ghex 1.2 - en to el translation catalogue (229 entries)

en: Hex Editor
el: Δεκαεξαδικός επεξεργαστής

en: Inspect and edit binary files
el: Ελέγξτε και επεξεργαστείτε εκτελέσιμα αρχεία

note: TRANSLATORS: here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system)
en: binary;debug;
el: δυαδικό;αποσφαλμάτωση;εκτελέσιμο;binary;debug;

en: Hex
el: Δεκαεξαδικό

en: Decimal
el: Δεκαδικό

en: Octal
el: Οκταδικό

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Character table
el: Πίνακας χαρακτήρων

en: Base Converter
el: Μετατροπέας βάσης

note: entries
en: _Binary:
el: Δ_υαδικό:

en: _Octal:
el: _Οκταδικό:

en: _Decimal:
el: _Δεκαδικό:

en: _Hex:
el: Δ_εκαεξαδικό:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
el: _Λήψη τιμής δρομέα

en: Get cursor value
el: Λήψη τιμής δρομέα

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
el: Δέχεται την τιμή στον δρομέα σε δυαδική, οκταδική, δεκαδική, δεκαεξαδική και ASCII

en: ERROR
el: ΣΦΑΛΜΑ

en: GHex (%s): Find Data
el: GHex (%s): Αναζήτηση δεδομένων

en: Find String
el: Εύρεση συμβολοσειράς

en: Find _Next
el: Εύρεση _επόμενου

en: Find _Previous
el: Εύρεση _προηγούμενου

en: Find Data
el: Εύρεση δεδομένων

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
el: Εισάγετε τα δεκαεξαδικά δεδομένα ή δεδομένα ASCII για αναζήτηση

en: Find Next
el: Εύρεση επομένου

en: Finds the next occurrence of the search string
el: Εύρεση της επόμενης αντιστοίχισης της ζητούμενης συμβολοσειράς

en: Find previous
el: Εύρεση προηγούμενου

en: Finds the previous occurrence of the search string
el: Εύρεση προηγούμενης αντιστοίχισης της ζητούμενης συμβολοσειράς

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Closes find data window
el: Κλείνει το παράθυρο εύρεσης δεδομένων

en: GHex (%s): Find Data: Add search
el: GHex (%s): Αναζήτηση δεδομένων: Προσθήκη αναζήτησης

en: Add
el: Προσθήκη

en: Search String
el: Αναζήτηση συμβολοσειράς

en: Highlight Colour
el: Επισήμανση χρώματος

en: _Add New
el: _Προσθήκη νέου

en: _Remove Selected
el: _Αφαίρεση επιλεγμένου

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Closes advanced find window
el: Κλείνει το προχωρημένο παράθυρο αναζήτησης

en: GHex (%s): Find & Replace Data
el: GHex (%s): Εύρεση και αντικατάσταση δεδομένων

en: Replace With
el: Αντικατάσταση με

en: Find _next
el: Εύρεση επό_μενου

en: _Replace
el: Α_ντικατάσταση

en: Replace _All
el: Αντικατάσταση ό_λων

en: Replace Data
el: Αντικατάσταση δεδομένων

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
el: Εισάγετε τα δεκαεξαδικά ή ASCII δεδομένα για αντικατάσταση

en: Find next
el: Εύρεση επομένου

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replaces the search string with the replace string
el: Αντικαθιστά τη συμβολοσειρά αναζήτησης με τη συμβολοσειρά αντικατάστασης

en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
el: Αντικαθιστά όλες τις εμφανίσεις της συμβολοσειράς αναζήτησης με τη συμβολοσειρά αντικατάστασης

en: Closes find and replace data window
el: Κλείνει το παράθυρο εύρεσης και αντικατάστασης δεδομένων

en: GHex (%s): Jump To Byte
el: GHex (%s): Μετάβαση σε byte

en: Jump to byte
el: Μετάβαση σε byte

en: Enter the byte to jump to
el: Εισάγετε το byte στο οποίο θα μεταβείτε

en: OK
el: Εντάξει

en: Jumps to the specified byte
el: Μεταβαίνει στο συγκεκριμένο byte

en: Closes jump to byte window
el: Κλείνει το παράθυρο της μετάβασης σε byte

en: There is no active document to search!
el: Δεν υπάρχει ενεργό έγγραφο για αναζήτηση!

en: There is no string to search for!
el: Δεν υπάρχει συμβολοσειρά για αναζήτηση!

en: End Of File reached
el: Έφτασε το τέλος του αρχείου

en: String was not found!
el: Δε βρέθηκε η συμβολοσειρά!

en: Beginning Of File reached
el: Έφτασε η αρχή του αρχείου

en: There is no active document to move the cursor in!
el: Δεν υπάρχει ενεργό έγγραφο για μετακίνηση του δρομέα!

en: No offset has been specified!
el: Δεν ορίστηκε μετατόπιση!

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
el: Η καθορισμένη μετατόπιση είναι πέρα από τα όρια του αρχείου!

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
el: Αδύνατη η τοποθέτηση δρομέα πέρα από το τέλος αρχείου!

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
el: Μπορείτε να δώσετε την μετατόπιση μόνο ως:
      - θετικό δεκαδικό αριθμό, ή
      - δεκαεξαδικό αριθμό, που ξεκινά με '0x', ή
      - πρόσημο '+' or '-', ακολουθούμενο από μια σχετική μετατόπιση

en: There is no active buffer to replace data in!
el: Δεν υπάρχει ενεργή ενδιάμεση μνήμη για αντικατάσταση των δεδομένων!

en: End Of File reached!
el: Έφτασε το τέλος του αρχείου!

en: There is no active document to replace data in!
el: Δεν υπάρχει ενεργό έγγραφο για αντικατάσταση των δεδομένων!

en: No occurrences were found.
el: Δεν βρέθηκαν εμφανίσεις.

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
el[0]: Αντικαταστάθηκε %d αντιστοιχία.
el[1]: Αντικαταστάθηκαν %d αντιστοιχίες.

en: No string to search for!
el: Δε υπάρχει συμβολοσειρά για αναζήτηση!

en: Can not open URI:
    %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα URI:
    %s

en: Can not open file:
    %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου:
    %s

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: _Group Data As
el: _Ομαδοποίηση δεδομένων ως

note: View submenu
en: _Windows
el: _Παράθυρα

en: _Help
el: _Βοήθεια

note: File menu
en: _Open...
el: Ά_νοιγμα...

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _ως...

en: Save the current file with a different name
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου με διαφορετικό όνομα

en: Save As _HTML...
el: Αποθήκευση ως _HTML...

en: Export data to HTML source
el: Εξαγωγή δεδομένων σε πηγή HTML

en: _Revert
el: Επανα_φορά

en: Revert to a saved version of the file
el: Επαναφορά σε αποθηκευμένη έκδοση του αρχείου

en: _Print
el: _Εκτύπωση

en: Print the current file
el: Εκτύπωση του τρέχοντος αρχείου

en: Print Previe_w...
el: _Προεπισκόπηση εκτύπωσης...

en: Preview printed data
el: Προεπισκόπηση δεδομένων προς εκτύπωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Close the current file
el: Κλείσιμο του τρέχοντος αρχείου

en: E_xit
el: Έ_ξοδος

en: Exit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

note: Edit menu
en: _Undo
el: Αναί_ρεση

en: Undo the last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

en: _Redo
el: Α_κύρωση αναίρεσης

en: Redo the undone action
el: Ακύρωση της αναιρεμένης ενέργειας

en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

en: Copy selection to clipboard
el: Αντιγραφή επιλογής στο πρόχειρο

en: Cu_t
el: Απο_κοπή

en: Cut selection
el: Αποκοπή επιλογής

en: Pa_ste
el: Επικό_λληση

en: Paste data from clipboard
el: Επικόλληση δεδομένων από το πρόχειρο

en: _Find
el: Εύρεσ_η

en: Search for a string
el: Αναζήτηση συμβολοσειράς

en: _Advanced Find
el: _Προχωρημένη εύρεση

en: Advanced Find
el: Προχωρημένη εύρεση

en: R_eplace
el: Αν_τικατάσταση

en: Replace a string
el: Αντικατάσταση συμβολοσειράς

en: _Goto Byte...
el: _Μετάβαση σε byte...

en: Jump to a certain position
el: Μετάβαση σε συγκεκριμένη θέση

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: Configure the application
el: Ρύθμιση της εφαρμογής

note: View menu
en: _Add View
el: _Προσθήκη προβολής

en: Add a new view to the buffer
el: Προσθήκη νέας προβολής στην ενδιάμεση μνήμη

en: _Remove View
el: Α_φαίρεση προβολής

en: Remove the current view of the buffer
el: Αφαίρεση της παρούσας προβολής της ενδιάμεσης μνήμης

note: Help menu
en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: Help on this application
el: Βοήθεια για αυτήν την εφαρμογή

en: _About
el: _Περί

en: About this application
el: Σχετικά με αυτήν την εφαρμογή

note: Edit menu
en: _Insert Mode
el: _Κατάσταση εισαγωγής

en: Insert/overwrite data
el: Εισαγωγή/αντικατάσταση δεδομένων

note: Windows menu
en: Character _Table
el: _Πίνακας χαρακτήρων

en: Show the character table
el: Εμφάνιση πίνακα χαρακτήρων

en: _Base Converter
el: Μετατροπέας _βάσης

en: Open base conversion dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου μετατροπής βάσης

en: Type Conversion _Dialog
el: Τύπος _διαλόγου μετατροπής

en: Show the type conversion dialog in the edit window
el: Εμφάνιση του διαλόγου μετατροπής τύπου στο παράθυρο επεξεργασίας

en: Group data by 8 bits
el: Ομαδοποίηση δεδομένων ανά 8 bit

en: _Words
el: _Λέξεις

en: Group data by 16 bits
el: Ομαδοποίηση δεδομένων ανά 16 bit

en: _Longwords
el: Με_γάλες λέξεις

en: Group data by 32 bits
el: Ομαδοποίηση δεδομένων ανά 32 bit

en: Offset: %s
el: Μετατόπιση: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
el: ; %s bytes από %s σε %s επιλέχτηκαν

en: Activate file %s
el: Ενεργοποίηση αρχείου %s

en: Select a file to save buffer as
el: Επιλογή αρχείου για αποθήκευση ενδιάμεσης μνήμης ως

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο %s υπάρχει.
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Saved buffer to file %s
el: Αποθηκευμένη ενδιάμεση μνήμη στο αρχείο %s

en: Error saving file!
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου!

en: Can't open file for writing!
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου για εγγραφή!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
el: Το αρχείο %s έχει μεταβληθεί από την τελευταία αποθήκευση.
    Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές;

en: Do_n't save
el: Να _μην αποθηκευτούν

en: You don't have the permissions to save the file!
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για αποθήκευση του αρχείου!

en: An error occurred while saving file!
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου!

en: Signed 8 bit:
el: Με πρόσημο 8 bit:

en: Unsigned 8 bit:
el: Χωρίς πρόσημο 8 bit:

en: Signed 16 bit:
el: Με πρόσημο 16 bit:

en: Unsigned 16 bit:
el: Χωρίς πρόσημο 16 bit:

en: Signed 32 bit:
el: Με πρόσημο 32 bit:

en: Unsigned 32 bit:
el: Χωρίς πρόσημο 32 bit:

en: Signed 64 bit:
el: Με πρόσημο 64 bit:

en: Unsigned 64 bit:
el: Χωρίς πρόσημο 64 bit:

en: Float 32 bit:
el: Κινητής υποδιαστολής 32 bit:

en: Float 64 bit:
el: Κινητής υποδιαστολής 64 bit:

en: Hexadecimal:
el: Δεκαεξαδικό:

en: Octal:
el: Οκταδικό:

en: Binary:
el: Δυαδικό:

en: Show little endian decoding
el: Εμφάνιση αποκωδικοποίησης little endian

en: Show unsigned and float as hexadecimal
el: Εμφάνιση αριθμών (χωρίς πρόσημο/κινητής υποδιαστολής), ως δεκαεξαδικούς

en: Stream Length:
el: Μήκος ροής:

en: FIXME: no conversion function
el: ΔΙΟΡΘΩΣΗ: χωρίς συνάρτηση μετατροπής

en: New document
el: Νέο έγγραφο

en: Page
el: Σελίδα

en: Hex dump generated by
el: Δεκαεξαδικό αποτύπωμα δημιουργημένο από το

en: Saving to HTML...
el: Αποθήκευση σε HTML...

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: X geometry specification (see "X" man page).
el: Προδιαγραφή γεωμετρίας Χ (δείτε σελίδα εγχειριδίου "Χ").

en: GEOMETRY
el: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

en: FILES
el: ΑΡΧΕΙΑ

en: - GTK+ binary editor
el: - GTK+ δυαδικός επεξεργαστής

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: %s
    Εκτελέστε '%s --help' για να δείτε μια πλήρη λίστα με τις διαθέσιμες επιλογές γραμμής εντολών.

en: Invalid geometry string "%s"
el: Άκυρη συμβολοσειρά γεωμετρίας "%s"

en: GHex Preferences
el: Προτιμήσεις GHex

en: _Maximum number of undo levels:
el: _Μέγιστος αριθμός επιπέδων αναίρεσης:

en: Undo levels
el: Επίπεδα αναίρεσης

en: Select maximum number of undo levels
el: Επιλέξτε τον μέγιστο αριθμό επιπέδων αναίρεσης

en: _Show cursor offset in statusbar as:
el: Ε_μφάνιση μετατόπισης δρομέα στη γραμμή κατάστασης ως:

en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδική

en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Enter the cursor offset format
el: Εισάγετε τη μορφή μετατόπισης δρομέα

en: Select the cursor offset format
el: Επιλέξτε τη μορφή μετατόπισης δρομέα

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
el: Εμ_φάνιση στήλης μετατοπίσεων

en: Editing
el: Επεξεργασία

note: display font
en: Font
el: Γραμματοσειρά

note: default group type
en: Default Group Type
el: Προεπιλεγμένος τύπος ομαδοποίησης

en: Display
el: Απεικόνιση

note: paper selection
en: Paper size
el: Μέγεθος χαρτιού

note: data & header font selection
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: _Data font:
el: Γραμματοσειρά _δεδομένων:

en: Data font
el: Γραμματοσειρά δεδομένων

en: Select the data font
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά δεδομένων

en: Header fo_nt:
el: Γ_ραμματοσειρά κεφαλίδας:

en: Header font
el: Γραμματοσειρά κεφαλίδας

en: Select the header font
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά κεφαλίδας

en: _Print shaded box over:
el: Ε_κτύπωση σκιασμένου πλαισίου πάνω από:

en: Box size
el: Μέγεθος πλαισίου

en: Select size of box (in number of lines)
el: Επιλέξτε μέγεθος πλαισίου (σε αριθμό γραμμών)

en: lines (0 for no box)
el: γραμμές (0 για κανένα πλαίσιο)

en: Printing
el: Εκτυπώνεται

en: There was an error displaying help: 
    %s
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας: 
    %s

en: Can not open desired font!
el: Αδύνατο το άνοιγμα της επιθυμητής γραμματοσειράς!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
el: Η συμβολοσειρά μορφής μετατόπισης περιέχει άκυρο προσδιοριστικό μορφής.
    Μόνο τα 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' και 'o' επιτρέπονται.

en: Page: %i/%i
el: Σελίδα: %i/%i

en: hex data
el: δεκαεξαδικά δεδομένα

en: ASCII data
el: ASCII δεδομένα

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό· επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και η τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU όπως αυτή δημοσιεύεται από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού· είτε της έκδοσης 2 της άδειας, είτε (κατ' επιλογήν) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ· χωρίς ακόμη και την έμμεση εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες τη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License) μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Αν όχι, επικοινωνήστε γραπτώς με το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation, Inc.), 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2012.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
el: Πνευματικά δικαιώματα © %Id–%Id Οι συγγραφείς του GHex

en: A binary file editor
el: Ένας επεξεργαστής εκτελέσιμων αρχείων

en: About GHex
el: Σχετικά με το GHex

en: GHex Website
el: Ιστότοπος GHex

en: Select a file to open
el: Επιλέξτε αρχεία για ανάγνωση

en: Loaded file %s
el: Φορτωμένο αρχείο %s

en: Can not open file!
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου!

en: Select path and file name for the HTML source
el: Επιλέξτε διαδρομή και όνομα αρχείου για το κώδικα HTML

en: You need to specify a base name for the HTML files.
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα όνομα βάσης για τα αρχεία HTML.

en: You don't have the permission to write to the selected path.
el: Δεν έχετε το δικαίωμα εγγραφής στην επιλεγμένη διαδρομή.

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
el: Η αποθήκευση σε HTML θα αντικαταστήσει μερικά αρχεία.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Really revert file %s?
el: Θέλετε πραγματικά να επαναφερθεί το αρχείο %s;

en: Reverted buffer from file %s
el: Επαναφορά ενδιάμεσης μνήμης από το αρχείο %s
