ghex 1.0.5 - en to it translation catalogue (204 entries)

en: GNOME Hexadecimal Editor
it: Editor Esadecimale GNOME

en: Hex Editor
it: Editor Esadecimale

en: Hex
it: Esadecimale

en: Decimal
it: Decimale

en: Octal
it: Ottale

en: Binary
it: Binario

en: Character table
it: Tabella caratteri

en: Base Converter
it: Convertitore Base

note: entries
en: _Binary:
it: _Binario:

en: _Octal:
it: _Ottale:

en: _Decimal:
it: _Decimale:

en: _Hex:
it: _Esadecimale:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
it: _Ottieni valore al cursore

en: Get cursor value
it: Ottieni valore al cursore

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
it: Preleva il valore al cursore in formato binario, ottale, decimale, esadecimale e ASCII

en: ERROR
it: ERRORE

en: GHex (%s): Find Data
it: GHex: (%s): Trova dati

en: Search for %s
it: Cerca %s

en: Find Next
it: Trova il successivo

en: Find Previous
it: Trova il precedente

en: Find Data
it: Trova dati

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
it: Inserire il dato esadecimale o dato ASCII da cercare

en: Finds the next occurrence of the search string
it: Trova la prossima occorrenza della ricerca

en: Find previous
it: Trova precedente

en: Finds the previous occurrence of the search string
it: Trova l'occorrenza precedente

en: Cancel
it: Annulla

en: Closes find data window
it: Chiude la finestra di ricerca

en: GHex (%s): Find & Replace Data
it: GHex (%s): Cerca & sostituisci dati

en: Replace %s
it: Sostituisci %s

en: Find next
it: Trova il successivo

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace All
it: Sostituisci tutti

en: Replace Data
it: Sostituisci dati

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
it: Inserire il dato esadecimale o dato ASCII da sostituire

en: Replaces the search string with the replace string
it: Sostituisce la stringa di ricerca con la nuova stringa

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
it: Sostistuisce tutte le occorrenze della stringa di ricerca con la nuova stringa

en: Closes find and replace data window
it: Chiudi la finestra di ricerca e sostituzione

en: GHex (%s): Jump To Byte
it: GHex (%s): Salta a byte

en: Jump to byte
it: Vai al byte

en: Enter the byte to jump to
it: Inserire il byte al quale saltare

en: Jumps to the specified byte
it: Salta al byte specificato

en: Closes jump to byte window
it: Chiudi finestra

en: There is no active document to search!
it: Non c'è nessun documento attivo in cui cercare!

en: The string is not appropriate for the selected data type!
it: La stringa non è appropriata per il tipo di dati selezionati!

en: End Of File reached
it: Fine del file raggiunta

en: Beginning Of File reached
it: Inizio del file raggiunto

en: There is no active document to move the cursor in!
it: Non c'è nessun documento attivo in cui muovere il cursore!

en: No offset has been specified!
it: Nessun offset è stato specificato!

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
it: Impossibile posizionare il cursore oltre la file del file!

en: The offset must be a positive integer value!
it: L'offset deve essere un valore intero positivo!

en: There seems to be no string to search for!
it: Non c'è nessuna stringa da cercare!

en: There is no active buffer to replace data in!
it: Non c'è nessun buffer attivo in cui sostituire i dati!

en: Strings are not approprate for the selected data type!
it: Le stringhe non sono appropriate per il tipo di dati selezionati!

en: End Of File reached!
it: Fine del file raggiunta!

en: There is no active document to replace data in!
it: Non c'è nessun documento attivo in cui sostituire i dati!

en: Replaced %d occurencies.
it: Sostituite %d occorrenze.

en: About this application
it: Informazioni su questa applicazione

en: About...
it: Informazioni...

en: Add View
it: Aggiungi vista

en: Add a new view to the buffer
it: Aggiungi una nuova vista del buffer

en: Bytes
it: Byte

en: C_ut
it: _Taglia

en: Character Table...
it: Tabella caratteri...

en: Character _Table...
it: _Tabella caratteri...

en: Close
it: Chiudi

en: Close the current file
it: Chiude il file corrente

en: Configure the application
it: Configura l'applicazione

en: Contents
it: Contenuti

en: Converter...
it: Con_vertitore

en: Copy
it: Copia

en: Copy selection to clipboard
it: Copia la selezione negli appunti

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selection
it: Taglia la selezione

en: E_xit
it: _Esci

en: Exit
it: Esci

en: Exit the program
it: Termina l'applicazione

en: Export data to HTML source
it: Esporti i dati in formato HTML

en: Export to HTML...
it: Exporta in _HTML

en: Find
it: Trova

en: Goto Byte
it: Vai al byte

en: Group data by 16 bits
it: Raggruppa i dati 16 bit per volta

en: Group data by 32 bits
it: Raggruppa i dati 32 bit per volta

en: Group data by 8 bits
it: Raggruppa i dati 8 bit per volta

en: Help Chat
it: Chat di supporto

en: Help on this application
it: Informazioni su questa applicazione

en: Insert Mode
it: Modo _inserimento

en: Insert/overwrite data
it: Inserisce/sovrascrive dati

en: Jump to a certain position
it: Salta a una posizione specificata

en: Longwords
it: Longword

en: Open
it: Apri

en: Open a file
it: Apre un file

en: Open base conversion dialog
it: Apri la finestra di conversione della base

en: Paste
it: Incolla

en: Paste data from clipboard
it: Incolla i dati dagli appunti

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preview printed data
it: Anteprima dei dati stampati

en: Print
it: Stampa

en: Print Previe_w...
it: Anteprima di _stampa...

en: Print Preview...
it: Anteprima di stampa...

en: Print the current file
it: Stampa il file corrente

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo the undone action
it: Ripeti l'operazione annullata

en: Remove View
it: Rimuovi vista

en: Remove the current view of the buffer
it: Rimuovi la vista corrente del buffer

en: Replace a string
it: Sostituisci una stringa

en: Revert
it: Ripristina

en: Revert to a saved version of the file
it: Ripristina ad una versione salvata del file

en: Save
it: Salva

en: Save As
it: Salva con nome...

en: Save As _HTML...
it: Salva con _HTML....

en: Save _As...
it: Salva con _nome...

en: Save the current file
it: Salva il file corrente

en: Save the current file with a different name
it: Salva il file corrente con un nuovo nome

en: Search for a string
it: Cerca una stringa

en: Show the character table
it: Mostra la tabella dei caratteri

en: Undo
it: Annulla

en: Undo the last action
it: Annulla l'ultima operazione

en: Words
it: Word

en: _About...
it: _Informazioni...

en: _Add View
it: _Aggiungi una vista

en: _Base Converter
it: Convertitore _Base

en: _Bytes
it: _Byte

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Contents
it: _Contenuti

en: _Copy
it: _Copia

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Find
it: _Trova

en: _Goto Byte...
it: _Vai a byte...

en: _Group Data As
it: _Raggruppa dati come

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Insert Mode
it: Modo _inserimento

en: _Longwords
it: _Longword

en: _Open...
it: _Apri...

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Preferences
it: _Preferenze...

en: _Print
it: _Stampa

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Remove View
it: _Rimuovi vista

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Revert
it: _Ripristina

en: _Save
it: _Salva

en: _Undo
it: _Annulla

en: _View
it: _Vista

en: _Windows
it: _Finestre

en: Activate file %s
it: Attiva file %s

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
it: Il file %s è stato modificato dopo l'ultimo salvataggio.
    Salvare le modifiche?

en: Do_n't save
it: _Non salvare

en: Page
it: Pagina

en: Hex dump generated by
it: Dump esadecimale generato da

en: Saving to HTML...
it: Salvataggio in formato HTML...

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Next page
it: Pagina successiva

en: The gnome binary editor
it: L'editor Gnome per file binari

en: Could not initialize Bonobo!
it: Impossibile inizializzare Bonobo!

en: Invalid geometry string "%s"
it: Stringa per la geometria "%s" non valida

en: GHex Preferences
it: Preferenze GHex

en: _Maximum number of undo levels:
it: _Massimo numero di livelli di annullamento modifiche:

en: Undo levels
it: Livelli di annullamento

en: Select maximum number of undo levels
it: Massimo numero di livelli di annullamento modifiche

en: Show cursor offset in statusbar as:
it: Mostra la posizione del cursore nella barra di stato come:

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: Custom
it: Personalizzato

en: Enter the cursor offset format
it: Inserire il formato dell'offset del cursore

en: Select the cursor offset format
it: Seleziona il formato dell'offset del cursore

note: show offsets check button
en: Show offsets column
it: Mostra la posizione della colonna

note: default group type
en: Default Group Type
it: Tipo di gruppo di default

en: Display
it: Visualizzazione

note: paper selection
en: Paper size
it: Caratteri

note: data & header font selection
en: Fonts
it: Caratteri

en: _Data font:
it: _Carattere dati

en: Data font
it: Carattere dati

en: Select the data font
it: Seleziona il carattere per i dati

en: Header fo_nt:
it: Carattere i_ntestazione:

en: Header font
it: Carettere intestazione

en: Select the header font
it: Seleziona il carattere per l'intestazione

en: _Print shaded box over:
it: _Stampa bordo a rilievo:

en: Box size
it: Dimensione scatola

en: Select size of box (in number of lines)
it: Seleziona la dimensione della scatola (in numero di linee)

en: lines (0 for no box)
it: linee (0 per nobox)

en: Printing
it: Stampa

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
it: La stringa per il formato della posizione contiene un formato non valido.
    Sono permessi unicamente 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' oppure 'o'.

en: Can not open desired font!
it: Impossibile aprire il font desiderato!

en: Page: %i/%i
it: Pagina: %i/%i

en: GHex could not find the font "%s".
    GHex is unable to print without this font installed.
it: GHex non puo' trovare il carattere "%s".
    GHex non puo' stampare senza questo carattere installato.

en: X geometry specification (see "X" man page).
it: Specifica geometria X (Vedi la pagina man "X").

en: GEOMETRY
it: GEOMETRIA

en: hex data
it: dati esadecimali

en: ASCII data
it: dati ASCII

en: GHex, a binary file editor
it: GHex, un editor di file binari

en: Released under the terms of GNU Public License
it: Rilasciato sotto i termini della GNU Public License

en: There was an error displaying help: 
    %s
it: Si è verificato un errore nella visualizzazione della guida: 
    %s

en: Error saving file!
it: Errore nel salvataggio del file!

en: Saved buffer to file %s
it: Buffer salvato nel file %s

en: Select a file to open
it: Selezionare un file da aprire

en: Select a file to save buffer as
it: Selezionare un file in cui salvare il buffer

en: Select path and file name for the HTML source
it: Selezionare il percorso e il nome del file per il sorgente HTML

en: Really revert file %s?
it: Davvero ripristinare il file %s?

en: Reverted buffer from file %s
it: Buffer ripristinato dal file %s

en: Loaded file %s
it: Caricato il file %s

en: Can not open file!
it: Impossibile aprire il file!

en: Can't open file for writing!
it: Impossibile aprire il file in scrittura!

en: Print Hex Document
it: Stampa documento esadecimale

en: Pages
it: Pagine

en: GHex (%s): Print Preview
it: GHex: (%s): Anteprima di stampa
