ghex - en to da translation catalogue (226 entries)

en: GNOME Hex Editor
da: GNOME-heksredigering

en: Inspect and edit binary files
da: Inspicer og rediger binære filer

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
da: GHex er et program til heksredigering til GNOME-skrivebordet.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. A useful tool for working with raw data.
da: GHex kan indlæse rådata fra binære filer og vise dem til redigering i den traditionelle heksredigeringsvisning. Visningen er opslittet i to kolonner, med heksadecimale værdier i den ene kolonne og ASCII-repræsentationen i den anden. Et nyttigt værktøj til at arbejde med rådata.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Hex Editor
da: Heksredigering

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
da: binær;fejlsøgning;debug;

en: Octal
da: Oktalt

en: Binary
da: Binær

en: Character table
da: Tegntabel

en: Base Converter
da: Grundtalskonvertering

note: entries
en: _Binary:
da: _Binært:

en: _Octal:
da: _Oktalt:

en: _Decimal:
da: _Decimalt:

en: _Hex:
da: _Hexadecimalt:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
da: _Hent markørværdi

en: Get cursor value
da: Hent værdi ved markør

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
da: Henter værdien ved markøren i binært, oktalt, decimalt, hexadecimalt og ASCII-format

en: GHex (%s): Find Data
da: GHex (%s): Find data

en: Find String
da: Find streng

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Find _Previous
da: Find _foregående

en: Find Data
da: Find data

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
da: Indtast de hexadecimale data eller ASCII-data som der skal søges efter

en: Find Next
da: Find næste

en: Finds the next occurrence of the search string
da: Finder næste forekomst af søgestrengen

en: Find previous
da: Find foregående

en: Finds the previous occurrence of the search string
da: Finder foregående forekomst af søgestrengen

en: Cancel
da: Annullér

en: Closes find data window
da: Lukker datasøgningsvinduet

en: GHex (%s): Find Data: Add search
da: GHex (%s): Find data: Tilføj søgning

en: Add
da: Tilføj

en: Search String
da: Søgestreng

en: Highlight Colour
da: Fremhævelsesfarve

en: _Add New
da: _Tilføj ny

en: _Remove Selected
da: _Fjern valgte

en: Close
da: Luk

en: Closes advanced find window
da: Lukker avanceret søgningsvindue

en: GHex (%s): Find & Replace Data
da: GHex (%s): Find og erstat data

en: Replace With
da: Erstat med

en: Find _next
da: FInd _næste

en: _Replace
da: _Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace Data
da: Erstat data

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
da: Indtast de hexadecimale data eller ASCII-data som skal erstattes med

en: Find next
da: Find næste

en: Replace
da: Erstat

en: Replaces the search string with the replace string
da: Erstatter søgestrengen med erstatningsstrengen

en: Replace All
da: Erstat alle

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
da: Erstatter alle forekomster af søgestrengen med erstatningsstrengen

en: Closes find and replace data window
da: Lukker datasøgnings- og dataerstatningsvinduet

en: GHex (%s): Jump To Byte
da: GHex (%s): Hop til byte

en: Jump to byte
da: Hop til byte

en: Enter the byte to jump to
da: Indtast den byte der skal hoppes til

en: OK
da: O.k.

en: Jumps to the specified byte
da: Hopper til den angivne byte

en: Closes jump to byte window
da: Lukker bytehopsvinduet

en: There is no active document to search!
da: Der findes intet aktivt dokument at søge i!

en: There is no string to search for!
da: Der er ingen streng at søge efter!

en: End Of File reached
da: Du er ved slutningen af filen

en: String was not found!
da: Streng blev ikke fundet!

en: Beginning Of File reached
da: Du er ved begyndelsen af filen

en: There is no active document to move the cursor in!
da: Der findes intet aktivt dokument at flytte markøren i!

en: No offset has been specified!
da: Der er ikke blevet angivet en afstand!

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
da: Den angivet afstand er uden for grænserne for filen!

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
da: Kan ikke placere markøren efter slutningen af filen!

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
da: Du kan kun angive afstanden som:
      - et positivt tal i titalssystemet, eller
      - et heks-tal, der begynder med '0x', eller
      - et '+'- eller '-'-tegn, efterfulgt af en relativ afstand

en: There is no active buffer to replace data in!
da: Der er ingen aktiv buffer at erstatte data i!

en: End Of File reached!
da: Filens slutning er nået!

en: There is no active document to replace data in!
da: Der findes intet aktivt dokument at erstatte data i!

en: No occurrences were found.
da: Ingen træffere blev fundet.

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
da[0]: Erstattede %d forekomst.
da[1]: Erstattede %d forekomster.

en: No string to search for!
da: Ingen tekststreng at søge efter!

en: Can not open URI:
    %s
da: Kan ikke åbne URI:
    %s

en: Can not open file:
    %s
da: Kan ikke åbne fil:
    %s

en: _File
da: _Filer

en: _Edit
da: _Redigering

en: _View
da: _Vis

en: _Group Data As
da: _Gruppér data som

note: View submenu
en: _Windows
da: _Vindue

en: _Help
da: _Hjælp

note: File menu
en: _Open...
da: _Åbn …

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: _Save
da: _Gem

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save _As...
da: Gem so_m …

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil med et andet navn

en: Save As _HTML...
da: Gem som _HTML …

en: Export data to HTML source
da: Eksportér data til HTML-kilde

en: _Revert
da: _Tilbagestil

en: Revert to a saved version of the file
da: Tilbagestil til en gemt version af filen

en: _Print
da: Skriv _ud

en: Print the current file
da: Udskriv aktuel fil

en: Print Previe_w...
da: _Forhåndsvisning …

en: Preview printed data
da: Kladde for dataudskrift

en: _Close
da: _Luk

en: Close the current file
da: Luk den aktuelle fil

en: E_xit
da: _Afslut

en: Exit the program
da: Afslut programmet

note: Edit menu
en: _Undo
da: _Fortryd

en: Undo the last action
da: Fortryd den seneste handling

en: _Redo
da: _Gør om

en: Redo the undone action
da: Gør den fortrudte handling om

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy selection to clipboard
da: Kopiér markering til klippebord

en: Cu_t
da: Klip _ud

en: Cut selection
da: Klip markering ud

en: Pa_ste
da: Ind_sæt

en: Paste data from clipboard
da: Indsæt data fra klippebord

en: Search for a string
da: Søg efter en streng

en: _Advanced Find
da: _Avanceret søgning

en: Advanced Find
da: Avanceret søgning

en: R_eplace
da: _Erstat

en: Replace a string
da: Erstat en streng

en: _Goto Byte...
da: _Gå til byte …

en: Jump to a certain position
da: Hop til bestemt position

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Configure the application
da: Konfigurér programmet

note: View menu
en: _Add View
da: _Tilføj visning

en: Add a new view to the buffer
da: Tilføj en ny visning til bufferen

en: _Remove View
da: _Fjern visning

en: Remove the current view of the buffer
da: Fjern dem aktuelle visning af bufferen

note: Help menu
en: _Contents
da: _Indhold

en: Help on this application
da: Hjælp for dette program

en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om dette program

note: Edit menu
en: _Insert Mode
da: _Indskrivningstilstand

en: Insert/overwrite data
da: Indsæt/overskriv data

note: Windows menu
en: Character _Table
da: Tegn_tabel

en: Show the character table
da: Vis tegntabellen

en: _Base Converter
da: _Grundtalskonvertering

en: Open base conversion dialog
da: Åbn standard-konverteringsdialog

en: Type Conversion _Dialog
da: Typekonverterings_dialog

en: Show the type conversion dialog in the edit window
da: Vis typekonverteringsdialogen i redigeringsvinduet

en: _Bytes
da: _Byte

en: Group data by 8 bits
da: Gruppér data pr. 8bit

en: _Words
da: _Ord

en: Group data by 16 bits
da: Gruppér data pr. 16 bit

en: _Longwords
da: _Lange ord

en: Group data by 32 bits
da: Gruppér data pr. 32 bit

en: Offset: %s
da: Afstand: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
da: ; %s byte fra %s til %s valgt

en: Activate file %s
da: Aktivér filen %s

en: Select a file to save buffer as
da: Vælg en fil at gemme bufferen som

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Filen %s findes.
    Vil du overskrive den?

en: Saved buffer to file %s
da: Gemte buffer på filen %s

en: Error saving file!
da: Fejl under gemning af fil!

en: Can't open file for writing!
da: Kan ikke åbne fil til skrivning!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
da: Filen %s har ændret sig siden sidste gemning.
    Ønsker du at gemme ændringerne?

en: Do_n't save
da: Gem _ikke

en: You don't have the permissions to save the file!
da: Du har ikke rettighederne at gemme filen!

en: An error occurred while saving file!
da: Der opstod en fejl ved gemning af filen!

en: Signed 8 bit:
da: 8 bit med fortegn:

en: Unsigned 8 bit:
da: 8 bit uden fortegn:

en: Signed 16 bit:
da: 16 bit med fortegn:

en: Unsigned 16 bit:
da: 16 bit uden fortegn:

en: Signed 32 bit:
da: 32 bit med fortegn:

en: Unsigned 32 bit:
da: 32 bit uden fortegn:

en: Signed 64 bit:
da: 64 bit med fortegn:

en: Unsigned 64 bit:
da: 64 bit uden fortegn:

en: Float 32 bit:
da: Flydende 32 bit:

en: Float 64 bit:
da: Flydende 64 bit:

en: Octal:
da: Oktalt:

en: Binary:
da: Binært:

en: Show little endian decoding
da: Vis afkodning af lille endian

en: Show unsigned and float as hexadecimal
da: Vis uden fortegn og flydende som hexadecimal

en: Stream Length:
da: Strømlængde:

en: FIXME: no conversion function
da: RETMIG: Ingen konverteringsfunktion

en: New document
da: Nyt dokument

en: Page
da: Side

en: Hex dump generated by
da: Hex dump lavet af

en: Saving to HTML...
da: Gemmer som HTML …

en: Previous page
da: Forrige side

en: Next page
da: Næste side

en: X geometry specification (see "X" man page).
da: X-geometrispecifikation (se manualsiden for “X”).

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: FILES
da: FILER

en: - GTK+ binary editor
da: - Binærredigering til GTK+

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør '%s --help' for at se en fuldstændig liste over tilgængelige tilvalg for kommandolinjen.

en: Invalid geometry string "%s"
da: Ugyldig geometristreng “%s”

en: GHex Preferences
da: Indstillinger for GHex

en: _Maximum number of undo levels:
da: _Maksimalt antal fortrydelsesniveauer:

en: Undo levels
da: Fortrydelsesniveauer

en: Select maximum number of undo levels
da: Vælg maksimalt antal fortrydelsesniveauer

en: _Show cursor offset in statusbar as:
da: _Vis markørpositionen i statuslinjen som:

en: Custom
da: Personlig

en: Enter the cursor offset format
da: Indtast markørpositionsformatet

en: Select the cursor offset format
da: Vælg markørpositionsformatet

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
da: Vis afstandsk_olonne

en: Editing
da: Redigering

note: display font
en: Font
da: Skrifttype

note: default group type
en: Default Group Type
da: Standardgruppetype

en: Display
da: Vis

note: paper selection
en: Paper size
da: Papirstørrelse

note: data & header font selection
en: Fonts
da: Skrifttyper

en: _Data font:
da: _Dataskrifttype:

en: Data font
da: Dataskrifttype

en: Select the data font
da: Vælg dataskrifttypen

en: Header fo_nt:
da: _Headerskrifttype:

en: Header font
da: Headerskrifttype

en: Select the header font
da: Vælg headerskrifttypen

en: _Print shaded box over:
da: _Skriv skygget kasse over:

en: Box size
da: Kassestørrelse

en: Select size of box (in number of lines)
da: Vælg størrelsen på kassen (i antal linjer)

en: lines (0 for no box)
da: linier (0 for ingen kasse)

en: Printing
da: Udskrift

en: There was an error displaying help: 
    %s
da: Der skete en fejl ved visning af hjælp:
    %s

en: Can not open desired font!
da: Kan ikke åbne den ønskede skrifttype!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
da: Afstands-formatstrengen indeholder en ugyldig formatangiver.
    Kun 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' og 'o' er tilladte.

en: Page: %i/%i
da: Side: %i/%i

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/ellermodificere det under de betingelserne som er angivet i GNU GeneralPublic License, som er udgivet af Free Software Foundation. Entenversion 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, menUDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantieromkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligeredetaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
da: Ophavsret %Id–%Id GHex-forfatterne

en: A binary file editor
da: En editor til binære filer

en: About GHex
da: Om GHex

en: GHex Website
da: GHex' hjemmeside

en: Select a file to open
da: Vælg en fil der skal åbnes

en: Loaded file %s
da: Åbnede filen %s

en: Can not open file!
da: Kan ikke åbne fil!

en: Select path and file name for the HTML source
da: Vælg sti og filnavn for HTML inddata

en: You need to specify a base name for the HTML files.
da: Du skal angive et basenavn for HTML-filerne.

en: You don't have the permission to write to the selected path.
da: Du har ikke de rettigheder som kræves for at skrive til den valgte søgesti.

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
da: At gemme i HTML vil overskrive en del filer.
    Vil du fortsætte?

en: Really revert file %s?
da: Vil du gerne gendanne filen %s?

en: Reverted buffer from file %s
da: Gendannede buffer fra filen %s
