BOINC - en to fr translation catalogue (186 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
fr: Français

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
fr: French

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
fr: BAM! vous aide à créer et à gérer vos comptes de projets BOINC et vous aide aux réglages des préférences, à rejoindre ou à créer des équipes, à rattacher vos ordinateurs aux projets et bien plus encore.  Que vous soyez un nouvel utilisateur ou bien un utilisateur existant de BOINC, BAM! vous aidera à tirer le meilleur parti de BOINC.

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
fr: Les membres de GridRepublic exécutent un économiseur d’écran qui permet à leurs ordinateurs de travailler sur des projets de recherche d’intérêt public lorsque les machines ne sont pas en cours d’utilisation. Cet économiseur d’écran n’affecte pas plus les performances de l’ordinateur hôte qu’un économiseur d’écran ordinaire.

en: Search
fr: Recherche

en: Return to BOINC main page
fr: Retourner à la page principale de BOINC

en: This page is %stranslatable%s.
fr: Cette page est %straduisible%s.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
fr: BOINC est un programme qui vous permet d'offrir le temps de calcul inutilisé de votre ordinateur  à des projets scientifiques comme SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid et beaucoup d'autres.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
fr: Après avoir installé BOINC sur votre ordinateur, vous pouvez le connecter à autant de projets que vous le désirez.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
fr: Vous ne devez faire fonctionner ce logiciel sur un ordinateur que s'il vous appartient ou si vous  avez la permission de son propriétaire.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
fr: Nous vous recommandons de télécharger BOINC depuis le site de Google Play ou d'Amazon Appstore, et non d'ici.

en: System requirements
fr: Prérequis système

en: Release notes
fr: Notes de publication

en: Help
fr: Aide

en: All versions
fr: Toutes les versions

en: Version history
fr: Historique des versions

en: GPU computing
fr: calcul du processeur graphique

en: BOINC: compute for science
fr: BOINC : calculez pour la science

en: Computing power
fr: Puissance de calcul

en: Top 100 volunteers
fr: Les 100 meilleurs participants

en: Statistics
fr: Statistiques

en: 24-hour average:
fr: moyenne sur 24 heures :

en: PetaFLOPS.
fr: PétaFLOPS.

en: Active:
fr: Actif :

en: volunteers,
fr: volontaires,

en: computers.
fr: ordinateurs.

en: News
fr: Actualités

en: Database not available; please try again later.
fr: Base de données non disponible ; veuillez réessayer ultérieurement.

note: "Volunteer" is used as a verb
en: Volunteer
fr: Participant

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
fr: Utilisez les ressources inexploitées de votre ordinateur (Windows, Mac, Linux ou Android) pour guérir des maladies, étudier le réchauffement planétaire, découvrir des pulsars et participer à beaucoup d'autres types de recherche scientifique. C'est sans danger, sécurisé et facile :

en: Download
fr: Téléchargement

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
fr: Pour les appareils Android, obtenez l’application BOINC depuis le Google Play Store ; pour les Kindle, obtenez-le depuis l’Amazon App Store.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
fr: Vous pouvez choisir de soutenir %1 projets %2 comme %3, %4 et %5, parmi beaucoup d’autres.

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
fr: Si vous participez à plusieurs projets, essayez un %2 gestionnaire de compte %2 comme %3 GridRepublic %4 ou %5 BAM! %6.

en: Learn more:
fr: Pour en savoir plus :

en: Message boards
fr: Forums de discussion

en: Projects
fr: Projets

en: Manual
fr: Manuel

en: Add-ons
fr: Extensions

en: Links
fr: Liens

en: Other ways to help:
fr: Autres façons d’aider :

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Translate
fr: Traduire

en: Test
fr: Tester

en: Document
fr: Documenter

en: Publicize
fr: Faire connaître

en: Report bugs
fr: Signaler un bug

en: High-throughput computing with BOINC
fr: Calcul haute intensité avec BOINC

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
fr: %1 Scientifiques %2 : utilisez BOINC pour créer un %3 projet de calcul bénévole %4, vous procurant ainsi la puissance de calcul de milliers de processeurs.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
fr: %1 Universités %2 : utilisez BOINC pour créer un %3 centre de calculs universitaire virtuel %4.

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
fr: %1 Sociétés %2 : utilisez BOINC pour du %3 calcul distribué %4.

en: BOINC and Docker
fr: BOINC et Docker

en: Software development
fr: Développement logiciel

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
fr: BOINC est une plate-forme logicielle pour le calcul volontaire. Il inclut les composants client, serveur et Web, et des API pour connecter d'autres composants.

en: Source code
fr: Code source

en: Building BOINC
fr: Compiler BOINC

en: Design documents
fr: Documents de conception

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
fr: Nous recherchons toujours des programmeurs pour nous aider à maintenir et développer BOINC.

en: Development process
fr: Processus de développement

en: Development tasks
fr: Tâches de développement

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
fr: BOINC est distribué sous licence open source LGPL.

en: The BOINC project
fr: Le projet BOINC

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
fr: BOINC est un projet communautaire.  Chacun est invité à participer.

en: Email lists
fr: Listes d'emails

en: Events
fr: Évènements

en: Graphics
fr: Graphiques

en: Governance
fr: Gouvernance

en: Live help via Skype or email
fr: Aide en direct via Skype ou email

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
fr: BOINC Live Help permet d’obtenir l'aide individuelle d’un utilisateur expérimenté de BOINC, qui peut répondre aux questions sur BOINC, vous aider à installer et utiliser BOINC et résoudre vos problèmes.

en: You can communicate with a helper
fr: Vous pouvez communiquer avec un bénévole

en: by email
fr: par e-mail

en: 
    by voice, using %1 Skype %2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3 download and install it now %4.  When you're finished, return to this page.
fr: 
    par la voix, à l’aide de %1 Skype %2, un système de téléphonie gratuit sur Internet. Si vous n’avez pas déjà Skype, vous pouvez le %3 télécharger et l'installer maintenant %4.  Lorsque vous aurez terminé, revenez à cette page.

en: using Skype chat
fr: par clavardage à l’aide de Skype

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
fr: Des bénévoles parlant de nombreuses langues sont disponibles. Veuillez sélectionner une langue (le nombre d’assistants est indiqué) :

en: Be a Help Volunteer
fr: Devenez bénévole de support

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
fr: Si vous êtes un utilisateur expérimenté de BOINC, nous vous encourageons à %soffrir votre aide bénévole%s.  C'est un bon moyen d'aider la recherche scientifique et le calcul distribué bénévole - et c'est sympa !

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
fr: Si vous êtes déjà un bénévole de support : pour éditer vos paramètres, %scliquez ici%s.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
fr: Les assistants BOINC sont bénévoles.  Leurs conseils ne sont pas avalisés par BOINC.

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
fr: Ne %1 jamais %2 donner votre adresse email ou votre mot de passe aux bénévoles de support de BOINC.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
fr: Nous vous recommandons d'installer également %1 VirtualBox %2, afin que votre ordinateur puisse aussi faire fonctionner les projets qui le nécessitent.

en: Learn more about VirtualBox.
fr: En savoir plus sur VirtualBox.

en: Download BOINC + VirtualBox
fr: Télécharger BOINC + VirtualBox

note: "for %s" identifies the operating system, e.g. "for Windows"
en: for %s
fr: pour %s

en: Download BOINC
fr: Télécharger BOINC

en: Distributed sensing
fr: Réseau de capteurs

en: University of Southern California
fr: Université de Californie du Sud

en: Seismology
fr: Sismologie

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
fr: Quake-Catcher Network utilise des capteurs associés aux ordinateurs et aux smartphones pour détecter les ondes sismiques.

en: BOINC Poland Foundation
fr: Fondation BOINC de Pologne

en: Environmental research
fr: Recherche environnementale

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
fr: Ce projet crée une cartographie gratuite continuellement mise à jour des niveaux de radiation en utilisant les capteurs reliés aux ordinateurs des participants. Vous devez acheter un capteur pour y participer.

en: Cognitive science and artifical intelligence
fr: Science cognitive et intelligence artificielle

en: Cognitive Science
fr: Science cognitive

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
fr: MindModeling@Home utilise la modélisation des processus cognitifs par ordinateur afin de mieux comprendre l'esprit humain, et en particulier d'étudier les mécanismes et les processus qui permettent et contrôlent la performance humaine et l'apprentissage.

en: Independent
fr: Indépendant

en: Artificial intelligence
fr: Intelligence artificielle

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
fr: Analyser et convertir les filets sémantiques pour une utilisation dans FreeHAL, une intelligence artificielle qui utilise des réseaux sémantiques, des analyseurs morphologiques et une partie des bases de données orales afin d'imiter le comportement humain dans les conversations.

en: Biology and Medicine
fr: Biologie et médecine

en: Medical physiology
fr: Physiologie médicale

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
fr: DENIS@Home effectue des simulations électrophysiologiques cardiaques, en étudiant l'activité électrique du cœur.

en: Molecular biology
fr: Biologie moléculaire

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
fr: RNA World cherche à identifier, analyser, prévoir structurellement et concevoir des molécules d’ARN à l'aide de logiciels de bio-informatique reconnus.

en: University College Dublin
fr: University College de Dublin

en: Antimalarial drug discovery
fr: Découverte de médicaments antipaludiques

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
fr: Le parasite qui cause la malaria continue de faire évoluer sa résistance aux médicaments disponibles. Il est donc urgent de découvrir de nouveaux médicaments, cibler de nouvelles protéines chez le parasite. Le projet FiND@Home vise à trouver ces nouvelles cibles.

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
fr: Campus de Recherche Biomédicale de Barcelone (PRBB)

en: Molecular simulations of proteins
fr: Simulations moléculaires de protéines

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
fr: GPUGrid.net ouvre des nouveaux scénarios informatiques par l'emploi du premier code dynamique moléculaire atomique (CeIIMD) spécialement optimisé pour fonctionner sur les processeurs graphiques NVIDIA. De nouvelles applications biomédicales deviennent alors possibles donnant un nouveau rôle à la biologie informatique pour la recherche biomédicale.

en: University of Washington
fr: Université de Washington

en: Biology
fr: Biologie

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
fr: Déterminer les structures tridimensionnelles de protéines dans la recherche qui peut mener à la découverte de remèdes pour quelques maladies humaines majeures. En calculant pour Rosetta@home, vous nous aiderez à accélérer et prolonger notre recherche bien plus que nous ne pourrions le faire sans votre aide. Vous nous aiderez également dans nos efforts à concevoir de nouvelles protéines pour combattre les maladies telles que VIH, la malaria, le cancer et la maladie d’Alzheimer.

en: Earth Sciences
fr: Sciences de la terre

en: Oxford University
fr: Université d'Oxford

en: Climate study
fr: Étude du climat

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
fr: Étudier les approximations des modèles climatiques les plus pointus. En relançant le modèle des centaines de fois, nous espérons trouver comment le modèle réagit aux petits ajustements de ces approximations - suffisamment petites pour ne pas rendre ces approximations irréalistes. Cela nous permettra de mieux comprendre à quel point nos modèles sont sensibles à ces petits changements et aussi à des choses comme des changements dans le dioxyde de carbone et le cycle du soufre. Cela nous permettra de voir comment pourrait évoluer le climat au cours du prochain siècle à travers un grand nombre de scénarios différents.

en: Physical Science
fr: Sciences physiques

en: Astronomy
fr: Astronomie

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
fr: TheSkyNet POGS est un projet d'astronomie qui étudie 16 propriétés différentes des galaxies, comme la luminosité, la masse, la quantité de poussière et la vitesse de formation des étoiles. Nous utilisons la puissance de traitement de votre ordinateur pour mener des calculs pixel par pixel sur plusieurs longueurs d'onde (ultraviolet, lumière visible et proche infrarouge) des images de galaxies pour produire un atlas qui aidera les astronomes à mieux comprendre l'univers lointain.

en: Astrophysics
fr: Astrophysique

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
fr: Le but du projet est de déduire des formes et des orbites pour une partie importante de la population d'astéroïdes. Les données en entrée utilisées sont toutes les photométries disponibles d'astéroïdes. Les résultats sont des modèles de formes convexes d'astéroïdes avec la direction de l'axe de rotation et la période de rotation.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
fr: Université de l'Illinois à Urbana-Champaign

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
fr: Le but de Cosmology@Home est de rechercher le modèle qui décrit le mieux notre Univers et de trouver la gamme de modèles conformes aux données disponibles en physique des particules en astronomie.

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
fr: Univers@Home a pour but de créer la première base de données du contenu stellaire simulé de l'Univers, depuis les premières étoiles jusqu'aux trous noirs binaires les plus exotiques.

en: Do research in physics and astronomy
fr: Faire des recherches en physique et en astronomie

en: Rensselaer Polytechnic Institute
fr: Institut Polytechnique Rensselaer

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
fr: Le but de Milkyway@Home est de créer un modèle tridimensionnel de haute précision de la Voie Lactée en utilisant les données recueillies par The Sloan Digital Sky Survey (SDSS).

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
fr: Étudier la structure de la galaxie de la Voie lactée

en: Leiden University, The Netherlands
fr: Université de Leyde, Pays-Bas

en: Chemistry
fr: Chimie

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
fr: Calculs scientifiques de surface en utilisant la dynamique classique. Leiden Classical permet à des bénévoles, des étudiants et des scientifiques de soumettre leurs calculs personnels à la grille. Chaque utilisateur a sa file d'attente personnelle pour des tâches de dynamique classique. Ainsi, des étudiants ont utilisé la grille pour simuler l'argon liquide ou pour tester la validité de la loi des gaz parfaits en faisant des simulations à travers la grille de calcul.

en: Help students do atomic simulations
fr: Aider les étudiants à faire des simulations atomiques

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
fr: Université du Wisconsin, Milwaukee (USA) - Institut Max Planck pour la Physique Gravitationnelle, Hanovre (Allemagne)

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
fr: Einstein@Home est un programme qui utilise les temps d'inactivité de votre ordinateur afin de rechercher des signaux astrophysiques faibles provenant d'étoiles à neutrons en rotation (également appelées pulsars) à l'aide de données provenant des détecteurs d'ondes gravitationnelles du LIGO, le radiotélescope d'Arecibo et le télescope spatial Fermi destiné à l'étude des rayons gamma.

en: Help detect pulsars and gravitational waves
fr: Aider à détecter les pulsars et les ondes gravitationnelles

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
fr: CERN (Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire)

en: Physics
fr: Physique

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
fr: Le grand collisionneur de hadrons (LHC) est un accélérateur de particules au CERN, l'organisation européenne pour la recherche nucléaire, le plus grand laboratoire mondial de physique de la matière. C'est l’instrument le plus puissant jamais construit pour l'étude des propriétés de la matière. LHC@home exécute des simulations pour améliorer la conception du LHC et de ses détecteurs.

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
fr: Améliorer le design du Large Hadron Collider

en: University of California, Berkeley
fr: Université de Californie, Berkeley

en: Astrophysics, astrobiology
fr: Astrophysique, astrobiologie

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
fr: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) est un champ scientifique dont l'objectif est de détecter la vie intelligente en dehors de la Terre. Une approche, connue sous le nom de radio SETI, utilise des radiotélescopes pour écouter les signaux radio à bande passante étroite de l'espace. Ces signaux ne sont pas connus pour se produire naturellement, en détecter serait une preuve de la technologie extraterrestre.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
fr: Rechercher des preuves de vie extraterrestre

en: Multiple applications
fr: Applications multiples

en: Molecular biology, Computer Science
fr: Biologie moléculaire, informatique

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
fr: Le Citizen Science Grid est dédié à soutenir un large éventail de projets de recherche et d'enseignement en utilisant le calcul bénévole et la science citoyenne.

en: Support science from the University of North Dakota
fr: Soutenir la science avec l'Université du Dakota du Nord

en: Chinese Academy of Sciences
fr: Académie Chinoise des Sciences

en: Physics, biochemistry, and others
fr: Physique, biochimie et autres

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
fr: CAS@Home est hébergé par le Centre informatique de l’Institut de haute énergie physique (IHEP), Académie chinoise des Sciences, pour des scientifiques chinois avec des projets étudiant la structure des protéines, la nanotechnologie, la génomique du cancer et la physique des hautes énergies.

en: Help Chinese researchers
fr: Aider les chercheurs chinois

en: Mathematics, physics, evolution
fr: Mathématique, physique, évolution

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
fr: Yoyo@home est un adaptateur entre BOINC et plusieurs projets existants de calcul partagé : ECM, Muon, Evolution@home et distributed.net

en: Do research in math, physics, and evolution
fr: Faire des recherches en mathématiques, en physique et sur l'évolution

en: Medical, environmental and other humanitarian research
fr: Recherches médicales, environnementales et autres recherches humanitaires

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
fr: Pour aider des recherches cruciales à but non lucratives sur les problèmes les plus urgents de l'humanité en créant le plus grand réseau de calcul partagé bénévole. La recherche inclut le SIDA, le cancer, les maladies tropicales et orphelines, l'énergie solaire, l'eau propre et bien d’autres encore.

en: Do biomedical and environmental research
fr: Faire des recherches biomédicales et environnementales

en: Mathematics, computing, and games
fr: Mathématiques, informatique et jeux

en: Mathematics
fr: Mathématiques

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
fr: NumberFields@home recherche des champs numériques ayant des propriétés particulières. L'application principale de cette recherche est du domaine de la théorie algébrique des nombres. Les théoriciens des nombres peuvent exploiter les données ayant des propriétés intéressantes pour les aider à formuler des conjectures sur les champs numériques. Cette recherche mènera à une meilleure compréhension des propriétés profondes des nombres, qui sont les briques de base de toutes les mathématiques.

en: Do research in algebraic number theory
fr: Faire de la recherche en théorie algébrique des nombres

en: Computer Science
fr: Sciences informatiques

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
fr: Résoudre des problèmes difficiles et pratiques importants (problèmes d'inversion de fonctions discrètes, optimisation discrète, bio-informatique, etc) qui peuvent être efficacement réduits à un problème de satisfaisabilité booléenne.

en: Study computational complexity
fr: Étude de la complexité des calculs informatiques

en: Cryptography and combinatorics
fr: Cryptographie et combinatoire

en: Run applications from distributed.net
fr: Exécuter les applications de distributed.net

en: Cryptography
fr: Chiffrement

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
fr: Tenter de décoder des messages des machines Enigma. Ces signaux ont été interceptés dans l'Atlantique nord en 1942 et sont réputés indéchiffrables.

en: Decode WWII submarine messages
fr: Décoder les messages des sous-marins allemands de la Deuxième Guerre mondiale

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
fr: Étude de la conjecture de Collatz, une conjecture non résolue en mathématique

en: Study the Collatz Conjecture
fr: Étudier la conjecture de Collatz

en: California State University Fullerton
fr: Université Fullerton de l’État de Californie

en: Factorization of large integers
fr: Factorisation de grands nombres entiers

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
fr: NFS@Home est un projet de recherche qui utilise des ordinateurs connectés à Internet pour calculer des étapes de factorisation de grands nombres entiers (Sieve). Jeune écolier, vous l’avez expérimenté en décomposant un nombre entier en facteurs premiers, tels que 15 = 3 * 5 ou 35 = 5 * 7. NFS@Home est la continuation de cette expérience, mais avec des nombres entiers longs de centaines de chiffres.

en: Study the factorization of large integers
fr: Étudier la factorisation des grands nombres entiers

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
fr: Primegrid regroupe divers projets de recherche de différentes formes sur de très grands nombres premiers, incluant des recherches sur les plus grands nombres premiers connus.

en: Search for large prime numbers
fr: Rechercher de grands nombres entiers

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
fr: Université des sciences appliquées de Hochschule RheinMain

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
fr: Recherche de contre-exemples à deux conjectures liées à l'identification de nombres premiers

en: Study the properties of prime numbers
fr: Étudier les propriétés des nombres entiers

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
fr: Laboratoire MTA-SZTAKI de Systèmes parallèles et distribués (Hongrie)

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
fr: Trouvez tous les systèmes de nombres binaires généralisés (dans lequel les bases sont des matrices et les chiffres sont des vecteurs) jusqu'à la dimension 11.

en: Study number theory
fr: Étudier la théorie des nombres

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
fr: Test et comparaison des méthodes heuristiques pour obtenir des séparations d'algorithmes parallèles en travaillant avec des systèmes de CAO pour la conception de systèmes de contrôle logiques

en: Discuss
fr: Discuter

en: News is available as an %sRSS feed%s
fr: Les nouvelles sont disponibles en %sflux RSS%s
