GnuCash $ - en to da translation catalogue (3179 entries)

en: Start of this year
da: Starten af dette år

en: First day of the current calendar year.
da: Første dag i det nuværende kalenderår.

en: End of this year
da: Slutning af dette år

en: Last day of the current calendar year.
da: Sidste dag i det nuværende kalenderår.

en: Start of previous year
da: Starten af forrige år

en: First day of the previous calendar year.
da: Første dag i det forrige kalenderår.

en: End of previous year
da: Slutningen af forrige år

en: Last day of the previous calendar year.
da: Sidste dag i det forrige kalenderår.

en: Start of accounting period
da: Regnskabsperiodens start

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
da: Første dag i regnskabsperioden, som angivet under globale præferencer.

en: End of accounting period
da: Regnskabsperiodens afslutning

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
da: Sidste dag i regnskabsperioden, som angivet under globale præferencer.

en: Start of this month
da: Starten af denne måned

en: First day of the current month.
da: Første dag i nuværende måned.

en: End of this month
da: Slutningen af denne måned

en: Last day of the current month.
da: Sidste dag i nuværende måned.

en: Start of previous month
da: Starten af forrige måned

en: First day of the previous month.
da: Første dag i forrige måned.

en: End of previous month
da: Slutningen af forrige måned

en: Last day of previous month.
da: Sidste dag i forrige måned.

en: Start of current quarter
da: Starten af nuværende kvartal

en: First day of the current quarterly accounting period.
da: Første dag i den nuværende kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: End of current quarter
da: Slutningen af nuværende kvartal

en: Last day of the current quarterly accounting period.
da: Sidste dag i den nuværende kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: Start of previous quarter
da: Start af forrige kvartal

en: First day of the previous quarterly accounting period.
da: Første dag i den forrige kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: End of previous quarter
da: Slutningen af forrige kvartal.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
da: Sidste dag i forrige kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: Today
da: I dag

en: The current date.
da: Den nuværende dato.

en: Business
da: Forretning

en: Company Name
da: Firmanavn

en: Company Address
da: Firmaets adresse

en: Company ID
da: Firma-id

en: Company Phone Number
da: Firmaets telefonnummer

en: Company Fax Number
da: Firmaets faxnummer

en: Company Website URL
da: Firmaets internetside

en: Company Email Address
da: Firmaets e-post-adresse

en: Company Contact Person
da: Firmaets kontaktperson

en: Fancy Date Format
da: Smart datoformat

en: Tax
da: Skat

en: Tax Number
da: Skattenummer

en: Arabic
da: Arabisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Indian
da: Indisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Western
da: Vestlig

en: Other
da: Andet

en: Arabic (IBM-864)
da: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
da: Arabisk (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
da: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
da: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
da: Arabisk (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
da: Armensk (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
da: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
da: Centraleuropæisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
da: Centraleuropæisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
da: Centraleuropæisk (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
da: Kinesisk forenkelt (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
da: Kinesisk forenkelt (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
da: Kinesisk forenkelt (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
da: Kinesisk forenkelt (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
da: Kinesisk forenkelt (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
da: Kinesisk traditionelt (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
da: Kinesisk traditionelt (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
da: Kinesisk traditionelt (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
da: Kroatisk (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
da: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
da: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
da: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
da: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
da: Russisk (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
da: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
da: Ukrainsk (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
da: Engelsk (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
da: Georgisk (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
da: Græsk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
da: Græsk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
da: Hebraisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
da: Hebraisk (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebraisk (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
da: Islandsk (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
da: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
da: Japansk (Skift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
da: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
da: Koreansk (JOHAB)

en: Korean (UHC)
da: Koreansk (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
da: Rumænsk (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
da: Rumænsk (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
da: Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: Turkish (IBM-857)
da: Tyrkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
da: Tyrkisk (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
da: Tyrkisk (Windows-1254)

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: Vietnamese (TCVN)
da: Vitnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vitnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
da: Vitnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
da: Vitnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
da: Visuel hebraisk (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
da: Vestlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
da: Vestlig (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
da: Vestlig (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
da: Vestlig (Windows-1252)

en: Locale:
da: Regionsdata:

en: Conversion Direction
da: Konverteringsretning

en: This value determines which iconv test to perform.
da: Denne værdi afgør hvilken iconv-test der udføres.

en: The menu of options
da: Indstillingsmenu

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
da: GnuCashs brugervejledning på nettet har mange nyttige informationer. Du kan tilgå manualen via hjælpemenuen.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
da: GnuCash udviklerne er nemme at komme i kontakt med. Udover flere postlister kan du sludre med dem direkte på IRC! Du finder dem på #gnucash på irc.gnome.org.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
da: Du kan let importere dine eksisterende økonomidata fra Quicken, MS Money eller andre programmer, der kan eksportere QIF-filer eller OFX-filer. I filmenuen trykker du på undermenuen Importer og klik så på QIF- eller OFX-fil, respektivt. Følg de angivne instruktioner.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
da: Hvis du kender til andre økonomiprogrammer såsom Quicken, skal du lægge mærke til, at GnuCash benytter konti i stedet for kategorier for at følge indtægter og udgifter. Læs mere om indtægts- og udgiftskonti i GnuCashs manual på nettet.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
da: Opret nye konti ved at trykke på knappen Ny i hovedvinduets værktøjslinje. Dette vil frembringe en dialogboks, hvor du kan angive kontodetaljer. For yderligere information om valg af kontotype eller opsætning af en kontoplan så se GnuCashs manual på nettet.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
da: For at indtaste transaktioner med flere dele, såsom en betaling med flere afdrag, kan du bruge knappen Opdel i værktøjslinjen. Alternativt, i visningsmenuen, kan du vælge kassekladdestilen Autoopdel hovedbog eller Transaktionsrapport.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
da: Når du indtaster beløb i kassekladden, kan du bruge GnuCashs lommeregner til at addere, subtrahere, gange og dividere. Indtast ganske enkelt den første værdi, derefter »+«, »-«, »*« eller »/«. Indtast den anden værdi og tryk Retur for at udregne beløbet.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
da: Hurtig-udfyldning gør det let at indtaste almindelige transaktioner. Når du indtaster de første bogstaver i en almindelig transaktionsbeskrivelse, så tryk på Tab-tasten og GnuCash vil automatisk udfylde resten af transaktionen, som den sidst blev indtastet.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
da: Indtast første bogstav(er) i et eksisterende kontonavn i overførselsregistersøjlen. Så vil GnuCash færdiggøre navnet ud fra din kontoliste. For underkonti kan du skrive første bogstav(er) i samlekontoen, efterfulgt af et ':' og første bogstav(er) i underkontoen. (f.eks. A:K for Aktiver:Kontant).

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
da: Når du indtaster datoer, så kan du taste »+« eller »-« for at øge eller sænke den valgte dato. Du kan også bruge »+« og »-« til at øge og sænke checknumre.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
da: For at skifte mellem flere faneblade i hovedvinduet trykkes på Control+Side op/ned.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
da: Du kan trykke mellemrum i afstemningsvinduet for at markere transaktioner som afstemte. Du kan også trykke Tab og Skift-tab for at bevæge dig mellem ind- og udbetalinger.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
da: For at overføre beløb mellem konti med forskellige valutaer klikkes på knappen Overfør i kassekladdens værktøjslinje, der vælges konti og indstillingerne for valutaoverførsel til at indtaste kursen ellers vil den anden valutas værdi ikke være tilgængelig.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
da: Du kan samle flere rapporter i et enkelt vindue, så du kan se alle de økonomiske oplysninger, du ønsker med et enkelt øjekast. Brug Prøv & tilpas-rapporten »Tilpasset rapport med flere kolonner« for at opnå dette.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
da: Stilark påvirker den måde, rapporter fremstår. Vælg et stilark for din rapport som et rapportvalg og brug menuen Rediger->Stilark for at ændre i stilarkene.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
da: Der findes en teori om, at hvis nogen finder ud af, hvad universet er og hvorfor det er der, vil det forsvinde i samme øjeblik og erstattes af noget, der er endnu mere bizart og uforklarligt.
    Der er en anden teori, der siger, at dette allerede er sket.
    
    Douglas Adams, »The Restaurant at the End of the Universe«

en: The book was closed successfully.
da: Bogen blev lukket med succes.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
da[0]: Den tidligste transaktionsdato fundet i denne bog er %s. Baseret på valget ovenfor vil denne bog blive opdelt i %d bog.
da[1]: Den tidligste transaktionsdato fundet i denne bog er %s. Baseret på valget ovenfor vil denne bog blive opdelt i %d bøger.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
da: Du har bedt om at en bog oprettes. Denne bog vil indeholde alle transaktioner op til midnat %s (for samlet %d transaktioner spredt over %d konti).
    
    Ændr titlen og noter eller klik på »Næste« for at fortsætte.
    Klik på »Tilbage« for at justere datoerne eller »Annuller«.

en: Period %s - %s
da: Periode %s - %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
da: Bogen vil blive oprettet med titlen %s når du klikker på »Anvend«. Klik på »Tilbage« for at justere, eller »Annuller« for ikke at oprette en bog.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
da: %s
    Tillykke! Du er færdig med at lukke bøger!

en: Period
da: Periode

en: Closing Date
da: Lukkedato

en: Selected
da: Valgt

en: Account Types
da: Kontotyper

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
da: Konti i »%s«

en: No description provided.
da: Ingen beskrivelse angivet.

en: Accounts in Category
da: Konti i kategori

en: zero
da: nul

en: existing account
da: eksisterende konto

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Placeholder
da: Sumkonto

en: Opening Balance
da: Åbningssaldo

en: Use Existing
da: Brug eksisterende

en: Please choose the currency to use for new accounts.
da: Vælg den valuta, der skal benyttes for nye konti.

en: New Book Options
da: Nye bogindstillinger

en: Taxes
da: Skat

en: Tax Payment
da: Skattebetaling

en: Insurance
da: Forsikring

en: Insurance Payment
da: Forsikringsbetaling

en: PMI Payment
da: PMI-betaling

en: Other Expense
da: Anden omkostning

en: Miscellaneous Payment
da: Diverse betaling

en: via Escrow account?
da: via Escrowkonto?

en: Loan
da: Lån

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
da: Låntilbagebetalingsindstilling: »%s«

en: Date
da: Dato

en: Payment
da: Betaling

en: Principal
da: Hovedstol

en: Interest
da: Renter

en: Escrow Payment
da: Escrow-betaling

[ctx: Action Column]
en: Split
da: Del

en: Error adding price.
da: Fejl ved tilføjelse af pris.

en: Account
da: Konto

en: Symbol
da: Kode

en: Shares
da: Aktier

en: You don't have any stock accounts with balances!
da: Du har ingen aktiekonti med balancer!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
da: Køb

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
da: Sælg

en: Memo
da: Note

en: Debit
da: Debet

en: Credit
da: Kredit

en: Units
da: Enheder

en: Bill
da: Regning

en: Voucher
da: Bilag

en: Invoice
da: Faktura

en: None
da: Ingen

en: Use Global
da: Anvend global

en: Badly formed URL %s
da: Ugyldigt udformede URL %s

en: Bad URL: %s
da: Ugyldig URL: %s

en: No such entity: %s
da: Ingen sådan entitet: %s

en: No such owner entity: %s
da: Ingen sådan ejerentitet: %s

en: Entity type does not match %s: %s
da: Entitettypen matcher ikke %s: %s

en: You must provide a name for this Billing Term.
da: Du skal angive et navn for denne regningsbetingelse.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
da: Du skal angive et unikt navn for denne regningsbetingelse. Dit valg »%s« er allerede i brug.

en: Days
da: Dage

en: Unknown
da: Ukendt

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
da: Betingelsen »%s« er i brug. Du kan ikke slette den.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette »%s«?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
da: Denne transaktion skal have oplysning om en kunde. Vælg venligst kunden nedenfor.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
da: Denne transaktion skal have oplysning om en leverandør. Vælg venligst leverandøren nedenfor.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
da: Den vare bruges allerede af mindst en af dine konti. Du kan ikke slette den.

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
da: Er du sikker på, at du vil slette den aktuelle vare?

en: Delete commodity?
da: Slet vare?

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Delete
da: _Slet

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
da: Rabatprocent skal være mellem 0 og 100 eller den skal efterlades uudfyldt.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
da: Kredit skal være et positivt beløb ellers skal du lade den være tom.

en: Edit Customer
da: Rediger kunde

en: New Customer
da: Ny kunde

en: View/Edit Customer
da: Vis/rediger kunde

en: Customer's Jobs
da: Kundes job

en: Customer's Invoices
da: Kundes fakturaer

en: Process Payment
da: Gennemfør betaling

en: Shipping Contact
da: Forsendelsesoplysninger

en: Billing Contact
da: Faktureringsoplysninger

en: Customer ID
da: Kunde-id

en: Contact
da: Kontakt

en: Company
da: Firma

en: ID #
da: Id #

en: Find Customer
da: Find kunde

en: No Account selected. Please try again.
da: Ingen konto valgt. Forsøg venligst igen.

en: Placeholder account selected. Please try again.
da: Sumkonto valgt. Forsøg venligst igen.

en: File Found
da: Filen blev fundet

en: File Not Found
da: Filen blev ikke fundet

en: Address Found
da: Adressen blev fundet

en: Address Not Found
da: Adressen blev ikke fundet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit Employee
da: Rediger medarbejder

en: New Employee
da: Ny medarbejder

en: View/Edit Employee
da: Vis/rediger medarbejder

en: Expense Vouchers
da: Udgiftsbilag

en: Employee ID
da: Medarbejder-id

en: Employee Username
da: Medarbejderbrugernavn

en: Employee Name
da: Medarbejdernavn

en: Username
da: Brugernavn

en: Name
da: Navn

en: Find Employee
da: Find medarbejder

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
da: Dette program kan kun beregne en værdi ad gangen. Du skal indtaste værdier for alle andre end en kvantitet.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
da: GnuCash kan ikke afgøre en værdi i et af felterne. Du må indtaste en gyldig værdi.

en: The interest rate cannot be zero.
da: Renten kan ikke være nul.

en: The number of payments cannot be zero.
da: Antallet af betalinger kan ikke være nul.

en: The number of payments cannot be negative.
da: Antallet af betalinger kan ikke være negativt.

en: Find Account
da: Find konto

en: Hidden
da: Skjult

en: Not Used
da: Ikke anvendt

en: Tax related
da: Skatterelateret

en: All Accounts
da: Alle konti

en: Balanced
da: Balanceret

en: Closing Entries
da: Lukkeposter

en: Reconcile
da: Afstem

en: Share Price
da: Aktiepris

en: Value
da: Værdi

en: Date Posted
da: Dato bogført

en: Reconciled Date
da: Afstemningsdato

en: Number/Action
da: Nummer/handling

en: Action
da: Handling

en: Transaction Number
da: Transaktionsnummer

en: Number
da: Nummer

en: Description, Notes, or Memo
da: Beskrivelse, bemærkning eller note

en: Notes
da: Bemærkninger

en: Find Transaction
da: Find transaktion

en: Description Field
da: Beskrivelsesfelt

en: Online Id
da: Opkoblet id

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
da: Du skal angive faktureringsinformation.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
da: Er du sikker på, at du vil slette den valgte post?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
da: Posten er vedhæftet en ordre og vil også blive slettet fra denne!

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: Post Date
da: Bogføringsdato

en: Post to Account
da: Bogfør på konto

en: Do you really want to post the invoice?
da: Er du sikker på, at du vil bogføre fakturaen?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
da: Bogføringshandlingen blev annulleret, da ikke alle vekselkurser var angivet.

en: Subtotal:
da: Delsum:

en: Tax:
da: Skat:

en: Total Cash:
da: Samlet beløb:

en: Total Charge:
da: Samlet betaling:

en: Credit Note
da: Kreditnota

en: New Credit Note
da: Ny kreditnota

en: New Invoice
da: Ny faktura

en: Edit Credit Note
da: Rediger kreditnota

en: Edit Invoice
da: Rediger faktura

en: View Credit Note
da: Vis kreditnota

en: View Invoice
da: Vis faktura

en: New Bill
da: Ny regning

en: Edit Bill
da: Rediger regning

en: View Bill
da: Vis regning

en: New Expense Voucher
da: Nyt udgiftsbilag

en: Edit Expense Voucher
da: Rediger udgiftsbilag

en: View Expense Voucher
da: Vis udgiftsbilag

en: Bill Information
da: Fakturasoplysninger

en: Bill ID
da: Regnings-id

en: Voucher Information
da: Bilagsoplysninger

en: Voucher ID
da: Bilags-id

en: Date of duplicated entries
da: Dato for duplikerede poster

en: Do you really want to post these invoices?
da: Er du sikker på, at du vil bogføre disse fakturaer?

en: View/Edit Invoice
da: Vis/rediger faktura

en: Duplicate
da: Dublet

en: Post
da: Bogfør

en: Printable Report
da: Rapport til udskrivning

en: View/Edit Bill
da: Vis/rediger regning

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
da: Vis/rediger bilag

en: Invoice Owner
da: Fakturaejer

en: Invoice Notes
da: Fakturabemærkninger

en: Billing ID
da: Regnings-id

en: Is Paid?
da: Er betalt?

en: Is Posted?
da: Er bogført?

en: Date Opened
da: Dato åbnet

en: Invoice ID
da: Faktura-id

en: Bill Owner
da: Regningsejer

en: Bill Notes
da: Bemærkninger til regning

en: Voucher Owner
da: Bilagsejer

en: Voucher Notes
da: Bemærkninger til bilag

en: Paid
da: Betalt

en: Posted
da: Bogført

en: Due
da: Forfalden

en: Opened
da: Åbnet

en: Num
da: Nr.

en: Find Bill
da: Find regning

en: Find Expense Voucher
da: Find udgiftsbilag

en: Expense Voucher
da: Udgiftsbilag

en: Find Invoice
da: Find faktura

en: Amount
da: Beløb

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
da[0]: Det følgende leverandørdokument er forfalden:
da[1]: De følgende %d leverandørdokumenter er forfaldne:

en: Due Bills Reminder
da: Påmindelse om forfaldne regninger

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
da[0]: Det følgende kundedokument er forfalden:
da[1]: De følgende %d kundedokumenter er forfaldne:

en: Due Invoices Reminder
da: Påmindelse om forfaldne regninger

en: The Job must be given a name.
da: Jobbet skal have et navn.

en: You must choose an owner for this job.
da: Du skal vælge en ejer for dette job.

en: Edit Job
da: Rediger job

en: New Job
da: Nyt job

en: View/Edit Job
da: Vis/rediger job

en: View Invoices
da: Vis fakturaer

en: Owner's Name
da: Ejers navn

en: Only Active?
da: Kun aktive?

en: Job Number
da: Jobnummer

en: Job Name
da: Jobnavn

en: Find Job
da: Find job

en: Closed
da: Lukket

en: Title
da: Titel

en: Balance
da: Saldo

en: Gains
da: Gevinster

en: Gain/Loss
da: Gevinst/tab

en: Lots in Account %s
da: Afkast på konto %s

en: The Order must be given an ID.
da: Ordren skal have et id.

en: The Order must have at least one Entry.
da: Ordren skal have mindst en post.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
da: Denne ordre indeholder poster som endnu ikke er blevet faktureret. Er du sikker på, at du vil lukke den, før alle poster er blevet faktureret?

en: Do you really want to close the order?
da: Er du sikker på, at du vil lukke ordren?

en: Close Date
da: Lukningsdato

en: View/Edit Order
da: Vis/rediger ordre

en: Order Notes
da: Ordrebemærkninger

en: Date Closed
da: Dato lukket

en: Is Closed?
da: Er lukket?

en: Owner Name
da: Ejernavn

en: Order ID
da: Ordre-id

en: Find Order
da: Find ordre

en: You must enter a valid account name for posting.
da: Du skal indtaste et gyldigt kontonavn for bogføring.

en: You must select a company for payment processing.
da: Du skal vælge et firma til betalingsprocessen.

en: You must select a transfer account from the account tree.
da: Du skal vælge en overførselskonto fra kontotræet.

en: Pre-Payment
da: Forudbetaling

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
da: Overførsel- og bogføringskonti er forbundet med forskellige valutaer. Angiv venligst konverteringsforholdet.

en: Customer
da: Kunde

en: Vendor
da: Leverandør

en: Employee
da: Medarbejder

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
da: Du har ingen gyldige »Bogfør på«-konti. Opret venligst en konto af typen »%s« før du fortsætter med at behandle denne betaling. Måske du først skal oprette en faktura eller regning?

en: Cleared
da: Slettet

en: Reconciled
da: Afstemt

en: Warning
da: Advarsel

en: Continue
da: Fortsæt

en: Cancel
da: Annullér

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
da[0]: Er du sikker på, at du vil slette den valgte pris?
da[1]: Er du sikker på, at du vil slette de %d valgte priser?

en: Delete prices?
da: Slet priser?

en: Entries
da: Poster

en: Are you sure you want to delete these prices?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse priser?

en: You must select a Security.
da: Du skal vælge et værdipapir.

en: You must select a Currency.
da: Du skal vælge en valuta.

en: You must enter a valid amount.
da: Du skal vælge en gyldig mængde.

en: Cannot save check format file.
da: Kan ikke gemme checkformatfil.

en: Cannot open file %s
da: Kunne ikke åbne logfilen %s

en: There is a duplicate check format file.
da: Der er en kopi af checkformatfilen.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
da: GUID'en i %s checkformatfilen '%s' og %s checkformatfilen '%s' stemmer overens.

en: Custom
da: Tilpasset

en: Top
da: Øverst

en: (paused)
da: (pause)

en: Complete
da: Færdig

en: Contents
da: Indhold

en: Report
da: Rapport

en: Rows
da: Rækker

en: Cols
da: Kolonner

en: HTML Style Sheet Properties: %s
da: Egenskaber for HTML-stilark: %s

en: Style Sheet Name
da: Navn på stilark

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
da: Denne planlagte transaktion har ændret sig; er du sikker på, at du ønsker at annullere?

en: Please name the Scheduled Transaction.
da: Angiv venligst navn på den planlagte transaktion.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
da: En planlagt transaktion med navnet »%s« findes allerede. Er du sikker på, at du vil kalde den her det samme?

en: Please provide a valid end selection.
da: Angiv venligst en gyldig slutmarkering.

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
da: Planlagte transaktioner med variabler eller med mere end en vare kan ikke oprettes automatisk.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
da: Planlagte transaktioner uden en skabelontransaktion kan ikke automatisk oprettes.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
da: Kunne ikke fortolke %s for opdeling »%s«.

en: Split with memo %s has an invalid account.
da: Opdeling med memo %s har en ugyldig konto.

en: Invalid Account in Split
da: Ugyldig konto i opdeling

en: Unparsable Formula in Split
da: Formel der ikke kan fortolkes i opdeling

en: (never)
da: (aldrig)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
da: Den aktuelle skabelontransaktion er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne?

en: Scheduled Transactions
da: Planlagte transaktioner

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
da: Den planlagte transaktion er ubalanceret. Du anbefales på det kraftigste at rette denne situation.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
da: Kan ikke oprette en planlagt transaktion fra en transaktion under redigering. Indtast transaktionen før planlægning.

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Postponed
da: Udsat

en: To-Create
da: At-oprette

en: Reminder
da: Påmindelse

en: Created
da: Oprettet

en: Never
da: Aldrig

en: (Need Value)
da: (Kræver værdi)

en: Invalid Transactions
da: Ugyldige transaktioner

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
da[0]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtasnting på nuværende tidspunkt. (En transaktion blev automatisk oprettet)
da[1]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtasnting på nuværende tidspunkt. (%d transaktioner blev automatisk oprettet)

en: Transaction
da: Transaktion

en: Created Transactions
da: Oprettede transaktioner

en: Last Valid Year:
da: Sidste gyldige år:

en: Form Line Data:
da: Formularlinjedata:

note: Translators: Tax Code
en: Code
da: Kode

en: now
da: nu

en: Income Tax Identity
da: Identitet for indtægtsskat

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
da: FORSIGTIG: Hvis du angiver TXF-kategorier og senere ændrer 'Type', så vil du manuelt skulle nulstille disse kategorier en ad gangen

en: Form
da: Formular

en: Edit Vendor
da: Rediger leverandør

en: New Vendor
da: Ny leverandør

en: View/Edit Vendor
da: Vis/Rediger leverandør

en: Vendor's Jobs
da: Leverandørs job

en: Vendor's Bills
da: Leverandørs regninger

en: Pay Bill
da: Betal regning

en: Vendor ID
da: Leverandør-id

en: Find Vendor
da: Find leverandør

en: Income
da: Indtægt

en: Expenses
da: Udgifter

en: Transfer
da: Overfør

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
da: Der er ingen planlagte transaktioner til indtastning på dette tidspunkt.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
da[0]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtastning på nuværende tidspunkt. (%d transaktion blev automatisk oprettet)
da[1]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtastning på nuværende tidspunkt. (%d transaktioner blev automatisk oprettet)

en: Select a Budget
da: Vælg et budget

en: Open
da: Åbn

en: Edit
da: Redigér

en: New
da: Ny

en: Delete
da: Slet

en: Accounts
da: Konti

en: (no name)
da: (intet navn)

en: Deleting account %s
da: Sletter konto %s

en: The account %s will be deleted.
da: Kontoen %s vil blive slettet.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
da: Alle transaktioner på denne konto vil blive flyttet til kontoen %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
da: Alle transaktioner på denne konto vil blive slettet.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
da: Alle underkontotransaktioner vil blive flyttet til kontoen %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
da: Alle underkontotransaktioner vil blive slettet.

en: Are you sure you want to do this?
da: Er du sikker på, du ønsker dette?

en: Options
da: Indstillinger

en: Estimate
da: Estimer

en: Note
da: Bemærk

en: Unnamed Budget
da: Unavngivet budget

en: Delete %s?
da: Slet %s?

en: You must select at least one account to estimate.
da: Du skal vælge mindst én konto at estimere.

en: _Print Invoice
da: _Udskriv faktura

en: Make a printable invoice
da: Opret en udskriftsvenlig faktura

en: _Edit Invoice
da: R_ediger faktura

en: Edit this invoice
da: Redigér denne faktura

en: _Duplicate Invoice
da: _Dupliker faktura

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
da: Opret en ny faktura som en duplikat af den aktuelle

en: _Post Invoice
da: _Bogfør faktura

en: _Unpost Invoice
da: _Åbn faktura

en: New _Invoice
da: Ny _faktura

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
da: Opret en ny faktura for den samme ejer som den aktuelle

en: Blank
da: Tom

en: _Pay Invoice
da: _Betal faktura

en: _Company Report
da: _Firmarapport

en: Enter
da: Retur

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Unpost
da: Åbn

en: New Voucher
da: Nyt bilag

en: Vendor Listing
da: Leverandørliste

en: Customer Listing
da: Kundeliste

en: Owners
da: Ejere

en: Customers
da: Kunder

en: Jobs
da: Job

en: Vendors
da: Leverandører

en: Employees
da: Medarbejdere

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
da: Ejeren %s vil blive slettet.
    Er du sikker på, at du ønsker dette?

en: Cu_t Transaction
da: _Klip transaktion

en: _Copy Transaction
da: _Kopier transaktion

en: _Paste Transaction
da: _Indsæt transaktion

en: Dup_licate Transaction
da: _Dupliker transaktion

en: _Delete Transaction
da: _Slet transaktion

en: Cu_t Split
da: _Klip opdeling

en: _Copy Split
da: _Kopier opdeling

en: _Paste Split
da: _Indsæt opdeling

en: Dup_licate Split
da: _Dupliker opdeling

en: _Delete Split
da: _Slet opdeling

en: Cut the selected transaction into clipboard
da: Klip den valgte transaktion til udklipsholderen

en: Copy the selected transaction into clipboard
da: Kopier den valgte transaktion til udklipsholderen

en: Paste the transaction from the clipboard
da: Indsæt transaktionen fra udklipsholderen

en: Make a copy of the current transaction
da: Lav en kopi af den nuværende transaktion

en: Delete the current transaction
da: Slet den nuværende transaktion

en: Cut the selected split into clipboard
da: Klip den valgte opdeling til udklipsholderen

en: Copy the selected split into clipboard
da: Kopier den valgte opdeling til udklipsholderen

en: Paste the split from the clipboard
da: Indsæt opdelingen fra udklipsholderen

en: Make a copy of the current split
da: Lav en kopi af den nuværende opdeling

en: Delete the current split
da: Slet den nuværende opdeling

en: Split
da: Del

en: Schedule
da: Planlæg

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
da: Gem ændringer til %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
da: Denne kassekladde har igangværende ændringer til en transaktion. Vil du gemme ændringerne til denne transaktion, fjerne transaktionen eller annullere handlingen?

en: _Discard Transaction
da: _Fjern transaktion

en: _Save Transaction
da: _Gem transaktion

en: unknown
da: ukendt

en: Portfolio
da: Portefølje

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Start Date:
da: Startdato:

en: End Date:
da: Slutdato:

en: Frozen
da: Frosset

en: Voided
da: Ugyldig

en: Filter By:
da: Filtrer efter:

en: Transaction Report
da: Transaktionsrapport

en: Portfolio Report
da: Porteføljerapport

en: Search Results Report
da: Søgeresultat-rapport

en: Register
da: Kassekladde

en: and subaccounts
da: og underkonti

en: Print checks from multiple accounts?
da: Udskriv check fra flere konti?

en: _Print checks
da: _Udskriv check

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
da: Du kan kun udskrive check fra en bankkontokassekladde eller søgeresultater.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
da: Du kan ikke gøre en transaktion ugyldig som har afstemte eller ryddede opdelinger.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
da: Denne transaktion er markeret skrivebeskyttet med kommentaren: »%s«

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
da: Sorter %s efter …

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
da: Filtrer %s efter …

en: Select
da: Vælg

en: Print
da: Udskriv

en: Export
da: Eksportér

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
da: Gem som …

en: The numeric ID of the report.
da: Den numeriske id på rapporten.

en: Choose export format
da: Vælg eksportformat

en: Choose the export format for this report:
da: Vælg eksportformat for denne rapport:

en: Save %s To File
da: Gem %s til fil

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
da: Du kan ikke gemme med det filnavn.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
da: Du kan ikke gemme i den fil.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: Filen %s findes allerede. Er du sikker på, at du vil overskrive den?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
da: Kunne ikke åbne filen %s. Fejlen er: %s

en: Printable Invoice
da: Faktura der kan udskrives

en: Tax Invoice
da: Skatteopgørelse

en: Easy Invoice
da: Nem faktura

en: Fancy Invoice
da: Smart faktura

en: _New
da: _Ny

en: _Edit
da: _Redigér

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Upcoming Transactions
da: Kommende transaktioner

en: Report error
da: Rapportfejl

en: An error occurred while running the report.
da: Der opstod en fejl under kørsel af rapporten.

en: Badly formed options URL: %s
da: Ugyldigt udformet indstillingsadresse: %s

en: Badly-formed report id: %s
da: Ugyldigt udformet rapport-id: %s

en: Standard Order
da: Standardorden

en: Date of Entry
da: Indtastningsdato

en: Statement Date
da: Udskriftsdato

en: Descending
da: Faldende

en: Ascending
da: Stigende

en: (no memo)
da: (ingen note)

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

en: Cannot modify or delete this transaction.
da: Kan ikke ændre eller slette denne transaktion.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
da: Datoen for denne transaktion er ældre end »Skrivebeskyttet tærskel«-sættet for denne bog. Denne indstilling kan ændres i Fil->Egenskaber->Konti.

en: Remove the splits from this transaction?
da: Fjern opdelingerne fra denne transaktion?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
da: Denne transaktion indeholder afstemte opdelinger. Ændring af den er ikke en god ide, da det vil medføre at din afstemte balance divergerer.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
da: _Fjern opdelinger

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
da: Slet opdelingen »%s« fra transaktionen »%s«?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
da: Du er ved at slette en afstemt opdeling! Dette er ikke en god ide, da det vil medføre en uafstemt balance.

en: You cannot delete this split.
da: Du kan ikke slette denne opdeling.

en: Delete the current transaction?
da: Slet den nuværende transaktion?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
da: Du ville komme til at slette en transaktion med afstemte opsplitninger! Dette er ikke en god ide, da det vil medføre at den afstemte balance ikke længere stemmer.

en: Present:
da: Nutidig:

en: Future:
da: Fremtidig:

en: Cleared:
da: Kontrolleret:

en: Reconciled:
da: Afstemt:

en: Shares:
da: Aktier:

en: Current Value:
da: Nutidsværdi:

en: Sort By:
da: Sorter efter:

en: This account register is read-only.
da: Denne kontokasseklade er skrivebeskyttet.

en: Manage your finances, accounts, and investments
da: Håndter dine finanser, konti og investeringer

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
da: GnuCash er et program til finanshåndtering for personer og små virksomheder.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
da: Med GnuCash kan du (men er ikke begrænset til):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
da: Holde styr på dine indtæger og udgifter

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
da: Håndtere dine aktier, obligationer og investeringsbeviser

en: Keep your small business' accounting up to date
da: Holde din bogføring for den mindre virksomhed opdateret

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
da: Oprette præcise rapporter og grafer over dine financielle data

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
da: Opsæt planlagte transaktioner for at undgå gentagelse af dataindtastning

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
da: Udfør finansielle beregninger, såsom tilbagebetaling af lån

en: Finance Management
da: Finanshåndtering

en: Display the ~a report
da: Vis ~a-rapporten

en: Manage and run saved report configurations
da: Håndter og kør gemte konfigurerede rapporter

en: You have not selected an owner
da: Du har ikke valgt en ejer

en: Job
da: Arbejde

en: is
da: er

en: is not
da: er ikke

en: Entity Not Found: %s
da: Entitet blev ikke fundet: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
da: Transaktion uden konti: %s

en: Unsupported entity type: %s
da: Entitettype er ikke understøttet: %s

en: No such price: %s
da: Ingen sådan pris: %s

en: Interest Payment
da: Rentebetaling

en: Interest Charge
da: Renteopkrævning

en: Payment Information
da: Betalingsinformation

en: Payment From
da: Betaling fra

en: Reconcile Account
da: Afstem konto

en: Payment To
da: Betaling til

en: Enter _Interest Payment…
da: Indtast rentebetal_ing …

en: Enter _Interest Charge…
da: Indtast renteopkrævn_ing…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
da: Er du sikker på, at du vil slette den valgte transaktion?

en: Starting Balance
da: Startsaldo

en: Ending Balance
da: Slutsaldo

en: Reconciled Balance
da: Afstemt saldo

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
da: Du har lavet ændringer i dette afstemningsvindue. Er du sikker på, at du vil annullere?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
da: Kontoen er ikke i balance. Er du sikker på, at du vil afslutte?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
da: Vil du udsætte denne afstemning og afslutte den senere?

en: Set the report options you want using this dialog.
da: Angiv de rapportindstillingerne du ønsker at bruge med denne dialog.

en: There are no options for this report.
da: Der er ingen indstillinger for denne rapport.

en: You must select an item from the list
da: Du skal vælge en vare fra listen

en: _Remove
da: _Fjern

en: Order
da: Ordre

en: New Order
da: Ny ordre

en: New Transaction
da: Ny transaktion

en: New Split
da: Ny opdeling

en: all criteria are met
da: alle kriterier er opfyldt

en: any criteria are met
da: ethvert kriterie er opfyldt

en: You have not selected any accounts
da: Du har ikke valgt nogen konti

en: matches all accounts
da: matcher alle konti

en: matches any account
da: matcher enhver konto

en: matches no accounts
da: matcher ingen konti

en: Selected Accounts
da: valgte konti

en: Choose Accounts
da: Vælg konti

en: Select Accounts to Match
da: Vælg konti der skal findes

en: Select the Accounts to Compare
da: Vælg konti der skal sammenlignes

en: is before
da: er før

en: is before or on
da: er før eller på

en: is on
da: er på

en: is not on
da: er ikke på

en: is after
da: er efter

en: is on or after
da: er på eller efter

en: is less than
da: er mindre end

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: equals
da: svarer til

en: does not equal
da: svarer ikke til

en: is greater than
da: er større end

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: less than
da: mindre end

en: less than or equal to
da: mindre end eller lig med

en: equal to
da: lig med

en: not equal to
da: ikke lig med

en: greater than
da: større end

en: greater than or equal to
da: større end eller lig med

en: has credits or debits
da: har kredit- eller debetposter

en: has debits
da: har debetposter

en: has credits
da: har kreditposter

en: Not Cleared
da: Ikke slettet

en: You need to enter some search text.
da: Du skal indtaste en søgetekst.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
da: Fejl i regulært udtryk »%s«:
    %s

en: contains
da: indholder

en: matches regex
da: matcher regulært udtryk

en: does not match regex
da: matcher ikke regulært udtryk

en: Match case
da: Versalfølsom

en: Ambiguous character encoding
da: Tvetydig tegnkodning

en: European
da: Europæisk

en: ISO-8859-1 (West European)
da: ISO-8859-1 (Vesteuropæisk)

en: ISO-8859-2 (East European)
da: ISO-8859-2 (Østeuropæisk)

en: ISO-8859-3 (South European)
da: ISO-8859-3 (Sydeuropæisk)

en: ISO-8859-4 (North European)
da: ISO-8859-4 (Nordeuropæisk)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
da: ISO-8859-5 (Kyrillisk)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
da: ISO-8859-6 (Arabisk)

en: ISO-8859-7 (Greek)
da: ISO-8859-7 (Græsk)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
da: ISO-8859-8 (Hebraisk)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
da: ISO-8859-9 (Tyrkisk)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
da: ISO-8859-10 (Nordisk)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
da: ISO-8859-13 (Baltisk)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
da: ISO-8859-14 (Keltisk)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
da: ISO-8859-15 (Vesteuropæisk, Euro-tegn)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
da: ISO-8859-16 (Sydøsteuropæisk)

en: KOI8-R (Russian)
da: KOI8-R (Russisk)

en: KOI8-U (Ukrainian)
da: KOI8-U (Ukrainsk)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
da: Der er %d uregistrerede ord og %d ord der ikke kan afkodes. Tilføj venligst kodninger.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
da: Der er %d uregistrerede ord. Foretag en beslutning vedrørende dem eller tilføj kodninger.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
da: Der er %d ord, der ikke kan afkodes. Tilføj kodninger.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
da: ISO-8859-1 ISO-8859-4 ISO-8859-15

en: The file could not be reopened.
da: Filen kunne ikke genåbnes.

en: Reading file…
da: Læser fil …

en: Parsing file…
da: Fortolker fil …

en: There was an error parsing the file.
da: Der opstod en fejl under fortolkning af filen.

en: Writing file…
da: Skriver fil …

en: This encoding has been added to the list already.
da: Denne kodning er allerede blevet tilføjet listen.

en: This is an invalid encoding.
da: Dette er en ugyldig kodning.

en: Could not create opening balance.
da: Kunne ikke oprette åbningssaldo

en: Give the children the same type?
da: Giv underkonti samme type?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
da: Underkonti for den redigerede konto er blevet ændret til type »%s« for at gøre dem kompatible.

en: _Show children accounts
da: _Vis underkonti

en: The account must be given a name.
da: Kontoen skal have et navn.

en: There is already an account with that name.
da: Der er allerede en konto med det navn.

en: You must choose a valid parent account.
da: Du skal vælge en gyldig samlekonto.

en: You must select an account type.
da: Du skal vælge en kontotype.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
da: Den valgte kontotype er ikke kompatibel med en af de valgte overkonti.

en: You must choose a commodity.
da: Du skal vælge en vare.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
da: Du skal angive en gyldig åbningssaldo eller lade den være tom.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
da: Du skal vælge en overførselskonto eller vælge åbningssaldoens udligningskonto.

en: <No name>
da: <Intet navn>

en: Edit Account
da: Redigér konto

en: (%d) New Accounts
da: (%d) Nye konti

en: New Account
da: Ny konto

en: 
    Please select a commodity to match
da: 
    Vælg venligst varen at matche

en: 
    Commodity:
da: 
    Vare:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
da: 
    Udvekslingskode (ISIN, CUSIP eller lignende):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
da: 
    Mnemonic (Tickersymbol eller lignende):

en: Select security/currency
da: Vælg værdipapir/valuta

en: _Security/currency
da: _Værdipapir/valuta

en: Select security
da: Vælg værdipapir

en: _Security
da: _Værdipapir

en: Select currency
da: Vælg valuta

en: Cu_rrency
da: Va_luta

en: Currency
da: Valuta

en: Use local time
da: Brug lokal tid

en: Edit currency
da: Rediger valuta

en: Currency Information
da: Valutainformation

en: Edit security
da: Rediger værdipapir

en: New security
da: Nyt værdipapir

en: Security Information
da: Information om værdipapir

en: You may not create a new national currency.
da: Du kan ikke oprette en ny national valuta.

en: That commodity already exists.
da: Den vare findes allerede.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
da: Du skal vælge en udfyldt »Fulde navn«, »Kode/forkortelse« og »Type« for varen.

en: Action/Number
da: Handling/Nummer

en: All files
da: Alle filer

en: _Close
da: L_uk

en: Reset defaults
da: Nulstil standarder

en: Reset all values to their defaults.
da: Nulstil alle værdier til deres standarder.

en: Page
da: Side

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
da: Indtægt%sløn%sskattepligtig

en: Clear
da: Slet

en: You must provide a name for this Tax Table.
da: Du skal angive et navn til denne skattetabel.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
da: Du skal angive et unikt navn til denne skattetabel. Dit valg »%s« er allerede i brug.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
da: Procentbeløb skal være mellem -100 og 100.

en: You must choose a Tax Account.
da: Du skal vælge en skattekonto.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
da: Skattetabel »%s« er i brug. Du kan ikke slette den.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
da: Du kan ikke fjerne den sidste post fra skattetabellen. Slet skattetabellen hvis det er det, du vil.

en: Are you sure you want to delete this entry?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne post?

en: Show the income and expense accounts
da: Vis indtægts- og udgiftskonti

en: Error
da: Fejl

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
da: Hent den nuværende onlinekurs. Dette vil fejle, hvis der er en manuelt oprettet pris for i dag.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
da: Finance::Quote skal være installeret for at aktivere denne knap.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
da: Du skal angive en konto at overføre fra, til, eller både og for denne transaktion. Ellers vil den ikke blive registreret.

en: You can't transfer from and to the same account!
da: Du kan ikke overføre fra og til den samme konto!

en: The account %s does not allow transactions.
da: Kontoen %s tillader ikke transaktioner.

en: You must enter a valid price.
da: Du skal vælge en gyldig pris.

en: You must enter a valid 'to' amount.
da: Du skal vælge en gyldig 'til'-mængde.

en: You must enter an amount to transfer.
da: Du skal vælge en mængde at overføre.

en: Credit Account
da: Kreditkonto

en: Debit Account
da: Debetkonto

en: Transfer From
da: Overfør fra

en: Transfer To
da: Overfør til

en: Debit Amount
da: Debetbeløb

en: To Amount
da: Til-beløb

en: Remember and don't _ask me again.
da: Husk og spørg mig _ikke igen.

en: Don't _tell me again.
da: Fortæl mig _det ikke igen.

en: Remember and don't ask me again this _session.
da: Husk og fortæl mig det ikke igen i denne _session.

en: Don't tell me again this _session.
da: Fortæl mig det ikke igen i denne _session.

en: The selected amount cannot be cleared.
da: Det valgte beløb kan ikke ryddes.

en: Save file automatically?
da: Gem fil automatisk?

en: _Yes, this time
da: _Ja, denne gang

en: Yes, _always
da: Ja, _altid

en: No, n_ever
da: N_ej, aldrig

en: _No, not this time
da: _Nej, ikke denne gang

en: Calendar
da: Kalender

en: 12 months
da: 12 måneder

en: 6 months
da: 6 måneder

en: 4 months
da: 4 måneder

en: 3 months
da: 3 måneder

en: 2 months
da: 2 måneder

en: 1 month
da: 1 måned

en: View
da: Vis

en: Date:
da: Dato:

en: Frequency
da: Hyppighed

en: (unnamed)
da: (intet navn)

en: _Import
da: _Indlæsning

en: Import
da: Indlæsning

en: _Save
da: _Gem

en: Save
da: Gem

en: _Export
da: _Eksporter

en: (null)
da: (tom)

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
da: URL'en %s understøttes ikke af denne version af GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
da: Kan ikke tolke URL'en %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
da: Kan ikke forbinde til %s. Værten, brugernavnet eller adgangskoden var forkert.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
da: Kan ikke forbinde til %s. Forbindelsen blev afbrudt. Kunne ikke sende data.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
da: Denne fil/URL ser ud til at være fra en nyere version af GnuCash. Du er nødt til at opgradere GnuCash for at arbejde med disse data.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
da: Databasen %s lader ikke til at eksistere. Vil du oprette den?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke åbne databasen. Vil du fortsætte med at åbne databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke indlæse databasen. Vil du fortsætte med at indlæse databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke gemme databasen. Vil du fortsætte med at gemme databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke eksportere databasen. Vil du fortsætte med at eksportere databasen?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
da: Filen/URL'en %s indeholder ikke GnuCash-data eller dataene er ødelagte.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
da: Serveren på URL'en %s løb ind i en fejl, eller fandt ugyldige data.

en: You do not have permission to access %s.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå %s.

en: An error occurred while processing %s.
da: Der opstod en fejl under behandling af %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
da: Der opstod en fejl ved læsning af filen. Vil du fortsætte?

en: There was an error parsing the file %s.
da: Der opstod en fejl under tolkning af filen %s.

en: The file %s is empty.
da: Filen %s er tom.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
da: Denne fil er fra en ældre version af GnuCash. Vil du fortsætte?

en: The file type of file %s is unknown.
da: Filetypen på fil %s er ukendt.

en: Could not make a backup of the file %s
da: Kunne ikke oprette en sikkerhedskopi af filen %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
da: Kunne ikke skrive til filen %s. Undersøg om du har rettigheder til at skrive til denne fil og at der er nok ledig diskplads til at oprette den.

en: No read permission to read from file %s.
da: Ingen læserettighed til at læse fra fil %s.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
da: Denne database er fra en ældre version af GnuCash. Vælg O.k. for at opgradere den til den nuværende version, Annuller for at markere den skrivebeskyttet.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
da: SQL-databasen er i brug af andre brugere, og opgraderingen kan ikke udføres før de er logget ud. Hvis der ikke er nogen brugere nu, så se i dokumentationen for at finde ud af hvordan man fjerner hængende logind-sessioner.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
da: Der opstod en ukendt I/O-fejl (%d).

en: Save changes to the file?
da: Gem ændringer til filen?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste %d minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d minutter gå tabt.

en: Continue _Without Saving
da: Fortsæt _uden at gemme

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
da: GnuCash kunne ikke hente låsen for %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
da: Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke åbne databasen. Hvad ønsker du at gøre?

en: Open _Read-Only
da: Åbn _skrivebeskyttet

en: Open _Anyway
da: Åbn _alligevel

en: _Quit
da: _Afslut

en: Loading user data…
da: Indlæser brugerdata …

en: Re-saving user data…
da: Gemmer brugerdata igen …

en: Exporting file…
da: Eksporterer fil …

en: There was an error saving the file.
    
    %s
da: Der opstod en fejl under gemning af filen.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
da: Databasen blev åbnet skrivebeskyttet. Ønsker du at gemme den et andet sted?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
da: Forkast vil fjerne alle ugemte ændringer til %s. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
da: GnuCash kunne ikke finde filerne med dokumentationen.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
da: Det skyldes sikkert at pakken »gnucash-docs« ikke er installeret.

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
da: Skriv dit brugernavn og adgangskode for at forbinde til: %s

en: Save changes to file %s before closing?
da: Gem ændringer til fil %s før lukning?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d timer og %d minutter blive slettet.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d dage og %d timer blive slettet.

en: Close _Without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Unsaved Book
da: Ugemt bog

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
da: Filen %s åbnet. %s

en: Unable to save to database.
da: Kan ikke gemme til databasen.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
da: Kan ikke gemme til databasen: Bog er markeret som skrivebeskyttet.

en: Book Options
da: Bogindstillinger

en: Accounting for personal and small business finance.
da: Finanshåndtering for personer og små virksomheder

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select all accounts.
da: Vælg alle konti.

en: Clear All
da: Tøm alt

en: Clear the selection and unselect all accounts.
da: Ryd markeringen og fravælg alle konti.

en: Select Children
da: Vælg underkonti

en: Select all descendents of selected account.
da: Vælg alle underkonti for den valgte konto.

en: Select Default
da: Vælg standard

en: Select the default account selection.
da: Sæt standarden for kontovalg.

en: Show Hidden Accounts
da: Vis skjulte konti

en: Show accounts that have been marked hidden.
da: Vis konti som er blevet markeret som skjult.

en: Select all entries.
da: Vælg alle poster.

en: Clear the selection and unselect all entries.
da: Ryd markeringen og fravælg alle poster.

en: Select the default selection.
da: Vælg standardmarkeringen.

en: Clear any selected image file.
da: Ryd alle valgte billedfiler.

en: Select image
da: Vælg billede

en: Select an image file.
da: Vælg en billedfil

en: Percent
da: Procent

en: Start of this quarter
da: Starten af dette kvartal

en: Start of this accounting period
da: Regnskabsperiodens start

en: Start of previous accounting period
da: Starten på forrige regnskabsperiode

en: End of this quarter
da: Slutningen af dette kvartal

en: End of this accounting period
da: Slutningen af denne regnskabsperiode

en: End of previous accounting period
da: Slutningen af forrige regnskabsperiode

en: _Custom
da: _Tilpasset

en: Loading…
da: Indlæser …

en: never
da: aldrig

en: New top level account
da: Ny topniveaukonto

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Commodity
da: Vare

en: Account Code
da: Kontonummer

en: Present
da: Nutidig

en: Present (Report)
da: Nutidig (rapport)

en: Balance (Report)
da: Balance (rapport)

en: Balance (Period)
da: Balance (periode)

en: Cleared (Report)
da: Ryddet (rapport)

en: Reconciled (Report)
da: Afstemt (rapport)

en: Last Reconcile Date
da: Sidste afstemningsdato

en: Future Minimum
da: Fremtidig minimum

en: Future Minimum (Report)
da: Fremtidig minimum (rapport)

en: Total (Report)
da: Total (rapport)

en: Total (Period)
da: Total (periode)

en: Tax Info
da: Skatteinfo

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
da: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
da: Ryddet (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
da: Afstemt (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
da: Fremtidig minimum (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
da: Filtrer %s efter ...

en: Namespace
da: Navnerum

en: Print Name
da: Udskriv navn

en: Unique Name
da: Unikt navn

en: Fraction
da: Andel

en: Get Quotes
da: Hent kurser

en: Source
da: Kilde

en: Timezone
da: Tidszone

en: Vendor Number
da: Leverandørnummer

en: Phone
da: Telefon

en: Active
da: Aktiv

en: Security
da: Værdipapir

en: Price
da: Pris

en: Enabled
da: Aktiveret

en: %s, Grand Total:
da: %s, hovedtotal:

en: Net Assets:
da: Nettoaktiver:

en: Profits:
da: Udbytter:

en: This is a development version. It may or may not work.
da: Dette er en udviklingsversion. Den virker muligvis ikke ordentligt.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
da: Meld fejl og andre problemer til gnucash-devel@gnucash.org.

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
da: Du kan også finde og anmelde fejlrapporter på {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
da: For at finde den sidste stabile version, så gå venligst til {1}

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
da: - GnuCash, finanshåndtering for personer og små virksomheder

en: GnuCash {1} development version
da: GnuCash {1} udviklingsversion

en: Show GnuCash version
da: Vis GnuCash's version

en: Enable extra/development/debugging features.
da: Slå ekstra/udvikling/fejlsøgningsegenskaber til.

en: [datafile]
da: [datafil]

en: Checking Finance::Quote…
da: Kontrollerer Finance::Quote …

en: Unable to load Finance::Quote.
da: Kontrollerer Finance::Quote ...

en: Loading data…
da: Indlæser data…

en: Do not load the last file opened
da: Indlæs ikke den sidst åbnede fil

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
da: Fejl: Kunne ikke initialisere grafisk brugergrænseflade og indstillingen add-price-quotes var
    ikke angivet. Måske du skal angive miljøvariablen $DISPLAY?

en: Last window position and size
da: Sidste vinduesposition og -størrelse

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
da: Denne indstilling beskriver størrelsen og placeringen af vinduet sidst det blev lukket. Tallene er x- og y-koordinater fra det øverste venstre hjørne af vinduet efterfulgt af bredden og højden af vinduet.

en: Search only in active items
da: Søg kun i aktive poster

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
da: Hvis aktiv, vil kun de »aktive« enheder i den aktuelle klasse blive gennemsøgt. Ellers vil alle enheder i den aktuelle klasse blive gennemsøgt.

en: Is tax included in this type of business entry?
da: Er skat inkluderet i denne type forretningspost?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
da: Hvis aktiv, så er skat inkluderet som standard i poster af denne type. Denne indstilling arves af nye kunder og leverandører.

en: Auto pay when posting.
da: Automatisk betaling ved bogføring

en: Enable extra toolbar buttons for business
da: Aktiver ekstra værktøjslinjeknapper for forretning

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
da: Hvis aktiv, bliver ekstra værktøjslinjeknapper for gængse forretningsfunktioner også vist. Eller vises de ikke.

en: The invoice report to be used for printing.
da: Fakturarapporten der skal bruges til udskrivning.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
da: Navnet på rapporten der skal bruges til fakturaudskrivning.

en: Open new invoice in new window
da: Åbn ny faktura i nyt vindue

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
da: Hvis aktiv, vil hver ny faktura blive åbnet i et nyt vindue. Ellers vil en ny faktura blive åbnet som en fane i hovedvinduet.

en: Accumulate multiple splits into one
da: Akkumuler flere opdelinger til en

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
da: Hvis dette felt er aktivt, så vil flere poster på en faktura som overføres til den samme konto blive akkumuleret til et enkelt beløb. Dette felt kan overskrives per faktura i Bogføringsdialogen.

en: Show bills due reminder at startup
da: Vis påmindelse af forfaldne regninger ved opstart

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
da: Hvis aktiv vil GnuCash ved opstart undersøge om der er nogen regninger der snart er forfaldne. Hvis det er tilfældet, hvis brugeren blive præsenteret for et påmindelsesvindue. Definitionen på »snart« kontrolleres af indstilingen »Dage i fremtiden«. Ellers vil GnuCash ikke lede efter forfaldne regninger.

en: Show bills due within this many days
da: Vis regninger der er forfaldne indenfor følgende antal dage

en: Number of checks to print on the first page.
da: Antallet af check der udskrives på den første side.

en: Date format to use
da: Datoformat:

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Position of payee name
da: Position for betalingsmodtagers navn

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af betalingsmodtagerens linje på checken.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af datolinjen på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Position of check amount in words
da: Position for checkbeløb i ord

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af linjen hvor beløbet skrives på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Position of check amount in numbers
da: Placering af check-beløbet i tal

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af den numeriske beløbslinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Position of payee address
da: Position for betalingmodtagerens adresse

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af betalingsmodtagerens adresselinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Position of notes line
da: Placering af linje for noter

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af notelinjen på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Position of memo line
da: Position for notelinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af notelinjen på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Offset for complete check
da: Forskydning for hel check

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne for hele checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: Number of degrees to rotate the check.
da: Antallet af grader checken skal roteres.

en: Position of split's amount in numbers
da: Placering af opdelingsbeløb i tal

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten for opdelingens beløbslinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Position of split's memo line
da: Position for opdelingens notelinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten for opdelingens notelinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Position of split's account line
da: Position for opdelingens kontolinje

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten for opdelingens kontolinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: Print the date format below the date.
da: Udskriv datoformatet neden under datoen.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
da: Hver gang datoen udskrives, udskriv så datoformatet umiddelbart nedenfor i 8-tegntype med tegnene Å, M og D.

en: The default check printing font
da: Standardskrifttypen til udskrivning af check

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
da: Standardskrifttypen til brug for udskrivning af check. Denne værdi vil blive tilsidesat af en skrifttype angivet i en checkbeskrivelsesfil.

en: Print '***' before and after text.
da: Udskriv »***« før og efter tekst.

en: Show currencies in this dialog
da: Vis valutaer i denne dialog

en: Last pathname used
da: Sidste stinavn brugt

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
da: Dette felt indeholder det sidste stinavn brugt af dette vindue. Det vil blive brugt som opstartsfilnavn og -stinavn den næste gang dette vindue åbnes.

en: Window geometry
da: Vinduesgeometri

en: Position of the horizontal pane divider.
da: Placering af den vandrette panelopdeler.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
da: Denne indstilling angiver, om der skal søges i alle elementer i den nuværende klasse, eller kun i »aktive« elementer i den nuværende klasse.

en: Position of the vertical pane divider.
da: Position for den lodrette panelopdeler.

en: Show the new user window
da: Vis vinduet for ny bruger

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
da: Hvis aktiv, vil det nye brugervindue blive vist. Ellers vil det ikke blive vist.

en: New hierarchy window on "New File"
da: Nyt hierarkivindue på »Ny fil«

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
da: Hvis aktiv vil vinduet »Nyt hierarki« blive vist, når menupunktet »Ny fil« vælges. Ellers vil det ikke blive vist.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
da: Brug standarden »ny søgning« hvis færre end dette antal elementer returneres

en: Add matching transactions below this score
da: Tilføj ens transaktioner under denne score

en: Clear matching transactions above this score
da: Ryd ens transaktioner over denne score

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
da: Opret automatisk nye varer

en: Default QIF transaction status
da: Standard for QIF-transaktionstatus

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
da: Standardstatus for QIF-transaktion når den ikke er specificeret i QIF-filen.

en: Show documentation
da: Vis dokumentation

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
da: Vis nogle kun dokumentation-sider i QIF-indlæsningshjælperen.

en: Pre-select cleared transactions
da: Forhåndsvælg ryddede transaktioner

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
da: Hvis aktiv vil alle transaktioner markeret som ryddet i kassekladden fremgå som allerede valgte i afstemningsdialogen. Ellers vil ingen transaktioner blive valgt på forhånd.

en: Prompt for interest charges
da: Spørg om renteændringer

en: Prompt for credit card payment
da: Spørg om kreditkortbetaling

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
da: Hvis aktiv, så anmod brugeren om at indtaste en kreditkortbetaling efter afstemning af en kreditkortkonto. I andre tilfælde skal brugeren ikke spørges.

en: Always reconcile to today
da: Afstem altid til i dag

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
da: Kør »siden sidste kørsel«-vinduet når en fil åbnes.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
da: Vis »siden sidste kørsel«-påmindelsesvinduet når en fil åbnes.

en: How many days in advance to notify the user.
da: Hvor mange dage i forvejen, brugeren skal have besked.

en: Set the "notify" flag by default
da: Sæt flaget »notify« til dets standardværdi

en: How many days in advance to remind the user.
da: Hvor mange dage i forvejen, brugeren skal huskes på.

en: The next tip to show.
da: Det næste tip.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
da: Vis »Dagens tip« når GnuCash startes

en: Save window sizes and locations
da: Gem vinduesstørrelser og -positioner

en: Character to use as separator between account names
da: Tegn der skal bruges til at adskille kontonavne

en: Compress the data file
da: Komprimer datafilen

en: Enables file compression when writing the data file.
da: Aktiverer filkomprimering når datafilen skrives.

en: Show auto-save explanation
da: Vis auto-save-beskrivelse

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
da: Hvis aktiv viser GnuCash en beskrivelse af funktionen auto-save den første gang funktionen startes. Ellers vises ikke en ekstra beskrivelse.

en: Auto-save time interval
da: Gem automatisk tidsinterval

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
da: Antallet af minutter før lagring af datafilen på harddisken vil blive startet automatisk. Hvis nul, vil ingen lagring blive startet automatisk.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
da: Aktiver tidsudløb på spørgsmålet »Gem ændringer ved nedlukning«

en: Display negative amounts in red
da: Vis negative beløb med rødt

en: Automatically insert a decimal point
da: Indsæt automatisk et decimaltegn

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
da: Hvis aktiv, vil GnuCash automatisk indsætte et decimaltegn i værdier, der indtastes uden et sådant. Ellers vil GnuCash ikke ændre indtastede tal.

en: Number of automatic decimal places
da: Antal automatiske decimaler

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
da: Dette felt angiver antallet af automatiske decimaler, der skal udfyldes.

en: Do not create log/backup files.
da: Opret ikke log-/sikkerhedskopifiler.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
da: Slet gamle logge og sikkerhedskopier efter dette antal dage (0 = aldrig).

en: Do not delete log/backup files.
da: Slet ikke logge og sikkerhedskopier.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
da: Slet gamle logge og sikkerhedskopier efter dette antal dage (0 = aldrig)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
da: Denne indstilling angiver det antal dage hvorefter gamle sikkerhedsfiler vil blive slettet (0 = aldrig).

en: Don't sign reverse any accounts.
da: Skift ikke fortegn for nogen konto.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
da: Skift fortegn for følgende: kreditkort, betalingskonti, passivkonti, egenkapitalkonti og indtægtskonti.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
da: Skift fortegn for indtægts- og udgiftskonti.

en: Use account colors in the account hierarchy
da: Brug kontofarver i kontohierarket

en: Use formal account labels
da: Brug formelle kontoetiketter

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
da: Benyt systemets regionsvaluta for alle nye konti.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
da: Brug den angivne valuta for alle nyoprettede konti.

en: Default currency for new accounts
da: Standardvaluta for nye konti

en: Use 24 hour time format
da: Brug 24-timers tidsformat

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
da: Hvis aktiv, brug et 24-timers tidsformat. Ellers bruges et 12-timers tidsformat.

en: Date format choice
da: Valg af datoformat

en: In the current calendar year
da: Det nuværende kalenderår

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
da: Når en dato indtastes uden angivelse af år, så kan året automatisk udfyldes inden for det nuværende kalenderår eller tæt på den nuværende dato baseret på et glidende vindue, der begynder et angivet antal måneder tilbage i tid.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
da: I et glidende 12-måneders vindue der starter et indstillet antal af måneder før den nuværende måned

en: Maximum number of months to go back.
da: Maksimalt antal måneder tilbage i tiden.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
da: Datoer vil blive automatisk udfyldt, så de er tæt på den nuværende dato. Indtast det maksimale antal måneder der skal gås tilbage i tid, når datoer automatisk skal udfyldes.

en: Show splash screen
da: Vis opstartsskærm

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
da: Hvis aktiv, vil en opstartsskærm blive vist ved opstart. Ellers vil en opstartsskærm ikke blive vist.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
da: Vis notesbogfanebladene øverst i vinduet.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
da: Denne indstilling bestemmer kanten, hvor faneblade for skift af sider i notebøger tegnes. Mulige værdier er »top«, »left«, »bottom« og »right«. Standarden er »top«.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
da: Vis notesbogfaneblade i bunden af vinduet.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
da: Vis notesbogfaneblade til venstre i vinduet.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
da: Vis notesbogfaneblade til højre i vinduet.

en: Display the summary bar at the top of the page.
da: Vis oversigtsbjælken øverst på siden.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
da: Denne indstilling bestemmer kanten, hvor oversigtsbjælken for diverse sider tegnes. Mulige værdier er »top«, og »bottom«. Standarden er »bottom«.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
da: Vis oversigtsbjælken i bunden af siden.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
da: Ved lukning af et faneblad flyttes til det senest besøgte faneblad.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
da: Hvis aktiv, ved lukning af et faneblad flyttes til det senest besøgte faneblad. Ellers vil lukning af et faneblad flytte et faneblad til venstre.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
da: Sæt bogtilvalg på nye filer til at bruge opdelt »handlingsfelt« for »Num-felt« på klassekladder/rapporter

en: "Enter" key moves to bottom of register
da: »Returtast« flytter dig til bunden af kassekladen

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
da: Hvis aktiv, vil tryk på retur-tasten flytte dig til bunden af klassekladden. Ellers vil tryk på retur-tasten flytte til næste transaktionslinje.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
da: Fremhæv automatisk listen med konti eller handlinger under indtastning

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
da: Flyt til Overførselsfelt når husket transaktion er automatisk udfyldt

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
da: Hvis aktiv vil markøren, efter en husket transaktion automatisk er udfyldt, flytte til Overførselsfeltet. Hvis ikke aktiv går markøren til værdifeltet.

en: Create a new window for each new register
da: Opret et nyt vindue for hver ny kassekladde

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
da: Hvis aktiv, vil hver ny klassekladde blive åbnet i et nyt vindue. Ellers vil hver klassekladde blive åbnet som et faneblad i hovedvinduet.

en: Color all lines of a transaction the same
da: Farvelæg alle linjer i en transaktion med samme farve

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
da: Hvis aktiv vil alle linjer, som udgør en enkel transaktion, bruge den samme farve for deres baggrund. Ellers vil baggrundsfarverne ændre sig for hver linje.

en: Show horizontal borders in a register
da: Vis vandrette kanter i en klassekladde

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
da: Vis vandrette kanter mellem rækker i en klassekladde. Hvis aktiv vil kanten mellem cellerne indikeres med en tyk lije. Ellers vil kanten mellem cellerne ikke blive markeret.

en: Show vertical borders in a register
da: Vis lodrette kanter i en klassekladde

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
da: Vis lodrette kanter mellem kolonner i en klassekladde. Hvis aktiv vil kanten mellem cellerne indikeres med en tyk lije. Ellers vil kanten mellem cellerne ikke blive markeret.

en: All transactions are expanded to show all splits.
da: Alle transaktioner udvides til at vise alle opdelinger.

en: Only display leaf account names.
da: Vis kun bladkontonavne.

en: Show the entered and reconcile dates
da: Vis de indtastede og afstemte datoer

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
da: Vis datoen når transaktionen blev indtastet under den registrerede dato og afstemningsdatoen på opdelingsrækken.

en: Show entered and reconciled dates on selection
da: Vis indtastede datoer og afstemningsdatoer ved markering

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
da: Vis den indtastede dato og afstemningsdato ved transaktionsmarkering.

en: Show the calendar buttons
da: Vis kalenderknapperne

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
da: Vis kalenderknapperne annuller, i dag og vælg.

en: Move the selection to the blank split on expand
da: Flyt markeringen til den blanke opdeling ved udvidelse

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
da: Dette vil flytte markeringen til den blanke opdeling når transaktionen udvides.

en: Number of transactions to show in a register.
da: Antallet af transaktioner der skal vises i en kassekladde.

en: Number of characters for auto complete.
da: Antallet af tegn for automatisk fuldførelse.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
da: Dette angiver antallet af tegn før automatisk fuldførelse starter for beskrivelses-, bemærknings- og note-felter.

en: Create a new window for each new report
da: Opret et nyt vindue for hver ny rapport

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
da: Brug systemets lokale valuta for alle nyoprettede rapporter.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
da: Brug den angivne valuta for alle nyoprettede rapporter.

en: Default currency for new reports
da: Standardvaluta for nye rapporter

en: PDF export file name date format choice
da: Valg af datoformat for PDF-eksportfil

en: Allow file incompatibility with older versions.
da: Tillad filinkompatibilitet med ældre versioner.

en: Number of files in history
da: Antal filer i historikken

en: Most recently opened file
da: Den seneste åbnede fil

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
da: Dette felt indeholder den fulde sti på den senest åbnede fil.

en: Next most recently opened file
da: Den næstseneste åbnede fil

en: Print checks from multiple accounts
da: Udskriv check fra flere konti

en: Commit changes to a invoice entry
da: Registrer ændringer til en fakturapost

en: Duplicating a changed invoice entry
da: Kopiering af en ændret fakturapost

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
da: Denne dialog præsenteres, når du forsøger at kopiere en ændret fakturapost. De ændrede data skal gemmes ellers bliver kopien annulleret.

en: Delete a commodity
da: Slet en vare

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en vare.

en: Delete a commodity with price quotes
da: Slet en vare med pristilbud

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en vare, som har pristilbud vedhæftet. Sletning af varen vil også slette pristilbuddene.

en: Delete multiple price quotes
da: Slet flere pristilbud

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette flere pristilbud på en gang.

en: Edit account payable/accounts receivable register
da: Rediger kasseklade for betalingskonti og tilgodehavendekonti

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan redigere en betalingskonto/tilgodehavendekonto. Disse kontotyper er reserveret for forretningsfunktioner og skal sjældent manipuleres manuelt.

en: Read only register
da: Skrivebeskyttet kassekladde

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
da: Denne dialog præsenteres, når en skrivebeskyttet kassekladde åbnes.

en: Change contents of reconciled split
da: Ændr indhold af afstemt opdeling

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan ændre indholdet af en afstemt opdeling. Tilladelse af disse ændringer kan gør det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: Mark transaction split as unreconciled
da: Marker transaktionsopdeling som uafstemt

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan markere en transaktionsopdeling som uafstemt. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og kan gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: Remove a split from a transaction
da: Fjern en opdeling fra en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
da: Denne dialog er præsenteres først, så du kan fjerne en opdeling fra en transaktion.

en: Remove a reconciled split from a transaction
da: Fjern en afstemt opdeling fra en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan fjerne en afstemt opdeling fra en transaktion. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: Remove all the splits from a transaction
da: Fjern alle opsplitninger fra en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan fjerne alle opdelinger fra en transaktion.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan fjerne alle opdelinger (inklusive nogle afstemte opdelinger) fra en transaktion. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og kan gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: Delete a transaction
da: Slet en transaktion

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en transaktion.

en: Delete a transaction with reconciled splits
da: Slet en transaktion med afstemte opdelinger

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en transaktion, som indeholder afstemte opdelinger. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og kan gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: Duplicating a changed transaction
da: Kopier en ændret transaktion

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
da: Denne dialog præsenteres, når du forsøger at kopiere en ændret transaktion. De ændrede data skal gemmes ellers bliver duplikeringen annulleret.

en: Commit changes to a transaction
da: 'Registrer ændringer til en transaktion

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
da: Vis en samlet sum for alle konti konverteret til rapportens standardvaluta

en: Show non currency commodities
da: Vis varer uden valuta

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
da: Hvis aktiv, vil varer uden valuta (aktiver) blive vist. Ellers vil de blive skjult.

en: Use relative profit/loss starting date
da: Brug relativ profit/tab-startdato

en: Use absolute profit/loss starting date
da: Brug absolut profit/tab-startdato

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
da: Slutdato (i sekunder fra 1. januar 1970)

en: Display this column
da: Vis denne kolonne

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
da: Denne indstilling kontrollerer hvorvidt den angivne kolonne vil være synlig i visningen. SAND (TRUE) betyder synlig, FALSK (FALSE) betyder skjult.

en: Width of this column
da: Bredde for denne kolonne

en: Setup Account Period
da: Opsæt kontoperiode

en: Close Book
da: Luk bog

en: Account Period Finish
da: Kontoperiodeslutning

en: Press 'Close' to Exit.
da: Tryk »Luk« for at afslutte.

en: Summary Page
da: Resumeside

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
da: Vælg Anvend for at oprette eksportfil.
    Annuller for at afbryde.

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
da: 
    Vælg eksporttypen som kræves og adskillelsestegnet som bliver anvendt.

en: Use Quotes
da: Brug kurser

en: Choose Export Settings
da: Vælg eksportopsætning

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
da: Vælg konti som eksporteres og datointerval hvis krævet.

en: Accounts Selected:
da: Valgte konti:

en: _Select Subaccounts
da: _Vælg underkonti

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: Date Range
da: Datointerval

en: _Select All
da: _Vælg alt

en: Select _Range
da: Vælg inte_rval

en: _Earliest
da: _Tidligst

en: Cho_ose Date
da: Væl_g dato

en: Toda_y
da: I da_g

en: _Latest
da: Si_dste

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
da: Slut

en: C_hoose Date
da: Væl_g dato

en: _Today
da: _I dag

en: Account Selection
da: Kontovalg

en: Choose File Name for Export
da: Vælg filnavn for eksport

en: Export Now…
da: Eksporter nu …

en: Summary
da: Oversigt

en: Export Summary
da: Eksporter oversigt

en: Select File for Import
da: Vælg importfil

en: Fixed-Width
da: Fast bredde

en: Space
da: Mellemrum

en: Tab
da: Tab (indryk)

en: Hyphen (-)
da: Bindestreg (-)

en: Date Format
da: Datoformat

en: Transaction Import Assistant
da: Assistent for transaktionsimport

en: Account ID
da: Konto-id

en: Error text.
da: Fejltekst.

en: Change GnuCash _Account…
da: Ændr GnuCash-konton_avn …

en: Transaction Information
da: Transaktionsinformation

en: Match Transactions
da: Match transaktion

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
da: Denne assistent vil hjælpe dig med at oprette et sæt GnuCash-konti for dine aktiver (såsom investeringer, check- og opsparingskonti), passiver (såsom lån) og de forskellige former for indtægter og udgifter, du måtte have.
    
    Du kan vælge et kontosæt her, som ligner dine behov. Når assistenten er færdig vil du på ethvert tidspunkt kunne tilføje, omdøbe, ændre og fjerne konti. Du kan også tilføje underkonti samt flytte konti (sammen med deres underkonti) fra en overkonto til en anden.
    
    Klik »Annuller«, hvis du ikke ønsker at oprette nye konti nu.

en: New Account Hierarchy Setup
da: Opsætning af ny kontoliste

en: Choose Currency
da: Vælg valuta

en: <b>Categories</b>
da: <b>Kategorier</b>

en: C_lear All
da: Tø_m alt

en: <b>Category Description</b>
da: <b>Kategoribeskrivelse</b>

en: Choose accounts to create
da: Vælg konti, der skal oprettes

en: Setup selected accounts
da: Opsæt valgte konti

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
da: Tryk »Anvend« for at oprette dine nye konti. Du kan så gemme dem til en fil eller en database.
    
    Tryk »Tilbage« for at efterse dine valg.
    
    Tryk »Annuller« for at lukke dette vindue uden at oprette nye konti.

en: Finish Account Setup
da: Afslut kontoopsætning:

en: Months
da: Måneder

en: Years
da: År

en: Current Year
da: Nuværende år

en: Now + 1 Year
da: Nu + 1 år

en: Interest Rate
da: Rente

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
da: Tilbagebetaling af lån/boliggæld

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
da: Indtast lånets detaljer. Som et minimum indtastes en gyldig lånekonto og et beløb.

en: Start Date
da: Startdato

en: Length
da: Længde

en: Loan Account
da: Lånkonto

en: Months Remaining
da: Tilbageværende måneder

en: Interest Rate Change Frequency
da: Ændringsfrekvens for renten

en: Loan Details
da: Lånedetaljer

en: Escrow Account
da: Escrowkonto

en: Loan Repayment Options
da: Indstillinger for tilbagebetaling af lån

en: Principal To
da: Hovedstol til

en: Interest To
da: Rente til

en: Repayment Frequency
da: Genbetalingsfrekvens

en: Loan Repayment
da: Tilbagebetaling af lån

en: Payment To (Escrow)
da: Betaling til (Escrow)

en: Payment From (Escrow)
da: Betaling fra (Escrow)

en: Specify Source Account
da: Angiv kildekonto

en: Use Escrow Account
da: Brug Escrowkonto

en: Part of Payment Transaction
da: Del af betalingstransaktion

en: Payment Frequency
da: Betalingsfrekvens

en: Previous Option
da: Forrige indstilling

en: Next Option
da: Næste indstilling

en: Loan Payment
da: Betaling af lån

en: Range
da: Interval

en: End Date
da: Slutdato

en: Loan Review
da: Oversigt over lån

en: Schedule added successfully.
da: Planlægning tilføjet med succes.

en: Loan Summary
da: Resume for lån

en: QIF Import Assistant
da: QIF-indlæsningsassistent

en: Import QIF files
da: Indlæs QIF-filer

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
da: Vælg den fil, der skal indlæses. Når du trykker »Næste«, bliver filen indlæst og analyseret. Du er muligvis nødt til at besvare nogle spørgsmål om konti i filen.
    
    Du vil få mulighed for at indlæse så mange filer, som du ønsker, så det gør ikke noget, hvis dine data ligger i flere filer.

en: Select a QIF file to load
da: Vælg QIF-fil, der skal indlæses

en: Load QIF files
da: Indlæs QIF-filer

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
da: QIF-filformatet fortæller ikke, i hvilken rækkefølge dag, måned og år i datoer er skrevet. I de fleste tilfælde er det muligt at afgøre dette automatisk for hver enkelt fil. Dog er der i den fil, du netop har indlæst, mere end én rækkefølge, der passer på dataene.
    
    Vælg filens datoformat. QIF-filer, der er oprettet af europæiske programmer er normalt i »d-m-å« eller dag-måned-år-format, mens amerikanske QIF-filer oftest er i »m-d-å« eller måned-år-dag.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
da: Tryk »Tilbage« for at annullere indlæsningen af denne fil og vælge en anden.

en: Set a date format for this QIF file
da: Sæt datoformatet for denne QIF-fil

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
da: QIF-filen, du netop har indlæst, lader til at indeholde transaktioner for kun én konto, men filen angiver intet navn for denne konto.
    
    Angiv et navn for kontoen. Hvis filen blev eksporteret fra et andet bogføringsprogram, bør du bruge samme kontonavn, som blev brugt i dette program.

en: Account name
da: Kontonavn

en: Set the default QIF account name
da: Sæt standard QIF-kontonavn

en: _Unload selected file
da: _Luk valgte fil

en: _Load another file
da: _Indlæs endnu en fil

en: QIF files you have loaded
da: QIF-filer er indlæst

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
da: På næste side vil konti i dine QIF-filer og de aktier og investeringsbeviser, du ejer blive parret med de tilsvarende GnuCash-konti. Hvis der allerede findes en GnuCash-konto med samme navn eller kompatibel type, vil denne konto blive brugt; i modsat fald vil GnuCash oprette en ny konto med det samme navn og type, som QIF-kontoen. Hvis du ikke er enig i den foreslåede GnuCash-konto, kan du ændre den ved at dobbeltklikke.
    
    Bemærk, at GnuCash kan oprette mange konti, der ikke fandtes i dit andet personlige økonomiprogram, inklusive en separat konto for hver aktie du ejer, separate konti for kurtager, specielle »Egenkapitalkonti« (som standard underkonti under overført resultat), som er kilden til dine åbningssaldi o.s.v. Alle disse konti vil fremgå på den næste side, så du kan ændre dem, hvis du ønsker det. Det anbefales dog ikke.

en: Accounts and stock holdings
da: Konti og aktiebeholdninger

en: _Select the matchings you want to change
da: _Vælg de markeringer du ønsker at ændre

en: Matchings selected
da: Valgte markeringer

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
da: Par QIF-konti med GnuCash-konti

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
da: GnuCash benytter separate indtægts- og udgiftskonti i stedet for kategorier til at klassificere dine transaktioner. Hver af disse kategorier i din QIF-fil vil blive omsat til en GnuCash-konto.
    
    På den næste side vil du få mulighed for at se de foreslåede parringer mellem QIF-kategorier og GnuCash-konti. Du kan ændre parringer, du ikke kan lide ved at klikke på den linje, der indeholder kategoriens navn.
    
    Hvis du senere skifter mening, kan du uden videre omorganisere kontostrukturen i GnuCash.

en: Income and Expense categories
da: Indtægts- og udgifts-kategorier

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
da: Par QIF-kategorier med GnuCash-konti

en: Payees and memos
da: Betalingsmodtagere og noter

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
da: Par betalingsmodtagere/noter til GnuCash-konti

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
da: QIF-indlæseren kan endnu ikke håndtere QIF-filer med flere valutaer. Alle konti i QIF-filerne, du er ved at indlæse, skal være i samme valuta.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
da: _Vælg valuta til brug for alle importerede transaktioner:

en: Tradable commodities
da: Omsættelige varer

en: QIF Import
da: QIF-indlæsning

en: Match existing transactions
da: Match eksisterende transaktioner

en: _Imported transactions needing review
da: _Indlæste transaktioner med behov for gennemgang

en: _Possible matches for the selected transaction
da: _Mulige match for den valgte nye transaktion

en: Select possible duplicates
da: Udpeg mulige dubletter

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
da: Tryk »Afslut« for endeligt at indlæse data og opdatere dine GnuCash-konti. De oplysninger om konti og kategorier, som du har angivet, vil blive gemt og brugt som standard, næste gang, du benytter QIF-indlæsning.
    
    Tryk »Tilbage« for at efterse match af konti og kategorier, ændre valuta- og værdipapirindstillinger for nye konti eller tilføje flere filer i indlæsningen.
    
    Tryk »Annuller« for at afbryde QIF-indlæsningsprocessen.

en: Update your GnuCash accounts
da: Opdater dine GnuCash-konti

en: Summary Text
da: Opsummeringstekst

en: Qif Import Summary
da: Qif-importopsummering

en: Stock Split Assistant
da: Aktieopdelingsassistent

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
da: Denne assistent vil hjælpe dig med at registrere en aktieopsplitning eller -sammenlægning.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
da: Vælg den konto, du ønsker at registrere en aktieopsplitning eller -sammenlægning.

en: Stock Split Account
da: Aktieopsplitningskonto

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
da: Angiv datoen og antallet af aktier, du har vundet eller tabt ved en aktieopsplitning eller -sammenlægning. Brug en negativ værdi for aktiefordelingen for aktiesammenlægninger (negative opsplitninger). Du kan også skrive en beskrivelse for transaktionen eller bruge standardbeskrivelsen.

en: _Date
da: _Dato

en: Desc_ription
da: Besk_rivelse

en: Stock Split
da: Aktieopdeling

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
da: Hvis du vil registrere aktiekursen for opsplitninger, kan du indtaste den herunder. Du kan også lade den være tom.

en: New _Price
da: Ny _pris

en: Currenc_y
da: Val_uta

en: Stock Split Details
da: Aktieopdelingsdetaljer

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
da: Hvis du modtog en kontant udbetaling som følge af aktieopsplitningen, kan du indtaste detaljer om denne betaling her. Hvis ikke, klik »Næste«.

en: _Amount
da: _Beløb

en: _Memo
da: _Note

en: <b>_Income Account</b>
da: <b>_Indtægtskonto</b>

en: <b>A_sset Account</b>
da: <b>_Aktivkonto</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
da: Afrundingsbeløb

en: Transaction Details
da: Transaktionsdetaljer

en: Cash
da: Kontant

en: Edit the list of encodings
da: Rediger listen af kodninger

en: Preferences
da: Præferencer

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
da: Generelt

en: Enable extra _buttons
da: Aktiver ekstra _knapper

en: _Open in new window
da: _Åbn i nyt vindue

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
da: Hvis afkrydset vil hver faktura blive åbnet i sit eget topniveauvindue. Hvis ryddet vil fakturaen blive åbnet i det nuværende vindue.

en: <b>Invoices</b>
da: <b>Fakturaer</b>

en: Not_ify when due
da: Giv besked _når forfalden

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
da: Om listen over forfaldne regninger skal vises ved opstart.

en: _Tax included
da: Ska_t inkluderet

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
da: Om skat, som standard, er inkluderet i posterne på regninger. Denne indstilling nedarves til nye kunder og leverandører.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
da: _Behandl betalinger ved bogføring

en: <b>Bills</b>
da: <b>Regninger</b>

en: _Notify when due
da: Giv besked _når forfalden

en: Ta_x included
da: _Skat er inkluderet

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
da: Om skat, som standard, er inkludereret i posterne på fakturaer. Denne indstilling nedarves til nye kunder og leverandører.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
da: Be_handl betalinger ved bogføring

en: Days in ad_vance
da: _Dage forud

en: _Days in advance
da: _Dage forud

en: Default
da: Standard

en: Delete Account
da: Slet konto

en: <b>Sub-accounts</b>
da: <b>Underkonti</b>

en: _Move to
da: _Flyt til

en: M_ove to
da: Fl_yt til

en: Delete all _transactions
da: Slet alle _transaktioner

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
da: Denne konto indeholder transaktioner. Hvad vil du gøre med disse transaktioner?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
da: Denne konto indeholder skrivebeskyttede transaktioner, som ikke må slettes.

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
da: En eller flere underkonti indeholder transaktioner der kun kan læse og ikke må slettes.

en: _Default
da: _Standard

en: Account Type
da: Kontotype

en: Show _hidden accounts
da: Vis _skjulte konti

en: Show _zero total accounts
da: Vis kont_i med nul i saldo

en: _Help
da: _Hjælp

en: Identification
da: Identifikation

en: Account _name
da: Konto_navn

en: _Account code
da: _Kontonummer

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: Account _Color
da: Konto_farve

en: No_tes
da: No_ter

en: _Parent Account
da: _Samlekonto

en: H_idden
da: Skj_ult

en: Ta_x related
da: S_katterelateret

en: <b>Balance Information</b>
da: <b>Saldooplysninger</b>

en: _Use equity 'Opening Balances' account
da: _Brug åbningsbalancens udligningskonto

en: _Select transfer account
da: _Vælg overførselskonto

en: Prefix
da: Præfiks

en: Examples
da: Eksempler

en: _Show documentation
da: _Vis dokumentation

en: _Reconciled
da: _Afstemt

en: _Cleared
da: _Slettet

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
da: Når status ikke er specificeret i en QIF-fil, markeres transaktionerne som slettet.

en: _Not cleared
da: _Ikke slettet

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
da: Når status ikke er specificeret i en QIF-fil, markeres transaktionerne som ikke slettet.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
da: Standard for transaktionsstatus (overskrives af status angivet af QIF-fil)

en: Select Account
da: Vælg konto

en: _Select or add a GnuCash account:
da: _Vælg eller tilføj en GnuCash-konto:

en: window1
da: Vindue1

en: Due Days
da: Forfaldsdage

en: Discount Days
da: Rabatdage

en: Discount %
da: Rabat %

en: The percentage discount applied for early payment.
da: Rabatprocenten ved tidlig betaling.

en: Due Day
da: Forfaldsdage

en: Discount Day
da: Rabatdage

en: The discount percentage applied if paid early.
da: Rabatprocenten hvis der foretages tidlig betaling.

en: The last day of the month for the early payment discount.
da: Den sidste dag i måneden for rabatten vedrørende tidlig betaling.

en: The day of the month bills are due
da: Den dag i måneden hvor regninger forfalder

en: Table
da: Tabel

en: Terms
da: Betingelser

en: Delete the current Billing Term
da: Slet den nuværende betalingsbetingelse

en: Create a new Billing Term
da: Opret en ny betalingsbetingelse

en: <b>Term Definition</b>
da: <b>Definition for betingelse</b>

en: De_scription
da: Be_skrivelse

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
da: Beskrivelsen af betalingsbetingelse, som udskrives på fakturaer

en: Edit the current Billing Term
da: Rediger den aktuelle betalingsbetingelse

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Cancel your changes
da: Fortryd dine ændringer

en: Commit this Billing Term
da: Registrer denne betalingsbetingelse

en: The internal name of the Billing Term.
da: Det interne navn på betalingsbetingelsen.

en: <b>New Billing Term</b>
da: <b>Ny regningsbetingelse</b>

en: _Name
da: _Navn

en: Income Total
da: Samlet indtægt

en: Expense Total
da: Samlet udgift

en: Choose Owner Dialog
da: Vælg ejerdialog

en: Securities
da: Værdipapirer

en: Show National Currencies
da: Vis nationale valutaer

en: Add a new commodity.
da: Tilføj en ny vare.

en: Remove the current commodity.
da: Fjern den nuværende vare.

en: Edit the current commodity.
da: Rediger den nuværende vare.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
da: Angiv det fulde navn for aktien. Eksempel: Cisco Sytems Inc. eller Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
da: Indtast tickersymbolet for aktien (f.eks. CSCO eller AAPL). Hvis du henter kurser på nettet, så skal dette felt præcist matche tickersymbolet brugt af kilden (inklusive store/små bogstaver).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
da: Angiv en unik kode, der identificerer aktien. Du kan også lade feltet være tomt.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
da: Angiv den mindste del af aktien, der kan handles. For aktier, som kun kan handles i hele antal, skal du vælge 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
da: <b>Kurskildeinformation</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
da: Indtast et visningssymbol. Dette kan efterlades tomt, hvorefter tickersymbolet eller valutaens ISO-kode vil blive anvendt.

en: Type of quote source
da: Type af kurskilde

en: _Display symbol
da: _Vis symbol

en: Time_zone
da: Tids_zone

en: _Unknown
da: _Ukendt

en: Si_ngle
da: E_nkel

en: _Get Online Quotes
da: _Hent kurser på nettet

en: F_raction traded
da: Handlet _andel

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
da: _ISIN eller anden kode

en: _Symbol/abbreviation
da: _Symbol/forkortelse

en: _Full name
da: _Fulde navn

en: Select user information here…
da: Vælg brugerinformation her…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Kundens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: Address
da: Adresse

en: Email
da: E-post

en: Billing Address
da: Faktureringsadresse

en: Discount
da: Rabat

en: Credit Limit
da: Kreditbegrænsning

en: Tax Included
da: Skat inkluderet

en: Tax Table
da: Skattetabel

en: Override the global Tax Table?
da: Overskriv den globale skattetabel?

en: Billing Information
da: Faktureringsoplysninger

en: Shipping Information
da: Leveringsinformation

en: Shipping Address
da: Leveringsadresse

en: Question
da: Spørgsmål

en: (none)
da: (ingen)

en: Relative
da: Relativ

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Medarbejderens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: Payment Address
da: Betalingsadresse

en: Language
da: Sprog

en: Interface
da: Grænseflade

en: Default Hours per Day
da: Timer per dag som standard

en: Default Rate
da: Standardrate

en: Access Control List
da: Adgangskontrolliste

en: Access Control
da: Adgangskontrol

en: <b>Data Format</b>
da: <b>Dataformat</b>

en: <b>File</b>
da: <b>Fil</b>

en: Host
da: Vært

en: Password
da: Adgangskode

en: <b>Database Connection</b>
da: <b>Databaseforbindelse</b>

en: Annual
da: Årligt

en: Semi-annual
da: Halvårligt

en: Tri-annual
da: Tre gange årligt

en: Quarterly
da: Kvartalsvist

en: Bi-monthly
da: Hver anden måned

en: Monthly
da: Månedligt

en: Semi-monthly
da: Halvmånedligt

en: Bi-weekly
da: Hver anden uge

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Daily (360)
da: Dagligt (360)

en: Daily (365)
da: Dagligt (365)

en: <b>Calculations</b>
da: <b>Beregninger</b>

en: Payment periods
da: Betalingsperioder

en: Interest rate
da: Rente

en: Present value
da: Nutidsværdi

en: Periodic payment
da: Periodisk betaling

en: Future value
da: Fremtidig værdi

en: Clear the entry.
da: Slet punktet.

en: Calculate
da: Beregn

en: <b>Payment Options</b>
da: <b>Betalingsindstillinger</b>

en: Payment Total
da: Samlede betalinger

en: Beginning
da: Begynd

en: <b>Compounding</b>
da: <b>Renters rente</b>

en: When paid
da: Når betalt

en: _Jump To
da: _Gå til

en: Online
da: Opkoblet

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
da: Vælg eller opret venligst en passende GnuCash-konto for:

en: Choose a format
da: Vælg et format

en: Select matching existing transaction
da: Vælg match af eksisterende transaktion

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
da: Denne transaktion kræver din indblanding ellers vil den IKKE blive indlæst.

en: Colors
da: Farver

en: <b>Actions</b>
da: <b>Handlinger</b>

en: "A"
da: »A«

en: Select "A" to add the transaction as new.
da: Vælg »A« for at tilføje transaktionen som ny.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
da: Undlad at vælge for at springe transaktionen over (den vil ikke blive importeret).

en: Red
da: Rød

en: Yellow
da: Gul

en: Green
da: Grøn

en: _Notes
da: _Bemærkninger

en: Posted Account
da: Bogført konto

en: Invoice Information
da: Fakturaoplysning

en: (owner)
da: (ejer)

en: Default Chargeback Project
da: Tilbageførselsprojekt

en: Additional to Card
da: Ekstra på kortet

en: Extra Payments
da: Ekstrabetalinger

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
da: Fakturaens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
da: Åbning af denne faktura vil slette den bogførte transaktion.<nEr du sikker på, at du vil åbne den?

en: Yes, reset the Tax Tables
da: Ja, nulstil skattetabellerne

en: No, keep them as they are
da: Nej, behold dem som de er

en: Reset Tax Tables to present Values?
da: Nulstil skattetabeller for nuværende værdier?

en: Job Dialog
da: Jobdialog

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Job-id-nummeret. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: Job Information
da: Jobinformation

en: Owner Information
da: Ejerinformation

en: Lot Viewer
da: Afkastfremviser

en: _New Lot
da: _Nyt afkast

en: Delete the highlighted lot
da: Slet det fremhævede afkast

en: Enter a name for the highlighted lot.
da: Indtast et navn for det fremhævede afkast.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
da: Indtast noter du ønsker registreret vedrørende dette afkast.

en: <b>_Title</b>
da: <b>_Titel</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
da: <b>_Afkast på denne konto</b>

en: Show only open lots
da: Vis kun åbne afkast

en: <b>Splits _free</b>
da: <b>Opdelinger _fri</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
da: <b>Opdelinger _i afkast</b>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
da: Der er nogle prædefinerede handlinger tilgængelige, som de fleste nye brugere foretrækker for at komme i gang med GnuCash. Vælg en af disse handlinger fra herunder og klik på knappen <i>O.k.</i> eller tryk på knappen <i>Annuller</i>, hvis du ikke ønsker at udføre nogen af dem.

en: C_reate a new set of accounts
da: Opret et _nyt kontosæt

en: _Import my QIF files
da: _Indlæs mine QIF-filer

en: _Open the new user tutorial
da: _Start rundvisningen for nye brugere

en: Object references
da: Objektreferencer

en: Explanation
da: Forklaring

en: Order Entry
da: Ordrepost

en: Order Information
da: Ordreinformation

en: Order Entries
da: Ordreposter

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Ordrens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: The company associated with this payment.
da: Firmaet forbundet med denne betaling.

en: Post To
da: Bogfør på

en: Documents
da: Dokumenter

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
da: Beløbet der skal betales for denne faktura.
    
    Hvis du har valgt en faktura, så vil GnuCash foreslå et beløb som gælder for denne. Du kan ændre dette beløb for at oprette en delvis betaling eller en overbetaling.
    
    I tilfældet med en overbetaling eller hvis ingen faktura blev valgt, så vil GnuCash automatisk tildele det resterende beløb til den første ubetalte faktura for dette firma.

en: Refund
da: Tilbagebetaling

en: Print Check
da: Udskriv check

en: Transfer Account
da: Overførselskonto

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
da: Europa

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
da: Sprog

en: <b>Separator Character</b>
da: <b>Adskillelsestegn</b>

en: GnuCash Preferences
da: GnuCash-præferencer

en: Include _grand total
da: Inkluder _hovedtotal

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
da: Vis en hovedtotal for alle konti konverteret til standardrapportens valuta.

en: Include _non-currency totals
da: Inkluder totaler _uden valuta

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
da: Hvis afkrydset vil ikke-valuta varer blive vist i oversigtsbjælken. Hvis ryddet vil kun valutaer blive vist.

en: _Absolute
da: _Absolut

en: Ab_solute
da: _Absolut

en: Use _formal accounting labels
da: Brug bogførings_etiketter

en: <b>Labels</b>
da: <b>Etiketter</b>

en: _None
da: I_ngen

en: C_redit accounts
da: _Kreditkonti

en: _Income & expense
da: _Indtægt & udgift

en: <b>Default Currency</b>
da: <b>Standardvaluta</b>

en: US Dollars (USD)
da: US-dollars (USD)

en: Sample
da: Eksempel

en: Show the Account Color as background
da: Vis kontoens farve som baggrund

en: Show the Account Color on tabs
da: Vis kontoens farve i faneblade

en: Ch_oose
da: _Vælg

en: Loc_ale
da: _Regionsdata

en: U_se 24-hour clock
da: _Brug 24-timers tidsformat

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
da: Brug 24-timer (i stedet for 12-timer) tidsformat

en: <b>Date Completion</b>
da: <b>Datofuldførelse</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
da: Når en dato indtastes uden angivelse af året, så tilføjes

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
da: Datoer vil blive fuldført så de er fra det nuværende kalenderår.

en: Enter number of months.
da: Indtast antal måneder.

en: Use the date format specified by the system locale.
da: Brug datoformatet angivet af systemets sprog.

en: <b>Numbers</b>
da: <b>Tal</b>

en: _Automatic decimal point
da: _Automatisk decimaltegn

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
da: Indsæt automatisk et decimaltegn i værdier, der indtastes uden et sådant.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
da: Antal decimaler der autommatisk vil blive udfyldt.

en: days
da: dage

en: <b>Files</b>
da: <b>Filer</b>

en: <b>Search Dialog</b>
da: <b>Søgevindue</b>

en: minutes
da: minutter

en: Forever
da: Altid

en: <b>Checks</b>
da: <b>Check</b>

en: Printing
da: Udskriver

en: '_Enter' moves to blank transaction
da: »_Retur« går til tom transaktion

en: _Auto-raise lists
da: _Hæv automatisk lister

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
da: Sæt automatisk listen af konti eller handlinger i forgrunden under indlæsning af data.

en: <b>Reconciling</b>
da: <b>Afstemmer</b>

en: Check cleared _transactions
da: Kryds kontrollerede _transaktioner af

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
da: Afkryds automatisk kontrollerede transaktioner, når de afstemmes.

en: Automatic credit card _payment
da: Automatisk kreditkort_betaling

en: <b>Graphics</b>
da: <b>Grafik</b>

en: <b>Default Style</b>
da: <b>Standardstil</b>

en: <b>Other Defaults</b>
da: <b>Andre standarder</b>

en: _Basic ledger
da: _Basishovedbog

en: _Auto-split ledger
da: _Autoopdel hovedbog

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
da: Transaktions_rapport

en: Number of _transactions
da: Antal af _transaktioner

en: Register opens in a new _window
da: Klasseklade åbner i et nyt _vindue

en: _Only display leaf account names
da: _Vis kun bladkontonavne

en: Register Defaults
da: Kassekladdestandarder

en: <b>Default Report Currency</b>
da: <b>Standardvaluta i rapporter</b>

en: Report opens in a new _window
da: Rapport åbner i et nyt _vindue

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
da: Hvis afkrydset vil hver rapport blive åbnet i sit eget topniveauvindue. Hvis ryddet vil rapporten blive åbnet i det nuværende vindue.

en: Reports
da: Rapporter

en: <b>Window Geometry</b>
da: <b>Vinduesgeometri</b>

en: _Save window size and position
da: _Gem vinduesstørrelse og -position

en: Save window size and location when it is closed.
da: Gem vinduesstørrelse og position når det lukkes.

en: Bring the most _recent tab to the front
da: Vis det _seneste faneblad forrest

en: <b>Tab Position</b>
da: <b>Fanebladposition</b>

en: To_p
da: _Øverst

en: B_ottom
da: _Nederst

en: _Left
da: _Venstre

en: _Right
da: Høj_re

en: <b>Summary Bar Position</b>
da: <b>Oversigtsbjælkeposition</b>

en: Bottom
da: Nederst

en: <b>Tabs</b>
da: <b>Faneblade</b>

en: characters
da: tegn

en: _Width
da: _Bredde

en: Windows
da: Vinduer

en: Price Editor
da: Prisredigering

en: S_ource
da: K_ilde

en: _Price
da: _Pris

en: Before _Date
da: _Dato

en: Price Database
da: Prisdatabase

en: Add a new price.
da: Tilføj en ny pris.

en: Remove the current price.
da: Fjern den aktuelle pris.

en: Edit the current price.
da: Redigér den nuværende pris.

en: Remove _Old
da: Fjern _gammel

en: Remove prices older than a user-entered date.
da: Fjern priser, der er ældre end en brugerangivet dato.

en: Get new online quotes for stock accounts.
da: Hent nye online-kurser for aktiekonti.

en: Save Custom Check Format
da: Gem eget checkformat

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
da: Indtast en titel for dette eget format. Denne titel vil fremgå i »Checkformat«-vælgeren i dialogen Udskriv check. Brug af en eksisterende titel vil gøre at formatet bliver overskrevet.

en: Inches
da: Tommer

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Points
da: Punkter

en: Middle
da: Midten

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
da: Quicken(tm) Wallet Checks m/ sidekant

en: Check _format
da: Check_format

en: Check po_sition
da: Checkpo_sition

en: _Date format
da: _Datoformat

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
da: Checkformat skal have et
    ADRESSE-punkt defineret for at
    kunne udskrive en adresse på checken.

en: _Address
da: _Adresse

en: Checks on first _page
da: Check på første _side

en: Pa_yee
da: _Modtager

en: Amount (_words)
da: Sum (_bogstaver)

en: Amount (_numbers)
da: Sum (ci_fre)

en: _Units
da: _Enheder

en: _Translation
da: Oversæ_ttelse

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
da: Udgangspunktet er det øvre venstre hjørne på siden.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
da: Udgangspunktet er det nedre venstre hjørne på siden.

en: Degrees
da: Grader

en: Splits Memo
da: Opdeler note

en: Splits Amount
da: Opdeler beløb

en: Splits Account
da: Opdeler konto

en: Custom format
da: Eget format

en: Working…
da: Arbejder …

en: <b>A_vailable reports</b>
da: <b>Tilg_ængelige rapporter</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
da: <b>_Valgte rapporter</b>

en: A_dd >>
da: T_ilføj >>

en: << _Remove
da: << _Fjern

en: Move _up
da: Flyt _op

en: Move dow_n
da: Flyt _ned

en: Si_ze…
da: St_ørrelse…

en: HTML Style Sheets
da: HTML-stilark

en: <b>Available style sheets</b>
da: <b>Tilgængelige stilark</b>

en: <b>Style sheet options</b>
da: <b>Stilarkindstillinger</b>

en: Report Size
da: Rapportstørrelse

en: Enter report row/column span
da: Angiv rapportens række/kolonne-spænd

en: _Row span
da: _Rækkespænd

en: _Column span
da: _Kolonnespænd

en: Select HTML Style Sheet
da: Vælg HTML-stilark

en: New Style Sheet
da: Nyt stilark

en: <b>New style sheet info</b>
da: <b>Ny stilarksinfo</b>

en: _Template
da: _Skabelon

en: Reset Warnings
da: Nulstil advarsler

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
da: Du har anmodet om, at de følgende advarselsdialoger ikke vises. For at genaktivere disse dialoger vælges afkrydsningsboksen ved siden af dialogen og der trykkes på O.k.

en: _Unselect All
da: _Fravælg alt

en: No warnings to reset.
da: Ingen advarsler til nulstilling.

en: Permanent Warnings
da: Permanente advarsler

en: Temporary Warnings
da: Midlertidige advarsler

en:  Search
da:  Søg

en: Search for items where
da: Søg for poster hvor

en: <b>Match all entries</b>
da: <b>Matcher alle poster</b>

en: Search Criteria
da: Søgekriterie

en: New search
da: Ny søgning

en: Refine current search
da: Raffiner nuværende søgning

en: Add results to current search
da: Tilføj resultater til nuværende søgning

en: Delete results from current search
da: Slet resultater fra nuværende søgning

en: Search only active data
da: Søg kun i aktive data

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
da: Vælg om der skal søges i alle dine data eller kun dem markeret som »aktive«.

en: Type of search
da: Søgetype

en: Account Deletion
da: Kontosletning

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
da: De følgende planlagte transaktioner har reference til den slettede konto og skal nu rettes. Tryk O.k. for at redigere dem.

en: Daily
da: Dagligt

en: Yearly
da: Årligt

en: Make Scheduled Transaction
da: Foretag planlagt transaktion

en: Advanced…
da: Avanceret…

en: Never End
da: Slut aldrig

en: Number of Occurrences
da: Antal forekomster

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
da: <b>Transaktionsredigeringsprogrammets standarder</b>

en: _Run when data file opened
da: Kø_r når datafil åbnes

en: _Auto-create new transactions
da: _Autoopret nye transaktioner

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
da: Sæt flaget »auto-create« på de netop oprettede planlagte transaktioner.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
da: Påbegynd påmindelser dette antal dage før transaktionen oprettes.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
da: Opret transaktionen dette antal dage før dets effektive dato.

en: _Notify before transactions are created
da: _Påmind før transaktioner oprettes

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
da: Sæt flaget »notify« på det netop oprettede planlagte transaktioner.

en: Crea_te in advance
da: _Opret på forhånd

en: R_emind in advance
da: _Forhåndspåmindelse

en: Edit Scheduled Transaction
da: Rediger planlagt transaktion

en: Create in advance
da: Opret på forhånd

en: Remind in advance
da: Forhåndspåmindelse

en: Create automatically
da: Opret automatisk

en: Notify me when created
da: Påmind mig når oprettet

en: Repeats:
da: Gentagelser:

en: Until
da: Indtil

en: Overview
da: Overblik

en: Template Transaction
da: Skabelontransaktion

en: Since Last Run…
da: Siden sidste kørsel …

en: _Review created transactions
da: _Kontroller oprettede transaktioner

en: Income Tax Information
da: Information om indkomstskat

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
da: Klik for at ændre skattenavn og/eller skattetype.

en: <b>_Accounts</b>
da: <b>_Konti</b>

en: _Income
da: _Indtægt

en: _Expense
da: _Omkostning

en: _Asset
da: _Aktiv

en: _Liability/Equity
da: _Passiv/egenkapital

en: <b>Account Tax Information</b>
da: <b>Skatteoplysninger</b>

en: Tax _Related
da: Skatte_relateret

en: <b>_TXF Categories</b>
da: <b>_TXF-kategorier</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
da: <b>Kilde for betalernavn</b>

en: C_urrent Account
da: _Aktuel konto

en: <b>Copy Number</b>
da: <b>Kopier tal</b>

en: Tax Tables
da: Skattetabeller

en: <b>Tax Table Entries</b>
da: <b>Skattetabelposter</b>

en: Value $
da: Værdi $

en: Percent %
da: Procent %

en: <b>Tax Table Entry</b>
da: <b>Skattetabelpost</b>

en: _Account
da: _Konto

en: GnuCash Tip Of The Day
da: Dagens tip i GnuCash

en: <b>Tip of the Day</b>
da: <b>Dagens tip</b>

en: _Show tips at startup
da: Vis tip ved op_start

en: Transfer Funds
da: Overfør kapital

en: <b>Basic Information</b>
da: <b>Grundlæggende oplysninger</b>

en: Show Income/Expense
da: Vis indtægt/udgift

en: <b>Currency Transfer</b>
da: <i>Valutaoverførsel</b>

en: Exchange Rate
da: Vekselkurs

en: _Fetch Rate
da: _Hent kurs

en: Username and Password
da: Brugernavn og adgangskode

en: Enter your username and password
da: Skriv dit brugernavn og adgangskode

en: _Username
da: Br_ugernavn

en: _Password
da: _Adgangskode

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Leverandørens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: Europe (31.12.2001)
da: Europa (31.12.2001)

en: Include Century
da: Inkluder århundrede

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Date format
da: Datoformat

en: 1st
da: 1.

en: 2nd
da: 2.

en: 3rd
da: 3.

en: 4th
da: 4.

en: 5th
da: 5.

en: 6th
da: 6.

en: 7th
da: 7.

en: 8th
da: 8.

en: 9th
da: 9.

en: 10th
da: 10.

en: 11th
da: 11.

en: 12th
da: 12.

en: 13th
da: 13.

en: 14th
da: 14.

en: 15th
da: 15.

en: 16th
da: 16.

en: 17th
da: 17.

en: 18th
da: 18.

en: 19th
da: 19.

en: 20th
da: 20.

en: 21st
da: 21.

en: 22nd
da: 22.

en: 23rd
da: 23.

en: 24th
da: 24.

en: 25th
da: 25.

en: 26th
da: 26.

en: 27th
da: 27.

en: 28th
da: 28.

en: 29th
da: 29.

en: 30th
da: 30.

en: 31st
da: 31.

en: Last day of month
da: Sidste dag i måneden

en: Last Monday
da: Sidste mandag

en: Last Tuesday
da: Sidste tirsdag

en: Last Wednesday
da: Sidste onsdag

en: Last Thursday
da: Sidste torsdag

en: Last Friday
da: Sidste fredag

en: Last Saturday
da: Sidste lørdag

en: Last Sunday
da: Sidste søndag

en: Once
da: En enkel gang

en: Semi-Monthly
da: To gange om måneden

en: No change
da: Ingen ændring

en: Use previous weekday
da: Brug forrige ugedag

en: Use next weekday
da: Brug næste ugedag

en: 1st Mon
da: 1. man

en: 1st Tue
da: 1. tirs

en: 1st Wed
da: 1. ons

en: 1st Thu
da: 1. tors

en: 1st Fri
da: 1. fre

en: 1st Sat
da: 1. lør

en: 1st Sun
da: 1. søn

en: 2nd Mon
da: 2. man

en: 2nd Tue
da: 2. tirs

en: 2nd Wed
da: 2. ons

en: 2nd Thu
da: 2. tors

en: 2nd Fri
da: 2. fre

en: 2nd Sat
da: 2. lør

en: 2nd Sun
da: 2. søn

en: 3rd Mon
da: 3. man

en: 3rd Tue
da: 3. tirs

en: 3rd Wed
da: 3. ons

en: 3rd Thu
da: 3. tors

en: 3rd Fri
da: 3. fre

en: 3rd Sat
da: 3. lør

en: 3rd Sun
da: 3. søn

en: 4th Mon
da: 4. man

en: 4th Tue
da: 4. tirs

en: 4th Wed
da: 4 .ons

en: 4th Thu
da: 4. tors

en: 4th Fri
da: 4. fre

en: 4th Sat
da: 4. lør

en: 4th Sun
da: 4. søn

en: Not scheduled
da: Ikke planlagt

en: Select occurrence date above.
da: Vælg forekomstdato ovenfor.

[ctx: Daily]
en: Every
da: Hver

[ctx: Daily]
en: days.
da: dage.

[ctx: Weekly]
en: Every
da: Hver

[ctx: Weekly]
en: weeks.
da: uger.

en: Saturday
da: Lørdag

en: Friday
da: Fredag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: Semimonthly]
en: Every
da: Hver

[ctx: Semimonthly]
en: months.
da: måneder.

en: First on the
da: Først den

en: except on weekends
da: undtagen i weekender

en: then on the
da: så den

[ctx: Monthly]
en: Every
da: Hver

[ctx: Monthly]
en: months.
da: måneder

en: On the
da: Den

en: Estimate Budget Values
da: Estimer budgetværdier

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
da: GnuCash vil estimere budgetværdier for de valgte konti fra tidligere transaktioner.

en: Budget Options
da: Budgetindstillinger

en: Budget Name
da: Budgetnavn

en: Number of Periods
da: Antal perioder

en: Budget Period
da: Budgetperiode

en: Show Account Code
da: Vis kontokode

en: Budget List
da: Budgetliste

en: Close the Budget List
da: Luk budgetlisten

en: Create a New Budget
da: Opret et nyt budget

en: Open the Selected Budget
da: Åbn det valgte budget

en: Delete the Selected Budget
da: Slet det valgte budget

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
da: Filtrer kasseklade efter …

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
da: Vis _alt

en: Choo_se Date
da: Væl_g dato

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
da: _Uafstemt

en: C_leared
da: S_lettet

en: _Frozen
da: _Frosset

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
da: _Gem filter

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
da: Transaktionsdublet

en: _Number
da: _Nummer

en: _Transaction Number
da: _Transaktionsnummer

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
da: Sorter kassekladde efter …

en: _Standard Order
da: _Standardorden

en: Keep normal account order.
da: Behold normal kontorækkefølge.

en: Sort by date.
da: Sorter efter dato.

en: Date of _Entry
da: _Indtastningsdato

en: Sort by the date of entry.
da: Sorter efter indtastningsdato.

en: S_tatement Date
da: _Udskriftsdato

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
da: Sorter efter opgørelsesdato (og grupper efter ryddede, uafstemte, afstemte).

en: Num_ber
da: Num_mer

en: Sort by number.
da: Sorter efter nummer.

en: Amo_unt
da: Bel_øb

en: Sort by amount.
da: Sorter efter beløb.

en: Sort by memo.
da: Sorter efter note.

en: Descri_ption
da: _Beskrivelse

en: Sort by description.
da: Sorter efter beskrivelse.

en: _Action
da: H_andling

en: Sort by action field.
da: Sorter efter præcis indtastningsfelt.

en: Sort by notes field.
da: Sorter efter bemærkningsfelt.

en: Sa_ve Sort Order
da: _Gem sorteringsrækkefølge

en: Save the sort order for this register.
da: Rediger sorteringsrækkefølgen for denne kassekladde.

en: Sort in descending order.
da: Sorter i faldende rækkefølge.

en: Void Transaction
da: Ugyldig transaktion

en: Reason for voiding transaction
da: Årsag for ugyldig transaktion

en: day(s)
da: dage

en: week(s)
da: uger

en: month(s)
da: måneder

en: year(s)
da: år

en: Every
da: Hver

en: beginning on
da: begyndende den

en: last of month
da: sidst i måneden

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
da: Brug altid den sidste dag (eller ugedag) i måneden?

en: same week & day
da: samme uge og dag

en: Only show _active owners
da: Vis kun _aktive ejere

en: _Ending Balance
da: _Slutsaldo

en: <b>Reconcile Information</b>
da: <b>Afstemningsinformation</b>

en: Statement _Date
da: Udskrifts_dato

en: Include _subaccounts
da: Inkluder _underkonti

en: Not found
da: Ikke fundet

en: The specified URL could not be loaded.
da: Den angivne URL kunne ikke indlæses.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
da: Sikker HTTP-adgang er deaktiveret. Du kan aktivere den i netværksdelen af indstillingsvinduet.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
da: HTTP-adgang over netværket er deaktiveret. Du kan aktivere den i netværksdelen af indstillingsvinduet.

en: There was an error accessing %s.
da: Der opstod en fejl under forsøg på adgang til %s.

en: Export to PDF File
da: Eksporter til PDF-fil

en: Online Banking Account Name
da: Netbank-kontonavn

en: GnuCash Account Name
da: GnuCash-kontonavn

en: New?
da: Ny?

en: Initial Online Banking Setup
da: Opstartsopsætning for netbank

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
da: Match netbankkonti med GnuCash-konti

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
da: Opsætningen for match af netbankkonti med GnuCash-konti er nu færdig. Du kan nu starte netbankhandlinger på disse konti.
    
    Hvis du ønsker at tilføje endnu en bank, bruger eller konto, så kan du starte denne assistent igen.
    
    Tryk »Anvend« nu.

en: Online Banking Setup Finished
da: Opsætning af netbank er færdig

en: Online Banking Connection Window
da: Forbindelsesvindue for netbank

en: Progress
da: Status

en: Get Transactions Online
da: Hent transaktioner online

en: From
da: Fra

en: _Earliest possible date
da: Tidligst mulig_e dato

en: E_nter date:
da: I_ndtast dato:

en: To
da: Til

en: Ente_r date:
da: Indta_st dato:

en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

en: Enter your password
da: Skriv din adgangskode

en: Name for new template
da: Navn på den nye skabelon

en: Online Transaction
da: Onlinetransaktion

en: Execute this online transaction now
da: Udfør denne onlinetransaktion nu

en: Enter an Online Transaction
da: Indtast en onlinetransaktion

en: (filled in automatically)
da: (udfyldt automatisk)

en: Payment Purpose continued
da: Betalingsformål fortsat

en: Bank Code
da: Bankkode

en: Add the current online transaction as a new transaction template
da: Tilføj den aktuelle onlinetransaktion som en ny transaktionskabelon

en: Move the selected transaction template one row up
da: Flyt den valgte transaktionsskabelon en række op

en: Move the selected transaction template one row down
da: Flyt den valgte transaktionsskabelon en række ned

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
da: Sorter listen over transaktionsskabeloner alfabetisk

en: Delete the currently selected transaction template
da: Slet den aktuelt valgte transaktionsskabelon

en: Online Banking
da: Netbank

en: _Close log window when finished
da: _Luk logvindue når færdig

en: _Verbose debug messages
da: _Uddybende fejlbeskeder

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
da: Aktiverer uddybende fejlsøgningsbeskeder for HBCI/AqBanking-netbank.

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: Recipient IBAN (International Account Number)
da: Modtager-IBAN (internationalt kontonummer)

en: Recipient BIC (Bank Code)
da: Modtager-BIC (bankkode)

en: Debited Account Owner
da: Debiteret kontoejer

en: Debited IBAN (International Account Number)
da: Debiteret IBAN (internationalt kontonummer)

en: Debited BIC (Bank Code)
da: Debiteret BIC (bankkode)

en: Credited Account Owner
da: Krediteret kontoejer

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
da: Du indtastede ikke et transaktionsformål. Et formål er krævet for en online overførsel.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
da: En skabelon med det angivne navn findes allerede. Indtast venligst et andet navn.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette skabelonen »%s«?

en: No valid online banking account assigned.
da: Ingen gyldig netbankkonto tildelt.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
da: Fejl under udførsel af job.
    
    Status: %s

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
da: Fejl under udførsel af job.
    
    Status: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
da: Netbankimporten returnerede ingen transaktioner for den valgte tidsperiode.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
da: Motoren fandt en fejl under forberedelse af jobbet. Det er ikke muligt at køre dette job.
    
    Højst sandsynlig understøtter banken ikke dit valgte job eller din netbankkonto har ikke rettighed til at udføre jobbet. Flere fejlbeskeder kan være synlige i din konsollog.
    
    Ønsker du at gå til jobbet igen?

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
da: Online Banking Bank-Internal-overførsel

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
da: Online Banking European-overførsel (SEPA)

en: Online Banking Transaction
da: Netbanktransaktion

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
da: Der opstod en fejl under afvikling af jobbet. Den præcise fejlbesked kan findes i logvinduet.
    
    Ønsker du at gå til jobbet igen?

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
da: Motoren fandt en fejl under forberedelse af jobbet. Det er ikke muligt at køre dette job.
    
    Højst sandsynlig understøtter banken ikke dit valgte job eller din netbankkonto har ikke rettighed til at udføre jobbet. Flere fejlbeskeder kan være synlige i din konsollog.
    
    Ønsker du at gå til jobbet igen?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
da: Banken har sendt transaktioninformation retur.
    Ønsker du at importere denne information?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
da: Ingen netbankkonto fundet for denne gnucash-konto. Disse transaktioner vil ikke blive udført af netbanken.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
da: Bank har sendt saldoinformation i sit svar.
    Ønsker du at importere den?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
da: Den overførte netbanksaldo var nul.
    
    Enten er dette den korrekte saldo, eller også understøtter din bank ikke overføresel af saldo i denne netbankversion. I tilfælde af det sidste så bør du vælge en anden netbankversion i opsætningen af netbank (AqBanking eller HBCI). Derefter skal du forsøge at overføre netbanksaldoen igen.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
da: Resultat af netbankjob:
    Kontoens afstemte saldo er %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
da: Til din information: Denne konto har også en registreret saldo på %s

en: Reconcile account now?
da: Afstem konto nu?

en: Select a file to import
da: Vælg en fil der skal indlæses

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
da: Koden skal være på mindst %d tegn.
    Ønsker du at forsøge igen?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
da: Netbankjobbet kører stadig; er du sikker på, at du ønsker at annullere?

en: _Online Actions
da: _Netbankhandlinger

en: Get _Balance
da: Hent _balance

en: The list of Scheduled Transactions
da: Listen over planlagte transaktioner

en: Get _Transactions…
da: Hent _transaktioner…

en: Get the transactions online through Online Banking
da: Hent transaktioner online igennem netbanken

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
da: _Udsted SEPA-transaktion …

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
da: Udsted en ny international europæisk (SEPA) transaktion online via netbanken

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
da: _Udsted SEPA-transaktion …

en: _Internal Transaction…
da: I_ntern transaktion …

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
da: Indsæt en ny bankintern transaktion online via netbanken

en: Issue SEPA Direct _Debit…
da: _Udsted SEPA Direct Debit …

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
da: Udsted en ny internatinal europæiske (SEPA) direkte debet note online via netbanken

en: Show _log window
da: Vis _logvindue

en: _Online Banking Setup…
da: _Netbankopsætning …

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
da: Opstartsopsætning af netbankadgang (HBCI, eller OFX DirectConnect, med AqBanking)

en: Close window when finished
da: Luk vindue når færdig

en: Remember the PIN in memory
da: Husk PIN'en i hukommelsen

en: DTAUS import data format
da: DTAUS-indlæsningsdataformat

en: CSV import data format
da: CSV-dataindlæsningsformat

en: SWIFT MT940 import data format
da: SWIFT MT940-importdataformat

en: SWIFT MT942 import data format
da: SWIFT MT942-importdataformat

en: Processing…
da: _Behandl betaling…

en: Quantity
da: Antal

en: Taxable
da: Beskattes

en: The input file can not be opened.
da: Inddatafilen kan ikke åbnes.

en: Adjust regular expression used for import
da: Juster regulært udtryk brugt ved import

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
da: Dette regulære udtryk bruges til at fortolke importfilen. Ændr til dine behov.

en: -- Split Transaction --
da: -- Opdelt transaktion --

en: Invalid encoding selected
da: Ugyldig kodning valgt

en: Merge with column on _left
da: Flet med ko_lonne til venstre

en: Merge with column on _right
da: Flet med kolonnen til høj_re

en: _Split this column
da: _Opdel denne kolonne

en: _Widen this column
da: _Udvid denne kolonne

en: _Narrow this column
da: Gør de_nne kolonne smallere

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
da: Række %u, sti til konto %s blev ikke fundet, tilføjet som topniveau

en: Row %u, commodity %s / %s not found
da: Række %u, vare %s / %s blev ikke fundet

en: Row %u, account %s not in %s
da: Række %u, konto %s er ikke i %s

en: Period: 123,456.78
da: Punktum: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
da: Komma: 123.456,78

en: No date column.
da: Ingen datokolonne.

en: GnuCash Export Format
da: GnuCash eksportformat

en: (Full account ID:
da: (Fuld konto-id:

en: m/d/y
da: m/d/å

en: d/m/y
da: d/m/å

en: y/m/d
da: å/m/d

en: y/d/m
da: å/d/m

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
da: Ny, overfør %s til (manuelt) »%s«

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
da: Ny, overfør %s til (automatisk) »%s«

en: Match missing!
da: Ingen ens!

en: Do not import (no action selected)
da: Importer ikke (ingen handling valgt)

en: Select a .log file to replay
da: Vælg en .log-fil, der skal vises igen

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
da: Kunne ikke åbne logfilen %s

en: Failed to open log file: %s: %s
da: Der opstod en fejl ved åbning af logfilen: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
da: Logfilen du valgte var tom.

en: Stock account for security "%s"
da: Aktiekonto for værdipapir »%s«

en: Income account for security "%s"
da: Indtægtkonto for værdipapir »%s«

en: Unknown OFX account
da: Ukendt OFX-konto

en: Unknown OFX checking account
da: Ukendt OFX-checkkonto

en: Unknown OFX savings account
da: Ukendt OFX-opsparingskonto

en: Unknown OFX money market account
da: Ukendt OFX-pengemarkedskonto

en: Unknown OFX CMA account
da: Ukendt OFX CMA-konto

en: Unknown OFX credit card account
da: Ukendt OFX-kreditkortkonto

en: Unknown OFX investment account
da: Ukendt OFX-investeringskonto

en: Import _OFX/QFX…
da: Indlæs _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
da: Behandl en OFX-/QFX-svarfil

en: GnuCash account name
da: GnuCash-kontonavn

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
da: Angiv et navn eller en kort beskrivelse, såsom »Red Hat-aktie«.

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
da: Indtast tickersymbolet eller anden kendt forkortelse, såsom »RHT«. Hvis en sådan ikke findes, eller du ikke kender den, så opret din egen.

en: (split)
da: (Opdel)

en: Please select a file to load.
da: Angiv den fil, der skal indlæses.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
da: Fil ikke fundet eller læseadgang nægtet. Vælg venligst en anden fil.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
da: Den QIF-fil er allerede indlæst. Vælg venligst en anden fil.

en: Select QIF File
da: Vælg QIF-fil

en: _Resume
da: _Genoptag

en: Canceled
da: Annulleret

en: An error occurred while loading the QIF file.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af QIF-filen.

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Cleaning up
da: Rydder op

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
da: Der opstod en fejl under tolkning af QIF-filen.

en: Loading completed
da: Indlæsning færdig

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
da: Du skal enten angive en eksisterende national valuta eller angive en anden type.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
da: En fejl opstod under konvertering af QIF-dataene.

en: Canceling
da: Annullerer

en: A bug was detected while detecting duplicates.
da: En fejl blev detekteret under detektering af duplikater.

en: Conversion completed
da: Konvertering færdig

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
da: GnuCash kunne ikke gemme dine oversættelsespræferencer.

en: There was a problem with the import.
da: Der opstod et problem med indlæsningen.

en: QIF Import Completed.
da: QIF-indlæsning færdig.

en: QIF account name
da: QIF-kontonavn

en: QIF category name
da: QIF-kategorinavn

en: QIF payee/memo
da: QIF-betalingsmodtager/note

en: Enter a name for the account
da: Angiv navnet på kontoen

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
da: Kontoen %s er en sumkonto, og transaktioner er ikke tilladt. Vælg venligst en anden konto.

en: Dividends
da: Udbytter

en: Cap Return
da: Kapitalgevinst

en: Cap. gain (long)
da: Kapitalgevinst (lang sigt)

en: Cap. gain (mid)
da: Kapitalgevinst (mellemlang sigt)

en: Cap. gain (short)
da: Kapitalgevinst (kort sigt)

en: Equity
da: Udligning

en: Retained Earnings
da: Overført resultat

en: Commissions
da: Kurtage

en: Margin Interest
da: Marginalrente

en: Line
da: Linje

en: Read aborted.
da: Læsning afbrudt.

en: Reading
da: Læser

en: Some characters have been discarded.
da: Nogle tegn er blevet fjernet

en: Converted to:
da: Konverteret til:

en: Some characters have been converted according to your locale.
da: Nogle tegn er måske konverteret i forhold til dit sprog.

en: Ignoring unknown option
da: Ignorerer ukendt indstilling

en: Date required.
da: Dato krævet.

en: Discarding this transaction.
da: Fjerner denne transaktion.

en: Ignoring category line
da: Ignorerer kategorilinje

en: Ignoring security line
da: Ignorerer sikkerhedslinje

en: File does not appear to be in QIF format
da: Fil ser ikke til at være i QIF-format

en: Transaction date
da: Transaktionsdato

en: Transaction amount
da: Transaktionsbeløb

en: Share price
da: Aktiepris

en: Share quantity
da: Aktieantal

en: Investment action
da: Investeringshandling

en: Commission
da: Kurtage

en: Account type
da: Kontotype

en: Tax class
da: Skatteklasse

en: Account budget amount
da: Kontobudgetbeløb

en: Credit limit
da: Kreditgrænse

en: Parsing categories
da: Fortolker kategorier

en: Parsing accounts
da: Fortolker konti

en: Parsing transactions
da: Fortolker transaktioner

en: Unrecognized or inconsistent format.
da: Format kan ikke genkendes eller er inkonsistent.

en: Parsing failed.
da: Fortolkning mislykkedes.

en: Parse ambiguity between formats
da: Fortolk tvetydighed mellem formater

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
da: Værdi '~a' kan være ~a eller ~a.

en: Finding duplicate transactions
da: Finder identiske transaktioner

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
da: Handling ikke genkendt '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
da: QIF-indlæsning: Navnekonflikt med anden konto.

en: Preparing to convert your QIF data
da: Forbereder konvertering af dine QIF-data

en: Creating accounts
da: Opretter konti

en: Matching transfers between accounts
da: Matcher overførsler mellem konti

en: Converting
da: Konverterer

en: Missing transaction date.
da: Manglende transaktionsdato.

en: Welcome to GnuCash
da: Velkommen til GnuCash

en: Have a nice day!
da: Hav en god dag!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
da: Kontoen %s findes ikke. Vil du oprette den?

en: Hours
da: Timer

en: Project
da: Projekt

en: Material
da: Materiale

en: Save the current entry?
da: Gem den aktuelle post?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne før kopiering af denne post, eller annullere kopieringen?

en: _Record
da: _Gem

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
da: Ugyldig post: Du skal angive en konto i den korrekte valuta for denne placering.

en: This account should usually be of type income.
da: Denne konto skal normalt være af typen indtægt.

en: This account should usually be of type expense or asset.
da: Denne konto skal normalt være af typen udgift eller aktiv.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
da: Skattetabellen %s findes ikke. Vil du oprette den?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
da: Den aktuelle post er blevet ændret. Denne post er dog del af en eksisterende ordre. Vil du gemme ændringen og reelt ændre din ordre?

en: _Don't Record
da: _Gem ikke

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret. Vil du gemme den?

en: Charge
da: Afgift

en: Income Account
da: Indtægtskonto

en: Expense Account
da: Udgiftskonto

en: Discount Type
da: Rabattype

en: Discount How
da: Hvordan rabat

en: Unit Price
da: Enhedspris

en: Taxable?
da: Beskattes?

en: Tax Included?
da: Skat inkluderet?

en: Invoiced?
da: Faktureret?

en: Subtotal
da: Delsum

en: Billable?
da: Kan faktureres?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
da: Angiv indtægts-/udgiftskonton for posten, eller vælg en fra listen

en: Enter the type of Entry
da: Angiv posttypen

en: Enter the Entry Description
da: Angiv postbeskrivelsen

en: Enter the Discount Amount
da: Angiv rabatbeløbet

en: Enter the Discount Percent
da: Angiv rabatprocenten

en: Enter the Discount … unknown type
da: Angiv rabatten … ukendt type

en: Discount Type: Monetary Value
da: Rabattype: Fast værdi

en: Discount Type: Percent
da: Rabattype: Procent

en: Select the Discount Type
da: Vælg rabattypen

en: Tax computed after discount is applied
da: Skat beregnet efter fratrækning af rabat

en: Discount and tax both applied on pretax value
da: Rabat og skat er begge angivet på førskatværdi

en: Discount computed after tax is applied
da: Rabat beregnet efter fratrækning af skat

en: Select how to compute the Discount and Taxes
da: Vælg hvordan rabat og skat skal beregnes

en: Enter the unit-Price for this Entry
da: Angiv enhedsprisen på denne post

en: Enter the Quantity of units for this Entry
da: Angiv antallet af enheder på denne post

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
da: Angiv den skattetabel der skal anvendes på denne post

en: Is this entry taxable?
da: Er denne post skattepligtig?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
da: Er skatten allerede inkluderet i prisen på denne post?

en: Is this entry invoiced?
da: Er denne post faktureret?

en: Is this entry credited?
da: Er denne post krediteret?

en: Include this entry on this invoice?
da: Inkluder denne post på denne faktura?

en: Include this entry on this credit note?
da: Inkluder denne post på denne kreditnota?

en: Unknown EntryLedger Type
da: Ukendt EntryLedger-type

en: The subtotal value of this entry
da: Denne posts undersumsværdi

en: The total tax of this entry
da: Denne posts samlede skat

en: Is this entry billable to a customer or job?
da: Kan denne post faktureres til en kunde eller job?

en: How did you pay for this item?
da: Hvordan betalte du for denne enhed?

en: Save transaction before duplicating?
da: Gem transaktion før kopiering?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne før kopiering af transaktionen, eller annullere kopieringen?

en: New Split Information
da: Ny opdelingsinformation

en: Cannot store a transaction at this date
da: Kan ikke lagre en transakton på denne dato

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
da: Den indtastede dato for den kopierede transaktion er ældre end »tærskel for skrivebeskyttet« angivet for denne bog. Denne indstilling kan ændres i Fil->Egenskaber->Konti.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
da: Du er ved at overskrive en eksisterende opdeling. Er du sikker på, at du vil gøre dette?

en: Recalculate Transaction
da: Genberegn transaktion

en: Changed
da: Ændret

en: Withdraw
da: Udtræk

en: Teller
da: Kasserer

en: Increase
da: Forøg

en: Decrease
da: Sænk

en: AutoDep
da: AutoAfh

en: Wire
da: Overfør elektronisk

en: Direct Debit
da: Direkte Debet

en: Fee
da: Gebyr

en: Rebate
da: Rabat

en: LTCG
da: Langsigtet gevinst

en: STCG
da: Kortsigtet gevinst

en: Dist
da: Udlod

en: Rebalance Transaction
da: Genbalancér transaktion

en: The current transaction is not balanced.
da: Den nuværende transaktion balancerer ikke.

en: Balance it _manually
da: Balancer den _manuelt

en: Let GnuCash _add an adjusting split
da: Lad GnuCash _tilføje en justerende opdeling

en: Adjust current account _split total
da: Juster aktuel konto_opdelingstotal

en: Adjust _other account split total
da: Juster _anden kontoopdelingstotal

en: _Rebalance
da: _Rebalancere

en: This register does not support editing exchange rates.
da: Denne kassekladde understøtter ikke redigering af valutakurser.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
da: Du skal udvide transaktionen for at ændre dens valutakurser.

en: Exch. Rate
da: Vekselkurs

en: Oth. Curr.
da: And. valu.

en: Tot Credit
da: Tot kredit

en: Tot Debit
da: Tot debet

en: Tot Shares
da: Tot aktier

en: Debit Formula
da: Debet-formel

en: Credit Formula
da: Kredit-formel

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Enter the name of the Customer
da: Angiv navnet på kunden

en: Enter the name of the Vendor
da: Angiv navnet på leverandøren

en: Enter a description of the transaction
da: Indtast en beskrivelse af transaktionen

en: Enter notes for the transaction
da: Indtast bemærkninger til transaktionen

en: Enter a description of the split
da: Angiv en beskrivelse af opsplitningen

en: Enter the effective share price
da: Indtast den effektive aktiepris

en: Enter the number of shares bought or sold
da: Indtast antallet af købte eller solgte aktier

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
da: Vælg kontoen at overføre fra, eller vælg en fra listen

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
da: Denne transaktion har flere opdelinger. Tryk på opdelingsknappen for at se dem alle

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
da: Denne transaktion er en aktieopsplitning. Tryk "Opsplitning"-knappen for detaljer

en: Template file "~a" can not be read
da: Skabelonfilen »~a« kan ikke læses

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Font info for the report title.
da: Skriftinformation for rapportnavnet.

en: Account link
da: Kontohenvisning

en: Font info for account name.
da: Skriftinformation for kontonavnet.

en: Number cell
da: Talcelle

en: Font info for regular number cells.
da: Skriftinformation for regulære talceller.

en: Negative Values in Red
da: Negative beløb med rødt

en: Display negative values in red.
da: Vis negative beløb med rødt.

en: Text cell
da: Tekstcelle

en: Total number cell
da: Celle for samlet tal

en: Can't save style sheet
da: kan ikke gemme stilark

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
da: Der findes ikke et budget. Du skal oprette mindst et budget.

en: Edit report options
da: Redigér rapportvalg

en: This report requires you to specify certain report options.
da: Denne rapport kræver valg af specifikke rapportindstillinger.

en: No accounts selected
da: Ingen markerede konti

en: No data
da: Ingen data

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
da: De valgte konti indeholder ingen data/transaktioner (eller kun nuller) for den valgte tidsperiode

en: Select a date to report on.
da: Vælg dato at rapportere fra.

en: Start of reporting period.
da: Rapportperiodes start.

en: End of reporting period.
da: Rapportperiodes slutning.

en: The amount of time between data points.
da: Mængden af tid mellem datapunkter.

en: One Day
da: En dag

en: One Week
da: En uge

en: Two Weeks
da: To uger

en: One Month
da: En måned

en: Half Year
da: Halvt år

en: One Year
da: Et år

en: All
da: Alle

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
da: Vis konti til denne dybde. Ignorér andre valg.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
da: Gennemtving kontovalg og vis underkonti for alle valgte konti?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
da: Rapporter for disse konti, hvis visningsdybden tillader det.

en: Select the currency to display the values of this report in.
da: Vælg en valuta at vise beløbene i denne rapport i.

en: Most recent
da: Seneste

en: Choose the marker for each data point.
da: Vælg markør for hvert datapunkt.

en: Diamond
da: Diamant

en: Circle
da: Cirkel

en: Square
da: Firkant

en: Cross
da: Kryds

en: Dash
da: Tankestreg

en: Filled diamond
da: Udfyldt diamant

en: Filled circle
da: Udfylt cirkel

en: Filled square
da: Udfyldt firkant

en: Choose the method for sorting accounts.
da: Vælg metoden for sortering af konti.

en: Alphabetical by account code
da: Alfabetisk efter kontonummer

en: Alphabetical by account name
da: Alfabetisk efter kontonavn

en: How to show the balances of parent accounts.
da: Hvordan saldiene på samlekonti skal vises.

en: Do not show any balances of parent accounts.
da: Vis ikke saldi på samlekonti.

en: Account Balance
da: Kontosaldo

en: Do not show
da: Vis ikke

en: How to show account subtotals for parent accounts.
da: Hvordan kontodelsummer vises for samlekonti.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
da: Vis delsummer for valgte samlekonti som har underkonti.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
da: Vis ikke delsummer for samlekonti.

en: Show subtotals
da: Vis delsummer

en: _Assets & Liabilities
da: _Aktiver & passiver

en: _Income & Expense
da: _Indtægter & udgifter

en: _Taxes
da: _Skatter

en: Display
da: Vis

en: Report name
da: Rapportnavn

en: Stylesheet
da: Stilark

en: _Business
da: _Forretning

en: Invoice Number
da: Fakturanummer

en: Enter a descriptive name for this report.
da: Indtast et beskrivende navn for denne rapport.

en: Select a stylesheet for the report.
da: Sæt stilen for denne rapport.

en: Average Balance
da: Gennemsnitlig saldo

en: Step Size
da: Trinstørrelse

en: Report's currency
da: Rapports valuta

en: Price Source
da: Pristilbudskilde

en: Include Sub-Accounts
da: Inkluder underkonti

en: Plot Width
da: Diagrambredde

en: Plot Height
da: Diagramhøjde

en: Show table
da: Vis tabel

en: Display a table of the selected data.
da: Vis en tabel med de valgte data.

en: Show plot
da: Vis diagram

en: Display a graph of the selected data.
da: Vis et diagram med de viste data.

en: Plot Type
da: Graftype

en: The type of graph to generate.
da: Den type graf, der skal genereres.

en: Average
da: Gennemsnit

en: Profit
da: Overskud

en: Period start
da: Periodestart

en: Period end
da: Periodeslutning

en: Maximum
da: Maksimum

en: Gain
da: Gevinst

en: Loss
da: Tab

en: Levels of Subaccounts
da: Niveau på underkonti

en: Show Totals
da: Vis totaler

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
da: Rapportér om disse konti, hvis det valgte kontoniveau tillader det.

en: Show the total balance in legend?
da: Vis den totale saldo i beskrivelser?

en: Report Title
da: Rapporttitel

en: Title for this report.
da: Titel for denne rapport.

en: Boolean Option
da: Sand-falsk valgmulighed

en: This is a boolean option.
da: Dette er en sand-falsk valgmulighed.

en: Multi Choice Option
da: Flervalgs-valgmulighed

en: This is a multi choice option.
da: Dette er en flervalgs-valgmulighed

en: First Option
da: Første Option

en: Second Option
da: Anden indstilling

en: Third Option
da: Tredje Option

en: Fourth Options
da: Fjerde option

en: String Option
da: Tekstvalgmulighed

en: Just a Date Option
da: Bare et datoalternativ

en: Combo Date Option
da: Tid og dato valg

en: Relative Date Option
da: Relativ dato-valg

en: Number Option
da: Nummervalg

en: This is a number option.
da: Dette er et nummervalg.

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: An account list option
da: Et kontolistealternativ

en: A list option
da: Et listealternativ

en: The Good
da: Den gode

en: The Bad
da: Den slemme

en: The Ugly
da: Den grimme

en: Testing
da: Afprøver

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
da: Konsulter postlisten ~a for hjælp med at lave nye rapporttyper, eller hvordan du bidrager med din sprit-nye, totalt fede rapport.

en: The current time is ~a.
da: Den nuværende tid er ~a.

en: The boolean option is ~a.
da: Sand-falsk valgmuligheden er ~a.

en: true
da: sand

en: false
da: falsk

en: The multi-choice option is ~a.
da: Flervalgs-valgmuligheden er ~a.

en: The string option is ~a.
da: Tekstvalgmuligheden er ~a.

en: The date option is ~a.
da: Datovalgmuligheden er ~a.

en: The relative date option is ~a.
da: Det relative datovalg er ~a.

en: The combination date option is ~a.
da: Kombinationsdato-valget er ~a.

en: The number option is ~a.
da: Nummervalget er ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
da: Talvalget formateret som valuta er ~a.

en: Items you selected:
da: Valgte emner:

en: List items selected
da: Vis valgte emner

en: (You selected no list items.)
da: (Du valgte ingen emner fra listen.)

en: You have selected no accounts.
da: Du har ikke valgt nogen konti.

en: Tax Report / TXF Export
da: Skatterapport / TXF-eksport

en: Alternate Period
da: Alternativ periode

en: Override or modify From: & To:.
da: Tilsidesæt eller ændr Fra: & Til:.

en: Use From - To
da: Brug Fra - Til

en: Last Year
da: Sidste år

en: Select Accounts (none = all)
da: Vælg konti (ingen = alle)

en: Select accounts.
da: Vælg konti.

en: Suppress $0.00 values
da: Undertryk nulværdier

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
da: konti med saldoen 0.00 bliver ikke vist.

en: Print Full account names
da: Vis hele kontonavne

en: Print all Parent account names.
da: Vis navne på alle samlekonti.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
da: ADVARSEL: Identiske TXF-koder er angivet for forskellige konti. Kun TXF-koder med betaler-kilder kan gentages.

en: Period from ~a to ~a
da: Periode fra ~a til ~a

en: Tax Report & XML Export
da: Skatterapport og XML-eksport

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
da: Beskattet indkomst / fradragsberettigede udgifter / Eksport til .XML-fil

en: Taxable Income / Deductible Expenses
da: Beskattet indkomst / fradragsberettigede udgifter

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
da: Denne rapport viser din beskattede indkomst og fradragsberettigede udgifter.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
da: Denne side viser din beskattede indkomst og fradragsberettigede udgifter.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
da: Skatterapport/TXF-eksport

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
da: Skattekoder med værdien 0,00 $ bliver ikke udskrevet.

en: Do not print full account names
da: Udskriv ikke fulde kontonavne

en: Do not print all Parent account names.
da: Udskriv ikke alle navne på samlekonti.

en: Print all Transfer To/From Accounts
da: Udskriv alle overfør til/fra-konti

en: Print all split details for multi-split transactions.
da: Udskriv alle opdelingsdetaljer for transaktioner med flere opdelinger.

en: Print TXF export parameters
da: Udskriv TXF-eksportparametre

en: Do not print T-Num:Memo data
da: Udskriv ikke T-Num:Notedata

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
da: Udskriv ikke T-Num:Notedata for transaktioner.

en: Do not print Action:Memo data
da: Udskriv ikke Action:Notedata

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
da: Udskriv ikke Action:Notedata for transaktioner.

en: Do not print transaction detail
da: Udskriv ikke transaktionsdetaljer

en: Do not print transaction detail for accounts.
da: Udskriv ikke transaktionsdetaljer for konti.

en: Do not use special date processing
da: Brug ikke speciel datobehandling

en: Do not print transactions out of specified dates.
da: Udskriv ikke transaktioner uden for angivne datoer.

en: Currency conversion date
da: Konverteringsdato for valuta

en: Select date to use for PriceDB lookups.
da: Vælg dato til brug for PriceDB-opslag.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
da: Skatterapport og TXF-eksport

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
da: Beskattet indkomst/fradragsberettigede udgifter/Eksport til .TXF-fil

en: Taxable Income/Deductible Expenses
da: Beskattet indkomst/fradragsberettigede udgifter

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
da: Denne rapport viser transaktionsdetaljer for de konti som indgår i din indkomstskat.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
da: Denne rapport viser transaktionsdetaljer for relevante konti i din indkomstskat.

en: Income Piechart
da: Indtægtslagkage

en: Expense Piechart
da: Udgiftslagkage

en: Asset Piechart
da: Aktivlagkage

en: Liability Piechart
da: Passivlagkage

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
da: Vis lagkagediagram med indtægter per givet tidsinterval

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
da: Vis lagkagediagram med udgifter per givet tidsinterval

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
da: Vis lagkagediagram med aktivsaldoen på et givet tidspunkt

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
da: Vis lagkagediagram med passivsaldoen på et givet tidspunkt

en: Income Accounts
da: Indtægtskonti

en: Expense Accounts
da: Udgiftskonti

en: Assets
da: Aktiver

en: Liabilities
da: Passiver

en: Show Percents
da: Vis procenter

en: Maximum Slices
da: Maksimalt antal skiver

en: Sort Method
da: Metode der sorteres efter

en: Show Average
da: Vis gennemsnit

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
da: Vælg hvorvidt beløbene skal vises over hele perioden eller i stedet for som gennemsnit f.eks. per måned.

en: No Averaging
da: Intet gennemsnit

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
da: Maksimalt antal niveauer i det viste kontotræ.

en: Show the full account name in legend?
da: Vis det fulde kontonavn i beskrivelser?

en: Show the percentage in legend?
da: Vis procenten i beskrivelser?

en: Maximum number of slices in pie.
da: Maksimalt antal stykker i en lagkage.

en: Yearly Average
da: Årligt gennemsnit

en: Monthly Average
da: Månedligt gennemsnit

en: Weekly Average
da: Ugentligt gennemsnit

en: Balance at ~a
da: Saldo ved ~a

en: Account Summary
da: Kontoopsummering

en: Future Scheduled Transactions Summary
da: Oversigt over fremtidige planlagte transaktioner

en: Depth limit behavior
da: Opførsel for dybdebegrænsning

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
da: Hvordan konti, der overskrider den angive dybdebegrænsning (hvis nogen), skal håndteres.

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
da: Vis den samlede saldo, inklusive saldi på underkonti, på alle konti i dybdebegrænsningen.

en: Parent account balances
da: Samlekontosaldi

en: Parent account subtotals
da: Samlekontos delsummer

en: Include accounts with zero total balances
da: Inkluder konti med nul i samlet saldo

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
da: Inkluder konti med nul i samlet (rekursive) saldo i denne rapport.

en: Omit zero balance figures
da: Udelad nulbalancetal

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
da: Vis mellemrum på steder hvor nulsaldi ellers skulle være vist.

en: Show accounting-style rules
da: Vis bogføringsstilregler

en: Display accounts as hyperlinks
da: Vis konti som internethenvisninger

en: Show an account's balance.
da: Vis en kontos saldo.

en: Show an account's account code.
da: Vis en kontos kontonummer.

en: Show an account's account type.
da: Vis en kontos kontotype.

en: Account Description
da: Kontobeskrivelse

en: Show an account's description.
da: Vis en kontos beskrivelse.

en: Account Notes
da: Kontobemærkninger

en: Show an account's notes.
da: Vis en kontos bemærkninger.

en: Commodities
da: Varer

en: Show Foreign Currencies
da: Vis fremmede valutaer

en: Show Exchange Rates
da: Vis vekselkurser

en: Show the exchange rates used.
da: Vis de benyttede vekselkurser.

en: Recursive Balance
da: Rekursiv saldo

en: Omit Accounts
da: Udelad konti

en: Account title
da: Kontotitel

en: Advanced Portfolio
da: Avanceret portefølje

en: Share decimal places
da: Del antal decimaler

en: Include accounts with no shares
da: Inkluder konti uden aktier

en: Show ticker symbols
da: Vis tickersymboler

en: Show prices
da: Vis priser

en: Show number of shares
da: Vis antal af aktier

en: Basis calculation method
da: Grundlæggende beregningsmetode

en: Display the ticker symbols.
da: Vis tickersymbolerne.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
da: Antallet af decimaler at anvende for aktietal.

en: Display share prices.
da: Vis aktiepriser.

en: Listing
da: Liste

en: Money In
da: Penge ind

en: Money Out
da: Penge ud

en: Data markers?
da: Datamarkører?

en: Display a mark for each data point.
da: Vis en markør for hvert datapunkt.

en: Balance Sheet
da: Statusopgørelse

en: Balance Sheet Date
da: Statusopgørelsedato

en: Single column Balance Sheet
da: Enkelkolonne statusopgørelse

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
da: Vis konti som er udover dybdebegrænsningen ved dybdebegrænsningen.

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje med passiver i alt.

en: Include equity total
da: Inkluder egenkapital i alt

en: Total Liabilities
da: Passiver i alt

en: Total Assets
da: Aktiver i alt

en: Trading Gains
da: Handelsgevinster

en: Trading Losses
da: Handelstab

en: Unrealized Gains
da: Urealiserede gevinster

en: Unrealized Losses
da: Urealiserede tab

en: Total Equity
da: Total udligning

en: Exclude accounts with zero total balances
da: Ekskluder konti med nul i samlet saldo

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
da: Ekskluder ikke-top-niveau konti med nul i samlet saldo og ingen ikke-nul underkonti.

en: Negative amount format
da: Format for negative beløb

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: Font definition in CSS font-family format.
da: Skriftdefinition i CSS-skriftfamilieformatet.

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
da: Skriftstørrelse i CSS-skriftstørrelsesformatet (f.eks. »medium« eller »10pt«).

en: Template file
da: Skabelonfil

en: CSS stylesheet file
da: CSS-stilarksfil

en: Extra Notes
da: Ekstra bemærkninger

en: Imbalance
da: Ubalance

en: Orphan
da: Hittebarn

en: Common Currency
da: Fælles valuta

en: Total For
da: Total for

en: Asset
da: Aktiv

en: Liability
da: Passiv

en: Expense
da: Omkostning

en: Net Income
da: Nettoindtægt

en: Budget Balance Sheet
da: Budgetstatusopgørelse

en: Include new/existing totals
da: Inkluder nye/eksisterende summer

en: Budget to use.
da: Budget der skal bruges.

en: Existing Assets
da: Eksisterende aktiver

en: Allocated Assets
da: Allokerede aktiver

en: Unallocated Assets
da: Uallokerede aktiver

en: Existing Liabilities
da: Eksisterende passiver

en: New Liabilities
da: Nye passiver

en: Existing Retained Earnings
da: Eksisterende overførte resultater

en: Existing Retained Losses
da: Eksisterende overførte tab

en: New Retained Earnings
da: Nye overførte resultater

en: New Retained Losses
da: Nye overførte tab

en: Total Retained Earnings
da: Overført resultat i alt

en: Total Retained Losses
da: Overført tab i alt

en: Existing Equity
da: Eksisterende egenkapital

en: New Equity
da: Ny egenkapital

en: Running Sum
da: Løbende saldo

en: Range start
da: Intervalstart

en: Range end
da: Intervalslut

en: Calculate as running sum?
da: Beregn som løbende saldo?

en: Actual
da: Regnskab

en: Report for range of budget periods
da: Rapport for interval af budgetperioder

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
da: Opret rapport for et budgetperiodeinterval frem for hele budgettet.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
da: Vælg en budgetperiode som starter rapporteringsintervallet.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
da: Vælg en budgetperiode som afslutter rapporteringsintervallet.

en: Label the revenue section
da: Lav etiket for indtægtssektionen

en: Include revenue total
da: Inkluder samlet indtægt

en: Label the expense section
da: Lav etiket for udgiftssektionen

en: Include expense total
da: Inkluder samlet udgift

en: Display as a two column report
da: Vis som en rapport med to kolonner

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
da: Rapportinterval og periode kan ikke være mindre end startperiode.

en: Revenues
da: Indtægter

en: Total Revenue
da: Samlet indtægt

en: Total Expenses
da: Samlede udgifter

en: for Budget ~a
da: for budget ~a

en: for Budget ~a Period ~d
da: for budget ~a periode ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
da: for budget ~a perioder ~d - ~d

en: Net income
da: Nettoindtægt

en: Net loss
da: Nettotab

en: Budget Income Statement
da: Oversigt over budgetindtægter

en: Budget Profit & Loss
da: Budgetindtjening og -tab

en: Budget Report
da: Budgetrapport

en: Account Display Depth
da: Kontovisningsdybde

en: Always show sub-accounts
da: Vis altid underkonti

en: Show Budget
da: Vis budget

en: Show Actual
da: Vis realiserede

en: Show Difference
da: Vis difference

en: Show Column with Totals
da: Vis kolonne med summer

en: Include accounts with zero total balances and budget values
da: Inkluder konti med nul i samlet saldo og nul i budgetværdier

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
da: Bud

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
da: Hndl

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
da: Forsk

en: Cash Flow
da: Pengestrømsopgørelse

en: Show Full Account Names
da: Vis fulde kontinavne

en: ~a and subaccounts
da: ~a og underkonti

en: ~a and selected subaccounts
da: ~a og valgte underkonti

en: Money into selected accounts comes from
da: Penge til valgte konti kommer fra

en: Money out of selected accounts goes to
da: Penge ud af valgte konti går til

en: Income Chart
da: Indtægtsdiagram

en: Expense Chart
da: Udgiftsdiagram

en: Asset Chart
da: Aktivdiagram

en: Liability Chart
da: Passivdiagram

en: Income Over Time
da: Indtægter over tid

en: Expense Over Time
da: Udgifter over tid

en: Assets Over Time
da: Aktiver over tid

en: Liabilities Over Time
da: Passiver over tid

en: Show long account names
da: Vis lange kontonavne

en: Maximum Bars
da: Maksimalt søjleantal

en: Balances ~a to ~a
da: Saldi ~a til ~a

en: Grand Total
da: Hovedtotal

en: Show Expense Column
da: Vis udgiftskolonne

en: Show the column with the expenses per customer.
da: Vis kolonnen med udgifter per kunde.

en: Show Company Address
da: Vis firmaadresse

en: Show your own company's address and the date of printing.
da: Vis dit eget firmas adresse og datoen for udskrivning.

en: Show Lines with All Zeros
da: Vis linjer kun med nuller

en: Show Inactive Customers
da: Vis inaktive kunder

en: Include customers that have been marked inactive.
da: Inkluder kunder som er blevet markeret inaktive.

en: Sort Column
da: Sorter kolonner

en: Choose the column by which the result table is sorted.
da: Vælg kolonnen som resultattabellen sorteres efter.

en: Sort Order
da: Sorteringsorden

en: Customer Name
da: Kundenavn

en: Sales
da: Salg

en: Markup
da: Bruttofortjeneste

en: No Customer
da: Ingen kunde

en: Customer Summary
da: Kundeoversigt

en: for Period
da: for periode

en: Capital
da: Kapital

en: Investments
da: Investeringer

en: Withdrawals
da: Hævninger

en: Increase in capital
da: Stigning i kapital

en: Decrease in capital
da: Nedgang i kapital

en: Running Balance
da: Løbende saldo

en: Totals
da: Totaler

en: General Ledger
da: Hovedbog

en: Sorting
da: Sorterer

en: Trans Number
da: Transaktionsnummer

en: Use Full Account Name
da: Benyt fulde kontonavn

en: Other Account Name
da: Anden kontos navn

en: Use Full Other Account Name
da: Benyt fuldt andet kontonavn

en: Other Account Code
da: Anden kontos nummer

en: Sign Reverses
da: Skift fortegn

en: Primary Key
da: Primær nøgle

en: Show Full Account Name
da: Vis fuld kontonavn

en: Primary Subtotal
da: Primær delsum

en: Primary Subtotal for Date Key
da: Primær delsum for datonøgle

en: Primary Sort Order
da: Primær sorteringsorden

en: Secondary Key
da: Sekundær nøgle

en: Secondary Subtotal
da: Sekundær delsum

en: Secondary Subtotal for Date Key
da: Sekundær delsum for datonøgle

en: Secondary Sort Order
da: Sekundær Sorteringsorden

en: Trading
da: Handel

en: Profit & Loss
da: Indtjening og tab

en: Tax Amount
da: Skattebeløb

en: Custom Title
da: Selvvalgt titel

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
da: En selvvalgt streng til erstatning af faktura, regning eller udgiftsbilag.

en: Display Columns
da: Vis kolonner

en: Display the date?
da: Vis datoen?

en: Display the description?
da: Vis beskrivelsen?

en: Display the action?
da: Vis handlingen?

en: Display the quantity of items?
da: Vis antallet af enheder?

en: Display the price per item?
da: Vis prisen per enhed?

en: Display the entry's discount?
da: Vis postens rabat?

en: Display the entry's taxable status?
da: Vis postens skattestatus?

en: Display each entry's total total tax?
da: Vis postens samlet skattestatus?

en: Display the entry's value?
da: Vis postens værdi?

en: Display due date?
da: Vis forfaldsdato?

en: Display the subtotals?
da: Vis delsummerne?

en: Company contact
da: Firmakontakt

en: Company contact string
da: Firmakontaktstreng

en: Minimum # of entries
da: Minimum # af poster

en: References
da: Referencer

en: Display the invoice references?
da: Vis fakturens referencer?

en: Billing Terms
da: Betalingsbetingelser

en: Display the invoice billing terms?
da: Vis fakturaens betalingsbetingelser?

en: Display the billing id?
da: Vis betalings-id'et?

en: Display the invoice notes?
da: Vis fakturabemærkningerne?

en: Payments
da: Betalinger

en: Display the payments applied to this invoice?
da: Vis betalingerne anvendt på denne faktura?

en: Payment, thank you!
da: Betaling, mange tak!

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
da: S

en: Net Price
da: Nettopris

en: Total Price
da: Samlet pris

en: Amount Due
da: Forfalden beløb

en: Invoice in progress…
da: Faktura i gang…

en: Terms:
da: Betingelser:

en: Job number:
da: Jobnummer:

en: Job name:
da: Jobnavn:

en: Show Net Profit
da: Vis nettoprofit

en: Show Asset & Liability
da: Vis aktiv & passiv

en: Show Net Worth
da: Vis nettoværdi

en: Line Width
da: Linjebredde

en: Grid
da: Gitter

en: Show Income and Expenses?
da: Vis indtægter og udgifter?

en: Show the Asset and the Liability bars?
da: Vis søjler for aktiver og passiver?

en: Show the net profit?
da: Vis nettogevinsten?

en: Show a Net Worth bar?
da: Vis nettoværdi-søjle?

en: Add grid lines.
da: Tilføj gitterlinjer.

en: Net Profit
da: Netto udbytte

en: Net Worth
da: Nettoværdi

en: Net Worth Barchart
da: Nettoværdi-søjlediagram

en: Income/Expense Chart
da: Indtægt/udgift-diagram

en: Net Worth Linechart
da: Nettoværdi-linjediagram

en: Sort By
da: Sorter efter

en: Sort order.
da: Sorteringsorden.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
da: Vis alle leverandører/kunder også selv om de har nulbalance.

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
da: J

en: 0-30 days
da: 0-30 dage

en: 31-60 days
da: 31-60 dage

en: 61-90 days
da: 61-90 dage

en: 91+ days
da: +91 dage

en: Credits
da: Kreditter

en: Debits
da: Debet

en: This report requires a customer to be selected.
da: Denne rapport kræver at en kunde vælges.

en: This report requires a employee to be selected.
da: Denne rapport kræver at en medarbejder vælges.

en: Period Totals
da: Periodetotaler

en: Total Credit
da: Samlet kredit

en: The company for this report.
da: Firmaet for denne rapport.

en: Display the transaction date?
da: Vis transaktionsdatoen?

en: Display the transaction reference?
da: Vis transaktionsreferencen?

en: Display the transaction type?
da: Vis transaktionstypen?

en: Display the transaction description?
da: Vis transaktionsbeskrivelsen?

en: No matching transactions found
da: Fandt ingen passende transaktioner

en: Customer Report
da: Kunderapport

en: Vendor Report
da: Leverandørrapport

en: Employee Report
da: Medarbejderrapport

en: Job Report
da: Jobrapport

en: Investment Portfolio
da: Investeringsportefølje

en: Price of Commodity
da: Varepris

en: Marker
da: Markør

en: Marker Color
da: Markørfarve

en: Calculate the price of this commodity.
da: Beregn prisen på denne vare.

en: Weighted Average
da: Vægtet gennemsnit

en: Actual Transactions
da: Virkelige transaktioner

en: Color of the marker.
da: Markørens farve.

en: Weeks
da: Uger

en: Double-Weeks
da: Dobbeltuger

en: Identical commodities
da: Identiske varer

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
da: Den valgte vare og valuta for rapporten er identiske. Det giver ingen mening at vise priser for identiske varer.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
da: Der er ingen tilgængelige prisoplysninger for de valgte varer i den valgte tidsperiode.

en: Only one price
da: Kun én pris

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
da: Der blev kun fundet én pris for de givne varer i den valgte tidsperiode. Dette giver ikke en brugbar graf.

en: All Prices equal
da: Alle priser ens

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
da: Alle fundne priser er ens. Dette ville give et graf med kun en vandret linje. Desværre kan grafværktøjet ikke håndtere dette.

en: All Prices at the same date
da: Alle priser fra samme dato

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
da: Alle de fundne priser er fra samme dato. Dette ville give en graf med kun en lodret linje. Desværre kan grafværktøjet ikke håndtere dette.

en: Price Scatterplot
da: Prisgraf

en: Headings 1
da: Overskrifter 1

en: Headings 2
da: Overskrifter 2

en: Heading font
da: Skrifttype for overskrift

en: Text font
da: Skritftype for tekst

en: Qty
da: Kvn.

en: Discount Rate
da: Rabat (%)

en: Discount Amount
da: Rabatbeløb

en: Tax Rate
da: Skattesats

en: Sub-total
da: Delsum

en: Payment received text
da: Tekst for betaling modtaget

en: Font to use for the main heading.
da: Skrifttype til brug for hovedoverskriften.

en: Font to use for everything else.
da: Skrifttype til brug for alt andet.

en: Payment received, thank you!
da: Betaling modtaget, mange tak!

en: Funds In
da: Beløb ind

en: Funds Out
da: Beløb ud

en: Debit Value
da: Debetværdi

en: Credit Value
da: Kreditværdi

en: The title of the report.
da: Rapportens titel.

en: Register Report
da: Kassekladderapport

en: Display the check number/action?
da: Vis checknummeret/handlingen?

en: Display the check number?
da: Vis checknummeret?

en: Display the memo?
da: Vis noten?

en: Display the account?
da: Vis kontoen?

en: Display the number of shares?
da: Vis antal aktier

en: Display the shares price?
da: Vis aktiernes pris?

en: Display the amount?
da: Vis beløbet?

en: Display the totals?
da: Vis totalerne?

en: Total Debits
da: Total debet

en: Total Credits
da: Total kredit

en: Total Value Debits
da: Total værdi debet

en: Total Value Credits
da: Total værdi kredit

en: Net Change
da: Nettoændring

en: Value Change
da: Værdiændring

en: n/a
da: -

en: column: Date
da: kolonne: Dato

en: column: Tax Rate
da: kolonne: Skattesats

en: column: Units
da: kolonne: Enheder

en: row: Address
da: række: Adresse

en: row: Contact
da: række: Kontakt

en: row: Invoice Number
da: række: Fakturanummer

en: row: Company Name
da: række: Firmanavn

en: Invoice number text
da: Tekst for fakturanummer

en: Logo filename
da: Logofilnavn

en: Logo width
da: Logobredde

en: Display the Tax Rate?
da: Vis skattesatsen?

en: Display the Units?
da: Vis enhederne?

en: Display the contact?
da: Vis kontakten?

en: Display the address?
da: Vis adressen?

en: Display the Invoice Number?
da: Vis fakturanummeret?

en: Display the Company Name?
da: Vis firmanavnet?

en: Invoice Number next to title?
da: Fakturanummer ved siden af titel?

en: Display Job name?
da: Vis jobnavnet?

en: Invoice Job number?
da: Jobnummer for faktura?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
da: Navn på en fil indeholdende et logo, der skal bruges på rapporten.

en: CSS color.
da: CSS-farve.

en: Embedded CSS.
da: Indlejret CSS.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
da: Vis en kundefaktura med skattekolonner (med brug af eguile-skabelon)

en: Trial Balance
da: Prøvebalance

en: Start of Adjusting/Closing
da: Start på justering/lukning

en: Date of Report
da: Rapportens dato

en: Report variation
da: Rapportvariation

en: Kind of trial balance to generate.
da: Typen af prøvebalance til oprettelse.

en: Adjusting Entries
da: Justerer poster

en: Adjustments
da: Justeringer

en: Adjusted Trial Balance
da: Justeret prøvebalance

en: Net Loss
da: Nettotab

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of columns before wrapping to a new row.
da: Antal kolonner, før der skiftes til en ny række.

en: Edit Options
da: Rediger valg

en: Single Report
da: Enkelt rapport

en: Multicolumn View
da: Flerkolonnevisning

en: Custom Multicolumn Report
da: Tilpasset flerkolonnerapport

en: Assets Accounts
da: Aktivkonti

en: Liability Accounts
da: Passivkonti

en: Equity Accounts
da: Egenkapitalkonti

en: Trading Accounts
da: Handelskonti

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
da: Samlet egenkapital, handel og passiver

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
da: <strong>Kurser</strong> anvendt i denne rapport

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
da: Ingen faktura valgt - brug venligst indstillingsmenuen til at vælge en.

en: Website
da: Hjemmeside

en: Invoice Date
da: Fakturadato

en: Stocks
da: Aktier

en: Mutual Funds
da: Investeringsbeviser

en: Currencies
da: Valutaer

en: Equities
da: Udligninger

en: Checking
da: Åben bankkonto

en: Savings
da: Opsparinger

en: Money Market
da: Aftaleindskud

en: Credit Lines
da: Kreditlinjer

en: Building '~a' report …
da: Bygger rapport »~a« …

en: Rendering '~a' report …
da: Optegner rapport »~a« …

en: Preparer
da: Udført af

en: Name of person preparing the report.
da: Navn på den person, der lavede rapporten.

en: Prepared for
da: Udført for

en: Name of organization or company prepared for.
da: Navn på organisation eller firma, rapport blev udført for.

en: Show preparer info
da: Vis opretter-info

en: Name of organization or company.
da: Navn på organisation eller firma.

en: Enable Links
da: Aktivér henvisninger

en: Enable hyperlinks in reports.
da: Aktivér henvisninger i rapporter.

en: Images
da: Billeder

en: Background Tile
da: Baggrundstitel

en: Background tile for reports.
da: Baggrundstitel for rapporter

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
da: Rapporthoved

en: Banner for top of report.
da: Hovedet i toppen af rapporten.

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Centrer

en: Right
da: Højre

en: Company logo image.
da: Firmalogo-billede.

en: General background color for report.
da: Generel baggrundsfarve for rapport.

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Normal body text color.
da: Brødtekstfarve

en: Link Color
da: Henvisningsfarve

en: Link text color.
da: Henvisningstekstfarve.

en: Table Cell Color
da: Tabelcellefarve

en: Default background for table cells.
da: Standardbaggrund i tabelceller.

en: Alternate Table Cell Color
da: Skiftevise tabelcellefarver

en: Default alternate background for table cells.
da: Standard skiftevis baggrund for tabelceller.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
da: Cellefarve for undertitel/delsum

en: Default color for subtotal rows.
da: Standardbaggrundsfarve for delsumsrækker.

en: Sub-subheading/total Cell Color
da: Cellefarve for under-undertitel/total

en: Color for subsubtotals.
da: Farve på deldelsummer.

en: Grand Total Cell Color
da: Hovedtotal cellefarve

en: Color for grand totals.
da: Farve for hovedtotaler.

en: Tables
da: Tabeller

en: Table cell spacing
da: Tabelcelleafstand

en: Space between table cells.
da: Afstand mellem tabelceller.

en: Table cell padding
da: Tabelcelle-indrykning

en: Space between table cell edge and content.
da: Afstand mellem tabelcellekant og indhold.

en: Table border width
da: Tabelkantbredde

en: Bevel depth on tables.
da: Niveaudybde for tabeller.

en: Prepared by:
da: Oprettet af:

en: Prepared for:
da: Oprettet for:

en: Easy
da: Nem

en: Fancy
da: Elegant

en: Background color for reports.
da: Baggrundsfarve for rapporter.

en: Background Pixmap
da: Baggrundsbillede

en: Plain
da: Almindelig

en: Filter Type
da: Filtertype

en: Table for Exporting
da: Tabel for eksport

en: Void Transactions
da: Ugyldige transaktioner

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
da: Der blev ikke fundet transaktioner, der passede til de angivne tidsinterval- og kontovalg specificeret i indstillingspanelet.

en: Register Order
da: Kassekladdesortering

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
da: Inkluder transaktioner til/fra filtreringskonti

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
da: Udelad transaktioner til/fra filtreringskonti

en: Non-void only
da: Kun gyldige

en: Void only
da: Kun ugyldige

en: Income and Expense
da: Indtægter og udgifter

en: Credit Accounts
da: Kreditkonti

en: Date Entered
da: Dato indtast

en: Convert all transactions into a common currency.
da: Konverter alle transaktioner til en fælles valuta.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
da: Formater tabellen egnet for klip og indsæt-eksport med ekstra celler.

en: How to handle void transactions.
da: Hvordan skal ugyldige transaktioner håndteres.

en: Filter on these accounts.
da: Filtrer på disse konti.

en: Filter account.
da: Filtrer konto.

en: Sort by this criterion first.
da: Sorter efter dette kriterie først.

en: Subtotal according to the primary key?
da: Delsum ifølge den primære nøgle?

en: Do a date subtotal.
da: Lav en datodelsum.

en: Order of primary sorting.
da: Primær sorteringsorden.

en: Sort by this criterion second.
da: Sorter efter dette kriterie som nummer to.

en: Subtotal according to the secondary key?
da: Delsum ifølge den sekundære nøgle?

en: Order of Secondary sorting.
da: Sekundær sorteringsorden.

en: Display the reconciled date?
da: Vis den afstemte dato?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
da: Vis bemærkningerne hvis noten er utilgængelig?

en: Display the full account name?
da: Vis hele kontonavnet

en: Display the account code?
da: Vis kontonummeret?

en: Display the other account code?
da: Vis det andet kontonummer?

en: Display the trans number?
da: Vis transaktionsnummeret?

en: Display the account name?
da: Vis kontonavnet?

en: Reverse amount display for certain account types.
da: Omvendt beløbsvisning for visse kontotyper.

en: Transfer from/to
da: Overfør fra/til

en: Split Transaction
da: Opdelt transaktion

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
da: Fra ~a til ~a

en: Cu_t
da: _Klip

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
da: Klip den nuværende markering og kopier den til udklipsholderen

en: _Copy
da: _Kopier

en: Copy the current selection to clipboard
da: Kopier den nuværende markering til udklipsholderen

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste the clipboard content at the cursor position
da: Indsæt indholdet fra udklipsholderen ved markørens position

en: _Transaction
da: _Transaktion

en: Remo_ve Other Splits
da: _Fjern andre opdelinger

en: Remove all splits in the current transaction
da: Fjern alle opdelinger i den nuværende transaktion

en: _Enter Transaction
da: _Indtast transaktion

en: Record the current transaction
da: Optag den aktuelle transaktion

en: Ca_ncel Transaction
da: _Afbryd transaktion

en: Cancel the current transaction
da: Annuller den nuværende transaktion

en: _View
da: _Vis

en: _Double Line
da: _Dobbelt linje

en: Transfer funds from one account to another
da: Overfør beløb fra en konto til en anden

en: _Blank Transaction
da: _Tom transaktion

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
da: Flyt til den tomme transaktion i slutningen af kassekladden

en: _File
da: _Fil

en: Pa_ge Setup
da: Sideopsætnin_g ...

en: Specify the page size and orientation for printing
da: Angiv sidestørrelse og orientering for udskrivning

en: Proper_ties
da: Ege_nskaber

en: Edit the properties of the current file
da: Rediger egenskaber på den nuværende fil

en: Close the currently active page
da: Luk den aktuelle side

en: Quit this application
da: Afslut programmet

en: Edit the global preferences of GnuCash
da: Rediger de globale indstillinger for GnuCash

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: Show/hide the toolbar on this window
da: Vis/skjul værktøjslinjen på dette vindue

en: Su_mmary Bar
da: Resu_mebjælke

en: Show/hide the summary bar on this window
da: Vis/skjul oversigtsbjælken på dette vindue

en: Stat_us Bar
da: Stat_usbjælke

en: Show/hide the status bar on this window
da: Vis/skjul statusbjælken på dette vindue

en: Tra_nsaction
da: Tra_nsaktion

en: _Actions
da: _Handlinger

en: Re_name Page
da: Omd_øb side

en: _Scheduled
da: _Planlagt

en: _Reports
da: _Rapporter

en: _Tools
da: _Værktøj

en: E_xtensions
da: _Udvidelser

en: _Windows
da: _Vinduer

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: New Window with _Page
da: Nyt vindue med _side

en: Tutorial and Concepts _Guide
da: Eksempel- og be_grebsvejledning

en: Open the GnuCash Tutorial
da: Åbn GnuCash-eksemplet

en: _Contents
da: _Indhold

en: Open the GnuCash Help
da: Åbn GnuCash-manualen

en: About GnuCash
da: Om GnuCash

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Open the New Invoice dialog
da: Åbn vinduet Ny faktura

en: New Accounts _Page
da: Ny kontosi_de

en: Open a new Account Tree page
da: Åbn en ny kontotræ-side

en: New _File
da: Ny _fil

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: Open an existing GnuCash file
da: Åbn en eksisterende GnuCash-fil

en: Save this file with a different name
da: Gem denne fil med et andet navn

en: Re_vert
da: _Forkast

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
da: Genindlæs nuværende database, forkast alle ugemte ændringer

en: Print the currently active page
da: Udskriv den aktuelle side

en: Export _Accounts
da: Eksporter _konti

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
da: Eksporter kontohierarkiet til en ny GnuCash-datafil

en: Find transactions with a search
da: Find transaktioner med en søgning

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
da: Rapportindstillinger for _skat

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
da: Opsæt relevante konti for skatterapporter, f.eks. amerikansk indkomstskat

en: _Scheduled Transactions
da: _Planlagte transaktioner

en: _Scheduled Transaction Editor
da: _Planlagt transaktionsredigeringsprogram

en: Since _Last Run…
da: Siden _sidste kørsel …

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
da: Opret planlagte transaktioner siden den sidste kørsel

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
da: Opsæt planlagte transaktioner for tilbagebetaling af et lån

en: _Price Database
da: _Prisdatabase

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
da: Vis og ændr priserne på aktier og investeringsbeviser

en: _Security Editor
da: Redigeringsprogram for _værdipapir

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
da: Vis og ændr varerne for aktier og investeringsbeviser

en: _Loan Repayment Calculator
da: _Lommeregner for tilbagebetaling af lån

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
da: Brug tilbagebetalingslommeregneren for lån/boliggæld

en: Close the Book at the end of the Period
da: Luk bogen når perioden slutter

en: _Tips Of The Day
da: Dagens _tips

en: View the Tips of the Day
da: Vis dagens Tip

en: _New Budget
da: _Nyt budget

en: _Open Budget
da: _Åbn budget

en: _Copy Budget
da: _Kopier budget

en: _Delete Budget
da: _Slet budget

en: _Customer
da: _Kunde

en: Customers Overview
da: Kundeoverblik

en: Open a Customer overview page
da: Åbn vinduet Kundeoverblik

en: Open the New Customer dialog
da: Åbn vinduet Ny kunde

en: Open the Find Customer dialog
da: Åbn vinduet Find kunde

en: Open the Find Invoice dialog
da: Åbn vinduet Find faktura

en: Open the New Job dialog
da: Åbn vinduet Nyt job

en: Open the Find Job dialog
da: Åbn vinduet Find job

en: Open the Process Payment dialog
da: Åbn vinduet Behandl betaling

en: Invoices _Due Reminder
da: Påmindelse om forfal_dne regninger

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
da: Åbn vinduet for påmindelse om forfaldne regninger

en: _Vendor
da: _Leverandør

en: Vendors Overview
da: Leverandøroverblik

en: Open a Vendor overview page
da: Åbn vinduet Leverandøroverblik

en: Open the New Vendor dialog
da: Åbn vinduet Ny leverandør

en: Open the Find Vendor dialog
da: Åbn vinduet Find ny leverandør

en: Open the New Bill dialog
da: Åbn vinduet Ny regning

en: Open the Find Bill dialog
da: Åbn vinduet Find regning

en: Bills _Due Reminder
da: Påmindelse om forfal_dne regninger

en: Open the Bills Due Reminder dialog
da: Åbn vinduet for påmindelse om forfaldne regninger

en: _Employee
da: M_edarbejder

en: Employees Overview
da: Medarbejderoverblik

en: Open a Employee overview page
da: Åbn vinduet Medarbejderoverblik

en: Open the New Employee dialog
da: Åbn vinduet Ny medarbejder

en: Open the Find Employee dialog
da: Åbn vinduet Find medarbejder

en: Open the Find Expense Voucher dialog
da: Åbn vinduet Find udgiftsbilag

en: Sales _Tax Table
da: _Skattetabel for salg

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
da: Vis og rediger listen af salgsskattetabeller (GST/VAT)

en: _Billing Terms Editor
da: Redigering af fakturerings_betingelser

en: View and edit the list of Billing Terms
da: Vis og rediger listen af faktureringsbetingelser

en: Test Search Dialog
da: Testsøgningsvindue

en: Initialize Test Data
da: Initialiser testdata

en: Export Account T_ree to CSV…
da: Eksporter _kontotræ til CSV …

en: Export the Account Tree to a CSV file
da: Eksporter kontotræet til en CSV-fil

en: Export _Transactions to CSV…
da: Eksporter _transaktioner til CSV …

en: Export the Transactions to a CSV file
da: Eksporter transaktionerne til en CSV-fil

en: Import _Accounts from CSV…
da: Importer _konti fra CSV …

en: Import Accounts from a CSV file
da: Importer konti fra en CSV-fil

en: Import _Transactions from CSV…
da: Importer _transaktioner fra CSV …

en: Import Transactions from a CSV file
da: Import transaktioner fra en CSV-fil

en: Import Prices from a CSV file
da: Importer kurser fra en CSV-fil.

en: _Replay GnuCash .log file…
da: _Genafspil GnuCash-.logfil …

en: _Edit Account
da: _Redigér konto

en: Edit the selected account
da: Redigér den valgte konto

en: F_ind Account
da: F_ind konto

en: Find an account
da: Find en konto

en: _Renumber Subaccounts…
da: _Giv nye numre til underkonti …

en: Renumber the children of the selected account
da: Giv underkontiene for den valgte konto nye numre

en: Open _Account
da: _Åbn konto

en: Open the selected account
da: Åbn den valgte konto

en: Open _SubAccounts
da: Åbn _underkonti

en: Open the selected account and all its subaccounts
da: Åbn den valgte konto og alle dens underkonti

en: _Refresh
da: Opdate_r

en: Refresh this window
da: Opdater dette vindue

en: Create a new Account
da: Opret en ny konto

en: New Account _Hierarchy…
da: Nyt konto_hierarki …

en: Extend the current book by merging with new account type categories
da: Udvid den nuværende bog ved at sammenføje nye kontotypekategorier

en: Reconcile the selected account
da: Afstem den valgte konto

en: _Auto-clear…
da: _Autoryd …

en: Record a stock split or a stock merger
da: Registrér en aktieopsplitning eller -sammenlægning

en: View _Lots…
da: Vis _afkast …

en: Bring up the lot viewer/editor window
da: Vis fremviseren/redigeringsvinduet for afkast

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
da: _Tjek og reparer

en: Check & Repair A_ccount
da: Kontroller og reparer _konto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
da: Kontroller og reparer ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i denne konto

en: Check & Repair Su_baccounts
da: Kontroller og reparer _underkonti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
da: Kontroller og reparer ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i denne konto og dens underkonti

en: Check & Repair A_ll
da: Kontroller og reparr _alt

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
da: Kontroller og reparer ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i alle konti

en: Edit _Account
da: Rediger _konto

en: Delete selected account
da: Slet den valgte konto

en: Esti_mate Budget…
da: Esti_mer budget …

en: Sort _Order
da: Sorterings_orden

en: _Quantity
da: _Kvantitet

en: _Enter
da: _Retur

en: Record the current entry
da: Gem den aktuelle post

en: Cancel the current entry
da: Annuller den aktuelle post

en: Delete the current entry
da: Slet den nuværende post

en: _Blank
da: _Tom

en: Dup_licate Entry
da: _Duplikatpost

en: Make a copy of the current entry
da: Lav en kopi af den nuværende post

en: Move Entry _Up
da: Flyt post _op

en: Move the current entry one row upwards
da: Flyt den nuværende post en række op

en: Move Entry Do_wn
da: Flyt post _ned

en: Move the current entry one row downwards
da: Flyt den nuværende post en række ned

en: E_dit Customer
da: Re_diger kunde

en: Edit the selected customer
da: Rediger den valgte kunde

en: Create a new customer
da: Opret en ny kunde

en: E_dit Vendor
da: R_ediger leverandør

en: Edit the selected vendor
da: Rediger den valgte leverandør

en: Create a new vendor
da: Opret en ny leverandør

en: E_dit Employee
da: Re_diger medarbejder

en: Edit the selected employee
da: Rediger den valgte medarbejder

en: Create a new employee
da: Opret en ny medarbejder

en: Show customer report
da: Vis kunderapport

en: Show customer aging overview for all customers
da: Vis overblik over kundealder for alle kunder

en: Show vendor report
da: Vis leverandørrapport

en: Show vendor aging overview for all vendors
da: Vis overblik over leverandøralder for alle leverandører

en: Show employee report
da: Vis medarbejderrapport

en: Create a new invoice
da: Opret en ny faktura

en: Create a new bill
da: Opret en ny regning

en: Create a new voucher
da: Opret et nyt bilag

en: Assign as payment…
da: Tildel som betaling …

en: Assign the selected transaction as payment
da: Tildel den valgte transaktion som betaling

en: Edit payment…
da: Rediger betaling …

en: Edit the payment this transaction is a part of
da: Rediger betalingen som denne transaktion er en del af

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
da: _Basishovedbog

en: Show transactions on one or two lines
da: Vis transaktioner på én eller to linjer

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
da: _Autoopdel hovedbog

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
da: Vis transaktioner på én eller to linjer og ekspander den aktuelle transaktion

en: Show expanded transactions with all splits
da: Vis ekspanderede transaktioner med alle opdelinger

en: _Void Transaction
da: Gør transaktionen _ugyldig

en: _Unvoid Transaction
da: Gør transaktionen _gyldig

en: Add _Reversing Transaction
da: Tilføj _omvendt transaktion

en: S_plit Transaction
da: _Opdel transaktion

en: Show all splits in the current transaction
da: Vis alle opsplitninger i den aktuelle transaktion

en: Edit E_xchange Rate
da: Rediger _vekselkurs

en: Edit the exchange rate for the current transaction
da: Rediger vekselkursen for den nuværende transaktion

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
da: Opret en planlagt transaktion med den nuværende transaktion som skabelon

en: Account Report
da: Kontorapport

en: Open a register report for this Account
da: Åbn en kassekladerapport for denne konto

en: Account Report - Single Transaction
da: Kontorapporte - En transaktion

en: Open a register report for the selected Transaction
da: Åbn en kassekladerapport for den valgte transaktion

en: _Print Report…
da: _Udskriv rapport…

en: Print the current report
da: Udskriv den aktuelle rapport

en: _Report Options
da: _Rapportindstillinger

en: Export HTML-formatted report to file
da: Eksportér HTML-formateret rapport til fil

en: Back
da: Tilbage

en: Move back one step in the history
da: Gå et trin tilbage i historikken

en: Forward
da: Send videre

en: Move forward one step in the history
da: Gå et trin frem i historikken

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload the current page
da: Genindlæs den aktuelle side

en: Cancel outstanding HTML requests
da: Annuller udestående HTML-forespørgsler

en: Export _Report
da: Eksporter _rapport

en: Create a new scheduled transaction
da: Opret en ny planlagt transaktion

en: Edit the selected scheduled transaction
da: Rediger den valgte planlagte transaktion

en: Delete the selected scheduled transaction
da: Slet den valgte planlagte transaktion

en: Import _QIF…
da: Indlæs _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
da: Indlæs en Quicken QIF-fil

en: St_yle Sheets
da: St_ilark

en: _Reconcile
da: _Afstem

en: _Reconcile Information…
da: _Afstemningsinformation…

en: _Finish
da: _Fuldfør

en: _Postpone
da: _Udsæt

en: _Open Account
da: _Åbn konto

en: _Reconcile Selection
da: _Afstem markering

en: _Unreconcile Selection
da: _Fjern afstemning for markering

en: Edit the current transaction
da: Rediger den nuværende transaktion

en: Reconcile the selected transactions
da: Afstem de valgte transaktioner

en: Unreconcile the selected transactions
da: Fjern afstemning for de valgte transaktioner

en: Delete the selected transaction
da: Slet den valgte transaktion

en: Open the account
da: Åbn kontoen

en: Finish the reconciliation of this account
da: Afslut afstemning af denne konto

en: Postpone the reconciliation of this account
da: Udsæt afstemningen af denne konto

en: Cancel the reconciliation of this account
da: Annuller afstemning af denne konto

en: Illegal variable in expression.
da: Ugyldig variabel i udtryk.

en: Unbalanced parenthesis
da: Uparrede paranteser

en: Stack overflow
da: Stakoverløb

en: Stack underflow
da: Stakunderløb

en: Undefined character
da: Udefineret tegn

en: Not a variable
da: Ikke en variabel

en: Not a defined function
da: Ikke en defineret funktion

en: Out of memory
da: Hukommelse opbrugt

en: Numeric error
da: Talfejl

en: Opening Balances
da: Åbningssaldi

en: Deposit
da: Indsæt

en: Receive
da: Modtag

en: Withdrawal
da: Udtræk

en: Spend
da: Forbrug

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
da: Adskillelsestegnet »%s« bruges i et eller flere kontonavne.
    
    Dette vil resultere i uventet opførsel. Enten skal du ændre kontonavnene eller vælge et andet adskillelsestegn.
    
    Nedenfor kan du se listen over ugyldige kontonavne:
    %s

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Stock
da: Aktie

en: Mutual Fund
da: Investeringsbevis

en: A/Receivable
da: A/Tilgodehavende

en: A/Payable
da: A/Kreditor

en: Root
da: Rod

en: Orphaned Gains
da: Forældreløse gevinster

en: Realized Gain/Loss
da: Realiseret overskud/tab

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
da: Realiserede gevinster eller tab fra vare- eller handelskonti, som ikke er blevet registreret et andet sted

en: y-m-d
da: å-m-d

en: d-m-y
da: d-m-å

en: m-d-y
da: m-d-å

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
da: Dette datasæt indeholder funktioner som ikke er understøttet af denne version af GnuCash. Du er nødt til at bruge en nyere version af GnuCash for at understøtte de følgende funktioner:

en: Extra to Charge Card
da: Ekstra på kreditkortet

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
da: Oprettet fra en faktura. Prøv at åbne denne faktura.

en:  (posted)
da:  (bogført)

en: One Week Ago
da: En uge siden

en: One Week Ago.
da: En uge siden.

en: One Week Ahead
da: En uge frem

en: One Week Ahead.
da: En uge frem.

en: One Month Ago
da: En måned siden

en: One Month Ago.
da: En måned siden.

en: One Month Ahead
da: En måned frem

en: One Month Ahead.
da: En måned frem.

en: Three Months Ago
da: Tre måneder siden

en: Three Months Ago.
da: Tre måneder siden.

en: Three Months Ahead
da: Tre måneder frem

en: Three Months Ahead.
da: Tre måneder frem.

en: Six Months Ago
da: Seks måneder siden

en: Six Months Ago.
da: Seks måneder siden.

en: Six Months Ahead
da: Seks måneder frem

en: Six Months Ahead.
da: Seks måneder frem.

en: One Year Ago
da: Et år siden

en: One Year Ago.
da: Et år siden.

en: One Year Ahead
da: Et år frem

en: One Year Ahead.
da: Et år frem.

en: Start of next month
da: Begyndelsen af næste måned

en: First day of the next month.
da: Første dag i næste måned.

en: End of next month
da: Slutningen af næste måned

en: Last day of next month.
da: Sidste dag i næste måned.

en: Start of next quarter
da: Begyndelsen af næste kvartal

en: First day of the next quarterly accounting period.
da: Første dag i næste kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: End of next quarter
da: Slutningen af næste kvartal

en: Last day of next quarterly accounting period.
da: Sidste dag i næste kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: Start of next year
da: Starten af næste år

en: First day of the next calendar year.
da: Første dag i det næste kalenderår.

en: End of next year
da: Slutning af næste år

en: Last day of the next calendar year.
da: Sidste dag i det næste kalenderår.

en: Counters
da: Tællere

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
da: Vælg antallet af dage hvorefter transaktioner vil være skrivebeskyttet og ikke længere kan redigeres. Denne tærskel markeres med en rød linje i kassekladdevinduet. Hvis nul, kan alle transaktioner redigeres og ingen er skrivebeskyttet.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
da: Afkryds for at have del handling-feltet brugt i kassekladder for »Num«-feltet i stedet for transaktionsnummeret; transaktionsnummer vises som »T-Num« på den anden linje af kladden. Har tilsvarende effekt på forrentingsfunktioner, rapportering og import/eksport.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
da: Afkryds for at handelskonti bruges til transaktioner, der involverer mere end en valuta eller vare.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
da: Budget som bruges når et budget ellers ikke er specificeret.

en: Customer number
da: Kundenummer

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
da: Det forrige oprettet kundenummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste kundenummer.

en: Customer number format
da: Kundenummerformat

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af kundenumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: Employee number
da: Medarbejdernummer

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
da: Det forrige oprettet medarbejdernummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste medarbejdernummer.

en: Employee number format
da: Medarbejdernummerformat

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af medarbejdernumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: Invoice number
da: Fakturanummer

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
da: Det forrige oprettet fakturanummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste fakturanummer.

en: Invoice number format
da: Fakturanummerformat

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af fakturanumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: Bill number
da: Regningsnummer

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
da: Det forrige oprettet regningsnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste regningsnummer.

en: Bill number format
da: Regningsnummerformat

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af regningsnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: Expense voucher number
da: Udgiftsbilagsnummer

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
da: Det forrige oprettet udgiftsbilagsnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste bilagsnummer.

en: Expense voucher number format
da: Udgiftsbilagsnummerformat

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng er anvendes ved oprettelse af udgiftsbilagsnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: Job number
da: Jobnummer

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
da: Det forrige oprettet jobnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste jobnummer.

en: Job number format
da: Jobnummerformat

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af jobnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: Order number
da: Ordrenummer

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
da: Det forrige oprettet ordrenummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste ordrenummer.

en: Order number format
da: Ordrenummerformat

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstregn der anvendes ved oprettelse af ordrenumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: Vendor number
da: Leverandørnummer

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
da: Det forrige oprettet leverandørnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste leverandørnummer.

en: Vendor number format
da: Leverandørnummerformat

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng er anvendes ved oprettelse af leverandørnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The name of your business.
da: Din forretnings navn.

en: The address of your business.
da: Din forretnings adresse.

en: The contact person to print on invoices.
da: Den kontaktperson der skal anføres på fakturaer.

en: The fax number of your business.
da: Din forretnings faxnummer.

en: The email address of your business.
da: Din forretnings e-postadresse.

en: The URL address of your website.
da: Din internetsides URL-adresse.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
da: Dit firmas id (f.eks. tax-id: 00-000000).

en: Default Customer TaxTable
da: Standard for kundeskattetabel

en: The default tax table to apply to customers.
da: Standardskattetabellen som bruges på kunder.

en: Default Vendor TaxTable
da: Standardskattetabel for leverandør

en: The default tax table to apply to vendors.
da: Standardskattetabel til anvendelse på leverandører.

en: The default date format used for fancy printed dates.
da: Standarddatoformatet brugt til smarte udskrevne datoer.

en: The electronic tax number of your business
da: Det elektroniske skattenummer på din forretning

en:  (closed)
da:  (lukket)

en: Offset between documents:
da: Forskydning mellem dokumenter:

en: Use Trading Accounts
da: Brug handelskonti

en: Budgeting
da: Budget

en: Default Budget
da: Standardbudget

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
da: sidste %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
da: Ukendt, %d-størrelse liste.

en: Voided transaction
da: Ugyldig transaktion

en: Transaction Voided
da: Transaktion ugyldig

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
da: Relateret til skat men har ingen skattekode

en: Tax entity type not specified
da: Skatteentitetens type er ikke specificeret

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
da: Skattetype %s: Ugyldig kode %s for kontotype

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
da: Ikke relateret til skat; skattetype %s: Ugyldig kode %s for kontotype

en: Invalid code %s for tax type %s
da: Ugyldig kode %s for skattetype %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
da: Ikke relateret til skat; ugyldig kode %s for skattetype %s

en: No form: code %s, tax type %s
da: Ingen formular: kode %s, skattetype %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
da: Ikke relateret til skat; ingen formular: kode %s, skattetype %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
da: Ingen beskrivelse: formular %s, kode %s, skattetype %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
da: Ikke relateret til skat; ingen beskrivelse: formular %s, kode %s, skattetype %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
da: Ikke relateret til skat; %s%s: %s (kode %s, skattetype %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
da: (Underkonti relateret til skat: %d)

en: No help available.
da: Ingen hjælp tilgængelig.
