FontForge 20080828 - en to pl translation catalogue (6912 entries)

en: Additional arguments for autotrace program:
pl: Dodatkowe parametry dla programu autotrace:

en: Can't find autotrace
pl: Nie znaleziono autotrace

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
pl: Nie udało się odnaleźć programu autotrace (ustaw zmienną środowiskową AUTOTRACE) lub ściągnij program z:
      http://sf.net/projects/autotrace/

en: Autotracing...
pl: Wektoryzacja...

en: Nothing to trace
pl: Nie ma czego wektoryzować

en: Can't find mf
pl: Nie znaleziono mf

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
pl: Nie udało się odnaleźć programu mf ― metafont (ustaw zmienną środowiskową MF) lub ściągnij program z:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Metafont jest częścią pakietu ΤεΧ

en: Can't create temporary directory
pl: Nie udało się utworzyć folderu tymczasowego

en: Can't run mf
pl: Nie udało się uruchomić mf

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
pl: Nie udało się odczytać (lub znaleźć) pliku wynikowego mf

en: MetaFont exited with an error
pl: MetaFont zwrócił komunikat błędu

en: AutoWidth failure on %s
pl: Nie udało się ustawić szerokości dla %s

en: Couldn't open file
pl: Nie udało się otworzyć pliku

en: Couldn't open file %.200s
pl: Nie udało się otworzyć pliku %.200s

en: No Kern Pairs
pl: Brak par kerningu

en: No kerning pairs found in %.200s
pl: Nie znaleziono żadnych par kerningowych w %.200s

en: %s has a bounding box which is too big for this algorithm to work. Ignored.
pl: Glif „%s” jest zbyt rozległy, by algorytm zadziałał - zignorowano go.

en: Glyph too big
pl: Glif jest za duży

en: Spiros did not converge
pl: Nie udało się znaleźć rozwiązania

en: Scaling Bitmaps
pl: Skalowanie bitmap

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
pl: Próba przebudowania nieistniejących wcześniej bitmap rozmiaru %d@%d

en: Missing Bitmap
pl: Brakujący rozmiar bitmap

en: Save Failed
pl: Zapis nie powiódł się

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
pl: Niestety ten plik jest zbyt złożony aby można go było wczytać (lub jest błędny, lub pusty)

en: Too Complex or Bad
pl: Zbyt złożony lub błędny

en: Not a plate file
pl: To nie plik plate

en: This does not seem to be a plate file
    First line wrong
pl: To raczej nie jest plik plate.
    Błędny pierwszy wiersz.

en: This does not seem to be a plate file
    Expected left paren
pl: To raczej nie jest plik plate.
    Oczekiwano nawiasu otwierającego.

en: This does not seem to be a plate file
    Expected one of 'voc[]z'
pl: To raczej nie jest plik plate.
    Oczekiwano jednego ze znaków: voc[]z.

en: This does not seem to be a plate file
    Expected two real numbers
pl: To raczej nie jest plik plate.
    Oczekiwano dwóch liczb rzeczywistych.

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous)
pl: Niestety ten plik jest zbyt złożony aby można go było wczytać (lub jest błędny)

en: Can't find the file
pl: Nie znaleziono pliku

en: Bad xfig file
pl: Błędny plik xfig

en: Bad image file
pl: Błędny plik obrazu

en: Bad image file: %.100s
pl: Błędny plik obrazu: %.100s

en: Nothing Selected
pl: Niczego nie wybrano

en: You must select a glyph before you can import an image into it
pl: Trzeba wybrać glif do którego ma zostać zaimportowany obraz.

en: More Images Than Selected Glyphs
pl: Jest więcej obrazów niż wybrano glifów

en: Bad Template
pl: Błędny szablon

en: Bad template, no extension
pl: Błędny szablon – brak rozszerzenia nazwy pliku

en: Bad template, unrecognized format
pl: Błędny szablon – nieznany format

en: Nothing Loaded
pl: Niczego nie wczytano

en: Unicode value (%x) not in font, ignored
pl: Glif o numerze unikodowym (%x) nie występuje w foncie.
    Odpowiadający obraz został pominięty.

en: Unicode value not in font
pl: Pominięto obraz

en: Encoding value (%x) not in font, ignored
pl: Glif o numerze kodowym (%x) nie występuje w foncie.
    Odpowiadający obraz został pominięty.

en: Encoding value not in font
pl: Pominięto obraz

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
pl: Błędny plik obrazu, to nie bitmapa: %.100s

en: Don't Warn Again
pl: Nie ostrzegaj ponownie

en: Bad Reference
pl: Błędne odwołanie

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font, nor can I find the original character referred to.
    It will not be copied.
pl: Próba użycia w %2$s odwołania do nieistniejącego glifu %1$s.

en: _Yes
pl: _Tak

en: Yes to _All
pl: T_ak na wszystkie

en: No _to All
pl: Nie na wszys_tkie

en: _No
pl: _Nie

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
pl: Próba użycia w %2$s odwołania do nieistniejącego glifu %1$s.
    Czy skopiować oryginalne krzywe (albo usunąć odwołanie)?

en: Anchor Lost
pl: Zgubiono kotwicę

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
pl: Przy kopiowaniu glifu do innego fontu Zgubiono co najmniej jedną kotwicę, gdyż w foncie docelowym nie znaleziono odpowiedniej klasy kotwic.

en: Duplicate Anchor
pl: Zdublowana kotwica

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
pl: W %2$.40s istnieje już kotwica %1$.40s.

en: Different Fonts
pl: Inne fonty

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
pl: Próba przekopiowania instrukcji TrueType do innego fontu. W ogólności to zadziała tylko jeśli fonty mają identyczne tablice „prep”, „fpgm” i „cvt”. Czy mimo to kontynuować?

en: Please don't do that
pl: Tak nie wolno!

en: You may not paste a reference into this window
pl: Nie wolno wklejać tu odwołań.

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
pl: Próba utworzenia glifu odwołującego się do samego siebie

en: Self-referential glyph
pl: Glif odwołuje się sam do siebie

en: No Vertical Metrics
pl: Brak wymiarów pionowych

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
pl: Ten font ma wyłączone pionowe metryczne.
    Można to zmienić w Element -> Właściwości fontu.

en: Could not find original glyph
pl: Nie znaleziono oryginalnego glifu

en: Missing glyph
pl: Brak glifu...

en: _Cancel
pl: _Anuluj

note: GT: I'm not happy with this phrase. Suggestions for improvements are welcome GT:  Here I am generating a list of lookup names representing data that can GT:  be copied from one glyph to another. For a kerning (pairwise) lookup GT:  the first entry in the list (marked by the lookup name by itself) wi
en: Second glyph of %s
pl: Drugi z pary %s

en: No Lookups
pl: Brak tablic funkcji zecerskich

en: No lookups to copy
pl: Brak danych do skopiowania

en: Lookups
pl: Dane zecerskie

en: Choose which lookups to copy
pl: Które dane zecerskie skopiować?

en: Attempt to make a character that refers to itself
pl: Próba utworzenia znaku odwołującego się do samego siebie.

en: Self-referential character
pl: Odwołanie samo do siebie

en: No selection
pl: Niczego nie wybrano

en: Bitmap Paste
pl: Wklej bitmapę

en: Pasting...
pl: Wklejanie...

en: Can't open %s
pl: Nie można otworzyć %s

en: Failed to write %s
pl: Nie udało się zapisać %s

en: No glyph named %s, used as a pattern in %s
pl: Nie znaleziono glifu %s, użytego jako wzorzec w %s

en: Auto Hinting Font...
pl: Automatyczne hintowanie fontu...

en: Converting PostScript
pl: Przetwarzanie postscriptu

en: Saving PostScript Font
pl: Zapisywanie fontu postscriptowego

en: Outlining glyphs
pl: Obrysowywanie glifów

en: Inlining glyphs
pl: Obliczanie środka glifów

en: Shadowing glyphs
pl: Cieniowanie glifów

en: Please name this encoding
pl: Nazwa dla kodowania

en: Bad encoding file format
pl: Błędny format pliku kodowania

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
pl: Plik zawiera kodowanie o nieustalonej nazwie

en: Please name encoding %d in this file
pl: Proszę wprowadzić nazwę dla %d-tego kodowania z tego pliku

en: couldn't write encodings file
pl: Nie udało się zapisać pliku kodowania

en: Couldn't open cidmap file: %s
pl: Nie udało się otworzyć pliku mapowania CID: %s

en: Missing cidmap file
pl: Brakuje pliku mapowania CID

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
pl: %s nie jest plikiem mapowania CID, proszę ściągnąć
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz

en: Bad cidmap file
pl: Błędny plik mapowania CID

en: _Search
pl: _Szukaj

en: _Use It
pl: _Użyj

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
pl: Ten font ma stronę kodową %1$.20s-%2$.20s-%3$d, ale najlepsza pasująca mapa, jaką dysponuje FontForge, jest dla %1$.20s-%2$.20s-%4$d. Użyć jej, czy dać wskazać inną?

en: Use CID Map
pl: Użycie mapy CID

en: _Browse
pl: _Przeglądaj

en: _Give Up
pl: _Poniechaj

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
pl: FontForge nie znalazł odpowiedniej mapy CID dla tego fontu. Nie jest ona konieczna, ale pewne rzeczy działały by z nią lepiej. Mapy CID można ściągnąć z: 
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    Ściągnięte archiwum należy rozpakować do:
       %.80s
    
    A może poszukać odpowiedniego pliku na dysku?

en: No cidmap file...
pl: Brak pliku cidmap...

en: Find a cidmap file...
pl: Znajdź plik mapowania CID...

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
pl: Odrzucić znaleziony plik cidmap?

en: _Add
pl: _Dodaj

en: _Delete
pl: _Usuń

en: Extraneous glyphs
pl: Nadmiarowe glify

en: The current encoding contains glyphs which I cannot map to CIDs.
    Should I delete them or add them to the end (where they may conflict with future ros definitions)?
pl: Bieżący zestaw znaków zawiera glify których nie można zmapować na CIDy.
    Usunąć je, czy zostawić na końcu (gdzie mogą powodować konflikty z późniejszymi rozszerzeniami standardu)?

en: Not a CID-keyed font
pl: To nie font CID

en: Encoding Too Large
pl: Kodowanie zbyt obszerne

en: MultipleEncodingIgnored
pl: Zignorowano zestawy znaków

en: The glyph at CID %d is mapped to more than %d encodings. Only the first %d are handled.
pl: Glif o CID równym %d jest zamapowany na więcej niż %d zestawów znaków. Tylko pierwsze %d zestawów zostanie uwzględnione.

en: No glyph named %s.
pl: Nie znaleziono glifu o nazwie %s.

en: No CID named %s
pl: Nie znaleziono CID-a o nazwie %s

en: Unparseable include on line %d of %s
pl: Błędna forma deklaracji dołączenia pliku. Wiersz %d w pliku %s

en: Include filename too long on line %d of %s
pl: Zbyt długa nazwa pliku dołączonego. Wiersz %d w pliku %s

en: End of file in include on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany koniec pliku wewnątrz deklaracji dołączenia pliku. Wiersz %d w pliku %s

en: Missing close parenthesis in include on line %d of %s
pl: Oczekiwano nawiasu zamykającego „)” w deklaracji dołączenia pliku . Wiersz %d w pliku %s

en: No filename specified in include on line %d of %s
pl: Nie określono nazwy pliku dołączonego . Wiersz %d w pliku %s

en: Includes nested too deeply on line %d of %s
pl: Przekroczono dopuszczalny poziom zagnieżdżenia dołączeń plików . Wiersz %d w pliku %s

en: Could not open include file (%s) on line %d of %s
pl: Nie udało się otworzyć pliku %s dołączonego . Wiersz %d w pliku %s

en: Number too long on line %d of %s
pl: Zbyt długa liczba . Wiersz %d w pliku %s

en: Missing number on line %d of %s
pl: Oczekiwano liczby . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected character (0x%02X) on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany znak (0x%02X) . Wiersz %d w pliku %s

en: Name, %s%s, too long on line %d of %s
pl: Zbyt długa nazwa, „%s%s” . Wiersz %d w pliku %s

en: Missing name on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '%s' on line %d of %s
pl: Oczekiwano „%s” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '%c' on line %d of %s
pl: Oczekiwano „%c” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected unknown token (internal error) on line %d of %s
pl: Oczekiwano nieznanego tokenu (czyli: błąd wewnętrzny) . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected ';' at statement end on line %d of %s
pl: Oczekiwano „;” na końcu deklaracji . Wiersz %d w pliku %s

en: Use of undefined glyph class, %s, on line %d of %s
pl: Użyto niezdefiniowanej klasy „%s” . Wiersz %d w pliku %s

en: Use of undefined mark class, %s, on line %d of %s
pl: Niezdefiniowana klasa znaków diakrytycznych „%s” - wiersz %d pliku %s.

en: Reference to a CID in a non-CID-keyed font on line %d of %s
pl: Odwołanie przez CID w foncie nie-CIDowym . Wiersz %d w pliku %s

en: Reference to a glyph name in a CID-keyed font on line %d of %s
pl: Odwołanie przez nazwę glifu w foncie CIDowym . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '[' in glyph class definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano „[” w definicji klasy glifów . Wiersz %d w pliku %s

en: Invalid CID range in glyph class on line %d of %s
pl: Błędny zakres CIDów w klasie glifów . Wiersz %d w pliku %s

en: Invalid glyph name range in glyph class on line %d of %s
pl: Błędny zakres nazw w klasie glifów . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected token in glyph class range on line %d of %s
pl: Niespodziewany token w zakresie w klasie glifów . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected glyph name, cid, or class in glyph class definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy glifu, CIDu lub klasy w definicji klasy glifów . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected ';' in lookupflags on line %d of %s
pl: Oczekiwano „;” po „lookupflag” . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected token in lookupflags on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany token w „lookupflag” . Wiersz %d w pliku %s

en: No flags specified in lookupflags on line %d of %s
pl: Oczekiwano flag w „lookupflag” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '=' in glyph class definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano „=” w definicji klasy glifów . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected tag in languagesystem on line %d of %s
pl: Oczekiwano tagu w „languagesystem” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected integer in device table on line %d of %s
pl: Oczekiwano liczby całkowitej w tablicy rastrowania, . Wiersz %d w pliku %s

en: Pixel size too big in device table on line %d of %s
pl: Zbyt duży rozmiar pikselowy w tablicy rastrowania, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected comma in device table on line %d of %s
pl: Oczekiwano przecinka w tablicy rastrowania, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected integer in caret on line %d of %s
pl: Oczekiwano liczby całkowitej w kursorze . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '>' in caret on line %d of %s
pl: Oczekiwano „>” w kursorze, . Wiersz %d w pliku %s

en: "%s" is not the name of a known named anchor on line %d of %s.
pl: „%s” nie jest nazwą żadnej znanej kotwicy - wiersz %d pliku %s.

en: Expected integer in anchor on line %d of %s
pl: Oczekiwano liczby całkowitej w kotwicy, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected 'anchor' keyword in anchor on line %d of %s
pl: Oczekiwano słowa kluczowego „anchor” w kotwic,y . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '>' in anchor on line %d of %s
pl: Oczekiwano „>” w kotwicy, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected name in anchor definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy w definicji kotwicy . Wiersz %d w pliku %s.

en: Attempt to redefine anchor definition of "%s" on line %d of %s
pl: Próba przedefiniowania kotwicy „%s” . Wiersz %d w pliku %s.

en: Reference to a lookup which is not in the feature file but which is in the font, %.50s
pl: Odwołanie do tablicy funkcji zecerskiej obecnej w foncie, nie w pliku funkcji: %.50s

en: Refers to Font
pl: Odwołuje się do fontu

en: "%s" is not the name of a known named value record on line %d of %s.
pl: „%s” nie jest nazwą żadnej znanej krotki danych - wiersz %d pliku %s.

en: Unexpected token in value record on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany token w krotce danych . Wiersz %d w pliku %s.

en: Expected name in value record definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy w definicji krotki danych . Wiersz %d w pliku %s.

en: Attempt to redefine value record definition of "%s" on line %d of %s
pl: Próba przedefiniowania krotki danych „%s” . Wiersz %d w pliku %s.

en: Expected name or class on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy lub klasy . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected anchor in mark class definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano kotwicy w definicji klasy znaków diakrytycznych, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected class name in mark class definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy w definicji klasy znaków diakrytycznych . Wiersz %d w pliku %s

en: Lookups may only be specified after marked glyphs on line %d of %s
pl: „Lookup” może być wyspecyfikowany dopiero po glifach oznaczonych („'”). Wiersz %d pliku %s

en: Lookups must be defined before being used on line %d of %s
pl: „Lookup” musi zostać zdefiniowany przed użyciem . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '>' in value record on line %d of %s
pl: Oczekiwano znaku „>” w krotce danych . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected a valid glyph/CID name on line %d of %s
pl: Oczekiwano poprawnej nazwy glifu bądź CIDu . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected glyph or glyphclass (after cursive) on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy glifu lub klasy glifów po „cursive”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected two anchors (after cursive) on line %d of %s
pl: Oczekiwano dwóch kotwic (dla „cursive”), . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected an anchor (after base/mark) on line %d of %s
pl: Oczekiwano kotwicy (dla „base”/„mark”), . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected glyph or glyphclass (after ligature) on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy glifu lub klasy glifów po „ligature”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected an anchor (after ligature) on line %d of %s
pl: Oczekiwano kotwicy (dla „ligature”), . Wiersz %d w pliku %s

en: Internal state messed up on line %d of %s
pl: Stan wewnętrzny interpretera uszkodzony . Wiersz %d w pliku %s

en: When a single substitution is specified by glyph classes, those classes must be of the same length on line %d of %s
pl: Jeśli podstawienie pojedyncze jest definiowane za pomocą klas glifów, obie klasy muszą być tej samej liczności. Wiersz %d w pliku %s

en: When a single substitution's replacement is specified by a glyph class, the thing being replaced must also be a class on line %d of %s
pl: Jeśli w podstawieniu pojedynczym zamiennik jest zadany klasą glifów, to wartość zmieniana również musi być zadany klasą glifów. Wiersz %d w pliku %s

en: Lookup information attached to unmarked glyph on line %d of %s
pl: Tablice zecerskie powiązano z glifem niezaznaczonym (przez „'”), . Wiersz %d w pliku %s

en: Unparseable contextual sequence on line %d of %s
pl: Niezrozumiała sekwencja kontekstowa. Wiersz %d w pliku %s

en: The ignore keyword must be followed by either position or substitute on line %d of %s
pl: Oczekiwano „position” lub „substitute” po słowie kluczowym „ignore” w wierszu %d pliku %s

en: Empty substitute on line %d of %s
pl: Pusty zamiennik . Wiersz %d w pliku %s

en: Reverse substitute must have exactly one marked glyph and no lookups on line %d of %s
pl: Podstawienie odwrotne musi mieć podany dokładnie jeden glif oznaczony („'”) i żadnych tablic („Lookup”). Wiersz %d pliku %s

en: No substitution specified on line %d of %s
pl: Nie określono podstawienia . Wiersz %d w pliku %s

en: No marked glyphs allowed in replacement on line %d of %s
pl: Niedozwolone glify oznaczone (przez „'”) w zamienniku . Wiersz %d w pliku %s

en: Unparseable glyph sequence in substitution on line %d of %s
pl: Niezrozumiały ciąg glifów w podstawieniu, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected 'by' or 'from' keywords in substitution on line %d of %s
pl: Oczekiwano słowa kluczowego „by” lub „from” w podstawieniu, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected 'by' keyword in substitution on line %d of %s
pl: Oczekiwano słowa kluczowego „by” w podstawieniu, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected a single glyph name in reverse substitution on line %d of %s
pl: Oczekiwano pojedynczej nazwy glifu w podstawieniu odwrotnym, . Wiersz %d w pliku %s

en: Empty position on line %d of %s
pl: Puste pozycjonowanie . Wiersz %d w pliku %s

en: Invalid cursive position on line %d of %s
pl: Błędne pozycjonowanie kursywne . Wiersz %d w pliku %s

en: Unparseable glyph sequence in position on line %d of %s
pl: Niezrozumiały ciąg glifów w pozycjonowaniu, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected name in lookup on line %d of %s
pl: Oczekiwano nazwy w „lookup”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '{' in feature definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano „{” w „feature”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected end of file in lookup definition on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w definicji „lookup”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected token, %s, in lookup definition on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany token, %s, w definicji „lookup”, . Wiersz %d w pliku %s

en:  Perhaps you meant to use the keyword 'sub' rather than 'subs'?
pl:  Być może należało użyć raczej „sub” niż „subs”?

en: Expected %s in lookup definition on line %d of %s
pl: Oczekiwano „%s” w definicji „lookup”, . Wiersz %d w pliku %s

en: All entries in a lookup must have the same type on line %d of %s
pl: Wszystkie wpisy w „lookup” muszą mieć ten sam typ; błąd . Wiersz %d w pliku %s

en: This lookup has no effect, I can't figure out its type on line %d of %s
pl: Nie udało się ustalić typu tego „lookup” - przejdzie bez efektu; wiersz %d pliku %s

en: Invalid platform for string on line %d of %s
pl: Nieprawid łowa nazwa platformy. Wiersz %d w pliku %s

en: Expected string on line %d of %s
pl: Oczekiwano napisu . Wiersz %d w pliku %s

en: End of file found in string on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w „string” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected closing curly brace on line %d of %s
pl: Oczekiwano znaku „}” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected tag in feature on line %d of %s
pl: Oczekiwano tagu funkcji w „feature”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected end of file in feature definition on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w „feature”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Features inside of other features are only permitted for 'aalt' features on line %d of %s
pl: Niedozwolone zagnieżdżenie funkcji (tak wolno tylko z „aalt”) . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected tag on line %d of %s
pl: Oczekiwano tagu . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected ';' on line %d of %s
pl: Oczekiwano średnika . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected token, %s, in feature definition on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany token, %s, w definicji funkcji . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '%c%c%c%c' in lookup definition on line %d of %s
pl: oczekiwano „%c%c%c%c” w definicji „lookup” . Wiersz %d w pliku %s

en: Unknown field %s on line %d of %s
pl: Nieznane pole %s . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected integer on line %d of %s
pl: Oczekiwano liczby całkowitej . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected semicolon on line %d of %s
pl: Oczekiwano średnika . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected '}' on line %d of %s
pl: Oczekiwano znaku „}” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected integer or list of integers after %s on line %d of %s
pl: Oczekiwano liczby całkowitej lub listy liczb całkowitych po „%s” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected comma or semicolon on line %d of %s
pl: Oczekiwano przecinka lub średnika . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected class on line %d of %s
pl: Oczekiwano klasy . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected Attach or LigatureCaret or GlyphClassDef on line %d of %s
pl: Oczekiwano „Attach”, „LigatureCaret”, lub „GlyphClassDef” . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected token in GDEF on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany token wewnątrz „GDEF” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected either "HorizAxis" or "VertAxis" in BASE table on line %d of %s
pl: Oczekiwano „HorizAxis” lub „VertAxis” w tablicy „BASE”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected baseline tag in BASE table on line %d of %s
pl: Oczekiwano tagu linii podstawowej pisma w tablicy „BASE”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected an integer specifying baseline positions in BASE table on line %d of %s
pl: Oczekiwano wysokości linii podstawowej pisma (liczby całkowitej), w tablicy „BASE”, w wierszu %d pliku %s

en: Expected comma or semicolon in BASE table on line %d of %s
pl: Oczekiwano przecinka lub średnika, w tablicy „BASE”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Unexpected token, %s, in BASE table on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany token, „%s”, w tablicy „BASE”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected semicolon in BASE table on line %d of %s
pl: Oczekiwano średnika, w tablicy „BASE”, . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected tag in table on line %d of %s
pl: Oczekiwano tagu wewnątrz „table” . Wiersz %d w pliku %s

en: Expected matching tag in table on line %d of %s
pl: Oczekiwano pasującego tagu wewnątrz „table” . Wiersz %d w pliku %s

en: FontForge does not support anonymous tables on line %d of %s
pl: FontForge nie obsługuje anonimowych tablic, linia %d w %s

en: Unexpected token, %s, on line %d of %s
pl: Nieoczekiwany token, %s, w wierszu %d w %s

en: Discarding a duplicate kerning pair.
pl: Odrzucono powtarzającą się parę kerningową.

en: No lookup named %s
pl: Nie istnieje żadna tablica funkcji zecerskich o nazwie „%s”

en: Mismatch lookup types inside a parsed lookup
pl: Typy wewnątrz przetworzonego „lookup” nie pasują do siebie

en: Could not figure out a lookup type
pl: Nie udało się określić typu tablicy funkcji zecerskich

en: Mark anchors provided when nothing can use them
pl: Podane kotwice znaków diakrytycznych nie zostały nigdzie użyte.

en: Anchor-%d
pl: Kotwica-%d

en: Cannot open feature file %.120s
pl: Nie udało się otworzyć pliku funkcji zecerskich %.120s

en: Cannot open file
pl: Nie udało się otworzyć pliku

en: _Unlink All
pl: _Odłącz wszystkie

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
pl: Próba wyczyszczenia glifu %.30s do którego odwołuje się inny glif.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Building duplicate encodings
pl: Podstawianie glifów

en: Transforming...
pl: Przekształcanie...

en: Removing overlaps...
pl: Usuwanie przecięć...

en: Adding points at Extrema...
pl: Dodawanie punków w ekstremach...

en: Rounding to integer...
pl: Zaokrąglanie do całkowitych...

en: Correcting Direction...
pl: Poprawianie kierunku splajnów...

en: Unlink All
pl: Odłącz wszystkie

en: Unlink
pl: Odłącz

en: %.50s contains a flipped reference. This cannot be corrected as is. Would you like me to unlink it and then correct it?
pl: %.50s zawiera odbite odwołanie, czego nie da się poprawić bez jego odłączenia.Odłączyć i poprawić odwołanie?

en: Flipped Reference
pl: Odbite odwołanie

en: Simplifying...
pl: Upraszczanie...

en: Finding Substitution Points...
pl: Znajdowanie punktów podstawień...

en: Finding Counter Masks...
pl: Hintowanie świateł wewnątrzliterowych...

en: Things could be better...
pl: Można było lepiej...

en: You will get better instructions if you fill in the Private dictionary, Element->Font Info->Private, for the font
pl: Wprowadzenie odpowiednich danych w Element -> Właściwości fontu -> PS prywatne pozwoliłoby otrzymać znacznie lepsze jakościowo instrukcje.

en: The selected glyphs have no hints. FontForge will not produce many instructions.
pl: Zaznaczone glify nie są pohintowane. FontForge nie wygeneruje zadowalających instrukcji.

en: Auto Instructing Font...
pl: Automatyczne instruowanie fontu...

en: Building accented glyphs
pl: Budowanie glifów akcentowanych

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
pl: Czy na pewno podmienić „Å”?
    Pierścień nie będzie połączony z „A”.

en: Replace Å
pl: Zamień Å

en: _Revert
pl: _Przywróć

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
pl: Font %1$.40s z pliku %2$.40s został zmieniony.
    Przywrócenie pliku oznacza utratę zmian.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Font changed
pl: Font uległ zmianie

en: Old sfd file
pl: Stary plik sfd

en: This font comes from an old format sfd file. Not all aspects of it can be reverted successfully.
pl: Ten font był zapisany w pliku sfd starego typu, nie wszystkie jego aspekty uda się pomyślnie przywrócić.

en: Glyph Name Changed
pl: Zmieniono nazwę glifu

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
pl: Nazwa glifu %.40s została zmieniona. FontForge identyfikuje glify
     po nazwach, więc tego glifu NIE będzie można w razie problemów przywrócić.
    (To ostrzeżenie NIE będzie już powtarzane dla pozostałych glifów.)

en: Can't Find Glyph
pl: Nie znaleziono glifu

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
pl: Nie znaleziono w foncie glifu %.80s.

en: This version of FontForge expects freetype 2.3.7 or more.
pl: Ta wersja FontForge potrzebuje biblioteki freetype w wersji 2.3.7 lub nowszej.

en: No ByteCode Interpreter
pl: Nie włączono interpretera instrukcji

en: These results are those of the freetype autohinter. They do not reflect the truetype instructions.
pl: Program korzysta z hintingu automatycznego udostępnianego przez bibliotekę FreeType. Rezultaty nie będą odpowiadać uzyskiwanym w innych warunkach.

note: GT: the string "dotlessi" is the official postscript name for the glyph GT: containing an "i" without a dot on top of it. The name "dotlessi" GT: should be left untranslated, though you may wish to explain what it GT: means
en: Missing Glyph...
pl: Brak glifu...

en: Your font is missing the dotlessi glyph,
    please add it and remake your accented glyphs
pl: W tym foncie nie określono glifu dla „dotlessi”,
    proszę go dodać i ponownie zbudować glify akcentowane.

note: GT: Adobe decided that a dotless j glyph was needed, assigned a code GT: point to it in the private use area, and named it "dotlessj". Then GT: years later the Unicode people decided one was needed and assigned GT: it U+0237, so that's now the official code point and it is named GT: "uni0237". The n
en: Your font is missing the uni0237 glyph,
    and the deprecated dotlessj glyph,
    please add the former and remake your accented glyphs
pl: W tym foncie nie określono glifu ani dla „uni0207”,
    ani dla przestarzałego „dotlessj”, proszę dodać ten
    pierwszy i ponownie zbudować glify akcentowane.

en: No matching AnchorClass for %s
pl: Nie znaleziono klasy kotwic dla %s

en: Merging Problem
pl: Problem przy łączeniu

en: Merging a font with itself achieves nothing
pl: Połączenie identycznych fontów nic nie zmieni

en: When merging two CID keyed fonts, they must have the same Registry and Ordering, and the font being merged into (the mergee) must have a supplement which is at least as recent as the other's. Furthermore the mergee must have at least as many subfonts as the merger.
pl: Aby móc połączyć dwa fonty CID, oba muszą mieć takie samo Registry i Ordering. Font, do którego dołączane są dane, musi mieć wersję kodowania (suplement) nie starszą, niż font, z którego dane są dołączane, i przynajmniej tyle samo podfontów.

en: In character %s, could not find reference to %s
pl: W znaku „%s” nie znaleziono odwołania do „%s”

en: In character %s, there are too few points on a path in the base
pl: Zbyt mało punktów na ścieżce w znaku %s pierwszego z fontów

en: In character %s, there are too many points on a path in the base
pl: Zbyt dużo punktów na ścieżce w znaku %s pierwszego z fontów

en: Different settings on whether to stroke in layer %d of %s
pl: Inne ustawienia rysowania po krzywych w warstwie %d w %s

en: Different settings on whether to fill in layer %d of %s
pl: Inne ustawienia wypełnień w warstwie %d glifu %s

en: Different settings on whether to inherit fill color in layer %d of %s
pl: Inne ustawienia dziedziczenia koloru wypełnień w warstwie %d glifu %s

en: Different settings on whether to inherit fill opacity in layer %d of %s
pl: Inne ustawienia dziedziczenia przezroczystości wypełnień w warstwie %d glifu %s

en: Different settings on whether to inherit stroke opacity in layer %d of %s
pl: Inne ustawienia dziedziczenia przezroczystości kresek w warstwie %d glifu %s

en: Different settings on whether to inherit stroke width in layer %d of %s
pl: Inne ustawienia dziedziczenia grubości kresek w warstwie %d glifu %s

en: Different settings on stroke linecap in layer %d of %s
pl: Inne zakończenia kresek w warstwie %d glifu %s

en: Different settings on stroke linejoin in layer %d of %s
pl: Inne kształty załamań kresek w warstwie %d glifu %s

en: I can't even imagine how to attempt to interpolate gradients in layer %d of %s
pl: Nie jest możliwa interpolacja wypełnienia gradientowego w warstwie %d glifu %s

en: Different fill patterns in layer %d of %s
pl: Inne wzory wypełnienia w warstwie %d glifu %s

en: Different stroke patterns in layer %d of %s
pl: Inne wzory kresek w warstwie %d glifu %s

en: I can't even imagine how to attempt to interpolate images in layer %d of %s
pl: Nie jest możliwa interpolacja obrazka w warstwie %d glifu %s

en: Different numbers of layers in %s
pl: Inna liczba warstw w glifie %s

en: Interpolating Problem
pl: Problem przy interpolacji

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
pl: Interpolacja między identycznymi fontami nic nie zmieni

en: Interpolating between fonts with different spline orders (i.e. between postscript and truetype)
pl: Próba interpolowania między fontami o różnych typach krzywych (postscriptowych i truetype'owych).

en: Interpolating between fonts with different editing types (ie. between type3 and type1)
pl: Próba interpolowania między fontami o różnych budowach (postscriptowych Type3 i Type1).

en: Bad bounding box for %s.
pl: Błędny prostokąt brzegowy dla %s.

en: Various specifications of PIXEL_SIZE do not match in %s
pl: Różne określenia PIXEL_SIZE nie pasują do siebie w %s

en: Pixel size does not match sum of Font ascent+descent in %s
pl: Wielkość w pikselach różni się od odległości między górną a dolną granicami pól znaków w %s.

en: Guessing pixel size based on font ascent in %s
pl: Określanie wielkości w pikselach na podstawie górnej granicy pól znaków w %s.

en: Guessing pixel size based on font descent in %s
pl: Określanie wielkości w pikselach na podstawie dolnej granicy pól znaków w %s.

en: FontForge does not support this bit depth %d (must be 1,2,4,8,16,32)
pl: FontForge nie obsługuje tej głębi kolorów %d (musi być 1, 2, 4, 8 albo 16 bitów)

en: Unexpected EOF in gf
pl: Nieoczekiwany koniec pliku gf

en: Uninterpreted code in gf: %d
pl: Nie zinterpretowano kodu w gf: %d

en: Duplicate repeat row count in char %d of pk file
pl: Zdublowany licznik potórzeń wierszy w znaku %d pliku pk

en: The character, %d, was not read properly (or pk file is in bad format)
     At %ld should be %d, off by %ld
pl: Znak %d nie został wczytany poprawnie (albo plik pk jest w nieprawidłowym formacie)
     Pozycja w pliku: %ld, oczekiwano %d, różnica wynosi %ld

en: Pixel size:
pl: Rozmiar w pikselach:

en: What is the pixel size of the font in this file?
pl: Jaka jest rozmiar pikselowy tego fontu?

en: Bad Number
pl: Błędna liczba

en: Duplicate pixelsize
pl: Taki rozmiar już istnieje

en: The font database already contains a bitmap
    font with this pixelsize (%d)
    Do you want to overwrite it?
pl: Font zawiera już bitmapy w stopniu %d pikseli.
    Czy nadpisać je?

en: Not a (metafont) pk file %.200s
pl: To nie jest (metafontowy) plik pk: %.200s

en: Not a pk file
pl: To nie plik pk

en: Not a (metafont) gf file %.200s
pl: To nie jest (metafontowy) plik gf: %.200s

en: Not a gf file
pl: To nie plik gf

en: Not a pcf file
pl: To nie plik pcf

en: Not an X11 pcf file %.200s
pl: To nie jest plik X11 pcf: %.200s

en: Not a bdf file
pl: To nie plik bdf

en: Not a bdf file %.200s
pl: To nie jest plik bdf: %.200s

en: Decompress Failed!
pl: Dekompresja nie powiodła się

en: Loading font from %.100s
pl: Wczytywanie fontu z %.100s

en: Loading...
pl: Wczytywanie...

en: Reading Glyphs
pl: Wczytywanie glifów

en: Could not find a bitmap font in %s
pl: Nie znaleziono fontu bitmapowego w %s

en: No Bitmap Font
pl: Bez bitmapowych

en: Outline Glyphs
pl: Glify obrysowe

en: Glyph Differences
pl: Różnice w glifach

note: GT: FontForge needs to recognize the quotes used here(“”). If you change them GT: (in the translated strings) let me know. It currently also recognizes GT: guillemets and a couple of other quotes as well. GT:   pfaedit@users.sourceforge.net
en: Glyph “%s” differs
pl: Różnice w glifie „%s”

en: Glyph “%s” refers to %s with a different truetype point matching scheme
pl: Glif „%s” odwołując się do „%s” stosuje inne przystawanie punktów.

en: Glyph “%s” contains a reference to %s in %s
pl: Glif „%s” odwołuje się do %s w %s.

en: Glyph “%s” refers to %s with a different transformation matrix
pl: Glif „%s” odwołuje się do „%s” z inną macierzą przekształcenia

en: Glyph “%s” has a different number of layers
pl: Liczba warstw w glifie „%s” różni się.

en: Glyph “%s” has a different fill in layer %d
pl: Wypełnienie warstwy w glifie „%s” różni się (warstwa %d).

en: Glyph “%s” has a different stroke in layer %d
pl: Kreska w glifie „%s” różni się (warstwa %d).

en: Glyph “%s” contains a reference which has different truetype point match specifications
pl: Glif „%s” zawiera odwołanie o różniących się schematach przystawania punktów.

en: Glyph “%s” does not have splines which match exactly, but they are close
pl: Obrysy w glifie „%s” różnią się, chociaż są podobne.

en: A match was found after unlinking references in glyph “%s”
pl: Obrysy w glifie „%s” byłyby identyczne po odłączeniu odwołania.

en: Different number of contours in glyph “%s”
pl: Liczba konturów w glifie „%s” różni się.

en: Open/Closed contour mismatch in glyph “%s”
pl: Ciągłość konturów w glifie „%s” różni się.

en: Spline mismatch in glyph “%s”
pl: Obrysy w glifie „%s” różnią się.

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s
pl: Glif „%s” jest szeroki na %d w %s, a na %d w %s.

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s
pl: Glif „%s” jest wysoki na %d w %s, a na %d w %s.

en: Hint masks differ in glyph “%s” at (%g,%g)
pl: Maski hintów w glifie „%s” różnią się na pozycji (%g, %g).

en: Hints differ in glyph “%s”
pl: Hinty w glifie „%s” różnią się.

en: Glyph “%s” in %s has no truetype instructions
pl: Glif „%s” nie ma w %s żadnych instrukcji truetype'owych.

en: Glyph “%s” has different truetype instructions
pl: Instrukcje truetype'owe w glifie „%s” różnią się.

en: Glyphs in %s but not in %s
pl: Glify występują w %s, ale nie w %s

en: Glyph “%s” missing from %s
pl: Glif „%s” nie występuje w %s.

en: ppem is different in the two fonts, cowardly refusing to compare glyphs
pl: Fonty różnią się wysokością glifów w pikselach. Nie ma sensu ich porównywać.

en: Bitmap Strikes
pl: Wersje bitmapowe

en: Strike %d@%d
pl: Wersja %d@%d

en: Glyphs in %s but not in %s at %d@%d
pl: Glify obecne w %s, ale nie w %s w wersjach %d@%d

en: Glyph “%s” missing from %s at %d@%d
pl: Glif „%s” nie występuje w %s w wersji %d@%d.

en: Glyphs Differences at %d@%d
pl: Różnice w glifach w wersjach %d@%d

en: Glyph “%s” differs at %d@%d
pl: Różnice w glifie „%s” w wersji %d@%d

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
pl: Glif „%s” jest szeroki na %d w %s, a na %d w %s w wersji %d@%d.

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
pl: Glif „%s” jest wysoki na %d w %s, a na %d w %s w wersji %d@%d.

en: Glyph “%s” has a different bitmap at %d@%d
pl: bitmapy w glifie „%s” różnią się w wersji %d@%d.

en: Strikes in %s but not in %s
pl: Wersje bitmapowe dostępne w %s, ale nie w %s

en: Strike %d@%d missing from %s
pl: Wersja %d@%d nie występuje w %s.

en: The %s differs. In %s it is (
pl: Występują różnice w: %s. W %s jest to (

en: ) while in %s it is (
pl: ), a w %s jest to (

en: The %s is missing in %s. Whilst in %s it is (
pl: %s nie występuje w %s, a w %s jest to (

en: font name
pl: nazwa fontu

en: family name
pl: nazwa rodziny

en: full name
pl: pełna nazwa

en: weight
pl: grubość

en: copyright notice
pl: prawa autorskie

en: version
pl: wersja

en: Glyph Positioning
pl: Pozycjonowanie glifu

en: Glyph Substitution
pl: Podstawienia glifu

en: Lookup Differences
pl: Różnice w tablicach funkcji zecerskich

en: Lookup subtable %s (matched with %s)
pl: Podtablica funkcji zecerskich %s (zestawiona z %s)

en: <Nothing>
pl: <niczym>

en: “%s” in %s did not contain an anchor point (%g,%g) class %s
pl: Glif „%s” w %s nie zawiera kotwicy (%g, %g) klasy %s.

en: “%s” in %s contains an anchor point (%g,%g) class %s which differs from its counterpart by point matching
pl: Glif „%s” w „%s” zawiera kotwicę (%g, %g) klasy „%s” o różniących się schematach przystawania punktów.

en: “%s” in %s did not contain a positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
pl: Glif „%s” w %s nie zawiera pozycjonowania prostego ∆x=%d ∆y=%d ∆szer=%d ∆wys=%d.

en: “%s” in %s did not contain a pairwise positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d to %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
pl: Glif “%s” w %s nie zawiera pozycjonowania ∆x=%d ∆y=%d ∆szer=%d ∆wys=%dw parze z %s ∆x=%d ∆y=%d ∆szer=%d ∆wys=%d

en: “%s” in %s did not contain a substitution lookup to %s
pl: Glif „%s” w %s nie zawiera podstawienia prostego przez %s.

en: The kerning class subtable %s in %s fails to match %s in %s
pl: Podtablica kerningu z użyciem klas „%s” w „%s” nie pasuje do „%s” w „%s”.

en: The context/chaining subtable %s in %s fails to match %s in %s
pl: Podtablica kontekstowa/łańcuchowa „%s” w „%s” nie pasuje do „%s” w „%s”.

en: I can't figure out how to compare the subtable, %s, in %s to %s in %s
pl: Niemożliwe było porównanie podtablicy „%s” w „%s” z podtablicą „%s” w „%s”.

en: Kerning between “%s” and %s is %d in %s and %d in %s
pl: Wartość kerningu między glifami „%s” a %s wynosi %d w %s, a %d w %s.

en: No kerning between “%s” and %s in %s whilst it is %d in %s
pl: Kerning między glifami „%s” a %s nie występuje w %s, a jego wartość wynosi %d w %s.

en: Lookups in %s but not in %s
pl: Tablice obecne w %s, ale nie w %s

en: Lookup %s is not in %s
pl: Tablica %s nieobecna w %s

en: Lookups subtables in %s but not in %s
pl: Podtablice obecne w %s, ale nie w %s

en: Lookup subtable %s is not in %s
pl: Podtablica %s nieobecna w %s

en: Unparsed characters found after end of groups file (last line parsed was %d).
pl: Na końcu pliku grup zostały nieprzetworzone znaki (ostatnim przetworzonym wierszem był %d).

en: This character (gid=%d) has a following part (%d). I'm not sure what that means, please send me (gww@silcom.com) a copy of this font so I can test with it.
pl: Ten znak (gid=%d) zawiera nieznany składnik (%d). Proszę wysłać kopię fontu na adres gww@silcom.com w celu dalszego rozpoznania.

en: This is probably a valid URW font, but it is in a format (%c%c) which FontForge
    does not support. FontForge only supports 'IK' format fonts.
pl: To prawdopodobnie prawidłowy font URW, ale jest w nieobsługiwanym formacie („%c%c”).
    FontForge radzi sobie tylko z fontami w formacie „IK”.

en: This looks like an ikarus format which I have seen examples of, but for which
    I have no documentation. FontForge does not support it yet.
pl: To wygląda na typ fontów Ikarusa którego przykłady autor już kiedyś widział,
    ale brakuje mu dokumentacji. FontForge jeszcze nie obsługuje tego typu.

en: Unexpected size for name section of URW font (expected 55, got %d)
pl: Nieoczekiwany rozmiar sekcji nazewniczej fontu URW (oczekiwano 55, a jest %d).

en: Unexpected size for font info section of URW font (expected 12, got %d)
pl: Nieoczekiwany rozmiar sekcji informacyjnej fontu URW (oczekiwano 12, a jest %d).

en: Czech
pl: czeski

en: Dutch
pl: duński

en: English
pl: angielski

en: French
pl: francuski

en: German
pl: niemiecki

en: Lang|Greek
pl: grecki

en: Lang|Hebrew
pl: hebrajski

en: Hindi
pl: hindi

en: Hungarian
pl: węgierski

en: Italian
pl: włoski

en: Lithuanian
pl: litewski

en: Polish
pl: polski

en: Russian
pl: rosyjski

en: Spanish
pl: hiszpański

en: Sanskrit
pl: sanskryt

en: Swedish
pl: szwedzki

en: Turkish
pl: turecki

en: Welsh
pl: walijski

en: Access All Alternates
pl: Dostęp do wszystkich alternatyw

en: Above Base Forms
pl: Formy nad glifem głównym

en: Above Base Mark
pl: Znak nad glifem głównym

en: Above Base Substitutions
pl: Podstawienia nad glifem głównym

en: Vertical Fractions
pl: Ułamki poziome

en: Akhand
pl: Ligatury typu Akhand

en: Ancient Ligatures
pl: Ligatury starożytne

en: Below Base Forms
pl: Formy pod glifem głównym

en: Below Base Mark
pl: Znak pod glifem głównym

en: Below Base Substitutions
pl: Podstawienia pod glifem głównym

en: Capitals to Petite Capitals
pl: Wersaliki na mikrokapitaliki

en: Capitals to Small Capitals
pl: Wersaliki na kapitaliki

en: Contextual Alternates
pl: Alternatywy kontekstowe

en: Case-Sensitive Forms
pl: Warianty wersalikowe

en: Glyph Composition/Decomposition
pl: Składanie/dekompozycja glifów

en: Conjunct Form After Ro
pl: Formy połączone po Ro

en: Conjunct Forms
pl: Formy połączone

en: Contextual Ligatures
pl: Ligatury kontekstowe

en: Centered CJK Punctuation
pl: wyśrodkowana interpunkcja CJK

en: Capital Spacing
pl: Światło wersalikowe

en: Contextual Swash
pl: Kontekstowe zamaszyste

en: Cursive Attachment
pl: Złącza pisane międzyznakowe

en: Character Variants 00
pl: Warianty znaków (00)

en: Character Variants 01
pl: Warianty znaków (01)

en: Character Variants 02
pl: Warianty znaków (02)

en: Character Variants 03
pl: Warianty znaków (03)

en: Character Variants 04
pl: Warianty znaków (04)

en: Character Variants 05
pl: Warianty znaków (05)

en: Character Variants 06
pl: Warianty znaków (06)

en: Character Variants 07
pl: Warianty znaków (07)

en: Character Variants 08
pl: Warianty znaków (08)

en: Character Variants 09
pl: Warianty znaków (09)

en: Character Variants 10
pl: Warianty znaków (10)

en: Character Variants 99
pl: Warianty znaków (99)

en: Drop Caps
pl: Inicjały wpuszczone

en: Distance
pl: Odległość

en: Discretionary Ligatures
pl: Ligatury ozdobne

en: Denominators
pl: Cyfry frakcji dolnej (mianownika)

en: Dipthongs (Obsolete)
pl: Dyftongi (przestarzałe)

en: Dotless Forms
pl: Formy bez kropek

en: Expert Forms
pl: Formy eksperckie

en: Final Glyph On Line
pl: Ostatni glif wiersza

en: Terminal Forms #2
pl: Formy końcowe #2

en: Terminal Forms #3
pl: Formy końcowe #3

en: Terminal Forms
pl: Formy końcowe

en: Flattened Accents over Capitals
pl: Spłaszczone akcenty nad wielkie litery

en: Diagonal Fractions
pl: Ułamki ukośne

en: Full Widths
pl: Formy pełnej szerokości

en: Half Forms
pl: Półformy

en: Halant Forms
pl: Formy bez samogłoski

en: Alternative Half Widths
pl: Alternatywne formy ½ szerokości

en: Historical Forms
pl: Formy historyczne

en: Horizontal Kana Alternatives
pl: Alternatywne formy poziome Kany

en: Historic Ligatures
pl: Ligatury historyczne

en: Hanja to Hangul
pl: Hanja na Hangyl

en: Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji Forms
pl: Formy Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji

en: Half Widths
pl: Formy ½ szerokości

en: Initial Forms
pl: Formy początkowe

en: Isolated Forms
pl: Formy izolowane

en: Italics
pl: Formy pochyłe

en: Justification Alternatives
pl: Alternatywne formy justujące

en: Japanese Forms (Obsolete)
pl: Formy japońskie (przestarzałe)

en: JIS2004 Forms
pl: Formy JIS2004

en: JIS78 Forms
pl: Formy JIS78

en: JIS83 Forms
pl: Formy IJS83

en: JIS90 Forms
pl: Formy JIS90

en: Horizontal Kerning
pl: Kerning poziomy

en: Left Bounds
pl: Lewostronne odległości optyczne

en: Standard Ligatures
pl: Ligatury zwykłe

en: Leading Jamo Forms
pl: Formy początkowe dzamo

en: Lining Figures
pl: Cyfry zwykłe

en: Localized Forms
pl: Formy lokalne (np. narodowe)

en: Mark Positioning
pl: Pozycjonowanie diakrytycznych

en: Medial Forms 2
pl: Formy środkowe 2

en: Medial Forms
pl: Formy środkowe

en: Mathematical Greek
pl: Greka matematyczna

en: Mark to Mark
pl: Wzajemne położenie diakrytycznych

en: Mark Positioning via Substitution
pl: Pozycjonowanie diakrytycznych podstawieniem

en: Alternate Annotation Forms
pl: Alternatywne formy notacyjne

en: NLC Kanji Forms
pl: Formy NLC Kanji

en: Nukta Forms
pl: Formy „nukta”

en: Numerators
pl: Cyfry frakcji górnej (licznika)

en: Oldstyle Figures
pl: Cyfry nautyczne

en: Optical Bounds
pl: Odległości optyczne

en: Ordinals
pl: Cyfry

en: Ornaments
pl: Ornamenty

en: Proportional Alternate Metrics
pl: Alternatywne metryczne proporcjonalne

en: Lowercase to Petite Capitals
pl: Tekstowe na mikrokapitaliki

en: Proportional Kana
pl: Kana proporcjonalnej szerokości

en: Proportional Numbers
pl: Cyfry proporcjonalnej szerokości

en: Pre Base Forms
pl: Formy przed glifem głównym

en: Pre Base Substitutions
pl: Podstawienia przed glifem głównym

en: Post Base Forms
pl: Formy za glifem głównym

en: Post Base Substitutions
pl: Podstawienia za glifem głównym

en: Proportional Width
pl: Formy proporcjonalnej szerokości

en: Quarter Widths
pl: Formy ¼ szerokości

en: Randomize
pl: Wybór losowany

en: Rakar Forms
pl: Formy „rakar”

en: Required Ligatures
pl: Ligatury wymagane

en: Reph Form
pl: Formy „reph”

en: Right Bounds
pl: Prawostronne odległości optyczne

en: Right to Left Alternates
pl: Alternatywne formy od prawej do lewej

en: Right to Left mirrored forms
pl: Formy lustrzane do pisania od prawej do lewej

en: Ruby Notational Forms
pl: Formy notacyjne rubów

en: Stylistic Alternatives
pl: Alternatywy stylistyczne

en: Scientific Inferiors
pl: Naukowe frakcje dolne

en: Lowercase to Small Capitals
pl: Tekstowe na kapitaliki

en: Simplified Forms
pl: Formy uproszczone

en: Style Set 1
pl: Styl 1

en: Style Set 2
pl: Styl 2

en: Style Set 3
pl: Styl 3

en: Style Set 4
pl: Styl 4

en: Style Set 5
pl: Styl 5

en: Style Set 6
pl: Styl 6

en: Style Set 7
pl: Styl 7

en: Style Set 8
pl: Styl 8

en: Style Set 9
pl: Styl 9

en: Style Set 10
pl: Styl 10

en: Style Set 11
pl: Styl 11

en: Style Set 12
pl: Styl 12

en: Style Set 13
pl: Styl 13

en: Style Set 14
pl: Styl 14

en: Style Set 15
pl: Styl 15

en: Style Set 16
pl: Styl 16

en: Style Set 17
pl: Styl 17

en: Style Set 18
pl: Styl 18

en: Style Set 19
pl: Styl 19

en: Style Set 20
pl: Styl 20

en: Script Style
pl: Formy pisane

en: Subscript
pl: Frakcja dolna

en: Superscript
pl: Frakcja górna

en: Swash
pl: Formy zamaszyste

en: Titling
pl: Formy tytułowe

en: Trailing Jamo Forms
pl: Formy końcowe dzamo

en: Traditional Name Forms
pl: Formy tradycyjne dla imion

en: Tabular Numbers
pl: Cyfry tabelaryczne

en: Traditional Forms
pl: Formy tradycyjne

en: Third Widths
pl: Formy ⅓ szerokości

en: Unicase
pl: Nieważna wielkość liter (unicase)

en: Alternate Vertical Metrics
pl: Alternatywne metryczne pionowe

en: Vattu Variants
pl: Forma „vattu”

en: Vertical Alternates (obs)
pl: Alternatywne formy pionowe (przestarzałe)

en: Alternate Vertical Half Metrics
pl: Alternatywne formy połowy wysokości

en: Vowel Jamo Forms
pl: Formy samogłoskowe dzamo

en: Vertical Kana Alternates
pl: Alternatywne formy pionowe Kany

en: Vertical Kerning
pl: Kerning pionowy

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
pl: Alternatywne proporcjonalne metryczne pionowe

en: Vertical Rotation & Alternates
pl: Alternatywne formy pionowe i obrócone

en: Slashed Zero
pl: Zero kreślone

en: Required feature
pl: Funkcja wymagana

en: Lookup subtable contains unused glyph %s making the whole subtable invalid
pl: Podtablica funkcji zecerskich zawiera nieużywany glif %s, co czyni ją nieprawidłową.

en: Multiple Substitution
pl: Podstawienie wielokrotne

en: Single Substitution
pl: Podstawienie pojedyncze

en: Undefined substitution
pl: Podstawienie niezdefiniowane

en: Alternate Substitution
pl: Podstawienie alternatywne

en: Contextual Substitution
pl: Podstawienie kontekstowe

en: Ligature Substitution
pl: Podstawienie ligaturą

en: Contextual Chaining Substitution
pl: Łańcuchowe podstawienie kontekstowe

en: Extension
pl: Rozszerzenie

en: Reverse Contextual Chaining Substitution
pl: Odwrotne łańcuchowe podstawienie kontekstowe

en: Pairwise Positioning (kerning)
pl: Względne pozycjonowanie pary (kerning)

en: Single Positioning
pl: Pozycjonowanie pojedyncze

en: Undefined positioning
pl: Pozycjonowanie niezdefiniowane

en: Cursive attachment
pl: Złącza pisane międzyznakowe

en: Mark to base attachment
pl: Położenie znaków diakrytycznych względem podstawowych

en: Mark to Ligature attachment
pl: Położenie znaków diakrytycznych względem ligatur

en: Mark to Mark attachment
pl: Wzajemne położenie znaków diakrytycznych

en: Contextual Chaining Positioning
pl: Łańcuchowe pozycjonowanie kontekstowe

en: Contextual Positioning
pl: Pozycjonowanie kontekstowe

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Arabic", ignore "Script|"
en: Script|Arabic
pl: arabskie

en: Script|Aramaic
pl: aramejskie

en: Script|Armenian
pl: ormiańskie

en: Script|Avestan
pl: awestyjskie

en: Script|Balinese
pl: balijskie

en: Script|Batak
pl: batak

en: Script|Bengali
pl: bengalskie

en: Script|Bengali2
pl: bengalskie2

en: Bliss Symbolics
pl: symbole Blissa

en: Bopomofo
pl: bopomofo

en: Brāhmī
pl: brāhmī

en: Braille
pl: Brajla

en: Script|Buginese
pl: bugińskie

en: Script|Buhid
pl: buid

en: Byzantine Music
pl: bizantyjskie symbole muzyczne

en: Canadian Syllabics
pl: sylabariusz kanadyjski

en: Carian
pl: karyjskie

en: Cherokee
pl: czirokeski

en: Script|Cham
pl: czamskie

en: Script|Cherokee
pl: czirokeskie

en: Cirth
pl: cirth

en: CJK Ideographic
pl: chińskie ideograficzne

en: Script|Coptic
pl: koptyjskie

en: Cypro-Minoan
pl: cypryjsko-minojskie

en: Cypriot syllabary
pl: sylabariusz cypryjski

en: Cyrillic
pl: grażdanka

en: Script|Default
pl: domyślne

en: Deseret (Mormon)
pl: mormońskie

en: Devanagari
pl: dewanagari

en: Devanagari2
pl: dewanagari2

note: GT: Someone asked if FontForge actually was prepared generate hieroglyph output GT: because of this string. No. But OpenType and Unicode have placeholders for GT: dealing with these scripts against the day someone wants to use them. So GT: FontForge must be prepared to deal with those placeholders i
en: Script|Ethiopic
pl: etiopskie

en: Script|Georgian
pl: gruzińskie

en: Glagolitic
pl: głagolica

en: Gothic
pl: gockie

en: Script|Greek
pl: greckie

en: Script|Gujarati
pl: gudźarati

en: Script|Gujarati2
pl: gudźarati2

en: Gurmukhi
pl: gurmukhi

en: Gurmukhi2
pl: gurmukhi2

en: Hangul Jamo
pl: dzamo hangyl

en: Hangul
pl: hangyl

en: Script|Hanunóo
pl: hanunoo

en: Script|Hebrew
pl: hebrajskie

en: Script|Javanese
pl: jawajskie

en: Kayah Li
pl: kareński (Kayah Li)

en: Hiragana & Katakana
pl: hiragana i katakana

en: Kharoṣṭhī
pl: kharosztni

en: Script|Kannada
pl: kannada

en: Script|Kannada2
pl: kannada2

en: Script|Khmer
pl: khmerskie

en: Script|Kharosthi
pl: kharosztni

en: Script|Lao
pl: laotańskie

en: Script|Latin
pl: łacińskie

en: Lepcha (Róng)
pl: lepcha (róng)

en: Script|Limbu
pl: limbu

en: Linear A
pl: linearne A

en: Linear B
pl: linearne B

en: Lycian
pl: licyjskie

en: Lydian
pl: lidyjskie

en: Script|Mandaean
pl: mandejskie

en: Script|Malayālam
pl: malajalam

en: Script|Malayālam2
pl: malajalam2

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
pl: matematyczne symbole alfanumeryczne

en: Script|Mongolian
pl: mongolskie

en: Musical
pl: symbole muzyczne

en: Script|Myanmar
pl: birmańskie

en: New Tai Lue
pl: nowe tai lu

en: N'Ko
pl: n'ko

en: Ogham
pl: ogamiczne

en: Ol Chiki
pl: ol chiki

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
pl: staroitalskie (etruskie, oskańskie...)

en: Script|Old Permic
pl: staropermskie

en: Old Persian cuneiform
pl: klinowe staroperske

en: Script|Oriya
pl: orija

en: Script|Oriya2
pl: orija2

en: Osmanya
pl: osmanija

en: Script|Pahlavi
pl: pahlawi

en: Script|Phags-pa
pl: phangs-pa

en: Script|Phoenician
pl: fenickie

en: Phaistos
pl: faistos

en: Pollard Phonetic
pl: fonetyczne Pollarda

en: Rongorongo
pl: rongo-rongo

en: Runic
pl: runiczne

en: Saurashtra
pl: saurasztrańskie (kathijawarskie)

en: Shavian
pl: shawa

en: Script|Sinhala
pl: sinhala

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
pl: klinowe sumeryjsko-akadyjskie

en: Script|Sundanese
pl: sundajskie

en: Script|Syloti Nagri
pl: syloti nagri

en: Script|Syriac
pl: syryjskie

en: Script|Tagalog
pl: tagalskie

en: Script|Tagbanwa
pl: tagbanuwa

en: Tai Le
pl: tai le

en: Tai Lu
pl: tai lu

en: Script|Tamil
pl: tamilskie

en: Script|Tamil2
pl: tamilskie2

en: Script|Telugu
pl: telugu

en: Script|Telugu2
pl: telugu2

en: Tengwar
pl: tengwar

en: Thaana
pl: thaana

en: Script|Thai
pl: tajskie

en: Script|Tibetan
pl: tybetańskie

en: Tifinagh (Berber)
pl: tifinagh (berberyjskie)

en: Script|Ugaritic
pl: ugaryckie

en: Script|Vai
pl: vai

en: Cuneiform, Ugaritic
pl: klinowe ugaryckie

en: Script|Yi
pl: yi

en: Required Feature
pl: Funkcja wymagana

en: State Machine
pl: Maszyna stanów

en: LookupType|Unknown
pl: Nieznany

note: GT: This string is used to generate a name for each OpenType lookup. GT: The %s will be filled with the user friendly name of the feature used to invoke the lookup GT: The second %s (if present) is the script GT: While the %d is the index into the lookup list and is used to disambiguate it GT: In ca
en: %s in %s lookup %d
pl: %s w %s w tablicy %d

en: %s lookup %d
pl: %s w tablicy %d

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name
en: %s subtable
pl: Podtablica %s

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name, %d is the index of the subtable in the lookup
en: %s per glyph data %d
pl: Tablica %s, dane per glif %d

en: %s kerning class %d
pl: Tablica %s, klasa kerningu %d

en: %s contextual %d
pl: Tablica %s, funkcja kontekstowa %d

en: %s anchor %d
pl: Tablica %s, kotwica %d

en: The glyph, %s, contains a %s from %s and one from %s.
    The one from %s will be removed.
pl: Glif „%s” zawiera „%s” z „%s” i z „%s”.
    To z „%s” zostanie usunięte.

en: positioning
pl: pozycjonowaniem

en: substitution
pl: podstawieniem

en: The glyph, %s, contains the same %s from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
pl: Glif „%s” zawiera takie samo „%s” z „%s” i z „%s”.
    To z „%s” zostanie usunięte.

en: kern pair
pl: parą kerningową

en: ligature
pl: ligaturą

en: The glyph, %s, contains the same kern pair from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
pl: Glif „%s” zawiera taką samą parę kerningu z „%s” i z „%s”.
    Ta z „%s” zostanie usunięta.

en: _Horizontal
pl: Po_ziome

en: _Vertical
pl: Piono_we

en: Is this horizontal or vertical kerning data?
pl: Czy to kerning poziomy czy pionowy?

en: Kerning direction
pl: Kierunek kerningu

en: Separation marks only meaningful in contextual chaining lookups, starting at: %.20s...
pl: Separatory mają sens tylko w tablicach kontekstowych podstawień łańcuchowych. Patrz w: %.20s...

en: Too many separation marks, starting at: %.20s...
pl: Zbyt wiele separatorów. Patrz w: %.20s...

en: A coverage table was found in a glyph or class based contextual lookup, starting at: %.20s...
pl: Napotkano tablice grupującą w kontekstowej tablicy funkcji zecerskiej bazującej na glifach lub klasach. Patrz w: %.20s...

en: Unterminated coverage table, starting at: %.20s...
pl: Niezakończona tablica grupująca. Patrz w: %.20s...

en: Replacements must follow the coverage table to which they apply: %s
pl: Zamienniki muszą następuwać po tablicy grupującej, której dotyczą: %s

en: There must be as many replacement glyphs as there are match glyphs: %s => %s
pl: Zamienników musi być tyle, ile glifów pasujących: %s => %s

en: No replacement lists may be specified in this contextual lookup, use a nested lookup instead, starting at: %.20s...
pl: Nie można podać listy zamienników bezpośrednio w tej tablicy kontekstowej. Użyj zagnieżdżonej tablicy. Patrz w: %.20s...

en: Only one replacement list may be specified in a reverse contextual chaining lookup, starting at: %.20s...
pl: W tablicy odwrotnego łańcuchowego podstawienia kontekstowego można podac tylko jedną listę zamienników. Patrz w: %.20s...

en: No lookups may be specified in a reverse contextual lookup (use a replacement list instead), starting at: %.20s...
pl: W tablicy odwrotnego podstawienia kontekstowego nie można podać tablic zagnieżdżonych. Użyj listy zamienników. Patrz w: %.20s...

en: A lookup invocation must be started by the sequence '@<' and ended with '>', starting at: %.20s...
pl: Preambuła tablicy funkcji zecerskich musi zaczynać się na „@<” i kończyć na „>”. Patrz w: %.20s...

en: Unterminated lookup invocation, starting at: %.20s...
pl: Niezakończona preambuła tablicy funkcji zecerskich. Patrz w: %.20s...

en: Unknown lookup: %s
pl: Nieznana tablica funkcji zecerskich: %s

en: GSUB lookup refered to in this GPOS contextual lookup: %s
pl: Odwołanie do tablicy typu GSUB z tablicy kontekstowej typu GPOS: %s

en: GPOS lookup refered to in this GSUB contextual lookup: %s
pl: Odwołanie do tablicy typu GPOS z tablicy kontekstowej typu GSUB: %s

en: Lookups must follow the glyph, class or coverage table to which they apply: %s
pl: Tablice funkcji muszą następować po glifach, klasach i tablicach grupujących, których dotyczą: %s

en: Empty rule
pl: Pusta reguła

en: A reverse contextual chaining lookup must have a set of replacement glyphs somewhere
pl: Odwrotnemu łańcuchowemu podstawieniu kontekstowemu trzeba gdzieś podać zamienniki.

en: This contextual rule applies no lookups.
pl: Ta reguła kontekstowa nie uruchamia żadnych tablic funkcji zecerskich.

en: A reverse contextual chaining lookup can only match one coverage table directly
pl: Odwrotne łańcuchowe podstawienie kontekstowe może bezpośrednio pasować tylko do jednej tablicy grupującej

en: There is no glyph named "%s" in the font.
pl: W foncie nie istnieje glif o nazwie "%s".

en: %s is not a class name for the backtracking classes.
pl: %s w klasach poprzedzających nie jest nazwą klasy.

en: %s is not a class name for the matching classes.
pl: %s w klasach pasujących nie jest nazwą klasy.

en: %s is not a class name for the forward classes.
pl: %s w klasach następujących nie jest nazwą klasy.

en: Bad FPST format
pl: Błędny format FPST

en: Warning: %s(%s) is both extended and condensed. That's impossible.
pl: Ostrzeżenie: %s(%s) oznacza jednocześnie szerokie i wąskie, co jest niemożliwe.

en: Warning: Both extended and condensed. That's impossible.
pl: Ostrzeżenie: pismo jest jednocześnie szerokie i wąskie, co jest niemożliwe.

en: ATM requires that fonts be encoded with the Macintosh Latin encoding. This postscript font will print fine, but only the bitmap versions will be displayed on the screen
pl: Adobe Type Manager (ATM) wymaga, żeby fonty miały kodowanie Macintosh Latin.
    Ten font będzie się dobrze sprawował w wydruku, ale na ekranie będą się wyświetlały
    tylko bitmapy.

en: The generated font won't work with ATM
pl: Font nie zadziała w ATM

en: Can't open temporary file for postscript output
pl: Nie udało się otworzyć pliku tymczasowego dla wyjścia postscriptowego.

en: Missing POST resource %u
pl: Brakuje zasobu %u POST

en: Out of memory
pl: Za mało pamięci

en: %s is not in %.100s
pl: Nie znaleziono %s w %.100s

en: Not in Collection
pl: Nie w zbiorze

en: Pick a font, any font...
pl: Wybierz którykolwiek font...

en: There are multiple fonts in this file, pick one
pl: W tym pliku jest więcej niż jeden font, wybierz któryś.

en: Can't open temporary file for truetype output.
pl: Nie udało się otworzyć pliku tymczasowego dla wyjścia TrueType.

en: No kerning table for %s
pl: Nie znaleziono tablicy par kerningowych dla %s

en: can't create temporary file
pl: Nie udało się utworzyć pliku tymczasowego

en: Couldn't find a font file named %s
pl: Nie znaleziono pliku fontu: %s

en: %s is a mac resource file but contains no postscript or truetype fonts
pl: %s jest plikiem zasobów Macintosha, ale nie zawiera żadnych fontów truetype'owych ani postscriptowych

en: Danish
pl: duński

en: Portuguese
pl: portugalski

en: Norwegian
pl: norweski

en: Japanese
pl: japoński

en: Lang|Arabic
pl: arabski

en: Finnish
pl: fiński

en: Icelandic
pl: islandzki

en: Maltese
pl: maltański

en: Croatian
pl: chorwacki

en: Traditional Chinese
pl: chiński tradycyjny

en: Urdu
pl: urdu

en: Lang|Thai
pl: tajski

en: Korean
pl: koreański

en: Estonian
pl: estoński

en: Latvian
pl: łotewski

en: Sami (Lappish)
pl: lapoński (saami)

en: Faroese (Icelandic)
pl: farerski (Islandzki)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian"), ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian", ignore "Lang|"
en: Lang|Farsi/Persian
pl: farsi/perski

en: Simplified Chinese
pl: chiński uproszczony

en: Flemish
pl: flamandzki

en: Irish Gaelic
pl: gaelic irlandzki

en: Albanian
pl: albański

en: Romanian
pl: rumuński

en: Slovak
pl: słowacki

en: Slovenian
pl: słoweński

en: Yiddish
pl: jidysz

en: Serbian
pl: serbski

en: Macedonian
pl: macedoński

en: Bulgarian
pl: bułgarski

en: Ukrainian
pl: ukraiński

en: Byelorussian
pl: białoruski

en: Uzbek
pl: uzbecki

en: Kazakh
pl: kazachski

en: Axerbaijani (Cyrillic)
pl: azerski (grażdanka)

en: Axerbaijani (Arabic)
pl: azerski (arabskie)

en: Lang|Armenian
pl: ormiański

en: Lang|Georgian
pl: gruziński

en: Moldavian
pl: mołdawski

en: Kirghiz
pl: kirgiski

en: Tajiki
pl: tadżycki

en: Turkmen
pl: turkmeński

en: Mongolian (Mongolian)
pl: mongolski (mongolskie)

en: Mongolian (cyrillic)
pl: mongolski (grażdanka)

en: Pashto
pl: paszto

en: Kurdish
pl: kurdyjski

en: Kashmiri
pl: kaszmirski

en: Sindhi
pl: sindhi

en: Lang|Tibetan
pl: tybetański

en: Nepali
pl: nepalski

en: Marathi
pl: marathi

en: Lang|Bengali
pl: bengalski

en: Assamese
pl: asamski

en: Lang|Gujarati
pl: gudźarati

en: Punjabi
pl: pundżabi

en: Lang|Oriya
pl: orija

en: Lang|Malayalam
pl: malajalam

en: Lang|Kannada
pl: kannada

en: Lang|Tamil
pl: tamilski

en: Lang|Telugu
pl: telugu

en: Lang|Sinhalese
pl: syngaleski

en: Burmese
pl: birmański

en: Lang|Khmer
pl: khmerski

en: Lang|Lao
pl: laotański

en: Vietnamese
pl: wietnamski

en: Indonesian
pl: indonezyjski

en: Lang|Tagalog
pl: tagalski

en: Malay (roman)
pl: malajski (łacińskie)

en: Malay (arabic)
pl: malajski (arabskie)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Malayalam", ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Amharic", ignore "Lang|"
en: Lang|Amharic
pl: amharski

en: Tigrinya
pl: Tigrinia

en: Galla
pl: galla (oromo)

en: Somali
pl: somalijski

en: Swahili
pl: suahili

en: Kinyarwanda/Ruanda
pl: kiniaruanda/ruanda

en: Rundi
pl: rundi

en: Nyanja/Chewa
pl: Nyanja/Cziczewa

en: Malagasy
pl: malgaski

en: Esperanto
pl: esperanto

en: Basque
pl: baskijski

en: Catalan
pl: kataloński

en: Lang|Latin
pl: łacina

en: Quechua
pl: keczua

en: Guarani
pl: guarani

en: Aymara
pl: ajmara

en: Tatar
pl: tatarski

en: Lang|Uighur
pl: ujgurski

en: Dzongkha
pl: dżongkha

en: Javanese (roman)
pl: jawajski (łacińskie)

en: Sundanese (roman)
pl: sundajski (łacińskie)

en: Galician
pl: galicyjski

en: Afrikaans
pl: afrikaans

en: Breton
pl: bretoński

en: Inuktitut
pl: inuktitut

en: Scottish Gaelic
pl: gaelic szkocki

en: Manx Gaelic
pl: gaelic z wyspy Manx

en: Irish Gaelic (with dot)
pl: gaelic irlandzki z kropką

en: Tongan
pl: tongański

en: Greek (polytonic)
pl: grecki (politoniczny)

en: Greenlandic
pl: grenlandzki

en: Azebaijani (roman)
pl: azerski (łacińskie)

en: Unspecified Language
pl: Nieokreślony język

en: Unknown Language
pl: Nieznany język

en: Percentage scale down for script level 1
pl: Wysokość frakcji pierwszego rzędu jako
    procent wysokości wyrażenia podstawowego.

en: ScriptPercentScaleDown:
pl: Rozmiar frakcji:

en: Percentage scale down for script level 2
pl: Wysokość frakcji drugiego rzędu jako
    procent wysokości wyrażenia podstawowego.

en: ScriptScriptPercentScaleDown:
pl: Rozmiar frakcji 2. rzędu:

en: DelimitedSubFormulaMinHeight:
pl: Min. rozmiar podformuły:

en: Minimum height at which to treat a delimited
    expression as a subformula
pl: Najmniejsza wysokość wyrażenia ograniczonego
    np. nawiasami, która powoduje potraktowanie
    go jako podformuły.

en: DisplayOperatorMinHeight:
pl: Min. rozmiar operatorów (W):

en: Minimum height of n-ary operators (integration, summation, etc.)
pl: Najmniejsza wysokość operatorów sumowania,
    całkowania itp. w trybie wyróżnionym (display style).

en: MathLeading:
pl: Justunek matematyczny:

en: White space to be left between math formulae
    to ensure proper line spacing.
pl: Światło, jakie należy zostawić między wzorami
    matematycznymi, aby zapewnić prawidłowe interlinie.

en: Axis height of the font
pl: Na jakiej wysokości umieszczać kreskę ułamkową.

en: AxisHeight:
pl: Położenie kreski ułamkowej:

en: AccentBaseHeight:
pl: Położenie spodu akcentów:

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require raising the accents.
pl: Najwyższe położenie spodu akcentów górnych,
    które jeszcze nie wymaga ich podniesienia
    (zwykle akcenty projektuje się nad litery
    tekstowe, a używa także nad np. wersalikami).

en: FlattenedAccentBaseHeight:
pl: Najw. położenie akcentów:

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require flattening the accents.
pl: Najwyższe położenie spodu akcentów górnych,
    które jeszcze nie wymaga ich spłaszczenia.

en: SubscriptShiftDown:
pl: Przesunięcie frakcji dolnych:

en: The standard shift down applied to subscript elements.
    Positive for moving downward.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    frakcji dolnej. Wartości dodatnie przesuwają w dół.

en: Maximum height of the (ink) top of subscripts
    that does not require moving
    subscripts further down.
pl: Najwyższe położenie szczytu wyrażenia frakcji dolnej
    przy którym nie trzeba jeszcze bardziej go obniżać.

en: SubscriptTopMax:
pl: Zasięg szczytu frakcji dolnych:

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    subscripts relative to the bottom of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for subscript
    baseline dropped below base bottom.
pl: Maksymalne dopuszczalne obniżenie linii podstawowej
    frakcji dolnych względem wyrażenia podstawowego.
    Używane w wyrażeniach traktowanych jako pudełka.
    Wartość dodatnia oznacza linię podstawową poniżej
    dolnej krawędzi takiego pudełka.

en: SubscriptBaselineDropMin:
pl: Maks. obniżenie frakcji dolnych:

en: Standard shift up applied to superscript elements.
pl: Wartość o jaką należy przesunąć w pionie wyrażenie
    frakcji górnej. Wartości dodatnie przesuwają w górę.

en: SuperscriptShiftUp:
pl: Przesunięcie frakcji górnych:

en: Standard shift of superscript relative
    to base in cramped mode.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    frakcji górnej. Wartości dodatnie przesuwają w górę.
    Wersja dla trybu ściśniętego (cramped mode).

en: SuperscriptShiftUpCramped:
pl: Przesunięcie frakcji górnych (S):

en: Minimum allowed height of the bottom
    of superscripts that does not require moving
    them further up.
pl: Najniższe położenie spodu wyrażenia frakcji górnej
    przy którym nie trzeba jeszcze bardziej go podnosić.

en: SuperscriptBottomMin:
pl: Zasięg spodu frakcji górnych:

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    superscripts relative to the top of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for superscript
    baseline below base top.
pl: Maksymalne dopuszczalne obniżenie linii podstawowej
    frakcji górnych względem wyrażenia podstawowego.
    Używane w wyrażeniach traktowanych jako pudełka.
    Wartość dodatnia oznacza linię podstawową poniżej
    górnej krawędzi takiego pudełka.

en: SuperscriptBaselineDropMax:
pl: Maks. obniżenie frakcji górnych:

en: Minimum gap between the superscript and subscript ink.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między wyrażeniami frakcji dolnej a górnej.

en: SubSuperscriptGapMin:
pl: Światło między frakcjami:

en: SuperscriptBottomMaxWithSubscript:
pl: Najwyższe położenie górnej:

en: The maximum level to which the (ink) bottom
    of superscript can be pushed to increase the
    gap between superscript and subscript, before
    subscript starts being moved down.
pl: Najwyższe położenie na jakie można wypchnąć
    spód wyrażenia frakcji górnej w celu zachowania
    odstępu od wyrażenia frakcji dolnej. W razie
    dalszej potrzeby będzie obniżana frakcja dolna.

en: Extra white space to be added after each
    sub/superscript.
pl: Dodatkowe światło wymagane za
    wyrażeniem frakcji górnej lub dolnej.

en: SpaceAfterScript:
pl: Światło za frakcją:

en: Minimum gap between the bottom of the
    upper limit, and the top of the base operator.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między wyrażeniem ograniczenia górnego
    a górną krawędzią ograniczanego operatora.

en: UpperLimitGapMin:
pl: Światło nad operatorem:

en: Minimum distance between the baseline of an upper
    limit and the bottom of the base operator.
pl: Minimalna odległość między linią podstawową
    wyrażenia ograniczenia górnego a górną krawędzią
    ograniczanego operatora.

en: UpperLimitBaselineRiseMin:
pl: Przesunięcie ogr. górnego:

en: LowerLimitGapMin:
pl: Światło pod operatorem:

en: Minimum gap between (ink) top of the lower limit,
    and (ink) bottom of the base operator.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między wyrażeniem ograniczenia dolnego
    a dolną krawędzią ograniczanego operatora.

en: LowerLimitBaselineDropMin:
pl: Przesunięcie ogr. dolnego:

en: Minimum distance between the baseline of the
    lower limit and bottom of the base operator.
pl: Minimalna odległość między linią podstawową
    wyrażenia ograniczenia dolnego a dolną krawędzią
    ograniczanego operatora.

en: StackTopShiftUp:
pl: Przesunięcie wierzchołka:

en: Standard shift up applied to the top element of a stack.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    na szczycie stosu. Wartości dodatnie przesuwają w górę.

en: StackTopDisplayStyleShiftUp:
pl: Przesunięcie wierzchołka (W):

en: Standard shift up applied to the top element of
    a stack in display style.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    na szczycie stosu. Wartości dodatnie przesuwają w górę.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: StackBottomShiftDown:
pl: Przesunięcie spodu:

en: Standard shift down applied to the bottom element of a stack.
    Positive values indicate downward motion.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    w spodzie stosu. Wartości dodatnie przesuwają w dół.

en: StackBottomDisplayStyleShiftDown:
pl: Przesunięcie spodu (W):

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of a stack in display style.
    Positive values indicate downward motion.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    w spodzie stosu. Wartości dodatnie przesuwają w dół.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack, and the top of the bottom element.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między górnym a dolnym elementem stosu.

en: StackGapMin:
pl: Światło między elementami:

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack and the top of the bottom
    element in display style.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między górnym a dolnym elementem stosu.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: StackDisplayStyleGapMin:
pl: Światło między elementami (W):

en: Standard shift up applied to the top element of the stretch stack.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie rozciągnięte wyrażenie
    na szczycie stosu. Wartości dodatnie przesuwają w górę.

en: StretchStackTopShiftUp:
pl: Przes. rozciągniętego wierzchołka:

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of the stretch stack.
    Positive values indicate downward motion.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie rozciągnięte wyrażenie
    w spodzie stosu. Wartości dodatnie przesuwają w dół.

en: StretchStackBottomShiftDown:
pl: Przes. rozciągniętego spodu:

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink bottom of the element
    above..
pl: Światło, jakie musi być zapewnione między
    górnym a dolnym rozciągniętym elementem stosu.

en: StretchStackGapAboveMin:
pl: Światło nad rozciągniętym:

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink top of the element below.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione między
    górnym rozciągniętym a dolnym elementem stosu.

en: StretchStackGapBelowMin:
pl: Światło pod rozciągniętym:

en: FractionNumeratorShiftUp:
pl: Przesunięcie licznika:

en: Standard shift up applied to the numerator.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    w liczniku. Wartości dodatnie przesuwają w górę.

en: FractionNumeratorDisplayStyleShiftUp:
pl: Przesunięcie licznika (W):

en: Standard shift up applied to the
    numerator in display style.
pl: Wartość o jaka należy przesunąć w pionie wyrażenie
    w liczniku. Wartości dodatnie przesuwają w górę.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: FractionDenominatorShiftDown:
pl: Przesunięcie mianownika:

en: Standard shift down applied to the denominator.
    Positive values indicate downward motion.
pl: Wartość o jaką należy przesunąć w pionie wyrażenie
    w mianowniku. Wartości dodatnie przesuwają w dół.

en: FractionDenominatorDisplayStyleShiftDown:
pl: Przesunięcie mianownika (W):

en: Standard shift down applied to the
    denominator in display style.
    Positive values indicate downward motion.
pl: Wartość o jaką należy przesunąć w pionie wyrażenie
    w mianowniku. Wartości dodatnie przesuwają w dół.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: FractionNumeratorGapMin:
pl: Minimalne światło nad kreską:

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction bar.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między kreską ułamkową a licznikiem.

en: FractionNumeratorDisplayStyleGapMin:
pl: Minimalne światło nad kreską (W):

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction
    bar in display style.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między kreską ułamkową a licznikiem.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: FractionRuleThickness:
pl: Grubość kreski ułamkowej:

en: Thickness of the fraction bar.
pl: Grubość poziomej kreski ułamka.

en: FractionDenominatorGapMin:
pl: Minimalne światło pod kreską:

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar..
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między kreską ułamkową a mianownikiem.

en: FractionDenominatorDisplayStyleGapMin:
pl: Minimalne światło pod kreską (W):

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar in display style.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    między kreską ułamkową a mianownikiem.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: Horizontal distance between the top
    and bottom elements of a skewed fraction.
pl: Odstęp w poziomie między licznikiem
    a mianownikiem w ułamkach ukośnych.

en: SkewedFractionHorizontalGap:
pl: Odstęp poziomy w ukośnych:

en: SkewedFractionVerticalGap:
pl: Odstęp pionowy w ukośnych:

en: Vertical distance between the ink of the top and
    bottom elements of a skewed fraction.
pl: Odstęp w pionie między licznikiem
    a mianownikiem w ułamkach ukośnych.

en: Distance between the overbar and
    the ink top of the base.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione między
    wyrażeniem a kreską poziomą nad nim.

en: OverbarVerticalGap:
pl: Światło nad wyrażeniem:

en: OverbarRuleThickness:
pl: Grubość kreski górnej:

en: Thickness of the overbar.
pl: Grubość kreski poziomej nad wyrażeniem.

en: Extra white space reserved above the overbar.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    powyżej kreski poziomej nad wyrażeniem.

en: OverbarExtraAscender:
pl: Światło nad kreską górną:

en: Distance between underbar and
    the (ink) bottom of the base.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione między
    wyrażeniem a kreską poziomą pod nim.

en: UnderbarVerticalGap:
pl: Światło pod wyrażeniem:

en: Thickness of the underbar.
pl: Grubość kreski poziomej pod wyrażeniem.

en: UnderbarRuleThickness:
pl: Grubość kreski dolnej:

en: Extra white space reserved below the underbar.
pl: Światło, jakie musi być zapewnione
    poniżej kreski poziomej pod wyrażeniem.

en: UnderbarExtraDescender:
pl: Światło pod kreską dolną:

en: RadicalVerticalGap:
pl: Światło wewnętrzne:

en: Space between the ink to of the
    expression and the bar over it.
pl: Światło między wyrażeniem podpierwiastkowym,
    a kreską poziomą znaku pierwiastka.

en: RadicalDisplayStyleVerticalGap:
pl: Światło wewnętrzne (W):

en: Space between the ink top of the
    expression and the bar over it in display
    style.
pl: Światło między wyrażeniem podpierwiastkowym,
    a kreską poziomą znaku pierwiastka.
    Wersja dla trybu wyróżnionego (display style).

en: RadicalRuleThickness:
pl: Grubość kreski poziomej:

en: Thickness of the radical rule in
    designed or constructed radical
    signs.
pl: Grubość kreski poziomej nad wyrażeniem podpierwiastkowym.
    Dotyczy zarówno gotowych jak i składanych znaków pierwiastka.

en: Extra white space reserved above the radical.
pl: Dodatkowe światło aplikowane nad znakiem pierwiastka.

en: RadicalExtraAscender:
pl: Światło nad pierwiastkiem:

en: Extra horizontal kern before the degree of a
    radical if such be present.
pl: Wartość kerningu w poziomie aplikowanego
    przed stopniem pierwiastka, jeśli obecny.

en: RadicalKernBeforeDegree:
pl: Kerning przed stopniem:

en: Negative horizontal kern after the degree of a
    radical if such be present.
pl: Wartość kerningu w poziomie odejmowanego
    za stopniem pierwiastka, jeśli obecny.

en: RadicalKernAfterDegree:
pl: Kerning za stopniem:

en: Height of the bottom of the radical degree, if
    such be present, in proportion to the ascender
    of the radical sign.
pl: Wysokość linii podstawowej stopnia pierwiastka,
    jako ułamek wysokości znaku pierwiastka.

en: RadicalDegreeBottomRaisePercent:
pl: Linia podstawowa stopnia:

en: MinConnectorOverlap:
pl: Minimalna zakładka:

en: Minimum overlap of connecting glyphs during
    glyph construction.
pl: Najmniejsza zakładka jaka musi zostać utrzymana
    między sąsiednimi elementami podczas składania
    większych wariantów glifów w pionie lub w poziomie.

en: Bad font, offset out of bounds.
pl: Błędny font, położenie w pliku poza zakresem.

en: One of the multiple master instances contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
pl: Jeden z wariantów Multiple Master zawiera obrysy truetype'owe (krzywe stopnia 2). Musi zostać przekonwertowany na krzywe stopnia 3 zanim będzie mógł zostać użyty.

en: The different instances of this mm have a different number of glyphs
pl: Fonty podstawowe zawierają inną liczbę glifów

en: This glyph is defined in one instance font but not in another
pl: Ten glif nie występuje w niektórych fontach podstawowych

en: This glyph contains a different number of references in different instances
pl: Ten glif zawiera różną liczbę odwołań w różnych fontach podstawowych

en: A reference in this glyph refers to a different encoding in different instances
pl: Odwołania w tym glifie mają różne punkty kodowe w różnych fontach podstawowych

en: A contour in this glyph contains a different number of points in different instances
pl: Ten glif zawiera kontur mający różną liczbę punktów w różnych fontach podstawowych

en: This glyph contains a different number of contours in different instances
pl: Ten glif zawiera różną liczbę konturów w różnych fontach podstawowych

en: This glyph contains a different number of hints in different instances
pl: Ten glif zawiera różną liczbę hintów w różnych fontach podstawowych

en: This glyph contains different kerning pairs in different instances
pl: Ten glif występuje w innych parach kerningowych w różnych fontach podstawowych

en: Bad Multiple Master Font
pl: Błędny font Multiple Master

en: Various errors occurred at the selected glyphs
pl: W zaznaczonych glifach występuje wiele błędów

en: The following error occurred on the selected glyphs: %.100s
pl: W zaznaczonych glifach występuje następujący błąd: %.100s

en: The font %.30s contains cubic splines. It must be converted to quadratic splines before it can be used in an apple distortable font
pl: Font „%.30s” zawiera obrysy postscriptowe (krzywe stopnia 3). Musi zostać przekonwertowany na krzywe stopnia 2 zanim będzie mógł zostać użyty w apple'owskim foncie z wariantami

en: The font %.30s contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
pl: Font „%.30s” zawiera obrysy truetype'owe (krzywe stopnia 2). Musi zostać przekonwertowany na krzywe stopnia 3 zanim będzie mógł zostać użyty w foncie typu Multiple Master.

en: There is no ForceBoldThreshold entry in the weighted font, but there is a ForceBold entry in font %30s
pl: Nie określono ForceBoldThreshold w foncie ważonym, chociaż w wariancie „%30s” zdefiniowano ForceBold

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s have a different number of glyphs or different encodings
pl: Fonty %1$.30s i %2$.30s zawierają inną liczbę glifów lub są inaczej kodowane

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s use different types of splines (one quadratic, one cubic)
pl: Fonty %1$.30s i %2$.30s używają innych typów krzywych (jeden truetype'owych, drugi postscriptowych)

en: The entry "%1$.20s" is not present in the private dictionary of both %2$.30s and %3$.30s
pl: Wpis „%1$.20s” w prywatnym słowniku PS jest obecny tylko albo w %2$.30s, albo w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s is defined in font %2$.30s but not in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s jest określony w %2$.30s, ale nie w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in %2$.30s has both references and contours. This is not supported in a font with variations
pl: Glif %1$.30s w foncie %2$.30s zawiera i kontury, i odwołania. To nie jest obsługiwane w fontach z wariantami.

en: The glyph %1$.30s has a different number of contours in font %2$.30s than in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s zawiera w foncie %2$.30s inną liczbę konturów niż w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of points (or control points) on its contours than in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s ma w foncie %2$.30s inną liczbę punktów (lub punktów kontrolnych) niż w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has contours running in a different direction than in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s zawiera w foncie %2$.30s kontury biegnące odwrotnie niż w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of references than in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s zawiera w foncie %2$.30s inną liczbę odwołań niż w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has references with different scaling or rotation (etc.) than in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s zawiera w foncie %2$.30s odwołanie przekształcone inaczej niż w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different set of kern pairs than in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s ma w foncie %2$.30s inną liczbę par kerningowych niż w %3$.30s

en: The glyph %1$.30s has a different numbering of points (and control points) on its contours than in the various instances of the font
pl: Glif %1$.30s ma punkty inaczej ponumerowane niż w innych fontach podstawowych

en: The %1$s hints in glyph "%2$.30s" in font %3$.30s do not match those in %4$.30s (different number or different overlap criteria)
pl: Hinty %1$s w glifie „%2$.30s” w foncie „%3$.30s” nie pasują do tych z „%4$.30s” (inna liczba lub inne maski hintów)

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different hint mask on its contours than in %3$.30s
pl: Glif %1$.30s ma w foncie %2$.30s inną hintmaskę niż w %3$.30s

en: The default font does not have a 'cvt ' table, but the instance %.30s does
pl: Wariant domyślny nie zawiera tablicy „cvt”, ale wariant „%.30s” ją ma.

en: Instance fonts may only contain a 'cvt ' table, but %.30s has some other truetype table as well
pl: Warianty inne niż domyślny mogą zawierać tylko tablicę „cvt”, ale w „%.30s” występują także inne.

en: The 'cvt ' table in instance %.30s is a different size from that in the default font
pl: Tablica „cvt” w wariancie „%.30s” ma inny rozmiar niż w wariancie domyślnym

en: No problems detected
pl: Nie znaleziono żadnych problemów

en: NameList %s based on %s which could not be found
pl: Lista nazw %s bazuje na liście %s, której nie udało się znaleźć

en: NameList base missing
pl: Błędna bazowa lista nazw

en: NameList %s based on two NameLists
pl: Lista %s zawiera więcej niż jedną bazową listę nazw

en: NameList based twice
pl: Zbyt wiele list bazowych

en: Missing rename "to" name %s
    %s
pl: W „Rename” brakuje nazwy docelowej dla %s
    %s

en: NameList parsing error
pl: Błąd składni w liście nazw

en: Bad unicode value when parsing %s
    %s
pl: Błędny numer unikodowy w liście %s:
    %s

en: Missing name when parsing %s for unicode %x
pl: W liście %s wystąpił znak o numerze unikodowym %x bez przypisanej nazwy

en: Bad name when parsing %s for unicode %x
pl: W liście %s wystąpiła błędna nazwa dla znaku o numerze unikodowym %x

en: Multiple names when parsing %s for unicode %x
pl: W liście %s określono więcej niż jedną nazwę dla znaku o numerze unikodowym %x

en: AGL without afii
pl: AGL bez nazw typu „afii”

en: AGL For New Fonts
pl: AGL dla nowych fontów

en: Adobe Glyph List
pl: Lista Adobe (AGL)

en: AGL with PUA
pl: AGL z Unicode PUA

en: Greek small caps
pl: Greckie kapitaliki

en: ΤεΧ Names
pl: Nazwy ΤεΧ-owe

en: AMS Names
pl: Nazwy AMS

en: Bad Token
pl: Błędny token

en: Bad token "%.30s"
    near ...%40s
pl: Błędny token „%.30s”
    w okolicach ...%40s

en: Bad token. Expected "%.10s" got "%.10s"
    near ...%40s
pl: Błędny token. oczekiwano „%.10s” a napotkano „%.10s”
    w okolicach ...%40s

en: Bad token. got "%1$c"
    near ...%2$40s
pl: Błędny token. Napotkano „%1$c”
    w okolicach ...%2$40s

en: Bad token. Expected "%.10s"
    near ...%40s
pl: Błędny token. Oczekiwano „%.10s”
    w okolicach ...%40s

en: Unexpected token.
    before ...%40s
pl: Nieoczekiwany token.
    przed ...%40s

en: Unexpected token after expression end.
    before ...%40s
pl: Nieoczekiwany token za końcem wyrażenia.
    przed ...%40s

en: Attempt to take logarithm of %1$g in %2$.30s
pl: Próba obliczenia logarytmu z %1$g w %2$.30s

en: Bad Value
pl: Błędna wartość

en: Attempt to take the square root of %1$g in %2$.30s
pl: Próba wyciągnięcia pierwiastka kwadratowego z %1$g w %2$.30s

en: Attempt to divide by 0 in %.30s
pl: Próba dzielenia przez zero w %.30s

en: Projecting...
pl: projekcja...

en: If you wish to replace Adobe's OtherSubrs array (for Type1 fonts)
    with an array of your own, set this to point to a file containing
    a list of up to 14 PostScript subroutines. Each subroutine must
    be preceded by a line starting with '%%%%' (any text before the
    first '%%%%' line will be treated as an initial copyright notice).
    The first three subroutines are for flex hints, the next for hint
    substitution (this MUST be present), the 14th (or 13 as the
    numbering actually starts with 0) is for counter hints.
    The subroutines should not be enclosed in a [ ] pair.
pl: W celu zastąpienia Adobowskej tablicy OtherSubrs fontów Type1 własną,
    należy wprowadzić tu plik zawierający do 14 funkcji w postscripcie. Każda funkcja
    musi być poprzedzona linią zaczynającą się od „%%%%” (dowolny tekst przed
    pierwszym „%%%%” traktowany jest jako komentarz). Pierwsze trzy funkcje
    są do hintów „flex”, następna do podstawiania hintów (ta jest WYMAGANA),
    czternasta (numer 13, numeracja zaczyna się od zera) jest do hintów „counter”
    (świateł wewnątrzliterowych) Funkcje NIE POWINNY być otoczone nawiasami [ ].

en: OtherSubrsFile
pl: Plik OtherSubrs

en: Default encoding for
    new fonts
pl: Domyślne kodowanie dla nowych fontów

en: NewCharset
pl: Domyślne kodowanie

en: NewEmSize
pl: Wymiar pola znaku

en: The default size of the Em-Square in a newly created font.
pl: Domyślna rozdzielczość pionowa pól znaków w nowo tworzonych fontach.

en: NewFontsQuadratic
pl: Krzywe drugiego stopnia

en: Whether new fonts should contain splines of quadratic (truetype)
    or cubic (postscript & opentype).
pl: Wybór typu obrysów używanych w nowo tworzonych fontach: truetype'owe
    (krzywe stopnia drugiego) lub postscriptowe (stopnia trzeciego).

en: FreeTypeInFontView
pl: Używaj FreeType

en: Use the FreeType rasterizer (when available)
    to rasterize glyphs in the font view.
    This generally results in better quality.
pl: Użyj rasteryzatora FreeType (jeśli dostępny)
    do wyświetlania glifów w oknie widoku fontu.
    To skutkuje lepszą jakością podglądu znaków.

en: LoadedFontsAsNew
pl: Konwertuj obrysy

en: Whether fonts loaded from the disk should retain their splines
    with the original order (quadratic or cubic), or whether the
    splines should be converted to the default order for new fonts
    (see NewFontsQuadratic).
pl: Czy obrysy wczytywanych fontów powinny zostać przetworzone do
    domyślnego rodzaju krzywych, czy mają zachować oryginalną postać?
    Patrz też: Domyślnie TrueType.

en: PreferCJKEncodings
pl: Używaj kodowania CJK

en: When loading a truetype or opentype font which has both a unicode
    and a CJK encoding table, use this flag to specify which
    should be loaded for the font.
pl: Niektóre fonty TTF i OTF z chińskimi znakami są kodowane jednocześnie
    w CJK i unikodowo. Użycie tej opcji spowoduje wybranie kodowania CJK.

en: AskUserForCMap
pl: Pytaj o cmap

en: When loading a font in sfnt format (TrueType, OpenType, etc.),
    ask the user to specify which cmap to use initially.
pl: Przy wczytywaniu fontów TrueType i OpenType umożliwia wybór tablicy
    numerów kodowych glifów (cmap), jeśli zastosowano kilka jej wersji.

en: Enter a list of 4 letter table tags, separated by commas.
    FontForge will make a binary copy of these tables when it
    loads a True/OpenType font, and will output them (unchanged)
    when it generates the font. Do not include table tags which
    FontForge thinks it understands.
pl: Lista rozdzielonych przecinkami czteroznakowych nazw tablic
    TTF/OTF które FontForge ma chronić przy wczytywaniu fontu i które
    ma później nietknięte dodać przy ponownym generowaniu tego fontu.
    Lepiej wpisać tu tylko te tablice których FontForge „nie rozumie”.

en: PreserveTables
pl: Zachowaj tablice

en: In the Outline View, the Shift key constrains motion to be parallel to the ItalicAngle rather than constraining it to be vertical.
pl: Czy w widoku obrysu Shift ma ograniczać ruch kursora
    do prostej o nachyleniu odmiany pochyłej czy do pionu?

en: ItalicConstrained
pl: Trzymaj pochylenie

en: SnapToInt
pl: Przyciągaj do całkowitych

en: When the user clicks in the editing window, round the location to the nearest integers.
pl: Zaokrąglaj współrzędne kliknięć do wartości całkowitych.

en: JoinSnap
pl: Precyzja łączenia

en: The Edit->Join command will join points which are this close together
    A value of 0 means they must be coincident
pl: Zasięg w jakim komenda Edycja -> Dołącz ma łączyć ze sobą dwa punkty.
    Zero oznacza, że punkty muszą się dokładnie pokrywać aby zostać połączone.

en: CopyMetaData
pl: Kopiuj metadane

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' metadata (name, encoding, comment, etc).
pl: Czy przy kopiowaniu glifów w widokach fontów kopiować
    również ich metadane (nazwa, kodowanie, komentarze itd.)?

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph
pl: Maksymalna ilość operacji Cofnij/Ponów dla każdego glifu.

en: UndoDepth
pl: Pamięć historii

en: AutoWidthSync
pl: Synchronizuj szerokość

en: Changing the width of a glyph
    changes the widths of all accented
    glyphs based on it.
pl: Czy zmiana szerokości pola glifu ma powodować analogiczną
    zmianę szerokości pól glifów akcentowanych bazujących na nim?

en: AutoLBearingSync
pl: Synchronizuj lewą odsadkę

en: Changing the left side bearing
    of a glyph adjusts the lbearing
    of other references in all accented
    glyphs based on it.
pl: Czy zmiana lewej odsadki glifu ma powodować analogiczną
    zmianę lewych odsadek glifów akcentowanych bazujących na nim?

en: ClearInstrsBigChanges
pl: Usuń nieaktualne instrukcje

en: Instructions in a TrueType font refer to
    points by number, so if you edit a glyph
    in such a way that some points have different
    numbers (add points, remove them, etc.) then
    the instructions will be applied to the wrong
    points with disasterous results.
      Normally FontForge will remove the instructions
    if it detects that the points have been renumbered
    in order to avoid the above problem. You may turn
    this behavior off -- but be careful!
pl: Hinting w fontach TrueType składa się z instrukcji
    odwołujących się do poszczególnych punktów glifu
    przez ich numery, więc edycja obrysu, która spowoduje
    zmianę numeracji punktów często czyni te instrukcje
    bezwartościowymi. FontForge domyślnie je usuwa, ale
    można to wyłączyć ― tylko ostrożnie!

en: CopyTTFInstrs
pl: Kopiuj instrukcje TTF

en: AccentOffsetPercent
pl: Przesunięcie akcentów

en: The percentage of an em by which an accent is offset from its base glyph in Build Accent
pl: Procent wysokości pola znaku o jaki akcenty mają
    być wyżej od swoich glifów podstawowych.

en: AccentCenterLowest
pl: Centruj wg najniższego

en: When placing grave and acute accents above letters, should
    FontForge center them based on their full width, or
    should it just center based on the lowest point
    of the accent.
pl: Czy centrując akcenty akutowy lub gravis nad literami należy
    użyć położenia najniższego punktu obrysu akcentu, czy należy
    brać pod uwagę całą szerokość akcentu?

en: CharCenterHighest
pl: Centruj nad najwyższym

en: When centering an accent over a glyph, should the accent
    be centered on the highest point(s) of the glyph,
    or the middle of the glyph?
pl: Czy centrując akcenty nad glifem podstawowym należy
    użyć położenia najwyższego punktu obrysu glifu, czy
    należy brać pod uwagę całą szerokość glifu?

en: PreferSpacingAccents
pl: Akcenty nieskładające

en: Use spacing accents (Unicode: 02C0-02FF) rather than
    combining accents (Unicode: 0300-036F) when
    building accented glyphs.
pl: Budując glify akcentowane, używaj akcentów o niezerowej
    szerokości (Unicode: 02C0-02FF), a nie akcentów składających
    (Unicode: 0300-036F)

en: FontForge supports two different helper applications to do autotracing
     autotrace and potrace
    If your system only has one it will use that one, if you have both
    use this option to tell FontForge which to pick.
pl: FontForge może współpracować z dwoma programami do wektoryzacji:
     autotrace i potrace
    Jeśli w systemie jest tylko jeden z nich, zostanie użyty. Jeśli są dwa,
    ta opcja pozwala określić, który z nich będzie preferowany.

en: PreferPotrace
pl: Wybieraj Potrace

en: AutotraceArgs
pl: Opcje wektoryzacji

en: Extra arguments for configuring the autotrace program
    (either autotrace or potrace)
pl: Dodatkowe parametry programu wektoryzującego (autotrace albo potrace)

en: Ask the user for autotrace arguments each time autotrace is invoked
pl: Pytaj o dodatkowe parametry przed każdym wywołaniem autotrace

en: AutotraceAsk
pl: Pytaj przy Autotrace

en: Commands to pass to mf (metafont) program, the filename will follow these
pl: Dodatkowe parametry programu mf (metafont), wprowadzane przed nazwą pliku

en: MfArgs
pl: Opcje mf

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
pl: Pytaj o dodatkowe parametry przed każdym wywołaniem mf

en: MfAsk
pl: Pytaj przy mf

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
pl: FontForge wkleja obrazki w tło glifu przed wektoryzacją.
    Można je zachować aby przyjrzeć się rezultatom lub usunąć
    aby oszczędzić na zajmowanej pamięci i rozmiarze pliku.

en: MfClearBg
pl: Czyść tło przed mf

en: MetaFont (mf) generates lots of verbiage to stdout.
    Most of the time I find it an annoyance but it is
    important to see if something goes wrong.
pl: MetaFont (mf) wyświetla bardzo dużo komunikatów na stdout.
    Zwykle są denerwujące, ale bywają przydatne w razie wystąpienia błędów.

en: MfShowErr
pl: Pokazuj komunikaty mf

en: FoundryName
pl: Nazwa wytwórcy

en: Name used for foundry field in bdf
    font generation
pl: Nazwa używana w polu „foundry” plików BDF

en: Name used for Vendor ID field in
    ttf (OS/2 table) font generation.
    Must be no more than 4 characters
pl: Nazwa użyta w polu „Vendor ID” tablicy „OS/2”
    w fontach TTF i OTF, nie dłuższa niż 4 znaki.

en: TTFFoundry
pl: Nazwa wytwórcy TTF

en: FontForge will use this namelist when assigning
    glyph names to code points in a new font.
pl: FontForge będzie stosował nazewnictwo z tej listy
    dla glifów posiadających numery kodowe w nowych fontach.

en: NewFontNameList
pl: Nazwy znaków według:

en: Once upon a time, Adobe assigned PUA (public use area) encodings
    for many stylistic variants of characters (small caps, old style
    numerals, etc.). Adobe no longer believes this to be a good idea,
    and recommends that these encodings be ignored.
    
     The assignments were originally made because most applications
    could not handle OpenType features for accessing variants. Adobe
    now believes that all apps that matter can now do so. Applications
    like Word and OpenOffice still can't handle these features, so
     fontforge's default behavior is to ignore Adobe's current
    recommendations.
    
    Note: This does not affect figuring out unicode from the font's encoding,
    it just controls determining unicode from a name.
pl: Swego czasu, Adobe przypisało numery kodowe PUA (public use area:
    obszar do użycia publicznego) różnym wariantom stylistycznym znaków
    (kapitaliki, cyfry nautyczne...), a teraz wycofało się z tego pomysłu
    i zaleca ich ignorowanie, jeśli zrobione w taki sposób.
    
    Adobe zakłada, że upłynęło już tyle czasu, że wszystkie liczące się
    programy wykorzystują już odpowiednie możliwości OpenType do wyboru
    wariantów znaków w zależności od kontekstu. Niestety, programy takie
    jak MS Word czy OpenOffice wcale tego nie obsługują, więc domyślnie
    FontForge nie zgadza się z bieżącymi zaleceniami Adobe
    
    Uwaga: ta opcja nie wpływa na rozpoznawanie numeru unikodowego znaku
    z kodowania fontu, a tylko z nazwy glifu.

en: RecognizePUANames
pl: Rozpoznawaj nazwy PUA

en: Allow the full unicode character set in glyph names.
    This does not conform to adobe's glyph name standard.
    Such names should be for internal use only and
    should NOT end up in production fonts.
pl: Zezwala na stosowanie w nazwach glifów znaków unikodowych To jest.
    niezgodne ze standardowym nazewnictwem Adobe. Takie nazwy mogą
    służyć tylko do użytku wewnętrznego i NIE POWINNY być stosowane
    w fontach przeznaczonych do szerszej dystrybucji.

en: UnicodeGlyphNames
pl: Unikod w nazwach glifów

en: If specified this should be a space separated list of integers each
    less than 16777216 which uniquely identify your organization
    FontForge will generate a random number for the final component.
pl: Jeśli znana, powinna być tu wpisana lista oddzielonych spacjami liczb,
    nie większych niż 16777216, jednoznacznie identyfikująca wytwórnię.
    FontForge dostawi do podstawy losową liczbę.

en: XUID-Base
pl: Podstawa XUID

en: AskBDFResolution
pl: Pytaj o rozdzielczość BDF

en: When generating a set of BDF fonts ask the user
    to specify the screen resolution of the fonts
    otherwise FontForge will guess depending on the pixel size.
pl: Przy tworzeniu zbioru fontów BDF FontForge albo zapyta
    o rozdzielczość, w jakiej mają być używane, albo wywnioskuje
    ją sam na podstawie wysokości pola znaków w pikselach.

en: AutoHint
pl: Domyślny hinting

en: AutoHint changed glyphs before generating a font
pl: Automatycznie hintuj zmienione glify przed utworzeniem fontu

en: FontForge will place vertical or horizontal hints to describe the bounding boxes of suitable glyphs.
pl: FontForge użyje hintów poziomych lub pionowych dla zaznaczenia prostokąta brzegowego danego glifu, jeśli będzie to konieczne.

en: HintBoundingBoxes
pl: Hintuj prostokąt brzegowy

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the ends of diagonal stems.
pl: FontForge użyje hintów poziomych lub pionowych na końcach kresek ukośnych.

en: HintDiagonalEnds
pl: Hintuj końce ukośnych

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the intersections of diagonal stems.
pl: FontForge użyje hintów poziomych lub pionowych na przecięciach kresek ukośnych.

en: HintDiagonalInter
pl: Hintuj przecięcia ukośnych

en: DetectDiagonalStems
pl: Hintuj elementy ukośne

en: FontForge will generate diagonal stem hints, which then can be used by the AutoInstr command.
pl: FontForge poszuka elementów ukośnych które będą potem mogły
    zostać wykorzystane podczas generowania instrukcji truetype'owych.

en: MS has changed (in August 2006) the inner workings of their Indic shaping
    engine, and to disambiguate this change has created a parallel set of script
    tags (generally ending in '2') for Indic writing systems. If you are working
    with the new system set this flag, if you are working with the old unset it.
    (if you aren't doing Indic work, this flag is irrelevant).
pl: Microsoft w sierpniu 2006 zmodyfikował zasady traktowania pism indyjskich
    w swoim oprogramowaniu i w związku z tym zdefiniował nowe tagi OpenType
    (ich nazwy kończą się dwójką) w celu uniknięcia kłopotów ze starymi wersjami.
    Pracujący według nowej specyfikacji powinni włączyć tą opcję. Użytkownicy nie
    mający nic wspólnego z pismami indyjskimi mogą się nią nie przejmować.

en: UseNewIndicScripts
pl: Nowe tagi indyjskie

note: GT: The following strings have no spaces and an odd capitalization GT: this is because these strings are used in two different ways, one GT: translated (which the user sees, and should probably have added spaces, GT: and one untranslated which needs the current odd format
en: ResourceFile
pl: Plik zasobów

en: When FontForge starts up, it loads the user interface theme from
    this file. Any changes will only take effect the next time you start FontForge.
pl: FontForge przy uruchomieniu pobiera ustawienia wyglądu z tego pliku.
    Wszelkie zmiany zadziałają dopiero po ponownym uruchomieniu programu.

en: Show splash screen on start-up
pl: Pokazuj ekran powitalny na starcie

en: SplashScreen
pl: Pokaż ekran powitalny

en: GlyphAutoGoto
pl: Szybka nawigacja

en: Typing a normal character in the glyph view window changes the window to look at that character
pl: Czy w oknie widoku glifu klawisze klawiatury
    mają przełączać ten widok na odpowiedni znak?

en: OpenCharsInNewWindow
pl: Otwieraj glify w nowym oknie

en: When double clicking on a character in the font view
    open that character in a new window, otherwise
    reuse an existing one.
pl: Dwukrotne kliknięcie glifu w widoku fontu spowoduje
    jego otwarcie w nowym oknie, a nie w już istniejącym.

en: ArrowMoveSize
pl: Precyzja kursora

en: The number of em-units by which an arrow key will move a selected point
pl: Co ile jednostek kursor myszy ma przesuwać zaznaczony punkt?

en: ArrowAccelFactor
pl: Przyspieszenie kursora

en: Holding down the Shift key will speed up arrow key motion by this factor
pl: Ile razy przyspieszyć kursor, jeśli wciśnięty jest klawisz Shift.

en: SnapDistance
pl: Przyciąganie myszy

en: When the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
pl: Zasięg, w jakim kursor myszy będzie przyciągany
    do różnych interesujących rzeczy.

en: StopAtJoin
pl: Zatrzymaj przy łączeniu

en: When dragging points in the outline view a join may occur
    (two open contours may connect at their endpoints). When
    this is On a join will cause FontForge to stop moving the
    selection (as if the user had released the mouse button).
    This is handy if your fingers are inclined to wiggle a bit.
pl: Przy przesuwaniu punktów w oknie obrysu może dojść do złączenia
    dwóch krzywych otwartych jeśli ich punkty końcowe się pokryją.
    Wybór tej opcji spowoduje, że FontForge zatrzyma wtedy kursor.
    Przydatne, jeśli palce mają tendencję do drżenia.

en: Figure out flex hints after every change
pl: Odświeżaj hinty „flex” przy zmianach obrysu.

en: UpdateFlex
pl: Odświeżaj hinty „flex”

en: Display rulers in the Outline Glyph View
pl: Wyświetlaj linijki w oknie widoku obrysu.

en: Can't insert 'cvt'
pl: Nie udało się ustawić „cvt”

en: There already exists a 'cvt' table, perhaps legacy. FontForge can use it, but can't make any assumptions on values stored there, so generated instructions will be of lower quality. If legacy hinting is to be scrapped, it is suggested to clear the `cvt` and repeat autoinstructing.
pl: W tablicy „cvt” istnieją już dane; FontForge zrobiłby to inaczej. Wygenerowane instrukcje będą gorszej jakości. Jeśli utrata istniejących wcześniej w foncie instrukcji jest zamierzona, zaleca się pozwolić FontForgowi wpisać jego dane, a następnie dopisywać po nich swoje.

en: Can't insert 'fpgm'
pl: Nie udało się ustawić „fpgm”

en: There exists a 'fpgm' code that seems incompatible with FontForge's. Instructions generated will be of lower quality. If legacy hinting is to be scrapped, it is suggested to clear the `fpgm` and repeat autoinstructing. It will be then possible to append user's code to FontForge's 'fpgm', but due to possible future updates, it is extremely advised to use high numbers for user's functions.
pl: W tablicy „fpgm” istnieje już kod, niekompatybilny z FontForge. Wygenerowane instrukcje będą gorszej jakości. Jeśli utrata istniejących wcześniej w foncie instrukcji jest zamierzona, zaleca się pozwolić FontForgowi wpisać jego kod, a następnie dopisywać po nim swój. Z racji możliwych zmian w przyszłości, usilnie zaleca się używanie wysokich numerów funkcji.

en: Can't insert 'prep'
pl: Nie udało się ustawić „prep”

en: There exists a 'prep' code incompatible with FontForge's. It can't be guaranteed it will work well. It is suggested to allow FontForge to insert its code and then append user's own.
pl: W tablicy „prep” istnieje już kod, niekompatybilny z FontForge. Nie ma gwarancji, że wszystko zadziała poprawnie. Zaleca się pozwolić FontForgowi wpisać jego kod, a następnie dopisywać po nim swój.

en: Can't instruct this glyph
pl: Nie udało się poinstruować glifu

en: TrueType does not support mixed references and contours.
    If you want instructions for %.30s you should either:
     * Unlink the reference(s)
     * Copy the inline contours into their own (unencoded
        glyph) and make a reference to that.
pl: Truetype nie przewiduje mieszania konturów i odwołań
    w ramach glifu. Aby móc pohintować %.30s, należy:
     * albo odłączyć odwołania,
     * albo umieścić kontury w innym glifie i odwołać się do niego.

en: TrueType does not support references which
    are scaled by more than 200%%.  But %1$.30s
    has been in %2$.30s. Any instructions
    added would be meaningless.
pl: Truetype nie przewiduje skalowania odwołań o więcej
    niż 200%%, jednak w %1$.30s współczynnik skali wynosi
    %2$.30s. Hinting nie zadziała dla tego glifu.

en: Too many subroutines. We can deal with at most 14 (0-13)
pl: Zbyt wiele funkcji – może być najwyżej 14 (013)

en: Warning: Byte swapped font mark in palm font.
pl: Ostrzeżenie: font zawiera informacje o odwróconym porządku bajtów.

en: Warning: Font Bucket version 4 treated as 0.
pl: Ostrzerzenie: wersję 4 Font Bucket potraktowano jako wersję 0.

en: Bad Metrics
pl: Błędne metryczne

en: Only the first 256 glyphs in the encoding will be used
pl: Tylko pierwsze 256 glifów kodowania zostanie użytych

en: One of the fonts %1$d,%2$d is missing glyph %3$d
pl: W jednym z fontów %1$d,%2$d brakuje glifów %3$d

en: In font %1$d the glyph %2$.30s either starts before 0, or extends after the advance width or is above the ascent or below the descent
pl: W foncie %1$d glif %2$.30s wystaje poza dozwolone pudełko otaczające

en: In font %1$d the advance width of glyph %2$.30s does not scale the base advance width properly, it shall be forced to the proper value
pl: W foncie %1$d szerokość glifu %2$.30s ma się nijak do wartości podstawowej; zostanie poprawiona

en: Advance width of glyph %.30s must be less than 127
pl: Szerokość glifu %.30s musi być mniejsza niż 127

en: One of the bitmap fonts specified, %1$d, is not an integral scale up of the smallest font, %2$d (or is too large a factor)
pl: Rozmiar jednego z podanych fontów bitmapowych, %1$d, nie jest całkowitą wielokrotnością rozmiaru najmniejszego z nich, %2$d (albo czynnik skalujący jest zbyt duży).

en: Unexpected density
pl: Nieoczekiwana gęstość

en: Multiple-Density Font
pl: Font o różnych gęstościach

en: High-Density Font
pl: Font wysokiej gęstości

en: Single and Multi-Density Fonts
pl: Fonty o pojedynczych i różnych gęstościach

en: Single and High-Density Fonts
pl: Fonty o pojedynczych i wysokich gęstościach

en: Choose a file format...
pl: Wybierz format pliku...

en: What type(s) of palm font records do you want?
pl: Jaki typ fontów do palma chcez wczytać?

en: Compressed object container is itself a compressed object
pl: Kontener obiektu skompresowanego sam jest obiektem spakowanym.

en: Flate decompression failed.
pl: Dekompresja „Flate” nie powiodła się.

en: A pdf stream object may not be a compressed object
pl: Obiekt strumienia pdf nie może być obiektem skompresowanym.

en: A pdf stream object is missing a Length attribute
pl: Brakuje atrybutu „Length” obiektu-strumienia w pliku pdf

en: Unsupported decode filter parameters : %s
pl: Nieobsługiwany parametr filtru dekodera: %s

en: Unsupported filter: %s
pl: Nieobsługiwany filtr: %s

note: GT: NaN is a concept in IEEE floating point which means "Not a Number" GT: it is used to represent errors like 0/0 or sqrt(-1).
en: Bad number, infinity or nan: %s
pl: Błędna liczba, nieskończoność lub nieliczba: %s

en: No mark in ] (close array)
pl: Brak „mark” w ] (koniec tablicy)”

en: Syntax error while parsing type3 glyph: %s
pl: Błąd składni przy przetwarzaniu glifu Typ3: %s

en: Syntax error while parsing pdf graphics
pl: Błąd podczas przetwarzania grafiki pdf

en: Syntax error while parsing pdf graphics: Page with no Contents
pl: Błąd składni podczas przetwarzania grafiki pdf: pusta strona (bez elementu Contents)

en: Syntax errors while parsing ToUnicode CMap
pl: Błąd składni podczas przetwarzania CMap-owania „ToUnicode”.

en: Syntax errors while parsing Type3 font headers
pl: Błędy składni przy przetwarzaniu nagłówków fontu Type3

en: The font %s is one of the standard fonts. It isn't actually in the file.
pl: Font %s powinien być wszędzie na standardowym
    wyposażeniu i w związku z tym nie został dołączony do pliku.

en: Unable to parse the pdf objects that make up %s
pl: Nie udało się przetworzyć obiektów składających się na ten plik pdf: %s

en: Doesn't look like a valid pdf file, couldn't find xref section
pl: To nie wygląda na plik pdf, nie udało się znaleźć sekcji xref.

en: This pdf file contains an /Encrypt dictionary, and FontForge does not currently
    support pdf encryption
pl: Ten plik pdf zawiera słownik /Encrypt; FontForge nie obsługuje szyfrowanych pdf-ów.

en: This pdf file has no fonts
pl: Ten plik pdf nie zawiera fontów

en: This pdf file has no pages
pl: Ten plik pdf nie zawiera żadnych stron

en: There are %d pages in this file, which do you want?
pl: Ten plik pdf zawiera %d stron, o którą chodzi?

en: Pick a page
pl: Wybór strony

en: Internal Err: Unable to put data back into file
pl: Błąd wewnętrzny: nie udało się zapisać danych z powrotem w pliku.

en: Invalid hex digit in sfnts array
pl: Błędna cyfra szesnastkowa w tablicy „sfnts”

en: Invalid character outside of string in sfnts array
pl: Błędny znak poza łańcuchem w tablicy „sfnts”

en: Index too big (must be <%d) "%s
pl: Indeks zbyt duży (musi być mniejszy niż %d) "%s

en: Didn't understand "%s" inside subs def'n
pl: Nieznany token „%s” w definicji „subs”

en: No name for CharStrings dictionary "%s
pl: Brak nazwy dla słownika CharStrings "%s

en: Too many entries in CharStrings dictionary "%s
pl: Zbyt wiele pozycji w słowniku CharStrings "%s

en: Didn't understand "%s" in font info
pl: Nieznany token „%s” w danych opisowych fontu

en: Ignoring duplicate /CharStrings entry
pl: Zignorowano powieloną pozycję /CharStrings

en: Ignoring duplicate /Subrs entry
pl: Zignorowano powieloną pozycję /Subrs

en: This font contains a "UniqueId" variable, but the correct name for it is
    	"UniqueID" (postscript is case concious)
pl: Ten font zawiera zmienną „UniqueId”, a powinna się ona nazywać „UniqueID”
    	(PostScript jest wrażliwy na wielkość liter)

en: Didn't understand "%s" in blended font defn
pl: Nieznany token „%s” w definicji fontu interpolowanego

en: Bad CharString. Does not include lenIV bytes.
pl: Błędny CharString – nie zawiera bajtów lenIV.

en: Duplicate definition of subroutine %d
pl: Wielokrotna definicja funkcji %d

en: Didn't understand "%s" while adding info to private subroutines
pl: Nieznany token „%s” w procedurach prywatnych fontu

en: Shouldn't be in addinfo "%s
pl: To nie powinno znaleźć się w addinfo "%s

en: Invalid FD (%d) assigned to CID %d.
pl: Błędny FD (%d) przypisany do CID %d.

en: Bad CID offset for CID %d
pl: Błędny offset CID dla CID %d

en: Failed to parse the StartData command properly
pl: Błąd podczas przetwarzania „StartData”

en: Failed to parse the StartData command properly, bad count
pl: Błąd podczas przetwarzania „StartData”, błędny licznik

en: Cannot open a temporary file
pl: Nie udało się otworzyć pliku tymczasowego

en: Cannot open %s
pl: Nie udało się otworzyć %s

en: The truetype encoding specified by platform=%d specific=%d (which we map to %s) is not supported by your version of iconv(3).
pl: Kodowanie określone truetype'owo jako „platforma %d, typ %d” (co jest rozumiane jako „%s”) nie jest obsługiwane przez zainstalowaną wersję iconv(3).

en: Unexpected values for binsearch header. Based on the number of tables I
     expect searchRange=%d (not %d), entrySel=%d (not %d) rangeShift=%d (not %d)
pl: Nieoczekiwane wartości w nagłówku do wyszukiwania binarnego.
     Na podstawie ilości tablic oczekiwano: searchRange=%d (nie %d),
     entrySel=%d (nie %d) rangeShift=%d (nie %d)

en: An sfnt file must contain SOME tables, but this one does not.
pl: Plik w formacie sfnt musi zawsze składać się z jakichś tablic, ale ten nie zawiera żadnych.

en: An sfnt file may contain a large number of tables, but this one has over 1000
     and that seems like too many
pl: Plik w formacie sfnt może zawsze składać się ze znacznej liczby tablic, ale ten zawiera ich ponad 1000, co wydaje się nienormalne.

en: Table tags should be in alphabetic order in the font header
     but '%c%c%c%c', appears after '%c%c%c%c'.
pl: Tagi tablic powinny w nagłówku fontu występować w kolejności
    alfabetycznej, ale „%c%c%c%c” występuje za „%c%c%c%c”.

en: Same table tag, '%c%c%c%c', appears twice in sfnt header
pl: Jeden tag tablicy, „%c%c%c%c”, pojawia się w nagłówku sfnt więcej niż raz

en: Tables '%c%c%c%c' and '%c%c%c%c' overlap
pl: Tablice „%c%c%c%c” i „%c%c%c%c” zachodzą na siebie

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file.
pl: Tablica „%c%c%c%c” wystaje poza koniec pliku.

en: File checksum is incorrect.
pl: Suma kontrolna pliku jest niepoprawna.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad checksum.
pl: Tablica „%c%c%c%c” ma błędną sumę kontrolną.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be even.
pl: Tablica „%c%c%c%c” ma błędną długość; powinna być parzysta.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 54 but is %d.
pl: Tablica „%c%c%c%c” ma błędną długość; powinno być 54, a jest %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 36 but is %d.
pl: Tablica „%c%c%c%c” ma błędną długość; powinno być 36, a jest %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 32 or 6 but is %d.
pl: Tablica „%c%c%c%c” ma błędną długość; powinno być 36 lub 6, a jest %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 78, 86 or 96 but is %d.
pl: Tablica „%c%c%c%c” ma błędną długość; powinno być 78, 86 lub 96, a jest %d.

en: Missing required table: "head"
pl: Brakuje wymaganej tablicy: „head”.

en: Missing required table: "hhea"
pl: Brakuje wymaganej tablicy: „hhea”.

en: Missing required table: "maxp"
pl: Brakuje wymaganej tablicy: „maxp”.

en: Missing required table: "post"
pl: Brakuje wymaganej tablicy: „post”.

en: Missing required table: "name"
pl: Brakuje wymaganej tablicy: „name”.

en: Missing required table: "loca"
pl: Brakuje wymaganej tablicy: „loca”.

en: Missing "OS/2" table
pl: Brakuje wymaganej „OS/2”.

en: Missing required table: "glyf"
pl: Brakuje wymaganej tablicy: „glyf”.

en: This font contains neither "CFF " nor "glyf"/"loca" tables
pl: Ten font nie zawiera ani tablicy „CFF”, ani „glyf”/„loca”.

en: accent attachment table
pl: tablica określająca jak dołączać akcenty

en: axis variation table
pl: tablica osi zmienności fontu

en: Baseline table (OT version)
pl: tablica linii podstawowych pism (wersja OT)

en: bitmap data table (AAT version)
pl: tablica danych bitmap (wersja AAT)

en: BDF bitmap properties table
pl: tablica właściwości bitmap BDF

en: bitmap font header table
pl: tablica nagłówkowa fontu bitmapowego

en: bitmap location table (AAT version)
pl: tablica położeń bitmap w pliku (wersja AAT)

en: baseline table (AAT version)
pl: tablica linii podstawowych pism (wersja AAT)

en: PostScript font program (Compact Font Format)
pl: postscriptowy format fontu (CFF)

en: Obsolete table for a type1 CID keyed font
pl: przestarzała tablica dla fontu CID Type1

en: character code mapping table
pl: tablica numerów kodowych glifów

en: CVT variation table
pl: tablica zmienności stałych dla hintingu

en: control value table
pl: tablica stałych dla hintingu

en: digital signature table
pl: tablica z podpisem cyfrowym

en: bitmap data table (OT version)
pl: tablica danych bitmap (wersja OT)

en: bitmap location table (OT version)
pl: tablica położeń bitmap w pliku (wersja OT)

en: embedded bitmap scaling control table
pl: tablica opisująca skalowanie bitmap

en: electronic end user license table
pl: tablica licencji dla użytkownika

en: font descriptor table
pl: tablica deskryptora fontu

en: layout feature table
pl: tablica funkcji zecerskich

en: SIL Graphite layout feature table
pl: tablica funkcji zecerskich SIL Graphite

en: FontForge time stamp table
pl: tablica znaczników czasu FontForge

en: font metrics table
pl: tablica metrycznych fontu

en: font program table
pl: tablica definicji funkcji dla hintingu

en: font variation table
pl: tablica zmienności fontu

en: grid-fitting and scan-conversion procedure table
pl: tablica określająca kiedy hintować i/lub wygładzać

en: glyph definition table
pl: tablica definicji glifów

en: Graphite glyph attribute table
pl: tablica atrybutów glifów SIL Graphite

en: Graphite glyph location in Glat table
pl: tablica położeń glifów SIL Graphite

en: glyph outline table
pl: tablica obrysów glifów

en: glyph positioning table
pl: tablica pozycjonowania glifów

en: glyph variation table
pl: tablica zmienności glifów

en: glyph substitution table
pl: tablica podstawień glifów

en: horizontal device metrics table
pl: tablica rastrowania metrycznych poziomych

en: font header table
pl: tablica nagłówkowa fontu

en: horizontal header table
pl: tablica nagłówkowa składu poziomego

en: horizontal metrics table
pl: tablica metrycznych poziomych

en: horizontal style table
pl: tablica styli poziomych

en: justification table (AAT version)
pl: tablica justunku (wersja AAT)

en: justification table (OT version)
pl: tablica justunku (wersja OT)

en: kerning table
pl: tablica kerningu

en: ligature caret table
pl: tablica pozycji kursora w ligaturach

en: glyph location table
pl: tablica położeń glifów w pliku

en: linear threshold table
pl: tablica progów wielkości, od których szerokości poszczególnych glifów skalują się wzwyż liniowo

en: math table
pl: tablica danych do składu wzorów matematycznych

en: maximum profile table
pl: tablica wartości maksymalnych w foncie

en: Multi-Master table, obsolete
pl: przestarzała tablica dla fontów Multiple-Master

en: metamorphosis table
pl: tablica przekształceń fontu

en: extended metamorphosis table
pl: tablica rozszerzonych przekształceń fontu

en: name table
pl: tablica informacji dla użytkowników

en: optical bounds table
pl: tablica krawędzi optycznych

en: OS/2 and Windows specific metrics table
pl: tablica metrycznych dla OS/2 i Windows

en: PCL 5 data table
pl: tablica danych PCL5

en: FontForge font debugging table
pl: tablica danych do debugowania fontu FontForge

en: glyph name and PostScript compatibility table
pl: Tablica nazw glifów i kompatybilności z PostScriptem

en: control value program table
pl: tablica z preprogramem stałych dla hintingu

en: properties table
pl: tablica właściwości fontu

en: SIL Graphite rule table
pl: tablica reguł SIL Graphite

en: (unspecified) SIL Graphite table
pl: (nieokreślona) tablica SIL Graphite

en: unknown SIL table
pl: nieznana tablica SIL

en: TeX table
pl: tablica danych dla ΤεΧ-a

en: tracking table
pl: tablica trackingu

en: Obsolete table for a type1 font
pl: przestarzała tablica dla fontów Type1

en: vertical device metrics table
pl: tablica rastrowania metrycznych pionowych

en: vertical header table
pl: tablica nagłówkowa składu pionowego

en: vertical metrics table
pl: tablica metrycznych pionowych

en: vertical origin table
pl: tablica współrzędnych początkowych pionowych glifów

en: glyph reference table
pl: tablica odwołań do glifów

en: Nifty, you've got one of the old Apple/Adobe type1 sfnts here
pl: To najwidoczniej jakiś wiekowy „PS Type1 w sfnt” od Apple/Adobe.

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file and must be ignored.
pl: Tablica „%c%c%c%c” wystaje poza koniec pliku i musi zostać zignorowana.

en: The following table(s) in the font have been ignored by FontForge
pl: Następujące tablice obecne w foncie zostały pominięte przy wczytywaniu:

en:   Ignoring '%c%c%c%c'
pl:   Zignorowano tablicę „%c%c%c%c”

en:   Ignoring '%c%c%c%c' %s
pl:   Zignorowano „%c%c%c%c”: %s

en: This font contains both truetype and PostScript glyph descriptions
      only one will be used.
pl: Ten font zawiera jednocześnie postscriptowe i truetype'owe definicje glifu.
      Zostanie użyta tylko jedna z nich.

en: This font contains multiple glyph descriptions
      only one will be used.
pl: Ten font zawiera wiele definicji glifu.
      Zostanie użyta tylko jedna z nich.

en: This font contains both a 'kern' table and a 'GPOS' table.
      The 'kern' table will only be read if there is no 'kern' feature in 'GPOS'.
pl: Ten font zawiera jednocześnie tablice „kern” i „GPOS”.
      Tablica „kern” zostanie użyta tylko jeśli tablica „GPOS” nie obsługuje funkcji „kern”.

en: This font contains both a 'mor[tx]' table and a 'GSUB' table.
      FF will only read feature/settings in 'morx' which do not match features
      found in 'GSUB'.
pl: Ten font zawiera jednocześnie tablice „mor[tx]” i „GSUB”.
      Odczytane zostaną tylko te dane z „morx” które nie są odzwierciedlone w tablicy „GPOS”.

en: This font contains both a 'BASE' table and a 'bsln' table.
      FontForge will only read one of them ('BASE').
pl: Ten font zawiera jednocześnie tablice „BASE” i „bsln”.
      Zostanie użyta tylko tablica „BASE”.

en: Bad Glyph Count
pl: Błędna liczba glifów

en: Font file has bad glyph count field. maxp says: %d sizeof(loca)=>%d
pl: Font podaje błędną liczbę glifów. Według „maxp” jest to %d*sizeof(loca)=>%d

en: The fontname begins with the utf8 byte order sequence. This is illegal. %s
pl: Nazwa fontu zaczyna się sekwencją utf8 – to niedozwolone. %s

en: A PostScript name may not be a number
pl: Nazwa postscriptowa nie może być liczbą

en: Bad Font Name
pl: Błędna nazwa fontu

en: The PostScript font name "%.63s" is invalid.
    It should be printable ASCII,
    must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
pl: Nazwa fontu „%.63s” nie jest poprawną nazwą postscriptową.
    Powinna składać się z co najwyżej 62 drukowalnych znaków ASCII
    i nie może zawierać znaków (){}[]<>%%/ ani spacji

en: Warning: Mac and Unicode entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Mac Unicode String: %s
pl: Ostrzeżenie: Makowy i unikodowy wpisy „%s” dla języka „%s”
     w tablicy „name” różnią się:
     Wpis makowy: %s 
     Wpis makowy unikodowy: %s

en: Warning: Mac string is a subset of the Unicode string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
pl: Ostrzeżenie: Wpis makowy „%s” dla języka „%s”
     w tablicy „name” jest tylko częścią wpisu unikodowego.

en: Warning: Mac and Windows entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Windows String: %s
pl: Ostrzeżenie: Makowy i windowsowy wpisy „%s” dla języka „%s”
     w tablicy „name” różnią się:
     Wpis makowy: %s 
     Wpis windowsowy: %s

en: Warning: Mac string is a subset of the Windows string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
pl: Ostrzeżenie: Wpis makowy „%s” dla języka „%s”
     w tablicy „name” jest tylko częścią wpisu windowsowego.

en: Use _First
pl: Użyj p_ierwszego

en: First to _All
pl: _Pierwszego dla wszystkich

en: Second _to All
pl: _Drugiego dla wszystkich

en: Use _Second
pl: Użyj d_rugiego

en: Multiple names for language
pl: Wiele wersji wpisu dla pewnego języka

en: The 'name' table contains (at least) two strings for the %s in language %s, the first '%.12s...' the second '%.12s...'.
    Which do you prefer?
pl: Tablica „name” zawiera więcej niż jeden wpis „%s” dla języka „%s”,
    Pierwszy to „%.12s...”, drugi „%.12s...”.
    Którego użyć?

en: Bad tt font: contour ends make no sense in glyph %d.
pl: Błędny font: bezsensowne znaczniki „koniec konturu” w glifie %d.

en: A point in GID %d is outside the glyph bounding box
pl: Punkt glifu o numerze %d wystaje poza jego prostokąt brzegowy

en:   Subsequent errors will not be reported.
pl:   Dalsze błędy nie będą raportowane.

en: Reached end of file when reading simple glyph
pl: Nieoczekiwany koniec pliku przy czytaniu glifu prostego.

en: Empty composite %d
pl: Pusty glif kompozytowy %d

en: Bad flags value, implied MORE components at end of glyph %d
pl: Błędne wartości flag – oczekiwano dalszych składników w glifie kompozytowym %d.

en: Reference to glyph %d out of bounds when parsing 'glyf' table.
pl: Odwołanie do glifu %d poza zakresem podczas czytania tablicy „glyf”.

en: Use-my-metrics flag set on at least two components in glyph %d
pl: Flaga „użyj moich metrycznych” jest ustawiona dla więcej niż jednego odwołania w glifie o numerze %d

en: Glyph %d attempts to reference glyph %d which is outside the font
pl: Glif %d odwołuje się do glifu %d którego nie ma w foncie.

en: Reached end of file when reading composite glyph
pl: Podczas wczytywania glifu kompozytowego napotkano koniec pliku

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the end of the glyf table
pl: Błędny glif %d – jego definicja wystaje poza koniec tablicy „glyf”.

en: Bad glyph (%d), its data length is negative
pl: Błędny glif (%d), rozmiar danych ujemny

en: Glyph bounding box data exceeds font bounding box data for GID %d
pl: Prostokąt otaczający glifu o numerze %d nie mieści się w prostokącie otaczającym określonym dla fontu

en: Bad glyph (%d), disordered 'loca' table (start comes after end)
pl: Błędny glif %d – początek tablicy „loca” następuje jakoby za jej końcem.

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the space allowed for it
pl: Błędny glif %d – jego definicja wystaje poza przydzielony obszar.

note: GT: The CFF font type contains a thing called a name INDEX, and that INDEX GT: is bad. It is an index of many of the names used in the CFF font. GT: We hope the user will never see this.
en: Bad CFF name INDEX
pl: Błędny CFF-owy INDEX nazwy.

en: Unexpected value in dictionary %d
pl: Nieoczekiwana wartość w słowniku %d

note: GT: DICT is a magic term inside CFF fonts, as is INDEX, and I guess CFF and type2
en: FontForge does not support type2 programs embedded in CFF DICT INDICES.
pl: FontForge nie obsługuje programów Type2 wpisanych w INDEX-ach CFF DICT.

en: Bad subroutine INDEX in cff font.
pl: Błędny INDEX funkcji w foncie cff.

en: No argument to operator
pl: Brak argumentów dla operatora

en: FontForge does not support synthetic fonts
pl: FontForge nie obsługuje fontów syntetycznych.

en: FontForge does not support type2 multiple master fonts
pl: FontForge nie obsługuje fontów MultipleMaster Type2.

en: FontForge does not support Chameleon fonts
pl: FontForge nie obsługuje fontów Chameleon.

en: Unknown operator in %s: %x
pl: Nieznany operator w %s: %x

en: End of file found when reading private dictionary.
pl: Podczas wczytywania słownika prywatnego napotkano koniec pliku.

en: No argument to operator %d in private dict
pl: Brak argumentów dla operatora %d w słowniku prywatnym.

en: Bad sid %d (must be less than %d)
pl: Błędny sid %d (musi być mniejszy niż %d).

en: Unexpected encoding format in cff: %d
pl: Nieznany format kodowania w cff: %d

en: Unexpected charset format in cff: %d
pl: Nieznany format kodowania w cff: %d

en: Bad fdselect
pl: Błąd w fdselect

en: Didn't understand format for fdselect %d
pl: Nieznany format dla fdselect %d

en: CFF version mismatch
pl: Wersje CFF nie pasują.

en: In %s, the advance width (%d) for glyph %s is greater than the maximum (%d)
pl: W %s, szerokość (%d) glifu %s większa od maksymalnej podanej w foncie (%d)

en: In GID %d the advance width (%d) is greater than the stated maximum (%d)
pl: W GID %d, szerokość glifu (%d) większa od maksymalnej podanej w foncie (%d)

en: In %s, in glyph %s, 'CFF ' advance width (%d) and
      'hmtx' width (%d) do not match. (Subsequent mismatches will not be reported)
pl: W foncie %s szerokość glifu %s zadeklarowana w „CFF” (%d) nie zgadza się z tą z „hmtx” (%d).
      Dalsze niezgodności nie będą raportowane.

en: In GID %d, 'CFF ' advance width (%d) and 'hmtx' width (%d) do not match.
      (Subsequent mismatches will not be reported)
pl: W GID %d szerokość glifu zadeklarowana w „CFF” (%d) nie zgadza się z tą z „hmtx” (%d).
      Dalsze niezgodności nie będą raportowane.

en: Invalid ttf hmtx table (or hhea), numOfLongMetrics is 0
pl: Błędna tablica „hmtx” lub „hhea” – zerowa wartość numOfLongMetrics.

en: Invalid ttf vmtx table (or vhea), numOfLongVerMetrics is 0
pl: Błędna tablica „hmtx” lub „hhea” – zerowa wartość numOfLongVerMetrics.

en: Bad encoding information in 'cmap' table.
pl: Błędne dane kodowania w tablicy „cmap”.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has an unsupported format %d.
pl: Podtablica kodowania dla „platformy %d typu %d” jest podana w nieobsługiwanym formacie %d.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has a 0 length subtable.
pl: Podtablica kodowania dla „platformy %d typu %d” ma zerową długość.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d (which must be 14)
    has an unsupported format %d.
pl: Podtablica kodowania dla „platformy %d typu %d” (oczekiwano 14) jest podana w nieobsługiwanym formacie %d.

en: No glyph with unicode U+%05x in font
pl: W foncie nie ma żadnego glifu o numerze unikodowym U+%05x.

en: GID out of range (%d) in format 14 'cmap' subtable
pl: Numer glifu poza (%d) zakresem w podtablicy „cmap” w formacie 14

en: Script|Japanese
pl: japońskie

en: Script|Korean
pl: koreańskie

en: Script|Roman
pl: łacińskie

en: Script|Traditional Chinese
pl: chińskie tradycyjne

note: GT: Don't ask me what RSymbol means, I don't know either. It's in apple's GT:  docs though
en: Script|Cyrillic
pl: grażdanka

en: Script|Devanagari
pl: Dewanagari

en: Script|Gurmukhi
pl: Gurmukhi

en: Script|Simplified Chinese
pl: chińskie uproszczone

en: Script|Central European
pl: środkowoeuropejskie

en: Unicode 1.0
pl: Unikod 1.0

en: Unicode 1.1
pl: Unikod 1.1

en: Unicode 2.0+, BMP only
pl: Unikod 2.0+, tylko BMP

en: Unicode 2.0+, all planes
pl: Unikod 2.0+, wszystkie obszary

en: "Symbol"
pl: „Symbol”

en: Unicode
pl: Unikod

en: ISO (Deprecated)
pl: ISO (przestarzałe)

en: MicroSoft
pl: Microsoft

en: Custom
pl: Własne

en: FreeType internals
pl: Wnętrze FreeType

en: Unknown
pl: nieznane

en: Pick a CMap subtable
pl: Proszę wybrać podtablicę CMap

en: Could not find any valid encoding tables
pl: Nie znaleziono ani jednej prawidłowej tablicy z kodowaniem

en: Could not find a usable encoding table
pl: Nie udało się znaleźć nadającej się do użytku tablicy kodowania.

en: Attempt to encode missing glyph %d to %d (0x%x)
pl: Próba nadania nieistniejącemu glifowi %d numeru unikodowego %d (0x%x).

en: Multiple glyphs map to the same unicode encoding U+%04X, only one will be used
pl: Numer unikodowy U+%04X przypisano do wielu glifów – tylko jeden zostanie użyty.

en: Glyph index out of bounds. Was %d, must be less than %d.
     In attempt to associate a glyph with encoding %x in segment %d
     with platform=%d, specific=%d (in 'cmap')
pl: Indeks glifu poza zakresem – jest %d, musi być mniejszy niż %d.
     Próba przypisania glifu do numeru unikodowego %x w segmencie %d
     dla „platformy %d typu %d”.

en: Use of a range offset of 0xffff to mean a missing glyph in cmap table
pl: W tablicy „cmap” użyto przesunięcia zakresu 0xffff dla zaznaczenia brakującego glifu.

en: Bad font: Encoding data out of range.
pl: Błędny font: dane kodowania poza zakresem.

en: Windows will reject fonts with an OS/2 version number of 0
pl: Windows nie obsługuje fontów o numerze wersji OS/2 ustawionym na 0

en: Windows will reject otf (cff) fonts with an OS/2 version number of 1
pl: Windows nie obsługuje fontów otf (cff) o numerze wersji OS/2 ustawionym na 1

en: Reading Names
pl: Wczytywanie nazw

en: Glyph %d is called ".notdef", a singularly inept choice of name (only glyph 0
     may be called .notdef)
    FontForge will rename it.
pl: Glif %d ma nazwę „.notdef”, FontForge zmieni mu nazwę,
     bo tylko gilf 0 ma prawo się tak nazywać.

en: Invalid point match. Point would be after this reference.
pl: Błędne przystawanie punktów - do własnego odwołania.

en: Could not match points in composite glyph (%d to %d) when adding %s to %s
pl: Niewykonalne przystawanie punktów w glifie kompozytowym (%d do %d) przy dodawaniu %s do %s.

en: Fixing up References
pl: Poprawianie odwołań

en: Unlikely length for table, so I'm ignoring it. %u
pl: Podejrzana długość tablicy (zostanie zignorowana): %u.

en: TTF 'glyf'
pl: truetype'owej „glyf”

en: OTF 'CFF '
pl: Opentype'owej „CFF ”

en: This font contains both a TrueType 'glyf' table and an OpenType 'CFF ' table. FontForge can only deal with one at a time, please pick which one you want to use
pl: Ten font zawiera zarówno truetype'ową tablicę „glyf” jak i opentype'ową „CFF ” z obrysami postscriptowymi. FontForge może operować tylko na jednej z nich. Której użyć?

en: No (useable) bitmap strikes in this TTF font: %s
pl: Brak użytecznych wersji bitmapowych w tym foncie: %s

en: No Bitmap Strikes
pl: Brak wersji bitmapowych

en: The names 'alefmaksurainitialarabic' and 'alefmaksuramedialarabic' in the Adobe Glyph List disagree with Unicode.  The use of these glyph names is therefore discouraged.
pl: Nazwy „alefmaksurainitialarabic” i „alefmaksuramedialarabic” z listy glifów Adobe są niezgodne z unicode. Z tego powodu zaleca się nie używać ich.

en: The glyph named %.30s is mapped to U+%04X.
    But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
pl: Glif o nazwie %.30s ma przypisany numer unikodowy U+%04X,
    jednak z nazwy wynika, że powinien mieć przypisany numer U+%04X.

en: A point in %s is outside the font bounding box data.
pl: Punkt glifu „%s” wystaje poza prostokąt brzegowy fontu.

en: The advance width of %s (%d) does not match the font's advanceWidthMax (%d) and this is a fixed pitch font
pl: Szerokość glifu %s (%d) nie zgadza się z wartością advanceWidthMax fontu (%d), a jest to font o stałej szerokości znaków.

en: Invalid font count in TTC %s.
pl: Nieprawidłowa liczba fontów w pliku TTC: %s.

en: Bad Apple Kern Class
pl: Błędna klasa kerningu Apple

en: Class index out of range %d (must be <%d)
pl: Indeks klasy poza zakresem %d (musi być mniejszy niż %d)

en: GID out of range.
pl: Numer glifu poza zakresem.

en: coverage table extends beyond end of table
pl: Tablica grupująca wystaje poza tablicę funkcji.

en: Bad count.
pl: Błędna liczba.

en: End of file found in coverage table.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku przy przetwarzając tablicy grupującej.

en: Bad coverage table. Glyph %d out of range [0,%d)
pl: Błędna tablica grupująca. Glif %d poza dopuszczalnym zakresem [0...%d).

en: Bad coverage table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
pl: Błędna tablica grupująca. Glify %d-%d poza dopuszczalnym zakresem [0...%d).

en: Bad format for coverage table %d
pl: Błędny format tablicy grupującej %d.

en: Bad class def table. start=%d cnt=%d, max glyph=%d
pl: Błędna tablica definicji klasy: start=%d liczba=%d, ale max=%d

en: Class definition sub-table extends beyond end of table
pl: Podtablica definicji klasy wystaje poza koniec nadrzędnej tablicy

en: Bad class def table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
pl: Błędna tablica definicji klasy: glify %d-%d poza zakresem [0, %d)

en: Unknown class table format: %d
pl: Nieznany format tablicy klas: %d

en: Nonsensical class assigned to a glyph-- class=%d is too big. Glyph=%d
pl: Błędne przypisanie klasy Open Type: numer klasy %d glifu %d poza zakresem.

en: Bad device table
pl: Błędna tablica rastrowania

en: Bad pair position: glyphs %d & %d should have been < %d
pl: Błędne pozycjonowanie pary: numery glifów %d i %d powinny być mniejsze niż %d

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d should have been < %d
pl: Błędna para kerningowa: numery glifów %d i %d powinny być mniejsze niż %d

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad pairwise kerning table, ignored
pl:  Błędna tablica kerningu, zignorowano

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad kerning class table, ignored
pl:  Błędna tablica klas kerningu, zignorowano

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad cursive alignment table, ignored
pl:  Błędna tablica złącz pisanych międzyznakowych, zignorowano

en: Cursive-%d
pl: ZłączePisane-%d

en: Bad mark table.
pl: Błędna tablica „mark”.

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table
pl: Numer klasy wykracza poza zakres

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table for mark %.30s
pl: Numer klasy z podtablicy dla znaków diakrytycznych %.30s w GPOS wykracza poza zadeklarowany zakres.

en: Bad base table.
pl: Błędna tablica „base”.

en: Bad ligature base table.
pl: Błędna tablica ligatur.

en: Bad ligature anchor count.
pl: Błędna liczba kotwic ligaturowych.

en:  Bad mark attachment table, ignored
pl:  Błędna tablica położenia znaków diakrytycznych, zignorowano

en:  Bad simple positioning table, ignored
pl:  Błędna tablica pozycjonowania prostego, zignorowano

en: Attempt to reference lookup %d (within a contextual lookup), but there are
     only %d lookups in %s
pl: Próba odwołania się do tablicy funkcji zecerskich o numerze %d (w ramach tablicy
    kontekstowej), ale jest tylko %d tablic w tym foncie foncie (%s).

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual table, ignored
pl:  Błędna tablica kontekstowa, zignorowano

en: Bad contextual or chaining sub table. Glyph %d out of range [0,%d)
pl: Błędna podtablica kontekstowa bądź łańcuchowa: numer glifu %d poza zakresem [0, %d)

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d max=%d
pl: Próba zastosowania funkcji zecerskiej do położenia poza
    zasięgiem tej tablicy kontekstowej: seq=%d max=%d

en:  Bad contextual chaining table, ignored
pl:  Błędna kontekstowa tablica łańcuchowa, zignorowano

en: Unexpected end of file in contextual chaining subtable.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w kontekstowej podtablicy łańcuchowej.

en: Bad count in context chaining sub-table.
pl: Błędna wartość w kontekstowej podtablicy łańcuchowej.

en: Bad class count in contextual chaining sub-table.
pl: Błędna liczba klas w kontekstowej podtablicy łańcuchowej.

en: Bad count in contextual chaining sub-table.
pl: Błędna podtablica kontekstowego podstawienia łańcuchowego.

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual substitution table, ignored
pl:  Błędna tablica podstawienia kontekstowego, zignorowano

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual chaining substitution table, ignored
pl:  Błędna tablica łańcuchowego podstawienia kontekstowego, zignorowano

en: End of file in context chaining sub-table.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w podtablicy kontekstowego podstawienia łańcuchowego.

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d, max=%d
pl: Próba zastosowania tablicy funkcji zecerskich poza zakresem działania tej
     tablicy kontekstowej: seq=%d, max=%d

en: End of file in context chaining subtable.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w podtablicy kontekstowego podstawienia łańcuchowego.

en:  Bad simple substitution table, ignored
pl:  Błędna tablica podstawienia prostego, zignorowano

en: Bad substitution glyph: GID %d not less than %d
pl: Błędny glif w podstawieniu: numer glifu %d nie jest mniejszy od %d

en: Unexpected end of file in GSUB sub-table.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w podtablicy w „GSUB”.

en:  Bad multiple substitution table, ignored
pl:  Błędna tablica podstawienia wieokrotnego, zignorowano

en: Coverage table specifies a different number of glyphs than the sub-table expects.
pl: Tablica grupująca podaje inną liczbę glifów niż oczekiwana dla podtablicy.

en: Bad Multiple/Alternate substitution glyph. GID %d not less than %d
pl: Błędny glif w podstawieniu wielokrotnym lub alternatywnym:
     numer glifu %d nie jest mniejszy od %d

en: Unexpected end of file in GSUB ligature sub-table.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w podtablicy ligatur w „GSUB”.

en:  Bad ligature table, ignored
pl:  Błędna tablica ligatur, zignorowano

en: Bad ligature glyph. GID %d not less than %d
pl: Błędny glif ligatury: numer znaku %d nie jest mniejszy od %d

en: Unlikely count of ligature components (%d), I suspect this ligature sub-
     table is garbage, I'm giving up on it.
pl: Podejrzana liczba składników ligatury (%d). Bieżąca podtablica
    ligatur może zawierać śmieci, więc zostanie pominięta.

en: Bad ligature component glyph. GID %d not less than %d (in ligature %d)
pl: Błędny glif składowy ligatury: numer znaku %d nie jest mniejszy od %d
     (w ligaturze %d)

en: Bad reverse contextual chaining substitution glyph: %d is not less than %d
pl: Błędny glif w odwrotnym łańcuchowym podstawieniu kontekstowym:
     numer glifu %d nie jest mniejszy od %d

en: This font, %s, has multiple GPOS 'size' features. I'm not sure how to interpret that. I shall pick one arbitrarily.
pl: W foncie %s funkcja zecerska „size” występuje wielokrotnie. Interpretacja takiej zawartości jest niepewna. FontForge wybierze któreś pojedyncze wystąpienie.

en: <Untitled>
pl: <Bez tytułu>

en: This font contains a 'size' feature with a design size and design range but no stylename. That is technically an error, but we'll let it pass
pl: Ten font zawiera funkcję zecerską „size”, określającą zakres stopni pisma dla których był projektowany, ale bez podania nazwy i identyfikatora stylu. Formalnie jest to błąd, ale FontForge przymknie na to oko.

en: The 'size' feature does not seem to follow the standard,
    nor does it conform to Adobe's early misinterpretation of
    the standard. I cannot parse it.
pl: Dane dotyczące funkcji zecerskiej „size” w tym foncie nie wyglądają ani jakby powstały
    zgodnie z wczesnym, adobe-owskim błędnym rozumieniem standardu OpenType, ani
    na zgodne z tym standardem. Nie ma jak tego przetworzyć.

en: The 'size' feature of this font conforms to Adobe's early misinterpretation of the otf standard.
pl: Dane dotyczące funkcji zecerskiej „size” w tym foncie wyglądają tak jakby powstały zgodnie z wczesnym, adobe-owskim błędnym rozumieniem standardu OpenType.

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature does not contain a valid name id.
pl: Parametr „name” funkcji „%c%c%c%c” zawiera niepoprawny identyfikator nazwy.

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature has an unlikely version number %d.
pl: Parametr „name” funkcji „%c%c%c%c” zawiera zbyt nietypowy numer wersji: %d.

en: There are multiple name ids naming the '%c%c%c%c' feature
     this is technically legitimate, but fontforge can't handle it.
pl: Napotkano wiele różnych identyfikatorów nazwy dla funkcji „%c%c%c%c”.
     Jest to zgodne ze specyfikacją, ale FontForge nie potrafi tego obsłużyć.

en: Attempt to read script data beyond end of %s table
pl: Próba odczytu danych obsługiwanych pism poza końcem tablicy „%s”.

en: Too many scripts %d
pl: Zbyt wiele pism %d

en: End of file when reading scripts in %s table
pl: Nieoczekiwany koniec pliku podczas czytania obsługiwanych pism z tablicy „%s”.

en: End of file in %s table
pl: Nieoczekiwany koniec pliku podczas czytania tablicy „%s”.

en: Attempt to read feature data beyond end of %s table
pl: Próba odczytu danych funkcji zecerskiej poza końcem tablicy „%s”.

en: Too many features %d
pl: Zbyt wiele funkcji %d

en: End of file when reading features in %s table
pl: Nieoczekiwany koniec pliku podczas czytania funkcji zecerskich z tablicy „%s”.

en: Attempt to read lookup data beyond end of %s table
pl: Próba odczytu danych tablic funkcji zecerskich poza końcem tablicy „%s”.

en: Too many lookups %d
pl: Zbyt wiele tablic funkcji %d

en: End of file when reading lookups in %s table
pl: Nieoczekiwany koniec pliku podczas czytania tablic funkcji zecerskich z tablicy „%s”.

en: Lookup out of bounds in feature table.
pl: Numer tablicy funkcji zecerskich poza zakresem w tablicy funkcji zecerskich.

en: Required feature out of bounds in script table.
pl: Numer wymaganej funkcji poza zakresem w tablicy pism.

en: Feature out of bounds in script table.
pl: Numer funkcji poza zakresem w tablicy pism.

en: This font is erroneous: it has a GPOS extension subtable that points to
    another extension sub-table.
pl: Błędny font: zawiera w „GPOS” podtablicę rozszerzoną,
    która odwołuje się do innej podtablicy rozszerzonej.

en: Unknown GPOS sub-table type: %d
pl: Nieznany typ podtablicy GPOS: %d

en: Subtable extends beyond end of GPOS table
pl: Podtablica wystaje poza tablicę GPOS.

en: This font is erroneous: it has a GSUB extension subtable that points to
    another extension sub-table.
pl: Błędny font: zawiera w „GSUB” podtablicę rozszerzoną,
    która odwołuje się do innej podtablicy rozszerzonej.

en: Unknown GSUB sub-table type: %d
pl: Nieznany typ podtablicy „GSUB”: %d

en: Subtable extends beyond end of GSUB table
pl: Podtablica wystaje poza zawierającą ją tablicę „GSUB”

en: MarkClass-%d
pl: Klasa Diakrytycznych %d

en: MarkSet-%d
pl: ZestawDiakrytycznych-%d

en: !!!! Unknown caret format %d !!!!
pl: !!!! Nieznany format kursora %d !!!!

en: Bad lookup table: format=2 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
pl: Błędna tablica funkcji zecerskich: format=2 (%d/%d), pierwszy=%d, ostatni=%d, liczba glifów w foncie=%d

en: Bad lookup table: format=4 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
pl: Błędna tablica funkcji zecerskich: format=4 (%d/%d), pierwszy=%d, ostatni=%d, liczba glifów w foncie=%d

en: Bad lookup table: format=6, first=%d total glyphs in font=%d
pl: Błędna tablica funkcji zecerskich: format=6, pierwszy=%d, liczba glifów w foncie=%d

en: Bad lookup table: format=8, first=%d cnt=%d total glyphs in font=%d
pl: Błędna tablica funkcji zecerskich: format=8, pierwszy=%d, liczba=%d, liczba glifów w foncie=%d

en: Invalid lookup table format. %d
pl: Błędny (nieznany) format tablicy funkcji zecerskich: %d.

note: GT: This is to give the name to a nested substitution lookup invoked by GT: a statemachine. The %s is the name of the statemachine('s lookup) GT: and the %d is n, where this lookup is the n'th defined for this state GT: machine
en: %s nested-substitutions %d
pl: %s, podstawienia zagnieżdżone, %d-ta tablica stanu

en: subtable
pl: podtablica

en: Glyph out of bounds in 'prop' table %d
pl: Numer glifu w tablicy „prop” poza dozwolonym zakresem: %d

en: Glyph out of bounds in 'lcar' table %d
pl: Numer glifu w tablicy „lcar” poza dozwolonym zakresem: %d

en: Glyph out of bounds in 'opbd' table %d
pl: Numer glifu w tablicy „opbd” poza dozwolonym zakresem: %d

en: Glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
pl: Numer glifu w tablicy „mort”/„morx” poza dozwolonym zakresem: %d

en: Substitute glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
pl: Numer glifu podstawianego w tablicy „mort”/„morx” poza dozwolonym zakresem: %d

en: Invalid ligature offset
pl: Błędne położenie ligatury w pliku

en: Attempt to make a ligature for glyph %d out of
pl: Próba złożenia ligatury dla glifu %d z

note: GT: This is a reference to "Much Ado About Nothing". The string should read GT: "A ligature sub-table in Apple's 'mort'/'morx' table is too\ncomplex for me to understand. I shall give up on it.\nYour ligatures may not be complete."
en: In an attempt to process the ligatures of this font, I've concluded
    that the state machine in Apple's mort/morx table is
    (like the learned constable) too cunning to be understood.
    I shall give up on it. Your ligatures may be incomplete.
pl: Próba wczytania ligatur zdefiniowanych w tym foncie nie powiodła się,
    gdyż działania maszyny stanów w tablicach „mort”/„morx” są zbyt chytre,
    aby je właściwie zrozumieć. Nie wszystkie ligatury zostały wczytane.

en: Attempt to make a ligature for (non-existent) glyph %d out of
pl: Próba złożenia ligatury dla (nieistniejącego w foncie) glifu %d z

en: Bad mort ligature table. Not long enough
pl: Błędna (zbyt krótka) tablica ligatur „mort”

en: Bad class in state machine.
pl: Błędna klasa w maszynie stanów.

en: Bad glyph count in mort table.
pl: Błędna liczba glifów w tablicy „mort”.

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     transitions. Which makes me think there's probably an error
pl: Pewna podtablica „morx” wydaje się zawierać ponad 1000 przejść stanów.
    FontForge zakłada, że to musi oznaczać błąd w tablicy.

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     states. Which makes me think there's probably an error
pl: Pewna podtablica „morx” wydaje się zawierać ponad 1000 stanów.
    FontForge zakłada, że to musi oznaczać błąd w tablicy.

en: Unexpected end of file found in morx chain.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku podczas przetwarzania łańcucha „morx”.

en: Invalid or unsupported version (0x%x) for 'kern' table
pl: Błędna lub nieobsługiwana wersja tablicy „kern” (0x%x).

en: Warning: Unlikely number of subtables (%d) for 'kern' table
pl: Ostrzeżenie: zbyt nietypowa ilość podtablic (%d) w tablicy „kern”.

en: In the 'kern' table, a subtable's length does not match the number of kerning pairs.
pl: Długość jednej z podtablic w tablicy „kern” nie zgadza się z zawartą w niej liczbą par kerningowych.

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d mustn't be negative
pl: Błędna para kerningu: numery glifów %d i %d nie mogą być ujemne

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d must be less than %d
pl: Błędna para kerningowa: %d i %d muszą być mniejsze niż %d.

en: Bad kern pair: glyphs at %d & %d are null
pl: Błędna para kerningu: glify o numerach %d i %d nie istnieją

en: Kerning subtable 3 says the glyph count is %d, but maxp says %d
pl: Podtablica 3 kerningu podaje, że font liczy %d glifów, a tablica „maxp”, że %d

en: Invalid or unsupported format (%d) for subtable of 'kern' table
pl: Błędny bądź nieobsługiwany format (%d) podtablicy tablicy „kern”.

en: End of file in feat table.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku w tablicy „feat”.

en: Bad glyph variant subtable of MATH table.
pl: Błędna podtablica wariantów w tablicy „MATH”.

en: MATH table extends beyond table bounds
pl: Tablica „MATH” wystaje poza własny koniec

en: !!!!! Coord count (%d) for '%c%c%c%c' script does not match base tag count (%d) in 'BASE' table
pl: !!!!! Liczba współrzędnych linii podstawowych (%d) dla pisma „%c%c%c%c” niezgodna z liczbą tagów (%d) w tablicy „BASE”

en: !!!!! Bad Base Coord format (%d) for '%c%c%c%c' in '%c%c%c%c' script in 'BASE' table
pl: !!!!! Nieznany format współrzędnej linii podstawowej pisma (%d) w funkcji „%c%c%c%c” dla pisma „%c%c%c%c” w talicy „BASE”

en: JSTF table is too long.
pl: Tablica „JSTF” jest zbyt długa.

en: Bad GID in JSTF extenser table.
pl: Błędny numer glifu w tablicy rozszerzonej JSTF.

en: Lookup index (%d) out of bounds in GSUB from JSTF table.
pl: Numer tablicy funkcji zecerskich w tablicy „JSTF” (%d) poza zakresem dostępnych w „GSUB”.

en: Lookup index (%d) out of bounds in GPOS from JSTF table.
pl: Numer tablicy funkcji zecerskich w tablicy „JSTF” (%d) poza zakresem dostępnych w „GPOS”.

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup. GT:  the %c%c... is the language followed by the script (OT tags)
en: JSTF shrinkage max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
pl: 'jstf' graniczne zbicie wiersza: waga %d #%d, język %c%c%c%c, pismo %c%c%c%c

en: JSTF extension max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
pl: 'jstf' graniczne rozbicie wiersza: waga %d #%d, język %c%c%c%c, pismo %c%c%c%c

en: %s subtable %d
pl: %s podtablica %d

en: Unlikely script count (%d), I suspect the JSTF-
     table is garbage, I'm giving up on it.
pl: Podejrzana liczba pism (%d) - tablica „JSTF”
    może zawierać śmieci, więc zostanie zignorowana.

en: End of file found in JSTF table.
pl: Nieoczekiwany koniec pliku wewnątrz tablicy „JSTF.”

en: Unexpected use of bitmap format 5, no metrics are appearant
pl: Błędne użycie formatu 5 bitmap, brak danych metrycznych

en: This font contains bitmaps in the obsolete format 3 (And I can't read them)
pl: Ten font zawiera bitmapy w nieobsługiwanym, przestarzałym formacie 3

en: This font contains bitmaps in Apple's compressed format 4 (And I don't support that)
pl: Ten font zawiera bitmapy w nieobsługiwanym, skompresowanym formacie 4 od Apple

en: This font contains bitmaps in a format %d that I've never heard of
pl: Ten font zawiera bitmapy w nieznanym formacie %d

en: Glyph %d in bitmap strike %d pixels refers to a missing glyph (%d)
pl: Glif %d w wersji bitmapowej %d odwołuje się do nieistniejącego glifu (%d)

en: Bad format of subtable %d (of %d) in bloc/EBLC of strike with pixelsize=%d. First=%d, last=%d.
pl: Błędny format podtablicy %d tablicy %d w bloc/EBLC wersji bitmapowej o rozmiarze %d pikseli. Pierwszy znak na pozycji %d, ostatni w %d.

en: Didn't understand index format: %d
pl: Nieznany format indeksu: %d

en: Load Bitmap Fonts
pl: Wczytaj fonty bitmapowe

en: Do you want to load the bitmap fonts embedded in this true/open type file?
    (And if so, which)
pl: Czy załadować wersje bitmapowe niektórych znaków, dostarczone w tym foncie?
    Które?

en: %d pixel bitmap
pl: %d-pikselowa bitmapa

en: Saving Bitmap Font(s)
pl: Zapisywanie fontów bitmapowych

en: Saving TrueType Font
pl: Zapisywanie fontu TrueType

en: Hmm, this 'fvar' table has more count/size pairs than I expect
pl: Hmm, ta tablica „fvar” zawiera zbyt wiele par licznik/rozmiar.

en: Hmm, this 'fvar' table has too few count/size pairs, I shan't parse it
pl: Hmm, ta tablica „fvar” zawiera zbyt mało par licznik/rozmiar.

en: Hmm, this 'fvar' table has no axes, that doesn't make sense.
pl: Hmm, ta tablica „fvar” nie zawiera osi, to bez sensu.

en: Hmm, this 'fvar' table has more axes than FontForge can handle.
pl: Hmm, ta tablica „fvar” zawiera zbyt wiele osi.

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an axis, I shan't parse it
pl: Hmm, ta tablica „fvar” ma podejrzany rozmiar osi.

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an instance, I shan't parse it
pl: Hmm, ta tablica „fvar” mapodejrzany rozmiar fontu podstawowego.

en: Hmm, this 'fvar' table is too short
pl: Hmm, ta tablica „fvar” jest zbyt krótka.

en: Hmm, the axis count in the 'avar' table is different from that in the 'fvar' table.
pl: Hmm, liczba osi określona w tablicy „avar” różni się od wartości z tablicy „fvar”.

en: Hmm, the 'avar' table is too long.
pl: Tablica „avar” jest zbyt długa.

en: Mismatched local and shared tuple flags.
pl: Lokalne i współdzielone flagi krotek nie pasują do siebie.

en: Incorrect number of deltas in glyph %d (%s)
pl: Nieprawidłowa liczba delt w glifie %d (%s).

en: Hmm, the axis count in the 'gvar' table is different from that in the 'fvar' table.
pl: Hmm, liczba osi określona w tablicy „gvar” różni się od wartości z tablicy „fvar”.

en: Hmm, no global tuples specified in the 'gvar' table.
pl: Hmm, brak globalnych krotek w tablicy „gvar”.

en: Hmm, too many global tuples specified in the 'gvar' table.
     FontForge only supports %d
pl: Hmm, zbyt wiele globalnych krotek w tablicy „gvar”.
    FontForge obsługuje co najwyżej %d.

en: Hmm, more glyph variation data specified than there are glyphs in font.
pl: Hmm, określono dane o wariantach dla większej liczby glifów niż w foncie.

en: Warning: Glyph %d contains either private or intermediate tuple data.
     FontForge supports neither.
pl: Ostrzeżenie: Glif %d zawiera prywatne lub przejściowe krotki.
    FontForge tego nie obsługuje.

en: Incorrect number of deltas in cvt
pl: Błędna liczba delt w „cvt”

en: Warning: 'cvar' contains intermediate tuple data.
     FontForge doesn't support this.
pl: Ostrzeżenie: tablica „cvar” zawiera prywatne lub przejściowe krotki.
    FontForge tego nie obsługuje.

en: Processing Variations
pl: Przetwarzanie wariantów

en: Failed to open temporary output file
pl: Nie udało się utworzyć tymczasowego pliku wyjściowego

en: Printing Font
pl: Drukowanie fontu

en: Generating PostScript Font
pl: Tworzenie fontu postscriptowego

en: Failed to generate postscript font
pl: Nie udało się utworzyć fontu postscriptowego

en: Print Failed
pl: Błąd drukowania

en: Warning: Font contained no glyphs
pl: Uwaga: font nie zawiera żadnych glifów

en: Failed to generate postscript in file %s
pl: Nie udało się wygenerować PostScriptu w pliku %s

en: Failed to open file %s for output
pl: Nie udało się otworzyć pliku %s do zapisu

en: Can't back up with nothing on stack
pl: Próba wykonania operacji „backup” przy pustym stosie.

en: Attempt to back up twice
pl: Próba ponownego wykonania operacji „backup”.

note: GT: This is part of the PostScript language. "exit" should not be translated GT: as it is a PostScript keyword. (FF contains a small PostScript interpreter GT: so it can understand some PostScript fonts, and can generate errors when GT: handed bad PostScript).
en: Use of "exit" when not in a loop
pl: Użycie „exit” poza pętlą

note: GT: This is part of the PostScript language. Neither "stop" nor "stopped" GT: should be translated as both are PostScript keywords.
en: Use of "stop" when not in a stopped
pl: Użycie „stop” poza „stopped”

en: Attempt to invert a singular matrix
pl: Próba znalezienia odwrotności macierzy osobliwej

note: GT: Here "def" is a PostScript keyword, (meaning define). GT: This "def" should not be translated as it is part of the PostScript language.
en: Key for a def must be a string or name literal
pl: Klucz dla „def” musi być łańcuchem znaków bądź nazwą.

en: Value out of bounds in spline.
pl: Wartość w splajnie poza zakresem.

en: Unknown character after backslash in literal string.
pl: Nieznana para „\ + znak” w łańcuchu znaków.

en: Unknown string type
pl: Nieznany typ łańcucha

en: FontForge does not support dictionary based imagemask operators.
pl: FontForge nie obsługuje słownikowych operatorów imagemask.

en: Fourth argument of imagemask must be a 6-element transformation matrix.
pl: Czwartym parametrem imagemask musi być sześcioelementowa macierz przekształcenia.

en: Third argument of imagemask must be a boolean.
pl: Trzeci parametr imagemask musi być typu boolean.

en: First and second arguments of imagemask must be integers.
pl: Pierwszy i drugi parametry imagemask muszą być liczbami całkowitymi.

en: Width or height arguments to imagemask contain invalid values
    (either negative or they require more data than provided).
pl: Błędna wysokość lub szerokość dla imagemask (ujemna lub wymaga
    więcej danych niż wprowadzono).

en: Divide by zero in postscript code.
pl: Dzielenie przez zero w kodzie postscriptowym.

en: Can't compare arrays
pl: Nie można porównywać tablic

en: No mark in counttomark
pl: Brak „mark” w „counttomark”

en: No mark in cleartomark
pl: Brak „mark” w „cleartomark”

en: Nothing on stack to print
pl: Na stosie nie ma nic do wydrukowania

en: Warning: Unable to parse token %s, some features may be lost
pl: Ostrzeżenie: nie udało się przetworzyć tokenu %s, niektóre
    informacje mogły zostać pominięte.

en: We don't understand this font
pl: Nieznany format fontu

en: Stack got too big in %s
pl: Stos za bardzo urósł w %s

en: %s's dotsection operator is deprecated for Type2
pl: %s: operator „dotsection” jest przestarzały w fontach Type2

en: Stack underflow on vstem3 in %s
pl: „vstem3” wyczerpało stos w %s

en: %s's vstem3 operator is not supported for Type2
pl: %s:  operator „vstem3” nie jest obsługiwany w fontach Type2

en: Stack underflow on hstem3 in %s
pl: „hstem3” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on seac in %s
pl: „seac” wyczerpało stos w %s

en: %s's SEAC operator is invalid for Type2
pl: %s:  operator „SEAC” nie jest obsługiwany w fontach Type2

en: %s's SEAC-like endchar operator is deprecated for Type2
pl: W %s operator „endchar” użyty zamiast „SEAC” jest przestarzały w fontach Type2

en: Reference encoding out of bounds in %s
pl: Numer kodowy odwołania w %s jest spoza dozwolonego zakresu.

en: Stack underflow on sbw in %s
pl: „sbw” wyczerpało stos w %s

en: %s's sbw operator is not supported for Type2
pl: %s: operator „sbw” nie jest obsługiwany w fontach Type2

en: Stack underflow on unary operator in %s
pl: Operator jednoargumentowy wyczerpał stos w %s

en: Stack underflow on binary operator in %s
pl: Operator dwuargumentowy wyczerpał stos w %s

en: Stack underflow on ifelse in %s
pl: „ifelse” wyczerpało stos w %s

en: Type2 fonts do not support the Type1 callothersubrs operator
pl: Fonty Type2 nie mogą korzystać z operatora „callothersubrs” z Type1

en: Stack underflow on callothersubr in %s
pl: „callothersubr” wyczerpało stos w %s

en: Bad flex subroutine in %s
pl: Błędna funkcja „flex” w %s

en: No previous point on path in curveto from flex 0 in %s
pl: Brak wcześniejszego punktu dla „curveto” z „flex 0” w %s

en: No previous point on path in lineto from flex 0 in %s
pl: Brak wcześniejszego punktu dla „lineto” z „flex 0” w %s

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font in %s.
pl: Próba użycia w foncie nie-MultipleMaster funkcji tego formatu w %s.

en: Multiple master subroutine called with the wrong number of arguments in %s.
pl: Funkcja MultipleMaster wywołana z błędną liczbą parametrów w %s.

en: Too few items on stack for put in %s
pl: Za mało elementów na stosie dla „put” w %s

en: Reference to transient memory out of bounds in put in %s
pl: Odwołanie do pamięci ulotnej poza zakresem w „put” w %s

en: Too few items on stack for get in %s
pl: Za mało elementów na stosie dla „get” w %s

en: Pop stack underflow on pop in %s
pl: „pop” wyczerpało stos w %s

en: Index out of range in %s
pl: Indeks poza zakresem w %s

en: roll out of range in %s
pl: „roll” poza zakresem w %s

en: Type2 fonts do not support the Type1 setcurrentpoint operator
pl: Fonty Type2 nie obsługują operatora „setcurrentpoint” ze specyfikacji Type1

en: Stack underflow on setcurrentpoint in %s
pl: „setcurrentpoint” wyczerpało stos w %s

en: No previous point on path in flex operator in %s
pl: Brak wcześniejszego punktu dla operatora „flex” w %s

en: Uninterpreted opcode 12,%d in %s
pl: Nie zinterpretowano opkodu 12,%d w %s

en: Stack underflow on hstem in %s
pl: „hstem” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on vstem in %s
pl: „vstem” wyczerpało stos w %s

en: Hint mask (or counter mask) with too many hints in %s
pl: Maska hintów (albo świateł wewnątrzliterowych) o zbyt wielu hintach w %s

en: Stack underflow on hsbw in %s
pl: „hsbw” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on rlineto/rmoveto in %s
pl: „rlineto/rmoveto” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on hlineto/hmoveto in %s
pl: „hlineto/hmoveto” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on vlineto/vmoveto in %s
pl: „vlineto/vmoveto” wyczerpało stos w %s

en: No previous point on path in lineto in %s
pl: Brak wcześniejszego punktu dla „lineto” w %s

en: Stack underflow on rrcurveto in %s
pl: „rrcurveto” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on hhcurveto in %s
pl: „hhcurveto” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on hvcurveto in %s
pl: „hvcurveto” wyczerpało stos w %s

en: Stack underflow on vhcurveto in %s
pl: „vhcurveto” wyczerpało stos w %s

en: No previous point on path in curveto in %s
pl: Brak wcześniejszego punktu dla „curveto” w %s

en: Stack underflow on callsubr in %s
pl: „callsubr” wyczerpało stos w %s

en: Too many subroutine calls in %s
pl: Zbyt wiele wywołań funkcji w %s

en: Subroutine number out of bounds in %s
pl: Numer funkcji poza zakresem w %s

en: return when not in subroutine in %s
pl: Próba powrotu „return” gdy nie w funkcji w %s

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font.
pl: Próba użycia w foncie nie-MultipleMaster funkcji tego formatu.

en: Too few items on stack for blend in %s
pl: Za mało elementów na stosie dla „blend” w %s

en: Use of obsolete blend operator.
pl: Użycie przestarzałego operatora „blend”.

en: Uninterpreted opcode %d in %s
pl: Nie zinterpretowano opkodu %d w %s

en: end of subroutine reached with no return in %s
pl: Funkcja nie kończy się „return” w %s

en: <no glyph>
pl: <brak glifu>

en: Invalid unit vector has been specified. The hint is ignored.
pl: Podano nieprawidłowy wektor jednostkowy. Hint zostanie zignorowany.

en: Use the 'vhint' property to specify a vertical hint.
pl: Hinty pionowe opisuje się w polu „vhints”.

en: Use the 'hhint' property to specify a horizontal hint.
pl: Hinty poziome opisuje się w polu „hhints”.

en: Unexpected PST type in GetPosSub (%d).
pl: Nieoczekiwany typ PST w GetPosSub (%d).

en: The horizontal and vertical stem add amounts must either both be zero, or neither may be 0
pl: Współczynniki powiększenia grubości kresek poziomych i pionowych muszą albo być oba zerowe, albo oba niezerowe.

en: The horizontal and vertical stem add amounts may not differ by more than a factor of 4
pl: Współczynniki powiększenia grubości kresek poziomych i pionowych nie mogą się różnić więcej niż czterokrotnie.

en: Can't open %s
pl: Nie udało się otworzyć %s

en: Execution of script %s failed
pl: Błąd wykonania skryptu %s

en: %s: Is not callable
pl: %s: nie da się wywołać

en: Saving AFM File
pl: Zapisywanie pliku AFM

en: Saving TFM File
pl: Zapisywanie pliku TFM

en: Saving OFM File
pl: Zapisywanie pliku OFM

en: Attempt to save a pixel size that has not been created (%d@%d)
pl: Próba zapisu bitmapy nieistniejącego rozmiaru (%d@%d)

en: Currently, FontForge only supports bitmap (not bytemap) type3 output
pl: Obecnie FontForge generuje tylko bitmapowe (nie bajtmapowe) fonty typu 3

en: No Sub Font Definition file
pl: Brakuje pliku definicji podfontu

en: This looks like one of FontForge's SplineFont DataBase files.
    Not one of TeX's SubFont Definition files.
    An unfortunate confusion of extensions.
pl: To wygląda na plik w natywnym formacie FontForge (SplineFont Database),
    a nie na ΤεΧ-owy plik definicji podfonty (SubFont Definition file).
    Taka niefortunna zbieżność rozszerzeń nazw plików (*.sfd).

en: Wrong type of SFD file
pl: Błędny typ pliku SFD

en: Bad offset: %d for subfont %s
pl: Błędny offset: %d dla podfontu „%s”

en: Warning: Encoding %d (0x%x) is mapped to at least two locations (%s@0x%02x and %s@0x%02x)
     Only one will be used here.
pl: Ostrzeżenie: Numer kodowy %d (0x%x) jest przypisany do co najmniej dwóch glifów(%s@0x%02x i %s@0x%02x). Zostanie użyty tylko jeden.

en: More than 256 entries in subfont %s
pl: Więcej niż 256 znaków w podfoncie %s

en: Afm Save Failed
pl: Zapis pliku AFM nie powiódł się

en: Tfm Save Failed
pl: Zapis pliku TFM nie powiódł się

en: Bad Extension
pl: Nieprawidłowe rozszerzenie pliku

en: You must specify a standard type1 extension (.pfb or .pfa)
pl: Wymagane jest standardowe rozszerzenie Type1 (.pfb lub .pfa)

en: Saving font
pl: Zapisywanie fontu

en: Saving Multiple PostScript Fonts
pl: Zapisywanie fontów postscriptowych

en: Bad Drawing Operation
pl: Błędna operacja rysująca

en: This font contains at least one translucent layer, but type3 does not support that (anything translucent or transparent is treated as opaque). Do you want to proceed anyway?
pl: Ten font zawiera co najmniej jedną warstwę z przezroczystością, ale fonty typy 3 tego nie obsługują (wszystko zostanie zapisane jako nieprzejrzyste). Czy mimo to kontynuować?

en: Saving OpenType Font
pl: Zapisywanie fontu OpenType

en: Saving CID keyed font
pl: Zapisywanie fontu CID

en: Saving multi-master font
pl: Zapisywanie fontu MultipleMaster

en: Saving SVG font
pl: Zapisywanie fontu SVG

en: Saving Unified Font Object
pl: Zapisywanie fontu UFO

en: Ofm Save Failed
pl: Zapis pliku OFM nie powiódł się

en: FontLog Save Failed
pl: Nie udało się zapisać pliku FONTLOG

en: Saving PFM File
pl: Zapisywanie pliku PFM

en: Pfm Save Failed
pl: Zapis pliku PFM nie powiódł się

en: Called from...
pl: Wywołano z...

en:  %s: line %d
pl:  %s: wiersz %d

en: Error: Expected %s, got %s
pl: Błąd: oczekiwano %s, otrzymano %s

en: %s: %d Expected %s, got %s
pl: %s: %d. Oczekiwano %s, ale napotkano %s

en: %1$s: %2$d. Expected %3$s got %4$s
pl: %1$s: %2$d. Oczekiwano %3$s, ale napotkano %4$s

en: Error: Unexpected %s found
pl: Błąd: nieoczekiwane wystąpienie %s

en: %s: %d Unexpected %s found
pl: %s: %d. Nieoczekiwanie napotkano %s

en: %s line: %d %s
pl: %s wiersz: %d %s

en: %s line: %d %s: %s
pl: %s wiersz: %d %s: %s

en: Error: %s
pl: Błąd: %s

en: Attention
pl: Uwaga

en: Warning: %s has a different family name than does %s (GenerateFamily)
pl: Ostrzeżenie: %s różni się nazwą rodziny od %s (GenerateFamily)

en: %s(%s) and %s(%s) 0x%x in FOND %s
pl: %s(%s) i %s(%s) 0x%x w FOND %s

en: Warning: could not figure out where the hint (%d,%d %d,%d %d,%d) is valid
pl: Ostrzeżenie: nie udało się określić, gdzie miałby oddziaływać hint (%d,%d %d,%d %d,%d)

en: Warning: No characters selected in AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)
pl: Ostrzeżenie: Nie są wybrane żadne glify w AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)

en: Warning: No characters selected in AddHint(%d,%d,%d)
pl: Ostrzeżenie: nie wybrano znaków w AddHint(%d,%d,%d)

en: Warning: %dth axis value (%g) is outside the allowed range [%g,%g]
pl: Ostrzeżenie: %d. wartość osi (%g) jest poza dozwolonym zakresem [%g...%g]

en: %s:%d Unexpected character %c (%d)
pl: %s: %d. Nieoczekiwany znak %c (%d)

en: Small Capitals
pl: Kapitaliki

en: Building small capitals
pl: Budowanie kapitalików

en: Subscripts/Superscripts
pl: Frakcje górne i dolne

en: Building sub/superscripts
pl: Budowanie frakcji górnych i dolnych

en: Generic change
pl: Przekształcanie

en: Changing glyphs
pl: Przekształcanie glifów

en: Change Weight
pl: Zmiana grubości

en: Italic
pl: Kursywa

en: Italic Conversion
pl: Tworzenie kursywy

en: Change X-Height
pl: Zmiana linii średniej

en: Replace with Reference
pl: Zastąp odwołaniem

en: Replace Outline with Reference
pl: Zastąp obrys odwołaniem

en: Not Found
pl: niczego nie znaleziono

en: The outlines of glyph %2$.30s were not found in the font %1$.60s
pl: Nie znaleziono w foncie %1$.60s obrysów glifu %2$.30s

en: Correcting References
pl: Naprawianie odwołań

en: Adding new glyphs and referring to them when a glyph contains a bad truetype reference
pl: Błędne odwołania zostaną przekierowane na nowe glify zawierające odpowiednio przekształconą zawartość.

en: %s had both contours and references, so the contours were moved into this glyph, and a reference to it was added in the original.
pl: Glif %s zawierał zarówno obrysy, jak i odwołania. Kontury przeniesiono do niniejszego glifu, a w glifie źródłowym odwołano się do niego.

en: %1$s had a reference, %2$s, with a bad transformation matrix (one of the matrix elements was bigger than 2). I moved the transformed contours into this glyph and made a reference to it, instead.
pl: Glif %1$s zawierał odwołanie %2$s o błędnej macierzy przekształceń (jedna z liczb macierzy musiała mieć wartość bezwzględną większą od 2 - to nie jest obsługiwane prawidłowo w fontach). Przeniesiono przekształcone kontury do nowego glifu (tutaj) i odwołano się do niego.

en: Failed to read a file. Bytes read:%ld file size:%ld
pl: Błąd odczytu. Wczytano %ld bajtów, plik ma długość %ld bajtów.

en: Saving Bitmaps
pl: Zapisywanie bitmap

en: Saving Outlines
pl: Zapisywanie obrysów

en: Saving Spline Font Database
pl: Zapisywanie pliku sfd

en: Saving...
pl: Zapisywanie...

en: When loading tt instrs from sfd: %s
pl: Przy wczytywaniu instrukcji TTF z sfd: %s

en: Anchor Point with no class name: %s
pl: Kotwica bez klasy: %s

en: Bad Anchor Point: %s
pl: Błędna kotwica: %s

en: Found an new style kerning pair inside a version 1 (or lower) sfd file.
pl: Para kerningu nowego typu w pliku SFD starego typu (wersja 1 lub niżej).

en: KernPair with no subtable name.
pl: Para kerningu niepowiązana z żadną podtablicą.

en: Invalid glif name.
pl: Nieprawidłowa nazwa glifu.

en: Interpreting Glyphs
pl: Interpretacja glifów

en: Bad sfd file. Glyph %s has width %d even though it should be
      bound to the width of %s which is %d.
pl: Błędny plik SFD: glif %s ma szerokość %d, a powinien
      mieć taką samą szerokość, jak glif %s, czyli %d.

en: Failed to find NameList: %s
pl: Nie udało się odnaleźć listy nazw: %s

en: Missing Subtable definition found in chained context
pl: Brak definicji podtablicy w kontekstowej funkcji łańcuchowej

en: Bad SFD file, missing subtable in kernclass defn.
pl: Błędny plik SFD: brak podtablicy w definicji klasy kerningu.

en: Bad SFD file, two kerning classes assigned to the same subtable: %s
pl: Błędny plik SFD: dwie klasy kerningu w tej samej podtablicy: %s

en: Yes
pl: Tak

en: _Skip for now
pl: _Później

en: Forget _to All
pl: Zapomnij o _wszystkich

en: _Forget about it
pl: _Zapomnij

en: Recover old edit
pl: Odzyskaj starszy

en: You appear to have an old editing session on %s.
    Would you like to recover it?
pl: Wcześniej przerwano sesję edycyjną z %s.
    Czy odzyskać ją?

en: Automagic recovery of changes to %.80s failed.
    Should FontForge try again to recover next time you start it?
pl: Próba automagicznego odzyskania zmian w %.80s nie powiodła się.
    Czy FontForge powinien spróbować ponownie przy następnym uruchomieniu?

en: Recovery Failed
pl: Odzyskiwanie danych nie powiodło się

note: GT: Need to split some AnchorClasses into two classes, one for normal GT:  base letters, and one for ligatures. So create a new AnchorClass GT:  name for the ligature version
en: Ligature %s
pl: Ligatura %s

en: Unsupported image format
pl: Nieobsługiwany format obrazu

en: Unsupported image format must be bmp or png
pl: Nieobsługiwany format obrazu – musi być bmp albo png

en: Unsupported image format must be bmp
pl: Nieobsługiwany format obrazu – musi być bmp

en: Could not write
pl: Nie udało się zapisać

en: Could not write %.100s
pl: Nie udało się zapisać %.100s

en: Multiple
pl: Duplikat

en: There is already a glyph with this Unicode encoding
    (named %1$.40s, at local encoding %2$d).
    Is that what you want?
pl: Już istnieje glif z tym numerem unikodowym
    (o nazwie %1$.40s, na pozycji %2$d).
    Czy mimo to kontynuować?

en: There is already a glyph with this name,
    do you want to swap names?
pl: Istnieje ju glif o tej nazwie,
    czy zamienić nazwy?

en: Validating...
pl: Sprawdzanie...

en: You changed the point numbering
pl: Numeracja punktów uległa zmianie

en: You have just changed the point numbering of glyph %s.%s%s%s
pl: Właśnie uległy zmianie numery poszczególnych punktów tworzących glif %s.%s%s%s

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) have been lost.
pl:  Instrukcje TrueType tego glifu (lub glifu do którego ten się odwołuje) zostały utracone.

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) are now out of date.
pl:  Instrukcje TrueType dla tego glifu (lub glifu do którego ten się odwołuje) są teraz nieaktualne.

en:  At least one reference to this glyph used point matching. That match is now out of date.
pl:  Co najmniej jedno odwołanie do tego glifu korzystała z mechanizmu przystawania punktów. To przystawanie jest teraz nieaktualne.

en:  At least one anchor point used point matching. It may be out of date now.
pl:  Co najmniej jedna kotwica korzystała z mechanizmu przystawania punktów. To przystawanie może być teraz nieaktualne.

en: %d pixels
pl: %d pikseli

en: Generating bitmap font
pl: Tworzenie fontu bitmapowego

en: Rasterizing...
pl: Rasteryzacja...

en: Generating anti-alias font
pl: Tworzenie fontu wygładzonego

en: There are multiple files in this archive, pick one
pl: W tym archiwum jest wiele plików, proszę wybrać któryś

en: Which archived item should be opened?
pl: Który element z archiwum otworzyć?

en: Loading font from
pl: Wczytywanie fontu z

en: Couldn't open font
pl: Nie udało się otworzyć fontu

en: The requested file, %.100s, does not exist
pl: Żądany plik, %.100s, nie istnieje

en: You do not have permission to read %.100s
pl: Odmowa prawa odczytu z %.100s

en: Couldn't open directory as a font: %s
pl: Nie udało się otworzyć katalogu fontu: %s

en: %.100s is not in a known format (or uses features of that format fontforge does not support, or is so badly corrupted as to be unreadable)
pl: Nie rozpoznano formatu pliku %.100s (albo korzysta on z cech formatu, których nie obsługuje, lub jest tak ciężko uszkodzony, że nieczytelny)

en: Restricted Font
pl: Font o zaostrzonej licencji

en: This font is marked with an FSType of 2 (Restricted
    License). That means it is not editable without the
    permission of the legal owner.
    
    Do you have such permission?
pl: Ten font zawiera wartość FSType równą 2 (Zaostrzone
    warunki licencji). Aby edytować takie fonty, potrzebne
    są zezwolenia od producentów.
    
    Czy producent udzielił zezwolenia na edycję tego fontu?

en: Attempt to have a font with more than %d layers
pl: Próba utworzenia fontu o więcej niż %d warstwach.

en: Too many layers
pl: Zbyt wiele warstw

note: GT: Background, make it short
en: Back
pl: Warstwa tła

en: Number out of range: %g in type2 output (must be [-65536,65535])
pl: Wartość poza zakresem: %.g w foncie Type2 (dozwolony zakres to -65536...65535)

en: Reading AFM file
pl: Czytanie pliku AFM

en: This looks like a level1 (or level2) ofm. FontForge only supports level0 files, and can't read a real level1 file.
pl: To wygląda na plik ofm level1 (lub level2). FontForge obsługuje tylko level0.

en: Unlikely Ofm File
pl: To raczej nie jest plik ofm.

en: This doesn't look like an ofm file, I don't know how to read it.
pl: To nie wygląda na plik OFM, nie wiem, jak to odczytać.

en: <Temporary kerning>
pl: <Tymczasowy kerning>

en: The width of %s is too big to fit in a tfm fix_word, it shall be truncated to the largest size allowed.
pl: Szerokość %s jest poza zakresem dopuszczalnych wartości tfm fix_word, zostanie obcięta do największej możliwej.

en: The width, height, depth or italic correction of %s is too big. Tfm files may not contain values bigger than 16 times the em-size of the font. Width=%g, height=%g, depth=%g, italic correction=%g
pl: Szerokość, wysokość, głębokość lub kompensata pochylenia dla %s jest zbyt duża. Pliki tfm nie mogą zawierać wartości większych niż 16 × wysokość pola znaku.
    Szerokość=%g, wysokość=%g, głębokość=%g, kompensata pochylenia=%g.

en: Value exceeds tfm limitations
pl: Wartość przekracza limity TFM

en: Some fragments did not join
pl: Błąd łączenia

en: Some fragments did not join in %s
pl: Niektórych fragmentów krzywych w glifie %s nieudało się połączyć.

en: Stroking...
pl: Rysowanie...

en: Couldn't find referenced character "%s" in %s
pl: Nie znaleziono znaku „%s” w %s – a istnieją do niego odwołania.

en: Multiple master font with more than 16 instances
pl: Font Multiple-Master o więcej niż 16 składnikach

en: Multiple master font with more than 4 axes
pl: Font MultipleMaster o więcej niż czterech osiach

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but it needs at least %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
pl: Ten font Multiple Master zawiera %1$d wariantów; potrzebuje przynajmniej %2$d wariantów końcowych dla %3$d osi. FontForge nie będzie w stanie poprawnie edytować tego fontu.

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but FontForge can only handle %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
pl: Ten font Multiple Master zawiera %1$d wariantów, a FontForge potrafi obsłużyć tylko %2$d wariantów końcowych dla %3$d osi – nie będzie w stanie poprawnie edytować tego fontu.

en: Too many axis positions specified in /BlendDesignPositions.
pl: Zbyt wiele współrzędnych na osiach w /BlendDesignPositions.

en: Too many mapping data points specified in /BlendDesignMap for axis %s.
pl: Zbyt wiele punktów danych mapowań w /BlendDesignMap dla osi %s.

en: Bad value for blend in /BlendDesignMap for axis %s.
pl: Błędna wartość w /BlendDesignMap dla osi %s.

en: Bad few values in /BlendDesignMap for axis %s.
pl: Błędne wartości w /BlendDesignMap dla osi %s.

en: Could not parse a CID font, %sCIDFontType %d, %sfonttype %d
pl: Nie udało się wczytać fontu CIDowego, %sCIDFontType %d, %sfonttype %d

en: CID format doesn't contain what we expected it to.
pl: CID nie zawiera tego, czego oczekiwano.

note: GT: Foreground, make it short
en: Fore
pl: Plan pierwszy

en: Warning: Unreasonably big splines. They will be ignored.
pl: Ostrzeżenie: Napotkano niewiarygodnie wielkie obrysy. Zostaną one pominięte.

en: Unknown type '%c' found in path specification
pl: Nieznany typ „%c” we właściwościach obrysu

en: Could not find Color Source with id %s.
pl: Nie znaleziono źródła koloru identyfikowanego przez %s.

en: FontForge does not currently parse pattern Color Sources (%s).
pl: FontForge jeszcze nie obsługuje źródeł koloru wypełnionych wzorem (%s).

en: Color Source with id %s had an unexpected type %s.
pl: Źródło koloru identyfikowane przez %s jest nieobsługiwanego typu %s.

en: Bad hex color spec: %s
pl: Błędny szesnastkowy kod koloru: %s

en: Bad RGB color spec: %s
pl: Błędny kod koloru RGB: %s

en: Failed to parse color %s
pl: Nie udało się przetworzyć koloru %s

en: Unsupported mime type in data URI: %s
pl: Niewspierany typ MIME w URI: %s

en: FontForge only supports embedded images in data: URIs
pl: FontForge obsługuje tylko obrazki osadzone w URI.

en: Could not find clippath named %s.
pl: Nie udało się odnaleźć obrysu przycinającego o nazwie %s.

en: This font does not specify units-per-em
pl: W tym foncie nie określono wysokości pola znaku

en: This font does not specify font-face
pl: Ten font nie zawiera nazwy kroju

en: This file contains no SVG fonts.
pl: Ten plik nie zawiera fontów SVG.

en: Can't find libxml2.
pl: Nie znaleziono libxml2.

en: %s does not contain an <svg> element at the top
pl: Brakuje korzenia <svg> w drzewie elementów w %s

en: Attempt to output %d into a 16-bit field. It will be truncated and the file may not be useful.
pl: Próba zapisania wartości %d do pola 16-bitowego. Wartość zostanie obcięta, a plik może nie nadawać się do użycia.

en: Bad Point Numbering
pl: Błędne numery punktów

en: The points in %s are not numbered properly. This means that any instructions will probably move the wrong points and do the wrong thing.
    Would you like me to remove the instructions?
pl: Punkty w %s są błędnie ponumerowane. Instrukcje truetype'owe będą zmieniały położenie niewłaściwych punktów.
    Usunąć instrukcje?

en: Bad Encoding
pl: Błędne kodowanie

en: There is a single byte character (%d) using one of the slots needed for double byte characters
pl: Pewien znak jednobajtowy (%d) zajmuje jeden ze slotów znaków dwubajtowych.

en: There is a character (%d) which cannot be encoded
pl: W bieżącym foncie istnieje znak (%d) któremu nie ma jak przydzielić numeru unikodowego.

en: There is a character (%d) which is not normally in the encoding
pl: W bieżącym foncie istnieje znak (%d) który nie występuje w bieżącym kodowaniu.

en: Missing bitmap strike
pl: Brakuje wersji bitmapowej

en: The font database does not contain a bitmap of size %d and depth %d
pl: Bieżący font nie zawiera bitmap rozmiaru %d i głębokości tonalnej %d bitów

en: No bitmap strikes
pl: Brak wersji bitmapowych

en: The 'sfnt' format is currently limited to 65535 glyphs, and your font has %d of them.
pl: Format „sfnt” jest obecnie ograniczony do 65536 glifów, a bieżący font ma ich %d.

en: Too many glyphs
pl: Zbyt wiele glifów

en: Your font has exactly 65535 glyphs. Encoding 65535 is the limit and is often used as a magic             value, so it may cause quirks.
pl: Twój font zawiera dokładnie 65535 glifów. Liczba 65535 to wartość graniczna i często używana jako specjalna, więc może powodować dziwne zachowania.

en: Failed to open glyph to name map file for writing: %s
pl: Nie udało się otworzyć do zapisu pliku mapowania numerów glifów na ich nazwy: %s

en: No Encoded Glyphs
pl: Brak kodowań glifów

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    Would you like to use a "Symbol" encoding instead of Unicode?
pl: Ten font nie zawiera glifów posiadających numery kodowe.
    Czy użyć kodowania „Symbol” zamiast Unikodu?

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    You will probably not be able to use the output.
pl: Ten font nie zawiera glifów kodowanych unikodowo.
    Prawdopodobnie będzie bezużyteczny.

en: Table length should not be odd
pl: Długość tablicy powinna być parzysta

en: Something went wrong
pl: Coś poszło źle

en: The 'kern' table supports at most 10920 kern pairs in a subtable
pl: Jedna podtablica tablicy „kern” może przechować co najwyżej 10920 par kerningowych

en: Too many kern pairs
pl: Zbyt wiele par kerningowych

en: Kerning is likely to fail on Windows
pl: Kerning raczej nie zadziała w Windows

en: Note: On Windows many apps can have problems with this font's kerning, because %d of its glyph kern pairs cannot be mapped to unicode-BMP kern pairs (eg, they have a Unicode value of -1) To avoid this, go to Generate, Options, and check the "Windows-compatible 'kern'" option.
pl: Uwaga: wiele aplikacji systemu Windows będzie miało kłopot z kerningiem tego fontu, ponieważ %d par kerningowych nie może być zmapowanych do unidoce-BMP (np. co najmniej jeden ze znaków pary ma wartość numeru unikodowego równą -1). Aby zapobiec problemom, wyłącz opcję „Kerning starego typu” dla OpenType.

en: Lookup subtable %s contains a glyph %s whose kerning information takes up more than 64k bytes
pl: Podtablica funkcji zecerskich „%s” zawiera glif „%s”, którego dane kerningu zajmują ponad 64kB.

en: Lookup subtable %s had to be split into several subtables
    because it was too big.
pl: Podtablica funkcji zecerskich „%s” musiała zostać podzielona na mniejsze.

en: I miscalculated the size of subtable %s, this means the kerning output is wrong.
pl: Pomyłka przy obliczaniu rozmiaru podtablicy %s - będą błędy kerningu.

en: Two cursive anchor classes
pl: Dwie klasy złączy pisanych międzyznakowych

en: Two cursive anchor classes in the same subtable, %s
pl: Dwie klasy złącz pisanych międzyznakowych w tej samej podtablicy, %s

en: Failure
pl: Niepowodzenie

en: Offset in JSTF table is too big. The resultant font will not work.
pl: Przesunięcie w tablicy „JSTF” jest zbyt duże - wynikowy font nie zadziała.

en: A value must be between [-32768,32767]
pl: Wartość musi być z przedziału [-32768...32767]

en: A value must be between [-8,-1] or [1,8]
pl: Wartość musi być z przedziału [-8...-1] lub [1...8]

en: Number expected
pl: Oczekiwano liczby

en: A value must be between [0,15]
pl: Wartość musi być z przedziału [0...15]

en: Missing left parenthesis in command to get a cvt index
pl: Brakuje lewego nawiasu w zapytaniu o indeks cvt.

en: Missing right paren in command to get a cvt index
pl: Brakuje prawego nawiasu w zapytaniu o indeks cvt.

en: Expected a number for a push count
pl: Oczekiwano liczby określającej ilość elementów do włożenia na stos.

en: The push count must be a number between 0 and 255
pl: liczba określająca ilość elementów do włożenia na stos musi być z przedziału [0...255]

en: More pushes specified than needed
pl: Wprowadzono więcej instrukcji włożenia na stos niż argumentów.

en: A value to be pushed by a byte push must be between 0 and 255
pl: Wartość wkładana na stos jako bajt musi być z przedziału [0...255]

en: Unexpected number
pl: Nieoczekiwana liczba

en: Missing pushes
pl: Wprowadzono mniej instrukcji włożenia na stos niż argumentów.

en: Missing right bracket in command (or bad binary value in bracket)
pl: Brakuje prawego nawiasu w mnemoniku (lub błędna wartość lub kolejność parametrów)

en: Bracketted value is too large
pl: Wartość w nawiasach jest zbyt duża

en: Bad glyph range specified in glyph comment subtable of PfEd table
pl: Błędny zakres glifów w podtablicy komentarzy w tablicy „PfEd”

en: Invalid comment string (negative length?) in 'PfEd' table for glyph %s.
pl: Nieprawidłowy napis komentarza (ujemna długość?) w tablicy „PfEd” dla glifu %s.

en: Bad glyph range specified in color subtable of PfEd table
pl: Błędny zakres glifów w podtablicy kolorów w tablicy „PfEd”

en: Whoops, attempt to name anchors in a subtable which doesn't contain any
pl: Błąd: próba nazwania kotwic w podtablicy, która ich nie zawiera

en: Whoops, more names than subtables of lookup %s
pl: Błąd: więcej nazw niż podtablic tablicy funkcji zecerskich %s

en: Whoops, more names than lookups
pl: Błąd: więcej nazw niż tablic funkcji zecerskich

en: Bad data type in contour verb in 'PfEd'
pl: Błędny typ danych w definicji obrysu w tablicy „PfEd”

en: Whoops, contours must begin with a move to
pl: Błąd: obrys musi rozpoczynać się poleceniem „move to”

en: Bad data modifier in contour command in 'PfEd'
pl: Błędny modyfikator danych w definicji obrysu w tablicy „PfEd”

en: Whoops, unexpected verb in contour %d.%d
pl: Nieoczekiwane polecenie w definicji obrysu w tablicy „PfEd” %d.%d

en: Whoops, bad spiro command %d
pl: Błędne polecenie spiro %d

en: Bad glyph reference in layer info.
pl: Błędne odwołanie do glifu w danych warstwy.

en: Whoops, Ran out of spiros
pl: Ups, skończyły się krzywe Spiro.

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'PfEd' table, ignored
pl: Nieznana podtablica „%c%c%c%c” w tablicy „PfEd”, zignorowano

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'TeX ' table, ignored
pl: Nieznana podtablica „%c%c%c%c” w tablicy „TeX”, zignorowano

en: Unknown python type <%s> when reading UFO/GLIF lib data.
pl: Nieoczekiwany typ <%s> przy wczytywaniu danych UFO/GLIF.

en: Bad glyph name.
pl: Błędna nazwa glifu.

en: component with no base glyph
pl: pusty składnik

en: We cannot have lead-in points for an open curve.
pl: Nie można rozpoczynać obrysu otwartego punktem poza krzywą.

en: The move point must be at the beginning of the contour.
pl: Punkt typu „move” może tylko rozpoczynać obrys.

en: This spline set has no points.
pl: Napotkano obrys bez punktów.

en: Duplicate lib data.
pl: Powtarzające się dane lib.

en: Bad glif file %s
pl: Błędny plik glifu %s

en: There's a reference to a glyph with no name.
pl: Napotkano odwołanie do glifu bez nazwy.

en: Invalid glyph for %s when fixing up references.
pl: Przy rozwiązywaniu odwołań w %s napotkano błędny glif.

en: Failed to find glyph %s when fixing up references.
pl: Przy rozwiązywaniu odwołań nie odnaleziono glifu %s.

en: Bad contents.plist
pl: Błędny plik contents.plist

en: Expected property list file
pl: Oczekiwano pliku z listą właściwości

en: Skipping group %s with same name as a glyph.
pl: Odrzucono grupę %s o nazwie takiej samej, jak nazwa glify.

en: Skipping duplicate group %s.
pl: Odrzucono powtarzającą się grupę %s.

en: Skipping non-existent glyph %s in group %s.
pl: Odrzucono nieistniejący glif %s w grupie %s.

en: kerning.plist references an entity that is neither a glyph nor a group.
pl: W pliku kerning.plist napotkano odwołanie do czegoś, co nie jest ani glifem, ani grupą.

en: kerning.plist has a non-numeric offset.
pl: W pliku kerning.plist napotkano nienumeryczne przesunięcie.

en: kerning.plist defines kerning between two glyphs that are already kerned.
pl: W pliku kerning.plist napotkano kerning dla pary glifów o już zdefiniowanym kerningu.

en: kerning.plist defines kerning between two glyphs that are already partially kerned.
pl: W pliku kerning.plist napotkano kerning dla pary glifów o już częściowo zdefiniowanym kerningu.

en: kerning.plist references a missing kerning class.
pl: W pliku kerning.plist napotkano odwołanie do nieistniejącej klasy kerningu.

en: kerning.plist defines an offset between classes in different lookups.
pl: W pliku kerning.plist napotkano przesunięcie między klasami z różnych tablic funkcji zecerskich.

en: There is a kerning class index error.
pl: Naporkano błędny indeks klasy kerningu.

en: kerning.plist attempts to redefine a class kerning offset.
pl: W pliku kerning.plist napotkano powtarzająca się definicję przesunięcia tej samej klasy kerningu.

en: Can't find libxml2.
pl: Nie znaleziono biblioteki libxml2.

en: Bad openTypeOS2type key: all bits are set. It will be ignored
pl: Błędny klucz openTypeOS2type: wszystkie bity ustawione. Zostanie zignorowany

en: This font does not specify unitsPerEm, so we guess 1000.
pl: Nie określono wartości unitsPerEm, przyjęto 1000.

en: No glyphs directory or no contents file
pl: Brak pliku lub folderu z glifami

en: layercontents.plist lists no valid layers.
pl: W pliku layercontents.plist nie napotkano prawidłowo zdefiniowanych warstw.

en: Unicode Basic Multilingual Plane
pl: podstawowy obszar wielojęzyczny Unikodu

en: Basic Multilingual Plane
pl: podstawowy obszar wielojęzyczny

en: Alphabetic
pl: znaki alfabetyczne

en: C0 Control Character
pl: znak sterujący C0

en: NUL, Default Character
pl: znak domyślny NUL

en: Basic Latin
pl: podstawowy łaciński

en: Delete Character
pl: znak sterujący kasowania

en: C1 Control Character
pl: znak sterujący C1

en: Latin-1 Supplement
pl: dodatkowy łaciński-1

en: Latin Extended-A
pl: rozszerzony łaciński-A

en: Latin Extended-B
pl: rozszerzony łaciński-B

en: IPA Extensions
pl: rozszerzenia IPA

en: Spacing Modifier Letters
pl: znaki modyfikujące odstępy

en: Combining Diacritical Marks
pl: składające znaki diakrytyczne

en: Greek
pl: grecki

en: Greek and Coptic
pl: grecki i koptyjski

en: Cyrillic Supplement
pl: uzupełnienie grażdanki

en: Armenian
pl: ormiański

en: Hebrew
pl: hebrajski

en: Arabic
pl: arabski

en: Syriac
pl: syriacki

en: Arabic Supplement
pl: uzupełnienie arabskiego

en: Samaritan
pl: samarytański

en: Samaritan, Punctuation
pl: samarytański - interpunkcja

en: Mandaic
pl: mandejski

en: Arabic Extended-A
pl: rozszerzone arabskie-A

en: Bengali
pl: bengalski

en: Gujarati
pl: Gudżarati

en: Oriya
pl: Orija

en: Tamil
pl: tamilski

en: Malayalam
pl: malajalam

en: Thai
pl: tajski

en: Lao
pl: laotański

en: Tibetan
pl: tybetański

en: Myanmar
pl: birmański

en: Georgian
pl: gruziński

en: Hangul Jamo, Choseong
pl: dz hangyl, Choseong

en: Hangul Jamo, Jungseong
pl: dzamo hangyl, Jungseong

en: Hangul Jamo, Jongseong
pl: dzamo hangyl, Jongseong

en: Ethiopic
pl: etiopski

en: Ethiopic Supplement
pl: uzupełnienie etiopskiego

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pl: ujednolicony sylabariusz rdzennych Kanadyjczyków

en: Tagalog
pl: tagalski

en: Hanunóo
pl: hanunoo

en: Buhid
pl: buid

en: Tagbanwa
pl: tagbanuwa

en: Khmer
pl: khmerski

en: Mongolian
pl: mongolski

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
pl: rozszerzenia ujednoliconego sylabariusza rdzennych Kanadyjczyków

en: Limbu
pl: limbu

en: Khmer Symbols
pl: symbole khmerskie

en: Buginese
pl: bugiński

en: Tai Tham
pl: lannijski

en: Balinese
pl: balijski

en: Sundanese
pl: sundajski

en: Lepcha
pl: lepcha

en: Sundanese Extensions
pl: rozszerzenia sundajskiego

en: Vedic Extensions
pl: rozszerzenia wedyjskie

en: Phonetic Extensions
pl: rozszerzenia fonetyczne

en: Phonetic Extensions Supplement
pl: uzupełnienie rozszerzeń fonetycznych

en: Combining Diacritical Marks Supplement
pl: uzupełnienie składających znaków diakrytycznych

en: Latin Extended Additional
pl: dodatkowe rozszerzenie łacińskiego

en: Greek Extended
pl: rozszerzenie greckiego

en: Symbols
pl: symbole

en: General Punctuation
pl: ogólna interpunkcja

en: Super and Sub scripts
pl: frakcje górne i dolne

en: Currency Symbols
pl: symbole walut

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
pl: znaki składające dla symboli

en: Combining Marks for Symbols
pl: znaki składające dla symboli

en: Letterlike Symbols
pl: symbole literopodobne

en: Number Forms
pl: formy liczbowe

en: Arrows
pl: strzałki

en: Mathematical Operators
pl: operatory matematyczne

en: Miscellaneous Technical
pl: różne techniczne

en: Miscellaneous Technical Symbols
pl: różnorodne symbole techniczne

en: Technical Symbols Misc.
pl: różnorodne symbole techniczne

en: Control Pictures
pl: obrazy znaków sterujących

en: Optical Character Recognition
pl: optyczne rozpoznawanie znaków

en: Enclosed Alphanumerics
pl: obwiedzione znaki alfanumeryczne

en: Box Drawing
pl: rysowanie ramek

en: Block Elements
pl: elementy blokowe

en: Geometric Shapes
pl: kształty geometryczne

en: Miscellaneous Symbols
pl: różnorodne symbole

en: Symbols Misc.
pl: różnorodne symbole

en: Dingbats
pl: dingbaty

en: Zapf Dingbats
pl: dingbaty Zapfa

en: Miscellaneous Math Symbols-A
pl: różnorodne symbole matematyczne-A

en: Math Misc. Symbols-A
pl: różnorodne symbole matematyczne-A

en: Supplemental Arrows-A
pl: dodatkowe strzałki-A

en: Arrows Supplement-A
pl: dodatkowe strzałki-A

en: Braille Patterns
pl: pismo Brajla

en: Supplemental Arrows-B
pl: dodatkowe strzałki-B

en: Arrows Supplement-B
pl: dodatkowe strzałki-B

en: Miscellaneous Math Symbols-B
pl: różnorodne symbole matematyczne-B

en: Math Misc. Symbols-B
pl: różnorodne symbole matematyczne-B

en: Supplemental Math Operators
pl: dodatkowe operatory matematyczne

en: Math Operators Supplement
pl: dodatkowe operatory matematyczne

en: Supplemental Symbols and Arrows
pl: dodatkowe symbole i strzałki

en: Symbols and Arrows Supplement
pl: dodatkowe symbole i strzałki

en: Alphabetic Extended
pl: rozszerzony znaków alfabetycznych

en: Latin Extended-C
pl: rozszerzony łaciński-C

en: Coptic
pl: koptyjski

en: Georgian Supplement
pl: uzupełnienie gruzińskiego

en: Tifinagh
pl: tifinagh

en: Ethiopic Extended
pl: rozszerzony etiopski

en: Cyrillic Extended-A
pl: rozszerzenia grażdanki A

en: Supplemental Punctuation
pl: dodatkowa interpunkcja

en: Punctuation Supplement
pl: dodatkowa interpunkcja

en: CJK Radicals Supplement
pl: uzupełnienia kluczy CJK

en: Kangxi Radicals
pl: klucze kangxi

en: Ideographic Description Characters
pl: znaki opisu ideogramów

en: CJK Phonetics and Symbols
pl: znaki fonetyczne i symbole CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
pl: symbole i interpunkcja CJK

en: Hangul Compatibility Jamo
pl: dzamo zgodności dla hangyl

en: Kanbun
pl: kanbun

en: Bopomofo Extended
pl: rozszerzony bopomofo

en: CJK Strokes
pl: kreski CJK

en: Katakana Phonetic Extensions
pl: rozszerzenia fonetyczne katakany

en: Enclosed CJK Letters and Months
pl: obwiedzione litery i miesiące CJK

en: CJK Enclosed Letters and Months
pl: obwiedzione litery i miesiące CJK

en: CJK Compatibility
pl: znaki zgodności dla CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
pl: rozszerzone ujednolicone ideogramy CJK-A

en: Yijing Hexagram Symbols
pl: heksagramy yijing

en: CJK Unified Ideographs
pl: ujednolicone ideogramy CJK

en: Yi Syllables
pl: yi - sylaby

en: Yi
pl: yi

en: Yi Radicals
pl: klucze yi

en: Lisu
pl: lisu

en: Vai
pl: wai

en: Cyrillic Extended-B
pl: rozszerzona grażdanka-B

en: Bamum
pl: bamum

en: Modifier Tone Letters
pl: litery modyfikujące tonów

en: Latin Extended-D
pl: rozszerzony łaciński-D

en: Syloti Nagri
pl: syloti nagri

en: Common Indic Number Forms
pl: wspólne indyjskie formy liczbowe

en: Phags-pa
pl: phags-pa

en: Devanagari Extended
pl: rozszerzenie dewanagari

en: Hangul Jamo Extended-A
pl: rozszerzenia dzamo hangyl A

en: Javanese
pl: jawajski

en: Cham
pl: czam

en: Myanmar Extended-A
pl: rozszerzenia birmańskiego A

en: Tai Viet
pl: tai viet

en: Meetei Mayek Extensions
pl: rozszerzenia Manipuri

en: Ethiopic Extended-A
pl: rozszerzenia etiopskiego A

en: Meetei Mayek
pl: manipuri (Meetei Mayek)

en: Hangul Syllables
pl: sylaby hangyl

en: Hangul Jamo Extended-B
pl: rozszerzenia dzamo hangyl B

en: High Surrogate
pl: górne surogaty

en: Surrogate High
pl: górne surogaty

en: Surrogate High, Non Private Use
pl: górne surogaty, nie do użytku prywatnego

en: Surrogate High, Private Use
pl: górne surogaty, do użytku prywatnego

en: Low Surrogates
pl: młodsze surogaty

en: Private Use Area
pl: obszar do użytku prywatnego

en: Private Use
pl: obszar do użytku prywatnego

en: MicroSoft Symbol Area
pl: obszar symboli Microsoftu

en: Corporate Use
pl: obszar do użytku firmowego

en: CJK Compatibility Ideographs
pl: ideogramy zgodności dla CJK

en: Alphabetic Presentation Forms
pl: alfabetyczne formy prezentacyjne

en: Latin Ligatures
pl: ligatury łacińskie

en: Armenian Ligatures
pl: ligatury ormiańskie

en: Hebrew Ligatures/Pointed Letters
pl: ligatury hebrajskie/litery z samogłoskami

en: Arabic Presentation Forms A
pl: arabskie formy prezentacyjne A

en: Variation Selectors
pl: przełączniki wariantów glifów

en: Vertical Forms
pl: formy pionowe

en: Combining Half Marks
pl: półznaki składające

en: CJK Compatibility Forms
pl: formy zgodności dla CJK

en: Small Form Variants
pl: różne małe formy

en: Arabic Presentation Forms B
pl: arabskie formy prezentacyjne B

en: Byte Order Mark
pl: znacznik kolejności bajtów

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
pl: znaki pełnej i połowy długości

en: Half and Full Width Forms
pl: formy ½ i pełnej szerokości

en: Latin Full Width Forms
pl: formy łacińskie pełnej szerokości

en: Full Width Brackets
pl: nawiasy pełnej szerokości

en: CJK Half Width Forms
pl: formy CJK ½ szerokości

en: KataKana Half Width Forms
pl: formy katakany ½ szerokości

en: Hangul Jamo Half Width Forms
pl: formy dzamo hangyl ½ szerokości

en: Full Width Symbol Variants
pl: warianty symboli pełnej szerokości

en: Half Width Symbol Variants
pl: warianty symboli ½ szerokości

en: Specials
pl: specjalne

en: Not a Unicode Character
pl: znak nieunikodowy

en: Signature Mark
pl: znak sygnatury

en: Unicode Supplementary Multilingual Plane
pl: dodatkowy obszar wielojęzyczny Unikodu

en: Supplementary Multilingual Plane
pl: dodatkowy obszar wielojęzyczny

en: Aegean scripts
pl: pisma egejskie

en: Linear B Syllabary
pl: sylabariusz pisma linearnego B

en: Linear B Ideograms
pl: ideogramy pisma linearnego B

en: Aegean numbers
pl: liczby egejskie

en: Ancient Greek Numbers
pl: starożytne liczby greckie

en: Ancient Symbols
pl: symbole starożytne

en: Phaistos Disc
pl: pismo z dysku z Faistos

en: Alphabetic and syllabic LTR scripts
pl: alfabetyczne i sylabiczne pisma LTR

en: Old Italic
pl: staroitalski

en: Ugaritic
pl: ugarycki

en: Old Persian
pl: staroperski

en: Deseret
pl: mormoński

en: Alphabetic and syllabic RTL scripts
pl: alfabetyczne i sylabiczne pisma RTL

en: Cypriot Syllabary
pl: sylabariusz cypryjski

en: Imperial Aramaic
pl: aramejski imperialny

en: Phoenician
pl: fenicki

en: Meroitic Hieroglyphs
pl: hieroglify meroickie

en: Meroitic Cursive
pl: kursywa meroicka

en: Kharoshthi
pl: Kharoszthi

en: Old South Arabian
pl: staro-południowo-arabski

en: Avestan
pl: awestyjski

en: Inscriptional Parthian
pl: partyjski inskrypcyjny

en: Inscriptional Pahlavi
pl: pahlawi inskrypcyjny

en: Old Turkic
pl: staroturecki

en: Rumi Numeral Symbols
pl: symbole liczbowe Rumi

en: Sora Sompeng
pl: Sorang Sompeng

en: Chakma
pl: czakma

en: Sharada
pl: śarada

en: Takri
pl: takri

en: African and other syllabic scripts
pl: sylabariusze afrykańskie i inne

en: Cuneiform and other Near Eastern Scripts
pl: klinowe i inne bliskowschodnie

en: Cuneiform
pl: klinowe

en: Cuneiform Numbers
pl: liczby pisma klinowego

en: Bamum Supplement
pl: uzupełnienia Bamum

en: Miao
pl: miao

en: Kana Supplement
pl: uzupełnienia Kany

en: Byzantine Musical Symbols
pl: bizantyjskie symbole muzyczne

en: Musical Symbols
pl: symbole muzyczne

en: Ancient Greek Musical Notation
pl: symbole muzyczne starożytnej Grecji

en: Tai Xuan Jing Symbols
pl: symbole Tai Xuan Jing

en: Counting Rod Numerals
pl: Patyczki liczbowe

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
pl: arabskie matematyczne symbole alfabetyczne

en: Mahjong Tiles
pl: kamienie do madżonga

en: Domino Tiles
pl: kamienie do domina

en: Playing Cards
pl: karty do gry

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
pl: uzupełnienia obwiedzionych znaków alfanumerycznych

en: Enclosed Ideographic Supplement
pl: uzupełnienia obwiedzionych ideogramów

en: Miscellaneous Symbols And Pictographs
pl: różnorodne symbole i piktogramy

en: Emoticons
pl: emotikony

en: Transport And Map Symbols
pl: symbole komunikacyjne i znaki na mapach

en: Alchemical Symbols
pl: symbole alchemiczne

en: Unicode Supplementary Ideographic Plane
pl: dodatkowy obszar ideogramów Unikodu

en: Supplementary Ideographic Plane
pl: dodatkowy obszar ideogramów

en: CJK Unified Ideographs Extension B
pl: rozszerzone ujednolicone ideogramy CJK-B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
pl: rozszerzone ujednolicone ideogramy CJK-C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
pl: rozszerzone ujednolicone ideogramy CJK-D

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
pl: dodatkowe ideogramy zgodności dla CJK

en: Unicode Supplementary Special-purpose Plane
pl: dodatkowy obszar specjalnego przeznaczenia Unikodu

en: Supplementary Special-purpose Plane
pl: dodatkowy obszar specjalnego przeznaczenia

en: Tags
pl: tagi

en: Variation Selectors B
pl: przełączniki wariantów glifów B

en: Supplementary Private Use Area-A
pl: dodatkowy obszar prywatnego użytku-A

en: Supplementary Private Use Area-B
pl: dodatkowy obszar prywatnego użytku-B

en: Non-Unicode Glyphs
pl: znaki spoza Unikodu

en: Unassigned Code Points
pl: niewykorzystane kody numeryczne

en: Bad magic number
pl: Błędny „magic number”

en: This does not appear to be a Windows FNT for FON file
pl: To raczej nie jest windowsowy FNT dla pliku FON

en: At pixelsize %d the character %s either starts before the origin or extends beyond the advance width.
pl: W rozmiarze %d pikseli znak %s wystaje poza odsadki boczne.

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong
pl: Błąd wewnętrzny przy tworzeniu FNT. Błędny offset w pliku.

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong in bitmap data
pl: Błąd wewnętrzny przy tworzeniu FNT. Błędny offset w pliku w bitmapie.

en: Could not open output file: %s
pl: nie udało się otworzyć do zapisu pliku: %s

en: Decompressed length did not match expected length for table
pl: Wielkość tablicy po dekompresji inna od oczekiwanej

en: Bad signature in WOFF header.
pl: Błędna sygnatura w nagłówku WOFF.

en: File length as specified in the WOFF header does not match the actual file length.
pl: Wielkość pliku niezgodna z podaną w nagłówku WOFF.

en: Bad WOFF header, a field which must be 0 is not.
pl: Błędny nagłówek WOFF. Pole, które powinno być wyzerowane, nie jest.

en: Could not open temporary file.
pl: Nie udało się otworzyć pliku tymczasowego.

en: Invalid compressed table length for '%c%c%c%c'.
pl: Błędna długość skompresowanej tablicy „%c%c%c%c”.

en: Table length stretches beyond end of file for '%c%c%c%c'.
pl: Tablica „%c%c%c%c” wystaje poza koniec pliku.

en: Problem decompressing '%c%c%c%c' table.
pl: Nie udało się rozpakować tablicy „%c%c%c%c”.

en: Align Points
pl: Wyrównaj punkty

en: How to align these points?
pl: Jak wyrównać te punkty?

en: _Size:
pl: _Rozmiar:

en: Space Regions
pl: Rozmieść kawałki

en: Coordinate along which to space
pl: Oś wzdłuż której rozmieszczać

en: _Maximum distance between points in a region
pl: _Maksymalna odległość między punktami części

en: Not enough lines
pl: Zbyt mało linii

en: Can't Parallel
pl: Nie można zrównoleglić

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
pl: Te dwie linie mają wspólny punkt końcowy, nie można uczynić ich równoległymi

en: Bases
pl: Glify podstawowe

en: Exits
pl: Złącza tylne

en: Entries
pl: Złącza przednie

en: Marks
pl: Znaki diakrytyczne

en: Add Base Anchor...
pl: Dodaj kotwicę główną...

en: Add Exit Anchor...
pl: Dodaj kotwicę wyjściową...

en: Add Entry Anchor...
pl: Dodaj kotwicę wejściową...

en: Add Mark Anchor...
pl: Dodaj kotwicę diakrytyczną...

en: Anchor Control for class %.100s in glyph %.100s as %.20s
pl: Przegląd kotwic klasy %.100s w glifie %.100s (%.20s)

en: mark
pl: Znak diakrytyczny

en: cursive entry
pl: Przednie złącze pisane

en: cursive exit
pl: Tylne złącze pisane

en: base
pl: Glif podstawowy

en: Anchor Control
pl: Przejrzyj kotwice

en: Detaching Anchor Point
pl: Odłączanie kotwicy

en: This anchor was attached to point %d, but that's not a point I can move. I'm detaching the anchor from the point.
pl: Ta kotwica była dołączona do punktu o numerze %d, ale to nie jest punkt którym FontForge może manipulować. Kotwica została odłączona.

en: Corrections must be between -128 and 127 (and should be smaller)
pl: Korekty muszą się mieścić w zakresie [-128...127] (powinny być mniejsze)

en: Out of Range
pl: Wartość poza zakresem

en: Please identify a glyph by name, and FontForge will add an anchor to that glyph.
pl: Proszę wprowadzić nazwę glifu, FontForge doda mu kotwicę.

en: Provide a glyph name
pl: Proszę wprowadzić nazwę glifu

en: Non-existant glyph
pl: Nieistniejący glif

en: The glyph, %.80s, is not in the font
pl: Nie znaleziono w foncie glifu %.80s

en: Duplicate Anchor Class
pl: Zdublowana klasa kotwic

en: The glyph, %.80s, already contains an anchor in this class, %.80s.
pl: Glif %.80s już zawiera kotwicę klasy %.80s.

en: Anchor Control...
pl: Przejrzyj kotwice...

en: The size at which the current glyph is rasterized.
    For small pixelsize you may want to use the magnification
    factor below to get a clearer view.
    
    The pulldown list contains the pixelsizes at which there
    are device table corrections.
pl: Rozmiar w jakim rastrowany będzie bieżący glif. Dla małych
    rozmiarów może być konieczne użycie współczynnika powiększenia
    w celu uzyskania czytelnego widoku.
    Lista rozwijana zawiera wielkości dla których istnieją już korekty.

note: GT: Short for: Magnification GT: Short for "Magnification"
en: Mag:
pl: Pow:

en: The glyph is rasterized at the size above, but it
    may be difficult to see the alignment errors
    that can happen at small pixelsizes. This allows
    you to expand each pixel to show potential problems
    better.
pl: Glif jest rastrowany w rozmiarze wprowadzonym powyżej.
    Dla małych rozmiarów błędy wzajemnego ułożenia
    czasem ciężko zauważyć. Współczynnik powiększenia
    określa ile razy powiększyć poszczególne piksele, może
    to ułatwić dostrzeżenie niedociągnięć.

en: The X coordinate of the anchor point in this glyph
pl: Współrzędna X kotwicy w tym glifie

note: GT: Short for Correction
en: Cor:
pl: Kor:

en: Correction in pixels to the horizontal positioning of this anchor point
    when rasterizing at the given pixelsize.
    (Lives in a Device Table)
pl: Korekta (przesunięcie poziome w pikselach) dla tej kotwicy w danym
    rozmiarze w pikselach (znajdzie się w tablicy rastrowania).

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved horizontally when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
pl: To jest przesunięcie poziome w pikselach, jakie
    należy zastosować dla danej kotwicy w zadanym
    rozmiarze, aby skompensować błędy zaokrągleń.
    Ma to szczególne znaczenie dla małych rozmiarów,
    w których te błędy są proporcjonalnie największe.
    Dane znajdują się w tzw. tablicy rastrowania.

en: The Y coordinate of the anchor point in this glyph
pl: Współrzędna Y kotwicy w tym glifie

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved vertically when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
pl: To jest przesunięcie pionowe w pikselach, jakie
    należy zastosować dla danej kotwicy w zadanym
    rozmiarze, aby skompensować błędy zaokrągleń.
    Ma to szczególne znaczenie dla małych rozmiarów,
    w kórych te błędy są proporcjonalnie największe.
    Dane znajdują się w tzw. tablicy rastrowania.

en: Separation
pl: Światło

en: Min Bearing
pl: Najmniejsza dozwolona wielkość odsadki

en: Max Bearing
pl: Największa dozwolona wielkość odsadki

en: Height
pl: Wysokość

en: Loop Count
pl: Ile razy powtórzyć, celem poprawy wyników

en: Auto Width
pl: Szerokość automatyczna

en: FontForge will attempt to adjust the left and right
    sidebearings of the selected glyphs so that the average
    separation between glyphs in a script will be the
    specified amount. You may also specify a minimum and
    maximum value for each glyph's sidebearings.
pl: FontForge spróbuje tak zmienić odsadki boczne wskazanych glifów,
    żeby średnio światło międzyliterowe było optycznie równe zadanemu.
    Można też określić ograniczenia na najmniejsze i największe odsadki.

en: _Separation:
pl: Światło międzyliterowe:

en: _Min:
pl: Naj_mniejsze odsadki:

en: Ma_x:
pl: Najwię_ksze:

en: _Height:
pl: _Wysokość:

en: _Loops:
pl: Pęt_le:

en: Language
pl: Język

en: Min
pl: Minimum

en: Max
pl: Maksimum

en: Feature
pl: Ustawienia funkcji

en: Min (descent)
pl: Minimum

en: Max (ascent)
pl: Maksimum

en: Horizontal Extents for %c%c%c%c
pl: Odstępy międzywierszowe dla %c%c%c%c

en: Vertical Extents for %c%c%c%c
pl: Odstępy międzykolumnowe dla %c%c%c%c

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline. This may vary by language
pl: Określ największe wartości o jakie glify w danym piśmie wystają w stronę
    dodatnią i ujemną od zadanej linii podstawowej dla różnych języków.

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline when modified by a feature.
pl: Określ największe wartości o jakie glify w danym piśmie wystają w stronę
    dodatnią i ujemną od linii podstawowej, zmienione daną funkcją zecerską.

en: Set Feature Extents
pl: Odstępy według funkcji

note: GT: English uses "script" to mean a general writing system (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean the general writing system. GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "writing system|" GT: English us
en: writing system|Script
pl: Pismo

en: Default Baseline
pl: Domyśla l. podst.

en: Bad default baseline
pl: Błędna domyślna linia podstawowa

en: Script '%c%c%c%c' claims baseline '%c%c%c%c' as its default, but that baseline is not currently active.
pl: Pismo „%c%c%c%c” ma mieć ustawioną domyślą linię podstawową systemu „%c%c%c%c”. Jednakże ten system linii podstawowych nie został wybrany jako obsługiwany w foncie.

en: Horizontal Baselines
pl: Poziome linie podstawowe

en: Vertical Baselines
pl: Pionowe linie podstawowe

en: From the list below, select the baselines for which you
    will provide data.
pl: Wybierz tagi systemów linii podstawowych,które mają być obsługiwane:

en: Indic (& Tibetan) hanging baseline
pl: Linia podstawowa pisma tybetańskiego i indyjskich

en: Ideographic character face bottom edge baseline
pl: Linia podstawowa pism ideograficznych - wersja dolna brzegowa

en: Ideographic character face top edge baseline
pl: Linia podstawowa pism ideograficznych - wersja górna brzegowa

en: Ideographic em-box bottom edge baseline
pl: Linia podstawowa pism ideograficznych - wersja dolna

en: Ideographic em-box top edge baseline
pl: Linia podstawowa pism ideograficznych - wersja górna

en: Mathematical centerline
pl: Linia środkowa we wzorach matematycznych

en: Baseline used for Latin, Greek, Cyrillic text.
pl: Linia podstawowa pism opartych na łacińskim, cyrylicy i greckim.

en: If any of the above baselines are active then you should
    specify which one is the default baseline for each script
    in the font, and specify how to position glyphs in this
    script relative to all active baselines
pl: Jeśli wybrano któryś z powyższych tagów, poniżej należy określić, który z nich
    jest domyślnie aktywny dla każdego pisma obsługiwanego w foncie. Należy też
    określić, jak umieszczać glify tego pisma względem innych linii podstawowych.

en: Set Extents
pl: Odstępy według pism

en: All characters in the value must be in ASCII
pl: Dopuszczalne są tylko znaki z ASCII

en: Not ASCII
pl: To nie ASCII

en: Must be a number
pl: Oczekiwano liczby

note: GT: I am told that the use of "|" to provide contextual information in a GT: gettext string is non-standard. However it is documented in section GT: 10.2.6 of http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_mono/gettext.html GT: GT: Anyway here the word "Property" is used to provide context for "New
en: Property|New...
pl: Nowa...

en: No Change
pl: Bez zmian

en: Strike Information for %.90s
pl: Dane wersji bitmapowej dla %.90s

en: Delete
pl: Usuń

en: Default All
pl: Wszystkie domyślne

en: Default This
pl: Wartość domyślna

en: All Glyphs
pl: Wszystkie glify

en: Selected Glyphs
pl: Zaznaczone glify

en: Current Glyph
pl: Bieżący glif

en: Pixel Sizes:
pl: Rozmiary w pikselach:

en: Point sizes on a 75 dpi screen
pl: Rozmiary w punktach w rozdzielczości 75 dpi

en: Point sizes on a 96 dpi screen
pl: Rozmiary w punktach w rozdzielczości 96 dpi

en: Point sizes on a 72 dpi screen
pl: Rozmiary w punktach w rozdzielczości 72 dpi

en: Point sizes on a 120 dpi screen
pl: Rozmiary w punktach w rozdzielczości 120 dpi

en: Point sizes on a 100 dpi screen
pl: Rozmiary w punktach w rozdzielczości 100 dpi

en: Bitmap Strikes Available
pl: Wersje bitmapowe

en: Regenerate Bitmap Glyphs
pl: Przebuduj glify bitmapowe

en: Remove Bitmap Glyphs
pl: Usuń glify bitmapowe

en: The list of current pixel bitmap sizes
pl: Lista rozmiarów dostępnych bitmap:

en:  Removing a size will delete it.
pl:  usunięcie rozmiaru z listy usunie bitmapy,

en:  Adding a size will create it by scaling.
pl:  dodanie rozmiaru utworzy nowe przez skalowanie.

en:  Adding a size will create it.
pl:  dodanie rozmiaru utworzy nowe bitmapy.

en: Specify bitmap sizes to be regenerated
pl: Rozmiary bitmap do przebudowania

en: Specify bitmap sizes to be removed
pl: Rozmiary bitmap do usunięcia

en: Use FreeType
pl: Użyj FreeType

en: Create Rasterized Strikes (Not empty ones)
pl: Tylko niepuste

note: GT: This is the title for a window showing a bitmap character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 size 12 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the pixel size of the bitmap font GT: $4 is the font name
en: %1$.80s at %2$d size %3$d from %4$.80s
pl: %1$.80s na pozycji %2$d rozmiaru %3$d z fontu %4$.80s

en: Set Width...
pl: Ustaw szerokość...

en: Set Vertical Width...
pl: Ustaw wysokość...

en: Skew
pl: Pochyl

en: Skew Ratio
pl: Stopień pochylenia

en: New O_utline Window
pl: Nowe okno obrys_u

en: New _Bitmap Window
pl: Nowe okno _bitmapy

en: New _Metrics Window
pl: Nowe okno _metryczne

en: Warnings
pl: Ostrzeżenia

en: Flip Horizontally
pl: Odbij poziomo

en: Flip Vertically
pl: Odbij pionowo

note: GT: "CW" means Clockwise
en: Rotate 90° CW
pl: Obróć o 90° w prawo

note: GT: "CW" means Counter-Clockwise
en: Rotate 90° CCW
pl: Obróć o 90° w lewo

en: Rotate 180°
pl: Obróć o 180°

en: Skew...
pl: Pochyl...

en: Font|_New
pl: _Nowy

en: _Open
pl: _Otwórz

en: Recen_t
pl: Ostatnio otwi_erane

en: _Close
pl: Z_amknij

en: _Save
pl: _Zapisz

en: S_ave as...
pl: Zapisz _jako...

en: _Generate Fonts...
pl: _Generuj fonty...

en: Generate Mac _Family...
pl: Generuj rodzinę _macową...

en: Generate TTC...
pl: Generuj kolekcję TTC...

en: Expor_t...
pl: Ekspor_tuj...

en: _Import...
pl: _Importuj...

en: _Revert File
pl: Przyw_róć plik

en: Pr_eferences...
pl: _Ustawienia...

en: _X Resource Editor...
pl: Edy_tor interfejsu...

en: _Quit
pl: Za_kończ

en: _Undo
pl: _Cofnij

en: _Redo
pl: _Ponów

en: Cu_t
pl: _Wytnij

en: _Copy
pl: S_kopiuj

en: C_opy Reference
pl: Sk_opiuj odwołanie

en: _Paste
pl: Wkl_ej

en: C_lear
pl: W_yczyść

en: Select _All
pl: _Zaznacz wszystko

en: Remo_ve Undoes
pl: Zapo_mnij zmiany

en: U_nlink Reference
pl: Odłącz odwoł_anie

en: Flip _Horizontally
pl: Odbij po_ziomo

en: Flip _Vertically
pl: Odbij pio_nowo

en: _Rotate 90° CW
pl: Ob_róć o 90° w prawo

en: Rotate _90° CCW
pl: Obróć o _90° w lewo

en: Rotate _180°
pl: Obróć o _180°

en: _Skew...
pl: _Pochyl...

en: _Font Info...
pl: Właściwości _fontu...

en: Glyph _Info...
pl: Właściwości _glifu...

en: BDF Info...
pl: Właściwości _BDF...

en: Bitm_ap Strikes Available...
pl: Wersje bit_mapowe...

en: Regenerate _Bitmap Glyphs...
pl: _Przebuduj bitmapy...

en: Remove This Glyph
pl: Usuń ten glif bitmapowy...

en: _Transformations
pl: Przeksz_tałcenia

en: _Tools
pl: _Narzędzia

en: _Layers
pl: _Warstwy

en: _Shades
pl: Odcienie

en: _Docked Palettes
pl: Za_dokowane

en: _Fit
pl: Dopasuj powiększenie do okna

en: Z_oom out
pl: P_omniejsz

en: Zoom _in
pl: Pow_iększ

en: _Next Glyph
pl: _Następny glif

en: _Prev Glyph
pl: _Poprzedni glif

en: Next _Defined Glyph
pl: Następny z_definiowany glif

en: Prev Defined Gl_yph
pl: Poprzedni zdefiniowan_y glif

en: _Goto
pl: Idź do _glifu...

en: Find In Font _View
pl: Zaznacz w widoku _fontu

en: _Bigger Pixel Size
pl: _Większy rozmiar bitmap

en: _Smaller Pixel Size
pl: _Mniejszy rozmiar bitmap

en: _Palettes
pl: Przyborni_ki

en: Set _Width...
pl: Ustaw _szerokość...

en: Set _Vertical Width...
pl: Ustaw wysokość...

en: _File
pl: _Plik

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _View
pl: _Widok

en: _Metrics
pl: _Metryczne

en: _Window
pl: _Okna

en: _Help
pl: Pomo_c

en: Recalculate Bitmaps
pl: Utwórz ponownie

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: No Class
pl: Brak klasy

en: Base Glyph
pl: Glif podstawowy

en: Base Lig
pl: Ligatura podstawowa

en: Mark
pl: Znak diakrytyczny

en: Component
pl: Składnik

en: Color|Choose...
pl: Inny...

en: Color|Default
pl: domyślny

en: New Pair Position
pl: Nowe pozycjonowanie pary

en: New Positioning
pl: Nowe pozycjonowanie

en: New Substitution Variant
pl: Nowe podstawienie

en: New Alternate List
pl: Nowa lista alternatyw

en: New Ligature
pl: Nowa ligatura

en: New Multiple List
pl: Nowa lista podst. wielokrotnych

en: Edit Counter Mask
pl: Edytuj maskę świateł wewnątrzliterowych

en: New Counter Mask
pl: Nowa maska świateł wewnątrzliterowych

en: Select hints between which counters are formed
pl: Wybierz hinty między którymi ma zostać utrzymane światło

en: Unicode _Value:
pl: _Numer unikodo_wy:

en: Bad Name
pl: Błędna nazwa

en: Glyph names are limited to 31 characters
pl: Nazwy glifów mogą składać się z najwyżej 31 znaków

en: A glyph name may not start with a digit nor a full stop (period)
pl: Nazwa glifu nie może zaczynać się cyfrą ani kropką

en: A glyph name must be ASCII, without spaces and may not contain the characters "([{<>}])/%%", and should contain only alphanumerics, periods and underscores
pl: Nazwa glifu może się składać tylko ze znaków ASCII, nie może zawierać znaków "([{<>}])/%%" i powinna korzystać tylko ze znaków alfanumerycznych, kropek i podkreśleń.

en: A glyph name should contain only alphanumerics, periods and underscores
    Do you want to use this name in spite of that?
pl: Nazwa glifu powinna korzystać tylko ze znaków alfanumerycznych,
    kropek i podkreśleń. Czy mimo to kontynuować?

en: Duplicate Ligature
pl: Zdublowana ligatura

en: There are two ligature entries with the same components (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
pl: Są co najmniej dwie definicje ligatury o tych samych glifach składowych (%.80s) w tej samej podtablicy funkcji zecerskich (%.30s)

en: Duplicate Kern data
pl: Zdublowany kerning

en: There are two kerning entries for the same glyph (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
pl: Są co najmniej dwie identyczne pary kerningowe (%.80s) w tej samej podtablicy funkcji zecerskich (%.30s)

en: A device table adjustment specified for %.80s is invalid
pl: Korekta w tablicy rastrowania wprowadzona dla %.80s jest niepoprawna.

en: Bad Device Table Adjustment
pl: Błędna korekta w tablicy rastrowania

en: Missing glyph name
pl: Brak nazwy glifu

en: You must specify a glyph name for subtable %s
pl: Należy wprowadzić nazwę glifu w podtablicy „%s”

en: In lookup subtable %.30s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
pl: W podtablicy funkcji zecerskich %.30s występuje odwołanie do glifu %.80s którego jeszcze nie ma w foncie. Czy to celowe?

en: In lookup subtable %.30s you replace a glyph with itself. Was this intentional?
pl: W podtablicy funkcji zecerskich %.30s występuje podstawienie glifu nim samym. Czy to celowe?

en: Substitution generates itself
pl: Podstawienie generuje samo siebie

en: Bad unicode value for an alternate unicode / variation selector
pl: Błędny dodatkowy numer unikodowy / przełącznik wariantu

en: Unicode out of range
pl: Numer unikodowy poza zakresem

en: Unexpected Variation Selector
pl: Nieoczekiwany przełącznik wariantu

en: Variation selectors are normally between
       U+180B and U+180D
       U+FE00 and U+FE0F
       U+E0100 and U+E01EF
    did you really intend to use U+%04X?
pl: Przełączniki wariantów glifów pochodzą przeważnie z zakresów
       U+180B...U+180D
       U+FE00...U+FE0F
       U+E0100...U+E01EF
    Czy mimo to użyć  U+%04X?

en: There is already a glyph with this name and encoding,
    both must be unique within a font,
    do you want to swap them?
pl: Istnieje już w tym foncie glif o tej nazwie i numerze unikodowym.
    Te wartości nie mogą się powtarzać.
    Czy zamienić je między glifami?

en: There is already a glyph with this encoding,
    which must be unique within a font,
    do you want to swap the encodings of the two?
pl: Istnieje już w tym foncie glif o tym numerze unikodowym.
    Ta cecha nie może się powtarzać.
    Czy zamienić numery glifów?

en: There is already a glyph with this name,
    which must be unique within a font,
    do you want to swap the names of the two?
pl: Istnieje już w tym foncie glif o tej nazwie.
    Nazwa nie może się powtarzać.
    Czy zamienić nazwy glifów?

en: Depth
pl: Głębokość

en: Italic Correction
pl: Kompensata pochylenia

en: Top Accent Horizontal Pos
pl: Pozioma pozycja akcentów górnych

en: Horizontal Extension Italic Correction
pl: Kompensata pochylenia dla rozszerzeń poziomych

en: Vertical Extension Italic Correction
pl: Kompensata pochylenia dla rozszerzeń pionowych

en: Tile Margin
pl: Margines

en: Tile Min X
pl: Najmniejsza wartość X

en: Tile Min Y
pl: Najmniejsza wartość Y

en: Tile Max X
pl: Największa wartość X

en: Tile Max Y
pl: Największa wartość Y

en: Ligature Caret Count
pl: Liczba pozycji kursora w ligaturze

en: Bad Lig. Caret Count
pl: Błędna liczba karetek ligatury

en: Unreasonable ligature caret count
pl: Wprowadzona liczba pozycji kursora nie ma sensu

en: A device table adjustment specified for the MATH table is invalid
pl: Wpis w tablicy rastrowania dla tablicy „MATH” jest nieprawidłowy

en: Only a single character allowed
pl: Dozwolony tylko pojedynczy znak

en: Pixel Size
pl: Rozmiar w pikselach:

en: Correction
pl: Korekta

en: Bad correction
pl: Błędna korekta

en: The correction on line %d is too big.  It must be between -128 and 127
pl: Korekta w wierszu %d jest zbyt duża. Musi się mieścić w zakresie [-128...127]

en: Bad pixel size
pl: Błędny rozmiar w pikselach

en: The pixel size on line %d is out of bounds.
pl: Rozmiar w pikselach w wierszu %d wykracza poza dozwolony zakres.

en: Device Table Adjustments
pl: Korekty dla tablicy rastrowania

en: At small pixel sizes (screen font sizes)
    the rounding errors that occur may be
    extremely ugly. A device table allows
    you to specify adjustments to the rounded
    Every pixel size my have its own adjustment.
pl: W małych rozmiarach w pikselach (na przykład w
    rozdzielczościach ekranowych) błędy zaokrągleń
    mogą bardzo oszpecić wyświetlany tekst. Tablica
    rastrowania pozwala wprowadzać korekty położenia
    pewnych elementów fontu; każdy rozmiar w pikselach
    może mieć swoją niezależną od innych korektę.

en: PixelSize|New
pl: Nowy

en: Subtable
pl: Podtablica

en: Replacement Glyph Name
pl: Nazwa zamiennika

en: Source Glyph Names
pl: Nazwy glifów źródłowych

en: Replacement Glyph Names
pl: Nazwy zamienników

note: GT: "Adjust" here means Device Table based pixel adjustments, an OpenType GT: concept which allows small corrections for small pixel sizes where GT: rounding errors (in kerning for example) may smush too glyphs together GT: or space them too far apart. Generally not a problem for big pixelsizes
en: Adjust
pl: Korekta

en: ∆x_adv
pl: ∆szer

en: ∆y_adv
pl: ∆wys

en: Second Glyph Name
pl: Nazwa drugiego glifu

en: ∆x_adv #1
pl: ∆szer #1

en: ∆y_adv #1
pl: ∆wys #1

en: ∆x_adv #2
pl: ∆szer #2

en: ∆y_adv #2
pl: ∆wys #2

en: false
pl: fałsz

en: true
pl: prawda

en: Glyph
pl: Glif

en: Extender
pl: Powtarzalny

note: GT: "Len" is an abreviation for "Length"
en: StartLen
pl: ZakładkaPocz

en: EndLen
pl: ZakładkaKon

en: FullLen
pl: RozmiarCałk

en: Variation Selector (or 0)
pl: Przełącznik wariantu (lub 0)

en: Pick a color
pl: Wybór koloru

en: Glyph Info for %.40s
pl: Właściwości glifu dla %.40s

en: Glyph Info...
pl: Właściwości glifu...

en: No components
pl: Brak składników

en: Accented glyph composed of:
pl: Glif akcentowany składający się z:

en: Glyph composed of:
pl: Glif składający się z:

en: Glyph Info
pl: Właściwości glifu

en: Gl_yph Name:
pl: Nazwa _Glifu:

en: Unicode C_har:
pl: _Znak unikodowy:

en: Set From N_ame
pl: Ustaw według n_azwy

en: Set From Val_ue
pl: Ustaw wedł_ug wartości

en: Alternate Unicode Encodings / Variation Selectors
pl: Dodatkowe numery unikodowe / przełączniki wariantów glifów

en: Some glyphs may be used for more than one
    unicode code point -- I don't recommend
    doing this, better to use a reference --
    but it is possible.
    The latin "A", the greek "Alpha" and the
    cyrillic "A" look very much the same.
    
    On the other hand certain Mongolian and CJK
    characters have multiple glyphs depending
    on a unicode Variation Selector.
    
    In the first case use a variation selector
    of 0, in the second use the appropriate
    codepoint.
pl: Łacińskie „A”, grecka „Alpha” i grażdańskie
    „A” wyglądają zwykle identycznie. Istnieje
    możliwość przypisania jednemu glifowi numerów
    unikodowych kilku znaków, ale nie jest to zalecane
    (lepiej użyć odwołań).
    Pewne znaki mongolskie i CJK używają różnych glifów,
    w zależności od przełącznika wariantu.
    
    Aby skorzystać z pierwszej możliwości, należy jako
    przełącznik wariantu użyć 0, w przeciwnym wypadku
    należy użyć odpowiedniego numeru unikodowego.

en: OT _Glyph Class:
pl: _Klasa OpenType:

en: Mark for Unlink, Remove Overlap before Generating
pl: Usuń przecięcia obrysów w generowanych fontach

en: A few glyphs, like Aring, Ccedilla, Eogonek
    are composed of two overlapping references.
    Often it is desirable to retain the references
    (so that changes made to the base glyph are
    reflected in the composed glyph), but that
    means you are stuck with overlapping contours.
    This flag means that just before generating
    the font, FontForge will unlink the references
    and run remove overlap on them, while
     retaining the references in the SFD.
pl: Glify dla pewnych znaków takich jak Aring, Ccedilla czy
    Eogonek zwykło się tworzyć z zachodzących na siebie odwołań
    do znaków podstawowych i diakrytycznych. Jest to wygodne,
    np. zmiany w glifach składowych są natychmiast uwzględniane
    w glifach złożonych. Jednak w ten sposób w wynikowym foncie
    pozostają przecinające się obrysy, co w pewnych przypadkach
    psuje obraz. Ustawienie tej flagi spowoduje że w generowanych
    fontach odwołania zostaną odłączone (zastąpione obrysami),
    a przecięcia usunięte, bez zmiany pliku źródłowego.

en: Comment
pl: Komentarz

en: Color:
pl: Kolor

en: _Hide Unused Columns
pl: _Ukryj nieużywane kolumny

en: Don't display columns of 0s.
    The OpenType lookup allows for up to 8 kinds
    of data, but almost all kerning lookups will use just one.
    Omitting the others makes the behavior clearer.
pl: Ta funkcja zecerska OpenType może przyjąć do ośmiu różnych
    parametrów, jednak rzadko kiedy korzysta się z więcej niż
    jednego. Można wyłączyć wyświetlanie nieużywanych parametrów
    aby widok stał się cokolwiek bardziej przejrzysty.

en: CounterHint|_New...
pl: _Nowa maska...

en: _Edit...
pl: _Edytuj...

en: Height:
pl: Wysokość

en: The height and depth fields are the metrics fields used
    by TeX, they are corrected for optical distortion.
    So 'x' and 'o' probably have the same height.
pl: Pola „wysokość” i „głębokość” są używane przez ΤεΧ-a, oba
    uwzględniają korektę zniekształceń optycznych, więc zapewne
    „wysokość” dla znaków „x” oraz „o” powinna być taka sama.

en: Guess
pl: Oblicz

en: Depth:
pl: Głębia kolorów:

en: Italic Correction:
pl: Kompensata pochylenia:

en: The Italic correction field is used by both TeX and the MS 'MATH'
    table. It is used when joining slanted text (italic) to upright.
    It is the amount of extra white space needed so the slanted text
    will not run into the upright text.
pl: Kompensata pochylenia jest wykorzystywana zarówno przez ΤεΧ-a jak
    i w microsoftowej tablicy „MATH”. Jest to dodatkowe światło, jakie
    trzeba wstawić, kiedy tekst pochyły przechodzi w prosty, aby litery
    pochyłe nie kolidowały z następującymi po nich prostymi.

en: A device table for italic correction.
    Expects a comma separated list of <pixelsize>":"<adjustment>
    As "9:-1,12:1,13:1"
pl: Tablica rastrowania dla kompensaty pochylenia.
    Należy wprowadzić listę rozdzielonych przecinkami par
    <rozmiar w pikselach>„:”<korekta>, np. „9:-1,12:1,13:1”

en: Top Accent Pos:
pl: Pozycja akcentów nad:

en: In the MS 'MATH' table this value specifies where (horizontally)
    an accent should be placed above the glyph. Vertical placement
    is handled by other means
pl: W microsoftowej tablicy „MATH” ta wartość określa gdzie (w poziomie)
    powinny być umieszczane akcenty nag glifem. Do określenia położenia
    w pionie służą inne środki.

en: A device table for horizontal accent positioning.
    Expects a comma separated list of <pixelsize>":"<adjustment>
    As "9:-1,12:1,13:1"
pl: Tablica rastrowania dla poziomego położenia akcentów.
    Należy wprowadzić listę rozdzielonych przecinkami par
    <rozmiar w pikselach>„:”<korekta>, np. „9:-1,12:1,13:1”

en: Is Extended Shape
pl: Ma wystający kształt

en: Is this an extended shape (like a tall parenthesis)?
    Extended shapes need special attention for vertical
    superscript placement.
pl: Ten glif wystaje ponad inne (jak np. wielki nawias).
    Takie kształty wymagają więcej uwagi jeśli występują
    przy nich frakcje górne.

en: Math Kerning
pl: Kerning matematyczny

en: Brings up a dialog which gives fine control over
    horizontal positioning of subscripts and superscripts
    depending on their vertical positioning.
pl: Otwiera okno pozwalające na dostosowanie poziomego położenia
    frakcji górnych i dolnych w zależności od ich położenia w pionie.

en: Default Ligature Caret Count
pl: Domyślna liczba pozycji kursora w ligaturze

en: Ligature caret locations are used by a text editor
    when it needs to draw a text edit caret inside a
    ligature. This means there should be a caret between
    each ligature component so if there are n components
    there should be n-1 caret locations.
      You may adjust the caret locations themselves in the
    outline glyph view (drag them from to origin to the
    appropriate place).
pl: Pozycje tzw. kursora tekstowego w ligaturze są używane przez
    edytory tekstu aby umożliwić nawigację między poszczególnymi
    znakami ligatury. W ligaturze powinny być zdefiniowane pozycje
    kursora między kolejnymi znakami składowymi (z reguły jest ich)
    o jedną mniej niż glifów składowych; chyba, że te glify same są
    ligaturami...).
    Można je ustawiać w oknie edycji znaku – wystarczy je przeciągać
    z pozycji początkowej na odpowiednie miejsca.

en: Ligature Caret Count:
pl: Liczba pozycji kursora w ligaturze:

en: Variant Glyphs:
pl: Glify wariantów:

en: A list of the names of pre defined glyphs which represent
    bigger versions of the current glyph.
pl: Lista nazw predefiniowanych glifów reprezentujących coraz
    większe warianty bieżącego glifu.

en: Glyph Extension Components
pl: Składniki wersji rozszerzonych

en: A really big version of this glyph may be made up of the
    following component glyphs. They will be stacked either
    horizontally or vertically. Glyphs marked as Extenders may
    be removed or repeated (to make shorter or longer versions).
    The StartLength is the length of the flat section at the
    start of the glyph which may be overlapped with the previous
    glyph, while the EndLength is the similar region at the end
    of the glyph. The FullLength is the full length of the glyph.
pl: Naprawdę wielkie wersje tego glifu potrzebne do skomplikowanych
    wzorów mogą być składane „na żywo”. Składniki będą zestawiane
    w pionie lub poziomie. Glify oznaczone jako „powtarzalne” mogą
    być wielokrotnie powtarzane lub pomijane pozwalając na kontrolę
    rozmiarów. Pola „ZakładkaPocz” i „ZakładkaKon” określają jak
    bardzo dany glif może zachodzić na poprzedni i następny. Pole
    „RozmiarCałk” określa całkowitą wielkość glifu w danym wymiarze.

note: GT: "Cor" is an abbreviation for correction
en: Italic Cor:
pl: Kompensata Pochylenia:

en: The italic correction of the composed glyph. Should be independent of glyph size
pl: Kompensata pochylenia po glifie składanym, powinna być niezależna od wielkości glifu.

en: If this glyph is used as a pattern to tile
    some other glyph then it is useful to specify
    the amount of whitespace surrounding the tile.
    Either specify a margin to extend the bounding
    box of the contents, or specify the bounds
    explicitly.
pl: Jeśli ten glif ma być wypełnieniem kafelkowo układanym
    wewnątrz innych, można zachować marginesy wokół niego.
    Wprowadza się albo o ile należy powiększyć prostokąt
    brzegowy glifu, albo jawnie sam prostokąt.

en: Tile Margin:
pl: Margines:

en: Tile Bounding Box:
pl: Prostokąt brzegowy:

en: Positionings
pl: Pozycjonowanie

en: Pairwise Pos
pl: Pozycjonowanie par

en: Substitutions
pl: Podstawienia

en: Alt Subs
pl: Podst. alternatywne

en: Mult Subs
pl: Podst. wielokrotne

en: Ligatures
pl: Ligatury

en: Lig. Carets
pl: Kursory ligatury

en: Components
pl: Składniki

en: Counters
pl: Światła wewn.

en: ΤεΧ & Math
pl: ΤεΧ i matematyczne

note: GT: "Vert." is an abbreviation for Vertical
en: Vert. Variants
pl: Warianty pionowe

note: GT: "Horiz." is an abbreviation for Horizontal
en: Horiz. Variants
pl: Warianty poziome

en: Tile Size
pl: Rozmiar kafelka

en: < _Prev
pl: < _Poprzedni

en: _Next >
pl: _Następny >

en: No glyphs matched
pl: Nie znaleziono pasujących glifów

en: Select By ATT...
pl: Zaznacz według ATT...

en: No applicable lookup subtables
pl: Nie istnieje żadna odpowiednia podtablica funkcji zecerskich

en: Select By Lookup Subtable
pl: Zaznacz według podtablicy funkcji zecerskich

en: Select Glyphs in lookup subtable
pl: Wybierz glify w podtablicy funkcji zecerskich

en: Select Results
pl: Zaznacz

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    found by this search
pl: Zaznacz w widoku fontu tylko znalezione glify

en: Merge Results
pl: Dodaj do zaznaczenia

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs found by this search
pl: Dodaj znalezione glify do zaznaczenia w widoku fontu

en: Restrict Selection
pl: Odejmij od zaznaczenia

en: Only search the selected glyphs, and unselect
    any characters which do not match this search
pl: Odejmij od zaznaczenia te znaki, które
    nie spełniają kryteriów wyszukiwania

en: Point Color
pl: Punkty krzywych

en: The color of an on-curve point
pl: Kolor punktów na krzywych

en: First Point Color
pl: Pierwszy punkt

en: The color of the point which is the start of a contour
pl: Kolor pierwszego punktu na każdej krzywej

en: Selected Point Color
pl: Zaznaczone punkty

en: The color of a selected point
pl: Kolor zaznaczonych punktów na krzywych

en: Selected Point Width
pl: Grubość zaznaczonych

en: The width of the line used to draw selected points
pl: Grubość obwódki używanej do rysowania zaznaczonych punktów na krzywych

en: Extrema Point Color
pl: Punkty w ekstremach

en: The color used to draw points at extrema (if that mode is active)
pl: Kolor punktów lub znaczników na krzywych (jeśli włączone), leżących w ekstremach lokalnych

en: Point of Inflection Color
pl: Znaczniki przegięć

en: The color used to draw points of inflection (if that mode is active)
pl: Kolor znaczników pokazywanych (jeśli włączone) w punktach przegięcia krzywych

en: Almost H/V Color
pl: Prawie poziome/pionowe

en: The color used to draw markers for splines which are almost, but not quite horizontal or vertical at their end-points
pl: Kolor używany do zaznaczania (jeśli włączone) krzywych, które są przy końcach prawie pionowe lub prawie poziome.

en: Next CP Color
pl: Następujące PK

en: The color used to draw the "next" control point of an on-curve point
pl: Kolor punktów kontrolnych (leżących poza krzywą), poprzedzających zaznaczone punkty na krzywych

en: Prev CP Color
pl: Poprzedzające PK

en: The color used to draw the "previous" control point of an on-curve point
pl: Kolor punktów kontrolnych (leżących poza krzywą), następujących za zaznaczonymi punktami na krzywych

en: Selected CP Color
pl: Zaznaczone PK

en: The color used to draw a selected control point of an on-curve point
pl: Kolor zaznaczonych punktów kontrolnych (leżących poza krzywą)

en: Coordinate Line Color
pl: Linie siatki

en: Italic Coord. Color
pl: Linie siatki kursywy

en: Metrics Label Color
pl: Etykiety odsadek

en: Hint Label Color
pl: Etykiety hintów

en: Blue Values Color
pl: Strefy wyrównania

en: The color used to mark blue zones in the blue values entry of the private dictionary
pl: Kolor używany do rysowania stref wyrównania, ze słownika prywatnego PS we właściwościach fontu

en: Family Blue Color
pl: Strefy wyrównania rodziny

en: The color used to mark blue zones in the family blues entry of the private dictionary
pl: Kolor używany do rysowania stref wyrównania dla rodziny, ze słownika prywatnego PS we właściwościach fontu

en: Diagonal Hint Color
pl: Hinty ukośne

en: The color used to draw diagonal hints
pl: Kolor używany do rysowania hintów ukośnych

en: Horiz. Hint Color
pl: Hinty poziome

en: The color used to draw horizontal hints
pl: Kolor używany do rysowania hintów poziomych

en: The color used to draw vertical hints
pl: Kolor używany do rysowania hintów pionowych

en: Vert. Hint Color
pl: Hinty pionowe

en: HFlex Hint Color
pl: Hinty poziome Flex

en: VFlex Hint Color
pl: Hinty pionowe Flex

en: Conflict Hint Color
pl: Hintów w konflikcie

en: The color used to draw a hint which conflicts with another
pl: Kolor używany do rysowania hintów zachodzących na siebie

en: HHint Active Color
pl: Aktywne hinty poziome

en: The color used to draw the active horizontal hint which the Review Hints dialog is examining
pl: Kolor używany do rysowania hintów poziomych zaznaczonych w oknie przeglądu hintów i podobnych

en: The color used to draw the active vertical hint which the Review Hints dialog is examining
pl: Kolor używany do rysowania hintów pionowych zaznaczonych w oknie przeglądu hintów i podobnych

en: VHint Active Color
pl: Aktywne hinty pionowe

en: Dragging Comparison Outline Color
pl: Stare obrysy

en: The color used to draw the outline of the old spline when you are interactively modifying a glyph
pl: Kolor starego obrysu podczas interaktywnej modyfikacji glifu

en: Only the alpha value is used and if non zero it will set the alpha channel for the control points, bezier information and other non spline indicators for the Dragging Comparison Outline spline
pl: Używana jest tylko warość alfa (przezroczystości) - jeśli niezerowa, zostanie użyta dla punktów, etykiet i innych elementów na starych obrysach (patrz obok).

en: The color of the line marking the advance width
pl: Kolor prawej krawędzi pola znaku, pokazującej, gdzie kończy się jego szerokość

en: Width Color
pl: Prawa krawędź pola

en: Selected Width Color
pl: Aktywna prawa krawędź

en: The color of the line marking the advance width when it is selected
pl: Kolor w stanie zaznaczonym prawej krawędzi pola znaku, pokazującej, gdzie kończy się jego szerokość

en: Selected LBearing Color
pl: Aktywna lewa krawędź

en: The color of the line marking the left bearing when it is selected
pl: Kolor w stanie zaznaczonym lewej krawędzi pola znaku, pokazującej, gdzie kończy się jego szerokość

en: Grid Fit Width Color
pl: Kr. pola znaku w rastrze

en: The color of the line marking the grid-fit advance width
pl: Kolor prawej krawędzi pola znaku zrastrowanego, pokazującej, gdzie kończy się jego szerokość

en: Ligature Caret Color
pl: Pozycja kursora

en: The color of the line(s) marking ligature carets
pl: Kolor pozycji kursora tekstowego między glifami składowymi w ligaturze

en: Anchor Color
pl: Kotwice

en: The color of anchor stars
pl: Kolor używany do rysowania kotwic w glifach

en: Anchored Line Color
pl: Zakotwiczone

en: The color of another glyph drawn in the current view to show where it would be placed by an anchor lookup
pl: Kolor używany do rysowania w bieżącym glifie innego, zakotwiczonego w zadanym punkcie

en: Template Color
pl: Szablon

en: Old Outline Color
pl: Stary obrys

en: Original Color
pl: Obrys oryginalny

en: Guide Layer Color
pl: Warstwa prowadnic

en: Grid Fit Color
pl: Obrysy w rastrze

en: The color of grid-fit outlines
pl: Kolor kopii obrysów pokazującej ich wygląd w rastrze.

en: Inactive Layer Color
pl: Inne warstwy

en: The color of outlines in inactive layers
pl: Kolor obrysów należących do warstw edycyjnych innych niż bieżąca

en: Active Layer Color
pl: Bieżąca warstwa

en: The color of outlines in the active layer
pl: Kolor obrysów należących do bieżącej warstwy edycyjnej

en: Inactive Thick Layer Color
pl: Inne warstwy pogrubione

en: The color of thick outlines in inactive layers
pl: Kolor obrysów należących do warstw edycyjnych innych niż bieżąca, gdy obsysy są rysowane pogrubioną linią

en: Active Thick Layer Color
pl: Bieżąca warstwa pogrubiona

en: The color of thick outlines in the active layer
pl: Kolor obrysów należących do bieżącej warstwy edycyjnej, gdy obsysy są rysowane pogrubioną linią

en: Clip Path Color
pl: Obrysy przycinające

en: The color of the clip path
pl: Kolor obrysu przycinającego inne obrysy w fontach postscriptowych typu 0

en: Open Path Color
pl: Kolor otwartych obrysów

en: The color of the open path
pl: Kolor niezamkniętych obrysów

en: Background Image Color
pl: Obrazy w tle

en: The color used to draw bitmap (single bit) images which do not specify a clut
pl: Kolor używany do rysowania obrazów czarno-białych w tle.

en: Fill Color
pl: Wypełnienie krzywych

en: The color used to fill the outline if that mode is active
pl: Kolor używany do wypełniania obrysów (jeśli włączone)

en: Preview Fill Color
pl: Kolor wypełnienia poglądowego

en: The color used to fill the outline when in preview mode
pl: Kolor używany do wypełnienia obrysu w widoku poglądowym

en: Trace Color
pl: Wektoryzowany obrys

en: Raster Color
pl: Zgaszone piksele

en: The color of grid-fit (and other) raster blocks
pl: Kolor zgaszonych (czarnych) pikseli rastra w widoku glifu bitmapowego i podobnych

en: Raster New Color
pl: Wygaszane piksele

en: The color of raster blocks which have just been turned on (in the debugger when an instruction moves a point)
pl: Kolor właśnie wygaszonych pikseli w widoku debugera w wyniku działania instrukcji truetype'owej.

en: Raster Old Color
pl: Zapalane piksele

en: The color of raster blocks which have just been turned off (in the debugger when an instruction moves a point)
pl: Kolor właśnie zapalonych pikseli w widoku debugera w wyniku działania instrukcji truetype'owej.

en: Raster Grid Color
pl: Siatka rastra

en: Raster Dark Color
pl: Czarne piksele

en: When debugging in grey-scale this is the color of a raster block which is fully covered.
pl: Kolor zgaszonych (czarnych) pikseli, używany podczas debugowania w trybie czarno-białym

en: Delta Grid Color
pl: Sugerowane delty

en: Indicates a notable grid pixel when suggesting deltas.
pl: Kolor pikseli wskazywanych przy sugerowaniu instrukcji Delta.

en: Ruler Big Tick Color
pl: Kolor podziałek

en: The color used to draw the large tick marks in rulers.
pl: Kolor używany do rysowania podziałek, np. w linijkach w oknie glifu.
    Dotyczy tylko większych podziałek.

en: Measure Tool Line Color
pl: Kolor linijki

en: The color used to draw the measure tool line.
pl: Kolor używany do rysowania linijki mierniczej.

en: Measure Tool Point Color
pl: Kolor końców linijki

en: The color used to draw the measure tool points.
pl: Kolor używany do rysowania końców linijki mierniczej.

en: Measure Tool Point Snapped Color
pl: Kolor przyciągniętych końców linijki

en: The color used to draw the measure tool points when snapped.
pl: Kolor używany do rysowania końców linijki mierniczej w stanie przyciągniętym do jakiegoś obiektu.

en: Measure Tool Canvas Number Color
pl: Liczby linijki

en: The color used to draw the measure tool numbers on the canvas.
pl: Kolor mierzonych wartości wyświetlanych podczas używania narzędzia linijki.

en: Measure Tool Canvas Number Snapped Color
pl: Liczby przyciągnięte

en: The color used to draw the measure tool numbers on the canvas when snapped.
pl: Kolor mierzonych wartości wyświetlanych podczas używania narzędzia linijki, gdy przyciągnięta do jakiegoś punktu.

en: Measure Tool Windows Foreground Color
pl: Napisy w dymku linijki

en: The measure tool window foreground color.
pl: Kolor napisów w dymku z danymi widocznym przy używaniu narzędzia linijki.

en: Measure Tool Windows Background Color
pl: Tło w dymku linijki

en: The measure tool window background color.
pl: Kolor tła w dymku z danymi widocznym przy używaniu narzędzia linijki.

en: Base
pl: Glify podstawowe

en: Entry
pl: Przednie złącze pisane

en: Exit
pl: Złącza tylne

note: GT: Italic Correction
en: ItalicCor.
pl: Komp. pochylenia

en: Lig.Caret
pl: Karetka ligatury

en: TopAccent
pl: Poz. akc. górnych

note: GT: This is the title for a window showing an outline character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the font name GT: $4 is the changed flag ('*' for the changed items)
en: %1$.80s at %2$d from %3$.90s%4$s
pl: %1$.80s na pozycji %2$d z fontu %3$.90s%4$s

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately this version of fontforge was not linked with the spiro library, so only normal bezier points will be displayed.
pl: Ten glif zawiera, oprócz normalnych, także obrysy opisane krzywymi Spiro. Nie można jednak ich używać, gdyż, FontForge nie został skompilowany z biblioteką Spiro.

en: You may not use spiros
pl: Nie można użyć trybu Spiro

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use, and normal bezier points will be displayed instead.
pl: Ten glif zawiera, oprócz normalnych, także obrysy opisane krzywymi Spiro. Nie można jednak ich używać, gdyż nie udało się załadować biblioteki libspiro.

note: GT: Guide layer, make it short
en: Guide
pl: W. prowadnic

en: Active Layer: %s (%s)
pl: Aktywna warstwa: %s (%s)

en: Modes:
pl: Tryby:

en: 'fpgm'
pl: fpgm

en: 'prep'
pl: prep

en: Not Guides
pl: Żadnych odwołań

en: References may not be dragged into the guidelines layer
pl: Nie można umieszczać odwołań w warstwie odniesienia (prowadnic)

en: Name this contour
pl: Nazwa konturu

en: Name this guideline or cancel to create it without a name
pl: Tą prowadnicę można podpisać - anuluj, by utworzyć ją bez nazwy

en: Define "Almost Horizontal"
pl: Zdefiniuj „prawie pionowe/poziome”

en: A line is "almost" horizontal (or vertical)
    if the coordinates are within this many em-units
pl: Linia jest uważana za „prawie” pionową lub poziomą, jeśli
    współrzędne końców różnią się o co najwyżej tyle jednostek:

en: Bad number
pl: Błędna liczba

en: Trimming Undo Information
pl: Obcinanie historii zmian

en: How many most-recent Undos should be kept?
pl: Ile ostatnich operacji pozostawić w historii zmian?

en: No Intersections
pl: Brak przecięć

en: Name this point
pl: Nazwa punktu

en: Please name this point
pl: Proszę podać nazwę dla tego punktu

en: Please name this contour
pl: Proszę określić nazwę dla bieżącego konturu

en: The spline does not reach %g
pl: Współrzędna %g jest poza krzywą.

en: Insert a point on the given spline at either...
pl: Wstaw na krzywej punkt o danej współrzędnej...

en: Anchor Class Name
pl: Nazwa klasy kotwic

en: Please enter the name of a Anchor point class to create
pl: Proszę podać nazwę klasy kotwic do utworzenia

en: _Unlink
pl: _Odłącz

en: Glyph, %s, has no hints. FontForge will not produce many instructions.
pl: Glif „%s” nie jest pohintowany. FontForge nie wygeneruje zadowalających instrukcji.

en: Deselect Width
pl: Odznacz wysokość

en: Width
pl: Szerokość

en: Deselect VWidth
pl: Odznacz szerokość

en: VWidth
pl: Wysokość

en: C_lose Tab
pl: Zamknij kar_tę

en: E_xport...
pl: Ek_sportuj...

en: Revert Gl_yph
pl: Prz_ywróć glif

en: Load Word List...
pl: Wczytaj listę wyrazów...

en: _Print...
pl: _Drukuj

en: E_xecute Script...
pl: Wykonaj skry_pt

en: _Invert Selection
pl: _Odwróć zaznaczenie

en: _Deselect All
pl: O_dznacz wszystko

en: _First Point
pl: P_ierwszy punkt

en: First P_oint, Next Contour
pl: Pi_erwszy punkt następnego konturu

en: _Next Point
pl: _Następny punkt

en: _Prev Point
pl: _Poprzedni punkt

en: Ne_xt Control Point
pl: Następny punkt kontrolny

en: P_rev Control Point
pl: Poprzedni punkt kontrolny

en: Points on Selected _Contours
pl: Punkty na wybranych _konturach

en: Point A_t
pl: Punkty w o_bszarze

en: Select All _Points & Refs
pl: _Wszystkie punkty i odwołania

en: Select Open Contours
pl: Krzywe otwarte

en: Select Anc_hors
pl: Ko_twice

en: _Width
pl: _Szerokość

en: _VWidth
pl: _Wysokość

en: Select Points Affected by HM
pl: Punkty bieżącej maski

en: Copy Loo_kup Data
pl: Kopiu_j dane zecerskie

en: Copy _Width
pl: _Skopiuj szerokość

en: Co_py LBearing
pl: Skopiuj _lewą odsadkę

en: Copy RBearin_g
pl: Skopiuj p_rawą odsadkę

en: C_hop
pl: W_yczyść

en: Clear _Background
pl: Wyczyść _tło

en: points|_Merge
pl: Usuń punkty _gładko

en: points|Merge to Line
pl: Zastąp odcinkiem

en: _Join
pl: Łącz krzywe

en: Copy _Fg To Bg
pl: Skopiuj do tła

en: Cop_y Layer To Layer...
pl: Kopi_uj z warstwy...

en: Copy Gri_d Fit
pl: Skopiuj z r_astra

en: _Select
pl: _Zaznaczenie

en: Remo_ve Undoes...
pl: Zapo_mnij zmiany...

en: _Curve
pl: _Gładki

en: _HVCurve
pl: Gład_ki poz/pion.

en: C_orner
pl: _Narożny

en: _Tangent
pl: _Przejściowy

note: GT: Make this (selected) point the first point in the glyph
en: _Make First
pl: _Uczyń pierwszym

en: Can Be _Interpolated
pl: _Można interpolować

en: Can't _Be Interpolated
pl: N_ie można interpolować

en: Center Bet_ween Control Points
pl: _Centruj między kontrolnymi

en: _Add Anchor
pl: _Dodaj kotwicę

en: Acceptable _Extrema
pl: _Ekstrema są zamierzone

en: Make _Line
pl: Utwórz _odcinek

en: Ma_ke Arc
pl: U_twórz łuk

en: Inse_rt Point On Spline At...
pl: W_staw punkt na krzywej...

en: _Name Point
pl: Na_zwa punktu

en: _Name Contour
pl: N_azwa konturu

en: Make Clip _Path
pl: Otwórz o_brys przycinający

en: Tool_s
pl: P_rzybornik

en: G4 _Curve
pl: _Gładki G4

en: _G2 Curve
pl: Gł_adki G2

en: _Left Constraint
pl: _Lewostronny

en: _Right Constraint
pl: _Prawostronny

note: GT: Align these points to their average position
en: _Align Points
pl: _Wyrównaj punkty

en: _Space Points
pl: R_ozmieść równomiernie

en: Space _Regions...
pl: Ro_zmieść kawałki...

en: Make _Parallel...
pl: Roz_mieść równolegle...

en: _Simplify
pl: _Uprość

en: Simplify More...
pl: Uprość jeszcze bardziej...

en: Clea_nup Glyph
pl: _Przeczyść glif

en: Canonical Start _Point
pl: Kanoniczne _punkty początkowe

en: Canonical _Contours
pl: Kanoniczna kolejność _konturów

en: _First
pl: _Pierwszy

en: _Earlier
pl: _Wcześniej

en: L_ater
pl: _Dalej

en: _Last
pl: _Ostatni

en: _Remove Overlap
pl: _Dodaj

en: _Intersect
pl: _Przetnij

en: _Exclude
pl: _Odejmij

en: _Find Intersections
pl: _Znajdź przecięcia

en: Change _Weight...
pl: Zmień _grubość...

en: _Italic...
pl: K_ursywa...

en: Obli_que...
pl: _Pochyl...

en: _Condense/Extend...
pl: _Zmień szerokość...

en: Change _X-Height...
pl: _Linia średnia...

en: Change _Glyph...
pl: Pr_zekształć glify...

en: In_line...
pl: Ś_rodek...

en: _Outline...
pl: _Obrys...

en: S_hadow...
pl: _Cień...

en: _Wireframe...
pl: _Siatka...

en: _Build Accented Glyph
pl: Buduj glif _akcentowany

en: Build _Composite Glyph
pl: Buduj glif _kompozytowy

en: _References...
pl: _Odwołania...

en: _Substitutions...
pl: _Podstawienia...

en: _Transform...
pl: _Przekształć...

en: _Point of View Projection...
pl: P_rojekcja perspektywiczna...

en: _Non Linear Transform...
pl: Przekształcenie _nieliniowe...

en: To _Int
pl: Do _całkowitych

en: To _Hundredths
pl: Do _tysięcznych

en: _Cluster
pl: _Grupuj

en: _Glyph Info...
pl: Właściwości _glifu...

en: Get _Info...
pl: Właśc_iwości obiektu...

en: S_how Dependent
pl: _Pokaż glify zależne

en: Find Proble_ms...
pl: _Szukaj problemów...

en: Bitm_ap strikes Available...
pl: Wersje bit_mapowe...

en: Remove Bitmap Glyphs...
pl: Usuń glify bitmapowe...

en: St_yles
pl: St_yle

en: _Expand Stroke...
pl: _Rysuj po krzywej...

en: Tile _Path...
pl: W_klej wzdłuż krzywej

en: Tile Pattern...
pl: Ułóż kafelkowo...

en: O_verlap
pl: _Operacje boolowskie

en: Add E_xtrema
pl: _Dodaj ekstrema

en: Autot_race
pl: _Wektoryzuj

en: A_lign
pl: Ro_zmieść

en: Roun_d
pl: Zaokrągli_j

en: _Order
pl: _Kolejność

en: Check Self-Intersection
pl: Wykrywaj przecięcia

en: Glyph Self-Intersects
pl: Znaleziono przecięcia

en: Cloc_kwise
pl: Pr_awoskrętny

en: Cou_nter Clockwise
pl: L_ewoskrętny

en: _Correct Direction
pl: Skieruj popraw_nie

en: Reverse Direction
pl: Odwróć kierunek

en: Insert Text Outlines...
pl: Wstaw napis z glifów...

en: B_uild
pl: _Buduj

en: Compare Layers...
pl: Porównaj warstwy...

en: Auto_Hint
pl: _Hintuj automatycznie

en: Hint _Substitution Pts
pl: Zna_jdź punkty podstawień

en: Auto _Counter Hint
pl: Hintuj światła wewn. _automatycznie

en: _Don't AutoHint
pl: _Nie hintuj automatycznie

en: Auto_Instr
pl: _Instruuj automatycznie

en: _Edit Instructions...
pl: _Edytuj instrukcje...

en: _Debug...
pl: _Debuguj...

en: S_uggest Deltas...
pl: Su_gerowane delty...

en: _Clear HStem
pl: Usuń hinty _poziome

en: Clear _VStem
pl: Usuń hinty pi_onowe

en: Clear DStem
pl: U_suń hinty ukośne

en: Clear Instructions
pl: Usuń instrukcje TTF glifu

en: _Add HHint
pl: Hintuj element po_ziomy

en: Add VHi_nt
pl: Hintuj element piono_wy

en: Add DHint
pl: Hintuj element u_kośny

en: Crea_te HHint...
pl: Dodaj hin_t pozio_my...

en: Cr_eate VHint...
pl: Dodaj hint pionow_y...

en: _Review Hints...
pl: P_rzejrzyj hinty...

note: GT: In the next few lines the "%s" is the name of an anchor class, and the GT: rest of the string identifies the type of the anchor
en: %s at ligature pos %d
pl: %s w ligaturze pozycja %d

en: %s exit
pl: %s tylne złącze pisane

en: %s entry
pl: %s przednie złącze pisane

en: %s mark
pl: %s znak diakrytyczny

en: %s base
pl: %s glif podstawowy

en: _Center in Width
pl: _Centruj

en: _Thirds in Width
pl: Us_taw w ⅓

en: Set _LBearing...
pl: Ustaw _lewą odsadkę...

en: Set _RBearing...
pl: Ustaw p_rawą odsadkę...

en: Set Both Bearings...
pl: Ustaw obie odsadki...

en: Set _Vertical Advance...
pl: Ustaw _wysokość

en: Ker_n By Classes...
pl: Ker_ning z użyciem klas...

en: VKern By Classes...
pl: Kerning pionowy z użyciem klas...

en: VKern From HKern
pl: Kerning pionowy z poziomego

en: Remove Kern _Pairs
pl: Usuń kernin_g

en: Remove VKern Pairs
pl: Usuń kerning pionow_y

en: Kern Pair Closeup...
pl: Pokaż parę kerningową...

en: _Detach
pl: O_dłącz

en: _Kern Pairs
pl: Pary _kerningowe

en: _Anchored Pairs
pl: Pary k_otwiczone

en: _Anchor Control...
pl: Prze_jrzyj kotwice...

en: Anchor _Glyph at Point
pl: Zakotwicz _glif do punktu

en: _Ligatures
pl: _Ligatury

en: PointNumbers|_None
pl: _Brak

en: P_ositions
pl: P_ozycje

en: Show _Grid Fit...
pl: Pokaż w _rastrze...

en: Show _Grid Fit (Live Update)...
pl: Pokaż w _rastrze...

en: _Bigger Point Size
pl: _Większy rozmiar

en: _Smaller Point Size
pl: _Mniejszy rozmiar

en: _Anti Alias
pl: Wygł_adź

en: _Off
pl: W_yłącz

en: _Points
pl: _Punkty

en: Control Points (Always_)
pl: Punkty kontrolne (wszystkie_)

en: _Control Point Info
pl: _Dane punktów kontrolnych

en: _Extrema
pl: _Ekstrema

en: Points of _Inflection
pl: Punkty prze_gięć

en: Almost Horizontal/Vertical Lines
pl: Prawie pionowe/poziome linie

en: Almost Horizontal/Vertical Curves
pl: Prawie pionowe/poziome krzywe

en: (Define "Almost")
pl: (Zdefiniuj „prawie”)

en: _Side Bearings
pl: _Odsadki boczne

en: Reference Names
pl: Nazwy źródeł odwołań

en: _Fill
pl: _Wypełnienie obrysów

en: Previe_w
pl: Try_b oglądu

en: Dragging Comparison Outline
pl: Stare obrysy

en: Pale_ttes
pl: P_rzyborniki

en: _Glyph Tabs
pl: Karty _z glifami

en: _Rulers
pl: _Linijki

en: _Horizontal Hints
pl: _Hinty poziome

en: _Vertical Hints
pl: Hinty pio_nowe

en: _Diagonal Hints
pl: Hinty _ukośne

note: GT: You might not want to translate this, it's a keyword in PostScript font files
en: _BlueValues
pl: _Strefy wyrównania

note: GT: You might not want to translate this, it's a keyword in PostScript font files
en: FamilyBl_ues
pl: S_trefy wyrównania rodziny

en: _Anchors
pl: _Kotwice

en: Debug Raster Cha_nges
pl: Debuguj zm_iany rastra

en: Hori_zontal Metric Lines
pl: W_ymiary poziome

en: Vertical _Metric Lines
pl: Wy_miary pionowe

en: Snap Outlines to Pi_xel Grid
pl: Dop_asuj do rastra

en: _Display Compositions...
pl: Wyświet_l koreańskie składane

en: Form_er Glyph
pl: Wcz_eśniejszy glif

en: N_umber Points
pl: N_umery punktów

en: Grid Fi_t
pl: _Raster

en: Sho_w
pl: _Wyświetlanie

en: Com_binations
pl: Kom_binacje

en: Next _Line in Word List
pl: Następny wyraz z _listy

en: Previous Line in _Word List
pl: Poprzedni _wyraz z listy

en: SubFonts|_All
pl: _Wszystkie

en: SubFonts|_None
pl: _Żaden

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: MM _Reblend
pl: MM zlej _ponownie

en: _Point
pl: _Punkt

en: Tools_2
pl: Narzędzia_2

en: H_ints
pl: _Hinting

en: Outline View 2
pl: Widok glifu - ciąg dalszy

en: This window displays a single outline glyph (more data)
pl: Ustawienia wyglądu okna edycji glifu obrysowego (ciąg dalszy)

en: Outline View
pl: Widok glifu

en: This window displays a single outline glyph
pl: Ustawienia wyglądu okna edycji glifu obrysowego

en: First Char
pl: Pierwszy znak

en: Second Char
pl: Drugi znak

en: Kern Size
pl: Wartość kerningu

en: Select a ligature to view
pl: Wybierz ligaturę do obejrzenia

en: Kern Pair Closeup
pl: Pokaż parę kerningową

en: Anchor Control for Base
pl: Przejrzyj kotwice główne

en: Anchor Control for Mark
pl: Przejrzyj kotwice znaków diakrytycznych

en: Anchored Pairs
pl: Pary łączone kotwicą

en: Kern Pairs
pl: Pary kerningowe

en: Sort By:
pl: Sortuj wg:

en: %.*s is not a valid class name (or number)
pl: %.*s nie jest prawidłową nazwą klasy (ani numerem)

en: Bad Class
pl: Błędna klasa

en: No Sequence/Lookups
pl: Brak podstawień na pozycjach

en: There are no entries in the Sequence/Lookup List, was this intentional?
pl: Nie wprowadzono żadnych pozycji ani tablic podstawień. Czy to celowe?

en: Bad Sequence/Lookup List
pl: Błędna lista podstawień na pozycjach

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of classes in list above)
pl: Pozycja działania poza zakresem. Musi być mniejsza niż %d (liczba numerów klas w powyższej sekwencji).

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of glyphs, classes or coverage tables)
pl: Pozycja działania poza zakresem. Musi być mniejsza niż %d (liczba glifów, klas bądź tablic grupujących).

note: GT: The string "{Everything Else}" is used in the context of a list GT: of classes (a set of kerning classes) where class 0 designates the GT: default class containing all glyphs not specified in the other classes
en: {Everything Else}
pl: {wszystko inne}

en:  There must be at least one contextual rule
pl:  Należy wprowadzić przynajmniej jedną regułę kontekstową

en: Missing rules
pl: Brakuje reguł

en: Bad Coverage Table
pl: Błędna tablica grupująca

en: There must be at least one match coverage table
pl: Należy wprowadzić dla dopasowania przynajmniej jedną tablicę grupującą

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly one coverage table to match
pl: W odwrotnym podstawieniu łańcuchowym musi być dokładnie jedna tablica grupująca glify pasujące.

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly as many replacements as there are glyph names in the match coverage table
pl: W odwrotnym podstawieniu łańcuchowym musi być tyle samo zamienników, ile jest glifów w tablicy grupującej pasujące.

en: Replacement mismatch
pl: Niedopasowanie zamienników

en: Bad rule
pl: Błędna reguła

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: %s
    Proceed anyway?
pl: %s
    Czy mimo to kontynuować?

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly one coverage table with replacements
pl: W odwrotnym podstawieniu łańcuchowym musi być dokładnie jedna tablica grupująca zamienniki.

en: Bad Sections
pl: Błędne sekcje reguły

en: The sections specified do not make sense. All lookups must lie in the middle section.
pl: Wszystkie odwołania do tablic muszą znajdować się w środkowej sekcji reguły.

en: This rule activates no lookups.
    Proceed anyway?
pl: Ta reguła nie aktywuje żądnych tablic
    funkcji zecerskich. Czy mimo to kontynuować?

en: Bad class name
pl: Błędna nazwa klasy

en: No spaces allowed in class names.
pl: Spacje nie są dozwolone w nazwach klas.

en: If a class name is a number, it must be the index of the class in the array of classes_simple.
pl: Jeśli nazwa jest numerem, musi to być indeks w tablicy klas.

en: The class name, %s, is already in use.
pl: Ta nazwa klasy, %s, jest już w użyciu.

en: Section|Continue
pl: Następna

en: Section|Start
pl: Pierwsza

en: Class|Name
pl: Nazwa

en: Glyphs in the class
pl: Glify w klasie

en: Glyphs in the coverage tables
pl: Glify w tablicach

en: Apply lookup
pl: Wykonaj

en: at position
pl: na pozycji

en: Matching rules based on a list of glyphs
pl: Reguły dopasowania według nazw glifów

en: Matching rules based on a list of classes
pl: Reguły dopasowania według klas glifów

en: Section
pl: Sekcja

en: Replacement glyphs
pl: Zamienniki

en: Edit Contextual Position
pl: Edycja pozycjonowania kontekstowego

en: Edit Contextual Substitution
pl: Edycja podstawienia kontekstowego

en: Edit Chaining Position
pl: Edycja pozycjonowania łańcuchowego

en: Edit Chaining Substitution
pl: Edycja podstawienia łańcuchowego

en: Edit Reverse Chaining Substitution
pl: Edycja odwrotnego podstawienia łańcuchowego

en: New Contextual Position
pl: Nowe pozycjonowanie kontekstowe

en: New Contextual Substitution
pl: Nowe podstawienie kontekstowe

en: New Chaining Position
pl: Nowe pozycjonowanie łańcuchowe

en: New Chaining Substitution
pl: Nowe podstawienie łańcuchowe

en: New Reverse Chaining Substitution
pl: Nowe odwrotne podstawienie łańcuchowe

en: Add Lookup
pl: Użyj tablicy

en: Remove Lookup
pl: Usuń tablicę

en: OpenType Contextual or Chaining subtables may be in one
     of three formats. The context may be specified either
     as a string of specific glyphs, a string of glyph classes
     or a string of coverage tables
    In the first format you must specify a string of glyph-names
     In the second format you must specify a string of class names
     In the third format you must specify a string each element
      of which may contain several glyph-names
    For chaining subtables you may also specify backtrack and
     lookahead lists.
pl: Podtablice OpenType dotyczące funkcji kontekstowych i łańcuchowych
    mogą występować w trzech postaciach. Kontekst może być określony
    listami glifów, klas glifów lub tablic grupujących (ang. coverage tables).
      Korzystając z pierwszego formatu, trzeba wprowadzić listę nazw glifów.
    Korzystając z drugiego formatu, trzeba wprowadzić listę numerów klas.
    Trzeci format wymaga listy której każdy element może zawierać wiele
    nazw glifów.
      Dla podtablic funkcji łańcuchowych można zawęzić kontekst,
    definiując listy elementów (glifów, klas lub tablic) poprzedzających
    dopasowanie lub następujących za nim.

en: By Glyphs
pl: Według glifów

en: By Classes
pl: Według klas

en: By Coverage
pl: Według tablic

en: This dialog has two formats. A simpler one which
     hides some of the complexities of these rules,
     or a more complex form which gives you full control.
pl: To okno ma dwa widoki: prosty, który łagodzi złożoność
    zagadnienia, oraz zaawansowany, który daje pełną kontrolę.

en: Dialog Type:
pl: Widok:

en: Simple
pl: Prosta

en: Complex
pl: Zaawansowany

en: New Section
pl: Nowa sekcja

en: Set From Selection
pl: Wybierz z zaznaczenia

en: Set this glyph list from a selection.
pl: Włącza glify zaznaczone w widoku fontu do bieżącej listy

en: An ordered list of lookups and positions
pl: Uporządkowana lista tablic funkcji zecerskich i pozycji ich działania

en: Match
pl: Glify pasujące

en: Backtrack
pl: Glify poprzedzające

en: Lookahead
pl: Glify następujące

en: A list of glyphs:
pl: Lista nazw glifów:

en: Replacements
pl: Zamienniki

en: A coverage table:
pl: Tablica grupująca:

en: A list of coverage tables:
pl: Lista tablic grupujących (ang. coverage tables).

en: Same as Match Classes
pl: Takie jak klasy pasujące

note: GT: This is the default class name for the class containing any glyphs_simple GT: which aren't specified in other classes_simple. The class name may NOT GT: contain spaces. Use an underscore or something similar instead
en: Glyphs|All_Others
pl: Pozostałe

en: Match Classes
pl: Klasy pasujących

en: Back Classes
pl: Klasy poprzedzających

en: Ahead Classes
pl: Klasy następujących

en: List of class names
pl: Lista nazw klas

en: Classes
pl: Klasy

en: <empty>
pl: <pusto>

en: %3d: <uninitialized>
pl: %3d: <nie zainicjalizowano>

en: <none>
pl: <nic>

en: No Watch Points
pl: Brak pilnowanych punktów

en: Watch Points not supported in glyphs with references
pl: Pilnowanie pozycji punktów nie jest obsługiwane w odwołaniach

en: Registers
pl: Rejestry

en: Stack
pl: Stos

en: Storage
pl: Pamięć

en: Points
pl: Punkty

en: Cvt
pl: CVT

en: Raster
pl: Bitmapa

en: Gloss
pl: Słownik

en: Current Raster (TrueType)
pl: Bitmapa TrueType

en: Registers (TrueType)
pl: Rejestry TrueType

en: Stack (TrueType)
pl: Stos TrueType

en: Storage (TrueType)
pl: Pamięć TrueType

en: Points (TrueType)
pl: Punkty TrueType

en: Twilight
pl: Półcienia

en: Normal
pl: Zwykłe

en: Current
pl: Bieżąca

en: Points|Original
pl: Początkowa

en: Grid
pl: Wsp. siatki

en: Raw
pl: Wsp. surowe

en: Em Units
pl: Wsp. obrysu

en: Transformed
pl: Przekształcono

en: Instructions out of date
pl: Nieaktualne instrukcje

en: The points have been changed. This may mean that the truetype instructions now refer to the wrong points and they may cause unexpected results.
pl: Punkty uległy zmianie. To mogło spowodować, że instrukcje operują teraz na innych punktach niż zamierzono, i rezultat będzie daleki od oczekiwanego.

en: Step into
pl: Idź do

en: Step over (Next)
pl: Idź dalej (Następny)

en: Step out of current function
pl: Wyjdź z bieżącej funkcji

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Watch all selected points
    (stop when a point moves)
pl: Pilnuj zaznaczonych punktów
    (zatrzymaj się, gdy któryś się poruszy)

en: Window
pl: Okna

en: Exit Debugger
pl: Wyjdź z debuggera

en: Instruction Gloss (TrueType)
pl: Słownik instrukcji TrueType

en: Bits/Pixel:
pl: Bity na piksel:

en: The only valid values for bits/pixel are 1, 2, 4 or 8
pl: Jedyne poprawne wartości dla „Bity na piksel” to 1, 2, 4 i 8

en: Pixel size?
pl: Rozmiar w pikselach?

en: Raph's plate
pl: plate (Spiro)

en: X Bitmap
pl: Bitmapa X

en: BMP
pl: bmp

en: X Pixmap
pl: Pixmapa X

en: C FontForge
pl: Kod C dla FontForge

en: _Replace
pl: _Nadpisz

en: File Exists
pl: Plik istnieje

en: File, %s, exists. Replace it?
pl: Plik %s istnieje. Nadpisać go?

en: Couldn't create directory
pl: Nie udało się utworzyć folderu

en: Couldn't create directory: %s
pl: Nie udało się utworzyć folderu: %s

en: Create directory
pl: Utwórz folder

en: Directory name?
pl: Nazwa folderu:

en: Export
pl: Eksportuj

en: _Filter
pl: _Filtruj

en: Directory|_New
pl: _Nowy

en: Transformation Matrix
pl: Macierz przekształcenia

en: Value out of range
pl: Wartość poza zakresem

en: _Base:
pl: _Pozycja:

en: Ref:
pl: Odwołanie:

en: Bad Point Match
pl: Błędne przystawanie

en: Both points must be specified, or neither
pl: Muszą być określone albo dwa punkty, albo żaden.

en: Couldn't find base point
pl: Nie znaleziono punktu z glifie bazowym.

en: Couldn't find point in reference
pl: Nie znaleziono punktu w odwołaniu.

en: C_hange
pl: _Zmień

en: _Retain
pl: _Porzuć

en: Transformation Matrix Changed
pl: Zmieniono macierz przekształcenia

en: You have changed the transformation matrix, do you wish to use the new version?
pl: Zmieniono macierz przekształceń odwołania. Użyć nowej?

en: Reference Info
pl: Właściwości odwołania

en: Reference to character %1$.20s at %2$d
pl: Odwołanie do znaku %1$.20s na pozycji %2$d

en: Transformed by:
pl: Przekształcony przez:

en: The transformation matrix specifies how the points in
    the source glyph should be transformed before
    they are drawn in the current glyph.
     x(new) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(new) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]
pl: Macierz przekształceń tm[] określa, jak punkty glifu bazowego
    mają zostać przekształcone przed użyciem ich w bieżącym glifie:
     nowe x = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     nowe y = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]

en: _Use My Metrics
pl: _Użyj moich metrycznych

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that the width
    of the composite glyph should be the same as the width of this reference.
pl: Wymiary tego glifu mają być takie jak wymiary glifu do którego odnosi
    się to odwołanie. Ta opcja ma znaczenie tylko dla fontów TrueType.

en: _Round To Grid
pl: _Przyciągnij do siatki

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that if the reference
    is translated, then the translation should be rounded during grid fitting.
pl: Położenie tego odwołania ma być wyrównywane do rastra.
     Ta opcja ma znaczenie tylko dla fontów TrueType.

en: TrueType Point _Matching:
pl: Przystawanie punktów:

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that this
    reference should not be translated normally, but rather its position
    should be determined by moving the reference so that the indicated
    point in the reference falls on top of the indicated point in the base
    character.
pl: To odwołanie ma używać mechanizmu przystawania punktów zamiast macierzy
    przekształceń: wskazany punkt odwołania ma znaleźć się w tym samym miejscu
    co wskazany punkt glifu bazowego. Ta opcja ma znaczenie tylko dla fontów TrueType.

en: Bounding Box:
pl: Prostokąt brzegowy:

en: _Show
pl: _Pokaż

en: Image Info
pl: Właściwości obrazu

en: Image at:      (%.0f,%.0f)
pl: Obraz na pozycji:  (%.0f,%.0f)

en: Scaled by:    (%.2f,%.2f)
pl: Przeskalowany o:  (%.2f,%.2f)

en: Image Size:  %d x %d  pixels
pl: Rozmiar obrazu:    %d x %d  pikseli

en: Last Anchor Point
pl: Ostatnia kotwica

en: You are deleting the last anchor point in this character.
    Doing so will cause this dialog to close, is that what you want?
pl: Właśnie usuwasz ostatnią kotwicę w glifie – spowoduje
    to zamknięcie tego okna. Czy mimo to kontynuować?

en: Marks within a ligature should be ordered with the direction of writing.
    This one and %d are out of order.
pl: Glify w ligaturze powinny być uporządkowane zgodnie z kierunkiem pisania.
    Ten i %d. łamią kolejność.

en: Out Of Order
pl: Błędna kolejność

en: Lig Index:
pl: Indeks ligatury:

en: Index in use
pl: Indeks zajęty

en: This ligature index is already in use
pl: Ten indeks ligatury jest już zajęty

en: This index is much larger than the closest neighbor
pl: Ten indeks jest znacznie większy niż najbliższy sąsiedni

en: Too Big
pl: Wartość zbyt duża

en: Class already used
pl: Klasa została już użyta

en: This anchor class already is associated with a point in this character
pl: Ta klasa kotwic została już użyta w tym znaku.

en: Anchor Point Info
pl: Właściwości kotwicy

en: Matching TTF Point:
pl: Przystający punkt TTF:

en: Base Mark
pl: Główny znak diakrytyczny

note: GT: Cursive Entry. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Exit" point of the preceding glyph. GT: This is a special way of joining letters which was developed for Urdu GT: fonts. Essentially every glyph has an entry point and an exit point. GT: When written th
en: CursEntry
pl: Przednie złącze pisane

note: GT: Cursive Exit. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Entry" point of the following glyph. This allows GT: scripts such as Urdu to work
en: CursExit
pl: Tylne złącze pisane

en: AnchorPoint|_New
pl: _Nowa

en: AnchorClass|New _Class
pl: Nowa _klasa

en: Curvature: %g
pl: Krzywizna: %.g

en: Curvature: ?
pl: Krzywizna: ?

en: Base X
pl: wsp. X

en: Base Y
pl: wsp. Y

en: Next CP X
pl: nast. PK X

en: Next CP Y
pl: nast. PK Y

en: Next CP Dist
pl: Odl. do nast. PK

en: Next CP Angle
pl: Kąt do nast. PK

en: Prev CP Dist
pl: Odl. do poprz. PK

en: Prev CP X
pl: poprz. PK X

en: Prev CP Y
pl: poprz. PK Y

en: Prev CP Angle
pl: Kąt do poprz. PK

en: Overlapped Hints
pl: Konflikt hintów

en: The hint you have just selected overlaps with <%.2f,%.2f>. You should deselect one of the two.
pl: Wybrany hint zawadza o inny na pozycji <%.2f,%.2f>. Z jednego z nich trzeba zrezygnować.

en: Point Info
pl: Właściwości punktu

en: _Normal
pl: _Normalny

en: _Interpolated
pl: _Interpolowany

en: N_ever Interpolate
pl: Ni_gdy nie interpoluj

en: Prev CP:
pl: Poprz. PK:

en: ControlPoint|Default
pl: Domyślny

en: Dist
pl: Odl

en: Curvature: -0.00000000
pl: Krzywizna: -0.00000000

en: Next CP:
pl: Nast. PK:

en: This is the difference of the curvature between
    the next and previous splines. Contours often
    look nicer as this number approaches 0.
pl: Występuje różnica krzywizn między poprzednim
    a następnym splajnem. Obrysy zwykle wydają się
    ładniejsze gdy ta różnica zmierza do zera.

en: Type:
pl: Typ:

en: Location
pl: Położenie

en: Hint Mask
pl: Maska hintów

en: Active Hints
pl: Aktywne hinty

en: Prev On Contour
pl: Poprz. na konturze

en: Next On Contour
pl: Nast. na konturze

en: Spiro Point Info
pl: Właściwości punktu spiro

en: Dependents
pl: Zależne

en: Show
pl: Pokaż

en: Subtable %.60s in glyph %.60s
pl: Podtablica %.60s w glifie %.60s

en: Dependent Substitutions
pl: Podstawienia zależne

en: Freetype rasterization failed.
pl: Rasteryzacja z użyciem FreeType nie powiodła się.

en: Pointsize Y
pl: Wys. w pkt.

en: Pointsize X
pl: Szer. w pkt.

en: Grid Fit Parameters
pl: Parametry rastra

en: Debug _fpgm/prep
pl: Debuguj _fpgm/prep

en: Scale X/Y the same
pl: Równe proporcje X/Y

en: _Pointsize Y:
pl: _Wys. w pkt.:

en: _Mono
pl: _Czarno-biały

en: _Anti-Aliased
pl: Wygł_adzony

en: Base:
pl: Pozycja:

en: Size:
pl: Rozmiar:

en: Review Hints
pl: Przejrzyj hinty

en: _HStem
pl: _Poziome

en: _VStem
pl: P_ionowe

en: _Move Points
pl: Przes_uń punkty

en: When the hint's position is changed
    adjust the postion of any points
    which lie on that hint
pl: Jeśli hint ulega zmianie, przesuwaj za
    nim wszystkie punkty, których dotyczy.

en: Cr_eate
pl: _Dodaj

en: Re_move
pl: _Usuń

en: Previous Hint.
pl: Poprzedni hint.

en: Next Hint.
pl: Następny hint.

en: Regenerate Hint Substitution Points
pl: Odśwież punkty podstawień

en: If you have made any changes to the hints,
    then in addition to changing the glyph's hints
    refigure it's hint masks and substitution points.
pl: Po zmianach w hintach, FontForge może
    obliczyć punkty podstawień i maski hintów.

en: Create Hint
pl: Dodaj hint

en: Create Horizontal Stem Hint
pl: Dodaj hint poziomy

en: Create Vertical Stem Hint
pl: Dodaj hint pionowy

en: PS Interpretion
pl: Interpretacja PS

note: GT: The following strings should be concatenated together, the result GT: translated, and then broken into lines by hand. I'm sure it would GT: be better to specify this all as one string, but my widgets won't support GT: that
en: FontForge has some bugs in its remove overlap
    function which may cause you problems, so
    I give you the option of turning it off.
    Leave it on if possible though, it is useful.
pl: FontForge ma błędy w funkcji zajmującej się
    zachodzącymi na siebie kształtami, więc
    czasem trzeba ją wyłączyć. Kiedy jednak
    nie sprawia kłopotów, warto mieć ją włączoną.

en: Handle Erasers
pl: Obsługuj gumkowanie

en: Certain programs use pens with white ink as erasers
    If you select (blacken) this checkbox, FontForge will
    attempt to simulate that.
pl: Pewne programy używają pociągnięć piórem w kolorze tła
    jako gumki – FontForge spróbuje to zasymulować.

en: Image
pl: Obraz

en: PDF page graphics
pl: Grafika ze strony PDF

en: Raph's plate files
pl: plate (Spiro)

en: ΤεΧ Bitmap Fonts
pl: Fonty bitmapowe ΤεΧ-a

en: Mac Bitmap
pl: Bitmapa macowa

en: Win FON
pl: Windowsowy FON

en: palm
pl: Palm

en: Image Template
pl: Szablon z obrazu

en: EPS Template
pl: Szablon EPS

en: SVG Template
pl: Szablon SVG

en: Glif Template
pl: Szablon glif

en: Only One Font
pl: Tylko jeden font

en: Only one font may be imported into the background
pl: Do warstwy tła można zaimportować co najwyżej jeden font

en: Import
pl: Importuj

en: _Import
pl: _Importuj

en: As Background
pl: Jako tło

en: Magnify (Minify with alt)
pl: Powiększa (Zmniejsza, jeśli z Altem)

en: Pointer
pl: Wskaźnik

en: Draw a freehand curve
pl: Rysuje krzywą odręczną

en: Scroll by hand
pl: Przesuwa

en: Cut splines in two
pl: Tnie krzywą

en: Measure distance, angle between points
pl: Mierzy odległość i kąt między punktami

en: Add a point, then drag out its control points
pl: Dodaj punkt i ustaw jego punkty kontrolne

en: Change whether spiro is active or not
pl: Przełącza między trybami spiro a normalnym

en: Add a curve point
pl: Dodaje punkt gładki

en: Add a curve point always either horizontal or vertical
pl: Dodaje punkt gładki poziomy/pionowy

en: Add a corner point
pl: Dodaje punkt narożny

en: Add a tangent point
pl: Dodaje punkt przejściowy

en: Rotate the selection
pl: Obróć zaznaczenie

en: Scale the selection
pl: Skaluje zaznaczenie

en: Flip the selection
pl: Odbija zaznaczenie

en: Skew the selection
pl: Pochyla zaznaczenie

en: Perform a perspective transformation on the selection
pl: Przekształca zaznaczenie perspektywicznie

en: Rotate the selection in 3D and project back to plain
pl: Obraca zaznaczenie w 3D i rzutuje z powrotem na płaszczyznę

en: Polygon or Star
pl: Wielobok lub gwiazda

en: Rectangle or Ellipse
pl: Prostokąt lub elipsa

en: _Pointer
pl: _Wskaźnik

en: _Magnify
pl: P_owiększenie

en: _Freehand
pl: Kr_zywa odręczna

en: _Scroll
pl: Przes_uwanie

en: _Knife
pl: Prze_cinak

en: _Ruler
pl: Lini_jka

en: P_en
pl: Krzywa _Beziera

en: _Activate Spiro
pl: Włącz _tryb Spiro

en: Sca_le
pl: _Skalowanie

en: Rotate
pl: Obrót

en: Flip
pl: O_dbicie

en: Ske_w
pl: Poc_hylenie

en: _3D Rotate
pl: Obrót w _3D

en: Perspecti_ve
pl: Perspekt_ywa

en: Rectan_gle
pl: P_rostokąt

en: Pol_ygon
pl: W_ielobok

en: Ellipse
pl: Elipsa

en: Star
pl: Gwiazda

en: De_activate Spiro
pl: Wyłącz tryb Spiro

en: G_4
pl: Gładki G_4

en: G_2
pl: Gładki G_2

en: Lef_t
pl: _Lewostronny

en: Rig_ht
pl: Pr_awostronny

note: GT: Foreground, make it short
en: F_ore
pl: _Plan pierwszy

note: GT: Background, make it short
en: _Back
pl: Warstwa _tła

note: GT: Guide layer, make it short
en: _Guide
pl: _W. prowadnic

en: Size of Points
pl: Rozmiary punktów

en: Radius:
pl: Promień:

en: Angle:
pl: Kąt:

en: C_enter
pl: C_entruj

en: Corner
pl: Narożny

en: Diameter:
pl: Średnica:

en: Shape Type
pl: Typ kształtu

en: Regular
pl: Regularny

en: Points:
pl: Punkty:

en: Bounding Box
pl: Pokaż prostokąt brzegowy

en: Center Out
pl: Pokaż środek

en: Rectangle
pl: Prostokąt

en: Round Rectangle Radius
pl: Promień zaokrąglenia rogów prostokąta

en: Polygon
pl: Wielobok

en: Number of star points/Polygon vertices
pl: Ilość ramion gwiazdy/punktów wieloboku

en: This version of fontforge was not linked with the spiro library, so you may not use them.
pl: FontForge nie został skompilowany z biblioteką Spiro.

en: FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use.
pl: Nie udało się załadować biblioteki libspiro.

en: Add a g2 curve point
pl: Dodaj punkt gładki g2

en: Add a prev constraint point (sometimes like a tangent)
pl: Dodaj punkt przejściowy z krzywej na prostą

en: Add a next constraint point (sometimes like a tangent)
pl: Dodaj punkt przejściowy z prostej na krzywą

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Cannot Be Undone
pl: Nie będzie można cofnąć

en: This operation cannot be undone, do it anyway?
pl: Tej operacji nie będzie można cofnąć, kontynuować?

en: Del Layer
pl: Usuń warstwę

en: Layer Info...
pl: Właściwości warstwy...

en: New Layer...
pl: Nowa warstwa...

en: Layers
pl: Warstwy

note: GT: Abbreviation for "Visible"
en: V
pl: W

en: Is Layer Visible?
pl: Zmiana widoczności warstw.

en: Layer
pl: Warstwa

en: Is Layer Editable?
pl: Wybór warstwy roboczej.

en: New Layer
pl: Nowa warstwa

en: Shift Contents To _First
pl: Przenieś zawartość do _pierwszej

en: Shift Contents _Up
pl: Przenieś zawartość _wyżej

en: Shift Contents _Down
pl: Przenieś zawartość _niżej

en: Shift Contents To _Last
pl: Przenieś zawartość do _ostatniej

en: Make Foreground
pl: Plan pierwszy

en: Make Cubic
pl: Krzywe stopnia 3 (PS)

en: Fill
pl: Wypełnienie

en: Show Cubic Column
pl: Typy krzywych

en: Show Fore/Back Column
pl: Typy warstw

en: Make Background
pl: Warstwa tła

en: Make Quadratic
pl: Krzywe stopnia 2 (TT)

en: Delete the current layer
pl: Usun bieżącą warstwę

en: Add a new layer
pl: Dodaj nową warstwę

en: Type in new layer name
pl: Nazwa warstwy

en: Add Anchor
pl: Dodaj kotwicę

en: Get Info...
pl: Właściwości obiektu...

en: Open Reference
pl: Odwołanie do krzywej otwartej

en: Curve
pl: Gładki

en: HVCurve
pl: Gładki poz/pion

en: Tangent
pl: Przejściowy

en: Merge
pl: Usuń punkty gładko

en: Merge to Line
pl: Zastąp odcinkiem

en: Add a left "tangent" point
pl: Dodaj lewy „punkt przejściowy”

en: Add a right "tangent" point
pl: Dodaj prawy „punkt przejściowy”

en: Name Point...
pl: Nazwa punktu...

en: Make Clip Path
pl: Utwórz obrys przycinający

en: Make Line
pl: Utwórz odcinek

en: Make Arc
pl: Utwórz łuk

en: Insert Point On Spline At...
pl: Wstaw punkt na krzywej...

en: Name Point
pl: Nazwa punktu

en: Name Contour
pl: Nazwa konturu

en: Bitmap
pl: Bitmapa

en: Outline
pl: Obrys

en: Shades
pl: Odcienie

en: Draw a Line
pl: Linia

en: Set/Clear Pixels
pl: koloruj/czyść piksele

en: Scroll Bitmap
pl: Przewiń bitmapę

en: Shift Entire Bitmap
pl: Przesuń bitmapę

en: Set/Clear Pixels
    (Eyedropper with alt)
pl: koloruj/czyść piksele
    (z Altem: pobierz kolor)

en: Filled Rectangle
pl: Wypełniony prostokąt

en: Filled Ellipse
pl: Wypełniona elipsa

en: Negative Width
pl: Ujemna szerokość

en: Negative character widths are not allowed in TrueType.
    Do you really want a negative width?
pl: Ujemne szerokości glifów są niedozwolone w TrueType.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Search Radius
pl: Promień szukania

en: Select Point(s) at...
pl: Zaznacz punkt(y) w...

en: _Exact
pl: _Identyczne

en: _Around
pl: W p_romieniu

en: W_ithin Rectangle
pl: W _prostokącie

en: _Radius:
pl: P_romień:

en: _Width:
pl: _Szerokość

en: %s No Slope
pl: %s Brak pochylenia

en: No Curvature
pl: Brak krzywizny

en:  Curvature: %g
pl:  Krzywizna: %.g

en:  Curvature: %g  Radius: %g
pl:  Krzywizna: %g  Promień: %g

en: Normal Distance: %.2f Along Spline: %.2f
pl: Odległość wzdłuż normalnej: %.2f, wzdłuż krzywej: %.2f

en: Near (%f,%f)
pl: Blisko (%f,%f):

en: Spline Length=%.1f
pl: Długość krzywej: %.1f

en: Spline Length=%g
pl: Długość krzywej: %g

en: No Next Control Point
pl: Brak następnego punktu kontrolnego

en: Next CP: (%f,%f)
pl: Nast. PK (%f,%f):

en:  Next
pl:  Nast.

en: No Previous Control Point
pl: Brak poprzedniego punktu kontrolnego

en: Prev CP: (%f,%f)
pl: Poprz. PK: (%f,%f)

en:  Prev
pl:  Poprz.

en: First Edge to Last Edge: %g x %g length %f
pl: Od pierwszej krawędzi do ostatniej: %g x %g, długość: %f

en:  snapped
pl:  przyciągnięta

en: [%d] (%g,%g) %g x %g length %g
pl: [%d] (%g,%g) %g x %g długość %g

en: No curvature info
pl: Brak danych o krzywiźnie

en: ∆Curvature: %g
pl: ∆Krzywizny: %g

en:  Next CP
pl: Nast. PK

en:  Prev CP
pl: Poprz. PK

en: No Slope
pl: Brak pochylenia

en: No References
pl: Odwołania niedozwolone

en: No references allowed in a pen.
pl: Kształt pióra nie może być opisany odwołaniami.

en: Nothing specified
pl: Nie zdefiniowano kształtu

en: Please draw a convex polygon in the drawing area.
pl: Kształt pióra musi być opisany wielobokiem wypukłym - proszę go narysować.

en: The selected contour is open, but it must be a convex polygon.
pl: Kształt pióra musi być opisany wielobokiem wypukłym - proszę go zamknąć.

en: The selected spline has curved edges, but it must be a convex polygon (with straight edges).
pl: Kształt pióra musi być opisany wielobokiem wypukłym - proszę wyprostować krawędzie.

en: There are too many vertices on this polygon.
pl: Wielobok opisujący kształt pióra ma zbyt wiele wierzchołków.

en: This is a line; it must enclose some area.
pl: Kształt pióra musi być opisany wielobokiem wypukłym - pojedyncza krawędź nie wystarczy.

en: There aren't enough vertices to be a polygon.
pl: Zbyt mało wierzchołków, by był to wielobok wypukły.

en: There are at least 3 colinear vertices. Please remove (Edit->Merge) the selected point.
pl: Znaleziono trzy wierzchołki współliniowe - proszę usunąć wskazany punkt.

en: The selected vertex makes this a concave polygon. Please remove (Edit->Merge) it.
pl: Kształt pióra musi być opisany wielobokiem wypukłym - a wskazany punkt czyni go wklęsłym. Proszę go usunąć (Edycja -> Usuń punkty gładko).

en: Not a convex polygon
pl: To nie jest wielobok wypukły

en: Stroke _Width:
pl: G_rubość kreski:

en: Pen _Angle:
pl: _Kąt pisania:

en: Minor A_xis:
pl: Mała _półoś:

en: Removing both the internal and the external contours makes no sense
pl: Usuwanie obu wynikowych konturów nie ma sensu

en: Expand Stroke
pl: Rysuj po krzywej

note: GT: This does not mean the program, but freehand drawing
en: Freehand
pl: Krzywa swobodna

en: Pen Type:
pl: Typ pióra:

en: _Circular
    (Elliptical)
pl: _Okrągłe
    (Eliptyczne)

en: Ca_lligraphic
    (Rectangular)
pl: Ka_lligraficzne
    (Prostokątne)

en: _Polygon
pl: _Wielobok

en: _Don't Expand
pl: _Nie rysuj po krzywej

en: Main Stroke _Width:
pl: _Główna szerokość kreski:

en: Minor Stroke _Height:
pl: _Mniejsza szerokość kreski:

en: A calligraphic pen or an eliptical pen has two widths
    (which may be the same, giving a circular or square pen,
    or different giving an eliptical or rectangular pen).
pl: Końcówka piórka kaligraficznego bądź eliptycznego ma dwa wymiary szerokości
    (które mogą być identyczne, dając w efekcie pióro kwadratowe bądź okrągłe.)

note: GT: Butt is a PostScript concept which refers to a way of ending strokes GT: In the following image the line drawn with "=" is the original, and GT: the others are the results. The "Round" style is hard to draw with GT: ASCII glyphs. If this is unclear I suggest you look at the Expand Stroke GT: dia
en: _Butt
pl: Ś_cięte

en: _Round
pl: _Zaokrąglone

en: S_quare
pl: _Kwadratowe

en: Line Cap
pl: Końce linii

en: _Miter
pl: Ka_nciaste

en: Ro_und
pl: Za_okrąglone

en: Be_vel
pl: Śc_ięte

en: Line Join
pl: Połączenia linii

en: Remove Internal Contour
pl: Usuń wewnętrzny kontur

en: Remove External Contour
pl: Usuń zewnętrzny kontur

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: Bad Gradient
pl: Błędny gradient

en: There must be at least 2 gradient stops
pl: Muszą być określone co najmniej 2 punkty (1 segment) gradientu

en: Bad offset on line %d, must be between 0% and 100%.
pl: Błędne przesunięcie w wierszu %d; musi się mieścić w zakresie 0%...100%.

en: Bad color on line %d, must be between 000000 and ffffff.
pl: Błędny kolor linii %d; musi się mieścić w zakresie [000000...ffffff].

en: Bad opacity on line %d, must be between 0.0 and 1.0.
pl: Błędne krycie w wierszu %d; musi się mieścić w zakresie 0.0 ... 1.0.

en: You must draw a line
pl: Trzeba narysować linię

en: You must draw a line, with at most one additional point
pl: Trzeba narysować linię, z co najmniej jednym dodatkowym punktem

en: Offset %
pl: Przesunięcie w %

en: Color
pl: Kolor

en: Opacity
pl: Krycie

en:   A linear gradient is represented by a line drawn
    from its start point to its end point.
      A radial gradient is represented by a line drawn
    from its center whose length is the ultimate radius.
    If there is a single additional point, that point
    represents the gradient's focus, if omitted the focus
    is the same as the radius.
pl:   Gradient liniowy jest reprezentowany przez odcinek
    narysowany od punktu startowego do końcowego gradientu.
      Gradient promienisty jest reprezentowany przez odcinek
    narysowany od środka do brzegu. Jeśli na odcinku jest
    jeden dodatkowy punkt, jest on ogniskiem gradientu.
    W przeciwnym razie, ognisko jest w środku.

en: Linear
pl: Liniowy

en: The gradient will be a linear gradient,
    With the color change happening along
    the line drawn in the view
pl: Gradient liniowy rozchodzi się wzdłuż narysowanej linii.

en: Radial
pl: Promienisty

en: The gradient will be a radial gradient,
    With the color change happening in circles
    starting at the focus (if specified) and
    extending outward until it reaches the
    specified radius.
pl: Gradient promienisty rozchodzi się w kręgach
    od ogniska do promienia.

en: _Pad
pl: Kontynuuj

en: Beyond the endpoints, the gradient takes on the color at the end-points
    This does not work for PostScript linear gradients
pl: Poza wyznaczonymi granicami, gradient przyjmuje kolor swojego ostatniego
    punktu. To nie działa dla postscriptowych gradientów liniowych.

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Beyond the endpoints the gradient repeats itself
    This does not work for PostScript gradients.
pl: Poza wyznaczonymi granicami, gradient należy powtórzyć.
    To nie działa dla gradientów postscriptowych.

en: Reflect
pl: Odbij

en: Beyond the endpoint the gradient repeats itself, but reflected.
    This does not work for PostScript gradients
pl: Poza wyznaczonymi granicami, powtarzany gradient należy
    lustrzanie odbijać To nie działa dla gradientów postscriptowych.

en: Specify the color (& opacity) at stop points
    along the line drawn above. The offset is a
    percentage of the distance from the start to
    the end of the line. The color is a 6 (hex)
    digit number expressing an RGB color.
pl: Określ kolor i krycie w punktach narysowanej
    właśnie linii. Przesunięcie to procent odległości
    punkty od początku linii (100% oznacza koniec),
    kolor jest wprowadzany szesnastkowo (6 cyfr, RGB).

en: Translation in X
pl: Przesunięcie X

en: Translation in Y
pl: Przesunięcie Y

en: Bad Transformation matrix
pl: Błędna macierz transformacji

en: No Glyph
pl: Nie znaleziono glifu

en: This font does not contain a glyph named "%.40s"
pl: Nie znaleziono w foncie glifu „%.80s”

en: Tile Pattern
pl: Wypełnienie kafelkowe

en: The pattern itself should be drawn in another glyph
    of the current font. Specify a glyph name:
pl: Wzorzec jest pobierany z innego glifu bieżącego
    fontu. Proszę  wprowadzić jego nazwę:

en: Aspect Ratio same as Tile Glyph
pl: Proporcje jak glifu ze wzorem

en: Width:
pl: Szerokość:

en: Rotate:
pl: Obrót:

en: Skew:
pl: Pochylenie:

en: Translate By
pl: Przesunięcie

en: Transform:
pl: Przekształcenie:

en: Bad Color
pl: Błędny kolor

en: Opacity:
pl: Krycie:

en: Bad Transformation Matrix
pl: Błędna macierz przekształcenia

en: Bad dash list
pl: Błędne kreskowanie

en: Too many dashes (at most %d allowed)
pl: Zbyt dużo kreseczek (może być najwyżej %d)

en: Fi_ll
pl: _Wypełnij kontur

en: Inherited
pl: Dziedziczone

en: Add
pl: Powiększ o:

en: Edit
pl: Edytuj

en: Pattern:
pl: Wzór:

en: Stroke
pl: Linia

en: Dashes
pl: Kreskowanie

en: This specifies the dash pattern for a line.
    Leave this field blank for a solid line.
    Otherwise specify a list of up to 8 integers
    (between 0 and 255) which give the dash pattern
    in em-units. So "10 10" will draw the first
    10 units of a line, leave the next 10 blank,
    draw the next 10, and so on.
pl: Tu można określić sposób rysowania linii kreskowanej. Dla linii ciągłej
    to pole powinno być puste. Dla linii kreskowanej należy wprowadzić
    do 8 liczb całkowitych z zakresu [0...255], co określa wzór kreskowania:
    „10 10” oznacza „10 jednostek linii, 10 jednostek przerwy, powtarzać” itd.

en: _Transform Pen:
pl: Przeksz_tałć pióro:

en: Proximity
pl: Odległość:

en: The "Proximity" field must be more than 0 and less than a half.
pl: Wartość pola „odległość” musi się zawierać w zakresie (0.0; 0.5).

en: The "DPI" field must be more than 10 and less than 5000.
pl: Wartość pola „punkty na cal” musi się zawierać w zakresie (10; 5000).

en: Unreasonable DPI
pl: Błędna liczba punktów na cal

en: An entry in the "Sizes" field is not a number.
pl: Jedna z wartości pola „rastruj w rozmiarach” nie jest liczbą.

en: An entry in the "Sizes" field is unreasonable.
pl: Jedna z wartości pola „rastruj w rozmiarach” nie ma sensu.

en: An range in the "Sizes" field is incorrectly ordered.
pl: Wartości w polu „rastruj w rozmiarach” występują w błędnej kolejności.

en: FreeType unavailable
pl: FreeType niedostępna

en: FreeType unavailable.
pl: FreeType niedostępna.

en: Unexpected error
pl: Nieoczekiwany błąd

en: Nothing found
pl: Nic nie znaleziono

en: Nothng found.
pl: Nic nie znaleziono.

en: No FreeType
pl: Brak FreeType

en: You must install the freetype library before using this command.
pl: Przed użyciem tego polecenia należy zaopatrzyć się w bibliotekę FreeType.

en: Your version of the freetype library does not contain the bytecode interpreter.
pl: Zainstalowana wersja FreeType nie udostępnia interpretera hintingu TrueType.

en: No Instructions
pl: Brak instrukcji

en: This glyph has no instructions. Adding instructions (a DELTA) may change its rasterization significantly.
pl: Ten glif nie zawiera instrukcji TrueType. Dodanie ich (np. instrukcji delta) może znacząco zmienić jego zrastrowany obraz.

en: Not quadratic
pl: Krzywe inne niż drugiego stopnia

en: This must be a truetype layer.
pl: To polecenie działa tylko na warstwach z krzywymi stopnia drugiego.

en: DELTA suggestions
pl: Sugerowane instrukcje Delta

en: When a curve passes very close to the center of a
    pixel you might want to check that the curve is on
    the intended side of that pixel.
    If it's on the wrong side, consider using a DELTA
    instruction to adjust the closest point at the
    current pixelsize.
pl: W pohintowanym glifie, kiedy krzywa przechodzi bardzo blisko środka
    piksela, być może warto upewnić się, że jest po właściwej stronie,
    i zapewnić pewien margines na wypadek błędów rasteryzatora.
    Jeśli w jakichś rozdzielczości i rozmiarze problem występuje, można
    rozważyć użycie instrukcji Delta do przesunięcia najbliższego punktu.
    To polecenie wytypuje sytuacje do sprawdzenia.

en: Rasterize at sizes:
pl: Rastruj w rozmiarach:

en: DPI:
pl: Punkty na cal:

en: Proximity:
pl: Odległość:

en: pixels
pl: pikseli

en: This may take a while. Please be patient...
pl: To może chwilę potrwać (cierpliwości)...

en: Glyph, Size, Point
pl: Glif, rozmiar, punkt

en: Glyph, Point, Size
pl: Glif, punkt, rozmiar

en: Size, Glyph, Point
pl: Rozmiar, glif, punkt

en: Sort|Alphabetic
pl: Alfabetycznie

en: Glyph Order
pl: Kolejność glifów

en: Size: %d (%d)
pl: Rozmiar: %d (%d)

en: Point: %d (%d)
pl: Punkt: %d (%d)

en: "%.40s" size=%d point=%d (%d,%d) distance=%g
pl: "%.40s" rozmiar=%d punkt=%d (%d,%d) odległość=%g

en: Potential spots for Delta instructions
pl: Potencjalnie potrzebne instrukcje delta

en: Sort:
pl: Sortowanie według:

en: Glyph:
pl: Glif:

en: _Copies:
pl: Liczba _kopii

en: No Command Specified
pl: Nie wybrano polecenia druku

en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

en: To _File
pl: Do _pliku

en: To P_DF File
pl: Do pliku P_DF

en: _Other
pl: _Inny

en: Any other command with all its arguments.
    The command must expect to deal with a postscript
    file which it will find by reading its standard input.
pl: Własne polecenie druku wraz z odpowiednimi parametrami.
    Polecenie musi przetworzyć plik postscriptowy podany na
    standardowe wejście.

en: Page_Size:
pl: _Rozmiar strony:

en: _Printer:
pl: _Drukarka:

en: Size
pl: Rozmiar

en: _Pointsize:
pl: Wys. w _pkt.:

en: Invalid point size
pl: Błędny stopień pisma

en: Print To File...
pl: Drukuj do pliku...

en: Bad Font
pl: Zły font

en: Bad Size
pl: Zły rozmiar

en: Requested bitmap size not available in font. Font supports %s
pl: W foncie nie ma bitmap o żądanym rozmiarze. Font obsługuje %s

en: Text Width:%4d
pl: Szerokość tekstu:%4d

en: Insert Text Outlines
pl: Wstaw napis z glifów

en: Print
pl: Wydruk

en: Select some text, then use this list to change the
    font in which those characters are displayed.
pl: Zaznacz jakiś tekst, a potem korzystając z tej listy zmieniaj font.

en: Select some text, this specifies the point
    size of those characters
pl: Rozmiar znaków w zaznaczonym fragmencie tekstu.

en: Select some text, this specifies the vertical
    size of those characters in em-units
pl: Rozmiar w pionie znaków w zaznaczonym fragmencie tekstu.

en: Select some text, this specifies the pixel
    size of those characters
pl: Wybór rozmiaru w pikselach znaków w zaznaczonym tekście

en: _AA
pl: _Wygładź

en: Select some text, this controls whether those characters will be
    AntiAlias (greymap) characters, or bitmap characters
pl: Wygładź znaki w zaznaczonym tekście (zastosuj antyaliasing)

en: Specifies file format used to pass the font to freetype
      pfb -- is the standard postscript type1
      ttf -- is truetype
      otf -- is opentype
      nohints -- freetype rasterizes without hints
      bitmap -- not passed to freetype for rendering
        bitmap fonts must already be generated
      FontForge -- uses FontForge's own rasterizer, not
        freetype's. Only as last resort
pl: Wybór trybu pracy rasteryzatora freetype:
      pfb ― standardowy postscriptowy Type1
      ttf ― truetype
      otf ― opentype
      bez hintów ― freetype ma nie używać hintów z fontu.
      bitmap ― wyświeltane samodzielnie przez FontForge,
        bitmapy muszą być utworzone wcześniej.
      FontForge ― użycie własnego rasteryzatora FontForge
        zamiast freetype. Ostateczność.

en: nohints
pl: bez hintów

en: Select some text, then use this list to specify
    the current script & language.
pl: Wybierz pismo i język obowiązujące w zaznaczonym
    fragmencie tekstu.

en: Select some text, then use this list to specify
    active features.
pl: Wybierz funkcje zecerskie aktywne w zaznaczonym
    fragmencie tekstu.

en: Specifies screen dots per inch
pl: Rozdzielczość ekranu w pikselach na cal

en: FontForge does not update this window when a change is made to the font.
    If a font has changed press the button to force an update
pl: FontForge nie odświeża tego widoku automatycznie przy zmianach w foncie,
    inaczej reagowałby bardzo powoli. Należy robić to ręcznie.

en: _Refresh
pl: _Odśwież

en: Text Width:    0
pl: Szerokość tekstu:    0

en: Wrap Pos:
pl: Zawijaj wiersze od:

en: The text will wrap to a new line after this many em-units
pl: Wiersze będą zawijane na szerokość tylu jednostek.

en: Display
pl: Widok

en: _Full Font Display
pl: _Pełny widok fontu

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
pl: Drukuje wszystkie glify z fontu w danym stopniu pisma.

en: Full Pa_ge Glyph
pl: _Glif na całą stronę

en: Full Pa_ge Glyphs
pl: _Glify na całą stronę

en: Displays all the selected characters, each on its own page, at an extremely large point size
pl: Drukuje tylko zaznaczone glify, każdy zajmie całą osobną stronę.

en: _Multi Size Glyph
pl: Glif w różnych _rozmiarach

en: _Multi Size Glyphs
pl: Glify w różnych _rozmiarach

en: Displays all the selected characters, at several different point sizes
pl: Drukuje tylko zaznaczone glify, każdy w określonych stopniach pisma.

en: S_etup
pl: _Ustawienia

en: _Print
pl: _Drukuj

en: _Done
pl: _Dość

en: Bind to Path
pl: Wklej wzdłuż ścieżki

en: Path Length: %g
pl: Długość ścieżki: %g

en: Scale so text width matches path length
pl: Skaluj na całą długość ścieżki

en: Rotate each glyph as a unit
pl: Obróć każdy glif osobno

en: Align:
pl: Wyrównanie:

en: At Start
pl: Do początku ścieżki

en: Centered
pl: Wycentrowany

en: At End
pl: Do końca ścieżki

en: Offset text from path by:
pl: Odsuń tekst od ścieżki o:

en: _Insert
pl: _Wstaw

en: Outline Width
pl: Grubość obrysu:

en: _Gap:
pl: _Odstęp:

en: Inline
pl: Środek

en: Outline Width:
pl: Grubość obrysu:

en: Shadow Length:
pl: Długość cienia:

en: Light Angle:
pl: Kąt oświetlenia:

en: Shadow
pl: Cień

en: Remove Encoding
pl: Usuń kodowanie

en: Load Encoding
pl: Wczytaj kodowanie

en: Browse...
pl: Przeglądaj...

en: Please select a CID ordering
pl: Proszę wybrać porządek CID

en: Encoding|Glyph Order
pl: Wewnętrzne

en: ISO 8859-1  (Latin1)
pl: ISO 8859-1  (łacińskie-1)

en: ISO 8859-15  (Latin0)
pl: ISO 8859-15 (łacińskie-0)

en: ISO 8859-2  (Latin2)
pl: ISO 8859-2 (łacińskie-2)

en: ISO 8859-3  (Latin3)
pl: ISO 8859-3 (łacińskie-3)

en: ISO 8859-4  (Latin4)
pl: ISO 8859-4 (łacińskie-4)

en: ISO 8859-9  (Latin5)
pl: ISO 8859-9 (łacińskie-5)

en: ISO 8859-10  (Latin6)
pl: ISO 8859-10 (łacińskie-6)

en: ISO 8859-13  (Latin7)
pl: ISO 8859-13 (łacińskie-7)

en: ISO 8859-14  (Latin8)
pl: ISO 8859-14 (łacińskie-8)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
pl: ISO 8859-5 (grażdańskie)

en: KOI8-R (Cyrillic)
pl: KOI8-R (grażdańskie)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
pl: ISO 8859-6 (arabskie)

en: ISO 8859-7 (Greek)
pl: ISO 8859-7 (greckie)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
pl: ISO 8859-8 (hebrajskie)

en: ISO 8859-11 (Thai)
pl: ISO 8859-11 (tajskie)

en: Macintosh Latin
pl: łacińskie macintoshowe

en: Windows Latin ("ANSI")
pl: łacińskie windowsowe („ANSI”)

en: Adobe Standard
pl: standardowe Adobe

en: ΤεΧ Base (8r)
pl: ΤεΧ Podstawowe (8r)

en: ISO 10646-1 (Unicode, BMP)
pl: ISO 10646-1 (Unikod, BMP)

en: ISO 10646-1 (Unicode, Full)
pl: ISO 10646-1 (pełny Unikod)

en: Wansung (Korean)
pl: Wansung (koreańskie)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
pl: KSC 5601-1987 (koreańskie)

en: Johab (Korean)
pl: Johab (koreańskie)

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
pl: GB 2312 (chińskie uproszczone)

en: EUC GB 2312 (Chinese)
pl: EUC GB 2312 (chińskie)

en: Big5 (Trad. Chinese)
pl: Big5 (chińskie tradycyjne)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
pl: Big5 HKSCS (chińskie tradycyjne)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "None", ignore "Interpretation|" GT: In french this could be "Aucun" or "Aucune" depending on the gender GT:  of "Interpretation"
en: Interpretation|None
pl: Żadna

en: MacStyles|Bold
pl: Pismo pogrubione

en: MacStyles|Italic
pl: Pismo pochyłe

en: MacStyles|Condense
pl: Pismo wąskie

en: MacStyles|Expand
pl: Pismo szerokie

en: MacStyles|Underline
pl: Pismo podkreślone

en: MacStyles|Outline
pl: Pismo konturowe

en: MacStyles|Shadow
pl: Pismo z cieniem

en: Ultra-Condensed (50%)
pl: Pismo bardzo wąskie (50%)

en: Extra-Condensed (62.5%)
pl: Pismo dość wąskie (62.5%)

en: Condensed (75%)
pl: Pismo wąskie (75%)

en: Semi-Condensed (87.5%)
pl: Pismo zwężone (87.5%)

en: Medium (100%)
pl: Pismo normalne (100%)

en: Semi-Expanded (112.5%)
pl: Pismo poszerzone (112.5%)

en: Expanded (125%)
pl: Pismo szerokie (125%)

en: Extra-Expanded (150%)
pl: Pismo dość szerokie (150%)

en: Ultra-Expanded (200%)
pl: Pismo bardzo szerokie (200%)

en: 100 Thin
pl: 100 (pismo bardzo cienkie)

en: 200 Extra-Light
pl: 200 (pismo dość cienkie)

en: 300 Light
pl: 300 (pismo cienkie)

en: 400 Regular
pl: 400 (pismo książkowe)

en: 500 Medium
pl: 500 (pismo zwykłe)

en: 600 Semi-Bold
pl: 600 (pismo półgrube)

en: 700 Bold
pl: 700 (pismo pogrubione)

en: 800 Extra-Bold
pl: 800 (pismo dość grube)

en: 900 Black
pl: 900 (pismo bardzo grube)

en: Never Embed/No Editing
pl: Nie osadzaj/Edycja niemożliwa

en: Printable Document
pl: Tylko do druku

en: Editable Document
pl: Także do edycji

en: Installable Font
pl: Font instalowalny

en: Serif
pl: Pismo szeryfowe

en: Sans-Serif
pl: Pismo bezszeryfowe

en: Monospace
pl: Pismo o stałej szerokości znaków

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Script
pl: Pismo odręczne

en: Decorative
pl: Pismo dekoracyjne

en: No Classification
pl: Nie klasyfikuj

en: Old Style Serifs
pl: Antykwy renesansowe

en: OSS Geralde
pl: AR francuskie

en: OSS Venetian
pl: AR weneckie

en: OSS Modified Venetian
pl: AR weneckie modyfikowane

en: OSS Dutch Modern
pl: AR holenderskie nowoczesne

en: OSS Dutch Trad
pl: AR holenderskie tradycyjne

en: OSS Contemporary
pl: AR zwykłe użytkowe

en: OSS Calligraphic
pl: AR kaligraficzne

en: OSS Miscellaneous
pl: AR różne

en: Transitional Serifs
pl: Antykwy barokowe

en: TS Direct Line
pl: AB proste

en: TS Script
pl: AB pisane

en: TS Miscellaneous
pl: AB różne

en: Modern Serifs
pl: Antykwy klasycystyczne

en: MS Italian
pl: AK włoskie

en: MS Script
pl: AK pisane

en: MS Miscellaneous
pl: AK różne

en: Clarendon Serifs
pl: Szeryfy blokowe, pisma dwuelementowe

en: CS Clarendon
pl: SBD Clarendon

en: CS Modern
pl: SBD nowoczesne

en: CS Traditional
pl: SBD tradycyjne

en: CS Newspaper
pl: SBD gazetowe

en: CS Stub Serif
pl: SBD o skróconych szeryfach

en: CS Monotone
pl: SBD o stałej szerokości kresek

en: CS Typewriter
pl: SBD maszynowe

en: CS Miscellaneous
pl: SBD różne

en: Slab Serifs
pl: Szeryfy blokowe, pisma jednoelementowe

en: Slab Serifs|SS Monotone
pl: SBJ o stałej szerokości kresek

en: Slab Serifs|SS Humanist
pl: SBJ humanistyczne

en: Slab Serifs|SS Geometric
pl: SBJ geometryczne

en: Slab Serifs|SS Swiss
pl: SBJ szwajcarskie

en: Slab Serifs|SS Typewriter
pl: SBJ maszynowe

en: Slab Serifs|SS Miscellaneous
pl: SBJ różne

en: Freeform Serifs
pl: Dowolne szeryfowe

en: FS Modern
pl: DS nowoczesne

en: FS Miscellaneous
pl: DS różne

en: Sans-Serif|SS IBM NeoGrotesque Gothic
pl: BS neogroteski linearne IBM

en: Sans-Serif|SS Humanist
pl: BS humanistyczne

en: Sans-Serif|SS Low-x Round Geometric
pl: BS zaokrąglone geometryczne o małej minuskule

en: Sans-Serif|SS High-x Round Geometric
pl: BS zaokrąglone geometryczne o dużej minuskule

en: Sans-Serif|SS NeoGrotesque Gothic
pl: BS neogroteski linearne

en: Sans-Serif|SS Modified Grotesque Gothic
pl: BS groteski linearne modyfikowane

en: Sans-Serif|SS Typewriter Gothic
pl: BS maszynowe linearne

en: Sans-Serif|SS Matrix
pl: BS drukarek mozaikowych

en: Sans-Serif|SS Miscellaneous
pl: BS różne

en: Ornamentals
pl: Ornamenty

en: O Engraver
pl: O wytłoczone

en: O Black Letter
pl: O gotyckie

en: O Decorative
pl: O dekoracyjne

en: O Three Dimensional
pl: O trójwymiarowe

en: O Miscellaneous
pl: O różne

en: Scripts
pl: Pisane

en: S Uncial
pl: P uncjała

en: S Brush Joined
pl: P pisane pędzlem, łączone

en: S Formal Joined
pl: P pisane piórem, łączone

en: S Monotone Joined
pl: P o stałej grubości, łączone

en: S Calligraphic
pl: P kaligraficzne

en: S Brush Unjoined
pl: P pisane pędzlem, rozłączne

en: S Formal Unjoined
pl: P pisane piórem, rozłączne

en: S Monotone Unjoined
pl: P o stałej grubości, rozłączne

en: S Miscellaneous
pl: P różne

en: Symbolic
pl: Symbole

en: Sy Mixed Serif
pl: S mieszane

en: Sy Old Style Serif
pl: S szeryfowe

en: Sy Neo-grotesque Sans Serif
pl: S bezszeryfowe

en: Sy Miscellaneous
pl: S różne

en: None
pl: Brak

en: Bold
pl: Pismo pogrubione

en: Bold Italic
pl: Pogrubiona kursywa

en: OS2Version|Automatic
pl: Automatycznie

en: PanoseFamily|Any
pl: Jakikolwiek

en: PanoseFamily|No Fit
pl: Nic nie pasuje

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Latin: Handwritten
pl: Łacińskie: odręczne

en: Latin: Decorative
pl: Łacińskie: dekoracyjne

en: PanoseSerifs|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseSerifs|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Cove
pl: Klinowe

en: Obtuse Cove
pl: Klinowe rozwarte

en: Square Cove
pl: Klinowo-blokowe proste (typu Clarendon)

en: Obtuse Square Cove
pl: Klinowo-blokowe rozwarte

en: PanoseSerivfs|Square
pl: Belkowe

en: PanoseSerifs|Thin
pl: Kreskowe

en: Bone
pl: Zaokrąglone

en: Exaggerated
pl: Przesadzone

en: Triangle
pl: Trójkątne

en: Normal Sans
pl: Bezszeryfowe zwykłe

en: Obtuse Sans
pl: Bezszeryfowe, kreski ścięte pod kątem

en: Perpendicular Sans
pl: Bezszeryfowe, kreski ścięte prostopadle

en: Flared
pl: Poszerzone skryte

en: PanoseSerivfs|Rounded
pl: Zaokrąglone skryte (zatępione)

en: PanoseWeight|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseWeight|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Very Light
pl: Pismo bardzo cienkie

en: Light
pl: Pismo dość cienkie

en: PanoseWeight|Thin
pl: Pismo cienkie

en: Book
pl: Pismo zwykłe książkowe

en: Medium
pl: Pismo zwykłe

en: Demi
pl: Pismo półgrube

en: Heavy
pl: Pismo dość grube

en: Black
pl: Pismo bardzo grube

en: PanoseProportion|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseProportion|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Old Style
pl: Proporcje renesansowe

en: Modern
pl: Proporcje barokowe

en: Even Width
pl: Pismo o zbliżonej szerokości znaków

en: Expanded
pl: Pismo szerokie

en: Condensed
pl: Pismo wąskie

en: Very Expanded
pl: Pismo bardzo szerokie

en: Very Condensed
pl: Pismo bardzo wąskie

en: Monospaced
pl: Pismo o stałej szerokości znaków

en: PanoseContrast|Any
pl: Jakikolwiek

en: PanoseContrast|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: PanoseContrast|None
pl: Brak

en: PanoseContrast|Very Low
pl: Bardzo niski

en: PanoseContrast|Low
pl: Niski

en: PanoseContrast|Medium Low
pl: Obniżony

en: PanoseContrast|Medium
pl: Średni

en: PanoseContrast|Medium High
pl: Podwyższony

en: PanoseContrast|High
pl: Wysoki

en: PanoseContrast|Very High
pl: Bardzo wysoki

en: PanoseStrokeVariation|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseStrokeVariation|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: No Variation
pl: Brak zmienności

en: Gradual/Diagonal
pl: Stopniowe/Ukośnie

en: Gradual/Transitional
pl: Stopniowe/Przejściowo

en: Gradual/Vertical
pl: Stopniowe/Pionowo

en: Gradual/Horizontal
pl: Stopniowe/Poziomo

en: Rapid/Vertical
pl: Szybkie/Pionowo

en: Rapid/Horizontal
pl: Szybkie/Poziomo

en: Instant/Vertical
pl: Nagłe/Pionowo

en: Instant/Horizontal
pl: Nagłe/Poziomo

en: PanoseArmStyle|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseArmStyle|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Straight Arms/Horizontal
pl: Kreski ukośne proste, zakończenia C poziome

en: Straight Arms/Wedge
pl: Kreski ukośne proste, zakończenia C ukośne

en: Straight Arms/Vertical
pl: Kreski ukośne proste, zakończenia C pionowe

en: Straight Arms/Single Serif
pl: Kreski ukośne proste, zakończenia C szeryfem

en: Straight Arms/Double Serif
pl: Kreski ukośne proste, zakończenia C podwójnym szeryfem

en: Non-Straight Arms/Horizontal
pl: Kreski ukośne nie proste, zakończenia C poziome

en: Non-Straight Arms/Wedge
pl: Kreski ukośne nie proste, zakończenia C ukośne

en: Non-Straight Arms/Vertical
pl: Kreski ukośne nie proste, zakończenia C pionowe

en: Non-Straight Arms/Single Serif
pl: Kreski ukośne zakrzywione, zakończenia C szeryfem

en: Non-Straight Arms/Double Serif
pl: Kreski ukośne nie proste, zakończenia C podwójnym szeryfem

en: PanoseLetterform|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseLetterform|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Normal/Contact
pl: Normalne/ścisłe

en: Normal/Weighted
pl: Normalne/ważone

en: Normal/Flattened
pl: Normalne/spłaszczone

en: Normal/Rounded
pl: Normalne/zaokrąglone

en: Normal/Off-Center
pl: Normalne/niesymetryczne

en: Normal/Square
pl: Normalne/kwadratowe

en: Oblique/Contact
pl: Pochylone/ścisłe

en: Oblique/Weighted
pl: Pochylone/ważone

en: Oblique/Flattened
pl: Pochylone/spłaszczone

en: Oblique/Rounded
pl: Pochylone/zaokrąglone

en: Oblique/Off-Center
pl: Pochylone/niesymetryczne

en: Oblique/Square
pl: Pochylone/kwadratowe

en: PanoseMidline|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseMidline|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: PanoseMidline|Standard/Trimmed
pl: Standardowa/ścięta

en: PanoseMidline|Standard/Pointed
pl: Standardowa/ostro zakończona

en: PanoseMidline|Standard/Serifed
pl: Standardowa/z szeryfem

en: PanoseMidline|High/Trimmed
pl: Wysoka/ścięta

en: PanoseMidline|High/Pointed
pl: Wysoka/ostro zakończona

en: PanoseMidline|High/Serifed
pl: Wysoka/z szeryfem

en: PanoseMidline|Constant/Trimmed
pl: Stała/ścięta

en: PanoseMidline|Constant/Pointed
pl: Stała/ostro zakończona

en: PanoseMidline|Constant/Serifed
pl: Stała/z szeryfem

en: PanoseMidline|Low/Trimmed
pl: Niska/ścięta

en: PanoseMidline|Low/Pointed
pl: Niska/ostro zakończona

en: PanoseMidline|Low/Serifed
pl: Niska/z szeryfem

en: PanoseXHeight|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseXHeight|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: PanoseXHeight|Constant/Small
pl: Stała/mała

en: PanoseXHeight|Constant/Standard
pl: Stała/normalna

en: PanoseXHeight|Constant/Large
pl: Stała/duża

en: PanoseXHeight|Ducking/Small
pl: Chybotliwa/stała

en: PanoseXHeight|Ducking/Standard
pl: Chybotliwa/normalna

en: PanoseXHeight|Ducking/Large
pl: Chybotliwa/duża

en: PanoseTool|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseTool|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Flat Nib
pl: Stalówka płaska

en: Pressure Point
pl: Stalówka elastyczna

en: Engraved
pl: Grawerowane

en: Ball (Round Cap)
pl: Pióro kulkowe

en: Brush
pl: Pędzel

en: Rough
pl: Nierówne

en: Wild Brush - Drips a lot
pl: Pędzel prowadzony gwałtownie

en: PanoseSpacing|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseSpacing|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Proportional Spaced
pl: Proporcjonalne

en: PanoseAspectRatio|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseAspectRatio|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Very Low
pl: Bardzo niski

en: Low
pl: Niski

en: Medium Low
pl: Obniżony

en: Medium High
pl: Podwyższony

en: High
pl: Wysoki

en: Very High
pl: Bardzo wysoki

en: PanoseTopology|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseTopology|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Roman Disconnected
pl: Proste rozłączne

en: Roman Connected
pl: Proste łączone

en: Cursive Disconnected
pl: Pochyłe rozłączne

en: Cursive Connected
pl: Pochyłe łączone

en: Blackletter Disconnected
pl: Gotyckie rozłączne

en: Blackletter Connected
pl: Gotyckie łączone

en: PanoseForm|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseForm|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Upright/No Wrapping
pl: Proste/bez zawijasów

en: Upright/Some Wrapping
pl: Proste/z małymi zawijasami

en: Upright/More Wrapping
pl: Proste/ze średnimi zawijasami

en: Upright/Extreme Wrapping
pl: Proste/z dużymi zawijasami

en: Oblique/No Wrapping
pl: Pochyłe/bez zawijasów

en: Oblique/Some Wrapping
pl: Pochyłe/z małymi zawijasami

en: Oblique/More Wrapping
pl: Pochyłe/ze średnimi zawijasami

en: Oblique/Extreme Wrapping
pl: Pochyłe/z dużymi zawijasami

en: Exaggerated/No Wrapping
pl: Leżące/bez zawijasów

en: Exaggerated/Some Wrapping
pl: Leżące/z małymi zawijasami

en: Exaggerated/More Wrapping
pl: Leżące/ze średnimi zawijasami

en: Exaggerated/Extreme Wrapping
pl: Leżące/z dużymi zawijasami

en: PanoseFinials|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseFinials|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: PanoseXAscent|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseXAscent|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: PanoseXAscent|Very Low
pl: Bardzo niska

en: PanoseXAscent|Low
pl: Niska

en: PanoseXAscent|Medium
pl: Normalna

en: PanoseXAscent|High
pl: Wysoka

en: PanoseXAscent|Very High
pl: Bardzo wysoka

en: PanoseClass|Any
pl: Jakakolwiek

en: PanoseClass|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Derivative
pl: Pochodne

en: Non-standard Topology
pl: Nietypowa topologia

en: Non-standard Elements
pl: Nietypowe elementy

en: Non-standard Aspect
pl: Nietypowe proporcje

en: Initials
pl: Inicjały

en: Cartoon
pl: Kreskówki

en: Picture Stems
pl: Kreski w formie obrazków

en: Ornamented
pl: Ornamentowane

en: Text and Background
pl: Tekst i tło

en: Collage
pl: Kolaż

en: Montage
pl: Montaż

en: PanoseAspect|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseAspect|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Super Condensed
pl: Pismo bardzo wąskie

en: Extended
pl: Pismo szerokie

en: Very Extended
pl: Pismo bardzo szerokie

en: Super Extended
pl: Pismo super szerokie

en: Horizontal Low
pl: Niski, poziomy

en: Horizontal Medium
pl: Średni, poziomy

en: Horizontal High
pl: Wysoki, poziomy

en: Broken
pl: Łamany

en: PanoseSerifVariant|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseSerifVariant|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Oval
pl: Owalne

en: PanoseSerivfs|Script
pl: Pisane

en: PanoseTreatment|Any
pl: Jakiekolwiek

en: PanoseTreatment|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: No Fill
pl: Brak

en: Patterned Fill
pl: Wzór

en: Complex Fill
pl: Złożone

en: Shaped Fill
pl: W kształty

en: PanoseLining|Any
pl: Nic nie pasuje

en: PanoseLining|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: PanoseLining|None
pl: Brak

en: PanoseLining|Inline
pl: Na zewnątrz

en: PanoseLining|Outline
pl: Wewnątrz

en: PanoseLining|Engraved (Multiple Lines)
pl: Grawerowany

en: PanoseLining|Shadow
pl: Cień

en: PanoseLining|Relief
pl: Wypukły

en: PanoseLining|Backdrop
pl: Tło

en: Standard
pl: Typowa

en: Square
pl: Kwadratowa

en: Multiple Segment
pl: Wielosekcyjna

en: Uneven Weighting
pl: Spójnie zróżnicowana grubość

en: Diverse Arms
pl: Spójnie zróżnicowane kreski

en: Diverse Forms
pl: Zróżnicowane kształty

en: Lombardic Forms
pl: Lombardzka

en: Upper Case in Lower Case
pl: Kapitaliki zamiast minuskuły

en: Implied Topology
pl: Ukryta

en: Horseshoe E and A
pl: Podkowiaste E i A

en: Cursive
pl: Pisana

en: Blackletter
pl: Gotycka

en: Swash Variance
pl: Pisana zamaszyście

en: PanoseCharRange|Any
pl: Jakikolwiek

en: PanoseCharRange|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Extended Collection
pl: Zakres rozszerzony

en: Literals
pl: Literały

en: No Lower Case
pl: Bez minuskuły

en: Small Caps
pl: Kapitaliki

en: PanoseKind|Any
pl: Jakikolwiek

en: PanoseKind|No Fit
pl: Nic nie pasuje

en: Montages
pl: Montaż

en: Pictures
pl: Obrazki

en: Shapes
pl: Kształty

en: Scientific
pl: Naukowe

en: Music
pl: Muzyczne

en: Expert
pl: Specjalistyczne

en: Patterns
pl: Szablony

en: Borders
pl: Obramowania

en: Icons
pl: Piktogramy i ikony

en: Logos
pl: Logotypy

en: No Width
pl: O zerowej szerokości

en: Exceptionally Wide
pl: Wyjątkowo szeroki

en: Super Wide
pl: Super szeroki

en: Very Wide
pl: Bardzo szeroki

en: Wide
pl: Szeroki

en: Narrow
pl: Wąski

en: Very Narrow
pl: Bardzo wąski

en: Class10
pl: Cecha 10

en: Class2
pl: Cecha 2

en: Class3
pl: Cecha 3

en: Class4
pl: Cecha 4

en: Class5
pl: Cecha 5

en: Class6
pl: Cecha 6

en: Class7
pl: Cecha 7

en: Class8
pl: Cecha 8

en: Class9
pl: Cecha 9

en: Panose|_Weight
pl: _Grubość:

en: Stroke _Variation
pl: Pro_wadzenie kresek

en: _Arm Style
pl: _Zakończenia

en: _Contrast
pl: _Kontrast

en: _Letterform
pl: _Forma liter

en: _Midline
pl: Wys. poprze_czek

en: _Proportion
pl: _Proporcje

en: _Serifs
pl: _Szeryfy

en: _X-Height
pl: Wysokość _x

en: F_inials
pl: Końcówk_i

en: F_orm
pl: F_orma

en: _Aspect Ratio
pl: _Proporcje

en: _Spacing
pl: Od_stępy

en: _Tool
pl: _Narzędzie

en: _Topology
pl: _Topologia

en: _X-Ascent
pl: Wysokość _x

en: C_ontrast
pl: Ko_ntrast

en: Char. _Range
pl: _Zakres znaków

en: T_reatment
pl: W_ypełnienie

en: _Aspect
pl: _Pokrój

en: _Class
pl: _Klasa

en: _Lining
pl: _Obramowanie

en: _Serif Variant
pl: Typ _szeryfów

en: AR: Char 119
pl: P. znaku 119

en: AR: Char 157
pl: P. znaku 157

en: AR: Char 163
pl: P. znaku 163

en: AR: Char 211
pl: P. znaku 211

en: AR: Char 94
pl: P. znaku 94

en: _Kind
pl: _Typ

en: Arabic (Saudi Arabia)
pl: arabski (Arabia Saudyjska)

en: Arabic (Iraq)
pl: arabski (Irak)

en: Arabic (Egypt)
pl: arabski (Egipt)

en: Arabic (Libya)
pl: arabski (Libia)

en: Arabic (Algeria)
pl: arabski (Algieria)

en: Arabic (Morocco)
pl: arabski (Maroko)

en: Arabic (Tunisia)
pl: arabski (Tunezja)

en: Arabic (Oman)
pl: arabski (Oman)

en: Arabic (Yemen)
pl: arabski (Jemen)

en: Arabic (Syria)
pl: arabski (Syria)

en: Arabic (Jordan)
pl: arabski (Jordania)

en: Arabic (Lebanon)
pl: arabski (Liban)

en: Arabic (Kuwait)
pl: arabski (Kuwejt)

en: Arabic (U.A.E.)
pl: arabski (Z.E.A.)

en: Arabic (Bahrain)
pl: arabski (Bahrajn)

en: Arabic (Qatar)
pl: arabski (Katar)

en: Azeri (Latin)
pl: azerski (łacińskie)

en: Azeri (Cyrillic)
pl: azerski (grażdanka)

en: Bengali Bangladesh
pl: bengalski (Bangladesz)

en: Cambodian
pl: khmerski

en: Lang|Cherokee
pl: czirokeski

en: Chinese (Taiwan)
pl: chiński (Tajwan)

en: Chinese (PRC)
pl: chiński (Chiny)

en: Chinese (Hong Kong)
pl: chiński (Hongkong)

en: Chinese (Singapore)
pl: chiński (Singapur)

en: Chinese (Macau)
pl: chiński (Makau)

en: Croatian Bosnia/Herzegovina
pl: chorwacki (Bośnia i Hercegowina)

en: Divehi
pl: malediwski

en: Flemish (Belgian Dutch)
pl: flamandzki („belgijski” duński)

en: Edo
pl: edo

en: English (British)
pl: angielski (Wielka Brytania)

en: English (US)
pl: angielski (USA)

en: English (Canada)
pl: angielski (Kanada)

en: English (Australian)
pl: angielski (Australia)

en: English (New Zealand)
pl: angielski (Nowa Zelandia)

en: English (Irish)
pl: angielski (Irlandia)

en: English (South Africa)
pl: angielski (RPA)

en: English (Jamaica)
pl: angielski (Jamajka)

en: English (Caribbean)
pl: angielski (Karaiby)

en: English (Belize)
pl: angielski (Belize)

en: English (Trinidad)
pl: angielski (Trynidad)

en: English (Zimbabwe)
pl: angielski (Zimbabwe)

en: English (Philippines)
pl: angielski (Filipiny)

en: English (Indonesia)
pl: angielski (Indonezja)

en: English (Hong Kong)
pl: angielski (Hongkong)

en: English (India)
pl: angielski (Indie)

en: English (Malaysia)
pl: angielski (Malezja)

en: Faeroese
pl: farerski

en: Lang|Farsi
pl: farsi (perski)

en: Filipino
pl: filipiński

en: French French
pl: francuski (Francja)

en: French Belgium
pl: francuski (Belgia)

en: French Canadian
pl: francuski (Kanada)

en: French Swiss
pl: francuski (Szwajcaria)

en: French Luxembourg
pl: francuski (Luksemburg)

en: French Monaco
pl: francuski (Monako)

en: French West Indies
pl: francuski (Indie zachodnie)

en: French Réunion
pl: francuski (wyspa Reunion)

en: French D.R. Congo
pl: francuski (Kongo)

en: French Senegal
pl: francuski (Senegal)

en: French Camaroon
pl: francuski (Kamerun)

en: French Côte d'Ivoire
pl: francuski (Wybrzeże Kości Słoniowej)

en: French Mali
pl: francuski (Mali)

en: French Morocco
pl: francuski (Maroko)

en: French Haiti
pl: francuski (Haiti)

en: French North Africa
pl: francuski (Afryka północna)

en: Frisian
pl: fryzyjski

en: Fulfulde
pl: ful

en: Gaelic (Scottish)
pl: gaelic (Szkocja)

en: Gaelic (Irish)
pl: gaelic (Irlandia)

en: German German
pl: niemiecki (Niemcy)

en: German Swiss
pl: niemiecki (Szwajcaria)

en: German Austrian
pl: niemiecki (Austria)

en: German Luxembourg
pl: niemiecki (Luksemburg)

en: German Liechtenstein
pl: niemiecki (Liechtenstein)

en: Hausa
pl: hausa

en: Hawaiian
pl: hawajski

en: Ibibio
pl: ibibio

en: Igbo
pl: igbo

en: Italian Swiss
pl: włoski (Szwajcaria)

en: Kanuri
pl: kanuri

en: Kashmiri (India)
pl: kaszmirski (Indie)

en: Konkani
pl: konkani

en: Korean (Johab)
pl: koreański (johab)

en: Lithuanian (Classic)
pl: litewski (klasyczny)

en: Malay
pl: malajski

en: Malay (Brunei)
pl: malajski (Brunei)

en: Manipuri
pl: manipuri

en: Maori
pl: maoryski

en: Mongolian (Cyrillic)
pl: mongolski (grażdanka)

en: Nepali (India)
pl: nepalski (indie)

en: Norwegian (Bokmal)
pl: norweski (bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
pl: norweski (nynorsk)

en: Oromo
pl: oromo

en: Papiamentu
pl: papiamento

en: Portuguese (Portugal)
pl: Portugalski (Portugalia)

en: Portuguese (Brasil)
pl: portugalski (Brazylia)

en: Punjabi (India)
pl: pundżabi (Indie)

en: Punjabi (Pakistan)
pl: pundżabi (Pakistan)

en: Quecha (Bolivia)
pl: keczua (Boliwia)

en: Quecha (Ecuador)
pl: keczua (Ekwador)

en: Quecha (Peru)
pl: keczua (Peru)

en: Rhaeto-Romanic
pl: romansz

en: Romanian (Moldova)
pl: rumuński (Mołdawia)

en: Russian (Moldova)
pl: rosyjski (Mołdawia)

en: Sepedi
pl: sotho północny (sepedi)

en: Serbian (Cyrillic)
pl: serbski (grażdanka)

en: Serbian (Latin)
pl: serbski (łacińskie)

en: Sindhi India
pl: sindhi (Indie)

en: Sindhi Pakistan
pl: sindhi (Pakistan)

en: Sorbian
pl: łużycki

en: Spanish (Traditional)
pl: hiszpański (tradycyjny)

en: Spanish Mexico
pl: hiszpański (Meksyk)

en: Spanish (Modern)
pl: hiszpański (współczesny)

en: Spanish (Guatemala)
pl: hiszpański (Gwatemala)

en: Spanish (Costa Rica)
pl: hiszpański (Kostaryka)

en: Spanish (Panama)
pl: hiszpański (Panama)

en: Spanish (Dominican Republic)
pl: hiszpański (Dominikana)

en: Spanish (Venezuela)
pl: hiszpański (Wenezuela)

en: Spanish (Colombia)
pl: hiszpański (Kolumbia)

en: Spanish (Peru)
pl: hiszpański (Peru)

en: Spanish (Argentina)
pl: hiszpański (Argentyna)

en: Spanish (Ecuador)
pl: hiszpański (Ekwador)

en: Spanish (Chile)
pl: hiszpański (Chile)

en: Spanish (Uruguay)
pl: hiszpański (Urugwaj)

en: Spanish (Paraguay)
pl: hiszpański (Paragwaj)

en: Spanish (Bolivia)
pl: hiszpański (Boliwia)

en: Spanish (El Salvador)
pl: hiszpański (Salwador)

en: Spanish (Honduras)
pl: hiszpański (Honduras)

en: Spanish (Nicaragua)
pl: hiszpański (Nikaragua)

en: Spanish (Puerto Rico)
pl: hiszpański (Puerto Rico)

en: Spanish (United States)
pl: hiszpański (USA)

en: Spanish (Latin America)
pl: hiszpański (Ameryka łacińska)

en: Swahili (Kenyan)
pl: Suahili (Kenia)

en: Swedish (Sweden)
pl: szwedzki (Szwecja)

en: Swedish (Finland)
pl: szwedzki (Finlandia)

en: Lang|Syriac
pl: syriacki

en: Tajik
pl: tadżycki

en: Tamazight (Arabic)
pl: berberyjski (arabskie)

en: Tamazight (Latin)
pl: berberyjski (łacińskie)

en: Tatar (Tatarstan)
pl: tatarski (Tatarstan)

en: Tibetan (PRC)
pl: tybetański (chiny)

en: Tibetan Bhutan
pl: tybetański (Bhutan)

en: Tigrinya Ethiopia
pl: tigrinia (Etiopia)

en: Tigrinyan Eritrea
pl: tigrinia (Erytrea)

en: Tsonga
pl: tsonga

en: Tswana
pl: tswana

en: Urdu (Pakistan)
pl: urdu (Pakistan)

en: Urdu (India)
pl: urdu (Indie)

en: Uzbek (Latin)
pl: uzbecki (łacińskie)

en: Uzbek (Cyrillic)
pl: uzbecki (grażdanka)

en: Venda
pl: wenda

en: Xhosa
pl: xhosa

en: Lang|Yi
pl: yi

en: Yoruba
pl: joruba

en: Zulu
pl: zuluski

en: Styles (SubFamily)
pl: Odmiana

en: Copyright
pl: Prawa autorskie

en: Family
pl: Nazwa rodziny

en: Fullname
pl: Pełna nazwa

en: UniqueID
pl: UnikalnyID

en: Version
pl: Wersja

en: Trademark
pl: Znak handlowy

en: Manufacturer
pl: Wytwórca

en: Designer
pl: Projektant

en: Descriptor
pl: Deskryptor

en: Vendor URL
pl: Adres www wytwórcy

en: Designer URL
pl: Adres www projektanta

en: License
pl: Licencja

en: License URL
pl: Adres www licencji

en: Preferred Family
pl: Preferowana rodzina

en: Preferred Styles
pl: Preferowane style

en: Compatible Full
pl: Nazwa Compatible Full

en: Sample Text
pl: Przykładowy tekst

en: CID findfont Name
pl: Nazwa dla findfont (CID)

en: WWS Family
pl: Rodzina WWS

en: WWS Subfamily
pl: Podrodzina WWS

en: Cyrillic & Supplement
pl: Grażdanka i uzupełnienia

en: Subscripts and Superscripts
pl: frakcje górne i dolne

en: Numeric Forms
pl: formy numeryczne

en: Arrows (& Supplements A&B)
pl: strzałki (i dodatki A i B)

en: Mathematical Operators (Suppl. & Misc.)
pl: Operatory matematyczne (różne i dodatkowe)

en: Katakana & Phonetic Extensions
pl: Katakana i rozszerzenia fonetyczne

en: Bopomofo & Extended
pl: Bopomofo i rozszerzenia

en: Non-Basic Multilingual Plane
pl: dodatkowy obszar wielojęzyczny Unikodu

en: Arabic Presentation Forms-A
pl: arabskie formy prezentacyjne A

en: Arabic Presentation Forms-B
pl: arabskie formy prezentacyjne B

en: Yi Syllables/Radicals
pl: sylaby i klucze Yi

en: Musical Symbols, Byzantine & Western
pl: Symbole muzyczne, zachodnie i bizantyjskie

en: Private Use (planes 15&16)
pl: do użytku prywatnego (obszary 15 i 16)

en: Linear B Syllabary/Ideograms, Agean Num.
pl: Pismo linearne B, liczby egejskie

en: Cuneiform Numbers & Punctuation
pl: Liczby i interpunkcja klinowe

en: Sudanese
pl: sudański

en: Carian/Lycian/Lydian
pl: Karyjski/Licyjski/Lidyjski

en: Mahjong & Domino Tiles
pl: Kafle do domino i madżonga

en: Unassigned Bit 123
pl: niewykorzystany bit 123

en: Unassigned Bit 124
pl: niewykorzystany bit 124

en: Unassigned Bit 125
pl: niewykorzystany bit 125

en: Unassigned Bit 126
pl: niewykorzystany bit 126

en: Unassigned Bit 127
pl: niewykorzystany bit 127

en: 1252, Latin-1
pl: 1252, łacińskie-1

en: 1250, Latin-2 (Eastern Europe)
pl: 1250, łacińskie-2 (Europa centralna)

en: 1251, Cyrillic
pl: 1251, grażdańskie

en: 1253, Greek
pl: 1253, greckie

en: 1254, Turkish
pl: 1254, tureckie

en: 1255, Hebrew
pl: 1255, hebrajskie

en: 1256, Arabic
pl: 1256, arabskie

en: 1257, Windows Baltic
pl: 1257, bałtyckie

en: 1258, Vietnamese
pl: 1258, wietnamskie

en: Reserved Bit 9
pl: zarezerwowany bit 9

en: Reserved Bit 10
pl: zarezerwowany bit 10

en: Reserved Bit 11
pl: zarezerwowany bit 11

en: Reserved Bit 12
pl: zarezerwowany bit 12

en: Reserved Bit 13
pl: zarezerwowany bit 13

en: Reserved Bit 14
pl: zarezerwowany bit 14

en: Reserved Bit 15
pl: zarezerwowany bit 15

en: 874, Thai
pl: 874, tajskie

en: 932, JIS/Japan
pl: 932, JIS/japońskie

en: 936, Simplified Chinese
pl: 936, chińskie uproszczone

en: 949, Korean Wansung
pl: 949, koreańskie Wansung

en: 950, Traditional Chinese
pl: 950, chińskie tradycyjne

en: 1361, Korean Johab
pl: 1361, koreańskie Johab

en: Reserved Bit 22
pl: zarezerwowany bit 22

en: Reserved Bit 23
pl: zarezerwowany bit 23

en: Reserved Bit 24
pl: zarezerwowany bit 24

en: Reserved Bit 25
pl: zarezerwowany bit 25

en: Reserved Bit 26
pl: zarezerwowany bit 26

en: Reserved Bit 27
pl: zarezerwowany bit 27

en: Reserved Bit 28
pl: zarezerwowany bit 28

en: Mac Roman
pl: macowe łacińskie

en: OEM Charset
pl: kodowanie OEM

en: Symbol Charset
pl: symbole

en: Reserved Bit 32
pl: zarezerwowany bit 32

en: Reserved Bit 33
pl: zarezerwowany bit 33

en: Reserved Bit 34
pl: zarezerwowany bit 34

en: Reserved Bit 35
pl: zarezerwowany bit 35

en: Reserved Bit 36
pl: zarezerwowany bit 36

en: Reserved Bit 37
pl: zarezerwowany bit 37

en: Reserved Bit 38
pl: zarezerwowany bit 38

en: Reserved Bit 39
pl: zarezerwowany bit 39

en: Reserved Bit 40
pl: zarezerwowany bit 40

en: Reserved Bit 41
pl: zarezerwowany bit 41

en: Reserved Bit 42
pl: zarezerwowany bit 42

en: Reserved Bit 43
pl: zarezerwowany bit 43

en: Reserved Bit 44
pl: zarezerwowany bit 44

en: Reserved Bit 45
pl: zarezerwowany bit 45

en: Reserved Bit 46
pl: zarezerwowany bit 46

en: Reserved Bit 47
pl: zarezerwowany bit 47

en: 869, IBM Greek
pl: 869, IBM greckie

en: 866, MS-DOS Russian
pl: 866, MS-DOS rosyjskie

en: 865, MS_DOS Nordic
pl: 865, skandynawskie

en: 864, Arabic
pl: 864, arabskie

en: 863, MS-DOS Canadian French
pl: 863, MS-DOS francuskie kanadyjskie

en: 862, Hebrew
pl: 862 hebrajskie

en: 861, MS-DOS Icelandic
pl: 861, MS-DOS islandzkie

en: 860, MS-DOS Portuguese
pl: 860, MS-DOS portugalskie

en: 857, IBM Turkish
pl: 857, IBM tureckie

en: 855, IBM Cyrillic; primarily Russian
pl: 855, IBM rosyjskie i nie tylko

en: 852, Latin 2
pl: 852, łacińskie-2

en: 775, MS-DOS Baltic
pl: 775, MS-DOS bałtyckie

en: 737, Greek; former 437 G
pl: 737, greckie, dawniej 437 G

en: 708, Arabic ASMO 708
pl: 708, arabskie ASMO 708

en: 850, WE/Latin 1
pl: 850, zachodnie/łacińskie-1

en: 437, US
pl: 437, USA

en: String ID
pl: Typ wartości

en: String
pl: Wartość

en: Feature Tags
pl: Tagi funkcji

en: Friendly Name
pl: Nazwa dla ludzi

en: Name
pl: Nazwa

en: No Grid Fit
pl: Nie hintuj

en: Grid Fit
pl: Hintuj

en: No Anti-Alias
pl: Nie wygładzaj

en: Anti-Alias
pl: Wygładzaj

en: No Symmetric-Smooth
pl: Jedna oś

en: Symmetric-Smoothing
pl: Obie osie

en: No Grid Fit w/ Sym-Smooth
pl: Nie hintuj jeśli w obu osiach

en: Grid Fit w/ Sym-Smooth
pl: Hintuj jeśli w obu osiach

en: Gasp|For Pixels Per EM <= Value
pl: Dla tylu i mniej px/firet

en: Gasp|Grid Fit
pl: Hinting

en: Gasp|Anti-Alias
pl: Wygładzanie

en: Gasp|Symmetric Smoothing
pl: Wygładzanie ClearType

en: Gasp|Grid Fit w/ Sym Smooth
pl: Hinting przy wygładzaniu ClearType

en: Cubic
pl: Krzywe stopnia 3

en: Quadratic
pl: Krzywe stopnia 2

en: Layer|Foreground
pl: Pierwszoplanowa

en: Layer|Background
pl: Drugoplanowa

en: Layer Name
pl: Nazwa warstwy

en: Curve Type
pl: Typ krzywych

en: Type
pl: Typ

en: Orig layer
pl: Warstwa źródłowa

en: Set Name
pl: Nazwa zestawu

en: Glyphs in the set
pl: Glify w zestawie

en: Class Name
pl: Nazwa klasy

en: Key
pl: Kowy klucz

en: Value
pl: Wartość

note: GT: The words "true" and "false" should be left untranslated. We are restricted GT: here by what PostScript understands, and it only understands the English GT: words. You may, of course, change it to something like ("true" (vrai) ou "false" (faux))
en: Bad type
pl: Błędny typ

en: Expected array of numbers.
    Failed to parse "%.*s" as a number.
pl: Oczekiwano tablicy liczb.
    Nie udało się przetworzyć „%.*s” na liczbę.

en: Expected boolean value.
    ("true" or "false")
pl: Oczekiwano wartości logicznej.
    („true” lub „false”)

en: Expected PostScript code.
    Which usually begins with a "{" and ends with a "}".
pl: Oczekiwano kodu postscriptowego.
    Zazwyczaj zaczyna się od „{” a kończy na „}”.

en: Expected number.
pl: Oczekiwano liczby.

en: No Name
pl: Brak nazwy

en: Please specify a name for this mark class or set
pl: Proszę nazwać tą klasę/zestaw znaków diakrytycznych.

en: Mark class/set names should not contain spaces.
pl: Nazwy klas/zestawów znaków diakrytycznych nie mogą zawierać spacji.

en: Duplicate Name
pl: Zdublowana nazwa

en: This name was previously used to identify mark class/set #%d.
pl: Ta nazwa została już nadana klasie/zestawowi nr %d.

en: Mark Class was in use
pl: Klasa jest używana

en: This mark class (%s) was used in lookup %s
pl: Ta klasa znaków diakrytycznych (%s) jest używana w tablicy %s.

en: Mark Set was in use
pl: Zestaw jest używany

en: This mark set (%s) was used in lookup %s
pl: Ten zestaw znaków diakrytycznych (%s) jest używana w tablicy %s.

en: Bad Family Name
pl: Błędna nazwa rodziny

en: Bad Family Name, must begin with an alphabetic character.
pl: Błędna nazwa rodziny – musi rozpoczynać się znakiem alfabetycznym.

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
pl: Nazwa postscriptowa powinna składać się z co najwyżej
    62 drukowalnych znaków ASCII i nie może zawierać znaków
    (){}[]<>%%/ ani spacji.

en: A Font Family name is required
pl: Wymagana nazwa rodziny fontu

en: Bad Font Family Name
pl: Błędna nazwa rodziny fontu

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the familyname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
pl: Pewne wersje Windows nie dopuszczą do instalacji fontu jeśli nazwa rodziny jest dłuższa niż 31 znaków. Czy mimo to kontynuować?

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the fontname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
pl: Niektóre wersje Windows odmówią obsługi fontu postscriptowego o nazwie dłuższej niż 31 znaków. Czy mimo to kontynuować?

en: Adobe's fontname spec (5088.FontNames.pdf) says that fontnames should not be longer than 29 characters. Do you want to continue anyway?
pl: Adobowska specyfikacja nazwy fontu – 5088.FontNames.pdf – określa, że nazwa nie powinna być dłuższa niż 29 znaków. Czy mimo to kontynuować?

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
pl: Nazwa postscriptowa powinna używać znaków ASCII
    i nie może zawierać znaków (){}[]<>%%/ ani spacji

en: Version %.20s
pl: Wersja %.20s

en: Detach from PostScript Names
pl: Inne niż nazwy postscriptowe

en: Same as PostScript Names
pl: Takie jak nazwy postscriptowe

en: Multi-line edit
pl: Wprowadź tekst wielowierszowy

en: %1$.30s string for %2$.30s
pl: Zawartość w języku %1$.30s pola %2$.30s

en: Using the OFL for your open fonts
pl: Użycie licencji OFL dla otwartych fontów

en: The OFL is a community-approved software license designed for libre/open font projects. 
    Fonts under the OFL can be used, studied, copied, modified, embedded, merged and redistributed while giving authors enough control and artistic integrity. For more details including an FAQ see http://scripts.sil.org/OFL. 
    
    This font metadata will help users, designers and distribution channels to know who you are, how to contact you and what rights you are granting. 
    When releasing modified versions, remember to add your additional notice, including any extra Reserved Font Name(s). 
    
    Have fun designing open fonts!
pl: OFL to powstała we współpracy ze społecznością twórców licencja dla otwartych fontów.
    Pozwala wydawać fonty, które mogą być swobodnie używane, analizowane, kopiowane,
    osadzane, modyfikowane, łączone i rozprowadzane, jednocześnie zapewniając twórcom
    wystarczającą kontrolę spójności artystycznej.
    
    Te metadane fontu pomogą użytkownikom, twórcom oraz kanałom dustrybucyjnym dowiedzieć
    się, kim jesteś, jak się z Tobą kontaktować i co pozwalasz robić z fontem.
    Jeśli wydajesz wersję modyfikowaną, pamiętaj dodać do licencji swój dopisek,
    włączając wszelkie dodatkowe Zarezerowowane Nazwy Fontu.
    Bwa się dobrze, tworząc otwarte fonty!

en: Slant:
pl: Pochylenie:

en: Space:
pl: Odstępy:

en: Stretch:
pl: Rozciągnięcie:

en: Quad:
pl: Wymiar firetu:

en: Shrink:
pl: Zwężenie:

en: XHeight:
pl: Linia średnia:

note: GT: Extra Space, see below for a full comment GT: Extra Space
en: Extra Sp:
pl: Odst. dodatkowe:

en: In an italic font the horizontal change per unit vertical change
pl: Pochylenie na jednostkę wysokości w fontach pochyłych.

en: The amount of space between words when using this font
pl: Szerokśoć odstępów między wyrazami w tym foncie.

en: The amount of stretchable space between words when using this font
pl: O ile odstępy między wyrazami mogą być szersze od wartości standardowej.

en: The amount the space between words may shrink when using this font
pl: O ile odstępy między wyrazami mogą być węższe od wartości standardowej.

en: The height of the lower case letters with flat tops
pl: Poziom linii średniej pisma.

en: The width of one em
pl: Wymiar firetu.

en: Either:
    The amount of extra space to be added after a sentence
    Or the space to be used within math formulae
pl: W zależności od typu fontu:
    Albo dodatkowy odstęp jaki należy stosować na końcu zdania,
    albo odstępy, jakie należy stosować w formułach matematycznych.

en: Duplicate StyleSet Name
pl: Zdublowana nazwa zestawu stylistycznego

en: The feature '%c%c%c%c' is named twice in language %s
    %.80s
    %.80s
pl: Nazwa dla funkcji „%c%c%c%c” została już w języku %s raz użyta
    %.80s
    %.80s

en: Bad hex number
pl: Błędna wartość szesnastkowa

en: Bad hex number in %s
pl: Błędna wartość szesnastkowa w %s

en: Font Information Dialog
pl: Okno właściwości fontu

en: Bad Grid Fitting table
pl: Błędna tablica hintingu truetype'owego

en: The 'gasp' (Grid Fit) table must end with a pixel entry of 65535
pl: Tablica „gasp” (kontrolująca rastrowanie) musi być zakończona rozmiarem 65535 ppem.

en: Bad Copyright
pl: Błędne prawa autorskie

en: Copyright text (in the Names pane) must be entirely ASCII. So, use (c) instead of ©.
pl: Tekst w polu „Prawa autorskie” karty „Nazewnictwo” może zawierać tylko znaki ASCII. Proszę użyć (c) zamiast ©.

en: Bad Human Fontname
pl: Błędna nazwa dla ludzi

en: The human-readable fontname text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
pl: Tekst w polu „Nazwa dla ludzi” karty „Nazewnictwo” może zawierać tylko znaki ASCII.

en: Bad Weight
pl: Błędna grubość

en: The weight text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
pl: Tekst w polu „Grubość” karty „Nazewnictwo” może zawierać tylko znaki ASCII.

en: Bad Version
pl: Błędna wersja

en: The version text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
pl: Tekst w polu „Wersja” karty „Nazewnictwo” może zawierać tylko znaki ASCII.

en: Deleting a layer cannot be UNDONE!
pl: Nie będzie można cofnąć usunięcia!

en: You are about to delete a layer.
    This will lose all contours in that layer.
    If this is the last quadratic layer it will
    lose all truetype instructions.
    
    Deleting a layer cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
pl: Próba usunięcia warstwy. To spowoduje
    utratę wszystkich konturów z tej warstwy.
    Jeśli warstwa zawiera glify truetype'owe,
    to utracone zostaną również ich programy
    (hinting truetypowy).
    
    Usunięcia warstwy nie można potem cofnąć.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Removing instructions cannot be UNDONE!
pl: Nie będzie można cofnąć usunięcia!

en: You are about to change the last quadratic
    layer to cubic. When this happens FontForge
    will remove all truetype instructions.
    
    This cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
pl: Próba zmiany ostatniej warstwy truetype'owej
    (stopnia 2) na warstwę postscriptową (stopnia 3).
    FontForge w takim wypadku usuwa wszystkie programy
    glifów (hinting truetype'owy).
    Tego nie będzie można potem cofnąć.
    Czy mimo to kontynuować?

en: FontForge supports at most %d layers
pl: FontForge obsługuje najwyżej %d warstw.

en: Too many Unique Font IDs
pl: Zbyt wiele unikalnych ID fontów

en: You should only specify the TrueType Unique Font Identification string in one language. This font has more. Do you want to continue anyway?
pl: Unikalny identyfikator fontu truetype'owego powinien zostać wprowadzony tylko w jednym języku. W tym foncie występuje więcej wersji językowych. Czy mimo to kontynuować?

en: _Italic Angle:
pl: _Pochylenie:

en: Underline _Position:
pl: Poz. pod_kreślenia:

en: Underline|_Height:
pl: _Grubość:

en: _Em Size:
pl: _Wys. pola znaku:

en: _Ascent:
pl: Linia _górna:

en: _Descent:
pl: Linia _dolna:

en: De_sign Size:
pl: O_ptymalny stopień pisma:

en: _Bottom
pl: Na _dół

en: _Top
pl: Na _górę

en: Style _ID:
pl: _ID stylu

en: Bad Design Size Info
pl: Błędne dane zakresu stopni pisma

en: If the design size is 0, then all other fields on that pane must be zero (or unspecified) too.
pl: Jeśli optymalny stopień pisma na wartość zero, to pozostałe pola muszą być również wyzerowane lub nieokreślone.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a style name
pl: Podanie identyfikatora stylu dla zakresu stopni pisma wymaga podania również nazwy stylu.

en: If you specify a style name for the design size, then you must specify a style id
pl: Podanie nazwy stylu dla zakresu stopni pisma wymaga podania również identyfikatora stylu.

en: If you specify a design size, it must be positive
pl: Optymalny stopień pisma musi być nieujemny.

en: In the design size range, the bottom field must be less than the design size.
pl: Dolny stopień z zakresu użycia musi być mniejszy, niż optymalny stopień pisma.

en: In the design size range, the bottom top must be more than the design size.
pl: Górny stopień z zakresu użycia musi być większy, niż optymalny stopień pisma.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a size range
pl: Podanie stylu dla optymalnego stopnia pisma wymaga określenia również zakresu użycia.

en: If you specify a design size range, then you are supposed to specify a style id and style name too. FontForge will allow you to leave those fields blank, but other applications may not.
pl: W przypadku określenia zakresu stopni pisma, dla których font był projektowany, powinno się podać również identyfikator i nazwę stylu. FontForge dopuszcza ich pominięcie, ale inne aplikacje mogą być bardziej restrykcyjne.

en: sfnt Revision:
pl: Wersja sfnt:

en: Woff Major Version:
pl: Wersja WOFF:

en: Woff Minor Version:
pl: Podwersja WOFF:

en: MS Code Pages
pl: Strony kodowe MS

en: Unicode Ranges
pl: Zakresy unikodowe

en: _Version
pl: _Wersja

en: Weight, Width, Slope Only
pl: Różnice tylko w grubości, szerokości i pochyleniu kresek

en: _Weight Class
pl: _Grubość kroju:

en: HHead _Line Gap:
pl: HHead światło _międzywierszowe:

en: Typo Line _Gap:
pl: Św_iatło międzywierszowe:

en: VHead _Column Spacing:
pl: VHead światło między_kolumnowe:

en: Win Ascent:
pl: _Górna granica obcięcia:

en: Win _Ascent Offset:
pl: Przesunięcie _górnej gr. obcięcia:

en: Win Descent:
pl: _Dolna granica obcięcia:

en: Win _Descent Offset:
pl: Przesunięcie _dolnej gr. obcięcia:

en: Typo Ascent:
pl: Górna krawędź wiersza:

en: _Typo Ascent Offset:
pl: Przesunięcie górnej kr. wiersza:

en: T_ypo Descent Offset:
pl: Przesunięcie dolnej kr. wiersza:

en: Typo Descent:
pl: Dolna krawędź wiersza:

en: HHead Ascent:
pl: HHead górna krawędź wiersza:

en: _HHead Ascent Offset:
pl: HHead przes. górnej kr. wiersza:

en: HHead De_scent Offset:
pl: HHead przes. dolnej kr. wiersza:

en: HHead Descent:
pl: HHead dolna krawędź wiersza:

en: Ca_pital Height:
pl: Wysokośc ka_pitalików:

en: _X Height:
pl: Wysokość _x:

en: Strikeout
pl: Przekreślenie

en: Bad IBM Family
pl: Błędna rodzina IBM

en: Tag must be 4 characters long
pl: Nazwa tagu musi mieć długość czterech znaków

en: A tag must be 4 ASCII characters
pl: Nazwa tagu musi się składać z czterech znaków ASCII

en: Ascent and Descent must be positive and their sum less than 16384
pl: Odległość między linią górną i dolną pisma musi być dodatnia i nie większa niż 16384

en: Bad Ascent/Descent
pl: Błędne linie górna/dolna

en: A style may not have both condense and extend set (it makes no sense)
pl: Trudno o styl jednocześnie zwężony i poszerzony

en: Bad Style
pl: Błędny styl

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set,
    but there are names in this namelist which use characters outside
    that range.
pl: Nazwy glifów nie powinny korzystać ze znaków spoza ASCII, a ta lista takie zawiera.

en: Namelist contains non-ASCII names
pl: Lista nazw glifów zawiera znaki spoza ASCII

en: Change
pl: Zmień

en: Retain
pl: Zachowaj

en: Change UniqueID?
pl: Zmienić UniqueID?

en: You have changed this font's name without changing the UniqueID (or XUID).
    This is probably not a good idea, would you like me to
    generate a random new value?
pl: Nazwa fontu uległa zmianie, a wartości UniqueID (lub XUID) pozostały niezmienione.
    Lepiej tego tak nie zostawiać. Czy wygenerować nowe wartości tych pól?

en: Win Ascent Offset:
pl: Przesunięcie górnej gr. obcięcia:

en: Win Descent Offset:
pl: Przesunięcie dolnej gr. obcięcia:

en: Typo Ascent Offset:
pl: Przesunięcie górnej kr. wiersza:

en: Typo Descent Offset:
pl: Przesunięcie dolnej kr. wiersza:

en: HHead Ascent Offset:
pl: HHead przes. górnej kr. wiersza:

en: HHead Descent Offset:
pl: HHead przes. dolnej kr. wiersza:

note: GT: TeX parameters for math fonts. "Num" means numerator, "Denom" GT: means denominator, "Sup" means superscript, "Sub" means subscript
en: Num1:
pl: Liczn1:

en: Denom1:
pl: Mian1:

en: Num2:
pl: Liczn2:

en: Num3:
pl: Liczn3:

en: Denom2:
pl: Mian2:

en: Sub1:
pl: FDoln1:

en: Sub2:
pl: FDoln2:

en: Sup1:
pl: FGórn1:

en: Sup2:
pl: FGórn2:

en: Sup3:
pl: FGórn3:

en: Axis Ht:
pl: WysKrU:

en: Delim1:
pl: Ogr1:

en: Delim2:
pl: Ogr2:

en: SubDrop:
pl: FDolnPod:

en: SupDrop:
pl: FGórnNad:

en: Amount to raise baseline for numerators in display styles
pl: O ile podnieść linię podstawową licznika w trybie wyróżnionym.

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display styles
pl: O ile podnieść linię podstawową licznika w trybie tekstowym.

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display atop styles
pl: O ile podnieść linię podstawową licznika w trybie tekstowym \atop.

en: Amount to lower baseline for denominators in display styles
pl: O ile obniżyć linię podstawową mianownika w trybie wyróżnionym.

en: Amount to lower baseline for denominators in non-display styles
pl: O ile obniżyć linię podstawową mianownika w trybie tekstowym.

en: Amount to raise baseline for superscripts in display styles
pl: O ile podnieść linię podstawową frakcji górnych w trybie wyróżnionym.

en: Amount to raise baseline for superscripts in non-display styles
pl: O ile podnieść linię podstawową frakcji górnych w trybie tekstowym.

en: Amount to raise baseline for superscripts in modified styles
pl: O ile podnieść linię podstawową frakcji górnych w trybie zmodyfikowanym.

en: Amount to lower baseline for subscripts in display styles
pl: O ile obniżyć linię podstawową frakcji dolnych w trybie wyróżnionym.

en: Amount to lower baseline for subscripts in non-display styles
pl: O ile obniżyć linię podstawową frakcji dolnych w trybie tekstowym.

en: Amount above top of large box to place baseline of superscripts
pl: O ile podnieść linię podstawową frakcji górnych ponad coś dużego.

en: Amount below bottom of large box to place baseline of subscripts
pl: O ile obniżyć linię podstawową frakcji dolnych poniżej czegoś dużego.

en: Size of comb delimiters in display styles
pl: Rozmiar składanych nawiasów i innych ograniczników w trybie wyróżnionym.

en: Size of comb delimiters in non-display styles
pl: Rozmiar składanych nawiasów i innych ograniczników w trybie tekstowym.

en: Height of fraction bar above base line
pl: O ile podnieść kreskę ułamkową ponad linię podstawową pisma.

note: GT: Default Rule Thickness. A rule being a typographic term for a straight GT: black line on a printed page.
en: Def Rule Thick:
pl: Domyślna grubość linii

note: GT: I don't really understand these "Big Op Space" things. They have GT: something to do with TeX and are roughly defined a few strings down
en: Big Op Space1:
pl: Światło operatora 1:

en: Big Op Space2:
pl: Światło operatora 2:

en: Big Op Space3:
pl: Światło operatora 3:

en: Big Op Space4:
pl: Światło operatora 4:

en: Big Op Space5:
pl: Światło operatora 5:

en: Default thickness of over and overline bars
pl: Domyślna grubość kresek ułamkowych oraz linii poziomych nad wyrażeniem.

en: The minimum glue space above a large displayed operator
pl: Minimalne światło nad wielkim operatorem w trybie wyróżnionym.

en: The minimum glue space below a large displayed operator
pl: Minimalne światło pod wielkim operatorem w trybie wyróżnionym.

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is above the operator
pl: Minimalna odległość między wielkim operatorem a linią podstawową
    górnego wyrażenia ograniczającego w trybie wyróżnionym.

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is below the operator
pl: Minimalna odległość między wielkim operatorem a linią podstawową
    dolnego wyrażenia ograniczającego w trybie wyróżnionym.

en: The extra glue place above and below displayed limits
pl: Dodatkowe światło nad i pod ograniczeniami w trybie wyróżnionym.

note: GT: More Parameters
en: More Params
pl: Więcej parametrów

en: Math Sp:
pl: Odstęp matematyczny

en: Do it
pl: Wykonaj

en: Cannot be Undone
pl: Nie będzie można cofnąć

en: The Merge operation cannot be reverted.
    Do it anyway?
pl: Operacji łączenia nie będzie można cofnąć, kontynuować?

en: Select lookups from other fonts
pl: Wybierz tablice funkcji zecerskich z innego fontu

en: Import Lookup
pl: Importuj tablicę

en: Kerning State Machine
pl: Maszyna stanów kerningu

en: Indic State Machine
pl: Maszyna stanów pism indyjskich

en: Contextual State Machine
pl: Maszyna stanów funkcji kontekstowych

en: (kerning class)
pl: (klasa kerningu)

en: Not attached to a feature
pl: Nie związana z żadną funkcją zecerską

en:  Used in %s
pl:  Używana przez %s

en: No data
pl: Brak danych

en: This lookup contains no data
pl: Tablica funkcji zecerskich nie zawiera żadnych danych

en: Feature file?
pl: Plik funkcji?

en: Cannot open %s
pl: Nie udało się otworzyć %s

en: An error occurred writing %s
pl: Przy zapisywaniu %s wystąpił błąd

en: Output error
pl: Błąd wyjścia

en: Feature tags will be removed
pl: Tagi funkcji zostaną usunięte

en: Lookups will be removed
pl: Tablice funkcji zostaną usunięte

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font. If you proceed with this command those
    lookups will be removed and new lookups will be
    generated. The old information will be LOST.
     Is that what you want?
pl: Ostrzeżenie: w tym foncie istnieją już tablice „aalt”.
    Ta operacja USUNIE je i utworzy zupełnie nowe tablice.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font but there are other feature tags associated
    with these lookups. If you proceed with this command
    the 'aalt' tag will be removed from those lookups,
    and new lookups will be generate which will NOT be
    associated with the other feature tag(s).
     Is that what you want?
pl: Ostrzeżenie: w tym foncie istnieją już tablice „aalt”,
    ale obsługują one też inne tagi funkcji. Ta operacja
    usunie z nich tagi „aalt” i utworzy nowe tablice,
    NIE ZWIĄZANE z żadnymi innymi funkcjami.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font, some have no other feature tags associated
    with them and these will be removed, others have other
    tags associated and these will remain while the 'aalt'
    tag will be removed from the lookup -- a new lookup
    will be generated which is not associated with any
    other feature tags.
     Is that what you want?
pl: Ostrzeżenie: w tym foncie istnieją już tablice „aalt”,
    te które nie obsługują innych funkcji będą usunięte,
    z pozostałych zostanie zdjęty tag „aalt”. Powstaną
    nowe tablice „aalt”, nie związane z żadną istniejącą.
    Czy mimo to kontynuować?

en: _Apply to All
pl: Zastosuj dla _wszystkich

en: _Apply to Selection
pl: Zastosuj dla w_ybranych

en: Apply change to which lookups?
pl: Dla jakich tablic zastosować zmianę?

en: Apply to:
pl: Zastosuj dla:

en: _Up
pl: _Wyżej

en: _Down
pl: _Niżej

en: _Sort
pl: _Sortuj

en: Add _Lookup
pl: Dodaj tab_licę

en: Add Sub_table
pl: Dodaj pod_tablicę

en: Edit _Metadata
pl: Edytuj _metadane

en: _Edit Data
pl: _Edytuj dane

en: De_lete
pl: _Usuń

en: _Merge
pl: _Połącz

en: Sa_ve Lookup...
pl: _Zapisz tablicę...

en: Add Language to Script...
pl: Dodaj język do pisma...

en: Remove Language from Script...
pl: Usuń język z pisma...

en: _Add 'aalt' features
pl: Dodaj funkcję „aa_lt”

en: Add 'D_FLT' script
pl: _Dodaj pismo „DFLT”

en: _Revert All
pl: Przyw_róć wszystko

en: S_ave Feature File...
pl: Zapisz plik funkcji zecerskich...

en: Font Information for %.90s
pl: Właściwości fontu %.90s

en: Fo_ntname:
pl: _Nazwa fontu:

en: _Family Name:
pl: Nazwa _rodziny:

en: Name For Human_s:
pl: Nazwa dla _ludzi:

en: _Weight
pl: _Grubość:

en: _Version:
pl: _Wersja:

en: sfnt _Revision:
pl: We_rsja sfnt:

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string above, or one in the 'name' table.
pl: Jeśli to pole pozostanie puste, FontForge użyje wartości domyślnej wyznaczonej
    na podstawie powyższego napisu, albo pola z tablicy  „name”. (p. karta Ogólne).

en: _Base Filename:
pl: Podstawa nazwy _pliku:

en: Use this as the default base for the filename
    when generating a font.
pl: Na tej podstawie zostanie zaproponowana nazwa
    pliku nowo generowanego fontu.

note: GT: The space in front of "Same" makes things line up better
en:  Same as Fontname
pl: Taka jak nazwa fontu

en: Copy_right:
pl: P_rawa autorskie:

en: This must be ASCII, so you may not use the copyright symbol (use (c) instead).
pl: Ten tekst może zawierać tylko znaki ASCII. Proszę używać (c) zamiast ©.

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
pl: (Adobe uważa teraz XUID/UniqueID za niekonieczne)

en: Use XUID
pl: Użyj XUID

en: Use UniqueID
pl: Użyj UniqueID

en:  _Em Size:
pl: _Wys. pola znaku:

en: _Scale Outlines
pl: _Skaluj obrysy

en: _Guess
pl: _Oblicz

en: Has _Vertical Metrics
pl: Ma w_ymiary pionowe

en: Interpretation:
pl: Interpretacja:

en: Name List:
pl: Nazwy glifów:

en: Font Type:
pl: Typ fontu:

en: _Outline Font
pl: Font _obrysowy

en: _Type3 Multi Layered Font
pl: Font _wielowarstwowy Type3

en: Allow editing of multiple colors and shades, fills and strokes.
    Multi layered fonts can only be output as type3 or svg fonts.
pl: Włącza możliwość używania wielu warstw, kolorów wypełnienia
    obrysów i kresek. Tylko fonty Type3 i SVG oferują te możliwości.

en: _Stroked Font
pl: _Font kreskowy

en: Glyphs will be composed of stroked lines rather than filled outlines.
    All glyphs are stroked at the following width
pl: Glify mają być rysowane kreską, a nie na podstawie obrysów.
    Grubość kreski należy wprowadzić w polu obok.

en:   Stroke _Width:
pl: Szerokość _kreski

en: All layers _cubic
pl: Font stopnia _3

en: Use cubic (that is postscript) splines to hold the outlines of all
    layers of this font. Cubic splines are generally easier to edit
    than quadratic (and you may still generate a truetype font from them).
pl: Operuj na krzywych stopnia 3 (postscriptowych) we wszystkich warstwach.
    Krzywe te są łatwiejsze w edycji niż krzywe stopnia 2 (truetype'owe),
    a także z nich można wygenerować font TrueType.

en: All layers _quadratic
pl: Font stopnia _2

en: Use quadratic (that is truetype) splines to hold the outlines of all
    layers of this font rather than cubic (postscript) splines.
pl: Operuj na krzywych stopnia 2 (truetype'owych) we wszystkich warstwach.
    Krzywe te są trudniejsze w edycji niż krzywe stopnia 3 (postscriptowe),
    ale tylko one umożliwiają natywny hinting TrueType.

en: _Mixed
pl: _Mieszany

en: The order of each layer of the font can be controlled
    individually. This might be useful if you wished to
    retain both quadratic and cubic versions of a font.
pl: Ustaw stopień każdej warstwy fontu osobno.
    To może być bardzo użyteczne, jeśli chcesz
    przechowywać jednocześnie postscriptową
    i truetype'ową wersję fontu.

en: Guidelines:
pl: Warstwa prowadnic:

en: Use quadratic splines for the guidelines layer of the font
pl: Czy warstwa odniesienia (prowadnic) ma operować na krzywych stopnia 2 czy 3?

en: 
    Layers:
pl: 
    Warstwy:

en: The PostScript 'Private' dictionary gives you control over
    several font-wide versions of hinting.
    The 'Private' dictionary only applies to PostScript fonts.
pl: Słownik prywatny fontów postscriptowych kontroluje
    globalne ustawienia hintingu dla danego fontu.

en: Histogram Dialog
pl: Okienko Histogramów

en: Width _Class
pl: _Szerokość kroju:

en: P_FM Family
pl: Rodzina P_FM:

en: _Embeddable
pl: _Osadzanie:

en: Can this font be embedded in a downloadable (pdf)
    document, and if so, what behaviors are permitted on
    both the document and the font.
pl: Kontrola zezwoleń na osadzanie fontu, np. PDF-ach, i wskazanie
    działań dozwolonych na dokumencie i osadzonym w nim foncie.

en: No Subsetting
pl: Osadzaj kompletny

en: If set then the entire font must be
    embedded in a document when any character is.
    Otherwise the document creator need
    only include the characters it uses.
pl: Zakazuje osadzania tylko wybranych znaków.
    Font będzie musiał być osadzany jako całość.

en: Only Embed Bitmaps
pl: Osadzaj tylko bitmapy

en: Only Bitmaps may be embedded.
    Outline descriptions may not be
    (if font file contains no bitmaps
    then nothing may be embedded).
pl: Zakazuje osadzania obrysów znaków - zezwala tylko bitmapy.
    Jeśli font nie zawiera bitmap, osadzanie będzie niemożliwe.

en: Vendor ID:
pl: ID wytwórcy:

en: _IBM Family:
pl: Rodzina wg _IBM:

en: _OS/2 Version
pl: _Wersja OS/2:

en: The 'OS/2' table has changed slightly over the years.
    Generally fields have been added, but occasionally their
    meanings have been redefined.
pl: Tablica „OS/2” ewoluowała. Zwykle dodawano nowe pola,
    ale czasem zmieniano znaczenie starych.

en: Style Map:
pl: Mapa styli:

en: MS needs to know whether a font family's members differ
    only in weight, width and slope (and not in other variables
    like optical size).
pl: MS wymaga informacji, czy fonty z jednej rodziny różnią się
     tylko grubością, szerokością i pochyleniem kresek, czy także
    innymi parametrami (np. wielkością optyczną).

en: Anything outside the OS/2 WinAscent &
    WinDescent fields will be clipped by windows.
    This includes marks, etc. that have been repositioned by GPOS.
    (The descent field is usually positive.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    Note: WinDescent is a POSITIVE number for
    things below the baseline
pl: Wszystko wystające poza granice obcięcia nie będzie
    wyświetlane przez Windows; to dotyczy także wszystkiego,
    co jest pozycjonowane w GPOS. Dolna granica ma zwykle
    wartość dodatnią. Zaznaczenie „wart. względna” oznacza,
    że wartości pól traktowane są jako przesunięcia w górę
    bądź w dół od granic pola znaku.
    
    Zaleca się zaznaczenie „wart. względna” i nadanie polom
    wartości 0. UWAGA: wartości DODATNIE dolnej granicy
    przesuwają ją w dół, licząc od linii podstawowej pisma.

en: Is Offset
pl: Wart. względna

en: Really use Typo metrics
pl: Naprawdę używaj metrycznych określonych tutaj

en: The specification already says that the typo metrics should be
    used to determine line spacing. But so many
    programs fail to follow the spec. that MS decided an additional
    bit was needed to remind them to do so.
pl: Specyfikacja jasno określa, że do określenia interlinii należy używać
    metrycznych typograficznych. Niestety, wiele programów i tak robi
    to po swojemu, toteż MS uznał za stosowne wprowadzenie
    dodatkowego bitu „przypominającego”.

en: The typo ascent&descent fields are>supposed<
    to specify the line spacing on windows.
    In fact usually the win ascent/descent fields do.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    Em-size. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: Typo Descent is a NEGATIVE number for
    things below the baseline
pl: Krawędzie wiersza >w zamierzeniu< określają jego wysokość
    w zadanym stopniu pisma (programy często używają granic
    obcięcia - to błąd!). Dolna krawędź ma zwykle położenie
    ujemne. Zaznaczenie „wart. względna” oznacza, że wartości
    pól traktowane są jako przesunięcia od granic pola znaku.
    
    Zaleca się zaznaczenie „wart. względna” i nadanie polom
    wartości 0. UWAGA: w przeciwieństwie do dolnej granicy,
    obcięcia, UJEMNE wartości przesuwają dolną krawędź wiersza
    w dół, licząc od linii podstawowej pisma.

en: Sets the TypoLinegap field in the OS/2 table, used on MS Windows
pl: To pole jest używane przez Windows do określenia interlinii.

en: This specifies the line spacing on the mac.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in hhea.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: hhea Descent is a NEGATIVE value for things
    below the baseline
pl: Mac OS do określenia wysokości wiersza i interlinii używa pól
    HHead i VHead. Dolna krawędź ma zwykle położenie ujemne.
    Zaznaczenie „wart. względna” oznacza, że wartości pól
    traktowane są jako przesunięcia od granic pola znaku.
    
    Zaleca się zaznaczenie „wart. względna” i nadanie polom
    wartości 0. UWAGA: w przeciwieństwie do dolnej granicy,
    obcięcia, UJEMNE wartości przesuwają dolną krawędź wiersza
    w dół, licząc od linii podstawowej pisma.

en: Sets the linegap field in the hhea table, used on the mac
pl: To pole jest używane przez Mac OS do określenia interlinii.

en: Sets the linegap field in the vhea table.
    This is the horizontal spacing between rows
    of vertically set text.
pl: To pole jest używane przez Mac OS do określenia światła
    międzykolumnowego, stosowanego w pismach pionowych.

en: This denotes the height of X.
pl: Wysokość wielkiej litery X:

en: This denotes the height of x.
pl: Wysokośc litery tekstowej x:

en: SubscriptSuperUse|Default
pl: Domyślne

en: Pos
pl: Pozycja

en: PanoseUse|Default
pl: Domyślna

en: Unicode Ranges:
pl: Unikodowe zakresy znaków:

en: Default
pl: Domyślne

en: MS Code Pages:
pl: Strony kodowe MS

en: Misc.
pl: Różne

en: Metrics
pl: Metryczne

en: Sub/Super
pl: Frakcje

en: Charsets
pl: Zakresy znaków

en: Gasp|_Version
pl: _Wersja

en: Optimized For ClearType
pl: Przystosowane dla ClearType

en: Actually a bit in the 'head' table.
    If unset then certain East Asian fonts will not be hinted
pl: Właściwie to jest bit w tablicy „head”.
    Pewne fonty azjatyckie nie będą
    hintowane, jeśli nie będzie ustawiony.

en: The 'gasp' table gives you control over when grid-fitting and
    anti-aliased rasterizing are done.
    The table consists of an (ordered) list of pixel sizes each with
    a set of flags. Those flags apply to all pixel sizes bigger than
    the previous table entry but less than or equal to the current.
    The list must be terminated with a pixel size of 65535.
    Version 1 of the table contains two additional flags that
    apply to MS's ClearType rasterizer.
    
    The 'gasp' table only applies to truetype fonts.
pl: Tablica „gasp” pozwala ustawić, w jakich wielkościach rastrowanie ma
    korzystać z wygładzania i hintingu. Tablica składa się z listy wpisów
    uporządkowanej według rozmiaru w pikselach określającego górną
    granicę zakresu obowiązywania ustawień danego wpisu. Lista musi
    być zakończona wpisem dla rozmiaru 65535. Tablica w wersji 1 zawiera
    dodatkowe flagi dla rasteryzatora ClearType.
    
    Ta tablica ma znaczenie tylko dla fontów TrueType.

en: Gasp|_Default
pl: domyślna

en: _Language
pl: _Języka

en: _String Type
pl: _Typu

en: SortingScheme|Default
pl: Domyślnie

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale.
    To change the locale, left click on it.
    To change the string type, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
    To delete a name, right click on the name & select Delete from the menu.
    To associate or disassociate a truetype name to its postscript equivalent
    right click and select the appropriate menu item.
pl: Aby dodać nową nazwę, należy kliknąć przycisk <Dodaj> i wybrać jej język.
    Aby zmienić język wartości, należy go kliknąć i wybrać inny,
    Aby zmienić tag zestawu, należy go kliknąć i wybrać inny.
    Aby zmienić nazwę, należy ją kliknąć i wpisać nową.
    Aby usunąć nazwę, należy ją kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Usuń”.
    Aby powiązać nazwę z odpowiednikiem postscriptowym lub rozdzielić je,
    należy ją kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać żądane działanie.

note: GT: when translating this please leave the "SIL Open Font License" in GT: English (possibly translating it in parentheses). I believe there GT: are legal reasons for this. GT: So "Añadir SIL Open Font License (licencia de fuentes libres)"
en: Add OFL
pl: Dodaj OFL

en: Click here to add the OFL metadata to your own font in the License and License URL fields. 
    Then click on the License field to fill in the placeholders in sync with OFL.txt.
pl: Naciśnij ten przycisk, aby dodać metadane licencji OFL dla otwartych fontów.
    Następnie kliknij w polu Licencja, aby wypełnić brakujące pola w zgodzie z OFL.txt.

en: Click here for more information about the OFL (SIL Open Font License) 
    including the corresponding FAQ.
pl: Kliknij, aby zapoznać się ze wszystkim, co dotyczy licencji OFL 
    dla otwartych fontów (SIL Open Font License), w tym także z FAQ.

en: The OpenType Style Set features ('ss01'-'ss20') may
    be assigned human readable names here.
pl: Zestawom stylistycznym funkcji OpenType („ss01”-„ss20”)
    można tutaj nadać zrozumiałe dla ludzi nazwy.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the feature, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
pl: Aby utworzyć nową nazwę, kliknij przycisk <Nowa> i wybierz język.
    Aby zmienić język, kliknij na niego.
    Aby zmienić funkcję, kliknij na nią.
    Aby zmienić tekst, kliknij w nim i pisz.

en: The font comment can contain whatever you feel it should
pl: Komentarz fontu może zawierać wszystko co autor sobie wymyśli

en: The FONTLOG contains some description of the 
     font project, a detailed changelog, and a list of contributors
pl: Plik FONTLOG zawiera opis fontu i projektu, dokładną historię
    zmian, oraz listę osób które przyczyniły się do jego rozwoju.

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Classes can control when lookups are active, they do NOT
     position glyphs.)
pl: To nie są klasy kotwic (te edytuje się w sekcji „Funkcje zecerskie”). Klasy diakrytycznych
    wpływają na aktywność tablic/podtablic funkcji zecerskich, a NIE na pozycjonowanie glifów.

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Sets, like Mark Classes can control when lookups are active,
     they do NOT position glyphs.)
pl: To nie są klasy kotwic (te edytuje się w sekcji „Funkcje zecerskie”). Zestawy diakrytycznych,
    tak jak Klasy diakrytycznych, wpływają na aktywność tablic/podtablic funkcji zecerskich,
    a NIE na pozycjonowanie glifów.

en: Version, Major:
pl: Wersja:

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string, or one in the 'name' table.
pl: Jeśli to pole pozostanie puste, FontForge użyje wartości domyślnej wyznaczonej
    na podstawie powyższego napisu, albo pola z tablicy  „name”. (p. karta Ogólne).

en: Minor:
pl: Podwersja:

en: Metadata (xml):
pl: Metadane (xml):

en: ΤεΧ General
pl: ΤεΧ Ogólne

en: ΤεΧ Math Symbol
pl: ΤεΧ Matematyka

en: ΤεΧ Math Extension
pl: ΤεΧ Rozszerzona matematyka

en: The size (in points) for which this face was designed
pl: Rozmiar (w punktach) dla którego projektowano font

en: Size|Points
pl: punktów.

en: Design Range
pl: Zakres użycia

en: The range of sizes (in points) to which this face applies.
    Lower bound is exclusive, upper bound is inclusive.
pl: Zakres rozmiaru w punktach w jakich należy stosować font.
    Dolne ograniczenie nie należy do zakresu; górne należy.

en: _Bottom:
pl: _Od:

en: _Top:
pl: _Do:

en: This is an identifying number shared by all members of
    this font family with the same style (I.e. 10pt Bold and
    24pt Bold would have the same id, but 10pt Italic would not
pl: To jest liczba identyfikująca wszystkie fonty danego stylu z tej rodziny;
    np. fonty pogrubione dla 10 czy 24 pkt będą tu miały tą samą wartość,
    ale fonty pochyłe inną.

en: Style Name:
pl: Nazwa stylu:

en: This provides a set of names used to identify the
    style of this font. Names may be translated into multiple
    languages (English is required, others are optional)
    All fonts with the same Style ID should share this name.
pl: Tu można wprowadzić nazwy (w wielu językach, angielska jest obowiązkowa)
    identyfikujące określony styl fontów. Fonty o takich samych wartościach ID stylu
    powinny również mieć tutaj taką samą zawartość.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
pl: Aby utworzyć nową nazwę, kliknij przycisk <Nowa> i wybierz język.
    Aby zmienić język, kliknij na niego.
    Aby zmienić tekst, kliknij w nim i pisz.

en: Mac Style Set:
pl: Styl macowy:

en: FOND Name:
pl: Nazwa FOND:

en: Moves the currently selected lookup to be first in the lookup ordering
    or moves the currently selected subtable to be first in its lookup.
pl: Przenosi tablicę lub podtablicę funkcji zecerskich na początek listy.

en: Moves the currently selected lookup before the previous lookup
    or moves the currently selected subtable before the previous subtable.
pl: Przenosi tablicę lub podtablicę funkcji zecerskich przed poprzednią.

en: Moves the currently selected lookup after the next lookup
    or moves the currently selected subtable after the next subtable.
pl: Przenosi tablicę lub podtablicę funkcji zecerskich za następną.

en: Moves the currently selected lookup to the end of the lookup chain
    or moves the currently selected subtable to be the last subtable in the lookup
pl: Przenosi tablicę lub podtablicę funkcji zecerskich na koniec listy.

en: Sorts the lookups in a default ordering based on feature tags
pl: Sortuje tablice według domyślnej kolejności na podstawie tagów funkcji

en: Adds a new lookup after the selected lookup
    or at the start of the lookup list if nothing is selected.
pl: Dodaje nową tablicę funkcji zecerskich przed zaznaczoną
    (lub na początku listy, gdy nie wskazano żadnej tablicy).

en: Adds a new lookup subtable after the selected subtable
    or at the start of the lookup if nothing is selected.
pl: Dodaje nową podtablicę funkcji zecerskich przed zaznaczoną
    (lub na początku tablicy, gdy nie wskazano żadnej podtablicy).

en: Edits a lookup or lookup subtable.
pl: Edytuj tablicę lub podtablicę funkcji zecerskich

en: Edits the transformations in a lookup subtable.
pl: Edytuj podane w podtalicy funkcji zecerskich

en: Deletes any selected lookups and their subtables, or deletes any selected subtables.
    This will also delete any transformations associated with those subtables.
pl: Usuwa wybrane tablice lub podtablice funkcji zecerskich i ich dane.

en: Merges two selected (and compatible) lookups into one,
    or merges two selected subtables of a lookup into one
pl: Łączy dwie kompatybilne tablice funkcji zecerskich
    (lub podtablice w ramach tej samej tablicy)

en: Reverts the lookup list to its original condition.
    But any changes to subtable data will remain.
pl: Przywraca tablicę do poprzedniego stanu.
    Jednak zmian w podtablicach to nie cofnie.

en: Imports a lookup (and all its subtables) from another font.
pl: Importuj tablicę funkcji zecerskich (ze wszystkimi podtablicami) z innego fontu.

en: Creation Date:
pl: Data utworzenia:

en: Modification Date:
pl: Data modyfikacji:

en: This pane is informative only and shows the characters
    actually in the font. If you wish to set the OS/2 Unicode
    Range field, change the pane to
pl: Ta karta tylko pokazuje, z jakich unikodowych zakresów
    znaków pochodzą glify w bieżącym foncie. Zmiana zakresów
    jest możliwa w:

en: OS/2 -> Charsets
pl: OS/2 -> Zakresy znaków

en: Include Empty Blocks
pl: Pokaż wszystkie obszary

en: Click on a range to select characters in that range.
    Double click on a range to see characters that should be
    in the range but aren't.
pl: Kliknięcie nazwy zakresu unikodowego zaznaczy należące do niego znaki.
    Podwójne kliknięcie pokaże znaki z zakresu nieobecne w foncie.

en: PS Names
pl: Nazewnictwo PS

en: General
pl: Ogólne

en: PS Private
pl: PS prywatne

en: TTF Names
pl: Dane TTF

en: StyleSet Names
pl: Zestawy stylistyczne

en: Grid Fitting
pl: Rastrowanie

en: Mark Classes
pl: Klasy diakrytycznych

en: Mark Sets
pl: Zestawy diakrytycznych

en: OpenType|Lookups
pl: Funkcje zecerskie

en: Mac Features
pl: F. zecerskie Maca

en: Dates
pl: Daty

en: TrueTypeName|New
pl: Nowa

en: gaspTableEntry|New
pl: Nowy

en: PSPrivateDictKey|New
pl: Nowy

en: _Don't Save
pl: _Nie zapisuj

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Do you want to save it?
pl: Font %1$.40s z pliku %2$.40s został zmieniony.
    Czy zapisać zmiany?

en: Save as _Directory
pl: _Zapisz jako folder

en: Save as...
pl: Zapisz jako...

en: You tried to save with the filename %s but it was saved as %s.
pl: Próbowano zapisać jako %s. Zapisano jako %s.

en: Please choose File/Generate Fonts to save to other formats.
pl: Proszę wybrać Pliku/Generuj fonty, aby wyeksportować do innego formatu.

en: Open Font
pl: Otwórz font

en: Merge Feature Info
pl: Dołącz funkcje zecerskich

en: Failed to load kern data from %s
pl: Nie udało się wczytać kerningu z %s

en: Load of Kerning Metrics Failed
pl: Nie powiodło się wczytanie kerningu

en: Many Windows
pl: Wiele okien

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
pl: To wymaga otwarcie więcej niż 10 okien.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Adobe says that "big" splines should not have extrema.
    But they don't define what big means.
    If the distance between the spline's end-points is bigger than this value, then the spline is "big" to fontforge.
pl: Adobe zaleca, aby duże krzywe nie miały ekstremów poza końcami; nie precyzując jednak znaczenia słowa „duże”.
    FontForge założy, że duża krzywa to taka, której końce są od siebie odległe o więcej niż wprowadzoną poniżej liczbę jednostek.

en: Extremum bound...
pl: Akceptowalność ekstremów...

en: Select by Script
pl: Zaznacz według pisma

en: All glyphs
pl: Wszystkie glify

en: Set the selection of the font view to all glyphs in the script.
pl: Zaznacza wszystkie glify należące do wybranego pisma.

en: Only upper case
pl: Tylko wielkie litery

en: Set the selection of the font view to any upper case glyphs in the script.
pl: Zaznacza tylko te glify pisma, które są jego „wielkimi literami”.

en: Only lower case
pl: Tylko małe litery

en: Set the selection of the font view to any lower case glyphs in the script.
pl: Zaznacza tylko te glify pisma, które są jego „małymi literami”.

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    which match
pl: Ustaw zaznaczenie w widoku fontu na pasujące glify.

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs which match
pl: Dodaj pasujące glify do zaznaczenia w widoku fontu.

en: Remove matching glyphs from the selection.
pl: Usuń pasujące glify z zaznaczenia w widoku fontu.

en: Logical And with Selection
pl: Odejmij niepasujące

en: Remove glyphs which do not match from the selection.
pl: Zostaw tylko pasujące glify w zaznaczeniu w widoku fontu.

en: No Script
pl: Brakuje pisma

en: Please specify a script
pl: Proszę określić pismo

en: Bad Script
pl: Błędne pismo

en: Scripts are 4 letter tags
pl: Pisma określa się wprowadzając czteroliterowe tagi

en: Select by Name
pl: Zaznacz według nazwy

en: Enter either a wildcard pattern (to match glyph names)
     or a unicode encoding like "U+0065".
pl: Proszę wprowadzić albo wzorzec nazwy glifu,
    albo numer unikodowy, np.  "U+0065".

en: Unix style wildcarding is accepted:
    Most characters match themselves
    A "?" will match any single character
    A "*" will match an arbitrary number of characters (including none)
    An "[abd]" set of characters within square brackets will match any (single) character
    A "{scmp,c2sc}" set of strings within curly brackets will match any string
    So "a.*" would match "a." or "a.sc" or "a.swash"
    While "a.{scmp,c2sc}" would match "a.scmp" or "a.c2sc"
    And "a.[abd]" would match "a.a" or "a.b" or "a.d"
pl: Akceptowane są uniksowe wyrażenia regularne:
    Większość znaków pasuje do samych siebie.
    „?” pasuje do dowolnego znaku.
    „*” pasuje do dowolnej długości (pustego też) ciągu dowolnych znaków.
    Do znaków w nawiasach kwadratowych „[]” pasuje każdy zawarty znak.
    Do napisów w nawiasach klamrowych „{}” pasuje każdy zawarty napis.
    Czyli, do „a.*” pasują i „a.”, i „a.sc”, a także „a.swash”.
    A do „a.{scmp,c2sc}” pasują „a.scmp” oraz „a.c2sc”.
    Zaś do „a.[abd]” pasują tylko „a.a”, „a.b” lub „a.d”.

en: New Lookup Subtable...
pl: Nowa podtablica funkcji zecerskich...

en: Display Substitution...
pl: Pokaż podstawienie...

en: Pick a substitution to display in the window.
pl: Proszę wskazać podstawienie do wyświetlenia w oknie.

en: Show H. Metrics
pl: Pokaż wymiary poziome

en: Show V. Metrics
pl: Pokaż wymiary pionowe

en: Baseline
pl: Linia podstawowa

en: Origin
pl: Początek

en: Advance Width as a Line
pl: Zaznacz linią graniczną

en: Display the advance width as a line
    perpendicular to the advance direction
pl: Zaznacz granicę danego wymiaru.

en: Advance Width as a Bar
pl: Zaznacz linią wzdłuż

en: Display the advance width as a bar under the glyph
    showing the extent of the advance
pl: Rysuj linię wzdłuż wymiaru.

en: Bitmap Magnification...
pl: Powiększ bitmapy...

en: Please specify a bitmap magnification factor.
pl: Proszę wprowadzić współczynnik powiększenia bitmapy.

en: Compact
pl: Widok kompaktowy

en: Find an adobe CMap file...
pl: Znajdź adobe'owski plik mapy CID...

en: Please close %s before inserting it into a CID font
pl: Proszę zamknąć %s przed wstawieniem go do fontu CID

en: Please close font
pl: Proszę zamknąć font

en: _Remove
pl: _Usuń

en: Are you sure you wish to remove sub-font %1$.40s from the CID font %2$.40s
pl: Czy na pewno usunąć podfont %1$.40s z fontu CID %2$.40s?

en: _Remove Font
pl: Usuń _font

en: Change Supplement...
pl: Zmiana suplementu...

en: Please specify a new supplement for %.20s-%.20s
pl: Proszę wprowadzić nowy suplement dla %.20s-%.20s

en: _New Composition...
pl: _Nowe złożenie...

en: _Modify Composition...
pl: _Zmień złożenie...

en: _Build Syllables
pl: Buduj _sylaby

en: _Hangul
pl: _Hangyl

en: Save A_ll
pl: Zapisz w_szystko

en: _Merge Feature Info...
pl: Dołącz _funkcje zecerskie...

en: Revert To _Backup
pl: Przywróć z _backupu

en: Clear Special Data
pl: Usuń dane specjalne

en: Script Menu
pl: Menu skryptów

en: _All Fonts
pl: _Wszystkie fonty

en: _Displayed Font
pl: _Bieżący font

en: Glyph _Metadata
pl: _Metadane glifu

en: _TrueType Instructions
pl: _Instrukcje TrueType

en: Select by _Color
pl: Zaznacz według _koloru

en: Select by _Wildcard...
pl: Zaznacz według _nazwy...

en: Select by _Script...
pl: Zaznacz według _pisma...

en: _Glyphs Worth Outputting
pl: Zaznacz _istotne

en: Glyphs with only _References
pl: _Glify zbudowane z odwołań

en: Glyphs with only S_plines
pl: Glify zbudowane z krz_ywych

en: Glyphs with both
pl: Glify zbudowane z krzywych i odwołań

en: W_hitespace Glyphs
pl: Glify _białych znaków

en: _Changed Glyphs
pl: Zaznacz z_mienione

en: _Hinting Needed
pl: Zaznacz wymagające _hintingu

en: Autohinta_ble
pl: Zaznacz a_utohintowalne

en: Hold [Shift] key to merge
pl: [Shift] dołącza do zaznaczenia

en: Hold [Control] key to restrict
pl: [Ctrl] ogranicza zaznaczenie

en: Selec_t By Lookup Subtable...
pl: Zaznacz według podtablicy funkcji zecerskich...

en: Undo Fontlevel
pl: Cofnij dla całego fontu

en: Copy _Lookup Data
pl: Skopiu_j dane zecerskie

en: Copy _VWidth
pl: Skop_iuj wysokość

en: Paste Into
pl: Wklej _do

en: Paste After
pl: Wklej wzdł_uż

en: Sa_me Glyph As
pl: Ten sam _glif

en: Copy Layer To Layer
pl: Skopiuj między warstwami

en: F_ind / Replace...
pl: Z_najdź / zastąp

en: Correct References
pl: Napraw odwołania

en: Copy _From
pl: Kopi_uj z...

en: Add _Small Capitals...
pl: Dodaj _kapitaliki...

en: Add Subscripts/Superscripts...
pl: Dodaj frakcje górne i dolne...

en: Buil_d Duplicate Glyph
pl: _Podstaw innym glifem

en: _MATH Info...
pl: Właściwości _MATH...

en: _BDF Info...
pl: Właściwości _BDF

en: _Horizontal Baselines...
pl: P_oziome linie podstawowe...

en: _Vertical Baselines...
pl: P_ionowe linie podstawowe...

en: _Justification...
pl: _Justowanie...

en: Show _Dependent
pl: Pokaż _zależne

en: Mass Glyph _Rename...
pl: Zmień _nazwy glifów...

en: Set _Color
pl: Ustaw _kolor

en: Find Pr_oblems...
pl: _Szukaj problemów...

en: _Validate...
pl: Spr_awdź poprawność...

en: Set E_xtremum Bound...
pl: Akceptowalność ek_stremów...

en: Other Info
pl: Pozostałe właściwości

en: _Validation
pl: Popr_awność

en: St_yle
pl: Sty_le

en: _Merge Fonts...
pl: Połącz font_y...

en: Interpo_late Fonts...
pl: _Interpoluj fonty...

en: Compare Fonts...
pl: Porównaj fonty...

en: All
pl: Wszystkie

en: _Glyph Image
pl: Obraz _Glifu

en: _Name
pl: _Nazwa

en: _Unicode
pl: _Unikod

en: _Encoding Hex
pl: Kod sz_esnastkowy

en: Add Encoding Slots...
pl: Dodaj nowe komórki...

en: How many CID slots do you wish to add?
pl: Ile dodać pustych komórek CID?

en: How many unencoded glyph slots do you wish to add?
pl: Ile dodać pustych, niezakodowanych komórek?

en: Are you sure you wish to remove these glyphs? This operation cannot be undone.
pl: Usunięcia glifów nie można cofnąć. Czy mimo to kontynuować?

en: Detach & Remove Glyphs
pl: Odłącz i usuń glify

en: Add Encoding Name...
pl: Dodaj nazwę kodowania...

en: Please provide the name of an encoding in the iconv database which you want in the menu.
pl: Proszę wprowadzić nazwę z bazy iconv kodowania które ma zostać dodane do menu.

en: Invalid Encoding
pl: Błędne kodowanie

en: Make Namelist
pl: Zapisz listę nazw glifów

en: Could not write %s
pl: Nie udało się zapisać do %s

en: Namelist creation failed
pl: Nie udało się utworzyć listy nazw glifów

en: Load Namelist
pl: Wczytaj listę nazw glifów

en: A name list with this name already exists. Replace it?
pl: Nazywająca się tak lista nazw glifów już istnieje. Nadpisać ją?

en: Replace
pl: Zamień

en: Could not read %s
pl: Nie udało się wczytać z %s

en: No such file
pl: Nie ma takiego pliku

en: Bad namelist file
pl: Błędny plik z listą nazw glifów

en: Could not parse %s
pl: Nie udało się przetworzyć %s

en: Non-ASCII glyphnames
pl: Nazwy glifów spoza ASCII

en: This namelist contains at least one non-ASCII glyph name, namely: %s
pl: Lista nazw glifów zawiera co najmniej jedną nazwę używającą znaków spoza ASCII: %s

en: This namelist is based on a namelist which contains non-ASCII glyph names
pl: Ta lista opiera się o listę nazw glifów zawierającą nazwy używające znaków spoza ASCII

en: Create failed
pl: Proces nie powiódł się

en: Rename by NameList
pl: Zmień nazwy znaków według listy

en: Rename the glyphs in this font to the names found in the selected namelist
pl: Zmień nazwy glifów w bieżącym foncie na określone w wybranej liście nazw

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set, but there are names in this namelist which use characters outside that range.
pl: Nazwy glifów powinny z zasady nie zawierać znaków spoza ASCII, jednak na tej liście są nazwy naruszające tą regułę.

en: Load glyph names
pl: Wczytaj nazwy glifów

en: _Reencode
pl: P_rzekoduj

en: _Compact
pl: Widok _kompaktowy

en: _Force Encoding
pl: Nazwy znaków według

en: _Add Encoding Slots...
pl: Dod_aj nowe komórki...

en: Remove _Unused Slots
pl: _Usuń nieużywane komórki

en: _Detach Glyphs
pl: U_suń kodowania glifów

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
pl: Usuń glify i ich komórki...

en: Add E_ncoding Name...
pl: Dodaj _nazwę kodowania...

en: _Load Encoding...
pl: _Wczytaj kodowanie...

en: Ma_ke From Font...
pl: U_twórz z fontu...

en: Remove En_coding...
pl: Usuń ko_dowanie...

en: Display By _Groups...
pl: Wyświetl _pogrupowane...

en: D_efine Groups...
pl: D_efiniuj grupy...

en: _Save Namelist of Font...
pl: Zap_isz listę nazw glifów fontu...

en: L_oad Namelist...
pl: W_czytaj listę nazw glifów...

en: Rename Gl_yphs...
pl: Zmień nazwy _glifów...

en: Cre_ate Named Glyphs...
pl: Utwór_z nazwane komórki...

en: _Show ATT
pl: Pokaż A_TT

en: Display S_ubstitutions...
pl: Pokaż pod_stawienia...

en: Label Gl_yph By
pl: Etykieta g_lifu

en: S_how H. Metrics...
pl: Pokaż wymiary pozio_me

en: Show _V. Metrics...
pl: Pokaż wymiary piono_we

en: 32x8 cell window
pl: 32x8 komórek

en: _16x4 cell window
pl: _16x4 komórki

en: _8x2  cell window
pl: _8x2 komórki

en: _24 pixel outline
pl: _24-pikselowy obrys

en: _36 pixel outline
pl: _36-pikselowy obrys

en: _48 pixel outline
pl: _48-pikselowy obrys

en: _72 pixel outline
pl: _72-pikselowy obrys

en: _96 pixel outline
pl: _96-pikselowy obrys

en: _128 pixel outline
pl: 128-pikselowy obrys

en: _Fit to font bounding box
pl: Dopasuj do gli_fów

en: Bitmap _Magnification...
pl: Powiększenie bit_mapy...

en: %d@%d pixel bitmap
pl: %d@%d-pikselowa bitmapa

en: BlueValues
pl: Strefy wyrównania

en: Edit 'fpgm'...
pl: Edytuj „fpgm”...

en: Edit 'prep'...
pl: Edytuj „prep”...

en: Edit 'maxp'...
pl: Edytuj „maxp”...

en: Edit 'cvt '...
pl: Edytuj „cvt”...

en: Remove Instr Tables
pl: Usuń tablice hintingu TTF

en: _Clear Hints
pl: _Usuń hinty

en: Histograms
pl: Histogramy

en: _Auto Width...
pl: S_zerokość automatyczna...

en: Remove All Kern _Pairs
pl: Usuń cały kernin_g

en: Remove All VKern Pairs
pl: Usuń cały kerning pionow_y

en: _Convert to CID
pl: Konwertuj na _CID

en: Convert By C_Map
pl: konwertuj według C_Map

en: _Flatten
pl: _Spłaszcz

en: Fl_attenByCMap
pl: S_płaszcz według CMap

en: Insert F_ont...
pl: Wstaw f_ont...

en: Insert _Blank
pl: Wstaw p_usty

en: _Change Supplement...
pl: _Zmień suplement...

en: C_ID Font Info...
pl: Właśc_iwości fontu CID...

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: _Create MM...
pl: _Utwórz font MM...

en: MM _Validity Check
pl: _Sprawdź poprawność fontu MM

en: MM _Info...
pl: _Właściwości fontu MM...

en: _Blend to New Font...
pl: _Zlej w nowy font MM...

en: MM Change Default _Weights...
pl: Zmień _domyślny wariant MM...

en: _Overview
pl: P_rzegląd

en: _Index
pl: _Indeks

en: _About...
pl: _O programie...

en: _License...
pl: _Licencja

en: E_ncoding
pl: _Kodowanie

en: Color of the font used to display glyph information in the fontview
pl: Kolor używany do rysowania opisów komórek glifów w widoku fontu

en: Glyph Info Color
pl: Kolor opisu glifów

en: Color used to draw the foreground of empty slots
pl: Kolor używany do oznaczania pustych komórkach

en: Empty Slot FG Color
pl: Kolor pustych komórek

en: Color used to draw the background of selected glyphs
pl: Kolor używany do rysowania tła glifów zaznaczonych w widoku fontu

en: Selected BG Color
pl: Tło zaznaczonych

en: Color used to draw the foreground of selected glyphs
pl: Kolor używany do rysowania sylwetek glifów zaznaczonych w widoku fontu

en: Selected FG Color
pl: Zaznaczone glify

en: Changed Color
pl: Etykiety zmienionych

en: Color used to mark a changed glyph
pl: Kolor używany jako tło etykiet glifów które uległy zmianie

en: Color used to mark glyphs that need hinting
pl: Kolor używany do oznaczania glifów potrzebujących hintingu

en: Hinting Needed Color
pl: Kolor braku hintingu

en: Font Size
pl: Wielkość etykiet

en: Size (in points) of the font used to display information and glyph labels in the fontview
pl: Rozmiar w punktach fontu używanego do wyświetlania informacji i etykiet glifów w widoku fontu

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
pl: Lista porozdzielanych przecinkami nazw krojów pism używanych do wyświetlania etykiet znaków - czyli do prezentacji, jak znak ma mniej więcej wyglądać.

en: Font Family
pl: Kroje etykiet

en: Background color for the drawing area of all views
pl: Kolor tła obszarów rysowania we wszystkich widokach

en: Color|Background
pl: Kolor tła

en: View
pl: Widok

en: This is an abstract class which defines common features of the
    FontView, CharView, BitmapView and MetricsView
pl: Ustawienia wyglądu wspólne dla wszystkich widoków programu.

en: FontView
pl: Widok fontu

en: This is the main fontforge window displaying a font
pl: Ustawienia wyglądu głównego okna programu, wyświetlającego tablicę znaków.

en: Glyph Set by Selection
pl: Wybór do klasy

en: Select glyphs in the font view above.
    The selected glyphs become your glyph class.
pl: Proszę zaznaczyć glify w powyższym widoku fontu
    - zostaną zaliczone do właśnie tworzonej klasy.

en: Hit Watch Point
pl: Zmiana pozycji punktu

en: Point %d was moved by the previous instruction
pl: Punkt %d został przemieszczony przez poprzednią instrukcję

en: Storage %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
pl: Zawartość komórki pamięci %d została zmieniona z %d (%.2f) na %d (%.2f) przez poprzednią instrukcję

en: Watched Store Change
pl: Zmiana zawartości pamięci

en: Read of Uninitialized Store
pl: Odczyt niezainicjowanej pamięci

en: Storage %d has not been initialized, yet the previous instruction read it
pl: Zawartość komórki pamięci %d nie została jawnie określona, jednak poprzednia instrukcja z niej czytała

en: Cvt %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
pl: Wartość nr %d z tablicy CVT została zmieniona z %d (%.2f) na %d (%.2f) przez poprzednią instrukcję

en: Watched Cvt Change
pl: Zmiana wartości CVT

en: Too Many Breakpoints
pl: Zbyt wiele punktów wstrzymania

en: Do you want to retain kerning information from the selected font
    when one of the glyphs being kerned will come from the base font?
pl: Czy zachować

en: Other ...
pl: Inny ...

en: Merge Fonts
pl: Połącz fonty

en: Font to merge into %.20s
pl: Font do połączenia z %.20s

en: Preserve cross-font kerning
pl: Zachowaj kerning między fontami

en: Amount
pl: Wartość

en: Interpolate Fonts
pl: Interpoluj fonty

en: Interpolating between %.20s and:
pl: Interpolacja między %.20s a:

note: GT: The dialog looks like: GT:   Interpolating between <fontname> and: GT: <list of possible fonts> GT:   by  <50>% GT: So "by" means how much to interpolate.
en: by
pl: o

en: Set Bearings To:
pl: Ustaw obie odsadki:

en: Set LBearing To:
pl: Ustaw lewą odsadkę:

en: Set RBearing To:
pl: Ustaw prawą odsadkę:

en: Set Vert. Advance To:
pl: Ustaw wysokość:

en: Set Width To:
pl: Ustaw szerokość:

en: Increment Bearings By:
pl: Powiększ obie odsadki:

en: Increment LBearing By:
pl: Zwiększ lewą odsadkę:

en: Increment RBearing By:
pl: Zwiększ prawą odsadkę:

en: Increment V. Adv. By:
pl: Zwiększ wysokość:

en: Increment Width By:
pl: Zwiększ szerokość:

en: Scale Bearings By:
pl: Skaluj obie odsadki:

en: Scale LBearing By:
pl: Skaluj lewą odsadkę:

en: Scale RBearing By:
pl: Skaluj prawą odsadkę:

en: Scale VAdvance By:
pl: Skaluj wysokość:

en: Scale Width By:
pl: Skaluj szerokość:

en: Advance Width does not change.
pl: Szerokość glifu nie ulegnie zmianie.

en: Left Side Bearing does not change.
pl: Lewa odsadka boczna nie ulegnie zmianie.

en: Top Bearing does not change.
pl: Górna odsadka nie ulegnie zmianie.

en: Negative glyph widths are not allowed in TrueType
    Do you really want a negative width?
pl: Ujemne szerokości glifów są niedozwolone w TrueType.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Set Both Side Bearings...
pl: Ustaw obie odsadki...

en: Set LBearing...
pl: Ustaw lewą odsadkę...

en: Set RBearing...
pl: Ustaw prawą odsadkę...

en: Set Vertical Advance...
pl: Ustaw wysokość...

en: Could not find the glyph: %.70s
pl: Nie znaleziono glifu: „%.70s”

en: Goto
pl: Idź do...

en: Enter the name of a glyph in the font
pl: Nazwa glifu w foncie:

en: Merge into selection
pl: Dodaj do zaznaczenia

en: Select by Color
pl: Zaznacz według koloru

en: Glyph names must be valid postscript names
pl: Nazwy glifów myszą być poprawnymi nazwami postscriptowymi

en: Bad Range
pl: Błędny zakres

en: Bad Range, start (%1$04X) is greater than end (%2$04X)
pl: Błędny zakres, początek (%1$04X) jest dalej niż koniec (%2$04X)

en: The code point U+%1$04X occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
pl: Numer kodowy U+%1$04X występuje w grupach %2$.30s i w %3$.30s

en: The glyph name "%1$.30s" occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
pl: Nazwa glifu „%1$.30s” występuje w grupach %2$.30s i w %3$.30s

en: UntitledGroup
pl: NienazwanaGrupa

en: Groups
pl: Grupy

en: Define Groups
pl: Definiuj grupy

en: New Sub-Group
pl: Nowa podgrupa

en: Group Name:
pl: Nazwa grupy:

en: Glyphs:
pl: Glify:

en: Identify by
pl: Identyfikacja

en: Glyphs may be either identified by name or by unicode code point.
    Generally you control this by what you type in.
    Typing "A" would identify a glyph by name.
    Typing "U+0041" identifies a glyph by code point.
    When loading glyphs from the selection you must specify which format is desired.
pl: Glify mogą być identyfikowane na podstawie nazw albo numerów unikodowych.
    Ustala się to, wpisując tu odpowiednie rzeczy.
    Wpisanie nazwy, np. „A”, spowoduje identyfikację na podstawie nazwy.
    Wpisanie numeru, np. „U+0041”, spowoduje identyfikację na podstawie numeru.
    Ładując glify z zaznaczenia, wybiera się jeden sposób dla wszystkich.

en: Set From Font
pl: Wybierz z fontu

en: Set this glyph list to be the glyphs selected in the fontview
pl: Tworzy listę zawierającą glify wybrane w oknie widoku fontu.

en: Select In Font
pl: Zaznacz w foncie

en: Set the fontview's selection to be the glyphs named here
pl: Zaznacza znaki z tej listy w oknie widoku fontu.

en: No Glyph Duplicates
pl: Nie ma zdublowanych glifów

en: Glyph names (or unicode code points) may occur at most once in this group and any of its sub-groups
pl: Nazwy glifów (lub numery unikodowe) każdy może wystąpić w grupie i podgrupach najwyżej raz.

en: Group | Groups
pl[0]: Grupa
pl[1]: Grupy
pl[2]: Grup

en: No Groups
pl: Brak grup

en: None of the glyphs in the current font match any names or code points in the selected groups
pl: Numer unikodowy ani nazwa żadnego z glifów w zaznaczonych w bieżącym foncie nie zostały wymienione w żadnej ze wskazanych grup.

en: Display By Groups
pl: Wyświetl pogrupowane

en: Compacted
pl: Widok kompaktowy

en: Position: %d
    Count: %d
pl: Położenie: %d
    Liczba: %d

en: Width: %d
    Count: %d
    Percentage of Max: %d%%
pl: Rozmiar: %d
    Liczba: %d
    Procent wszystkich: %d%%

en: Position: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
pl: Położenie: %d-%d (%d)
    Liczba: %d (%d)

en: Width: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
    Percentage of Max: %d%%
pl: Rozmiar: %d-%d (%d)
    Liczba: %d (%d)
    Procent wszystkich: %d%%

en: The smaller number must be selected first in a pair of bluevalues
pl: Jako pierwsza z pary wartości dla BlueValues musi wystąpić mniejsza

en: There are so few glyphs selected that it seems unlikely to me that you will get a representative sample of this aspect of your font. If you deselect everything the command will apply to all glyphs in the font
pl: Wybrano tak małą próbkę, że uzyskanie z niej reprezentatywnych wyników jest mało prawdopodobne. Jeśli polecenie zostanie wydane dla pustego zaznaczenia, uwzględni wszystkie glify w foncie.

en: Tiny Selection
pl: Zbyt mała próbka

en: HStem
pl: Poziome

en: VStem
pl: pionowe

en: Blues
pl: Strefy wyrównania

en: Sum Around:
pl: Szer. przedziałów:

en: Bar Width:
pl: Szer. słupków:

en: BlueValues come in pairs. Select another.
pl: Wartości w BlueValues występują parami. Proszę wybrać wartość do pary.

en: Glyph Names
pl: Nazwy glifów

en: Extend Lookups On
pl: Włącz by rozbić

en: Extend Lookups Off
pl: Wyłącz by rozbić

en: Extend Max Lookups
pl: Granice rozbicia

en: Shrink Lookups On
pl: Włącz by zbić

en: Shrink Lookups Off
pl: Wyłącz by zbić

en: Shrink Max Lookups
pl: Granice zbicia

en: Extenders
pl: Wypełniacze

en: Language info
pl: Ustawienia języków

en: Hidden
pl: Ukryte

en: Extender Glyphs (kashidas, etc.)
pl: Glify-wypełniacze (typu kaszida)

en: A list of glyph names
pl: Lista nazw glifów

en: GlyphName|New
pl: Nowa

en: Lookups turned ON to extend a line
pl: Tablice funkcji zecerskich uruchamiane, aby poszerzyć justowany wiersz

en: Lookups turned OFF to extend a line
pl: Tablice funkcji zecerskich wyłączane, aby poszerzyć justowany wiersz

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may grow
pl: Tablice funkcji zecerskich określające maksymalne powiększenie metrycznych glifów

en: Lookups turned ON to shrink a line
pl: Tablice funkcji zecerskich uruchamiane, aby zwęzić justowany wiersz

en: Lookups turned OFF to shrink a line
pl: Tablice funkcji zecerskich wyłączane, aby zwęzić justowany wiersz

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may shrink
pl: Tablice funkcji zecerskich określające maksymalne skurczenie metrycznych glifów

en: A list of lookup names
pl: Lista nazw tablic funkcji zecerskich

en: LookupName|New
pl: Nowa

en: Unknown lookup
pl: Nieznana tablica funkcji

en: Unknown lookup name: %60.60s
pl: Nie istnieje tablica funkcji nazwana %60.60s

en: Justified Languages
pl: Justowane języki

en: A list of languages and the lookups turned on and off
    for each to accomplish justification.  A language may
    appear more than once, in which case second (or third,
    etc.) will be tried if the first fails.
pl: Lista języków i odpowiadających im tablic funkcji zecerskich,
    uruchamianych i wyłączanych dla osiągnięcia właściwego wyjustowania.
    Język może się pojawiać wielokrotnie, przy czym ustawienia dla
    kolejnych wystąpień zostaną użyte jeśli ustawienia dla poprzednich
    nie będą mogły być zastosowane.

en: Language|New
pl: Nowy

en: Justified Scripts
pl: Justowane pisma

en: A list of scripts with special justification needs
pl: Lista pism których justowanie wymaga odrębnych ustawień

en: Script|New
pl: Nowe

en: Min Kern
pl: Próg kerningu

en: No lookup selected
pl: Nie wybrano żadnej tablicy

en: You must select a lookup subtable to contain this kerning pair
pl: Trzeba wybrać podtablicę w której będzie przechowana ta para kerningowa

en: Class 0
pl: Klasa 0

en: The kerning values for class 0 ("Everything Else") should always be 0
pl: Wartości kerningu dla klasy 0 („wszystko inne”) powinny być zawsze zerowe.

en: AutoKern Row
pl: Oblicz kerning w wierszu

en: AutoKern Column
pl: Oblicz kerning w kolumnie

en: AutoKern All
pl: Oblicz kerning wszędzie

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear All
pl: Wyczyść wszystkie

en: Clear Device Table
pl: Wyczyść tablicę rastrowania

en: Clear All Device Tables
pl: Wyczyść wszystkie tablice rastrowania

en: First Class %d
pl: Pierwsza klasa %d

en: Second Class %d
pl: Druga klasa %d

note: GT: Short form of {Everything Else}, might use universal? U+2200
en: {All}
pl: {Inne}

en: The font does not contain a glyph named %s.
pl: W foncie nie występuje glif o nazwie „%s”.

en: From the _other class
pl: Z _innej klasy

en: _From this class
pl: _Z tej klasy

en: Glyph in two classes
pl: Glif w dwóch klasach

en: The glyph named %s also occurs in the class on row %d which begins with %.20s...
    You must remove it from one of them.
pl: Glif o nazwie „%s” występuje także w klasie w wierszu %d (zaczynającej się od %.20s).
    Może występować tylko w jednej z nich - należy go z którejś usunąć..

en: Glyphs in the classes
pl: Glify w klasach

note: GT: Select the class containing the glyph named in the following text field
en: Select Class Containing:
pl: Zaznacz zawierającą to:

en: Select the class containing the named glyph
pl: Wskazuje klasę zawierającą glif o zadanej nazwie.

en: Display Size:
pl: Wyświetl w rozmiarze:

en: Magnification:
pl: Powiększenie:

en: Kern Offset:
pl: Wartość kerningu:

en: Device Table Correction:
      (at display size)
pl: Korekta:
      (w tym stopniu):

en: Revert Kerning
pl: Przywróć kerning

en: Resets the kerning offset and device table corrections to what they were originally
pl: Resetuje wartość kerningu i korekty w tablicy rastrowania do wartości początkowych

en: Clear all device table corrections associated with this combination
pl: Wyczyść wszystkie odnośne korekty położeń dla rastrowania

en: Lookup subtable:
pl: Podtablica funkcji zecerskich:

note: GT: The %s is the name of the lookup subtable containing this kerning class
en: Kerning by Classes: %s
pl: Kerning z użyciem klas: %s

en: Lookup Subtable: %s
pl: Podtablica funkcji zecerskich: %s

en: Show Kerning
pl: Pokaż kerning

en: _Default Separation:
pl: _Docelowe światło:

en: Add entries to the lookup trying to make the optical
    separation between all pairs of glyphs equal to this
    value.
pl: Wpisy do funkcji zecerskiej będą dodawane tak, aby
    optyczna odległość między glifami była równa tej wartości.

en: _Min Kern:
pl: _Próg kerningu:

en: Any computed kerning change whose absolute value is less
    that this will be ignored.
pl: Wartości kerningu poniżej tego progu zostaną uznane
    za nieistotne. Kerning automatyczny ich nie doda.

en: _Touching
pl: _Zetknij

en: Normally kerning is based on achieving a constant (optical)
    separation between glyphs, but occasionally it is desirable
    to have a kerning table where the kerning is based on the
    closest approach between two glyphs (So if the desired separ-
    ation is 0 then the glyphs will actually be touching.
pl: Zwykle kerning służy do osiągnięcia stałych optycznie odstępów
    między glifami, ale czasem przydaje się branie pod uwagę raczej
    odległości matematycznej między glifami. Jeśli podana zostanie
    odległość zerowa, glify będą sie stykać.

en: Only kern glyphs closer
pl: Nie rozsuwaj glifów

en: When doing autokerning, only move glyphs closer together,
    so the kerning offset will be negative.
pl: Włączenie tej opcji spowoduje, że FontForge nie będzie stosował
    dodatnich wartości kerningów (nie będzie oddalał glifów od siebie).

en: Autokern new entries
pl: Automatyczny kerning nowych

en: When adding a new class provide default kerning values
    Between it and every class with which it interacts.
pl: Czy tworzyć dla każdej nowo dodawanej klasy domyślny kerning
    między nią a klasami, z którymi wchodzi w interakcje?

en: Kern By Classes
pl: Kerning z użyciem klas

en: VKern By Classes
pl: Kerning pionowy z użyciem klas

en: KernClass|_New Lookup...
pl: _Nowa tablica...

en: No significant differences found
pl: Nie znaleziono żadnych istotnych różnic.

en: Differ
pl: Są różnice

en: The layers do not match
pl: Warstwy nie pasują do siebie.

en: Error Bound
pl: Dopuszczalny błąd dopasowania

en: Compare Layers
pl: Porównaj warstwy

en: Copy Layers
pl: Skopiuj z warstwy

en: Compare two layers
pl: Porównuje ze sobą dwie warstwy

en: Copy one layer to another
pl: Kopiuje pewną warstwę do innej

en: From:
pl: Warstwa źródłowa:

en: Other:
pl: Z warstwą:

en: To:
pl: Warstwa docelowa:

en: Clear destination layer before copy
pl: Wyczyść warstwę docelową przed kopiowaniem

en: Allow errors of:
pl: Dopuść błędy rzędu:

en: em units
pl: jednostek

en: Lookup Type|Unspecified
pl: Nieokreślony

en: Reverse Chaining Substitution
pl: Odwrotne podstawienie łańcuchowe

en: Mac Indic State Machine
pl: Maszyna stanów pism indyjskich

en: Mac Contextual State Machine
pl: Maszyna stanów funkcji kontekstowych

en: Mac Insertion State Machine
pl: Maszyna stanów wstawek

en: Single Position
pl: Pojedyncze pozycjonowanie

en: Pair Position (kerning)
pl: Względne pozycjonowanie pary

en: Cursive Position
pl: Złącza pisane międzyznakowe

en: Mark to Base Position
pl: Pozycjonowanie diakrytycznych względem podstawowych

en: Mark to Ligature Position
pl: Pozycjonowanie diakrytycznych względem ligatur

en: Mark to Mark Position
pl: Wzajemne położenie diakrytycznych

en: Contextual Position
pl: Pozycjonowanie kontekstowe

en: Contextual Chaining Position
pl: Łańcuchowe pozycjonowanie kontekstowe

en: Mac Kerning State Machine
pl: Maszyna stanów kerningu

en: Abaza
pl: abazyński

en: Abkhazian
pl: abhazyjskie

en: Adyghe
pl: adygejski

en: Afar
pl: afar

en: Agaw
pl: agaw

en: Alsatian
pl: alzacki

en: Altai
pl: ałtajski

en: Americanist IPA
pl: Amerykańska wersja IPA

en: Aari
pl: aari

en: Arakanese
pl: arakański

en: Athapaskan
pl: atabaski

en: Lang|Avar
pl: awar

en: Awadhi
pl: awadhi

en: Azeri
pl: azerski

en: Badaga
pl: badaga

en: Baghelkhandi
pl: baghelkhandi

en: Balkar
pl: bałkarski

en: Baule
pl: baule

en: Lang|Berber
pl: berberyjski

en: Belarussian
pl: białoruski

en: Bemba
pl: bemba

en: Bhili
pl: bhili

en: Bhojpuri
pl: bhodźpuri

en: Bikol
pl: bikol

en: Bilen
pl: blin

en: Blackfoot
pl: Czarnych stóp (Siksika)

en: Balochi
pl: beludżi

en: Balante
pl: balundu

en: Balti
pl: balti

en: Bambara
pl: bambara

en: Bamileke
pl: bamileke

en: Bosnian
pl: bośniacki

en: Brahui
pl: brahui

en: Braj Bhasha
pl: braj

en: Bashkir
pl: baszkirski

en: Beti
pl: beti

en: Cebuano
pl: cebuański

en: Chechen
pl: czeczeński

en: Chaha Gurage
pl: chacha

en: Chattisgarhi
pl: chhattisgarhi

en: Chichewa
pl: chichewa

en: Chukchi
pl: czukocki

en: Chipewyan
pl: odżibwe (czipewejski, anishinabe)

en: Chuvash
pl: czuwaski

en: Comorian
pl: komoryjski

en: Lang|Coptic
pl: koptyjski

en: Corsican
pl: Korsykański

en: Cree
pl: kri

en: Carrier
pl: dakelh (carrier)

en: Crimean Tatar
pl: Tatarów krymskich

en: Church Slavonic
pl: cerkiewnosłowiański

en: Dargwa
pl: dargwa

en: Lang|Default
pl: domyślny

en: Woods Cree
pl: kri leśny

en: German (Standard)
pl: niemiecki (standardowy)

en: Dogri
pl: dogri

en: Dhivehi (Obsolete)
pl: Dhivehi (Przestarzałe)

en: Dhivehi
pl: malediwski

en: Djerma
pl: dżerma

en: Dangme
pl: dangme

en: Dinka
pl: dinka

en: Dari
pl: dari (perski)

en: Dungan
pl: dungański

en: Ebira
pl: ebira

en: Eastern Cree
pl: kri wschodni

en: Efik
pl: efik

en: Erzya
pl: erzja

en: Evenki
pl: ewenkijski

en: Even
pl: eweński

en: Ewe
pl: ewe

en: French Antillean
pl: francuski (Antyle)

en: Fijian
pl: fidżyjski

en: Forest Nenets
pl: juracki leśny

en: Fon
pl: fon

en: Faroese
pl: farerski

en: French (Standard)
pl: francuski (standardowy)

en: Friulian
pl: friulski

en: Futa
pl: ful

en: Fulani
pl: ful

en: Ga
pl: ga

en: Gaelic
pl: gaelic

en: Gagauz
pl: gagauski

en: Garshuni
pl: garszuni

en: Garhwali
pl: garhwali

en: Lang|Ge'ez
pl: gyyz

en: Gilyak
pl: niwchijski

en: Gumuz
pl: gumuz

en: Gondi
pl: gondi

en: Garo
pl: garo

en: Haitian
pl: haitański

en: Halam
pl: halam

en: Harauti
pl: harauti

en: Hawaiin
pl: hawajski

en: Hiligaynon
pl: hiligajnon

en: High Mari
pl: maryjski górski

en: Hindko
pl: hindko

en: Ho
pl: ho

en: Harari
pl: harari

en: Ijo
pl: ijo

en: Ilokano
pl: iloko

en: Ingush
pl: inguski

en: IPA usage
pl: Znaki używane w IPA

en: Irish
pl: irlandzki

en: Irish Traditional
pl: irlandzki tradycyjny

en: Inari Sami
pl: lapoński z Inari

en: Lang|Javanese
pl: jawajski

en: Judezmo
pl: ladino (dżudezmo)

en: Jula
pl: djula

en: Kabardian
pl: kabardyjski

en: Kachchi
pl: kekczi

en: Kalenjin
pl: kalendżin

en: Karachay
pl: karaczajski

en: Kebena
pl: kebena

en: Khutsuri Georgian
pl: gruziński (khutsuri)

en: Khakass
pl: chakaski

en: Khanty-Kazim
pl: chantyjski-kazim

en: Khanty-Shurishkar
pl: chantyjski-szuriszkar

en: Khanty-Vakhi
pl: chantyjski-vakhi

en: Khowar
pl: khowar

en: Kikuyu
pl: kikuju

en: Kisii
pl: kissi

en: Kokni
pl: konkani

en: Kalmyk
pl: kałmucki

en: Kamba
pl: kamba

en: Kumaoni
pl: kumauni

en: Komo
pl: komo

en: Komso
pl: komso

en: Korean Old Hangul
pl: koreański w starym hangyl

en: Kikongo
pl: kikongo

en: Komi-Permyak
pl: komi permiacki

en: Komi-Zyrian
pl: komi zyriański

en: Kpelle
pl: kpelle

en: Krio
pl: krio

en: Karakalpak
pl: karakałpacki

en: Karelian
pl: karelski

en: Karaim
pl: karaimski

en: Karen
pl: kareński

en: Khasi
pl: khasi

en: Kildin Sami
pl: lapoński z Półwyspu Kolskiego

en: Kui
pl: kui

en: Kumyk
pl: kumycki

en: Kurukh
pl: kurukh

en: Koryak
pl: koriacki

en: Ladin
pl: ladyński

en: Lak
pl: lacki

en: Lambani
pl: lambadi

en: Laz
pl: lazyjski

en: L-Cree
pl: kri-L

en: Ladakhi
pl: ladakhi

en: Lezgi
pl: lezgiński

en: Lingala
pl: lingala

en: Low Mari
pl: maryjski łęgowy

en: Lang|Limbu
pl: limbu

en: Lower Sorbian
pl: dolnołużycki

en: Lule Sami
pl: lapoński z Luleå

en: Luxembourgish
pl: luksemburski

en: Luba
pl: luba

en: Luganda
pl: luganda

en: Luhya
pl: luhya

en: Luo
pl: luo

en: Makua
pl: makua

en: Malayalam Traditional
pl: malajalam (tradycyjny)

en: Mansi
pl: mansyjski

en: Mapudungun
pl: mapudungun

en: Marwari
pl: marwari

en: Mbundu
pl: mbundu (kimbundu)

en: Lang|Manchu
pl: mandżurski

en: Moose Cree
pl: kri Moose

en: Mende
pl: mende

en: Me'en
pl: me'en

en: Mizo
pl: mizo

en: Malinke
pl: malinke

en: Malayalam Reformed
pl: malajalam (zreformowany)

en: Mandinka
pl: mandinka (mandingo)

en: Lang|Mongolian
pl: mongolski

en: Maninka
pl: malinke

en: Moksha
pl: moksza

en: Mon
pl: mon

en: Moroccan
pl: marokański

en: Maithili
pl: maithili

en: Mundari
pl: mundari

en: Naga-Assamese
pl: naga-asamski

en: Nanai
pl: nanajski

en: N-Cree
pl: kri-N

en: Ndebele
pl: ndebele

en: Ndonga
pl: ndonga

en: Newari
pl: newarski

en: Nagari
pl: nagari

en: Norway House Cree
pl: kri z Norway house*

en: Niuean
pl: niue

en: Nkole
pl: ankole

en: Nogai
pl: nogajski

en: Northern Sami
pl: lapoński północny

en: Northern Tai
pl: tajski północny

en: Nynorsk
pl: nynorsk

en: Occitan
pl: oksytański

en: Ojibway
pl: odżibwe (czipewejski, anishinabe)

en: Ossetian
pl: osetyjski

en: Palestinian Aramaic
pl: aramejski (Palestyńa)

en: Pali
pl: pali

en: Palpa
pl: palpa

en: Polytonic Greek
pl: grecki politoniczny

en: Pilipino (Filipino)
pl: filipiński

en: Palaung
pl: palau

en: Provencal
pl: prowansalski

en: Rajasthani
pl: Radźastani

en: R-Cree
pl: kri-R

en: Russian Buriat
pl: buriacki

en: Romany
pl: romski

en: Rusyn
pl: rusiński

en: Ruanda
pl: ruanda

en: Santali
pl: santali

en: Selkup
pl: selkupski

en: Sango
pl: sango

en: Shan
pl: szan

en: Sibe
pl: sibe

en: Sidamo
pl: sidamo

en: Silte Gurage
pl: silte

en: Skolt Sami
pl: lapoński z Sevettijärvi

en: Slavey
pl: slewi

en: Samoan
pl: samoański

en: Sena
pl: sena

en: Soninke
pl: soninke

en: Sodo Gurage
pl: sodo

en: Sotho
pl: sotho

en: Saraiki
pl: saraiki

en: Serer
pl: serer

en: South Slavey
pl: slewi południowy

en: Southern Sami
pl: lapoński południowy

en: Suri
pl: suri

en: Svan
pl: swan

en: Swadaya Aramaic
pl: aramejski (swadaja)

en: Swazi
pl: suazi

en: Tabasaran
pl: tabasarański

en: TH-Cree
pl: kri-TH

en: Tigre
pl: tigre

en: Tahitian
pl: tahitański

en: Temne
pl: temne

en: Tundra Nenets
pl: juracki tundrzański

en: Tonga
pl: tonga

en: Turoyo Aramaic
pl: aramejski (turojo)

en: Tulu
pl: tulu

en: Tuvin
pl: tuwiński

en: Twi
pl: twi

en: Udmurt
pl: udmurcki

en: Upper Sorbian
pl: górnołużycki

en: Uyghur
pl: ujgurski

en: Wa
pl: wa

en: West-Cree
pl: kri zachodni

en: Wolof
pl: wolof

en: Tai Lue
pl: tai lu

en: Yakut
pl: jakucki

en: Y-Cree
pl: kri-Y

en: Yi Classic
pl: yi klasyczny

en: Yi Modern
pl: yi współczesny

en: Chinese Hong Kong
pl: chiński hongkoński

en: Chinese Phonetic
pl: chiński fonetyczny

en: Chinese Simplified
pl: chiński uproszczony

en: Chinese Traditional
pl: chiński tradycyjny

en: Zande
pl: zande

en: Language(s)
pl: Języki

en: Script(s) & Language(s)
pl: Pisma i języki

en: The language, '%s', is not in the list of known languages and will be omitted
pl: Język „%s” nie figuruje na liście znanych języków i zostanie pominięty.

en: Several language tags, including '%s', are not in the list of known languages and will be omitted
pl: Kilka języków, w tym „%s”, nie figuruje na liście znanych języków i zostaną pominięte.

en: Language List
pl: Lista języków

en: Select as many languages as needed
    Hold down the control key when clicking
    to make disjoint selections.
pl: Zaznacz wszystkie wymagane języki.
    Użyj „ctrl” do wprowadzenia kilku
    zaznaczeń, jeśli potrzebne.

en: Language Missing
pl: Nie znaleziono języka

en: You must select at least one language.
    Use the "Default" language if nothing else fits.
pl: Trzeba wybrać przynajmniej jeden język,
    lub użyć „domyślnego”, jeśli żaden nie pasuje.

en: No scripts
pl: Brak pism

en: You must select at least one script if you provide a feature tag.
pl: Dla każdego tagu funkcji trzeba wybrać przynajmniej jedno pismo

en: Bad script tag
pl: Błędny tag pisma

en: The script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
pl: Tag pisma w wierszu %d (%s) jest zbyt długi. Dopuszczalne są najwyżej czteroznakowe.

en: The script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
pl: Tag pisma w wierszu %d (%s) powinien składać się wyłącznie ze znaków ASCII.

en: No languages
pl: Brak języków

en: You must select at least one language for each script.
pl: Dla każdego pisma trzeba wybrać przynajmniej jeden język

en: A language tag on line %d (%s) should be in ASCII.
pl: Tag języka w wierszu %d (%s) powinien składać się wyłącznie ze znaków ASCII.

en: Bad language tag
pl: Błędny tag języka

en: A language tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
pl: Tag języka w wierszu %d (%s) jest zbyt długi. Dopuszczalne są najwyżej czteroznakowe.

en: Script(s)
pl: Pisma

en: Each feature is active for a specific set of
    scripts and languages.
    Usually only one script is specified, but
    occasionally more will be.
    A script is a four letter OpenType script tag
pl: Każda funkcja zecerska jest aktywna dla określonego
    zestawu pism i języków. Zwykle wprowadzane jest
    pojedyncze pismo, ale może ich być więcej. Pismo
    określane jest czteroliterowym tagiem OpenType.

en: OpenTypeFeature|New
pl: Nowa

en: You must choose a lookup type
pl: Należy wybrać typ tablicy funkcji zecerskich

en: No Lookup Type Selected
pl: Nie wybrano żadnego typu tablicy

en: You must select a Lookup Type.
pl: Należy wybrać typ tablicy funkcji zecerskich

en: Unnamed lookup
pl: Bezimienna tablica

en: You must name the lookup.
pl: Tablicę funkcji zecerskich musi mieć nazwę.

en: Bad feature tag
pl: Błędny tag funkcji

en: The feature tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters (or it could be a mac feature setting, two numbers in brokets <3,4>)
pl: Tag funkcji w wierszu %d (%s) jest zbyt długi. Dopuszczalne są najwyżej czteroznakowe (albo tagi macintoshowe: dwie liczby w nawiasach kątowych, np. <3,4>).

en: The feature tag on line %d (%s) should be in ASCII.
pl: Tag funkcji w wierszu %d (%s) powinien składać się wyłącznie ze znaków ASCII.

en: A script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
pl: Tag pisma w wierszu %d (%s) powinien składać się wyłącznie ze znaków ASCII.

en: A script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
pl: Tag pisma w wierszu %d (%s) jest zbyt długi. Dopuszczalne są najwyżej czteroznakowe.

en: Lookup name already used
pl: Nazwa tablicy jest już używana

en: This name has already been used for another lookup.
    Lookup names must be unique.
pl: Ta nazwa została już użyta dla innej tablicy.
    Nazwy tablic funkcji zecerskich muszą być unikalne.

en: Lookup
pl: Tablica

en: Each lookup may contain many transformations,
    but each transformation must be of the same type.
pl: Tablica może zawierać wiele transformacji,
    ale każda transformacja musi być tego samego typu.

en: Most lookups will be attached to a feature
    active in a specific script for certain languages.
    In some cases lookups will not be attached to any
    feature, but will be invoked by another lookup,
    a conditional one. In other cases a lookup might
    be attached to several features.
    A feature is either a four letter OpenType feature
    tag, or a two number mac <feature,setting> combination.
pl: Większość tablic będzie związanych z jakąś funkcją
    zecerską, aktywną dla określonego zestawu pism
    i języków. Czasem tablica nie będzie związana z żadną
    funkcją, tylko warunkowo używana przez inną. Równie
    dobrze tablica może być związana z więcej niż jedną
    funkcją. Funkcje określane są czteroliterowymi tagami
    OpenType, lub w wersji macintoshowej dwoma liczbami
    <funkcja,ustawienie>.

en: Right To Left
pl: Pismo od prawej do lewej

en: Ignore Base Glyphs
pl: Ignoruj glify podstawowe

en: Ignore Ligatures
pl: Ignoruj ligatury

en: Ignore Combining Marks
pl: Ignoruj znaki składające

note: GT: Process is a verb here and Mark is a noun. GT: Marks of the given mark class are to be processed
en: Mark Class:
pl: Klasa diakrytycznych:

note: GT: Mark is a noun here and Set is also a noun.
en: Mark Set:
pl: Zestaw diakrytycznych:

en: Lookup Name:
pl: Nazwa tablicy:

en: Store ligature data in AFM files
pl: Zapisuj ligatury w plikach AFM

en: Name in use
pl: Nazwa zajęty

en: The name, %.80s, has already been used to identify an anchor class in a different lookup subtable (%.80s)
pl: Nazwa „%.80s” jest już używana dla klasy kotwic w innej podtablicy (%.80s).

en: Name used twice
pl: Nazwa już używana

en: The name, %.80s, appears twice in this list.
    Each anchor class must have a distinct name.
pl: Nazwa „%.80s” została już użyta w tej podtablicy.
    Każda klasa kotwic musi mieć unikalną nazwę.

en: Do you really want to remove the anchor class, %.80s?
    This will remove all anchor points associated with that class.
pl: Wraz z usunięciem klasy %.80s w glifach
    znikną wszystkie związane z nią kotwice.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Remove Anchor Class?
pl: Usunąć klasę kotwic?

en: Anchor classes in subtable %.80s
pl: Klasy kotwic w podtablicy %.80s

en: New Anchor Class
pl: Nowa klasa kotwic

en: Base Glyph Name
pl: Nazwa glifu podstawowego

en: Ligature Glyph Name
pl: Nazwa glifu ligatury

en: First Glyph Name
pl: Nazwa pierwszego glifu

en: There are no scripts bound to features bound to this lookup. So nothing happens.
pl: Funkcje podpięte pod tą tablicę funkcji nie są aktywne dla żadnego pisma. To nie działa.

en: There is no glyph named %s in the font
pl: Glif o nazwie „%s” nie istnieje w foncie.

en: You must specify a replacement glyph for %s
pl: Trzeba wprowadzić glif zastępujący dla %s.

en: For glyph %.60s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
pl: Wśród zamienników glifu %.60s występuje glif %.80s, którego nie ma jeszcze w foncie. Czy to celowe?

en: Duplicate data
pl: Zdublowane dane

en: There are two entries for the same glyph set (%.80s and %.80s)
pl: Istnieją dwa wpisy dla tego samego zestawu glifów (%.80s i %.80s)

en: There are two entries for the same glyph (%.80s)
pl: Istnieją dwa wpisy dla tego samego glifu (%.80s)

en: Lookup Table Edit
pl: Edycja tablicy funkcji zecerskich

en: Lookup Subtable, %s
pl: Podtablica funkcji zecerskich, %s

en: _Alphabetic
pl: _Alfabetycznie

en: Sort this display based on the alphabetic name of the glyph
pl: Posortuj ten widok według nazw glifów.

en: Sort this display based on the unicode code of the glyph
pl: Posortuj ten widok według numerów kodowych glifów.

en: _By Base Char
pl: Według znaku pod_stawowego

en: Sort first using the base glyph (if any).
    Thus Agrave would sort with A
pl: Sortuj biorąc pod uwagę glif podstawowy, jeśli istnieje.
    W ten sposób Agrave znajdzie się przy A.

en: By _Scripts
pl: Według _Pism

en: Sort first using the glyph's script.
    Thus A and Z would sort together
    while Alpha would sort with Omega and not A
pl: Sortowanie z uwzględnieniem pisma.
    Znaki „A” i „Z” będą sortowane razem.
    „Alfa” będzie sortowany z „Omega”, nie z „A”.

en: Don't display columns of 0s.
    The OpenType lookup allows for up to 8 kinds
    of data, but almost all lookups will use just one or two.
    Omitting the others makes the behavior clearer.
pl: Ta funkcja zecerska OpenType może przyjąć do ośmiu różnych
    parametrów, jednak rzadko kiedy korzysta się z więcej niż
    jednego. Można wyłączyć wyświetlanie nieużywanych parametrów
    aby widok stał się cokolwiek bardziej przejrzysty.

en: _Populate
pl: _Wypełnij

en: Auto_Kern
pl: Automatyczny _kerning

en: For each script to which this lookup applies, look at all pairs of
    glyphs in that script and try to guess a reasonable kerning value
    for that pair.
pl: Dla każdego pisma, którego dotyczy ta tablica, próbuje
    wygenerować sensowne wartości kerningu dla każdej pary glifów.

en: Add entries for all glyphs in the scripts to which this lookup applies.
    When FontForge can find a default value it will add that too.
pl: Dodaje wpisy dla wszystkich glifów których dotyczy ta tablica funkcji zecerskich.
    FontForge doda także wartości domyślne, jeśli tylko będzie w stanie je ustalić.

en: _Add Selected
pl: Dodaj _zaznaczone

en: _AutoKern Selected
pl: _Automatyczny kerning zaznaczonych

en: Add kerning info between all pairs of selected glyphs
pl: Generuje kerning dla zestawień wybranych glifów.

en: Add entries for all selected glyphs.
pl: Dodaj wpisy dla każdego glifu zaznaczonego w widoku fontu.

en: _Remove Empty
pl: _Usuń puste

en: Remove all "empty" entries -- those where all fields are 0
pl: Usuń wszystkie „puste” wpisy ― takie, dla których wszystkie pola mają wartość 0.

en: Remove all "empty" entries -- entries with no second glyph
pl: Usuń wszystkie „puste” wpisy ― takie, dla których nie określono drugiego glifu

en: Remove all "empty" entries -- those with no source glyphs
pl: Usuń wszystkie „puste” wpisy ― takie, dla których nie określono glifu źródłowego

en: Remove all "empty" entries -- those with no replacement glyphs
pl: Usuń wszystkie „puste” wpisy ― takie, dla których nie określono glifu podstawianego

en: Remove All
pl: Usuń wszystko

en: Remove all entries.
pl: Usuwa wszystkie wpisy.

en: _Default Using Suffix:
pl: Wypełnij wg _sufiksu:

en: Add entries to the lookup based on the following suffix.
    So if the suffix is set to "superior" and the font
    contains glyphs named "A" and "A.superior" (and the
    lookup applies to the latin script), then FontForge will
    add an entry mapping "A" -> "A.superior".
pl: Dodaje wpisy dla glifów, które mają warianty o wskazanym sufiksie.
    To znaczy, że jeżeli wskaże się sufiks „superior”, w foncie istnieją
    glify o nazwach „A” i „A.superior”, a tablica funkcji zecerskich jest
    aktywna dla pisma łacińskiego, to FontForge doda wpis mapujący
    „A” -> „A.superior”.

en: _Default New Entries to First
pl: Wartości _domyślne brane z pierwszego wiersza

en: When adding new entries, give them the same
    delta values as those on the first line.
pl: Czy przy dodawaniu nowych wpisów nadawać im takie
    same wartości delty jakie są w pierwszym wpisie?

en: When adding new entries provide default kerning values.
pl: Ustawia domyślne wartości kerningu dla nowych pozycji.

en: Please name this subtable
pl: Nazwa dla podtablicy

en: Duplicate name
pl: Zdublowana nazwa

en: There is already a subtable with that name, please pick another.
pl: Istnieje już podtablica o tej nazwie, proszę wprowadzić inną.

en: No Subtable
pl: Nie wybrano podtablicy

en: Create a new lookup
pl: Utwórz nową tablicę

en: Add a subtable to which lookup?
pl: Gdzie dodać podtablicę?

en: Select glyphs for the first part of the kern pair
pl: Proszę wybrać pierwsze glify do par kerningu

en: Select glyphs for the second part of the kern pair
pl: Proszę wybrać drugie glify z par kerningu

en: No selection
pl: Brak zaznaczenia

en: Please select some glyphs in the font views at the bottom of the dialog for FontForge to put into classes.
pl: Proszę wybrać glify, które mają zostać uwzględnione przy obliczaniu klas kerningu, z poniższych widoków.

en: Intra Class Distance
pl: Próg klasyfikacji klas

en: Kerning format
pl: Format kerning

en: Use individual kerning pairs
pl: Kerning oparty o pary glifów

en: In this format you specify every kerning pair in which
    you are interested in.
pl: Ten format pozwala wprowadzić kerning dla par poszczególnych glifów
    dokładnie takich, jakie użytkownik ma na myśli.

en: Use a matrix of kerning classes
pl: Kerning oparty o klasy glifów

en: In this format you define a series of glyph classes and
    specify a matrix showing how each class interacts with all
    the others.
pl: Ten format pozwala wprowadzić kerning dla par rozłącznych klas
    glifów, co pozwala jedną wartością określić światło między
    wszystkimi glifami jednej a drugiej klasy.

en: FontForge will guess kerning classes for selected glyphs
pl: Wyznaczyć klasy, do jakich należą wybrane glify

en: FontForge will look at the glyphs selected in the font view
    and will try to find groups of glyphs which are most alike
    and generate kerning classes based on that information.
pl: FontForge przyjrzy się glifom wybranym w widoku fontu,
    i na podstawie ich wzajemnego podobieństwa wyznaczy klasy
    w których glify mają podlegać wspólnemu kerningowi.

en: Intra Class Distance:
pl: Próg klasyfikacji klas:

en: This is roughly (very roughly) the number off em-units
    of error that two glyphs may have to belong in the same
    class. This error is taken by comparing the two glyphs
    to all other glyphs and summing the differences.
    A small number here (like 2) means lots of small classes,
    while a larger number (like 20) will mean fewer classes,
    each with more glyphs.
pl: To jest z grubsza wartość kerningu, o jaką wolno się różnić
    poszczególnym glifom w ramach jednej klasy.
    Mały próg (np. 2) powoduje wygenerowanie wielu nielicznych klas.
    Większy próg (np. 20) da mniej klas, ale liczniejszych.

en: C_lasses
pl: K_lasy

en: _Pairs
pl: _Pary

en: Kerning may be specified either by classes of glyphs
    or by pairwise combinations of individual glyphs.
    Which do you want for this subtable?
pl: Kerning można definiować dla par znaków,
    albo param klas znaków. Którą metodę zastosować?

en: No Script Tag
pl: Brakuje tagu pisma

en: Please specify a 4 letter opentype script tag
pl: Proszę określić czteroliterowy opentype'owy tag pisma

en: Script Tag too long
pl: Tag pisma zbyt długi

en: Invalid language
pl: Nieprawidłowy tag języka

en: Please specify a comma separated list of 4 letter opentype language tags
pl: Proszę wprowadzić listę porozdzielanych przecinkami czteroliterowych opentype'owych tagów języków

en: Add Language(s) to Script
pl: Dodaj język(i) do pisma

en: Remove Language(s) from Script
pl: Usuń język(i) z pisma

en: Script Tag:
pl: Tag pisma:

en: Language Tag:
pl: Tag języka:

en: No Start Glyph
pl: Nie znaleziono glifu początkowego

en: The encoding does not contain something named %.40s
pl: To kodowanie nie zawiera niczego o nazwie „%.40s”

en: Not enough glyphs
pl: Zbyt mało glifów

en: There aren't enough glyphs in the encoding to name all the selected characters
pl: Kodowanie obejmuje zbyt mało znaków żeby ustawić z niego nazwy wszystkich zaznaczonych glifów.

en: Bad selection
pl: Błędne zaznaczenie

en: You may not rename any of the base glyphs, but your selection overlaps the set of base glyphs.
pl: Program ma nie zmieniać nazw glifów podstawowych, ale bieżące zaznaczenie je zawiera.

en: As the selected glyphs are also source glyphs, they will be renamed, so they can't act as source glyphs for a lookup.
pl: Wybrane glify są też glifami źródłowymi. Ich nazwy zostaną zmienione, więc nie mogą służyć jako źródłowe w tablicy funkcji zecerskiej.

en: Can't specify a subtable here
pl: Tu nie wprowadza się podtablicy

en: If you don't specify a suffix, the glyphs don't get renamed.
pl: Z braku przyrostka, nie ma jak zmienić nazw glifów.

en: Missing suffix
pl: Brakuje przyrostka

en: Mass Glyph Rename
pl: Zmiana nazw glifów

en: Rename all glyphs in the selection
pl: Zmień nazwy zaznaczonych glifów...

en: By appending the suffix:
pl: Dopisując przyrostek:

en: To their own names
pl: Do bieżących nazw

en: To the glyph names starting at:
pl: Do nazw odliczanych od:

en: So if you type "A" here the first selected glyph would be named "A.suffix".
    The second "B.suffix", and so on.
pl: Jeśli wpisane zostanie tu „A”, to nazwa pierwszego zaznaczonego glifu zostanie
    zmieniona na „A.przyrostek”, następnego na „B.przyrostek”, i tak dalej.

en: If one of those glyphs already has a suffix
pl: Jeśli jakieś glify mają już w nazwie ten przyrostek:

en: Append to it
pl: Dopisz go

en: Replace it
pl: Zastąp nazwę

en: Optionally, add this mapping to the lookup subtable:
pl: Dodaj te glify do podtablicy funkcji zecerskich:

en: Bad Language
pl: Błędny język

en: This feature code is already used
pl: Ten kod funkcji jest już zajęty

en: Setting
pl: Ustawienie

en: _Language:
pl: _Język:

en: _Name:
pl: _Nazwa:

en: MacName|_New...
pl: _Nowa...

en: This setting is already used
pl: Ten kod ustawienia jest już zajęty

en: Setting Id:
pl: Id Ustawienia:

en: _Enabled
pl: W_łączone

en: Feature _Id:
pl: _Id funkcji

en: Mutually Exclusive
pl: Wzajemnie wykluczające

en: Settings
pl: Ustawienia

en: MacSetting|_New...
pl: _Nowe

en: MacFeature|_New...
pl: _Nowa

en: MacFeature|Default
pl: Domyślna

en: Constants
pl: Stałe

en: Sub/Superscript
pl: Frakcje górne i dolne

en: Limits
pl: Ograniczenia

en: Stacks
pl: Stosy

en: Fractions
pl: Ułamki

en: Over/Underbars
pl: Kreski górne i dolne

en: Radicals
pl: Pierwiastki

en: Connectors
pl: Połączenia

en: Top Accent Horiz. Pos
pl: Pozioma pozycja akcentów

en: Pre-Built Larger Variants
pl: Lista gotowych glifów, coraz większych w zadanym wymiarze.

note: GT: Italic correction
en: I.C.
pl: K.P.

en: Parts List
pl: Lista składników

en: Height/Kern Data
pl: Wysokość/kerning

en: Kern
pl: Kerning

en: Height Adjusts
pl: Korekta wysokości

en: Kern Adjusts
pl: Korekta kerningu

en: Exten Shapes
pl: Kształty wystające

en: Top Accent
pl: Akcenty górne

en: Math Kern
pl: Kerning matematyczny

en: Vert. Construction
pl: Składane w. pionowe

en: Hor. Variants
pl: Warianty poziome

en: Hor. Construction
pl: Składane w. poziome

en: Top Right
pl: Prawy górny

en: Top Left
pl: Lewy górny

en: Bottom Right
pl: Prawy dolny

en: Bottom Left
pl: Lewy dolny

en: Glyph Construction
pl: Glif składany

en: Bad device table
pl: Błędna tablica rastrowania

en: Bad device table for %s
pl: Błędna tablica rastrowania dla %s

en: Missing Glyph
pl: Brakuje glifu

en: There is no glyph named %s (used in %s)
pl: W bieżącym foncie nie istnieje glif o nazwie %s (użyty w %s).

en: Bad device table for glyph %s in %s
pl: Błędna tablica rastrowania dla glifu %s w %s.

en: Bad Parts List
pl: Błędna lista składników

en: Bad parts list for glyph %s in %s
pl: Błędna lista składników dla glifu %s w %s.

en: Bad Variants List
pl: Błędna lista wariantów

en: Bad Variants list for glyph %s in %s
pl: Błędna lista wariantów dla glifu %s w %s.

en: MATH table
pl: Tablica MATH

en: Bad device table for in row %d of %s
pl: Błędna tablica rastrowania w wierszu %d w %s.

en: TopRight
pl: Prawy górny

en: TopLeft
pl: Lewy górny

en: BottomRight
pl: Prawy dolny

en: BottomLeft
pl: Lewy dolny

en: Graphical
pl: Graficznie

en: Textual
pl: Tekstowo

en: Name:
pl: Nazwa:

en: LBearing:
pl: Lewa odsadka:

note: GT: Top/Left (side) bearing
en: TBearing:
pl: Górna odsadka:

note: GT: Bottom/Right (side) bearing
en: BBearing:
pl: Dolna odsadka:

en: RBearing:
pl: Prawa odsadka:

en: Kern:
pl: Kerning:

en: VKern:
pl: Kerning pionowy:

en: _Alter Class
pl: _Zmień klasę

en: _Create Pair
pl: _Utwórz nową parę

en: Use Kerning Class?
pl: Czy użyć klasy kerningu?

en: This kerning pair (%.20s and %.20s) is currently part of a kerning class with a 0 offset for this combination. Would you like to alter this kerning class entry (or create a kerning pair for just these two glyphs)?
pl: Ta para kerningowa („%.20s” i „%.20s”) należy do klasy kerningu w której wartość kerningu między nimi wynosi 0. Czy poprawić tą klasę (a może utworzyć osobną parę)?

en: Load Glyph Name List...
pl: Wczytaj listę nazw glifów...

en: Kerning Metrics For %.50s
pl: Kerning w foncie %.50s

en: Advance Width Metrics For %.50s
pl: Szerokości znaków w foncie %.50s

en: Metrics For %.50s
pl: Metryczne dla %.50s

en: Point Size
pl: Stopień pisma

en: Number out of range
pl: Wartość poza zakresem

en: Set Point Size
pl: Rozmiar w punktach

en: Point Size:
pl: Stopień w punktach:

en: Load _Word List...
pl: _Wczytaj listę wyrazów...

en: _Inline
pl: Ś_rodek

en: _Outline
pl: _Obrys

en: _Shadow
pl: _Cień

en: _Wireframe
pl: _Siatka

en: Effects
pl: _Efekty

en: _Partial
pl: Pokaż _częściowo

en: Hide when _Moving
pl: U_kryj podczas korekt

en: _Hide
pl: _Ukryj

en: Insert Glyph _After...
pl: Wstaw glif _za...

en: Insert Glyph _Before...
pl: Wstaw glif p_rzed...

en: _Replace Glyph...
pl: Za_mień glif...

en: Show _Grid
pl: Pokaż siat_kę

en: Render using Hinting
pl: Włącz hinting

en: Size set from _Window
pl: Rozmiar zależny od okna

en: Set Point _Size
pl: _Ustaw rozmiar

en: _Kerning only
pl: Tylko _kerning

en: _Advance Width only
pl: Tylko _szerokości znaków

en: _Both
pl: _Wszystko

en: _Window Type
pl: _Typ okna

en: Advance Width Col
pl: Siatka

en: Color used to draw the advance width line of a glyph
pl: Kolor używany do rysowania krawędzi pól znaków

en: Color used to draw the italic advance width line of a glyph
pl: Kolor używany do rysowania krawędzi pól znaków w kursywach

en: Italic Advance Col
pl: Siatka pochyłych

en: Color used to draw the kerning line
pl: Kolor używany do rysowania krawędzi podcięcia (kerningu).

en: Kern Line Color
pl: Linia podcięcia

en: Color used to draw the left side bearing
pl: Kolor używany do oznaczania lewej odsadki

en: Side Bearing Color
pl: Odsadka

en: Color used to mark the selected glyph
pl: Kolor używany do rysowania glifów zaznaczonych w widoku metrycznych

en: Selected Glyph Col
pl: Zaznaczone glify

en: MetricsView
pl: Widok metrycznych

en: This window displays metrics information about a font
pl: Ustawienia wyglądu widoku metrycznych glifów fontu

en: Axis 1
pl: Oś 1

en: Axis 2
pl: Oś 2

en: Axis 3
pl: Oś 3

en: Axis 4
pl: Oś 4

en: Bad MM Weights
pl: Błędne grubości MM

en: Incorrect number of instances weights, or illegal numbers
pl: Błędna liczba wag wariantów lub błędne wagi

en: The weights for the default version of the font must sum to 1.0
pl: Wagi dla wariantu domyślnego muszą sumować się do 1

en: The results produced by applying the NormalizeDesignVector and ConvertDesignVector functions were not the results expected. You may need to change these functions
pl: Oczekiwano innych wyników funkcji NormalizeDesignVector i ConvertDesignVector. Być może należy je ręcznie poprawić.

en: Blend to New Font
pl: Zlej w nowy font MM

en: MM Change Def Weights
pl: Zmień domyślne grubości MM

en: You may change the default instance of this font
pl: Można zmienić domyślny wariant w tym foncie

note: GT: The following strings should be concatenated together, the result GT: translated, and then broken into lines by hand. I'm sure it would GT: be better to specify this all as one string, but my widgets won't support GT: that
en: You may specify the new instance of this font
pl: Można określić nowy wariant w tym foncie

en: either by explicitly entering the contribution
pl: określając wagi poszczególnych wariantów końcowych,

en: of each master design, or by entering the design
pl: albo wprowadzając wartości dla każdej osi.

en: Contribution of each master design
pl: Wagi wariantów

en: Design Axis Values
pl: Wartości dla osi

en: You must provide at least one name here
pl: Należy tu wprowadzić przynajmniej jedną nazwę

en: Named Styles
pl: Nazwane

en: Bad Axis
pl: Błędna oś interpolacji

en: Bad Number in %s
pl: Błędna liczba w %s

en: Wrong number of entries in %s
pl: Błędna liczba wpisów w %s

en: The %s list is not ordered
pl: Lista %s jest nieuporządkowana

en: Font|New
pl: Nowy

en: Force Bold Threshold:
pl: Próg wymuszenia pogrubienia:

en: Please set the Axis Type field
pl: Proszę określić typ osi

en: When building an Apple distortable font, you must specify at least one name for the axis
pl: Tworząc apple'owski font z wariantami należy wprowadzić przynajmniej jedną nazwę osi

en: Begin:
pl: Początek:

en: End:
pl: Koniec:

en: AxisValue|Default
pl: Wartość domyślna

en: Axis range not valid
pl: Błędny zakres wartości

en: Design Settings:
pl: Parametry wariantu:

en: Normalized Settings:
pl: Parametry znormalizowane:

en: The number of entries in the design settings must match the number in normalized settings
pl: Liczba parametrów znormalizowanych musi być równa liczbie parametrów wariantu.

en: Normalized position of this design along each axis
pl: Znormalizowana współrzędna na osi wariantu

en: The set of positions, %.30s, is used more than once
pl: Zbiór współrzędnych %.30s został użyty więcej niż raz

en: The font %.30s is assigned to two master designs
pl: Font „%.30s” występuje jako więcej niż jeden wariant końcowy

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design (and should be)
pl: Żaden wariant nie używa zbioru współrzędnych %.30s (a któryś powinien)

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design.
    Is that what you want?
pl: Żaden wariant nie używa zbioru współrzędnych %.30s.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Disordered designs
pl: Nieuporządkowane warianty

en: The master designs are not positioned in the expected order. FontForge will be unable to suggest a ConvertDesignVector for you. Is this what you want?
pl: Warianty końcowe nie są poukładane w oczekiwanej kolejności. FontForge nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej funkcji ConvertDesignVector. Czy mimo to kontynuować?

en: Bad PostScript function
pl: Błędna funkcja postscriptowa

en: CID keyed fonts may not be a master design of a multiple master font
pl: Font CID nie może być wykorzystany jako wariant końcowy w foncie Multiple Master.

en: Create MM
pl: Utwórz font MM

en: MM _Info
pl: Właściwości fontu MM

en: Type of distortable font:
pl: Typ fontu z wariantami:

en: Number of Axes:
pl: Liczba osi interpolacji:

en: Number of Master Designs:
pl: Liczba fontów podstawowych:

en: Axis Type:
pl: Typ osi:

en: Axis Range:
pl: Zakres osi:

en: Default:
pl: domyślnie:

en: Intermediate Points:
pl: Punkty pośrednie:

en: Source from which this design is to be taken
pl: Skąd wziąć wariant

en: Master Designs
pl: Warianty końcowe

en: Design|_New...
pl: _Nowy...

en: Normalize Design Vector Function:
pl: Funkcja NormalizeDesignVector:

en: Convert Design Vector Function:
pl: Funkcja ConvertDesignVector:

en: Non Linear Transform
pl: Przekształcenie nieliniowe

note: GT: an expression describing the transformation applied to the X coordinate
en: X Expr:
pl: Funkcja X:

en: These expressions may contain the operators +,-,*,/,%,^ (which means raise to the power of here), and ?: It may also contain a few standard functions. Basic terms are real numbers, x and y.
    Examples:
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)
pl: Te wyrażenia mogą zawierać operatory +,-,*,/,%,^ i warunkowy ?:
    Mogą także używać kilku podstawowych funkcji matematycznych.
    Składniki podstawowe to współrzędne punkty: x i y. Przykładowo:
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)

note: GT: an expression describing the transformation applied to the Y coordinate
en: Y Expr:
pl: Funkcja Y:

en: Glyph Origin
pl: Początek układu współrzędnych

en: Center of Selection
pl: Środek zaznaczenia

note: GT: The (x,y) position on the window where the user last pressed a mouse button
en: Last Press
pl: Ostatnie kliknięcie

en: Point of View Projection
pl: Projekcja perspektywiczna

en: View Point
pl: Punkt widzenia

en: Distance to drawing plane:
pl: Odległość od płaszczyzny rysunku:

en: Distance to projection plane:
pl: Odległość od płaszczyzny projekcji:

en: Drawing plane tilt:
pl: Nachylenie płaszczyzny rysunku:

en: Direction of gaze:
pl: Kierunek patrzenia:

en: Vanishing Point:
pl: Odległość widzenia:

en: This is the approximate location of the vanishing point.
    It does not include the offset induced by "Center of selection"
    nor "Last Press".
pl: Przybliżone położenie punktu zbiegu.
    Nie uwzględnia przesunięć wprowadzanych przez wybór
    „środka zaznaczenia” czy „ostatniego kliknięcia”.

en: All Fonts
pl: Wszystkie fonty

en: Outline Fonts
pl: Fonty obrysowe

en: Bitmap Fonts
pl: Fonty bitmapowe

en: PostScript
pl: PostScriptowe

en: Type1
pl: PS Type1

en: Type2
pl: PS Type2

en: Type3
pl: PS Type3

en: FontForge's SFD
pl: Pliki FontForge (SFD)

en: Backup SFD
pl: Kopia zapasowa SFD

en: Extract from PDF
pl: Wczytaj z PDF-a

en: Archives
pl: Archiwa

en: All Files
pl: Wszystkie pliki

en: Edit Filter List
pl: Edycja listy filtrów

en: Filter
pl: Filtr

en: Edit Font Filters
pl: Edycja listy filtrów

en: Filter|New
pl: Nowy

en: Filter:
pl: Filtr:

en: Display files of this type
pl: Wyświetl pliki tego typu

en: Force glyph names to:
pl: Nazwy glifów według:

en: In the saved font, force all glyph names to match those in the specified namelist
pl: Wymusza zgodność nazw glifów w zapisywanym foncie z określonymi w wybranej liście nazw

en: No Rename
pl: Oryginalne

en: FreeTypeAAFillInOutlineView
pl: Wygładzaj wypełnienia

en: When filling using freetype in the outline view,
    have freetype render the glyph antialiased.
pl: Jeśli FreeType jest w użyciu, ta opcja włącza
    wygładzanie wypełnienia obrysu w oknie edycji glifu.

en: Use the cairo library for drawing (if available)
    This makes for prettier (anti-aliased) but slower drawing
    This applies to any windows created AFTER this is set.
    Already existing windows will continue as they are.
pl: Użyj biblioteki graficznej cairo do rysowania okna edycji glifu.
    To zapewni ładny interfejs z wygładzaniem, za cenę spowolnienia
    działania. Aby zmiany zostały zastosowane do wszystkich okien
    programu, należy go zrestartować.

en: UseCairoDrawing
pl: Używaj Cairo

en: ExportClipboard
pl: Eksportuj Schowek

en: If you are running an X11 clipboard manager you might want
    to turn this off. FF can put things into its internal clipboard
    which it cannot export to X11 (things like copying more than
    one glyph in the fontview). If you have a clipboard manager
    running it will force these to be exported with consequent
    loss of data.
pl: Czy FontForge ma eksportować swój schowek do reszty systemu?
    Użytkownicy zarządców schowka X11 mogą chcieć to wyłączyć.
    FontForge podczas działania przechowuje w prywatnej części
    schowka informacje potrzebne do właściwej obsługi np. kopiowania
    i wklejania wielu znaków na raz w oknie widoku fontu.
    Zarządcy mogą coś poprzestawiać - i spowodować utratę danych.

en: AutoSaveFrequency
pl: Zapisuj automatycznie

en: The number of seconds between autosaves. If you set this to 0 there will be no autosaves.
pl: Odstęp w sekundach między kolejnymi automatycznymi zapisami stanu pracy w celu awaryjnego odzyskania danych. Ustawienie na 0 wyłączy tą funkcję.

en: RevisionsToRetain
pl: Pamięć historii wersji

en: When Saving, keep this number of previous versions of the file. file.sfd-01 will be the last saved file, file.sfd-02 will be the file saved before that, and so on. If you set this to 0 then no revisions will be retained.
pl: Ile zachowywać poprzednich wersji pliku SFD. Plik font.sfd-01 to będzie najświeższa wersja, font.sfd-01 będzie zawierał poprzednią, i tak dalej. Wpisanie tu 0 spowoduje, że poprzednie wersje pliku nie będą zapisywane.

en: The number of undo and redo operations which will be saved in sfd files.
    If you set this to 0 undo/redo information is not saved to sfd files.
    If set to -1 then all available undo/redo information is saved without limit.
pl: Ile elementów historii cofnięć zapisywać do pliku SFD.
    Wpisanie tu 0 spowoduje, że historia nie będzie zapisywana.
    Aby wyłączyć limit zapisywanych cofnięć, wpisz tu -1.

en: UndoRedoLimitToSave
pl: Pamięć historii cofnięć

en: SeekCharacter
pl: Otwórz na znaku

en: When fontforge opens a (non-sfd) font it will try to display this unicode character in the fontview.
pl: FontForge, otwierając font z pliku innego niż *.sfd, wybierze od razu ten znak unikodowy.

en: CompactOnOpen
pl: Widok kompaktowy

en: When a font is opened, should it be made compact?
pl: Czy fonty otwierać w widoku kompaktowym ich kodowania?

en: The number of undo and redo operations to load from sfd files.
    With this option you can disregard undo information while loading SFD files.
    If set to 0 then no undo/redo information is loaded.
    If set to -1 then all available undo/redo information is loaded without limit.
pl: Ile elementów historii cofnięć wczytywać z pliku SFD.
    Wpisanie tu 0 spowoduje, że historia nie będzie wczytywana.
    Aby wyłączyć limit wczytywanych cofnięć, wpisz tu -1.

en: UndoRedoLimitToLoad
pl: Wczytuj historię cofnięć

en: OpenTypeLoadHintEqualityTolerance
pl: Tolerancja hintingu

en: When importing an OpenType font, for the purposes of hinting spline points might not exactly match boundaries. For example, a point might be -0.0002 instead of exactly 0
    This setting gives the user some control over this allowing a small tolerance value to be fed into the OpenType loading code.
    Comparisons are then not performed for raw equality but for equality within tolerance (e.g., values within the range -0.0002 to 0.0002 will be considered equal to 0 when figuring out hints).
pl: W fontach OpenType, punkty obrysów bywają nieco przesunięte względem granic hintów.
    Przykładowo, punkt może mieć współrzędną -0,0002 zamiast dokładnie 0. To ustawienie
    pozwala określić niewielką tolerancję odległości dla obliczenia zakresu działania hintów.

en: Typing a normal character in the glyph view window changes the window to look at that character.
    Enabling GlyphAutoGoto will disable the shortcut where holding just the ` key will enable Preview mode as long as the key is held.
pl: Szybka nawigacja pozwala przenosić się między niektórymi znakami w oknie edycji glifu
    jednym naciśnięciem klawisza. Niestety wyłącza to przy okazji szybki dostęp do trybu
    podglądu, zwykle uzyskiwany przez klawisz [`].

en: InterpolateCPsOnMotion
pl: Interpoluj kontrolne

en: When moving one end point of a spline but not the other
    interpolate the control points between the two.
pl: Czy dostosowywać położenie punktów kontrolnych krzywej,
    jeśli poruszony zostanie tylko jeden z jej końców?

en: SnapDistanceMeasureTool
pl: Przyciąganie linijki

en: When the measure tool is active and when the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
pl: Zasięg, w jakim linijka będzie przyciągana
    do różnych interesujących rzeczy.

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph. Use -1 for infinite Undoes
    (but watch RAM consumption and use the Edit menu's Remove Undoes as needed)
pl: O ile ostatnich zmian w glifie umożliwiać cofnięcie podczas edycji?.
    Wartość -1 oznacza nieograniczoną pamięć historii, ale trzeba uważać
    na zużycie RAM-u i w razie potrzeby używać polecenia „Zapomnij zmiany”.

en: AutoKernDialog
pl: Sugeruj automatyczny kerning

en: Open AutoKern dialog for new kerning subtables
pl: Czy otwierać okno automatycznego kerningu dla nowych podtablic kerningu?

en: MetricsShiftSkip
pl: Zmiana metrycznych z Shift

en: Number of units to increment/decrement a table value by in the metrics window when shift is held
pl: O ile zmieniać wartości w widoku metrycznych przy przesuwaniu z wciśniętym shiftem.

en: MetricsControlShiftSkip
pl: Zmiana metrycznych z Ctrl+Shift

en: Number of units to increment/decrement a table value by in the metrics window when both control and shift is held
pl: O ile zmieniać wartości w widoku metrycznych przy przesuwaniu z wciśniętymi ctrl i shiftem.

en: DrawOpenPathsWithHighlight
pl: Wyróżniaj otwarte ścieżki

en: Open paths should be drawn in a special highlight color to make them more apparent.
pl: Niezamknięcie konturów tworzących obrys znaku to przeważnie błąd.
    Włączenie tej opcji spowoduje wyróżnienie takich konturów kolorem.

en: Have the measure tool show horizontal and vertical distances on the canvas.
pl: Czy linijka ma pokazywać osobno odległości w pionie i w poziomie?

en: MeasureToolShowHorizontalVertical
pl: Pomiar także wzdłuż osi

en: EditHandleSize
pl: Rozmiar uchwytu

en: The size of the handles showing control points and other interesting points in the glyph editor (default is 5).
pl: Rozmiar w pikselach uchwytów punktów w edytorze glifów (domyślnie pięć pikseli).

en: Inactive handles in the glyph editor will be drawn with this alpha value (range: 0-255 default is 255).
pl: Nieaktywne punkty kontrolne będą rysowane z tą wartością kanału alfa. Zakres: 0-255, domyślnie 255

en: InactiveHandleAlpha
pl: Alfa nieaktywnych uchwytów

en: Always show the control points when editing a glyph.
    This can be turned off in the menu View/Show, this setting will effect if control points are shown initially.
    Change requires a restart of fontforge.
pl: Czy w edytorze glifu mają być widoczne wszystkie punkty kontrolne, czy tylko zaznaczonych węzłów?
    To można zmieniać „w locie”, w menu Widok->Wyświetlanie edytora. Tutaj określa się tylko początkową
    wartość tego ustawienia. Zmiana zadziała dopiero przy ponownym uruchomieniu FontForge.

en: ShowControlPointsAlways
pl: Pokaż punkty kontrolne

en: OutlineThickness
pl: Grubość obrysów

en: Setting above 1 will cause a thick outline to be drawn for glyph paths
     which is only extended inwards from the edge of the glyph.
     See also the ForegroundThickOutlineColor Resource for the color of this outline.
pl: To ustawienie zmienia grubość obrysów w oknie edytora glifów.
    Grubość zwiększa się w kierunku wnętrza obrysów, nie na zewnątrz.
    W celu ustawienia koloru obrysów, zajrzyj do edytora interfejsu.

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' truetype instructions.
pl: Czy przy kopiowaniu glifów truetype'owych z innych fontów
    kopiować również ich hinting (programy glifów)?

en: AddCharToNameList
pl: Glify przy nazwach

en: When displaying a list of glyph names
    (or sometimes just a single glyph name)
    FontForge will add the unicode character
    the name refers to in parenthesis after
    the name. It does this because some names
    are obscure.
    Some people would prefer not to see this,
    so this preference item lets you turn off
     this behavior
pl: Wyświetlając listy nazw glifów, a czasem także pojedyncze
    nazwy, FontForge pokazuje za nazwami, w nawiasach, te glify.
    Jest tak, ponieważ same nazwy bywają dezorientujące.
    Niektórym to jednak przeszkadza - więc można to wyłączyć.

en: GenerateHintWidthEqualityTolerance
pl: Tolerancja grubości hintów

en: When generating a font, ignore slight rounding errors for hints that should be at the top or bottom of the glyph. For example, you might like to set this to 0.02 so that 19.999 will be considered 20. But only for the hint width value.
pl: Ustawia próg tolerancji dla grubości hintów które powinny wyznaczać górną lub dolną krawędź glifu.
    Przykładowo, można tu ustawić 0.02, żeby hinty o grubości 19,999 były traktowane jak te o grubości 20.

en: StandardSlopeError
pl: Rozbieżność krawędzi

en: The maximum slope difference which still allows to consider two points "parallel".
    Enlarge this to make the autohinter more tolerable to small deviations from straight lines when detecting stem edges.
pl: Największa różnica kąta, która jeszcze pozwala uznać dwa odcinki za „równoległe”.
    Podniesienie tego progu zwiększa tolerancję przy automatycznym wykrywaniu hintów.

en: Same as above, but for terminals of small features (e. g. serifs), which can deviate more significantly from the horizontal or vertical direction.
pl: Jak wyżej, ale dla szeryfów, ziaren i innych szczegółów, które wymagają więcej swobody.

en: SerifSlopeError
pl: Rozbieżność szeryfów

en: Generate instructions for diagonal stem hints.
pl: Generowanie instrukcji dla wskazanych elementów ukośnych.

en: InstructDiagonalStems
pl: Hintuj elementy ukośne

en: InstructSerifs
pl: Hintuj szeryfy

en: Try to detect serifs and other elements protruding from base stems and generate instructions for them.
pl: Generowanie instrukcji dla szeryfów i innych elementów
    wystających z kresek pionowych i poziomych.

en: Generate instructions for ball terminals.
pl: Generowanie instrukcji dla kulistych zakończeń kresek (tzw. ziaren).

en: InstructBallTerminals
pl: Hintuj ziarna

en: Interpolate between stem edges some important points, not affected by other instructions.
pl: Zachowanie względnego położenia pewnych ważnych punktów
    (narożnych, przegięć, ekstremów) między elementami pohintowanymi.

en: InterpolateStrongPoints
pl: Hintuj ważne punkty

en: CounterControl
pl: Kontroluj światła

en: Make sure similar or equal counters remain the same in gridfitted outlines.
    Enabling this option may result in glyph advance widths being
    inconsistently scaled at some PPEMs.
pl: Zachowanie względnych rozmiarów podobnej wielkości świateł wewnątrz
    glifu podczas wyświetlania w małych wielkościach. Włączenie tej opcji może
    spowodować, że szerokości glifów będą się skalować niezupełnie liniowo.

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
pl: Czasami przydatna bywa znajomość relacji między truetype'owymi
    identyfikatorami glifów (gid) a ich nazwami. Ustawienie tej opcji
    spowoduje że FontForge utworzy przy generacji fontu dodatkowy plik
    o rozszerzeniu .g2n, opisujący to mapowanie.

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the Apple checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and OpenType are set, both formats are generated
pl: Apple i MS/Adobe różnią się w szczegółach dotyczących fontów TrueType i OpenType.
    Ta opcja odnosi się do pozycji „Apple” w okienku Plik -> Generuj fonty.
    Podstawowe różnice:
     Wymagania obecności lub nie nazwy „postscript” w tablicy nazw są sprzeczne
     Bitmapy są zapisywane w innych tablicach
     Skalowane glify kompozytowe są traktowane inaczej
     Użycie raczej GSUB niż morx(t)/feat
     Użycie raczej GPOS niż kern/opbd
     Użycie raczej GDEF niż lcar/prop
    Jeśli wybrane są obie pozycje, font będzie zgodny z oboma standardami.

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the OpenType checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and Apple are set, both formats are generated
pl: Apple i MS/Adobe różnią się w szczegółach dotyczących fontów TrueType i OpenType.
    Ta opcja odnosi się do pozycji „OpenType” w okienku Plik -> Generuj fonty.
    Podstawowe różnice:
     Wymagania obecności lub nie nazwy „postscript” w tablicy nazw są sprzeczne
     Bitmapy są zapisywane w innych tablicach
     Skalowane glify kompozytowe są traktowane inaczej
     Użycie raczej GSUB niż morx(t)/feat
     Użycie raczej GPOS niż kern/opbd
     Użycie raczej GDEF niż lcar/prop
    Jeśli wybrane są obie pozycje, font będzie zgodny z oboma standardami.

en: Generic
pl: Ogólne

en: New Font
pl: Nowy font

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Editing
pl: Edycja

en: Synchronize
pl: Synchronizuj

en: TT
pl: TTF

en: Accents
pl: Akcenty

en: Apps
pl: Programy

en: Font Info
pl: O foncie

en: Generate
pl: Generuj

en: PS Hints
pl: Hinting PS

en: TT Instrs
pl: Hinting TTF

en: Call Script
pl: Wykonaj skrypt

en: This feature, setting combination is already used
pl: Ta para (funkcja, ustawienie) została już użyta.

en: This feature, setting combination is already used
    Do you really wish to reuse it?
pl: Ta para (funkcja, ustawienie) jest już zajęta.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Feature tags must be exactly 4 ASCII characters
pl: Tagi funkcji muszą składać się z dokładnie 4 znaków ASCII

en: Tag too long
pl: Zbyt długi tag

en: Mapping
pl: Mapowania

en: _Feature:
pl: _Funkcja

en: _Tag:
pl: _Tag

en: Menu name with no associated script
pl: Nie przypisano pliku ze skryptem pozycji w menu

en: Script with no associated menu name
pl: Nie przypisano nazwy pozycji w menu

en: Preferences
pl: Ustawienia

en: MacMap|_New...
pl: _Nowe

en: MacMapping|Default
pl: Domyślne

en: Menu Name
pl: Nazwa skryptu

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts.
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
pl: Tu można skonfigurować menu zawierające do dziesięciu często używanych skryptów.
    Każda pozycja w menu wymaga pliku z przypisanym sobie skryptem oraz nazwy. Nazwa
    może zawierać znaki unikodowe. Przycisk podpisany „...” pozwoli na wybór pliku skryptu.

en: Script File
pl: Plik ze skryptem

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
pl: Tu można skonfigurować menu zawierające do dziesięciu często używanych skryptów.
    Każda pozycja w menu wymaga pliku z przypisanym sobie skryptem oraz nazwy. Nazwa
    może zawierać znaki unikodowe. Przycisk podpisany „...” pozwoli na wybór pliku skryptu.

en: On
pl: Wł.

en: Off
pl: Wył.

en: Prefs_App|them in your PATH environment variable, if you want
pl: Zwykle FontForge szuka programów pomocniczych korzystając ze zmiennej

en: Prefs_App|to alter that behavior you may set an environment
pl: środowiskowej PATH. Aby to zmienić, wystarczy ustawić i wyeksportować

en: Prefs_App|variable giving the full path spec of the application.
pl: zmienne środowiskowe zawierające pełne ścieżki do tych programów.

en: Prefs_App|FontForge recognizes BROWSER, MF and AUTOTRACE.
pl: FontForge rozpoznaje zmienne BROWSER, MF i AUTOTRACE.

en: Features
pl: Funkcje

en: Arrow Options
pl: Opcje wskaźnika

en: Ruler Options
pl: Opcje linijki

en: This reference has been flipped, so the paths in it are drawn backwards
pl: To odwołanie zostało odbite, kontury są rysowane wbrew konwencji

en: This glyph's advance width is different from the standard width
pl: Szerokość tego glifu różni się od standardowej

en: This glyph's vertical advance is different from the standard width
pl: Wysokość tego glifu różni się od standardowej

en: This glyph is not mapped to any unicode code point, but its name should be.
pl: Glif nie ma przypisanego numeru unikodowego wynikającego z jego nazwy

en: This glyph is mapped to a unicode code point which is different from its name.
pl: Glif ma inną nazwę niż wynikająca z jego numeru unikodowego

en: Can't fix
pl: Nie do naprawienia

en: The name FontForge would like to assign to this glyph, %.30s, is already used by a different glyph.
pl: Nazwa jaką należałoby nadać temu glifowi, %.30s, została już użyta dla innego glifu.

en: The selected point is near a vertical stem hint
pl: Zaznaczony punkt jest blisko hintu pionowego

en: The x coord of the selected point is near the specified value
pl: Współrzędna x zaznaczonego punktu jest bliska żądanej wartości

en: The selected point is not at integral coordinates
pl: Wskazany punkt ma niecałkowite współrzędne

en: The selected point does not have integral control points
pl: Punkty kontrolne wskazanego punktu mają niecałkowite współrzędne

en: The selected point is near a horizontal stem hint
pl: Zaznaczony punkt jest blisko hintu poziomego

en: The y coord of the selected point is near the specified value
pl: Współrzędna y zaznaczonego punktu jest bliska żądanej wartości

en: The y coord of the selected point is near the baseline
pl: Współrzędna y zaznaczonego punktu jest bliska linii podstawowej pisma

en: The y coord of the selected point is near the xheight
pl: Współrzędna y zaznaczonego punktu jest bliska linii średniej pisma

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
pl: Współrzędna y zaznaczonego punktu jest bliska linii wydłużeń górnych pisma

en: The y coord of the selected point is near the cap height
pl: Współrzędna y zaznaczonego punktu jest bliska linii górnej pisma

en: The y coord of the selected point is near the descender height
pl: Współrzędna y zaznaczonego punktu jest bliska linii dolnej pisma

en: The selected spline attains its extrema somewhere other than its endpoints
pl: Zaznaczona krzywa ma osiąga ekstrema w miejscach innych niż punkty końcowe.

en: The selected line segment is nearly horizontal
pl: Zaznaczony odcinek jest prawie poziomy

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
pl: Punkt kontrolny nad zaznaczonym jest prawie poziomy

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
pl: Punkt kontrolny pod zaznaczonym jest prawie poziomy

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
pl: Punkt kontrolny na lewo od zaznaczonego jest prawie poziomy

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
pl: Punkt kontrolny na prawo od zaznaczonego jest prawie poziomy

en: The selected line segment is nearly vertical
pl: Zaznaczony odcinek jest prawie pionowy

en: The control point above the selected point is nearly vertical
pl: Punkt kontrolny nad zaznaczonym jest prawie pionowy

en: The control point below the selected point is nearly vertical
pl: Punkt kontrolny pod zaznaczonym jest prawie pionowy

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
pl: Punkt kontrolny na lewo od zaznaczonego jest prawie pionowy

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
pl: Punkt kontrolny na prawo od zaznaczonego jest prawie pionowy

en: This path should have been drawn in a clockwise direction
pl: Ten kontur powinien być skierowany w prawo

en: This path should have been drawn in a counter-clockwise direction
pl: Ten kontur powinien być skierowany w lewo

en: This glyph contains control points which are probably too close to the main points to alter the look of the spline
pl: Ten glif zawiera punkty kontrolne które są położone zbyt blisko końców krzywych aby
    w widoczny sposób wpływać na kształt krzywej.

en: Problem explanation
pl: Opis problemu

en: Ignore this problem in the future
pl: Ignoruj ten problem przy dalszym wyszukiwaniu

en: _Next
pl: _Następny

en: Fix
pl: Napraw

en: _Stop
pl: _Zatrzymaj

en: This glyph contains a substitution or ligature entry which refers to an empty char
pl: Ten glif zawiera funkcję podstawienia bądź ligatury odwołującą się do pustego glifu

en: %2$.20s refers to an empty character "%1$.20s"
pl: %2$.20s odwołuje się do pustego glifu „%1$.20s”

en: This glyph contains anchor points from some, but not all anchor classes in a subtable
pl: Ten glif zawiera kotwice pewnych, ale nie wszystkich klas z podtablicy funkcji zecerskich.

en: There is no anchor for class %1$.30s in subtable %2$.30s
pl: Nie ma żadnej kotwicy klasy „%1$.30s” z podtablicy „%2$.30s”.

en: Two glyphs share the same unicode code point.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following code point
pl: Jeden numer unikodowy przypisano dwóm glifom. Aby je
    odszukać i naprawić problem, należy z menu Edycja wybrać
    Zaznaczenie->Zaznacz według nazwy, i wpisać taki kod:

en: Two glyphs have the same name.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following name
pl: Jedną nazwę przypisano dwóm glifom. Aby je odszukać
    by naprawić problem, należy z menu Edycja wybrać
    Zaznaczenie->Zaznacz według nazwy, i wpisać taką nazwę:

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
pl: znaleziono %1$.4g, oczekiwano %2$.4g

en: The selected line segment is near the italic angle
pl: Zaznaczony odcinek jest prawie równoległy do kąta pochylenia

en: The control point above the selected point is near the italic angle
pl: Punkt kontrolny nad zaznaczonym jest prawie równoległy do kąta pochylenia

en: The control point below the selected point is near the italic angle
pl: Punkt kontrolny pod zaznaczonym jest prawie równoległy do kąta pochylenia

en: The control point right of the selected point is near the italic angle
pl: Punkt kontrolny na prawo od zaznaczonego jest prawie równoległy do kąta pochylenia

en: The control point left of the selected point is near the italic angle
pl: Punkt kontrolny na lewo od zaznaczonego jest prawie równoległy do kąta pochylenia

en: The control point above the selected point is outside the spline segment
pl: Punkt kontrolny nad zaznaczonym jest poza granicami krzywej

en: The control point below the selected point is outside the spline segment
pl: Punkt kontrolny pod zaznaczonym jest poza granicami krzywej

en: The control point left of the selected point is outside the spline segment
pl: Punkt kontrolny na lewo od zaznaczonego jest poza granicami krzywej

en: The control point right of the selected point is outside the spline segment
pl: Punkt kontrolny na prawo od zaznaczonego jest poza granicami krzywej

en: This glyph has four hints, but if this one were omitted it would fit a stem3 hint
pl: Ten glif ma cztery hinty, ale gdyby pominąć ten, można by zastosować hint typu stem3

en: This glyph can use a stem3 hint
pl: Dla tego glifu można zastosować hint typu stem3

en: The counters between these hints are not the same size, bad for a stem3 hint
pl: Światła pomiędzy tymi hintami nie są równe, nie można zastosować hintu stem3

en: This hint has the wrong width for a stem3 hint
pl: Ten glif ma szerokość wykluczającą zastosowanie hintu stem3

en: The two selected points are the endpoints of an open path
pl: Dwa zaznaczone punkty to końce krzywej otwartej

en: The paths that make up this glyph intersect one another
pl: Krzywe tworzące ten glif przecinają się ze sobą

en: The selected point is too far from the origin
pl: Zaznaczony punkt jest zbyt odległy od początku układu współrzędnych.

en: The selected points (or the intermediate control points) are too far apart
pl: Zaznaczone punkty (lub pośrednie punkty kontrolne) są od siebie zbyt odległe.

en: The selected points are too close to each other
pl: Zaznaczone punkty są zbyt blisko siebie

en: This hint does not control any points
pl: Ten hint nie ma wpływu na żadne punkty

en: The hint mask of the selected point contains overlapping hints
pl: W masce hintów tego punktu występują zachodzące na siebie hinty

en: There are no hint masks in this layer but there are overlapping hints.
pl: W glifie  występują zachodzące na siebie hinty, a nie ma żadnej maski hintów.

en: This glyph contains a horizontal hint near the specified width
pl: Ten glif zawiera hint poziomy o rozmiarze bliskim żądanego

en: This glyph contains a vertical hint near the specified width
pl: Ten glif zawiera hint pionowy o rozmiarze bliskim żądanego

en: This glyph self-intersects
pl: Wykryto przecięcia konturów

en: This glyph self-intersects. Checking for correct direction is meaningless until that is fixed
pl: Krzywe w tym glifie przecinają się. Sprawdzenie, czy obrysy są poprawnie skierowane, nie ma sensu dopóki przecięcia nie zostaną usunięte.

en: This path probably intersects itself (though I could not find that when
     I checked for intersections), look closely at the corners
pl: Ta krzywa zapewne przecina się sama z sobą (chociaż stosowany test
    tego nie wykrył). Proszę przyjrzeć się narożnikom pod powiększeniem.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in truetype.
    All entries (except translation) must be between [-2.0,2.0).
    Translation must be integral.
pl: Macierz przekształceń tego odwołania jest niezgodna ze specyfikacja TrueType.
    Wszystkie wartości (poza przesunięciami) muszą się zawierać w zakresie [-2.0; 2.0).
    Przesunięcie musi być dane wartościami całkowitymi.

en: This glyph contains both contours and references.
    (or contains a reference which has a bad transformation matrix and counts as a contour).
    This cannot be expressed in the TrueType glyph format.
pl: Ten glif zawiera jednocześnie kontury i odwołania (albo zawiera odwołanie z błędną
    macierzą przekształceń, liczone w związku z tym jako kontur). Jest to niezgodne
    ze specyfikacją TrueType.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in Type1/2 fonts.
    No scaling or rotation allowed.
pl: Macierz przekształceń tego odwołania jest niezgodna ze specyfikacja fontów Type1/2.
    Specyfikacja ta nie dopuszcza ani skalowania, ani obrotów.

en: Both selected references have use-my-metrics set
pl: Oba zaznaczone odwołania mają ustawioną flagę „użyj moich metrycznych”.

en: This reference uses point-matching but it refers to a glyph
    (or a previous reference refers to a glyph)
    whose points have been renumbered.
pl: To odwołanie korzysta z mechanizmu przystawania punktów, ale
    punkty glifu źródłowego zostały przenumerowane i nie można już
    korzystać z przystawania.

en: References are nested more deeply in this glyph than the maximum allowed
pl: Odwołania są zagnieżdżone głębiej niż to dopuszczalne

en: There are more points in this glyph than the maximum allowed
pl: Ten glif składa się z większej ilości punktów niż to dopuszczalne

en: There are more hints in this glyph than the maximum allowed
pl: Ten glif ma więcej hintów niż to dopuszczalne

en: This outline glyph is missing a bitmap version
pl: Ten glif obrysowy nie ma swojej wersji bitmapowej

en: This outline glyph's advance width is different from that of the bitmap's
pl: Szerokości tego glifu i jego wersji bitmapowej nie zgadzają się.

en: This glyph is taller than desired
pl: Glif sięga wyżej niż jest to wskazane

en: This glyph extends further below the baseline than desired
pl: Glif sięga niżej niż jest to wskazane

en: This glyph is wider than desired
pl: Glif jest szerszy niż jest to wskazane

en: This glyph extends left further than desired
pl: Glif wystaje w lewo bardziej niż jest to wskazane

en: The use of names 'alefmaksurainitialarabic' and 'alefmaksuramedialarabic' is discouraged.
pl: Zaleca się nie używać nazw „alefmaksurainitialarabic” i „alefmaksuramedialarabic”.

en: This glyph is defined in more than one of the CID subfonts
pl: Ten glif występuje w więcej niż jednym podfoncie CID

en: This glyph is not defined in any of the CID subfonts
pl: Ten glif nie występuje w żadnym podfoncie CID

en: pair
pl: poz. pary

en: position
pl: pozycjonowaniem

en: alternate subs
pl: podst. alternatywnym

en: multiple subs
pl: podst. wielokrotnym

en: Contextual position
pl: Poz. kontekstowe

en: Contextual substitution
pl: Podst. kontekstowe

en: Chaining position
pl: Poz. łańcuchowe

en: Chaining substitution
pl: Podst. łańcuchowe

en: Reverse chaining subs
pl: Podst. łańcuchowe wsteczne

en: Indic reordering
pl: Przestawienie indyjskie

en: Contextual insertion
pl: Wstawka kontekstowa

en: Lig
pl: Ligatura

en: Glyph %1$.50s with a %2$s from lookup subtable %3$.50s
pl: Glif %1$.50s z %2$s z podtablicy funkcji zecerskich %3$.50s

en: %1$s from lookup subtable %2$.50s
pl: %1$s z podtablicy funkcji zecerskich %2$.50s

en: Kerning Class
pl: Klasa kerningu

en: Vertical Kerning Class
pl: Klasa kerningu pionowego

en: Check for missing glyph names
pl: Brakujące nazwy glifów

en:  refers to a missing glyph
pl:  odwołuje się do nieistniejącego glifu

en: Replace With:
pl: Zamień na:

en: Always
pl: Zawsze

en: Remove
pl: Usuń

en: Skip
pl: Pomiń

en: The lookup %.30s which invokes lookup %.30s is active for glyph %.30s which has script '%c%c%c%c', yet this script does not appear in any of the features which apply the lookup.
    Would you like to add this script to one of those features?
pl: Tablica funkcji zecerskich %.30s odwołująca się do %.30s jest aktywna dla glifu %.30s z pisma „%c%c%c%c”, ale to pismo nie występuje w żadnej funkcji korzystającej z tej tablicy.
    Czy dodać to pismo do którejś z wymienionych funkcji?

en: The lookup %.30s is active for glyph %.30s which has script '%c%c%c%c', yet this script does not appear in any of the features which apply the lookup.
    
    Would you like to add this script to one of those features?
pl: Tablica funkcji zecerskich %.30s jest aktywna dla glifu %.30s z pisma „%c%c%c%c”, ale to pismo nie występuje w żadnej funkcji korzystającej z tej tablicy.
    Czy dodać to pismo do którejś z wymienionych funkcji?

en: _Skip
pl: _Pomiń

en: Missing Script
pl: Brakujące pismo

en: This blank outline glyph has an unexpected bitmap version
pl: Ten glif bez jakichkolwiek obrysów ma niepustą wersję bitmapową

en: No problems found
pl: Nie znaleziono żadnych problemów

en: _X near¹
pl: _X blisko¹

en: _Y near¹
pl: _Y blisko¹

en: Hint _Width Near¹
pl: _Grubość hintu blisko¹

en: Advance Width not
pl: Szerokość różna od wskazanej

en: Vertical Advance not
pl: Wysokość różna od wskazanej

en: Bounding box above
pl: Glif wystaje w górę

en: Bounding box below
pl: Glif wystaje w dół

en: Bounding box right of
pl: Glif wystaje w prawo

en: Bounding box left of
pl: Glif wystaje w lewo

en: _More points than:
pl: _Więcej punktów niż:

en: _More hints than:
pl: _Więcej hintów niż:

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs neste_d deeper than:
pl: Odwołania zagnieżdżone głębiej niż:

en: Irrelevant _Factor:
pl: Próg odległości:

en: Near
pl: Blisko

en: Find Problems
pl: Szukaj problemów

en: Non-_Integral coordinates
pl: N_iecałkowite współrzędne

en: The coordinates of all points and control points in truetype
    must be integers (if they are not integers then FontForge will
    round them when it outputs them, potentially causing havoc).
    Even in PostScript fonts it is generally a good idea to use
    integral values.
pl: Współrzędne wszystkich punktów w fontach truetype'owych muszą
    wyrażać się całkowitymi wartościami (jeśli teraz mają wartości
    niecałkowite, FontForge zaokrągli je przy generowaniu fontów,
    co może spowodować zniekształcenia obrysów). Fonty postscriptowe
    dopuszczają współrzędne rzeczywiste, ale lepiej z tego nie korzystać.

en: Allows you to check that vertical stems in several
    characters start at the same location.
pl: Pozwala sprawdzić czy hinty pionowe w kilku glifach
    położone są mniej więcej w tych samych miejscach.

en: Allows you to check that horizontal stems in several
    characters start at the same location.
pl: Pozwala sprawdzić czy hinty poziome w kilku glifach
    położone są mniej więcej w tych samych miejscach.

en: Y near¹ _standard heights
pl: Y blisko¹ _standardowych wysokości

en: Allows you to find points which are slightly
    off from the baseline, xheight, cap height,
    ascender, descender heights.
pl: Pozwala wyłapać punkty, które znajdują się lekko
    poza właściwym położeniem na liniach podstawowej,
    średniej, dolnych lub górnych pisma.

en: Control Points near horizontal/vertical/italic
pl: Punkty kontrolne blisko poziomu/pionu/pochylenia

en: _Control Points near horizontal/vertical
pl: _Punkty kontrolne blisko poziomu/pionu

en: Allows you to find control points which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    from their base point
    (or at the italic angle).
pl: Pozwala wyłapać punkty kontrolne, które prowadzą krzywą
    prawie (niedokładnie) poziomo, pionowo lub zgodnie z kątem
    pochylenia pisma.

en: Control Points _beyond spline
pl: Punkty _kontrolne poza krzywą

en: Allows you to find control points which when projected
    onto the line segment between the two end points lie
    outside of those end points
pl: Pozwala wyłapać punkty kontrolne które lezą poza własną krzywą,
    czyli takie, które rzutowane na prostą wyznaczoną przez odcinek
    między końcami krzywej nie mieszczą się w tym odcinku.

en: Check for _irrelevant control points
pl: _Niepotrzebne punkty kontrolne

en: Control points are irrelevant if they are too close to the main
    point to make a significant difference in the shape of the curve.
pl: Pozwala wyłapać punkty kontrolne które leżą zbyt blisko
    końca krzywej, żeby wnosić cokolwiek do jej kształtu.

en: A control point is deemed irrelevant if the distance between it and the main
    (end) point is less than this times the distance between the two end points
pl: Punkt kontrolny jest uznawany za niepotrzebny, jeśli jest odległy od końca
    krzywej o mniej niż określony procent odległości między końcami krzywej.

en: Poin_ts too close
pl: Punk_ty zbyt blisko

en: If two adjacent points on the same path are less than a few
    emunits apart they will cause problems for some of FontForge's
    commands. PostScript shouldn't care though.
pl: Jeśli sąsiednie punkty na krzywej są bliżej niż kilka jednostek od siebie,
    będą sprawiały kłopoty niektórym funkcjom FontForge. Interpreter
    PostScriptu nie powinien jednak protestować.

en: _Points too far
pl: punkty zbyt _daleko

en: Most font formats cannot specify adjacent points (or control points)
    which are more than 32767 em-units apart in either the x or y direction
pl: Większość formatów fontów nie dopuszcza odległości sąsiednich punktów
    przekraczających 32767 jednostek w pionie lub w poziomie.

en: O_pen Paths
pl: Krzywe _otwarte

en: All paths should be closed loops, there should be no exposed endpoints
pl: Wszystkie krzywe powinny być zamknięte, nie powinno być żadnych wolnych końców.

en: Intersecting Paths
pl: Przecinające się krzywe

en: No paths with within a glyph should intersect
pl: Żadne krzywe w glifie nie powinny się przecinać

en: Edges near horizontal/vertical/italic
pl: _Krawędzie blisko poziomu/pionu/pochylenia

en: _Edges near horizontal/vertical
pl: _Krawędzie blisko poziomu/pionu

en: Allows you to find lines which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    (or at the italic angle).
pl: Pozwala wyłapać krawędzie (krzywe) biegnące
    prawie (niedokładnie) poziomo, pionowo lub
    zgodnie z kątem pochylenia pisma.

en: Check _outermost paths clockwise
pl: _Zewnętrzne kontury prawoskrętne

en: FontForge internally uses paths drawn in a
    clockwise direction. This lets you check that they are.
    Before doing this test insure that
    no paths self-intersect.
pl: FontForge wewnętrznie działa z obrysach prawoskrętnych.
    To pozwala sprawdzić, czy obrysy faktycznie takie są.
    Przedtem należy się upewnić, że obrysy nie przecinają się.

en: Check _missing extrema
pl: Brakujące punkty w ek_stremach

en: PostScript and TrueType require that when a path
    reaches its maximum or minimum position
    there must be a point at that location.
pl: Specyfikacje Postscriptu i TrueType w znacznej większości
    przypadków usilnie zalecają aby w ekstremach obrysów (tam,
    gdzie krzywe osiągają największą lub najmniejszą wartość
    którejś współrzędnej) znajdowały się punkty.

en: The PostScript Language Reference Manual (Appendix B) says that
    an interpreter need not support paths with more than 1500 points.
    I think this count includes control points. From PostScript's point
    of view, all the contours in a character make up one path. Modern
    interpreters tend to support paths with more points than this limit.
    (Note a truetype font after conversion to PS will contain
    twice as many control points)
pl: W Podręczniku (PostScript Language Reference manual, Dodatek B)
    można przeczytać, że interpreter nie musi obsługiwać glifów liczących
    więcej niż 1500 punktów. Sądzę, że w tej liczbie znajdują się również
    punkty kontrolne. Nowe interpretery Postscriptu zwykle pozwalają
    przekroczyć to ograniczenie. Istotna uwaga: obrysy truetype'owe po
    konwersji do Postscriptu mają dwukrotnie więcej punktów kontrolnych.

en: Check _flipped references
pl: _Odbite odwołania

en: PostScript and TrueType require that paths be drawn
    in a clockwise direction. If you have a reference
    that has been flipped then the paths in that reference will
    probably be counter-clockwise. You should unlink it and do
    Element->Correct direction on it.
pl: Postscript i TrueType wymagają aby zewnętrzne kontury glifów
    były rysowane zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
    Jeśli w glifie znajduje się odwołanie odbite lustrzanie wzdłuż jednej
    osi, to raczej nie spełnia ono tego wymagania. Zaleca się odłączenie
    takiego odwołania i skierowanie powstałego obrysu poprawnie.

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad tt transformation matrices
pl: Poprawność macierzy transformacji TTF

en: TrueType requires that all scaling and rotational
    entries in a transformation matrix be between -2 and 2
pl: TrueType wymaga aby współczynniki odpowiedzialne w macierzy
    przekształceń za skalowanie i obrót mieściły się w zakresie -2...2

en: Mixed contours and references
pl: Wymieszane kontury i odwołania

en: TrueType glyphs can either contain references or contours.
    Not both.
pl: TrueType pozwala budować glify albo tylko z konturów, albo tylko z odwołań.

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad ps transformation matrices
pl: Poprawność macierzy transformacji PS

en: Type1 and 2 fonts only support translation of references.
    The first four entries of the transformation matrix should be
    [1 0 0 1].
pl: Funty postscriptowe Type1 i 2 pozwalają tylko na przesunięcie
    odwołań. Pierwsze cztery elementy macierzy przekształcenia muszą
    być ustawione na [1 0 0 1].

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    subroutines may not be nested more than 10 deep. Each
    nesting level for references requires one subroutine
    level, and hints may require another level.
pl: W Podręczniku (Type 2 Charstring Reference, Dodatek B) można przeczytać,
    że procedury nie mogą być zagnieżdżone na głębiej, niż 10 poziomów. Każdy
    poziom zagnieżdżenia odwołań implikuje dodatkowy poziom procedur; hinty
    zużywają jeden poziom.

en: Refs with out of date point matching
pl: Czy przystawanie punktów aktualne?

en: If a glyph has been edited so that it has a different
    number of points now, then any references
    which use point matching and depended on that glyph's
    point count will be incorrect.
pl: Jeśli glif uległ takim zmianom że jego punkty mają teraz inne numery
    niż poprzednio, to odwołania do niego używające mechanizmu
    przystawania punktów raczej na pewno są nieaktualne.

en: Multiple refs with use-my-metrics
pl: Wiele odwołań ustawia metryczne

en: There may be at most one reference with the use-my-metrics bit set
pl: W każdym glifie może istnieć tylko jedno takie odwołanie.

en: _Hints controlling no points
pl: _Hinty nie kontrolujące żadnych punktów

en: Ghostview (perhaps other interpreters) has a problem when a
    hint exists without any points that lie on it.
pl: Ghostview (i być może inne interpretery) sprawia kłopoty jeśli natrafi
    na hint nie mający w zasięgu działania żadnych punktów glifu.

en: _Points near¹ hint edges
pl: _Punkty blisko¹ krawędzi hintów

en: Often if a point is slightly off from a hint
    it is because a stem is made up
    of several segments, and one of them
    has the wrong width.
pl: Często się zdarza, że jakieś punkty są odrobinę poza zasięgiem działania
    hintu, ponieważ pohintowana kreska znaku składa się z kilku segmentów
    z których np. jeden może być nieco przesunięty względem pozostałych.

en: Allows you to check that stems have consistent widths..
pl: Pozwala sprawdzić czy hity są podobnych wymiarów

note: GT: The _3 is used to mark an accelerator
en: Almost stem_3 hint
pl: Prawie hint typu stem_3

en: This checks if the character almost, but not exactly,
    conforms to the requirements for a stem3 hint.
    That is, either vertically or horizontally, there must
    be exactly three hints, and they must have the same
    width and they must be evenly spaced.
pl: Pozwala sprawdzić występowanie glifów które być może
    mogłyby stosować mechanizm hintów typu stem3, gdyby
    nie odbiegały nieco od warunków koniecznych, tj. w glifie
    muszą istnieć dokładnie trzy hinty (poziome lub pionowe)
     równomiernie rozmieszczone i mające takie same wymiary.

en: _Show Exact *stem3
pl: _Pokaż poprawne hinty typu stem3

en: Shows when this character is exactly a stem3 hint
pl: Daje znać jeśli glif pozwala zastosować hint typu stem3

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    there may be at most 96 horizontal and vertical stem hints
    in a character.
pl: W Podręczniku (Type 2 Charstring Reference, Dodatek B) można
    przeczytać, że glif nie może mieć więcej niż 96 różnych hintów.

en: _Overlapped hints
pl: _Zachodzące na siebie hinty

en: Either a glyph should have no overlapping hints,
    or a glyph with hint masks should have no overlapping
    hints within a hint mask.
pl: W ramach jednej maski hintów powinno być żadnych zachodzących na siebie.
    W glifach bez masek żadne dwa hinty nie mogą na siebie zachodzić.

en: Check missing _bitmaps
pl: _Brakuje bitmap lub obrysów

en: Are there any outline characters which don't have a bitmap version in one of the bitmap fonts?
    Conversely are there any bitmap characters without a corresponding outline character?
pl: Czy są w foncie glify obrysowe nie występujące w wersji bitmapowej?
    A może jakiś glif bitmapowy nie ma odpowiednika w foncie obrysowym?

en: Bitmap/outline _advance mismatch
pl: _Szerokość bitmap niezgodna z obrysami

en: Are there any bitmap glyphs whose advance width
    is not is expected from scaling and rounding
    the outline's advance width?
pl: Czy szerokości bitmapowych wersji glifów są zgodnie z powstałymi
    po przeskalowaniu i zaokrągleniu odpowiednich glifów obrysowych?

en: Check multiple Unicode
pl: Glify o tym samym numerze unikodowym

en: Check multiple Names
pl: Glify o tej samej nazwie

en: Check for multiple characters with the same name
pl: Pozwala sprawdzić czy kilka glifów nie używa tej samej nazwy

en: Check Unicode/Name mismatch
pl: Nazwy niezgodne z numerami unikodowymi

en: Check for characters whose name maps to a unicode code point
    which does not map the character's assigned code point.
pl: Pozwala sprawdzić czy nazwa glifu odpowiada jego numerowi unikodowemu.

en: Glyph BB Above
pl: Wystające powyżej:

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend above this number?
pl: Czy są w foncie glify wystające powyżej zadanej wartości?

en: Glyph BB Below
pl: Wystające poniżej:

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend below this number?
pl: Czy są w foncie glify wystające poniżej zadanej wartości?

en: Glyph BB Right Of
pl: Wystające na prawo od:

en: Are there any glyphs whose bounding boxes extend to the right of this number?
pl: Czy są w foncie glify wystające na prawo od zadanej wartości?

en: Glyph BB Left Of
pl: Wystające na lewo od:

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend to the left of this number?
pl: Czy są w foncie glify wystające na lewo od zadanej wartości?

en: Check Advance:
pl: Sprawdź szerokość:

en: Check for characters whose advance width is not the displayed value.
pl: Szukaj glifów o szerokościach innych niż zadana

en: Check VAdvance:
pl: Sprawdź wysokość:

en: Check for characters whose vertical advance width is not the displayed value.
pl: Szukaj glifów o wysokościach innych niż zadana

en: Check for CIDs defined _twice
pl: CIDy zdefiniowane _podwójnie

en: Check whether a CID is defined in more than one sub-font
pl: CIDy zdefiniowane w więcej niż jednym podfoncie

en: Check for _undefined CIDs
pl: _Niezdefiniowane CIDy

en: Check whether a CID is undefined in all sub-fonts
pl: CIDy niezdefiniowane w żadnym podfoncie

en: Check for missing _glyph names
pl: Brakujące nazwy _glifów

en: Check whether a substitution, kerning class, etc. uses a glyph name which does not match any glyph in the font
pl: Pozwala sprawdzić czy żadne podstawienie, klasa kerningu, etc. nie używa nazw glifów nieistniejących w foncie.

en: Check for missing _scripts in features
pl: Brakujące pisma w funkcjach _zecerskich

en: In every lookup that uses a glyph, check that at
    least one feature is active for the glyph's script.
pl: W każdej tablicy funkcji zecerskich dotyczącej glifu, sprawdź, czy
    co najmniej jedna funkcja jest aktywna dla pisma tego glifu

en: Check substitutions for empty chars
pl: Podstawienia pustymi znakami

en: Check for characters which contain 'GSUB' entries which refer to empty characters
pl: Szukaj glifów z podstawieniami „GSUB” odwołującymi się do pustych glifów

en: Check for incomplete mark to base subtables
pl: Niepełne pokrycie podstawowych kotwicami

en: The OpenType documentation suggests in a rather confusing way
    that if a base glyph (or base mark) contains an anchor point
    for one class in a lookup subtable, then it should contain
    anchors for all classes in the subtable
pl: Specyfikacja OpenType stwierdza, choć w mało oczywisty
    sposób, że jeśli glif podstawowy (lub podstawowy znak
    diakrytyczny) zawiera kotwicę z jednej z klas w pewnej
    podtablicy funkcji zecerskich, to ma zawierać kotwice
    z wszystkich klas tej podtablicy.

en: Paths
pl: Krzywe

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is tight here
en: Refs
pl: Odwołania

en: Hints
pl: Hinty

en: BB
pl: Prostokąt brzegowy

en: Random
pl: Różne

en: Set All
pl: Ustaw wszystkie

en: ¹ "Near" means within
pl: ¹ „Blisko” znaczy w granicach

en: em-units
pl: jednostek

en: Open Contour
pl: Krzywe otwarte

en: Self Intersecting
pl: Przecinające się krzywe

en: Wrong Direction
pl: Błędnie skierowane kontury

en: Flipped References
pl: Odbite odwołania

en: Missing Points at Extrema
pl: Brakuje punktów w ekstremach

en: Unknown glyph referenced in GSUB/GPOS/MATH
pl: Odwołanie do nieznanego glifu w GSUB/GPOS/MATH

en: Too Many Points
pl: Zbyt wiele punktów

en: Too Many Hints
pl: Zbyt wiele hintów

en: Bad Glyph Name
pl: Błędna nazwa glifu

en: Distance between adjacent points is too big
pl: Odległość między sąsiednimi punktami jest zbyt duża

en: Non-integral coordinates
pl: Niecałkowite współrzędne

en: Contains anchor points for some, but not all, classes in a subtable
pl: Nie zawiera wszystkich potrzebnych kotwic

en: There is another glyph in the font with this name
pl: W tym foncie istnieje jeszcze inny glif o tej nazwie.

en: There is another glyph in the font with this unicode code point
pl: W tym foncie istnieje jeszcze inny glif o tym numerze unikodowym.

en: Glyph contains overlapped hints (in the same hintmask)
pl: Hinty glifu zachodzą na siebie (w ramach jednej hintmaski)

en: Odd number of elements in BlueValues/OtherBlues array.
pl: Nieparzysta liczba wartości w BlueValues/OtherBlues.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are disordered.
pl: Wartości w BlueValues/OtherBlues są nieuporządkowane.

en: Too many elements in BlueValues/OtherBlues array.
pl: Zbyt wiele stref w BlueValues/OtherBlues.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
pl: Strefy w BlueValues/OtherBlues są zbyt blisko siebie, biorąc pod uwagę wartość BlueFuzz.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are not integers.
pl: Niecałkowite wartości w BlueValues/OtherBlues.

en: Alignment zone height in BlueValues/OtherBlues array is too big for BlueScale.
pl: Szerokość jednej ze stref wyrównania w BlueValues/OtherBlues jest zbyt duża, biorąc pod uwagę wartość BlueScale.

en: Odd number of elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
pl: Nieparzysta liczba wartości w FamilyBlues/FamilyOtherBlues.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are disordered.
pl: Wartości w FamilyBlues/FamilyOtherBlues są nieuporządkowane.

en: Too many elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
pl: Zbyt wiele stref w FamilyBlues/FamilyOtherBlues.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
pl: Strefy w FamilyBlues/FamilyOtherBlues są zbyt blisko siebie, biorąc pod uwagę wartość BlueFuzz.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are not integers.
pl: Niecałkowite wartości w FamilyBlues/FamilyOtherBlues.

en: Alignment zone height in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array is too big for BlueScale.
pl: Szerokość jednej ze stref wyrównania w FamilyBlues/FamilyOtherBlues jest zbyt duża, biorąc pod uwagę wartość BlueScale.

en: Missing BlueValues entry.
pl: Błędny wpis BlueValues.

en: Bad BlueFuzz entry.
pl: Błędny wpis BlueFuzz.

en: Bad BlueScale entry.
pl: Błędny wpis BlueScale.

en: Bad StdHW entry.
pl: Błędny wpis StdHW.

en: Bad StdVW entry.
pl: Błędny wpis StdVW.

en: Bad StemSnapH entry.
pl: Błędny wpis StemSnapH.

en: Bad StemSnapV entry.
pl: Błędny wpis StemSnapV.

en: StemSnapH does not contain StdHW value.
pl: StemSnappH nie zawiera wartości StdHW.

en: StemSnapV does not contain StdVW value.
pl: StemSnappV nie zawiera wartości StdVW.

en: Bad BlueShift entry.
pl: Błędny wpis BlueShift.

en: Bad Private Dictionary
pl: Błąd w postscriptowym słowniku prywatnym

en: Glyph not in font
pl: Glif spoza fontu

en: Glyph Valid
pl: Glif prawidłowy

en: No problems detected in %s
pl: Nie wykryto żadnych problemów w „%s”.

en: problselect|Errors
pl: Błędami

en: problselect|Open Contours
pl: Krzywymi otwartymi

en: problselect|Bad Direction
pl: Błędnie skierowanymi konturami

en: problselect|Self Intersections
pl: Przecinającymi się krzywymi

en: problselect|Missing Extrema
pl: Brakującymi ekstremami

en: problfixup|Open Contours
pl: Krzywe otwarte

en: problfixup|Self Intersections
pl: Przecinające się krzywe

en: problfixup|Mark for Overlap fix before Save
pl: Usuń przecięcia odwołań przed generacją fontu

en: problfixup|Bad Directions
pl: Błędnie skierowane kontury

en: problfixup|Missing Extrema (cautiously)
pl: Brakujące ekstrema (ostrożnie)

en: problfixup|Missing Extrema
pl: Brakujące ekstrema

en: problfixup|Too Many Points
pl: Zbyt wiele punktów

en: Close Open Contours
pl: Zamknij krzywe otwarte

en: Inline All References
pl: Przekształć odwołania w kontury

en: Remove Overlap
pl: Usuń przecięcia

en: Mark for Overlap fix before Save
pl: Usuń przecięcia odwołań przed generacją fontu

en: Inline Flipped References
pl: Przekształć odbite odwołania w kontury

en: Correct Direction
pl: Skieruj kontury poprawnie

en: Add Good Extrema
pl: Dodaj zalecane ekstrema

en: Add All Extrema
pl: Dodaj wszystkie ekstrema

en: Simplify
pl: Uprość

en: Revalidate All
pl: Sprawdź ponownie wszystko

en: Revalidate
pl: Sprawdź ponownie

en: Open Glyph
pl: Otwórz glif

en: Scroll To Glyph
pl: Przewiń do glifu

en: Select Glyphs With
pl: Zaznacz glify z...

en: Try To Fix Glyphs With
pl: Spróbuj naprawić

en: Passed Validation
pl: Sprawdzenie powiodło się

en: Thinking...
pl: Sprawdzanie...

note: GT: "Private" is a keyword (sort of) in PostScript. Perhaps it GT: should remain untranslated?
en: Private Dictionary
pl: Słownik prywatny PS

en: Ignore
pl: Ignoruj

en: Report as Error
pl: To błąd

en: Not sure if this is an error...
pl: Nie wiem...

en: This font contains non-integral coordinates. That's OK
    in PostScript and SVG but causes problems in TrueType.
    Should I consider that an error here?
pl: W tym foncie pewne punkty obrysów mają niecałkowite
    współrzędne. To dozwolone w przypadku fontów SVG, lub
    postscriptowych, ale nie truetype'owych. Czy traktować
    je jako błędne?

en: Validation of %.100s
pl: Wyniki sprawdzenia fontu „%.100s”

en: Return from enabling function for menu item %s must be boolean
pl: Funkcja określająca dostępność elementu menu %s musi zwracać wartość logiczną

en: PS Type 1 (Ascii)
pl: PS typ 1 (ASCII)

en: PS Type 1 (Binary)
pl: PS typ 1 (binarny)

en: PS Type 1 (Resource)
pl: PS typ 1 (zasób)

en: PS Type 1 (MacBin)
pl: PS typ 1 (binarny macowy)

en: PS Type 1 (Multiple)
pl: PS typ 1 (wiele fontów)

en: PS Type 3
pl: PS typ 3

en: PS Type 0
pl: PS typ 0

note: GT: "CFF (Bare)" means a CFF font without the normal OpenType wrapper GT: CFF is a font format that normally lives inside an OpenType font GT: but it is perfectly meaningful to remove all the OpenType complexity GT: and just leave a bare CFF font
en: CFF (Bare)
pl: CFF (goły)

en: CFF CID (Bare)
pl: CFF CID (goły)

en: Type42
pl: PS Type42

en: Type11 (CID 2)
pl: PS Type11 (CID 2)

en: TrueType (Resource)
pl: TrueType (zasób)

en: TrueType (MacBin)
pl: TrueType (binarny macowy)

en: TrueType (Mac dfont)
pl: TrueType (macowy dfont)

en: OpenType (Mac dfont)
pl: OpenType (macowy dfont)

en: SVG font
pl: Font SVG

en: No Outline Font
pl: Bez obrysowych

en: In TTF/OTF
pl: W foncie TTF/OTF

en: Apple bitmap only sfnt (dfont)
pl: Mac sfnt tylko bitmapy (dfont)

en: (faked) MS bitmap only sfnt (ttf)
pl: (spreparowany) MS sfnt tylko bitmapy (ttf)

en: X11 bitmap only sfnt (otb)
pl: X11 sfnt tylko bitmapy (otb)

en: NFNT (Resource)
pl: NFNT (zasób)

en: NFNT (MacBin)
pl: NFNT (binarny macowy)

en: Win FNT
pl: Windowsowy FNT

en: Palm OS Bitmap
pl: Bitmapa PalmOSa

en: PS Type3 Bitmap
pl: Bitmapa PS typ 3

en: No Bitmap Fonts
pl: Bez bitmapowych

en: Pixel List
pl: Rozmiary w pikselach

en: Options
pl: Opcje

en: Round
pl: Zaokrąglij

en: Do you want to round coordinates to integers (this saves space)?
pl: Czy zaokrąglić współrzędne punktów do liczb całkowitych? To oszczędza miejsce.

en: Do you want the font file to contain PostScript hints?
pl: Czy wynikowy font postscriptowy ma zawierać hinting?

en: Flex Hints
pl: Hinty „flex”

en: Do you want the font file to contain PostScript flex hints?
pl: Czy wynikowy font postscriptowy ma zawierać hinting typu „flex”?

en: Hint Substitution
pl: Podstawianie hintów

en: Do you want the font file to do hint substitution?
pl: Czy wynikowy font ma korzystać z podstawiania hintów?

en: First 256
pl: Maks. 256 glifów

en: Limit the font so that only the glyphs referenced in the first 256 encodings
    will be included in the file
pl: Zapisuje do fontu tylko pierwszych 256 glifów użytych w bieżącym kodowaniu.

en: Output AFM
pl: Zapisz AFM

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
pl: Plik AFM przechowuje informacje metryczne używane przez wiele edytorów przy korzystaniu z fontów postscriptowych

en: Composites in AFM
pl: Kompozyty w AFM

en: The AFM format allows some information about composites
    (roughly the same as mark to base anchor classes) to be
    included. However it tends to make AFM files huge as it
    is not stored in an efficient manner.
pl: Format plików AFM dopuszcza przechowanie pewnych informacji
    o glifach kompozytowych. To powoduje jednak gwałtowny wzrost
    objętości, gdyż te informacje nie są zapisywane w kompaktowy sposób.

en: Output PFM
pl: Zapisz PFM

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
pl: Pliki PFM przechowują informacje potrzebne dla Windows do zainstalowania fontów postscriptowych

en: Output TFM & ENC
pl: Zapisz TFM i ENC

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
pl: Pliki TFM i ENC przechowują informacje potrzebne ΤεΧ-owi do zainstalowania fontów postscriptowych

en: TrueType Hints
pl: Hinting

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
pl: Czy wynikowy font ma zawierać hinting TrueType? Włączenie tej opcji nie spowoduje
    wygenerowania nowych instrukcji, zostaną użyte te które już są w foncie.

en: PS Glyph Names
pl: Nazwy glifów

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
pl: Czy wynikowy font ma zawierać nazwy glifów?

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite characters are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
pl: Apple i MS/Adobe różnią się w szczegółach dotyczących fontów TrueType i OpenType.
    Ta opcja pozwala wybrać standard, do którego ma się stosować generowany font.
    Podstawowe różnice:
     Wymagania obecności lub nie nazwy „postscript” w tablicy nazw są sprzeczne
     Bitmapy są zapisywane w innych tablicach
     Skalowane znaki kompozytowe są traktowane inaczej
     Użycie raczej GSUB niż morx(t)/feat
     Użycie raczej GPOS niż kern/opbd
     Użycie raczej GDEF niż lcar/prop

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
pl: Apple i MS/Adobe różnią się w szczegółach dotyczących fontów TrueType i OpenType.
    Ta opcja pozwala wybrać standard, do którego ma się stosować generowany font.
    Podstawowe różnice:
     Wymagania obecności lub nie nazwy „postscript” w tablicy nazw są sprzeczne
     Bitmapy są zapisywane w innych tablicach
     Skalowane glify kompozytowe są traktowane inaczej
     Użycie raczej GSUB niż morx(t)/feat
     Użycie raczej GPOS niż kern/opbd
     Użycie raczej GDEF niż lcar/prop

en: Old style 'kern'
pl: Kerning starego typu

en: Many applications still don't support 'GPOS' kerning.
    If you want to include both 'GPOS' and old-style 'kern'
    tables set this check box.
    It may not be set in conjunction with the Apple checkbox.
    This may confuse other applications though.
pl: Wiele programów ciągle jeszcze nie obsługuje kerningu definiowanego w tablicy
    „GPOS”. Włączenie tej opcji spowoduje dodanie do fontu również tablicy
    „kern”, używanej dawniej do przechowywania informacji o kerningu. To może
    jednak zmylić niektóre programy. Nie wolno tego stosować razem z opcją „apple”.

en: Dummy 'DSIG'
pl: Pusta tablica „DSIG”

en: MS uses the presence of a 'DSIG' table to determine whether to use an OpenType
    icon for the tt font. FontForge can't generate a useful 'DSIG' table, but it can
    generate an empty one with no signature info. A pointless table.
pl: Microsoft uzależnia użycie ikonki OpenType dla fontu TrueType od obecności w nim
    tablicy podpisu elektronicznego „DSIG”. FontForge nie jest w stanie podpisać
    fontu, ale może wygenerować pustą tablicę tak, aby Windows pokazywał font
    jako OpenType. Poza tym ta opcja nie ma innych zastosowań.

en: Output Glyph Map
pl: Zapisz mapę glifów

en: Output OFM & CFG
pl: Zapisz OFM i CFG

en: The ofm and cfg files contain information Omega needs to process a font.
pl: Pliki OFM i CFG zawierają informacji potrzebne Omedze do przetwarzania fontu.

en: PfaEdit Table
pl: Tablica PfEd

en: The PfaEdit table is an extension to the TrueType format
    and contains various data used by FontForge
    (It should be called the FontForge table,
    but isn't for historical reasons)
pl: Tablica PfEd jest rozszerzeniem formatu TrueType i przechowuje
    różne dane używane przez FontForge (powinna się nazywać FFrg
    od „FontForge”, ale z przyczyn historycznych tak nie jest).

en: Save Comments
pl: Zapisz komentarze

en: Save glyph comments in the PfEd table
pl: Zapisuje komentarze wszystkich glifów w tablicy PfEd

en: Save Colors
pl: Zapisz kolory

en: Save glyph colors in the PfEd table
pl: Zapisuje kolory wszystkich glifów w tablicy PfEd

en: Lookup Names
pl: Nazwy tablic OT

en: Preserve the names of the GPOS/GSUB lookups and subtables
pl: Zachowaj nazwy tablic i podtablic funkcji zecerskich GPOS/GSUB w tablicy PfEd

en: Save Guides
pl: Zapisz warstwę odniesienia

en: Save the guidelines in the Guide layer.
pl: Zapisuje prowadnice i zawartość warstwy odniesienia w tablicy PfEd

en: Save Layers
pl: Zapisz warstwy

en: Preserve any background and spiro layers.
    Also if we output a truetype font from a
    cubic database, save the cubic splines.
pl: Zachowuje zawartość warstw tła i spiro w tablicy PfEd.
    Jeśli font truetype jest generowany z krzywych stopnia 3
    (postscriptowych), one także zostaną zachowane.

en: TeX Table
pl: Tablica TeX

en: The TeX table is an extension to the TrueType format
    and the various data you would expect to find in
    a tfm file (that isn't already stored elsewhere
    in the ttf file)
pl: Tablica TeX jest rozszerzeniem formatu TrueType i przechowuje
    różne dane dla ΤεΧ-a, których nie ma w oryginalnej specyfikacji
    TrueType, a które zwykle znajdują się w plikach TFM.

en: Output FONTLOG.txt
pl: Wygeneruj plik FONTLOG.txt

en: The FONTLOG is a text file containing relevant information
    about the font including such things as its changelog.
    (A general template is available in the OFL FAQ on http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web)
    Usage within an open font project is highly recommended but not required.
    If your font already contains a fontlog table (see the Element->Font Info)
    and you check this box, then the internal fontlog information will be
    appended to the file "FONTLOG.txt" in the same directory
    as the font itself.
pl: Plik tekstowy FONTLOG zawiera informacje o foncie, a zwłaszcza
    historię dokonywanych w nim zmian. SIL-owska licencja dla otwartych
    fontów (OFL, Open Font License) usilnie zaleca jegp prowadzenie.
    Szablon można znaleźć w FAQ pod adresem http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web.
    
    Jeśli font zawiera stosowne informacje (Element -> Właściwości fontu),
    to wybór tej opcji spowoduje zapisanie wraz z fontem, do tego samego
    folderu, pliku „FONTLOG.txt”.

en: Prefer native kerning
pl: Natywny format kerningu

en: Use native kerning structures (instead of a feature file) even when this might lose information.
pl: Wymusza użycie natywnego formatu opisu kerningu (zamiast plików funkcji zecerskich), nawet jeśli spowoduje to utratę części informacji.

en: Windows-compatible 'kern'
pl: Kerning zgodny z Windows

en: If the old-style 'kern' table contains unencoded glyphs
    (or glyphs encoded outside of the BMP), many Windows applications
    won't have any kerning at all. This option excludes such
    problematic glyphs from the old-style 'kern' table.
pl: Jeśli w tablicy kerningu starego typu „kern” znajdą się glify bez numeru
    unikodowego (albo spoza obszaru BMP), w wielu applikacjach windowsowych
    kerning nie zadziała wcale. Ta opcja powoduje wykluczenie takich glifów
    z generowanej tablicy „kern”.

en: BDF Resolution
pl: Rozdzielczość BDF

en: Guess each font's resolution based on its pixel size
pl: Ustal rozdzielczość, do jakiej przeznaczony jest font, na podstawie wysokości w pikselach.

en: Find Sub Font Definition file
pl: Odszukaj plik definicji podfontu

en: Notdef name
pl: Nazwa .notdef

en: The glyph at encoding %d is named ".notdef" but contains an outline. Because it is called ".notdef" it will not be included in the generated font. You may give it a new name using Element->Glyph Info. Do you wish to continue font generation (and omit this character)?
pl: Glif o numerze unikodowym %d jest nazwany „.notdef”, ale zawiera obrys. Ponieważ nazywa się tak a nie inaczej, zostanie pominięty i zaleca się zmienić jego nazwę. Czy mimo to kontynuować?

en: Not a CID format
pl: To nie CID

en: You are attempting to save a CID font in a non-CID format. This is ok, but it means that only the current sub-font will be saved.
    Is that what you want?
pl: Próba zapisu fontu CID w nieCIDowym formacie. Zapisany zostanie tylko bieżący podfont. Czy mimo to kontynuować?

en: The truetype instructions on glyph %s are out of date.
    Do you want to proceed anyway?
pl: Instrukcje truetype'owe w %s są nieaktualne.
    Czy mimo to kontynuować?

en: In glyph %s the reference to %s is positioned by point matching, and the point numbers may no longer reflect the original intent.
    Do you want to proceed anyway?
pl: W glifie %s odwołanie do %s korzysta z mechanizmu przystawania punktów,
    a numery punktów uległy zmianie i przystawanie może być nieaktualne.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Reference point match out of date
pl: Nieaktualne przystawanie punktów

en: Bad OS/2 version
pl: Błędna wersja OS/2

en: OpenType fonts must have a version greater than 1
    Use Element->Font Info->OS/2->Misc to change this.
pl: Fonty OpenType zawierać tablicę „OS/2 w wersji wyższej niż 1.
    ”To ustala się w Element -> Właściwości Fontu -> Różne.

en: Non-standard Em-Size
pl: Niestandardowa wysokość pola znaku

en: The convention is that PostScript fonts should have an Em-Size of 1000. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
pl: Według przyjętej konwencji fonty postscriptowe powinny mieć wysokość pola znaku ustawioną na 1000, jednak dla tego fontu wynosi ona %d. Teoretycznie nie jest to błąd, ale lepiej rozważyć poprawienie tego w Element -> Właściwość Fontu -> Ogólne.
    Czy mimo to kontynuować?

en: The convention is that TrueType fonts should have an Em-Size which is a power of 2. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
pl: Według przyjętej konwencji fonty truetype'owe powinny mieć wysokość pola znaku ustawioną na potęgę dwójki, jednak dla tego fontu wynosi ona %d. Teoretycznie nie jest to błąd, ale lepiej rozważyć poprawienie tego w Element -> Właściwość fontu -> Ogólne.
    Czy mimo to kontynuować?

en: Your font has a 2 byte encoding, but you are attempting to save it in a format that only supports one byte encodings. This means that you won't be able to access anything after the first 256 characters without reencoding the font.
    
    Do you want to proceed anyway?
pl: Próba zapisania fontu o kodowaniu wielobajtowym w formacie obsługującym jedynie kodowania jednobajtowe. Będzie można używać tylko pierwszych 256 znaków fontu.
    Czy mimo to kontynuować?

en: The 'NFNT' bitmap format is not used under OS/X (though you still need to create a (useless) bitmap font if you are saving a type1 PostScript resource)
pl: Fonty bitmapowe w formacie NFNT nie są używane w OS/X, ale przy generowaniu fontów w formacie zasobu PostScript Type1 i tak konieczne jest utworzenie (bezużytecznego) fontu bitmapowego.

en: The 'NFNT' bitmap format is obsolete
pl: Format NFNT jest przestarzały

en: Needs bitmap font
pl: Potrzebny font bitmapowy

en: When generating a Mac Type1 resource font, you MUST generate at least one NFNT bitmap font to go with it. If you have not created any bitmaps for this font, cancel this dlg and use the Element->Bitmaps Available command to create one
pl: Przy generowaniu macowego zasobu PostScript Type1 MUSI być utworzony również co najmniej jeden towarzyszący font bitmapowy w formacie NFNT. Jeśli ten font nie ma jeszcze bitmap, proszę anulować i wygenerować je w Element -> Wersje bitmapowe

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated
pl: Format POST Type1 jest prawdopodobnie przestarzały

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated and may not work in future version of the mac.
pl: Format „POST” fontów Type1 jest prawdopodobnie przestarzały i może nie działać w przyszłych wersjach maca.

en: _Review
pl: P_rzejrzyj

en: _Generate
pl: _Generuj

en: Errors detected
pl: Wykryto błędy

en: The font contains errors.
    %sWould you like to review the errors or save the font anyway?
pl: W foncie wykryto błędy i zaleca się je przejrzeć.
    %sczy mimo to kontynuować?

en: Create directory...
pl: Utwórz folder...

en: Bad Mac Family
pl: Błędna rodzina macowa

en: To generate a Mac family file, the current font must have plain (Normal, Regular, etc.) style, and there must be other open fonts with the same family name.
pl: Aby wygenerować rodzinę macową, bieżący font musi mieć „podstawowy” styl (Normal, Regular...), muszą być też otwarte pozostałe fonty tej rodziny.

en: There are two open fonts with the current family name and the same style. %.30s and %.30s
pl: Są otwarte dwa fonty o tym samym stylu i nazwie rodziny:
    %.30s i %.30s

en: Generate Fonts
pl: Generuj fonty

en: Generate Mac Family
pl: Generuj rodzinę macową

en: Allows you to select optional behavior when generating the font
pl: Pozwala na określenie opcjonalnego zachowania przy generowaniu fontów

en: Layer:
pl: Warstwa:

en: Save a font based on the specified layer
pl: Generuj font ze wskazanej warstwy.

en: Validate Before Saving
pl: Sprawdź przed zapisem

en: Check the glyph outlines for standard errors before saving
    This can be slow.
pl: Pozwala sprawdzić font w poszukiwaniu typowych błędów przed
    wygenerowaniem. To może trochę potrwać.

en: Append a FONTLOG entry
pl: Dodaj wpis pliku FONTLOG

en: The FONTLOG allows you to keep a log of changes made to your font.
pl: FONTLOG pozwoli prowadzić rejestr zmian dokonanych w foncie.

en: Prepend timestamp
pl: Dodaj znacznik czasu

en: This option prepends a timestamp in the format YYMMDDHHMM to the filename and font-family name metadata.
pl: Dopisuje znacznik czasu w formacie YYMMDDHHMM do rodziny pisma i nazwy pliku fontu.

en: Merge tables across fonts
pl: Połącz wspólne dane

en: FontForge can generate two styles of ttc file.
    In the first each font is a separate entity
    with no connection to other fonts. In the second
    FontForge will attempt to use the same glyph table
    for all fonts, merging duplicate glyphs. It will
    also attempt to use the same space for tables in
    different fonts which are bit by bit the same.
    
    FontForge isn't always able to perform a merge, in
    which case it falls back on generating independent
    fonts within the ttc.
     FontForge cannot merge if:
      * The fonts have different em-sizes
      * Bitmaps are involved
      * The merged glyf table has more than 65534 glyphs
    
    (Merging will take longer)
pl: FontForge potrafi wygenerować dwa typy plików TTC.
    W pierwszym z nich każdy font zawarty jest jako osobny
    byt, bez związku z pozostałymi. W drugim tablice obrysów,
    metrycznych i inne (jeśli identyczne) są łączone tak, aby
    wyeliminować powtarzające się dane.
    
    FontForge nie zawsze będzie w stanie połączyć tablice;
    wygeneruje wtedy TTC pierwszego typu. Możliwe przeszkody:
      * Fonty mają inną wysokość pola znaku
      * Któryś z fontów zawiera bitmapy
      * Jest w sumie ponad 65534 glifów o różnych obrysach
    
    Poza tym, łączenie jest czasochłonne.

en: As CFF fonts
pl: Zastosuj format CFF

en: Put CFF fonts into the ttc rather than TTF.
     These seem to work on the mac and linux
     but are documented not to work on Windows.
pl: FontForge potrafi generować pliki TTC z fontami
    zapisanymi w formacie CFF. To wbrew specyfikacji,
    ale takie fonty działają w Linuksie i Mac OS X.
    W Windows - nie.

en: Execute Script
pl: Wykonaj skrypt

en: C_all...
pl: Wywoł_aj...

en: Counter Expansion Factor
pl: O ile przeskalować światła wewnątrzliterowe

en: Counter Addition
pl: O ile powiększyć światła wewnątrzliterowe

en: Side Bearing Expansion Factor
pl: O ile przeskalować odsadki boczne

en: Side Bearing Addition
pl: O ile powiększyć odsadki boczne

en: Condense/Extend
pl: Zmiana szerokości

en: Scale By
pl: Skaluj o

en: Counters:
pl: Światła:

en: Side Bearings:
pl: Odsadki boczne:

en: Correct for Italic Angle
pl: Korekta dla pochyłych

en: When FontForge detects that an expanded stroke will self-intersect,
    then setting this option will cause it to try to make things nice
    by removing the intersections
pl: Gdy FontForge wykryje, że w wyniku rysowania po krzywej pewne części
    nowo tworzonego obrysu zachodzą na siebie, postara się go zmodyfikować
    tak, aby w wynikowym nie przecinały się żadne krzywe.

en: Horizontal Stem Height Scale
pl: O ile przeskalować grubości kresek poziomych

en: Horizontal Stem Height Add
pl: O ile powiększyć grubości kresek poziomych

en: Threshold between Thin and Thick Stems
pl: Granica między kreskami grubymi a cienkimi

en: Vertical Stem Width Scale
pl: O ile przeskalować grubości kresek pionowych

en: Vertical Stem Width Add
pl: O ile powiększyć grubości kresek pionowych

en: Stem threshold should be positive
pl: Wartosć graniczna powinna być dodatnia

en: Unlikely stem threshold
pl: Mało prawdopodobna wartość graniczna

en: Scale factors must be between 3 and 1000 percent
pl: Współczynniki skalowania muszą się zawierać w granicach od 3 do 1000 procent

en: Unlikely scale factor
pl: Nieoczekiwany współczynnik skalowania

en: Bad stem add
pl: Błędne współczynniki poszerzenia kresek

en: Bad tag
pl: Błędny tag

en: Feature tags are limited to 4 letters
pl: Tagi funkcji są co najwyżej czteroliterowe

en: Missing glyph extension
pl: Brakuje przyrostka

en: You must specify a glyph extension
pl: Trzeba wprowadzić rozszerzenie nazwy glifu

en: Vertical Offset
pl: Przesunięcie w pionie

en: Missing extension
pl: Brakuje przyrostka

en: You must provide a glyph extension
pl: Trzeba wprowadzić rozszerzenie nazwy glifu

en: Horizontal Counter Scale
pl: O ile przeskalować światła wewnątrzliterowe w poziomie

en: Horizontal Counter Add
pl: O ile powiększyć światła wewnątrzliterowe w poziomie

en: Left Side Bearing Scale
pl: O ile przeskalować lewą odsadkę boczną

en: Left Side Bearing Add
pl: O ile powiększyć lewą odsadkę boczną

en: Right Side Bearing Scale
pl: O ile przeskalować prawą odsadkę boczną

en: Right Side Bearing Add
pl: O ile powiększyć prawą odsadkę boczną

en: Vertical Scale
pl: Skaluj w pionie

en: Vertical Counter Scale
pl: O ile przeskalować światła wewnątrzliterowe w pionie

en: Vertical Counter Add
pl: O ile powiększyć światła wewnątrzliterowe w pionie

en: Width of Vertical Stems:
pl: Kreski pionowe:

en: Width/Height of Thick Stems:
pl: Kreski grube:

en: Height of Horizontal Stems:
pl: Kreski poziome:

en: Width/Height of Thin Stems:
pl: Kreski cienkie:

en: Original Y Position
pl: Początkowa wsp. Y

en: Extent
pl: Szer. strefy

en: Resultant Y Position
pl: Ostateczna wsp. Y

en: Create Subscript/Superscript
pl: Utwórz frakcje górne i dolne

en: Create Small Caps
pl: Utwórz kapitaliki

en: Change Glyphs
pl: Przekształcenia glifów

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select a glyph FontForge will
    create (or reuse) another glyph named by appending the extension
    to the original name, and it will copy a modified version of
    the original glyph into the new one.
pl: W przeciwieństwie do wielu innych operacji, ta nie działa bezpośrednio na
    zaznaczonych glifach. FontForge utworzy nowe (bądź użyje istniejących),
    o nazwach rozszerzonych o podany przyrostek, i tam wstawi wynikowe.

en: Feature Tag:
pl: Tag funkcji:

en: Glyph Extension:
pl: Przyrostek:

en: Vertical Offset:
pl: Przesunięcie w pionie:

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select an "A" (or an "a")
    FontForge will create (or reuse) a glyph named "a.sc", and
    it will copy a modified version of the "A" glyph into "a.sc".
pl: W przeciwieństwie do wielu innych operacji, ta nie działa
    bezpośrednio na zaznaczonych glifach. FontForge utworzy
    nowe glify o nazwach np. „A.sc” czy „zero.taboldstyle”,
    bądź użyje istniejących, i tam wstawi utworzone warianty.

en: Petite Caps
pl: drobniejsze kapitaliki

en: Glyph Extensions
pl: Rozszerzenia nazw glifów

en: Letters:
pl: Litery:

en: Symbols:
pl: Symbole:

en: Create small caps variants for symbols as well as letters
pl: Utwórz warianty kapitalikowe także dla symboli

en: Uniform scaling for stems of any width and direction
pl: Skaluj jednakowo kreski poziome, pionowe i każdej grubości

en: Separate ratios for thin and thick stems
pl: Skaluj kreski grube inaczej, niż cienkie

en: Threshold between "thin" and "thick":
pl: Granica między kreskami "grubymi" a "cienkimi":

en: Separate ratios for horizontal and vertical stems
pl: Skaluj kreski pionowe inaczej, niż poziomie

en: Activate diagonal stem processing
pl: Przekształć także kreski ukośne

en: Stems
pl: Kreski

en: Retain current advance width, center glyph within that width
pl: Zachowaj całkowitą szerokość, wycentruj glif

en: Retain current advance width, scale side bearings proportionally
pl: Zachowaj całkowitą szerokość, skaluj odsadki proporcjonalnie

en: Uniform scaling for horizontal counters and side bearings
pl: Skaluj kreski pionowe i odsadki jednakowo

en: Non uniform scaling for horizontal counters and side bearings
pl: Skaluj odsadki inaczej niż kreski pionowe

en: Counter Size:
pl: Światła w poziomie:

en: Left Side Bearing:
pl: Lewe odsadki:

en: Right Side Bearing:
pl: Prawe odsadki:

en: Horizontal
pl: W poziomie

en: Control Vertical Counters (use for CJK)
pl: Przekształć światła w pionie (dotyczy CJK)

en: Vertical Counters:
pl: Światła w pionie:

en: Control Vertical Mapping (use for Latin, Greek, Cyrillic)
pl: Przekształć położenia w pionie (dotyczy LCG)

en: These mappings may be used to fix certain standard heights.
pl: Te wartości mogą zostać użyte do kontroli położenia w pionie
    pewnych standardowych stref w foncie (np. szeryfów linii średniej).

en: Vertical Scale:
pl: Skala w pionie:

en: Vertical
pl: W pionie

en: Everything to its default value
pl: Przywraca wartości domyślne

en: Reset
pl: Resetuj

en: Embolden by
pl: Pogrub o

en: Serif Height
pl: Grubość szeryfów

en: Serif Height Fuzz
pl: Zmienność rozmiarów szeryfów

en: Top Zone
pl: Koniec strefy środkowej

en: Bottom Zone
pl: Początek strefy środkowej

en: Top Hint
pl: Początek strefy górnej

en: Bottom Hint
pl: Koniec strefy dolnej

en: Embolden by:
pl: Pogrub o:

en: Embolden as appropriate for Latin, Cyrillic and Greek scripts
pl: Tryb odpowiedni dla pism łacińskiego, greckiego i cyrylicy

en: Embolden as appropriate for Chinese, Japanese, Korean scripts
pl: Tryb odpowiedni dla pism chińskiego, japońskiego i koreańskiego

en: _Auto
pl: _Automatycznie

en: Choose the appropriate method depending on the glyph's script
pl: Wybiera odpowiedni tryb na podstawie numerów unikodowych

en: C_ustom
pl: _Dostosuj

en: User controls the emboldening with the next two fields
pl: Uaktywnia poniższe pola pozwalające
    lepiej dostosować działanie algorytmu

en: _Top hint:
pl: Początek strefy _górnej:

en: _Zone:
pl: Koniec strefy ś_rodkowej:

en: _Bottom hint:
pl: Koniec strefy do_lnej:

en: Zone:
pl: Początek strefy środ_kowej:

en: Any points this high will be assumed to be on serifs,
    and will remain at that height after processing.
    (So serifs should remain the same size).
    (If you do wish the serifs to grow, set this to 0)
pl: Wszystkie punkty odległe o tą wartość od stref górnej lub
    dolnej pozostaną na swoich miejscach. To może np. zapobiec
    pogrubieniu szeryfów poziomych, jeśli nie jest to pożądane.
    W przeciwnym razie należy ustawić tą wartość na 0.

en: Fuzz
pl: Zmienność rozmiarów

en: Allow the height match to differ by this much
pl: Różnice w grubościach szeryfów, jakie należy uwzględnić

en: The simple application of this algorithm will squeeze counters
    That is not normally seen in bold latin fonts
pl: Zastosowanie algorytmu w podstawowej wersji ściśnie światła
    wewnątrzliterowe, czego zwykle nie spotyka się w typowych
    łacińskich fontach pogrubionych.

en: Squish
pl: Ściśnij

en: Make the counters narrower
pl: Pozwala na ściśnięcie świateł wewnątrzliterowych

en: Try to insure that the counters are as wide
    afterward as they were before
pl: Stara się zachować szerokość świateł wewnątrzliterowych

en: Auto
pl: Automatycznie

en: Retain counter size for glyphs using latin algorithm
    Squish them for those using CJK.
pl: Stara się zachować szerokość świateł wewnątrzliterowych
    w glifach pism LCG i pozwala je ściskać w pismach CJK.

en: Cleanup Self Intersect
pl: Usuń przecięcia

en: By what angle (in degrees) do you want to slant the font?
pl: O jaki kąt (w stopniach) pochylić?

en: Oblique Slant...
pl: Pochylenie w poziomie...

en: LSB Compression Percent
pl: O ile procent przeskalować lewą odsadkę boczną

en: Stem Compression Percent
pl: Wsp. ściśnięcia kresek pionowych

en: Counter Compression Percent
pl: Wsp. ściśnięcia świateł

en: RSB Compression Percent
pl: O ile procent przeskalować prawą odsadkę boczną

en: XHeight Percent
pl: Wsp. przesunięcia linii średniej

en: Italic Angle
pl: Kąt pochylenia

en: Bad setting
pl: Błędny wybór

en: You may not select both variants of 'f'
pl: Nie można wybrać obu wariantów „f” naraz

en: Transform baseline serifs
pl: Przekształć szeryfy linii podstawowej

en: Transform x-height serifs
pl: Przekształć szeryfy linii średniej

en: Transform ascender serifs
pl: Przekształć szeryfy wydłużeń górnych

en: Transform descender serifs
pl: Przekształć szeryfy wydłużeń dolnych

en: Transform diagonal serifs
pl: Przekształć szeryfy elementów ukośnych

en: When serifs are removed (as first two in "m"), replace with:
pl: Zakończenia po uciętych szeryfach (jak bywa w „m”):

en: Flat
pl: Płaskie

en: Slanted
pl: Pochyłe

en: Pen Slanted
pl: Kaligraficzne

en: Compress (as a percentage)
pl: Ściśnięcie (w %):

en: LSB
pl: Lewa

en: Left Side Bearing
pl: Lewa odsadka

en: RSB
pl: Prawa

en: Right Side Bearing
pl: Prawa odsadka

en: Lower Case
pl: Litery podrzędne

en: Others
pl: Pozostałe

en: Upper Case
pl: Litery nadrzędne

en: XHeight Percent:
pl: Wsp. przesunięcia linii średniej:

en: Traditionally the x-height of an italic face is slightly less
    than the x-height of the companion roman
pl: Procent o jaki należy przeskalować wysokość linii średniej.
    Tradycyjnie w fontach odmian pochylonych linia średnia
    jest nieco niżej niż w podstawowych.

en: Italic Angle:
pl: Kąt pochylenia:

en: This italic conversion will be incomplete!
    You will probably want to do manual fixups on e, g, k, and v-z
    And on в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    And on all Greek lower case letters. And maybe everything else.
pl: Wygenerowana kursywa będzie pozostawiać wiele do życzenia!
    Będzie trzeba pewnie ręcznie poprawić e, g, k oraz v-z.
    Pewnie także в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ. Pewnie też
    wszystkie greckie litery tekstowe. A najlepiej wszystko.

en: Current X-Height
pl: Wysokość linii średniej

en: Desired X-Height
pl: Zmienić wysokość na

en: Change XHeight
pl: Zmiana wysokości linii średniej

en: Current x-height:
pl: Wysokość linii średniej:

en: Desired x-height:
pl: Zmienić wysokość na:

en: Serif height:
pl: Grubość szeryfów:

en: The search pattern was not found again in the font %.100s
pl: Nie znaleziono następnego wystąpienia wzorca w foncie %.100s

en: The search pattern was not found in the font %.100s
pl: W foncie %.100s nie znaleziono szukanego wzorca

en: Find
pl: Znajdź

en: Find Next
pl: Znajdź następny

en: Match Fuzziness:
pl: Dopuszczalny błąd:

en: Bad search pattern
pl: Błędny wzorzec wyszukiwany

en: Nothing to match.
pl: Nie ma czego dopasowywać.

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour.
pl: Przy zaznaczonej opcji „Użyj końców do określenia położenia” wzorzec wyszukiwany musi być pojedynczym, otwartym konturem.

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour with at least 3 points on it (otherwise there is nothing to match).
pl: Przy zaznaczonej opcji „Użyj końców do określenia położenia” wzorzec wyszukiwany musi być pojedynczym, otwartym konturem o co najmniej trzech punktach (inaczej nie będzie do czego dopasowywać).

en: Bad replace pattern
pl: Błędny wzorzec zastępujący

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the replace pattern must be a single open contour with at least 3 points on it.
pl: Przy zaznaczonej opcji „Użyj końców do określenia położenia” wzorzec zastępujący musi być pojedynczym, otwartym konturem o co najmniej trzech punktach.

en: When the search path is a single open contour, the replace pattern must also be.
pl: Jeśli wzorzec wyszukiwany jest pojedynczym, otwartym konturem, wzorzec zastępujący także musi takim być.

en: Search Pattern:
pl: Szukany wzorzec:

en: Replace Pattern:
pl: Czym podmienić:

en: Find in %.100s
pl: Szukaj w %.100s

en: Cancel
pl: Anuluj

en: The %1$s in the search dialog contains a reference to %2$.20hs which does not exist in the new font.
    Should I remove the reference?
pl: %1$s w okienku wyszukiwania zawiera odwołanie do %2$.20hs, który nie istnieje w nowym foncie.
    Czy usunąć to odwołanie?

en: Replace Pattern
pl: Wzorzec zastępujący

en: Search Pattern
pl: Wzorzec wyszukiwany

en: Allow:
pl: Zezwól na:

en: Allow a match even if the search pattern has
    to be transformed by a combination of the
    following transformations.
pl: Zezwól na dopasowanie nawet jeśli wyszukany
    wzorzec musiałby być przekształcony za pomocą
    następujących transformacji:

en: Flipping
pl: Odbicie

en: Scaling
pl: Skalowanie

en: Rotating
pl: Obrót

en: _Match Fuzziness:
pl: _Dopuszczalny błąd:

en: Endpoints specify minimum length and direction only
pl: Użyj końców do określenia położenia

en: If the search pattern is a single open contour
    then do not match the end points. They merely
    specify the direction from which the curve should
    move toward the next point (which will be matched),
    and the minimum distance between the first matched
    point and the one before it. The endpoints of the
    replace contour will also only be used for positioning.
    
    This allows you to match a right angle corner
    without needed to specify exactly how long the edges
    are which form the right angle.
pl: Jeśli wzorzec wyszukiwany jest pojedynczym, otwartym
    konturem, ta opcja wyłącza dopasowywanie punktów
    końcowych. Są one wtedy używane do wskazania, jak
    wyszukiwany wzorzec może się łączyć z większą całością
    (pokazują kierunek i odległość). Punkty końcowe wzorca
    zastępującego także posłużą tylko do umieszczenia go
    na właściwym miejscu.
    
    To pozwala np. dopasować się do narożnika bez względu
    na dokładną długość krzywych tworzących narożnik.

en: Search Selected Chars Only
pl: Wyszukuj tylko w zaznaczonych

en: Only search characters selected in the fontview.
    Normally we search all characters in the font.
pl: Zwykle sprawdzane są wszystkie znaki w bieżącym widoku
    fontu. Ta opcja ogranicza wyszukiwanie do zaznaczonych.

en: Find All
pl: Znajdź wszystkie

en: Replace All
pl: Zamień wszystkie

en: Open
pl: Otwórz

en: Could not open
pl: Nie udało się otworzyć

en: Could not open %.100s
pl: Nie udało się otworzyć %.100s

en: No letters in font
pl: Brak liter w foncie

en: Insert random text in the specified script
pl: Wstaw przypadkowy tekst w zadanym języku

en: Text from script
pl: Tekst w zadanym języku

en: Save
pl: Zapisz

en: Save Image
pl: Zapisz obraz

en: _Save As...
pl: _Zapisz jako...

en: _Insert Random Text...
pl: W_staw przypadkowy tekst...

en: Save As _Image...
pl: Zapisz jako _obraz...

en: There is a splinefont level undo, but it does not contain any information to perform the undo. This is an application error, please report what you last did to the lookup tables so the developers can try to reproduce the issue and fix it.
pl: W foncie znaleziono historię zmian, ale nie zawiera ona danych potrzebnych do cofnięcia operacji. To jest błąd programu, proszę zgłosić go do twórców wraz z opisem ostatnich działań na tablicach funkcji zecerskich, aby można było go naprawić.

en: Undo information incomplete
pl: Niepełna historia zmian

en: Bad undo
pl: Nie można cofnąć

en: couldn't find the character %s
pl: nie znaleziono znaku %s

en: Component %d %.30s (%d,%d)
pl: Składnik %d %.30s (%d,%d)

en: Base Glyphs
pl: Podstawowe glify

en: Base Ligatures
pl: Podstawowe ligatury

en: Base Marks
pl: Podstawowe znaki diakrytyczne

en: Empty
pl: <pusto>

en: Mark Class %.20s
pl: Klasa diakrytyczna %.20s

en: Entry (%d,%d)
pl: Przednie złącze pisane (%d, %d)

en: Exit (%d,%d)
pl: Tylne złącze pisane (%d, %d)

en: Backtrack Match:
pl: Poprzedzające:

en: Match:
pl: Pasujące:

en: Lookahead Match:
pl: Następujące:

en: Backtrack class:  | Backtrack classes:
pl[0]: Klasa glifów poprzedzających:
pl[1]: Klasy glifów poprzedzających:
pl[2]: Klas glifów poprzedzających:

en: Class | Classes
pl[0]: Klasa
pl[1]: Klasy
pl[2]: Klas

en: Lookahead Class | Lookahead Classes
pl[0]: Klasa pasujących
pl[1]: Klasy pasujących
pl[2]: Klas pasujących

en: Back coverage %d:
pl: Tablica grupująca glify poprzedzające %d:

en: Coverage %d:
pl: Tablica grupująca glify pasujące %d:

en: Lookahead coverage %d:
pl: Tablica grupująca glify następujące %d:

en: Apply at %d %.80s
pl: Zastosuj w %d %.80s

en: Replacement:
pl: Zamiennik:

en: Chaining Positioning
pl: Pozycjonowanie łańcuchowe

en: Chaining Substitution
pl: Podstawienie łańcuchowe

en: Reverse Chaining Subs
pl: Podstawienie łańcuchowe wsteczne

en: classes
pl: klas

en: coverage
pl: tablic grupujących

en: glyphs
pl: glifów

note: GT: There are various broad classes of lookups here and the first string GT: describes those: "Contextual Positioning", Contextual Substitution", etc. GT: Each of those may be formated in 3 different ways: by (or perhaps using GT: would be a better word) glyphs, classes or coverage tables. GT: So th
en: %s by %s
pl: %s według %s

en: Backtrack class %d:
pl: Klasa glifów poprzedzających %d:

en: Class %d:
pl: Klasa %d:

en: Lookahead class %d:
pl: Klasa glifów następujących %d:

en: Rule %d
pl: Reguła %d

en: Indic Reordering
pl: Przestawienie indyjskie

en: <undefined>
pl: <niezdefinowane>

en: Simple Substitution
pl: Proste podstawienie

en: Glyph Insertion
pl: Wstawienie glifu

en: Kern by State
pl: Kerning przez maszynę stanów

note: GT: You're in a state machine, and this is describing the %4d'th state of GT: that machine. From the state the next state will be a list of GT: state-numbers which are appended to this string.
en: State %4d Next:
pl: Stan %4d, następne:

en: State %4d Flags:
pl: Flagi stanu %4d:

en: State %4d Mark:
pl: Stan %4d Diakrytyczny:

en: State %4d Cur:
pl: Stan %4d bieżący:

en: Nested Substitution %.80s
pl: Zagnieżdżone podstawienie %.80s

en: Lookups Enabled for Expansion
pl: Włączane by rozbić wiersz

en: No Lookups Enabled for Expansion
pl: Brak włączanych by rozbić wiersz

en: Lookups Disabled for Expansion
pl: Wyłączane by rozbić wiersz

en: No Lookups Disabled for Expansion
pl: Brak wyłączanych by rozbić wiersz

en: Lookups Limiting Expansion
pl: Ograniczające rozbicie

en: No Lookups Limiting Expansion
pl: Brak ograniczających rozbicie

en: Lookups Enabled for Shrinkage
pl: Włączane by zbić wiersz

en: No Lookups Enabled for Shrinkage
pl: Brak włączanych by zbić wiersz

en: Lookups Disabled for Shrinkage
pl: Wyłączane by zbić wiersz

en: No Lookups Disabled for Shrinkage
pl: Brak wyłączanych by zbić wiersz

en: Lookups Limiting Shrinkage
pl: Ograniczające zbicie

en: No Lookups Limiting Shrinkage
pl: Brak ograniczających rozbicie

en: Priority: %d
pl: Waga: %d

en: No Extender Glyphs
pl: Brak wypełniaczy

en: Extender Glyphs
pl: Wypełniacze

en: Not classified
pl: Nie klasyfikowany

en: Ligature
pl: Ligatura

en: Glyph Definition Sub-Table
pl: Podtablica definicji glifów

note: GT: Here caret means where to place the cursor inside a ligature. So OpenType GT: allows there to be a typing cursor inside a ligature (for instance you GT: can have a cursor between f and i in the "fi" ligature)
en: Ligature Caret Sub-Table
pl: Podtablica pozycji kursora w ligaturach

en: Mark Attachment Classes
pl: Klasy położenia diakrytycznych

en: %c%c%c%c  Min Extent=%d, Max Extent=%d
pl: %c%c%c%c minimum=%d maksimum=%d

en: Script '%c%c%c%c' on %c%c%c%c
pl: Pismo „%c%c%c%c” w %c%c%c%c

en: Script '%c%c%c%c'
pl: Pismo „%c%c%c%c”

en: Default Baseline: '%s'
pl: Linia podstawowa domyślna: „%s”

en: Offsets from def. baseline:  romn: %d  idcn: %d  ideo: %d  hang: %d  math: %d
pl: Przesunięcia względem linii podstawowej domyślnej:  romn: %d  idcn: %d  ideo: %d  hang: %d  math: %d

en: All glyphs have the same baseline
pl: Wszystkie glify na tej samej linii podstawowej

en: Per glyph baseline data
pl: Linie podstawowe dla glifu

en:   Left Bound=%d
pl:   Lewa krawędź optyczna=%d

en:   Right Bound=%d
pl:   Prawa krawędź optyczna=%d

en: Strong Left to Right
pl: Zawsze od lewej do prawej

en: Strong Right to Left
pl: Zawsze od prawej do lewej

en: Arabic Right to Left
pl: Arabskie od prawej do lewej

en: European Number
pl: Cyfra europejska

en: European Number Separator
pl: Europejska kropka dziesiętna

en: European Number Terminator
pl: Europejski znak za liczbą

en: Arabic Number
pl: Cyfra arabska

en: Common Number Separator
pl: Wspólna kropka dziesiętna

en: Block Separator
pl: Separator bloków tekstu

en: Segment Separator
pl: Separator fragmentów tekstu

en: White Space
pl: Biały znak

en: Neutral
pl: Znak neutralny

en: <Unknown direction>
pl: <Kierunek nieznany>

en:   Floating accent
pl:   Akcent samodzielny

en:   Hang left
pl:   Wiszący z lewej

en:   Hang right
pl:   Wiszący z prawej

en:   Attach right
pl:   Złączony z prawym sąsiadem

en:   Mirror=%.30s
pl:   Odbity=%.30s

en: No Advanced Typography
pl: Brak funkcji zecerskich

en: OpenType Tables
pl: Tablice openType

en: 'BASE' Baseline Table
pl: „BASE” tablica linii podstawowych pism

en: Horizontal: %d baseline | Horizontal: %d baselines
pl[0]: Poziomo: %d linia podstawowa
pl[1]: Poziomo: %d linie podstawowe
pl[2]: Poziomo: %d linii podstawowych

en: Vertical: %d baseline | Vertical: %d baselines
pl[0]: Pionowo: %d linia podstawowa
pl[1]: Pionowo: %d linie podstawowe
pl[2]: Pionowo: %d linii podstawowych

en: 'GDEF' Glyph Definition Table
pl: Tablica definicji glifów „GDEF”

en: 'GPOS' Glyph Positioning Table
pl: Tablica pozycjonowania glifów „GPOS”

en: 'GSUB' Glyph Substitution Table
pl: Tablica podstawień glifów „GSUB”

en: 'JSTF' Justification Table
pl: „JSTF” tablica opisująca justowanie pism

en: Apple Advanced Typography
pl: Funkcje zecerskie Apple

en: 'bsln' Horizontal Baseline Table
pl: „bsln” tablica poziomych linii podstawowych pism

en: 'kern' Horizontal Kerning Table
pl: Tablica kerningu w poziomie „kern”

en: 'lcar' Ligature Caret Table
pl: Tablica pozycji kursora w ligaturach „lcar”

en: 'morx' Glyph Extended Metamorphosis Table
pl: Tablica zaawansowanych przekształceń glifów „morx”

en: 'opbd' Optical Bounds Table
pl: Tablica brzegów optycznych „opbd”

en: 'prop' Glyph Properties Table
pl: Tablica właściwości glifów „prop”

en: Show ATT
pl: Pokaż ATT

en: No differences found
pl: Nie znaleziono różnic

en: Differences...
pl: Różnice...

en: Compare %s to %s
pl: Porównaj %s z %s...

en: Compare version %s of %s to %s
pl: Porównaj wersję %s %s z %s

en: Font Compare
pl: Porównaj fonty

en: Font to compare with %.20s
pl: Font do porównania z %.20s

en: Compare _Outlines
pl: P_orównaj obrysy

en: Accept outlines which exactly match the original
pl: Wykrywa nawet niewielkie różnice w obrysach.

en: _Accept inexact
pl: _Podobne

en: Accept an outline which is a close approximation to the original.
    It may be off by an em-unit, or have a reference which matches a contour.
pl: Przepuszcza drobne odchylenia: obrys może być np. przesunięty
    o jednostkę, zaimplementowany odwołaniem zamiast krzywymi itp.

en: _Warn if inexact
pl: Ostrzegaj jeśli obrysy _nie identyczne

en: Warn if the outlines are close but not exactly the same
pl: Ostrzega, jeśli obrysy różnią się choć trochę.

en: Warn if _unlinked references
pl: Ostrzegaj przy o_dłączonych odwołaniach

en: Warn if one glyph contains an outline while the other contains a reference (but the reference describes the same outline)
pl: Ostrzega, jeśli glif w jednym foncie zawiera obrysy,a w drugim odwołanie do identycznych obrysów.

en: Compare _Hints
pl: Porównaj _hinty

en: Compare postscript hints and hintmasks and truetype instructions
pl: Porównuj postscriptowe hinty i ich maski, a także instrukcje truetype'owe.

en: Compare Hint_Masks
pl: Porównaj hint_maski

en: Compare hintmasks
pl: Porównaj maski hintów.

en: HintMasks only if conflicts
pl: Porównaj maski hintów kolidujących

en: Don't compare hintmasks if the glyph has no hint conflicts
pl: Nie porównuj masek hintów, jeśli hinty nie kolidują ze sobą.

en: Don't Compare HintMasks
pl: Nie porównuj masek hintów

en: _Add Diff Outlines to Background
pl: Doda_j różniące się do tła

en: If two glyphs differ, then add the outlines of the second glyph
    to the background layer of the first (So when opening the first
    the differences will be visible).
pl: Jeśli glif jest różny w obu fontach, dodaj obrysy
    z drugiego fontu do warstwy tła w pierwszym.

en: Add _Missing Glyphs
pl: Wstaw b_rakujące glify

en: If a glyph in the second font is missing from the first, then
    add it to the first with the outlines of the second font in
    the background
pl: Jeśli w drugim foncie występuje glif nieobecny w pierwszym,
    dodaj go do warstw planu pierwszego i tła w pierwszym foncie.

en: Compare _Bitmaps
pl: Porównaj _bitmapy

en: Compare _Names
pl: Porównaj _nazwy

en: Compare Glyph _Positioning
pl: Porównaj _pozycjonowanie glifów

en: Kerning & such
pl: Kerning itd

en: Compare Glyph _Substitution
pl: Porównaj pod_stawienia glifów

en: Ligatures & such
pl: Ligatury itd

en: _Error Limit:
pl: Margines błędu:

en: Bump Size
pl: Rozmiar wypukłości

en: Line length max
pl: Najw. długość linii

en: Allow _removal of extrema
pl: Można usuwać _ekstrema

en: Normally simplify will not remove points at the extrema of curves
    (both PostScript and TrueType suggest you retain these points)
pl: Zwykle upraszczanie zachowuje punkty ekstremalne, co jest zalecane
    w specyfikacjach zarówno fontów postscriptowych jak i truetype'owych.

en: Allow _slopes to change
pl: Można zmieniać _kąty

en: Normally simplify will not change the slope of the contour at the points.
pl: Zwykle upraszczanie zachowuje kąty pod jakimi krzywe wchodzą do punktów i je opuszczają.

en: Start contours at e_xtrema
pl: Początki konturów w ek_stremach

en: If the start point of a contour is not an extremum, find a new start point (on the contour) which is.
pl: Tak zmieni obrysy, aby pierwszy punkt każdego z nich wypadał w ekstremum.

en: Allow _curve smoothing
pl: Można _wygładzać krzywe

en: Simplify will examine corner points whose control points are almost
    colinear and smooth them into curve points
pl: Zamieni narożniki o kącie rozwarcia bliskim 180° na punkty gładkie.

note: GT: here "tan" means trigonometric tangent
en: if tan less than
pl: graniczna różnica kątów

en: S_nap to horizontal/vertical
pl: Przyciąg_nij do pionu/poziomu

en: If the slope of an adjusted point is near horizontal or vertical
    snap to that
pl: Wyrówna punkt do pionu/poziomu, jeśli nachylenie krzywej w tym
    punkcie jest odpowiednio bliskie.

en: _Flatten bumps on lines
pl: _Wygładzaj linie

en: If a line has a bump on it then flatten out that bump
pl: Jeśli linia ma jakieś nierówności – można je wygładzić

en: if smaller than
pl: krótsze niż

en: Don't smooth lines
pl: Nie wygładzaj linii

en: longer than
pl: dłuższe niż

en: Set as Default
pl: Ustaw jako domyślne

note: GT: These strings are for fun. If they are offensive or incomprehensible GT: simply translate them as something dull like: "FontForge" GT: This is a spoof of political slogans, designed to point out how foolish they are
en: A free press discriminates
    against the illiterate.
pl: Wolna prasa dyskryminuje analfabetów.

note: GT: This is a pun on the old latin drinking song "Gaudeamus igature!"
en: Gaudeamus Ligature!
pl: Gaudeamus Ligatur!

note: GT: Spoof on the bible
en: In the beginning was the letter...
pl: Na początku była czcionka...

note: GT: Some wit at MIT came up with this ("ontology recapitulates phylogony" is the original)
en: fontology recapitulates file-ogeny
pl: Fontologia odzwierciedla plikogenezę

en: Recovery Complete
pl: Odzyskiwanie zakończone

en: Your file %s has been recovered.
    You must now Save your file to continue working on it.
pl: Plik %s został odzyskany.
    Zachowaj go, zanim rozpoczniesz pracę.

en: Flag0x10+
pl: Flaga 0x10+

en: State %d,  %.40s
pl: Stan %d,  %.40s

en: Next State:
pl: Następny stan:

en: Kern Values:
pl: Wartości kerningu:

en: At most 8 kerning values may be specified here
pl: Na liście mieści się najwyżej 8 wartości kerningu

en: Too Many Kerns
pl: Zbyt wiele wartości kerningu

en: Kerning values must be even
pl: Wartości kerningu muszą być parzyste

en: Lookup, %s, does not exist
pl: Tablica funkcji %s nie istnieje.

en: Bad lookup type
pl: Błędny typ tablicy funkcji

en: Lookups in contextual state machines must be simple substitutions,
    , but %s is not
pl: Funkcje zecerskie użyte w kontekstowej maszynie stanów muszą być prostymi podstawieniami,
    ale %s do takich nie należy.

en: At most 31 glyphs may be specified in an insert list
pl: Na liście do wstawienia mieści się najwyżej 31 glifów.

en: Too Many Glyphs
pl: Zbyt wiele glifów

en: Edit State Transition
pl: Edytuj przejście stanów

en: Class 1: {Everything Else}
pl: Klasa 1: {wszystko inne}

en: Advance To Next Glyph
pl: Przejdź do następnego glifu

en: Push Current Glyph
pl: Wrzuć bieżący glif na stos

en: Mark Current Glyph
pl: Oznacz bieżący glif

en: Mark Current Glyph As First
pl: Oznacz bieżący glif jako pierwszy

en: Mark Current Glyph As Last
pl: Oznacz bieżący glif jako ostatni

en: Current Glyph Is Kashida Like
pl: Bieżący glif działa jak kaszida

en: Marked Glyph Is Kashida Like
pl: Zaznaczony glif działa jak kaszida

en: Insert Before Current Glyph
pl: Wstaw przed bieżącym glifem

en: Insert Before Marked Glyph
pl: Wstaw przed oznaczonym glifem

en: Mark Insert:
pl: Oznacz wstawkę:

en: Current Insert:
pl: Bieżąca wstawka:

en: Mark Subs:
pl: Oznacz podstawienie:

en: Current Subs:
pl: Bieżące podstawienie:

en: _Up↑
pl: _Góra↑

en: ←_Left
pl: ←_Lewo

en: _Right→
pl: _Prawo→

en: ↓_Down
pl: ↓_Dół

en: {Start of Input}
pl: {początek danych}

en: {Start of Line}
pl: {początek wiersza}

en: Edit Contextual Glyph Insertion
pl: Edytuj wstawkę kontekstową

en: Edit Contextual Kerning
pl: Edytuj kerning kontekstowy

en: Edit Indic Rearrangement
pl: Edytuj przestawienie indyjskie

en: New Contextual Glyph Insertion
pl: Nowa wstawka kontekstowa

en: New Contextual Kerning
pl: Nowy kerning kontekstowy

en: New Indic Rearrangement
pl: Nowe przestawienie indyjskie

en: {End of Text}
pl: {koniec tekstu}

en: {Deleted Glyph}
pl: {usunięty glif}

en: {End of Line}
pl: {koniec wiersza}

en: Vertical Only
pl: Pismo tylko pionowe

en: Final
pl: Końcowy

en: First
pl: Pierwsze

en: Isolated
pl: Izolowany

en: Medial
pl: Środkowy

en: Bad Tile
pl: Błędny wzór

en: You must specify an isolated (or medial) tile
pl: Należy wprowadzić wzór izolowany (lub końcowy)

en: You must specify a medial tile
pl: Należy wprowadzić wzór środkowy

en: Tile Path
pl: Wzór wzdłuż krzywej

en: Include Whitespace below Tile
pl: Dodaj światło między wzorami

en: Normally the Tile will consist of everything
    within the minimum bounding box of the tile --
    so adjacent tiles will abut directly on one
    another. If you wish whitespace between tiles
    set this flag
pl: Zwykle wzory będą układane ciasno, stykając się
    ze sobą. Wybranie tej opcji zapobiegnie temu.

en: _Left
pl: _Lewo

en: The tiles should be placed to the left of the path
    as the path is traced from its start point to its end
pl: Wzór powinien być wyrównany na zewnątrz krzywej

en: The tiles should be centered on the path
pl: Wzór powinien być wyśrodkowany wzdłuż krzywej

en: _Right
pl: _Prawo

en: The tiles should be placed to the right of the path
    as the path is traced from its start point to its end
pl: Wzór powinien być wyrównany wewnątrz krzywej

en: _Tile
pl: _Wklej

en: Multiple copies of the selection should be tiled onto the path
pl: Wzorzec powinien zostać wielokrotnie powtórzony wzdłuż obrysu.

en: Sc_ale & Tile
pl: Skaluj _i wklej

en: An integral number of the selection will be used to cover the path.
    If the path length is not evenly divisible by the selection's
    height, then the selection should be scaled slightly.
pl: Wzorzec powinien zostać wielokrotnie powtórzony wzdłuż obrysu.
    Jeżeli powtórzony całkowitą liczbę razy nie pokrywa obrysu na całej
    długości, to wzorzec powinien zostać odpowiednio przeskalowany.

en: _Scale
pl: _Skaluj

en: The selection should be scaled so that it will cover the path's length
pl: Wzorzec powinien zostać tak przeskalowany aby pokrywał obrys na całej długości.

en: X Repeat Count
pl: Powtórzenia w poziomie

en: Y Repeat Count
pl: Powtórzenia w pionie

en: Bad Pattern Size
pl: Błędny rozmiar wzoru

en: The pattern size (width & height) must be a positive number
pl: Wymiary wzoru (szerokość i wysokość) muszą być liczbami dodatnimi

en: The repeat counts must be positive numbers
pl: Liczby powtórzeń muszą być dodatnie

en: Bad Pattern
pl: Błędny wzór

en: You must specify a pattern
pl: Należy określić konkretny wzór

en: Pattern
pl: Wzór

en: Pattern Size:
pl: Rozmiar wzoru:

en: Repeat Counts:
pl: Liczby powtórzeń wzoru:

en: Do Nothing
pl: Nic nie rób

en: Move...
pl: Przesuń...

en: Rotate...
pl: Obróć...

en: Scale Uniformly...
pl: Skaluj równomiernie...

en: Scale...
pl: Skaluj...

en: Flip...
pl: Odbij...

en: Rotate 3D Around...
pl: Obróć w 3D...

en: Move by Ruler...
pl: Przesuń według miary...

en: Rotate by Ruler...
pl: Obróć według miary...

en: Skew by Ruler...
pl: Pochyl według miary...

en: X Movement
pl: Przesunięcie X

en: Y Movement
pl: Przesunięcie Y

en: Rotation Angle
pl: Kąt obrotu

en: Scale Factor
pl: Współczynnik skali

en: X Scale Factor
pl: Współczynnik skali X

en: Y Scale Factor
pl: Współczynnik skali Y

en: Skew Angle
pl: Kąt pochylenia

en: Rotation about X Axis
pl: Obrót wokół osi X

en: Rotation about Y Axis
pl: Obrót wokół osi Y

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
pl: Po obrocie lub pochyleniu glifu być może trzeba zaaplikować Element -> Dodaj Ekstrema

en: ° Clockwise
pl: ° w prawo

note: GT: Sometimes spelled Widdershins. An old word which means counter clockwise. GT: I used it because "counter clockwise" took too much space.
en: ° Withershins
pl: ° w lewo

en: Transform
pl: Przekształć

en: Origin:
pl: Początek:

en: Transform _All Layers
pl: Przekształć _wszystkie warstwy

en: Transform _Guide Layer Too
pl: Przekształć warstwę _odniesienia

en: Transform _Width Too
pl: Przekształć szerokość _glifu

en: Transform kerning _classes too
pl: Przekształć k_lasy kerningu

en: Transform simple positioning features & _kern pairs
pl: Przekształć proste poz_ycjonowanie i kerning

en: Round To _Int
pl: Zaokrąglaj do _całkowitych

en: Adjust Angle
    Obsolete instruction
    Pops one value
pl: AA (ang. Adjust Angle).
    Instrukcja przestarzała.
    Zdejmuje ze stosu jeden element.

en: ABSolute Value
    Replaces top of stack with its abs
pl: ABS (ang. ABSolute value).
    Zastępuje element na wierzchu stosu jego wartością bezwzględną.

en: ADD
    Pops two 26.6 fixed numbers from stack
    adds them, pushes result
pl: ADD.
    Zdejmuje dwa elementy F26dot6 ze stosu stosu i odkłada na nim ich sumę.

en: ALIGN PoinTS
    Aligns (&pops) the two points which are on the stack
    by moving along freedom vector to the average of their
    positions on projection vector
pl: ALIGNPTS (ang. ALIGN PoinTS).
    Zdejmuje ze stosu dwa numery punktów i wyrównuje je wzdłuż
    wektora swobody do ich średniej współrzędnej według wektora projekcji.

en: ALIGN to Reference Point
    Pops as many points as specified in loop counter
    Aligns points with RP0 by moving each
    along freedom vector until distance to
    RP0 on projection vector is 0
pl: ALIGNRP (ang. ALIGN to Reference Point).
    Zdejmuje ze stosu tyle numerów punktów, ile wskazuje licznik powtórzeń,
    i wyrównuje je wzdłuż wektora swobody do współrzędnej punktu RP0
    według wektora projekcji. Licznik powtórzeń jest resetowany do 1.

en: logical AND
    Pops two values, ands them, pushes result
pl: AND (ang. logical AND).
    Zdejmuje ze stosu dwa elementy i odkłada na nim ich iloczyn logiczny (NIE bitowy!).

en: CALL function
    Pops a value, calls the function represented by it
pl: CALL (ang. CALL a function).
    Zdejmuje ze stosu numer funkcji z programu fontu i wywołuje ją.

en: CEILING
    Pops one 26.6 value, rounds upward to an int
    pushes result
pl: CEILING.
    Zaokrągla wierzchołek stosu (jako F26dot6) w górę do wartości całkowitej.

en: Copy INDEXed element to stack
    Pops an index & copies stack
    element[index] to top of stack
pl: CINDEX (ang. Copy INDEXed).
    Wkłada na stos kopię elementu o numerze zdjętym z wierzchołka.

en: CLEAR
    Pops all elements on stack
pl: CLEAR.
    Opróżnia stos.

en: DEBUG call
    Pops a value and executes a debugging interpreter
    (if available)
pl: DEBUG.
    Zdejmuje jeden element ze stosu i wywołuje debugger (o ile dostępny).
    Nie należy tego stosować w fontach przeznaczonych już do wydania.

en: DELTA exception C1
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the pixel amount
pl: DELTAC1 (ang. DELTA exception for Cvt; range 1).
    Zdejmuje ze stosu liczbę poprawek do CVT, specyfikacje poprawek i aplikuje je.
    Poprawki zadane są parami elementów: numerem wpisu w CVT, oraz zakodowanymi
    wspólnie wartością poprawki oraz stopniem pisma, w którym obowiązuje (ppem).

en: DELTA exception C2
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the amount
pl: DELTAC2 (ang. DELTA exception for Cvt; range 2).
    Zdejmuje ze stosu liczbę poprawek do CVT, specyfikacje poprawek i aplikuje je.
    Poprawki zadane są parami elementów: numerem wpisu w CVT, oraz zakodowanymi
    wspólnie wartością poprawki oraz stopniem pisma, w którym obowiązuje (ppem).

en: DELTA exception C3
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the amount
pl: DELTAC3 (ang. DELTA exception for Cvt; range 3).
    Zdejmuje ze stosu liczbę poprawek do CVT, specyfikacje poprawek i aplikuje je.
    Poprawki zadane są parami elementów: numerem wpisu w CVT, oraz zakodowanymi
    wspólnie wartością poprawki oraz stopniem pisma, w którym obowiązuje (ppem).

en: DELTA exception P1
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
pl: DELTAP1 (ang. DELTA exception for Points; range 1).
    Zdejmuje ze stosu liczbę poprawek pozycji punktów, specyfikacje poprawek i aplikuje je.
    Poprawki zadane są parami elementów: numerem punktu, oraz zakodowanymi
    wspólnie wartością przesunięcia oraz stopniem pisma, w którym obowiązuje (ppem).

en: DELTA exception P2
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
pl: DELTAP2 (ang. DELTA exception for Points; range 2).
    Zdejmuje ze stosu liczbę poprawek pozycji punktów, specyfikacje poprawek i aplikuje je.
    Poprawki zadane są parami elementów: numerem punktu, oraz zakodowanymi
    wspólnie wartością przesunięcia oraz stopniem pisma, w którym obowiązuje (ppem).

en: DELTA exception P3
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
pl: DELTAP3 (ang. DELTA exception for Points; range 3).
    Zdejmuje ze stosu liczbę poprawek pozycji punktów, specyfikacje poprawek i aplikuje je.
    Poprawki zadane są parami elementów: numerem punktu, oraz zakodowanymi
    wspólnie wartością przesunięcia oraz stopniem pisma, w którym obowiązuje (ppem).

en: DEPTH of stack
    Pushes the number of elements on the stack
pl: DEPTH (ang. DEPTH of stack).
    Odkłada na stos jego głębokość.

en: DIVide
    Pops two 26.6 numbers, divides them, pushes result
pl: DIV (ang. DIVide).
    Zdejmuje ze stosu dzielnik, dzielną
    i odkłada na stos wynik dzielenia.
    Liczby traktowane jako F26dot6.

en: DUPlicate top stack element
    Pushes the top stack element again
pl: DUP (ang. DUPlicate top stack element).
    Duplikuje element z wierzchołka stosu.

en: End IF
    Ends an IF or IF-ELSE sequence
pl: EIF (ang. End IF).
    Zamyka sekwencję IF-EIF lub IF-ELSE-EIF.

en: ELSE clause
    Start of Else clause of preceding IF
pl: ELSE.
    Rozpoczyna alternatywną ścieżkę wykonania w sekwencji IF-ELSE-EIF.

en: END Function definition
pl: END.
    Koniec definicji funkcji.

en: EQual
    Pops two values, tests for equality, pushes result(0/1)
pl: EQ (ang. EQual).
    Zdejmuje dwa elementy ze stosu, a odkłada na nim 1 (jeśli były równe) lub 0.

en: EVEN
    Pops one value, rounds it and tests if it is even(0/1)
pl: EVEN.
    Zdejmuje element F26dot6 ze stosu, a odkłada
    na nim 1 (jeśli wynik zaokrąglenia był parzysty) lub 0.

en: Function DEFinition
    Pops a value (n) and starts the nth
    function definition
pl: FDEF (ang. Function DEFinition).
    Zdejmuje ze stosu liczbę - numer deklarowanej funkcji - i otwiera jej definicję.

en: set the auto FLIP boolean to OFF
pl: FLIPOFF.
    Ustawia rejestr „auto flip”  interpretera instrukcji TTF na „nie”.

en: set the auto FLIP boolean to ON
pl: FLIPON.
    Ustawia rejestr „auto flip”  interpretera instrukcji TTF na „tak”.

en: FLIP PoinT
    Pops as many points as specified in loop counter
    Flips whether each point is on/off curve
pl: FLIPPT (ang. FLIP PoinTs).
    Zdejmuje ze stosu tyle numerów punktów, ile wskazuje licznik powtórzeń,
    i przełącza ich typ między „na krzywej” a „na poza krzywą”.

en: FLIP RanGe OFF
    Pops two point numbers
    sets all points between to be off curve points
pl: FLIPRGOFF (ang. FLIP RanGe of points OFF).
    Zdejmuje ze stosu dwa numerów punktów - końce przedziału -
    i przełącza typ wszystkich w przedziale na „na poza krzywą”.

en: FLIP RanGe ON
    Pops two point numbers
    sets all points between to be on curve points
pl: FLIPRGON (ang. FLIP RanGe of points ON).
    Zdejmuje ze stosu dwa numerów punktów - końce przedziału -
    i przełącza typ wszystkich w przedziale na „na krzywej”.

en: FLOOR
    Pops a value, rounds to lowest int, pushes result
pl: FLOOR.
    Zaokrągla wierzchołek stosu (jako F26dot6) w dół do wartości całkowitej.

en: Get Coordinate[a] projected onto projection vector
     0=>use current pos
     1=>use original pos
    Pops one point, pushes the coordinate of
    the point along projection vector
pl: GC[a] (ang. Get Coodfinate).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu, a wkłada jego
    współrzędną (F26dot6) wzdłuż wektora projekcji.
     a=0 mierzy dla położenia bieżącego punktu,
     a=1 mierzy dla położenia początkowego.

en: GET INFOrmation
    Pops information type, pushes result
pl: GETINFO (ang. GET INFormation).
    Zastępuje wierzchołek stosu - kod żądanej
    informacji o środowisku - informacją.

en: Get Freedom Vector
    Decomposes freedom vector, pushes its
    two coordinates onto stack as 2.14
pl: GFV (ang. Get Freedom Vector).
    Odkłada na stos składowe X i Y wektora swobody, jako liczby EF2dot14.

en: Get Projection Vector
    Decomposes projection vector, pushes its
    two coordinates onto stack as 2.14
pl: GFV (ang. Get Projetion Vector).
    Odkłada na stos składowe X i Y wektora projekcji, jako liczby EF2dot14.

en: Greater Than
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el > top
pl: GT (ang. Greater Than).
    Zdejmuje dwa elementy ze stosu, a odkłada na nim
    1 (jeśli drugi był większy od pierwszego) lub 0.

en: Greater Than or EQual
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el >= top
pl: GTEQ (ang. Greater Than or EQual).
    Zdejmuje dwa elementy ze stosu, a odkłada na nim
    1 (jeśli drugi był większy lub równy pierwszemu) lub 0.

en: Instruction DEFinition
    Pops a value which becomes the opcode
    and begins definition of new instruction
pl: IDEF (ang. Instruction DEFinition).
    Zdejmuje ze stosu liczbę - kod nowej instrukcji - i otwiera jej definicję.

en: IF test
    Pops an integer,
    if 0 (false) next instruction is ELSE or EIF
    if non-0 execution continues normally
    (unless there's an ELSE)
pl: IF.
    Zdejmuje ze stosu jeden element i rozpoczyna sekwencję IF-EIF lub IF-ELSE-EIF.
    Jeśli zdjęty element był zerem, przeskakuje do EIF (do ELSE, jeśli obecne).
    W przeciwnym wypadku fragment ELSE-EIF, jeśli obecny, jest pomijany.

en: INSTRuction execution ConTRoL
    Pops a selector and value
    Sets a state variable
pl: INSTCTRL (ang. INSTruction execution ConTRoL).
    Zdejmuje ze stosu selektor zmiennej środowiskowej
    interpretera instrukcji oraz wartość, którą jej przypisuje.

en: Interpolate Point
    Pops as many points as specified in loop counter
    Interpolates each point to preserve original status
    with respect to RP1 and RP2
pl: IP (ang. Interpolate Point).
    Zdejmuje ze stosu tyle numerów punktów, ile wskazuje licznik powtórzeń,
    i przesuwa je wzdłuż wektora swobody tak, aby odtworzyć początkowe
    proporcje względnych współrzędnych między każdym z nich a RP1 i RP2.

en: moves point to InterSECTion of two lines
    Pops start,end start,end points of two lines
    and a point to move. Point is moved to
    intersection
pl: ISECT (ang. move to InterSECTion of lines).
    Zdejmuje ze stosu dwie proste (dane każda dwoma numerami punktów)
    i numer punkty, który jest przesuwany w miejsce przecięcia się tych prostych.

en: Interpolate Untouched Points[a]
     0=> interpolate in y direction
     1=> x direction
pl: IUP[a] (ang. Interpolate Untouched Points).
    Przesuwa nieruszone jeszcze punkty między ruszonymi, aby
    odtworzyć początkowe proporcje względnych współrzędnych.

en: JuMP Relative
    Pops offset (in bytes) to move the instruction pointer
pl: JMPR (ang. JuMP Relative).
    Zdejmuje ze stosu jeden element i dodaje go do wskaźnika
    programu. To znaczy, wykonywany jest skok do miejsca
    w kodzie odległego od bieżącego o zadaną wartość.

en: Jump Relative On False
    Pops a boolean and an offset
    Changes instruction pointer by offset bytes
    if boolean is false
pl: JROF (ang. Jump Relative On False).
    Zdejmuje ze stosu dwa elementy, i jeśli wartość logiczna pierwszego
    jest równa „fałsz”, to drugi jest dodawany do wskaźnika programu.
    To znaczy, wykonywany jest warunkowy skok do miejsca w kodzie
    odległego od bieżącego o zadaną wartość.

en: Jump Relative On True
    Pops a boolean and an offset
    Changes instruction pointer by offset bytes
    if boolean is true
pl: JROT (ang. Jump Relative On True).
    Zdejmuje ze stosu dwa elementy, i jeśli wartość logiczna pierwszego
    jest równa „prawda”, to drugi jest dodawany do wskaźnika programu.
    To znaczy, wykonywany jest warunkowy skok do miejsca w kodzie
    odległego od bieżącego o zadaną wartość.

en: LOOP and CALL function
    Pops a function number & count
    Calls function count times
pl: LOOPCALL (ang.LOOP and CALL function).
    Zdejmuje ze stosu dwa elementy: numer funkcji z FPGM, oraz ile razy
    ją wykonać. Następnie funkcja jest wykonywana zadaną ilość razy.

en: Less Than
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el < top
pl: LT (ang. Lesser Than).
    Zdejmuje ze stosu dwa elementy, a odkłada na nim
    1 (jeśli drugi był mniejszy od pierwszego) lub 0.

en: Less Than or EQual
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el <= top
pl: LTEQ (ang. Lesser Than or EQual).
    Zdejmuje dwa elementy ze stosu, a odkłada na nim
    1 (jeśli drugi był mniejszy lub równy pierwszemu) lub 0.

en: MAXimum of top two stack entries
    Pops two values, pushes the maximum back
pl: MAX (ang. MAXimum).
    Zdejmuje dwa elementy ze stosu, i odkłada z powrotem większy z nich.

en: Measure Distance[a]
     0=>distance with current positions
     1=>distance with original positions
    Pops two point numbers, pushes distance between them
pl: MD[a] (ang. Measure Distance).
    Zdejmuje ze stosu dwa numery punktów, a wkłada ich
    odległość (F26dot6) wzdłuż wektora projekcji.
     a=0 mierzy dla położenia bieżącego punktu,
     a=1 mierzy dla położenia początkowego

en: Move Direct Absolute Point[a]
     0=>do not round
     1=>round
    Pops a point number, touches that point
    and perhaps rounds it to the grid along
    the projection vector. Sets rp0&rp1 to the point
pl: MDAP[a] (ang. Move Direct Absolute Point).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu, „rusza” go
    i opcjonalnie zaokrągla jego położenie wzdłuż
    wektora projekcji.
     a=0 nie zaokrągla położenia,
     a=1 zaokrągla położenie

en: Move Direct Relative Point[abcde]
     a=0=>don't set rp0
     a=1=>set rp0 to p
     b=0=>do not keep distance more than minimum
     b=1=>keep distance at least minimum
     c=0 do not round
     c=1 round
     de=0 => grey distance
     de=1 => black distance
     de=2 => white distance
    Pops a point moves it so that it maintains
    its original distance to the rp0. Sets
    rp1 to rp0, rp2 to point, sometimes rp0 to point
pl: MDRP[abcde] (ang. Move Direct Relative Point).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu i przesuwa go wzdłuż
    wektora swobody, odtwarzając początkową odległość od
    punktu odniesienia rp0. Ustawia go punktem odniesienia
    rp2 (opcjonalnie też rp0), oraz rp1 na starą wartość rp0.
     a=0 nie zmienia rp0,
     a=1 zmienia rp0,
     b=0 nie stara się utrzymać odległości progowej,
     b=1 utrzymuje odległość nie mniejszą niż progowa,
     c=0 nie zaokrągla współrzędnych wynikowych,
     c=1 zaokrągla współrzędne wynikowe,
     de=00 korygowana odległość jest szara,
     de=01 korygowana odległość jest czarna,
     de=10 korygowana odległość jest biała.

en: Move Indirect Absolute Point[a]
     0=>do not round, don't use cvt cutin
     1=>round
    Pops a point number & a cvt entry,
    touches the point and moves it to the coord
    specified in the cvt (along the projection vector).
    Sets rp0&rp1 to the point
pl: MIAP[a] (ang. Move Indirect Absolute Point).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu i wpisu CVT, „rusza” punkt,
    zmienia jego położenie wzdłuż wektora projekcji na zgodne
    z wartością wpisu i opcjonalnie zaokrągla je.
     a=0 nie zaokrągla położenia, ani nie używa cvt cut-in
     a=1 zaokrągla położenie

en: Minimum of top two stack entries
    Pops two values, pushes the minimum back
pl: MIN (ang. MINimum).
    Zdejmuje dwa elementy ze stosu, i odkłada z powrotem mniejszy z nich.

en: Move INDEXed element to stack
    Pops an index & moves stack
    element[index] to top of stack
    (removing it from where it was)
pl: MINDEX (ang. Move INDEXed element).
    Zdejmuje ze stosu numer elementu (licząc
    od wierzchołka) - i przekłada go na szczyt.

en: Move Indirect Relative Point[abcde]
     a=0=>don't set rp0
     a=1=>set rp0 to p
     b=0=>do not keep distance more than minimum
     b=1=>keep distance at least minimum
     c=0 do not round nor use cvt cutin
     c=1 round & use cvt cutin
     de=0 => grey distance
     de=1 => black distance
     de=2 => white distance
    Pops a cvt index and a point moves it so that it
    is cvt[index] from rp0. Sets
    rp1 to rp0, rp2 to point, sometimes rp0 to point
pl: MIRP[abcde] (ang. Move Indirect Relative Point).
    Zdejmuje ze stosu numery wpisu CVT oraz punktu,
    przesuwa punkt wzdłuż wektora swobody, ustawiając
    odległość od punktu odniesienia rp0 na określoną
    wpisem CVT. Ustawia go punktem odniesienia rp2
    (opcjonalnie też rp0) oraz rp1 na starą wartość rp0.
     a=0 nie zmienia rp0,
     a=1 zmienia rp0,
     b=0 nie stara się utrzymać odległości progowej,
     b=1 utrzymuje odległość nie mniejszą niż progowa,
     c=0 nie zaokrągla współrzędnych wynikowych,
     c=1 zaokrągla współrzędne wynikowe,
     de=00 korygowana odległość jest szara,
     de=01 korygowana odległość jest czarna,
     de=10 korygowana odległość jest biała.

en: Measure Pixels Per EM
    Pushs the pixels per em (for current rasterization)
pl: MPPEM (ang. Measure Pixels Per EM).
    Odkłada na stosie bieżący stopień pisma (w ppem).

en: Measure Point Size
    Pushes the current point size
pl: MPS (ang. Measure Point Size).
    Odkłada na stosie bieżący stopień pisma (w punktach).

en: Move Stack Indirect Relative Point[a]
     0=>do not set rp0
     1=>set rp0 to point
    Pops a 26.6 distance and a point
    Moves point so it is distance from rp0
pl: MSIRP[a] (ang. Move Stack Indirect Relative Point).
    Zdejmuje ze stosu odległość F26dot6 oraz numer punktu,
    przesuwa punkt wzdłuż wektora swobody, ustawiając
    odległość od punktu odniesienia rp0 na zadaną.
     a=0 nie zmienia rp0,
     a=1 zmienia rp0.

en: MULtiply
    Pops two 26.6 numbers, multiplies them, pushes result
pl: MUL (ang. MULtiply).
    Zdejmuje ze stosu dwie liczby F26dot6 i odkłada na nim ich iloczyn.

en: NEGate
    Negates the top of the stack
pl: NEG (ang. NEGate).
    Neguje znak elementu na wierzchołku stosu.

en: Not EQual
    Pops two values, tests for inequality, pushes result(0/1)
pl: NEQ (ang. Not EQual).
    Zdejmuje dwa elementy ze stosu, a odkłada na nim1 (jeśli nie były równe) lub 0.

en: logical NOT
    Pops a number, if 0 pushes 1, else pushes 0
pl: NOT.
    Negacja logiczna. Zdejmuje jeden element ze stosu,
    a odkłada na nim 1 (jeśli nie był równy 0) lub 0.

en: N PUSH Bytes
    Reads an (unsigned) count byte from the
    instruction stream, then reads and pushes
    that many unsigned bytes
pl: NPUSHB (ang. N PUSH Bytes).
    Pobiera ze strumienia instrukcji następny bajt N (bez znaku),
    a następnie pobiera dalsze N bajtów (bez znaku) i wrzuca je na stos.

en: N PUSH Words
    Reads an (unsigned) count byte from the
    instruction stream, then reads and pushes
    that many signed 2byte words
pl: NPUSHW (ang. N PUSH Words).
    Pobiera ze strumienia instrukcji następny bajt N (bez znaku),
    pobiera dalsze N słów dwubajtowych (ze znakiem) i wrzuca je na stos.

en: No ROUNDing of value[ab]
     ab=0 => grey distance
     ab=1 => black distance
     ab=2 => white distance
    Pops a coordinate (26.6), changes it (without
    rounding) to compensate for engine effects
    pushes it back
pl: NROUND[ab] (and. No ROUNDing).
    Poddaje element na wierzchołku stosu (traktowany
    jako dystans F26dot6) kompensacji ze względu na
    charakterystykę urządzenia; nie zaokrąglając go.

en: ODD
    Pops one value, rounds it and tests if it is odd(0/1)
pl: ODD.
    Zdejmuje jeden element ze stosu, a odkłada na nim
    1 (jeśli po zaokrągleniu był nieparzysty) lub 0.

en: logical OR
    Pops two values, ors them, pushes result
pl: OR.
    Suma logiczna. Zdejmuje dwa elementy ze stosu,
    a odkłada na nim 1 (jeśli któryś nie był równy 0) lub 0.

en: POP top stack element
pl: POP.
    Usuwa jeden element z wierzchołka stosu.

en: PUSH Byte[abc]
     abc is the number-1 of bytes to push
    Reads abc+1 unsigned bytes from
    the instruction stream and pushes them
pl: PUSHB[abc] (ang. PUSH Bytes).
     abc - liczba bajtów bez znaku (pomniejszona o 1)
     pobrania ze strumienia instrukcji i wrzucenia na stos.

en: PUSH Word[abc]
     abc is the number-1 of words to push
    Reads abc+1 signed words from
    the instruction stream and pushes them
pl: PUSHW[abc] (ang. PUSH Words).
     abc - liczba słów dwubajtowych ze znakiem (pomniejszona o 1)
     do pobrania ze strumienia instrukcji i wrzucenia na stos.

en: Read Control Value Table entry
    Pops an index to the CVT and
    pushes it in 26.6 format
pl: RCVT (ang. Read Control Value Table entry).
    Zdejmuje ze stosu numer wpisu CVT i odkłada
    na stos wartość tego wpisu; w formacie F26dot6.

en: Round Down To Grid
    
    Sets round state to the obvious
pl: RDTG (ang. Round Down To Grid).
    Nakazuje interpreterowi od tej pory zaokrąglać
    odległości do całkowitych w kierunku zera.

en: Round OFF
    Sets round state so that no rounding occurs
    but engine compensation does
pl: ROFF (ang. Round OFF).
    Nakazuje interpreterowi nie zaokrąglać od tej pory odległości.
    To nie wyłącza kompensacji ze względu na charakterystykę urządzenia.

en: ROLL the top three stack elements
pl: ROLL.
    Przekłada element z wierzchołka stosu dwa elementy niżej.

en: ROUND value[ab]
     ab=0 => grey distance
     ab=1 => black distance
     ab=2 => white distance
    Rounds a coordinate (26.6) at top of stack
    and compensates for engine effects
pl: ROUND[ab].
    Zdejmuje ze stosu jeden element i odkłada go po zaokrągleniu,
    i kompensacji ze względu na charakterystykę urządzenia.

en: Read Store
    Pops an index into store array
    Pushes value at that index
pl: RS (ang. Read Store).
    Zdejmuje ze stosu numer komórki
    pamięci, a odkłada jej wartość

en: Round To Double Grid
    Sets the round state (round to closest .5/int)
pl: RTDG (ang. Round To Double Grid).
    Nakazuje interpreterowi od tej pory zaokrąglać
    odległości do najbliższych całkowitych lub połówek.

en: Round To Grid
    Sets the round state
pl: RTG (ang. Round To Grid).
    Nakazuje interpreterowi od tej pory zaokrąglać odległości do całkowitych.

en: Round To Half Grid
    Sets the round state (round to closest .5 not int)
pl: RTHG (ang. Round To Half Grid).
    Nakazuje interpreterowi od tej pory zaokrąglać
    odległości do najbliższych niecałkowitych połówek.

en: Round Up To Grid
    Sets the round state
pl: RUTG (ang. Round Up To Grid).
    Nakazuje interpreterowi od tej pory zaokrąglać
    odległości do całkowitych w kierunku od zera.

en: Super 45° ROUND
    Too complicated. Look it up
pl: S45ROUND (ang. Super 45° ROUND)
    Zbyt skomplikowane, żeby to tu opisać.
    Zajrzyj do dokumentacji TrueType.

en: Set ANGle Weight
    Pops an int, and sets the angle
    weight state variable to it
    Obsolete
pl: SANGW (ang. Set ANGle Weight).
    Instrukcja przestarzała.
    Zdejmuje ze stosu jeden element.

en: SCAN conversion ConTRoL
    Pops a number which sets the
    dropout control mode
pl: SCANCTRL (ang. SCAN conversion ConTRoL).
    Zdejmuje ze stosu jeden element  - zakodowane ustawienie
    trybu traktowania dużych elementów konturów, które podczas
    rasteryzacji wypadły poza centra pikseli.

en: SCANTYPE
    Pops number which sets which scan
    conversion rules to use
pl: SCANTYPE.
    Zdejmuje ze stosu jeden element - zakodowaną
    wartość definiującą, jakich reguł wypełniania
    i rastrowania obrysów użyć.

en: Sets Coordinate From Stack using projection & freedom vectors
    Pops a coordinate 26.6 and a point
    Moves point to given coordinate
pl: SCFS (ang. Sets Coordinate From Stack).
    Zdejmuje ze stosu współrzędną (F26dot6) wzdłuż wektora projekcji
    i numer punktu do przesunięcia wzdłuż wektora swobody.

en: Sets Control Value Table Cut-In
    Pops 26.6 from stack, sets cvt cutin
pl: SCVTCI (ang. Sets Control Value Table Cut-In).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nową wartość CVT Cut-In (F26dot6) .

en: Set Delta Base
    Pops value sets delta base
pl: SDB (ang. Set Delta Base).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nowy podstawowy
    stopień pisma dla instrukcji delta.

en: Set Dual Projection Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets a second projection vector based on original
    positions of points
pl: SDPVTL[a] (ang. Set Dual Projection Vector To Line).
    Zdejmuje ze stosu dwa numery punktów i ustawia
    wektor dualny projekcji względem prostej przechodzącej
    przez te punkty:
     a=0 ustawia wektor równolegle do prostej,
     a=1 ustawia wektor prostopadle do prostej.

en: Set Delta Shift
    Pops a new value for delta shift
pl: SDS (ang. Set Delta Shift).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nowe jednostkowe
    przesunięcie dla instrukcji delta.

en: Set Freedom Vector From Stack
    pops 2 2.14 values (x,y) from stack
    must be a unit vector
pl: SFVFS (ang. Set Freedom Vector From Stack).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nowe składowe X i Y wektora swobody,
    jako liczby EF2dot14. Długość wektora musi być jednostkowa.

en: Set Freedom Vector To Coordinate Axis[a]
     0=>y axis
     1=>x axis
pl: SFVTCA[a] (ang. Set Freedom Vector To Coordinate Axis).
    Ustawia wektor swobody wzdłuż którejś osi układu współrzędnych:
     a=0 (albo y-axis) ustawia wektor wzdłuż osi Y,
     a=1 (albo x-axis) ustawia wektor wzdłuż osi X.

en: Set Freedom Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets the freedom vector
pl: SFVTL[a] (ang. Set Freedom Vector To Line).
    Zdejmuje ze stosu dwa numery punktów i ustawia
    wektor swobody względem prostej przechodzącej
    przez te punkty:
     a=0 ustawia wektor równolegle do prostej,
     a=1 ustawia wektor prostopadle do prostej.

en: Set Freedom Vector To Projection Vector
pl: SFVTPV (ang. Set Freedom Vector To Projection Vector).
    Ustawia wektor swobody wzdłuż wektora projekcji.

en: SHift Contour using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops number of contour to be shifted
    Shifts the entire contour by the amount
    reference point was shifted
pl: SHC[a] (ang. SHift Contour using reference point).
    Zdejmuje ze stosu numer obrysu w glifie i przesuwa
    go zgodnie z bieżącym przesunięciem wybranego
    punktu odniesienia:
     a=0 przesuwa obrys za punktem rp2 strefy zp1,
     a=1 przesuwa obrys za punktem rp1 strefy zp0.

en: SHift Point using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops as many points as specified by the loop count
    Shifts each by the amount the reference
    point was shifted
pl: SHP[a] (ang. SHift Points using reference point).
    Zdejmuje ze stosu tyle numerów punktów, ile wskazuje licznik
    powtórzeń i przesuwa je zgodnie z bieżącym przesunięciem
    wybranego punktu odniesienia:
     a=0 przesuwa punkty za punktem rp2 strefy zp1,
     a=1 przesuwa punkty za punktem rp1 strefy zp0.

en: SHift point by a PIXel amount
    Pops an amount (26.6) and as many points
    as the loop counter specifies
    each point is shifted along the FREEDOM vector
pl: SHPIX (ang. SHift point by a PIXel amount).
    Zdejmuje ze stosu wartość przesunięcia (EF26dot6),
    tyle numerów punktów do przesunięcia, ile wskazuje
    licznik powtórzeń, i przesuwa je wzdłuż wektora swobody.

en: SHift Zone using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops the zone to be shifted
    Shifts all points in zone by the amount
    the reference point was shifted
pl: SHZ[a] (ang. SHift Zone using reference point).
    Zdejmuje ze stosu numer strefy i przesuwa ją
    zgodnie z bieżącym przesunięciem wybranego
    punktu odniesienia:
     a=0 przesuwa strefę za punktem rp2 strefy zp1,
     a=1 przesuwa strefę za punktem rp1 strefy zp0.

en: Set LOOP variable
    Pops the new value for the loop counter
    Defaults to 1 after each use
pl: SLOOP (ang. Set LOOP variable).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nową wartość licznika
    powtórzeń. Jest on resetowany do 1 po każdym użyciu.

en: Set Minimum Distance
    Pops a 26.6 value from stack to be new minimum distance
pl: SMD (ang. Set Minimum Distance).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nową wartość odległości progowej.

en: Set Projection Vector From Stack
    pops 2 2.14 values (x,y) from stack
    must be a unit vector
pl: SPVFS (ang. Set Projection Vector From Stack).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nowe składowe X i Y wektora projekcji,
    jako liczby EF2dot14. Długość wektora musi być jednostkowa.

en: Set Projection Vector To Coordinate Axis[a]
     0=>y axis
     1=>x axis
pl: SPVTCA[a] (ang. Set Projection Vector To Coordinate Axis).
    Ustawia wektor projekcji wzdłuż którejś osi układu współrzędnych:
     a=0 (albo y-axis) ustawia wektor wzdłuż osi Y,
     a=1 (albo x-axis) ustawia wektor wzdłuż osi X.

en: Set Projection Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets the projection vector
pl: SPVTL[a] (ang. Set Projection Vector To Line).
    Zdejmuje ze stosu dwa numery punktów i ustawia
    wektor projekcji względem prostej przechodzącej
    przez te punkty:
     a=0 ustawia wektor równolegle do prostej,
     a=1 ustawia wektor prostopadle do prostej.

en: Super ROUND
    Too complicated. Look it up
pl: SROUND (ang. Super ROUND)
    Zbyt skomplikowane, żeby to tu opisać.
    Zajrzyj do dokumentacji TrueType.

en: Set Reference Point 0
    Pops a point which becomes the new rp0
pl: SRP0 (ang. Set Reference Point 0).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu i ustawia go nowym punktem odniesienia rp0.

en: Set Reference Point 1
    Pops a point which becomes the new rp1
pl: SRP1 (ang. Set Reference Point 1).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu i ustawia go nowym punktem odniesienia rp1.

en: Set Reference Point 2
    Pops a point which becomes the new rp2
pl: SRP2 (ang. Set Reference Point 2).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu i ustawia go nowym punktem odniesienia rp2.

en: Set Single Width
    Pops value for single width value (FUnit)
pl: SSW (ang. Set Single Width).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nową grubość standardową elementów,
    używaną na żądanie twórcy dla elementów, które po pohintowaniu
    są cieńsze niż grubość progowa.

en: Set Single Width Cut-In
    Pops value for single width cut-in value (26.6)
pl: SSWCI (ang. Set Single Width Cut-In).
    Zdejmuje ze stosu i ustawia nową grubość progową elementów.
    Elementom, które po pohintowaniu są cieńsze, na żądanie twórcy
    zostanie nadana grubość standardowa.

en: SUBtract
    Pops two 26.6 fixed numbers from stack
    subtracts them, pushes result
pl: SUB (ang. SUBtract).
    Zdejmuje dwa elementy F26dot6 ze stosu stosu i odkłada na nim ich róznicę.

en: Set freedom & projection Vectors To Coordinate Axis[a]
     0=>both to y axis
     1=>both to x axis
pl: SVTCA[a] (ang. Set freedom & projection Vectors To Coordinate Axis).
    Ustawia wektory swobody i projekcji wzdłuż osi układu współrzędnych
     a=0 (lub y-axis) ustawia wzdłuż osi Y
     a=1 (lub x-axis) ustawia wzdłuż osi X

en: SWAP top two elements on stack
pl: SWAP.
    Zamienia miejscami dwa elementy z wierzchołka stosu.

en: Set Zone Pointer 0
    Pops the zone number into zp0
pl: SZP0 (ang. Set Zone Pointer 0.
    Zdejmuje ze stosu wartość dla wskaźnika strefy zp0.

en: Set Zone Pointer 1
    Pops the zone number into zp1
pl: SZP1 (ang. Set Zone Pointer 1.
    Zdejmuje ze stosu wartość dla wskaźnika strefy zp1.

en: Set Zone Pointer 2
    Pops the zone number into zp2
pl: SZP2 (ang. Set Zone Pointer 2.
    Zdejmuje ze stosu wartość dla wskaźnika strefy zp2.

en: Set Zone PointerS
    Pops the zone number into zp0,zp1 and zp2
pl: SZPS (ang. Set Zone PointerS).
    Zdejmuje ze stosu wartość dla wskaźników stref zp0, zp1 i zp2.

en: UnTouch Point
    Pops a point number and marks it untouched
pl: UTP (ang. UnTouch Point).
    Zdejmuje ze stosu numer punktu,
    i oznacza go jako jeszcze nieruszony.

en: Write Control Value Table in Funits
    Pops a number(Funits) and a
    CVT index and writes the number to cvt[index]
pl: WCVTP (ang. Write Control Value Table in Funits).
    Zdejmuje ze stosu liczbę - wartość, oraz numer wpisu CVT, który
    ma nadpisać. Wartość jest typu F26dot6, w jednostkach pola znaku.

en: Write Control Value Table in Pixel units
    Pops a number(26.6) and a
    CVT index and writes the number to cvt[index]
pl: WCVTP (ang. Write Control Value Table in Pixel units).
    Zdejmuje ze stosu liczbę - wartość, oraz numer wpisu CVT,
    który ma nadpisać. Wartość jest typu F26dot6, w pikselach.

en: Write Store
    Pops a value and an index and writes the value to storage[index]
pl: WS (ang. Write Store).
    Zdejmuje ze stosu liczbę - wartość, oraz
    numer komórki pamięci, do której ją zapisuje.

en: Parse Error
pl: Błąd składni

en: <instrs inherited>
pl: <instrukcje odziedziczone>

en: <no instrs>
pl: <brak instrukcji>

en: <return>
pl: <powrót>

en: A short to be pushed on the stack
pl: Liczba ze znakiem do włożenia na stos.

en: A count specifying how many bytes/shorts
    should be pushed on the stack
pl: Liczba następujących bajtów lub słów do włożenia na stos.

en: An unsigned byte to be pushed on the stack
pl: Bajt bez znaku do włożenia na stos.

en: _Parse
pl: _Parsuj

en: TrueType Instructions for %.50s
pl: Instrukcje TrueType dla %.50s

en: Change Length
pl: Zmień długość

en: How many entries should there be in the cvt table?
pl: Ile liczb powinna liczyć tablica cvt?

en: Index
pl: Indeks

en: Instructions were changed
pl: Instrukcje uległy zmianie

en: The instructions for %.80s have changed. Do you want to lose those changes?
pl: Instrukcje w %.80s uległy zmianie. Czy porzucić zmiany?

en: Zones
pl: Liczba stref

en: Twilight Zone Point Count
pl: Maksymalna liczba punktów półcienia

en: Max Stack Depth
pl: Maksymalna głębokość stosu argumentów

en: Max # Functions
pl: Maksymalna liczba funkcji

en: Max Instruction Defines
pl: Maksymalna liczba definicji instrukcji

en: _Zones:
pl: _Strefy:

en: _Twilight Pnt Cnt:
pl: _Punkty półcienia:

en: St_orage:
pl: P_amięć:

en: Max _Stack Depth:
pl: _Rozmiar stosu:

en: _FDEF
pl: _FDEFy

en: _IDEFs
pl: _IDEFy

en: Could not find a browser. Set the BROWSER environment variable to point to one
pl: Nie znaleziono przeglądarki internetowej. Ustaw zmienną środowiskową BROWSER na odpowiedni program

en: No Browser
pl: Nie znaleziono przeglądarki

en: _None
pl: Żad_ne

en: Label
pl: Etykieta

en: Text Labels
pl: Ustawienia wyglądu etykiet tekstowych

en: Background color of column headers at the top of a matrix edit
pl: Kolor tła nagłówków kolumn, nad pierwszym wierszem tabeli

en: Shift On Press
pl: Przesuń etykietę wciśniętego

en: Button
pl: Przycisk

en: Buttons
pl: Ustawienia wyglądu przycisków

en: Default Button
pl: Przycisk potwierdzenia

en: Default Buttons
pl: Ustawienia wyglądu przycisków potwierdzenia operacji

en: Cancel Button
pl: Przycisk odrzucenia

en: Cancel Buttons
pl: Ustawienia wyglądu przycisków odrzucenia operacji

en: Color Button
pl: Przycisk wyboru koloru

en: Drop List Button
pl: Przycisk rozwijany

en: Blue:
pl: Niebieski:

en: Green:
pl: Zielony:

en: Hue:
pl: Odcień:

en: Red:
pl: Czerwony:

en: Saturation:
pl: Nasycenie:

en: Value:
pl: Jasność:

en: Saturation and Value, and the three colors must be between 0 and 1
pl: Nasycenie, jasność i kolory muszą być z zakresu 0..1

en: Value out of bounds
pl: Wartość poza zakresem

en: Drawing Area
pl: Obszar rysowania

en: A canvas (sub-window) wrapped up in a gadget, for drawing
pl: Ustawienia wyglądu obszaru do rysowania wewnątrz gadżetu

en: Show Hidden Files
pl: Pokaż ukryte pliki

en: Directories Amid Files
pl: Foldery wymieszane z plikami

en: Directories First
pl: Foldery na początek

en: Directories Separate
pl: Foldery osobno

en: Refresh File List
pl: Odśwież listę plików

en: Remove bookmarks
pl: Usuń zakładkę

en: Remove selected bookmarks
pl: Usuń wybrane zakładki

en: Directory|Back
pl: Wstecz

en: Directory|Forward
pl: Dalej

en: Bookmark Current Dir
pl: Bieżący folder do zakładek

en: Remove Bookmark...
pl: Usuń zakładkę...

en: Home Folder
pl: Folder domowy

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Parent Folder
pl: Przejdź poziom wyżej

en: Configure
pl: Konfiguracja

en: Space (in points) left between images and text in labels, buttons, menu items, etc. which have both
pl: Odstęp (w punktach typograficznych) jaki należy pozostawić między obrazkiem a tekstem, jeśli znajdą się razem w jednym gadżecie.

en: Text Image Skip
pl: Odstęp tekst-obraz

en: Image Path
pl: Ścieżka obrazów

en: List of directories to search for images, separated by colons
pl: Lista folderów, rozdzielonych dwukropkami, w których FontForge ma szukać obrazów elementów interfejsu.

en: GGadget
pl: GGadżet

en: This is an "abstract" gadget. It will never appear on the screen
    but it is the root of gadget tree from which all others inherit
pl: To jest „ogólny” gadżet (widżet): nigdy nie pojawi się na ekranie, ale z jego ustawień
    dziedziczą, pośrednio lub wprost, wszystkie inne gadżety.

en: Color|Foreground
pl: Kolor pierwszoplanowy

en: Text color for popup windows
pl: Kolor tekstu podpowiedzi

en: Background color for popup windows
pl: Kolor tła podpowiedzi

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: Delay (in milliseconds) before popup windows appear
pl: Opóźnienie (w milisekundach), zanim pojawi się podpowiedź

en: Life Time
pl: Czas życia

en: Time (in milliseconds) that popup windows remain visible
pl: Czas (w milisekundach) wyświetlania podpowiedzi

en: Popup
pl: Podpowiedzi

en: Popup windows
pl: Ustawienia wyglądu chmurek podpowiedzi

en: Image used for enabled listmarks (overrides the box)
pl: Obraz znacznika listy (ignoruje ustawienia ramki)

en: Disabled Image
pl: Obraz w stanie nieaktywnym

en: Image used for disabled listmarks (overrides the box)
pl: Obraz znacznika listy nieaktywnej (ignoruje ustawienia ramki)

en: Size of the list mark
pl: Wielkość znacznika listy

en: List Mark
pl: Znacznik listy

en: This is the mark that differentiates ComboBoxes and ListButtons
    from TextFields and normal Buttons.
pl: Element odróżniający listy kombinowane od pól tekstowych
    i przyciski rozwijane od zwykłych przycisków.

en: Line
pl: Linia

en: A separator line drawn across a dialog or in a menu
pl: Separator rysowany w poprzek menu bądź okna dialogowego

en: HV Group Box
pl: Pudełko grupujące

en: A box drawn around other gadgets
pl: Ramka wokół innych gadżetów

en: List
pl: Lista

en: Title Background
pl: Tło nagłówków

en: Text color of column headers at the top of a matrix edit
pl: Kolor tekstu nagłówków kolumn, nad pierwszym wierszem tabeli

en: Title Text Color
pl: Tekst nagłówków

en: Color of column dividers in the title section of a matrix edit
pl: kolor linii rozdzielających nagłówki poszczególnych kolumn tabeli

en: Title Divider Color
pl: Separatory nagłówków

en: Color of column dividers in the main section of a matrix edit
pl: Kolor linii rozdzielających poszczególne kolumny i wiersze tabeli

en: Rule Color
pl: Linie siatki

en: Color of frozen (unchangeable) entries in the main section of a matrix edit
pl: Kolor tekstu elementów nieaktywnych (niezmienialnych) w tabeli

en: Frozen Color
pl: Tekst nieaktywny

en: Active Color
pl: Tekst edytowany

en: Color of the active entry in the main section of a matrix edit
pl: Kolor tekstu elementu właśnie edytowanego w tabeli

en: Active Background
pl: Tło aktywnego

en: Background color of the active entry in the main section of a matrix edit
pl: Tło aktywnej komórki tabeli

en: Font used to draw titles of a matrix edit
pl: Krój używany do rysowania nagłówków tabel

en: Title Font
pl: Krój nagłówków

en: Matrix Edit
pl: Tabela

en: Matrix Edit (sort of like a spreadsheet)
pl: Ustawienia wyglądu tabel

en: Matrix Edit Continued
pl: Tabela - ciąg dalszy

en: Row|New
pl: Dodaj

en: Menu Bar
pl: Pasek menu

en: MacIcons
pl: Ikony Mac OS

en: Whether to use mac-like icons to indicate modifiers (for instance ^ for Control)
    or to use an abbreviation (for instance "Cnt-")
pl: Włączenie tej opcji spowoduje, że skróty klawiaturowe we wszystkich menu będą
    opisywane jak na systemach macintoshowych - ikonami, a nie etykietami klawiszy.

en: Text color for progress windows
pl: Kolor tekstu w oknie paska postępu

en: Color used to draw the progress bar
pl: Kolor paska postępu

en: Color|FillColor
pl: Wypełnienie

en: Background color for progress windows
pl: Kolor tła okna paska postępu

en: Progress
pl: Pasek postępu

en: Progress Bars
pl: Paski postępu

en: Radio Button
pl: Przełącznik opcji

en: Image used instead of the Radio On Mark
pl: Obraz przycisku opcji wybranej

en: Image used instead of the Radio On Mark (when the radio is disabled)
pl: Obraz nieaktywnego przycisku opcji wybranej

en: Radio On Mark
pl: Opcja wybrana

en: The mark showing a radio button is on (depressed, selected)
pl: Przycisk radiowy opcji zaznaczonej (wybrana, wciśnięta)

en: Image used instead of the Radio Off Mark
pl: Obraz przycisku opcji pominiętej

en: Image used instead of the Radio Off Mark (when the radio is disabled)
pl: Obraz nieaktywnego przycisku opcji pominiętej

en: Radio Off Mark
pl: Opcja pominięta

en: The mark showing a radio button is off (up, not selected)
pl: Przycisk radiowy opcji pominiętej (niezaznaczonej)

en: Check Box
pl: Pole wyboru

en: Check Box On Mark
pl: Wybór zaznaczony

en: The mark showing a checkbox is on (depressed, selected)
pl: Przycisk opcji zaznaczonej (wybranej, odhaczonej)

en: Image used instead of the Check Box Off Mark
pl: Obraz niezaznaczonego przycisku wyboru

en: Image used instead of the Check Box Off Mark (when the radio is disabled)
pl: Obraz nieaktywnego i niezaznaczonego przycisku wyboru

en: Check Box Off Mark
pl: Wybór odznaczony

en: The mark showing a checkbox is off (up, not selected)
pl: Przycisk opcji odznaczonej (nie odhaczonej)

en: Bad font
pl: Błędny krój

en: Bad font specification
pl: Krój pisma określono niepoprawnie

en: Could not open %s
pl: Nie udało się otworzyć pliku %s

en: Could not open image
pl: Nie udało się otworzyć obrazka

en: Store this filename in preferences
pl: Ustaw ten plik w preferencjach

en: Save Resource file as...
pl: Zapisz plik zasobów jako...

en: Failed to open %s for output
pl: Nie udało się otworzyć pliku %s do zapisu

en: Open failed
pl: Błąd otwarcia

en: Bad numeric value for %s.%s
pl: Błędna wartość numeryczna dla %s.%s

en: An error occurred when writing the resource file
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania pliku zasobów.

en: Write failed
pl: Błąd zapisu

en: Border Width
pl: Grubość ramki

en: Padding
pl: Odstęp od zawartości

en: Radius
pl: Promień

en: Bad numeric value for %s.%s must be between 0 and 255
pl: Błędna wartość numeryczna dla %s. %s musi być z zakresu [0...255].

en: X Resource Editor
pl: Edytor interfejsu (zasobów X)

en: Inherits from
pl: Dziedziczy z:

en: Does not inherit from anything
pl: Nie dziedziczy z żadnego gadżetu

en: Inherit
pl: Dziedziczy

en: Inherits for same field in parent
pl: Dziedziczy to ustawienie od gadżetu nadrzędnego w hierarchii

en: Outline Inner Border
pl: Ramka wewnętrzna

en: Outline Outer Border
pl: Ramka zewnętrzna

en: Show Active Border
pl: Ramka zaznaczenia

en: Outer Shadow
pl: Cień zewnętrzny

en: Depressed Background
pl: Inne tło dla wciśniętego

en: Outline Default Button
pl: Obwiedź przyciski potwierdzeń

en: Background Gradient
pl: Gradient tła

note: GT: "I." is an abreviation for "Inherits"
en: I.
pl: Dz.

en: Normal Text Color:
pl: Tekst:

en: Disabled Text Color:
pl: Tekst nieaktywnego:

en: Normal Background:
pl: Tło:

en: Disabled Background:
pl: Tło nieaktywnego:

en: Depressed Background:
pl: Tło wciśniętego:

en: Background Gradient:
pl: Gradient tła:

en: Brightest Border:
pl: Światło ramki:

en: Brighter Border:
pl: Półświatło ramki:

en: Darker Border:
pl: Półcień ramki:

en: Darkest Border:
pl: Cień ramki:

en: Inner Border:
pl: Ramka wewnętrzna:

en: Outer Border:
pl: Ramka zewnętrzna:

en: Active Border:
pl: Zaznaczenie:

en: Border Type:
pl: Typ ramki:

en: Border Shape:
pl: Kształt ramki:

en: Border Width:
pl: Grubość ramki:

en: Padding:
pl: Odstęp od zawartości:

en: Radius:
pl: Promień:

en: Font:
pl: Krój pisma:

en: See also:
pl: Zobacz także:

en: Default Background
pl: Domyślne tło

en: Default background color for windows
pl: Domyślny kolor tła dla wszystkich okien

en: Default Foreground
pl: Domyślny kolor

en: Default foreground color for windows
pl: Domyślny kolor tekstu i innych elementów rysowanych we wszystkich oknach

en: Physical screen width, measured in centimeters
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
pl: Rzeczywista szerokość widzialnego obszaru monitora, mierzona w centymetrach. To ustawienie zadziała dopiero po restarcie programu.

en: Screen Width in Centimeters
pl: Szerokość ekranu [cm]

en: Physical screen width, measured in inches
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
pl: Rzeczywista szerokość widzialnego obszaru monitora, mierzona w calach. To ustawienie zadziała dopiero po restarcie programu.

en: Screen Width in Inches
pl: Szerokość ekranu [cale]

en: General facts about the windowing system
pl: Ogólne ustawienia dla biblioteki graficznej programu.

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
pl: Nie udało się utworzyć folderu: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: ScrollBar
pl: Pasek przesuwania

en: Scroll Bar
pl: Ustawienia wyglądu pasków przesuwania

en: SB Thumb
pl: Suwak

en: Scroll Bar Thumb
pl: Ustawienia wyglądu suwaków w paskach przesuwania

en: TabSet
pl: Karty

en: Tab Set
pl: Ustawienia wyglądu kart

en: VerticalTabSet
pl: Karty pionowe

en: Vertical Tab Set
pl: Karty pionowe

en: Text Field
pl: Pole tekstowe

en: List Field
pl: Lista kombinowana

en: List Field (Combo Box)
pl: Pole listy kombinowanej

en: List Field Menu
pl: Przycisk rozwijający

en: Box surrounding the ListMark in a list field (combobox)
pl: Ustawienia wyglądu przycisku rozwijającego listę kombinowaną.

en: Numeric Field
pl: Pole numeryczne

en: Numeric Field (Spinner)
pl: Ustawienia wyglądu pola numerycznego

en: Numeric Field Sign
pl: Przyciski +/-

en: The box around the up/down arrows of a numeric field (spinner)
pl: Ustawienia wyglądu przycisków do zmiany wartości pola numerycznego

en: Could not open file
pl: Nie udało się otworzyć pliku

en: _Save in UTF8
pl: _Zapisz w UTF8

en: Save in _UCS2
pl: Zapisz w _UCS2

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ButtonSize|", that's only to provide context. The number should GT: be the number of points used for a standard sized button. It should be G
en: GGadget|ButtonSize|55
pl: 65

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ScaleFactor|", that's only to provide context. The number should GT: be a percentage and indicates the ratio of the length of a string in GT
en: GGadget|ScaleFactor|100
pl: 130

en: Cannot find your hotkey definition file!
pl: Nie znaleziono pliku definicji skrótów klawiaturowych!

en: Failed to open hotkey definition file: %s
pl: Nie udało się otworzyć pliku definicji skrótów klawiaturowych: %s

en: Failed to open your hotkey definition file for updates.
pl: Nie udało się otworzyć Twojego pliku definicji skrótów klawiszowych.

en: Failed to rename the new hotkeys file over your old one!
pl: Nie udało się zastąpić Twojego starego pliku skrótów klawiszowych nowym!

en: Reason:%s
pl: Powód: %s
