ghex master - en to id translation catalogue (223 entries)

en: GNOME Hex Editor
id: Penyunting Heksa GNOME

en: Inspect and edit binary files
id: Periksa dan sunting berkas biner

en: GHex is a hex editor for the GNOME desktop.
id: GHex adalah penyunting heksa untuk desktop GNOME.

en: GHex can load raw data from binary files and display them for editing in the traditional hex editor view. The display is split in two columns, with hexadecimal values in one column and the ASCII representation in the other. A useful tool for working with raw data.
id: GHex dapat memuat data mentah dari berkas biner dan menampilkannya untuk penyuntingan dalam tampilan tradisional editor heksa. Tampilan dibagi dalam dua kolom, dengan nilai-nilai heksadesimal dalam satu kolom dan representasi ASCII di kolom lain. Alat yang berguna untuk bekerja dengan data mentah.

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Hex Editor
id: Penyunting Heksa

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Here, 'binary' means a binary file (not the base-2 numeric system).
en: binary;debug;
id: biner;awakutu;

en: Hex
id: Heksa

en: Decimal
id: Desimal

en: Octal
id: Oktal

en: Binary
id: Biner

en: Character table
id: Tabel karakter

en: Base Converter
id: Pengubah Basis

note: entries
en: _Binary:
id: _Biner:

en: _Octal:
id: _Oktal:

en: _Decimal:
id: _Desimal:

en: _Hex:
id: _Heksa:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
id: _Dapatkan nilai cursor

en: Get cursor value
id: Dapatkan nilai kursor

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
id: Dapatkan nilai pada cursor dalam biner, oktal desimal, heksa dan ASCII

en: ERROR
id: GALAT

en: GHex (%s): Find Data
id: GHex (%s): Cari Data

en: Find String
id: Cari String

en: Find _Next
id: Temukan Sela_njutnya

en: Find _Previous
id: Temukan _Sebelumnya

en: Find Data
id: Temukan Data

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
id: Masukkan data heksa atau data ASCII untuk dicari

en: Find Next
id: Cari Selanjutnya

en: Finds the next occurrence of the search string
id: Temukan kemunculan berikutnya dari string yang dicari

en: Find previous
id: Temukan Sebelumnya

en: Finds the previous occurrence of the search string
id: Temukan kemunculan sebelumnya dari string yang dicari

en: Cancel
id: Batal

en: Closes find data window
id: Menutup jendela pencarian data

en: GHex (%s): Find Data: Add search
id: GHex (%s): Mencari Data: Tambah pencarian

en: Add
id: Tambah

en: Search String
id: Mencari String

en: Highlight Colour
id: Warna Sorot

en: _Add New
id: T_ambah Baru

en: _Remove Selected
id: _Buang yang Dipilih

en: Close
id: Tutup

en: Closes advanced find window
id: Tutup jendela pencarian tingkat lanjut

en: GHex (%s): Find & Replace Data
id: GHex (%s): Cari & Timpa Data

en: Replace With
id: Ganti Dengan

en: Find _next
id: Temukan sela_jutnya

en: _Replace
id: _Gantikan

en: Replace _All
id: Gantikan Semu_a

en: Replace Data
id: Gantikan Data

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
id: Masukkan data heksa atau data ASCII untuk ditimpa

en: Find next
id: Cari selanjutnya

en: Replace
id: Ganti

en: Replaces the search string with the replace string
id: Ganti string yang dicari dengan string yang pengganti

en: Replace All
id: Ganti Semua

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
id: Ganti semua kemunculan string yang dicari dengan string pengganti

en: Closes find and replace data window
id: Tutup jendela pencarian dan penggantian data

en: GHex (%s): Jump To Byte
id: GHex (%s): Loncat Ke Byte

en: Jump to byte
id: Loncat ke byte

en: Enter the byte to jump to
id: Masukkan byte yang diinginkan

en: Jumps to the specified byte
id: Lompat ke byte yang dinyatakan

en: Closes jump to byte window
id: Tutup jendela lompat ke byte

en: There is no active document to search!
id: Pencarian hanya dapat dilakukan pada dokumen yang aktif!

en: There is no string to search for!
id: Tak ada string untuk dicari!

en: End Of File reached
id: Akhir berkas sudah tercapai

en: String was not found!
id: String tidak ditemukan!

en: Beginning Of File reached
id: Awal berkas tercapai

en: There is no active document to move the cursor in!
id: Kursor dapat bergerak hanya pada dokumen aktif!

en: No offset has been specified!
id: Ofset belum diberikan!

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
id: Ofset yang dinyatakan di luar batas berkas!

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
id: Tidak dapat menempatkan kursor melebihi Batas Akhir Berkas!

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
id: Anda hanya boleh memberikan nilai ofset sebagai:
      - angka desimal positif, atau
      - angka heksa dimulai dengan '0x', atau
      - suatu tanda '+' atau '-', diikuti dengan ofset relatif

en: There is no active buffer to replace data in!
id: Penggantian data hanya dapat dilakukan pada buffer aktif!

en: End Of File reached!
id: Akhir berkas telah tercapai!

en: There is no active document to replace data in!
id: Penggantian data hanya dapat dilakukan pada dokumen aktif!

en: No occurrences were found.
id: Tidak ditemukan.

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
id[0]: Mengganti sebanyak %d kali.
id[1]: Mengganti sebanyak %d kali.

en: No string to search for!
id: Tak ada string untuk dicari!

en: Can not open URI:
    %s
id: Tak dapat membuka URI:
    %s

en: Can not open file:
    %s
id: Tak dapat membuka berkas:
    %s

en: _File
id: _Berkas

en: _Edit
id: _Sunting

en: _View
id: _Tilikan

en: _Group Data As
id: _Kelompokkan Data Sebagai

note: View submenu
en: _Windows
id: _Jendela

en: _Help
id: _Bantuan

note: File menu
en: _Open...
id: _Buka...

en: Open a file
id: Buka berkas

en: _Save
id: _Simpan

en: Save the current file
id: Simpan berkas kini

en: Save _As...
id: Simpan Seb_agai...

en: Save the current file with a different name
id: Simpan berkas aktif sekarang dengan nama yang berbeda

en: Save As _HTML...
id: Simpan Sebagai _HTML...

en: Export data to HTML source
id: Ekspor data ke sumber HTML

en: _Revert
id: _Kembalikan

en: Revert to a saved version of the file
id: Kembalikan ke data sebelumnya tersimpan dalam berkas

en: _Print
id: _Cetak

en: Print the current file
id: Cetak berkas yang aktif sekarang

en: Print Previe_w...
id: Contoh Ceta_kan...

en: Preview printed data
id: Lihat contoh data tercetak

en: _Close
id: _Tutup

en: Close the current file
id: Tutup berkas yang aktif sekarang

en: E_xit
id: Ke_luar

en: Exit the program
id: Akhiri program

note: Edit menu
en: _Undo
id: _Batalkan

en: Undo the last action
id: Batalkan aksi terakhir

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Redo the undone action
id: Jalankan aksi yang telah dibatalkan

en: _Copy
id: _Salin

en: Copy selection to clipboard
id: Salin pilihan ke papan klip

en: Cu_t
id: Po_tong

en: Cut selection
id: Potong data terpilih

en: Pa_ste
id: Te_mpel

en: Paste data from clipboard
id: Tempel data dari papan klip

en: _Find
id: _Cari

en: Search for a string
id: Cari string

en: _Advanced Find
id: Penc_arian Lanjut

en: Advanced Find
id: Pencarian Tingkat Lanjut

en: R_eplace
id: _Ganti

en: Replace a string
id: Ganti string

en: _Goto Byte...
id: _Ke Byte...

en: Jump to a certain position
id: Lompat ke posisi tertentu

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Configure the application
id: Konfigurasikan aplikasi

note: View menu
en: _Add View
id: T_ambah Tampilan

en: Add a new view to the buffer
id: Tambah layar baru ke buffer

en: _Remove View
id: _Buang Tampilan

en: Remove the current view of the buffer
id: Buang layar aktif dari buffer

note: Help menu
en: _Contents
id: _Isi

en: Help on this application
id: Bantuan dalam aplikasi ini

en: _About
id: Tent_ang

en: About this application
id: Tentang program ini

note: Edit menu
en: _Insert Mode
id: Mode Peny_isipan

en: Insert/overwrite data
id: Sisipkan/timpa data

note: Windows menu
en: Character _Table
id: _Tabel Karakter

en: Show the character table
id: Tampilkan tabel karakter

en: _Base Converter
id: Konversi _Basis

en: Open base conversion dialog
id: Buka dialog konversi basis

en: Type Conversion _Dialog
id: _Dialog Konversi Tipe

en: Show the type conversion dialog in the edit window
id: Tampilkan dialog konversi tipe dalam jendela penyuntingan

en: _Bytes
id: _Byte

en: Group data by 8 bits
id: Kelompokkan data berdasarkan 8 bit

en: _Words
id: _Word

en: Group data by 16 bits
id: Kelompokkan data berdasarkan 16 bit

en: _Longwords
id: _Longword

en: Group data by 32 bits
id: Kelompokkan data berdasarkan 32 bit

en: Offset: %s
id: Ofset: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
id: ; %s byte dari %s ke %s dipilih

en: Activate file %s
id: Aktifkan berkas %s

en: Select a file to save buffer as
id: Pilih berkas sebagai tempat menyimpan penyangga

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
id: Berkas %s sudah ada.
    Apakah Anda ingin menimpanya?

en: Saved buffer to file %s
id: Simpan penyangga ke berkas %s

en: Error saving file!
id: Galat saat menyimpan berkas!

en: Can't open file for writing!
id: Tak dapat membuka berkas untuk ditulisi!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
id: Berkas %s telah berubah sejak terakhir disimpan
    Apakah Anda ingin menyimpan perubahan?

en: Do_n't save
id: Ja_ngan simpan

en: You don't have the permissions to save the file!
id: Anda tidak punya wewenang menyimpan berkas!

en: An error occurred while saving file!
id: Galat terjadi ketika menyimpan berkas!

en: Hexadecimal:
id: Heksadesimal:

en: Octal:
id: Oktal:

en: Binary:
id: Biner:

en: Show little endian decoding
id: Perlihatkan decoding little endian

en: Show unsigned and float as hexadecimal
id: Tampilkan unsigned dan float sebagai heksadesimal

en: Stream Length:
id: Panjang Stream:

en: FIXME: no conversion function
id: PERBAIKI: tidak ada fungsi konversi

en: New document
id: Dokumen baru

en: Page
id: Halaman

en: Hex dump generated by
id: Dump heksa dihasilkan oleh

en: Saving to HTML...
id: Simpan ke HTML...

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Next page
id: Halaman selanjutnya

en: X geometry specification (see "X" man page).
id: Spesifikasi geometri X (ketikkan "man X" untuk melihat halaman manual X).

en: GEOMETRY
id: GEOMETRI

en: FILES
id: BERKAS

en: - GTK+ binary editor
id: - Penyunting biner GTK+

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
id: %s
    Jalankan '%s --help' untuk melihat daftar lengkap dari pilihan baris perintah.

en: Invalid geometry string "%s"
id: String geometrynya salah "%s"

en: GHex Preferences
id: Settingan GHex

en: _Maximum number of undo levels:
id: Cacah _maksimum dari tingkat pembatalan:

en: Undo levels
id: Tingkat pembatalan

en: Select maximum number of undo levels
id: Pilih cacah maksimum dari tingkat pembatalan

en: _Show cursor offset in statusbar as:
id: Tampilkan ofset kursor pada statusbar _sebagai:

en: Hexadecimal
id: Heksadesimal

en: Custom
id: Bebas

en: Enter the cursor offset format
id: Masukkan format ofset kursor

en: Select the cursor offset format
id: Pilih format ofset kursor

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
id: Tampilkan k_olom ofset

en: Editing
id: Menyunting

note: display font
en: Font
id: Fonta

note: default group type
en: Default Group Type
id: Tipe Grup Bawaan

en: Display
id: Tampilan

note: paper selection
en: Paper size
id: Ukuran kertas

note: data & header font selection
en: Fonts
id: Fonta

en: _Data font:
id: Fonta _data:

en: Data font
id: Fonta data

en: Select the data font
id: Pilih fonta untuk data

en: Header fo_nt:
id: Fo_nta tajuk:

en: Header font
id: Fonta tajuk

en: Select the header font
id: Pilih fonta untuk tajuk

en: _Print shaded box over:
id: _Cetak kotak terbayang:

en: Box size
id: Ukuran kotak

en: Select size of box (in number of lines)
id: Pilih ukuran kotak (dalam jumlah baris)

en: lines (0 for no box)
id: baris (0 untuk tanpa kotak)

en: Printing
id: Mencetak

en: There was an error displaying help: 
    %s
id: Ada galat saat menampilkan halaman bantuan: 
    %s

en: Can not open desired font!
id: Tak dapat membuka fonta yang diinginkan!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
id: String format ofset mengandung specifier format yang tak valid.
    Hanya 'x', 'X', 'p', 'P', 'd', dan 'o' yang diperbolehkan.

en: Page: %i/%i
id: Halaman: %i/%i

en: hex data
id: data heksa

en: ASCII data
id: data ASCII

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: Program ini adalah perangkat lunak bebas: Anda dapat menyebarluaskannya dan/atau mengubahnya di bawah syarat dari GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation, bisa Lisensi versi 2, atau (sesuai pilihan Anda) sebarang versi setelahnya.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: Program ini didistribusikan dengan harapan dapat berguna, tetapi TANPA ADANYA JAMINAN; termasuk tanpa jaminan DAYA JUAL atau KELAIKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
id: Anda seharusnya menerima salinan dari GNU General Public License bersama program ini; jika tidak, kirimkan surat Anda ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2018.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
id: Hak Cipta © %Id–%Id para penuils GHex

en: A binary file editor
id: Penyunting berkas biner

en: About GHex
id: Tentang GHex

en: GHex Website
id: Situs Web GHex

en: Select a file to open
id: Pilih berkas untuk dibuka

en: Loaded file %s
id: Memuat berkas %s

en: Can not open file!
id: Tak dapat membuka berkas!

en: Select path and file name for the HTML source
id: Pilih path dan nama berkas bagi sumber HTML

en: You need to specify a base name for the HTML files.
id: Anda harus menuliskan nama basis untuk berkas HTML.

en: You don't have the permission to write to the selected path.
id: Anda tidak memiliki hak untuk menulis pada path tersebut.

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
id: Menyimpan ke HTML akan menimpa beberapa berkas.
    Apakah Anda ingin meneruskan?

en: Really revert file %s?
id: Kembalikan berkas %s ke bentuk semula?

en: Reverted buffer from file %s
id: Penyangga dikembalikan dari berkas %s
