galculator 1.01 - en to hu translation catalogue (209 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
hu: Egyszerű és tudományos számítások

en: save here
hu: Mentsd el ide

en: [%s] on_main_window_check_resize should not get called. %s
hu: [%s] on_main_window_check_resize sollte nicht aufgerufen werden. %s

en: [%s] configuration file: We will move the configuration file from %s to %s. After you quit %s, you may remove the configuration file from its old location %s.
hu: [%s] Konfigurationsdatei: Wir werden die Konfigurationsdatei von %s nach %s verschieben. Nach dem Beenden kann die alte Konfigurationsdatei in %s gelöscht werden.

en: Please submit a bugreport.
hu: Kérem küldjön egy hibajelentést.

en: [%s] %c - unknown operation character. %s
hu: [%s] %c - ismeretlen műveleti karakter. %s

en: [%s] Conversion of floating point number in float2string failed because buffer was too small. %s
    )
hu: [%s] Die Umwandlang der Gleitkommazahl in float2string schlug fehl, weil der Buffer zu klein war. %s
    )

en: [%s] Conversion of floating point number in float2stringP failed because buffer was too small. %s
    )
hu: [%s] Die Umwandlang der Gleitkommazahl in float2string schlug fehl, weil der Buffer zu klein war. %s
    )

en: Euler's Number
hu: Euler féle szám

en: [%s] configuration file: ignoring unknown entry %s=%s. %s
hu: [%s] configurtion file: ignoriere unbekannten Eintrag %s=%s. %s

en: [%s] configuration file: %s has to be TRUE or FALSE. Using defaults. %s
hu: [%s] configuration file: %s muss TRUE oder FALSE sein. Es wird der default Wert verwendet. %s

en: [%s] configuration file: failed to convert %s to a number properly. Have you changed your locales? %s
hu: [%s] configuration file: Konnte %s nicht in eine Zahl umwandeln. Wurden die locales Einstellungen geändert? %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown key_type in config structure. %s
hu: [%s] configuration file: ignoriere unbekannten key_type in config structure. %s

en: [%s] found unknown section %s in configuration file %s. Using preceding section.
hu: [%s] Der unbekannte Abschnitt %s wurde in der Konfigurationsdatei %s gefunden. Setze mit vorherigem Abschnitt fort.

en: [%s] configuration file: couldn't open configuration file %s for reading. Nothing to worry about if you are starting %s for the first time. Using defaults.
hu: [%s] configuration file: konnte die Konfigurationsdatei %s nicht zum Lesen öffnen. Das stellt kein Problem das, wenn %s zum ersten Mal gestartet wird. Es werdendie Standard-Einstellungen verwendet.

en: [%s] configuration file - We reset at least one separator character as it coincides with the decimal point. If you recently changed your locales settings, this is nothing to worry about.
hu: [%s] Konfigurationsdatei - Wir haben ein Nummerntrennzeichen auf die Standard-Einstellung zurückgesetzt, weil es mit dem Dzimalpunkt kollidiert. Wenn die locales Einstellungen vor Kurzem verändert wurden, ist das kein Problem.

en: [%s] configuration file: strange boolean when writing. Skipping this key. %s
hu: [%s] configuration file: Überspringe aktuellen (eventuell problematischen) Schlüssel. %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown "key_type" in "config_structure". %s
hu: [%s] configuration file: ignoriere unbekannten "key_type" in "config_structure". %s

en: [%s] configuration file: couldn't save/write to configuration file %s.
hu: [%s] configuration file: Die Einstellungen konnten nicht gespeichert werden %s.

en: unsupported inverse function
hu: nicht unterstÃŒtzte inverse Funktion

en: unsupported hyperbolic function
hu: nicht unterstÃŒtzte hyperbolische Funktion

en: [%s] unknown notation mode in function "all_clear". %s
hu: [%s] unbekannter Notationsmodus in der Funktion "all_clear". %s

en: [%s] failed to convert char %c in function "axtof". %s
hu: [%s] das Zeichen %c konnte von der Funktion "axtof" nicht umgewandelt werden. %s

en: [%s] failed to find widget %s in function "activate_menu_item". %s
hu: [%s] Das Widget %s konnte von der Funktion "activate_menu_item" nicht gefunden werden. %s

en: unknown number base
hu: unbekannte Zahlenbasis

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_string". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "get_display_number_string". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_length". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "display_result_number_length". %s

en: [%s] unknown number base in function "string2double". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "string2double". %s

en: [%s] unknown angle base in function "x2rad". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "x2rad". %s

en: [%s] unknown angle base in function "rad2x". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "rad2dx". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "get_sep". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_length". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "get_sep_length". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_char". %s
hu: [%s] unbekannte Zahlenbasis in der Funktion "get_sep_char". %s

en: [%s] length of decimal point (in locale) is not supported: >%s<
    You might face problems when using %s! %s
    )
hu: [%s] Die Länge des Dezimalpunktes (in locale) wird nicht unterstützt: >%s<
    Es könnte Probleme beim Ausführen von %s geben! %s
    )

en: Show _menu bar
hu: _Menüsor mutatása

en: %s Preferences
hu: %s Beállítások

en: Name
hu: Név:

en: Value
hu: Érték:

en: Description
hu: Leírás:

en: Variable
hu: Változó:

en: Expression
hu: Képlet:

en: Enter
hu: Belépés

en: Power
hu: Hatványozás

en: Open Bracket
hu: Nyitó zárójel

en: Close Bracket
hu: Záró zárójel

en: swap current number with top of stack
hu: Aktuelle Zahl am Display mit dem ersten Element des Stacks vertauschen(swap).

en: roll down stack
hu: Elemente des Stacks zyklisch vertauschen (roll down stack).

en: Result Display
hu: Eredmény ablak

en: [%s] flex parser was called more than %i times. Do you know what you are doing? If not: %s
hu: [%s] flex parser wurde mehr als %i Mal aufgerufen. %s

en: About galculator
hu: Névjegy

en: Copyright (c) 2002-2013 by Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>
hu: Copyright (c) 2002-2013 von Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>

en: a GTK+ based scientific calculator
hu: egy GTK+ alapú tudományos számológép

en: Seven
hu: Hét

en: Eight
hu: Nyolc

en: Nine
hu: Kilenc

en: Divide
hu: Osztás

en: Four
hu: Négy

en: Five
hu: Öt

en: Six
hu: Hat

en: Three
hu: Három

en: Subtract
hu: Kivonás

en: Sum
hu: Összeadás

en: Change sign
hu: Előjel váltás

en: Multiply
hu: Szorzás

en: Add current display value to memory
hu: Kijelző értékét memóriába

en: Read from memory
hu: Olvasás a memóriából

en: Save to memory
hu: Mentés a memóriába

en: Zero
hu: Nulla

en: .
hu: ,

en: Decimal point
hu: Tizedesvessző

en: One
hu: Egy

en: Two
hu: Kettő

en: Square root
hu: Négyzetgyök

en: Percent
hu: Százalék

en: The main program window.
hu: A fő programablak.

en: Formula entry text field - enter string expression to compute here.
hu: Textfeld für die Formeleingabe: Die zu berechnende Zeichenfolge wird hier eingegeben.

en: Reset calculator (clear all)
hu: Számológépet alaphelyzetbe állít (mindent töröl )

en: Clear display
hu: Kijelző törlése

en: Backspace
hu: Utolsó számjegy törlése

en: _File
hu: _Fájl

en: _Edit
hu: _Szerkesztés

en: Cu_t Display Value
hu: Kijelzett érték _kivágása

en: _Copy Display Value
hu: Kijelzett érték _másolása

en: _Paste and Append to Display Value
hu: _Érték beillesztése a végére

en: _Preferences...
hu: _Beállítások...

en: _View
hu: _Nézet

en: _Basic Mode
hu: _Alap mód

en: _Scientific Mode
hu: _Tudományos mód

en: _Paper Mode
hu: _Papír mód

en: Buttons
hu: Nyomógombok

en: Display Control
hu: Kijelző kezelése

en: Functions
hu: Függvények

en: Logical
hu: Logikai

en: Standard
hu: Numerikus

en: _Calculator
hu: _Számológép

en: _Number bases
hu: _Számrendszer

en: _Decimal
hu: _Tizes

en: _Hexadecimal
hu: _Tizenhatos

en: _Octal
hu: _Nyolcas

en: _Binary
hu: _Kettes

en: Angle _units
hu: Szög _mértékegysége

en: D_egrees
hu: _Fok

en: _Radians
hu: _Radián

en: _Gradians
hu: _Gradián

en: Notation _modes
hu: Jelölés_módok

en: _Algebraic
hu: _Algebrai

en: _Reverse Polish (RPN)
hu: _Fordított lengyel (RPN)

en: _Formula Entry
hu: _Képletek

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Paste As Display Value
hu: _Beillesztés a kijelzőre

en: _About...
hu: _Névjegy...

en: Decimal
hu: Tizes (decimális)

en: Hexadecimal
hu: Tizenhatos (hexadecimális)

en: Octal
hu: Nyolcas (oktális)

en: Binary
hu: Kettes (bináris)

en: galculator - Preferences
hu: galculator - Beállítások

en: A dialog that is used to change preferences settings.
hu: Párbeszédablak a beállítások módosítására.

en: Closes the dialog.
hu: Párbeszédablak bezárása.

en: <b>Appearance</b>
hu: <b>Megjelenés</b>

en: Result font:
hu: Eredmény betűtípus:

en: Inactive module color:
hu: Inaktív modul szín:

en: Active module color:
hu: Aktív modul szín:

en: Result font color:
hu: Eredmény betűszín:

en: Background color:
hu: Háttérszín:

en: Module font:
hu: Modul betűtípus:

en: RPN stack font:
hu: RPN verem betűtípus:

en: RPN stack color:
hu: RPN verem szín:

en: Pick a Display Background Color
hu: Válassza ki a kijelző háttérszínét:

en: Pick a Display Result Font Color
hu: Válassza ki az eredmény betűszín:

en: Pick a RPN Stack Color
hu: Válassza ki az RPN verem színét:

en: Pick a Inactive Module Color
hu: Válassza ki az inaktív modul színét:

en: Pick a Active Module Color
hu: Válassza ki az aktív modul színét:

en: Pick a Result Font
hu: Válassza ki az eredmény betűtípusát:

en: Pick a RPN Stack Font
hu: Válassza ki az RPN verem betűtípusát:

en: Pick a Module Font
hu: Válassza ki a modul betűtípusát:

en: <b>Modules Visibility</b>
hu: <b>Modulok kijelzése</b>

en: Angle base units
hu: Síkszögek

en: Notation
hu: Jelölésmód

en: Arithmetic operation
hu: Számtani művelet

en: Open brackets
hu: Nyitó zárójelek

en: Number base units
hu: Számrendszer

en: Display
hu: Kijelző

en: <b>Font</b>
hu: <b>Betűtípus</b>

en: Use custom button font
hu: Egyéni nyomógomb-betűtipus

en: Button font:
hu: Nyomógomb betűtipusa:

en: Pick a Button Font
hu: Válassza ki a nyomógombok betűtípusát:

en: <b>Dimension</b>
hu: <b>Méret</b>

en: Minimal button width:
hu: Minimalis szélesség:

en: Minimal button height:
hu: Minimalis magasság:

en: <b>User defined constants:</b>
hu: <b>Felhasználó által megadott állandók:</b>

en: Name:
hu: Név:

en: Value:
hu: Érték:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Update
hu: Frissítés

en: Delete
hu: Eltávolítás

en: Clear
hu: Leürítés

en: Constants
hu: Állandók

en: <b>User defined functions:</b>
hu: <b>Felhasználói függvények</b>

en: Variable:
hu: Változó:

en: Expression:
hu: Képlet:

en: Configure number base:
hu: Számrendszer:

en: <b>Decimal Settings</b>
hu: <b>Tizes számrendszer</b>

en: Show thousands separator
hu: Ezres elválasztás

en: Separator character:
hu: Elválasztójel:

en: Separator block length:
hu: Csoportosítás hossza:

en: <b>Hexadecimal Settings</b>
hu: <b>Tizenhatos számrendszer</b>

en: Signed
hu: Aláírt

en: Show separator
hu: Elválasztó

en: Number of bits:
hu: Bitek száma:

en: <b>Octal Settings</b>
hu: <b>Nyolcas számrendszer</b>

en: <b>Binary Settings</b>
hu: <b>Kettes számrendszer</b>

en: Fix length to a multiple of
hu: Adott hossz többszöröse

en: Numbers
hu: Számrendszerek

en: <b>RPN</b>
hu: <b>Fordított lengyel jelölés - RPN</b>

en: finite stack size (x, y, z, t)
hu: véges veremméret (x, y, z, t)

en: infinite stack size
hu: végtelen veremméret

en: <b>Startup</b>
hu: <b>Indítási beállítások</b>

en: Remember display value on exit
hu: Kijelző értékének mentése kilépéskor

en: <b>Visibility</b>
hu: <b>Megjelenés</b>

en: Show menu bar
hu: Menüsor mutatása

en: General
hu: Általános

en: Tangent
hu: Tangens

en: Natural logarithm (base: e)
hu: Természetes alapú logaritmus

en: Factorial
hu: Faktoriális

en: Enter exponent (base: 10)
hu: Tizes alapú logaritmus

en: Cosine
hu: Cosinus

en: Logarithm (base: 10)
hu: Tizes alapú logaritmus

en: Square
hu: Négyzet

en: User defined functions
hu: Felhasználói függvények

en: con
hu: kon

en: Inverse mode
hu: Inverz mód

en: Hyperbolic mode
hu: Hiperbolikus mód

en: Sine
hu: Sinus

en: AND
hu: ÉS

en: Logical AND
hu: Logikai ÉS

en: OR
hu: VAGY

en: Logical OR
hu: Logikai VAGY

en: Logical XOR
hu: Logikai kizáró VAGY

en: Bitwise complement
hu: Bitenkénti  kiegészítés

en: Hexadecimal 0xC
hu: Tizenhatos számrendszer 0xC

en: Hexadecimal 0xD
hu: Tizenhatos számrendszer 0xD

en: Hexadecimal 0xE
hu: Tizenhatos számrendszer 0xE

en: Hexadecimal 0xF
hu: Tizenhatos számrendszer 0xF

en: Hexadecimal 0xB
hu: Tizenhatos számrendszer 0xB

en: Hexadecimal 0xA
hu: Tizenhatos számrendszer 0xA

en: Modulus
hu: Maradékos osztás

en: Left shift
hu: Balra mozdítás
