ghex master - en to ja translation catalogue (223 entries)

en: Hex Editor
ja: Hex エディター

en: Inspect and edit binary files
ja: バイナリ・ファイルを調査したり編集します

en: ASCII
ja: 文字

en: Hex
ja: 16進

en: Decimal
ja: 10進

en: Octal
ja: 8進

en: Binary
ja: 2進

en: Character table
ja: 文字テーブル

en: Base Converter
ja: 基数コンバーター

note: entries
en: _Binary:
ja: 2進(_B):

en: _Octal:
ja: 8進(_O):

en: _Decimal:
ja: 10進(_D):

en: _Hex:
ja: 16進(_H):

en: _ASCII:
ja: 文字(_A):

note: get cursor button
en: _Get cursor value
ja: カーソル位置にある値の取得(_G)

en: Get cursor value
ja: カーソル位置にある値を取得します

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
ja: カーソル位置の値を 2進、8進、10進、16進 と文字 (ASCII) で取得します

en: ERROR
ja: エラー

en: GHex (%s): Find Data
ja: GHex (%s): データの検索

en: Find String
ja: 検索する文字列

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Find _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: Find Data
ja: データの検索

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
ja: 検索するデータの 16進または文字 (ASCII) を入力して下さい

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Finds the next occurrence of the search string
ja: 後方に出現する検索文字列を表示します

en: Find previous
ja: 前を検索

en: Finds the previous occurrence of the search string
ja: 前方に出現する検索文字列を表示します

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Closes find data window
ja: データ検索ウィンドウを閉じます

en: GHex (%s): Find Data: Add search
ja: GHex (%s): データの検索: 検索の追加

en: Add
ja: 追加

en: Search String
ja: 検索する文字列

en: Highlight Colour
ja: 強調表示する色

en: _Add New
ja: 新しいエントリの追加(_A)

en: _Remove Selected
ja: 選択したエントリの削除(_R)

en: Close
ja: 閉じる

en: Closes advanced find window
ja: 拡張検索ウィンドウを閉じます

en: GHex (%s): Find & Replace Data
ja: GHex (%s): データの検索と置換

en: Replace With
ja: 置換する文字列

en: Find _next
ja: 次を検索(_N)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Replace _All
ja: 全て置換(_A)

en: Replace Data
ja: データの置換

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
ja: 置換するデータの 16進または文字 (ASCII) を入力して下さい

en: Find next
ja: 次を検索

en: Replace
ja: 置換

en: Replaces the search string with the replace string
ja: 置換する文字列で検索したデータを置き換えます

en: Replace All
ja: 全て置換

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
ja: 置換する文字列で検索した全てのデータを置き換えます

en: Closes find and replace data window
ja: データの検索と置換ウィンドウを閉じます

en: GHex (%s): Jump To Byte
ja: GHex (%s): 指定した位置にジャンプ

en: Jump to byte
ja: 指定した位置にジャンプ

en: Enter the byte to jump to
ja: ジャンプするバイトを入力して下さい

en: Jumps to the specified byte
ja: 指定したバイトにジャンプします

en: Closes jump to byte window
ja: ジャンプ・ウィンドウを閉じます

en: There is no active document to search!
ja: 検索対象となるドキュメントがありません！

en: There is no string to search for!
ja: 検索する文字列はありません！

en: End Of File reached
ja: ファイル終端に到達しました

en: String was not found!
ja: 文字列がありません！

en: Beginning Of File reached
ja: ファイル先頭に到達しました

en: There is no active document to move the cursor in!
ja: カーソルを移動するためのドキュメントがありません！

en: No offset has been specified!
ja: オフセットが指定されていません！

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
ja: 指定したオフセットはファイルの終端を越えています！

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
ja: ファイルの終端より先にはカーソルを移動できません！

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
ja: 次のような値だけオフセットとして指定できます:
     - 正の10進数値
     - '0x' で始まる16進数値
     - '+' または '-' 符号を持つ相対オフセット

en: There is no active buffer to replace data in!
ja: 置換を行なうべきアクティブなバッファーがありません！

en: End Of File reached!
ja: ファイル終端に到達しました！

en: There is no active document to replace data in!
ja: 置換を行なうためのドキュメントがありません！

en: No occurrences were found.
ja: 該当するものが見つかりませんでした。

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
ja[0]: %d個を置き換えました
ja[1]: %d個を置き換えました

en: No string to search for!
ja: 検索対象の文字列はありません！

en: Can not open URI:
    %s
ja: URI を開けません:
    %s

en: Can not open file:
    %s
ja: ファイルを開けません:
    %s

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Group Data As
ja: グループ化(_G)

note: View submenu
en: _Windows
ja: ウィンドウ(_W)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: File menu
en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save the current file
ja: このファイルを保存します

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: Save the current file with a different name
ja: このファイルに別の名前を付けて保存します

en: Save As _HTML...
ja: HTML で保存(_H)...

en: Export data to HTML source
ja: データを HTML ファイルへ出力します

en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: Revert to a saved version of the file
ja: 保存したファイルに戻します

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Print the current file
ja: このファイルを印刷します

en: Print Previe_w...
ja: 印刷プレビュー(_W)...

en: Preview printed data
ja: 印刷するデータのプレビューを表示します

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close the current file
ja: このファイルを閉じます

en: E_xit
ja: 終了(_X)

en: Exit the program
ja: このプログラムを終了します

note: Edit menu
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last action
ja: 最後の操作に戻します

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo the undone action
ja: 実行していない操作をやり直します

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択範囲をクリップボードにコピーします

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: Pa_ste
ja: 貼り付け(_S)

en: Paste data from clipboard
ja: クリップボードからデータを貼り付けます

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: Search for a string
ja: 文字列を検索します

en: _Advanced Find
ja: 拡張検索(_A)

en: Advanced Find
ja: 拡張検索を行います

en: R_eplace
ja: 置換(_E)

en: Replace a string
ja: 文字列を置換します

en: _Goto Byte...
ja: 指定した場所へ移動(_G)...

en: Jump to a certain position
ja: 指定した位置へジャンプします

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Configure the application
ja: GHex の設定を変更します

note: View menu
en: _Add View
ja: ビューの追加(_A)

en: Add a new view to the buffer
ja: 新しいビューをバッファーに追加します

en: _Remove View
ja: ビューの削除(_R)

en: Remove the current view of the buffer
ja: このバッファーのビューを削除します

note: Help menu
en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Help on this application
ja: ghex のヘルプです

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: About this application
ja: このアプリケーションについて

note: Edit menu
en: _Insert Mode
ja: 挿入モード(_I)

en: Insert/overwrite data
ja: 挿入/上書きモードを切り替えます

note: Windows menu
en: Character _Table
ja: 文字テーブル(_T)

en: Show the character table
ja: 文字テーブルを表示します

en: _Base Converter
ja: 基数コンバーター(_B)

en: Open base conversion dialog
ja: 基数変換ダイアログを開きます

en: Type Conversion _Dialog
ja: 型変換ダイアログ(_D)

en: Show the type conversion dialog in the edit window
ja: 編集ウィンドウの中に型変換ダイアログを表示します

en: _Bytes
ja: バイト(_B)

en: Group data by 8 bits
ja: 8ビットでグループ化します

en: _Words
ja: ワード(_W)

en: Group data by 16 bits
ja: 16ビットでグループ化します

en: _Longwords
ja: ロングワード(_L)

en: Group data by 32 bits
ja: 32ビットでグループ化します

en: Offset: %s
ja: オフセット: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
ja: ; %s バイト (%s から %s まで) 選択しました

en: Activate file %s
ja: ファイル %s を読み込みます

en: Select a file to save buffer as
ja: バッファーを書き込むファイル名は

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: ファイル %s が存在しています。
    上書きしてもよろしいですか？

en: Saved buffer to file %s
ja: バッファーを %s ファイルに保存しました

en: Error saving file!
ja: ファイル書き込み中にエラー！

en: Can't open file for writing!
ja: ファイルに書き込めません！

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
ja: ファイル %s は前回の保存から更新されています。
    変更を保存しますか？

en: Do_n't save
ja: 保存しない(_N)

en: You don't have the permissions to save the file!
ja: ファイルを保存する権限がありません！

en: An error occurred while saving file!
ja: ファイルを保存する際にエラーが発生しました！

en: Signed 8 bit:
ja: 符号付き 8ビット:

en: Unsigned 8 bit:
ja: 符号なし 8ビット:

en: Signed 16 bit:
ja: 符号付き 16ビット:

en: Unsigned 16 bit:
ja: 符号なし 16ビット:

en: Signed 32 bit:
ja: 符号付き 32ビット:

en: Unsigned 32 bit:
ja: 符号なし 32ビット:

en: Hexadecimal:
ja:  16進:

en: Octal:
ja:  8進:

en: Binary:
ja:  2進:

en: Show little endian decoding
ja: リトル・エンディアン形式で表示する

en: Show unsigned and float as hexadecimal
ja: 16進を符号なし浮動小数点形式で表示する

en: Stream Length:
ja: ストリームの長さ:

en: FIXME: no conversion function
ja: FIXME: 変換関数はありません

en: New document
ja: 新しいドキュメント

en: Page
ja: ページ

en: Hex dump generated by
ja: この 16進データを生成したのは

en: Saving to HTML...
ja: HTML 形式へ保存...

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: X geometry specification (see "X" man page).
ja: 表示する位置 (Ｘの man page を参照のこと)

en: - GTK+ binary editor
ja: - GTK+ 版のバイナリ・エディター

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help' で利用可能なコマンドライン・オプションの一覧を表示します

en: Invalid geometry string "%s"
ja: 表示位置の文字列 "%s" が正しくありません

en: GHex Preferences
ja: GHex の設定

en: _Maximum number of undo levels:
ja: "元に戻す" 回数の最大値(_M):

en: Undo levels
ja: 元に戻すレベル

en: Select maximum number of undo levels
ja: 元に戻すレベルの最大値の選択

en: _Show cursor offset in statusbar as:
ja: ステータスバーに表示する
    カーソル位置のオフセットの書式(_S):

en: Hexadecimal
ja: 16進

en: Custom
ja: カスタム

en: Enter the cursor offset format
ja: カーソル位置のオフセット値の書式を入力して下さい

en: Select the cursor offset format
ja: カーソル位置のオフセット値の書式の選択

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
ja: メイン画面の左側にオフセットを表示する(_O)

en: Editing
ja: 編集

note: display font
en: Font
ja: フォント

note: default group type
en: Default Group Type
ja: デフォルトの表示単位

en: Display
ja: 表示

note: paper selection
en: Paper size
ja: 用紙のサイズ

note: data & header font selection
en: Fonts
ja: フォント

en: _Data font:
ja: データのフォント(_D):

en: Data font
ja: データのフォント

en: Select the data font
ja: データの表示に使用するフォントを選択して下さい

en: Header fo_nt:
ja: ヘッダーのフォント(_N):

en: Header font
ja: ヘッダーのフォント

en: Select the header font
ja: ヘッダーの表示に使用するフォントを選択して下さい

en: _Print shaded box over:
ja: 影の付いた矩形を印刷する行数(_P):

en: Box size
ja: 矩形の大きさ

en: Select size of box (in number of lines)
ja: 影の付いた矩形の行数を指定して下さい

en: lines (0 for no box)
ja: 行 (0: 矩形なし)

en: Printing
ja: 印刷

en: There was an error displaying help: 
    %s
ja: 次のヘルプを表示できません: 
    %s

en: Can not open desired font!
ja: お望みのフォントを読めません！

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
ja: オフセット指定の文字列に間違った指定子が含まれています。
    'x', 'X', 'p', 'P', 'd' と 'o' だけが使用可能です。

en: Page: %i/%i
ja: ページ: %i/%i

en: hex data
ja: 16進データ

en: ASCII data
ja: ASCII データ

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: このプログラムはフリーソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: 本プログラムは有用とは思いますが、その頒布にあたり商用での利用や特定の目的に対する適用については暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細には GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧下さい。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
ja: あなたは本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA まで連絡して下さい。

en: A binary file editor
ja: バイナリ・ファイルのエディターです。

en: About GHex
ja: このアプリケーションについて

en: GHex Website
ja: GHex のウェブサイト

en: Select a file to open
ja: 開くファイルを選択

en: Loaded file %s
ja: ファイル %s の読み込み完了

en: Can not open file!
ja: ファイルが開けません！

en: Select path and file name for the HTML source
ja: HTMLファイルのパスと名前の選択

en: You need to specify a base name for the HTML files.
ja: HTMLファイルの拡張子 (.html) を除いた名前を指定して下さい。

en: You don't have the permission to write to the selected path.
ja: 指定したフォルダーに書き込む権限がありません。

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
ja: HTML 形式の保存でいくつかのファイルを上書きします。
    続行してもよろしいですか？

en: Really revert file %s?
ja: 本当にファイル %s を元に戻しますか？

en: Reverted buffer from file %s
ja: ファイル %s を使ってバッファーをもとに戻しました
