BOINC - en to it_IT translation catalogue (1569 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
it_IT: Italiano

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
it_IT: Italian

en: Show password
it_IT: Visualizza password

en: An invitation code is required to create an account.
it_IT: Per poter creare l'account è necessario un codice d'invito.

en: Invitation code
it_IT: Codice d'invito

en: Identifies you on our web site. Use your real name or a nickname.
it_IT: Identificati sul nostro sito. Usa il tuo nome reale oppure un alias.

en: Screen name
it_IT: Nickname

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'.
it_IT: Devi inserire un indirizzo email valido nella forma 'nome@dominio'.

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Must be at least %1 characters
it_IT: Deve essere di almeno %1 caratteri

en: Select the country you want to represent, if any.
it_IT: Seleziona la nazione che vuoi rappresentare, se lo desideri.

en: Country
it_IT: Stato

en: Postal or ZIP Code
it_IT: CAP

en: Optional
it_IT: Dati facoltativi

en: Terms of Use
it_IT: Condizioni d'uso

en: Do you agree to the terms of use above?
it_IT: Accetti le condizioni d'uso di cui sopra?

en: Email address:
it_IT: Indirizzo email:

en: forgot password?
it_IT: hai dimenticato la password?

en: Stay logged in
it_IT: Rimani autenticato

note: kludge
en: Log in
it_IT: Entra

en: I agree
it_IT: Accetto

en: Bold text: [b]text[/b]  (alt+b)
it_IT: Testo in grassetto: [b]testo[/b]  (alt+b)

en: Italic text: [i]text[/i]  (alt+i)
it_IT: Testo in corsivo: [i]testo[/i]  (alt+i)

en: Underline text: [u]text[/u]  (alt+u)
it_IT: Testo sottolineato: [u]testo[/u]  (alt+u)

en: Strikethrough text: [s]text[/s]  (alt+k)
it_IT: Testo cancellato: [s]testo[/s] (alt+k)

en: Quote text: [quote]text[/quote]  (alt+q)
it_IT: Testo citato: [quote]testo[/quote]  (alt+q)

en: Code display: [code]code[/code]  (alt+c)
it_IT: Mostra codice: [code]codice[/code]  (alt+c)

en: List: [list]text[/list] (alt+l)
it_IT: Lista: [list]testo[/list] (alt+l)

en: Ordered list: [list=1]text[/list]  (alt+o)
it_IT: Lista ordinata: [list=1]testo[/list] (alt+o)

en: Insert image: [img]http://image_url[/img]  (alt+p)
it_IT: Inserisci immagine: [img]http://url_immagine[/img] (alt+p)

en: Insert URL: [url]http://url[/url] or [url=http://url]URL text[/url]  (alt+w)
it_IT: Inserisci URL: [url]http://link[/url] oppure [url=http://linkl]testo[/url] (alt+w)

en: Font color
it_IT: Colore del carattere

en: Font color: [color=red]text[/color]  Tip: you can also use color=#FF0000
it_IT: Colore del carattere: [color=red]testo[/color] Suggerimento: puoi anche definire un colore personalizzato nella forma color=#FF0000

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Dark Red
it_IT: Rosso scuro

en: Red
it_IT: Rosso

en: Orange
it_IT: Arancione

en: Brown
it_IT: Marrone

en: Yellow
it_IT: Giallo

en: Green
it_IT: Verde

en: Olive
it_IT: Verde oliva

en: Cyan
it_IT: Blu ciano

en: Blue
it_IT: Blu

en: Dark Blue
it_IT: Blu scuro

en: Indigo
it_IT: Indaco

en: Violet
it_IT: Viola

en: Font size
it_IT: Dimensione del carattere

en: Font size: [size=x-small]small text[/size]
it_IT: Dimensione del carattere: [size=x-small]testo piccolo[/size]

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Normal
it_IT: Normale

en: Large
it_IT: Grande

en: Close all open bbCode tags
it_IT: Chiudi tutti i tag bbCode aperti

en: Close Tags
it_IT: Chiudi tutti i tag

en: Join
it_IT: Unisciti

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: About %1
it_IT: Informazioni su %s

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Project
it_IT: Progetto

en: Participate
it_IT: Partecipa

en: Do work
it_IT: Lavora

en: Server status
it_IT: Stato server

en: Credit statistics
it_IT: Statistiche crediti

en: Applications
it_IT: Applicazioni

en: GPU models
it_IT: Modelli di GPU

en: CPU models
it_IT: Modelli di CPU

en: Computer types
it_IT: Tipi di computer

en: Computing
it_IT: Elaborazione

en: Community
it_IT: Comunità

en: Message boards
it_IT: Bacheche

note: array(tra("Questions and Answers"), $url_prefix."forum_help_desk.php"),
en: Teams
it_IT: Team

en: create or join a team
it_IT: crea o unisciti ad un team

en: Profiles
it_IT: Profili

en: User search
it_IT: Cerca utente

en: User of the day
it_IT: Utente del giorno

en: Certificate
it_IT: Certificato

en: Site
it_IT: Sito

en: Site search
it_IT: Cerca nel sito

en: Languages
it_IT: Lingue

note: names for the above
en: Oldest first
it_IT: Prima i più vecchi

en: Newest first
it_IT: Prima i più recenti

en: Highest rated posts first
it_IT: Prima i messaggi più votati

en: Newest post first
it_IT: Prima i messaggi più recenti

en: Most views first
it_IT: Prima i più visualizzati

en: Most posts first
it_IT: Prima le discussioni con più messaggi

en: This answered my question
it_IT: Ha risposto alla mia domanda

en: I also have this question
it_IT: Ho anche questa domanda da porre

en: Volunteer moderator
it_IT: Moderatore volontario

en: Project administrator
it_IT: Amministratore del progetto

en: Project developer
it_IT: Sviluppatore del progetto

en: Project tester
it_IT: Tester del progetto

en: Volunteer developer
it_IT: Sviluppatore volontario

en: Volunteer tester
it_IT: Tester volontario

en: Project scientist
it_IT: Scienziato del progetto

en: Help desk expert
it_IT: Esperto di helpdesk

note: Search
en: Search for words in forum messages
it_IT: Cerca termini tra i messaggi del forum

en: Search forums
it_IT: Cerca nel forum

en: Advanced search
it_IT: Ricerca avanzata

en: Private messages
it_IT: Messaggi privati

en: Questions and Answers
it_IT: Domande e risposte

en: %1 message board
it_IT: Bacheca di %1

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

en: Author
it_IT: Autore

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Send message
it_IT: Spedisci il messaggio

en: Send %1 a private message
it_IT: Spedisci %1 un messaggio privato

en: Joined: %1
it_IT: Iscritto: %1

en: Posts: %1
it_IT: Messaggi: %1

en: Credit: %1
it_IT: Crediti: %1

en: You haven't read this message yet
it_IT: Non hai ancora letto questo messaggio

en: Unread
it_IT: Non letto

en: Message %1
it_IT: Messaggio %1

en: hidden
it_IT: nascosto

en: Posted: %1
it_IT: Messaggi: %1

en:  - in response to
it_IT:  - in risposta a

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit this message
it_IT: Modifica questo messaggio

en: Last modified: %1
it_IT: Ultima modifica: %1

en: This post is hidden because the sender is on your 'ignore' list.  Click %1 here %2 to view hidden posts
it_IT: Questo post è nascosto perché il mittente è nell'elenco "ignora". Fai clic %1 qui %2 per visualizzare i messaggi nascosti

en: Report this post as offensive
it_IT: Segnale questo messaggio come offensivo

en: Report as offensive
it_IT: Segnala come offensivo

en: Rating: %1
it_IT: Valutazione: %1

en: rate:
it_IT: valutazione:

en: Click if you like this message
it_IT: Clicca se ti piace questo messaggio

en: Rate +
it_IT: Valuta +

en: Click if you don't like this message
it_IT: Clicca se non ti piace questo messaggio

en: Rate -
it_IT: Valuta -

note: "Reply" is used as a verb
en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Post a reply to this message
it_IT: Rispondi a questo messaggio

note: "Quote" is used as a verb
en: Quote
it_IT: Cita

en: Post a reply by quoting this message
it_IT: Rispondi a questo messaggio citandolo

en: Hidden by a moderator
it_IT: Nascosto da un moderatore

en: Posted %1 by %2
it_IT: Inviato %1 da %2

en: You may not post or rate messages until %1
it_IT: Non puoi inviare o valutare messaggi fino al %1

en: Posts must be 'kid friendly': they may not contain content that is obscene, hate-related, sexually explicit or suggestive.
it_IT: I post dovranno essere 'adatti ai bambini': non dovranno avere contenuti osceni, che incitano all'odio, sessualmente espliciti oppure anche soltanto provocanti.

en: No commercial advertisements.
it_IT: Nessuna pubblicità.

en: No links to web sites involving sexual content, gambling, or intolerance of others.
it_IT: Non ci saranno collegamenti a siti contenenti materiale sessualmente esplicito o provocante, siti che praticano il gioco d'azzardo, né siti apologizzanti l'intolleranza.

en: No messages intended to annoy or antagonize other people, or to hijack a thread.
it_IT: Nessun messaggio scritto con lo scopo intenzionale di disturbare o far scoppiare liti tra utenti, oppure far andare deliberatamente OT un thread.

en: No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
it_IT: Nessun messaggio che sia deliberatamente ostile, minaccioso od offensivo.

en: No abusive messages involving race, religion, nationality, gender, class or sexuality.
it_IT: Nessuna ingiuria che coinvolga razze, religioni, nazionalità, generi sessuali, classi sociali o tendenze sessuali.

en: Posts that violate these rules may be deleted.
it_IT: I post che violano queste norme potrebbero essere cancellati.

en: The posting privileges of violators may be suspended or revoked.
it_IT: Per chi viola le regole, la possibilità di scrivere può essere sospesa o revocata.

en: If your account is suspended, don't create a new one.
it_IT: Se il tuo account viene sospeso non crearne uno nuovo.

en: Rules:
it_IT: Regole:

en: Unhide
it_IT: Rendi visibile

en: Unhide this post
it_IT: Rendi visibile questo messaggio

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide this post
it_IT: Nascondi questo messaggio

en: Move
it_IT: Sposta

en: Move post to a different thread
it_IT: Sposta questo argomento in un'altra discussione

en: Banish author
it_IT: Banna l'autore

en: Vote to banish author
it_IT: Vota per bannare l'utente

en: Vote not to banish author
it_IT: Vota per non bannare l'utente

en: Start vote to banish author
it_IT: Inizia la votazione per bannare l'utente

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete this post
it_IT: Cancella questo messaggio

en: Only team members can post to the team message board
it_IT: Solo i membri del team possono inviare messaggi nella bacheca

en: To create a new thread in %1 you must have a certain level of average credit. This is to protect against abuse of the system.
it_IT: Per creare un nuovo argomento su %1 devi avere un certo numero di crediti. Questo sistema è stato inserito per prevenire abusi del sistema.

en: You cannot create threads right now. Please wait before trying again. This is to protect against abuse of the system.
it_IT: Ora non puoi aprire altri argomenti. Riprova più tardi. Questa precauzione è stata inserita per proteggere il sistema da eventuali abusi.

en: This thread is locked. Only forum moderators and administrators are allowed to post there.
it_IT: Questa discussione è bloccata. Solo i moderatori e gli amministratori possono scrivere qui.

en: Can't post to a hidden thread.
it_IT: Non è possibile scrivere in un thread nascosto.

en: Thread
it_IT: Argomento

en: Posts
it_IT: Messaggi

en: Views
it_IT: Visite

en: Last post
it_IT: Ultimo messaggio

en: New posts in the thread %1
it_IT: Nuovi messaggi nella discussione %1

en: New posts in subscribed thread
it_IT: Nuovi messaggi in discussioni alle quali sei iscritto

en: There are new posts in the thread '%1'
it_IT: Ci sono nuovi messaggi nella discussione '%1'

en: Mark all threads as read
it_IT: Segna tutti gli argomenti come letti

en: Mark all threads in all message boards as read.
it_IT: Segna tutte le discussioni della bacheca come lette.

en: No host
it_IT: Nessun host

en: Unavailable
it_IT: Non disponibile

en: Home
it_IT: Casa

en: Work
it_IT: Lavoro

en: School
it_IT: Scuola

en: Update location
it_IT: Aggiorna posizione

en: Computer information
it_IT: Informazioni sul computer

en: IP address
it_IT: Indirizzo IP

en: (same the last %1 times)
it_IT: (uguale alle ultime %1 volte)

en: External IP address
it_IT: Indirizzo IP pubblico

en: Show IP address
it_IT: Visualizza indirizzo IP

en: Domain name
it_IT: Nome dominio

en: Product name
it_IT: Nome prodotto

en: Local Standard Time
it_IT: Ora locale

en: UTC %1 hours
it_IT: UTC %1

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Anonymous
it_IT: Anonimo

en: Created
it_IT: Creato

en: Total credit
it_IT: Crediti totali

en: Average credit
it_IT: Credito medio

en: Cross project credit
it_IT: Crediti su tutti i progetti

en: CPU type
it_IT: Tipo di CPU

en: Number of processors
it_IT: Numero di processori

en: Coprocessors
it_IT: Coprocessori

en: Virtualization
it_IT: Virtualizzazione

en: Operating System
it_IT: Sistema operativo

en: BOINC version
it_IT: Versione di BOINC

en: Memory
it_IT: Memoria

en: Swap space
it_IT: Spazio di swap

en: Total disk space
it_IT: Spazio totale su disco

en: Free Disk Space
it_IT: Spazio libero su disco

en: Measured floating point speed
it_IT: Velocità calcolo in virgola mobile

en: %1 billion ops/sec
it_IT: %1 miliardi di ops/sec

en: Measured integer speed
it_IT: Velocità calcolo in numeri interi

en: Average upload rate
it_IT: Velocità media di upload

en: Unknown
it_IT: Sconosciuta

en: Average download rate
it_IT: Velocità media di download

en: Average turnaround time
it_IT: Tempo medio di completamento

en: %1 days
it_IT: %1 giorni

en: Application details
it_IT: Dettagli dell'applicazione

en: Show
it_IT: Visualizza

en: Tasks
it_IT: Attività

en: Number of times client has contacted server
it_IT: Numero di volte che BOINC Manager ha contattato il server

en: Last time contacted server
it_IT: Ultima volta in cui è stato contattato il server

en: Fraction of time BOINC is running
it_IT: Frazione di tempo nel quale BOINC è in uso

en: While BOINC is running, fraction of time computer has an Internet connection
it_IT: Quando BOINC è attivo, frazione di tempo in cui il computer è connesso ad Internet

en: While BOINC is running, fraction of time computing is allowed
it_IT: Quando BOINC è attivo, percentuale di tempo in cui è permessa l'elaborazione

en: While is BOINC running, fraction of time GPU computing is allowed
it_IT: Quando BOINC è attivo, percentuale di tempo in cui è permessa l'elaborazione con GPU

en: Average CPU efficiency
it_IT: Efficienza media CPU

en: Task duration correction factor
it_IT: Fattore di correzione durata delle attività

en: Location
it_IT: Posizione

en: Delete this computer
it_IT: Cancella questo computer

en: Merge duplicate records of this computer
it_IT: Unisci risultati multipli di questo computer

en: Merge
it_IT: Unisci

en: Last contact
it_IT: Ultimo contatto

en: Rank
it_IT: Posizione

en: Avg. credit
it_IT: Media dei crediti

en: Recent average credit
it_IT: Media dei crediti recenti

en: Operating system
it_IT: Sistema operativo

en: installed
it_IT: installato

en: , CPU has hardware virtualization support and it is enabled
it_IT: , la CPU supporta la virtualizzazione e il supporto è attivato

en: , CPU has hardware virtualization support but it is disabled
it_IT: , la CPU supporta la virtualizzazione ma il supporto è disattivato

en: , CPU does not have hardware virtualization support
it_IT: , la CPU non supporta la virtualizzazione

en: None
it_IT: Nessuno

en: (%1 processors)
it_IT: (%1 processori)

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Cross-project stats:
it_IT: Statistiche di tutti i progetti:

en: Host %1 has overlapping lifetime:
it_IT: L'host %1 ha un tempo di sovrapposizione:

en: Host %1 has an incompatible OS:
it_IT: L'Host %1 ha un SO incompatibile:

en: Host %1 has an incompatible CPU:
it_IT: L'host %1 ha una CPU incompatibile:

en: same host
it_IT: stesso host

en: Can't merge host %1 into %2 - they're incompatible
it_IT: Non è possibile unire host %1 con host %2 - sono incompatibili

en: Merging host %1 into host %2
it_IT: Unione host %1 con host %2

en: Couldn't update credit of new computer
it_IT: Non posso aggiornare il credito dei nuovi computer

en: Couldn't update results
it_IT: Non posso aggiornare i risultati

en: Couldn't retire old computer
it_IT: Non posso ritirare un vecchio computer

en: Retired old computer %1
it_IT: Ritirato il vecchio computer %1

en: Show:
it_IT: Visualizza:

en: All computers
it_IT: Tutti i computer

en: Only computers active in past 30 days
it_IT: Solo computer attivi negli ultimi 30 giorni

en: Computer ID
it_IT: ID del computer

en: Name
it_IT: Nome

en: Model
it_IT: Modello

en: BOINC<br>version
it_IT: Versione<br>BOINC

en: Merge computers by name
it_IT: Unisci i computer per nome

en: Discuss
it_IT: Discuti

en: News is available as an %sRSS feed%s
it_IT: Gli avvisi sono disponibili come %sfeed RSS%s

en: Inbox
it_IT: Leggi

en: Write
it_IT: Scrivi

en: 
            <ul>
            <li> Messages may not contain content that is obscene, hate-related,
                sexually explicit or suggestive.
            <li> No commercial advertisements.
            <li> No links to web sites involving sexual content,
                gambling, or intolerance of others.
            <li> No messages intended to annoy or antagonize other people.
            <li> No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
            <li> No abusive comments involving race, religion,
                nationality, gender, class or sexuality.
            <li> The privileges of violators may be suspended or revoked.
            <li> If your account is suspended, don't create a new one.
            </ul>
it_IT: 
            <ul>
            <li> I messaggi non potranno contenere oscenità, incitamenti all'odio,
                né contenuti sessualmente espliciti oppure anche soltanto provocanti
            <li> Sono vietate altresì le pubblicità di prodotti commerciali.
            <li> Non ci saranno collegamenti a siti contenenti materiale sessualmente esplicito
                o provocante, siti che praticano il gioco d'azzardo, 
                né siti apologizzanti l'intolleranza.
            <li> Non ci saranno messaggi tesi a disturbare intenzionalmente gli utenti
                né messaggi volti a causare liti tra loro.
            <li> Nessun messaggio deliberatamente ostile od offensivo sarà permesso.
            <li> Nessuna ingiuria che coinvolga razze, religioni, nazionalità, generi sessuali, 
                classi sociali o tendenze sessuali sarà permessa.
            <li> I privilegi dei colpevoli potranno essere temporaneamente sospesi
                 oppure revocati per sempre.
            <li> È fatto severamente divieto ai titolari di account sospesi di crearne nuovi.
            </ul>

en: Send message to team
it_IT: Invia messaggio al team

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Send private message
it_IT: Spedisci un messaggio privato

en: no such message
it_IT: nessun messaggio

en: To
it_IT: Per

en: User IDs or unique usernames, separated with commas
it_IT: ID o nomi degli utenti separati da virgole

en: sent you a private message; subject:
it_IT: ti ho mandato un messaggio privato; titolo:

en: Private message%1 from %2, subject:
it_IT: Messaggio privato%1 da %2, titolo:

en: Couldn't create message
it_IT: Non in grado di scrivere il messaggio

en: You are not allowed to send privates messages so often. Please wait some time before sending more messages.
it_IT: Non sei autorizzato ad inviare messaggi privati così spesso. Per favore aspetta qualche minuto prima di inviarne degli altri.

en: unread
it_IT: non letto

en: For email notification, %1 edit community prefs %2
it_IT: Per ricevere le notifiche via mail, %1 modifica le preferenze della community %2

en: Private message
it_IT: Messaggio privato

en: Usage limits
it_IT: Limite di utilizzo

en: Use at most
it_IT: Usa al massimo

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
it_IT: Mantieni alcune CPU disponibili per altre applicazioni. Esempio: 75% significa usa 6 core in una CPU ad 8 core.

en: % of the CPUs
it_IT: % delle CPU

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
it_IT: Sospendi/riprendi l'elaborazione ogni x secondi per ridurre la temperatura della CPU e l'utilizzo di elettricità. Esempio: 75% significa elabora per 3 secondi, aspetta per 1 secondo, e poi ripeti.

en: % of CPU time
it_IT: % del tempo della CPU

en: When to suspend
it_IT: Quando sospendere

en: Suspend when computer is on battery
it_IT: Sospendi quando il computer è alimentato a batteria

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
it_IT: Spunta questa voce per sospendere l'elaborazione degli smartphone quando funzionano a batteria.

en: Suspend when computer is in use
it_IT: Sospendi quando il computer è in uso

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
it_IT: Spunta questa voce per sospendere elaborazione e trasferimento di file quando il computer viene usato.

en: Suspend GPU computing when computer is in use
it_IT: Sospendi l'elaborazione GPU quando il computer è in uso

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
it_IT: Spunta questa voce per sospendere l'elaborazione tramite GPU mentre usi il computer.

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
it_IT: 'In uso' significa che il mouse o la tastiera sono stati usati negli ultimi

en: This determines when the computer is considered 'in use'.
it_IT: Determina quando il computer è considerato 'in uso'.

en: minutes
it_IT: minuti

en: Suspend when no mouse/keyboard input in last
it_IT: Sospendi quando non c'è attività mouse/tastiera in corso

en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
it_IT: Permette ad alcuni computer di entrare in modalità risparmio energetico quando non sono 'in uso'.

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
it_IT: Sospendi quando l'uso della CPU da parte di applicazioni non-BOINC è superiore al

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
it_IT: Sospendi l'elaborazione quando il tuo computer è impegnato nell'esecuzione di altri applicativi.

en: Compute only between
it_IT: Elabora solo tra le

en: Compute only during a particular period each day.
it_IT: Elabora solo durante un particolare periodo ogni giorno.

en: Other
it_IT: Altro

en: Store at least
it_IT: Scarica in locale almeno

en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
it_IT: Scarica sul computer attività sufficienti per tenere il computer occupato per questo periodo.

en: days of work
it_IT: giorni di lavoro

en: Store up to an additional
it_IT: Scarica in locale fino ad ulteriori

en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
it_IT: Scarica attività oltre la soglia minima. Determina quante attività verranno richieste quando si contatta un progetto.

en: Switch between tasks every
it_IT: Cambia attività ogni

en: If you run several projects, BOINC may switch between them this often.
it_IT: Se elabori per diversi progetti, BOINC potrebbe fare lo switch tra i progetti in base a questo tempo.

en: Request tasks to checkpoint at most every
it_IT: Richiedi alle attività dei checkpoint al massimo ogni

en: This controls how often tasks save their state to disk, so that later they can be continued from that point.
it_IT: Determina quanto spesso le attività salvano i risultati su disco, in modo che non vengano persi nel caso di arresto improvviso.

en: seconds
it_IT: secondi

en: Use no more than
it_IT: Usa non più di

en: Limit the total amount of disk space used by BOINC.
it_IT: Limita l'utilizzo totale del disco utilizzato da BOINC.

en: Leave at least
it_IT: Lascia come minimo

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where BOINC stores data.
it_IT: Limita l'utilizzo del disco per lasciare questo spazio libero nel luogo dove BOINC salva i dati.

en: GB free
it_IT: GB liberi

en: Limit the percentage of disk space used by BOINC on the volume where it stores data.
it_IT: Limita la percentuale di spazio disco utilizzato da BOINC nel luogo dove salva i dati.

en: % of total
it_IT: % di spazio totale su disco

en: When computer is in use, use at most
it_IT: Quando il computer è 'in uso' utilizza al massimo

en: Limit the memory used by BOINC when you're using the computer.
it_IT: Limita la memoria utilizzata da BOINC mentre usi il computer.

en: When computer is not in use, use at most
it_IT: Quando il computer non è 'in uso', utilizza al massimo

en: Limit the memory used by BOINC when you're not using the computer.
it_IT: Limita la memoria utilizzata da BOINC mentre non usi il computer.

en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
it_IT: Lascia le attività non-GPU in memoria mentre sono sospese

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
it_IT: Se selezionato, le attività sospese rimangono in RAM e riprendono senza rischiare di perdere i risultati dei calcoli. Se deselezionato, le attività sospese vengono rimosse dalla memoria, e quando vengono chiamate ripartono dal disco fisso ed i calcoli ripartono dall'ultimo checkpoint.

en: Page/swap file: use at most
it_IT: Spazio di swap: utilizza al massimo

en: Limit the swap space (page file) used by BOINC.
it_IT: Limita lo spazio di swap (file di paging) utilizzato da BOINC.

en: Limit download rate to
it_IT: Limita la velocità di download a

en: Limit the download rate of file transfers.
it_IT: Limita la velocità di download per i trasferimenti dei file.

en: KB/second
it_IT: KB/secondo

en: Limit upload rate to
it_IT: Limita la velocità di upload a

en: Limit the upload rate of file transfers.
it_IT: Limita la velocità di upload per i trasferimenti dei file.

en: Limit usage to
it_IT: Limita l'utilizzo a

en: Example: BOINC should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
it_IT: Esempio: BOINC può trasferire al massimo 2000 MB di dati ogni 30 giorni.

en: MB every
it_IT: MB ogni

en: days
it_IT: giorni

en: Transfer files only between
it_IT: Trasferisci file solo tra

en: Transfer files only during a particular period each day.
it_IT: Trasferisci i file solo durante un particolare periodo ogni giorno.

en: Skip data verification for image files
it_IT: Salta la verifica dati dei file immagine

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of BOINC.
it_IT: Spunta questa voce solo se il tuo provider Internet modifica i file immagine. Saltare la verifica riduce la sicurezza di BOINC.

en: Confirm before connecting to Internet
it_IT: Conferma prima di connetterti ad Internet

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
it_IT: Utile solo se hai una connessione via modem, ISDN oppure VPN.

en: Disconnect when done
it_IT: Disconnetti al termine delle operazioni

en: Disk
it_IT: Disco

en: Network
it_IT: Rete

note: These texts are used in multiple places in prefs_edit.php and add_venue.php
en: These preferences apply to all the BOINC projects in which you participate.
it_IT: Queste preferenze si applicano a tutti i progetti BOINC ai quali partecipi.

en: %1 Unable to update preferences. %2 The values marked in red below were out of range or not numeric.
it_IT: %1 Impossibile aggiornare le preferenze. %2 I valori segnati in rosso sono fuori dall'intervallo consentito o non sono numerici.

en: Separate preferences for %1
it_IT: Preferenze separate per %1

en: Edit preferences
it_IT: Modifica le preferenze

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Add separate preferences for %1
it_IT: Aggiungi preferenze separate per %1

en: These settings apply to all computers using this account except
it_IT: Queste impostazioni si applicano a tutti i computer di questo account tranne

en: computers where you have set preferences locally using the BOINC Manager
it_IT: computer dove hai selezionato preferenze locali utilizzando BOINC Manager

en: Android devices
it_IT: Dispositivi android

en: (Switch view)
it_IT: (Cambia visuale)

en: Combined preferences
it_IT: Preferenze combinate

en: Primary (default) preferences
it_IT: Impostazioni principali (predefinite)

en: Preferences last modified:
it_IT: Ultima modifica delle preferenze:

en: Add preferences
it_IT: Aggiungi delle preferenze

en: Update preferences
it_IT: Aggiorna le preferenze

en: yes
it_IT: sì

note: TODO: make this a subclass of PREF
en: Default computer location
it_IT: Posizione predefinita del computer

en: New computers will use this location for computing and project preferences.
it_IT: I nuovi computer utilizzeranno questo luogo per le preferenze di elaborazione e dei progetti.

en: Resource share
it_IT: Allocazione risorse

en: Determines the proportion of your computer's resources allocated to this project. For example, if you participate in two BOINC projects with resource shares of 100 and 200, the first will get 1/3 of your resources and the second will get 2/3.
it_IT: Determina la proporzione delle risorse allocate del tuo computer a questo progetto. Ad esempio, se participi a due progetti BOINC con uno share di risorse di 100 e 200, il primo avrà 1/3 delle tue risorse, mentre il secondo avrà 2/3.

en: Accelerate GPU tasks by dedicating a CPU to each one?
it_IT: Accelerare le attività GPU riservando a ciascuna una CPU?

en: Use CPU
it_IT: Usa la CPU

en: Use AMD GPU
it_IT: Usa GPU AMD

en: Use NVIDIA GPU
it_IT: Utilizzare GPU NVIDIA

en: Use Intel GPU
it_IT: Utilizzare GPU Intel

en: Run test applications?
it_IT: Eseguire le applicazioni di test?

en: This helps us develop applications, but may cause jobs to fail on your computer
it_IT: Questo ci aiuta a migliorare le applicazioni, ma potrebbe causare errori alle WU in elaborazione sul tuo computer

en: Emails will be sent from %1; make sure your spam filter accepts this address.
it_IT: Verranno mandate email da %1; accertati che il tuo filtro di spam accetti questo indirizzo.

en: Is it OK for %1 and your team (if any) to email you?
it_IT: Sei d'accordo che %1 ed il tuo team (se ne hai uno) possano inviarti email?

en: Should %1 show your computers on its web site?
it_IT: %1 può mostrare i tuoi computer sul suo sito web?

en: (Switch View)
it_IT: (Cambia visuale)

en: Project specific settings
it_IT: Impostazioni specifiche per il progetto

en: bad venue: %1
it_IT: sede non valida: %1

en: bad subset: %1
it_IT: sottoclasse non valida: %1

en: Database error:
it_IT: Errore database:

en: and
it_IT: e le

en: no limit
it_IT: nessun limite

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Your profile will be made visible to other people as soon as it has been approved by the project. This may take up to a few days.
it_IT: Il tuo profile verrà reso visibile agli altri utenti non appena viene approvato dal progetto. Questo potrebbe richiedere alcuni giorni.

en: Your profile has been marked as unacceptable. It is not visible to other people. Please change it.
it_IT: Il tuo profilo è stato considerato inacettabile. Non è visibile agli altri utenti. Per favore modificalo.

en: Database error
it_IT: Errore del database

en: To prevent spam, profiles of users with an average credit of less than %1 are displayed only to logged-in users. We apologize for this inconvenience.
it_IT: Per evitare lo spam, i profili degli utenti con un credito medio inferiore a %1 vengono mostrati solo agli utenti connessi. Ci scusiamo per questo inconveniente.

en: User is banished
it_IT: L'utente è stato bannato

en: No profile exists for that user ID.
it_IT: Non esiste alcun profilo con questo ID utente.

en: Edit your profile
it_IT: Modifica il tuo profilo

en: Your feedback on this profile
it_IT: Feedback ricevuti dal tuo profilo

en: Recommend this profile for User of the Day:
it_IT: Raccomanda questo profilo come Utente del giorno:

en: I %1 like %2 this profile
it_IT: Questo profilo %1 mi piace %2

en: Alert administrators to an offensive profile:
it_IT: Avvisa gli amministratori del profilo offensivo:

en: I %1 do not like %2 this profile
it_IT: Questo profilo %1 non mi piace %2

en: Anonymous platform
it_IT: Piattaforma anonima

en: NVIDIA GPU
it_IT: GPU NVIDIA

en: AMD GPU
it_IT: GPU AMD

en: Intel GPU
it_IT: GPU Intel

en: pending
it_IT: in attesa

en: All
it_IT: Tutto

en: In progress
it_IT: In corso

en: Validation pending
it_IT: Validazione in attesa

en: Validation inconclusive
it_IT: Validazione inconclusiva

en: Valid
it_IT: Valido

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: Error
it_IT: Errore

en: Inactive
it_IT: Non attivo

en: Unsent
it_IT: Non inviato

en: Completed, waiting for validation
it_IT: Completato, in attesa di validazione

en: Completed and validated
it_IT: Completato e validato

en: Completed, marked as invalid
it_IT: Completato, segnato come non valido

en: Completed, can't validate
it_IT: Completato, impossibile da validare

en: Completed, validation inconclusive
it_IT: Completato, validazione inconclusiva

en: Completed, too late to validate
it_IT: Completato, troppo tardi per validarlo

en: Completed
it_IT: Completato

en: Couldn't send
it_IT: Impossibile inviare

en: Cancelled by server
it_IT: Cancellato dal server

en: Not started by deadline - canceled
it_IT: Non avviato a causa della scadenza - cancellato

en: Error while downloading
it_IT: Errore durante il download

en: Error while computing
it_IT: Errore durante l'elaborazione

en: Error while uploading
it_IT: Errore durante l'invio dei dati

en: Aborted
it_IT: Annullato

en: Upload failed
it_IT: Invio non riuscito

en: Timed out - no response
it_IT: Scaduto - nessuna risposta

en: Didn't need
it_IT: Non necessario

en: Validate error
it_IT: Errore di validazione

en: Abandoned
it_IT: Abbandonato

en: Over
it_IT: Terminato

en: Success
it_IT: Successo

en: Computation error
it_IT: Errore di calcolo

en: Redundant result
it_IT: Risultato ridondante

en: No reply
it_IT: Nessuna risposta

en: New
it_IT: Nuovo

en: Downloading
it_IT: Download in corso

en: Processing
it_IT: In elaborazione

en: Compute error
it_IT: Errore di calcolo

en: Uploading
it_IT: Invio in corso

en: Done
it_IT: Finito

en: Aborted by user
it_IT: Annullato dall'utente

en: Initial
it_IT: Inizio

en: Not necessary
it_IT: Non necessario

en: Workunit error - check skipped
it_IT: Errore contenuto WU - il controllo è stato ignorato

en: Checked, but no consensus yet
it_IT: Controllato, ma ancora non approvato

en: Task was reported too late to validate
it_IT: L'attività è stata ricevuta troppo tardi per poterla validare

en: Couldn't send result
it_IT: Non posso mandare il risultato

en: Too many errors (may have bug)
it_IT: Troppi errori (potrebbe avere problemi)

en: Too many results (may be nondeterministic)
it_IT: Troppi risultati (può essere non deterministico)

en: Too many total results
it_IT: Troppi risultati totali

en: WU cancelled
it_IT: Workunit cancellata

en: Canonical result is missing
it_IT: Risultato canonico mancante

en: Unrecognized Error: %1
it_IT: Errore non riconosciuto: %1

en: Task name
it_IT: Nome attività

en: click for details
it_IT: clicca per i dettagli

en: Show IDs
it_IT: Mostra gli ID

en: Show names
it_IT: Visualizza nomi

en: Task
it_IT: Attività

en: Work unit
it_IT: Elaborazione

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Time reported<br />or deadline
it_IT: Tempo alla consegna<br />o scadenza

en: explain
it_IT: spiega

en: Status
it_IT: Stato

en: Run time<br />(sec)
it_IT: Tempo di elaborazione<br />(sec)

en: CPU time<br />(sec)
it_IT: Tempo CPU<br/>(sec)

en: Credit
it_IT: Crediti

en: Application
it_IT: Applicazione

en: Workunit
it_IT: Elaborazione

en: Report deadline
it_IT: Avvisa della scadenza imminente

en: Received
it_IT: Ricevuta

en: Server state
it_IT: Stato server

en: Outcome
it_IT: Risultato

en: Client state
it_IT: Stato client

en: Exit status
it_IT: Stato di uscita

en: Run time
it_IT: Tempo di elaborazione

en: CPU time
it_IT: Tempo CPU

en: Validate state
it_IT: Stato di validazione

en: Device peak FLOPS
it_IT: Picco di FLOP del dispositivo

en: Application version
it_IT: Versione dell'applicazione

en: Output files
it_IT: File di output

en: Stderr output
it_IT: Output su Stderr

en: State
it_IT: Stato

en: Task name:
it_IT: Nome attività:

en: Search criteria (use one or more)
it_IT: Criteri di ricerca (usane uno o più di uno)

en: Key words
it_IT: Parole chiave

en: Find teams with these words in their names or descriptions
it_IT: Trova i team che hanno queste parole nel loro nome o nella loro descrizione

en: Type of team
it_IT: Tipo di team

en: Show only active teams
it_IT: Mostra solo i team attivi

en: Search
it_IT: Cerca

en: Requested by you, and founder response deadline has passed.
it_IT: Richiesto da te, e il fondatore non ha risposto entro il tempo limite.

en: Complete foundership transfer
it_IT: Completa il trasferimento del fondatore

en: Requested by you
it_IT: Richiesto da te

en: founder response deadline is %1
it_IT: il limite massimo per una risposta del fondatore è %1

en: Initiate request
it_IT: Avvia la richiesta

en: Deferred
it_IT: Rinviato

en: Team info
it_IT: Informazioni sul team

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Web site
it_IT: Sito web

en: Cross-project stats
it_IT: Statistiche di tutti i progetti

en: Type
it_IT: Tipo

en: Message board
it_IT: Bacheca

en: Threads
it_IT: Argomenti

en: Join this team
it_IT: Unisciti a questo team

en: Note: if 'OK to email' is set in your project preferences, joining a team gives its founder access to your email address.
it_IT: Nota: se nelle tue preferenze del progetto la voce 'OK alle email' è spuntata, unendosi al team, si dà il consenso al fondatore di inviare messaggi al tuo indirizzo di posta elettronica.

en: Not accepting new members
it_IT: Non accetta nuovi membri

en: Foundership change requested
it_IT: Richiesta di cambio del fondatore

en: Respond by %1
it_IT: Risposta di %1

en: Team foundership change
it_IT: Cambio di fondatore del team

en: Members
it_IT: Membri

en: Founder
it_IT: Fondatore

en: Admins
it_IT: Amministratori

en: New members in last day
it_IT: Nuovi membri nell'ultimo giorno

en: Total members
it_IT: Totale dei membri

en: view
it_IT: visualizza

en: Active members
it_IT: Membri attivi

en: Members with credit
it_IT: Membri con credito

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Previous %1
it_IT: Precedente %1

en: Next %1
it_IT: Successivi %1

en: No such team.
it_IT: Nessun team.

en: This operation requires foundership.
it_IT: Per fare questa operazione devi essere il fondatore.

en: This operation requires team admin privileges
it_IT: Per fare questa operazione devi avere i privilegi da amministratore

en: WARNING: this is a BOINC-wide team. If you make changes here, they will soon be overwritten. Edit the %1 BOINC-wide team %2 instead.
it_IT: ATTENZIONE: questo è un team esteso. Se fai delle modifiche qui, saranno presto sovrascritte. Piuttosto modifica il %1 team esteso %2.

en: %1 Privacy note %2: if you create a team, your project preferences (resource share, graphics preferences) will be visible to the public.
it_IT: %1 Informativa sulla privacy %2: se hai intenzione di creare un team, le preferenze del tuo progetto (allocazione delle risorse, preferenze grafiche) saranno visibili a tutti.

en: Team name, text version
it_IT: Nome del team, versione testuale

en: Don't use HTML tags.
it_IT: Non usare i tag HTML.

en: Team name, HTML version
it_IT: Nome del team, versione HTML

en: You may use %1 limited HTML tags %2.
it_IT: Puoi usare %1 un numero limitato di tag HTML %2.

en: If you don't know HTML, leave this box blank.
it_IT: Se non conosci l'HTML, lascia questo campo vuoto.

en: URL of team web page, if any
it_IT: URL del sito web del team, se esiste

en: without "http://"
it_IT: senza "http://"

en: This URL will be linked to from the team's page on this site.
it_IT: Questo indirizzo sarà linkato nella pagina del team su questo sito.

en: Description of team
it_IT: Descrizione del team

en: Accept new members?
it_IT: Accettare nuovi membri?

en: Company
it_IT: Azienda

en: Primary school
it_IT: Scuola primaria

en: Secondary school
it_IT: Scuola secondaria

en: University or department
it_IT: Università o Dipartimento

en: Government agency
it_IT: Ente pubblico

en: Non-profit organization
it_IT: ONG

en: National
it_IT: Nazionale

en: Local/regional
it_IT: Locale/regionale

en: Computer type
it_IT: Tipo di computer

en: Social/political/religious
it_IT: Benefico/politico/religioso

en: User profile
it_IT: Profilo utente

en: Projects in which you are participating
it_IT: Progetti a cui stai partecipando

en: Projects in which %1 is participating
it_IT: Progetti in cui %1 sta partecipando

en: Click for user page
it_IT: Clicca qui per la pagina dell'utente

en: Since
it_IT: Membro dal

en: Computers on this account
it_IT: Computer di questo account

en: View
it_IT: Visualizza

en: Cross-project ID
it_IT: ID su tutti i progetti (CPID)

en: Cross-project statistics
it_IT: Statistiche di tutti i progetti

en: Cross-project
it_IT: Inter-progetto

en: Stats on your cell phone
it_IT: Statistiche sul tuo telefono cellulare

en: Postal code
it_IT: Codice postale

en: %1 member since
it_IT: membro dal %1

note: LDAP accounts can't change email or password
en: Change
it_IT: Cambia

en: delete account
it_IT: cancellare l'account

en: email address
it_IT: indirizzo email

en: other account info
it_IT: altre informazioni sull'account

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Used in community functions
it_IT: Usato nel forum

en: Account keys
it_IT: Chiavi di accesso

en: Account Ownership
it_IT: Proprietà dell'account

en: When and how BOINC uses your computer
it_IT: Quando e come usi BOINC sul tuo computer

en: Computing preferences
it_IT: Preferenze di elaborazione

en: Message boards and private messages
it_IT: Bacheche e messaggi privati

en: Community preferences
it_IT: Preferenze per la comunità

en: Preferences for this project
it_IT: Preferenze per questo progetto

en: %1 preferences
it_IT: Preferenze per %1

en: View the profile of %1
it_IT: Mostra il profilo di %1

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Create
it_IT: Crea

en: %1 posts
it_IT: %1 messaggi

note: ------------ Notification -----------
en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Quit team
it_IT: Abbandona il team

en: Administer
it_IT: Amministra

en: (foundership change request pending)
it_IT: (richiesta per cambio del fondatore in corso)

en: Member of team
it_IT: Membro del team

en: find a team
it_IT: trova un team

en: Founder but not member of
it_IT: Fondatore ma non membro di

en: Find friends
it_IT: Trova degli amici

en: Friends
it_IT: Amici

en: Computers
it_IT: Computer

en: Contact
it_IT: Contatta

en: This person is a friend
it_IT: Questa persona è un amico

en: Cancel friendship
it_IT: Cancella l'amicizia

en: Request pending
it_IT: Richiesta in corso

en: Add as friend
it_IT: Aggiungi come amico

en: Account information
it_IT: Informazioni sull'account

en: user name cannot have leading or trailing white space
it_IT: lo username non può iniziare o terminare con uno spazio

en: user name must be nonempty
it_IT: lo username non può essere vuoto

en: user name may not contain HTML tags
it_IT: lo username non può contenere tag HTML

en: Can't create account
it_IT: Non è possibile creare l'account

en: Click your browser's <b>Back</b> button to try again.
it_IT: Fai click sul tasto <b>Indietro</b> del tuo browser per riprovare.

en: Your reCAPTCHA response was not correct. Please try again.
it_IT: La tua risposta al reCAPTCHA non è corretta. Prova di nuovo.

en: You have not agreed to our terms of use. Please agree to the terms of use by navigating back to the previous page, in order to create your account
it_IT: Non hai accettato le condizioni d'uso. Per poter creare un account è necessario ritornare alla pagina precedente ed accettare le condizioni d'uso

en: You must supply an invitation code to create an account.
it_IT: Devi fornire un codice d'invito per creare un account.

en: The invitation code you gave is not valid.
it_IT: Il codice d'invito inserito non è valido.

en: Invalid email address: please enter a valid address of the form name@xxx.yyy
it_IT: Indirizzo email non valido: per favore inserisci un indirizzo nel formato nome@xxx.yyy

en: There's already an account with that email address.
it_IT: Esiste già un account associato a questo indirizzo email.

en: Passwords may only include ASCII characters.
it_IT: Le password possono comprendere solo caratteri ASCII.

en: New password is too short: minimum password length is %1 characters.
it_IT: La nuova password è troppo corta: la lunghezza minima è di %1 caratteri.

en: Couldn't create account
it_IT: Non è stato possibile creare l'account

en: database error, please contact site administrators
it_IT: errore del database, contatta gli amministratori del sito

en: log out
it_IT: esci

en: log in
it_IT: accedi

en: Create an account
it_IT: Crea un account

en: Server status page
it_IT: Stato server

en: A database error occurred while handling your request; please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore del database durante l'elaborazione della richiesta; per favore riprova più tardi.

en: Unable to handle request
it_IT: Impossibile gestire la richiesta

en: hours
it_IT: ore

en: min
it_IT: minuti

en: sec
it_IT: secondi

en: Link has timed out. Please click Back, refresh the page, and try again.
it_IT: Tempo di connessione al link scaduto. Per favore clicca Indietro, aggiorna la pagina e prova ancora.

en: Use BBCode tags to format your text
it_IT: Usa i tag BBCode per formattare il testo

en: Project down for maintenance
it_IT: Progetto sospeso per manutenzione

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.  Please try again later.
it_IT: %1 è temporaneamente fuori servizio per manutenzione. Riprova più tardi.

en: Unable to connect to database - please try again later
it_IT: Impossibile connettersi al database - per favore riprova più tardi

en: Unable to select database - please try again later
it_IT: Impossibile selezionare il database - per favore riprova più tardi

en: characters remaining
it_IT: caratteri rimanenti

en: Stay logged in on this computer
it_IT: Rimani loggato su questo computer

en: Finish account setup
it_IT: Completa la configurazione dell'account

en: Optional; not shown to others
it_IT: Opzionale; non mostrato ad altri

en: You must supply a name for your account
it_IT: Devi fornire un nome per il tuo account

en: HTML tags not allowed in name
it_IT: I tag HTML non sono ammessi nel nome

note: POST request - the user has submitted the form.
en: Proof of account ownership results
it_IT: Risultati della prova di titolarità dell'account

note: Check that the private key file exists where specified. If not, redirect to error page. Check that the public key file exists where specified. If not, redirect to
en: The proof of account ownership feature is not set up properly. Contact the project administrator to resolve the issue.
it_IT: La prova di titolarità dell'account non è stata impostata correttamente. Contatta l'amministratore del progetto per risolvere il problema.

note: The generated signature has not been verified. The private/public keys do not match.
en: Signature verification failed. Contact the project administrator to resolve the issue.
it_IT: Verifica della firma fallita. Contattare l'amministratore del progetto per risolvere il problema.

note: Something has gone wrong & an error has occurred.
en: An error occurred during the signature verification. Contact the project administrator to resolve the issue.
it_IT: Si è verificato un errore durante la verifica della firma. Per risolvere il problema contattare l'amministratore del progetto.

note: User data input invalid
en: Invalid input. User input must have a length > 0 and < 4096. <form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>
it_IT: Input non valido. L'input utente deve avere una lunghezza compresa tra 0 e 4096 caratteri. <form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>

note: GET request - the user has navigated to the page.
en: Generate proof of account ownership
it_IT: Genera una prova di titolarità dell'account

en: Generate
it_IT: Genera

en: Edit %1 preferences
it_IT: Modifica le preferenze per %1

en: Add %1 preferences for %2
it_IT: Aggiungi %1 preferenze per %2

en: %1 currently has the following applications. When you participate in %1, tasks for one or more of these applications will be assigned to your computer. The current version of the application will be downloaded to your computer. This happens automatically; you don't have to do anything.
it_IT: %1 al momento sta usando le seguenti applicazioni. Quando partecipi a %1, delle attività per una o più di queste applicazioni saranno assegnate al tuo computer. La versione attuale delle applicazioni sarà scaricata sul tuo computer. Questo avverrà automaticamente, non dovrai fare nulla.

en: Platform
it_IT: Piattaforma

en: Version
it_IT: Versione

en: Average computing
it_IT: Elaborazione media

en: BBCode tags
it_IT: Tag BBCode

en: BBCode tags let you format text in your profile and message-board postings.
    It's similar to HTML, but simpler. The tags start with a [ (where you would
    have used %1 in HTML) and end with ] (where you would have used %2 in
    HTML).
it_IT: I tag BBCode ti consentono di formattare il testo del tuo profilo e i messaggi inviati in bacheca.
     Essi sono simili all'HTML, ma più semplici. I tag iniziano con una [ (in HTML potresti
     usare %1) e terminano con ] (in HTML
     potresti usare %2).

en: Examples
it_IT: Esempi

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Strikethrough
it_IT: Barrato

en: Superscript
it_IT: Apice

en: Big text
it_IT: Testo in grande

en: Red text
it_IT: Testo in rosso

en: link to website
it_IT: link al sito

en: Quoted text
it_IT: Testo citato

en: use for quoted blocks of text
it_IT: utilizza per le citazioni

en: use to display an image
it_IT: usa per visualizzare un'immagine

en: Code snippet here
it_IT: Inserisci qui il frammento di codice

en: use to display some code
it_IT: usa per visualizzare codici

en: Pre-formatted text
it_IT: Testo preformattato

en: use to display pre-formatted (usually monospaced) text
it_IT: usa per visualizzare un testo preformattato (di solito è un carattere monospaziato)

en: Item 1
it_IT: Elemento 1

en: Item2
it_IT: Elemento 2

en: Item 2
it_IT: Elemento 2

en: link to an issue on the BOINC Github repository
it_IT: collega ad un issue sul repository Github di BOINC

en: link to a Wiki page on the BOINC Github repository
it_IT: collega ad una pagina Wiki sul repository Github di BOINC

en: If you don't close a tag or don't specify a parameter correctly,
    the raw tag itself will display instead of the formatted text.
it_IT: Se non chiudi un tag, o no specifichi un parametro in maniera corretta,
    il tag sarà visualizzato in chiaro al posto del testo formattato.

en: Create account
it_IT: Crea un account

en: If you already have an account and want to run %1 on this computer, %2 go here %3.
it_IT: Se hai già un account e desideri accedere %1 su questo computer, %2 vai qui %3.

en: This account will belong to the team %1 and will have the project preferences of its founder.
it_IT: Questo account apparterrà al team %1 ed avrà le preferenze del progetto decise dal suo fondatore.

en: Picture
it_IT: Immagine

en: %1 Your profile picture is shown to the left.
it_IT: %1 La tua immagine del profilo è mostrata sulla sinistra.

en: To replace it, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file (%1 or less).
it_IT: Per cambiarla clicca sul pulsante "Browse" e seleziona una file JPEG o PNG (più piccolo di %1).

en: To remove it from your profile, check this box:
it_IT: Per eliminarla dal tuo profilo, seleziona questa l'opzione:

en: If you would like include a picture with your profile, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file. Please select images of %1 or less.
it_IT: Se vuoi aggiungere una immagine al tuo profilo, clicca sul pulsante "Browse" e seleziona una file JPEG o PNG. Sei pregato di scegliere un file più piccolo di %1.

en: Language
it_IT: Lingua

en: Select the language in which your profile is written:
it_IT: Seleziona la lingua in cui è scritto il tuo profilo:

en: Submit profile
it_IT: Invia il profilo

en: Create/edit profile
it_IT: Crea/modifica il profilo

en: The format of your uploaded image is not supported.
it_IT: Il formato dell'immagine che hai caricato non è supportato.

en: Your %1 profile %2 lets you share your opinions and background with the %3 community.
it_IT: La pagina del tuo %1 profilo %2 ti permettere di condividere le tue opinioni e il tuo background con la comunità di %3.

en: Your ReCaptcha response was not correct.  Please try again.
it_IT: La tua risposta al ReCaptcha non è corretta.  Prova di nuovo.

en: Your first response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
it_IT: Le cose che hai scritto nel primo spazio sono state segnalate come spam dal sistema anti-spam Akismet.  Modifica il testo e riprova.

en: Your second response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
it_IT: Le cose che hai scritto nel secondo spazio sono state segnalate come spam dal sistema anti-spam Akismet.  Modifica il testo e riprova.

en: Your profile submission was empty.
it_IT: I campi del tuo profilo sono vuoti.

en: Could not update the profile: database error
it_IT: Impossibile aggiornare il profilo: errore del database

en: Could not create the profile: database error
it_IT: Impossibile creare il profilo: errore del database

en: Profile saved
it_IT: Il profilo è stato salvato

en: Congratulations! Your profile was successfully entered into our database.
it_IT: Congratulazioni! Il tuo profilo è stato inserito con successo nel database.

en: View your profile
it_IT: Visualizza il tuo profilo

en: Create a profile
it_IT: Crea un profilo

en: To prevent spam, an average credit of %1 or greater is required to create or edit a profile.  We apologize for this inconvenience.
it_IT: Per prevenire lo spam, è richiesta una media di crediti superiore a %1 per creare o modificare un profilo.  Ci scusiamo per l'inconveniente.

en: This feature is disabled.  Please contact the project administrator.
it_IT: Questa funzionalità è disabilitata. Contatta l'amministratore del progetto.

en: The token you used has expired or is otherwise not valid.  Please request a new one <a href="delete_account_request.php">here</a>
it_IT: Il token che hai utilizzato è scaduto o non valido. Ti preghiamo di richiederne uno nuovo <a href="delete_account_request.php">qui</a>

en: Delete Account
it_IT: Cancella account

en: Thank you for verifying ownership of your account.
it_IT: Grazie per aver confermato la titolarità del tuo account.

en: You can now delete your account by entering in your password below and clicking the "Delete Account" button.
it_IT: Puoi ora cancellare il tuo account inserendo la tua password nello spazio sottostante e cliccando il tasto "Cancella account".

en: As a reminder, your account <b>cannot be recovered</b> once you delete it.
it_IT: L'account <b>non potrà essere ripristinato</b> dopo la cancellazione.

en: Failed to delete your account.  Please contact the project administrator.
it_IT: Cancellazione account fallita. Per favore contatta l'amministratore del progetto.

en: Account Deleted
it_IT: Account cancellato

en: Your account has been deleted.  If you want to contribute to %1 in the future you will need to create a new account.
it_IT: Il tuo account è stato cancellato. Se vorrai partecipare ancora a %1 dovrai creare un nuovo account.

en: You are not allowed to delete your account until after 7 days from when you last changed your email address.
it_IT: Non è possibile procedere, la cancellazione di un account viene disabilitata per 7 giorni dopo ogni cambio di indirizzo email.

en: You have the ability to delete your account.  Please note that this <b>cannot be undone</b> once it is completed.
it_IT: Hai la possibilità di cancellare il tuo account. Ti preghiamo di notare che questa operazione <b>non puo' essere annullata</b> una volta completata.

en: The process works as follows:
it_IT: La procedura funziona nel seguente modo:

en: Enter in your password below and click on the "Send Confirmation Email" button
it_IT: Inserisci la tua password nello spazio sottostante e clicca il tasto "Invia una Email di Conferma"

en: You will receive an email which contains a link.  Click on that link
it_IT: Riceverai una email contenente un link. Clicca su quel link

en: On the page displayed, you will need to re-enter your password and then click "Delete Account"
it_IT: Nella pagina visualizzata, dovrai reinserire la tua password e quindi cliccare "Cancella Account"

en: Your account will then be immediately deleted
it_IT: Il tuo account sarà immediatamente cancellato

en: Send Confirmation Email
it_IT: Invia una email di conferma

en: Confirmation Email Sent
it_IT: Email di conferma inviata

en: The email to confirm your request to delete your account has been sent.
it_IT: L'email di conferma della tua richiesta di cancellazione dell'account è stata inviata.

en: couldn't delete profile - please try again later
it_IT: non è possibile eliminare il profilo - per favore riprova più tardi

en: Delete Confirmation
it_IT: Conferma eliminazione

en: Your profile has been deleted.
it_IT: Il tuo profilo è stato cancellato.

en: Profile delete confirmation
it_IT: Conferma eliminazione del profilo

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Deleted profiles are gone forever and cannot be recovered --
    you will have to start from scratch
    if you want another profile in the future.
it_IT: I profili cancellati sono perduti per sempre e non possono essere ripristinati:
    dovrai ricominciare dall'inizio
    se vorrai un altro profilo in futuro.

en: If you're sure, click 'Yes'
    to remove your profile from our database.
it_IT: Se sei sicuro, clicca 'Sì'
    per rimuovere il tuo profilo dal nostro database.

en: Yes
it_IT: Sì

en: Delete my profile
it_IT: Cancella il mio profilo

en: Do not delete my profile
it_IT: Non cancellare il mio profilo

en: PayPal - Transaction Completed
it_IT: PayPal - Transazione completata

en: Thank you for donating!
it_IT: Grazie per la tua donazione!

en: Your donation for has been completed.
it_IT: La tua donazione è stata completata.

en: Your donation will be added to the progress bar after confirmation by PayPal.
it_IT: La tua donazione sarà aggiunta alla barra di avanzamento dopo la conferma da parte di PayPal.

en: You have canceled your donation.
it_IT: Hai annullato la tua donazione.

en: This project is not accepting donations.
it_IT: Questo progetto non accetta donazioni.

en: %1 donations
it_IT: %1 donazioni

en: This project is accepting donations via
    %1.
it_IT: Questo progetto accetta donazioni via
     %1.

en: To donate, fill in the amount you want to donate using the field below.
            PayPal is accepting multiple currencies
            (Canadian Dollars, Euros, Pounds Sterling, U.S. Dollars,
             Yen, Australian Dollars, New Zealand Dollars,
            Swiss Francs, Hong Kong Dollars, Singapore Dollars, Swedish Kronor,
            Danish Kroner, Polish Zloty, Norwegian Kroner,
            Hungarian Forint, Czech Koruna).
            You can use included currency converter
            to see the donation amount equivalent in different currencies
            (please note that the rates are only estimates
             and the actual amount may differ).
it_IT: Per fare una donazione, inserisci l'importo che vuoi donare usando i seguenti campi.
    PayPal accetta diverse valute
    (Dollari canadesi, Euro, Sterline, Dollari U.S.A.,
    Yen, Dollari australiani, Dollari neozelandesi,
    Franchi svizzeri, Dollari di Hong Kong, Dollari di Singapore, Corone svedesi,
    Corone danesi, Zloty polacchi, Corone norvegesi,
    Fiorini ungheresi, Corone ceche).
    Puoi usare il convertitore di valuta
    per vedere la somma donata equivalente nelle diverse valute
    (i tassi di conversione sono solo stimati
    e la somma reale potrebbe essere differente).

en: Amount you would like to donate
it_IT: Somma che vuoi donare

en: Estimated value in
it_IT: Valore stimato in

en: Anonymous donation
it_IT: Donazione anonima

en: Select this if you dont want your name and account number displayed in
    donator lists.<br>If not checked, you will be recorded as user ID %1
it_IT: Seleziona questo se vuoi che il tuo nome e il tuo numero di account non vengano
    visualizzati nella lista donatori.<br>Se non selezioni, sarai memorizzato come un utente con ID %1

en: To assign the donation with your user ID, please log in.
it_IT: Per associare la donazione al tuo ID utente devi accedere con il tuo account.

en: Proceed
it_IT: Procedi

en: Donations are accepted through
it_IT: Le donazioni sono accettate tramite

en: Download BOINC add-on software
it_IT: Scarica add-on per BOINC

en: You can download applications in several categories.
it_IT: Puoi scaricare applicazioni di vari tipi.

en: These applications are not endorsed by %1 and you use them at your own risk.
it_IT: Queste applicazioni non sono supportate da %1 e il loro utilizzo è sotto la tua sola responsabilità.

en: We do not provide instructions for installing these applications.
    However, the author may have provided some help on installing or uninstalling the application. 
    If this is not enough you should contact the author.
it_IT: Non forniamo istruzioni per l'installazione di queste applicazioni.
    In ogni caso l'autore potrebbe aver fornito qualche informazione sull'installazione o disinstallazione dell'applicazione. 
    Se questo non è sufficiente dovrai contattare l'autore.

en: Instructions for installing and running BOINC are %1 here %2.
it_IT: Le istruzioni per l'installazione e l'uso di BOINC si trovano qui %1 e qui %2.

en: This list is managed centrally at %1 the BOINC website %2.
it_IT: Questo elenco è gestito in modo centralizzato dal %1 sito di BOINC %2.

en: This project requires VirtualBox.
it_IT: Questo progetto richiede VirtualBox.

en: This project recommends VirtualBox.
it_IT: Questo progetto consiglia VirtualBox.

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2, then restart BOINC.
it_IT: Se non installato sul PC ottienilo %1quì%2 e riavvia BOINC.

en: Use the BOINC+VirtualBox installer.
it_IT: Usa l'installer BOINC+VirtualBox.

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2.
it_IT: Se non è installato sul PC puoi %1scaricarlo%2.

en: Download BOINC
it_IT: Scarica BOINC

en: To download and install BOINC,
                click on the link below and follow the instructions.
it_IT: Per scaricare ed installare BOINC
                fai click sul collegamento e segui le istruzioni.

en: When BOINC first runs it will ask you to select a project.
                Select %1 from the list,
                or enter this project's URL: %2
it_IT: Quando avviato per la prima volta, BOINC chiede di scegliere un progetto
                Seleziona %1 dalla lista,
                o inserisci l'URL del progetto: %2

en: Go to the BOINC download page.
it_IT: Naviga alla pagina di download di BOINC.

en: the current versions of BOINC and VirtualBox
it_IT: la versione attuale di BOINC e VirtualBox

en: these versions are
it_IT: queste versioni sono

en: BOINC and VirtualBox
it_IT: BOINC e VirtualBox

en: the current version of BOINC
it_IT: la versione attuale di BOINC

en: this version is
it_IT: la versione è

en: To participate in %1, %2 must be installed on your computer.
it_IT: Per partecipare a %1, %2 deve essere installato sul tuo computer.

en: If %1 already installed, %2click here%3.
it_IT: Se %1 è già installato, %2cclicca qui %3.

en: When the download is finished, open the downloaded file to install %1.
it_IT: Quando il download sarà completato, apri il file scaricato per installare %1.

en: All done? %1Click here to finish%2.
it_IT: Tutto fatto? %1Clicca qui per concludere%2.

en: Use %1
it_IT: Usa %1

en: To use %1 on this computer:
it_IT: Per utilizzare %1 su questo computer:

en: In the BOINC manager, go to the Tools menu
it_IT: In BOINC manager, vai al menu Strumenti

en: Select Use Account Manager
it_IT: Seleziona Usa Account Manager

en: Select %1 from the list
it_IT: Seleziona %1 dalla lista

en: Enter your %1 email address and password.
it_IT: Inserisci il tuo %1 indirizzo email e la tua password.

en: Add %1
it_IT: Aggiungi %1

en: To add %1 on this computer:
it_IT: Per aggiungere %1 su questo computer:

en: Select Add Project
it_IT: Seleziona Aggiungi progetto

en: Continue to your home page
it_IT: Continua alla tua homepage

en: Change email address of account
it_IT: Cambia l'indirizzo email del tuo account

en: New email address '%1' is invalid.
it_IT: Il nuovo indirizzo email '%1' non è valido.

en: New email address is same as existing address. Nothing is changed.
it_IT: Il nuovo indirizzo email è uguale a quello esistente. Nulla è stato cambiato.

en: There's already an account with that email address
it_IT: Esiste già un account associato a questo indirizzo email

en: Invalid password.
it_IT: Password non valida.

en: The email address of your account is now %1.
it_IT: L'indirizzo email del tuo account è ora %1.

en: Please %1 validate this email address %2.
it_IT: Quando possibile dovresti %1 validare questo indirizzo email %2.

en: We can't update your email address due to a database problem.  Please try again later.
it_IT: Non possiamo aggiornare il tuo indirizzo email a causa di un problema del database. Per favore riprova più tardi.

en: Change email address
it_IT: Cambia l'indirizzo email

en: New email address
it_IT: Nuovo indirizzo email

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'
it_IT: Deve essere un indirizzo email valido del tipo 'nome@dominio'

en: Confirm reset
it_IT: Conferma il reset

en: This action will erase any changes you have made in your community preferences. To cancel, click your browser's Back button.
it_IT: Questa azione eliminerà qualsiasi cambiamento apportato alle tue preferenze. Per annullare clicca sul pulsante Indietro del tuo browser.

en: Reset preferences
it_IT: Resetta le preferenze

note: Not the right kind of file
en: Error: Not the right kind of file, only PNG and JPEG are supported.
it_IT: Errore. Questo non è il tipo di file corretto, soltanto immagini PNG e JPEG sono consentite.

en: Your signature was too long, please keep it less than 250 characters.
it_IT: La tua firma era troppo lunga, sono consentiti al più 250 caratteri.

en: No such user:
it_IT: Utente non trovato:

en: How should we notify you of new private messages, friend requests, posts in subscribed threads, and other events?
it_IT: In che modo possiamo notificarti nuovi messaggi privati, richieste da amici, avvisi sugli argomenti sottoscritti e altri eventi?

en: On my Account page (no email)
it_IT: Sulla mia pagina Account (no email)

en: Immediately, by email
it_IT: Immediatamente, per email

en: In a single daily email
it_IT: In una singola email giornaliera

en: Message-board identity
it_IT: Identità messaggi

en: An image representing you on the message boards.
it_IT: Un'immagine che ti rappresenta nella bacheca.

en: Format: JPG or PNG. Size: at most 4 KB, 100x100 pixels
it_IT: Formato: JPG o PNG. Dimensione: al massimo 4KB, 100x100 pixel

en: Don't use an avatar
it_IT: Non usare un avatar

en: Use a Globally Recognized Avatar provided by %1
it_IT: Usa un Globally Recognized Avatar fornito da %1

en: Use this uploaded avatar:
it_IT: Usa questa immagine caricata:

en: Avatar preview
it_IT: Anteprima dell'avatar

en: This is how your avatar will look
it_IT: Così apparirà il tuo avatar

en: Signature for message board posts
it_IT: Firma per i messaggi nella bacheca

en: Check out %1 various free services %2
    <br> providing dynamic 'signature images'
    <br> showing your latest credit info, project news, etc.
it_IT: Dai un'occhiati ai %1 servizi gratuiti %2
    <br> che forniscono 'immagini per le firme dinamiche da usare nei forum, social, ecc...
    <br> e che mostrano informazioni sui tuoi crediti recenti, avvisi dei progetto ed altro.

en: Attach signature by default
it_IT: Allega di default la firma

en: Signature preview
it_IT: Anteprima della firma

en: This is how your signature will look in the forums
it_IT: La tua firma nel forum apparirà così

en: Message display
it_IT: Visualizza messaggi

en: What to display
it_IT: Cosa visualizzare

en: Hide avatar images
it_IT: Nascondi le immagini degli avatar

en: Hide signatures
it_IT: Nascondi le firme

en: Show images as links
it_IT: Visualizza le immagini come link

en: Open links in new window/tab
it_IT: Apri i collegamenti in una nuova finestra/scheda

en: Highlight special users
it_IT: Evidenzia utenti speciali

en: Display this many messages per page
it_IT: Visualizza questo numero di messaggi per pagina

en: How to sort
it_IT: Come ordinare

en: Threads:
it_IT: Discussioni:

en: Posts:
it_IT: Messaggi:

en: Jump to first new post in thread automatically
it_IT: Vai automaticamente al primo nuovo messaggio della discussione

en: Don't move sticky posts to top
it_IT: Non mettere i post offensivi all'inizio

note: DISABLE_FORUMS ------------ Message filtering  -----------
en: Message filtering
it_IT: Filtro messaggi

en: Filtered users
it_IT: Utenti filtrati

en: Ignore message board posts and private messages from these users.
it_IT: Ignora i post e i messaggi privati da questi utenti.

en: User ID (For instance: 123456789)
it_IT: ID utente (per esempio: 123456789)

en: Add user to filter
it_IT: Aggiungi l'utente al filtro

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Click here to update preferences
it_IT: Clicca qui per aggiornare le preferenze

en: Or click here to reset preferences to the defaults
it_IT: Oppure clicca qui per resettare le preferenze ai valori di default

en: We can't update your password due to a database problem. Please try again later.
it_IT: Impossibile aggiornare la password a causa di un problema al database. Per favore riprova più tardi.

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Your password has been changed.
it_IT: La tua password è stata cambiata.

en: New password
it_IT: Nuova password

en: HTML tags are not allowed in your name.
it_IT: I tag HTML non sono permessi nel tuo nome.

en: You must supply a name for your account.
it_IT: Devi dare un nome per il tuo account.

en: Couldn't update user info.
it_IT: Non posso aggiornare le informazioni utente.

en: Edit account information
it_IT: Modifica le informazioni account

en: Screen name %1 real name or nickname%2
it_IT: Il tuo alias %1 nome reale o nickname%2

en: URL %1 of your personal web page; optional%2
it_IT: URL %1 della tua pagina web personale; opzionale%2

en: Postal (ZIP) code %1 Optional%2
it_IT: Codice postale (ZIP) %1 Opzionale%2

en: Server states
it_IT: Stato server

en: A tasks's <b>server state</b> indicates whether the task has been sent to a computer, and if so whether the computer has finished it. Possible values are:
it_IT: Lo <b>stato server</b> di un'attività indica se l'attività è stata inviata ad un computer e, in questo caso, se il computer l'ha completata. I valori possibili sono:

en: The task is not ready to send (for example, because its input files are unavailable)
it_IT: L'attività non è pronta per l'invio (per esempio, perché i suoi file di input non sono disponibili)

en: The task is ready to send, but hasn't been sent yet.
it_IT: L'attività è pronta per la trasmissione, ma non è stata ancora inviata.

en: In Progress
it_IT: In corso

en: The task has been sent; waiting for completion.
it_IT: L'attività è stata inviata, siamo in attesa del suo completamento.

en: The task has been sent to a computer and either it has timed out or the computer has reported its completion.
it_IT: L'attività è stata inviata ad un computer ed è scaduta oppure il computer ha segnalato il suo completamento.

en: Outcomes
it_IT: Risultati

en: A tasks's <b>outcome</b> is defined if its server state is <b>over</b>. Possible values are:
it_IT: Il <b>risultato</b> di un'attività è definito se lo stato del suo server è <b>completata</b>. I valori possibili sono:

en: The task was sent to a computer, but the computer has not yet completed the work and reported the outcome.
it_IT: L'attività è stata inviata ad un computer, ma il computer non l'ha ancora completata e restituito il risultato.

en: A computer completed and reported the task successfully.
it_IT: Il computer ha completato l'attività e restituito il risultato con successo.

en: The server wasn't able to send the task to a computer (perhaps because its resource requirements were too large)
it_IT: Il server non è stato in grado di inviare l'attività ad un computer (forse perché i requisiti di risorse erano troppo elevati)

en: Client error
it_IT: Errore client

en: The task was sent to a computer and an error occurred.
it_IT: L'attività è stata inviata ad un computer ma si è verificato un errore.

en: The task was sent to a computer and no reply was received within the time limit.
it_IT: L'attività è stata inviata ad un computer ma non è stata ricevuta risposta entro il tempo limite.

en: The task wasn't sent to a computer because enough other tasks were completed for this workunit.
it_IT: L'attività non è stata inviata ad un computer perché le altre attività della sua work unit erano già sufficienti.

en: The task was reported but could not be validated, typically because the output files were lost on the server.
it_IT: L'attività è stata restituita ma non è stato possibile validarla, tipicamente a causa del fatto che i file di output sono stati persi sul server.

en: Client states
it_IT: Stato client

en: A result's <b>client state</b> indicates the stage of processing at which an error occurred.
it_IT: Il <b>client state</b> di un risultato indica lo stato di processamento nel quale l'errore è avvenuto.

en: The computer has not yet completed the task.
it_IT: Il computer non ha ancora completato l'attività.

en: The computer completed the task successfully.
it_IT: Il computer ha completato l'attività con successo.

en: The computer couldn't download the application or input files.
it_IT: Il computer non ha potuto scaricare l'applicazione o i file di input.

en: An error occurred during computation.
it_IT: È avvenuto un errore durante l'elaborazione.

en: The computer couldn't upload the output files.
it_IT: Il computer non ha potuto inviare i file di output.

en: Time reported and deadline
it_IT: Tempo restituzione e scadenza

en: A task's <b>Time reported or deadline</b> field depends on whether the task has been reported yet:
it_IT: La colonna <b>Tempo restituzione o Scadenza</b> di un'attività indica se il risultato è già stato restituito oppure no:

en: Already reported
it_IT: Già restituita

en: The date/time it was reported
it_IT: La data/ora nel quale è stato restituito

en: Not reported yet, deadline in the future
it_IT: Non ancora restituito, scadenza nel futuro

en: Deadline, shown in green.
it_IT: Tempo limite, visualizzato in verde.

en: Not reported yet, deadline in the past
it_IT: Non ancora restituito, scadenza nel passato

en: Deadline, shown in red.
it_IT: Tempo limite, visualizzato in rosso.

en: Unknown field
it_IT: Campo sconosciuto

en: Sending emails
it_IT: Invio email

en: failed to send email to %1: %2
it_IT: impossibile inviare l'email a %1: %2

en: failed to send email to %1
it_IT: faalito l'invio dell'email a %1

en: email sent successfully to %1
it_IT: email inviata correttamente a %1

en: Thanks for telling your friends about %1
it_IT: Grazie per aver segnalato %1 ai tuoi amici

en: You forgot to enter email addresses; Please %1 return to the form %2 and enter them.
it_IT: Hai dimenticato di inserire gli indirizzi email; Per favore %1 torna al form %2 ed inseriscili.

en: Tell your friends about %1
it_IT: Consiglia %1 ai tuoi amici

en: Use this form to send email messages to people you think might be interested in %1.
it_IT: Puoi usare questo form per inviare email a persone che pensi potrebbero essere interessate a %1.

en: To:
it_IT: A:

en: Send
it_IT: Invia

note: Can't moderate without being moderator
en: You are not authorized to banish users.
it_IT: Non sei autorizzato a bandire gli utenti.

en: Banishment Vote
it_IT: Vota per Bannare

en: No user with this ID found.
it_IT: Non è stato trovato nessun utente con questo ID.

en: User is already banished
it_IT: L'utente è già bannato

en: Are you sure you want to banish %1 ?<br/>This will prevent %1 from posting for chosen time period.<br/>It should be done only if %1 has consistently exhibited trollish behavior.
it_IT: Sei sicuro di voler bandire %1?<br/>Questo impedirà a %1 di pubblicare nuovi contenuti per il periodo di tempo stabilito.<br/>Dovresti prendere questo provvedimento solamente se %1 si è comportato ripetutamente da troll.

en: Select the reason category, optionally write a longer description of why the user should be banished.
it_IT: Seleziona la categoria del motivo e scrivi eventualmente una descrizione più lunga sul perché l'utente dovrebbe essere bandito.

en: Category
it_IT: Categoria

en: Obscene
it_IT: Osceno

en: Flame/Hate mail
it_IT: Messaggi di provocazione/odio

en: User Request
it_IT: Richiesta Utente

en: Reason
it_IT: Motivo

en: Mailed if nonempty
it_IT: Spedita se non vuota

en: Proceed with vote
it_IT: Procedi con la votazione

en: You must specify an action...
it_IT: Devi specificare un'azione...

en: You can no longer edit this post.<br/>Posts can only be edited at most %1 minutes after they have been created.
it_IT: Non puoi più modificare questo messaggio.<br/>I messaggi possono essere modificati al massimo %1 minuti dopo che sono stati creati.

en: You are not authorized to edit this post.
it_IT: Non sei autorizzato a modificare questo post.

en: Edit post
it_IT: Modifica messaggio

en: Edit your message
it_IT: Modifica il tuo messaggio

en: Title
it_IT: Titolo

en: Add my signature to this post
it_IT: Aggiungi la mia firma a questo messaggio

en: Not visible to you
it_IT: Non è visibile a te

en: Team message board for %1
it_IT: Bacheca del team %1

en: New thread
it_IT: Nuovo messaggio

en: Add a new thread to this forum
it_IT: Aggiungi un nuovo messaggio a questo forum

en: This message board is available as an %1 RSS feed %2
it_IT: Questa bacheca è disponibile anche come %1 feed RSS %2

en: This thread is hidden
it_IT: Questo thread è stato nascosto dai moderatori

en: This thread is sticky and locked, and you haven't read it yet
it_IT: Questo thread è evidenziato e bloccato, e non letto

en: sticky/locked/unread
it_IT: evidenziati/bloccati/non letti

en: This thread is sticky and you haven't read it yet
it_IT: Questo thread è evidenzato e non letto

en: sticky/unread
it_IT: evidenziato/non letto

en: You haven't read this thread yet, and it's locked
it_IT: Non hai ancora letto questo messaggio, ed è bloccato

en: unread/locked
it_IT: non letto/bloccato

en: You haven't read this thread yet
it_IT: Non hai ancora letto questo messaggio

en: This thread is sticky and locked
it_IT: Questo messaggio è offensivo e bloccato

en: sticky/locked
it_IT: evidenziato/bloccato

en: This thread is sticky
it_IT: Questo messaggio è offensivo

en: sticky
it_IT: offensivo

en: This thread is locked
it_IT: Questo messaggio è bloccato

en: locked
it_IT: bloccato

en: You read this thread
it_IT: Hai letto questo messaggio

en: read
it_IT: leggi

en: Questions and answers
it_IT: Domande e risposte

en: Talk live via Skype with a volunteer, in any of several languages. Go to %1 BOINC Online Help %2.
it_IT: Parla dal vivo via Skype con un volontario, in una delle diverse lingue. Vai all'%1 Aiuto online di BOINC %2.

en: Topic
it_IT: Tema

en: Questions
it_IT: Domande

en: Discussion among members of %1
it_IT: Discussione tra i membri di %1

en: If you have a question or problem, please use the %1 Questions & Answers %2 section of the message boards.
it_IT: Se hai dei dubbi o dei problemi consulta la sezione %1 Domande & Risposte %2 della bacheca.

en: Subscribed threads
it_IT: Thread seguiti

en: Moderate post
it_IT: Modera post

en: Hide post
it_IT: Nascondi post

en: Commercial spam
it_IT: Spam commerciale

en: Doublepost
it_IT: Post doppio

en: Move post
it_IT: Muovi post

en: Destination thread ID:
it_IT: ID thread di destinazione:

en: Banish user
it_IT: Banna utente

en: Ban duration
it_IT: Durata del ban

en: 6 hours
it_IT: 6 ore

en: 12 hours
it_IT: 12 ore

en: 1 day
it_IT: 1 giorno

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: 2 weeks
it_IT: 2 settimane

en: 1 month
it_IT: 1 mese

en: Forever
it_IT: Per sempre

en: Optional explanation %1 This is included in email to user.%2
it_IT: Spiegazione facoltativa %1 Questa sarà inclusa nell'email inviata all'utente.%2

en: You are not authorized to moderate this post.
it_IT: Non sei autorizzato a moderare questo post.

en: Can't move to different category type
it_IT: Non posso muoverlo in una categoria differente

en: Can't move to different category
it_IT: Non posso muoverlo in una categoria differente

en: Not authorized to banish users
it_IT: Non autorizzato a bandire gli utenti

en: Banishment
it_IT: Banna

en: User %1 has been banished.
it_IT: L'utente %1 è stato bannato.

en: Action failed: possible database problem
it_IT: Azione fallita: possibile problema al database

en: not authorized
it_IT: non autorizzato

en: Moderate thread '%1'
it_IT: Modera la discussione '%1'

en: Select the reason category, or write a longer description of why you're hiding or locking the thread; then press OK.
it_IT: Seleziona la categoria del motivo, o scrivi una descrizione più lunga sul perché stai nascondendo o bloccando la discussione; quindi premi OK.

en: Current forum
it_IT: Forum corrente

en: Destination forum
it_IT: Forum destinazione

en: New title:
it_IT: Nuovo titolo:

en: Only project admins may create a thread here. However, you may reply to existing threads.
it_IT: Solo gli amministratori di progetto possono creare un thread qui. Tuttavia, puoi rispondere a thread esistenti.

en: Your message was flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
it_IT: Le cose che hai scritto nel primo spazio sono state segnalate come spam dal sistema anti-spam Akismet. Modifica il testo e riprova.

en: Create new thread
it_IT: Crea un nuovo thread

en: Create a new thread
it_IT: Crea un nuovo argomento

en: Remember to add a title
it_IT: Ricordati di aggiungere un titolo

en: Show this item as a Notice in the BOINC Manager
it_IT: Mostra questo elemento come Notifica nel BOINC Manager

en: Do so only for items likely to be of interest to all volunteers.
it_IT: Fallo solo per gli elementi che siano verosimilmente di interesse per tutti i volontari.

en: You need more average or total credit to rate a post.
it_IT: Ti serve un credito medio o totale maggiore per poter votare un post.

en: You have already rated this post.
it_IT: Hai già votato questo post.

en: Return to thread
it_IT: Ritorna al thread

en: Input Recorded
it_IT: Input registrato

en: Your input has been recorded. Thanks for your help.
it_IT: Il tuo input è stato registrato. Grazie per il tuo aiuto.

en: Vote Registered
it_IT: Il voto è stato registrato

en: Your rating has been recorded. Thanks for your input.
it_IT: Il tuo voto è stato registrato. Grazie per il tuo contributo.

en: Vote Submission Problem
it_IT: Problema nell'invio del voto

en: Your post has been flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
it_IT: Il tuo post è stato contrassegnato come spam dal sistema anti-spam Akismet. Per favore modifica il testo e riprova.

en: Post to thread
it_IT: Rispondi a questo argomento

en: Message:
it_IT: Messaggio:

en: reply to %1 Message ID %2:
it_IT: rispondi a %1 ID messaggio%2:

en: Post reply
it_IT: Rispondi al post

en: Add my signature to this reply
it_IT: Aggiungi la mia firma a questa risposta

en: You need more average or total credit to report a post.
it_IT: Ti serve più credito medio o totale per segnalare un post.

en: Report Registered
it_IT: Segnalazione registrata

en: Your report has been recorded. Thanks for your input.
it_IT: La tua segnalazione è stata registrata. Grazie per il tuo aiuto.

en: A moderator will now look at your report and decide what will happen - this may take a little while, so please be patient
it_IT: Un moderatore darà ora un'occhiata alla tua segnalazione e deciderà il da farsi - potrebbe volerci un po' di tempo, quindi sii paziente

en: Report a forum post
it_IT: Segnala un post del forum

en: Before reporting this post, consider using the +/- rating system instead. If enough users rate a post negatively it will eventually be hidden.<br />You can find the rating system at the bottom of the post.
it_IT: Prima di segnalare questo messaggio, considera invece l'uso del sistema di voto +/-. Se abbastanza utenti giudicano un post negativamente, esso sarà alla fine nascosto.<br />Puoi trovare il sistema di voto in fondo al messaggio.

en: Report post
it_IT: Segnala post

en: Why do you find the post offensive: %1 Please include enough information so that a person that has not yet read the thread will quickly be able to identify the issue. %2
it_IT: Motivo per cui ritieni che il post sia offensivo: %1 per favore includi sufficienti informazioni affinché una persona che non abbia letto la discussione possa essere in grado di individuare rapidamente il problema. %2

en: Report not registered
it_IT: Segnalazione non registrata

en: Your report could not be recorded. Please wait a while and try again.
it_IT: Non è stato possibile registrare la segnalazione. Per favore aspetta un po' e riprova.

en: If this is not a temporary error, please report it to the project developers.
it_IT: Se questo non è un errore temporaneo, per favore segnalalo agli sviluppatori del progetto.

en: %1 RSS feed
it_IT: %1 feed RSS

en: This message board is available as an RSS feed.
it_IT: Questa bacheca è disponibile anche come feed RSS.

en: Options:
it_IT: Opzioni:

en: Include only posts by user ID %1 (default: all users).
it_IT: Includi solamente i messaggi dell'utente con ID %1 (predefinito: tutti gli utenti).

en: Include only posts from the last %1 days (default: 30).
it_IT: Includi solamente i messaggi degli ultimi %1 giorni (predefinito: 30).

en: Threads only: %1 (Include only the first post of every thread)
it_IT: Solo thread: %1 (include solamente i primi messaggi di ogni discussione)

en: Forum search
it_IT: Cerca nel forum

en: Search query
it_IT: Tipo ricerca

en: Search for keywords:
it_IT: Cerca per parole chiave:

en: Posts that contain all the specified words will be displayed
it_IT: Saranno mostrati i messaggi contenenti tutte le parole specificate

en: For example: "screensaver freeze"
it_IT: Per esempio:"screensaver bloccato"

en: Search for author ID:
it_IT: Cerca per ID autore:

en: Only posts by this author will be displayed
it_IT: Saranno mostrati solo i messaggi di questo autore

en: For example: "43214"
it_IT: Per esempio:"43214"

en: Search options
it_IT: Opzioni di ricerca

en: Search limits
it_IT: Limita ricerca

en: Search at most this many days back in time
it_IT: Ricerca al massimo questo numero di giorni precedenti

en: %1 months
it_IT: %1 mesi

en: 1 year
it_IT: 1 anno

en: Only display posts from this forum
it_IT: Mostra solamente messaggi da questo forum

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Start the search
it_IT: Inizia la ricerca

en: Forum search results
it_IT: Risultati ricerca nel forum

en: Thread titles matching your query:
it_IT: Nessun titolo corrisponde alla tua ricerca:

en: Messages matching your query:
it_IT: Messaggi corrispondenti alla tua ricerca:

en: Sorry, couldn't find anything matching your search query. You can try to broaden your search by using less words (or less specific words).
it_IT: Spiacente, impossibile trovare qualcosa che corrispondesse alla tua richiesta. Puoi provare ad ampliare la tua ricerca usando meno parole (o parole meno specifiche).

en: You can also %1 try the same search on Google. %2
it_IT: Puoi anche provare a %1 fare la stessa ricerca con Google. %2

en: Perform another search
it_IT: Eseguire un'altra ricerca

en: Subscription successful
it_IT: Sottoscrizione eseguita con successo

en: You are now subscribed to %1. You will be notified whenever there is a new post.
it_IT: Sei ora iscritto a %1. Ti verrà notificato quando ci sarà un nuovo messaggio.

en: Subscription failed
it_IT: Sottoscrizione fallita

en: We are currently unable to subscribe you to %1. Please try again later..
it_IT: Non è stato momentaneamente possibile sottoscriverti a %1. Per favore riprova più tardi.

en: Unsubscription successful
it_IT: Rimozione sottoscrizione eseguita con successo

en: You are no longer subscribed to %1. You will no longer receive notifications for this thread.
it_IT: Non sei più iscritto a %1. Non riceverai più notifiche per questo thread.

en: Unsubscription failed
it_IT: Rimozione sottoscrizione fallita

en: We are currently unable to unsubscribe you from %1. Please try again later..
it_IT: Non è momentaneamente possibile rimuovere la sottoscrizione da %1. Per favore riprova più tardi.

en: Unknown subscription action
it_IT: Azione di sottoscrizione sconosciuta

en: This forum is not visible to you.
it_IT: Non ti è concesso vedere questo forum.

en: This thread has been hidden by moderators.
it_IT: Questo thread è stato nascosto dai moderatori.

en: Message board moderation
it_IT: Moderazione bacheca

en: My question was answered
it_IT: È stata data risposta alla mia domanda

en: Click here if your question has been adequately answered
it_IT: Se è stata data un'adeguata risposta alla tua domanda, sei pregato di segnalarlo qui

en: I've also got this question
it_IT: Ho anche questa domanda da porre

en: Add a new message to this thread
it_IT: Aggiungi un nuovo messaggio a questo argomento

en: Unsubscribe
it_IT: Cancella l'iscrizione

en: You are subscribed to this thread.  Click here to unsubscribe.
it_IT: Sei iscritto a questo argomento.  Clicca qui per cancellare l'iscrizione.

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Click to get email when there are new posts in this thread
it_IT: Clicca per ricevere una email quando ci sono nuovi messaggi su questo argomento

en: Unhide this thread
it_IT: Rendi visibile questo argomento

en: Hide this thread
it_IT: Nascondi questo argomento

en: Make unsticky
it_IT: Non evidenziare

en: Make this thread not sticky
it_IT: Fai in modo che questo thread non sia in evidenza

en: Make sticky
it_IT: Evidenzia

en: Make this thread always appear at top of forum
it_IT: Mette questo thread sempre al primo posto nel forum

en: Unlock
it_IT: Sblocca

en: Allow new posts in this thread
it_IT: Permetti nuovi post in questo thread

en: Lock
it_IT: Blocca

en: Don't allow new posts in this thread
it_IT: Non permettere nuovi post in questo thread

en: Move this thread to a different forum
it_IT: Sposta questo argomento in un altro forum

en: Edit title
it_IT: Modifica il titolo

en: Edit thread title
it_IT: Modifica il titolo dell'argomento

en: Delete thread permanently
it_IT: Cancella thread permanentemente

en: Export as Notice
it_IT: Esporta come Notizia

en: Don't export
it_IT: Non esportare

en: Don't export this news item as a Notice
it_IT: Non esportare questa avviso come Notizia

en: Sort
it_IT: Ordina

note: --------------
en: Thread status updated
it_IT: Stato del thread aggiornato

en: The status has been updated.
it_IT: Lo stato è stato aggiornato.

en: Posts by %1
it_IT: Messaggi di %1

en: Already friends
it_IT: Siete già amici

en: You requested friendship with %1 on %2.
it_IT: Hai fatto richiesta di amicizia con %1 su %2.

en: This request is still pending confirmation.
it_IT: Questa richiesta è ancora in attesa di accettazione.

en: %1 is not accepting friendship requests from you
it_IT: %1 non accetta la tua richiesta di amicizia

en: You can't be friends with yourself
it_IT: Non puoi essere amico di te stesso

en: Add friend
it_IT: Aggiungi agli amici

en: You have asked to add %1 as a friend. We will notify %1 and will ask him/her to confirm that you are friends.
it_IT: Hai richiesto di aggiungere %1 agli amici. Notificheremo la cosa a %1 e gli/le chiederemo di confermare che siete amici.

en: Add an optional message here:
it_IT: Aggiungi un messaggio (facoltativo):

en: Friend request sent
it_IT: Richiesta di amicizia inviata

en: We have notified %1 of your request.
it_IT: Abbiamo notificato a %1 la tua richiesta.

en: Please log in as %1
it_IT: Per favore esegui il log in come %1

en: You must log in as %1 to view this friend request
it_IT: Devi fare il login come %1 per vedere questa richiesta di amicizia

en: Friend request
it_IT: Richiesta di amicizia

en: %1 has requested friendship with you.
it_IT: Hai ricevuto una richiesta di amicizia da %1.

en: %1 says: %2
it_IT: %1 dice: %2

en: Accept friendship
it_IT: Accetto la richiesta di amicizia

en: Click accept if %1 is in fact a friend
it_IT: Clicca su Accetto se %1 è un tuo amico

en: Decline
it_IT: Rifiuto

en: Click decline if %1 is not a friend
it_IT: Clicca su Rifiuto se %1 non è un tuo amico

en: Friendship confirmed
it_IT: L'amicizia è stata accettata

en: Your friendship with %1 has been confirmed.
it_IT: La tua amicizia con %1 è stata accettata.

en: Friendship declined
it_IT: L'amicizia è stata rifiutata

en: You have declined friendship with %1
it_IT: Hai rifiutato l'amicizia con %1

en: Notification not found
it_IT: Notifica non trovata

en: Friend confirmed
it_IT: Amicizia confermata

en: You are now friends with %1.
it_IT: Tu ora sei amico/a di %1.

en: Cancel friendship?
it_IT: Cancellare l'amicizia?

en: Are you sure you want to cancel your friendship with %1?
it_IT: Sei certo di voler cancellare la tua amicizia con %1?

en: Stay friends
it_IT: Rimani amico

en: Friendship cancelled
it_IT: L'amicizia è stata cancellata

en: Your friendship with %1 has been cancelled.
it_IT: La tua amicizia con %1 è stata cancellata.

en: Enter your account's email address below, and click OK. You will be sent email instructions for resetting your password.
it_IT: Inserisci di seguito l'indirizzo email del tuo account, quindi premi OK. Ti saranno inviate via mail le istruzioni per resettare la password.

en: Reset password
it_IT: Ripristina password

en: No GPU tasks reported
it_IT: Nessuna attività GPU restituita

en: Top GPU models
it_IT: Migliori modelli GPU

en: The following lists show the most productive GPU models on different platforms.  Relative speeds, measured by average elapsed time of tasks, are shown in parentheses.
it_IT: Questa lista visualizza i modelli di GPU più performanti sulle diverse piattaforme. Le velocità relative, misurate dal tempo medio di esecuzione delle attività, è visualizzata tra parentesi.

en: Welcome to %1
it_IT: Benvenuto in %1

en: View and edit your account preferences using the links below.
it_IT: Visualizza e modifica le tue preferenze dell'account usando i link sottostanti.

en: If you have not already done so, %1 download BOINC client software %2.
it_IT: Se non lo hai ancora fatto, %1 scarica il client BOINC %2.

en: Your account
it_IT: Il tuo account

en: anonymous platform
it_IT: piattaforma anonima

en: Missing platform
it_IT: Piattaforma mancante

en: Number of tasks completed
it_IT: Numero di attività completate

en: Max tasks per day
it_IT: Massimo numero di attività giornaliere

en: Number of tasks today
it_IT: Numero di attività oggi

en: Consecutive valid tasks
it_IT: Attività valide consecutive

en: Average processing rate
it_IT: Velocità di processamento media

en: Application details for host %1
it_IT: Dettagli applicazione per l'host %1

en: We have no record of that computer.
it_IT: Non ci sono registrazioni per questo computer.

en: You can not delete our record of this computer because our database still contains work for it. You must wait a few days until the work for this computer has been deleted from the project database.
it_IT: Non puoi cancellare il record di questo computer perché il nostro database contiene ancora WU per lui. Devi attendere qualche giorno fino a quando le WU per questo computer saranno state cancellate dal database del progetto.

en: Delete record of computer
it_IT: Cancella record del computer

en: Record deleted.
it_IT: Record cancellato.

en: Return to list of your computers
it_IT: Ritorna alla lista dei tuoi computer

en: Merge computer records
it_IT: Unisci i record del computer

en: Merge computers
it_IT: Unisci i computer

en: Sometimes BOINC assigns separate identities to the same computer by mistake. You can correct this by merging old identities with the newest one.
it_IT: A volte BOINC assegna per errore diverse identità allo stesso computer. Si può risolvere questo problema unendo le vecchie identità con le nuove.

en: No hosts are eligible for merging with this one.
it_IT: Nessun host è stato scelto per unirsi a questo.

en: Show details
it_IT: Visualizza dettagli

en: Check the computers that are the same as %1 (created %2, computer ID %3):
it_IT: Controlla i computer che sono simili a %1 (creato %2, ID computer %3):

en: name
it_IT: nome

en: created
it_IT: creata il

en: computer ID
it_IT: ID computer

en: no hostname
it_IT: nessun hostname

en: Merge hosts
it_IT: Unisci hosts

en: Updating computer credit
it_IT: Aggiornamento crediti del computer

en: Host credit updated
it_IT: Crediti degli host aggiornati

en: Host venue updated
it_IT: Luogo di accoglienza aggiornato

en: none
it_IT: nessuno

en: The venue of this host has been set to %1.
it_IT: La luogo di questo host è stato impostato a %1.

en: This change will take effect the next time the host communicates with this project.
it_IT: Questa modifica avrà effetto la prossima volta che l'host comunicherà con questo progetto.

en: Return to host page
it_IT: Ritorna alla pagina dell'host

en: Computers belonging to %1
it_IT: Computer appartenente a %1

en: Computers hidden
it_IT: Computer nascosti

en: This user has chosen not to show information about his or her computers.
it_IT: Questo utente ha scelto di non mostrare le informazioni sui suoi computer.

en: Your computers
it_IT: I tuoi computer

en: Allowed HTML tags
it_IT: Tag HTML permessi

en: The following HTML tags are allowed in team descriptions:
it_IT: I tag HTML seguenti sono permessi nella descrizione del team:

en: bold
it_IT: grassetto

en: italics
it_IT: corsivo

en: paragraph
it_IT: paragrafo

en: break
it_IT: interruzione

en: preformatted
it_IT: preformattato

en: image; height cannot exceed 450 pixels. Please do not link to images without permission of the web site where the image is hosted.
it_IT: immagine; l'altezza non può superare i 450 pixel. Per favore non mettere link ad immagini senza il permesso del sito web che le ospita.

en: You can also use ampersand notation for special characters.
it_IT: È anche possibile utilizzare la notazione con la e commerciale per caratteri speciali.

en: Rules and policies
it_IT: Regole e linee di condotta

en: Run %1 only on authorized computers
it_IT: Avvia %1 solo su computer autorizzati

en: Run %1 only on computers that you own, or for which you have obtained the owner's permission. Some companies and schools have policies that prohibit using their computers for projects such as %1.
it_IT: Avvia %1 solo sui tuoi computer o su quelli per cui hai ottenuto il permesso dal proprietario. Alcune aziende e scuole proibiscono l'uso di progetti come %1 sui propri computer.

en: How %1 will use your computer
it_IT: Come %1 userà il tuo computer

en: When you run %1 on your computer, it will use part of the computer's CPU power, disk space, and network bandwidth. You can control how much of your resources are used by %1, and when it uses them.
it_IT: Quando lo farai girare sul tuo computer, %1 utilizzerà una parte della CPU, del disco fisso e della connessione internet. Puoi sempre tenere sotto controllo le risorse utilizzate da %1 e quando vengono usate.

en: The work done by your computer contributes to the goals of %1, as described on its web site. The application programs may change from time to time.
it_IT: Il lavoro svolto dal tuo computer sarà un prezioso contributo per raggiungere gli obbiettivi di %1, come descritto sul sito web del progetto. Le applicazioni del programma possono variare di volta in volta.

en: Privacy policy
it_IT: Politiche sulla privacy

en: Your account on %1 is identified by a name that you choose. This name may be shown on the %1 web site, along with a summary of the work your computer has done for %1. If you want to be anonymous, choose a name that doesn't reveal your identity.
it_IT: Il tuo account su %1 è identificato con il nome che hai scelto. Questo nome sarà mostrato sul sito web di %1 assieme ad un sommario del lavoro svolto dal tuo computer per %1. Se vuoi rimanere anonimo, puoi sempre scegliere un nome che nasconda la tua vera identità.

en: If you participate in %1, information about your computer (such as its processor type, amount of memory, etc.) will be recorded by %1 and used to decide what type of work to assign to your computer. This information will also be shown on %1's web site. Nothing that reveals your computer's location (e.g. its domain name or network address) will be shown.
it_IT: Se partecipi a %1, le informazioni relative al tuo computer (tipo del processore, quantità di memoria, ecc...) saranno registrate da %1 e usate per decidere il tipo di lavoro da assegnare al tuo computer. Queste informazioni saranno inoltre mostrate sul sito web di %1. Non verrà mostrato niente che possa rivelare l'ubicazione del tuo computer (per esempio il nome del suo dominio o gli indirizzi di rete).

en: To participate in %1, you must give an address where you receive email. This address will not be shown on the %1 web site or shared with organizations. %1 may send you periodic newsletters; however, you can opt out at any time.
it_IT: Per partecipare a %1, devi fornire un indirizzo di posta elettronica per ricevere le email. Questo indirizzo non sarà mostrata sul sito web di %1 o condiviso con altre organizzazioni. %1 potrà inviarti periodicamente una email informativa; in ogni caso puoi sempre decidere di non partecipare più al progetto in qualsiasi momento.

en: Private messages sent on the %1 web site are visible only to the sender and recipient.  %1 does not examine or police the content of private messages.  If you receive unwanted private messages from another %1 user, you may add them to your %2 message filter %3.  This will prevent you from seeing any public or private messages from that user.
it_IT: I messaggi privati inviati sul sito web di %1 sono visibili solo al mittente e al ricevente.  %1 non controlla o censura il contenuto dei messaggi privati.  Se ricevi un messaggio privato non gradito da un utente di %1, puoi aggiungerlo al tuo %2 filtro dei messaggi %3.  Questo ti permetterà di dover vedere altri messaggi pubblici o privati di quell'utente.

en: If you use our web site forums you must follow the %2 posting guidelines %3.  Messages posted to the %1 forums are visible to everyone, including non-members.  By posting to the forums, you are granting irrevocable license for anyone to view and copy your posts.
it_IT: Se usi il forum del nostro sito accetti di seguire le %2 Linee guida del forum %3.  I messaggi inseriti nei forum di %1 sono visibili a tutti, inclusi gli ospiti non registrati.  Scrivendo sul forum tu fornisci una licenza irrevocabile a chiunque di leggere e copiare i tuoi messaggi.

en: Is it safe to run %1?
it_IT: È sicuro elaborare su %1?

en: Any time you download a program through the Internet you are taking a chance: the program might have dangerous errors, or the download server might have been hacked. %1 has made efforts to minimize these risks. We have tested our applications carefully. Our servers are behind a firewall and are configured for high security. To ensure the integrity of program downloads, all executable files are digitally signed on a secure computer not connected to the Internet.
it_IT: Ogni volta che scarichi un programma attraverso Internet, puoi incontrare dei rischi: il programma potrebbe provocare degli errori pericolosi, o il server da cui stai scaricando potrebbe non essere sicuro. %1 si sforza continuamente di diminuire questi rischi. Testiamo molto accuratamente tutte le nostre applicazioni. I nostri server sono tutti protetti da firewall configurati per garantire la massima sicurezza. Per accertarci dell'integrità dei download, tutti i file eseguibili vengono firmati digitalmente da un computer non connesso ad internet.

en: The applications run by %1 may cause some computers to overheat. If this happens, stop running %1 or use a %2 utility program %3 that limits CPU usage.
it_IT: Le applicazioni eseguite da %1 possono provocare surriscaldamento. Se dovesse accadere, basterà solo fermare %1 o usare una %2 utility %3 che limiti l'uso della CPU.

en: %1 was developed by %2. BOINC was developed at the University of California.
it_IT: %1 è sviluppato da %2. BOINC è sviluppato dall'Università della California.

en: Liability
it_IT: Responsabilità

en: %1 and %2 assume no liability for damage to your computer, loss of data, or any other event or condition that may occur as a result of participating in %1.
it_IT: %1 e %2 non si assumono alcuna responsabilità per eventuali danni causati al tuo computer, perdita di dati o altri eventi o circostanze che possono accadere come conseguenza della partecipazione a %1.

en: Other BOINC projects
it_IT: Altri progetti BOINC

en: Other projects use the same platform, BOINC, as %1. You may want to consider participating in one or more of these projects. By doing so, your computer will do useful work even when %1 has no work available for it.
it_IT: Altri progetti che usano la stessa piattaforma, BOINC, come %1. Prendi in considerazione la tua partecipazione a uno, o più, di questi progetti; così facendo, il tuo computer svolgerà un utilissimo lavoro anche quando %1 non ha WU disponibili.

en: These other projects are not associated with %1, and we cannot vouch for their security practices or the nature of their research. Join them at your own risk.
it_IT: Questi altri progetti non sono associati con %1, quindi non possiamo garantirne la sicurezza o la natura delle loro ricerche. L'adesione a tali progetti è sotto la vostra sola responsabilità.

en: Is BOINC installed on this device?
it_IT: BOINC è installato in questo dispositivo?

en: Read our %1 Rules and Policies %2.
it_IT: Leggi le nostre %1 Regole e linee di condotta %2.

en: Download and install BOINC.
it_IT: Scarica ed installa BOINC.

en: For Android devices, download BOINC from the Google Play Store or Amazon App Store.
it_IT: Per l'uso su dispositivi Android, consigliamo di scaricare BOINC da Google Play Store oppure da Amazon App Store.

en: Run BOINC.
it_IT: Lancia BOINC.

en: Choose %1 from the list, or enter %2
it_IT: Scegli %1 dalla lista, o immetti %2

en: In the BOINC Manager, select Tools / Add Project.
it_IT: Nel BOINC Manager vai su Strumenti / Aggiungi progetto.

en: Join %1
it_IT: Entra in %1

en: Language selection
it_IT: Selezione lingua

en: This web site is available in several languages. The currently selected language is %1.
it_IT: Questo sito web è disponibile in molte lingue. La lingua attualmente selezionata è %1.

en: Normally the choice of language is determined by your browser's language setting, which is: %1.  You can change this setting using:
it_IT: Normalmente la scelta della lingua è determinata dalle impostazioni di lingua del browser, che adesso è: %1. Puoi cambiare questa impostazione usando:

en: Firefox: Tools/Options/General
it_IT: Firefox: Strumenti/Opzioni/Generali

en: Microsoft IE: Tools/Internet Options/Languages
it_IT: Microsoft IE: Strumenti/Opzioni Internet/Lingue

en: Or you can select a language from the following menu:
it_IT: Oppure seleziona una lingua da questa menu:

en: Translations are done by volunteers.  If your native language is missing or incomplete, %1 you can help translate %2.
it_IT: Le traduzioni vengono realizzate da volontari. Se la tua lingua madre non è ancora stata tradotta oppure è incompleta o imprecisa, %1 puoi aiutarci diventando un traduttore %2.

en: or %1 create an account %2.
it_IT: oppure %1 crea un account %2.

en: Processing %1
it_IT: Elaborazione %1

en: Merged %1 into %2
it_IT: Unito %1 con %2

en: Return to the list of your computers
it_IT: Ritorna alla lista dei tuoi computer

en: This operation merges computers based on their domain name.
            <p>
            For each domain name, it will merge all older computers
            having that name with the newest computer having that name.
            Incompatible computers will not be merged.
            <p>
it_IT: Questa operazione unisce i computer in base al loro nome di dominio.
            <p>
            Per ogni nome di dominio, unirà tutti i vecchi computer
            con quel nome con quelli nuovi aventi lo stesso nome.
            Computer non compatibili non saranno uniti.
            <p>

en: Go ahead and do this
it_IT: Vai avanti e fai questo

en: Return to the list of computers
it_IT: Ritorna alla lista dei computer

en: Our message boards are moderated. Posts are subject to the following rules:
it_IT: Le nostre bacheche sono moderate. I post sono soggetti alle seguenti regole:

en: If you think a post violates any of the rules, you can notify moderators by clicking the red X below the post and filling out the form.
it_IT: Se pensi che un post violi qualcuna delle regole, puoi comunicarlo ai moderatori cliccando la X rossa sotto al post e completando il form.

en: This moderation policy is set by the %1 project.  If you have comments about the policy or its enforcement, email %2.
it_IT: Questa politica di moderazione è stabilita dal progetto %1. Se hai dei commenti a proposito della politica o della sua applicazione, manda una mail a %2.

en: Pending credit
it_IT: Crediti non ancora assegnati

en: Result ID
it_IT: ID risultato

en: Workunit ID
it_IT: ID elaborazione

en: Host ID
it_IT: ID host

en: Claimed credit
it_IT: Credito garantito

en: Pending credit: %1
it_IT: Crediti non attesa assegnati: %1

en: Total
it_IT: Totale

en: Average
it_IT: Media

en: Top teams by application
it_IT: Migliori team per applicazione

en: Top participants by application
it_IT: Migliori partecipanti per applicazione

en: Limit exceeded - Sorry, first %1 items only
it_IT: Limite massimo superato - Scusa, solo i primi %1 elementi

en: Block messages from this user
it_IT: Blocca i messaggi da questo utente

en: Block user
it_IT: Blocca utente

en: Your message has been sent.
it_IT: Il tuo messaggio è stato inviato.

en: You have no private messages.
it_IT: Non hai messaggi privati.

en: Sender and date
it_IT: Mittente e data

en: Reply to this message
it_IT: Rispondi a questo messaggio

en: Delete this message
it_IT: Cancella questo messaggio

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Unselect all
it_IT: Deseleziona tutto

en: Delete selected messages
it_IT: Cancella i messaggi selezionati

en: Sender
it_IT: Mittente

en: Date
it_IT: Data

en: You need to fill all fields to send a private message
it_IT: Devi riempire tutti i campi per poter inviare un messaggio privato

en: Message sent
it_IT: Messaggio inviato

en: Your message was sent to %1 team members.
it_IT: Il tuo messaggio è stato inviato a %1 componenti del team.

en: Your message was flagged as spam
                by the Akismet anti-spam system.
                Please modify your text and try again.
it_IT: Il tuo messaggio è stato segnalato come spam
    dal sistema anti-spam Akismet.
    Per favore modifica il testo e riprova ad inviarlo.

en: Could not find user with id %1
it_IT: Non è stato trovato alcun utente con l'id %1

en: Could not find user with username %1
it_IT: Non è stato trovato alcun utente chiamato %1

note: Non-unique username
en: %1 is not a unique username; you will have to use user ID
it_IT: %1 è un nome che hanno più utenti, devi usare l'ID dell'utente

en: User %1 (ID: %2) is not accepting private messages from you.
it_IT: L'utente %1 (ID: %2) non accetta messaggi privati da te.

en: No such user
it_IT: Nessun utente

en: Really block %1?
it_IT: Vuoi bloccare %1?

en: Are you really sure you want to block user %1 from sending you private messages?
it_IT: Sei veramente sicuro di voler bloccare l'utente %1 dal mandarti messaggi privati?

en: Please note that you can only block a limited amount of users.
it_IT: Ricordati che puoi bloccare solamente un numero limitato di utenti.

en: Once the user has been blocked you can unblock it using forum preferences page.
it_IT: Una volta bloccato un utente puoi sempre sbloccarlo tramite la pagina delle preferenze sul forum.

en: No, cancel
it_IT: No, annulla

en: no such user
it_IT: utente non trovato

en: User %1 blocked
it_IT: Utente %1 bloccato

en: User %1 has been blocked from sending you private messages.
it_IT: Ora l'utente %1 non può più inviarti messaggi privati.

en: To unblock, visit %1 message board preferences %2
it_IT: Per sbloccare un utente, visita la pagina %1 preferenze bacheca %2

en: Unknown action
it_IT: Azione sconosciuta

en: Your preferences have been updated, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
it_IT: Le tue preferenze sono state aggiornate e
              avranno effetto quando il tuo computer comunicherà con %1
              oppure quando lancerai il comando %2 Aggiorna %3 di BOINC manager.

en: Your preferences have been reset to the defaults, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
it_IT: Le tue preferenze sono state resettate ai valori di default, e
              avranno effetto quando il tuo computer comunicherà con %1
              oppure cliccherai sul comando %2 Aggiorna %3 di BOINC Manager.

en: %1 for %2
it_IT: %1 per %2

en: Back to preferences
it_IT: Ritorna alle preferenze

en: Confirm delete preferences
it_IT: Conferma la cancellazione delle preferenze

en: Are you sure you want to delete your separate %1 preferences for %2?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare le tue preferenze separate %1 per %2?

en: Remove preferences
it_IT: Rimuovi preferenze

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: %1 Profiles %2 let individuals share backgrounds and opinions with the %3 community.
it_IT: I %1 profili %2 permettono agli utenti di condividere le proprie esperienze con la comunità di %3.

en: Explore the diversity of your fellow volunteers, and contribute your own views for others to enjoy.
it_IT: Guarda la diversità dei volontari tuoi compagni e contribuisci con le tue opinioni.

en: If you haven't already, you can %1 create your own user profile %2 for others to see!
it_IT: Se non l'hai ancora fatto, puoi %1 creare un profilo %2 per presentarti agli altri!

en: User of the Day
it_IT: Utente del giorno

en: User Profile Explorer
it_IT: Guarda i profili degli utenti

en: View the %1 User Picture Gallery %2.
it_IT: Guarda la %1 Galleria delle immagini degli utenti %2.

en: Browse profiles %1 by country %2.
it_IT: Visualizza i profili %1 per nazione %2.

en: Browse profiles %1 at random %2, %3 at random with pictures %2, or %4 at random without pictures %2.
it_IT: Sfoglia i profili %1 a caso %2, %3 a caso con le immagini %2, o %4 a caso senza immagini %2.

en: Alphabetical profile listings:
it_IT: Profili in ordine alfabetico:

en: Search profile text
it_IT: Ricerca profilo mediante testo

en: No profiles
it_IT: Nessun profilo

en: No profiles matched your query.
it_IT: Nessun profilo corrisponde ai tuoi criteri di ricerca.

en: Invalid vote type:
it_IT: Tipo di voto non valido:

en: Vote Recorded
it_IT: Il voto è stato registrato

en: Thank you
it_IT: Grazie

en: Your recommendation has been recorded.
it_IT: La raccomandazione è stata registrata.

en: Your vote to reject this profile has been recorded.
it_IT: Il tuo voto per deferire questo profilo è stato registrato.

en: Return to profile.
it_IT: Ritorna al profilo.

en: Profiles containing '%1'
it_IT: Profili contenenti '%1'

en: User name
it_IT: Nome utente

en: Joined project
it_IT: Entrato nel progetto

en: Recent credit
it_IT: Crediti recenti

en: No profiles found containing '%1'
it_IT: Nessun è stato trovato nessun profilo contenente '%1'

en: Recover email address
it_IT: Recupera indirizzo email

en: There is already an account with that email address.
it_IT: Esiste già un account che usa questo indirizzo email.

en: Please contact the admin.  Previous email address could not be reverted as another account is using it as their email address.
it_IT: La preghiamo di contattare l'amministratore. L'indirizzo email precedente non è stato reimpostato in quanto un altro account lo sta utilizzando come proprio indirizzo email.

en: Email address has been reverted.
it_IT: L'indirizzo email è stato reimpostato.

en: You need to reset your password:
it_IT: Occorre reimpostare la tua passoword:

en: Invalid token.
it_IT: Token non valido.

en: No such task:
it_IT: Nessuna attività trovata:

en: This feature is turned off temporarily
it_IT: Questa funzione è stata temporaneamente sospesa

en: No computer with ID %1 found
it_IT: Non è stato trovato nessun computer con l'ID %1

en: No access
it_IT: Accesso negato

en: Missing user ID or host ID
it_IT: Manca l'ID dell'utente o l'ID del computer

en: No tasks to display
it_IT: Nessuna attività da visualizzare

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.
it_IT: %1 è temporaneamente fuori servizio per manutenzione.

en: Welcome, %1
it_IT: Benvenuto, %1

en: What is %1?
it_IT: Cos'è %1?

en: Thanks for joining %1
it_IT: Grazie per aver aderito %1

en: Your computer hasn't completed any tasks yet.  If you need help, %1go here%2.
it_IT: Il tuo computer non ha ancora completato nessuna attività.  Se ti serve aiuto, %1go qui%2.

en: You've contributed about %1 credits per day to %2 recently.
it_IT: Recentemente hai contribuito con circa %1 crediti a %2.

en: Thanks!
it_IT: Grazie!

en: Please make sure BOINC is installed and enabled on your computer.
it_IT: Verificare che BOINC sia installato nel sistema e sia in esecuzione.

en: Want to help more?
it_IT: Vuoi aiutare di più?

en: If BOINC is not installed on this computer, %1download it%2.
it_IT: Se BOINC non è installato su questo computer puoi %1dscaricarlo da qui%2.

en: Install BOINC on your other computers, tablets, and phones.
it_IT: Installa BOINC nei tuoi PC, tablet e telefoni.

en: Tell your friends about BOINC, and show them how to join %1.
it_IT: Parla di BOINC ai tuoi amici e mostra loro come partecipare a %1.

en: Already joined? %1Log in%2.
it_IT: Già effettuato l'accesso? 1%1Accedi %2.

en: News
it_IT: Avvisi

en: Not Running
it_IT: Non in esecuzione

en: Running
it_IT: In elaborazione

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Project status
it_IT: Stato del progetto

en: Program
it_IT: Programma

en: Host
it_IT: Computer

en: Computing status
it_IT: Stato di elaborazione

en: Users
it_IT: Utenti

en: Tasks by application
it_IT: Attività per applicazione

en: Runtime of last 100 tasks in hours: average, min, max
it_IT: Tempo di esecuzione delle ultime 100 attività in ore: medio, minimo, massimo

en: Users in last 24 hours
it_IT: Utenti nelle ultime 24 ore

en: Database schema version:
it_IT: Versione schema Database:

en: Identifies you on this web site. Use your real name or a nickname.
it_IT: Identificati su questo sito web. Utilizza il tuo vero nome o un nickname.

en: Choose screen name
it_IT: Scegli un nickname

en: An address where you can receive emails.
it_IT: Un indirizzo a cui puoi ricevere email.

en: Your email address
it_IT: Il tuo indirizzo email

en: Choose password
it_IT: Scegli una password

en: Credit leader boards and statistics
it_IT: Classifica e statistiche dei crediti

en: Leader boards for %1
it_IT: Classifica dei leader per %1

en: Participants
it_IT: Partecipanti

en: Operating systems
it_IT: Sistemi operativi

en: BOINC versions
it_IT: Versioni di BOINC

en: More detailed statistics for %1 and other BOINC-based projects are available at several web sites:
it_IT: Altre dettagliate statistiche su %1 e altri progetti basati su BOINC sono disponibili su diversi siti web:

en: You can also get your current statistics in the form of a "signature image":
it_IT: Puoi anche ottenere le tue statistiche in forma di immagine ("firma"):

en: Additionally you can get your individual statistics summed across all BOINC projects from several sites; see your %1 home page %2.
it_IT: Inoltre puoi vedere le tue statistiche individuali di tutti i progetti BOINC su diversi siti; guarda la %1 pagina del tuo account %2.

en: %1 participants may form %2 teams %3.
it_IT: I partecipanti a %1 possono formare dei %2 team %3.

en: You may belong to only one team. You can join or quit a team at any time.
it_IT: Puoi appartenere solo ad un team. Puoi unirti o lasciare un team in qualsiasi momento.

en: Each team has a %1 founder %2 who may:
it_IT: Ogni team ha un %1 fondatore %2 che può:

en: edit the team's name and description
it_IT: modificare il nome e la descrizione del team

en: add or remove team admins
it_IT: aggiungi o rimuovi admin del team

en: remove members from the team
it_IT: rimuovere i membri dal team

en: disband a team if it has no members
it_IT: sciogliere il team, solo se non ha più membri

en: To join a team, visit its team page and click %1 Join this team %2.
it_IT: Per unirti ad un team visita la pagina del team, poi clicca su %1 Unisciti a questo team %2.

en: Find a team
it_IT: Trova un team

en: Top teams
it_IT: I migliori team

en: All teams
it_IT: Tutti i team

en: %1 teams
it_IT: %1 team

en: Create a new team
it_IT: Crea un nuovo team

en: If you cannot find a team that is right for you, you can %1 create a team %2.
it_IT: Se non trovi un team che ti piace, puoi sempre %1 Fondare un nuovo team %2.

en: Remove Team Admin status from this member
it_IT: Rimuovi lo stato di Amministratore del Team per questo membro

en: Add or remove Team Admins
it_IT: Aggiungi o rimuovi Admin del team

en: You can select team members as 'Team Admins'. Team Admins can:
it_IT: Puoi selezionare membri del team cone 'Amministratori del Team'. Gli Amministratori del Team possono:

en: Edit team information (name, URL, description, country)
it_IT: Modifica le informazioni del team (nome, URL, descrizione, stato)

en: View the team's join/quit history
it_IT: Vedi il resoconto di iscritti/cancellati del team

en: Send messages to the team
it_IT: Invia messaggi al team

en: Moderate the team forum, if any (admins get email notification of moderation events and red X reports)
it_IT: Moderate il forum del team, se esiste (gli amministratori ricevono email di notifica degli atti di moderazione e report)

en: Team Admins cannot:
it_IT: Gli admin del team non possono:

en: Change the team founder
it_IT: Cambia il fondatore del team

en: Remove members
it_IT: Rimuovi membri

en: If a Team Admin quits the team, they cease to be a Team Admin.
it_IT: Se un Amministratore del Team esce dal team, smette di essere Amministratore.

en: We recommend that you select only people you know and trust very well as Team Admins.
it_IT: Ci raccomandiamo che tu scelga solo persone che conosci e di cui ti fidi molto come Amministratori del Team.

en: There are currently no Team Admins
it_IT: Non ci sono attualmente Amministratori del Team

en: Current Team Admins
it_IT: Attuali amministratori del team

en: Became Team Admin on
it_IT: Diventa Amministratore del Team di

en: Add Team Admin
it_IT: Aggiungi l'Amministratore del Team

en: Email address of team member:
it_IT: Indirizzo email del membro del team:

en: failed to remove admin
it_IT: errore nella rimozione dell'admin

en: User is not member of team
it_IT: L'utente non è membro di un team

en: %1 is already an admin of %2
it_IT: %1 è già un admin di %2

en: Couldn't add admin
it_IT: Impossibile aggiungere l'amministratore

en: No such team
it_IT: Nessun team

en: no such team
it_IT: nessun team

en: User is not a member of %1
it_IT: L'utente non è un membro di %1

en: Changing founder of %1
it_IT: Cambio fondatore di %1

en: %1 is now founder of %2
it_IT: %1 ora è il fondatore di %2

en: Change founder of %1
it_IT: Cambia il fondatore di %1

en: Team member %1 requested this team's foundership on %2, but left the team, thus canceling the request.
it_IT: Il membro del team %1 ha richiesto la carica di fondatore di questo team in %2, ma ha abbandonato il team, di conseguenza la richiesta è stata cancellata.

en: Team member %1 has requested this team's foundership. This may be because you left the team or haven't had contact with the team for a long time.
it_IT: Il membro %1 ha richiesto di essere il fondatore di questo team. Potrebbe essere perché hai abbandonato il team oppure non hai avuto contatti con il team per un lungo periodo.

en: decline request
it_IT: rifiuta richiesta

en: If you don't decline the request by %1, %2 will have the option of assuming team foundership.<br /><br />
                      To accept the request, assign foundership to %3 using the form below.
it_IT: Se non rifiuti la richiesta di %1. %2 avrà l'opzione di assumere la carica di fondatore del team.<br /><br />
     Per accettare la richiesta, assegna la fusione a %3, utilizzando lo schema sotto.

en: No transfer request is pending.
it_IT: Nessuna richiesta di trasferimento in corso.

en: To assign foundership of this team to another member, check the box next to member name and click %1 Change founder %2 below.
it_IT: Per assegnare il ruolo di fondatore di questo team ad un altro membro, controlla il riquadro vicino al nome del membro e clicca su %1 Cambia fondatore %2.

en: New founder?
it_IT: Nuovo fondatore?

en: Change founder
it_IT: Cambia fondatore

en: There are no users to transfer team to.
it_IT: Non ci sono utenti su cui trasferire il team.

en: You must choose a non-blank team name
it_IT: Non puoi lasciare in bianco il nome del team

en: A team named %1 already exists - try another name
it_IT: Un team chiamato %1 esiste già - prova con un altro nome

en: Could not create team - please try later.
it_IT: Non è stato possibile creare il team - riprovare più tardi.

en: Create a team
it_IT: Crea un team

en: You belong to %1. You must %2 quit this team %3 before creating a new one.
it_IT: Sei già membro del team %1. Devi %2 lasciare questo team %3 prima di poterne crearne uno nuovo.

en: Not founder or admin
it_IT: Nessun fondatore o amministratore

en: Team history for %1
it_IT: Storia del team per %1

en: When
it_IT: Quando

en: User
it_IT: Utente

en: Action
it_IT: Attività

en: Total credit at time of action
it_IT: Credito totale durante l'attività

en: bad country
it_IT: paese sbagliato

en: The name '%1' is being used by another team.
it_IT: Il nome '%1' è usato da un altro team.

en: Must specify team name
it_IT: Devi specificare un nome di un team

en: Could not update team - please try again later.
it_IT: Non è stato possibile aggiornare il team - riprovare più tardi.

en: Edit %1
it_IT: Modifica %1

en: Update team info
it_IT: Aggiorna informazioni team

en: Members of %1
it_IT: Membri di %1

en: Show as plain text
it_IT: Mostra come testo normale

en: Create Message Board
it_IT: Creare una bacheca

en: You may create a message board for use by %1.
it_IT: Puoi creare una bacheca per l'uso da parte di %1.

en: Only team members will be able to post.
it_IT: Solo i membri del gruppo avranno la possibilità di scrivere.

en: At your option, only members will be able to read.
it_IT: Con una tua opzione, solo i membri potranno leggere.

en: You and your Team Admins will have moderator privileges.
it_IT: Tu ed i tuoi amministratori del team avrete i privilegi di moderatori.

en: Create a message board for %1
it_IT: Crea una bacheca per %1

en: Team already has a message board
it_IT: Il team ha già una bacheca

en: Team Message Board
it_IT: Bacheca del team

en: Minimum time between posts (seconds)
it_IT: Tempo minimo tra i messaggi (secondi)

en: Minimum total credit to post
it_IT: Credito totale minimo necessario per scrivere

en: Minimum average credit to post
it_IT: Credito medio minimo necessario per scrivere

en: Submit
it_IT: Invia

en: Remove your team's message board.
it_IT: Rimuovi la bacheca del tuo team.

en: Really remove message board?
it_IT: Sei veramente sicuro di voler rimuovere la bacheca?

en: Are you sure you want to remove your team's message board? All threads and posts will be permanently removed. (You may, however, create a new message board later).
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere la bacheca del tuo team? Tutte le discussioni ed i messaggi verranno permanentemente rimossi. (Potrai, comunque, creare una nuova bacheca successivamente).

en: Yes - remove message board
it_IT: Sì - rimuovi la bacheca

en: Message board removed
it_IT: Bacheca rimossa

en: Your team's message board has been removed. You may now %1 create a new one %2.
it_IT: La bacheca del tuo team è stata rimossa. Adesso puoi %1 crearne una nuova %2.

en: Team Message Board Updated
it_IT: La bacheca del team è stata aggiornata

en: Update successful
it_IT: Aggiornamento eseguito

en: Update failed
it_IT: Aggiornamento fallito

en: Team has no forum
it_IT: Il team non ha forum

en: You must be a member of a team to access this page.
it_IT: Devi essere membro di un team per avere accesso a questa pagina.

en: Requesting foundership of %1
it_IT: Richiedi cambio fondatore di %1

en: The current founder has been notified of your request by email and private message.<br /><br />
                           If the founder does not respond within 60 days you will be allowed to become the founder.
it_IT: L'attuale fondatore è stato informato via email e messaggio privato della tua richiesta.<br /><br /> Se non risponde entro 60 giorni, potrai subentrargli senza altre formalità.

en: Foundership request not allowed now
it_IT: Richiesta di cambio fondatore non permessa in questo momento

en: Assumed foundership of %1
it_IT: Assumi carica di fondatore di %1

en: Congratulations, you are now the founder of team %1. Go to %2 Your Account page %3 to find the Team Admin options.
it_IT: Congratulazioni, ora sei il nuovo fondatore del team %1. Vai alla pagina del %2 Tuo account %3 per trovare le opzioni di Amministrazione del team.

en: Decline founder change request
it_IT: Declina richiesta di cambio fondatore

en: The foundership request from %1 has been declined.
it_IT: La richiesta di cambio fondatore di %1 è stata rifiutata.

en: There were no foundership requests.
it_IT: Non ci sono richieste di cambio fondatore.

en: undefined action %1
it_IT: azione non definita %1

en: Return to team page
it_IT: Ritorna alla pagina del team

en: You need to be a member of a team to access this page.
it_IT: Devi essere membro del team per avere accesso a questa pagina.

en: Request foundership of %1
it_IT: Richiedi cambio fondatore per %1

en: You are now founder of team %1.
it_IT: Sei ora il fondatore del gruppo %1.

en: You requested the foundership of %1 on %2.
it_IT: Hai richiesto la carica di fondatore di %1 su %2.

en: 60 days have elapsed since your request, and the founder has not responded. You may now assume foundership by clicking here:
it_IT: 60 giorni sono passati dalla tua richiesta, e il fondatore non ha risposto. Puoi assumere la carica di fondatore cliccando qui:

en: Assume foundership
it_IT: Assumi ruolo di fondatore

en: The founder was notified of your request. If he/she does not respond by %1 you will be given an option to become founder.
it_IT: Il fondatore è stato avvisato della tua richiesta. Se lui/lei non risponderà entro %1 ti sarà data la possibilità di diventare fondatore.

en: If the team founder is not active and you want to assume the role of founder, click the button below. The current founder will be sent an email detailing your request, and will be able to transfer foundership to you or to decline your request. If the founder does not respond in 60 days, you will be allowed to become the founder.<br /><br />
                           Are you sure you want to request foundership?
it_IT: Se il fondatore del team non è attivo e vuoi assumere il ruolo di fondatore, clicca il bottone qui sotto. Sarà mandata una email al fondatore corrente con la tua richiesta, e sarà capace di trasferire il ruolo di fondatore a te o di declinare la tua richiesta. Se il fondatore non risponde in 60 giorni, ti sarà permesso di diventare il fondatore.<br /><br />
                           Sei sicuro di voler richiedere il ruolo di fondatore?

en: Request foundership
it_IT: Richiedi cambio fondatore

en: Founder change has already been requested by %1 on %2.
it_IT: Richiesta di cambio fondatore già fatta da %1 su %2.

en: A foundership change was requested during the last 90 days, so new requests are not allowed. Please try again later.
it_IT: Una richiesta di cambio fondatore è stata fatta negli ultimi 90 giorni, quindi ne nuove richieste non sono permesse. Per favore riprova più tardi.

en: The team %1 is not joinable.
it_IT: Non si può entrare nel team %1.

en: Already a member
it_IT: Sei già membro

en: You are already a member of %1.
it_IT: Sei già membro di %1.

en: Couldn't join team - please try again later.
it_IT: Non puoi entrare nel team - per favore riprova più tardi.

en: Joined %1
it_IT: Entrato in %1

en: You have joined %1.
it_IT: Sei entrato in %1.

en: Please note:
it_IT: Si prega di notare:

en: Joining a team gives its founder access to your email address.
it_IT: Entrare in un team da al fondatore accesso al tuo indirizzo email.

en: Joining a team does not affect your account's credit.
it_IT: Entrare in un team non influisce sui crediti del proprio account.

en: Join team
it_IT: Entra in un team

en: Search Results
it_IT: Risultati ricerca

en: Search results for '%1'
it_IT: Risultati ricerca per '%1'

en: You may view these teams' members, statistics, and information.
it_IT: Puoi vedere i membri, statistiche, e informazioni di questi team.

en: More than 100 teams match your search. The first 100 are shown.
it_IT: Più di 100 team soddisfano la tua ricerca. Sono visualizzati i primi 100.

en: End of results. %1 If you cannot find the team you are looking for, you may %2 create a team %3 yourself.
it_IT: Fine dei risultati. %1 Se non riesci a trovare un team adatto a te, puoi sempre %2 fondare un team %3.

en: Team administration for %1
it_IT: Amministrazione del team per %1

en: Edit team info
it_IT: Modifica le informazioni del team

en: Change team name, URL, description, type, or country
it_IT: Cambia il nome del team, URL, descrizione, tipo o nazione

en: Member list:
it_IT: Lista membri:

en: text
it_IT: testo

en: View member info
it_IT: Visualizza informazioni membro

en: View change history:
it_IT: Visualizza la cronologia dei cambiamenti:

en: See when members joined or quit this team
it_IT: Mostra quando i membri si sono uniti o hanno abbandonato questo team

en: Respond to foundership request.
it_IT: Rispondi alla richiesta di cambio fondatore.

en: If you don't respond by %1, %2 may assume foundership of this team.
it_IT: Se non rispondi a %1, %2 potrebe assumere il ruolo di fondatore del team.

en: Remove inactive or unwanted members from this team
it_IT: Rimuovi membri inattivi o indesiderati da questo team

en: Transfer foundership to another member
it_IT: Trasferisci carica di fondatore ad un altro membro

en: Add/remove Team Admins
it_IT: Aggiungi/Rimuovi Admin del team

en: Give selected team members Team Admin privileges
it_IT: Dai ai membri del team selezionati i privilegi di Admin del team

en: Remove team
it_IT: Rimuovi team

en: Allowed only if team has no members
it_IT: Permesso solo se il team non ha membri

en: Create or manage a team message board
it_IT: Crea o gestisci una bacheca del team

en: To have this team created on all BOINC projects (current and future) you can make it into a %1 BOINC-wide team %2.
it_IT: Per far sì che questo team sia creato in tutti i progetti BOINC (attuali e futuri), puoi trasformarlo in un %1 BOINC-wide team %2.

en: Team admins are encouraged to join and participate in the Google %1 boinc-team-founders %2 group.
it_IT: Gli amministratori di team sono invitati ad iscriversi al gruppo Google %1 fondatori di team boinc %2.

en: Can't delete non-empty team
it_IT: Non posso cancellare i team non vuoti

en: Team %1 deleted
it_IT: Team %1 cancellato

en: Limit exceeded:  Can only display the first 1000 members.
it_IT: Limite superato: Puoi solo visualizzare i primi 1000 membri.

en: Unable to quit team
it_IT: Impossibile uscire dal team

en: Team doesn't exist, or you don't belong to it.
it_IT: Il team non esiste, oppure non ne fai parte.

en: Quit %1
it_IT: Esci da %1

en: <strong>Please note before quitting a team:</strong>
             <ul>
             <li>If you quit a team, you may rejoin later, or join any other team you desire
             <li>Quitting a team does not affect your personal credit statistics in any way.
             </ul>
it_IT: <strong>Prima di uscire da un team nota che:</strong>
             <ul>
             <li>Se esci da un team, puoi rientrare successivamente, oppure entrare in un altro team tu desideri
             <li>Uscire da un team non ha effetti sulle tue statistiche personali in nessun modo.
             </ul>

en: Quit Team
it_IT: Abbandona il Team

en: Removing users from %1
it_IT: Rimozione utenti da %1

en: %1 is not a member of %2
it_IT: %1 non è un membro di %2

en: %1 has been removed
it_IT: %1 è stato rimosso

en: Remove members from %1
it_IT: Rimuovi membri da %1

en: Remove?
it_IT: Rimuovi?

en: Name (ID)
it_IT: Nome (ID)

en: No members are eligible for removal.
it_IT: Nessun membro può essere rimosso.

en: Remove users
it_IT: Rimuovi utenti

en: Team name
it_IT: Nome del team

en: Validated?
it_IT: Validata?

en: Team search results
it_IT: Risultato della ricerca team

en: No teams were found matching your criteria. Try another search.
it_IT: Nessun team trovato. Prova un'altra ricerca.

en: Or you can %1 create a new team %2.
it_IT: Oppure puoi %1 Fondare un nuovo team %2.

en: The following teams match one or more of your search criteria.
                To join a team, click its name to go to the team page,
                   then click %1 Join this team %2.
it_IT: Questi team soddisfano uno o più dei tuoi criteri di ricerca.
                Per entrare in un team, clicca sul nome o vai sulla sua pagina,
                   poi clicca su %1 Unisciti a questo team %2.

en: Change your search
it_IT: Cambia la ricerca

en: You can team up with other people with similar interests, or from the same country, company, or school.
it_IT: Puoi entrare in un team con persone aventi interessi simili, provenienti dallo stesso paese, luogo di lavoro, o scuola.

en: Use this form to find teams that might be right for you.
it_IT: Usa questo form per trovare team che possono essere adeguati per te.

en: %1 I'm not interested %2 in joining a team right now.
it_IT: %1 Non mi interessa %2 unirmi ad un team.

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top computers
it_IT: I migliori computer

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top %1 teams
it_IT: I migliori %1 team

en: There are no %1 teams
it_IT: Non ci sono team %1

en: Participant since
it_IT: Partecipante dal

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top participants
it_IT: I migliori utenti

en: No user of the day has been chosen.
it_IT: Nessun utente del giorno è stato scelto.

en: User of the Day for %1: %2
it_IT: Utente del giorno per %1: %2

en: You are not logged in. Please login to agree to our terms of use.
it_IT: Non hai effettuato l'accesso. Accedi per accettare i termini di utilizzo.

en: Agree to our Terms of Use.
it_IT: Accetta i Termini di utilizzo.

en: Website error when attempting to agree to terms of use. Please contact the site administrators.
it_IT: Errore del sito nel tentativo di accettare i termini di utilizzo. Contatta gli amministratori del sito.

en: You have not agreed to our terms of use. You may not continue until you do so.
it_IT: Non hai accettato i termini di utilizzo. Non è possibile continuare finché non accetti.

en: Website error when attempting to agree to terms of use.
it_IT: Errore del sito nel tentativo di accettare i termini di utilizzo.

en: Authentication error attempting to agree to terms of use.
it_IT: Errore di autenticazione nel tentativo di accettare i termini di utilizzo.

en: Filters
it_IT: Filtri

en: User name starts with
it_IT: Il nome utente inizia con

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: With profile?
it_IT: Con un profilo?

en: Either
it_IT: Entrambi

en: On a team?
it_IT: In un team?

en: Ordering
it_IT: Ordinamento

en: Decreasing sign-up time
it_IT: Decremento tempo di sign-up

en: Decreasing average credit
it_IT: Diminuzione del credito medio

en: Decreasing total credit
it_IT: Diminuzione del credito totale

en: search string must be at least 3 characters
it_IT: la stringa deve essere di almeno 3 caratteri

en: User search results
it_IT: Risultati ricerca utenti

en: Joined
it_IT: Entrato

en: No users match your search criteria.
it_IT: Nessun utente corrisponde al criterio di ricerca.

en: User not found!
it_IT: Utente non trovato!

en: Account Data<br/>for %1<br/>Time:
it_IT: Dati account<br/>per %1<br/>Tempo:

en: Team TotCred:
it_IT: Credito totale del Team:

en: Team AvgCred:
it_IT: Credito medio del Team:

en: Team: None
it_IT: Team: Nessuno

en: Validate BOINC email address
it_IT: Convalida indirizzo email BOINC

en: Please visit the following link to validate the email address of your %1 account:
it_IT: Per favore visita il link seguente per convalidare l'indirizzo email del tuo account %1:

en: Validate email sent
it_IT: Email di convalida inviata

en: An email has been sent to %1. Visit the link it contains to validate your email address.
it_IT: Una email è stata inviata a %1. Visita il link che contiene per convalidare il tuo indirizzo email.

en: No such user.
it_IT: Utente non trovato.

en: Error in URL data - can't validate email address
it_IT: Errore nei dati dell'URL - impossibile convalidare l'indirizzo email

en: Database update failed - please try again later.
it_IT: Aggiornamento database fallito - per favore riprovare più tardi.

en: Validate email address
it_IT: Convalida l'indirizzo email

en: The email address of your account has been validated.
it_IT: L'indirizzo email del tuo account è stato convalidato.

en: This user has no profile
it_IT: Questo utente non ha un profilo

en: Profile: %1
it_IT: Profilo: %1

en: Account data
it_IT: Dati dell'account

en: You can access your account either by using your email address and password,
        or by using an assigned 'account key'.
        Your account key is:
it_IT: Puoi accedere ai tuoi account utilizzando email e password,
        oppure inserendo una 'chiave di accesso'.
        La tua chiave di accesso è:

en: This key can be used to:
it_IT: Questa chiave può essere usata per:

en: log in to your account on the web
it_IT: fai il login al tuo account sul web

en: to attach a computer to your account without using the BOINC Manager.
           To do so, install BOINC,
           create a file named %1 in the BOINC
           data directory, and set its contents to:
it_IT: per aggiungere un computer al tuo account senza usare il BOINC Manager.
           Per farlo, installa BOINC,
           crea un file chiamato %1 nella cartella dati
           di BOINC, e scrivi come contenuto:

en: Weak account key
it_IT: Chiave di accesso debole

en: Your 'weak account key' can be used to attach computers to your account
        as described above, but cannot be used to log in to your account or change it in any way.
        If you want to attach untrusted or insecure computers to your account,
        do so using your weak account key.
        Your weak account key is:
it_IT: La tua 'chiave di accesso debole' può essere usata per aggiungere computer al tuo account
        come descritto sopra, ma non per fare il login al tuo account o per fare cambiamenti dei dati.
        Se vuoi aggiungere computer non fidati o non sicuri al tuo account,
        utilizza la chiave di accesso debole.
        La tua chiave di accesso debole è:

en: If you change your password, your weak account key changes, and your previous weak account key becomes invalid.
it_IT: Se cambi la tua password, la tua chiave di accesso debole cambia, e quella precedente non sarà più valida.

en: 
        At this point BOINC should be installed and running on your computer;
        the system tray should have an icon like this: %1
        If not, %2get help here%3.
it_IT: 
        Ora BOINC dovrebbe essere installato e operativo nel tuo computer;
        l'icona nella system tray dovrebbe essere simile a: %1
        Se no, 1%2ottieni aiuto qui%3.

en: What happens now?
it_IT: E adesso cosa succede?

en: BOINC, running in the background, will download computing jobs,
            process them, and upload the results.
            This will happen automatically; you don't have to do anything.
            This computation may cause your computer's fan to run,
            and it may slightly increase your electric bill.
it_IT: BOINC, eseguito in background, scaricherà attività da elaborare,
            li processerà e caricherà i risultati.
            Tutto ciò avverrà automaticamente; non devi fare niente.
            L'elaborazione potrebbe far avviare le ventole del tuo PC
            e potrebbe aumentare leggermente la tua bolletta dell'elettricità.

en: How to monitor and control BOINC
it_IT: Come controllare BOINC

en: You can monitor what BOINC is doing, and control it, using the BOINC Manager.
            Open this by double-clicking on the BOINC icon.
            Details are %1here%2.
it_IT: Puoi monitorare e controllare cosa BOINC sta eseguendo grazie al BOINC Manager.
            Puoi aprirlo con un doppio clic sull'icona di BOINC.
            Altri dettagli %1qui%2.

en: BOINC is designed to not impact
            the performance of your computer for normal use.
            If it does, you can reduce this impact by,
            for example, limiting the amount of memory BOINC uses.
            You can control many settings.
            Check this out %1here%2.
it_IT: BOINC è stato sviluppato per non incidere sulle prestazioni del vostro computer durante il suo uso regolare. Nel caso si riscontrino dei problemi di prestazione, ci sono varie opzioni configurabili, tra cui il limite della memoria usata da BOINC.
    
    Controlla %1qui%2.

en: You can meet and communicate with other %1 participants
            in a variety of ways - take a look under the Community
            menu above.
it_IT: Puoi incontrare e comunicare con gli altri % 1 partecipanti
            in diversi modi: dai un'occhiata menu
            Community qui sopra.

en: Other projects
it_IT: Altri progetti

en: %1 is one of many science projects using BOINC.
            Your computer is now 'attached' to %1,
            but you can attach it to other projects if you want.
            It will process jobs for all attached projects.
            %2Learn about how to do this%3.
it_IT: %1 è uno dei tanti progetti scientifici che utilizzano BOINC.
            Il computer adesso è 'connesso' a %1,
            ma è possibile connetterlo anche ad altri progetti.
            Così facendo elaborerà per tutti i progetti.
            %2Leggi come si fa%3.

en: Workunit %1
it_IT: Elaborazione %1

en: application
it_IT: applicazione

en: keywords
it_IT: parole chiave

en: canonical result
it_IT: risultato canonico

en: granted credit
it_IT: credito garantito

en: Tasks in progress
it_IT: Attività in corso

en: suppressed pending completion
it_IT: completamento in sospeso cancellato

en: minimum quorum
it_IT: quorum minimo

en: initial replication
it_IT: replica iniziale

en: max # of error/total/success tasks
it_IT: n° massimo attività con errore / totali / completate con successo

en: errors
it_IT: errori

en: validation
it_IT: convalida

en: Pending
it_IT: Non assegnato

en: can't find workunit
it_IT: impossibile trovare WU

en: Generated
it_IT: Generato

en: Your personal background.
it_IT: Informazioni di base.

en: Tell us about yourself. You could tell us where you're from, your age, occupation, hobbies, or anything else about yourself.
it_IT: Parlaci di te. Puoi dirci da dove vieni, la tua età, occupazione, hobbies o qualsiasi altra cosa su di te.

en: Your opinions about %1
it_IT: Le tue opinioni riguardo %1

en: Tell us your thoughts about %1<ol>
        <li>Why do you run %1?
        <li>What are your views about the project?
        <li>Any suggestions?
        </ol>
it_IT: Dicci i tuoi pensieri riguardo %1<ol>
        <li>Perché utilizzi %1?
        <li>Quali sono i tuoi punti di vista sul progetto?
        <li>Suggerimenti?
        </ol>

en: Color scheme for graphics
it_IT: Schema di colori per la grafica

en: Maximum CPU % for graphics %1 0...100 %2
it_IT: Massima % CPU per la grafica %1 0... 100 %2

en: Run only the selected applications
it_IT: Avvia solo le applicazioni selezionate

en: Only get tasks for certain applications. Useful to focus on particular applications, or to exclude them.
it_IT: Scarica attività solo per alcune applicazioni. Utile per focalizzarsi su particolari applicazioni  oppure per escluderle.

en: If no work for selected applications is available, accept work from other applications?
it_IT: Se non sono disponibili WU per le applicazioni selezionate accettarne dalle altre applicazioni?

en: Use faster non-graphical applications if available?
it_IT: Utilizzare l'applicazione non-grafica se disponibile?

en: (all applications)
it_IT: (tutte le applicazioni)

en: No limit
it_IT: Nessun limite

en: Max # of jobs for this project
it_IT: Numero massimo task per questo progetto

en: Max # of CPUs for this project
it_IT: Numero massimo CPU per questo progetto

en: Max # jobs
it_IT: Numero massimo task

en: Max # CPUs
it_IT: Numero massimo CPU

en: General terms-of-use for this BOINC project.
it_IT: Termini di utilizzo generali per questo progetto BOINC.

en: Do you consent to exporting your data to BOINC statistics aggregation Web sites?
it_IT: Consenti all'esportazione dei tuoi dati verso i siti di aggregazione statistica di BOINC?
