ghex - en to fi translation catalogue (228 entries)

en: GNOME Hex Editor
fi: Heksamuokkain

en: Inspect and edit binary files
fi: Tutki ja muokkaa binääritiedostoja

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
fi: GHex on heksamuokkain Gnome-työpöydälle.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. A useful tool for working with raw data.
fi: GHex voi ladata raakadataa binääritiedostoista ja näyttää tiedot muokkausta varten perinteisessä heksamuokkainnäkymässä. Näkymä on jaettu kahteen palstaan, heksadesimaaliarvot yhdessä ja ASCII-esitys toisessa.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Hex Editor
fi: Heksadesimaalimuokkain

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
fi: binary;debug;binääri;vianetsintä;

en: Hex
fi: Heksa

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Octal
fi: Oktaali

en: Binary
fi: Binääri

en: Character table
fi: Markkitaulu

en: Base Converter
fi: Kantamuuntaja

note: entries
en: _Binary:
fi: _Binääri:

en: _Octal:
fi: _Oktaali:

en: _Decimal:
fi: _Desimaali:

en: _Hex:
fi: _Heksa:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
fi: _Hae kursorin arvo

en: Get cursor value
fi: Hae arvo kohdistimelta

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
fi: Hae kohdistimen kohdalla oleva arvo binääri-, oktaali-, desimaali-, heksadesimaali- ja ASCII-muodoissa

en: ERROR
fi: VIRHE

en: GHex (%s): Find Data
fi: GHex (%s): Etsi

en: Find String
fi: Etsi merkkijono

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Find Data
fi: Etsi tietoa

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
fi: Syötä etsittävä heksadesimaali- tai ASCII-muotoinen tieto

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Finds the next occurrence of the search string
fi: Etsii haettavan merkkijonon seuraavan osuman

en: Find previous
fi: Etsi edellinen

en: Finds the previous occurrence of the search string
fi: Etsii haettavan merkkijonon edellisen osuman

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Closes find data window
fi: Sulkee tietoikkunan

en: GHex (%s): Find Data: Add search
fi: GHex (%s): Etsi tietoa: lisää haku

en: Add
fi: Lisää

en: Search String
fi: Haettava merkkijono

en: Highlight Colour
fi: Korostuksen väri

en: _Add New
fi: _Lisää uusi

en: _Remove Selected
fi: _Poista valittu

en: Close
fi: Sulje

en: Closes advanced find window
fi: Sulkee edistyneen haun ikkunan

en: GHex (%s): Find & Replace Data
fi: GHex (%s): Etsi ja korvaa

en: Replace With
fi: Korvaa

en: Find _next
fi: Etsi _seuraava

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: Replace Data
fi: Korvaa tieto

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
fi: Syötä heksadesimaali- tai ASCII-muotoinen tieto, jolla korvataan

en: Find next
fi: Etsi seuraava

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replaces the search string with the replace string
fi: Korvaa hakujonon annetulla merkkijonolla

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
fi: Korvaa kaikki haetun merkkijonon osumat korvaavalla merkkijonolla

en: Closes find and replace data window
fi: Sulkee haku ja korvaus -ikkunan

en: GHex (%s): Jump To Byte
fi: GHex (%s): Siirry tavuun

en: Jump to byte
fi: Siirry tavuun

en: Enter the byte to jump to
fi: Anna tavu, johon siirrytään

en: Jumps to the specified byte
fi: Siirtyy annetuun tavuun

en: Closes jump to byte window
fi: Sulkee "Siirry tavuun"-ikkunan

en: There is no active document to search!
fi: Aktiivista asiakirjaa etsittäväksi ei löydy!

en: There is no string to search for!
fi: Haettavaa merkkijono ei ole annettu!

en: End Of File reached
fi: EOF (tiedoston loppu) tuli vastaan

en: String was not found!
fi: Merkkijonoa ei löytynyt!

en: Beginning Of File reached
fi: Tiedoston alussa

en: There is no active document to move the cursor in!
fi: puskuria jossa kursoria siirrettäisiin.

en: No offset has been specified!
fi: Alkupaikkaa ei ole määritelty.

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
fi: Osoitinta ei voi sijoittaa tiedoston lopun (EOF) ohi.

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
fi: Voit antaa siirtymän vain seuraavina arvoina:
      - positiivinen desimaalikokonaisluku, tai
      - heksanumero, alkaen merkillä '0x', tai
      - "+"- tai "-"-merkki, jonka perässä suhteellinen siirtymä

en: There is no active buffer to replace data in!
fi: Aktiivista puskuria korvaukselle ei ole olemassa!

en: End Of File reached!
fi: EOF (tiedoston loppu) tuli vastaan!

en: There is no active document to replace data in!
fi: Aktiivista asiakirjaa korvaukselle ei ole olemassa!

en: No occurrences were found.
fi: Osumia ei löytynyt.

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
fi[0]: Korvattiin %d esiintymä.
fi[1]: Korvattiin %d esiintymää.

en: No string to search for!
fi: Ei etsittävää merkkijonoa!

en: Can not open URI:
    %s
fi: URI:a ei voi avata:
    %s

en: Can not open file:
    %s
fi: Tiedostoa ei voi avata:
    %s

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Group Data As
fi: Ryhmittele _data...

note: View submenu
en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: _Help
fi: O_hje

note: File menu
en: _Open...
fi: _Avaa...

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save the current file
fi: Tallenna valittu tiedosto

en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Save the current file with a different name
fi: Tallenna valittu tiedosto toisella nimellä

en: Save As _HTML...
fi: Tallenna _HTML-tiedostona...

en: Export data to HTML source
fi: Vie tiedot HTML-tiedostoksi

en: _Revert
fi: Pa_lauta

en: Revert to a saved version of the file
fi: Palauta tiedoston tallennettu versio

en: _Print
fi: _Tulosta

en: Print the current file
fi: Tulosta valittu tiedosto

en: Print Previe_w...
fi: Tulostuksen _esikatse¿u...

en: Preview printed data
fi: Esikatsele tulostettavaa tietoa

en: _Close
fi: _Sulje

en: Close the current file
fi: Sulje valittu tiedosto

en: E_xit
fi: _Lopeta

en: Exit the program
fi: Sulje sovellus

note: Edit menu
en: _Undo
fi: _Peru

en: Undo the last action
fi: Peru viimeisin toimenpide

en: _Redo
fi: _Tee uudestaan

en: Redo the undone action
fi: Tee peruttu toimenpide uudestaan

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy selection to clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Cut selection
fi: Veikkaa valinta

en: Pa_ste
fi: L_iitä

en: Paste data from clipboard
fi: Liitä tietoa leikepöydältä

en: _Find
fi: _Etsi

en: Search for a string
fi: Etsi merkkijonoa

en: _Advanced Find
fi: _Edistynyt haku

en: Advanced Find
fi: Edistynyt haku

en: R_eplace
fi: _Korvaa

en: Replace a string
fi: Korvaa merkkijono

en: _Goto Byte...
fi: _Siirry tavuun...

en: Jump to a certain position
fi: Hyppää tiettyyn sijaintiin

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Configure the application
fi: Sovelluksen asetukset

note: View menu
en: _Add View
fi: _Lisää näkymä

en: Add a new view to the buffer
fi: Lisää uusi käyttäjän näkymä puskurille

en: _Remove View
fi: _Poista näkymä

en: Remove the current view of the buffer
fi: Poista valittu puskurin näkymä

note: Help menu
en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Help on this application
fi: Apua ohjelman käytössä

en: _About
fi: _Tietoja

en: About this application
fi: Tietoja sovelluksesta

note: Edit menu
en: _Insert Mode
fi: _Lisäystila

en: Insert/overwrite data
fi: Lisää tai ylikirjoita tietoa

note: Windows menu
en: Character _Table
fi: Merkki_taulukko

en: Show the character table
fi: Näytä merkkitaulukko

en: _Base Converter
fi: Kantamuunnin

en: Open base conversion dialog
fi: Avaa kantamuunnosikkuna

en: Type Conversion _Dialog
fi: Tyypin_muunnosikkuna

en: Show the type conversion dialog in the edit window
fi: Näytä tyypin muunnosikkuna muokkausikkunassa

en: _Bytes
fi: _Tavuja

en: Group data by 8 bits
fi: Ryhmittele data 8 bitin ryhmiin

en: _Words
fi: _Sanat

en: Group data by 16 bits
fi: Ryhmittele data 16 bitin ryhmiin

en: _Longwords
fi: _Pitkät sanat

en: Group data by 32 bits
fi: Ryhmittele data 32 bitin ryhmiin

en: Offset: %s
fi: Siirros: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
fi: ; %s tavua kohdasta %s - %s valittu

en: Activate file %s
fi: Valitse tiedosto %s

en: Select a file to save buffer as
fi: Valitse tiedosto johon puskuri tallennetaan

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto %s on olemassa.
    Haluatko kirjoittaa sen päälle?

en: Saved buffer to file %s
fi: Puskuri tallennettu tiedostoon %s

en: Error saving file!
fi: Virhe tiedostoa tallennettaessa!

en: Can't open file for writing!
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoitusta varten!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
fi: Tiedosto %s on muuttunut sitten viime tallennuksen.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: Do_n't save
fi: Ä_lä tallenna

en: You don't have the permissions to save the file!
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tallentaa tätä tiedostoa!

en: An error occurred while saving file!
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa tiedostoa!

en: Signed 8 bit:
fi: Etumerkillinen 8-bittinen:

en: Unsigned 8 bit:
fi: Etumerkitön 8-bittinen:

en: Signed 16 bit:
fi: Etumerkillinen 16-bittinen:

en: Unsigned 16 bit:
fi: Etumerkitön 16-bittinen:

en: Signed 32 bit:
fi: Etumerkillinen 32-bittinen:

en: Unsigned 32 bit:
fi: Etumerkitön 32-bittinen:

en: Signed 64 bit:
fi: Etumerkillinen 64-bittinen:

en: Unsigned 64 bit:
fi: Etumerkitön 64-bittinen:

en: Float 32 bit:
fi: Liuku 32-bit:

en: Float 64 bit:
fi: Liuku 64-bit:

en: Hexadecimal:
fi: Heksadesimaali:

en: Octal:
fi: Oktaali:

en: Binary:
fi: Binääri:

en: Show little endian decoding
fi: Näytä little-endian -koodauksen purku

en: Show unsigned and float as hexadecimal
fi: Näytä etumerkittömät ja liukuluvut heksadesimaalina

en: Stream Length:
fi: Virran pituus:

en: FIXME: no conversion function
fi: KORJAATÄMÄ: ei muunnosfunktiota

en: New document
fi: Uusi asiakirja

en: Page
fi: Sivu

en: Hex dump generated by
fi: Heksadumpin luonut

en: Saving to HTML...
fi: Tallennetaan HTML-muotoon...

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: X geometry specification (see "X" man page).
fi: X-ikkunoinnin geometriamäärittely (lue "X"-manuaalisivu)

en: GEOMETRY
fi: GEOMETRIA

en: - GTK+ binary editor
fi: - GTK+-pohjainen binäärimuokkain

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: %s
    Suorita '%s --help' nähdäksesi kaikki käytettävissä olevat komentorivivalinnat.

en: Invalid geometry string "%s"
fi: Virheellinen geometriamäärittely "%s"

en: GHex Preferences
fi: GHexin asetukset

en: _Maximum number of undo levels:
fi: Perumistasojen enimmäismäärä:

en: Undo levels
fi: Perumistasot

en: Select maximum number of undo levels
fi: Valitse perumistasojen enimmäismäärä

en: _Show cursor offset in statusbar as:
fi: Näytä osoittimen siirros tilarivillä muodossa:

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Custom
fi: Oma

en: Enter the cursor offset format
fi: Anna kohdistimen siirtymän muoto

en: Select the cursor offset format
fi: Valitse kohdistimen siirtymän muoto

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
fi: _Näytä siirrossarake

en: Editing
fi: Muokkaus

note: display font
en: Font
fi: Fontti

note: default group type
en: Default Group Type
fi: Oletusryhmittely

en: Display
fi: Näyttö

note: paper selection
en: Paper size
fi: Paperin koko

note: data & header font selection
en: Fonts
fi: Fontit

en: _Data font:
fi: _Tiedon fontti:

en: Data font
fi: Tiedon fontti

en: Select the data font
fi: Valitse tiedon fontti

en: Header fo_nt:
fi: Otsikon _fontti:

en: Header font
fi: Otsikon fontti

en: Select the header font
fi: Valitse otsikon fontti

en: _Print shaded box over:
fi: _Tulosta päälle varjostettu laatikko:

en: Box size
fi: Laatikon koko

en: Select size of box (in number of lines)
fi: Valitse laatikon koko (riveinä)

en: lines (0 for no box)
fi: riviä (0 jos et halua laatikkoa)

en: Printing
fi: Tulostus

en: There was an error displaying help: 
    %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: 
    %s

en: Can not open desired font!
fi: Haluttua fonttia ei voitu avata!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
fi: Siirtymän muotoilumerkkijonossa on virheellinen muotoilun määrittely.
    Vain merkit 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' ja 'o' ovat sallittuja.

en: Page: %i/%i
fi: Sivu %i/%i

en: hex data
fi: heksadata

en: ASCII data
fi: ASCII-data

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
fi: Tekijänoikeus © %Id–%Id GHexin tekijät

en: A binary file editor
fi: Binääritiedostoeditori

en: About GHex
fi: Tietoja - GHex

en: GHex Website
fi: GHexin verkkosivusto

en: Select a file to open
fi: Valitse avattava tiedosto

en: Loaded file %s
fi: Tiedosto %s ladattu

en: Can not open file!
fi: Tiedostoa ei voitu avata!

en: Select path and file name for the HTML source
fi: Valitse HTML-lähteen polku ja tiedostonimi

en: You need to specify a base name for the HTML files.
fi: HTML-tiedostoille täytyy valita kantanimi.

en: You don't have the permission to write to the selected path.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia kirjoittaa valittuun polkuun.

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
fi: HTML-muotoon tallentaminen ylikirjoittaa joitain tiedostoja.
    Haluatko jatkaa?

en: Really revert file %s?
fi: Hylätäänkö todella tiedostoon %s tehdyt muutokset?

en: Reverted buffer from file %s
fi: Puskuri palautettu tiedostosta %s
