ghex - en to nb translation catalogue (226 entries)

en: Hex Editor
nb: Hex-editor

en: Inspect and edit binary files
nb: Inspiser og rediger binærfiler

note: TRANSLATORS: here, 'binay' means a binary file (not the base-2 numeric system)
en: binary;debug;
nb: binær;feilsøking;

en: Hex
nb: Heksadesimal

en: Decimal
nb: Desimal

en: Octal
nb: Oktal

en: Binary
nb: Binær

en: Character table
nb: Tegntabell

en: Base Converter
nb: Basiskonvertering

note: entries
en: _Binary:
nb: _Binær:

en: _Octal:
nb: _Oktal:

en: _Decimal:
nb: _Desimal:

en: _Hex:
nb: _Heksadesimal:

note: get cursor button
en: _Get cursor value
nb: _Hent markørverdi

en: Get cursor value
nb: Hent markørverdi

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
nb: Henter verdien ved markøren i binær, oktal, desimal, heksadesimal og ASCII

en: ERROR
nb: FEIL

en: GHex (%s): Find Data
nb: GHex (%s): Finn data

en: Find String
nb: Finn streng

en: Find _Next
nb: Finn _neste

en: Find _Previous
nb: Finn _forrige

en: Find Data
nb: Finn data

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
nb: Skriv inn heksadesimale data eller ASCII-data du vil søke etter

en: Find Next
nb: Finn neste

en: Finds the next occurrence of the search string
nb: Finner neste instans av søkestrengen

en: Find previous
nb: Finn forrige

en: Finds the previous occurrence of the search string
nb: Finner forrige instans av søkestrengen

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Closes find data window
nb: Lukker «finn data»-vinduet

en: GHex (%s): Find Data: Add search
nb: GHex (%s): Finn data: Legg til søk

en: Add
nb: Legg til

en: Search String
nb: Søkestreng

en: Highlight Colour
nb: Farge for utheving

en: _Add New
nb: L_egg til ny

en: _Remove Selected
nb: Fje_rn valgt

en: Close
nb: Lukk

en: Closes advanced find window
nb: Lukker vinduet avansert søk

en: GHex (%s): Find & Replace Data
nb: GHex (%s): Søk og erstatt data

en: Replace With
nb: Erstatt med

en: Find _next
nb: Finn _neste

en: _Replace
nb: E_rstatt

en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

en: Replace Data
nb: Erstatt data

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
nb: Skriv inn heksadesimale data eller ASCII-data som erstatning

en: Find next
nb: Finn neste

en: Replace
nb: Erstatt

en: Replaces the search string with the replace string
nb: Erstatter søketeksten med en erstatningsstreng

en: Replace All
nb: Erstatt alle

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
nb: Erstatter alle instanser av søkestrengen med erstatningsstrengen

en: Closes find and replace data window
nb: Lukker «finn og erstatt data»-vinduet

en: GHex (%s): Jump To Byte
nb: GHex (%s): Hopp til byte

en: Jump to byte
nb: Hopp til byte

en: Enter the byte to jump to
nb: Skriv inn byte du vil hoppe til

en: Jumps to the specified byte
nb: Hopper til spesifisert byte

en: Closes jump to byte window
nb: Lukker «hopp til byte»-vinduet

en: There is no active document to search!
nb: Ingen aktive dokumenter å søke i!

en: There is no string to search for!
nb: Ingen streng å søke etter!

en: End Of File reached
nb: Slutten på filen nådd

en: String was not found!
nb: Strengen ble ikke funnet!

en: Beginning Of File reached
nb: Begynnelsen på filen nådd

en: There is no active document to move the cursor in!
nb: Ingen aktive dokumenter å bevege markøren i!

en: No offset has been specified!
nb: Ingen posisjon har blitt spesifisert!

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
nb: Oppgitt avstand er utenfor filgrensene!

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
nb: Kan ikke plassere markøren forbi filens slutt!

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
nb: Du kan kun oppgi avstand som:
     - et positivt desimaltall, eller
     - et heksadesimalt tall som starter med «0x», eller
     - et «+»- eller «-»-tegn etterfulgt av relativ avstand

en: There is no active buffer to replace data in!
nb: Ingen aktiv buffer å erstatte data i!

en: End Of File reached!
nb: Filslutt nådd!

en: There is no active document to replace data in!
nb: Ingen aktive dokumenter å erstatte data i!

en: No occurrences were found.
nb: Ingen oppføringer ble funnet.

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
nb[0]: Erstattet %d forekomst.
nb[1]: Erstattet %d forekomster.

en: No string to search for!
nb: Ingen streng å søke etter!

en: Can not open URI:
    %s
nb: Kan ikke åpne URI:
    %s

en: Can not open file:
    %s
nb: Kan ikke åpne fil:
    %s

en: _File
nb: _Fil

en: _Edit
nb: R_ediger

en: _View
nb: _Vis

en: _Group Data As
nb: Grupper data som

note: View submenu
en: _Windows
nb: _Vinduer

en: _Help
nb: _Hjelp

note: File menu
en: _Open...
nb: _Åpne …

en: Open a file
nb: Åpne en fil

en: _Save
nb: _Lagre

en: Save the current file
nb: Lagre aktiv fil

en: Save _As...
nb: Lagre _som …

en: Save the current file with a different name
nb: Lagre aktiv fil med et nytt navn

en: Save As _HTML...
nb: Lagre som _HTML …

en: Export data to HTML source
nb: Eksporter data til HTML kilde

en: _Revert
nb: Fo_rkast

en: Revert to a saved version of the file
nb: Gå tilbake til en lagret versjon av filen

en: _Print
nb: _Skriv ut

en: Print the current file
nb: Skriv ut aktivt fil

en: Print Previe_w...
nb: Forhånds_visning av utskrift …

en: Preview printed data
nb: Forhåndsvis utskriftsdata

en: _Close
nb: _Lukk

en: Close the current file
nb: Lukk aktiv fil

en: E_xit
nb: A_vslutt

en: Exit the program
nb: Avslutt programmet

note: Edit menu
en: _Undo
nb: _Angre

en: Undo the last action
nb: Angre siste handling

en: _Redo
nb: _Gjenopprett

en: Redo the undone action
nb: Gjenopprett angret handling

en: _Copy
nb: _Kopier

en: Copy selection to clipboard
nb: Kopier utvalg til utklippstavlen

en: Cu_t
nb: Klipp u_t

en: Cut selection
nb: Klipp ut utvalg

en: Pa_ste
nb: Lim _inn

en: Paste data from clipboard
nb: Lim inn data fra utklippstavlen

en: _Find
nb: _Finn

en: Search for a string
nb: Søk etter en streng

en: _Advanced Find
nb: _Avansert søk

en: Advanced Find
nb: Avansert søk

en: R_eplace
nb: _Erstatt

en: Replace a string
nb: Erstatt en streng

en: _Goto Byte...
nb: Gå til byte …

en: Jump to a certain position
nb: Hopp til en bestemt posisjon

en: _Preferences
nb: _Brukervalg

en: Configure the application
nb: Konfigurer applikasjonen

note: View menu
en: _Add View
nb: L_egg til visning

en: Add a new view to the buffer
nb: Legg til en ny visning i bufferen

en: _Remove View
nb: Fje_rn visning

en: Remove the current view of the buffer
nb: Fjern nåværende visning av bufferen

note: Help menu
en: _Contents
nb: _Innhold

en: Help on this application
nb: Hjelp om denne applikasjonen

en: _About
nb: _Om

en: About this application
nb: Om denne applikasjonen

note: Edit menu
en: _Insert Mode
nb: _Innsettingsmodus

en: Insert/overwrite data
nb: Sett inn/overskriv data

note: Windows menu
en: Character _Table
nb: _Tegntabell

en: Show the character table
nb: Vis tegntabellen

en: _Base Converter
nb: _Basiskonvertering

en: Open base conversion dialog
nb: Åpne dialog for konvertering

en: Type Conversion _Dialog
nb: _Dialog for konvertering mellom typer

en: Show the type conversion dialog in the edit window
nb: Vis dialog for konvertering mellom typer i redigeringsvinduet

en: _Bytes
nb: Bytes

en: Group data by 8 bits
nb: Grupper data i 8 bits grupper

en: _Words
nb: Ord

en: Group data by 16 bits
nb: Grupper data i 16 bits grupper

en: _Longwords
nb: Lange ord

en: Group data by 32 bits
nb: _Grupper data i 32 bits grupper

en: Offset: %s
nb: Avstand: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
nb: ; %s bytes fra %s til %s valgt

en: Activate file %s
nb: Aktiver fil %s

en: Select a file to save buffer as
nb: Velg en fil for lagring av buffer

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
nb: Filen %s eksisterer.
    Vil du overskrive den?

en: Saved buffer to file %s
nb: Lagret buffer til fil %s

en: Error saving file!
nb: Feil under lagring av fil!

en: Can't open file for writing!
nb: Kan ikke åpne filen for skriving!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
nb: Filen %s er endret siden forrige lagring.
    Vil du lagre endringene?

en: Do_n't save
nb: I_kke lagre

en: You don't have the permissions to save the file!
nb: Du har ikke tilgang til å lagre filen!

en: An error occurred while saving file!
nb: En feil oppsto ved lagring av filen!

en: Signed 8 bit:
nb: 8-bits med fortegn:

en: Unsigned 8 bit:
nb: 8-bits uten fortegn:

en: Signed 16 bit:
nb: 16-bits med fortegn:

en: Unsigned 16 bit:
nb: 16-bits uten fortegn:

en: Signed 32 bit:
nb: 32-bits med fortegn:

en: Unsigned 32 bit:
nb: 32-bits uten fortegn:

en: Float 32 bit:
nb: Flyttal 32-bit:

en: Float 64 bit:
nb: Flyttall 64-bit:

en: Hexadecimal:
nb: Heksadesimal:

en: Octal:
nb: Oktal:

en: Binary:
nb: Binær:

en: Show little endian decoding
nb: Vis little endian dekoding

en: Show unsigned and float as hexadecimal
nb: Vis flyttall og tall uten fortegn som heksadesimale tall

en: Stream Length:
nb: Lengde på strøm:

en: FIXME: no conversion function
nb: FIXME: ingen konverteringsfunksjon

en: New document
nb: Nytt dokument

en: Page
nb: Side

en: Hex dump generated by
nb: Hex dump generert av

en: Saving to HTML...
nb: Lagrer som HTML …

en: Previous page
nb: Forrige side

en: Next page
nb: Neste side

en: X geometry specification (see "X" man page).
nb: Spesifikasjon av X-geometri (se manualsiden for «X»).

en: GEOMETRY
nb: GEOMETRI

en: FILES
nb: FILER

en: - GTK+ binary editor
nb: - GTK+ binærfileditor

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nb: %s
    Kjør «%s --help» for å se en full liste med tilgjengelige kommandolinjeflagg.

en: Invalid geometry string "%s"
nb: Ugyldig geometristreng «%s»

en: GHex Preferences
nb: Brukervalg for GHex

en: _Maximum number of undo levels:
nb: _Maksimalt antall angrenivåer:

en: Undo levels
nb: Angrenivåer

en: Select maximum number of undo levels
nb: Velg maksimalt antall angrenivå

en: _Show cursor offset in statusbar as:
nb: Vi_s markøravstand på statuslinjen som:

en: Hexadecimal
nb: Heksadesimal

en: Custom
nb: Egendefinert

en: Enter the cursor offset format
nb: Skriv inn format for markøravstand

en: Select the cursor offset format
nb: Velg format for markøravstand

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
nb: V_is kolonne for markøravstand

en: Editing
nb: Redigering

note: display font
en: Font
nb: Skrifttype

note: default group type
en: Default Group Type
nb: Standard gruppetype

en: Display
nb: Skjerm

note: paper selection
en: Paper size
nb: Papirstørrelse

note: data & header font selection
en: Fonts
nb: Skrifttyper

en: _Data font:
nb: _Skrift for data:

en: Data font
nb: Skrifttype for data

en: Select the data font
nb: Velg skrift for data

en: Header fo_nt:
nb: Skrift for _topptekst:

en: Header font
nb: Skrifttype for topptekst

en: Select the header font
nb: Velg skrift for topptekst

en: _Print shaded box over:
nb: S_kriv ut skyggelagt boks over:

en: Box size
nb: Størrelse på boks

en: Select size of box (in number of lines)
nb: Velg størrelse på boksen (antall linjer)

en: lines (0 for no box)
nb: linjer (0 for ingen boks)

en: Printing
nb: Utskrift

en: There was an error displaying help: 
    %s
nb: Det oppsto en feil under visning av hjelp: 
    %s

en: Can not open desired font!
nb: Kan ikke åpne ønsket skrifttype!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
nb: Formatstrengen for avstand inneholder en ugyldig formatspesifikatorer.
    Kun 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' eller 'o' er tillat.

en: Page: %i/%i
nb: Side: %i %i

en: hex data
nb: heksadesimale data

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nb: Dette programmet er fri programvare. Du kan redistribuere og/eller endre programmet under betingelsene gitt i GNU General Public License som utgitt av Free Software Foundation; enten versjon 2 av lisensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere versjon.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
nb: Programmet distribueres i håp om at programmet er nyttig, men uten NOEN GARANTI, ikke engang implisitt garanti om at det er SALGBART eller PASSER ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
nb: Du skal ha mottatt en kopi av GNU General Public License sammen med dette programmet. Hvis dette ikke er tilfelle, kan du skrive til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2012.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
nb: Opphavsrett © %Id-%Id GHex-forfatterene

en: A binary file editor
nb: En binærfileditor

en: About GHex
nb: Om GHex

en: GHex Website
nb: Nettsted for GHex

en: Select a file to open
nb: Velg en fil å åpne

en: Loaded file %s
nb: Lastet fil %s

en: Can not open file!
nb: Kan ikke åpne filen!

en: Select path and file name for the HTML source
nb: Velg sti og filnavn for HTML kilden

en: You need to specify a base name for the HTML files.
nb: Du må spesifisere et basisnavn for HTML filene.

en: You don't have the permission to write to the selected path.
nb: Du har ikke tilgang til å skrive til valgt sti.

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
nb: Lagring av HTML vil overskrive noen filer.
    Vil du fortsette?

en: Really revert file %s?
nb: Virkelig forkaste filen %s?

en: Reverted buffer from file %s
nb: Forkastet buffer fra fil %s
