ghex - en to sv translation catalogue (229 entries)

en: Hex Editor
sv: Hexadecimalredigerare

en: Inspect and edit binary files
sv: Inspektera och redigera binärfiler

note: TRANSLATORS: here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system)
en: binary;debug;
sv: binär;felsök;debug;

en: Hex
sv: Hexadecimalt

en: Decimal
sv: Decimalt

en: Octal
sv: Oktalt

en: Binary
sv: Binärt

en: Character table
sv: Teckentabell

en: Base Converter
sv: Baskonverterare

note: entries
en: _Binary:
sv: _Binärt:

en: _Octal:
sv: _Oktalt:

en: _Decimal:
sv: _Decimalt:

en: _Hex:
sv: _Hexadecimalt:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
sv: Hämta värde vid _markör

en: Get cursor value
sv: Hämta värde vid markör

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
sv: Hämtar värdet vid markören i binärt, oktalt, decimalt, hexadecimalt och ASCII-format

en: ERROR
sv: FEL

en: GHex (%s): Find Data
sv: GHex (%s): Sök data

en: Find String
sv: Hitta sträng

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Find _Previous
sv: Sök _föregående

en: Find Data
sv: Sök data

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
sv: Ange den hexadecimala data eller ASCII-data som ska sökas efter

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Finds the next occurrence of the search string
sv: Söker nästa förekomst av söksträngen

en: Find previous
sv: Sök föregående

en: Finds the previous occurrence of the search string
sv: Söker föregående förekomst av söksträngen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Closes find data window
sv: Stänger datasökningsfönstret

en: GHex (%s): Find Data: Add search
sv: GHex (%s): Sök data: Lägg till sökning

en: Add
sv: Lägg till

en: Search String
sv: Söksträng

en: Highlight Colour
sv: Färgmarkeringsfärg

en: _Add New
sv: _Lägg till ny

en: _Remove Selected
sv: _Ta bort markerad

en: Close
sv: Stäng

en: Closes advanced find window
sv: Stänger det avancerade sökningsfönstret

en: GHex (%s): Find & Replace Data
sv: GHex (%s): Sök och ersätt data

en: Replace With
sv: Ersätt med

en: Find _next
sv: Sök _nästa

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Replace Data
sv: Ersätt data

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
sv: Ange den hexadecimala data eller ASCII-data som ska ersättas med

en: Find next
sv: Sök nästa

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replaces the search string with the replace string
sv: Ersätter söksträngen med ersättningssträngen

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
sv: Ersätter alla förekomster av söksträngen med ersättningssträngen

en: Closes find and replace data window
sv: Stänger datasöknings- och dataersättningsfönstret

en: GHex (%s): Jump To Byte
sv: GHex (%s): Hoppa till byte

en: Jump to byte
sv: Hoppa till byte

en: Enter the byte to jump to
sv: Ange den byte som ska hoppas till

en: Jumps to the specified byte
sv: Hoppar till den angivna byten

en: Closes jump to byte window
sv: Stänger bytehoppsfönstret

en: There is no active document to search!
sv: Det finns inget aktivt dokument att söka i!

en: There is no string to search for!
sv: Det finns ingen sträng att söka efter!

en: End Of File reached
sv: Nådde slutet på filen

en: String was not found!
sv: Strängen hittades inte!

en: Beginning Of File reached
sv: Nådde början på filen

en: There is no active document to move the cursor in!
sv: Det finns inget aktivt dokument att flytta markören i!

en: No offset has been specified!
sv: Inget avstånd har angivits!

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
sv: Angivet avstånd är utanför filgränserna!

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
sv: Kan inte placera markören efter filslutet!

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
sv: Du kan endast ange avståndet som:
      - ett positivt decimalnummer, eller
      - ett hexadecimalt nummer, som börjar med "0x" eller
      - ett "+" eller "-"-tecken, följt av ett relativt avstånd

en: There is no active buffer to replace data in!
sv: Det finns ingen aktiv buffert att ersätta data i!

en: End Of File reached!
sv: Nådde slutet på filen!

en: There is no active document to replace data in!
sv: Det finns inget aktivt dokument att ersätta data i!

en: No occurrences were found.
sv: Inga förekomster hittades.

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
sv[0]: Ersatte %d förekomst.
sv[1]: Ersatte %d förekomster.

en: No string to search for!
sv: Ingen sträng att söka efter!

en: Can not open URI:
    %s
sv: Kan inte öppna URI:
    %s

en: Can not open file:
    %s
sv: Kan inte öppna fil:
    %s

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Group Data As
sv: _Gruppera data som

note: View submenu
en: _Windows
sv: _Fönster

en: _Help
sv: _Hjälp

note: File menu
en: _Open...
sv: _Öppna…

en: Open a file
sv: Öppna en fil…

en: _Save
sv: _Spara

en: Save the current file
sv: Spara den aktuella filen

en: Save _As...
sv: Spara so_m…

en: Save the current file with a different name
sv: Spara den aktuella filen med ett annat namn

en: Save As _HTML...
sv: Spara som _HTML…

en: Export data to HTML source
sv: Exportera data till HTML-kod

en: _Revert
sv: _Återgå

en: Revert to a saved version of the file
sv: Återgå till en sparad version av filen

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: Print the current file
sv: Skriv ut aktuell fil

en: Print Previe_w...
sv: _Förhandsgranska…

en: Preview printed data
sv: Förhandsgranska utskrift

en: _Close
sv: S_täng

en: Close the current file
sv: Stäng den aktuella filen

en: E_xit
sv: _Avsluta

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

note: Edit menu
en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Redo the undone action
sv: Gör om den ångrade åtgärden

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markering till urklipp

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut selection
sv: Klipp ut markering

en: Pa_ste
sv: Klistra _in

en: Paste data from clipboard
sv: Klistra in data från urklipp

en: _Find
sv: _Sök

en: Search for a string
sv: Sök efter en sträng

en: _Advanced Find
sv: _Avancerad sökning

en: Advanced Find
sv: Avancerad sökning

en: R_eplace
sv: _Ersätt

en: Replace a string
sv: Ersätt en sträng

en: _Goto Byte...
sv: _Gå till byte…

en: Jump to a certain position
sv: Hoppa till en speciell position

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

note: View menu
en: _Add View
sv: _Lägg till vy

en: Add a new view to the buffer
sv: Lägg till en ny vy till bufferten

en: _Remove View
sv: _Ta bort vy

en: Remove the current view of the buffer
sv: Ta bort nuvarande vy av bufferten

note: Help menu
en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Help on this application
sv: Hjälp för detta program

en: _About
sv: _Om

en: About this application
sv: Om detta program

note: Edit menu
en: _Insert Mode
sv: _Inskrivningsläge

en: Insert/overwrite data
sv: Skriv in/över data

note: Windows menu
en: Character _Table
sv: _Teckentabell

en: Show the character table
sv: Visa teckentabellen

en: _Base Converter
sv: _Baskonverterare

en: Open base conversion dialog
sv: Öppna baskonverteringsfönstret

en: Type Conversion _Dialog
sv: Typkonverterings_dialogen

en: Show the type conversion dialog in the edit window
sv: Visa typkonverteringsdialogen i redigeringsfönstret

en: _Bytes
sv: _Byte

en: Group data by 8 bits
sv: Gruppera data i grupper om 8 bitar

en: _Words
sv: _Ord

en: Group data by 16 bits
sv: Gruppera data i grupper om 16 bitar

en: _Longwords
sv: _Långord

en: Group data by 32 bits
sv: Gruppera data i grupper om 32 bitar

en: Offset: %s
sv: Avstånd: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
sv: ; %s byte från %s till %s markerat

en: Activate file %s
sv: Aktivera filen %s

en: Select a file to save buffer as
sv: Välj en fil att spara bufferten som

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Filen %s finns.
    Vill du skriva över den?

en: Saved buffer to file %s
sv: Sparade bufferten till filen %s

en: Error saving file!
sv: Fel vid sparande av fil!

en: Can't open file for writing!
sv: Kan inte öppna filen för skrivning!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
sv: Filen %s har ändrats sedan den senast sparades.
    Vill du spara ändringarna?

en: Do_n't save
sv: Spara _inte

en: You don't have the permissions to save the file!
sv: Du har inte rättigheterna att spara filen!

en: An error occurred while saving file!
sv: Ett fel inträffade vid sparande av filen!

en: Signed 8 bit:
sv: 8-bitars med tecken:

en: Unsigned 8 bit:
sv: Teckenlöst 8-bitars:

en: Signed 16 bit:
sv: 16-bitars med tecken:

en: Unsigned 16 bit:
sv: Teckenlöst 16-bitars:

en: Signed 32 bit:
sv: 32-bitars med tecken:

en: Unsigned 32 bit:
sv: Teckenlöst 32-bitars:

en: Signed 64 bit:
sv: 64-bitars med tecken:

en: Unsigned 64 bit:
sv: Teckenlöst 64-bitars:

en: Float 32 bit:
sv: Flytande 32 bitar:

en: Float 64 bit:
sv: Flytande 64 bitar:

en: Hexadecimal:
sv: Hexadecimalt:

en: Octal:
sv: Oktalt:

en: Binary:
sv: Binärt:

en: Show little endian decoding
sv: Visa little endian-avkodning

en: Show unsigned and float as hexadecimal
sv: Visa teckenlösa och flyttal hexadecimalt

en: Stream Length:
sv: Strömlängd:

en: FIXME: no conversion function
sv: FIXAMIG: ingen konverteringsfunktion

en: New document
sv: Nytt dokument

en: Page
sv: Sida

en: Hex dump generated by
sv: Hexdump genererad av

en: Saving to HTML...
sv: Sparar som HTML…

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Next page
sv: Nästa sida

en: X geometry specification (see "X" man page).
sv: X-geometrispecifikation (se manualsidan för "X").

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: FILES
sv: FILER

en: - GTK+ binary editor
sv: - Binärfilsredigerare för GTK+

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör "%s --help" för att få en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Invalid geometry string "%s"
sv: Ogiltig geometristräng "%s"

en: GHex Preferences
sv: Inställningar för GHex

en: _Maximum number of undo levels:
sv: _Maximalt antal ångrasteg:

en: Undo levels
sv: Ångrasteg

en: Select maximum number of undo levels
sv: Välj maximalt antal ångrasteg

en: _Show cursor offset in statusbar as:
sv: _Visa markörpositionen i statusraden som:

en: Hexadecimal
sv: Hexadecimalt

en: Custom
sv: Anpassad

en: Enter the cursor offset format
sv: Ange markörpositionsformatet

en: Select the cursor offset format
sv: Välj markörpositionsformatet

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
sv: Vis_a avståndskolumn

en: Editing
sv: Redigering

note: display font
en: Font
sv: Typsnitt

note: default group type
en: Default Group Type
sv: Standardgrupptyp

en: Display
sv: Utseende

note: paper selection
en: Paper size
sv: Pappersstorlek

note: data & header font selection
en: Fonts
sv: Typsnitt

en: _Data font:
sv: _Datatypsnitt:

en: Data font
sv: Datatypsnitt

en: Select the data font
sv: Välj datatypsnittet

en: Header fo_nt:
sv: _Rubriktypsnitt:

en: Header font
sv: Rubriktypsnitt

en: Select the header font
sv: Välj rubriktypsnittet

en: _Print shaded box over:
sv: _Skriv skuggad ruta över:

en: Box size
sv: Rutstorlek

en: Select size of box (in number of lines)
sv: Välj storleken på rutan (i antal rader)

en: lines (0 for no box)
sv: rader (0 för ingen ruta)

en: Printing
sv: Skriver ut

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Det inträffade ett fel vid visande av hjälp:
    %s

en: Can not open desired font!
sv: Kan inte öppna det önskade typsnittet!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
sv: Avståndsformateringssträngen innehåller ogiltiga formatspecificerare.
    Endast "x", "X", "p", "P", "d" och "o" är tillåtna.

en: Page: %i/%i
sv: Sida: %i/%i

en: hex data
sv: hex-data

en: ASCII data
sv: ASCII-data

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Brasero. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2012.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
sv: Copyright © %Id–%Id GHex-upphovsmännen

en: A binary file editor
sv: En binärfilsredigerare

en: About GHex
sv: Om GHex

en: GHex Website
sv: Webbplatsen för GHex

en: Select a file to open
sv: Välj en fil att öppna

en: Loaded file %s
sv: Läste in filen %s

en: Can not open file!
sv: Kan inte öppna filen!

en: Select path and file name for the HTML source
sv: Ange sökväg och filnamn för HTML-koden

en: You need to specify a base name for the HTML files.
sv: Du måste ange ett basnamn för HTML-filerna.

en: You don't have the permission to write to the selected path.
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att skriva till den valda sökvägen.

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
sv: Att spara till HTML kommer att skriva över en del filer.
    Vill du fortsätta?

en: Really revert file %s?
sv: Vill du verkligen återställa filen %s?

en: Reverted buffer from file %s
sv: Återställde buffert från filen %s
