fontforge 2.0.0_beta1 - en to el translation catalogue (471 entries)

en: Additional arguments for autotrace program:
el: Επιπλέον ορίσματα προς το πρόγραμμα autotrace:

en: Can't find autotrace
el: Το πρόγραμμα autotrace δεν υπάρχει στο σύστημά σας

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
el: Το πϱογραμμα autotrace δεν υπάρχει στο σύστημά σας (δώστε τιμή στη μεταβλητή περιβάλλοντος AUTOTRACE) ή «κατεβάστε» το από:
      http://sf.net/projects/autotrace/

en: Autotracing...
el: Διαδικασία «σκιαγράφισης»...

en: Nothing to trace
el: Δεν υπάρχει τίποτα προς «σκιαγράφιση»

en: Can't find mf
el: Το πρόγραμμα mf δεν υπάρχει στο σύστημά σας

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
el: Το πρόγραμμα mf (metafont) δεν υπάρχει στο σύστημά σας (δώστε τιμή στη μεταβλητή περιβάλλοντος MF) είτε «κατεβάστε» το από:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Αποτελεί τμήμα κάθε διανομής του TeX

en: Can't create temporary directory
el: Αδύνατη η δημιουργία προσωρινού καταλόγου

en: Can't run mf
el: Αδύνατη η εκτέλεση του mf

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
el: Αδύνατη η ανάγνωση (ή τουλάχιστον η εύρεση) του αρχείου εξόδου του mf

en: MetaFont exited with an error
el: Το MetaFont στάματησε μετά από αναγνώριση λάθους

en: AutoWidth failure on %s
el: Αποτυχία της διαδικασίας AutoWidth στο %s

en: Couldn't open file
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου

en: Couldn't open file %.200s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %.200s

en: No Kern Pairs
el: Δεν υπάρχουν ζεύγη «υποσκαφής»

en: No kerning pairs found in %.200s
el: Δεν υπάρχουν ζεύγη «υποσκαφής» στο αρχείο %.200s

en: Scaling Bitmaps
el: Αλλαγή διαστάσεων χαρτογραφικών γραφικών

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
el: Προσπάθεια επαναδημιουργίας μεγέθους pixel το οποίο δεν έχει δημιουργηθεί (%d@%d)

en: Missing Bitmap
el: Ελλείπων χαρτογραφικό γραφικό

en: _No
el: Ό_χι

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αντικαταστήσεται το Å;
    Το δακτυλίδι δεν θα ενώνεται με το A.

en: Replace Å
el: Αντικατέστησε το Å

en: Bad Number
el: Ακατάλληλος αριθμός

note: GT: FontForge needs to recognize the quotes used here(“”). If you change them GT: (in the translated strings) let me know. It currently also recognizes GT: guillemets and a couple of other quotes as well. GT:   pfaedit@users.sourceforge.net
en: Glyph “%s” differs
el: Ο γλύφος “%s” διαφέρει

en: Glyph “%s” in %s has no truetype instructions
el: Ο γλύφος “%s” στο/στη %s δεν έχει εντολές truetype

en: Glyph “%s” has different truetype instructions
el: Ο γλύφος “%s” έχει διαφορετικές εντολές truetype

en: Glyph “%s” missing from %s
el: Ο γλύφος “%s” δεν συμπεριλαμβάνεται στο %s

en: Glyph “%s” missing from %s at %d@%d
el: Ο γλύφος “%s” δεν υπάρχει στο %s από %d@%d

en: Czech
el: Τσέχικη

en: Dutch
el: Ολλανδική

en: English
el: Αγγλική

en: Lang|Greek
el: Ελληνική

en: Lang|Hebrew
el: Εβραϊκή

en: Hindi
el: Χίντι

en: Hungarian
el: Ουγγρική

en: Italian
el: Ιταλική

en: Lithuanian
el: Λιθουανική

en: Polish
el: Πολωνική

en: Russian
el: Ρωσσική

en: Spanish
el: Ισπανική

en: Sanskrit
el: Σανσκριτικά

en: Swedish
el: Σουηδική

en: Turkish
el: Τουρκική

en: Welsh
el: Ουαλική

en: Access All Alternates
el: Πρόσβαση σε όλα τα εναλλακτικά

en: Above Base Forms
el: Μορφές πάνω από τη βάση

en: Above Base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις πάνω από τη βάση

en: Vertical Fractions
el: Κάθετα κλάσματα

en: Ancient Ligatures
el: Αρχαία πολλαπλά στοιχεία

en: Below Base Forms
el: Φόρμες κάτω από τη βάση

en: Below Base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις κάτω από τη βάση

en: Capitals to Petite Capitals
el: Κεφαλαία σε μικρά κεφαλαία

en: Capitals to Small Capitals
el: Κεφαλαία σε πεζά κεφαλαία

en: Case-Sensitive Forms
el: Μορφές διαχωρισμού κεφαλαίων-πεζών

en: Glyph Composition/Decomposition
el: Σύνθεση/Διάσπαση Γλύφου

en: Capital Spacing
el: «Αραίωση» Κεφαλαίων

en: Distance
el: Απόσταση

en: Discretionary Ligatures
el: Προαιρετικά πολλαπλά στοχεία

en: Denominators
el: Παρανομαστές

en: Expert Forms
el: Μορφές Expert

en: Final Glyph On Line
el: Τελικός γλύφος σε αράδα

en: Terminal Forms #2
el: Τερματικές μορφές #2

en: Terminal Forms #3
el: Τερματικές μορφές #3

en: Terminal Forms
el: Τερματικές μορφές

en: Diagonal Fractions
el: Διαγώνια κλασματα

en: Full Widths
el: Πλήρη πλάτη

en: Half Forms
el: Μισές μορφές

en: Halant Forms
el: Μορφές Halant

en: Alternative Half Widths
el: Εναλλακτικά μισά πλάτη

en: Historical Forms
el: Ιστορικές μορφές

en: Horizontal Kana Alternatives
el: Εναλλακτικά οριζόντια Kana

en: Historic Ligatures
el: Ιστορικά πολλαπλά στοιχεία

en: Hanja to Hangul
el: Hanja προς Hangul

en: Half Widths
el: Μισά πλάτη

en: Initial Forms
el: Αρχικές μορφές

en: Isolated Forms
el: Μεμονομένες μορφές

en: Italics
el: Πλάγια καλλιγραφικά

en: JIS78 Forms
el: Μορφές JIS78

en: JIS83 Forms
el: Μορφές JIS83

en: JIS90 Forms
el: Μορφές JIS90

en: Horizontal Kerning
el: Οριζόντια «υποσκαφή»

en: Left Bounds
el: Δεξιά όρια

en: Standard Ligatures
el: Κοινά πολλαπλά στοιχεία

en: Leading Jamo Forms
el: Αρχικές μορφές Jamo

en: Lining Figures
el: Γραμμικά σχήματα

en: Localized Forms
el: Τοπικές μορφές

en: Medial Forms 2
el: Μέσες μορφές 2

en: Medial Forms
el: Μεσαίες μορφές

en: Mathematical Greek
el: Ελληνικά μαθηματικά

en: Alternate Annotation Forms
el: Εναλλακτικές μορφές σχολιασμού

en: Nukta Forms
el: Μορφές Nukta

en: Numerators
el: Αριθμητές

en: Oldstyle Figures
el: Ψηφιά παλιάς μορφής

en: Optical Bounds
el: Οπτικά όρια

en: Ordinals
el: Τακτικά αριθμητικά

en: Ornaments
el: Διακοσμητικά

en: Proportional Alternate Metrics
el: Αναλογικές εναλλακτικές μετρικές

en: Lowercase to Petite Capitals
el: Πεζά σε μικρά κεφαλαία

en: Proportional Numbers
el: Αναλογική αριθμοί

en: Pre Base Forms
el: Μοφές προ βάσης

en: Pre Base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις πρό βάσης

en: Post Base Forms
el: Μοφές μετά τη βάση

en: Post Base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις μετά τη βάση

en: Proportional Width
el: Αναλογικό πλάτος

en: Quarter Widths
el: Τέταρτα πλατών

en: Randomize
el: Τυχαιοποίησε

en: Required Ligatures
el: Απαραίτητα πολλαπλά στοιχεία

en: Reph Form
el: Μορφή Reph

en: Right Bounds
el: Δεξιά όρια

en: Right to Left Alternates
el: Δεξιές σε αριστερές εναλλακτικές

en: Ruby Notational Forms
el: Σχηματικές μορφές Ruby

en: Stylistic Alternatives
el: Στυλιστικές εναλλακτικές

en: Lowercase to Small Capitals
el: Πεζά σε πεζά κεφαλαία

en: Simplified Forms
el: Απλοποιημένες μορφές

en: Style Set 1
el: Στυλιστικό σύνολο 1

en: Style Set 2
el: Στυλίστικό σύνολο 2

en: Style Set 3
el: Στυλιστικό σύνολο 3

en: Style Set 4
el: Στυλιστικό σύνολο 4

en: Style Set 5
el: Στυλιστικό σύνολο 5

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Swash
el: «Καλλιτεχνικά»

en: Titling
el: Κεφαλαία τίτλων

en: Trailing Jamo Forms
el: Ύστερες μορφές Jamo

en: Traditional Name Forms
el: Παραδοσιακές μορφές ονομάτων

en: Traditional Forms
el: Παραδοσιακές μορφές

en: Third Widths
el: Τρίτα πλατών

en: Alternate Vertical Metrics
el: Εναλλακτικές κάθετες μετρικές

en: Vattu Variants
el: Εναλλακτικές μορφές Vattu

en: Alternate Vertical Half Metrics
el: Εναλλακτικές κάθετες μισές μετρικές

en: Vowel Jamo Forms
el: Μορφές φωνηέντων Jamo

en: Vertical Kana Alternates
el: Εναλλακτικά κάθετα Kana

en: Vertical Kerning
el: Κάθετη «υποσκαφή»

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
el: Αναλογικές εναλλακτικές κάθετες μετρικές

en: Slashed Zero
el: Μηδέν με πλάγια

en: Required feature
el: Απαραίτητο χαρακτηριστικό

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Arabic", ignore "Script|"
en: Script|Arabic
el: Αραβική

en: Script|Aramaic
el: Αραμαϊκή

en: Script|Armenian
el: Αρμένική

en: Byzantine Music
el: Βυζαντινή μουσική

en: Canadian Syllabics
el: Καναδικές συλλαβικές γραφές

en: Script|Cherokee
el: Τσερόκι

en: CJK Ideographic
el: Ασιατικά Ιδεογράμματα

en: Cypro-Minoan
el: Κυπρο-μινωϊκά

en: Cypriot syllabary
el: Κυπριακή συλλαβική γραφή

en: Cyrillic
el: Κυριλλική

en: Script|Default
el: «Εξ ορισμού»

en: Deseret (Mormon)
el: Deseret (Μορμονική)

note: GT: Someone asked if FontForge actually was prepared generate hieroglyph output GT: because of this string. No. But OpenType and Unicode have placeholders for GT: dealing with these scripts against the day someone wants to use them. So GT: FontForge must be prepared to deal with those placeholders i
en: Script|Ethiopic
el: Αιθιοπική

en: Script|Georgian
el: Γεωργιανή

en: Script|Greek
el: Ελληνική

en: Script|Hebrew
el: Εβραϊκή

en: Script|Khmer
el: Χμερ

en: Script|Lao
el: Λαοτιανή

en: Script|Latin
el: Λατινική

en: Linear A
el: Γραμμική Α

en: Linear B
el: Γραμμική Β

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
el: Μαθηματικά αλφαριθμητικά σύμβολα

en: Script|Mongolian
el: Μογγολική

en: Musical
el: Μουσική

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
el: Αρχαία ιταλικά (ετρουσκικά κ.λπ.)

en: Script|Phoenician
el: Φοινικική

en: Phaistos
el: Φαιστός

en: Runic
el: Ρουνική

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
el: Σουμερο-ακαδική σφοινοειδής

en: Script|Tamil
el: Ταμίλ

en: Script|Tamil2
el: Ταμίλ2

en: Script|Thai
el: Ταυλανδέζικη

en: Script|Tibetan
el: Θιβετιανή

en: Cuneiform, Ugaritic
el: Σφοινοειδής, Ugaritic

en: substitution
el: αντικατάσταση

en: Danish
el: Δανέζικη

en: Portuguese
el: Πορτογαλλική

en: Norwegian
el: Νορβηγική

en: Japanese
el: Ιαπωνική

en: Lang|Arabic
el: Αραβική

en: Finnish
el: Φινλανδική

en: Icelandic
el: Ισλανδική

en: Maltese
el: Μαλτέζικη

en: Croatian
el: Κροατική

en: Lang|Thai
el: Ταϋλανδική

en: Korean
el: Κορεάτικη

en: Estonian
el: Εσθονική

en: Latvian
el: Λετονική

en: Flemish
el: Φλαμανδική

en: Albanian
el: Αλβανική

en: Romanian
el: Ρουμανική

en: Slovak
el: Σλοβακική

en: Slovenian
el: Σλοβενική

en: Serbian
el: Σερβική

en: Macedonian
el: Σλαβομακεδονική

en: Bulgarian
el: Βουλγαρική

en: Ukrainian
el: Ουκρανική

en: Uzbek
el: Ουζμπέκικη

en: Kazakh
el: Καζάκικη

en: Lang|Armenian
el: Αρμένικη

en: Lang|Georgian
el: Γεωργιανή

en: Moldavian
el: Μολδαβική

en: Kirghiz
el: Κιργιζική

en: Tajiki
el: Τατζίκικη

en: Turkmen
el: Τουρκμενική

en: Kurdish
el: Κουρδική

en: Lang|Tibetan
el: Θιβετιανή

en: Nepali
el: Νεπαλέζικη

en: Lang|Tamil
el: Ταμίλ

en: Lang|Khmer
el: Χμερ

en: Lang|Lao
el: Λαοτινή

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικη

en: Indonesian
el: Ινδονισιακή

en: Somali
el: Σομαλική

en: Swahili
el: Σουαχίλι

en: Esperanto
el: Εσπεράντο

en: Basque
el: Βασκική

en: Catalan
el: Καταλανική

en: Lang|Latin
el: Λατινική

en: Tatar
el: Ταταρική

en: Breton
el: Βρετονική

en: Inuktitut
el: «Εσκιμώικη»

en: Greenlandic
el: Γροιλανδική

en: Failed to open temporary output file
el: Αποτυχία ανοίγματος παρωδικού αρχείου εξόδου

en: Printing Font
el: Εκτύπωση γραμματοσειράς

en: Generating PostScript Font
el: Δημιουργία γραμματοσειράς PostScript

en: Print Failed
el: Αποτυχία εκτύπωσης

en: Warning: Font contained no glyphs
el: Προειδοποίηση: Η γραμματοσειρά δεν περιέχει γλύφους

en: Failed to open file %s for output
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου %s για έξοδο δεδομένων

en: Greek and Coptic
el: Ελληνικά κι κοπτικά

en: Greek Extended
el: Πολυτονικά Ελληνικά

en: General Punctuation
el: Σύμβολα στίξης

en: Corporate Use
el: «Εταιρική» χρήση

en: Unicode Supplementary Multilingual Plane
el: Συμπληρωματικό πολυγλωσσικό επίπεδο του Unicode

en: Ancient Greek Numbers
el: Αρχαία Ελληνικά ψηφία

en: African and other syllabic scripts
el: Αφικανικές και άλλες συλλαβικές γραφές

en: Cuneiform and other Near Eastern Scripts
el: Σφηνοειδής και άλλες γραφές Εγγύς Ανατολής

en: Musical Symbols
el: Μουσικά σύμβολα

en: Ancient Greek Musical Notation
el: Αρχαία Ελληνικά μουσικά σύμβολα

en: Tai Xuan Jing Symbols
el: Σύμβολα Tai Xuan Jing

en: Unicode Supplementary Ideographic Plane
el: Συμπληρωματικό επίπεδο ιδεογραμμάτων του Unicode

en: Supplementary Ideographic Plane
el: Συμπληρωματικό επίπεδο ιδεογραμμάτων

en: At pixelsize %d the character %s either starts before the origin or extends beyond the advance width.
el: Όταν το μέγεθος εικονοστοιχείου είναι %d ο χαρακτήρας %s είτε ξεκινάει πριν την αρχή αξόνων ή εκτίνεται πέραν του πλάτους advance.

en: Could not open output file: %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου εξόδου: %s

en: _Size:
el: _Μέγεθος:

en: Coordinate along which to space
el: Συντεταγμένη κατά μήκος της οποίας να γίνει τμηματοποίηση

en: _Maximum distance between points in a region
el: _Μέγιστη απόσταση μεταξύ σημείων σε μία περιοχή

en: Not enough lines
el: Μη αρκετές γραμμές

en: Can't Parallel
el: Αδύνατος ο παραλληλισμός

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
el: Αυτά τα δύο ευθύγραμμα τμήματα τέμνωνται στην άκρη τους, δεν γίνεται να γίνουν παράλληλα

en: Corrections must be between -128 and 127 (and should be smaller)
el: Οι διορθώσεις πρέπει να είναι μεταξύ -128 και 127 (και θα πρέπει να είναι μικρότερες)

en: Out of Range
el: Εκτός ορίων

en: Anchor Control...
el: Έλεγχος ακραίων σημείων καμπύλης Bézier

note: GT: Short for: Magnification GT: Short for "Magnification"
en: Mag:
el: Μεγέθυνσ.:

note: GT: Short for Correction
en: Cor:
el: Συντεταγμ:

en: All characters in the value must be in ASCII
el: Όλοι οι χαρακτήρες πρέπει να είναι ASCII

en: Not ASCII
el: Μη ASCII

en: Must be a number
el: Θα πρέπει να είναι αριθμός

note: GT: I am told that the use of "|" to provide contextual information in a GT: gettext string is non-standard. However it is documented in section GT: 10.2.6 of http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_mono/gettext.html GT: GT: Anyway here the word "Property" is used to provide context for "New
en: Property|New...
el: Ιδιότητα|Νέο...

en: No Change
el: Καμία αλλαγή

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Default All
el: Καθορισμός προεπιλογής σε όλα

en: Default This
el: Καθορισμός προεπιλογής στο παρόν

en: All Glyphs
el: Όλοι οι γλύφοι

en: Selected Glyphs
el: Επιλεγμένοι γλύφοι

en: Current Glyph
el: Τρέχον γλύφος

en: Pixel Sizes:
el: Μεγέθη εικονοστοιχείων:

en: Point sizes on a 75 dpi screen
el: Μεγέθη στιγμών σε οθόνη 75 dpi

en: Point sizes on a 96 dpi screen
el: Μεγέθη στιγμών σε οθόνη 96 dpi

en: Point sizes on a 72 dpi screen
el: Μεγέθη στιγμών σε οθόνη 72 dpi

en: Point sizes on a 120 dpi screen
el: Μεγέθη στιγμών σε οθόνη 120 dpi

en: Point sizes on a 100 dpi screen
el: Μεγέθη στιγμών σε οθόνη 100 dpi

en: The list of current pixel bitmap sizes
el: Κατάλογος τρεχόντων μεγεθών εικονοστοιχείων χαρτογραφικών γραφικών

en:  Removing a size will delete it.
el:  Αφαίρεση ενός μεγέθος σημαίνει διαγραφή του.

en:  Adding a size will create it by scaling.
el:  Προσθεση ενός μεγέθους σημαίνει τη δημιουργία του μέσω κλιμάκωσης.

en:  Adding a size will create it.
el:  Πρόσθεση ενός μεγέθους συνεπάγεται τη δημιουργία του.

en: Specify bitmap sizes to be regenerated
el: Καθορίστε τα μεγέθη χαρτογραφικών αρχείων που πρέπει να επαναδημιουργηθούν

en: Use FreeType
el: Χρησιμοποιείσε τη βιβλιοθήκη FreeType

en: Set Width...
el: Θέσε το πλάτος...

en: Set Vertical Width...
el: Θέσε το κάθετο πλάτος...

en: Skew
el: Στρέβλωση

en: Skew Ratio
el: Λόγος στρέβλωσης

en: New O_utline Window
el: Νέο παράθυρο O_utline

en: New _Bitmap Window
el: Νέο παράθυρο _χαρτογραφικών

en: New _Metrics Window
el: Νέο παράθυρο μετρικών

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Flip Horizontally
el: Οριζόντια αντιστροφή

en: Flip Vertically
el: Κάθετη αντιστροφή

en: Skew...
el: Στρέβλωση...

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: Recen_t
el: Πρόσφα_τη

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: S_ave as...
el: Αποθήκευση _ως

en: _Generate Fonts...
el: _Δημιουργία γραμματοσειρών

en: Generate Mac _Family...
el: Δημιουργία γραμματοσειρά τύπου _macintosh

en: Expor_t...
el: Ε_ξαγωγή

en: _Import...
el: Ει_σαγωγή

en: _Revert File
el: _Επαναφορά αρχείου

en: Pr_eferences...
el: Προτή_μισεις

en: _Quit
el: _Τερματισμός

en: _Undo
el: Επανα_φορά

en: _Redo
el: Επανά_ληψη

en: Cu_t
el: Αποκο_πή

en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: Select _All
el: Επιλο_γή όλων

en: Remo_ve Undoes
el: Αφαί_ρεση επαναφορών

en: Flip _Horizontally
el: Ορι_ζόντια περιστροφή

en: Flip _Vertically
el: Κά_θετη περιστροφή

en: _Rotate 90° CW
el: _Περιστροφή +90°

en: Rotate _90° CCW
el: Περιστροφή -_90°

en: Rotate _180°
el: Περιστροφή _180°

en: _Skew...
el: _Στρέβλωση...

en: _Font Info...
el: _Περί της γραμμαροσειράς...

en: Glyph _Info...
el: Πληροφορίες _γλύφου...

en: BDF Info...
el: Πληφορορίες BDF...

en: _Transformations
el: _Μετασχηματισμοί

en: _Tools
el: _Εργαλεία

en: _Layers
el: _Στρώμα

en: _Shades
el: _Τόνοι

en: _Docked Palettes
el: Εργαλειοθήκες χωρί_ς πλαίσια

en: _Fit
el: Προσαρ_μογή

en: Z_oom out
el: _Ξεζουμάρισμα

en: Zoom _in
el: _Zουμάρισμα

en: _Next Glyph
el: _Επόμενος γλύφος

en: Next _Defined Glyph
el: Επόμενος _καθορισμένος γλύφος

en: Prev Defined Gl_yph
el: Προηγούμενος καθορισμένος γλύ_φος

en: _Goto
el: Πή_γαινε

en: Find In Font _View
el: Ανεύρεση στην _θεάση γραμματοσειράς

en: _Bigger Pixel Size
el: _Μεγαλύτερο μέγεθος εικονοστοιχείου

en: _Smaller Pixel Size
el: Μικρότερο μέγεος _εικονοστοιχείου

en: _Palettes
el: _Παλέττες

en: Set _Width...
el: Θέσε το _πλάτος

en: Set _Vertical Width...
el: Θέσε το _κάθετο πλάτος

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: E_lement
el: _Στοιχείο

en: _View
el: _Άποψη

en: _Metrics
el: _Μετρικές

en: _Window
el: _Παράθυρο

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Recalculate Bitmaps
el: Επαναϋπολογισμός χαρτογραφικών

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: No Class
el: Δεν υπάρχει η κλάση

en: Base Glyph
el: Βασικός γλύφος

en: Base Lig
el: Βασικό πολλ. στοιχείο

en: Component
el: Τμήμα

en: Color|Default
el: Χρώμα|«Εξ ορισμού»

en: New Ligature
el: Νέο πολ/πλο στοιχείο

en: Italic Correction
el: Ιταλική διόρθωση

en: Glyph Info...
el: Πληροφορίες γλύφου

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Ligatures
el: Πολ. Στοιχεία

en: Components
el: Τμήματα

en: Counters
el: Μετρητές

en: < _Prev
el: < _Προηγ

en: _Next >
el: _Επόμ >

en: C_hop
el: Κα_θαρισμός

en: _Copies:
el: _Αντίγραφα

en: To _File
el: Σε _αρχείο

en: To P_DF File
el: Σε αρχείο P_DF

en: Page_Size:
el: Μέγεθος_σελίδας

en: _Printer:
el: _Εκτυπωτής

en: Invalid point size
el: Μη-έγκυρο μέγεθος

en: Print To File...
el: Εκτύπωση σε αρχείο...

en: _Full Font Display
el: _Πλήρης εμφάνιση γραμματοσειράς

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
el: Εμφανίζει όλους τους γλύφους της γραμματοσειράς σε ένα ορθογώνιο πλέγμα στο δοσμένο μέγεθος

en: Full Pa_ge Glyph
el: Γλύφος πλήρους σε_λίδας

en: Full Pa_ge Glyphs
el: Γλύφοι πλήρους σε_λίδας

en: Displays all the selected characters, each on its own page, at an extremely large point size
el: Εμφανίζει όλους τους επιλεγμένους χαρακτήρες, τον καθένα σε μία ξεχωριστή σελίδα σε εξαιρετικά μεγάλο μέγεθος

en: _Multi Size Glyph
el: Γλύφος _πολλαπλών μεγεθών

en: _Multi Size Glyphs
el: Γλύφοι _πολλαπλών μεγεθών

en: Displays all the selected characters, at several different point sizes
el: Εμφανίζει όλους τους επιλεγμένους χαρακτήρες σε διάφορα μεγέθη

en: _Done
el: _Τέλος

en: Lang|Cherokee
el: Τσερόκικη

en: Lang|Farsi
el: Φαρσί

en: French Côte d'Ivoire
el: Γαλλικά Ακτής Ελεφαντοστού

en: Maori
el: Μαορί

en: Lang|Syriac
el: Συριακή

en: Tswana
el: Τσουανά

en: Zulu
el: Ζουλού

en: All
el: Όλα

en: Azeri
el: Αζερική

en: Lang|Berber
el: Βερβερική

en: Bible Cree
el: Cree της Βίβλου

en: Belarussian
el: Λευκορωσική

en: Blackfoot
el: Μαυροπόδαροι

en: Chechen
el: Τσετσενική

en: Lang|Coptic
el: Κοπτική

en: Church Slavonic
el: Εκκλησιαστική Σλαβονική

en: German (Standard)
el: Γερμανική (κοινή)

en: Eastern Cree
el: Ανατολική Cree

en: French Antillean
el: Γαλλική Αντιλλών

en: French (Standard)
el: Γαλλική (κοινή)

en: Gaelic
el: Γαελική

en: Haitian
el: Αϊτινή

en: Hawaiin
el: Χαβανέζικη

en: Irish
el: Ιρλανδική

en: Irish Traditional
el: Παραδοσιακή ιρλανδική

en: Khutsuri Georgian
el: Γεωργιανά Khutsuri

en: Lang|Mongolian
el: Μογγολική

en: Moroccan
el: Μαροκινή

en: Northern Sami
el: Σάμι του Βορρά

en: Northern Tai
el: Βόρεια Ταϋλανδική

en: Nynorsk
el: Νέα νορβηγική

en: Palestinian Aramaic
el: Παλαιστινιακά αραμαϊκά

en: Polytonic Greek
el: Πολυτονική ελληνική

en: Russian Buriat
el: Ρωσσικά Μπουριάτ

en: Ruanda
el: Ρουάντα

en: Southern Sami
el: Νότια Sami

en: Swazi
el: Σουάζι

en: Chinese Phonetic
el: Κινεζική φωνητική

en: Chinese Simplified
el: Κινέζικη απλή

en: Chinese Traditional
el: Κινέζικη παραδοσιακή

en: Language List
el: Κατάλογος γλωσσών

en: Language Missing
el: Άγνωστη γλώσσα

en: Right To Left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Ignore Ligatures
el: Αγνόησε τα πολλαπλά στοιχεία

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: The x coord of the selected point is near the specified value
el: Η x συντεταγμένη του επιλεγμένου σημείου είναι κοντά στη προσδιορισμένη τιμή

en: The y coord of the selected point is near the specified value
el: Η y συντεταγμένη του επιλεγμένου σημείου είναι κοντά στη προσδιορισμένη τιμή

en: The y coord of the selected point is near the baseline
el: Η y συντεταγμένη του επιλεγμένου σημείου είναι κοντά στη γραμμή βάσης

en: The y coord of the selected point is near the xheight
el: Η y συντεταγμένη του επιλεγμένου σημείου είναι κοντά στο x-height της γραμματοσειράς

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
el: Η y συντεταγμένη του επιλεγμένου σημείου είναι κοντά στο ύψος γραμματοσειράς

en: The y coord of the selected point is near the cap height
el: Η y συντεταγμένη του επιλεγμένου σημείου είναι κοντά στο ύψος κεφαλαίων της γραμματοσειράς

en: The y coord of the selected point is near the descender height
el: Η y συντεταγμένη του επιλεγμένου σημείου είναι κοντά στο βάθος γραμματοσειράς

en: The selected line segment is nearly horizontal
el: Το επιλεγμένο ευθύγραμμο τμήμα είναι σχεδόν οριζόντιο

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
el: Το σημείο ελέγχου πάνω από το επιλεγμένο σημείο είναι σχεδόν οριζόντιο

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
el: Το σημείο ελέγχου κάτω από το επιλεγμένο σημείο είναι σχεδόν οριζόντιο

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
el: Το σημείο ελέγχου στα αριστερά του επιλεγμένου σημείου είναι σχεδόν οριζόντιο

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
el: Το σημείο ελέγχου στα δεξιά του επιλεγμένου σημείου είναι σχεδόν οριζόντιο

en: The selected line segment is nearly vertical
el: Το επιλεγμένο ευθύγραμμο τμήμα είναι σχεδόν κάθετο

en: The control point above the selected point is nearly vertical
el: Το σημείο ελέγχου πάνω από το επιλεγμένο σημείο είναι σχεδόν κάθετο

en: The control point below the selected point is nearly vertical
el: Το σημείο ελέγχου κάτω από το επιλεγμένο σημείο είναι σχεδόν κάθετο

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
el: Το σημείο ελέγχου στα αριστερά του επιλεγμένου σημείου είναι σχεδόν κάθετο

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
el: Το σημείο ελέγχου στα δεξιά του επιλεγμένου σημείου είναι σχεδόν κάθετο

en: This path should have been drawn in a clockwise direction
el: Η καμπύλη θα έπρεπε να είχε σχεδιασθεί κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού

en: This path should have been drawn in a counter-clockwise direction
el: Αυτή η καμπύλη θα έπρεπε να είχε σχεδιασθεί με φορά αντίθετη προς αυτή των δεικτών του ρολογιού

en: Problem explanation
el: Επεξήγηση προβλήματος

en: Ignore this problem in the future
el: Εφεξής αγνόησε αυτό το πρόβλημα

en: _Next
el: _Επόμενο

en: Fix
el: Διόρθωσε

en: _Stop
el: _Σταμάτησε

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
el: Βρέθηκε %1$.4g, ενώ αναμενόταν %2$.4g

en: The two selected points are the endpoints of an open path
el: Τα δύο επιλεγμένα σημεία είναι τερματικά σημεία μιας ανοικτής καμπύλης

en: The paths that make up this glyph intersect one another
el: Οι καμπύλες που αποτελούν αυτό τον γλύφο τέμνουν η μία την άλλη

en: The selected points are too close to each other
el: Τα επιλεγμένα σημεία είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο

en: There are more points in this glyph than the maximum allowed
el: Υπάρχουν περισσότερα σημεία σε αυτό τον γλύφο από μέγιστο επιτρεπτό αριθμό

en: This glyph is defined in more than one of the CID subfonts
el: Αυτός ο γλύφος έχει οριστεί σε περισσότερες από μία υπο-γραμματοσειρές CID

en: This glyph is not defined in any of the CID subfonts
el: Αυτός ο γλύφος δεν είναι ορισμένος σε καμία από της υπο-γραμματοσειρές CID

en: pair
el: ζεύγος

en: position
el: θέση

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
el: Το αρχείο AFM περιέχει τις μετρικές των γλύφων τις οποίες πολλοί επεξεργαστές κειμένου θα «διαβάσουν» όταν χρησιμοποιούν μια γραμματοσειρά PostScript®.

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
el: Το αρχείο PFM περιέχει πληροφορίες τις οποίες χρειάζονται τα Windows για να εγκαταστήσουν μια γραμματοσειρά PostScript®.

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
el: Τα αρχεία tfm και enc περιέχουν πληροφορίες τις οποίες χρειάζεται το TeX για να εγκαταστήσει μια γραμματοσειρά PostScript®.

en: Simple Substitution
el: Απλή αντικατάσταση

en: Ligature
el: Πολ. Στοιχείο

en: _Up↑
el: _Πάνω↑

en: ←_Left
el: ←_Αριστερά

en: _Right→
el: _Δεξιά→

en: ↓_Down
el: ↓_Κάτω

en: ° Clockwise
el: ° Κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού

note: GT: Sometimes spelled Widdershins. An old word which means counter clockwise. GT: I used it because "counter clockwise" took too much space.
en: ° Withershins
el: ° Αντίθετα από τη φορά των δεικτών του ρολογιού

en: _None
el: _Κανένα

en: Show Hidden Files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Refresh File List
el: Ανανέωση καταλόγου αρχείων

en: Row|New
el: Γραμμή|Νέα

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
el: Αδύνατη η δημιουργία του φακέλου: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: _Save in UTF8
el: _Αποθήκευση σε UTF8

en: Save in _UCS2
el: Αποθήκευση σε _UCS2

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ButtonSize|", that's only to provide context. The number should GT: be the number of points used for a standard sized button. It should be G
en: GGadget|ButtonSize|55
el: 100

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ScaleFactor|", that's only to provide context. The number should GT: be a percentage and indicates the ratio of the length of a string in GT
en: GGadget|ScaleFactor|100
el: 200
