ghex - en to th translation catalogue (229 entries)

en: Hex Editor
th: เครื่องมือแก้ไขข้อมูลฐานสิบหก

en: Inspect and edit binary files
th: ตรวจสอบและแก้ไขแฟ้มไบนารี

en: ASCII
th: แอสกี

en: Hex
th: ฐานสิบหก

en: Decimal
th: ฐานสิบ

en: Octal
th: ฐานแปด

en: Binary
th: ฐานสอง

en: Character table
th: ตารางอักขระ

en: Base Converter
th: เครื่องมือแปลงฐานเลข

note: entries
en: _Binary:
th: ฐาน_สอง:

en: _Octal:
th: ฐานแ_ปด

en: _Decimal:
th: ฐาน_สิบ

en: _Hex:
th: ฐานสิบ_หก

en: _ASCII:
th: แ_อสกี

note: get cursor button
en: _Get cursor value
th: _อ่านค่าที่เคอร์เซอร์

en: Get cursor value
th: อ่านค่าที่เคอร์เซอร์

en: Gets the value at cursor in binary, octal, decimal, hex and ASCII
th: อ่านค่าที่เคอร์เซอร์เป็นเลขฐานสอง ฐานแปด ฐานสิบ ฐานสิบหก และแอสกี

en: ERROR
th: ข้อผิดพลาด

en: GHex (%s): Find Data
th: GHex (%s): หาข้อมูล

en: Find String
th: หาสตริง

en: Find _Next
th: หา_ถัดไป

en: Find _Previous
th: หา_ก่อนหน้า

en: Find Data
th: หาข้อมูล

en: Enter the hex data or ASCII data to search for
th: ป้อนข้อมูลเลขฐานสิบหกหรือข้อมูลแอสกีที่จะค้นหา

en: Find Next
th: หาถัดไป

en: Finds the next occurrence of the search string
th: หาข้อความเดิมต่อไป

en: Find previous
th: หาก่อนหน้า

en: Finds the previous occurrence of the search string
th: หาข้อความเดิมถอยหลัง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Closes find data window
th: ปิดหน้าต่างค้นหาข้อมูล

en: GHex (%s): Find Data: Add search
th: GHex (%s): หาข้อมูล: เพิ่มรายการค้นหา

en: Add
th: เพิ่ม

en: Search String
th: คำค้น

en: Highlight Colour
th: สีเน้น

en: _Add New
th: เ_พิ่มใหม่

en: _Remove Selected
th: _ลบที่เลือก

en: Close
th: ปิด

en: Closes advanced find window
th: ปิดหน้าต่างค้นหาขั้นสูง

en: GHex (%s): Find & Replace Data
th: GHex (%s): ค้นหา & แทนที่ข้อมูล

en: Replace With
th: แทนที่ด้วย

en: Find _next
th: หา_ถัดไป

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: Replace _All
th: แทนที่ทั้งห_มด

en: Replace Data
th: แทนที่ข้อมูล

en: Enter the hex data or ASCII data to replace with
th: ป้อนข้อมูลเลขฐานสิบหกหรือแอสกีที่จะเขียนแทนที่

en: Find next
th: หาถัดไป

en: Replace
th: แทนที่

en: Replaces the search string with the replace string
th: แทนที่คำค้นด้วยข้อความแทนที่

en: Replace All
th: แทนที่ทั้งหมด

en: Replaces all occurrences of the search string with the replace string
th: แทนที่คำค้นทุกแห่งที่พบด้วยข้อความแทนที่

en: Closes find and replace data window
th: ปิดหน้าต่างค้นหาและแทนที่ข้อมูล

en: GHex (%s): Jump To Byte
th: GHex (%s): กระโดดไปยังไบต์

en: Jump to byte
th: กระโดดไปยังไบต์

en: Enter the byte to jump to
th: ป้อนตำแหน่งไบต์ที่จะกระโดดไป

en: OK
th: ตกลง

en: Jumps to the specified byte
th: กระโดดไปยังไบต์ที่ระบุ

en: Closes jump to byte window
th: ปิดหน้าต่างกระโดดไปยังไบต์

en: There is no active document to search!
th: ไม่มีเอกสารที่เปิดอยู่ที่จะค้นหา

en: There is no string to search for!
th: ไม่มีข้อความที่จะค้นหา!

en: End Of File reached
th: ถึงจุดสิ้นสุดของแฟ้ม

en: String was not found!
th: ไม่พบสตริง!

en: Beginning Of File reached
th: ถึงจุดเริ่มต้นของแฟ้ม

en: There is no active document to move the cursor in!
th: ไม่มีเอกสารที่เปิดอยู่ที่จะย้ายเคอร์เซอร์!

en: No offset has been specified!
th: ไม่ได้ระบุออฟเซต!

en: The specified offset is beyond the  file boundaries!
th: ออฟเซตที่ระบุอยู่เกินขอบเขตของแฟ้ม

en: Can not position cursor beyond the End Of File!
th: ไม่สามารถวางเคอร์เซอร์เกินจุดสิ้นสุดของแฟ้ม!

en: You may only give the offset as:
      - a positive decimal number, or
      - a hex number, beginning with '0x', or
      - a '+' or '-' sign, followed by a relative offset
th: คุณอาจกำหนดออฟเซตเป็น:
      - เลขฐานสิบจำนวนเต็มบวก หรือ
      - เลขฐานสิบหก ขึ้นต้นด้วย '0x' หรือ
      - เครื่องหมาย '+' หรือ '-' ตามด้วยออฟเซตสัมพัทธ์

en: There is no active buffer to replace data in!
th: ไม่มีบัฟเฟอร์ที่เปิดอยู่ที่จะแทนที่ข้อมูล!

en: End Of File reached!
th: ถึงจุดสิ้นสุดของแฟ้ม!

en: There is no active document to replace data in!
th: ไม่มีเอกสารที่เปิดอยู่ที่จะแทนที่ข้อมูล!

en: No occurrences were found.
th: ไม่พบคำค้น

en: Replaced %d occurrence. | Replaced %d occurrences.
th[0]: แทนที่ไป %d แห่ง

en: No string to search for!
th: ไม่มีคำที่จะค้น!

en: Can not open URI:
    %s
th: ไม่สามารถเปิด URI:
    %s

en: Can not open file:
    %s
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม:
    %s

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Group Data As
th: จัด_กลุ่มข้อมูลเป็น

note: View submenu
en: _Windows
th: _หน้าต่าง

en: _Help
th: _วิธีใช้

note: File menu
en: _Open...
th: _เปิด...

en: Open a file
th: เปิดแฟ้ม

en: _Save
th: _บันทึก

en: Save the current file
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบัน

en: Save _As...
th: บันทึกเป็_น...

en: Save the current file with a different name
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบันโดยตั้งชื่อใหม่

en: Save As _HTML...
th: บันทึกเป็น _HTML...

en: Export data to HTML source
th: ส่งออกข้อมูลเป็นแฟ้ม HTML

en: _Revert
th: _ย้อนคืน

en: Revert to a saved version of the file
th: ย้อนคืนข้อมูลแฟ้มกลับเป็นฉบับที่บันทึกล่าสุด

en: _Print
th: _พิมพ์

en: Print the current file
th: พิมพ์แฟ้มปัจจุบัน

en: Print Previe_w...
th: _ตัวอย่างก่อนพิมพ์...

en: Preview printed data
th: แสดงตัวอย่างการพิมพ์ข้อมูล

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Close the current file
th: ปิดแฟ้มปัจจุบัน

en: E_xit
th: _ออก

en: Exit the program
th: ออกจากโปรแกรม

note: Edit menu
en: _Undo
th: เ_รียกคืน

en: Undo the last action
th: เรียกคืนการทำคำสั่งล่าสุด

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: Redo the undone action
th: ทำซ้ำปฏิบัติการที่เรียกคืน

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: Copy selection to clipboard
th: คัดลอกสิ่งที่เลือกไปยังคลิปบอร์ด

en: Cu_t
th: _ตัด

en: Cut selection
th: ตัดสิ่งที่เลือก

en: Pa_ste
th: แ_ปะ

en: Paste data from clipboard
th: แปะข้อมูลจากคลิปบอร์ด

en: _Find
th: _หา

en: Search for a string
th: ค้นหาข้อความ

en: _Advanced Find
th: ค้นหา_ขั้นสูง

en: Advanced Find
th: การค้นหาขั้นสูง

en: R_eplace
th: แ_ทนที่

en: Replace a string
th: แทนที่สตริง

en: _Goto Byte...
th: ไ_ปยังไบต์...

en: Jump to a certain position
th: กระโดดไปยังตำแหน่งที่ระบุ

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: Configure the application
th: ตั้งค่าโปรแกรม

note: View menu
en: _Add View
th: เ_พิ่มมุมมอง

en: Add a new view to the buffer
th: เพิ่มมุมมองใหม่ให้กับบัฟเฟอร์

en: _Remove View
th: _ลบมุมมอง

en: Remove the current view of the buffer
th: ลบมุมมองปัจจุบันของบัฟเฟอร์

note: Help menu
en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: Help on this application
th: วิธีใช้โปรแกรมนี้

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: About this application
th: เกี่ยวกับโปรแกรมนี้

note: Edit menu
en: _Insert Mode
th: โหมดแ_ทรก

en: Insert/overwrite data
th: แทรกข้อมูล/เขียนทับ

note: Windows menu
en: Character _Table
th: _ตารางอักขระ

en: Show the character table
th: แสดงตารางอักขระ

en: _Base Converter
th: เครื่องมือแปลงฐา_นเลข

en: Open base conversion dialog
th: เปิดกล่องโต้ตอบแปลงฐานเลข

en: Type Conversion _Dialog
th: กล่องโต้ตอบแปลง_ชนิด

en: Show the type conversion dialog in the edit window
th: แสดงกล่องโต้ตอบแปลงชนิดในหน้าต่างแก้ไข

en: _Bytes
th: ไ_บต์

en: Group data by 8 bits
th: จัดกลุ่มข้อมูลกลุ่มละ 8 บิต

en: _Words
th: เ_วิร์ด

en: Group data by 16 bits
th: จัดกลุ่มข้อมูลกลุ่มละ 16 บิต

en: _Longwords
th: เวิร์ด_ยาว

en: Group data by 32 bits
th: จัดกลุ่มข้อมูลกลุ่มละ 32 บิต

en: Offset: %s
th: ออฟเซต: %s

en: ; %s bytes from %s to %s selected
th: ; เลือก %s ไบต์ จาก %s ถึง %s

en: Activate file %s
th: เรียกใช้แฟ้ม %s

en: Select a file to save buffer as
th: กำหนดแฟ้มที่จะใช้บันทึกบัฟเฟอร์

en: File %s exists.
    Do you want to overwrite it?
th: แฟ้ม %s มีอยู่แล้ว
    คุณต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: Saved buffer to file %s
th: บันทึกบัฟเฟอร์ลงแฟ้ม %s แล้ว

en: Error saving file!
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกแฟ้ม!

en: Can't open file for writing!
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มเพื่อเขียน!

en: File %s has changed since last save.
    Do you want to save changes?
th: แฟ้ม %s มีการเปลี่ยนแปลงจากการบันทึกครั้งสุดท้าย
    คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงหรือไม่?

en: Do_n't save
th: ไ_ม่บันทึก

en: You don't have the permissions to save the file!
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้บันทึกลงแฟ้มนี้!

en: An error occurred while saving file!
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกแฟ้ม!

en: Signed 8 bit:
th: 8 บิต มีเครื่องหมาย:

en: Unsigned 8 bit:
th: 8 บิต ไม่มีเครื่องหมาย:

en: Signed 16 bit:
th: 16 บิต มีเครื่องหมาย:

en: Unsigned 16 bit:
th: 16 บิต ไม่มีเครื่องหมาย:

en: Signed 32 bit:
th: 32 บิต มีเครื่องหมาย:

en: Unsigned 32 bit:
th: 32 บิต ไม่มีเครื่องหมาย:

en: Float 32 bit:
th: ทศนิยม 32 บิต:

en: Float 64 bit:
th: ทศนิยม 64 บิต:

en: Hexadecimal:
th: ฐานสิบหก:

en: Octal:
th: ฐานแปด:

en: Binary:
th: ฐานสอง:

en: Show little endian decoding
th: แสดงการอ่านรหัสแบบ little endian

en: Show unsigned and float as hexadecimal
th: แสดงข้อมูลไม่มีเครื่องหมายและทศนิยมเป็นเลขฐานสิบหก

en: Stream Length:
th: ความยาว stream:

en: FIXME: no conversion function
th: FIXME: ไม่มีฟังก์ชันการแปลง

en: New document
th: เอกสารใหม่

en: Page
th: หน้า

en: Hex dump generated by
th: Hex dump สร้างโดย

en: Saving to HTML...
th: กำลังบันทึกเป็น HTML...

en: Previous page
th: หน้าก่อน

en: Next page
th: หน้าถัดไป

en: X geometry specification (see "X" man page).
th: ข้อกำหนดเรขาคณิตของ X (อ่าน man page ของ "X")

en: GEOMETRY
th: เรขาคณิต

en: FILES
th: แฟ้ม

en: - GTK+ binary editor
th: - เครื่องมือแก้ไขแฟ้มไบนารี GTK+

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: %s
    เรียก '%s --help' เพื่อดูตัวเลือกทั้งหมดที่มีสำหรับบรรทัดคำสั่ง

en: Invalid geometry string "%s"
th: ข้อกำหนดเรขาคณิต "%s" ไม่ถูกต้อง

en: GHex Preferences
th: การปรับแต่ง GHex

en: _Maximum number of undo levels:
th: ระดับการเรียกคืนสู_งสุด:

en: Undo levels
th: ระดับการเรียกคืน

en: Select maximum number of undo levels
th: กำหนดจำนวนระดับการเรียกคืนสูงสุด

en: _Show cursor offset in statusbar as:
th: แ_สดงออฟเซตของเคอร์เซอร์ในแถบสถานะในรูป:

en: Hexadecimal
th: ฐานสิบหก

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Enter the cursor offset format
th: ป้อนรูปแบบออฟเซตของเคอร์เซอร์

en: Select the cursor offset format
th: เลือกรูปแบบออฟเซตของเคอร์เซอร์

note: show offsets check button
en: Sh_ow offsets column
th: แสดง_คอลัมน์ออฟเซต

en: Editing
th: การแก้ไข

note: display font
en: Font
th: แบบอักษร

note: default group type
en: Default Group Type
th: ชนิดกลุ่มข้อมูลปริยาย

en: Display
th: การแสดงผล

note: paper selection
en: Paper size
th: ขนาดกระดาษ

note: data & header font selection
en: Fonts
th: แบบอักษร

en: _Data font:
th: แบบอักษรของ_ข้อมูล:

en: Data font
th: แบบอักษรของข้อมูล

en: Select the data font
th: เลือกแบบอักษรของข้อมูล

en: Header fo_nt:
th: แบบอักษรส่วน_หัว:

en: Header font
th: แบบอักษรส่วนหัว

en: Select the header font
th: เลือกแบบอักษรส่วนหัว

en: _Print shaded box over:
th: _พิมพ์กล่องแรเงาพื้นทุกๆ:

en: Box size
th: ขนาดกล่อง

en: Select size of box (in number of lines)
th: เลือกขนาดของกล่อง (เป็นจำนวนบรรทัด)

en: lines (0 for no box)
th: บรรทัด (0 คือไม่มีกล่อง)

en: Printing
th: การพิมพ์

en: There was an error displaying help: 
    %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแสดงวิธีใช้: 
    %s

en: Can not open desired font!
th: ไม่สามารถเปิดแบบอักษรที่ต้องการ!

en: The offset format string contains invalid format specifier.
    Only 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' and 'o' are allowed.
th: ข้อความรูปแบบออฟเซตมีตัวระบุรูปแบบที่ผิด
    ใช้ 'x', 'X', 'p', 'P', 'd' และ 'o' ได้เท่านั้น

en: Page: %i/%i
th: หน้า: %i/%i

en: hex data
th: ข้อมูลฐานสิบหก

en: ASCII data
th: ข้อมูลแอสกี

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
th: โปรแกรมนี้เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
th: โปรแกรมนี้เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ไม่มีการรับประกันใดๆ ไม่มีแม้การรับประกัน อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์ หรือ ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใด ๆ กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับโปรแกรมนี้ ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA

note: Translators: these two strings here indicate the copyright time span, e.g. 1998-2012.
en: Copyright © %Id–%Id The GHex authors
th: Copyright © %Id–%Id ผู้เขียน GHex

en: A binary file editor
th: เครื่องมือแก้ไขแฟ้มไบนารี

en: About GHex
th: เกี่ยวกับ GHex

en: GHex Website
th: เว็บไซต์ GHex

en: Select a file to open
th: เลือกแฟ้มที่จะเปิด

en: Loaded file %s
th: โหลดแฟ้ม %s แล้ว

en: Can not open file!
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มได้!

en: Select path and file name for the HTML source
th: กำหนดพาธและชื่อแฟ้มสำหรับแฟ้ม HTML

en: You need to specify a base name for the HTML files.
th: คุณต้องระบุชื่อหน้านามสกุลสำหรับแฟ้ม HTML ด้วย

en: You don't have the permission to write to the selected path.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เขียนลงในพาธที่เลือก

en: Saving to HTML will overwrite some files.
    Do you want to proceed?
th: การบันทึกเป็น HTML จะเขียนทับแฟ้มบางแฟ้ม
    คุณต้องการดำเนินการต่อไปหรือไม่?

en: Really revert file %s?
th: ยืนยันที่จะย้อนคืนแฟ้ม %s หรือไม่?

en: Reverted buffer from file %s
th: ย้อนคืนบัฟเฟอร์จากแฟ้ม %s แล้ว
