BOINC 7.4 - en to el translation catalogue (659 entries)

en: Identify your account at %s
el: Αναγνωρίστε τον λογαριασμό σας στο %s

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
el: Παρακαλώ εισάγετε τις πληροφορίες του λογαριασμού σας(για να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του έργου)

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
el: Αυτό το πρόγραμμα δεν δέχεται νέους λογαριασμούς αυτή τη στιγμή.
    Μπορείτε να το προσθέσετε μόνο εάν έχετε ήδη έναν λογαριασμό.

en: Are you already running this project?
el: Εκτελείτε ήδη αυτό το έργο;

en: &No, new user
el: &Όχι, νέος χρήστης

en: &Yes, existing user
el: &Ναι, υπάρχων χρήστης

en: Find login information
el: Εύρεση πληροφοριών σύνδεσης

en: &Password:
el: &Κωδικός:

en: Choose a &password:
el: Επιλέξτε έναν &κωδικό:

en: C&onfirm password:
el: Ε&πιβεβαίωση Κωδικού:

en: Are you already running %s?
el: Εκτελείτε ήδη %s;

en: &Username:
el: &Όνομα χρήστη:

en: &Email address:
el: &Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (Email):

en: minimum length %d
el: ελάχιστο μήκος %d

en: Forgot your password?
el: Ξεχάσατε τον κωδικό σας;

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
el: Αν δεν έχετε εγγραφεί ήδη με αυτό το πρόγραμμα διαχείρισης λογαριασμού,
    παρακαλούμε κάντε το προτού προσωρήσετε. Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο
    για να εγγραφείτε ή για να ανακτήσετε έναν ξεχασμένο κωδικό.

en: Add project
el: Προσθήκη έργου

en: Update account manager
el: Ενημέρωση του προγράμματος διαχείρισης λογαριασμού

en: Please enter a user name.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα χρήστη.

en: Please enter a password of at least %d characters.
el: Παρακαλώ εισάγετε έναν κωδικό με τουλάχιστον %d χαρακτήρες.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
el: Ο κωδικός και ο κωδικός επιβεβαίωσης δεν ταιριάζουν. Παρακαλούμε επαναπληκτρολογήστε τους.

en: Choose an account manager
el: Επιλέξτε ένα πρόγραμμα διαχείρισης λογαριασμού

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
el: Για να επιλέξετε έναν διαχειριστή λογαριασμών, πατήστε το όνομά του ή 
    πληκτρολογήστε την ηλεκτρονική του διεύθυνση παρακάτω.

en: Communicating with %s.
el: Επικοινωνία με %s.

en: Communicating with server.
el: Γίνεται επικοινωνία με τον διακομιστή(server).

en: Please wait...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: An internal server error has occurred.
el: Συνέβει ένα εσωτερικό σφάλμα στον διακομιστή.

en: Connected
el: Συνδεδεμένος

en: Disconnected
el: Αποσυνδεδεμένος

en: Close the %s window
el: Κλείσιμο του παραθύρου %s

en: &Close Window
el: &Κλείσιμο Παράθυρου

en: Exit %s
el: Έξοδος %s

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
el: &Ανακοινώσεις	Ctrl+Shift+N

en: Display notices
el: Εμφάνιση ανακοινώσεων

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
el: &Προγράμματα	Ctrl+Shift+Π

en: Display projects
el: Εμφάνιση έργων

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
el: &Εργασίες	Ctrl+Shift+T

en: Display tasks
el: Εμφάνιση εργασιών

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
el: Μετα&φορές	Ctrl+Shift+X

en: Display transfers
el: Εμφάνιση μεταφορών

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
el: &Στατιστικά	Ctrl+Shift+Σ

en: Display statistics
el: Εμφάνιση στατιστικών

en: &Disk usage	Ctrl+Shift+D
el: Χρήση &δίσκου	Ctrl+Shift+Δ

en: Display disk usage
el: Εμφάνιση χρήσης δίσκου

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
el: Απλή &Εμφάνιση...	Ctrl+Shift+Ε

en: Display the simple graphical interface.
el: Εμφάνιση απλού γραφικού περιβάλλοντος.

en: &Add project or account manager...
el: &Προσθήκη έργου ή διαχειριστή λογαριασμού...

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
el: Προσφέρετε εθελοντικό έργο για οποιοδήποτε απο τα 30+ ή και για όλα τα έργα σε πολλούς επιστημονικούς τομείς

en: &Synchronize with %s
el: &Συγχρονισμός με %s

en: Get current settings from %s
el: Παραλαβή τρεχόντων ρυθμίσεων από το %s

en: &Add project...
el: &Προσθήκη έργου...

en: Add a project
el: Προσθήκη ενός έργου

en: S&top using %s...
el: Π&αύση χρήσης του %s...

en: Remove this computer from account manager control.
el: Αφαίρεση αυτού του υπολογιστή απο τον έλεγχο του διαχειριστή λογαριασμών.

en: &Options...
el: &Επιλογές...

en: Configure display options and proxy settings
el: Διαμόρφωση επιλογών προβολής και ρυθμίσεων proxy

en: Computing &preferences...
el: &Προτιμήσεις επεξεργασίας...

en: Configure computing preferences
el: Διαμόρφωση προτιμήσεων επεξεργασίας

en: &Run always
el: &Διαρκής εκτέλεση

en: Allow work regardless of preferences
el: Εκτέλεση &ανεξαρτήτως των προτιμήσεων

en: Run based on &preferences
el: Εκτέλεση βάσει &προτιμήσεων

en: Allow work according to preferences
el: Εκτέλεση σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας

en: &Suspend
el: Προσωρινή παύση

en: Stop work regardless of preferences
el: Παύση ανεξαρτήτως των προτιμήσεων

en: Use GPU always
el: Συνεχής χρήση της μονάδας επεξεργασίας γραφικών

en: Allow GPU work regardless of preferences
el: Εκτέλεση εργασιών για τη μονάδα επεξεργασίας γραφικών ανεξαρτήτως των προτιμήσεων

en: Use GPU based on preferences
el: Χρήση της μονάδα επεξεργασίας γραφικών βάση των προτιμήσεων

en: Allow GPU work according to preferences
el: Χρήση εργασιών για τη μονάδα επεξεργασίας γραφικών σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας

en: Suspend GPU
el: Παύση της μονάδας επεξεργασίας γραφικών

en: Stop GPU work regardless of preferences
el: Παύση της μονάδας επεξεργασίας γραφικών ανεξαρτήτως των προτιμήσεων

en: Network activity always available
el: Συνεχής πρόβαση στο δίκτυο

en: Allow network activity regardless of preferences
el: Σύνδεση στο δίκτυο &ανεξαρτήτως των προτιμήσεων

en: Network activity based on preferences
el: Πρόσβαση στο δίκτυο βάση προτιμήσεων

en: Allow network activity according to preferences
el: Σύνδεση στο δίκτυο σύμφωνα με τις προτιμήσεις

en: Network activity suspended
el: Παύση πρόσβασης στο δίκτυο

en: Stop BOINC network activity
el: Να σταματήσει η χρήση του δικτύου απο το BOINC

en: Connect to another computer running %s
el: Σύνδεση σε κάποιον άλλον υπολογιστή εκτελόντας %s

en: Select computer...
el: Επιλογή Υπολογιστή...

en: Shut down connected client...
el: Κλείσιμο συνδεδεμένου προογράμματος...

en: Shut down the currently connected client
el: Κλείσιμο του τρέχοντος συνδεδεμένου προγράμματος

en: Run CPU &benchmarks
el: Εκτέλεση &μετρήσεων κεντρικής μονάδας επεξεργασίας

en: Runs BOINC CPU benchmarks
el: Εκτέλεση μετρήσεων υπολογιστικής ισχύως επεξεργαστή για το BOINC

en: Do network communication
el: Επικοινωνία με το δίκτυο

en: Do all pending network communication
el: Εκτέλεση επικοινωνιών με το δίκτυο που εκκρεμούν

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
el: Άνοιγμα πληροφοριών διαμόρφωσης απο τα αρχεία cc_config.xml και app_config.xml

en: Read local prefs file
el: Διαβάστε το αρχείο προτιμήσεων

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
el: Άνοιγμα των προτιμήσεων από το αρχείο global_prefs_override.xml.

en: Launch another instance of %s...
el: Εκτέλεση ενός αντίτυπου του %s...

en: Launch another %s
el: Εκτέλεση ενός %s

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
el: Ημερολόγιο γεγονότων...	 Ctrl+Shift+E

en: Display diagnostic messages.
el: Εμφάνιση διαγνωστικών μηνυμάτων.

en: %s &help
el: %s& βοήθεια

en: Show information about %s
el: Έμφάνιση πληροφοριών για%s

en: &%s help
el: &Βοήθεια για το %s

en: Show information about the %s
el: Προβολή πληροφοριών σχετικά με το %s

en: Show information about BOINC and %s
el: Προβολή πληροφοριών για το BOINC και το %s

en: &About %s...
el: &Σχετικά με το %s...

en: Licensing and copyright information.
el: Πληροφορίες άδειας χρήσης και copyright.

en: &File
el: &Αρχείο

en: &View
el: &Προβολή

en: &Tools
el: &Εργαλεία

en: &Activity
el: &Δραστηριότητα

en: A&dvanced
el: &Για προχωρημένους

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: %s - Stop using %s
el: %s - Παύση χρήσης του %s

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
el: Εάν σταματήσετε να χρησιμοποιείτε το %s,
    θα κρατήσετε όλα τα τωρινά έργα σας,
    αλλά θα πρέπει να τα διαχειρίζεστε χειροκίνητα.
    
    Θέλετε όντως να σταματήσετε να χρησιμοποιείτε το %s;

en: %s - Shut down the current client...
el: %s - Κλείσιμο του τρέχοντος προγράμματος...

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
el: %s θα κλείσει το τρέχον πρόγραμμα
    και θα σας παρακινήσει για να συνδεθείτε σε άλλο πάροχο.

en: %s has successfully added %s
el: %s προσέθεσε επιτυχώς το %s

en: Connecting to %s
el: Σύνδεση στο %s

en: Connected to %s (%s)
el: Συνδέθηκε στο %s (%s)

en: Username already in use
el: Το όνομα του χρήστη χρησιμοποιείται ήδη

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
el: Ένας λογαριασμός με αυτό το όνομα χρήστη υπάρχει ήδη και έχει ένα
    διαφορετικό κωδικό πρόσβασης από αυτόν που εισήγατε.
    
    Παρακαλούμε επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του έργου και ακολουθήστε τις οδηγίες εκεί.

en: Email address already in use
el: Αυτή η διεύθυνση email χρησιμοποείται ήδη

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
el: Ένας λογαριασμός με αυτή τη διεύθυνση email υπάρχει ήδη και έχει
    διαφορετικό κωδικό πρόσβασης από αυτό που εισάγατε.
    
    Παρακαλούμε επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του προγράμματος και ακολουθήστε τις οδηγίες εκεί.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
el: Γίνεται επικοινωνία με το πρόγραμμα του BOINC. Παρακαλώ περιμένετε...

en: &Quit %s
el: &Έξοδος %s

en: E&xit %s
el: Έ&ξοδος %s

en: %s - Communication
el: %s - Επικοινωνία

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: %s - Connection Error
el: %s - Σφάλμα Επικοινωνίας

en: You currently are not authorized to manage the client.
    Please contact your administrator to add you to the 'boinc_users' local user group.
el: Αυτή τη στιγμή δεν έχετε δικαίωμα να διαχειριστείτε το πρόγραμμα.
    Παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή σας για να σας προσθέσει στην τοπική λίστα χρηστών 'χρήστες του BOINC'.

en: Authorization failed connecting to running client.
    Make sure you start this program in the same directory as the client.
el: Η άδεια σύνδεσης για την εκτέλεση του προγράμματος απέτυχε.
    Φροντίστε να ξεκινήσετε το έργο στην ίδια τοποθεσία με το πρόγραμμα.

en: Authorization failed connecting to running client.
el: Η άδεια εισόδου για την εκτέλεση του προγράμματος απέτυχε.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
el: Ο κωδικός που εισάγατε είναι λανθασμένος, παρακαλούμε ξαναδοκιμάστε

en: %s - Connection Failed
el: %s- Η σύνδεση απέτυχε

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
el: %s δε μπορεί να συνδεθεί στο %s πρόγραμμα.
    Θέλετε να δοκιμάσετε ξανά;

en: %s - Daemon Start Failed
el: %s - Η εκκίνηση του Daemon απέτυχε

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administative Tools->Services applet and start the BOINC service.
el: %s δε μπορεί να εκκινήσει το %s πρόγραμμα.
    Παρακαλώ ανοίξτε τον Πίνακα Ελέγχου->Εργαλεία Διαχειριστή->Πρόγραμμα υπηρεσιών και ξεκινήστε την υπηρεσία BOINC.

en: %s is not able to start a %s client.
    Please start the daemon and try again.
el: %s δε μπορεί να εκκινήσει το %s πρόγραμμα.
    Παρακαλώ ανοίξτε το daemon και δοκιμάστε ξανά.

en: %s - Connection Status
el: %s - Κατάσταση Σύνδεσης

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
el: %s δεν ειναι συνδεδεμένο αυτή τη στιγμή σε ένα %s πρόγραμμα.
    Παρακαλώ χρησιμοποιείστε την επιλογή " Προχωρημένα\ Επιλογή Υπολογιστή..." για να συνδεθείτε σε ένα %s πρόγραμμα.
    Για να συνδεθείτε στον τοπικό σας υπολογιστή, παρακαλώ χρησιμοποιείστε το "τοπικός φιλοξενητής" ως όνομα φιλοξενητή.

en: %s - Unexpected Exit
el: %s - Απρόσμενη Έξοδος

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
el: Το %s πρόγραμα έχει κλείσει απροσδόκητα 3 φορές στο διάστημα των τελευταίων %d λεπτών.
    Θα θέλατε να γίνει επανεκκίνηση ξανά;

en: %s - Network Status
el: %s- Κατάσταση δικτύου

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
el: %s χρειάζεται να συνδεθεί στο διαδίκτυο.
    Να το επιχειρήσει τώρα;

en: %s is connecting to the Internet.
el: %s συνδέεται στο διαδίκτυο.

en: %s has successfully connected to the Internet.
el: %s συνθέθηκε επιτυχώς στο διαδίκτυο.

en: %s failed to connect to the Internet.
el: %s απέτυχε να συνδεθεί στο διαδίκτυο.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
el: %s εντόπισε ότι είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο.
    Ενημέρωση όλων των έργων και επανάληψη όλων των μεταφορών.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
el: %s αποσυνδέθηκε επιτυχώς από το διαδίκτυο.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
el: %s απέτυχε να αποσυνδεθεί από το διαδίκτυο.

en: You currently are not authorized to manage the client.
    
    To run %s as this user, please:
      - reinstall %s answering "Yes" to the question about
         non-administrative users
     or
      - contact your administrator to add you to the 'boinc_master'
         user group.
el: Αυτή τη στιγμή δεν έχετε δικαίωμα να διαχειριστείτε το πρόγραμμα.
    
    Για να εκτελέσετε το %s, παρακαλώ:
    - κάντε επανεγκατάσταση %s απαντώντας "Ναί" στην ερώτηση για 
    μη-διαχειριστές χρήστες
    ή
    επικοινωνήστε με τον διαχειριστή σας για να σας προσθέσει στους 'χρήστες του boinc"
    λίστα χρηστών.

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
el: %s δικαιώματα ιδιοκτησίας ή δικαιώματα χρήσης δεν ρυθμίστηκαν σωστά, παρακαλώ επαναγκαταστείστε το %s.
    (Κωδικός σφάλματος %d

en:  at
el: στο

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
el: Χρειάζεται να γίνει επανεκκίνηση ώστε το BOINC να τρέξει σωστά.
    Παρακαλώ επανακκινείστε τον υπολογιστή σας και δοκιμάστε ξανά.

en: BOINC Manager
el: Διαχειριστής του BOINC

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
el: Ο διαχειριστής του BOINC ξεκίνησε αυτόματα με το λειτουργικό σύστημα

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
el: Εκίννηση του BOINC ούτως ώστε μόνο το εικονίδιο στη μπάρα να είναι ορατό

en: Directory containing the BOINC Client executable
el: Διεύθυνση που περιέχει το εκτελέσιμο πρόγραμμα του BOINC

en: BOINC data directory
el: διεύθυνση δεδομένων του BOINC

en: Host name or IP address
el: Όνομα παρόχου ή διεύθυνση IP

en: GUI RPC port number
el: Αριθμός θύρας GUI RPC

en: Password
el: Κωδικός

en: Startup BOINC with these optional arguments
el: Εκκίνηση του Boinc με αυτές τις προαιρετικές ρυθμίσεις

en: disable BOINC security users and permissions
el: Απενεργοποιήστε τις ασφάλειες και τα δικαιώματα του χρήστη

en: (Automatic Detection)
el: (Αυτόματη Αναγνώριση)

en: (Unknown)
el: (Άγνωστο)

en: (User Defined)
el: (Καθορισμός από το Χρήστη)

en: Open %s Web...
el: Άνοιγμα %s ιστού...

en: Open %s...
el: Άνοιγμα %s...

en: Snooze
el: Αδρανοποίηση

en: Snooze GPU
el: Αδρανοποίηση μονάδας επεξεργασίας γραφικών

en: E&xit
el: Έ%ξοδος

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Computing is enabled
el: Η επεξεργασία έχει ενεργοποιηθεί

en: Computing is suspended -
el: Η επεξεργασία έχει παυθεί -

en: GPU computing is enabled
el: Η επεξεργασία με την μονάδα επεξεργασίας γραφικών έχει ενεργοποιηθεί

en: GPU computing is suspended -
el: Η επεξεργασία με την μονάδα επεξεργασίας γραφικών έχει παυθεί -

en: Network is enabled
el: Το δίκτυο έχει ενεργοποιηθεί

en: Network is suspended -
el: Το δίκτυο έχει παυθεί -

en: Reconnecting to client.
el: Επανασύνδεση με το πρόγραμμα.

en: Not connected to a client.
el: Μη συνδεδεμένος με το πρόγραμμα.

en: %s Notices
el: %s Ανακοινώσεις

en: There are new notices - click to view.
el: Υπάρχουν νέες ανακοινώσεις - πατήστε για να τις δείτε.

en: Failed to add project
el: Αποτυχία προσθήκης έργου

en: Failed to update account manager
el: Αποτυχία ενημέρωσης του διαχειριστή λογαριασμού

en: Failed to remove account manager
el: Αποτυχία αφαίρεσης διαχειριστή λογαριασμού

en: Failed to add account manager
el: Αποτυχία προσθήκης του διαχειριστή λογαριασμού

en: Click Finish to close.
el: Πατήστε Τέλος για να κλείσετε

en: Messages from server:
el: Μηνύματα από το διακομιστή:

en: Project added
el: Το έργο προστέθηκε

en: This project has been successfully added.
el: Αυτό το έργο προστέθηκε με επιτυχία.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
el: Όταν κάνετε κλίκ στο Τέλος, ο φυλλομετρητής σας θα μεταφερθεί στη σελίδα όπου
    μπορείτε να καθορίσετε το όνομα του λογαριασμού σας και τις προτιμήσεις σας.

en: Update from %s completed.
el: Η ενημέρωση απο το %s ολοκληρώθηκε.

en: Update completed.
el: Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε.

en: Now using account manager
el: Τώρα γίνεται χρήση διαχειριστή λογαριασμού

en: Welcome to %s!
el: Καλώς Ήρθατε στο %s!

en: You are now using %s to manage accounts.
el: Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείτε %s για να διαχειριστείτε του λογαριασμούς.

en: You are now using this account manager.
el: Αυτή τη στιγμή γίνεται χρήση αυτού του διαχειριστή λογαριασμού.

en: About %s
el: Σχετικά με %s

en: Version:
el: Έκδοση:

en: wxWidgets Version:
el: Έκδοση των wxWidgets:

en: &OK
el: Εντάξει

en: invalid time, format is HH:MM
el: Εσφαλμένος χρόνος, η μορφή είναι ΩΩ:ΛΛ

en: invalid time interval, format is HH:MM-HH:MM
el: εσφαλμένο χρονικό διάστημα, η μορφή είναι ΩΩ:ΛΛ-ΩΩ:ΛΛ

en: invalid input value detected
el: εντοπίστηκε εσφαλμένη εισαγμένη τιμή

en: Validation Error
el: Σφάλμα επικύρωσης

en: Applications to add
el: Εφαρμογές για να προσθέσετε

en: '%s' is not an executable application.
el: '%s' δεν είναι μια εκτελέσιμη εφαρμογή.

en: Add Exclusive App
el: Προσθήκη Αποκλειστικής εφαρμογής

en: Name of application to add?
el: Όνομα εφαρμογής που προσθέτετε;

en: Add exclusive app
el: Προσθήκη αποκλειστικής εφαρμογής

en: Application names must end with '%s'
el: Τα ονόματα εφαρμογών πρέπει να τελειώνουν σε '%s'

en: '%s' is already in the list.
el: '%s' υπάρχει ήδη στη λίστα.

en: Do you really want to clear all local preferences?
    (This will not affect exclusive applications.)
el: Θέλετε πραγματικά να σβήσετε όλες τις τοπικές προτιμήσεις;
    (Αυτό δε θα επηρεάσει τις αποκλειστικές εφαρμογές.)

en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: clear all local preferences and close the dialog
el: εκκαθάριση όλων των τοπικών προτιμήσεων και κλείσιμο διαλόγου

en: processor usage
el: χρήση επεξεργαστή

en: network usage
el: χρήση δικτύου

en: disk and memory usage
el: χρήση δίσκου και μνήμης

en: exclusive applications
el: αποκλειστικές εφαρμογές

en: OK
el: ΕΝΤΑΞΕΙ

en: save all values and close the dialog
el: σώσε όλες τις τιμές και κλείσε το παράθυρο

en: close the dialog without saving
el: κλείσε το παράθυρο χωρίς να σωθούν οι τιμές

en: Help
el: Βοήθεια

en: shows the preferences web page
el: δείχνει την ιστοσελίδα προτιμήσεων

en: Computing allowed
el: Επεξεργασία επιτρέπεται

en: While computer is on batteries
el: Ενώ ο υπολογιστής τροφοδοτείται απο μπαταρίες

en: check this if you want this computer to do work while it runs on batteries
el: επιλέξτε αυτό αν θέλετε ο υπολογιστής σας να εκτελεί εργασίες , ενώ τροφοδοτείται απο μπαταρίες

en: While computer is in use
el: Όταν ο υπολογιστης είναι σε χρήση

en: check this if you want this computer to do work even when you're using it
el: επιλέξτε αυτό αν θέλετε ο υπολογιστής σας να εκτελεί εργασίες ακόμη και αν τον χρησιμοποιείτε

en: Use GPU while computer is in use
el: Χρήση της μονάδας επεξεργασίας γραφικών ενώ ο υπολογιστής χρησιμοποιείται

en: check this if you want your GPU to do work even when you're using the computer
el: επιλέξτε αυτό, αν θέλετε η μονάδα επεξεργασίας γραφικών να εκτελεί εργασίες ακόμη και αν χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή σας

en: Only after computer has been idle for
el: Μόνο αν ο υπολογιστής ήταν αδρανής για

en: do work only after you haven't used the computer for this number of minutes
el: εκτέλεση εργασιών μόνο αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή σας για τον εξής αριθμό λεπτών

en: minutes
el: λεπτά

en: While processor usage is less than
el: Ενώ η χρήση του επεξεργαστή είναι μικρότερη απο

en: suspend work if processor usage exceeds this level
el: αναστολή εργασιών εάν η χρήση του επεξεργαστή υπερβεί το όριο

en: percent (0 means no restriction)
el: τοις εκατό (0 σημαίνει κανένας περιορισμός)

en: Every day between hours of
el: Κάθε μέρα μεταξύ των ορών

en: start work at this time
el: εκκίνηση εργασιών αυτή την ώρα

en: and
el: και

en: stop work at this time
el: σταμάτημα εργασιών αυτή την ώρα

en: (no restriction if equal)
el: (κανένας περιορισμός εάν είναι ίσα)

en: check box to specify hours for this day of week
el: επιλέξτε το κουτάκι για να προσδιορίσετε τις ώρες για αυτή τη μέρα της εβδομάδας

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Other options
el: Άλλες επιλογές

en: Switch between applications every
el: Αλλαγή ανάμεσα στις εφαρμογές κάθε

en: On multiprocessor systems, use at most
el: Σε πολυεπεξεργαστικά συστήματα, χρήση μέχρι

en: Use at most
el: Χρήση μέχρι

en: General options
el: Γενικές επιλογές

en: Maximum download rate
el: Μέγιστος ρυθμός λήψης

en: Maximum upload rate
el: Μέγιστος ρυθμός αποστολής

en: Transfer at most
el: Μεταφορά το μέγιστο

en: Skip image file verification
el: Παράκαμψη επαλήθευσης αρχείου εικόνας

en: check this if your Internet provider modifies image files
el: επιλέξτε αυτό εάν ο διαδικτυακός σας πάροχος τροποποιεί τα εικονικά αρχεία

en: Connect options
el: Επιλογές σύνδεσης

en: Confirm before connecting to internet
el: Επιβεβαιώστε πρωτού συνδεθείτε στο διαδίκτυο

en: if checked, a confirmation dialog will be displayed before trying to connect to the Internet
el: εάν επιλεχθεί, ένα παράθυρο επιβεβαίωσης θα εμφανιστεί πρωτού προσπαθήσετε να συνδεθείτε στο διαδίκτυο

en: Disconnect when done
el: Αποσύνδεση όταν τελειώσει

en: if checked, BOINC hangs up when network usage is done
    (only relevant for dialup-connection)
el: εάν επιλεχθεί, το BOINC θα κολλάει όταν η χρήση του δικτύου ολοκληρώνεται
    (σχετικό μόνο με dialup-συνδέσεις)

en: Network usage allowed
el: Χρήση του δικτύου επιτρέπεται

en: network usage start hour
el: Ώρα εκκίνησης χρήσης δικτύου

en: network usage stop hour
el: Ώρα σταματήματος χρήσης δικτύου

en: Disk usage
el: Χρήση δίσκου

en: the maximum disk space used by BOINC (in Gigabytes)
el: μέγιστος χώρος χρήσης του δίσκου απο το BOINC (σε Gigabytes)

en: Leave at least
el: Άφησε τουλάχιστον

en: BOINC leaves at least this amount of disk space free (in Gigabytes)
el: Το BOINC αφήνει τουλάχιστον αυτό το ποσό του δίσκου ελεύθερο (σε Gigabytes)

en: Gigabytes disk space free
el: Gigabytes ελεύθερου χώρου στο δίσκο

en: BOINC uses at most this percentage of total disk space
el: Το BOINC χρησιμοποιεί μέγιστο αυτό το ποσοστό του χώρου του δίσκου

en: % of total disk space
el: % του συνολικού χώρου του δίσκου

en: Tasks checkpoint to disk at most every
el: Εγγραφή σημείων ελέγχου της εφαρμογής στο δίσκο κάθε

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: % of page file (swap space)
el: % του αρχείου σελίδας (swap χώρος)

en: Memory usage
el: Χρήση μνήμης

en: % when computer is in use
el: % όταν ο υπολογιστης είναι σε χρήση

en: % when computer is idle
el: % όταν ο υπολογιστής είναι αδρανής

en: Leave applications in memory while suspended
el: Παραμονή των εφαρμογών στην μνήμη ενώ έχου παυθεί οι εργασίες

en: if checked, suspended work units are left in memory
el: εάν επιλεγεί, οι αναβληθείσες εργασίες παραμένουν στη μνήμη

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
el: Παύση χρήσης επεξεργαστή και δικτύου όταν εκτελούνται αυτές οι εφαρμογές:

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Add an application to this list
el: Προσθήκη μιας εφαρμογής στη λίστα

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove an application from this list
el: Αφαίρεση μιας εφαρμογής απο τη λίστα

en: For advanced options, refer to
el: Για προχωρημένες επιλογές, ανατρέξτε στο

en: %s - Event Log
el: %s - Καταγραφέας Συμβάντων

en: Project
el: Πρόγραμμα

en: Time
el: Χρόνος

en: Message
el: Μήνυμα

en: Copy all the messages to the clipboard.
el: Αντιγραφή όλων των μηνυμάτων στο πρόχειρο

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων μηνυμάτων στο πρόχειρο. Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλά μηνύματα κρατώντας πατημένο το κουμπί shift ή control ενώ πατάτε στα μηνύματα.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
el: Αντιγραφή επιλεγμένων μηνυμάτων στο clipboard. Μπορείτε να επιλέξετε πολλαπλά μηνύματα κρατώντας πατημένο το κουμπί shift ή control όταν κάνετε κλίκ στα μηνύματα.

en: &Close
el: &Έξοδος

en: Show messages for all projects
el: Εμφάνιση μηνυμάτων για όλα τα έργα.

en: Show only the messages for the selected project
el: Εμφάνιση μόνο των μηνυμάτων για το επιλεγμένο έργο

en: %s - Exit Confirmation
el: %s- Έξοδος επιβεβαίωσης

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
el: Αυτό θα τερμάτίσει το %s και τις εργασίες του ολοκληρωτικά μέχρι είτε η
    %s εφαρμογή είτε η προφύλαξη οθόνης του %s ξανατρέξει.
    
    Στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι καλύτερο απλά να κλείσετε το παράθυρο του %s
    απο το να κλείσετε την εφαρμογή; πράγμα που θα επιτρέψει στο %s να εκτελέσει τις
    εργασίες τις στιγμές που έχετε επιλέξει στις προτιμήσεις σας.

en: Remember this decision and do not show this dialog.
el: Να απομνημονευτεί η απόφαση και να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το παράθυρο.

en: &Cancel
el: Ακύρωση

en: Don't show this dialog again.
el: Μην ξαναεμφανίσεις αυτό το μήνυμα.

en: Project preference
el: Προτιμήσεις έργου

en: Properties of project
el: Ρυθμίσεις του προγράμματος

en: General
el: Γενικά

en: Master URL
el: Κεντρική ηλεκρονική διεύθυνση

en: User name
el: Όνομα Χρήστη

en: Team name
el: Όνομα ομάδας

en: Resource share
el: Μερίδα πόρων

en: Scheduler RPC deferred for
el: Το χρονοδιάγραμμα RPC αναβλήθηκε για

en: File downloads deferred for
el: Η λήψη του αρχείου αναβλήθηκε για

en: File uploads deferred for
el: Η αποστολή του αρχείου αναβλήθηκε για

en: Computer ID
el: Ταυτότητα υπολογιστή

en: yes
el: ναί

en: Suspended via GUI
el: Παύθηκε μέσω GUI

en: no
el: όχι

en: Don't request more work
el: Μη ζητήσετε επιπλέον εργασίες

en: Scheduler call in progress
el: Κλήση χρονοδιαγράμματος σε εξέλιξη

en: Added via account manager
el: Προστέθηκε μέσω του διαχειριστή λογαριασμού

en: Remove when tasks done
el: Αφαίρεση όταν οι εργασίες ολοκληρωθούν

en: Ended
el: Τελειωμένο

en: Credit
el: Πόντοι

en: User
el: Χρήστης

en: Host
el: Πάροχος

en: Scheduling
el: Χρήση χρονοδιαγράμματος

en: Scheduling priority
el: Προγραμματισμός προτεραιότητας

en: CPU
el: Επεξεργαστής

en: Duration correction factor
el: Παράγοντας διόρθωσης διάρκειας

en: Properties of task
el: Ιδιότητες εργασίας

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Name
el: Όνομα

en: State
el: Κατάσταση

en: Received
el: Ληφθέντα

en: Report deadline
el: Προθεσμία αναφοράς

en: Resources
el: Πόροι

en: CPU time at last checkpoint
el: Χρόνος χρήσης κεντρικής μονάδας επεξεργασίας στο τελευταίο σημείο ελέγχου

en: CPU time
el: Χρόνος Επεξεργαστή

en: Elapsed time
el: Χρόνος που έχει περάσει

en: Estimated time remaining
el: Εκτιμώμενος χρόνος που απομένει

en: Fraction done
el: Ολοκλήρωση κλάσματος

en: Virtual memory size
el: Μέγεθος εικονικής μνήμης

en: Directory
el: Διεύθυνση

en: Process ID
el: Ταυτότητα διαδικασίας

en: Local:
el: Τοπικό:

en: Options
el: Επιλογές

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: What language should BOINC use?
el: Τι γλώσσα να χρησιμοποιεί το BOINC;

en: Run Manager at login?
el: Εκτέλεση διαχειριστή κατά τη σύνδεση;

en: Run the BOINC Manager when you log on.
el: Εκτέλεση του BOINC διαχειριστή όταν συνδέεστε.

en: Enable Manager exit dialog?
el: Ενεργοποίηση παράθυρου εξόδου Διαχειριστή;

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
el: Εμφάνιση του παράθυρου εξόδου όταν τερματίζεται ο Διαχειριστής.

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης μέσω τηλεφώνου και Ιδιωτικού Εικονικού Δικτύου

en: &Set Default
el: Καθορισμός Εξ' ορισμού

en: &Clear Default
el: Καθάρισμα Εξ' ορισμού

en: Default Connection:
el: Εξ' ορισμού Σύνδεση:

en: Connections
el: Συνδέσεις

en: Connect via HTTP proxy server
el: Σύνδεση μέσω διακομιστή HTTP proxy

en: HTTP Proxy Server Configuration
el: Ρυθμίσεις διακομιστή HTTP Proxy

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Port:
el: Θύρα:

en: Don't use proxy for:
el: Να μη χρησιμοποιείται η proy για:

en: Leave these blank if not needed
el: Αφήστε τα κενά εάν δεν χρειάζονται

en: User Name:
el: Όνομα Χρήστη

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Connect via SOCKS proxy server
el: Σύνδεση μέσω διακομιστή SOCKS proxy

en: SOCKS Proxy Server Configuration
el: Ρυθμίσεις διακομιστή SOCKS Proxy

en: 1 week
el: 1 εβδομάδα

en: %s - Language Selection
el: %s- Επιλογή γλώσσας

en: The %s's language has been changed.  In order for this change to take effect, you must restart the %s.
el: Η %s γλώσσα έχει αλλάξει.  Για να τεθεί σε εφαρμογή αυτή η αλλαγή, πρέπει να επανεκκινήσετε το %s.

en: %s - Select Computer
el: %s - Επιλογή Υπολογιστή

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
el: To %s εκτελείται ήδη 
    σε αυτόν τον υπολογιστή. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο πρόγραμμα για να παρακολουθήσετε.

en: Host name:
el: Όνομα host:

en: Message boards
el: Ομάδες Συζητήσεων

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
el: Επικοινωνήστε με άλλους χρήστες στις ομάδες συζητήσεων του SETI@Home

en: Ask questions and report problems
el: Υποβάλετε ερωτήσεις να αναφέρετε προβλήματα

en: Your account
el: Ο Λογαριασμός σας

en: View your account information and credit totals
el: Εμφάνιση πληροφοριών σχετικών με το λογαριασμό σας και το σύνολο των βαθμών σας

en: Your preferences
el: Οι Προτιμήσεις σας

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
el: Εμφάνιση και επεξεργασία του προφίλ λογαριασμού σας στο SETI@Home και των προτιμήσεών σας.

en: Your results
el: Τα Αποτελέσματά σας

en: View your last week (or more) of computational results and work
el: Εμφάνιση των αποτελεσμάτων και εργασιών της τελευταιας εβδομάδας (ή παραπάνω)

en: Your computers
el: Οι Υπολογιστές σας

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
el: Εμφάνιση λίστας με όλους τους υπολογιστές στους οποίους εκτελείτε στο SETI@Home

en: Your team
el: Η Ομάδα σας

en: View information about your team
el: Πληροφορίες σχετικά με την ομάδα σας

en: Common questions
el: Κοινές ερωτήσεις

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
el: Διαβάστε τη λίστα με τις συχνές ερωτήσεις του Einstein@Home

en: Screensaver info
el: Πληροφορίες προφύλαξης οθόνης

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
el: Διαβάστε τη λεπτομερή περιγραφή της προφύλαξης οθόνης του Einstein@Home

en: Einstein status
el: Κατάσταση του Einstein

en: Current status of the Einstein@Home server
el: Τρέχουσα κατάσταση του διακομιστή του Einstein@Home

en: Report problems
el: Αναφορά προβλημάτων

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
el: Ένας σύνδεσμος για τον πίνακα μηνυμάτων σχετικά με προβλήματα και αναφορά σφαλμάτων του Einstein@Home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
el: Εμφάνιση και επεξεργασία του προφίλ λογαριασμού σας στο Einstein@Home και των προτιμήσεών σας.

en: Account summary
el: Σύνωψη λογαριασμού

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
el: Εμφάνιση λίστας με όλους τους υπολογιστές στους οποίους εκτελείτε το Einstein@Home

en: LIGO project
el: Πρόγραμμα LIGO

en: GEO-600 project
el: Έργο GEO-600

en: The home page of the GEO-600 project
el: Η ιστοσελίδα του έργου GEO-600

en: Team
el: Ομάδα

en: Info about your Team
el: Πληροφορίες σχετικά με την ομάδα σας

en: Get help for climateprediction.net
el: Λάβετε βοήθεια για το climaprediction.net

en: News
el: Νέα

en: climateprediction.net News
el: Νέα του climateprediction.net

en: View your account information, credits, and trickles
el: Προβολή των πληροφοριών του λογαριασμού σας, πιστοποιητικα, και trickles

en: Info about your team
el: Πληροφορίες για την ομάδα σας

en: Search for help in our help system
el: Ψάξτε για βοήθεια στο σύστημα βοήθειάς μας

en: Global Statistics
el: Σφαιρικά στατιστικά

en: Summary statistics for World Community Grid
el: Συγκεντρωτικά στατιστικά για το World Community Grid

en: My Grid
el: Τα έργα μου

en: Your statistics and settings
el: Τα στατιστικά σας και οι ρυθμίσεις σας

en: Device Profiles
el: Προφίλ Συσκευής

en: Update your device settings
el: Ενημέρωση των ρυθμίσεων της συσκευής σας

en: Research
el: Έρευνα

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
el: Μάθετε για τα προγράμματα που φιλοξενούνται στο World Community Grid

en: Starting client
el: Εκκίνηση προγράμματος

en: Connecting to client
el: Σύνδεση με το πρόγραμμα

en: Retrieving system state; please wait...
el: Ανάκτηση κατάστασης συστήματος, παρακαλώ περιμένετε...

en: computer is in use
el: ο υπολογιστης είναι σε χρήση

en: user request
el: αίτημα του χρήστη

en: time of day
el: ώρα της ημέρας

en: CPU benchmarks in progress
el: Εκτέλεση μετρήσεων επεξεργαστή σε πρόοδο

en: need disk space - check preferences
el: χρειάζεται επιπλέον χώρος στο δίσκο - ελέγξτε προτιμήσεις

en: computer is not in use
el: ο υπολογιστής δε χρησιμοποιείται

en: starting up
el: γίνεται εκκίνηση

en: an exclusive app is running
el: μια αποκλειστική εφαρμογή εκτελείται

en: CPU is busy
el: η κεντρική μονάδα επεξεργασίας είναι απασχολημένη

en: network bandwidth limit exceeded
el: ξεπεράστηκε το όριο εύρους ζώνης του δικτύου

en: requested by operating system
el: ζητήθηκε απο το λειτουργικό σύστημα

en: unknown reason
el: άγνωστος λόγος

en: GPU missing,
el: η μονάδα επεξεργασίας γραφικών απουσιάζει,

en: New
el: Νέο

en: Download failed
el: Αποτυχία λήψης

en: Downloading
el: Λήψη

en:  (suspended -
el: (παύθηκε -

en: Project suspended by user
el: Το πρόγραμμα παύθηκε απο τον χρήστη

en: Task suspended by user
el: Η εγασία παύθηκε απο τον χρήστη

en: Suspended -
el: Παύθηκε -

en: Waiting for memory
el: Αναμονή της μνήμης

en: Waiting for shared memory
el: Αναμονή της μοιραζόμενης μνήμης

en: Running
el: Εκτελείται

en: Waiting to run
el: Αναμένοντας για εκτέλεση

en: Ready to start
el: Έτοιμο για εκκίνηση

en: Computation error
el: Λάθος Υπολογισμών

en: Upload failed
el: Αποτυχία ανεβάσματος

en: Uploading
el: Ανέβασμα

en: Aborted by user
el: Εγκαταλείφθηκε από το χρήστη

en: Aborted by project
el: Εγκαταλείφθηκε απο το πρόγραμμα

en: Aborted: disk limit exceeded
el: Απορρίφθηκε: το όριο του δίσκου ξεπεράστηκε

en: Aborted: run time limit exceeded
el: Απορρίφθηκε: ξεπεράστηκε ο χρόνος εκτέλεσης

en: Aborted: memory limit exceeded
el: Απορρίφθηκε: ξεπεράστηκε το όριο μνήμης

en: Aborted
el: Εγκαταλείφθηκε

en: Acknowledged
el: Αναγνωρίστηκε

en: Ready to report
el: Έτοιμο για αναφορά

en: Error: invalid state '%d'
el: Σφάλμα: μη έγκυρη κατάσταση '%d'

en: No Internet connection
el: Καμία σύνδεση στο διαδίκτυο

en: Please connect to the Internet and try again.
el: Παρακαλούμε συνδεθείτε στο διαδίκτυο και ξαναδοκιμάστε.

en: Project not found
el: Δεν βρέθηκε το πρόγραμμα

en: Account manager not found
el: Δεν βρέθηκε ο διαχειριστής λογαριασμού

en: Login Failed.
el: Η σύνδεση απέτυχε.

en: Check the username and password, and try again.
el: Ελέγξτε το όνομα χρήστη και τον κωδικό, και ξαναπροσπαθήστε.

en: Check the email address and password, and try again.
el: Ελέγξτε τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομίου, και ξαναπροσπαθήστε.

en: more...
el: περισσότερα...

en: Choose a project
el: Επιλέξτε ένα πρόγραμμα

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
el: Για να επιλέξετε ένα έργο, πατήστε το όνομά του ή πληκτρολογήστε τη διεύθυνσή του παρακάτω.

en: Project details
el: Λεπτομέρειες προγράμματος

en: Research area:
el: Χώρος έρευνας:

en: Organization:
el: Οργανισμός:

en: Supported systems:
el: Υποστηριζόμενα συστήματα:

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
el: Αυτό το έργο πιθανόν να μην έχει εργασίες για τον τύπο του υπολογιστή σας. Θέλετε να το προσθέσετε οπωσδήποτε;

en: You already added this project. Please choose a different project.
el: Έχετε ήδη προσθέσει αυτό το έργο. Παρακαλώ επιλέξτε ένα διαφορετικό έργο.

en: Communicating with project.
el: Επικοινωνία με το έργο.

en: Required files not found on the server.
el: Απαραίτητα αρχεία δε βρέθηκαν στον διακομιστή.

en: An internal server error has occurred.
el: Προέκυψε ένα εσωτερικό σφάλμα στον διακομιστή.

en: Communicating with project
    Please wait...
el: Γίνεται επικοινωνία με το έργο
    Παρακαλούμε περιμένετε...

en: Name:
el: Όνομα:

en: URL:
el: Διεύθυνση:

en: To continue, click Next.
el: Για συνέχεια πατήστε στο Επόμενο.

en: Network communication failure
el: Αποτυχία σύνδεσης με το δίκτυο

en: Proxy configuration
el: Ρυθμίσεις proxy

en: Server:
el: Διακομιστής:

en: Autodetect
el: Αυτόματος εντοπισμός

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
el: Προηγμένη προβολή...	 Ctrl+Shift+A

en: Skin
el: Εμφάνιση

en: Suspend
el: Παύση

en: Notices
el: Ανακοινώσεις

en: There are no notices at this time.
el: Δεν υπάρχουν ανακοινώσεις αυτή τη στιγμή.

en: Close
el: Έξοδος

en: %s - Notices
el: %s Ανακοινώσεις

en: Do work only between:
el: Εκτέλεση εργασιών μόνο μεταξύ:

en: Connect to internet only between:
el: Σύνδεση στο διαδίκτυο μόνο μεταξύ:

en: Use no more than:
el: Χρήση όχι περισσότερο απο:

en: of disk space
el: του χώρου του δίσκου

en: of the processor
el: του επεξεργαστή

en: Do work after idle for:
el: Εκτέλεση εργασίων ενώ είναι αδρανής για:

en: Anytime
el: Οποιαδήποτε στιγμη

en: 0 (Run Always)
el: 0 (Διαρκής Εκτέλεση)

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
el: Αναφορά όλων των ολοκληρωμένων εργασιών, ανάκτηση βαθμολογίας, ανάκτηση προτιμήσεων και πιθανών νέων εργασιών.

en: Suspend tasks for this project.
el: Παύση εργασιών για αυτό το έργο.

en: No new tasks
el: Καμία νέα εργασία

en: Don't get new tasks for this project.
el: Να μη λαμβάνονται νέες εργασίες για αυτό το έργο.

en: Reset project
el: Επανεκκίνηση προγράμματος

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
el: Διαγραφή όλων των αρχείων και των εργασιων που σχετίζονται με αυτό το έργο, και λήψη νέων εργασιών. Μπορείτε να κάνετε ενημέρωση του έργου πρώτα ώστε να αναφέρετε τυχόν ολοκληρωμένες εργασίες.

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
el: Αφαίρεση αυτού του έργου. Οι εργασίες που δεν έχουν ολοκληρωθεί θα χαθούν (χρησιμοποιήστε την 'Ενημέρωση' πρώτα για να αναφέρετε τυχών ολοκληρωμένες εργασίες).

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Show project details.
el: Εμφάνιση λεπτομερειών προγράμματος.

en: Resume tasks for this project.
el: Συνέχεια εργασιών για αυτό το έργο.

en: Allow new tasks
el: Να επιτρέπονται νέες εργασίες

en: Allow fetching new tasks for this project.
el: Να επιτρέπεται η ανάκτηση νέων εργασιών για αυτό το έργο.

en: Don't fetch new tasks for this project.
el: Να μην επιτρέπεται η ανάκτηση νέων εργασιών για αυτό το έργο.

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να επανεκκινήσετε το πρόγραμμα '%s';

en: Reset Project
el: Επανεκκίνηση Προγράμματος

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να αφαιρέσετε το έργο '%s';

en: Remove Project
el: Αφαίρεση προγράμματος

en: Show graphics
el: Εμφάνιση γραφικών

en: Show application graphics in a window.
el: Εμφάνιση γραφικών εφαρμογής σε παράθυρο

en: Abort
el: Ακύρωση

en: Show task details.
el: Εμφάνιση λεπτομερειών εργασίας.

en: Resume work for this task.
el: Συνέχεια επεξεργασίας για αυτή την εργασία.

en: Suspend work for this task.
el: Παύση επεξεργασίας για αυτή την εργασία.

en: Abort task
el: Ακύρωση εργασίας

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
el: Δεν έχετε άλλα προγράμματα. Παρακαλώ προσθέστε ένα πρόγραμμα.

en: Application: %s
el: Εφαρμογή: %s

en: Retrieving current status.
el: Ανάκτηση τρέχουσας κατάστασης.

en: Downloading work from the server.
el: Λήψη εργασιών απο τον διακομιστή.

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
el: Επεξεργασία παύθηκε:Λειτουργία απο μπαταρίες.

en: Processing Suspended:  User Active.
el: Επεξεργασία παύθηκε:Χρήστης ενεργός.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
el: Επεξεργασία παύθηκε: Η επεξεργασία παύθηκε απο τον χρήστη.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
el: Επεξεργασία παύθηκε: Ώρα της ημέρας.

en: Processing Suspended.
el: Επεξεργασία παύθηκε.

en: Waiting to contact project servers.
el: Αναμονή για επικοινωνία με τους διακομιστές του έργου.

en: Retrieving current status
el: Ανακτώντας την τρέχουσα κατάσταση

en: No work available to process
el: Καμία εργασία διαθέσιμη για επεξεργασία

en: Unable to connect to the core client
el: Αδύνατη η σύνδεση με τον πυρήνα του προγράμματος

en: Terms of Use
el: Όροι χρήσης

en: Please read the following terms of use:
el: Παρακαλώ διαβάστε τους ακόλουθους όρους χρήσης:

en: I agree to the terms of use.
el: Συμφωνώ στους όρους χρήσης.

en: Project temporarily unavailable
el: Το πρόγραμμα είναι προσωρινά μη διαθέσιμο

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
el: Το πρόγραμμα είναι προσωρινά μη διαθέσιμο.
    
    Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.

en: Account manager temporarily unavailable
el: Ο διαχειριστής λογαριασμού είναι προσωρινά μη διαθέσιμος

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
el: Ο διαχειριστής λογαριασμού είναι προσωρινά μη διαθέσιμος.
    
    Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.

en: Please specify an account key to continue.
el: Παρακαλούμε καθορίστε ένα κλειδί λογαριασμού για να συνεχίσετε.

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
el: Μη έγκυρο κλειδί λογαριασμού: Παρακαλούμε εισάγετε ένα έγκυρο κλειδί λογαριασμού

en: Validation conflict
el: Αντίθεση κατά την επικύρωση

en: Please specify an email address
el: Παρακαλώ προσδιορίστε μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομίου

en: Missing URL
el: Δεν βρέθηκε διεύθυνση

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
el: Παρακαλούμε καθορίστε μια διεύθυνση.
    Για παράδειγμα:
    http:///www.example.com/

en: Invalid URL
el: Μη έγκυση διεύθυνση

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
el: Παρακαολούμε καθορίστε μια έγκυρη URL.
    Για παράδειγμα:
    http://boincproject.example.com

en: '%s' does not contain a valid host name.
el: Το '%s' δεν περιέχει ένα έκγυρο όνομα υπολογιστή

en: '%s' does not contain a valid path.
el: Το '%s' δεν περιέχει μια έγκυρη διαδρομή.

en: Commands
el: Εντολές

en: Copy all messages
el: Αντιγραφή όλων των μηνυμάτων

en: Copy selected messages
el: Αντιγραφή επιλεγμένων μηνυμάτων

en: Show only this project
el: Εμφάνιση μόνο αυτού του προγράμματος

en: Show only the messages for the selected project.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων μόνο για το επιλεγμένο έργο.

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Copying all messages to the clipboard...
el: Αντιγραφή όλων των μηνυμάτων στο πρόχειρο...

en: Copying selected messages to the clipboard...
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων μηνυμάτων στο πρόχειρο...

en: Filtering messages...
el: Φιλτράρισμα μηνυμάτων...

en: Show all messages
el: Εμφάνιση όλων των μηνυμάτων

en: Show messages for all projects.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων για όλα τα προγράμματα.

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Work done
el: Ολοκληρωμένες εργασίες

en: Avg. work done
el: Μέσος όρος ολοκληρωμένων εργασιών

en: Status
el: Κατάσταση

en: Projects
el: Προγράμματα

en: Updating project...
el: Ανανέωση εκτέλεσης προγράμματος...

en: Resuming project...
el: Επανέναρξη εκτέλεσης προγράμματος...

en: Suspending project...
el: Παύση εκτέλεσης προγράμματος...

en: Telling project to allow additional task downloads...
el: Ορίζει στο έργο να επιτρέπει επιπλέον λήψεις εργασιών...

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
el: Απαγορεύει στο έργο να δέχεται επιπλέον εργασίες...

en: Resetting project...
el: Επανεκκίνηση προγράμματος...

en: Removing project...
el: Γίνεται αφαίρεση έργου...

en: Launching browser...
el: Άνοιγμα φυλλομετρητή...

en: To report completed tasks
el: Για αναφορά ολοκληρωμένων εργασιών

en: Suspended by user
el: Παύθηκε από τον χρήστη

en: Won't get new tasks
el: Δε θα δέχεται νέες εργασίες

en: Project ended - OK to remove
el: Το έργο τελείωσε - ΟΚ για αφαίρεση

en: Scheduler request pending
el: Αναμονή αίτησης χρονοδιαγράμματος

en: Communication deferred
el: Η επικοινωνία αναβλήθηκε

en: Total disk usage
el: Συνολική χρήση δίσκου

en: Disk usage by BOINC projects
el: Χρήση δίσκου απο τα προγράμματα του BOINC

en: Disk
el: Δίσκος

en: no projects: 0 bytes used
el: κανένα έργο: 0 bytes χρησιμοποιούνται

en: used by BOINC:
el: χρησιμοποιείται απο το BOINC:

en: free, available to BOINC:
el: ελεύθερο, διαθέσιμο για το BOINC:

en: free, not available to BOINC:
el: ελεύθερο, μη διαθέσιμο για το BOINC:

en: free:
el: ελεύθερο:

en: used by other programs:
el: χρησιμοποιείται απο άλλα προγράμματα:

en: User Total
el: Σύνολο χρήστη

en: User Average
el: Μέσος Όρος Χρήστη

en: Host Total
el: Σύνολο Υπολογιστή

en: Host Average
el: Μέσος Όρος Υπολογιστή

en: Last update: %.0f days ago
el: Τελευταία ενημέρωση: %.0f μέρες πριν

en: Show user total
el: Εμφάνιση συνόλου χρήστη

en: Show total credit for user
el: Εμφάνιση ολικών πόντων χρήστη

en: Show user average
el: Εμφάνιση μέσου όρου χρήστη

en: Show average credit for user
el: Εμφάνιση μέσου όρου πόντων χρήστη

en: Show host total
el: Εμφάνιση συνόλου υπολογιστή

en: Show total credit for host
el: Εμφάνιση συνολικών πόντων πάροχου

en: Show host average
el: Εμφάνιση μέσου όρου πάροχου

en: Show average credit for host
el: Εμφάνιση μέσου όρου πόντων πάροχου

en: < &Previous project
el: < &Προηγούμενο έργο

en: Show chart for previous project
el: Εμφάνιση γραφήματος για προηγούμενο πρόγραμμα

en: &Next project >
el: &Επόμενο πρόγραμμα>

en: Show chart for next project
el: Εμφάνιση γραφήματος για επόμενο πρόγραμμα

en: Hide project list
el: Απόκρυψη λίστας έργων

en: Use entire area for graphs
el: Χρήση ολόκληρου του χώρου για τα γραφικά

en: Mode view
el: Τρόπος προβολής

en: One project
el: Ένα πρόγραμμα

en: Show one chart with selected project
el: Εμφάνιση ενός προγράμματος με τα επιλεγμένα προγράμματα

en: All projects (separate)
el: Όλα τα έργα (ξεχωριστά)

en: Show all projects, one chart per project
el: Εμφάνιση όλων των προγραμμάτων, ένα γράφημα για κάθε πρόγραμμα

en: All projects (together)
el: Όλα τα έργα (μαζί)

en: Show one chart with all projects
el: Εμφάνιση ενός γραφήματος με όλα τα προγράμματα

en: All projects (sum)
el: Όλα τα έργα (αθροιστικά)

en: Show one chart with sum of projects
el: Εμφάνιση ενός γραφήματος με όλα τα έργα αθροιστικά

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Updating charts...
el: Ανανέωση γραφημάτων...

en: Show project list
el: Εμφάνιση λίστας έργων

en: Uses smaller area for graphs
el: Χρήση μικρότερου χώρου για τα γραφηκά

en: Retry Now
el: Επανάληψη Τώρα

en: Retry the file transfer now
el: Επανάληψη μεταφοράς αρχείου τώρα

en: Abort Transfer
el: Ακύρωση Μεταφοράς

en: File
el: Αρχείο

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Size
el: Μέγεθος

en: Elapsed Time
el: Χρόνος που περάσει

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Transfers
el: Μεταφορές

en: Network activity is suspended -
el: Η δραστηριότητα του δικτύου παύθηκε -

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
el: .
    Μπορείτε να το ενεργοποιήσετε χρησιμοποιόντας το μενού Επιλογών.

en: Retrying transfer now...
el: Επανάληψη μεταφοράς τώρα...

en: Aborting transfer...
el: Ακύρωση μεταφοράς...

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
el: Είστε σίγουροι οτι θέλετε να ακυρώσετε τη μεταφορά του αρχείου '%s';
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η Ακύρωση της μεταφοράς συνεπάγεται ακύρωση της εργασίας και εσείς
    δε θα λάβετε πόντους για αυτήν.

en: Abort File Transfer
el: Ακύρωση Μεταφοράς Αρχείου

en: active
el: ενεργό

en: pending
el: εκκρεμεί

en:  (project backoff:
el: (υπαναχώρηση έργου:

en: Show active tasks
el: Εμφάνιση ενεργών εργασίων

en: Show only active tasks.
el: Εμφάνιση μόνο ενεργών εργασιών.

en: Suspend work for this result.
el: Παύση εργασίας για αυτό το αποτέλεσμα.

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
el: Εγκατάλειψη εργασίας για αυτό το αποτέλεσμα. Δεν θα λάβετε βαθμούς για αυτό.

en: Elapsed
el: Που έχει περάσει

en: Deadline
el: Προθεσμία αναφοράς

en: Tasks
el: Εργασίες

en: Resuming task...
el: Γίνεται συνέχιση επεξεργασίας εργασίας...

en: Suspending task...
el: Γίνεται παύση εργασίας...

en: Showing graphics for task...
el: Εμφάνιση γραφικών για την εργασία...

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
el: Είστε σίγουροι οτι θέλετε να ματαιώσετε αυτή την εργασία '%s';
    (Πρόοδος: %s, Κατάσταση: %s)

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να εγκαταλείψετε τις εργασίες %d;

en: Show all tasks
el: Εμφάνιση όλων των εργασιών

en: Show all tasks.
el: Εμφάνιση όλων των εργασιών.

en: Add project or account manager
el: Προσθήκη έργου ή διαχειριστή λογαριασμού

en: Add project or use BOINC Account Manager
el: Προσθήκη έργου ή χρήση Διαχειριστή Λογιαριασμού BOINC

en: Do you really want to cancel?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να ακυρώστε;

en: Question
el: Ερώτηση

en: &Next >
el: &Επόμενο >

en: < &Back
el: < &Προηγούμενο

en: &Finish
el: &Τέλος

en: Quit %s
el: &Έξοδος %s
