BOINC 7.4 - en to ms translation catalogue (136 entries)

en: Search
ms: Carian

en: Return to BOINC main page
ms: Kembali ke laman web utama BOINC

en: This page is %stranslatable%s.
ms: Laman ini %sboleh diterjemah%s.

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
ms: Kami mengesyor anda untuk memasang VirtualBox supaya komputer anda boleh digunakan oleh projek-projek sains yang memerlukannya.

en: Learn more about VirtualBox.
ms: Mengetahui lebih lanjut tentang VirtualBox.

en: Download BOINC + VirtualBox
ms: Muat turun BOINC + VirtualBox

en: for %s
ms: untuk %s

en: BOINC version %s
ms: BOINC versi %s

en: VirtualBox version %s
ms: VirtualBox versi %s

en: Download BOINC
ms: Muat turun BOINC

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
ms: BOINC adalah perisian yang membolehkan anda menderma masa melahu (lapang) komputer kepada projek-projek sains seperti SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid dan lain-lain.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
ms: Selepas memasang BOINC di komputer, anda boleh menghubungkannya kepada seberapa projek berikut yang anda mahu.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
ms: Anda hanya boleh beroperasi perisian ini di komputer hanya jika anda memilikinya, atau mempunyai kebenaran daripada pemilik komputer.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
ms: Kami mengesyor anda muat turun BOINC daripada Google Play Store atau Amazon Appstore, bukannya daripada sini.

en: System requirements
ms: Keperluan sistem

en: Release notes
ms: Nota keluaran

en: Help
ms: Bantuan

en: All versions
ms: Semua versi

en: Version history
ms: Sejarah versi

en: GPU computing
ms: Computing GPU

en: BOINC: compute for science
ms: BOINC: perkiraan untuk sains

en: BOINC Online Help lets you talk one-on-one with experienced BOINC users, who can: %s answer questions about BOINC and volunteer computing; %s walk you through the process of installing and using BOINC; %s troubleshoot any problems you might have.
ms: Bantuan online BOINC membolehkan anda bercakap satu-persatu dengan pengguna BOINC berpengalaman, yang boleh: %s menjawab soalan-soalan tentang BOINC dan pengkomputeran sukarelawan; %s membimbing anda melalui proses pemasangan serta penggunaan BOINC; %s menyelesaikan sebarang masalah yang anda mungkin hadapi.

en: BOINC Online Help is based on %sSkype%s, an Internet-based telephone system. Skype is free (both the software and the calls).  If you don't already have Skype, please %sdownload and install it now%s.  When you're finished, return to this page.
ms: Bantuan online BOINC berdasarkan %sSkype%s, satu sistem telefon berinternet. Skype adalah percuma (perisian serta panggilan). Jika anda belum ada Skype, sila %smuat turun dan pasangkannya sekarang%s. Setelah selesai, kembali ke laman ini.

en: The best way to get help is by voice, for which you need either built-in microphone and speakers or an external headset for your computer.  You can also use Skype's text-based chat system or regular email (if you don't have Skype) to communicate with Help Volunteers.
ms: Cara terbaik mendapat pertolongan adalah melalui panggilan, dimana anda memerlukan mikrofon bina dalam dan speaker ataupun headset luaran untuk komputer anda. Anda juga boleh menggunakan sistem chat berasaskan teks atau emel (jika anda tiada Skype) untuk berhubung dengan Sukarelawan Bantuan.

en: Volunteers speaking several languages are available. Please select a language:
ms: Sukarelawan yang bertutur pelbagai bahasa boleh didapati. Sila pilih bahasa:

en: Be a Help Volunteer
ms: Jadilah Bantuan Sukarelawan

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
ms: Jika anda pengguna BOINC yang berpengalaman, kami menggalakkan anda %smenjadi Sukarelawan Bantuan%s. Ini merupakan cara baik untuk mendorong penyelidikan saintifik dan perkomputeran sukarelawan - lagipun ia menyeronokkan!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
ms: Jika anda adalah Sukarelawan Bantuan: %sklik disini%s untuk kemas kini tetapan anda.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC or the University of California.
ms: Pembantu BOINC merupakan sukarelawan tanpa gaji. Nasihat mereka tidak disahkan oleh BOINC ataupun University of California.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
ms: %1Jangan sesekali%2 memberi alamat emel atau kata laluan kepada pembantu BOINC.

en: Computing power
ms: Kuasa pengkomputeran

en: Top 100 volunteers
ms: 100 sukarelawan teratas

en: Statistics
ms: Statistik

en: Active:
ms: Aktif:

en: volunteers,
ms: sukarelawan,

en: computers.
ms: komputer-komputer.

en: 24-hour average:
ms: Purata 24-jam:

en: News
ms: Berita

en: Volunteer
ms: Sukarelawan

en: Download
ms: Muat Turun

en: Documentation
ms: Dokumentasi

en: Add-ons
ms: Tambahan

en: Links
ms: Pautan

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
ms: Guna masa melahu komputer anda (Windows, Mac, Linux atau Android) untuk menyembuhkan penyakit, mendalami global warming, meneroka pulsar, dan penyelidikan sains yang lain. Ia selamat, dan senang:

en: Choose projects
ms: Pilih Projek

en: Download BOINC software
ms: Muat turun perisian BOINC

en: Enter an email address and password.
ms: Sila isi alamat emel dan kata laluan.

en: Or, if you run several projects, try an %saccount manager%s such as %sGridRepublic%s or %sBAM!%s.
ms: Ataupun, jika anda beroperasi beberapa projek, cuba satu %spengurus akaun%s seperti %sGridRepublic%s atau %sBAM!%s.

en: Compute with BOINC
ms: Perkomputeran dengan BOINC

en: Software updates
ms: Kemaskini Perisian

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4 giving you the computing power of thousands of CPUs.
ms: %1Para saintis%2: gunakan BOINC untuk mewujudkan %3projek perkomputeran sukarelawan%4 memberikan anda kuasa perkomputeran beribu-ribu CPU.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
ms: %1Universiti-universiti%2: gunakan BOINC untuk mewujudkan %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
ms: %1Syarikat-syarikat%2: gunakan BOINC untuk %3Perkomputeran Grid desktop%4.

en: The BOINC project
ms: Projek BOINC

en: Message boards
ms: Papan Mesej

en: Email lists
ms: Senarai emel

en: Personnel and contributors
ms: Kakitangan dan penyumbang

en: Events
ms: Acara

en: Papers and talks
ms: Kertas penyelidikan dan ceramah

en: Research projects
ms: Projek penyelidikan

en: Logos and graphics
ms: Logo dan grafik

en: and
ms: dan

en: Help wanted
ms: Bantuan diperlukan

en: Programming
ms: Pengaturcaraan

en: Translation
ms: Terjemahan

en: Testing
ms: Ujian

en: Publicity
ms: Seranta

en: Software development
ms: Pembangunan Perisian

en: APIs for add-on software
ms: API untuk perisian tambahan

en: Open-source software for %svolunteer computing%s and %sgrid computing%s.
ms: Perisian sumber terbuka untuk %sperkomputeran sukarelawan%s dan %sperkomputeran grid%s.

en: BOINC is based at The University of California, Berkeley
ms: BOINC berpusat di The University of California, Berkeley

en: Seismology
ms: Bidang seismologi

en: The Quake-Catcher Network is developing the world's largest seismic network using sensors attached to Internet-connected computers.  You must buy a sensor to participate.
ms: The Quake-Catcher Network sedang membina rangkaian seismik terbesar sedunia menggunakan sensor yang dilampirkan kepada komputer berinternet. Anda mesti membeli sensor untuk menyerta.

en: BOINC Poland Foundation
ms: Yayasan BOINC Poland

en: Environmental research
ms: Penyelidikan alam sekitar

en: This project is creating a free and continuously updated map of radiation levels by using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
ms: Projek ini mewujudkan peta tahap radiasi sentiasa kemas kini dengan menggunakan sensor yang disambungkan kepada komputer sukarelawan. Anda mesti membeli sensor untuk menyerta.

en: To participate in these projects you must buy a sensor and attach it to your computer.
ms: Anda mesti membeli sensor dan menyambungkannya kepada komputer anda jikalau anda ingin meyertai projek-projek ini.

en: Cognitive science and artifical intelligence
ms: Sains kognitif artificial intelligence

en: Private
ms: Peribadi

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
ms: Rangkaian semantik penghuraian dan pengubahan untuk digunakan di FreeHAL, artificial intelligence yang menggunakan rangkaian semantik, stemmers, sebahagian daripada pangkalan data pertuturan, dan sebahagian daripada speech taggers untuk meniru tingkah laku perbualan manusia.

en: Biology and Medicine
ms: Biologi dan Perubatan

en: Antimalarial drug discovery
ms: Penyelidikan ubat anti malaria

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs to replace existing drugs. Importantly, these new drugs need to target NEW proteins in the parasite. The FightMalaria@Home project is aimed at finding these new targets.
ms: Parasit yang menyebabkan malaria berevolusi rintangan ke atas ubat-ubat sedia ada. Kami perlu segera meneroka ubat-ubat baru untuk menggantikan ubat-ubat sedia ada. Lebih penting lagi, ubat-ubat baru mesti ada sasaran protein-protein baru di dalam parasit. Projek FightMalaria@Home bertujuan mencari sasaran-sasaran baru ini.

en: University of Karlsruhe (Germany)
ms: University of Karlsruhe (Jerman)

en: Protein structure prediction
ms: Ramalan struktur protein

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
ms: POEM@HOME menggunakan kaedah perkomputeran untuk meramal struktur aktif biologi protein, memahami mekanisme isyarat pemprosesan ketika protein berinteraksi antara satu sama lain, memahami penyakit-penyakit yang berkaitan dengan kerosakan atau pengumpulan protein, dan untuk menyelidiki uabat-ubat baru berdasarkan struktur tiga dimensi protein-protein yang penting daripada segi biologi.

en: Study of protein - ligand interactions
ms: Pemahaman protein - interaksi ligand

en: Docking@Home has both bioscience and computer science goals. The project aims to further knowledge of the atomic details of protein-ligand interactions and, by doing so, will search for insights into the discovery of novel pharmaceuticals.
ms: Docking@Home mempunyai matlamat biosains dan sains komputer. Projek ini bertujuan mendalami butiran atom interaksi protein-ligand, dengan berbuat demikian dapat mendapat pengertian untuk penemuan baru farmaseutikal.

en: Molecular simulations of proteins
ms: Simulasi molekul protein

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
ms: GPUGrid.net mewujudkan senario perkomputeran baru oleh kod full-atom molecular dinamik pertama (CellMD) yang dioptimum khas untuk GPU NVIDIA. Perisian bioperubatan baru menjadi nyata, mewujudkan peranan baru kepada perkomputeran biologi untuk penyelidikan bioperubatan.

en: Genetic linkage analysis
ms: Analisis hubungan genetik

en: Superlink@Technion helps geneticists all over the world find disease-provoking genes causing some types of diabetes, hypertension (high blood pressure), cancer, schizophrenia and many others.
ms: Superlink@Technion membantu pakar genetik di seluruh dunia mencari gen penimbul penyakit yang menyebabkan sesetengah kencing manis, tekanan darah tinggi, kanser, skizofrenia dan lain-lain.

en: Life science research
ms: Penyelidikan sains kehidupan

en: The Lattice Project supplies computing power to scientists at the University of Maryland studying evolutionary relationships based on DNA sequence data; bacterial, plasmid, and virus protein sequences; and biological diversity in nature reserves.
ms: Projek Lattice menyumbangkan kuasa perkomputeran kepada ahli-ahli sains di University of Maryland yang mengaji hubungan evolusi berdasarkan pada data jujukan DNA; keragaman flora dan fauna di simpanan alam semula jadi.

en: Epidemiology
ms: Epidemiologi

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
ms: Model simulasi dinamik jangkitan dan kesan kesihatan malaria adalah kaedah penting untuk mengawal malaria. Model simulasi boleh digunakan untuk menentukan strategi yang optimum untuk menghantar kelambu, kemoterapi, atau vaksin baru yang sedang diselidiki dan diuji. Pemodelan begini menggunakan komputer secara intensif, memerlukan simulasi populasi manusia yang besar dengan pelbagai set parameter yang berkaitan dengan faktor-faktor biologi dan sosial yang mempengaruhi taburan penyakit ini.

en: Biology
ms: Biologi

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, Malaria, Cancer, and Alzheimer's
ms: Tentukan bentuk-bentuk protein 3-dimensi yang diselidiki, yang boleh akhirnya berhasil mencari penawar untuk beberapa penyakit serius. Dengan beroperasi Rosetta@home, anda membantu mempercepatkan dan melanjutkan penyelidikan kami dengan kaedah yang kami tidak mungkin cuba tanpa sumbangan anda. Anda juga membantu kami mereka bentuk protein-protein baru untuk melawan penyakit seperti HIV, Malaria, Kanser dan penyakit Alzheimer

en: Calculate similarities between proteins. SIMAP provides a public database of the resulting data, which plays a key role in many bioinformatics research projects.
ms: Kira persamaan di antara protein. SIMAP memaparkan pangkalan data awam hasil data, yang memainkan peranan penting dalam projek-projek penyelidikan bioinformatik.

en: Earth Sciences
ms: Sains Bumi

en: Climate study
ms: Kajian iklim

en: Physical Science
ms: Sains Fizikal

en: Currently we are calculating the optimum design of a structure call the 52 bar truss
ms: Pada masa ini kami sedang mengira reka bentuk optimum suatu struktur yang dipanggil 52 bar truss

en: Astronomy
ms: Astronomi

en: Chemistry
ms: Kimia

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
ms: Cosmology@Home bertujuan mencari model terbaik yang menggambarkan Alam Semesta kita, dan mencari lingkungan model yang bersetuju degan data fizik partikel astronomi sedia ada.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
ms: Matlamat Milkyway@Home adalah untuk mewujudkan model tiga dimensi galaksi Bima Sakti yang sangat tepat dengan menggunakan data yang dikumpul oleh Kajian Sloan Digital Sky.

en: Astrophysics
ms: Astrofizik

en: Physics
ms: Fizik

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for full-fledged LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
ms: Projek ini menggunakan teknologi alam maya yang dimajukan oleh CERN untuk simulasi fizik peristiwa LHC sepenuhnya di komputer sukarelawan. Anda perlu memasang VirtualBox di komputer anda

en: Astrophysics, astrobiology
ms: Astrofizik, astrobiologi

en: Chemical engineering and nanotechnology
ms: Kejuruteraan kimia dan nanoteknologi

en: Multiple applications
ms: Pelbagai aplikasi

en: Physics, biochemistry, and others
ms: Fizik, biokimi dan lain-lain

en: Mathematics, physics, evolution
ms: Matematik, fizik, evolusi

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
ms: Yoyo@home adalah penyesuai di antara BOINC dan beberapa projek perkomputeran sukarelawan sedia ada: ECM, Muon, Evolution@home, dan distributed.net

en: European research projects
ms: Projek-projek penyelidikan Eropah

en: Spanish universities and research centers
ms: University dan pusat penyelidikan Sepanyol

en: Various Spanish research projects
ms: Pelbagai projek penyelidikan Sepanyol

en: Research in physics, material science, and biomedicine
ms: Penyelidikan fizik, sains bahan dan bioper

en: Medical, environmental and other humanitarian research
ms: Penyelidikan perubatan, alam sekitar dan kemanusiaan

en: Mathematics, computing, and games
ms: Matematik, perkomputeran dan permainan

en: Computer Science
ms: Sains komputer

en: Mathematics, Physics, Artificial Intelligence
ms: Matematik, Fizik, Kercerdesan Buatan

en: Simulation of quantum computing; Goldbach's conjecture.
ms: Simulasi perkomputeran kuantum; Konjektur Goldbach.

en: Cryptography
ms: Kriptografi

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
ms: Percubaan untuk memecah kod 3 mesej Enigma asal. Isyarat dipintas di Atlantik Utara di 1942 dan dipercayai belum dipecah.

en: Mathematics
ms: Matematik

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
ms: Mendakami Konjektur Collatz, satu konjektur matematik yang belum dapat diselesaikan

en: Factorization of large integers
ms: Pemfaktoran integer besar

en: Software testing
ms: Pengujian perisian

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
ms: Primegrid mempunyai pelbagai projek yang mencari pelbagai bentuk nombor perdana yang sangat besar, termasuk mencari nombor perdana paling besar yang diketahui.

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
ms: Mencari contoh balas dua konjektur yang berkenaan dengan pengenalpastian nombor perdana

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
ms: Cari semua sistem nombor binari umum (di mana nombor asas adalah matriks dan digit adalah vektor) sehingga 11 dimensi.

en: Comment
ms: Komen

en: News is available as an %sRSS feed%s
ms: Berita boleh didapati sebagai %ssuapan RSS%s
