GnuCash $ - en to as translation catalogue (3613 entries)

en: Start of this year
as: এই বছৰটোৰ আৰম্ভনি

en: First day of the current calendar year.
as: চলিত কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ প্ৰথম দিনটো.

en: End of this year
as: এই বছৰটোৰ শেষ

en: Last day of the current calendar year.
as: চলিত কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ অন্তিম দিনটো.

en: Start of previous year
as: আগৰ বছৰৰ আৰম্ভনি

en: First day of the previous calendar year.
as: আগৰ কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ প্ৰথম দিনটো.

en: End of previous year
as: আগৰ বছৰৰ শেষ

en: Last day of the previous calendar year.
as: আগৰ কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ অন্তিম দিনটো.

en: Start of accounting period
as: হিচাপৰ সময়সীমাৰ আৰম্ভনি

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
as: গণনাৰ সময়সীমাটোৰ প্ৰথম দিনটো, সাৰ্বজনীন পছন্দবোৰত ছেট কৰাৰ দৰে.

en: End of accounting period
as: হিচাপৰ সময়সীমাৰ শেষ

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
as: গণনাৰ সময়সীমাটোৰ অন্তিম দিনটো, সাৰ্বজনীন পছন্দবোৰত ছেট কৰাৰ দৰে.

en: Start of this month
as: এই মাহটোৰ আৰম্ভনি

en: First day of the current month.
as: চলিত মাহৰ প্ৰথম দিনটো.

en: End of this month
as: এই মাহটোৰ শেষ

en: Last day of the current month.
as: চলিত মাহৰ অন্তিম দিনটো

en: Start of previous month
as: এই আগৰ মাহৰ আৰম্ভনি

en: First day of the previous month.
as: আগৰ মাহৰ প্ৰথম দিনটো

en: End of previous month
as: আগৰ মাহৰ শেষ

en: Last day of previous month.
as: আগৰ মাহৰ অন্তিম দিনটো

en: Start of current quarter
as: চলিত তিনি মাহৰ আৰম্ভনিত

en: First day of the current quarterly accounting period.
as: চলিত তিনিমহীয়াকৈ গণনা কৰা সময়সীমাটোৰ প্ৰথম দিনটো.

en: End of current quarter
as: চলিত তিনি মাহৰ শেষত

en: Last day of the current quarterly accounting period.
as: চলিত তিনিমহীয়াকৈ গণনা কৰা সময়সীমাটোৰ অন্তিম দিনটো.

en: Start of previous quarter
as: আগৰ তিনি মাহৰ আৰম্ভনি

en: First day of the previous quarterly accounting period.
as: আগৰ তিনিমহীয়াকৈ গণনা কৰা সময়সীমাটোৰ প্ৰথম দিনটো.

en: End of previous quarter
as: আগৰ তিনি মাহৰ শেষ

en: Last day of previous quarterly accounting period.
as: আগৰ তিনিমহীয়াকৈ গণনা কৰা সময়সীমাটোৰ অন্তিম দিনটো.

en: Today
as: আজিৰ দিনটো

en: The current date.
as: চলিত তাৰিখটো.

en: Business
as: ব্যৱসায়

en: Company Name
as: কোম্পানীৰ নাম

en: Company Address
as: কোম্পানীৰ ঠিকনা

en: Company ID
as: কোম্পানীৰ ID

en: Company Phone Number
as: কোম্পানীৰ ফোনৰ সংখ্যাটো

en: Company Fax Number
as: কোম্পানীৰ ফেক্সৰ সংখ্যাটো

en: Company Website URL
as: কোম্পানীৰ ৱেবছাইট URL

en: Company Email Address
as: কোম্পানীৰ ই-মেইল ঠিকনা

en: Company Contact Person
as: কোম্পানীৰ সংযোগ ব্যক্তি

en: Fancy Date Format
as: শুৱনি তাৰিখ ফৰমেট

en: Tax
as: কৰ

en: Tax Number
as: কৰ সংখ্যা

en: Cyrillic
as: চিৰিলিক

en: Unicode
as: একককোড

en: Other
as: অন্য

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
as: GnuCash অনলাইন মেনুৱেলটোৰ বহুতো সহায়পূৰ্ণ তথ্য আছে. আপুনি Help মেনুটোৰ তত্বাবধানত মেনুৱেলটোত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
as: GnuCash উন্নতকৰ্তাবোৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ সহজ. একেদৰে বিভিন্ন মেইল কৰা তালিকাবোৰ, আপুনি IRC ত সিহঁতৰ সৈতে চলন্তভাৱে চ্যাট কৰিব পাৰে! সিহঁতক irc.gnome.org ত থকা #gnucash ত সংযোগ কৰক

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
as: আপুনি কুইকেন, MS টকা বা QIF ফাইলবোৰ ৰপ্তানি কৰা অন্য কাৰ্যসূচীবোৰ বা OFX ফাইলবোৰলৈ সহজে আপোনাৰ বৰ্তি থকা বিত্তীয় ডাটা আমদানি কৰিব পাৰে. ফাইল মেনুটোত, উপ-মেনু আমদানিটোত ক্লিক কৰক আৰু QIF বা OFX ফাইলটোত ক্লিক কৰক. তাৰপিছত দিয়া নিৰ্দেশনাবোৰ পালন কৰক.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
as: যদি আপুনি কুইকেনৰ দৰে অন্য বিত্তীয় কাৰ্যসূচীবোৰৰ সৈতে পৰিচিত, তেন্তে মনকৰিব যে GnuCash য়ে আয় আৰু ব্যয়বোৰ চিনাক্ত কৰিবলৈ শ্ৰেণীবোৰৰ পৰিৱৰ্তে একাউন্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব. আয় আৰু ব্যয়ৰ একাউন্টবোৰৰ বিষয়ে অধিক তথ্যৰ বাবে, অনুগ্ৰহ কৰি GnuCash অনলাইন মেনুৱেলটো চাওক.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
as: মুখ্য উইণ্ডো টুল বাৰত নতুন বাটনটোত ক্লিক কৰি নতুন একাউন্টবোৰ তৈয়াৰ কৰক. এইটোৱে এটা সংলাপ বাকচ দিব যত আপুনি একাউন্টৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণবোৰ ভৰাব পাৰে. একাউন্ট প্ৰকাৰ এটা নিৰ্বাচন কৰোতে বা একাউন্টবোৰৰ তালিকা এখন ছেট কৰোতে অধিক তথ্যৰ বাবে, অনুগ্ৰহ কৰি GnuCash অনলাইন মেনুৱেল চাওক.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
as: বিভিন্ন বিয়োগবোৰৰ সৈতে এখন দিবলগীয়া চ্ছেকৰ দৰে বিভিন্ন স্প্লিটৰ লেনদেনবোৰ ভৰাবলৈ টুল বাৰত থকা স্প্লিট বাটনটোত ক্লিক কৰক. পৰিবৰ্তীতভাৱে, দৃশ্যৰ মেনুটোত আপুনি পঞ্জীয়ন শৈলীৰ স্বয়ংক্ৰিয়-স্প্লিট লেজাৰটো বা লেনদেনৰ জাৰ্নেল খন পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
as: আপুনি পঞ্জীয়নত ৰাশিবোৰ ভৰাওতে যোগ, বিয়োগ, পূৰণ আৰু হৰণ কৰিবলৈ GnuCash গণনাকাৰক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে. সাধাৰণভাৱে প্ৰথম মানটো টাইপ কৰক, তাৰপিছত '+', '-','*', বা '/' নিৰ্বাচন কৰক. দ্বিতীয় মানটো টাইপ কৰক আৰু গণনা কৰা ৰাখিটো ৰেকৰ্ড কৰিবলৈ ভৰাওক টো প্ৰেছ কৰক.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
as: কুইক-ফিলে সাধাৰণ লেনদেনবোৰ ভৰাবলৈ সহজ কৰি তোলে. যেতিয়া আপুনি এটা সাধাৰণ লেনদেন বিৱৰণৰ প্ৰথম আখৰ(বোৰ) টো টাইপ কৰে, তেতিয়া টেব কীটো প্ৰেছ কৰক, GnuCash য়ে অন্তিমবাৰ ভৰোৱাৰ দৰে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে লেনদেনটোৰ ৰিমাইণ্ডাৰটো সম্পূৰ্ণ কৰিব.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
as: বদলি পঞ্জীয়ন স্তম্ভটোত এটা বৰ্তি থকা একাউন্ট নামৰ প্ৰথম আখৰটো (বোৰ) টাইপ কৰক, আৰু আপোনাৰ একাউন্টবোৰৰ তালিকাৰ পৰা GnuCash য়ে নামবোৰ সম্পূৰ্ণ কৰিব. উপ-একাউন্টবোৰৰ কাৰণে, মূখ্য একাউন্টটোৰ প্ৰথম আখৰটো (বোৰ) ৰ পিছত ':' আৰু উপ-একাউন্টটোৰ প্ৰথম আখৰটো (বোৰ) (e.g. সম্পত্তিবোৰ:নগদ কৰণে A:C ). টাইপ কৰক

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
as: যেতিয়া তাৰিখবোৰ ভৰায়, আপুনি নিৰ্বাচিত তাৰিখটো বৃদ্ধি বা হ্ৰাস কৰিবলৈ '+' বা '-' টাইপ কৰিব পাৰে. একেদৰে আপুনি সংখ্যাবোৰ বৃদ্ধি বা হ্ৰাস পৰীক্ষা কৰিবলৈ '+' বা '-' ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
as: মুখ্য উইণ্ডোত বহুতো টেবৰ মাজত সলনি কৰাৰ বাবে কন্ট্ৰোল+ পেজ আপ/ডাউন হেচক.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
as: পুনৰসংযোজন কৰা উইণ্ডোখনত, লেনদেনবোৰ পুনৰসংযোজিত হিচাপে চিহ্নিত কৰিবলৈ আপুনি স্থানবাৰটোত প্ৰেছ কৰিব পাৰে. জমা ৰখা আৰু উলিওৱাবোৰৰ মাজলৈ যাবলৈ আপুনি টেব আৰু ছিফ্ট-টেবটোও প্ৰেছ কৰিব পাৰে.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
as: বিভিন্ন মুদ্ৰা থকা একাউন্টবোৰৰ মাজত পুঁজিবোৰ বদলি কৰিবলৈ পঞ্জীয়নখনৰ টুলবাৰটোত থকা বদলিৰ বাটনটোত ক্লিক কৰক, একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰক, আৰু সালসলনিৰ হাৰটো ভৰোৱাৰ কাৰণে মুদ্ৰা বদলিৰ বিকল্পবোৰ বা আন মুদ্ৰাৰ পৰিমাণটো উপলব্ধ হব.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
as: আপুনি এখন একমাত্ৰ উইণ্ডোত বিভিন্ন ৰিপোৰ্টবোৰ একগোট কৰিব পাৰে, আপুনি এবাৰ চাব বিচৰা সকলো বিত্তীয় তথ্য যোগান ধৰি আছে. সেইটো কৰিবলৈ নিদৰ্শন & কাষ্টম->"কাষ্টম বহুস্তম্ভ ৰিপোৰ্ট" ৰিপোৰ্টটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
as: ৰিপোৰ্টবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰাটোত শৈলী তালিকাবোৰে ক্ৰিয়া কৰে. এটা ৰিপোৰ্ট বিকল্প হিচাপে আপোনাৰ ৰিপোৰ্টৰ বাবে শৈলী তালিকা এখন নিৰ্বাচন কৰক, আৰু শৈলী তালিকাবোৰ কাষ্টমাইজ কৰিবলৈ সম্পাদনা কৰক->শৈলী তালিকাবোৰ টো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
as: এখন পঞ্জীয়ন পৃষ্ঠাৰ বদলি ক্ষেত্ৰখনত থকা একাউন্টবোৰৰ মেনুৰ ওপৰলৈ যাবলৈ, মেনু কীটো বা কোন্ট্ৰল-ডাউন কী সংযোজনটো প্রেছ কৰক.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
as: নিৰ্ধাৰিত লেনদেন সম্পাদকটো এটা বৰ সংকুচিত-প্ৰসাৰিত কম্পনাংক ৰূপৰেখাকৰ্তাৰ সৈতে আহে. দৈনিক, সাপ্তাহিক আৰু মাহেকীয়া অন্তৰ্ভুক্ত কৰা লেনদেন এটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ প্ৰাথমিক কম্পনাংকবোৰ. কিন্তু আৰু অধিক উন্নত স্কিম ছেট কৰিব পাৰি. কিছুমান উদাহৰণ হল:
    
    প্ৰত্যেক তিনি সপ্তাহত লেনদেন এটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ, আপুনি সাপ্তাহিক প্ৰাথমিক কম্পনাংক নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে আৰু তেতিয়া 'প্ৰত্যেক 3 সপ্তাহ' টো ছেট কৰক.
    
    প্ৰত্যেক বছৰত লেনদেন এটা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ, আপুনি মাহেকীয়া প্ৰাথমিক কম্পনাংক নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে আৰু তেতিয়া 'প্ৰত্যেক 12 সপ্তাহ' টো ছেট কৰক.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
as: এটা সূত্ৰ আছে যে কোনোবাই যদি বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড খন কি আৰু কিয় ইয়াত আছে আৱিষ্কাৰ কৰিছে, এইটো ক্ষিপ্ৰকৈ অদৃশ্য হব আৰু কিছুমান অধিক অগতানুগতিক আৰু প্ৰকাশহীনৰ সৈতে প্ৰতিষ্ঠাপন কৰিব.
    আন এটা সূত্ৰ আছে যে এইটো ইতিমধ্যে সংগঠিত হৈছে.
    
    ডগলাছ আডামছ, "The Restaurant at the End of the Universe"

en: The book was closed successfully.
as: কিতাপখন সফলতাৰে বন্ধ কৰা হল.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
as[0]: একবচন: এই কিতাপখনত বিচাৰি পোৱা অতি পূৰ্বৰ লেনদেনৰ তাৰিখটো হল %s. ওপৰত কৰা নিৰ্বাচনটোৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি, এই কিতাপখন %d কিতাপত স্প্লিট হব.
as[1]: বহুবচন: এই কিতাপখনত বিচাৰি পোৱা অতি পূৰ্বৰ লেনদেনৰ তাৰিখটো হল %s. ওপৰত কৰা নিৰ্বাচনটোৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি, এই কিতাপখন %d কিতাপবোৰত স্প্লিট হব.

en: Period %s - %s
as: %s - %s ৰ সময়সীমা

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
as: %s
    শুভেচ্ছা! আপুনি কিতাপবোৰৰ বন্ধ সম্পন্ন কৰিছে!

en: Period
as: সময়সীমা

en: Closing Date
as: বন্ধ হোৱা তাৰিখ

en: Selected
as: বাছনি কৰা হল

en: Account Types
as: একাউন্টৰ প্ৰকাৰবোৰ

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
as: '%s'ত একাউন্টবোৰ

en: No description provided.
as: কোনো বিৱৰণ দিয়া নাই.

en: Accounts in Category
as: শ্রেণীত একাউন্টবোৰ

en: zero
as: শূন্য

en: existing account
as: বর্তি থকা একাউন্ট

en: Yes
as: হয়

en: No
as: নহয়

en: Placeholder
as: স্থান ধাৰক

en: Opening Balance
as: আৰম্ভনিৰ পৰিমাণটো

en: Use Existing
as: বৰ্তি থকাটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: New Book Options
as: নতুন কিতাপ বিকল্পবোৰ

en: Taxes
as: কৰবোৰ

en: Tax Payment
as: কৰ পৰিশোধ

en: Insurance
as: বীমা

en: Insurance Payment
as: বীমা পৰিশোধ কৰক

en: PMI Payment
as: PMI পৰিশোধ কৰক

en: Other Expense
as: আন খৰচ

en: Miscellaneous Payment
as: সানমিহলিবোৰ পৰিশোধ কৰক

en: via Escrow account?
as: ইছক্ৰঅ একাউন্টৰ মাধ্যমেৰে?

en: Loan
as: লোন

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
as: ঋণ পুনৰ পৰিশোধ বিকল্প: "%s"

en: Date
as: তাৰিখ

en: Payment
as: পৰিশোধ

en: Principal
as: মূল

en: Interest
as: সুত

en: Escrow Payment
as: এছক্ৰ পৰিশোধ কৰক

en: Error adding price.
as: দাম যোগৰ ভূল.

en: Account
as: একাউন্ট

en: Symbol
as: প্ৰতীক

en: Shares
as: শ্বেয়াৰবোৰ

en: You don't have any stock accounts with balances!
as: পৰিমাণবোৰৰ সৈতে আপোনাৰ কোনো ষ্টক একাউন্ট নাই!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
as: কিনক

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
as: বিক্ৰি কৰক

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
as: লভ্যাংশ

en: _Shares
as: শ্বেয়াৰবোৰ

en: Memo
as: মেমো

en: Debit
as: পৰিশোধ

en: Credit
as: পাবলগীয়া

en: Units
as: এককবোৰ

en: Bill
as: বিল

en: Voucher
as: ৰছিদ

en: Invoice
as: ইনভইছ

en: None
as: কোনো নহয়

en: Use Global
as: গ্ল'বেল ব্যৱহাৰ কৰক

en: Badly formed URL %s
as: বেয়াকৈ ফর্ম্ হোৱা URL %s

en: Bad URL: %s
as: বেয়া URL: %s

en: No such entity: %s
as: এনে কোনো উপাদান নাই: %s

en: No such owner entity: %s
as: তেনেকুৱা কোনো স্বত্বাধিকাৰীৰ উপাদান নাই: %s

en: Entity type does not match %s: %s
as: উপাদানৰ প্ৰকাৰ নিমিলে %s: %s

en: You must provide a name for this Billing Term.
as: এই বিলিং চৰ্তটোৰ কৰণে আপুনি এটা নাম দিয়াটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
as: এই বিলিং চৰ্তটোৰ কৰণে আপুনি এটা অদ্বিতীয় নাম দিয়াতো অপৰিহাৰ্য্য. আপোনাৰ পছন্দৰ "%s"টো ইতিমধ্যে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে.

en: Days
as: দিনবোৰ

en: Proximo
as: পৰৱৰ্তী মাহটো

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
as: "%s" পদটো ব্যৱহাৰ হৈছে. আপুনি এইটো ডিলিট কৰিব নোৱাৰে.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
as: "%s"ক ডিলিট কৰিব বিচৰা সম্পৰ্কে আপুনি নিশ্চিতনে?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
as: এই লেনদেনটো গ্ৰাহক এজনলৈ নিৰ্ধাৰণ কৰাটো দৰকাৰী. অনুগ্ৰহ কৰি তলৰ গ্ৰাহকজন নিৰ্বাচন কৰক.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
as: এই লেনদেনটো ব্যৱসায়ী এজনলৈ নিৰ্ধাৰণ কৰাটো দৰকাৰী. অনুগ্ৰহ কৰি তলৰ ব্যৱসায়ীজন নিৰ্বাচন কৰক.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
as: আপোনাৰ একাউন্টবোৰৰ অতিকমেও এটাই বৰ্তমান সেই সামগ্ৰীটো ব্যৱহাৰ কৰি আছে. আপুনি এইটো ডিলিট কৰিব নোৱাৰে.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
as: এই সামগ্ৰীটোৰ দামৰ উদ্ধৃতিবোৰ আছে. আপুনি নিৰ্বাচিত সামগ্ৰী আৰু ইয়াৰ দামৰ উদ্ধৃতিবোৰ ডিলিট কৰিব বুলি নিশ্চিতনে?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
as: নিৰ্বাচিত সামগ্ৰীটো ডিলিট কৰিব বুলি নিশ্চিতনে?

en: Delete commodity?
as: সামগ্ৰী ডিলিট কৰক?

en: _Cancel
as: _বাতিল কৰক

en: _Delete
as: _ডিলিট

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
as: ৰেহাইৰ শতাংশ অনিবাৰ্য্যভাবে 0-100 ৰ মাজত হব লাগিব বা আপুনি নিশ্চিতভাবে ইয়াক খালী ৰাখিব লাগিব.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
as: পাবলগীয়া পৰিমাণটো অনিবাৰ্য্যভাবে ধনাত্মক হব লাগিব বা আপুনি নিশ্চিতভাবে ইয়াক খালী ৰাখিব লাগিব.

en: Edit Customer
as: গ্ৰাহক সম্পাদনা কৰক

en: New Customer
as: নতুন গ্ৰাহক

en: View/Edit Customer
as: গ্ৰাহকৰ দৰ্শন/সম্পাদনা কৰক

en: Customer's Jobs
as: গ্ৰাহকৰ কামবিলাক

en: Customer's Invoices
as: গ্ৰাহকৰ ইনভইচবিলাক

en: Process Payment
as: পৰিশোধ কাৰ্য্যকৰী কৰক

en: Shipping Contact
as: ব্যৱসায়িক সংযোগ

en: Billing Contact
as: বিলৰ সম্পৰ্ক

en: Customer ID
as: গ্ৰাহকৰ ID

en: Contact
as: সম্পৰ্ক কৰক

en: Company
as: কোম্পানী

en: Find Customer
as: গ্ৰাহক বিচাৰি উলিয়াওক

en: You must select a report configuration to load.
as: লোড কৰিবলৈ আপুনি ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা এটা নিৰ্বাচন কৰাটো অপৰিহাৰ্য.

en: You must select a report configuration to delete.
as: ডিলিট কৰিবলৈ আপুনি ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা এটা নিৰ্বাচন কৰাটো অপৰিহাৰ্য.

en: Unable to change report configuration name.
as: ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা নামটো সলনি কৰিবলৈ অক্ষম.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
as: এই নামৰ ছেভ কৰা ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা এটা ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে, অনুগ্ৰহ কৰি অন্য এটা নাম নিৰ্বাচন কৰক.

en: Load report configuration
as: ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা লোড কৰক

en: Edit report configuration name
as: ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা নামটো সম্পাদনা কৰক

en: Delete report configuration
as: ৰিপোৰ্টৰ ৰূপৰেখা ডিলিট কৰক

en: No Account selected. Please try again.
as: কোনো একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰা নহল. অনুগ্ৰহ কৰি পুনৰ চেষ্টা কৰক.

en: Placeholder account selected. Please try again.
as: স্থানধাৰকৰ একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰা হল. অনুগ্ৰহ কৰি পুনৰ চেষ্টা কৰক

en: Description
as: বিৱৰণ

en: Edit Employee
as: কৰ্মচাৰীৰ সম্পাদনা কৰক

en: New Employee
as: নতুন কৰ্মচাৰী

en: View/Edit Employee
as: কৰ্মচাৰীৰ দৰ্শন/সম্পাদনা কৰক

en: Expense Vouchers
as: খৰচৰ ৰছিদবোৰ

en: Employee ID
as: কৰ্মচাৰীৰ ID

en: Employee Username
as: কৰ্মচাৰীৰ ব্যৱহাৰকৰ্তা নাম

en: Employee Name
as: কৰ্মচাৰীৰ নাম

en: Username
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম

en: Name
as: নাম

en: Find Employee
as: কৰ্মচাৰী বিচাৰি উলিয়াওক

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
as: এই কৰ্ম-সূচীটোৱে এটা সময়ত এটা মাত্ৰ মূল্য গণনা কৰিব পাৰে. আপুনি সকলোৰে কাৰণে এটা পৰিমাণৰ মূল্যবোৰ ভৰোৱাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
as: ক্ষেত্ৰবোৰৰ এখনত GnuCash য়ে মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰে. আপুনি নিশ্চিতভাবে এটা বৈধ বাখ্যা আগবঢ়াওক.

en: The interest rate cannot be zero.
as: সুতৰ হাৰ শূন্য হব নোৱাৰে.

en: The number of payments cannot be zero.
as: পৰিশোধবোৰৰ সংখ্যা শূন্য হব নোৱাৰে.

en: The number of payments cannot be negative.
as: পৰিশোধবোৰৰ সংখ্যা নেতিবাচক হব নোৱাৰে.

en: All Accounts
as: সকলোবোৰ একাউন্ট

en: Balanced
as: সাম্য কৰা হল

en: Closing Entries
as: বন্ধ কৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰ

en: Reconcile
as: পুনৰসংযোজন কৰক

en: Share Price
as: শ্বেয়াৰৰ মূল্য

en: Value
as: মান

en: Date Posted
as: তাৰিখ পোষ্ট কৰা হ'ল

en: Reconciled Date
as: পুনৰসংযোজিত তাৰিখ

en: Number/Action
as: সংখ্যা/কাৰ্য্য

en: Action
as: কার্য্য

en: Transaction Number
as: বদলি সংখ্যা

en: Number
as: সংখ্যা

en: Notes
as: টোকাবোৰ

en: Find Transaction
as: লেনদেনৰ সন্ধান কৰক

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
as: আপুনি বিলিংৰ খবৰ যোগান ধৰাতো দৰকাৰী.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
as: আপুনি নিৰ্বাচিত প্ৰৱিষ্টিটো ডিলিট কৰিব বুলি নিশ্চিত নে?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
as: এই প্ৰৱিষ্টিটো এটা ক্রমত সংলগ্ন কৰা হৈছে আৰু একেদৰে তাৰ পৰা ডিলিট কৰা হব!

en: Due Date
as: দিবলগা তাৰিখ

en: Post Date
as: পিছৰ তাৰিখত

en: Post to Account
as: একাউন্টটোলৈ পোষ্ট কৰক

en: Accumulate Splits?
as: স্প্লিটবোৰ একেলগ কৰেনে?

en: The Invoice must have at least one Entry.
as: ইনভইছৰ অতিকমেও এটা প্ৰৱিষ্টি থকাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Do you really want to post the invoice?
as: আপুনি প্ৰকৃততে ইনভইছ পোষ্ট কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
as: সকলোবোৰ সালসলনিৰ হাৰ নিদিয়াৰ বাবে পোষ্ট কাৰ্যটো বাতিল কৰা হল.

en: Total:
as: সৰ্বমুঠ:

en: Subtotal:
as: ছাব টোটেল:

en: Tax:
as: কৰ:

en: Total Cash:
as: সৰ্বমুঠ নগদ:

en: Total Charge:
as: সৰ্বমুঠ চাৰ্জ:

en: Credit Note
as: পাবলগীয়াৰ টোকা

en: New Credit Note
as: নতুন পাবলগীয়াৰ টোকা

en: New Invoice
as: নতুন ইনভইছ

en: Edit Credit Note
as: পাবলগীয়াৰ টোকা সম্পাদনা কৰক

en: Edit Invoice
as: ইনভইছ সম্পাদনা কৰক

en: View Credit Note
as: পাবলগীয়াৰ টোকা চাওক

en: View Invoice
as: ইনভইছ দৰ্শন কৰক

en: New Bill
as: নতুন বিল

en: Edit Bill
as: বিল সম্পাদনা কৰক

en: View Bill
as: বিল দৰ্শন কৰক

en: New Expense Voucher
as: নতুন খৰচৰ ৰছিদ

en: Edit Expense Voucher
as: খৰচৰ ৰছিদ সম্পাদনা কৰক

en: View Expense Voucher
as: খৰচৰ ৰছিদ দৰ্শন

en: Bill Information
as: বিলৰ তথ্য

en: Bill ID
as: বিলৰ ID

en: Voucher Information
as: ৰছিদৰ তথ্য

en: Voucher ID
as: ৰছিদ ID

en: Date of duplicated entries
as: নকল প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ তাৰিখ

en: Do you really want to post these invoices?
as: আপুনি প্ৰকৃততে এই ইনভইছবোৰ পোষ্ট কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: View/Edit Invoice
as: দৰ্শন/সম্পাদনা ইনভইছ

en: Duplicate
as: নকল

en: Post
as: পোষ্ট কৰক

en: Printable Report
as: মুদ্ৰণযোগ্য ৰিপোৰ্ট

en: View/Edit Bill
as: দৃশ্য/সম্পাদনা বিল

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
as: দৃশ্য/সম্পাদনা ৰছিদ

en: Invoice Owner
as: ইনভইছৰ সত্বধিকাৰী

en: Invoice Notes
as: ইনভইছৰ টোকাবোৰ

en: Billing ID
as: বিলিং ID

en: Is Paid?
as: পৰিশোধ কৰা হলনে?

en: Is Posted?
as: পোষ্ট কৰা হ'লনে?

en: Date Opened
as: তাৰিখ খোলা হ'ল

en: Invoice ID
as: ইনভইছ ID

en: Bill Owner
as: বিলৰ স্বতাধিকাৰী

en: Bill Notes
as: বিলৰ টোকাবোৰ

en: Voucher Owner
as: ৰছিদৰ স্বত্বাধিকাৰী

en: Voucher Notes
as: ৰছিদৰ টোকাবোৰ

en: Type
as: প্ৰকাৰ

en: Paid
as: পৰিশোধ কৰা হল

en: Posted
as: পোষ্ট কৰা হ'ল

en: Due
as: দিবলগীয়া

en: Opened
as: খোলা হ'ল

en: Num
as: সংখ্যা

en: Find Bill
as: বিলৰ সন্ধান কৰক

en: Find Expense Voucher
as: খৰচৰ ৰছিদৰ সন্ধান কৰক

en: Expense Voucher
as: খৰছৰ ৰছিদ

en: Find Invoice
as: ইনভইছৰ সন্ধান কৰক

en: Amount
as: ৰাশি

en: Due Bills Reminder
as: দিবলগীয়া বিলবোৰৰ ৰিমাইণ্ডাৰ

en: The Job must be given a name.
as: কাৰ্য্যটোৰ নাম এটা দিয়াটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must choose an owner for this job.
as: আপুনি এই কামটোৰ কাৰণে এজন স্বত্বাধিকাৰী নিৰ্বাচন কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Edit Job
as: কাম সম্পাদনা কৰক

en: New Job
as: নতুন কাম

en: View/Edit Job
as: দৃশ্য/সম্পাদনা কাম

en: View Invoices
as: ইনভইছবোৰ দৃশ্য কৰক

en: Owner's Name
as: স্বত্বাধিকাৰীৰ নাম

en: Only Active?
as: একমাত্ৰ সক্ৰিয়?

en: Rate
as: হাৰ

en: Job Number
as: কাৰ্য্যটোৰ সংখ্যা

en: Job Name
as: কাৰ্য্যটোৰ নাম

en: Find Job
as: কামৰ সন্ধান কৰক

en: Closed
as: বন্ধ কৰা হ'ল

en: Title
as: উপাধি

en: Balance
as: পৰিমাণ

en: Gains
as: লাভবোৰ

en: Gain/Loss
as: লাভ/লোকচান

en: Lots in Account %s
as: %s একাউন্টত থকা গোটবোৰ

en: The Order must be given an ID.
as: ক্ৰমটোৰ এটা ID দিয়াটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: The Order must have at least one Entry.
as: ক্ৰমটোৰ অতিকমেও এটা প্ৰৱিষ্টি থকাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
as: এই ক্ৰমটোত ইনভইছ হব নোৱাৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰ ৰখা হৈছে. আপুনি সকলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি ইনভইছ কৰাৰ আগতে এইটো বন্ধ কৰিব বিচাৰিছে বুলি নিশ্চিতনে?

en: Do you really want to close the order?
as: আপুনি প্ৰকৃততে ক্ৰমটো বন্ধ কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: Close Date
as: তাৰিখ বন্ধ কৰক

en: View/Edit Order
as: চাওক/সম্পাদনা ক্ৰম

en: Order Notes
as: টোকাবোৰৰ ক্ৰম

en: Date Closed
as: তাৰিখ বন্ধ কৰা হ'ল

en: Is Closed?
as: বন্ধ কৰা হ'লনে?

en: Owner Name
as: স্বত্বাধিকাৰীৰ নাম

en: Order ID
as: ক্ৰম ID

en: Find Order
as: ক্ৰমৰ সন্ধান কৰক

en: You must enter a valid account name for posting.
as: পোষ্টিংৰ বাবে আপুনি এটা বৈধ একাউন্ট ভৰোৱাটো অপৰিহাৰ্য.

en: You must select a company for payment processing.
as: পৰিশোধ কাৰ্য্যকৰী কৰাৰ কাৰণে আপুনি কোম্পানী এটা নিৰ্বাচন কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must select a transfer account from the account tree.
as: আপুনি একাউন্ট শৃংখলৰ পৰা বদলি একাউন্ট এটা নিৰ্বাচন কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Pre-Payment
as: পূৰ্ব-পৰিশোধ

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
as: বিভিন্ন মুদ্ৰাবোৰৰ সৈতে বদলি আৰু পোষ্ট একাউন্টবোৰ জড়িত কৰিছে. অনুগ্ৰহ কৰি ৰূপান্তৰণৰ হাৰটো নিৰ্দিষ্ট কৰক.

en: Customer
as: গ্ৰাহক

en: Vendor
as: ব্যৱসায়ী

en: Employee
as: কৰ্মচাৰী

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
as: আপোনাৰ কোনো বৈধ "Post To" একাউন্ট নাই. অনুগ্ৰহ কৰি আপুনি এই পৰিশোধটো অব্যাহত ৰখাৰ আগতে "%s" ৰ দৰে একাউন্ট এটা তৈয়াৰ কৰক. বোধকৰো আপুনি প্ৰথমে এখন ইনভইছ বা বিল তৈয়াৰ কৰিবলৈ বিচাৰিব নেকি?

en: Cleared
as: সম্পন্ন কৰা হল

en: Reconciled
as: পুনৰসংযোজন কৰা হল

en: Cancel
as: বাতিল কৰক

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
as[0]: একবচন: আপুনি নিৰ্বাচিত মূল্যটো ডিলিট কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিত নে?
as[1]: বহুবচন: আপুনি %d নিৰ্বাচিত মূল্যবোৰ ডিলিট কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিত নে?

en: Delete prices?
as: দামবোৰ ডিলিট কৰক?

en: Entries
as: প্ৰৱিষ্টিবোৰ

en: You must select a Security.
as: আপুনি সুৰক্ষা এটা নিৰ্বাচন কৰাটো অপৰিহাৰ্য.

en: You must select a Currency.
as: আপুনি মুদ্ৰা এটা নিৰ্বাচন কৰাটো অপৰিহাৰ্য.

en: You must enter a valid amount.
as: আপুনি এটা বৈধ পৰিমাণ ভৰোৱাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Cannot save check format file.
as: পৰীক্ষা ফৰমেট ফাইলটো ছেভ কৰিব নোৱাৰি.

en: There is a duplicate check format file.
as: এটা নকল আছে, ফৰমেট ফাইল পৰীক্ষা কৰক.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
as: %s ত GUID বোৰ আছে, ফৰমেট ফাইল পৰীক্ষা '%s'টো আৰু '%s'ফৰমেট ফাইল পৰীক্ষাটো '%s' একে.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
as: প্ৰয়োগ

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা

en: Custom
as: কাষ্টম

en: Top
as: ওপৰত

en: (paused)
as: (স্থগিত)

en: Complete
as: সম্পূৰ্ণ কৰক

en: Contents
as: বিষয়বোৰ

en: Report
as: ৰিপোৰ্ট কৰক

en: Rows
as: শাৰীবোৰ

en: Cols
as: স্তম্ভবোৰ

en: HTML Style Sheet Properties: %s
as: HTML শৈলীৰ শ্বীটৰ বৈশিষ্টবোৰ: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
as: নতুন শৈলীৰ শ্বীটটোৰ কাৰণে আপুনি এটা নাম দিয়ক.

en: Style Sheet Name
as: শৈলী শ্বীটৰ নাম

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
as: নিৰ্ধাৰিত লেনদেনটো সলনি কৰা হৈছে; আপুনি বাতিল কৰিব বুলি নিশ্চিতনে?

en: Please name the Scheduled Transaction.
as: অনুগ্ৰহ কৰি নিৰ্ধাৰিত লেনদেনৰ নামকৰণ কৰক.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
as: "%s" নামেৰে সৈতে এটা নিৰ্ধাৰিত লেনদেন ইতিমধ্যে আছে. আপুনি একেটা নামেৰে এইটোৰ নামাকৰণ কৰিব বুলি নিশ্চিতনে?

en: Please provide a valid end selection.
as: অনুগ্ৰহ কৰি এটা বৈধ শেষ কৰক নিৰ্বাচন.

en: There must be some number of occurrences.
as: উপস্থিতিবোৰৰ কিছু সংখ্যক থকাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
as: বাকী থকা উপস্থিতিবোৰৰ (%d) সংখ্যাটো সৰ্বমুঠ উপস্থিতিবোৰতকৈ (%d) ডাঙৰ হয়.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
as: আপুনি এটা নিৰ্ধাৰিত সময়সূচীৰ লেনদেন সৃষ্টি কৰিবলৈ লক্ষ্য কৰিছে যিটো কেতিয়াও নচলিব. আপুনি প্ৰকৃততে এটো কৰিব বিচাৰেনে?

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
as: এটা লেনদেনৰ নমুনা অবিহনে নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰিব.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
as: এই লেনদেনটো নিৰ্ধাৰিত লেনদেনৰ সম্পাদকে স্বয়ংক্রিয়ভাবে সাম্য কৰিব নোৱাৰে. এইটো এতিয়াও ভৰাব নে?

en: (never)
as: (কেতিয়াও)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
as: চলিত লেনদেনৰ নমুনাটো সলনি কৰা হৈছে. আপুনি সলনিবোৰ ৰেকৰ্ড কৰিব বিচাৰিব নেকি?

en: Scheduled Transactions
as: লেনদেনবোৰৰ সময়সূচী নিৰ্ধাৰণ কৰা হল

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
as: লেনদেনবোৰৰ নিৰ্ধাৰিত সময়সূচীখন সাম্য নহয়. এই পৰিস্থিতিটো শুদ্ধ কৰিবলৈ আপোনাক জৰুৰীভাবে জনোৱা হল.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
as: বৰ্তমান সম্পাদনা কৰা হোৱা লেনদেন এটাৰ পৰা নিৰ্ধাৰিত সময়সূচীৰ লেনদেন এটা সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি. অনুগ্ৰহ কৰি লেনদেনটো সময়সূচী নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ আগতে ভৰাওক.

en: Ignored
as: আওকাণ কৰা হল

en: Postponed
as: পিছুৱাই দিয়া হল

en: To-Create
as: সৃষ্টি কৰিবলৈ

en: Reminder
as: ৰিমাইণ্ডাৰ

en: Created
as: সৃষ্টি কৰা হল

en: Never
as: কেতিয়াও নহয়

en: (Need Value)
as: (মূল্যৰ প্ৰয়োজন)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
as[0]: একবচন: এইটো সময়ত কোনো নিৰ্ধাৰিত লেনদেন ভৰাবলগীয়া নাই. (এটা লেনদেন স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে তৈয়াৰ কৰা হৈছে)
as[1]: বহুবচন: এইটো সময়ত কোনো নিৰ্ধাৰিত লেনদেন ভৰাবলগীয়া নাই. (%d লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে তৈয়াৰ কৰা হৈছে)

en: Transaction
as: লেনদেন কৰক

en: Status
as: স্থিতি

en: Created Transactions
as: লেনদেনবোৰ সৃষ্টি কৰা হল

en: Last Valid Year:
as: শেষ বৈধ বছৰ:

en: Form Line Data:
as: শাৰীৰ তথ্যৰ আকাৰ:

note: Translators: Tax Code
en: Code
as: কোড

en: now
as: এতিয়া

en: Income Tax Identity
as: আয়কৰৰ পৰিচয়

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
as: সতৰ্কতা: যদি আপুনি TXF শ্ৰেণীবোৰ ছেট কৰে আৰু পিছত 'প্ৰকাৰ' সলনি কৰে, সেই শ্ৰেণীবোৰ আপুনি এবাৰত এটাকৈ মেনুবেলি ৰিছেট কৰাটো দৰকাৰ হব

en: Form
as: আকাৰ

en: Edit Vendor
as: ব্যৱসায়ী সম্পাদনা কৰক

en: New Vendor
as: নতুন ব্যৱসায়ী

en: View/Edit Vendor
as: ব্যৱসায়ী চাওক/সম্পাদনা কৰক

en: Vendor's Jobs
as: ব্যৱসায়ীৰ কামবোৰ

en: Vendor's Bills
as: ব্যৱসায়ীৰ বিলবোৰ

en: Pay Bill
as: বিল পৰিশোধ কৰক

en: Vendor ID
as: ব্যৱসায়ীৰ ID

en: Find Vendor
as: ব্যৱসায়ীৰ সন্ধান কৰক

en: Income
as: উপাৰ্জন

en: Expenses
as: ব্যয়বোৰ

en: Transfer
as: বদলি কৰক

en: Total
as: মুঠ

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
as: এই সময়ত কোনো নিৰ্ধাৰিত লেনদেন ভৰোৱা নহল.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
as[0]: এই সময়ত কোনো নিৰ্ধাৰিত সময়সূচীৰ লেনদেন ভৰাবলগীয়া নাই. (%d লেনদেনটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সৃষ্টি কৰা হল)
as[1]: এই সময়ত কোনো নিৰ্ধাৰিত সময়সূচীৰ লেনদেন ভৰাবলগীয়া নাই. (%d লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সৃষ্টি কৰা হল)

en: Select a Budget
as: এখন বাজেট নিৰ্বাচন কৰক

en: Open
as: খোলক

en: Edit
as: সম্পাদনা

en: New
as: নতুন

en: Delete
as: ডিলিট কৰক

en: Accounts
as: একাউন্টবোৰ কৰক

en: (no name)
as: (নাম নোহোৱা)

en: Deleting account %s
as: ডিলিট হোৱা %s একাউন্টটো

en: The account %s will be deleted.
as: %s একাউন্টটো ডিলিট কৰা হব.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
as: এই একাউন্টটোৰ সকলোবোৰ লেনদেন %s একাউন্টটোলৈ নিয়া হব.

en: All transactions in this account will be deleted.
as: এই একাউন্টটোত সকলোবোৰ লেনদেন ডিলিট কৰা হব.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
as: ইয়াৰ সকলোবোৰ উপ-একাউন্টৰ লেনদেনবোৰ %s একাউন্টটোলৈ নিয়া হব.

en: All sub-account transactions will be deleted.
as: ইয়াৰ সকলোবোৰ উপ-একাউন্টৰ লেনদেনবোৰ ডিলিট কৰা হব.

en: Are you sure you want to do this?
as: আপুনি এইটো কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিতনে?

en: Options
as: বিকল্পবোৰ

en: Estimate
as: নিৰূপণ কৰক

en: Budget
as: বাজেট

en: Unnamed Budget
as: নাম নোহোৱা বাজেট

en: Delete %s?
as: %s টো ডিলিট কৰক?

en: You must select at least one account to estimate.
as: নিৰূপণ কৰিবলৈ আপুনি অতিকমেও এটা একাউন্ট নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Make a printable invoice
as: এটা মুদ্ৰণৰ যোগ্য ইনভইছ বনাওক

en: _Edit Invoice
as: _ইনভইছ সম্পাদনা কৰক

en: Edit this invoice
as: এই ইনভইছটো সম্পাদনা কৰক

en: _Duplicate Invoice
as: _নকল ইনভইছ

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
as: চলিত ইনভইছৰ নকলৰ লেখিয়া এটা নতুন ইনভইছ সৃষ্টি কৰক

en: _Post Invoice
as: _ইনভইছ পোষ্ট কৰক

en: _Unpost Invoice
as: _পোষ্ট কৰা নোহোৱা ইনভইছ

en: New _Invoice
as: নতুন _ইনভইছ

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
as: একেজন স্বত্বাধিকাৰীৰ কৰণে চলিতটোৰ নিচিনা এটা নতুন ইনভইছ সৃষ্টি কৰক

en: Blank
as: খালী কৰক

en: _Pay Invoice
as: _ইনভইছ পৰিশোধ কৰক

en: _Company Report
as: _কোম্পানী ৰিপোৰ্ট

en: Enter
as: ভৰাওক

en: Up
as: ওপৰলৈ

en: Down
as: তললৈ

en: Unpost
as: পোষ্ট কৰা হোৱা নাই

en: New Voucher
as: নতুন ৰছিদ

en: Vendor Listing
as: ব্যৱসায়ীৰ তালিকাখন

en: Customer Listing
as: গ্ৰাহক তালিকাখন

en: Owners
as: স্বত্বাধিকাৰীবোৰ

en: Customers
as: গ্ৰাহকবোৰ

en: Jobs
as: কামবোৰ

en: Vendors
as: ব্যৱসায়ীবোৰ

en: Employees
as: কৰ্মচাৰীবোৰ

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
as: %s স্বত্বাধিকাৰী ডিলিট কৰা হব.
    আপুনি এইটো কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিত নে?

en: Cu_t Transaction
as: লেনদেনটো কাট কৰক

en: _Copy Transaction
as: _লেনদেনৰ প্ৰতিলিপি কৰক

en: _Paste Transaction
as: _লেনদেন আঠালগাওক

en: Dup_licate Transaction
as: নকল লেনদেন

en: _Delete Transaction
as: _লেনদেন ডিলিট কৰক

en: Cu_t Split
as: স্প্লিট কাটক

en: _Copy Split
as: স্প্লিট প্ৰতিলিপি কৰক

en: _Paste Split
as: স্প্লিট আঠা লগাওক

en: Dup_licate Split
as: নকল স্প্লিট

en: _Delete Split
as: _স্প্লিটটো ডিলিট কৰক

en: Cut the selected transaction into clipboard
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনটো ক্লিপবৰ্ডত কাট কৰক

en: Copy the selected transaction into clipboard
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনটো ক্লিপবৰ্ডত প্ৰতিলিপি কৰক

en: Paste the transaction from the clipboard
as: ক্লিপবৰ্ডটোৰ পৰা লেনদেনটো আঠা লগাওক

en: Make a copy of the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটোৰ এটা প্ৰতিলিপি বনাওক

en: Delete the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো ডিলিট কৰক

en: Cut the selected split into clipboard
as: নিৰ্বাচিত স্প্লিটটো ক্লিপবোৰ্ডত কাটক

en: Copy the selected split into clipboard
as: নিৰ্বাচিত স্প্লিটটো ক্লিপবোৰ্ডত প্ৰতিলিপি কৰক

en: Paste the split from the clipboard
as: ক্লিপবোৰ্ডটোৰ পৰা স্প্লিটটো আঠা লগাওক

en: Make a copy of the current split
as: চলিত স্প্লিটটোৰ প্ৰতিলিপি এটা তৈয়াৰ কৰক

en: Delete the current split
as: চলিত স্প্লিটটো ডিলিট কৰক

en: Split
as: স্প্লিট

en: Schedule
as: সময়সূচী

en: Auto-clear
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে-সম্পন্ন

en: General Journal
as: সাধাৰণ জাৰ্ণেল

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
as: %s লৈ সলনিবোৰ ছেভ কৰক?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
as: এই পঞ্জীয়নখনৰ লেনদেন এটালৈ সলনিবোৰ কৰিবলগীয়া আছে. আপুনি এই লেনদেনটোলৈ সলনিবোৰ ছেভ কৰিব, লেনদেনটো আওকাণ কৰিব, বা কাৰ্যটো বাতিল কৰিব বিচাৰিব নেকি?

en: _Discard Transaction
as: _লেনদেনটো উপেক্ষা কৰক

en: _Save Transaction
as: _লেনদেনটো ছেভ কৰক

en: unknown
as: অপৰিচিত

en: Portfolio
as: দপ্তৰ

en: Search Results
as: সন্ধানৰ ফলাফলবোৰ

en: Start Date:
as: আৰম্ভণি তাৰিথ:

en: End Date:
as: শেষৰ তাৰিখ:

en: Frozen
as: ৰাখি থোৱা

en: Voided
as: খালী কৰা হল

en: Transaction Report
as: লেনদেনৰ ৰিপোৰ্ট

en: Portfolio Report
as: দপ্তৰৰ ৰিপোৰ্ট দিয়ক

en: Search Results Report
as: সন্ধানৰ ফলাফলবোৰ ৰিপোৰ্ট

en: Register
as: পঞ্জীয়ন কৰক

en: and subaccounts
as: আৰু উপ-একাউন্টবোৰ

en: Print checks from multiple accounts?
as: অসংখ্য একাউন্টবোৰৰ পৰা প্ৰিণ্ট পৰীক্ষাবোৰ প্ৰিণ্ট কৰক?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
as: এই সন্ধানৰ ফলাফলটোৱে এটা বা তাতোধিক একাউন্টৰ পৰা স্প্লিটবোৰ ধাৰণ কৰিছে. সেই সকলোবোৰ যদিও একেটা একাউন্টৰ পৰা নহয় আপুনি তথাপিও পৰীক্ষাবোৰ প্ৰিণ্ট কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: _Print checks
as: _পৰীক্ষাবোৰ প্ৰিণ্ট কৰক

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
as: আপুনি মাত্ৰ এটা বেংক একাউন্টৰ পঞ্জীয়ন বা সন্ধানৰ ফলাফলৰ পৰাহে পৰীক্ষাবোৰ প্ৰিণ্ট কৰিব পাৰিব.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
as: আপুনি পুনৰসংযোজিত কৰা বা সম্পন্ন কৰা স্প্লিটবোৰৰ সৈতে লেনদেন এটা শূন্য কৰিব নোৱাৰে.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
as: এইলেনদেনটো কেৱল-পঢ়িব পৰা বুলি চিহ্নিত কৰা অভিমতটো: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
as: এই লেনদেনটোৰ কৰণে এটা ওলোটাকৈ থকা প্ৰৱিষ্টি ইতিমধ্যে সৃষ্টি কৰা হল.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
as: ... দ্বাৰা %s বৰ্গীকৰণ কৰক

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
as: ... দ্বাৰা %s ৰ ফিল্টাৰ কৰক

en: Select
as: নিৰ্বাচন কৰক

en: Print
as: প্ৰিণ্ট কৰক

en: Export
as: ৰপ্তানি কৰক

en: The numeric ID of the report.
as: ৰিপোৰ্টৰ সাংখ্যিক ID টো.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
as: চলিত ৰিপোৰ্টটোৰ ছেভ কৰা ৰূপৰেখাটো আপডেট কৰক. ৰিপোৰ্টটো %s ফাইলটোত ছেভ কৰা হব.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
as: 'ছেভ কৰা ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখাবোৰ' মেনুটোলৈ চলিত ৰিপোৰ্টৰ ৰূপৰেখাটো যোগ কৰক. ৰিপোৰ্টটো %s ফাইলটোত ছেভ কৰা হব.

en: Save _Report Configuration
as: ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা ছেভ কৰক

en: Save Report Configuration As…
as: ... ৰ দৰে ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখা ছেভ কৰক

en: Choose export format
as: ৰপ্তানিৰ ফৰমেটটো পছন্দ কৰক

en: Choose the export format for this report:
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ কৰণে ৰপ্তানিৰ ফৰমেটটো পছন্দ কৰক:

en: Save %s To File
as: %s টো ফাইললৈ ছেভ কৰক

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
as: আপুনি সেই ফাইল নামটোলৈ ছেভ কৰিব নোৱাৰে.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
as: আপুনি সেই ফাইলটোলৈ ছেভ কৰিব নোৱাৰে.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
as: %s ফাইলটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. আপুনি এইটো অভাৰৰাইট কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিতনে?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
as: %s ফাইলটো খুলিব নোৱাৰি. ভূলটো হ'ল: %s

en: GnuCash-Report
as: GnuCash-ৰিপোৰ্ট

en: Printable Invoice
as: মুদ্ৰণযোগ্য ইনভইছ

en: Tax Invoice
as: কৰৰ ইনভইছ

en: Easy Invoice
as: সহজ ইনভইছ

en: Fancy Invoice
as: শুৱনি ইনভইছ

en: _New
as: _নতুন

en: _Edit
as: _সম্পাদনা

en: Transactions
as: লেনেদেনবোৰ

en: Upcoming Transactions
as: হবলগীয়া লেনদেন

en: Report error
as: ৰিপোৰ্টৰ ভূল

en: An error occurred while running the report.
as: ৰিপোৰ্টটো চলাওতে এটা ভূল ওলাল.

en: Badly formed options URL: %s
as: বেয়াকৈ উদ্ভৱ হোৱা বিকল্পবোৰৰ URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
as: বেয়াকৈ উদ্ভৱ হোৱা ৰিপোৰ্টৰ id: %s

en: Statement Date
as: উক্তিৰ তাৰিখ

en: Descending
as: অধোক্ৰম

en: Ascending
as: উৰ্ধক্ৰম

en: (no memo)
as: (কোনো মেমো নাই)

en: (no description)
as: (কোনো বিৱৰণ নাই)

en: Cannot modify or delete this transaction.
as: এই লেনদেনটো পৰিবৰ্তন বা ডিলিট কৰিব নোৱাৰি.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
as: এই লেনদেনটোৰ তাৰিখটো এই কিতাপখনৰ বাবে ছেট কৰা "Read-Only Threshold" তকৈ পুৰণি. এই ছেটিংটো ফাইল->বৈশিষ্ট্যবোৰ->একাউন্টবোৰ ত সলনি কৰিব পাৰি.

en: Remove the splits from this transaction?
as: এই লেনদেনটোৰ পৰা স্প্লিটবোৰ আতৰ কৰক?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
as: এই লেনদেনটোৱে পুনৰসংযোজিত স্প্লিটবোৰ ধাৰণ কৰে. পৰিবৰ্তন কৰাটো এটা ভাল ধাৰণা নহয় কাৰণ সেইটোৱে আপোনাৰ পুনৰসংযোজিত সমতা বন্ধ কৰিব পাৰে.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
as: _স্প্লিটবোৰ আতৰ কৰক

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
as: '%s' লেনদেনটোৰ পৰা '%s' স্প্লিটটো ডিলিট কৰক?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
as: আপুনি এটা পুনৰসংযোজিত স্প্লিট ডিলিট কৰিব পাৰে! এইটো এটা ভাল ধাৰণা নহয় কিয়নো ই আপোনাৰ পুনৰ পুনৰসংযোজিত সমতা বন্ধ কৰিব পাৰে.

en: You cannot delete this split.
as: আপুনি এই স্প্লিটটো ডিলিট কৰিব নোৱাৰিব.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
as: এইটো হল স্প্লিট যিয়ে এই লেনদেনটো পঞ্জীয়নটোলৈ এংকৰ কৰিছে. এই পঞ্জীয়ন উইণ্ডোখনৰ পৰা আপুনি এইটো ডিলিট কৰিব নোৱাৰে. এই উইণ্ডোখনৰ পৰা আপুনি সমগ্ৰ লেনদেনটো ডিলিট কৰিব পাৰে, বা আপুনি এই একেটা লেনদেনৰ অন্য এটা ফাল দেখুওৱা পঞ্জীয়ন এখনলৈ নেভিগেট কৰিব পাৰে আৰু উক্ত পঞ্জীয়নখনৰ পৰা স্প্লিটটো ডিলিট কৰিব পাৰে.

en: Delete the current transaction?
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো ডিলিট কৰক?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
as: আপুনি লেনদেন এটা পুনৰসংযোজিত স্প্লিটৰ সৈতে ডিলিট কৰিব পাৰে! এইটো এটা ভাল ধাৰণা নহয় কিয়নো ই আপোনাৰ পুনৰ পুনৰসংযোজিত সমতা বন্ধ কৰিব পাৰে.

en: Present:
as: উপস্থিত কৰক:

en: Future:
as: ভবিষ্যত:

en: Cleared:
as: সম্পন্ন কৰা হল:

en: Reconciled:
as: পুনৰসংযোজন কৰা হল:

en: Projected Minimum:
as: নূন্যতম প্ৰক্ষেপ কৰা হ'ল:

en: Shares:
as: অংশবোৰ:

en: Current Value:
as: বৰ্তমানৰ মূল্য:

en: This account register is read-only.
as: এই একাউন্টৰ পঞ্জীয়নটো হল কেৱল-পঢ়া.

en: Manage your finances, accounts, and investments
as: আপোনাৰ বিত্তবোৰ, একাউন্টবোৰ, আৰু বিনিয়োগবোৰ পৰিচালনা কৰক

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
as: GnuCash হল ব্যক্তিগত আৰু ক্ষুদ্ৰ-ব্যৱসায় বিত্তীয়-গণনাৰ এটা কাৰ্যসূচী.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
as: ব্যৱহাৰৰ সুবিধাৰ্থে আৰ্হি কৰিছে, এতিয়াও শক্তিশালী আৰু সংকুচিত-প্ৰসাৰিত, GnuCash য়ে আপোনাক বেংক একাউন্টবোৰ, ষ্টকবোৰ, আয় আৰু ব্যয়বোৰৰ হিচাপ ৰাখিবলৈ অনুমতি দিয়ে. এটা পৰীক্ষা বহীৰ পঞ্জীয়নৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ক্ষিপ্ৰ আৰু সহজে বুজি পোৱা, এইটো পৰিমাণৰ কিতাপবোৰ আৰু সঠিক ৰিপোৰ্টবোৰ নিশ্চিত কৰিবলৈ দ্বিগুণ-প্ৰৱিষ্টি গণনাটোৰ দৰে দক্ষ গণনাৰ নীতিবোৰৰ ওপৰত আধাৰিত.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
as: GnuCash ৰ সৈতে আপুনি পাৰে (কিন্তু সীমিত কৰা নহয়):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
as: আপোনাৰ প্ৰত্যেক দিনৰ আয় আৰু ব্যয়বোৰৰ হিচাপ ৰাখক

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
as: আৰামেৰে আপোনাৰ ষ্টক, বণ্ড আৰু মিচুৱেল পুঁজিৰ একাউন্টবোৰ পৰিচালনা কৰক

en: Keep your small business' accounting up to date
as: আপোনাৰ ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ৰ হিচাবটো আপ টু ডেট কৰি ৰাখক

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
as: আপোনাৰ বিত্তীয় ডাটাৰ পৰা সঠিক ৰিপোৰ্ট আৰু লেখবোৰ তৈয়াৰ কৰক

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
as: ডাটা প্ৰৱিষ্টিৰ পুনৰাবৃত্তিটো আওকাণ কৰিবলৈ নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰ ছেট আপ কৰক

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
as: ঋণ পুনৰ পৰিশোধৰ দৰে বিত্তীয় গণনাবোৰ সম্পাদন কৰক

en: Finance Management
as: বিত্ত পৰিচালনা

en: Display the ~a report
as: ~a ৰিপোৰ্টটো দেখুৱাওক

en: Saved Report Configurations
as: ৰিপোৰ্টৰ ৰূপৰেখাবোৰ ছেভ কৰক

en: Manage and run saved report configurations
as: ছেভ কৰা ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখাবোৰ পৰিচালনা কৰক আৰু চলাওক

en: You have not selected an owner
as: আপুনি এজন স্বত্বাধিকাৰী নিৰ্বাচন নকৰিলে

en: Job
as: কাম

en: is
as: হয়

en: is not
as: নহয়

en: Entity Not Found: %s
as: উপাদান পোৱা নগল: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
as: কোনো একাউন্টৰ লগত লেনদেন নাই: %s

en: Unsupported entity type: %s
as: সমৰ্থন নকৰা প্ৰৱিষ্টি প্ৰকাৰ: %s

en: No such price: %s
as: তেনে কোনো দাম নাই: %s

en: Interest Payment
as: সুতৰ পৰিশোধ

en: Interest Charge
as: সুতৰ ছাৰ্জ

en: Payment Information
as: পৰিশোধৰ তথ্য

en: Payment From
as: ... পৰা পৰিশোধ

en: Reconcile Account
as: পুনৰসংযোজন একাউন্ট

en: Payment To
as: ... লৈ পৰিশোধ

en: Enter _Interest Payment…
as: ভৰাওক _সুতৰ পৰিশোধ…

en: Enter _Interest Charge…
as: সুতৰ ছাৰ্জ ভৰাওক…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
as: আপুনি নিৰ্বাচিত লেনদেনটো ডিলিট কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিতনে?

en: Starting Balance
as: আৰম্ভনিৰ পৰিমাণটো

en: Ending Balance
as: শেষৰ পৰিমাণটো

en: Reconciled Balance
as: পুনৰসংযোজিত পৰিমাণ

en: Difference
as: পাৰ্থক্য

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
as: আপুনি এই পুনৰসংযোজন উইণ্ডোখনলৈ সলনিবোৰ কৰিছে. আপুনি বাতিল কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিতনে?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
as: এই একাউন্টটো সাম্য কৰা নাই. আপুনি সম্পন্ন কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিত নে?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
as: আপুনি এই পুনৰসংযোজিতকৰণ পিছুৱাই দিব আৰু পিছত সম্পন্ন কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিতনে?

en: Set the report options you want using this dialog.
as: আপুনি এই সংলাপটো ব্যৱহাৰ কৰিব বিচৰা ৰিপোৰ্টৰ বিকল্পটো ছেট কৰক.

en: There are no options for this report.
as: এই ৰিপোৰ্টৰ কৰণে কোনো বিকল্প নাই.

en: You must select an item from the list
as: আপুনি তালিকাখনৰ পৰা এটা আইটেম নিৰ্বাচন কৰাতো অপৰিহাৰ্য

en: New Order
as: নতুন ক্ৰম

en: New Transaction
as: নতুন লেনডেন

en: New Split
as: নতুন স্প্লিট

en: all criteria are met
as: সকলোবোৰ চৰ্ত সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে

en: any criteria are met
as: যিকোনো চৰ্ত সম্পূৰ্ণ হৈছে

en: You have not selected any accounts
as: আপুনি কোনো একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰা নাই

en: matches all accounts
as: সকলোবোৰ একাউন্ট মিলিছে

en: matches any account
as: যিকোনো একাউন্ট মিলিছে

en: matches no accounts
as: কোনো একাউন্ট মিলা নাই

en: Selected Accounts
as: নিৰ্বাচন কৰা একাউন্টবোৰ

en: Choose Accounts
as: একাউন্টবোৰ বাছনী কৰক

en: Select Accounts to Match
as: মিলোৱাৰ কাৰণে একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the Accounts to Compare
as: তুলনা কৰিবলৈ একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: is before
as: আগৰ

en: is before or on
as: আগৰ বা এতিয়াৰ

en: is on
as: এতিয়াই

en: is not on
as: এতিয়াই নহয়

en: is after
as: পাছত

en: is on or after
as: এতিয়াই বা পাছত

en: is less than
as: ...ত কৈ কম

en: is less than or equal to
as: ... ত কৈ কম বা সমান

en: equals
as: সমান

en: does not equal
as: সমান নহয়

en: is greater than
as: ... ত কৈ ডাঙৰ

en: is greater than or equal to
as: ... ত কৈ ডাঙৰ বা সমান

en: less than
as: সৰু

en: less than or equal to
as: সৰু বা সমান

en: equal to
as: সমান

en: not equal to
as: সমান নহয়

en: greater than
as: ডাঙৰ

en: greater than or equal to
as: ডাঙৰ বা সমান

en: has credits or debits
as: পাবলগীয়াবোৰ বা দিবলগীয়াবোৰ আছে

en: has debits
as: দিবলগীয়াবোৰ আছে

en: has credits
as: পাবলগীয়াবোৰ আছে

en: Not Cleared
as: সম্পন্ন কৰা নহল

en: You need to enter some search text.
as: আপুনি কিছুমান সন্ধান কৰা টেক্সট ভৰোৱাটো প্ৰয়োজন.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
as: নিয়মিত '%s' ব্যাখ্যাত ভুল:
    %s

en: contains
as: বৰ্তি আছে

en: matches regex
as: মিলোৱাবোৰ ৰিজেক্স

en: does not match regex
as: ৰিজেক্সবোৰ নিমিলে

en: Match case
as: আখৰ মিলাওক

en: Ambiguous character encoding
as: দ্ব্যৰ্থক আখৰৰ এনকোডিং

en: European
as: ইউৰোপিয়ান

en: ISO-8859-1 (West European)
as: ISO-8859-1 (পশ্চিম ইউৰোপিয়ান)

en: ISO-8859-2 (East European)
as: ISO-8859-2 (পূব ইউৰোপিয়ান)

en: ISO-8859-3 (South European)
as: ISO-8859-3 (দক্ষিণ ইউৰোপিয়ান)

en: ISO-8859-4 (North European)
as: ISO-8859-4 (উত্তৰ ইউৰোপিয়ান)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
as: ISO-8859-5 (চিৰিলিক)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
as: ISO-8859-6 (এৰাবিৰ)

en: ISO-8859-7 (Greek)
as: ISO-8859-7 (গ্ৰীক)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
as: ISO-8859-8 (হেব্ৰিঅ)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
as: ISO-8859-9 (তুৰ্কীছ)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
as: ISO-8859-10 (নোৰ্দিক)

en: ISO-8859-11 (Thai)
as: ISO-8859-11 (থাই)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
as: ISO-8859-13 (ব্যালটিক)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
as: ISO-8859-14 (চেলটিক)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
as: ISO-8859-15 (পশ্চিম ইউৰোপিয়ান, ইউৰো চিহ্ন)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
as: ISO-8859-16 (দক্ষিণ-পূব ইউৰোপিয়ান)

en: KOI8-R (Russian)
as: KOI8-R (ৰাছিয়ান)

en: KOI8-U (Ukrainian)
as: KOI8-U (ইউক্ৰিনিয়ান)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
as: %d অনিৰ্ধাৰিত আৰু %d ডিকোড কৰিব নোৱাৰা শব্দবোৰ আছে. অনুগ্ৰহ কৰি এনকোডিংবোৰ যোগ কৰক.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
as: %d অনিৰ্ধাৰিত শব্দবোৰ আছে. অনুগ্ৰহ কৰি সেইবোৰ বিবেচনা কৰক বা এনকোডিংবোৰ যোগ কৰক.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
as: %d ডিকোড নোহোৱা শব্দবোৰ আছে. অনুগ্ৰহ কৰি এনকোডিংবোৰ যোগ কৰক.

en: The file could not be reopened.
as: ফাইলটো পুনৰ খুলিব পৰা নগল.

en: Reading file…
as: ... ফাইলটো পঢ়ি আছে

en: Parsing file…
as: ... ফাইলটো পাৰছিং কৰি আছে

en: There was an error parsing the file.
as: ফাইলটো পাৰছিং কৰোতে এটা ভূল আছিল.

en: Writing file…
as: ... ফাইলটো লিখি আছে

en: This encoding has been added to the list already.
as: এই এনকোডিং ফাইলটো ইতিমধ্যে তালিকাখনত যোগ কৰা হৈছে.

en: This is an invalid encoding.
as: এইটো এটা অবৈধ এনক'ডিং.

en: Could not create opening balance.
as: আৰম্ভনিৰ পৰিমানটো তৈয়াৰ কৰিব পৰা নগল.

en: Give the children the same type?
as: শিশুক একে প্ৰকাৰ এটা দিবনে?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
as: সম্পাদন কৰা একাউন্টৰ শিশুক খাপ খোৱা কৰিবলৈ "%s" প্ৰকাৰলৈ সলনি কৰিব লাগিব.

en: _Show children accounts
as: শিশুৰ একাউন্ট দেখুৱাওক

en: The account must be given a name.
as: একান্টটোৰ এটা নাম দিয়াৰ প্ৰয়োজন.

en: There is already an account with that name.
as: সেই নামটোৰ ইতিমধ্যে এটা একাউন্ট আছে.

en: You must choose a valid parent account.
as: আপুনি এটা বৈধ মূখ্য একাউন্ট বাছনী কৰাতো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must select an account type.
as: আপুনি এটা একাউন্ট প্ৰকাৰ নিৰ্বাচন কৰাতো অপৰিহাৰ্য্য.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
as: নিৰ্বাচন কৰা একাউন্ট প্ৰকাৰটো নিৰ্বাচন কৰা মূখ্য একাউন্টটোৰ সৈতে খাপ নাখায়.

en: You must choose a commodity.
as: আপুনি এটা দ্ৰব্য বাছনী কৰাতো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
as: আপুনি এটা বৈধ আৰম্ভনিৰ পৰিমাণ ভৰাওক বা স্থানটো খালী ৰাখক.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
as: আপুনি এটা বদলি একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰা বা আৰম্ভনিৰ পৰিমাণবোৰৰ ইকুইটি একাউন্ট পছন্দ কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: <No name>
as: <নাম নাই>

en: Edit Account
as: একাউন্ট সম্পাদনা কৰক

en: (%d) New Accounts
as: নতুন একাউন্টবোৰ (%d)

en: New Account
as: নতুন একাউন্ট

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
as: অনুগ্ৰহ কৰি সৰ্বমুঠ সময় সীমাৰ আয়টো ধৰি ৰাখিবলৈ এটা ইকুইটি একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰক.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
as: অনুগ্ৰহ কৰি সৰ্বমুঠ সময় সীমাৰ ব্যয়টো ধৰি ৰাখিবলৈ এটা ইকুইটি একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰক.

en: 
    Commodity:
as: 
    সামগ্ৰী:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
as: 
    সালসলনিৰ কোড (ISIN, CUSIP or একে):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
as: 
    নেম'নিক (ঘড়ীৰ প্ৰতীক বা একে):

en: Select security/currency
as: সুৰক্ষা/মুদ্ৰা নিৰ্বাচন কৰক

en: _Security/currency
as: _সুৰক্ষা/মুদ্ৰা

en: Select security
as: সুৰক্ষা নিৰ্বাচন কৰক

en: _Security
as: _সুৰক্ষা

en: Select currency
as: মুদ্ৰা নিৰ্বাচন কৰক

en: Cu_rrency
as: মুদ্ৰা

en: Currency
as: মুদ্ৰা

en: Use local time
as: স্থানীয় সময় ব্যৱহাৰ কৰক

en: Edit currency
as: মুদ্ৰা সম্পাদনা কৰক

en: Currency Information
as: মুদ্ৰাৰ তথ্য

en: Edit security
as: সুৰক্ষা সম্পাদনা কৰক

en: New security
as: নতুন সুৰক্ষা

en: Security Information
as: সুৰক্ষাৰ তথ্য

en: You may not create a new national currency.
as: আপুনি এটা নতুন দেশীয় মুদ্ৰা সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰে.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
as: %s হল এটা সংৰক্ষিত দ্ৰব্য প্ৰকাৰ. অনুগ্ৰহ কৰি আন কিবা ব্যৱহাৰ কৰক.

en: That commodity already exists.
as: সেই সামগ্ৰীটো ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
as: আপুনি সমগ্ৰীটোৰ কৰণে এটা খালী নোহাৱা "সম্পূৰ্ণ নাম", "প্ৰতীক/সংক্ষিপ্ত ৰূপ", আৰু "প্ৰকাৰ" ভৰোৱাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Action/Number
as: কাৰ্য/সংখ্যা

en: All files
as: সকলোবোৰ ফাইল

en: _Close
as: বন্ধ কৰক

en: Reset defaults
as: ডিফল্টবোৰ ৰিছেট কৰক

en: Reset all values to their defaults.
as: সকলোবোৰ মূল্য সিহতৰ ডিফল্টবোৰলৈ পুনৰ ছেট কৰক.

en: Page
as: পৃষ্ঠা

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
as: আয়%sবকেয়া%sকৰ প্ৰযোজ্য

en: Clear
as: সম্পন্ন কৰক

en: You must provide a name for this Tax Table.
as: এই কৰ তালিকাখনৰ কাৰণে আপুনি এটা নাম দিয়াটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
as: এই কৰ তালিকাখনৰ কাৰণে আপুনি এটা অদ্বিতীয় নাম দিয়াটো অপৰিহাৰ্য্য. আপোনাৰ "%s" পছন্দটো ইতিমধ্যে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
as: শতাংশৰ পৰিমাণ -100 আৰু 100 ৰ ভিতৰত থকাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must choose a Tax Account.
as: আপুনি এটা কৰৰ একাউন্ট পছন্দ কৰক.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
as: "%s" কৰ তালিকাখন ব্যৱহৃত হৈ আছে. আপুনি এইখন ডিলিট কৰিব নোৱাৰে.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
as: আপুনি কৰৰ তালিকাখনৰ পৰা শেষ প্ৰৱিষ্টিটো আতৰাব নোৱাৰিব. আপুনি যদি সেইটো কৰিব বিচাৰে কৰৰ তালিকাখন ডিলিট কৰাৰ চেষ্টা কৰক.

en: Are you sure you want to delete this entry?
as: আপুনি এই প্ৰৱিষ্টিটো ডিলিট কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চত নে?

en: Show the income and expense accounts
as: আয় আৰু ব্যয়ৰ একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক

en: Error
as: ভূল

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
as: এই বাটনটো সক্ষম কৰিবলৈ বিত্ত::উদ্ধৃতিটো ইনষ্টল কৰাটো অপৰিহাৰ্য.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
as: এই লেনদেনটোৰ পৰা বদলি কৰিবলৈ বা লেনদেনটোলৈ বা দুয়োটা কৰাৰ কাৰণে আপুনি এটা একাউন্ট নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য. যদিও এইটো ৰেকৰ্ড কৰা নহব.

en: You can't transfer from and to the same account!
as: আপুনি একে একাউন্টটোৰ পৰা আৰু একাউন্টটোলৈ বদলি কৰিব নোৱাৰিব!

en: The account %s does not allow transactions.
as: %s একাউন্টটো লেনদেনৰ কাৰণে স্বীকৃত নহয়.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
as: আপুনি মুদ্ৰাহীন একাউন্ট এটাৰ পৰা বদলি কৰিব নোৱাৰে. "from" আৰু "to" একাউন্টবোৰ ওলোটা কৰিবলৈ আৰু "amount" টো ঋাণাত্মক কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক.

en: You must enter a valid price.
as: আপুনি এটা বৈধ দাম ভৰাওক.

en: You must enter a valid 'to' amount.
as: আপুনি এটা বৈধ 'লৈ' পৰিমাণ ভৰোৱাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: You must enter an amount to transfer.
as: আপুনি বদলি কৰিবলৈ পৰিমাণ এটা ভৰাওক.

en: Credit Account
as: দিবলগীয়া একাউন্ট

en: Debit Account
as: দিবলগীয়া একাউন্ট

en: Transfer From
as: ... পৰা বদলি

en: Transfer To
as: ... লৈ বদলি

en: Debit Amount
as: ঋণৰ পৰিমাণ

en: To Amount
as: পৰিমাণটোলৈ

en: Remember and don't _ask me again.
as: মনত ৰাখক আৰু মোক আকৌ নুশুধিব.

en: Don't _tell me again.
as: মোক আকৌ নকব

en: Remember and don't ask me again this _session.
as: মনত কৰক আৰু এই অধিবেশনত মোক আকৌ নুশুধিব.

en: Don't tell me again this _session.
as: এই অধিবেশনত মোক আকৌ নুশুধিব.

en: The selected amount cannot be cleared.
as: নিৰ্বাচিত ৰাশিটো সম্পন্ন কৰিব নোৱাৰি.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
as: স্প্লিটবোৰ অদ্বিতীয়ভাৱে সম্পন্ন কৰিব নোৱাৰি. বিভিন্ন সম্ভাৱনাবোৰ বিচাৰি পোৱা গল.

en: Save file automatically?
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে ফাইল ছেভ কৰিবনে?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
as[0]: একবচন: আপোনাৰ সলনিবোৰ ছেভ কৰিবলৈ আপোনাৰ ডাটা ফাইলটো হাৰ্ড ডিক্সত ছেভ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়. GnuCash য়ে প্ৰত্যেক %d মিনিটত ফাইলটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ কৰিব পাৰে, মাত্ৰ আপুনি প্ৰতিবাৰ "Save" বাটনটো ছেভ কৰাৰ দৰে.
    
    আপুনি সময়ৰ ব্যৱধানটো সলনি কৰিব পাৰে বা এই বৈশিষ্ট্যটো সম্পাদনা->পছন্দবোৰ->সাধাৰণ->স্বয়ংক্ৰিয়-ছেভ সময়ৰ ব্যৱধানৰ অধীনত বন্ধ কৰিব পাৰে.
    
    আপোনাৰ ফাইলটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ কৰা হব নে?
as[1]: বহুবচন: আপোনাৰ সলনিবোৰ ছেভ কৰিবলৈ আপোনাৰ ডাটা ফাইলটো হাৰ্ড ডিক্সত ছেভ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়. GnuCash য়ে প্ৰত্যেক %d মিনিটবোৰত ফাইলটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ কৰিব পাৰে, মাত্ৰ আপুনি প্ৰতিবাৰ "Save" বাটনটো ছেভ কৰাৰ দৰে.
    
    আপুনি সময়ৰ ব্যৱধানটো সলনি কৰিব পাৰে বা এই বৈশিষ্ট্যটো সম্পাদনা->পছন্দবোৰ->সাধাৰণ->স্বয়ংক্ৰিয়-ছেভ সময়ৰ ব্যৱধানৰ অধীনত বন্ধ কৰিব পাৰে.
    
    আপোনাৰ ফাইলটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ কৰা হব নে?

en: _Yes, this time
as: হয়, কেৱল এতিয়াৰ বাবে

en: Yes, _always
as: হয়, সদায়

en: No, n_ever
as: নহয়, কেতিয়াও নকৰিব

en: _No, not this time
as: নহয়, এই সময়ত নহয়

en: Calendar
as: কেলেণ্ডাৰ

en: 12 months
as: 12 মাহ

en: 6 months
as: 6 মাহ

en: 4 months
as: 4 মাহ

en: 3 months
as: 3 মাহ

en: 2 months
as: 2 মাহ

en: 1 month
as: 1 মাহ

en: Date:
as: তাৰিখ:

en: Frequency
as: কম্পনাংক

en: (unnamed)
as: (কোনো নাম নাই)

en: _Import
as: আমদানি

en: Import
as: আমদানি

en: _Save
as: _ছেভ কৰক

en: Save
as: ছেভ কৰক

en: _Export
as: ৰপ্তানি

en: (null)
as: (শূণ্য)

en: No suitable backend was found for %s.
as: %s ৰ কাৰণে কোনো উপযুক্ত বেকএণ্ড পোৱা নগল.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
as: GnuCash ৰ এই সংস্কৰণটোৱে %s URL টো সমৰ্থন নকৰে.

en: Can't parse the URL %s.
as: %s URL টো ভাগ কৰিব নোৱাৰি.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
as: %s লৈ সংযোগ কৰিব নোৱাৰিব. হষ্ট, ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম বা পাছৱৰ্ডটো অশুদ্ধ আছিল.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
as: %s লৈ সংযোগ কৰিব নোৱাৰিব. সংযোগটো হেৰাই গল, তথ্য পঠিয়াবলৈ অক্ষম.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
as: GnuCash এটা নতুন সংস্কৰণৰ পৰা এই ফাইল/URL টো দৃষ্টিগোচৰ হব. এই তথ্যটোৰ সৈতে কাম কৰিবলৈ আপোনাৰ GnuCash ৰ সংস্কৰণ আপডেট কৰক.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
as: %s ডাটাবেছটো বৰ্তি থকা যেন নালাগে. আপুনি এইটো সৃষ্টি কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
as: GnuCash য়ে %s কাৰণে লকটো প্ৰাপ্তি নকৰে. সেই ডাটাবেছখন আন ব্যৱহাৰকৰ্তাই ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যিটো ক্ষেত্ৰত আপুনি ডাটাবেছখন ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰিব. আপুনি ডাটাবেছখনৰ খোলাৰ সৈতে আগবাঢ়িব খোজে নে?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
as: GnuCash য়ে %s কাৰণে লকটো প্ৰাপ্তি নকৰে. সেই ডাটাবেছখন আন ব্যৱহাৰকৰ্তাই ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যিটো ক্ষেত্ৰত আপুনি ডাটাবেছখন আমদানি কৰিব নোৱাৰিব. আপুনি ডাটাবেছখনৰ আমদানিৰ সৈতে আগবাঢ়িব খোজে নে?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
as: GnuCash য়ে %s কাৰণে লকটো প্ৰাপ্তি নকৰে. সেই ডাটাবেছখন আন ব্যৱহাৰকৰ্তাই ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যিটো ক্ষেত্ৰত আপুনি ডাটাবেছখন ছেভ কৰিব নোৱাৰিব. আপুনি ডাটাবেছখনৰ ছেভৰ সৈতে আগবাঢ়িব খোজে নে?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
as: GnuCash য়ে %s কাৰণে লকটো প্ৰাপ্তি নকৰে. সেই ডাটাবেছখন আন ব্যৱহাৰকৰ্তাই ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যিটো ক্ষেত্ৰত আপুনি ডাটাবেছখন ৰপ্তানি কৰিব নোৱাৰিব. আপুনি ডাটাবেছখনৰ ৰপ্তানিৰ সৈতে আগবাঢ়িব খোজে নে?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
as: %s ফাইল/URL ত GnuCash তথ্য নাই বা তথ্যটো নষ্ট হৈছে.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
as: URL %s ত ছাৰ্ভাৰে এটা ভূল বা বেয়াৰ মূখামূখি বা নষ্ট হোৱা তথ্য পাইছে.

en: You do not have permission to access %s.
as: %s ত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ আপোনাৰ অনুমতি নাই.

en: An error occurred while processing %s.
as: %s ৰ প্ৰক্ৰিয়াটোত এটা ভূল ওলাল.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
as: ফাইলটো পঢ়াত এটা ভূল আছিল. আপুনি অব্যাহত ৰাখিব বিচাৰে নেকি?

en: There was an error parsing the file %s.
as: %s ফাইলটো ভাগ কৰাত এটা ভূল আছিল.

en: The file %s is empty.
as: %s ফাইলটো খালী.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
as: GnuCash ৰ এটা পুৰণি সংস্কৰণৰ পৰা এই ফাইলটো লোৱা হৈছে. আপুনি অব্যাহত ৰাখিব বিচাৰে নেকি?

en: The file type of file %s is unknown.
as: %s ফাইলটোৰ ফাইল প্ৰকাৰটো অচিনাকী.

en: Could not make a backup of the file %s
as: %s ফাইলটোৰ বেকআপ বনাব নোৱাৰি

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
as: %s ফাইলটোলৈ লিখিব নোৱাৰি. আপোনাৰ এই ফাইলটোত লিখাৰ অনুমতি থকাটো আৰু এইটো তৈয়াৰ কৰিবলৈ যথেষ্ট স্থান থকাটো পৰীক্ষা কৰক.

en: No read permission to read from file %s.
as: %s ফাইলটোৰ পৰা পঢ়িবলৈ অনুমতি নাই.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
as: আপুনি %s ত বা ইয়াৰ এটা
    উপনিৰ্দেশিকাত
    ছেভ কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে. %s সংৰক্ষিতবোৰৰ দৰে এইটো অনুমতি নিদিয়ে নিৰ্দেশিকাটোৰ আভ্যন্তৰীণ ব্যৱহাৰৰ বাবে.
    
    অনুগ্ৰহ কৰি বেলেগ এখন নিৰ্দেশিকাত পুনৰ চেষ্টা কৰক.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
as: এই ডাটাবেছখন GnuCash ৰ এটা পুৰণি সংস্কৰণৰ পৰা লোৱা হৈছে. ইয়াক বৰ্তমানৰ সংস্কৰণটোলৈ আপগ্ৰেড কৰিবলৈ OK টো নিৰ্বাচন কৰক, ইয়াক কেৱল-পঢ়া বুলি চিহ্নিত কৰিবলৈ বাতিল কৰক.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
as: এই ডাটাবেছখন GnuCash ৰ নতুন সংস্কৰণ এটাৰ পৰা লোৱা হৈছে. এই সংস্কৰণটোৱে এইটো পঢ়িব পাৰে, কিন্তু ইয়ালৈ সুৰক্ষিতভাৱে ছেভ কৰিব নোৱাৰে. আপুনি ফাইল->ছেভ কৰক টো নকৰালৈকে এইটো কেৱল পঢ়া হিচাপে চিহ্নিত কৰা হব, কিন্তু পুৰণি সংস্কৰণটোলৈ লিখোতে ডাটা হেৰাব পাৰে.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
as: SQL ডাটাবেছখন আন ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ হৈ আছে, সিহতে লগঅফ নকৰালৈকে আপগ্ৰেডটো সম্পন্ন কৰিব নোৱাৰি. যদি তাত বৰ্তমানে আন কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা নাই, ডেঙ্গলিংগ লগইন অধিবেশনবোৰ কেনেকৈ সম্পন্ন কৰিব শিকিবলৈ ডকুমেনটেশ্ব্যনটো আলোচনা কৰক.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
as: "libdbi" লাইব্ৰেৰীটোত বাগ এটাৰ উপস্থিতিৰ বাবে GnuCash য়ে কঠিন পৰীক্ষা এটা সম্পূৰ্ণ কৰিব নোৱাৰিলে. এইটো আপোনাৰ SQL ডাটাবেছৰ অনুমতিবোৰৰ ভুল ৰূপৰেখাকৰণ এটাৰ দ্বাৰা হব পাৰে. অনুগ্ৰহ কৰি অধিক তথ্যৰ বাবে https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 টো চাওক.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
as: এই ফাইলটো GnuCash ৰ এটা পুৰণি সংস্কৰণৰ পৰা আহিছে আৰু এই সংস্কৰণটোৰ দ্বাৰা ছেভ কৰাৰ সময়ত আপগ্ৰেড কৰিব. Gnucash ৰ পুৰণি সংস্কৰণটোৰ পৰা আপুনি ছেভ কৰা ফাইল পঢ়িবলৈ সক্ষম নহব (এইটোৱে "error parsing the file" এটা ৰিপোৰ্ট কৰিব). যদি আপুনি পুৰণি সংস্কৰণটো সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ইচ্ছা কৰে, তেন্তে ছেভ নকৰাকৈ ওলাই আহক.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
as: এটা নজনা I/O ভূল (%d) ওলাল.

en: Save changes to the file?
as: ফাইলটোৰ সলনিবোৰ ছেভ কৰে নে?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
as[0]: আপুনি যদি ছেভ নকৰে, আগৰ %d মিনিটৰ সলনিবোৰ উপেক্ষিত কৰা হব.
as[1]: আপুনি যদি ছেভ নকৰে, আগৰ %d মিনিটৰ সলনিবোৰ উপেক্ষিত কৰা হব.

en: Continue _Without Saving
as: ছেভ নকৰাকৈ অব্যাহত ৰাখক

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
as: %s ৰ কাৰণে GnuCash য়ে এটা লক প্ৰাপ্তি নকৰে.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
as: সেই ডাটাবেছখন আন ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ হব পাৰে, যিটো ক্ষেত্ৰত আপুনি ডাটাবেছখন খুলিব নোৱৰিব. আপুনি কি কৰিব বিচাৰিব?

en: Open _Read-Only
as: কেৱল পঢ়া হিচাপে খোলক

en: Open _Anyway
as: যিকোনো উপায়ে খোলক

en: _Quit
as: এৰি দিয়ক

en: Loading user data…
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ডাটা লোড হৈ আছে…

en: Re-saving user data…
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ডাটা পুনৰ ছেভ হৈ আছে…

en: Exporting file…
as: ফাইল ৰপ্তানি হৈ আছে…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
as: ফাইলটো ছেভিং কৰাত ভূল এটা হল.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
as: কেৱল-পঢ়া হিচাপে ডাটাবেছটো খোলা হৈছিল. আপুনি বেলেগ এটা স্থানত এইটো ছেভ কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: <unknown>
as: <অ়জ্ঞাত>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
as: এটা ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম আৰু পাছৱৰ্ড ভৰাওক: ... লৈ সংযোগ কৰিবলৈ %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
as: %u ছেকেণ্ডত সলনিবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ হব

en: Save changes to file %s before closing?
as: বন্ধ কৰাৰ আগতে %s ফাইলটোত সলনিবোৰ ছেভ কৰে নে?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
as: যদি আপুনি ছেভ নকৰে, শেষৰ %d ঘণ্টাবোৰ আৰু %d মিনিটবোৰৰ সলনিবোৰ উপক্ষিত হব.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
as: যদি আপুনি ছেভ নকৰে, শেষৰ %d দিনবোৰ আৰু %d ঘণ্টাবোৰৰ সলনিবোৰ উপক্ষিত হব.

en: Close _Without Saving
as: ছেভ নকৰাকৈ বন্ধ কৰক

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
as: (কেৱল পঢ়া)

en: Unsaved Book
as: কিতাপখন ছেভ কৰা নহল

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
as: %s ফাইলটো খোলা হল. %s

en: Unable to save to database.
as: ডাটাবেছলৈ ছেভ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
as: ডাটাবেছ ছেভ কৰিবলৈ অসমৰ্থ: কিতাপখন কেৱল পঢ়িবৰ বাবে চিহ্নিত কৰা হৈছে.

en: Book Options
as: কিতাপৰ বিকল্পবিলাক

en: Select All
as: সকলোবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select all accounts.
as: সকলোবোৰ একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰক.

en: Clear All
as: সকলোবোৰ সম্পন্ন কৰক

en: Clear the selection and unselect all accounts.
as: নিৰ্বাচনটো সম্পন্ন কৰক আৰু একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচনমুক্ত কৰক.

en: Select Children
as: শিশুবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select all descendents of selected account.
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টৰ সকলোবোৰ বংশোদ্ভৱ নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select Default
as: ডিফল্ট নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the default account selection.
as: ডিফল্ট একাউন্টৰ নিৰ্বাচনটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Show Hidden Accounts
as: লুকাই থোৱা একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক

en: Show accounts that have been marked hidden.
as: লুকাই থকা বুলি চিহ্নিত একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক.

en: Select all entries.
as: সকলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি নিৰ্বাচন কৰক.

en: Clear the selection and unselect all entries.
as: নিৰ্বাচন কৰাতো নোহোৱা কৰক আৰু সকোলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি নিৰ্বাচনমুক্ত কৰক.

en: Select the default selection.
as: ডিফল্ট নিৰ্বাচনটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Clear any selected image file.
as: যিকোনো নিৰ্বাচিত ছবিৰ ফাইল সম্পন্ন কৰক.

en: Select image
as: ছবি নিৰ্বাচন কৰক

en: Select an image file.
as: এটা ছবিৰ ফাইল নিৰ্বাচন কৰক.

en: Start of this quarter
as: এই তিনি মাহৰ আৰম্ভনি

en: Start of this accounting period
as: এই হিচাপটো কৰা সময় সীমাৰ আৰম্ভণি

en: Start of previous accounting period
as: আগৰ হিচাপ কৰা সময় সীমাৰ আৰম্ভনি

en: End of this quarter
as: এই তিনি মাহৰ শেষ

en: End of this accounting period
as: এই হিচাপটো কৰা সময় সীমা শেষ

en: End of previous accounting period
as: আগৰ হিচাপ কৰা সময় সীমা শেষ

en: _Custom
as: _কাষ্টম

en: Loading…
as: লোড কৰিছে…

en: never
as: কেতিয়াও নহয়

en: New top level account
as: ওপৰ স্তৰৰ নতুন একাউন্ট

en: Account Name
as: একাউন্টৰ নাম

en: Commodity
as: সামগ্ৰী

en: Account Code
as: একাউন্ট কোড

en: Last Num
as: শেষ সংখ্যাটো

en: Present
as: উপস্থিতি

en: Present (Report)
as: বৰ্তমানৰ (ৰিপোৰ্ট)

en: Balance (Report)
as: পৰিমাণ (ৰিপোৰ্ট)

en: Balance (Period)
as: পৰিমাণ (সময়সীমা)

en: Cleared (Report)
as: সম্পন্ন কৰা হল (ৰিপোৰ্ট)

en: Reconciled (Report)
as: পুনৰসংযোজন কৰা হল (ৰিপোৰ্ট)

en: Last Reconcile Date
as: শেষ পুনৰসংযোজনৰ তাৰিখ

en: Future Minimum
as: ভবিষ্যতৰ নূন্যতম

en: Future Minimum (Report)
as: ভবিষ্যতৰ নূন্যতম (ৰিপোৰ্ট)

en: Total (Report)
as: মুঠ (ৰিপোৰ্ট)

en: Total (Period)
as: মুঠ (সময় সীমা)

en: Account Color
as: একাউন্টৰ ৰং

en: Tax Info
as: কৰৰ তথ্য

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
as: বৰ্তমানৰ (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
as: পৰিমাণ (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
as: সম্পন্ন কৰা হল (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
as: পুনৰসংযোজন কৰা হল (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
as: ভবিষ্যতৰ নূন্যতম (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
as: মুঠ (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
as: ... দ্বাৰা %s ৰ ফিল্টাৰ কৰক

en: Namespace
as: নামৰ ঠাই

en: Print Name
as: নামটো প্ৰিণ্ট কৰক

en: Display symbol
as: প্ৰদৰ্শন কৰা প্ৰতীক

en: Unique Name
as: অদ্বিতীয় নাম

en: Fraction
as: ভগ্নাংশ

en: Get Quotes
as: উদ্ধৃতিবোৰ পাওক

en: Source
as: উত্স

en: Timezone
as: সময়ক্ষেত্ৰ

en: Vendor Number
as: ব্যৱসায়ী সংখ্যা

en: Address Name
as: ঠিকনাৰ নাম

en: Address 1
as: ঠিকনা 1

en: Address 2
as: ঠিকনা 2

en: Address 3
as: ঠিকনা 3

en: Address 4
as: ঠিকনা 4

en: Phone
as: ফোন

en: Fax
as: ফেক্স

en: E-mail
as: ই-মেইল

en: Active
as: সক্ৰিয়

en: Security
as: সুৰক্ষা

en: Price
as: দাম

en: Enabled
as: সক্ষম কৰা হল

en: Last Occur
as: শেষত ওলোৱা

en: Next Occur
as: পৰবৰ্তীত ওলোৱা

en: %s, Total:
as: %s, মুঠ:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
as: %s, মুদ্ৰাহীন সামগ্ৰীবোৰৰ মুঠ:

en: %s, Grand Total:
as: %s, সৰ্বমুঠ:

en: Net Assets:
as: নেট সম্পত্তি:

en: Profits:
as: লাভবোৰ:

en: This is a development version. It may or may not work.
as: এইটো এটা উন্নত সংস্কৰণ. এইটোৱে কাম কৰিব পাৰে বা নকৰিব পাৰে.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
as: gnucash-devel@gnucash.org লৈ বাগবোৰ আৰু আন সমস্যাবোৰ ৰিপোৰ্ট কৰক

en: Show GnuCash version
as: GnuCash অধ্যায়টো দেখুৱাওক

en: Enable extra/development/debugging features.
as: অতিৰিক্ত/উন্নয়ন/দিবাগিংৰ উপাদানবোৰ কাৰ্য্যক্ষম কৰক.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
as: ডিফল্টলৈ লগ কৰিবলগীয়া ফাইল "/tmp/gnucash.trace"; "stderr" বা "stdout" ও হব পাৰে.

en: [datafile]
as: [ডাটাফাইল]

en: Checking Finance::Quote…
as: বিত্ত পৰীক্ষা কৰক::উদ্ধৃতি…

en: Unable to load Finance::Quote.
as: বিত্ত পৰীক্ষা কৰক::উদ্ধৃতি...

en: Loading data…
as: তথ্য লোড হৈ আছে…

en: Do not load the last file opened
as: শেষত খোলা ফাইলটো লোড নকৰিব

en: Last window position and size
as: শেহতীয়া উইণ্ডোৰ স্থান আৰু আকাৰ

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
as: এই ছে়টিংটোৱে উইণ্ডোখনৰ আকাৰ আৰু স্থানটো বাখ্যা কৰে যেতিয়া এইখন অন্তিমবাৰ বন্ধ কৰা হৈছিল. সংখ্যাবোৰ হল উইণ্ডোখনৰ ওপৰ বাওঁফালৰ চুকৰ X আৰু Y স্থানাংকবোৰ যাৰ ঠিক পিছতে উইণ্ডোখনৰ প্ৰস্থ আৰু উচ্চতাটো আছে.

en: Search only in active items
as: মাত্ৰ সক্ৰিয় আইটেবোৰৰ সন্ধান কৰক

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, বৰ্তমান শ্ৰেণীটোত থকা একমাত্ৰ 'সক্ৰিয়' আইটেমবোৰৰহে সন্ধান কৰা হব. অথবা বৰ্তমান শ্ৰেণীটোত থকা সকলোবোৰ আইটেমৰ সন্ধান কৰা হব.

en: Is tax included in this type of business entry?
as: এই প্ৰকাৰৰ ব্যৱসায়ৰ প্ৰৱিষ্টিত কৰ অন্তৰ্ভক্ত কৰা হয়নে?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
as: যদি সক্ৰিয় কৰাৰ কৰণে ছেট কৰা হয় তেতিয়া এই প্ৰকাৰৰ প্ৰৱিষ্টীবোৰত কৰ বাই ডিফল্ট অন্তৰ্ভুক্ত হয়. এই ছেটিংটো নতুন গ্ৰাহক আৰু ব্যৱসায়ীবোৰৰ দ্বাৰা উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে পোৱা যায়.

en: Auto pay when posting.
as: পোষ্টিং কৰোতে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পৰিশোধ কৰক.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
as: পোষ্টৰ সময়ত, বাকী থকা আগৰ পৰিশোধবোৰ আৰু কাউন্টাৰ ডকুমেন্টবোৰৰ সৈতে গ্ৰাহক ডকুমেন্টবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পৰিশোধ কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰে. আগৰ পৰিশোধবোৰ আৰু ডকুমেন্টবোৰ স্পষ্টৰূপে একেজন গ্ৰাহকৰ বিৰুদ্ধে হব পাৰে. কাউন্টাৰ ডকুমেন্টবোৰ হল বিপৰীত চিনৰ ডকুমেন্ট. উদাহৰণস্বৰূপে ইনভইছ এখনৰ বাবে, গ্ৰাহকৰ পাবলগীয়া টোকাবোৰ আৰু ঋণাত্মক ইনভইছবোৰ কাউন্টাৰ ডকুমেন্ট হিচাপে বিবেচনা কৰা হয়.

en: Enable extra toolbar buttons for business
as: ব্যৱসায়ৰ বাবে অতিৰিক্ত টুলবাৰ বাটনবোৰ সক্ষম কৰক

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
as: যদি সক্ৰিয় কৰে, তেন্তে সাধাৰণ ব্যৱসায়ী কাৰ্যবোৰৰ বাবে অতিৰিক্ত টুলবাৰ বাটনবোৰ দেখুৱাওক. অন্যথা সেইবোৰ দেখুৱায়.

en: The invoice report to be used for printing.
as: মুদ্ৰণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ইনভইছ ৰিপোৰ্ট.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
as: ইনভইছ মুদ্ৰণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ৰিপোৰ্টটোৰ নাম.

en: Open new invoice in new window
as: নতুল উইণ্ডোত নতুন ইনভইছ খোলক

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, এখন নতুন উইণ্ডোত প্ৰতিটো নতুন ইনভইছ খোলা হব. অথবা মুখ্য উইণ্ডোত এটা নতুন ইনভইছ টেব হিচাপে খোলা হব.

en: Accumulate multiple splits into one
as: অসংখ্য স্প্লিটবোৰ এটাত একেলগ কৰক

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
as: যদি এই ক্ষেত্ৰটো সক্ৰিয় হয় তেতিয়া এটা ইনভইছত থকা একে একাউন্টলৈ বদলি হোৱা অসংখ্য প্ৰৱিষ্টিবোৰ এটা একক স্প্লিটত একেলগ কৰা হব. এই ক্ষেত্ৰটো পোষ্টিং সংলাপটোত থকা প্ৰতি ইনভইছত প্ৰত্যাখ্যান কৰিব পৰা যাব.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
as: পোষ্টৰ সময়ত, বাকী থকা আগৰ পৰিশোধবোৰ আৰু কাউন্টাৰ ডকুমেন্টবোৰৰ সৈতে ব্যৱসায়ী ডকুমেন্টবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পৰিশোধ কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰে. আগৰ পৰিশোধবোৰ আৰু ডকুমেন্টবোৰ স্পষ্টৰূপে একেজন ব্যৱসায়ীৰ বিৰুদ্ধে হব পাৰে. কাউন্টাৰ ডকুমেন্টবোৰ হল বিপৰীত চিনৰ ডকুমেন্ট. উদাহৰণস্বৰূপে বিল এখনৰ বাবে, ব্যৱসায়ীৰ পাবলগীয়া টোকাবোৰ আৰু ঋণাত্মক ইনভইছবোৰ কাউন্টাৰ ডকুমেন্ট হিচাপে বিবেচনা কৰা হয়.

en: Show bills due reminder at startup
as: বিলবোৰৰ দিবলগীয়াৰ ৰিমাইণ্ডাৰটো আৰাম্ভণিতে দেখুৱাওক

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, GnuCash য়ে আৰম্ভনিতে বিলবোৰৰ কোনো এখন সোনকালে দিবলগীয়া হবনে চাবৰ বাবে সন্ধান কৰিব. যদি সেয়া হয়, ই ব্যৱহাৰকৰ্তাক এটা ৰিমাইণ্ডাৰ সংলাপৰ সৈতে উপস্থাপন কৰিব. আগতীয়াকৈ দিনবোৰ" ৰ ছেটিঙৰ দ্বাৰা "সোনকাল" ৰ সংজ্ঞাটো নিয়ণ্ত্ৰিত কৰা হয় ". অথবা GnuCash য়ে দিবলগীয়া বিলবোৰৰ কৰণে সন্ধান নকৰে.

en: Show bills due within this many days
as: এই বহুত দিনবোৰৰ ভিতৰত বিলবোৰৰ দিবলগীয়াটো দেখুৱাওক

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
as: এই ক্ষেত্ৰখনে দিনবোৰৰ সংখ্যা আগতিয়াকৈ বৰ্ণনা কৰে যাতে GnuCash য়ে দিবলগীয়া বিলবোৰৰ সন্ধান কৰিব পাৰে. "Notify when due" চেটিংটো সক্ৰিয় হলেহে ইয়াৰ মূল্যটোৰ একমাত্ৰ ব্যৱহাৰ হয়.

en: GUID of predefined check format to use
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পূৰ্ব-নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা ফৰমেটৰ GUID

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
as: এই মানটোৱে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া পূৰ্বনিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা ফৰমেটটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. সংখ্যাটো হল এটা জ্ঞাত পৰীক্ষা ফৰমেটৰ guid.

en: Which check position to print
as: প্ৰিণ্ট কৰিবলৈ স্থানটো কিহে পৰীক্ষা কৰে

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
as: পূৰ্বত প্ৰিণ্ট কৰা পৰীক্ষাবোৰত প্ৰতি পৃষ্ঠাৰ পৰীক্ষাবোৰ আছে, এই ছেটিংটোৱে প্ৰিণ্ট কৰিবলৈ পৰীক্ষাৰ স্থানটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. পৃষ্ঠাটোৰ ওপৰ, মধ্যম আৰু তলতৰ পৰীক্ষাবোৰৰ লগত সামঞ্জস্য সাম্ভাৱ্য মূল্যবোৰ হ'ল 0, 1 আৰু 2.

en: Number of checks to print on the first page.
as: প্ৰথম পৃষ্ঠাটোত মুদ্ৰণ কৰিবলৈ পৰীক্ষাবোৰৰ সংখ্যা.

en: Date format to use
as: তাৰিখৰ ফৰমেট ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
as: পূৰ্বে নিৰ্ধাৰিত তাৰিখৰ ফৰমেট ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ এইটো এটা সাংখ্যিক চিনাক্তকৰ্তা.

en: Custom date format
as: তাৰিখৰ ফৰমেটটো কাষ্টম কৰক

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
as: যদি কাষ্টম তাৰিখ ফৰমেট এটা সূচাবলৈ তাৰিখ ফৰমেটটো ছেট কৰে, তেন্তে এই মানটো মুদ্ৰণ কৰিবলগীয়া তাৰিখটো আগবঢ়াবলৈ strftime লৈ এটা যুক্তি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে. এইটো যিকোনো বৈধ strftime ষ্ট্ৰিং; এই ফৰমেটটোৰ বিষয়ে অধিক তথ্যৰ বাবে, "man 3 strftime"ৰ দ্বাৰা strftime ৰ মেনুৱেল পৃষ্ঠাটো পঢ়ক.

en: Units in which the custom coordinates are expressed
as: এককবোৰ যত কাষ্টম স্থানাংকবোৰ প্ৰকাশ কৰা হয়

en: Position of payee name
as: পৰিশোধকৰ্তাৰ নামৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
as: পৰীক্ষাটোত পৰিশোধকৰ্তাৰ পংক্তিটোৰ আৰম্ভণিৰ কৰণে এই মানটোৱে X,Y স্থানাংকবোৰ ধাৰণ কৰিছে.

en: Position of date line
as: তাৰিখৰ শাৰীৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত তাৰিখৰ শাৰীটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y সহযোগীবোৰ এই মূল্যটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষাৰ স্থানটোৰ তলৰ বাওকোণৰ পৰা সহযোগীবোৰ আহিছে.

en: Position of check amount in words
as: শব্দবোৰত পৰিমাণ পৰীক্ষা কৰাৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত লিখিত পৰিমাণৰ শাৰীটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y সহযোগীবোৰ এই মূল্যটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষাৰ স্থানটোৰ তলৰ বাওকোণৰ পৰা সহযোগীবোৰ আহিছে.

en: Position of check amount in numbers
as: সংখ্যাবোৰত পৰিমাণ পৰীক্ষা কৰাৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত সাংখ্যিক পৰিমাণৰ শাৰীটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y সহযোগীবোৰ এই মূল্যটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষাৰ স্থানটোৰ তলৰ বাওকোণৰ পৰা সহযোগীবোৰ আহিছে.

en: Position of payee address
as: পৰিশোধকৰ্তাৰ ঠিকনাৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত পৰিশোধকৰ্তাৰ ঠিকনা পংক্তিটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y স্থানাংকবোৰ এই মানটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা স্থানটোৰ তলৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ পৰা স্থানাংকবোৰ আহিছে.

en: Position of notes line
as: টোকাবোৰৰ পংক্তিৰ স্থানটো

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত টোকাবোৰৰ পংক্তিটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y স্থানাংকবোৰ এই মানটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা স্থানটোৰ তলৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ পৰা স্থানাংকবোৰ আহিছে.

en: Position of memo line
as: মেমোৰ শাৰীৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত মেমো শাৰীটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y সহযোগীবোৰ এই মূল্যটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষাৰ স্থানটোৰ তলৰ বাওকোণৰ পৰা সহযোগীবোৰ আহিছে.

en: Offset for complete check
as: সম্পূৰ্ণ পৰীক্ষাৰ বাবে অফচেট

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: সম্পূৰ্ণ পৰীক্ষাটোৰ বাবে X,Y অফচেটটো এই মানটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা স্থানটোৰ তলৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ পৰা স্থানাংকবোৰ আহিছে.

en: Rotation angle
as: আৱৰ্তন কোণ

en: Number of degrees to rotate the check.
as: পৰীক্ষাটো পুনৰাবৃত্তি কৰিবলৈ ডিগ্ৰীবোৰৰ সংখ্যা

en: Position of split's amount in numbers
as: সংখ্যাবোৰত স্প্লিটৰ ৰাশিৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত স্প্লিটৰ ৰাশিৰ পংক্তিটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y স্থানাংকবোৰ এই মানটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা স্থানটোৰ তলৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ পৰা স্থানাংকবোৰ আহিছে.

en: Position of split's memo line
as: স্প্লিট মেমো পংক্তিৰ স্থানটো

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত স্প্লিটৰ মেমো পংক্তিটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y স্থানাংকবোৰ এই মানটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা স্থানটোৰ তলৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ পৰা স্থানাংকবোৰ আহিছে.

en: Position of split's account line
as: স্প্লিটৰ একাউন্ট শাৰীৰ স্থান

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
as: পৰীক্ষাটোত স্প্লিটৰ একাউন্ট পংক্তিটোৰ আৰম্ভনিৰ কৰণে X,Y স্থানাংকবোৰ এই মানটোত আছে. নিৰ্ধাৰিত পৰীক্ষা স্থানটোৰ তলৰ বাওঁফালৰ চুকটোৰ পৰা স্থানাংকবোৰ আহিছে.

en: Print the date format below the date.
as: তাৰিখটোৰ তলত থকা তাৰিখৰ ফৰমেটটো প্ৰিণ্ট কৰক.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
as: প্ৰতিটো সময়ৰ তাৰিখ প্ৰিণ্ট কৰা হৈছে, তাৰিখৰ ফৰমেটো Y, M, আৰু D আখৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি 8 বিন্দু প্ৰকাৰৰ তলত তত্ক্ষণাত প্ৰিণ্ট কৰক.

en: The default check printing font
as: প্ৰিণ্ট কৰা আখৰবোৰ ডিফল্ট হিচাপে পৰীক্ষা কৰা হয়

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
as: পৰীক্ষাবোৰৰ প্ৰিণ্টিং কৰোতে ডিফল্ট আখৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়. এই মূল্যটো এটা পৰীক্ষাৰ বিৱৰণ ফাইলত নিৰ্ধাৰিত যিকোনো আখৰৰ দ্বাৰা ওপৰাওপৰি কৰা হব.

en: Print '***' before and after text.
as: টেক্সটৰ আগত আৰু পিছত '***' প্ৰিণ্ট কৰক.

en: Show currencies in this dialog
as: এই সংলাপটোত মুদ্ৰবোৰ দেখুৱাওক

en: Last pathname used
as: শেষৰবাৰ ব্যৱহাৰ কৰা পথটোৰ নাম

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
as: এই ক্ষেত্ৰখনত এই উইণ্ডোখনৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা শেষৰ পথৰ নামটো আছে. পৰবৰ্তী সময়ত এই উইণ্ডখন খুলিলে ইয়াক আৰম্ভনিৰ ফাইল-নাম/পথ-নাম হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: Window geometry
as: উইণ্ডোৰ জ্যামিতি

en: The position of paned window when it was last closed.
as: পেন উইণ্ডোখনৰ স্থানটো যেতিয়া এইখন অন্তিমবাৰ বন্ধ কৰা হৈছিল.

en: Position of the horizontal pane divider.
as: সমান্তৰাল পেন পৃথকৰ্তাটোৰ স্থান.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
as: এই ছেটিংটোৱে বৰ্তমানৰ শ্ৰেণীটোৰ সকলোবোৰ আইটেমত নে বা কেৱল 'সক্ৰিয়' আইটেমবোৰত সন্ধান কৰিব, সেইটো সূচায়.

en: Position of the vertical pane divider.
as: উলম্ব পেন পৃথককৰ্তাটোৰ স্থান.

en: Show the new user window
as: নতুন ব্যৱহাকৰ্তাৰ উইণ্ডোটো দেখুৱাওক

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, নতুন ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ উইণ্ডোখন দেখুৱাব. অথবা এইটো দেখুওৱা নহব.

en: New hierarchy window on "New File"
as: "নতুন ফাইল" ত নতুন উইণ্ডো হাইআৰ্কি

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, "নতুন ফাইল" মেনুটো পছন্দ কৰিলে "নতুন বিন্যাস" উইণ্ডোখন দেখুৱাব. অথবা এইটো দেখুওৱা নহব.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
as: যদি ঘূৰি অহা আইটেমবোৰ সংখ্যা ইয়াত কৈ কম হয় 'নতুন সন্ধান' লৈ ডিফল্ট কৰক

en: Enable SKIP transaction action
as: SKIP লেনদেনৰ কাৰ্য্যটো সক্ষম কৰক

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
as: লেনদেনৰ মিলোৱাটোত SKIP কাৰ্য্যটো সক্ষম কৰক. যদি সক্ষম হয়, লেনদেন এটা যাৰ হলধীয়া মণ্ডলত থকা (স্বয়ংক্ৰিয়-ADD প্ৰাৰম্ভিক টোৰ ওপৰত কিন্তু স্বয়ংক্ৰিয়-CLEAR প্ৰাৰম্ভিকটোৰ তলত) শ্ৰেষ্ঠ মিলৰ স্কৰটো ডিফল্ট হিচাপে এৰি যাব.

en: Enable UPDATE match action
as: UPDATE মিলা কাৰ্য্যটো সক্ষম কৰক

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
as: লেনদেন মিলকৰ্তাটোত UPDATE AND RECONCILE কাৰ্য্যটো সক্ষম কৰক. যদি সক্ষম হয়, এটা লেনদেন যাৰ শ্ৰেষ্ঠ মিলৰ স্কৰ স্বয়ংক্ৰিয়-CLEAR প্ৰাৰম্ভিকৰ ওপৰত আছে আৰু মিল বৰ্তি থকা লেনদেনটোত কৈ এটা বেলেগ তাৰিখ বা পৰিমাণ আছে, ই বৰ্তি থকা লেনদেনটো ডিফল্ট হিচাপে আপডেট আৰু সম্পন্ন কৰিব.

en: Use bayesian matching
as: বায়েছিএন মিল ব্যৱহাৰ কৰক

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
as: বৰ্তি থকা লেনদেনবোৰৰ বিপৰীতে আমদানিকৃত লেনদেনবোৰ মিল কৰোতে বায়েছিএন মিল সক্ষম কৰক. অথবা এটা কম সুসজ্জিত বিধি-আধাৰিত মিলৰ ব্যৱস্থা ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: Minimum score to be displayed
as: দেখুৱাবলগীয়া সৰ্বনিম্ন স্কৰ

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
as: এই ক্ষেত্ৰখনে মিলৰ তালিকাখনত এটা সম্ভাৱ্য মিলৰ লেনদেনে দেখুৱাবলগীয়া সৰ্বনিম্ন মিলৰ স্কৰটো নিৰ্ধাৰণ কৰে.

en: Add matching transactions below this score
as: এই স্কৰটোৰ তলত মিল থকা লেনদেনবোৰ যোগ কৰক

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
as: এই ক্ষেত্ৰখনে প্ৰাৰম্ভিকটো নিৰ্ধাৰণ কৰে যাৰ তলত এটা মিল কৰা লেনদেন ডিফল্ট হিচাপে সম্পন্ন কৰা হব. এটা লেনদেন যাৰ ৰঙা মণ্ডলত (দেখুওৱা সৰ্বনিম্ন স্কৰটোৰ ওপৰত কিন্তু যোগ মিলা স্কৰটোৰ তলত বা সমান) থকা শ্ৰেষ্ঠ মিলৰ স্কৰটো ডিফল্ট হিচাপে GnuCash ফাইলত যোগ কৰা হব.

en: Clear matching transactions above this score
as: এই স্কৰটোৰ তলত মিল থকা লেনদেনবোৰ সম্পন্ন কৰক

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
as: এই ক্ষেত্ৰখনে প্ৰাৰম্ভিকটো নিৰ্ধাৰণ কৰে যাৰ ওপৰত এটা মিল কৰা লেনদেন ডিফল্ট হিচাপে সম্পন্ন কৰা হব. এটা লেনদেন যাৰ সেউজীয়া মণ্ডলত (এই সম্পন্ন প্ৰাৰম্ভিকটোৰ ওপৰত বা সমান) থকা শ্ৰেষ্ঠ মিলৰ স্কৰটো ডিফল্ট হিচাপে সম্পন্ন কৰা হব.

en: Maximum ATM fee amount in your area
as: আপোনাৰ ক্ষেত্ৰখনত সৰ্বাধিক ATM মাচুল

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
as: এই ক্ষেত্ৰখনে আমদানি কৰা লেনদেনবোৰ মিল কৰোতে বিবেচনা কৰা অতিৰিক্ত মাচুলবোৰ নিৰ্ধাৰণ কৰে. সৰু খুচুৰা দোকানবোৰৰ দৰে কিছুমান স্থানত বাণিজ্যিক ATMবোৰ (বিত্তীয় অনুষ্ঠানৰ সৈতে জড়িত নহয়) ইনষ্টল কৰা হয়. এই ATM বোৰে ইয়াৰ মাচুলবোৰ এটা পৃথক লেনদেন বা আপোনাৰ মাহিলি বেংকিং মাচুলবোৰ দৰে দেখুওৱাৰ পৰিৱৰ্তে ৰাশিটোত প্ৰত্যক্ষভাৱে যোগ কৰে. উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি $100 উলিয়াই তেন্তে আপোনাৰ পৰা $101,50 আৰু অন্য মাচুল লোৱা হব. যদি আপুনি $100 মেনুৱেলী ভৰাইছিল, তেন্তে ৰাশিটো নিমিলিব. গতিকে আপোনাৰ সৰ্বাধিক মাচুলৰ সৈতে (স্থানীয় মুদ্ৰাৰ এককবোৰত) এইটো ছেট কৰক, যাতে লেনদেনৰ পৰিমাণ মিলি থাকে.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
as: নতুন দ্ৰব্যবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে তৈয়াৰ কৰে

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
as: আমদানিৰ সময়ত যদি কোনো অজ্ঞাত দ্ৰব্যৰ আৱিৰ্ভাব নহয় তেন্তে নতুন দ্ৰব্যবোৰৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে তৈয়াৰীটো সক্ষম হয়. অন্যথা ব্যৱহাৰকৰ্তাক প্ৰত্যেকটো অজ্ঞাত দ্ৰব্যৰ সৈতে কি কৰিব শুধিব লাগিব.

en: Default QIF transaction status
as: QIF লেনদেনৰ স্থিতি ডিফল্ট কৰক

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
as: QIF ফাইলত নিৰ্ধাৰিত কৰা নহলে QIF লেনদেনৰ কৰণে স্থিতিটো ডিফল্ট কৰক

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
as: যেতিয়া QIF ফাইল এটাত স্থিতিটো নিৰ্ধাৰিত নহয়, লেনদেনবোৰ পুনৰসংযোজিত বুলি চিহ্নিত হয়.

en: Show documentation
as: ডকুমেনটেছন দেখুৱাওক

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
as: QIF আমদানিৰ সহকাৰীত থকা পৃষ্ঠাবোৰত কেৱল ডকুমেন্টেশ্বন কিছুমান দেখুৱাওক.

en: Pre-select cleared transactions
as: সম্পন্ন হোৱা লেনদেনবোৰ আগতীয়াকৈ নিৰ্বাচন কৰক

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, পঞ্জীয়নত সম্পন্ন কৰা বুলি চিহ্নিত সকলোবোৰ লেনদেন ইতিমধ্যে নিৰ্বাচিত পুনৰসংযোজন সংলাপটোত দৃষ্টিগোচৰ হব. অথবা কোনো লেনদেন আৰম্ভণিতে নিৰ্বাচন কৰা নহব.

en: Prompt for interest charges
as: সুতৰ ছাৰ্জবোৰৰ কৰণে প্ৰোম্পট কৰক

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
as: সুত ছাৰ্জ কৰা বা পৰিশোধ কৰা একাউন্ট এটাৰ সংযোজিতকৰণত অধিক গুৰুত্ব দিয়ক, সুতৰ ছাৰ্জ বা পৰিশোধটোৰ কাৰণে ব্যৱহাৰকৰ্তাক লেনদেন এটা ভৰাবলৈ দিয়ক. বৰ্তমান কেৱল বেংক, পাবলগীয়া, মিউচুৱেল, সম্পত্তি, গ্ৰহণকৰিবলগীয়া, দিবলগীয়া, আৰু বিশ্বাসযোগ্যতাৰ একউন্টবোৰৰ কৰণে সক্ষম কৰক.

en: Prompt for credit card payment
as: দিবলগীয়া কাৰ্ডৰ পৰিশোধৰ কৰণে প্ৰোম্পট কৰক

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, পাবলগীয়া কাৰ্ডৰ একাউন্ট এটা পুনৰসংযোজন কৰাৰ পিছত ব্যৱহাৰকৰ্তাক এটা দিবলগীয়া কাৰ্ডৰ পৰিশোধ ভৰাবলৈ তত্পৰ কৰক. অথবা ব্যৱহৰকৰ্তাক ইয়াৰ কৰণে তত্পৰ নকৰিব.

en: Always reconcile to today
as: আজিৰ দিনটোত সদায় পুনৰসংযোজন কৰক

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, উক্তিৰ তাৰিখটোৰ কৰণে আগৰ সংযোজিতকৰণবোৰ আওকাণ কৰি সদায় আজিৰ তাৰিখ ব্যৱহাৰ কৰা সংযোজন সংলাপটো খোলক.

en: Set the "auto create" flag by default
as: "স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সৃষ্টি " ফ্লেগটো ডিফল্ট হিচাপে ছেট কৰক

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, যিকোনো নতুকৈ সৃষ্টি কৰা নিৰ্ধাৰিত লেনদেনৰ 'স্বয়ংক্ৰিয় সৃষ্টি' ফ্লেগ ছেটটো ডিফল্ট হিচাপে সক্ৰিয় হব. লেনদেনটো সৃষ্টিৰ সময়ত বা যিকোনো পিছৰ সময়ত নিৰ্ধাৰিত লেনদেনটো সম্পাদনা কৰি ব্যৱহাৰকৰ্তাই এই ফ্লেগটো সলনি কৰিব পাৰে.

en: How many days in advance to notify the user.
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা আগতীয়াকৈ জনাবলৈ কিমান দিন লাগে.

en: Set the "notify" flag by default
as: "জনাওক" ফ্লেগটো ডিফল্ট হিচাপে ছেট কৰক

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
as: যদি সক্ৰিয় কৰে, যিকোনো নতুনকৈ তৈয়াৰ কৰা নিৰ্ধাৰিত লেনদেনৰ ডিফল্ট হিচাপে ছেট কৰা 'জনাওক' ফ্লেগ ছেট থাকিব. ব্যৱহাৰকৰ্তাই লেনদেন তৈয়াৰৰ সময়ত, বা নিৰ্ধাৰিত লেনদেনটো সম্পাদনা কৰি যিকোনো পিছৰ সময়ত এই ফ্লেগটো সলনি কৰিব পাৰে. এই ছেটিংটো তেতিয়াহে অৰ্থপূৰ্ণ হব যদিহে তৈয়াৰ-স্বয়ংক্ৰিয় ছেটিংটো সক্ৰিয় হয়.

en: How many days in advance to remind the user.
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা আগতীয়াকৈ ৰিমাইণ্ড কৰাবলৈ কিমান দিন লাগে.

en: The next tip to show.
as: পৰবৰ্তী ইংগিতটো দেখুৱাবলৈ.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
as: GnuCash ৰ আৰম্ভনিতে "দিনটোৰ ইংগিত" টো দেখুৱাওক

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
as: GnuCash ৰ আৰম্ভনিত "দিনটোৰ ইংগিত" টো কাৰ্য্যক্ষম কৰক. যদি সক্ৰিয হয় সংলাপটো দেখুওৱা হব. অথবা এইটো দেখুওৱা নহব.

en: Save window sizes and locations
as: উইণ্ডোখনৰ আকাৰবোৰ আৰু স্থানবোৰ ছেভ কৰক

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, প্ৰত্যেক সংলাপ উইণ্ডোৰ আকাৰ আৰু অৱস্থানটো ইয়াক বন্ধ কৰাৰ সময়ত ছেভ কৰা হব. আপুনি GnuCash টো বন্ধ কৰোতে অন্তৰ্বস্তু উইণ্ডোবোৰৰ আকাৰ আৰু অৱস্থানবোৰ মনত ৰখা হব. অথবা আকৰবোৰ ছেভ কৰা নহব.

en: Character to use as separator between account names
as: একাউন্ট নামবোৰৰ মাজত পৃথককাৰী হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আখৰ বাছনি কৰক

en: Compress the data file
as: তথ্য ফাইলটো সংনমন কৰক

en: Enables file compression when writing the data file.
as: তথ্য ফাইল লিখি থকা সময়ত ফাইল সংনমনটো সক্ষম কৰক.

en: Show auto-save explanation
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে ছেভ হোৱা বৰ্ণনাটো দেখুৱাওক

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, GnuCash য়ে প্ৰথমবাৰ আৰম্ভ হোৱা স্বয়ংক্ৰিয়-ছেভ বৈশিষ্টটোৰ বাখ্যা দেখুৱায়. অথবা কোনো বাখ্যা দেখুওৱা নহয়.

en: Auto-save time interval
as: সময়ৰ ব্যৱধানটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে ছেভ কৰক

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
as: হাৰ্ড ডিস্কত তথ্যৰ ফাইলটো ছেভ নকৰালৈকে মিনিটৰ সংখ্যাটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে আৰম্ভ হব. যদি শূন্য হয়, কোনো ছেভিং স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে আৰম্ভ নহব.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
as: "Save changes on closing" প্ৰশ্নটোত সময়উকলাটো সক্ষম কৰক

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
as: যদি সক্ষম কৰে, তেন্তে "Save changes on closing" প্ৰশ্নটোৱে উত্তৰৰ বাবে কেৱল মাত্ৰ সীমিত সংখ্যক ছেকেণ্ড অপেক্ষা কৰিব. যদি উক্ত সময়ৰ ভিতৰত ব্যৱহাৰকৰ্তাই উত্তৰ নিদিয়ে, তেন্তে সলনিবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ হব আৰু প্ৰশ্ন উইণ্ডোখন বন্ধ হব.

en: Time to wait for answer
as: উত্তৰৰ বাবে অপেক্ষা কৰিবলৈ সময়

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
as: প্ৰশ্ন উইণ্ডোখন বন্ধ হোৱা আৰু সলনিবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ছেভ হোৱাৰ আগতে অপেক্ষা কৰিবলৈ ছেকেণ্ডবোৰৰ সংখ্যা.

en: Display negative amounts in red
as: ঋণাত্মক পৰিমাণবোৰ ৰঙাকৈ দেখুৱাওক

en: Automatically insert a decimal point
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে এটা ডেচিমেল বিন্দু ভৰাওক

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, GnuCash য়ে মূল্যবোৰত এটা ডেচিমেল বিন্দু অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব যিবোৰ এক অবিহনে ভৰোৱা হয়. অথবা GnuCash য়ে ভৰোৱা সংখ্যাবোৰ পৰিবৰ্তন নকৰিব.

en: Number of automatic decimal places
as: স্বয়ংক্ৰিয় ডেচিমেল ঠাইবোৰৰ সংখ্যা

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
as: এই ক্ষেত্ৰখনে ভৰাবলগীয়া স্বয়ংক্ৰিয় ডেচিমেলৰ স্থানবোৰ নিৰ্ধাৰণ কৰে.

en: Do not create log/backup files.
as: লগ/বেকআপ ফাইলবোৰ তৈয়াৰ নকৰিব.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
as: এই ছেটিংটোৱে পুৰণি লগ/বেকআপ ফাইবোৰৰ সৈতে কি কৰিব নিৰ্ধাৰণ কৰে. "forever" মানে হল সকলোবোৰ পুৰণি ফাইল ৰাখক. "never" মানে হল কোনো পুৰণই লগ/বেকআপ ফাইল নাৰাখিব. আপুনি প্ৰত্যেকবাৰ ছেভ কৰোতে, ফাইলটোৰ পুৰণি সংস্কৰণবোৰ আতঁৰ কৰে. "days" মানে হল যথেষ্টসংখ্যক দিনৰ বাবে পুৰণি ফাইলবোৰ ৰাখক. 'বৰ্তি থকা-দিনবোৰ' কীটোত কিমান দিনবোৰ বৰ্ণনা কৰে.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
as: বহুত দিনৰ পিছত পুৰণি লগ/বেকআপ ফাইলবোৰ ডিলিট কৰক (0 = কেতিয়াও নহয়).

en: Do not delete log/backup files.
as: লগ/বেকআপ ফাইলবোৰ ডিলিট নকৰিব.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
as: এই অসংখ্য দিনবোৰৰ (0 = কেতিয়াও) পিছত পৰণি লগ/বেকআপ ফাইলবোৰ ডিলিট কৰক

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
as: এই ছেটিংটোৱে যিবোৰৰ পিছত পুৰণি লগ/বেকআপ ফাইলবোৰ ডিলিট (0 = কেতিয়াও নহয়) কৰা হব সেই দিনবোৰৰ সংখ্যা নিৰ্ধাৰণ কৰে.

en: Don't sign reverse any accounts.
as: যিকোনো একাউন্টৰ ওলোটাকৈ ছাইন নকৰিব.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
as: এই ছেটিংটোৱে পুৰণি লগ/বেকআপ ফাইবোৰৰ সৈতে কি কৰিব নিৰ্ধাৰণ কৰে. "forever" মানে হল সকলোবোৰ পুৰণি ফাইল ৰাখক. "income-expense" মানে হল কোনো পুৰণই লগ/বেকআপ ফাইল নাৰাখিব. "credit"আপুনি প্ৰত্যেকবাৰ ছেভ কৰোতে, ফাইলটোৰ পুৰণি সংস্কৰণবোৰ আতঁৰ কৰে. "none" মানে হল যথেষ্টসংখ্যক দিনৰ বাবে পুৰণি ফাইলবোৰ ৰাখক. 'বৰ্তি থকা-দিনবোৰ' কীটোত কিমান দিনবোৰ বৰ্ণনা কৰে.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
as: তলত দিয়াবোৰত ওলোটা পৰিমাণবোৰ ছাইন কৰক: পাবলগীয়া কাৰ্ড, দিবলগীয়া, বিশ্বাসযোগ্যতা, ইকুইটি, আৰু আয়.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
as: আয় আৰু ব্যয়ৰ একাউন্টবোৰত ওলোটা পৰিমাণবোৰ ছাইন কৰক.

en: Use account colors in the account hierarchy
as: একাউন্ট হাইআৰ্কিতটোত একাউন্ট ৰংবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
as: যদি সক্ৰিয় কৰে, তেন্তে একাউন্ট হাইআৰ্কিটোৱে একাউন্টৰ কাষ্টম ৰং ব্যৱহাৰ কৰি একাউন্টটো ৰং কৰিব যদি ছেট কৰে. এইটো একাউন্টবোৰ ক্ষিপ্ৰভাৱে চিনাক্ত কৰিবলৈ এটা দৃশ্যমান আহিলা হিচাপে আগবঢ়াব পাৰি.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
as: মুক্ত একাউন্ট পঞ্জীয়নবোৰৰ টেববোৰত একাউন্ট ৰংবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
as: যদি সক্ৰিয় কৰে, তেন্তে একাউন্টৰ কাষ্টম ৰং ব্যৱহাৰ কৰি একাউন্ট পঞ্জীয়ন টেববোৰ কৰিব যদি ছেট কৰে. এইটো একাউন্টবোৰ ক্ষিপ্ৰভাৱে চিনাক্ত কৰিবলৈ এটা দৃশ্যমান আহিলা হিচাপে আগবঢ়াব পাৰি.

en: Use formal account labels
as: সঠিক একাউন্টৰ স্তৰবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, স্ক্ৰীণত ক্ষেত্ৰবোৰ সূচাওতে সাধাৰণ একাউন্ট কৰা লেবেল "পাবলগীয়া" আৰু "দিবলগীয়া" বোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হব. অথবা বৃদ্ধি/হ্ৰাস, "পুজিবোৰ সুমোৱা"/"পুজিবোৰ ওলোৱা", ইত্যাদিৰ দৰে অনানুষ্ঠানিক একাউন্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হব.

en: Show close buttons on notebook tabs
as: টোকাবহীৰ টেববোৰত বন্ধ বাটনবোৰ দেখুৱাওক

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, বন্ধ কৰিব পৰা যিকোনো টোকাবহীৰ টেবত এটা "বন্ধ" বাটন দেখুওৱা হব. অথবা, টেবটোত তেনেকুৱা কোনো বাটন দেখুওৱা নহব. এই ছেটিংটোৰ উপোৰিও পৃষ্ঠাবোৰ টুলবাৰত থকা "বন্ধ" মেনু আইটেমটো বা "বন্ধ" বাটনটোৰ যোগেদি সদায় বন্ধ কৰিব পৰা যাব.

en: Width of notebook tabs
as: টোকাবহীৰ টেববোৰৰ প্ৰস্থ

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
as: এই কীটোৱে টোকাবহীৰ টেববোৰৰ সৰ্বাধিক প্ৰস্থটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. যদি টেবটোত থকা টেক্সটটো এই মূল্যটোত (পৰীক্ষাটো আসন্ন) কৈ দীঘল হয় তেন্তে টেবটোৰ লেবেলটোৰ মাজত কটা থাকিব আৰু এটা উপবৃত্তৰ সৈতে প্ৰতিস্থাপন হব.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
as: নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা সকলবোৰ একাউন্টৰ কৰণে ছিষ্টেম স্থানৰ মুদ্ৰাটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
as: এই ছেটিংটোৱে নতুন একাউন্টবোৰৰ বাবে ডিফল্ট মুদ্ৰাটোৰ উত্সটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে. যদি "locale" লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ স্থান ছেটিংটো পৰা ডিফল্ট মুদ্ৰাটো উদ্ধাৰ কৰিব. যদি "other" লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে মুদ্ৰা-অন্য কীটোৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত ছেটিংটো ব্যৱহাৰ কৰিব.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
as: নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা সকলবোৰ একাউন্টৰ কৰণে নিৰ্ধাৰিত মুদ্ৰাটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Default currency for new accounts
as: নতুন একাউন্টবোৰৰ কাৰণে মুদ্ৰাবোৰ ডিফল্ট কৰক

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
as: এই ছেটিংটোৱে নতুন একাউন্টবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ডিফল্ট মুদ্ৰাটো নিৰ্ধাৰণ কৰে যদি মুদ্ৰা-নিৰ্বাচন ছেটিংটো "other" লৈ ছেট কৰে. এই ক্ষেত্ৰখনে মুদ্ৰা এটাৰ বাবে তিনিটা আখৰৰ ISO 4217 কোড ধাৰণ কৰাটো অপৰিহাৰ্য (উদাহৰণস্বৰূপে USD, GBP, RUB).

en: Use 24 hour time format
as: 24 ঘণ্টা সময়ৰ ফৰমেট ব্যৱহাৰ কৰক

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, 24 ঘণ্টাৰ সময় ফৰমেট এটা ব্যৱহাৰ কৰক. অথবা 12 ঘণ্টাৰ সময় ফৰমেট এটা ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Date format choice
as: তাৰিখৰ ফৰমেট পছন্দ কৰক

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
as: এই ছেটিংটোৱে GnuCash ত তাৰিখবোৰ প্ৰদৰ্শনৰ ধৰণটো নিৰ্বাচন কৰে. এই ছেটিংটোৰ কাৰণে সাম্ভাৱ্য মূল্যবোৰ হ'ল ছিষ্টেম স্থানৰ ছেটিংটো ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ "স্থান", ইউৰোপ মহাদেশৰ শৈলীৰ তাৰিখবোৰৰ কৰণে "ce", ISO 8601 মানবিশিষ্ট তাৰিখবোৰৰ কৰণে "iso", ইউনাইটেড কিংডমৰ শৈলীৰ তাৰিখবোৰৰ কৰণে "uk", আৰু যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ শৈলীৰ তাৰিখবোৰৰ কৰণে "us".

en: In the current calendar year
as: চলিত কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষটোত

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
as: যেতিয়া তাৰিখ এটা বছৰ অবিহনে ভৰোৱা হয়, এইটো সম্পন্ন কৰিব পাৰি যাতে ই বৰ্তমানৰ কেলেণ্ডাৰবৰ্ষৰ ভিতৰত বা সময়ত পিছলৈ যোৱা এটা ছেট কৰা সংখ্যাৰ মাহবোৰ আৰম্ভ কৰা শ্লাইডিং উইণ্ডো এখনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি বৰ্তমানৰ তাৰিখটোৰ কাষত থাকে.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
as: এখন শ্লাইডিং 12-মাহ উইণ্ডোই চলিত মাহটোৰ আগতে মাহবোৰৰ এটা ৰূপৰেখা কৰিব পৰা সংখ্যা আৰম্ভ কৰিছে

en: Maximum number of months to go back.
as: পিছলৈ যাবলৈ সৰ্বাধিক সংখ্যাৰ মাহবোৰ.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
as: বৰ্তমানৰ তাৰিখটোৰ ওচৰচপাকৈ তাৰিখবোৰ সম্পূৰ্ণ কৰা হব. তাৰিখবোৰ সম্পূৰ্ণ কৰোতে সঠিক সময়ত পাছৰফালে যাবলৈ মাহবোৰৰ সৰ্বাধিক সংখ্যাটো ভৰাওক.

en: Show splash screen
as: স্প্লাছ স্ক্ৰীণ দেখুৱাওক

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, আৰম্ভনিতে এখন স্প্লাছ স্ক্ৰীণ দেখুওৱা হব. অথবা কোনো স্প্লাছ স্ক্ৰীণ দেখুওৱা নহব.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
as: টোকাবহীটোৰ টেববোৰ উইণ্ডোখনৰ ওপৰত দেখুৱাওক.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
as: এই ছেটিংটোৱে টোকাবহীবোৰত ছুইচ কৰা পৃষ্ঠাবোৰৰ কৰণে টেববোৰ টনা দাঁতিটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. সম্ভাৱ্য মূল্যবোৰ হল "ওপৰ" আৰু "তল". ই "তল" লৈ ডিফল্ট হয়.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
as: টোকাবহীটোৰ টেববোৰ উইণ্ডোখনৰ তলত দেখুৱাওক.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
as: টোকাবহীটোৰ টেববোৰ উইণ্ডোখনৰ বাওফালে দেখুৱাওক.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
as: টোকাবহীটোৰ টেববোৰ উইণ্ডোখনৰ সোঁফালে দেখুৱাওক.

en: Display the summary bar at the top of the page.
as: সাৰাংশ বাৰটো পৃষ্ঠাটোৰ ওপৰত দেখুৱাওক.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
as: এই ছেটিংটোৱে বিভিন্ন পৃষ্ঠাৰ কৰণে সাৰাংশ বাৰ টনা দাঁতিটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. সম্ভাৱ্য মূল্যবোৰ হল "ওপৰ" আৰু "তল". ই "তল" লৈ ডিফল্ট হয়.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
as: সাৰাংশ বাৰটো পৃষ্ঠাটোৰ তলত দেখুৱাওক.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
as: বন্ধ কৰা টেব এটা শেহতীয়াকৈ খোলা টেবটোলৈ যাব.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, বন্ধ কৰা টেব এটা শেহতীয়াকৈ খোলা টেবটোলৈ যাব. অথবা বন্ধ কৰা টেব এটা বাওফালৰ এটা টেবলৈ যাব.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
as: পঞ্জীয়নবোৰ/ৰিপোৰ্টবোৰত "Num" ক্ষেত্ৰখনৰ বাবে স্প্লিট "action" ক্ষেত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ নতুন ফাইলবোৰত কিতাপ বিকল্প ছেট কৰক

en: "Enter" key moves to bottom of register
as: "ভৰাওক" কীটো পঞ্জীয়নৰ তললৈ যায়

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, এণ্টাৰ কীটো প্ৰেছ কৰিলে পঞ্জীয়নখনৰ তললৈ যাব. অথবা এণ্টাৰ কীটো প্ৰেছ কৰিলে পৰবৰ্তী লেনদেনৰ শাৰীটোলৈ যাব.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
as: ইনপুটৰ সময়ত একাউন্টবোৰৰ তালিকাখন বা কাৰ্য্যবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে বৃদ্ধি হয়

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
as: যেতিয়া মনত ৰখা লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে পূৰ্ণ হয় বদলিৰ ক্ষেত্ৰলৈ নিয়ক

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
as: যদি সক্ৰিয় হয় তেতিয়া কাৰ্ছৰত স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে পূৰ্ণ হোৱা এটা স্মৃতিযুক্ত লেনদেন বদলিৰ ক্ষেত্ৰখনলৈ যাব. যদি সক্ৰিয় নহয় তেতিয়া ই মূল্যটোৰ ক্ষেত্ৰলৈ যাব.

en: Create a new window for each new register
as: প্ৰতিটো নতুন পঞ্জীয়নৰ কাৰণে এটা নতুন উইণ্ডো সৃষ্টি কৰক

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, এখন নতুন উইণ্ডোত প্ৰতিখন নতুন পঞ্জীয়ন খোলা হব. অথবা প্ৰতিখন নতুন পঞ্জীয়ন টেব হিচাপে মুখ্য উইণ্ডোত খোলা হব.

en: Color all lines of a transaction the same
as: লেনদেন এটাৰ শাৰীবোৰৰ একে ৰং কৰক.

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
as: যদি সক্ৰিয় হয় এটা একক লেনদেন কৰা সকলোবোৰ শাৰীয়ে সিহঁতৰ পটভূমিৰ কাৰণে একেটা ৰং ব্যৱহাৰ কৰিব. অথবা প্ৰতিটো শাৰীত পটভূমিৰ ৰংবোৰ পৰিবৰ্তীত হব.

en: Show horizontal borders in a register
as: এখন পঞ্জীয়নত অনুভূমিক সীমাবোৰ দেখুৱাওক

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
as: এখন পঞ্জীয়নত থকা পংত্তিবোৰৰ মাজৰ অনুভূমিক সীমাবোৰ দেখুৱাওক. যদি সক্ৰিয় হয় কক্ষবোৰ মাজৰ সীমাটো এটা গধুৰ শাৰীৰে সূচোৱা হব. অথবা কক্ষবোৰৰ মাজৰ সীমাবোৰ চিহ্নিত কৰা নহব.

en: Show vertical borders in a register
as: এখন পঞ্জীয়নত উলম্ব সীমাবোৰ দেখুৱাওক

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
as: এখন পঞ্জীয়নত থকা স্তম্ভবোৰৰ মাজৰ উলম্ব সীমাবোৰ দেখুৱাওক. যদি সক্ৰিয় হয় কক্ষবোৰ মাজৰ সীমাটো এটা গধুৰ শাৰীৰে সূচোৱা হব. অথবা কক্ষবোৰৰ মাজৰ সীমাবোৰ চিহ্নিত কৰা নহব.

en: All transactions are expanded to show all splits.
as: সকলোবোৰ স্প্লিট দেখুৱাবলৈ সকলোবোৰ লেনদেন প্ৰসাৰিত কৰা হ'ল.

en: Only display leaf account names.
as: কেৱল একাউন্টৰ নামবোৰ দেখুৱাওক.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
as: পঞ্জীয়নখনত আৰু একাউন্ট নিৰ্বাচনৰ পোপআপত কেৱল লিফ একাউন্টবোৰৰ নামবোৰ দেখুৱাওক. ডিফল্ট আচৰণটো হ'ল একাউন্ট শৃংখলত পথটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰি সম্পূৰ্ণ নামটো দেখুৱাবলৈ. এই বিকল্পটোৰ সক্ৰিয়কৰণে আপুনি অদ্বিতীয় লিফ নামবোৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো সূচায়.

en: Show the entered and reconcile dates
as: ভৰোৱা আৰু পুনৰসংযোজিত কৰা তাৰিখবোৰ দেখুৱাওক

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
as: তাৰিখটো দেখুৱাওক যেতিয়া স্প্লিট শাৰীত পোষ্ট কৰা তাৰিখ আৰু পুনৰসংযোজিত তাৰিখটোৰ তলত লেনদেনটো ভৰাইছিল.

en: Show entered and reconciled dates on selection
as: নিৰ্বাচনটোত ভৰোৱা আৰু পুনৰসংযোজিত কৰা তাৰিখবোৰ দেখুৱাওক

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
as: লেনদেন নিৰ্বাচনটোত ভৰোৱা তাৰিখ আৰু পুনৰসংযোজিত তাৰিখটো দেখুৱাওক.

en: Show the calendar buttons
as: কেলেণ্ডাৰ বাটনবোৰ দেখুৱাওক

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
as: বাতিল, আজিৰ দিনটো আৰু নিৰ্বাচন ইত্যাদি কেলেণ্ডাৰ বাটনবোৰ দেখুৱাওক.

en: Move the selection to the blank split on expand
as: প্ৰসাৰৰ সময়ত নিৰ্বাচনটো খালী স্প্লিটটোলৈ নিয়ক

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
as: লেনদেনটো প্ৰসাৰ কৰোতে এইটোৱে নিৰ্বাচনটো খালী স্প্লিটটোলৈ নিব.

en: Number of transactions to show in a register.
as: পঞ্জীয়ন এটাত দেখুৱাবলৈ লেনদেন এটাৰ সংখ্যা

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
as: এখন পঞ্জীয়নত এই বহুত লেনদেনবোৰ দেখুৱাওক. এটা শূন্যৰ মূল্য মানে সকলোবোৰ লেনদেন দেখুৱাওক.

en: Number of characters for auto complete.
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সম্পূৰ্ণ কৰিবৰ বাবে আখৰবোৰৰ সংখ্যাটো

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
as: এইটোৱে বিৱৰণ, টোকাবোৰ আৰু মেমো ক্ষেত্ৰবোৰৰ বাবে স্বয়ংক্ৰিয় সম্পূৰ্ণ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে আখৰবোৰৰ সংখ্যাটো ছেট কৰে.

en: Create a new window for each new report
as: প্ৰতিটো নতুন ৰিপোৰ্টৰ কাৰণে এটা নতুন উইণ্ডো সৃষ্টি কৰক

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, প্ৰতিটো নতুন ৰিপোৰ্ট ইয়াৰ নিজস্ব উইণ্ডোত খোলা হব. অথবা নতুন ৰিপোৰ্টবোৰ টেববোৰ হিচাপে মুখ্য উইণ্ডোত খোলা হব.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
as: নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা সকলবোৰ ৰিপোৰ্ট কৰণে ছিষ্টেম স্থানৰ মুদ্ৰাটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
as: এই ছেটিংটোৱে ৰিপোৰ্টবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা ডিফল্ট মুদ্ৰাটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে. যদি "locale" লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ স্থান ছেটিংটো পৰা ডিফল্ট মুদ্ৰাটো উদ্ধাৰ কৰিব. যদি "other" লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে মুদ্ৰা-অন্য কীটোৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত ছেটিংটো ব্যৱহাৰ কৰিব.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
as: নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা সকলবোৰ ৰিপোৰ্টৰ কৰণে নিৰ্ধাৰিত মুদ্ৰাটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Default currency for new reports
as: নতুন ৰিপোৰ্টবোৰৰ কাৰণে মুদ্ৰাবোৰ ডিফল্ট কৰক

en: PDF export file name format
as: PDF ৰপ্তানি ফাইল নাম ফৰমেট

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
as: এই ছেটিংটোৱে PDF ৰপ্তানিৰ বাবে ফাইল নামটো নিৰ্বাচন কৰে. এইটো হল তিনিটা যুক্তিৰ সৈতে এটা sprintf(3) ষ্ট্ৰিং: "%1$s" হল "Invoice" ৰ দৰে ৰিপোৰ্ট নামটো. "%2$s" হল ৰিপোৰ্টটোৰ সংখ্যা, যি এটা ইনভইছ ৰিপোৰ্টৰ বাবে ইনভইছ সংখ্যাটো. "%3$s" হল ৰিপোৰ্টটোৰ তাৰিখ, ফাইলনাম-তাৰিখ-ফৰমেট ছেটিংটোৰ মতে ফৰমেট কৰা হল. টোকা: '/' ৰ দৰে, ফাইলনামবোৰত অনুমোদন নকৰা যিকোনো আখৰ, ফলাফলৰ ফাইল নামটোত '_' আণ্ডাৰস্কোৰবোৰৰ দ্বাৰা প্ৰতিস্থাপন কৰা হব.

en: PDF export file name date format choice
as: PDF ৰপ্তানি ফাইল নাম তাৰিখ ফৰমেট নিৰ্বাচন

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
as: এই ছেটিংটোৱে PDF ৰপ্তানিৰ ফাইলনামটোত তাৰিখবোৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ধৰণটো নিৰ্বাচন কৰে. এই ছেটিংটোৰ কাৰণে সাম্ভাৱ্য মূল্যবোৰ হ'ল ছিষ্টেম স্থানীয়ৰ ছেটিংটো ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ "স্থানীয়", ইউৰোপ মহাদেশৰ শৈলীৰ তাৰিখবোৰৰ কৰণে "ce", ISO 8601 মানবিশিষ্ট তাৰিখবোৰৰ কৰণে "iso", ইউনাইটেড কিংডমৰ শৈলীৰ তাৰিখবোৰৰ কৰণে "uk", আৰু যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ শৈলীৰ তাৰিখবোৰৰ কৰণে "us".

en: Allow file incompatibility with older versions.
as: পুৰণি সংস্কাৰবোৰৰ সৈতে ফাইলৰ অমিলবোৰ স্বীকাৰ কৰক.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, gnucash ক পুৰণি সংস্কৰণবোৰৰ সৈতে ফাইলৰ সহ-অৱস্থান উদ্দেশ্যপ্ৰণোদিতভাবে ভংগ কৰিবলৈ অনুমতি দিব, যাতে এই সংস্কৰণটোত ছেভ কৰা তথ্য ফাইল এটা পুৰণি সংস্কৰণটোৰ দ্বাৰা পুনৰ পঢ়িব নোৱাৰি. অথবা gnucash য়ে তথ্য ফাইলবোৰ কেৱল পুৰণি সংস্কৰণবোৰে পঢ়িব পৰা ফৰমেটবোৰত লিখিব.

en: Number of files in history
as: বুৰঞ্জীত ফাইলবোৰৰ সংখ্যা

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
as: এই ছেটিংটোত শেহতীয়াকৈ খোলা ফাইলবোৰৰ মেনুত ৰাখিবলৈ ফাইলবোৰৰ সংখ্যাটো আছে. এই মূল্যটো ফাইলৰ ইতিহাসটো অক্ষম কৰিবলৈ শূন্যলৈ ছেট কৰা হব পাৰে. এই সংখ্যাটোৰ এটা সৰ্বাধিক মূল্য 10 আছে.

en: Most recently opened file
as: অতি শেহতীয়াকৈ খোলা ফাইলটো

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
as: এই ক্ষেত্ৰখনত অতি শেহতীয়াকৈ খোলা ফাইলটোৰ সম্পূৰ্ণ পাথটো আছে.

en: Next most recently opened file
as: পৰবৰ্তীত অতি শেহতীয়াকৈ খোলা ফাইলটো

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
as: এই ক্ষেত্ৰখনত অতি শেহতীয়াকৈ খোলা পৰবৰ্তী ফাইলটোৰ সম্পূৰ্ণ পাথটো আছে.

en: Print checks from multiple accounts
as: অসংখ্য একাউন্টৰ পৰীক্ষাবোৰ প্ৰিণ্ট কৰক

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
as: আপুনি যদি বেলেগ বেলেগ একাউন্টৰ পৰা একেটা সময়তে পৰীক্ষাবোৰ প্ৰিণ্ট কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে, এই সংলাপটো উপস্থাপন কৰা হয়.

en: Commit changes to a invoice entry
as: ইনভইছ প্ৰৱিষ্টি এটালৈ কৰা সলনিবোৰ নিশ্চিত কৰক

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
as: আপুনি পৰিবৰ্তন কৰা পৰিবৰ্তন কৰা ইনভইছ প্ৰৱিষ্টি এটা আতৰাই পঠিয়াবলৈ স্থিৰ কৰিলে এই সংলাপটো উপস্হাপন কৰা হয়. পৰিবৰ্তন কৰা তথ্যবোৰ হয়তো ছেভ কৰা বা উপেক্ষা কৰা অপৰিহাৰ্য্য.

en: Duplicating a changed invoice entry
as: সলনি কৰা ইনভইছ প্ৰৱিষ্টি এটা নকল কৰিছে

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
as: আপুনি পৰিবৰ্তন কৰা ইনভইছ প্ৰৱিষ্টি এটা নকল কৰিবলৈ স্থিৰ কৰিলে এই সংলাপটো উপস্থাপন কৰা হয়. পৰিবৰ্তন কৰা তথ্যবোৰ ছেভ কৰা বা নকলীকৰণটো বাতিল কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Delete a commodity
as: সামগ্ৰী এটা ডিলিট কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
as: এই সংলাপটো আপোনাক সামগ্ৰী এটা ডিলিট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে.

en: Delete a commodity with price quotes
as: মূল্যৰ উদ্ধৃতিবোৰৰ সৈতে দ্ৰব্য এটা ডিলিট কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
as: এই সংলাপটো আপোনাক দামৰ উদ্ধৃতিবোৰ সংযুক্ত সামগ্ৰী এটা ডিলিট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে. সামগ্ৰীটো ডিলিট কৰিলে একেদৰে উদ্ধৃতিবোৰও ডিলিট হব.

en: Delete multiple price quotes
as: অসংখ্য দমৰ উদ্ধৃতিবোৰ ডিলিট কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
as: এই সংলাপটো আপোনাক বেলেগ বেলেগ দামৰ উদ্ধৃতিবোৰ একেটা সময়ত ডিলিট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে.

en: Edit account payable/accounts receivable register
as: একাউন্ট পৰিশোধযোগ্য/একাউন্টবোৰ গ্ৰহণযোগ্য পঞ্জীয়ন সম্পাদনা কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
as: আপোনাক এটা একাউন্ট পৰিশোধ/একাউন্ট প্ৰাপক সম্পাদনা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে এই সংলাপটো প্ৰদৰ্শন কৰে. ব্যৱসায়ৰ বৈশিষ্ট্যবোৰৰ বাবে এই একাউন্ট প্ৰকাৰবোৰ সংৰক্ষিত কৰে আৰু হয়তো মেনুৱেলী পৰিচালনা কৰিব.

en: Read only register
as: কেৱল পঢ়িব পৰা পঞ্জীয়ন

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
as: কেৱল-পঢ়া পঞ্জীয়ন এখন খুলিলে এই সংলাপটো উপস্থাপন কৰা হয়.

en: Change contents of reconciled split
as: পুনৰসংযোজিত স্প্লিটৰ বিষয়বোৰ সলনি কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
as: এই সংলাপটো আপোনাক পুনৰসংযোজিত স্প্লিট এটাৰ অন্তৰ্বস্তুবোৰ সলনি কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে. এই সলনিবোৰে ভবিষ্যতৰ পুনৰসংযোজিতকৰণবোৰ সম্পন্ন কৰাটো কঠিন কৰি তুলিব.

en: Mark transaction split as unreconciled
as: লেনদেনৰ স্প্লিটটো পুনৰসংযোজিত নোহোৱা হিচাপে চিহ্নিত কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
as: এই সংলাপটো আপোনাক লেনদেনৰ স্প্লিট এটা পুনৰসংযোজিত নোহোৱা হিচাপে চিহ্নিত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে. এই কাৰ্য্যটোৱে পঞ্জীয়নখনৰ পুনৰসংযোজিত মূল্যটো ৰক্ষা কৰিব আৰু ভৱিষ্যতৰ পুনৰসংযোজিতকৰণবোৰ সম্পন্ন কৰাটো কঠিন কৰি তুলিব.

en: Remove a split from a transaction
as: এটা লেনদেনৰ পৰা স্প্লিট এটা আতৰ কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
as: এই সংলাপটো আপোনাক লেনদেন এটাৰ পৰা স্প্লিট এটা আতৰাবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্হাপন কৰা হৈছে.

en: Remove a reconciled split from a transaction
as: এটা লেনদেনৰ পৰা পুনৰসংযোজিত স্প্লিট এটা আতৰ কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
as: এই সংলাপটো আপোনাক লেনদেন এটাৰ পৰা পুনৰসংযোজিত স্প্লিট এটা আতৰাবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে. এই কাৰ্য্যটোৱে পঞ্জীয়নখনৰ পুনৰসংযোজিত মূল্যটো ৰক্ষা কৰিব আৰু ভৱিষ্যতৰ পুনৰসংযোজিতকৰণবোৰ সম্পন্ন কৰাটো কঠিন কৰি তুলিব.

en: Remove all the splits from a transaction
as: এটা লেনদেনৰ পৰা সকলোবোৰ স্প্লিট আতৰ কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
as: এই সংলাপটো আপোনাক লেনদেন এটাৰ পৰা সকলোবোৰ স্প্লিট আতৰাবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
as: এই সংলাপটো আপোনাক লেনদেন এটাৰ পৰা সকলোবোৰ স্প্লিট (কিছুমান সংযোজিত স্প্লিট অন্তৰ্ভুক্ত কৰি) আতৰাবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে. এই কাৰ্য্যটোৱে পঞ্জীয়নখনৰ পুনৰসংযোজিত মূল্যটো ৰক্ষা কৰিব আৰু ভৱিষ্যতৰ পুনৰসংযোজিতকৰণবোৰ সম্পন্ন কৰাটো কঠিন কৰি তুলিব.

en: Delete a transaction
as: লেনদেন এটা ডিলিট কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
as: এই সংলাপটো আপোনাক লেনদেন এটা ডিলিট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে.

en: Delete a transaction with reconciled splits
as: পুনৰসংযোজিত স্প্লিটবোৰৰ সৈতে লেনদেন এটা ডিলিট কৰক

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
as: এই সংলাপটো আপোনাক পুনৰসংযোজিত স্প্লিটবোৰ থকা লেনদেন এটা ডিলিট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ আগতে উপস্থাপন কৰা হৈছে. এই কাৰ্য্যটোৱে পুনৰসংযোজিত মূল্যটো ৰক্ষা কৰিব আৰু ভবিষ্যতৰ পুনৰসংযোজিতকৰণবোৰ সম্পন্ন কৰাটো কঠিন কৰি তুলিব.

en: Duplicating a changed transaction
as: এটা সলনিকৃত লেনদেন নকল কৰা হৈছে

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
as: আপুনি পৰিবৰ্তন কৰা লেনদেন এটা নকল কৰিবলৈ স্থিৰ কৰিলে এই সংলাপটো উপস্হাপন কৰা হয়. পৰিবৰ্তন কৰা তথ্যবোৰ ছেভ কৰা বা নকলীকৰণটো বাতিল কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: Commit changes to a transaction
as: এটা লেনদেনলৈ সলনিবোৰ সম্পন্ন কৰক

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
as: আপুনি পৰিবৰ্তন কৰা লেনদেন এটা আতৰাই পঠিয়াবলৈ স্থিৰ কৰিলে এই সংলাপটো উপস্থাপন কৰা হয়. পৰিবৰ্তন কৰা তথ্যবোৰ হয়তো ছেভ কৰা বা উপেক্ষা কৰা অপৰিহাৰ্য্য.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
as: ডিফল্ট ৰিপোৰ্টৰ মুদ্ৰালৈ ৰূপান্তৰ কৰা সকলোবোৰ একাউন্টৰ এটা সৰ্বমুঠ দেখুৱাওক

en: Show non currency commodities
as: মুদ্ৰাহীন সামগ্ৰীবোৰ দেখুৱাওক

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, মুদ্ৰাহীন সামগ্ৰীবোৰ (ষ্টকবোৰ)দেখুৱাব. অথবা সেইবোৰ লুকাই থাকিব.

en: Use relative profit/loss starting date
as: সম্পৰ্কীয় লাভ/লোচকান আৰম্ভ হোৱা তাৰিখটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
as: এই ছেটিংটোৱে লাভ/লোচকান গণনাবোৰত ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভণিৰ তাৰিখৰ প্ৰকাৰটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে. যদি "absolute" লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে আৰম্ভণি-তাৰিখ কীটোৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আৰম্ভণি তাৰিখটো উদ্ধাৰ কৰিব. যদি আন যিকোনোলৈ লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে আৰম্ভণি-সময়সীমা কীটোৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আৰম্ভণি তাৰিখটো উদ্ধাৰ কৰিব.

en: Use absolute profit/loss starting date
as: প্ৰকৃত লাভ/লোচকান আৰম্ভ হোৱা তাৰিখটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
as: আৰম্ভনি তাৰিখ (জানুৱাৰী 1, 1970 পৰা ছেকেণ্ডবোৰত)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
as: এই ছেটিংটোৱে লাভ/লোচকান গণনাবোৰত ছেট কৰা আৰম্ভণিৰ তাৰিখটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে যদি আৰম্ভণি-নিৰ্বাচন ছেটিংটো "absolute" লৈ ছেট কৰে. এই ক্ষেত্ৰখনে 1ম জানুৱাৰী, 1970 ৰ পৰা ছেকেণ্ডবোৰত প্ৰদৰ্শন কৰাৰ দৰে তাৰিখ এটা ধাৰণ কৰিব.

en: Starting time period identifier
as: আৰম্ভনিৰ সময় সীমা চিনাক্তকৰ্তা

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
as: এই ছেটিংটোৱে লাভ/লোচকান গণনাবোৰত ছেট কৰা আৰম্ভণিৰ তাৰিখটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে যদি আৰম্ভণি-নিৰ্বাচন ছেটিংটো "absolute" ৰ বাহিৰে যিকোনোলৈ ছেট কৰে. এই ক্ষেত্ৰখনে 0 আৰু 8 ৰ মাজৰ মান এটা ধাৰণ কৰিব.

en: Use relative profit/loss ending date
as: সম্পৰ্কীয় লাভ/লোচকান শেষ হোৱা তাৰিখটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
as: এই ছেটিংটোৱে লাভ/লোচকান গণনাবোৰত ব্যৱহাৰ কৰা অন্তিম তাৰিখৰ প্ৰকাৰটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে. যদি "absolute" লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে অন্তিম-তাৰিখ কীটোৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত অন্তিম তাৰিখটো উদ্ধাৰ কৰিব. যদি আন যিকোনোলৈ লৈ ছেট কৰে, তেন্তে GnuCash য়ে অন্তিম-সময়সীমা কীটোৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত অন্তিম তাৰিখটো উদ্ধাৰ কৰিব.

en: Use absolute profit/loss ending date
as: প্ৰকৃত লাভ/লোচকান শেষ হোৱা তাৰিখটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
as: শেষ তাৰিখ (জানুৱাৰী 1, 1970 পৰা ছেকেণ্ডবোৰত)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
as: এই ছেটিংটোৱে লাভ/লোচকান গণনাবোৰত ছেট কৰা অন্তিম তাৰিখটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে যদি অন্তিম-নিৰ্বাচন ছেটিংটো "absolute" লৈ ছেট কৰে. এই ক্ষেত্ৰখনে 1ম জানুৱাৰী, 1970 ৰ পৰা ছেকেণ্ডবোৰত প্ৰদৰ্শন কৰাৰ দৰে তাৰিখ এটা ধাৰণ কৰিব.

en: Ending time period identifier
as: শেষৰ সময় সীমা চিনাক্তকৰ্তা

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
as: এই ছেটিংটোৱে লাভ/লোচকান গণনাবোৰত ছেট কৰা অন্তিম তাৰিখটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে যদি অন্তিম-নিৰ্বাচন ছেটিংটো "absolute" ৰ বাহিৰে যিকোনোলৈ ছেট কৰে. এই ক্ষেত্ৰখনে 0 আৰু 8 ৰ মাজৰ মান এটা ধাৰণ কৰিব.

en: Display this column
as: এই স্তম্ভটো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
as: এই ছেটিংটোৱে দৃশ্যটোত দিয়া স্তম্ভবোৰ দৃশ্যমান হব নে নহয় নিয়ন্ত্ৰণ কৰে. TRUE মানে দৃশ্যমান, FALSE মানে লুকুওৱা.

en: Width of this column
as: এই স্তম্ভটোৰ প্ৰস্থ

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
as: এই ছেটিংটোৱে দিয়া স্তম্ভটোৰ প্ৰস্থটো পিক্সেলবোৰত সঞ্চয় কৰে.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
as: এই সহকাৰীটোৱে আপোনাক গণনাৰ সময়সীমাবোৰ ছেটআপ আৰু ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সহায় কৰিব.
    
    বিপদজনক: এইটো সময় এই বৈশিষ্ট্যটোৱে সঠিকভাৱে কাৰ্য নকৰে; এইটো এতিয়াও উন্নতিৰ অধীনত. এইটোৱে সম্ভৱত আপোনাৰ ডাটা এনেকৈ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব যে পুনৰায় ঠিক কৰিব নোৱাৰিব!

en: Setup Account Period
as: একাউন্টৰ সময়সীমা ছেটআপ কৰক

en: Book Closing Dates
as: কিতাপৰ বন্ধ হোৱা দিনবোৰ

en: Close Book
as: বন্ধ কিতাপ

en: Account Period Finish
as: একাউন্টৰ সময়সীমা সমাপ্ত

en: Press 'Close' to Exit.
as: বাহিৰ হবলৈ 'বন্ধ কৰক' টো প্ৰেছ কৰক.

en: Summary Page
as: সাৰাংশ পৃষ্ঠা

en: CSV Import Assistant
as: CSV ৰপ্তানি সহকাৰী

en: Import Account Assistant
as: একাউন্ট সহকাৰী আমদানি কৰক

en: Choose File to Import
as: আমদানি কৰিবলৈ ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: Number of rows for the Header
as: শিৰোনামটোৰ বাবে শাৰীবোৰৰ সংখ্যা

en: Comma (,)
as: কমা (,)

en: Semicolon (;)
as: ছেমিকলন (;)

en: Custom regular expression
as: নিয়মিত ব্যাখ্যাবোৰ কাষ্টম কৰক

en: Colon (:)
as: কলোন (:)

en: Preview
as: পূৰ্বদৃশ্য

en: Import Account Preview, first 10 rows only
as: একাউন্ট পূৰ্বদৃশ্য আমদানি কৰক, কেৱল প্ৰথম 10টাশাৰী

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
as: ৰপ্তানি ফাইল তৈয়াৰ কৰিবলৈ প্ৰয়োগটোত প্ৰেছ কৰক.
    বন্ধ কৰিবলৈ বাতিল কৰক.

en: Import Accounts Now
as: একাউন্টবোৰ এতিয়া আমদানি কৰক

en: Import Summary
as: সাৰাংশ আমদানি কৰক

en: CSV Export Assistant
as: CSV ৰপ্তানিৰ সহকাৰী

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
as: 
    দাবী কৰা ৰপ্তানিৰ প্ৰকাৰটো আৰু ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া পৃথকৰ্তাটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Use Quotes
as: উদ্ধৃতিবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Choose Export Settings
as: ৰপ্তানি ছেটিংবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
as: ৰপ্তানি কৰিবলগীয়া একাউন্টবোৰ আৰু তাৰিখৰ পৰিসৰ নিৰ্বাচন কৰক যদি দাবী কৰে.

en: Accounts Selected:
as: একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰা হল:

en: _Select Subaccounts
as: _একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select _All
as: সকলোবোৰ_ নিৰ্বাচন কৰক

en: Date Range
as: তাৰিখৰ সীমা

en: _Select All
as: _সকলোবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select _Range
as: সীমা নিৰ্বাচন কৰক

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
as: আৰম্ভনি

en: _Earliest
as: _প্রথমৰ

en: Cho_ose Date
as: তাৰিখ পছন্দ কৰক

en: Toda_y
as: আজিৰ দিনটো

en: _Latest
as: _শেহতীয়া

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
as: শেষ

en: C_hoose Date
as: তাৰিখ পছন্দ কৰক

en: _Today
as: _আজিৰ দিনটো

en: Account Selection
as: একাউন্ট নিৰ্বাচন

en: Choose File Name for Export
as: ৰপ্তানিৰ বাবে ফাইল নাম নিৰ্বাচন কৰক

en: Export Now…
as: এতিয়া ৰপ্তানি কৰক…

en: Summary
as: সাৰাংশ

en: Export Summary
as: সাৰাংশ ৰপ্তানি কৰক

en: Select File for Import
as: আমদানিৰ বাবে ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: Fixed-Width
as: নিৰ্দিষ্ট প্ৰস্থ

en: Space
as: ঠাই

en: Tab
as: টেব

en: Hyphen (-)
as: হাইফেন (-)

en: Date Format
as: তাৰিখৰ ফৰমেট

en: Skip Errors
as: ভুলবোৰ আওকাণ কৰক

en: CSV Transaction Import
as: CSV লেনদেন আমদানি

en: Transaction Import Assistant
as: লেনদেন আমদানি সহকাৰী

en: Account ID
as: একাউন্ট ID

en: Error text.
as: ভুল টেক্সট.

en: Change GnuCash _Account…
as: GnuCash _একাউন্ট সলনি…

en: Transaction Information
as: লেনদেনৰ তথ্য

en: Match Transactions
as: লেনদেনবোৰ মিলাওক

en: New Account Hierarchy Setup
as: নতুন একাউন্টৰ হাইআর্কি ছেটআপ

en: Choose Currency
as: মুদ্ৰা পছন্দ কৰক

en: <b>Categories</b>
as: <b>শ্ৰেণীবোৰ</b>

en: C_lear All
as: সকলোবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰক

en: <b>Category Description</b>
as: <b>শ্ৰেণীৰ বিৱৰণ</b>

en: Choose accounts to create
as: সৃষ্টি কৰিবলগীয়া একাউন্টবোৰ পছন্দ কৰক

en: Setup selected accounts
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টবোৰ ছেটআপ কৰক

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
as: আপোনাৰ নতুন একাউন্ট তৈয়াৰ কৰিবলৈ 'প্ৰয়োগ কৰক' ত প্ৰেছ কৰক. আপুনি তেতিয়া সেইবোৰ ফাইল বা ডাটাবেছ এখনলৈ ছেভ কৰিবলৈ সক্ষম হব.
    
    আপোনাৰ নিৰ্বাচনবোৰ পুনৰবিবেচনা কৰিবলৈ 'উভতি যাওক' ত ক্লিক কৰক.
    
    যিকোনো নতুন একাউন্ট তৈয়াৰ নকৰাকৈ সংলাপটো বন্ধন কৰিবলৈ 'বাতিল কৰক' ত ক্লিক কৰক.

en: Finish Account Setup
as: একাউন্ট ছেটআপ শেষ কৰক

en: Months
as: মাহবোৰ

en: Years
as: বছৰবোৰ

en: Current Year
as: চলিত বৰ্ষ

en: Now + 1 Year
as: এতিয়া + 1 বছৰ

en: Whole Loan
as: সমগ্ৰ ঋণটো

en: Interest Rate
as: সুতৰ হাৰ

en: APR (Compounded Daily)
as: APR (দৈনিক মিশ্ৰ)

en: APR (Compounded Weekly)
as: APR (সাপ্তাহিক মিশ্ৰ)

en: APR (Compounded Monthly)
as: APR (মাহেকীয়া মিশ্ৰ)

en: APR (Compounded Quarterly)
as: APR (তিনিমহীয়া মিশ্ৰ)

en: APR (Compounded Annually)
as: APR (বছৰেকীয়া মিশ্ৰ)

en: Fixed Rate
as: নিৰ্দিষ্ট হাৰ

en: 3/1 Year ARM
as: 3/1 বছৰ ARM

en: 5/1 Year ARM
as: 5/1 বছৰ ARM

en: 7/1 Year ARM
as: 7/1 বছৰ ARM

en: 10/1 Year ARM
as: 10/1 বছৰ ARM

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
as: GnuCash ৰ ভিতৰত ঋণ পুনৰপৰিশোধ এটা তৈয়াৰ কৰিবৰ বাবে এইটো এটা স্তৰ অনুসৰি পদ্ধতি. এই সহকাৰীটোত, আপুনি আপোনাৰ ঋণৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণ আৰু ইয়াৰ পেবেকৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণবোৰৰ সৈতে ইয়াৰ পুনৰপৰিশোধটো ভৰাব পাৰে. সেই তথ্যটো ব্যৱহাৰ কৰি, উপযুক্ত নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰ তৈয়াৰ কৰিব.
    
    যদি আপুনি ভুল এটা কৰে বা পিছত সলনিবোৰ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি তৈয়াৰ কৰা নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰ প্ৰত্যক্ষভাৱে সম্পাদনা কৰিব পাৰে.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
as: ঋণ / বন্ধকী পুনৰ পৰিশোধ ছেটআপ

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
as: ঋণৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণবোৰ ভৰাওক, এটা নূন্যতম হিচাপে এটা বৈধ ঋণ একাউন্ট আৰু ৰাশি ভৰাওক.

en: Start Date
as: আৰম্ভনিৰ তাৰিখ

en: Length
as: দৈৰ্ঘ্য

en: Loan Account
as: লোনৰ একাউন্ট

en: Months Remaining
as: বাকী থকা মাহবোৰ

en: Interest Rate Change Frequency
as: সুতৰ হাৰ সলনিৰ কম্পনাংক

en: Loan Details
as: ঋণৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণ

en: Escrow Account
as: এছক্ৰ একাউন্ট

en: Loan Repayment Options
as: ঋণ পুনৰ পৰিশোধ বিকল্পবোৰ

en: Principal To
as: ... লৈ মূলধন

en: Interest To
as: সুতলৈ

en: Repayment Frequency
as: পুনৰ পৰিশোধৰ কম্পনাংক

en: Loan Repayment
as: ঋণ পুনৰ পৰিশোধ

en: Payment To (Escrow)
as: ... (এছক্ৰ) লৈ পৰিশোধ

en: Payment From (Escrow)
as: ... (এছক্ৰ) পৰা পৰিশোধ

en: Specify Source Account
as: একাউন্টৰ উত্স নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Use Escrow Account
as: এছক্ৰ একাউন্ট ব্যৱহাৰ কৰক

en: Part of Payment Transaction
as: লেনদেন পৰিশোধৰ অংশ

en: Payment Frequency
as: পৰিশোধৰ কম্পনাংক

en: Previous Option
as: আগৰ বিকল্প

en: Next Option
as: পৰৱৰ্তী বিকল্প

en: Loan Payment
as: ঋণ পৰিশোধ

en: End Date
as: শেষৰ তাৰিখ

en: Loan Review
as: ঋণ পুনৰবিবেচনা

en: Schedule added successfully.
as: নিৰ্ধাৰিতটো সফলতাৰে যোগ কৰা হল.

en: Loan Summary
as: ঋণ সাৰাংশ

en: QIF Import Assistant
as: QIF আমদানি সহকাৰী

en: Import QIF files
as: QIF ফাইলবোৰ আমদানি কৰক

en: Select a QIF file to load
as: লোড কৰিবলৈ এটা QIF ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: _Start
as: _আৰম্ভ কৰক

en: Load QIF files
as: QIF ফাইলবোৰ লোড কৰক

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
as: QIF ফাইল ফৰমেটটোৱে তাৰিখ এটাৰ দিন, মাহ, আৰু বছৰ উপাদানবোৰৰ কোনটো ক্ৰম মুদ্ৰণ কৰিব নিৰ্ধাৰণ নকৰে. বেছিভাগ ক্ষেত্ৰত, এটা বিশেষ ফাইলত কোনটো ফৰমেট ব্যৱহাৰ কৰিছে সেইটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নিৰ্ধাৰণ কৰাটো সম্ভৱ. তথাপিও, আপুনি এইমাত্ৰ আমদানি কৰা ফাইলটোত এটাতকৈ বেছি সাম্ভাৱ্য ফৰমেট আছে যিয়ে ডাটাটো খাপ খুৱা.
    
    অনুগ্ৰহ কৰি ফাইলটোৰ বাবে তাৰিখ ফৰমেট এটা নিৰ্বাচন কৰক. ইউৰোপীয়ান ছফটৱেৰৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা QIF ফাইলবোৰ হয়তো "d-m-y" বা দিন-মাহ-বছৰ ফৰমেটত থাকিব, যত US QIF ফাইলবোৰ হয়তো "m-d-y" বা মাহ-দিন-বছৰ ফৰমেটত থাকিব.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
as: এই ফাইলটোৰ লোড কৰা আৰু আন এটা পছন্দ কৰা বাতিল কৰিবলৈ "পিছলৈ" ত ক্লিক কৰক.

en: Set a date format for this QIF file
as: এই QIF ফাইলটোৰ কাৰণে তাৰিখৰ ফৰমেট এটা ছেট কৰক

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
as: আপুনি এইমাত্ৰ লোড কৰা QIF ফাইলটো মাত্ৰ এটা একাউন্টৰ বাবে লেনদেনবোৰ ধাৰণ কৰিবলৈ দৃশ্যমান হৈছে, কিন্তু ফাইলটোৱে উক্ত একাউন্টটোৰ বাবে নাম এটা নিৰ্ধাৰণ নকৰে.
    
    অনুগ্ৰহ কৰি একাউন্টটোৰ বাবে নাম এটা ভৰাওক. যদি ফাইলটো অন্য একাউন্টিং কাৰ্যসূচীৰ পৰা ৰপ্তানি কৰিছিল, তেন্তে আপুনি উক্ত কাৰ্যসূচীটোত ব্যৱহাৰ কৰা একেটা একাউন্ট নাম ব্যৱহাৰ কৰা উচিত.

en: Account name
as: একাউন্টৰ নাম

en: Set the default QIF account name
as: ডিফল্ট QIF একাউন্ট নামটো ছেট কৰক

en: _Unload selected file
as: নিৰ্বাচিত ফাইলটো আনলোড কৰক

en: _Load another file
as: আন এটা ফাইল লোড কৰক

en: QIF files you have loaded
as: আপুনি লোড কৰা QIF ফাইলবোৰ

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
as: পৰৱৰ্তী পৃষ্ঠাত, আপোনাৰ QIF ফাইলবোৰত থকা একাউন্টবোৰ আৰু যিকোনো ভৰাল বা মিউচুৱেল পুঁজিবোৰ আপুনি নিজাকৈ GnuCash একাউন্টবোৰত মিলাব লাগিব. যদি একেটা নামৰ সৈতে এটা GnuCash একাউন্ট ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে, বা এটা একেধৰণৰ নাম আৰু মিলা প্ৰকাৰ, সেই একাউন্টটো এটা মিল হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হব; অথবা GnuCash য়ে QIF একাউন্টৰ দৰে একেটা নাম আৰু প্ৰকাৰৰ সৈতে এটা নতুন একাউন্ট সৃষ্টি কৰিব. যদি আপুনি আভাসযুক্ত GnuCash একাউন্টটো পছন্দ নকৰে, এইটো সলনি কৰিবলৈ দ্বিগুণ-ক্লিক কৰক.
    
    মন কৰিব GnuCash য়ে আপোনাৰ নিজা প্ৰত্যেকটো ভৰালৰ কাৰণে এটা পৃথক একাউন্ট অন্তৰ্ভুক্ত কৰি বহুতো একাউন্ট সৃষ্টি কৰিব যিবোৰ আপোনাৰ আন ব্যক্তিগত বিত্তীয় কৰ্ম-সূচীত বৰ্তি থকা নাছিল, ব্ৰকাৰেজ কমিছবোৰৰ কাৰণে পৃথকা একাউন্ট, বিশেষ "ইকুইটি" একাউন্টবোৰ (বৰ্তি থকা উপাৰ্জনবোৰৰ উপ-একাউন্টবোৰৰ, ডিফল্ট হিচাপে) যিবোৰ আপোনাৰ আৰম্ভণিৰ পৰিমাণবোৰৰ উত্স, ইত্যাদি. এই একাউন্টবোৰৰ সকলোবোৰ পৰবৰ্তী পৃষ্ঠাত দৃষ্টি গোচৰ হব যাতে আপুনি সিহতক সলনি কৰিব পাৰে যদি আপুনি বিচাৰে, কিন্তু সিহতক অকলে এৰি দিয়াটো সুৰক্ষিত হব.

en: Accounts and stock holdings
as: একাউন্টবোৰ আৰু ষ্টক হোলডিংবোৰ

en: _Select the matchings you want to change
as: আপুনি সলনি কৰিব খোজা মিলবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Matchings selected
as: নিৰ্বাচিত মিলবোৰ

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
as: GnuCash একাউন্টবোৰৰ সৈতে QIF একাউন্টবোৰৰ মিলাওক

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
as: GnuCash য়ে আপোনাৰ লেনদেনবোৰ শ্ৰেণী বিভাগ কৰিবলৈ শ্ৰেণীবোৰৰ উপৰিও পৃথক আয় আৰু ব্যয়ৰ একাউন্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰে. আপোনাৰ QIF ফাইলৰ শ্ৰেণীবোৰৰ প্ৰতিটো এটা GnuCash একাউন্টলৈ ৰূপান্তৰ কৰা হব.
    
    পৰবৰ্তী পৃষ্ঠাত , QIF শ্ৰেণীবোৰ আৰু GnuCash একাউন্টবোৰৰ মাজৰ আভাসযুক্ত মিলবোৰ চাবলৈ আপোনাৰ এটা সুযোগ থাকিব. শ্ৰেণীৰ নামটো থকা শাৰীটোত দুবাৰ-ক্লিকৰ দ্বাৰা আপুনি মিলবোৰ সলনি কৰিব পাৰে, যিটো আপুনি নিবিচাৰে.
    
    আপুনি যদি পিছত আপোনাৰ মনটো সলনি কৰে, আপুনি একাউন্টৰ গাঁথনিটো GnuCash ৰ ভিতৰত পুনৰ সংগঠিত কৰিব পাৰে.

en: Income and Expense categories
as: আয় আৰু ব্যয়ৰ পৰিমাণবোৰ

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
as: GnuCash একাউন্টবোৰৰ সৈতে QIF শ্ৰেণীবোৰ মিলাওক

en: Payees and memos
as: দিওতাবোৰ আৰু মেমোবোৰ

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
as: GnuCash একাউন্টলৈ দিওতাবোৰ/মেমোবোৰ মিলাওক

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
as: QIF আমদানিকৰ্তাটোৱে বৰ্তমানে বহু-মুদ্ৰাযুক্ত QIF ফাইলবোৰ পৰিচালনা কৰিব নোৱাৰে. আপুনি আমদানি কৰি থকা সকলোবোৰ একাউন্টয়ে একেটা মুদ্ৰাত প্ৰভাব বিস্তাৰ কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
as: _আমদানি কৰা সকলোবোৰ লেনদেনৰ ব্যৱহাৰৰ কৰণে মুদ্ৰাটো নিৰ্বাচন কৰক:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
as: যিহেতু আপুনি এখন নতুন ফাইল তৈয়াৰ কৰিছে, পৰৱৰ্তী সময় কিতাপ বিকল্পবোৰ ছেট কৰিবৰ বাবে আপুনি সংলাপ এটা দেখিব. GnuCash য়ে লেনদেনবোৰ আমদানি কৰোতে এইটোৱে ক্ষতি কৰিব পাৰে. বাতিল কৰাটো বা আৰম্ভ কৰাটো সম্পূৰ্ণ নকৰাকৈ যদি আপুনি এই পৃষ্ঠাটোলৈ উভতি আহে, তেন্তে ছেটিং কিতাপ বিকল্পবোৰৰ বাবে সংলাপটো দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে নেদেখুৱাব যেতিয়া আপুনি আগলৈ যায়. ফাইল->সম্পত্তিবোৰ যোগেদি মেনুটোৰ পৰা আপুনি এইটোত প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
as: QIF ফাইল মুদ্ৰাটো বাছনি কৰক আৰু কিতাপ বিকল্পবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Tradable commodities
as: বেচাকিনাৰ যোগ্য সামগ্ৰীবোৰ

en: _Start Import
as: _আমদানি আৰম্ভ কৰক

en: QIF Import
as: QIF আমদানি

en: Match existing transactions
as: বৰ্তি থকা লেনদেনবোৰ মিলাওক

en: _Imported transactions needing review
as: আমদানিকৃত লেনদেনবোৰে পুনৰ বিবেচনা কৰাটো দাবী কৰে

en: _Possible matches for the selected transaction
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনটোৰ কৰণে সাম্ভাব্য মিলবোৰ

en: Select possible duplicates
as: সাম্ভাব্য নকলবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
as: প্ৰদৰ্শনৰ অঞ্চলটোৰ পৰা ডাটা এটা আমদানি কৰিবলৈ "Apply" ত ক্লিক কৰক আৰু আপোনাৰ GnuCash একাউন্টবোৰ আপডেট কৰক. আপুনি ভৰোৱা একাউন্ট আৰু শ্ৰেণী মিলোৱা তথ্যটো ছেভ কৰিব আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত আপুনি QIF আমদানি সুবিধাটো ব্যৱহাৰ কৰোতে ডিফল্টবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব.
    
    আপোনাৰ একাউন্টটো আৰু শ্ৰেণী মিলোৱাবোৰ পুনৰবিবেচনা কৰিবলৈ, নতুন একাউন্টবোৰৰ বাবে মুদ্ৰা আৰু নিৰাপত্তা ছেটিংবোৰ সলনি কৰিবলৈ, বা প্ৰদৰ্শন কৰা অঞ্চলটোত অধিক ফাইল যোগ কৰিবলৈ "Back" ত ক্লিক কৰক.
    
    QIF আমদানি প্ৰক্ৰিয়াটো ব্যৰ্থ কৰিবলৈ "Cancel" ত ক্লিক কৰক.

en: Update your GnuCash accounts
as: আপোনাৰ GnuCash একাউন্টবোৰ আপডেট কৰক.

en: Summary Text
as: সাৰাংশ টেক্সট

en: Qif Import Summary
as: Qif আমদানি সাৰাংশ

en: Stock Split Assistant
as: ষ্টক স্প্লিট সহকাৰী

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
as: সহকাৰীটোৱে আপোনাক এটা ষ্টক স্প্লিট বা ষ্টক একত্ৰীভৱন ৰেকৰ্ড কৰিবলৈ সহায় কৰিব.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
as: আপুনি ৰেকৰ্ড কৰিব বিচৰা এটা ষ্টকৰ স্প্লিট বা একত্ৰীভবনৰ কৰণে একাউন্টটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Stock Split Account
as: ষ্টক স্প্লিট একাউন্ট

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
as: ষ্টকৰ স্প্লিট বা একত্ৰীভবনটো পৰা আপুনি লাভ কৰা বা হেৰুওৱা অংশবোৰৰ তাৰিখ আৰু সংখ্যাটো ভৰাওক. ষ্টক একত্ৰীভবনবোৰৰ (ঋণাত্মক স্প্লিটবোৰ) অংশ বিতৰণৰ কৰণে এটা ঋণাত্মক মূল্য ব্যৱহাৰ কৰক. আপুনি লেনদেনটোৰ এটা বিৱৰণও ভৰাব পাৰে বা ডিফল্ট এটা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে.

en: _Date
as: _তাৰিখ

en: Desc_ription
as: বিৱৰণ

en: Stock Split
as: ষ্টকৰ স্প্লিট কৰক

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
as: যদি আপুনি স্প্লিটটোৰ কৰণে এটা ষ্টকৰ মূল্য ৰেকৰ্ড কৰিবলৈ বিচাৰে, ইয়াক তলত ভৰাওক. আপুনি এইটো সাবধানেৰে খালী এৰিবও পাৰে.

en: New _Price
as: নতুন দাম

en: Currenc_y
as: মুদ্ৰা

en: Stock Split Details
as: ষ্টকৰ স্প্লিটৰ বিৱৰণবোৰ দিয়ক

en: _Memo
as: _মেমো

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
as: পৰিৱৰ্তে নগদ

en: <b>_Income Account</b>
as: <b>_আয়ৰ একাউন্ট</b>

en: <b>A_sset Account</b>
as: <b>সম্পত্তিৰ একাউন্ট</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
as: পৰিৱৰ্তে নগদ

en: Stock Split Finish
as: ষ্টক স্প্লিট সমাপ্ত

en: Transaction Details
as: লেনদেনৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণ

en: Cash
as: নগদ

en: Brokerage Fees
as: ব্ৰকাৰেজৰ মাচুলবোৰ

en: Introduction placeholder
as: পৰিচয় স্থনধাৰক

en: Title placeholder
as: শিৰোনাম স্থানধাৰক

en: _Edit list of encodings
as: এনকডিংবোৰৰ তালিকাখন সম্পাদনা কৰক

en: Default encoding
as: ডিফল্ট এনক'ডিং

en: Convert the file
as: ফাইলটো সলনি কৰক

en: finish placeholder
as: সমাপ্ত স্থানধাৰক

en: Finish GnuCash Datafile Import
as: GnuCash ৰ ডাটাফাইল আমদানি শেষ কৰক

en: Edit the list of encodings
as: এনক'ডিংৰ তালিকাবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: <b>S_ystem input encodings</b>
as: <b>ছিষ্টেম ইনপুট এনক'ডিংবোৰ</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
as: <b>_কাষ্টম এনক'ডিং</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
as: <b>_নিৰ্বাচিত এনক'ডিংবোৰ</b>

en: Preferences
as: পছন্দবোৰ

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
as: সাধাৰণ

en: Enable extra _buttons
as: অতিৰিক্ত বাটনবোৰ সক্ষম কৰক

en: _Open in new window
as: _এখন নতুন উইণ্ডোত খোলক

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
as: যদি পৰীক্ষা কৰে, তেন্তে প্ৰত্যেকখন ইনভইছ ইয়াৰ নিজা ওপৰ স্তৰৰ উইণ্ডোত খোলা হব. যদি সম্পন্ন কৰে, তেন্তে ইনভইছটো চলিত উইণ্ডোখনত খোলা হব.

en: _Accumulate splits on post
as: _পঠোৱাৰ পিছত স্প্লিটবোৰ একেলগ কৰক.

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
as: ডিফল্ট হিচাপে একেটা একাউন্টলৈ স্থান পৰিবৰ্তন কৰা ইনভইছ এটাত বহুসংখ্যক প্ৰৱিষ্টীবোৰ এটা অকলশৰীয়া স্প্লিটলৈ অনা হব পাৰে. সংলাপটো পঠোৱাৰ পিছত এই ছেটিংটো সলনি হব পাৰে.

en: <b>Invoices</b>
as: <b>ইনভইছবোৰ<b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
as: আৰম্ভনিতে দিবলগীয়া বিলবোৰৰ তালিকাখন দেখুওৱা হবনে.

en: _Tax included
as: _কৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হল

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
as: বিলত থকা প্ৰৱিষ্টীবোৰৰ ভিতৰত টেক্সট ডিফল্ট হিচাপে ধৰা হৈছেনে. নতুন গ্ৰাহক আৰু ব্যৱসায়ীৰ দ্বাৰা এই ছেটিংটো গ্ৰহণযোগ্য হৈছে.

en: <b>Bills</b>
as: <b>বিলবোৰ</b>

en: _Notify when due
as: _কেতিয়া দিব লাগে জনাওক

en: Ta_x included
as: কৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হল

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
as: ইনভইছত থকা প্ৰৱিষ্টিবোৰত ডিফল্ট হিচাপে কৰটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়নে. নতুন গ্ৰাহকবোৰ আৰু ব্যৱসায়ীবোৰৰ দ্বাৰা এই ছেটিংটো গ্ৰহণযোগ্য হৈছে.

en: Days in ad_vance
as: _আগতীয়াকৈ দিনবোৰ

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
as: দিবলগীয়া বিলবোৰৰ বিষয়ে ভবিষ্যতে কিমান দিন সকিয়নি পঠাব লাগিব.

en: _Days in advance
as: _আগতীয়াকৈ দিনবোৰ

en: Default
as: ডিফল্ট

en: Delete Account
as: একাউন্ট ডিলিট কৰক

en: <b>Sub-accounts</b>
as: <b>উপ-একাউন্টবোৰ</b>

en: _Move to
as: _স্থান পৰিবৰ্তন

en: M_ove to
as: আতৰি যাওক

en: Delete all _transactions
as: সকলোবোৰ লেনদেন ডিলিট কৰক

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
as: এই একাউন্টটোৱে লেনদেনবোৰ ধাৰণ কৰে. এই লেনদেনবোৰৰ সৈতে আপুনি কি কৰিব বিচাৰিব?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
as: এই একাউন্টটোৱে কেৱল পঢ়িব পৰা লেনদেনবোৰ ধাৰণ কৰে যিবোৰ ডিলিট কৰিব নোৱাৰিব.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
as: <b>উপ-একাউন্টৰ লেনদেনবোৰ</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
as: এটা বা ততোধিক উপ-একাউন্টত কেৱল পঢ়িব পৰা লেনদেনবোৰ আছে যিবোৰ ডিলিট কৰিব নোৱাৰিব.

en: _Default
as: _ডিফল্ট

en: Account Type
as: একাউন্টৰ প্ৰকাৰ

en: Show _hidden accounts
as: লুকুৱাই থোৱা একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক

en: Show _zero total accounts
as: সৰ্বমুঠ শূন্য একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক

en: Show accounts which have a zero total value.
as: এটা শূন্য সৰ্বমুঠ মান থকা একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক.

en: Use Commodity Value
as: দ্ৰব্য মান ব্যৱহাৰ কৰক

en: _Help
as: সহায়

en: Identification
as: পৰিচয়

en: Account _name
as: একাউন্টৰ নাম

en: _Account code
as: _একাউন্ট কোড

en: _Description
as: _বিৱৰণ

en: Smallest _fraction
as: নূন্যতম _ভগ্নাংশ

en: Account _Color
as: একাউন্টৰ ৰং

en: No_tes
as: টোকাবোৰ

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
as: এই সামগ্ৰীৰ প্ৰসংগ কৰিব পৰা নূন্যতম ভগ্নাংশ.

en: _Parent Account
as: _মূখ্য একাউন্ট

en: Placeholde_r
as: স্থানঅধিকৰ্তা

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
as: এই একাউন্টটো হাইআৰ্কিটোত সম্পূৰ্ণভাৱে এটা স্থানধাৰকৰ দৰে উপস্থাপন কৰে. লেনদেনবোৰ এই একাউন্টটোলৈ পোষ্ট নকৰিব পাৰে, কেৱল এই একাউন্টটোৰ উপ-একাউন্টবোৰলৈ কৰিব পাৰে.

en: H_idden
as: লুকাই আছে

en: Ta_x related
as: কৰ সৰ্ম্পকীয়

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
as: সম্পাদনা ব্যৱহাৰ কৰক->কৰ-সম্পৰ্কীয় ফ্লেগটো ছেট কৰিবলৈ কৰ ৰিপোৰ্টৰ বিকল্পবোৰ আৰু এই একাউন্টটোলৈ এটা কৰৰ কোড নিৰ্ধাৰণ কৰক.

en: <b>Balance Information</b>
as: <b>পৰিমাণৰ তথ্য</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
as: <b>প্ৰাৰম্ভিক পৰিমাণ বদলি<b>

en: _Balance
as: পৰিমাণ

en: _Use equity 'Opening Balances' account
as: _ইকুইটিৰ 'আৰম্ভণিৰ পৰিমাণবোৰ' একাউন্টটো ব্যৱহাৰ কৰক

en: _Select transfer account
as: _বদলি একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰক

en: Renumber sub-accounts
as: উপ-একাউন্টবোৰৰ পুনৰাই সংখ্যা দিয়ক

en: _Renumber
as: _পুনৰ সংখ্যা দিয়ক

en: Prefix
as: উপসৰ্গ

en: Examples
as: উদাহৰণবোৰ

en: _Show documentation
as: ডকুমেন্টেশ্বন দেখুৱাওক

en: _Reconciled
as: _পুনৰসংযোজন কৰা হল

en: _Cleared
as: সম্পূৰ্ণ কৰা হল

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
as: যেতিয়া QIF ফাইল এটাত স্থিতিটো নিৰ্ধাৰিত নহয়, লেনদেনবোৰ সম্পন্ন বুলি চিহ্নিত হয়.

en: _Not cleared
as: সম্পূৰ্ণ কৰা নহল

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
as: যেতিয়া QIF ফাইল এটাত স্থিতিটো নিৰ্ধাৰিত নহয়, লেনদেনবোৰ সম্পন্ন বুলি চিহ্নিত নহয়.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
as: ডিফল্ট লেনদেন স্থিতি (QIF ফাইলটোৰ দ্বাৰা দিয়া স্থিতিটোৰ দ্বাৰা অভাৰৰাইড কৰিছে)

en: Select Account
as: একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰক

en: _Select or add a GnuCash account:
as: একাউন্ট এটা নিৰ্বাচন বা যোগ কৰক:

en: Import transactions from text file
as: টেক্সট ফাইলৰ পৰা লেনদেনবোৰ আমদানি কৰক

en: 1. Choose the file to import
as: 1. আমদানী কৰাৰ বাবে ফাইল বাছনি কৰক

en: Import bill CSV data
as: বিল CSV তথ্য আমদানি কৰক

en: Import invoice CSV data
as: ইনভইছ CSV তথ্য আমদানি কৰক

en: 2. Select import type
as: 2. আমদানীৰ প্ৰকাৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Semicolon separated
as: ছেমিকলনৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত

en: Comma separated
as: ক'মাৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত

en: Semicolon separated with quotes
as: উদ্ধৃতিবোৰৰ সৈতে ছেমিকলনৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত

en: Comma separated with quotes
as: উদ্ধৃতিবোৰৰ সৈতে ক'মাৰ দ্বাৰা পৃথকীকৃত

en: 3. Select import options
as: 3. আমদানিৰ বিকল্পবোৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: 4. Preview
as: 4. পূৰ্বদৃশ্য

en: Open imported documents in tabs
as: টেববোৰত আমদানি কৰা ডকুমেন্টবোৰ খোলক

en: Don't open imported documents in tabs
as: টেববোৰত আমদানি কৰা ডকুমেন্টবোৰ নুখুলিব

en: 5. Afterwards
as: 5. পাচত

en: The percentage discount applied for early payment.
as: আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰাৰ কাৰণে শতকৰা ৰেহাই প্ৰযোয্য.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
as: আগতীয়া পৰিশোধৰ কাৰণে পোষ্ট কৰা তাৰিখৰ পিছৰ দিনবোৰৰ সময়ত এটা ৰেহাই প্ৰযোয্য কৰা হয়.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
as: পোষ্ট কৰা তাৰিখৰ পিছত বিল পৰিশোধ কৰিব পৰা দিনবোৰৰ সংখ্যা.

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
as: পৰৱৰ্তী মাহটোত বিলবোৰ প্ৰয়োগ কৰিবৰ বাবে সীমাবদ্ধ দিনটো. সীমাবদ্ধটোৰ পিছত, বিলবোৰ নিম্নক্তো মাহটোলৈ প্ৰয়োগ কৰে. ঋণাত্মক মানবোৰ মাহটোৰ শেষৰ পৰা পিছফাললৈ গণনা কৰে.

en: The discount percentage applied if paid early.
as: আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰিলে ৰেহাইৰ শতাংশ প্ৰযোয্য হয়.

en: The last day of the month for the early payment discount.
as: আগতীয়াকৈ পৰিশোধৰ ৰেহাইৰ বাবে মাহটোৰ শেষৰ দিনটো.

en: The day of the month bills are due
as: মাহটোৰ বিলবোৰ দিবলগীয়া দিনটো

en: Table
as: তালিকা

en: Terms
as: চৰ্তবোৰ

en: Delete the current Billing Term
as: চলিত বিলিং চৰ্তটো ডিলিট কৰক

en: Create a new Billing Term
as: এটা নতুন বিলিং চৰ্ত সৃষ্টি কৰক

en: <b>Term Definition</b>
as: <b>চৰ্তৰ সংজ্ঞা<b>

en: De_scription
as: বিৱৰণ

en: _Type
as: _প্ৰকাৰ

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
as: বিলিং চৰ্তৰ বিৱৰণ ইনভইছত মুদ্ৰণ কৰা হল

en: Edit the current Billing Term
as: চলিত বিলিং চৰ্তটো সম্পাদনা কৰক

en: Close this window
as: এই উইণ্ডটো বন্ধ কৰক

en: Cancel your changes
as: আপুনি কৰা সলনিবোৰ বাতিল কৰক

en: Commit this Billing Term
as: বিলিংৰ চৰ্তবোৰ পূৰ্ণ কৰক

en: The internal name of the Billing Term.
as: বিলিং চৰ্তৰ আভ্যন্তৰীন নাম.

en: <b>New Billing Term</b>
as: <b>নতুন বিলিং চৰ্ত</b>

en: _Name
as: _নাম

en: Income Total
as: মুঠ আয়

en: Expense Total
as: মুঠ ব্যয়

en: Choose Owner Dialog
as: স্বত্বাধিকাৰীৰ সংলাপ নিৰ্বাচন কৰক

en: Securities
as: সুৰক্ষাবোৰ

en: Show National Currencies
as: জাতীয় মুদ্ৰাবোৰ দেখুৱাওক

en: Add a new commodity.
as: এটা নতুন সামগ্ৰী যোগান ধৰক.

en: Remove the current commodity.
as: চলিত সামগ্ৰীটো আতৰ কৰক.

en: Edit the current commodity.
as: চলিতটো দ্ৰব্যটো সম্পাদনা কৰক.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
as: সামগ্ৰীটোৰ সম্পূৰ্ণ নাম ভৰাওক. উদাহৰণ: চিছকো ছিষ্টেম Inc., বা এপল কম্পিউটাৰ, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
as: দ্ৰব্যটোৰ বাবে ঘড়ীৰ প্ৰতীক ভৰাওক (উদাহৰণস্বৰূপে CSCO বা AAPL). যদি আপুনি উদ্ধৃতিবোৰ অনলাইনত লাভ কৰি আছে, তেন্তে এই ক্ষেত্ৰখনে উদ্ধৃতিৰ উত্সটোৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা ঘড়ীৰ প্ৰতীকটো সঠিকভাৱে মিলোৱাটো অপৰিহাৰ্য (আখৰ অন্তৰভুক্ত কৰি).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
as: সামগ্ৰী এটা চিনাক্ত কৰিবলৈ এটা অদ্বিতীয় কোড ভৰাওক. বা, আপুনি এই ক্ষেত্ৰখন সাবধানেৰে খালী এৰক.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
as: কিনাবেচা কৰিব পৰা সামগ্ৰীটোৰ আটাইতকৈ সৰু অংশটো ভৰাওক. ভৰালবোৰৰ কাৰণে যিবোৰ কেৱল সম্পূৰ্ণ সংখ্যাবোৰত কিনাবেচা কৰিব পাৰি, 1 ভৰাওক.

en: <b>Quote Source Information</b>
as: <b>উদ্ধৃতিৰ উত্সৰ তথ্য</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
as: প্ৰদৰ্শনৰ প্ৰতীক এটা ভৰাওক. এইটো সুৰক্ষিতভাৱে খালী এৰিব পাৰি, যিটো ক্ষেত্ৰত ঘড়ীৰ প্ৰতীক বা মুদ্ৰা ISO কোড ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি.

en: Type of quote source
as: উদ্ধৃতিৰ উত্সৰ প্ৰকাৰ

en: _Display symbol
as: _প্ৰদৰ্শন কৰা প্ৰতীক

en: Time_zone
as: সময় ক্ষেত্ৰ

en: _Unknown
as: অজ্ঞাত

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
as: এইবোৰ হল F::Q লৈ শেহতীয়াকৈ যোগ কৰা উদ্ধৃতি উত্সবোৰ. GnuCash য়ে জ্ঞাত নহয় যদি এই উত্সবোৰ ইন্টাৰনেটত এটা অকলশৰীয়া ছাইট বা বিভিন্ন ছাইটৰ পৰা তথ্য উদ্ধাৰ কৰে.

en: _Multiple
as: _অসংখ্য

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
as: এইবোৰ হল F::Q উদ্ধৃতি উত্স যিয়ে ইন্টাৰনেটত বিভিন্ন ছাইটৰ পৰা তথ্য উদ্ধাৰ কৰে. যদি ছাইটবোৰৰ এটা উপলব্ধ নহয়, তেন্তে F::Q য়ে অন্য এটা ছাইটৰ পৰা তথ্য উদ্ধাৰ কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিব.

en: Si_ngle
as: একমাত্ৰ

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
as: এইবোৰ হল F::Q উদ্ধৃতি উত্স যিয়ে ইন্টাৰনেটত এটা অকলশৰীয়া ছাইটৰ পৰা তথ্য উদ্ধাৰ কৰে. যদি উক্ত ছাইটটো উপলব্ধ নহয়, তেন্তে আপুনি উদ্ধৃতিবোৰ উদ্ধাৰ কৰিবলৈ সক্ষম নহব.

en: _Get Online Quotes
as: অনলাইন উদ্ধৃতিবোৰ লওক

en: F_raction traded
as: ভগ্নাংশত বেচাকিনা

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
as: ISIN, CUSI_P বা আন কোড

en: _Symbol/abbreviation
as: প্ৰতীক/সংক্ষিপ্তকৰণ

en: _Full name
as: _সম্পূৰ্ণ নাম

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
as: সতৰ্কীকৰণ: বিত্ত::উদ্ধৃতি টো সঠিকভাবে ইনষ্টল কৰা নহল.

en: Select user information here…
as: ইয়াত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তথ্য নিৰ্বাচন কৰক…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
as: গ্ৰাহক ID সংখ্যা. যদি খালী এৰে তেন্তে আপোনাৰ বাবে এটা যথোপযুক্ত সংখ্যা নিৰ্বাচন কৰা হব.

en: Email
as: ই-মেইল

en: Billing Address
as: বিলিং ঠিকনা

en: Discount
as: ৰেহাই

en: Tax Included
as: কৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হল

en: Tax Table
as: কৰ তালিকা

en: Override the global Tax Table?
as: গ্ল'বেল কৰ তালিকাখন ওপৰা-ওপৰি কৰক?

en: Billing Information
as: বিলিং তথ্য

en: Shipping Information
as: ব্যৱসায়ৰ তথ্য

en: Shipping Address
as: ব্যৱসায়ৰ ঠিকনা

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
as: টেক্সট ফাইলৰ পৰা গ্ৰাহক বা ব্যৱসায়ীবোৰ আমদানি কৰক

en: For importing customer lists.
as: গ্ৰাহক তালিকাবোৰ আমদানি কৰিবৰ বাবে.

en: For importing vendor lists.
as: ব্যৱসায় তালিকাবোৰ আমদানি কৰিবৰ বাবে.

en: <b>2. Select Import Type</b>
as: <b>2. আমদানিৰ প্ৰকাৰ নিৰ্বাচন কৰক</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
as: ছেভ কৰা ৰিপোৰ্ট ৰূপৰেখাবোৰৰ সংলাপটো বাতিল কৰক

en: Question
as: প্ৰশ্ন

en: (none)
as: (একো নাই)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
as: কৰ্মচাৰী ID সংখ্যা. যদি খালী এৰে তেন্তে আপোনাৰ বাবে এটা যথোপযুক্ত সংখ্যা নিৰ্বাচন কৰা হব.

en: Payment Address
as: পৰিশোধৰ ঠিকনা

en: Interface
as: ইন্টাৰফেছ্

en: Access Control List
as: প্রবেশ নিয়ন্ত্ৰণৰ তালিকা

en: Access Control
as: প্রবেশ নিয়ন্ত্ৰণ কৰক

en: <b>File</b>
as: <b>ফাইল</b>

en: Host
as: হ'ষ্ট

en: Database
as: ডাটাবেছ

en: Password
as: পাছৱোৰ্ড

en: <b>Database Connection</b>
as: <b>ডাটাবেছ সংযোগ</b>

en: Annual
as: বছৰেকীয়া

en: Semi-annual
as: ছেমি-বছৰেকীয়া

en: Tri-annual
as: তিনি-বছৰেকীয়া

en: Quarterly
as: তিনিমহীয়া

en: Bi-monthly
as: দু-মহীয়া

en: Monthly
as: মাহেকীয়া

en: Semi-monthly
as: ছেমি-মাহেকীয়াভাবে

en: Bi-weekly
as: দ্বি-সপ্তাহিক

en: Weekly
as: সাপ্তাহিক

en: Daily (360)
as: দৈনিক 360)

en: Daily (365)
as: দৈনিক (365)

en: Loan Repayment Calculator
as: লোন পুনৰ পৰিশোধৰ গণক

en: <b>Calculations</b>
as: <b>গণনাবোৰ</b>

en: Payment periods
as: সৰ্বমুঠ সময়সীমাবোৰ

en: Interest rate
as: সুতৰ হাৰ

en: Present value
as: বৰ্তমানৰ মূল্য

en: Periodic payment
as: সাময়িক পৰিশোধ

en: Future value
as: ভবিষ্যতৰ মূল্য

en: Clear the entry.
as: প্ৰৱিষ্টিটো নাইকিয়া কৰক.

en: Calculate
as: গণনা

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
as: ওপৰৰ ক্ষেত্ৰবোৰত (একমাত্ৰ) খালী প্ৰৱিষ্টিটো পুনৰ গণনা কৰক.

en: <b>Payment Options</b>
as: <b>পৰিশোধৰ বিকল্পবোৰ</b>

en: Payment Total
as: সৰ্বমুঠ পৰিশোধ

en: Discrete
as: পৃথক

en: Continuous
as: অবিৰত

en: Beginning
as: আৰম্ভ হোৱা

en: When paid
as: যেতিয়া পৰিশোধ কৰা হয়

en: Online
as: অনলাইন

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
as: ... কৰণে অনুগ্ৰহ কৰি এটা উপযু্ক্ত GnuCash একাউন্ট নিৰ্বাচন বা সৃষ্টি কৰক:

en: Online account ID here…
as: অনলাইন একাউন্ট ID টো ইয়াত…

en: Choose a format
as: এটা ফৰমেট নিৰ্বাচন কৰক

en: Format
as: ফৰমেট

en: Select matching existing transaction
as: বৰ্তি থকা মিলা লেনদেন নিৰ্বাচন কৰক

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
as: আমদানি কৰা লেনদেনৰ প্ৰথম স্প্লিট

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনটো সম্ভাৱনাপূৰ্ণ স্প্লিটবোৰে মিল কৰে

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
as: এই লেনদেনটোত আপোনাৰ হস্তক্ষেপৰ প্ৰয়োজন হব পাৰে বা এইটো অসমতাপূৰ্ণভাবে আমদানি কৰা হব.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
as: এই লেনদেনটো সমতাপূৰ্ণভাবে আমদানি কৰা হব (আপুনি এতিয়াও মিলটো বা লক্ষ্যস্থান একাউন্টটোৰ দ্বিগুণ পৰীক্ষা কৰিব বিচাৰিব পাৰে).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
as: এই লেনদেনটোত আপোনাৰ হস্তক্ষেপৰ প্ৰয়োজন বা এইটো আমদানি কৰা নহব NOT.

en: Transaction List Help
as: লেনদেনৰ তালিকাৰ সহায়

en: Colors
as: ৰংবোৰ

en: <b>Actions</b>
as: <b>কাৰ্য্যবোৰ</b>

en: Select "A" to add the transaction as new.
as: লেনদেনটো নতুন হিচাপে যোগ কৰিবলৈ "A" টো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
as: লেনদেনটো এৰি নাযাবলৈ নিৰ্বাচন কৰক (এইটো কোনো অবস্থাতে আমদানি কৰা নহব).

en: Red
as: ৰঙা

en: Yellow
as: হালধীয়া

en: Green
as: সেউজীয়া

en: _Notes
as: _টোকাবোৰ

en: Generic import transaction matcher
as: বৰ্গীয় আমাদানিৰ লেনদেনৰ মিলকৰ্তা

en: Posted Account
as: একাউন্ট পোষ্ট কৰা হল

en: Invoice Information
as: ইনভইছৰ তথ্য

en: (owner)
as: (স্বত্বাধিকাৰী)

en: Default Chargeback Project
as: আচনিৰ খালীৰ চাৰ্জবেক কৰক

en: Additional to Card
as: কাৰ্ডৰ অতিৰিক্ত

en: Extra Payments
as: অতিৰিক্ত পৰিশোধবোৰ কৰক

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
as: ইনভইছ ID সংখ্যা. যদি খালী এৰে তেন্তে আপোনাৰ বাবে এটা যথোপযুক্ত সংখ্যা নিৰ্বাচন কৰা হব.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
as: এই ইনভইছটো পোষ্ট নকৰিলে পোষ্ট কৰা হোৱা ইনভইছবোৰ ডিলিট হব.
    এইটো পোষ্ট কৰিব বুলি আপুনি নিশ্চিতনে?

en: Yes, reset the Tax Tables
as: হয়, কৰ তালিকাবোৰ পুনৰ ছেট কৰক

en: No, keep them as they are
as: নহয়, তেওঁলোক যেনেকৈ থাকে তেনেকৈ ৰাখক

en: Reset Tax Tables to present Values?
as: মূল্যবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ কৰ তালিকাবোৰ পুনৰ ছেট কৰে নে?

en: Job Dialog
as: কাৰ্য্যটোৰ সংলাপ

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
as: কাৰ্য ID সংখ্যা. যদি খালী এৰে তেন্তে আপোনাৰ বাবে এটা যথোপযুক্ত সংখ্যা নিৰ্বাচন কৰা হব.

en: Job Information
as: কাৰ্য্যটোৰ তথ্য

en: Owner Information
as: স্বত্বাধিকাৰীৰ তথ্য

en: Job Active
as: কাৰ্য্যটো সক্ৰিয়

en: Lot Viewer
as: গোট চাওতা

en: _New Lot
as: _নতুন গোটটো

en: Scrub _Account
as: হিচপ মোচক

en: _Scrub
as: _মোচক

en: Scrub the highlighted lot
as: আলোকিত কৰা হোৱা গোটটো মোচি দিয়ক

en: Delete the highlighted lot
as: আলোকিত কৰা হোৱা গোটটো ডিলিট কৰক

en: Enter a name for the highlighted lot.
as: আলোকিত কৰা হোৱা গোটটোৰ কাৰণে এটা নাম ভৰাওক.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
as: আপুনি এই গোটটোত কৰিব খোজা কামৰ যিকোনো টোকা এটা ভৰাওক.

en: <b>_Title</b>
as: <b>_শিৰোনাম</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
as: <b>এই একাউন্টটোত থকা গোটবোৰ</b>

en: Show only open lots
as: কেৱল খোলা গোটবোৰ দেখুৱাওক

en: <b>Splits _free</b>
as: <b>স্প্লিটবোৰ _মুক্ত</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
as: <b>স্প্লিটবোৰ _গোটত</b>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
as: <প্ৰস্থৰ ওজন="জোৰ" আকাৰ="বৃহত্তম">GnuCash!লৈ শুভআগমনৰ সংলাপ আকৌ দেখুৱাওক</প্ৰস্থ>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
as: যদি আপুনি <i>Yes</i> বাটনটো, <i>GnuCash লৈ স্বাগতম</i> সংলাপটো

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
as: <span size="larger" weight="bold">GnuCash!লৈ শুভআগমন</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
as: পূৰ্বনিৰ্ধাৰিত কৰ্য্যবোৰৰ কিছুমান উপলব্ধ আছে যাতে বেছিভাগ নতুন ব্যৱহাৰকৰ্তাই GnuCash ৰ সৈতে আৰম্ভ কৰিব পছন্দ কৰে. তলৰ পৰা এই কাৰ্য্যবোৰৰ এটা নিৰ্বাচন কৰক আৰু যদি আপুনি সেইবোৰ সম্পন্ন কৰিব নিবিচাৰে <i>OK</i> বাটনত ক্লিক কৰ বা <i>বাতিল</i> টোত প্ৰেছ কৰক.

en: C_reate a new set of accounts
as: একাউন্টবোৰৰ এটা নতুন ছেট সৃষ্টি কৰক

en: _Import my QIF files
as: _মোৰ QIF ফাইলবোৰ আমদানিকৰক

en: _Open the new user tutorial
as: _নতুন ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নিৰ্দেশনা পুথিখন খোলক

en: Object references
as: বস্তুৰ সাৰাংশবোৰ

en: Explanation
as: বাখ্যা কৰক

en: Order Entry
as: ক্ৰমৰ প্ৰৱিষ্টি

en: Order Information
as: ক্ৰমৰ তথ্য

en: Reference
as: প্ৰসংগ

en: Order Entries
as: ক্ৰমৰ প্ৰৱিষ্টিবোৰ

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
as: ক্ৰম ID সংখ্যা. যদি খালী এৰে তেন্তে আপোনাৰ বাবে এটা যথোপযুক্ত সংখ্যা নিৰ্বাচন কৰা হব.

en: The company associated with this payment.
as: এই পৰিশোধটোৰ সৈতে কোম্পানী জৰিত.

en: Post To
as: ... লৈ পোষ্ট কৰক

en: Documents
as: ডকুমেন্টবোৰ

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
as: এই ইনভইছটোৰ কাৰণে পৰিশোধ কৰিবলগীয়া.
    
    আপুনি যদি ইনভইছ এটা নিৰ্বাচন কৰে, GnuCash য়ে ইয়াৰ বাবে এতিয়াও দিবলগীয়া পৰিমাণবোৰ প্ৰকাশ কৰিব. এটা আংশিক পৰিশোধ বা এটা ওপৰোঞ্ছি-পৰিশোধ সৃষ্টি কৰাৰ কাৰণে আপুনি এই হিচাপটো সলনি কৰিব পাৰিব.
    
    যদি কোনো ইনভইছ নিৰ্বাচত নহল অথবা এটা ওপৰোঞ্ছি-পৰিশোধৰ ক্ষেত্ৰত GnuCash য়ে এই কোম্পানীটোৰ প্ৰথম অপৰিশোধিত ইনভইছৰ অৱশিষ্ট পৰিমাণ স্বয়ংক্রিয়ভাবে নিৰ্ধাৰণ কৰিব.

en: Refund
as: ওভোতাওক

en: Print Check
as: প্ৰিণ্টৰ সন্ধান কৰক

en: Transfer Account
as: বদলি একাউন্ট

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
as: ইউৰোপ

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
as: স্থান

en: <b>Separator Character</b>
as: <b>পৃথক কৰা আখৰ</b>

en: GnuCash Preferences
as: GnuCash পছন্দবোৰ

en: <b>Summarybar Content</b>
as: <b>সাৰাংষ বাৰৰ বিষয়</b>

en: Include _grand total
as: সৰ্বমুঠটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
as: এটা ডিফল্ট ৰিপোৰ্ট মুদ্ৰালৈ ৰূপান্তৰ হোৱা সকলোবোৰ একাউন্টৰ এটা সৰ্বমুঠ দেখুৱাওক.

en: Include _non-currency totals
as: মুদ্ৰাহীন সৰ্বমুঠবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
as: যদি পৰীক্ষা কৰে, মুদ্ৰাহীন দ্ৰব্যবোৰ সাৰাংশ বাৰটোত দেখুওৱা হব. যদি সম্পন্ন কৰে, তেন্তে কেৱল মুদ্ৰাবোৰ দেখুওৱা হব.

en: _Relative
as: সম্পৰ্কীয়

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
as: লাভ/লোকচান ৰ গণনাবোৰৰ কৰণে নিৰ্ধাৰিত সম্পৰ্কীয় আৰম্ভনিৰ তাৰিখ ব্যৱহাৰ কৰক.

en: _Absolute
as: অন্যতম

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
as: লাভ/লোকচান ৰ গণনাবোৰৰ কৰণে নিৰ্ধাৰিত প্ৰকৃত আৰম্ভনিৰ তাৰিখ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Re_lative
as: সম্পৰ্কীয়

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
as: লাভ/লোচকান গণনাবোৰৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত সম্পৰ্কীয় সমাপ্তিৰ তাৰিখ এটা ব্যৱহাৰ কৰক. মুঠ সম্পত্তিবোৰৰ গণনাবোৰৰ বাবেও এই তাৰিখটো ব্যৱহাৰ কৰে.

en: Ab_solute
as: অন্যতম

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
as: লাভ/লোকচান ৰ গণনাবোৰৰ কৰণে নিৰ্ধাৰিত প্ৰকৃত অন্তিম তাৰিখটো ব্যৱহাৰ কৰক. তাৰোপৰি সৰ্বমুঠ সম্পত্তি গণনাবোৰৰ বাবে এই তাৰিখটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Accounting Period
as: গণনাৰ সময়সীমা

en: Use _formal accounting labels
as: সাধাৰণ একাউন্ট কৰা লেবেলবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
as: অনানুষ্ঠানি মিলবোৰৰ পৰিৱৰ্তে কেৱল 'দিবলগীয়া' আৰু 'পাবলগীয়া' ব্যৱহাৰ কৰক.

en: <b>Labels</b>
as: <b>স্তৰবোৰ</b>

en: _None
as: একো নাই

en: C_redit accounts
as: দিবলগীয়া একাউন্টবোৰ

en: _Income & expense
as: আয় আৰু ব্যয়

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
as: <b>ওলোটা পৰিমাণৰ একাউন্টবোৰ</b>

en: <b>Default Currency</b>
as: <b>ডিফল্ট মুদ্ৰা</b>

en: US Dollars (USD)
as: US ডলাৰবোৰ (USD)

en: Character
as: আখৰ

en: Sample
as: নিদৰ্শন

en: Show the Account Color as background
as: পটভূমি হিচাপে একাউন্ট ৰং দেখুৱাওক

en: Show the Account Color as Account Name Background.
as: একাউন্ট নামৰ পটভূমিৰ দৰে একাউন্ট ৰংটো দেখুৱাওক.

en: Show the Account Color on tabs
as: টেববোৰত একাউন্ট ৰংটো দেখুৱাওক

en: Show the Account Color as tab background.
as: টেব পটভূমিৰ দৰে একাউন্ট ৰংটো দেখুৱাওক.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
as: একাউন্ট নাম এটাৰ উপাদানবোৰৰ মাজত ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া আখৰটো. এটা বৈধ মান হল আখৰবোৰ আৰু সংখ্যাবোৰৰ বাহিৰে যিকোনো অকলশৰীয়া চিন, বা নিম্নোক্ত যিকোনো ষ্ট্ৰিং: "colon" "slash", "backslash", "dash" আৰু "period".

en: Ch_oose
as: পছন্দ

en: Loc_ale
as: স্থান

en: <b>Time Format</b>
as: <b>সময়ৰ ফৰমেট</b>

en: U_se 24-hour clock
as: 24-ঘণ্টাৰ ঘড়ী ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
as: এটা 24 ঘণ্টাৰ (এটা 12 ঘন্টাৰ পৰিবৰ্তে ) ফৰমেট ব্যৱহাৰ কৰক.

en: <b>Date Completion</b>
as: <b>তাৰিখ সম্পাদন</b>

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
as: তাৰিখবোৰ সম্পূৰ্ণ কৰা হব যাতে সেইবোৰ চলিত কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষত থাকে.

en: Enter number of months.
as: মাহবোৰৰ সংখ্যা ভৰাওক.

en: Use the date format specified by the system locale.
as: ছিষ্টেম স্থানৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত তাৰিখৰ ফৰমেটটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: <b>Numbers</b>
as: <b>সংখ্যাবোৰ</b>

en: Display ne_gative amounts in red
as: ঋণাত্মক পৰিমাণবোৰ ৰঙাকৈ দেখুৱাওক

en: Display negative amounts in red.
as: ঋণাত্মক ৰাশিবোৰ ৰঙাকৈ প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: _Automatic decimal point
as: স্বয়ংক্ৰিয় ডেচিমেল বিন্দু

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
as: এক নোহোৱাকৈ ভৰোৱা মূল্যবোৰত স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে এটা ডেচিমেল বিন্দু অন্তৰ্ভুক্ত হয়.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
as: কিমান পৰিমাণৰ স্বয়ংক্ৰিয় ডেচিমেল ক্ষেত্ৰবোৰ পূৰ্ণ কৰা হব.

en: Perform account list _setup on new file
as: নতুন ফাইলত একাউন্ট তালিকাৰ ছেটআপ সম্পন্ন কৰক

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
as: নতুন একাউন্ট তালিকা কৰা সংলাপটো প্ৰদৰ্শন কৰক যেতিয়া আপুনি ফাইল->নতুন ফাইল টো নিৰ্বাচন কৰে.

en: Display "_tip of the day" dialog
as: "দিনটোৰ ইংগিতটো" সংলাপটো দেখুৱাওক

en: Display hints for using GnuCash at startup.
as: আৰম্ভণিত GnuCash ব্যৱহাৰ কৰিবৰ বাবে ইংগিত প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: How many days to keep old log/backup files.
as: পুৰণি লগ/বেকআপ ফাইলবোৰ ৰাখিবলৈ কিমান দিন লাগে.

en: days
as: দিনবোৰ

en: Com_press files
as: ফাইলবোৰ সংনমন কৰক

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
as: ডাটা ফাইলটো ডিস্কত ছেভ কৰিবলৈ gzip ৰ দ্বাৰা সংনমন কৰক.

en: <b>Files</b>
as: <b>ফাইলবোৰ</b>

en: <b>Search Dialog</b>
as: <b>ডাইলগ সন্ধান কৰক</b>

en: New search _limit
as: নতুন সন্ধানৰ সীমা

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
as: যদি এই সংখ্যাটোত কৈ কম পৰিমাণৰ আইটেমবোৰ ঘূৰি আহে তেনেহলে 'নতুন সন্ধান' লৈ ডিফল্ট কৰক.

en: Show splash scree_n
as: স্প্লেছ স্ক্ৰীণটো দেখুৱাওক

en: Show splash screen at startup.
as: আৰম্ভনিত স্প্লেছ স্ক্ৰীণটো দেখুৱাওক

en: Auto-save time _interval
as: সময়ৰ ব্যৱধানটো স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে ছেভ

en: minutes
as: মিনিটবোৰ

en: Show auto-save confirmation _question
as: সয়ংক্ৰিয়-ছেভ নিশ্চিতকৰণৰ প্ৰশ্নটো দেখুৱাওক

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, GnuCash য়ে স্বয়ংক্ৰিয়-ছেভৰ বৈশিষ্টটো আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰতিটো সময়ত এটা নিশ্চিতকৰণৰ প্ৰশ্ন দেখুৱায়. অথবা কোনো অতিৰিক্ত বাখ্যা নেদেখুৱায়.

en: Forever
as: চিৰকাল

en: Time to _wait for answer
as: উত্তৰৰ বাবে অপেক্ষা কৰিবলৈ সময়

en: seconds
as: ছেকেণ্ড

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
as: এৰি যোৱা লেনদেনৰ কাৰ্য্যটো সক্ষম কৰক

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
as: আপডেট মিলোবৱা কাৰ্য্যটো সক্ষম কৰক

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
as: সৰু খুচুৰা দোকানবোৰৰ দৰে কিছুমান স্থানত বাণিজ্যিক ATMবোৰ (বিত্তীয় অনুষ্ঠানৰ সৈতে জড়িত নহয়) ইনষ্টল কৰা হয়. এই ATM বোৰে ইয়াৰ মাচুলবোৰ এটা পৃথক লেনদেন বা আপোনাৰ মাহিলি বেংকিং মাচুলবোৰ দৰে দেখুওৱাৰ পৰিৱৰ্তে ৰাশিটোত প্ৰত্যক্ষভাৱে যোগ কৰে. উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি $100 উলিয়াই তেন্তে আপোনাৰ পৰা $101,50 আৰু অন্য মাচুল লোৱা হব. যদি আপুনি $100 মেনুৱেলী ভৰাইছিল, তেন্তে ৰাশিটো নিমিলিব. গতিকে আপোনাৰ সৰ্বাধিক মাচুলৰ সৈতে (স্থানীয় মুদ্ৰাৰ এককবোৰত) এইটো ছেট কৰক, যাতে লেনদেনৰ পৰিমাণ মিলি থাকে.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
as: এটা লেনদেন যাৰ সেউজীয়া মণ্ডলটোত (স্বয়ংক্ৰিয়-CLEAR প্ৰাৰম্ভিকটোৰ ওপৰত বা সমান) থকা শ্ৰেষ্ঠ মিলৰ স্কৰটো ডিফল্টৰ দ্বাৰা CLEARed হব.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
as: এটা লেনদেন যাৰ ৰঙা মণ্ডলটোত (দেখুওৱা প্ৰাৰম্ভিকটোৰ ওপৰত কিন্তু স্বয়ংক্ৰিয়-ADD প্ৰাৰম্ভিকটোৰ তলত বা সমান) থকা শ্ৰেষ্ঠ মিলৰ স্কৰটো ডিফল্টৰ দ্বাৰা ADDed হব.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
as: মিলৰ তালিকাখনত এটা সম্ভাৱাপূৰ্ণ মিলৰ সৰ্বনিম্ন স্কৰটো দেখুৱাব লগাটো অপৰিহাৰ্য্য.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
as: বাণিজ্যিক ATM মাচুলবোৰৰ প্রাৰম্ভিক

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
as: স্বয়ংক্রিয়ভাবে সম্পন্ন হোৱা প্রাৰম্ভিক

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
as: স্বয়ংক্রিয়ভাবে যোগ হোৱা প্রাৰম্ভিক

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
as: দেখুওৱা প্ৰাৰম্ভিকবোৰ মিল কৰক

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
as: বায়েছিএন মিল ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
as: বৰ্তি থকা একাউন্টবোৰৰ সৈতে নতুন লেনদেনবোৰ মিল কৰিবলৈ বায়েছিএন এলগোৰিথিমবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: <b>Checks</b>
as: <b>সন্ধানবোৰ</b>

en: The default check printing font.
as: ডিফল্ট পৰীক্ষাৰ মুদ্ৰণ ফন্টটো.

en: Print _date format
as: তাৰিখৰ ফৰমেটো প্ৰিণ্ট কৰক

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
as: সঠিৰ তাৰিখটোৰ তলৰ 8 বিন্দু প্ৰকাৰত উক্ত তাৰিখৰ ফৰমেটো প্ৰিণ্ট কৰক.

en: Print _blocking chars
as: _ব্লক কৰা আখৰবোৰ মুদ্ৰণ কৰক

en: Print '***' before and after each text field on the check.
as: পৰীক্ষাৰ সময়ত প্ৰতিখন টেক্সট ক্ষেত্ৰৰ আগত আৰু পিছত '***' মুদ্ৰণ কৰক.

en: Default _font
as: ডিফল্ট আখৰ

en: Printing
as: মুদ্ৰণ কৰিছে

en: '_Enter' moves to blank transaction
as: 'ভৰাওক' টো খালী লেনদেনলৈ যায়

en: _Auto-raise lists
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে অহা তালিকা

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
as: ইনপুটৰ সময়ত একাউন্টৰ তালিকাবোৰ বা কাৰ্য্যবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে ওলায়.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
as: মনত ৰখা লেনদেনবোৰৰ বদলিত টেবৰ ক্ৰম অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
as: মনত ৰখা লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে পূৰ্ণ হলে বদলিৰ ক্ষেত্ৰ খনলৈ যাওক.

en: <b>Reconciling</b>
as: <b>পুনৰসংযোজন কৰা</b>

en: Check cleared _transactions
as: সম্পন্ন কৰা লেনদেনবোৰ পৰীক্ষা কৰক

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
as: এটা পুনৰসংযোজন সংলাপ সৃষ্টি কৰোতে সম্পন্ন হোৱা লেনদেনবোৰ আগতীয়াকৈ পৰীক্ষা কৰক.

en: Automatic credit card _payment
as: দিবলগীয়া কাৰ্ড স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে পৰিশোধ

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
as: এটা দিবলগীয়াৰ কাৰ্ড উক্তি পুনৰসংযোজিত কৰাৰ পিছত ব্যৱহাৰকৰ্তাক এটা দিবলগীয়া কাৰ্ড পৰিশোধৰ বাবে আগুৱাই দিয়ক.

en: Always reconcile to t_oday
as: সদায় আজিৰ দিনটোত পুনৰসংযোজন কৰক

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
as: আগৰ পুনৰসংযোজিতকৰণ নিৰ্বিশেষে উক্তিৰ তাৰিখটোৰ কৰণে পুনৰসংযোজন সংলাপটো সদায় আজিৰ তাৰিখ ব্যৱহাৰ কৰি খুলিব.

en: <b>Graphics</b>
as: <b>গ্ৰাফিক্স</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
as: লেনদেনবোৰৰ সৈতে দ্বিগুণ প্ৰকাৰৰ ৰংবোৰ সালসলনি হয়

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
as: প্ৰাথমিক আৰু গৌণ ৰংবোৰ পংক্তিৰ সালসলনিৰ দ্বাৰা কৰাৰ পৰিবৰ্তে লেনদেনৰ দ্বাৰা সালসলনি কৰক.

en: Draw hori_zontal lines between rows
as: পংক্তিবোৰৰ মাজত অনুভূমিক ৰেখাবোৰ টানক

en: Show horizontal borders on the cells.
as: কক্ষবোৰত অনুভূমিক সীমাবোৰ দেখুৱাওক.

en: Draw _vertical lines between columns
as: স্তম্ভবোৰৰ মাজত উলম্ব ৰেখাবোৰ টানক

en: Show vertical borders on the cells.
as: কক্ষবোৰত উলম্ব সীমাবোৰ দেখুৱাওক.

en: <b>Default Style</b>
as: <b>ডিফল্ট শৈলী</b>

en: <b>Other Defaults</b>
as: <b>অন্য ডিফল্টবোৰ</b>

en: _Basic ledger
as: প্ৰাথমিক লেজাৰ

en: _Auto-split ledger
as: স্বয়ংক্ৰিয় লেজাৰ

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
as: লেনদেনৰ _জাৰ্নেল

en: Number of _transactions
as: লেনদেনবোৰৰ সীমা

en: Register opens in a new _window
as: এখন নতুন উইণ্ডোত পঞ্জীয়ন খোলক

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
as: যদি পৰীক্ষা কৰে, তেন্তে প্ৰতিটো পঞ্জীয়ন ইয়াৰ নিজস্ব ওপৰ স্তৰৰ উইণ্ডোত খোলা হব. যদি সম্পন্ন কৰে, তেন্তে পঞ্জীয়নটো চলিত উইণ্ডোখনত খোলা হব.

en: _Only display leaf account names
as: কেৱল একাউন্টৰ নামবোৰ দেখুৱাওক

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
as: যদি পৰীক্ষা কৰা হ'ল, একাউন্ট নিৰ্বাচনৰ পোপআপটোত আৰু পঞ্জীয়নখনত কেৱল লিফ একাউন্টবোৰৰ নামবোৰ দেখুওৱা হৈছে. ডিফল্ট ব্যৱহাৰটো হ'ল একাউন্টৰ শৃংখলটোত থকা পাথটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰি সম্পূৰ্ণ নামটো দেখুৱাবলৈ. এই বিকল্পটোৰ পৰীক্ষা কৰাটোৱে সূচায় যে আপুনি অদ্বিতীয় লিফ নামবোৰ ব্যৱহাৰ কৰে.

en: Register Defaults
as: ডিফল্টবোৰৰ পঞ্জীয়ন

en: <b>Default Report Currency</b>
as: <b>ডিফল্ট ৰিপোৰ্ট মুদ্ৰা</b>

en: <b>Location</b>
as: <b>স্থান</b>

en: Report opens in a new _window
as: এখন নতুন উইণ্ডোত ৰিপোৰ্টবোৰ খোলক

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
as: যদি পৰীক্ষা কৰে, তেন্তে প্ৰত্যেকটো ৰিপোৰ্ট ইয়াৰ নিজস্ব ওপৰ স্তৰৰ উইণ্ডোত খোলা হব. যদি সম্পন্ন কৰে, তেন্তে ৰিপোৰ্টটো চলিত উইণ্ডোখনত খোলা হব.

en: Reports
as: ৰিপোৰ্টবোৰ

en: <b>Window Geometry</b>
as: <b>উইণ্ডো জ্যামিতি</b>

en: _Save window size and position
as: উইণ্ডোৰ আকাৰ আৰু স্থান ছেভ কৰক

en: Save window size and location when it is closed.
as: বন্ধ কৰাৰ সময়ত উইণ্ডোৰ আকাৰ আৰু স্থানটো ছেভ কৰক.

en: Bring the most _recent tab to the front
as: শেহতীয়া টেবটো সন্মূখলৈ আনক

en: <b>Tab Position</b>
as: <b>টেবৰ স্থান</b>

en: To_p
as: ওপৰ

en: B_ottom
as: তলত

en: _Left
as: ৰৈ য়োৱা

en: _Right
as: সোফাল

en: <b>Summary Bar Position</b>
as: <b>সাৰাংশ বাৰৰ স্থান</b>

en: Bottom
as: তলত

en: <b>Tabs</b>
as: <b>টেববোৰ</b>

en: Show close button on _notebook tabs
as: টোকাবহীৰ টেববোৰত বন্ধ বাটনটো দেখুৱাওক

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
as: প্ৰত্যেকটো টোকা বহী টেবত বন্ধ বাটন এটা দেখুৱাওক. এইবোৰ কাৰ্য 'বন্ধ' মেনু আইটেমটোৰ সৈতে একে.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
as: যদি টেবত থকা টেক্সটো এই মানটোতকৈ দীঘল হয় (পৰীক্ষাটো অনুমানিক) তেন্তে টেব লেবেলটো মাজত কাট কৰা হব আৰু লুপ্ত পদ এটাৰ সৈতে প্ৰতিস্থাপন কৰা হব.

en: characters
as: আখৰ

en: _Width
as: প্ৰস্থ

en: Windows
as: উইণ্ডোজ

en: Bid
as: বিড

en: Ask
as: আস্ক

en: Last
as: অন্তিম

en: Net Asset Value
as: সৰ্বমুঠ সম্পত্তিৰ মান

en: Price Editor
as: মূল্যৰ সম্পাদক

en: S_ource
as: উত্স

en: _Price
as: _দাম

en: Before _Date
as: _তাৰিখ

en: Price Database
as: দামৰ ডাটাবেছ

en: Add a new price.
as: এটা নতুন দাম যোগ কৰক.

en: Remove the current price.
as: চলিত দামটো আতঁৰ কৰক.

en: Edit the current price.
as: বৰ্তমানৰ দামটো সম্পাদনা কৰক.

en: Remove _Old
as: পুৰণিটো আতৰ কৰক

en: Remove prices older than a user-entered date.
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাই ভৰোৱা তাৰিখ এটাতকৈ পুৰণি দামবোৰ আতঁৰ কৰক.

en: Get new online quotes for stock accounts.
as: ভৰালৰ একাউন্টটোবোৰৰ কৰণে নতুন অনলাইন উদ্ধৃতিবোৰ পোৱা যাব.

en: Save Custom Check Format
as: কাষ্টম সন্ধান ফৰমেটটো ছেভ কৰক

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
as: এই কাষ্টম ফৰমেটটোৰ বাবে শিৰোনাম এটা ভৰাওক. এই শিৰোনামটো মুদ্ৰণ পৰীক্ষা সংলাপটোৰ "Check format" নিৰ্বাচনকটোত দৃষ্টিগোচৰ হব. এটা বৰ্তি থকা কাষ্টম ফৰমেটৰ শিৰোনামটো ব্যৱহাৰ কৰাটোৱে উক্ত ফৰমেটটো অভাৰৰাইট কৰিব.

en: Inches
as: ইঞ্চি

en: Centimeters
as: ছেন্টিমিটাৰ

en: Millimeters
as: মিলিমিটাৰ

en: Points
as: পইন্ট

en: Middle
as: মধ্যমান

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
as: কুইকেন/কুইকবুকছ (tm) US-আখৰ

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
as: ডিলাক্স(tm) ব্যক্তিগত পৰীক্ষাবোৰ US-আখৰ

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
as: কুইকেন(tm) ৱালেট পৰীক্ষাবোৰ w/ ছাইড ষ্টাব

en: Check _format
as: ফৰমেট সন্ধানকৰক

en: Check po_sition
as: অৱস্থানৰ সন্ধান কৰক

en: _Date format
as: _তাৰিখৰ ফৰমেট

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
as: পৰীক্ষাটোত ঠিকনা এটা প্ৰিণ্ট কৰিবলৈ ফৰমেট পৰীক্ষাৰ ক্ৰমত বিৱৰণ কৰা ADDRESS আইটেম এটা থকাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: _Address
as: _ঠিকনা

en: Checks on first _page
as: প্ৰথম পৃষ্ঠাত সন্ধান কৰক

en: Pa_yee
as: প্রাপক

en: Amount (_words)
as: একাউন্ট (_শব্দবোৰ)

en: Amount (_numbers)
as: একাউন্ট (_সংখ্যাবোৰ)

en: _Units
as: _এককবোৰ

en: _Translation
as: _অনুবাদ

en: _Rotation
as: _আৱৰ্তন

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
as: পৃষ্ঠাটোৰ বাওহাতৰ ওপৰ কোণত থকাটো হল মূল বিন্দু.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
as: পৃষ্ঠাটোৰ বাওহাতৰ তলৰ কোণত থকাটো হল মূল বিন্দু.

en: Degrees
as: ডিগ্ৰীবোৰ

en: Splits Memo
as: মেমোৰ স্প্লিটবোৰ

en: Splits Amount
as: স্প্লিটবোৰৰ পৰিমাণ

en: Splits Account
as: একাউন্টৰ স্প্লিটবোৰ

en: Custom format
as: কাষ্টম ফৰমেট

en: Working…
as: কাম চলি আছে…

en: <b>A_vailable reports</b>
as: <b>ৰিপোৰ্টবোৰ উপলব্ধ</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
as: <b>নিৰ্বাচিত ৰিপোৰ্টবোৰ</b>

en: A_dd >>
as: যোগ কৰক >>

en: << _Remove
as: << _আতৰ কৰক

en: Move _up
as: ওপৰলৈ যাওক

en: Move dow_n
as: তললৈ যাওক

en: Si_ze…
as: আকাৰ…

en: HTML Style Sheets
as: HTML শৈলীৰ শ্বীটবোৰ

en: <b>Available style sheets</b>
as: <b>শ্বীটবোৰৰ শৈলী উপলব্ধ</b>

en: <b>Style sheet options</b>
as: <b>শ্বীটৰ বিকল্পবোৰৰ শৈলী</b>

en: Report Size
as: ৰিপোৰ্টৰ আকাৰ

en: Enter report row/column span
as: ৰিপোৰ্টৰ শাৰী/স্তম্ভ প্ৰস্থ ভৰাওক

en: _Row span
as: পংক্তিৰ ব্যৱধান

en: _Column span
as: স্তম্ভৰ ব্যৱধান

en: Select HTML Style Sheet
as: HTML শৈলীৰ শ্বীট নিৰ্বাচন কৰক

en: New Style Sheet
as: নতুন শৈলীৰ শ্বীট

en: <b>New style sheet info</b>
as: <b>নতুন শৈলীৰ শ্বীটৰ তথ্য</b>

en: _Template
as: নমুনা

en: Reset Warnings
as: সতৰ্কবাণীবোৰ পুনৰ কৰক

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
as: নিম্নোক্ত সতৰ্কীকৰণ সংলাপবোৰ প্ৰদৰ্শন নকৰিবলৈ আপুনি অনুৰোধ কৰিছে. এই সংলাপবোৰৰ যিকোনো এটা পুনৰ সক্ষম কৰিবলৈ, সংলাপৰ কাষৰ পৰীক্ষা বাকচটো নিৰ্বাচন কৰক, তাৰপিছত OK ত ক্লিক কৰক.

en: _Unselect All
as: সকলোবোৰ নিৰ্বাচন মুক্ত কৰক

en: No warnings to reset.
as: ৰিছেট কৰিবলৈ কোনো সতৰ্কবাণী নাই.

en: Permanent Warnings
as: স্থায়ী সতৰ্কবাণীবোৰ

en: Temporary Warnings
as: অস্হায়ী সতৰ্কবাণীবোৰ

en:  Search
as: সন্ধান কৰক

en: Search for items where
as: বস্তুবোৰ কত আছে সন্ধান কৰক

en: <b>Match all entries</b>
as: <b>সকলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি মিলাওক</b>

en: Search Criteria
as: চৰ্তবোৰ বিচাৰক

en: New search
as: নতুন সন্ধান

en: Refine current search
as: বৰ্তমানৰ সন্ধানটো পুনৰ চাওক

en: Add results to current search
as: বৰ্তমানৰ সন্ধানটোলৈ ফলাফলবোৰ যোগ কৰক

en: Delete results from current search
as: বৰ্তমানৰ সন্ধানবোৰৰ পৰা ফলাফলবোৰ ডিলিট কৰক

en: Search only active data
as: মাত্ৰ সক্ৰিয় তথ্যৰ সন্ধান কৰক

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
as: আপোনাৰ সকলোবোৰ ডাটা বা কেৱল "active" হিচাপে চিহ্নিত কৰাটো সন্ধান কৰিব নিৰ্বাচন কৰক.

en: Type of search
as: সন্ধানৰ প্ৰকাৰ

en: Account Deletion
as: একাউন্টৰ ডিলিটকৰণ

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
as: নিম্নোক্ত নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰে ডিলিট কৰা একাউন্টটো সাৰাংশ কৰে আৰু এতিয়া শুদ্ধ কৰা হব. সেইবোৰ সম্পাদনা কৰিবলৈ OK ত প্ৰেছ কৰক.

en: Daily
as: দৈনিক

en: Bi-Weekly
as: দ্বি-সাপ্তাহিক

en: Yearly
as: বছৰেকীয়া

en: Make Scheduled Transaction
as: লেনদেনৰ নিৰ্ধাৰিত সূচী বনাওক

en: Advanced…
as: আগতীয়াকৈ কৰা হল…

en: Never End
as: কেতিয়াও শেষ নোহোৱা

en: Number of Occurrences
as: পুনৰাবৃত্তিবোৰৰ সংখ্যা

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
as: <b>লেনদেনৰ সম্পাদকৰ খালীবোৰ</b>

en: _Run when data file opened
as: _তথ্যৰ ফাইল খোল খালে চলাওক

en: _Auto-create new transactions
as: _নতুন লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সৃষ্টি কৰক

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
as: নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰত 'স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সৃষ্টি কৰক' ফ্লেগটো ছেট কৰক.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
as: লেনদেনটো সৃষ্টি কৰাৰ আগতে এই বহুত দিনবোৰৰ চিনাক্তকৰণ কৰক.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
as: ইয়াৰ সঠিক তাৰিখৰ আগতে এই বহুত দিনবোৰত লেনদেনটো সৃষ্টি কৰক.

en: _Notify before transactions are created
as: _লেনদেনবোৰ সৃষ্টি কৰাৰ আগতে জনাওক

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
as: নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰত 'জনাওক' ফ্লেগটো ছেট কৰক.

en: Crea_te in advance
as: আগতীয়াকৈ সৃষ্টি কৰক

en: R_emind in advance
as: আগতীয়াকৈ ৰিমাইণ্ড কৰক

en: Edit Scheduled Transaction
as: নিৰ্ধাৰিত সূচীৰ লেনদেনবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Create in advance
as: আগতীয়াকৈ সৃষ্টি কৰক

en: Remind in advance
as: আগতীয়াকৈ ৰিমাইণ্ড কৰক

en: Create automatically
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সৃ্ষ্টি কৰক

en: Conditional on splits not having variables
as: চলকবোৰ নথকা স্প্লিটবোৰ চৰ্তসাপেক্ষে কৰক

en: Notify me when created
as: কেতিয়া সৃষ্টি কৰা হল মোক জনাওক

en: <b>Occurrences</b>
as: <b>সংঘটনবোৰ</b>

en: Last Occurred:
as: শেষত সংঘটিত হোৱাটো:

en: Repeats:
as: পুনৰাবৃত্তিবোৰ:

en: Until
as: পৰ্য্যন্ত

en: occurrences
as: ঘটনাবোৰ

en: remaining
as: বাকীথকা

en: Overview
as: ওপৰদৃষ্টি

en: Template Transaction
as: লেনদেনৰ নমুনা

en: Since Last Run…
as: শেষত চলাটোৰ পৰা …

en: _Review created transactions
as: _সৃষ্টি কৰা হোৱা লেনদেনবোৰ পুনৰ নিৰীক্ষণ কৰক

en: Income Tax Information
as: আয়কৰৰ তথ্য

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
as: কৰ নাম আৰু/বা কৰ প্ৰকাৰ সলনি কৰিবলৈ ক্লিক কৰক.

en: <b>_Accounts</b>
as: <b>_একাউন্টবোৰ</b>

en: _Income
as: _আয়

en: _Expense
as: _খৰচ

en: _Asset
as: _সম্পত্তি

en: _Liability/Equity
as: _বিশ্বাসযোগ্যতা/ইকুইটি

en: <b>Account Tax Information</b>
as: <b>একাউন্টৰ কৰৰ তথ্য</b>

en: Tax _Related
as: কৰ _সম্পৰ্কীয়

en: <b>_TXF Categories</b>
as: <b>_TXF শ্ৰেণীবোৰ</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
as: <b>পৰিশোধকৰ্তাৰ নামৰ উত্স</b>

en: C_urrent Account
as: চলিত একাউন্ট

en: <b>Copy Number</b>
as: <b>সংখ্যাৰ প্ৰতিলিপি</b>

en: Tax Tables
as: কৰ তালিকাবোৰ

en: <b>Tax Table Entries</b>
as: <b>কৰ তালিকাৰ প্ৰৱিষ্টিবোৰ</b>

en: Value $
as: মান $

en: Percent %
as: শতকৰা %

en: <b>Tax Table Entry</b>
as: <b>কৰ তালিকাৰ প্ৰৱিষ্টি</b>

en: _Value
as: মূল্য

en: _Account
as: হিচাপ কৰক

en: GnuCash Tip Of The Day
as: GnuCash ৰ দিনটোৰ উক্তি

en: _Show tips at startup
as: আৰম্ভণিতে দিনটোৰ টিপবোৰ দেখুৱাওক

en: Transfer Funds
as: পুঁজিবোৰ বদলি কৰক

en: <b>Basic Information</b>
as: <b>প্ৰাথমিক তথ্য</b>

en: Show Income/Expense
as: আয়/ব্যয় দেখুৱাওক

en: <b>Currency Transfer</b>
as: <b>মুদ্ৰাৰ বদলি</b>

en: Exchange Rate
as: সলনিৰ হাৰ

en: _Fetch Rate
as: ফেটছৰ মুল্য

en: Username and Password
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম আৰু পাছৱৰ্ড

en: Enter your username and password
as: আপোনাৰ ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম আৰু পাছৱৰ্ড ভৰাওক

en: _Username
as: _ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম

en: _Password
as: _পাছৱৰ্ড

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
as: ব্যৱসায়ী ID সংখ্যা. যদি খালী এৰে তেন্তে আপোনাৰ বাবে এটা যথোপযুক্ত সংখ্যা নিৰ্বাচন কৰা হব.

en: Europe (31.12.2001)
as: ইউৰোপ (31.12.2001)

en: Include Century
as: শতিকাটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Abbreviation
as: সংক্ষিপ্তকৰণ

en: Date format
as: তাৰিখ ফৰমেট

en: 1st
as: 1ম

en: 2nd
as: 2য়

en: 3rd
as: 3য়

en: 4th
as: 4ৰ্থ

en: 5th
as: 5ম

en: 6th
as: 6ষ্ঠ

en: 7th
as: 7ম

en: 8th
as: 8ম

en: 9th
as: 9ম

en: 10th
as: 10ম

en: 11th
as: 11ম

en: 12th
as: 12ম

en: 13th
as: 13ম

en: 14th
as: 14ম

en: 15th
as: 15ম

en: 16th
as: 16ম

en: 17th
as: 17ম

en: 18th
as: 18ম

en: 19th
as: 19ম

en: 20th
as: 20ম

en: 21st
as: 21ম

en: 22nd
as: 22ম

en: 23rd
as: 23ম

en: 24th
as: 24ম

en: 25th
as: 25ম

en: 26th
as: 26ম

en: 27th
as: 27ম

en: 28th
as: 28ম

en: 29th
as: 29ম

en: 30th
as: 30ম

en: 31st
as: 31ম

en: Last day of month
as: মাহৰ অন্তিম দিনটো

en: Last Monday
as: যোৱা সোমবাৰ

en: Last Tuesday
as: যোৱা মংগলবাৰ

en: Last Wednesday
as: যোৱা বুধবাৰ

en: Last Thursday
as: যোৱা বৃহস্পতিবাৰ

en: Last Friday
as: যোৱা শুক্ৰবাৰ

en: Last Saturday
as: যোৱা শনিবাৰ

en: Last Sunday
as: যোৱা ৰবিবাৰ

en: Once
as: এবাৰ

en: Semi-Monthly
as: আধামহীয়া

en: No change
as: কোনো সলনি নাই

en: Use previous weekday
as: আগৰ সপ্তাহৰ দিন ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use next weekday
as: পৰৱৰ্তী সপ্তাহৰ দিন ব্যৱহাৰ কৰক

en: 1st Mon
as: 1ম সোমবাৰ

en: 1st Tue
as: 1ম মংগলবাৰ

en: 1st Wed
as: 1ম বুধবাৰ

en: 1st Thu
as: 1ম বৃহস্পতিবাৰ

en: 1st Fri
as: 1ম শুক্ৰবাৰ

en: 1st Sat
as: 1ম শনিবাৰ

en: 1st Sun
as: 1ম ৰবিবাৰ

en: 2nd Mon
as: 2য় সোমবাৰ

en: 2nd Tue
as: 2য় মংগলবাৰ

en: 2nd Wed
as: 2য় বুধবাৰ

en: 2nd Thu
as: 2য় বৃহস্পতিবাৰ

en: 2nd Fri
as: 2য় শুক্ৰবাৰ

en: 2nd Sat
as: 2য় শনিবাৰ

en: 2nd Sun
as: 2য় ৰবিবাৰ

en: 3rd Mon
as: 3য় সোমবাৰ

en: 3rd Tue
as: 3য় মংগলবাৰ

en: 3rd Wed
as: 3য় বুধবাৰ

en: 3rd Thu
as: 3য় বৃহস্পতিবাৰ

en: 3rd Fri
as: 3য় শুক্ৰবাৰ

en: 3rd Sat
as: 3য় শনিবাৰ

en: 3rd Sun
as: 3য় ৰবিবাৰ

en: 4th Mon
as: 4ৰ্থ সোমবাৰ

en: 4th Tue
as: 4ৰ্থ মংগলবাৰ

en: 4th Wed
as: 4ৰ্থ বুধবাৰ

en: 4th Thu
as: 4ৰ্থ বৃহস্পতিবাৰ

en: 4th Fri
as: 4ৰ্থ শুক্ৰবাৰ

en: 4th Sat
as: 4ৰ্থ শনিবাৰ

en: 4th Sun
as: 4ৰ্থ ৰবিবাৰ

en: Not scheduled
as: নিৰ্ধাৰণ কৰা নহল

en: Select occurrence date above.
as: ওপৰত ঘটনাৰ তাৰিখ নিৰ্বাচন কৰক.

en: Saturday
as: শনিবাৰ

en: Friday
as: শুক্ৰবাৰ

en: Wednesday
as: বুধবাৰ

en: Thursday
as: বৃহস্পতিবাৰ

en: Sunday
as: ৰবিবাৰ

en: Monday
as: সোমবাৰ

en: Tuesday
as: মঙলবাৰ

en: except on weekends
as: সপ্তাহৰ শেষবোৰৰ বাদে

en: then on the
as: তেতিয়া এইটোত

en: On the
as: ...ত

en: The number of leading digits to keep when rounding
as: ৰাউণ্ড কৰোতে ৰাখিবলগীয়া সন্মুখৰ অংকবোৰৰ সংখ্যাটো

en: Significant Digits
as: উল্লেখনীয় অংকবোৰ

en: Estimate Budget Values
as: বাজেটৰ মূল্যবোৰ নিৰূপৰণ কৰক

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
as: GnuCash য়ে নিৰ্বাচিত একউণ্টবোৰৰ কৰণে হৈ যোৱা লেনদেনবোৰৰ পৰা বাজেটৰ মূল্যবোৰ নিৰূপণ কৰিব.

en: Budget Options
as: বাজেটৰ বিকল্পবোৰ

en: Budget Name
as: বাজেটৰ নাম

en: Number of Periods
as: সময়সীমাবোৰৰ সংখ্যা

en: Budget Period
as: বাজেটৰ সময়সীমা

en: Show Account Code
as: একাউন্ট কোড দেখুৱাওক

en: Budget List
as: বাজেটৰ তালিকা

en: Close the Budget List
as: বাজেটৰ তালিকাখন বন্ধ কৰক

en: Create a New Budget
as: এখন নতুন বাজেট সৃষ্টি কৰক

en: Open the Selected Budget
as: নিৰ্বাচিত বাজেটখন খোলক

en: Delete the Selected Budget
as: নিৰ্বাচিত বাজেটখন ডিলিট কৰক

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
as: ফিল্টাৰ কৰা হৈছে… পঞ্জীয়নৰ দ্বাৰা

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
as: সকলোবোৰ_ দেখুৱাওক

en: Choo_se Date
as: তাৰিখ পছন্দ কৰক

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
as: _পুনৰসংযোজন বাতিল কৰা হল

en: C_leared
as: পৰিষ্কাৰ কৰা হল

en: _Voided
as: _খালী কৰী হল

en: _Frozen
as: _ফ্ৰজেন

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
as: ফিল্টাৰ ছেভ কৰক

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
as: লেনদেনৰ নকল

en: _Number
as: _সংখ্যা

en: _Transaction Number
as: _লেনদেন সংখ্যা

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
as: বৰ্গীকৰণ কৰা হৈছে… পঞ্জীয়নৰ দ্বাৰা

en: _Standard Order
as: _মানবিশিষ্ট ক্ৰম

en: Keep normal account order.
as: স্বাভাৱিক একাউন্ট ক্ৰম বৰ্তি ৰাখক.

en: Sort by date.
as: তাৰিখৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক

en: Date of _Entry
as: প্ৰৱিষ্টিৰ তাৰিখ

en: Sort by the date of entry.
as: প্ৰৱিষ্টিৰ তাৰিখটোৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: S_tatement Date
as: উক্তিৰ তাৰিখ

en: Num_ber
as: সংখ্যা

en: Sort by number.
as: সংখ্যাৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Amo_unt
as: পৰিমাণ

en: Sort by amount.
as: ৰাশিৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Sort by memo.
as: মেমোৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Descri_ption
as: বিৱৰণ

en: Sort by description.
as: বিৱৰণৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: _Action
as: _কাৰ্য্য কৰক

en: Sort by action field.
as: কাৰ্যক্ষেত্ৰৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Sort by notes field.
as: টোকাবোৰৰ ক্ষেত্ৰৰ দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Sa_ve Sort Order
as: বৰ্গীকৰণৰ ক্ৰম ছেভ কৰক

en: Save the sort order for this register.
as: এই পঞ্জীয়নটোৰ বাবে বৰ্গীকৰণৰ ক্ৰমটো ছেভ কৰক.

en: Sort in descending order.
as: অধোক্ৰমত বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Void Transaction
as: শূন্য লেনদেন

en: Reason for voiding transaction
as: লেনদেন খালী কৰাৰ কৰণ

en: day(s)
as: দিন(বোৰ)

en: week(s)
as: সপ্তাহ(বোৰ)

en: month(s)
as: মাহ(বোৰ)

en: year(s)
as: বছৰ(বোৰ)

en: Every
as: প্রত্যেক

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
as: কেলেণ্ডাৰৰ এককবোৰৰ সংখ্যাৰ পুনৰাবৃত্তিটো: E.g. দ্বি-সাপ্তাহিক = প্ৰত্যেক 2 সপ্তাহ; তিনিমহীয়া = প্ৰত্যেক 3 মাহ

en: beginning on
as: আৰম্ভ হোৱা

en: last of month
as: মাহৰ শেষ

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
as: সদায়ে মাহটোৰ শেষৰ দিনটো(অথবা সপ্তাহৰ দিনটো) ব্যৱহাৰ কৰা?

en: same week & day
as: একে সপ্তাহ & দিন

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
as: "day of week" আৰু "week of month" টো মিলায় নে? (উদাহৰণস্বৰূপে, প্ৰত্যেক মাহৰ "second Tuesday" টো)

en: Only show _active owners
as: কেৱল সক্ৰিয় স্বত্বাধিকাৰীবোৰ দেখুৱাওক

en: Show _zero balance owners
as: শূন্য পৰিমাণৰ গৰাকীবোৰ দেখুৱাওক

en: _Ending Balance
as: _শেষৰ পৰিমাণটো

en: <b>Reconcile Information</b>
as: <b>তথ্যৰ পুনৰসংযোজন</b>

en: Statement _Date
as: উক্তিৰ _তাৰিখ

en: Include _subaccounts
as: উপহিচপবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Not found
as: পোৱা নগল

en: The specified URL could not be loaded.
as: নিৰ্ধাৰিত কৰা URL টো লোড কৰা নহল.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
as: সুৰক্ষিত HTTP ত প্ৰৱেশটো অক্ষম কৰা হৈছে. পছন্দবোৰৰ সংলাপটোৰ নেটৱৰ্ক খণ্ডটোত আপুনি এইটো সক্ষম কৰিব পাৰে.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
as: HTTP নেটৱৰ্কৰ প্ৰৱেশটো অক্ষম কৰা হৈছে. পছন্দবোৰৰ সংলাপটোৰ নেটৱৰ্ক খণ্ডত আপুনি এইটো সক্ষম কৰিব পাৰে.

en: There was an error accessing %s.
as: %s ত প্ৰৱেশ কৰোতে এটা ভুল হৈছিল.

en: Export to PDF File
as: PDF ফাইললৈ ৰপ্তানি কৰক

en: Online Banking Account Name
as: অনলাইন বেংক একাউন্টৰ নাম

en: GnuCash Account Name
as: GnuCash একাউন্টৰ নাম

en: New?
as: নতুন নে?

en: AqBanking Initial Assistant
as: Aqবেংকিং প্ৰাৰম্ভিক সহকাৰী

en: Initial Online Banking Setup
as: পাৰাথমিক অনলাইন বেংকৰ ছেটআপ

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
as: GnuCash একাউন্টবোৰৰ সৈতে অনলাইন একাউন্টবোৰ মিলাওক

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
as: GnuCash একাউন্টবোৰলৈ অনলাইন বেংকিং একাউন্টবোৰ মিলোৱাৰ বাবে ছেটআপটো এতিয়া সমাপ্ত কৰিছে. আপুনি এতিয়া সেই একাউন্টবোৰত অনলাইন বেংকিং কাৰ্যবোৰ দাবী কৰিব পাৰে.
    
    যদি আপুনি অন্য এটা বেংক, ব্যৱহাৰকৰ্তা, বা একাউন্ট যোগ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি এই সহকাৰীটো যিকোনো সময়ত পুনৰ আৰম্ভ কৰিব পাৰে.
    
    এতিয়া "Apply" ত প্ৰেছ কৰক.

en: Online Banking Setup Finished
as: অনলাইন বেংকিং ছেটআপ সম্পূৰ্ণ কৰা হ'ল

en: Online Banking Connection Window
as: অনলাইন বেংকিং সংযোগ উইণ্ডো

en: Progress
as: আগবাঢ়ক

en: Get Transactions Online
as: লেনদেনবোৰ অনলাইনৰ পৰা পাওক

en: Date range of transactions to retrieve:
as: লেনদেনবোৰ উদ্ধাৰ কৰিবলৈ তাৰিখৰ সীমা:

en: From
as: ... পৰা

en: _Earliest possible date
as: অতি আগতীয়া সাম্ভাব্য তাৰিখ

en: _Last retrieval date
as: শেষত উলিওৱা তাৰিখ

en: E_nter date:
as: তাৰিখ ভৰাওক:

en: To
as: ... লৈ

en: Ente_r date:
as: তাৰিখ ভৰাওক:

en: Enter Password
as: পাছৱৰ্ড ভৰাওক

en: Enter your password
as: আপোনাৰ পাছৱৰ্ড ভৰাওক

en: Name for new template
as: নতুন নমুনাৰ বাবে নাম

en: Online Transaction
as: অনলাইন লেনদেন

en: Execute this online transaction now
as: এই অনলাইন লেনদেনটো এতিয়াই কাৰ্যকৰী কৰক

en: Enter an Online Transaction
as: এটা অনলাইন লেনডেন ভৰাওক

en: at Bank
as: বেংকত

en: (filled in automatically)
as: (স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে পূৰ্ণ কৰা হল)

en: Payment Purpose continued
as: পৰিশোধৰ উদ্দেশ্য অব্যাহত ৰখা হ'ল

en: Originator Account Number
as: উদ্ভাৱকৰ একাউন্ট সংখ্যা

en: Bank Code
as: বেংক কোড

en: Add the current online transaction as a new transaction template
as: বৰ্তমানৰ অনলাইন লেনদেনটো এটা নতুন লেনদেনৰ নমুনা হিচাপে যোগ কৰক

en: Move the selected transaction template one row up
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনৰ নমুনাটো এটা শাৰী ওপৰলৈ নিয়ক

en: Move the selected transaction template one row down
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনৰ নমুনাটো এটা শাৰী তললৈ নিয়ক

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
as: লেনদেনৰ নমুনাবোৰৰ তালিকাখন বৰ্ণমালা অনুসৰি বৰ্গীকৰণ কৰক

en: Delete the currently selected transaction template
as: বৰ্তমান নিৰ্বাচিত লেনদেনৰ নমুনাটো ডিলিট কৰক

en: Online Banking
as: অনলাইন বেংকিং

en: _Close log window when finished
as: সম্পূৰ্ণ হলে লগ উইণ্ডোখন বন্ধ কৰক

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, আপুনি HBCI/AqBanking আমদানি প্ৰক্ৰিয়াটো শেষ কৰোতে উইণ্ডোখন স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে বন্ধ হব. অথবা এইখন খোলা থাকিব.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
as: যদি সক্ৰিয় হয়, HBCI/AqBanking কাৰ্য্যবোৰৰ কৰণে PIN টো এটা অধিবেশনৰ সময়ত স্মৃতিত মনত ৰখা হব. অথবা এইটো এটা অধিবেশনৰ প্ৰতিটো সময়ত যেতিয়া প্ৰয়োজন হয় পুনৰ ভৰাব লাগিব.

en: _Verbose debug messages
as: _শব্দবহুল ডিবাগ বাৰ্তাবোৰ

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
as: HBCI/AqBanking অনলাইন বেংকিং ৰ কাৰণে শব্দবহুল ডিবাগ বাৰ্তাবোৰ সক্ষম কৰক.

en: (unknown)
as: (নজনা)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
as: SEPA অনলাইন বদলি এটা ভৰাওক

en: Recipient IBAN (International Account Number)
as: প্ৰাপক IBAN (আন্তৰাষ্ট্ৰীয় একাউন্ট সংখ্যা)

en: Recipient BIC (Bank Code)
as: প্ৰাপকৰ BIC (বেংক কোড)

en: Originator IBAN (International Account Number)
as: তৈয়াৰকৰ্তা IBAN (আন্তৰাষ্ট্ৰীয় একাউন্ট সংখ্যা)

en: Originator BIC (Bank Code)
as: তৈয়াৰকৰ্তা BIC (বেংক কোড)

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
as: এটা SEPA অনলাইন প্ৰত্যক্ষ দিবলগীয়া টোকা ভৰাওক

en: Debited Account Owner
as: দিবলগীয়া একাউন্টৰ স্বত্বাধিকাৰী

en: Debited IBAN (International Account Number)
as: দিবলগীয়া IBAN (আন্তৰাষ্ট্ৰীয় একাউন্ট সংখ্যা)

en: Debited BIC (Bank Code)
as: দিবলগীয়া BIC (বেংক কোড)

en: Credited Account Owner
as: দিবলগীয়া একাউন্টৰ স্বত্বাধিকাৰী

en: Credited IBAN (International Account Number)
as: পাবলগীয়া IBAN (আন্তৰাষ্ট্ৰীয় একাউন্ট সংখ্যা)

en: Credited BIC (Bank Code)
as: পাবলগীয়া BIC (বেংক কোড)

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
as: আপোনাৰ স্থানীয় বেংক একাউন্টৰ এতিয়ালৈকে SEPA একাউন্ট তথ্য জমা হোৱা নাই. আমি দুখিত, কিন্তু এই উন্নত সংস্কৰণটোত এটা অতিৰিক্ত স্তৰৰ প্ৰয়োজন যিটো gnucash ত এতিয়ালৈকে প্ৰত্যক্ষভাৱে কাৰ্যকৰী কৰা নাই. অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ একাউন্টৰ বাবে "aqhbci-tool" নিৰ্দেশ পংক্তিৰ কাৰ্যসূচীটো কাৰ্যকৰী কৰক, তলত দিয়াৰ দৰে: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
as: আপুনি প্ৰাপকৰ নাম এটা নভৰালে. অনলাইন বদলি এটাৰ বাবে প্ৰাপকৰ নাম এটা দৰকাৰী.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
as: আপুনি প্ৰাপকৰ একাউন্ট এটা নভৰালে. অনলাইন বদলি এটাৰ বাবে প্ৰাপকৰ একাউন্ট এটা দৰকাৰী.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
as: আপুনি প্ৰাপকৰ বেংক এটা নভৰালে. অনলাইন বদলি এটাৰ বাবে প্ৰাপকৰ বেংক এটা দৰকাৰী.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
as: ৰাশিটো শূন্য বা ৰাশি ক্ষেত্ৰখন শুদ্ধকৈ ইন্টাৰপ্ৰিট কৰিব পৰা নগল. আপোনাৰ স্থানীয় ছেটিংবোৰৰ তুলনাত আপোনাৰ মিশ্ৰিত দশমিক বিন্দু আৰু ক'মা থাকিব পাৰে. এইটোৱে এটা বৈধ অনলাইন বদলি কাৰ্যত ফলাফল নেদেখুৱায়.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
as: আপুনি কোনো লেনদেনৰ উদ্দেশ্য নভৰালে. অনলাইন বদলি এটাৰ বাবে উদ্দেশ্য এটা দৰকাৰী.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
as: দিয়া নামটোৰ সৈতে নমুনা এটা ইতিমধ্যে বৰ্তি আছে. অনুগ্ৰহ কৰি অন্য এটা নাম ভৰাওক.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
as: আপুনি প্ৰকৃততে "%s" নামটোৰ সৈতে নমুনাটো ডিলিট কৰিব বিচাৰ নেকি?

en: No valid online banking account assigned.
as: কোনো বৈধ অনলাইন বেংকিং একাউন্ট নিৰ্ধাৰিত কৰা নহল.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
as: এই একাউন্টটোৰ কাৰণে "পৰিমাণ পাওক" অনলাইন কাৰ্য্যটো উপলব্ধ নহয়.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
as: এই একাউন্টটোৰ কৰণে "লেনদেনবোৰ পাওক" অনলাইন কাৰ্য্যটো উপলব্ধ নহয়.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
as: নিৰ্বাচিত সময় সীমাটোৰ কৰণে অনলাইন বেংকিংৰ আমদানিটোৱে কোনো লেনদেন ঘূৰাই নিদিয়ে.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
as: আপুনি অনলাইন বদলিৰ নমুনাবোৰৰ তালিকাখন সলনি কৰিছে, কিন্তু আপুনি বদলিৰ সংলাপটো বাতিল কৰিলে. আপুনি তথাপিও সলনিবোৰ জমা কৰিব বিচাৰে নে?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
as: কাৰ্য্যটো প্ৰস্তুত কৰাৰ সময়ত বেকএণ্ডটোৱে এটা ভূল বিচাৰি পালে. এই কাৰ্য্যটো কাৰ্যকৰী কৰাটো সম্ভৱ নহয়.
    
    বেছিভাগ বেংকে আপুনি পছন্দ কৰা কাৰ্য্যটো সমৰ্থন নকৰে বা আপোনাৰ অনলাইন বেংকিং একাউন্টটোৰ এই কাৰ্য্যটো কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ অনুমতি নাই. আপোনাৰ কোনছল লগটোত অধিক ভুলৰ বাৰ্তাবোৰ দৃশ্যমান হব পাৰে.
    আপুনি কাৰ্য্যটো পুনৰ কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: Online Banking Direct Debit Note
as: অনলাইন বেংকিংৰ প্ৰত্যক্ষ ঋণৰ টোকা

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
as: অনলাইন বেংকিং ত বেংকৰ ভিতৰুৱা বদলি

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
as: অনলাইন বেংকিং ইউৰোপীয়ান (SEPA) বদলি

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
as: অনলাইন বেংকিং ইউৰোপীয়ান (SEPA) দিবলগীয়া টোকা

en: Online Banking Transaction
as: অনলাইন বেংকিংৰ লেনদেন

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
as: কাৰ্যটো কাৰ্যকৰী কৰোতে এটা ভুল ওলাইছিল. অনুগ্ৰহ কৰি প্ৰকৃত ভুল বাৰ্তাটোৰ বাবে লগ উইণ্ডোখন পৰীক্ষা কৰক.
    
    আপুনি কাৰ্যটো পুনৰ কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: Unspecified
as: অনিৰ্ধাৰিত

en: Bank
as: বৃত্তীয় প্ৰতিষ্ঠান

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
as: কাৰ্যটো প্ৰস্তুত কৰাৰ সময়ত বেকএণ্ড ভুল এটা বিচাৰি পাৰে. এই কাৰ্যটো কাৰ্যকৰী কৰাটো সম্ভৱ নহয়.
    
    সম্ভৱত বেংকে হয়তো আপুনি নিৰ্বাচন কৰা কামটো পছন্দ নকৰে বা আপোনাৰ অনালাইন বেংকিং একাউন্টৰ এই কাৰ্যটো কৰিবলৈ অনুমতি নাই. আপোনাৰ কনছল লগত অধিক ভুলৰ বাৰ্তা দৃশ্যমান হব পাৰে.
    
    আপুনি কাৰ্যটো পুনৰ ভৰাব বিচাৰে নেকি?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
as: ইয়াৰ প্ৰতিক্ৰিয়া অনুসৰি বেংকে লেনদেনৰ তথ্য পঠাইছে.
    আপুনি এইটো আমদানি কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
as: এই gnucash একাউন্টৰ কৰণে কোনো অনলাইন বেংকিং একাউন্ট পোৱা নগল. অনলাইন বেংকিং ৰ দ্বাৰা এই লেনদেনবোৰ কাৰ্যকৰী কৰা নহব.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
as: ইয়াৰ প্ৰতিক্ৰিয়া অনুসৰি বেংকে পৰিমাণৰ তথ্য পঠাইছে.
    আপুনি এইটো আমদানি কৰিব বিচাৰে নেকি?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
as: ডাউনলোড কৰা অনলাইন বেংকিং পৰিমাণটো শূন্য আছিল.
    
    হয়তো এইটো শুদ্ধ পৰিমাণ, বা আপোনাৰ বেংকে অনলাইন বেংকিংৰ এইটো সংস্কৰণত পৰিমাণ ডাউনলোড সমৰ্থন নকৰে . পিছলৈ আপুনি অনলাইন বেংকিং (Aqবেংকিং বা HBCI) ছেটআপটোত এটা বেলেগ অনলাইন বেংকিংৰ সংস্কৰণ সংখ্যা পছন্দ কৰিব. তাৰ পিছত, অনলাইন বেংকিং পৰিমাণটো ডাউনলোড কৰিবলৈ পুনৰ চেষ্টা কৰিব.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
as: অনলাইন বেংকিং কাৰ্য্যৰ ফলাফল:
    একাউন্ট বন্দবস্তিৰ পৰিমাণ হ'ল %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
as: আপোনাৰ জ্ঞাতাৰ্থে: এই একাউন্টৰ এটা %s লিখিত পৰিমাণও আছে

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
as: বন্দবস্তিৰ পৰিমাণটো একাউন্টটোৰ বৰ্তমানৰ পুনৰসংযোজিত পৰিমাণৰ সৈতে অভিন্ন.

en: Reconcile account now?
as: একাউন্ট এতিয়া পুনৰসংযোজিত কৰেনে?

en: Select a file to import
as: আমদানি কৰিবলৈ ফাইল এটা নিৰ্বাচন কৰক

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
as: PIN টো অতিকমেও %d টা আখৰ দীঘল হোৱাটো দৰকাৰী
    আপুনি পুনৰ চেষ্টা কৰিব নেকি?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
as: অনলাইন বেংকিং কাৰ্য্যটো এতিয়াও চলি আছে; আপুনি বাতিল কৰিব বিচাৰে বুলি নিশ্চিত নে?

en: _Online Actions
as: অনলাইন কাৰ্য্যবোৰ

en: Get _Balance
as: পৰিমাণ পাওক

en: The list of Scheduled Transactions
as: নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা লেনদেনৰ তালিকাখন

en: Get _Transactions…
as: লেনদেনবোৰ পাওক.…

en: Get the transactions online through Online Banking
as: অনলাইন বেংকিং ৰ জৰিয়তে অনলাইন লেনদেনৰ পৰিমাণটো পাওক

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
as: অনলাইন বেংকিংৰ জৰিয়তে এটা নতুন অনলাইন আন্তৰাষ্ট্ৰীয় ইউৰোপীয়ান (SEPA) লেনদেন ইচ্ছ্যু কৰক

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
as: অনলাইন বেংকিং ৰ জৰিয়তে বেংকৰ এটা নতুন আভ্যন্তৰীণ লেনদেন অনলাইন প্ৰকাশ কৰক

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
as: অনলাইন বেংকিংৰ জৰিয়তে এটা নতুন অনলাইন আন্তৰাষ্ট্ৰীয় ইউৰোপীয়ান (SEPA) প্ৰত্যক্ষ দিবলগীয়া টোকা ইচ্ছ্যু কৰক

en: Show _log window
as: লগ উইণ্ডো দেখুৱাওক

en: _Online Banking Setup…
as: অনলাইন বেংকিং ছেটআপ…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
as: (HBCI, বা OFX প্ৰত্যক্ষসংযোগ, AqBanking ব্যৱহাৰ কৰা) অনলাইন বেংকিং ত প্ৰৱেশৰ আৰম্ভনিৰ ছেটআপ

en: Close window when finished
as: শেষ হলে উইণ্ডোখন বন্ধ কৰক

en: Remember the PIN in memory
as: PIN স্মৃতিত মনত পেলাওক

en: Verbose HBCI debug messages
as: শব্দবহুল HBCI ডিবাগ বাৰ্তাবোৰ

en: DTAUS import data format
as: DTAUS আমদানি তথ্যৰ ফৰমেট

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
as: DTAUS ফাইলবোৰ আমদানি কৰোতে এই ছেটিংটোৱে তথ্যৰ ফৰমেটটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. AqBanking লাইব্রেৰিটোৱে বিভিন্ন আমদানিৰ ফৰমেট (মাতা "প্ৰফাইল") আগবঢ়ায় যিবোৰৰ এটা আপুনি ইয়াত পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: CSV import data format
as: CSV আমদানি তথ্যৰ ফৰমেট

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
as: CSV ফাইলবোৰ আমদানি কৰোতে এই ছেটিংটোৱে তথ্যৰ ফৰমেটটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. AqBanking লাইব্রেৰিটোৱে বিভিন্ন আমদানিৰ ফৰমেট (মাতা "প্ৰফাইল") আগবঢ়ায় যিবোৰৰ এটা আপুনি ইয়াত পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: SWIFT MT940 import data format
as: SWIFT MT940 আমদানি তথ্যৰ ফৰমেট

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
as: SWIFT MT940 ফাইলবোৰ আমদানি কৰোতে এই ছেটিংটোৱে তথ্যৰ ফৰমেটটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. AqBanking লাইব্রেৰিটোৱে বিভিন্ন আমদানিৰ ফৰমেট (মাতা "প্ৰফাইল") আগবঢ়ায় যিবোৰৰ এটা আপুনি ইয়াত পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: SWIFT MT942 import data format
as: SWIFT MT942 আমদানি তথ্যৰ ফৰমেট

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
as: SWIFT MT942 ফাইলবোৰ আমদানি কৰোতে এই ছেটিংটোৱে তথ্যৰ ফৰমেটটো নিৰ্ধাৰণ কৰে. AqBanking লাইব্রেৰিটোৱে বিভিন্ন আমদানিৰ ফৰমেট (মাতা "প্ৰফাইল") আগবঢ়ায় যিবোৰৰ এটা আপুনি ইয়াত পছন্দ কৰিব পাৰে.

en: Quantity
as: পৰিমাণ

en: Taxable
as: কৰ প্ৰযোজ্য

en: Import Bills or Invoices from csv
as: csv ৰ পৰা বিল আৰু ইনভইচবোৰ আমদানি কৰক

en: These lines were ignored during import
as: আমদানিৰ সময়ত এই শাৰীবোৰ অবজ্ঞা কৰা হৈছিল

en: The input file can not be opened.
as: ইনপুট কৰা ফাইলটো খুলিব নোৱাৰি.

en: Adjust regular expression used for import
as: আমদানিৰ বাবে ব্যৱহৃত হোৱা নিযমিত ব্যাখ্যাবোৰ থিক কৰক

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
as: আমদানি কৰা ফাইল পাৰ্ছ কৰাৰ বাবে এই নিয়মিত ব্যাখ্যাটো ব্যৱহাৰ হয়. আপোনাৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি ইয়াক সলনি কৰি লওক.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
as: ৰপ্তানি কৰোতে এটা সমস্যা হৈছিল, এইটো স্থান, অনুমতিবোৰৰ অভাৱৰ বাবে বা ফল্ডাৰত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অক্ষমৰ বাবে হব পাৰে. পিছত লগইন কৰিবৰ বাবে চিহ্নিত ফাইলটো পৰীক্ষা কৰক!
    আপুনি ডিবাগ কৰাটো সক্ষম কৰা প্ৰয়োজন হব.

en: File exported successfully!
as: ফাইল সফলতাৰে ৰপ্তানি কৰা হল!

en: -- Split Transaction --
as: -- স্প্লিটৰ লেনদেন --

en: Void Reason
as: শূন্যৰ কাৰণ

en: Invalid encoding selected
as: অবৈধ এনকোডিং নিৰ্বাচিত কৰা হল

en: Merge with column on _left
as: বাওঁফালৰ স্তম্ভৰ সৈতে একলগ কৰক

en: Merge with column on _right
as: সোঁফালৰ স্তম্ভৰ সৈতে একলগ কৰক

en: _Split this column
as: এই স্তম্ভটো স্প্লিট কৰক

en: _Widen this column
as: এই স্তম্ভটো ডাঙৰ কৰক

en: _Narrow this column
as: এই স্তম্ভটো সৰু কৰক

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
as: সলনি কৰিবলৈ শাৰীবোৰ দুবাৰ ক্লিক কৰক, তাৰ পিছত আমদানি কৰিবলৈ প্ৰয়োগটোত ক্লিক কৰক

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
as: %u শাৰী, %s একাউন্টলৈ পাথ বিচাৰি পোৱা নগল, ওপৰ স্তৰ হিচাপে যোগ কৰক

en: Row %u, commodity %s / %s not found
as: %u শাৰী, %s / %s দ্ৰব্য বিচাৰি পোৱা নগল

en: Row %u, account %s not in %s
as: %u শাৰী, %s একাউন্টটো %s ত নাই

en: Period: 123,456.78
as: সময় সীমা: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
as: ক'মা: 123.456,78

en: No date column.
as: তাৰিখৰ স্তম্ভ নাই.

en: Import Customers from csv
as: csv ৰ পৰা গ্ৰাহকবোৰ আমদানি কৰক

en: customers
as: গ্ৰাকবোৰ

en: vendors
as: ব্যৱসায়ীবোৰ

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
as: ফলাফলবোৰ আমদানি কৰক:
    %i পংক্তিবোৰ অৱজ্ঞা কৰা হল
    %i পংক্তিবোৰ আমদানি কৰা হল:
       %u %s নিৰ্দিষ্ট কৰা হল
       %u %s অৱজ্ঞা কৰা হল (নিৰ্দিষ্ট কৰিব নোৱাৰি)
    
       %u %s তৈয়াৰ কৰা হল
       %u %s আপডেট কৰা হল (id ৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি)

en: (Full account ID:
as: (সম্পূৰ্ণ একাউন্ট ID:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
as: তলত দিয়া সালসলনিৰ নিৰ্ধাৰিত কোডটো মিলাবলৈ অনুগ্ৰহ কৰি এটা সামগ্ৰী নিৰ্বাচন কৰক. অনুগ্ৰহ কৰি মন কৰিব যে আপুনি নিৰ্বাচন কৰা সামগ্ৰীটোৰ সালসলনি কোডটো অভাৰৰাইট কৰা হব পাৰে.

en: Destination account for the auto-balance split.
as: স্বয়ংক্ৰিয়-পৰিমাণ স্প্লিটৰ কাৰণে লক্ষ্যস্থান একাউন্ট

en: Info
as: তথ্য

en: New, already balanced
as: নতুন, ইতিমধ্যে সমতা কৰা হল

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
as: নতুন, %s ক (মেনুৱেল) "%s" লৈ বদলি কৰক

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
as: নতুন, %s ক (স্বয়ংক্ৰিয়) "%s" লৈ বদলি কৰক

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
as: নতুন, UNBALANCED (একাউন্টটো %s লৈ বদলি কৰাৰ প্ৰয়োজন)!

en: Match missing!
as: মিল কৰাত ব্যৰ্থ!

en: Do not import (no action selected)
as: আমদানি কৰা নহয় (কোনো কাৰ্য্য নিৰ্বাচিত কৰা নহল)

en: Confidence
as: বিশ্বাস

en: Auto
as: স্বয়ংক্ৰিয়

en: Select a .log file to replay
as: পুনৰ খেলিবলৈ .log ফাইল এটা নিৰ্বাচিত কৰক

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
as: বৰ্তমানৰ লগ ফাইলটো নুখুলিব: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
as: খুলিবলৈ অক্ষম হোৱা লগ ফাইল: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
as: আপুনি নিৰ্বাচিত কৰা লগ ফাইলটো খালী আছিল.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
as: আপুনি নিৰ্বাচিত কৰা লগ ফাইলটো পঢ়িব নোৱাৰি. ফাইলৰ শিৰোনামটো পৰিচিত নহয়.

en: Stock account for security "%s"
as: "%s" ৰ সুৰক্ষাৰ কৰণে ভৰাল একাউন্ট

en: Income account for security "%s"
as: "%s" সৰক্ষাৰ কৰণে আয়ৰ একাউন্ট

en: Unknown OFX account
as: নজনা OFX একাউন্ট

en: Unknown OFX checking account
as: নজনা OFX পৰীক্ষা কৰা একাউন্ট

en: Unknown OFX savings account
as: নজনা OFX ছেভ কৰা একাউন্ট

en: Unknown OFX money market account
as: নজনা OFX টকাৰ বজাৰৰ একাউন্ট

en: Unknown OFX credit line account
as: নজনা OFX পাবলগীয়া শাৰীৰ একাউন্ট

en: Unknown OFX CMA account
as: নজনা OFX CMA একাউন্ট

en: Unknown OFX credit card account
as: নজনা OFX পাবলগীয়া কাৰ্ডৰ একাউন্ট

en: Unknown OFX investment account
as: নজনা OFX বিনিয়োগৰ একাউন্ট

en: Import _OFX/QFX…
as: আমদানি _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
as: এটা OFX/QFX সংবেদন ফাইল কাৰ্য্যবাহী কৰক

en: GnuCash account name
as: GnuCash একাউন্টৰ নাম

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
as: "ৰেড হেট ষ্টক" ৰ দৰে এটা নাম বা সংক্ষিপত বিৱৰণ ভৰাওক.

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
as: ঘড়ীৰ প্ৰতীকটো বা "RHT" ৰ দৰে ভালকৈ জনাজাত আন সংক্ষিপ্ত ৰূপ ভৰাওক. যদি এটা নহয়, বা আপুনি এইটো নাজানে, আপোনাৰ নিজাকৈ সৃষ্টি কৰক.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
as: প্ৰতীকটো কিনাবেচা কৰা সালসলনিটো নিৰ্বাচন কৰক, বা বিনিয়োগৰ (মিচুৱেল পুজিবোৰৰ কৰণে FUND) প্ৰকাৰটো নিৰ্বাচন কৰক. যদি আপুনি আপোনাৰ সালসলনি বা এটা সঠিক বিনিয়োগৰ প্ৰকাৰ নেদেখে, নতুন এটা ভৰাব পাৰে.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
as: ঘড়ীৰ প্ৰতীক বা আন সংক্ষিপ্তবোৰ

en: _Exchange or abbreviation type
as: _সালসলনি বা সংক্ষিপ্ত কৰা প্ৰকাৰ

en: (split)
as: (স্প্লিট)

en: Please select a file to load.
as: অনুগ্ৰহ কৰি লোড কৰিবলৈ ফাইল এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
as: ফাইলটো পোৱা নগল বা পঢ়াৰ অনুমতি দিয়া নহল. অনুগ্ৰহ কৰি আন এটা ফাইল নিৰ্বাচিত কৰা হ'ল.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
as: QIF ফাইলটো ইতিমধ্যে লোড কৰা হৈছে. অনুগ্ৰহ কৰি আন এটা ফাইল নিৰ্বাচিত কৰা হ'ল.

en: Select QIF File
as: QIF ফাইল নিৰ্বাচিত কৰক

en: _Resume
as: বন্ধ কৰক

en: Canceled
as: বাতিল কৰা হ'ল

en: An error occurred while loading the QIF file.
as: QIF ফাইলটো লোড কৰোতে এটা ভূল ওলাল.

en: Failed
as: বিফল হল

en: Cleaning up
as: পৰিষ্কাৰ কৰা

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
as: QIF ফাইলটো নিৰ্ণয় কৰোতে এটা বাগ চিনাক্ত কৰা হল.

en: Loading completed
as: লোড কৰা সম্পূৰ্ণ হ'ল

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
as: যেতিয়া আপুনি আৰম্ভণিৰ বাটনটো প্ৰেছ কৰিব, তেতিয়া GnuCash য়ে আপোনাৰ QIF ফাইল লোড কৰিব. যদি তাত কোনো ভুল বা সৰ্তকীকৰণ নাই, তেন্তে আপুনি স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পৰৱৰ্তী স্তৰলৈ আগবাঢ়িব পাৰে. অন্যথা, আপোনাৰ পুনৰবিবেচনাৰ বাবে পূংখানুপূংখ বিৱৰণবোৰ তলত দেখুওৱা হব.

en: Choose the QIF file currency
as: QIF ফাইল মুদ্ৰাটো নিৰ্বাচন কৰক

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
as: আপুনি এটা বৰ্তি থকা দেশীয় মুদ্ৰা বা এটা বেলেগ প্ৰকাৰ ভৰোৱাটো অপৰিহাৰ্য্য.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
as: QIF তথ্য ফাইলটো ৰূপান্তৰ কৰোতে এটা বাগ চিনাক্ত কৰা হল.

en: Canceling
as: বাতিল কৰা

en: A bug was detected while detecting duplicates.
as: নকলবোৰ চিনাক্ত কৰোতে এটা বাগ চিনাক্ত কৰা হল.

en: Conversion completed
as: ৰূপান্তৰকৰণ সম্পূৰ্ণ কৰা হল

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
as: যেতিয়া আপুনি আৰম্ভণিৰ বাটনটো প্ৰেছ কৰিব, তেতিয়া GnuCash য়ে আপোনাৰ QIF ডাটা আমদানি কৰিব. যদি তাত কোনো ভুল বা সৰ্তকীকৰণ নাই, তেন্তে আপুনি স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পৰৱৰ্তী স্তৰলৈ আগবাঢ়িব পাৰে. অন্যথা, আপোনাৰ পুনৰবিবেচনাৰ বাবে পূংখানুপূংখ বিৱৰণবোৰ তলত দেখুওৱা হব.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
as: আপোনাৰ মেপ কৰা পছন্দবোৰ GnuCash য়ে ছেভ কৰিবলৈ সমৰ্থ নহয়.

en: There was a problem with the import.
as: আমদানিটোত এটা সমস্যা আছিল.

en: QIF Import Completed.
as: QIF আমদানি সম্পূৰ্ণ হল.

en: QIF account name
as: QIF একাউন্টৰ নাম

en: QIF category name
as: QIF শ্ৰেণীৰ নাম

en: QIF payee/memo
as: QIF দিওতা/মেমো

en: Match?
as: মিলেনে?

en: Enter a name for the account
as: একাউন্টৰ কৰণে নাম এটা ভৰাওক

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
as: %s একাউন্টটো এটা স্থান-অধিকাৰকৰ্তাৰ একাউন্ট আৰু ই লেনদেনবোৰৰ অনুমতি নিদিয়ে. অনুগ্ৰহ কৰি এটা বেলেগ একাউন্ট পছন্দ কৰক.

en: Dividends
as: লভ্যাংশ

en: Cap Return
as: মূলধনৰ প্ৰত্যাৱৰ্তন

en: Cap. gain (long)
as: মূলধনৰ উপাৰ্জন (দীঘল)

en: Cap. gain (mid)
as: মূলধনৰ উপাৰ্জন (মধ্যম)

en: Cap. gain (short)
as: মূলধনৰ উপাৰ্জন (চুটি)

en: Equity
as: সাধাৰণ অংশ

en: Retained Earnings
as: পুনৰাই হোৱা উপাৰ্জনবোৰ

en: Commissions
as: দলালিবোৰ

en: Margin Interest
as: সুতৰ সীমা

en: Line
as: পংক্তি

en: Read aborted.
as: পঢ়া বন্ধ কৰা হ'ল

en: Reading
as: পঢ়ি আছে

en: Some characters have been discarded.
as: কিছুমান আখৰ উপেক্ষিত কৰা হৈছে.

en: Converted to:
as: ৰূপান্তৰিত কৰিবলৈ:

en: Some characters have been converted according to your locale.
as: কিছুমান আখৰ আপোনাৰ স্থানৰ ধাৰণা মতে ৰূপান্তৰ কৰা হৈছে.

en: Ignoring unknown option
as: নজনা বিকল্পবোৰ উপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Date required.
as: তাৰিখৰ প্ৰয়োজন হল.

en: Discarding this transaction.
as: এই লেনদেনটো উপেক্ষিত হৈ আছে.

en: Ignoring class line
as: শ্ৰেণীৰ শাৰীবোৰ উপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Ignoring category line
as: শ্ৰেণীৰ শাৰীবোৰ উপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Ignoring security line
as: সুৰক্ষাৰ শাৰীবোৰ উপেক্ষা কৰা হৈছে

en: File does not appear to be in QIF format
as: ফাইলটো QIF ফৰমেটত দৃষ্টিগোচৰ নহয়

en: Transaction date
as: লেনদেনৰ তাৰিখ

en: Transaction amount
as: লেনদেনৰ পৰিমাণ

en: Share price
as: শ্বেয়াৰৰ দাম

en: Share quantity
as: শ্বেয়াৰৰ পৰিমাণ

en: Investment action
as: বিনিয়োগ কাৰ্য্য

en: Reconciliation status
as: পুনৰসংযোজিতকৰণৰ স্থিতি

en: Commission
as: দলালি

en: Account type
as: একাউন্টৰ প্ৰকাৰ

en: Tax class
as: কৰৰ শ্ৰেণী

en: Category budget amount
as: শ্ৰেণীৰ বাজেটৰ পৰিমাণৰ

en: Account budget amount
as: একাউন্টৰ বাজেটৰ পৰিমাণৰ

en: Credit limit
as: পাবলগীয়াৰ সীমা

en: Parsing categories
as: ভাগ কৰা শ্ৰেণীবোৰ

en: Parsing accounts
as: ভাগ কৰা হিচাপবোৰ

en: Parsing transactions
as: ভাগ কৰা লেনদেনবোৰ

en: Unrecognized or inconsistent format.
as: অস্বীকৃত বা অস্থিৰ ফৰমেট.

en: Parsing failed.
as: ভাগ কৰা বিফল হল.

en: Parse ambiguity between formats
as: ফৰমেটবোৰৰ মাজৰ দ্ব্যৰ্থকতা নিৰ্ণয় কৰক

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
as: '~a' মূল্যটো ~a or ~a হব পাৰে.

en: Finding duplicate transactions
as: নকল লেনদেনবোৰৰ সন্ধান কৰা

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
as: অস্বীকৃত কাৰ্য্য '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
as: QIF আমদানি: নামটো আন এটা একাউন্টৰ সৈতে বিপৰীত.

en: Preparing to convert your QIF data
as: আপোনাৰ QIF তথ্যটো ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ প্ৰস্তুতি

en: Creating accounts
as: একাউন্টবোৰ সৃষ্টি কৰা

en: Matching transfers between accounts
as: একাউন্টবোৰৰ মাজৰ বদলিবোৰ মিল কৰা

en: Converting
as: ৰূপান্তৰ কৰা

en: Missing transaction date.
as: হেৰোৱা লেনদেনৰ তাৰিখ.

en: Welcome to GnuCash
as: GnuCash লৈ শুভাগমন

en: Have a nice day!
as: এটা শুভ দিন হওক!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
as: %s একাউন্টটো বৰ্তি থকা নাই. আপুনি এইটো সৃষ্টি কৰিব বিচাৰিব নেকি?

en: Hours
as: ঘণ্টা

en: Project
as: প্ৰক্ষেপ কৰক

en: Material
as: ধাতৱ

en: Save the current entry?
as: বৰ্তমানৰ প্ৰৱিষ্টিটো ছেভ কৰক?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো সলনি কৰা হল. নকলীকৰণ বাতিল কৰক অথবা প্ৰৱিষ্টিবোৰ নকল কৰাৰ আগতে আপুনি সলনিবোৰ ৰেকৰ্ড কৰিব বিচাৰিব নেকি?

en: _Record
as: _অভিলেখ

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
as: অবৈধ প্ৰৱিষ্টি: এই অৱস্থানটোৰ কৰণে সোফালৰ মুদ্ৰাত আপুনি এটা একাউন্ট যোগান ধৰাটো দৰকাৰ.

en: This account should usually be of type income.
as: এই একাউন্টটো দৰাচলতে আয়ৰ ধৰণৰ.

en: This account should usually be of type expense or asset.
as: এই একাউন্টটো দৰাচলতে খৰচ অথবা সম্পত্তিৰ ধৰণৰ.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
as: %s কৰ তালিকাখন বৰ্তী থকা নাই. আপুনি এইখন সৃষ্টি কৰিব বিচাৰিব নেকি?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
as: চলিত প্ৰৱিষ্টিটো সলনি কৰিছে. তথাপিও, এই প্ৰৱিষ্টিটো বৰ্তি থকা ক্ৰম এটাৰ অংশ. আপুনি সলনিটো ৰেকৰ্ড কৰিব আৰু আপোনাৰ ক্ৰমটো কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ সলনি বিচাৰিব নেকি?

en: _Don't Record
as: _অভিলেখ নকৰিব

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
as: বৰ্তমানৰ প্ৰৱিষ্টিটো সলনি কৰা হল. আপুনি এইটো ছেভ কৰিব বিচাৰিব নেকি?

en: Charge
as: চাৰ্জ

en: Income Account
as: আয়ৰ একাউন্ট

en: Expense Account
as: ব্যয়ৰ একাউন্ট

en: Discount Type
as: ৰেহাইৰ প্ৰকাৰ

en: Discount How
as: কেনেকৈ ৰেহাই

en: Unit Price
as: প্ৰতিটো গোটৰ দাম

en: Taxable?
as: কৰ প্ৰযোজ্য নে?

en: Tax Included?
as: কৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হলনে?

en: Invoiced?
as: ইনভইছ কৰা হলনে?

en: Subtotal
as: উপসৰ্বমুঠ

en: Billable?
as: বিল প্ৰযোয্য নে?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
as: প্ৰৱিষ্টিৰ কাৰণে আয়/খৰচৰ একাউন্ট ভৰাওক, অথবা তালিকাৰ পৰা এটা নিৰ্বাচন কৰক

en: Enter the type of Entry
as: প্ৰৱিষ্টিৰ প্ৰকাৰ ভৰাওক

en: Enter the Entry Description
as: প্ৰৱিষ্টিৰ বিৱৰণ ভৰাওক

en: Enter the Discount Amount
as: ৰেহাইৰ পৰিমাণ ভৰাওক

en: Enter the Discount Percent
as: ৰেহাইৰ শতাংশ ভৰাওক

en: Enter the Discount … unknown type
as: ৰেহাইটো ভৰাওক… অপৰিচিত প্ৰকাৰ

en: Discount Type: Monetary Value
as: ৰেহাইৰ প্ৰকাৰ: মুদ্ৰানিধিৰ মূল্য

en: Discount Type: Percent
as: ৰেহাইৰ প্ৰকাৰ: শতাংশ

en: Select the Discount Type
as: ৰেহাইৰ প্ৰকাৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Tax computed after discount is applied
as: ৰেহাই প্ৰযোজ্য হোৱাৰ পিছত কৰ গণনা কৰা হল

en: Discount and tax both applied on pretax value
as: পূৰ্বৰ কৰৰ মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত ৰেহাই আৰু কৰ দুয়োটা প্ৰযোজ্য কৰা হল

en: Discount computed after tax is applied
as: কৰ প্ৰযোজ্য হোৱাৰ পিছত ৰেহাই গণনা কৰা হল

en: Select how to compute the Discount and Taxes
as: ৰেহাই আৰু কৰবোৰ কেনেকৈ গণনা কৰা হয় নিৰ্বাচন কৰক

en: Enter the unit-Price for this Entry
as: এই প্ৰৱিষ্টিটোৰ কৰণে প্ৰতি গোটৰ দাম ভৰাওক

en: Enter the Quantity of units for this Entry
as: এই প্ৰৱিষ্টিটোৰ কৰণে প্ৰতি এককবোৰৰ পৰিমাণ ভৰাওক

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
as: এই প্ৰৱিষ্টিটোত প্ৰয়োগ কৰিবলৈ কৰৰ তালিকাখন ভৰাওক

en: Is this entry taxable?
as: এই প্ৰৱিষ্টিটো কৰ প্রযোজ্য হয় নে?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
as: এই প্ৰৱিষ্টিটোৰ দামত ইতিমধ্যে কৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে নে?

en: Is this entry invoiced?
as: এই প্ৰৱিষ্টিটো ইনভইছ কৰা হৈছে নে?

en: Is this entry credited?
as: এই প্ৰৱিষ্টিটো পাবলগীয়া নে?

en: Include this entry on this invoice?
as: এই ইনভইছটোত উক্ত প্ৰৱিষ্টিটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰক?

en: Include this entry on this credit note?
as: এই দিবলগীয়া টোকাটোত এই প্ৰৱিষ্টিটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰে নে?

en: Unknown EntryLedger Type
as: নজনা প্ৰৱিষ্টি-লেজাৰৰ প্ৰকাৰ

en: The subtotal value of this entry
as: এই প্ৰৱিষ্টিটোৰ উপসৰ্বমুঠ মূল্য

en: The total tax of this entry
as: এই প্ৰৱিষ্টিটোৰ সৰ্বমুঠ কৰটো

en: Is this entry billable to a customer or job?
as: এই প্ৰৱিষ্টিটোত এজন গ্ৰাহক বা কাৰ্য্যলৈ বিল প্ৰযোজ্য নে?

en: How did you pay for this item?
as: আপুনি এই আইটেমটোৰ কৰণে কেনেকৈ পৰিশোধ কৰিব?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
as: অন্য এটা পঞ্জীয়নত এই লেনদেনটো ইতিমধ্যে সম্পাদনা কৰা হৈছে. অনুগ্ৰহ কৰি প্ৰথমতে তাত এইটোৰ সম্পাদনা শেষ কৰক.

en: Save transaction before duplicating?
as: নকল এটা তৈয়াৰ কৰাৰ আগতে লেনদেনটো ছেভ কৰিবনে?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো সলনি কৰা হৈছে. নকল এটা তৈয়াৰ কৰাৰ আগতে সলনিবোৰ ৰেকৰ্ড কৰিবনে বা নকল কৰাটো বাতিল কৰিব?

en: New Split Information
as: নতুন স্প্লিট তথ্য

en: Cannot store a transaction at this date
as: এই তাৰিখটো লেনদেন এটা সঞ্চয় কৰিব নোৱাৰি

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
as: নকল লেনদেনৰ ভৰোৱা তাৰিখটো এই কিতাপখনৰ বাবে ছেট কৰা "Read-Only Threshold" তকৈ পুৰণি. এই ছেটিংটো ফাইল->বৈশিষ্ট্যবোৰ->একাউন্টবোৰ ত সলনি কৰিব পাৰি.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
as: আপুনি বৰ্তি থকা স্প্লিট এটা অভাৰৰাইট কৰিব. আপুনি সেইটো কৰিব বুলি নিশ্চিতনে?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
as: আপুনি বৰ্তি থকা লেনদেন এটা অভাৰৰাইট কৰিব. আপুনি সেইটো কৰিব বুলি নিশ্চিতনে?

en: Recalculate Transaction
as: লেনদেনটো পুনৰ গণনা কৰক

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
as: লেনদেনটোৰ বাবে ভৰোৱা মূল্যবোৰ স্থিৰ নহয়. আপুনি পুনৰ গণনা কৰিব বিচৰা মূল্যটো কি?

en: Changed
as: সলনি কৰা হল

en: _Recalculate
as: পুনৰ গণনা

en: Withdraw
as: উলিয়াওক

en: Check
as: পৰীক্ষা কৰক

en: ATM Deposit
as: ATM জমা

en: ATM Draw
as: ATM উলিয়াওক

en: Teller
as: হিচাপ পৰীক্ষক

en: Receipt
as: ৰছিদ

en: Increase
as: বঢ়াওক

en: Decrease
as: কমাওক

en: AutoDep
as: অটোডিপোজিট

en: Wire
as: ৱাইৰ

en: Direct Debit
as: প্ৰত্যক্ষ ঋণ

en: Fee
as: মাননি

en: Rebate
as: ৰেহাই

en: Paycheck
as: পেচেক

en: Dist
as: ডিষ্ট

en: Rebalance Transaction
as: লেনডেনটো পুনৰ পৰিমাণ কৰক

en: The current transaction is not balanced.
as: বৰ্তমানৰ লেনডেনটো সাম্য নহয়.

en: Balance it _manually
as: হাতেৰে সাম্য কৰক

en: Let GnuCash _add an adjusting split
as: GnuCash ক এটা থিক কৰিব পৰা স্প্লিট যোগ কৰিব দিয়ক

en: Adjust current account _split total
as: বৰ্তমানৰ একাউন্টৰ মুঠ স্প্লিট থিক কৰক

en: Adjust _other account split total
as: অন্য একাউন্টৰ মুঠ স্প্লিট থিক কৰক

en: _Rebalance
as: পুনৰ পৰিমাণ কৰক

en: This register does not support editing exchange rates.
as: এই পঞ্জীয়নটোৱে সালসলনি কৰা হাৰবোৰ সম্পাদনা কৰাটো সমৰ্থন নকৰে.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
as: ইয়াৰ সালসলনিৰ হাৰ পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ আপুনি স্প্লিট এটা নিৰ্বাচন কৰাটো প্ৰয়োজনীয়

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
as: ইয়াৰ সালসলনিৰ হাৰবোৰ পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ আপুনি এটা লেনদেন প্ৰসাৰিত কৰাটো প্ৰয়োজনীয়.

en: The entered account could not be found.
as: ভৰোৱা একাউন্টটো পোৱা নগল

en: The two currencies involved equal each other.
as: জড়িত হোৱা মুদ্ৰা দুটা এটা আনটোৰ সমান.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
as: স্প্লিটৰ পৰিমাণটো শূন্য, গতিকে কোনো সালসলনিৰ হাৰ দৰকাৰী নহয়.

en: Save the changed transaction?
as: সলনি কৰা লেনদেনবোৰ ছেভ কৰেনে?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
as: চলিত লেনদেনটো সলনি কৰা হৈছে. এটা নতুন লেনদেনলৈ যোৱা, সলনিবোৰ আওকাণ কৰা, বা সলনি কৰা লেনদেনটোলৈ উভতি যোৱাৰ আগতে আপুনি সলনিবোৰ ৰেকৰ্ড কৰিব বিচাৰে নেকি?

en: _Discard Changes
as: সলনিবোৰ উপেক্ষিত কৰক

en: _Record Changes
as: সলনিবোৰ ৰেকৰ্ড কৰক

en: Mark split as unreconciled?
as: স্প্লিটটো পুনৰসংযোজিত নোহোৱা হিচাপে চিহ্নিত কৰেনে?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
as: আপুনি পুনৰসংযোজিত স্প্লিট এটা পুনৰসংযোজন নকৰা হিচাপে চিহ্নিত কৰিব ওলাইছে. এইটোৱে ভৱিষ্যতৰ পুনৰসংযোজনটো কঠিন কৰি তুলিব পাৰে! এই সলনিটোৰ সৈতে অব্যাহত থাকক?

en: _Unreconcile
as: পুনৰসংযোজন বাতিল কৰক

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
as: একাউন্টৰ মুদ্ৰাটো নিৰ্ধাৰণ কৰিব পৰা নগল. আপোনাৰ ছিষ্টেমটোৱে যোগান ধৰা ডিফল্ট মুদ্ৰা ব্যৱহাৰ কৰি.

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
as: প্ৰসংগ

en: T-Ref
as: T-সাৰাংশ

en: T-Num
as: T-সংখ্যা

en: Tot %s
as: মুঠ %s

en: Tot Credit
as: মুঠ পাবলগীয়া

en: Tot Debit
as: মুঠ দিবলগীয়া

en: Tot Shares
as: মুঠ শ্বেয়াৰ

en: Debit Formula
as: ঋণৰ সূত্ৰ

en: Credit Formula
as: পাবলগীয়াৰ সূত্ৰ

en: Scheduled
as: নিৰ্ধাৰিত

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
as: সাৰাংশ এটা ভৰাওক, এটা ইনভইছ বা পৰীক্ষা সংখ্যাৰ দৰে, সকলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি পংক্তিৰ বাবে সাধাৰণ (স্প্লিটবোৰ)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
as: সাৰাংশ এটা ভৰাওক, এটা ইনভইছ বা পৰীক্ষা সংখ্যাৰ দৰে, প্ৰত্যেক প্ৰৱিষ্টি পংক্তিৰ বাবে অদ্বিতীয় (স্প্লিটবোৰ)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
as: সাৰাংশ এটা ভৰাওক, এটা পৰীক্ষা সংখ্যাৰ দৰে, সকলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি পংক্তিৰ বাবে সাধাৰণ (স্প্লিটবোৰ)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
as: সাৰাংশ এটা ভৰাওক, এটা পৰীক্ষা সংখ্যাৰ দৰে, প্ৰত্যেক প্ৰৱিষ্টি পংক্তিৰ বাবে অদ্বিতীয় (স্প্লিটবোৰ)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
as: লেনদেনৰ সাৰাংশ এটা ভৰাওক, এটা ইনভইছ বা পৰীক্ষা সংখ্যাৰ দৰে, সকলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি পংক্তিৰ বাবে সাধাৰণ (স্প্লিটবোৰ)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
as: লেনদেনৰ সাৰাংশ এটা ভৰাওক যিটো সকলোবোৰ প্ৰৱিষ্টি পংক্তিৰ বাবে সাধাৰণ (স্প্লিটবোৰ)

en: Enter the name of the Customer
as: গ্ৰাহকজনৰ নামটো ভৰাওক

en: Enter the name of the Vendor
as: ব্যৱসায়ীজনৰ নামটো ভৰাওক

en: Enter a description of the transaction
as: লেনদেনটোৰ বিৱৰণ এটা ভৰাওক

en: Enter notes for the transaction
as: লেনদেনটোৰ কৰণে টোকাবোৰ ভৰাওক

en: Reason the transaction was voided
as: লেনদেনটো বাতিল হোৱাৰ কৰণ দিয়ক

en: Enter an action type, or choose one from the list
as: কাৰ্যৰ প্ৰকাৰ এটা ভৰাওক, বা তালিকাখনৰ পৰা এটা নিৰ্বাচন কৰক

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
as: সাৰাংশ সংখ্যা এটা ভৰাওক, পৰৱৰ্তী পৰীক্ষা সংখ্যাটোৰ দৰে, বা তালিকাখনৰ পৰা কাৰ্যৰ প্ৰকাৰ এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Enter a description of the split
as: স্প্লিটটোৰ এটা বিৱৰণ ভৰাওক

en: Enter the effective share price
as: প্ৰভাৱিত শ্বেয়াৰৰ দামটো ভৰাওক

en: Enter the number of shares bought or sold
as: শ্বেয়াৰবোৰ কিনা বা বেচাৰ সংখ্যাটো ভৰাওক

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
as: ... পৰা বদলি কৰিবলৈ একাউন্টটো ভৰাওক বা তালিকাৰ পৰা এটা পছন্দ কৰক

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
as: এই লেনদেনত বহু অংশবিশিষ্ট স্প্লিটবোৰ আছে; সেই সকলোবোৰ চাবলৈ স্প্লিট বাটনটো প্ৰেছ কৰক

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
as: এই লেনদেনটো হৈছে এটা ভৰাল স্প্লিট; পুংখানুপুংখ বিৱৰণ চাবলৈ স্প্লিট বাটনটো প্ৰেছ কৰক

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
as: এই লেনদেনটো পৰিৱৰ্তন বা ডিলিট কৰিব নোৱাৰি. এই লেনদেনটো কেৱল-পঢ়া বুলি চিহ্নিত কৰা হৈছে কৰণ:
    
    '%s'

en: Change reconciled split?
as: পুনৰসংযোজিত স্প্লিটটো সলনি কৰেনে?

en: Chan_ge Split
as: স্প্লিটটো সলনি কৰক

en: Enter debit formula for real transaction
as: প্ৰকৃত লেনদেনৰ কৰণে ঋণৰ সূত্ৰটো ভৰাওক

en: Enter credit formula for real transaction
as: প্ৰকৃত লেনদেনৰ কৰণে দিবলগীয়াৰ সূত্ৰটো ভৰাওক

en: List
as: তালিকা

en: Template file "~a" can not be read
as: "~a" নমুনা ফাইলটো পঢ়িব নোৱাৰি

en: Fonts
as: আখৰবোৰ

en: Font info for the report title.
as: ৰিপোৰ্ট শিৰোনামটোৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Account link
as: একাউন্ট লিংক

en: Font info for account name.
as: একাউন্ট নামৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Number cell
as: সংখ্যা কক্ষ

en: Font info for regular number cells.
as: নিয়মিত সংখ্যা কক্ষবোৰৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Negative Values in Red
as: ঋণাত্মক মূল্যবোৰ ৰঙাত

en: Display negative values in red.
as: ঋণাত্মক মূল্যবোৰ ৰঙাকৈ দেখুৱাওক.

en: Number header
as: সংখ্যা শিৰোনামা

en: Font info for number headers.
as: সংখ্যা শিৰোনামবোৰৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Text cell
as: টেক্সটৰ কক্ষ

en: Font info for regular text cells.
as: নিয়মিত টেক্সট কক্ষবোৰৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Total number cell
as: মুঠ সংখ্যা কক্ষ

en: Font info for number cells containing a total.
as: সৰ্বমুঠ এটা ধাৰণ কৰা সংখ্যা কক্ষবোৰৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Total label cell
as: মুঠ লেবেল কক্ষ

en: Font info for cells containing total labels.
as: সৰ্বমুঠ লেবেল ধাৰণ কৰা কক্ষবোৰৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Centered label cell
as: কেন্দ্ৰীয় সংখ্যা কক্ষ

en: Font info for centered label cells.
as: কেন্দ্ৰীয় লেবেল কক্ষবোৰৰ বাবে ফন্ট তথ্য.

en: Can't save style sheet
as: শৈলীৰ শ্বীট খন ছেভ কৰিব নোৱাৰি

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
as: কোনো বাজেট বৰ্তি থকা নাই. আপুনি অতিকমেও এখন বাজেট তৈয়াৰ কৰাটো অপৰিহাৰ্য.

en: Edit report options
as: ৰিপোৰ্টৰ বিকল্পবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: This report requires you to specify certain report options.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৱে কিছুমান ৰিপোৰ্টৰ বিকল্প আপোনাক নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ কয়.

en: No accounts selected
as: কোনো একাউন্ট নিৰ্বাচন কৰা নহল

en: No data
as: তথ্য নাই

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টবোৰত নিৰ্বাচিত সময়ৰ সময়সীমাটোৰ কাৰণে কোনো তথ্য/লেনদেনবোৰ (বা কেৱল শূন্যবোৰ) নাই

en: Select a date to report on.
as: ৰিপোৰ্ট কৰিবলৈ তাৰিখ এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Start of reporting period.
as: ৰিপোৰ্টিং সময়সীমাৰ আৰম্ভনি.

en: End of reporting period.
as: ৰিপোৰ্টিং সময়সীমাৰ সমাপ্তি.

en: The amount of time between data points.
as: ডাটা পইন্টবোৰৰ মাজৰ সময় পৰিমাণটো.

en: One Day
as: এদিন

en: One Week
as: এসপ্তাহ

en: Two Weeks
as: দুসপ্তাহ

en: One Month
as: এমাহ

en: Half Year
as: আধা বছৰ

en: One Year
as: এবছৰ

en: All
as: সকলো

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
as: এই গভীৰতালৈ একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক, আন যিকোনো বিকল্প ওপৰা-ওপৰি কৰক.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
as: একাউন্ট-নিৰ্বাচনটো ওপৰা-ওপৰি কৰক আৰু সকলোবোৰ নিৰ্বাচিত একাউন্টৰ উপ-একাউন্টবোৰ দেখুৱায় নে?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
as: যদি গভীৰতা দেখুওৱাৰ অনুমতি আছে, এই একাউন্টবোৰত ৰিপোৰ্ট কৰক.

en: Select the currency to display the values of this report in.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ ভিতৰত থকা মূল্যবোৰ দেখুৱাবলৈ মুদ্ৰাটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: The source of price information.
as: দাম তথ্যৰ উত্সটো.

en: Most recent
as: অতি শেহতীয়া

en: Choose the marker for each data point.
as: প্ৰতিটো তথ্য বিন্দুৰ কাৰণে মাৰকাৰটো পছন্দ কৰক.

en: Diamond
as: ডাইমণ্ড

en: Circle
as: বৃত্ত

en: Square
as: বৰ্গক্ষেত্ৰ

en: Cross
as: ক্ৰছ

en: Plus
as: যোগ

en: Dash
as: ডেচ

en: Filled diamond
as: পৰিপূৰ্ণ ডাইমণ্ড

en: Filled circle
as: পূৰ্ণ বৃত্ত

en: Filled square
as: পূৰ্ণ বৰ্গক্ষেত্ৰ

en: Choose the method for sorting accounts.
as: একাউন্টবোৰ বৰ্গীকৰণ কৰাৰ কাৰণে পদ্ধতিটো পছন্দ কৰক.

en: Alphabetical by account code
as: একাউন্ট কোডৰ দ্বাৰা বৰ্ণানুক্ৰম.

en: Alphabetical by account name
as: একাউন্ট নামৰ দ্বাৰা বৰ্ণানুক্ৰম

en: How to show the balances of parent accounts.
as: মুখ্য একাউন্টবোৰৰ পৰিমাণবোৰ কেনেকৈ দেখুৱাব.

en: Do not show any balances of parent accounts.
as: মুখ্য একাউন্টবোৰৰ যিকোনো পৰিমাণ নেদেখুৱাব.

en: Account Balance
as: একাউন্ট পৰিমাণ

en: Do not show
as: নেদেখুৱাব

en: How to show account subtotals for parent accounts.
as: মুখ্য একাউন্টবোৰৰ বাবে একাউন্ট উপসৰ্বমুঠবোৰ কেনেকৈ দেখুৱাব.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
as: উপএকাউন্টবোৰ থকা নিৰ্বাচিত মুখ্য একাউন্টবোৰৰ বাবে উপসৰ্বমুঠবোৰ দেখুৱাওক.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
as: মুখ্য একাউন্টবোৰৰ বাবে যিকোনো উপসৰ্বমুঠবোৰ নেদেখুৱাব.

en: Show subtotals
as: উপ-সৰ্বমুঠবোৰ দেখুৱাওক

en: _Assets & Liabilities
as: _সম্পত্তিবোৰ & বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰ

en: _Income & Expense
as: _আয় & ব্যয়

en: B_udget
as: বাজেট

en: _Taxes
as: কৰবোৰ

en: Display
as: দেখুৱাওক

en: Report name
as: ৰিপোৰ্টৰ নাম

en: Stylesheet
as: শ্বীটৰ শৈলী

en: _Business
as: _ব্যৱসায়

en: Invoice Number
as: ইনভইছ সংখ্যাটো

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
as: আপোনাৰ ৰিপোৰ্টবোৰৰ এটাৰ এখন ৰিপোৰ্ট-গাইড আছে. এই ৰিপোৰ্ট-গাইড খনৰ সৈতে এটা ৰিপোৰ্টৰ কাৰণে অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ ৰিপোৰ্ট প্ৰণালীটো পৰীক্ষা কৰক, বিশেষকৈ আপোনাৰ ছেভ কৰা ৰিপোৰ্টবোৰ:

en: Enter a descriptive name for this report.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ বাবে বাখ্যামূলক নাম এটা ভৰাওক.

en: Select a stylesheet for the report.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ কৰণে এখন শৈলীযু্ক্ত শ্বীট ভৰাওক.

en: Average Balance
as: গড় পৰিমাণ

en: Step Size
as: স্তৰৰ আকাৰ

en: Report's currency
as: ৰিপোৰ্টৰ মুদ্ৰা

en: Price Source
as: দামৰ উত্স

en: Include Sub-Accounts
as: উপ-একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভু্ক্ত কৰক

en: Exclude transactions between selected accounts
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টবোৰৰ মাজত লেনদেনবোৰ বাদ দিয়ক

en: Plot Width
as: ক্ষেত্ৰৰ প্ৰস্থ

en: Plot Height
as: ক্ষেত্ৰৰ উচ্চতা

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
as: সকলো নিৰ্বাচিত একাউন্টৰ বাবে উপ-একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
as: কেৱল দুটা একাউন্ট জড়িত লেনদেনবোৰ বাদ দিয়ক, দুয়োটাকে তলত নিৰ্বাচন কৰিছে. এইটোৱে কেৱল তালিকাখনৰ লাভ আৰু লোচকান স্তম্ভবোৰত ক্ষতি কৰিব.

en: Do transaction report on this account.
as: এই একাউন্টটোত লেনদেনৰ ৰিপোৰ্টটো বনাওক.

en: Show table
as: তালিকা দেখুৱাওক

en: Display a table of the selected data.
as: নিৰ্বাচিত তথ্যটোৰ এখন তালিকা দেখুৱাওক

en: Show plot
as: ক্ষেত্ৰখন দেখুৱাওক

en: Display a graph of the selected data.
as: নিৰ্বাচিত তথ্যবোৰৰ এডাল লেখ দেখুৱাওক.

en: Plot Type
as: ক্ষেত্ৰৰ প্ৰকাৰ

en: The type of graph to generate.
as: তৈয়াৰ কৰিবলৈ লেখৰ প্ৰকাৰটো.

en: Average
as: গঢ়

en: Profit
as: লাভ

en: Period start
as: সময়সীমা আৰম্ভ

en: Period end
as: সময়সীমা শেষ

en: Maximum
as: সৰ্বাধিক

en: Minimum
as: নূন্যতম

en: Gain
as: মুঠ উপাৰ্জন

en: Loss
as: লোচকান

en: Income vs. Day of Week
as: আয় vs. সপ্তাহৰ দিন

en: Expenses vs. Day of Week
as: ব্যয় vs. সপ্তাহৰ দিন

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
as: সপ্তাহটোৰ প্ৰত্যেক দিনৰ কাৰণে মুঠ আয়টোৰ সৈতে এটা পাইছাৰ্ট দেখুৱাওক

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
as: সপ্তাহটোৰ প্ৰত্যেক দিনৰ কাৰণে মুঠ ব্যয়বোৰৰ সৈতে এটা পাইছাৰ্ট দেখুৱাওক

en: Levels of Subaccounts
as: উপএকাউন্টৰ স্তৰবোৰ

en: Show Totals
as: মুঠবোৰ দেখুৱাওক

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
as: এই একাউন্টবোৰত ৰিপোৰ্ট কৰক, যদি পছন্দ কৰা একাউন্টৰ স্তৰটো অনুমোদিত হয়.

en: Show the total balance in legend?
as: আখ্যানত মুঠ পৰিমাণ দেখুৱায় নে?

en: Report Title
as: ৰিপোৰ্টটোৰ উপাধি

en: Title for this report.
as: এই ৰিপোৰ্টৰ বাবে শিৰোনাম.

en: Boolean Option
as: বুলীয়্যেনৰ বিকল্প

en: This is a boolean option.
as: এইটো এটা বুলীয়্যেনৰ বিকল্প.

en: Multi Choice Option
as: বহু পছন্দৰ বিকল্প

en: This is a multi choice option.
as: এইটো এটা বহু পছন্দৰ বিকল্প.

en: First Option
as: প্ৰথম বিকল্প

en: Second Option
as: দ্বিতীয় বিকল্প

en: Third Option
as: তৃতীয় বিকল্প

en: Fourth Options
as: চতুৰ্থ বিকল্পবোৰ

en: String Option
as: আখৰ বিকল্প

en: This is a string option.
as: এইটো এটা আখৰৰ বিকল্প.

en: Just a Date Option
as: মাত্ৰ এটা তাৰিখ বিকল্প

en: This is a date option.
as: এইটো এটা তাৰিখৰ বিকল্প.

en: Combo Date Option
as: কোম্বো তাৰিখৰ বিকল্প

en: This is a combination date option.
as: এইটো এটা সংযোজন তাৰিখ বিকল্প.

en: Relative Date Option
as: তাৰিখ সম্বন্ধীয় বিকল্প

en: This is a relative date option.
as: এইটো এটা তাৰিখ সম্বন্ধীয় বিকল্প.

en: Number Option
as: সংখ্যাৰ বিকল্প

en: This is a number option.
as: এইটো এটা সংখ্যাৰ বিকল্প.

en: Background Color
as: পটভূমিৰ ৰং

en: This is a color option.
as: এইটো এটা ৰঙৰ বিকল্প.

en: An account list option
as: এটা হিচাপৰ তালিকাৰ বিকল্প

en: This is an account list option.
as: এইটো এটা হিচাপৰ তালিকাৰ বিকল্প.

en: A list option
as: এটা তালিকাৰ বিকল্প

en: This is a list option.
as: এইটো এটা তালিকা বিকল্প.

en: The Good
as: ভালটো

en: The Bad
as: বেয়াটো

en: The Ugly
as: অশুৱনিটো

en: Testing
as: পৰীক্ষা কৰক

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
as: ৰিপোৰ্টবোৰ লিখাত সহায়ৰ কাৰণে, বা আপোনাৰ ব্ৰেণ্ডত অৰিহণা যোগাবলৈ নতুন, সম্পূৰ্ণ সুস্থিৰ ৰিপোৰ্ট, ~a মেইলিং তালিকাখন আলোচলা কৰক.

en: The current time is ~a.
as: চলিত সময় হল ~a.

en: The boolean option is ~a.
as: বুলীয়্যেন বিকল্প হল ~a.

en: true
as: সচাঁ

en: false
as: মিছা

en: The multi-choice option is ~a.
as: বহু-পছন্দৰ বিকল্পটো হ'ল ~a.

en: The string option is ~a.
as: ষ্ট্ৰীং বিকল্পটো হৈছে ~a.

en: The date option is ~a.
as: তাৰিখৰ বিকল্প হল ~a.

en: The relative date option is ~a.
as: সম্পৰ্কীয় তাৰিখৰ বিকল্পটো হ'ল ~a.

en: The combination date option is ~a.
as: সংযোজন তাৰিখৰ বিকল্প হল ~a.

en: The number option is ~a.
as: সংখ্যাৰ বিকল্প হল ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
as: সংখ্যাৰ বিকল্পটো ~a মুদ্ৰা হিচাপে ফৰমেট কৰা হৈছে.

en: Items you selected:
as: আপুনি নিৰ্বাচন কৰা আইটেমবোৰ:

en: List items selected
as: তালিকাৰ আইটেমবোৰ নিৰ্বাচিত কৰা হল

en: (You selected no list items.)
as: (আপুনি তালিকাৰ কোনো আইটেম নিৰ্বাচিত নকৰিলে.)

en: You have selected no accounts.
as: হিচাপবোৰ আপুনি নিৰ্বাচিত নকৰিলে.

en: Display help
as: সহায় প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Tax Report / TXF Export
as: কৰৰ ৰিপোৰ্ট / TXF ৰপ্তানি

en: Alternate Period
as: পৰিবৰ্তীত সময়সীমা

en: Override or modify From: & To:.
as: অভাৰৰাইড বা পৰিৱৰ্তন কৰক: ...ৰ পৰা & : ...লৈ.

en: Use From - To
as: পৰা - লৈ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Last Year
as: যোৱা বছৰ

en: Select Accounts (none = all)
as: একাউন্টবোৰ (এটাও নহয় = সকলো) নিৰ্বাচন কৰক

en: Select accounts.
as: একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰক.

en: Suppress $0.00 values
as: $0.00 মূল্যবোৰ তলপেলাই থওক

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
as: $0.00 মূল্য নিৰ্ধাৰিত একাউন্টবোৰ প্ৰিণ্ট কৰিব নোৱাৰিব.

en: Print Full account names
as: একাউন্টৰ সম্পূৰ্ণ নামবোৰ প্ৰিণ্ট কৰক

en: Print all Parent account names.
as: সকলোবোৰ মুখ্য একাউন্টৰ নাম মুদ্ৰণ কৰক.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
as: সতৰ্কীকৰণ: কিছুমান একাউন্টলৈ নিৰ্ধাৰিত কৰিবলৈ নকল TXF কোডবোৰ আছে. দিওতাৰ উত্সবোৰৰ সৈতে কেৱল TXF কোডবোৰৰ পুনৰাবৃত্তি হব পাৰে.

en: Period from ~a to ~a
as: ~a ৰ পৰা ~a লৈ সময়সীমা

en: Tax Report & XML Export
as: কৰ ৰিপোৰ্ট & XML ৰপ্তানি

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
as: কৰ প্ৰযোয্য আয় / বিয়োগ প্ৰযোয্য ব্যয়বোৰ / .XML ফাইললৈ ৰপ্তানি

en: Taxable Income / Deductible Expenses
as: কৰ প্ৰযোয্য আয় / বিয়োগ প্ৰযোয্য ব্যয়বোৰ

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৱে আপোনাৰ কৰ প্ৰযোয্য আয় আৰু বিয়োগ প্ৰযোয্য ব্যয়বোৰ দেখুৱায়.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
as: এই পৃষ্ঠাটোৱে আপোনাৰ কৰ প্ৰযোয্য আয় আৰু বিয়োগ প্ৰযোয্য ব্যয়বোৰ দেখুৱায়.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
as: কৰ নিৰ্ধাৰণ ৰিপোৰ্ট/TXF ৰপ্তানি

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
as: $0.00 মূল্য নিৰ্ধাৰিত কৰৰ কোডবোৰ প্ৰিণ্ট কৰিব নোৱাৰি.

en: Do not print full account names
as: একাউন্টৰ সম্পূৰ্ণ নামবোৰ প্ৰিণ্ট নকৰিব

en: Do not print all Parent account names.
as: সকলো মুখ্য একাউন্টৰ নাম মুদ্ৰণ নকৰিব.

en: Print all Transfer To/From Accounts
as: একাউন্টবোৰৰ লৈ/পৰা হোৱা সকলোবোৰ বদলিৰ প্ৰিন্ট কৰক

en: Print all split details for multi-split transactions.
as: বিভিন্ন-স্প্লিট লেনদেনবোৰৰ বাবে সকলো স্প্লিট পূংখানুপূংখ বিৱৰণ মুদ্ৰণ কৰক.

en: Print TXF export parameters
as: TXF ৰপ্তানি পেৰামিটাৰবোৰ প্ৰিণ্ট কৰক

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
as: ৰিপোৰ্টত প্ৰত্যেক TXF কোড/একাউন্টৰ বাবে TXF ৰপ্তানি পেৰামিটাৰবোৰ দেখুৱাওক.

en: Do not print T-Num:Memo data
as: T-সংখ্যা:মেমো ডাটা মুদ্ৰণ নকৰিব

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
as: লেনদেনবোৰৰ বাবে T-সংখ্যা:মেমো ডাটা মুদ্ৰণ নকৰিব.

en: Do not print Action:Memo data
as: কাৰ্য্য:মেমো তথ্যটো প্ৰিণ্ট নকৰিব

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
as: লেনদেনবোৰৰ বাবে কাৰ্য:মেমো ডাটা মুদ্ৰণ নকৰিব.

en: Do not print transaction detail
as: লেনদেনৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ প্ৰিণ্ট নকৰিব

en: Do not print transaction detail for accounts.
as: একাউন্টবোৰৰ বাবে লেনদেনৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণ মুদ্ৰণ নকৰিব.

en: Do not use special date processing
as: তাৰিখৰ বিশেষ প্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ নকৰিব

en: Do not print transactions out of specified dates.
as: নিৰ্ধাৰিত তাৰিখবোৰৰ বাহিৰত লেনদেনবোৰ মুদ্ৰণ নকৰিব.

en: Currency conversion date
as: মুদ্ৰা ৰূপান্তৰকৰণৰ তাৰিখ

en: Select date to use for PriceDB lookups.
as: দামDB লুকআপবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ তাৰিখ নিৰ্বাচন কৰক.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
as: কৰ নিৰ্ধাৰণৰ ৰিপোৰ্ট & TXF ৰপ্তানি

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
as: লেনদেনৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ/ৰপ্তানি ৰ সৈতে .TXF ফাইললৈ কৰ প্ৰযোজ্য আয়/বিয়োগ প্ৰযোজ্য ব্যয়

en: Taxable Income/Deductible Expenses
as: কৰ প্ৰযোজ্য আয়/বিয়োগ প্ৰযোজ্য ব্যয়

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৱে আপোনাৰ আয় কৰবোৰৰ সৈতে জড়িত একাউন্টবোৰৰ কৰণে লেনদেনৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ দেখুৱায়.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
as: এই পৃষ্ঠাটোৱে আয় কৰ সম্পৰ্কীয় একাউন্টবোৰৰ কাৰণে লেনদেনৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ দেখুৱায়.

en: Income Piechart
as: আয়ৰ পাইছাৰ্ট

en: Expense Piechart
as: ব্যয়ৰ পাইছাৰ্ট

en: Asset Piechart
as: সম্পত্তিৰ পাইছাৰ্ট

en: Liability Piechart
as: বিশ্বাসযোগ্যতাৰ পাইচাৰ্ট

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
as: দিয়া হোৱা প্ৰতি সময়ৰ ব্যৱধানত হোৱা আয়টোৰ সৈতে এটা পাইছাৰ্ট দেখুৱাওক

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
as: দিয়া হোৱা প্ৰতি সময়ৰ ব্যৱধানত হোৱা ব্যয় সৈতে এটা পাইছাৰ্ট দেখুৱাওক

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
as: দিয়া হোৱা সময় এটাৰ সম্পত্তিবোৰৰ পৰিমাণটোৰ সৈতে এটা পাইচাৰ্ট দেখুৱাওক

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
as: দিয়া হোৱা সময় এটাৰ বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰৰ পৰিমাণৰ সৈতে এটা পাইচাৰ্ট দেখুৱাওক

en: Income Accounts
as: আয়ৰ একাউন্টবোৰ

en: Expense Accounts
as: ব্যয়ৰ একাউন্টবোৰ

en: Assets
as: সম্পত্তিবোৰ

en: Liabilities
as: বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰ

en: Show Percents
as: মূখ্যবোৰ দেখুৱাওক

en: Maximum Slices
as: সৰ্বাধিক শ্লাইছবোৰ

en: Sort Method
as: বৰ্গীকৰণ পদ্ধতি

en: Show Average
as: গড় দেখুৱাওক

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
as: পৰিমাণবোৰ সম্পূৰ্ণ সময়সীমাটোৰ ওপৰত দেখুৱাব নে বা গড়টো হিচাপে দেখুৱাব নিৰ্বাচন কৰক উদাহৰণস্বৰূপে প্ৰতি মাহে.

en: No Averaging
as: কোনো গড় কৰা নাই

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
as: একাউন্ট বিন্যাস প্ৰদৰ্শনত স্তৰবোৰৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা.

en: Show the full account name in legend?
as: আখ্যানত সম্পূৰ্ণ একাউন্টৰ নাম দেখুৱায় নে?

en: Show the percentage in legend?
as: আখ্যানত শতাংশটো দেখুৱায় নে?

en: Maximum number of slices in pie.
as: পাইত থকা খণ্ডবোৰৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা.

en: Yearly Average
as: বছৰেকীয়া গড়

en: Monthly Average
as: মাহেকীয়া গড়

en: Weekly Average
as: সাপ্তাহিক গড়

en: Balance at ~a
as: ~a ত পৰিমাণ

en: Account Summary
as: একাউন্টটোৰ সাৰাংশ

en: Future Scheduled Transactions Summary
as: ভবিষ্যতৰ নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰৰ সাৰাংশ

en: Depth limit behavior
as: গভীৰতাৰ সীমাৰ আচৰণ

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
as: নিৰ্ধাৰিত গভীৰতাৰ সীমা অতিক্ৰম কৰা একাউন্টবোৰ কেনেকৈ পৰিচালনা কৰিব (যদি কোনো এটা আছে).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
as: গভীৰতাৰ সীমাটোত যিকোনো একাউন্টৰ উপএকাউন্টবোৰত থকা পৰিমাণবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি সৰ্বমুঠ পৰিমাণটো দেখুৱাওক.

en: Parent account balances
as: মুখ্য একাউন্টৰ পৰিমাণবোৰ

en: Parent account subtotals
as: মুখ্য একাউন্টৰ উপসৰ্বমুঠবোৰ

en: Include accounts with zero total balances
as: শূন্য মুঠ পৰিমাণবোৰৰ সৈতে একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
as: এই ৰিপোৰ্টটোত শূন্য সৰ্বমুঠ (পুনৰাবৃত্তি) পৰিমাণবোৰৰ সৈতে একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক.

en: Omit zero balance figures
as: শূন্য পৰিমাণৰ অংকবোৰ এৰি দিয়ক

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
as: যিকোনো শূন্য পৰিমাণবোৰৰ ঠাইত খালী স্থান দেখুৱাওক যিটো দেখুওৱা হব.

en: Show accounting-style rules
as: হিচাব কৰা শৈলীৰ বিধিবোৰ দেখুৱাওক

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
as: গাণিকবোৰে কৰাৰ দৰে যোগ কৰা সংখ্যাবোৰৰ স্তম্ভবোৰৰ তলত নিয়মবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক.

en: Display accounts as hyperlinks
as: হইপাৰলিংক হিচাপে একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
as: তালিকাত প্ৰতিটো একাউন্ট এটা হাইপাৰলিংকৰ দৰে ইয়াৰ পঞ্জীয়ন উইণ্ডোখত দেখুৱায়.

en: Show an account's balance.
as: একাউন্টৰ পৰিমাণ এটা দেখুৱাওক.

en: Show an account's account code.
as: একাউন্টৰ একাউন্ট কোড এটা দেখুৱাওক.

en: Show an account's account type.
as: একাউন্টৰ একাউন্ট প্ৰকাৰ এটা দেখুৱাওক.

en: Account Description
as: একাউন্টৰ বিৱৰণ

en: Show an account's description.
as: একাউন্টৰ বিৱৰণ এটা দেখুৱাওক.

en: Account Notes
as: একাউন্টৰ টোকাবোৰ

en: Show an account's notes.
as: একাউন্টৰ টোকা এটা দেখুৱাওক

en: Commodities
as: সামগ্ৰীবোৰ

en: Show Foreign Currencies
as: বৈদেশিক মুদ্ৰাবোৰ দেখুৱাওক

en: Display any foreign currency amount in an account.
as: একাউন্ট এটাত যিকোনো বৈদেশিক মুদ্ৰা প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Show Exchange Rates
as: সালসলনিৰ হাৰবোৰ দেখুৱাওক

en: Show the exchange rates used.
as: ব্যৱহৃত সালসলনিৰ হাৰবোৰ দেখুৱাওক

en: Recursive Balance
as: পুনৰাবৃত্তি হোৱা পৰিমাণবোৰ

en: Raise Accounts
as: বৃদ্ধি হোৱা একাউন্টবোৰ

en: Omit Accounts
as: একাউন্টবোৰ এৰি দিয়ক

en: Account title
as: একাউন্টৰ উপাধি

en: Advanced Portfolio
as: অগ্ৰগামী দপ্তৰ

en: Share decimal places
as: শ্বেয়াৰৰ ডেচিমেল স্থানবোৰ

en: Include accounts with no shares
as: কোনো শ্বেয়াৰ নথকা একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Show ticker symbols
as: ঘড়ীৰ প্ৰতীকবোৰ দেখুৱাওক

en: Show listings
as: তালিকাবোৰ দেখুৱাওক

en: Show prices
as: দামবোৰ দেখুৱাওক

en: Show number of shares
as: শ্বেয়াৰবোৰৰ সংখ্যাটো দেখুৱাওক

en: Basis calculation method
as: মুখ্য গণনা পদ্ধতি

en: Set preference for price list data
as: দামৰ তালিকাৰ তথ্যৰ কাৰণে পছন্দবোৰ ছেট কৰক

en: How to report brokerage fees
as: ব্ৰকাৰেজ মাচুলবোৰ কেনেকৈ ৰিপোৰ্ট কৰিব

en: Basis calculation method.
as: মুখ্য গণনা পদ্ধতি.

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
as: লেনদেনবোৰৰ ওপৰত মূল্য সম্পাদকৰ মূল্য নিৰূপণৰ ব্যৱহাৰ পছন্দ কৰক, যত প্ৰযোজ্য হয়.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
as: দালালিবোৰ আৰু আন ব্ৰকাৰেজ মাচুলবোৰ কেনেকৈ ৰিপোৰ্ট কৰিব.

en: Include in basis
as: মুখ্যত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Display the ticker symbols.
as: ঘড়ীৰ প্ৰতীকবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Display exchange listings.
as: সালসলনিৰ তালিকাবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Display numbers of shares in accounts.
as: একাউন্টবোৰত শ্বেয়াৰবোৰৰ সংখ্যা প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
as: শ্বেয়াৰ সংখ্যাবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ দশমিক স্থানবোৰৰ সংখ্যাটো.

en: Display share prices.
as: শ্বেয়াৰৰ দামবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Stock Accounts to report on.
as: ৰিপোৰ্ট কৰিবলৈ ষ্টক একাউন্টবোৰ.

en: Include accounts that have a zero share balances.
as: এটা শূন্য শ্বেয়াৰ পৰিমাণবোৰ থকা একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক.

en: Listing
as: তালিকা কৰা

en: Basis
as: মুখ্য

en: Money In
as: সুমোৱা টকা

en: Money Out
as: ওলোৱা টকা

en: Realized Gain
as: বুজিব পৰা মুঠ উপাৰ্জন

en: Unrealized Gain
as: বুজিব নোৱাৰা মুঠ উপাৰ্জন

en: Total Gain
as: মুঠ উপাৰ্জন

en: Rate of Gain
as: লাভৰ হাৰ

en: Total Return
as: মুঠ প্ৰত্যাৱৰ্তন

en: Rate of Return
as: ওভোতাৰ হাৰ

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
as: * এই সামগ্রী তথ্যটো দামৰ তালিকাখনৰ পৰিবৰ্তে লেনদেনৰ মূল্য নিৰূপণ কৰি তৈয়াৰ কৰা হৈছিল.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
as: আপুনি যদি এটা বহু-মুদ্ৰা অৱস্থাত আছে, সালসলনিবোৰ শুদ্ধ নহব পাৰে.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
as: ** এই দ্ৰব্যটোৰ কোনো দাম নাই আৰু 1 ৰ দাম এটা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে.

en: Report on these accounts.
as: এই একাউন্টবোৰত ৰিপোৰ্ট কৰক.

en: Data markers?
as: ডাটা মাৰ্কাৰবোৰ নে?

en: Display a mark for each data point.
as: প্ৰত্যেকটো ডাটা বিন্দুৰ বাবে এটা মাৰ্ক প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Balance Sheet
as: পৰিমাণ তালিকা

en: Balance Sheet Date
as: পৰিমাণ তালিকাৰ তাৰিখ

en: Single column Balance Sheet
as: এটা স্তম্ভৰ পৰিমাণ তালিকা

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
as: সম্পত্তিবোৰৰ খণ্ডটোৰ সোঁফালে থকা দ্বিতীয় স্তম্ভ এটালৈ বাধা দিয়াৰ দৰে সম্পত্তিবোৰৰ খণ্ডটোৰ অধীনত একেটা স্তম্ভত বিশ্বাসযোগ্যতা/ইকুইটি খণ্ডটো মুদ্ৰণ কৰক.

en: Flatten list to depth limit
as: গভীৰতাৰ সীমালৈ উচটোৱা তালিকা

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
as: একাউন্টবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰে যিবোৰে গভীৰতাৰ সীমাটোত গভীৰতাৰ সীমা অতিক্ৰম কৰে.

en: Label the assets section
as: সম্পত্তিবোৰৰ খণ্ডটো লেবেল কৰক

en: Whether or not to include a label for the assets section.
as: সম্পত্তি খণ্ডটোৰ বাবে লেবেল এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Include assets total
as: সম্পত্তিবোৰৰ মুঠ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
as: সৰ্বমুঠ সম্পত্তিবোৰ সূচোৱা এটা পংক্তি এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Use standard US layout
as: মানবিশিষ্ট US খচৰা ব্যৱহাৰ কৰক

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
as: ৰিপোৰ্ট খণ্ড ক্ৰমটো হল সম্পত্তিবোৰ/বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰ/ইকুইটি (সম্পত্তিবোৰ/ইকুইটি/বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰ তকৈ).

en: Label the liabilities section
as: বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰৰ খণ্ডটো লেবেল কৰক

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
as: বিশ্বাসযোগ্যতা খণ্ডটোৰ বাবে লেবেল এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Include liabilities total
as: বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰৰ সৰ্বমুঠটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
as: সৰ্বমুঠ বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰ সূচোৱা পংক্তি এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Label the equity section
as: ইকুইটি খণ্ডটো লেবেল কৰক

en: Whether or not to include a label for the equity section.
as: ইকুইটি খণ্ডটোৰ বাবে লেবেল এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Include equity total
as: ইকুইটিৰ মুঠ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
as: সৰ্বমুঠ ইকুইটি সূচোৱা পংক্তি এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Total Liabilities
as: মুঠ বিশ্বাসযোগ্যতা

en: Total Assets
as: মুঠ সম্পত্তি

en: Retained Losses
as: হৈ থকা লোচকানবোৰ

en: Trading Gains
as: বেচাকিনাৰ মুঠ উপাৰ্জনবোৰ

en: Trading Losses
as: বেচাকিনাৰ লোচকানবোৰ

en: Unrealized Gains
as: বুজিব নোপোৱা মুঠ উপাৰ্জনবোৰ

en: Unrealized Losses
as: বুজিব নোপোৱা লোচকানবোৰ

en: Total Equity
as: মুঠ ইকুইটি

en: Total Liabilities & Equity
as: মুঠ বিশ্বাসযোগ্যতা & ইকুইটি

en: Balance Sheet (eguile)
as: পৰিমাণ তালিকা (ইগুইলী)

en: Exclude accounts with zero total balances
as: মুঠ পৰিমাণ শূন্যৰ একাউন্টবোৰ বাদ দিয়ক

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
as: শূন্য পৰিমাণৰ ওপৰ স্তৰত নথকা একাউন্টবোৰ আৰু অশূন্য উপ-একাউন্ট নোহোৱাবোৰ বাদ দিয়ক.

en: Negative amount format
as: ঋণাত্মক পৰিমাণৰ ফৰমেট

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
as: ঋণাত্মক ৰাশিবোৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া ফৰমেটটো: এটা সন্মুখ থকা চিন, বা বন্ধ বন্ধনীবোৰৰ সৈতে.

en: Font family
as: আখৰৰ পৰিয়াল

en: Font definition in CSS font-family format.
as: CSS ফন্ট-পৰিয়াল ফৰমেটত ফন্ট সংজ্ঞাটো.

en: Font size
as: আখৰৰ আকাৰ

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
as: CSS ফন্ট-আকাৰ ফৰমেটত ফন্ট আকাৰটো (উদাহৰণস্বৰূপে "medium" বা "10pt").

en: Template file
as: ফাইলৰ নমুনা

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ ইগুইলী নমুনা অংশটোৰ ফাইল নামটো. এই ফাইলটো আপোনাৰ .gnucash নিৰ্দেশিকা, বা নতুবা GnuCash ইনষ্টলেশ্বন নিৰ্দেশিকাবোৰৰ ভিতৰত ইয়াৰ উপযুক্ত স্থানত থকাটো অপৰিহাৰ্য.

en: CSS stylesheet file
as: CSS শৈলীৰ শ্বীটৰ ফাইল

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ CSS শৈলী তালিকাখনৰ ফাইল নামটো. যদি নিৰ্ধাৰণ কৰে, তেন্তে এই ফাইলটো আপোনাৰ .gnucash নিৰ্দেশিকা, বা নতুবা GnuCash ইনষ্টলেশ্বন নিৰ্দেশিকাবোৰৰ ভিতৰত ইয়াৰ উপযুক্ত স্থানত থকাটো অপৰিহাৰ্য.

en: Extra Notes
as: বাহিৰা টোকাবোৰ

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
as: ইনভইছৰ শেষত যোগ কৰা টোকাবোৰ -- HTML মাৰ্কআপ ধাৰণ কৰিব পাৰে.

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
as: (বিকশিত সংস্কৰণ -- সিহতক দ্বিগুণ-পৰীক্ষা নকৰাকৈ সংখ্যাবোৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ নকৰিব.<br> এই বাৰ্তাটোৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ 'অতিৰিক্ত টোকাবোৰ' বিকল্পটো <br>সলনি কৰক)

en: Imbalance
as: অসমতা

en: Orphan
as: অনাথ

en: Balance Sheet using eguile-gnc
as: eguile-gnc ব্যৱহাৰ কৰা পৰিমাণ তালিকা

en: Display a balance sheet (using eguile template)
as: এখন পৰিমাণ তালিকা (eguile নমুনা ব্যৱহাৰ কৰি) দেখুৱাওক

en: Common Currency
as: চলিত মুদ্ৰা

en: Total For
as: ... কৰণে সৰ্বমুঠ

en: Asset
as: সম্পত্তি

en: Liability
as: বিশ্বাসযোগ্যতা

en: Expense
as: খৰচ

en: Net Income
as: নেট আয়

en: Budget Balance Sheet
as: বাজেটৰ পৰিমাণ তালিকা

en: Include new/existing totals
as: নতুন/বৰ্তি থকা সৰ্বমুঠবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
as: বাজেটৰ দ্বাৰা সৰ্বমুঠবোৰত কৰা সলনিটো সূচোৱা পংক্তি এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Budget to use.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বাজেট

en: Existing Assets
as: বৰ্তি থকা সম্পত্তিবোৰ

en: Allocated Assets
as: আৱন্টিত সম্পত্তিবোৰ

en: Unallocated Assets
as: আৱন্টিত নোহোৱা সম্পত্তিবোৰ

en: Existing Liabilities
as: বৰ্তি থকা বিশ্বাসযোগ্যতা

en: New Liabilities
as: নতুন বিশ্বাসযোগ্যতা

en: Existing Retained Earnings
as: বৰ্তি থকা উপাৰ্জনবোৰ

en: Existing Retained Losses
as: বৰ্তি থকা লোচকানবোৰ

en: New Retained Earnings
as: নতুনকৈ ৰখা উপাৰ্জনবোৰ

en: New Retained Losses
as: নতুনকৈ ৰখা লোচকানবোৰ

en: Total Retained Earnings
as: মুঠ বৰ্তী থকা উপাৰ্জনবোৰ

en: Total Retained Losses
as: মুঠ বৰ্তী থকা লোচকানবোৰ

en: Existing Equity
as: বৰ্তি থকা ইকুইটি

en: New Equity
as: নতুন ইকুইটি

en: Running Sum
as: চলিত মুঠ পৰিমাণ

en: Range start
as: সীমাৰ আৰম্ভনি

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
as: ৰিপোৰ্টিং পৰিসৰটো আৰম্ভ কৰা বাজেট সময়সীমা প্ৰকাৰ এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Exact start period
as: সঠিক আৰম্ভৰ সময়সীমা

en: Select exact period that starts the reporting range.
as: ৰিপোৰ্টিং পৰিসৰটো আৰম্ভ কৰা সঠিক সময়সীমা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Range end
as: সীমাৰ শেষ

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
as: ৰিপোৰ্টিং পৰিসৰটো সমাপ্ত কৰা বাজেট সময়সীমা প্ৰকাৰ এটা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Exact end period
as: সঠিক শেষৰ সময়সীমা

en: Select exact period that ends the reporting range.
as: ৰিপোৰ্টিং পৰিসৰটো সমাপ্ত কৰা সঠিক সময়সীমা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Last budget period
as: শেহতীয়া বাজেটৰ সময়সীমা

en: Manual period selection
as: মেনুৱেল সময়সীমা নিৰ্বাচন

en: Calculate as running sum?
as: চলিত মুঠ পৰিমাণ হিচাপে গণনা কৰেনে?

en: Actual
as: আচল

en: Budget Flow
as: বাজেটৰ প্ৰবাহ

en: Period number.
as: সময়সীমাৰ সংখ্যা.

en: Report for range of budget periods
as: বাজেটৰ সময়সীমাবোৰৰ সীমাৰ কাৰণে ৰিপোৰ্ট কৰক

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
as: সম্পূৰ্ণ বাজেটৰ পৰিবৰ্তে এটা বাজেট সময়সীমাৰ সীমাৰ কাৰণে ৰিপোৰ্ট সৃষ্টি কৰক.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
as: ৰিপোৰ্ট কৰা সীমাটো আৰম্ভ কৰা এটা বাজেট সময়সীমা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
as: ৰিপোৰ্ট কৰা সীমাটো শেষ কৰা এটা বাজেট সময়সীমা নিৰ্বাচন কৰক.

en: Label the revenue section
as: ৰাজহ খণ্ডটো লেবেল কৰক

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
as: ৰাজহ খণ্ডটোৰ বাবে লেবেল এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Include revenue total
as: ৰাজহৰ মুঠটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
as: সৰ্বমুঠ ৰাজহ সূচোৱা পংক্তি এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Label the expense section
as: ব্যয় নিৰ্বাচনটো লেবেল কৰক

en: Whether or not to include a label for the expense section.
as: ব্যয় খণ্ডটোৰ বাবে লেবেল এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Include expense total
as: মুঠ ব্যয় অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
as: সৰ্বমুঠ ব্যয় সূচোৱা পংক্তি এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Display as a two column report
as: দুটা স্তম্ভৰ ৰিপোৰ্ট হিচাপে দেখুৱাওক

en: Divides the report into an income column and an expense column.
as: ৰিপোৰ্টটো এটা আয়ৰ স্তম্ভ আৰু এটা ব্যয়ৰ স্তম্ভ ভাগ কৰে.

en: Display in standard, income first, order
as: মানবিশিষ্ট, প্ৰথম আয়, ক্ৰমত দেখুৱাওক

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
as: মানবিশিষ্ট ক্ৰমটোত প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ৰিপোৰ্টটো কৰে, খৰচবোৰৰ আগত আয়টো ৰাখক.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
as: ৰিপোৰ্ট কৰা সীমাৰ শেষ সময়সীমাটো আৰম্ভনিৰ সময়সীমাতকৈ কম হব নোৱাৰে.

en: Revenues
as: ৰাজহবোৰ

en: Total Revenue
as: মুঠ ৰাজহ

en: Total Expenses
as: সৰ্বমুঠ ব্যয়

en: for Budget ~a
as: ~a বাজেটৰ কাৰণে

en: for Budget ~a Period ~d
as: ~a বাজেটৰ কাৰণে সময়সীমা ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
as: ~a বাজেটৰ কাৰণে সময়সীমা  ~d - ~d

en: Net income
as: মুঠ আয়

en: Net loss
as: মুঠ লোচকান

en: Budget Income Statement
as: বাজেট আয়ৰ উক্তি

en: Budget Profit & Loss
as: বাজেটৰ লাভ & লোকচান

en: Budget Report
as: বাজেটৰ ৰিপোৰ্ট

en: Account Display Depth
as: একাউন্ট দেখুওৱাৰ গভীৰতা

en: Always show sub-accounts
as: সদায় উপ-একাউন্টবোৰ দেখুৱাওক

en: Show Budget
as: বাজেট দেখুৱাওক

en: Display a column for the budget values.
as: বাজেট মানবোৰৰ বাবে স্তম্ভ এটা প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Show Actual
as: প্ৰকৃতটো দেখুৱাওক

en: Display a column for the actual values.
as: প্ৰকৃত মানবোৰৰ বাবে স্তম্ভ এটা প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Show Difference
as: পাৰ্থক্য দেখুৱাওক

en: Display the difference as budget - actual.
as: বাজেট - প্ৰকৃতৰ দৰে পাৰ্থক্যটো প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Show Column with Totals
as: মুঠবোৰৰ সৈতে স্তম্ভটো দেখুৱাওক

en: Display a column with the row totals.
as: শাৰীৰ সৰ্বমুঠবোৰৰ সৈতে স্তম্ভ এটা প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
as: বাজেট মূল্যবোৰ আৰু শূন্য মুঠ পৰিমাণবোৰৰ সৈতে একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
as: এই ৰিপোৰ্টটোত শূন্য সৰ্বমুঠ (পুনৰাবৃত্তি) পৰিমাণবোৰ আৰু বাজেট মানবোৰৰ সৈতে একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক.

en: Include collapsed periods before selected.
as: নিৰ্বাচিত কৰাৰ আগতে নষ্ট হোৱা সময়সীমাবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
as: অকলশৰীয়া নষ্ট স্তম্ভৰ দৰে ৰিপোৰ্টৰ আগৰ সময়সীমাবোৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক (আৰম্ভণিৰ আগতে সকলোবোৰ সময়সীমাৰ বাবে এটা)

en: Include collapsed periods after selected.
as: নিৰ্বাচিত কৰাৰ পিছত নষ্ট হোৱা সময়সীমাবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
as: অকলশৰীয়া নষ্ট স্তম্ভটোৰ দৰে দূৰৰৈৰ সময়সীমাবোৰ ৰিপোৰ্টত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক (সমাপ্তিৰ পিছত আৰু বাজেট পৰিসৰৰ সমাপ্তিৰ পিছত সকলো সময়সীমাৰ বাবে এটা)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
as: বাজেট

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
as: কাৰ্য্য

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
as: পাৰ্থক্য

en: Cash Flow
as: নগদ প্ৰবাহ

en: Show Full Account Names
as: সম্পূৰ্ণ একাউন্টৰ নামবোৰ দেখুৱাওক

en: Show full account names (including parent accounts).
as: সম্পূৰ্ণ একাউন্ট নামবোৰ দেখুৱাওক (মুখ্য একাউন্টবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি).

en: ~a and subaccounts
as: ~a আৰু উপ-একাউন্টবোৰ

en: ~a and selected subaccounts
as: ~a আৰু নিৰ্বাচিত উপ-একাউন্টবোৰ

en: Money into selected accounts comes from
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টবোৰলৈ অহা টকা

en: Money out of selected accounts goes to
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টবোৰৰ বাহিৰলৈ যোৱা টকা

en: Income Chart
as: আয়ৰ চ্চাৰ্ট

en: Expense Chart
as: ব্যয়ৰ চ্চাৰ্ট

en: Asset Chart
as: সম্পত্তিৰ চ্চাৰ্ট

en: Liability Chart
as: বিশ্বাসযোগ্যতাৰ চ্চাৰ্ট

en: Income Over Time
as: অতিৰিক্ত সময়ৰ কামৰ আয়

en: Expense Over Time
as: অতিৰিক্ত সময়ৰ কামৰ ব্যয়

en: Assets Over Time
as: অতিৰিক্ত সময়ৰ কামৰ সম্পত্তিবোৰ

en: Liabilities Over Time
as: অতিৰিক্ত সময়ৰ কামৰ বিশ্বাসযোগ্যতাৰ

en: Show long account names
as: দীঘল একাউন্টৰ নামবোৰ দেখুৱাওক

en: Maximum Bars
as: সৰ্বাধিক বাৰবোৰ

en: Daily Average
as: দৈনিক মধ্যমীয়া

en: Balances ~a to ~a
as: ~a লৈ ~a পৰিমাণবোৰ

en: Grand Total
as: সৰ্বমুঠ

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
as: আয়ৰ একাউন্টবোৰ যত আয় আৰু বিক্ৰীবোৰ ৰেকৰ্ড কৰা হল.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
as: লাভটো দিবলৈ ব্যয়বোৰ ৰেৰ্কড কৰা ব্যয়ৰ একাউন্টবোৰ বিক্ৰীবোৰৰ পৰা বিয়োগ কৰা হৈছে.

en: Show Expense Column
as: ব্যয়ৰ স্তম্ভবোৰ দেখুৱাওক

en: Show the column with the expenses per customer.
as: গ্ৰাহকে প্ৰতি ব্যয়ৰ স্তম্ভটো দেখুৱাওক.

en: Show Company Address
as: কোম্পানীৰ ঠিকনাটো দেখুৱাওক

en: Show your own company's address and the date of printing.
as: আপোনাৰ নিজা কোম্পানীৰ ঠিকনা আৰু মুদ্ৰণৰ তাৰিখটো দেখুৱাওক

en: Show Lines with All Zeros
as: সকলোবোৰ শূন্যৰ সৈতে পংক্তিবোৰ দেখুৱাওক

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
as: গ্ৰাহকবোৰৰ সৈতে তালিকাৰ শাৰীবোৰ দেখুৱাওক যিবোৰৰ ৰিপোৰ্ট কৰা সময়সীমাত কোনো লেনদেন হোৱা নাছিল, গতিকে স্তম্ভবোৰত সকলো শূন্য দেখুৱাব.

en: Show Inactive Customers
as: নিষ্ক্ৰিয় গ্ৰাহকবোৰ দেখুৱাওক

en: Include customers that have been marked inactive.
as: নিষ্ক্ৰিয়ভাৱে চিহ্নিত কৰা গ্ৰাহকবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক.

en: Sort Column
as: স্তম্ভৰ বৰ্গীকৰণ কৰক

en: Choose the column by which the result table is sorted.
as: স্তম্ভটো দেখুৱাওক যাৰ দ্বাৰা ফলাফলৰ তালিকাখন বৰ্গীকৰণ কৰা হৈছে.

en: Sort Order
as: ক্ৰম বৰ্গীকৰণ

en: Customer Name
as: গ্ৰাহকৰ নাম

en: Sales
as: বিক্ৰীবোৰ

en: Markup
as: চিহ্নিত কৰা

en: No Customer
as: কোনো গ্ৰাহক নাই

en: Customer Summary
as: গ্ৰাহকৰ সাৰাংশ

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
as: ইকুইটিৰ উক্তি

en: Report only on these accounts.
as: কেৱল এইবোৰ একাউন্টত ৰিপোৰ্ট কৰক.

en: Closing Entries pattern
as: বন্ধ কৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ আৰ্হি

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
as: বিৱৰণ স্তম্ভটোত থকা যিকোনো টেক্সট যিয়ে বন্ধ কৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰ চিনাক্ত কৰে.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
as: বন্ধ কৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ ধৰণটো আখৰ-সংবেদনশীল

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
as: বন্ধ কৰা প্ৰৱিষ্টিৰ আৰ্হি মিলোৱটো আখৰ-সংবেদনশীল কৰি তোলে.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
as: বন্ধ কৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ আৰ্হিটো হল এটা নিয়মিত বাখ্যা

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
as: বন্ধ কৰা প্ৰৱিষ্টিৰ আৰ্হিটো এটা নিয়মিত প্ৰকাশভংগীৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া কৰি তোলে

en: for Period
as: সময়সীমাৰ কৰণে

en: Capital
as: মূলধন

en: Investments
as: বিনিয়োগবোৰ

en: Withdrawals
as: উলিওৱাবোৰ

en: Increase in capital
as: মূলধনৰ বৃদ্ধি

en: Decrease in capital
as: মূলধনত হ্ৰাস

en: Num/Action
as: সংখ্যা/কাৰ্য

en: Running Balance
as: চলিত পৰিমাণটো

en: Totals
as: মুঠবোৰ

en: General Ledger
as: সাধাৰণ লেজাৰ

en: Sorting
as: বৰ্গীকৰণ

en: Trans Number
as: লেনদেন সংখ্যাটো

en: Use Full Account Name
as: সম্পূৰ্ণ একাউন্টৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰক

en: Other Account Name
as: অন্য একাউন্টৰ নাম

en: Use Full Other Account Name
as: সম্পূৰ্ণ অন্য একাউন্টৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰক

en: Other Account Code
as: আন একাউন্ট কোড

en: Sign Reverses
as: ছাইন ওলোটা কৰিছে

en: Primary Key
as: প্ৰাথমিক কী

en: Show Full Account Name
as: সম্পূৰ্ণ একাউন্টৰ নাম দেখুৱাওক

en: Primary Subtotal
as: প্ৰাথমিক উপসৰ্বমুঠ

en: Primary Subtotal for Date Key
as: তাৰিখ কীটোৰ বাবে প্ৰাথমিক উপসৰ্বমুঠ

en: Primary Sort Order
as: প্ৰাথমিক বৰ্গৰ ক্ৰম

en: Secondary Key
as: অন্যান্য কীবোৰ

en: Secondary Subtotal
as: অন্যান্য উপসৰ্বমুঠ

en: Secondary Subtotal for Date Key
as: তাৰিখৰ কীবোৰৰ বাবে অন্যান্য উপসৰ্বমুঠ

en: Secondary Sort Order
as: অন্যান্য বৰ্গ ক্ৰম

en: Label the trading accounts section
as: বেচাকিনা একাউন্টবোৰৰ খণ্ডটো লেবেল কৰক

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
as: বেচাকিনা একাউন্টবোৰৰ খণ্ডটোৰ বাবে লেবেল এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Include trading accounts total
as: বেচাকিনা কৰা একাউন্টবোৰৰ মুঠটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
as: সৰ্বমুঠ বেচাকিনা একাউন্টবোৰৰ পৰিমাণ সূচোৱা পংক্তি এটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নে নকৰে.

en: Trading
as: ব্যৱসায়ী কৰা

en: Total Trading
as: মুঠ বেচাকিনা

en: Income Statement
as: আয়ৰ উক্তি

en: Profit & Loss
as: লাভ & লোচকান

en: Tax Amount
as: কৰৰ পৰিমাণ

en: Custom Title
as: কষ্টমৰ উপাধি

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
as: ইনভইছ, বিল বা ব্যয়ৰ ৰছিদ প্ৰতিস্থাপন কৰিবলৈ এটা কাষ্টম ষ্ট্ৰিং.

en: Display Columns
as: স্তম্ভবোৰ দেখুৱাওক

en: Display the date?
as: তাৰিখটো দেখুৱায় নে?

en: Display the description?
as: বিৱৰণটো দেখুৱায় নে?

en: Display the action?
as: কাৰ্য্যটো দেখুৱায় নে?

en: Display the quantity of items?
as: আইটেমবোৰৰ পৰিমাণটো দেখুৱায় নে?

en: Display the price per item?
as: প্ৰতি আইটেমৰ দামটো দেখুৱায় নে?

en: Display the entry's discount?
as: প্ৰৱিষ্টিৰ ৰেহাইটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the entry's taxable status?
as: প্ৰৱিষ্টিৰ কৰ প্ৰযোজ্য স্থিতিটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display each entry's total total tax?
as: প্ৰত্যেক প্ৰৱিষ্টিৰ সৰ্বমুঠ সৰ্বমুঠ কৰ প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the entry's value?
as: প্ৰৱিষ্টিৰ মানটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display due date?
as: দিবলগীয়া তাৰিখটো দেখুৱায় নে?

en: Display the subtotals?
as: উপ-সৰ্বমুঠবোৰ দেখুৱায় নে?

en: Payable to
as: পৰিশোধ কৰিবলৈ

en: Display the Payable to: information.
as: পৰিশোধটো প্ৰদৰ্শন কৰক: তথ্যলৈ.

en: Payable to string
as: ষ্ট্ৰিং লৈ দিবলগীয়া

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
as: কালৈ পৰিশোধ কৰা হব নিৰ্ধাৰণ কৰিবৰ বাবে বাক্যাংশটো.

en: Company contact
as: কোম্পানীৰ সংযোগ

en: Display the Company contact information.
as: কোম্পানীৰ যোগাযোগৰ তথ্যটো প্ৰদৰ্শন কৰক.

en: Company contact string
as: কোম্পানী সংযোগ ষ্ট্ৰিং

en: The phrase used to introduce the company contact.
as: কোম্পানিৰ যোগাযোগটো আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা বাক্যাংশটো.

en: Minimum # of entries
as: প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ সৰ্বনিম্ন #

en: The minimum number of invoice entries to display.
as: প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ইনভইছ প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ নূন্যতম সংখ্যা.

en: References
as: প্ৰসংগবোৰ

en: Display the invoice references?
as: ইনভইছটোৰ প্ৰসংগবোৰ দেখুৱায় নে?

en: Billing Terms
as: বিল কৰাৰ চৰ্তবোৰ

en: Display the invoice billing terms?
as: ইনভইছটোৰ বিল কৰাৰ চৰ্তবোৰ দেখুৱায় নে?

en: Display the billing id?
as: বিল কৰাৰ id টো দেখুৱায় নে?

en: Display the invoice notes?
as: ইনভইছটোৰ টোকাবোৰ দেখুৱায় নে?

en: Payments
as: পৰিশোধবোৰ

en: Display the payments applied to this invoice?
as: এই ইনভইছটোত প্ৰয়াগ কৰা পৰিশোধবোৰ দেখুৱায় নে?

en: Job Details
as: কামৰ পূংখানুপূংখ বিৱৰণ

en: Display the job name for this invoice?
as: এই ইনভইছটোৰ বাবে কামৰ নামটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Extra notes to put on the invoice.
as: ইনভইছটোত ৰাখিবলৈ অতিৰিক্ত টোকাবোৰ.

en: Net Price
as: মুঠ দাম

en: Total Price
as: মুঠ দাম

en: Amount Due
as: দিবলগীয়া পৰিমাণ

en: Invoice in progress…
as: চলি থকা ইনভইছটো…

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
as: কোনো বৈধ ইনভইছ নিৰ্বাচিত কৰা নহল. বিকল্পবোৰৰ বাটনটোত ক্লিক কৰক আৰু ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ইনভইছটো নিৰ্বাচন কৰক.

en: Show Net Profit
as: মুঠ লাভ দেখুৱাওক

en: Show Asset & Liability
as: সম্পত্তি & বিশ্বাসযোগ্যতা

en: Show Net Worth
as: মুঠ মূল্য দেখুৱাওক

en: Line Width
as: পংক্তিৰ প্ৰস্থ

en: Set line width in pixels.
as: পংক্তিৰ প্ৰস্থটো পিক্সেলবোৰত ছেট কৰক.

en: Grid
as: গ্ৰীড

en: Show Income and Expenses?
as: আয় আৰু ব্যয়বোৰ দেখুৱাব নে?

en: Show the Asset and the Liability bars?
as: সম্পত্তিটোৰ আৰু বিশ্বাসযোগ্যতাটোৰ বাৰবোৰ দেখুৱাব নে?

en: Show the net profit?
as: মুঠ লাভটো দেখুৱাব নে?

en: Show a Net Worth bar?
as: এটা মুঠ মূল্যৰ বাৰ দেখুৱাব নে?

en: Add grid lines.
as: গ্ৰীড পংক্তিবোৰ যোগ কৰক.

en: Net Profit
as: মুঠ লাভ

en: Net Worth
as: মুঠ মূল্য

en: Net Worth Barchart
as: মুঠ মূল্য বাৰচাৰ্ট

en: Income/Expense Chart
as: আয়/ব্যয়ৰ চ্চাৰ্ট

en: Net Worth Linechart
as: মুঠ মূল্যৰ পংক্তিচাৰ্ট

en: Sort By
as: ... দ্বাৰা বৰ্গীকৰণ

en: Show zero balance items
as: শূন্য পৰিমাণৰ আইটেমবোৰ দেখুৱাওক

en: Due or Post Date
as: দিবলগা বা পোষ্ট ৰ তাৰিখ

en: Sort companies by.
as: ...ৰ দ্বাৰা কোম্পানীবোৰ বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Bracket Total Owed
as: মুঠ ধাৰত বন্ধনী দিয়ক

en: Sort order.
as: ক্ৰম বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
as: সকলোবোৰ ব্যৱসায়ী/গ্ৰাহক দেখুৱাওক যদিও সিহতৰ এটা শূন্য পৰিমাণ আছে.

en: Leading date.
as: আগত থকা তাৰিখটো.

en: Current
as: বৰ্তমান

en: 0-30 days
as: 0-30 দিনবোৰ

en: 31-60 days
as: 31-60 দিনবোৰ

en: 61-90 days
as: 61-90 দিনবোৰ

en: 91+ days
as: 91+ দিনবোৰ

en: Payable Aging
as: পৰিশোধ কৰিবলগীয়া

en: Receivable Aging
as: গ্ৰহণযোগ্য এজিং

en: Credits
as: পাবলগীয়াবোৰ

en: Debits
as: ঋণবোৰ

en: No valid customer selected.
as: কোনো বৈধ গ্ৰাহক নিৰ্বাচিত কৰা নহল.

en: This report requires a customer to be selected.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৱে নিৰ্বাচিত কৰিবলগীয়া গ্ৰাহক এজন দাবী কৰে.

en: No valid employee selected.
as: কোনো বৈধ কৰ্মচাৰী নিৰ্বাচিত কৰা নহল.

en: This report requires a employee to be selected.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৱে নিৰ্বাচিত কৰিবলগীয়া কৰ্মচাৰী এজন দাবী কৰে.

en: Period Totals
as: সময়সীমাৰ সৰ্বমুঠ

en: Total Credit
as: মুঠ পাবলগীয়া

en: Total Due
as: মুঠ দিবলগা

en: The company for this report.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ বাবে কোম্পানীটো.

en: Display the transaction date?
as: লেনদেনৰ তাৰিখটো দেখুৱাব খোজেনে?

en: Display the transaction reference?
as: লেনদেনৰ বৰ্ণনাটো দেখুৱাব খোজেনে?

en: Display the transaction type?
as: লেনদেনৰ প্ৰকাৰটো দেখুৱাব খোজেনে?

en: Display the transaction description?
as: লেনদেনৰ বিৱৰণ দেখুৱাব খোজেনে?

en: Display the period credits column?
as: সময়সীমা পাবলগীয়াবোৰৰ স্তম্ভটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display a running balance?
as: চলিত পৰিমাণটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: No matching transactions found
as: কোনো মিল কৰা লেনদেন পোৱা নগল

en: Customer Report
as: গ্ৰাহকৰ ৰিপোৰ্ট

en: Vendor Report
as: ব্যৱসায়ীৰ ৰিপোৰ্ট

en: Employee Report
as: কৰ্মচাৰীৰ ৰিপোৰ্ট

en: Job Report
as: কাৰ্য্যটোৰ ৰিপোৰ্ট

en: Investment Portfolio
as: বিনিয়োগ দপ্তৰ

en: Price of Commodity
as: সামগ্ৰীৰ দাম

en: Invert prices
as: দামবোৰ ওলোটা কৰক

en: Marker
as: মাৰকাৰ

en: Marker Color
as: মাৰকাৰ ৰং

en: Calculate the price of this commodity.
as: এই সামগ্ৰীটোৰ দামটো গণনা কৰক.

en: Weighted Average
as: ওজন কৰা গড়

en: Actual Transactions
as: প্ৰকৃত লেনদেন

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
as: ক্ষেত্ৰৰ প্ৰতি মুদ্ৰাৰ সামগ্ৰীৰ পৰিবৰ্তে প্ৰতি সামগ্ৰীৰ মুদ্ৰা.

en: Color of the marker.
as: মাৰ্কাৰটোৰ ৰং.

en: Weeks
as: সপ্তাহ

en: Double-Weeks
as: দ্বিগুণ-সপ্তাহবোৰ

en: Identical commodities
as: একেধৰণৰ সামগ্ৰীবোৰ

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
as: ৰিপোৰ্টটোত আপোনাৰ নিৰ্বাচিত সামগ্ৰী আৰু মুদ্ৰাটো অভিন্ন. অভিন্ন সামগ্ৰীবোৰৰ কাৰণে দামবোৰ দেখুৱাবলৈ ই অৰ্থহীন.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
as: নিৰ্বাচিত সময়ৰ সময়সীমাত নিৰ্বাচিত সামগ্ৰীবোৰৰ কাৰণে দামৰ কোনো তথ্য উপলব্ধ নহয়.

en: Only one price
as: কেবল এটা দম

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
as: নিৰ্বাচিত সময়ৰ সময়সীমাত নিৰ্বাচিত সামগ্ৰীবোৰৰ কাৰণে কেৱল এটা মাত্ৰ দাম পোৱা গল. ই এটা উপযোগী নক্সা নিদিয়ে.

en: All Prices equal
as: সকলোবোৰ দাম সমান

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
as: বিচাৰি পোৱা সকলোবোৰ দাম একে. ই এডাল সৰলৰেখাৰ সৈতে এটা ক্ষেত্ৰত ফলাফল দেখুৱাব. দুৰ্ভাগ্যবশত, ক্ষেত্ৰ কৰা টুলটোৱে সেইটো পৰিচালনা কৰিব নোৱাৰে.

en: All Prices at the same date
as: একে তাৰিখত সকলোবোৰ দাম

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
as: বিচাৰি পোৱা সকলোবোৰ দাম একে তাৰিখৰ পৰা লোৱা হৈছে. ই এডাল সৰলৰেখাৰ সৈতে এটা ক্ষেত্ৰত ফলাফল দেখুৱাব. দুৰ্ভাগ্যবশত, ক্ষেত্ৰ কৰা টুলটোৱে সেইটো পৰিচালনা কৰিব নোৱাৰে.

en: Price Scatterplot
as: দামৰ সিচৰিত ক্ষেত্ৰ

en: Headings 1
as: শিৰোনামাবোৰ 1

en: Headings 2
as: শিৰোনামাবোৰ 2

en: Heading font
as: শিৰোনামাৰ আখৰ

en: Text font
as: টেক্সটৰ আখৰ

en: Qty
as: পৰিমাণ

en: Discount Rate
as: ৰেহাইৰ হাৰ

en: Discount Amount
as: ৰেহাইৰ পৰিমাণ

en: Tax Rate
as: কৰৰ হাৰ

en: Sub-total
as: উপ-সৰ্বমুঠ

en: Payment received text
as: পৰিশোধ গ্ৰহণ কৰা টেক্সট

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ ইগুইলী নমুনা অংশটোৰ ফাইল নামটো. এই ফাইলটো আপোনাৰ .gnucash নিৰ্দেশিকা, বা নতুবা GnuCash ইনষ্টলেশ্বন নিৰ্দেশিকাবোৰৰ ভিতৰত ইয়াৰ উপযুক্ত স্থানত থকা উচিত.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
as: এই ৰিপোৰ্টটোৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ CSS শৈলীতালিকাৰ ফাইল নামটো. এই ফাইলটো হয়তো আপোনাৰ .gnucash নিৰ্দেশিকা, বা নতুবা GnuCash ইনষ্টলেশ্বন নিৰ্দেশিকাবোৰৰ ভিতৰত ইয়াৰ উপযুক্ত স্থানত থকা উচিত.

en: Font to use for the main heading.
as: মুখ্য শিৰোনামটোৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফন্টটো.

en: Font to use for everything else.
as: প্ৰত্যেকৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফন্ট.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
as: আজিৰ তাৰিখৰ তাৰিখ->ষ্ট্ৰিং ৰূপান্তৰণটোৰ কৰণে ফৰমেটটো.

en: Funds In
as: ধনবোৰ সুমোৱা

en: Funds Out
as: ধনবোৰ ওলোৱা

en: Lot
as: বহুত

en: Debit Value
as: ঋণৰ মূল্য

en: Credit Value
as: পাবলগীয়া মূল্য

en: The title of the report.
as: ৰিপোৰ্টটোৰ শিৰোনাম.

en: Register Report
as: পঞ্জীয়নৰ ৰিপোৰ্ট

en: Display the check number/action?
as: পৰীক্ষাৰ সংখ্যা/কাৰ্যটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the check number?
as: পৰীক্ষা কৰা সংখ্যাটো দেখুৱাব নে?

en: Display the memo?
as: মেমোটো দেখুৱাব নে?

en: Display the account?
as: একাউন্টটো দেখুৱাব নে?

en: Display the number of shares?
as: শ্বেয়াবোৰৰ সংখ্যাটো দেখুৱাব নে?

en: Display the name of lot the shares are in?
as: শ্বেয়াৰবোৰত থকা গোটৰ নামটো দেখুৱাব নে?

en: Display the shares price?
as: শ্বেয়াৰবোৰৰ দামটো দেখুৱাব নে?

en: Display the amount?
as: পৰিমাণটো দেখুৱাব নে?

en: Display the value in transaction currency?
as: লেনদেনৰ মুদ্ৰাত মুল্যটো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the totals?
as: মুঠবোৰ দেখুৱায় নে?

en: Total Debits
as: মুঠ খৰছ

en: Total Credits
as: মুঠ জমাবোৰ

en: Total Value Debits
as: মুঠ খৰছৰ মুল্য

en: Total Value Credits
as: মুঠ জমাৰ মুল্য

en: Net Change
as: মুঠ সলনি

en: Value Change
as: মুল্য সলনি

en: Elements
as: উপাদনবোৰ

en: column: Date
as: স্তম্ভ: তাৰিখ

en: column: Tax Rate
as: স্তম: কৰৰ হাৰ

en: column: Units
as: স্তম্ভ: এককবোৰ

en: row: Address
as: শাৰী: ঠিকনা

en: row: Contact
as: শাৰী: সংযোগ

en: row: Invoice Number
as: শাৰী: ইনভইছ সংখ্যা

en: row: Company Name
as: শাৰী: কোম্পানীৰ নাম

en: Invoice number text
as: ইনভইছ সংখ্যা টেক্সট

en: To text
as: টেক্সটলৈ

en: Ref text
as: সাৰাংশ টেক্সট

en: Job Name text
as: কামৰ নাম টেক্সট

en: Job Number text
as: কামৰ সংখ্যা টেক্সট

en: Show Job name
as: কামৰ নাম দেখুৱাওক

en: Show Job number
as: কামৰ সংখ্যা দেখুৱাওক

en: Invoice number next to title
as: শিৰোনামৰ কাষত ইনভইছ সংখ্যাটো

en: table-border-collapse
as: তালিকা-সীমা-নষ্ট

en: table-header-border-color
as: তালিকা-শিৰোনাম-সীমা-ৰং

en: table-cell-border-color
as: তালিকা-কক্ষ-সীমা-ৰং

en: Embedded CSS
as: সংলগ্ন কৰা CSS

en: Logo filename
as: ফাইলৰ নামৰ ল'গ'

en: Logo width
as: ল'গ' ৰ প্ৰস্থ

en: Display the Tax Rate?
as: কৰৰ হাৰটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the Units?
as: এককবোৰ প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the contact?
as: যোগাযোগটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the address?
as: ঠিকনাটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the Invoice Number?
as: ইনভইছ সংখ্যাটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the Company Name?
as: কোম্পানীৰ নাম প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Invoice Number next to title?
as: শিৰোনামৰ কাষত ইনভইছ সংখ্যাটো নে?

en: Display Job name?
as: কামৰ নামটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Invoice Job number?
as: ইনভইছ কাম সংখ্যাটো নে?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
as: ৰিপোৰ্টটোত ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া প্ৰতীক এটা ধাৰণ কৰা ফাইল এটাৰ নাম.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
as: CSS ফৰমেটটোত প্ৰতীকটোৰ প্ৰস্থ, উদাহৰণস্বৰূপে 10% or 32px. ইয়াৰ স্বাভাৱিক প্ৰস্থত প্ৰতীকটো দেখুৱাবলৈ খালী এৰক. একদৰে প্ৰতীকটোৰ উচ্চতাটো জোখা হব.

en: Border-collapse?
as: সীমা-নষ্ট হৈছে নে?

en: CSS color.
as: CSS ৰং.

en: Embedded CSS.
as: সংলগ্ন কৰা CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
as: কৰ স্তম্ভবোৰৰ সৈতে গ্ৰাহকৰ ইনভইছ এটা দেখুৱাওক (ইগুইলে নমুনা ব্যৱহাৰ কৰি)

en: Trial Balance
as: ট্ৰায়েল পৰিমাণ

en: Start of Adjusting/Closing
as: ঠিক/বন্ধ কৰাৰ আৰম্ভনি

en: Date of Report
as: ৰিপোৰ্টৰ তাৰিখ

en: Report variation
as: ৰিপোৰ্টৰ প্ৰভেদ

en: Kind of trial balance to generate.
as: তৈয়াৰ কৰিবলৈ ট্ৰায়েল পৰিমাণৰ ধৰণ.

en: Merchandising
as: বাণিজ্য দ্ৰব্য

en: Gross adjustment accounts.
as: বৃদ্ধি মিলোৱা একাউন্টবোৰ.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
as: মুঠ নহয়, কিন্তু এইবোৰ একাউন্টটোলৈ বৃদ্ধিৰ দিবলগীয়া/পাবলগীয়া মিলবোৰ দেখুৱাওক. দ্ৰব্যৰ ব্যৱসায়বোৰে সাধাৰণভাবে ইয়াত সিহতৰ দ্ৰব্য-তালিকাৰ একাউন্টবোৰ নিৰ্বাচন কৰে.

en: Income summary accounts
as: আয়ৰ সাৰাংশৰ একাউন্টবোৰ

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
as: এইবোৰ একাউন্টলৈ কৰা মিলবোৰ হ'ল মিলোৱাবোৰ, মিল কৰা ট্ৰয়েল পৰিমাম, আৰু আয়ৰ উক্তিৰ স্তম্ভত বৃদ্ধিৰ মিল (ওপৰলৈ চাওক). দ্রব্য ব্যৱসায়ীৰ কৰণে বেছিকৈ উপযোগী.

en: Adjusting Entries pattern
as: ঠিক কৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ আৰ্হি

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
as: বিৱৰণ স্তম্ভটোত থকা যিকোনো টেক্সট যিয়ে মিলোৱা প্ৰৱিষ্টিবোৰ চিনাক্ত কৰে.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
as: ঠিক কৰা প্ৰৱিষ্টিৰ আৰ্হিটো হল আখৰ-সংবেদনশীল

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
as: ঠিক কৰা প্ৰৱিষ্টিৰ আৰ্হি মিলোৱটো আখৰ-সংবেদনশীল কৰি তোলে.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
as: ঠিক কৰা প্ৰৱিষ্টিবোৰৰ আৰ্হিটো হল এটা নিয়মিত বাখ্যা

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
as: ঠিক কৰা প্ৰৱিষ্টিৰ আৰ্হিটো এটা নিয়মিত প্ৰকাশভংগীৰ দৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া কৰি তোলে.

en: Adjusting Entries
as: প্ৰৱিষ্টিবোৰ থানথিত কৰা

en: Adjustments
as: থানথিতবোৰ

en: Adjusted Trial Balance
as: ঠিক কৰা ট্ৰায়েল পৰিমাণ

en: Net Loss
as: নেট লোচকান

en: Number of columns
as: স্তম্ভবোৰৰ সংখ্যা

en: Number of columns before wrapping to a new row.
as: এটা নতুন শাৰীত আবৃত কৰাৰ আগতে স্তম্ভবোৰৰ সংখ্যা.

en: Edit Options
as: সম্পাদনাৰ বিকল্পবিলাক

en: Single Report
as: একমাত্ৰ ৰিপোৰ্ট

en: Multicolumn View
as: বহুস্তম্ভবিলাক চাওক

en: Custom Multicolumn Report
as: বিভিন্ন স্তম্ভৰ ৰিপোৰ্ট কাষ্টম কৰক

en: Assets Accounts
as: সম্পত্তিবোৰৰ হিচাপবোৰ

en: Liability Accounts
as: বিশ্বাসযোগ্যতাৰ হিচাপবোৰ

en: Equity Accounts
as: ইকুইটিৰ একাউন্টবোৰ

en: Trading Accounts
as: বেচাকিনাৰ একাউন্টবোৰ

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
as: মুঠ ইকুইটি, বেচাকিনা, আৰু বিশ্বাসযোগ্যতাবোৰ

en: Imbalance Amount
as: অসাম্য ৰাশি

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
as: <শক্তিশালী>সালসলনিৰ হাৰবোৰ</শক্তিশালী> টো এই ৰিপোৰ্টৰ কাৰণে ব্যৱহাৰ কৰক

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
as: কোনো ইনভইছ নিৰ্বাচিত হোৱা নাই -- অনুগ্ৰহ কৰি এটা নিৰ্বাচন কৰিবলৈ বিকল্পবোৰৰ মেনুটো ব্যৱহাৰ কৰক.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
as: এই ৰিপোৰ্টটো কেৱল গ্ৰাহকৰ (বিক্ৰীবোৰ) ইনভইছবোৰৰ কাৰণে ৰূপাংকন কৰা হৈছে. <em>ইনভইছ</em> এটা নিৰ্বাচন কৰিবলৈ অনুগ্ৰহ কৰি বিকল্পবোৰৰ মেনুটো ব্যৱহাৰ কৰক, এখন বিল বা ব্যয়ৰ ৰছিদ নহয়.

en: Website
as: ৱেবছাইট

en: Invoice Date
as: ইনভইছৰ তাৰিখ

en: Stocks
as: ভৰালবোৰ

en: Mutual Funds
as: মিউচুৱেল পুঁজি

en: Currencies
as: মুদ্ৰাবোৰ

en: Equities
as: ইকুইটিবোৰ

en: Checking
as: পৰীক্ষা কৰা

en: Savings
as: ছেভ কৰাবোৰ

en: Money Market
as: টকাৰ বজাৰ

en: Accounts Receivable
as: গ্ৰহণযোগ্য একাউন্টবোৰ

en: Accounts Payable
as: পৰিশোধ কৰিবলগীয়া একাউন্টবোৰ

en: Credit Lines
as: পাবলগীয়াৰ পংক্তিবোৰ

en: Building '~a' report …
as: ... '~a' ৰিপোৰ্টটো তৈয়াৰ কৰি থকা হৈছে

en: Rendering '~a' report …
as: ... '~a' ৰিপোৰ্টটো বাখ্যা কৰি থকা হৈছে

en: Preparer
as: প্ৰস্তুতকৰ্তা

en: Name of person preparing the report.
as: ৰিপোৰ্ট প্ৰস্তুত কৰা ব্যক্তিজনৰ নাম

en: Prepared for
as: ... কৰণে প্ৰস্তুত কৰা হ'ল

en: Name of organization or company prepared for.
as: ...ৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা সংস্থা বা কোম্পানীৰ নাম.

en: Show preparer info
as: প্ৰস্তুতকৰ্তাৰ তথ্য দেখুৱাওক

en: Name of organization or company.
as: সংস্থা বা কোম্পানীৰ নাম.

en: Enable Links
as: লিংকবোৰ সক্ষম কৰক

en: Enable hyperlinks in reports.
as: ৰিপোৰ্টবোৰত হাইপাৰলিংকবোৰ সক্ষম কৰক.

en: Footer
as: পৃষ্ঠাৰ নিম্নাংশৰ টীকা

en: String to be placed as a footer.
as: আখৰটো ফুটাৰ হিচাপে স্থাপন কৰক.

en: Images
as: ছবিবোৰ

en: Background Tile
as: পটভূমিৰ উপাধি

en: Background tile for reports.
as: ৰিপোৰ্টবোৰৰ কৰণে পটভূমিৰ উপাধি.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
as: শিৰোনামাৰ বেনাৰ

en: Banner for top of report.
as: ৰিপোৰ্টৰ ওপৰৰ কাৰণে বেনাৰ.

en: Heading Alignment
as: শিৰোনামাৰ সংৰেখন

en: Left
as: বাওফল

en: Center
as: মধ্যভাগ

en: Right
as: সোফাল

en: Logo
as: ল'গ'

en: Company logo image.
as: কোম্পানীৰ ল'গ'ৰ ছবি.

en: General background color for report.
as: ৰিপোৰ্টৰ কৰণে সাধাৰণ ৰঙৰ পটভূমি.

en: Text Color
as: টেক্সটৰ ৰং

en: Normal body text color.
as: সাধাৰণ বোডি টেক্সট ৰং.

en: Link Color
as: সংযোগী ৰং

en: Link text color.
as: সংযোগী টেক্সটৰ ৰং.

en: Table Cell Color
as: তালিকাৰ কক্ষৰ ৰং

en: Default background for table cells.
as: তালিকাৰ কক্ষবোৰৰ কাৰণে খালী পটভূমি.

en: Alternate Table Cell Color
as: তালিকাৰ কক্ষৰ বিকল্প ৰং

en: Default alternate background for table cells.
as: তালিকাৰ কক্ষবোৰৰ কাৰণে খালী বিকল্প পটভূমি.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
as: উপশিৰোনামা/উপসৰ্বমুঠ কক্ষৰ ৰং

en: Default color for subtotal rows.
as: উপসৰ্বমুঠৰ শাৰীবোৰৰ কাৰণে খালী ৰং.

en: Sub-subheading/total Cell Color
as: উপ-উপশিৰোনামা/সৰ্বমুঠ কক্ষৰ ৰং

en: Color for subsubtotals.
as: উপ-উপসৰ্বমুঠবোৰৰ ৰং.

en: Grand Total Cell Color
as: সর্বমুঠ কক্ষৰ ৰং

en: Color for grand totals.
as: সর্বমুঠ কক্ষবোৰৰ ৰং.

en: Tables
as: তালিকাবোৰ

en: Table cell spacing
as: তালিকাৰ কক্ষৰ ঠাই

en: Space between table cells.
as: তালিকাৰ কক্ষবোৰৰ মাজৰ ঠাই.

en: Table cell padding
as: তালিকাৰ কক্ষ পেড কৰা

en: Space between table cell edge and content.
as: তালিকাৰ কক্ষৰ দাঁতি আৰু অন্তৰ্বস্তুৰ মাজৰ ঠাই.

en: Table border width
as: তালিকাৰ সীমাৰ প্ৰস্থ

en: Bevel depth on tables.
as: তালিকাবোৰত হেলনীয়া দাঁতিৰ গভীৰতা.

en: Prepared by:
as: ...দ্বাৰা প্ৰস্তুত:

en: Prepared for:
as: ...কৰণে প্ৰস্তুত:

en: Easy
as: সহজ

en: Fancy
as: কল্পনা

en: Technicolor
as: কাৰিকৰী ৰং

en: Background color for reports.
as: ৰিপোৰ্টবোৰৰ কৰণে পটভূমিৰ ৰং.

en: Background Pixmap
as: পটভূমি পিক্সমেপ

en: Background color for alternate lines.
as: বিকল্প ৰেখাবোৰৰ কাৰণে পটভূমিৰ ৰং.

en: Plain
as: সমতল

en: Filter Type
as: ফিল্টাৰ প্ৰকাৰ

en: Table for Exporting
as: ৰপ্তানি কৰা তালিকা

en: Void Transactions
as: খালী লেনদেনবোৰ

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
as: বিকল্পবোৰৰ পেনেলত নিৰ্ধাৰিত সময়ৰ ব্যৱধান আৰু একাউন্ট নিৰ্বাচন মিল কৰা কোনো লেনদেন পোৱা নগল.

en: Register Order
as: পঞ্জীয়নৰ ক্ৰম

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
as: ফিল্টাৰ একাউন্টবোৰো লৈ/পৰা লেনদেনবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
as: ফিল্টাৰ একাউন্ট লৈ/পৰা লেনদেনবোৰ বাদ দিয়ক

en: Non-void only
as: কেৱল অশূন্য

en: Void only
as: কেৱল শূন্য

en: Income and Expense
as: আয় আৰু ব্যয়

en: Credit Accounts
as: পাবলগীয়া একাউন্টবোৰ

en: Date Entered
as: তাৰিখ ভৰোৱা হল

en: Convert all transactions into a common currency.
as: সাধাৰণ মুদ্ৰা এটাত সকলোবোৰ লেনদেন ৰূপান্তৰ কৰক.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
as: অতিৰিক্ত কক্ষবোৰৰ সৈতে কাট কৰা & আঠা লগোৱা ৰপ্তানি কৰাৰ বাবে তালিকা উপযোগীটো ফৰমেট কৰে.

en: How to handle void transactions.
as: শূন্য লেনদেনবোৰ কেনেকৈ পৰিচালনা কৰিব.

en: Filter on these accounts.
as: এই একাউন্টবোৰত ফিল্টাৰ কৰক.

en: Filter account.
as: একাউন্ট ফিল্টাৰ কৰক.

en: Sort by this criterion first.
as: এই নিয়মটোৰ দ্বাৰা প্ৰথমে বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Subtotal according to the primary key?
as: প্ৰাথমিক কী মতে উপসৰ্বমুঠ নে?

en: Do a date subtotal.
as: তাৰিখৰ উপসৰ্বমুঠ এটা কৰক

en: Order of primary sorting.
as: প্ৰাথমিক বৰ্গীকৰণৰ ক্ৰম.

en: Sort by this criterion second.
as: এই নিয়মটোৰ দ্বাৰা দ্বিতীয়তে বৰ্গীকৰণ কৰক.

en: Subtotal according to the secondary key?
as: গৌণ কীটোৰ মতে উপসৰ্বমুঠ কিমান?

en: Order of Secondary sorting.
as: গৌণ বৰ্গীকৰণৰ ক্ৰম.

en: Display the reconciled date?
as: পুনৰসংযোজিত তাৰিখটো দেখুৱাবনে?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
as: যদি মেমোটো উপলদ্ধ নহয় টোকাবোৰ দেখুৱাওক?

en: Display the full account name?
as: সম্পূৰ্ণ একাউন্ট নামটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the account code?
as: একাউন্ট কোডটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the other account code?
as: অন্য একাউন্ট কোডটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the trans number?
as: লেনদেনৰ সংখ্যাটো প্ৰদৰ্শন কৰে নে?

en: Display the account name?
as: একাউন্ট নামটো দেখুৱাবনে?

en: Reverse amount display for certain account types.
as: নিৰ্দিষ্ট একাউন্ট প্ৰকাৰবোৰৰ বাবে ৰাশি প্ৰদৰ্শটো ওলোটা কৰক.

en: Num/T-Num
as: সংখ্যা/T-সংখ্যা

en: Transfer from/to
as: পৰা/লৈ বদলি

en: Split Transaction
as: স্প্লিট লেনদেন

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
as: ~a পৰা ~a লৈ

en: Cu_t
as: কাট কৰক

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
as: বৰ্তমানৰ নিৰ্বাচনটো কাট কৰক আৰু ইয়াক ক্লিপবৰ্ডলৈ প্ৰতিলিপি কৰক

en: _Copy
as: _প্ৰতিলিপি কৰক

en: Copy the current selection to clipboard
as: বৰ্তমানৰ নিৰ্বাচনটো ক্লিপবৰ্ডলৈ প্ৰতিলিপি কৰক

en: _Paste
as: _আঠা লগাওক

en: Paste the clipboard content at the cursor position
as: ক্লিপবৰ্ডৰ বিষয়টো কাৰ্ছোৰৰ স্থানত আঠা লগাওক

en: _Transaction
as: _লেনদেন কৰক

en: Remo_ve Other Splits
as: আন স্প্লিটবোৰ আতঁৰ কৰক

en: Remove all splits in the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনৰ সকলোবোৰ স্প্লিট আতৰ কৰক

en: _Enter Transaction
as: _লেনদেনটো ভৰাওক

en: Record the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো ৰেকৰ্ড কৰক

en: Ca_ncel Transaction
as: লেনদেনটো বাতিল কৰক

en: Cancel the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো বাতিল কৰক

en: _View
as: _চাওক

en: _Double Line
as: _দ্বিগুণিত শাৰী

en: Transfer funds from one account to another
as: এটা একাউন্টৰ পৰা আন এটালৈ পুজিবোৰ সলনি কৰক

en: _Blank Transaction
as: _লেনদেনটো খালী কৰক

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
as: পঞ্জীয়নটোৰ তলত থকা খালী লেনদেনটোলৈ যাওক

en: _File
as: ফাইল

en: Pa_ge Setup
as: পৃষ্ঠাৰ ছেটআপ...

en: Specify the page size and orientation for printing
as: প্ৰিন্ট কৰাৰ বাবে পৃষ্ঠাৰ আকাৰ আৰু অৰিয়েন্টেশ্বন নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Proper_ties
as: বৈশিষ্টবোৰ

en: Edit the properties of the current file
as: বৰ্তমানৰ ফাইলটোৰ বৈশিষ্টবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Close the currently active page
as: বৰ্তমানৰ সক্ৰিয় পৃষ্ঠাটো বন্ধ কৰক

en: Quit this application
as: এই প্ৰয়োগটো এৰি দিয়ক

en: Edit the global preferences of GnuCash
as: GnuCash ৰ গ্লোবেল পছন্দবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: _Toolbar
as: টুলবাৰ

en: Show/hide the toolbar on this window
as: এই উইণ্ডোখনত টুলবাৰটো দেখুৱাওক/লুকুৱাওক

en: Su_mmary Bar
as: সাৰাংশ বাৰ

en: Show/hide the summary bar on this window
as: এই উইণ্ডোখনত সাৰাংশ বাৰটো দেখুৱাওক/লুকুৱাওক

en: Stat_us Bar
as: ষ্টেটাছ বাৰ

en: Show/hide the status bar on this window
as: এই উইণ্ডোখনত ষ্টেটাছ বাৰটো দেখুৱাওক/লুকুৱাওক

en: Tra_nsaction
as: লেনদেন

en: _Actions
as: _কাৰ্য্যবোৰ

en: Re_name Page
as: পৃষ্ঠাৰ পুনৰ নামাকৰণ কৰক

en: _Scheduled
as: _নিৰ্ধাৰণ কৰা হল

en: _Reports
as: ৰিপোৰ্টবোৰ

en: _Tools
as: টুলবোৰ

en: E_xtensions
as: প্ৰসাৰবোৰ

en: _Windows
as: উইণ্ডোজ

en: _New Window
as: নতুন উইণ্ডো

en: New Window with _Page
as: পৃষ্ঠাৰ সৈতে নতুন উইণ্ডো

en: Tutorial and Concepts _Guide
as: নিৰ্দেশনা আৰু ধাৰণাবোৰৰ পথ-প্ৰদৰ্শক

en: Open the GnuCash Tutorial
as: GnuCash টোৰ নিৰ্দেশনা খোলক

en: _Contents
as: বিষয়বোৰ

en: Open the GnuCash Help
as: GnuCash সহায়টো খোলক

en: About GnuCash
as: GnuCash ৰ বিষয়ে

en: Save the current file
as: বৰ্তমানৰ ফাইলটো ছেভ কৰক

en: Open the New Invoice dialog
as: নতুন ইনভইছ সংলাপ খোলক

en: New Accounts _Page
as: নতুন একাউন্টবোৰৰ পৃষ্ঠা

en: Open a new Account Tree page
as: নতুন একাউন্ট শৃংখলৰ পৃষ্ঠা এখন খোলক

en: New _File
as: নতুন _ফাইল

en: Create a new file
as: এটা নতুন ফাইল সৃষ্টি কৰক

en: Open an existing GnuCash file
as: এটা বৰ্তি থকা GnuCash ফাইল খোলক

en: Save this file with a different name
as: এটা বেলেগ নামৰ সৈতে এই ফাইলটো ছেভ কৰক

en: Re_vert
as: ওলোটা কৰক

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
as: চলিত ডাটাবেছটো পুনৰ লোড কৰক, ছেভ নকৰা সলনিবোৰ ঘূৰাই আনক

en: Print the currently active page
as: বৰ্তমানৰ সক্ৰিয় পৃষ্ঠাটো প্ৰিন্ট কৰক

en: Export _Accounts
as: একাউন্টবোৰ ৰপ্তানি কৰক

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
as: এটা নতুন GnuCash ডাটাফাইললৈ একাউন্টৰ বিন্যাসটো ৰপ্তানি কৰক

en: Find transactions with a search
as: এটা সন্ধানৰ সৈতে লেনদেনবোৰ বিচাৰি উলিয়াওক

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
as: কৰৰ ৰিপোৰ্টৰ বিকল্পবোৰ

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
as: কৰৰ ৰিপোৰ্টবোৰৰ কৰণে প্ৰাসংগিক একাউন্টবোৰ ছেটআপ কৰক, e.g. US ৰ আয়কৰ

en: _Scheduled Transactions
as: _লেনদেনবোৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা হ'ল

en: _Scheduled Transaction Editor
as: _লেনদেনৰ সম্পাদক নিৰ্ধাৰণ কৰা হ'ল

en: Since _Last Run…
as: ... শেষত চলিতৰ পৰা

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
as: শেষৰ সময়ত চলিতটোৰ পৰা নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰ সৃষ্টি কৰক

en: _Mortgage & Loan Repayment…
as: _বন্ধকী & লোনৰ পুনৰ পৰিশোধ কৰক…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
as: এটা লোনৰ পুনৰ পৰিশোধৰ কৰণে নিৰ্ধাৰিত লেনদেনবোৰ ছেটআপ কৰক

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
as: ষ্টক আৰু মিউছুএল পুজিবোৰৰ বাবে দামবোৰ নিৰীক্ষণ আৰু সম্পাদনা কৰক

en: _Security Editor
as: _সম্পাদকৰ সুৰক্ষা কৰক

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
as: ষ্টক আৰু মিউছুএল পুজিবোৰৰ বাবে সামগ্ৰীবোৰ নিৰীক্ষণ আৰু সম্পাদনা কৰক

en: _Loan Repayment Calculator
as: _লোন পুনৰ পৰিশোধৰ গণক

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
as: বন্ধকী/লোন টোৰ পুনৰ পৰিশোধৰ গণক ব্যৱহাৰ কৰক

en: Close the Book at the end of the Period
as: সময়সীমাটোৰ শেষত কিতাপখন বন্ধ কৰক

en: _Tips Of The Day
as: _দিনটোৰ ইংগিতবিলাক

en: View the Tips of the Day
as: দিনটোৰ ইংগিতবিলাক নিৰীক্ষণ কৰক

en: Import bills and invoices from a CSV text file
as: এটা CSV টেক্সট ফাইলৰ পৰা বিল আৰু ইনভইচবোৰ আমদানি কৰক

en: _Delete Budget
as: _বাজেট ডিলিট কৰক

en: _Customer
as: _গ্ৰাহক

en: Customers Overview
as: গ্ৰাহকবোৰৰ অৱলোকন

en: Open a Customer overview page
as: গ্ৰাহক অৱলোকন পৃষ্ঠা এটা খোলক

en: Open the New Customer dialog
as: নতুন গ্ৰাহকৰ সংলাপ খোলক

en: Open the Find Customer dialog
as: গ্ৰাহক সন্ধানৰ সংলাপ খোলক

en: Open the Find Invoice dialog
as: ইনভইছ সন্ধান সংলাপটো খোলক

en: Open the New Job dialog
as: নতুন কাম সংলাপটো খোলক

en: Open the Find Job dialog
as: কাৰ্য্য সন্ধান সংলাপটো খোলক

en: Open the Process Payment dialog
as: পৰিশোধৰ সংলাপ প্ৰক্ৰিয়া খোলক

en: _Vendor
as: _ব্যৱসায়ী

en: Vendors Overview
as: ব্যৱসায়ীবোৰৰ অৱলোকন

en: Open a Vendor overview page
as: ব্যৱসায়ী অৱলোকন পৃষ্ঠা এটা খোলক

en: Open the New Vendor dialog
as: নতুন ব্যৱসায়ীৰ সংলাপ খোলক

en: Open the Find Vendor dialog
as: ব্যৱসায়ী সন্ধান সংলাপ খোলক

en: Open the New Bill dialog
as: নতুন বিল সংলাপ খোলক

en: Open the Find Bill dialog
as: বিল সন্ধান সংলাপ খোলক

en: Bills _Due Reminder
as: দিবলগীয়া বিলবোৰৰ ৰিমাইণ্ডাৰ

en: Open the Bills Due Reminder dialog
as: বিলবোৰ দিবলগীয়া ৰিমাইণ্ডাৰটো খোলক

en: _Employee
as: _কৰ্মচাৰী

en: Employees Overview
as: কৰ্মচাৰীবোৰ অৱলোকন

en: Open a Employee overview page
as: কৰ্মচাৰী অৱলোকন পৃষ্ঠা এটা খোলক

en: Open the New Employee dialog
as: নতুন কৰ্মচাৰী সংলাপ খোলক

en: Open the Find Employee dialog
as: কৰ্মচাৰী সন্ধান সংলাপ খোলক

en: Open the Find Expense Voucher dialog
as: নতুন থৰচৰ ৰছিদ সংলাপ খোলক

en: Sales _Tax Table
as: বিক্ৰীবোৰৰ _কৰ তালিকা

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
as: বিক্ৰিবোৰৰ কৰৰ তালিকাবোৰৰ (GST/VAT) সূচীখন চাওক আৰু সম্পাদনা কৰক

en: _Billing Terms Editor
as: _বিলিং চৰ্তবোৰৰ সম্পাদক

en: View and edit the list of Billing Terms
as: বিলিং চৰ্তবোৰৰ তালিকা চাওক আৰু সম্পাদনা কৰক

en: Test Search Dialog
as: সংলাপ অনুসন্ধান পৰীক্ষা

en: Initialize Test Data
as: পৰীক্ষাৰ তথ্যবোৰ ইনিশ্বিয়েলাইজ কৰক

en: Export Account T_ree to CSV…
as: CSV লৈ একাউন্ট বিন্যাস ৰপ্তানি কৰক…

en: Export the Account Tree to a CSV file
as: CSV ফাইল এটালৈ একাউন্ট বিন্যাসটো ৰপ্তানি কৰক

en: Export _Transactions to CSV…
as: CSV লৈ লেনদেনবোৰ ৰপ্তানি কৰক…

en: Export the Transactions to a CSV file
as: CSV ফাইল এখনলৈ লেনদেনবোৰ ৰপ্তানি কৰক

en: Import _Accounts from CSV…
as: CSV ৰ পৰা একাউন্টবোৰ আমদানি কৰক…

en: Import Accounts from a CSV file
as: CSV ফাইল এটাৰ পৰা একাউন্টবোৰ আমদানি কৰক

en: Import _Transactions from CSV…
as: CSV ৰ পৰা লেনদেনবোৰ আমদানি কৰক…

en: Import Transactions from a CSV file
as: CSV ফাইল এটাৰ পৰা লেনদেনবোৰ আমদানি কৰক

en: _Replay GnuCash .log file…
as: _GnuCash .log ফাইলটো পুনৰ চলাওক…

en: _Edit Account
as: একাউন্ট সম্পাদনা কৰক

en: Edit the selected account
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টটো সম্পাদনা কৰক

en: _Renumber Subaccounts…
as: ... উপ-একাউন্টবোৰৰ পুনৰ সংখ্যা দিয়ক

en: Renumber the children of the selected account
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টটোৰ শিশুটোৰ পুনৰ সংখ্যা দিয়ক

en: Open _Account
as: একাউন্ট খোলক

en: Open the selected account
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টটো খোলক

en: Open _SubAccounts
as: উপএকাউন্টবোৰ খোলক

en: Open the selected account and all its subaccounts
as: নিৰ্বাচিত-একাউন্টটো আৰু ইয়াৰ সকলোবোৰ উপ-একাউন্ট খোলক

en: _Refresh
as: পুনৰ সজীৱ কৰক

en: Refresh this window
as: এই উইণ্ডোখন পুনৰ সজীৱ কৰক

en: Create a new Account
as: এটা নতুন একাউন্ট সৃষ্টি কৰক

en: New Account _Hierarchy…
as: নতুন একাউন্টৰ বিন্যাস…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
as: নতুন একাউন্টৰ নিচিনা শ্ৰেণীবোৰ একত্ৰিত কৰি বৰ্তমানৰ কিতাপখন প্ৰসাৰিত কৰক

en: Reconcile the selected account
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টটো পুনৰসংযোজন কৰক

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
as: এটা নিশ্চিত সম্পন্ন কৰা পৰিমাণ পাবলৈ ব্যক্তিগত লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সম্পন্ন হয়

en: Record a stock split or a stock merger
as: এটা ষ্টকৰ স্প্লিট বা ষ্টকৰ একত্ৰীভবন ৰেকৰ্ড কৰক

en: View _Lots…
as: গোটবোৰ নিৰীক্ষণ কৰক…

en: Bring up the lot viewer/editor window
as: গোট নিৰীক্ষক/সম্পাদক উণ্ডটো আনক

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
as: পৰীক্ষা & মেৰামতি কৰক

en: Check & Repair A_ccount
as: একাউন্ট পৰীক্ষা আৰু মেৰামতি কৰক

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
as: এই একাউন্টটোত থকা অসাম্য লেনদেন আৰু অনাথ স্প্লিটবোৰ পৰীক্ষা কৰি মেৰামতি কৰক

en: Check & Repair Su_baccounts
as: উপ-একাউন্টবোৰ পৰীক্ষা & মেৰামতি কৰক

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
as: এই একাউন্টটো আৰু ইয়াৰ উপ-একাউন্টবোৰত থকা অসাম্য লেনদেন আৰু অনাথ স্প্লিটবোৰ পৰীক্ষাৰ কৰি মেৰামতি কৰক

en: Check & Repair A_ll
as: সকলোবোৰ পৰীক্ষা আৰু মেৰামতি কৰক

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
as: সকলোবোৰ একাউন্টত থকা অসাম্য লেনদেন আৰু অৰফান স্প্লিটবোৰ পৰীক্ষা কৰি মেৰামতি কৰক

en: Edit _Account
as: একাউন্ট সম্পাদনা কৰক

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
as: ব্যক্তিগত লেনদেনবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে সম্পন্ন হয়, সম্পন্ন হোৱা পৰিমাণ এটা দিয়ক

en: Delete selected account
as: নিৰ্বাচিত একাউন্টটো ডিলিট কৰক

en: Sort _Order
as: ক্ৰম বৰ্গীকৰণ কৰক

en: _Standard
as: _মানবিশিষ্ট

en: _Quantity
as: _পৰিমাণ

en: _Enter
as: _ভৰাওক

en: Record the current entry
as: চলিত প্ৰৱিষ্টিবোৰ ৰেকৰ্ড কৰক

en: Cancel the current entry
as: চলিত প্ৰৱিষ্টিটো বাতিল কৰক

en: Delete the current entry
as: চলিত প্ৰৱিষ্টিটো ডিলিট কৰক

en: _Blank
as: _খালী

en: Dup_licate Entry
as: নকল প্ৰৱিষ্টি

en: Make a copy of the current entry
as: চলিত প্ৰৱিষ্টিটোৰ এটা প্ৰতিলিপি প্ৰস্তুত কৰক

en: Move Entry _Up
as: প্ৰৱিষ্টি ওপৰলৈ নিয়ক

en: Move the current entry one row upwards
as: চলিত প্ৰৱিষ্টিটো এটা শাৰী ওপৰলৈ নিয়ক

en: Move Entry Do_wn
as: প্ৰৱিষ্টি তললৈ নিয়ক

en: Move the current entry one row downwards
as: চলিত প্ৰৱিষ্টিটো এটা শাৰী তললৈ নিয়ক

en: E_dit Customer
as: গ্ৰাহক সম্পাদনা কৰক

en: Edit the selected customer
as: নিৰ্বাচিত গ্ৰাহকজন সম্পাদনা কৰক

en: Create a new customer
as: এজন নতুন গ্ৰাহক তৈয়াৰ কৰক

en: E_dit Vendor
as: ব্যৱসায়ী সম্পাদনা কৰক

en: Edit the selected vendor
as: নিৰ্বাচিত ব্যৱসায়ী সম্পাদনা কৰক

en: Create a new vendor
as: এজন নতুন ব্যৱসায়ী তৈয়াৰ কৰক

en: E_dit Employee
as: কৰ্মচাৰী সম্পাদনা কৰক

en: Edit the selected employee
as: নিৰ্বাচিত কৰ্মচাৰীজন সম্পাদনা কৰক

en: Create a new employee
as: এজন নতুন কৰ্মচাৰী তৈয়াৰ কৰক

en: Show customer report
as: গ্ৰাহক ৰিপোৰ্ট দেখুৱাওক

en: Show customer aging overview for all customers
as: সকলো গ্ৰাহকৰ বাবে গ্ৰাহক এজিং অৱলোকন দেখুৱাওক

en: Show vendor report
as: ব্যৱসায়ীৰ ৰিপোৰ্ট দেখুৱাওক

en: Show vendor aging overview for all vendors
as: সকলো ব্যৱসায়ীৰ বাবে ব্যৱসায়ী এজিং অৱলোকন দেখুৱাওক

en: Show employee report
as: কৰ্মচাৰী ৰিপোৰ্ট দেখুৱাওক

en: Create a new invoice
as: এখন নতুন ইনভইছ তৈয়াৰ কৰক

en: Create a new bill
as: এখন নতুন বিল তৈয়াৰ কৰক

en: Create a new voucher
as: নতুন ৰছিদ এখন তৈয়াৰ কৰক

en: Assign as payment…
as: পৰিশোধৰ হিচাপে নিৰ্ধাৰণ কৰক…

en: Assign the selected transaction as payment
as: পৰিশোধ হিচাপে নিৰ্বাচিত লেনদেনটো নিৰ্ধাৰণ কৰক

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
as: _প্রাথমিক লেজ'ৰ

en: Show transactions on one or two lines
as: এটা বা দুটা শাৰীত লেনদেনবোৰ দেখুৱাওক

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
as: _স্বয়ংক্ৰিয়-স্প্লিট লেজ'ৰ

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
as: এটা বা দুটা শাৰীত লেনদেনবোৰ দেখুৱাওক আৰু বৰ্তমানৰ লেনদেনটো প্ৰসাৰিত কৰক

en: Show expanded transactions with all splits
as: সকলোবোৰ স্প্লিটৰ সৈতে প্ৰসাৰিত লেনদেনবোৰ দেখুৱাওক

en: _Void Transaction
as: _লেনদেনটো শূন্য কৰক

en: _Unvoid Transaction
as: _লেনদেনটো অশূন্য কৰক

en: Add _Reversing Transaction
as: ওলোটাকৈ থকা লেনদেনটো যোগ কৰক

en: S_plit Transaction
as: লেনদেন স্প্লিট কৰক

en: Show all splits in the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটোত সকলোবোৰ স্প্লিট দেখুৱাওক

en: Edit E_xchange Rate
as: সালসলনিৰ হাৰ সম্পাদনা কৰক

en: Edit the exchange rate for the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটোৰ কৰণে সালসলনিৰ হাৰ সম্পাদনা কৰক

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো এটা নমুনা হিচাপেলৈ এটা নিৰ্ধাৰিত সময়সূচীৰ লেনদেন সৃষ্টি কৰক

en: Account Report
as: একাউন্টৰ ৰিপোৰ্ট দিয়ক

en: Open a register report for this Account
as: এই একাউন্টটোৰ কৰণে এটা পঞ্জীয়ন ৰিপোৰ্ট খোলক

en: Account Report - Single Transaction
as: একাউন্ট ৰিপোৰ্ট - অকলশৰীয়া লেনদেন

en: Open a register report for the selected Transaction
as: এই নিৰ্বাচিত একাউন্টটোৰ কৰণে এটা পঞ্জীয়ন ৰিপোৰ্ট খোলক

en: _Print Report…
as: _ৰিপোৰ্ট প্ৰণ্ট কৰক…

en: Print the current report
as: বৰ্তমানৰ ৰিপোৰ্টটো প্ৰিণ্ট কৰক

en: _Report Options
as: ৰিপোৰ্টৰ বিকল্পবোৰ

en: Edit report style sheets
as: ৰিপোৰ্ট শৈলী তালিকাবোৰ সম্পাদনা কৰক

en: Export as P_DF…
as: P_DF হিচাপে ৰপ্তানি কৰক…

en: Export the current report as a PDF document
as: এখন PDF ডকুমেন্ট হিচাপে চলিত ৰিপোৰ্টটো ৰপ্তানি কৰক

en: Export HTML-formatted report to file
as: HTML ফৰমেটযুক্ত ৰিপোৰ্টটো ফাইললৈ ৰপ্তানি কৰক

en: Back
as: পিছলৈ যাওক

en: Move back one step in the history
as: ইতিহাসত এক স্তৰ পিছলৈ যাওক

en: Forward
as: আগলৈ যাওক

en: Move forward one step in the history
as: ইতিহাসত এক স্তৰ আগলৈ যাওক

en: Reload
as: পুনৰ লোড কৰক

en: Reload the current page
as: বৰ্তমানৰ পৃষ্ঠাটো পুনৰ লোড কৰক

en: Stop
as: বন্ধ কৰক

en: Cancel outstanding HTML requests
as: বাকী থকা HTML অনুৰোধবোৰ বাতিল কৰক

en: Export _Report
as: ৰিপোৰ্ট ৰপ্তানি কৰক

en: Create a new scheduled transaction
as: এটা নতুন নিৰ্ধাৰিত লেনদেন সৃষ্টি কৰক

en: Edit the selected scheduled transaction
as: নিৰ্বাচিত নিৰ্ধাৰিত লেনদেনটো সম্পাদনা কৰক

en: Delete the selected scheduled transaction
as: নিৰ্বাচিত নিৰ্ধাৰিত লেনদেনটো ডিলিট কৰক

en: Import _QIF…
as: আমদানি_QIF…

en: Import a Quicken QIF file
as: এটা ক্ষিপ্ৰ QIF ফাইল আমদানি কৰক

en: St_yle Sheets
as: শ্বীটবোৰৰ শৈলী

en: _Reconcile
as: পুনৰসংযোজন কৰক

en: _Reconcile Information…
as: পুনৰসংযোজন তথ্য…

en: _Finish
as: সম্পন্ন কৰক

en: _Postpone
as: পিছুৱাই দিয়ক

en: _Open Account
as: একাউন্ট খোলক

en: _Reconcile Selection
as: নিৰ্বাচনটো পুনৰসংযোজন কৰক

en: _Unreconcile Selection
as: নিৰ্বাচনটোৰ পুনৰসংযোজন বাতিল কৰক

en: Add a new balancing entry to the account
as: একাউন্টটোলৈ এটা নতুন সমতাযুক্ত প্ৰৱিষ্টি যোগ কৰক

en: Edit the current transaction
as: বৰ্তমানৰ লেনদেনটো সম্পাদনা কৰক

en: Reconcile the selected transactions
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনবোৰ পুনৰসংযোজন কৰক

en: Unreconcile the selected transactions
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনবোৰৰ পুনৰসংযোজন বাতিল কৰক

en: Delete the selected transaction
as: নিৰ্বাচিত লেনদেনটো ডিলিট কৰক

en: Open the account
as: একাউন্টটো খোলক

en: Finish the reconciliation of this account
as: এই একাউন্টটোৰ পুনৰসংযোজিতকৰণটো শেষ কৰক

en: Postpone the reconciliation of this account
as: এই একাউন্টটোৰ পুনৰসংযোজিতকৰণটো পিছুৱাই দিয়ক

en: Cancel the reconciliation of this account
as: এই একাউন্টটোৰ পুনৰসংযোজিতকৰণটো বাতিল কৰক

en: Illegal variable in expression.
as: বাখ্যাটোত অবৈধ চলক আছে.

en: Unbalanced parenthesis
as: ভাৰসাম্যহীন বন্ধনী

en: Stack overflow
as: উপচি পৰা দ'ম

en: Stack underflow
as: দম আন্ডাৰফ্ল

en: Undefined character
as: ব্যাখ্যা নকৰা আখৰ

en: Not a variable
as: এটা চলক নহয়

en: Not a defined function
as: এটা বাখ্যা নকৰা ফাংশ্বন

en: Out of memory
as: স্মৃতিৰ বাহিৰত

en: Numeric error
as: সাংখিক ভূল

en: Opening Balances
as: আৰম্ভনিৰ পৰিমাণবোৰ

en: Deposit
as: জমা

en: Receive
as: গ্ৰহণ কৰক

en: Withdrawal
as: উলিয়াওক

en: Spend
as: ব্যয় কৰক

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
as: এটা বা অধিক একাউন্টৰ নামবোৰত পৃথককাৰী আখৰ "%s" ব্যবহাৰ কৰা হয়.
    
    ইয়াৰ ফলাফল হব অপ্ৰত্যাশিত ব্যৱহাৰ. হয় একাউন্টৰ নামবোৰ সলনি কৰক অথবা আন এটা পৃথককাৰী আখৰ নিৰ্বাচন কৰক.
    
    আপুনি তলত অকার্যকৰী একাউন্টৰ নামবোৰৰ সূচীৰ সন্ধান পাব:
    %s

en: Credit Card
as: পাবলগীয়াৰ পত্ৰ

en: Stock
as: ষ্টক

en: Mutual Fund
as: অংশীদাৰী পুজি

en: A/Receivable
as: A/গ্ৰহণযোগ্য

en: A/Payable
as: A/পৰিশোধ কৰিবলগীয়া

en: Root
as: মূল

en: Orphaned Gains
as: গৰাকীহীন উপাৰ্জনবোৰ

en: Realized Gain/Loss
as: লাভ/লোচকান বুজি লোৱা হল

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
as: কতো ৰেকৰ্ড নকৰা বাণিজ্যিক একাউন্টবোৰ বা সামগ্ৰীবোৰৰ পৰা লাভ বা লোকচানবোৰ বুজি লোৱা হল.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
as: এই ডাটাছেটটোৱে GnuCash ৰ এই সংস্কৰণটোৰ দ্বাৰা সমৰ্থন নকৰা বৈশিষ্ট্যবোৰ ধাৰণ কৰে. নিম্নোক্ত বৈশিষ্ট্যবোৰ সমৰ্থন কৰিবলৈ আপুনি GnuCash ৰ নতুন সংস্কৰণ ব্যৱহাৰ কৰাটো অপৰিহাৰ্য্য:

en: Extra to Charge Card
as: চাৰ্জ কাৰ্ডৰ বাহিৰাটো

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
as: ইনভইছ এখনৰ পৰা উলিয়াওক. ইনভইছৰ পোষ্টিং বাতিল কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক.

en:  (posted)
as: (পোষ্টটেড)

en: One Week Ago
as: এসপ্তাহ আগত

en: One Week Ago.
as: এসপ্তাহ আগত.

en: One Week Ahead
as: এসপ্তাহ আগত

en: One Week Ahead.
as: এসপ্তাহ আগত.

en: One Month Ago
as: এমাহ আগত

en: One Month Ago.
as: এমাহ আগত.

en: One Month Ahead
as: এমাহ আগত

en: One Month Ahead.
as: এমাহ আগত.

en: Three Months Ago
as: তিনিমাহ আগত

en: Three Months Ago.
as: তিনিমাহ আগত.

en: Three Months Ahead
as: তিনিমাহ আগত

en: Three Months Ahead.
as: তিনিমাহ আগত.

en: Six Months Ago
as: ছমাহ আগত

en: Six Months Ago.
as: ছমাহ আগত.

en: Six Months Ahead
as: ছমাহ আগত

en: Six Months Ahead.
as: ছমাহ আগত.

en: One Year Ago
as: এবছৰ আগত

en: One Year Ago.
as: এবছৰ আগত.

en: One Year Ahead
as: এবছৰ আগত

en: One Year Ahead.
as: এবছৰ আগত

en: Start of next month
as: পৰৱৰ্তী মাহটোৰ আৰম্ভনি

en: First day of the next month.
as: পৰৱৰ্তী মাহৰ প্ৰথম দিনটো

en: End of next month
as: পৰৱৰ্তী মাহটোৰ শেষত

en: Last day of next month.
as: পৰৱৰ্তী মাহৰ অন্তিম দিনটো

en: Start of next quarter
as: পৰৱৰ্তী তিনি মাহৰ আৰম্ভনি

en: First day of the next quarterly accounting period.
as: পৰৱৰ্তী তিনিমহীয়াকৈ গণনা কৰা সময়সীমাটোৰ প্ৰথম দিনটো.

en: End of next quarter
as: পৰৱৰ্তী তিনি মাহৰ শেষত

en: Last day of next quarterly accounting period.
as: পৰৱৰ্তী তিনিমহীয়াকৈ গণনা কৰা সময়সীমাটোৰ অন্তিম দিনটো.

en: Start of next year
as: পৰৱৰ্তী বৰ্ষটোৰ আৰম্ভনিত

en: First day of the next calendar year.
as: পৰৱৰ্তী কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ প্ৰথম দিনটো.

en: End of next year
as: পৰৱৰ্তী বৰ্ষটোৰ শেষত

en: Last day of the next calendar year.
as: পৰৱৰ্তী কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষৰ অন্তিম দিনটো.

en: Counters
as: কাউন্টাৰবোৰ

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
as: দিনবোৰৰ সংখ্যাটো নিৰ্বাচন কৰক যাৰ পিছত লেনদেনবোৰ কেৱল-পঢ়া হব আৰু কেতিয়াও সম্পাদনা কৰিব নোৱাৰিব. এই প্ৰাৰম্ভিকটো একাউন্ট পঞ্জীয়ন উইণ্ডোবোৰত এটা ৰঙা পংক্তিৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰে. যদি শূন্য হয়, তেন্তে সকলোবোৰ লেনদেন সম্পাদনা কৰিব পৰা যাব আৰু কোনো এটা কেৱল-পঢ়া নহব.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
as: লেনদেনৰ সংখ্যাটোৰ ঠাইত 'সংখ্যা' ক্ষেত্ৰৰ বাবে পঞ্জীয়নবোৰত ব্যৱহাৰ কৰা স্প্লিট কাৰ্য ক্ষেত্ৰ থকাটো পৰীক্ষা কৰক; লেনদেনৰ সংখ্যাটো 'T-সংখ্যা' হিচাপে পঞ্জীয়নৰ দ্বিতীয় পংক্তিটোত দেখুৱায়. ব্যৱসায়িক বৈশিষ্ট্যবোৰ, ৰিপোৰ্ট কৰাটো আৰু আমদানিবোৰ/ৰপ্তানিবোৰত সন্মিলিত সমান প্ৰভাৱ আছে.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
as: লেনদেনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা বেচাকিনা একাউন্টবোৰৰ এটাতকৈ বেছি মুদ্ৰা বা দ্ৰব্য থকাটো পৰীক্ষা কৰক.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
as: ব্যৱহাৰ কৰিবলগীয়া বাজেট যেতিয়া একো নিৰ্ধাৰিত কৰা নহয়.

en: Customer number
as: গ্ৰাহক সংখ্যা

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
as: আগৰ গ্ৰাহক সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী গ্ৰাহক সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Customer number format
as: গ্ৰাহকৰ সংখ্যাৰ ফৰমেটো

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
as: গ্ৰাহক সংখ্যাবোৰ উলিওৱাৰ কৰণে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্টএফ-শৈলী ৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: Employee number
as: কৰ্মচাৰী সংখ্যা

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
as: আগৰ কৰ্মচাৰী সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী কৰ্মচাৰী সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Employee number format
as: কৰ্মচাৰীৰ সংখ্যাটোৰ ফৰমেট

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
as: কৰ্মচাৰী সংখ্যাবোৰ উলিওৱাৰ কৰণে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্টএফ-শৈলী ৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: Invoice number
as: ইনভইছ সংখ্যা

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
as: আগৰ ইনভইছ সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী ইনভইছ সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Invoice number format
as: ইনভইছ সংখ্যাটোৰ ফৰমেট

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
as: ইনভইছ সংখ্যাবোৰ উত্পাদন কৰাৰ কৰণে ব্যৱহাৰৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্ট-শৈলীৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: Bill number
as: বিলৰ সংখ্যাটো

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
as: আগৰ বিল সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী বিল সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Bill number format
as: বিলৰ সংখ্যাটোৰ ফৰমেট

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
as: বিল সংখ্যাবোৰ উলিওৱাৰ কৰণে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্টএফ-শৈলী ৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: Expense voucher number
as: ব্যয়ৰ ৰছিদৰ সংখ্যাটো

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
as: আগৰ ব্যয়ৰ ৰছিদ সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী ব্যয়ৰ ৰছিদ সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Expense voucher number format
as: ব্যয়ৰ ৰছিদৰ সংখ্যাটোৰ ফৰমেট

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
as: ব্যয়ৰ ৰছিদ সংখ্যাবোৰ উলিওৱাৰ কৰণে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্টএফ-শৈলী ৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: Job number
as: কাৰ্য্যটোৰ সংখ্যাটো

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
as: আগৰ কাৰ্য্যটোৰ সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী ব্যয়ৰ কমৰ সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Job number format
as: কাৰ্য্যটোৰ সংখ্যাটোৰ ফৰমেট

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
as: কাৰ্য্যৰ সংখ্যাবোৰ উলিওৱাৰ কৰণে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্টএফ-শৈলী ৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: Order number
as: ক্ৰমৰ সংখ্যাটো

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
as: আগৰ ক্ৰম সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী ব্যয়ৰ ক্ৰম সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Order number format
as: ক্ৰমৰ সংখ্যাৰ ফৰমেট

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
as: ক্ৰমৰ সংখ্যাবোৰ উলিওৱাৰ কৰণে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্টএফ-শৈলী ৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: Vendor number
as: ব্যবসায়ীৰ সংখ্যাটো

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
as: আগৰ ব্যৱসায়ী সংখ্যাটো উলিওৱা হ'ল. পৰবৰ্তী ব্যৱসায়ী সংখ্যাটো উলিয়াবলৈ এই সংখ্যাটো বৃদ্ধি কৰা হব.

en: Vendor number format
as: ব্যবসায়ীৰ সংখ্যাটোৰ ফৰমেট

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
as: ব্যৱসায়ী সংখ্যাবোৰ উলিওৱাৰ কৰণে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ফৰমেট ষ্ট্ৰিংটো. এইটো এটা প্ৰিণ্টএফ-শৈলী ৰ ফৰমেট ষ্ট্ৰিং.

en: The name of your business.
as: আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ নামটো

en: The address of your business.
as: আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ ঠিকনাটো

en: The contact person to print on invoices.
as: ইনভইছবোৰত মুদ্ৰণ কৰিবলৈ যোগাযোগৰ ব্যক্তিজন.

en: The fax number of your business.
as: আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ ফেক্স সংখ্যাটো.

en: The email address of your business.
as: আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ ইমেইল ঠিকনাটো.

en: The URL address of your website.
as: আপোনাৰ ৱেবছাইটৰ URL ঠিকনাটো.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
as: আপোনাৰ কোম্পানীৰ বাবে ID টো (উদাহৰণ 'কৰ-ID: 00-000000).

en: Default Customer TaxTable
as: ডিফল্ট গ্ৰাহকৰ কৰ তালিকা

en: The default tax table to apply to customers.
as: গ্ৰাহকবোৰলৈ প্ৰয়োগ কৰিবলৈ ডিফল্ট কৰ তালিকা খন.

en: Default Vendor TaxTable
as: ডিফল্ট ব্যৱসায়ীৰ কৰ তালিকা

en: The default tax table to apply to vendors.
as: ব্যৱসায়ীবোৰলৈ প্ৰয়োগ কৰিবলৈ ডিফল্ট কৰ তালিকাখন.

en: The default date format used for fancy printed dates.
as: ধুনীয়াকৈ মুদ্ৰণ কৰা তাৰিখবোৰৰ বাবে ডিফল্ট তাৰিখ ফৰমেটটো.

en: The electronic tax number of your business
as: আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ ইলেকট্রনিক কৰ সংখ্যাটো

en:  (closed)
as: (বন্ধ)

en: Lot Link
as: গোট সংযোগ

en: Use Trading Accounts
as: বাণিজ্যিক একাউন্টবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
as: কেৱল পঢ়িব পৰা লেনদেনবোৰৰ বাবে দিন প্ৰাৰম্ভিক (ৰঙা পংক্তি)

en: Use Split Action Field for Number
as: সংখ্যাৰ বাবে স্প্লিট কাৰ্য ক্ষেত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Budgeting
as: বাজেট কৰা

en: Default Budget
as: ডিফল্ট বাজেট

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
as: অন্তিম %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
as: অচিনাকী, %d-আকাৰ তালিকা

en: Voided transaction
as: শূন্য লেনদেন কৰা হল

en: Transaction Voided
as: লেনদেন শূন্য কৰা হল

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
as: কৰ-সম্বন্ধীয় কিন্তু কোনো কৰ কোড নাই

en: Tax entity type not specified
as: কৰৰ উপাদানৰ প্ৰকাৰ নিৰ্ধাৰিত কৰা নাই

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
as: কৰৰ প্ৰকাৰ %s: একাউন্টৰ প্ৰকাৰৰ কাৰণে %s অবৈধ কোডটো

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
as: কৰ-সম্বন্ধীয় নহয়; কৰৰ প্ৰকাৰ %s: একাউন্টৰ প্ৰকাৰৰ কাৰণে %s অবৈধ কোডটো

en: Invalid code %s for tax type %s
as: কৰৰ প্ৰকাৰ %s ৰ কাৰণে %s অবৈধ কোডটো

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
as: কৰ সম্বন্ধীয় নহয়; কৰৰ প্ৰকাৰ %s ৰ কাৰণে %s অবৈধ কোডটো

en: No form: code %s, tax type %s
as: ফৰ্ম নাই: কোড %s, কৰৰ প্ৰকাৰ %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
as: কৰ-সম্বন্ধীয় নহয়; কোনো ফৰ্ম নাই: কোড %s, কৰৰ প্ৰকাৰ %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
as: কোনো বাখ্যা নাই: ফর্ম %s, কোড %s, কৰৰ প্ৰকাৰ %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
as: কৰ-সম্পৰ্কীয় নহয়; কোনো বাখ্যা নাই: ফৰ্ম %s, কোড %s, কৰৰ প্ৰকাৰ %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
as: কৰ-সম্পৰ্কীয় নহয়; %s%s: %s (কোড %s, কৰৰ প্ৰকাৰ %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
as: (কৰ-সম্বন্ধীয় উপ-একাউন্টবোৰ: %d)

en: No help available.
as: কোনো সহায় উপলব্ধ নহয়.
