galculator - en to sv translation catalogue (178 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
sv: Genomför enkla och vetenskapliga beräkningar

en: save here
sv: spara här

en: [%s] on_main_window_check_resize should not get called. %s
sv: [%s] on_main_window_check_resize ska inte anropas. %s

en: Please submit a bugreport.
sv: Skicka in en felrapport.

en: [%s] %c - unknown operation character. %s
sv: [%s] %c - okänd operationstecken. %s

en: Euler's Number
sv: Eulers tal

en: [%s] configuration file: ignoring unknown entry %s=%s. %s
sv: [%s] konfigurationsfil: ignorerar okänd post %s=%s. %s

en: [%s] configuration file: %s has to be TRUE or FALSE. Using defaults. %s
sv: [%s] konfigurationsfil: %s måste vara TRUE eller FALSE. Använder standardvärde. %s

en: [%s] configuration file: failed to convert %s to a number properly. Have you changed your locales? %s
sv: [%s] konfigurationsfil: misslyckades med att konvertera %s till ett tal. Har du ändrat dina lokalanpassningar? %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown key_type in config structure. %s
sv: [%s] konfigurationsfil: ignorerar okänd key_type i konfigurationsstruktur. %s

en: [%s] found unknown section %s in configuration file %s. Using preceding section.
sv: [%s] hittade okänd sektion %s i konfigurationsfilen %s. Använder föregående sektion.

en: [%s] configuration file: couldn't open configuration file %s for reading. Nothing to worry about if you are starting %s for the first time. Using defaults.
sv: [%s] konfigurationsfil: kunde inte öppna konfigurationsfilen %s för läsning. Ingenting att oroa sig för om du startar %s för första gången. Använder standardvärden.

en: [%s] configuration file: strange boolean when writing. Skipping this key. %s
sv: [%s] konfigurationsfil: konstig boolesk vid skrivning. Hoppar över denna nyckel. %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown "key_type" in "config_structure". %s
sv: [%s] konfigurationsfil: ignorerar okänd "key_type" i "config_structure". %s

en: [%s] configuration file: couldn't save/write to configuration file %s.
sv: [%s] konfigurationsfil: kunde inte spara/skriva till konfigurationsfilen %s.

en: [%s] Line_index exceeds valid range in function "display_delete_line". %s
sv: [%s] Line_index överstiger giltigt intervall i funktionen "display_delete_line". %s

en: [%s] unknown display option in function "display_change_option"
sv: [%s] okänd skärmalternativ i funktionen "display_change_option"

en: unsupported inverse function
sv: invers funktion stöds inte

en: unsupported hyperbolic function
sv: hyperbolisk funktion stöds inte

en: [%s] unknown notation mode in function "all_clear". %s
sv: [%s] okänt notationsläge i funktionen "all_clear". %s

en: [%s] failed to convert char %c in function "axtof". %s
sv: [%s] misslyckades med att konvertera char %c i funktionen "axtof". %s

en: [%s] failed to find widget %s in function "activate_menu_item". %s
sv: [%s] misslyckades med att hitta widgeten %s i funktionen "activate_menu_item". %s

en: unknown number base
sv: okänd talbas

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_string". %s
sv: [%s] okänd talbas i funktionen "get_display_number_string". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_length". %s
sv: [%s] okänd talbas i funktionen "get_display_number_length". %s

en: [%s] failed to convert %s to a number properly in function "string2double". Have you changed your locales? Deleting your configuration file might solve this problem. %s
sv: [%s] misslyckades med att konvertera %s till ett tal i funktionen "string2double". Har du ändrat dina lokalanpassningar? Ta bort din konfigurationsfil kan lösa detta problem. %s

en: [%s] unknown number base in function "string2double". %s
sv: [%s] okänd talbas i funktionen "string2double". %s

en: [%s] unknown angle base in function "x2rad". %s
sv: [%s] okänd vinkelbas i funktionen "x2rad". %s

en: [%s] unknown angle base in function "rad2x". %s
sv: [%s] okänd vinkelbas i funktionen "rad2x". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep". %s
sv: [%s] okänd talbas i funktionen "get_sep". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_length". %s
sv: [%s] okänd talbas i funktionen "get_sep_length". %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_char". %s
sv: [%s] okänd talbas i funktionen "get_sep_char". %s

en: unknown display option in function "change_option"
sv: okänt skärmalternativ i funktionen "change_option"

en: [%s] length of decimal point (in locale) is not supported: >%s<
    You might face problems when using %s! %s
    )
sv: [%s] längd för decimalpunkt (i lokalanpassning) stöds inte: >%s<
    Du kan uppleva problem när du använder %s! %s
    )

en: Show _menu bar
sv: Visa _menyrad

en: %s Preferences
sv: Inställningar för %s

en: Power
sv: Exponent

en: Open Bracket
sv: Inledande parantes

en: Close Bracket
sv: Avslutande parantes

en: swap current number with top of stack
sv: växla aktuellt tal med stackens övre

en: Seven
sv: Sju

en: Eight
sv: Åtta

en: Nine
sv: Nio

en: Divide
sv: Dela

en: Four
sv: Fyra

en: Five
sv: Fem

en: Six
sv: Sex

en: Three
sv: Tre

en: Subtract
sv: Subtrahera

en: Sum
sv: Summa

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: Add current display value to memory
sv: Lägg till aktuellt skärmvärde till minnet

en: Read from memory
sv: Läs från minne

en: Save to memory
sv: Spara till minne

en: Zero
sv: Noll

en: Decimal point
sv: Decimalpunkt

en: One
sv: Ett

en: Two
sv: Två

en: sqrt
sv: kvdr

en: Square root
sv: Kvadratrot

en: Percent
sv: Procent

en: The main program window.
sv: Huvudprogramfönstret.

en: Formula entry text field - enter string expression to compute here.
sv: Textfält för formelinmatning - ange stränguttryck att beräkna här.

en: Reset calculator (clear all)
sv: Nollställ miniräknare (töm allt)

en: Clear display
sv: Töm skärm

en: Backspace
sv: Backsteg

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Cu_t Display Value
sv: Klipp _ut skärmvärde

en: _Copy Display Value
sv: _Kopiera skärmvärde

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _View
sv: _Visa

en: _Basic Mode
sv: _Grundläggande läge

en: _Scientific Mode
sv: Veten_skapligt läge

en: _Paper Mode
sv: _Pappersläge

en: Buttons
sv: Knappar

en: Display Control
sv: Skärmkontroll

en: Functions
sv: Funktioner

en: Logical
sv: Logisk

en: _Calculator
sv: _Miniräknare

en: _Number bases
sv: _Talbaser

en: _Octal
sv: _Oktal

en: _Binary
sv: _Binär

en: Angle _units
sv: Vinkel_enheter

en: D_egrees
sv: Grad_er

en: _Radians
sv: _Radianer

en: _Gradians
sv: Ny_grader

en: Notation _modes
sv: Notations_lägen

en: _Algebraic
sv: A_lgebra

en: _Reverse Polish (RPN)
sv: _Omvänd polsk (RPN)

en: _Formula Entry
sv: _Formelinmatning

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Paste As Display Value
sv: Klistra _in som skärmvärde

en: _About...
sv: _Om...

en: Octal
sv: Oktal

en: Binary
sv: Binär

en: galculator - Preferences
sv: galculator - Inställningar

en: A dialog that is used to change preferences settings.
sv: En dialogruta som används för att ändra inställningar.

en: Closes the dialog.
sv: Stänger dialogrutan.

en: <b>Appearance</b>
sv: <b>Utseende</b>

en: Result font:
sv: Resultattypsnitt:

en: Inactive module color:
sv: Färg för inaktiv modul:

en: Active module color:
sv: Färg för aktiv modul:

en: Result font color:
sv: Färg för resultattypsnitt:

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Module font:
sv: Modultypsnitt:

en: RPN stack font:
sv: Typsnitt för RPN-stack:

en: RPN stack color:
sv: Färg för RPN-stack:

en: Pick a Display Background Color
sv: Välj en bakgrundsfärg för skärm

en: Pick a Display Result Font Color
sv: Välj en typsnittsfärg för skärmresultat

en: Pick a RPN Stack Color
sv: Välj en färg för RPN-stack

en: Pick a Inactive Module Color
sv: Välj en färg för inaktiv modul

en: Pick a Active Module Color
sv: Välj en färg för aktiv modul

en: Pick a Result Font
sv: Välj ett resultattypsnitt

en: Pick a RPN Stack Font
sv: Välj ett typsnitt för RPN-stack

en: Pick a Module Font
sv: Välj ett modultypsnitt

en: <b>Modules Visibility</b>
sv: <b>Modulsynlighet</b>

en: Angle base units
sv: Basenheter för vinkel

en: Arithmetic operation
sv: Aritmetisk operation

en: Open brackets
sv: Inledande paranteser

en: Number base units
sv: Basenhet för tal

en: Display
sv: Skärm

en: <b>Font</b>
sv: <b>Typsnitt</b>

en: Use custom button font
sv: Använd anpassat knapptypsnitt

en: Button font:
sv: Knapptypsnitt:

en: Pick a Button Font
sv: Välj ett knapptypsnitt

en: Minimal button width:
sv: Minsta knappbredd:

en: Minimal button height:
sv: Minsta knapphöjd:

en: <b>User defined constants:</b>
sv: <b>Användardefinierade konstanter:</b>

en: Name:
sv: Namn:

en: Value:
sv: Värde:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Add
sv: Lägg till

en: Update
sv: Uppdatera

en: Delete
sv: Ta bort

en: Clear
sv: Töm

en: Constants
sv: Konstanter

en: <b>User defined functions:</b>
sv: <b>Användardefinierade funktioner:</b>

en: Variable:
sv: Variabel:

en: Expression:
sv: Uttryck:

en: Configure number base:
sv: Konfigurera talbas:

en: <b>Decimal Settings</b>
sv: <b>Decimala inställningar</b>

en: Show thousands separator
sv: Visa tusentalsavgränsare

en: Separator character:
sv: Avgränsningstecken:

en: Separator block length:
sv: Blocklängd för avgränsare:

en: <b>Hexadecimal Settings</b>
sv: <b>Hexadecimala inställningar</b>

en: Signed
sv: Signerad

en: Show separator
sv: Visa avgränsare

en: Number of bits:
sv: Antal bitar:

en: <b>Octal Settings</b>
sv: <b>Oktala inställningar</b>

en: <b>Binary Settings</b>
sv: <b>Binära inställningar</b>

en: Fix length to a multiple of
sv: Rätta till längd för en multipel av

en: Numbers
sv: Tal

en: finite stack size (x, y, z, t)
sv: fast stackstorlek (x, y, z, t)

en: infinite stack size
sv: oändlig stackstorlek

en: <b>Startup</b>
sv: <b>Uppstart</b>

en: Remember display value on exit
sv: Kom ihåg skärmvärde vid avslut

en: <b>Visibility</b>
sv: <b>Synlighet</b>

en: Show menu bar
sv: Visa menyrad

en: General
sv: Allmänt

en: Natural logarithm (base: e)
sv: Naturlig logaritm (bas: e)

en: Factorial
sv: Fakultet

en: Enter exponent (base: 10)
sv: Ange exponent (bas: 10)

en: Cosine
sv: Cosinus

en: Logarithm (base: 10)
sv: Logaritm (bas: 10)

en: Square
sv: Kvadrat

en: User defined functions
sv: Användardefinierade funktioner

en: con
sv: kon

en: Inverse mode
sv: Inversläge

en: Hyperbolic mode
sv: Hyperboliskt läge

en: Sine
sv: Sinus

en: Logical AND
sv: Logisk AND

en: Logical OR
sv: Logisk OR

en: Logical XOR
sv: Logisk XOR

en: Bitwise complement
sv: Bitvis komplement

en: Modulus
sv: Modul

en: Left shift
sv: Skifta vänster
