FontForge 2.0 - en to fr translation catalogue (6603 entries)

en: Additional arguments for autotrace program:
fr: Arguments additionnels pour le programme 'autotrace' :

en: Can't find autotrace
fr: Impossible de lancer autotrace

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
fr: Impossible de trouver le programme 'autotrace'.
    Vous pouvez peut-être donner une valeur à la variable
     d'environnement AUTOTRACE.

en: Autotracing...
fr: Autotraçage...

en: Nothing to trace
fr: Rien à tracer

en: Can't find mf
fr: METAFONT n'a pas été trouvé

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
fr: Impossible de trouver mf – variable d'environnement METAFONT, ou télécharger depuis :
     http://www.tug.org/
     http://www.ctan.org/
    Il est inclus dans toute distribution TeX/Omega

en: Can't create temporary directory
fr: Impossible de créer le répertoire temporaire

en: Can't run mf
fr: Impossible de lancer mf

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
fr: Impossible de lire (ou de trouver) le fichier de sortie de mf

en: MetaFont exited with an error
fr: METAFONT a abandonné la compilation

en: AutoWidth failure on %s
fr: Échec d'AutoWidth  sur %s

en: Couldn't open file
fr: Impossible de lire le fichier

en: Couldn't open file %.200s
fr: Impossible de lire le fichier %.200s

en: No Kern Pairs
fr: Aucune paire de crénage

en: No kerning pairs found in %.200s
fr: Aucune paire de crénage trouvée dans %.200s

en: %s has a bounding box which is too big for this algorithm to work. Ignored.
fr: %s a une boîte englobante trop grande pour que cet algorithme puisse fonctionner. Ignoré.

en: Glyph too big
fr: Glyphe trop grand

en: Spiros did not converge
fr: Les courbes Spiro n'étaient pas convergentes

en: Scaling Bitmaps
fr: Mise à l'échelle des bitmaps

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
fr: Régénération d'une taille en pixel qui n'a pas été créée (%d@%d)

en: Missing Bitmap
fr: Bitmap manquante

en: Save Failed
fr: Échec de l'enregistrement

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
fr: Désolé, ce fichier est trop compliqué (ou erroné, ou encore vide)

en: Too Complex or Bad
fr: Trop complexe ou erroné

en: Not a plate file
fr: Pas un fichier 'plaque' de Spiro

en: This does not seem to be a plate file
    First line wrong
fr: Apparemment pas un fichier 'plaque'
    1ère ligne incorrecte

en: This does not seem to be a plate file
    Expected left paren
fr: Apparemment pas un fichier 'plaque'
    '(' attendue

en: This does not seem to be a plate file
    Expected one of 'voc[]z'
fr: Apparemment pas un fichier 'plaque'
    'voc[]z' attendu

en: This does not seem to be a plate file
    Expected two real numbers
fr: Apparemment pas un fichier 'plaque'
    2 nombres réels attendus

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous)
fr: Désolé, ce fichier est trop compliqué à comprendre (ou il est erroné)

en: Can't find the file
fr: Impossible de trouver le fichier

en: Bad xfig file
fr: Fichier XFIG incorrect

en: Bad image file
fr: Fichier image incorrect

en: Bad image file: %.100s
fr: Fichier image incorrect : %.100s

en: Nothing Selected
fr: Rien n'est sélectionné

en: You must select a glyph before you can import an image into it
fr: Vous devez sélectionner un glyphe avant de pouvoir importer une image dedans

en: More Images Than Selected Glyphs
fr: Plus d'images que de glyphes sélectionnés

en: Bad Template
fr: Motif incorrect

en: Bad template, no extension
fr: Motif incorrect, pas d'extension

en: Bad template, unrecognized format
fr: Motif incorrect, format non reconnu

en: Nothing Loaded
fr: Rien n'a été chargé

en: Unicode value (%x) not in font, ignored
fr: Valeur Unicode (%x) absente de la fonte, ignorée

en: Unicode value not in font
fr: Valeur Unicode absente de la fonte

en: Encoding value (%x) not in font, ignored
fr: Valeur de codage (%x) absente de la fonte, ignorée

en: Encoding value not in font
fr: Valeur de codage absente de la fonte

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
fr: Fichier image incorrect, pas un bitmap reconnu : %.100s

en: Don't Warn Again
fr: Ne pas avertir à nouveau

en: Bad Reference
fr: Référence incorrecte

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font, nor can I find the original character referred to.
    It will not be copied.
fr: Vous essayer de coller une référence vers %1$s dans %2$hs.
    Mais %1$hs n'existe pas dans cette fonte, et FontForge ne trouve pas le glyphe auquel il se référait.
    Le glyphe ne sera pas copié.

en: _Yes
fr: _Oui

en: Yes to _All
fr: _Oui à tout

en: No _to All
fr: _Non à tout

en: _No
fr: _Non

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
fr: Vous essayer de coller une référence vers %1$s dans %2$hs.
    Mais %1$hs n'existe pas dans cette fonte.
    Voulez vous copier le contour d'origine (ou supprimer la référence)?

en: Anchor Lost
fr: Ancre perdue

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
fr: Au moins une ancre s'est perdue lors du collage, car il n'y avait pas de classe d'ancre correspondante dans la fonte d'arrivée.

en: Duplicate Anchor
fr: Ancre en double

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
fr: Il y a déjà une ancre appelée %1$.40s dans %2$.40hs.

en: Different Fonts
fr: Pas la même fonte

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
fr: Vous essayez de coller les instructions de glyphe d'une fonte dans
    une autre. En général, cela ne marchera pas sauf si les tables 'prep',
    'fpgm' et 'cvt' sont les mêmes. Voulez vous le faire malgré tout?

en: Please don't do that
fr: S'il vous plait, ne faites pas ça

en: You may not paste a reference into this window
fr: Vous ne pouvez pas coller une référence dans cette fenêtre

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
fr: Vous essayez de créer un glyphe qui se référence lui même

en: Self-referential glyph
fr: Glyphe avec auto-référence

en: No Vertical Metrics
fr: Pas de métriques verticales

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
fr: Les métriques verticales ne sont pas activées dans cette fonte. Utilisez Élément->Fonte Info pour les activer.

en: Could not find original glyph
fr: Glyphe initial introuvables

en: Missing glyph
fr: Glyphe manquant...

en: _Cancel
fr: _Annuler

note: GT: I'm not happy with this phrase. Suggestions for improvements are welcome GT:  Here I am generating a list of lookup names representing data that can GT:  be copied from one glyph to another. For a kerning (pairwise) lookup GT:  the first entry in the list (marked by the lookup name by itself) wi
en: Second glyph of %s
fr: Second glyphe de %s

en: No Lookups
fr: Pas de lookups

en: No lookups to copy
fr: Aucune recherche à copier.

en: Choose which lookups to copy
fr: Choisissez quels lookups copier

en: Attempt to make a character that refers to itself
fr: Vous essayez de créer un glyphe qui se référence lui même

en: Self-referential character
fr: Caractère avec auto-référence

en: No selection
fr: Pas de sélection

en: Bitmap Paste
fr: Coller bitmap

en: Pasting...
fr: Coller...

en: Can't open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: Failed to write %s
fr: Échec lors de l'écriture de %s

en: No glyph named %s, used as a pattern in %s
fr: Il n'y a pas de glyphe %s (utilisé dans %s)

en: Auto Hinting Font...
fr: Optimisation de rendu font, par hints...

en: Converting PostScript
fr: Conversion PostScript

en: Saving PostScript Font
fr: Enregistrement fonte PostScript

en: Outlining glyphs
fr: 'Contour extérieur' des glyphes

en: Inlining glyphs
fr: 'Contour intérieur' des glyphes

en: Shadowing glyphs
fr: Ombrage des glyphes

en: ParseGlyphOrderAndAliasDB: Invalid (non-tab separated entry) at index %d: %s
fr: ParseGlyphOrderAndAliasDB: Invalide (entrée non séparée par onglet) à l'index %d: %s

en: Encoding name
fr: Nom de codage

en: Please name this encoding
fr: SVP, nommer ce codage

en: Bad encoding file format
fr: Format du fichier de codage incorrect

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
fr: Ce fichier contient un codage sans nom, qui ne peut donc pas être utilisé dans un script

en: Please name encoding %d in this file
fr: Donnez un nom au codage %d dans ce fichier

en: couldn't write encodings file
fr: Impossible d'écrire le fichier de codage

en: Couldn't open cidmap file: %s
fr: Impossible de lire le fichier cidmap %.200s

en: Missing cidmap file
fr: Cidmap manquante

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
fr: %s n'est pas un fichier cidmap, svp téléchargez
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz

en: Bad cidmap file
fr: fichier cidmap incorrect

en: _Search
fr: Chercher(_S)

en: _Use It
fr: _Utilisez la

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
fr: Cette fonte est basée sur le jeu de caractères %1$.20s-%2$.20hs-%3$d, mais ce que j'ai trouvé de mieux c'est %1$.20hs-%2$.20hs-%4$d.
    Devrais-je utiliser cette valeur ou préférez vous chercher ?

en: Use CID Map
fr: Utiliser un fichier cidmap

en: _Browse
fr: Recherche...

en: _Give Up
fr: Abandonner

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
fr: FontForge n'a pas réussi à trouver de fichier cidmap pour cette fonte. Ce n'est pas indispensable, mais certaines choses marchent mieux avec. Si vous n'en avez pas, vous pourriez télécharger des fichiers cidmap depuis :
     http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    et les installer, décompressés et détarrés dans :
     %.80s
    
    Voudriez vous rechercher un fichier approprié sur votre disque local ?

en: No cidmap file...
fr: Pas de fichier cidmap ...

en: Find a cidmap file...
fr: Recherche d'un fichier cidmap...

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
fr: Êtes vous sûr(e) de ne pas vouloir utiliser le fichier cidmap que j'ai trouvé ?

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Extraneous glyphs
fr: Glyphes non interprétés

en: The current encoding contains glyphs which I cannot map to CIDs.
    Should I delete them or add them to the end (where they may conflict with future ros definitions)?
fr: Le codage actuel contient des glyphes que FontForge ne sait pas interpréter en tant qu'indices CID.
    Faut-il les supprimer ou les ajouter à la fin (ce qui pourra poser problème avec de futures définitions) ?

en: cidmap entry out of bounds: %s
fr: entrée cidmap hors limites : %s

en: Not a CID-keyed font
fr: Cette fonte n'est pas codée en CID

en: Encoding Too Large
fr: Codage trop grand

en: MultipleEncodingIgnored
fr: Codages multiples ignorés

en: The glyph at CID %d is mapped to more than %d encodings. Only the first %d are handled.
fr: Le glyphe d'indice CID %d est associé à plus de %d codages. Seuls les %d premiers seront pris en compte.

en: No glyph named %s.
fr: Pas de glyphe appelé %s.

en: No CID named %s
fr: Il n'y a pas de CID nommé %s

en: Unparseable include on line %d of %s
fr: Impossible d'analyser l'inclusion à la ligne %d de %s

en: Include filename too long on line %d of %s
fr: Nom du fichier inclus trop long à la ligne %d de %s

en: End of file in include on line %d of %s
fr: Fin du fichier inclus à la ligne %d de %s

en: Missing close parenthesis in include on line %d of %s
fr: Parenthèse fermante manquante dans le bloc inclus à la ligne %d de %s

en: No filename specified in include on line %d of %s
fr: Pas de nom de fichier spécifié dans l'inclusion à la ligne %d de %s

en: Includes nested too deeply on line %d of %s
fr: Trop de niveaux d'imbrication dans les inclusions à la ligne %d de %s

en: Could not open include file (%s) on line %d of %s
fr: Impossible de lire le fichier inclus (%s), ligne %d de %s

en: Number too long on line %d of %s
fr: Nombre trop long à la ligne %d de %s

en: Missing number on line %d of %s
fr: Nombre manquant à la ligne %d de %s

en: Unexpected character (0x%02X) on line %d of %s
fr: Caractère inattendu (0x%02X) à la ligne %d de %s

en: Name, %s%s, too long on line %d of %s
fr: Le nom '%s%s' est trop long à la ligne %d de %s

en: Missing name on line %d of %s
fr: Nom manquant à la ligne %d de %s

en: Expected '%s' on line %d of %s
fr: '%s' était attendu à la ligne %d de %s

en: Expected '%c' on line %d of %s
fr: '%c' était attendu à la ligne %d de %s

en: Expected unknown token (internal error) on line %d of %s
fr: Mot-clé inconnu inattendu (erreur interne) à la ligne %d de %s

en: Expected ';' at statement end on line %d of %s
fr: ';' était attendu en fin de déclaration à la ligne %d de %s

en: Use of undefined glyph class, %s, on line %d of %s
fr: Usage d'une classe de glyphes non définie (%s) à la ligne %d de %s

en: Use of undefined mark class, %s, on line %d of %s
fr: Usage d'une classe 'mark' non définie (%s) à la ligne %d de %s

en: Reference to a CID in a non-CID-keyed font on line %d of %s
fr: Référence à un CID depuis une fonte non-CID à la ligne %d de %s

en: Reference to a glyph name in a CID-keyed font on line %d of %s
fr: Référence à un glyphe dans une fonte CID à la ligne %d de %s

en: Expected '[' in glyph class definition on line %d of %s
fr: '[' était attendu dans la déclaration de classe de glyphes à la ligne %d de %s

en: Invalid CID range in glyph class on line %d of %s
fr: Bloc CID invalide dans la classe de glyphes à la ligne %d de %s

en: Invalid glyph name range in glyph class on line %d of %s
fr: Nom de glyphe invalide dans la classe de glyphes à la ligne %d de %s

en: Unexpected token in glyph class range on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu dans la classe de glyphes à la ligne %d de %s

en: Expected glyph name, cid, or class in glyph class definition on line %d of %s
fr: Nom de glyphe, CID, ou classe attendus dans la classe de glyphes à la ligne %d de %s

en: Expected ';' in lookupflags on line %d of %s
fr: ';' attendu dans les 'lookupflags' à la ligne %d de %s

en: Unexpected token in lookupflags on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu dans les 'lookupflags' à la ligne %d de %s

en: No flags specified in lookupflags on line %d of %s
fr: Pas d'options spécifiées dans les 'lookupflags' à la ligne %d de %s

en: Expected '=' in glyph class definition on line %d of %s
fr: '=' attendu dans la déclaration de classe de glyphes à la ligne %d de %s

en: Expected tag in languagesystem on line %d of %s
fr: Balise attendue  dans 'languagesystem' à la ligne %d de %s

en: Expected integer in device table on line %d of %s
fr: Un entier était attendu dans la table de périphériques à la ligne %d de %s

en: Pixel size too big in device table on line %d of %s
fr: Taille en pixel trop grande dans la table de périphériques à la ligne %d de %s

en: Expected comma in device table on line %d of %s
fr: ',' attendu dans la table de périphériques à la ligne %d de %s

en: Expected integer in caret on line %d of %s
fr: Un entier était attendu dans le curseur ('caret') à la ligne %d de %s

en: Expected '>' in caret on line %d of %s
fr: '>' était attendu dans le curseur ('caret') à la ligne %d de %s

en: "%s" is not the name of a known named anchor on line %d of %s.
fr: "%s" à la ligne %d de %s ne correspond pas à une ancre définie.

en: Expected integer in anchor on line %d of %s
fr: Un entier était attendu dans l'ancre à la ligne %d de %s

en: Expected 'anchor' keyword in anchor on line %d of %s
fr: Le mot-clé 'anchor' était attendu dans l'ancre à la ligne %d de %s

en: Expected '>' in anchor on line %d of %s
fr: '>' était attendu dans l'ancre à la ligne %d de %s

en: Expected name in anchor definition on line %d of %s
fr: Un nom était attendu dans la déclaration d'ancre à la ligne %d de %s

en: Attempt to redefine anchor definition of "%s" on line %d of %s
fr: Tentative de redéfinition de l'ancre "%s" on line %d of %s

en: Reference to a lookup which is not in the feature file but which is in the font, %.50s
fr: Référence à un 'lookup' qui n'est pas dans le fichier .fea mais qui est dans la police – %.50s

en: Refers to Font
fr: Fait référence à la police

en: "%s" is not the name of a known named value record on line %d of %s.
fr: "%s" à la ligne %d de %s ne correspond à aucune valeur connue ayant un nom.

en: Unexpected token in value record on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu dans la valeur à la ligne %d de %s

en: Expected name in value record definition on line %d of %s
fr: Un nom était attendu dans la valeur à la ligne %d de %s

en: Attempt to redefine value record definition of "%s" on line %d of %s
fr: Tentative de redéfinition de la valeur "%s" on line %d of %s

en: Expected name or class on line %d of %s
fr: Un nom ou une classe était attendu à la ligne %d de %s

en: Expected anchor in mark class definition on line %d of %s
fr: Une ancre était attendue dans la 'mark class' à la ligne %d de %s

en: Expected class name in mark class definition on line %d of %s
fr: Un nom de classe était attendu dans la déclaration de 'mark class' à la ligne %d de %s

en: Lookups may only be specified after marked glyphs on line %d of %s
fr: Les 'lookups' ne peuvent être spécifiés qu'après des glyphes 'mark' à  la ligne %d de %s

en: Lookups must be defined before being used on line %d of %s
fr: Les 'lookups' doivent être définis avant d'être utilisés à la ligne %d de %s

en: Expected '>' in value record on line %d of %s
fr: '>' attendu dans la velru à la ligne %d de %s

en: Expected a valid glyph/CID name on line %d of %s
fr: Un glyphe valide ou un nom CID était attendu à la ligne %d de %s

en: Expected glyph or glyphclass (after cursive) on line %d of %s
fr: "glyph" ou "glyphclass" attendu (après cursive) à la ligne %d de %s

en: Expected two anchors (after cursive) on line %d of %s
fr: Deux ancres attendues (après cursive) à la ligne %d de %s

en: Expected an anchor (after base/mark) on line %d of %s
fr: Une ancre est attendue (après la base/signe) à la ligne %d de %s

en: Expected glyph or glyphclass (after ligature) on line %d of %s
fr: 'glyph' ou 'glyphclass' attendu (après la ligature) à la ligne %d de %s

en: Expected an anchor (after ligature) on line %d of %s
fr: Une ancre est attendue (après la ligature) à la ligne %d de %s

en: Internal state messed up on line %d of %s
fr: État interne en désordre à la ligne %d de %s

en: When a single substitution is specified by glyph classes, those classes must be of the same length on line %d of %s
fr: Quand une substitution unique est spécifiée par les classes de glyphe, ces classes doivent être de même longueur à la ligne %d de %s

en: When a single substitution's replacement is specified by a glyph class, the thing being replaced must also be a class on line %d of %s
fr: Quand un remplacement unique de substitution est spécifié par la classe de glyphe, ce qui est remplacé doit aussi être une classe à la ligne %d de %s

en: Lookup information attached to unmarked glyph on line %d of %s
fr: Information de lookup attachée à un glyphe non marqué à la ligne %d de %s

en: Unparseable contextual sequence on line %d of %s
fr: Impossible d'analyser la séquence contextuelle à la ligne %d de %s

en: The ignore keyword must be followed by either position or substitute on line %d of %s
fr: Le mot-clé 'ignore' doit être soit suivi par 'position' ou 'substitute' à la ligne %d de %s

en: Empty substitute on line %d of %s
fr: Substitut vide à la ligne %d de %s

en: Reverse substitute must have exactly one marked glyph and no lookups on line %d of %s
fr: Le substitut à contresens doit avoir exactement un glyphe marqué et aucun lookup à la ligne %d de %s

en: No substitution specified on line %d of %s
fr: Aucune substitution spécifiée à la ligne %d de %s

en: No marked glyphs allowed in replacement on line %d of %s
fr: Glyphe marqué non permis dans un remplacement à la ligne %d de %s

en: Unparseable glyph sequence in substitution on line %d of %s
fr: Impossible d'analyser la séquence de glyphe dans la substitution à la ligne %d de %s

en: Expected 'by' or 'from' keywords in substitution on line %d of %s
fr: Mots-clé 'by' ou 'from' attendus dans la substitution à la ligne %d de %s

en: Expected 'by' keyword in substitution on line %d of %s
fr: Mot-clé 'by' attendu dans la substitution à la ligne %d de %s

en: Expected a single glyph name in reverse substitution on line %d of %s
fr: Nom de glyphe unique attendu dans la substition à contresens à la ligne %d de %s

en: Empty position on line %d of %s
fr: Position vide à la ligne %d de %s

en: Invalid cursive position on line %d of %s
fr: Position cursive invalide à la ligne %d de %s

en: Unparseable glyph sequence in position on line %d of %s
fr: Impossible d'analyser la séquence de glyphe dans la position à la ligne %d de %s

en: Expected name in lookup on line %d of %s
fr: Nom inattendu dans le lookup à la ligne %d de %s

en: Expected '{' in feature definition on line %d of %s
fr: '{' attendu dans la définition de la fonctionnalité à la ligne %d de %s

en: Unexpected end of file in lookup definition on line %d of %s
fr: Fin de fichier inattendue dans la définition du lookup à la ligne %d de %s

en: Unexpected token, %s, in lookup definition on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu,%s, dans la définition du lookup à la ligne %d de %s

en:  Perhaps you meant to use the keyword 'sub' rather than 'subs'?
fr:  Peut-être que vous vouliez utiliser le mot-clé 'sub' plutôt que 'subs'?

en: Expected %s in lookup definition on line %d of %s
fr: %s prévu dans la définition du lookup à la ligne %d de %s

en: All entries in a lookup must have the same type on line %d of %s
fr: Toutes les entrées dans un lookup doivent avoir le même type sur la ligne %d de%s

en: This lookup has no effect, I can't figure out its type on line %d of %s
fr: Ce lookup n'a pas d'effet. Je ne peux pas comprendre son type sur la ligne %d de %s

en: Invalid platform for string on line %d of %s
fr: Plate-forme invalide pour une chaîne à la ligne %d de %s

en: Expected string on line %d of %s
fr: Chaîne attendue à la ligne %d de %s

en: End of file found in string on line %d of %s
fr: Fin de fichier trouvée dans une chaîne, ligne %d de %s

en: Expected closing curly brace on line %d of %s
fr: Une accolade fermante est attendue à la ligne %d de%s

en: Expected tag in feature on line %d of %s
fr: Balise attendue dans la fonctionnalité à la ligne %d de %s

en: Unexpected end of file in feature definition on line %d of %s
fr: Fin de fichier inattendu dans la définition de fonctionnalité à la ligne %d de %s

en: Features inside of other features are only permitted for 'aalt' features on line %d of %s
fr: Fonctionnalités à l'intérieur d'autres fonctionnalités est seulement permis pour les fonctionnalités 'aalt' à la ligne %d de %s

en: Expected tag on line %d of %s
fr: Balise attendue à la ligne %d de %s

en: Expected ';' on line %d of %s
fr: ';' attendu à la ligne %d de %s

en: Unexpected token, %s, in feature definition on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu, %s, dans la définition de fonctionnalité à la ligne %d de %s

en: Expected '%c%c%c%c' in lookup definition on line %d of %s
fr: '%c%c%c%c' attendu dans la définition du lookup à la ligne %d de %s

en: Unknown field %s on line %d of %s
fr: Champ %s inconnu à la ligne %d de %s

en: Expected integer on line %d of %s
fr: Entier attendu à la ligne %d de %s

en: Expected semicolon on line %d of %s
fr: Point-virgule attendu à la ligne %d de %s

en: Expected '}' on line %d of %s
fr: '}' attendu à la ligne %d de %s

en: Expected integer or list of integers after %s on line %d of %s
fr: Entier ou liste d'entiers attendu après %s à la ligne %d de %s

en: Expected comma or semicolon on line %d of %s
fr: Virgule ou point-virgule attendu à la ligne %d de %s

en: Expected class on line %d of %s
fr: Classe attendue à la ligne %d de %s

en: Expected Attach or LigatureCaret or GlyphClassDef on line %d of %s
fr: "Attach" ou "LigatureCaret" ou "GlyphClassDef" attendu à la ligne %d de %s

en: Unexpected token in GDEF on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu dans la GDEF à la ligne %d de %s

en: Expected either "HorizAxis" or "VertAxis" in BASE table on line %d of %s
fr: "HorizAxis" ou "VertAxis" attendus dans la table de BASE à la ligne %d de %s

en: Expected baseline tag in BASE table on line %d of %s
fr: Balise de ligne de base attendue dans la table BASE à la ligne %d de %s

en: Expected an integer specifying baseline positions in BASE table on line %d of %s
fr: Un entier spécifiant les positions des lignes de base est attendu dans la table BASE à la ligne %d de %s

en: Expected comma or semicolon in BASE table on line %d of %s
fr: Virgule ou point-virgule attendu dans la table de BASE à la ligne %d de %s

en: Unexpected token, %s, in BASE table on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu, %s, dans la table de BASE à la ligne %d de %s

en: Expected semicolon in BASE table on line %d of %s
fr: Point-virgule attendu dans la table de BASE à la ligne %d de %s

en: Expected tag in table on line %d of %s
fr: Balise attendue dans la table à la ligne %d de %s

en: Expected matching tag in table on line %d of %s
fr: Balise correspondante attendue dans la table à la ligne %d de %s

en: FontForge does not support anonymous tables on line %d of %s
fr: Fontforge ne supporte pas les tables anonymes, ligne %d de %s

en: Unexpected token, %s, on line %d of %s
fr: Mot-clé inattendu, %s, ligne %d de %s

en: Discarding a duplicate kerning pair.
fr: Rejet d'une paire de crénage en double.

en: No lookup named %s
fr: Aucun 'lookup' n'est nommé %s

en: Mismatch lookup types inside a parsed lookup
fr: Non correspondance des types de lookup à l'intérieur d'un lookup analysé

en: Could not figure out a lookup type
fr: Impossible de déterminer un type de 'lookup'

en: Mark anchors provided when nothing can use them
fr: Ancres de signe définie quand rien peut les utiliser

en: Anchor-%d
fr: Ancre-%d

en: Cannot open feature file %.120s
fr: Ouverture de fichier de fonctionnalité %.120s impossible

en: Cannot open file
fr: Ouverture du fichier impossible

en: _Unlink All
fr: Tout délier

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
fr: Vous voulez effacer %.30s qui est référencé par un
    autre glyphe. Êtes-vous sûr(e) de vouloir poursuivre ?

en: Building duplicate encodings
fr: Créer les codes dupliqués

en: Transforming...
fr: Transformation...

en: Removing overlaps...
fr: Suppression des recouvrements...

en: Adding points at Extrema...
fr: Ajout de points aux extrémités...

en: Rounding to integer...
fr: Arrondi entier...

en: Correcting Direction...
fr: Correction de la direction...

en: Unlink All
fr: Tout délier

en: Unlink
fr: Délier

en: %.50s contains a flipped reference. This cannot be corrected as is. Would you like me to unlink it and then correct it?
fr: %.50s contient une référence inversée (dont le sens de rotation n'est pas
    compatible). Cela ne peut pas être corrigé en l'état.
    Voulez vous que FontForge la délie et la corrige ensuite ?

en: Flipped Reference
fr: Référence inversée

en: Simplifying...
fr: Simplification...

en: Finding Substitution Points...
fr: Trouver les points de substitution...

en: Finding Counter Masks...
fr: Trouver les masques de contre-poinçons...

en: Things could be better...
fr: Les choses pourraient aller mieux...

en: You will get better instructions if you fill in the Private dictionary, Element->Font Info->Private, for the font
fr: Vous obtiendrez de meilleures instructions si vous remplissez le dictionnaire privé, Élement-> Infos fonte... -> Dictionnaire PS privé, pour la fonte

en: The selected glyphs have no hints. FontForge will not produce many instructions.
fr: Les glyphes sélectionnés n'ont pas de hints. FontForge ne produira pas beaucoup d'instructions.

en: Auto Instructing Font...
fr: Auto-instruction de fonte...

en: Building accented glyphs
fr: Créer les glyphes accentués

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
fr: Ètes vous sûr de vouloir remplacer le Å ?
    L'anneau ne sera pas lié au glyphe A.

en: Replace Å
fr: Remplacer Å

en: _Revert
fr: _Revenir

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
fr: La fonte %1$.40s dans le fichier %2$.40hs a été modifiée.
    Revenir vous fera perdre toutes les modifications.
    Voulez vous vraiment revenir ?

en: Font changed
fr: Fonte modifiée

en: Old sfd file
fr: Ancien fichier sfd

en: This font comes from an old format sfd file. Not all aspects of it can be reverted successfully.
fr: Cette fonte provient d'un ancien format de fichier sdf. Tous les aspects de celui-ci ne peuvent être rétablis avec succès.

en: Glyph Name Changed
fr: Le nom du glyphe a changé

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
fr: Le nom du glyphe %.40s a changé. C'est ce qui sert pour trouver le glyphe dans le fichier, aussi je ne peux pas revenir sur ce glyphe.
    (Vous ne serez plus averti pour les glyphes suivants.)

en: Can't Find Glyph
fr: Impossible de trouver le glyphe

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
fr: Le glyphe %.80s ne peut être trouvé dans le fichier SFD

en: This version of FontForge expects freetype 2.3.7 or more.
fr: Cette version de FontForge s'attend à freetype 2.3.7 ou plus.

en: No ByteCode Interpreter
fr: Interpréteur de bytecode manquant

en: These results are those of the freetype autohinter. They do not reflect the truetype instructions.
fr: Ces résultats sont ceux de l'optimiseur de rendu de Freetype. Ils ne reflètent pas l'action des instructions TrueType.

note: GT: the string "dotlessi" is the official postscript name for the glyph GT: containing an "i" without a dot on top of it. The name "dotlessi" GT: should be left untranslated, though you may wish to explain what it GT: means
en: Missing Glyph...
fr: Glyphe manquant...

en: Your font is missing the dotlessi glyph,
    please add it and remake your accented glyphs
fr: Votre fonte ne contient pas de glyphe 'i non pointé'.
    SVP, ajoutez en un et re-assemblez vos glyphes accentués

note: GT: Adobe decided that a dotless j glyph was needed, assigned a code GT: point to it in the private use area, and named it "dotlessj". Then GT: years later the Unicode people decided one was needed and assigned GT: it U+0237, so that's now the official code point and it is named GT: "uni0237". The n
en: Your font is missing the uni0237 glyph,
    and the deprecated dotlessj glyph,
    please add the former and remake your accented glyphs
fr: Votre fonte ne contient pas de glyphe uni0237 (j sans point).
    SVP, ajoutez en un et re-assemblez vos glyphes accentués

en: No matching AnchorClass for %s
fr: Aucune classe d'ancre ne correspond pour %s

en: Merging Problem
fr: Problème de fusion

en: Merging a font with itself achieves nothing
fr: Fusionner une fonte avec elle même ne conduit à rien

en: When merging two CID keyed fonts, they must have the same Registry and Ordering, and the font being merged into (the mergee) must have a supplement which is at least as recent as the other's. Furthermore the mergee must have at least as many subfonts as the merger.
fr: Lors de la fusion de deux fontes CID, celles-ci doivent avoir les mêmes 'Registry' et 'Ordering', et la fonte d'arrivée doit avoir un 'Supplement' au moins aussi récent que les autres. De plus, cette dernière doit avoir au moins autant de sous-fontes que les autres.

en: In character %s, could not find reference to %s
fr: Le caractère %s ne contient pas de référence vers %s

en: In character %s, there are too few points on a path in the base
fr: Dans le caractère %s, il y a trop peu de points sur le chemin

en: In character %s, there are too many points on a path in the base
fr: Dans le caractère %s, il y a trop de de points sur le chemin

en: Different settings on whether to stroke in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur le trait dans dans le calque %d de %s

en: Different settings on whether to fill in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur le remplissage dans le calque %d de %s

en: Different settings on whether to inherit fill color in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur le la couleur de remplissage héritée dans le calque %d de %s

en: Different settings on whether to inherit fill opacity in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur le l'opacité de remplissage héritée dans le calque %d de %s

en: Different settings on whether to inherit stroke opacity in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur l'opacité du trait héritée dans le calque %d de %s

en: Different settings on whether to inherit stroke width in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur la largeur du trait héritée dans le calque %d de %s

en: Different settings on stroke linecap in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur l'embout du trait dans le calque %d de %s

en: Different settings on stroke linejoin in layer %d of %s
fr: Paramètres différents sur la jonction du trait dans le calque %d de %s

en: I can't even imagine how to attempt to interpolate gradients in layer %d of %s
fr: Impossible d'interpoler les dégradés dans le calque %d de %s

en: Different fill patterns in layer %d of %s
fr: Motifs de remplissage différents dans le calque %d de %s

en: Different stroke patterns in layer %d of %s
fr: Motifs de trait différents dans le calque %d de %s

en: I can't even imagine how to attempt to interpolate images in layer %d of %s
fr: Impossible d'interpoler les images dans le calque %d de %s

en: Different numbers of layers in %s
fr: Nombre différent de calques dans “%s”

en: Interpolating Problem
fr: Problème d'interpolation

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
fr: Interpoler une fonte avec elle même ne conduit à rien

en: Interpolating between fonts with different spline orders (i.e. between postscript and truetype)
fr: Interpolation entre fontes avec des courbes de Bézier d'ordres différents (ie. entre PostScript et TrueType)

en: Interpolating between fonts with different editing types (ie. between type3 and type1)
fr: Interpolation entre fontes avec des type d'édition différents (ie. entre type3 et type1)

en: Bad bounding box for %s.
fr: Boîte englobante invalide pour %s.

en: Various specifications of PIXEL_SIZE do not match in %s
fr: Diverses spécifications de taille en pixel ne correpondent pas dans %s

en: Pixel size does not match sum of Font ascent+descent in %s
fr: La taille en pixel ne correspond pas à la somme de l'ascent + descent dans  %s

en: Guessing pixel size based on font ascent in %s
fr: Estimation de la taille en pixel basé sur l'ascent de la fonte dans %s

en: Guessing pixel size based on font descent in %s
fr: Estimation de la taille en pixel basé sur la valeur 'descent' de la fonte dans %s

en: FontForge does not support this bit depth %d (must be 1,2,4,8,16,32)
fr: FontForge ne supporte pas cette résolution: %d (doit être 1,2,4,8,16,32)

en: Unexpected EOF in gf
fr: Fin de fichier inattendue dans gf

en: Uninterpreted code in gf: %d
fr: Code non interprété dans gf : %d

en: Duplicate repeat row count in char %d of pk file
fr: Compte de lignes en double se répètant dans le caractère %d du fichier pk

en: The character, %d, was not read properly (or pk file is in bad format)
     At %ld should be %d, off by %ld
fr: Le caractère, %d, n'a pas été lu correctement (ou le fichier pk a un format incorrect)
     À %ld il devrait être %d, est décalé par %ld

en: Pixel size:
fr: Taille en pixel :

en: What is the pixel size of the font in this file?
fr: Quelle est la taille en pixel de la fonte contenue dans ce fichier ?

en: Bad Number
fr: Valeur incorrecte

en: Duplicate pixelsize
fr: Taille de pixel déjà existante

en: The font database already contains a bitmap
    font with this pixelsize (%d)
    Do you want to overwrite it?
fr: La fonte contient déja des bitmaps de cette
    taille (%d)
    Voulez vous l'écraser ?

en: Not a (metafont) pk file %.200s
fr: Pas un fichier PK (METAFONT) %.200s

en: Not a pk file
fr: Pas un fichier PK

en: Not a (metafont) gf file %.200s
fr: Pas un fichier GF (METAFONT) %.200s

en: Not a gf file
fr: Pas un fichier GF

en: Not a pcf file
fr: Pas un fichier PCF

en: Not an X11 pcf file %.200s
fr: Pas un fichier PCF X11 %.200s

en: Not a bdf file
fr: Pas un fichier BDF

en: Not a bdf file %.200s
fr: Pas un fichier BDF %.200s

en: Decompress Failed!
fr: Échec de la décompression!

en: Loading font from %.100s
fr: Chargement depuis %.100s

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Reading Glyphs
fr: Lecture des glyphes

en: Could not find a bitmap font in %s
fr: Pas de fonte bitmap dans %s

en: No Bitmap Font
fr: Pas de fonte bitmap

en: Outline Glyphs
fr: Glyphes à 'Contour extérieur'

en: Glyph Differences
fr: Différence entre les glyphes

note: GT: FontForge needs to recognize the quotes used here(“”). If you change them GT: (in the translated strings) let me know. It currently also recognizes GT: guillemets and a couple of other quotes as well. GT:   pfaedit@users.sourceforge.net
en: Glyph “%s” differs
fr: Le glyphe “%s” diffère

en: Glyph “%s” refers to %s with a different truetype point matching scheme
fr: Le glyphe "%s" réfère à %s avec un différent système de correspondance de point truetype

en: Glyph “%s” contains a reference to %s in %s
fr: Le glyphe "%s" contient une référence à %s dans %s

en: Glyph “%s” refers to %s with a different transformation matrix
fr: Le glyphe "%s" réfère à %s avec une matrice de transformation différente

en: Glyph “%s” has a different number of layers
fr: Le glyphe "%s" a un nombre de couches différent

en: Glyph “%s” has a different fill in layer %d
fr: Le glyphes "%s" a un un remplissage différent dans le calque %d

en: Glyph “%s” has a different stroke in layer %d
fr: Le glyphe "%s" a un trait différent dans le calque %d

en: Glyph “%s” contains a reference which has different truetype point match specifications
fr: Le glyphe "%s" contient une référence qui a une spécification de correspondance de point truetype différente

en: Glyph “%s” does not have splines which match exactly, but they are close
fr: Le glyphes "%s" n'a pas de courbes qui correspondent exactement, mais elles sont proches

en: A match was found after unlinking references in glyph “%s”
fr: Une correspondance a été trouvée en dissociant les références dans le glyphes "%s"

en: Different number of contours in glyph “%s”
fr: Nombre de contours différent dans le glyphe “%s”

en: Open/Closed contour mismatch in glyph “%s”
fr: Non-concordance du contour Ouvert/Fermé dans le glyphe "%s"

en: Spline mismatch in glyph “%s”
fr: Non-concordance de la courbe dans le glyphe "%s"

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s
fr: Le glyphe "%s" a une chasse de %d dans %s mais de %d dans %s

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s
fr: Le glyphe "%s" a une chasse verticale de %d dans %s mais de %d dans %s

en: Hint masks differ in glyph “%s” at (%g,%g)
fr: Les masques de hint diffèrent dans le glyphe "%s" à (%g,%g)

en: Hints differ in glyph “%s”
fr: Les hints diffèrent dans le glyphe "%s"

en: Glyph “%s” in %s has no truetype instructions
fr: Le glyphe "%s" dans %s n'a pas d'instruction truetype

en: Glyph “%s” has different truetype instructions
fr: Le glyphe "%s" a différentes instuctions truetype

en: Glyphs in %s but not in %s
fr: Glyphes dans %s mais pas dans %s

en: Glyph “%s” missing from %s
fr: Le glyphe "%s" est manquant de %s

en: ppem is different in the two fonts, cowardly refusing to compare glyphs
fr: Le nombre de pixels par em (ppem) est différent dans les deux fontes, je refuse lâchement de comparer les glyphes

en: Bitmap Strikes
fr: Matrices de bitmap

en: Strike %d@%d
fr: Matrice %d@%d

en: Glyphs in %s but not in %s at %d@%d
fr: Glyphes dans %s mais pas dans %s à %d@%d

en: Glyph “%s” missing from %s at %d@%d
fr: Le glyphe "%s" est manquant de %s à %d@%d

en: Glyphs Differences at %d@%d
fr: Différences dans les glyphes à %d@%d

en: Glyph “%s” differs at %d@%d
fr: Le glyphe "%s" diffère à %d@%d

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
fr: Le glyphe "%s" a une chasse de %d dans %s mais de %d dans %s à %d@%d

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
fr: Le glyphe "%s" a une chasse verticale de %d dans %s mais de %d dans %s à %d@%d

en: Glyph “%s” has a different bitmap at %d@%d
fr: Le glyphe "%s" a une bitmap différente à %d@%d

en: Strikes in %s but not in %s
fr: Matrices dans %s mais pas dans %s

en: Strike %d@%d missing from %s
fr: Matrice %d@%d manquante de %s

en: The %s differs. In %s it is (
fr: Le %s diffère. Dans %s c'est (

en: ) while in %s it is (
fr: ) alors que dans %s c'est (

en: The %s is missing in %s. Whilst in %s it is (
fr: Le %s est manquant dans %s.  Alors que dans %s c'est (

en: font name
fr: Nom de la fonte

en: family name
fr: Nom de la famille

en: full name
fr: Nom complet

en: weight
fr: Graisse :

en: copyright notice
fr: copyright

en: Glyph Positioning
fr: Positionnement de glyphe

en: Glyph Substitution
fr: Substitution de glyphe

en: Lookup Differences
fr: Différences de Lookup

en: Lookup subtable %s (matched with %s)
fr: Sous-table de lookup %s (correspond à %s)

en: <Nothing>
fr: <Vide>

en: “%s” in %s did not contain an anchor point (%g,%g) class %s
fr: “%1$s” dans %2$s ne contenait pas de classe %5$s d'ancre (%3$g,%4$g)

en: “%s” in %s contains an anchor point (%g,%g) class %s which differs from its counterpart by point matching
fr: "%1$s" dans %2$s contient une classe %5$s d'ancre (%3$g, %4$g) qui diffère de sa contrepartie par correspondance  de point

en: “%s” in %s did not contain a positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
fr: "%s" dans %s ne contenait pas de lookup de positionnement ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a pairwise positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d to %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
fr: "%s" dans %s ne contenait pas de lookup de positionnement par paire ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d à %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a substitution lookup to %s
fr: "%s" dans %s ne contenait pas de lookup de substitution à%s

en: The kerning class subtable %s in %s fails to match %s in %s
fr: La sous-table de classes de crénage %s dans %s ne correspond pas à %s dans %s

en: The context/chaining subtable %s in %s fails to match %s in %s
fr: La sous-table de contexte/enchaînement %s dans %s ne correspond pas à %s dans %s

en: I can't figure out how to compare the subtable, %s, in %s to %s in %s
fr: Je ne peux pas comprendre comment comparer la sous-table %s dans %s à %s dans %s

en: Kerning between “%s” and %s is %d in %s and %d in %s
fr: Crénage entre "%s" et %s est %d dans %s et %d dans %s

en: No kerning between “%s” and %s in %s whilst it is %d in %s
fr: Pas de crénage entre "%s" et %s dans %s alors que c'est %d dans %s

en: Lookups in %s but not in %s
fr: Lookups dans %s mais pas dans %s

en: Lookup %s is not in %s
fr: Recherche %s absente dans %s

en: Lookups subtables in %s but not in %s
fr: Sous-table de lookup dans %s mais pas dans %s

en: Lookup subtable %s is not in %s
fr: Sous-table de lookup %s absente dans %s

en: Unparsed characters found after end of groups file (last line parsed was %d).
fr: Caractères non analysés trouvés après le fichier de fin de groupes (la dernière ligne analysée était %d).

en: This character (gid=%d) has a following part (%d). I'm not sure what that means, please send me (gww@silcom.com) a copy of this font so I can test with it.
fr: Ce caractère (gid =% d) a la partie suivante (% d). Je ne sais pas ce que cela signifie, svp envoyez-moi (gww@silcom.com) une copie de cette fonte afin que je puisse la tester

en: This is probably a valid URW font, but it is in a format (%c%c) which FontForge
    does not support. FontForge only supports 'IK' format fonts.
fr: Ceci est probablement une fonte URW valide, mais elle est dans un format (% c% c) que FontForge
    ne supporte pas. FontForge ne prend en charge que les fontes de format 'IK'.

en: This looks like an ikarus format which I have seen examples of, but for which
    I have no documentation. FontForge does not support it yet.
fr: Cela ressemble au format ikarus dont j'ai déjà vu des exemples, mais pour lesquel
    je n'ai pas de documentation. FontForge ne le supporte pas encore.

en: Unexpected size for name section of URW font (expected 55, got %d)
fr: Taille inattendue pour la section de nom de la fonte URW (55 était attendu , reçu %d)

en: Unexpected size for font info section of URW font (expected 12, got %d)
fr: Taille inattendue pour la section info fonte de la fonte URW (12 était attendu, reçu %d)

en: Czech
fr: Tchèque

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: German
fr: Allemand

en: Lang|Greek
fr: Grec

en: Lang|Hebrew
fr: Hébreu

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Italian
fr: Italien

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Polish
fr: Polonais

en: Russian
fr: Russe

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Sanskrit
fr: Sanscrit

en: Swedish
fr: Suédois

en: Turkish
fr: Turc

en: Welsh
fr: Gallois

en: Access All Alternates
fr: Activer toutes les variantes

en: Above Base Forms
fr: Formes supérieures (IND)

en: Above Base Mark
fr: Forme supérieure de diacritique

en: Above Base Substitutions
fr: Substitutions supérieures (IND)

en: Vertical Fractions
fr: Fractions alternatives

en: Akhand
fr: Akhand (IND)

en: Ancient Ligatures
fr: Ligatures anciennes

en: Below Base Forms
fr: Formes inférieures (IND)

en: Below Base Mark
fr: Forme inférieure de diacritique

en: Below Base Substitutions
fr: Substitutions inférieures (IND)

en: Capitals to Petite Capitals
fr: Capitales vers très petites capitales

en: Capitals to Small Capitals
fr: Capitales vers petites capitales

en: Contextual Alternates
fr: Alternatives contextuelle

en: Case-Sensitive Forms
fr: Formes sensibles à la casse

en: Glyph Composition/Decomposition
fr: Composition et décomposition de glyphe (CJC)

en: Conjunct Form After Ro
fr: Formes conjointes après Ro

en: Conjunct Forms
fr: Formes conjointes

en: Contextual Ligatures
fr: Ligatures contextuelles

en: Centered CJK Punctuation
fr: Ponctuation centrée CJC

en: Capital Spacing
fr: Chasses pour composition en capitales

en: Contextual Swash
fr: Formes calligraphiques contextuelles

en: Cursive Attachment
fr: Attachement cursif

en: Character Variants 00
fr: Variantes de caractère 00

en: Character Variants 01
fr: Variantes de caractère 01

en: Character Variants 02
fr: Variantes de caractère 02

en: Character Variants 03
fr: Variantes de caractère 03

en: Character Variants 04
fr: Variantes de caractère 04

en: Character Variants 05
fr: Variantes de caractère 05

en: Character Variants 06
fr: Variantes de caractère 06

en: Character Variants 07
fr: Variantes de caractère 07

en: Character Variants 08
fr: Variantes de caractère 08

en: Character Variants 09
fr: Variantes de caractère 09

en: Character Variants 10
fr: Variantes de caractère 10

en: Character Variants 99
fr: Variantes de caractère 99

en: Drop Caps
fr: Lettrines

en: Discretionary Ligatures
fr: Ligatures facultatives

en: Denominators
fr: Dénominateurs

en: Dipthongs (Obsolete)
fr: Dipthongue (Obsolète)

en: Dotless Forms
fr: Formes isolées (ARA)

en: Expert Forms
fr: Formes expertes (CJC)

en: Final Glyph On Line
fr: Dernier glyphe de la ligne

en: Terminal Forms #2
fr: Formes finales 2 (ARA)

en: Terminal Forms #3
fr: Formes finales 3 (ARA)

en: Terminal Forms
fr: Formes finales (ARA)

en: Flattened Accents over Capitals
fr: Accents aplatis sur capitales

en: Diagonal Fractions
fr: Fractions

en: Full Widths
fr: Chasses pleines (CJC)

en: Half Forms
fr: Demi-chasses (IND)

en: Halant Forms
fr: Formes sans voyelle (IND)

en: Alternative Half Widths
fr: Demi-chasses alternatives (CJC)

en: Historical Forms
fr: Formes historiques

en: Horizontal Kana Alternatives
fr: Kana horizontaux alternatifs (CJC)

en: Historic Ligatures
fr: Ligatures historiques

en: Hanja to Hangul
fr: Convertir hancha en hangul (CJC)

en: Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji Forms
fr: Formes Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji

en: Half Widths
fr: Demi-chasses (CJC)

en: Initial Forms
fr: Formes initiales (ARA)

en: Isolated Forms
fr: Formes isolées (ARA)

en: Italics
fr: Italiques

en: Justification Alternatives
fr: Formes alternatives adaptées à la justif.

en: Japanese Forms (Obsolete)
fr: Formes japonaises (Obsolète)

en: JIS2004 Forms
fr: Formes JIS2004 (CJC)

en: JIS78 Forms
fr: Formes JIS78 (CJC)

en: JIS83 Forms
fr: Formes JIS83 (CJC)

en: JIS90 Forms
fr: Formes JIS90 (CJC)

en: Horizontal Kerning
fr: Crénage horizontal

en: Left Bounds
fr: Alignement optique à gauche

en: Standard Ligatures
fr: Ligatures standard

en: Leading Jamo Forms
fr: Forme coréenne basique initiale (CJC)

en: Lining Figures
fr: Chiffres modernes

en: Localized Forms
fr: Formes localisées géographiquement

en: Mark Positioning
fr: Positionnement de signe

en: Medial Forms 2
fr: Formes médianes 2 (ARA)

en: Medial Forms
fr: Formes médianes (ARA)

en: Mathematical Greek
fr: Grec mathématique

en: Mark to Mark
fr: Signe sur signe

en: Mark Positioning via Substitution
fr: Positionnement de signe par substitution

en: Alternate Annotation Forms
fr: Formes d'annotation alternatives

en: NLC Kanji Forms
fr: Formes Kanji de la NLC

en: Nukta Forms
fr: Nukta (IND)

en: Numerators
fr: Numérateurs

en: Oldstyle Figures
fr: Chiffres à l'ancienne

en: Optical Bounds
fr: Alignement optique des deux côtés

en: Ordinals
fr: Ordinaux

en: Ornaments
fr: Ornements

en: Proportional Alternate Metrics
fr: Chasses proportionnelles alternatives (CJC)

en: Lowercase to Petite Capitals
fr: Bas-de-casse vers très petites capitales

en: Proportional Kana
fr: Kana proportionnel

en: Proportional Numbers
fr: Chiffres proportionnels

en: Pre Base Forms
fr: Formes antéposées (IND)

en: Pre Base Substitutions
fr: Substitution antéposées (IND)

en: Post Base Forms
fr: Formes postposées (IND)

en: Post Base Substitutions
fr: Substitutions postposées (IND)

en: Proportional Width
fr: Chasses proportionnelles (CJC)

en: Quarter Widths
fr: Quart de chasse (CJC)

en: Randomize
fr: Au hasard

en: Rakar Forms
fr: Formes Rakar

en: Required Ligatures
fr: Ligatures requises

en: Reph Form
fr: Forme du reph

en: Right Bounds
fr: Alignement optique à droite

en: Right to Left Alternates
fr: Formes alternatives droite-à-gauche (ARA)

en: Right to Left mirrored forms
fr: Formes reflétées de droite à gauche

en: Ruby Notational Forms
fr: Glyphes adaptés aux ruby (CJC)

en: Stylistic Alternatives
fr: Alternatives stylistiques

en: Scientific Inferiors
fr: Indices scientifiques

en: Lowercase to Small Capitals
fr: Bas-de-casse vers petites capitales

en: Simplified Forms
fr: Idéogrammes simplifiés (CJC)

en: Style Set 1
fr: Jeu stylistique 1

en: Style Set 2
fr: Jeu stylistique 2

en: Style Set 3
fr: Jeu stylistique 3

en: Style Set 4
fr: Jeu stylistique 4

en: Style Set 5
fr: Jeu stylistique 5

en: Style Set 6
fr: Jeu stylistique 6

en: Style Set 7
fr: Jeu stylistique 7

en: Style Set 8
fr: Jeu stylistique 8

en: Style Set 9
fr: Jeu stylistique 9

en: Style Set 10
fr: Jeu stylistique 10

en: Style Set 11
fr: Jeu stylistique 11

en: Style Set 12
fr: Jeu stylistique 12

en: Style Set 13
fr: Jeu stylistique 13

en: Style Set 14
fr: Jeu stylistique 14

en: Style Set 15
fr: Jeu stylistique 15

en: Style Set 16
fr: Jeu stylistique 16

en: Style Set 17
fr: Jeu stylistique 17

en: Style Set 18
fr: Jeu stylistique 18

en: Style Set 19
fr: Jeu stylistique 19

en: Style Set 20
fr: Jeu stylistique 20

en: Script Style
fr: Style d'écriture

en: Subscript
fr: Indice

en: Superscript
fr: Exposant

en: Swash
fr: Forme calligraphique

en: Titling
fr: Titrage

en: Trailing Jamo Forms
fr: Forme coréenne basique finale (CJC)

en: Traditional Name Forms
fr: Formes traditionnelles pour noms propres (CJC)

en: Tabular Numbers
fr: Chiffres monochasse

en: Traditional Forms
fr: Idéogrammes traditionnels (CJC)

en: Third Widths
fr: Tiers de chasse (CJC)

en: Alternate Vertical Metrics
fr: Chasses verticales alternatives (CJC)

en: Vattu Variants
fr: Variantes vattu

en: Vertical Alternates (obs)
fr: Formes verticales alternatives (CJC)

en: Alternate Vertical Half Metrics
fr: Demi-chasse verticales alternatives (CJC)

en: Vowel Jamo Forms
fr: Forme coréenne basique voyelle (CJC)

en: Vertical Kana Alternates
fr: Kana verticaux alternatifs (CJC)

en: Vertical Kerning
fr: Crénage vertical

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
fr: Chasses prop. vert. alternatives (CJC)

en: Vertical Rotation & Alternates
fr: Formes verticales par rotation (CJC)

en: Slashed Zero
fr: Zéro barré

en: Required feature
fr: Fonctionnalité obligatoire

en: Lookup subtable contains unused glyph %s making the whole subtable invalid
fr: La sous-table de lookup contient un glyphe inutilisé %s rendant toute la table invalide

en: Multiple Substitution
fr: Substitution multiple

en: Single Substitution
fr: Substitution simple

en: Undefined substitution
fr: Substitution non définie

en: Alternate Substitution
fr: Substitution alternative

en: Contextual Substitution
fr: Substitution contextuelle

en: Ligature Substitution
fr: Substitution de ligature

en: Contextual Chaining Substitution
fr: Enchaînement de substitutions contextuelles

en: Reverse Contextual Chaining Substitution
fr: Enchaînement de substitutions contextuelles à contresens

en: Pairwise Positioning (kerning)
fr: Positionnement par paires (crénage)

en: Single Positioning
fr: Positionnement unique

en: Undefined positioning
fr: Position non définie

en: Cursive attachment
fr: Attachement cursif

en: Mark to base attachment
fr: Placement signe sur base

en: Mark to Ligature attachment
fr: Placement signe sur ligature

en: Mark to Mark attachment
fr: Placement signe sur signe

en: Contextual Chaining Positioning
fr: Positionnement contextuel en chaine

en: Contextual Positioning
fr: Positionnement contextuel

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Arabic", ignore "Script|"
en: Script|Arabic
fr: Arabe

en: Script|Aramaic
fr: Araméen

en: Script|Armenian
fr: Arménien

en: Script|Avestan
fr: Avestique

en: Script|Balinese
fr: Balinais

en: Script|Batak
fr: Batak

en: Script|Bengali
fr: Bengali

en: Script|Bengali2
fr: Bengali2

en: Bliss Symbolics
fr: Bliss

en: Script|Buginese
fr: Bugi

en: Script|Buhid
fr: Buhid

en: Byzantine Music
fr: Musique byzantine

en: Canadian Syllabics
fr: Canadien syllabique

en: Carian
fr: Carien

en: Script|Cham
fr: Cham

en: Script|Cherokee
fr: Cherokee

en: CJK Ideographic
fr: Idéogrammes CJC

en: Script|Coptic
fr: Copte

en: Cypro-Minoan
fr: Chyprio-minoen

en: Cypriot syllabary
fr: Syllabaire chypriote

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Script|Default
fr: Par défaut

en: Deseret (Mormon)
fr: Déséret (mormon)

en: Devanagari
fr: Dévanagari

en: Devanagari2
fr: Dévanagari2

note: GT: Someone asked if FontForge actually was prepared generate hieroglyph output GT: because of this string. No. But OpenType and Unicode have placeholders for GT: dealing with these scripts against the day someone wants to use them. So GT: FontForge must be prepared to deal with those placeholders i
en: Script|Ethiopic
fr: Éthiopien

en: Script|Georgian
fr: Géorgien

en: Glagolitic
fr: Glagolitique

en: Gothic
fr: Gothique

en: Script|Greek
fr: Grec

en: Script|Gujarati
fr: Goudjrati

en: Script|Gujarati2
fr: Goudjrati2

en: Gurmukhi
fr: Gourmoukhi

en: Gurmukhi2
fr: Gourmoukhi2

en: Hangul Jamo
fr: Jamo Hangul

en: Script|Hanunóo
fr: Hanounóo

en: Script|Hebrew
fr: Hébreu

en: Script|Javanese
fr: Javanais

en: Hiragana & Katakana
fr: Hiragana & katakana

en: Script|Kannada
fr: Kannada

en: Script|Kannada2
fr: Kannada2

en: Script|Khmer
fr: Khmer

en: Script|Kharosthi
fr: Kharosthi

en: Script|Lao
fr: Laotien

en: Script|Latin
fr: Latin

en: Lepcha (Róng)
fr: Lepcha (róng)

en: Script|Limbu
fr: Limbu

en: Linear A
fr: Linéaire A

en: Linear B
fr: Linéaire B

en: Lycian
fr: Lycien

en: Lydian
fr: Lydien

en: Script|Mandaean
fr: Mandéen

en: Script|Malayālam
fr: Malayalam

en: Script|Malayālam2
fr: Malayalam2

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fr: Symboles mathématiques alphanumériques

en: Script|Mongolian
fr: Mongol

en: Script|Myanmar
fr: Birman

en: New Tai Lue
fr: Tai lü nouveau

en: Ogham
fr: Ogam

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
fr: Italie ancienne (étrusque, osque, etc.)

en: Script|Old Permic
fr: Permien ancien

en: Old Persian cuneiform
fr: Vieux-perse cunéiforme

en: Script|Oriya
fr: Odia

en: Script|Oriya2
fr: Odia2

en: Script|Pahlavi
fr: Pahlavi

en: Script|Phags-pa
fr: Phagpa

en: Script|Phoenician
fr: Phénicien

en: Phaistos
fr: Disque de Phaistos

en: Pollard Phonetic
fr: Phonétique de Pollard

en: Rongorongo
fr: Rongo-rongo

en: Runic
fr: Runique

en: Shavian
fr: Shavien

en: Script|Sinhala
fr: Singhalais

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
fr: Sumero-Akkadian cunéiforme

en: Script|Sundanese
fr: Soundanais

en: Script|Syloti Nagri
fr: Sylotî nâgrî

en: Script|Syriac
fr: Syriaque

en: Script|Tagalog
fr: Tagalog

en: Script|Tagbanwa
fr: Tagbanoua

en: Tai Le
fr: Taï le

en: Tai Lu
fr: Taï lu

en: Script|Tamil
fr: Tamoul

en: Script|Tamil2
fr: Tamoul2

en: Script|Telugu
fr: Télougou

en: Script|Telugu2
fr: Télougou2

en: Script|Thai
fr: Thaï

en: Script|Tibetan
fr: Tibétain

en: Tifinagh (Berber)
fr: Tifinagh (berbère)

en: Script|Ugaritic
fr: Ougaritique

en: Script|Vai
fr: Vaï

en: Cuneiform, Ugaritic
fr: Cunéiforme, ougaritique

en: Script|Yi
fr: Yi

en: Required Feature
fr: Fonctionnalité nécessaire

en: State Machine
fr: Machine d'état

en: LookupType|Unknown
fr: Inconnu

note: GT: This string is used to generate a name for each OpenType lookup. GT: The %s will be filled with the user friendly name of the feature used to invoke the lookup GT: The second %s (if present) is the script GT: While the %d is the index into the lookup list and is used to disambiguate it GT: In ca
en: %s in %s lookup %d
fr: %s dans %s lookup %d

en: %s lookup %d
fr: %s lookups%d

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name
en: %s subtable
fr: sous-table %s

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name, %d is the index of the subtable in the lookup
en: %s per glyph data %d
fr: %s selon les données de glyphe %d

en: %s kerning class %d
fr: %s classe de crénage %d

en: %s contextual %d
fr: %s contextuel %d

en: %s anchor %d
fr: %s ancre %d

en: The glyph, %s, contains a %s from %s and one from %s.
    The one from %s will be removed.
fr: Le glyphe %s contient un %s de %s et un de %s.
    Celui de %s sera enlevé.

en: positioning
fr: positionnement

en: The glyph, %s, contains the same %s from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
fr: Le glyphe %s contient le même %s de %s et de %s
    Celui de %s sera enlevé.

en: kern pair
fr: Paire de crénage

en: ligature
fr: Ligature

en: The glyph, %s, contains the same kern pair from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
fr: Le glyphe %s contient la même paire de crénage que dans %s et que dans %s
    Celle de % sera enlevée.

en: Is this horizontal or vertical kerning data?
fr: Est-ce des données de crénage horizontal ou vertical?

en: Kerning direction
fr: Direction du crénage

en: Separation marks only meaningful in contextual chaining lookups, starting at: %.20s...
fr: Marques de séparation seulement significatives dans les enchaînements de lookups contextuels, débutant à: %.20s...

en: Too many separation marks, starting at: %.20s...
fr: Trop de marques de séparation, débutant à: %20s...

en: A coverage table was found in a glyph or class based contextual lookup, starting at: %.20s...
fr: Une table de couverture a été trouvée dans un glyphe ou une classe basée sur un lookup contextuel, débutant à: %20s...

en: Unterminated coverage table, starting at: %.20s...
fr: Table de couverture non terminée, débutant à: %.20s...

en: Replacements must follow the coverage table to which they apply: %s
fr: Les remplaçants doivent suivre la table de couverture à laquelle ils s'appliquent: %s

en: There must be as many replacement glyphs as there are match glyphs: %s => %s
fr: Il doit y avoir autant de glyphes de remplacement qu'il a de glyphes correspondant: %s => %s

en: No replacement lists may be specified in this contextual lookup, use a nested lookup instead, starting at: %.20s...
fr: Aucune liste de remplacement ne peut être spécifiée dans un lookup contextuel.  Utilisez un lookup imbriqué à la place, débutant à: %.20s...

en: Only one replacement list may be specified in a reverse contextual chaining lookup, starting at: %.20s...
fr: Une seule liste de remplacement peut être spécifiée dans un enchaînement de lookups contextuels à contresens, débutant à: %.20s...

en: No lookups may be specified in a reverse contextual lookup (use a replacement list instead), starting at: %.20s...
fr: Aucun lookup ne peut être spécifié dans un lookup contextuel à contresens (utilisez une liste de remplacement à la place), débutant à: %.20s...

en: A lookup invocation must be started by the sequence '@<' and ended with '>', starting at: %.20s...
fr: L'invocation d'un lookup doit commencer par la séquence '@<' et se terminer avec '>', débutant à: %.20s...

en: Unterminated lookup invocation, starting at: %.20s...
fr: Invocation de lookup non terminée, débutant à: %.20s...

en: Unknown lookup: %s
fr: 'Lookup' inconnu : %s

en: GSUB lookup refered to in this GPOS contextual lookup: %s
fr: Référence à un lookup GSUB dans ce lookup contextuel GPOS : %s

en: GPOS lookup refered to in this GSUB contextual lookup: %s
fr: Référence à un lookup GPOS dans ce lookup contextuel GSUB : %s

en: Lookups must follow the glyph, class or coverage table to which they apply: %s
fr: Les lookups doivent suivrent le glyphe, la classe ou la table de couverture à laquelle il s'applique : %s

en: Empty rule
fr: Vide

en: A reverse contextual chaining lookup must have a set of replacement glyphs somewhere
fr: Un enchaînement de lookups contextuels à contresens doit avoir un jeu de glyphes de remplacement en quelque part.

en: This contextual rule applies no lookups.
fr: Cette règle contextuelle n'applique pas de lookup.

en: A reverse contextual chaining lookup can only match one coverage table directly
fr: Un enchaînement de lookups contextuels à contresens peut correspondre à une seule table de couverture.

en: There is no glyph named "%s" in the font.
fr: Il n'y a pas de glyphe nommé "%s" dans cette fonte.

en: %s is not a class name for the backtracking classes.
fr: %s n'est pas un nom de classe pour les classes précédentes.

en: %s is not a class name for the matching classes.
fr: %s n'est pas un nom de classe pour les classes correspondantes.

en: %s is not a class name for the forward classes.
fr: %s n'est pas un nom de classe pour les classes suivantes.

en: Bad FPST format
fr: Fonte incorrecte (mauvais format FPST)

en: Warning: %s(%s) is both extended and condensed. That's impossible.
fr: Attention: %s(%s) est à la fois condensée et étendue. C'est impossible.

en: Warning: Both extended and condensed. That's impossible.
fr: Attention : À la fois condensée et étendue. C'est impossible.

en: ATM requires that fonts be encoded with the Macintosh Latin encoding. This postscript font will print fine, but only the bitmap versions will be displayed on the screen
fr: ATM nécessite que la fonte soit codée avec un codage MacRoman. Cette fonte PostScript s'imprimera bien, mais à l'écran on ne verra que des bitmaps

en: The generated font won't work with ATM
fr: La fonte créée ne fontionnera pas avec ATM

en: Can't open temporary file for postscript output
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire pour la sortie PostScript

en: Missing POST resource %u
fr: Ressource POST manquante %u

en: Out of memory
fr: Mémoire épuisée

en: %s is not in %.100s
fr: %s n'est pas dans %.100s

en: Not in Collection
fr: Pas dans la collection

en: Pick a font, any font...
fr: Choisissez une fonte, n'importe laquelle...

en: There are multiple fonts in this file, pick one
fr: Il y a plusieurs fontes dans ce fichier, choisissez-en une

en: Can't open temporary file for truetype output.
fr: Impossible d'ouvrir un fichier temporaire pour la sortie TrueType.

en: No kerning table for %s
fr: Pas de table de crénage pour %s

en: can't create temporary file
fr: Impossible de créer le fichier temporaire

en: Couldn't find a font file named %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de police %s

en: %s is a mac resource file but contains no postscript or truetype fonts
fr: %s est un fichier de ressources mac mais ne contient pas de fonte postscript ou truetype

en: Danish
fr: Danois

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Lang|Arabic
fr: Arabe

en: Finnish
fr: Finnois

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Maltese
fr: Maltais

en: Croatian
fr: Croate

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Lang|Thai
fr: Thaï

en: Korean
fr: Coréen

en: Estonian
fr: Estonien

en: Latvian
fr: Letton

en: Sami (Lappish)
fr: Sami (lappon)

en: Faroese (Icelandic)
fr: Féroïen (islandais)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian"), ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian", ignore "Lang|"
en: Lang|Farsi/Persian
fr: Farsi/Persan

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Flemish
fr: Flamand

en: Irish Gaelic
fr: Gaélique d'Irlande

en: Albanian
fr: Albanais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Serbian
fr: Serbe

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Byelorussian
fr: Biélorusse

en: Uzbek
fr: Ouszbek

en: Axerbaijani (Cyrillic)
fr: Axéri (cyrillique)

en: Axerbaijani (Arabic)
fr: Axéri (arabe)

en: Lang|Armenian
fr: Arménien

en: Lang|Georgian
fr: Géorgien

en: Moldavian
fr: Moldave

en: Tajiki
fr: Tadjik

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Mongolian (Mongolian)
fr: Mongol (mongol)

en: Mongolian (cyrillic)
fr: Mongol (cyrillique)

en: Pashto
fr: Pachto

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Lang|Tibetan
fr: Tibétain

en: Nepali
fr: Népalais

en: Marathi
fr: Marathe

en: Lang|Bengali
fr: Bengali

en: Assamese
fr: Assamais

en: Lang|Gujarati
fr: Goudjrati

en: Punjabi
fr: Pendjabi

en: Lang|Oriya
fr: Oriya

en: Lang|Malayalam
fr: Malayalam

en: Lang|Kannada
fr: Kannada

en: Lang|Tamil
fr: Tamoul

en: Lang|Telugu
fr: Télougou

en: Lang|Sinhalese
fr: Singhalais

en: Burmese
fr: Birman

en: Lang|Khmer
fr: Khmer

en: Lang|Lao
fr: Laotien

en: Vietnamese
fr: Viêtnamien

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Lang|Tagalog
fr: Tagalog

en: Malay (roman)
fr: Malais (latin)

en: Malay (arabic)
fr: Malas (arabe)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Malayalam", ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Amharic", ignore "Lang|"
en: Lang|Amharic
fr: Amharique

en: Kinyarwanda/Ruanda
fr: Kinyarwanda/Rouandais

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Lang|Latin
fr: Latin

en: Quechua
fr: Quéchua

en: Lang|Uighur
fr: Ouïgour

en: Javanese (roman)
fr: Javanais (latin)

en: Sundanese (roman)
fr: Sondanais (latin)

en: Galician
fr: Galicien

en: Scottish Gaelic
fr: Gaélique écossais

en: Manx Gaelic
fr: Gaélique mannois

en: Irish Gaelic (with dot)
fr: Gaélique irlandais (pointé)

en: Greek (polytonic)
fr: Grec (régulier)

en: Greenlandic
fr: Groenlandais

en: Azebaijani (roman)
fr: Azéri (latin)

en: Unspecified Language
fr: Langue non spécifiée

en: Unknown Language
fr: Langue inconnue

en: Percentage scale down for script level 1
fr: Pourcentage de réduction pour script de niveau 1

en: Percentage scale down for script level 2
fr: Pourcentage de réduction pour script de niveau 2

en: Minimum height at which to treat a delimited
    expression as a subformula
fr: La hauteur minimale à laquelle traiter une expression
    délimitée en tant que sous-formule

en: Minimum height of n-ary operators (integration, summation, etc.)
fr: Hauteur minimum des opérateurs n-aires (intégration, somme, etc.)

en: White space to be left between math formulae
    to ensure proper line spacing.
fr: L'espace blanc à laisser entre la formule mathématique
    pour assurer un espacement de ligne appropriée.

en: Axis height of the font
fr: Hauteur d'axe de la fonte

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require raising the accents.
fr: Hauteur maximale (encre) de la base de l'accent qui
    ne nécessite pas de hausser les accents.

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require flattening the accents.
fr: Hauteur maximale (encre) de la base de l'accent qui
    ne nécessite pas d'aplatir les accents.

en: The standard shift down applied to subscript elements.
    Positive for moving downward.
fr: Le descente standard appliquée aux éléments en indice.
    Positif pour un déplacement vers le bas.

en: Maximum height of the (ink) top of subscripts
    that does not require moving
    subscripts further down.
fr: Hauteur maximale du dessus (encre) des indices
    qui ne nécessite pas de déplacer
    les indices plus bas.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    subscripts relative to the bottom of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for subscript
    baseline dropped below base bottom.
fr: Chute maximale autorisée de la ligne de 
    base des indices par rapport à la base. 
    Utilisé pour les bases qui sont traitées comme 
    une boîte ou de la forme étendue. Positif pour la ligne
    de base d'un indice qui a chuté en dessous de la base.

en: Standard shift up applied to superscript elements.
fr: La montée standard appliquée aux élément en exposant.

en: Standard shift of superscript relative
    to base in cramped mode.
fr: Décalage standard des exposants relatif
    à la base en mode étroit

en: Minimum allowed height of the bottom
    of superscripts that does not require moving
    them further up.
fr: Hauteur minimale autorisée du bas
    des exposants qui ne nécessite pas 
    de les déplacer plus haut.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    superscripts relative to the top of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for superscript
    baseline below base top.
fr: Chute maximale autorisée de la ligne de base
    des indices par rapport à la partie supérieure de la base.
    Utilisé pour les bases qui sont traitées comme une boîte
    ou de la forme étendue. Positif pour la ligne de base d'un
    exposant en-dessous de la base.

en: Minimum gap between the superscript and subscript ink.
fr: Écart minimum entre l'exposant et l'encre de l'indice.

en: The maximum level to which the (ink) bottom
    of superscript can be pushed to increase the
    gap between superscript and subscript, before
    subscript starts being moved down.
fr: Le niveau maximum auquel le bas (encre) de
    l'exposant peut être poussé pour augmenter l'écart
    entre les exposants et les indices, avant que l'indice
    commence à être déplacé vers le bas.

en: Extra white space to be added after each
    sub/superscript.
fr: Espace blanc supplémentaire à ajouter après
    chaque indice/exposant.

en: Minimum gap between the bottom of the
    upper limit, and the top of the base operator.
fr: Écart minimum entre le bas de la limite
    supérieure et le haut de l'opérateur de base

en: Minimum distance between the baseline of an upper
    limit and the bottom of the base operator.
fr: Distance minimum entre la ligne de base d'une limite
    supérieure et la bas de l'opérateur de base

en: Minimum gap between (ink) top of the lower limit,
    and (ink) bottom of the base operator.
fr: Écart minimum entre le haut (encre) de la limite inférieure
    et le bas (encre) de l'opérateur de base.

en: Minimum distance between the baseline of the
    lower limit and bottom of the base operator.
fr: Distance minimum entre la ligne de base de la
    limite inférieure et le bas de l'opérateur de base.

en: Standard shift up applied to the top element of a stack.
fr: Montée standard appliquée à l'élément supérieur d'une pile.

en: Standard shift up applied to the top element of
    a stack in display style.
fr: Montée standard appliquée à l'élément supérieur d'une
    pile dans le style display

en: Standard shift down applied to the bottom element of a stack.
    Positive values indicate downward motion.
fr: Descente standard appliquée à l'élément inférieur d'une pile.
    Des valeurs positives indiquent un mouvement vers le bas.

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of a stack in display style.
    Positive values indicate downward motion.
fr: Descente standard appliquée à l'élément inférieur
    d'une pile dans un style display.
    Des valeurs positives indiquent un mouvement vers le bas.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack, and the top of the bottom element.
fr: Écart minimum entre le bas de l'élément supérieur
    d'une pile et le haut de l'élément inférieur.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack and the top of the bottom
    element in display style.
fr: Écart minimum entre le bas de l'élément supérieur
    d'une pile et le haut de l'élément inférieur 
    dans le style display

en: Standard shift up applied to the top element of the stretch stack.
fr: Montée standard appliquée à l'élément supérieur d'une pile d'étirement.

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of the stretch stack.
    Positive values indicate downward motion.
fr: Descente standard appliquée au bas de
    l'élément d'une pile d'étirement
    Des valeurs positives indiquent un mouvement vers le bas.

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink bottom of the element
    above..
fr: Écart minimum entre l'encre d'un élément
    étiré et l'encre au bas de l'élément
    au-dessus...

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink top of the element below.
fr: Écart minimum entre l'encre d'un élément
    étiré et l'encre au haut de l'élément en-dessous.

en: Standard shift up applied to the numerator.
fr: Montée standard appliquée au numérateur.

en: Standard shift up applied to the
    numerator in display style.
fr: Montée standard appliquée au
    numérateur dans le style display.

en: Standard shift down applied to the denominator.
    Positive values indicate downward motion.
fr: Descente standard appliquée au dénominateur.
    Des valeurs positives indiquent un mouvement vers le bas.

en: Standard shift down applied to the
    denominator in display style.
    Positive values indicate downward motion.
fr: Descente standard appliquée au
    dénominateur dans le style display.
    Des valeurs positives indiquent un mouvement vers le bas.

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction bar.
fr: Écart minimum toléré entre l'encre du bas du numérateur
    et l'encre de la barre de fraction.

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction
    bar in display style.
fr: Écart minimum toléré entre l'encre du 
    bas du numérateur et l'encre de la barre de
    fraction dans le style display.

en: Thickness of the fraction bar.
fr: Épaisseur de la barre de fraction.

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar..
fr: Écart minimum toléré entre l'encre du dessus du dénominateur
    et l'encre de la barre de fraction.

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar in display style.
fr: Écart minimum toléré entre l'encre du bas du dénominateur
    et l'encre de la barre de fraction dans le style display.

en: Horizontal distance between the top
    and bottom elements of a skewed fraction.
fr: Distance horizontale entre le haut
    et le bas des éléments d'une fraction oblique.

en: Vertical distance between the ink of the top and
    bottom elements of a skewed fraction.
fr: Distance verticale entre l'encre du haut et du bas
    des éléments d'une fraction oblique.

en: Distance between the overbar and
    the ink top of the base.
fr: Distance entre le

en: Thickness of the overbar.
fr: Épaisseur du trait suscrit

en: Extra white space reserved above the overbar.
fr: Espace blanc additionnel réservé au-dessus du trait suscrit

en: Distance between underbar and
    the (ink) bottom of the base.
fr: Distance entre le trait souscrit et 
    le bas (encre) de la base.

en: Thickness of the underbar.
fr: Épaisseur du trait souscrit.

en: Extra white space reserved below the underbar.
fr: Espace blanc supplémentaire réservé sous le trait souscrit.

en: Space between the ink to of the
    expression and the bar over it.
fr: Espace entre l'encre en haut de
    l'expression et du trait au-dessus.

en: Space between the ink top of the
    expression and the bar over it in display
    style.
fr: Espace entre l'encre au haut de
    l'expression et le trait au-dessus dans un
    style display.

en: Thickness of the radical rule in
    designed or constructed radical
    signs.
fr: Épaisseur de la règle du radical
    dans les signes radicaux conçus
    ou construits.

en: Extra white space reserved above the radical.
fr: Espace blanc supplémentaire réservé au-dessus du radical.

en: Extra horizontal kern before the degree of a
    radical if such be present.
fr: Crénage horizontal supplémentaire avant l'indice
    d'un radical si présent.

en: Negative horizontal kern after the degree of a
    radical if such be present.
fr: Crénage horizontal négatif après l'indice d'un
    radical si présent.

en: Height of the bottom of the radical degree, if
    such be present, in proportion to the ascender
    of the radical sign.
fr: Hauteur du bas de l'indice du radical, si
    présent, en proportion avec l'ascendeur
    du signe de radical.

en: Minimum overlap of connecting glyphs during
    glyph construction.
fr: Chevauchement minimum de glyphes se touchant
    pendant la construction du glyphe.

en: Bad font, offset out of bounds.
fr: Fonte incorrecte, décalage hors-limites.

en: One of the multiple master instances contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
fr: Une des instances de cette police MM contient des courbes quadratiques. Il faut les convertir en cubiques avant de pouvoir utiliser la police dans une police MM

en: The different instances of this mm have a different number of glyphs
fr: Nombre de glyphes différents dans les différentes instances

en: This glyph is defined in one instance font but not in another
fr: Ce glyphe est défini dans une des instances, mais pas dans toutes

en: This glyph contains a different number of references in different instances
fr: Ce glyphe contient un nombre de références différent dans certaines instances

en: A reference in this glyph refers to a different encoding in different instances
fr: Une des références de ce glyphe pointe sur des codes différents dans différentes instances

en: A contour in this glyph contains a different number of points in different instances
fr: Un contour de ce glyphe compte un nombre de points différent dans certaines instances

en: This glyph contains a different number of contours in different instances
fr: Ce glyphe contient un nombre de contours différent dans certaines instances

en: This glyph contains a different number of hints in different instances
fr: Ce glyphe contient un nombre de hints différent dans certaines instances

en: This glyph contains different kerning pairs in different instances
fr: Ce glyphe participe à des paires de crénage différentes dans certaines instances

en: Bad Multiple Master Font
fr: Fonte Multi-Maîtres incorrecte

en: Various errors occurred at the selected glyphs
fr: Ce glyphe soulève diverses erreurs

en: The following error occurred on the selected glyphs: %.100s
fr: Les erreurs suivantes ont été soulevées par les glyphes sélectionnés: %.100s

en: The font %.30s contains cubic splines. It must be converted to quadratic splines before it can be used in an apple distortable font
fr: La police %.30s contient des courbes cubiques. Elle doit être convertie en courbes quadratiques pour pouvoir être utilisée dans une police Apple déformable

en: The font %.30s contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
fr: La police %.30s contient des courbes quadratiques. Elle doit être convertie en courbes cubiques pour pouvoir être utilisée dans une police multi-maîtres.

en: There is no ForceBoldThreshold entry in the weighted font, but there is a ForceBold entry in font %30s
fr: Il n'y a pas d'entrée ForceBoldThreshold dans la fonte grasse, mais il y a une entrée ForceBold dans la fonte %30s

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s have a different number of glyphs or different encodings
fr: Les fontes %1$.30s et %2$.30hs n'ont pas le même nombre de glyphes ou des codages différents

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s use different types of splines (one quadratic, one cubic)
fr: Les fontes %1$.30s et %2$.30hs utilisent des courbes de Bézier d'ordres différents (quadratique et cubique)

en: The entry "%1$.20s" is not present in the private dictionary of both %2$.30s and %3$.30s
fr: L'entrée "%1$.20s" manque à l'appel dans les dictionnaires privés de %2$.30s et de %3$.30s

en: The glyph %1$.30s is defined in font %2$.30s but not in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s est défini dans la fonte %2$.30s mais pas dans %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in %2$.30s has both references and contours. This is not supported in a font with variations
fr: Le glyphe %1$.30s dans %2$.30s a à la fois des références et des contours. Ceci n'est pas supporté dans une fonte MM

en: The glyph %1$.30s has a different number of contours in font %2$.30s than in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s n'a pas le même nombre de contours dans la fonte %2$.30s que dans %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of points (or control points) on its contours than in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s de la fonte %2$.30s a un nombre de points (ou de points de contrôle) différent que dans %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has contours running in a different direction than in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s de la fonte %2$.30s possède des contours orientés de manière différente que ceux de %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of references than in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s de la fonte %2$.30hs a un nombre de références différent dans %3$.30hs

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has references with different scaling or rotation (etc.) than in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s dans la police %2$.30s a des références avec des échelles ou des rotations (etc.) différentes que dans %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different set of kern pairs than in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s de la fonte %2$.30s possède un nombre différent de paires de crénage que dans %3$.30s

en: The glyph %1$.30s has a different numbering of points (and control points) on its contours than in the various instances of the font
fr: Le glyphe %1$.30s a un nombre différent de points ou de points de contrôle sur ce contour que dans d'autres instances de la police

en: The %1$s hints in glyph "%2$.30s" in font %3$.30s do not match those in %4$.30s (different number or different overlap criteria)
fr: Les %1$s hints du glyphe "%2$.30s" de la fonte %3$.30s ne correspondent pas à ceux de %4$.30s (nombre différent ou critères de recouvrement différents)

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different hint mask on its contours than in %3$.30s
fr: Le glyphe %1$.30s dans la police %2$.30hs a un masque de hints différent que dans %3$.30hs

en: The default font does not have a 'cvt ' table, but the instance %.30s does
fr: La police par défaut n'a pas de table 'cvt ' alors que l'instance %.30s en a une

en: Instance fonts may only contain a 'cvt ' table, but %.30s has some other truetype table as well
fr: les instances peuvent contenir une table 'cvt ', mais %.30s contient en plus d'autres tables truetype

en: The 'cvt ' table in instance %.30s is a different size from that in the default font
fr: La table 'cvt ' dans l'instance %.30s a une taille différente de la même table dans la police par défaut

en: No problems detected
fr: Aucun problème détecté

en: NameList %s based on %s which could not be found
fr: Liste de noms %s basée sur %s qui ne peut être trouvé

en: NameList base missing
fr: La base de la liste de noms est manquante

en: NameList %s based on two NameLists
fr: Liste de noms %s basée sur deux listes de noms

en: NameList based twice
fr: Liste de noms basée en double

en: Missing rename "to" name %s
    %s
fr: Renommer "à" %s est manquant
    %s

en: NameList parsing error
fr: Erreur lors de l'analyse de la liste de noms

en: Bad unicode value when parsing %s
    %s
fr: Valeur unicode incorrected lors de l'analyse de %s
    %s

en: Missing name when parsing %s for unicode %x
fr: Nom manquant lors de l'analyse de %s pour unicode %x

en: Bad name when parsing %s for unicode %x
fr: Nom incorrect lors de l'analyse de %s pour unicode %x

en: Multiple names when parsing %s for unicode %x
fr: Multiples noms lors de l'analyse de %s pour unicode %x

en: AGL without afii
fr: Noms Adobe (AGL) sans afii

en: AGL For New Fonts
fr: Noms Adobe pour fontes nouvelles (AGLFN)

en: Adobe Glyph List
fr: Noms Adobe (AGL)

en: AGL with PUA
fr: Noms Adobe (AGL) avec PUA

en: Greek small caps
fr: Petites capitales grecques

en: ΤεΧ Names
fr: Noms ΤεΧ

en: AMS Names
fr: Noms AMS

en: Bad Token
fr: Mot-clé incorrect

en: Bad token "%.30s"
    near ...%40s
fr: Mot-clé "%.30s" incorrect
    près de ...%40s

en: Bad token. Expected "%.10s" got "%.10s"
    near ...%40s
fr: Mot-clé incorrect. Attendu "%.10s" trouvé "%.10s"
    près de ...%40s

en: Bad token. got "%1$c"
    near ...%2$40s
fr: Mot-clé incorrect. trouvé "%1$c"
    près de ...%2$40s

en: Bad token. Expected "%.10s"
    near ...%40s
fr: Mot-clé incorrect. attendu "%.10s"
    près de ...%40s

en: Unexpected token.
    before ...%40s
fr: Mot-clé inattendu
    devant ...%40s

en: Unexpected token after expression end.
    before ...%40s
fr: Mot-clé inattendu en fin d'expression
    devant ...%40s

en: Attempt to take logarithm of %1$g in %2$.30s
fr: Essai de calcul du log de %1$g dans %2$.30s

en: Bad Value
fr: Valeur incorrecte

en: Attempt to take the square root of %1$g in %2$.30s
fr: Essai de calcul de la racine carrée de %1$g dans %2$.30s

en: Attempt to divide by 0 in %.30s
fr: Essai de division par 0 dans %.30s

en: Projecting...
fr: Projection...

en: If you wish to replace Adobe's OtherSubrs array (for Type1 fonts)
    with an array of your own, set this to point to a file containing
    a list of up to 14 PostScript subroutines. Each subroutine must
    be preceded by a line starting with '%%%%' (any text before the
    first '%%%%' line will be treated as an initial copyright notice).
    The first three subroutines are for flex hints, the next for hint
    substitution (this MUST be present), the 14th (or 13 as the
    numbering actually starts with 0) is for counter hints.
    The subroutines should not be enclosed in a [ ] pair.
fr: Si vous souhaitez remplacer le tableau OtherSubrs d'Adobe (pour les fontes Type1)
    avec votre propre tableau, référez à un fichier contenant
    une liste de jusqu'à 14 sous-routines PostScript.  Chaque sous-routine doit
    être précédée par une ligne commençant avec '%%%%' (tout texte avant la
    première ligne '%%%%' sera considéré comme une notice de copyright).
    Les trois premières sous-routines sont pour les flex hints, la suivant pour la
    substition de hint (ceci DOIT être présent), la 14ième (ou 13ième puisque
    la numérotation comment par 0) est pour les hints de contrepoinçon.\n
    Les sous-routines ne doivent pas être mises entre crochets [ ].

en: OtherSubrsFile
fr: Sous-progammes pour fontes T1

en: Default encoding for
    new fonts
fr: Codage par défaut pour les nouvelles fontes

en: NewCharset
fr: Codage nouvelle fonte

en: NewEmSize
fr: Cadratin

en: The default size of the Em-Square in a newly created font.
fr: Taille par défaut du cadratin dans une nouvelle fonte.

en: NewFontsQuadratic
fr: Courbes quadratiques

en: Whether new fonts should contain splines of quadratic (truetype)
    or cubic (postscript & opentype).
fr: Les nouvelles fontes doivent elles utiliser des courbes
    quadratiques (TrueType) ou cubiques (PostScript & OpenType)?

en: FreeTypeInFontView
fr: Fenêtre de fonte avec Freetype

en: Use the FreeType rasterizer (when available)
    to rasterize glyphs in the font view.
    This generally results in better quality.
fr: Utiliser Freetype, si disponible, pour le rendu des caractères
    dans la fenêtre de fontes. C'est ce qui donne généralement le
    meilleur résultat.

en: LoadedFontsAsNew
fr: Tout convertir

en: Whether fonts loaded from the disk should retain their splines
    with the original order (quadratic or cubic), or whether the
    splines should be converted to the default order for new fonts
    (see NewFontsQuadratic).
fr: Les fontes lues sur le disque doivent-elles conserver leur type de courbes
    (quadratique ou cubique), ou faut-il convertir l'ordre des courbes à la
    valeur choisie pour les nouvelles fontes ? (cf. courbes quadratiques).

en: PreferCJKEncodings
fr: CJC plutôt qu'Unicode

en: When loading a truetype or opentype font which has both a unicode
    and a CJK encoding table, use this flag to specify which
    should be loaded for the font.
fr: Lors du chargement d'une fonte TrueType ou OpenType contenant à la fois
    un codage Unicode et un codage CJC, cette option permet de spécifier
    quel codage charger.

en: AskUserForCMap
fr: Demander la cmap

en: When loading a font in sfnt format (TrueType, OpenType, etc.),
    ask the user to specify which cmap to use initially.
fr: Lors du chargement d'une fonte au format sfnt (Truetype, Opentype,
    etc...), demander à l'utilisateur la cmap à utiliser pour commencer.

en: Enter a list of 4 letter table tags, separated by commas.
    FontForge will make a binary copy of these tables when it
    loads a True/OpenType font, and will output them (unchanged)
    when it generates the font. Do not include table tags which
    FontForge thinks it understands.
fr: Liste de tags de tables (4 lettres), séparés par des virgules.
    FontForge conservera ces tables inchangées du chargement à la sauvegarde.
    Ne pas inclure les tags des tables que FontForge croit comprendre.

en: PreserveTables
fr: Tables à préserver

en: In the Outline View, the Shift key constrains motion to be parallel to the ItalicAngle rather than constraining it to be vertical.
fr: Dans la fenêtre de glyphe, la touche Majuscules force un déplacement
    à être parallèle à l'inclinaison des italiques plutôt qu'à la verticale.

en: ItalicConstrained
fr: Italique contraint

en: SnapToInt
fr: Magnétisme aux entiers

en: When the user clicks in the editing window, round the location to the nearest integers.
fr: Lors du clic dans la fenêtre de glyphe, déplacer le pointeur aux entiers les plus près.

en: JoinSnap
fr: Distance de magnétisme des jonctions

en: The Edit->Join command will join points which are this close together
    A value of 0 means they must be coincident
fr: La commande 'Édition->Joindre' joindra les points proches d'au moins
    cette distance. Une valeur de 0 impose que les points coïncident.

en: CopyMetaData
fr: Copie des méta-données

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' metadata (name, encoding, comment, etc).
fr: Lors d'une copie de glyphe dans la vue de fonte, copier aussi les
    méta-données du glyphe (nom, codage, commentaire, etc).

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph
fr: Nombre max d'annulations stockées pour un glyphe

en: UndoDepth
fr: Nombre d'annulations

en: AutoWidthSync
fr: Chasse auto

en: Changing the width of a glyph
    changes the widths of all accented
    glyphs based on it.
fr: Changer la chasse d'un glyphe changera la chasse
    de tous les glyphes composés à partir de celui-ci.

en: AutoLBearingSync
fr: Approche gauche auto

en: Changing the left side bearing
    of a glyph adjusts the lbearing
    of other references in all accented
    glyphs based on it.
fr: Changer l'approche gauche d'un glyphe modifiera l'approche
    gauche de tous les glyphes composés à partir de celui-ci

en: ClearInstrsBigChanges
fr: Supprimer les instructions si points renumérotés

en: Instructions in a TrueType font refer to
    points by number, so if you edit a glyph
    in such a way that some points have different
    numbers (add points, remove them, etc.) then
    the instructions will be applied to the wrong
    points with disasterous results.
      Normally FontForge will remove the instructions
    if it detects that the points have been renumbered
    in order to avoid the above problem. You may turn
    this behavior off -- but be careful!
fr: Les instructions dans une fonte TrueType se réfèrent aux points
    par leurs numéros. Si vous modifiez la fonte d'une manière qui
    modifie les numéros (ajout, suppression de points, ...), le
    résultat sera probablement désastreux.
    
    Normalement, pour éviter ce problème, FontForge supprime les
    instructions s'il détecte que les point ont été renumérotés.
    
    Vous pouvez inhiber ce comportement, à vos risques et périls.

en: CopyTTFInstrs
fr: Copier les instructions TTF

en: AccentOffsetPercent
fr: Pourcentage de décalage des accents

en: The percentage of an em by which an accent is offset from its base glyph in Build Accent
fr: Pourcentage de cadratin pour séparer un accent de son glyphe
    de base avec la commande 'Créer glyphes accentués'

en: AccentCenterLowest
fr: Centrer les accents graves et aigus selon leur point bas

en: When placing grave and acute accents above letters, should
    FontForge center them based on their full width, or
    should it just center based on the lowest point
    of the accent.
fr: Lorsqu'il met un accent grave ou aigu sur une lettre, FontForge
    doit-il le centrer en tenant compte du point le plus bas
    de l'accent (oui), ou en tenant compte de sa largeur (non) ?

en: CharCenterHighest
fr: Centrer les autres accents selon leur point haut

en: When centering an accent over a glyph, should the accent
    be centered on the highest point(s) of the glyph,
    or the middle of the glyph?
fr: Lors du centrage d'un accent sur un glyphe, l'accent doit-il être
    centré par rapport au point le plus haut du glyphe (oui), ou par
    rapport au milieu du glyphe (non)?

en: PreferSpacingAccents
fr: Préférer les accents chassants

en: Use spacing accents (Unicode: 02C0-02FF) rather than
    combining accents (Unicode: 0300-036F) when
    building accented glyphs.
fr: Utiliser des accents chassants (Unicode: 02C0-02FF) (oui), plutôt que
    des accents combinants (Unicode: 0300-036F) (non) lors de la création
    des caractères accentués.

en: FontForge supports two different helper applications to do autotracing
     autotrace and potrace
    If your system only has one it will use that one, if you have both
    use this option to tell FontForge which to pick.
fr: FontForge peut utiliser deux applications externes de vectorisation :
    autotrace et potrace.
    Si votre système n'en a qu'une, FontForge l'utilisera, mais si vous
    avez les deux, 'On' privilégiera potrace (et 'Off' autotrace).

en: PreferPotrace
fr: Préférer Potrace

en: AutotraceArgs
fr: Arguments pour traçage

en: Extra arguments for configuring the autotrace program
    (either autotrace or potrace)
fr: Paramètres supplémentaires à passer au programme de traçage
    (autotrace ou potrace)

en: Ask the user for autotrace arguments each time autotrace is invoked
fr: Demander à l'utilisateur les paramètres de traçage à chaque utilisation

en: AutotraceAsk
fr: Redemander les arguments de traçage

en: Commands to pass to mf (metafont) program, the filename will follow these
fr: Paramètres à passer à METAFONT. Le nom de fichier sera donné après.

en: MfArgs
fr: Argument pour METAFONT

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
fr: Demander à l'utilisateur les paramètres de METAFONT à chaque utilisation

en: MfAsk
fr: Redemander les arguments METAFONT

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
fr: FontForge charge de grandes images en arrière-plan des glyphes
    avant de les autotracer. Vous pouvez conserver ces images pour
    examiner le résultat produit par 'mf' (non), ou les enlever (oui) pour
    économiser de la place

en: MfClearBg
fr: Supprimer les images après traçage

en: MetaFont (mf) generates lots of verbiage to stdout.
    Most of the time I find it an annoyance but it is
    important to see if something goes wrong.
fr: METAFONT envoie beaucoup de verbiage sur stdout. La plupart du temps,
    c'est sans importance, sauf lorsque quelque chose se passe mal.

en: MfShowErr
fr: Montrer les erreurs METAFONT

en: FoundryName
fr: Fondeur

en: Name used for foundry field in bdf
    font generation
fr: Nom utilisé pour le champ 'Fondeur'
    lors de la génération des fontes BDF

en: Name used for Vendor ID field in
    ttf (OS/2 table) font generation.
    Must be no more than 4 characters
fr: Nom utilisé comme 'Identifiant de vendeur', pour
    la génération de fonte TTF (table OS/2).
    Quatre caractères maximum

en: TTFFoundry
fr: Fondeur TTF

en: FontForge will use this namelist when assigning
    glyph names to code points in a new font.
fr: Liste de noms utilisés par FontForge lors de la
    création d'une nouvelle fonte.

en: NewFontNameList
fr: Nommage des nouvelles fontes

en: Once upon a time, Adobe assigned PUA (public use area) encodings
    for many stylistic variants of characters (small caps, old style
    numerals, etc.). Adobe no longer believes this to be a good idea,
    and recommends that these encodings be ignored.
    
     The assignments were originally made because most applications
    could not handle OpenType features for accessing variants. Adobe
    now believes that all apps that matter can now do so. Applications
    like Word and OpenOffice still can't handle these features, so
     fontforge's default behavior is to ignore Adobe's current
    recommendations.
    
    Note: This does not affect figuring out unicode from the font's encoding,
    it just controls determining unicode from a name.
fr: Il y a très longtemps, Adobe assigna des codages dans la PUA (Zone
    d'usage public), pour de nombreuses variantes stylistiques des caractères:
    petites capitales, chiffres à l'ancienne, etc... Adobe ne soutient plus
    que ce soit une bonne idée et recommande d'ignorer ces codages.
    
    Ces assignations existaient parce que peu d'applications savaient utiliser
    les fonctions OpenType pour accèder à ces variantes. Adobe pense maintenant
    que toutes les applis consciencieuses devraient savoir le faire.
    Mais Word et OpenOffice entre autres ne savent toujours pas. C'est pourquoi
    par défaut FontForge ignore la recommandation courante d'Adobe.
    
    Note: ceci ne concerne pas le codage Unicode issu du codage de la fonte.
    Cela détermine seulement comment trouver le code Unicode d'après le nom.

en: RecognizePUANames
fr: Utiliser le codage PUA

en: Allow the full unicode character set in glyph names.
    This does not conform to adobe's glyph name standard.
    Such names should be for internal use only and
    should NOT end up in production fonts.
fr: Utiliser l'ensemble des noms de caractères Unicode.
    Ceci n'est pas conforme au standard Adobe de nommage.
    Ces noms ne devraient être utilisés qu'en interne et ne
    devraient pas rester dans les fontes libérées en production.

en: UnicodeGlyphNames
fr: Noms de glyphe Unicode

en: If specified this should be a space separated list of integers each
    less than 16777216 which uniquely identify your organization
    FontForge will generate a random number for the final component.
fr: Si spécifiée, doit être une liste d'entiers séparés par des espaces, tous
    inférieurs à 16777216, qui identifie votre organisation de manière unique.
    FontForge génèrera un nombre aléatoire pour la dernière valeur.

en: XUID-Base
fr: Base-XUID

en: AskBDFResolution
fr: Demander la résolution BDF

en: When generating a set of BDF fonts ask the user
    to specify the screen resolution of the fonts
    otherwise FontForge will guess depending on the pixel size.
fr: Lors de la création d'un jeu de fontes BDF,
    FontForge doit-il demander la résolution écran, ou
    la deviner en fonction de la taille du pixel ?

en: AutoHint
fr: Hints automatiques

en: AutoHint changed glyphs before generating a font
fr: Calculer les hints des glyphes modifiés avant de créer une fonte

en: FontForge will place vertical or horizontal hints to describe the bounding boxes of suitable glyphs.
fr: FontForge mettra des hints verticaux ou horizontaux pour définir
    les boîtes englobantes des glyphes appropriés.

en: HintBoundingBoxes
fr: Hint sur limites du cadre englobant

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the ends of diagonal stems.
fr: FontForge mettra des hints verticaux ou horizontaux
    aux extrémités des traits diagonaux

en: HintDiagonalEnds
fr: Hint aux extrémités des diagonales

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the intersections of diagonal stems.
fr: FontForge mettra des hints verticaux ou horizontaux
    aux intersections des traits diagonaux

en: HintDiagonalInter
fr: Hint aux intersections des diagonales

en: DetectDiagonalStems
fr: Détection des tiges diagonales

en: FontForge will generate diagonal stem hints, which then can be used by the AutoInstr command.
fr: FontForge produira des hints pour les tiges diagonales,
    au profit de la commande d'auto instructions

en: MS has changed (in August 2006) the inner workings of their Indic shaping
    engine, and to disambiguate this change has created a parallel set of script
    tags (generally ending in '2') for Indic writing systems. If you are working
    with the new system set this flag, if you are working with the old unset it.
    (if you aren't doing Indic work, this flag is irrelevant).
fr: MS a changé (en aout 2006), le fonctionnement interne de leur moteur de
    mise en forme pour l'Indic, et pour éviter toute ambiguïté, a créé un
    nouvel ensemble de balises de langue Indic (finissant par 2 en général).
    Si vous travaillez avec ce nouveau système, cochez OUI. Si vous travaillez
    avec les anciennes écritures cochez NON. (si vous n'utilisez pas d'écriture
    Indic, cette valeur est indifférente).

en: UseNewIndicScripts
fr: Nouvelles écritures Indic

note: GT: The following strings have no spaces and an odd capitalization GT: this is because these strings are used in two different ways, one GT: translated (which the user sees, and should probably have added spaces, GT: and one untranslated which needs the current odd format
en: ResourceFile
fr: Fichier de ressources

en: When FontForge starts up, it loads the user interface theme from
    this file. Any changes will only take effect the next time you start FontForge.
fr: Lorsque FontForge démarre, il charge le thème de l'interface utilisateur à partir de
    ce fichier. Toute modification ne prendra effet que la prochaine fois que vous démarrerez FontForge.

en: Show splash screen on start-up
fr: Afficher l'écran d'accueil au démarrage

en: SplashScreen
fr: Écran d'accueil

en: GlyphAutoGoto
fr: Saut auto vers glyphe

en: Typing a normal character in the glyph view window changes the window to look at that character
fr: Saisir un caractère dans la fenêtre de glyphe montre automatiquement ce caractère

en: OpenCharsInNewWindow
fr: Nouvelle fenêtre par caractère

en: When double clicking on a character in the font view
    open that character in a new window, otherwise
    reuse an existing one.
fr: En double cliquant sur un caractère dans la fenêtre de fonte,
    afficher le caractère dans une nouvelle fenêtre (ou réutiliser
    une fenêtre existante).

en: ArrowMoveSize
fr: Taille du déplacement sur flèche

en: The number of em-units by which an arrow key will move a selected point
fr: Nombre de cadratin dont les touches de flèche de déplacement
    vont bouger le point sélectionné

en: ArrowAccelFactor
fr: Facteur d'accélération sur flèche

en: Holding down the Shift key will speed up arrow key motion by this factor
fr: Maintenir la touche Maj accélérera le mouvement produit par la flèche de déplacement par ce facteur

en: SnapDistance
fr: Distance de magnétisme

en: When the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
fr: Spécifie la distance de magnétisme à proximité
    d'une ligne pertinente (ligne de base, chasse,
    grille, courbes, etc...), à partir de laquelle
    le pointeur de la souris sera attiré.

en: StopAtJoin
fr: Arrêt aux jonctions

en: When dragging points in the outline view a join may occur
    (two open contours may connect at their endpoints). When
    this is On a join will cause FontForge to stop moving the
    selection (as if the user had released the mouse button).
    This is handy if your fingers are inclined to wiggle a bit.
fr: Lorsque vous glissez des points dans la fenêtre de glyphe, une jonction
    peut se produire (deux contours ouverts se touchent à leurs extrémités).
    Si cette case est cochée, FontForge arrètera alors la sélection
     (comme si vous aviez relâché le bouton de la souris).
    C'est pratique si vos doigts ont un peu tendance à trembler...

en: Figure out flex hints after every change
fr: Recalculer les hints flex après chaque modification

en: UpdateFlex
fr: Mise à jour des Flex

en: Display rulers in the Outline Glyph View
fr: Montre les règles dans la fenêtre de glyphe

en: Can't insert 'cvt'
fr: Impossible d'insérer 'cvt'

en: There already exists a 'cvt' table, perhaps legacy. FontForge can use it, but can't make any assumptions on values stored there, so generated instructions will be of lower quality. If legacy hinting is to be scrapped, it is suggested to clear the `cvt` and repeat autoinstructing.
fr: Il y a déjà une table 'cvt', peut-être un héritage. FontForge peut l'utiliser, mais ne peut pas faire des hypothèses sur les valeurs qui y sont stockées, des instructions ainsi générées seront de qualité inférieure. Si le hinting hérité doit être mis au rebut, il est suggéré d'effacer la table `cvt` et de répéter autoinstructing.

en: Can't insert 'fpgm'
fr: Impossible d'insérer 'fpgm'

en: There exists a 'fpgm' code that seems incompatible with FontForge's. Instructions generated will be of lower quality. If legacy hinting is to be scrapped, it is suggested to clear the `fpgm` and repeat autoinstructing. It will be then possible to append user's code to FontForge's 'fpgm', but due to possible future updates, it is extremely advised to use high numbers for user's functions.
fr: Il y a un code «fpgm» qui semble incompatible avec FontForge. Les instructions générées seront de qualité inférieure. Si le hinting hérité doit être mis au rebut, il est suggéré d'effacer le code `fpgm` et répéter autoinstructing. Il sera alors possible d'ajouter le code de l'utilisateur au code 'fpgm' de FontForge  mais en raison de mises à jour futures possibles, il est très conseillé d'utiliser un nombre élevé pour les fonctions de l'utilisateur.

en: Can't insert 'prep'
fr: Je ne peux insérer 'prep'

en: There exists a 'prep' code incompatible with FontForge's. It can't be guaranteed it will work well. It is suggested to allow FontForge to insert its code and then append user's own.
fr: Il y a un code 'prep' incompatible avec FontForge. Il n'y a pas de garantie qu'il va bien fonctionner. Il est suggéré de permettre à FontForge d'insérer son code et puis d'ajouter celui de l'utilisateur.

en: Can't instruct this glyph
fr: Impossible d'ajouter des instructions à ce glyphe

en: TrueType does not support mixed references and contours.
    If you want instructions for %.30s you should either:
     * Unlink the reference(s)
     * Copy the inline contours into their own (unencoded
        glyph) and make a reference to that.
fr: TrueType ne supporte pas les références et les contours mixtes.
    Si vous voulez des instructions pour %.30s vous devez soit:
      * Dissocier la (ou les) référence (s)
      * Copier les contours intérieurs dans leur propre glyphe
         (non-encodé) et faire référence à cela.

en: TrueType does not support references which
    are scaled by more than 200%%.  But %1$.30s
    has been in %2$.30s. Any instructions
    added would be meaningless.
fr: TrueType ne supporte pas des réféfrences 
    mises à l'échelle par plus de 200%%. Mais %1$.30s
    à été dans %2$.30s. Toutes instructions
    ajoutées seraient dénuées de sens.

en: Too many subroutines. We can deal with at most 14 (0-13)
fr: Trop de sous-routines. Nous pouvons en traiter au plus 14 (0-13)

en: Warning: Byte swapped font mark in palm font.
fr: Attention : Signe avec permutation d'octet dans la fonte Palm.

en: Warning: Font Bucket version 4 treated as 0.
fr: Attention : Version 4 de Font Bucket traité comme 0.

en: Bad Metrics
fr: Métriques incorrectes

en: Only the first 256 glyphs in the encoding will be used
fr: Seulement les 256 premiers glyphes du codage seront utilisés

en: One of the fonts %1$d,%2$d is missing glyph %3$d
fr: Une des fontes %1$d, %2$d manque le glyphe %3$d

en: In font %1$d the glyph %2$.30s either starts before 0, or extends after the advance width or is above the ascent or below the descent
fr: Dans la fonte %1$d, le glyphe %2$.30s commence avant 0, ou se prolonge après la chasse ou est supérieur à l'ascent ou est inférieur à la descent.

en: In font %1$d the advance width of glyph %2$.30s does not scale the base advance width properly, it shall be forced to the proper value
fr: Dans la fonte %1$d, la chasse du glyphe %2$.30s ne se met pas à l'échelle avec la chasse de base correctement, elle sera forcé à la valeur correcte.

en: Advance width of glyph %.30s must be less than 127
fr: La chasse du glyphe %.30s doit être inférieure à 127

en: One of the bitmap fonts specified, %1$d, is not an integral scale up of the smallest font, %2$d (or is too large a factor)
fr: Une des fontes bitmap spécifiées, %1$d, n'est pas un agrandissment entier de la plus petite fonte, %2$d (ou est un trop agrandie)

en: Unexpected density
fr: Densité inattendue

en: Multiple-Density Font
fr: Police à densités multiples

en: High-Density Font
fr: Police haute densité

en: Single and Multi-Density Fonts
fr: Polices à densité simple ou multiple

en: Single and High-Density Fonts
fr: Polices à simple et haute densité

en: Choose a file format...
fr: Choisir un format de fichier...

en: What type(s) of palm font records do you want?
fr: Quel(s) type(s) de documents de fonte Palm voulez-vous?

en: Compressed object container is itself a compressed object
fr: Le conteneur d'objet comprimé est lui-même un objet comprimé

en: Flate decompression failed.
fr: Échec de la décompression!

en: A pdf stream object may not be a compressed object
fr: Un objet de flux pdf ne peut pas être un objet comprimé

en: A pdf stream object is missing a Length attribute
fr: L'attribut Longueur manque à l'objet de flux pdf

en: Unsupported decode filter parameters : %s
fr: Paramètres de filtre de décodage non supportés : %s

en: Unsupported filter: %s
fr: Filtre non supporté: %s

note: GT: NaN is a concept in IEEE floating point which means "Not a Number" GT: it is used to represent errors like 0/0 or sqrt(-1).
en: Bad number, infinity or nan: %s
fr: Valeur incorrecte, infinie ou NaN : %s

en: No mark in ] (close array)
fr: Pas de signe dans ] (tableau fermé)

en: Syntax error while parsing type3 glyph: %s
fr: Erreur de syntaxe lors de l'analyse du glyphe de type3: %s

en: Syntax error while parsing pdf graphics
fr: Erreur de syntaxe lors de l'analyse des graphiques PDF

en: Syntax error while parsing pdf graphics: Page with no Contents
fr: Erreur de syntaxe lors de l'analyse des graphiques PDF: la page n'a pas de contenu

en: Syntax errors while parsing ToUnicode CMap
fr: Erreurs de syntaxe lors de l'analyse de la fonction CMap ToUnicode

en: Syntax errors while parsing Type3 font headers
fr: Erreurs de syntaxe lors de l'analyse des entêtes de la fonte de Type3

en: The font %s is one of the standard fonts. It isn't actually in the file.
fr: La fonte %s est une des fontes standard.  Elle n'est pas dans le fichier.

en: Unable to parse the pdf objects that make up %s
fr: Impossible d'analyser les objets pdf qui composent %s

en: Doesn't look like a valid pdf file, couldn't find xref section
fr: Cela ne ressemble pas à un fichier pdf valide, je ne peux trouver la section xref

en: This pdf file contains an /Encrypt dictionary, and FontForge does not currently
    support pdf encryption
fr: Le fichier pdf contient un dictionnaire chiffré, et FontForge ne prend pas en
    charge le cryptage pdf pour le moment

en: This pdf file has no fonts
fr: Ce fichier pdf n'a pas de fontes

en: This pdf file has no pages
fr: Ce fichier pdf n'a pas de page

en: There are %d pages in this file, which do you want?
fr: Il y a %d pages dans ce fichier, laquelle voulez-vous?

en: Pick a page
fr: Choisissez une page

en: Internal Err: Unable to put data back into file
fr: Erreur interne : Impossible de remettre les données dans le fichier

en: Invalid hex digit in sfnts array
fr: Chiffre hexadécimal invalide dans le tableau sfnts

en: Invalid character outside of string in sfnts array
fr: Caractère invalide à l'extérieur d'une chaîne dans le tableau sfnts

en: Index too big (must be <%d) "%s
fr: Index trop grand (doit être <%d) "%s

en: Didn't understand "%s" inside subs def'n
fr: Je n'ai pas compris "%s" à l'intérieur de la définiton de sous-routine

en: No name for CharStrings dictionary "%s
fr: Aucun nom pour le dictionnaire CharStrings "%s

en: Too many entries in CharStrings dictionary "%s
fr: Trop d'entrées dans le dictionnaire CharStrings "%s

en: Didn't understand "%s" in font info
fr: Je n'ai pas compris "%s" dans l'info de la fonte

en: Ignoring duplicate /CharStrings entry
fr: J'ignore les entrées CharStrings en double

en: Ignoring duplicate /Subrs entry
fr: J'ignore les entrées de sous-routines en double

en: This font contains a "UniqueId" variable, but the correct name for it is
    	"UniqueID" (postscript is case concious)
fr: Cette police contient une variable "UniqueId", mais le nom correct est
    	"UniqueID" (postscript est sensible à la casse)

en: Didn't understand "%s" in blended font defn
fr: Je n'ai pas compris "%s" dans la définition de la fonte mixte

en: Bad CharString. Does not include lenIV bytes.
fr: CharString incorrect.  N'inclue pas d'octet lenIV.

en: Duplicate definition of subroutine %d
fr: Sous-routine %d définie en double

en: Didn't understand "%s" while adding info to private subroutines
fr: Je n'ai pas compris "%s" lors de l'ajout de l'information aux sous-routines privées

en: Shouldn't be in addinfo "%s
fr: Cela ne devrait pas être dans addinfo "%s

en: Invalid FD (%d) assigned to CID %d.
fr: FD (%d) invalide assigné au CID %d.

en: Bad CID offset for CID %d
fr: Décalage CID incorrect pour le CID %d

en: Failed to parse the StartData command properly
fr: Échec lors de l'analyse de la commande StartData

en: Failed to parse the StartData command properly, bad count
fr: Échec lors de l'analyse de la commande StartData, compte incorrect

en: Cannot open a temporary file
fr: Impossible d'ouvir un fichier temporaire

en: Cannot open %s
fr: Impossible d'ouvir %s

en: The truetype encoding specified by platform=%d specific=%d (which we map to %s) is not supported by your version of iconv(3).
fr: Le codage trruetype spécifié par platform=%d specific=%d (que nous associons à %s) n'est pas supporté par votre version de iconv(3).

en: Unexpected values for binsearch header. Based on the number of tables I
     expect searchRange=%d (not %d), entrySel=%d (not %d) rangeShift=%d (not %d)
fr: Valeurs inattendues pour l'entête binsearch.  Selon le nombre de tables, je
     m'attends à searchRange=%d (pas %d), entrySel=%d (pas %d) rangeShift=%d (pas %d)

en: An sfnt file must contain SOME tables, but this one does not.
fr: Un fichier sfnt doit contenir DES tables, mais celui-ci n'en a pas.

en: An sfnt file may contain a large number of tables, but this one has over 1000
     and that seems like too many
fr: Un fichier sfnt peut contenir un grand nombre de tables, mais celui-ci en a plus de 1000.
     Cela semble trop.

en: Table tags should be in alphabetic order in the font header
     but '%c%c%c%c', appears after '%c%c%c%c'.
fr: Les balises de la table devraient être en ordre alphabétique dans l'entêtre de la fonte
     mais '%c%c%c%c', apparaît après '%c%c%c%c'.

en: Same table tag, '%c%c%c%c', appears twice in sfnt header
fr: La même balise '%c%c%c%c' apparaît deux fois dans l'entêtre sfnt de la table.

en: Tables '%c%c%c%c' and '%c%c%c%c' overlap
fr: Les tables '%c%c%c%c' et '%c%c%c%c' se chevauchent

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file.
fr: La table '%c%c%c%c' s'étend au-delà de la fin de fichier.

en: File checksum is incorrect.
fr: Somme de contrôle du fichier incorrect.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad checksum.
fr: La table '%c%c%c%c' a une somme de contrôle incorrecte.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be even.
fr: La table '%c%c%c%c' est de longueur incorrecte, elle doit être paire.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 54 but is %d.
fr: La table '%c%c%c%c' est de longueur incorrecte, elle doit être 54 mais est de %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 36 but is %d.
fr: La table '%c%c%c%c' a une longueur incorrecte, elle doit être 36 mais est de %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 32 or 6 but is %d.
fr: La table '%c%c%c%c' est de longueur incorrecte, elle doit être 32 mais est de %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 78, 86 or 96 but is %d.
fr: La table '%c%c%c%c' est de longueur incorrecte, elle doit être 78, 86 ou 96 mais est de %d.

en: Missing required table: "head"
fr: Table manquante requise : "head'

en: Missing required table: "hhea"
fr: Table manquante requise : "hhea"

en: Missing required table: "maxp"
fr: Table manquante requise : "maxp"

en: Missing required table: "post"
fr: La table "post" requise est manquante

en: Missing required table: "name"
fr: La table "name" requise est manquante

en: Missing required table: "loca"
fr: Table manquante requise : "loca"

en: Missing "OS/2" table
fr: Table "OS/2" manquante

en: Missing required table: "glyf"
fr: Table manquante requise : "glyf"

en: This font contains neither "CFF " nor "glyf"/"loca" tables
fr: Cette fonte contient ni la table "CFF" ni les tables "glyf"/"loca"

en: accent attachment table
fr: table de placement des accents

en: axis variation table
fr: table de variation des axes

en: Baseline table (OT version)
fr: table de lignes de base (Version OT)

en: bitmap data table (AAT version)
fr: table de données bitmap (version AAT)

en: BDF bitmap properties table
fr: table des propriétés bitmap BDF

en: bitmap font header table
fr: table d'entêtre de fonte bitmap

en: bitmap location table (AAT version)
fr: table d'emplacement bitmap (version AAT)

en: baseline table (AAT version)
fr: table de lignes de base (version AAT)

en: PostScript font program (Compact Font Format)
fr: Programme de fonte PostScript (format de fonte compact)

en: Obsolete table for a type1 CID keyed font
fr: Table obsolète pour une fonte CID à clé de type1

en: character code mapping table
fr: table de mappage des codes de caractères

en: CVT variation table
fr: table de variation CVT

en: control value table
fr: table de valeur de contrôle

en: digital signature table
fr: table de signature numérique

en: bitmap data table (OT version)
fr: table de données bitmap (version OT)

en: bitmap location table (OT version)
fr: table d'emplacement bitmap (version OT)

en: embedded bitmap scaling control table
fr: table de contrôle de l'échelle des bitmaps incorporées

en: electronic end user license table
fr: table de licence d'utilisateur

en: font descriptor table
fr: table de descripteur de fonte

en: layout feature table
fr: table d'agencement

en: SIL Graphite layout feature table
fr: table d'agencement SIL Graphite

en: FontForge time stamp table
fr: table de timestamp de FontForge

en: font metrics table
fr: table de métriques de fonte

en: font program table
fr: table de programme de fonte

en: font variation table
fr: table de variation de fonte

en: grid-fitting and scan-conversion procedure table
fr: table d'ajustement à la grille et de procédure de conversion des scans

en: glyph definition table
fr: table de définition de glyphe

en: Graphite glyph attribute table
fr: table d'attributs de glyphe Graphite

en: Graphite glyph location in Glat table
fr: Emplacement de glyphe Graphite dans la table Glat

en: glyph outline table
fr: table de contour de glyphe

en: glyph positioning table
fr: table de positionnement de glyphe

en: glyph variation table
fr: table de variation de glyphe

en: glyph substitution table
fr: table de substitition de glyphe

en: horizontal device metrics table
fr: table de métriques périphériques horizontales

en: font header table
fr: table d'entête de fonte

en: horizontal header table
fr: table d'entête horizontale

en: horizontal metrics table
fr: table de métriques horizontales

en: horizontal style table
fr: table de style horizontal

en: justification table (AAT version)
fr: table de justification (version AAT)

en: justification table (OT version)
fr: table de justification (version OT)

en: kerning table
fr: table de crénage

en: ligature caret table
fr: table de coupures de ligatures ('ligature caret')

en: glyph location table
fr: table de positionnement des glyphes

en: linear threshold table
fr: table de seuil linéaire

en: math table
fr: table MATH

en: maximum profile table
fr: table de profile maximum

en: Multi-Master table, obsolete
fr: table Multi-Maître, obsolète

en: metamorphosis table
fr: table de métamorphose

en: extended metamorphosis table
fr: table de métamorphose étendue

en: name table
fr: table de nom

en: optical bounds table
fr: table des limites optiques

en: OS/2 and Windows specific metrics table
fr: Table de métriques spécifiques à OS/2 et Windows

en: PCL 5 data table
fr: Table de données PCL 5

en: FontForge font debugging table
fr: Table de débogage de fonte FontForge

en: glyph name and PostScript compatibility table
fr: table de noms de glyphe et de compatibilité PostScript

en: control value program table
fr: table de programme de contrôle de valeur

en: properties table
fr: table des propriétés

en: SIL Graphite rule table
fr: table de règles SIL Graphite

en: (unspecified) SIL Graphite table
fr: table SIL Graphite (non spécifiée)

en: unknown SIL table
fr: table SIL inconnue

en: TeX table
fr: Table ΤεΧ

en: tracking table
fr: Table de suivi

en: Obsolete table for a type1 font
fr: Table obsolète pour une fonte de type1

en: vertical device metrics table
fr: table de métriques périphériques verticales

en: vertical header table
fr: table d'entête verticale

en: vertical metrics table
fr: table de métriques verticales

en: vertical origin table
fr: table d'origine verticale

en: glyph reference table
fr: table de référence de glyphe

en: Nifty, you've got one of the old Apple/Adobe type1 sfnts here
fr: Formidable, vous avez l'un des anciens sfnts type1 d' Apple/Adobe ici

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file and must be ignored.
fr: La table '%c%c%c%c' s'étend au-delà de la fin de fichier et doit être ignoré.

en: The following table(s) in the font have been ignored by FontForge
fr: Le(s) table(s) suivante(s) dans la fonte a(ont) été ignorée(s) par FontForge

en:   Ignoring '%c%c%c%c'
fr:   J'ignore '%c%c%c%c'

en:   Ignoring '%c%c%c%c' %s
fr:   J'ignore '%c%c%c%c' %s

en: This font contains both truetype and PostScript glyph descriptions
      only one will be used.
fr: Cette fonte contient descriptions de glyphe truetype ainsi que PostScript
     Seulement une sera utilisé.

en: This font contains multiple glyph descriptions
      only one will be used.
fr: Cette fonte contient plusieurs descriptions de glyphe
     Seulement une sera utilisé.

en: This font contains both a 'kern' table and a 'GPOS' table.
      The 'kern' table will only be read if there is no 'kern' feature in 'GPOS'.
fr: Cette fonte contient à la fois une table 'kern' et une table GPOS.
      La table 'kern' sera seulement lue s'il n'y a pas de fonctionnalité 'kern' dans GPOS.

en: This font contains both a 'mor[tx]' table and a 'GSUB' table.
      FF will only read feature/settings in 'morx' which do not match features
      found in 'GSUB'.
fr: Cette fonte contient à la fois une table 'mor[tx]' et une table 'GSUB'.
      FF lira seulement les fonctionnalités/paramètres dans 'morx' qui ne correspondent
      pas aux fonctionnalités trouvées dans 'GSUB'.

en: This font contains both a 'BASE' table and a 'bsln' table.
      FontForge will only read one of them ('BASE').
fr: Cette fonte contient à la fois une table de 'BASE' et une table 'bsln'.
      FontForge lira seulement seulement l'une d'entre elles ('BASE').

en: Bad Glyph Count
fr: Nombre de glyphes incorrect

en: Font file has bad glyph count field. maxp says: %d sizeof(loca)=>%d
fr: Ce fichier a un champ 'nombre de glyphes' incorrect. maxp vaut: %d, alors que taille(loca)=%d

en: The fontname begins with the utf8 byte order sequence. This is illegal. %s
fr: Le nom de la fonte commence avec une séquence d'ordre d'octet utf8.  Ceci n'est pas permis.  %s

en: A PostScript name may not be a number
fr: Le nom PostScript ne peut pas être un nombre

en: Bad Font Name
fr: Nom de fonte incorrect

en: The PostScript font name "%.63s" is invalid.
    It should be printable ASCII,
    must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
fr: Le nom de police PostScript "%.63s" est incorrect.
    Il doit être en ASCII imprimable,
    sans (){}[]<>%%/ ni espace
    et doit comporter moins de 63 caracteres

en: Warning: Mac and Unicode entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Mac Unicode String: %s
fr: Attention: Les entrées Mac et Unicode dans la table 'name' diffèrent pour
    la chaîne %s dans la langue %s
     Chaîne Mac: %s
     Chaîne Mac Unicode: %s

en: Warning: Mac string is a subset of the Unicode string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
fr: Attention: La chaîne Mac est un sous-ensemble de la chaîne Unicode dans la table 'name'
     pour les chaînes %s dans la langue %s.

en: Warning: Mac and Windows entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Windows String: %s
fr: Attention: Les entrées Mac et Windows dans la table 'name' sont différentes
    pour la partie '%s' dans la langue '%s'
     nom Mac: %s
     nom Windows: %s

en: Warning: Mac string is a subset of the Windows string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
fr: Attention: La chaîne Mac est un sous-ensemble de la chaîne Windows dans la table 'name'
     pour la chaîne %s dans la langue %s.

en: Use _First
fr: Utiliser le _Premier

en: First to _All
fr: Le premier partout

en: Second _to All
fr: Le second partout

en: Use _Second
fr: Utiliser le _Second

en: Multiple names for language
fr: Noms multiples pour la langue

en: The 'name' table contains (at least) two strings for the %s in language %s, the first '%.12s...' the second '%.12s...'.
    Which do you prefer?
fr: La table 'name' contient (au moins) deux chaînes pour le %s dans la langue %s, la première '%.12s...' la seconde '%.12s...'.
    Laquelle préférez-vous?

en: Bad tt font: contour ends make no sense in glyph %d.
fr: Fonte tt incorrecte: les fins de contour n'ont aucun sens dans le glyphe %d.

en: A point in GID %d is outside the glyph bounding box
fr: Un point dans le GID %d est à l'extérieur de la boîte englobante du glyphe

en:   Subsequent errors will not be reported.
fr:  Les erreurs suivantes ne seront pas signalées.

en: Reached end of file when reading simple glyph
fr: Fin de fichier atteinte lors de la lecture du glyphe simple

en: Empty composite %d
fr: Composite %d vide

en: Bad flags value, implied MORE components at end of glyph %d
fr: Valeur des drapeaux incorrecte. Cela implique que PLUS de composants sont requis à la fin du glyphe %d

en: Reference to glyph %d out of bounds when parsing 'glyf' table.
fr: Référence au glyphe %d hors limites lors de l'analyse de la table 'glyf'.

en: Use-my-metrics flag set on at least two components in glyph %d
fr: Drapeau 'Use-my-metrics' réglé sur au moins deux composants dans le glyphe %d

en: Glyph %d attempts to reference glyph %d which is outside the font
fr: Le glyphe %d tente de faire référence à un glyphe %d qui est à l'extérieur de la fonte

en: Reached end of file when reading composite glyph
fr: Fin de fichier atteinte lors de la lecture du glyphe composite

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the end of the glyf table
fr: Glyphe incorrect (%d), sa définition s'étend au-delà de la fin de la table 'glyf'

en: Bad glyph (%d), its data length is negative
fr: Glyphe incorrect (%d), la longueur de ses données est négative

en: Glyph bounding box data exceeds font bounding box data for GID %d
fr: Les données de la boîte englobante du glyphe excèdent celles de la boîte englobante de la fonte pour le GID %d

en: Bad glyph (%d), disordered 'loca' table (start comes after end)
fr: Glyphe incorrect (%d), table 'loca' en désordre (le début est après la fin)

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the space allowed for it
fr: Glyphe incorrect (%d), sa définition s'étend au-delà de l'espace lui étant alloué

note: GT: The CFF font type contains a thing called a name INDEX, and that INDEX GT: is bad. It is an index of many of the names used in the CFF font. GT: We hope the user will never see this.
en: Bad CFF name INDEX
fr: 'name INDEX' incorrect dans la fonte CFF

en: Unexpected value in dictionary %d
fr: Valeur inattendue dans le dictionnaire %d

note: GT: DICT is a magic term inside CFF fonts, as is INDEX, and I guess CFF and type2
en: FontForge does not support type2 programs embedded in CFF DICT INDICES.
fr: FontForge ne prend pas en charge les programmes de type2 incorporés dans 'CFF DICT INDICES'.

en: Bad subroutine INDEX in cff font.
fr: Sous-routine INDEX incorrect dans la fonte CFF.

en: No argument to operator
fr: Pas d'argument à l'opérateur

en: FontForge does not support synthetic fonts
fr: FontForge ne prend pas en chage les fontes synthétiques

en: FontForge does not support type2 multiple master fonts
fr: FontForge ne supporte pas les polices multi-maîtres de type 2

en: FontForge does not support Chameleon fonts
fr: FontForge ne prend pas en charge les fontes Chameleon

en: Unknown operator in %s: %x
fr: Operateur inconnu dans %s : %x

en: End of file found when reading private dictionary.
fr: Fin de fichier atteinte lors de la lecture du dictionnaire privé.

en: No argument to operator %d in private dict
fr: Pas d'argument à l'opérateur %d dans le dictionnaire privé

en: Bad sid %d (must be less than %d)
fr: sid %d erroné (doit être moins que %d)

en: Unexpected encoding format in cff: %d
fr: Format de codage inattendu dans cff : %d

en: Unexpected charset format in cff: %d
fr: Format de jeu de caractères inattendu dans cff : %d

en: Bad fdselect
fr: Fdselect erroné

en: Didn't understand format for fdselect %d
fr: Je n'ai pas compris le format pour fdselect %d

en: CFF version mismatch
fr: Mauvaise version CFF

en: In %s, the advance width (%d) for glyph %s is greater than the maximum (%d)
fr: Dans %s, la chasse (%d) du glyphe %s est supérieure à la valeur maximale (%d)

en: In GID %d the advance width (%d) is greater than the stated maximum (%d)
fr: Dans GID %d, la chasse (%d) est supérieure à la valeur maximale indiquée (%d)

en: In %s, in glyph %s, 'CFF ' advance width (%d) and
      'hmtx' width (%d) do not match. (Subsequent mismatches will not be reported)
fr: Dans %s, dans le glyphe %s, la chasse 'CFF' (%d) et
     la chasse 'hmtx' (%d) ne correspondent pas. (les inadéquations ultérieures ne seront pas signalées)

en: In GID %d, 'CFF ' advance width (%d) and 'hmtx' width (%d) do not match.
      (Subsequent mismatches will not be reported)
fr: Dans GID %d, la chasse 'CFF' (%d) la chasse 'htmx' (%d) ne correspondent pas.
      (les inadéquations ultérieures ne seront pas signalées)

en: Invalid ttf hmtx table (or hhea), numOfLongMetrics is 0
fr: Table htmx (ou hhea) ttf invalide, 'numOfLongMetrics' est 0

en: Invalid ttf vmtx table (or vhea), numOfLongVerMetrics is 0
fr: Table vmtx (ou vhea) ttf invalide, 'numOfLongVerMetrics' est 0

en: Bad encoding information in 'cmap' table.
fr: Information de codage incorrecte dans la table 'cmap'

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has an unsupported format %d.
fr: Le format %3$d de la sous-table de codage pour platform=%1$d, specific=%2$d n'est pas pris en charge.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has a 0 length subtable.
fr: La sous-table de codage pour platform=%d, specific=%d est de longueur 0.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d (which must be 14)
    has an unsupported format %d.
fr: La sous-table de codage pour platform=%d, specific=%d (qui dot être 14)
     est de format %d non pris en charge.

en: No glyph with unicode U+%05x in font
fr: Pas de glyphe avec unicode U+%05x dans la fonte

en: GID out of range (%d) in format 14 'cmap' subtable
fr: GID hors intervalle (%d) dans la sous-table 'cmap' de format 14

en: Script|Japanese
fr: Japonais

en: Script|Korean
fr: Coréen

en: Script|Roman
fr: Latin

en: Script|Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

note: GT: Don't ask me what RSymbol means, I don't know either. It's in apple's GT:  docs though
en: Script|Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Script|Devanagari
fr: Dévanagari

en: Script|RSymbol
fr: Symbole de marque déposée

en: Script|Gurmukhi
fr: Gourmoukhi

en: Script|Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Script|Central European
fr: Européen central

en: Unicode 2.0+, BMP only
fr: Unicode 2.0+, PMB seulement

en: Unicode 2.0+, all planes
fr: Unicode 2.0+, tous les plans

en: "Symbol"
fr: "Symbole"

en: ISO (Deprecated)
fr: ISO (Obsolète)

en: MicroSoft
fr: Microsoft

en: Custom
fr: Personnalisé

en: FreeType internals
fr: FreeType internes

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Pick a CMap subtable
fr: Choisissez une sous-table CMap

en: Could not find any valid encoding tables
fr: Aucune table de codage valide trouvée

en: Could not find a usable encoding table
fr: Impossible de trouver une table de codage utilisable

en: Attempt to encode missing glyph %d to %d (0x%x)
fr: Tentative de codage du glyphe manquant %d à %d (0x%x)

en: Multiple glyphs map to the same unicode encoding U+%04X, only one will be used
fr: Plusieurs glyphes pour le même codage U+%04X, un seul sera utilisé

en: Glyph index out of bounds. Was %d, must be less than %d.
     In attempt to associate a glyph with encoding %x in segment %d
     with platform=%d, specific=%d (in 'cmap')
fr: Index de glyphe hors limites. Il est %d mais doit être moins que %d.
     En tentant d'associer un glyphe avec codage %x dans le segment %d
     avec patform=%d, specific=%d (dans la table 'cmap')

en: Use of a range offset of 0xffff to mean a missing glyph in cmap table
fr: L'utilisation d'un intervalle de décalage de 0xffff signifie un glyphe manquant dans la table 'cmap'

en: Bad font: Encoding data out of range.
fr: Fonte incorrecte : valeur de codage hors bornes

en: Windows will reject fonts with an OS/2 version number of 0
fr: Windows rejetera les fontes avec un numéro de version OS/2 de 0

en: Windows will reject otf (cff) fonts with an OS/2 version number of 1
fr: Windows rejetera les fontes otf (cff) avec un numéro de version OS/2 de 1

en: Reading Names
fr: Lecture des noms

en: Glyph %d is called ".notdef", a singularly inept choice of name (only glyph 0
     may be called .notdef)
    FontForge will rename it.
fr: Le glyphe %d est appelé ".notdef", un choix particulièrement inepte:
    seul le glyphe 0 peut s'appeler ainsi. FontForge va le renommer.

en: Invalid point match. Point would be after this reference.
fr: Correspondance de point invalide. Un point serait après cette référence.

en: Could not match points in composite glyph (%d to %d) when adding %s to %s
fr: Impossible de faire correspondre les points dans le glyphe composite (%d à %d) lors de l'ajout de %s à %s

en: Fixing up References
fr: Traitement des références

en: Unlikely length for table, so I'm ignoring it. %u
fr: Longueur improbable pour la table, donc je l'ignore. %u

en: This font contains both a TrueType 'glyf' table and an OpenType 'CFF ' table. FontForge can only deal with one at a time, please pick which one you want to use
fr: Cette fonte contient à la fois une table TrueType 'glyf' et une table OpenType 'CFF '. FontForge ne peut en utiliser qu'une à la fois, aussi il faut choisir :

en: No (useable) bitmap strikes in this TTF font: %s
fr: Pas de matrice de bitmap (utilisable) dans cette fonte TTF : %s

en: No Bitmap Strikes
fr: Pas de matrice de bitmap

en: The names 'alefmaksurainitialarabic' and 'alefmaksuramedialarabic' in the Adobe Glyph List disagree with Unicode.  The use of these glyph names is therefore discouraged.
fr: Les noms  'alefmaksurainitialarabic' et 'alefmaksuramedialarabic'  dans la liste de Glyphe Adobe est en désaccord avec Unicode. L'utilisation de ces noms de glyphe est donc déconseillée.

en: The glyph named %.30s is mapped to U+%04X.
    But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
fr: Le glyphe nommé %.30s est mappé en U+%04X.
    Son nom indique qu'il devrait être mappé en U+%04X.

en: A point in %s is outside the font bounding box data.
fr: Un point dans %s est à l'extérieur des données de la boîte englobante de la fonte.

en: The advance width of %s (%d) does not match the font's advanceWidthMax (%d) and this is a fixed pitch font
fr: La chasse de %s (%d) ne correspond pas à la chasse max (%d) et ceci est une fonte à espacement fixe

en: Invalid font count in TTC %s.
fr: Compte de fonte invalide dans le TTC %s.

en: Bad Apple Kern Class
fr: Classe de crénage Apple incorrecte

en: Class index out of range %d (must be <%d)
fr: Index de classe hors limites %d (doit être <%d)

en: GID out of range.
fr: Valeur GID hors limites.

en: coverage table extends beyond end of table
fr: La table de couverture s'étend au-delà de la fin de table

en: Bad count.
fr: Compte incorrect.

en: End of file found in coverage table.
fr: Fin de fichier atteinte dans la table de couverture.

en: Bad coverage table. Glyph %d out of range [0,%d)
fr: Table de couverture incorrecte. Le glyphe %d est hors intervalle [0,%d)

en: Bad coverage table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
fr: Table de couverture incorrecte. L'intervalle %d-%d de glyphe est hors intervalle [0,%d)

en: Bad format for coverage table %d
fr: Format de la table de couverture %d incorrect

en: Bad class def table. start=%d cnt=%d, max glyph=%d
fr: Table de définition de classe incorrecte. start=%d cnt=%d, max glyph=%d

en: Class definition sub-table extends beyond end of table
fr: La sous-table de définition de classe s'étend au-delà de la fin de table

en: Bad class def table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
fr: Table de définition de classe incorrecte. L'intervalle %d-%d de glyphe est hors intervalle [0,%d)

en: Unknown class table format: %d
fr: Format de table de classe inconnu : %d

en: Nonsensical class assigned to a glyph-- class=%d is too big. Glyph=%d
fr: Classe absurde assignée au glyphe-- class=%d est trop grand. Glyph=%d

en: Bad device table
fr: Table de périphériques incorrecte

en: Bad pair position: glyphs %d & %d should have been < %d
fr: Paire de position incorrecte: les glyphes %d & %d devraient avoir été  < %d

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d should have been < %d
fr: Paire de crénage incorrecte: les glyphes %d & %d devraient avoir été  < %d

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad pairwise kerning table, ignored
fr: Table de crénage par paire incorrecte ignorée

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad kerning class table, ignored
fr: T able de crénage invalide ignorée.

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad cursive alignment table, ignored
fr: Table d'alignement de cursive incorrecte ignorée

en: Cursive-%d
fr: Cursive- %d

en: Bad mark table.
fr: Table de signes incorrecte.

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table
fr: Classe hors limites dans la sous-table de signes GPOS

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table for mark %.30s
fr: Classe hors limites dans la sous-table de signes GPOS pour la marque %.30s

en: Bad base table.
fr: Table de base incorrecte.

en: Bad ligature base table.
fr: Table de ligature de base incorrecte.

en: Bad ligature anchor count.
fr: Compte d'ancres sur ligature incorrect.

en:  Bad mark attachment table, ignored
fr: Table de signes incorrecte ignorée

en:  Bad simple positioning table, ignored
fr: Table de positionnement simple incorrecte ignorée

en: Attempt to reference lookup %d (within a contextual lookup), but there are
     only %d lookups in %s
fr: Tentative de référer à un lookup %d (à l'intérieur d'un lookup contextuel), mais il y a
    seulement %d lookups dans %s

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual table, ignored
fr:  Table contextuelle incorrecte ignorée

en: Bad contextual or chaining sub table. Glyph %d out of range [0,%d)
fr: Sous-table de contexte ou d'enchainement incorrecte. Glyphe %d hors limite [0,%d]

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d max=%d
fr: Tentative d'appliquer un lookup à un emplacement hors de l'intervalle de
    ce lookup contextuel seq=%d max=%d

en:  Bad contextual chaining table, ignored
fr: Sous-table d'enchainement contextuel incorrecte. Glyphe %d hors limite [0,%d]

en: Unexpected end of file in contextual chaining subtable.
fr: Fin de fichier inattendu dans la sous-table d'enchaînement contextuel.

en: Bad count in context chaining sub-table.
fr: Compte incorrect dans la sous-table d'enchaînement contextuel.

en: Bad class count in contextual chaining sub-table.
fr: Compte de classes incorrect dans la sous-table d'enchaînement contextuel.

en: Bad count in contextual chaining sub-table.
fr: Compte incorrect dans la sous-table d'enchaînement contextuel.

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual substitution table, ignored
fr:  Table de substitution contextuelle incorrecte ignorée

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual chaining substitution table, ignored
fr:  Table d'enchaînement de substittutions contextuelles incorrecte ignorée

en: End of file in context chaining sub-table.
fr: Fin de fichier atteinte dans une sous-table d'enchaînement contextuel.

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d, max=%d
fr: Tentative d'appliquer un lookup à un emplacement hors de l'intervalle de
    ce lookup contextuel seq=%d, max=%d

en: End of file in context chaining subtable.
fr: Fin de fichier atteinte dans une sous-table d'enchaînement contextuel.

en:  Bad simple substitution table, ignored
fr:  Table de substitution unique incorrecte ignorée

en: Bad substitution glyph: GID %d not less than %d
fr: Glyphe de substitution incorrect : GID %d ne peut être moins que %d

en: Unexpected end of file in GSUB sub-table.
fr: Fin de fichier inattendue dans la sous-table GSUB.

en:  Bad multiple substitution table, ignored
fr: Table de substitution multiple incorrected ignorée

en: Coverage table specifies a different number of glyphs than the sub-table expects.
fr: La table de couverture spécifie un nombre différent de glyphes qu'attendu par la sous-table.

en: Bad Multiple/Alternate substitution glyph. GID %d not less than %d
fr: Glyphe de substitution multiple/alternative incorrect. GID %d ne peut être moins que %d

en: Unexpected end of file in GSUB ligature sub-table.
fr: Fin de fichier inattendue dans la sous-table de ligatures GSUB.

en:  Bad ligature table, ignored
fr: Table de ligature incorrecte, ignorée

en: Bad ligature glyph. GID %d not less than %d
fr: Glyphe de ligature incorrect. GID %d ne peut être moins que %d

en: Unlikely count of ligature components (%d), I suspect this ligature sub-
     table is garbage, I'm giving up on it.
fr: Compte improbable de composants ligatures (%d).  Je soupçonne que la sous-table de
    ligatures est pleine d'erreurs.  Je renonce.

en: Bad ligature component glyph. GID %d not less than %d (in ligature %d)
fr: Glyphe de composant ligature incorrect. GID %d ne peut être moins que %d (dans la ligature %d)

en: Bad reverse contextual chaining substitution glyph: %d is not less than %d
fr: Glyphe avec enchaînement de substitutions contextuelles à contresens incorrect: %d ne peut être moins que %d

en: This font, %s, has multiple GPOS 'size' features. I'm not sure how to interpret that. I shall pick one arbitrarily.
fr: Cette fonte, %s, a de multiples fonctionnalités GPOS 'size'. Je ne suis pas certain comment interpréter cela. J'en choisi une arbitrairement.

en: <Untitled>
fr: <Sans titre>

en: This font contains a 'size' feature with a design size and design range but no stylename. That is technically an error, but we'll let it pass
fr: Cette fonte contient une fonctionnalité 'size' avec une taille et une intervalle de conception mais pas de nom de stlyle. C'est techniquement une erreur mais je vais laisser passer ça.

en: The 'size' feature does not seem to follow the standard,
    nor does it conform to Adobe's early misinterpretation of
    the standard. I cannot parse it.
fr: La fonctionnalité 'size' ne semble pas suivre les conventions,
    ni se conformer à l'interprétation erronée précoce du standard par Adobe.
    Je ne peux l'analyser.

en: The 'size' feature of this font conforms to Adobe's early misinterpretation of the otf standard.
fr: La fonctionnalité 'size' se conforme à l'interprétation erronée précoce par Adobe du standard otf.

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature does not contain a valid name id.
fr: Le paramètre nom de la fonctionnalité '%c%c%c%c' ne contient pas un ID de nom valide.

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature has an unlikely version number %d.
fr: Le paramètre nom de la fonctionnalité '%c%c%c%c' a un numéro de version %d improbable.

en: There are multiple name ids naming the '%c%c%c%c' feature
     this is technically legitimate, but fontforge can't handle it.
fr: Il y a de multiples IDs de nom référant la fonctionnalité '%c%c%c%c'.
    C'est techniquement légal mais FontForge ne peut les prendre en charge.

en: Attempt to read script data beyond end of %s table
fr: Tentative de lire les données d'écriture au-delà de la table %s

en: Too many scripts %d
fr: Trop d'écritures : %d

en: End of file when reading scripts in %s table
fr: Fin de fichier atteinte lors de la lecture des écritures dans la table %s

en: End of file in %s table
fr: Fin de fichier atteinte dans la table %s

en: Attempt to read feature data beyond end of %s table
fr: Tentative de lire des données de fonctionnalité au-delà de la fin de la table %s

en: Too many features %d
fr: Trop de fonctionalités : %d

en: End of file when reading features in %s table
fr: Fin de fichier atteinte lors de la lecture des fonctions dans la table %s

en: Attempt to read lookup data beyond end of %s table
fr: Tentative de lire des données de lookup au-delà de la fin de la table %s

en: Too many lookups %d
fr: Trop de lookups : %d

en: End of file when reading lookups in %s table
fr: Fin de fichier atteinte lors de la lecture des lookups dans la table %s

en: Lookup out of bounds in feature table.
fr: Lookup hors limites dans la table de fonctionnalités.

en: Required feature out of bounds in script table.
fr: Fonctionnalité obligatoire hors limite dans la table de scripts.

en: Feature out of bounds in script table.
fr: Fonctionnalité hors limites dans la table de scripts.

en: This font is erroneous: it has a GPOS extension subtable that points to
    another extension sub-table.
fr: Cette fonte est erronée: il y a une sous-table d'extension GPOS qui pointe vers
    un autre sous-table d'extension.

en: Unknown GPOS sub-table type: %d
fr: Type de sous-table GPOS inconnu : %d

en: Subtable extends beyond end of GPOS table
fr: La sous-table s'étend au-delà de la fin de la table GPOS

en: This font is erroneous: it has a GSUB extension subtable that points to
    another extension sub-table.
fr: Cette fonte est erronée: il y a une sous-table d'extension GSUB qui pointe vers
    un autre sous-table d'extension.

en: Unknown GSUB sub-table type: %d
fr: Type de sous-table GSUB inconnu : %d

en: Subtable extends beyond end of GSUB table
fr: La sous-table s'étend au-delà de la fin de la table GSUB

en: MarkClass-%d
fr: Classe de signes %d

en: MarkSet-%d
fr: Classe 'mark' %d

en: !!!! Unknown caret format %d !!!!
fr: !!!! Format de curseur (caret) inconnu : %d !!!!

en: Bad lookup table: format=2 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
fr: Format de table de lookup incorrect: format=2 (%d/%d), premier=%d dernier=%d total de glyphes dans la fonte=%d

en: Bad lookup table: format=4 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
fr: Format de table de lookup incorrect: format=4 (%d/%d), premier=%d dernier=%d total de glyphes dans la fonte=%d

en: Bad lookup table: format=6, first=%d total glyphs in font=%d
fr: Format de table de lookup incorrect: format=6, premier=%d total de glyphes dans la fonte=%d

en: Bad lookup table: format=8, first=%d cnt=%d total glyphs in font=%d
fr: Format de table de lookup incorrect: format=8, premier=%d cnt=%d total de glyphes dans la fonte=%d

en: Invalid lookup table format. %d
fr: Format invalide de la table de lookup. %d

note: GT: This is to give the name to a nested substitution lookup invoked by GT: a statemachine. The %s is the name of the statemachine('s lookup) GT: and the %d is n, where this lookup is the n'th defined for this state GT: machine
en: %s nested-substitutions %d
fr: %s imbriqué-substitution %d

en: subtable
fr: Sous-table

en: Glyph out of bounds in 'prop' table %d
fr: Glyphe hors-limite dans la table 'prop' %d

en: Glyph out of bounds in 'lcar' table %d
fr: Glyphe hors-limite dans la table 'lcar' %d

en: Glyph out of bounds in 'opbd' table %d
fr: Glyphe hors-limite dans la table 'opbd' %d

en: Glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
fr: Glyphe hors-limite dans les tables 'mort'/'morx' %d

en: Substitute glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
fr: Glyphe de substitution hors-limite dans les tables 'mort'/'morx' %d

en: Invalid ligature offset
fr: Décalage de ligature invalide

en: Attempt to make a ligature for glyph %d out of
fr: Vous essayez de créer une ligature  pour le glyphe %d depuis

note: GT: This is a reference to "Much Ado About Nothing". The string should read GT: "A ligature sub-table in Apple's 'mort'/'morx' table is too\ncomplex for me to understand. I shall give up on it.\nYour ligatures may not be complete."
en: In an attempt to process the ligatures of this font, I've concluded
    that the state machine in Apple's mort/morx table is
    (like the learned constable) too cunning to be understood.
    I shall give up on it. Your ligatures may be incomplete.
fr: Une sous-table de ligature dans les tables 'mort'/'morx' d'Apple
    est trop complexe pour ma compréhension.
    Je renonce.
    Vos ligatures peuvent être incomplètes.

en: Attempt to make a ligature for (non-existent) glyph %d out of
fr: Tentative de créer une ligature pour un glyphe (non-existant) %d à l'extérieur de

en: Bad mort ligature table. Not long enough
fr: Table de ligature 'mort' incorrecte.  Elle n'est pas assez longue

en: Bad class in state machine.
fr: Classe incorrecte dans la machine d'état.

en: Bad glyph count in mort table.
fr: Nombre de glyphes incorrect dans la table 'mort'.

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     transitions. Which makes me think there's probably an error
fr: Il me semble qu'il y a une sous-table 'morx' avec plus de 1000
      transitions. Ce qui me fait penser qu'il ya probablement une erreur

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     states. Which makes me think there's probably an error
fr: Il me semble qu'il y a une sous-table 'morx' avec plus de 1000
      états. Ce qui me fait penser que c'est probablement une erreur

en: Unexpected end of file found in morx chain.
fr: Fin de fichier inattendue trouvée dans une chaîne 'morx'.

en: Invalid or unsupported version (0x%x) for 'kern' table
fr: Version invalide or non supportée (0x%x) de la table 'kern'

en: Warning: Unlikely number of subtables (%d) for 'kern' table
fr: Attention : Nombre improbable de sous-tables (%d) dans la table 'kern'

en: In the 'kern' table, a subtable's length does not match the number of kerning pairs.
fr: Dans la table 'kern', la longueur d'une sous-table ne correspond pas au nombre de paires de crénage.

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d mustn't be negative
fr: Paire de crénage incorrecte : les glyphes %d & %d ne doivent pas être négatifs

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d must be less than %d
fr: Paire de crénage incorrecte: les glyphes %d & %d doivent être moins que %d

en: Bad kern pair: glyphs at %d & %d are null
fr: Paire de crénage incorrecte : les glyphes à %d & %d sont nuls

en: Kerning subtable 3 says the glyph count is %d, but maxp says %d
fr: La sous-table de crénage 3 dit que le compte de glyphe est %d, mais celle de 'maxp' dit %d

en: Invalid or unsupported format (%d) for subtable of 'kern' table
fr: Format invalide ou non pris en charge (%d) pour la sous-table de la table 'kern'.

en: End of file in feat table.
fr: Fin de fichier dans la table de fonction.

en: Bad glyph variant subtable of MATH table.
fr: Sous-table de variantes glyphiques incorrecte dans la table MATH.

en: MATH table extends beyond table bounds
fr: La table MATH va au-delà des limites de la table

en: !!!!! Coord count (%d) for '%c%c%c%c' script does not match base tag count (%d) in 'BASE' table
fr: !!!!! Le nombre de coordonnées (%d) pour l'écriture '%c%c%c%c' ne correspond pas au nombre de balises (%d) dans la table 'BASE'

en: !!!!! Bad Base Coord format (%d) for '%c%c%c%c' in '%c%c%c%c' script in 'BASE' table
fr: !!!!! Format des coordonnées de base (%d) incorrect pour '%c%c%c%c' dans l'écriture '%c%c%c%c' dans la table 'BASE'

en: JSTF table is too long.
fr: La table JSTF est trop longue.

en: Bad GID in JSTF extenser table.
fr: GID incorrect dans la table étendue JSTF

en: Lookup index (%d) out of bounds in GSUB from JSTF table.
fr: Index de lookup (%d) hors limites dans la GSUB de la table JSTF.

en: Lookup index (%d) out of bounds in GPOS from JSTF table.
fr: Index de lookup (%d) hors limites dans la GPOS de la table JSTF.

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup. GT:  the %c%c... is the language followed by the script (OT tags)
en: JSTF shrinkage max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
fr: Rétrécissement JSTF max à la priorité %d #%d pour %c%c%c%c dans %c%c%c%c

en: JSTF extension max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
fr: Étirement JSTF max à la priorité %d #%d pour %c%c%c%c dans %c%c%c%c

en: %s subtable %d
fr: %s sous-table de %d

en: Unlikely script count (%d), I suspect the JSTF-
     table is garbage, I'm giving up on it.
fr: Compte d'écritures improbable (%d), je soupçonne que la table
     JSTF est pleine d'erreurs.  Je renonce.

en: End of file found in JSTF table.
fr: Fin de fichier atteinte dans la table JSTF.

en: Unexpected use of bitmap format 5, no metrics are appearant
fr: Utilisation inattendue du format de bitmap 5, pas de métrique sont apparents

en: This font contains bitmaps in the obsolete format 3 (And I can't read them)
fr: Cette fonte contient des bitmaps de format 3 obsolète (et je ne peux les lire)

en: This font contains bitmaps in Apple's compressed format 4 (And I don't support that)
fr: Cette fonte contient des bitmaps du format 4 compressé d'Apple (et je ne le prend pas en charge)

en: This font contains bitmaps in a format %d that I've never heard of
fr: Cette fonte contient des bitmaps dans un format %d que je n'ai jamais vu auparavant

en: Glyph %d in bitmap strike %d pixels refers to a missing glyph (%d)
fr: Les pixels du glyphe %d dans la matrice de bitmap %d réfèrent à un glyphe manquant (%d)

en: Bad format of subtable %d (of %d) in bloc/EBLC of strike with pixelsize=%d. First=%d, last=%d.
fr: Format de la sous-table %d (de %d) incorrect dans le bloc/EBLC de de la matrice avec pixelsize=%d. Premier=%d, dernier%d.

en: Didn't understand index format: %d
fr: Je n'ai pas compris le format d'index: %d

en: Load Bitmap Fonts
fr: Charger une fonte bitmap

en: Do you want to load the bitmap fonts embedded in this true/open type file?
    (And if so, which)
fr: Voulez vous chargez les fontes bitmaps contenues dans
    ce fichier TrueType ou OpenType? Si oui, lesquelles?

en: Saving Bitmap Font(s)
fr: Enregistrement de la (des) fonte(s) bitmap

en: Saving TrueType Font
fr: Enregistrement de la fonte TrueType

en: Hmm, this 'fvar' table has more count/size pairs than I expect
fr: Hmm, cette table 'fvar' a plus de paires que j'attends

en: Hmm, this 'fvar' table has too few count/size pairs, I shan't parse it
fr: Hmm, cette table 'fvar' a trop peu de paires, je ne peux l'analyser

en: Hmm, this 'fvar' table has no axes, that doesn't make sense.
fr: Hmm, cette table 'fvar' n'a pas d'axes, ce qui n'a pas de sens.

en: Hmm, this 'fvar' table has more axes than FontForge can handle.
fr: Hmm, cette table 'fvar' a plus d'axes que FonForge peut gérer.

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an axis, I shan't parse it
fr: Hmm, cette table 'fvar' a un axe de taille inattendue, je ne peux l'analyser

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an instance, I shan't parse it
fr: Hmm, cette table 'fvar' a un cas de taille inattendue, je ne peux l'analyser

en: Hmm, this 'fvar' table is too short
fr: Hmm, cette table 'fvar'  est trop courte

en: Hmm, the axis count in the 'avar' table is different from that in the 'fvar' table.
fr: Hmm, le compte des axes dans la table 'avar' est différent de celui dans la table 'fvar'.

en: Hmm, the 'avar' table is too long.
fr: Hmm, la table 'avar' est trop longue.

en: Mismatched local and shared tuple flags.
fr: Disparité entre les drapeaux de tuple locaux et partagés

en: Incorrect number of deltas in glyph %d (%s)
fr: Nombre de deltas incorrect dans le glyphe %d (%s)

en: Hmm, the axis count in the 'gvar' table is different from that in the 'fvar' table.
fr: Hmm, le compte des axes dans la table 'gvar' est différent de celui dans la table 'fvar'.

en: Hmm, no global tuples specified in the 'gvar' table.
fr: Hmm, aucun tuple global spécifié dans la table 'gvar'.

en: Hmm, too many global tuples specified in the 'gvar' table.
     FontForge only supports %d
fr: Hmm, trop de tuples globaux spécifiés dans la table 'gvar'.
    FonForge supporte seulement %d

en: Hmm, more glyph variation data specified than there are glyphs in font.
fr: Hmm, plus de variation de données de glyphe spécifié qu'il y a de glyphes dans cette fonte.

en: Warning: Glyph %d contains either private or intermediate tuple data.
     FontForge supports neither.
fr: Attention: le glyphe %d contient soit des données de tuple privées ou intermédiaires.
    FontForge n'en supporte aucune.

en: Incorrect number of deltas in cvt
fr: Nombre de deltas incorrect dans la cvt

en: Warning: 'cvar' contains intermediate tuple data.
     FontForge doesn't support this.
fr: Attention: 'cvar' contient des données de tuple intermédiaires.
    FonForge ne supporte pas cela.

en: Processing Variations
fr: Traitement des variations

en: Failed to open temporary output file
fr: Échec d'ouverture d'un fichier de sortie temporaire

en: Printing Font
fr: Impression de la fonte

en: Generating PostScript Font
fr: Génération de fonte PostScript

en: Failed to generate postscript font
fr: Échec de génération de fonte PostScript

en: Print Failed
fr: Échec impression

en: Warning: Font contained no glyphs
fr: Attention : la police ne contient aucun glyphe

en: Failed to generate postscript in file %s
fr: Échec de la génération du PostScript dans le fichier %s

en: Failed to open file %s for output
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s en écriture

en: Can't back up with nothing on stack
fr: Je ne peux revenir en arrière avec rien dans la file

en: Attempt to back up twice
fr: Tentative de revenir en arrière deux fois

note: GT: This is part of the PostScript language. "exit" should not be translated GT: as it is a PostScript keyword. (FF contains a small PostScript interpreter GT: so it can understand some PostScript fonts, and can generate errors when GT: handed bad PostScript).
en: Use of "exit" when not in a loop
fr: Utilisation de "exit" en dehors d'une boucle

note: GT: This is part of the PostScript language. Neither "stop" nor "stopped" GT: should be translated as both are PostScript keywords.
en: Use of "stop" when not in a stopped
fr: Utilisation de "stop" hors "stopped".

en: Attempt to invert a singular matrix
fr: Tentative d'inversion d'une matrice singulière

note: GT: Here "def" is a PostScript keyword, (meaning define). GT: This "def" should not be translated as it is part of the PostScript language.
en: Key for a def must be a string or name literal
fr: Une clef de "def" doit être une chaîne ou le nom d'un littéral

en: Value out of bounds in spline.
fr: Valeur hors limites dans la courbe.

en: Unknown character after backslash in literal string.
fr: Caractère inconnu après "\" dans une chaîne littérale.

en: Unknown string type
fr: Type de chaîne inconnu

en: FontForge does not support dictionary based imagemask operators.
fr: Fontforge ne supporte pas les opérations sur les imagemask à base de dictionnaire.

en: Fourth argument of imagemask must be a 6-element transformation matrix.
fr: Le 4ème argument d'imagemask est une matrice de transformation à 6 éléments.

en: Third argument of imagemask must be a boolean.
fr: Le 3ème argument d'imagemask est un booléen.

en: First and second arguments of imagemask must be integers.
fr: Les 1er et 2nd arguments d'imagemask sont des entiers.

en: Width or height arguments to imagemask contain invalid values
    (either negative or they require more data than provided).
fr: Arguments largeur ou hauteur d'imagemask invalides.
    soit négatifs, Ou nécessitant plus de données que fournies).

en: Divide by zero in postscript code.
fr: Division par zéro dans le code PostScript.

en: Can't compare arrays
fr: Tableaux non comparables.

en: No mark in counttomark
fr: Pas de signe dans counttomark.

en: No mark in cleartomark
fr: Pas de signe dans cleartomark.

en: Nothing on stack to print
fr: Rien à imprimer dans la pile

en: Warning: Unable to parse token %s, some features may be lost
fr: Attention: Mot-clé %s incompréhensible. Certaines fonctions peuvent être perdues.

en: We don't understand this font
fr: Fonte incompréhensible

en: Stack got too big in %s
fr: Pile trop grande dans %s

en: %s's dotsection operator is deprecated for Type2
fr: L'opérateur 'dotsection' de %s est obsolète pour Type2

en: Stack underflow on vstem3 in %s
fr: Pile trop vide pour vstem3 dans %s

en: %s's vstem3 operator is not supported for Type2
fr: L'opérateur 'vstem3' de %s n'est pas pris en charge par Type2

en: Stack underflow on hstem3 in %s
fr: Pile trop vide pour hstem3 dans %s

en: Stack underflow on seac in %s
fr: Pile trop vide pour seac dans %s

en: %s's SEAC operator is invalid for Type2
fr: L'opérateur 'SEAC' de %s est invalide pour Type2

en: %s's SEAC-like endchar operator is deprecated for Type2
fr: L'opérateur 'enchar' ressemblant à SEAC dans %s est obsolète pour Type2

en: Reference encoding out of bounds in %s
fr: référence à un un codage hors limites dans %s.

en: Stack underflow on sbw in %s
fr: Pile trop vide pour sbw dans %s

en: %s's sbw operator is not supported for Type2
fr: L'opérateur 'sbw' de %s n'est pas pris en charge par Type2

en: Stack underflow on unary operator in %s
fr: Pile trop vide pour un opérateur unaire dans %s.

en: Stack underflow on binary operator in %s
fr: Pile trop vide pour un opérateur binaire dans %s

en: Stack underflow on ifelse in %s
fr: Pile trop vide pour un ifelse dans %s

en: Type2 fonts do not support the Type1 callothersubrs operator
fr: Les fontes Type2 ne supportent pas l'opérateur 'callothersubrs' de Type1

en: Stack underflow on callothersubr in %s
fr: Pile trop vide pour callothersubr dans %s

en: Bad flex subroutine in %s
fr: Sous-routine flex incorrect dans %s

en: No previous point on path in curveto from flex 0 in %s
fr: Pas de point précédent pour curveto du flex 0 dans %s

en: No previous point on path in lineto from flex 0 in %s
fr: Pas de point précédent pour lineto du flex 0 dans %s

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font in %s.
fr: Tentative d'utilisation d'une routine multi-maîtres dans une fonte non MM dans %s.

en: Multiple master subroutine called with the wrong number of arguments in %s.
fr: Routine multi-maîtres appelée avec pas assez d'arguments dans %s.

en: Too few items on stack for put in %s
fr: Pas assez d'éléments sur la pile pour put dans %s

en: Reference to transient memory out of bounds in put in %s
fr: Référence à une mémoire de travail hors limites pour put dans %s

en: Too few items on stack for get in %s
fr: Pas assez d'éléments sur la pile pour get dans %s

en: Pop stack underflow on pop in %s
fr: Pas assez d'éléments sur la pile pour pop dans %s

en: Index out of range in %s
fr: Index hors limite dans %s

en: roll out of range in %s
fr: Valeur hors limite dans %s

en: Type2 fonts do not support the Type1 setcurrentpoint operator
fr: Les fontes Type2 ne supportent pas l'opérateur de Type1 'setcurrentpoint'

en: Stack underflow on setcurrentpoint in %s
fr: Pile trop vide pour setcurrentpoint dans %s

en: No previous point on path in flex operator in %s
fr: Aucun point précédent sur le chemin dans l'opérateur 'flex' de %s

en: Uninterpreted opcode 12,%d in %s
fr: 'opcode 12' non interprété (%d) dans %s

en: Stack underflow on hstem in %s
fr: Pile trop vide pour hstem dans %s

en: Stack underflow on vstem in %s
fr: Pile trop vide pour vstem dans %s

en: Hint mask (or counter mask) with too many hints in %s
fr: Masque de hint (ou contre-masque) avec trop de hints dans %s

en: Stack underflow on hsbw in %s
fr: Pile trop vide pour hsbw dans %s

en: Stack underflow on rlineto/rmoveto in %s
fr: Pile trop vide sur rlineto/moveto dans %s

en: Stack underflow on hlineto/hmoveto in %s
fr: Pile trop vide sur hlineto/hmoveto dans %s

en: Stack underflow on vlineto/vmoveto in %s
fr: Pile trop vide sur vlineto/vmoveto dans %s

en: No previous point on path in lineto in %s
fr: Aucun point précédent sur le chemin dans 'lineto' de %s

en: Stack underflow on rrcurveto in %s
fr: Pile trop vide sur rrcurveto dans %s

en: Stack underflow on hhcurveto in %s
fr: Pile trop vide sur hhcurveto dans %s

en: Stack underflow on hvcurveto in %s
fr: Pile trop vide sur hvcurveto dans %s

en: Stack underflow on vhcurveto in %s
fr: Pile trop vide sur vhcurveto dans %s

en: No previous point on path in curveto in %s
fr: Aucun point précédent sur le chemin dans 'curveto' de %s

en: Stack underflow on callsubr in %s
fr: Pile trop vide sur cllsubr dans %s

en: Too many subroutine calls in %s
fr: Trop d'appels de sous-routine dans %s

en: Subroutine number out of bounds in %s
fr: Numéro de sous-routine hors limite dans %s

en: return when not in subroutine in %s
fr: 'return' mais pas dans sous-routine dans %s

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font.
fr: Tentative d'utilisation d'une routine multi-maîtres dans une fonte non-mm.

en: Too few items on stack for blend in %s
fr: Trop peu d'items dans la pile pour 'blend' dans %s

en: Use of obsolete blend operator.
fr: Utilisage de l'opérateur 'blend' obsolète.

en: Uninterpreted opcode %d in %s
fr: 'opcode' %d non interprété dans %s

en: end of subroutine reached with no return in %s
fr: Fin de sous-routine atteinte sans retour dans %s

en: <no glyph>
fr: <pas de glyphe>

en: Invalid unit vector has been specified. The hint is ignored.
fr: Un vecteur unitaire invalide a été spécifié.  Le hint est ignoré.

en: Use the 'vhint' property to specify a vertical hint.
fr: Utilisez la propriété 'vhint' pour spécifier un hint vertical.

en: Use the 'hhint' property to specify a horizontal hint.
fr: Utilisez la propriété 'hhint' pour spécifier un hint horizontal.

en: Unexpected PST type in GetPosSub (%d).
fr: Type PST inattendu dans GetPosSub (%d).

en: The horizontal and vertical stem add amounts must either both be zero, or neither may be 0
fr: Les quantités additionelles sur les fûts et traverses doivent être zéro sur les deux ou aucune ne peut être 0.

en: The horizontal and vertical stem add amounts may not differ by more than a factor of 4
fr: Les quantités additionelles sur les fûts et traverses ne peuvent différer de plus d'un facteur de 4

en: Can't open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: Execution of script %s failed
fr: L'exécution du script %s a échoué

en: %s: Is not callable
fr: %s ne peut pas être appelé

en: Saving AFM File
fr: Enregistrement du fichier AFM

en: Saving TFM File
fr: Enregistrement du fichier TFM

en: Saving OFM File
fr: Enregistrement du fichier OFM

en: Attempt to save a pixel size that has not been created (%d@%d)
fr: Enregistrement d'un bitmap avec une taille de pixel non disponible (%d@%d)

en: Currently, FontForge only supports bitmap (not bytemap) type3 output
fr: Actuellement, FontForge supporte seulement la génération de bitmap (pas de bytemap) de type3

en: No Sub Font Definition file
fr: Pas de fichier de définition des sous-fontes

en: This looks like one of FontForge's SplineFont DataBase files.
    Not one of TeX's SubFont Definition files.
    An unfortunate confusion of extensions.
fr: Ceci ressemble à un fichier sfd de FontForge
    et non pas à un fichier ΤεΧ de sous-fonte.
    Une confusion d'extension regrettable.

en: Wrong type of SFD file
fr: Type de fichier SFD incorrect

en: Bad offset: %d for subfont %s
fr: Décalage incorrect : %d pour la sous-fonte %s

en: Warning: Encoding %d (0x%x) is mapped to at least two locations (%s@0x%02x and %s@0x%02x)
     Only one will be used here.
fr: Attention: Le codage %d (0x%x) correspond à au moins deux emplacements (%s@0x%02x et %s@0x%02x)
     Un seul sera utilisé ici.

en: More than 256 entries in subfont %s
fr: Plus de 256 entrées dans la sous-fonte %s

en: Afm Save Failed
fr: Échec enregistrement de l'AFM

en: Tfm Save Failed
fr: Échec enregistrement du TFM

en: Bad Extension
fr: Extension incorrecte

en: You must specify a standard type1 extension (.pfb or .pfa)
fr: Vous devez choisir une des extension standard pour le type1: .pfb ou .pfa)

en: Saving font
fr: Enregistrement de la fonte

en: Saving Multiple PostScript Fonts
fr: Enregistrement en plusieurs fontes PostScript

en: Bad Drawing Operation
fr: Opération de tracé incorrecte

en: This font contains at least one translucent layer, but type3 does not support that (anything translucent or transparent is treated as opaque). Do you want to proceed anyway?
fr: Cette font contient au moins un calque translucide, mais le type3 ne supporte pas cela. Un calque transparent ou translucide sera traité comme un calque opaque. Voulez vous vraiment continuer?

en: Saving OpenType Font
fr: Enregistrer la fonte OpenType

en: Saving CID keyed font
fr: Enregistrement fonte CID

en: Saving multi-master font
fr: Enregistrement de la fonte Multi-Maître

en: Saving SVG font
fr: Enregistrement police SVG

en: Saving Unified Font Object
fr: Enregistrement Objet Fonte Unifié

en: Ofm Save Failed
fr: Échec enregistrement de l'OFM

en: FontLog Save Failed
fr: Échec de l'enregistrement du FontLog

en: Saving PFM File
fr: Enregistrement du fichier PFM

en: Pfm Save Failed
fr: Échec enregistrement du PFM

en: Called from...
fr: Appelé depuis...

en:  %s: line %d
fr:  %s : ligne %d

en: Error: Expected %s, got %s
fr: Erreur : %s attendu, %s obtenu

en: %s: %d Expected %s, got %s
fr: %s : %d attendu %s, %s obtenu

en: %1$s: %2$d. Expected %3$s got %4$s
fr: %1$s : %2$d. Attendu %3$s trouvé %4$s

en: Error: Unexpected %s found
fr: Error : %s inattendu

en: %s: %d Unexpected %s found
fr: %s : %d %s inattendu

en: %s line: %d %s
fr: %s ligne : %d %s

en: %s line: %d %s: %s
fr: %s ligne : %d %s : %s

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Warning: %s has a different family name than does %s (GenerateFamily)
fr: Attention : %s a un nom de famille différent de %s (GenerateFamily)

en: %s(%s) and %s(%s) 0x%x in FOND %s
fr: %s(%s) et %s(%s) 0x%x dans FOND %s

en: Warning: could not figure out where the hint (%d,%d %d,%d %d,%d) is valid
fr: Attention: je ne peux pas comprendre où le hint (%d,%d %d,%d %d,%d) est valide

en: Warning: No characters selected in AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)
fr: Attention: Aucun caractère sélectionné dans AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)

en: Warning: No characters selected in AddHint(%d,%d,%d)
fr: Attention : Aucun caractère sélectionné dans AddHint(%d,%d,%d)

en: Warning: %dth axis value (%g) is outside the allowed range [%g,%g]
fr: Attention: %dème valeur d'axe (%g) est à l'extérieur de l'intervalle permise [%g,%g]

en: %s:%d Unexpected character %c (%d)
fr: %s : %d caractère inattendu %c (%d)

en: Small Capitals
fr: Petites capitales

en: Building small capitals
fr: Construire les petites capitales

en: Subscripts/Superscripts
fr: Indices/Exposants

en: Building sub/superscripts
fr: Contruire les indices/exposants

en: Generic change
fr: Modification générique

en: Changing glyphs
fr: Changement des glyphes

en: Change Weight
fr: Changer la graisse...

en: Changing glyph weights
fr: Changement des graisses

en: Italic
fr: Italique

en: Italic Conversion
fr: Conversion en italique

en: Change X-Height
fr: Changer la hauteur d'x...

en: Replace with Reference
fr: Remplacer par référence

en: Replace Outline with Reference
fr: Remplacer par des références

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: The outlines of glyph %2$.30s were not found in the font %1$.60s
fr: Le contours du glyphe %2$.30s n'ont pas été trouvés dans la police %1$.60hs

en: Correcting References
fr: Correction des références

en: Adding new glyphs and referring to them when a glyph contains a bad truetype reference
fr: Ajouter de nouveaux glyphes et référer à ceux-ci lorsqu'un glyphe contient une référence truetype incorrecte

en: %s had both contours and references, so the contours were moved into this glyph, and a reference to it was added in the original.
fr: %s a des contours et des références.  Les contours ont été déplacés dans ce glyphe, et sa référence a été ajouté dans l'original.

en: %1$s had a reference, %2$s, with a bad transformation matrix (one of the matrix elements was bigger than 2). I moved the transformed contours into this glyph and made a reference to it, instead.
fr: %1$s a une référence, %2$s, avec une matrice de transformation incorrecte (un des éléments de la matrice est supérieur à 2).  J'ai déplacé les contours transformés dans ce glyphe et leur ai fait référence à la place.

en: Failed to read a file. Bytes read:%ld file size:%ld
fr: Impossible de lire un fichier. Octets lus : %ld taille de fichier : %ld

en: Saving Bitmaps
fr: Enregistrement des images

en: Saving Outlines
fr: Enregistrement des contours

en: Saving Spline Font Database
fr: Enregistrement du fichier de courbes de Bézier

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: When loading tt instrs from sfd: %s
fr: En chargeant les instructions tt de sfd : %s

en: Anchor Point with no class name: %s
fr: Ancre sans nom de classe : %s

en: Bad Anchor Point: %s
fr: Ancre invalide : %s

en: Found an new style kerning pair inside a version 1 (or lower) sfd file.
fr: Paire de crénage de nouveau style trouvé à l'intérieur du fichier sfd de version 1 (ou antérieure).

en: KernPair with no subtable name.
fr: KernPair sans nom de sous-table.

en: Invalid glif name.
fr: Nom glif invalid.

en: Interpreting Glyphs
fr: Interprétation des glyphes

en: Bad sfd file. Glyph %s has width %d even though it should be
      bound to the width of %s which is %d.
fr: Fichier sfd incorrect. Le glyphe %s a une chasse %d même si elle devrait
     être liée à la chasse de %s qui est %d.

en: Failed to find NameList: %s
fr: Impossible de trouver la liste de noms : %s

en: Missing Subtable definition found in chained context
fr: Définition de sous-table manquante trouvée dans un enchaînement de contexte.

en: Bad SFD file, missing subtable in kernclass defn.
fr: Fichier SFD incorrect, sous-table manquante dans la définition de kernclass.

en: Bad SFD file, two kerning classes assigned to the same subtable: %s
fr: Fichier SFD incorrect, deux classes d'ancre assignées à la même sous-table: %s

en: Yes
fr: Oui

en: _Skip for now
fr: _Ignorer pour l'instant

en: Forget _to All
fr: _Non pour tous

en: _Forget about it
fr: Ignorer _définitivement

en: Recover old edit
fr: Récupérer une ancienne session

en: You appear to have an old editing session on %s.
    Would you like to recover it?
fr: Il semblerait que vous avez d'anciennes modifications
    non-sauvegardées sur %s.
    Voulez-vous les récupérer ?

en: Automagic recovery of changes to %.80s failed.
    Should FontForge try again to recover next time you start it?
fr: Échec de la récupération automatique des changements dans %.80s.
    FontForge doit-il essayer à nouveau à son prochain lancement ?

en: Recovery Failed
fr: Échec de la récupération

en: Unsupported image format
fr: Format d'image non pris en charge

en: Unsupported image format must be bmp or png
fr: Format d'image non pris en charge, doit être bmp ou png

en: Unsupported image format must be bmp
fr: Format d'image non pris en charge, doit être bmp

en: Could not write
fr: Écriture impossible

en: Could not write %.100s
fr: Impossible d'écrire %.100s

en: Multiple
fr: Plusieurs

en: There is already a glyph with this Unicode encoding
    (named %1$.40s, at local encoding %2$d).
    Is that what you want?
fr: Il y a déjà un glyphe avec le même code Unicode,
    (nommé %1$.40s, dans le codage actuel %2$d).
    Est-ce vraiment ce que vous souhaitez ?

en: There is already a glyph with this name,
    do you want to swap names?
fr: Il y a déjà un glyphe portant ce nom,
    voulez vous permuter les noms ?

en: Validating...
fr: Validation...

en: You changed the point numbering
fr: Vous avez changé la numérotation des points

en: You have just changed the point numbering of glyph %s.%s%s%s
fr: Vous venez de changer la numérotation des points du glyphe %s.%s%s%s

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) have been lost.
fr: Les instructions de ce glyphe (ou lui faisant référence) sont perdus.

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) are now out of date.
fr: Les instructions de ce glyphe (ou lui faisant référence) sont obsolètes.

en:  At least one reference to this glyph used point matching. That match is now out of date.
fr: Au moins une référence à ce glyphe utilise des points de correspondance. Cette correspondance est maintenant périmée.

en:  At least one anchor point used point matching. It may be out of date now.
fr: Au moins une ancre utilise des points de correspondance. Ils peuvent être périmés.

en: Generating bitmap font
fr: Génération d'une fonte bitmap

en: Rasterizing...
fr: Création des bitmaps en cours...

en: Generating anti-alias font
fr: Génération d'une fonte en niveaux de gris

en: There are multiple files in this archive, pick one
fr: Il y a plusieurs fontes dans cette archive, choisissez-en une

en: Which archived item should be opened?
fr: Quel item archivé devrait être ouvert?

en: Loading font from
fr: Chargement d'une fonte depuis

en: Couldn't open font
fr: Lecture de la fonte impossible

en: The requested file, %.100s, does not exist
fr: Le fichier %.100s n'existe pas

en: You do not have permission to read %.100s
fr: Vous n'avez pas le droit de lire le fichier %.100s

en: Couldn't open directory as a font: %s
fr: Impossible d'ouvrir le répertoire comme une fonte : %s

en: %.100s is not in a known format (or uses features of that format fontforge does not support, or is so badly corrupted as to be unreadable)
fr: Le fichier %.100s a un format inconnu (ou bien utilise des fonctionnalités que FontForge ne supporte pas, ou alors est si corrompu qu'il est illisible)

en: Restricted Font
fr: Licence restreinte

en: This font is marked with an FSType of 2 (Restricted
    License). That means it is not editable without the
    permission of the legal owner.
    
    Do you have such permission?
fr: Cette fonte possède un FSType de 2 (licence
    restreinte). Cela signifie qu'elle n'est pas éditable sans
    la permission du propriétaire des droits.
    
    Avez vous cette permission ?

en: Attempt to have a font with more than %d layers
fr: Tentative d'avoir une fnte avec plus de %d calques

en: Too many layers
fr: Trop de calques

note: GT: Background, make it short
en: Back
fr: Arrière

en: Number out of range: %g in type2 output (must be [-65536,65535])
fr: Type2 : nombre hors limites : %g (doit-être dans [-65536,65535])

en: Reading AFM file
fr: Lecture du fichier AFM

en: This looks like a level1 (or level2) ofm. FontForge only supports level0 files, and can't read a real level1 file.
fr: Ce fichier ressemble à un ofm niveau (1 ou 2). FontForge supporte seulement le niveau 0 et ne sait pas lire un vrai niveau 1.

en: Unlikely Ofm File
fr: Probablement pas un fichier Ofm

en: This doesn't look like an ofm file, I don't know how to read it.
fr: Ça ne ressemble pas à un fichier OFM. Je ne sais pas comment le lire.

en: <Temporary kerning>
fr: <Crénage temporaire>

en: The width of %s is too big to fit in a tfm fix_word, it shall be truncated to the largest size allowed.
fr: La largeur de %s est trop grande pour tenir dans une constantr tfm. Sera tronqué à la taille max autorisée.

en: The width, height, depth or italic correction of %s is too big. Tfm files may not contain values bigger than 16 times the em-size of the font. Width=%g, height=%g, depth=%g, italic correction=%g
fr: La largeur, hauteur, profondeur ou correction italique de %s est trop grande. En TFM, on ne peut pas dépasser 16 fois le EM de la fonte.Largeur=%g, hauteur=%g, profondeur=%g, correction italique=%g

en: Value exceeds tfm limitations
fr: Valeur hors spec pour du tfm

en: Some fragments did not join
fr: Certains fragments ne se sont pas joint

en: Some fragments did not join in %s
fr: Certains fragments ne se sont pas joint dans %s

en: Invalid stroke parameters
fr: Paramètres du trait invalides

en: Stroke resolution is zero
fr: La résolution du trait est zéro

en: Stroking...
fr: Traçage...

en: Couldn't find referenced character "%s" in %s
fr: Caractère référencé "%s" non trouvé dans %s

en: Multiple master font with more than 16 instances
fr: Fonte Multi-Maîtres avec plus de 16 instances

en: Multiple master font with more than 4 axes
fr: Fonte Multi-Maîtres avec plus de 4 axes

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but it needs at least %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
fr: Cette fonte Multi-Maîtres possède %1$d instances de fontes, mais en fait elle nécessite au moins %2$d archétypes pour %3$d axes. FontForge ne pourra pas l'éditer correctement

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but FontForge can only handle %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
fr: Cette fonte Multi-Maître a %1$d instances de fonte, mais FontForge ne peut gérer que %2$d archétypes pour %3$d axes. FontForge ne pourra pas l'éditer correctement

en: Too many axis positions specified in /BlendDesignPositions.
fr: Trop de positions axiales dans /BlendDesignPositions.

en: Too many mapping data points specified in /BlendDesignMap for axis %s.
fr: Trop de points de mappage dans /BlendDesignMap pour l'axe %s.

en: Bad value for blend in /BlendDesignMap for axis %s.
fr: Valeur de mélange incorrecte dans /BlendDesignMap pour l'axe %s.

en: Bad few values in /BlendDesignMap for axis %s.
fr: Quelques valeurs de mélange incorrectes dans /BlendDesignMap pour l'axe %s.

en: Could not parse a CID font, %sCIDFontType %d, %sfonttype %d
fr: Erreur durant la lecture d'une fonte CID, %sCIDFontType %d, %sfonttype %d

en: CID format doesn't contain what we expected it to.
fr: CID : ne contient pas tout ce qui était attendu.

note: GT: Foreground, make it short
en: Fore
fr: Avant

en: Warning: Unreasonably big splines. They will be ignored.
fr: Attention : Splines déraisonnablement grandes. Seront ignorées.

en: Unknown type '%c' found in path specification
fr: Type inconnu '%c' trouvé dans la définition du chemin

en: Could not find Color Source with id %s.
fr: Impossible de trouver une source de couleur avec l'id %s.

en: FontForge does not currently parse pattern Color Sources (%s).
fr: FonForge ne peut analyser pour le moment les sources à motif de couleur (%s).

en: Color Source with id %s had an unexpected type %s.
fr: La source de couleur avec l'id %s est de type inattendu %s.

en: Bad hex color spec: %s
fr: Spécification de couleur hexa incorrecte : %s

en: Bad RGB color spec: %s
fr: Spécification de couleur RGB incorrecte : %s

en: Failed to parse color %s
fr: Couleur incompréhensible %s

en: Unsupported mime type in data URI: %s
fr: Type MIME non supporté dans data : URI : %s

en: FontForge only supports embedded images in data: URIs
fr: Fontforge prend seulement en charge les images incorporées dans data: URIs

en: Could not find clippath named %s.
fr: Impossible de trouver un chemin de détourage nommé %s.

en: This font does not specify units-per-em
fr: Cette fonte ne spécifie pas le fractionnement du EM

en: This font does not specify font-face
fr: Cette police ne spécifie pas de font-face

en: This file contains no SVG fonts.
fr: Ce fichier ne contient pas de fonte SVG.

en: Can't find libxml2.
fr: libxml2 pas trouvée.

en: %s does not contain an <svg> element at the top
fr: %s ne commence pas par un élément <svg>

en: Attempt to output %d into a 16-bit field. It will be truncated and the file may not be useful.
fr: Tentative d'écrire %d dans une champ 16-bit.  Cela sera tronqué et le fichier peut ne pas être utile.

en: Bad Point Numbering
fr: Numérotation de point incorrecte

en: The points in %s are not numbered properly. This means that any instructions will probably move the wrong points and do the wrong thing.
    Would you like me to remove the instructions?
fr: Les points dans %s ne sont pas numérotés correctement. Cela signifie que toute instruction va probablement déplacer les mauvais points et faire la mauvaise chose.
    Souhaitez-vous que j'enlève les instructions?

en: Bad Encoding
fr: Codage défectueux

en: There is a single byte character (%d) using one of the slots needed for double byte characters
fr: Il y a un caractère sur un octet (%d) utilisant un emplacement pour caractère à deux octets

en: There is a character (%d) which cannot be encoded
fr: Il y a un caractère (%d) qui ne peut être codé

en: There is a character (%d) which is not normally in the encoding
fr: Il y a un caractère (%d) qui n'est normalement pas dans le codage

en: Missing bitmap strike
fr: Matrice de bitmap manquante

en: The font database does not contain a bitmap of size %d and depth %d
fr: La fonte ne contient pas de bitmaps de  taille %d et de profondeur %d

en: No bitmap strikes
fr: Pas de matrice de bitmap

en: The 'sfnt' format is currently limited to 65535 glyphs, and your font has %d of them.
fr: Le format 'sfnt' est actuellement limité à 65535 glyphes. Votre fonte en a %d.

en: Too many glyphs
fr: Trop de glyphes

en: Your font has exactly 65535 glyphs. Encoding 65535 is the limit and is often used as a magic             value, so it may cause quirks.
fr: Votre fonte a exactement 65535 glyphes. 65535 est la limite et est utilisée souvent comme valeur magique. Alors cela peut causer des bizzarreries.

en: Failed to open glyph to name map file for writing: %s
fr: Échec à l'écriture du fichier de conversion glyphe vers nom : %s

en: No Encoded Glyphs
fr: Aucun caractère codé

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    Would you like to use a "Symbol" encoding instead of Unicode?
fr: Cette fonte ne contient aucun caractère codé Unicode.
    Voulez vous utiliser un codage "Symbol" à la place d'Unicode ?

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    You will probably not be able to use the output.
fr: Cette fonte ne contient aucun caractère codé Unicode.
    Le résultat ne sera probablement pas utilisable.

en: Table length should not be odd
fr: La longueur de la table doit être paire

en: Something went wrong
fr: Quelque-chose a mal tourné

en: The 'kern' table supports at most 10920 kern pairs in a subtable
fr: La table 'kern' supporte tout au plus 10920 paires de crénage dans une sous-table

en: Too many kern pairs
fr: Trop de paires de crénage

en: Kerning is likely to fail on Windows
fr: Le crénage est susceptible d'échouer sur Windows

en: Note: On Windows many apps can have problems with this font's kerning, because %d of its glyph kern pairs cannot be mapped to unicode-BMP kern pairs (eg, they have a Unicode value of -1) To avoid this, go to Generate, Options, and check the "Windows-compatible 'kern'" option.
fr: Remarque: Sous Windows de nombreuses applications peuvent avoir des problèmes avec le crénage de cette fonte  parce que %d de ses paires de crénage de glyphe ne peut pas être mis en correspondance avec les paires de crénage unicode-PMB (c-à-d, elles ont une valeur Unicode de -1) Pour éviter cela, aller à Générer , options, cochez l'option "Table 'kern' compatible sous Windows".

en: Glyphs must be ordered when creating coverage table
fr: Les glyphes doivent être ordonnés lors de la création de la table de couverture

en: -1 glyph index in dumpcoveragetable.
fr: -1 index de glyphe dans dumpcoveragetable.

en: Lookup subtable %s contains a glyph %s whose kerning information takes up more than 64k bytes
fr: La sous-table de lookup %s contient un glyphe %s avec plus de 64k octets d'infos de crénage

en: Lookup subtable %s had to be split into several subtables
    because it was too big.
fr: La sous-table de lookup %s a due être séparée en plusieurs sous-tables
    parce qu'elle était trop grande.

en: I miscalculated the size of subtable %s, this means the kerning output is wrong.
fr: Je mal calculé la taille de la table%s, cela signifie que la sortie crénage est erroné.

en: Two cursive anchor classes
fr: Deux classe d'ancre cursives

en: Two cursive anchor classes in the same subtable, %s
fr: Deux classes d'ancre cursives dans la même sous-table, %s

en: Failure
fr: Échec

en: Offset in JSTF table is too big. The resultant font will not work.
fr: Le décalage dans la table JSTF est trop grand. La fonte résultante ne fonctionnera pas.

en: A value must be between [-32768,32767]
fr: Une valeur de 'short' doit être comprise dans [-32768,32767]

en: A value must be between [-8,-1] or [1,8]
fr: Une valeur doit être comprise dans [-8,-1] ou [1,8]

en: Number expected
fr: Nombre attendu

en: A value must be between [0,15]
fr: Une valeur doit être comprise dans [0,15]

en: Missing left parenthesis in command to get a cvt index
fr: Manque '(' dans la commande pour obtenir un index CVT

en: Missing right paren in command to get a cvt index
fr: Manque ')' dans la commande pour obtenir un index CVT

en: Expected a number for a push count
fr: Nombre attendu pour un compteur d'empilage

en: The push count must be a number between 0 and 255
fr: Le compteur d'empilage doit être compris entre 0 et 255

en: More pushes specified than needed
fr: Plus de push indiqués que nécessaire

en: A value to be pushed by a byte push must be between 0 and 255
fr: La valeur dans un empilage d'octet doit être comprise entre 0 et 255

en: Unexpected number
fr: nombre inattendu

en: Missing pushes
fr: Empilages manquants

en: Missing right bracket in command (or bad binary value in bracket)
fr: Parenthèse fermante absente dans la commande (ou valeur binaire incorrecte dans la parenthèse)

en: Bracketted value is too large
fr: La valeur entre parenthèses est trop grande

en: Bad glyph range specified in glyph comment subtable of PfEd table
fr: Intervalle incorrect dans la sous-table 'commentaire' de la table PfEd

en: Invalid comment string (negative length?) in 'PfEd' table for glyph %s.
fr: Chaîne de commentaire non valide (longueur négative?) dans la table 'PfEd' pour le glyphe %s.

en: Bad glyph range specified in color subtable of PfEd table
fr: Intervalle de glyphe incorrect dans la sous-table 'couleur' de la table PfEd

en: Whoops, attempt to name anchors in a subtable which doesn't contain any
fr: Oups, tentative de nommer des ancres dans une sous-table qui n'en contient pas

en: Whoops, more names than subtables of lookup %s
fr: Oups, plus de noms que de sous-tables de lookup %s

en: Whoops, more names than lookups
fr: Oups, plus de noms que de lookups

en: Bad data type in contour verb in 'PfEd'
fr: Type de données incorrect dans un verbe de contour de 'PfEd'

en: Whoops, contours must begin with a move to
fr: Oups, les contours doivent commencer avec un "move to"

en: Bad data modifier in contour command in 'PfEd'
fr: Modificateur de données incorrect dans la commande de contour de 'PfEd'

en: Whoops, unexpected verb in contour %d.%d
fr: Oups, verbe inattendu dans le contour %d.%d

en: Whoops, bad spiro command %d
fr: Oups, commande spiro %d incorrect

en: Bad glyph reference in layer info.
fr: Référence de glyphe incorrecte dans la couche info.

en: Whoops, Ran out of spiros
fr: Oups, à court de spiros

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'PfEd' table, ignored
fr: Sous-table '%c%c%c%c' inconnue dans la table 'PfEd'. Ignorée

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'TeX ' table, ignored
fr: Sous-table '%c%c%c%c' inconnue dans la table 'TeX'. Ignorée

en: Error clearing %s.
fr: Erreur lors du nettoyage de %s.

en: Unknown python type <%s> when reading UFO/GLIF lib data.
fr: Type python <%s> inconnu lors de la lecture des données de la librairie UFO/GLIF.

en: Expected glyph file with format==1 or 2
fr: Fichier de glyphe avec format ==1 et 2 attendu

en: Bad glyph name.
fr: Nom de glyphe incorrect.

en: component with no base glyph
fr: composant sans glyphe de base

en: We cannot have lead-in points for an open curve.
fr: On ne peut avoir de points d'entrée pour une courbe ouverte.

en: The move point must be at the beginning of the contour.
fr: Le point de déplacement doit être au début du contour.

en: This spline set has no points.
fr: Cet ensemble de courbes n'a pas de points.

en: Duplicate lib data.
fr: Données de librairie en double

en: Bad glif file %s
fr: Fichier glif incorrect : %s

en: There's a reference to a glyph with no name.
fr: Il y a une référence à un glyphe sans nom.

en: Invalid glyph for %s when fixing up references.
fr: Glyphe invalide pour %s lors de la correction des références.

en: Failed to find glyph %s when fixing up references.
fr: Impossible de trouver le glyphe %s lors de la correction des réréférences.

en: Bad contents.plist
fr: Contents.plist incorrect

en: Expected property list file
fr: Fichier de propriétés attendu

en: Skipping group %s with same name as a glyph.
fr: Groupe %s avec même nom que le glyphe ignoré.

en: Skipping duplicate group %s.
fr: Groupe %s en double ignoré.

en: Skipping non-existent glyph %s in group %s.
fr: Glyphe %s non-existant dans le groupe %s ignoré.

en: kerning.plist references an entity that is neither a glyph nor a group.
fr: kerning.plist fait référence à une entité qui est ni un glyphe ni un groupe.

en: kerning.plist has a non-numeric offset.
fr: kerning.plist a un décalage non numérique.

en: kerning.plist defines kerning between two glyphs that are already kerned.
fr: kerning.plist définit le crénage entre deux glyphes qui en ont déjà.

en: kerning.plist defines kerning between two glyphs that are already partially kerned.
fr: kerning.plist définit le crénage entre deux glyphes qui ont déjà un crénage partiel.

en: kerning.plist references a missing kerning class.
fr: kerning.plist fait référence à une classe manquante de crénage.

en: kerning.plist defines an offset between classes in different lookups.
fr: kerning.plist définit un décalage entre deux classes dans différents lookups.

en: There is a kerning class index error.
fr: L'index de la classe de crénage est erronée.

en: kerning.plist attempts to redefine a class kerning offset.
fr: kerning.plist tente de redéfinir une classe de décalage de crénage.

en: Can't find libxml2.
fr: Impossible de trouver libxml2.

en: Bad openTypeOS2type key: all bits are set. It will be ignored
fr: Clé openTypeOS2type incorrecte: tous les octets sont utilisés.  Elle sera ignorée.

en: This font does not specify unitsPerEm, so we guess 1000.
fr: Cette fonte ne précise pas de 'unitsPerEm', alors nous assumons que c'est 1000.

en: No glyphs directory or no contents file
fr: Répertoire sans glyphe ou fichier sans contenu

en: layercontents.plist lists no valid layers.
fr: layercontents.plist ne liste aucun calque valide.

en: Unicode Basic Multilingual Plane
fr: Plan de base multilingual Unicode

en: Basic Multilingual Plane
fr: Plan multilingue de base (PMB)

en: Alphabetic
fr: Alphabétique

en: C0 Control Character
fr: Caractères de contrôle C0

en: NUL, Default Character
fr: Caractère par défaut, NUL

en: Basic Latin
fr: Latin de base

en: Delete Character
fr: Supprimer le caractère

en: C1 Control Character
fr: caractères de contrôle C1

en: Latin-1 Supplement
fr: Latin-1, supplément

en: Latin Extended-A
fr: Latin étendu A

en: Latin Extended-B
fr: Latin étendu B

en: IPA Extensions
fr: Alphabet phonétique international (API)

en: Spacing Modifier Letters
fr: modificateurs phonétiques chassants

en: Combining Diacritical Marks
fr: Diacritiques

en: Greek
fr: Grec (monotonique)

en: Greek and Coptic
fr: Grec et Copte

en: Cyrillic Supplement
fr: supplément cyrillique

en: Armenian
fr: Arménien

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Arabic
fr: Arabe

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Arabic Supplement
fr: Arabe supplémentaire

en: Samaritan
fr: Samaritain

en: Samaritan, Punctuation
fr: Samaritain, Ponctuation

en: Mandaic
fr: Mandéen

en: Arabic Extended-A
fr: Arabe étendu (A)

en: Gujarati
fr: Goudjrati

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télougou

en: Malayalam
fr: Malais

en: Sinhala
fr: Singhalais

en: Thai
fr: Thaï

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Myanmar
fr: Birman

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Hangul Jamo, Choseong
fr: Jamo Hangul, Choseong

en: Hangul Jamo, Jungseong
fr: Jamo Hangul, Jungseong

en: Hangul Jamo, Jongseong
fr: Jamo Hangul, Jongseong

en: Ethiopic
fr: Éthiopien

en: Ethiopic Supplement
fr: Éthiopien supplémentaire

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fr: Canadien syllabique aborigène unifié

en: Hanunóo
fr: Hanounóo

en: Buhid
fr: Buhide

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
fr: Canadien syllabique aborigène unifié étendu

en: Khmer Symbols
fr: Symboles Khmer

en: Buginese
fr: Bougi

en: Tai Tham
fr: Taï Tham

en: Combining Diacritical Marks Extended
fr: Diacritiques étendus

en: Balinese
fr: Balinais

en: Sundanese
fr: Sondanais

en: Cyrillic Extended-C
fr: Cyrillique étendu (C)

en: Sundanese Extensions
fr: Sondanais étendu

en: Vedic Extensions
fr: Extensions védiques

en: Phonetic Extensions
fr: Extensions phonétiques

en: Phonetic Extensions Supplement
fr: Extensions phonétiques supplémentaires

en: Combining Diacritical Marks Supplement
fr: Supplément de diacritiques

en: Latin Extended Additional
fr: Latin étendu additionnel

en: Greek Extended
fr: Grec régulier (étendu)

en: Symbols
fr: Symboles

en: General Punctuation
fr: Ponctuation générale

en: Super and Sub scripts
fr: Indices & Exposants

en: Currency Symbols
fr: Monnaies

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fr: Signes combinatoires pour symboles

en: Combining Marks for Symbols
fr: Signes combinatoires pour symboles

en: Letterlike Symbols
fr: Symboles alphabétiques

en: Number Forms
fr: Fractions et nombres romains

en: Arrows
fr: Flèches

en: Mathematical Operators
fr: Symboles mathématiques

en: Miscellaneous Technical
fr: Symboles techniques divers

en: Miscellaneous Technical Symbols
fr: Symboles techniques

en: Technical Symbols Misc.
fr: Symboles techniques divers

en: Control Pictures
fr: Pictogrammes de commande

en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance Optique de Caractères

en: Enclosed Alphanumerics
fr: chiffres et lettres cerclés

en: Box Drawing
fr: Filets

en: Block Elements
fr: Pavés

en: Geometric Shapes
fr: Formes géométriques

en: Miscellaneous Symbols
fr: Symboles divers

en: Symbols Misc.
fr: Symboles divers

en: Dingbats
fr: Casseau

en: Miscellaneous Math Symbols-A
fr: Symboles mathématiques A

en: Math Misc. Symbols-A
fr: Symboles mathématiques divers (A)

en: Supplemental Arrows-A
fr: Flèches supplémentaires A

en: Arrows Supplement-A
fr: Flèches supplémentaires (A)

en: Braille Patterns
fr: Motifs Braille

en: Supplemental Arrows-B
fr: flèches supplémentaires B

en: Arrows Supplement-B
fr: Flèches supplémentaires (B)

en: Miscellaneous Math Symbols-B
fr: Divers symboles mathématiques - B

en: Math Misc. Symbols-B
fr: Divers symboles mathématiques - B

en: Supplemental Math Operators
fr: Opérateurs mathématiques supplémentaires

en: Math Operators Supplement
fr: Supplément d’opérateurs mathématiques

en: Supplemental Symbols and Arrows
fr: Symboles et flèches supplémentaires

en: Symbols and Arrows Supplement
fr: Supplément de symboles et flèches

en: Alphabetic Extended
fr: Extensions alphabétiques

en: Latin Extended-C
fr: Latin étendu C

en: Coptic
fr: Copte

en: Georgian Supplement
fr: Nouskhouri, liturgique géorgien

en: Ethiopic Extended
fr: Éthiopien étendu

en: Cyrillic Extended-A
fr: Cyrillique étendu (A)

en: Supplemental Punctuation
fr: Ponctuation complémentaire

en: Punctuation Supplement
fr: Supplément de ponctuation

en: CJK Radicals Supplement
fr: Supplément de clés CJC

en: Kangxi Radicals
fr: Radicaux de Kangxi

en: Ideographic Description Characters
fr: Description idéographique

en: CJK Phonetics and Symbols
fr: Symboles phonétiques CJC

en: CJK Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJC

en: Hangul Compatibility Jamo
fr: Jamo de compatibilité Hangul

en: Kanbun
fr: Kanboun

en: Bopomofo Extended
fr: Bopomofo étendu

en: CJK Strokes
fr: Traits CJC

en: Katakana Phonetic Extensions
fr: Katakana phonétique étendu

en: Enclosed CJK Letters and Months
fr: Lettres et mois CJC cerclés

en: CJK Enclosed Letters and Months
fr: Lettres et mois CJC cerclés

en: CJK Compatibility
fr: Compatibilité CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension A
fr: Supplément A aux idéogrammes unifiés CJC

en: Yijing Hexagram Symbols
fr: Syllabaire yi des Monts frais (Yi King)

en: CJK Unified Ideographs
fr: Idéogrammes CJC unifiés

en: Yi Syllables
fr: Syllabaire yi des Monts frais

en: Yi Radicals
fr: Clefs Yi

en: Vai
fr: Vaï

en: Cyrillic Extended-B
fr: Cyrillique étendu (B)

en: Bamum
fr: Bamoun

en: Modifier Tone Letters
fr: Lettres modificatives de ton

en: Latin Extended-D
fr: latin étendu D

en: Syloti Nagri
fr: Sylotî Nâgrî

en: Common Indic Number Forms
fr: Formes numériques communes Indic

en: Devanagari Extended
fr: Devanagari étendu

en: Hangul Jamo Extended-A
fr: Jamos hangûl étendus - A

en: Javanese
fr: Javanais

en: Myanmar Extended-B
fr: Birman étendu B

en: Myanmar Extended-A
fr: Birman étendu A

en: Tai Viet
fr: Taï Vietnamien

en: Meetei Mayek Extensions
fr: Meitei mayek étendu

en: Ethiopic Extended-A
fr: Éthiopien étendu (A)

en: Latin Extended-E
fr: Latin étendu E

en: Cherokee Supplement
fr: Cherokee supplémentaire

en: Meetei Mayek
fr: Meitei Mayek

en: Hangul Syllables
fr: Syllabes Hangul

en: Hangul Jamo Extended-B
fr: Jamos hangûl étendus - B

en: High Surrogate
fr: Indirection Haute

en: Surrogate High
fr: Indirection Haute

en: Surrogate High, Non Private Use
fr: Indirection Haute, non privée

en: Surrogate High, Private Use
fr: Indirection Haute, privée

en: Low Surrogates
fr: Indirection basse

en: Private Use Area
fr: Zone privée (PUA)

en: Private Use
fr: Zone privée

en: MicroSoft Symbol Area
fr: Zone de symboles Microsoft

en: Corporate Use
fr: Zone privée (entreprises)

en: CJK Compatibility Ideographs
fr: Idéogrammes de compatibilité CJC

en: Alphabetic Presentation Forms
fr: Formes de présentation alphabétique

en: Latin Ligatures
fr: Ligatures latines

en: Armenian Ligatures
fr: Ligatures arméniennes

en: Hebrew Ligatures/Pointed Letters
fr: Ligatures et lettres hébraïques pointées

en: Arabic Presentation Forms A
fr: Formes de présentation Arabe A

en: Variation Selectors
fr: Sélecteurs de variante

en: Vertical Forms
fr: Formes verticales

en: Combining Half Marks
fr: Demi-signes combinatoires

en: CJK Compatibility Forms
fr: Formes de compatibilité CJC

en: Small Form Variants
fr: Petites variantes de forme

en: Arabic Presentation Forms B
fr: Formes de présentation Arabe B

en: Byte Order Mark
fr: Indicateur de boutienneté

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fr: caractères 1/2 et pleine largeur

en: Half and Full Width Forms
fr: Caractères 1/2 et pleine chasse

en: Latin Full Width Forms
fr: Latin pleine chasse

en: Full Width Brackets
fr: Chasses pleines (CJC)

en: CJK Half Width Forms
fr: CJC 1/2 chasse

en: KataKana Half Width Forms
fr: Katakana 1/2 chasse

en: Hangul Jamo Half Width Forms
fr: Jamo Hangul 1/2 chasse

en: Full Width Symbol Variants
fr: Variantes de symboles pleine chasse

en: Half Width Symbol Variants
fr: Variantes de symboles demi chasse

en: Specials
fr: Spéciaux

en: Not a Unicode Character
fr: Remplaçant pour NON unicode

en: Signature Mark
fr: Signature de la feuille

en: Unicode Supplementary Multilingual Plane
fr: Plan multilingue complémentaire Unicode

en: Supplementary Multilingual Plane
fr: Plan multilingue complémenaire

en: Aegean scripts
fr: linéaire B (égéen)

en: Linear B Syllabary
fr: Syllabaire Linéaire B

en: Linear B Ideograms
fr: Idéogrammes Linéaire B

en: Aegean numbers
fr: nombres égéens

en: Ancient Greek Numbers
fr: Nombres grecs anciens

en: Ancient Symbols
fr: Symboles anciens

en: Phaistos Disc
fr: Disque de Phaistos

en: Coptic Epact Numbers
fr: Nombres coptes epact

en: Alphabetic and syllabic LTR scripts
fr: Écritures alphabétiques et syllabiques gauche-à-droite (LTR)

en: Old Italic
fr: Paléo-italique

en: Old Permic
fr: Ancien permien

en: Ugaritic
fr: Ougaritique

en: Old Persian
fr: Vieux-perse

en: Deseret
fr: Déséret (mormon)

en: Caucasian Albanian
fr: Albanais caucasien

en: Alphabetic and syllabic RTL scripts
fr: Écritures alphabétiques et syllabiques droite-à-gauche (RTL)

en: Cypriot Syllabary
fr: Syllabaire chypriote

en: Imperial Aramaic
fr: Araméen impérial

en: Phoenician
fr: Phénicien

en: Meroitic Hieroglyphs
fr: Méroïtique (Hieroglyphes)

en: Meroitic Cursive
fr: Méroïtique (Cursive)

en: Kharoshthi
fr: Kharochthî

en: Old South Arabian
fr: Sud-arabique

en: Old North Arabian
fr: Nord-arabique

en: Manichaean
fr: Manichéen

en: Avestan
fr: Avestique

en: Inscriptional Parthian
fr: Parthe des inscriptions

en: Inscriptional Pahlavi
fr: Pehlevi des inscriptions

en: Old Turkic
fr: Vieux-turc

en: Old Hungarian
fr: Runes hongroises

en: Rumi Numeral Symbols
fr: Symboles numériques rumi

en: Chakma
fr: Changma kodha

en: Sharada
fr: Charada

en: Sinhala Archaic Numbers
fr: Nombres archaïques singhalais

en: Takri
fr: Tâkrî

en: African and other syllabic scripts
fr: Africain et autres écritures syllabiques

en: Cuneiform and other Near Eastern Scripts
fr: Cunéiforme et autres écritures du Proche-Orient

en: Cuneiform
fr: Cunéiforme

en: Cuneiform Numbers
fr: Nombres cunéiformes

en: Early Dynastic Cuneiform
fr: Cunéiforme des dynasties archaïques

en: Anatolian Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes hittites

en: Bamum Supplement
fr: Bamoun supplémentaire

en: Kana Supplement
fr: Supplément kana

en: Duployan
fr: Duployé

en: Shorthand Format Controls
fr: Contrôles de format sténographique

en: Byzantine Musical Symbols
fr: Symboles musicaux byzantins

en: Musical Symbols
fr: Symboles musicaux occidentaux

en: Ancient Greek Musical Notation
fr: Notation musicale grecque ancienne

en: Tai Xuan Jing Symbols
fr: Symboles du Classique du mystère suprême (I Ching)

en: Counting Rod Numerals
fr: Chiffres-bâtonnets chinois

en: Sutton SignWriting
fr: SignWriting de Sutton

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
fr: Symboles mathématiques alphabétiques Arable

en: Mahjong Tiles
fr: Tuiles de Mahjong

en: Domino Tiles
fr: Tuiles de domino

en: Playing Cards
fr: Cartes à jouer

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
fr: Supplément alphanumérique cerclé

en: Enclosed Ideographic Supplement
fr: Supplément idéographique cerclé

en: Miscellaneous Symbols And Pictographs
fr: Symboles divers et pictographes

en: Emoticons
fr: Émoticônes

en: Ornamental Dingbats
fr: Casseau ornemental

en: Transport And Map Symbols
fr: Symboles du transport et cartographiques

en: Alchemical Symbols
fr: Symboles alchimiques

en: Geometric Shapes Extended
fr: Formes géométriques étendu

en: Supplemental Arrows-C
fr: Flèches supplémentaires C

en: Supplemental Symbols and Pictographs
fr: Symboles et pictogrammes supplémentaires

en: Unicode Supplementary Ideographic Plane
fr: Plan Idéographique complémentaire Unicode

en: Supplementary Ideographic Plane
fr: Plan Idéographique complémentaire (SIP)

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fr: Supplément B aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension C
fr: Supplément C aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension D
fr: Supplément D aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension E
fr: Supplément E aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
fr: Idéographes de compatibilité CJC supplémentaires

en: Unicode Supplementary Special-purpose Plane
fr: Plan Complémentaire Spécialisé Unicode

en: Supplementary Special-purpose Plane
fr: Plan Complémentaire Spécialisé (SSP)

en: Tags
fr: Balises

en: Variation Selectors B
fr: Sélecteurs de variante (B)

en: Supplementary Private Use Area-A
fr: Zone privée supplémentaire A

en: Supplementary Private Use Area-B
fr: Zone privée supplémentaire B

en: Non-Unicode Glyphs
fr: Glyphes hors Unicode

en: Unassigned Code Points
fr: Codage non assigné

en: Bad magic number
fr: Constante (valeur magique) incorrecte

en: This does not appear to be a Windows FNT for FON file
fr: Cela ne semble pas être un Windows FNT pour le fichier FON

en: At pixelsize %d the character %s either starts before the origin or extends beyond the advance width.
fr: À la taille de %d pixels, le caractère %s soit commence avant l'origine, soit dépasse l'avance.

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong
fr: Erreur interne en créant le FNT. Offset faux dans le fichier

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong in bitmap data
fr: Erreur interne en créant le FNT. Offset faux dans les données bitmap

en: Could not open output file: %s
fr: Impossible de lire le fichier %s

en: Decompressed length did not match expected length for table
fr: La longueur decompressée ne correspond la longueur prévue pour la table

en: Bad signature in WOFF header.
fr: Signature incorrecte dans l'entête WOFF.

en: File length as specified in the WOFF header does not match the actual file length.
fr: La longueur de fichier tel que spécifié dans l'en-tête WOFF ne correspond pas à la longueur réelle du fichier.

en: Bad WOFF header, a field which must be 0 is not.
fr: Entête WOFF incorrecte, un champ qui doit être 0 ne l'est pas.

en: Could not open temporary file.
fr: Impossible d'ouvrir un fichier temporaire.

en: Invalid compressed table length for '%c%c%c%c'.
fr: Longueur invalide de la table comprimée pour  '%c%c%c%c'.

en: Table length stretches beyond end of file for '%c%c%c%c'.
fr: La longueur de la table s'étend au-delà de la fin du fichier pour '%c%c%c%c'.

en: Problem decompressing '%c%c%c%c' table.
fr: Problème durant la décompression de la table '%c%c%c%c'.

en: WOFF uncompressed metadata section too large.
fr: Section WOFF des métadonnées non comprimées trop grande.

en: WOFF compressed metadata section too large.
fr: Section WOFF des métadonnées comprimées trop grande.

en: Align Points
fr: Aligner les points

en: How to align these points?
fr: Comment aligner ces points?

en: _Size:
fr: Taille :

en: Space Regions
fr: Espacer régions...

en: Coordinate along which to space
fr: Axe d'espacement

en: _X
fr: _H

en: _Y
fr: _V

en: _Maximum distance between points in a region
fr: Distance _maximum entre les points d'une région

en: Not enough lines
fr: Pas assez de lignes

en: Can't Parallel
fr: Parallélisation impossible

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
fr: Ces 2 lignes partagent une extrémité, je ne peux pas les rendre parallèles.

en: Exits
fr: Sorties

en: Entries
fr: Entrées

en: Marks
fr: Signes

en: Add Base Anchor...
fr: Ajouter ancre de base

en: Add Exit Anchor...
fr: Ajouter ancre de sortie

en: Add Entry Anchor...
fr: Ajouter ancre d'entrée

en: Add Mark Anchor...
fr: Ajouter ancre de signe...

en: Anchor Control for class %.100s in glyph %.100s as %.20s
fr: Ancre de contrôle pour la classe %.100s dans le glyphe %.100s comme %.20s

en: mark
fr: signe

en: cursive entry
fr: entrée cursive

en: cursive exit
fr: sortie cursive

en: Anchor Control
fr: Contrôle des ancres

en: Detaching Anchor Point
fr: Séparation de l'ancre

en: This anchor was attached to point %d, but that's not a point I can move. I'm detaching the anchor from the point.
fr: Cette ancre était attachée au point %d, mais je ne peux pas le bouger. Je détache donc l'ancre de ce point.

en: Corrections must be between -128 and 127 (and should be smaller)
fr: Les corrections doivent être entre -128 et 127

en: Out of Range
fr: Valeur hors limites

en: Please identify a glyph by name, and FontForge will add an anchor to that glyph.
fr: Donnez un nom de glyphe, SVP, et FontForge ajoutera une ancre à ce glyphe.

en: Provide a glyph name
fr: Donnez un nom de glyphe

en: Non-existant glyph
fr: Glyphe manquant

en: The glyph, %.80s, is not in the font
fr: Le glyphe %.80s n'est pas dans la fonte

en: Duplicate Anchor Class
fr: Classe d'ancre en double

en: The glyph, %.80s, already contains an anchor in this class, %.80s.
fr: Le glyphe, %.80s, contient déjà une ancre dans cette classe, %.80s.

en: Anchor Control...
fr: Contrôle des ancres...

en: The size at which the current glyph is rasterized.
    For small pixelsize you may want to use the magnification
    factor below to get a clearer view.
    
    The pulldown list contains the pixelsizes at which there
    are device table corrections.
fr: Taille de rendu du glyphe courant.
    Aux petites tailles, vous pouvez utiliser le coefficient de
    grossissement ci dessus pour avoir une vue plus précise.
    
    La liste contient les tailles pour lesquelles il y a des
    corrections dans la table de périphériques.

note: GT: Short for: Magnification GT: Short for "Magnification"
en: Mag:
fr: Coef:

en: The glyph is rasterized at the size above, but it
    may be difficult to see the alignment errors
    that can happen at small pixelsizes. This allows
    you to expand each pixel to show potential problems
    better.
fr: Le glyphe est rendu à la taille ci dessous, mais il
    peut être difficile de voir les erreurs d'alignement
    qui peuvent arriver aux petites tailles. Ce coefficient
    d'agrandissement permet de mieux voir les problèmes
    potentiels.

en: The X coordinate of the anchor point in this glyph
fr: Abscisse de l'ancre dans ce glyphe

en: Correction in pixels to the horizontal positioning of this anchor point
    when rasterizing at the given pixelsize.
    (Lives in a Device Table)
fr: Correction en pixels à la position horizontale de cette ancre,
    lors du rendu à cette taille.
    (se trouve dans une table de périphériques)

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved horizontally when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
fr: Nombre de pixels dont il faut déplacer l'ancre horizontalement
    lors du rendu à la taille ci dessus. Cette valeur est dans la table
    de périphérique associée à cette ancre. Les tables de périphérique
    sont particulièrement importantes aux petites tailles, ou les erreurs
    d'arrondi auront un effet proportionnellement plus important.

en: The Y coordinate of the anchor point in this glyph
fr: Ordonnée de l'ancre dans ce glyphe

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved vertically when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
fr: Ceci est le nombre de pixels par lequel l'ancre
    devrait être déplacé verticalement lorsque le glyphe est
    pixellisé à la taille ci-dessus. Cette information
    fait partie de la table de périphériques pour cette ancre.
    Les tables de périphériques sont particulièrement importants à de
    petites tailles en pixel où les erreurs d'arrondi auront
    un effet proportionnellement plus important.

en: Separation
fr: Séparation

en: Min Bearing
fr: Palier min.

en: Max Bearing
fr: Palier max.

en: Height
fr: Hauteur

en: Loop Count
fr: Nombre de boucles

en: Auto Width
fr: Chasse automatique...

en: FontForge will attempt to adjust the left and right
    sidebearings of the selected glyphs so that the average
    separation between glyphs in a script will be the
    specified amount. You may also specify a minimum and
    maximum value for each glyph's sidebearings.
fr: FontForge va tenter d'ajuster les approches gauche et droite
    des glyphes sélectionnés de telle sorte que la séparation moyenne
    entre glyphes dans une écriture sera celle spécifiée. Vous pouvez
    également spécifier une valeur minimale et maximale
    pour les approches de chaque glyphe.

en: _Separation:
fr: _Séparation :

en: _Height:
fr: Épaisseur :

en: _Loops:
fr: _Boucles:

en: Language
fr: Langue

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Horizontal Extents for %c%c%c%c
fr: Extensions horizontales pour %c%c%c%c

en: Vertical Extents for %c%c%c%c
fr: Extensions verticales pour %c%c%c%c

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline. This may vary by language
fr: Réglez les valeurs minimales et maximales par lesquelles
    les glyphes dans cette écriture s'étendent au-dessous et 
    au-dessus de la ligne de base. Cela peut varier selon la langue

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline when modified by a feature.
fr: Réglez les valeurs minimales et maximales par lesquelles
    les glyphes dans cette écriture s'étendent au-dessous et 
    au-dessus de la ligne de base lorsque modifiées par une fonctionnalité.

en: Set Feature Extents
fr: Fonction. d'extension

note: GT: English uses "script" to mean a general writing system (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean the general writing system. GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "writing system|" GT: English us
en: writing system|Script
fr: Système d'écriture

en: Default Baseline
fr: Ligne de base par défaut

en: Bad default baseline
fr: Ligne de base par défaut incorrect

en: Script '%c%c%c%c' claims baseline '%c%c%c%c' as its default, but that baseline is not currently active.
fr: L'écriture '%c%c%c%c' affirme la ligne de base '%c%c%c%c' comme son défaut, mais cette ligne de base n'est pas actuellement active.

en: Horizontal Baselines
fr: Lignes de base horizontales

en: Vertical Baselines
fr: Lignes de base verticales

en: From the list below, select the baselines for which you
    will provide data.
fr: Dans la liste ci-dessous, sélectionnez les lignes de base pour lesquelles
    vous fournirez des données.

en: Indic (& Tibetan) hanging baseline
fr: Ligne de base suspendue - Indic (& Tibétain)

en: Ideographic character face bottom edge baseline
fr: Ligne de base bord inférieur - Caractère idéographique

en: Ideographic character face top edge baseline
fr: Ligne de base bord supérieur - Caractère idéographique

en: Ideographic em-box bottom edge baseline
fr: Ligne de base bord inférieur - Cadratin idéographique

en: Ideographic em-box top edge baseline
fr: Ligne de base bord supérieur - Cadratin idéographique

en: Mathematical centerline
fr: Ligne médiane mathématique

en: Baseline used for Latin, Greek, Cyrillic text.
fr: Ligne de base utilisée pour le latin, grec et texte cyrillique

en: If any of the above baselines are active then you should
    specify which one is the default baseline for each script
    in the font, and specify how to position glyphs in this
    script relative to all active baselines
fr: Si l'une des lignes de base ci-dessus est active, vous devrez alors
    préciser laquelle est la ligne de base par défaut pour chaque écriture
    dans la fonte, et préciser comment positionner les glyphes dans cette
    écriture par rapport à toutes les lignes de base actives.

en: Set Extents
fr: Régler les extensions

en: All characters in the value must be in ASCII
fr: Tous les caractères dans cette valeur doivent être en ASCII

en: Not ASCII
fr: Non ASCII

en: Must be a number
fr: doit être un nombre

note: GT: I am told that the use of "|" to provide contextual information in a GT: gettext string is non-standard. However it is documented in section GT: 10.2.6 of http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_mono/gettext.html GT: GT: Anyway here the word "Property" is used to provide context for "New
en: Property|New...
fr: <Nouvelle propriété>

en: No Change
fr: Pas de changement

en: Strike Information for %.90s
fr: Information de matrice pour %.90s

en: Delete
fr: Supprimer

en: Default All
fr: Tout par défaut

en: Default This
fr: Ceci par défaut

en: All Glyphs
fr: Tous les glyphes

en: Selected Glyphs
fr: Les glyphes sélectionnés

en: Current Glyph
fr: Le glyphe courant

en: Pixel Sizes:
fr: Taille en pixel :

en: Point sizes on a 75 dpi screen
fr: Taille en points sur un écran à 75 dpi

en: Point sizes on a 96 dpi screen
fr: Taille en points sur un écran à 96 dpi

en: Point sizes on a 72 dpi screen
fr: Taille en points sur un écran à 72 dpi

en: Point sizes on a 120 dpi screen
fr: Taille en points sur un écran à 120 dpi

en: Point sizes on a 100 dpi screen
fr: Taille en points sur un écran à 100 dpi

en: Bitmap Strikes Available
fr: Matrices de bitmap disponibles

en: Regenerate Bitmap Glyphs
fr: Régénérer bitmaps...

en: Remove Bitmap Glyphs
fr: Supprimer bitmaps...

en: The list of current pixel bitmap sizes
fr: Liste des tailles actuelles de bitmap :

en:  Removing a size will delete it.
fr:  Effacer une taille la supprimera.

en:  Adding a size will create it by scaling.
fr:  Ajouter une taille la créera par mise à l'échelle.

en:  Adding a size will create it.
fr:  Ajouter une taille la créera.

en: Specify bitmap sizes to be regenerated
fr: Spécifiez les tailles à générer de nouveau

en: Specify bitmap sizes to be removed
fr: Spécifiez les tailles à supprimer

en: Use FreeType
fr: Utiliser Freetype

en: Create Rasterized Strikes (Not empty ones)
fr: Créer des matrices pixelisées (non vides)

note: GT: This is the title for a window showing a bitmap character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 size 12 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the pixel size of the bitmap font GT: $4 is the font name
en: %1$.80s at %2$d size %3$d from %4$.80s
fr: %1$.80s (%2$d) taille %3$d de %4$.80hs

en: Set Width...
fr: Définir chasse...

en: Set Vertical Width...
fr: Définir chasse Verticale...

en: Skew
fr: Inclinaison

en: Skew Ratio
fr: Ratio d'inclinaison

en: New O_utline Window
fr: Ouvrir fenêtre de _glyphe

en: New _Bitmap Window
fr: Ouvrir fenêtre de _bitmap

en: New _Metrics Window
fr: Ouvrir fenêtre de _métriques

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Flip Horizontally
fr: Symétrie Horizontale

en: Flip Vertically
fr: Symétrie Verticale

note: GT: "CW" means Clockwise
en: Rotate 90° CW
fr: Rotation 90° horaire

note: GT: "CW" means Counter-Clockwise
en: Rotate 90° CCW
fr: Rotation 90° anti-horaire

en: Rotate 180°
fr: Rotation 180°

en: Skew...
fr: Inclinaison...

en: Font|_New
fr: _Nouvelle fonte

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Recen_t
fr: Fichiers _récents

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: S_ave as...
fr: Enregi_strer sous...

en: _Generate Fonts...
fr: _Générer fonte(s)...

en: Generate Mac _Family...
fr: Générer une famille pour _Mac...

en: Generate TTC...
fr: Générer un fichier TTC...

en: Expor_t...
fr: Expor_ter...

en: _Import...
fr: _Importer...

en: _Revert File
fr: _Version précédente du fichier

en: Pr_eferences...
fr: Préfér_ences...

en: _X Resource Editor...
fr: Editeur d'UI X…

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Undo
fr: _Annuler

en: _Redo
fr: _Rétablir

en: Cu_t
fr: Cou_per

en: _Copy
fr: _Copier

en: C_opy Reference
fr: Copier ré_férence

en: _Paste
fr: Co_ller

en: C_lear
fr: E_ffacer

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Remo_ve Undoes
fr: Supprim_er les annulations

en: U_nlink Reference
fr: Délier la référence

en: Flip _Horizontally
fr: Symétrie _horizontale

en: Flip _Vertically
fr: Symétrie _verticale

en: _Rotate 90° CW
fr: _Rotation 90° horaire

en: Rotate _90° CCW
fr: Rotation _90° anti-horaire

en: Rotate _180°
fr: Rotation _180°

en: _Skew...
fr: _Incliner...

en: _Font Info...
fr: Infos _fonte...

en: Glyph _Info...
fr: _Infos glyphe...

en: BDF Info...
fr: Infos BDF...

en: Bitm_ap Strikes Available...
fr: Matrices de bitm_ap disponibles...

en: Regenerate _Bitmap Glyphs...
fr: Régénérer _bitmaps...

en: Remove This Glyph
fr: Supprimer ce glyphe

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Layers
fr: _Calques

en: _Shades
fr: _Ombrage

en: _Docked Palettes
fr: Palettes verrouillées

en: _Fit
fr: _Adapter

en: Z_oom out
fr: Réduire (_O)

en: Zoom _in
fr: Agrand_ir

en: _Next Glyph
fr: Glyphe _suivant

en: _Prev Glyph
fr: Gly_phe précédent

en: Next _Defined Glyph
fr: Glyphe _défini suivant

en: Prev Defined Gl_yph
fr: Glyphe défini précédent (_A)

en: _Goto
fr: _Aller au glyphe

en: Find In Font _View
fr: Trou_ver dans la fenêtre de fonte

en: _Bigger Pixel Size
fr: Plus _grand

en: _Smaller Pixel Size
fr: _Plus petit

en: Set _Width...
fr: Définir chasse...

en: Set _Vertical Width...
fr: Définir chasse _verticale...

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Édition

en: E_lement
fr: É_lément

en: _View
fr: _Vue

en: _Metrics
fr: _Métriques

en: _Window
fr: _Fenêtre

en: _Help
fr: _Aide

en: Recalculate Bitmaps
fr: Recalculer bitmaps

en: Automatic
fr: Automatique

en: No Class
fr: Pas de classe

en: Base Glyph
fr: Glyphe de base

en: Base Lig
fr: Ligature

en: Mark
fr: Signe

en: Component
fr: Composante

en: Color|Choose...
fr: Choisir…

en: Color|Default
fr: Par défaut

en: New Pair Position
fr: Nouvel appairage

en: New Positioning
fr: Nouveau Positionnement

en: New Substitution Variant
fr: Nouvelle variante de substitution

en: New Alternate List
fr: Nouveau liste alternative

en: New Ligature
fr: Nouvelle ligature

en: New Multiple List
fr: Nouvelle liste multiple

en: Edit Counter Mask
fr: Éditer contre-poinçon

en: New Counter Mask
fr: Nouveau masque de contre-poinçon

en: Select hints between which counters are formed
fr: Sélectionnez les hints entre lesquels les contrepoinçons sont formés

en: Unicode _Value:
fr: _Valeur Unicode :

en: Bad Name
fr: Nom incorrect

en: Glyph names are limited to 31 characters
fr: Les noms de glyphe sont limités à 31 caractères

en: A glyph name may not start with a digit nor a full stop (period)
fr: Un nom de glyphe ne doit pas commencer par un chiffre ou un point

en: A glyph name must be ASCII, without spaces and may not contain the characters "([{<>}])/%%", and should contain only alphanumerics, periods and underscores
fr: Un nom de glyphe doit être écrit en ASCII, plus précisement en utilisant des alphanumériques, des points et des soulignés, sans blanc, ni aucun caractère parmi "([{<>}])/%%"

en: A glyph name should contain only alphanumerics, periods and underscores
    Do you want to use this name in spite of that?
fr: Un nom de glyphe doit contenir uniquement des alphanumériques ASCII, des points et des soulignés.
    Souhaitez vous utiliser ce nom malgré tout ?

en: Duplicate Ligature
fr: Ligature déjà existante

en: There are two ligature entries with the same components (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
fr: Il y a deux entrées de ligature avec les même composants (%.80s) dans la sous-table de lookup (%.30s)

en: Duplicate Kern data
fr: Données de crénage dupliquées

en: There are two kerning entries for the same glyph (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
fr: Il y deux entrées de crénage pour le même glyphe (%.80s) dans la sous-table de lookup (%.30s)

en: A device table adjustment specified for %.80s is invalid
fr: Un ajustement dans la table de périphériques spécifié pour %.80s est invalide

en: Bad Device Table Adjustment
fr: Ajustement incorrect dans la table de périphériques

en: Missing glyph name
fr: Nom de glyphe manquant

en: You must specify a glyph name for subtable %s
fr: Vous devez spécifier un nom de glyphe pour la sous-table %s

en: In lookup subtable %.30s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
fr: Dans la sous-table de lookup %.30s, vous faites référence à un glyphe nommé %.80s qui n'est pas encore dans la fonte. Est-ce voulu?

en: In lookup subtable %.30s you replace a glyph with itself. Was this intentional?
fr: Dans la sous-table de lookup %.30s vous remplacez un glyphe
    par lui même. Est-ce à dessein?

en: Substitution generates itself
fr: Substitution auto-créée

en: Bad unicode value for an alternate unicode / variation selector
fr: Valeur Unicode incorrecte pour un sélecteur de variante ou d'alternance

en: Unicode out of range
fr: Valeur hors Unicode

en: Unexpected Variation Selector
fr: Sélecteur de variate inattendu

en: Variation selectors are normally between
       U+180B and U+180D
       U+FE00 and U+FE0F
       U+E0100 and U+E01EF
    did you really intend to use U+%04X?
fr: Les sélecteurs de variante sont normalement entre
       U+180B et U+180D
       U+FE00 et U+FE0F
       U+E0100 et U+E01EF
    Voulez-vous vraiment utiliser U+%04X?

en: There is already a glyph with this name and encoding,
    both must be unique within a font,
    do you want to swap them?
fr: Il y a déjà un glyphe avec ce nom et ce codage,
    les deux doivent être uniques au sein d'une fonte,
    voulez-vous les échanger?

en: There is already a glyph with this encoding,
    which must be unique within a font,
    do you want to swap the encodings of the two?
fr: Il y a déjà un glyphe avec ce codage,
    qui doit être unique dans une fonte,
    voulez-vous échanger les codages des deux?

en: There is already a glyph with this name,
    which must be unique within a font,
    do you want to swap the names of the two?
fr: Il y a déjà un glyphe avec ce nom,
    qui doit être unique dans une fonte,
    voulez-vous échanger les noms des deux?

en: Depth
fr: Profondeur

en: Italic Correction
fr: Correction italique

en: Top Accent Horizontal Pos
fr: Pos. horizontal accent sup.

en: Horizontal Extension Italic Correction
fr: Extension horizontale de correction italique

en: Vertical Extension Italic Correction
fr: Extension verticale de correction italique

en: Tile Margin
fr: Marge de la tuile

en: Tile Min X
fr: Min X de la tuile

en: Tile Min Y
fr: Min Y de la tuile

en: Tile Max X
fr: Max X de la tuile

en: Tile Max Y
fr: Max Y de la tuile

en: Ligature Caret Count
fr: Nombre de coupures de ligatures

en: Bad Lig. Caret Count
fr: Nombre de coupures de ligature incorrect

en: Unreasonable ligature caret count
fr: Nombre déraisonnable de coupures de ligature

en: A device table adjustment specified for the MATH table is invalid
fr: Un ajustement dans la table des périphériques spécifié pour la table MATH est invalide

en: Only a single character allowed
fr: Un seul caractère autorisé

en: Pixel Size
fr: Taille en pixel

en: Bad correction
fr: Correction incorrecte

en: The correction on line %d is too big.  It must be between -128 and 127
fr: La correction à la ligne %d est trop grande. Elle doit être entre -128 et 127

en: Bad pixel size
fr: Taille en pixel incorrecte

en: The pixel size on line %d is out of bounds.
fr: La taille en pixel à la ligne %d est hors-limite.

en: Device Table Adjustments
fr: Ajustements de la table de périphériques

en: At small pixel sizes (screen font sizes)
    the rounding errors that occur may be
    extremely ugly. A device table allows
    you to specify adjustments to the rounded
    Every pixel size my have its own adjustment.
fr: Dans les petites tailles en pixel (taille de la police d'écran)
    les erreurs d'arrondi qui se produisent peuvent être
    très laides. Une table de périphériques permet
    de spécifier des ajustements à l'arrondi.
    Chaque taille en pixel peut avoir son propre réglage.

en: PixelSize|New
fr: Nouvelle

en: Subtable
fr: Sous-table

en: Replacement Glyph Name
fr: Remplacement du nom de glyphe

en: Source Glyph Names
fr: Nom initiaux des glyphes

en: Replacement Glyph Names
fr: Nom des glyphes de remplacement

note: GT: "Adjust" here means Device Table based pixel adjustments, an OpenType GT: concept which allows small corrections for small pixel sizes where GT: rounding errors (in kerning for example) may smush too glyphs together GT: or space them too far apart. Generally not a problem for big pixelsizes
en: Adjust
fr: Ajuster

en: ∆x_adv
fr: ∆x_cha

en: ∆y_adv
fr: ∆y_cha

en: Second Glyph Name
fr: Noms du second glyphe

en: ∆x_adv #1
fr: ∆x_cha #1

en: ∆y_adv #1
fr: ∆y_cha #1

en: ∆x_adv #2
fr: ∆x_cha #2

en: ∆y_adv #2
fr: ∆y_cha #2

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Glyph
fr: Glyphe

en: Extender
fr: Extendeur

note: GT: "Len" is an abreviation for "Length"
en: StartLen
fr: Début

en: EndLen
fr: Fin

en: FullLen
fr: Longueur

en: Variation Selector (or 0)
fr: Sélecteur de variante (ou 0)

en: Pick a color
fr: Choisir une couleur

en: Glyph Info for %.40s
fr: Infos glyphe pour %.40s

en: Glyph Info...
fr: Infos glyphe...

en: No components
fr: Pas de composants

en: Accented glyph composed of:
fr: Glyphe accentué composé de :

en: Glyph composed of:
fr: Glyphe composé de :

en: Glyph Info
fr: Infos glyphe...

en: Gl_yph Name:
fr: Nom du gl_yphe:

en: Unicode C_har:
fr: _Car. Unicode:

en: Set From N_ame
fr: À p_artir du nom

en: Set From Val_ue
fr: À partir de la vale_ur

en: Alternate Unicode Encodings / Variation Selectors
fr: Codage/sélecteurs de variante Unicode alternatif

en: Some glyphs may be used for more than one
    unicode code point -- I don't recommend
    doing this, better to use a reference --
    but it is possible.
    The latin "A", the greek "Alpha" and the
    cyrillic "A" look very much the same.
    
    On the other hand certain Mongolian and CJK
    characters have multiple glyphs depending
    on a unicode Variation Selector.
    
    In the first case use a variation selector
    of 0, in the second use the appropriate
    codepoint.
fr: Certains glyphes peuvent être utilisés pour plus d'un point
    de code unicode - Je ne recommande pas de le faire,
    il vaut mieux utiliser une référence --
    mais cela est possible.
    Le latin "A", le grec "Alpha" et le 
    cyrillique "A" se ressemble beaucoup.
    
    D'autre part, certains caractères mongols et CJC
    ont plusieurs glyphes dépendant
    d'un sélecteur de variante unicode.
    
    Dans le premier cas, utilisez un sélecteur de
    variante de 0, dans le second, utilisez le
    point de code approprié.

en: OT _Glyph Class:
fr: Classe _OpenType:

en: Mark for Unlink, Remove Overlap before Generating
fr: Sélectionner pour dissociation, enlever le chevauchement avant de génerer

en: A few glyphs, like Aring, Ccedilla, Eogonek
    are composed of two overlapping references.
    Often it is desirable to retain the references
    (so that changes made to the base glyph are
    reflected in the composed glyph), but that
    means you are stuck with overlapping contours.
    This flag means that just before generating
    the font, FontForge will unlink the references
    and run remove overlap on them, while
     retaining the references in the SFD.
fr: Quelques glyphes, comme 'A rond en chef', 'C cédille', 'E ogonek'
    sont composées de deux références se chevauchant.
    Souvent, il est souhaitable de conserver les références
    (de sorte que les modifications apportées au glyphe de base sont
    reflétées dans le glyphe composé), mais cela signifie
    que vous êtes coincé avec des contours qui se chevauchent.
    Ce drapeau signifie que juste avant la génération
    de la fonte, FontForge va dissocier les références
    et supprimer le leur chevauchement, tout en
    conservant les références dans le SFD.

en: Comment
fr: Commentaire

en: Color:
fr: Couleur:

en: _Hide Unused Columns
fr: Masquer colonnes vides

en: Don't display columns of 0s.
    The OpenType lookup allows for up to 8 kinds
    of data, but almost all kerning lookups will use just one.
    Omitting the others makes the behavior clearer.
fr: Ne pas afficher les colonnes de '0'.
    Les lookups OpenType autorisent jusqu'à 8 colonnes de données, mais
    la plupart des lookups associées au crénage n'en utilisent qu'une.
    Ne pas afficher les autres rend le mécanisme plus clair.

en: CounterHint|_New...
fr: _Créer...

en: _Edit...
fr: Édit_er...

en: Height:
fr: Hauteur:

en: The height and depth fields are the metrics fields used
    by TeX, they are corrected for optical distortion.
    So 'x' and 'o' probably have the same height.
fr: Les champs de hauteur et de profondeur sont des champs de
    métriques utilisés par TeX, ils sont corrigés pour la distorsion optique.
    Donc, 'x' et 'o' ont probablement la même hauteur.

en: Guess
fr: Deviner

en: Depth:
fr: Profondeur:

en: Italic Correction:
fr: Correction italique:

en: The Italic correction field is used by both TeX and the MS 'MATH'
    table. It is used when joining slanted text (italic) to upright.
    It is the amount of extra white space needed so the slanted text
    will not run into the upright text.
fr: Le champ de correction italique est utilisé à la fois par TeX et  par la table 'MATH'
    de MS. Il est utilisé lors de l'assemblage de texte incliné (italique) avec un à la verticale.
    C'est la quantité d'espace blanc supplémentaire nécessaire afin que le texte incliné
    n'heurte pas le texte en position verticale.

en: A device table for italic correction.
    Expects a comma separated list of <pixelsize>":"<adjustment>
    As "9:-1,12:1,13:1"
fr: Une table de périphériques pour correction italique.
    Elle s'attend à une liste séparée par virgule de <taille en pixel>":"<ajustement>
    Telle que "9:-1,12:1,13:1"

en: Top Accent Pos:
fr: Pos. accent sup. :

en: In the MS 'MATH' table this value specifies where (horizontally)
    an accent should be placed above the glyph. Vertical placement
    is handled by other means
fr: Dans la table 'MATH' de MS, cette valeur spécifie où (horizontalement)
    un accent doit être placé au-dessus du glyphe. Le placement vertical
    est assurée par d'autres moyens.

en: A device table for horizontal accent positioning.
    Expects a comma separated list of <pixelsize>":"<adjustment>
    As "9:-1,12:1,13:1"
fr: Une table de périphériques pour le positionnement horizontal des accents.
    Elle s'attend à une liste séparée par des virgules de <taille en pixel>":"<ajustement>
    Telle que "9:-1,12:1,13:1"

en: Is Extended Shape
fr: Est une forme étendue

en: Is this an extended shape (like a tall parenthesis)?
    Extended shapes need special attention for vertical
    superscript placement.
fr: Est-ce une forme étendue (comme une grande parenthèse)?
    Les formes étendues nécessitent une attention spécial
    pour le positionnement vertical des exposants.

en: Math Kerning
fr: Crénage MATH

en: Brings up a dialog which gives fine control over
    horizontal positioning of subscripts and superscripts
    depending on their vertical positioning.
fr: Ouvre une boîte de dialogue qui donne un contrôle précis sur
    positionnement horizontal des indices et des exposants
    en fonction de leur positionnement vertical.

en: Default Ligature Caret Count
fr: Nombre par défaut de coupures de ligature

en: Ligature caret locations are used by a text editor
    when it needs to draw a text edit caret inside a
    ligature. This means there should be a caret between
    each ligature component so if there are n components
    there should be n-1 caret locations.
      You may adjust the caret locations themselves in the
    outline glyph view (drag them from to origin to the
    appropriate place).
fr: L'emplacement des coupures de ligature est utilisée par un éditeur
    de texte quand il a besoin de dessiner un curseur d'édition de texte (caret) à l'intérieur
    d'une ligature. Cela signifie qu'il devrait y avoir un caret entre chaque
    composant de ligature. Donc s'il y a n composants il devrait y avoir
    n-1 coupures.
       Vous pouvez régler la position des coupures dans
    la fenêtre de glyphe (faites-les glisser de l'origine
    à l'endroit approprié).

en: Ligature Caret Count:
fr: Nombre de coupures de ligature:

en: Variant Glyphs:
fr: Glyphes dérivés

en: A list of the names of pre defined glyphs which represent
    bigger versions of the current glyph.
fr: Une liste de noms de glyphes prédéfinis qui représentent
    de plus grandes versions du glyphe actuel.

en: Glyph Extension Components
fr: Composants d'extension du glyphe

en: A really big version of this glyph may be made up of the
    following component glyphs. They will be stacked either
    horizontally or vertically. Glyphs marked as Extenders may
    be removed or repeated (to make shorter or longer versions).
    The StartLength is the length of the flat section at the
    start of the glyph which may be overlapped with the previous
    glyph, while the EndLength is the similar region at the end
    of the glyph. The FullLength is the full length of the glyph.
fr: Une très grande version de ce glyphe peut être constituée des
    composants de glyphe suivants. Ils seront empilés horizontalement
    ou verticalement. Les glyphes marqués comme Extenders peuvent être
    supprimés ou répétés (pour faire des versions plus courtes ou plus longues).
    StartLength est la longueur de la section plate au début
    du glyphe qui peut être chevauchée par le glyphe précédent,
    tandis que EndLength est la région semblable à la fin du glyphe.
    FullLength est la longueur du glyphe.

note: GT: "Cor" is an abbreviation for correction
en: Italic Cor:
fr: Correction italique

en: The italic correction of the composed glyph. Should be independent of glyph size
fr: La correction italique d'un glyphe composé.  Devrait être indépendant de la taille du glyphe.

en: If this glyph is used as a pattern to tile
    some other glyph then it is useful to specify
    the amount of whitespace surrounding the tile.
    Either specify a margin to extend the bounding
    box of the contents, or specify the bounds
    explicitly.
fr: Si ce glyphe est utilisé comme motif pour placer
    un autre glyphe, alors il est utile de préciser
    la quantité d'espace autour de la tuile.
    Soit spécifier une marge pour étendre la boîte
    englobante du contenu, ou spécifier les limites
    explicitement.

en: Tile Margin:
fr: Marge de la tuile :

en: Tile Bounding Box:
fr: Boîte englobante de la tuile :

en: Positionings
fr: Positionnements

en: Pairwise Pos
fr: Positionnement par paires

en: Alt Subs
fr: Choix de variante

en: Mult Subs
fr: Subst. multiple

en: Lig. Carets
fr: Coupures de ligature

en: Components
fr: Composants

en: Counters
fr: Contrepoinçons

note: GT: "Vert." is an abbreviation for Vertical
en: Vert. Variants
fr: Variantes Vert.

note: GT: "Horiz." is an abbreviation for Horizontal
en: Horiz. Variants
fr: Variantes Horiz.

en: Tile Size
fr: Taille en pixel

en: < _Prev
fr: < _Précédent

en: _Next >
fr: Suiva_nt >

en: No glyphs matched
fr: Aucun glyphe correspondant

en: Select By ATT...
fr: Sélection par ATT...

en: No applicable lookup subtables
fr: Aucun sous-tables de lookup applicables

en: Select By Lookup Subtable
fr: Sélection par _sous-table...

en: Select Glyphs in lookup subtable
fr: Sous-table de lookup à sélectionner:

en: Select Results
fr: Sélection des résultats

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    found by this search
fr: Sélectionner dans la fenêtre de fonte les glyphes
    trouvés par cette recherche

en: Merge Results
fr: Étendre la sélection courante

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs found by this search
fr: Étendre la sélection dans la fenêtre de fonte avec
    tous les glyphes trouvés par cette recherche

en: Restrict Selection
fr: Restreindre la sélection courante

en: Only search the selected glyphs, and unselect
    any characters which do not match this search
fr: Chercher seulement parmi les glyphes sélectionnés, et déselectionner
    ceux qui ne figurent pas dans le résultat de la recherche

en: Point Color
fr: Couleur de point

en: The color of an on-curve point
fr: La couleur d'un point sur la courbe

en: First Point Color
fr: Couleur du premier point

en: The color of the point which is the start of a contour
fr: La couleur du point qui est au début de la silhouette

en: Selected Point Color
fr: Couleur de point sélectionné

en: The color of a selected point
fr: La couleur d'un point sélectionné

en: Selected Point Width
fr: Largeur de point sélectionné

en: The width of the line used to draw selected points
fr: La largeur de la ligne utilisée pour dessiner les points sélectionnés

en: Extrema Point Color
fr: Couleur de point extréma

en: The color used to draw points at extrema (if that mode is active)
fr: La couleur utilisée pour dessiner les points à l'extréma (si ce mode est activé).

en: Point of Inflection Color
fr: Couleur d'un point d'inflection

en: The color used to draw points of inflection (if that mode is active)
fr: La couleur utilisée pour dessiner des points d'inflection (si ce mode est activé)

en: Almost H/V Color
fr: Couleur presque H/V

en: The color used to draw markers for splines which are almost, but not quite horizontal or vertical at their end-points
fr: La couleur utilisée pour dessiner des marqueurs des courbes qui sont presque, mais pas tout à fait horizontale ou verticale à leurs extrémités

en: Next CP Color
fr: Couleur du p. de c. suivant

en: The color used to draw the "next" control point of an on-curve point
fr: La couleur utilisée pour dessiner le "prochain" point de contrôle d'un point sur la courbe

en: Prev CP Color
fr: Couleur du p. de c. précédent

en: The color used to draw the "previous" control point of an on-curve point
fr: La couleur utilisée pour dessiner le point de contrôle "précédent" d'un point sur la courbe

en: Selected CP Color
fr: Couleur du p. de c. sélectionné

en: The color used to draw a selected control point of an on-curve point
fr: La couleur utilisée pour dessiner un point de contrôle sélectionné d'un point sur la courbe

en: Coordinate Line Color
fr: Couleur des axes de coordonnées

en: Italic Coord. Color
fr: Couleur des coord. italiques

en: Metrics Label Color
fr: Couleur des noms de métriques

en: Hint Label Color
fr: Couleur des noms de hint

en: Blue Values Color
fr: Couleur des valeurs bleues

en: The color used to mark blue zones in the blue values entry of the private dictionary
fr: La couleur utilisée pour marquer les zones bleues dans les valeurs d'entrée bleue du dictionnaire privé

en: Family Blue Color
fr: Couleur de famille bleue

en: The color used to mark blue zones in the family blues entry of the private dictionary
fr: La couleur utilisée pour marquer les zones bleues dans la famille d'entrées bleues du dictionnaire privé

en: Diagonal Hint Color
fr: Couleur de hint diagonal

en: The color used to draw diagonal hints
fr: La couleur utilisée pour tracer des hints diagonaux

en: Horiz. Hint Color
fr: Couleur de hint horizontal

en: The color used to draw horizontal hints
fr: La couleur utilisée pour tracer des hints horizontaux

en: The color used to draw vertical hints
fr: La couleur utilisée pour tracer des hints verticaux

en: Vert. Hint Color
fr: Couleur de hint vertical

en: HFlex Hint Color
fr: Couleur de hint de type HFlex

en: VFlex Hint Color
fr: Couleur de hint de type VFlex

en: Conflict Hint Color
fr: Couleur de hint conflictuel

en: The color used to draw a hint which conflicts with another
fr: La couleur utilisée pour tracer un hint qui conflicte avec un autre

en: HHint Active Color
fr: Couleur de hint H actif

en: The color used to draw the active horizontal hint which the Review Hints dialog is examining
fr: Couleur utilisé pour tracer le hint horizontal actif qui est examiné par la boîte de dialoge "Revoir les hints".

en: The color used to draw the active vertical hint which the Review Hints dialog is examining
fr: Couleur utilisé pour tracer le hint vertical actif qui est examiné par la boîte de dialoge "Revoir les hints".

en: VHint Active Color
fr: Couleur de Hint V actif

en: Dragging Comparison Outline Color
fr: Couleur de glissement comparatif

en: The color used to draw the outline of the old spline when you are interactively modifying a glyph
fr: La couleur utilisée pour tracer le contour de l'ancienne courbe quand vous modifiez interactivement un glyphe

en: Only the alpha value is used and if non zero it will set the alpha channel for the control points, bezier information and other non spline indicators for the Dragging Comparison Outline spline
fr: Seule la valeur alpha est utilisée. Si non zéro,  le canal alpha sera utilisé pour
    les points de contrôle, les informations de Bézier et d'autres indicateurs n'appartenant
    pas la courbe lors du glissement comparatif de la courbe

en: The color of the line marking the advance width
fr: Couleur de la ligne marquant la chasse

en: Width Color
fr: Couleur de la chasse

en: Selected Width Color
fr: Couleur de chasse sélectionnée

en: The color of the line marking the advance width when it is selected
fr: La couleur de la ligne marquant la chasse lorsque sélectionné

en: Selected LBearing Color
fr: Couleur d'approche gauche sélectionnée

en: The color of the line marking the left bearing when it is selected
fr: La couleur de la ligne marquant l'approche gauche lorsque sélectionné

en: Grid Fit Width Color
fr: Couleur d'ajustement à la grille de la chasse

en: The color of the line marking the grid-fit advance width
fr: La couleur de la ligne marquant l'ajustement à la grille de la chasse

en: Ligature Caret Color
fr: Couleur des points de coupure des ligatures

en: The color of the line(s) marking ligature carets
fr: La couleur des lignes marquant les points de coupure des ligatures

en: Anchor Color
fr: Couleur des ancres

en: The color of anchor stars
fr: La couleur des étoiles des ancres

en: Anchored Line Color
fr: Couleur de la ligne d'ancrage

en: The color of another glyph drawn in the current view to show where it would be placed by an anchor lookup
fr: La couleur d'un autre glyphe dessiné dans la vue actuelle pour montrer où il serait placé par un lookup d'ancre.

en: Template Color
fr: Couleur du modèle

en: Old Outline Color
fr: Couleur de l'ancien contour

en: Original Color
fr: Couleur initiale

en: Guide Layer Color
fr: Couleur du calque guide

en: Grid Fit Color
fr: Couleur de l'ajustement à la grille

en: The color of grid-fit outlines
fr: La couleur des contours ajustés à la grille

en: Inactive Layer Color
fr: Couleur du calque inactif

en: The color of outlines in inactive layers
fr: La couleur des contours dans les calques inactifs

en: Active Layer Color
fr: Couleur du calque actif

en: The color of outlines in the active layer
fr: La couleur des contours dans le calque actif

en: Inactive Thick Layer Color
fr: Couleur du calque épais inactif

en: The color of thick outlines in inactive layers
fr: Couleur des contours épais sur les calques inactifs

en: Active Thick Layer Color
fr: Couleur du calque épais actif

en: The color of thick outlines in the active layer
fr: Couleur des contours épais sur le calque actif

en: Clip Path Color
fr: Couleur du chemin de détourage

en: The color of the clip path
fr: La couleur du chemin de détourage

en: Open Path Color
fr: Couleur de chemin ouvert

en: The color of the open path
fr: La couleur du chemin ouvert

en: Background Image Color
fr: Couleur de l'image d'arrière-plan

en: The color used to draw bitmap (single bit) images which do not specify a clut
fr: La couleur utilisée pour dessiner une image bitmap (bit unique)
    qui ne spécifie pas un clut (colour look-up table)

en: Fill Color
fr: Couleur de remplissage

en: The color used to fill the outline if that mode is active
fr: La couleur utilisée pour remplir le contour si ce mode est actif

en: Preview Fill Color
fr: Couleur de l'aperçu avec remplissage

en: The color used to fill the outline when in preview mode
fr: La couleur utilisée pour remplir le contour dans l'aperçu

en: Trace Color
fr: Couleur de traçage

en: Raster Color
fr: Couleur de rastérisation

en: The color of grid-fit (and other) raster blocks
fr: La couleur de blocs pixelisés ajustés à la grille (et autre)

en: Raster New Color
fr: Nouvelle couleur de rastérisation

en: The color of raster blocks which have just been turned on (in the debugger when an instruction moves a point)
fr: La couleur de blocs rastérisés qui viennent d'être activés (dans le débogueur lorsque une instruction atteint un point)

en: Raster Old Color
fr: Ancienne couleur de rastérisation

en: The color of raster blocks which have just been turned off (in the debugger when an instruction moves a point)
fr: La couleur de blocs rastérisés qui viennent d'être désactivés (dans le débogueur lorsque une instruction atteint un point)

en: Raster Grid Color
fr: Couleur de la grille de rastérisation

en: Raster Dark Color
fr: Couleur sombre de rastérisation

en: When debugging in grey-scale this is the color of a raster block which is fully covered.
fr: Lors du débogage en échelle de gris, ceci est la couleur
    d'un bloc de rastérisation qui a été entièrement couvert.

en: Delta Grid Color
fr: Couleur de la grille Delta

en: Indicates a notable grid pixel when suggesting deltas.
fr: Indique une grille de pixel notable lors de la suggestion des deltas.

en: Ruler Big Tick Color
fr: Couleur des graduations majeures de la règle

en: The color used to draw the large tick marks in rulers.
fr: La couleur utilisée pour dessiner les graduations importantes des règles

en: Measure Tool Line Color
fr: Couleur de la ligne de l'outil de mesure

en: The color used to draw the measure tool line.
fr: La couleur utilisée par l'outil de mesure pour tracer des lignes

en: Measure Tool Point Color
fr: Couleur de point de l'outil de mesure

en: The color used to draw the measure tool points.
fr: La couleur utilisée par l'outil de mesure pour dessiner les points.

en: Measure Tool Point Snapped Color
fr: Couleur de point magnétique de l'outil de mesure

en: The color used to draw the measure tool points when snapped.
fr: La couleur utilisée par l'outil de mesure pour dessiner les points magnétiques.

en: Measure Tool Canvas Number Color
fr: Couleur des chiffres de l'outil de mesure

en: The color used to draw the measure tool numbers on the canvas.
fr: La couleur utilisée pour écrire les chiffres de l'outil de mesure

en: Measure Tool Canvas Number Snapped Color
fr: Couleur des chiffres magnétiques de l'outil de mesure

en: The color used to draw the measure tool numbers on the canvas when snapped.
fr: La couleur utilisée pour écrire les chiffres magnétiques de l'outil de mesure

en: Measure Tool Windows Foreground Color
fr: Couleur premier-plan de la fenêtre outil de mesure

en: The measure tool window foreground color.
fr: La couleur de premier-plan de la fenêtre de l'outil de mesure

en: Measure Tool Windows Background Color
fr: Couleur arrière-plan de la fenêtre outil de mesure

en: The measure tool window background color.
fr: La couleur d'arrière-plan de la fenêtre de l'outil de mesure

en: Entry
fr: Entrée

en: Exit
fr: Sortie

note: GT: Italic Correction
en: ItalicCor.
fr: Correction pour l'italique

en: Lig.Caret
fr: Caret de lig.

en: TopAccent
fr: Accent supérieur

note: GT: This is the title for a window showing an outline character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the font name GT: $4 is the changed flag ('*' for the changed items)
en: %1$.80s at %2$d from %3$.90s%4$s
fr: %1$.80s à %2$d de %3$.90hs%4$s

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately this version of fontforge was not linked with the spiro library, so only normal bezier points will be displayed.
fr: Ce glyphe devrait afficher des points spiro, mais malheureusement cette version de FontForge n'a pas été liée avec la librairie spiro. Alors seulement des points de Bézier seront affichés.

en: You may not use spiros
fr: Vous ne pouvez pas utiliser des spiros

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use, and normal bezier points will be displayed instead.
fr: Ce glyphe devrait afficher des points spiro, mais malheureusement FontForge est incapable de charger libspiro.  Les spiros ne sont pas disponibles pour utilisation, des points de Bézier normaux seront affichés à la place.

en: Active Layer: %s (%s)
fr: Calque actif : %s (%s)

en: Modes:
fr: Modes :

en: Not Guides
fr: Non-guides

en: References may not be dragged into the guidelines layer
fr: Les références ne peuvent pas être placées sur le calque guide

en: Name this contour
fr: Nommer ce contour

en: Name this guideline or cancel to create it without a name
fr: Nommez ce repère ou annulez pour en créer un sans nom

en: Define "Almost Horizontal"
fr: Définir "presque horizontal"

en: A line is "almost" horizontal (or vertical)
    if the coordinates are within this many em-units
fr: Une ligne est "presque" horizontale (ou verticale)
    si ses coordonnées sont à l'intérieur d'autant de cadratins.

en: Bad number
fr: Valeur incorrecte

en: Trimming Undo Information
fr: Réduction de l'information d'annulation

en: How many most-recent Undos should be kept?
fr: Combien d'annulations doivent être conservées ?

en: No Intersections
fr: Pas d'intersections

en: Name this point
fr: Nommer ce contour

en: Please name this point
fr: SVP, nommez ce point

en: Please name this contour
fr: SVP, nommez ce contour

en: The spline does not reach %g
fr: La courbe n'atteint pas %g

en: Insert a point on the given spline at either...
fr: Insérez un point sur la courbe donnée à chaque ...

en: _X:
fr: _X :

en: _Y:
fr: _Y :

en: Anchor Class Name
fr: Nom de la classe d'ancre :

en: Please enter the name of a Anchor point class to create
fr: SVP entrer le nom de la classe d'ancre à créer

en: _Unlink
fr: Délier

en: Glyph, %s, has no hints. FontForge will not produce many instructions.
fr: Glyphe %s sans hints. FontForge ne produira pas beaucoup d'instructions

en: Deselect Width
fr: Désélectionner chasse

en: Width
fr: Largeur

en: Deselect VWidth
fr: Désélectionner chasse verticale

en: VWidth
fr: Chasse verticale

en: C_lose Tab
fr: Fermer l'onglet

en: E_xport...
fr: E_xporter...

en: Revert Gl_yph
fr: Version précédente du gl_yphe

en: Load Word List...
fr: Charger une liste de mots...

en: _Print...
fr: Im_primer...

en: E_xecute Script...
fr: E_xécuter un script...

en: _Invert Selection
fr: _Inverser la sélection

en: _Deselect All
fr: Tout _désélectionner

en: _First Point
fr: P_remier point

en: First P_oint, Next Contour
fr: Premier p_oint, Contour suivant

en: _Next Point
fr: Point suivant(_E)

en: _Prev Point
fr: Point précédent(_V)

en: Ne_xt Control Point
fr: Point de contrôle suivant(_X)

en: P_rev Control Point
fr: Point de cont_rôle précédent

en: Points on Selected _Contours
fr: Points sur le contour sélectionné

en: Point A_t
fr: Point à

en: Select All _Points & Refs
fr: Sélec_tionner tous points et références

en: Select Open Contours
fr: Selectionnez les contours ouverts

en: Select Anc_hors
fr: Séle_ctionner ancres

en: _Width
fr: Chasse

en: _VWidth
fr: Chasse _verticale

en: Select Points Affected by HM
fr: Sélectionner les Points Affectés par HM

en: Copy Loo_kup Data
fr: Copier les données de lookups

en: Copy _Width
fr: Cop_ier chasse

en: Co_py LBearing
fr: Co_pier approche gauche

en: Copy RBearin_g
fr: Copier approche droite

en: C_hop
fr: Supprim_er

en: Clear _Background
fr: Effacer arrière-plan

en: points|_Merge
fr: F_usionner

en: points|Merge to Line
fr: F_usionner à la ligne

en: _Join
fr: _Joindre

en: Copy _Fg To Bg
fr: Premier plan → arrière-plan (_F)

en: Cop_y Layer To Layer...
fr: Copier un calque dans un autre...

en: Copy Gri_d Fit
fr: Copier contour a_dapté

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: Remo_ve Undoes...
fr: Défair_e les annulations...

en: _Curve
fr: Convertir en point(s) _curviligne(s)

en: _HVCurve
fr: Convertir en point(s) _curviligne(s) HV

en: C_orner
fr: Convertir en point(s) _angulaire(s)

en: _Tangent
fr: Convertir en point(s) _tangent(s)

note: GT: Make this (selected) point the first point in the glyph
en: _Make First
fr: En faire le _premier point

en: Can Be _Interpolated
fr: _Interpolable

en: Can't _Be Interpolated
fr: Non _interpôlable

en: Center Bet_ween Control Points
fr: Centrer entre les points de contrôle

en: _Add Anchor
fr: Ajouter une _Ancre

en: Acceptable _Extrema
fr: _Extréma acceptables

en: Make _Line
fr: Convertir en _ligne(s)

en: Ma_ke Arc
fr: Convertir en _courbe

en: Inse_rt Point On Spline At...
fr: Ajoute_r un point sur la courbe...

en: _Name Point
fr: _Nommer le point

en: _Name Contour
fr: _Nommer le Contour

en: Make Clip _Path
fr: Créer un chemin de _détourage

en: Tool_s
fr: Outil_s

en: G4 _Curve
fr: courbe G4

en: _G2 Curve
fr: courbe G2

en: _Left Constraint
fr: Contraintes à gauche

en: _Right Constraint
fr: Contraintes à droite

note: GT: Align these points to their average position
en: _Align Points
fr: _Aligner les points

en: _Space Points
fr: E_spacer les points

en: Space _Regions...
fr: Espace_r régions...

en: Make _Parallel...
fr: Rendre _parallèle...

en: _Simplify
fr: _Simplifier

en: Simplify More...
fr: Simplifer davantage...

en: Clea_nup Glyph
fr: _Nettoyer le glyphe

en: Canonical Start _Point
fr: _Point de départ canonique

en: Canonical _Contours
fr: _Contours canoniques

en: _First
fr: _Premier

en: _Earlier
fr: _Avant

en: L_ater
fr: Après

en: _Last
fr: _Dernier

en: _Remove Overlap
fr: Enlever les recou_vrements

en: _Intersect
fr: _Intersection

en: _Exclude
fr: _Exclusion

en: _Find Intersections
fr: _Trouver les intersections

en: Change _Weight...
fr: Changer la graisse...

en: _Italic...
fr: _Italique...

en: Obli_que...
fr: Obl_ique...

en: _Condense/Extend...
fr: Étendre

en: Change _X-Height...
fr: Changer la hauteur d'X...

en: Change _Glyph...
fr: Modifier les glyphes...

en: In_line...
fr: Ligne intérieure...

en: _Outline...
fr: C_ontour...

en: S_hadow...
fr: Ombre...

en: _Wireframe...
fr: _Fil de fer 3D...

en: _Build Accented Glyph
fr: Créer glyphes accent_ués

en: Build _Composite Glyph
fr: Constr_uire un glyphe composite

en: _References...
fr: _Références...

en: _Transform...
fr: _Transformer...

en: _Point of View Projection...
fr: _Projection selon un plan…

en: _Non Linear Transform...
fr: Tra_nsformation non linéaire...

en: To _Int
fr: À l'_entier

en: To _Hundredths
fr: Au _centièmes

en: _Cluster
fr: _Groupe

en: _Glyph Info...
fr: Infos glyphe...

en: Get _Info...
fr: _Infos...

en: S_how Dependent
fr: Montrer les dé_pendances

en: Find Proble_ms...
fr: Rechercher des pr_oblèmes...

en: Bitm_ap strikes Available...
fr: Matrices de bitm_ap disponibles...

en: Remove Bitmap Glyphs...
fr: Supprimer bitmaps...

en: St_yles
fr: Styles

en: _Expand Stroke...
fr: Ét_endre ligne...

en: Tile _Path...
fr: Tui_ler chemin...

en: Tile Pattern...
fr: Motif de tuiles...

en: O_verlap
fr: Recou_vrements

en: Add E_xtrema
fr: Ajouter des e_xtréma

en: A_lign
fr: A_ligner

en: Roun_d
fr: Arron_dir

en: _Order
fr: Ordre

en: Check Self-Intersection
fr: Vérifier auto-intersections

en: Glyph Self-Intersects
fr: Le glyphe s'auto-intersecte

en: Cloc_kwise
fr: Se_ns des aiguilles d'une montre

en: Cou_nter Clockwise
fr: Sens i_nverse des aiguilles d'une montre

en: _Correct Direction
fr: _Corriger direction

en: Reverse Direction
fr: Inverser la direction

en: Insert Text Outlines...
fr: Insérer des courbes textuelles...

en: B_uild
fr: _Assembler

en: Compare Layers...
fr: Comparer les calques...

en: Auto_Hint
fr: Génération automatique de _hints

en: Hint _Substitution Pts
fr: Hint aux point_s de substitution

en: Auto _Counter Hint
fr: Hint auto des _contre-poinçons

en: _Don't AutoHint
fr: Pas _d'AutoHint

en: Auto_Instr
fr: Générat_ion automatique d'instructions

en: _Edit Instructions...
fr: Édit_er les instructions...

en: _Debug...
fr: _Débogage...

en: S_uggest Deltas...
fr: S_uggérer des deltas…

en: _Clear HStem
fr: Supprim_er contraintes sur traits hor.

en: Clear _VStem
fr: Supprimer contraintes sur traits _vert.

en: Clear DStem
fr: Supprimer contraintes sur traits diag.

en: Clear Instructions
fr: Supprimer les instructions

en: _Add HHint
fr: _Ajouter un hint horizontal

en: Add VHi_nt
fr: Ajouter un hint verti_cal

en: Add DHint
fr: Ajouter un hint diagonal

en: Crea_te HHint...
fr: C_réer un hint horizontal

en: Cr_eate VHint...
fr: Cré_er un hint vertical

en: _Review Hints...
fr: _Revoir les hints

note: GT: In the next few lines the "%s" is the name of an anchor class, and the GT: rest of the string identifies the type of the anchor
en: %s at ligature pos %d
fr: %s à la pos %d de la ligature

en: %s exit
fr: sortie de %s

en: %s entry
fr: Entrée de %s

en: %s mark
fr: Signe %s

en: %s base
fr: Base %s

en: _Center in Width
fr: _Centrer en largeur

en: _Thirds in Width
fr: Cen_trer 1/3 avant, 2/3 après

en: Set _LBearing...
fr: Définir approche _gauche...

en: Set _RBearing...
fr: Définir approche _droite...

en: Set Both Bearings...
fr: Définir les deux approches...

en: Set _Vertical Advance...
fr: Définir chasse _verticale...

en: Ker_n By Classes...
fr: Cré_nage par classes...

en: VKern By Classes...
fr: Crénage vertical par classes...

en: VKern From HKern
fr: Crénage vert. à partir du crénage hor.

en: Remove Kern _Pairs
fr: Supprimer _paires de crénage

en: Remove VKern Pairs
fr: Supprimer crénage Vertical

en: Kern Pair Closeup...
fr: Crénage manuel...

en: _Detach
fr: _Détacher

en: _Kern Pairs
fr: Paires de _crénage

en: _Anchored Pairs
fr: P_aires ancrées

en: _Anchor Control...
fr: Contrôle des _ancres...

en: Anchor _Glyph at Point
fr: Ancrer le glyphe à ce point

en: PointNumbers|_None
fr: Aucun

en: P_ositions
fr: Positionnements

en: Show _Grid Fit...
fr: Afficher l'ajustement à la grille des pixels...

en: Show _Grid Fit (Live Update)...
fr: Ajustement en temps réel à la grille des pixels...

en: _Bigger Point Size
fr: Taille plus grande

en: _Smaller Point Size
fr: Taille plus petite

en: _Anti Alias
fr: Nive_aux de gris

en: _Off
fr: _Désactivée

en: Control Points (Always_)
fr: Points de contrôle (toujours_)

en: _Control Point Info
fr: Infos des points de _contrôle

en: _Extrema
fr: _Extréma

en: Points of _Inflection
fr: Points d'inflection

en: Almost Horizontal/Vertical Lines
fr: Lignes presque horizontales/verticales

en: Almost Horizontal/Vertical Curves
fr: Courbes presque horizontales/verticales

en: (Define "Almost")
fr: (Définir "presque")

en: _Side Bearings
fr: Approches

en: Reference Names
fr: Noms de référence

en: _Fill
fr: _Remplir

en: Previe_w
fr: Aperçu

en: Dragging Comparison Outline
fr: Ancien contour lors du glissement des points

en: Pale_ttes
fr: _Palettes

en: _Glyph Tabs
fr: Onglet _Glyphes

en: _Rulers
fr: _Règles

en: _Horizontal Hints
fr: Hints _horizontaux

en: _Vertical Hints
fr: Hints _verticaux

en: _Diagonal Hints
fr: Hints _diagonaux

en: _Anchors
fr: _Ancres

en: Debug Raster Cha_nges
fr: Débogage de la rastérisation

en: Hori_zontal Metric Lines
fr: Lignes de métrique hori_zontal

en: Vertical _Metric Lines
fr: Lignes de métrique verticale

en: Snap Outlines to Pi_xel Grid
fr: Aligner les contours sur les pi_xels de la grille

en: _Display Compositions...
fr: Afficher les compositions...(_D)

en: Form_er Glyph
fr: Glyphe _antérieur

en: N_umber Points
fr: _Numéroter les points

en: Grid Fi_t
fr: Ajus_tement à la grille

en: Sho_w
fr: A_fficher

en: Com_binations
fr: Com_binaisons

en: Next _Line in Word List
fr: Ligne _suivante dans la liste de mots

en: Previous Line in _Word List
fr: Ligne _précédente dans la liste de mots

en: SubFonts|_All
fr: _Toutes

en: SubFonts|_None
fr: Aucune

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: MM _Reblend
fr: MM Mélange_r à nouveau

en: Tools_2
fr: Outils_2

en: H_ints
fr: _Hints

en: Outline View 2
fr: Fenêtre de glyphe 2

en: This window displays a single outline glyph (more data)
fr: Cette fenêtre affiche la silhouette du glyphe (données additionnelles)

en: Outline View
fr: Fenêtre de glyphe

en: This window displays a single outline glyph
fr: Cette fenêtre affiche la silhouette du glyphe

en: First Char
fr: Glyphe à gauche

en: Second Char
fr: Glyphe à droite

en: Kern Size
fr: Valeur du crénage

en: Select a ligature to view
fr: Sélectionner une ligature à visionner

en: Kern Pair Closeup
fr: Crénage manuel

en: Anchor Control for Base
fr: Contrôle des ancres pour la Base

en: Anchor Control for Mark
fr: Contrôle des ancres pour le signe

en: Anchored Pairs
fr: Paires ancrées

en: Kern Pairs
fr: Paires de crénage

en: Sort By:
fr: Trier par :

en: %.*s is not a valid class name (or number)
fr: %.*s n'est pas un nom valide de classe (ou de nombre)

en: Bad Class
fr: Classe incorrecte

en: No Sequence/Lookups
fr: Pas de Séquence/Recherche

en: There are no entries in the Sequence/Lookup List, was this intentional?
fr: La liste Séquence/Recherche est vide, est ce expres?

en: Bad Sequence/Lookup List
fr: Séquence/Liste de lookups incorrecte

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of classes in list above)
fr: Numéro de séquence hors bornes, doit être plus petit que %d (nombre de classes dans la liste ci dessus)

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of glyphs, classes or coverage tables)
fr: Numéro de séquence hors bornes, doit être plus petit que %d (nombre de glyphes, classes ou tables de couverture)

note: GT: The string "{Everything Else}" is used in the context of a list GT: of classes (a set of kerning classes) where class 0 designates the GT: default class containing all glyphs not specified in the other classes
en: {Everything Else}
fr: Classe 1 : {N'importe quoi d'autre}

en:  There must be at least one contextual rule
fr:  Il doit y avoir au moins une règle contextuelle

en: Missing rules
fr: Règles manquantes

en: Bad Coverage Table
fr: Table de couverture incorrecte

en: There must be at least one match coverage table
fr: Il doit y avoir au moins une table de couverture

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly one coverage table to match
fr: Dans un enchaînement de substitutions à contresens, il doit y avoir exactement une table de couverture

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly as many replacements as there are glyph names in the match coverage table
fr: Dans un enchaînement de substitutions à contresens, il doit y avoir exactement autant de règles qu'il y a de noms dans la table de couverture correspondante

en: Replacement mismatch
fr: Erreur de règle

en: Bad rule
fr: Règle incorrecte

en: Warning
fr: Attention

en: %s
    Proceed anyway?
fr: %s
    Continuer malgré tout ?

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly one coverage table with replacements
fr: Dans un enchaînement de substitutions à contresens, il doit y avoir exactement une table de couverture

en: Bad Sections
fr: Sections incorrectes

en: The sections specified do not make sense. All lookups must lie in the middle section.
fr: Les sections spécifiées ne font pas de sens. Tous les lookups doivent se trouver dans la section du milieu.

en: This rule activates no lookups.
    Proceed anyway?
fr: Cette règle n'active aucun lookup
    Continuer malgré tout ?

en: Bad class name
fr: Nom de classe incorrect

en: No spaces allowed in class names.
fr: Les espaces ne sont pas autorisées dans les noms de classe.

en: If a class name is a number, it must be the index of the class in the array of classes_simple.
fr: Si un nom de classe est un nombre, il doit correspondre à l'index de la classe dans le tableau de classes_simple.

en: The class name, %s, is already in use.
fr: Le nom de classe %s est déjà utilisé.

en: Section|Continue
fr: Continuer

en: Section|Start
fr: Débuter

en: Class|Name
fr: Nom

en: Glyphs in the class
fr: Glyphes dans la classe

en: Glyphs in the coverage tables
fr: Glyphes dans les tables de couverture

en: Apply lookup
fr: Appliquer le 'lookup'

en: at position
fr: à la position

en: Matching rules based on a list of glyphs
fr: Règles de correspondance basées sur une liste de glyphes

en: Matching rules based on a list of classes
fr: Règles de correspondance basées sur une liste de classes

en: Replacement glyphs
fr: Glyphes de remplacement

en: Edit Contextual Position
fr: Éditer dépl. contextuel

en: Edit Contextual Substitution
fr: Éditer subst. contextuelle

en: Edit Chaining Position
fr: Éditer dépl. étendu

en: Edit Chaining Substitution
fr: Éditer subst. étendue

en: Edit Reverse Chaining Substitution
fr: Éditer subst. ét. à contresens

en: New Contextual Position
fr: Nouveau dépl. cont.

en: New Contextual Substitution
fr: Nouvelle subst. cont.

en: New Chaining Position
fr: Nouveau dépl. étendu

en: New Chaining Substitution
fr: Nouvelle subst. étendue

en: New Reverse Chaining Substitution
fr: Nouvelle subst. ét. à contr.

en: Add Lookup
fr: Nouveau lookup

en: Remove Lookup
fr: Supprimer le lookup

en: OpenType Contextual or Chaining subtables may be in one
     of three formats. The context may be specified either
     as a string of specific glyphs, a string of glyph classes
     or a string of coverage tables
    In the first format you must specify a string of glyph-names
     In the second format you must specify a string of class names
     In the third format you must specify a string each element
      of which may contain several glyph-names
    For chaining subtables you may also specify backtrack and
     lookahead lists.
fr: Les sous-tables contextuelles ou d'enchaînement peuvent être dans un
    de trois formats. Le contexte peut être spécifié comme une chaîne de
    glyphes spécifiques, une chaîne de classes de glyphes ou une chaîne
    de tables de couverture.
    Dans le premier format, vous devez spécifier une chaîne de noms de glyphes.
     Dans le second format, vous devez spécifier une chaîne de noms de classes.
     Dans le troisième format, vous devez spécifier une chaîne pour chaque élément
      qui peut contenir plusieurs noms de glyphes.
    Pour les sous-tables d'enchaînement, vous pouvez également spécifier des listes
    de pré-chaînes et de post-chaînes.

en: By Glyphs
fr: Par glyphes

en: By Classes
fr: Par classes

en: By Coverage
fr: Par tables de couverture

en: This dialog has two formats. A simpler one which
     hides some of the complexities of these rules,
     or a more complex form which gives you full control.
fr: Cette boîte de dialogue a deux formats. Une plus simple qui
      cache certaines des complexités de ces règles,
      ou une forme plus complexe qui vous donne le plein contrôle.

en: Dialog Type:
fr: Type choisi:

en: Complex
fr: Complexe

en: New Section
fr: Nouvelle section

en: Set From Selection
fr: Définir à partir de la sélection

en: Set this glyph list from a selection.
fr: Définir cette liste de glyphes à partir de la sélection

en: An ordered list of lookups and positions
fr: Une liste ordonnée de lookups et de positions

en: Match
fr: Motif

en: Backtrack
fr: Pré-chaîne

en: Lookahead
fr: Post-chaîne

en: A list of glyphs:
fr: Une liste de glyphes :

en: Replacements
fr: Remplacements

en: A coverage table:
fr: Une table de couverture :

en: A list of coverage tables:
fr: Une liste de tables de couverture :

en: Same as Match Classes
fr: Classes d'identité avec motif

note: GT: This is the default class name for the class containing any glyphs_simple GT: which aren't specified in other classes_simple. The class name may NOT GT: contain spaces. Use an underscore or something similar instead
en: Glyphs|All_Others
fr: Tous_les_autres

en: Match Classes
fr: Classes de motif

en: Back Classes
fr: Classes de pré-chaîne

en: Ahead Classes
fr:  Classes de post-chaîne

en: List of class names
fr: Liste de noms de classe

en: <empty>
fr: <vide>

en: %3d: <uninitialized>
fr: %3d: <non initialisé>

en: <none>
fr: <aucune>

en: No Watch Points
fr: Pas de points d'observation

en: Watch Points not supported in glyphs with references
fr: Les points d'observation ne sont pas supportés dans les glyphes ayant des références

en: Registers
fr: Registres

en: Stack
fr: Pile

en: Storage
fr: Aire de stockage

en: Cvt
fr: CVT

en: Raster
fr: Rendu

en: Gloss
fr: Glossaire

en: Current Raster (TrueType)
fr: Rendu actuel (TrueType)

en: Registers (TrueType)
fr: Registres (TrueType)

en: Stack (TrueType)
fr: Pile (TrueType)

en: Storage (TrueType)
fr: Aire de stockage (TrueType)

en: Points (TrueType)
fr: Coordonnées de points (TrueType)

en: Twilight
fr: Zone de pénombre

en: Current
fr: Courant

en: Points|Original
fr: Original

en: Grid
fr: Grille

en: Raw
fr: Brut

en: Em Units
fr: Unités par cadratin

en: Transformed
fr: Transformé

en: Instructions out of date
fr: Les instructions ont changé

en: The points have been changed. This may mean that the truetype instructions now refer to the wrong points and they may cause unexpected results.
fr: Les points ont été modifiés. Cela peut signifier que les instructions TrueType font référence aux mauvais points et que cela peut entraîner des résultats inattendus.

en: Step into
fr: Un pas dedans

en: Step over (Next)
fr: Un pas par dessus (suivant)

en: Step out of current function
fr: Sortie de la fonction courante

en: Continue
fr: Continuer

en: Watch all selected points
    (stop when a point moves)
fr: Voir tous les points sélectionnés
    (s'arrêter si un point bouge)

en: Window
fr: Fenêtre

en: Exit Debugger
fr: Sortir du débogueur

en: Instruction Gloss (TrueType)
fr: Glossaire d'instructions (TrueType)

en: Bits/Pixel:
fr: Bits/pixel :

en: The only valid values for bits/pixel are 1, 2, 4 or 8
fr: Les seules valeurs autorisées pour les bits/pixel sont 1, 2, 4 et 8

en: Pixel size?
fr: Taille en pixel ?

en: Raph's plate
fr: La plaque de Raph

en: X Bitmap
fr: XBM (X Bitmap)

en: X Pixmap
fr: XPM (X Pixmap)

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: File Exists
fr: Le fichier existe

en: File, %s, exists. Replace it?
fr: Le fichier, %.100s, existe. Le remplacer ?

en: Couldn't create directory
fr: Impossible de créer répertoire

en: Couldn't create directory: %s
fr: Impossible de créer le répertoire: %s

en: Create directory
fr: Créer répertoire...

en: Directory name?
fr: Nom du répertoire?

en: Export
fr: Exporter...

en: _Filter
fr: _Filtrer

en: Directory|_New
fr: _Nouveau

en: Transformation Matrix
fr: Matrice de transformation

en: Value out of range
fr: Valeur hors limites

en: _Base:
fr: _Base :

en: Ref:
fr: Références:

en: Bad Point Match
fr: correspondance de point incorrecte

en: Both points must be specified, or neither
fr: Les 2 points doivent être spécifiés, ou aucun

en: Couldn't find base point
fr: Point de base non trouvé

en: Couldn't find point in reference
fr: Point non trouvé dans la référence

en: C_hange
fr: C_hanger

en: _Retain
fr: Conse_rver

en: Transformation Matrix Changed
fr: Matrice de transformation modifiée

en: You have changed the transformation matrix, do you wish to use the new version?
fr: Vous avez modifié la matrice de transformation, souhaitez vous utiliser sa nouvelle définition ?

en: Reference Info
fr: Infos références

en: Reference to character %1$.20s at %2$d
fr: Référence au caractère %1$.20s à %2$d

en: Transformed by:
fr: Transformé avec :

en: The transformation matrix specifies how the points in
    the source glyph should be transformed before
    they are drawn in the current glyph.
     x(new) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(new) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]
fr: La matrice de transformation spécifie comment les points
     du glyphe original doivent être transformés
     x(nouveau) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(nouveau) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]

en: _Use My Metrics
fr: _Utiliser Mes Métriques

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that the width
    of the composite glyph should be the same as the width of this reference.
fr: Applicable uniquement dans une fonte TrueType, ce drapeau indique que la largeur
    du glyphe composite devrait être la même que la largeur de cette référence.

en: _Round To Grid
fr: _Arrondir à la grille

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that if the reference
    is translated, then the translation should be rounded during grid fitting.
fr: Applicable uniquement dans une fonte TrueType, ce drapeau indique que si la référence
    est interprétée, l'interprétation doit être arrondie lors de l'ajustement à la grille.

en: TrueType Point _Matching:
fr: Correspondance de point TrueType:

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that this
    reference should not be translated normally, but rather its position
    should be determined by moving the reference so that the indicated
    point in the reference falls on top of the indicated point in the base
    character.
fr: Applicable uniquement dans une fonte TrueType, ce drapeau indique
    que cette référence ne doit pas être traduite normalement, mais sa position
    doit être déterminée par le déplacement de la référence de sorte que le point
    dans la référence indiquée tombe au-dessus du point indiqué dans le caractère
    de base.

en: Bounding Box:
fr: Boîte englobante :

en: X:
fr: X :

en: Y:
fr: Y :

en: _Show
fr: Montrer

en: Image Info
fr: Infos images

en: Image at:      (%.0f,%.0f)
fr: Image à:       (%.0f,%.0f)

en: Scaled by:    (%.2f,%.2f)
fr: CoeffReduc:   (%.2f,%.2f)

en: Image Size:  %d x %d  pixels
fr: Taille img:  %d x %d  pixels

en: Last Anchor Point
fr: Dernière ancre

en: You are deleting the last anchor point in this character.
    Doing so will cause this dialog to close, is that what you want?
fr: Vous êtes en train de supprimer la dernière ancre de ce glyphe.
    Cela va fermer cette boîte de dialogue. Est-ce vraiment ce que vous souhaitez ?

en: Marks within a ligature should be ordered with the direction of writing.
    This one and %d are out of order.
fr: Les signes dans les ligatures doivent être ordonnées dans le sens de l'écriture.
    Celle-ci et %d ne le sont pas.

en: Out Of Order
fr: Dans le désordre

en: Lig Index:
fr: Indice composante :

en: Index in use
fr: Indice déjà utilisé

en: This ligature index is already in use
fr: Cet indice de composante est déjà utilisé

en: This index is much larger than the closest neighbor
fr: Cet indice est bien plus grand que son voisin immédiat

en: Too Big
fr: Trop grand

en: Class already used
fr: Classe déjà utilisée

en: This anchor class already is associated with a point in this character
fr: Cette classe d'ancre est déjà associée à un point dans ce glyphe

en: Anchor Point Info
fr: Infos ancres

en: Matching TTF Point:
fr: Point TTF correspondant:

en: Base Mark
fr: Signe de base

note: GT: Cursive Entry. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Exit" point of the preceding glyph. GT: This is a special way of joining letters which was developed for Urdu GT: fonts. Essentially every glyph has an entry point and an exit point. GT: When written th
en: CursEntry
fr: Entrée cursive

note: GT: Cursive Exit. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Entry" point of the following glyph. This allows GT: scripts such as Urdu to work
en: CursExit
fr: Sortie cursive

en: AnchorPoint|_New
fr: _Nouvelle ancre

en: AnchorClass|New _Class
fr: Nouvelle _classe

en: Curvature: %g
fr: Courbure: %g

en: Curvature: ?
fr: Courbure: ?

en: Base X
fr: Base hor.

en: Base Y
fr: Base vert.

en: Next CP X
fr: PdeC hor. suiv.

en: Next CP Y
fr: PdeC suiv.

en: Next CP Dist
fr: PdeC dist. suiv.

en: Next CP Angle
fr: PdeC ang. suiv.

en: Prev CP Dist
fr: PdeC dist. préc.

en: Prev CP X
fr: PdeC hor. préc.

en: Prev CP Y
fr: PdeC vert. préc.

en: Prev CP Angle
fr: PdeC ang. préc.

en: Overlapped Hints
fr: Hints recouvrants

en: The hint you have just selected overlaps with <%.2f,%.2f>. You should deselect one of the two.
fr: Le hint que vous venez de sélectionner à un recouvrement avec <%.2f,%.2f>. Vous devriez en déselectionner un des 2.

en: Point Info
fr: Infos points

en: _Interpolated
fr: _Interpolée

en: N_ever Interpolate
fr: Jamais interpoler

en: Prev CP:
fr: PdeC préc. :

en: ControlPoint|Default
fr: Par défaut

en: Offset
fr:  - Décalage

en: Curvature: -0.00000000
fr: Courbure: -0.00000000

en: Next CP:
fr: PdeC suiv. :

en: This is the difference of the curvature between
    the next and previous splines. Contours often
    look nicer as this number approaches 0.
fr: C'est la différence de courbure entre le point
    suivant et le précédent.  Les contours son souvent
    plus agréables lorsque ce nombre se rapproche de 0.

en: Type:
fr: Type :

en: Location
fr: Emplacement

en: Hint Mask
fr: Masques de hint

en: Active Hints
fr: Hints Actifs

en: Prev On Contour
fr: précédent sur le contour

en: Next On Contour
fr: suivant sur le contour

en: Spiro Point Info
fr: Infos point Spiro

en: Dependents
fr: Dépendances

en: Show
fr: Montrer

en: Subtable %.60s in glyph %.60s
fr: Sous-table %60s dans le glyphe %60s

en: Dependent Substitutions
fr: dépendances dans des substitutions

en: Freetype rasterization failed.
fr: Échec du rendu Freetype.

en: Pointsize Y
fr: Taille en Y

en: Pointsize X
fr: Taille en X

en: DPI
fr: D_PI

en: Grid Fit Parameters
fr: Paramètres d'adaptation à la grille des pixels

en: Debug _fpgm/prep
fr: Débogage de tables '_fpgm'/'prep'

en: Scale X/Y the same
fr: Mettre X/Y à la même échelle

en: _DPI:
fr: _DPI :

en: _Pointsize Y:
fr: Taille en point Y :

en: _Mono
fr: Mono

en: _Anti-Aliased
fr: Niveaux de gris

en: Size:
fr: Taille:

en: Review Hints
fr: Revoir les hints

en: _HStem
fr: _Traverse

en: _VStem
fr: _Fût

en: _Move Points
fr: Déplacer les points(_M)

en: When the hint's position is changed
    adjust the postion of any points
    which lie on that hint
fr: Quand un hint est déplacé,
    déplacer également tous les points
    qui en dépendent

en: Cr_eate
fr: Cré_er

en: Re_move
fr: ôter

en: Previous Hint.
fr: Hint précédent

en: Next Hint.
fr: Hint suivant

en: Regenerate Hint Substitution Points
fr: Recréer les points de substitution des Hints

en: If you have made any changes to the hints,
    then in addition to changing the glyph's hints
    refigure it's hint masks and substitution points.
fr: Si vous avez apporté des modifications aux hints,
    en plus de changer les hints des glyphes
    recréer leur masques de hint et points de substitution.

en: Create Hint
fr: Créer hint...

en: Create Horizontal Stem Hint
fr: Créer un hint horizontal

en: Create Vertical Stem Hint
fr: Créer un hint vertical

en: PS Interpretion
fr: Interprétation PS

note: GT: The following strings should be concatenated together, the result GT: translated, and then broken into lines by hand. I'm sure it would GT: be better to specify this all as one string, but my widgets won't support GT: that
en: FontForge has some bugs in its remove overlap
    function which may cause you problems, so
    I give you the option of turning it off.
    Leave it on if possible though, it is useful.
fr: FontForge a quelques bogues dans sa fonction de supression
    des chevauchements qui peut vous causer des problèmes,
    alors je vous donne la possibilité de la désactiver.
    Laissez-la activer si possible cependant car elle est utile.

en: Handle Erasers
fr: Gestion des effaceurs

en: Certain programs use pens with white ink as erasers
    If you select (blacken) this checkbox, FontForge will
    attempt to simulate that.
fr: Certains logiciels utilisent des plumes à encre blanche, qui fonctionnent comme des effaceurs
    Si vous cochez cette case, FontForge va essayer de simuler ce comportement.

en: PDF page graphics
fr: Page PDF graphiques

en: Raph's plate files
fr: Fichier 'plaque' de Raph

en: ΤεΧ Bitmap Fonts
fr: Fontes bitmap ΤεΧ

en: Mac Bitmap
fr: Bitmap Mac

en: Image Template
fr: Motif image

en: EPS Template
fr: Motif EPS

en: SVG Template
fr: Motif SVG

en: Glif Template
fr: Modèle Glif

en: Only One Font
fr: Seulement une fonte

en: Only one font may be imported into the background
fr: Une seule fonte peut être importée en arrière-plan

en: Import
fr: _Importer

en: _Import
fr: _Importer

en: As Background
fr: En arrière-plan

en: Magnify (Minify with alt)
fr: Zoom (arrière avec Alt)

en: Pointer
fr: Pointeur

en: Draw a freehand curve
fr: Dessin à main-levée

en: Scroll by hand
fr: Défilement à la main

en: Cut splines in two
fr: Scinder la courbe

en: Measure distance, angle between points
fr: Mesures

en: Add a point, then drag out its control points
fr: Courbes interactives

en: Change whether spiro is active or not
fr: Activer/désactiver Spiro

en: Add a curve point
fr: Ajouter un point courbe

en: Add a curve point always either horizontal or vertical
fr: Ajouter un point courbe H/V

en: Add a corner point
fr: Ajouter un coin

en: Add a tangent point
fr: Ajouter une tangente

en: Rotate the selection
fr: Pivoter la sélection

en: Scale the selection
fr: Mettre la sélection à l'échelle

en: Flip the selection
fr: Appliquer une symétrie à la sélection

en: Skew the selection
fr: Pencher la sélection

en: Perform a perspective transformation on the selection
fr: Transformer la sélection avec mise en perspective

en: Rotate the selection in 3D and project back to plain
fr: Tourner la sélection en 3D et la projeter ensuite à plat

en: Polygon or Star
fr: Polygone ou étoile

en: Rectangle or Ellipse
fr: Rectangle ou ellipse

en: _Pointer
fr: _Pointeur

en: _Magnify
fr: A_mplifier

en: _Freehand
fr: À _main levée

en: _Scroll
fr: Faire _défiler

en: _Knife
fr: _Couteau

en: _Ruler
fr: _Règle

en: P_en
fr: Cra_yon

en: _Activate Spiro
fr: _Activer Spiro

en: Sca_le
fr: Éche_lle

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Flip
fr: Symétrie

en: Ske_w
fr: Obli_quer

en: _3D Rotate
fr: Rotation _3D

en: Pol_ygon
fr: Pol_ygone

en: Star
fr: Étoile

en: De_activate Spiro
fr: Dés_activer Spiro

en: Lef_t
fr: _Gauche

en: Rig_ht
fr: _Droite

note: GT: Foreground, make it short
en: F_ore
fr: _Avant-plan

note: GT: Background, make it short
en: _Back
fr: Arrière-plan

en: Size of Points
fr: Taille des points

en: Radius:
fr: Rayon :

en: Angle:
fr: Angle :

en: C_enter
fr: C_entrer

en: Corner
fr: Coin (Convertir)

en: Diameter:
fr: Diamètre :

en: Shape Type
fr: Définition de forme

en: Regular
fr: Régulier

en: Points:
fr: Points

en: Bounding Box
fr: Boîte englobante

en: Center Out
fr: Autour d'un centre

en: Round Rectangle Radius
fr: Rayon d'arrondi du rectangle

en: Polygon
fr: Polygone

en: Number of star points/Polygon vertices
fr: Nb. sommets (étoile) ou côtés (polygone)

en: This version of fontforge was not linked with the spiro library, so you may not use them.
fr: Cette version de FontForge n'est pas liée à la librairie de Spiro.  Vous ne pouvez l'utiliser.

en: FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use.
fr: FontForge ne peut charger libspiro, les spiros ne sont pas disponibles.

en: Add a g2 curve point
fr: Ajouter un point curviligne G2

en: Add a prev constraint point (sometimes like a tangent)
fr: Ajouter un point de contrainte précédent (comme une tangente)

en: Add a next constraint point (sometimes like a tangent)
fr: Ajouter un point de contrainte suivant (comme une tangente)

en: Tools
fr: Outils

en: Cannot Be Undone
fr: Irréversible

en: This operation cannot be undone, do it anyway?
fr: Cette opération ne pourra être annulée, continuer malgré tout ?

en: Del Layer
fr: Supprimer calque

en: Layer Info...
fr: Info calque...

en: New Layer...
fr: Nouveau calque...

en: Layers
fr: Calques

en: Is Layer Visible?
fr: Ce calque est-il visible ?

en: Layer
fr: Calque

en: Is Layer Editable?
fr: Ce calque est-il éditable ?

en: New Layer
fr: Nouveau calque

en: Shift Contents To _First
fr: Déplacer le contenu au premier

en: Shift Contents _Up
fr: Monter le contenu

en: Shift Contents _Down
fr: Descendre le contenu

en: Shift Contents To _Last
fr: Déplacer le contenu au dernier

en: Make Foreground
fr: Mettre à l'avant-plan

en: Make Cubic
fr: Rendre cubique

en: Fill
fr: Remplir

en: Show Cubic Column
fr: Afficher colonne cubique

en: Show Fore/Back Column
fr: Afficher colonne Avant/Arrière-plan

en: Make Background
fr: Mettre en arrière-plan

en: Make Quadratic
fr: Rendre quadratique

en: Delete the current layer
fr: Supprimer le calque

en: Add a new layer
fr: Ajouter un nouveau calque

en: Type in new layer name
fr: Tapez le nouveau nom de calque

en: Add Anchor
fr: Ajouter ancre

en: Get Info...
fr: Infos...

en: Open Reference
fr: Ouvrir référence

en: Curve
fr: Courbe (Convertir)

en: HVCurve
fr: Courbe H/V (Convertir)

en: Tangent
fr: Tangente (Convertir)

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge to Line
fr: Fusionner en une ligne

en: Add a left "tangent" point
fr: Ajouter un point tangent à gauche

en: Add a right "tangent" point
fr: Ajouter un point tangent à droite

en: Name Point...
fr: Nommer le point...

en: Make Clip Path
fr: Créer un chemin de détourage

en: Make Line
fr: Convertir en ligne

en: Make Arc
fr: Convertir en courbe

en: Insert Point On Spline At...
fr: Ajouter un point sur la courbe à...

en: Name Point
fr: Nommer le point

en: Name Contour
fr: Nommer le contour

en: Outline
fr: Contour

en: Shades
fr: Ombrages

en: Draw a Line
fr: Tracer une ligne

en: Set/Clear Pixels
fr: Activer/désactiver des pixels

en: Scroll Bitmap
fr: Faire défiler bitmap

en: Shift Entire Bitmap
fr: Déplacer tout le bitmap

en: Set/Clear Pixels
    (Eyedropper with alt)
fr: Activer/désactiver des pixels
    (pipette avec alt)

en: Filled Rectangle
fr: Rectangle plein

en: Filled Ellipse
fr: Ellipse pleine

en: Negative Width
fr: Largeur négative

en: Negative character widths are not allowed in TrueType.
    Do you really want a negative width?
fr: Les glyphes de chasse négative ne sont pas autorisés dans les fontes TrueType.
    Voulez vous vraiment une chasse négative ?

en: Search Radius
fr: Chercher rayon

en: Select Point(s) at...
fr: Sélectionner les Points à...

en: _Around
fr: _Arrondi

en: W_ithin Rectangle
fr: Dans Rectangle

en: _Radius:
fr: _Rayon :

en: _Width:
fr: Chasse :

en: %s No Slope
fr: %s Pas de pente

en: No Curvature
fr: Pas de Courbure

en:  Curvature: %g
fr: Courbure: %g

en:  Curvature: %g  Radius: %g
fr: Courbure: %g Rayon: %g

en: Normal Distance: %.2f Along Spline: %.2f
fr: Distance normale: %.2f le long de la courbe: %.2f

en: Near (%f,%f)
fr: Près de (%f,%f)

en: Spline Length=%.1f
fr: Longueur de la courbe=%.1f

en: Spline Length=%g
fr: Longueur de la courbe=%g

en: No Next Control Point
fr: Pas de point de contrôle suivant

en: Next CP: (%f,%f)
fr: PdeC suivant: (%f,%f)

en:  Next
fr:  Suivant

en: No Previous Control Point
fr: Pas de Point de contrôle précédent

en: Prev CP: (%f,%f)
fr: PdeC pécédent: (%f,%f)

en:  Prev
fr:  Précédent

en: First Edge to Last Edge: %g x %g length %f
fr: Premier bord au dernier bord: %g x %g longueur %f

en:  snapped
fr: aligné

en: [%d] (%g,%g) %g x %g length %g
fr: [%d] (%g,%g) %g x %g longueur %g

en: No curvature info
fr: Pas d'info de courbure

en: ∆Curvature: %g
fr: ∆Courbure: %g

en:  Next CP
fr: PdeC suiv.

en:  Prev CP
fr: PdeC préc.

en: No Slope
fr: Pas de pente

en: No References
fr: Pas de références

en: No references allowed in a pen.
fr: Aucune référence permise dans une plume.

en: Nothing specified
fr: Rien n'est spécifié

en: Please draw a convex polygon in the drawing area.
fr: SVP tracez un polygone complexe dans la zone de dessin.

en: The selected contour is open, but it must be a convex polygon.
fr: Le contour sélectionné est ouvert, mais il doit être un polygone complexe.

en: The selected spline has curved edges, but it must be a convex polygon (with straight edges).
fr: La courbe sélectionnée a des bords courbes, mais elle doit être un polygone convexe (avec des bords droits).

en: There are too many vertices on this polygon.
fr: Il y a trop de sommets sur ce polygone.

en: This is a line; it must enclose some area.
fr: Ceci est une ligne; elle doit entourer une certaine zone.

en: There aren't enough vertices to be a polygon.
fr: Il n'y pas assez de sommets pour faire un polygone.

en: There are at least 3 colinear vertices. Please remove (Edit->Merge) the selected point.
fr: Il existe au moins 3 sommets colinéaires. SVP retirez (Édition-> Fusionner) le point sélectionné.

en: The selected vertex makes this a concave polygon. Please remove (Edit->Merge) it.
fr: Le sommet sélectionné en fait un polygone concave. SVP supprimez-le (Édition-> Fusionner).

en: Not a convex polygon
fr: Pas un polygone complexe

en: Stroke _Width:
fr: _Largeur de trait :

en: Stroke width cannot be zero
fr: La largeur du trait ne peut être zéro

en: Pen _Angle:
fr: _Angle de plume :

en: Minor A_xis:
fr: A_xe mineur :

en: Removing both the internal and the external contours makes no sense
fr: Supprimer à la fois les contours intérieur et extérieur n'a pas de sens

en: Expand Stroke
fr: Étendre ligne...

note: GT: This does not mean the program, but freehand drawing
en: Freehand
fr: À main levée

en: Pen Type:
fr: Type  de plume :

en: _Circular
    (Elliptical)
fr: _Circulaire
    (Elliptique)

en: Ca_lligraphic
    (Rectangular)
fr: _Calligraphique
    (Rectangulaire)

en: _Polygon
fr: _Polygone

en: _Don't Expand
fr: Ne pas élargir(_D)

en: Main Stroke _Width:
fr: _Largeur du trait principal :

en: Minor Stroke _Height:
fr: _Hauteur de trait secondaire :

en: A calligraphic pen or an eliptical pen has two widths
    (which may be the same, giving a circular or square pen,
    or different giving an eliptical or rectangular pen).
fr: Une plume calligraphique ou une une plume elliptique a deux largeurs
    (qui peuvent être identiques, ce qui donne une plume circulaire ou carrée,
    ou différents donnant une plume elliptique ou rectangulaire).

note: GT: Butt is a PostScript concept which refers to a way of ending strokes GT: In the following image the line drawn with "=" is the original, and GT: the others are the results. The "Round" style is hard to draw with GT: ASCII glyphs. If this is unclear I suggest you look at the Expand Stroke GT: dia
en: _Butt
fr: _Coupée

en: _Round
fr: _Arrondie

en: S_quare
fr: Ca_rrée

en: Line Cap
fr: Extrémité

en: _Miter
fr: _Carré

en: Ro_und
fr: _Arrondi

en: Be_vel
fr: _Pan coupé

en: Line Join
fr: Raccord

en: Remove Internal Contour
fr: Enlever le contour intérieur

en: Remove External Contour
fr: Enlever le contour extérieur

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Bad Gradient
fr: Dégradé incorrect

en: There must be at least 2 gradient stops
fr: Le dégradé doit avoir au moins 2 stops

en: Bad offset on line %d, must be between 0% and 100%.
fr: Décalage incorrect à la ligne %d, doit être entre 0% et 100%

en: Bad color on line %d, must be between 000000 and ffffff.
fr: Couleur incorrect à la ligne %d, doit être entre 000000 et ffffff.

en: Bad opacity on line %d, must be between 0.0 and 1.0.
fr: Opacité incorrecte à la ligne %d, doit être 0.0 et 1.0.

en: You must draw a line
fr: Vous devez tracer une ligne

en: You must draw a line, with at most one additional point
fr: Vous devez tracer une ligne avec au moins un point additionel

en: Offset %
fr: Décalage %

en: Color
fr: Couleur

en: Opacity
fr: Opacité

en: Gradient
fr: Dégradé

en:   A linear gradient is represented by a line drawn
    from its start point to its end point.
      A radial gradient is represented by a line drawn
    from its center whose length is the ultimate radius.
    If there is a single additional point, that point
    represents the gradient's focus, if omitted the focus
    is the same as the radius.
fr: Un dégradé linéaire est représenté par une ligne tracée
    entre son point de départ et son point final.
      Un dégradé radial est représenté par une ligne tracée
    à partir de son centre dont la longueur est le rayon.
    S’il y a un seul point supplémentaire, ce point
    représente le point focal du dégradé. En cas d’omission,
    le point focal est le même que le rayon.

en: Linear
fr: Linéaire

en: The gradient will be a linear gradient,
    With the color change happening along
    the line drawn in the view
fr: Le dégradé sera un dégradé linéaire,
    avec la variation de couleur se produisant
    le long de la ligne tracée dans la vue.

en: The gradient will be a radial gradient,
    With the color change happening in circles
    starting at the focus (if specified) and
    extending outward until it reaches the
    specified radius.
fr: Le gradient sera un dégradé radial,
    avec le changement de couleur se produisant
    dans les cercles à partir du point focal (si spécifié)
    et se prolongeant vers l'extérieur jusqu'à ce qu'il
    atteigne le rayon spécifié.

en: _Pad
fr: _Remplissage

en: Beyond the endpoints, the gradient takes on the color at the end-points
    This does not work for PostScript linear gradients
fr: Au-delà des extrémités, le dégradé prend la couleur aux points d'extrémité
    Cela ne fonctionne pas pour les dégradés linéaires PostScript.

en: Repeat
fr: Répétition

en: Beyond the endpoints the gradient repeats itself
    This does not work for PostScript gradients.
fr: Au-delà des extrémités, le dégradé se répète.
    Cela ne fonctionne pas pour les dégradés PostScript.

en: Reflect
fr: Réflexion

en: Beyond the endpoint the gradient repeats itself, but reflected.
    This does not work for PostScript gradients
fr: Au-delà des extrémités, le dégradé se répète mais en réflexion.
    Cela ne fonctionne paspour les dégradés PostScript.

en: Specify the color (& opacity) at stop points
    along the line drawn above. The offset is a
    percentage of the distance from the start to
    the end of the line. The color is a 6 (hex)
    digit number expressing an RGB color.
fr: Précisez la couleur (et opacité) aux points d'arrêt
    le long de la ligne tracée ci-dessus. Le offset est
    un pourcentage de la distance entre le début et la
    fin de la ligne. La couleur est un nombre de 6 chiffres
    (hex) exprimant une couleur RVB.

en: Translation in X
fr: Déplacement en X

en: Translation in Y
fr: Déplacement en Y

en: Bad Transformation matrix
fr: Matrice de transformation incorrecte

en: No Glyph
fr: Pas de glyphe

en: This font does not contain a glyph named "%.40s"
fr: Cette fonte ne contient pas de glyphe nommé "%.40s"

en: Tile Pattern
fr: Mosaïque

en: The pattern itself should be drawn in another glyph
    of the current font. Specify a glyph name:
fr: Le motif lui-même devrait être dessiné dans un autre glyphe
    de la fonte courante. Indiquez un nom de glyphe:

en: Aspect Ratio same as Tile Glyph
fr: Même rapport largeur/hauteur que glyphe avec motif

en: Width:
fr: Chasse:

en: Rotate:
fr: Pivoter :

en: Skew:
fr: Incliner :

en: Translate By
fr: Déplace par

en: Transform:
fr: Transformer :

en: Bad Color
fr: Couleur incorrecte

en: Opacity:
fr: Opacité:

en: Bad Transformation Matrix
fr: Matrice de transformation incorrecte

en: Bad dash list
fr: Liste de tirets incorrecte

en: Too many dashes (at most %d allowed)
fr: Trop de tirets (max autorisé: %d)

en: Fi_ll
fr: Noircir

en: Inherited
fr: Héritage

en: Gradient:
fr: Dégradé:

en: Add
fr: Ajouter

en: Edit
fr: _Édition

en: Pattern:
fr: Motif :

en: Stroke
fr: Trait

en: Dashes
fr: Tirets

en: This specifies the dash pattern for a line.
    Leave this field blank for a solid line.
    Otherwise specify a list of up to 8 integers
    (between 0 and 255) which give the dash pattern
    in em-units. So "10 10" will draw the first
    10 units of a line, leave the next 10 blank,
    draw the next 10, and so on.
fr: Spécification du motif pour une ligne en pointillés.
    Laisser en blanc pour avoir une ligne continue.
    Sinon, indiquer une liste d'au plus 8 entiers entre
    0 et 255, pour définir le motif en nombre de cadratins. Par example,
    "10 10" dessinera un trait de 10 unités, puis un
    espace de 10 unités et ainsi de suite.

en: _Transform Pen:
fr: _Modifier plume:

en: Proximity
fr: Proximité

en: The "Proximity" field must be more than 0 and less than a half.
fr: Le valeur de la "Proximité" doit être plus de 0 et moins que 0.5.

en: The "DPI" field must be more than 10 and less than 5000.
fr: La valeur de la "DPI" doit être plus de 10 et moins que 5000.

en: Unreasonable DPI
fr: DPI déraisonnable

en: An entry in the "Sizes" field is not a number.
fr: Une valeur dans le champ "Tailles" n'est pas un nombre

en: An entry in the "Sizes" field is unreasonable.
fr: Une entrée dans le champ "Tailles" est déraisonnable.

en: An range in the "Sizes" field is incorrectly ordered.
fr: Une intervalle dans le champs "Taille" est en désordre.

en: FreeType unavailable
fr: FreeType non disponible

en: FreeType unavailable.
fr: FreeType non disponible.

en: Unexpected error
fr: Erreur inattendue

en: Nothing found
fr: Rien n'a été trouvé

en: Nothng found.
fr: Rien n'a été trouvé.

en: No FreeType
fr: Freetype désactivé

en: You must install the freetype library before using this command.
fr: Vous devez installer la librairie freetype avant d'utiliser cette commande.

en: Your version of the freetype library does not contain the bytecode interpreter.
fr: Votre version de la librairie freetype ne contient pas d'interprète bytecode.

en: No Instructions
fr: Pas d'instructions

en: This glyph has no instructions. Adding instructions (a DELTA) may change its rasterization significantly.
fr: Ce glyphe n'a aucune instruction. L'ajout d'instructions (DELTA) peut changer de façon significative sa rastérisation.

en: Not quadratic
fr: Non quadratique

en: This must be a truetype layer.
fr: Cela doit être un calque truetype.

en: DELTA suggestions
fr: Suggestions de DELTA

en: When a curve passes very close to the center of a
    pixel you might want to check that the curve is on
    the intended side of that pixel.
    If it's on the wrong side, consider using a DELTA
    instruction to adjust the closest point at the
    current pixelsize.
fr: Quand une courbe passe très près du centre d'un pixel,
    vous pouvez vérifier que la courbe est sur le côté prévu
    de ce pixel.
    Si elle est sur le mauvais côté, envisagez d'utiliser une
    instruction DELTA pour régler le point le plus proche
    à la taille de pixel actuelle.

en: Rasterize at sizes:
fr: Pixeliser aux tailles :

en: DPI:
fr: DPI :

en: Proximity:
fr: Proximité :

en: This may take a while. Please be patient...
fr: Cela peut prendre un certain temps.  SVP soyez patient...

en: Glyph, Size, Point
fr: Glyphe, Taille, Point

en: Glyph, Point, Size
fr: Glyphe, Point, Taille

en: Size, Glyph, Point
fr: Taille, Glyphe, Point

en: Sort|Alphabetic
fr: Alphabétique

en: Glyph Order
fr: Ordre des glyphes

en: Size: %d (%d)
fr: Taille: %d (%d)

en: "%.40s" size=%d point=%d (%d,%d) distance=%g
fr: "%.40s" taille=%d point=%d (%d,%d) distance=%g

en: Potential spots for Delta instructions
fr: Endroits potentiels pour les instructions Delta

en: Sort:
fr: Trier :

en: Glyph:
fr: Glyphes :

en: _Copies:
fr: _Copies :

en: No Command Specified
fr: Aucune commande specifiée

en: Page Setup
fr: Configuration de mise en page

en: To _File
fr: Vers un _fichier

en: To P_DF File
fr: Vers un fichier P_DF

en: _Other
fr: _Autre

en: Any other command with all its arguments.
    The command must expect to deal with a postscript
    file which it will find by reading its standard input.
fr: N'importe quelle commande avec tous ses arguments.
    La commande doit être prévue pour traiter un fichier PostScript
    qu'elle trouvera en lisant son entrée standard.

en: Page_Size:
fr: _Taille page:

en: _Printer:
fr: Im_primante:

en: Size
fr: Corps optique

en: _Pointsize:
fr: Taille en point :

en: Invalid point size
fr: Taille de point invalide

en: Print To File...
fr: Impression dans un fichier...

en: Bad Font
fr: Fonte incorrecte

en: Bad Size
fr: Taille incorrecte

en: Requested bitmap size not available in font. Font supports %s
fr: La taille demandée pour les bitmaps n'est pas dans la fonte. Sont disponibles : %s

en: Text Width:%4d
fr: Largeur de texte : %4d

en: Insert Text Outlines
fr: Insérer des courbes textuelles

en: Print
fr: Imprimer

en: Select some text, then use this list to change the
    font in which those characters are displayed.
fr: Sélectionner du texte, puis utiliser cette liste pour modifier
    la fonte dans laquelle ces caractères sont affichés.

en: Select some text, this specifies the point
    size of those characters
fr: Sélectionnez du texte, ceci indique la taille
    en point de ces caractères

en: Select some text, this specifies the vertical
    size of those characters in em-units
fr: Sélectionnez du texte, ceci indique la taille
    verticale de ces caractères en unités-em

en: Select some text, this specifies the pixel
    size of those characters
fr: Sélectionnez du texte, ceci indique la taille
    en pixel de ces caractères

en: Select some text, this controls whether those characters will be
    AntiAlias (greymap) characters, or bitmap characters
fr: Sélectionnez du texte. Ensuite ce contrôle choisit si ces caractères
    seront Anti-Aliasés (avec des niveaux de gris) ou pas (bitmap).

en: Specifies file format used to pass the font to freetype
      pfb -- is the standard postscript type1
      ttf -- is truetype
      otf -- is opentype
      nohints -- freetype rasterizes without hints
      bitmap -- not passed to freetype for rendering
        bitmap fonts must already be generated
      FontForge -- uses FontForge's own rasterizer, not
        freetype's. Only as last resort
fr: Spécifie le format de fichier à passer à Freetype
     pfb -- format PostScript de type 1 standard
     ttf -- format TrueType
     otf -- format OpenType
     sans hints -- freetype utilisé sans hints
     bitmap -- freetype n'est pas utilisé (les bitmaps doivent déjà exister)
     FontForge -- utiliser le moteur de rendu de FontForge, et non celui de
                  Freetype. En dernier recours uniquement

en: nohints
fr: sans hints

en: Select some text, then use this list to specify
    the current script & language.
fr: Sélectionnez du texte, puis utiliser cette liste pour
    spécifier l'écriture et la langue actuelle.

en: Select some text, then use this list to specify
    active features.
fr: Sélectionnez du texte, puis utiliser cette liste
    pour spécifier les fonctionnalités actives.

en: Specifies screen dots per inch
fr: Indique le nombre de points par pouce de l'écran

en: FontForge does not update this window when a change is made to the font.
    If a font has changed press the button to force an update
fr: FontForge ne met pas à jour cette fenêtre lorsqu'une modification est apportée à la fonte.
    Si une fonte a changé appuyez sur le bouton pour forcer une mise à jour

en: _Refresh
fr: _Rafraichir

en: Text Width:    0
fr: Largeur de texte :    0

en: Wrap Pos:
fr: Pos de renvoi:

en: The text will wrap to a new line after this many em-units
fr: Le texte renverra à la nouvelle ligne après ce nombre d'unités-em

en: Display
fr: Afficher

en: _Full Font Display
fr: _Fonte complète

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
fr: Affiche tous les glyphes de la fonte dans une grille à une taille donnée

en: Full Pa_ge Glyph
fr: Glyphe pleine _page

en: Full Pa_ge Glyphs
fr: Glyphes pleine page

en: Displays all the selected characters, each on its own page, at an extremely large point size
fr: Affiche tous les glyphes sélectionnés, à raison d'un par page,
    dans une taille extrêmement grande

en: _Multi Size Glyph
fr: Glyphe, tailles _multiples

en: _Multi Size Glyphs
fr: Glyphes, tailles _multiples

en: Displays all the selected characters, at several different point sizes
fr: Afficher tous les glyphes sélectionnés, en plusieurs tailles

en: S_etup
fr: _Configuration

en: _Print
fr: Im_primer

en: _Done
fr: _Fini

en: Bind to Path
fr: Mettre sur le chemin

en: Path Length: %g
fr: Longueur du chemin : %g

en: Scale so text width matches path length
fr: Mettre à l'échelle la largeur du texte pour qu'il corresponde à la longueur du chemin

en: Rotate each glyph as a unit
fr: Tourner chaque glyphe unitairement

en: Align:
fr: Alignement :

en: At Start
fr: Au départ

en: Centered
fr: Centré

en: At End
fr: À la fin

en: Offset text from path by:
fr: Décaler le texte du chemin par :

en: _Insert
fr: _Insertion

en: Outline Width
fr: Largeur du contour

en: _Gap:
fr: _Écart :

en: Inline
fr: En ligne

en: Outline Width:
fr: Largeur du contour :

en: Shadow Length:
fr: Taille de l'ombre :

en: Light Angle:
fr: Angle d'éclairage :

en: Shadow
fr: Ombre

en: Remove Encoding
fr: Suppression du codage

en: Load Encoding
fr: Chargement du codage

en: Browse...
fr: Recherche...

en: Please select a CID ordering
fr: SVP, sélectionnez un classement CID

en: Encoding|Glyph Order
fr: Ordre des glyphes

en: ISO 8859-1  (Latin1)
fr: ISO 8859-1 (latin-1)

en: ISO 8859-15  (Latin0)
fr: ISO 8859-15 (latin-0)

en: ISO 8859-2  (Latin2)
fr: ISO 8859-2 (latin-2)

en: ISO 8859-3  (Latin3)
fr: ISO 8859-3 (latin-3)

en: ISO 8859-4  (Latin4)
fr: ISO 8859-4 (latin-4)

en: ISO 8859-9  (Latin5)
fr: ISO 8859-9 (latin-5)

en: ISO 8859-10  (Latin6)
fr: ISO 8859-10 (latin-6)

en: ISO 8859-13  (Latin7)
fr: ISO 8859-13 (latin-7)

en: ISO 8859-14  (Latin8)
fr: ISO 8859-14 (latin-8)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
fr: ISO 8859-5 (cyrillique)

en: KOI8-R (Cyrillic)
fr: KOI8-R (cyrillique)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
fr: ISO 8859-6 (arabe)

en: ISO 8859-7 (Greek)
fr: ISO 8859-7 (grec)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
fr: ISO 8859-8 (hébreu)

en: ISO 8859-11 (Thai)
fr: ISO 8859-11 (thaï)

en: Macintosh Latin
fr: MacRoman

en: ΤεΧ Base (8r)
fr: ΤεΧ de base (8r)

en: ISO 10646-1 (Unicode, BMP)
fr: ISO 10646-1 (Unicode, PMB)

en: ISO 10646-1 (Unicode, Full)
fr: ISO 10646-1 (Unicode, tous les plans)

en: SJIS (Kanji)
fr: SJIS (kanji)

en: JIS 208 (Kanji)
fr: JIS 208 (kanji)

en: JIS 212 (Kanji)
fr: JIS 212 (kanji)

en: Wansung (Korean)
fr: Wansung (coréen)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
fr: KSC 5601-1987 (coréen)

en: Johab (Korean)
fr: Johab (coréen)

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
fr: GB 2312 (chinois simplifié)

en: EUC GB 2312 (Chinese)
fr: Compact GB 2312 (chinois simplifié)

en: Big5 (Trad. Chinese)
fr: Big5 (chinois traditionnel)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
fr: Big5 HKSCS (chinois traditionnel)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "None", ignore "Interpretation|" GT: In french this could be "Aucun" or "Aucune" depending on the gender GT:  of "Interpretation"
en: Interpretation|None
fr: – aucune interprétation –

en: MacStyles|Bold
fr: Gras

en: MacStyles|Italic
fr: Italique

en: MacStyles|Condense
fr: Condensé

en: MacStyles|Expand
fr: Étendu

en: MacStyles|Underline
fr: Souligné

en: MacStyles|Outline
fr: Contour

en: MacStyles|Shadow
fr: Ombre

en: Ultra-Condensed (50%)
fr: Ultra-condensée (50%)

en: Extra-Condensed (62.5%)
fr: Extra-condensée (62.5%)

en: Condensed (75%)
fr: Condensée (75%)

en: Semi-Condensed (87.5%)
fr: Semi-condensée (87.5%)

en: Medium (100%)
fr: Moyenne (100%)

en: Semi-Expanded (112.5%)
fr: Semi-étendue (112.5%)

en: Expanded (125%)
fr: Élargie (125%)

en: Extra-Expanded (150%)
fr: Extra-élargie (150%)

en: Ultra-Expanded (200%)
fr: Ultra-élargie (200%)

en: 100 Thin
fr: 100 Mince

en: 200 Extra-Light
fr: 200 Extra-maigre

en: 300 Light
fr: 300 Maigre

en: 400 Regular
fr: 400 Normal

en: 500 Medium
fr: 500 Moyenne

en: 600 Semi-Bold
fr: 600 Demi-grasse

en: 700 Bold
fr: 700 Grasse

en: 800 Extra-Bold
fr: 800 Extra-grasse

en: 900 Black
fr: 900 Noire

en: Never Embed/No Editing
fr: Ni inclusion, ni édition

en: Printable Document
fr: Document imprimable

en: Editable Document
fr: Document éditable

en: Installable Font
fr: Fonte installable

en: Serif
fr: Avec empattements

en: Sans-Serif
fr: Sans empattements

en: Monospace
fr: Chasse fixe

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Script
fr: Scripte

en: Decorative
fr: Décorative

en: No Classification
fr: 0. Pas de classification

en: Old Style Serifs
fr: 1. Empattements à l'ancienne

en: OSS Rounded Legibility
fr:   1.1 Lisibilité Arrondi

en: OSS Geralde
fr:   1.2 Garalde

en: OSS Venetian
fr:   1.3 Vénitien

en: OSS Modified Venetian
fr:   1.4 Vénitien modifié

en: OSS Dutch Modern
fr:   1.5 Hollandais moderne

en: OSS Dutch Trad
fr:   1.6 Hollandais traditionnel

en: OSS Contemporary
fr:   1.7 Contemporain

en: OSS Calligraphic
fr:   1.8 Calligraphique

en: OSS Miscellaneous
fr:   1.15 Divers

en: Transitional Serifs
fr: 2. Empattements transitionnels

en: TS Direct Line
fr:   2.1 Ligne directe

en: TS Script
fr:   2.2 Scripte

en: TS Miscellaneous
fr:   2.15 Divers

en: Modern Serifs
fr: 3. Empattements Modernes

en: MS Italian
fr:   3.1 Italien

en: MS Script
fr:   3.2 Scripte

en: MS Miscellaneous
fr:   3.15 Divers

en: Clarendon Serifs
fr: 4. Empattements Clarendon

en: CS Clarendon
fr:   4.1 Clarendon

en: CS Modern
fr:   4.2 Moderne

en: CS Traditional
fr:   4.3 Traditionnel

en: CS Newspaper
fr:   4.4 Journal

en: CS Stub Serif
fr:   4.5 Empattements tronqués

en: CS Monotone
fr:   4.6 Monotone

en: CS Typewriter
fr:   4.7 Machine à écrire

en: CS Miscellaneous
fr:   4.15 Divers

en: Slab Serifs
fr: 5. Empattements carrés

en: Slab Serifs|SS Monotone
fr:   5.1 Monotone

en: Slab Serifs|SS Humanist
fr:   5.2 Humane

en: Slab Serifs|SS Geometric
fr:   5.3 Géométrique

en: Slab Serifs|SS Swiss
fr:   5.4 Suisse

en: Slab Serifs|SS Typewriter
fr:   5.5 Machine à écrire

en: Slab Serifs|SS Miscellaneous
fr:   5.15 Divers

en: Freeform Serifs
fr: 7. Empattements libres

en: FS Modern
fr:   7.1 Moderne

en: FS Miscellaneous
fr:   7.15 Divers

en: Sans-Serif|SS IBM NeoGrotesque Gothic
fr:   8.1 IBM Néo-grotesque gothique

en: Sans-Serif|SS Humanist
fr:   8.2 Humane

en: Sans-Serif|SS Low-x Round Geometric
fr:   8.3 X bas géométrie ronde

en: Sans-Serif|SS High-x Round Geometric
fr:   8.4 X élevé géométrie ronde

en: Sans-Serif|SS NeoGrotesque Gothic
fr:   8.5 Néogrotesque gothique

en: Sans-Serif|SS Modified Grotesque Gothic
fr:   8.6 Grotesque gothique modifié

en: Sans-Serif|SS Typewriter Gothic
fr:   8.9 Machine à écrire gothique

en: Sans-Serif|SS Matrix
fr:   8.10 Matriciel

en: Sans-Serif|SS Miscellaneous
fr:   8.15 Divers

en: Ornamentals
fr: 9. Ornementaux

en: O Engraver
fr:   9.1Gravure

en: O Black Letter
fr:   9.2 Gothique

en: O Decorative
fr:   9.3 Décorative

en: O Three Dimensional
fr:   9.4 Ombrée

en: O Miscellaneous
fr:   9.15 Divers

en: Scripts
fr: 10. Scriptes

en: S Uncial
fr:   10.1 Onciales

en: S Brush Joined
fr:   10.2 Au pinceau, lettres liées

en: S Formal Joined
fr:   10.3 Calligraphie, lettres liées

en: S Monotone Joined
fr:   10.4 Monotone, lettres liées

en: S Calligraphic
fr:   10.5 Calligraphie, non liées

en: S Brush Unjoined
fr:   10.6 Au pinceau, non liées

en: S Formal Unjoined
fr:   10.7 Calligraphie, non liées

en: S Monotone Unjoined
fr:   10.8 Monotone, non liées

en: S Miscellaneous
fr:   10.15 Divers

en: Symbolic
fr: 12. Symboles

en: Sy Mixed Serif
fr:   12.3 Empattements mélangés

en: Sy Old Style Serif
fr:   12.6 Empattements à l'ancienne

en: Sy Neo-grotesque Sans Serif
fr:   12.7 Sans empattements néogrotesque

en: Sy Miscellaneous
fr:   12.8 Divers

en: None
fr: Aucun

en: Bold
fr: Gras

en: Bold Italic
fr: Gras italique

en: OS2Version|Automatic
fr: Automatique

en: PanoseFamily|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseFamily|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Latin: Text and Display
fr: Latin : Texte et Titrage

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Latin: Handwritten
fr: Latin : Manuscrite

en: Latin: Decorative
fr: Latin : Décorative

en: Latin: Pictorial and Symbol
fr: Latin : Pictographique et symboles

en: PanoseSerifs|Any
fr: N'importe quels

en: PanoseSerifs|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Cove
fr: Anse

en: Obtuse Cove
fr: Anse obtuse

en: Square Cove
fr: Anse carrée

en: Obtuse Square Cove
fr: Anse obtuse carrée

en: PanoseSerivfs|Square
fr: Carré

en: PanoseSerifs|Thin
fr: Mince

en: Bone
fr: Forme d'os

en: Exaggerated
fr: Exagéré

en: Triangle
fr: Triangulaire

en: Normal Sans
fr: Sans empattement, normal

en: Obtuse Sans
fr: Sans empattement, obtus

en: Perpendicular Sans
fr: Sans empattement, perpendiculaire

en: Flared
fr: Sans empattement, évasé

en: PanoseSerivfs|Rounded
fr: Sans empattement, arrondi

en: PanoseWeight|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseWeight|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Very Light
fr: Ultra-léger

en: Light
fr: Léger

en: PanoseWeight|Thin
fr: Mince

en: Book
fr: Normal

en: Medium
fr: Moyen

en: Demi
fr: Demi-gras

en: Heavy
fr: Extra-gras

en: Black
fr: Noir

en: Extra Black (Nord)
fr: Extra-noir

en: PanoseProportion|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseProportion|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Old Style
fr: À l'ancienne

en: Modern
fr: Moderne

en: Even Width
fr: À chasses égales

en: Expanded
fr: Large

en: Condensed
fr: Étroit

en: Very Expanded
fr: Très large

en: Very Condensed
fr: Très étroit

en: Monospaced
fr: Monochasse

en: PanoseContrast|Any
fr: N'importe quel

en: PanoseContrast|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: PanoseContrast|None
fr: Aucun

en: PanoseContrast|Very Low
fr: Très bas

en: PanoseContrast|Low
fr: Bas

en: PanoseContrast|Medium Low
fr: Moyen-bas

en: PanoseContrast|Medium
fr: Moyen

en: PanoseContrast|Medium High
fr: Moyen-élevé

en: PanoseContrast|High
fr: Élevé

en: PanoseContrast|Very High
fr: Trés élevé

en: PanoseStrokeVariation|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseStrokeVariation|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: No Variation
fr: Pas de variation

en: Gradual/Diagonal
fr: Graduelle/Diagonale

en: Gradual/Transitional
fr: Graduelle/Transitionnelle

en: Gradual/Vertical
fr: Graduelle/Verticale

en: Gradual/Horizontal
fr: Graduelle/Horizontale

en: Rapid/Vertical
fr: Rapide/Verticale

en: Rapid/Horizontal
fr: Rapide/Horizontale

en: Instant/Vertical
fr: Instantanée/Verticale

en: Instant/Horizontal
fr: Instantanée/Horizontale

en: PanoseArmStyle|Any
fr: N'importe quel

en: PanoseArmStyle|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Straight Arms/Horizontal
fr: Traverses droites/Horizontales

en: Straight Arms/Wedge
fr: Traverses droites/Coin

en: Straight Arms/Vertical
fr: Traverses droites/Verticales

en: Straight Arms/Single Serif
fr: Traverses droites/Empattement unique

en: Straight Arms/Double Serif
fr: Traverses droites/Double empattement

en: Non-Straight Arms/Horizontal
fr: Traverses irrégulières/Horizontales

en: Non-Straight Arms/Wedge
fr: Traverses irrégulières/Coin

en: Non-Straight Arms/Vertical
fr: Traverses irrégulières/Verticales

en: Non-Straight Arms/Single Serif
fr: Traverses irrégulières/Empattement unique

en: Non-Straight Arms/Double Serif
fr: Traverses irrégulières/Double empattement

en: PanoseLetterform|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseLetterform|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Normal/Contact
fr: Normale/Contact

en: Normal/Weighted
fr: Normale/Lestée

en: Normal/Boxed
fr: Normale/En boîte

en: Normal/Flattened
fr: Normale/Aplatie

en: Normal/Rounded
fr: Normale/Arrondie

en: Normal/Off-Center
fr: Normale/Décentrée

en: Normal/Square
fr: Normale/Carrée

en: Oblique/Weighted
fr: Oblique/Lestée

en: Oblique/Boxed
fr: Oblique/En boîte

en: Oblique/Flattened
fr: Oblique/Aplatie

en: Oblique/Rounded
fr: Oblique/Arrondie

en: Oblique/Off-Center
fr: Oblique/Décentrée

en: Oblique/Square
fr: Oblique/Carrée

en: PanoseMidline|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseMidline|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: PanoseMidline|Standard/Trimmed
fr: Standard/pointe coupée

en: PanoseMidline|Standard/Pointed
fr: Standard/pointe à pic

en: PanoseMidline|Standard/Serifed
fr: Standard/pointe à empattement

en: PanoseMidline|High/Trimmed
fr: Haute/pointe coupée

en: PanoseMidline|High/Pointed
fr: Haute/pointe à pic

en: PanoseMidline|High/Serifed
fr: Haute/pointe à empattement

en: PanoseMidline|Constant/Trimmed
fr: Constante/pointe coupée

en: PanoseMidline|Constant/Pointed
fr: Constante/pointe à pic

en: PanoseMidline|Constant/Serifed
fr: Constante/pointe à empattement

en: PanoseMidline|Low/Trimmed
fr: Basse/pointe coupée

en: PanoseMidline|Low/Pointed
fr: Basse/pointe à pic

en: PanoseMidline|Low/Serifed
fr: Basse/pointe à empattement

en: PanoseXHeight|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseXHeight|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: PanoseXHeight|Constant/Small
fr: Normal/petit œil

en: PanoseXHeight|Constant/Standard
fr: Normal/œil standard

en: PanoseXHeight|Constant/Large
fr: Constante/gros œil

en: PanoseXHeight|Ducking/Small
fr: Plongeante/petit œil

en: PanoseXHeight|Ducking/Standard
fr: Plongeante/œil standard

en: PanoseXHeight|Ducking/Large
fr: Plongeante/gros œil

en: PanoseTool|Any
fr: N'importe quel

en: PanoseTool|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Flat Nib
fr: Plume rigide

en: Pressure Point
fr: Plume sensible à la pression

en: Engraved
fr: Gravure

en: Ball (Round Cap)
fr: Stylo-bille (bout rond)

en: Brush
fr: Pinceau

en: Rough
fr: Grossier

en: Felt Pen or Brush Tip
fr: Feutre ou pinceau

en: Wild Brush - Drips a lot
fr: Pinceau fou - Coule beaucoup

en: PanoseSpacing|Any
fr: N'importe quel

en: PanoseSpacing|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Proportional Spaced
fr: Chasse proportionnelle

en: PanoseAspectRatio|Any
fr: N'importe quel

en: PanoseAspectRatio|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Very Low
fr: Très bas

en: Low
fr: Faible

en: Medium Low
fr: Moyen faible

en: Medium High
fr: Moyen élevé

en: High
fr: Élevé

en: Very High
fr: Très élevé

en: PanoseTopology|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseTopology|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Roman Disconnected
fr: Romaine détachée

en: Roman Trailing
fr: Romaine empattements étendus

en: Roman Connected
fr: Romaine attachée

en: Cursive Disconnected
fr: Cursive détachée

en: Cursive Trailing
fr: Cursive empattements étendus

en: Cursive Connected
fr: Cursive attachée

en: Blackletter Disconnected
fr: Gothique détachée

en: Blackletter Trailing
fr: Gothique empattements étendus

en: Blackletter Connected
fr: Gothique attachée

en: PanoseForm|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseForm|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Upright/No Wrapping
fr: Droite/Sans enroulement

en: Upright/Some Wrapping
fr: Droite/Certain enroulement

en: Upright/More Wrapping
fr: Droite/Plus d'enroulement

en: Upright/Extreme Wrapping
fr: Droite/Enroulement extrème

en: Oblique/No Wrapping
fr: Oblique/Sans enroulement

en: Oblique/Some Wrapping
fr: Oblique/Certain enroulement

en: Oblique/More Wrapping
fr: Oblique/Plus d'enroulement

en: Oblique/Extreme Wrapping
fr: Oblique/Enroulement extrème

en: Exaggerated/No Wrapping
fr: Exagérée/Sans enroulement

en: Exaggerated/Some Wrapping
fr: Exagérée/Certain enroulement

en: Exaggerated/More Wrapping
fr: Exagérée/Plus d'enroulement

en: Exaggerated/Extreme Wrapping
fr: Exagérée/Enroulement extrème

en: PanoseFinials|Any
fr: N'importe quels

en: PanoseFinials|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: None/No Loops
fr: Aucun/Sans boucle

en: None/Closed Loops
fr: Aucun/Boucles fermées

en: None/Open Loops
fr: Aucun/Boucles ouvertes

en: Sharp/No Loops
fr: Tranchants/Sans boucle

en: Sharp/Closed Loops
fr: Tranchants/Boucles fermées

en: Sharp/Open Loops
fr: Tranchants/Boucles ouvertes

en: Tapered/No Loops
fr: Fuselés/Sans boucle

en: Tapered/Closed Loops
fr: Fuselés/Boucles fermées

en: Tapered/Open Loops
fr: Fuselés/Boucles ouvertes

en: Round/No Loops
fr: Arrondis/Sans boucle

en: Round/Closed Loops
fr: Arrondis/Boucles fermées

en: Round/Open Loops
fr: Arrondis/Boucles ouvertes

en: PanoseXAscent|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseXAscent|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: PanoseXAscent|Very Low
fr: Très basse

en: PanoseXAscent|Low
fr: Basse

en: PanoseXAscent|Medium
fr: Moyenne

en: PanoseXAscent|High
fr: Élevée

en: PanoseXAscent|Very High
fr: Très élevée

en: PanoseClass|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseClass|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Derivative
fr: Dérivée

en: Non-standard Topology
fr: Topologie non standard

en: Non-standard Elements
fr: Éléments non standards

en: Non-standard Aspect
fr: Aspect non standard

en: Initials
fr: Initiales

en: Cartoon
fr: Bande-dessinée

en: Picture Stems
fr: Fûts en image

en: Ornamented
fr: Ornementé

en: Text and Background
fr: Texte et arrière-plan

en: PanoseAspect|Any
fr: N'impote quel

en: PanoseAspect|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Super Condensed
fr: Super étroit

en: Extended
fr: Étendues

en: Very Extended
fr: Très étendues

en: Super Extended
fr: Extrêmement étendues

en: Horizontal Low
fr: Horizontal bas

en: Horizontal Medium
fr: Horizontal médian

en: Horizontal High
fr: Horizontal haut

en: Broken
fr: Invalide

en: PanoseSerifVariant|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseSerifVariant|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: PanoseSerivfs|Script
fr: Carré

en: PanoseTreatment|Any
fr: N'importe quel

en: PanoseTreatment|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Standard Solid Fill
fr: Plein standard

en: No Fill
fr: Sans remplissage

en: Patterned Fill
fr: Remplissage par motif

en: Complex Fill
fr: Remplissage complexe

en: Shaped Fill
fr: Remplissage en forme de

en: Drawn or Distressed
fr: Dessiné ou usé

en: PanoseLining|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseLining|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: PanoseLining|None
fr: Aucune

en: PanoseLining|Inline
fr: Ligne intérieure

en: PanoseLining|Outline
fr: Ligne extérieure

en: PanoseLining|Engraved (Multiple Lines)
fr: Gravée (lignes multiples)

en: PanoseLining|Shadow
fr: Ombre

en: PanoseLining|Relief
fr: Relief

en: PanoseLining|Backdrop
fr: Toile de fond

en: Square
fr: Carré

en: Multiple Segment
fr: Segment multiple

en: Deco (E,M,S) Waco Midline
fr: Art Déco, ligne médiane (E,M,S)

en: Uneven Weighting
fr: Graisse inégale

en: Diverse Arms
fr: Fûts et traverses divers

en: Diverse Forms
fr: Formes diverses

en: Lombardic Forms
fr: Formes lombardiques

en: Upper Case in Lower Case
fr: Majuscule en minuscule

en: Implied Topology
fr: Topologie sous-entendue

en: Horseshoe E and A
fr: E et A en fer à cheval

en: Cursive
fr: Écriture cursive

en: Blackletter
fr: Écriture gothique

en: Swash Variance
fr: Lettres ornées multiples

en: PanoseCharRange|Any
fr: N'importe quelle

en: PanoseCharRange|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Extended Collection
fr: Collection étendue

en: Literals
fr: Litéraux

en: No Lower Case
fr: Pas de minuscules

en: Small Caps
fr: "Small Caps"

en: PanoseKind|Any
fr: N'importe quel

en: PanoseKind|No Fit
fr: Pas de correspondance

en: Pictures
fr: Images

en: Shapes
fr: Formes

en: Scientific
fr: Scientifique

en: Music
fr: Musique

en: Patterns
fr: Motifs

en: Borders
fr: Bordures

en: Icons
fr: Icônes

en: Industry Specific
fr: Spécifique à l'industrie

en: No Width
fr: Pas de largeur

en: Exceptionally Wide
fr: Exceptionnellement large

en: Super Wide
fr: Super large

en: Very Wide
fr: Très large

en: Wide
fr: Large

en: Narrow
fr: Condensé

en: Very Narrow
fr: Très condensé

en: Class10
fr: Classe10

en: Class2
fr: Classe2

en: Class3
fr: Classe3

en: Class4
fr: Classe4

en: Class5
fr: Classe5

en: Class6
fr: Classe6

en: Class7
fr: Classe7

en: Class8
fr: Classe8

en: Class9
fr: Classe9

en: Panose|_Weight
fr: Graisse

en: Stroke _Variation
fr: _Variation du trait

en: _Arm Style
fr: Style de _traverse

en: _Contrast
fr: _Contraste

en: _Letterform
fr: Forme de _Lettre

en: _Midline
fr: Ligne _médiane

en: _Serifs
fr: _Empattements

en: _X-Height
fr: Hauteur d'_x

en: F_inials
fr: Po_inçons

en: F_orm
fr: F_orme

en: _Aspect Ratio
fr: Ratio h/l

en: _Spacing
fr: E_spacement

en: _Tool
fr: _Outils

en: _Topology
fr: _Topologie

en: _X-Ascent
fr: _X-Ascent :

en: C_ontrast
fr: _Contraste

en: Char. _Range
fr: _Gamme de car.

en: T_reatment
fr: T_raitement

en: _Class
fr: _Classe

en: _Lining
fr: _Doublure

en: _Serif Variant
fr: Var. d'empattements

en: AR: Char 119
fr: Ratio h/l car. 119

en: AR: Char 157
fr: Ratio h/l car. 157

en: AR: Char 163
fr: Ratio h/l car. 163

en: AR: Char 211
fr: Ratio h/l car. 211

en: AR: Char 94
fr: Ratio h/l car. 94

en: _Kind
fr: _Genre

en: Arabic (Saudi Arabia)
fr: Arabe d'Arabie saoudite

en: Arabic (Iraq)
fr: Arabe irakien

en: Arabic (Egypt)
fr: Arabe égyptien

en: Arabic (Libya)
fr: Arabe libyen

en: Arabic (Algeria)
fr: Arabe algérien

en: Arabic (Morocco)
fr: Arabe marocain

en: Arabic (Tunisia)
fr: Arabe tunisien

en: Arabic (Oman)
fr: Arabe omanais

en: Arabic (Yemen)
fr: Arabe yéménite

en: Arabic (Syria)
fr: Arabe syrien

en: Arabic (Jordan)
fr: Arabe jordanien

en: Arabic (Lebanon)
fr: Arabe libanais

en: Arabic (Kuwait)
fr: Arabe koweïtien

en: Arabic (U.A.E.)
fr: Arabe des Émirats

en: Arabic (Bahrain)
fr: Arabe du Bahreïn

en: Arabic (Qatar)
fr: Arabe du Qatar

en: Azeri (Latin)
fr: Azéri (latin)

en: Azeri (Cyrillic)
fr: Azéri (cyrillique)

en: Bengali Bangladesh
fr: Bengali du Bangladesh

en: Cambodian
fr: Cambodgien

en: Lang|Cherokee
fr: Cherokee

en: Chinese (Taiwan)
fr: Chinois de Taïwan zh_TW

en: Chinese (PRC)
fr: Chinois de RPC zh_CN

en: Chinese (Hong Kong)
fr: Chinois de Hong-Kong zh_HK

en: Chinese (Singapore)
fr: Chinois de Singapour

en: Chinese (Macau)
fr: Chinois de Macao

en: Croatian Bosnia/Herzegovina
fr: Croate Bosnie/Herzégovine

en: Divehi
fr: Divehi (Maldivien)

en: Flemish (Belgian Dutch)
fr: Flamand nl_BE

en: English (British)
fr: Anglais britannique en_UK

en: English (US)
fr: Anglais américain en_US

en: English (Canada)
fr: Anglais canadien en_CA

en: English (Australian)
fr: Anglais australien en_AU

en: English (New Zealand)
fr: Anglais de Nouvelle-Zélande en_NZ

en: English (Irish)
fr: Anglais d'Irlande en_IE

en: English (South Africa)
fr: Anglais d'Afrique du Sud

en: English (Jamaica)
fr: Anglais de Jamaïque

en: English (Caribbean)
fr: Anglais des Caraïbes

en: English (Belize)
fr: Anglais de Belizé

en: English (Trinidad)
fr: Anglais de Trinidad

en: English (Zimbabwe)
fr: Anglais du Zimbabwe

en: English (Philippines)
fr: Anglais des Philippines

en: English (Indonesia)
fr: Anglais d'Indonésie

en: English (Hong Kong)
fr: Anglais de Hong-Kong

en: English (India)
fr: Anglais d'Inde

en: English (Malaysia)
fr: Anglais de Malaisie

en: Faeroese
fr: Féroïen

en: Lang|Farsi
fr: Persan

en: Filipino
fr: Philippin

en: French French
fr: Français de France fr_FR

en: French Belgium
fr: Français belge fr_BE

en: French Canadian
fr: Français canadien fr_CA

en: French Swiss
fr: Français suisse fr_CH

en: French Luxembourg
fr: Français luxembourgeois fr_LU

en: French Monaco
fr: Français Monégasque

en: French West Indies
fr: Français des Indes de l'Ouest

en: French Réunion
fr: Français de la Réunion

en: French D.R. Congo
fr: Français de la R.D. du Congo

en: French Senegal
fr: Français du Sénégal

en: French Camaroon
fr: Français du Cameroun

en: French Côte d'Ivoire
fr: Français de la Côte d'Ivoire

en: French Mali
fr: Français du Mali

en: French Morocco
fr: Français marocain

en: French Haiti
fr: Français d'Haiti

en: French North Africa
fr: Français d'Afrique du Nord

en: Frisian
fr: Frison

en: Fulfulde
fr: Fulfuldé

en: Gaelic (Scottish)
fr: Gaélique écossais

en: Gaelic (Irish)
fr: Gaëlique d'Irlande

en: German German
fr: Allemand d'Allemagne de_DE

en: German Swiss
fr: Allemand suisse de_CH

en: German Austrian
fr: Allemand autrichien de_AT

en: German Luxembourg
fr: Allemand luxembourgeois de_LU

en: German Liechtenstein
fr: Allemand du Lichtenstein de_LI

en: Hausa
fr: Haoussa

en: Hawaiian
fr: Hawaïen

en: Italian Swiss
fr: Italien suisse it_CH

en: Kashmiri (India)
fr: Kashmiri

en: Korean (Johab)
fr: Coréen (johab)

en: Lithuanian (Classic)
fr: Lituanien (classique)

en: Malay
fr: Malais

en: Malay (Brunei)
fr: Malais de Bruneï

en: Mongolian (Cyrillic)
fr: Mongol (cyrillique)

en: Nepali (India)
fr: Népalais d'Inde

en: Norwegian (Bokmal)
fr: Norvégien bokmål no_NO

en: Norwegian (Nynorsk)
fr: Norvégien nynorsk no_NO

en: Papiamentu
fr: Papiamento

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais du Portugal pt_PT

en: Portuguese (Brasil)
fr: Portugais du Brésil pt_BR

en: Punjabi (India)
fr: Pendjabi de l'Inde

en: Punjabi (Pakistan)
fr: Pendjabi du Pakistan

en: Quecha (Bolivia)
fr: Quechua de Bolivie

en: Quecha (Ecuador)
fr: Quechua de l'Equateur

en: Quecha (Peru)
fr: Quechua du Pérou

en: Rhaeto-Romanic
fr: Rhéro-roman

en: Romanian (Moldova)
fr: Roumain de Moldavie

en: Russian (Moldova)
fr: Russe de Moldavie

en: Serbian (Cyrillic)
fr: Serbe (cyrillique)

en: Serbian (Latin)
fr: Serbe (latin)

en: Sindhi India
fr: Sindhi de l'Inde

en: Sindhi Pakistan
fr: Sindhi du Pakistan

en: Sorbian
fr: Sorabe

en: Spanish (Traditional)
fr: Espagnol traditionnel es_ES

en: Spanish Mexico
fr: Espagnol mexicain es_MX

en: Spanish (Modern)
fr: Espagnol moderne es_ES

en: Spanish (Guatemala)
fr: Espagnol guatémalien es

en: Spanish (Costa Rica)
fr: Espagnol du Costa-Rica es

en: Spanish (Panama)
fr: Espagnol panaméen es

en: Spanish (Dominican Republic)
fr: Espagnol de République Dominicaine es

en: Spanish (Venezuela)
fr: Espagnol vénézuélien es

en: Spanish (Colombia)
fr: Espagnol colombien es

en: Spanish (Peru)
fr: Espagnol pérouvien es

en: Spanish (Argentina)
fr: Espagnol argentin es

en: Spanish (Ecuador)
fr: Espagnol de l'Équateur

en: Spanish (Chile)
fr: Espagnol chilien es

en: Spanish (Uruguay)
fr: Espagnol d'Uruguay es

en: Spanish (Paraguay)
fr: Espagnol de Paraguay es

en: Spanish (Bolivia)
fr: Espagnol bolivien es

en: Spanish (El Salvador)
fr: Espagnol d'El Salvador es

en: Spanish (Honduras)
fr: Espagnol d'Honduras es

en: Spanish (Nicaragua)
fr: Espagnol du Nicaragua es

en: Spanish (Puerto Rico)
fr: Espagnol de Puerto-Rico es

en: Spanish (United States)
fr: Espagnol des États-Unis

en: Spanish (Latin America)
fr: Espagnol d'Amérique Latine

en: Swahili (Kenyan)
fr: Swahili (Kenya)

en: Swedish (Sweden)
fr: Suédois sv_SE

en: Swedish (Finland)
fr: Suédois de Finlande sv_FI

en: Lang|Syriac
fr: Syrien

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Tamazight (Arabic)
fr: Tamazight (Arabe)

en: Tamazight (Latin)
fr: Tamazight (latin)

en: Tatar (Tatarstan)
fr: Tatar du Tatarstan

en: Tibetan (PRC)
fr: Tibétain (PRC)

en: Tibetan Bhutan
fr: Tibétain du Boutan

en: Tigrinya Ethiopia
fr: Tigrinya d'Éthiopie

en: Tigrinyan Eritrea
fr: Tigrinya d'Érythrée

en: Urdu (Pakistan)
fr: Ourdou du Pakistan

en: Urdu (India)
fr: Ourdou d'Inde

en: Uzbek (Latin)
fr: Ouszbek (latin)

en: Uzbek (Cyrillic)
fr: Ouszbek (cyrillique)

en: Lang|Yi
fr: Yi

en: Zulu
fr: Zoulou

en: Styles (SubFamily)
fr: Styles (SousFamille)

en: Family
fr: Famille

en: Fullname
fr: Nom complet

en: UniqueID
fr: Identifiant Unique

en: Trademark
fr: Marque commerciale

en: Manufacturer
fr: Fabriquant

en: Descriptor
fr: Descripteur

en: Vendor URL
fr: URL du vendeur

en: Designer URL
fr: URL du designer

en: License
fr: Licence

en: License URL
fr: URL de la licence

en: Preferred Family
fr: Famille OTF préférée

en: Preferred Styles
fr: Styles OTF préférés

en: Compatible Full
fr: Compatibilité totale

en: Sample Text
fr: Échantillon

en: CID findfont Name
fr: Nom "findfont" CID

en: WWS Family
fr: Famille WSS

en: WWS Subfamily
fr: SousFamille WSS

en: Cyrillic & Supplement
fr: Supplément cyrillique

en: Subscripts and Superscripts
fr: Indices & Exposants

en: Numeric Forms
fr: Formes numériques

en: Arrows (& Supplements A&B)
fr: Flèches (et supplément A&B)

en: Mathematical Operators (Suppl. & Misc.)
fr: Symboles mathématiques (suppl. & divers)

en: Katakana & Phonetic Extensions
fr: Katakana & extensions phonétiques

en: Bopomofo & Extended
fr: Bopomofo & extensions

en: Non-Basic Multilingual Plane
fr: Plan multilingue autre que PMB

en: Arabic Presentation Forms-A
fr: Formes de présentation Arabe A

en: Arabic Presentation Forms-B
fr: Formes de présentation Arabe B

en: Yi Syllables/Radicals
fr: Radicaux/syllabes Yi

en: Musical Symbols, Byzantine & Western
fr: Symboles musicaux byzantins & occidentaux

en: Private Use (planes 15&16)
fr: Zone privée (plans 15&16)

en: Linear B Syllabary/Ideograms, Agean Num.
fr: Syllabaire Linéaire B/Idéogrammes, nombres égéens

en: Cuneiform Numbers & Punctuation
fr: Nombres cunéiformes & ponctuation

en: Sudanese
fr: Sondanais

en: Carian/Lycian/Lydian
fr: Carien/Lycien/Lydien

en: Mahjong & Domino Tiles
fr: Pièces de Mahjong & Domino

en: Unassigned Bit 123
fr: Bit 123 non assigné

en: Unassigned Bit 124
fr: Bit 124 non assigné

en: Unassigned Bit 125
fr: Bit 125 non assigné

en: Unassigned Bit 126
fr: Bit 126 non assigné

en: Unassigned Bit 127
fr: Bit 127 non assigné

en: 1250, Latin-2 (Eastern Europe)
fr: 1250, Latin-2 (Europe de l'Est)

en: 1251, Cyrillic
fr: 1251, Cyrillique

en: 1253, Greek
fr: 1253, Grec

en: 1254, Turkish
fr: 1254, Turc

en: 1255, Hebrew
fr: 1255, Hébreu

en: 1256, Arabic
fr: 1256, Arabe

en: 1257, Windows Baltic
fr: 1257, Pays Baltes

en: 1258, Vietnamese
fr: 1258, Viêtnamien

en: Reserved Bit 9
fr: Bit réservé 9

en: Reserved Bit 10
fr: Bit réservé 10

en: Reserved Bit 11
fr: Bit réservé 11

en: Reserved Bit 12
fr: Bit réservé 12

en: Reserved Bit 13
fr: Bit réservé 13

en: Reserved Bit 14
fr: Bit réservé 14

en: Reserved Bit 15
fr: Bit réservé 15

en: 874, Thai
fr: 874, Thaï

en: 932, JIS/Japan
fr: 932, Janponais

en: 936, Simplified Chinese
fr: 936, Chinois simplifié

en: 949, Korean Wansung
fr: 949, Coréen Wansung

en: 950, Traditional Chinese
fr: 950, Chinois traditionnel

en: 1361, Korean Johab
fr: 1361, Coréen (johab)

en: Reserved Bit 22
fr: Bit réservé 22

en: Reserved Bit 23
fr: Bit réservé 23

en: Reserved Bit 24
fr: Bit réservé 24

en: Reserved Bit 25
fr: Bit réservé 25

en: Reserved Bit 26
fr: Bit réservé 26

en: Reserved Bit 27
fr: Bit réservé 27

en: Reserved Bit 28
fr: Bit réservé 28

en: OEM Charset
fr: OEM

en: Symbol Charset
fr: Symboles

en: Reserved Bit 32
fr: Bit réservé 32

en: Reserved Bit 33
fr: Bit réservé 33

en: Reserved Bit 34
fr: Bit réservé 34

en: Reserved Bit 35
fr: Bit réservé 35

en: Reserved Bit 36
fr: Bit réservé 36

en: Reserved Bit 37
fr: Bit réservé 37

en: Reserved Bit 38
fr: Bit réservé 38

en: Reserved Bit 39
fr: Bit réservé 39

en: Reserved Bit 40
fr: Bit réservé 40

en: Reserved Bit 41
fr: Bit réservé 41

en: Reserved Bit 42
fr: Bit réservé 42

en: Reserved Bit 43
fr: Bit réservé 43

en: Reserved Bit 44
fr: Bit réservé 44

en: Reserved Bit 45
fr: Bit réservé 45

en: Reserved Bit 46
fr: Bit réservé 46

en: Reserved Bit 47
fr: Bit réservé 48

en: 869, IBM Greek
fr: 869, IBM Grec

en: 866, MS-DOS Russian
fr: 866, MS-DOS Cyrillique

en: 865, MS_DOS Nordic
fr: 865, MS-DOS Nordique langues danoises, norvégiennes

en: 864, Arabic
fr: 864, Arabe

en: 863, MS-DOS Canadian French
fr: 863, MS-DOS Français canadien

en: 862, Hebrew
fr: 862, Hébreu

en: 861, MS-DOS Icelandic
fr: 861, MS-DOS Islandais

en: 860, MS-DOS Portuguese
fr: 860, MS-DOS Portugais

en: 857, IBM Turkish
fr: 857, Turc IBM

en: 855, IBM Cyrillic; primarily Russian
fr: 855, Cyrillique IBM; principalement Russe

en: 852, Latin 2
fr: 852, latin-2

en: 775, MS-DOS Baltic
fr: 775, MS-DOS langues baltes

en: 737, Greek; former 437 G
fr: 737, Grec (437G)

en: 708, Arabic ASMO 708
fr: 708, Arabe ASMO

en: 850, WE/Latin 1
fr: 850, Latin-1 langues d’Europe occidentale

en: 437, US
fr: 437, États-Unis

en: String ID
fr: Id. de chaîne

en: String
fr: Chaîne

en: Feature Tags
fr: Marqueurs

en: Friendly Name
fr: Nom courant

en: Name
fr: Nom

en: No Grid Fit
fr: pas ajusté

en: Grid Fit
fr: ajusté

en: No Anti-Alias
fr: noir et blanc

en: Anti-Alias
fr: niveaux de gris

en: No Symmetric-Smooth
fr: pas de lissage

en: Symmetric-Smoothing
fr: lissage symétrique

en: No Grid Fit w/ Sym-Smooth
fr: pas d'ajustement

en: Grid Fit w/ Sym-Smooth
fr: ajustement

en: Gasp|For Pixels Per EM <= Value
fr: Pixels par EM

en: Gasp|Grid Fit
fr: Ajustement grille

en: Gasp|Anti-Alias
fr: Niveaux de gris

en: Gasp|Symmetric Smoothing
fr: Lissage symétrique

en: Gasp|Grid Fit w/ Sym Smooth
fr: Ajustement si lissage

en: Cubic
fr: Cubique

en: Quadratic
fr: Quadratique

en: Layer|Foreground
fr: Avant-plan

en: Layer|Background
fr: Arrière-plan

en: Layer Name
fr: Nom du calque

en: Curve Type
fr: Type de courbe

en: Orig layer
fr: Calque ori

en: Set Name
fr: Nom du jeu

en: Glyphs in the set
fr: Glyphes dans le jeu

en: Class Name
fr: Nom de classe

en: Key
fr: Clé

en: Value
fr: Valeur

note: GT: The words "true" and "false" should be left untranslated. We are restricted GT: here by what PostScript understands, and it only understands the English GT: words. You may, of course, change it to something like ("true" (vrai) ou "false" (faux))
en: Bad type
fr: Type incorrect

en: Expected array of numbers.
    Failed to parse "%.*s" as a number.
fr: Tableau de nombres attendu.
    Impossible d'analyser "%.*s" comme un nombre.

en: Expected boolean value.
    ("true" or "false")
fr: Valeur booléenne attendue.
    ("vrai" ou "faux")

en: Expected PostScript code.
    Which usually begins with a "{" and ends with a "}".
fr: Code PostScript attendu.
    Il commence habituellement par une "{" et se termine avec une "}".

en: Expected number.
fr: Nombre attendu

en: No Name
fr: Nom manquant

en: Please specify a name for this mark class or set
fr: Svp spécifiez un nom pour cette classe ou jeu de signes

en: Mark class/set names should not contain spaces.
fr: Les noms de classe/jeu de signes ne doivent pas contenir d'espace.

en: Duplicate Name
fr: Nom déjà existant

en: This name was previously used to identify mark class/set #%d.
fr: Ce nom a précédemment été utilisé pour identifier la classe/jeu de signes #%d.

en: Mark Class was in use
fr: La classe de signes était en cours d'utilisation

en: This mark class (%s) was used in lookup %s
fr: Cette classe de signes (%s) était utilisée dans le lookup %s

en: Mark Set was in use
fr: Le jeu de signes était en cours d'utilisation

en: This mark set (%s) was used in lookup %s
fr: Ce jeu de signes (%s) était utilisée dans le lookup %s

en: Bad Family Name
fr: Nom de famille incorrect

en: Bad Family Name, must begin with an alphabetic character.
fr: Nom de famille incorrect, il doit commencer par un caractère alphabétique

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
fr: Un nom PostScript doit être écrit en ASCII
    et ne doit contenir ni (){}[]<>%%/ ni espace
    et ne doit pas dépasser 63 caractères

en: A Font Family name is required
fr: Un nom de famille est nécessaire

en: Bad Font Family Name
fr: Nom de famille de fonte incorrect

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the familyname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
fr: Des versions de Windows vont refuser d'installer des polices Postscript si leur nom de famille comporte plus de 31 caractères.  Voulez-vous continuer malgré tout?

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the fontname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
fr: Des versions de Windows vont refuser d'installer des polices Postscript si leur nom comporte plus de 31 caractères.  Voulez-vous continuer malgré tout?

en: Adobe's fontname spec (5088.FontNames.pdf) says that fontnames should not be longer than 29 characters. Do you want to continue anyway?
fr: La spécification d'Adobe (5088.FontNames.pdf) stipule que les noms de police ne devraient pas comporter plus de 29 caractères. Voulez-vous continuer malgré tout?

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
fr: Un nom PostScript doit être écrit en ASCII
    et ne doit contenir ni (){}[]<>%%/ ni espace

en: Detach from PostScript Names
fr: Différent des noms PostScript

en: Same as PostScript Names
fr: Idem aux noms PostScript

en: Multi-line edit
fr: Édition multi-lignes

en: %1$.30s string for %2$.30s
fr: chaîne %1$.30s pour %2$.30s

en: Using the OFL for your open fonts
fr: Utilisation de la license OFL pour vos polices libres

en: The OFL is a community-approved software license designed for libre/open font projects. 
    Fonts under the OFL can be used, studied, copied, modified, embedded, merged and redistributed while giving authors enough control and artistic integrity. For more details including an FAQ see http://scripts.sil.org/OFL. 
    
    This font metadata will help users, designers and distribution channels to know who you are, how to contact you and what rights you are granting. 
    When releasing modified versions, remember to add your additional notice, including any extra Reserved Font Name(s). 
    
    Have fun designing open fonts!
fr: L'OFL est une licence logicielle approuvée par la communauté et conçue pour les projets de fontes libres/ouverts.
    Les polices de caractères sous licence OFL peuvent être utilisées, étudiées, copiées, modifiées, intégrées, fusionnées et redistribuées tout en donnant suffisamment de contrôle et d'intégrité artistique aux auteurs. Pour plus de détails, y compris une FAQ, voir http://scripts.sil.org/OFL.
    
    Ces métadonnées de fonte aideront les utilisateurs, les concepteurs et les canaux de distribution à vous connaître, à vous contacter et quels droits vous accordez.
    Lors de la publication des versions modifiées, pensez à ajouter votre avis supplémentaire, y compris tout nom réservé de police supplémentaire.
    
    Amusez-vous à concevoir des polices ouvertes!

en: Slant:
fr: Pente :

en: Space:
fr: Espace inter-mots :

en: Stretch:
fr: Extension :

en: Quad:
fr: Cadratin :

en: Shrink:
fr: Rétrécissement :

en: XHeight:
fr: Hauteur des bas-de-casse :

note: GT: Extra Space, see below for a full comment GT: Extra Space
en: Extra Sp:
fr: Espace additionnel:

en: In an italic font the horizontal change per unit vertical change
fr: Dans une fonte italique, déplacement horizontal correspondant à un déplacement vertical de 1

en: The amount of space between words when using this font
fr: Espacement des mots lors de l'utilisation de cette fonte

en: The amount of stretchable space between words when using this font
fr: Étirement maximal de l'espace entre les mots

en: The amount the space between words may shrink when using this font
fr: Contraction maximale de l'espace entre les mots

en: The height of the lower case letters with flat tops
fr: Hauteur des bas-de-casse

en: The width of one em
fr: Chasse d'un cadratin

en: Either:
    The amount of extra space to be added after a sentence
    Or the space to be used within math formulae
fr: Espace supplémentaire à ajouter après un point
    de fin d'une phrase en typographie anglo-saxonne

en: Duplicate StyleSet Name
fr: Nom stylistique déjà existant

en: The feature '%c%c%c%c' is named twice in language %s
    %.80s
    %.80s
fr: La fonctionnalité '%c%c%c%c' est nommée deux fois dans la langue %s
    %.80s
    %.80s

en: Bad hex number
fr: Valeur hexa incorrecte

en: Bad hex number in %s
fr: valeur hexa incorrecte dans %s

en: Font Information Dialog
fr: Boîte de dialogue Info fonte

en: Bad Grid Fitting table
fr: Table d'ajustement à la grille incorrecte

en: The 'gasp' (Grid Fit) table must end with a pixel entry of 65535
fr: La table 'gasp' (ajustement à la grille) doit se terminer avec une entrée de pixel de 65535

en: Bad Copyright
fr: Copyright incorrect

en: Copyright text (in the Names pane) must be entirely ASCII. So, use (c) instead of ©.
fr: Le texte de Copyright (dans le volet Noms) doit être entièrement ASCII. Pour cela, utiliser (c) au lieu de ©.

en: Bad Human Fontname
fr: Nom courant de fonte incorrect

en: The human-readable fontname text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
fr: Le texte du nom courant de la fonte (dans le volet Noms) doit être entièrement ACII.

en: Bad Weight
fr: Graisse incorrecte

en: The weight text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
fr: Le texte de la graisse (dans le volet Noms) doit être entièrement ASCII

en: Bad Version
fr: Version incorrecte

en: The version text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
fr: Le texte de la version (dans le volet Noms) doit être entièrement ASCII.

en: Deleting a layer cannot be UNDONE!
fr: La suppression d'un calque ne peut être ANNULÉE!

en: You are about to delete a layer.
    This will lose all contours in that layer.
    If this is the last quadratic layer it will
    lose all truetype instructions.
    
    Deleting a layer cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer un calque.
    Tous les contours de ce calque seront perdus.
    Si ceci est le dernier calque quadratique, toutes
    les instructions TrueType seront perdues.
    
    La suppression d'un calque ne peut pas être annulée.
    
    Est-ce vraiment votre intention?

en: Removing instructions cannot be UNDONE!
fr: La suppression des instructions ne peut être ANNULÉE!

en: You are about to change the last quadratic
    layer to cubic. When this happens FontForge
    will remove all truetype instructions.
    
    This cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
fr: Vous êtes sur le point de changer le dernier calque
    quadratique en calque cubique. Lorsque de cet action,
    FontForge va supprimer toutes les instructions TrueType.
    
    Ça ne peut pas être annulé.
    
    Est-ce vraiment votre intention?

en: FontForge supports at most %d layers
fr: FontForge prend en charge au plus %d calques

en: Too many Unique Font IDs
fr: Trop d'identifiants unique

en: You should only specify the TrueType Unique Font Identification string in one language. This font has more. Do you want to continue anyway?
fr: Il faut spécifier l'identifiant 'Truetype UniqueID' dans un langage seulement. Cette police en a plusieurs.
    Continuer malgré tout ?

en: _Italic Angle:
fr: Pente des _italiques :

en: Underline _Position:
fr: _Position du souligné :

en: Underline|_Height:
fr: Épaisseur du souligné :

en: _Em Size:
fr: Cadratin (_Em):)

en: _Ascent:
fr: _Ascent :

en: _Descent:
fr: _Descent :

en: De_sign Size:
fr: Corps optique :

en: _Bottom
fr: en _Bas

en: _Top
fr: en Haut

en: Style _ID:
fr: _ID de Style:

en: Bad Design Size Info
fr: Info de corps optique erronée

en: If the design size is 0, then all other fields on that pane must be zero (or unspecified) too.
fr: Si le corps optique est 0, alors tous les autres champs dans ce volet doivent être zéro (ou non spécifié) aussi.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a style name
fr: Si vous précisez un ID de style pour le corps optique, vous devez aussi préciser un nom de style.

en: If you specify a style name for the design size, then you must specify a style id
fr: Si vous précisez un nom de style pour le corps optique, vous devez aussi préciser un ID de style

en: If you specify a design size, it must be positive
fr: Le corps optique doit être positif.

en: In the design size range, the bottom field must be less than the design size.
fr: Dans la gamme de corps, la valeur du champ inférieur doit être moins grande que celle du corps optique.

en: In the design size range, the bottom top must be more than the design size.
fr: Dans la gamme de corps, la valeur du champ supérieur doit être plus grande que celle du corps optique.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a size range
fr: Si vous précisez un ID de style pour le corps optique, vous devez aussi spécifier une gamme de corps.

en: If you specify a design size range, then you are supposed to specify a style id and style name too. FontForge will allow you to leave those fields blank, but other applications may not.
fr: Si vous précisez une gamme de corps, vous devez aussi préciser une ID et un nom de style. FontForge va vous permettre de laisser ces champs vierges mais d'autres applications peuvent ne pas aimer cela.

en: sfnt Revision:
fr: Version sfnt :

en: Woff Major Version:
fr: Version majeure WOFF:

en: Woff Minor Version:
fr: Version mineure WOFF:

en: MS Code Pages
fr: Code de pages MS

en: Unicode Ranges
fr: Intervalles Unicode

en: Weight, Width, Slope Only
fr: Uniquement Graisse, Chasse et Pente

en: _Weight Class
fr: _Classe de Graisse

en: HHead _Line Gap:
fr: Inter_ligne HHead:

en: Typo Line _Gap:
fr: Inter_ligne:

en: VHead _Column Spacing:
fr: Inte_rcolonnage :

en: Win _Ascent Offset:
fr: Offset pour Win _Ascent:

en: Win _Descent Offset:
fr: Offset pour Win Descent:(_A)

en: Typo Ascent:
fr: Ascent Typo :

en: _Typo Ascent Offset:
fr: Offset typo pour Ascent :

en: T_ypo Descent Offset:
fr: Offset typo pour Descent :

en: Typo Descent:
fr: Descent Typo :

en: HHead Ascent:
fr: Ascent HHead :

en: _HHead Ascent Offset:
fr: Offset pour Ascent _Hhead :

en: HHead De_scent Offset:
fr: Offset pour De_scent HHead:

en: HHead Descent:
fr: Descent HHead :

en: Ca_pital Height:
fr: Hauteur de capitale

en: _X Height:
fr: Hauteur d'_x

en: Strikeout
fr: Trait

en: Bad IBM Family
fr: Famille IBM incorrecte

en: Tag must be 4 characters long
fr: Le tag doit comporter 4 caractères

en: A tag must be 4 ASCII characters
fr: Les noms de tag sont limités à 4 caractères ASCII

en: Ascent and Descent must be positive and their sum less than 16384
fr: 'Ascent' et 'Descent' doivent être positifs et leur somme ne doit pas dépasser 16384

en: Bad Ascent/Descent
fr: Ascent/Descent incorrect

en: A style may not have both condense and extend set (it makes no sense)
fr: Un style ne peut être à la fois condensé et expansé (ça n'a pas de sens)

en: Bad Style
fr: Style incorrect

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set,
    but there are names in this namelist which use characters outside
    that range.
fr: Les noms de glyphes devraient être limitées à des caractères dans le jeu de
    caractères ASCII, mais il y a des noms dans cette liste de noms qui utilisent
    des caractères en dehors de cette intervalle

en: Namelist contains non-ASCII names
fr: La liste de noms contient des noms non-ASCII

en: Change
fr: Changer

en: Retain
fr: Conserver

en: Change UniqueID?
fr: Changer UniqueID ?

en: You have changed this font's name without changing the UniqueID (or XUID).
    This is probably not a good idea, would you like me to
    generate a random new value?
fr: Vous avez changé le nom de cette fonte sans changer son identifiant Unique (ou XUID ou UniqueID TrueType).
    Ce n'est probablement pas une bonne idée. Souhaitez-vous que je génère
    une nouvelle valeur aléatoire ?

en: Win Ascent Offset:
fr: Offset pour Win Ascent:

en: Win Descent Offset:
fr: Offset pour Win Descent:

en: Typo Ascent Offset:
fr: Offset pour Ascent typo :

en: Typo Descent Offset:
fr: Offset pour Descent typo :

en: HHead Ascent Offset:
fr: Offset HHead pour Ascent :

en: HHead Descent Offset:
fr: Offset pour HHead Descent:

note: GT: TeX parameters for math fonts. "Num" means numerator, "Denom" GT: means denominator, "Sup" means superscript, "Sub" means subscript
en: Num1:
fr: Num1 :

en: Denom1:
fr: Dénom1 :

en: Num2:
fr: Num2 :

en: Num3:
fr: Num3 :

en: Denom2:
fr: Dénom2 :

en: Sub1:
fr: Sub1 :

en: Sub2:
fr: Sub2 :

en: Sup1:
fr: Sup1 :

en: Sup2:
fr: Sup2 :

en: Sup3:
fr: Sup3 :

en: Axis Ht:
fr: Hauteur d'axe :

en: Delim1:
fr: Délim1 :

en: Delim2:
fr: Délim2 :

en: SubDrop:
fr: SubDrop :

en: SupDrop:
fr: SupDrop :

en: Amount to raise baseline for numerators in display styles
fr: Augmenter la ligne de base de cette quantité pour les numérateurs dans les styles display

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display styles
fr: Augmenter la ligne de base de cette quantité pour les numérateurs dans les styles non-display

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display atop styles
fr: Augmenter la ligne de base de cette quantité pour les numérateurs dans les styles atop

en: Amount to lower baseline for denominators in display styles
fr: Abaisser la ligne de base de cette quantité pour les dénominateurs dans les styles display

en: Amount to lower baseline for denominators in non-display styles
fr: Abaisser la ligne de base de cette quantité pour les dénominateurs dans les styles non-display

en: Amount to raise baseline for superscripts in display styles
fr: Augmenter la ligne de base de cette quantité pour les exposants dans les styles display

en: Amount to raise baseline for superscripts in non-display styles
fr: Augmenter la ligne de base de cette quantité pour les exposants dans les styles non-display

en: Amount to raise baseline for superscripts in modified styles
fr: Augmenter la ligne de base de cette quantité pour les exposants dans les styles modifiés

en: Amount to lower baseline for subscripts in display styles
fr: Abaisser la ligne de base de cette quantité pour les indices dans les styles display

en: Amount to lower baseline for subscripts in non-display styles
fr: Abaisser la ligne de base de cette quantité pour les indices dans les styles non-display

en: Amount above top of large box to place baseline of superscripts
fr: Placer la ligne de base des exposants par cette quantité au-dessus des grandes boîtes

en: Amount below bottom of large box to place baseline of subscripts
fr: Placer la ligne de base des indices par cette quantité au-dessous des grandes boîtes

en: Size of comb delimiters in display styles
fr: Taille de délimiteurs combinés dans les styles display

en: Size of comb delimiters in non-display styles
fr: Taille de délimiteurs combinés dans les styles non-display

en: Height of fraction bar above base line
fr: Hauteur de la barre de fraction au-dessus de la ligne de base

note: GT: Default Rule Thickness. A rule being a typographic term for a straight GT: black line on a printed page.
en: Def Rule Thick:
fr: Ép. trait par défaut :

note: GT: I don't really understand these "Big Op Space" things. They have GT: something to do with TeX and are roughly defined a few strings down
en: Big Op Space1:
fr: Big Op Space1 :

en: Big Op Space2:
fr: Big Op Space2 :

en: Big Op Space3:
fr: Big Op Space3 :

en: Big Op Space4:
fr: Big Op Space4 :

en: Big Op Space5:
fr: Big Op Space5 :

en: Default thickness of over and overline bars
fr: Épaisseur par défaut des traits souscrits/suscrits

en: The minimum glue space above a large displayed operator
fr: L'espacement minimale de la colle au-dessus d'un grand opérateur

en: The minimum glue space below a large displayed operator
fr: L'espacement minimale de la colle au-dessous d'un grand opérateur

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is above the operator
fr: La distance minimale entre la limite de la ligne de base et le grand opérateur
    affiché lorsque la limite est au-dessus de l'opérateur

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is below the operator
fr: La distance minimale entre la limite de la ligne de base et le grand opérateur
    affiché lorsque la limite est au-dessous de l'opérateur

en: The extra glue place above and below displayed limits
fr: La colle supplémentaire placée au-dessus et au-dessous des limites affichées

note: GT: More Parameters
en: More Params
fr: Autres paramètres

en: Math Sp:
fr: Espace mathématique :

en: Do it
fr: Faire

en: Cannot be Undone
fr: Irréversible

en: The Merge operation cannot be reverted.
    Do it anyway?
fr: Cette opération ne peut pas être défaite,
    Continuer malgré tout?

en: Select lookups from other fonts
fr: Sélectionner les lookups d'une autre fontes

en: Import Lookup
fr: Importer une Recherche

en: Kerning State Machine
fr: Crénage par machine d'état

en: Indic State Machine
fr: Machine d'état pour l'Indic

en: Contextual State Machine
fr: Machine d'état contextuelle

en: (kerning class)
fr: (classe de crénage)

en: Not attached to a feature
fr: Pas lié à une fonctionnalité

en:  Used in %s
fr: Utilisé dans %s

en: No data
fr: Aucune donnée

en: This lookup contains no data
fr: Ce lookup ne contient aucune donnée

en: Feature file?
fr: Fichier de Fonctionnalités?

en: Cannot open %s
fr: Impossible d'ouvir %s

en: An error occurred writing %s
fr: Erreur lors de l'écriture de %s

en: Output error
fr: Erreur en sortie

en: Feature tags will be removed
fr: Les balises de fonctionnalités seront supprimées

en: Lookups will be removed
fr: Les lookups seront supprimés

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font. If you proceed with this command those
    lookups will be removed and new lookups will be
    generated. The old information will be LOST.
     Is that what you want?
fr: Attention: Il y a déjà des lookups 'aalt' dans la
    fonte.  Si vous continuez avec cette commande, ces
    lookups seront supprimés et de nouveaux lookups seront
    générés.  L'ancienne information sera PERDUE.
     Est-ce que c'est ce que vous souhaitez?

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font but there are other feature tags associated
    with these lookups. If you proceed with this command
    the 'aalt' tag will be removed from those lookups,
    and new lookups will be generate which will NOT be
    associated with the other feature tag(s).
     Is that what you want?
fr: Attention: Il y a déjà des lookups 'aalt' dans la
    fonte mais il d'autres balises de fonctionnalité associées
    avec ces lookups.  Si vous continuez avec cette commande, 
    la balise 'aalt' sera supprimée de ces lookups.  De nouveaux
    lookups seont générés et ils ne seront PAS associés
    avec les autre(s) balise(s) de fonctionnalité.
     Est-ce que c'est ce que vous souhaitez?

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font, some have no other feature tags associated
    with them and these will be removed, others have other
    tags associated and these will remain while the 'aalt'
    tag will be removed from the lookup -- a new lookup
    will be generated which is not associated with any
    other feature tags.
     Is that what you want?
fr: Attention: Il y a déjà des lookups 'aalt' dans la fonte,
    certains n'ont aucune balises de fonctionnalités associées
    avec eux et seront supprimés, d'autres ont d'autres balises
    associées et vont être conservés alors que la balise 'aalt'
    sera enlevée du lookup -- un nouveau lookup sera
    généré mais ne sera pas associé à aucune balise de
    fonctionnalités.
     Est-ce que c'est ce que vous souhaitez?

en: _Apply to All
fr: Appliquer à tout

en: _Apply to Selection
fr: Appliquer à la sélection

en: Apply change to which lookups?
fr: Appliquer la modif à quel lookup?

en: Apply to:
fr: Appliquer à:

en: _Up
fr: Plus _haut

en: _Down
fr: Plus _bas

en: _Sort
fr: _Trier

en: Add _Lookup
fr: Nouveau _lookup

en: Add Sub_table
fr: Nouvelle sous-table

en: Edit _Metadata
fr: Éditer _méta-données

en: _Edit Data
fr: Éditer données...

en: De_lete
fr: Supprimer

en: _Merge
fr: F_usionner

en: Sa_ve Lookup...
fr: Enre_gistrer le lookup...

en: Add Language to Script...
fr: Ajouter une langue à l'écriture...

en: Remove Language from Script...
fr: Enlever la langue de l'écriture...

en: _Add 'aalt' features
fr: _Ajouter des fonctionnalités 'aalt'

en: Add 'D_FLT' script
fr: Ajouter système d'écriture par défaut

en: _Revert All
fr: _Version précédente de tout

en: S_ave Feature File...
fr: Enregistrer le fichier de fonctionnalités

en: Font Information for %.90s
fr: Infos fonte pour %.90s

en: Fo_ntname:
fr: _Nom de la fonte :

en: _Family Name:
fr: Nom de _famille :

en: Name For Human_s:
fr: Nom courant :

en: _Weight
fr: _Graisse

en: _Version:
fr: _Version :

en: sfnt _Revision:
fr: _Révision sfnt:

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string above, or one in the 'name' table.
fr: Si vous laissez ce champ vide, FontForge utilisera un défaut basé sur
    soit la chaîne de version ci-dessus ou soit sur le 'name' table.

en: _Base Filename:
fr: Nom du _fichier

en: Use this as the default base for the filename
    when generating a font.
fr: Utilisez ceci comme la base par défaut pour le nom du fichier
    lors de la génération d'une fonte.

note: GT: The space in front of "Same" makes things line up better
en:  Same as Fontname
fr:  Idem au nom de la fonte

en: Copy_right:
fr: _Copyright :

en: This must be ASCII, so you may not use the copyright symbol (use (c) instead).
fr: ASCII est requis, vous ne pouvez utiliser le symbole de copyright (utiliser (c) à la place).

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
fr: (Adobe considère désormais l'XUID et l'ID Unique comme non nécessaires)

en: Use XUID
fr: Utiliser l'XUID

en: _XUID:
fr: Identifiant _XUID :

en: Use UniqueID
fr: Utiliser l'ID unique

en: _UniqueID:
fr: Identifiant _Unique :

en:  _Em Size:
fr: Cadratin (_EM) :

en: _Scale Outlines
fr: Mi_se à l'échelle des contours

en: _Guess
fr: Deviner

en: Has _Vertical Metrics
fr: Possède des métriques _verticales

en: Interpretation:
fr: Interprétation :

en: Name List:
fr: Nommage:

en: Font Type:
fr: Type de fonte:

en: _Outline Font
fr: Fonte vectorielle

en: _Type3 Multi Layered Font
fr: Fonte à plusieurs couches de Type3

en: Allow editing of multiple colors and shades, fills and strokes.
    Multi layered fonts can only be output as type3 or svg fonts.
fr: Active l'édition multi-couches pour les couleurs et les ombrages, les traits et les remplissages.
    Les polices multi-calques ne peuvent être produites que dans les formats type3 ou svg.

en: _Stroked Font
fr: Fonte au _Trait

en: Glyphs will be composed of stroked lines rather than filled outlines.
    All glyphs are stroked at the following width
fr: Les glyphes seront composées de traits plutôt que de contours remplis.
    Tous les glyphes sont tracés à la largeur suivante

en:   Stroke _Width:
fr: _Largeur du trait :

en: All layers _cubic
fr: Tous les calques _cubique

en: Use cubic (that is postscript) splines to hold the outlines of all
    layers of this font. Cubic splines are generally easier to edit
    than quadratic (and you may still generate a truetype font from them).
fr: Utilisez des courbes cubiques (ceci est postscript) pour contenir les contours de tous
    les calques de cette fonte. Le courbes cubiques sont généralement plus faciles à modifier
    que les quadratiques (et vous pouvez toujours générer une police TrueType avec elles).

en: All layers _quadratic
fr: Tous les calques _quadratiques

en: Use quadratic (that is truetype) splines to hold the outlines of all
    layers of this font rather than cubic (postscript) splines.
fr: Utilisez des courbes quadratiques (ceci est truetype) pour contenir les contours de tous
    les calques de cette fonte plutôt que des courbes cubiques (postscript).

en: _Mixed
fr: Mixte

en: The order of each layer of the font can be controlled
    individually. This might be useful if you wished to
    retain both quadratic and cubic versions of a font.
fr: L'ordre de chaque calque de la fonte peut être contrôlée
    individuellement. Cela peut être utile si vous vouliez
    conserver les versions quadratiques et cubiques d'une fonte.

en: Guidelines:
fr: Lignes directrices :

en: Use quadratic splines for the guidelines layer of the font
fr: Utilisez des courbes quadratiques pour la couche des lignes directrices de la fonte

en: 
    Layers:
fr: 
    Calques :

en: The PostScript 'Private' dictionary gives you control over
    several font-wide versions of hinting.
    The 'Private' dictionary only applies to PostScript fonts.
fr: Le dictionnaire PostScript 'privé' vous permet de contrôler
    plusieurs versions de hinting à l'échelle de la police.
    Le dictionnaire 'privé' s'applique uniquement aux polices PostScript.

en: _Histogram
fr: _Histogramme

en: Histogram Dialog
fr: Fenêtre d'histogramme

en: Width _Class
fr: _Chasse

en: P_FM Family
fr: _Famille PFM

en: _Embeddable
fr: P_eut être incluse

en: Can this font be embedded in a downloadable (pdf)
    document, and if so, what behaviors are permitted on
    both the document and the font.
fr: Cette fonte peut-elle être incluse dans un document (pdf) ?
    Si oui, qu'est-il permis quant au document et quant à la fonte ?

en: No Subsetting
fr: Pas de fonte partielle

en: If set then the entire font must be
    embedded in a document when any character is.
    Otherwise the document creator need
    only include the characters it uses.
fr: Si coché, la totalité de la fonte doit être incluse
    dans un document si l'un de ses glyphes est utilisé.
    Sinon, l'inclusion peut se limiter au sous-ensemble utilisé.

en: Only Embed Bitmaps
fr: Bitmaps uniquement

en: Only Bitmaps may be embedded.
    Outline descriptions may not be
    (if font file contains no bitmaps
    then nothing may be embedded).
fr: Seuls les bitmaps peuvent être incluses.
    Les contours vectoriels ne peuvent pas l'être.
    (Si la fonte ne contient pas de bitmap, rien ne peut être inclus).

en: Vendor ID:
fr: Id du vendeur

en: _IBM Family:
fr: _Famille IBM

en: _OS/2 Version
fr: Version _OS/2

en: The 'OS/2' table has changed slightly over the years.
    Generally fields have been added, but occasionally their
    meanings have been redefined.
fr: La table 'OS/2' a changé légèrement au cours des années.
    En général, des champs ont été ajoutés, mais parfois leur
    signification a été redéfinie.

en: Style Map:
fr: Style :

en: MS needs to know whether a font family's members differ
    only in weight, width and slope (and not in other variables
    like optical size).
fr: MS a besoin de savoir si les membre de la famille de la fonte diffèrent
    seulement en graisse, chasse et pente (et non dans d'autres variables
    comme la taille optique).

en: Anything outside the OS/2 WinAscent &
    WinDescent fields will be clipped by windows.
    This includes marks, etc. that have been repositioned by GPOS.
    (The descent field is usually positive.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    Note: WinDescent is a POSITIVE number for
    things below the baseline
fr: Tout ce qui déborde des champs OS/2 WinAscent & WinDescent sera ignoré
    par windows, y compris les signes, et autres, positionnées avec GPOS.
    (WinDescent est habituellement positif.)
    Si la case "[] Utiliser comme Offset" n'est pas cochée, alors les valeurs
    indiquées seront utilisées comme valeurs OS/2. Si la case est coché,
    alors les valeurs indiquées seront ajoutées aux limites de la police.
    
    En général, vous devriez laisser ce champ à 0 et cocher  "[*] Utiliser commes Offset".
    Note: WinDescent est POSITIF pour tout ce qui est sous la ligne de base

en: Is Offset
fr: Utiliser comme Offset

en: Really use Typo metrics
fr: Utiliser vraiment les métriques typographiques

en: The specification already says that the typo metrics should be
    used to determine line spacing. But so many
    programs fail to follow the spec. that MS decided an additional
    bit was needed to remind them to do so.
fr: La spécification dit déjà que les métriques typographiques devraient être
    utilisés pour déterminer l'interligne. Mais tant de programmes ne parviennent
    pas à suivre les spécifications que MS a décidé qu'un bit supplémentaire
    était nécessaire pour leur rappeler de le faire.

en: The typo ascent&descent fields are>supposed<
    to specify the line spacing on windows.
    In fact usually the win ascent/descent fields do.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    Em-size. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: Typo Descent is a NEGATIVE number for
    things below the baseline
fr: Les champs Ascent et Descent sont >censés<
    spécifier l'interligne sur Windows.
    En fait habituellement les champs Win Ascent/Descent le font.
    (Le champ descendantes est généralement négatif.)
    Si la case à cocher "[] Utiliser comme Offset" est désactivée
    tout nombre que vous entrez sera la valeur utilisée dans OS/2.
    Si activée alors tout nombre que vous entrez sera ajouté à la
    taille (Em). Vous devriez laisser ce
    champ à 0 et cocher "[*] Utiliser comme Offset" dans la plupart des cas.
    
    NOTE: Descent typo est NÉGATIF pour
    tout ce qui est en dessous de la ligne de base

en: Sets the TypoLinegap field in the OS/2 table, used on MS Windows
fr: Définit l'interligne dans la table 'OS/2' utilisée par MS Windows

en: This specifies the line spacing on the mac.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in hhea.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: hhea Descent is a NEGATIVE value for things
    below the baseline
fr: Ceci spécifie l'interligne sur MAC.
    (Le champ descent est générallement négatif.)
    Si la case "[] Utiliser comme Offset" n'est pas cochée, alors les valeurs
    indiquées seront utilisées dans hhea. Si la case est coché, alors
    les valeurs indiquées seront ajoutées aux limites de la police.
    
    En général, vous devriez laisser ce champ à 0 et cocher  "[*] Utiliser commes Offset".
    NOTE: hhead Descent est NEGATIF pour tout ce qui est sous la ligne de base

en: Sets the linegap field in the hhea table, used on the mac
fr: Définit l'interligne à la fois dans les tables 'OS/2' et 'hhea'

en: Sets the linegap field in the vhea table.
    This is the horizontal spacing between rows
    of vertically set text.
fr: Définit l'interligne dans la table 'vhea'.
    Cela définit l'espace entre 2 colonnes de texte composé verticalement.

en: This denotes the height of X.
fr: Cela indique la hauteur de X.

en: This denotes the height of x.
fr: Cela indique la hauteur de x.

en: SubscriptSuperUse|Default
fr: Défaut

en: Pos
fr:  - Position

en: PanoseUse|Default
fr: Défaut

en: Panose|_Family Kind
fr: Famille

en: Unicode Ranges:
fr: Intervalles Unicode:

en: Default
fr: Défaut

en: MS Code Pages:
fr: Code de pages MS:

en: Misc.
fr: Divers

en: Metrics
fr: Métriques

en: Sub/Super
fr: Indice/Exposant

en: Charsets
fr: Jeux de caractères

en: Gasp|_Version
fr: _Version

en: Optimized For ClearType
fr: Optimisé pour ClearType

en: Actually a bit in the 'head' table.
    If unset then certain East Asian fonts will not be hinted
fr: En fait, un bit dans la table 'head'.
    Si oublié, certaines fontes asiatiques n'auront pas de hints

en: The 'gasp' table gives you control over when grid-fitting and
    anti-aliased rasterizing are done.
    The table consists of an (ordered) list of pixel sizes each with
    a set of flags. Those flags apply to all pixel sizes bigger than
    the previous table entry but less than or equal to the current.
    The list must be terminated with a pixel size of 65535.
    Version 1 of the table contains two additional flags that
    apply to MS's ClearType rasterizer.
    
    The 'gasp' table only applies to truetype fonts.
fr: La table 'gasp' contrôle quand l'ajustement à la grille et
    l'anti-aliasing sont utilisés durant le rendu.
    La table consiste en une liste ordonnée de tailles de pixels
    avec un ensemble de booléens. Ces booléens s'appliquent pour
    toutes les tailles supérieures à l'entrée précédente de la table,
    jusqu'à la taille courante inclusivement. La liste doit se terminer
    par une entrée avec une taille de 65535.
    La version 1 de la table contient 2 booléens supplémentaires
    utilisés par le moteur de rendu ClearType de MS.
    
    La table 'gasp' ne concerne que les fontes TrueType.

en: Gasp|_Default
fr: Par défaut

en: _Language
fr: _Langue :

en: _String Type
fr: Type de chaîne

en: SortingScheme|Default
fr: Défaut

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale.
    To change the locale, left click on it.
    To change the string type, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
    To delete a name, right click on the name & select Delete from the menu.
    To associate or disassociate a truetype name to its postscript equivalent
    right click and select the appropriate menu item.
fr: Pour créer un nouveau nom, cliquez sur le bouton <Nouveau nom>, et sélectionnez une langue.
    Pour modifier la langue, cliquez dessus.
    Pour changer le type de chaîne, cliquez dessus.
    Pour modifier le texte, cliquer dedans et puis tapez.
    Pour supprimer un nom, faire un clic-droit sur le nom et sélectionnez Supprimer dans le menu.
    Pour associer ou dissocier un nom TrueType à son équivalent postscript
    faire un clic-droit et sélectionnez l'élément de menu approprié.

note: GT: when translating this please leave the "SIL Open Font License" in GT: English (possibly translating it in parentheses). I believe there GT: are legal reasons for this. GT: So "Añadir SIL Open Font License (licencia de fuentes libres)"
en: Add OFL
fr: Ajouter OFL

en: Click here to add the OFL metadata to your own font in the License and License URL fields. 
    Then click on the License field to fill in the placeholders in sync with OFL.txt.
fr: Cliquez ici pour ajouter les métadonnées OFL à votre propre fonte dans les champs Licence et URL de la licence.
    Ensuite, cliquez sur le champ de licence pour remplir les espaces réservées à la synchronisation avec OFL.txt.

en: Click here for more information about the OFL (SIL Open Font License) 
    including the corresponding FAQ.
fr: Cliquez ici pour plus d'information sur OFL (SIL Open Font License)
    ainsi que la FAQ correspondante.

en: The OpenType Style Set features ('ss01'-'ss20') may
    be assigned human readable names here.
fr: Vous pouvez définir ici des noms courants pour les
    jeux stylistiques OpenType ('ss01'-'ss20').

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the feature, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
fr: Pour créer un nouveau nom, cliquez sur le bouton <Nouvelle>, et sélectionnez une langue.
    Pour modifier la langue, cliquez dessus.
    Pour changer la fonctionnalité, cliquez dessus.
    Pour modifier le texte, cliquer dessus et puis tapez.

en: The font comment can contain whatever you feel it should
fr: Le commentaire sur la fonte peut contenir tout ce que vous souhaitez

en: The FONTLOG contains some description of the 
     font project, a detailed changelog, and a list of contributors
fr: Le FONTLOG contient la description de la 
    fonte du projet, un journal détaillé, et une liste de contributeurs.

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Classes can control when lookups are active, they do NOT
     position glyphs.)
fr: Ce ne sont pas des classes d'ancre. Pour celles-ci, voir le volet Lookups.
    (Les classes de signes peuvent contrôler quand les lookups sont actifs, elles ne
    positionnent PAS les glyphes.)

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Sets, like Mark Classes can control when lookups are active,
     they do NOT position glyphs.)
fr: Ce ne sont pas des classes d'ancre. Pour celles-ci, voir le volet Lookups.
    (Les jeux de signes comme les classes de signes peuvent contrôler quand les lookups sont actifs,
    ils ne positionnent PAS les glyphes.)

en: Version, Major:
fr: Version majeure :

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string, or one in the 'name' table.
fr: Si vous laissez ce champ vide, FontForge utilisera un défaut basé sur
    soit la chaîne de version ou soit sur le 'name' table.

en: Minor:
fr: Mineure :

en: Metadata (xml):
fr: Métadonnées (xml) :

en: ΤεΧ General
fr: Symboles généraux ΤεΧ

en: ΤεΧ Math Symbol
fr: Symboles mathématiques ΤεΧ

en: ΤεΧ Math Extension
fr: Extension mathématiques pour ΤεΧ

en: The size (in points) for which this face was designed
fr: Le corps (en points) pour lequel cette fonte a été dessinée

en: Size|Points
fr: points

en: Design Range
fr: Gamme de corps

en: The range of sizes (in points) to which this face applies.
    Lower bound is exclusive, upper bound is inclusive.
fr: La gamme de tailles (en points) à laquelle cette fonte s'applique.
    La limite inférieure est exclusive, la limite supérieure est inclusive.

en: _Bottom:
fr: _Min

en: _Top:
fr: _Max

en: This is an identifying number shared by all members of
    this font family with the same style (I.e. 10pt Bold and
    24pt Bold would have the same id, but 10pt Italic would not
fr: Ceci est un numéro d'identification partagé par tous les membres de
    cette famille de police avec le même style (i.e. 10pt gras et
    24pt gras aurait le même identifiant, mais 10pt italique serait différent

en: Style Name:
fr: Nom de style :

en: This provides a set of names used to identify the
    style of this font. Names may be translated into multiple
    languages (English is required, others are optional)
    All fonts with the same Style ID should share this name.
fr: Cela fournit un jeu de noms utilisé pour identifier le
    le style de cette fonte. Les noms peuvent être traduits en plusieurs
    langues (l'anglais est nécessaire, d'autres sont facultatifs)
    Toutes les fontes avec le même identifiant de style devraient partager ce nom.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
fr: Pour créer un nouveau nom, cliquez sur le bouton <Nouveau>, et sélectionnez une langue.
    Pour modifier la langue, cliquez dessus.
    Pour modifier le texte, cliquer dedans.

en: Mac Style Set:
fr: Jeu de styles Mac:

en: FOND Name:
fr: Nom ressource FOND:

en: Moves the currently selected lookup to be first in the lookup ordering
    or moves the currently selected subtable to be first in its lookup.
fr: Déplace le lookup actuellement sélectionné pour être le premier dans l'ordre des lookups
    ou déplace la sous-table actuellement sélectionnée pour être la première dans son lookup.

en: Moves the currently selected lookup before the previous lookup
    or moves the currently selected subtable before the previous subtable.
fr: Déplace le lookup actuellement sélectionné avant le lookup précédent
    ou déplace la sous-table actuellement sélectionnée avant la sous-table précédente.

en: Moves the currently selected lookup after the next lookup
    or moves the currently selected subtable after the next subtable.
fr: Déplace le lookup actuellement sélectionné après le prochain lookup
    ou déplace la sous-table actuellement sélectionnée après la prochaine sous-table.

en: Moves the currently selected lookup to the end of the lookup chain
    or moves the currently selected subtable to be the last subtable in the lookup
fr: Déplace le lookup actuellement sélectionnée à la fin de la chaîne de lookup
    ou déplace la sous-table actuellement sélectionnée pour être la dernière sous-table dans le lookup

en: Sorts the lookups in a default ordering based on feature tags
fr: Trie les lookups dans un ordre par défaut basé sur les balises de fonctionnalité

en: Adds a new lookup after the selected lookup
    or at the start of the lookup list if nothing is selected.
fr: Ajoute un nouveau lookup après le lookup sélectionné
    ou en tête de liste si aucun lookup n'est sélectionné

en: Adds a new lookup subtable after the selected subtable
    or at the start of the lookup if nothing is selected.
fr: Ajoute une nouvelle sous-table de lookup après la sous-table sélectionnée
    ou au début du lookup si rien est sélectionné.

en: Edits a lookup or lookup subtable.
fr: Édite un lookup ou une sous-table de lookup

en: Edits the transformations in a lookup subtable.
fr: Édite les transformations dans une sous-table de lookup

en: Deletes any selected lookups and their subtables, or deletes any selected subtables.
    This will also delete any transformations associated with those subtables.
fr: Supprime tous les lookups sélectionnés et leurs sous-tables, ou supprime toutes les sous-tables sélectionnées.
    Cela permettra également de supprimer toutes les transformations associées à ces sous-tables.

en: Merges two selected (and compatible) lookups into one,
    or merges two selected subtables of a lookup into one
fr: Fusionne deux lookups sélectionnés (et compatibles) en un seul,
    ou fusionne deux sous-tables sélectionnées d'un lookup en un seul

en: Reverts the lookup list to its original condition.
    But any changes to subtable data will remain.
fr: Ramène la liste de lookups à son état d'origine.
    Mais toute modification aux données de sous-table resteront.

en: Imports a lookup (and all its subtables) from another font.
fr: Importe un lookup (et toutes ses sous-tables) d'une autre fonte.

en: Creation Date:
fr: Date de création:

en: Modification Date:
fr: Date de modification:

en: This pane is informative only and shows the characters
    actually in the font. If you wish to set the OS/2 Unicode
    Range field, change the pane to
fr: Ce volet est proposé à titre informatif et montre les
    caractères inclus dans la fonte.
    Si vous voulez régler les intervalles Unicode OS/2, c'est
    ici:

en: OS/2 -> Charsets
fr: OS/2 -> Jeux de caractères

en: Include Empty Blocks
fr: Inclure les blocs vides

en: Click on a range to select characters in that range.
    Double click on a range to see characters that should be
    in the range but aren't.
fr: Cliquez sur un intervalle pour sélectionner les caractères dans cet intervalle.
    Double-cliquez sur une intervalle pour voir les caractères qui devraient
    être dans l'intervalle mais qui n'y sont pas.

en: PS Names
fr: Noms PostScript®

en: General
fr: Général

en: PS UID
fr: UID PostScript®

en: PS Private
fr: Dictionnaire PS privé

en: TTF Names
fr: Noms TTF

en: StyleSet Names
fr: Noms stylistiques

en: Grid Fitting
fr: Ajustement à la grille

en: Mark Classes
fr: Classes de signes

en: Mark Sets
fr: Jeux de signes

en: OpenType|Lookups
fr: Lookups

en: WOFF
fr: Web Open Font Format (WOFF)

en: Mac Features
fr: Fonctionnalités AAT

en: TrueTypeName|New
fr: Nouveau nom

en: gaspTableEntry|New
fr: Nouvelle

en: PSPrivateDictKey|New
fr: Nouvelle

en: _Don't Save
fr: _Ne pas enregistrer

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Do you want to save it?
fr: La fonte %1$.40s dans le fichier %2$.40s a été modifiée.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

en: Save as _Directory
fr: Enregistrer comme répertoire

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: You tried to save with the filename %s but it was saved as %s.
fr: Vous avez essayer d'enregistrer avec le nom de fichier %s mais cela a été enregistré comme %s.

en: Please choose File/Generate Fonts to save to other formats.
fr: SVP choisir Fichier/Générer fonte(s) pour enregistrer dans d'autres formats.

en: Open Font
fr: Ouvrir Fonte

en: Merge Feature Info
fr: Fusionner les infos de fonctionnalités.

en: Failed to load kern data from %s
fr: Échec du chargement des données de crénage depuis le fichier %s

en: Load of Kerning Metrics Failed
fr: Échec au chargement d'un fichier de crénage

en: Many Windows
fr: Beaucoup de fenêtres !

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
fr: Cela va ouvrir plus de 10 fenêtres.
    Est-ce vraiment ce que vous souhaitez ?

en: Adobe says that "big" splines should not have extrema.
    But they don't define what big means.
    If the distance between the spline's end-points is bigger than this value, then the spline is "big" to fontforge.
fr: Adobe stipule que les "grandes" courbes ne devraient pas avoir d'extrema.
    Mais ils ne définissent pas ce que "grandes" signifie.
    Si la distance entre les extrémités de la courbe est supérieure à cette valeur, alors la courbe est "grande" pour FontForge.

en: Extremum bound...
fr: Tolérance aux extrema...

en: Select by Script
fr: Sélection par système d'écriture

en: All glyphs
fr: Tous les glyphes

en: Set the selection of the font view to all glyphs in the script.
fr: Régler la sélection dans la fenêtre de fonte à tous les glyphes de l'écriture

en: Only upper case
fr: Majuscules uniquement

en: Set the selection of the font view to any upper case glyphs in the script.
fr: Régler la sélection dans la fenêtre de fonte à tous les glyphes majuscules de l'écriture

en: Only lower case
fr: Minuscules uniquement

en: Set the selection of the font view to any lower case glyphs in the script.
fr: Régler la sélection dans la fenêtre de fonte à tous les glyphes minuscules de l'écriture

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    which match
fr: Régler la sélection dans la fenêtre de fonte aux glyphes correspondant

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs which match
fr: Étendre la sélection dans la fenêtre de fonte avec
    tous les glyphes correspondant

en: Remove matching glyphs from the selection.
fr: Enlever les glyphes correspondant de la sélection.

en: Logical And with Selection
fr: Logiques et avec sélection

en: Remove glyphs which do not match from the selection.
fr: Retirez les glyphes qui ne correspondent pas de la sélection.

en: No Script
fr: Aucun système d'écriture

en: Please specify a script
fr: SVP précisez une écriture

en: Bad Script
fr: Systéme d'écriture incorrect

en: Scripts are 4 letter tags
fr: Les balises d'écritues comportent 4 lettres

en: Select by Name
fr: Sélectionner par nom

en: Enter either a wildcard pattern (to match glyph names)
     or a unicode encoding like "U+0065".
fr: Entrez une expression à métacaractère (pour trouver des noms
    de glyphes) ou un codage Unicode comme "U+0065".

en: Unix style wildcarding is accepted:
    Most characters match themselves
    A "?" will match any single character
    A "*" will match an arbitrary number of characters (including none)
    An "[abd]" set of characters within square brackets will match any (single) character
    A "{scmp,c2sc}" set of strings within curly brackets will match any string
    So "a.*" would match "a." or "a.sc" or "a.swash"
    While "a.{scmp,c2sc}" would match "a.scmp" or "a.c2sc"
    And "a.[abd]" would match "a.a" or "a.b" or "a.d"
fr: Les métacaractères de style Unix sont acceptés:
    La plupart des caractères correspondent à eux-mêmes
    Un "?" correspondra à un seul caractère
    Un "*" correspondra à un nombre arbitraire de caractères (incluant aucun)
    Un jeu de caractères entre crochets "[abd]" correspondra à un (seul) des caractères.
    Un ensemble de chaînes entre accolades "{scmp,c2sc}"correspondra à toute chaîne
    Alors "a.*" correspondrait à "a." ou "a.sc" ou "a.swash"
    Et "a.[abd]" correspondrait à "a.a" ou "a.b" ou "a.d"

en: New Lookup Subtable...
fr: Nouvelle sous-table de lookup...

en: Display Substitution...
fr: Montrer les Substitutions...

en: Pick a substitution to display in the window.
fr: Choisir une substitution à afficher dans la fenêtre.

en: Show H. Metrics
fr: Montrer métriques horizontales

en: Show V. Metrics
fr: Montrer métriques verticales

en: Baseline
fr: Ligne de base

en: Origin
fr: Origine

en: Advance Width as a Line
fr: Chasse représentée par une ligne

en: Display the advance width as a line
    perpendicular to the advance direction
fr: Montrer la chasse par une ligne
    perpendiculaire au vecteur d'avancement

en: Advance Width as a Bar
fr: Chasse représentée par une barre

en: Display the advance width as a bar under the glyph
    showing the extent of the advance
fr: Montrer la chasse par une barre sous le glyphe
    représentant le vecteur d'avancement

en: Bitmap Magnification...
fr: Amplification du Bitmap...

en: Please specify a bitmap magnification factor.
fr: SVP spécifier un facteur d'amplification pour le bitmap

en: Compact
fr: Compacter

en: Find an adobe CMap file...
fr: Recherche d'un fichier CMap Adobe...

en: Please close %s before inserting it into a CID font
fr: SVP, fermez %s avant de l'insérer dans une fonte CID

en: Please close font
fr: SVP fermez cette fonte

en: _Remove
fr: Ôter

en: Are you sure you wish to remove sub-font %1$.40s from the CID font %2$.40s
fr: Voules vous vraiment supprimer la sous-fonte %1$.40s de la fonte CID %2$.40s

en: _Remove Font
fr: Supp_rimer fonte

en: Change Supplement...
fr: Changer de supplément…

en: Please specify a new supplement for %.20s-%.20s
fr: SVP précisez un nouveau supplément pour %.20s-%.20s

en: _New Composition...
fr: _Nouvelle composition...

en: _Modify Composition...
fr: _Modifier la composition...

en: _Build Syllables
fr: Construction de sylla_bes

en: Save A_ll
fr: _Tout enregistrer

en: _Merge Feature Info...
fr: Fusionner infos de fonctionnalités...

en: Revert To _Backup
fr: Revenir à la sauvegarde

en: Clear Special Data
fr: Effacer les données spéciales

en: Script Menu
fr: Scripts

en: _All Fonts
fr: Tout (vecteurs et bitmaps)

en: _Displayed Font
fr: Seulement la fonte courante

en: Glyph _Metadata
fr: Y compris les métadonnées

en: _TrueType Instructions
fr: Y compris les instructions _TrueType

en: Select by _Color
fr: Sélection par _couleur

en: Select by _Wildcard...
fr: Sélection par métacaractère…

en: Select by _Script...
fr: Sélection par système d'écriture…

en: _Glyphs Worth Outputting
fr: _Vrais glyphes

en: Glyphs with only _References
fr: Glyphes uniq. avec références

en: Glyphs with only S_plines
fr: Glyphes uniq. avec splines

en: Glyphs with both
fr: Glyphes avec les deux

en: W_hitespace Glyphs
fr: _Détacher les glyphes

en: _Changed Glyphs
fr: Glyphes _modifiés

en: _Hinting Needed
fr: Glyphes nécessitant hinting

en: Hold [Shift] key to merge
fr: Maintenir [Shift] pour fusionner

en: Hold [Control] key to restrict
fr: Maintenir [Ctrl] pour restreindre

en: Selec_t By Lookup Subtable...
fr: Sélection par _sous-table...

en: Undo Fontlevel
fr: Annuler tout

en: Copy _Lookup Data
fr: Copier les données de lookup

en: Copy _VWidth
fr: Copier chasse _verticale

en: Paste Into
fr: Coller dans

en: Paste After
fr: Coller après

en: Sa_me Glyph As
fr: _Même glyphe que

en: Copy Layer To Layer
fr: Copier un calque dans un autre

en: F_ind / Replace...
fr: Trouver/remplacer...

en: Correct References
fr: Corriger les ré_férences

en: Copy _From
fr: Contenu de la copie

en: Add _Small Capitals...
fr: Ajouter des petites capitales…

en: Add Subscripts/Superscripts...
fr: Ajouter exposants/indices…

en: Buil_d Duplicate Glyph
fr: Construire un glyphe _dupliqué

en: _MATH Info...
fr: Infos _Maths...

en: _BDF Info...
fr: Infos BDF...

en: _Horizontal Baselines...
fr: Lignes de base _horizontales...

en: _Vertical Baselines...
fr: Lignes de base _verticales...

en: Show _Dependent
fr: Montrer les dé_pendances

en: Mass Glyph _Rename...
fr: Renommage massif de glyphes…

en: Set _Color
fr: Choisir la couleur

en: Find Pr_oblems...
fr: Pr_oblèmes...

en: _Validate...
fr: _Valider...

en: Set E_xtremum Bound...
fr: Régler la tolérance aux extrema…

en: Other Info
fr: Autres Infos

en: _Merge Fonts...
fr: Fusionner fontes...(_M)

en: Interpo_late Fonts...
fr: _Interpoler fontes...

en: Compare Fonts...
fr: Comparer fontes...

en: All
fr: Toutes

en: _Glyph Image
fr: _Dessin

en: _Name
fr: _Nom

en: _Encoding Hex
fr: _Index

en: Add Encoding Slots...
fr: Ajout de cases de codage

en: How many CID slots do you wish to add?
fr: Combien de cases CID voulez vous ajouter?

en: How many unencoded glyph slots do you wish to add?
fr: Combien de cases pour glyphes non codés voulez vous ajouter?

en: Are you sure you wish to remove these glyphs? This operation cannot be undone.
fr: Êtes vous sûr de vouloir enlever ces glyphes?  Cette opération ne peut être annulée.

en: Detach & Remove Glyphs
fr: Détacher et supprimer les glyphes...

en: Add Encoding Name...
fr: Ajouter un nom de codage

en: Please provide the name of an encoding in the iconv database which you want in the menu.
fr: SVP précisez le nom du codage dans la base de données 'iconv' que vous désirez ajouter au menu.

en: Invalid Encoding
fr: Codage incorrect

en: Make Namelist
fr: Créer une liste de noms

en: Could not write %s
fr: Impossible d'écrire %s

en: Namelist creation failed
fr: Échec de la création de la liste de noms

en: Load Namelist
fr: Charger une liste de noms

en: A name list with this name already exists. Replace it?
fr: Une liste de noms portant ce nom existe déjà. Le remplacer ?

en: Replace
fr: Remplacer

en: Could not read %s
fr: Impossible de lire %s

en: No such file
fr: Fichier non trouvé

en: Bad namelist file
fr: Fichier de liste de noms incorrect

en: Could not parse %s
fr: Impossible d'analyser %s

en: Non-ASCII glyphnames
fr: Noms de glyphe non-ASCII

en: This namelist contains at least one non-ASCII glyph name, namely: %s
fr: Cette liste de noms contient au moins un nom de glyphe non-ASCII, à savoir: %s

en: This namelist is based on a namelist which contains non-ASCII glyph names
fr: Cette liste de noms est basée sur une liste de noms contenant des noms de glyphe non-ASCII.

en: Create failed
fr: Échec de la création

en: Rename by NameList
fr: Renommer à l'aide d'une liste de noms

en: Rename the glyphs in this font to the names found in the selected namelist
fr: Renommer les glyphes de cette fonte avec les noms trouvés dans la liste de noms sélectionnée.

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set, but there are names in this namelist which use characters outside that range.
fr: Les noms de glyphes devraient être limités aux caractères du jeu de caractères ASCII. Il y a des noms dans cette liste de noms qui utilisent des caractères hors de cette intervalle.

en: Load glyph names
fr: Charger les noms de glyphes

en: _Reencode
fr: _Recoder

en: _Compact
fr: Compacter

en: _Force Encoding
fr: _Forcer le codage

en: _Add Encoding Slots...
fr: _Ajouter des cases de codage...

en: Remove _Unused Slots
fr: Suppr_imer les cases inutilisées

en: _Detach Glyphs
fr: _Détacher les glyphes

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
fr: Détacher et supprimer les glyphes...

en: Add E_ncoding Name...
fr: Ajouter des noms de codage

en: _Load Encoding...
fr: Chargement du codage

en: Ma_ke From Font...
fr: À partir d'une fonte (_K)

en: Remove En_coding...
fr: Suppression du codage

en: Display By _Groups...
fr: Afficher par _groupes…

en: D_efine Groups...
fr: Définir des group_es…

en: _Save Namelist of Font...
fr: Enregi_strer la liste de noms de la fonte...

en: L_oad Namelist...
fr: _Ouvrir une liste de noms...

en: Rename Gl_yphs...
fr: _Renommer les glyphes...

en: Cre_ate Named Glyphs...
fr: Créer des glyphes nommés...

en: _Show ATT
fr: Propriétés _typo. avancées

en: Display S_ubstitutions...
fr: Montrer les S_ubstitutions...

en: Label Gl_yph By
fr: Sous-titrer les gl_yphes avec

en: S_how H. Metrics...
fr: Montrer métriques _horizontales

en: Show _V. Metrics...
fr: Montrer métriques _verticales

en: 32x8 cell window
fr: Fenêtre de 32x8 cellules

en: _16x4 cell window
fr: Fenêtre de _16x4 cellules

en: _8x2  cell window
fr: Fenêtre de _8x2 cellules

en: _24 pixel outline
fr: Contour de _24 pixels

en: _36 pixel outline
fr: Contour de _36 pixels

en: _48 pixel outline
fr: Contour de _48 pixels

en: _72 pixel outline
fr: Contour de _72 pixels

en: _96 pixel outline
fr: Contour de _96 pixels

en: _128 pixel outline
fr: Contour de _128 pixels

en: _Fit to font bounding box
fr: _Ajuster à la boîte englobante de la fonte

en: Bitmap _Magnification...
fr: Grossissement des bitmaps

en: Edit 'fpgm'...
fr: Éditer 'fpgm'...

en: Edit 'prep'...
fr: Éditer 'prep'...

en: Edit 'maxp'...
fr: Éditer 'maxp'...

en: Edit 'cvt '...
fr: Éditer 'cvt '...

en: Remove Instr Tables
fr: Supprimer les tables

en: _Clear Hints
fr: Supprimer les hints (_C)

en: Histograms
fr: Histogrammes

en: _Auto Width...
fr: Chasse automatique...

en: Remove All Kern _Pairs
fr: _Supprimer paires de crénage

en: Remove All VKern Pairs
fr: Supprimer paires de crénage vertical

en: _Convert to CID
fr: _Conversion vers CID

en: Convert By C_Map
fr: Conversion via un C_Map Adobe

en: _Flatten
fr: Aplatir

en: Fl_attenByCMap
fr: _Aplatir via un CMap Adobe

en: Insert F_ont...
fr: Insérer f_onte...

en: Insert _Blank
fr: Insérer fonte vierge

en: _Change Supplement...
fr: _Modifier les suppléments...

en: C_ID Font Info...
fr: _Infos fonte CID...

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: _Create MM...
fr: _Créer un Multi-Maître...

en: MM _Validity Check
fr: _Vérification de validité MM

en: MM _Info...
fr: _Infos MM...

en: _Blend to New Font...
fr: Méla_nger dans une nouvelle fonte...

en: MM Change Default _Weights...
fr: MM Changer les _graisses par défaut...

en: _Overview
fr: _Résumé

en: _About...
fr: À _propos...

en: _License...
fr: _Licence...

en: E_ncoding
fr: _Codage

en: Color of the font used to display glyph information in the fontview
fr: Couleur utilisée pour afficher l'information sur le glyphe dans la fenêtre de fonte.

en: Glyph Info Color
fr: Couleur de l'info glyphe

en: Color used to draw the foreground of empty slots
fr: Couleur utilisée pour remplir le premier-plan des cases vides.

en: Empty Slot FG Color
fr: Couleur de premier-plan dans une case vide

en: Color used to draw the background of selected glyphs
fr: Couleur utilisée pour remplir l'arrière-plan des glyphes sélectionnés

en: Selected BG Color
fr: Couleur d'arrière-plan sélectionné

en: Color used to draw the foreground of selected glyphs
fr: Couleur utilisée pour remplir le premier-plan des glyphes sélectionnés

en: Selected FG Color
fr: Couleur de premier-plan sélectionné

en: Changed Color
fr: Couleur des changements

en: Color used to mark a changed glyph
fr: Couleur utilisée pour indiquer un glyphe qui a été changé

en: Color used to mark glyphs that need hinting
fr: Couleur utilisée pour indiquer un glyphe nécessitant du hinting

en: Hinting Needed Color
fr: Couleur lorsque le hinting est requis

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: Size (in points) of the font used to display information and glyph labels in the fontview
fr: Taille (en points) de la fonte utilisée pour afficher l'information et les étiquettes du glyphe dans la fenêtre de fonte

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
fr: Une liste séparée par des virgules des noms de famille de polices utilisée pour afficher
    de petits exemples d'images de glyphes sur les glyphes conçues par les utilisateurs

en: Font Family
fr: Famille de fontes

en: Background color for the drawing area of all views
fr: La couleur d'arrière-plan pour la zone de dessin de toutes les fenêtres

en: Color|Background
fr: Arrière-plan

en: View
fr: Fenêtre

en: This is an abstract class which defines common features of the
    FontView, CharView, BitmapView and MetricsView
fr: Ceci est une classe abstraite qui définit des caractéristiques communes de la
    fenêtre de fonte, de la fenêtre de glyphe, de la fenêtre Bitmap et de la fenêtre de métriques.

en: FontView
fr: Fenêtre de fonte

en: This is the main fontforge window displaying a font
fr: Ceci est la fenêtre principale de FontForge affichant une fonte

en: Glyph Set by Selection
fr: Glyphes définis par sélection

en: Select glyphs in the font view above.
    The selected glyphs become your glyph class.
fr: Sélectionnez les glyphes dans fenêtre de fonte ci-dessus.
    Les glyphes sélectionnés deviendront votre classe de glyphes.

en: Hit Watch Point
fr: Point d'observation atteint

en: Point %d was moved by the previous instruction
fr: Le point %d a été déplacé par l'instruction précédente

en: Storage %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
fr: Mémoire %d modifiée de %d (%.2f) vers %d (%.2f) par l'instruction précédente

en: Watched Store Change
fr: Modification de mémoire observée

en: Read of Uninitialized Store
fr: Lecture d'une mémoire non-initialisée

en: Storage %d has not been initialized, yet the previous instruction read it
fr: Mémoire %d non initialisée, lue malgré tout par l'instruction précédente

en: Cvt %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
fr: Cvt %d modifié de %d (%.2f) vers %d (%.2f)par l'instruction précédente

en: Watched Cvt Change
fr: Modification Cvt observée

en: Too Many Breakpoints
fr: Trop de points d'arrêt

en: Kerning
fr: Crénage

en: Do you want to retain kerning information from the selected font
    when one of the glyphs being kerned will come from the base font?
fr: Voulez vous conserver l'information de crénage de la fonte sélectionnée
    quand un des glyphes va provenir de la fonte de base?

en: Other ...
fr: Autre ...

en: Merge Fonts
fr: Fusionner fontes...

en: Font to merge into %.20s
fr: Fonte à fusionner avec %.20s

en: Preserve cross-font kerning
fr: Garder le crénage entre les fontes

en: Amount
fr: Quantité

en: Interpolate Fonts
fr: Interpoler fontes...

en: Interpolating between %.20s and:
fr: Interpolation entre %.20s et:

note: GT: The dialog looks like: GT:   Interpolating between <fontname> and: GT: <list of possible fonts> GT:   by  <50>% GT: So "by" means how much to interpolate.
en: by
fr: de

en: Set Bearings To:
fr: Fixer les deux approches à :

en: Set LBearing To:
fr: Fixer l'approche gauche à :

en: Set RBearing To:
fr: Fixer l'approche droite  à :

en: Set Vert. Advance To:
fr: Fixer chasse verticale :

en: Set Width To:
fr: Fixer la largeur à :

en: Increment Bearings By:
fr: Augmenter les approches de :

en: Increment LBearing By:
fr: Augmenter l'approche gauche de :

en: Increment RBearing By:
fr: Augmenter l'approche droite de :

en: Increment V. Adv. By:
fr: Augmenter la chasse verticale de :

en: Increment Width By:
fr: Augmenter la largeur de  :

en: Scale Bearings By:
fr: Mette les approches à l'échelle :

en: Scale LBearing By:
fr: Redimensionner l'approche gauche à :

en: Scale RBearing By:
fr: Redimensionner l'approche droite à :

en: Scale VAdvance By:
fr: Redimensionner la chasse verticale à :

en: Scale Width By:
fr: Redimensionner la largeur à :

en: Advance Width does not change.
fr: La largeur de la chasse ne change pas

en: Left Side Bearing does not change.
fr: L'approche gauche ne change pas

en: Top Bearing does not change.
fr: L'approche supérieure ne change pas

en: Negative glyph widths are not allowed in TrueType
    Do you really want a negative width?
fr: Les glyphes de chasse négative ne sont pas autorisés dans les fontes TrueType.
    Voulez vous vraiment une chasse négative ?

en: Set Both Side Bearings...
fr: Définir les approches des deux cotés

en: Set LBearing...
fr: Définir l'approche gauche...

en: Set RBearing...
fr: Définir l'approche droite...

en: Set Vertical Advance...
fr: Définir la chasse verticale...

en: Could not find the glyph: %.70s
fr: Glyphe introuvable : %.70s

en: Goto
fr: Aller au glyphe

en: Enter the name of a glyph in the font
fr: Nom de glyphe dans la fonte

en: Merge into selection
fr: Fusionner avec la sélection

en: Select by Color
fr: Sélection par couleur

en: Glyph names must be valid postscript names
fr: Les noms de glyphes doivent être des noms PostScript valides

en: Bad Range
fr: Intervalle incorrect

en: Bad Range, start (%1$04X) is greater than end (%2$04X)
fr: Intervalle incorrecte, le début (%1$04X) est plus grand que la fin (%2$04X)

en: The code point U+%1$04X occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
fr: Le point de code  U+%1$04X apparaît dans les groupes %2$.30s et %3$.30s

en: The glyph name "%1$.30s" occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
fr: Le nom de glyphe  "%1$.30s" apparaît dans les groupes %2$.30s et %3$.30s

en: UntitledGroup
fr: Groupe sans titre

en: Groups
fr: Groupes

en: Define Groups
fr: Définir des groupes

en: New Sub-Group
fr: Nouveau sous-groupe

en: Group Name:
fr: Nom du groupe:

en: Glyphs:
fr: Glyphes:

en: Identify by
fr: Identifier par

en: Glyphs may be either identified by name or by unicode code point.
    Generally you control this by what you type in.
    Typing "A" would identify a glyph by name.
    Typing "U+0041" identifies a glyph by code point.
    When loading glyphs from the selection you must specify which format is desired.
fr: Les glyphes peuvent être soit identifiés par nom ou par point de code unicode.
    En général, vous contrôlez cela par ce que vous tapez dans la boîte.
    Taper "A" identifie un glyphe par nom.
    Taper "U+0041" identifie un glyphe par point de code.
    Lors du chargement des glyphes de la sélection, vous devez préciser quel format est souhaité.

en: Set From Font
fr: Sélection -> liste

en: Set this glyph list to be the glyphs selected in the fontview
fr: Sélectionne dans la fenêtre de fonte les glyphes de cette liste

en: Select In Font
fr: liste -> sélection

en: Set the fontview's selection to be the glyphs named here
fr: Prendre les glyphes sélectionnés dans la fenêtre de fonte pour contenu de cette liste

en: No Glyph Duplicates
fr: Aucun glyphe dupliqué

en: Glyph names (or unicode code points) may occur at most once in this group and any of its sub-groups
fr: Les noms de glyphe (ou points de code unicode) doivent être uniques dans ce groupe et l'un de ses sous-groupes

en: Group | Groups
fr[0]: Groupe
fr[1]: Groupes

en: No Groups
fr: Pas de groupes

en: None of the glyphs in the current font match any names or code points in the selected groups
fr: Aucun des glyphes dans la fonte actuelle correspond aux noms ou ponts de code des groupes sélectionnés.

en: Display By Groups
fr: Afficher par Groupes...

en: Compacted
fr: Compacté

en: Position: %d
    Count: %d
fr: Position : %d
    Nombre : %d

en: Width: %d
    Count: %d
    Percentage of Max: %d%%
fr: Épaisseur : %d
    Nombre : %d
    Pourcentage du max : %d%%

en: Position: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
fr: Position : %d-%d (%d)
    Nombre : %d (%d)

en: Width: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
    Percentage of Max: %d%%
fr: Épaisseur : %d-%d (%d)
    Nombre : %d (%d)
    Pourcentage du max : %d%%

en: The smaller number must be selected first in a pair of bluevalues
fr: Le nombre le plus petit doit être sélectionné en premier dans une paire de bluevalues

en: There are so few glyphs selected that it seems unlikely to me that you will get a representative sample of this aspect of your font. If you deselect everything the command will apply to all glyphs in the font
fr: Il y a trop peu de glyphes sélectionnés, à mon avis,
    pour calculer l'aspect de la fonte de manière
    significative. Si vous déselectionnez tout,
    cette commande sera appliquée à tous les glyphes

en: Tiny Selection
fr: Petite sélection

en: HStem
fr: Traverse

en: VStem
fr: Fût

en: Sum Around:
fr: Somme autour :

en: Bar Width:
fr: Largeur du trait :

en: BlueValues come in pairs. Select another.
fr: BlueValues vont par paires. Sélectionnez en une autre.

en: Glyph Names
fr: Noms de glyphe

en: Extend Lookups On
fr: Étirement actif

en: Extend Lookups Off
fr: Étirement inactif

en: Extend Max Lookups
fr: Étirement max

en: Shrink Lookups On
fr: Rétrécissesment actif

en: Shrink Lookups Off
fr: Rétrécissement inactif

en: Shrink Max Lookups
fr: Rétrécissement max

en: Extenders
fr: Extendeurs

en: Language info
fr: Info sur la langue

en: Hidden
fr: Caché

en: Extender Glyphs (kashidas, etc.)
fr: Glyphes extendeurs (kashidas, etc.)

en: A list of glyph names
fr: Une liste de glyphes

en: GlyphName|New
fr: Nouvelle

en: Lookups turned ON to extend a line
fr: Lookups actifs pour étirer une ligne

en: Lookups turned OFF to extend a line
fr: Lookups inactifs pour étirer une ligne

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may grow
fr: Lookups qui précisent la taille maximale par laquelle un glyphe peut se développer

en: Lookups turned ON to shrink a line
fr: Lookups actifs pour rétrécir une ligne

en: Lookups turned OFF to shrink a line
fr: Lookups inactifs pour rétrécir une ligne

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may shrink
fr: Lookups qui précisent la taille maximale par laquelle un glyphe peut rétrécir

en: A list of lookup names
fr: Une liste de noms de lookup

en: LookupName|New
fr: Nouvelle

en: Unknown lookup
fr: Lookup inconnu

en: Unknown lookup name: %60.60s
fr: Nom de lookup inconnu: %60.60s

en: Justified Languages
fr: Langues justifiées

en: A list of languages and the lookups turned on and off
    for each to accomplish justification.  A language may
    appear more than once, in which case second (or third,
    etc.) will be tried if the first fails.
fr: Une liste de langues avec leurs lookups actifs et inactifs
    sur chacune afin d'accomplir la justification. Une langue peut
    apparaître plus d'une fois. Dans ce cas, la deuxième (ou la troisième,
    etc.) sera utilisée si la première échoue.

en: Language|New
fr: Langue

en: Justified Scripts
fr: Écritures justifiées

en: A list of scripts with special justification needs
fr: Une liste d'écritures où des justifications spéciales sont requises.

en: Script|New
fr: Nouvelle

en: Min Kern
fr: Crénage min. :

en: No lookup selected
fr: Aucun lookup sélectionné

en: You must select a lookup subtable to contain this kerning pair
fr: Vous devez sélectionner une sous-table de lookup pour contenir cette paire de crénage

en: Class 0
fr: Classe 0

en: The kerning values for class 0 ("Everything Else") should always be 0
fr: Les paires de crénage pour la classe 0 ("tout le reste") devraient toujours être à 0

en: AutoKern Row
fr: Crénage auto en ligne

en: AutoKern Column
fr: Crénage auto en colonne

en: AutoKern All
fr: Crénage auto intégral

en: Clear
fr: Supprimer

en: Clear All
fr: Déselectionner tout

en: Clear Device Table
fr: Supprimer la table de périphériques

en: Clear All Device Tables
fr: Supprimer toutes les tables de périphériques

en: First Class %d
fr: Première classe %d

en: Second Class %d
fr: Seconde classe %d

note: GT: Short form of {Everything Else}, might use universal? U+2200
en: {All}
fr: {Tout}

en: The font does not contain a glyph named %s.
fr: Cette fonte ne contient pas de glyphe nommé %s.

en: From the _other class
fr: De l'_autre classe

en: _From this class
fr: _De cette classe

en: Glyph in two classes
fr: Glyphe dans deux classes

en: The glyph named %s also occurs in the class on row %d which begins with %.20s...
    You must remove it from one of them.
fr: Le glyphe nommé %s est également dans la classe à la ligne %d, qui commence avec%.20s...
    Vous devez retirer de l'un d'eux.

en: Glyphs in the classes
fr: Glyphes dans les classes

note: GT: Select the class containing the glyph named in the following text field
en: Select Class Containing:
fr: Choisir la classe contenant :

en: Select the class containing the named glyph
fr: Choisir la classe contenant le glyphe nommé:

en: Display Size:
fr: Taille:

en: Magnification:
fr: Grossissement:

en: Kern Offset:
fr: Crénage:

en: Device Table Correction:
      (at display size)
fr: Correction de la table de périphériques:
      (à la grandeur d'écran)

en: Revert Kerning
fr: Annuler le crénage

en: Resets the kerning offset and device table corrections to what they were originally
fr: Remet le décalage du crénage et les corrections dans la table de périphériques à leur valeurs initiales

en: Clear all device table corrections associated with this combination
fr: Supprimer toutes les corrections de la table des périphériques associées à cette combinaison.

en: Lookup subtable:
fr: Sous-table de lookup:

note: GT: The %s is the name of the lookup subtable containing this kerning class
en: Kerning by Classes: %s
fr: Crénage par classes: %s

en: Lookup Subtable: %s
fr: Sous-table de lookup: %s

en: Show Kerning
fr: Afficher le crénage

en: _Default Separation:
fr: Séparation par défaut :

en: Add entries to the lookup trying to make the optical
    separation between all pairs of glyphs equal to this
    value.
fr: Ajouter des entrées au lookup pour essayer d'avoir la séparation
    optique entre toutes les paires de glyphes égale à cette
    valeur.

en: _Min Kern:
fr: Crénage min. :

en: Any computed kerning change whose absolute value is less
    that this will be ignored.
fr: Tout changement de crénage calculée dont la valeur absolue est
    inférieure à cela sera ignoré.

en: _Touching
fr: Se _touche

en: Normally kerning is based on achieving a constant (optical)
    separation between glyphs, but occasionally it is desirable
    to have a kerning table where the kerning is based on the
    closest approach between two glyphs (So if the desired separ-
    ation is 0 then the glyphs will actually be touching.
fr: Normalement le crénage est basé sur la réalisation d'une séparation
    constante (optique) entre les glyphes, mais parfois il est souhaitable
    d'avoir une table de crénage où le crénage est basé sur l'approche
    la plus près entre deux glyphes (Donc, si la séparation souhaitée
    est 0 alors les glyphes se toucheront effectivement.

en: Only kern glyphs closer
fr: Crénage plus rapproché

en: When doing autokerning, only move glyphs closer together,
    so the kerning offset will be negative.
fr: Lors du crénage automatique, rapprocher les glyphes ensemble,
    le décalage du crénage sera négatif.

en: Autokern new entries
fr: Crénage auto des nouvelles entrées

en: When adding a new class provide default kerning values
    Between it and every class with which it interacts.
fr: Lors de l'ajout d'une nouvelle classe, fournir les valeurs de crénage par défaut
    entre celle-ci et toutes les classes avec lesquelles elle interagit.

en: Kern By Classes
fr: Crénage par classes...

en: VKern By Classes
fr: Crénage vertical par classes...

en: KernClass|_New Lookup...
fr: _Ajouter...

en: No significant differences found
fr: Aucune différence significative trouvée

en: Differ
fr: Différences

en: The layers do not match
fr: Les calques ne correspondent pas

en: Error Bound
fr: Limite d'erreur

en: Compare Layers
fr: Comparer les calques

en: Copy Layers
fr: Copier les calques

en: Compare two layers
fr: Comparer deux calques

en: Copy one layer to another
fr: Copier un calque sur un autre

en: From:
fr: De:

en: Other:
fr: Autre :

en: To:
fr: Vers :

en: Clear destination layer before copy
fr: Supprimer le calque de destination avant la copie

en: Allow errors of:
fr: Erreurs permises :

en: em units
fr: unités em

en: Lookup Type|Unspecified
fr: Non spécifié

en: Reverse Chaining Substitution
fr: Enchaînement de substitutions à contresens

en: Mac Indic State Machine
fr: Machine d'état pour l'Indic Mac

en: Mac Contextual State Machine
fr: Machine d'état contextuelle Mac

en: Mac Insertion State Machine
fr: Machine d'état par insertion Mac

en: Single Position
fr: Positionnement unique

en: Pair Position (kerning)
fr: Positionnement par paires (crénage)

en: Cursive Position
fr: Positionnement cursif

en: Mark to Base Position
fr: Positionnement signe sur base

en: Mark to Ligature Position
fr: Positionnement signe sur ligature

en: Mark to Mark Position
fr: Positionnement signe sur signe

en: Contextual Position
fr: Positionnement contextuelle

en: Contextual Chaining Position
fr: Positionnement contextuel en chaine

en: Mac Kerning State Machine
fr: Crénage par machine d'état Mac

en: Abkhazian
fr: Abkhaze

en: Adyghe
fr: Adygh

en: Alsatian
fr: Alsacien

en: Altai
fr: Altaïque

en: Americanist IPA
fr: Alphabet phonétique américaniste

en: Arakanese
fr: Arakanais

en: Athapaskan
fr: Athapascan

en: Lang|Avar
fr: Avar

en: Azeri
fr: Azéri

en: Lang|Berber
fr: Berbère

en: Bible Cree
fr: Cree de la Bible

en: Belarussian
fr: Biélorusse

en: Balochi
fr: Baloutchi

en: Balante
fr: Balanté

en: Bamileke
fr: Bamiléké

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Braj Bhasha
fr: Braj bhasha

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Chechen
fr: Tchéchène

en: Chaha Gurage
fr: Chaha gurage

en: Comorian
fr: Comorien

en: Lang|Coptic
fr: Copte

en: Corsican
fr: Corse

en: Crimean Tatar
fr: Tatar de Crimée

en: Church Slavonic
fr: Slavon d'église

en: Lang|Default
fr: Par défaut

en: Woods Cree
fr: Cree des fôrets

en: German (Standard)
fr: Allemand (standard)

en: Dhivehi (Obsolete)
fr: Dhivehi (Obsolèe)

en: Dhivehi
fr: Maldivien

en: Eastern Cree
fr: Cree oriental

en: Ewe
fr: Éwé

en: French Antillean
fr: Français des Antilles

en: Fijian
fr: Fidjien

en: Forest Nenets
fr: Nenets des fôrets

en: Faroese
fr: Féroïen

en: French (Standard)
fr: Français (standard)

en: Friulian
fr: Frioulan

en: Fulani
fr: Peul

en: Gaelic
fr: Gaélique

en: Garshuni
fr: Garchouni

en: Lang|Ge'ez
fr: Guèze

en: Haitian
fr: Haïtien

en: Hawaiin
fr: Hawaïen

en: High Mari
fr: Haut-mari

en: IPA usage
fr: API (utilisation)

en: Irish
fr: Irlandais

en: Irish Traditional
fr: Irlandais traditionnel

en: Inari Sami
fr: Sami d'Inari

en: Lang|Javanese
fr: Javanais

en: Judezmo
fr: Judéo-espagnol (judezmo)

en: Kachchi
fr: Kachin

en: Khutsuri Georgian
fr: Géorgien (khoutsouri)

en: Khanty-Kazim
fr: Khanty-kazim

en: Khanty-Shurishkar
fr: Khanty-shurishkar

en: Khanty-Vakhi
fr: Khanty-vakhi

en: Korean Old Hangul
fr: Coréen (Hangeul)

en: Komi-Permyak
fr: Komi-permyak

en: Komi-Zyrian
fr: Komi-zyrien

en: Kpelle
fr: Kpellé

en: Karelian
fr: Carélien

en: Koorete
fr: Kooreté

en: Kildin Sami
fr: Sami de Kildin

en: Kumyk
fr: Koumyk

en: Ladin
fr: Judéo-espagnol (ladino)

en: Lambani
fr: Lamba

en: Lezgi
fr: Lezghien

en: Low Mari
fr: Bas-mari

en: Lang|Limbu
fr: Limbu

en: Lomwe
fr: Lomwé

en: Lower Sorbian
fr: Bas-sorabe

en: Lule Sami
fr: Sami de Lule

en: Luxembourgish
fr: Français luxembourgeois (fr_LU)

en: Malayalam Traditional
fr: Malais traditionnel

en: Mapudungun
fr: Mapuche

en: Lang|Manchu
fr: Manchu

en: Moose Cree
fr: Moose cree

en: Mende
fr: Mendé

en: Male
fr: Malé

en: Malinke
fr: Malinké

en: Malayalam Reformed
fr: Malais réformé

en: Lang|Mongolian
fr: Mongol

en: Moroccan
fr: Marocain

en: Mundari
fr: Mounda

en: Naga-Assamese
fr: Assamais naga

en: Ndebele
fr: Ndébélé

en: Nagari
fr: Dévanagari

en: Norway House Cree
fr: Cree de la maison de Norvège

en: Niuean
fr: Niué

en: Nkole
fr: Nkolé

en: Nogai
fr: Nogaï

en: Northern Sami
fr: Sami du Nord

en: Northern Tai
fr: Taï du Nord

en: Ossetian
fr: Ossète

en: Palestinian Aramaic
fr: Araméen de Palestine

en: Polytonic Greek
fr: Grec régulier

en: Provencal
fr: Provençal

en: Russian Buriat
fr: Buriat russe

en: Romany
fr: Tsigane

en: Santali
fr: Santal

en: Selkup
fr: Selkoupe

en: Shan
fr: Chan

en: Silte Gurage
fr: Silte gurage

en: Skolt Sami
fr: Sami skolt

en: Soninke
fr: Soninké

en: Sodo Gurage
fr: Sodo gurage

en: Saraiki
fr: Saraïki

en: Serer
fr: Sérère

en: South Slavey
fr: Slavey du Sud

en: Southern Sami
fr: Sami du Sud

en: Swadaya Aramaic
fr: Araméen swadaya

en: Tigre
fr: Tigré

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Temne
fr: Temné

en: Tundra Nenets
fr: Tundra nenets

en: Turoyo Aramaic
fr: Araméen turoyo

en: Tuvin
fr: Touva

en: Udmurt
fr: Oudmourte

en: Upper Sorbian
fr: Haut-sorabe

en: Uyghur
fr: Ouïgour

en: West-Cree
fr: Cree occidental

en: Tai Lue
fr: Tai Lü

en: Yakut
fr: Iakoute

en: Yi Classic
fr: Yi classique

en: Yi Modern
fr: Yi moderne

en: Chinese Hong Kong
fr: Chinois de Hong-Kong

en: Chinese Phonetic
fr: Chinois phonétique

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional
fr: Chinois sraditionnel

en: Zande
fr: Zandé

en: Language(s)
fr: Langue(s)

en: Script(s) & Language(s)
fr: Système d'écriture & langue

en: The language, '%s', is not in the list of known languages and will be omitted
fr: La langue '%s' n'est pas dans la liste de langues connues et sera omise.

en: Several language tags, including '%s', are not in the list of known languages and will be omitted
fr: Plusieurs étiquettes de langage, incluant '%s', ne sont pas dans la liste de langages connus et seront ommis.

en: Language List
fr: Liste des langues

en: Select as many languages as needed
    Hold down the control key when clicking
    to make disjoint selections.
fr: Sélectionnez autant de langues que nécessaire.
    Maintenez enfoncée la touche de contrôle en cliquant
    pour effectuer des sélections multiples.

en: Language Missing
fr: Langue manquante

en: You must select at least one language.
    Use the "Default" language if nothing else fits.
fr: Vous devez sélectionner au moins une langue.
    Utilisez la langue "Par défaut" si rien ne convient.

en: No scripts
fr: Aucun système d'écriture

en: You must select at least one script if you provide a feature tag.
fr: Vous devez sélectionner au moins un système d'écriture si vous avez une fonctionnalité

en: Bad script tag
fr: Balise d'écriture incorrecte

en: The script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
fr: La balise d'écriture à la ligne %d (%s) est trop longue. Elle doit comporter au maximum 4 lettres.

en: The script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
fr: La balise d'écriture à la ligne %d (%s) devrait être en caractères ASCII.

en: No languages
fr: Pas de langue

en: You must select at least one language for each script.
fr: Vous devez sélectionner au moins une langue par système d'écriture

en: A language tag on line %d (%s) should be in ASCII.
fr: La langue à la ligne %d (%s) devrait être en ASCII.

en: Bad language tag
fr: Balise de langue incorrecte

en: A language tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
fr: La langue à la ligne %d (%s) est trop longue. Maximum 4 lettres

en: Script(s)
fr: Système(s) d'écriture

en: Each feature is active for a specific set of
    scripts and languages.
    Usually only one script is specified, but
    occasionally more will be.
    A script is a four letter OpenType script tag
fr: Chaque fonctionnalité est active pour un jeu
    spécifique d'écritures et de langues.
    Habituellement, une seule écriture est spécifiée,
    mais parfois plusieurs le seront.
    Une écriture es définie par une balise OpenType de quatre lettres

en: OpenTypeFeature|New
fr: Nouvelle

en: You must choose a lookup type
fr: Vous devez choisir un type de lookup

en: No Lookup Type Selected
fr: Aucun type de lookup sélectionné

en: You must select a Lookup Type.
fr: Vous devez sélectionner un type de lookup

en: Unnamed lookup
fr: Lookup sans nom

en: You must name the lookup.
fr: Vous devez nommer le lookup

en: Bad feature tag
fr: Tag de fonctionnalité incorrect

en: The feature tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters (or it could be a mac feature setting, two numbers in brokets <3,4>)
fr: La balise de fonctionnalité à la ligne %d (%s) est trop longue.  Elle doit être de 4 lettres au maximum (ou peut être un paramètre de fonctionnalité mac, deux nombres entre chevrons <3,4>)

en: The feature tag on line %d (%s) should be in ASCII.
fr: La balise de fonctionnalité à la ligne %d (%s) doit être en caractères ASCII.

en: A script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
fr: Un balise d'écriture à la ligne %d (%s) doit être en caractères ASCII.

en: A script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
fr: Un balise d'écriture à la ligne %d (%s) est trop longue.  Elle doit comporter 4 lettres au maximum.

en: Lookup name already used
fr: Nom de lookup déjà utilisé

en: This name has already been used for another lookup.
    Lookup names must be unique.
fr: Ce nom a déjà été utilisé pour un autre lookup.
    Les noms de lookup doivent être unique.

en: Each lookup may contain many transformations,
    but each transformation must be of the same type.
fr: Chaque lookup peut contenir de nombreuses transformations,
    mais chaque transformation doit être du même type.

en: Most lookups will be attached to a feature
    active in a specific script for certain languages.
    In some cases lookups will not be attached to any
    feature, but will be invoked by another lookup,
    a conditional one. In other cases a lookup might
    be attached to several features.
    A feature is either a four letter OpenType feature
    tag, or a two number mac <feature,setting> combination.
fr: La plupart des lookups seront attachées à une fonction
    active dans un script spécifique pour certaines langues.
    Dans certains cas, les lookups ne seront pas attachés à aucune
    fonction, mais seront invoquée par une autre lookup,
    un conditionnel. Dans d'autres cas, un lookup pourrait
    être attaché à plusieurs fonctions.
    Une fonction est soit un étiquette de fonction OpenType de quatre lettres
    ou une combinaison de numéros à deux chiffre sur mac <fonction, réglage>.

en: Right To Left
fr: Droite à gauche

en: Ignore Base Glyphs
fr: Ignorer les glyphes de base

en: Ignore Ligatures
fr: Ignorer les ligatures

en: Ignore Combining Marks
fr: Ignorer les signes combinatoires

note: GT: Process is a verb here and Mark is a noun. GT: Marks of the given mark class are to be processed
en: Mark Class:
fr: Classe de signes :

note: GT: Mark is a noun here and Set is also a noun.
en: Mark Set:
fr: Jeu de signes :

en: Lookup Name:
fr: Nom du lookup :

en: Store ligature data in AFM files
fr: Stocker les données de ligature dans les fichiers AFM

en: Name in use
fr: Nom déjà utilisé

en: The name, %.80s, has already been used to identify an anchor class in a different lookup subtable (%.80s)
fr: Le nom, %.80ss, est déjà utilisé pour une classe d'ancre dans une sous-table de lookup differente (%.80s)

en: Name used twice
fr: Nom déjà utilisé

en: The name, %.80s, appears twice in this list.
    Each anchor class must have a distinct name.
fr: Le nom %.80s apparaît en double dans la liste
    Chaque classe d'ancre doit avoir un nom distinct.

en: Do you really want to remove the anchor class, %.80s?
    This will remove all anchor points associated with that class.
fr: Voulez vous vraiment enlever cette classe d'ancre, %.80s?
    Cela va enlever toutes les ancres associées à cette classe.

en: Remove Anchor Class?
fr: Supprimer classe d'ancre?

en: Anchor classes in subtable %.80s
fr: Classes d'ancre dans la sous-table %.80s

en: New Anchor Class
fr: Nouvelle classe d'ancre

en: Base Glyph Name
fr: Nom du glyphe de base

en: Ligature Glyph Name
fr: Nom du glyphe de ligature

en: First Glyph Name
fr: Nom du 1er glyphe

en: There are no scripts bound to features bound to this lookup. So nothing happens.
fr: Il n'y a pas d'écriture liée à des fonctionnalités de ce lookup. Donc, rien ne se passe.

en: There is no glyph named %s in the font
fr: Il n'y a pas de glyphe %s dans cette fonte,

en: You must specify a replacement glyph for %s
fr: Vous devez préciser un glyphe de remplacement pour %s

en: For glyph %.60s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
fr: Pour le glyphe %.60s, vous faites référence à un glyphe nommé %.80s qui n'est pas encore dans la fonte. Est-ce voulu?

en: Duplicate data
fr: données dupliquées

en: There are two entries for the same glyph set (%.80s and %.80s)
fr: Il y a deux entrées pour le même jeu de glyphe (%.80s et %.80s)

en: There are two entries for the same glyph (%.80s)
fr: Il y a deux entrées pour le même glyphe (%.80s)

en: Lookup Table Edit
fr: Éditer la table de 'lookups'

en: Lookup Subtable, %s
fr: Sous-table de lookup, %s

en: _Alphabetic
fr: _Alphabétique

en: Sort this display based on the alphabetic name of the glyph
fr: Trier cette écran selon l'ordre alphabétique des noms de glyphe

en: Sort this display based on the unicode code of the glyph
fr: Trier cette écran selon le code unicode du glyphe

en: _By Base Char
fr: _Par car. de base

en: Sort first using the base glyph (if any).
    Thus Agrave would sort with A
fr: Trier en utilisant d'abord le glyphe de base (le cas échéant).
    Ainsi Agrave trierait avec A

en: By _Scripts
fr: Par _Écritures

en: Sort first using the glyph's script.
    Thus A and Z would sort together
    while Alpha would sort with Omega and not A
fr: Trier en utilisant d'abord l'écriture des glyphes.
    Ainsi A et Z seraient triés ensemble
    tandis que Alpha serait trier avec Omega et non A

en: Don't display columns of 0s.
    The OpenType lookup allows for up to 8 kinds
    of data, but almost all lookups will use just one or two.
    Omitting the others makes the behavior clearer.
fr: Ne pas afficher les colonnes de '0'.
    Les lookups OpenType autorisent jusqu'à 8 colonnes de données, mais
    la plupart des lookups associées au crénage n'en utilisent qu'une ou deux.
    Ne pas afficher les autres rend le mécanisme plus clair.

en: _Populate
fr: Remplir

en: Auto_Kern
fr: Crénage auto...

en: For each script to which this lookup applies, look at all pairs of
    glyphs in that script and try to guess a reasonable kerning value
    for that pair.
fr: Pour chaque écriture à laquelle ce lookup s'applique, regarder toutes les paires
    de glyphes dans ce script et essayer de deviner une valeur de crénage raisonnable
    pour cette paire.

en: Add entries for all glyphs in the scripts to which this lookup applies.
    When FontForge can find a default value it will add that too.
fr: Ajouter des entrées à tous les glyphes dans les écritures auxquelles ce lookup s'applique.
    Quand FontForge peut trouver des valeurs par défaut, il va aussi les ajouter.

en: _Add Selected
fr: Ajouter la sélection

en: _AutoKern Selected
fr: Crénage auto sélectionné

en: Add kerning info between all pairs of selected glyphs
fr: Ajouter l'information de crénage à toutes les paires de glyphes sélectionnés

en: Add entries for all selected glyphs.
fr: Ajouter des entrées pour tous les glyphes sélectionnés

en: _Remove Empty
fr: Supp_rimer si vide

en: Remove all "empty" entries -- those where all fields are 0
fr: Supprimer toutes les entrées "vides" -- celles où tous les champs sont 0

en: Remove all "empty" entries -- entries with no second glyph
fr: Supprimer toutes les entrées "vides" -- entrées sans second glyphe

en: Remove all "empty" entries -- those with no source glyphs
fr: Supprimer toutes les entrées "vides" -- celles sans glyphes sources

en: Remove all "empty" entries -- those with no replacement glyphs
fr: Supprimer toutes les entrées "vides" -- celles sans glyphe de remplacement

en: Remove All
fr: Tout supprimer

en: Remove all entries.
fr: Supprimer toutes les entrées.

en: _Default Using Suffix:
fr: Par _défaut en utilisant le suffixe:

en: Add entries to the lookup based on the following suffix.
    So if the suffix is set to "superior" and the font
    contains glyphs named "A" and "A.superior" (and the
    lookup applies to the latin script), then FontForge will
    add an entry mapping "A" -> "A.superior".
fr: Ajouter des entrées au lookup basée sur le suffixe suivant.
    Donc, si le suffixe est définit comme «superior» et la fonte
    contient des glyphes nommés "A" et "A.superior" (et le
    lookup s'applique à l'écriture latine), FontForge va
    ajouter un mappage d'entrée "A" -> "A.superior".

en: _Default New Entries to First
fr: Par _defaut en utilisant valeurs de la première

en: When adding new entries, give them the same
    delta values as those on the first line.
fr: Lors de l'ajout de nouvelles entrées, utiliser les
    mêmes deltas que ceux de la première ligne

en: When adding new entries provide default kerning values.
fr: Lors de l'ajout de nouvelles entrées, utiliser les valeurs de crénage par défaut.

en: Please name this subtable
fr: SVP, nommer cette sous-table

en: Duplicate name
fr: Nom déjà existant

en: There is already a subtable with that name, please pick another.
fr: Il y a déjà une sous-table avec ce nom, changez de nom SVP

en: No Subtable
fr: Pas de sous-table

en: Create a new lookup
fr: Créer un nouveau lookup

en: Add a subtable to which lookup?
fr: Ajouter une sous-table à quel lookup?

en: Select glyphs for the first part of the kern pair
fr: Sélection des glyphes pour la première partie de la paire de crénage

en: Select glyphs for the second part of the kern pair
fr: Sélection des glyphes pour la seconde partie de la paire de crénage

en: No selection
fr: Pas de sélection

en: Please select some glyphs in the font views at the bottom of the dialog for FontForge to put into classes.
fr: SVP sélectionner des glyphes dans la fenêtre de fonte au bas de la boîte de dialogue pour que FontForge les mette dans des classes.

en: Intra Class Distance
fr: Distance intra-classe

en: Kerning format
fr: Format du crénage

en: Use individual kerning pairs
fr: Utiliser des paires de crénage individuelles

en: In this format you specify every kerning pair in which
    you are interested in.
fr: Dans ce mode, vous spécifiez chaque paire de crénage
    qui vous intéressent.

en: Use a matrix of kerning classes
fr: Utiliser un tableau de classes de crénage

en: In this format you define a series of glyph classes and
    specify a matrix showing how each class interacts with all
    the others.
fr: Dans ce mode, vous définissez une série de classes de glyphes et
    spécifiez un tableau montrant comment chaque classe interagit avec tous les
    les autres.

en: FontForge will guess kerning classes for selected glyphs
fr: FontForge va deviner les classes de crénage pour les glyphes sélectionnés

en: FontForge will look at the glyphs selected in the font view
    and will try to find groups of glyphs which are most alike
    and generate kerning classes based on that information.
fr: FontForge regardera les glyphes sélectionnés dans la fenêtre de fonte
    et tentera de trouver des groupes de glyphes qui se ressemblent le plus
    et générera des classes crénage fondées sur cette information.

en: Intra Class Distance:
fr: Distance intra-classe :

en: This is roughly (very roughly) the number off em-units
    of error that two glyphs may have to belong in the same
    class. This error is taken by comparing the two glyphs
    to all other glyphs and summing the differences.
    A small number here (like 2) means lots of small classes,
    while a larger number (like 20) will mean fewer classes,
    each with more glyphs.
fr: Ceci est à peu près (très approximativement) le nombre de cadratins
    d'erreur que deux glyphes peuvent avoir pour appartenir à la même
    classe. Cette erreur est prise en comparant les deux glyphes
    à tous les autres glyphes et en sommant les différences.
    Un petit nombre ici (comme 2) signifie beaucoup de petites classes,
    tandis qu'un plus grand nombre (comme 20) signifie moins de classes,
    chacune avec plus de glyphes.

en: _Pairs
fr: _Paires

en: Kerning may be specified either by classes of glyphs
    or by pairwise combinations of individual glyphs.
    Which do you want for this subtable?
fr: Le crénage peut être spécifié soit par des classes de glyphes
    ou par des combinaisons par paires de glyphes individuelles.
    Que souhaitez-vous pour cette sous-table?

en: No Script Tag
fr: Aucune balise d'écriture

en: Please specify a 4 letter opentype script tag
fr: SVP précisez une balise d'écriture opentype de 4 lettres

en: Script Tag too long
fr: Balise d'écriture trop longue

en: Invalid language
fr: Langue incorrecte

en: Please specify a comma separated list of 4 letter opentype language tags
fr: SVP précisez une liste séparée par virgule de balises opentype de 4 lettres

en: Add Language(s) to Script
fr: Ajouter des langues à l'écriture

en: Remove Language(s) from Script
fr: Enlever le(s) langue(s) de l'écriture

en: Script Tag:
fr: Balise d'écriture:

en: Language Tag:
fr: Balise de langue:

en: No Start Glyph
fr: Pas de Glyphe de début

en: The encoding does not contain something named %.40s
fr: Ce codage ne contient pas quelque chose nommé %.40s

en: Not enough glyphs
fr: Pas assez de glyphes

en: There aren't enough glyphs in the encoding to name all the selected characters
fr: Il n'y pas suffisamment de glyphes dans le codage pour nommer tous les caractères choisis.

en: Bad selection
fr: Sélection incorrecte

en: You may not rename any of the base glyphs, but your selection overlaps the set of base glyphs.
fr: Vous ne pouvez pas renommer tous les glyphes de base, mais votre sélection recouvre l'ensemble de ceux-ci.

en: As the selected glyphs are also source glyphs, they will be renamed, so they can't act as source glyphs for a lookup.
fr: Comme les glyphes sélectionnés sont également des glyphes source, ils seront renommés, de sorte qu'ils ne pourront plus agir comme tel dans un lookup.

en: Can't specify a subtable here
fr: Impossible de spécifier une sous-table ici

en: If you don't specify a suffix, the glyphs don't get renamed.
fr: Si vous ne préciser pas de suffixe, les glyphes ne peuvent être renommés.

en: Missing suffix
fr: Suffixe manquant

en: Mass Glyph Rename
fr: Renommage massif de glyphes

en: Rename all glyphs in the selection
fr: Renommer tous les glyphes de la sélection

en: By appending the suffix:
fr: En ajoutant le suffixe:

en: To their own names
fr: À tous les noms

en: To the glyph names starting at:
fr: Aux noms en commençant par:

en: So if you type "A" here the first selected glyph would be named "A.suffix".
    The second "B.suffix", and so on.
fr: Donc, si vous tapiez "A" ici, le premier glyphe sélectionné serait nommé "A.suffixe".
    Le second "B.suffixe", et ainsi de suite.

en: If one of those glyphs already has a suffix
fr: Si l'un de ces glyphes a déjà un suffixe

en: Append to it
fr: Lui ajouter

en: Replace it
fr: Le remplacer

en: Optionally, add this mapping to the lookup subtable:
fr: Facultativement, ajouter ce mappage à la sous-table de lookup:

en: Bad Language
fr: Langue incorrecte

en: This feature code is already used
fr: Cet identifiant de fonctionnalité est déjà utilisé

en: Setting
fr: Sélecteur

en: _Language:
fr: _Langue :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: MacName|_New...
fr: Ajouter...

en: This setting is already used
fr: Ce sélecteur est déjà utilisé

en: Setting Id:
fr: Id. de sélecteur :

en: _Enabled
fr: _Activé par défaut

en: Feature _Id:
fr: Identifiant:

en: Mutually Exclusive
fr: S'excluant mutuellement

en: Settings
fr: Sélecteurs

en: MacSetting|_New...
fr: _Nouveau...

en: MacFeature|_New...
fr: _Ajouter...

en: MacFeature|Default
fr: par défaut

en: Constants
fr: Constantes

en: Sub/Superscript
fr: Indice/Exposant

en: Limits
fr: Limites

en: Stacks
fr: Piles

en: Over/Underbars
fr: Trait suscrit/souscrit

en: Radicals
fr: Radicaux

en: Connectors
fr: Connecteurs

en: Top Accent Horiz. Pos
fr: Pos. horizontale accent sup.

en: Pre-Built Larger Variants
fr: Variantes de plus grandes tailles prédéfinies

note: GT: Italic correction
en: I.C.
fr: C.I.

en: Parts List
fr: Liste de pièces

en: Height/Kern Data
fr: Données Hauteur/Crénage

en: Kern
fr: Crénage

en: Height Adjusts
fr: Ajustements de hauteur

en: Kern Adjusts
fr: Ajustements de crénage

en: Exten Shapes
fr: Formes étendues

en: Top Accent
fr: Accent supérieur

en: Math Kern
fr: Crénage Math

en: Vert. Construction
fr: Construction Vert.

en: Hor. Variants
fr: Variantes Hor.

en: Hor. Construction
fr: Construction Hor.

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Glyph Construction
fr: Construction de glyphe

en: Bad device table
fr: Table de périphérique incorrecte

en: Bad device table for %s
fr: Table de périphérique incorrecte pour %s

en: Missing Glyph
fr: Glyphe manquant

en: There is no glyph named %s (used in %s)
fr: Il n'y a pas de glyphe %s (utilisé dans %s)

en: Bad device table for glyph %s in %s
fr: Table de périphérique incorrecte pour le glyphe %s dans %s

en: Bad Parts List
fr: Liste de pièces incorrecte

en: Bad parts list for glyph %s in %s
fr: Liste de pièces incorrecte pour le glyphe %s dans %s

en: Bad Variants List
fr: Table de Variantes incorrecte

en: Bad Variants list for glyph %s in %s
fr: Liste de variantes incorrecte pour le glyphe %s dans %s

en: MATH table
fr: Table MATH (table de composition mathématique de Microsoft)

en: Bad device table for in row %d of %s
fr: Table de périphériques incorrecte à la ligne %d de %s

en: TopRight
fr: En haut à droit

en: TopLeft
fr: En haut à gauche

en: BottomRight
fr: En bas à droite

en: BottomLeft
fr: En bas à gauche

en: Graphical
fr: Graphique

en: Textual
fr: Textuel

en: Name:
fr: Nom:

en: LBearing:
fr: ApprocheG:

note: GT: Top/Left (side) bearing
en: TBearing:
fr: ApprocheSup:

note: GT: Bottom/Right (side) bearing
en: BBearing:
fr: ApprocheInf:

en: RBearing:
fr: ApprocheD:

en: Kern:
fr: Crénage:

en: VKern:
fr: VCrénage:

en: _Alter Class
fr: Modifier la classe

en: _Create Pair
fr: _Créer une paire

en: Use Kerning Class?
fr: Utiliser la classe de crénage ?

en: This kerning pair (%.20s and %.20s) is currently part of a kerning class with a 0 offset for this combination. Would you like to alter this kerning class entry (or create a kerning pair for just these two glyphs)?
fr: Cette paire de crénage (%.20s et %.20hs) est dans une classe de crénage
    avec un déplacement de 0 pour cette combinaison. Voulez-vous modifier cette partie
    de la classe de crénage (ou créer une nouvelle paire rien que pour ces 2 glyphes) ?

en: Load Glyph Name List...
fr: Charger une liste de noms de glyphes...

en: Kerning Metrics For %.50s
fr: Métriques de crénage pour %.50s

en: Advance Width Metrics For %.50s
fr: Métriques de chasse pour %.50s

en: Metrics For %.50s
fr: Métriques pour %.50s

en: Point Size
fr: Taille (pt) :

en: Number out of range
fr: Valeur hors limites

en: Set Point Size
fr: Changer la taille (pt)

en: Point Size:
fr: Taille (pt) :

en: Load _Word List...
fr: Charge la liste de mots...

en: _Inline
fr: Ligne _intérieure

en: _Outline
fr: C_ontour

en: _Shadow
fr: _Ombrage

en: _Wireframe
fr: _Fil de fer 3D

en: Effects
fr: Effets

en: _Partial
fr: Montrer _partiellement

en: Hide when _Moving
fr: Cacher en déplaçant

en: _Hide
fr: _Cacher

en: Insert Glyph _After...
fr: Insérer glyphe après...

en: Insert Glyph _Before...
fr: Insérer glyphe avant...

en: _Replace Glyph...
fr: _Remplacer glyphe...

en: Show _Grid
fr: Montrer la grille

en: Render using Hinting
fr: Rendu avec hinting

en: Size set from _Window
fr: Taille réglée à la fenêtre

en: Set Point _Size
fr: Régler la taille en point

en: _Kerning only
fr: Crénage seulement

en: _Advance Width only
fr: Ch_asse seulement

en: _Both
fr: Les deux

en: _Window Type
fr: _Type de Fenêtre

en: Advance Width Col
fr: Coul. de chasse

en: Color used to draw the advance width line of a glyph
fr: Couleur utilisée pour délimiter la chasse d'un glyphe

en: Color used to draw the italic advance width line of a glyph
fr: Couleur utilisée pour délimiter la chasse italique d'un glyphe

en: Italic Advance Col
fr: Coul. de chasse italique

en: Color used to draw the kerning line
fr: Couleur utilisée pour tracer la ligne de crénage

en: Kern Line Color
fr: Couleur de la ligne de crénage

en: Color used to draw the left side bearing
fr: Couleur utilisée pour tracer l'approche gauche

en: Side Bearing Color
fr: Couleur de l'approche

en: Color used to mark the selected glyph
fr: Couleur utilisée pour marquer le glyphe sélectionné

en: Selected Glyph Col
fr: Coul. glyphe sélectionné

en: MetricsView
fr: Fenêtre de métriques

en: This window displays metrics information about a font
fr: Cette fenêtre affiche les métriques de la fonte

en: Axis 1
fr: Axe 1

en: Axis 2
fr: Axe 2

en: Axis 3
fr: Axe 3

en: Axis 4
fr: Axe 4

en: Bad MM Weights
fr: Graisses MM incorrectes

en: Incorrect number of instances weights, or illegal numbers
fr: Nombre d'instances de graisse incorrect, ou valeur numériques incorrectes

en: The weights for the default version of the font must sum to 1.0
fr: La somme des graisses pour l'instance par défaut doit être de 1.0

en: The results produced by applying the NormalizeDesignVector and ConvertDesignVector functions were not the results expected. You may need to change these functions
fr: Les résultats obtenus par les fonctions NormalizeDesignVector et ConvertDesignVector ne sont pas ceux espérés. Vous devriez peut-être modifier ces fonctions

en: Blend to New Font
fr: Mélanger dans une Nouvelle Fonte...

en: MM Change Def Weights
fr: MM Changer les graisses...

en: You may change the default instance of this font
fr: Vous pouvez changer l'instance par défaut de cette police, soit en

note: GT: The following strings should be concatenated together, the result GT: translated, and then broken into lines by hand. I'm sure it would GT: be better to specify this all as one string, but my widgets won't support GT: that
en: You may specify the new instance of this font
fr: Vous pouvez indiquer la nouvelle instance de cette police

en: either by explicitly entering the contribution
fr: spécifiant manuellement la contribution de chaque design maître,

en: of each master design, or by entering the design
fr: soit en indiquant les valeurs du design pour chacun des axes

en: values for each axis
fr: valeur pour chaque axe

en: Contribution of each master design
fr: Contribution de chaque design maître

en: Design Axis Values
fr: Valeurs des axes du Design

en: You must provide at least one name here
fr: Vous devez indiquer au moins un nom ici

en: Named Styles
fr: Styles nommés

en: Bad Axis
fr: Axe incorrect

en: Bad Number in %s
fr: Nombre incorrect dans %s

en: Wrong number of entries in %s
fr: Nombre d'entrées incorrect dans %s

en: The %s list is not ordered
fr: La liste %s n'est pas classée

en: Font|New
fr: Nouvelle

en: Force Bold Threshold:
fr: Seuil de passage en gras:

en: Please set the Axis Type field
fr: Veuillez indiquer le type d'axe svp

en: When building an Apple distortable font, you must specify at least one name for the axis
fr: Pour créer une police déformable Apple, il faut indiquer au moins un nom d'axe

en: Begin:
fr: Début:

en: End:
fr: Fin:

en: AxisValue|Default
fr: Défaut

en: Axis range not valid
fr: Étendue incorrecte

en: Design Settings:
fr: Paramètres de Design:

en: Normalized Settings:
fr: Paramètres normalisés:

en: The number of entries in the design settings must match the number in normalized settings
fr: Le nombre d'entrées dans les paramètres de design et normalisés doivent être identiques

en: Normalized position of this design along each axis
fr: Positions normalisées du design sur chaque axe

en: The set of positions, %.30s, is used more than once
fr: Ce jeu de positions, %.30s, est utilisé plus d'une fois

en: The font %.30s is assigned to two master designs
fr: La police %.30s est affectée à 2 designs maîtres

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design (and should be)
fr: Ce jeu de positions, %.30s, n'est spécifié dans aucun design alors qu'il devrait l'être

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design.
    Is that what you want?
fr: Ce jeu de positions, %.30s, n'est spécifié dans aucun design.
    Est ce vraiment ce que vous voulez?

en: Disordered designs
fr: Designs déformables

en: The master designs are not positioned in the expected order. FontForge will be unable to suggest a ConvertDesignVector for you. Is this what you want?
fr: Les design maîtres ne sont pas dans l'ordre attendu. FontForge ne saura pas vous proposer de ConvertDesignVector. Est ce vraiment ce que vous voulez?

en: Bad PostScript function
fr: Fonction PostScript incorrecte

en: CID keyed fonts may not be a master design of a multiple master font
fr: Les polices à clefs CID ne peuvent pas servir de Design maître pour une police MM

en: Create MM
fr: Créer une MM...

en: MM _Info
fr: _Infos MM...

en: Type of distortable font:
fr: Type de police déformable:

en: Number of Axes:
fr: Nombre d'Axes:

en: Number of Master Designs:
fr: Nombre de Designs Maîtres:

en: Axis Type:
fr: Type d'axes:

en: Axis Range:
fr: Étendue de l'axe:

en: Default:
fr: Défaut :

en: Intermediate Points:
fr: Points Intermédiaires:

en: Source from which this design is to be taken
fr: Source du Design

en: Master Designs
fr: Designs maîtres

en: Design|_New...
fr: _Créer...

en: Normalize Design Vector Function:
fr: Fonction de normalisation du Vecteur de Design:

en: Convert Design Vector Function:
fr: Fonction de conversion du Vecteur de Design:

en: Non Linear Transform
fr: Transformation non linéaire...

note: GT: an expression describing the transformation applied to the X coordinate
en: X Expr:
fr: Expr X  :

en: These expressions may contain the operators +,-,*,/,%,^ (which means raise to the power of here), and ?: It may also contain a few standard functions. Basic terms are real numbers, x and y.
    Examples:
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)
fr: Ces expressions peuvent contenir les opérateurs +,-,*,/,%,^ (élévation à la puissance), et ? : Elles peuvent aussi contenir certaines fonctions simples. Les nombre x et y sont des réels.
    Exemples :
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)

note: GT: an expression describing the transformation applied to the Y coordinate
en: Y Expr:
fr: Expr Y :

en: Glyph Origin
fr: Origine du glyphe

en: Center of Selection
fr: Centre de la sélection

note: GT: The (x,y) position on the window where the user last pressed a mouse button
en: Last Press
fr: Dernier appui

en: Point of View Projection
fr: Point de Vue de projection...

en: View Point
fr: Point d'observation

en: Distance to drawing plane:
fr: Distance au plan de tracé:

en: Distance to projection plane:
fr: Distance au plan de projection:

en: Drawing plane tilt:
fr: Inclinaison du plan de tracé:

en: Direction of gaze:
fr: Direction du point fixe:

en: Vanishing Point:
fr: Point d'horizon:

en: This is the approximate location of the vanishing point.
    It does not include the offset induced by "Center of selection"
    nor "Last Press".
fr: Ceci est la position approximative du point d'horizon.
    Ne comprend pas l'offset introduit par "Centre de la sélection"
    ou "dernier appui".

en: All Fonts
fr: Toutes les fontes

en: Outline Fonts
fr: fontes vectorielles

en: Bitmap Fonts
fr: fontes bitmap

en: PostScript
fr: PostScript®

en: Type1
fr: Type 1

en: Type2
fr: Type 2

en: Type3
fr: Type 3

en: Unified Font Object
fr: Objet fonte unifié (UFO)

en: FontForge's SFD
fr: FontForge SFD

en: Backup SFD
fr: Sauvegarder SFD

en: Extract from PDF
fr: Extraire d'un PDF

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Edit Filter List
fr: Éditer les filtres

en: Filter
fr: Filtre

en: Edit Font Filters
fr: Éditer les filtres de fontes

en: Filter|New
fr: Nouveau

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Display files of this type
fr: Montrer les fichiers de ce type

en: Force glyph names to:
fr: Nommage des glyphes forcé vers:

en: In the saved font, force all glyph names to match those in the specified namelist
fr: Lors de la sauvegarde de la fonte, forcer tous les noms de
    glyphes à correspondre à ceux spécifiés dans la liste de noms

en: No Rename
fr: Pas de renommage

en: FreeTypeAAFillInOutlineView
fr: FreeType avec anti-aliasing

en: When filling using freetype in the outline view,
    have freetype render the glyph antialiased.
fr: Lors du remplissage avec freetype dans la fenêtre de glyphe,
    freetype va créer le glyphe avec anti-aliasing.

en: Use the cairo library for drawing (if available)
    This makes for prettier (anti-aliased) but slower drawing
    This applies to any windows created AFTER this is set.
    Already existing windows will continue as they are.
fr: Utiliser la librairie cairo pour tracer (si disponible)
    Cela donne de meilleurs tracés (avec anti-aliasing) mais c'est plus lent.
    Cela s'applique à toutes fenêtres créées APRES avoir avoir réglé ce paramètre.
    Les fenêtre existantes continueront tel quelles sont.

en: UseCairoDrawing
fr: Utiliser le rendu Cairo

en: ExportClipboard
fr: Export du presse-papiers

en: If you are running an X11 clipboard manager you might want
    to turn this off. FF can put things into its internal clipboard
    which it cannot export to X11 (things like copying more than
    one glyph in the fontview). If you have a clipboard manager
    running it will force these to be exported with consequent
    loss of data.
fr: Si vous utilisez un gestionnaire de presse-papiers X11 vous pouvez
    désactiver cette fonction. FF peut mettre des choses dans son presse-papiers interne
    qu'il ne peut pas exporter vers X11 (des choses comme la copie de plus de
    un glyphe dans la fenêtre de glyphes). Si vous avez un gestionnaire de presse-papiers
    en cours d'exécution, il va forcer celles-ci à être exportées avec pour conséquence
    une perte de données.

en: AutoSaveFrequency
fr: Fréquence de sauvegarde auto

en: The number of seconds between autosaves. If you set this to 0 there will be no autosaves.
fr: Le nombre de secondes entre chaque sauvegarde automatique.
    Si vous régler ce paramètre à 0, il n'y aura pas de sauvegarde

en: RevisionsToRetain
fr: Nombre de révisions à conserver

en: When Saving, keep this number of previous versions of the file. file.sfd-01 will be the last saved file, file.sfd-02 will be the file saved before that, and so on. If you set this to 0 then no revisions will be retained.
fr: Lors de la sauvegarde, conserver ce nombre de versions précédentes.
    fichier.sfd-01 sera le dernier fichier sauvegardé, fichier.sfd-02 sera celui sauvegardé auparavant, ainsi de suite.
    Si vous régler le nombre à 0, aucune révision sera conservé.

en: The number of undo and redo operations which will be saved in sfd files.
    If you set this to 0 undo/redo information is not saved to sfd files.
    If set to -1 then all available undo/redo information is saved without limit.
fr: Le nombre d'opérations d'annulation qui seront enregistrées dans les fichiers sfd.
    Si vous réglez cela à 0, aucune information d'annulation est enregistrée dans les fichiers sfd.
    Si mis à -1, toute l'information d'annulation disponible sera enregistré sans limite.

en: UndoRedoLimitToSave
fr: Nombre d'annulations à enregistrer

en: SeekCharacter
fr: Recherche de caractère

en: When fontforge opens a (non-sfd) font it will try to display this unicode character in the fontview.
fr: Quand FontForge ouvre une fonte (non-sfd), il va essayer d'afficher ce caractère unicode dans la fenêtre.

en: CompactOnOpen
fr: Ouvrir avec codage compact

en: When a font is opened, should it be made compact?
fr: Quand une fonte est ouverte devrait-elle être compactée?

en: The number of undo and redo operations to load from sfd files.
    With this option you can disregard undo information while loading SFD files.
    If set to 0 then no undo/redo information is loaded.
    If set to -1 then all available undo/redo information is loaded without limit.
fr: Le nombre d'opérations d'annulation à charger des fichiers sfd.
    Avec cette option, vous pouvez ignorer les informations d'annulation lors du chargement de fichiers SFD.
    Si défini à 0, aucune information d'annulation n'est chargée.
    Si défini à -1, toute l'information d'annulation disponible est chargé sans limite.

en: UndoRedoLimitToLoad
fr: Nombre d'annulations à charger

en: OpenTypeLoadHintEqualityTolerance
fr: Tolérance au chargement des hints Open Type

en: When importing an OpenType font, for the purposes of hinting spline points might not exactly match boundaries. For example, a point might be -0.0002 instead of exactly 0
    This setting gives the user some control over this allowing a small tolerance value to be fed into the OpenType loading code.
    Comparisons are then not performed for raw equality but for equality within tolerance (e.g., values within the range -0.0002 to 0.0002 will be considered equal to 0 when figuring out hints).
fr: Lors de l'importation d'une police OpenType, aux fins de hinting, des points de la courbe peuvent ne pas correspondre exactement aux limites.
    Par exemple, un point pourrait être -0,0002 au lieu d'être exactement 0
    Ce paramètre permet à l'utilisateur un certain contrôle sur ceci permettant une petite valeur de tolérance à introduire dans le code de chargement OpenType
    Les comparaisons sont donc pas réalisées pour l'égalité brut, mais pour l'égalité dans la tolérance
    (par exemple, des valeurs entre -0,0002 à 0,0002 seront considérées comme égales à 0 au moment de déterminer les hints).

en: Typing a normal character in the glyph view window changes the window to look at that character.
    Enabling GlyphAutoGoto will disable the shortcut where holding just the ` key will enable Preview mode as long as the key is held.
fr: Saisir un caractère dans la fenêtre de glyphe montre automatiquement ce caractère.
    L'activation de ce paramètre désactive le raccourci pour le mode Aperçu
    (maintenir la touche ` active le mode Aperçu aussi longtemps que la touche est maintenue).

en: InterpolateCPsOnMotion
fr: Interpoler les points lors du déplacement

en: When moving one end point of a spline but not the other
    interpolate the control points between the two.
fr: Lorsque vous déplacez un point terminal de la courbe mais pas l'autre
    interpoler les points de contrôle entre les deux.

en: SnapDistanceMeasureTool
fr: Distance de magnétisme de l'outil de mesure

en: When the measure tool is active and when the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
fr: Quand l’outil de mesure est activé, spécifie la distance de magnétisme à proximité
    d'une ligne pertinente (ligne de base, chasse,
    grille, courbes, etc...), à partir de laquelle
    le pointeur de la souris sera attiré.

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph. Use -1 for infinite Undoes
    (but watch RAM consumption and use the Edit menu's Remove Undoes as needed)
fr: Le nombre maximal d'annulations stockées dans un glyphe.  Utilisez -1 pour un nombre illimité
    (mais attention à la consommation de RAM et utilisez le menu Édition>Défaire les annulations... au besoin)

en: AutoKernDialog
fr: Boîte de dialogue pour crénage auto

en: Open AutoKern dialog for new kerning subtables
fr: Ouvrir une boîte de dialogue pour les sous-table de crénage

en: MetricsShiftSkip
fr: Incréments des métriques avec la touche Maj

en: Number of units to increment/decrement a table value by in the metrics window when shift is held
fr: Nombre d'unités pour augmenter / diminuer une valeur d'un tableau dans la fenêtre
    de métriques lorsque la touche Maj est maintenu.

en: MetricsControlShiftSkip
fr: Incréments des métriques avec les touches CTRL et Maj

en: Number of units to increment/decrement a table value by in the metrics window when both control and shift is held
fr: Nombre d'unités pour augmenter / diminuer une valeur d'un tableau dans la fenêtre
    de métriques lorsque à la fois la touche CTRL et Maj est maintenu.

en: DrawOpenPathsWithHighlight
fr: Chemins ouverts avec couleur différente

en: Open paths should be drawn in a special highlight color to make them more apparent.
fr: Les chemins ouverts doivent être dessinés dans une couleur spéciale pour les rendre plus visibles.

en: Have the measure tool show horizontal and vertical distances on the canvas.
fr: L'outil de mesure montre les distances horizontales et verticales sur le canevas.

en: MeasureToolShowHorizontalVertical
fr: Outil de mesure montre les distances horizontales et verticales

en: EditHandleSize
fr: Taille des poignées

en: The size of the handles showing control points and other interesting points in the glyph editor (default is 5).
fr: La taille des poignées montrant des points de contrôle et d'autres points intéressants dans l'éditeur de glyphe (5 par défaut).

en: Inactive handles in the glyph editor will be drawn with this alpha value (range: 0-255 default is 255).
fr: Les poignées inactives dans l'éditeur de glyphe seront dessinées avec cette valeur alpha (plage: 0-255, 255 par défaut).

en: InactiveHandleAlpha
fr: Valeur alpha des poignées inactives

en: Always show the control points when editing a glyph.
    This can be turned off in the menu View/Show, this setting will effect if control points are shown initially.
    Change requires a restart of fontforge.
fr: Toujours afficher les points de contrôle lors de l'édition d'un glyphe.
    Cela peut être désactivé dans le menu Vue / Afficher. Ce paramètre s'appliquera si les points de contrôle sont déjà présentés
    Le changement nécessite un redémarrage de FontForge.

en: ShowControlPointsAlways
fr: Toujours montrer les points de contrôle

en: Also enable preview mode when the space bar is pressed.
fr: Activer le mode de prévisualisation lorsque la barre d'espacement est enfoncée.

en: ShowFillWithSpace
fr: Aperçu avec la barre d'espacement

en: OutlineThickness
fr: Épaisseur du contour

en: Setting above 1 will cause a thick outline to be drawn for glyph paths
     which is only extended inwards from the edge of the glyph.
     See also the ForegroundThickOutlineColor Resource for the color of this outline.
fr: Un réglage supérieur à 1 provoquera un contour épais pour les chemins de glyphe
    qui s'étendra vers l'intérieur à partir du bord du glyphe.
    Voir aussi la ressource ForegroundThickOutlineColor pour la couleur de ce contour.

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' truetype instructions.
fr: Lors d'une copie de glyphe dans la vue de fonte, copier aussi les
    instructions truetype du glyphe.

en: AddCharToNameList
fr: Ajouter le caractère unicode au noms

en: When displaying a list of glyph names
    (or sometimes just a single glyph name)
    FontForge will add the unicode character
    the name refers to in parenthesis after
    the name. It does this because some names
    are obscure.
    Some people would prefer not to see this,
    so this preference item lets you turn off
     this behavior
fr: Lors de l'affichage d'une liste de noms de glyphe
    (ou parfois un seul nom de glyphe),
    FontForge ajoutera le caractère Unicode
    entre parenthèses après le nom. Il fait cela parce
    que certains noms sont obscures.
    Certaines personnes préfèrent ne pas les voir,
    donc ceci vous permet de désactiver ce comportement.

en: GenerateHintWidthEqualityTolerance
fr: Générer les hints avec tolérance égale à:

en: When generating a font, ignore slight rounding errors for hints that should be at the top or bottom of the glyph. For example, you might like to set this to 0.02 so that 19.999 will be considered 20. But only for the hint width value.
fr: Lors de la génération d'une fonte, ignorer de légères erreurs d'arrondi pour des hints
    qui devraient être en haut ou en bas du glyphe. Par exemple, vous pourriez définir cela à
    0,02 de sorte que 19.999 sera considéré 20 mais seulement pour la valeur de la largeur du hint.

en: StandardSlopeError
fr: Pente maximale entre points parallèles

en: The maximum slope difference which still allows to consider two points "parallel".
    Enlarge this to make the autohinter more tolerable to small deviations from straight lines when detecting stem edges.
fr: La différence de pente maximale qui permet encore de considérer deux points"parallèle".
    Augmenter pour rendre la auto-hinter plus tolérant aux petits écarts entre
    des lignes droites lors de la détection des bords du fut ou de la traverse.

en: Same as above, but for terminals of small features (e. g. serifs), which can deviate more significantly from the horizontal or vertical direction.
fr: Identique au précédent, mais pour les terminaisons de petits traits (i.e. empattements),
    qui peut dévier de façon plus significative de la direction horizontale ou verticale.

en: SerifSlopeError
fr: Pente maximal sur sérif

en: Generate instructions for diagonal stem hints.
fr: Générer des instructions pour les hints de traits diagonaux

en: InstructDiagonalStems
fr: Instructions pour les hints de traits diagonaux

en: InstructSerifs
fr: Instructions pour les empattements

en: Try to detect serifs and other elements protruding from base stems and generate instructions for them.
fr: Essayer de détecter les empattements et autres éléments saillants de la base
    des futs et générer des instructions pour ceux-ci.

en: Generate instructions for ball terminals.
fr: Générer des instructions pour les gouttes

en: InstructBallTerminals
fr: Instructions pour les gouttes

en: Interpolate between stem edges some important points, not affected by other instructions.
fr: Interpoler certains points importants entre les bords des traits.
    N'est pas affecté par d'autres instructions.

en: InterpolateStrongPoints
fr: Interpolations des points forts

en: CounterControl
fr: Contrôle des contrepoinçons

en: Make sure similar or equal counters remain the same in gridfitted outlines.
    Enabling this option may result in glyph advance widths being
    inconsistently scaled at some PPEMs.
fr: S'assurer que les contrepoinçons similaires ou égaux restent les mêmes dans
    les contours de la grille. L'activation de cette option peut entraîner une
    largeur de chasse inconsistante à certains cadratins (Pixels-per-Ems).

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
fr: Lors de la création d'une fonte TrueType ou OpenType, il est parfois utile
    de connaître la correspondance entre les indices de glyphes TrueType et
    les noms de glyphe. Cette option fait produire à FontForge un fichier
    (d'extension .g2n) contenant ces informations.

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the Apple checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and OpenType are set, both formats are generated
fr: Apple et MS/Adobe diffèrent quand au format des fichiers TrueType et OpenType.
    Ceci détermine la valeur par défaut de la case à cocher 'Apple' dans le dialogue 'Fichier->Générer fonte(s)'.
    Les principales différences sont :
     les données bitmap sont rangées dans des tables différentes
     les glyphes composites mis à l'échelle sont traités différemment
     utilisation de GSUB à la place de morx(t)/feat
     utilisation de GPOS à la place de kern/opbd
     utilisation de GDEF à la place de lcar/prop.
    Si cette case ET la case OpenType sont cochées, les deux formats sont créés

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the OpenType checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and Apple are set, both formats are generated
fr: Apple et MS/Adobe diffèrent quand au format des fichiers TrueType et OpenType.
    Ceci détermine la valeur par défaut de la case à cocher 'OpenType' dans le menu 'Fichier->Générer fonte(s)'.
    Les principales différences sont :
     les données bitmap sont rangées dans des tables différentes ;
     les glyphes composites mis à l'échelle sont traités différemment ;
     utilisation de GSUB à la place de morx(t)/feat ;
     utilisation de GPOS à la place de kern/opbd ;
     utilisation de GDEF à la place de lcar/prop.
    Si cette case ET la case Apple sont cochées, les deux formats sont créés.

en: Generic
fr: Généralités

en: New Font
fr: Nouvelle fonte

en: Editing
fr: Édition

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: TT
fr: TrueType

en: Apps
fr: Arguments

en: Font Info
fr: Infos fonte

en: Generate
fr: Créer

en: PS Hints
fr: Hints PS

en: TT Instrs
fr: Instructions TTF

en: Call Script
fr: Appel d'un script

en: This feature, setting combination is already used
fr: Cet identifiant de sélecteur est déjà utilisé

en: This feature, setting combination is already used
    Do you really wish to reuse it?
fr: Cet identifiant de sélecteur est déjà utilisé.
    Voulez vous vraiment vous en resservir ?

en: Feature tags must be exactly 4 ASCII characters
fr: Les noms de tag de fonctionnalité sont limités à 4 caractères ASCII

en: Tag too long
fr: Tag trop long

en: Mapping
fr: Correspondance AAT <-> OT

en: _Feature:
fr: _Fonctionnalité :

en: _Tag:
fr: _Tag :

en: Menu name with no associated script
fr: Item du menu sans script associé

en: Script with no associated menu name
fr: Script sans entrée dans le menu

en: Preferences
fr: Préférences...

en: MacMap|_New...
fr: _Nouvelle...

en: MacMapping|Default
fr: par défaut

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts.
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
fr: Vous pouvez créer un menu de scripts contenant jusqu'à 10 entrées.
    Chaque entrée doit comporter un nom à afficher et un nom de script
    à exécuter. Le nom du menu peut contenir des caractères Unicode quelconques.
    Le bouton marqué "..." permet de rechercher ces fichiers de script.

en: Script File
fr: Fichier de script

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
fr: Vous pouvez créer un menu de scripts contenant jusqu'à 10 entrées.
    Chaque entrée doit comporter un nom à afficher et un nom de script
    à exécuter. Le nom du menu peut contenir des caractères Unicode quelconques.
    Le bouton marqué "..." permet de rechercher un fichier de script à exécuter.

en: On
fr: Oui

en: Off
fr: Non

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: This and the next few strings show a limitation of my widget set which GT: cannot handle multi-line text labels. These strings should be concatenated GT: (after striping off "Prefs_App|") together, translated, and then broken up GT: to fit the dialog. T
en: Prefs_App|Normally FontForge will find applications by searching for
fr: Normalement FontForge lance les applications en utilisant votre

en: Prefs_App|them in your PATH environment variable, if you want
fr: variable d'environnement PATH. Si vous souhaitez modifier ce

en: Prefs_App|to alter that behavior you may set an environment
fr: comportement, vous pouvez ajouter des variables d'environnement

en: Prefs_App|variable giving the full path spec of the application.
fr: avec le chemin complet de l'application.

en: Prefs_App|FontForge recognizes BROWSER, MF and AUTOTRACE.
fr: FontForge reconnaît : BROWSER, MF et AUTOTRACE.

en: Features
fr: Fonctionnalités AAT

en: Arrow Options
fr: Options de flèche

en: Ruler Options
fr: Options de la règle

en: This reference has been flipped, so the paths in it are drawn backwards
fr: Cette référence a été miroitée, aussi les contours qu'elle contient sont tracés à contre sens

en: This glyph's advance width is different from the standard width
fr: La chasse de ce glyphe est différente de la chasse standard

en: This glyph's vertical advance is different from the standard width
fr: La chasse verticale de ce glyphe est différente de la chasse verticale standard

en: This glyph is not mapped to any unicode code point, but its name should be.
fr: Ce glyphe n'a pas de code Unicode, mais il devrait d'après son nom.

en: This glyph is mapped to a unicode code point which is different from its name.
fr: Ce glyphe a un point de code unicode qui ne correspond pas à son nom

en: Can't fix
fr: Insoluble

en: The name FontForge would like to assign to this glyph, %.30s, is already used by a different glyph.
fr: Le nom que FontForge voudrait assigner à ce glyphe, %.30s, est déjà utilisé par un autre glyphe.

en: The selected point is near a vertical stem hint
fr: Le point sélectionné est proche d'un hint de transverse

en: The x coord of the selected point is near the specified value
fr: La'abscisse du point sélectionné est proche de la valeur de consigne

en: The selected point is not at integral coordinates
fr: Le point sélectionné n'est pas à des coordonnées entières

en: The selected point does not have integral control points
fr: Le point sélectionné n'a pas de point de contôle entier

en: The selected point is near a horizontal stem hint
fr: Le point sélectionné est proche d'un hint de montant

en: The y coord of the selected point is near the specified value
fr: L'ordonnée du point sélectionné est proche de la valeur de consigne

en: The y coord of the selected point is near the baseline
fr: L'ordonnée du point sélectionné est proche de la ligne de base

en: The y coord of the selected point is near the xheight
fr: L'ordonnée du point sélectionné est proche de la hauteur des bas-de-casse

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
fr: L'ordonnée du point sélectionné est proche de la hauteur des ascendantes

en: The y coord of the selected point is near the cap height
fr: L'ordonnée du point sélectionné est proche de la hauteur des majuscules

en: The y coord of the selected point is near the descender height
fr: L'ordonnée du point sélectionné est proche de la profondeur des descendantes

en: The selected spline attains its extrema somewhere other than its endpoints
fr: La courbe sélectionnée atteint son extrema ailleurs qu'à ses extrémités

en: The selected line segment is nearly horizontal
fr: Le segment sélectionné est presque horizontal

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
fr: Le point de contrôle au-dessus du point sélectionné est presque horizontal

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
fr: Le point de contrôle au-dessous du point sélectionné est presque horizontal

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
fr: Le point de contrôle à gauche du point sélectionné est presque horizontal

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
fr: Le point de contrôle à droite du point sélectionné est presque horizontal

en: The selected line segment is nearly vertical
fr: Le segment sélectionné est presque vertical

en: The control point above the selected point is nearly vertical
fr: Le point de contrôle au-dessus du point sélectionné est presque vertical

en: The control point below the selected point is nearly vertical
fr: Le point de contrôle au-dessous du point sélectionné est presque vertical

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
fr: Le point de contrôle à gauche du point sélectionné est presque vertical

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
fr: Le point de contrôle à droite du point sélectionné est presque vertical

en: This path should have been drawn in a clockwise direction
fr: Ce chemin devrait aller dans le sens des aiguilles d'une montre

en: This path should have been drawn in a counter-clockwise direction
fr: Ce chemin devrait aller en sens inverse des aiguilles d'une montre

en: This glyph contains control points which are probably too close to the main points to alter the look of the spline
fr: Ce glyphe contient des points de contrôle trop proches des points du tracé pour permettre de modifier la courbe

en: Problem explanation
fr: Explication des problèmes

en: Ignore this problem in the future
fr: Ignorer ce problème à l'avenir

en: _Next
fr: Suiva_nt

en: Fix
fr: Corriger

en: This glyph contains a substitution or ligature entry which refers to an empty char
fr: Ce glyphe contient une substitution ou une ligature qui référence un glyphe vide

en: %2$.20s refers to an empty character "%1$.20s"
fr: %2$.20s fait référence à un glyphe vide "%1$.20s"

en: This glyph contains anchor points from some, but not all anchor classes in a subtable
fr: Ce glyphe contient les ancres de quelques classes d'ancre mais pas toutes celles de la sous-table.

en: There is no anchor for class %1$.30s in subtable %2$.30s
fr: Il n'y a pas d'ancre pour la classe %1$.30s dans la sous-table %2$.30s

en: Two glyphs share the same unicode code point.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following code point
fr: Deux glyphes ont le même point de code unicode.
    Changez le codage à "Ordre des glyphes" et utilisez
    Édition->Sélectionner->Sélection par métacaractères avec le point de code unicode suivant

en: Two glyphs have the same name.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following name
fr: Deux glyphes ont le même nom.
    Changez le codage à "Ordre des glyphes" et utilisez
    Édition->Sélectionner->Sélection par métacaractères avec le nom suivant

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
fr: Trouvé %1$.4g, attendu %2$.4g

en: The selected line segment is near the italic angle
fr: Le segment sélectionné est proche de la pente des italiques

en: The control point above the selected point is near the italic angle
fr: Le point de contrôle au-dessus du point sélectionné est proche de l'inclinaison des italiques

en: The control point below the selected point is near the italic angle
fr: Le point de contrôle au-dessous du point sélectionné est proche de la pente des italiques

en: The control point right of the selected point is near the italic angle
fr: Le point de contrôle à droite du point sélectionné est proche de la pente des italiques

en: The control point left of the selected point is near the italic angle
fr: Le point de contrôle à gauche du point sélectionné est proche de la pente des italiques

en: The control point above the selected point is outside the spline segment
fr: Le point de contrôle au-dessus du point sélectionné est en dehors du chemin

en: The control point below the selected point is outside the spline segment
fr: Le point de contrôle au-dessous du point sélectionné est en dehors du chemin

en: The control point left of the selected point is outside the spline segment
fr: Le point de contrôle à gauche du point sélectionné est en dehors du chemin

en: The control point right of the selected point is outside the spline segment
fr: Le point de contrôle à droite du point sélectionné est en dehors du chemin

en: This glyph has four hints, but if this one were omitted it would fit a stem3 hint
fr: Ce glyphe a quatre hints, mais en enlevant celui-ci, cela conviendrait pour un triple hint

en: This glyph can use a stem3 hint
fr: Ce glyphe peut utiliser un triple hint

en: The counters between these hints are not the same size, bad for a stem3 hint
fr: Les blancs intérieurs entre ces hints n'ont pas exactement la même largeur, ce qui ne convient pas pour un triple hint

en: This hint has the wrong width for a stem3 hint
fr: Ce hint a une largeur incorrecte pour un triple hint

en: The two selected points are the endpoints of an open path
fr: Les deux points sélectionnés sont les extrémités d'un chemin ouvert

en: The paths that make up this glyph intersect one another
fr: Les chemins qui composent ce glyphe se coupent les uns les autres

en: The selected point is too far from the origin
fr: Le point sélectionné est trop éloigné de l'origine

en: The selected points (or the intermediate control points) are too far apart
fr: Les points sélectionnés (ou les points de contrôle intermédiaires) sont trop éloignés

en: The selected points are too close to each other
fr: Les deux points sélectionnés sont trop proches

en: This hint does not control any points
fr: Ce hint n'est utilisé par aucun point

en: The hint mask of the selected point contains overlapping hints
fr: Le masque de hint du point sélectionné contient des hints se chevauchant

en: There are no hint masks in this layer but there are overlapping hints.
fr: Il n'y pas de masque de hint dans ce calque mais il y a des hints se chevauchant

en: This glyph contains a horizontal hint near the specified width
fr: Ce glyphe contient un hint horizontal proche de la largeur du glyphe

en: This glyph contains a vertical hint near the specified width
fr: Ce glyphe contient un hint vertical proche de la chasse verticale du glyphe

en: This glyph self-intersects
fr: Ce glyphe auto-intersecte

en: This glyph self-intersects. Checking for correct direction is meaningless until that is fixed
fr: Ce glyphe auto-intersecte. Il est inutile de vérifier la direction tant que ce n'est pas corrigé.

en: This path probably intersects itself (though I could not find that when
     I checked for intersections), look closely at the corners
fr: Ce chemin se croise probablement (bien que je ne pouvais pas trouver cela
    quand j'ai vérifié les intersections). Examinez de près les coins.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in truetype.
    All entries (except translation) must be between [-2.0,2.0).
    Translation must be integral.
fr: Cette référence a une matrice de transformation qui ne peut être exprimée en TrueType.
    Toutes les entrées (sauf transposition) doivent être comprises entre [-2.0,2.0).
    La transposition doit être un nombre entier.

en: This glyph contains both contours and references.
    (or contains a reference which has a bad transformation matrix and counts as a contour).
    This cannot be expressed in the TrueType glyph format.
fr: Ce glyphe contient des contours et les références.
    (ou contient une référence qui a une matrice de transformation incorrecte et qui compte comme un contour).
    Cela ne peut pas être exprimé dans le format de glyphe TrueType.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in Type1/2 fonts.
    No scaling or rotation allowed.
fr: La référence a une matrice de transformation qui ne peut être exprimée dans des fontes de Type1/2.
    Mise à l'échelle et rotation non permise.

en: Both selected references have use-my-metrics set
fr: Les deux références sélectionnées ont un jeu de "use-my-metrics"

en: This reference uses point-matching but it refers to a glyph
    (or a previous reference refers to a glyph)
    whose points have been renumbered.
fr: Cette référence utilise des points de correspondance mais se réfère à un glyphe
    (ou une référence précédente se réfère à un glyphe)
    dont les points ont été renumérotés.

en: References are nested more deeply in this glyph than the maximum allowed
fr: Il y a des références imbriquées dans ce glyphe, plus profondes qu'il n'est autorisé

en: There are more points in this glyph than the maximum allowed
fr: Il y a plus de points dans ce glyphe que le maximum autorisé

en: There are more hints in this glyph than the maximum allowed
fr: Il y a plus de hints dans ce glyphe que le maximum autorisé

en: This outline glyph is missing a bitmap version
fr: Ce glyphe en contour n'a pas de pendant bitmap

en: This outline glyph's advance width is different from that of the bitmap's
fr: La chasse du glyphe contour est différente de la chasse du glyphe bitmap.

en: This glyph is taller than desired
fr: Ce glyphe est plus grand que souhaité

en: This glyph extends further below the baseline than desired
fr: Ce glyphe se prolonge plus bas que la ligne de base

en: This glyph is wider than desired
fr: Ce glyphe est plus large que souhaité

en: This glyph extends left further than desired
fr: Ce glyphe se prolonge plus à gauche que souhaité

en: The use of names 'alefmaksurainitialarabic' and 'alefmaksuramedialarabic' is discouraged.
fr: L'utilisation des noms 'alefmaksurainitialarabic' et 'alefmaksuramedialarabic' est déconseillée.

en: This glyph is defined in more than one of the CID subfonts
fr: Ce glyphe est défini dans plus d'une des sous-fontes CID

en: This glyph is not defined in any of the CID subfonts
fr: Ce glyphe n'est défini dans aucune des sous-fontes CID

en: pair
fr: paire

en: alternate subs
fr: Substitution alternative

en: multiple subs
fr: Substitutions multiples

en: Contextual position
fr: Position contextuelle

en: Contextual substitution
fr: Substitution contextuelle

en: Chaining position
fr: Position en chaîne

en: Chaining substitution
fr: Substitution en chaîne

en: Reverse chaining subs
fr: Enchaînement de substitutions à contresens

en: Indic reordering
fr: Réorganisation de l'Indic

en: Contextual insertion
fr: Insertion contextuelle

en: Glyph %1$.50s with a %2$s from lookup subtable %3$.50s
fr: Glyphe %1$.50s avec un %2$s de la sous-table de lookup %3$.50s

en: %1$s from lookup subtable %2$.50s
fr: %1$s de la sous-table de lookup %2$.50s

en: Kerning Class
fr: Classe de crénage

en: Vertical Kerning Class
fr: Classe de Crénage vertical

en: Check for missing glyph names
fr: Vérifier les noms de glyphes manquants

en:  refers to a missing glyph
fr:  référence un glyphe manquant

en: Replace With:
fr: Remplacer par :

en: Always
fr: Toujours

en: Remove
fr: ôter

en: Skip
fr: Sauter

en: The lookup %.30s which invokes lookup %.30s is active for glyph %.30s which has script '%c%c%c%c', yet this script does not appear in any of the features which apply the lookup.
    Would you like to add this script to one of those features?
fr: Le lookup %.30s qui est appelé par le lookup %.30s est actif pour le glyphe %.30s qui a l'écriture '%c%c%c%c'. Cette écriture ne figure pas dans l'une des fonctionnalités qui appliquent le lookup.
    Souhaitez-vous ajouter cette écriture à l'une de ces fonctionnalités?

en: The lookup %.30s is active for glyph %.30s which has script '%c%c%c%c', yet this script does not appear in any of the features which apply the lookup.
    
    Would you like to add this script to one of those features?
fr: Le lookup %.30s est actif pour le glyphe %.30s qui a l'écriture '%c%c%c%c'. Cette écriture ne figure pas dans l'une des fonctionnalités qui appliquent le lookup.
    Souhaitez-vous ajouter cette écriture à l'une de ces fonctionnalités?

en: _Skip
fr: Sauter

en: Missing Script
fr: Script manquant

en: This blank outline glyph has an unexpected bitmap version
fr: Ce glyphe en contour vide a bizarrement un pendant bitmap

en: No problems found
fr: Aucun problème trouvé

en: _X near¹
fr: Proche de _X¹

en: _Y near¹
fr: Proche de _Y¹

en: Hint _Width Near¹
fr: Largeur hint proche de¹

en: Advance Width not
fr: Chasse différente de

en: Vertical Advance not
fr: Chasse verticale différente de

en: Bounding box above
fr: Boîte englobante au-dessus

en: Bounding box below
fr: Boîte englobante au-dessous

en: Bounding box right of
fr: Boîte englobante à droite de

en: Bounding box left of
fr: Boîte englobante à gauche de

en: _More points than:
fr: Plus de points que:

en: _More hints than:
fr: Plus de _hints que:

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs neste_d deeper than:
fr: Imbrication max des références:

en: Irrelevant _Factor:
fr: Non-pertinence:

en: Find Problems
fr: Chercher des problèmes...

en: Non-_Integral coordinates
fr: Coordonnées non-_entières

en: The coordinates of all points and control points in truetype
    must be integers (if they are not integers then FontForge will
    round them when it outputs them, potentially causing havoc).
    Even in PostScript fonts it is generally a good idea to use
    integral values.
fr: Les coordonnées de tous les points dans une fonte TrueType
    doivent être des nombres entiers (si elles ne sont pas des entiers alors FontForge va
    les arrondir lorsqu'il les génère, ce qui pourrait causer des ravages).
    Même dans les fontes PostScript, cela est généralement une bonne idée
    d'utiliser des valeurs entières.

en: Allows you to check that vertical stems in several
    characters start at the same location.
fr: Permet de vérifier que les montants de plusieurs
    glyphes commencent au même endroit.

en: Allows you to check that horizontal stems in several
    characters start at the same location.
fr: Permet de vérifier que les traverses de plusieurs
    glyphes commencent au même endroit

en: Y near¹ _standard heights
fr: Y proche de la hauteur _standard

en: Allows you to find points which are slightly
    off from the baseline, xheight, cap height,
    ascender, descender heights.
fr: Permet de trouver les points légèrement à coté de la
    ligne de base, de la hauteur des bas-de-casse, ou celle
    des capitales, des ascendantes ou des descendantes.

en: Control Points near horizontal/vertical/italic
fr: Points de contrôle quasiment horiz./vert./ital.

en: _Control Points near horizontal/vertical
fr: Points de _contrôle quasiment horiz./vert.

en: Allows you to find control points which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    from their base point
    (or at the italic angle).
fr: Permet de trouver les points de contrôle qui forment presque,
    mais pas tout à fait une horizontale ou une verticale avec leur
    point de base (ou de même pente que les italiques).

en: Control Points _beyond spline
fr: Points de contrôle en dehors de la cour_be

en: Allows you to find control points which when projected
    onto the line segment between the two end points lie
    outside of those end points
fr: Permet de trouver les points de contrôle qui après projection
    sur la courbe sont à l'extérieur des points adjacents

en: Check for _irrelevant control points
fr: Vérifier les _points de contrôle non pertinents

en: Control points are irrelevant if they are too close to the main
    point to make a significant difference in the shape of the curve.
fr: Un point de contrôle n'est pas pertinent s'il est trop proche de son point principal
    pour faire une différence significative sur le tracé de la courbe

en: A control point is deemed irrelevant if the distance between it and the main
    (end) point is less than this times the distance between the two end points
fr: Un point de contrôle est non pertinent si la distance entre lui et son point extrême
    est moins que la distance entre les 2 points extrêmes divisée par ce facteur

en: Poin_ts too close
fr: Poin_ts trop proches

en: If two adjacent points on the same path are less than a few
    emunits apart they will cause problems for some of FontForge's
    commands. PostScript shouldn't care though.
fr: Si deux points adjacents sur le même chemin sont trop proches,
    certaines commandes de FontForge pourraient poser des problèmes.
    Cependant, le problème ne se retrouve pas en PostScript.

en: _Points too far
fr: Points trop éloignés

en: Most font formats cannot specify adjacent points (or control points)
    which are more than 32767 em-units apart in either the x or y direction
fr: La plupart des formats de fonte ne peuvent spécifier des points adjacents (ou points de contrôles)
    qui sont éloignés de plus de 32767 cadratins de distance dans la direction x ou y.

en: O_pen Paths
fr: Chemins _ouverts

en: All paths should be closed loops, there should be no exposed endpoints
fr: Tous les chemins devraient être fermés,
    Il ne devrait pas y avoir d'extrémité isolée

en: Intersecting Paths
fr: Chemins sécants

en: No paths with within a glyph should intersect
fr: Le chemins d'un glyphe ne doivent pas se couper

en: Edges near horizontal/vertical/italic
fr: Bords presque horizontaux/verticaux/italiques

en: _Edges near horizontal/vertical
fr: _Bords presque horizontaux ou verticaux

en: Allows you to find lines which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    (or at the italic angle).
fr: Pour trouver les lignes qui sont presque,
    mais pas tout à fait, horizontales ou verticales
    (ou qui sont inclinées comme les italiques).

en: Check _outermost paths clockwise
fr: Chemins extérieurs dans le sens _horaire

en: FontForge internally uses paths drawn in a
    clockwise direction. This lets you check that they are.
    Before doing this test insure that
    no paths self-intersect.
fr: FontForge utilise à l'interne des chemins tracés dans le 
    sens horaire. Cette option vous permet de vérifier qu'ils le sont.
    Avant de faire ce test, s'assurer que
    pas de chemins se croisent.

en: Check _missing extrema
fr: Vérifier les _extréma manquants

en: PostScript and TrueType require that when a path
    reaches its maximum or minimum position
    there must be a point at that location.
fr: PostScript et TrueType exigent que lorsqu'un chemin
    atteint sa position maximale ou minimale,
    il doit y avoir un point à cet endroit.

en: The PostScript Language Reference Manual (Appendix B) says that
    an interpreter need not support paths with more than 1500 points.
    I think this count includes control points. From PostScript's point
    of view, all the contours in a character make up one path. Modern
    interpreters tend to support paths with more points than this limit.
    (Note a truetype font after conversion to PS will contain
    twice as many control points)
fr: Le manuel de référence du PostScript (Annexe B) dit qu'un
    interpréteur n'est pas obligé de traiter des chemins avec
    plus de 1500 points (avec les points de contrôle, à mon avis).
    Du point de vue de PostScript, tous les contours d'un glyphe
    constituent un seul chemin. Les interpréteurs modernes ont
    tendance à dépasser cette limite.
    (Attention, la conversion TrueType -> PS double ce nombre de points)

en: Check _flipped references
fr: Vé_rifier les références miroitées

en: PostScript and TrueType require that paths be drawn
    in a clockwise direction. If you have a reference
    that has been flipped then the paths in that reference will
    probably be counter-clockwise. You should unlink it and do
    Element->Correct direction on it.
fr: PostScript et TrueType demandent que les chemins soient traçés
    dans le sens horaire. Si vous avez une référence qui a été miroitéée,
    les chemins de cette référence sont probablement dans le mauvais sens.
    Vous devez défaire le lien et appliquer 'Corriger la direction' dessus.

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad tt transformation matrices
fr: Réf. avec matrice de transformation TT erronée

en: TrueType requires that all scaling and rotational
    entries in a transformation matrix be between -2 and 2
fr: TrueType exige que toutes les mise à l'échelle et rotation
    d'entrées dans une matrice de transformation soient comprises entre -2 et 2

en: Mixed contours and references
fr: Mélange de contours et de références

en: TrueType glyphs can either contain references or contours.
    Not both.
fr: Les glyphes TrueType peuvent contenir soit des références ou des contours.
    Pas les deux.

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad ps transformation matrices
fr: Réf. avec matrice de transformation PS erronée

en: Type1 and 2 fonts only support translation of references.
    The first four entries of the transformation matrix should be
    [1 0 0 1].
fr: Les polices de Type 1 et 2 prennent en charge la traduction des références seulement.
    Les quatre premières entrées de la matrice de transformation devraient être
    [1 0 0 1].

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    subroutines may not be nested more than 10 deep. Each
    nesting level for references requires one subroutine
    level, and hints may require another level.
fr: La spécification des chaînes de caractères de type 2 (Annexe B) stipule que
    les sous-procédures ne doivent pas avoir plus de 10 niveaux d'imbrication.
    Chaque niveau d'imbrication des références utilise un niveau de sous-routine,
    et les hints peuvent encore nécessiter un autre niveau.

en: Refs with out of date point matching
fr: Référence de points périmés

en: If a glyph has been edited so that it has a different
    number of points now, then any references
    which use point matching and depended on that glyph's
    point count will be incorrect.
fr: Si un glyphe a été modifié de sorte qu'il a un nombre différent
    de points, maintenant, toutes les références qui utilisent les points correspondant
    et qui dépendaient du nombre de point de ce glyphe
    seront incorrectes.

en: Multiple refs with use-my-metrics
fr: Multiples références avec "use-my-metrics"

en: There may be at most one reference with the use-my-metrics bit set
fr: Il ne doit pas y avoir plus d'une référence avec le "use-my metrics bit set"

en: _Hints controlling no points
fr: _Hints ne contrôlant aucun point

en: Ghostview (perhaps other interpreters) has a problem when a
    hint exists without any points that lie on it.
fr: Ghostview (et peut-être d'autres logiciels) a un problème quand
    un hint existe mais ne s'applique à aucun point.

en: _Points near¹ hint edges
fr: _Points proches d'un hint

en: Often if a point is slightly off from a hint
    it is because a stem is made up
    of several segments, and one of them
    has the wrong width.
fr: Souvent quand un point est voisin d'un hint, c'est parce qu'un
    montant est composé de plusieurs segments, et que la largeur
    de l'un d'entre eux est incorrecte.

en: Allows you to check that stems have consistent widths..
fr: Permet de vérifier que les montants ont des largeurs homogènes...

note: GT: The _3 is used to mark an accelerator
en: Almost stem_3 hint
fr: Presque un triple hint

en: This checks if the character almost, but not exactly,
    conforms to the requirements for a stem3 hint.
    That is, either vertically or horizontally, there must
    be exactly three hints, and they must have the same
    width and they must be evenly spaced.
fr: Regarde si ce glyphe est presque, mais pas exactement,
    conforme aux spécifications d'un triple hint.
    C'est-à-dire, que soit verticalement soit horizontalement, il doit y avoir
    exactement 3 hints, de même largeur, et espacés régulièrement.

en: _Show Exact *stem3
fr: Montrer le_s triples hints exacts

en: Shows when this character is exactly a stem3 hint
fr: Montrer si ce glyphe est exactement un triple hint

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    there may be at most 96 horizontal and vertical stem hints
    in a character.
fr: La spécification des chaînes de caractères de type 2 (Annexe B) stipule qu'il
    ne peut y avoir plus de 96 hints horizontaux ou verticaux dans un
    glyphe.

en: _Overlapped hints
fr: Hints se chevauchant

en: Either a glyph should have no overlapping hints,
    or a glyph with hint masks should have no overlapping
    hints within a hint mask.
fr: Soit un glyphe ne devrait pas avoir des hints qui se chevauchent,
    ou un glyphe avec des masques de hint ne devrait pas avoir des hints
    qui se chevauchent à l'intérieur du masque.

en: Check missing _bitmaps
fr: Vérifier les _bitmaps manquantes

en: Are there any outline characters which don't have a bitmap version in one of the bitmap fonts?
    Conversely are there any bitmap characters without a corresponding outline character?
fr: Y a-t-il des glyphes n'ayant pas de bitmap dans l'une des fontes bitmap?
    Inversement, y a-t-il des glyphes bitmaps n'ayant pas leurs pendant vectoriel ?

en: Bitmap/outline _advance mismatch
fr: Chasse non correspondante bitmap/contour

en: Are there any bitmap glyphs whose advance width
    is not is expected from scaling and rounding
    the outline's advance width?
fr: Y at-il des glyphes bitmap dont la chasse ne peut se
    mettre à l'échelle et arrondir la chasse des glyphes contours?

en: Check multiple Unicode
fr: Codes Unicode répétés

en: Check multiple Names
fr: Noms répétés

en: Check for multiple characters with the same name
fr: Chercher les glyphes ayant le même nom

en: Check Unicode/Name mismatch
fr: Incohérences nom/code Unicode

en: Check for characters whose name maps to a unicode code point
    which does not map the character's assigned code point.
fr: Chercher les caractères dont le nom correspond à un point de code
    Unicode et qui ne sont pas assignés à ce même point de code.

en: Glyph BB Above
fr: Boîte glyphe plus haut que

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend above this number?
fr: Y a-t-il des glyphes dont la boîte englobante monte plus haut que cette valeur?

en: Glyph BB Below
fr: Boîte glyphe plus bas que

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend below this number?
fr: Y a-t-il des glyphes dont la boîte englobante descend plus bas que cette valeur?

en: Glyph BB Right Of
fr: Boîte glyphe plus à droite

en: Are there any glyphs whose bounding boxes extend to the right of this number?
fr: Y a-t-il des glyphes dont la boîte englobante va plus à droite que cette valeur?

en: Glyph BB Left Of
fr: Boîte glyphe plus à gauche

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend to the left of this number?
fr: Y a-t-il des glyphes dont la boîte englobante va plus à gauche que cette valeur?

en: Check Advance:
fr: Vérifier la chasse :

en: Check for characters whose advance width is not the displayed value.
fr: Vérifier les glyphes dont la chasse n'a pas la valeur indiquée.

en: Check VAdvance:
fr: Vérif. chasse verticale :

en: Check for characters whose vertical advance width is not the displayed value.
fr: Vérifier les glyphes dont la chasse verticale n'a pas la valeur indiquée.

en: Check for CIDs defined _twice
fr: Recherche des CID définis 2 f_ois.

en: Check whether a CID is defined in more than one sub-font
fr: Verifier si un CID est défini dans plus d'une sous-fonte

en: Check for _undefined CIDs
fr: Rechercher les CID n_on définis

en: Check whether a CID is undefined in all sub-fonts
fr: Vérifier si un CID n'est défini dans aucune sous-fonte

en: Check for missing _glyph names
fr: Noms de _glyphes manquants

en: Check whether a substitution, kerning class, etc. uses a glyph name which does not match any glyph in the font
fr: Vérifie si une substitution, une classe de crénage, etc.,
    utilise un nom de glyphe qui n'existe pas dans la fonte

en: Check for missing _scripts in features
fr: Écritures manquantes dans les fonctionnalités

en: In every lookup that uses a glyph, check that at
    least one feature is active for the glyph's script.
fr: Dans chaque lookup utilisant un glyphe, vérifier qu'au
    moins une fonctionnalité est active pour l'écriture du glyphe.

en: Check substitutions for empty chars
fr: Substitutions par des glyphes vides

en: Check for characters which contain 'GSUB' entries which refer to empty characters
fr: Chercher les glyphes contenant des entrées 'GSUB' pointant vers des glyphes vides

en: Check for incomplete mark to base subtables
fr: Sous-tables de signes sur base incomplètes

en: The OpenType documentation suggests in a rather confusing way
    that if a base glyph (or base mark) contains an anchor point
    for one class in a lookup subtable, then it should contain
    anchors for all classes in the subtable
fr: La documentation OpenType suggère de façon très confuse
    que si un glyphe de base (ou une signe de base) contient une ancre
    pour une classe dans une sous-table de lookup, il devrait y avoir
    des ancres pour toutes les classes de la sous-table.

en: Paths
fr: Chemins

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is tight here
en: Refs
fr: Références

en: BB
fr: Boîte

en: Random
fr: Divers

en: Set All
fr: Sélectionner tout

en: ¹ "Near" means within
fr: ¹ 'proche' signifiant à moins de

en: em-units
fr: unités em

en: Open Contour
fr: Contour ouvert

en: Self Intersecting
fr: auto intersection

en: Wrong Direction
fr: Direction incorrecte

en: Flipped References
fr: Référence inversée

en: Missing Points at Extrema
fr: Points manquant aux extréma

en: Unknown glyph referenced in GSUB/GPOS/MATH
fr: Glyphe inconnu référencé dans GSUB/GPOS/MATH

en: Too Many Points
fr: Trop de points

en: Too Many Hints
fr: Trop de hints

en: Bad Glyph Name
fr: Nom de glyphe incorrect

en: Distance between adjacent points is too big
fr: La distance entre entre les points adjacents est trop grande

en: Non-integral coordinates
fr: Coordonnées non-entières

en: Contains anchor points for some, but not all, classes in a subtable
fr: Certaines classes, mais pas toutes, d'une sous-table contients des ancres.

en: There is another glyph in the font with this name
fr: Il y a un autre glyphe dans la fonte avec ce nom

en: There is another glyph in the font with this unicode code point
fr: Il y a un autre glyphe dans la fonte avec ce point de code unicode

en: Glyph contains overlapped hints (in the same hintmask)
fr: Ce glyphe contient des hints superposés (dans le même masque de hinting)

en: Odd number of elements in BlueValues/OtherBlues array.
fr: Nombre impair d'éléments dans le tableau BlueValues/OtherBlues

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are disordered.
fr: Les éléments du tableau BluValues/OtherBlues sont en désordre.

en: Too many elements in BlueValues/OtherBlues array.
fr: Trop d'élément dans le tableau BlueValues/OtherBlues.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
fr: Des éléments dans le tableau BlueValues/OtherBlues sont trop rapprochés (Changez BlueFuzz)

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are not integers.
fr: Des éléments du tableau BlueValues/OtherBlues ne sont pas des entiers.

en: Alignment zone height in BlueValues/OtherBlues array is too big for BlueScale.
fr: La hauteur de la zone d'alignement dans le tableau BlueValues/OtherBlues est trop grande pour BlueScale.

en: Odd number of elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
fr: Nombre impair d'éléments dans le tableau FamilyBlues/FamilyOtherBlues.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are disordered.
fr: Les éléments dans le tableau FamilyBlues/FamilyOtherBlues sont en désordre.

en: Too many elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
fr: Trop d'éléments dans le tableau FamilyBlues/FamilyOtherBlues.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
fr: Les éléments du tableau FamilyBlues/FamilyOtherBlues sont trop rapprochés (Changez BlueFuzz).

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are not integers.
fr: Les éléments du tableau FamilyBlues/FamilyOtherBlues ne sont pas des entiers.

en: Alignment zone height in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array is too big for BlueScale.
fr: La hauteur de la zone d'alignement dans le tableau FamilyBlues/FamilyOtherBlues est trop grande pour BlueScale.

en: Missing BlueValues entry.
fr: Entrée BlueValues manquante

en: Bad BlueFuzz entry.
fr: Entrée BlueFuzz incorrecte.

en: Bad BlueScale entry.
fr: Entrée BlueScale incorrecte.

en: Bad StdHW entry.
fr: Entrée StdHW incorrecte.

en: Bad StdVW entry.
fr: Entrée StdVW incorrecte.

en: Bad StemSnapH entry.
fr: Entrée StemSnapH incorrecte.

en: Bad StemSnapV entry.
fr: Entrée StemSnapV incorrecte

en: StemSnapH does not contain StdHW value.
fr: StemSnapH ne contient pas de valeur StdHW.

en: StemSnapV does not contain StdVW value.
fr: StemSnapV ne contient pas de valeur StdVW.

en: Bad BlueShift entry.
fr: Entrée BlueShift incorrect.

en: Bad Private Dictionary
fr: Dictionnaire privé incorrect

en: Glyph not in font
fr: Glyphe absent de la fonte

en: Glyph Valid
fr: Glyphe valide

en: No problems detected in %s
fr: Aucun problème détecté dans %s

en: problselect|Errors
fr: Erreurs

en: problselect|Open Contours
fr: Contours ouverts

en: problselect|Bad Direction
fr: Direction incorrecte

en: problselect|Self Intersections
fr: Auto-intersections

en: problselect|Missing Extrema
fr: Extréma manquants

en: problfixup|Open Contours
fr: Contours ouverts

en: problfixup|Self Intersections
fr: Auto-intersections

en: problfixup|Mark for Overlap fix before Save
fr: Correction des chevauchement avant enregistrement

en: problfixup|Bad Directions
fr: Directions incorrectes

en: problfixup|Missing Extrema (cautiously)
fr: Extréma manquants (avec prudence

en: problfixup|Missing Extrema
fr: Extréma manquants

en: problfixup|Too Many Points
fr: Trop de points

en: Close Open Contours
fr: Fermer les contours ouverts

en: Inline All References
fr: Incorporer toutes les références

en: Remove Overlap
fr: Effacer recouvrements

en: Mark for Overlap fix before Save
fr: Correction des chevauchement avant enregistrement

en: Inline Flipped References
fr: Références des lignes intérieures inversées

en: Correct Direction
fr: Corriger direction

en: Add Good Extrema
fr: Ajouter des extréma valides

en: Add All Extrema
fr: Ajouter tous les extréma

en: Simplify
fr: Simplifier

en: Revalidate All
fr: Tout revalider

en: Revalidate
fr: Revalider

en: Open Glyph
fr: Ouvrir un glyphe

en: Scroll To Glyph
fr: Scroller vers le glyphe

en: Select Glyphs With
fr: Sélectionner les glyphes ayant

en: Try To Fix Glyphs With
fr: Essayer de corriger les glyphes avec

en: Passed Validation
fr: Validation réussie

en: Thinking...
fr: Réflexion en cours...

note: GT: "Private" is a keyword (sort of) in PostScript. Perhaps it GT: should remain untranslated?
en: Private Dictionary
fr: Dictionnaire privé

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Report as Error
fr: Signaler comme une erreur

en: Not sure if this is an error...
fr: Pas certain si cela est une erreur ...

en: This font contains non-integral coordinates. That's OK
    in PostScript and SVG but causes problems in TrueType.
    Should I consider that an error here?
fr: Cette police contient des coordonnées non-entières. C'est
    accepté dans PostScript et SVG mais provoque des problèmes
    dans TrueType.  Dois-je envisager que c'est une erreur ici?

en: Validation of %.100s
fr: Validation de %.100s

en: Return from enabling function for menu item %s must be boolean
fr: Le retour de la fonction d'activations des items du menu %s doit être booléen.

en: PS Type 1 (Binary)
fr: PS Type 1 (Binaire)

en: PS Type 1 (Resource)
fr: PS Type 1 (Ressource)

en: PS Multiple Master(A)
fr: PS Multi-Maîtres (A)

en: PS Multiple Master(B)
fr: PS Multi-Maîtres (B)

note: GT: "CFF (Bare)" means a CFF font without the normal OpenType wrapper GT: CFF is a font format that normally lives inside an OpenType font GT: but it is perfectly meaningful to remove all the OpenType complexity GT: and just leave a bare CFF font
en: CFF (Bare)
fr: CFF (Sans enveloppe OpenType)

en: CFF CID (Bare)
fr: CFF CID (Sans enveloppe OpenType)

en: Type42
fr: Type 42

en: Type11 (CID 2)
fr: Type 11 (CID 2)

en: TrueType (Symbol)
fr: TrueType (symboles)

en: TrueType (Resource)
fr: TrueType (Ressources)

en: SVG font
fr: Police SVG

en: No Outline Font
fr: -- aucun format vectoriel --

en: In TTF/OTF
fr: TTF/OTF

en: (faked) MS bitmap only sfnt (ttf)
fr: MS bitmap only sfnt (ttf), simulée

en: NFNT (Resource)
fr: NFNT (Ressource)

en: Palm OS Bitmap
fr: Bitmap Palm OS

en: PS Type3 Bitmap
fr: Bitmap PS Type 3

en: No Bitmap Fonts
fr: – aucun format bitmap –

en: Pixel List
fr: Liste pixel

en: Round
fr: Arrondi

en: Do you want to round coordinates to integers (this saves space)?
fr: Voulez-vous arrondir les coordonnées à des entiers (cela fait gagner de la place)?

en: Do you want the font file to contain PostScript hints?
fr: Voulez vous que le fichier contienne des hints PostScript ?

en: Flex Hints
fr: Hints flex

en: Do you want the font file to contain PostScript flex hints?
fr: Souhaitez-vous que le fichier contienne des hints de type flex ?

en: Hint Substitution
fr: Remplacement de hint

en: Do you want the font file to do hint substitution?
fr: Souhaitez-vous que des remplacements de hint aient lieu dans la fonte ?

en: First 256
fr: Les 256 premiers

en: Limit the font so that only the glyphs referenced in the first 256 encodings
    will be included in the file
fr: Réduire la fonte afin que seuls les 256 premiers glyphes
    soient inclus dans le fichier

en: Output AFM
fr: Générer AFM

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
fr: Le fichier AFM contient les métriques de fonte PostScript®,
    en particulier les paires de crénage.

en: Composites in AFM
fr: Composites dans AFM

en: The AFM format allows some information about composites
    (roughly the same as mark to base anchor classes) to be
    included. However it tends to make AFM files huge as it
    is not stored in an efficient manner.
fr: Le format AFM permet d'inclure quelques informations sur les composites
    (à peu près les mêmes que la classe d'ancre 'signe sur base')
    Toutefois, cela a tendance à rendre les fichiers AFM énorme comme elles
    ne sont pas stockées d'une manière efficace.

en: Output PFM
fr: Générer PFM

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
fr: Le fichier PFM contient les informations dont Windows
    a besoin pour installer une fonte PostScript®.

en: Output TFM & ENC
fr: Générer TFM & ENC

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
fr: Les fichiers TFM et ENC contiennent les informations utilisées par TeX pour installer une fonte PostScript®.

en: TrueType Hints
fr: Hints TrueType

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
fr: Voulez vous enregistrer dans la fonte les instructions TrueType ?
    FontForge ne va pas en créer des nouvelles, mais il peut conserver l'existant.

en: PS Glyph Names
fr: Noms de glyphe PostScript

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
fr: Voulez vous que le fichier contienne les noms de tous les glyphes de la fonte ?

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite characters are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
fr: Apple et MS/Adobe divergent quand au format des fichiers TrueType et OpenType.
    Les différences principales sont:
     Spécifications incompatibles des noms 'postscript' dans la table 'name'.
     Les bitmaps ne sont pas dans les mêmes tables
     La mise à l'échelle des caractères composés est différente
     utilisation de GSUB à la place de morx(t)/feat
     utilisation de GPOS à la place de kern/opbd
     utilisation de GDEF à la place de lcar/prop

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
fr: Apple et MS/Adobe divergent quand au format des fichiers TrueType et OpenType.
    Les différences principales sont:
     Spécifications incompatibles des noms 'postscript' dans la table 'name'.
     Les bitmaps ne sont pas dans les mêmes tables
     La mise à l'échelle des glyphes composites est différente
     utilisation de GSUB à la place de morx(t)/feat
     utilisation de GPOS à la place de kern/opbd
     utilisation de GDEF à la place de lcar/prop

en: Old style 'kern'
fr: Table 'kern' à l'ancienne

en: Many applications still don't support 'GPOS' kerning.
    If you want to include both 'GPOS' and old-style 'kern'
    tables set this check box.
    It may not be set in conjunction with the Apple checkbox.
    This may confuse other applications though.
fr: Beaucoup d'applications ne supportent pas encore le crénage 'GPOS'.
    Si vous voulez inclure à la fois 'GPOS' et une table 'kern' à l'ancienne,
    cochez cette case.
    Ces options ne peuvent être utilisées en conjonction avec la case à cocher 'Apple'.
    Certaines applications pourraient être perturbées.

en: Dummy 'DSIG'
fr: 'DSIG' factice

en: MS uses the presence of a 'DSIG' table to determine whether to use an OpenType
    icon for the tt font. FontForge can't generate a useful 'DSIG' table, but it can
    generate an empty one with no signature info. A pointless table.
fr: MS utilise la présence de la table  «DSIG» afin de déterminer d'utiliser un icône
    OpenType pour la fonte TT. FontForge ne peut pas générer une table utile 'DSIG', mais il peut
    générer une vide avec aucune information de signature. Une table inutile.

en: Output Glyph Map
fr: Enregistrer la map des Glyphes

en: Output OFM & CFG
fr: Générer OFM & CFG

en: The ofm and cfg files contain information Omega needs to process a font.
fr: Les fichiers ofm et cfg contiennent les informations utilisées par Omega pour gèrer une fonte

en: PfaEdit Table
fr: Table 'PfaEdit'

en: The PfaEdit table is an extension to the TrueType format
    and contains various data used by FontForge
    (It should be called the FontForge table,
    but isn't for historical reasons)
fr: 'PfEd' est une table TrueType contenant diverses
    données utilisées par FontForge.
    C'est une extension au format TrueType.
    Le nom est historique.

en: Save Comments
fr: Enregistrer les commentaires

en: Save glyph comments in the PfEd table
fr: Enregistrer les commentaires des glyphes dans la table 'PfEd'

en: Save Colors
fr: Enregistrer les couleurs

en: Save glyph colors in the PfEd table
fr: Enregistrer les couleurs des glyphes dans la table 'PfEd'

en: Lookup Names
fr: Noms 'lookup'

en: Preserve the names of the GPOS/GSUB lookups and subtables
fr: Conserver les noms des lookups et sous-tables GPOS/GSUB

en: Save Guides
fr: Enregistrer les guides

en: Save the guidelines in the Guide layer.
fr: Enregistrer les guides dans le calque Guide.

en: Save Layers
fr: Enregistrer les calques

en: Preserve any background and spiro layers.
    Also if we output a truetype font from a
    cubic database, save the cubic splines.
fr: Conserver tous les calques d'arrière-plan et spiro.
    Aussi, lors de la production d'une fonte TrueType à partir d'une
    base de données cubique, enregistrer les courbes cubiques.

en: TeX Table
fr: Table ΤεΧ

en: The TeX table is an extension to the TrueType format
    and the various data you would expect to find in
    a tfm file (that isn't already stored elsewhere
    in the ttf file)
fr: La table ΤεΧ est une extension au format TrueType,
    qui contient les valeurs que l'on trouve dans un fichier
    tfm et qui ne sont pas déjà mémorisées ailleurs.

en: Output FONTLOG.txt
fr: Générer FONTLOG.txt

en: The FONTLOG is a text file containing relevant information
    about the font including such things as its changelog.
    (A general template is available in the OFL FAQ on http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web)
    Usage within an open font project is highly recommended but not required.
    If your font already contains a fontlog table (see the Element->Font Info)
    and you check this box, then the internal fontlog information will be
    appended to the file "FONTLOG.txt" in the same directory
    as the font itself.
fr: Le FONTLOG est un fichier texte contenant des informations pertinentes
    à propos de la fonte, y compris des choses telles que son journal des changements.
    (Un modèle général est disponible dans la FAQ OFL sur http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web)
    Utilisation dans un projet de police ouverte est fortement recommandée mais pas obligatoire.
    Si votre fonte contient déjà une table de fontlog (voir le Element-> Info fonte...)
    et que vous cochez cette case, les informations fontlog internes seront annexées
    au fichier "FONTLOG.txt" dans le même répertoire que la police elle-même.

en: Prefer native kerning
fr: Préférer le crénage natif

en: Use native kerning structures (instead of a feature file) even when this might lose information.
fr: Utiliser les structures de crénage natif (au lieu d'un fichier de fonction), même si de l'information pourrait être perdue.

en: Windows-compatible 'kern'
fr: Table 'kern' compatible sous Windows

en: If the old-style 'kern' table contains unencoded glyphs
    (or glyphs encoded outside of the BMP), many Windows applications
    won't have any kerning at all. This option excludes such
    problematic glyphs from the old-style 'kern' table.
fr: Si la table 'kern' à l'ancienne contient des glyphes non codés
    (ou des glyphes encodés en dehors de la PMB), de nombreuses applications Windows
    n'auront pas de crénage. Cette option exclut les glyphes
    problématiques de la table 'kern' à l'ancienne.

en: BDF Resolution
fr: Résolution BDF

en: Guess each font's resolution based on its pixel size
fr: Deviner la résolution de chaque fonte selon la taille des pixels

en: Find Sub Font Definition file
fr: Recherche du fichier de définition des sous-fontes

en: Notdef name
fr: Nom de glyphe '.notdef'

en: The glyph at encoding %d is named ".notdef" but contains an outline. Because it is called ".notdef" it will not be included in the generated font. You may give it a new name using Element->Glyph Info. Do you wish to continue font generation (and omit this character)?
fr: Le glyphe en position %d s'appelle '.notdef' mais contient un contour. De par son nom ".notdef" il ne sera pas inclus dans la fonte en cours de création. Vous pouvez le renommer en utilisant 'Élément->Infos glyphe'. Voulez vous continuer à créer la fonte (sans ce glyphe) ?

en: Not a CID format
fr: Ceci n'est pas une CID

en: You are attempting to save a CID font in a non-CID format. This is ok, but it means that only the current sub-font will be saved.
    Is that what you want?
fr: Vous essayez d'enregistrer une fonte CID dans un format
    non-CID. C'est possible, mais seule la sous-fonte courante
    sera enregistrée. Est-ce vraiment ce que vous souhaitez ?

en: The truetype instructions on glyph %s are out of date.
    Do you want to proceed anyway?
fr: Les instructions du glyphe %s ont changé.
    Continuer malgré tout?

en: In glyph %s the reference to %s is positioned by point matching, and the point numbers may no longer reflect the original intent.
    Do you want to proceed anyway?
fr: Dans le glyphe %s, la référence à %s est positionné par correspondance de point et les numéros de point peuvent ne plus réfléter l'intention originale.
    Voulez-vous continuer malgré tout?

en: Reference point match out of date
fr: Référence à point de correspondance périmé

en: Bad OS/2 version
fr: Version OS/2 incorrecte

en: OpenType fonts must have a version greater than 1
    Use Element->Font Info->OS/2->Misc to change this.
fr: Les fontes OpenType doivent avoir une version plus grande que 1
    Allez dans 'Elément→Infos fonte..→OS/2→Autres' pour changer cela.

en: Non-standard Em-Size
fr: Grille (unités par cadratin) non standard

en: The convention is that PostScript fonts should have an Em-Size of 1000. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
fr: La convention veut que les fontes PostScript soient décrites sur une grille de 1000 unités par cadratin. Or cette fonte en a %d. Ce n'est pas incorrect, mais vous pourriez néanmoins modifier ce nombre par le biais de 'Élément->Infos fonte->PS Général'.
    Voulez vous continuer la génération de la fonte malgré cela ?

en: The convention is that TrueType fonts should have an Em-Size which is a power of 2. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
fr: La convention veut que les fontes TrueType aient une grille qui soit une puissance de 2. Or cette fonte en a une de %d unités par cadratin. Ce n'est pas incorrect, mais vous pourriez néanmoins modifier la taille du Em avec 'Élément->Infos fonte->PS Général'.
    Voulez vous continuer la génération de la fonte malgré cela ?

en: Your font has a 2 byte encoding, but you are attempting to save it in a format that only supports one byte encodings. This means that you won't be able to access anything after the first 256 characters without reencoding the font.
    
    Do you want to proceed anyway?
fr: Votre fonte a un codage sur deux octets, mais vous essayez
    de l'enregistrer dans un format dont le codage est sur un
    octet. De ce fait vous ne pourrez pas accèder aux glyphes
    supérieurs à 256 sans transcoder la fonte.
    Voulez vous le faire malgré tout ?

en: The 'NFNT' bitmap format is not used under OS/X (though you still need to create a (useless) bitmap font if you are saving a type1 PostScript resource)
fr: Le format bitmap 'NFNT' n'est pas utilisé par OS/X (bien qu'il faille toujours créer une police bitmap (pour rien) si vous enregistrer une ressource au format type1 PostScript)

en: The 'NFNT' bitmap format is obsolete
fr: Le format bitmap 'NFNT' est obsolète

en: Needs bitmap font
fr: Il faut une police bitmap

en: When generating a Mac Type1 resource font, you MUST generate at least one NFNT bitmap font to go with it. If you have not created any bitmaps for this font, cancel this dlg and use the Element->Bitmaps Available command to create one
fr: Pour créer une ressource Mac de type police de Type1, vous DEVEZ créer au moins une police bitmap NFNT pour aller avec. Si vous n'avez aucun bitmap dans cette police, annulez cette action et utilisez Elément->Bitmaps disponibles pour en créer une

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated
fr: Le format 'POST' type1 est probablement obsolète

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated and may not work in future version of the mac.
fr: Le format 'POST' type1 est probablement obsolète et peut ne pas fonctionner dans les futures versions du Mac.

en: _Review
fr: _Revoir

en: _Generate
fr: Générer

en: Errors detected
fr: Erreurs détectées

en: The font contains errors.
    %sWould you like to review the errors or save the font anyway?
fr: La fonte contient des erreurs.
    %sVoulez-vous passer en revue les erreurs ou enregistrer la fonte de toute façon?

en: Create directory...
fr: Créer répertoire...

en: Bad Mac Family
fr: Famille Mac incorrecte

en: To generate a Mac family file, the current font must have plain (Normal, Regular, etc.) style, and there must be other open fonts with the same family name.
fr: Pour obtenir un fichier de famille Macintosh, la fonte courante doit avoir un style du type 'Normal', 'Regular', etc. et il doit y avoir d'autres fontes ouvertes sous le même nom de famille.

en: There are two open fonts with the current family name and the same style. %.30s and %.30s
fr: Il y a 2 fontes ouvertes avec le même nom de famille et le même style. %.30s et %.30s

en: Generate Fonts
fr: Générer fonte(s)...

en: Generate TTC
fr: Générer TTC

en: Generate Mac Family
fr: Générer une famille pour Mac...

en: Allows you to select optional behavior when generating the font
fr: Pour optimiser les paramètres utilisés pour générer la fonte

en: Layer:
fr: Calque :

en: Save a font based on the specified layer
fr: Enregistrer une fonte selon le calque spécifié

en: Validate Before Saving
fr: Validation avant d'enregistrer

en: Check the glyph outlines for standard errors before saving
    This can be slow.
fr: Vérifiez les contours de glyphe pour les erreurs standard avant de sauvegarder
    Cela peut être lent.

en: Append a FONTLOG entry
fr: Ajouter une entrée au FONTLOG

en: The FONTLOG allows you to keep a log of changes made to your font.
fr: Le FONTLOG vous permet de tenir un journal des changement fait à votre fonte.

en: Prepend timestamp
fr: Date et heure en préfixe

en: This option prepends a timestamp in the format YYMMDDHHMM to the filename and font-family name metadata.
fr: Cette option préfixe la date et l'heure dans le format YYYYMMDDHHMMSS
    au nom de fichier et aux méta-données de la famille de fontes.

en: Merge tables across fonts
fr: Fusionner les tables à travers les fontes

en: FontForge can generate two styles of ttc file.
    In the first each font is a separate entity
    with no connection to other fonts. In the second
    FontForge will attempt to use the same glyph table
    for all fonts, merging duplicate glyphs. It will
    also attempt to use the same space for tables in
    different fonts which are bit by bit the same.
    
    FontForge isn't always able to perform a merge, in
    which case it falls back on generating independent
    fonts within the ttc.
     FontForge cannot merge if:
      * The fonts have different em-sizes
      * Bitmaps are involved
      * The merged glyf table has more than 65534 glyphs
    
    (Merging will take longer)
fr: FontForge peut générer deux types de fichier ttc.
    Dans le premier, chaque police est une entité distincte,
    sans connexion à d'autres polices. Dans la seconde,
    FontForge va tenter d'utiliser la même table de glyphe
    pour toutes les polices, et fusionner les glyphes en double.
    Il tentera également d'utiliser le même espace pour les tables dans
    différentes polices qui sont au bit près les mêmes. 
    
    FontForge n'est pas toujours en mesure de fusionner,
    auquel cas il retombe sur la génération de polices indépendantes
    au sein de la ttc.
    FontForge ne peut pas fusionner si: 
    * Les polices ont des tailles en em différentes 
    * Des bitmaps sont impliqués 
    * La table glyf fusionnée a plus de 65534 glyphes
    
    (La fusion prendra plus de temps)

en: As CFF fonts
fr: Comme polices CFF

en: Put CFF fonts into the ttc rather than TTF.
     These seem to work on the mac and linux
     but are documented not to work on Windows.
fr: Mettre les fontes CFF dans TTC plutôt que TTF
    semble fonctionner sur mac et linux
    mais pas sur Windows (selon certaine documentation)

en: Execute Script
fr: Exécuter un script...

en: C_all...
fr: _Appel...

en: Counter Expansion Factor
fr: Facteur de dilatation des contrepoinçons

en: Counter Addition
fr: Ajout au contrepoinçon

en: Side Bearing Expansion Factor
fr: Facteur de dilatation des approches

en: Side Bearing Addition
fr: Ajout à l'approche

en: Condense/Extend
fr: Condenser/Élargir...

en: Scale By
fr: Mise à l'échelle de

en: Counters:
fr: Contrepoinçons:

en: Side Bearings:
fr: Approches:

en: Correct for Italic Angle
fr: Correction pour l'angle italique

en: When FontForge detects that an expanded stroke will self-intersect,
    then setting this option will cause it to try to make things nice
    by removing the intersections
fr: Quand FontForge détecte qu'une courbe va se recouper avec elle même,
    alors activer cette option lui fait essayer d'améliorer les choses
    en supprimant les intersections

en: Horizontal Stem Height Scale
fr: Échelle de la hauteur de traverse

en: Horizontal Stem Height Add
fr: Ajout à la hauteur de traverse

en: Threshold between Thin and Thick Stems
fr: Seuil entre des tiges minces et épaisses

en: Vertical Stem Width Scale
fr: Mise à l'échelle de la largeur du fût

en: Vertical Stem Width Add
fr: Ajout à largeur du fût

en: Stem threshold should be positive
fr: Le seuil doit être positif

en: Unlikely stem threshold
fr: Seuil du fût improbable

en: Scale factors must be between 3 and 1000 percent
fr: Les facteurs d'échelle doivent être entre 3 et 1000 pourcent.

en: Unlikely scale factor
fr: Facteur d'échelle improbable

en: Bad stem add
fr: Modification de fût et traverse erronée

en: Bad tag
fr: Mauvais marqueur

en: Feature tags are limited to 4 letters
fr: Les balises de fonctionnalité sont limités à 4 caractères.

en: Missing glyph extension
fr: Extension de glyphe manquant

en: You must specify a glyph extension
fr: Vous devez préciser un extension pour le glyphe

en: Vertical Offset
fr: Décalage vertical

en: Missing extension
fr: Extension manquante

en: You must provide a glyph extension
fr: Vous devez fournir une extension de glyphe

en: Horizontal Counter Scale
fr: Échelle horizontale du contrepoinçon

en: Horizontal Counter Add
fr: Ajout au contrepoinçoin horizontal

en: Left Side Bearing Scale
fr: Échelle de l'approche gauche

en: Left Side Bearing Add
fr: Ajout à l'approche gauche

en: Right Side Bearing Scale
fr: Échelle de l'approche droite

en: Right Side Bearing Add
fr: Ajout à l'approche droite

en: Vertical Scale
fr: Échelle verticale

en: Vertical Counter Scale
fr: Échelle verticale du contrepoinçon

en: Vertical Counter Add
fr: Ajout au contrepoinçon vertical

en: Width of Vertical Stems:
fr: Largeur des fûts :

en: Width/Height of Thick Stems:
fr: Largeur/Hauteur des tiges épaisses:

en: Height of Horizontal Stems:
fr: Hauteur des traverses :

en: Width/Height of Thin Stems:
fr: Largeur/Hauteur des tiges minces:

en: Original Y Position
fr: Position Y originale

en: Extent
fr: Ampleur

en: Resultant Y Position
fr: Position Y résultante

en: Create Subscript/Superscript
fr: Créer indices/exposants

en: Create Small Caps
fr: Créer des petites capitales

en: Change Glyphs
fr: Modifier les glyphes

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select a glyph FontForge will
    create (or reuse) another glyph named by appending the extension
    to the original name, and it will copy a modified version of
    the original glyph into the new one.
fr: Contrairement à la plupart des commandes, celle-ci ne fonctionne 
    pas directement sur les glyphes sélectionnés. Au lieu de cela, si vous
    sélectionnez un glyphe, FontForge va créer (ou réutiliser) un autre glyphe
    nommé en ajoutant l'extension au nom d'origine, et il va copier une
    version modifiée du glyphe d'origine dans le nouveau.

en: Feature Tag:
fr: Balise de fonctionnalité:

en: Glyph Extension:
fr: Extension de glyphe :

en: Vertical Offset:
fr: Décalage vertical :

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select an "A" (or an "a")
    FontForge will create (or reuse) a glyph named "a.sc", and
    it will copy a modified version of the "A" glyph into "a.sc".
fr: Contrairement à la plupart des commandes celle-ci ne fonctionne pas
    directement sur les glyphes sélectionnés. Au lieu de cela, si vous sélectionnez
    un "A" (ou un "a"), FontForge va créer (ou réutiliser) un glyphe nommé "a.sc",
    et il va copier une version modifiée du glyphe "A" glyphe dans "a.sc ".

en: Petite Caps
fr: "Petite Caps"

en: Glyph Extensions
fr: Extension de glyphe

en: Letters:
fr: Lettres :

en: Symbols:
fr: Symboles :

en: Create small caps variants for symbols as well as letters
fr: Créer une variante de petites capitales pour les symboles ainsi que les lettres

en: Uniform scaling for stems of any width and direction
fr: Mise à l'échelle uniforme pour les tiges de toutes directions

en: Separate ratios for thin and thick stems
fr: Ratios séparés pour les tiges minces et épaisses

en: Threshold between "thin" and "thick":
fr: Seuil entre "mince" et "épais" :

en: Separate ratios for horizontal and vertical stems
fr: Ratios séparés pour les fûts et les traverses

en: Activate diagonal stem processing
fr: Aussi traiter les diagonales

en: Stems
fr: Fûts et traverses

en: Retain current advance width, center glyph within that width
fr: Conserver la chasse actuelle, centrer le glyphe à l'intérieur de cette chasse

en: Retain current advance width, scale side bearings proportionally
fr: Conserver la chasse actuelle, mettre les approches à l'échelle proportionnellement

en: Uniform scaling for horizontal counters and side bearings
fr: Mise à l'échelle uniforme pour les contrepoinçons horizontaux et les approches

en: Non uniform scaling for horizontal counters and side bearings
fr: Mise à l'échelle non uniforme pour les contrepoinçons horizontaux et les approches

en: Counter Size:
fr: Taille de contrepoinçon :

en: Left Side Bearing:
fr: Approche gauche :

en: Right Side Bearing:
fr: Approche droite :

en: Control Vertical Counters (use for CJK)
fr: Contrôle des contrepoinçons verticaux (utilisé avec CJC)

en: Vertical Counters:
fr: Contre-poinçons verticaux :

en: Control Vertical Mapping (use for Latin, Greek, Cyrillic)
fr: Contrôle de mappage verticale (utilisé avec Latin, Grec et Cyrillique)

en: These mappings may be used to fix certain standard heights.
fr: Ces mappages peuvent être utilisés pour corriger certaines hauteurs standard.

en: Vertical Scale:
fr: Échelle verticale :

en: Everything to its default value
fr: Tout à sa valeur par défaut

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Embolden by
fr: Graisser de

en: Serif Height
fr: Hauteur d'empattement:

en: Serif Height Fuzz
fr: Flou d'hauteur d'empattement

en: Top Zone
fr: Zone du Haut

en: Bottom Zone
fr: Zone du Bas

en: Top Hint
fr: Hint du Haut

en: Bottom Hint
fr: Hint du Bas

en: Embolden by:
fr: Graisser de:

en: Embolden as appropriate for Latin, Cyrillic and Greek scripts
fr: Graisser à la mode Latine, Cyrillique ou Grecque

en: _CJK
fr: _CJC

en: Embolden as appropriate for Chinese, Japanese, Korean scripts
fr: Graisser à la mode Chinoise, Japonaise ou Coréenne

en: Choose the appropriate method depending on the glyph's script
fr: Choisir la méthode en fonction du système d'écriture du glyphe

en: C_ustom
fr: Personnalisé

en: User controls the emboldening with the next two fields
fr: La graisse est contrôlée par les 2 champs suivants

en: _Top hint:
fr: Hint du _Haut

en: _Bottom hint:
fr: Hint du _Bas

en: Any points this high will be assumed to be on serifs,
    and will remain at that height after processing.
    (So serifs should remain the same size).
    (If you do wish the serifs to grow, set this to 0)
fr: Tous les points à cette hauteur seront considérés comme étant dans
    des empattements et resteront à cette hauteur après graissage.
    (Les empattements resteront donc de la même taille).
    Si vous souhaitez graisser les empattements, mettez cette valeur à 0.

en: Fuzz
fr: Flou

en: Allow the height match to differ by this much
fr: Différence de hauteur tolérée

en: The simple application of this algorithm will squeeze counters
    That is not normally seen in bold latin fonts
fr: L'application de l'algorithme va rétrécir les contre-poinçons.
    Ce n'est pas normalement comme ça dans les fontes latines grasses.

en: Squish
fr: Rétrécir

en: Make the counters narrower
fr: Rétrécir les contre-poinçons

en: Try to insure that the counters are as wide
    afterward as they were before
fr: Conserver du mieux possible les contre-poinçons

en: Retain counter size for glyphs using latin algorithm
    Squish them for those using CJK.
fr: Conserver les contre-poinçons pour les lettres latines,
    et les rétrécir pour les lettres CJC.

en: Cleanup Self Intersect
fr: Nettoyer les intersections

en: By what angle (in degrees) do you want to slant the font?
fr: Angle (en degrés) d'inclinaison à appliquer à la fonte?

en: Oblique Slant...
fr: Inclinaison de l'oblique...

en: LSB Compression Percent
fr: Pourcentage de compression AG

en: Stem Compression Percent
fr: Pourcentage de compression des tiges

en: Counter Compression Percent
fr: Pourcentage de compression des contrepoinçons

en: RSB Compression Percent
fr: Pourcentage de compression AD

en: XHeight Percent
fr: Pourcentage de hauteur d'x

en: Italic Angle
fr: Pente des italiques

en: Bad setting
fr: Paramètre incorrect

en: You may not select both variants of 'f'
fr: Vous ne pouvez pas sélectionner les deux variantes de 'f'

en: Transform baseline serifs
fr: Transformer les empattement sur ligne de base

en: Transform x-height serifs
fr:  Transformer les empattements sur hauteur d'x

en: Transform ascender serifs
fr:  Transformer les empattements sur ascendantes

en: Transform descender serifs
fr: Transformer les empattements sur descendantes

en: Transform diagonal serifs
fr: Transformer les empattements sur diagonale

en: When serifs are removed (as first two in "m"), replace with:
fr: Lors de la suppression des empattements (comme les deux premières dans "m"), remplacer avec:

en: Flat
fr: Plat

en: Slanted
fr: Inclinée

en: Pen Slanted
fr: Plume inclinée

en: Compress (as a percentage)
fr: Compresser (en pourcentage)

en: LSB
fr: AG

en: Left Side Bearing
fr: Approche gauche

en: RSB
fr: AD

en: Right Side Bearing
fr: Approche droite

en: Lower Case
fr: Minuscule

en: Others
fr: Autres

en: Upper Case
fr: Majuscule

en: XHeight Percent:
fr: Pourcentage de hauteur d'x :

en: Traditionally the x-height of an italic face is slightly less
    than the x-height of the companion roman
fr: Traditionnellement, la hauteur d'x de caractères italiques est légèrement inférieure
    à la hauteur d'x du romain

en: Italic Angle:
fr: Pente des italiques :

en: This italic conversion will be incomplete!
    You will probably want to do manual fixups on e, g, k, and v-z
    And on в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    And on all Greek lower case letters. And maybe everything else.
fr: La conversion italique sera incomplète!
    Vous devrez probablement faire des ajustements manuels sur e, g, k, et v-z
    Et sur в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    Et sur toutes les lettres grecques minuscules. Et peut être tout le reste.

en: Current X-Height
fr: Hauteur d'X courante :

en: Desired X-Height
fr: Hauteur d'x désirée

en: Change XHeight
fr: Changer la hauteur d'x

en: Current x-height:
fr: Hauteur d'x courante :

en: Desired x-height:
fr: Hauteur d'X désirée

en: Serif height:
fr: Hauteur des empattements :

en: The search pattern was not found again in the font %.100s
fr: Le motif cherché n'a pas été trouvé à nouveau dans la fonte %.100s

en: The search pattern was not found in the font %.100s
fr: Le motif cherché n'a pas été trouvé dans la fonte %.100s

en: Find
fr: Trouver

en: Find Next
fr: Trouver le suivant

en: Match Fuzziness:
fr: Qté de flou:

en: Bad search pattern
fr: Motif de recherche incorrect

en: Nothing to match.
fr: Aucune correspondance.

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour.
fr: Lorsque "Les points aux extrémités spécifient seulement la longueur minimum et la direction" est coché, le motif de recherche doit être un contour ouvert unique.

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour with at least 3 points on it (otherwise there is nothing to match).
fr: Lorsque "Les points aux extrémités spécifient seulement la longueur minimum et la direction" est coché, le motif de recherche doit être un contour ouvert unique avec au moins 3 points sur celui-ci (autrement il n'y a rien pour correspondre).

en: Bad replace pattern
fr: Motif de remplacement incorrect

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the replace pattern must be a single open contour with at least 3 points on it.
fr: Lorsque "Les points aux extrémités spécifient seulement la longueur minimum et la direction" est coché, le motif de recherche doit être un contour ouvert unique avec au moins 3 points sur celui-ci.

en: When the search path is a single open contour, the replace pattern must also be.
fr: Lorsque le chemin de recherche est un contour ouvert unique, le motif de remplacement doit l'être aussi.

en: Search Pattern:
fr: Motif de recherche :

en: Replace Pattern:
fr: Motif de remplacement :

en: Find in %.100s
fr: Trouver dans %.100s

en: Cancel
fr: Annuler

en: The %1$s in the search dialog contains a reference to %2$.20hs which does not exist in the new font.
    Should I remove the reference?
fr: Dans %1$s du dialogue de recherche il y a une référence vers %2$.20hs qui n'existe pas dans la nouvelle fonte.
    Faut-il supprimer la référence ?

en: Replace Pattern
fr: Motif de remplacement

en: Search Pattern
fr: Motif de recherche

en: Allow:
fr: Permettre :

en: Allow a match even if the search pattern has
    to be transformed by a combination of the
    following transformations.
fr: Trouve une concordance même si le motif sélectionné
    doit être transformé à l'aide d'une combinaison des
    transformations suivantes.

en: Flipping
fr: Symétrie

en: Scaling
fr: Mise à l'échelle

en: Rotating
fr: Rotation

en: _Match Fuzziness:
fr: Qté de flou:

en: Endpoints specify minimum length and direction only
fr: Les points aux extrémités spécifient seulement la longueur minimum et la direction

en: If the search pattern is a single open contour
    then do not match the end points. They merely
    specify the direction from which the curve should
    move toward the next point (which will be matched),
    and the minimum distance between the first matched
    point and the one before it. The endpoints of the
    replace contour will also only be used for positioning.
    
    This allows you to match a right angle corner
    without needed to specify exactly how long the edges
    are which form the right angle.
fr: Si le motif de recherche est un contour ouvert unique
    alors ignorer le points aux extrémités. Ils indiquent
    simplement la direction à partir de laquelle la courbe devrait
    se déplacer vers le point suivant (qui pourra correspondre),
    et la distance minimale entre la premier point correspondant
    et celui qui le précède. Les extrémités du contour de remplacement
    seront aussi seulement utilisés pour le positionnement.
    
    Cela vous permet de faire correspondre un coin à angle droit
    sans besoin de préciser exactement la longueur des bords
    qui forment l'angle droit.

en: Search Selected Chars Only
fr: Rechercher seulement les caractères sélectionnés

en: Only search characters selected in the fontview.
    Normally we search all characters in the font.
fr: Rechercher seulement parmi les glyphes sélectionnés dans la fenêtre de fonte.
    Normalement, la recherche se fait sur tous les glyphes de la fonte.

en: Find All
fr: Tout trouver

en: Replace All
fr: Tout remplacer

en: Open
fr: Ouvrir

en: Could not open
fr: Ouverture impossible

en: Could not open %.100s
fr: Impossible d'ouvrir %.100s

en: No letters in font
fr: Pas de lettres dans la fonte

en: Insert random text in the specified script
fr: Insérer du texte aléatoire dans l'écriture spécifiée

en: Text from script
fr: Texte à partir d'une écriture

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: _Save As...
fr: Enregi_strer sous...

en: _Insert Random Text...
fr: Insérer du texte aléatoire...

en: Save As _Image...
fr: Enregistrer comme _image...

en: There is a splinefont level undo, but it does not contain any information to perform the undo. This is an application error, please report what you last did to the lookup tables so the developers can try to reproduce the issue and fix it.
fr: Il y a un niveau d'annulation dans la base données de courbe, mais elle ne contient pas d'information pour effectuer l'annulation. Ceci est une erreur applicative, svp signaler la dernière action faites aux tables de lookup afin que les développeurs peuvent essayer de reproduire le problème et de le corriger.

en: Undo information incomplete
fr: Information d'annulation incomplète

en: Bad undo
fr: Annulation incorrecte

en: couldn't find the character %s
fr: Caractère référencé '%s' non trouvé

en: Component %d %.30s (%d,%d)
fr: Composant %d %.30s (%d,%d)

en: Base Glyphs
fr: Glyphes de base

en: Base Ligatures
fr: Ligatures de base

en: Base Marks
fr: Signes de base

en: Empty
fr: Vide

en: Mark Class %.20s
fr: Classe de signes %.20s

en: Entry (%d,%d)
fr: Entrée (%d,%d)

en: Exit (%d,%d)
fr: Sortie (%d,%d)

en: Backtrack Match:
fr: Correspondance pré-chaîne:

en: Match:
fr: Correspondance:

en: Lookahead Match:
fr: Correspondance post-chaîne:

en: Backtrack class:  | Backtrack classes:
fr[0]: Classe de pré-chaîne:
fr[1]: Classes de pré-chaîne:

en: Class | Classes
fr[0]: Classe
fr[1]: Classes

en: Lookahead Class | Lookahead Classes
fr[0]: Classe de post-chaîne
fr[1]: Classes de post-chaîne

en: Back coverage %d:
fr: Couverture arrière %d:

en: Coverage %d:
fr: Couverture %d:

en: Lookahead coverage %d:
fr: Couverture de post-chaîne %d:

en: Apply at %d %.80s
fr: Appliquer à %d %.80s

en: Replacement:
fr: Remplacements:

en: Chaining Positioning
fr: Positionnement chaîné

en: Chaining Substitution
fr: Substitution chaînée

en: Reverse Chaining Subs
fr: Enchaînement de subs. à contresens

en: classes
fr: Classes

en: coverage
fr: Couverture

en: glyphs
fr: Glyphes

note: GT: There are various broad classes of lookups here and the first string GT: describes those: "Contextual Positioning", Contextual Substitution", etc. GT: Each of those may be formated in 3 different ways: by (or perhaps using GT: would be a better word) glyphs, classes or coverage tables. GT: So th
en: %s by %s
fr: %s par %s

en: Backtrack class %d:
fr: Classe de pré-chaîne %d:

en: Class %d:
fr: Classe %d

en: Lookahead class %d:
fr: Classe de post-chaîne %d:

en: Rule %d
fr: Règle %d

en: Indic Reordering
fr: Réorganisation de l'Indic

en: <undefined>
fr: <indéfini>

en: Simple Substitution
fr: Substitution simple

en: Glyph Insertion
fr: Insertion de glyphe

en: Kern by State
fr: Crénage par état

note: GT: You're in a state machine, and this is describing the %4d'th state of GT: that machine. From the state the next state will be a list of GT: state-numbers which are appended to this string.
en: State %4d Next:
fr: État %4d Suivant:

en: State %4d Flags:
fr: État %4d Drapeaux:

en: State %4d Mark:
fr: État %4d Signe:

en: State %4d Cur:
fr: État %4d Courant:

en: Nested Substitution %.80s
fr: Substitution imbriquée %.80s

en: Lookups Enabled for Expansion
fr: Lookups actifs pour dilatation

en: No Lookups Enabled for Expansion
fr: Pas de lookup actif pour dilatation

en: Lookups Disabled for Expansion
fr: Lookups inactifs pour dilatation

en: No Lookups Disabled for Expansion
fr: Pas de lookup inactif pour dilatation

en: Lookups Limiting Expansion
fr: Lookups limitant la dilatation

en: No Lookups Limiting Expansion
fr: Pas de lookup limitant la dilatation

en: Lookups Enabled for Shrinkage
fr: Lookups actifs pour le rétrécissement

en: No Lookups Enabled for Shrinkage
fr: Pas de lookup actif pour le rétrécissement

en: Lookups Disabled for Shrinkage
fr: Lookups inactifs pour le rétrécissement

en: No Lookups Disabled for Shrinkage
fr: Pas de lookup inactif pour le rétrécissement

en: Lookups Limiting Shrinkage
fr: Lookups limitant le rétrécissement

en: No Lookups Limiting Shrinkage
fr: Pas de lookup limitant le rétrécissement

en: Priority: %d
fr: Priorité: %d

en: No Extender Glyphs
fr: Pas de glyphes de jambage

en: Extender Glyphs
fr: Glyphes de jambage

en: Not classified
fr: Pas de classification

en: Glyph Definition Sub-Table
fr: Sous-table de définition de glyphe

note: GT: Here caret means where to place the cursor inside a ligature. So OpenType GT: allows there to be a typing cursor inside a ligature (for instance you GT: can have a cursor between f and i in the "fi" ligature)
en: Ligature Caret Sub-Table
fr: Sous-table de coupure de ligature

en: Mark Attachment Classes
fr: Classes de placement de signes

en: %c%c%c%c  Min Extent=%d, Max Extent=%d
fr: %c%c%c%c  Ampleur Min=%d, Ampleur Max=%d

en: Script '%c%c%c%c' on %c%c%c%c
fr: Écriture '%c%c%c%c' sur %c%c%c%c

en: Script '%c%c%c%c'
fr: Écriture '%c%c%c%c'

en: Default Baseline: '%s'
fr: Ligne de base par défaut: '%s'

en: Offsets from def. baseline:  romn: %d  idcn: %d  ideo: %d  hang: %d  math: %d
fr: Décalages par rapport à la ligne de base par défaut:  romn: %d  idcn: %d  ideo: %d  hang: %d  math: %d

en: All glyphs have the same baseline
fr: Tous les glyphes ont la même ligne de base

en: Per glyph baseline data
fr: Données de ligne de base par glyphe

en:   Left Bound=%d
fr:   Limite gauche=%d

en:   Right Bound=%d
fr:   Limite droite=%d

en: Strong Left to Right
fr: Gauche à droite fort

en: Strong Right to Left
fr: Droite à gauche fort

en: Arabic Right to Left
fr: Droite à gauche arabe

en: European Number
fr: Nombres européens

en: European Number Separator
fr: Séparateur de nombres européens

en: European Number Terminator
fr: Terminaison de nombres européens

en: Arabic Number
fr: Chiffres arabes

en: Common Number Separator
fr: Séparateur de nombres communs

en: Block Separator
fr: Séparateur de bloc

en: Segment Separator
fr: Séparateur de segment

en: White Space
fr: Espace blanc

en: Neutral
fr: Neutre

en: <Unknown direction>
fr: <Direction inconnue>

en:   Floating accent
fr: Accent flottant

en:   Hang left
fr: Suspendu à gauche

en:   Hang right
fr: Suspendu à droite

en:   Attach right
fr: Attaché à droite

en:   Mirror=%.30s
fr: Réflexion=%.30s

en: No Advanced Typography
fr: Pas de table de typographie avancée

en: OpenType Tables
fr: Tables OpenType

en: 'BASE' Baseline Table
fr: Table de ligne de base 'BASE'

en: Horizontal: %d baseline | Horizontal: %d baselines
fr[0]: Horizontal: ligne de base %d
fr[1]: Horizontal: lignes de base %d

en: Vertical: %d baseline | Vertical: %d baselines
fr[0]: Vertical: ligne de base %d
fr[1]: Vertical: lignes de base %d

en: 'GDEF' Glyph Definition Table
fr: 'GDEF' Table de définition de glyphe

en: 'GPOS' Glyph Positioning Table
fr: 'GPOS' Table de positionnement de glyphe

en: 'GSUB' Glyph Substitution Table
fr: 'GSUB' Table de substitution de glyphe

en: 'JSTF' Justification Table
fr: 'JSTF' Table de justification

en: Apple Advanced Typography
fr: Typographie avancée Apple

en: 'bsln' Horizontal Baseline Table
fr: 'bsln' Table de lignes de base horizontales

en: 'kern' Horizontal Kerning Table
fr: 'kern' Table de crénage horizontal

en: 'lcar' Ligature Caret Table
fr: 'lcar' Table de carets de ligature

en: 'morx' Glyph Extended Metamorphosis Table
fr: 'morx' Table de métamorphoses étendues

en: 'opbd' Optical Bounds Table
fr: 'opbd' Table de limites optiques

en: 'prop' Glyph Properties Table
fr: 'prop' Table de propriétés de glyphe

en: Show ATT
fr: Montrer ATT

en: No differences found
fr: Aucune différence trouvée

en: Differences...
fr: Différences...

en: Compare %s to %s
fr: Comparer %s à %s

en: Compare version %s of %s to %s
fr: Comparer la version %s de %s à %s

en: Font Compare
fr: Comparer les fontes

en: Font to compare with %.20s
fr: Fonte à comparer avec %.20s

en: Compare _Outlines
fr: Comparer les contours

en: Accept outlines which exactly match the original
fr: Accepter les contours qui correspondent exactement

en: _Accept inexact
fr: Accepter les inexacts

en: Accept an outline which is a close approximation to the original.
    It may be off by an em-unit, or have a reference which matches a contour.
fr: Accepter un contour qui est une approximation proche de l'original.
    Il peut être décalé par une unité-em, ou a une référence qui correspond à un contour.

en: _Warn if inexact
fr: Alerter si inexact

en: Warn if the outlines are close but not exactly the same
fr: Alerter si les contours sont proches mais pas exactement les mêmes

en: Warn if _unlinked references
fr: Alerter si références non liées

en: Warn if one glyph contains an outline while the other contains a reference (but the reference describes the same outline)
fr: Alerter si un glyphe contient un contour pendant que les autres contiennent un référence (et la référence décrit le même contour)

en: Compare _Hints
fr: Comparer les hints

en: Compare postscript hints and hintmasks and truetype instructions
fr: Comparer les hints postscripts, les masques de hint et les instructions truetype

en: Compare Hint_Masks
fr: Comparer les masques de  hint

en: Compare hintmasks
fr: Comparer les masques de hint

en: HintMasks only if conflicts
fr: Masques de hint si conflit

en: Don't compare hintmasks if the glyph has no hint conflicts
fr: Ne pas comparer les masques de hint si les hints du glyphe ne sont pas en conflt

en: Don't Compare HintMasks
fr: Ne pas comparer les masques de hint

en: _Add Diff Outlines to Background
fr: _Ajouter les diff. de contours à l'arrière-plan

en: If two glyphs differ, then add the outlines of the second glyph
    to the background layer of the first (So when opening the first
    the differences will be visible).
fr: Si deux glyphes sont différents, ajouter les contours du second glyphe
    au calque d'arrière-plan du premier (les différences seront alors
    visibles lors de l'ouverture du premier glyphe).

en: Add _Missing Glyphs
fr: Ajouter Glyphes _Manquants

en: If a glyph in the second font is missing from the first, then
    add it to the first with the outlines of the second font in
    the background
fr: Si un glyphe de la seconde fonte est manquante dans la première,
    l'ajouter à la première avec les contours de la seconde fonte en
    arrière-plan.

en: Compare _Bitmaps
fr: Comparer les _Bitmaps

en: Compare _Names
fr: Comparer les _noms

en: Compare Glyph _Positioning
fr: Comparer la position des glyphes

en: Kerning & such
fr: Crénage et autres

en: Compare Glyph _Substitution
fr: Comparer les Substitution de glyphes

en: Ligatures & such
fr: Ligatures & autres

en: _Error Limit:
fr: _Erreur max :

en: Bump Size
fr: Taille de bosse

en: Line length max
fr: Longueur de ligne max

en: Allow _removal of extrema
fr: Auto_rise suppression des extrémités

en: Normally simplify will not remove points at the extrema of curves
    (both PostScript and TrueType suggest you retain these points)
fr: Normalement, la simplification n'entraîne pas la suppression des points aux extrémités des
    courbes (PostScript comme TrueType suggèrent de conserver ces points)

en: Allow _slopes to change
fr: Autori_se la modification des pentes

en: Normally simplify will not change the slope of the contour at the points.
fr: Normalement, la simplification ne change pas la pente du tracé.

en: Start contours at e_xtrema
fr: Débute les contours aux e_xtréma

en: If the start point of a contour is not an extremum, find a new start point (on the contour) which is.
fr: Si le point de départ d'un contour n'est pas un extrémum, trouver un nouveau point de départ (sur le contour) qui l'est.

en: Allow _curve smoothing
fr: Autorise le lissage des _courbes

en: Simplify will examine corner points whose control points are almost
    colinear and smooth them into curve points
fr: La simplification examine les coins dont les points de contrôle
    sont presque colinéaires, et les lisse en points curvilignes

note: GT: here "tan" means trigonometric tangent
en: if tan less than
fr: Si tangente inf. à

en: S_nap to horizontal/vertical
fr: Arro_ndi horizontal/vertical

en: If the slope of an adjusted point is near horizontal or vertical
    snap to that
fr: Si la pente d'un point adapté est quasiment horizontale ou verticale
    arrondir à la droite

en: _Flatten bumps on lines
fr: Lisser les _bosses sur les lignes

en: If a line has a bump on it then flatten out that bump
fr: Si une ligne a une bosse, effacer cette bosse

en: if smaller than
fr: Si inférieures à

en: Don't smooth lines
fr: Ne pas adoucir les lignes

en: longer than
fr: plus longues que

en: Set as Default
fr: Prendre comme défaut

note: GT: These strings are for fun. If they are offensive or incomprehensible GT: simply translate them as something dull like: "FontForge" GT: This is a spoof of political slogans, designed to point out how foolish they are
en: A free press discriminates
    against the illiterate.
fr: Une presse libre défavorise les illettrés.

note: GT: This is a pun on the old latin drinking song "Gaudeamus igature!"
en: Gaudeamus Ligature!
fr: Gaudeamus ligatur !

note: GT: Spoof on the bible
en: In the beginning was the letter...
fr: Au commencement était la Lettre...

note: GT: Some wit at MIT came up with this ("ontology recapitulates phylogony" is the original)
en: fontology recapitulates file-ogeny
fr: La f-ontogenèse récapitule la file'o-ogenèse

en: Recovery Complete
fr: Récupération complétée

en: Your file %s has been recovered.
    You must now Save your file to continue working on it.
fr: Votre fichier %s a été récupéré.
    Vous devez maintenant l'enregistrer pour continuer de travailler avec.

en: State %d,  %.40s
fr: État %d,  %.40s

en: Next State:
fr: Prochain état:

en: Kern Values:
fr: Valeurs de crénage :

en: At most 8 kerning values may be specified here
fr: Au maximum 8 paires de crénage peuvent être spécifiées ici

en: Too Many Kerns
fr: Trop de crénages

en: Kerning values must be even
fr: Les valeurs de crénage doivent être paires

en: Lookup, %s, does not exist
fr: Le lookup %s n'existe pas

en: Bad lookup type
fr: Type de lookup incorrect

en: Lookups in contextual state machines must be simple substitutions,
    , but %s is not
fr: Les lookups dans les machines d'état contextuelles doivent
    être des substitutions simples, %s ne l'est pas.

en: At most 31 glyphs may be specified in an insert list
fr: 31 glyphes max dans une liste d'insertion

en: Too Many Glyphs
fr: Trop de glyphes

en: Edit State Transition
fr: Éditer les transitions d'état

en: Class 1: {Everything Else}
fr: Classe 1 : {Tous les glyphes restant}

en: Advance To Next Glyph
fr: Aller au glyphe suivant

en: Push Current Glyph
fr: Pousser glyphe courant sur la pile

en: Mark Current Glyph
fr: Marquer le glyphe courant

en: Mark Current Glyph As First
fr: Marquer glyphe courant comme premier

en: Mark Current Glyph As Last
fr: Marquer glyphe courant comme dernier

en: Current Glyph Is Kashida Like
fr: Le glyphe courant se comporte comme un kachidé (tatouïl)

en: Marked Glyph Is Kashida Like
fr: Le glyphe marqué se comporte comme un kachidé (tatouïl)

en: Insert Before Current Glyph
fr: Insérer avant le glyphe courant

en: Insert Before Marked Glyph
fr: Insérer avant le glyphe marqué

en: Mark Insert:
fr: Insertion au signe :

en: Current Insert:
fr: Insertion courante :

en: Mark Subs:
fr: Substitution au signe :

en: Current Subs:
fr: Substitution courante :

en: _Up↑
fr: _Haut↑

en: ←_Left
fr: ←_Gauche

en: _Right→
fr: _Droite→

en: ↓_Down
fr: ↓_Bas

en: {Start of Input}
fr: {Début}

en: {Start of Line}
fr: {Début de ligne}

en: Edit Contextual Glyph Insertion
fr: Éditer insertion

en: Edit Contextual Kerning
fr: Éditer crénage contextuel

en: Edit Indic Rearrangement
fr: Éditer la réorganisation de l'Indic

en: New Contextual Glyph Insertion
fr: Nouvelle insertion

en: New Contextual Kerning
fr: Nouveau crénage contextuel

en: New Indic Rearrangement
fr: Nouvelle réorganisation de l'Indic

en: {End of Text}
fr: {Fin du texte}

en: {Deleted Glyph}
fr: {Glyphe supprimé}

en: {End of Line}
fr: {Fin de la ligne}

en: Vertical Only
fr: Vertical uniquement

en: First
fr: Premier

en: Isolated
fr: Isolé

en: Medial
fr: Médian

en: Bad Tile
fr: Tuile incorrecte

en: You must specify an isolated (or medial) tile
fr: Vous devez indiquer une tuile isolée (ou médiane)

en: You must specify a medial tile
fr: Vous devez indiquer une tuile médiane

en: Tile Path
fr: Tuiler chemin

en: Include Whitespace below Tile
fr: Inclure l'espace autour des tuiles

en: Normally the Tile will consist of everything
    within the minimum bounding box of the tile --
    so adjacent tiles will abut directly on one
    another. If you wish whitespace between tiles
    set this flag
fr: Normalement une tuile s'arrête à la plus petite boîte englobante.
    Ainsi, des tuiles adjacentes peuvent directement se toucher.
    Si vous voulez avoir l'espace autour des tuiles, cochez cette case

en: _Left
fr: _Gauche

en: The tiles should be placed to the left of the path
    as the path is traced from its start point to its end
fr: Les tuiles doivent être placée à gauche du chemin
    comme le chemin est tracé depuis son point de début vers son point final

en: The tiles should be centered on the path
fr: Les tuiles devraient être centrées sur le chemin

en: _Right
fr: _Droite

en: The tiles should be placed to the right of the path
    as the path is traced from its start point to its end
fr: Les tuiles devraient être placées sur la droite du chemin
    sachant que le chemin est tracé depuis son point de départ vers son point final

en: _Tile
fr: _Tuile

en: Multiple copies of the selection should be tiled onto the path
fr: Plusieurs copies de la sélection doivent être empilées sur le chemin

en: Sc_ale & Tile
fr: Mise à l'échelle & tuilage

en: An integral number of the selection will be used to cover the path.
    If the path length is not evenly divisible by the selection's
    height, then the selection should be scaled slightly.
fr: Un nombre entier de sélections seront utilisées pour recouvrir le chemin.
    Si la taille du chemin n'est pas un multiple exact de la hauteur
    de la sélection, celle-ci sera légèrement mise à l'échelle

en: _Scale
fr: Mi_se à l'échelle

en: The selection should be scaled so that it will cover the path's length
fr: La sélection doit être mise à l'échelle, de façon à
    correspondre à la longueur du chemin

en: X Repeat Count
fr: Nbre de répétitions X

en: Y Repeat Count
fr: Nbre de répétitions Y

en: Bad Pattern Size
fr: Taille de motif incorrecte

en: The pattern size (width & height) must be a positive number
fr: La taille de motif (largeur & hauteur) doit être un nombre positif

en: The repeat counts must be positive numbers
fr: Le nombre de répétitions doit être un nombre positif

en: Bad Pattern
fr: Mauvais motif

en: You must specify a pattern
fr: Vous devez indiquer un motif

en: Pattern
fr: Motif

en: Pattern Size:
fr: Taille de motif :

en: Repeat Counts:
fr: Nombre de répétitions :

en: Do Nothing
fr: Ne rien faire

en: Move...
fr: Déplacer...

en: Rotate...
fr: Pivoter...

en: Scale Uniformly...
fr: Mise à l'échelle uniforme...

en: Scale...
fr: Mise à l'échelle...

en: Flip...
fr: Symétrie...

en: Rotate 3D Around...
fr: Rotation 3D autour de...

en: Move by Ruler...
fr: Déplacer avec les règles...

en: Rotate by Ruler...
fr: Pivoter avec les règles...

en: Skew by Ruler...
fr: Incliner avec les règles...

en: X Movement
fr: Translation en X

en: Y Movement
fr: Translation en Y

en: Rotation Angle
fr: Angle de Rotation

en: Scale Factor
fr: Facteur d'échelle

en: X Scale Factor
fr: Facteur d'échelle en X

en: Y Scale Factor
fr: Facteur d'échelle en Y

en: Skew Angle
fr: Angle d'inclinaison

en: Rotation about X Axis
fr: Rotation autour de l'axe des X

en: Rotation about Y Axis
fr: Rotation autour de l'axe des Y

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
fr: Après une rotation ou une transformation de glyphe, vous devriez probablement refaire 'Élément→Ajouter extremum'

en: ° Clockwise
fr: ° sens horaire

note: GT: Sometimes spelled Widdershins. An old word which means counter clockwise. GT: I used it because "counter clockwise" took too much space.
en: ° Withershins
fr: ° sens anti-horaire

en: Transform
fr: Transformer

en: Origin:
fr: Origine:

en: Transform _All Layers
fr: Transformer tous les calques

en: Transform _Guide Layer Too
fr: Transformer aussi le calque des guides

en: Transform _Width Too
fr: Transformer aussi la largeur

en: Transform kerning _classes too
fr: Transformer aussi les _classes de Crénage

en: Transform simple positioning features & _kern pairs
fr: Transformer les fonctions de position simples & les paires de crénage(_K)

en: Round To _Int
fr: _Arrondir aux entiers

en: Adjust Angle
    Obsolete instruction
    Pops one value
fr: Adjust Angle
    Instruction obsolète
    Dépile une valeur

en: ABSolute Value
    Replaces top of stack with its abs
fr: ABSolute Value
    Remplace le dessus de la pile avec sa valeur absolue

en: ADD
    Pops two 26.6 fixed numbers from stack
    adds them, pushes result
fr: ADD
    Dépile deux nombres fixes 26.6 de la pile
    les ajoute et empile le résultat

en: ALIGN PoinTS
    Aligns (&pops) the two points which are on the stack
    by moving along freedom vector to the average of their
    positions on projection vector
fr: ALIGN PoinTS
    Aligne (et dépile) les deux points qui sont sur la pile
    en les déplaçant le long du vecteur libre à la moyenne de leur
    positions sur vecteur de projection

en: ALIGN to Reference Point
    Pops as many points as specified in loop counter
    Aligns points with RP0 by moving each
    along freedom vector until distance to
    RP0 on projection vector is 0
fr: ALIGN to Reference Point
    Dépile autant de points que spécifiés dans le nombre de boucles
    Aligne les points avec RP0 en déplaçant chacun
    le long du vecteur libre jusqu'à que ce que la distance de
    RP0 sur le vecteur de projection soit 0

en: logical AND
    Pops two values, ands them, pushes result
fr: logical AND
    Dépile deux valeurs, puis empile le résultat

en: CALL function
    Pops a value, calls the function represented by it
fr: CALL function
    Dépile une valeur, appelle la fonction qu'elle représente

en: CEILING
    Pops one 26.6 value, rounds upward to an int
    pushes result
fr: CEILING
    Dépile une valeur 26.6, l'arrondi au nombre entier supérieur
    empile le résultat

en: Copy INDEXed element to stack
    Pops an index & copies stack
    element[index] to top of stack
fr: Copy INDEXed element to stack
    Dépile un index & copie les
    éléments[index] de la pile au dessus de celle-ci

en: CLEAR
    Pops all elements on stack
fr: CLEAR
    Dépile tous les éléments de la pile

en: DEBUG call
    Pops a value and executes a debugging interpreter
    (if available)
fr: DEBUG call
    Dépile une valeur et exécute un interpréteur de débogage
    (si disponible)

en: DELTA exception C1
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the pixel amount
fr: DELTA exception C1
    Dépile une valeur n & puis n spécifications d'exception % les entrées cvt
    Change chaque entrée cvt à une taille donnée par la quantité de pixels

en: DELTA exception C2
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the amount
fr: DELTA exception C2
    Dépile une valeur n & puis n spécifications d'exception & les entrées cvt
    Change chaque entrée cvt à une taille donnée par la quantité de pixels

en: DELTA exception C3
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the amount
fr: DELTA exception C3
    Dépile une valeur n & puis n spécifications d'exception & les entrées cvt
    Change chaque entrée cvt à une taille donnée par la quantité de pixels

en: DELTA exception P1
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
fr: DELTA exception P1
    Dépile une valeur n & puis n spécifications d'exception & les points
    Déplace chaque point à une taille donnée par la quantité

en: DELTA exception P2
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
fr: DELTA exception P2
    Dépile une valeur n & puis n spécifications d'exception & les points
    Déplace chaque point à une taille donnée par la quantitié

en: DELTA exception P3
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
fr: DELTA exception P3
    Dépile une valeur n & puis n spécifications d'exception & les points
    Déplace chaque point à une taille donnée par la quantitié

en: DEPTH of stack
    Pushes the number of elements on the stack
fr: DEPTH of stack
    Empile le nombre d'éléments sur la pile

en: DIVide
    Pops two 26.6 numbers, divides them, pushes result
fr: DIVide
    Dépile deux nombres 26.6, les divise et empile le résultat

en: DUPlicate top stack element
    Pushes the top stack element again
fr: DUPlicate top stack element
    Duplique l'élément supérieur de la pile

en: End IF
    Ends an IF or IF-ELSE sequence
fr: End IF
    Termine un IF ou une séquence IF-ELSE

en: ELSE clause
    Start of Else clause of preceding IF
fr: ELSE clause
    Début de la clause ELSE précédé par IF

en: EQual
    Pops two values, tests for equality, pushes result(0/1)
fr: EQual
    Dépile deux valeurs, les teste pour égalité, empile le résultat(0/1)

en: EVEN
    Pops one value, rounds it and tests if it is even(0/1)
fr: EVEN
    Dépile une valeur, l'arrondi et teste si elle est paire (0/1)

en: Function DEFinition
    Pops a value (n) and starts the nth
    function definition
fr: Function DEFinition
    Dépile une valeur (n) et démarre la nième
    définition de fonction

en: set the auto FLIP boolean to OFF
fr: Met le booléen auto FLIP à OFF

en: set the auto FLIP boolean to ON
fr: Met le booléen auto FLIP à ON

en: FLIP PoinT
    Pops as many points as specified in loop counter
    Flips whether each point is on/off curve
fr: FLIP PoinT
    Dépile autant de points que spécifiés dans le nombre de boucles
    Bascule selon chaque point qui est sur la courbe ou pas

en: FLIP RanGe OFF
    Pops two point numbers
    sets all points between to be off curve points
fr: FLIP RanGe OFF
    Dépile deux numéros de point
    Définit tous les points entre ceux-ci comme des points hors courbe.

en: FLIP RanGe ON
    Pops two point numbers
    sets all points between to be on curve points
fr: FLIP RanGe ON
    Dépile deux numéros de point
    Définit tous les points entre ceux-ci comme des points sur la courbe

en: FLOOR
    Pops a value, rounds to lowest int, pushes result
fr: FLOOR
    Dépile une valeur, l'arrondi au nombre entier inférieur, empile le résultat

en: Get Coordinate[a] projected onto projection vector
     0=>use current pos
     1=>use original pos
    Pops one point, pushes the coordinate of
    the point along projection vector
fr: Get Coordinate[a] projected onto projection vector
     0=>utilise la pos actuelle
     1=>utilise la pos originale
    Dépile un point, envoie la coordonnée du
    point le long du vecteur de projection

en: GET INFOrmation
    Pops information type, pushes result
fr: GET INFOrmation
    Dépile le type d'information, empile le résultat

en: Get Freedom Vector
    Decomposes freedom vector, pushes its
    two coordinates onto stack as 2.14
fr: Get Freedom Vector
    Décompose le vecteur libre, empile ses
    deux coordonnées sur la pile comme 2.14

en: Get Projection Vector
    Decomposes projection vector, pushes its
    two coordinates onto stack as 2.14
fr: Get Projection Vector
    Décompose le vecteur de projection, empile ses
    deux coordonnées sur la pile comme 2.14

en: Greater Than
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el > top
fr: Greater Than
    Dépile deux valeurs, envoie (0/1) si élément inférieur > supérieur

en: Greater Than or EQual
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el >= top
fr: Greater Than or EQual
    Dépile deux valeurs, envoie (0/1) si élément inférieur >= supérieur

en: Instruction DEFinition
    Pops a value which becomes the opcode
    and begins definition of new instruction
fr: Instruction DEFinition
    Dépile une valeur qui devient le opcode
    et commence la définition d'une nouvelle instruction

en: IF test
    Pops an integer,
    if 0 (false) next instruction is ELSE or EIF
    if non-0 execution continues normally
    (unless there's an ELSE)
fr: IF test
    Dépile un entier,
    si 0 (faux) prochaine instruction est ELSE ou EIF
    si non-0 l'exécution se continue normalement
    (à moins qu'il y ait un ELSE)

en: INSTRuction execution ConTRoL
    Pops a selector and value
    Sets a state variable
fr: INSTRuction execution ConTRoL
    Dépile un sélecteur et valeur
    Définit un variable d'état

en: Interpolate Point
    Pops as many points as specified in loop counter
    Interpolates each point to preserve original status
    with respect to RP1 and RP2
fr: Interpolate Point
    Dépile autant de points que spécifiés dans le nombre de boucles
    Interpole chaque point pour préserver l'état d'origine
    par rapport à RP1 et RP2

en: moves point to InterSECTion of two lines
    Pops start,end start,end points of two lines
    and a point to move. Point is moved to
    intersection
fr: moves point to InterSECTion of two lines
    Dépile les points de départ, fin départ et fin de deux lignes
    et un point à déplacer. Le point est déplacé
    à l'intersection

en: Interpolate Untouched Points[a]
     0=> interpolate in y direction
     1=> x direction
fr: Interpolate Untouched Points[a]
    0=> interpole dans la direction y
    1=> direction x

en: JuMP Relative
    Pops offset (in bytes) to move the instruction pointer
fr: JuMP Relative
    Dépile le décalage (en octets) pour déplacer le pointeur d'instruction

en: Jump Relative On False
    Pops a boolean and an offset
    Changes instruction pointer by offset bytes
    if boolean is false
fr: Jump Relative On False
    Dépile un booléen et un décalage
    Change le pointeur d'instruction par le nombre d'octets du décalage
    si le booléen est faux

en: Jump Relative On True
    Pops a boolean and an offset
    Changes instruction pointer by offset bytes
    if boolean is true
fr: Jump Relative On True
    Dépile un booléen et un décalage
    Changle le pointeur d'instruction par le nombre d'octets de décalage
    si booléen est vrai

en: LOOP and CALL function
    Pops a function number & count
    Calls function count times
fr: LOOP and CALL function
    Dépile un numéro et de fonction et un compte
    Appelle la fonction le nombre de fois défini par le compte

en: Less Than
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el < top
fr: Less Than
    Dépile 2 valeurs, empile (0/1) si élément inférieur < supérieur

en: Less Than or EQual
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el <= top
fr: Less Than or EQual
    Dépile deux valeurs, empile (0/1) si élément inférieur <= supérieur

en: MAXimum of top two stack entries
    Pops two values, pushes the maximum back
fr: MAXimum of top two stack entries
    Dépile deux valeurs, empile la maximum

en: Measure Distance[a]
     0=>distance with current positions
     1=>distance with original positions
    Pops two point numbers, pushes distance between them
fr: Measure Distance[a]
    0=>distance avec les positions actuelles
    1=>distance avec les positions originales
    Dépile deux numéros de point, empile la distance entre-eux

en: Move Direct Absolute Point[a]
     0=>do not round
     1=>round
    Pops a point number, touches that point
    and perhaps rounds it to the grid along
    the projection vector. Sets rp0&rp1 to the point
fr: Move Direct Absolute Point[a]
     0=>pas d'arrondissement
     1=>arrondissement
    Dépile un numéro de point, touche ce point
    et l'arrondi peut-être pour l'aligner à la grille le long
    du vecteur de projection. Définit rp0&rp1 sur le point.

en: Move Direct Relative Point[abcde]
     a=0=>don't set rp0
     a=1=>set rp0 to p
     b=0=>do not keep distance more than minimum
     b=1=>keep distance at least minimum
     c=0 do not round
     c=1 round
     de=0 => grey distance
     de=1 => black distance
     de=2 => white distance
    Pops a point moves it so that it maintains
    its original distance to the rp0. Sets
    rp1 to rp0, rp2 to point, sometimes rp0 to point
fr: Move Direct Relative Point[abcde]
      a = 0 => ne pas définir rp0
      a = 1 => définir rp0 à p
      b = 0 => ne pas garder la distance plus que le minimum
      b = 1 => garder la distance minimale au moins
      c = 0 ne pas arrondir
      c = 1 arrondir
      de = 0 => distance grise
      de = 1 => distance noire
      de = 2 => distance blanche
    Dépile un point, le déplace afin qu'il maintienne
    sa distance initiale à rp0. Définit
    rp1 à rp0, rp2 au point, parfois rp0 au point

en: Move Indirect Absolute Point[a]
     0=>do not round, don't use cvt cutin
     1=>round
    Pops a point number & a cvt entry,
    touches the point and moves it to the coord
    specified in the cvt (along the projection vector).
    Sets rp0&rp1 to the point
fr: Move Indirect Absolute Point[a]
    0=>ne pas arrondir, ne pas utiliser de cvt cut-in
     1=>arrondir
    Dépile un numéro de point & une entrée cvt,
    touche le point et le déplace à la coordonnée
    spécifié dans le cvt (le long du vecteur de projection).
    Définit rp0&rp1 au point

en: Minimum of top two stack entries
    Pops two values, pushes the minimum back
fr: Minimum of top two stack entries
    Dépile deux valeurs, empile la minimum

en: Move INDEXed element to stack
    Pops an index & moves stack
    element[index] to top of stack
    (removing it from where it was)
fr: Move INDEXed element to stack
    Dépile un index & déplace l'élément[index]
    de la pile au dessus de celle-ci
    (en l'enlevant de où il était)

en: Move Indirect Relative Point[abcde]
     a=0=>don't set rp0
     a=1=>set rp0 to p
     b=0=>do not keep distance more than minimum
     b=1=>keep distance at least minimum
     c=0 do not round nor use cvt cutin
     c=1 round & use cvt cutin
     de=0 => grey distance
     de=1 => black distance
     de=2 => white distance
    Pops a cvt index and a point moves it so that it
    is cvt[index] from rp0. Sets
    rp1 to rp0, rp2 to point, sometimes rp0 to point
fr: Move Indirect Relative Point[abcde]
      a = 0 => ne pas définir rp0
      a = 1 => définir rp0 au point
      b = 0 => ne pas garder la distance plus que le minimum
      b = 1 => garder la distance minimale au moins
      c = 0 ne pas arrondir ni utiliser de cvt cut-in
      c = 1 arrondir
      de = 0 => distance grise
      de = 1 => distance noire
      de = 2 => distance blanche
    Dépile un index cvt et un point, le déplace afin qu'il soit
    à distance cvt[index] de rp0. Définit
    rp1 à rp0, rp2 au point, parfois rp0 au point

en: Measure Pixels Per EM
    Pushs the pixels per em (for current rasterization)
fr: Measure Pixels Per EM
    Empile les pixels par em (pour la rastérisation actuelle)

en: Measure Point Size
    Pushes the current point size
fr: Measure Point Size
    Empile la taille de point actuelle

en: Move Stack Indirect Relative Point[a]
     0=>do not set rp0
     1=>set rp0 to point
    Pops a 26.6 distance and a point
    Moves point so it is distance from rp0
fr: Move Stack Indirect Relative Point[a]
     0=>ne pas définir rp0
     1=>définir rp0 au point
    Dépile une distance 26.6 et un point
    Déplace le point de sorte qu'il soit à cette distance de rp0

en: MULtiply
    Pops two 26.6 numbers, multiplies them, pushes result
fr: MULtiply
    Dépile deux numéros 26.6, les multiplie, empile le résultat

en: NEGate
    Negates the top of the stack
fr: NEGate
    Rend négatif le dessus de la pile

en: Not EQual
    Pops two values, tests for inequality, pushes result(0/1)
fr: Not EQual
    Dépile deux valeurs, les teste pour égalité, empile le résultat (0/1)

en: logical NOT
    Pops a number, if 0 pushes 1, else pushes 0
fr: logical NOT
    Dépile un nombre, si 0 empile 1, autrement empile 0

en: N PUSH Bytes
    Reads an (unsigned) count byte from the
    instruction stream, then reads and pushes
    that many unsigned bytes
fr: N PUSH Bytes
    Lit un compte (non signé) d'octets du flux
    d'instructions, puis lit et empile
    autant d'octets non signés.

en: N PUSH Words
    Reads an (unsigned) count byte from the
    instruction stream, then reads and pushes
    that many signed 2byte words
fr: N PUSH Words
    Lit un compte (non signé) d'octets du flux
    d'instruction, puis lit et empile
    autant de mots de 2byte signés

en: No ROUNDing of value[ab]
     ab=0 => grey distance
     ab=1 => black distance
     ab=2 => white distance
    Pops a coordinate (26.6), changes it (without
    rounding) to compensate for engine effects
    pushes it back
fr: No ROUNDing of value[ab]
     ab=0 => distance grise
     ab=1 => distance noire
     ab=2 => distance blanche
    Dépile une coordonnée (26.6), la change (sans
    l'arrondir) pour compenser les effets du moteur
    et l'empile

en: ODD
    Pops one value, rounds it and tests if it is odd(0/1)
fr: ODD
    Dépile une valeur, l'arrondi et la teste si elle est impaire (0/1)

en: logical OR
    Pops two values, ors them, pushes result
fr: logical OR
    Dépile deux valeur, évalue le OR sur elles, empile le résultat

en: PUSH Byte[abc]
     abc is the number-1 of bytes to push
    Reads abc+1 unsigned bytes from
    the instruction stream and pushes them
fr: PUSH Byte[abc]
     abc est le nombre-1 d'octets à empiler
    Lit abc+1 octets non signés du flux
    d'instruction et les empile

en: PUSH Word[abc]
     abc is the number-1 of words to push
    Reads abc+1 signed words from
    the instruction stream and pushes them
fr: PUSH Word[abc]
     abc est le nombre-1 de mots à empiler
    Lit abc+1 mots signés du flux
    d'instruction et les empile

en: Read Control Value Table entry
    Pops an index to the CVT and
    pushes it in 26.6 format
fr: Read Control Value Table entry
    Dépile un index à la CVT et
    l'empile dans le format 26.6

en: Round Down To Grid
    
    Sets round state to the obvious
fr: Round Down To Grid
    
    Définit l'état arrondi à l'évidence

en: Round OFF
    Sets round state so that no rounding occurs
    but engine compensation does
fr: Round OFF
    Définit l'état arrondi de sorte qu'aucun arrondissement se produise
    mais que le moteur de compensation le fasse

en: ROUND value[ab]
     ab=0 => grey distance
     ab=1 => black distance
     ab=2 => white distance
    Rounds a coordinate (26.6) at top of stack
    and compensates for engine effects
fr: ROUND value[ab]
     ab=0 => distance grise
     ab=1 => distance noire
     ab=2 => distance blanche
    Arrondi une coordonnée (26.6) au dessus de la pile
    et compense pour les effets du moteur

en: Read Store
    Pops an index into store array
    Pushes value at that index
fr: Read Store
    Dépile un index dans le tableau de stockage
    Empile la valeur à cet index

en: Round To Double Grid
    Sets the round state (round to closest .5/int)
fr: Round To Double Grid
    Définit l'état arrondi (arrondir au plus prè .5/ent)

en: Round To Grid
    Sets the round state
fr: Round To Grid
    Définit l'état arrondi

en: Round To Half Grid
    Sets the round state (round to closest .5 not int)
fr: Round To Half Grid
    Définit l'état arrondi (arrondir au plus près .5 pas ent)

en: Round Up To Grid
    Sets the round state
fr: Round Up To Grid
    Définit l'état arrondi

en: Super 45° ROUND
    Too complicated. Look it up
fr: Super 45° ROUND
    Trop compliqué. Recherchez-le.

en: Set ANGle Weight
    Pops an int, and sets the angle
    weight state variable to it
    Obsolete
fr: Set ANGle Weight
    Dépile un entier, et définit l'état de la
    variable d'état de l'angle-poids à celui-ci
    Obsolète

en: SCAN conversion ConTRoL
    Pops a number which sets the
    dropout control mode
fr: SCAN conversion ConTRoL
    Dépile un nombre qui définit
    le mode de contrôle de dropout

en: SCANTYPE
    Pops number which sets which scan
    conversion rules to use
fr: SCANTYPE
    Dépile un nombre qui définit quelles
    règles de conversion utiliser

en: Sets Coordinate From Stack using projection & freedom vectors
    Pops a coordinate 26.6 and a point
    Moves point to given coordinate
fr: Sets Coordinate From Stack using projection & freedom vectors
    Dépile une coordonnée 26.6 et un point
    Déplace ce point vers la coordonnée donnée

en: Sets Control Value Table Cut-In
    Pops 26.6 from stack, sets cvt cutin
fr: Sets Control Value Table Cut-In
    Dépile 26.6 de la pile, définit le cvt cut-in

en: Set Delta Base
    Pops value sets delta base
fr: Set Delta Base
    Dépile les jeux de valeur de la base de delta

en: Set Dual Projection Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets a second projection vector based on original
    positions of points
fr: Set Dual Projection Vector To Line[a]
     0 => parallèle à la ligne
     1=> orthogonal à la ligne
    Dépile deux points utilisés pour établir la ligne
    Définit un vecteur de projection basé sur les
    positions originales des points

en: Set Delta Shift
    Pops a new value for delta shift
fr: Set Delta Shift
    Dépile une nouvelle valeur pour delta de déplacement

en: Set Freedom Vector From Stack
    pops 2 2.14 values (x,y) from stack
    must be a unit vector
fr: Set Freedom Vector From Stack
    Dépile des valeurs 2 2.14 (x,y) 
    doit être un vecteur unitaire

en: Set Freedom Vector To Coordinate Axis[a]
     0=>y axis
     1=>x axis
fr: Set Freedom Vector To Coordinate Axis[a]
     0=> axe y
     1=> axe x

en: Set Freedom Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets the freedom vector
fr: Set Freedom Vector To Line[a]
     0 => parallèle à la ligne
     1=> orthogonal à la ligne
    Dépile deux points utilisés pour établir la ligne
    Définit le vecteur libre

en: SHift Contour using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops number of contour to be shifted
    Shifts the entire contour by the amount
    reference point was shifted
fr: SHift Contour using reference point[a]
     0=>utilise rp2 dans zp1
     1=>utilise rp1 dans zp0
    Dépile le nombre de contours à être déplacé
    Décale tout le contour de la quantité que le point
    de référence a été déplacé

en: SHift Point using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops as many points as specified by the loop count
    Shifts each by the amount the reference
    point was shifted
fr: SHift Point using reference point[a]
     0=>utilise rp2 dans zp1
     1=>utilise rp1 dans zp0
    Dépile autant de points que spécifiés dans le nombre de boucles
    Décale chacun de la quantité que le point
    de référence a été déplacé

en: SHift point by a PIXel amount
    Pops an amount (26.6) and as many points
    as the loop counter specifies
    each point is shifted along the FREEDOM vector
fr: SHift point by a PIXel amount
    Dépile un montant (26.6) et autant de points
    que le compteur de boucles spécifie,
    chaque point étant déplacé sur le vecteur libre

en: SHift Zone using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops the zone to be shifted
    Shifts all points in zone by the amount
    the reference point was shifted
fr: SHift Zone using reference point[a]
     0=>utilise rp2 dans zp1
     1=>utilise rp1 dans zp0
    Dépile la zone à être décalée
    Décale tous les points dans la zone par la quantité
    que le point de référence a été déplacé

en: Set LOOP variable
    Pops the new value for the loop counter
    Defaults to 1 after each use
fr: Set LOOP variable
    Dépile la valeur nouvelle pour le compteur de boucle
    Par défaut, 1 après chaque utilisation

en: Set Minimum Distance
    Pops a 26.6 value from stack to be new minimum distance
fr: Set Minimum Distance
    Dépile une valeur 26.6 de la pile pour être la nouvelle distance minimale

en: Set Projection Vector From Stack
    pops 2 2.14 values (x,y) from stack
    must be a unit vector
fr: Set Projection Vector From Stack
    Dépile des valeurs 2 2.14  (x,y),
    doit être un vecteur unitaire

en: Set Projection Vector To Coordinate Axis[a]
     0=>y axis
     1=>x axis
fr: Set Projection Vector To Coordinate Axis[a]
     0=>axe y
     1=>axe x

en: Set Projection Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets the projection vector
fr: Set Projection Vector To Line[a]
     0 => parallèle à la ligne
     1=> orthogonal à la ligne
    Dépile deux points utilisés pour établir la ligne
    Définit le vecteur de projection

en: Super ROUND
    Too complicated. Look it up
fr: Super ROUND
    Trop compliqué. Recherchez-le

en: Set Reference Point 0
    Pops a point which becomes the new rp0
fr: Set Reference Point 0
    Dépile un point qui deviendra le nouveau rp0

en: Set Reference Point 1
    Pops a point which becomes the new rp1
fr: Set Reference Point 1
    Dépile un point qui deviendra le nouveau rp1

en: Set Reference Point 2
    Pops a point which becomes the new rp2
fr: Set Reference Point 2
    Dépile un point qui deviendra le nouveau rp2

en: Set Single Width
    Pops value for single width value (FUnit)
fr: Set Single Width
    Dépile la valeur de simple largeur (FUnit)

en: Set Single Width Cut-In
    Pops value for single width cut-in value (26.6)
fr: Set Single Width Cut-In
    Dépile la valeur de simple largeur de cut-in (26.6)

en: SUBtract
    Pops two 26.6 fixed numbers from stack
    subtracts them, pushes result
fr: SUBtract
    Dépile deux nombres fixes 26.6 de la pile
    les soustraits et empile le résultat

en: Set freedom & projection Vectors To Coordinate Axis[a]
     0=>both to y axis
     1=>both to x axis
fr: Set freedom & projection Vectors To Coordinate Axis[a]
     0=>les deux à l'axe y
     1=>les deux à l'axe x

en: Set Zone Pointer 0
    Pops the zone number into zp0
fr: Set Zone Pointer 0
    Dépile le numéro de zone dans zp0

en: Set Zone Pointer 1
    Pops the zone number into zp1
fr: Set Zone Pointer 1
    Dépile le numéro de zone dans zp1

en: Set Zone Pointer 2
    Pops the zone number into zp2
fr: Set Zone Pointer 2
    Dépile le numéro de zone dans zp2

en: Set Zone PointerS
    Pops the zone number into zp0,zp1 and zp2
fr: Set Zone PointerS
    Dépile le numéro de zone dans zp0,zp1 et zp2

en: UnTouch Point
    Pops a point number and marks it untouched
fr: UnTouch Point
    Dépile un numéro de point et le marque non-touché

en: Write Control Value Table in Funits
    Pops a number(Funits) and a
    CVT index and writes the number to cvt[index]
fr: Write Control Value Table in Funits
    Dépile un nombre (Funits) et un
    index CVT et écrit ce nombre au cvt[index]

en: Write Control Value Table in Pixel units
    Pops a number(26.6) and a
    CVT index and writes the number to cvt[index]
fr: Write Control Value Table in Pixel units
    Dépile un nombre (26.6) et un
    index CVT et écrit ce nombre au cvt[index]

en: Write Store
    Pops a value and an index and writes the value to storage[index]
fr: Write Store
    Dépile une valeur et un index et écrit la valeur au stockage[index]

en: Parse Error
fr: Erreur dans l'analyse

en: A short to be pushed on the stack
fr: Un "short" à mettre sur la pile

en: A count specifying how many bytes/shorts
    should be pushed on the stack
fr: Un compte spécifiant combien de bytes/shorts
    doivent être mis sur la pile

en: An unsigned byte to be pushed on the stack
fr: Un byte non signé à mettre sur la pile

en: _Parse
fr: Analyser

en: TrueType Instructions for %.50s
fr: Instructions TrueType pour %.50s

en: Change Length
fr: Changer longueur

en: How many entries should there be in the cvt table?
fr: De combien d'entrées la table CVT doit-elle disposer ?

en: Instructions were changed
fr: Les instructions ont changé

en: The instructions for %.80s have changed. Do you want to lose those changes?
fr: Les instructions pour %.80s ont changé. Voulez vous perdre ces modifications ?

en: Twilight Zone Point Count
fr: Compte de points dans la zone de pénombre

en: Max Stack Depth
fr: Taille max de la pile

en: Max # Functions
fr: Nb max fonctions

en: Max Instruction Defines
fr: Max d'instruction définies

en: _Twilight Pnt Cnt:
fr: Nb pts dans zone _pénombre :

en: St_orage:
fr: Mém_oire

en: Max _Stack Depth:
fr: Taille pile

en: Could not find a browser. Set the BROWSER environment variable to point to one
fr: Navigateur non trouvé. Positionnez la variable d'environnement BROWSER vers votre navigateur favori!

en: No Browser
fr: Pas de navigateur

en: _None
fr: Aucun

en: Label
fr: Étiquette

en: Text Labels
fr: Étiquettes de texte

en: Background color of column headers at the top of a matrix edit
fr: Couleur d'arrière-plan des entêtes de colonne en haut d'une matrice d'édition.

en: Shift On Press
fr: Déplacer sur appuie

en: Button
fr: Bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: Default Button
fr: Par défaut

en: Default Buttons
fr: Défauts

en: Cancel Button
fr: Annuler

en: Cancel Buttons
fr: Annuler

en: Color Button
fr: Bouton de couleur

en: Drop List Button
fr: Bouton de liste déroulante

en: Blue:
fr: Bleu :

en: Green:
fr: Vert :

en: Hue:
fr: Teinte :

en: Red:
fr: Rouge :

en: Saturation:
fr: Saturation :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Saturation and Value, and the three colors must be between 0 and 1
fr: Saturation, valeur et les trois couleurs doivent être entre 0 et 1

en: Value out of bounds
fr: Valeur hors limites

en: Drawing Area
fr: Zone de dessin

en: A canvas (sub-window) wrapped up in a gadget, for drawing
fr: Un canevas (sous-fenêtre) enveloppé dans un gadget, pour le dessin

en: Show Hidden Files
fr: Montrer les fichiers cachés

en: Directories Amid Files
fr: Répertoires et fichier

en: Directories First
fr: Répertoires en premier

en: Directories Separate
fr: Répertoires séparés

en: Refresh File List
fr: Rafraîchir

en: Remove bookmarks
fr: Supprimer les signets

en: Remove selected bookmarks
fr: Supprimer les signets sélectionnés

en: Directory|Back
fr: Précédent

en: Directory|Forward
fr: Suivant

en: Bookmark Current Dir
fr: Ajouter un signet à cet emplacement

en: Remove Bookmark...
fr: Supprimer le signet...

en: Home Folder
fr: Dossier personnel

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Parent Folder
fr: Dossier parent

en: Configure
fr: Configurer

en: Space (in points) left between images and text in labels, buttons, menu items, etc. which have both
fr: Espace (en points) entre les images et le texte dans les étiquettes,boutons, éléments de menu, etc.

en: Text Image Skip
fr: Saut entre image et texte

en: Image Path
fr: Chemin de l'image

en: List of directories to search for images, separated by colons
fr: Liste des répertoires pour rechercher des images, séparées par des virgules

en: This is an "abstract" gadget. It will never appear on the screen
    but it is the root of gadget tree from which all others inherit
fr: Ceci est un gadget "abstrait". Il n'apparaîtra jamais sur l'écran
    mais il est à la racine de l'arborescence de gadget à partir duquel tous les autres héritent.

en: Color|Foreground
fr: Premier-plan

en: Text color for popup windows
fr: Couleur du texte pour les fenêtre pop-up

en: Background color for popup windows
fr: Couleur d'arrière-plan des fenêtre pop-up

en: Delay
fr: Délai

en: Delay (in milliseconds) before popup windows appear
fr: Délai (en millisecondes) avant que les fenêtres pop-up apparaissent

en: Life Time
fr: Durée

en: Time (in milliseconds) that popup windows remain visible
fr: Temps (en millisecondes) que les fenêtres pop-up restent visibles

en: Popup
fr: Pop-up

en: Popup windows
fr: Fenêtre pop-up

en: Image used for enabled listmarks (overrides the box)
fr: Image utilisée pour les marques de liste actives (remplace la boîte)

en: Disabled Image
fr: Image désactivée

en: Image used for disabled listmarks (overrides the box)
fr: Image utilisée pour les marques de liste inactives (remplace la boîte)

en: Size of the list mark
fr: Dimension de la marque de liste

en: List Mark
fr: Marque de liste

en: This is the mark that differentiates ComboBoxes and ListButtons
    from TextFields and normal Buttons.
fr: Ceci est la marque qui différencie les zones de liste et les boutons
    de liste des zones de texte et boutons normaux.

en: Line
fr: Séparateur

en: A separator line drawn across a dialog or in a menu
fr: Une ligne de séparation tracée en travers d'une boîte de dialogue ou dans un menu

en: HV Group Box
fr: Boîte de groupement HV

en: A box drawn around other gadgets
fr: Une boîte dessinée autour d'autres gadgets

en: List
fr: Liste

en: Title Background
fr: Couleur d'arrière-plan du titre

en: Text color of column headers at the top of a matrix edit
fr: Couleur du texte de l’entête de colonne en haut de la matrice d'édition

en: Title Text Color
fr: Couleur de texte du titre

en: Color of column dividers in the title section of a matrix edit
fr: Couleur des séparateurs de colonne dans la section titre d'une matrice d'édition

en: Title Divider Color
fr: Couleur du séparateur de titre

en: Color of column dividers in the main section of a matrix edit
fr: Couleur des séparateurs de colonne dans la section principale d'une matrice d'édition

en: Rule Color
fr: Couleur de séparateur de colonne

en: Color of frozen (unchangeable) entries in the main section of a matrix edit
fr: Couleur d'une entrée figée (inchangeable) dans la section principale d'une matrice d'édition

en: Frozen Color
fr: Couleur figée

en: Active Color
fr: Couleur active

en: Color of the active entry in the main section of a matrix edit
fr: Couleur d'une entrée active (modifiable) dans la section principale d'une matrice d'édition

en: Active Background
fr: Couleur d'arrière-plan actif

en: Background color of the active entry in the main section of a matrix edit
fr: Couleur d'arrière-plan d'une entrée active dans la section principale d'une matrice d'édition

en: Font used to draw titles of a matrix edit
fr: Fonte utilisée pour écrire les titres d'une matrice d'édition

en: Title Font
fr: Fonte du titre

en: Matrix Edit
fr: Matrice d'édition

en: Matrix Edit (sort of like a spreadsheet)
fr: Matrice d'édition (comme dans un tableur)

en: Matrix Edit Continued
fr: Matrice d'édition 2

en: Row|New
fr: Nouvelle

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: MacIcons
fr: Icônes Mac

en: Whether to use mac-like icons to indicate modifiers (for instance ^ for Control)
    or to use an abbreviation (for instance "Cnt-")
fr: Utiliser des icônes de style Mac pour indiquer les modificateurs (par exemple ^ pour le contrôle)
    ou lors d'une abréviation (par exemple "Cnt-")

en: Text color for progress windows
fr: Couleur du texte pour les fenêtre de progression

en: Color used to draw the progress bar
fr: Couleur utilisée pour dessiner la barre de progression

en: Color|FillColor
fr: Couleur de remplissage

en: Background color for progress windows
fr: Couleur d'arrière-plan pour les fenêtres de progression

en: Progress
fr: Progression

en: Progress Bars
fr: Barres de progression

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Image used instead of the Radio On Mark
fr: Image utilisée au lieu de la marque radio sélectionnée

en: Image used instead of the Radio On Mark (when the radio is disabled)
fr: Image utilisée au lieu de la marque radio sélectionnée (quand le bouton radio est désactivé)

en: Radio On Mark
fr: Marque radio sélectionnée

en: The mark showing a radio button is on (depressed, selected)
fr: La marque montrant un bouton radio sélectionné (enfoncé, activé)

en: Image used instead of the Radio Off Mark
fr: Image utilisée au lieu de la marque radio désélectionnée

en: Image used instead of the Radio Off Mark (when the radio is disabled)
fr: Image utilisée au lieu de la marque radio désélectionné (quand le bouton radio est désactivé)

en: Radio Off Mark
fr: Marque radio désélectionnée

en: The mark showing a radio button is off (up, not selected)
fr: La marque montrant un bouton radio désélectionné (non enfoncé, non sélectionné)

en: Check Box
fr: Case à cocher

en: Check Box On Mark
fr: Marque de case à cocher sélectionnée

en: The mark showing a checkbox is on (depressed, selected)
fr: La marque montrant une case à cocher sélectionnée (remplie, activée)

en: Image used instead of the Check Box Off Mark
fr: Image utilisée au lieu de la marque de case à cocher désélectionnée

en: Image used instead of the Check Box Off Mark (when the radio is disabled)
fr: Image utilisée au lieu de la marque de case à cocher désélectionnée (quand la case n'est pas cochée)

en: Check Box Off Mark
fr: Marque de case à cocher désélectionnée

en: The mark showing a checkbox is off (up, not selected)
fr: La marque montrant une case à cocher est désactivée (vide, non sélectionnée)

en: Bad font
fr: Fonte incorrecte

en: Bad font specification
fr: Spécification de fonte incorrecte

en: Could not open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: Could not open image
fr: Impossible d'ouvrir l'image

en: Store this filename in preferences
fr: Stocker ce nom de fichier dans les préférences

en: Save Resource file as...
fr: Enregistrer le fichier de ressource sous...

en: Failed to open %s for output
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s en écriture

en: Open failed
fr: Échec de l'ouverture

en: Bad numeric value for %s.%s
fr: Valeur numérique incorrecte pour %s.%s

en: An error occurred when writing the resource file
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement du fichier de ressource

en: Write failed
fr: Échec lors de l'écriture du fichier

en: Border Width
fr: Largeur de bordure

en: Padding
fr: Espacement

en: Radius
fr: Rayon

en: Bad numeric value for %s.%s must be between 0 and 255
fr: Valeur numérique incorrected pour %s.%s, elle doit être comprise entre 0 et 255

en: X Resource Editor
fr: Editeur de ressources X

en: Inherits from
fr: Hérite de

en: Does not inherit from anything
fr: N'hérite pas de quoi que ce soit.

en: Inherit
fr: Héritage

en: Inherits for same field in parent
fr: Hérites si même champs dans le parent

en: Outline Inner Border
fr: Bordure intérieure du contour

en: Outline Outer Border
fr: Bordure extérieure du contour

en: Show Active Border
fr: Montrer la bordure active

en: Outer Shadow
fr: Ombre extérieure

en: Depressed Background
fr: Arrière-plan enfoncé

en: Outline Default Button
fr: Contour par défaut de bouton

en: Background Gradient
fr: Dégradé de l'arrière-plan

note: GT: "I." is an abreviation for "Inherits"
en: I.
fr: H.

en: Normal Text Color:
fr: Couleur de texte normal :

en: Disabled Text Color:
fr: Couleur de texte désactivé :

en: Normal Background:
fr: Arrière-plan normal

en: Disabled Background:
fr: Arrière-plan désactivé

en: Depressed Background:
fr: Arrière-plan enfoncé :

en: Background Gradient:
fr: Dégradé de l'arrière-plan :

en: Brightest Border:
fr: Bordure la plus brillante :

en: Brighter Border:
fr: Bordure brillante :

en: Darker Border:
fr: Bordure sombre :

en: Darkest Border:
fr: Bordure la plus sombre :

en: Inner Border:
fr: Bordure intérieure :

en: Outer Border:
fr: Bordure extérieure :

en: Active Border:
fr: Bordure active :

en: Border Type:
fr: Type de bordure :

en: Border Shape:
fr: Formes de bordure :

en: Border Width:
fr: Épaisseur de bordure :

en: Padding:
fr: Espacement :

en: Radius:
fr: Rayon :

en: Font:
fr: Fonte :

en: See also:
fr: Voir aussi :

en: Default Background
fr: Arrière-plan par défaut

en: Default background color for windows
fr: Couleur d'arrière-plan par défaut pour toutes les fenêtres

en: Default Foreground
fr: Premier-plan par défaut

en: Default foreground color for windows
fr: Couleur de premier-plan par défaut pour toutes les fenêtres

en: Physical screen width, measured in centimeters
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
fr: Largeur physique de l'écran, mesurée en centimètres
    Pour que cela prenne effet, vous devez sauvegarder les données de ressources
    (appuyez sur le bouton [Enregistrer]) et redémarrer fontforge

en: Screen Width in Centimeters
fr: Largeur d'écran en centimètres

en: Physical screen width, measured in inches
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
fr: Largeur physique de l'écran, mesurée en pouces
    Pour que cela prenne effet, vous devez sauvegarder les données de ressources
    (appuyez sur le bouton [Enregistrer]) et redémarrer fontforge

en: Screen Width in Inches
fr: Largeur d'écran en pouces

en: General facts about the windowing system
fr: Données générales sur le système de fenêtres

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
fr: Impossible de créer le répertoire: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: ScrollBar
fr: Barre de défilement

en: Scroll Bar
fr: Barre de défilement

en: SB Thumb
fr: Coulisse de barre de défilement

en: Scroll Bar Thumb
fr: Coulisse de barre de défilement

en: TabSet
fr: Onglet

en: Tab Set
fr: Onglet

en: VerticalTabSet
fr: Onglet vertical

en: Vertical Tab Set
fr: Onglet vertical

en: Text Field
fr: Zone de texte

en: List Field
fr: Zone de liste

en: List Field (Combo Box)
fr: Zone de liste (Combo Box)

en: List Field Menu
fr: Menu de la zone de liste

en: Box surrounding the ListMark in a list field (combobox)
fr: Boîte entourant la marque de liste dans une zone liste (Combo Box)

en: Numeric Field
fr: Champ numérique

en: Numeric Field (Spinner)
fr: Champ numérique (Spinner)

en: Numeric Field Sign
fr: Indication de champ numérique

en: The box around the up/down arrows of a numeric field (spinner)
fr: La boîte autour des flèches haut/bas d'un champ numérique (spinner)

en: Could not open file
fr: Lecture du fichier impossible

en: _Save in UTF8
fr: _Enregistrer en UTF8

en: Save in _UCS2
fr: Enregistrer en _UCS2

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ButtonSize|", that's only to provide context. The number should GT: be the number of points used for a standard sized button. It should be G
en: GGadget|ButtonSize|55
fr: 70

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ScaleFactor|", that's only to provide context. The number should GT: be a percentage and indicates the ratio of the length of a string in GT
en: GGadget|ScaleFactor|100
fr: 127

en: Cannot find your hotkey definition file!
fr: Impossible de trouver votre fichier de raccourcis clavier !

en: Failed to open hotkey definition file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de raccourcis clavier : %s

en: Failed to open your hotkey definition file for updates.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de raccourcis clavier pour mises à jour.

en: Failed to rename the new hotkeys file over your old one!
fr: Impossible de renommer le nouveau fichier de raccourcis sur l'ancien !

en: Reason:%s
fr: Raison:%s
