wxWindows-2.3.3 - en to sv translation catalogue (753 entries)

en:  (error %ld: %s)
sv:  (fel %ld: %s)

en:  Preview
sv:  Förhandsgranska

en:  bytes
sv:  byte

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
sv: #10 Kuvert, 4 1/8 x 9 1/2 tum

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
sv: #11 Kuvert, 4 1/2 x 10 3/8 tum

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
sv: #12 Kuvert, 4 3/4 x 11 tum

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
sv: #14 Kuvert, 5 x 11 1/2 tum

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
sv: #9 Kuvert, 3 7/8 x 8 7/8 tum

en: #define %s must be an integer.
sv: #define %s måste vara ett heltal.

en: %i of %i
sv: %i av %i

en: %s (or %s)
sv: %s (eller %s)

en: %s Error
sv: %s Fel

en: %s Warning
sv: %s Varning

en: %s not a bitmap resource specification.
sv: %s är inte en bildresursspecifkation.

en: %s not an icon resource specification.
sv: %s är inte en ikonresursspecifikation.

en: %s: ill-formed resource file syntax.
sv: %s: felaktig resursfilsyntax.

en: &Arrange Icons
sv: Ordna &ikoner

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Cascade
sv: Över&lappande

en: &Close
sv: &Stäng

en: &Details
sv: &Detaljer

en: &Find
sv: &Sök

en: &Finish
sv: &Avsluta

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Log
sv: &Logga

en: &Move
sv: &Flytta

en: &Next
sv: &Nästa

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: &Next Tip
sv: &Nästa Tips

en: &Previous
sv: &Föregående

en: &Redo
sv: &Upprepa

en: &Redo
sv: &Upprepa

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: &Restore
sv: &Återställ

en: &Save...
sv: &Spara...

en: &Show tips at startup
sv: &Visa tips vid start

en: &Size
sv: &Storlek

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Window
sv: &Fönster

en: '%s' has extra '..', ignored.
sv: "%s" har extra "..", ignoreras.

en: '%s' is invalid
sv: "%s" är ogiltig

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
sv: "%s" är inte ett korrekt numeriskt värde för flagga "%s".

en: '%s' is not a valid message catalog.
sv: "%s" är inte en giltig meddelandekatalog.

en: '%s' is probably a binary buffer.
sv: "%s" är troligen en binär buffer.

en: '%s' should be numeric.
sv: "%s" skall vara numerisk.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
sv: "%s" får bara innehålla ASCII-tecken.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
sv: "%s" får bara innehålla alfabetiska tecken.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
sv: "%s" får bara innehålla alfabetiska eller numeriska tecken.

en: (Help)
sv: (Hjälp)

en: (bookmarks)
sv: (bokmärken)

en: , expected static, #include or #define
    whilst parsing resource.
sv: , förväntade static, #include eller #define
    när resursen tolkades.

en: 10 x 14 in
sv: 10 x 14 tum

en: 11 x 17 in
sv: 11 x 17 tum

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
sv: 6 3/4 Kuvert, 3 5/8 x 6 1/2 tum

en: : file does not exist!
sv: : filen finns inte!

en: : unknown charset
sv: : okänd teckenuppsättning

en: : unknown encoding
sv: : okänd kodning

en: < &Back
sv: < &Bakåt

en: <DIR>
sv: <KAT>

en: <DIR>
sv: <KAT>

en: <LINK>
sv: <LÄNK>

en: <LINK>
sv: <LÄNK>

en: <html><body>Normal face<br>(and <u>underlined</u>. <i>Italic face.</i> <b>Bold face.</b> <b><i>Bold italic face.</i></b><br><font size=-2>font size -2</font><br><font size=-1>font size -1</font><br><font size=+0>font size +0</font><br><font size=+1>font size +1</font><br><font size=+2>font size +2</font><br><font size=+3>font size +3</font><br><font size=+4>font size +4</font><br><p><tt>Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i> <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br><font size=-2>font size -2</font><br><font size=-1>font size -1</font><br><font size=+0>font size +0</font><br><font size=+1>font size +1</font><br><font size=+2>font size +2</font><br><font size=+3>font size +3</font><br><font size=+4>font size +4</font></tt></body></html>
sv: <html><body>Normalt typsnitt<br>(och <u>understruket</u>. <i>Kursivt typsnitt.</i> <b>Fett typsnitt.</b> <b><i>Fett kursivt typsnitt.</i></b><br><font size=-2>typsnittsstorlek  -2</font><br><font size=-1>typsnittsstorlek -1</font><br><font size=+0>typsnittsstorlek +0</font><br><font size=+1>typsnittsstorlek +1</font><br><font size=+2>typsnittsstorlek +2</font><br><font size=+3>typsnittsstorlek +3</font><br><font size=+4>typsnittsstorlek +4</font><br><p><tt>Storleksbestämt typsnitt.<br> <b>fet</b> <i>kursiv</i> <b><i>fet kursiv <u>understruken</u></i></b><br><font size=-2>typsnittsstorlek -2</font><br><font size=-1>typsnittsstorlek -1</font><br><font size=+0>typsnittsstorlek +0</font><br><font size=+1>typsnittsstorlek +1</font><br><font size=+2>typsnittsstorlek +2</font><br><font size=+3>typsnittsstorlek +3</font><br><font size=+4>typsnittsstorlek +4</font></tt></body></html>

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
sv: A3 ark, 297 x 420 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
sv: A4 ark, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
sv: A4 litet ark, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
sv: A5 ark, 148 x 210 mm

en: Add current page to bookmarks
sv: Lägg till aktuell sida till bokmärken

en: Add to custom colours
sv: Lägg till till egendefinierade färger

en: Adding book %s
sv: Lägger till bok %s

en: All
sv: Alla

en: All files (*)|*
sv: Alla filer (*)|*

en: Already dialling ISP.
sv: Ringer redan Internetleverantör.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
sv: Lägg till logg till fil "%s" (om du väljer [Nej] skrivs den över)?

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabiska (ISO-8859-6)

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
sv: B4 Kuvert, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
sv: B4 ark, 250 x 354 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
sv: B5 Kuvert, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
sv: B5 ark, 182 x 257 millimeter

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
sv: B6 Kuvert, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
sv: BMP: Kunde inte allokera minne.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
sv: BMP: Kunde inte spara ogiltig bild.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
sv: BMP: Kunde inte skriva RGB-färgkarta.

en: BMP: Couldn't write data.
sv: BMP: Kunde inte skriva data.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
sv: BMP: Kunde inte skriva filhuvudet (Bitmap).

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
sv: BMP: Kunde inte skriva filhuvudet (BitmapInfo).

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
sv: BMP: wxImage saknar egen wxPalette.

en: Backward
sv: Baklänges

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltiska språk (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
sv: Baltiska språk (gammal) (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
sv: Bildresursspecifikation %s inte funnen.

en: Bold
sv: Fet

en: Bottom margin (mm):
sv: Nedre marginal (mm):

en: C sheet, 17 x 22 in
sv: C ark, 17 x 22 tum

en: C&lear
sv: &Töm

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
sv: C3 Kuvert, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
sv: C4 Kuvert, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
sv: C5 Kuvert, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
sv: C6 Kuvert, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
sv: C65 Kuvert, 114 x 229 mm

en: Can not enumerate files '%s'
sv: Kan inte räkna upp filerna "%s"

en: Can not enumerate files in directory '%s'
sv: Kan inte räkna upp filerna i katalogen "%s"

en: Can not resume thread %x
sv: Kan inte fortsätta tråden %x

en: Can not start thread: error writing TLS.
sv: Kan inte starta tråden: fel vid skrivning av TLS.

en: Can not suspend thread %x
sv: Kan inte hålla inne tråd %x

en: Can not wait for thread termination
sv: Kan inte vänta på att tråden avslutas

en: Can't &Undo
sv: Kan inte &Ångra

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
sv: Kan inte kontrollera bildformat för fil "%s": filen finns inte.

en: Can't close registry key '%s'
sv: Kan inte stänga registernyckel "%s"

en: Can't copy values of unsupported type %d.
sv: Kan inte kopiera värden av ej stödd typ %d.

en: Can't create dialog using memory template
sv: Kan inte skapa dialog med minnesmall

en: Can't create dialog using template '%ul'
sv: Kan inte skapa dialog med mall "%ul"

en: Can't create list control window, check that comctl32.dll is installed.
sv: Kan inte skapa listkontrollfönster, kontrollera att comctl32.dll är installerad.

en: Can't create registry key '%s'
sv: Kan inte skapa registernyckel "%s"

en: Can't create thread
sv: Kan inte skapa tråd

en: Can't create window of class %s
sv: Kan inte skapa fönster av klass %s

en: Can't delete key '%s'
sv: Kan inte ta bort nyckel "%s"

en: Can't delete the INI file '%s'
sv: Kan inte ta bort INI-filen "%s"

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
sv: Kan inte ta bort värde "%s" från nyckel "%s"

en: Can't delete value of key '%s'
sv: Kan inte ta bort värdet från nyckel "%s"

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
sv: Kan inte räkna upp undernycklar för nyckel "%s"

en: Can't enumerate values of key '%s'
sv: Kan inte räkna upp värden för nyckel "%s"

en: Can't find current position in file '%s'
sv: Kan inte hitta aktuell position i fil "%s"

en: Can't get info about registry key '%s'
sv: Kan inte hämta information om registernyckel "%s"

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
sv: Kan inte ladda bild från fil "%s": filen finns inte.

en: Can't open file '%s'
sv: Kan inte öppna fil "%s"

en: Can't open registry key '%s'
sv: Kan inte öppna registernyckel "%s"

en: Can't read value of '%s'
sv: Kan inte läsa värdet av "%s"

en: Can't read value of key '%s'
sv: Kan inte läsa värdet av nyckel "%s"

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
sv: Kan inte spara bild till fil "%s": okänd filändelse.

en: Can't save log contents to file.
sv: Kan inte spara logginnehållet till fil.

en: Can't set thread priority
sv: Kan inte ange trådprioritet

en: Can't set value of '%s'
sv: Kan inte sätta värdet på "%s"

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot convert dialog units: dialog unknown.
sv: Kan inte konvertera dialogenheter: okänd dialog.

en: Cannot convert from encoding '%s'!
sv: Kan inte konvertera från kodning"%s"!

en: Cannot find active dialup connection: %s
sv: Kan inte hitta aktiv uppringningsanslutning: %s

en: Cannot find container for unknown control '%s'.
sv: Kan inte hitta behållare för okänd kontroll "%s".

en: Cannot find font node '%s'.
sv: Kan inte hitta typsnittsnod "%s".

en: Cannot find the location of address book file
sv: Kan inte hitta platsen för adressbokfil

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
sv: Kan inte hämta prioritetsräckvidden för schemaläggningsregler %d.

en: Cannot get the hostname
sv: Kan inte hämta värdnamnet

en: Cannot get the official hostname
sv: Kan inte hämta det officiella värdnamnet

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
sv: Kan inte lägga på - ingen aktiv uppringningsanslutning.

en: Cannot initialize OLE
sv: Kan inte initialisera OLE

en: Cannot initialize SciTech MGL!
sv: Kan inte initialisera SciTech MGL!

en: Cannot initialize display.
sv: Kan inte initialisera display.

en: Cannot load icon from '%s'.
sv: Kan inte ladda ikon från "%s".

en: Cannot load resources from file '%s'.
sv: Kan inte ladda resurser från fil "%s".

en: Cannot open HTML document: %s
sv: Kan inte öppna HTML-dokument: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
sv: Kan inte öppna HTML-hjälpbok: %s

en: Cannot open URL '%s'
sv: Kan inte öppna URL "%s"

en: Cannot open contents file: %s
sv: Kan inte öppna innehållsfil: %s

en: Cannot open file '%s'.
sv: Kan inte öppna fil "%s".

en: Cannot open file for PostScript printing!
sv: Kan inte öppna fil för PostScript-utskrift!

en: Cannot open index file: %s
sv: Kan inte öppna indexfil: %s

en: Cannot parse coordinates from '%s'.
sv: Kan inte tolka koordinater från "%s".

en: Cannot parse dimension from '%s'.
sv: Kan inte tolka dimension från "%s".

en: Cannot print empty page.
sv: Kan inte skriva ut tom sida.

en: Cannot read typename from '%s'!
sv: Kan inte läsa typnamn från "%s"!

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
sv: Kan inte hämta trådschemaläggningsregler.

en: Cannot start thread: error writing TLS
sv: Kan inte starta tråd: fel vid skrivning till TLS

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltiska språk (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Choose ISP to dial
sv: Välj Internetleverantör att ringa upp

en: Choose font
sv: Välj typsnitt

en: Clear the log contents
sv: Töm logginnehållet

en: Close
sv: Stäng

en: Close	Alt-F4
sv: Stäng	Alt-F4

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Computer
sv: Dator

en: Config entry name cannot start with '%c'.
sv: Konfigurationspost kan inte starta med "%c".

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm registry update
sv: Bekräfta registeruppdatering

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Contents
sv: Innehåll

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
sv: Konvertering till teckenuppsättning "%s" fungerar inte.

en: Copies:
sv: Kopior:

en: Could not find resource include file %s.
sv: Kunde inte hitta resursinkluderingsfil %s.

en: Could not find tab for id
sv: Kunde inte hitta flik för id

en: Could not load Rich Edit DLL '%s'
sv: Kunde inte ladda Rich Edit DLL "%s"

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
sv: Kunde inte slå upp kontrollklass eller -id "%s". Använd (icke-noll) heltal istället
     eller ordna med #define (se manualen för varningar)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
sv: Kunde inte slå upp meny-id "%s". Använd (icke-noll) heltal istället
     eller ordna med #define (se manualen för varningar)

en: Could not start document preview.
sv: Kunde inte börja förhandsgranska dokumentet.

en: Could not start printing.
sv: Kunde inte börja skriva ut.

en: Could not transfer data to window
sv: Kunde inte föra över data till fönstret

en: Couldn't add an image to the image list.
sv: Kunde inte lägga till en bild till bildlistan.

en: Couldn't create a timer
sv: Kunde inte skapa en timer

en: Couldn't create cursor.
sv: Kunde inte skapa markör.

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
sv: Kunde inte hitta symbolen "%s" i ett dynamiskt bibliotek

en: Couldn't get the current thread pointer
sv: Kunde inte hämta den aktuella trådpekaren

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
sv: Kunde inte ladda PNG-bild - filen är förstörd eller för lite minne.

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
sv: Kunde inte registrera urklippsformat "%s".

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
sv: Kunde inte hämta information om listkontrollpost %d.

en: Couldn't save PNG image.
sv: Kunde inte spara PNG-bild.

en: Couldn't terminate thread
sv: Kunde inte avsluta tråd

en: Create directory
sv: Skapa katalog

en: Create new directory
sv: Skapa ny katalog

en: Current directory:
sv: Aktuell katalog:

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrilliska (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
sv: D ark, 22 x 34 tum

en: DDE poke request failed
sv: DDE poke-förfrågan misslyckades

en: DIB Header: Cannot deal with 4bit encoded yet.
sv: DIB-huvud: Kan inte hantera 4-bitkodad ännu.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
sv: DIB-huvud: Kodning matchar inte bitdjup.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
sv: DIB-huvud: Bildhöjd > 32767 pixlar för fil.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
sv: DIB-huvud: Bildbredd > 32767 pixlar för fil.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
sv: DIB-huvud: Okänt bitdjup i fil.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
sv: DIB-huvud: Okänd kodning i fil.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
sv: DL Kuvert, 110 x 220 mm

en: Date
sv: Datum

en: Decorative
sv: Dekorativ

en: Default encoding
sv: Standardkodning

en: Deleted stale lock file '%s'.
sv: Tog bort förlegad låsfil "%s".

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
sv: Uppringningsfunktioner är inte tillgängliga på grund av att fjärråtkomstservice (RAS) inte är installerad på denna maskin. Var vänlig och installera den.

en: Did you forget to include wx/os2/wx.rc in your resources?
sv: Glömde du att inkludera wx/os2/wx.rc i dina resurser?

en: Did you know...
sv: Visste du att...

en: Directory '%s' couldn't be created
sv: Katalogen "%s" kunde inte skapas

en: Directory '%s' doesn't exist!
sv: Katalogen "%s" finns inte!

en: Directory does not exist
sv: Katalogen finns inte

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
sv: Visa alla indexposter som innehåller given delsträng. Sökningen är skiftlägesokänslig.

en: Display options dialog
sv: Visa alternativdialog

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
sv: Vill du skriva över kommandot för att %s filer med filändelse "%s"?
    Nuvarande värder är 
    %s, 
    Nytt värde är 
    %s %1

en: Do you want to save changes to document %s?
sv: Vill du spara ändringar i dokument %s?

en: Done
sv: Färdigt

en: Done.
sv: Färdigt.

en: Down
sv: Ner

en: E sheet, 34 x 44 in
sv: E ark, 34 x 44 tum

en: Elapsed time :
sv: Passerad tid :

en: Entries found
sv: Poster funna

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %d in '%s'.
sv: Miljövariabelexpansion misslyckades: "%c" saknas på position %d i "%s".

en: Error
sv: Fel

en: Error
sv: Fel

en: Error creating directory
sv: Fel vid skapande av katalog

en: Error in reading image DIB .
sv: Fel vid läsning av DIB-bild.

en: Error:
sv: Fel:

en: Estimated time :
sv: Uppskattad tid:

en: Execution of command '%s' failed
sv: Utförande av kommando "%s" misslyckades

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
sv: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 tum

en: Expected '*' whilst parsing resource.
sv: Förväntade "*" när resursen tolkades.

en: Expected '=' whilst parsing resource.
sv: Förväntade "=" när resursen tolkades.

en: Expected 'char' whilst parsing resource.
sv: Förväntade "char" när resursen tolkades.

en: Failed to %s dialup connection: %s
sv: Misslyckades att %s uppringningsanslutning: %s

en: Failed to access lock file.
sv: Kunde inte komma åt låsfil.

en: Failed to close file handle
sv: Kunde inte stänga filhandtag

en: Failed to close lock file '%s'
sv: Kunde inte stänga låsfil "%s"

en: Failed to close the clipboard.
sv: Kunde inte stänga urklippsbordet.

en: Failed to connect: missing username/password.
sv: Kunde inte ansluta: användarnamn/lösenord saknas.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
sv: Kunde inte ansluta: ingen Internetleverantör att ringa upp.

en: Failed to copy registry value '%s'
sv: Kunde inte kopiera registervärde "%s"

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
sv: Kunde inte kopiera innehållet i registernyckel "%s" till "%s".

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
sv: Kunde inte kopiera filen "%s" till "%s"

en: Failed to create DDE string
sv: Kunde inte skapa DDE-sträng

en: Failed to create MDI parent frame.
sv: Kunde inte skapa MDI-föräldraram.

en: Failed to create a status bar.
sv: Kunde inte skapa en statusrad.

en: Failed to create a temporary file name
sv: Kunde inte skapa ett temporärt filnamn

en: Failed to create an anonymous pipe
sv: Kunde inte skapa ett anonymt rör (pipe)

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
sv: Kunde inte skapa en anslutning till server "%s" med ämne "%s"

en: Failed to create dialog. Incorrect DLGTEMPLATE?
sv: Kunde inte skapa dialog. Felaktig DLGTEMPLATE?

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
sv: Kunde inte skapa katalog"%s"
    (Har du de nödvändiga rättigheterna?)

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
sv: Kunde inte skapa registerpost för "%s" filer.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
sv: Kunde inte skapa standard sök/ersättdialog (felkod %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
sv: Kunde inte visa HTML-dokument i %s-kodning

en: Failed to empty the clipboard.
sv: Kunde inte tömma urklippsbordet.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
sv: Kunde inte starta en meddelandeloop med DDE-server

en: Failed to establish dialup connection: %s
sv: Kunde inte etablera uppringningsanslutning: %s

en: Failed to execute '%s'
sv: Kunde inte utföra "%s"

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
sv: Kunde inte hitta XBM-resurs %s.
    Glömde att använda wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
sv: Kunde inte hitta XBM-resurs %s.
    Glömde att använda wxResourceLoadIconData?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
sv: Kunde inte hitta XPM-resurs %s.
    Glömde att använda wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to get ISP names: %s
sv: Kunde inte hämta Internetleverantörers namn: %s

en: Failed to get clipboard data.
sv: Kunde inte hämta urklippsdata.

en: Failed to get data from the clipboard
sv: Kunde inte hämta data från urklippsbordet

en: Failed to get the UTC system time.
sv: Kunde inte hämta UTC-systemtiden.

en: Failed to get the local system time
sv: Kunde inte hämta den lokala systemtiden

en: Failed to get the working directory
sv: Kunde inte hämta aktuell katalog

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
sv: Kunde inte initialisera GUI: inget inbyggt tema hittades.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
sv: Kunde inte initialisera MS HTML-hjälp.

en: Failed to initialize OpenGL
sv: Kunde inte initialisera OpenGL

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
sv: Kunde inte slå ihop en tråd, möjlig minnesläcka hittad - var vänlig och starta om programmet

en: Failed to kill process %d
sv: Kunde inte döda processen %d

en: Failed to load image %d from file '%s'.
sv: Kunde inte ladda bilden %d från fil "%s".

en: Failed to load mpr.dll.
sv: Kunde inte ladda mpr.dll.

en: Failed to load shared library '%s'
sv: Kunde inte ladda delat bibliotek "%s"

en: Failed to load shared library '%s' Error '%s'
sv: Kunde inte ladda delat bibliotek "%s" Fel "%s"

en: Failed to lock the lock file '%s'
sv: Kunde inte låsa filen "%s"

en: Failed to match '%s' in regular expression: %s
sv: Kunde inte matcha "%s" i reguljära uttrycket: %s

en: Failed to modify file times for '%s'
sv: Kunde inte ändra filtiden för "%s"

en: Failed to open '%s' for %s
sv: Kunde inte öppna "%s" för %s

en: Failed to open temporary file.
sv: Kunde inte öppna temporär fil.

en: Failed to open the clipboard.
sv: Kunde inte öppna urklippsbordet.

en: Failed to put data on the clipboard
sv: Kunde inte skicka data till urklippsbordet

en: Failed to read PID from lock file.
sv: Kunde inte läsa PID från låsfil.

en: Failed to redirect child process input/output
sv: Kunde inte omdirigera barnprocess-in/utdata

en: Failed to redirect the child process IO
sv: Kunde inte omdirigera barnprocessens in/utdata

en: Failed to register DDE server '%s'
sv: Kunde inte registrera DDE-server "%s"

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
sv: Kunde inte komma ihåg kodningen för teckenuppsättning "%s".

en: Failed to remove lock file '%s'
sv: Kunde inte ta bort låsfil "%s"

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
sv: Kunde inte ta bort förlegad låsfil "%s".

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
sv: Kunde inte byta namn på registervärde "%s" till "%s".

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
sv: Kunde inte byta namn på registernyckel "%s" till "%s".

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
sv: Kunde inte hämta data från urklippsbordet.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
sv: Kunde inte hämta filtider för "%s"

en: Failed to retrieve text of RAS error message
sv: Kunde inte hämta text från RAS-felmeddelande

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
sv: Kunde inte hämta de stödda urklippsformaten

en: Failed to send DDE advise notification
sv: Kunde inte skicka DDE-meddelandeanmälan

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
sv: Kunde inte sätta FTP-överföringsläge till %s.

en: Failed to set clipboard data.
sv: Kunde inte sätta urklippsdata.

en: Failed to set temporary file permissions
sv: Kunde inte sätta temporära filrättigheter

en: Failed to set thread priority %d.
sv: Kunde inte sätta trådprioritet %d.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
sv: Kunde inte spara bild "%s" till minnes-VFS!

en: Failed to terminate a thread.
sv: Kunde inte avsluta en tråd.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
sv: Kunde inte avsluta meddelandeloopen med DDE-servern

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
sv: Kunde inte avsluta den uppringda anslutningen: %s

en: Failed to touch the file '%s'
sv: Kunde inte röra (touch) filen "%s"

en: Failed to unlock lock file '%s'
sv: Kunde inte låsa upp låsfil "%s"

en: Failed to unregister DDE server '%s'
sv: Kunde inte avregistrera DDE-server "%s"

en: Failed to write to lock file '%s'
sv: Kunde inte skriva till låsfil "%s"

en: Fatal error
sv: Ödesdigert fel

en: Fatal error:
sv: Ödesdigert fel:

en: Fatal error: exiting
sv: Ödesdigert fel: avslutar

en: File %s does not exist.
sv: Filen %s finns inte.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
sv: Filen "%s" finns redan, vill du verkligen skriva över den?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
sv: Filen "%s" finns redan
    Vill du ersätta den?

en: File couldn't be loaded.
sv: Filen kunde inte laddas.

en: File error
sv: Filfel

en: File name exists already.
sv: Filnamnet finns redan.

en: Files (%s)|%s
sv: Filer (%s)|%s

en: Find
sv: Sök

en: Fixed font:
sv: Fastbreddstypsnitt:

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
sv: Folio, 8 1/2 x 13 tum

en: Font size:
sv: Typsnittsstorlek:

en: Fork failed
sv: Gren misslyckades

en: Forward
sv: Framåt

en: Found
sv: Hittade

en: Found %i matches
sv: Hittade %i träffar

en: From:
sv: Från:

en: GIF: Invalid gif index.
sv: GIF: Ogiltigt gif-index.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
sv: GIF: Dataströmmen tycks vara trunkerad.

en: GIF: error in GIF image format.
sv: GIF: Fel i GIF bildformat.

en: GIF: not enough memory.
sv: GIF: Inte tillräckligt minne.

en: GIF: unknown error!!!
sv: GIF: Okänt fel!!!

en: GTK+ theme
sv: GTK+ tema

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
sv: Tysk Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 tum

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
sv: Tysk standard Fanfold, 8 1/2 x 12 tum

en: GetUnusedColour:: No Unused Color in image
sv: GetUnusedColour:: Ingen oanvänd färg i bilden

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: Go back to the previous HTML page
sv: Gå tillbakta till den tidigare HTML-sidan

en: Go forward
sv: Gå framåt

en: Go forward to the next HTML page
sv: Gå framåt till nästa HTML-sida

en: Go one level up in document hierarchy
sv: Gå upp en nivå i dokumenthierarki

en: Go to home directory
sv: Gå till hemkatalog

en: Go to parent directory
sv: Gå till föräldrakatalog

en: Goto Page
sv: Gå till sida

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekiska (ISO-8859-7)

en: HTML anchor %s does not exist.
sv: HTML-ankare %s finns inte.

en: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML files (*.html)|*.html|Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|All files (*.*)|*
sv: HTML-filer (*.htm)|*.htm|HTML-filer (*.html)|*.html|Hjälpböcker (*.htb)|*.htb|Hjälpböcker (*.zip)|*.zip|HTML-hjälpprojekt (*.hhp)|*.hhp|Alla filer (*.*)|*

en: Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Hebreiska (ISO-8859-8)

en: Help
sv: Hjälp

en: Help : %s
sv: Hjälp: %s

en: Help Browser Options
sv: Hjälpbläddraralternativ

en: Help Index
sv: Hjälpindex

en: Help Printing
sv: Hjälputskrift

en: Help: %s
sv: Hjälp: %s

en: ICO: Error in reading mask DIB.
sv: ICO: Fel vid läsning av mask DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
sv: ICO: Fel vid skrivning av bildfilen!

en: ICO: Image too tall for an icon.
sv: ICO: Bilden är för hög för en ikon.

en: ICO: Image too wide for an icon.
sv: ICO: Bilden är för bred för en ikon.

en: ICO: Invalid icon index.
sv: ICO: Ogiltigt ikonindex.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
sv: IFF: Dataströmmen ser ut att vara trunkerad.

en: IFF: error in IFF image format.
sv: IFF: Fel i IFF-filformat.

en: IFF: not enough memory.
sv: IFF: Inte tillräckligt minne.

en: IFF: unknown error!!!
sv: IFF: Okänt fel!!!

en: Icon resource specification %s not found.
sv: Ikonresursspecifikation %s ej funnen.

en: Ill-formed resource file syntax.
sv: Felformatterad syntax för resursfil.

en: Illegal directory name.
sv: Ogiltigt katalognamn.

en: Illegal file specification.
sv: Ogiltigt filspecifikation.

en: Image and Mask have different sizes
sv: Bild och mask har olika storlekar

en: Image file is not of type %d.
sv: Bildfilen är inte av typen %d.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
sv: Omöjligt att skapa en rich edit control, använder enkel text control istället. Installera om riched32.dll

en: Impossible to get child process input
sv: Omöjligt att få barnprocessindata

en: Impossible to get permissions for file '%s'
sv: Omöjligt att hämta rättigheter för fil "%s"

en: Impossible to overwrite the file '%s'
sv: Omöjligt att skriva över fil "%s"

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
sv: Omöjligt att sätta rättigheter för filen "%s"

en: Indian (ISO-8859-12)
sv: Indiska (ISO-8859-12)

en: Invalid TIFF image index.
sv: Ogiltigt TIFF-bildindex.

en: Invalid XRC resource '%s': doesn't have root node 'resource'.
sv: Ogiltig XRC-resurs "%s": saknar rotnod "resource".

en: Invalid display mode specification '%s'.
sv: Ogiltig bildskärmslägesspecifikation "%s".

en: Invalid geometry specification '%s'
sv: Ogiltig geometrispecifikation "%s"

en: Invalid lock file '%s'.
sv: Ogiltig låsfil "%s".

en: Invalid regular expression '%s': %s
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck "%s": %s

en: Italic
sv: Kursiv

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
sv: Italienskt kuvert, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
sv: JPEG: Kunde inte ladda - filen är troligen förstörd.

en: JPEG: Couldn't save image.
sv: JPEG: Kunde inte spara bild.

en: Landscape
sv: Liggande

en: Ledger, 17 x 11 in
sv: Liggare, 17 x 11 tum

en: Left margin (mm):
sv: Vänster marginal (mm):

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
sv: Legal, 8 1/2 x 14 tum

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
sv: Letter litet, 8 1/2 x 11 tum

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
sv: Letter, 8 1/2 x 11 tum

en: Light
sv: Tunn

en: Load %s file
sv: Ladda %s fil

en: Load file
sv: Ladda fil

en: Loading :
sv: Laddar :

en: Loading Grey Ascii PNM image is not yet implemented.
sv: Att ladda Grey Ascii PNM bilder är ännu inte implementerat.

en: Loading Grey Raw PNM image is not yet implemented.
sv: Att ladda Grey Raw PNM bilder är ännu inte implementerat.

en: Log saved to the file '%s'.
sv: Logg sparad till filen "%s".

en: MDI child
sv: MDI-barn

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
sv: MS HTML hjälpfunktioner är inte tillgängliga på grund av att MS HTML hjälpbiblioteket inte är installerat på den här maskinen. Vänligen installera det.

en: Ma&ximize
sv: Ma&ximera

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
sv: Mailcap-fil %s, rad %d: ofullständig post ignorerad.

en: Match case
sv: Matcha skiftläge

en: Memory VFS already contains file '%s'!
sv: Minnes-VFS innehåller redan fil "%s"!

en: Metal theme
sv: Metalltema

en: Mi&nimize
sv: &Minimera

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
sv: Mime.types fil %s, rad %d: oavslutad citerad sträng

en: Mode %ix%i-%i not available.
sv: Läge %ix%i-%i är inte tillgängligt.

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
sv: Monarch kuvert, 3 7/8 x 7 1/2 tum

en: More...
sv: Mer...

en: Name
sv: Namn

en: NewName
sv: Nytt namn

en: Next page
sv: Nästa sida

en: No
sv: Nej

en: No Unused Color in image being masked
sv: Ingen oanvänd färg i den maskade bilden

en: No XBM facility available!
sv: Inga XBM-faciliteter tillgängliga!

en: No XPM icon facility available!
sv: Ingen XPM-ikonfacilitet tillgänglig!

en: No entries found.
sv: Inga poster funna.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
sv: Inget typsnitt för att visa text med kodningen "%s" hittades,
    men en alternativ kodning "%s" är tillgänglig.
    Vill du använda denna kodning (annars måste du välja något annat).

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
sv: Inget typsnitt för att visa text med kodningen "%s" hittades.Vill du välja ett typsnitt att använda för denna kodning
    (annars kommer texten med denna kodning inte att visas korrekt)?

en: No handler found for XML node '%s', class '%s'!
sv: Ingen hanterare hittades för XML-nod "%s", klass "%s"!

en: No handler found for image type.
sv: Ingen hanterare hittades för bildtyp.

en: No image handler for type %d defined.
sv: Ingen bildhanterare för typ %d är definierad.

en: No image handler for type %s defined.
sv: Ingen bildhanterare för typ %s är definierad.

en: No matching page found yet
sv: Ingen matchande sida funnen ännu

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordiska språk (ISO-8859-10)

en: Normal font:
sv: Normalt typsnitt:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
sv: Note, 8 1/2 x 11 tum

en: Open HTML document
sv: Öppna HTML-dokument

en: Operation not permitted.
sv: Operation ej tillåten.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
sv: Flagga "%s" kräver ett värde, "=" förväntat.

en: Option '%s' requires a value.
sv: Flagga "%s" kräver ett värde.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
sv: Flagga "%s": "%s" kan inte konverteras till ett datum.

en: Options
sv: Alternativ

en: Orientation
sv: Orientering

en: PCX: couldn't allocate memory
sv: PCX: Kunde inte allokera minne

en: PCX: image format unsupported
sv: PCX: Bildformatet stöds inte

en: PCX: invalid image
sv: PCX: Ogiltig bild

en: PCX: this is not a PCX file.
sv: PCX: Detta är inte en PCX fil.

en: PCX: unknown error !!!
sv: PCX: Okänt fel !!!

en: PCX: version number too low
sv: PCX: För lågt versionsnummer

en: PNM: Couldn't allocate memory.
sv: PNM: Kunde inte allokera minne.

en: PNM: File format is not recognized.
sv: PNM: Filformat är okänt.

en: PNM: File seems truncated.
sv: PNM: Filen tycks vara trunkerad.

en: Page %d
sv: Sida %d

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Page Setup
sv: Sidinställningar

en: Pages
sv: Sidor

en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Pipe creation failed
sv: Kunde inte skapa rör (pipe)

en: Please choose a valid font.
sv: Välj ett giltigt typsnitt.

en: Please choose an existing file.
sv: Välj en existerande fil.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
sv: Välj vilken Internetleverantör du vill ansluta till

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
sv: Installera en nyare version av comctl32.dll
    (minst version 4.70 behövs, men du har %d.%02d)
    annars kommer programmet inte att fungera korrekt.

en: Please wait while printing
sv: Vänta på utskrift

en: Portrait
sv: Stående

en: PostScript file
sv: PostScript-fil

en: Preparing help window...
sv: Förbereder hjälpfönster...

en: Preview:
sv: Förhandsgranska:

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska utskrift

en: Print Preview Failure
sv: Förhandsgranskning av utskrift misslyckades

en: Print Range
sv: Sidintervall

en: Print Setup
sv: Utskriftsinställningar

en: Print in colour
sv: Skriv ut med färg

en: Print spooling
sv: Utskrift-spooling

en: Print this page
sv: Skriv ut denna sida

en: Print to File
sv: Skriv ut till fil

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Printer command:
sv: Skrivarkommando:

en: Printer options
sv: Skrivaralternativ

en: Printer options:
sv: Skrivaralternativ:

en: Printer...
sv: Skrivare...

en: Printing
sv: Skriver ut

en: Printing Error
sv: Utskriftsfel

en: Printing page %d...
sv: Skriver sida %d...

en: Printing...
sv: Skriver ut...

en: Program aborted.
sv: Program avbrutet.

en: Question
sv: Fråga

en: Read error on file '%s'
sv: Läsfel på fil "%s"

en: Referenced object node with ref="%s" not found!
sv: Refererad objektnod med ref="%s" hittades inte!

en: Registry key '%s' already exists.
sv: Registernyckel "%s" finns redan.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
sv: Registernyckel "%s" finns inte, kan inte döpa om den.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
sv: Registernyckel "%s" behövs för att systemet skall fungera normalt,
    om du tar bort den kommer systemet bli instabilt:
    Operationen avbruten.

en: Registry value '%s' already exists.
sv: Registervärde "%s" finns redan.

en: Relevant entries:
sv: Relevanta poster:

en: Remaining time :
sv: Återstående tid :

en: Remove current page from bookmarks
sv: Ta bort aktuell sida från bokmärken

en: Replace &all
sv: Ersätt &alla

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Resource files must have same version number!
sv: Resursfiler måste ha samma versionsnummer!

en: Right margin (mm):
sv: Höger marginal (mm):

en: Save %s file
sv: Spara %s fil

en: Save as
sv: Spara som

en: Save file
sv: Spara fil

en: Save log contents to file
sv: Spara logginnehållet till fil

en: Screenshot captured:
sv: Skärmdump fångad:

en: Script
sv: Skrivstil

en: Search
sv: Sök

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
sv: Sök i hjälpboken/böckernas innehåll efter alla förekomster av texten du skrev in ovan

en: Search direction
sv: Sökriktning

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search in all books
sv: Sök i alla böcker

en: Search!
sv: Sök!

en: Searching...
sv: Söker...

en: Sections
sv: Avdelningar

en: Seek error on file '%s'
sv: Sökfel på fil "%s"

en: Select a document template
sv: Välj en dokumentmall

en: Select a document view
sv: Välj en dokumentvy

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Separator expected after the option '%s'.
sv: Separerare förväntad efter flaggan "%s".

en: Setup
sv: Inställningar

en: Setup...
sv: Inställningar...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
sv: Flera aktiva uppringningsanslutningar hittades, väljer en slumpvis.

en: Show all
sv: Visa alla

en: Show all items in index
sv: Visa alla poster i index

en: Show hidden directories
sv: Visa dolda kataloger

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Show/hide navigation panel
sv: Visa/dölj navigeringspanel

en: Size
sv: Storlek

en: Slant
sv: Lutande

en: Sorry, could not open this file for saving.
sv: Kunde inte öppna denna fil för att spara.

en: Sorry, could not open this file.
sv: Kunde inte öppna denna fil.

en: Sorry, could not save this file.
sv: Kunde inte spara denna fil.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
sv: Inte tillräckligt minne för att skapa förhandsgranskning.

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
sv: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 tum

en: Subclass '%s' not found for resource '%s', not subclassing!
sv: Subklass "%s" hittades inte för resurs "%s", subklassar inte!

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
sv: TIFF: Kunde inte allokera minne.

en: TIFF: Error loading image.
sv: TIFF: Fel vid laddning av bild.

en: TIFF: Error reading image.
sv: TIFF: Fel vid läsning av bild.

en: TIFF: Error saving image.
sv: TIFF: Fel vid sparande av bild.

en: TIFF: Error writing image.
sv: TIFF: Fel vid skrivande av bild.

en: Tabloid, 11 x 17 in
sv: Tabloid, 11 x 17 tum

en: Templates
sv: Mallar

en: The FTP server doesn't support passive mode.
sv: FTP-servern stöder inte passivt läge.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
sv: Teckenuppsättningen "%s" är okänd. Du kan välja
     en annan teckenuppsättning som ersättning eller välja 
    [Avbryt] om den inte kan ersättas

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
sv: Urklippsformatet "%d" finns inte.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
sv: Katalogen "%s" finns inte
    Skapa den nu?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
sv: Filen "%s" finns inte och kunde inte öppnas.
    Den har tagits bort från senast använda filer-listan.

en: The path '%s' contains too many ".."!
sv: Sökvägen "%s" innehåller för många ".."!

en: The required parameter '%s' was not specified.
sv: Den obligatoriska parametern "%s" angavs inte.

en: The text couldn't be saved.
sv: Texten kunde inte sparas.

en: The value for the option '%s' must be specified.
sv: Värdet för flaggan "%s" måste anges.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
sv: Versionen av fjärråtkomsttjänsten (RAS) som är installerad på denna maskin är för gammal, uppgradera (följande nödvändig funktion saknas: %s).

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
sv: Det var problem när sidan ställdes in: Du måste kanske ange en standardskrivare.

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
sv: Trådmodulinitialisering misslyckades: Kan inte spara värde i trådens lokala lagring

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
sv: Trådmodulinitialisering misslyckades: Kunde inte skapa trådnyckel

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
sv: Trådmodulinitialisering misslyckades: Omöjligt att allokera index i trådens lokala lagring

en: Thread priority setting is ignored.
sv: Trådprioritetsinställningar ignoreras

en: Tile &Horizontally
sv: Ordna &horisontellt

en: Tile &Vertically
sv: Ordna &vertikalt

en: Time
sv: Tid

en: Tip of the Day
sv: Dagens tips

en: Tips not available, sorry!
sv: Tipsen är inte tillgängliga.

en: To:
sv: Till:

en: Top margin (mm):
sv: Övre marginal (mm):

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
sv: Försöker ta bort fil "%s" från minnes-VFS, men den är inte laddad!

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
sv: Försöker slå upp ett NULL värdnamn: ger upp

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkiska (ISO-8859-9)

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
sv: US standard Fanfold, 14 7/8 x 11 tum

en: Unable to open requested HTML document: %s
sv: Kunde inte öppna efterfrågat HTML-dokument: %s

en: Underline
sv: Understrykning

en: Unexpected end of file whilst parsing resource.
sv: Oväntat slut på filen när resursen tolkades.

en: Unexpected parameter '%s'
sv: Oväntad parameter "%s"

en: Unicode 7 bit (UTF-7)
sv: Unicode 7 bitar (UTF-7)

en: Unicode 8 bit (UTF-8)
sv: Unicode 8 bitar (UTF-8)

en: Unknown DDE error %08x
sv: Okänt DDE-fel %08x

en: Unknown encoding (%d)
sv: Okänd kodning (%d)

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
sv: Okänt fält i fil %s, rad %d: "%s".

en: Unknown long option '%s'
sv: Okänd lång flagga "%s"

en: Unknown option '%s'
sv: Okänd flagga "%s"

en: Unknown style flag
sv: Okänd stilflagga

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
sv: Omatchad "{" i en post för mime-typ %s.

en: Unnamed command
sv: Namnlöst kommando

en: Unrecognized style %s whilst parsing resource.
sv: Okänd stil %s när resursen tolkades.

en: Unsupported clipboard format.
sv: Urklippsformatet stöds inte.

en: Unsupported theme '%s'.
sv: Temat "%s" stöds inte.

en: Up
sv: Upp

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Validation conflict
sv: Bekräftningskonflikt

en: View files as a detailed view
sv: Visa filer som detaljerad lista

en: View files as a list view
sv: Visa filer som lista

en: Views
sv: Vyer

en: Waiting for subprocess termination failed
sv: Väntan på att subprocessen skulle avslutas misslyckades

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
sv: Varning: Försök att ta bort HTML-märkordshanterare från tom stack.

en: Western European (ISO-8859-1)
sv: Västerländsk (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
sv: Västerländsk med Euro (ISO-8859-15)

en: Whole word
sv: Hela ord

en: Whole words only
sv: Endast hela ord

en: Win32 theme
sv: Win32 tema

en: Win32s on Windows 3.1
sv: Win32s på Windows 3.1

en: Windows Arabic (CP 1256)
sv: Windows arabiska (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
sv: Windows baltiska språk (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
sv: Windows centraleuropeiska (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936)
sv: Windows förenklad kinesiska (CP 936)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950)
sv: Windows traditionelll kinesiska (CP 950)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
sv: Windows kyrilliska (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
sv: Windows grekiska (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
sv: Windows hebreiska (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932)
sv: Windows japanska (CP 932)

en: Windows Korean (CP 949)
sv: Windows koreanska (CP 949)

en: Windows Turkish (CP 1254)
sv: Windows turkiska (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
sv: Windows västerländska (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
sv: Skrivfel på fil "%s"

en: XML parsing error: '%s' at line %d
sv: XML tolkningsfel: "%s" på rad %d

en: XPM: Malformed pixel data!
sv: XPM: Felaktigt pixeldata!

en: XPM: malformed colour definition '%s'!
sv: XPM: Felaktig färgdefinition "%s"!

en: XRC resource '%s' (class '%s') not found!
sv: XRC-resurs "%s" (klass "%s") hittades inte!

en: XRC resource: Cannot create bitmap from '%s'.
sv: XRC-resurs: Kan inte skapa bild från "%s".

en: XRC resource: Cannot create dialog without instance.
sv: XRC-resurs: Kan inte skapa dialog utan instans.

en: XRC resource: Incorrect colour specification '%s' for property '%s'.
sv: XRC-resurs: Felaktig färgspecifikation "%s" för egenskap "%s".

en: Yes
sv: Ja

en: You cannot add a new directory to this section.
sv: Du kan inte lägga till en ny katalog till denna avdelning.

en: ZIP handler currently supports only local files!
sv: ZIP-hanteraren stöder för närvarande endast lokala filer!

en: [EMPTY]
sv: [TOM]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
sv: en DDEML-applikation har skapat ett långvarigt race-tillstånd.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
sv: en DDEML-funktion kallades utan att först kalla DdeInitialize-funktionen,
    eller en ogiltig instansidentifierare
    sändes till en DDEML-funktion.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
sv: en klients försök att etablera en konversation har misslyckats.

en: a memory allocation failed.
sv: en minnesallokering misslyckades.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
sv: en parameter kunde inte bekräftas av DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron meddelandetransaktion har gått ut.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron datatransaktion har gått ut.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron exekveringstransaktion har gått ut.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron poke-transaktion har gått ut.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan att avsluta en meddelandetransaktion har gått ut.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
sv: en transaktion på servern försökte sig på en konversation
    som avslutades av klienten, eller servern
    avslutade före transaktionen var genomförd.

en: a transaction failed.
sv: en transaktion misslyckades.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
sv: en applikation som initialiserades som en APPCLASS_MONITOR har
    försökt att genomföra en DDE-transaktion,
    eller en applikation initialiserad som en APPCMD_CLIENTONLY har 
    försökt genomföra servertransaktioner.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
sv: ett internt anrop till PostMessage-funktionen har misslyckats.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
sv: ett internt fel har uppstått i DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
sv: en ogiltig transaktionsidentifierare skickades till en DDEML-funktion.
    När applikationen har återvänt från ett XTYP_XACT_COMPLETE anrop,
    är transaktionsidentifieraren för det anropet inte längre giltig.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
sv: försök att ändra oföränderlig tangent "%s" ignorerad.

en: binary
sv: binär

en: bold
sv: fet

en: bold
sv: fet

en: can't close file '%s'
sv: kan inte stänga filen "%s"

en: can't close file descriptor %d
sv: kan inte stänga filidentifierare %d

en: can't commit changes to file '%s'
sv: kan inte genomföra ändringar till fil "%s"

en: can't create file '%s'
sv: kan inte skapa fil "%s"

en: can't delete user configuration file '%s'
sv: kan inte ta bort användarens konfigurationsfil "%s"

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
sv: kan inte avgöra om slutet är nått på identifierare %d

en: can't find length of file on file descriptor %d
sv: kan inte hitta filens längd på filidentifierare %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
sv: kan inte hitta användarens HOME, använder aktuell katalog.

en: can't flush file descriptor %d
sv: kan inte tömma filidentifierare %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
sv: kan inte hitta sökposition på filidentifierare %d

en: can't load any font, aborting
sv: kan inte ladda något typsnitt, avbryter

en: can't open file '%s'
sv: kan inte öppna filen "%s"

en: can't open global configuration file '%s'.
sv: kan inte öppna global konfigurationsfil "%s".

en: can't open user configuration file '%s'.
sv: kan inte öppna användarkonfigurationsfil "%s".

en: can't open user configuration file.
sv: kan inte öppna användarens konfigurationsfil.

en: can't read from file descriptor %d
sv: kan inte läsa från filidentifierare %d

en: can't remove file '%s'
sv: kan inte ta bort filen "%s"

en: can't remove temporary file '%s'
sv: kan inte ta bort temporär fil "%s"

en: can't seek on file descriptor %d
sv: kan inte söka på filidentifierare %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
sv: kan inte skriva buffer "%s" till disk.

en: can't write to file descriptor %d
sv: kan inte skriva till filidentifierare %d

en: can't write user configuration file.
sv: kan inte skriva användarens konfigurationsfil.

en: catalog file for domain '%s' not found.
sv: katalogfil för domän "%s" hittades inte.

en: date
sv: datum

en: default
sv: förvald

en: eighteenth
sv: artonde

en: eighth
sv: åttonde

en: eleventh
sv: elfte

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
sv: post "%s" förekommer mer än en gång i grupp "%s"

en: establish
sv: etablera

en: failed to flush the file '%s'
sv: misslyckades att tömma filen "%s"

en: fifteenth
sv: femtonde

en: fifth
sv: femte

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
sv: fil "%s", rad %d: "%s" ignorerad efter grupphuvud.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
sv: fil "%s", rad %d: "=" förväntat.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
sv: fil "%s", rad %d: tangent "%s" hittades först på rad %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
sv: fil "%s", rad %d: värde för oföränderlig tangent "%s" ignorerad.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
sv: fil "%s": oväntat tecken %c på rad %d.

en: first
sv: första

en: fourteenth
sv: fjortonde

en: fourth
sv: fjärde

en: generate verbose log messages
sv: skapa mångordiga loggmeddelanden

en: gmtime() failed
sv: gmtime() misslyckades

en: initiate
sv: initiera

en: invalid eof() return value.
sv: ogiltigt eof() returvärde.

en: invalid message box return value
sv: ogilitigt returvärde för meddelanderuta

en: italic
sv: kursiv

en: large
sv: stor

en: light
sv: tunn

en: light
sv: tunn

en: locale '%s' can not be set.
sv: lokal "%s" kan inte sättas.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
sv: söker efter katalog "%s" i sökväg "%s".

en: midnight
sv: midnatt

en: mktime() failed
sv: mktime() misslyckades

en: nineteenth
sv: nittonde

en: ninth
sv: nionde

en: no DDE error.
sv: inget DDD-fel.

en: noname
sv: namnlös

en: noon
sv: middag

en: reading
sv: läser

en: reentrancy problem.
sv: återinträdesproblem.

en: second
sv: andra

en: seventeenth
sv: sjuttonde

en: seventh
sv: sjunde

en: shift
sv: skift

en: show this help message
sv: visa detta hjälpmeddelande

en: sixteenth
sv: sextonde

en: sixth
sv: sjätte

en: small
sv: liten

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
sv: ange visningsläge att använda (t.ex. 640x480-16)

en: specify the theme to use
sv: ange temat som skall användas

en: tenth
sv: tionde

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
sv: svaret på transaktionen gjorde att DDE_FBUSY-biten sattes.

en: third
sv: tredje

en: thirteenth
sv: trettonde

en: today
sv: idag

en: tomorrow
sv: imorgon

en: twelfth
sv: tolfte

en: twentieth
sv: tjugonde

en: underlined
sv: understrykning

en: underlined
sv: understrykning

en: unexpected " at position %d in '%s'.
sv: oväntat " på position %d i "%s".

en: unknown
sv: okänd

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unknown error (error code %08x).
sv: okänt fel (felkod %08x).

en: unknown seek origin
sv: okänd sökstart

en: unknown-%d
sv: okänd-%d

en: unnamed
sv: namnlös

en: unnamed%d
sv: namnlös%d

en: using catalog '%s' from '%s'.
sv: använder katalog "%s" från "%s".

en: very large
sv: väldigt stor

en: very small
sv: väldigt liten

en: writing
sv: skriver

en: wxDllLoader failed to GetSymbol '%s'
sv: wxDllLoader misslyckades med GetSymbol "%s"

en: wxDynamicLibrary failed to GetSymbol '%s'
sv: wxDynamicLibrary misslyckades med GetSymbol "%s"

en: wxGetTimeOfDay failed.
sv: wxGetTimeOfDay misslyckades.

en: wxSearchEngine::LookFor must be called before scanning!
sv: wxSearchEngine:: LookFor måste anropas före sökning!

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
sv: wxSocket: Ogiltig signatur i ReadMsg.

en: wxSocket: unknown event!.
sv: wxSocket: Okänd händelse!

en: wxWindows could not open display for '%s': exiting.
sv: wxWindows kunde inte öppna skärm för "%s": Avslutar.

en: wxWindows could not open display. Exiting.
sv: wxWindows kunde inte öppna skärm: avslutar.

en: yesterday
sv: igår
