohjelmassa

en: A result's <b>client state</b> indicates the stage of processing at which an error occurred.
fi: Tehtävän <b>tila ohjelmassa</b> kertoo, missä vaiheessa käsittelyä tapahtui virhe.

en: The computer has not yet completed the task.
fi: Tietokone ei ole vielä saanut tehtävää valmiiksi.

en: The computer completed the task successfully.
fi: Tietokone sai tehtävän valmiiksi onnistuneesti.

en: The computer couldn't download the application or input files.
fi: Tietokone ei voinut ladata sovellusta tai syötetiedostoja.

en: An error occurred during computation.
fi: Laskennan aikana tapahtui virhe.

en: The computer couldn't upload the output files.
fi: Tietokone ei voinut lähettää tulostetiedostoja.

en: Time reported and deadline
fi: Raportointiaika ja takaraja

en: A task's <b>Time reported or deadline</b> field depends on whether the task has been reported yet:
fi: Tehtävän <b>Raportointiaika tai takaraja</b> -kenttä riippuu siitä, onko tehtävä jo raportoitu:

en: Already reported
fi: On jo raportoitu

en: The date/time it was reported
fi: Päiväys/aika jolloin se raportoitiin

en: Not reported yet, deadline in the future
fi: Ei vielä raportoitu, takaraja tulevaisuudessa

en: Deadline, shown in green.
fi: Takaraja, näkyy vihreänä.

en: Not reported yet, deadline in the past
fi: Ei vielä raportoitu, takaraja ohitettu

en: Deadline, shown in red.
fi: Takaraja, näkyy punaisena.

en: Unknown field
fi: Tuntematon kenttä

en: Sending emails
fi: Lähetetään sähköposteja

en: failed to send email to %1: %2
fi: sähköpostia ei voitu lähettää osoitteeseen %1: %2

en: failed to send email to %1
fi: sähköpostia ei voitu lähettää kohteeseen %1

en: email sent successfully to %1
fi: sähköposti lähetettiin osoitteeseen %1

en: Thanks for telling your friends about %1
fi: Kiitos kun kerroit ystävillesi %1 -projektista

en: You forgot to enter email addresses; Please %1 return to the form %2 and enter them.
fi: Unohdit antaa sähköpostiosoitteet; %1 palaa lomakkeeseen %2 ja anna ne.

en: Tell your friends about %1
fi: Kerro ystävillesi %1 -projektista

en: Use this form to send email messages to people you think might be interested in %1.
fi: Käytä tätä lomaketta lähettääksesi sähköposteja henkilöille, joiden arvelet olevan kiinnostunut %1 .

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Send
fi: Lähetä

note: Can't moderate without being moderator
en: You are not authorized to banish users.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia torjua käyttäjiä.

en: Banishment Vote
fi: Torjuntaäänestys

en: No user with this ID found.
fi: Käyttäjää tällä tunnisteella ei löydy.

en: User is already banished
fi: Käyttäjä on jo torjuttu

en: Are you sure you want to banish %1 ?<br/>This will prevent %1 from posting for chosen time period.<br/>It should be done only if %1 has consistently exhibited trollish behavior.
fi: Haluatko varmasti torjua käyttäjän %1 ?<br/>Tämä estää käyttäjää %1 lähettämästä viestejä tietyn ajan.<br/>Tämä tulisi tehdä vain jos %1 on jatkuvasti harjoittanut trollaavaa käyttäytymistä.

en: Select the reason category, optionally write a longer description of why the user should be banished.
fi: Valitse syykategoria, vaihtoehtoisesti kirjoita kuvaus, miksi käyttäjä tulisi torjua.

en: Category
fi: Kategoria

en: Obscene
fi: Säädytön

en: Flame/Hate mail
fi: Fleimi/vihaposti

en: User Request
fi: Käyttäjän pyyntö

en: Reason
fi: Syy

en: Mailed if nonempty
fi: Postitetaan jos ei ole tyhjä

en: Proceed with vote
fi: Jatka ehdotusta

en: You must specify an action...
fi: Toiminto pitää määritellä...

en: You can no longer edit this post.<br/>Posts can only be edited at most %1 minutes after they have been created.
fi: Et voi enää muokata tätä viestiä.<br/>Viestiä voi muokata enintään %1 minuuttia viestin luomisen jälkeen.

en: You are not authorized to edit this post.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muokata tätä viestiä.

en: Edit post
fi: Muokkaa viestiä

en: Edit your message
fi: Muokkaa viestiäsi

en: Title
fi: Otsikko

en: Add my signature to this post
fi: Lisää siguni tähän viestiin

en: Not visible to you
fi: Ei näy sinulle

en: Team message board for %1
fi: Tiimin keskustelupalsta %1

en: New thread
fi: Uusi viestiketju

en: Add a new thread to this forum
fi: Lisää uusi viestiketju tälle foorumille

en: This message board is available as an %1 RSS feed %2
fi: Tämä keskustelupalsta on saatavana %1 RSS-syötteenä %2

en: This thread is hidden
fi: Tämä viestiketju on piilotettu

en: This thread is sticky and locked, and you haven't read it yet
fi: Tämä ketju on pysyvä ja lukittu etkä ole vielä lukenut sitä

en: sticky/locked/unread
fi: pysyvä/lukittu/lukematon

en: This thread is sticky and you haven't read it yet
fi: Tämä ketju on pysyvä etkä ole vielä lukenut sitä

en: sticky/unread
fi: pysyvä/lukematon

en: You haven't read this thread yet, and it's locked
fi: Et ole vielä lukenut tätä ketjua, ja se on lukittu

en: unread/locked
fi: lukematon/lukittu

en: You haven't read this thread yet
fi: Et ole vielä lukenut tätä ketjua

en: This thread is sticky and locked
fi: Tämä ketju on pysyvä ja lukittu

en: sticky/locked
fi: pysyvä/lukittu

en: This thread is sticky
fi: Tämä ketju on pysyvä

en: sticky
fi: pysyvä

en: This thread is locked
fi: Tämä viestiketju on lukittu

en: locked
fi: lukittu

en: You read this thread
fi: Olet lukenut tämän viestiketjun

en: read
fi: luettu

en: Questions and answers
fi: Kysymykset ja vastaukset

en: Talk live via Skype with a volunteer, in any of several languages. Go to %1 BOINC Online Help %2.
fi: Keskustele vapaaehtoisen kanssa Skypen välityksellä jollakin useista kielistä. Mene %1 BOINC Online -apuun %2.

en: Topic
fi: Aihe

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Discussion among members of %1
fi: Keskustelua %1 -jäsenten kanssa

en: If you have a question or problem, please use the %1 Questions & Answers %2 section of the message boards.
fi: Jos on kysymyksiä tai ongelmia, käytä keskustelupalstan %1 Kysymyksiä ja vastauksia %2 -osiota.

en: Subscribed threads
fi: Tilatut viestiketjut

en: Moderate post
fi: Moderoi viestiä

en: Hide post
fi: Piilota viesti

en: Commercial spam
fi: Kaupallinen spämmi

en: Doublepost
fi: Tuplaviesti

en: Move post
fi: Siirrä viesti

en: Destination thread ID:
fi: Kohdeketjun tunniste:

en: Banish user
fi: Torju käyttäjä

en: Ban duration
fi: Torjunta kestää

en: 6 hours
fi: 6 tuntia

en: 12 hours
fi: 12 tuntia

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

en: 1 month
fi: 1 kuukausi

en: Forever
fi: Ikuisesti

en: OK
fi: Ok

en: Optional explanation %1 This is included in email to user.%2
fi: Valinnainen selvitys %1 Tämä liitetään sähköpostiin käyttäjälle.%2

en: You are not authorized to moderate this post.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia moderoida tätä viestiä.

en: Can't move to different category type
fi: Ei voi siirtää toiseen kategoriatyyppiin

en: Can't move to different category
fi: Ei voi siirtää toiseen kategoriaan

en: Not authorized to banish users
fi: Ei oikeutta torjua käyttäjiä

en: Banishment
fi: Torjunta

en: User %1 has been banished.
fi: Käyttäjä %1 on torjuttu.

en: Action failed: possible database problem
fi: Toiminto epäonnistui: mahdollisesti tietokantaongelma

en: not authorized
fi: ei oikeutta

en: Moderate thread '%1'
fi: Moderoi viestiketjua "%1"

en: Select the reason category, or write a longer description of why you're hiding or locking the thread; then press OK.
fi: Valitse syykategoria tai kirjoita pidempi kuvaus, miksi piilotat tai lukitset viestiketjun ja napsauta OK.

en: Current forum
fi: Nykyinen foorumi

en: Destination forum
fi: Kohdefoorumi

en: New title:
fi: Uusi otsikko:

en: Only project admins may create a thread here. However, you may reply to existing threads.
fi: Vain projektin ylläpitäjät voivat luoda tänne viestiketjun. Voit kuitenkin vastata olemassa oleviin ketjuihin.

en: Your message was flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
fi: Viestisi merkittiin spämmiksi Akismet-spämminestojärjestelmän toimesta. Muokkaa tekstiäsi ja yritä uudelleen.

en: Create new thread
fi: Luo uusi viestiketju

en: Create a new thread
fi: Luo uusi viestiketju

en: Remember to add a title
fi: Muista lisätä otsikko

en: Show this item as a Notice in the BOINC Manager
fi: Näytä tämä BOINC Managerin ilmoituksissa

en: Do so only for items likely to be of interest to all volunteers.
fi: Tee niin vain, jos se todennäköisesti kiinnostaa kaikkia.

en: You need more average or total credit to rate a post.
fi: Viestin arviointiin tarvitaan enemmän keskimääräisiä tai kokonaispisteitä.

en: You have already rated this post.
fi: Olet jo arvioinut tämän viestin.

en: Return to thread
fi: Takaisin viestiketjuun

en: Input Recorded
fi: Palautteesi tallennettiin

en: Your input has been recorded. Thanks for your help.
fi: Palautteesi on tallennettu. Kiitos avusta.

en: Vote Registered
fi: Ehdotus rekisteröity

en: Your rating has been recorded. Thanks for your input.
fi: Arviointisi tallennettiin. Kiitos.

en: Vote Submission Problem
fi: Ongelma ehdotuksen lähettämisessä

en: Your post has been flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
fi: Viestisi merkittiin spämmiksi Akismet-spämminestojärjestelmän toimesta. Muokkaa tekstiäsi ja yritä uudelleen.

en: Post to thread
fi: Kirjoita viestiketjuun

en: Message:
fi: Viesti:

en: reply to %1 Message ID %2:
fi: vastaus viestiin %1 Message ID %2:

en: Post reply
fi: Kirjoita vastaus

en: Add my signature to this reply
fi: Lisää siguni tähän vastaukseen

en: You need more average or total credit to report a post.
fi: Tarvitset enemmän pisteitä raportoidaksesi viestistä.

en: Report Registered
fi: Raportti rekisteröity

en: Your report has been recorded. Thanks for your input.
fi: Raporttisi on tallennettu. Kiitos palautteestasi.

en: A moderator will now look at your report and decide what will happen - this may take a little while, so please be patient
fi: Moderaattori katsoo raporttiasi ja päättää mitä tapahtuu - se voi viedä jonkin aikaa, joten ole kärsivällinen

en: Report a forum post
fi: Raportoi foorumin viestistä

en: Before reporting this post, consider using the +/- rating system instead. If enough users rate a post negatively it will eventually be hidden.<br />You can find the rating system at the bottom of the post.
fi: Ennen viestin raportointia kannattaa harkita +/- arviointijärjestelmän käyttöä. Jos tarpeeksi moni käyttäjä arvioi viestin negatiivisesti, se lopulta piilotetaan.<br />Arviointijärjestelmä löytyy viestin lopusta.

en: Report post
fi: Raportoi viestistä

en: Why do you find the post offensive: %1 Please include enough information so that a person that has not yet read the thread will quickly be able to identify the issue. %2
fi: Miksi koet viestin loukkaavaksi: %1 Anna tarpeeksi tietoa, jotta henkilö, joka ei vielä ole lukenut viestiketjua, saa nopean käsityksen asiasta. %2

en: Report not registered
fi: Raporttia ei rekisteröity

en: Your report could not be recorded. Please wait a while and try again.
fi: Raporttiasi ei pystytty tallentamaan. Odota hetki ja yritä uudelleen.

en: If this is not a temporary error, please report it to the project developers.
fi: Jos tämä ei ole tilapäinen virhe, raportoi asiasta projektin kehittäjille.

en: %1 RSS feed
fi: %1 RSS syöte

en: This message board is available as an RSS feed.
fi: Tämä keskustelupalsta on saatavana RSS-syötteenä.

en: Options:
fi: Valinnat:

en: Include only posts by user ID %1 (default: all users).
fi: Sisällytä vain viestit käyttäjätunnisteella %1 (oletus: kaikki käyttäjät).

en: Include only posts from the last %1 days (default: 30).
fi: Sisällytä vain viestit viimeisen %1 päivän ajalta (oletus: 30).

en: Threads only: %1 (Include only the first post of every thread)
fi: Vain viestiketjut: %1 (Sisällytä jokaisesta ketjusta vain ensimmäinen viesti)

en: Forum search
fi: Hae foorumilta

en: Search query
fi: Hakukysely

en: Search for keywords:
fi: Hae avainsanoja:

en: Posts that contain all the specified words will be displayed
fi: Viestit, jotka sisältävät kaikki annetut sanat, näytetään

en: For example: "screensaver freeze"
fi: Esimerkiksi: "screensaver freeze"

en: Search for author ID:
fi: Hae kirjoittajan tunnisteella:

en: Only posts by this author will be displayed
fi: Vain tämän kirjoittajan viestit näytetään

en: For example: "43214"
fi: Esimerkiksi: "43214"

en: Search options
fi: Hakuehdot

en: Search limits
fi: Haun rajoitukset

en: Search at most this many days back in time
fi: Hae enintään näin monta päivää taaksepäin

en: %1 months
fi: %1 kuukautta

en: 1 year
fi: 1 vuosi

en: Forum
fi: Foorumi

en: Only display posts from this forum
fi: Näytä vain tämän foorumin viestit

en: Sort by
fi: Järjestä

en: Start the search
fi: Aloita haku

en: Forum search results
fi: Foorumihaun tulokset

en: Thread titles matching your query:
fi: Hakuasi vastaavat viestiketjujen otsikot:

en: Messages matching your query:
fi: Hakuasi vastaavat viestit:

en: Sorry, couldn't find anything matching your search query. You can try to broaden your search by using less words (or less specific words).
fi: Valitettavasti mitään hakuasi vastaavaa ei löytynyt. Voit laajentaa hakuasi käyttämällä vähemmän sanoja (tai vähemmän tarkkoja ilmauksia).

en: You can also %1 try the same search on Google. %2
fi: Voit myös yrittää %1 samaa hakua Googlessa. %2

en: Perform another search
fi: Tee uusi haku

en: Subscription successful
fi: Tilaus onnistui

en: You are now subscribed to %1. You will be notified whenever there is a new post.
fi: Olet tilannut %1:n. Saat ilmoituksen kun uusi viesti tulee.

en: Subscription failed
fi: Tilaus epäonnistui

en: We are currently unable to subscribe you to %1. Please try again later..
fi: %1 tilaustasi ei saada alkamaan. Yritä myöhemmin uudelleen..

en: Unsubscription successful
fi: Tilauksen päättäminen onnistui

en: You are no longer subscribed to %1. You will no longer receive notifications for this thread.
fi: %1 tilauksesi ei enää ole voimassa. Et saa ilmoituksia tästä viestiketjusta.

en: Unsubscription failed
fi: Tilauksen päättäminen epäonnistui

en: We are currently unable to unsubscribe you from %1. Please try again later..
fi: %1 tilaustasi ei saada lopetettua. Yritä myöhemmin uudelleen..

en: Unknown subscription action
fi: Tuntematon tilaustoiminto

en: This forum is not visible to you.
fi: Tämä foorumi ei näy sinulle.

en: This thread has been hidden by moderators.
fi: Tämä viestiketju on piilotettu moderaattorien toimesta.

en: Message board moderation
fi: Keskustelupalstan moderointi

en: My question was answered
fi: Kysymykseni sai vastauksen

en: Click here if your question has been adequately answered
fi: Napsauta tästä jos kysymykseesi on vastattu tyydyttävästi

en: I've also got this question
fi: Kysyisin myös tätä

en: Add a new message to this thread
fi: Lisää viesti tähän viestiketjuun

en: Unsubscribe
fi: Peruuta tilaus

en: You are subscribed to this thread.  Click here to unsubscribe.
fi: Olet tilannut tämän viestiketjun.  Napsauta peruuttaaksesi tilauksen.

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Click to get email when there are new posts in this thread
fi: Napsauta saadaksesi sähköpostia kun tähän viestiketjuun tulee uusia viestejä

en: Unhide this thread
fi: Poista tämän viestiketjun piilotus

en: Hide this thread
fi: Piilota tämä viestiketju

en: Make unsticky
fi: Poista pysyvyys

en: Make this thread not sticky
fi: Poista viestiketjun pysyvyys

en: Make sticky
fi: Tee pysyvä

en: Make this thread always appear at top of forum
fi: Tee tästä viestiketjusta aina ylimpänä oleva

en: Unlock
fi: Vapauta

en: Allow new posts in this thread
fi: Salli uudet viestit tässä viestiketjussa

en: Lock
fi: Lukitse

en: Don't allow new posts in this thread
fi: Älä salli uusia viestejä tässä viestiketjussa

en: Move this thread to a different forum
fi: Siirrä tämä viestiketju

en: Edit title
fi: Muokkaa otsikkoa

en: Edit thread title
fi: Muokkaa viestiketjun otsikkoa

en: Delete thread permanently
fi: Poista viestiketju pysyvästi

en: Export as Notice
fi: Vie ilmoituksena

en: Don't export
fi: Älä vie

en: Don't export this news item as a Notice
fi: Älä vie tätä uutista ilmoituksena

en: Sort
fi: Järjestä

note: --------------
en: Thread status updated
fi: Ketjun tila päivitetty

en: The status has been updated.
fi: Tila on päivitetty.

en: Posts by %1
fi: %1 -käyttäjän viestit

en: Already friends
fi: On jo ystävä

en: You requested friendship with %1 on %2.
fi: Pyysit ystävyyttä %1 kanssa %2.

en: This request is still pending confirmation.
fi: Tämä pyyntö odottaa vahvistusta.

en: %1 is not accepting friendship requests from you
fi: %1 ei hyväksy ystävyyspyyntöjä sinulta

en: You can't be friends with yourself
fi: Et voi olla ystävä itsesi kanssa

en: Add friend
fi: Lisää ystäväksi

en: You have asked to add %1 as a friend. We will notify %1 and will ask him/her to confirm that you are friends.
fi: Olet pyytänyt, että %1 lisätään ystäväksesi. Ilmoitamme hänelle (%1) ja pyydämme häntä vahvistamaan ystävyytenne.

en: Add an optional message here:
fi: Lisää valinnainen viesti tähän:

en: Friend request sent
fi: Ystävyyskutsu lähetettiin

en: We have notified %1 of your request.
fi: Olemme ilmoittaneet %1 pyynnöstäsi.

en: Please log in as %1
fi: Ole hyvä ja kirjaudu käyttäjänä %1

en: You must log in as %1 to view this friend request
fi: Sinun pitää kirjautua käyttäjänä %1 nähdäksesi tämän ystävyyspyynnön

en: Friend request
fi: Ystävyyspyyntö

en: %1 has requested friendship with you.
fi: %1 on pyytänyt ystävyyttä kanssasi.

en: %1 says: %2
fi: %1 sanoo: %2

en: Accept friendship
fi: Hyväksy ystävyys

en: Click accept if %1 is in fact a friend
fi: Napsauta hyväksy, jos %1 on ystävä

en: Decline
fi: Kieltäydy

en: Click decline if %1 is not a friend
fi: Napsauta kieltäydy jos %1 ei ole ystävä

en: Friendship confirmed
fi: Ystävyys vahvistettu

en: Your friendship with %1 has been confirmed.
fi: Ystävyytesi %1 kanssa on vahvistettu.

en: Friendship declined
fi: Ystävyys torjuttu

en: You have declined friendship with %1
fi: Torjuit ystävyyden %1 kanssa

en: Notification not found
fi: Ilmoitusta ei löydy

en: Friend confirmed
fi: Ystävä vahvistettu

en: You are now friends with %1.
fi: Olet nyt ystävä %1 kanssa.

en: Cancel friendship?
fi: Peruuta ystävyys?

en: Are you sure you want to cancel your friendship with %1?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa ystävyyden %1 kanssa?

en: Stay friends
fi: Pysy ystävänä

en: Friendship cancelled
fi: Ystävyys peruttu

en: Your friendship with %1 has been cancelled.
fi: Ystävyytesi %1 kanssa on peruttu.

en: Enter your account's email address below, and click OK. You will be sent email instructions for resetting your password.
fi: Anna tilisi sähköpostiosoite ja napsauta OK. Saat sähköpostin, jossa on ohjeet salasanan vaihtamiseksi.

en: Reset password
fi: Vaihda salasana

en: No GPU tasks reported
fi: GPU tehtäviä ei ole raportoitu

en: Top GPU models
fi: GPU-mallien kärki

en: The following lists show the most productive GPU models on different platforms.  Relative speeds, measured by average elapsed time of tasks, are shown in parentheses.
fi: Seuraava listaus näyttää tehokkaimmat GPU mallit eri alustoilla.  Suhteelliset nopeudet ja mitatut keskimäärin käytetyt ajat pakettia kohti ovat suluissa.

en: Welcome to %1
fi: Tervetuloa %1 -projektiin

en: View and edit your account preferences using the links below.
fi: Katso ja muokkaa tilisi asetuksia alla olevien linkkien kautta.

en: If you have not already done so, %1 download BOINC client software %2.
fi: Jos et ole vielä tehnyt niin, %1 lataa BOINC ohjelmisto %2.

en: Your account
fi: Tilisi

en: anonymous platform
fi: anonyymi alusta

en: Missing platform
fi: Puuttuva alusta

en: Number of tasks completed
fi: Valmiiksi saatujen tehtävien määrä

en: Max tasks per day
fi: Suurin määrä tehtäviä päivää kohti

en: Number of tasks today
fi: Tehtävien määrä tänään

en: Consecutive valid tasks
fi: Peräkkäiset vahvistetut tehtävät

en: Average processing rate
fi: Keskimääräinen suoritusnopeus

en: Application details for host %1
fi: Koneen %1 sovellustiedot

en: We have no record of that computer.
fi: Tietokoneesta ei ole merkintää.

en: You can not delete our record of this computer because our database still contains work for it. You must wait a few days until the work for this computer has been deleted from the project database.
fi: Et voi poistaa tämän tietokoneen merkintää, koska tietokannassamme on yhä työtä sille. Odota muutama päivä, jotta tietokoneen työt on poistettu projektin tietokannasta.

en: Delete record of computer
fi: Poista merkintä tietokoneesta

en: Record deleted.
fi: Merkintä poistettu.

en: Return to list of your computers
fi: Takaisin tietokonelistaasi

en: Merge computer records
fi: Sulauta tietokoneiden merkinnät

en: Merge computers
fi: Sulauta koneet

en: Sometimes BOINC assigns separate identities to the same computer by mistake. You can correct this by merging old identities with the newest one.
fi: Joskus BOINC liittää vahingossa samalle koneelle eri tunnisteita. Voit korjata tämän sulauttamalla vanhat tunnisteet uusimman kanssa.

en: No hosts are eligible for merging with this one.
fi: Tämän koneen kanssa sulautettavaksi sopivia koneita ei ole.

en: Show details
fi: Näytä tiedot

en: Check the computers that are the same as %1 (created %2, computer ID %3):
fi: Tarkista tietokoneet, jotka ovat samoja kuin %1 (luotu %2, koneen tunniste %3):

en: name
fi: nimi

en: created
fi: luotu

en: computer ID
fi: tietokoneen tunniste

en: no hostname
fi: ei konenimeä

en: Merge hosts
fi: Sulauta koneet

en: Updating computer credit
fi: Päivitetään koneen pisteitä

en: Host credit updated
fi: Koneen pisteet päivitetty

en: Host venue updated
fi: Koneen paikka päivitetty

en: none
fi: ei mikään

en: The venue of this host has been set to %1.
fi: Tämän koneen paikka on asetettu paikkaan %1.

en: This change will take effect the next time the host communicates with this project.
fi: Tämä muutos tulee voimaan kun kone on seuraavan kerran yhteydessä projektiin.

en: Return to host page
fi: Takaisin konesivulle

en: Computers belonging to %1
fi: Tietokoneet, jotka kuuluvat käyttäjälle %1

en: Computers hidden
fi: Tietokoneet piilotettu

en: This user has chosen not to show information about his or her computers.
fi: Tämä käyttäjä ei ole halunnut näyttää tietokoneittensa tietoja.

en: Your computers
fi: Tietokoneesi

en: Allowed HTML tags
fi: Sallitut HTML-tagit

en: The following HTML tags are allowed in team descriptions:
fi: Seuraavat HTML-tagit ovat sallittuja tiimin kuvauksessa:

en: bold
fi: lihavointi

en: italics
fi: kursivointi

en: hyperlink
fi: hyperlinkki

en: paragraph
fi: kappale

en: break
fi: rivinvaihto

en: preformatted
fi: muotoilematon

en: image; height cannot exceed 450 pixels. Please do not link to images without permission of the web site where the image is hosted.
fi: kuva; korkeus enintään 450 pikseliä. Älä linkitä kuviin ilman nettisivuston, jolla kuva on, lupaa.

en: You can also use ampersand notation for special characters.
fi: Voit käyttää et-merkkiä erikoismerkkeihin.

en: Rules and policies
fi: Säännöt ja periaatteet

en: Run %1 only on authorized computers
fi: Aja %1 vain koneella, johon sinulla on oikeus

en: Run %1 only on computers that you own, or for which you have obtained the owner's permission. Some companies and schools have policies that prohibit using their computers for projects such as %1.
fi: Aja %1 vain tietokoneella, jonka omistat tai jonka käyttöön olet saanut luvan. Jotkut yritykset ja koulut eivät salli tietokoneittensa käyttöä %1 tapaisiin projekteihin.

en: How %1 will use your computer
fi: Kuinka %1 käyttää tietokonettasi

en: When you run %1 on your computer, it will use part of the computer's CPU power, disk space, and network bandwidth. You can control how much of your resources are used by %1, and when it uses them.
fi: Ajaessasi %1 -projektia koneellasi se käyttää tietokoneen keskusyksikön tehoa, levytilaa ja tietoliikenneyhteyttä. Voit vaikuttaa siihen, paljonko %1 käyttää näitä resursseja ja milloin.

en: The work done by your computer contributes to the goals of %1, as described on its web site. The application programs may change from time to time.
fi: Tietokoneesi tekemä työ hyödyttää %1 -projektin tavoitteita siten kuin sen nettisivuilla on kerrottu. Sovellusohjelmat voivat vaihtua aika ajoin.

en: Privacy policy
fi: Tietosuojalausunto

en: Your account on %1 is identified by a name that you choose. This name may be shown on the %1 web site, along with a summary of the work your computer has done for %1. If you want to be anonymous, choose a name that doesn't reveal your identity.
fi: %1 -tilisi tunnistetaan valitsemallasi nimellä. Nimi saattaa näkyä %1 -projektin nettisivulla samoin kuin tietokoneesi suorittamat työt %1 -projektille. Jos haluat pysyä anonyyminä, valitse nimi joka ei paljasta identiteettiäsi.

en: If you participate in %1, information about your computer (such as its processor type, amount of memory, etc.) will be recorded by %1 and used to decide what type of work to assign to your computer. This information will also be shown on %1's web site. Nothing that reveals your computer's location (e.g. its domain name or network address) will be shown.
fi: Osallistuessasi %1 -projektiin, tietoja tietokoneestasi (suorittimen tyyppi, muistin määrä jne.) tallennetaan %1 -projektin toimesta ja sen perusteella päätetään, minkäläisiä töitä tietokoneellesi annetaan. Tiedot näkyvät myös %1 -projektin nettisivuilla. Sellaisia tietoja, joista voitaisiin nähdä tietokoneesi sijainti, ei näytetä (esim. domain-nimi tai verkko-osoite).

en: To participate in %1, you must give an address where you receive email. This address will not be shown on the %1 web site or shared with organizations. %1 may send you periodic newsletters; however, you can opt out at any time.
fi: Osallistuessasi %1 -projektiin sinun tulee antaa toimiva sähköpostiosoite. Osoitetta ei näytetä %1 -nettisivulla eikä jaeta muille. %1 saattaa lähettää ajoittaisia uutiskirjeitä, jotka voit keskeyttää milloin vain.

en: Private messages sent on the %1 web site are visible only to the sender and recipient.  %1 does not examine or police the content of private messages.  If you receive unwanted private messages from another %1 user, you may add them to your %2 message filter %3.  This will prevent you from seeing any public or private messages from that user.
fi: %1 -sivuston kautta lähetetyt yksityisviestit näkyvät vain lähettäjälle ja vastaanottajalle.  %1 ei tutki yksityisviestien sisältöä.  Jos saat ei-toivottuja yksityisviestejä %1 -käyttäjältä, voit lisätä heidät %2 viestisuodattimeen %3.  Sen jälkeen et näe kyseisen käyttäjän yleisiä tai yksityisiä viestejä.

en: If you use our web site forums you must follow the %2 posting guidelines %3.  Messages posted to the %1 forums are visible to everyone, including non-members.  By posting to the forums, you are granting irrevocable license for anyone to view and copy your posts.
fi: Käyttäessäsi nettifoorumiamme, noudata viestien lähettämistä koskevaa %2 ohjeistusta %3.  %1 -foorumiin lähetetyt viestit näkyvät kaikille, myös niille, jotka eivät ole jäseniä.  Lähettämällä viestin foorumiin myönnät kaikille oikeuden katsoa ja kopioida viestejäsi.

en: Is it safe to run %1?
fi: Onko %1 turvallinen ajaa?

en: Any time you download a program through the Internet you are taking a chance: the program might have dangerous errors, or the download server might have been hacked. %1 has made efforts to minimize these risks. We have tested our applications carefully. Our servers are behind a firewall and are configured for high security. To ensure the integrity of program downloads, all executable files are digitally signed on a secure computer not connected to the Internet.
fi: Aina ladatessasi ohjelman internetistä otat riskin: ohjelmassa saattaa olla vakavia virheitä tai latauspalvelimelle on murtauduttu. %1 on pyrkinyt minimoimaan nämä riskit. Sovellukset on testattu huolellisesti. Palvelimet ovat palomuurilla suojattu ja asennettu turvallisuutta ajatellen. Ladattavien ohjelmien eheys on varmistettu digitaalisella allekirjoituksella, joka on tehty tietokoneella, joka ei ole yhteydessä internettiin.

en: The applications run by %1 may cause some computers to overheat. If this happens, stop running %1 or use a %2 utility program %3 that limits CPU usage.
fi: Sovellukset, jota %1 käyttää, voivat aiheuttaa joidenkin tietokoneiden ylikuumenemista. Jos niin käy, lopeta %1 käyttö tai käytä %2 ohjelmaa %3 joka rajoittaa keskusyksikön kuormitusta.

en: %1 was developed by %2. BOINC was developed at the University of California.
fi: %1 kehitettiin %2 toimesta. BOINC kehitettiin Kalifornian yliopistolla.

en: Liability
fi: Vastuu

en: %1 and %2 assume no liability for damage to your computer, loss of data, or any other event or condition that may occur as a result of participating in %1.
fi: %1 ja %2 eivät ota mitään vastuuta tietokoneellesi aiheutuvasta vahingosta, tietojen häviämisestä tai mistään muusta tapahtumasta, joka on seurausta osallistumisesta %1 -projektiin.

en: Other BOINC projects
fi: Muita BOINC-projekteja

en: Other projects use the same platform, BOINC, as %1. You may want to consider participating in one or more of these projects. By doing so, your computer will do useful work even when %1 has no work available for it.
fi: Muutkin projektit käyttävät samaa alustaa, BOINCia, kuten myös %1. Haluat ehkä osallistua yhteen tai useampaan näistä projekteista. Silloin tietokoneesi suorittaa hyödyllistä työtä silloinkin kun %1 -projektilla ei ole työtä.

en: These other projects are not associated with %1, and we cannot vouch for their security practices or the nature of their research. Join them at your own risk.
fi: Nämä muut projektit eivät ole missään yhteydessä %1 -projektiin emmekä voi taata heidän turvamenettelyjään tai tutkimusten luonnetta. Heidän projekteihinsa liittyminen tapahtuu omalla riskillä.

en: Is BOINC installed on this device?
fi: Onko BOINC asennettu tälle laitteelle?

en: Read our %1 Rules and Policies %2.
fi: Lue %1 sääntömme ja periaatteemme %2.

en: Download and install BOINC.
fi: Lataa ja asenna BOINC.

en: Download
fi: Lataa

en: For Android devices, download BOINC from the Google Play Store or Amazon App Store.
fi: Lataa BOINC Android-laitteille Google Play Storesta tai Amazon App Storesta.

en: Run BOINC.
fi: Suorita BOINC.

en: Choose %1 from the list, or enter %2
fi: Valitse %1 listasta tai syötä %2

en: In the BOINC Manager, select Tools / Add Project.
fi: BOINC Manager:issa, valitse Työkalut / Liity projektiin

en: Join %1
fi: Liity %1

en: Language selection
fi: Kielivalinta

en: This web site is available in several languages. The currently selected language is %1.
fi: Tämä nettisivu löytyy useammalla kielellä. Nykyinen kielivalinta on %1.

en: Normally the choice of language is determined by your browser's language setting, which is: %1.  You can change this setting using:
fi: Kielivalinta perustuu yleensä selaimen kieliasetukseen, joka on: %1.  Voit muuttaa asetusta:

en: Firefox: Tools/Options/General
fi: Firefox: Työkalut/Asetukset/Sisältö-välilehti, josta Kielet-kohta ja Valitse-nappi

en: Microsoft IE: Tools/Internet Options/Languages
fi: Microsoft IE: Työkalut/Internet-asetukset/Kielet

en: Or you can select a language from the following menu:
fi: Tai voit valita kielen seuraavasta valikosta:

en: Translations are done by volunteers.  If your native language is missing or incomplete, %1 you can help translate %2.
fi: Käännökset on tehty vapaaehtoisvoimin. Jos oma kielesi puuttuu tai on vaillinainen, %1 voit auttaa kääntämisessä %2.

en: Already logged in
fi: On jo kirjauduttu

en: You are logged in as %1.
fi: Olet kirjautuneena käyttäjänä %1.

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: or %1 create an account %2.
fi: tai %1 luo tili %2.

en: Processing %1
fi: Käsitellään %1

en: Merged %1 into %2
fi: Sulautettiin kone %1 koneeseen %2

en: Return to the list of your computers
fi: Takaisin tietokonelistaasi

en: This operation merges computers based on their domain name.
            <p>
            For each domain name, it will merge all older computers
            having that name with the newest computer having that name.
            Incompatible computers will not be merged.
            <p>
fi: Tämä toiminto sulauttaa tietokoneet niiden domainnimen perusteella.
            <p>
            Jokainen vanha tietokone sulautetaan uusimman koneen
            kanssa, jolla on sama domainnimi.
            Epäyhteensopivia koneita ei sulauteta.
            <p>

en: Go ahead and do this
fi: Suorita tämä toiminto

en: Return to the list of computers
fi: Takaisin tietokonelistaan

en: Our message boards are moderated. Posts are subject to the following rules:
fi: Keskustelupalstamme ovat moderoituja. Viestien pitää noudattaa seuraavia sääntöjä:

en: If you think a post violates any of the rules, you can notify moderators by clicking the red X below the post and filling out the form.
fi: Jos viesti mielestäsi rikkoo jotain sääntöä, voit ilmoittaa siitä moderaattoreille napsauttamalla punaista X-merkkiä viestin alla ja täyttämällä lomakkeen.

en: This moderation policy is set by the %1 project.  If you have comments about the policy or its enforcement, email %2.
fi: Tämän moderointikäytännön on asettanut %1 projekti. Jos sinulla on kommentteja käytännöstä tai sen toimeenpanosta, lähetä sähköpostia %2.

en: Pending credit
fi: Pisteitä odottavat

en: Result ID
fi: Tehtävän tunniste

en: Workunit ID
fi: Työpaketin tunniste

en: Host ID
fi: Koneen tunniste

en: Claimed credit
fi: Pyydetyt pisteet

en: Pending credit: %1
fi: Odottavat pisteet: %1

en: Total
fi: Yhteensä

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Top teams by application
fi: Tiimien kärki sovelluksittain

en: Top participants by application
fi: Osallistujien kärki sovelluksittain

en: Limit exceeded - Sorry, first %1 items only
fi: Raja saavutettu - vain ensimmäiset %1 näytetään

en: Block messages from this user
fi: Torju viestit tältä käyttäjältä

en: Block user
fi: Torju käyttäjä

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: You have no private messages.
fi: Sinulle ei ole yksityisviestejä.

en: Sender and date
fi: Lähettäjä ja päiväys

en: Reply to this message
fi: Vastaa tähän viestiin

en: Delete this message
fi: Poista tämä viesti

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Unselect all
fi: Poista valinta kaikista

en: Delete selected messages
fi: Poista valitut viestit

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Date
fi: Päiväys

en: You need to fill all fields to send a private message
fi: Kaikki kentät pitää täyttää yksityisviestin lähettämiseksi

en: Message sent
fi: Viesti lähetetty

en: Your message was sent to %1 team members.
fi: Viestisi lähetettiin %1 tiimin jäsenille.

en: Your message was flagged as spam
                by the Akismet anti-spam system.
                Please modify your text and try again.
fi: Viestisi merkittiin roskapostiksi
                Akismet-järjestelmän toimesta.
                Muokkaa tekstiä ja yritä uudelleen.

en: Could not find user with id %1
fi: Käyttäjätunnistetta %1 ei löytynyt

en: Could not find user with username %1
fi: Käyttäjänimeä %1 ei löytynyt

note: Non-unique username
en: %1 is not a unique username; you will have to use user ID
fi: %1 ei ole kelvollinen käyttäjänimi; käytä käyttäjän ID:tä

en: User %1 (ID: %2) is not accepting private messages from you.
fi: Käyttäjä %1 (tunniste: %2) ei halua sinulta yksityisviestejä.

en: No such user
fi: Käyttäjää ei ole olemassa

en: Really block %1?
fi: Estetäänkö %1?

en: Are you really sure you want to block user %1 from sending you private messages?
fi: Haluatko estää käyttäjää %1 lähettämästä yksityisviestejä?

en: Please note that you can only block a limited amount of users.
fi: Voit estää vain rajoitetun määrän käyttäjiä.

en: Once the user has been blocked you can unblock it using forum preferences page.
fi: Foorumin asetukset-sivulta voi poistaa aiemmin tehdyn käyttäjäeston.

en: No, cancel
fi: Ei, peruuta

en: no such user
fi: käyttäjää ei ole

en: User %1 blocked
fi: Käyttäjä %1 estetty

en: User %1 has been blocked from sending you private messages.
fi: Käyttäjää %1 on estetty lähettämästä sinulle yksityisviestejä.

en: To unblock, visit %1 message board preferences %2
fi: Esto poistetaan %1 keskustelupalstan asetuksista %2

en: Unknown action
fi: Tuntematon toiminto

en: Your preferences have been updated, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
fi: Asetukset on päivitetty ja ne tulevat voimaan
              kun tietokoneesi on yhteydessä %1 kanssa
              tai kun napsautat %2 Päivitä %3 BOINC Managerissa.

en: Your preferences have been reset to the defaults, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
fi: Asetukset on palautettu oletuksiinsa ja ne tulevat voimaan
              kun tietokoneesi on yhteydessä %1 kanssa
              tai kun napsautat %2 Päivitä %3 BOINC Managerissa.

en: %1 for %2
fi: %1 paikalle %2

en: Back to preferences
fi: Takaisin asetuksiin

en: Confirm delete preferences
fi: Vahvista asetusten poisto

en: Are you sure you want to delete your separate %1 preferences for %2?
fi: Haluatko poistaa erilliset %1 -asetukset paikalle %2?

en: Remove preferences
fi: Poista asetukset

en: Cancel
fi: Peruuta

en: %1 Profiles %2 let individuals share backgrounds and opinions with the %3 community.
fi: %1 Profiilien %2 avulla voi jakaa taustatietojaan ja mielipiteitään %3 -yhteisön kanssa.

en: Explore the diversity of your fellow volunteers, and contribute your own views for others to enjoy.
fi: Tutustu muihin vapaaehtoisiin ja kerro omat ajatuksesi muille.

en: If you haven't already, you can %1 create your own user profile %2 for others to see!
fi: Jos et ole jo tehnyt, niin voit luoda oman %1 käyttäjäprofiilisi %2 muiden nähtäväksi.

en: User of the Day
fi: Päivän käyttäjä

en: User Profile Explorer
fi: Käyttäjäprofiilien selaus

en: View the %1 User Picture Gallery %2.
fi: Katso %1 käyttäjien kuvagallerioita %2.

en: Browse profiles %1 by country %2.
fi: Selaa profiileja %1 valtioittain %2.

en: Browse profiles %1 at random %2, %3 at random with pictures %2, or %4 at random without pictures %2.
fi: Selaa profiileja %1 satunnaisjärjestyksessä %2, %3 satunnaisesti kuvilla %2 tai %4 satunnaisesti ilman kuvia %2.

en: Alphabetical profile listings:
fi: Aakkosellinen profiililistaus:

en: Search profile text
fi: Hae profiilin tekstistä

en: No profiles
fi: Ei profiileja

en: No profiles matched your query.
fi: Ei hakuehdot täyttäviä profiileja.

en: Invalid vote type:
fi: Virheellinen ehdotus:

en: Vote Recorded
fi: Ehdotus tallennettiin

en: Thank you
fi: Kiitos

en: Your recommendation has been recorded.
fi: Suosituksesi tallennettiin.

en: Your vote to reject this profile has been recorded.
fi: Ehdotuksesi profiilin torjumiseksi on tallennettu.

en: Return to profile.
fi: Takaisin profiiliin.

en: Profiles containing '%1'
fi: Profiilit, jotka sisältävät "%1"

en: User name
fi: Käyttäjänimi

en: Joined project
fi: Liittynyt projektiin

en: Recent credit
fi: Lähiajan pisteet

en: No profiles found containing '%1'
fi: Profiilit, jotka sisältävät "%1" ei löytynyt

en: Recover email address
fi: Palauta sähköpostiosoite

en: There is already an account with that email address.
fi: Tällä sähköpostiosoitteella on jo tili.

en: Email address has been reverted.
fi: Sähköpostiosoitteesi on palautettu.

en: You need to reset your password:
fi: Salasana pitää asettaa uudelleen:

en: Invalid token.
fi: Epäkelpoinen tunnus.

en: No such task:
fi: Tehtävää ei ole:

en: This feature is turned off temporarily
fi: Tämä toiminto on tilapäisesti kytketty pois päältä

en: No computer with ID %1 found
fi: Tietokonetta tunnisteella %1 ei löydy

en: No access
fi: Ei pääsyä

en: Missing user ID or host ID
fi: Käyttäjä- tai konetunniste puuttuu

en: No tasks to display
fi: Näytettäviä tehtäviä ei ole

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.
fi: %1 on tilapäisesti suljettu ylläpitotoimien vuoksi.

en: Welcome, %1
fi: Tervetuloa, %1

en: What is %1?
fi: Mikä %1 on?

en: Thanks for joining %1
fi: Kiitos kun liityit %1

en: Thanks!
fi: Kiitos!

en: Please make sure BOINC is installed and enabled on your computer.
fi: Varmista, että BOINC on asennettu ja käynnissä tietokoneessa.

en: Want to help more?
fi: Haluatko enemmän apua?

en: If BOINC is not installed on this computer, %1download it%2.
fi: Jos BOINC ei ole asennettu tähän tietokoneeseen, %1download it%2.

en: Install BOINC on your other computers, tablets, and phones.
fi: Asenna BOINC muihin tietokoneisiin, tabletteihin ja puhelimiin.

en: Tell your friends about BOINC, and show them how to join %1.
fi: Kerro kavereillesi BOINCista ja näytä, miten liittyä %1.

en: Already joined? %1Log in%2.
fi: Jo liittynyt?%1Log in%2.

en: News
fi: Uutiset

en: Not Running
fi: Ei käynnissä

en: Running
fi: Käynnissä

en: Disabled
fi: Sammutettu

en: Project status
fi: Projektin tila

en: Program
fi: Ohjelma

en: Host
fi: Kone

en: Computing status
fi: Laskennan tila

en: Users
fi: Käyttäjiä

en: Tasks by application
fi: Tehtävät sovelluksittain

en: Runtime of last 100 tasks in hours: average, min, max
fi: Viim. 100 paketin suoritusajat tunneissa: keskimäärin, minimi, maksimi

en: Users in last 24 hours
fi: Käyttäjiä viimeisen 24 tunnin aikana

en: Database schema version:
fi: Tietokannan malliversio:

en: Computer %1
fi: Tietokone %1

en: Identifies you on this web site. Use your real name or a nickname.
fi: Sinut tunnistetaan tällä nettisivulla. Voit käyttää oikeaa tai lempinimeä.

en: Choose screen name
fi: Valitse käyttäjänimi

en: An address where you can receive emails.
fi: Osoite, johon voit vastaanottaa sähköposteja.

en: Your email address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: Choose password
fi: Valitse salasana

en: Credit leader boards and statistics
fi: Pistetaulukko ja tilastot

en: Leader boards for %1
fi: Pistetilasto %1 :lle

en: Participants
fi: Osanottajat

en: Operating systems
fi: Käyttöjärjestelmät

en: BOINC versions
fi: BOINCin versiot

en: More detailed statistics for %1 and other BOINC-based projects are available at several web sites:
fi: Tarkemmat tilastot %1 -projektista ja muista BOINC-pohjaisista projekteista löytyvät useilta nettisivuilta:

en: You can also get your current statistics in the form of a "signature image":
fi: Voit saada nykyiset tilastosi "sigu-kuvana":

en: Additionally you can get your individual statistics summed across all BOINC projects from several sites; see your %1 home page %2.
fi: Lisäksi voit saada omat tilastosi summattuna kaikkien BOINC-projektien kesken useilta nettisivuilta. Katso tarkemmin %1 omalta sivultasi %2.

en: %1 participants may form %2 teams %3.
fi: %1 -osallistujat voivat muodostaa %2 tiimejä %3.

en: You may belong to only one team. You can join or quit a team at any time.
fi: Voit kuulua kerrallaan vain yhteen tiimiin. Tiimiin voi liittyä ja siitä erota milloin vain.

en: Each team has a %1 founder %2 who may:
fi: Jokaisella tiimillä on %1 perustaja %2 joka:

en: edit the team's name and description
fi: voi muokata tiimin nimeä ja kuvausta

en: add or remove team admins
fi: lisätä tai poistaa tiimin ylläpitäjiä

en: remove members from the team
fi: voi poistaa jäseniä tiimistä

en: disband a team if it has no members
fi: voi lopettaa tiimin, jos siinä ei ole jäseniä

en: To join a team, visit its team page and click %1 Join this team %2.
fi: Tiimiin voi liittyä käymällä sen nettisivuilla ja napsauttamalla %1 Liity tähän tiimiin %2.

en: Find a team
fi: Hae tiimi

en: Top teams
fi: Tiimien kärki

en: All teams
fi: Kaikki tiimit

en: %1 teams
fi: %1 tiimit

en: Create a new team
fi: Luo uusi tiimi

en: If you cannot find a team that is right for you, you can %1 create a team %2.
fi: Jos et löydä itsellesi sopivaa tiimiä, %1 voit luoda sen %2.

en: Remove Team Admin status from this member
fi: Poista tiimin ylläpitäjän oikeudet tältä henkilöltä

en: Add or remove Team Admins
fi: Lisää tai poista tiimin ylläpitäjä

en: You can select team members as 'Team Admins'. Team Admins can:
fi: Voi valita tiimin jäsenen tiimin ylläpitäjäksi. Ylläpitäjä voi:

en: Edit team information (name, URL, description, country)
fi: Muokata tiimin tietoja (nimeä, URL-osoitetta, kuvausta, valtiota)

en: View the team's join/quit history
fi: Katsoa tiimin liittymis-/eroamishistoriaa

en: Send messages to the team
fi: Lähetä viestejä tiimille

en: Moderate the team forum, if any (admins get email notification of moderation events and red X reports)
fi: Moderoi tiimin foorumia (ylläpitäjät saavat sähköposti-ilmoituksen moderointitapahtumista)

en: Team Admins cannot:
fi: Tiimin ylläpitäjä ei voi:

en: Change the team founder
fi: Vaihtaa tiimin perustajaa

en: Remove members
fi: Poistaa jäseniä

en: If a Team Admin quits the team, they cease to be a Team Admin.
fi: Jos tiimin ylläpitäjä eroaa tiimistä, myös hänen ylläpitäjän oikeutensa lakkaavat.

en: We recommend that you select only people you know and trust very well as Team Admins.
fi: Tiimin ylläpitäjäksi tulisi valita henkilö, jonka tunnet hyvin ja johon luotat.

en: There are currently no Team Admins
fi: Tällä hetkellä ei ole ylläpitäjiä

en: Current Team Admins
fi: Nykyiset ylläpitäjät

en: Became Team Admin on
fi: Ylläpitäjäksi tiimiin

en: Add Team Admin
fi: Lisää ylläpitäjä

en: Email address of team member:
fi: Tiimin jäsenen sähköpostiosoite:

en: failed to remove admin
fi: ylläpitäjän poisto epäonnistui

en: User is not member of team
fi: Käyttäjä ei ole tiimin jäsen

en: %1 is already an admin of %2
fi: %1 on jo %2 -tiimin ylläpitäjä

en: Couldn't add admin
fi: Ylläpitäjän lisäys epäonnistui

en: No such team
fi: Tiimiä ei ole

en: no such team
fi: tiimiä ei ole

en: User is not a member of %1
fi: Käyttäjä ei ole %1 jäsen

en: Changing founder of %1
fi: Vaihdetaan tiimin %1 perustajuutta

en: %1 is now founder of %2
fi: %1 on nyt tiimin %2 perustaja

en: Change founder of %1
fi: Vaihda tiimin %1 perustaja

en: Team member %1 requested this team's foundership on %2, but left the team, thus canceling the request.
fi: Tiimin jäsen %1 pyysi tämän tiimin perustajuutta %2, mutta erosi tiimistä samalla peruuttaen pyyntönsä.

en: Team member %1 has requested this team's foundership. This may be because you left the team or haven't had contact with the team for a long time.
fi: Tiimin jäsen %1 on pyytänyt tiimin perustajuutta. Tämä johtunee siitä, että olet irrottautunut tiimistä tai et ole ollut yhteydessä tiimiin pitkään aikaan.

en: decline request
fi: torju pyyntö

en: If you don't decline the request by %1, %2 will have the option of assuming team foundership.<br /><br />
                      To accept the request, assign foundership to %3 using the form below.
fi: Jos et torju pyyntöä %1 mennessä, %2 saa mahdollisuuden ottaa tiimin perustajuus.<br /><br />
                      Hyväksy pyyntö liittämällä perustajuus %3:lle allaolevalla lomakeella.

en: No transfer request is pending.
fi: Siirtopyyntöjä ei ole odottamassa.

en: To assign foundership of this team to another member, check the box next to member name and click %1 Change founder %2 below.
fi: Vaihtaaksesi tämän tiimin perustajuuden toiselle jäsenelle, merkitse laatikko käyttäjän nimen vieressä ja napsauta alempana %1 Vaihda perustaja %2.

en: New founder?
fi: Uusi perustaja?

en: Change founder
fi: Vaihda perustaja

en: There are no users to transfer team to.
fi: Tiimiin siirrettäviä käyttäjiä ei ole.

en: You must choose a non-blank team name
fi: Tiimille pitää valita jokin nimi

en: A team named %1 already exists - try another name
fi: Tiiminimi %1 on jo käytössä - kokeile toista nimeä

en: Could not create team - please try later.
fi: Tiimin luonti ei onnistunut - yritä myöhemmin uudelleen.

en: Create a team
fi: Luo tiimi

en: You belong to %1. You must %2 quit this team %3 before creating a new one.
fi: Kuulut tiimiin %1. Sinun pitää %2 erota tästä tiimistä %3 ennen kuin voit luoda uuden.

en: Not founder or admin
fi: Ei perustaja tai ylläpitäjä

en: Team history for %1
fi: Tiimin %1 historia

en: When
fi: Milloin

en: User
fi: Käyttäjä

en: Action
fi: Toiminto

en: Total credit at time of action
fi: Kokonaispisteet toiminnon tapahtuessa

en: bad country
fi: väärä maa

en: The name '%1' is being used by another team.
fi: Nimi "%1" on toisen tiimin käytössä.

en: Must specify team name
fi: Tiiminimi on annettava

en: Could not update team - please try again later.
fi: Tiimin päivitys ei onnistunut - yritä myöhemmin uudelleen.

en: Edit %1
fi: Muokkaa %1

en: Update team info
fi: Päivitä tiimitiedot

en: Members of %1
fi: %1:n jäsenet

en: ID
fi: Tunniste

en: Show as plain text
fi: Näytä pelkkkänä tekstinä

en: Create Message Board
fi: Luo keskustelupalsta

en: You may create a message board for use by %1.
fi: Voit luoda keskustelupalstan %1 -tiimille.

en: Only team members will be able to post.
fi: Vain tiimin jäsenet voivat lähettää viestejä.

en: At your option, only members will be able to read.
fi: Lukuoikeus voidaan rajoittaa vain jäsenille.

en: You and your Team Admins will have moderator privileges.
fi: Sinulla ja tiimin ylläpitäjillä on moderaattorin oikeudet.

en: Create a message board for %1
fi: Luo keskustelupalsta %1 -tiimille

en: Team already has a message board
fi: Tiimillä on jo keskustelupalsta

en: Team Message Board
fi: Tiimin keskustelupalsta

en: Minimum time between posts (seconds)
fi: Lyhin aika viestien välillä (sekuntia)

en: Minimum total credit to post
fi: Viestin lähettämiseen vaadittava pistemäärä

en: Minimum average credit to post
fi: Viestin lähettämiseen vaadittava keskimääräinen pistemäärä

en: Submit
fi: Lähetä

en: Remove your team's message board.
fi: Poista tiimisi keskustelupalsta.

en: Really remove message board?
fi: Poistetaanko keskustelupalsta?

en: Are you sure you want to remove your team's message board? All threads and posts will be permanently removed. (You may, however, create a new message board later).
fi: Poistetaanko tiimin keskustelupalsta? Kaikki viestiketjut viesteineen poistetaan pysyvästi (voit luoda uuden keskustelupalstan myöhemmin).

en: Yes - remove message board
fi: Kyllä - poista keskustelupalsta

en: Message board removed
fi: Keskustelupalsta poistettu

en: Your team's message board has been removed. You may now %1 create a new one %2.
fi: Tiimisi keskustelupalsta on poistettu. Voit nyt %1 luoda uuden %2.

en: Team Message Board Updated
fi: Tiimin keskustelupalsta päivitetty

en: Update successful
fi: Päivitys onnistui

en: Update failed
fi: Päivitys epäonnistui

en: Team has no forum
fi: Tiimillä ei ole foorumia

en: You must be a member of a team to access this page.
fi: Nähdäksesi sivun sinun pitää olla tiimin jäsen.

en: Requesting foundership of %1
fi: Pyydetään tiimin %1 perustajuutta

en: The current founder has been notified of your request by email and private message.<br /><br />
                           If the founder does not respond within 60 days you will be allowed to become the founder.
fi: Nykyiselle perustajalle on ilmoitettu pyynnöstäsi sähköpostitse ja yksityisviestillä.<br /><br />
                           Jos perustaja ei vastaa 60 päivän kuluessa, saat ryhtyä perustajaksi.

en: Foundership request not allowed now
fi: Perustajuutta ei voi nyt pyytää

en: Assumed foundership of %1
fi: Otettiin tiimin %1 perustajuus

en: Congratulations, you are now the founder of team %1. Go to %2 Your Account page %3 to find the Team Admin options.
fi: Onnittelut, olet nyt tiimin %1 perustaja. Käy %2 tilisivullasi %3 katsomassa ylläpitäjän asetukset.

en: Decline founder change request
fi: Torju pyyntö perustajan vaihdosta

en: The foundership request from %1 has been declined.
fi: Perustajuuspyyntö käyttäjältä %1 on torjuttu.

en: There were no foundership requests.
fi: Perustajuuspyyntöjä ei löytynyt.

en: undefined action %1
fi: määrittämätön toiminto %1

en: Return to team page
fi: Takaisin tiimin sivulle

en: You need to be a member of a team to access this page.
fi: Sinun pitää olla tiimin jäsen nähdäksesi tämän sivun.

en: Request foundership of %1
fi: Pyydä tiimin %1 perustajuutta

en: You are now founder of team %1.
fi: Olet nyt tiimin %1 perustaja.

en: You requested the foundership of %1 on %2.
fi: Pyysit %1 perustajuutta %2.

en: 60 days have elapsed since your request, and the founder has not responded. You may now assume foundership by clicking here:
fi: 60 päivää on kulunut pyynnöstäsi eikä perustaja ole vastannut. Voit nyt ottaa perustajuuden napsauttamalla tästä:

en: Assume foundership
fi: Ota perustajuus

en: The founder was notified of your request. If he/she does not respond by %1 you will be given an option to become founder.
fi: Perustajalle ilmoitettiin pyynnöstäsi. Jos hän ei vastaa tietyn ajan kuluessa (%1) saat mahdollisuuden olla perustaja.

en: If the team founder is not active and you want to assume the role of founder, click the button below. The current founder will be sent an email detailing your request, and will be able to transfer foundership to you or to decline your request. If the founder does not respond in 60 days, you will be allowed to become the founder.<br /><br />
                           Are you sure you want to request foundership?
fi: Jos tiimin perustaja ei ole aktiivinen ja haluat omaksua perustajan roolin, napsauta allaolevaa nappia. Nykyiselle perustajalle lähetetään sähköposti koskien pyyntöäsi ja mahdollisuus siirtää tai evätä perustajuus. Jos perustaja ei vastaa 60 päivän kuluessa, voit saada perustajuuden.<br /><br />
                           Haluatko pyytää perustajuutta?

en: Request foundership
fi: Pyydä perustajuutta

en: Founder change has already been requested by %1 on %2.
fi: %1 on jo pyytänyt perustajuuden vaihtoa %2.

en: A foundership change was requested during the last 90 days, so new requests are not allowed. Please try again later.
fi: Perustajuuden vaihtoa on pyydetty viimeisen 90 päivän aikana, joten uusia pyyntöjä ei sallita. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: The team %1 is not joinable.
fi: Tiimiin %1 ei voi liittyä.

en: Already a member
fi: On jo jäsen

en: You are already a member of %1.
fi: Olet jo jäsenenä %1.

en: Couldn't join team - please try again later.
fi: Tiimiin liittyminen epäonnistui - yritä myöhemmin uudelleen.

en: Joined %1
fi: Liityttiin %1

en: You have joined %1.
fi: Liityit %1.

en: Please note:
fi: Huomaa:

en: Joining a team gives its founder access to your email address.
fi: Liittymällä tiimiin sen perustaja saa sähköpostiosoitteesi.

en: Joining a team does not affect your account's credit.
fi: Tiimiin liittyminen ei vaikuta mitenkään tilisi pisteisiin.

en: Join team
fi: Liity tiimiin

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search results for '%1'
fi: Hakutulokset haulle "%1"

en: You may view these teams' members, statistics, and information.
fi: Voit katsoa näiden tiimien jäseniä, tilastoja ja tietoja.

en: More than 100 teams match your search. The first 100 are shown.
fi: Yli 100 tiimiä vastaa hakuasi. Ensimmäiset 100 näytetään.

en: End of results. %1 If you cannot find the team you are looking for, you may %2 create a team %3 yourself.
fi: Tulosten loppu. %1 Jos et löydä hakemaasi tiimiä, voit itse %2 luoda tiimin %3.

en: Team administration for %1
fi: %1 -tiimin ylläpitäjät

en: Edit team info
fi: Muokkaa tiimin tietoja

en: Change team name, URL, description, type, or country
fi: Muuta tiimin nimeä, URL-osoitetta, kuvausta, tyyppiä tai valtiota

en: Member list:
fi: Käyttäjälista:

en: text
fi: teksti

en: View member info
fi: Katso jäsenen tietoja

en: View change history:
fi: Selaa muutoshistoriaa:

en: See when members joined or quit this team
fi: Tarkastele, milloin jäsenet ovat liittyneet tai eronneet tästä tiimistä

en: Respond to foundership request.
fi: Vastaa perustajuuspyyntöön.

en: If you don't respond by %1, %2 may assume foundership of this team.
fi: Jos et vastaa %1 mennessä, %2 voi ottaa tämän tiimin perustajuuden.

en: Remove inactive or unwanted members from this team
fi: Poista ei-aktiiviset tai ei-toivotut jäsenet tästä tiimistä

en: Transfer foundership to another member
fi: Siirrä perustajuus toiselle jäsenelle

en: Add/remove Team Admins
fi: Lisää/poista ylläpitäjiä

en: Give selected team members Team Admin privileges
fi: Anna valituille jäsenille ylläpitäjän oikeudet

en: Remove team
fi: Poista tiimi

en: Allowed only if team has no members
fi: Sallittu vain jos tiimillä ei ole jäseniä

en: Create or manage a team message board
fi: Luo tai hoida tiimin keskustelupalstaa

en: To have this team created on all BOINC projects (current and future) you can make it into a %1 BOINC-wide team %2.
fi: Jotta tämä tiimi olisi kaikissa BOINC-projekteissa (nykyisissä ja tulevissa) voit tehdä siitä %1 BOINC-laajuisen tiimin %2.

en: Team admins are encouraged to join and participate in the Google %1 boinc-team-founders %2 group.
fi: Tiimin ylläpitäjiä rohkaistaan liittymään ja osallistumaan Googlen %1 boinc-team-founders %2 -ryhmään.

en: Can't delete non-empty team
fi: Tiimin pitää olla tyhjä ennen poistamista

en: Team %1 deleted
fi: Tiimi %1 poistettu

en: Limit exceeded:  Can only display the first 1000 members.
fi: Raja saavutettu:  näytetään vain ensimmäiset 1000 jäsentä.

en: Unable to quit team
fi: Tiimistä eroaminen ei onnistu

en: Team doesn't exist, or you don't belong to it.
fi: Tiimiä ei ole tai et kuulu siihen.

en: Quit %1
fi: Eroa %1

en: <strong>Please note before quitting a team:</strong>
             <ul>
             <li>If you quit a team, you may rejoin later, or join any other team you desire
             <li>Quitting a team does not affect your personal credit statistics in any way.
             </ul>
fi: <strong>Ennen tiimistä eroamista:</strong>
             <ul>
             <li>Tiimistä erotessasi voit liittyä myöhemmn uudelleen tai liittyä toiseen tiimiin
             <li>Tiimistä eroaminen ei vaikuta mitenkään pistetilastoihisi.
             </ul>

en: Quit Team
fi: Eroa tiimistä

en: Removing users from %1
fi: Poistetaan käyttäjiä tiimistä %1

en: %1 is not a member of %2
fi: %1 ei ole %2 jäsen

en: %1 has been removed
fi: %1 on poistettu

en: Remove members from %1
fi: Poista jäseniä tiimistä %1

en: Remove?
fi: Poista?

en: Name (ID)
fi: Nimi (ID)

en: No members are eligible for removal.
fi: Poistettavia jäseniä ei ole.

en: Remove users
fi: Poista käyttäjiä

en: Team name
fi: Tiiminimi

en: Validated?
fi: Vahvistettu?

en: Team search results
fi: Tiimihaun tulokset

en: No teams were found matching your criteria. Try another search.
fi: Hakuehdollasi ei löytynyt tiimiä. Kokeile uutta hakua.

en: Or you can %1 create a new team %2.
fi: Tai %1 voit luoda uuden tiimin %2.

en: The following teams match one or more of your search criteria.
                To join a team, click its name to go to the team page,
                   then click %1 Join this team %2.
fi: Seuraavat tiimit vastaavat hakuehtojasi.
                Liittyäksesi tiimiin napsauta tiimin nimeä mennäksesi sen nettisivulle,
                   jossa napsauta %1 Liity tähän tiimiin %2.

en: Change your search
fi: Muuta hakua

en: You can team up with other people with similar interests, or from the same country, company, or school.
fi: Tiimin voi perustaa ihmisten kanssa, joilla on samat mielenkiinnon kohteet tai ovat samasta maasta, yrityksestä tai koulusta.

en: Use this form to find teams that might be right for you.
fi: Käytä tätä lomaketta hakeaksesi itsellesi sopivia tiimejä.

en: %1 I'm not interested %2 in joining a team right now.
fi: %1 En halua nyt %2 liittyä tiimiin.

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top computers
fi: Tietokoneiden kärki

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top %1 teams
fi: %1 -tiimien kärki

en: There are no %1 teams
fi: %1 -tiimejä ei ole

en: Participant since
fi: Osallistunut alkaen

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top participants
fi: Osallistujien kärki

en: No user of the day has been chosen.
fi: Päivän käyttäjää ei ole valittu.

en: User of the Day for %1: %2
fi: %1:n päivän käyttäjä: %2

en: You are not logged in. Please login to agree to our terms of use.
fi: Et ole kirjautunut. Kirjaudu, jotta voit hyväksyä käyttöehtomme.

en: Agree to our Terms of Use.
fi: Hyväksy käyttöehtomme.

en: Website error when attempting to agree to terms of use. Please contact the site administrators.
fi: Nettisivuvirhe yritettäessä hyväksyä käyttöehdot. Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjiin.

en: You have not agreed to our terms of use. You may not continue until you do so.
fi: Et ole hyväksynyt käyttöehtojamme. Et voi jatkaa ennen kuin hyväksyt.

en: Website error when attempting to agree to terms of use.
fi: Nettisivuvirhe yritettäessä hyväksyä käyttöehdot.

en: Filters
fi: Suodattimet

en: User name starts with
fi: Käyttäjänimi alkaa

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: With profile?
fi: Profiililla?

en: Either
fi: Molemmat

en: On a team?
fi: Tiimissä?

en: Ordering
fi: Järjestetään

en: Decreasing sign-up time
fi: Aleneva järjestys liittymisajan mukaan

en: Decreasing average credit
fi: Aleneva järjestys keskimääräisten pisteiden mukaan

en: Decreasing total credit
fi: Aleneva järjestys kokonaispisteiden mukaan

en: search string must be at least 3 characters
fi: hakuehdossa pitää olla väh. 3 merkkiä

en: User search results
fi: Käyttäjähaun tulokset

en: Joined
fi: Liittynyt

en: No users match your search criteria.
fi: Hakuehdoilla ei löytynyt käyttäjiä.

en: User not found!
fi: Käyttäjää ei löytynyt!

en: Account Data<br/>for %1<br/>Time:
fi: Tilitiedot<br/>%1<br/>Aika:

en: Team:
fi: Tiimi:

en: Team TotCred:
fi: Tiimin kok.pisteet:

en: Team AvgCred:
fi: Tiimin keskim.pisteet:

en: Team: None
fi: Tiimi: Ei mikään

en: Validate BOINC email address
fi: Vahvista BOINC-sähköpostiosoite

en: Please visit the following link to validate the email address of your %1 account:
fi: Napsauta oheista linkkiä vahvistaaksesi sähköpostisoitteen tilillesi %1:

en: Validate email sent
fi: Vahvistussähköposti lähetetty

en: An email has been sent to %1. Visit the link it contains to validate your email address.
fi: Sähköposti on lähetetty osoitteeseen %1. Napsauta siinä olevaa linkkiä vahvistaaksesi sähköpostiosoitteesi.

en: No such user.
fi: Käyttäjää ei ole.

en: Error in URL data - can't validate email address
fi: Virhe URL-osoitteessa - sähköpostiosoitetta ei voi vahvistaa

en: Database update failed - please try again later.
fi: Tietokannan päivitys epäonnistui, yritä myöhemmin uudelleen.

en: Validate email address
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: The email address of your account has been validated.
fi: Tilisi sähköpostiosoite on vahvistettu.

en: This user has no profile
fi: Tällä käyttäjällä ei ole profiilia

en: Profile: %1
fi: Profiili: %1

en: Account data
fi: Tilitiedot

en: You can access your account either by using your email address and password,
        or by using an assigned 'account key'.
        Your account key is:
fi: Pääset tiliisi käyttämällä joko sähköpostiosoitettasi ja salasanaa,
        tai käyttämällä "tiliavainta".
        Tiliavaimesi on:

en: This key can be used to:
fi: Tätä avainta voidaan käyttää:

en: log in to your account on the web
fi: kirjautumiseen tiliisi netissä

en: to attach a computer to your account without using the BOINC Manager.
           To do so, install BOINC,
           create a file named %1 in the BOINC
           data directory, and set its contents to:
fi: liittämään tietokone tiliisi ilman BOINC Manageria.
           Toimi näin: asenna BOINC,
           luo tiedosto nimeltään %1 BOINC
           datahakemistoon ja laita sisällöksi:

en: Weak account key
fi: Heikko tiliavain

en: Your 'weak account key' can be used to attach computers to your account
        as described above, but cannot be used to log in to your account or change it in any way.
        If you want to attach untrusted or insecure computers to your account,
        do so using your weak account key.
        Your weak account key is:
fi: Heikkoa tiliavaintasi voidaan käyttää tietokoneitten littämiseen tiliisi
        yllä kerrotulla tavalla, mutta sitä ei voi käyttää kirjautumiseen tai tilisi muuttamiseen.
        Jos haluat liittää turvattoman tietokoneen tiliisi,
        tee se käyttämällä heikkoa tiliavainta.
        Heikko tiliavaimesi on:

en: If you change your password, your weak account key changes, and your previous weak account key becomes invalid.
fi: Jos vaihdat salasanasi, heikko tiliavaimesi muuttuu ja aiempi heikko tiliavain mitätöityy.

en: What happens now?
fi: Mitä tapahtuu nyt?

en: BOINC, running in the background, will download computing jobs,
            process them, and upload the results.
            This will happen automatically; you don't have to do anything.
            This computation may cause your computer's fan to run,
            and it may slightly increase your electric bill.
fi: BOINC, työskentelee taustalla, haluaa ladata laskettavia tehtäviä
    suorittaa niitä, ja lähettää tulokset.
    Tämä tapahtuu automaattisesti; sinun ei tarvitse tehdä mitään.
    Tämä laskenta voi aiheutta tietokoneesi tuulettimien käynistymistä,
    ja se voi hieman kasvattaa sähkölaskua.

en: How to monitor and control BOINC
fi: Miten ohjata ja hallita BOINC:ia

en: You can monitor what BOINC is doing, and control it, using the BOINC Manager.
            Open this by double-clicking on the BOINC icon.
            Details are %1here%2.
fi: Voit seurata, mitä BOINC tekee ja kontrolloida sitä käyttämällä BOINC Manageria.
            Avaa kaksoisnapsauttamalla BOINC kuvaketta.
            Tarkemmat tiedot ovat %1täällä%2.

en: You can meet and communicate with other %1 participants
            in a variety of ways - take a look under the Community
            menu above.
fi: Voit tavata ja viestiä muiden %1 osallistujien kanssa
            useilla tavoilla - Katso Yhteisö
            valikosta ylhäällä.

en: Other projects
fi: Muut projektit

en: Workunit %1
fi: Työpaketti %1

en: application
fi: sovellus

en: keywords
fi: avainsanat

en: canonical result
fi: kanoninen tulos

en: granted credit
fi: myönnetyt pisteet

en: Tasks in progress
fi: Suorituksessa olevat

en: suppressed pending completion
fi: julkaisuesto päättynyt

en: minimum quorum
fi: oikeita tuloksia vähintään

en: initial replication
fi: alustavia toisintoja

en: max # of error/total/success tasks
fi: suurin lkm virheitä/kokonaismääriä/onnistuneita tehtäviä

en: errors
fi: virheet

en: validation
fi: vahvistus

en: Pending
fi: Odottavat

en: can't find workunit
fi: työpakettia ei löydy

en: Generated
fi: Luotu

en: Your personal background.
fi: Taustatietoja itsestäsi.

en: Tell us about yourself. You could tell us where you're from, your age, occupation, hobbies, or anything else about yourself.
fi: Kerro itsestäsi. Voit kertoa mistä päin olet, ikäsi, ammattisi, harrastuksesi ja niin edelleen.

en: Your opinions about %1
fi: Mitä mieltä olet %1

en: Tell us your thoughts about %1<ol>
        <li>Why do you run %1?
        <li>What are your views about the project?
        <li>Any suggestions?
        </ol>
fi: Kerro, mitä mieltä olet %1<ol>
        <li>Miksi ajat %1?
        <li>Minkälaisia näkemyksiä sinulla on projektista?
        <li>Ehdotuksia?
        </ol>

en: Color scheme for graphics
fi: Grafiikan värivalinta

en: Maximum CPU % for graphics %1 0...100 %2
fi: Suurin CPU:n prosenttiosuus grafiikalle %1 0...100 %2

en: Run only the selected applications
fi: Aja vain valittuja sovelluksia

en: Only get tasks for certain applications. Useful to focus on particular applications, or to exclude them.
fi: Hae vain tiettyjen sovellusten paketteja. Sopii haluttaessa tiettyjä sovelluksia tai sulkea ne pois.

en: If no work for selected applications is available, accept work from other applications?
fi: Jos valituille sovelluksille ei ole työtä, hyväksytäänkö työtä muille sovelluksille?

en: Use faster non-graphical applications if available?
fi: Käytä nopeampia ei-graafisia sovelluksia jos niitä on?

en: (all applications)
fi: (kaikki sovellukset)

en: No limit
fi: Ei rajoitusta

en: Max # of jobs for this project
fi: Suurin määrä työtä tälle projektille

en: Max # of CPUs for this project
fi: Suurin prosessorimäärä tälle projektille

en: Max # jobs
fi: Suurin määrä työtä

en: Max # CPUs
fi: Suurin määrä prosessoreita

en: General terms-of-use for this BOINC project.
fi: Yleiset käyttöehdot tälle BOINC-projektille.
