BOINC 7.4 - en to fi translation catalogue (175 entries)

en: Search
fi: Hae

en: Return to BOINC main page
fi: BOINCin etusivulle

en: This page is %stranslatable%s.
fi: Tämä sivu on %skäännettävissä%s.

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
fi: VirtualBoxin asentamista suositellaan, jolloin tietokoneesi voi osallistua projekteihin, jotka vaativat sen.

en: Learn more about VirtualBox.
fi: Lisätietoja VirtualBoxista.

en: Download BOINC + VirtualBox
fi: Lataa BOINC + Virtualbox

en: for %s
fi: järjestelmälle %s

en: BOINC version %s
fi: BOINC versio %s

en: VirtualBox version %s
fi: VirtualBox versio %s

en: Download BOINC
fi: Lataa BOINC

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
fi: BOINC on ohjelma, jolla voit antaa tietokoneesi joutoaikaa sellaisiin projekteihin kuin SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid ja moniin muihin.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
fi: BOINCin asennuksen jälkeen voit osallistua niin moneen projektiin kuin haluat.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
fi: Voit ajaa tätä ohjelmistoa vain omalla tietokoneellasi tai muulla tietokoneella, jos sinulla on tietokoneen omistajan lupa.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
fi: Suosittelemme lataamaan BOINCin Google Play Storesta tai Amazon Appstoresta, ei täältä.

en: System requirements
fi: Järjestelmävaatimukset

en: Release notes
fi: Julkaisutiedot

en: Help
fi: Apua

en: All versions
fi: Kaikki versiot

en: Version history
fi: Versiohistoria

en: GPU computing
fi: GPU-laskenta

en: BOINC: compute for science
fi: BOINC: laskentaa tieteen hyväksi

en: BOINC Online Help lets you talk one-on-one with experienced BOINC users, who can: %s answer questions about BOINC and volunteer computing; %s walk you through the process of installing and using BOINC; %s troubleshoot any problems you might have.
fi: BOINC Online apu mahdollistaa puhumisen kokeneen BOINC-käyttäjän kanssa, joka %s osaa vastata kysymyksiin BOINCista ja laskennasta, %s auttaa BOINCin asennuksessa ja käytössä, %s ratkaisee ongelmia joita sinulla saattaa olla.

en: BOINC Online Help is based on %sSkype%s, an Internet-based telephone system. Skype is free (both the software and the calls).  If you don't already have Skype, please %sdownload and install it now%s.  When you're finished, return to this page.
fi: BOINC Online apu perustuu %sSkypeen%s, Internet-pohjaiseen puhelinjärjestelmään. Skype on ilmainen (sekä ohjelmiston että puheluiden osalta).  Jos sinulla ei vielä ole Skypeä, %slataa ja asenna se%s.  Palaa sen jälkeen tälle sivulle.

en: The best way to get help is by voice, for which you need either built-in microphone and speakers or an external headset for your computer.  You can also use Skype's text-based chat system or regular email (if you don't have Skype) to communicate with Help Volunteers.
fi: Paras tapa avun saamiseksi on puheen välityksellä, johon tarvitset mikrofonin ja kaiuttimet tai kuulokkeet tietokoneeseesi.  Voit myös käyttää Skypen tekstipohjaista chattia tai perinteistä sähköpostia (jos sinulla ei ole Skypea) avun saamiseksi.

en: Volunteers speaking several languages are available. Please select a language:
fi: Vapaaehtoisista löytyy useiden kielien taitajia. Valitse oma kielesi:

en: Be a Help Volunteer
fi: Tule vapaaehtoisavustajaksi

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
fi: Jos olet kokenut BOINC-käyttäjä, tule %svapaaehtoiseksi avustajaksi%s.  Se on hieno tapa auttaa tieteellisessä tutkimuksessa ja laskennassa - lisäksi se on hauskaa!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
fi: Jos olet jo avustajana, voit muokata asetuksiasi %stästä%s.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC or the University of California.
fi: BOINC-avustajat ovat palkattomia vapaaehtoisia.  Heidän ohjeitaan ei ole erikseen hyväksytty BOINCin tai Kalifornian yliopiston taholta.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
fi: %1Älä milloinkaan%2 anna sähköpostiosoitetta tai salasanaa BOINC-avustajalle.

en: Computing power
fi: Laskentatehoa

en: Top 100 volunteers
fi: Vapaaehtoisten TOP 100

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Active:
fi: Aktiivisia:

en: volunteers,
fi: vapaaehtoista,

en: computers.
fi: tietokonetta.

en: 24-hour average:
fi: 24:n tunnin keskiarvo:

en: PetaFLOPS.
fi: PetaFLOPSia.

en: News
fi: Uutiset

en: Volunteer
fi: Vapaaehtoisena

en: Download
fi: Lataa

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Add-ons
fi: Laajennokset

en: Links
fi: Linkit

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
fi: Käytä tietokoneen (Windows, Mac, Linux tai Android) joutoaikaa parantamaan sairauksia, tutkimaan ilmaston lämpenemistä, löytämään pulsareita ja tekemään monia muita tieteellisiä tutkimuksia.  Se on turvallista, varmaa ja helppoa:

en: Choose projects
fi: Valitse projektit

en: Download BOINC software
fi: Lataa BOINC ohjelma

en: Enter an email address and password.
fi: Anna sähköpostiosoite ja salasana.

en: Or, if you run several projects, try an %saccount manager%s such as %sGridRepublic%s or %sBAM!%s.
fi: Jos osallistut useisiin projekteihin, kokeile %stilihallitsijaa%s kuten %sGridRepublic%s tai %sBAM!%s.

en: Compute with BOINC
fi: Laskentaa BOINCilla

en: Software updates
fi: Ohjelmistopäivitykset

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4 giving you the computing power of thousands of CPUs.
fi: %1Tutkijat%2 voivat käyttää BOINCia %3julkisen laskennan projekteihin%4 saaden tuhansien tietokoneiden laskentatehon.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
fi: %1Yliopistot%2 voivat käyttää BOINCia tehdäkseen %3virtuaalisen supertietokoneen%4.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
fi: %1Yritykset%2 voivat käyttää BOINCia %3sisäiseen laskentaan%4.

en: The BOINC project
fi: BOINC-projekti

en: Message boards
fi: Keskustelupalstat

en: Email lists
fi: Postituslistat

en: Personnel and contributors
fi: Henkilöstö ja avustajat

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Papers and talks
fi: Julkaisut ja puheet

en: Research projects
fi: Tutkimusprojektit

en: Logos and graphics
fi: Logot ja grafiikat

en: and
fi: ja

en: Help wanted
fi: Apua kaivataan

en: Programming
fi: Ohjelmointi

en: Translation
fi: Käännös

en: Testing
fi: Testaus

en: Publicity
fi: Julkisuus

en: Software development
fi: Ohjelmistokehittely

en: APIs for add-on software
fi: APIt ohjelmiston laajennoksille

en: Open-source software for %svolunteer computing%s and %sgrid computing%s.
fi: Avoimen lähdekoodin ohjelmisto %sjulkiseen laskentaan%s ja %ssisäiseen laskentaan%s.

en: BOINC is based at The University of California, Berkeley
fi: BOINC sijaitsee Kalifornian yliopistolla, Berkeleyssä

en: Distributed sensing
fi: Hajautettu anturitekniikka

en: Stanford University
fi: Stanfordin yliopisto

en: Seismology
fi: Seismologia

en: The Quake-Catcher Network is developing the world's largest seismic network using sensors attached to Internet-connected computers.  You must buy a sensor to participate.
fi: Quake-Catcher Network kehittää maailman suurinta seismistä verkkoa käyttämällä internetiin kytkettyjä tietokoneita, joissa on anturi.  Sinun tulee ostaa anturi, jotta voit osallistua.

en: BOINC Poland Foundation
fi: BOINC Poland -laitos

en: Environmental research
fi: Ympäristöntutkimus

en: This project is creating a free and continuously updated map of radiation levels by using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
fi: Tämä projekti luo ilmaisen ja jatkuvasti päivittyvän kartan säteilytasoista käyttämällä vapaaehtoisten tietokoneisiin kytkettyjä antureita.  Sinun on ostettava anturi osallistuaksesi.

en: To participate in these projects you must buy a sensor and attach it to your computer.
fi: Osallistuaksesi näihin projekteihin sinun pitää ostaa anturi ja liittää se tietokoneeseesi.

en: Cognitive science and artifical intelligence
fi: Kognitiivinen tiede ja tekoäly

en: Private
fi: Yksityinen

en: Artificial intelligence
fi: Tekoäly

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
fi: Muuntaa ja jäsentää semanttisia verkkoja FreeHAL-tekoälyn käyttöön, joka käyttää semanttisia verkkoja, sanojen vartaloita ja osia puhetietokannoista jäljitelläkseen ihmisen käyttäytymistä keskustelutilanteissa.

en: Biology and Medicine
fi: Biologia ja lääketiede

en: Antimalarial drug discovery
fi: Malarialääkkeen löytäminen

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs to replace existing drugs. Importantly, these new drugs need to target NEW proteins in the parasite. The FightMalaria@Home project is aimed at finding these new targets.
fi: Malariaa aiheuttavat loiset ovat yhä vastustuskykyisempiä nykyisille lääkkeille. Sen vuoksi on tarpeen löytää uusia lääkkeitä vanhojen tilalle. Uusien lääkkeiden tulisi kohdistua loisen UUSIIN proteiineihin. FightMalaria@Home -projekti tähtää näiden uusien kohteiden löytämiseen.

en: University of Karlsruhe (Germany)
fi: Karlsruhen yliopisto (Saksa)

en: Protein structure prediction
fi: Proteiinirakenteiden ennakointi

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
fi: POEM@HOME käyttää laskennallista lähestymistapaa ennakoimaan proteiinien biologisesti aktiivisia rakenteita, ymmärtämään signaalinkäsittelymekanismeja proteiinien vuorovaikuttaessa toistensa kanssa, ymmärtämään proteiinien virhetoimintoihin tai yhdistymiseen liittyviä sairauksia ja kehittämään uusia lääkkeitä biologisesti tärkeiden proteiinien kolmiulotteisten rakenteiden pohjalta.

en: University of Delaware
fi: Delawaren yliopisto

en: Study of protein - ligand interactions
fi: Proteiinitutkimus - ligandin vuorovaikutukset

en: Docking@Home has both bioscience and computer science goals. The project aims to further knowledge of the atomic details of protein-ligand interactions and, by doing so, will search for insights into the discovery of novel pharmaceuticals.
fi: Docking@Homella on sekä biologinen että tietojenkäsittelyopillinen päämäärä. Projekti tähtää tiedon lisäämiseen proteiiniligandien vuorovaikutuksista ja sitä myöten löytää uusia lääkkeitä.

en: Molecular simulations of proteins
fi: Proteiinien molekyylisimuloinnit

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
fi: GPUGrid.net avaa uudenlaisia skenaarioita molekyylidynaamisen koodin laskennalle, joka on erityisesti optimoitu NVIDIAn näytönohjaimille. Uudet biolääketieteelliset sovellukset tulivat mahdollisiksi antaen uuden roolin bioinformatiikalle biolääketieteellisessä tutkimuksessa.

en: Genetic linkage analysis
fi: Geneettisten sidonnaisuuksien tutkimus

en: Superlink@Technion helps geneticists all over the world find disease-provoking genes causing some types of diabetes, hypertension (high blood pressure), cancer, schizophrenia and many others.
fi: Superlink@Technion auttaa tutkijoita kaikkialla maailmassa löytämään geenejä, jotka aiheuttavat tietyntyyppistä diabetestä, kohonnutta verenpainetta, syöpää, skitsofreniaa ja muita sairauksia.

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
fi: Marylandin yliopiston bioinformatiikan keskus

en: Life science research
fi: Biologiset tieteet

en: The Lattice Project supplies computing power to scientists at the University of Maryland studying evolutionary relationships based on DNA sequence data; bacterial, plasmid, and virus protein sequences; and biological diversity in nature reserves.
fi: Lattice-projekti tarjoaa laskentatehoa Marylandin yliopiston tutkijoille tutkittaessa kehitysopillisia yhteyksiä, jotka perustuvat DNA-ketjuun: bakteeri-, plasmidi- ja virusproteiinisarjoja; ja biologista monimuotoisuutta luonnonsuojelualueilla.

en: The Swiss Tropical Institute
fi: Sveitsin trooppisten tautien laitos

en: Epidemiology
fi: Epidemiologia

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
fi: Malarian torjunnassa tärkeinä työkaluina ovat leviämisdynamiikan ja terveysvaikutusten simulaatiomallit. Niitä voidaan käyttää määrittämään optimaalisia strategioita hyttysverkkojen toimittamiseen, kemoterapiassa tai uusien rokotteiden kehittämiseen ja testaukseen.  Tällaiset mallinnokset vaativat erittäin paljon laskentatehoa. Taudin leviämisen simulointiin vaaditaan suuri ihmispopulaatio, jossa on lukuisia biologisiin ja sosiaalisiin tekijöihin liittyviä parametreja.

en: University of Washington
fi: Washingtonin yliopisto

en: Biology
fi: Biologia

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, Malaria, Cancer, and Alzheimer's
fi: Määrittää kolmiulotteisia proteiinien muotoja tutkimuksessa, joka voi lopulta johtaa parannuskeinoihin joidenkin tautien osalta. Ajamalla Rosetta@homea autat meitä nopeuttamaan ja laajentamaan tutkimusta tavalla, joka ei olisi muuten mahdollista. Autat myös uusien proteiinien suunnittelussa taistelussa HIVia, malariaa, syöpää ja Alzheimerin tautia vastaan

en: University of Vienna
fi: Wienin yliopisto

en: Calculate similarities between proteins. SIMAP provides a public database of the resulting data, which plays a key role in many bioinformatics research projects.
fi: Laskee proteiinien välisiä yhtäläisyyksiä. SIMAP tarjoaa tuloksista julkisen tietokannan, jolla on merkittävä rooli monissa bioinformatiikan tutkimusprojekteissa.

en: Earth Sciences
fi: Geotieteet

en: Oxford University
fi: Oxfordin yliopisto

en: Climate study
fi: Ilmastotutkimus

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
fi: Tutkii approksimaatioita, joita tarvitaan huipputarkassa ilmastomallissa. Kun malli ajetaan tuhansia kertoja, saadaan selville, miten malli käyttäytyy pieniin approksimaation muutoksiin, jotka ovat kuitenkin sellaisia, jotka pitävät sen realistisena. Näin saadaan selville, kuinka herkkiä mallit ovat pienille muutoksille ja myös mm. hiilidioksidin ja rikin kierron muutoksille. Näin voidaan tutkia, miten ilmasto muuttuu seuraavan vuosisadan aikana eri skenaarioiden mukaan.

en: Physical Science
fi: Fysikaalinen tiede

en: Mechanical engineering
fi: Konetekniikka

en: Currently we are calculating the optimum design of a structure call the 52 bar truss
fi: Lasketaan optimaalista rakennetta nk. 52 tangon ristikkopalkille

en: Astronomy
fi: Astronomia

en: We will combine the spectral coverage of GALEX, Pan-STARRS1, and WISE to generate a multi-wavelength UV-optical-NIR galaxy atlas for the nearby Universe. We will measure physical parameters (such as stellar mass surface density, star formation rate surface density, attenuation, and first-order star formation history) on a resolved pixel-by-pixel basis using spectral energy distribution (SED) fitting techniques in a distributed computing mode.
fi: Yhdistämme GALEX:n, Pan-STARRS1:n ja WISE:n spektrit muodostaaksemme moniaaltopituisen UV-optis-infrapunagalaktisen kartaston lähiuniversumista. Mittaamme fysikaalisia parametreja (kuten tähden pintatiheyden, muodostumisnopeuden ja historia) käyttämällä SED:iin sovitettuja tekniikoita hajautetussa laskennassa.

en: University of Texas at Austin
fi: Texasin yliopisto, Austin

en: Chemistry
fi: Kemia

en: A common problem in theoretical chemistry, condensed matter physics and materials science is the calculation of the time evolution of an atomic scale system where, for example, chemical reactions and/or diffusion occur. Generally the events of interest are quite rare (many orders of magnitude slower than the vibrational movements of the atoms), and therefore direct simulations, tracking every movement of the atoms, would take thousands of years of computer calculations on the fastest present day computer before a single event of interest can be expected to occur.  Our research group is interested in calculating the long time dynamics of systems.
fi: Yleinen ongelma teoreettisessa kemiassa, tiiviin aineen fysiikassa ja materiaalitekniikassa on laskea atomin mittakaavassa systeemin aikaevoluutio, jossa esim. kemialliset reaktiot ja/tai diffuusiot tapahtuvat. Yleensä mielenkiintoiset tapahtumat ovat hyvin harvinaisia (monta kertaluokkaa pienempiä kuin atomien värähtelyliikkeet) ja sen vuoksi suora simulointi, jokaisen atomin liikkeen seuranta, veisi tuhansia vuosia aikaa laskea nykyään nopeimmalla tietokoneella ennen kuin voidaan odottaa yhden mielenkiintoisen tapahtuman esiintyvän.  Tutkimusryhmämme on kiinnostunut laskemaan systeemin pitkän ajan dynamiikkaa.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
fi: Illinoisin yliopisto, Urbana-Champaign

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
fi: Cosmology@Homen tavoitteena on etsiä mallia, joka parhaiten kuvaa universumiamme sekä löytää malleja, jotka ovat sopusoinnussa hiukkasfysiikan tietojen kanssa.

en: Rensselaer Polytechnic Institute
fi: Rensselaerin teknillinen yliopisto

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
fi: Milkyway@Homen tavoitteena on luoda erittäin tarkka kolmiulotteinen malli linnunradasta käyttäen Sloan Digital Sky Surveyn keräämää aineistoa.

en: Leiden University, The Netherlands
fi: Leidenin yliopisto, Hollanti

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
fi: Classical Dynamics käyttää pintatiedelaskentaa.  Leiden Classical sallii vapaaehtoisten, opiskelijoiden ja muiden tutkijoiden lähettää omia laskelmiaan verkkoon. Jokaisella käyttäjällä on oma jononsa Classical Dynamicsissa. Tällä tavalla opiskelijat ovat käyttäneet verkkoa simuloimaan nestemäistä argonia tai testaamaan ideaalikaasulain oikeellisuutta tekemällä simulaatioita verkossa.

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
fi: Wisconsinin yliopisto - Milwaukee, Max Planck -instituutti

en: Astrophysics
fi: Astrofysiikka

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
fi: Pyörivien neutronitähtien (eli pulsarien) hakua käyttämällä gravitaatioaaltoja havaitsevien LIGOn ja GEOn sekä Arecibon radioteleskoopin tietoja.  Einstein@Home on maailman vuoden fysiikka 2005 projekti, jota on tukenut American Physical Society (APS) sekä joukko kansainvälisiä järjestöjä.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
fi: CERN (Euroopan ydintutkimuskeskus)

en: Physics
fi: Fysiikka

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
fi: Suuri hadronitörmäytin eli The Large Hadron Collider (LHC) on hiukkaskiihdytin CERNissä, Euroopan ydintutkimuskeskuksessa, ja se on maailman suurin hiukkasfysiikan laboratorio.  Se on tehokkain koskaan rakennettu laite, jolla tutkitaan hiukkasten ominaisuuksia. LHC@home ajaa simulaatioita, joilla parannetaan LHC:n suunnittelua ja sen ilmaisimia.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for full-fledged LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
fi: Projekti käyttää CERNissä kehitettyä virtuaaliteknologiaa valmiiden LHC-tapahtumien fysiikan simulointiin.  Tämä vaatii, että koneellesi on asennettu VirtualBox

en: University of California, Berkeley
fi: Kalifornian yliopisto, Berkeley

en: Astrophysics, astrobiology
fi: Astrofysiikka, astrobiologia

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
fi: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) on tieteenala, jonka päämääränä on havaita älyllistä elämää maan ulkopuolella. Yksi lähestymistapa, joka tunnetaan radioSETInä, käyttää radioteleskooppeja kuuntelemassa kapeaa kaistaa avaruudesta saapuvasta radiosignaalista. Sellaisia signaaleja ei tiedetä esiintyvän luonnollisesti, joten signaalin havaitseminen voi tarjota todisteen maan ulkopuolisesta teknologiasta.

en: Bielefeld University of Applied Sciences
fi: Bielefeldin ammattikorkeakoulu

en: Chemical engineering and nanotechnology
fi: Kemiantekniikka ja nanoteknologia

en: The study of molecular magnets and controlled nanoscale magnetism.  These magnetic molecules may be used to develop tiny magnetic switches, with applications in medicine (such as local tumor chemotherapy) and biotechnology.
fi: Tutkimus molekyylimagneeteista ja nanomittakaavan magnetismista.  Magneettisia molekyylejä voidaan käyttää pieninä magneettisina kytkiminä lääketieteellisissä sovelluksissa (kuten kemoterapiassa) ja bioteknologiassa.

en: Multiple applications
fi: Useita sovelluksia

en: Chinese Academy of Sciences
fi: Kiinan tiedeakatemia

en: Physics, biochemistry, and others
fi: Fysiikka, biokemia ja muita

en: The objective of CAS@home is to encourage and assist scientists in China to adopt the technologies of volunteer computing and volunteer thinking for their research.
fi: CAS@homen tarkoituksena on rohkaista ja avustaa tutkijoita Kiinassa ottamaan käyttöön hajautettu laskenta ja sen ajatus.

en: Mathematics, physics, evolution
fi: Matematiikka, fysiikka, evoluutio

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
fi: Yoyo@home toimii välikappaleena BOINCin ja useiden projektien kuten ECM, Muon, Evolution@home ja distributed.net välillä

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
fi: MTA-SZTAKI Rinnakkaisten ja hajautettujen järjestelmien laboratorio (Unkari)

en: European research projects
fi: Eurooppalaiset tutkimusprojektit

en: The EDGeS@Home Beta project integrates volunteer computing into the service grid network of Europe by allowing service grids to send workunits to be processed by the volunteers of this project. The scientific projects covered by the project include math, physics, biology, etc.
fi: EDGeS@Home Beta -projekti yhdistää vapaaehtoista laskentaa Euroopan palveluverkostoon sallimalla verkon lähettää työpaketteja projektin vapaaehtoisten käsiteltäväksi. Tieteelliset projektit sisältävät mm. matematiikkaa, fysiikkaa ja biologiaa.

en: Spanish universities and research centers
fi: Espanjalaiset yliopistot ja tutkimuskeskukset

en: Various Spanish research projects
fi: Erilaisia espanjalaisia tutkimusprojekteja

en: Research in physics, material science, and biomedicine
fi: Tutkimusta fysiikassa, materiaalitekniikassa ja biolääketieteessä

en: Medical, environmental and other humanitarian research
fi: Lääketieteellistä, ympäristöntutkimusta ja muita humanitaarisia tutkimuksia

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
fi: Ei-kaupallista tutkimusta tärkeimmistä ongelmista luomalla maailman suurimman tietokoneverkon.  Tutkimus käsittää mm. HIV-AIDSia, syöpää, trooppisia ja muita tutkimattomia tauteja, aurinkoenergiaa ja puhdasta vettä.

en: Mathematics, computing, and games
fi: Matematiikka, laskenta ja pelit

en: Computer Science
fi: Tietojenkäsittelytiede

en: Mathematics, Physics, Artificial Intelligence
fi: Matematiikka, fysiikka, keinoäly

en: Simulation of quantum computing; Goldbach's conjecture.
fi: Kvanttilaskennan simulointi; Goldbachin konjektuuri.

en: Cryptography
fi: Kryptografia

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
fi: Yrityksenä purkaa 3 alkuperäistä Enigma-viestiä. Signaalit on kaapattu Pohjois-Atlantilla vuonna 1942 ja niiden uskotaan olevan murtamattomia.

en: Mathematics
fi: Matematiikka

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
fi: Tutkimus Collatzin konjektuurista, ratkaisematon konjektuuri matematiikassa

en: California State University Fullerton
fi: Kalifornian osavaltion yliopisto, Fullerton

en: Factorization of large integers
fi: Suurten kokonaislukujen jakaminen tekijöihin

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
fi: NFS@Home on tutkimusprojekti, joka käyttää internetiin kytkettyjä tietokoneita suorittamaan lukukuntaseulontaa suurten kokonaislukujen jakamisessa tekijöihinsä. Opiskelija saa ensimmäisen kokemuksensa kokonaisluvun jakamisesta alkutekijöihinsä, kuten esim. 15 = 3 * 5 tai 35 = 5 * 7. NFS@Home suorittaa samaa satoja merkkejä pitkillä kokonaisluvuilla.

en: Vilnius Gediminas Technical University and Kaunas University of Technology (Lithuania)
fi: Vilnan Gediminasin teknillinen yliopisto ja Kaunasin teknillinen yliopisto (Liettua)

en: Software testing
fi: Ohjelmistotestaus

en: The aim of this project is to provide a powerful distributed computing platform for scientists of Vilnius Gediminas Technical University (VGTU) as well as others Lithuanian academic institutions.  Current applications involve the study of Monte-Carlo based software testing.
fi: Projekti antaa hajautetun laskennan alustan Vilnan teknillisen yliopiston (VGTU) tutkijoille ja muille Liettuan akatemian laitoksille.  Nykyiset sovellukset käsittelevät Monte-Carlo -pohjaista ohjelmistotestausta.

en: Mathematical Institute of Leiden University / Kennislink
fi: Leidenin yliopiston matematiikan laitos / Kennislink

en: Search for 'abc-triples': positive integers a,b,c such that a+b=c, a &lt; b &lt; c, a,b,c have no common divisors and c > rad(abc), where rad(n) is the product of the distinct prime factors of n. The ABC conjecture says that there are only finitely many a,b,c such that log(c)/log(rad(abc)) > h for any real h > 1. The ABC conjecture is currently one of the greatest open problems in mathematics. If it is proven to be true, a lot of other open problems can be answered directly from it.
fi: Hakee "abc-kolmikkoja", positiivisia kokonaislukuja (a, b, c), kuten a+b=c, a &lt; b &lt; c, luvuilla a,b,c ei ole yhteisiä jakajia ja c > rad(abc), jossa rad(n) on luvun n erillisten alkutekijöiden tulos. ABC-konjektuurin mukaan on vain rajallinen määrä kolmikkoja, jotta log(c)/log(rad(abc)) > h mille tahansa luonnolliselle h:n arvolle, joka on suurempi kuin 1. ABC-konjektuuri on tällä hetkellä yksi matematiikan suurimmista avoimista ongelmista. Jos se todistetaan oikeaksi, moneen muuhun ongelmaan saadaan vastaus siitä.

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
fi: Primegridillä on useita projekteja, joilla etsitään suurten alkulukujen eri muotoja sekä suurimman tunnetun alkuluvun etsintä.

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
fi: RheinMainin ammattikorkeakoulu

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
fi: Löytää poikkeukset kahteen konjektuuriin, jotka liittyvät alkulukujen tunnistamiseen

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
fi: Etsiä kaikki yleistetyt binäärilukujärjestelmät (joissa kantoina ovat matriisit ja numeroina vektorit) 11:een dimensioon asti.

en: Comment
fi: Kommentti

en: News is available as an %sRSS feed%s
fi: Uutiset saatavana %sRSS-syötteenä%s
