BOINC - en to de translation catalogue (186 entries)

en: 
    by voice, using %1 Skype %2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3 download and install it now %4.  When you're finished, return to this page.
de: 
    per Sprachchat, mittels %1 Skype %2, ein Internet-basierter Telefoniedienst. Skype ist kostenlos (die Software und die Anrufe). Wenn Sie nicht bereits Skype installiert haben, dann laden Sie es bitte herunter (%3 Skype herunterladen %4) und kommen dann wieder zu dieser Seite zurück.

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
de: %1 Unternehmen %2: benutzen Sie BOINC für %3 Vernetztes Rechnen %4 (Desktop Grid).

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
de: Geben Sie %1 niemals %2 Ihre E-Mail Adresse oder Ihr Passwort an einen BOINC Helfer weiter.

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
de: %1 Wissenschaftler %2: benutzen Sie BOINC um ein %3 Projekt für verteiltes Rechnen %4 zu erstellen und somit die Leistung von tausenden von CPUs und GPUs zu nutzen.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
de: %1 Universitäten %2: benutzen Sie BOINC um einen %3 virtuellen campusweiten Supercomputer %4 zu erstellen.

en: 24-hour average:
de: 24-Stunden-Durchschnitt:

en: Active:
de: Aktiv:

en: Add-ons
de: Erweiterungen

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
de: Nachdem Sie BOINC auf Ihrem Computer installiert haben, können Sie so viele Projekte hinzufügen wie Sie wünschen.

en: All versions
de: Alle Versionen

en: Antimalarial drug discovery
de: Antimalaria Medikamentenentwicklung

en: Artificial intelligence
de: Künstliche Intelligenz

en: Astronomy
de: Astronomie

en: Astrophysics
de: Astrophysik

en: Astrophysics, astrobiology
de: Astrophysik, Astrobiologie

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
de: Der Versuch drei original Enigma Nachrichten zu entschlüsseln. Die Signale wurden 1942 im Nordatlantik abgefangen und es wird angenommen, dass sie noch nicht geknackt wurden.

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
de: BAM! hilft Ihnen dabei die Konten bei mehreren BOINC Projekten zu verwalten. Es kann Konten anlegen, Einstellungen abgleichen, Teammitgliedschaften anpassen, Computer mit Projekten verbinden und vieles mehr. Es ist egal ob Sie ein neuer oder existierender BOINC Nutzer sind, BAM! hilft Ihnen das beste aus BOINC heraus zu holen.

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
de: Die BOINC Hilfe ermöglicht die schnelle Hilfe von erfahrenen BOINC Benutzern, welche Fragen zu BOINC und verteiltem Rechnen beantworten, bei der Installation und Benutzung von BOINC unterstützen, eventuelle Probleme untersuchen und Hilfestellungen geben.

en: BOINC Poland Foundation
de: Stiftung BOINC Polen (Gemeinnützige Organisation)

en: BOINC and Docker
de: BOINC und Docker

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
de: Die Helfer von BOINC sind unbezahlte Freiwillige. Ihre Hinweise stellen keine offiziellen Äußerungen von BOINC dar.

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
de: BOINC ist ein Gemeinschaftsprojekt. Jeder ist willkommen daran teilzunehmen.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
de: BOINC ist ein Programm womit die ungenutzte Rechenleistung Ihres Computers, für wissenschaftliche Projekte wie SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid oder viele andere eingesetzt werden kann.

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
de: BOINC ist eine Plattform für Verteiltes Rechnen. Es beinhaltet Client-, Server- und Webkomponenten sowie weitere Schnittstellen (APIs) um externe Komponenten anzuschließen.

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
de: BOINC wird unter der GNU Lesser General Public License v3.0 verbreitet.

en: BOINC: compute for science
de: BOINC: Rechenkraft für die Wissenschaft

en: Be a Help Volunteer
de: Seien sie ein freiwilliger Helfer

en: Biology
de: Biologie

en: Biology and Medicine
de: Biologie und Medizin

en: Building BOINC
de: BOINC erstellen

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
de: CAS@home wird am Rechenzentrum des Instituts für Hochenergiephysik (IHEP) an der Chinesischen Akademie der Wissenschaften betrieben. Es bietet chinesischen Studenten die Möglichkeit in den Bereichen Proteinstrukturforschung, Nanotechnology, Krebsforschung und Hochenergiephysik zu forschen.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
de: CERN (Europäische Organisation für Nuklearforschung)

en: California State University Fullerton
de: Universität von California in Fullerton

en: Chemistry
de: Chemie

en: Chinese Academy of Sciences
de: Chinesische Akademie der Wissenschaften

en: Climate study
de: Klimastudien

en: Cognitive Science
de: Kognitionswissenschaft

en: Cognitive science and artifical intelligence
de: kognitive Wissenschaft und künstliche Intelligenz

en: Computer Science
de: Informatik

en: Computing power
de: Rechenleistung

en: Cryptography
de: Kryptographie

en: Cryptography and combinatorics
de: Kryptographie und Kombinatorik

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
de: DENIS@Home macht elektrophysiologisch Herzsimulationen, um die elektischen Aktivitäten des Herzes zu erforschen.

en: Database not available; please try again later.
de: Datenbank nicht verfügbar. Bitte später erneut versuchen.

en: Decode WWII submarine messages
de: Entschlüsseln Sie U-Boot Meldungen aus dem 2. Weltkrieg

en: Design documents
de: Designdokumente

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
de: Bestimmen Sie die 3-dimensionalen Formen von Proteinen in der Forschung, die letztlich zur Erforschung von Heilverfahren für einige wichtige Krankheiten des Menschen führen können. Durch die Ausführung von Rosetta@home werden Sie uns helfen das ganze zu beschleunigen und unsere Forschung zu erweitern, wie wir es ohne Ihre Mithilfe nicht erst versuchen könnten. Sie werden auch helfen, unsere Anstrengungen bei der Entwicklung neuer Proteine​​, um Krankheiten wie HIV, Malaria, Krebs und Alzheimer zu bekämpfen

en: Development process
de: Entwicklungsprozess

en: Development tasks
de: Aufgaben

en: Discuss
de: diskutieren

en: Distributed sensing
de: Dezentrale Erfassung

en: Do biomedical and environmental research
de: Forschung in Biomedizin und Umweltforschung ausführen

en: Do research in algebraic number theory
de: Forschung in algebraischer Zahlentheorie ausführen

en: Do research in math, physics, and evolution
de: Forschung in Mathematik, Physik und Evolutionsbiologie ausführen

en: Do research in physics and astronomy
de: Forschung in Physik und Astronomie ausführen

en: Document
de: Dokumentation

en: Documentation
de: Dokumentation

en: Download
de: Herunterladen

en: Download BOINC
de: BOINC herunterladen

en: Download BOINC + VirtualBox
de: BOINC und VirtualBox herunterladen

en: Earth Sciences
de: Geowissenschaften

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
de: Einstein@Home benutzt die ungenutzte Rechenzeit von Computern um nach schwachen astrophysikalischen Signalen von sich drehenden Neutronensternen (oft Pulsare genannt) mittels Daten der LIGO Gravitationswellendetektoren, des Arecibo Radioteleskops sowie des Fermi Gammastrahlen Satellit zu suchen.

en: Email lists
de: E-Mail-Listen

en: Environmental research
de: Umweltforschung

en: Events
de: Veranstaltungen

en: Factorization of large integers
de: Faktorisierung großer natürlicher Zahlen

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
de: Finde alle verallgemeinerten binären Zahlensysteme (in denen Basen Matrizen und Zeichen Vektoren sind) bis zur Dimension 11.

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
de: Bei Android Geräten sollte BOINC über den Google Play Store oder Amazon App-Shop (Kindle) installiert werden.

en: GPU computing
de: Grafikkarten-gestützte Berechnung (GPUs)

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
de: GPUGrid.net eröffnet neue rechnergestützte Szenarios mit der ersten Anwendung für Molekulardynamik auf Atomebene (CellMD), optimiert für NVIDIA GPUs. Dadurch sind neue biomedizinische Anwendungen möglich, die eine neu Rolle in der  Bioinformatik und der biomedizinischen Forschung spielen werden.

en: Governance
de: Verwaltung

en: Graphics
de: Grafiken

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
de: Teilnehmer bei GridRepublic stellen die nicht anderweitig genutzte Rechenleistung Ihrer Computer diversen Projekten welche dem Gemeinwohl dienen zur Verfügung.

en: Help
de: Hilfe

en: Help Chinese researchers
de: Helfen Sie chinesischen Wissenschaftlern

en: Help detect pulsars and gravitational waves
de: Helfen sie bei der Entdeckung von Pulsaren und Gravitationswellen

en: Help students do atomic simulations
de: Helfen Sie Studenten bei Atomphysiksimulation

en: High-throughput computing with BOINC
de: Hochdurchsatz-Projekte mit BOINC

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
de: Hochschule RheinMain Universität der Angewandten Wissenschaften

en: IBM Corporate Citizenship
de: IBM Öffentlichkeitsarbeit

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
de: Wenn sie an verschiedenen Projekte teilnehmen, probieren sie eine %1 Kontoverwaltung %2 wie z.B. %3 Gridrepublic %4 oder %5 BAM! %6.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
de: Wenn sie bereits ein freiwilliger Helfer sind, können Sie hier Ihre %sEinstellungen ändern%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
de: Wenn sie ein erfahrener BOINC Nutzer sind, bitten wir sie ein %sfreiwilliger Helfer zu werden%s. Es ist eine tolle Möglichkeit der wissenschaftlichen Forschung und dem verteilten Rechnen zu helfen - und es macht Spaß!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
de: Verbessern Sie des Design des Large Hadron Colliders

en: Independent
de: Unabhängig

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
de: Berechne die Näherungen die für die modernen Klima Modelle gemacht werden müssen. Vom tausendfachen Durchrechnen erhoffen wir uns herauszufinden, wie das Modell aus minimale Änderungen dieser Näherungen reagiert - so minimal, dass die Näherungen nicht unrealistisch werden. Das wird uns ermöglichen unser Verständnis über die Sensibilität unsere Modelle auf kleine Veränderungen und auch Dinge wie Veränderungen im CO2- und Schwefel-Kreislauf zu vergrößern. Dies wird uns erlauben zu ergründen, wie sich das Klima vielleicht im nächsten Jahrhundert unter einer weiten Bandbreite von verschiedenen Szenarien verändern wird.

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
de: German

en: LANG_NAME_NATIVE
de: Deutsch

en: Learn more about VirtualBox.
de: Mehr über VirtualBox erfahren.

en: Learn more:
de: Mehr erfahren:

en: Leiden University, The Netherlands
de: Leiden Universität, Niederlande

en: Links
de: Verweise

en: Live help via Skype or email
de: direkte Hilfe per Skype oder E-Mail

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
de: MTA-SZTAKI - Labor für Parallele und Verteilte Systeme (Ungarn)

en: Manual
de: Handbuch

en: Mathematics
de: Mathematik

en: Mathematics, computing, and games
de: Mathematik, Berechnungen und Spiele

en: Mathematics, physics, evolution
de: Mathematik, Physik, Evolution

en: Medical physiology
de: Medizinische Physiologie

en: Medical, environmental and other humanitarian research
de: Medizin, Ökologie und andere Philanthropische Forschungen

en: Message boards
de: Foren

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
de: MindModeling@Home benutzt eine computergestützte Modellierung von kognitiven Prozessen um das menschliche Gehirn besser zu verstehen. Ins besonders geht es um das Studium von Mechanismen und Prozessen welche die Leistungs- und Lernfähigkeit von Menschen beeinflussen.

en: Molecular biology
de: Molekularbiologie

en: Molecular biology, Computer Science
de: Molekularbiologie, Informatik

en: Molecular simulations of proteins
de: Molekularsimulationen von Proteinen

en: Multiple applications
de: Mehrere Anwendungen

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
de: NFS@Home ist ein Forschungsprojekt welches die mit dem Internet verbundenen Computer dazu benutzt eine schrittweise Primfaktorzerlegung einer großen ganzen Zahl durchzuführen. Als junger Schüler hast du deine ersten Erfahrung damit gemacht ganze Zahlen in Primzahlfaktoren zu zerlegen, wie 15= 3*5 oder 35= 5*7. NFS@Home setzt diese Erfahrung fort, lediglich mit ganzen Zahlen welche hunderte von Stellen lang sind.

en: News
de: Nachrichten

en: News is available as an %sRSS feed%s
de: Nachrichten auch als %sRSS feed%s erhältlich

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
de: NumberFields@home sucht nach Zahlenfeldern mit bestimmten Eigenschaften. Die primäre Anwendung dieser Untersuchungen ist im Bereich der algebraischen Zahlentheorie. Zahlentheoretiker können den Datenbestand auf interessante Muster untersuchen und so neue Vermutungen über Zahlenfelder aufstellen. Am Ende wird diese Forschung zu einem besseren Verständnis der Eigenschaften von Zahlen führen, welche die Grundsteine der gesamten Mathematik sind.

en: Other ways to help:
de: Andere Unterstützung:

en: Overview
de: Übersicht

en: Oxford University
de: Universität Oxford

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
de: Analysiere und konvertiere semantische Netze für die Nutzung mit FreeHAL, einer Künstlichen Intelligenz, die semantische Netzwerke, Stemming-Verfahren, Wortklassen-Datenbanken und Wortklassen-Tagging verwendet, um menschliches Konversationsverhaltenzu  emulieren.

en: Physical Science
de: Naturwissenschaft

en: Physics
de: Physik

en: Physics, biochemistry, and others
de: Physik, Biochemie und weitere

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
de: Primegrid bietet mehrere Projekte für die unterschiedlichen Formen von sehr großen Primzahlen, inklusive der Suche nach der größten bekannten Primzahl.

en: Projects
de: Projekte

en: Publicize
de: Öffentlichkeitsarbeit

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
de: Das Quake-Catcher Netzwerk benutzt Sensoren, welche an über das Internet verbundenen Rechnern und Smartphones angeschlossen sind um Erdbeben zu detektieren.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
de: RNA World versucht auf der Basis etablierter Werkzeuge der Bioinformatik, RNA Moleküle zu identifizieren, zu analysieren, strukturell vorherzusagen und zu designen.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
de: Radioactive@Home erstellt eine freie und ständig aktualisiert Strahlenbelastungkarte, durch die Benutzung von Sensoren an Computern von Freiwilligen. Sie müssen gegebenenfalls einen geeigneten Sensor kaufen, um teilnehemn zu können.

en: Release notes
de: Versionshinweise

en: Rensselaer Polytechnic Institute
de: politechnisches Institut von Rensselaer

en: Report bugs
de: Fehler melden

en: Return to BOINC main page
de: Zurück zur BOINC Hauptseite

en: Run applications from distributed.net
de: Anwendungen von distributed.net ausführen

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
de: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) ist ein Bereich der Wissenschaft mit dem Ziel Leben ausserhalb der Erde zu finden. Eine Methode, bekannt als Radio-SETI, benutzt Radio Teleskope, um Signale von geringer Bandbreite aus dem Weltall aufzuspüren. Es sind keine natürlichen Quellen für solche Strahlung bekannt, daher wäre sie der Beweis für außerirdische Technologie.

en: Search
de: Suche

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
de: Suche nach Gegenbeispielen für zwei Vermutungen die sich auf die Identifizierung von Primzahlen beziehen

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
de: Such Sie nach Beweisen für außerirdisches Leben

en: Search for large prime numbers
de: Suche nach großen Primzahlen

en: Seismology
de: Erdbebenkunde

en: Software development
de: Softwareentwicklung

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
de: Lösen Sie schwere und praktische relevante Probleme (Umkehrfunktionen von diskreten Funktionen, diskrete Optimierung, Bioinformatik, usw.) welche auf das Erfüllbarkeitsproblem reduziert werden können.

en: Source code
de: Quellcode

en: Statistics
de: Statistiken

en: Study computational complexity
de: Forschung im Bereich Berechnungskomplexität

en: Study number theory
de: Untersuchungen der Zahlentheorie

en: Study the Collatz Conjecture
de: Untersuchung der Collatz Vermutung

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
de: Untersuchung des Collatz Problems, ein ungelöstes Mathematisches Problem

en: Study the factorization of large integers
de: Untersuchung der Faktorisierung großer Zahlen

en: Study the properties of prime numbers
de: Untersuchung der Eigenschaften von Primzahlen

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
de: Studiere die Struktur der Milchstraßengalaxie

en: Support science from the University of North Dakota
de: Unterstützen Sie die Forschung an der Universität von North Dakota

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
de: Berechnungen der Oberflächenforschung mit der klassichen Dynamik. Leiden Classical erlaubt es Freiwilligen, Studenten und anderen Wissenschaftlern ihre eigenen Berechnungen in das Rechennetz einzuspeisen. Jeder Anwender hat seine eigene Schlange von Arbeiten für das Projekt. Auf diese Weise haben Studenten das Rechennetz genutzt um flüssiges Argon zu simulieren oder das Gesetz des idealen Gases durch Simulationen mit Hilfe des Rechennetzes zu beweisen.

en: System requirements
de: Systemanforderungen

en: Test
de: Testen

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
de: Testen und Vergleichen Sie heuristische Methoden zur Trennung von parallelen Algorithmen in CAD Systemen zum Entwurf von logischen Kontrollsystemen

en: The BOINC project
de: Das BOINC Projekt

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
de: Das Citizen Science Grid ist dafür bestimmt eine große Bandbreite an Forschungs- und Bildungsprojekten mittels verteiltem Rechnen und Citizen Science zu unterstützen.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
de: Der Large Hadron Collider (LHC) ist ein Teilchenbeschleuniger beim CERN, der europäischen Organisation für Nuklearforschung, das weltgrößte Partikelphysiklabor. Es ist das leistungsstärkste bis jetzt gebaute Gerät, um das Partikelverhalten zu untersuchen. LHC@home führt Simulationen aus, um die Bauform des LHC und seine Detektoren zu verbessern.

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
de: Das Ziel dieses Projektes ist es die Form und Drehung eines signifikanten Teils des Asteroidenbestandes zu bestimmen. Als Ausgangsdaten benutzen wir jede Art von Asteroidenaufnahmen die verfügbar sind. Das Ergebnis sind konvexe Hüllenmodelle mit der Richtung der Drehachse und der Umdrehungsgeschwindigkeit.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
de: Das Ziel von Cosmology@Home ist es ein Modell zu suchen, welches unser Universum am besten beschreibt und eine Auswahl von Modellen zu finden, welche mit den verfügbaren astronomischen partikelphysischen Daten übereinstimmt.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
de: Das Ziel von Milkyway@Home ist es ein sehr genaues dreidimensionales Modell der Milchstraße mit Hilfe von Daten, die man vom Sloan Digital Sky Survey erhalten hat, herzustellen.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
de: Der Parasit, welcher Malaria verursacht, entwickelt zunehmend Resistenzen gegen verfügbare Medikamente. Daher müssen wir dringend neue Arzneimittel erforschen, welche neue Proteine im Parasiten angreifen. Das FiND@Home Projekt ist darauf spezialisiert, diese neuen Angriffspunkte zu ermitteln.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
de: TheSkyNet POGS ist ein Astronomieprojekt welches 16 verschiedene Eigenschaften von Galaxien, unter anderem Helligkeit, Masse, Menge an Staub und Geschwindigkeit der Sternentstehung, untersucht. Wir benutzen Ihre Rechenleistung um eine Pixel für Pixel Berechnung auf multispektralen Bildern (Ultraviolett, Optisch, Nahinfrarot) von Galaxien durchzuführen um einen Atlas zu erzeugen der es Wissenschaftlern ermöglicht das ferne Universum besser zu verstehen.

en: This page is %stranslatable%s.
de: Diese Seite ist %sübersetzbar%s.

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
de: Erstellt das weltweit größte Netzwerk des Verteilten Rechnens um entscheidende gemeinnützige Forschung in den dringendsten Problemen der Menschheit zu fördern.  Dies betrifft unter anderem HIV-Aids, Krebs, tropische und vernachlässigte Krankheiten, Solarenergie, sauberes Wasser und vieles mehr.

en: Top 100 volunteers
de: Top 100 der Helfer

en: Translate
de: Übersetzen

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
de: Universe@Home zielt darauf ab die erste Datenbank des simulierten Inhalts des Universums, von den frühestens Sternen zu den exotischsten Schwarzen Loch Binärsystemen, zu erstellen.

en: University College Dublin
de: Universität Dublin

en: University of California, Berkeley
de: Universität von Kalifornien in Berkeley

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
de: Universität von Illinois in Urbana (bei Champaign)

en: University of Southern California
de: Universität von Süd-Kalifornien

en: University of Washington
de: Universität von Washington

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
de: Universität von Wisconsin in Milwaukee (USA),  Max-Planck-Institut für Gravitationsphysik in Hannover (Deutschland)

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
de: Nutzen Sie die Leerlaufzeit Ihres Rechners (Windows, Mac, Linux oder Android) um Krankheiten zu heilen, die globale Klimaerwärmung zu studieren, Pulsare zu entdecken oder viele andere Arten von wissenschaftlicher Forschung zu unterstützen. Es ist ungefährlich, verlässlich und einfach:

en: Version history
de: Versionshistorie

en: Volunteer
de: Mithelfen

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
de: Freiwillige in verschiedenen Sprachen stehen zur Verfügung. Bitte wählen sie eine Sprache (Anzahl der Helfer wird angezeigt):

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
de: Wir empfehlen die Installation von %1 VirtualBox %2. Damit kann Ihr Rechner auch an Projekten teilnehmen die dies erfordern.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
de: Wir empfehlen, BOINC über den Google Play Store oder Amazon Appstore zu installieren und nicht von hier.

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
de: Wir sind immer auf der Suche nach Entwicklern welche uns bei der Weiterentwicklung von BOINC helfen.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
de: Sie können auswählen welche %1 Projekte %2 Sie unterstützen wollen. Beispiele sind: %3, %4, %5 und viele andere.

en: You can communicate with a helper
de: Sie können mit einem Helfer einfach kommunizieren

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
de: Sie dürfen die Software nur auf einem Computer benutzen wenn Sie der Eigentümer sind oder das Einverständnis des Besitzers haben.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
de: Yoyo@home ist ein Adapter zwischen BOINC und einigen existierenden verteiltes Rechnen Projekten: ECM, Muon, Evolution@home und distributed.net.

en: by email
de: per E-Mail

en: computers.
de: Computer.

en: for %s
de: für %s

en: using Skype chat
de: per Textnachrichten mittels Skype

en: volunteers,
de: Helfer,
