GnuCash $ - en to el translation catalogue (2731 entries)

en: Start of this year
el: Αρχή αυτού του έτους

en: End of this year
el: Τέλος αυτού του έτους

en: Start of previous year
el: Αρχή του προηγούμενου έτους

en: End of previous year
el: Τέλος προηγούμενου έτους

en: Start of accounting period
el: Αρχή της λογιστικής περιόδου

en: End of accounting period
el: Τέλος της λογιστικής περιόδου

en: Start of this month
el: Αρχή αυτού του μήνα

en: End of this month
el: Τέλος του τρέχοντος μήνα

en: Start of previous month
el: Αρχή του προηγούμενου μήνα

en: End of previous month
el: Τέλος του προηγούμενου μήνα

en: Start of current quarter
el: Αρχή του τρέχοντος τριμήνου

en: End of current quarter
el: Τέλος του τρέχοντος τριμήνου

en: Start of previous quarter
el: Αρχή του προηγούμενου τριμήνου

en: First day of the previous quarterly accounting period.
el: Πρώτη ημέρα του προηγούμενου λογιστικού τριμήνου.

en: End of previous quarter
el: Τέλος προηγούμενου τριμήνου

en: Last day of previous quarterly accounting period.
el: Τελευταία ημέρα του προηγούμενο λογιστικού τριμήνου.

en: Today
el: Σήμερα

en: The current date.
el: Η τρέχουσα ημερομηνία.

en: Business
el: Επιχείρηση

en: Company Name
el: Όνομα εταιρίας

en: Company Address
el: Διεύθυνση εταιρίας

en: Company ID
el: ΑΦΜ εταιρίας

en: Company Phone Number
el: Αριθμός τηλεφώνου εταιρίας

en: Company Fax Number
el: Αριθμός φαξ εταιρίας

en: Company Website URL
el: URL δικτυακού τόπου εταιρίας

en: Company Email Address
el: Διεύθυνση Email εταιρίας

en: Company Contact Person
el: Υπεύθυνος επικοινωνίας εταιρίας

en: Fancy Date Format
el: Μορφή ημερομηνίας Fancy

en: custom
el: προσαρμοσμένο

en: Tax
el: Φόρος

en: Tax Number
el: Α.Φ.Μ.

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Indian
el: Ινδιάνικα

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Western
el: Δυτική

en: Other
el: Άλλο

en: Arabic (IBM-864)
el: Αραβικά (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
el: Αραβική (IBM-864-Ι)

en: Arabic (ISO-8859-6)
el: Αραβικά (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
el: Αραβική (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβικά (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
el: Αρμενική (ARMSCII-8)

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτικής (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
el: Κελτική (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
el: Κεντρικής Ευρώπης (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
el: Κεντρικής Ευρώπης(ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
el: Κεντρικής Ευρώπης (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
el: Απλοποιημένη Κινέζικη (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
el: Κινέζικα απλοποιημένα (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
el: Κινεζική παραδοσιακή (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
el: Κροατική (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
el: Κυριλλική (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
el: Κυριλλική (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
el: Κυριλλική (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
el: Κυριλλική (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
el: Κυριλλική (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
el: Ρώσσικα (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
el: Ουκρανικά (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
el: Ουκρανικά (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
el: Αγγλικά (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
el: Φαρσί (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
el: Γεωργιανά (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
el: Ελληνική (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
el: Ελληνική (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
el: Γκουτζαράτι (ΜακΓκουτζαράτι)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
el: Γκουρμούχι (MacGurmukhi)

en: Hebrew (IBM-862)
el: Εβραϊκά (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
el: Εβραϊκή (_MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
el: Χίντι (ΜακΝτεβαναγκάρι)

en: Icelandic (MacIcelandic)
el: Ισλανδικά (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
el: Ιαπωνική (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
el: Ιαπωνική (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
el: Ιαπωνική (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
el: Κορεατική (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
el: Κορεάτικη (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
el: Κορεάτικη (JOHAB)

en: Korean (UHC)
el: Κορεάτικη (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
el: Νορβηγική (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
el: Ρουμανική (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
el: Ρουμάνικα (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
el: Νότιας Ευρώπης (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
el: Ταϊλανδική (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
el: Τουρκικά (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
el: Τουρκική (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
el: Τουρκική (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

en: User Defined
el: Ορισμένο από το χρήστη

en: Vietnamese (TCVN)
el: Βιετναμέζικα (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμική (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
el: Βιετναμική (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμική (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
el: Οπτικά Εβραϊκά (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
el: Δυτικής Ευρώπης (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
el: Δυτική (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
el: Δυτική (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
el: Δυτική (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
el: Δυτική (Windows-1252)

en: Locale:
el: Περιοχή

en: Conversion Direction
el: Κατεύθυνση μετατροπής

en: This value determines which iconv test to perform.
el: Αυτή η τιμή καθορίζει ποια δοκιμή iconv θα εκτελεστεί.

en: Menu
el: Μενού

en: The menu of options
el: Το μενου επιλογών

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
el: Το ηλεκτρονικό εγχειρίδιο του GnuCash περιέχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση στο εγχειρίδιο από το μενού Βοήθεια.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
el: Οι λίστες αλληλογραφίας είναι η προτιμώμενη μορφή επικοινωνίας στην κοινότητα του GnuCash. Για ανακοινώσεις νέων εκδόσεων, ομάδων χρηστών κ.λπ. δείτε τον πίνακα στη διεύθυνση https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
el: Είναι εύκολο να επικοινωνήσετε με τους προγραμματιστές του GnuCash. Εκτός από τις διάφορες λίστες ταχυδρομείου μπορείτε να μιλήσετε ζωντανά στο IRC! Συζητήστε μαζί τους στο #gnucash at irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
el: Μπορείτε εύκολα να εισαγάγετε τα υπάρχοντα οικονομικά δεδομένα σας από το Quicken, το MS Money ή άλλα προγράμματα που εξάγουν αρχεία QIF ή αρχεία OFX. Στο μενού Αρχείο, κάντε κλικ στο υπομενού Εισαγωγή και κάντε κλικ στο αρχείο QIF ή OFX, αντίστοιχα. Στη συνέχεια, ακολουθήστε τις οδηγίες που παρέχονται.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
el: Αν είστε εξοικειωμένοι με άλλα οικονομικά προγράμματα όπως το Quicken, σημειώστε ότι το GnuCash χρησιμοποιεί λογαριασμούς αντί για κατηγορίες για την παρακολούθηση των εσόδων και των εξόδων. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους λογαριασμούς εσόδων και εξόδων, ανατρέξτε στο ηλεκτρονικό εγχειρίδιο του GnuCash.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
el: Μπορείτε να αλλάξετε τις στήλες που εμφανίζονται στο Διάγραμμα Λογαριασμών. Απλώς εντοπίστε το τρίγωνο που βρίσκεται στα δεξιά των επικεφαλίδων των στηλών και πατήστε σε αυτό για να δείτε τις διάφορες διαθέσιμες στήλες.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
el: Κάντε κλικ στο δεξί κουμπί του ποντικιού (control-κλικ στο Mac OS X) στην καρτέλα Λογαριασμοί του κύριου παραθύρου για να εμφανιστούν οι επιλογές του μενού του λογαριασμού. Μέσα σε κάθε εγγραφή, κάνοντας δεξί κλικ εμφανίζονται οι επιλογές του μενού συναλλαγών.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
el: Δημιουργήστε νέους λογαριασμούς κάνοντας κλικ στο κουμπί Νέο στην εργαλειοθήκη του κυρίως παραθύρου. Αυτό θα ανοίξει ένα παράθυρο διαλόγου όπου μπορείτε να εισάγετε τις λεπτομέρειες του λογαριασμού. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την επιλογή τύπου λογαριασμού ή για την ρύθμιση ενός συνόλου λογαριασμών, παρακαλώ ανατρέξτε στο online εγχειρίδιο του GnuCash.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
el: Η γρήγορη συμπλήρωση κάνει εύκολη την εισαγωγή συνηθισμένων συναλλαγών. Όταν πληκτρολογείτε τα πρώτα γράμματα της περιγραφής μιας συνηθισμένης συναλλαγής, πατήστε το πλήκτρο Tab και τότε το GnuCash θα συμπληρώσει αυτόματα το υπόλοιπο της περιγραφής συναλλαγής όπως αυτή δόθηκε την περασμένη φορά.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
el: Για να μεταφέρετε κεφάλαια μεταξύ λογαριασμών διαφορετικού νομίσματος, Πατήστε το κουμπί Μεταφορά που βρίσκεται την εργαλειοθήκη του μητρώου, επιλέξτε του λογαριασμούς και τις επιλογές μεταφοράς για να εισάγετε την ισοτιμία η το αλλο ποσό.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
el: Εάν εργάζεστε κατά τη διάρκεια της νύχτας, θα πρέπει να κλείσετε και να ανοίξετε ξανά τα μητρώα εργασίας σας μετά τα μεσάνυχτα, για να λάβετε τη νέα ημερομηνία ως προεπιλογή για τις νέες συναλλαγές. Δεν είναι απαραίτητο να επανεκκινήσετε το GnuCash.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
el: Υπάρχει η θεωρία που λέει ότι αν μια μέρα κάποιος ανακαλύψει το λόγο ύπαρξης του σύμπαντος, αυτό θα εξαφανιστεί ακαριαία και θα αντικατασταθεί από κάτι πιο αλλόκοτο και ακατανόητο. 
    Υπάρχει επίσης και κάποια άλλη θεωρία που λέει ότι αυτό έχει ήδη συμβεί. 
    
    Douglas Adams, "Το Εστιατόριο στην Άκρη του Σύμπαντος"

en: The book was closed successfully.
el: Το βιβλίο έκλεισε με επιτυχία.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
el: Ζητήσατε να δημιουργηθεί ένα βιβλίο. Αυτό το βιβλίο θα περιέχει όλες τις συναλλαγές μέχρι τα μεσάνυχτα στις %s (για ένα σύνολο %d συναλλαγών από %d λογαριασμούς).
    
    Πατήστε 'Μπροστά' για να δημιουργηθεί το βιβλίο.
    Πατήστε 'Πίσω' για να αλλάξετε τις ημερομηνίες.

en: Period %s - %s
el: Περίοδος %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
el: %s
    Συγχαρητήρια! Τελειώσατε με το κλείσιμο βιβλίων!

en: Period
el: Περίοδος

en: Closing Date
el: Ημ/νία κλεισίματος

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Account Types
el: Τύποι λογαριασμών

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
el: Λογαριασμοί στο '%s'

en: No description provided.
el: Δεν παρέχεται περιγραφή.

en: Accounts in Category
el: Λογαριασμοί της κατηγορίας

en: zero
el: μηδέν

en: existing account
el: υπάρχων λογαριασμός

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Placeholder
el: Συγκεντρωτικός

en: Opening Balance
el: Αρχικό υπόλοιπο

en: Use Existing
el: Χρήση υπάρχουσας

en: Taxes
el: Φόροι

en: Tax Payment
el: Πληρωμή φόρου

en: Insurance
el: Ασφάλεια

en: Insurance Payment
el: Πληρωμή ασφάλειας

en: PMI Payment
el: Πληρωμή PMI

en: Other Expense
el: Άλλο έξοδο

en: Miscellaneous Payment
el: Άλλη πληρωμή

en: via Escrow account?
el: μέσω λογαριασμού εγγυοδοσίας;

en: Loan
el: Δάνειο

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
el: Επιλογή αποπληρωμής δανείου: "%s"

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Payment
el: Πληρωμή

en: Principal
el: Κεφάλαιο

en: Interest
el: Τόκοι

en: Error adding price.
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή τιμής.

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Symbol
el: Σύμβολο

en: Shares
el: Μετοχές

en: You don't have any stock accounts with balances!
el: Δεν έχετε κάποιο λογαριασμό μετοχών με υπόλοιπο!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
el: Αγορά

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
el: Πώληση

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
el: Μέρισμα

en: _Shares
el: _Μετοχές

en: Memo
el: Υπόμνημα

en: Debit
el: Χρέωση

en: Credit
el: Πίστωση

en: Units
el: Μονάδες

en: Bill
el: Τιμολόγιο αγορών

en: Voucher
el: Παραστατικό εξόδου

en: Invoice
el: Τιμολόγιο

en: None
el: Κανένα

en: Use Global
el: Χρήση γενικού

en: Badly formed URL %s
el: Κακοσχηματισμένο URL %s

en: Bad URL: %s
el: Κακό URL: %s

en: No such entity: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αντικείμενο: %s

en: No such owner entity: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αντικείμενο ιδιοκτήτη: %s

en: Entity type does not match %s: %s
el: Ο τύπος αντικειμένου δεν ταιριάζει με %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
el: Οι ημέρες έκπτωσης δεν μπορούν να υπερβαίνουν τις προθεσμίες.

en: You must provide a name for this Billing Term.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα σε αυτόν τον Όρο Συναλλαγής.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
el: Πρέπει να δώσετε ένα μοναδικό όνομα σε αυτό τον Πίνακα Φόρου. Η επιλογή σας "%s" χρησιμοποιείται ήδη.

en: Days
el: Ημέρες

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
el: Ο όρος "%s" χρησιμοποιείται. Δε μπορείτε να τον διαγράψετε.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε το "%s" ;

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
el: Η συναλλαγή πρέπει να αποδοθεί σε ένα πελάτη. Παρακαλώ παρακάτω επιλέξτε ένα πελάτη.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
el: Η συναλλαγή πρέπει να αποδοθεί σε προμηθευτή. Παρακαλώ επιλέξτε παρακάτω τον προμηθευτή.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
el: Η αξία χρησιμοποιείται αυτή την στιγμή το λιγότερο σε ένα από τους λογαριασμούς σας. Δεν μπορείτε να την διαγράψετε.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
el: Αυτή η αξία περιέχει τιμές. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη αξία και τις τιμές της;

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη αξία;

en: Delete commodity?
el: Διαγραφή αξίας;

en: _Cancel
el: _Άκυρο

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
el: Το Ποσοστό έκπτωσης πρέπει να είναι από 0 ως 100 διαφορετικά αφήστε το κενό.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
el: Η πίστωση πρέπει να είναι ένα ποσό με θετικό πρόσημο αλλιώς πρέπει να το αφήσετε κενό.

en: Edit Customer
el: Επεξεργασία πελάτη

en: New Customer
el: Νέος πελάτης

en: View/Edit Customer
el: Προβολή/Επεξεργασία Πελάτη

en: Customer's Jobs
el: Εργασίες Πελάτη

en: Customer's Invoices
el: Τιμολόγια Πελάτη

en: Process Payment
el: Διαδικασία Πληρωμής

en: Shipping Contact
el: Υπεύθυνος παραλαβής

en: Billing Contact
el: Επαφή επικοινωνίας

en: Customer ID
el: ID Πελάτη

en: Contact
el: Επαφή

en: Company
el: Εταιρία

en: Find Customer
el: Εύρεση πελάτη

en: Unable to change report configuration name.
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή του ονόματος ρύθμισης παραμέτρων αναφοράς.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
el: Υπάρχει ήδη μια αποθηκευμένη διαμόρφωση αναφοράς με αυτό το όνομα, παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα.

en: No Account selected. Please try again.
el: Δεν έχει επιλεγεί λογαριασμός. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Placeholder account selected. Please try again.
el: Επιλέχθηκε συγκεντρωτικός λογαριασμός. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: _OK
el: _Εντάξει

en: File Found
el: Βρέθηκε αρχείο

en: File Not Found
el: Δεν βρέθηκε αρχείο

en: Address Found
el: Βρέθηκε διεύθυνση

en: Address Not Found
el: Δεν βρέθηκε διεύθυνση

en: Manage Document Link
el: Διαχείριση συνδέσμου εγγράφου

en: Transaction can not be modified.
el: Η συναλλαγή δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

en: Description
el: Περιγραφή

en: Edit Employee
el: Επεξεργασία υπαλλήλου

en: New Employee
el: Νέος υπάλληλος

en: View/Edit Employee
el: Προβολή/Επεξεργασία υπαλλήλου

en: Expense Vouchers
el: Παραστατικά εξόδων

en: Employee ID
el: ID Υπάλληλου

en: Employee Username
el: Όνομα χρήστη υπαλλήλου

en: Employee Name
el: Όνομα υπάλληλου

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Name
el: Όνομα

en: Find Employee
el: Εύρεση υπαλλήλου

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
el: Το GnuCash δεν μπορεί να κατανοήσει την τιμή σε ένα από τα πεδία. Πρέπει να εισάγετε μια έγκυρη τιμή.

en: The interest rate cannot be zero.
el: Το επιτόκιο δεν μπορεί να είναι μηδέν.

en: The number of payments cannot be zero.
el: Ο αριθμός των πληρωμών δεν μπορεί να είναι μηδέν.

en: The number of payments cannot be negative.
el: Ο αριθμός των πληρωμών δεν μπορεί να είναι αρνητικός.

en: Place Holder
el: Συγκεντρωτικός

en: Hidden
el: Κρυφός

en: All Accounts
el: Όλοι οι λογαριασμοί

en: Balanced
el: Ισοσκελισμένο

en: Closing Entries
el: Καταχωρήσεις κλεισίματος

en: Reconcile
el: Επαλήθευση

en: Share Price
el: Τιμή μετοχής

en: Value
el: Αξία

en: Date Posted
el: Ημ/νία καταχώρησης

en: Reconciled Date
el: Ημερομηνία συμφωνίας

en: Action
el: Ενέργεια

en: Transaction Number
el: Αριθμός συναλλαγής

en: Number
el: Αριθμός

en: Description, Notes, or Memo
el: Περιγραφή, Σημειώσεις ή Υπόμνημα

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Find Transaction
el: Εύρεση συναλλαγής

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
el: Για να δείτε τις μη έγκυρες αντιστοιχίσεις, χρησιμοποιήστε ένα φίλτρο "%s"

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
el: (Σημείωση, εάν ο αριθμός είναι μεγάλος, μπορεί να πάρει λίγο χρόνο)

en: Description Field
el: Πεδίο περιγραφής

en: Memo Field
el: Πεδίο υπομνημάτων

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
el: Πρέπει να παρέχετε πληροφορίες τιμολόγησης.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε τήν επιλεγμένη εισαγωγή;

en: Due Date
el: Ημερομηνία οφειλής

en: Post Date
el: Ημ/νία καταχώρησης

en: Post to Account
el: Καταχώρηση σε λογαριασμό

en: Accumulate Splits?
el: Συσσώρευση διαχωρισμών;

en: The Invoice must have at least one Entry.
el: Το τιμολόγιο πρέπει να έχει τουλάχιστον μια εγγραφή.

en: Do you really want to post the invoice?
el: Θέλετε σίγουρα να καταχωρήσετε το τιμολόγιο;

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Subtotal:
el: Μερικό σύνολο:

en: Tax:
el: Φόρος:

en: Total Cash:
el: Σύνολο μετρητών:

en: Total Charge:
el: Σύνολο χρέωσης:

en: Credit Note
el: Πιστωτικό σημείωμα

en: New Credit Note
el: Νέο πιστωτικό σημείωμα

en: New Invoice
el: Νέο τιμολόγιο

en: Edit Credit Note
el: Επεξεργασία πιστωτικής σημείωσης

en: Edit Invoice
el: Επεξεργασία τιμολογίου

en: View Credit Note
el: Προβολή πιστωτικού σημειώματος

en: View Invoice
el: Προβολή τιμολογίου

en: New Bill
el: Νέο τιμολόγιο αγορών

en: Edit Bill
el: Επεξεργασία Τιμολ. Αγορών

en: View Bill
el: Προβολή Τιμολ. Αγορών

en: New Expense Voucher
el: Νέο παραστατικό εξόδου

en: Edit Expense Voucher
el: Επεξεργασία παραστατικού εξόδου

en: View Expense Voucher
el: Εμφάνιση παραστατικού εξόδου

en: Open Linked Document:
el: Άνοιγμα συνδεδεμένου εγγράφου:

en: Bill Information
el: Πληροφορίες τιμολογίου αγορών

en: Bill ID
el: ID Τιμολογίου αγορών

en: Voucher ID
el: ID Παραστατικού εξόδου

en: View/Edit Invoice
el: Προβολή/Επεξεργασία τιμολογίου

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Post
el: Εγγραφή

en: View/Edit Bill
el: Προβολή/Επεξεργασία τιμολ. αγορών

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
el: Προβολή/Επεξεργασία παραστατικού εξόδου

en: Invoice Owner
el: Κάτοχος τιμολογίου

en: Invoice Notes
el: Σημειώσεις τιμολογίου

en: Is Paid?
el: Εξοφλήθηκε;

en: Is Posted?
el: Έχει καταχωρηθεί;

en: Date Opened
el: Ημερομηνία Ανοίγματος

en: Invoice ID
el: ID Τιμολογίου

en: Bill Owner
el: Κάτοχος τιμολογίου αγορών

en: Bill Notes
el: Σημειώσεις τιμολογίου αγορών

en: Voucher Owner
el: Κάτοχος παραστατικού εξόδου

en: Voucher Notes
el: Σημειώσεις παραστατικού εξόδου

en: Type
el: Τύπος

en: Paid
el: Εξοφλήθη

en: Posted
el: Καταχωρήθηκε

en: Due
el: Λήξη

en: Opened
el: Άνοιξε

en: Num
el: Νο

en: Find Bill
el: Εύρεση τιμολογίου αγοράς

en: Find Expense Voucher
el: Εύρεση παραστατικού εξόδου

en: Expense Voucher
el: Παραστατικό εξόδου

en: Find Invoice
el: Εύρεση τιμολογίου

en: Amount
el: Ποσό

en: Due Bills Reminder
el: Υπενθύμιση τιμολογίων που λήγουν

en: The Job must be given a name.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα στην εργασία.

en: You must choose an owner for this job.
el: Πρέπει να διαλέξετε ένα κάτοχο για αυτή την εργασία.

en: Edit Job
el: Επεξεργασία εργασίας

en: New Job
el: Νέα εργασία

en: View/Edit Job
el: Προβολή/Επεξεργασία Εργασίας

en: View Invoices
el: Προβολή τιμολογίων

en: Owner's Name
el: Όνομα κατόχου

en: Only Active?
el: Μόνο Ενεργά;

en: Rate
el: Επτικόκιο

en: Job Number
el: Αριθμός εργασίας

en: Job Name
el: Όνομα εργασίας

en: Find Job
el: Εύρεση εργασίας

en: Closed
el: Έκλεισε

en: Title
el: Τίτλος

en: Balance
el: Υπόλοιπο

en: Gains
el: Κέρδη

en: Gain/Loss
el: Κέρδος/Ζημιά

en: Lots in Account %s
el: Πακέτα στο λογαριασμό %s

en: The Order must be given an ID.
el: Πρέπει να δοθεί ένα ID στην Παραγγελία.

en: Do you really want to close the order?
el: Θέλετε πραγματικά να κλείσετε την παραγγελία;

en: Close Date
el: Ημερομηνία κλεισίματος

en: View/Edit Order
el: Προβολή/Επεξεργασία παραγγελίας

en: Order Notes
el: Σημειώσεις παραγγελίας

en: Date Closed
el: Ημερομηνία κλεισίματος

en: Is Closed?
el: Έχει κλείσει;

en: Owner Name
el: Όνομα κατόχου

en: Order ID
el: ID Παραγγελίας

en: Find Order
el: Εύρεση παραγγελίας

en: You must select a company for payment processing.
el: Πρέπει να επιλέξετε μια εταιρία για επεξεργασία πληρωμής.

en: You must select a transfer account from the account tree.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα λογαριασμό μεταφοράς από το δένδρο λογαριασμών.

en: Pre-Payment
el: Προπληρωμή

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
el: Οι λογαριασμοί που εμπλέκονται είναι σε διαφορετικό νόμισμα. Παρακαλώ ορίστε την ισοτιμία μετατροπής.

en: Customer
el: Πελάτης

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Employee
el: Υπάλληλος

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
el: Δεν έχετε κάποιο έγκυρο λογαριασμό "Post To". Παρακαλώ δημιουργήστε ένα λογαριασμό του τύπου "%s" πριν συνεχίσετε την επεξεργασία αυτής της πληρωμής. Πιθανόν πρώτα να θέλετε να δημιουργήσετε ένα τιμολόγιο αγορών ή πωλήσεων

en: Cleared
el: Έχει εκκαθαριστεί

en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Cancel
el: Άκυρο

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
el[0]: Είστε σίγουρος ότι θέλετε τη διαγραφή της επιλεγμένης τιμής;
el[1]: Είστε σίγουρος ότι θέλετε τη διαγραφή των %d επιλεγμένων τιμών;

en: Delete prices?
el: Διαγραφή τιμών;

en: Entries
el: Καταχωρήσεις

en: You must select a Currency.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα νόμισμα.

en: You must enter a valid amount.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο ποσό.

en: Cannot save check format file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου μορφής επιταγής.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
el: εφαρμογή

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
el: χρήστης

en: Custom
el: Εξατομικευμένος

en: Top
el: Πάνω

en: (paused)
el: (σε παύση)

en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Report
el: Αναφορά

en: Rows
el: Γραμμές

en: Cols
el: Στήλες

en: HTML Style Sheet Properties: %s
el: Ιδιότητες HTML Φύλλου στυλ: %s

en: Style Sheet Name
el: Όνομα φύλλου στυλ

en: Please name the Scheduled Transaction.
el: Παρακαλώ ονομάστε την Προγραμματισμένη Συναλλαγή.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
el: Υπάρχει ήδη μία προγραμματισμένη συναλλαγή με το όνομα "%s". Είστε σίγουρος ότι θέλετε να δώσετε το ίδιο όνομα και σε αυτήν εδώ;

en: Please provide a valid end selection.
el: Παρακαλώ ορίστε μία έγκυρη επιλογή τέλους.

en: There must be some number of occurrences.
el: Πρέπει να υπάρχει κάποιος αριθμός επαναλήψεων.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
el: Ο αριθμός των εμφανίσεων που απομένουν (%d) είναι μεγαλύτερος από τον συνολικό αριθμό εμφανίσεων (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
el: Προσπαθήσατε να δημιουργήσετε μια προγραμματισμένη συναλλαγή που δεν θα εκτελεστεί ποτέ. Θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
el: Ο Επεξεργαστής προγραμματισμένων συναλλαγών δεν μπορεί να εξισορροπήσει αυτόματα αυτή τη συναλλαγή. Θα πρέπει να καταχωρηθεί;

en: (never)
el: (ποτέ)

en: Scheduled Transactions
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή δεν έχει ισοζύγιο. Σας συμβουλεύομαι να διορθώσετε αυτήν την κατάσταση.

en: Ignored
el: Αγνοήθηκε

en: Postponed
el: Αναβλήθηκε

en: To-Create
el: Προς δημιουργία

en: Reminder
el: Υπενθύμιση

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Never
el: Ποτέ

en: (Need Value)
el: (Χρειάζεται τιμή)

en: Invalid Transactions
el: Μη έγκυρες συναλλαγές

en: Transaction
el: Συναλλαγή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Created Transactions
el: Δημιουργημένες συναλλαγές

en: Last Valid Year:
el: Τελευταίο έγκυρο έτος:

en: Form Line Data:
el: Γραμμή δεδομένων φόρμας:

note: Translators: Tax Code
en: Code
el: Κωδικός

en: now
el: τώρα

en: Income Tax Identity
el: Ταυτότητα φόρου εισοδήματος

en: Form
el: Φόρμα

en: Edit Vendor
el: Επεξεργασία προμηθευτή

en: New Vendor
el: Νέος προμηθευτής

en: View/Edit Vendor
el: Προβολή/Επεξεργασία προμηθευτή

en: Vendor's Jobs
el: Εργασίες προμηθευτή

en: Vendor's Bills
el: Τιμολόγια Προμηθευτή

en: Pay Bill
el: Πληρωμή τιμολογίου αγορών

en: Vendor ID
el: ID Προμηθευτή

en: Find Vendor
el: Εύρεση προμηθευτή

en: Income
el: Έσοδα

en: Expenses
el: Έξοδα

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: Total
el: Σύνολο

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
el: Αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν προγραμματισμένες συναλλαγές για εισαγωγή.

en: Select a Budget
el: Επιλογή ενός προϋπολογισμού

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: New
el: Νέο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: (no name)
el: (χωρίς όνομα)

en: Deleting account %s
el: Διαγραφή λογαριασμού %s

en: The account %s will be deleted.
el: Ο λογαριασμός %s θα διαγραφεί.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
el: Όλες οι συναλλαγές αυτού του λογαριασμού θα μεταφερθούν στον λογαριασμό %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
el: Όλες οι συναλλαγές που περιέχει ο λογαριασμός θα διαγραφούν.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
el: Όλες οι συναλλαγές των υπολογαριασμών θα μεταφερθούν στον λογαριασμό %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
el: Όλες οι συναλλαγές των υπολογαριασμών θα διαγραφούν.

en: Are you sure you want to do this?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: Options
el: Επιλογές

en: Estimate
el: Εκτίμηση

en: Budget
el: Προϋπολογισμός

en: Unnamed Budget
el: Προϋπολογισμός χωρίς όνομα

en: Delete %s?
el: Διαγραφή %s;

en: You must select at least one account to estimate.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα λογαριασμό για εκτίμηση.

en: Make a printable invoice
el: Δημιουργία εκτυπώσιμου τιμολογίου

en: _Edit Invoice
el: _Επεξεργασία τιμολογίου

en: Edit this invoice
el: Επεξεργασία αυτού του τιμολογίου

en: _Post Invoice
el: _Καταχώρηση τιμολογίου

en: _Unpost Invoice
el: _Αναίρεση καταχώρησης τιμολογίου

en: New _Invoice
el: Νέο _τιμολόγιο

en: Blank
el: Κενό

en: _Pay Invoice
el: _Πληρωμή τιμολογίου

en: _Company Report
el: Αναφορά _εταιρίας

en: Enter
el: Εισαγωγή

en: Unpost
el: Αναίρεση καταχώρησης

en: Vendor Listing
el: Λίστα προμηθευτών

en: Cu_t Transaction
el: Απο_κοπή συναλλαγής

en: _Copy Transaction
el: _Αντιγραφή συναλλαγής

en: _Paste Transaction
el: _Επικόλληση συναλλαγής

en: Dup_licate Transaction
el: Α_ντίγραφο συναλλαγής

en: _Delete Transaction
el: _Διαγραφή συναλλαγής

en: _Delete Split
el: _Διαγραφή διαίρεσης

en: Cut the selected transaction into clipboard
el: Αποκοπή της επιλεγμένης συναλλαγής στο πρόχειρο

en: Copy the selected transaction into clipboard
el: Αντιγραφή της επιλεγμένης συναλλαγής στο πρόχειρο

en: Paste the transaction from the clipboard
el: Επικόλληση της συναλλαγής από το πρόχειρο

en: Make a copy of the current transaction
el: Δημιουργία αντιγράφου της τρέχουσας συναλλαγής

en: Delete the current transaction
el: Διαγραφή της τρέχουσας συναλλαγής

en: Split
el: Διαίρεση

en: Schedule
el: Πρόγραμμα

en: Auto-clear
el: Αυτόματη εκκαθάριση

en: General Journal
el: Γενικό ημερολόγιο

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο %s;

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
el: Αυτό το μητρώο περιέχει αλλαγές που εκκρεμούν σε μια συναλλαγή. Θέλετε να αποθηκεύσετε αυτές τις αλλαγές στην συναλλαγή, να απορρίψετε την συναλλαγή, ή να ακυρώσετε την λειτουργία;

en: _Discard Transaction
el: Α_πόρριψη συναλλαγής

en: _Save Transaction
el: Απο_θήκευση συναλλαγής

en: unknown
el: άγνωστο

en: Portfolio
el: Χαρτοφυλάκιο

en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Start Date:
el: Ημερομηνία έναρξης:

en: End Date:
el: Καταληκτική ημερομηνία:

en: Frozen
el: Έχει παγώσει

en: Voided
el: Ακυρωμένο

en: Transaction Report
el: Αναφορά συναλλαγής

en: Portfolio Report
el: Αναφορά χαρτοφυλακίου

en: Search Results Report
el: Αναφορά αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: Register
el: Μητρώο

en: and subaccounts
el: και υπολογαριασμοί

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
el: Αυτή η συναλλαγή έχει σημειωθεί μόνο για ανάγνωση με το σχόλιο: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
el: Μια αντίστροφη καταχώρηση έχει ήδη δημιουργηθεί για αυτή την συναλλαγή.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
el: Ταξινόμηση %s κατά…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
el: Φίλτρο %s κατά…

en: Select
el: Επιλογή

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Export
el: Εξαγωγή

en: The numeric ID of the report.
el: Η αριθμητική ταυτότητα (ID)της αναφοράς

en: Choose export format
el: Επιλογή μορφής εξαγωγής

en: Choose the export format for this report:
el: Επιλέξτε την μορφή εξαγωγής για αυτή την αναφορά:

en: Save %s To File
el: Αποθήκευση %s σε αρχείο

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
el: Δε μπορείτε να αποθηκεύσετε σε αυτό το όνομα αρχείου.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
el: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση σε αυτό το αρχείο.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να γράψετε επάνω από αυτό;

en: Could not open the file %s. The error is: %s
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου %s. Το σφάλμα είναι: %s

en: Printable Invoice
el: Εκτυπώσιμο τιμολόγιο

en: Tax Invoice
el: Τιμολόγια με φόρους

en: Easy Invoice
el: Τιμολόγιο Easy

en: Fancy Invoice
el: Τιμολόγιο Fancy

en: _New
el: _Νέο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: Transactions
el: Συναλλαγές

en: Report error
el: Σφάλμα αναφοράς

en: An error occurred while running the report.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εκτέλεση της αναφοράς.

en: Badly-formed report id: %s
el: Κακοσχηματισμένο id αναφοράς: %s

en: Statement Date
el: Ημ/νία αντίγραφου λογαριασμού

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: (no description)
el: (χωρίς περιγραφή)

en: Cannot modify or delete this transaction.
el: Δεν μπορεί να τροποποιηθεί ή διαγραφεί αυτή η συναλλαγή.

en: Remove the splits from this transaction?
el: Διαγραφή διαιρέσεων από αυτή την συναλλαγή;

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
el: _Διαγραφή διαιρέσεων

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
el: Διαγραφή της διαίρεσης '%s' από την συναλλαγή '%s';

en: You cannot delete this split.
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή αυτής της διαίρεσης.

en: Delete the current transaction?
el: Διαγραφή της τρέχουσας συναλλαγής;

en: Present:
el: Παρούσα:

en: Future:
el: Μελλοντική:

en: Reconciled:
el: Συμφωνημένο:

en: Projected Minimum:
el: Προσομοίωση ελάχιστου:

en: Shares:
el: Μετοχές:

en: Current Value:
el: Τρέχουσα αξία:

en: This account register is read-only.
el: Αυτό το μητρώο λογαριασμού είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Display the ~a report
el: Εμφάνιση της αναφοράς ~a

en: You have not selected an owner
el: Δεν έχετε επιλέξει ένα κάτοχο

en: Job
el: Εργασία

en: is
el: είναι

en: is not
el: δεν είναι

en: Entity Not Found: %s
el: Δεν βρέθηκε ο αντικείμενο: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
el: Συναλλαγή χωρίς λογαριασμούς: %s

en: Unsupported entity type: %s
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος αντικειμένου: %s

en: No such price: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοια τιμή: %s

en: Interest Payment
el: Πληρωμή τόκου

en: Interest Charge
el: Χρέωση τόκου

en: Payment Information
el: Πληροφορίες Πληρωμής

en: Payment From
el: Πληρωμή από

en: Reconcile Account
el: Συμφωνία λογαριασμού

en: Payment To
el: Πληρωμή σε

en: Enter _Interest Payment…
el: Εισαγωγή πληρωμής _τόκου…

en: Enter _Interest Charge…
el: Εισαγωγή χρέωσης _τόκου…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη συναλλαγή;

en: Starting Balance
el: Αρχικό Υπόλοιπο

en: Ending Balance
el: Τελικό υπόλοιπο

en: Reconciled Balance
el: Συμφωνημένο υπόλοιπο

en: Difference
el: Διαφορά

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
el: Ο λογαριασμός δεν έχει ισοζυγιστεί. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να τελειώσετε;

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
el: Θέλετε να αναβάλετε αυτή τη συμφωνία και να την τελειώσετε αργότερα;

en: Set the report options you want using this dialog.
el: Ορισμός προτιμώμενων επιλογών αναφοράς με την χρήση αυτού το διαλόγου.

en: There are no options for this report.
el: Δεν υπάρχουν επιλογές για αυτή την αναφορά.

en: You must select an item from the list
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αντικείμενο από τη λίστα

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: New Order
el: Νέα παραγγελία

en: New Transaction
el: Νέα συναλλαγή

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: all criteria are met
el: πληρούνται όλα τα κριτήρια

en: any criteria are met
el: πληρούται οποιοδήποτε κριτήριο

en: You have not selected any accounts
el: Δεν έχετε επιλέξει λογαριασμούς

en: matches all accounts
el: ταιριάζουν όλοι οι λογαριασμοί

en: matches any account
el: ταιριάζει οποιοσδήποτε λογαριασμός

en: matches no accounts
el: δεν ταιριάζει κανένας λογαριασμός

en: Selected Accounts
el: Επιλεγμένοι λογαριασμοί

en: Choose Accounts
el: Επιλογή λογαριασμών

en: Select Accounts to Match
el: Επιλογή λογαριασμών για ταίριασμα

en: Select the Accounts to Compare
el: Επιλογή λογαριασμών για σύγκριση

en: is before
el: είναι πρίν την

en: is before or on
el: είναι πριν ή την

en: is on
el: είναι την

en: is not on
el: δεν είναι την

en: is after
el: είναι μετά την

en: is on or after
el: είναι την ή μετά

en: is less than
el: είναι μικρότερη από

en: is less than or equal to
el: είναι μικρότερη ή ίση από

en: equals
el: ισούται

en: does not equal
el: δεν ισούται

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερη από

en: is greater than or equal to
el: είναι μεγαλύτερη ή ίση από

en: less than
el: μικρότερο από

en: less than or equal to
el: μικρότερο ή ίσο με

en: equal to
el: ισούται με

en: not equal to
el: δεν ισούται με

en: greater than
el: μεγαλύτερο από

en: greater than or equal to
el: μεγαλύτερο ή ίσο με

en: has credits or debits
el: έχει πιστώσεις ή χρεώσεις

en: has debits
el: έχει πιστώσεις

en: has credits
el: έχει χρεώσεις

en: Not Cleared
el: Δεν έχει εκκαθαριστεί

en: You need to enter some search text.
el: Πρέπει να εισάγετε κάποιο κείμενο προς αναζήτηση.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
el: Σφάλμα στην κανονική έκφραση '%s:
    %s

en: contains
el: περιέχει

en: matches regex
el: ταιριάζει με φράση

en: does not match regex
el: δεν ταιριάζει με φράση

en: European
el: Ευρωπαϊκή

en: ISO-8859-1 (West European)
el: ISO-8859-1 (Δυτικής Ευρώπης)

en: ISO-8859-2 (East European)
el: ISO-8859-2 (Ανατολικής Ευρώπης)

en: ISO-8859-3 (South European)
el: ISO-8859-3 (Νότιας Ευρώπης)

en: ISO-8859-4 (North European)
el: ISO-8859-4 (Βόρειας Ευρώπης)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
el: ISO-8859-5 (Κυριλλικά)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
el: ISO-8859-6 (Αραβικά)

en: ISO-8859-7 (Greek)
el: ISO-8859-7 (Ελληνικά)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
el: ISO-8859-8 (Εβραικά)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
el: ISO-8859-9 (Τουρκικά)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
el: ISO-8859-14 (Κέλτικα)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
el: ISO-8859-15 (Δυτική Ευρώποη, σύμβολο Ευρώ)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
el: ISO-8859-16 (Νοτιοανατολική Ευρώπη)

en: KOI8-R (Russian)
el: KOI8-R (Ρώσικα)

en: KOI8-U (Ukrainian)
el: KOI8-U (Ουκρανικά)

en: The file could not be reopened.
el: Το αρχείο δεν μπόρεσε να ανοιχτεί ξανά.

en: Reading file…
el: Ανάγνωση αρχείου…

en: Parsing file…
el: Ανάλυση αρχείου…

en: There was an error parsing the file.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάλυση του αρχείου.

en: Writing file…
el: Εγγραφή αρχείου…

en: This encoding has been added to the list already.
el: Η κωδικοποίηση έχει ήδη προστεθεί στην λίστα.

en: This is an invalid encoding.
el: Αυτή είναι μια μη έγκυρη κωδικοποίηση.

en: Could not create opening balance.
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχικού υπόλοιπου.

en: Give the children the same type?
el: Ορισμός των θυγατρικών σε ίδιο τύπο;

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
el: Ο θυγατρικός λογαριασμός του υπό επεξεργασία λογαριασμού πρέπει να αλλάξει τον τύπο του σε "%s" για να είναι μεταξύ τους συμβατοί.

en: _Show children accounts
el: _Εμφάνιση θυγατρικών λογαριασμών

en: The account must be given a name.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα στο λογαριασμό.

en: There is already an account with that name.
el: Υπάρχει ήδη λογαριασμός με αυτό το όνομα.

en: You must choose a valid parent account.
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν έγκυρο μητρικό λογαριασμό.

en: You must select an account type.
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν τύπο λογαριασμού.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
el: Ο επιλεγμένος τύπος λογαριασμού είναι μη συμβατός με τον γονικό που έχετε επιλέξει.

en: You must choose a commodity.
el: Πρέπει να επιλέξετε μία αξία.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο αρχικό υπόλοιπο ή αφήστε το κενό.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα λογαριασμό μεταφοράς ή διαλέξτε τον λογαριασμό αρχικών υπόλοιπων.

en: <No name>
el: <Χωρίς όνομα>

en: Edit Account
el: Επεξεργασία λογαριασμού

en: (%d) New Accounts
el: (%d) Νέοι λογαριασμοί

en: New Account
el: Νέος λογαριασμός

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα λογαριασμό καθαρής θέσης όπου θα εισαχθεί το συνολικό εισόδημα περιόδου.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα λογαριασμό καθαρής θέσης όπου θα εισαχθεί η συνολική δαπάνη περιόδου.

en: 
    Commodity:
el: 
    Αξία:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
el: 
    Κωδικός (ISIN, CUSIP ή παρόμοιος):

en: Select security/currency
el: Επιλογή αξίας/νομίσματος

en: _Security/currency
el: _Χρεόγραφο/νόμισμα

en: Select security
el: Επιλογή χρεογράφου

en: _Security
el: _Ασφάλεια

en: Select currency
el: Επιλογή νομίσματος

en: Cu_rrency
el: _Νόμισμα

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Use local time
el: Χρησιμοποίηση τοπικής ώρας

en: Edit currency
el: Επεξεργασία συνναλάγματος

en: Currency Information
el: Πληροφορίες συναλλάγματος

en: Edit security
el: Επεξεργασία χρεογράφου

en: New security
el: Νέο χρεόγραφο

en: Security Information
el: Πληροφορίες χρεογράφου

en: You may not create a new national currency.
el: Δεν επιτρέπεται η δημιουργία ενός νέου εθνικού νομίσματος.

en: That commodity already exists.
el: Υπάρχει ήδη αυτή η αξία.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
el: Πρέπει να εισάγετε τιμές στα πεδία "Πλήρες όνομα", "Σύμβολο/συντόμευση", και "Τύπος" για την αξία.

en: Action/Number
el: _Αριθμός

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: _Save As
el: _Αποθήκευση ως

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Reset all values to their defaults.
el: Επαναφορά τιμών στις προεπιλεγμένες.

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
el: Εισόδημα%sΜισθός%sΦόρος

en: Select a folder
el: Επιλογή ενός φακέλου

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: You must provide a name for this Tax Table.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα σε αυτό τον Πίνακα Φόρου.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
el: Πρέπει να δώσετε ένα μοναδικό όνομα σε αυτό τον Πίνακα φόρου. Η επιλογή σας "%s" χρησιμοποιείται ήδη.

en: You must choose a Tax Account.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα Λογαριασμό Φόρου.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
el: Ο Πίνακας Φόρου "%s" χρησιμοποιείται ήδη. Δε μπορείτε να τον διαγράψετε.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε την τελευταία καταχώρηση από τον πίνακα φόρων. Δοκιμάστε να διαγράψετε τον πίνακα φόρων αν το επιθυμείτε αυτό.

en: Are you sure you want to delete this entry?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή την καταχώρηση;

en: Show the income and expense accounts
el: Εμφάνιση λογαριασμών εσόδων και εξόδων

en: Error
el: Σφάλμα

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
el: Πρέπει να ορίσετε ένα λογαριασμό για μεταφορά από ή προς ή και τα δύο για αυτή την συναλλαγή. Διαφορετικά, δεν θα γίνει η εγγραφή.

en: You can't transfer from and to the same account!
el: Δεν μπορείτε να κάνετε μεταφορά από ένα λογαριασμό στον εαυτό του!

en: The account %s does not allow transactions.
el: Ο λογαριασμός %s δεν επιτρέπει συναλλαγές.

en: You must enter a valid price.
el: Πρέπει να εισάγετε μιά έγκυρη τιμή

en: You must enter an amount to transfer.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα ποσό προς μεταφορά.

en: Credit Account
el: Λογαριασμός πίστωσης

en: Debit Account
el: Χρεωστικός λογαριασμός

en: Transfer From
el: Μεταφορά από

en: Transfer To
el: Μεταφορά σε

en: Debit Amount
el: Ποσότητα χρέωσης

en: To Amount
el: Στο Ποσό

en: Remember and don't _ask me again.
el: Απομνημόνευση και μη _επανάληψη της ερώτησης.

en: Don't _tell me again.
el: Να μην _αναφερθεί ξανά.

en: Remember and don't ask me again this _session.
el: Απομνημόνευση και μη επανάληψη της ερώτησης σε αυτή τη _συνεδρία.

en: Don't tell me again this _session.
el: Να μην αναφερθεί ξανά σε αυτή τη _συνεδρία.

en: Save file automatically?
el: Αυτόματη αποθήκευση αρχείου;

en: _Yes, this time
el: _Ναι, αυτή τη φορά

en: Yes, _always
el: Ναι, _πάντα

en: No, n_ever
el: Όχι, π_οτέ

en: _No, not this time
el: Όχ_ι, αυτή την φορά

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: 12 months
el: 12 μήνες

en: 6 months
el: 6 μήνες

en: 4 months
el: 4 μήνες

en: 3 months
el: 3 μήνες

en: 2 months
el: 2 μήνες

en: 1 month
el: 1 μήνας

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: (unnamed)
el: (ανώνυμο)

en: _Import
el: Ει_σαγωγή

en: Import
el: Εισαγωγή

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: _Export
el: Ε_ξαγωγή

en: (null)
el: (κενό)

en: No suitable backend was found for %s.
el: Δεν βρέθηκε κατάλληλη υποδομή για %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
el: To URL %s δεν υποστηρίζεται από αυτήν την έκδοση του GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
el: Αδύνατη η ανάλυση του URL %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
el: Απέτυχε ή σύνδεση στο %s. Το όνομα υπολογιστή, το όνομα χρήστη ή το συνθηματικό δεν ήταν σωστά.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
el: Απέτυχε ή σύνδεση στο %s. Χάθηκε η επαφή, αδύνατη η αποστολή δεδομένων.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
el: Το αρχείο/URL φαίνεται να είναι από νεότερη έκδοση του GnuCash. Πρέπει να αναβαθμίσετε την έκδοση του GnuCash που χρησιμοποιείτε για να δουλέψετε με αυτά τα δεδομένα.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
el: Η βάση δεδομένων %s φαίνεται να μην υπάρχει. Θέλετε να τη δημιουργήσετε;

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την ανοίξετε. Θέλετε να προχωρήσετε στο άνοιγμα της βάσης δεδομένων;

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την ανοίξετε. Θέλετε να προχωρήσετε στην εισαγωγή της βάσης δεδομένων;

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την αποθηκεύσετε. Θέλετε να προχωρήσετε στην αποθήκευση της βάσης δεδομένων;

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την εξάγετε. Θέλετε να προχωρήσετε στην εξαγωγή της βάσης δεδομένων;

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
el: Το αρχείο/URL %s δεν περιέχει δεδομένα για το GnuCash ή τα δεδομένα του έχουν αλλοιωθεί.

en: You do not have permission to access %s.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης του %s.

en: An error occurred while processing %s.
el: Συνέβη σφάλμα κατά την επεξεργασία του %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: There was an error parsing the file %s.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάλυση του αρχείου %s.

en: The file %s is empty.
el: Το αρχείο %s είναι άδειο.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
el: Αυτό το αρχείο προέρχεται από παλαιότερη έκδοση του GnuCash. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: The file type of file %s is unknown.
el: Το αρχείο %s είναι αγνώστου τύπου.

en: Could not make a backup of the file %s
el: Αδυναμία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας του αρχείου %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %s. Ελέγξτε αν έχετε δικαιώματα εγγραφής σε αυτό το αρχείο και αν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος για να το δημιουργήσετε.

en: No read permission to read from file %s.
el: Δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσης στο αρχείο %s.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
el: Η SQL βάση δεδομένων είναι σε χρήση από άλλους χρήστες και η αναβάθμιση δεν μπορεί να γίνει πριν αυτοί αποσυνδεθούν. Αν δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή άλλοι συνδεδεμένοι χρήστες, συμβουλευτείτε την τεκμηρίωση για να μάθετε πως θα εκκαθαρίσετε την συνεδρία από συνδέσεις που εμφανίζονται ως ενεργές ενώ δεν είναι.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
el: Συνέβει ένα άγνωστο σφάλμα I/O (%d).

en: Save changes to the file?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο αρχείο;

en: Continue _Without Saving
el: Συνέχεια _χωρίς αποθήκευση

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
el: Το GnuCash δεν μπόρεσε να επιτύχει κλείδωμα για το %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
el: Η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από άλλον χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να ανοίξετε την βάση δεδομένων. Τι θέλετε να κάνετε;

en: Open _Anyway
el: Να ανοιχτεί _οπωσδήποτε

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Loading user data…
el: Φόρτωση δεδομένων χρήστη…

en: Exporting file…
el: Εξαγωγή αρχείου…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου.
    
    %s

en: <unknown>
el: <άγνωστο>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και το συνθηματικό σας για να συνδεθείτε στο: %s

en: Save changes to file %s before closing?
el: Αποθήκευση των αλλαγών στο αρχείο %s πριν το κλείσιμο;

en: Close _Without Saving
el: Κλείσμο _χωρίς αποθήκευση

en: Unsaved Book
el: Μη αποθηκευμένο βιβλίο

en: Book Options
el: Επιλογές βιβλίου

en: Version
el: Έκδοση

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select all accounts.
el: Επιλογή όλων των λογαριασμών.

en: Clear All
el: Καθαρισμός όλων

en: Clear the selection and unselect all accounts.
el: Καθαρισμός της επιλογής και αποεπιλογή όλων των λογαριασμών.

en: Select Children
el: Επιλογή θυγατρικών

en: Select Default
el: Προεπιλεγμένα

en: Select the default account selection.
el: Επιλογή προεπιλεγμένων λογαριασμών.

en: Show Hidden Accounts
el: Εμφάνιση κρυφών λογαριασμών

en: Show accounts that have been marked hidden.
el: Εμφάνιση λογαριασμών που έχουν σημειωθεί ως κρυφοί.

en: Select all entries.
el: Επιλογή όλων των καταχωρήσεων.

en: Clear the selection and unselect all entries.
el: Καθάρισμα της επιλογής και αποεπιλογή όλων των στοιχείων.

en: Select the default selection.
el: Προεπιλεγμένη επιλογή.

en: Clear any selected image file.
el: Καθαρισμός προηγουμένου επιλεγμένου αρχείου εικόνας.

en: Select image
el: Επιλογή εικόνας

en: Select an image file.
el: Επιλογή ενός αρχείου εικόνας.

en: Percent
el: Ποσοστό

en: Start of this quarter
el: Αρχή αυτού του τριμήνου

en: End of this quarter
el: Τέλος αυτού του τριμήνου

en: _Custom
el: _Προσαρμοσμένο

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: never
el: ποτέ

en: New top level account
el: Νέος γονικός λογαριασμός

en: Account Name
el: Όνομα λογαριασμού

en: Commodity
el: Αξία

en: Account Code
el: Κωδικός λογαριασμού

en: Present
el: Παρούσα

en: Present (Report)
el: Παρούσα (Αναφορά)

en: Balance (Report)
el: Υπόλοιπο (Αναφορά)

en: Balance (Period)
el: Υπόλοιπο (Περίοδος)

en: Reconciled (Report)
el: Συμφωνία (Αναφορά)

en: Last Reconcile Date
el: Τελευταία ημερομηνία συμφωνίας

en: Future Minimum
el: Μελλοντικό ελάχιστο

en: Future Minimum (Report)
el: Μελλοντικό ελάχιστο (Αναφορά)

en: Total (Report)
el: Σύνολο (Αναφορά)

en: Total (Period)
el: Σύνολο (Περίοδος)

en: Account Color
el: Χρώμα λογαριασμού

en: Tax Info
el: Πληροφορία Φόρου

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
el: Παρούσα (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
el: Υπόλοιπο (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
el: Εκκαθαρισμένο (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
el: Συμφωνημένο (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
el: Μελλοντικό ελάχιστο (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
el: Συν. (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
el: Φίλτρο %s κατά...

en: Namespace
el: Όνομα

en: Print Name
el: Όνομα εκτύπωσης

en: Unique Name
el: Μοναδικό όνομα

en: Fraction
el: Κλάσμα

en: Get Quotes
el: Λήψη τιμών

en: Source
el: Πηγή

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Customer Number
el: Αριθμός πελάτη

en: Vendor Number
el: Αριθμός προμηθευτή

en: Employee Number
el: Αριθμός υπαλλήλου

en: Address 1
el: Διεύθυνση 1

en: Address 2
el: Διεύθυνση 2

en: Address 3
el: Διεύθυνση 3

en: Address 4
el: Διεύθυνση 4

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Fax
el: Φαξ

en: E-mail
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: Active
el: Ενεργό

en: Security
el: Χρεόγραφο

en: Price
el: Τιμή

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Last Occur
el: Τελευταία εμφάνιση

en: Next Occur
el: Επόμενη εμφάνιση

en: %s, Total:
el: %s, Σύνολο:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
el: %s, Σύνολο μη νομισματικών αξιών:

en: %s, Grand Total:
el: %s, Γενικό σύνολο:

en: Profits:
el: Κέρδη:

en: Show GnuCash version
el: Εμφάνιση έκδοσης του GnuCash

en: Enable extra/development/debugging features.
el: Ενεργοποίηση πρόσθετων δυνατοτήτων αποσφαλμάτωσης/ανάπτυξης.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
el: Αρχείο για αποθήκευση καταγραφών, προεπιλογή είναι το "/tmp/gnucash.trace", μπορεί να γίνει "stderr" ή "stdout".

en: Checking Finance::Quote…
el: Έλεγχος Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
el: Έλεγχος Finance::Quote...

en: Loading data…
el: Φόρτωση δεδομένων…

en: Do not load the last file opened
el: Να μην φορτωθεί το τελευταίο αρχείο που ανοίχτηκε

en: Search only in active items
el: Αναζήτηση μόνο σε ενεργά στοιχεία

en: Open new invoice in new window
el: Άνοιγμα νέου τιμολογίου σε νέο παράθυρο

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
el: Αν είναι ενεργό, κάθε νέο τιμολόγιο θα ανοίγει σε νέο παράθυρο. Διαφορετικά ένα νέο τιμολόγιο θα ανοίγεται σε σε καρτέλα μέσα στο κυρίως παράθυρο.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
el: Αν είναι ενεργό, στο ξεκίνημα το GnuCash θα ελέγξει αν υπάρχουν τιμολόγια που λήγουν σύντομα. Αν συμβαίνει αυτό θα παρουσιαστεί στον χρήστη ένας διάλογος υπενθύμισης. Ο ορισμός του "soon" ελέγχεται από την ρύθμιση "Days in Advance". Διαφορετικά το GnuCash δεν θα ελέγξει για τιμολόγια που λήγουν.

en: Show bills due within this many days
el: Εμφάνιση λογαριασμών που λήγουν σε αυτό τον αριθμό ημερών

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
el: Το πεδίο ορίζει τον προκαταβολικό αριθμό των ημερών που το GnuCash θα κάνει έλεγχο για τιμολόγια που λήγουν. Αυτή η τιμή θα χρησιμοποιείται μόνο όταν η ρύθμιση "Notify when due" είναι ενεργή.

en: Which check position to print
el: Ποια περιοχή της επιταγής θα εκτυπωθεί

en: Date format to use
el: Μορφή ημερομηνίας για χρήση

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
el: Αυτό είναι ένας αριθμός αναγνώρισης του προορισμένης μορφής ημερομηνίας που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Position of payee name
el: Θέση ονόματος δικαιούχου

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής δικαιούχου στην επιταγή.

en: Position of date line
el: Θέση της γραμμής ημερομηνίας

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής ημερομηνίας στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: Position of check amount in words
el: Θέση του ποσού επιταγής σε λέξεις

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής ποσού ολογράφως στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: Position of check amount in numbers
el: Θέση του ποσού επιταγής σε αριθμούς

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής αριθμητικού ποσού στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: Position of memo line
el: Θέση της γραμμής memo

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής υπενθύμισης στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: Print the date format below the date.
el: Εκτύπωση της μορφής ημερομηνίας κάτω από την ημερομηνία.

en: The default check printing font
el: Η προεπιλεγμένη γραμματοσειρά εκτύπωσης επιταγής

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
el: Η προεπιλεγμένη γραμματοσειρά για την εκτύπωση επιταγών. Αυτή η τιμή θα παρακαμφθεί από τυχόν άλλη ορισμένη γραμματοσειρά στο αρχείο περιγραφής επιταγής.

en: Print '***' before and after text.
el: Εκτύπωση '*** στην αρχή και στο τέλος του κειμένου.

en: Show currencies in this dialog
el: Εμφάνιση νομισμάτων σε αυτό τον διάλογο

en: Last pathname used
el: Τελευταίο όνομα διαδρομής που χρησιμοποιήθηκε

en: Window geometry
el: Γεωμετρία παραθύρου

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
el: Αν είναι ενεργό, θα εμφανιστεί το παράθυρο νέου χρήστη. Διαφορετικά δεν θα εμφανιστεί.

en: New hierarchy window on "New File"
el: Παράθυρο νέας ιεραρχίας με το "Νέο αρχείο"

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
el: Αν είναι ενεργό, θα εμφανιστεί το παράθυρο "New Hierarchy" κάθε φορά που επιλέγεται το στοιχείο μενού "New File". Διαφορετικά δεν θα εμφανιστεί.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
el: Προεπιλογή σε 'νέα αναζήτηση' αν επιστρέφονται λιγότερα αποτελέσματα από αυτόν τον αριθμό

en: Use bayesian matching
el: Χρήση ταιριάσματος bayesian

en: Minimum score to be displayed
el: Ελάχιστο σκορ που θα εμφανίζεται

en: Add matching transactions below this score
el: Προσθήκη συναλλαγών που ταιριάζουν και έχουν χαμηλότερο σκορ

en: Clear matching transactions above this score
el: Εκκαθάριση συναλλαγών που ταιριάζουν και είναι πάνω από αυτό το σκορ

en: Maximum ATM fee amount in your area
el: Μέγιστο ποσό προμήθειας ATM στην περιοχή σου

en: Show documentation
el: Εμφάνιση τεκμηρίωσης

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
el: Εμφάνιση μερικών σελίδων τεκμηρίωσης στον οδηγό εισαγωγής QIF.

en: Always reconcile to today
el: Πάντα συμφωνία στην τρέχουσα ημερομηνία

en: How many days in advance to notify the user.
el: Πόσες ημέρες πριν θα ειδοποιηθεί ο χρήστης.

en: How many days in advance to remind the user.
el: Πόσες ημέρες πριν θα γίνει υπενθύμιση στο χρήστη.

en: The next tip to show.
el: Η επόμενη συμβουλή που θα εμφανιστεί.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
el: Εμφάνιση του "Tip Of The Day" στην έναρξη του GnuCash

en: Save window sizes and locations
el: Αποθήκευση μεγέθους και τοποθεσίας παραθύρων

en: Character to use as separator between account names
el: Χαρακτήρας που θα χρησιμοποιηθεί ως διαχωριστικό ανάμεσα στα ονόματα λογαριασμων

en: Compress the data file
el: Συμπίεση αρχείου δεδομένων

en: Enables file compression when writing the data file.
el: Ενεργοποίηση συμπίεσης αρχείου κατά την εγγραφή των δεδομένων.

en: Show auto-save explanation
el: Εμφάνιση πληροφοριών αυτόματης αποθήκευσης

en: Auto-save time interval
el: Χρονικό διάστημα μεταξύ των αυτόματων αποθηκεύσεων

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
el: Ο αριθμός των λεπτών μέχρι την έναρξη της αυτόματης αποθήκευσης δεδομένων στον σκληρό δίσκο. Αν είναι μηδέν, δεν θα ενεργοποιηθεί η αυτόματη αποθήκευση.

en: Display negative amounts in red
el: Εμφάνιση αρνητικών ποσών με κόκκινο

en: Automatically insert a decimal point
el: Αυτόματο εισαγωγή δεκαδικού ψηφίου

en: Number of automatic decimal places
el: Αριθμός αυτόματων δεκαδικών σημείων

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
el: Διαγραφή παλιών αρχείων καταγραφών/αντιγράφων ασφαλείας μετά από αριθμό ημερών (0 = ποτέ).

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
el: Διαγραφή παλιών αρχείων καταγραφών/αντιγράφων ασφαλείας μετά από αριθμό ημερών (0 = ποτέ).

en: Don't sign reverse any accounts.
el: Να μην γίνεται αντιστροφή πρόσημου σε κανένα λογαριασμό.

en: Use formal account labels
el: Χρήση τυπικών λογιστικών ετικετών

en: Show close buttons on notebook tabs
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος στις καρτέλες

en: Width of notebook tabs
el: Πλάτος των καρτελλών

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
el: Χρήση του καθορισμένου νομίσματος για όλες τους νέους λογαριασμούς που δημιουργούνται.

en: Default currency for new accounts
el: Προεπιλεγμένο νόμισμα για νέους λογαριασμούς

en: Use 24 hour time format
el: Χρήση 24ωρη μορφής ώρας

en: Date format choice
el: Επιλογή μορφής ημερομηνίας

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
el: Αυτή η ρύθμιση ορίζει πως θα εμφανίζονται οι ημερομηνίες στο GnuCash. Πιθανές τιμές είναι "locale" για χρήση των τοπικών ρυθμίσεων του συστήματος, "ce" για χρήση στυλ ημερομηνιών κεντρικής Ευρώπης, "iso" για ημερομηνίες σύμφωνα με το πρότυπο ISO 8601, "uk" για στυλ ημερομηνιών Μεγάλης Βρετανίας, και "us" για στυλ ημερομηνιών ΗΠΑ.

en: Show splash screen
el: Εμφάνιση της οθόνης έναρξης

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στο πάνω μέρος του παραθύρου.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
el: Αυτή η ρύθμιση ορίζει που θα εμφανίζονται οι καρτέλες που χρησιμοποιούνται για εναλλαγή ανάμεσα σε σελίδες. Πιθανές τιμές είναι "πάνω", "αριστερά", "κάτω" and "δεξιά". Προεπιλογή είναι το "πάνω".

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στο κάτω μέρος του παραθύρου.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στα αριστερά του παραθύρου.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στα δεξιά του παραθύρου.

en: Display the summary bar at the top of the page.
el: Εμφάνιση της γραμμής περίληψης στο πάνω μέρος της σελίδας.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
el: Αυτή η ρύθμιση ορίζει που θα εμφανίζεται η γραμμή περίληψης για τις διάφορες σελίδες. Πιθανές τιμές είναι "πάνω" και "κάτω". Προεπιλογή είναι το "κάτω".

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
el: Εμφάνιση της γραμμής περίληψης στο κάτω μέρος της σελίδας.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
el: Το κλείσιμο μιας καρτέλας σας μετακινεί στην πιο πρόσφατα καρτέλα που έχετε επισκεφθεί.

en: "Enter" key moves to bottom of register
el: Το πλήκτρο "Enter" μετακινεί στο κάτω μέρος του μητρώο

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
el: Αν είναι ενεργό, το πάτημα του πλήκτρου enter θα μετακινεί στο κάτω μέρος του μητρώου. Διαφορετικά το πάτημα του πλήκτρου enter θα μετακινεί στην επόμενη γραμμή συναλλαγής.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
el: Αυτόματη κύλιση λίστας λογαριασμών ή ενεργειών κατά την εισαγωγή

en: Create a new window for each new register
el: Δημιουργία ενός νέου παραθύρου για κάθε νέο μητρώο

en: Color all lines of a transaction the same
el: Ίδιο χρώμα για όλες τις γραμμές μιας συναλλαγής

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
el: Αν είναι ενεργό, όλες οι γραμμές που αποτελούν μια συναλλαγή θα έχουν το ίδιο χρώμα για φόντο. Διαφορετικά τα χρώματα φόντου θα εναλλάσσονται σε κάθε γραμμή.

en: Show horizontal borders in a register
el: Εμφάνιση οριζόντιων πλαισίων στα κελιά μητρώου

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
el: Εμφάνιση οριζόντιων πλαισίων ανάμεσα στις γραμμές του μητρώου. Αν είναι ενεργό το πλαίσιο μεταξύ των κελιών θα φαίνεται ως μια ευδιάκριτη γραμμή. Διαφορετικά τα πλαίσια μεταξύ των κελιών δεν θα τονίζονται.

en: Show vertical borders in a register
el: Εμφάνιση κάθετων πλαισίων στα κελιά μητρώου

en: All transactions are expanded to show all splits.
el: Όλες οι συναλλαγές επεκτείνονται ώστε να εμφανίζονται όλες οι διαιρέσεις.

en: Only display leaf account names.
el: Προβολή μόνο τελευταίου λογαριασμού.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
el: Εμφάνιση αυτού του αριθμού συναλλαγών στο μητρώο. Η τιμή μηδέν σημαίνει εμφάνιση όλων των συναλλαγών.

en: Create a new window for each new report
el: Δημιουργία ενός νέου παραθύρου για κάθε νέα αναφορά.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
el: Χρήση του νομίσματος που ορίζεται από τις τοπικές ρυθμίσεις του υπολογιστή για τις νέες αναφορές που δημιουργούνται.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
el: Χρήση του καθορισμένου νομίσματος για όλες τις νέες αναφορές που δημιουργούνται.

en: Default currency for new reports
el: Προεπιλεγμένο νόμισμα για νέες αναφορές

en: Allow file incompatibility with older versions.
el: Να επιτρέπεται ασυμβατότητα αρχείου με παλαιότερες εκδόσεις.

en: Number of files in history
el: Αριθμός αρχείων στο ιστορικό

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
el: Αυτή η ρύθμιση περιέχει τον αριθμό των αρχείων που διατηρούνται στο μενού Πρόσφατα ανοιγμένα αρχεία. Αυτή η τιμή μπορεί να οριστεί σε μηδέν για απενεργοποίηση του ιστορικού αρχείων. Αυτός ο αριθμός έχει μέγιστη τιμή το 10.

en: Most recently opened file
el: Το πιο πρόσφατα ανοιγμένο αρχείο

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
el: Αυτό το πεδίο περιέχει την πλήρη διαδρομή για το πιο πρόσφατα ανοιγμένο αρχείο.

en: Next most recently opened file
el: Το πιο συχνά ανοιγμένο αρχείο

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
el: Αυτό το πεδίο περιέχει την πλήρη διαδρομή για το επόμενο πιο πρόσφατα ανοιγμένο αρχείο.

en: Delete a commodity
el: Διαγραφή μιας αξίας

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν να σας επιτραπεί να διαγράψετε μια αξία.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε μια αξία η οποία έχει τιμές. Η διαγραφή της αξίας θα οδηγήσει και στην διαγραφή και των τιμών.

en: Delete multiple price quotes
el: Διαγραφή πολλαπλών τιμών μετοχών

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε με μια ενέργεια πολλαπλές τιμές.

en: Read only register
el: Μητρώο για ανάγνωση μόνο

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται όταν εμφανίζεται ένα μητρώο που είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Remove a split from a transaction
el: Διαγραφή διαίρεσης από μια συναλλαγή

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
el: Αυτός ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε μια διαίρεση που περιέχεται σε μια συναλλαγή.

en: Remove a reconciled split from a transaction
el: Διαγραφή συμφωνημένης διαίρεσης από μια συναλλαγή

en: Remove all the splits from a transaction
el: Διαγραφή όλων των διαιρέσεων μιας συναλλαγής

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
el: Αυτός ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε όλες τις διαιρέσεις που περιέχονται σε μια συναλλαγή.

en: Delete a transaction
el: Διαγραφή μιας συναλλαγής

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν να σας επιτραπεί να διαγράψετε μια συναλλαγή.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε μια συναλλαγή που περιέχει συμφωνημένες διαιρέσεις. Η διαγραφή θα αφαιρέσει τις συμφωνημένες αξίες από το μητρώο και μπορεί να κάνει δύσκολη την διαδικασία μελλοντικών συμφωνιών.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται όταν προσπαθείτε να μετακινήσετε μια τροποποιημένη συναλλαγή. Τα δεδομένα που άλλαξαν πρέπει είτε να αποθηκευθούν είτε να απορριφθούν.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
el: Εμφάνιση του γενικού συνόλου όλων των λογαριασμών στο προεπιλεγμένο νόμισμα της αναφοράς

en: Show non currency commodities
el: Εμφάνιση μη νομισματικών αξιών

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
el: Αν είναι ενεργό, μη νομισματικές αξίες (μετοχές) θα εμφανίζονται. Διαφορετικά θα αποκρύπτονται.

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
el: Ημερομηνία έναρξης (σε δευτερόλεπτα από 1 Ιαν, 1970)

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
el: Ημερομηνίας τέλους (σε δευτερόλεπτα από 1, Ιαν 1970)

en: Width of this column
el: Το πλάτος αυτής της στήλης

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
el: Αυτός ο οδηγός θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε και να χρησιμοποιήσετε λογιστικές περιόδους.
    
    Προσοχή: αυτή η λειτουργία δεν δουλεύει σωστά αυτή την στιγμή, είναι ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης. Πιθανότατα θα καταστρέψει τα δεδομένα σας και δεν θα μπορούν να διορθωθούν!

en: Setup Account Period
el: Ρύθμιση λογιστικής περιόδου

en: Book Closing Dates
el: Ημ/νιες κλεισίματος βιβλίου

en: Close Book
el: Κλείσιμο βιβλίου

en: Account Period Finish
el: Τέλος λογιστικής περιόδου

en: Summary Page
el: Σελίδα περίληψης

en: Comma (,)
el: Κόμμα (,)

en: Semicolon (;)
el: Ερωτηματικό (;)

en: Colon (:)
el: Άνω κάτω τελεία (:)

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Accounts Selected:
el: Επιλεγμένοι λογαριασμοί:

en: _Select Subaccounts
el: _Επιλογή υπολογαριασμών

en: Select _All
el: Επιλογή _όλων

en: Date Range
el: Ημερολογιακό διάστημα

en: _Select All
el: Ε_πιλογή όλων

en: Select _Range
el: Ορισμός _διαστήματος

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
el: Έναρξη

en: _Earliest
el: _Νωρίτερος

en: Cho_ose Date
el: Επιλογή _Ημερομηνίας

en: Toda_y
el: Σ_ήμερα

en: _Latest
el: _Τελευταία τιμή

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
el: Τέλος

en: C_hoose Date
el: Επιλογή _Ημερομηνίας

en: _Today
el: _Σήμερα

en: Export Now…
el: Εξαγωγή τώρα

en: Summary
el: Περίληψη

en: Select File for Import
el: Επιλογή αρχείου για εισαγωγή

en: Fixed-Width
el: Σταθερό πλάτος

en: Space
el: Κενό

en: Hyphen (-)
el: Παύλα (-)

en: <b>File Format</b>
el: <b>Μορφή αρχείου</b>

en: Date Format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: <b>Account</b>
el: <b>Λογαριασμός</b>

en: Account ID
el: ID Λογαριασμού

en: Change GnuCash _Account…
el: Αλλαγή _λογαριασμού GnuCash…

en: Transaction Information
el: Πληροφορίες συναλλαγής

en: New Account Hierarchy Setup
el: Ρύθμιση νέας ιεραρχίας λογαριασμών

en: Choose Currency
el: Επιλογή Νομίσματος

en: <b>Categories</b>
el: <b>Κατηγορίες</b>

en: C_lear All
el: Κα_θαρισμός όλων

en: <b>Category Description</b>
el: <b>Περιγραφή κατηγορίας</b>

en: Choose accounts to create
el: Επιλέξτε τους λογαριασμούς που θα δημιουργήσετε

en: Setup selected accounts
el: Ρύθμιση επιλεγμένων λογαριασμών

en: Finish Account Setup
el: Τέλος ρύθμισης λογαριασμών

en: Months
el: Μήνες

en: Years
el: Έτη

en: Current Year
el: Τρέχων έτος

en: Whole Loan
el: Όλο το δάνειο

en: Fixed Rate
el: Σταθερό επιτόκιο

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
el: Ρύθμιση αποπληρωμής υποθήκης/δανείου

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
el: Εισάγετε τις λεπτομέρειες του δανείου, ως ελάχιστο εισάγετε ένα έγκυρο λογαριασμό δανείου και ποσό.

en: Start Date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Length
el: Διάρκεια

en: Loan Account
el: Λογαριασμός δανείου

en: Months Remaining
el: Μήνες που Απομένουν

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
el: Εισάγετε ένα ετήσιο επιτόκιο ως ποσοστό. Δεκτές είναι τιμές μεταξύ 0.001 -100. Ο βοηθός δανείου δεν υποστηρίζει δάνεια μηδενικού επιτοκίου.

en: Interest Rate Change Frequency
el: Συχνότητα αλλαγής επιτοκίου

en: Loan Details
el: Λεπτομέρειες δανείου

en: Escrow Account
el: Εγγυητικός λογαριασμός

en: Loan Repayment Options
el: Επιλογές αποπληρωμής δανείου

en: Principal To
el: Κεφάλαιο σε

en: Interest To
el: τόκοι στο

en: Repayment Frequency
el: Συχνότητα αποπληρωμής

en: Loan Repayment
el: Αποπληρωμή δανείου

en: Payment To (Escrow)
el: Πληρωμή σε (Εγγυητικό)

en: Payment From (Escrow)
el: Πληρωμές από (Εγγυητικό)

en: Specify Source Account
el: Επιλογή λογαριασμού πηγής

en: Use Escrow Account
el: Χρήση εγγυητικού λογαριασμού

en: Part of Payment Transaction
el: Τμήμα συναλλαγής πληρωμής

en: Payment Frequency
el: Συχνότητα πληρωμής

en: Previous Option
el: Προηγούμενη επιλογή

en: Next Option
el: Επόμενη επιλογή

en: Loan Payment
el: Πληρωμή δανείου

en: End Date
el: Καταληκτική ημερομηνία:

en: Loan Review
el: Ανασκόπηση δανείου

en: Loan Summary
el: Περίληψη δανείου

en: QIF Import Assistant
el: Βοηθός εισαγωγής QIF

en: Import QIF files
el: Εισαγωγή αρχείων QIF

en: Select a QIF file to load
el: Επιλογή ενός αρχείου QIF για άνοιγμα.

en: _Start
el: Έ_ναρξη

en: Load QIF files
el: Φόρτωση αρχείων QIF

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
el: Πατήστε "Πίσω" για να ακυρώσετε το άνοιγμα αυτού του αρχείου και να επιλέξετε κάποιο άλλο.

en: Set a date format for this QIF file
el: Ορισμός της μορφής ημερομηνίας για αυτό το αρχείο QIF

en: Account name
el: Όνομα λογαριασμού

en: Set the default QIF account name
el: Ορισμός του προεπιλεγμένου ονόματος λογαριασμού QIF

en: _Unload selected file
el: _Απόρριψη φόρτωσης επιλεγμένου αρχείου

en: _Load another file
el: _Φόρτωμα ενός άλλου αρχείου

en: QIF files you have loaded
el: Αρχεία QIF που έχετε φορτώσει

en: Accounts and stock holdings
el: Λογαριασμοί και μετοχές που κατέχετε

en: _Select the matchings you want to change
el: _Επιλογή των ταιριασμάτων που θέλετε να αλλάξετε

en: Matchings selected
el: Ταιριάσματα που επιλέχθηκαν

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
el: Ταίριασμα λογαριασμών QIF με λογαριασμούς GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
el: Το Gnucash χρησιμοποιεί ξεχωριστούς λογαριασμούς εσόδων και τα εξόδων αντί για κατηγορίες για να καταγράψει τις συναλλαγές σας. Κάθε κατηγορία που υπάρχει στο QIF αρχείο θα μετατραπεί σε λογαριασμό GnuCash.
    
    Η επόμενη σελίδα θα σας δώσει την δυνατότητα να ελέγξετε τις προτεινόμενες αντιστοιχήσεις μεταξύ των κατηγοριών QIF και λογαριασμών GnuCash. Μπορείτε να αλλάξετε τυχόν αντιστοιχήσεις που δεν σας αρέσουν με διπλό κλικ στην γραμμή που περιέχει το όνομα κατηγορίας.
    
    Αν αργότερα αλλάξετε γνώμη, μπορείτε να αναδιοργανώσετε με ασφάλεια την δομή των λογαριασμών μέσα από το GnuCash.

en: Income and Expense categories
el: Κατηγορίες εσόδων και εξόδων

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
el: Ταίριασμα κατηγορων QIF με λογαριασμούς GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
el: Η εισαγωγή QIF αυτή την στιγμή δεν υποστηρίζει αρχεία QIF πολλαπλών νομισμάτων. Όλοι οι λογαριασμοί που εισάγετε πρέπει να είναι αποτυπωμένοι στο ίδιο νόμισμα.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
el: _Επιλέξτε το νόμισμα που θα χρησιμοποιηθεί για όλες τις συναλλαγές που θα εισαχθούν:

en: Tradable commodities
el: Διαπραγματεύσιμες αξίες

en: _Start Import
el: _Έναρξη εισαγωγής

en: QIF Import
el: Εισαγωγή QIF

en: Match existing transactions
el: Ταίριασμα με υπάρχουσες συναλλαγές

en: _Imported transactions needing review
el: _Εισαγόμενες συναλλαγές που χρειάζονται έλεγχο

en: _Possible matches for the selected transaction
el: _Πιθανά ταιριάσματα για την επιλεγμένη συναλλαγή

en: Select possible duplicates
el: Επιλέξτε πιθανές διπλές εμφανίσεις

en: Update your GnuCash accounts
el: Ενημέρωση των GnuCash λογαριασμών σας

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
el: Επιλέξτε λογαριασμό στον οποίο θα γίνει καταχώρηση του σπλιτ ή του αντίστροφου σπλιτ.

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
el: Εισάγετε την ημερομηνία και την αύξηση ή μείωση του αριθμού μετοχών μετά το σπλιτ ή το αντίστροφο σπλιτ. Στα αντίστροφα σπλιτ χρησιμοποιείστε αρνητικό πρόσημο για την διανομή μετοχών. Μπορείτε επίσης να εισάγετε μία περιγραφή για τη συναλλαγή, ή να αποδεχτείτε την προεπιλεγμένη.

en: _Date
el: _Ημερομηνία

en: Desc_ription
el: _Περιγραφή

en: Stock Split
el: Σπλιτ Μετοχής

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
el: Αν θέλετε να εισάγετε μια τιμή μετοχής για το Σπλιτ, εισάγετε την παρακάτω. Μπορείτε επίσης να αφήσετε κενό το πεδίο.

en: New _Price
el: Νέα _τιμή

en: Currenc_y
el: _Νόμισμα

en: Stock Split Details
el: Λεπτομέρειες σπλιτ μετοχής

en: _Memo
el: _Υπόμνηση

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
el: Καταβολή μετρητών

en: <b>_Income Account</b>
el: <b>Λογαριασμός ε_σόδων</b>

en: <b>A_sset Account</b>
el: <b>Λογαριασμός ε_νεργητικού</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
el: Καταβολή μετρητών

en: Transaction Details
el: Λεπτομέρειες συναλλαγής

en: Cash
el: Μετρητά

en: Brokerage Fees
el: Προμήθεια

en: _Edit list of encodings
el: _Επεξεργασία λίστας κωδικοποιήσεων

en: Default encoding
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση

en: Convert the file
el: Μετατροπή του αρχείου

en: Finish GnuCash Datafile Import
el: Ολοκλήρωση εισαγωγής αρχείου δεδομένων GnuCash

en: Edit the list of encodings
el: Επεξεργασία της λίστας των κωδικοποιήσεων

en: <b>S_ystem input encodings</b>
el: <b>Μέθοδοι εισαγωγής _συστήματος</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
el: <b>_Προσαρμοσμένη κωδικοποίηση</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
el: <b>_Επιλεγμένες κωδικοποιήσεις</b>

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
el: Γενικά

en: _Open in new window
el: _Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: <b>Invoices</b>
el: <b>Τιμολόγια</b>

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
el: Αν θα εμφανίζονται η λίστα των τιμολογίων που λήγουν στην έναρξη.

en: _Tax included
el: Συμπερίληψη _φόρων

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
el: Αν θα περιέχεται φόρος από προεπιλογή σε καταχωρήσεις τιμολογίων αγορών. Αυτή η ρύθμιση ισχύει και για νέους πελάτες και προμηθευτές.

en: <b>Bills</b>
el: <b>Τιμολόγια αγορών</b>

en: _Notify when due
el: _Ενημέρωση όταν λήγουν

en: Ta_x included
el: _Φόρος

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
el: Αν θα περιέχεται φόρος από προεπιλογή σε καταχωρήσεις τιμολογίων. Αυτή η ρύθμιση ισχύει και για νέους πελάτες και προμηθευτές.

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Delete Account
el: Διαγραφή λογαριασμού

en: <b>Sub-accounts</b>
el: <b>Θυγατρικοί λογαριασμοί</b>

en: _Move to
el: _Μετακίνηση σε

en: M_ove to
el: Μετα_κίνηση σε

en: Delete all _transactions
el: Διαγραφή όλων των _συναλλαγών

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
el: Αυτός ο λογαριασμός περιέχει συναλλαγές. Τι θέλετε να τις κάνετε αυτές;

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
el: Αυτός ο λογαριασμός περιέχει συναλλαγές μόνο για ανάγνωση που δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
el: <b>Συναλλαγές υπολογαριασμών</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
el: Ένας ή περισσότεροι υπολογαριασμοί περιέχουν συναλλαγές μόνο για ανάγνωση που δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: _Default
el: _Προεπιλογή

en: Account Type
el: Τύπος λογαριασμού

en: Show _hidden accounts
el: Εμφάνιση _κρυφών λογαριασμών

en: Show _zero total accounts
el: Εμφάνιση λογαριασμών _μηδενικού συνόλου

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Identification
el: Αναγνώριση

en: Account _name
el: _Όνομα λογαριασμού

en: _Account code
el: Κωδικ. _λογαριασμού

en: _Description
el: _Περιγραφή

en: Smallest _fraction
el: Μικρότερο _κλάσμα

en: Account _Color
el: _Χρώμα λογαριασμού

en: No_tes
el: _Σημειώσεις

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
el: Το μικρότερο κλάσμα αυτής της αξίας που μπορεί να αναφερθεί.

en: _Parent Account
el: _Γονικός λογαριασμός

en: Placeholde_r
el: _Συγκεντρωτικός

en: H_idden
el: _Κρυφός

en: Ta_x related
el: Σχετίζεται με _φορολογία

en: <b>Balance Information</b>
el: <b>Πληροφορία Υπόλοιπου</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
el: <b>Μεταφορά αρχικού υπολοίπου</b>

en: _Balance
el: _Υπόλοιπο

en: _Select transfer account
el: _Επιλογή λογαριασμού μεταφοράς

en: Renumber sub-accounts
el: Νέα αρίθμηση θυγατρικών λογαριασμών

en: _Renumber
el: _Νέα αρίθμηση

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: _Show documentation
el: _Εμφάνιση τεκμηρίωσης

en: _Reconciled
el: _Συμφωνημένο

en: _Cleared
el: Έχει _εκκαθαριστεί

en: _Not cleared
el: _Δεν έχει εκκαθαριστεί

en: Select Account
el: Επιλογή λογαριασμού

en: _Select or add a GnuCash account:
el: _Επιλογή ή προσθήκη ενός λογαριασμού GnuCash:

en: Due Days
el: Ημ/νια Οφειλής

en: Discount Days
el: Ημέρες έκπτωσης

en: Discount %
el: Έκπτωση %

en: The percentage discount applied for early payment.
el: Το ποσοστό έκπτωσης που εφαρμόζεται σε πρόωρη πληρωμή.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
el: Ο αριθμός των ημερών που θα γίνει η πληρωμή μετά την καταχώρηση τιμολογίου.

en: The discount percentage applied if paid early.
el: Το ποσοστό έκπτωσης αν η εξόφληση γίνει νωρίτερα.

en: The last day of the month for the early payment discount.
el: Η τελευταία μέρα του μήνα για έκπτωση σε πρόωρες πληρωμές.

en: The day of the month bills are due
el: Η ημέρα του μήνα που λήγουν τα τιμολόγια

en: Table
el: Πίνακας

en: Terms
el: Όροι

en: Delete the current Billing Term
el: Διαγραφή τρέχοντα όρου συναλλαγής

en: Create a new Billing Term
el: Δημιουργία νέου όρου συναλλαγών

en: <b>Term Definition</b>
el: <b>Προσδιορισμός όρου</b>

en: De_scription
el: _Περιγραφή

en: _Type
el: _Τύπος

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
el: Η περιγραφή του όρου πληρωμής που θα εκτυπώνεται στα τιμολόγια

en: Edit the current Billing Term
el: Επεξεργασία τρέχοντος όρου συναλλαγών

en: Close this window
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου

en: Cancel your changes
el: Ακύρωση των αλλαγών σας

en: The internal name of the Billing Term.
el: Το εσωτερικό όνομα του όρου πληρωμής.

en: <b>New Billing Term</b>
el: <b>Νέος όρος συναλλαγών</b>

en: _Name
el: Ό_νομα

en: Expense Total
el: Σύνολο εξόδων

en: Choose Owner Dialog
el: Διάλογος επιλογής κατόχου

en: Securities
el: Χρεόγραφα

en: Show National Currencies
el: Εμφάνιση εθνικών νομισμάτων

en: Add a new commodity.
el: Προσθήκη νέας αξίας.

en: Remove the current commodity.
el: Διαγραφή της τρέχουσας αξίας.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
el: Εισάγετε το πλήρες όνομα της αξίας. Παράδειγμα: Cisco Systems Inc., ή Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
el: Εισάγετε το σύμβολο της αξίας (πχ OTE ή ΟΠΑΠ) Αν λαμβάνετε τιμές online, αυτό το πεδίο πρέπει να ταιριάζει ακριβώς με το σύμβολο που χρησιμοποιεί η πηγή από την οποία λαμβάνετε τις τιμές (πρέπει να υπάρχει και ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων).

en: <b>Quote Source Information</b>
el: <b>Πληροφορία πηγής τιμών</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
el: Εισαγάγετε ένα σύμβολο εμφάνισης. Αυτό μπορεί με ασφάλεια να μείνει κενό, οπότε θα χρησιμοποιηθεί το σύμβολο ticker ή ο κωδικός ISO νομίσματος.

en: Type of quote source
el: Τύπος πηγής τιμών

en: _Unknown
el: Άγ_νωστη

en: _Multiple
el: _Πολλαπλή

en: Si_ngle
el: _Μονή

en: _Get Online Quotes
el: Online _τιμές μετοχών

en: F_raction traded
el: _Κλάσμα διαπραγμάτευσης

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
el: CUS_IP, ISIN ή άλλος κωδικός

en: _Symbol/abbreviation
el: _Σύμβολο/συντόμευση

en: _Full name
el: _Πλήρες όνομα

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
el: Προειδοποίηση: το Finance::Quote δεν έχει εγκατασταθεί σωστά.

en: Select user information here…
el: Επιλογή πληροφοριών χρήστη εδώ…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
el: Ο αριθμός ID του πελάτη. Αν αφεθεί κενό θα αποδοθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: Email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: Billing Address
el: Διεύθυνση χρέωσης

en: Discount
el: Έκπτωση

en: Credit Limit
el: Όριο πίστωσης

en: Tax Included
el: Περιέχει φόρο

en: Tax Table
el: Πίνακας φόρου

en: Override the global Tax Table?
el: Παράκαμψη του κεντρικού πίνακα φόρου;

en: Billing Information
el: Πληροφορίες χρέωσης

en: Shipping Information
el: Πληροφορίες αποστολής

en: Shipping Address
el: Διεύθυνση αποστολής

en: Question
el: Ερώτηση

en: (none)
el: (κανένα)

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Relative
el: Σχετική

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
el: Ο αριθμός ID του υπαλλήλου. Αν αφεθεί κενό θα αποδοθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: Payment Address
el: Διεύθυνση πληρωμής

en: Language
el: Γλώσσα

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Default Hours per Day
el: Προεπιλεγμένες ώρες ανά ημέρα

en: Access Control List
el: Λίστα ελέγχου πρόσβασης

en: Access Control
el: Έλεγχος πρόσβασης

en: <b>File</b>
el: <b>Αρχείο</b>

en: Host
el: Εξυπηρετητής

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: <b>Database Connection</b>
el: <b>Σύνδεση βάσης δεδομένων</b>

en: Annual
el: Ετήσια

en: Semi-annual
el: Εξαμηνιαία

en: Tri-annual
el: Ανά τέσσερις μήνες

en: Quarterly
el: Τριμηνιαία

en: Bi-monthly
el: Ανά 2 μήνες

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: Semi-monthly
el: Ανά δυο εβδομάδες

en: Bi-weekly
el: Ανά 2 βδομάδες

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Daily (360)
el: Ημερήσια (360)

en: Daily (365)
el: Ημερήσια (365)

en: Loan Repayment Calculator
el: Αριθμομηχανή αποπληρωμής δανείου

en: <b>Calculations</b>
el: <b>Υπολογισμοί</b>

en: Payment periods
el: Περίοδοι πληρωμών

en: Interest rate
el: Επιτόκιο

en: Present value
el: Παρούσα αξία

en: Periodic payment
el: Περιοδική πληρωμή

en: Future value
el: Μελλοντική αξία

en: Calculate
el: Υπολογισμός

en: <b>Payment Options</b>
el: <b>Επιλογές πληρωμών</b>

en: Payment Total
el: Σύνολο πληρωμής

en: Discrete
el: Διακριτός

en: Continuous
el: Συνεχής

en: Beginning
el: Αρχή

en: When paid
el: Πότε πληρώνεται

en: Search scope
el: Αναζήτηση

en: Online
el: Σε σύνδεση

en: _Filter
el: _Φίλτρο

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
el: Παρακαλώ επιλέξτε ή δημιουργήστε ένα κατάλληλο λογαριασμό GnuCash για:

en: Online account ID here…
el: ID Online λογαριασμού εδώ…

en: Choose a format
el: Επιλογή μορφής

en: Format
el: Μορφή

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
el: Η συναλλαγή πιθανώς χρειάζεται την παρέμβαση σας αλλιώς θα εισαχθεί χωρίς να είναι ισοζυγισμένη.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
el: Αυτή η συναλλαγή θα εισαχθεί ισοζυγισμένη (ίσως να θέλετε να ελέγξετε την ορθότητα της ή τον λογαριασμό προορισμού).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
el: Η συναλλαγή απαιτεί την παρέμβαση σας αλλιώς δεν θα εισαχθεί καθόλου.

en: Colors
el: Χρώματα

en: <b>Actions</b>
el: <b>Ενέργειες</b>

en: Red
el: Κόκκινο

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Green
el: Πράσινο

en: _Notes
el: _Σημειώσεις

en: Posted Account
el: Λογαριασμός καταχώρησης

en: Invoice Information
el: Πληροφορίες Τιμολογίου

en: (owner)
el: (κάτοχος)

en: Extra Payments
el: Πρόσθετες πληρωμές

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
el: Ο αριθμός ID τιμολογίου. Αν αφεθεί κενός θα επιλεχθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
el: Η ακύρωση καταχώρησης αυτού του τιμολογίου θα διαγράψει την καταχωρημένη συναλλαγή.
    Είστε σίγουροι για την ακύρωση της καταχώρησης;

en: Yes, reset the Tax Tables
el: Ναι, επαναφορά των πινάκων φόρου

en: No, keep them as they are
el: Όχι, να μείνουν όπως έχουν

en: Reset Tax Tables to present Values?
el: Επαναφορά πινάκων φόρων σε παρούσες τιμές;

en: Job Dialog
el: Διάλογος εργασίας

en: Job Information
el: Πληροφορίες Εργασίας

en: Owner Information
el: Πληροφορίες Κατόχου

en: Job Active
el: Ενεργή εργασία

en: Lot Viewer
el: Προβολή πακέτων

en: _New Lot
el: _Νέο πακέτο

en: Delete the highlighted lot
el: Διαγραφή του επισημασμένου πακέτου

en: Enter a name for the highlighted lot.
el: Εισάγετε ένα όνομα για το επισημασμένο πακέτο.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
el: Εισάγετε τις σημειώσεις που θέλετε σχετικά με αυτό το πακέτο.

en: <b>_Title</b>
el: <b>_Τίτλος</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
el: <b>_Πακέτα σε αυτό το λογαριασμό</b>

en: _No
el: _Όχι

en: _Yes
el: _Ναι

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
el: <span size="larger" weight="bold">Καλώς ήλθατε στο Gnucash!</span>

en: C_reate a new set of accounts
el: _Δημιουργία ενός νέου συνόλου λογαριασμών

en: _Import my QIF files
el: _Εισαγωγή των QIF αρχείων μου

en: _Open the new user tutorial
el: _Άνοιγμα βιβλίου εκμάθησης

en: Explanation
el: Επεξήγηση

en: Order Entry
el: Καταχώρηση παραγγελίας

en: _Invoices
el: _Τιμολόγια

en: Order Information
el: Πληροφορίες παραγγελίας

en: Reference
el: Παραπομπή

en: Order Entries
el: Καταχωρήσεις παραγγελίας

en: The company associated with this payment.
el: Η εταιρία που αντιστοιχεί σε αυτή την πληρωμή.

en: Post To
el: Εγγραφή στο

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Print Check
el: Εκτύπωση επιταγής

en: Transfer Account
el: Λογαριασμός μεταφοράς

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
el: Ευρώπη

en: <b>Separator Character</b>
el: <b>Διαχωριστικός χαρακτήρας</b>

en: GnuCash Preferences
el: Προτιμήσεις GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
el: <b>Περιεχόμενο γραμμής περίληψης</b>

en: Include _grand total
el: Συμπερίληψη _γενικού συνόλου

en: Include _non-currency totals
el: Συμπερίληψη _μη νομισματικών συνόλων

en: _Relative
el: _Σχετική

en: _Absolute
el: _Απόλυτη

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
el: Χρήση της καθορισμένης απόλυτης ημερομηνίας έναρξης για τους υπολογισμούς κερδών/ζημιών.

en: Re_lative
el: Σ_χετική

en: Ab_solute
el: Α_πόλυτο

en: Accounting Period
el: Λογιστική περίοδος

en: Use _formal accounting labels
el: Χρήση _τυπικών λογιστικών ετικετών

en: <b>Labels</b>
el: <b>Ετικέτες</b>

en: _None
el: _Καμμία

en: C_redit accounts
el: Λογαριασμοί _πίστωσης

en: _Income & expense
el: Έ_σοδα και έξοδα

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
el: <b>Λογαριασμοί με αντίστροφο υπόλοιπο</b>

en: <b>Default Currency</b>
el: <b>Προεπιλεγμένο νόμισμα</b>

en: US Dollars (USD)
el: Δολάρια ΗΠΑ (USD)

en: Character
el: Χαρακτήρας

en: Sample
el: sample

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
el: Ο χαρακτήρας που θα χρησιμοποιηθεί ανάμεσα στα μέρη ενός ονόματος λογαριασμού. Μια αποδεκτή τιμή είναι ο οποιοσδήποτε απλός χαρακτήρας με εξαίρεση γράμματα και αριθμούς, ή οποιοδήποτε από τα ακόλουθα "colon" "slash", "backslash", "dash" και "period".

en: Ch_oose
el: Ε_πιλογή

en: Loc_ale
el: _Σύστημα

en: <b>Time Format</b>
el: <b>Μορφή ώρας</b>

en: U_se 24-hour clock
el: _Χρήση 24-ώρου μορφής

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
el: Χρήση 24 ωρών (αντί 12 ωρών) στη μορφή ώρας.

en: Use the date format specified by the system locale.
el: Χρήση μορφής ημερομηνίας όπως ορίζονται από τις τοπικές ρυθμίσεις του υπολογιστής σας.

en: <b>Numbers</b>
el: <b>Αριθμοί</b>

en: Display ne_gative amounts in red
el: Εμφάνιση _αρνητικών ποσών με κόκκινο

en: _Automatic decimal point
el: _Αυτόματο δεκαδικό σημείο

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
el: Αυτόματη εισαγωγή δεκαδικού σημείου σε τιμές που εισάγονται χωρίς δεκαδικό.

en: How many automatic decimal places will be filled in.
el: Πλήθος αυτόματων δεκαδικών ψηφίων που θα εισάγονται.

en: Perform account list _setup on new file
el: Εκκίνηση _ρύθμισης νέας λίστας λογαριασμών σε νέο αρχείο

en: Display "_tip of the day" dialog
el: Εμφάνιση παραθύρου "_συμβουλής της ημέρας"

en: days
el: ημέρες

en: Com_press files
el: Συμ_πίεση αρχείων

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
el: Συμπίεση δεδομένων με το gzip κατά την αποθήκευση στο δίσκο.

en: <b>Files</b>
el: <b>Αρχεία</b>

en: <b>Search Dialog</b>
el: <b>Διάλογος αναζήτησης</b>

en: New search _limit
el: Νέο _όριο αναζήτησης

en: Show splash scree_n
el: Εμφάνιση οθόνης υ_ποδοχής

en: Show splash screen at startup.
el: Εμφάνιση οθόνης υποδοχής στην εκκίνηση.

en: Auto-save time _interval
el: Χρονικό _διάστημα αυτόματης αποθήκευσης

en: minutes
el: λεπτά

en: Show auto-save confirmation _question
el: Εμφάνιση _ερώτησης επιβεβαίωσης της αυτόματης αποθήκευσης

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
el: Αν είναι ενεργό, το GnuCash εμφανίζει μια ερώτηση επιβεβαίωσης κάθε φορά που εκκινείται η δυνατότητα αυτόματης αποθήκευσης. Διαφορετικά δεν εμφανίζεται καμία επεξήγηση.

en: Forever
el: Για πάντα

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
el: Ενεργοποίηση ενέργειας παράκαμψης συναλλαγής

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
el: Η ελάχιστη βαθμολογία που πρέπει να συγκεντρώνει ένα πιθανό ταίριασμα για να εμφανιστεί στην λίστα ταιριασμάτων.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
el: Όριο _προμήθειας για συναλλαγές ATM

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
el: Όριο αυτόματης ε_κκαθάρισης

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
el: Όριο αυτόματης _προσθήκης

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
el: Ταίριασμα με όριο _εμφάνισης

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
el: Χρήση ταιριάσματος _bayesian

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
el: Χρήση αλγόριθμων bayesian για ταίριασμα νέων συναλλαγών με υπάρχοντες λογαριασμούς.

en: <b>Checks</b>
el: <b>Επιταγές</b>

en: Print _date format
el: Εκτύπωση μορφής _ημερομηνίας

en: Print _blocking chars
el: Εκτύπωση _περιοριστικών χαρακτήρων

en: Print '***' before and after each text field on the check.
el: Εκτύπωση '***' μπροστά και πίσω από κάθε πεδίο κειμένου στην επιταγή.

en: Default _font
el: Προεπιλεγμένη _γραμματοσειρά

en: Printing
el: Εκτυπώσεις

en: '_Enter' moves to blank transaction
el: To '_Enter' δημιουργεί κενή συναλλαγή

en: <b>Reconciling</b>
el: <b>Επαλήθευση</b>

en: Check cleared _transactions
el: Έλεγχος _συναλλαγών που έχουν εκκαθαριστεί

en: Automatic credit card _payment
el: Αυτόματη _πληρωμή πιστωτικής κάρτας

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
el: Μετά την συμφωνία με αντίγραφο λογαριασμού πιστωτικής κάρτας, να ζητηθεί από τον χρήστη να εισάγει πληρωμή πιστωτικής κάρτας.

en: Always reconcile to t_oday
el: Πάντα συμφωνία στο _σήμερα

en: <b>Graphics</b>
el: <b>Γραφικά</b>

en: Double _mode colors alternate with transactions
el: _Κατάσταση δύο χρωμάτων εναλλασσόμενα ανά συναλλαγή

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
el: Εναλλαγή πρωτεύοντος και δευτερεύοντος χρώματος ανά συναλλαγή και όχι εναλλαγή χρωμάτων ανά σειρά.

en: Draw hori_zontal lines between rows
el: Σχεδιασμός _οριζόντιων γραμμών ανάμεσα στα κελιά

en: Show horizontal borders on the cells.
el: Εμφάνιση οριζόντιων πλαισίων στα κελιά.

en: Draw _vertical lines between columns
el: Σχεδιασμός _κάθετων γραμμών ανάμεσα στα κελιά

en: Show vertical borders on the cells.
el: Εμφάνιση κάθετων πλαισίων στα κελιά.

en: <b>Default Style</b>
el: <b>Προεπιλεγμένο στυλ</b>

en: <b>Other Defaults</b>
el: <b>Άλλες Προεπιλογές</b>

en: _Basic ledger
el: _Βασικό καθολικό

en: _Auto-split ledger
el: Μητρώοι _αυτόματης διαίρεσης

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
el: _Ημερολόγιο συναλλαγών

en: Number of _transactions
el: Αριθμός _συναλλαγών

en: Register opens in a new _window
el: Το μητρώο ανοίγει σε νέο _παράθυρο

en: Register Defaults
el: Προεπιλογές μητρώου

en: <b>Default Report Currency</b>
el: <b>Προεπιλεγμένο νόμισμα αναφοράς</b>

en: <b>Location</b>
el: <b>Τοποθεσία</b>

en: Report opens in a new _window
el: Άνοιγμα αναφοράς σε νέο _παράθυρο

en: Reports
el: Αναφορές

en: <b>Window Geometry</b>
el: <b>Γεωμετρία παραθύρου</b>

en: _Save window size and position
el: Αποθ_ήκευση μεγέθους και θέσης παραθύρου.

en: Bring the most _recent tab to the front
el: Εμφάνιση το προσκήνιο της πιο _πρόσφατης καρτέλας

en: <b>Tab Position</b>
el: <b>Θέση καρτέλας</b>

en: To_p
el: _Πάνω

en: B_ottom
el: _Κάτω

en: _Left
el: _Αριστερά

en: _Right
el: _Δεξιά

en: <b>Summary Bar Position</b>
el: <b>Θέση γραμμής περίληψης</b>

en: Bottom
el: Κάτω

en: <b>Tabs</b>
el: <b>Καρτέλες</b>

en: Show close button on _notebook tabs
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος στις _καρτέλες

en: characters
el: χαρακτήρες

en: _Width
el: _Πλάτος

en: Windows
el: Παράθυρα

en: Price Editor
el: Διορθωτής τιμών

en: S_ource
el: _Πηγή

en: _Price
el: _Τιμή

en: Before _Date
el: Πριν την _ημερομηνία

en: Price Database
el: Βάση δεδομένων τιμών

en: Add a new price.
el: Προσθήκη νέας τιμής.

en: Edit the current price.
el: Επεξεργασία της τρέχουσας τιμής.

en: Remove _Old
el: Διαγραφή _παλαιών

en: Get new online quotes for stock accounts.
el: Λήψη νέων τιμών από το διαδίκτυο για λογαριασμούς μετοχών.

en: Save Custom Check Format
el: Αποθήκευση προσαρμοσμένης μορφής επιταγής

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
el: Εισάγετε ένα όνομα για αυτή την προσαρμοσμένη μορφή. Αυτό το όνομα θα εφαρμοστή στην λίστα επιλογής μορφής επιταγής. Η χρήση ενός ονόματος μορφής που υπάρχει ήδη θα προκαλέσει την αντικατάσταση αυτού.

en: Centimeters
el: Εκατοστά

en: Millimeters
el: Χιλιοστά

en: _Print
el: _Εκτύπωση

en: Check _format
el: Μορφή ε_πιταγής

en: Check po_sition
el: _Θέση επιταγής

en: _Date format
el: Μορφή _ημερομηνίας

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
el: Η μορφή επιταγής πρέπει να έχει
    ένα ορισμένο στοιχείο ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ για να
    εκτυπωθεί η διεύθυνση στην επιταγή.

en: _Address
el: _Διεύθυνση

en: x
el: χ

en: y
el: ψ

en: Pa_yee
el: _Δικαιούχος

en: Amount (_words)
el: Ποσό (ο_λογράφως)

en: Amount (_numbers)
el: Ποσό (αρι_θμός)

en: _Units
el: _Μονάδες

en: _Translation
el: _Μετάφραση

en: _Rotation
el: _Περιστροφή

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
el: Το αρχικό σημείο είναι στην πάνω δεξιά γωνία της σελίδας.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
el: Το αρχικό σημείο είναι στην κάτω δεξιά γωνία της σελίδας.

en: Degrees
el: Βαθμοί

en: Custom format
el: Προσαρμοσμένο φορμά

en: Working…
el: Εκτελείται…

en: <b>A_vailable reports</b>
el: <b>_Διαθέσιμες αναφορές</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
el: <b>_Επιλεγμένες αναφορές</b>

en: A_dd >>
el: _Προσθήκη >>

en: << _Remove
el: << _Αφαίρεση

en: Move _up
el: Κίνηση _πάνω

en: Move dow_n
el: Κίνηση _κάτω

en: Si_ze…
el: _Μέγεθος…

en: HTML Style Sheets
el: Φύλλα Στυλ HTML

en: <b>Available style sheets</b>
el: <b>Διαθέσιμα φύλλα στυλ</b>

en: <b>Style sheet options</b>
el: <b>Επιλογές φύλλων στυλ</b>

en: Report Size
el: Μέγεθος αναφοράς

en: Select HTML Style Sheet
el: Επιλογή φύλλου στυλ HTML

en: New Style Sheet
el: Νέο φύλλο στυλ

en: <b>New style sheet info</b>
el: <b>Πληροφορία νέου φύλλου στυλ</b>

en: _Template
el: _Πρότυπο

en: Reset Warnings
el: Επαναφορά προειδοποιήσεων

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
el: Ζητήσατε τα παρακάτω μηνύματα προειδοποιήσεων να μην εμφανίζονται. Για να ενεργοποιήστε ξανά την εμφάνιση αυτών των μηνυμάτων, επιλέξτε το κουτί επιλογής δίπλα στο μήνυμα και κάντε κλικ στο Εντάξει.

en: _Unselect All
el: Α_ποεπιλογή όλων

en: No warnings to reset.
el: Δεν υπάρχουν προειδοποιήσεις για επαναφορά.

en: Permanent Warnings
el: Μόνιμες προειδοποιήσεις

en: Temporary Warnings
el: Προσωρινές προειδοποιήσεις

en: _Find
el: _Εύρεση

en:  Search
el:  Αναζήτηση

en: Search for items where
el: Αναζήτηση στοιχείων όπου

en: <b>Match all entries</b>
el: <b>Ταίριασμα όλων των καταχωρήσεων</b>

en: Search Criteria
el: Κριτήρια αναζήτησης

en: New search
el: Νέα αναζήτηση

en: Refine current search
el: Βελτιστοποίηση τρέχουσας αναζήτησης

en: Add results to current search
el: Προσθήκη αποτελεσμάτων στην τρέχουσα αναζήτηση

en: Delete results from current search
el: Διαγραφή αποτελεσμάτων της τρέχουσας αναζήτησης

en: Search only active data
el: Αναζήτηση μόνο σε ενεργά δεδομένα

en: Type of search
el: Τρόπος αναζήτησης

en: Account Deletion
el: Διαγραφή λογαριασμών

en: Daily
el: Ημερήσια

en: Yearly
el: Ετήσια

en: Make Scheduled Transaction
el: Δημιουργία προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Advanced…
el: Ειδικές επιλογές…

en: Never End
el: Δίχως τέλος

en: Number of Occurrences
el: Αριθμός των επαναλήψεων

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
el: <b>Προκαθορισμένες ρυθμίσεις επεξεργασίας συναλλαγών</b>

en: _Run when data file opened
el: _Εκτέλεση κατά το άνοιγμα του αρχείου δεδομένων

en: _Auto-create new transactions
el: _Αυτόματη δημιουργία νέων συναλλαγών

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
el: Έναρξη ειδοποιήσεων τόσες μέρες πριν τη δημιουργία της συναλλαγής.

en: _Notify before transactions are created
el: _Ειδοποίηση πριν την δημιουργία συνναλαγών

en: Crea_te in advance
el: Δη_μιουργία νωρίτερα

en: R_emind in advance
el: _Υπόμνηση πριν

en: Edit Scheduled Transaction
el: Επεξεργασία προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Create in advance
el: Δημιουργία νωρίτερα

en: Remind in advance
el: Υπόμνηση πριν

en: Create automatically
el: Αυτόματη δημιουργία

en: Notify me when created
el: Ενημέρωσε με όταν δημιουργηθεί

en: <b>Occurrences</b>
el: <b>Εμφανίσεις</b>

en: Last Occurred:
el: Τελευταία εμφάνιση:

en: Repeats:
el: Επαναλήψεις:

en: Until
el: Μέχρι

en: occurrences
el: επαναλήψεις

en: remaining
el: απομένουν

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Template Transaction
el: Πρότυπο συναλλαγής

en: Since Last Run…
el: Από την τελευταία εκτέλεση…

en: _Review created transactions
el: Έ_λεγχος συναλλαγών που δημιουργήθηκαν

en: Income Tax Information
el: Πληροφορίες φόρου εισοδήματος

en: <b>_Accounts</b>
el: <b>_Λογαριασμοί</b>

en: _Income
el: Έ_σοδα

en: _Expense
el: Έ_ξοδα

en: _Asset
el: _Ενεργητικό

en: _Liability/Equity
el: _Παθητικό/Καθαρή θέση

en: <b>Account Tax Information</b>
el: <b>Πληροφορία φόρου λογαριασμού</b>

en: Tax _Related
el: _Φορολογητέο

en: <b>_TXF Categories</b>
el: <b>Κατηγορίες _TXF</b>

en: C_urrent Account
el: _Τρέχων λογαριασμός

en: <b>Copy Number</b>
el: <b>Αριθμός αντίγραφου</b>

en: Tax Tables
el: Πίνακες Φόρου

en: <b>Tax Table Entries</b>
el: <b>Καταχωρήσεις Πίνακα Φόρου</b>

en: De_lete
el: Δι_αγραφή

en: Percent %
el: Ποσοστό %

en: <b>Tax Table Entry</b>
el: <b>Καταχωρήση Πίνακα Φόρου</b>

en: _Value
el: _Αξία

en: _Account
el: _Λογαριασμός

en: GnuCash Tip Of The Day
el: Συμβουλή της ημέρας του GnuCash

en: _Show tips at startup
el: _Εμφάνιση συμβουλών στην εκκίνηση

en: Transfer Funds
el: Μεταφορά κεφαλαίων

en: <b>Basic Information</b>
el: <b>Βασική πληροφορία</b>

en: Show Income/Expense
el: Εμφάνιση Εσόδων/Εξόδων

en: <b>Currency Transfer</b>
el: <b>Μεταφορά συναλλάγματος</b>

en: Exchange Rate
el: Ισοτιμία

en: _Fetch Rate
el: _Λήψη ισοτιμίας

en: Username and Password
el: Όνομα και συνθηματικό Χρήστη

en: Enter your username and password
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και το συνθηματικό σας

en: _Username
el: _Όνομα χρήστη

en: _Password
el: _Κωδικός

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
el: Ο αριθμός ID προμηθευτή. Αν αφεθεί κενό θα αποδοθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: Include Century
el: Να περιέχει τον αιώνα

en: Abbreviation
el: Σύντμηση

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: 1st
el: 1η

en: 2nd
el: 2η

en: 3rd
el: 3η

en: 4th
el: 4η

en: 5th
el: 5η

en: 6th
el: 6η

en: 7th
el: 7η

en: 8th
el: 8η

en: 9th
el: 9η

en: 10th
el: 10η

en: 11th
el: 11η

en: 12th
el: 12η

en: 13th
el: 13η

en: 14th
el: 14η

en: 15th
el: 15η

en: 16th
el: 16η

en: 17th
el: 17η

en: 18th
el: 18η

en: 19th
el: 19η

en: 20th
el: 20η

en: 21st
el: 21η

en: 22nd
el: 22η

en: 23rd
el: 23η

en: 24th
el: 24η

en: 25th
el: 25η

en: 26th
el: 26η

en: 27th
el: 27η

en: 28th
el: 28η

en: 29th
el: 29η

en: 30th
el: 30η

en: 31st
el: 31η

en: Last day of month
el: Τελευταία ημέρα του μήνα

en: Last Monday
el: Τελευταία Δευτέρα

en: Last Tuesday
el: Τελευταία Τρίτη

en: Last Wednesday
el: Τελευταία Τετάρτη

en: Last Thursday
el: Τελευταία Πέμπτη

en: Last Friday
el: Τελευταία Παρασκευή

en: Last Saturday
el: Τελευταία Σάββατο

en: Last Sunday
el: Τελευταία Κυριακή

en: Once
el: Μια φορά

en: Semi-Monthly
el: Ανά δυο εβδομάδες

en: No change
el: Καμία αλλαγή

en: Use previous weekday
el: Την προηγούμενη μέρα

en: Use next weekday
el: Την επόμενη μέρα

en: 1st Mon
el: 1η Δευ

en: 1st Tue
el: 1η Τρι

en: 1st Wed
el: 1 Τετ

en: 1st Thu
el: 1 Πεμ

en: 1st Fri
el: 1η Παρ

en: 1st Sat
el: 1ο Σαβ

en: 1st Sun
el: 1η Κυρ

en: 2nd Mon
el: 2η Δευ

en: 2nd Tue
el: 2η Τρι

en: 2nd Wed
el: 2η Τετ

en: 2nd Thu
el: 2η Πεμ

en: 2nd Fri
el: 2η Παρ

en: 2nd Sat
el: 2ο Σαβ

en: 2nd Sun
el: 2η Κυρ

en: 3rd Mon
el: 3η Δευ

en: 3rd Tue
el: 3η Τρι

en: 3rd Wed
el: 3η Τετ

en: 3rd Thu
el: 3η Πεμ

en: 3rd Fri
el: 3η Παρ

en: 3rd Sat
el: 3ο Σαβ

en: 3rd Sun
el: 3η Κυρ

en: 4th Mon
el: 4η Δευ

en: 4th Tue
el: 4η Τρι

en: 4th Wed
el: 4η Τετ

en: 4th Thu
el: 4η Πεμ

en: 4th Fri
el: 4η Παρ

en: 4th Sat
el: 4ο Σαβ

en: 4th Sun
el: 4η Κυρ

en: Not scheduled
el: Μη προγραμματισμένο

en: Select occurrence date above.
el: Επιλέξτε ημ/νία επανάληψης παραπάνω.

[ctx: Daily]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Daily]
en: days.
el: ημέρες.

[ctx: Weekly]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Weekly]
en: weeks.
el: εβδομάδες.

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

[ctx: Semimonthly]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Semimonthly]
en: months.
el: μήνες.

en: First on the
el: Αρχικά την

en: except on weekends
el: εκτός σαββατοκύριακο

en: then on the
el: τότε την

[ctx: Monthly]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Monthly]
en: months.
el: μήνες.

en: On the
el: την

en: Significant Digits
el: Σημαντικά ψηφία

en: Estimate Budget Values
el: Εκτίμηση τιμών προϋπολογισμού

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
el: Το GnuCash θα εκτιμήσει τις τιμές του προϋπολογισμού για τους επιλεγμένους με βάση τις παλιότερες συναλλαγές.

en: Budget Options
el: Επιλογές προϋπολογισμού

en: Budget Name
el: Όνομα προϋπολογισμού

en: Number of Periods
el: Ο αριθμός των περιόδων

en: Budget Period
el: Περίοδος προϋπολογισμού

en: Budget List
el: Λίστα προϋπολογισμών

en: Create a New Budget
el: Δημιουργία ενός νέου προϋπολογισμού

en: Open the Selected Budget
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου προϋπολογισμού

en: Delete the Selected Budget
el: Διαγραφή του επιλεγμένου προϋπολογισμού

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
el: Φιλτράρισμα μητρώου βάσει…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
el: Εμφάνιση _όλων

en: Choo_se Date
el: Επιλογή _ημερομηνίας

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
el: _Μη συμφωνημένο

en: C_leared
el: Έχει _εκκαθαριστεί

en: _Voided
el: _Ακυρωμένο

en: _Frozen
el: _Παγωμένος

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
el: Απο_θήκευση φίλτρου

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
el: Αντίγραφο συναλλαγής

en: _Number
el: _Αριθμός

en: _Transaction Number
el: Αριθμός _συναλλαγής

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
el: Ταξινόμηση μητρώου κατά…

en: _Standard Order
el: _Τυπική σειρά

en: Sort by date.
el: Ταξινόμηση κατά ημερομηνία.

en: Date of _Entry
el: Ημ/νια _καταχώρησης

en: Sort by the date of entry.
el: Ταξινόμηση κατά ημ/νία εισαγωγής.

en: S_tatement Date
el: Ημερομηνία αντίγραφου _κινήσεως

en: Num_ber
el: Αρι_θμός

en: Sort by number.
el: Ταξινόμηση κατά αριθμό.

en: Amo_unt
el: Πο_σό

en: Sort by amount.
el: Ταξινόμηση κατά ποσό.

en: Descri_ption
el: Περι_γραφή

en: Sort by description.
el: Ταξινόμηση κατά περιγραφή.

en: _Action
el: Ε_νέργεια

en: Sort by action field.
el: Ταξινόμηση κατά πεδίο ενέργειας.

en: Sort by notes field.
el: Ταξινόμηση κατά πεδίο σημειώσεων.

en: Void Transaction
el: Ακύρωση συναλλαγής

en: Every
el: Κάθε

en: beginning on
el: Ξεκινάει στις

en: last of month
el: τέλος του μήνα

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
el: Πάντα την τελευταία μέρα (ή ημέρα εβδομάδας) του μήνα;

en: same week & day
el: ίδια εβδομάδα και ημέρα

en: _Ending Balance
el: _Τελικό υπόλοιπο

en: <b>Reconcile Information</b>
el: <b>Πληροφορία συμφωνίας</b>

en: Statement _Date
el: _Ημερομηνία αντίγραφου κινήσεως

en: Include _subaccounts
el: Περιέχει _υπολογαριασμούς

en: Not found
el: Δε βρέθηκε

en: The specified URL could not be loaded.
el: Αδυναμία φόρτωσης του καθορισμένου URL.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
el: Η ασφαλής σύνδεση HTTP είναι απενεργοποιημένη. Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε στις προτιμήσεις δικτύου της εφαρμογής.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
el: Η δικτυακή σύνδεση HTTP είναι απενεργοποιημένη. Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε στις επιλογές δικτύου του διαλόγου προτιμήσεων.

en: There was an error accessing %s.
el: Υπήρξε σφάλμα στην πρόσβαση του %s.

en: Export to PDF File
el: Εξαγωγή σε αρχείο PDF

en: Online Banking Account Name
el: Όνομα λογαριασμού Online Banking

en: GnuCash Account Name
el: Όνομα λογαριασμού GnuCash

en: New?
el: Νέος;

en: Initial Online Banking Setup
el: Αρχική ρύθμιση Online Banking

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
el: Η ρύθμιση αντιστοίχησης λογαριασμών Online Banking με λογαριασμούς GnuCash ολοκληρώθηκε. Μπορείτε τώρα να εκτελείτε ενέργειες Online Banking σε αυτούς τους λογαριασμούς.
    
    Αν θέλετε να προσθέσετε και άλλη τράπεζα, χρήστη ή λογαριασμό, μπορείτε να εκτελέσετε όποτε θέλετε ξανά αυτόν τον οδηγό.
    
    Πατήστε τώρα "Εφαρμογή".

en: Online Banking Setup Finished
el: Η ρύθμιση Online Banking ολοκληρώθηκε

en: Online Banking Connection Window
el: Παράθυρο σύνδεσης Online Banking

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Get Transactions Online
el: Λήψη online συναλλαγών

en: Date range of transactions to retrieve:
el: Ημερολογιακό διάστημα από όπου θα ανακτηθούν συναλλαγές:

en: From
el: Από

en: _Earliest possible date
el: _Πλησιέστερη το δυνατό ημερομηνία

en: _Last retrieval date
el: _Τελευταία ημερομηνία ανάκτησης

en: E_nter date:
el: Ημερομηνία ε_ισαγωγής:

en: To
el: Σε

en: Ente_r date:
el: Ημερομηνία _εισαγωγής:

en: Enter Password
el: Εισαγωγή συνθηματικού

en: Enter your password
el: Εισάγετε το συνθηματικό σας

en: Name for new template
el: Όνομα για νέο πρότυπο

en: Online Transaction
el: Online συναλλαγή

en: Execute this online transaction now
el: Εκτέλεση τώρα της online συναλλαγής

en: Enter an Online Transaction
el: Εισάγετε μια Online συναλλαγή

en: at Bank
el: στην τράπεζα

en: (filled in automatically)
el: (συμπληρώθηκαν αυτόματα)

en: Payment Purpose continued
el: Συνέχεια αιτιολογίας πληρωμής

en: Bank Code
el: Κωδικός Τράπεζας

en: Remember the _PIN in memory
el: Απομνημόνευση _PIN στην μνήμη

en: _Verbose debug messages
el: _Αναλυτικά μηνύματα σφαλμάτων

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
el: Εισάγετε μια Online συναλλαγή SEPA

en: Debited Account Owner
el: Κάτοχος λογαριασμού που χρεώθηκε

en: Credited Account Owner
el: Κάτοχος του λογαριασμού που χρεώθηκε

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το πρότυπο με το όνομα "%s";

en: Online Banking Transaction
el: Συναλλαγή Online Banking

en: Unspecified
el: Απροσδιόριστο

en: Bank
el: Τράπεζα

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
el: Η τράπεζα ανταποκρίθηκε αποστέλλοντας πληροφορίες συναλλαγής.
    Θέλετε να τις εισάγετε;

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
el: Δεν βρέθηκε λογαριασμός Online Banking για αυτό τον λογαριασμό GnuCash. Αυτές οι συναλλαγές δεν θα εκτελεστούν από το Online Banking.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
el: Η τράπεζα ανταποκρίθηκε αποστέλλοντας πληροφορίες υπόλοιπου.
    Θέλετε να το εισάγετε;

en: Reconcile account now?
el: Συμφωνία λογαριασμού τώρα;

en: Select a file to import
el: Επιλογή αρχείου για εισαγωγή

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
el: Το PIN πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον %d χαρακτήρες
    Θέλετε να προσπαθήσετε ξανά;

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
el: Η εργασία Online Banking βρίσκεται σε εξέλιξη, είστε σίγουρος πως θέλετε να την ακυρώσετε;

en: _Online Actions
el: Ενέργειες _Online

en: Get _Balance
el: Λήψη _υπόλοιπου

en: The list of Scheduled Transactions
el: Η λίστα των προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Get _Transactions…
el: Λήψη _συναλλαγών…

en: Get the transactions online through Online Banking
el: Λήψη online των συναλλαγών του λογαριασμού δια μέσου του Online Banking

en: _Online Banking Setup…
el: Ρύθμιση _Online Banking…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
el: Αρχική ρύθμιση πρόσβασης στο Online Banking (HBCI, ή OFX DirectConnect, με χρήση AqBanking)

en: Close window when finished
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου στο τέλος

en: Remember the PIN in memory
el: Απομνημόνευση PIN στην μνήμη

en: Verbose HBCI debug messages
el: Αναλυτικά μηνύματα αποσφαλμάτωσης του HBCI

en: DTAUS import data format
el: Εισαγόμενα δεδομένων μορφής DTAUS

en: CSV import data format
el: Μορφή εισαγόμενων δεδομένων CSV

en: SWIFT MT940 import data format
el: Εισαγόμενα δεδομένων μορφής SWIFT MT940

en: SWIFT MT942 import data format
el: Εισαγόμενα δεδομένων μορφής SWIFT MT942

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Taxable
el: Φορολογείται

en: -- Split Transaction --
el: -- Διαιρεμένη συναλλαγή --

en: The settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύθηκαν.

en: Invalid encoding selected
el: Επιλέξατε μη έγκυρη κωδικοποίηση

en: Merge with column on _left
el: Συγχώνευση με την _αριστερή στήλη

en: Merge with column on _right
el: Συγχώνευση με την _δεξιά στήλη

en: _Split this column
el: _Διαχωρισμός της στήλης

en: _Widen this column
el: _Πλατύτερη αυτή η στήλη

en: _Narrow this column
el: _Στενότερη αυτή η στήλη

en: No Linked Account
el: Δεν υπάρχει συνδεδεμένος λογαριασμός

en: Period: 123,456.78
el: Τελεία: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
el: Κόμμα: 123.456,78

en: No date column.
el: Χωρίς στήλη ημερομηνίας.

en: customers
el: πελάτες

en: vendors
el: προμηθευτές

en: Destination account for the auto-balance split.
el: Λογαριασμός προορισμού για την αυτόματη διαίρεση ισοσύγισης.

en: Info
el: Πληροφορία

en: New, already balanced
el: Νέα, έχει ήδη ισοζυγιστεί

en: Match missing!
el: Δεν βρέθηκε ταίριασμα!

en: Do not import (no action selected)
el: Να μην γίνει εισαγωγή (καμία επιλεγμένη ενέργεια)

en: Confidence
el: Εμπιστοσύνη

en: Pending Action
el: Αναμονή ενέργειας

en: Select a .log file to replay
el: Επιλογή αρχείου .log για αναπαραγωγή

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του τρέχοντος αρχείου καταγραφών: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου καταγραφής %s: %s

en: The log file you selected was empty.
el: Το αρχείο καταγραφής που επιλέξατε είναι άδειο.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
el: Το αρχείο καταγραφών που επιλέξατε δεν μπορεί να αναγνωσθεί. Η κεφαλίδα του αρχείου δεν αναγνωρίσθηκε.

en: Stock account for security "%s"
el: Λογαριασμός μετοχής για την αξία "%s"

en: Income account for security "%s"
el: Λογαριασμός εσόδων για την αξία "%s"

en: Unknown OFX account
el: Άγνωστος λογαριασμός OFX

en: Unknown OFX checking account
el: Άγνωστος OFX τρεχούμενος λογαριασμός

en: Unknown OFX savings account
el: Άγνωστος OFX λογαριασμός ταμιευτηρίου

en: Unknown OFX CMA account
el: Άγνωστος OFX CMA λογαριασμός

en: Unknown OFX credit card account
el: Άγνωστος OFX λογαριασμός πιστωτικής κάρτα

en: Unknown OFX investment account
el: Άγνωστος OFX λογαριασμός επενδύσεων

en: Import _OFX/QFX…
el: Εισαγωγή _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
el: Επεξεργασία ενός αρχείου απάντησης τύπου OFX/QFX

en: GnuCash account name
el: Όνομα λογαριασμού GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
el: Εισάγετε ένα όνομα ή μια σύντομη περιγραφή, πχ "Μετοχή Εθνικής τράπεζας".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
el: Εισάγετε ένα σύμβολο μετοχής ή κάποια άλλη συντόμευση, όπως "RHT". Αν δεν υπάρχει ή δεν το γνωρίζετε, δημιουργήστε ένα δικό σας.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
el: Επιλέξτε την αγορά που αυτό το σύμβολο διαπραγματεύεται ή επιλέξτε τον τύπο επένδυσης (πχ FUND για αμοιβαία κεφάλαια). Αν δεν υπάρχει η αγορά ή κατάλληλος τύπος επένδυσης πληκτρολογήστε εσείς ένα νέο.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
el: _Σύμβολο ή άλλη συντόμευση

en: _Exchange or abbreviation type
el: _Ισοτιμία

en: (split)
el: (σπλιτ)

en: Please select a file to load.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο για φόρτωμα.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
el: Δε βρέθηκε το αρχείο ή δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσης του. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο αρχείο.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
el: Το αρχείο QIF είναι ήδη φορτωμένο. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο αρχείο.

en: Select QIF File
el: Επιλογή αρχείου QIF

en: _Resume
el: Συνέ_χεια

en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

en: An error occurred while loading the QIF file.
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση του αρχείου QIF.

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Cleaning up
el: Εκκαθάριση

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
el: Ένα σφάλμα διαπιστώθηκε κατά την ανάλυση του αρχείου QIF.

en: Loading completed
el: Η φόρτωση ολοκληρώθηκε

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα υπάρχον εθνικό νόμισμα ή να ορίσετε ένα καινούργιο.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
el: Ένα σφάλμα διαπιστώθηκε κατά την μετατροπή των δεδομένων του QIF.

en: Canceling
el: Ακύρωση

en: A bug was detected while detecting duplicates.
el: Εντοπίστηκε ένα σφάλμα κατά την αναζήτηση διπλών συναλλαγών.

en: Conversion completed
el: Η μετατροπή ολοκληρώθηκε

en: QIF account name
el: Όνομα λογαριασμού QIF

en: QIF category name
el: Όνομα κατηγορίας QIF

en: Match?
el: Ταιριάζει;

en: Enter a name for the account
el: Εισάγετε ένα όνομα για το λογαριασμό

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
el: Ο λογαριασμός %s είναι συγκεντρωτικός και δεν επιτρέπει συναλλαγές. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο λογαριασμό.

en: Dividends
el: Μερίσματα

en: Cap Return
el: Απόδοση κεφ.

en: Cap. gain (long)
el: Απόδοση κεφ. (μακροπρόθεσμη)

en: Cap. gain (mid)
el: Απόδοση κεφ. (μεσοπρόθεσμη)

en: Cap. gain (short)
el: Απόδοση κεφ. (βραχυπρόθεσμη)

en: Equity
el: Καθαρή θέση

en: Retained Earnings
el: Διατηρούμενα Κέρδη

en: Commissions
el: Προμήθειες

en: Line
el: Γραμμή

en: Read aborted.
el: Εγκατάλειψη ανάγνωσης

en: Reading
el: Ανάγνωση

en: Some characters have been discarded.
el: Μερικοί χαρακτήρες απορρίφθηκαν.

en: Converted to:
el: Μετατράπηκε σε:

en: Some characters have been converted according to your locale.
el: Μερικοί χαρακτήρες μετατράπηκαν με βάση τις ρυθμίσεις γλώσσας του συστήματος σας.

en: Ignoring unknown option
el: Παράληψη άγνωστης επιλογής

en: Date required.
el: Απαιτείται ημερομηνία.

en: Discarding this transaction.
el: Απόρριψη αυτής της συναλλαγής.

en: Ignoring category line
el: Παράληψη γραμμής κατηγορίας

en: File does not appear to be in QIF format
el: Το αρχείο δεν φαίνεται να είναι σε μορφή QIF

en: Transaction date
el: Ημερομηνία συναλλαγής

en: Transaction amount
el: Ποσό συναλλαγής

en: Share price
el: Τιμή μετοχής

en: Share quantity
el: Ποσότητα μετοχών

en: Investment action
el: Επενδυτική ενέργεια

en: Reconciliation status
el: Κατάσταση συμφωνίας

en: Commission
el: Προμήθεια

en: Account type
el: Τύπος λογαριασμού

en: Tax class
el: Κατηγορία φόρου

en: Credit limit
el: Όριο πίστωσης

en: Parsing categories
el: Ανάλυση κατηγοριών

en: Parsing accounts
el: Ανάλυση λογαριασμών

en: Parsing transactions
el: Ανάλυση συναλλαγών

en: Unrecognized or inconsistent format.
el: Μη αναγνωρίσιμη ή ασυνεπής μορφή.

en: Parsing failed.
el: Η ανάλυση απέτυχε.

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
el: Αξία '~a' μπορεί να είναι ~a ή ~a.

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
el: Μη αναγνωρίσιμη ενέργεια '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
el: Εισαγωγή QIF: Ασυμβατότητα ονόματος με κάποιο άλλο λογαριασμό.

en: Preparing to convert your QIF data
el: Προετοιμασία μετατροπής των QIF δεδομένων σας

en: Creating accounts
el: Δημιουργία λογαριασμών

en: Converting
el: Μετατροπή

en: Missing transaction date.
el: Λείπει η ημερομηνία συναλλαγής.

en: Welcome to GnuCash
el: Καλώς ήλθατε στο GnuCash

en: Have a nice day!
el: Καλημέρα!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
el: Ο λογαριασμός %s δεν υπάρχει. Θέλετε να τον δημιουργήσετε;

en: Hours
el: Ώρες

en: Project
el: Έργο

en: Material
el: Υλικό

en: Save the current entry?
el: Αποθήκευση της τρέχουσας καταχώρησης;

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
el: Η τρέχουσα συναλλαγή έχει αλλάξει. Θέλετε να αποθηκευθούν οι αλλαγές πριν αναπαραχθεί αυτή η εγγραφή, ή να ακυρωθεί η αναπαραγωγή;

en: _Record
el: _Εγγραφή

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
el: Ο πίνακας φόρου %s δεν υπάρχει. Θέλετε να τον δημιουργήσετε;

en: _Don't Record
el: Να _μη γίνει εγγραφή

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
el: Η τρέχουσα καταχώρηση έχει αλλάξει. Θέλετε να την αποθηκεύσετε;

en: Charge
el: Χρέωση

en: Income Account
el: Λογαριασμός εσόδων

en: Expense Account
el: Λογαριασμός εξόδων

en: Discount Type
el: Τύπος έκπτωσης

en: Discount How
el: Τρόπος έκπτωσης

en: Unit Price
el: Τιμή μονάδας

en: Taxable?
el: Φόρος;

en: Tax Included?
el: Περιέχει φόρο;

en: Invoiced?
el: Τιμολογημένο;

en: Subtotal
el: Μερικό άθροισμα

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
el: Εισάγετε τον λογαριασμό εσόδων/εξόδων για την Εγγραφή, ή επιλέξτε από τη λίστα

en: Enter the Entry Description
el: Εισάγετε την περιγραφή της καταχώρησης

en: Enter the Discount Amount
el: Εισαγωγή του ποσού έκπτωσης

en: Enter the Discount Percent
el: Εισαγωγή του ποσοστού έκπτωσης

en: Discount Type: Monetary Value
el: Τύπος έκπτωσης:νομισματική αξία

en: Discount Type: Percent
el: Τύπος έκπτωσης: ποσοστό

en: Select the Discount Type
el: Επιλογή του τύπου έκπτωσης

en: Tax computed after discount is applied
el: Ο φόρος υπολογίζεται μετά την εφαρμογή της έκπτωσης

en: Discount and tax both applied on pretax value
el: Έκπτωση και φόρος υπολογίζονται στην τιμή προ φόρων.

en: Discount computed after tax is applied
el: Υπολογισμός έκπτωσης μετά την ενσωμάτωση του φόρου

en: Select how to compute the Discount and Taxes
el: Επιλογή του τρόπου υπολογισμού της Έκπτωσης και του Φόρου

en: Enter the unit-Price for this Entry
el: Εισάγετε την τιμή τεμαχίου για αυτή την καταχώρηση

en: Enter the Quantity of units for this Entry
el: Εισάγετε την ποσότητα των τεμαχίων για αυτή την καταχώρηση

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
el: Εισάγετε τον πίνακα φόρου που εφαρμόζεται σε αυτή την καταχώρηση

en: Is this entry taxable?
el: Φορολογείται;

en: Is the tax already included in the price of this entry?
el: Περιλαμβάνεται ήδη ο φόρος στην τιμή αυτής της καταχώρησης;

en: Unknown EntryLedger Type
el: Άγνωστος τύπος EntryLedger

en: The total tax of this entry
el: Ο συνολικός φόρος αυτής της εισαγωγής

en: How did you pay for this item?
el: Πως πληρώσατε για αυτό το αντικείμενο;

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
el: Η συναλλαγή είναι υπό επεξεργασία σε ένα άλλο μητρώο. Παρακαλώ ολοκληρώστε πρώτα την επεξεργασία εκεί.

en: Recalculate Transaction
el: Επανυπολογισμός συναλλαγής

en: Changed
el: Μεταβολή

en: _Recalculate
el: _Επανυπολογισμός

en: Withdraw
el: Ανάληψη

en: Check
el: Επιταγή

en: ATM Deposit
el: Κατάθεση ΑΤΜ

en: ATM Draw
el: Ανάλ. ΑΤΜ

en: Receipt
el: Απόδειξη

en: Increase
el: Αύξηση

en: Decrease
el: Μείωση

en: Direct Debit
el: Άμεση Ανάληψη

en: Fee
el: Προμήθεια

en: Rebate
el: Επιστροφή

en: Paycheck
el: Επιταγή

en: Dist
el: Διαν.

en: The current transaction is not balanced.
el: Η τρέχουσα συναλλαγή δεν είναι ισοσκελισμένη.

en: Let GnuCash _add an adjusting split
el: Το GnuCash θα κάνει _προσθήκη μιας διαίρεσης προσαρμογής.

en: This register does not support editing exchange rates.
el: Αυτό το μητρώο δεν υποστηρίζει επεξεργασία συναλλαγματικής ισοτιμίας.

en: The entered account could not be found.
el: Ο λογαριασμός που εισήχθηκε δεν μπόρεσε να βρεθεί.

en: The two currencies involved equal each other.
el: Τα δύο νομίσματα που εμπλέκονται είναι ίσα μεταξύ τους.

en: Save the changed transaction?
el: Αποθήκευση της αλλαγμένης συναλλαγής;

en: _Discard Changes
el: _Απόρριψη αλλαγών

en: _Record Changes
el: _Εγγραφή αλλαγών

en: _Unreconcile
el: _Αναίρεση συμφωνίας

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
el: Αναφ.

en: Tot %s
el: Συν %s

en: Tot Credit
el: Σ.Πίστωση

en: Tot Debit
el: Σ. Χρεωση

en: Tot Shares
el: Σ. Μετοχών

en: Debit Formula
el: Φόρμουλα χρέωσης

en: Credit Formula
el: Φόρμουλα πίστωσης

en: Scheduled
el: Προγραμματισμένη

en: Enter the name of the Customer
el: Εισάγετε το όνομα του Πελάτη

en: Enter the name of the Vendor
el: Εισάγετε το όνομα του Προμηθευτή

en: Enter a description of the transaction
el: Εισάγετε μια περιγραφή για τη συναλλαγή

en: Enter notes for the transaction
el: Εισάγετε σημειώσεις για τη συναλλαγή

en: Reason the transaction was voided
el: Λόγος ακύρωσης συναλλαγής

en: Enter a description of the split
el: Εισάγετε μια περιγραφή για το σπλιτ

en: Enter the number of shares bought or sold
el: Εισάγετε τον αριθμό των μετοχών που αγοράστηκαν ή πωλήθηκαν

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
el: Εισάγετε το λογαριασμό από όπου θα γίνει η μεταφορά, ή διαλέξτε έναν από τη λίστα

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
el: Αυτή η συναλλαγή έχει διαιρέσεις, πατήστε το κουμπί Διαίρεση για να τις δείτε όλες

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
el: Αυτή η συναλλαγή είναι από σπλιτ μετοχής, πατήστε το κουμπί διαίρεσης για να δείτε λεπτομέρειες

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή της συναλλαγής. Αυτή η συναλλαγή έχει οριστεί μόνο για ανάγνωση γιατί:
    
    '%s'

en: Chan_ge Transaction
el: Α_λλαγή συναλλαγής

en: Enter debit formula for real transaction
el: Εισάγετε την φόρμα χρέωσης για την πραγματική συναλλαγή

en: Enter credit formula for real transaction
el: Εισάγετε την φόρμα πίστωσης για την πραγματική συναλλαγή

en: List
el: Λίστα

en: Template file "~a" can not be read
el: Το αρχείο προτύπου "~a" δεν μπορεί να αναγνωσθεί

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Account link
el: Σύνδεσμος λογαριασμού

en: Number cell
el: Κελί αριθμού

en: Negative Values in Red
el: Αρνητικές τιμές με κόκκινο

en: Display negative values in red.
el: Εμφάνιση αρνητικών τιμών με κόκκινο.

en: Number header
el: Κεφαλίδα αριθμού

en: Text cell
el: Κελί κειμένου

en: Total number cell
el: Αριθμός κελιού συνόλου

en: Total label cell
el: Ετικέτα κελιού συνόλου

en: Centered label cell
el: Κελιά κεντραρισμένης ετικέτας

en: Can't save style sheet
el: Αδύνατη η αποθήκευση φύλλου στυλ

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
el: Δεν υπάρχει προϋπολογισμός. Πρέπει να δημιουργήσετε τουλάχιστον ένα προϋπολογισμό.

en: Edit report options
el: Επεξεργασία επιλογών αναφοράς

en: This report requires you to specify certain report options.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί να καθοριστούν συγκεκριμένες επιλογές αναφοράς.

en: No accounts selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί λογαριασμοί

en: No data
el: Χωρίς δεδομένα

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
el: Οι επιλεγμένοι λογαριασμοί δεν περιέχουν δεδομένα/συναλλαγές (ή περιέχουν μόνο μηδενικά) για την επιλεγμένη χρονική περίοδο

en: One Week
el: Μία εβδομάδα

en: Two Weeks
el: Δύο εβδομάδες

en: One Month
el: Ένας μήνας

en: Half Year
el: Εξάμηνο

en: One Year
el: Ένα έτος

en: All
el: Όλοι

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
el: Εμφάνιση λογαριασμών μέχρι αυτό το βάθος, παρακάμπτοντας όποιες άλλες επιλογές.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
el: Παράκαμψη επιλογής λογαριασμών και εμφάνιση υπολογαριασμών σε όλους τους επιλεγμένους λογαριασμούς;

en: Report on these accounts, if display depth allows.
el: Αναφορά αυτών των λογαριασμών, αν το επιτρέπει το βάθος απεικόνισης.

en: Select the currency to display the values of this report in.
el: Επιλέξτε νόμισμα στο οποίο θα εμφανίζονται οι τιμές σε αυτή την αναφορά.

en: Most recent
el: Πιο πρόσφατος

en: Choose the marker for each data point.
el: Επιλέξτε το σύμβολο για κάθε δεδομένο.

en: Circle
el: Κύκλος

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Cross
el: Σταυρός

en: Filled circle
el: Γεμάτος κύκλος

en: Filled square
el: Γεμάτο τετράγωνο

en: Choose the method for sorting accounts.
el: Επιλέξτε τον τρόπο ταξινόμησης λογαριασμών.

en: Alphabetical by account code
el: Αλφαβητικά κατά κωδικό λογαριασμού

en: Alphabetical by account name
el: Αλφαβητικά κατά όνομα λογαριασμού

en: How to show the balances of parent accounts.
el: Πως θα εμφανίζονται τα υπόλοιπα των γονικών λογαριασμών.

en: Do not show any balances of parent accounts.
el: Να μην εμφανίζονται υπόλοιπα γονικών λογαριασμών.

en: Account Balance
el: Υπόλοιπο λογαριασμού

en: Do not show
el: Να μην εμφανιστεί

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
el: Εμφάνιση μερικών υπολοίπων για επιλεγμένους γονικούς λογαριασμούς που περιέχουν υπολογαριασμούς.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
el: Να μην εμφανίζονται καθόλου μερικά σύνολα στους γονικούς λογαριασμούς.

en: Show subtotals
el: Εμφάνιση μερικών συνόλων

en: _Assets & Liabilities
el: _Ενεργητικό και Παθητικό

en: _Income & Expense
el: _Εσοδα και Έξοδα

en: B_udget
el: Πρ_οϋπολογισμός

en: _Taxes
el: _Φόροι

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Report name
el: Όνομα αναφοράς

en: Stylesheet
el: Φύλλο στυλ

en: _Business
el: Επ_ιχείρηση

en: Invoice Number
el: Αριθμός τιμολογίου

en: Select a stylesheet for the report.
el: Επιλογή φύλλου στυλ για αυτή την αναφορά.

en: Average Balance
el: Μέσο Υπόλοιπο

en: Step Size
el: Μέγεθος βήματος

en: Report's currency
el: Νόμισμα της αναφοράς

en: Price Source
el: Πηγή τιμής

en: Include Sub-Accounts
el: Συμπερίληψη υπολογαριασμών

en: Plot Width
el: Πλάτος γραφήματος

en: Plot Height
el: Ύψος γραφήματος

en: Show table
el: Εμφάνιση πίνακα

en: Display a table of the selected data.
el: Εμφάνιση πίνακα επιλεγμένων δεδομένων.

en: Show plot
el: Εμφάνιση γραφήματος

en: Display a graph of the selected data.
el: Εμφάνιση γραφήματος επιλεγμένων δεδομένων.

en: Plot Type
el: Τύπος γραφήματος

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Profit
el: Κέρδος

en: Period start
el: Αρχή περιόδου

en: Period end
el: Τέλος περιόδου

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Gain
el: Κέρδος

en: Loss
el: Ζημιά

en: Income vs. Day of Week
el: Έσοδα ανά ημέρα εβδομάδας

en: Expenses vs. Day of Week
el: Έξοδα ανά ημέρα εβδομάδας

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
el: Εμφάνιση κυκλικού διαγράμματος με το συνολικά Έσοδα ανά ημέρα της εβδομάδας

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
el: Εμφάνιση κυκλικού διαγράμματος με το συνολικά Έξοδα ανά ημέρα της εβδομάδας

en: Levels of Subaccounts
el: Επίπεδα υπολογαριασμών

en: Show Totals
el: Εμφάνιση συνόλων

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
el: Αναφορά αυτών των λογαριασμών, αν το επιτρέπει το βάθος λογαριασμού.

en: Show the total balance in legend?
el: Εμφάνιση του συνολικού υπολοίπου στο καθολικό;

en: Report Title
el: Τίτλος αναφοράς

en: Boolean Option
el: Επιλογή boolean

en: This is a boolean option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή boolean

en: Multi Choice Option
el: Πολλαπλή επιλογή

en: This is a multi choice option.
el: Αυτή είναι μια πολλαπλή επιλογή

en: First Option
el: Πρώτη επιλογή

en: Second Option
el: Δεύτερη επιλογή

en: Third Option
el: Τρίτη επιλογή

en: Fourth Options
el: Τέταρτες επιλογές

en: String Option
el: Επιλογή αλφαριθμητικού

en: This is a string option.
el: Αυτή είναι μία επιλογή αλφαριθμητικού.

en: Just a Date Option
el: Απλά μια επιλογή ημερομηνίας

en: This is a date option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή ημερομηνίας.

en: Combo Date Option
el: Συνδυασμένη επιλογή ημερομηνίας

en: This is a combination date option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή συνδυασμένης ημερομηνίας.

en: Relative Date Option
el: Σχετική επιλογή ημερομηνίας

en: This is a relative date option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή σχετικής ημερομηνίας.

en: Number Option
el: Επιλογή αριθμού

en: This is a number option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή αριθμού.

en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: This is a color option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή χρώματος.

en: An account list option
el: Επιλογή λίστας λογαριασμών

en: A list option
el: Μια επιλογή λίστας

en: The Good
el: Ο καλός

en: The Bad
el: Ο κακός

en: The Ugly
el: Ο άσχημος

en: Testing
el: Δοκιμή

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
el: Επικοινωνήστε με τη λίστα ταχυδρομείου ~a για να βρείτε βοήθεια για τον τρόπο δημιουργίας αναφορών ή να προσφέρετε μια εντελώς καινούρια.

en: The current time is ~a.
el: Η τρέχουσα ώρα είναι ~a.

en: The boolean option is ~a.
el: Η επιλογή boolean είναι ~a.

en: true
el: Αληθής

en: false
el: Ψευδής

en: The radio button option is ~a.
el: Η επιλογή αλφαριθμητικού είναι ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
el: Η πολλαπλή επιλογή είναι ~a.

en: The string option is ~a.
el: Η επιλογή αλφαριθμητικού είναι ~a.

en: The date option is ~a.
el: Η επιλογή ημερομηνίας είναι ~a.

en: The relative date option is ~a.
el: Η επιλογή σχετικής ημερομηνίας είναι ~a.

en: The combination date option is ~a.
el: Η συνδυασμένη επιλογή ημερομηνίας είναι ~a.

en: The number option is ~a.
el: Η επιλογή αριθμού είναι ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
el: Η επιλογή αριθμού που έχει μορφή νομίσματος είναι ~a.

en: Items you selected:
el: Αντικείμενα που επιλέξατε:

en: List items selected
el: Επιλεγμένα στοιχεία λίστας

en: (You selected no list items.)
el: (Δεν επιλέξατε αντικείμενα λίστας.)

en: You have selected no accounts.
el: Δεν έχετε επιλέξει λογαριασμούς.

en: Tax Report / TXF Export
el: Αναφορά φόρων / Εξαγωγή TXF

en: Alternate Period
el: Εναλλακτική Περίοδος

en: Use From - To
el: Χρήση Από - μέχρι

en: Last Year
el: Περυσινό έτος

en: Select Accounts (none = all)
el: Επιλέξτε λογαριασμούς (κανένας = όλοι)

en: Select accounts.
el: Επιλογή λογαριασμών.

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
el: Λογαριασμοί αξίας $0.00 δε θα εκτυπωθούν.

en: Print Full account names
el: Εκτύπωση Πλήρους ονόματος λογαριασμών

en: Period from ~a to ~a
el: Περίοδος από ~a έως ~a

en: Tax Report & XML Export
el: Αναφορά φόρων και αναφορά XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
el: Φορολογητέο εισόδημα / Αφαιρούμενες δαπάνες / Εξαγωγή σε αρχείο .XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
el: Φορολογητέο εισόδημα / Αφαιρούμενες δαπάνες

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει το φορολογητέο σας εισόδημα και τα έξοδα σας που το μειώνουν.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
el: Αυτή η σελίδα εμφανίζει το φορολογητέο σας εισόδημα και τα έξοδα σας που το μειώνουν.

en: Do not print full account names
el: Να μην εκτυπώνεται το πλήρες ονόμα λογαριασμών

en: Print TXF export parameters
el: Εκτύπωση παραμέτρων εξαγωγής TXF

en: Do not print transaction detail
el: Να μην εκτυπώνονται οι λεπτομέρειες συναλλαγής

en: Do not use special date processing
el: Να μην γίνει χρήση ειδικής επεξεργασία ημερομηνίας

en: Currency conversion date
el: Ημερομηνία μετατροπής συναλλάγματος

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει λεπτομέρειες συναλλαγής για λογαριασμούς που σχετίζονται με φορολογία εισοδήματος.

en: Income Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα εσόδων

en: Expense Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα εξόδων

en: Asset Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα ενεργητικού

en: Liability Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα παθητικού

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με τα Έξοδα κατά χρονικό διάστημα

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με τα Έξοδα κατά χρονικό διάστημα

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με το υπόλοιπο Ενεργητικού κατά χρονικό διάστημα

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με το υπόλοιπο Παθητικού κατά χρονικό διάστημα

en: Income Accounts
el: Λογαριασμοί εσόδων

en: Expense Accounts
el: Λογαριασμοί εξόδων

en: Assets
el: Ενεργητικό

en: Liabilities
el: Παθητικό

en: Maximum Slices
el: Μέγιστες φέτες

en: Sort Method
el: Μέθοδος ταξινόμησης

en: Show the full account name in legend?
el: Εμφάνιση του πλήρους ονόματος του λογαριασμού στο καθολικό;

en: Balance at ~a
el: Υπόλοιπο στις ~a

en: Account Summary
el: Περίληψη λογαριασμού

en: Future Scheduled Transactions Summary
el: Περίληψη μελλοντικών Προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Depth limit behavior
el: Συμπεριφορά ορίου βάθους

en: Parent account balances
el: Υπόλοιπα γονικού λογαριασμού

en: Include accounts with zero total balances
el: Συμπερίληψη λογαριασμών με μηδενικό συνολικό υπόλοιπο

en: Omit zero balance figures
el: Παράληψη αριθμών μηδενικού υπόλοιπου

en: Show accounting-style rules
el: Εμφάνιση γραμμών λογιστικού στυλ

en: Display accounts as hyperlinks
el: Εμφάνιση λογαριασμών ως συνδέσμων

en: Account Description
el: Περιγραφή λογαριασμού

en: Account Notes
el: Σημειώσεις λογαριασμού

en: Commodities
el: Αξίες

en: Show Foreign Currencies
el: Εμφάνιση ξένων νομισμάτων

en: Show Exchange Rates
el: Εμφάνιση Ισοτιμιών

en: Raise Accounts
el: Κύλιση λογαριασμών

en: Account title
el: Τίτλος λογαριασμού

en: Advanced Portfolio
el: Προχωρημένο χαρτοφυλάκιο

en: Share decimal places
el: Δεκαδικά ψηφία μετοχής

en: Include accounts with no shares
el: Συμπερίληψη λογαριασμών χωρίς μετοχές

en: Show ticker symbols
el: Εμφάνιση συμβόλων αξιών

en: Show listings
el: Να εμφανίζονται οι λίστες

en: Show prices
el: Εμφάνιση τιμών

en: Show number of shares
el: Εμφάνιση αριθμού μετοχών

en: Basis calculation method
el: Μέθοδος υπολογισμού βάσης

en: Set preference for price list data
el: Ορισμός προτίμησης για τα δεδομένα λίστας τιμών

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
el: Προτίμηση όπου είναι δυνατό της χρήσης δεδομένων από τον διορθωτή τιμών αντί των τιμών που προκύπτουν από τις συναλλαγές.

en: Include accounts that have a zero share balances.
el: Συμπερίληψη λογαριασμών με μηδενικό υπόλοιπο μετοχών.

en: Listing
el: Λίστα

en: Basis
el: Βάση

en: Money In
el: Εισροές

en: Money Out
el: Εκροές

en: Realized Gain
el: Πραγ/θέντα κέρδη

en: Unrealized Gain
el: Μη πραγ/θέντα κέρδη

en: Total Gain
el: Συν. κέρδος

en: Total Return
el: Συν. απόδοση

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
el: * τα δεδομένα τιμών αυτών των αξιών υπολογίστηκαν από τις συναλλαγές και όχι από τις λίστες τιμών.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
el: Αν χρησιμοποιείτε πολλαπλά νομίσματα, οι ισοτιμίες μπορεί να μην είναι σωστές.

en: Balance Sheet
el: Ισολογισμός

en: Balance Sheet Date
el: Ημερομηνία ισολογισμού

en: Single column Balance Sheet
el: Ισολογισμός μιας στήλης

en: Label the assets section
el: Ετικέτα στο ενεργητικό

en: Include assets total
el: Συμπερίληψη του συνόλου του ενεργητικού

en: Label the liabilities section
el: Ετικέτα στο παθητικό

en: Include liabilities total
el: Συμπερίληψη συνόλου υποχρεώσεων

en: Label the equity section
el: Ετικέτα στα ίδια κεφάλαια

en: Include equity total
el: Συμπερίληψη συνόλου καθαρής θέσης

en: Total Liabilities
el: Σύνολο παθητικού

en: Total Assets
el: Σύνολο ενεργητικού

en: Retained Losses
el: Ζημιές εις νέο

en: Trading Gains
el: Κέρδη από Trading

en: Trading Losses
el: Ζημιές από Trading

en: Unrealized Gains
el: Μη πραγμ. κέρδη

en: Unrealized Losses
el: Μη πραγμ. ζημιές

en: Total Equity
el: Σύνολο ιδίων κεφαλαίων

en: Total Liabilities & Equity
el: Σύνολο παθητικού και ιδίων κεφαλαίων

en: Exclude accounts with zero total balances
el: Εξαίρεση λογαριασμών με μηδενικά συνολικά υπόλοιπα

en: Negative amount format
el: Μορφή αρνητικών ποσών

en: Font family
el: Οικογένεια γραμματοσειρών

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Template file
el: Αρχείο προτύπου

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
el: Το όνομα αρχείου αυτού του προτύπου eguile για αυτή την αναφορά. Tο αρχείο πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο .gnucash, ή διαφορετικά σε μια κατάλληλη τοποθεσία μέσα στους καταλόγους εγκατάστασης του GnuCash.

en: CSS stylesheet file
el: Φύλλο στυλ CSS

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
el: Το όνομα αρχείου CSS φύλλου στυλ που θα χρησιμοποιηθεί σε αυτή την αναφορά. Αν οριστεί, το αρχείο πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο .gnucash, ή διαφορετικά σε μια κατάλληλη τοποθεσία μέσα στους καταλόγους εγκατάστασης του GnuCash.

en: Extra Notes
el: Πρόσθετες σημειώσεις

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
el: (Έκδοση υπό ανάπτυξη -- μην βασίζεστε στους αριθμούς αυτής της αναφοράς χωρίς να τους ελέγξετε προσεκτικά. <br>Αλλάξτε την επιλογή 'Πρόσθετες σημειώσεις' για να μην εμφανίζεται αυτό το μήνυμα)

en: Imbalance
el: Χωρίς ισοζύγιο

en: Orphan
el: Ορφανό

en: Balance Sheet using eguile-gnc
el: Ισολογισμός με χρήση eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
el: Εμφάνιση ενός ισολογισμού (με χρήση προτύπου eguile)

en: Common Currency
el: Επιλογή νομίσματος

en: Total For
el: Σύνολο για

en: Asset
el: Ενεργητικό

en: Liability
el: Παθητικό

en:  to
el:  ως

en: Expense
el: Έξοδα

en: Net Income
el: Καθαρό εισόδημα

en: Budget Balance Sheet
el: Ισολογισμός προϋπολογισμού

en: Budget to use.
el: Προϋπολογισμός που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Existing Assets
el: Υπάρχον ενεργητικό

en: Existing Liabilities
el: Υπάρχουσες υποχρεώσεις

en: New Liabilities
el: Νέες υποχρεώσεις

en: Existing Retained Earnings
el: Υπάρχοντα κέρδη εις νέο

en: Existing Retained Losses
el: Υπάρχοντες ζημιές εις νέο

en: New Retained Earnings
el: Νέα κέρδη εις νέο

en: New Retained Losses
el: Νέες ζημιές εις νέο

en: Total Retained Earnings
el: Σύνολο κερδών εις νέο

en: Total Retained Losses
el: Σύνολο ζημιών εις νέο

en: Existing Equity
el: Υπάρχουσα καθαρή θέση

en: New Equity
el: Νέα καθαρή θέση

en: Running Sum
el: Προοδευτική άθροιση

en: Range start
el: Αρχή διαστήματος

en: Range end
el: Τέλος διαστήματος

en: Calculate as running sum?
el: Υπολογισμός ως προοδευτικό άθροισμα;

en: Actual
el: Πραγματικό

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
el: Δημιουργία αναφοράς για μια περίοδο του προϋπολογισμού και όχι για όλη την διάρκεια του.

en: Label the revenue section
el: Ετικέτα στις εισπράξεις

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια ετικέτα για το τμήμα των εσόδων.

en: Include revenue total
el: Συμπερίληψη συνόλου εισπράξεων

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια γραμμή που θα παρουσιάζει το σύνολο των εσόδων.

en: Label the expense section
el: Ετικέτα στα έξοδα

en: Whether or not to include a label for the expense section.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια ετικέτα για το τμήμα των εξόδων.

en: Include expense total
el: Συμπερίληψη του συνόλου εξόδων

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια γραμμή που θα παρουσιάζει το σύνολο των εξόδων.

en: Display as a two column report
el: Εμφάνιση ως αναφορά δύο στηλών

en: Revenues
el: Εισπράξεις

en: Total Revenue
el: Σύνολο εισπράξεων

en: Total Expenses
el: Σύνολο εξόδων

en: for Budget ~a
el: για προϋπολογισμό ~a

en: for Budget ~a Period ~d
el: Για τον προϋπολογισμό ~a περίοδος ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
el: Για τον προϋπολογισμό ~a περίοδος ~d - ~d

en: Net income
el: Καθαρό εισόδημα

en: Net loss
el: Καθαρή ζημιά

en: Budget Income Statement
el: Κατάσταση εσόδων προϋπολογισμού

en: Budget Profit & Loss
el: Κέρδος και ζημιά προϋπολογισμού

en: Budget Report
el: Αναφορά προϋπολογισμού

en: Account Display Depth
el: Βάθος εμφάνισης λογαριασμού

en: Always show sub-accounts
el: Να εμφανίζονται πάντα οι υπολογαριασμοί

en: Show Budget
el: Εμφάνιση προϋπολογισμού

en: Show Actual
el: Εμφάνιση πραγματικού

en: Show Difference
el: Εμφάνιση διαφοράς

en: Show Column with Totals
el: Εμφάνιση στήλης συνόλων

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
el: Διαφορά

en: Cash Flow
el: Ταμειακή ροή

en: Show Full Account Names
el: Εμφάνιση πλήρους ονόματος λογαριασμών

en: ~a and subaccounts
el: ~a και υπολογαριασμοί

en: ~a and selected subaccounts
el: ~a και επιλεγμένοι υπολογαριασμοί

en: Money into selected accounts comes from
el: Η εισροή ποσών των επιλεγμένων λογαριασμών είναι από

en: Money out of selected accounts goes to
el: Η εκροή ποσών των επιλεγμένων λογαριασμών πάει στο

en: Income Chart
el: Διάγραμμα εσόδων

en: Expense Chart
el: Διάγραμμα εξόδων

en: Asset Chart
el: Διάγραμμα ενεργητικού

en: Liability Chart
el: Διάγραμμα παθητικού

en: Income Over Time
el: Έσοδα στο χρόνο

en: Expense Over Time
el: Έξοδα στο χρόνο

en: Assets Over Time
el: Ενεργητικό στο χρόνο

en: Liabilities Over Time
el: Παθητικό στο χρόνο

en: Show long account names
el: Εμφάνιση μακρών ονομάτων λογαριασμών

en: Maximum Bars
el: Μέγιστες ακίδες

en: Balances ~a to ~a
el: Υπόλοιπα από ~a ως ~a

en: Grand Total
el: Γενικό σύνολο

en: Sort Order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Customer Name
el: Όνομα πελάτη

en: Sales
el: Πωλήσεις

en: Customer Summary
el: Περίληψη πελάτη

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
el: Κατάσταση καθαρής θέσης

en: for Period
el: για την περίοδο

en: Capital
el: Κεφάλαιο

en: Investments
el: Επενδύσεις

en: Withdrawals
el: Αναλήψεις

en: Increase in capital
el: Αύξηση στο κεφάλαιο

en: Decrease in capital
el: Μείωση στο κεφάλαιο

en: Running Balance
el: Αθροιστικό υπόλοιπο

en: Totals
el: Σύνολα

en: General Ledger
el: Γενικό Καθολικό

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Other Account Name
el: Άλλο όνομα λογαριασμού

en: Other Account Code
el: Άλλος κωδικός λογαριασμού

en: Primary Key
el: Πρωτεύον κλειδί

en: Primary Subtotal
el: Κύριο υποσύνολο

en: Primary Sort Order
el: Κύρια σειρά ταξινόμησης

en: Secondary Key
el: Δευτερεύον Κλειδί

en: Secondary Subtotal
el: Δευτερεύουσα σειρά ταξινόμησης

en: Secondary Sort Order
el: Δευτερεύουσα σειρά ταξινόμησης

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Income Statement
el: Κατάσταση εσόδων εξόδων

en: Profit & Loss
el: Κέρδος & Ζημία

en: Tax Amount
el: Ποσό Φόρου

en: Custom Title
el: Προσαρμοσμένος τίτλος

en: Display Columns
el: Εμφάνιση στηλών

en: Display the date?
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας;

en: Display the description?
el: Εμφάνιση της περιγραφής;

en: Display the action?
el: Εμφάνιση της ενέργειας;

en: Display the quantity of items?
el: Να εμφανιστούν οι ποσότητες των αντικειμένων;

en: Display the price per item?
el: Εμφάνιση τιμής ανα αντικείμενο;

en: Display due date?
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας λήξης;

en: Display the subtotals?
el: Να εμφανιστούν τα υποσύνολα;

en: Payable to
el: Πληρωτέος σε

en: Payable to string
el: Πληρωμή ολογράφως

en: Company contact
el: Επικοινωνία με την εταιρία

en: Company contact string
el: Αλφαριθμητικό επικοινωνίας εταιρίας

en: Minimum # of entries
el: Ελάχιστο # καταχωρήσεων

en: References
el: Παραπομπές

en: Display the invoice references?
el: Εμφάνιση παραπομπών τιμολογίου;

en: Billing Terms
el: Όροι συναλλαγής

en: Display the invoice notes?
el: Εμφάνιση των σημειώσεων του τιμολογίου;

en: Payments
el: Πληρωμές

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
el: Φ

en: Net Price
el: Καθαρή αξία

en: Total Price
el: Τελική τιμή

en: Amount Due
el: Ποσό οφειλής

en: Invoice in progress…
el: Τιμολόγιο σε εξέλιξη…

en: REF
el: ΑΝΑΦ

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
el: Δεν επιλέχθηκε έγκυρο τιμολόγιο. Κάντε κλικ στο κουμπί Επιλογές και επιλέξτε το τιμολόγιο που θα χρησιμοποιήσετε.

en: Show Net Profit
el: Εμφάνιση Καθαρού Κέρδους

en: Show Asset & Liability
el: Εμφάνιση Ενεργητικού και Παθητικού

en: Show Net Worth
el: Εμφάνιση Καθαρής θέσης

en: Line Width
el: Πλάτος γραμμής

en: Set line width in pixels.
el: Ρύθμιση πλάτους γραμμής σε pixels.

en: Show Income and Expenses?
el: Εμφάνιση Εσόδων και Εξόδων;

en: Show the net profit?
el: Εμφάνιση καθαρού κέρδους;

en: Show a Net Worth bar?
el: Εμφάνιση ακίδας Καθαρής Θέσης;

en: Add grid lines.
el: Προσθήκη γραμμών πλέγματος.

en: Net Profit
el: Καθαρό κέρδος

en: Net Worth
el: Καθαρή Θέση

en: Net Worth Barchart
el: Ακιδωτό διάγραμμα καθαρής θέσης

en: Income/Expense Chart
el: Διάγραμμα Εσόδων/Εξόδων

en: Income & Expense Barchart
el: Ακιδωτό διάγραμμα Εσόδων και Εξόδων

en: Net Worth Linechart
el: Γραμμικό διάγραμμα καθαρής θέσης

en: Income & Expense Linechart
el: Γραμμικό διάγραμμα Εσόδων και Εξόδων

en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

en: Display Address 1.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 1

en: Display Address 2.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 2

en: Display Address 3.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 3

en: Display Address 4.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 4

en: Display Phone.
el: Εμφάνιση τηλεφώνου.

en: Display Fax.
el: Εμφάνιση φαξ.

en: Display Email.
el: Εμφάνιση Email.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
el: Υπάρχουν A/Πληρωτέοι ή A/Εισπρακτέοι λογαριασμοί, αλλά δεν έχουν κατάλληλες συναλλαγές.

en: Bracket Total Owed
el: Παρένθεση συνολικών οφειλών

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
el: Εμφάνιση όλων των προμηθευτών/πελατών ακόμα και αν έχουν μηδενικό υπόλοιπο.

en: 0-30 days
el: 0-30 ημέρες

en: 31-60 days
el: 31-60 ημέρες

en: 61-90 days
el: 61-90 ημέρες

en: 91+ days
el: 91+ ημέρες

en: Please note some transactions were not processed
el: Λάβετε υπόψη ότι ορισμένες συναλλαγές δεν υποβλήθηκαν σε επεξεργασία

en: Invalid Txn Type ~a
el: Μη έγκυρος Txn τύπος ~a

en: Payment has no owner
el: Η πληρωμή δεν έχει κάτοχο

en: Address source.
el: Πηγή διεύθυνσης.

en: Payable Aging
el: Καθυστερήσεις πληρωμών

en: Receivable Aging
el: Καθυστερήσεις εισπράξεων

en: Sale
el: Πώληση

en: Credits
el: Πιστώσεις

en: Debits
el: Χρεώσεις

en: Document Links
el: Σύνδεσμοι εγγράφων

en: Transaction Links
el: Σύνδεσμοι συναλλαγών

en: This report requires a customer to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή ενός πελάτη.

en: This report requires a employee to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή ενός υπαλλήλου.

en: This report requires a job to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή μιας εργασίας.

en: This report requires a vendor to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή ενός προμηθευτή.

en: Partial Amount
el: Μερικό ποσό

en: Link
el: Σύνδεσμος

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
el: ~a Ιστορικό

en: Linked Details
el: Συνδεδεμένες λεπτομέρειες

en: Period Totals
el: Σύνολα περιόδου

en: Total Credit
el: Σύνολο Πίστωσης

en: Total Due
el: Σύνολο Οφειλής

en: The company for this report.
el: Η εταιρεία για αυτή την αναφορά.

en: Display the transaction date?
el: Εμφάνιση της ημ/νίας συναλλαγής;

en: Display the transaction reference?
el: Εμφάνιση παραπομπής της συναλλαγής;

en: Display the transaction type?
el: Εμφάνιση του τύπου συναλλαγής;

en: Display the transaction description?
el: Εμφάνιση της περιγραφής συναλλαγής;

en: Display the sale amount column?
el: Εμφάνιση της στήλης ποσού πώλησης;

en: Display the tax column?
el: Εμφάνιση της στήλης φόρου;

en: Display the period debits column?
el: Εμφάνιση της στήλης χρεώσεων περιόδου;

en: Display the period credits column?
el: Εμφάνιση της στήλης πιστώσεων περιόδου;

en: Display a running balance?
el: Εμφάνιση τρεχούμενου υπολοίπου;

en: Show linked transactions
el: Εμφάνιση συνδεδεμένων συναλλαγών

en: Linked transactions are hidden.
el: Οι συνδεδεμένες συναλλαγές είναι κρυφές.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
el: Τα τιμολόγια εμφανίζουν εάν έχουν πληρωθεί, οι πληρωμές εμφανίζουν τους αριθμούς τιμολογίου.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
el: Τα τιμολόγια εμφανίζουν λίστα πληρωμών, οι πληρωμές εμφανίζουν λίστα τιμολογίων και ποσών.

en: Simple
el: Απλή

en: Detailed
el: Λεπτομερής

en: Display document link?
el: Εμφάνιση συνδέσμου εγγράφου;

en: No valid account found
el: Δεν βρέθηκε έγκυρος λογαριασμός

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί να είναι διαθέσιμος ένας έγκυρος λογαριασμός AP/AR.

en: No transactions found.
el: Δεν βρέθηκαν συναλλαγές.

en: No matching transactions found
el: Δεν βρέθηκαν συναλλαγές που να ταιριάζουν

en: Customer Report
el: Αναφορά πελάτη

en: Vendor Report
el: Αναφορά προμηθευτή

en: Employee Report
el: Αναφορά υπαλλήλου

en: Job Report
el: Αναφορά εργασίας

en: Investment Portfolio
el: Επενδυτικό χαρτοφυλάκιο

en: Price of Commodity
el: Τιμή του Εμπορεύματος

en: Invert prices
el: Αντιστροφή τιμών

en: Marker
el: Σημάδι

en: Marker Color
el: Χρώμα σημαδιού

en: Calculate the price of this commodity.
el: Υπολογισμός τιμής αυτής της αξίας.

en: Weighted Average
el: Σταθμισμένη μέση τιμή

en: Actual Transactions
el: Πραγματικές συναλλαγές

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
el: Γραφική παράσταση νομίσματος εκφρασμένο σε αξία αντί για αξία εκφρασμένη σε νόμισμα (πχ ευρώ εκφρασμένο σε μετοχές ΟΤΕ αντί ΟΤΕ εκφρασμένος σε ευρώ).

en: Weeks
el: Εβδομάδες

en: Double-Weeks
el: Διπλές-Εβδομάδες

en: Identical commodities
el: Πανομοιότυπες αξίες

en: Only one price
el: Μόνο μια τιμή

en: All Prices equal
el: Όλες οι Τιμές ίσες

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
el: Όλες οι τιμές που βρέθηκαν είναι ίσες. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα ένα γράφημα ευθείας γραμμής. Δυστυχώς, το εργαλείο σχεδίασης δεν μπορεί να το χειριστεί αυτό.

en: All Prices at the same date
el: Όλες οι Τιμές από την ίδια ημερομηνία

en: Price Scatterplot
el: Γράφημα διακύμανσης τιμής

en: Headings 1
el: Κεφαλίδες 1

en: Headings 2
el: Κεφαλίδες 2

en: Heading font
el: Γραμματοσειρά κεφαλίδας

en: Text font
el: Γραμματοσειρά κειμένου

en: Qty
el: Πτα

en: Discount Rate
el: Ποσοστό έκπτωσης

en: Discount Amount
el: Ποσό έκπτωσης

en: Tax Rate
el: Συντελεστής φόρου

en: Sub-total
el: Μερικό άθροισμα

en: Funds In
el: Εισροές

en: Funds Out
el: Εκροές

en: Lot
el: παρτίδα

en: Debit Value
el: Αξία χρέωσης

en: Credit Value
el: Αξία πίστωσης

en: Register Report
el: Αναφορά μητρώου

en: Display the check number?
el: Εμφάνιση του αριθμού της επιταγής;

en: Display the memo?
el: Εμφάνιση της υπόμνησης;

en: Display the account?
el: Εμφάνιση του λογαριασμού;

en: Display the number of shares?
el: Εμφάνιση του αριθμού των μετοχών;

en: Display the shares price?
el: Εμφάνιση τιμής μετοχών;

en: Display the amount?
el: Εμφάνιση του ποσού;

en: Display the totals?
el: Να εμφανιστούν τα σύνολα;

en: Total Debits
el: Σύνολο Χρεώσεων

en: Total Credits
el: Σύνολο Πιστώσεων

en: Total Value Debits
el: Συνολική αξία χρεώσεων

en: Total Value Credits
el: Συνολική αξία πιστώσεων

en: Net Change
el: Καθαρή Διαφορά

en: Value Change
el: Διαφορά αξίας

en: n/a
el: μ/δ

en: column: Date
el: στήλη: Ημερομηνία

en: row: Contact
el: γραμμή: Επαφή

en: Logo filename
el: Αρχείο λογότυπου

en: Logo width
el: Πλάτος λογότυπου

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
el: Πλάτος του λογότυπου στην μορφή CSS, πχ 10% or 32px.. Αφήστε το κενό για να εμφανιστεί το λογότυπο στο αρχικό του μέγεθος. Το ύψος του λογότυπου θα προσαρμοσθεί ανάλογα.

en: CSS color.
el: Χρώμα CSS.

en: Unit
el: Μονάδα

en: Trial Balance
el: Προσωρινό ισοζύγιο

en: Date of Report
el: Ημερομηνία της αναφοράς

en: Income summary accounts
el: Λογαριασμοί περίληψης εσόδων

en: Adjusting Entries
el: Καταχωρήσεις προσαρμογής

en: Adjustments
el: Προσαρμογές

en: Net Loss
el: Καθαρή ζημιά

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Edit Options
el: Επεξεργασία επιλογών

en: Single Report
el: Μονή αναφορά

en: Multicolumn View
el: Προβολή πολλαπλών στηλών

en: Custom Multicolumn Report
el: Προσαρμοσμένη προβολή πολλαπλών στηλών

en: Assets Accounts
el: Λογαριασμοί ενεργητικού

en: Liability Accounts
el: Λογαριασμοί παθητικού

en: Equity Accounts
el: Λογαριασμοί καθαρής θέσης

en: Trading Accounts
el: Λογαριασμοί Trading

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
el: <strong>Ισοτιμίες μετατροπής</strong> για αυτήν την αναφορά

en: Website
el: Ιστότοπος

en: Invoice Date
el: Ημερομηνία τιμολογίου

en: Stocks
el: Μετοχές

en: Mutual Funds
el: Αμοιβαία κεφάλαια

en: Currencies
el: Νομίσματα

en: Equities
el: Κεφάλαια

en: Savings
el: Αποταμίευση

en: Money Market
el: Αγορά χρήματος

en: Accounts Receivable
el: Λογαριασμοί εισπρακτέοι

en: Accounts Payable
el: Λογαριασμοί πληρωτέοι

en: Credit Lines
el: Πιστωτικά όρια

en: Building '~a' report …
el: Γίνεται δημιουργία αναφοράς '~a'…

en: Rendering '~a' report …
el: Γίνεται ανάλυση αναφοράς '~a'…

en: Preparer
el: Υπεύθυνος

en: Prepared for
el: Προετοιμάστηκε για

en: Show preparer info
el: Εμφάνιση πληροφορίας υπεύθυνου

en: Enable Links
el: Ενεργοποίηση συνδέσμων

en: Enable hyperlinks in reports.
el: Ενεργοποίηση συνδέσμων στις αναφορές.

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Images
el: Εικόνες

en: Background Tile
el: Ταπετσαρία

en: Background tile for reports.
el: Εικόνα παρασκηνίου αναφορών.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
el: Εικόνα κεφαλίδας

en: Banner for top of report.
el: Εικόνα στο πάνω μέρος της αναφοράς.

en: Heading Alignment
el: Τοποθέτηση κεφαλίδας

en: Left
el: Αριστερά

en: Center
el: Κέντρο

en: Right
el: Δεξιά

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Company logo image.
el: Εικόνα λογότυπου της εταιρίας.

en: General background color for report.
el: Γενικό χρώμα παρασκηνίου αναφοράς.

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Normal body text color.
el: Χρώμα σώματος κειμένου.

en: Link Color
el: Χρώμα συνδέσμου

en: Link text color.
el: Χρώμα κειμένου συνδέσμου.

en: Table Cell Color
el: Χρώμα κελιού πίνακα

en: Default background for table cells.
el: Προεπιλεγμένο παρασκήνιο των κελιών του πίνακα.

en: Alternate Table Cell Color
el: Εναλλακτικό χρώμα κελιών πίνακα

en: Default alternate background for table cells.
el: Προεπιλεγμένο εναλλακτικό χρώμα παρασκηνίου για τα κελιά πίνακα.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
el: Υπό κεφαλίδα/Χρώμα κελιού υποσυνόλου

en: Default color for subtotal rows.
el: Προεπιλεγμένο χρώμα για τις γραμμές υποσυνόλων.

en: Sub-subheading/total Cell Color
el: Υπό κεφαλίδα/χρώμα κελιού συνόλου

en: Grand Total Cell Color
el: Χρώμα κελιού γενικού συνόλου

en: Tables
el: Πίνακες

en: Table cell spacing
el: Διάστημα κελιού πίνακα

en: Table cell padding
el: Περιθώριο κελιού πίνακα

en: Table border width
el: Πλάτος πλαισίου πίνακα

en: Prepared by:
el: Προετοιμάστηκε από:

en: Prepared for:
el: Προετοιμάστηκε για:

en: Background color for reports.
el: Χρώμα παρασκηνίου των αναφορών.

en: Background Pixmap
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Plain
el: Απλό

en: Filter Type
el: Τύπος Φίλτρου

en: Show Account Description
el: Εμφάνιση περιγραφής λογαριασμού

en: Table for Exporting
el: Πίνακας για εξαγωγή

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
el: Δεν βρέθηκαν συναλλαγές που να ταιριάζουν με το χρονικό διάστημα και τους λογαριασμούς που έχουν οριστεί στο πλαίσιο επιλογών.

en: Register Order
el: Σειρά ταξινόμησης μητρώου

en: Non-void only
el: Μη άκυρες μόνο

en: Void only
el: Άκυρες μόνο

en: Show All Transactions
el: Εμφάνιση όλων των συναλλαγών

en: Income and Expense
el: Εισόδημα και Δαπάνη

en: Credit Accounts
el: Λογαριασμοί πιστώσεων

en: Display the reconciled date?
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας συμφωνίας;

en: Display the account name?
el: Εμφάνιση του ονόματος λογαριασμού;

en: Transfer from/to
el: Μεταφορά από/σε

en: Split Transaction
el: Διαίρεση συναλλαγής

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
el: Από ~a έως ~a

en: Cu_t
el: Α_ποκοπή

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
el: Αποκοπή της τρέχουσας επιλογής και αντιγραφή στο πρόχειρο

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: Copy the current selection to clipboard
el: Αντιγραφή της τρέχουσας συναλλαγής στο πρόχειρο

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: Paste the clipboard content at the cursor position
el: Επικόλληση περιεχομένων προχείρου στην θέση του δρομέα

en: _Transaction
el: _Συναλλαγή

en: Remove all splits in the current transaction
el: Διαγραφή όλων των διαιρέσεων της τρέχουσας συναλλαγής

en: _Enter Transaction
el: Ει_σαγωγή συναλλαγής

en: Record the current transaction
el: Καταγραφή τρέχουσας συναλλαγής

en: Ca_ncel Transaction
el: Α_κύρωση συναλλαγής

en: Cancel the current transaction
el: Ακύρωση της τρέχουσας συναλλαγής

en: _View
el: _Προβολή

en: _Double Line
el: _Διπλή γραμμή

en: Transfer funds from one account to another
el: Μεταφορά κεφαλαίων από ένα λογαριασμό σε ένα άλλο

en: _Blank Transaction
el: _Κενή συναλλαγή

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
el: Μετακίνηση στην λευκή συναλλαγή στον πυθμένα του μητρώου

en: _File
el: _Αρχείο

en: Pa_ge Setup
el: Ρύθμιση _σελίδας...

en: Specify the page size and orientation for printing
el: Ορισμός μεγέθους και προσανατολισμού σελίδας για εκτύπωση

en: Proper_ties
el: _Ιδιότητες

en: Edit the properties of the current file
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων του τρέχοντος αρχείου

en: Close the currently active page
el: Κλείσιμο της τρέχουσας ενεργής σελίδας

en: Quit this application
el: Τερματισμός αυτής της εφαρμογής

en: Edit the global preferences of GnuCash
el: Επεξεργασία καθολικών προτιμήσεων του GnuCash

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: Show/hide the toolbar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της εργαλειοθήκης σε αυτό το παράθυρο

en: Su_mmary Bar
el: Γραμμή _περίληψης

en: Show/hide the summary bar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της γραμμής περίληψης σε αυτό το παράθυρο

en: Stat_us Bar
el: Γραμμή _κατάστασης

en: Show/hide the status bar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της γραμμής κατάστασης σε αυτό το παράθυρο

en: Tra_nsaction
el: _Συναλλαγή

en: _Actions
el: Ε_νέργειες

en: Re_name Page
el: Μετ_ονομασία σελίδας

en: _Scheduled
el: _Προγραμματισμένη

en: _Reports
el: Αναφ_ορές

en: _Tools
el: Εργα_λεία

en: E_xtensions
el: Ε_πεκτάσεις

en: _Windows
el: Παρά_θυρα

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: New Window with _Page
el: Νέο παράθυρο με _σελίδα

en: Tutorial and Concepts _Guide
el: _Οδηγός εκμάθησης

en: Open the GnuCash Tutorial
el: Άνοιγμα του βιβλίου εκμάθησης του GnuCash

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: Open the GnuCash Help
el: Άνοιγμα της Βοήθειας του Gnucash

en: About GnuCash
el: Σχετικά με το GnuCash

en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Open the New Invoice dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου τιμολογίου

en: New Accounts _Page
el: Νέα _σελίδα λογαριασμών

en: Open a new Account Tree page
el: Άνοιγμα νέας σελίδας δένδρου λογαριασμών

en: New _File
el: Νέο _αρχείο

en: Create a new file
el: Δημιουργία ενός νέου αρχείου

en: Open an existing GnuCash file
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος αρχείου GnuCash

en: Print the currently active page
el: Εκτύπωση της τρέχουσας ενεργής σελίδας

en: Export _Accounts
el: Εξαγωγή _λογαριασμών

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
el: Εξαγωγή της ιεραρχίας λογαριασμών σε νέο αρχείο δεδομένων GnuCash

en: Find transactions with a search
el: Εύρεση συναλλαγών με αναζήτηση

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
el: _Επιλογές αναφοράς φόρου

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
el: Ρύθμιση λογαριασμών σχετικών με αναφορά φόρων. πχ Φόρος εισοδήματος

en: _Scheduled Transactions
el: _Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: _Scheduled Transaction Editor
el: Διορθωτής _προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Since _Last Run…
el: Από την _τελευταία εκτέλεση…

en: _Mortgage & Loan Repayment…
el: Αποπληρωμή _υποθήκης και δανείου…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
el: Ρύθμιση προγραμματισμένων συναλλαγών για αποπληρωμή ενός δανείου

en: _Price Database
el: Βάση δεδομένων _τιμών

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
el: Προβολή και επεξεργασία των τιμών για μετοχές και αμοιβαία κεφάλαια

en: _Security Editor
el: Επεξεργασία _χρεογράφων

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
el: Προβολή και επεξεργασία των αξιών για μετοχές και αμοιβαία κεφάλαια

en: _Loan Repayment Calculator
el: _Αριθμομηχανή αποπληρωμής δανείου

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
el: Χρησιμοποίηση αριθμομηχανής αποπληρωμής δανείου

en: Close the Book at the end of the Period
el: Κλείσιμο του βιβλίου στο τέλος της περιόδου

en: _Tips Of The Day
el: _Συμβουλή της ημέρας

en: View the Tips of the Day
el: Εμφάνιση Συμβουλής της ημέρας

en: _Delete Budget
el: _Διαγραφή προϋπολογισμού

en: _Customer
el: _Πελάτης

en: Customers Overview
el: Επισκόπηση πελατών

en: Open the New Customer dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου πελάτη

en: Open the Find Customer dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης πελάτη

en: Open the Find Invoice dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης τιμολογίου

en: Open the New Job dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέας εργασίας

en: Open the Find Job dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης εργασίας

en: Open the Process Payment dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου Επεξεργασίας πληρωμής

en: _Vendor
el: _Προμηθευτής

en: Vendors Overview
el: Επισκόπηση προμηθευτών

en: Open the New Vendor dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου προμηθευτή

en: Open the Find Vendor dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης προμηθευτή

en: Open the New Bill dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου τιμολογίου αγορών

en: Open the Find Bill dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου εύρεσης τιμολογίου αγορών

en: Bills _Due Reminder
el: Υπομνήσεις _ληγμένων λογαριασμών

en: Open the Bills Due Reminder dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου Υπομνήσεων Ληγμένων Λογαριασμών

en: _Employee
el: _Υπάλληλος

en: Open the New Employee dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου για Εύρεση Υπαλλήλου

en: Open the Find Employee dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου για Εύρεση Υπαλλήλου

en: Open the Find Expense Voucher dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου για Εύρεση Παραστατικού Δαπάνης

en: Sales _Tax Table
el: Πίνακας φόρου _πωλήσεων

en: _Billing Terms Editor
el: Επεξεργασία όρων _συναλλαγών

en: View and edit the list of Billing Terms
el: Προβολή και επεξεργασία της λίστας των Όρων Συναλλαγών

en: Test Search Dialog
el: Διάλογος δοκιμής αναζήτησης

en: Initialize Test Data
el: Αρχικοποίηση δεδομένων ελέγχου

en: _Replay GnuCash .log file…
el: _Αναπαραγωγή αρχείου .log του GnuCash…

en: _Edit Account
el: _Επεξεργασία λογαριασμού

en: Edit the selected account
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου λογαριασμού

en: F_ind Account
el: Εύρεσ_η λογαριασμού

en: Find an account
el: Εύρεση ενός λογαριασμού

en: _Renumber Subaccounts…
el: _Νέα αρίθμηση υπολογαριασμών…

en: Renumber the children of the selected account
el: Νέα αρίθμηση στους θυγατρικούς λογαριασμούς του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Open _Account
el: Άνοιγμα _λογαριασμού

en: Open the selected account
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Open the selected account and all its subaccounts
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου λογαριασμού και όλων των υπολογαριασμών που περιέχει

en: _Refresh
el: _Ανανέωση

en: Refresh this window
el: Ανανέωση αυτού του παράθυρου

en: Create a new Account
el: Δημιουργία ενός νέου Λογαριασμού

en: New Account _Hierarchy…
el: Νέα _ιεραρχία λογαριασμών…

en: Reconcile the selected account
el: Συμφωνία του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Record a stock split or a stock merger
el: Εισάγετε ένα split ή αντίστροφο split μετοχών

en: View _Lots…
el: Προβολή _πακέτων…

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
el: Έ_λεγχος και διόρθωση

en: Check & Repair A_ccount
el: Έλεγχος και διόρθωση _λογαριασμού

en: Check & Repair Su_baccounts
el: Έλεγχος και διόρθωση _υπολογαριασμών

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
el: Έλεγχος και διόρθωση μη ισοζυγισμένων συναλλαγών και ορφανών διαιρέσεων για αυτό το λογαριασμό και όλων των υπολογαριασμών του.

en: Check & Repair A_ll
el: Έλεγχος και διόρθωση όλ_ων

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
el: Έλεγχος και διόρθωση μη ισοζυγισμένων συναλλαγών και ορφανών διαιρέσεων για όλους τους λογαριασμούς

en: Edit _Account
el: Επεξεργασία _λογαριασμού

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
el: Αυτόματη εκκαθάριση μεμονωμένων συναλλαγών, με δεδομένο το ποσό εκκαθάρισης

en: Delete selected account
el: Διαγραφή του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Sort _Order
el: _Σειρά ταξινόμησης

en: _Standard
el: _Τυπικό

en: _Quantity
el: _Ποσότητα

en: _Enter
el: _Εισαγωγή

en: Record the current entry
el: Εγγραφή της τρέχουσας εισαγωγής

en: Cancel the current entry
el: Ακύρωση της τρέχουσας εγγραφής

en: Delete the current entry
el: Διαγραφή της τρέχουσας εισαγωγής

en: _Blank
el: _Κενό

en: Make a copy of the current entry
el: Δημιουργία αντιγράφου της τρέχουσας εισαγωγής

en: E_dit Customer
el: Ε_πεξεργασία πελάτη

en: E_dit Vendor
el: Ε_πεξεργασία προμηθευτή

en: E_dit Employee
el: Ε_πεξεργασία υπαλλήλου

en: Create a new invoice
el: Δημιουργία ενός νέου τιμολογίου

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
el: _Βασικό καθολικό

en: Show transactions on one or two lines
el: Εμφάνιση συναλλαγών σε μια ή δυο γραμμές

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
el: _Καθολικό αυτόματης διαίρεσης

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
el: Εμφάνιση συναλλαγών σε μία ή δύο αράδες και έκταση της τρέχουσας συναλλαγής

en: Show expanded transactions with all splits
el: Εμφάνιση επεκτεταμένης συναλλαγής με όλες τις διαιρέσεις

en: _Void Transaction
el: _Ακύρωση συναλλαγής

en: _Unvoid Transaction
el: _Αναίρεση ακύρωσης συναλλαγής

en: Add _Reversing Transaction
el: Προσθήκη συναλλαγής _αντιλογισμού

en: S_plit Transaction
el: Δ_ιαίρεση συναλλαγής

en: Show all splits in the current transaction
el: Εμφάνιση όλων των διαιρέσεων της τρέχουσας συναλλαγής

en: Edit E_xchange Rate
el: Επεξεργασίας _ισοτιμίας

en: Edit the exchange rate for the current transaction
el: Επεξεργασία της τιμή ισοτιμίας για αυτή την συναλλαγή

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
el: Δημιουργία Προγραμματισμένης Συναλλαγής με την τρέχουσα συναλλαγή ως πρότυπο

en: Account Report
el: Αναφορά λογαριασμού

en: _Print Report…
el: _Εκτύπωση αναφοράς…

en: Print the current report
el: Εκτύπωση της τρέχουσας αναφοράς

en: _Report Options
el: _Επιλογές αναφοράς

en: Export as P_DF…
el: Εξαγωγή ως P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
el: Εξαγωγή της τρέχουσας αναφοράς ως αρχείο PDF

en: Export HTML-formatted report to file
el: Εξαγωγή της HTML αναφοράς σε αρχείο

en: Back
el: Πίσω

en: Move back one step in the history
el: Μετακίνηση ένα βήμα πίσω στο ιστορικό

en: Forward
el: Μπροστά

en: Move forward one step in the history
el: Μετακίνηση ένα βήμα μπροστά στο ιστορικό

en: Reload
el: Ανανέωση

en: Reload the current page
el: Επαναφόρτωση της τρέχουσας σελίδας

en: Stop
el: Διακοπή

en: Cancel outstanding HTML requests
el: Ακύρωση εκκρεμών αιτημάτων HTML

en: Export _Report
el: Εξαγωγή _αναφοράς

en: Create a new scheduled transaction
el: Δημιουργία νέας προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Edit the selected scheduled transaction
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Delete the selected scheduled transaction
el: Διαγραφή της επιλεγμένης προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Import _QIF…
el: Εισαγωγή _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
el: Εισαγωγή ενός Quiken QIF αρχείου

en: _General Journal
el: _Γενικό ημερολόγιο

en: St_yle Sheets
el: Φύλλα _στυλ

en: _Reconcile
el: _Επαλήθευση

en: _Reconcile Information…
el: Πληροφορίες _συμφωνίας…

en: _Finish
el: _Τερματισμός

en: _Postpone
el: _Αναβολή

en: _Open Account
el: Άνοιγμα _λογαριασμού

en: Edit the current transaction
el: Επεξεργασία της τρέχουσας συναλλαγής

en: Delete the selected transaction
el: Διαγραφή της επιλεγμένης συναλλαγής

en: Open the account
el: Άνοιγμα του λογαριασμού

en: Finish the reconciliation of this account
el: Τερματισμός της συμφωνίας για αυτό το λογαριασμό

en: Postpone the reconciliation of this account
el: Αναβολή της συμφωνίας αυτού του λογαριασμού

en: Cancel the reconciliation of this account
el: Ακύρωση της συμφωνίας αυτού του λογαριασμού

en: Illegal variable in expression.
el: Μη επιτρεπτή μεταβλητή σε έκφραση.

en: Unbalanced parenthesis
el: Πλεονάζουσα παρένθεση

en: Stack overflow
el: Υπερχείλιση σωρού

en: Stack underflow
el: Υποχείλιση σωρού

en: Undefined character
el: Απροσδιόριστος χαρακτήρας

en: Not a variable
el: Δεν είναι μεταβλητή

en: Not a defined function
el: Δεν είναι ορισμένη συνάρτηση

en: Out of memory
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε

en: Numeric error
el: Αριθμητικό σφάλμα

en: Opening Balances
el: Αρχικά υπόλοιπα

en: Deposit
el: Κατάθεση

en: Receive
el: Έλαβα

en: Withdrawal
el: Ανάληψη

en: Spend
el: Έξοδο

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
el: Ο διαχωριστικός χαρακτήρας "%s" χρησιμοποιείται από ένα ή περισσότερα ονόματα λογαριασμών.
    
    Αυτό θα οδηγήσει σε απρόσμενη συμπεριφορά. Αλλάξτε τα ονόματα λογαριασμών ή διαλέξτε διαφορετικό διαχωριστικό χαρακτήρα.
    
    Παρακάτω θα βρείτε μια λίστα από μη έγκυρα ονόματα λογαριασμών:
    %s

en: Credit Card
el: Πιστωτική Κάρτα

en: Stock
el: Μετοχή

en: Mutual Fund
el: Αμοιβαίο κεφάλαιο

en: A/Receivable
el: Λ/Εισπρακτέος

en: A/Payable
el: Λ/Πληρωτέος

en: Orphaned Gains
el: Ορφανά κέρδη

en: Realized Gain/Loss
el: Πραγματοποιηθέντα Κέρδη/Ζημιές

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
el: Πραγματοποιημένα κέρδη ή ζημιές από λογαριασμούς αξιών ή trading που δεν έχουν καταγραφεί αλλού.

en: d-m
el: η-μ

en: m-d
el: μ-η

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
el: Δημιουργήθηκε από τιμολόγιο. Δοκιμάστε την ακύρωση καταχώρησης του τιμολογίου.

en:  (posted)
el:  (καταχωρήθηκε)

en: One Week Ago
el: Μία εβδομάδα πριν

en: One Week Ago.
el: Μία εβδομάδα πριν.

en: One Week Ahead
el: Μία εβδομάδα μπροστά

en: One Week Ahead.
el: Μία εβδομάδα μπροστά.

en: One Month Ago
el: Ένα μήνα πρίν

en: One Month Ago.
el: Ένα μήνα πρίν.

en: One Month Ahead
el: Ένα μήνα μπροστά

en: One Month Ahead.
el: Ένα μήνα μπροστά.

en: Three Months Ago
el: Τρείς μήνες πριν

en: Three Months Ago.
el: Τρεις μήνες πριν.

en: Three Months Ahead
el: Τρεις μήνες μπροστά

en: Three Months Ahead.
el: Τρεις μήνες μπροστά.

en: Six Months Ago
el: Έξι μήνες πριν

en: Six Months Ago.
el: Έξι μήνες πριν.

en: Six Months Ahead
el: Έξι μήνες μπροστά

en: Six Months Ahead.
el: Έξι μήνες μπροστά.

en: One Year Ago
el: Ένα έτος πριν

en: One Year Ago.
el: Ένα έτος πριν.

en: One Year Ahead
el: Ένα έτος μπροστά

en: One Year Ahead.
el: Ένα έτος μπροστά.

en: Start of next month
el: Αρχή του επόμενου μήνα

en: End of next month
el: Τέλος του επόμενου μήνα

en: Start of next quarter
el: Αρχή του επόμενου τριμήνου

en: First day of the next quarterly accounting period.
el: Πρώτη ημέρα του επόμενου λογιστικού τριμήνου.

en: End of next quarter
el: Τέλος του επόμενου τριμήνου

en: Last day of next quarterly accounting period.
el: Τελευταία ημέρα του επόμενου λογιστικού τριμήνου.

en: Start of next year
el: Αρχή του επόμενου έτους

en: End of next year
el: Τέλος του επόμενου έτους

en: Customer number
el: Αριθμός πελάτη:

en: Employee number
el: Αριθμός υπαλλήλου

en: Invoice number
el: Αριθμός τιμολογίου

en: Vendor number
el: Αριθμός προμηθευτή

en: The name of your business.
el: Το όνομα της επιχείρησης σας.

en: The address of your business.
el: Η διεύθυνση της επιχείρησης σας.

en: Default Customer TaxTable
el: Προεπιλεγμένος πίνακας φόρου πελάτη

en: The default tax table to apply to customers.
el: Ο προεπιλεγμένος πίνακας φόρου για τους πελάτες.

en: Default Vendor TaxTable
el: Προεπιλεγμένος πίνακας φόρου προμηθευτή

en: The default tax table to apply to vendors.
el: Ο προεπιλεγμένος πίνακας φόρου για τους προμηθευτές.

en: The electronic tax number of your business
el: Ο ηλεκτρονικός φορολογικός αριθμός της επιχείρησης σας

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
el: τελευταία %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
el: Άγνωστος %d-τύπος αρχείου.

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
el: Διαίρεση

en: Voided transaction
el: Ακυρωμένη συναλλαγή

en: Transaction Voided
el: Ακυρωμένη συναλλαγή

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
el: Φορολογείται αλλά δεν έχει κωδικό φόρου

en: Invalid code %s for tax type %s
el: Μη έγκυρος κωδικός %s για τύπο φόρου %s

en: No help available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια.
