BOINC 7.4 - en to nb translation catalogue (74 entries)

en: Search
nb: Søk

en: Return to BOINC main page
nb: Tilbake til BOINC hovedsiden

en: This page is %stranslatable%s.
nb: Denne siden er %soversettbar%s.

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
nb: Vi anbefaler at du også installerer VirtualBox, så din datamaskin kan arbeide med vitenskapelige prosjekter som er avhengig av denne.

en: Learn more about VirtualBox.
nb: Lær mer om VirutalBox.

en: Download BOINC + VirtualBox
nb: Last ned BOINC + VirtualBox

en: BOINC version %s
nb: BOINC versjon %s

en: VirtualBox version %s
nb: VirtualBox versjon %s

en: Download BOINC
nb: Last ned BOINC

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
nb: BOINC er et program som lar deg donere inaktiv datamaskintid til vitenskapelige prosjekter som SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid og mange flere.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
nb: Etter å ha installert BOINC på din datamaskin, kan du knytte den opp til så mange av disse prosjektene du ønsker.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
nb: Du kan kjøre denne programvaren på en datamaskin bare hvis du er eier av den eller har tillatelse fra dens eier.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
nb: Vi anbefaler deg å laste ned BOINC fra Google Play Store eller Amazon Appstore, og ikke fra denne siden.

en: System requirements
nb: Systemkrav

en: Release notes
nb: Utgivelsesmerknader

en: Help
nb: Hjelp

en: All versions
nb: Alle versjoner

en: Version history
nb: Versjonslogg

en: GPU computing
nb: GPU beregning

en: BOINC: compute for science
nb: BOINC: beregne for vitenskap

en: BOINC Online Help lets you talk one-on-one with experienced BOINC users, who can: %s answer questions about BOINC and volunteer computing; %s walk you through the process of installing and using BOINC; %s troubleshoot any problems you might have.
nb: BOINC online hjelp lar deg snakke med erfarne BOINC brukere som kan: %s svare på spørsmål angående BOINC og frivillig beregning; %s veilede deg gjennom installasjonsprosessen og bruk av BOINC; %s feilsøke eventuelle problemer du måtte ha.

en: BOINC Online Help is based on %sSkype%s, an Internet-based telephone system. Skype is free (both the software and the calls).  If you don't already have Skype, please %sdownload and install it now%s.  When you're finished, return to this page.
nb: BOINC online hjelp er basert på %sSkype%s, et telefonsystem via Internet. Skype er gratis (både programvaren og samtalene).  Hvis du ikke allerede har Skype installert, vennligst %slast ned og installer det nå%s.  Når du er ferdig, kom tilbake til denne siden.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
nb: Hvis du er en erfaren BOINC bruker, oppfordrer vi deg til å %sbli en supportmedarbeider%s.  Det er en fin måte å bidra til vitenskapelig forskning og frivillig databehandling - og det er morsomt!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
nb: Hvis du allerede er en frivillig supportmedarbeider: For å endre dine innstillinger, %sklikk her%s.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
nb: Oppgi %1aldri%2 informasjon angående din epostadresse eller ditt passord til BOINC supportmedarbeidere.

en: Computing power
nb: Beregningskraft

en: Top 100 volunteers
nb: Topp 100 frivillige

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Active:
nb: Aktiv:

en: volunteers,
nb: frivillige,

en: computers.
nb: datamaskiner.

en: 24-hour average:
nb: 24 timers gjennomsnitt:

en: News
nb: Nyheter

en: Volunteer
nb: Frivillig

en: Download
nb: Last ned

en: Documentation
nb: Dokumentasjon

en: Add-ons
nb: Tillegg

en: Links
nb: Lenker

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
nb: Bruk inaktiv tid på din datamaskin (Windows, Mac, Linux eller Android) for å kurere sykdommer, studere global oppvarming, oppdage pulsarer, og hjelp til med mange andre typer av vitenskapelig forskning.  Det er trygt, sikkert og enkelt:

en: Choose projects
nb: Velg prosjekter

en: Download BOINC software
nb: Last ned BOINC programvare

en: Enter an email address and password.
nb: Tast inn en epostadresse og et passord.

en: Or, if you run several projects, try an %saccount manager%s such as %sGridRepublic%s or %sBAM!%s.
nb: Eller hvis du kjører flere prosjekter, prøv en %skontobehandler%s som for eksempel %sGridRepublic%s eller %sBAM!%s.

en: Software updates
nb: Programvareoppdateringer

en: The BOINC project
nb: BOINC prosjektet

en: Message boards
nb: Diskusjonsfora

en: Email lists
nb: Epostlister

en: Personnel and contributors
nb: Personal og bidragsytere

en: Events
nb: Hendelser

en: Research projects
nb: Forskningsprosjekter

en: Logos and graphics
nb: Logoer og bildemateriale

en: and
nb: og

en: Help wanted
nb: Hjelp ønskes

en: Programming
nb: Programmering

en: Translation
nb: Oversettelse

en: Testing
nb: Tester

en: Software development
nb: Programvareutvikling

en: APIs for add-on software
nb: API'er for tilleggsprogramvare

en: Open-source software for %svolunteer computing%s and %sgrid computing%s.
nb: Åpen kildekode programvare for %sfrivillig beregning%s og %sdistribuert beregning%s.

en: BOINC is based at The University of California, Berkeley
nb: BOINC holder til ved Universitetet i California, Berkeley

en: Seismology
nb: Seismologi

en: Environmental research
nb: Miljøforskning

en: Cognitive science and artifical intelligence
nb: Kognitiv vitenskap og kunstig intelligens

en: Private
nb: Privat

en: Artificial intelligence
nb: Kunstig intelligens

en: Biology and Medicine
nb: Biologi og medisin

en: University of Karlsruhe (Germany)
nb: University of Karlsruhe (Tyskland)

en: Biology
nb: Biologi

en: Climate study
nb: Klima studie

en: Mechanical engineering
nb: Mekanisk ingeniørvitenskap

en: Astronomy
nb: Astronomi

en: Chemistry
nb: Kjemi

en: Leiden University, The Netherlands
nb: Universitetet i Leiden, Nederland

en: Physics
nb: Fysikk
