epiphany - en to ps translation catalogue (209 entries)

en: Web Bookmarks
ps: ګورت ليکنښې

en: Browse the web
ps: ګورت لټول

note: sets the name to appear in the window list applet when grouping windows
en: Web Browser
ps: ګورت لټونی

en: Disable bookmark editing
ps: د ليکنښو سمونه ناوړول

en: Disable history
ps: مخينه ناوړول

en: Always show the tab bar
ps: ټوپ پټه تل ښودل

en: Home page
ps: کور پاڼه

en: Languages
ps: ژبې

en: Use own colors
ps: خپل رنګونه کارول

en: Use own fonts
ps: خپلې ليکبڼې کارول

en: Details
ps: خبرتياوې

en: General
ps: ټولګړي

en: Clear _All...
ps: ټول پاکول..._

en: Cookies
ps: ککوړي

note: The name of the default downloads folder
en: Downloads
ps: رالېښنې

en: Passwords
ps: تېرنويېونه

en: Personal Data
ps: وګړيز اومتوک

en: _Show passwords
ps: تېرونيېونه ښودل_

en: Add Language
ps: ژبه ډېرول

en: Choose a l_anguage:
ps: يوه ژ_به وټاکﺉ:

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
ps: پا_کول

en: De_fault:
ps: تل_واله:

en: Fonts & Style
ps: ليکبڼې او ډولونه

en: Language
ps: ژبه

en: MB
ps: م ب

en: Preferences
ps: غوراوي

en: _Address:
ps: پته:_

en: _Always accept
ps: تل منل_

en: _Disk space:
ps: د ټيکلي تشه:_

en: _Download folder:
ps: د رالېښنې پوښۍ:_

en: _Remember passwords
ps: تېرنويېونه په ياد ساتل_

en: <b>Background</b>
ps: <b>شاليد</b>

en: <b>Footers</b>
ps: <b>پښۍ</b>

en: <b>Headers</b>
ps: <b>سرۍ</b>

en: P_age title
ps: مخ س_رليک

en: Page _numbers
ps: مخ شمېرې_

en: _Date
ps: نېټه_

en: _Page address
ps: مخ پته_

note: this opens the downloader window, or brings it to the foreground if already open
en: _Show Downloads
ps: رالېښنې ښودل_

en: _Pause
ps: ځنډول_

en: _Resume
ps: پېلول_

note: impossible time or broken locale settings
en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: File
ps: دوتنه

en: Loading…
ps: لېښل کيږي...

en: All
ps: ټول

en: Others
ps: نور

en: Local files
ps: ځاييزې دوتنې

en: FILE
ps: دوتنه

en: _Move on Toolbar
ps: په توکپټه کې خوځول_

en: _Remove from Toolbar
ps: له توکپټې ړنګول_

en: _Delete Toolbar
ps: توکپټه ړنګول_

en: Separator
ps: بېلند

en: Web pages
ps: ګورت پاڼې

en: Images
ps: انځورونه

en: All files
ps: ټولې دوتنې

en: _Username:
ps: کارننوم:_

en: _Domain:
ps: شپول:_

en: _New password:
ps: نوې تېرنويې:_

en: Password quality:
ps: د تېرنويې څرنګوالی:

en: History
ps: مخينه

en: Bookmark
ps: ليکنښه

en: Bookmarks
ps: ليکنښې

en: Address Entry
ps: پته ننوتۍ

en: _Download
ps: رالېښل_

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
ps: %I:%M %p نن

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
ps: %I:%M %p پرون

en: 50%
ps: ۵۰٪

en: 75%
ps: ۷۵٪

en: 100%
ps: ۱۰۰٪

en: 125%
ps: ۱۲۵٪

en: 150%
ps: ۱۵۰٪

en: 175%
ps: ۱۷۵٪

en: 200%
ps: ۲۰۰٪

en: 300%
ps: ۳۰۰٪

en: 400%
ps: ۴۰۰٪

en: Clear
ps: پاکول

en: _Title:
ps: سرليک:_

en: News
ps: خبرونه

en: Sports
ps: لوبې

en: Work
ps: دنده

en: _Don't Update
ps: نه اوسمهالول_

en: _Update
ps: اوسمهالول_

en: Update Bookmark?
ps: ليکنښه اوسمهالول غواړﺉ؟

en: Untitled
ps: بې سرليکه

note: Toplevel
en: _File
ps: دوتنه_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _View
ps: کوت_

en: _Help
ps: مرسته_

note: FIXME ngettext File Menu
en: Open in New _Window | Open in New _Windows
ps[0]: نوې کړکۍ _پرانيستل
ps[1]: نوې _کړکۍ پرانيستل

note: FIXME ngettext
en: Open in New _Tab | Open in New _Tabs
ps[0]: په نوي _ټوپ کې پرانيستل
ps[1]: په نوي _ټوپونو کې پرانيستل

en: _Rename…
ps: بيانومول..._

note: Add popup menu actions that are specific to the bookmark widgets
en: _Properties
ps: ځانتياوې_

en: _Import Bookmarks…
ps: ليکنښې دننول..._

en: _Export Bookmarks…
ps: ليکنښې بهرول..._

en: _Close
ps: بندول_

en: Close the bookmarks window
ps: د ليکنښو کړکۍ بندول

note: Edit Menu
en: Cu_t
ps: سک_ڼل

en: Cut the selection
ps: ټاکنه سکڼل

en: _Copy
ps: لمېسل_

en: Copy the selection
ps: ټاکنه لمېسل

en: _Paste
ps: سرېښل_

en: Paste the clipboard
ps: ټوټه دړه سرېښل

en: _Delete
ps: ړنګول

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: Select all bookmarks or text
ps: ټولې ليکنښې يا ليکنه ټاکل

note: Help Menu Help menu
en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: Display bookmarks help
ps: د ليکنښو مرسته ښودل

en: _About
ps: په اړه_

en: _Show on Toolbar
ps: په توکپټه کې ښودل_

note: View Menu
en: _Title
ps: سرليک_

en: T_itle and Address
ps: س_رليک او پته

note: FIXME: proper i18n after freeze
en: Firefox
ps: فاېرفکس

en: Firebird
ps: فاېربرډ

en: Konqueror
ps: کانکويرر

en: Import failed
ps: دننونه پاتې راغله

en: Import Failed
ps: دننونه پاتې راغله

en: Import Bookmarks
ps: ليکنښې دننول

en: I_mport
ps: د_ننول

en: Import bookmarks from:
ps: ليکنښې دننول له:

en: _Copy Address
ps: پته لمېسل_

en: _Search:
ps: لټون:_

en: Title
ps: سرليک

en: Address
ps: پته

en: Related
ps: تړلي

en: _Other…
ps: نور..._

en: _Automatic
ps: خپلکاری_

en: Not found
ps: ونه موندل شو

en: Find links:
ps: تړنې لټول:

en: Find:
ps: لټول:

en: Find Previous
ps: مخکنی لټول

en: Find Next
ps: راتلونکی لټول

note: exit button
en: Leave Fullscreen
ps: ټوله پرده پرېښودل

en: Go
ps: ورتګ

en: Add _Bookmark…
ps: ليکنښه _زياتول...

en: Clear _History
ps: _مخينه پاکول

en: Clear your browsing history
ps: خپل د لټونې مخينه پاکول

en: Display history help
ps: د مخينې مرسته ښودل

en: Show the title column
ps: د سرليک ستن ښودل

en: _Address
ps: پته_

en: Show the address column
ps: د پتې ستن ښودل

en: _Date and Time
ps: نېټه او مهال_

en: Clear History
ps: مخينه پاکول

en: Last 30 minutes
ps: تېر شوي ۳۰ مېنټه

en: Today
ps: نن

en: Sites
ps: ګورتپاڼې

en: Date
ps: نېټه

en: GNOME Web Browser
ps: د ګنوم ګورت لټوونی

en: Add a bookmark
ps: ليکنښه ډېرول

en: DIR
ps: پوښۍ

en: Close tab
ps: ټوپ بندول

en: _Cancel Logout
ps: وتون بندول_

en: _Abort Downloads
ps: رالېښنې بندول_

en: _Back
ps: شاته_

en: _Forward
ps: مخکې_

en: _Up
ps: پاس_

en: Zoom
ps: لويول

en: _Home
ps: کور_

en: New _Tab
ps: نوی _ټوپ

en: Open a new tab
ps: نوی ټوپ پرانيستل

en: _New Window
ps: نوې کړکۍ_

en: Open a new window
ps: نوې کړکۍ پرانيستل

en: Toolbar Editor
ps: توکپټه سمونګر

en: _Add a New Toolbar
ps: نوې توکپټه زياتول_

en: _Bookmarks
ps: ليکنښې_

en: _Go
ps: ورتګ_

en: T_ools
ps: ت_وکي

en: _Tabs
ps: ټوپونه_

en: _Toolbars
ps: توکپټې_

note: File menu
en: _Open…
ps: پرانيستل..._

en: Open a file
ps: نوې دوتنه پرانيستل

en: Save _As…
ps: ساتل _پر...

en: Page Set_up
ps: مخ امس_ته

en: Print Pre_view
ps: چهاپ مخ_کوت

en: Print preview
ps: چهاپ مخکوت

en: _Print…
ps: چهاپ..._

en: Print the current page
ps: اوسنی مخ چهاپول

en: Close this tab
ps: دا ټوپ بندول

note: Edit menu
en: _Undo
ps: ناکړ_

en: Paste clipboard
ps: ټوټه دړه سرېښل

en: Delete text
ps: ليکنه ړنګول

en: Select the entire page
ps: ټول مخ ټاکل

en: _Find…
ps: لټول..._

en: _Stop
ps: تمول_

en: _Reload
ps: بيا لېښل_

en: Open
ps: پرانيستل

en: Save As
ps: ساتل پر

en: Print
ps: چهاپ

en: Find
ps: لټول

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
ps: لوی

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
ps: وړوکی

en: Insecure
ps: ناخوندي

en: Broken
ps: مات

en: Low
ps: ټيټ

en: Domain
ps: شپول

en: Name
ps: نوم

en: Host
ps: کوربه

en: User Name
ps: کارن نوم

en: User Password
ps: کارن تېرنويې

en: Save Link As
ps: تړنه ساتل لکه

en: Save Image As
ps: انځور ساتل لکه

en: First
ps: لومړی

en: Go to the first page
ps: لومړي مخ ته ورتلل

en: Last
ps: وروستی

en: Go to the last page
ps: وروستي مخ ته ورتلل

en: Previous
ps: مخکنی

en: Go to the previous page
ps: مخکني مخ ته ورتلل

en: Next
ps: راتلونکی

en: Go to next page
ps: راتلونکي مخ ته ورتلل

en: Close
ps: بندول
