galculator 1.01 - en to tr translation catalogue (216 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
tr: Basit ve bilimsel hesaplamalar gerçekleştir

en: save here
tr: buraya kaydet

en: [%s] on_prefs_number_combo_changed failed to retrieve iter. %s
tr: [%s] on_prefs_number_combo_changed %s iteratörünü getiremedi

en: [%s] on_main_window_check_resize should not get called. %s
tr: [%s] on_main_window_check_resize çağırılmamalı. %s

en: 
    %s v%s, (c) 2002-2013 Simon Flöry
    
    Usage: %s [options]
    
    options:
    (GTK options)
     -h, --help		Show this usage message
     -v, --version		Show version information
    
    Compiled against GTK version %i.%i.%i
    Linked against GTK version %i.%i.%i
    %s-precision floating point numbers.
tr: 
    %s v%s, (c) 2002-2013 Simon Flöry
    
    Kullanım: %s [seçenekler]
    
    seçenekler:
    (GTK seçenekleri)
     -h, --help		Bu kullanım mesajını göster
     -v, --version		Sürüm bilgisini göster
    
    Derlenen GTK sürümü %i.%i.%i
    Bağlanan GTK sürümü %i.%i.%i
    %s-hassasiyetli kayan nokta sayıları.

en: [%s] configuration file: Failed to create directory %s.
tr: [%s] yapılandırma dosyası: %s dizini oluşturulamadı.

en: [%s] configuration file: We will move the configuration file from %s to %s. After you quit %s, you may remove the configuration file from its old location %s.
tr: [%s] yapılandırma dosyası: Yapılandırma dosyasını %s konumundan %s konumuna taşıyacağız. %s kapatıldıktan sonra, eski %s konumundan yapılandırma dosyasını kaldırabilirsiniz.

en: Please submit a bugreport.
tr: Lütfen bir hata kaydı gönderin.

en: [%s] %c - unknown operation character. %s
tr: [%s] %c - bilinmeyen işlem karakteri. %s

en: [%s] Conversion of floating point number in float2string failed because buffer was too small. %s
    )
tr: [%s] Kayan nokta sayısının float2string içerisinde dönüşümü tamponun çok küçük olmasından başarısız oldu. %s
    )

en: [%s] Conversion of floating point number in float2stringP failed because buffer was too small. %s
    )
tr: [%s] Kayan nokta sayısının float2stringP içerisinde dönüşümü tamponun çok küçük olmasından başarısız oldu. %s
    )

en: Euler's Number
tr: Euler Sayısı

en: [%s] configuration file: ignoring unknown entry %s=%s. %s
tr: [%s] yapılandırma dosyası: bilinmeyen girdiler gözardı ediliyor %s=%s. %s

en: [%s] configuration file: %s has to be TRUE or FALSE. Using defaults. %s
tr: [%s] yapılandırma dosyası: %s TRUE veya FALSE olmalı. Vasayılanları kullanarak. %s

en: [%s] configuration file: failed to convert %s to a number properly. Have you changed your locales? %s
tr: [%s] yapılandırma dosyası: %s ifadesini bir sayıya düzgün şekilde dönüştürmede hata oluştu. Yerellerinizi değiştirdiniz mi? %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown key_type in config structure. %s
tr: [%s] yapılandırma dosyası: yapılandırma yapısı içerisindeki bilinmeyen key_type göz ardı edilir. %s

en: [%s] found unknown section %s in configuration file %s. Using preceding section.
tr: [%s] %s bilinmeyen bölümü %s yapılandırma dosyasında bulundu. Önceki bölüm kullanılıyor.

en: [%s] configuration file: couldn't open configuration file %s for reading. Nothing to worry about if you are starting %s for the first time. Using defaults.
tr: [%s] yapılandırma dosyası: %s yapılandırma dosyası okumak için açılamadı. Eğer %s'yi ilk defa başlatıyorsanız dert edilecek bir durum yok. Varsayılanlar kullanılıyor.

en: [%s] configuration file - We reset at least one separator character as it coincides with the decimal point. If you recently changed your locales settings, this is nothing to worry about.
tr: [%s] yapılandırma dosyası: - Ondalık noktasına rastladığından en az bir ayırıcı karakteri sıfırlıyoruz. Eğer yakın zamanda dil ayarlarınızı değiştirdiyseniz, telaşlanacak hiçbir şey yok.

en: [%s] configuration file: strange boolean when writing. Skipping this key. %s
tr: [%s] yapılandırma dosyası: yazarken garip ikilik ifade. Bu anahtar atlanıyor. %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown "key_type" in "config_structure". %s
tr: [%s] yapılandırma dosyası: "config_structure" içerisindeki bilinmeyen "key_type" gözardı ediliyor. %s

en: [%s] configuration file: couldn't save/write to configuration file %s.
tr: [%s] yapılandırma dosyası: yapılandırma dosyasına kaydedilemiyor/yazılamıyor %s.

en: [%s] Line_index exceeds valid range in function "display_delete_line". %s
tr: [%s] Line_index "display_delete_line" fonksiyonu içerisindeki geçerli aralığı aştı. %s

en: [%s] unknown display option in function "display_change_option"
tr: [%s] "display_change_option" içerisindeki bilinmeyen gösterim seçeneği

en: unsupported inverse function
tr: desteklenmeyen tersini alma fonksiyonu

en: unsupported hyperbolic function
tr: desteklenmeyen hiperbolik fonksiyon

en: [%s] unknown notation mode in function "all_clear". %s
tr: [%s] "all_clear" fonksiyonu içerisindeki bilinmeyen gösterim. %s

en: [%s] failed to convert char %c in function "axtof". %s
tr: [%s] char %c ifadesinin "axtof" fonksiyonu içerisinde dönüşünde hata. %s

en: [%s] failed to convert %s in function "ftoax". %s
tr: [%s] "ftoax" fonksiyonu içerisinde dönüşümünde hata. %s

en: [%s] failed to convert color %s in function "set_button_color". %s
tr: [%s] renk %s "set_button_color" fonksiyon içerisinde dönüştürülemedi. %s

en: [%s] failed to find widget %s in function "activate_menu_item". %s
tr: [%s] %s gerecini "activate_menu_item" fonksiyonu içerisinde bulmada hata oluştu. %s

en: unknown number base
tr: bilinmeyen sayı tabanı

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_string". %s
tr: [%s] "get_display_number_string" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen sayı tabanı. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_length". %s
tr: [%s] "get_display_number_length" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen sayı tabanı. %s

en: [%s] failed to convert %s to a number properly in function "string2double". Have you changed your locales? Deleting your configuration file might solve this problem. %s
tr: [%s] %s ifadesini "string2double" fonksiyonu içerisinde uygun bir sayıya dönüştürmede hata oluştu. Dil ayarlarınızı değiştirdiniz mi? Yapılandırma dosyanızı silmek bu sorunu çözebilir. %s

en: [%s] unknown number base in function "string2double". %s
tr: [%s] "string2double" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen sayı tabanı. %s

en: [%s] unknown angle base in function "x2rad". %s
tr: [%s] "x2rad" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen açı tabası. %s

en: [%s] unknown angle base in function "rad2x". %s
tr: [%s] "rad2x" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen açı tabanı. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep". %s
tr: [%s] "get_sep" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen sayı tabanı. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_length". %s
tr: [%s] "get_sep_length" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen sayı tabanı. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_char". %s
tr: [%s] "get_sep_char" fonksiyonu içerisinde bilinmeyen sayı tabanı. %s

en: unknown display option in function "change_option"
tr: "change_option" fonksiyonu içinde bilinmeyen görüntü seçeneği

en: [%s] length of decimal point (in locale) is not supported: >%s<
    You might face problems when using %s! %s
    )
tr: [%s] Ondalık noktanın uzunluğu (yerel içerisinde) desteklenmemektedir: >%s<
    %s kullanırken problemler ile karşılaşabilirsiniz! %s
    )

en: [%s] Couldn't load %s. This file is necessary     to build galculator's user interface. Make sure you did a make install and the file     is accessible!
tr: [%s] %s yüklenemedi. Bu dosya gcalculator kullanıcı arayüzünü oluşturmak için gereklidir. make install komutunu çalıştırdığınızdan ve dosyanın erişilebilir olduğundan emin olun!

en: Show _menu bar
tr: _Menü çubuğunu göster

en: %s Preferences
tr: %s Tercihleri

en: Name
tr: İsim

en: Value
tr: Değer

en: Description
tr: Açıklama

en: Variable
tr: Değişken

en: Expression
tr: İfade

en: Enter
tr: Eşittir

en: Power
tr: Üs

en: Open Bracket
tr: Parantezi Aç

en: Close Bracket
tr: Parantezi Kapa

en: swap current number with top of stack
tr: mevcut sayıyı yığının tepesindeki ile yer değiştir

en: roll
tr: döndür

en: roll down stack
tr: yığını aşağı döndür

en: Result Display
tr: Sonuç Gösterimi

en: [%s] flex parser was called more than %i times. Do you know what you are doing? If not: %s
tr: [%s] flex ayrıştırıcısı %i kereden daha fazla çağrıldı. Ne yaptığınızı biliyor musunuz? Bilmiyorsanız: %s

en: About galculator
tr: galculator Hakkında

en: Copyright (c) 2002-2013 by Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>
tr: Telif Hakkı (c) 2002-2013 Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>

en: a GTK+ based scientific calculator
tr: GTK+ tabanlı bir bilimsel hesap makinesi

en: Seven
tr: Yedi

en: Eight
tr: Sekiz

en: Nine
tr: Dokuz

en: Divide
tr: Böl

en: Four
tr: Dört

en: Five
tr: Beş

en: Six
tr: Altı

en: Three
tr: Üç

en: Subtract
tr: Çıkarma

en: Sum
tr: Toplama

en: Change sign
tr: İşareti değiştir

en: Multiply
tr: Çarpım

en: Add current display value to memory
tr: Mevcut gösterilen değeri belleğe ekle

en: Read from memory
tr: Bellekten oku

en: Save to memory
tr: Belleğe kaydet

en: Zero
tr: Sıfır

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: One
tr: Bir

en: Two
tr: İki

en: Square root
tr: Karekök

en: Percent
tr: Yüzde

en: The main program window.
tr: Ana program penceresi.

en: Formula entry text field - enter string expression to compute here.
tr: Formül girdisi metin alanı - burada hesaplamak için karakter dizisi ifadesini girin.

en: Reset calculator (clear all)
tr: Hesap makinesini sıfırla (tümünü temizle)

en: Clear display
tr: Görünümü temizle

en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Cu_t Display Value
tr: Görüntü Değerini Ke_s

en: _Copy Display Value
tr: Görüntülenen Değeri _Kopyala

en: _Paste and Append to Display Value
tr: _Yapıştır ve Gösterilen Değere Ekle

en: _Preferences...
tr: _Tercihler...

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Basic Mode
tr: _Temel Kip

en: _Scientific Mode
tr: _Bilimsel Kip

en: _Paper Mode
tr: _Sayfa Kipi

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Display Control
tr: Görüntü Kontrolü

en: Functions
tr: Fonksiyonlar

en: Logical
tr: Mantıksal

en: Standard
tr: Standart

en: _Calculator
tr: _Hesap Makinesi

en: _Number bases
tr: _Sayı tabanları

en: _Decimal
tr: _Ondalık

en: _Hexadecimal
tr: _Onaltılık

en: _Octal
tr: _Sekizlik

en: _Binary
tr: _İkilik

en: Angle _units
tr: Açı _birimleri

en: D_egrees
tr: D_ereceler

en: _Radians
tr: _Radyanlar

en: _Gradians
tr: _Gradyanlar

en: Notation _modes
tr: Gösterim _kipleri

en: _Algebraic
tr: _Cebirsel

en: _Reverse Polish (RPN)
tr: _Ters Polonyalı Gösterimi (RPN)

en: _Formula Entry
tr: _Formül Girdisi

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Paste As Display Value
tr: Görüntülenen Değer Olarak _Yapıştır

en: _About...
tr: _Hakkında...

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Hexadecimal
tr: Onaltılık

en: Octal
tr: Sekizlik

en: Binary
tr: İkilik

en: galculator - Preferences
tr: galculator - Tercihler

en: A dialog that is used to change preferences settings.
tr: Tercih ayarlarını değiştirmek için kullanılan bir iletişim penceresi.

en: Closes the dialog.
tr: İletişim penceresini kapatır.

en: <b>Appearance</b>
tr: <b>Görünüm</b>

en: Result font:
tr: Sonuç yazı tipi:

en: Inactive module color:
tr: Etkin olmayan modül rengi:

en: Active module color:
tr: Etkin modül rengi:

en: Result font color:
tr: Sonuç yazı tipi rengi:

en: Background color:
tr: Arkaplan rengi:

en: Module font:
tr: Modül yazı tipi:

en: RPN stack font:
tr: RPN yığın yazı tipi:

en: RPN stack color:
tr: RPN yığın rengi:

en: Pick a Display Background Color
tr: Görüntü Arkaplan Rengi Seç

en: Pick a Display Result Font Color
tr: Görüntü Sonuç Yazı Tipi Rengi Seç

en: Pick a RPN Stack Color
tr: RPN Yığın Rengi Seç

en: Pick a Inactive Module Color
tr: Etkin Olmatan Modül Rengi Seç

en: Pick a Active Module Color
tr: Bir Etkin Modül Rengi Seç

en: Pick a Result Font
tr: Sonuç Yazı Tipi Seç

en: Pick a RPN Stack Font
tr: RPN Yığın Yazı Tipi Seç

en: Pick a Module Font
tr: Modül Yazı Tipi Seç

en: <b>Modules Visibility</b>
tr: <b>Modüllerin Görünebilirliği</b>

en: Angle base units
tr: Açı taban birimleri

en: Notation
tr: Gösterim

en: Arithmetic operation
tr: Aritmetik işlem

en: Open brackets
tr: Açık parantezler

en: Number base units
tr: Sayı tabanı birimleri

en: Display
tr: Görüntü

en: <b>Font</b>
tr: <b>Yazı tipi</b>

en: Use custom button font
tr: Özel düğme yazı tipini kullan

en: Button font:
tr: Düğme yazı tipi

en: Pick a Button Font
tr: Düğme Yazı Tipi Seç

en: <b>Dimension</b>
tr: <b>Boyut</b>

en: Minimal button width:
tr: En az düğme genişliği:

en: Minimal button height:
tr: En küçük düğme yüksekliği:

en: <b>User defined constants:</b>
tr: <b>Kullanıcı tanımlı sabitler:</b>

en: Name:
tr: İsim:

en: Value:
tr: Değer:

en: Description:
tr: Tanım:

en: Add
tr: Ekle

en: Update
tr: Güncelle

en: Delete
tr: Sil

en: Clear
tr: Temizle

en: Constants
tr: Sabitler

en: <b>User defined functions:</b>
tr: <b>Kullanıcı tanımlı fonksiyonlar:</b>

en: Variable:
tr: Değişken:

en: Expression:
tr: İfade:

en: Configure number base:
tr: Sayı tabanını yapılandır:

en: <b>Decimal Settings</b>
tr: <b>Ondalık Ayarlar</b>

en: Show thousands separator
tr: Binlik ayracını göster

en: Separator character:
tr: Ayraç karakteri:

en: Separator block length:
tr: Ayraç bloğu uzunluğu:

en: <b>Hexadecimal Settings</b>
tr: <b>Onaltılık Ayarlar</b>

en: Signed
tr: İmzalı

en: Show separator
tr: Ayracı göster

en: Number of bits:
tr: Bit sayıları:

en: <b>Octal Settings</b>
tr: <b>Sekizlik Ayarlar</b>

en: <b>Binary Settings</b>
tr: <b>İkilik Ayarlar</b>

en: Fix length to a multiple of
tr: Uzunluğu şu değerin katı olarak sabitle

en: Numbers
tr: Sayılar

en: finite stack size (x, y, z, t)
tr: sonlu yığın boyutu (x, y, z, t)

en: infinite stack size
tr: sonsuz yığın boyutu

en: <b>Startup</b>
tr: <b>Başlangıç</b>

en: Remember display value on exit
tr: Çıkışta gösterilen değeri hatırla

en: <b>Visibility</b>
tr: <b>Görünürlük</b>

en: Show menu bar
tr: Menü çubuğunu göster

en: General
tr: Genel

en: Tangent
tr: Tanjant

en: Natural logarithm (base: e)
tr: Doğal logaritma (taban: e)

en: Factorial
tr: Faktöriyel

en: Enter exponent (base: 10)
tr: Üs değerini giriniz (taban: 10)

en: Cosine
tr: Kosinüs

en: Logarithm (base: 10)
tr: Logaritma (taban: 10)

en: Square
tr: Kare

en: User defined functions
tr: Kullanıcı tanımlı fonksiyonlar

en: Inverse mode
tr: Tersini alma Kipi

en: Hyperbolic mode
tr: Hiperbolik kip

en: Sine
tr: Sinüs

en: AND
tr: VE

en: Logical AND
tr: Mantıksal VE

en: OR
tr: VEYA

en: Logical OR
tr: Mantıksal VEYA

en: Logical XOR
tr: Mantıksal Özel VEYA (XOR)

en: Bitwise complement
tr: Bit düzeyinde tamamlayıcı

en: Hexadecimal 0xC
tr: Onaltılık 0xC

en: Hexadecimal 0xD
tr: Onaltılık 0xD

en: Hexadecimal 0xE
tr: Onaltılık 0xE

en: Hexadecimal 0xF
tr: Onaltılık 0xF

en: Hexadecimal 0xB
tr: Onaltılık 0xB

en: Hexadecimal 0xA
tr: Onaltılık 0xA

en: Modulus
tr: Mod

en: Left shift
tr: Sola kaydır
