epiphany master - en to ja translation catalogue (690 entries)

en: Web browser for GNOME
ja: GNOME 向けウェブブラウザー

en: The web browser for GNOME, featuring tight integration with the desktop and a simple and intuitive user interface that allows you to focus on your web pages. If you’re looking for a simple, clean, beautiful view of the web, this is the browser for you.
ja: GNOME 向けのウェブブラウザーです。デスクトップ環境との緊密な統合、およびウェブページに集中できるシンプルで直感的なインターフェースを特徴としています。シンプルで、クリーンで、Web を美しく見るためのブラウザーを探しているのなら、このブラウザーは最適です。

en: GNOME Web is often referred to by its code name, Epiphany.
ja: GNOME Web は、開発コード名から「Epiphany」と呼ばれることもよくあります。

en: The GNOME web site displayed in GNOME Web
ja: GNOME Web で表示した GNOME のサイト

en: Web Browser
ja: GNOME ウェブブラウザー

en: Browse the web
ja: ウェブを閲覧します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: web;browser;internet;
ja: web;browser;internet;ウェブ;ブラウザー;インターネット;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New Incognito Window
ja: 新しい匿名ウィンドウ

en: Browse with caret
ja: ブラウザーにカーソルを表示する

en: Home page
ja: ホームページ

en: Address of the user’s home page.
ja: ユーザーのホームページのアドレス

en: Default search engine.
ja: 既定の検索エンジン

en: Name of the search engine selected by default.
ja: 既定で選択されている検索エンジンの名前です。

en: Default search engines.
ja: 既定の検索エンジン

en: List of the default search engines. It is an array in which each search engine is described by a name, an address, and a bang (shortcut).
ja: 既定の検索エンジン一覧。これは検索エンジン名、アドレス、!Bang (ショートカット) の配列です。

en: Force new windows to be opened in tabs
ja: 新しいウィンドウを強制的にタブで開く

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
ja: 新しいウィンドウを開く要求があった場合に、新しいウィンドウを開く代わりにタブで開きます。

en: Whether to automatically restore the last session
ja: 自動的に前回のセッションを復元するかどうか

en: Defines how the session will be restored during startup. Allowed values are “always” (the previous state of the application is always restored), “crashed” (the session is only restored if the application crashes) and “never” (the homepage is always shown).
ja: 起動時にセッションを復元する方法を定義します。指定できる値は、“always” (毎回、アプリケーションを前回の状態に復元します)、“crashed” (アプリケーションがクラッシュした場合のみセッションを復元します)、“never” (毎回ホームページを表示します) です。

en: Whether to delay loading of tabs that are not immediately visible on session restore
ja: セッション復元時にすぐに表示できないタブの読み込みを遅延させる

en: When this option is set to true, tabs will not start loading until the user switches to them, upon session restore.
ja: このオプションを true に設定すると、セッション復元時に、ユーザーがタブを開くまで該当のタブのページ読み込みを開始しません。

en: List of adblock filters
ja: 広告ブロックフィルターの一覧

en: When this option is set to true, browser will ask for being default if it is not already set.
ja: このオプションを true に設定すると、Web がデフォルトのブラウザーに設定されていない場合、デフォルトにするか確認します。

en: Start in incognito mode
ja: 匿名モードで起動する

en: When this option is set to true, browser will always start in incognito mode
ja: このオプションを true に設定すると常にブラウザーを匿名モードで起動します

en: Expand tabs size to fill the available space on the tabs bar.
ja: タブのサイズをタブバーの空き領域に合わせて拡大する

en: If enabled the tabs will expand to use the entire available space in the tabs bar. This setting is ignored in Pantheon desktop.
ja: 有効にすると、タブバーの利用可能な領域全体を使用するようにタブを拡大します。この設定は Pantheon デスクトップでは無視します。

en: The position of the tabs bar.
ja: タブバーの位置

en: Controls where the tabs bar is shown. Possible values are “top” (the default), “bottom”, “left” (vertical tabs with bar on the left) and “right” (vertical tabs with bar on the right).
ja: タブバーが表示される場所を制御します。指定できる値は、“top” (デフォルトの位置)、“bottom”、“left” (左に位置する縦型)、“right” (右に位置する縦型) です。

en: The visibility policy for the tabs bar.
ja: タブバーの表示/非表示のポリシー

en: Controls when the tabs bar is shown. Possible values are “always” (the tabs bar is always shown), “more-than-one” (the tabs bar is only shown if there’s two or more tabs) and “never” (the tabs bar is never shown). This setting is ignored in Pantheon desktop, and “always” value is used.
ja: タブバーが表示される条件を制御します。指定できる値は、“always” (タブバーを常に表示します)、“more-than-one” (タブが2個以上存在する場合にタブバーを表示します)、“never” (タブバーを表示しません) です。この設定は Pantheon デスクトップまたは“always”を使用している場合は無視します。

en: Minimum font size
ja: 最小のフォントサイズ

en: Use GNOME fonts
ja: GNOME のシステムフォントを使用する

en: Use GNOME font settings.
ja: GNOME のフォント設定を使用します。

en: Custom sans-serif font
ja: ゴシック体 (Sans-serif)

en: A value to be used to override sans-serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
ja: use-gnome-fonts が設定されている場合に、Sans Serif のデスクトップフォントを書き換えるための値です。

en: Custom serif font
ja: 明朝体 (Serif)

en: A value to be used to override serif desktop font when use-gnome-fonts is set.
ja: use-gnome-fonts が設定されている場合に、Serif のデスクトップフォントを書き換えるための値です。

en: Custom monospace font
ja: 等幅 (Monospace)

en: A value to be used to override monospace desktop font when use-gnome-fonts is set.
ja: use-gnome-fonts が設定されている場合に、Monospace のデスクトップフォントを書き換えるための値です。

en: Use a custom CSS
ja: カスタム CSS を使用する

en: Use a custom CSS file to modify websites own CSS.
ja: ウェブサイト独自の CSS を変更し、カスタムの CSS ファイルを使用します。

en: Use a custom JS
ja: カスタム JS を使用する

en: Use a custom JS file to modify websites.
ja: カスタムの JS を使用してウェブサイトに変更を加えます。

en: Enable spell checking
ja: スペルチェックを有効にする

en: Spell check any text typed in editable areas.
ja: 編集可能領域に入力した任意のテキストをスペルチェックします。

en: Default encoding
ja: 既定の文字エンコーディング

en: Default encoding. Accepted values are the ones WebKitGTK can understand.
ja: 既定の文字エンコーディングです。WebKitGTK が理解できる値が指定できます。

en: Languages
ja: 言語

en: Allow popups
ja: ポップアップを許可する

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
ja: JavaScript を使用して新しいウィンドウで開くことを許可します (JavaScript が有効な場合)。

en: Enable smooth scrolling
ja: スムーズスクロールを有効にする

en: Whether to enable smooth scrolling.
ja: スムーズスクロールを有効にするかどうかの設定です。

en: User agent
ja: ユーザーエージェント

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
ja: ユーザーエージェント文字列は、ウェブサーバーがブラウザーを識別するのに使用します。

en: Enable adblock
ja: 広告ブロック機能を有効にする

en: Whether to block the embedded advertisements that web pages might want to show.
ja: ウェブページが表示しようとする埋め込みの広告をブロックするかどうかの設定です。

en: Remember passwords
ja: パスワードを保存する

en: Whether to store and prefill passwords in websites.
ja: ウェブサイトのパスワードを保存し、事前に埋めるかどうかの設定です。

en: Enable site-specific quirks
ja: サイト固有の Quirks を有効にする

en: Enable quirks to make specific websites work better. You might want to disable this setting if debugging a specific issue.
ja: Quirks を有効にして、特定のサイトの動作をより良くします。特定の問題をデバッグする場合は、この設定を無効にすることをお勧めします。

en: Enable safe browsing
ja: セーフブラウジングを有効にする

en: Whether to enable safe browsing. Safe browsing operates via Google Safe Browsing API v4.
ja: セーフブラウジングを有効にするかどうかの設定です。セーフブラウジングは Google Safe Browsing API v4 経由で動作します。

en: Google Safe Browsing API key
ja: Google Safe Browsing API キー

en: The API key used to access the Google Safe Browsing API v4.
ja: Google Safe Browsing API v4 へのアクセスに使用する API キーです。

en: Enable mouse gestures
ja: マウスジェスチャーを有効にする

en: Last upload directory
ja: 最近使用したアップロードディレクトリ

en: Keep track of last upload directory
ja: 最近使用したアップロードディレクトリを記録します

en: Last download directory
ja: 最近使用したダウンロードディレクトリ

en: Enable immediately switch to new open tab
ja: 新しく開いたタブにすぐに切り替える

en: Whether to automatically switch to a new open tab.
ja: 自動的に新しく開いたタブに切り替えるかどうかの設定です。

en: The downloads folder
ja: ダウンロードフォルダー

en: The path of the folder where to download files to; or “Downloads” to use the default downloads folder, or “Desktop” to use the desktop folder.
ja: ダウンロードしたファイルを保存する先のフォルダーのパス: デフォルトでは“ダウンロード”もしくは“デスクトップ”がダウンロードフォルダーに使用されます。

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Window size
ja: ウィンドウのサイズ

en: Is maximized
ja: 最大化

en: Firefox Sync Accounts Server URL
ja: Firefox Sync アカウントサーバーの URL

en: URL to a custom Firefox Sync accounts server.
ja: Firefox Sync アカウントサーバーのカスタム URL です。

en: Memory usage
ja: メモリ使用量

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: About Web
ja: Web について

en: Epiphany Technology Preview
ja: Epiphany テクノロジープレビュー

en: A simple, clean, beautiful view of the web
ja: シンプル、キレイ、ウェブの美しい景色を

note: Displayed when opening applications without any installed web apps.
en: Applications
ja: アプリケーション

en: List of installed web applications
ja: インストール済みウェブアプリケーション一覧

en: Delete
ja: 削除

note: Note for translators: this refers to the installation date.
en: Installed on:
ja: インストール日:

en: You can add your favorite website by clicking <b>Install Site as Web Application…</b> within the page menu.
ja: ページメニューにある <b>ウェブアプリケーションとしてサイトをインストール…</b> をクリックすると、お気に入りのウェブサイトを追加できます。

note: Displayed when opening the browser for the first time.
en: Welcome to Web
ja: Web へようこそ

en: Start browsing and your most-visited sites will appear here.
ja: ブラウジングを始めましょう。よく訪れるサイトがここに表示されます。

en: Remove from overview
ja: よく見るページ一覧から削除します

en: Private Browsing
ja: プライベートブラウジング

en: You are currently browsing incognito. Pages viewed in this mode will not show up in your browsing history and all stored information will be cleared when you close the window. Files you download will be kept.
ja: 現在、匿名でブラウジングしています。このモードで表示したページは閲覧履歴に残らず、ウィンドウを閉じた時点ですべての格納情報を消去します。なお、ダウンロードしたファイルは保持します。

en: Incognito mode hides your activity only from people using this computer.
ja: 匿名モードを使用してあなたの作業内容を隠蔽できるのは、このコンピューターを共用する他の人に対してだけです。

en: It will not hide your activity from your employer if you are at work. Your internet service provider, your government, other governments, the websites that you visit, and advertisers on these websites may still be tracking you.
ja: たとえば職場でブラウザーを使用する場合、匿名モードであなたのアクセス履歴を雇用主に対して隠すことはできません。インターネットサービスプロバイダー、政府機関、訪れたウェブサイト、およびそのサイトの広告主などは、依然としてあなたの行動を追跡できます。

note: Translators: a desktop notification when a download finishes.
en: Finished downloading %s
ja: %s のダウンロードが完了しました

note: Translators: the title of the notification.
en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Download requested
ja: ダウンロードが要求されました

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Download
ja: ダウンロード(_D)

en: Type: %s (%s)
ja: 種類: %s (%s)

note: From
en: From: %s
ja: ダウンロード元: %s

note: Question
en: Where do you want to save the file?
ja: ファイルをどこに保存しますか?

note: File Chooser Button
en: Save file
ja: ファイルを保存

note: Translators: 'ESC' and 'F11' are keyboard keys.
en: Press %s to exit fullscreen
ja: %s を押すとフルスクリーンを解除します

note: Translators: this means WebDriver control.
en: Web is being controlled by automation.
ja: Web は自動操作されています。

en: Send an email message to “%s”
ja: “%s”にメールを送信します

en: Blank page
ja: 空のページ

note: Title for the blank page
en: Most Visited
ja: よく見るページ

en: Arabic (_IBM-864)
ja: アラビア語 (IBM-864)(_I)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
ja: アラビア語 (ISO-8859-6)(_8)

en: Arabic (_MacArabic)
ja: アラビア語 (MacArabic)(_M)

en: Arabic (_Windows-1256)
ja: アラビア語 (Windows-1256)(_W)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
ja: バルト語 (ISO-8859-13)(_I)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
ja: バルト語 (ISO-8859-4)(_S)

en: Baltic (_Windows-1257)
ja: バルト語 (Windows-1257)(_W)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
ja: アルメニア語 (ARMSCII-8)(_A)

en: _Georgian (GEOSTD8)
ja: グルジア語 (GEOSTD8)(_G)

en: Central European (_IBM-852)
ja: 中欧 (IBM-852)(_I)

en: Central European (I_SO-8859-2)
ja: 中欧 (ISO-8859-2)(_S)

en: Central European (_MacCE)
ja: 中欧 (MacCE)(_M)

en: Central European (_Windows-1250)
ja: 中欧 (Windows-1250)(_W)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
ja: 簡体字中国語 (GB18030)(_G)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
ja: 簡体字中国語 (GB2312)(_B)

en: Chinese Simplified (GB_K)
ja: 簡体字中国語 (GBK)(_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
ja: 簡体字中国語 (HZ)(_H)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
ja: 簡体字中国語 (ISO-2022-CN)(_I)

en: Chinese Traditional (Big_5)
ja: 繁体字中国語 (Big5)(_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
ja: 繁体字中国語 (Big5-HKSCS)(_S)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
ja: 繁体字中国語 (EUC-TW)(_E)

en: Cyrillic (_IBM-855)
ja: キリル文字 (IBM-855)(_I)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
ja: キリル文字 (ISO-8859-5)(_S)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
ja: キリル文字 (ISO-IR-111)(_O)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
ja: キリル文字 (KOI8-R)(_K)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
ja: キリル文字 (MacCyrillic)(_M)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
ja: キリル文字 (Windows-1251)(_W)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
ja: キリル文字/ロシア語 (IBM-866)(_R)

en: Greek (_ISO-8859-7)
ja: ギリシア語 (ISO-8859-7)(_I)

en: Greek (_MacGreek)
ja: ギリシア語 (MacGreek)(_M)

en: Greek (_Windows-1253)
ja: ギリシア語 (Windows-1253)(_W)

en: Gujarati (_MacGujarati)
ja: グジャラート語 (MacGujarati)(_M)

en: Gurmukhi (Mac_Gurmukhi)
ja: グルムキー文字 (MacGurmukhi)(_G)

en: Hindi (Mac_Devanagari)
ja: ヒンディー語 (MacDevanagari)(_D)

en: Hebrew (_IBM-862)
ja: ヘブライ語 (IBM-862)(_I)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8-I)(_O)

en: Hebrew (_MacHebrew)
ja: ヘブライ語 (MacHebrew)(_M)

en: Hebrew (_Windows-1255)
ja: ヘブライ語 (Windows-1255)(_W)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8)(_V)

en: Japanese (_EUC-JP)
ja: 日本語 (EUC-JP)(_E)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
ja: 日本語 (ISO-2022-JP)(_I)

en: Japanese (_Shift-JIS)
ja: 日本語 (シフトJIS)(_S)

en: Korean (_EUC-KR)
ja: 韓国語 (EUC-KR)(_E)

en: Korean (_ISO-2022-KR)
ja: 韓国語 (ISO-2022-KR)(_I)

en: Korean (_JOHAB)
ja: 韓国語 (JOHAB)(_J)

en: Korean (_UHC)
ja: 韓国語 (UHC)(_U)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
ja: ケルト語 (ISO-8859-14)(_C)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
ja: アイスランド語 (MacIcelandic)(_I)

en: _Nordic (ISO-8859-10)
ja: 北欧 (ISO-8859-10)(_N)

en: _Persian (MacFarsi)
ja: ペルシア語 (MacFarsi)(_P)

en: Croatian (Mac_Croatian)
ja: クロアチア語 (MacCroatian)(_C)

en: _Romanian (MacRomanian)
ja: ルーマニア語 (MacRomanian)(_R)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
ja: ルーマニア語 (ISO-8859-16)(_O)

en: South _European (ISO-8859-3)
ja: 南欧 (ISO-8859-3)(_E)

en: Thai (TIS-_620)
ja: タイ語 (TIS-620)(_6)

en: Thai (IS_O-8859-11)
ja: タイ語 (ISO-8859-11)(_O)

en: _Thai (Windows-874)
ja: タイ語 (Windows-874)(_T)

en: Turkish (_IBM-857)
ja: トルコ語 (IBM-857)(_I)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
ja: トルコ語 (ISO-8859-9)(_S)

en: Turkish (_MacTurkish)
ja: トルコ語 (MacTurkish)(_M)

en: Turkish (_Windows-1254)
ja: トルコ語 (Windows-1254)(_W)

en: Unicode (UTF-_8)
ja: Unicode (UTF-8)(_8)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
ja: キリル文字/ウクライナ語 (KOI8-U)(_K)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
ja: キリル文字/ウクライナ語 (MacUkrainian)(_U)

en: Vietnamese (_TCVN)
ja: ベトナム語 (TCVN)(_T)

en: Vietnamese (_VISCII)
ja: ベトナム語 (VISCII)(_V)

en: Vietnamese (V_PS)
ja: ベトナム語 (VPS)(_P)

en: Vietnamese (_Windows-1258)
ja: ベトナム語 (Windows-1258)(_W)

en: Western (_IBM-850)
ja: 西欧 (IBM-850)(_I)

en: Western (_ISO-8859-1)
ja: 西欧 (ISO-8859-1)(_I)

en: Western (IS_O-8859-15)
ja: 西欧 (ISO-8859-15)(_O)

en: Western (_MacRoman)
ja: 西欧 (MacRoman)(_M)

en: Western (_Windows-1252)
ja: 西欧 (Windows-1252)(_W)

note: The following encodings are so rarely used that we don't want to * pollute the "related" part of the encodings menu with them, so we * set the language group to 0 here.
en: English (_US-ASCII)
ja: 英語 (US-ASCII)(_U)

en: Unicode (UTF-_16 BE)
ja: Unicode (UTF-16 BE)(_1)

en: Unicode (UTF-1_6 LE)
ja: Unicode (UTF-16 LE)(_6)

en: Unicode (UTF-_32 BE)
ja: Unicode (UTF-32 BE)(_3)

en: Unicode (UTF-3_2 LE)
ja: Unicode (UTF-32 LE)(_2)

note: Translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
ja: 不明 (%s)

en: Text not found
ja: テキストが見つかりません

en: Search wrapped back to the top
ja: 末尾まで検索して先頭に戻りました

en: Type to search…
ja: 検索ワードを入力…

en: Find previous occurrence of the search string
ja: 後方に出現する文字列を検索します

en: Find next occurrence of the search string
ja: 前方に出現する文字列を検索します

en: %s is not a valid URI
ja: %s は有効な URI ではありません

en: Open
ja: 開く

en: Not No_w
ja: 今はしない(_W)

en: _Never Save
ja: 保存しない(_N)

en: _Save
ja: 保存(_S)

note: Translators: The %s the hostname where this is happening. * Example: mail.google.com.
en: Do you want to save your password for “%s”?
ja: “%s”のパスワードを保存しますか?

note: Translators: Message appears when insecure password form is focused.
en: Heads-up: this form is not secure. If you type your password, it will not be kept private.
ja: 警告: このフォームは安全ではありません。入力したパスワードは漏えいする可能性があります。

en: Web process crashed
ja: Web のプロセスがクラッシュしました

en: Web process terminated due to exceeding memory limit
ja: メモリの上限を超えたため Web のプロセスを終了しました

en: Deny
ja: 拒否

en: Allow
ja: 許可

note: Translators: Notification policy for a specific site.
en: The page at %s wants to show desktop notifications.
ja: %s のページがデスクトップ通知を行う権限を要求しています。

note: Translators: Geolocation policy for a specific site.
en: The page at %s wants to know your location.
ja: %s のページがあなたの位置情報を要求しています。

note: Translators: Microphone policy for a specific site.
en: The page at %s wants to use your microphone.
ja: %s のページがマイクの使用を要求しています。

note: Translators: Webcam policy for a specific site.
en: The page at %s wants to use your webcam.
ja: %s のページがウェブカメラの使用を要求しています。

note: Translators: Webcam and microphone policy for a specific site.
en: The page at %s wants to use your webcam and microphone.
ja: %s のページがウェブカメラとマイクの使用を要求しています。

en: Do you want to allow “%s” to use cookies while browsing “%s”?
ja: “%2$s”の閲覧中に“%1$s”が Cookie を使用することを許可しますか?

en: This will allow “%s” to track your activity.
ja: “%s”があなたのアクティビティを追跡できるようになります。

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
ja: “%s”の読み込み中…

en: Loading…
ja: 読み込み中…

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website presented identification that belongs to a different website.
ja: このウェブサイトの提供する識別情報は、異なるウェブサイトのものです。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
ja: このウェブサイトの識別情報は古すぎます。お使いのコンピューターの日付を確認してください。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification was not issued by a trusted organization.
ja: このウェブサイトの識別情報は、信頼された認証局で発行されたものではありません。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
ja: このウェブサイトの識別情報を処理できません。識別情報が壊れている可能性があります。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
ja: このウェブサイトの識別情報は、発行元である信頼された認証局によって失効済みです。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
ja: このウェブサイトの識別情報は信用できません。脆弱な暗号方式が使用されています。

note: Possible error message when a site presents a bad certificate.
en: This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
ja: このウェブサイトの識別情報は未来の日付でのみ有効です。お使いのコンピューターの日付を確認してください。

note: Page title when a site cannot be loaded due to a network error. Page title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Problem Loading Page
ja: ページの読み込み時の問題

note: Message title when a site cannot be loaded due to a network error.
en: Unable to display this website
ja: このウェブサイトを表示できません

note: Error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The site at %s seems to be unavailable.
ja: %s のサイトは利用できないようです。

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: It may be temporarily inaccessible or moved to a new address. You may wish to verify that your internet connection is working correctly.
ja: このサイトは、一時的に利用できないだけか、あるいは新しいアドレスに移転した可能性があります。インターネット接続が正常にできていることも確認してください。

note: Technical details when a site cannot be loaded due to a network error.
en: The precise error was: %s
ja: エラーの詳細: %s

note: The button on the network error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the page crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on the process crash error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Reload
ja: 再読み込み

note: Message title when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: Oops! There may be a problem
ja: 問題が発生した可能性があります

note: Error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: The page %s may have caused Web to close unexpectedly.
ja: ページ %s が原因で Web が予期せず終了した可能性があります。

note: Further error details when a site cannot be loaded due to a page crash error.
en: If this happens again, please report the problem to the %s developers.
ja: もし同じ現象が再発するようであれば、%s の開発者に問題を報告してください。

note: Page title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Problem Displaying Page
ja: ページの表示時の問題

note: Message title when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Oops!
ja: おっと!

note: Error details when a site cannot be loaded due to a process crash error.
en: Something went wrong while displaying this page. Please reload or visit a different page to continue.
ja: このページの表示中に何か問題が発生しました。使用を続けるには再読み込みするか他のページにアクセスしてください。

note: Page title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: Security Violation
ja: セキュリティ違反

note: Message title when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This Connection is Not Secure
ja: この接続は安全ではありません

note: Error details when a site is not loaded due to an invalid TLS certificate.
en: This does not look like the real %s. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site.
ja: これは本物の %s ではないようです。攻撃者が、このサイト上の情報を不正に取得/改変しようとしている可能性があります。

note: The button on the invalid TLS certificate error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on unsafe browsing error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE. The button on no such file error page. DO NOT ADD MNEMONICS HERE.
en: Go Back
ja: 戻る

note: The hidden button on the invalid TLS certificate error page. Do not add mnemonics here. The hidden button on the unsafe browsing error page. Do not add mnemonics here.
en: Accept Risk and Proceed
ja: リスクを許容して続行

note: Page title when a site is flagged by Google Safe Browsing verification.
en: Security Warning
ja: セキュリティ警告

note: Message title on the unsafe browsing error page.
en: Unsafe website detected!
ja: 安全でないウェブサイトを検出しました!

en: Visiting %s may harm your computer. This page appears to contain malicious code that could be downloaded to your computer without your consent.
ja: %s にアクセスすると、コンピューターに害を及ぼす可能性があります。あなたの同意なしに悪意あるコードがコンピューターにダウンロードされる可能性があります。

en: You can learn more about harmful web content including viruses and other malicious code and how to protect your computer at %s.
ja: ウイルスやその他の悪意あるコードを含む有害なウェブコンテンツについて、およびコンピューターを保護する方法については、%s で詳細を確認できます。

en: Attackers on %s may trick you into doing something dangerous like installing software or revealing your personal information (for example, passwords, phone numbers, or credit cards).
ja: %s の攻撃者は、あなたを騙して個人情報 (パスワード、電話番号、クレジットカード情報など) を入力させようとしたり、ソフトウェアをインストールさせようとしたりする可能性があります。

en: You can find out more about social engineering (phishing) at %s or from %s.
ja: ソーシャルエンジニアリング (フィッシング) については、%s または %s で詳細を確認できます。

en: %s may contain harmful programs. Attackers might attempt to trick you into installing programs that harm your browsing experience (for example, by changing your homepage or showing extra ads on sites you visit).
ja: %s は有害なプログラムを含んでいる可能性があります。攻撃者は、ブラウザーのホームページを勝手に変更したり、閲覧しているサイトに余計な広告を表示させたりするような、あなたのブラウジング体験を損なうプログラムをインストールさせようとする可能性があります。

en: You can learn more about unwanted software at %s.
ja: 望ましくないソフトウェアについては、%s で詳細を確認できます。

note: Page title on no such file error page Message title on the no such file error page.
en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: %s could not be found.
ja: %s が見つかりませんでした。

en: Please check the file name for capitalization or other typing errors. Also check if it has been moved, renamed, or deleted.
ja: ファイル名の大文字小文字や、その他の入力ミスを確認してください。また、そのファイルを移動していないか、削除していないか、名前を変更していないか確認してください。

en: None specified
ja: 指定なし

en: Technical information
ja: 技術情報

en: _OK
ja: OK(_O)

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Downloads
ja: ダウンロード

note: If we don't have XDG user dirs info, return an educated guess.
en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
ja: “%s”に一時フォルダーを生成できませんでした。

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
ja: ファイル“%s”が存在します。別の場所に移動してください。

en: Failed to create directory “%s”.
ja: フォルダー“%s”の生成に失敗しました。

en: Could not display help: %s
ja: ヘルプを表示できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: Please modify the main address of duckduckgo in order to match * the version used in your country. For example for the french version : * replace the ".com" with ".fr" :  "https://duckduckgo.fr/?q=%s&amp;t=epiphany"
en: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany
ja: https://duckduckgo.com/?q=%s&amp;t=epiphany&amp;kl=jp-jp

note: Translators: First %s is the name of the user currently logged in on the * machine. The second %s is the machine's name. You can use the variables * in a different order by changing them to %2$s and %1$s.
en: %s’s GNOME Web on %s
ja: %s の GNOME Web (%s)

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12∶34 am"
en: Today %I∶%M %p
ja: 今日の%p%l:%M

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 15∶34"
en: Today %H∶%M
ja: 今日の%k:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12∶34 am"
en: Yesterday %I∶%M %p
ja: 昨日の%p%l:%M

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 15∶34"
en: Yesterday %H∶%M
ja: 昨日の%k:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 12∶34 am"
en: %a %I∶%M %p
ja: %p%l:%M (%a)

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current week, * strftime format. e.g. "Wed 15∶34"
en: %a %H∶%M
ja: %k:%M (%a)

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 12∶34 am"
en: %b %d %I∶%M %p
ja: %B%-e日 %p%l:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in the current year, * strftime format. e.g. "Feb 12 15∶34"
en: %b %d %H∶%M
ja: %B%-e日 %H:%M

note: Translators: "friendly time" string for a day in a different year, * strftime format. e.g. "Feb 12 1997"
en: %b %d %Y
ja: %Y年%B%-e日

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
ja: 不明

en: Cannot create SQLite connection. Close browser and try again.
ja: SQLite への接続を作成できません。ブラウザーを閉じて再試行してください。

en: Browser password database could not be opened. Close browser and try again.
ja: ブラウザーのパスワードデータベースを開くことができませんでした。ブラウザーを閉じて再試行してください。

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * security origin where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * https://mail.google.com.
en: Password for %s in a form in %s
ja: %2$s のフォームの %1$s のパスワード

note: Translators: The %s is the security origin where this is happening. * Example: https://mail.google.com.
en: Password in a form in %s
ja: %s のフォームのパスワード

en: Failed to obtain storage credentials.
ja: ストレージの資格情報の取得に失敗しました。

en: Please visit Preferences and sign in again to continue syncing.
ja: 同期を続けるには、設定から再度ログインしてください。

en: The password of your Firefox account seems to have been changed.
ja: お使いの Firefox アカウントのパスワードが変更されたようです。

en: Please visit Preferences and sign in with the new password to continue syncing.
ja: 同期を続けるには、設定から新しいパスワードでログインしてください。

en: Failed to obtain signed certificate.
ja: 署名付き証明書の取得に失敗しました。

en: Failed to retrieve crypto keys.
ja: 暗号鍵の取得に失敗しました。

note: Translators: the %d is the storage version, the \n is a newline character.
en: Your Firefox Account uses storage version %d. Web only supports version %d.
ja: あなたの Firefox アカウントはバージョン %d のストレージを使用しています。Web はバージョン %d のみをサポートしています。

en: Failed to verify storage version.
ja: ストレージのバージョン確認に失敗しました。

en: Failed to upload device info
ja: デバイス情報のアップロードに失敗しました

en: Failed to retrieve the Sync Key
ja: 同期キーの取得に失敗しました

en: The certificate does not match this website
ja: この証明書はこのウェブサイトと一致しません

en: The certificate has expired
ja: この証明書は有効期限が切れています

en: The signing certificate authority is not known
ja: この署名認証局は不明です

en: The certificate contains errors
ja: この証明書にはエラーが含まれます

en: The certificate has been revoked
ja: この証明書は破棄されたものです

en: The certificate is signed using a weak signature algorithm
ja: この証明書は脆弱な署名アルゴリズムを使用して署名されています

en: The certificate activation time is still in the future
ja: この証明書の有効期限の開始日が未来です

en: The identity of this website has been verified.
ja: このウェブサイトの識別情報は検証済みです。

en: The identity of this website has not been verified.
ja: このウェブサイトの識別情報を検証できません。

note: Message on certificte dialog ertificate dialog
en: No problems have been detected with your connection.
ja: この接続に関する問題は検出されませんでした。

en: This certificate is valid. However, resources on this page were sent insecurely.
ja: この証明書は妥当です。しかしながら、このページの一部のリソースは安全でない方法で送信されました。

en: _Clear All
ja: すべて消去(_C)

en: %d second left | %d seconds left
ja[0]: 残り %d 秒

en: %d minute left | %d minutes left
ja[0]: 残り %d 分

en: %d hour left | %d hours left
ja[0]: 残り %d 時間

en: %d day left | %d days left
ja[0]: 残り %d 日

en: %d week left | %d weeks left
ja[0]: 残り %d 週間

en: %d month left | %d months left
ja[0]: 残り %d ヶ月

en: Finished
ja: 完了

en: Moved or deleted
ja: 移動または削除されました

en: Error downloading: %s
ja: ダウンロード中にエラー: %s

en: Cancelling…
ja: キャンセル中…

en: Starting…
ja: 起動中…

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: All supported types
ja: サポートしている全種類

en: Web pages
ja: ウェブページ

en: Images
ja: 画像

en: All files
ja: すべてのファイル

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
ja: 消去(_E)

en: Paste and _Go
ja: 貼り付けて移動(_G)

note: Undo, redo.
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Show website security status and permissions
ja: ウェブサイトのセキュリティステータスや権限を表示します

en: Search for websites, bookmarks, and open tabs
ja: ウェブサイトやブックマークを検索してタブで開きます

en: Bookmark this page
ja: このページをブックマークします

en: Toggle reader mode
ja: リーダーモードを切り替えます

note: Label in certificate popover when site is untrusted. %s is a URL.
en: This web site’s digital identification is not trusted. You may have connected to an attacker pretending to be %s.
ja: ウェブサイトのデジタル識別情報が信用できません。%s を装っている攻撃者に接続している恐れがあります。

note: Label in certificate popover when site uses HTTP. %s is a URL.
en: This site has no security. An attacker could see any information you send, or control the content that you see.
ja: このサイトは安全ではありません。攻撃者はあなたの送信した情報を盗聴することができ、またあなたの閲覧しているコンテンツをコントロールすることができます。

note: Label in certificate popover when site sends mixed content.
en: This web site did not properly secure your connection.
ja: この Web サイトの接続は部分的に安全ではありません。

note: Label in certificate popover on secure sites.
en: Your connection seems to be secure.
ja: この接続は安全と思われます。

en: _View Certificate…
ja: 証明書を表示する(_V)…

en: Ask
ja: 確認

en: Permissions
ja: 権限

en: Advertisements
ja: 広告

en: Notifications
ja: 通知

en: Password saving
ja: パスワードの保存

en: Location access
ja: 位置情報へのアクセス

en: Microphone access
ja: マイクへのアクセス

en: Webcam access
ja: ウェブカメラへのアクセス

en: Media autoplay
ja: メディアの自動再生

en: Bookmark Properties
ja: ブックマークのプロパティ

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing tags table
ja: 有効な Epiphany ブックマークファイルではありません: タグテーブルがありません

en: File is not a valid Epiphany bookmarks file: missing bookmarks table
ja: 有効な Epiphany ブックマークファイルではありません: ブックマークテーブルがありません

en: Firefox bookmarks database could not be opened. Close Firefox and try again.
ja: Firefox ブックマークデータベースを開くことができませんでした。Firefox を閉じて再試行してください。

en: Firefox bookmarks could not be retrieved!
ja: Firefox ブックマークを取得できませんでした。

en: HTML bookmarks database could not be opened: %s
ja: HTML ブックマークデータベースを開くことができませんでした: %s

en: HTML bookmarks database could not be read.
ja: HTML ブックマークデータベースを読み取れませんでした。

en: HTML bookmarks database could not be parsed: %s
ja: HTML ブックマークデータベースを解析できませんでした: %s

en: Bookmarks file could not be parsed:
ja: ブックマークファイルを解析できませんでした:

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Mobile
ja: モバイル

note: Translators: tooltip for the refresh button
en: Reload the current page
ja: 現在のページを再読み込みします

en: Stop loading the current page
ja: 現在のページの読み込みを中止します

en: It is not possible to modify history when in incognito mode.
ja: 匿名モードでは履歴を変更することはできません。

en: Remove the selected pages from history
ja: 選択したページを履歴から削除します

en: Copy URL
ja: URL をコピー

en: Clear browsing history?
ja: 閲覧した履歴を消去しますか?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
ja: 閲覧した履歴を消去すると、リンクの履歴がすべて完全に削除されます。

en: Remove all history
ja: すべての履歴を削除します

en: Open a new browser window instead of a new tab
ja: 新しいタブではなく新しいブラウザーウィンドウを開く

en: Load the given session state file
ja: 指定したセッションを読み込む

en: Start an instance with user data read-only
ja: ユーザーデータを読み取り専用にしてインスタンスを起動する

en: Start a private instance in web application mode
ja: ウェブアプリケーションモードでプライベートなインスタンスを起動する

en: Start a private instance for WebDriver control
ja: WebDriver 制御用のプライベートなインスタンスを起動する

en: Custom profile directory for private instance
ja: プライベートインスタンス用のプロファイルディレクトリを指定する

en: URL …
ja: URL…

en: Web options
ja: Web のオプション

note: Translators: tooltip for the new tab button
en: Open a new tab
ja: 新しいタブを開きます

note: Translators: tooltip for the tab switcher menu button
en: View open tabs
ja: 開いているタブを表示します

en: Tabs
ja: タブ

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Do you want to leave this website?
ja: このウェブサイトから移動しますか?

en: A form you modified has not been submitted.
ja: 変更したフォームは送信されていません。

en: _Discard form
ja: フォームを破棄(_D)

en: There are multiple tabs open.
ja: 複数のタブを開いています。

en: If you close this window, all open tabs will be lost
ja: このウィンドウを閉じると開いているタブは失われます

en: C_lose tabs
ja: タブを閉じる(_L)

en: Re_do
ja: やり直す(_D)

note: Edit.
en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Paste Text Only
ja: テキストのみ貼り付け(_P)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: S_end Link by Email…
ja: リンクをメールで送信(_E)…

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Forward
ja: 進む(_F)

note: Bookmarks
en: Add Boo_kmark…
ja: ブックマークの追加(_K)…

note: Links.
en: Open Link in New _Window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open Link in New _Tab
ja: リンクを新しいタブで開く(_T)

en: Open Link in I_ncognito Window
ja: リンクを匿名ウィンドウで開く(_N)

en: _Save Link As…
ja: 名前を付けてリンク先を保存(_S)…

en: _Copy Link Address
ja: リンクをコピー(_C)

en: _Copy E-mail Address
ja: メールアドレスをコピー(_C)

note: Images.
en: View _Image in New Tab
ja: 新しいタブで画像を表示する(_I)

en: Copy I_mage Address
ja: 画像のアドレスをコピー(_M)

en: _Save Image As…
ja: 名前を付けて画像を保存(_S)…

en: Set as _Wallpaper
ja: 壁紙に設定する(_W)

note: Video.
en: Open Video in New _Window
ja: 新しいウィンドウでビデオを開く(_W)

en: Open Video in New _Tab
ja: 新しいタブでビデオを開く(_T)

en: _Save Video As…
ja: 名前を付けてビデオを保存(_S)…

en: _Copy Video Address
ja: ビデオのアドレスをコピー(_C)

note: Audio.
en: Open Audio in New _Window
ja: 新しいウィンドウで音声を開く(_W)

en: Open Audio in New _Tab
ja: 新しいタブで音声を開く(_T)

en: _Save Audio As…
ja: 名前を付けて音声を保存(_S)

en: _Copy Audio Address
ja: 音声のアドレスをコピー(_C)

en: Save Pa_ge As…
ja: 名前を付けてページを保存(_S)…

en: _Page Source
ja: ページのソース(_P)

en: Search the Web for “%s”
ja: ウェブで検索: “%s”

en: Open Link
ja: リンクを開く

en: Open Link In New Tab
ja: リンクを新しいタブで開く

en: Open Link In New Window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Open Link In Incognito Window
ja: リンクを匿名ウィンドウで開く

en: Download operation
ja: ダウンロード操作

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: %d download operation active | %d download operations active
ja[0]: %d 個のダウンロードを実行中です

en: Set Web as your default browser?
ja: Web をデフォルトのブラウザーに設定しますか?

en: Set Epiphany Technology Preview as your default browser?
ja: Epiphany テクノロジープレビューをデフォルトのブラウザーに設定しますか?

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: Save Link As
ja: 名前を付けてリンク先を保存

en: Save Image As
ja: 名前を付けて画像を保存

en: Save Media As
ja: 名前を付けてメディアを保存

en: Cookies
ja: Cookie

en: HTTP disk cache
ja: HTTP ディスクキャッシュ

en: Local storage data
ja: ローカルストレージデータ

en: Offline web application cache
ja: オフラインウェブアプリケーションキャッシュ

en: IndexedDB databases
ja: IndexedDB データベース

en: WebSQL databases
ja: WebSQL データベース

en: Plugins data
ja: プラグインデータ

en: HSTS policies cache
ja: HSTS ポリシーキャッシュ

en: Intelligent Tracking Prevention data
ja: インテリジェントトラッキング防止機能データ

en: Delete All Passwords?
ja: すべてのパスワードを削除しますか?

en: This will clear all locally stored passwords, and can not be undone.
ja: ローカルに保存されているパスワードをすべて消去します。元に戻すことはできません。

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Copy password
ja: パスワードをコピー

en: Username
ja: ユーザー名

en: Copy username
ja: ユーザー名をコピー

en: Password
ja: パスワード

en: Reveal password
ja: パスワードを表示

en: Remove Password
ja: パスワードを削除

en: Light
ja: ライト

en: Dark
ja: ダーク

en: Add Language
ja: 言語を追加

en: Delete language
ja: 言語を削除

en: System language (%s) | System languages (%s)
ja[0]: システム言語 (%s)

en: Select a directory
ja: ディレクトリの選択

en: Web Application Icon
ja: ウェブアプリケーションのアイコン

en: Supported Image Files
ja: サポートしている画像ファイル

note: Translators: the %s refers to the time at which the last sync was made. * For example: Today 04:34 PM, Sun 11:25 AM, May 31 06:41 PM.
en: Last synchronized: %s
ja: 最終同期日時: %s

en: Something went wrong, please try again later.
ja: 問題が発生しました。しばらくしてから再試行してください。

en: Local Tabs
ja: ローカルタブ

en: Executes only the n-th migration step
ja: 指定回数の移行ステップを実行する

en: Specifies the required version for the migrator
ja: プロファイル移行ツールに必要なバージョンを指定する

en: Specifies the profile where the migrator should run
ja: プロファイル移行ツールを実行する対象のプロファイルを指定する

en: Web profile migrator
ja: Web プロファイル移行ツール

en: Web profile migrator options
ja: Web プロファイル移行ツールのオプション

note: Translators: tooltip for the bookmarks popover button
en: View and manage your bookmarks
ja: ブックマークの表示と管理

note: Translators: tooltip for the downloads button
en: View downloads
ja: ダウンロードを表示します

note: Translators: tooltip for the back button
en: Go back to the previous page
ja: 前のページに戻ります

note: Translators: tooltip for the forward button
en: Go forward to the next page
ja: 次のページに進みます

note: Translators: tooltip for the secret homepage button
en: Go to your homepage
ja: ホームページに移動します

note: Translators: tooltip for the page switcher button
en: View open pages
ja: 開いたページを表示します

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Name
ja: 名称

en: Address
ja: アドレス

en: Tags
ja: タグ

en: Add Tag…
ja: タグを追加…

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: All
ja: すべて

en: No bookmarks yet?
ja: ブックマークはありません

en: Bookmark some webpages to view them here.
ja: ウェブページをブックマークすると、ここに表示されます。

en: Personal Data
ja: 個人データ

en: _Clear Data
ja: データの消去(_C)

en: Remove selected personal data
ja: 選択した個人データを削除します

en: Search personal data
ja: 個人データを検索します

en: There is no Personal Data
ja: 個人データはありません

en: Personal data will be listed here
ja: 個人データがここに一覧表示されます

en: Clear selected personal data:
ja: 選択した個人データを消去:

en: You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be removed forever.
ja: ここで消去したデータを元に戻すことはできません。データは完全に削除されます。

en: Search
ja: 検索

en: No Results Found
ja: 見つかりません

en: Try a different search
ja: 別のキーワードを試してください

en: Text Encoding
ja: テキストエンコーディング

en: Use the encoding specified by the document
ja: ドキュメント指定のエンコーディングを使用する

en: Recent encodings
ja: 最近使用したエンコーディング

en: Related encodings
ja: 関連するエンコーディング

en: Show all…
ja: すべて表示…

en: Select Items
ja: 項目を選択

en: Search history
ja: 履歴の検索

en: The History is Empty
ja: 履歴が空です

en: Visited pages will be listed here
ja: 訪問したページの一覧がここに表示されます

en: R_eload
ja: 再読み込み(_E)

en: Reload _All Tabs
ja: すべてのタブを再読み込み(_A)

en: _Duplicate
ja: 複製(_D)

en: P_in Tab
ja: タブを固定(_I)

en: Unpi_n Tab
ja: タブの固定を解除(_N)

en: Reo_pen Closed Tab
ja: 閉じたタブを再度開く(_P)

en: Close Tabs to the _Left
ja: 左のタブを閉じる(_L)

en: Close Tabs to the _Right
ja: 右のタブを閉じる(_R)

en: Close _Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる(_O)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

[ctx: tooltip]
en: Zoom Out
ja: 縮小します

en: Restore Zoom
ja: ズームを元に戻します

[ctx: tooltip]
en: Zoom In
ja: 拡大します

en: Print…
ja: 印刷…

en: Find…
ja: 検索…

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: _Run in Background
ja: バックグラウンドで実行(_R)

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: New _Incognito Window
ja: 新しい匿名ウィンドウ(_I)

en: Reopen Closed _Tab
ja: 閉じたタブを再度開く(_T)

en: _History
ja: 履歴(_H)

en: I_mport and Export
ja: インポートとエクスポート(_M)

en: Install Site as Web _Application…
ja: ウェブアプリケーションとしてサイトをインストール(_A)…

en: Open Appli_cation Manager
ja: アプリケーションマネージャーを開く(_C)

en: _Override Text Encoding…
ja: テキストエンコーディングを上書き(_O)…

en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Web
ja: Web について(_A)

en: Import and Export
ja: インポートとエクスポート

en: I_mport Bookmarks…
ja: ブックマークをインポート(_M)…

en: E_xport Bookmarks…
ja: ブックマークをエクスポート(_X)…

en: I_mport Passwords…
ja: パスワードをインポート(_M)…

en: Close page
ja: ページを閉じます

en: Passwords
ja: パスワード

en: Remove all passwords
ja: すべてのパスワードを削除します

en: Search passwords
ja: パスワードを検索します

en: There are no Passwords
ja: パスワードがありません

en: Saved passwords will be listed here
ja: 保存したパスワードがここに一覧表示されます

en: _Copy Password
ja: パスワードをコピー(_C)

en: C_opy Username
ja: ユーザー名をコピー(_O)

en: Appearance
ja: 外観

en: Fonts
ja: フォント

en: Use Custom Fonts
ja: カスタムフォントを使用する

en: Sans serif font
ja: Sans Serif フォント

en: Serif font
ja: Serif フォント

en: Monospace font
ja: 等幅フォント

en: Reader Mode
ja: リーダーモード

en: Font Style
ja: フォント スタイル

en: Color Scheme
ja: カラースキーム

en: Style
ja: スタイル

en: Use Custom Stylesheet
ja: カスタムスタイルシートを使用する

en: Use Custom JavaScript
ja: カスタム JavaScript を使用する

en: Default zoom level
ja: 規定の拡大率

en: General
ja: 一般

en: Web Application
ja: ウェブアプリケーション

en: Homepage:
ja: ホームページ:

en: Title:
ja: タイトル:

en: _Manage Additional URLs
ja: 追加の URL の管理(_M)

en: Web Content
ja: ウェブのコンテンツ

en: Block _Advertisements
ja: 広告をブロックする(_A)

en: Block _Popup Windows
ja: ポップアップをブロックする(_P)

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Most _visited pages
ja: よく見るページ(_V)

en: _Blank page
ja: 空のページ(_B)

en: _Custom
ja: カスタム(_C)

en: Ask o_n download
ja: ダウンロードを確認する(_N)

en: _Download folder
ja: ダウンロードフォルダー(_D)

en: Search Engines
ja: 検索エンジン

en: Manage Search _Engines
ja: 検索エンジンの管理(_E)

en: Session
ja: セッション

en: Start in _Incognito Mode
ja: 匿名モードで起動する(_I)

en: _Restore Tabs on Startup
ja: 起動時にタブを復元する(_R)

en: Browsing
ja: ブラウジング

en: Sm_ooth Scrolling
ja: スムーズスクロール(_O)

en: Mouse _Gestures
ja: マウスジェスチャー(_G)

en: S_witch Immediately to New Tabs
ja: すぐに新しいタブに切り替える(_W)

en: _Spell Checking
ja: スペルチェック(_S)

en: Add _Language
ja: 言語を追加(_L)

en: Choose a language:
ja: 言語の選択:

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Web Safety
ja: ウェブの安全性

en: Block Dangerous Web_sites
ja: 危険なサイトをブロックする(_S)

en: Web Tracking
ja: ウェブトラッキング

en: Intelligent _Tracking Prevention
ja: インテリジェントトラッキング防止機能(_T)

en: Allow websites to store cookies, databases, and local storage data.
ja: ウェブサイトが Cookie、データベース、localStorage のデータを保存できるようになります。

en: _Website Data Storage
ja: ウェブサイトデータストレージ(_W)

en: You can clear stored personal data.
ja: 保存された個人データを消去できます。

en: Clear Personal _Data
ja: 個人データの消去(_D)

en: _Passwords
ja: パスワード(_P)

en: _Remember Passwords
ja: パスワードを保存する(_R)

en: Sync
ja: 同期

en: Sign in with your Firefox account to sync your data with Web and Firefox on other computers. Web is not Firefox and is not produced or endorsed by Mozilla.
ja: Firefox アカウントにログインして、他のコンピューターの Web や Firefox とデータを同期します (Firefox の開発元である Mozilla は Web を承認していません)。

en: Firefox Account
ja: Firefox アカウント

en: Logged in
ja: ログイン済み

en: Sign _out
ja: ログアウト(_O)

en: Sync Options
ja: 同期オプション

en: Sync _Bookmarks
ja: ブックマークを同期する(_B)

en: Sync _Passwords
ja: パスワードを同期する(_P)

en: Sync _History
ja: 履歴を同期する(_H)

en: Sync Open _Tabs
ja: 開いているタブを同期する(_T)

en: S_ynced tabs
ja: 同期するタブ(_Y)

en: Frequency
ja: 頻度

en: Sync _now
ja: 今すぐ同期(_N)

en: Device name
ja: デバイス名

en: _Change
ja: 変更(_C)

en: Manage Search Engines
ja: 検索エンジンの管理

en: Default
ja: 既定

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 一般

[ctx: shortcut window]
en: New window
ja: 新しいウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: New incognito window
ja: 新しい匿名ウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Open file
ja: ファイルを開く

[ctx: shortcut window]
en: Save page
ja: ページを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Print page
ja: ページを印刷する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Go to homepage
ja: ホームページに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Reload current page
ja: 現在のページを再読み込みする

[ctx: shortcut window]
en: Reload bypassing cache
ja: キャッシュを無視して再読み込みする

[ctx: shortcut window]
en: Stop loading current page
ja: 現在のページの読み込みを中止する

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the previous page
ja: 前のページに戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go forward to the next page
ja: 次のページに進む

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ja: タブ

[ctx: shortcut window]
en: New tab
ja: 新しいタブを開く

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
ja: 現在のタブを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Reopen closed tab
ja: 閉じたタブを再度開く

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next tab
ja: 次のタブに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous tab
ja: 前のタブに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move current tab to the left
ja: 現在のタブを左に移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move current tab to the right
ja: 現在のタブを右に移動する

[ctx: shortcut window]
en: Duplicate current tab
ja: 現在のタブを複製する

[ctx: shortcut window]
en: Miscellaneous
ja: その他

[ctx: shortcut window]
en: History
ja: 履歴を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ja: 設定を開く

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current page
ja: 現在のページをブックマークする

[ctx: shortcut window]
en: Import bookmarks
ja: ブックマークをインポートする

[ctx: shortcut window]
en: Export bookmarks
ja: ブックマークをエクスポートする

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret browsing
ja: キャレットブラウズモードを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Web application
ja: ウェブアプリケーション

[ctx: shortcut window]
en: Install site as web application
ja: ウェブアプリケーションとしてサイトをインストールする

[ctx: shortcut window]
en: Open web application manager
ja: ウェブアプリケーションマネージャーを開く

[ctx: shortcut window]
en: View
ja: 表示

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小する

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
ja: 拡大率を元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

[ctx: shortcut window]
en: View page source
ja: ページのソースを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Toggle inspector
ja: インスペクターを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle reader mode
ja: リーダーモードを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ja: 切り取る

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ja: コピーする

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ja: 貼り付ける

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択する

[ctx: shortcut window]
en: Select page URL
ja: ページの URL を選択する

[ctx: shortcut window]
en: Search with default search engine
ja: 既定の検索エンジンで検索する

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Next find result
ja: 次の検索結果に移動する

[ctx: shortcut window]
en: Previous find result
ja: 前の検索結果に移動する

en: Synced Tabs
ja: 同期したタブ

en: Below are the synced open tabs of your other devices that use Firefox Sync with this account. Open a tab by double clicking its name (tabs under Local Tabs cannot be opened).
ja: 以下はこのアカウントの別のデバイスで開いたタブです。ダブルクリックで開けます (ローカルタブの下にあるタブは開けません)。

en: Close Document
ja: ドキュメントを閉じます

en: Additional URLs
ja: 追加の URL

en: C_lear All
ja: すべて消去(_L)

en: Add new URL
ja: 新しい URL を追加します

en: Remove the selected URLs
ja: 選択した URL を削除します

en: Search the web for “%s”
ja: ウェブで検索: “%s”

en: Load “%s”
ja: “%s”を読み込む

en: GVDB File
ja: GVDB ファイル

en: HTML File
ja: HTML ファイル

en: Ch_oose File
ja: ファイルを選択(_O)

en: I_mport
ja: インポート(_M)

en: Select Profile
ja: プロファイルの選択

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: Choose File
ja: ファイルの選択

en: Bookmarks successfully imported!
ja: ブックマークが正常にインポートされました。

en: Import Bookmarks
ja: ブックマークのインポート

en: From:
ja: インポート元:

en: Bookmarks successfully exported!
ja: ブックマークが正常にエクスポートされました。

note: Translators: Only translate the part before ".gvdb" (e.g. "bookmarks")
en: bookmarks.gvdb
ja: ブックマーク.gvdb

en: Passwords successfully imported!
ja: パスワードが正常にインポートされました。

en: Import Passwords
ja: パスワードをインポート

en: A simple, clean, beautiful view of the web.
    Powered by WebKitGTK %d.%d.%d
ja: シンプル、キレイ、ウェブの美しい景色を。
    Powered by WebKitGTK %d.%d.%d

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Do you want to reload this website?
ja: このウェブサイトを再読み込みしますか?

en: A web application named “%s” already exists. Do you want to replace it?
ja: “%s”という名前のウェブアプリケーションがすでに存在します。置き換えますか?

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Replace
ja: 置き換える

en: An application with the same name already exists. Replacing it will overwrite it.
ja: 同じ名前のアプリケーションのファイルがすでに存在します。置き換えると上書きされます。

en: The application “%s” is ready to be used
ja: アプリケーション“%s”が使用可能になりました

en: The application “%s” could not be created
ja: アプリケーション“%s”を作成できませんでした

note: Translators: Desktop notification when a new web app is created.
en: Launch
ja: 起動

note: Show dialog with icon, title.
en: Create Web Application
ja: ウェブアプリケーションを作成

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Save
ja: 保存

en: Enable caret browsing mode?
ja: キャレットブラウズモードを有効にしますか?

en: Pressing F7 turns caret browsing on or off. This feature places a moveable cursor in web pages, allowing you to move around with your keyboard. Do you want to enable caret browsing?
ja: F7 キーを押すと、キャレットブラウズのオン/オフが切り替わります。この機能ではウェブページ中に移動可能なカーソルを表示し、キーボードで動かすことができるようになります。キャレットブラウズモードを有効にしますか?

en: _Enable
ja: 有効(_E)
