BOINC Web 6.x - en to bg translation catalogue (160 entries)

en: Search
bg: Търси

en: Return to BOINC main page
bg: Върни се на BOINC главна страница

en: This page is %stranslatable%s.
bg: Тази страница %sможе да се преведе%s.

en: Download BOINC
bg: Изтеглете BOINC

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
bg: Можете да стартирате този софтуер на компютър само ако притежавате компютъра или имате разрешението на собственика му.

en: System requirements
bg: Системни изисквания

en: Release notes
bg: Бележки по изданието

en: Help
bg: Помощ

en: All versions
bg: Всички версии

en: Version history
bg: История на версията

en: GPU computing
bg: GPU изчисление

en: BOINC: compute for science
bg: BOINC: изчислявайте за науката

en: BOINC Online Help lets you talk one-on-one with experienced BOINC users, who can: %s answer questions about BOINC and volunteer computing; %s walk you through the process of installing and using BOINC; %s troubleshoot any problems you might have.
bg: BOINC Онлайн Помощ Ви позволява да разговаряте едно-към-едно с опитни BOINC потребители, които могат: %s да отговарят на въпроси относно BOINC и доброволното изчисляване; %s да Ви преведат през процеса на инсталиране и използване на BOINC; %s да отстраняват всякакви проблеми които може да имате.

en: BOINC Online Help is based on %sSkype%s, an Internet-based telephone system. Skype is free (both the software and the calls).  If you don't already have Skype, please %sdownload and install it now%s.  When you're finished, return to this page.
bg: BOINC Онлайн Помощ е базиран на %sSkype%s, Интернет-базирана телефонна система. Skype е безплатен (едновременно софтуера и обажданията).  Ако все още нямате Skype, моля %sизтеглете го и инсталирайте сега%s.  Когато сте готови се върнете на тази страница.

en: The best way to get help is by voice, for which you need either built-in microphone and speakers or an external headset for your computer.  You can also use Skype's text-based chat system or regular email (if you don't have Skype) to communicate with Help Volunteers.
bg: Най-добрия начин да получите помощ е чрез говор, за което се нуждаете или от вграден микрофон и колонки, или от външни слушалки за вашия компютър.  Също можете да използвате текстово-базирана Skype чат система или обикновена електронна поща (ако нямате Skype) за да комуникирате с Доброволците за Помощ.

en: Volunteers speaking several languages are available. Please select a language:
bg: Доброволци говорещи няколко езика са налични. Моля изберете език:

en: Be a Help Volunteer
bg: Станете Доброволец за Помощ

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
bg: Ако сте опитен BOINC потребител, ние Ви насърчаваме да %sстанете Доброволец за Помощ%s.  Това е страхотен начин да помогнете на каузата за научни изследвания и споделени изчисления - а също така е и забавно!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
bg: Ако вече сте Доброволец за Помощ: за да редактирате своите настройки, %sнатиснете тук%s.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC or the University of California.
bg: BOINC помощниците са неплатени доброволци.  Техните съвети не минават през одобрение от BOINC или от Калифорнийския Университет.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
bg: %1Никога%2 не давайте информация за своя имейл адрес или парола на BOINC помощниците.

en: Computing power
bg: Изчислителна мощност

en: Top 100 volunteers
bg: Най-добрите 100 доброволци

en: Statistics
bg: Статистики

en: Active:
bg: Активни:

en: volunteers,
bg: доброволци,

en: computers.
bg: компютри.

en: 24-hour average:
bg: средно аритметично за 24 часа:

en: News
bg: Новини

en: Volunteer
bg: Доброволец

en: Download
bg: Изтегляне

en: Documentation
bg: Документация

en: Add-ons
bg: Добавки

en: Links
bg: Връзки

en: Or, if you run several projects, try an %saccount manager%s such as %sGridRepublic%s or %sBAM!%s.
bg: Или, ако работите по няколко проекта, опитайте %sакаунт мениджър%s като например %sGridRepublic%s или %sBAM!%s.

en: Compute with BOINC
bg: Изчислявайте с BOINC

en: Software updates
bg: Обновяване на софтуера

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4 giving you the computing power of thousands of CPUs.
bg: %1За Учени%2: използвайте BOINC за да създадете %3проект за доброволно изчисляване%4 който може да Ви даде изчислителната мощ на хиляди CPU-та.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
bg: %1За Университети%2: използвайте BOINC за да създадете %3Виртуален Училищен Супер-изчислителен Център%4.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
bg: %1За Компании%2: използвайте BOINC за %3настолни Мрежови изчисления%4.

en: The BOINC project
bg: Проекта BOINC

en: Message boards
bg: Форуми

en: Email lists
bg: Списъци с имейли

en: Personnel and contributors
bg: Служители и сътрудници

en: Events
bg: Събития

en: Papers and talks
bg: Научни трудове и беседи

en: Research projects
bg: Изследователски проекти

en: Logos and graphics
bg: Логота и графики

en: and
bg: и

en: Help wanted
bg: Търси се помощ

en: Programming
bg: Програмиране

en: Translation
bg: Превод

en: Testing
bg: Изпробване

en: Publicity
bg: Публичност

en: Software development
bg: Разработване на софтуер

en: APIs for add-on software
bg: API-та за add-on софтуер

en: Open-source software for %svolunteer computing%s and %sgrid computing%s.
bg: Софтуер с отворен код за %sдоброволно изчисляване%s и %sизчисляване в мрежа%s.

en: BOINC is based at The University of California, Berkeley
bg: BOINC е базиран в Калифорнийския Университет, Бъркли

en: Distributed sensing
bg: Разпределена сеизмология

en: Stanford University
bg: Университет Станфорд

en: Seismology
bg: Сеизмология

en: The Quake-Catcher Network is developing the world's largest seismic network using sensors attached to Internet-connected computers.  You must buy a sensor to participate.
bg: Мрежата за Хващане на Земетресения разработва най-голямата сеизмична мрежа с помощта на сензори прикрепени към Интернет-свързани компютри.  Трябва да си купите сензор за да участвате.

en: BOINC Poland Foundation
bg: Фондация BOINC Полша

en: Environmental research
bg: Проучване за околната среда

en: This project is creating a free and continuously updated map of radiation levels by using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
bg: Този проект създава свободна и периодично обновяваща се карта на радиационните нива, като използва сензори свързани с компютри на доброволци.  Трябва да си купите сензор за да участвате.

en: To participate in these projects you must buy a sensor and attach it to your computer.
bg: За да участвате в тези проекти трябва да си купите сензор и да го прикрепите към вашия компютър.

en: Cognitive science and artifical intelligence
bg: Когнитивна наука и изкуствен интелект

en: Private
bg: Частен

en: Artificial intelligence
bg: Изкуствен интелект

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
bg: Правете синтактичен анализ и преобразувайте семантични мрежи за използване във FreeHAL, изкуствен интелект който използва семантични мрежи, производни думи, бази от данни с думи като части на речта и програми за морфологичен анализ с цел да се имитира човешко държание в разговори.

en: Biology and Medicine
bg: Биология и Медицина

en: University College Dublin
bg: Университетски Колеж в Дъблин

en: Antimalarial drug discovery
bg: Търсене на лекарство против малария

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs to replace existing drugs. Importantly, these new drugs need to target NEW proteins in the parasite. The FightMalaria@Home project is aimed at finding these new targets.
bg: Паразитът, който причинява малария, продължава да увеличава своята устойчивост към наличните лекарства. За това ние спешно се нуждаем да открием нови лекарства, които да заместят съществуващите такива. Най-важното е, че тези нови лекарства трябва да бъдат насочени към НОВИ протеини в паразита. Проектът FightMalaria@Home се цели в откриването на тези нови мишени.

en: University of Karlsruhe (Germany)
bg: Университет Карлсруе (Германия)

en: Protein structure prediction
bg: Предсказване структурата на протеини

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
bg: POEM@HOME използва изчислителен подход за да предскаже биологически активните структури от белтъци, за да разбере механизмите когато белтъците взаимодействат един с друг, за да разбере болести свързани с неправилното функциониране или агрегацията на белтъците и да разработи нови лекарства на база на три-измерни структури от биологически ценни белтъци.

en: University of Delaware
bg: Университет Делауеър

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
bg: Биомедицински Проучвателен Парк Барселона (PRBB)

en: Molecular simulations of proteins
bg: Молекулярни симулации на протеини

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
bg: GPUGrid.net представя новoвъведени изчислителни сценарии с помощта на първия изцяло атомен молекулярен динамически код (CellMD) специално оптимизиран да работи на NVIDIA GPU устройства. Нови био-медицински приложения изведнъж станаха възможни, даващи нова роля на изчислителната биология за био-медицински проучвания.

en: Technion, Israel
bg: Технион, Израел

en: Genetic linkage analysis
bg: Анализ на генетичните връзки

en: Superlink@Technion helps geneticists all over the world find disease-provoking genes causing some types of diabetes, hypertension (high blood pressure), cancer, schizophrenia and many others.
bg: Superlink@Technion помага на генетиците по целия свят да открият предразполагащи към болести гени, които причиняват някои типове диабети, хипертония (високо кръвно налягане), рак, шизофрения и много други.

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
bg: Университет Мериленд Център за Биоинформатика и Изчислителна Биология

en: Life science research
bg: Проучване на науките за живота

en: The Lattice Project supplies computing power to scientists at the University of Maryland studying evolutionary relationships based on DNA sequence data; bacterial, plasmid, and virus protein sequences; and biological diversity in nature reserves.
bg: The Lattice Project предоставя изчислителна мощ на учени в Университета Мериленд изучаващи еволюционни взаимоотношения базирани на данни от ДНК последователности; бактериални, плазмидни и вирусови протеинови последователности; и биологическото разнообразие в природните резерви.

en: The Swiss Tropical Institute
bg: Швейцарски Тропически Институт

en: Epidemiology
bg: Епидемиология

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
bg: Моделите за симулация на динамиката на предаване и здравните ефекти на маларията са важен инструмент при контрола на маларията. Те могат да бъдат използвани за определяне на оптималните стратегии за мрежи от доставящи комари, химиотерапия, или нови ваксини в момент на разработване и изпитание.  Подобно моделиране е изключително трудоемко за изчисление с компютър, и изисква симулации с големи човешки популации с разнообразни комбинации от параметри свързани с биологически и социални фактори които влияят на разпространението на болестта.

en: University of Washington
bg: Университет Вашингтон

en: Biology
bg: Биология

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, Malaria, Cancer, and Alzheimer's
bg: Определете 3-измерните форми на протеини в проучване което може в крайна сметка да доведе до откриване на лекарства за някои главни човешки болести. Като работите с Rosetta@home ще ни помогнете да ускорим и разширим нашето проучване по начин по който не бихме могли без вашата помощ. Вие също ще помагате на нашите опити за създаване на нови протеини за борба срещу болести като СПИН, Малария, Рак и Болестта на Алцхаймер

en: University of Vienna
bg: Университет Виена

en: Calculate similarities between proteins. SIMAP provides a public database of the resulting data, which plays a key role in many bioinformatics research projects.
bg: Изчислявайте подобности между протеини. SIMAP осигурява публична база данни от произлезлите данни, която играе ключова роля в много проекти за проучване в биоинформатиката.

en: Earth Sciences
bg: Науки за Земята

en: Oxford University
bg: Университет Оксфорд

en: Climate study
bg: Изучаване на климата

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
bg: Проучвайте приближенията които трябва да се направят в най-развитите климатични модели в наши дни. Като изчисляваме модела хиляди пъти ние се надяваме да открием как той реагира на най-фините настройки на тези приближения - достатъчно фини за да не правят приближенията по-малко реалистични. Това ще ни позволи да подобрим нашето разбиране за това колко чувствителни са нашите модели на малки промени и също на промени във въглеродния диоксид и серния цикъл. Това ще ни позволи да проучим как климата може да се промени през следващото столетие при голям обхват от сценарии.

en: Astronomy
bg: Астрономия

en: We will combine the spectral coverage of GALEX, Pan-STARRS1, and WISE to generate a multi-wavelength UV-optical-NIR galaxy atlas for the nearby Universe. We will measure physical parameters (such as stellar mass surface density, star formation rate surface density, attenuation, and first-order star formation history) on a resolved pixel-by-pixel basis using spectral energy distribution (SED) fitting techniques in a distributed computing mode.
bg: Ние ще комбинираме спектралното покритие от GALEX, Pan-STARRS1 и WISE за да генерираме много-честотен UV-оптически-NIR галактически атлас на близко разположената до нас Вселена. Ще измерваме физически параметри (като например плътността на повърхността на звздната маса, плътността на повърхността на темпото на образуване на звезди, разреждането и историята на образуването на първородните звезди) на базата на непоколебима пиксел по пиксел основа като използваме напасващи техники за спектрално енергийно разпределение (SED) в режим на разпределени компютърни изчисления.

en: University of Texas at Austin
bg: Университет Тексас в Остин

en: Chemistry
bg: Химия

en: A common problem in theoretical chemistry, condensed matter physics and materials science is the calculation of the time evolution of an atomic scale system where, for example, chemical reactions and/or diffusion occur. Generally the events of interest are quite rare (many orders of magnitude slower than the vibrational movements of the atoms), and therefore direct simulations, tracking every movement of the atoms, would take thousands of years of computer calculations on the fastest present day computer before a single event of interest can be expected to occur.  Our research group is interested in calculating the long time dynamics of systems.
bg: Често срещан проблем в теоретичната химия, физиката на кондензирана материя и материалознанието е определянето на еволюцията на система с атомен размер във времето където, например, протичат химически реакции и/или дифузия. Общо казано събитията от които се интересуваме са доста редки (на степен много пъти по-малка от вибрационните движения на атомите) и затова директни симулации, проследяващи всяко движение на атомите, биха отнели хиляди години компютърни изчисления на най-бързия компютър в наши дни преди да се появи единично събитие представляващо интерес за нас.  Нашата проучвателна група се интересува от изчисляване на динамиката на системите в много дълъг период.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
bg: Университет Илинойс в Урбана-Шампейн

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
bg: Целта на Cosmology@Home е да търси за модел който най-добре описва нашата Вселена и да намери обхват от модели които съвпадат с наличните данни за физиката на астрономическите елементарни частици.

en: Rensselaer Polytechnic Institute
bg: Политехнически Институт Ренселеър

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
bg: Целта на Milkyway@Home е да създаде изключително точен три измерен модел на галактиката Млечен Път използвайки данни събрани от Слоун Цифрово Наблюдение на Небето.

en: Leiden University, The Netherlands
bg: Университет Лейден, Холандия

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
bg: Класически изчисления на повърхнини използващи Класическа Динамика.  Leiden Classical позволява на доброволци, студенти и други учени да предоставят своите собствени изчисления на мрежата. Всеки потребител има своя собствена опашка от задачи от Класическата Динамика. По този начин студенти са използвали мрежата за да симулират течен аргон, или да тестват валидността на закона за идеален газ като реално правят симулациите през мрежата.

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
bg: Университет Уисконсин - Милуоки, Институт Макс Планк

en: Astrophysics
bg: Астрофизика

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
bg: Претърсвайте за въртящи се неутронни звезди (също наричани пулсари) като използвате данни от гравитационните детектори за вълни LIGO и GEO и от радио обсерваторията в Аресибо.  Einstein@Home е проект в чест на Световната Година за Физика 2005г. и е поддържан от Американското Физическо Общество (APS) и определен брой международни организации.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
bg: CERN - ЦЕРН (Европейска Организация за Ядрени Изследвания)

en: Physics
bg: Физика

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
bg: Големият Адронен Колайдер (LHC) е ускорител на частици в CERN - ЦЕРН, Европейската Организация за Ядрени Изследвания, и е най-голямата лаборатория за изследване на физиката на елементарните частици.  Той е най-мощният инструмент някога строен за изследване на свойствата на елементарните частици. LHC@home прави симулации за да подобри дизайна на LHC и неговите детектори.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for full-fledged LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
bg: Този проект използва разработена от CERN технология на виртуална машина за напълно развита в Големия Адронен Колайдер LHC симулация на физически събития за изчисляване на компютри на доброволци.  Изисква инсталация на ВиртуалнаКутия на вашия компютър

en: University of California, Berkeley
bg: Калифорнийски Университет, Бъркли

en: Astrophysics, astrobiology
bg: Астрофизика, астробиология

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
bg: SETI (Търсене на Извънземен Интелект) представлява научна област, чиято цел е да открие интелигентен извънземен живот. Един подход, известен като радио SETI, използва радио телескопи, които да слушат за ниско-честотни радио сигнали от космоса. Подобни сигнали не е известно да се появяват по естествен начин, за това тяхното засичане би доказало наличието на извънземна технология.

en: Bielefeld University of Applied Sciences
bg: Университет Билефелд за Приложни Науки

en: Chemical engineering and nanotechnology
bg: Химично инженерство и нанотехнологии

en: The study of molecular magnets and controlled nanoscale magnetism.  These magnetic molecules may be used to develop tiny magnetic switches, with applications in medicine (such as local tumor chemotherapy) and biotechnology.
bg: Изучаване на молекулярни магнити и контролиран нано-мащабен магнетизъм.  Тези магнетични молекули могат да бъдат използвани за разработване на магнетични превключватели, с приложения в медицината (като например за локална химиотерапия на тумори) и био-технологиите.

en: Multiple applications
bg: Множество приложения

en: Chinese Academy of Sciences
bg: Китайска Академия на Науките

en: Physics, biochemistry, and others
bg: Физика, биохимия и други

en: The objective of CAS@home is to encourage and assist scientists in China to adopt the technologies of volunteer computing and volunteer thinking for their research.
bg: Целта на CAS@home е да окуражи и подпомогне учени в Китай да приспособят технологиите на споделеното изчисляване и споделеното мислене за своите проучвания.

en: Mathematics, physics, evolution
bg: Математика, физика, еволюция

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
bg: Yoyo@home е посредник между BOINC и няколко съществуващи проекта за споделени изчисления: ECM, Muon, Evolution@home и distributed.net

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
bg: MTA-SZTAKI Лаборатория за Паралелни и Разпределени Системи (Унгария)

en: European research projects
bg: Европейски изследователски проекти

en: The EDGeS@Home Beta project integrates volunteer computing into the service grid network of Europe by allowing service grids to send workunits to be processed by the volunteers of this project. The scientific projects covered by the project include math, physics, biology, etc.
bg: Проектът EDGeS@Home Beta интегрира споделено изчисляване в сервизната решетка на Европа като позволява на сервизни мрежи да изпращат задачи за обработване от доброволци участващи в този проект. Научните проекти включени в този проект включват математика, физика, биология и др.

en: Spanish universities and research centers
bg: Испански университети и центрове за проучвания

en: Various Spanish research projects
bg: Различни испански изследователски проекти

en: Research in physics, material science, and biomedicine
bg: Изследвания във физиката, материалознанието и био-медицината

en: IBM Corporate Citizenship
bg: IBM Корпоративно Гражданство

en: Medical, environmental and other humanitarian research
bg: Медицинско, насочено към околната среда и друго хуманитарно изследване

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
bg: За последващо критично проучване с нестопанска цел на някои от най-належащите човешки проблеми, като се създаде най-голямата в света мрежа за споделени изчисления.  Проучването включва ХИВ-СПИН, рак, тропически и други пренебрегвани болести, слънчевата енергия, питейната вода и много други.

en: Mathematics, computing, and games
bg: Математика, изчисления и игри

en: Computer Science
bg: Компютърна Наука

en: Mathematics, Physics, Artificial Intelligence
bg: Математика, Физика, Изкуствен Интелект

en: Simulation of quantum computing; Goldbach's conjecture.
bg: Симулация на квантови изчисления; Предположение на Goldbach.

en: Cryptography
bg: Криптография

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
bg: Опит да се дешифрират 3 оригинални Енигма съобщения. Сигналите са били засечени в Северния Атлантик през 1942г. и се смята, че не могат да бъдат разбити.

en: Mathematics
bg: Математика

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
bg: Изучаване на Collatz Conjecture, нерешено предположение в математиката

en: California State University Fullerton
bg: Калифорнийски Щатски Университет Филертон

en: Factorization of large integers
bg: Разлагане на големи цели числа

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
bg: NFS@Home е изследователски проект който използва Интернет-свързани компютри за да правят пресяващи стъпки от алгоритъм за разлагане на големи цели числа чрез метод на Пресяване на Числово Поле. Като млад ученик в училище Вие сте получили своя пръв опит в разлагането на цяло число на прости множители като например 15 = 3 * 5 или 35 = 5 * 7. NFS@Home е продължение на този опит, обаче с цели числа които са със стотици цифри дължина.

en: Vilnius Gediminas Technical University and Kaunas University of Technology (Lithuania)
bg: Технически Университет Вилнюс Гедиминас и Университет по Технология Каунас (Литва)

en: Software testing
bg: Тестване на софтуер

en: The aim of this project is to provide a powerful distributed computing platform for scientists of Vilnius Gediminas Technical University (VGTU) as well as others Lithuanian academic institutions.  Current applications involve the study of Monte-Carlo based software testing.
bg: Целта на този проект е да предостави мощна платформа за споделени изчисления на учените от Техническия Университет Вилнюс Гедиминас (VGTU) а също така и на други Литовски академични институции.  Текущите приложения включват изучаване и тестване на софтуер базиран на метода на Монте Карло.

en: Mathematical Institute of Leiden University / Kennislink
bg: Математически Институт в Университет Лейден / Кенислинк

en: Search for 'abc-triples': positive integers a,b,c such that a+b=c, a &lt; b &lt; c, a,b,c have no common divisors and c > rad(abc), where rad(n) is the product of the distinct prime factors of n. The ABC conjecture says that there are only finitely many a,b,c such that log(c)/log(rad(abc)) > h for any real h > 1. The ABC conjecture is currently one of the greatest open problems in mathematics. If it is proven to be true, a lot of other open problems can be answered directly from it.
bg: Търсене на 'abc-тройки': положителни цели числа a,b,c такива че a+b=c, a &lt; b &lt; c, a,b,c нямат общи делители и c > rad(abc), където rad(n) е произведението от различните прости множители на n. Предположението за ABC твърди, че съществуват краен брой a,b,c такива, че log(c)/log(rad(abc)) > h за всяко реално h > 1. Предположението за ABC в момента е един от най-големите проблеми в математиката. Ако се докаже, че е вярно, много други отворени проблеми могат да бъдат решени директно от него.

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
bg: Primegrid управлява множество проекти, които търсят много големи прости числа под различни форми, включително и търсенето на най-голямото известно просто число.

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
bg: Колеж РейнМейн Университет по Приложни Науки

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
bg: Търсене на опровержения за две предположения свързани с идентифицирането на прости числа

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
bg: Намиране на всички обобщени двойни бройни системи (в които за основа са матрици, а за цифри са вектори) до размерност 11.

en: Comment
bg: Коментар

en: News is available as an %sRSS feed%s
bg: Новини са налични и под формата на %sRSS feed%s
