GnuCash $ - en to fa translation catalogue (2590 entries)

en: Start of this year
fa: آغاز سال جاری

en: End of this year
fa: پایان سال جاری

en: Start of previous year
fa: آغاز سال گذشته

en: End of previous year
fa: پایان سال گذشته

en: Start of accounting period
fa: آغاز دوره‌ی زمانی حسابداری

en: End of accounting period
fa: پایان دوره‌ی زمانی حسابداری

en: Start of this month
fa: آغاز ماه جاری

en: End of this month
fa: پایان ماه جاری

en: Start of previous month
fa: آغاز ماه گذشته

en: End of previous month
fa: پایان ماه گذشته

en: Start of current quarter
fa: شروع سه ماهه جاری

en: End of current quarter
fa: پایان سه ماهه جاری

en: Start of previous quarter
fa: آغاز فصل گذشته

en: End of previous quarter
fa: پایان فصل گذشته

en: Today
fa: امروز

en: Business
fa: کسب و کار

en: Company Name
fa: نام شرکت

en: Company Address
fa: آدرس شرکت

en: Company ID
fa: شناسه‌ی شرکت

en: Company Phone Number
fa: شماره تماس شرکت

en: Company Fax Number
fa: شماره‌ی فکس شرکت

en: Company Website URL
fa: مکانیاب منبع یکنواخت (URL) وب‌گاه شرکت

en: Company Email Address
fa: آدرس رایانامه شرکت

en: Tax
fa: مالیات

en: Tax Number
fa: شماره مالیاتی

en: Arabic
fa: عربی

en: Baltic
fa: بالتیک

en: Central European
fa: اروپای مرکزی

en: Chinese
fa: چینی

en: Cyrillic
fa: سیریلیک

en: Greek
fa: یونانی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Indian
fa: هندی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Turkish
fa: ترکی

en: Unicode
fa: یونیکد

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Western
fa: غربی

en: Other
fa: دیگر

en: Arabic (IBM-864)
fa: عربی (آی‌بی‌ام-۸۶۴)

en: Arabic (IBM-864-I)
fa: عربی (آی‌بی‌ام-۸۶۴-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fa: عربی (ایزو-۸۸۵۹-۶)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
fa: عربی (ایزو-۸۸۵۹-۶-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
fa: عربی (ایزو-۸۸۵۹-۶-I)

en: Arabic (MacArabic)
fa: عربی (مک عربی)

en: Arabic (Windows-1256)
fa: عربی (ویندوز-۱۲۵۶)

en: Armenian (ARMSCII-8)
fa: ارمنی (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
fa: بالتیک (ایزو-۸۸۵۹-۱۳)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fa: بالتیک (ایزو-۸۸۵۹-۴)

en: Baltic (Windows-1257)
fa: بالتیک (ویندوز-۱۲۵۷)

en: Celtic (ISO-8859-14)
fa: سلتی (ایزو-۸۸۵۹-۱۴)

en: Central European (IBM-852)
fa: اروپای مرکزی (آی‌بی‌ام-۸۵۲)

en: Central European (ISO-8859-2)
fa: اروپای مرکزی (ایزو-۸۸۵۹-۲)

en: Central European (MacCE)
fa: اروپای مرکزی (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
fa: اروپای مرکزی (ویندوز-۱۲۵۰)

en: Chinese Simplified (GB18030)
fa: چینی ساده‌شده (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
fa: چینی ساده‌شده (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
fa: چینی ساده‌شده (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
fa: چینی ساده‌شده (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
fa: چینی ساده‌شده (ویندوز-۹۳۶)

en: Chinese Traditional (Big5)
fa: چینی سنتی (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
fa: چینی سنتی (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
fa: چینی سنتی (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
fa: کروات (MacCroation)

en: Cyrillic (IBM-855)
fa: سیریلیک (آی‌بی‌ام-۸۵۵)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fa: سیریلیک (ایزو-۸۸۵۹-۵)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fa: سیریلیک (ایزو-آی‌آر-۱۱۱)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fa: سیریلیک (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
fa: سیریلیک (مک‌سیریلیک)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fa: سیریلیک (ویندوز-۱۲۵۱)

en: Russian (CP-866)
fa: روسی (سی‌پی-۸۶۶)

en: Ukrainian (KOI8-U)
fa: اوکراینی (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
fa: اوکراینی (مک‌اوکراینی)

en: English (ASCII)
fa: انگلیسی (اَسکی)

en: Farsi (MacFarsi)
fa: فارسی (مک‌فارسی)

en: Georgian (GEOSTD8)
fa: گرجی (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
fa: یونانی (ایزو-۸۸۵۹-۷)

en: Greek (MacGreek)
fa: یونانی (مک‌یونانی)

en: Greek (Windows-1253)
fa: یونانی (ویندوز-۱۲۵۳)

en: Gujarati (MacGujarati)
fa: گجراتی (مک‌گجراتی)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
fa: گرمکهی (مک‌گرمکهی)

en: Hebrew (IBM-862)
fa: عبری (آی‌بی‌ام-۸۶۲)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
fa: عبری (ایزو-۸۸۵۹-۸-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fa: عبری (ایزو-۸۸۵۹-۸-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
fa: عبری (مک‌عبری)

en: Hebrew (Windows-1255)
fa: عبری (ویندوز-۱۲۵۵)

en: Hindi (MacDevanagari)
fa: هندی (مک‌دوناگری)

en: Icelandic (MacIcelandic)
fa: ایسلندی (مک‌ایسلندی)

en: Japanese (EUC-JP)
fa: ژاپنی (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fa: ژاپنی (ایزو-۲۰۲۲-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fa: ژاپنی (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
fa: کره‌ای (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fa: کره‌ای (ایزو-۲۰۲۲-KR)

en: Korean (JOHAB)
fa: کره‌ای (JOHAB)

en: Korean (UHC)
fa: کره‌ای (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
fa: اسکاندیناوی (ایزو-۸۸۵۹-۱۰)

en: Romanian (MacRomanian)
fa: رومانیایی (مک‌رومانیایی)

en: Romanian (ISO-8859-16)
fa: رومانیایی (ایزو-۸۸۵۹-۱۶)

en: South European (ISO-8859-3)
fa: اروپای جنوبی (ایزو-۸۸۵۹-۳)

en: Thai (TIS-620)
fa: تایلندی (TIS-۶۲۰)

en: Turkish (IBM-857)
fa: ترکی (آی‌بی‌ام-۸۵۷)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fa: ترکی (ایزو-۸۸۵۹-۹)

en: Turkish (MacTurkish)
fa: ترکی (مک‌ترکی)

en: Turkish (Windows-1254)
fa: ترکی (ویندوز-۱۲۵۴)

en: Unicode (UTF-7)
fa: یونیکد (UTF-۷)

en: Unicode (UTF-8)
fa: یونیکد (UTF-۸)

en: Unicode (UTF-16BE)
fa: یونیکد (UTF-16BE)

en: Unicode (UTF-16LE)
fa: یونیکد (UTF-16LE)

en: Unicode (UTF-32BE)
fa: یونیکد (UTF-32BE)

en: Unicode (UTF-32LE)
fa: یونیکد (UTF-32LE)

en: User Defined
fa: کاربرتعریف

en: Vietnamese (TCVN)
fa: ویتنامی (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
fa: ویتنامی (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
fa: ویتنامی (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fa: ویتنامی (ویندوز-۱۲۵۸)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fa: عبری دیداری (ایزو-۸۸۵۹-۸)

en: Western (IBM-850)
fa: غربی (آی‌بی‌ام-۸۵۰)

en: Western (ISO-8859-1)
fa: غربی (ایزو-۸۸۵۹-۱)

en: Western (ISO-8859-15)
fa: غربی (ایزو-۸۸۵۹-۱۵)

en: Western (MacRoman)
fa: غربی (مک‌رومی)

en: Western (Windows-1252)
fa: غربی (ویندوز-۱۲۵۲)

en: Locale:
fa: محلیت:

en: Conversion Direction
fa: سوی تبدیل

en: Menu
fa: مِنو

en: The menu of options
fa: منوی گزینه‌ها

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
fa: دفترچه راهنمای برخط گنوکش حاوی اطلاعات یاریگر بیشماری است. می‌توانی از منوی کمک به دفترچه راهنما دست پیدا کنی.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
fa: ارتباط با توسعه‌دهندگان گنوکش آسان است. علاوه بر لیست‌های متعدد رایانامه می‌توانی به طور زنده با آنها در IRC گفتگو کنی! در #gnucash روی irc.gnome.org به آنها بپیوند.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
fa: می‌توانی به آسانی داده‌های مالی موجود خود را از Quicken، MS Money یا سایر برنامه‌هایی که به پرونده‌های QIF یا OFX صادر می‌کند [به گنوکش] وارد کنی. در منوی پرونده، به ترتیب روی زیرمنوی QIF یا OFX تلیک کن. سپس دستورالعمل‌های ارائه‌شده را تعقیب کن.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
fa: اگر با برنامه‌های مالی دیگر از قبیل Quicken آشنا هستی توجه داشته باش که برای ردگیری درآمدها و هزینه‌ها گنوکش از حساب به جای دسته‌بندی استفاده می‌کند. برای اطلاعات بیشتر درباره حساب‌های درآمد و هزینه لطفاً دفترچه راهنمای برخط گنوکش را ببین.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
fa: برای رو آوردن گزینه‌های منوی حساب روی زبانه حساب‌ها از پنجره اصلی راست‌تلیک کن (در سیستم عامل مک OS X مهارتلیک کن). راست‌تلیک داخل هر ثبت‌کننده گزینه‌های منوی تراکنش را بالا می‌آورد.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
fa: با تلیک بر تکمه جدید از میله‌ابزار پنجره اصلی حساب جدید بساز. این یک پنجره گفتگو رو خواهد آورد که می‌توانی جزئیات حساب را در آن وارد کنی. برای اطلاعات بیشتر درباره انتخاب نوع حساب یا تنظیم یک جدول حساب، لطفاً دفترچه راهنمای گنوکش را ببین.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
fa: برای وارد کردن تراکنش‌های چندخُرد از قبیل یک چک پرداختی با کسور متعدد، روی تکمه خُرد از میله‌ابزار تلیک کن. به روش دیگر، می‌توانی از منوی مشاهده سبک ثبت‌کننده دفتر خُرد خودکار یا روزنامه تراکنش را برگزینی.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
fa: همزمان که مبالغ را در ثبت‌کننده وارد می‌کنی می‌توانی از ماشین حساب گنوکش برای جمع، تفریق، ضرب و تقسیم استفاده کنی. به سادگی مقدار اول را وارد کن سپس «+»، «-»، «*» یا «/» را انتخاب کن. برای ثبت مبلغ محاسبه‌شده مقدار دوم را وارد کن و کلید ورود را فشار بده.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
fa: تکمیل-فوری وارد کردن تراکنش‌های معمول را آسان می‌کند. هنگامی که اولین حرف(های) شرح یک تراکنش را وارد می‌کنی، کلید جهش را فشار بده. گنوکش به طور خودکار باقی تراکنش را همانطور که آخرین بار وارد شده است کامل می‌کند.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
fa: اولین حرف‌(های) نام یک حساب موجود در ستون ثبت‌کننده انتقال را وارد کن تا گنوکش نام را از لیست حسابهایت کامل کند. برای زیرحساب‌ها اولین حرف‌(های) حساب والد همراه با «:» و سپس اولین حرف(های) زیرحساب را وارد کن (برای نمونه د:ن برای دارایی:نقد).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
fa: می‌خواهی همه تراکنش‌های زیرحساب‌هایت را در یک ثبت‌کننده مشاهده کنی؟ از زبانه حساب‌ها در پنجره اصلی، حساب والد را مشخص و سپس از منوی ویرایش-»بازکردن زیرحساب‌ها را انتخاب کن.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
fa: هنگامی که تاریخ وارد می‌کنی می‌توانی «+» یا «-» را برای افزایش یا کاهش تاریخ انتخابی وارد کنی. می‌توانی «+» و «-» را برای افزایش و کاهش شماره چک هم به کار ببری.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
fa: برای تعویض میان زبانه‌های چندگانه در پنجره اصلی مهار+صفحه بالا/پایین را فشار بده.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
fa: در پنجره مغایرت‌گیری می‌توانی کلید فاصله را برای علامت‌گذاری یک تراکنش به عنوان مغایرت‌گیری‌شده فشار بدهی. همچنین می‌توانی جهش و تغییر-جهش را برای حرکت بین واریزها و برداشت‌ها فشار بدهی.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
fa: می‌توانی چندین گزارش که تمامی اطلاعات مالی که می‌خواهی در یک نظر ببینی را ارائه می‌دهد در یک پنجره جا بدهی. برای این کار از گزارش نمونه و سفارشی‌سازی‌شده-»گزارش چندستونی سفارشی‌سازی‌شده استفاده کن.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
fa: مدل‌برگ بر چگونگی نمایش گزارش تأثیر می‌گذارد. یک مدل‌برگ برای گزارش خود برگزین و از ویرایش-»مدل‌برگ‌ها برای سفارشی‌سازی مدل‌برگ استفاده کن.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
fa: برای رو آوردن مِنوی حساب‌ها در فیلد انتقال یک صفحه ثبت‌کننده، کلید مِنو یا ترکیب کلیدهای مهار-پایین را فشار بده.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
fa: ویرایشگر تراکنشِ زمانبندی‌شده با یک پیکربند تواتر بسیار منعطف همراه است. تواترهای اصلی برای زمانبندی یک تراکنش شامل روزانه، هفتگی و ماهانه است. اما ترفندهای پیشرفته‌تری هم می‌توان تنظیم کرد. چند نمونه:
    
    برای زمانبندی یک تراکنش برای هر سه هفته، می‌توانی تواتر اصلی هفتگی را برگزینی و سپس «هر ۳ هفته» را اِعمال کنی.
    
    برای زمانبندی یک تراکنش برای هر سال، می‌توانی تواتر اصلی ماهانه را انتخاب و سپس «هر ۱۲ ماه» را اِعمال کنی.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
fa: اگر شبانه کار می‌کنی، باید ثبت‌کننده‌های فعال را پس از نیمه‌شب ببندی و دوباره باز کنی تا تاریخ جدید را به عنوان پیش‌گزیده برای تراکنش‌های جدید بگیری. راه‌اندازی گنوکش از نو لازم نیست.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
fa: برای مقایسه دیداری محتویات دو زبانه در صفحه نمایش، از مِنو در یکی از زبانه‌ها، پنجره-»پنجره جدید با صفحه را برای مضاعف‌سازی آن زبانه در یک پنجره جدید انتخاب کن.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
fa: نظریه‌ای وجود دارد که اگر یک نفر کشف کند عالم برای چیست و چرا اینجاست، آن در لحظه ناپدید و با چیزی بسا غریب‌تر و توضیح‌ناپذیرتر جایگزین می‌شود.
    نظریه دیگری موجود است که این تا کنون واقع شده است.
    
    داگلاس آدامس، «غذاخوری در آخر عالم»

en: The book was closed successfully.
fa: دفتر با موفقیت بسته شد.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
fa[0]: زودترین تاریخ تراکنش یافت‌شده در این دفتر %s است. طبق انتخاب فوق، این دفتر به %d دفتر تقسیم می‌شود.
fa[1]: زودترین تاریخ تراکنش یافت‌شده در این دفتر %s است. طبق انتخاب فوق، این دفتر به %d دفتر تقسیم می‌شود.

en: Period %s - %s
fa: دوره %s - %s

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
fa: %s
    تبریک! کارِ بستن دفترها را تمام کردی!

en: Period
fa: دوره

en: Closing Date
fa: تاریخ بستن

en: Selected
fa: انتخابی

en: Account Types
fa: انواع حساب

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
fa: حساب‌های موجود در «%s»

en: No description provided.
fa: شرحی ارائه نشده است.

en: Accounts in Category
fa: حساب‌های موجود در دسته‌بندی

en: zero
fa: صفر

en: existing account
fa: حساب موجود

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: نه

en: Placeholder
fa: پذیرانه

en: Opening Balance
fa: تراز افتتاحیه

en: Use Existing
fa: از موجود استفاده کن

en: Please choose the currency to use for new accounts.
fa: لطفاً واحد پول مورد استفاده در حساب‌های جدید را برگزین.

en: New Book Options
fa: گزینه‌های دفتر جدید

en: Taxes
fa: مالیات‌ها

en: Tax Payment
fa: پرداخت مالیات

en: Insurance
fa: بیمه

en: Insurance Payment
fa: پرداخت بیمه

en: Other Expense
fa: هزینه دیگر

en: Miscellaneous Payment
fa: پرداخت متفرقه

en: via Escrow account?
fa: از طریق حساب امانی؟

en: Loan
fa: وام

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
fa: گزینه بازپرداخت وام: «%s»

en: Date
fa: تاریخ

en: Payment
fa: پرداخت

en: Principal
fa: اصل

en: Interest
fa: بهره

en: Escrow Payment
fa: پرداخت امانی

en: Error adding price.
fa: افزودن قیمت با خطا مواجه شد.

en: Account
fa: حساب

en: Symbol
fa: نماد

en: Shares
fa: سهام

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
fa: خرید

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
fa: فروش

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
fa: سود سهام

en: _Shares
fa: _سهام

en: Memo
fa: تذکاریه

en: Debit
fa: بدهکار

en: Credit
fa: بستانکار

en: Units
fa: واحدها

en: Bill
fa: صورتحساب

en: Voucher
fa: سند هزینه

en: Invoice
fa: سیاهه فروش

en: None
fa: هیچ

en: Use Global
fa: سراسری استفاده کن

en: Badly formed URL %s
fa: مکانیاب منبع یکنواخت (URL) بدشکل %s

en: Bad URL: %s
fa: مکانیاب منبع یکنواخت (URL) نادرست: %s

en: No such entity: %s
fa: چنان موجودیتی موجود نیست: %s

en: No such owner entity: %s
fa: چنان موجودیت صاحبی موجود نیست: %s

en: Entity type does not match %s: %s
fa: نوع موجودیت با %s نمی‌خواند: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
fa: روزهای تنزیل نباید از روزهای سررسید بیشتر باشد.

en: You must provide a name for this Billing Term.
fa: باید یک نام برای این شرط صورتحساب وارد کنی.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
fa: باید یک نام یکتا برای این شرط صورتحساب وارد کنی انتخابت «%s» از پیش در حال استفاده است.

en: Days
fa: روزها

en: Proximo
fa: در ماه آینده

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Are you sure you want to delete "%s"?
fa: آیا از حذف «%s» مطمئن هستی؟

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
fa: لازم است این تراکنش به یک مشتری منتسب شود. لطفاً مشتری را از این پایین برگزین.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
fa: لازم است این تراکنش به یک فروشنده منتسب شود. لطفاً فروشنده را از این پایین برگزین.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
fa: آن کالای اساسی هم اکنون دست‌کم در یکی از حساب‌هایت استفاده شده است. نمی‌توانی آن را حذف کنی.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
fa: این کالای اساسی قیمت معامله دارد. آیا از حذف کالای اساسی انتخابی به همراه قیمت‌های معاملاتیش مطمئن هستی؟

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
fa: آیا از حذف کالای اساسی انتخابی مطمئن هستی؟

en: Delete commodity?
fa: کالای اساسی حذف شود؟

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Delete
fa: _حذف

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
fa: درصد تخفیف باید بین ۰ تا ۱۰۰ باشد یا باید آن را خالی بگذاری.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
fa: اعتبار باید مقدار مثبتی باشد یا باید آن را خالی بگذاری.

en: Edit Customer
fa: ویرایش مشتری

en: New Customer
fa: مشتری جدید

en: View/Edit Customer
fa: مشاهده/ویرایش مشتری

en: Customer's Jobs
fa: کارهای مشتری

en: Customer's Invoices
fa: سیاهه‌های مشتری

en: Process Payment
fa: پردازش پرداخت

en: Customer ID
fa: شناسه مشتری

en: Contact
fa: شماره تماس

en: Company
fa: شرکت

en: ID #
fa: شناسه #

en: Find Customer
fa: یافتن مشتری

en: No Account selected. Please try again.
fa: هیچ حسابی انتخاب نشده است. لطفاً دوباره تلاش کن.

en: Placeholder account selected. Please try again.
fa: حساب پذیرانه انتخاب شده است. لطفاً دوباره تلاش کن.

en: _OK
fa: _باشد

en: File Found
fa: پرونده یافت شد

en: File Not Found
fa: پرونده یافت نشد

en: Address Found
fa: نشانی یافت شد

en: Address Not Found
fa: نشانی یافت نشد

en: Description
fa: شرح

en: Edit Employee
fa: ویرایش کارمند

en: New Employee
fa: کارمند جدید

en: View/Edit Employee
fa: مشاهده/ویرایش کارمند

en: Expense Vouchers
fa: اسناد هزینه

en: Employee ID
fa: شناسه کارمند

en: Employee Username
fa: نام کاربری کارمند

en: Employee Name
fa: نام کارمند

en: Username
fa: نام کاربری

en: Name
fa: نام

en: Find Employee
fa: یافتن کارمند

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
fa: این برنامه تنها می‌تواند مقادیر را یک به یک محاسبه کند. باید همه مقادیر را به جز یک مقدار وارد کنی.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
fa: گنوکش نمی‌تواند مقدار یکی از فیلدها را تعیین کند. باید یک عبارت معتبر وارد کنی.

en: The interest rate cannot be zero.
fa: نرخ بهره نمی‌تواند صفر باشد.

en: The number of payments cannot be zero.
fa: تعداد پرداخت‌ها نمی‌تواند صفر باشد.

en: The number of payments cannot be negative.
fa: تعداد پرداخت‌ها نمی‌تواند منفی باشد.

en: Place Holder
fa: پذیرانه

en: Hidden
fa: مخفی

en: Not Used
fa: استفاده نشده

en: Balance Zero
fa: تراز صفر

en: All Accounts
fa: همه حساب‌ها

en: Balanced
fa: ترازشده

en: Reconcile
fa: مغایرت‌گیری

en: Share Price
fa: قیمت سهم

en: Value
fa: مقدار

en: Date Posted
fa: تاریخ نقل

en: Reconciled Date
fa: تاریخ تطبیق

en: Number/Action
fa: شماره/عمل

en: Action
fa: عمل

en: Transaction Number
fa: شماره تراکنش

en: Number
fa: شماره

en: Description, Notes, or Memo
fa: شرح، یادداشت‌ها یا تذکاریه

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Find Transaction
fa: یافتن تراکنش

en: Map Account NOT found
fa: حساب نگاشت یافت نشد

en: Bayesian
fa: بِیزی

en: Description Field
fa: فیلد شرح

en: Memo Field
fa: فیلد تذکاریه

en: CSV Account Map
fa: نگاشت حساب مقدارهای جداشده با بند

en: Online Id
fa: شناسه برخط

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
fa: لازم است اطلاعات صورتحساب را وارد کنی.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
fa: آیا از حذف مدخل انتخابی مطمئن هستی؟

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
fa: این مدخل به یک سفارش پیوست شده است و از آن هم حذف خواهد شد!

en: Due Date
fa: تاریخ سررسید

en: Post Date
fa: تاریخ نقل

en: Post to Account
fa: نقل به حساب

en: Accumulate Splits?
fa: خُردها تجمیع شود؟

en: The Invoice must have at least one Entry.
fa: سیاهه دست‌کم باید یک مدخل داشته باشد.

en: Do you really want to post the invoice?
fa: آیا واقعاً می‌خواهی سیاهه را نقل کنی؟

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
fa: عمل نقل لغو شد زیرا نرخ‌های تسعیر به تمامی ارائه نشد.

en: Total:
fa: کل:

en: Subtotal:
fa: بخش‌کل:

en: Tax:
fa: مالیات:

en: Total Cash:
fa: کل نقدینگی:

en: Total Charge:
fa: کل هزینه‌ها:

en: Credit Note
fa: برگ بستانکار

en: New Credit Note
fa: برگ بستانکار جدید

en: New Invoice
fa: سیاهه جدید

en: Edit Credit Note
fa: ویرایش برگ بستانکار

en: Edit Invoice
fa: ویرایش سیاهه

en: View Credit Note
fa: مشاهده برگ بستانکار

en: View Invoice
fa: مشاهده سیاهه

en: New Bill
fa: صورتحساب جدید

en: Edit Bill
fa: ویرایش صورتحساب

en: View Bill
fa: مشاهده صورتحساب

en: New Expense Voucher
fa: سند هزیه جدید

en: Edit Expense Voucher
fa: ویرایش سند هزینه

en: View Expense Voucher
fa: مشاهده سند هزینه

en: Bill Information
fa: اطلاعات صورتحساب

en: Bill ID
fa: شناسه صورتحساب

en: Voucher Information
fa: اطلاعات سند هزینه

en: Voucher ID
fa: شناسه سند هزینه

en: Date of duplicated entries
fa: تاریخ مدخل‌های مضاعف

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
fa: در حال حاضر یک یا تعدادی سیاهه انتخابی نقل شده است.
    انتخاب‌هایت را دوباره بررسی کن.

en: Do you really want to post these invoices?
fa: آیا واقعاً می‌خواهی این سیاهه‌ها را نقل کنی؟

en: View/Edit Invoice
fa: مشاهده/ویرایش سیاهه

en: Duplicate
fa: مضاعف

en: Post
fa: نقل

en: Printable Report
fa: گزارش قابل چاپ

en: View/Edit Bill
fa: مشاهده/ویرایش صورتحساب

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
fa: مشاهده/ویرایش سند هزینه

en: Invoice Owner
fa: صاحب سیاهه

en: Invoice Notes
fa: یادداشت‌های سیاهه

en: Billing ID
fa: شناسه صورتحساب

en: Is Paid?
fa: پرداخت شده است؟

en: Is Posted?
fa: نقل شده است؟

en: Date Opened
fa: تاریخ افتتاح

en: Invoice ID
fa: شناسه سیاهه

en: Bill Owner
fa: صاحب صورتحساب

en: Bill Notes
fa: یادداشت‌های صورتحساب

en: Voucher Owner
fa: صاحب سند هزینه

en: Voucher Notes
fa: یادداشت‌های سند هزینه

en: Type
fa: نوع

en: Paid
fa: پرداخت‌شده

en: Posted
fa: منقول

en: Due
fa: سررسید

en: Opened
fa: مفتوح

en: Num
fa: شماره

en: Find Bill
fa: یافتن صورتحساب

en: Find Expense Voucher
fa: یافتن سند هزینه

en: Expense Voucher
fa: سند هزینه

en: Find Invoice
fa: یافتن سیاهه

en: Amount
fa: مبلغ

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
fa[0]: سررسید این سند فروشنده فرا رسیده است:
fa[1]: سررسید این %d سند فروشنده فرا رسیده است:

en: Due Bills Reminder
fa: یادآور صورتحساب‌های سررسیده

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
fa[0]: سررسید این سند مشتری فرا رسیده است:
fa[1]: سررسید این %d سند مشتری فرا رسیده است:

en: Due Invoices Reminder
fa: یادآوری سیاهه‌های سررسیده

en: The Job must be given a name.
fa: کار باید نامی داشته باشد.

en: You must choose an owner for this job.
fa: باید برای این کار صاحبی را برگزینی.

en: Edit Job
fa: ویرایش کار

en: New Job
fa: کار جدید

en: View/Edit Job
fa: مشاهده/ویرایش کار

en: View Invoices
fa: مشاهده سیاهه‌ها

en: Owner's Name
fa: نام صاحب

en: Only Active?
fa: فقط فعال؟

en: Rate
fa: نرخ

en: Job Number
fa: شماره کار

en: Job Name
fa: نام کار

en: Find Job
fa: یافتن کار

en: Closed
fa: بسته

en: Title
fa: عنوان

en: Balance
fa: تراز

en: Gains
fa: عواید

en: Gain/Loss
fa: عایدی/زیان

en: Lots in Account %s
fa: فال در حساب %s

en: The Order must be given an ID.
fa: باید به سفارش شناسه‌ای داده شود.

en: The Order must have at least one Entry.
fa: سفارش باید دست‌کم یک مدخل داشته باشد.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
fa: این سفارش شامل مدخل‌هایی است که سیاهه نشده‌اند. آیا می‌خواهی سفارش را پیش از صدور سیاهه برای همه آنها ببندی؟

en: Do you really want to close the order?
fa: آیا واقعاً می‌خواهی سفارش را ببندی؟

en: Close Date
fa: تاریخِ بستن

en: View/Edit Order
fa: مشاهده/ویرایش سفارش

en: Order Notes
fa: یادداشت‌های سفارش

en: Date Closed
fa: تاریخ بسته‌شدن

en: Is Closed?
fa: بسته شده؟

en: Owner Name
fa: نام صاحب

en: Order ID
fa: شناسه سفارش

en: Find Order
fa: یافتن سفارش

en: You must enter a valid account name for posting.
fa: برای نقل باید نام یک حساب معتبر را وارد کنی.

en: You must select a company for payment processing.
fa: برای پردازش پرداخت باید یک شرکت انتخاب کنی.

en: You must select a transfer account from the account tree.
fa: باید یک حساب انتقال از سلسله حساب‌ها انتخاب کنی.

en: Pre-Payment
fa: پیش‌پرداخت

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
fa: حساب‌های انتقال و نقل با ارزهای متفاوتی مربوط است. لطفاً نرخ تسعیر را تصریح کن.

en: Customer
fa: مشتری

en: Vendor
fa: فروشنده

en: Employee
fa: کارمند

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
fa: حساب معتبر «نقل به» نداری. لطفاً پیش از ادامه پردازش این پرداخت یک حساب از نوع «%s» ایجاد کن. شاید بهتر باشد ابتدا یک سیاهه یا صورتحساب ایجاد کنی.

en: Cleared
fa: پایاپای‌شده

en: Reconciled
fa: مغایرت‌گیری‌شده

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
fa: تراکنش انتخابی خُردهایی که بتوان به عنوان پرداخت منتسب کرد ندارد.

en: Warning
fa: هشدار

en: Continue
fa: ادامه

en: Cancel
fa: لغو

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
fa[0]: آیا از حذف قیمت انتخابی مطمئن هستی؟
fa[1]: آیا از حذف %d قیمت انتخابی مطمئن هستی؟

en: Delete prices?
fa: قیمت‌ها حذف شود؟

en: Entries
fa: مدخل‌ها

en: Are you sure you want to delete these prices?
fa: آیا از حذف این قیمت‌ها مطمئن هستی؟

en: You must select a Security.
fa: باید یک اوراق بهادار انتخاب کنی.

en: You must select a Currency.
fa: باید یک واحد پول انتخاب کنی.

en: You must enter a valid amount.
fa: باید یک مبلغ معتبر وارد کنی.

en: Cannot save check format file.
fa: قالبِ چک قابل را نمی‌توان ذخیره نمود.

en: There is a duplicate check format file.
fa: یک پرونده قالبِ چکِ مضاعف موجود است.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
fa: شناسه‌های قالبِ چکِ «%s» در پرونده «%s» و شناسه‌های قالبِ چکِ «%s» در پرونده «%s» با هم می‌خواند.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
fa: برنامه

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
fa: کاربر

en: Custom
fa: سفارشی

en: Top
fa: بالا

en: (paused)
fa: (متوقف)

en: Complete
fa: کامل

en: Contents
fa: محتوا

en: Report
fa: گزارش

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Cols
fa: ستون‌ّها

en: Style Sheet Name
fa: نام سبکِ برگه

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
fa: این تراکنشِ زمانبندی‌شده تغییر کرده است؛ آیا از لغو مطمئن هستی؟

en: Please name the Scheduled Transaction.
fa: لطفاً تراکنش زمانبندی‌شده را نام بگذار.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
fa: در حال حاضر یک تراکنش زمانبندی‌شده با نام «%s» موجود است. آیا از اینکه این تراکنش را همان نام بگذاری مطمئن هستی؟

en: Please provide a valid end selection.
fa: لطفاً یک انتخابِ تاریخ پایانِ معتبر وارد کن.

en: There must be some number of occurrences.
fa: می‌بایست چند باری واقع شده باشد.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
fa: تعداد وقوع باقی‌مانده (%d) از تعداد وقوع کل (%d) بیشتر است.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
fa: تراکنش زمانبندی‌شده‌ای ایجاد کردی که هرگز اجرا نمی‌شود. آیا واقعاً می‌خواهی این کار را انجام بدهی؟

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
fa: تراکنش‌های زمانبندی‌شده متغیردار یا شامل بیش از یک کالای اساسی را نمی‌توان به طور خودکار ایجاد کرد.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
fa: تراکنش‌های زمانبندی‌شده فاقد قالب تراکنش را نمی‌توان به طور خودکار ایجاد کرد.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
fa: «%s» را نمی‌توان برای خُردِ «%s» تجزیه کرد.

en: Split with memo %s has an invalid account.
fa: خُردِ همراه با تذکاریه «%s» یک حساب نامعتبر دارد.

en: Invalid Account in Split
fa: حساب نامعتبر در خُرد

en: Unparsable Formula in Split
fa: رابطه غیر قابل تجزیه در خُرد

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
fa: ویرایشگر تراکنشِ زمانبندی‌شده نمی‌تواند به طور خودکار این تراکنش را تراز کند. تراکنش کماکان وارد شود؟

en: (never)
fa: (هرگز)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
fa: قالبِ تراکنش حاضر تغییر کرده است. آیا مایلی تغییرات را ثبت کنی؟

en: Scheduled Transactions
fa: تراکنش‌های زمانبندی‌شده

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
fa: تراکنش زمانبندی‌شده تراز نیست. اکیداً توصیه می‌شود این وضعیت را اصلاح کنی.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
fa: نمی‌توان از تراکنشی که در حال ویرایش است تراکنش زمانبندی‌شده ساخت. لطفاً تراکنش را پیش از زمانبندی وارد کن.

en: Ignored
fa: نادیده‌انگاشته

en: Postponed
fa: معوق

en: To-Create
fa: برای-ایجاد

en: Reminder
fa: یادآور

en: Created
fa: ایجادشده

en: Never
fa: هرگز

en: (Need Value)
fa: (مقدار لازم است)

en: Invalid Transactions
fa: تراکنش‌های نامعتبر

en: Transaction
fa: تراکنش

en: Status
fa: وضعیت

en: Created Transactions
fa: تراکنش‌های ایجادشده

en: Last Valid Year:
fa: آخرین سال معتبر:

note: Translators: Tax Code
en: Code
fa: کد

en: now
fa: اکنون

en: Income Tax Identity
fa: هویت مالیات بر درآمد

en: _Apply
fa: _انجام

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
fa: هشدار: اگر دسته‌بندی‌های TXF را تنظیم کنی و سپس «نوع» را تغییر دهی، لازم است آن دسته‌بندی‌ها را یک‌به‌یک از نو به طور دستی تنظیم کنی.

en: Form
fa: فرم

en: Edit Vendor
fa: ویرایش فروشنده

en: New Vendor
fa: فروشنده جدید

en: View/Edit Vendor
fa: مشاهده/ویرایش فروشنده

en: Vendor's Jobs
fa: کارهای فروشنده

en: Vendor's Bills
fa: صورتحساب‌های فروشنده

en: Pay Bill
fa: پرداخت صورتحساب

en: Vendor ID
fa: شناسه فروشنده

en: Find Vendor
fa: یافتن فروشنده

en: Income
fa: درآمد

en: Expenses
fa: هزینه‌ها

en: Transfer
fa: انتفال

en: Total
fa: مجموع

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
fa: در حال حاضر تراکنش زمانبندی‌شده‌ای برای وارد کردن موجود نیست.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
fa[0]: در حال حاضر تراکنش‌های زمانبندی‌شده‌ای برای وارد کردن موجود نیست. (یک تراکنش به طور خودکار ایجاد شد.)
fa[1]: در حال حاضر تراکنش‌های زمانبندی‌شده‌ای برای وارد کردن موجود نیست. (%d تراکنش به طور خودکار ایجاد شد.)

en: Select a Budget
fa: انتخاب یک بودجه

en: Open
fa: بازکردن

en: Edit
fa: ویرایش

en: New
fa: جدید

en: Delete
fa: حذف

en: Accounts
fa: حساب‌ها

en: (no name)
fa: (بی‌نام)

en: Deleting account %s
fa: در حال حذف حساب %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
fa: لیست پایین اشیائی را که از حسابی که می‌خواهی حذف کنی استفاده می‌کند را نشان می‌دهد.
    پیش از اینکه بتوانی آن را حذف کنی باید یا آن اشیاء را حذف کنی یا آنها را به گونه‌ای تغییر دهی
    که از یک حساب دیگر استفاده کند

en: The account %s will be deleted.
fa: حساب %s حذف خواهد شد.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
fa: همه تراکنش‌های این حساب به حساب %s جابجا خواهد شد.

en: All transactions in this account will be deleted.
fa: همه تراکنش‌های این حساب حذف خواهد شد.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
fa: همه تراکنش‌های زیرحساب به حساب %s جابجا خواهد شد.

en: All sub-account transactions will be deleted.
fa: همه تراکنش‌های زیرحساب حذف خواهد شد.

en: Are you sure you want to do this?
fa: آیا از انجام این کار اطمینان دارید؟

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Estimate
fa: برآورد

en: Budget
fa: بودجه

en: Unnamed Budget
fa: بودجه بی‌نام

en: Delete %s?
fa: %s حذف شود؟

en: You must select at least one account to estimate.
fa: برای برآورد، دست‌کم باید یک حساب را انتخاب کنی.

en: Make a printable invoice
fa: تهیه یک سیاهه قابل چاپ

en: _Edit Invoice
fa: _ویرایش سیاهه

en: Edit this invoice
fa: ویرایش این سیاهه

en: _Duplicate Invoice
fa: مضاعف‌سازی _سیاهه

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
fa: ایجاد یک سیاهه به عنوان نسخه مضاعف از سیاهه جاری

en: _Post Invoice
fa: _نقل سیاهه

en: _Unpost Invoice
fa: _ردِنقلِ سیاهه

en: New _Invoice
fa: _سیاهه جدید …

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
fa: ایجاد یک سیاهه جدید برای همین صاحب جاری

en: Blank
fa: خالی

en: _Pay Invoice
fa: پرداخت _سیاهه

en: _Company Report
fa: گزارش _شرکت

en: Enter
fa: وارد کردن

en: Up
fa: بالا

en: Down
fa: پایین

en: Unpost
fa: ردِنقل

en: New Voucher
fa: سند هزیه جدید

en: Vendor Listing
fa: فهرست فروشندگان

en: Customer Listing
fa: فهرست مشتریان

en: Owners
fa: صاحب‌ها

en: Customers
fa: مشتریان

en: Jobs
fa: کار‌ها

en: Vendors
fa: فروشندگان

en: Employees
fa: کارمندان

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
fa: %s به عنوان صاحب حذف خواهد شد.
    آیا از انجام این کار مطمئن هستی؟

en: Cu_t Transaction
fa: _برش تراکنش

en: _Copy Transaction
fa: _رونوشتِ تراکنش

en: _Paste Transaction
fa: _چسباندن تراکنش

en: Dup_licate Transaction
fa: _مضاعف‌سازیِ تراکنش

en: _Delete Transaction
fa: _حذف تراکنش

en: Cu_t Split
fa: _برش خُرد

en: _Copy Split
fa: _رونوشتِ خُرد

en: _Paste Split
fa: _چسباندن خُرد

en: Dup_licate Split
fa: _مضاعف‌سازیِ خُرد

en: _Delete Split
fa: _حذف خُرد

en: Cut the selected transaction into clipboard
fa: بریدن تراکنش انتخابی به حافظه موقت سیستم عامل

en: Copy the selected transaction into clipboard
fa: رونوشت‌گیری از تراکنش انتخابی به حافطه موقت سیستم عامل

en: Paste the transaction from the clipboard
fa: چسباندن تراکنش از حافظه موقت سیستم عامل

en: Make a copy of the current transaction
fa: ساخت یک رونوشت از تراکنش جاری

en: Delete the current transaction
fa: حذف تراکنش جاری

en: Cut the selected split into clipboard
fa: بریدن خُرد انتخابی به حافظه موقت سیستم عامل

en: Copy the selected split into clipboard
fa: رونوشت‌گیری از خُرد انتخابی به حافظه موقت سیستم عامل

en: Paste the split from the clipboard
fa: چسباندن خُرد از حافظه موقت سیستم عامل

en: Make a copy of the current split
fa: ساخت یک رونوشت از خُرد جاری

en: Delete the current split
fa: حذف خُرد جاری

en: Split
fa: خُرد

en: Schedule
fa: زمان

en: Auto-clear
fa: پایاپای خودکار

en: General Journal
fa: روزنامه عمومی

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
fa: تغییرات در %s ذخیره‌ شود؟

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
fa: ثبت‌کننده تغییراتی معوق برای یک تراکنش دارد. آیا مایلی تغییرات را به این تراکنش ذخیره کنی، تراکنش را ملغی یا عمل را لغو کنی؟

en: _Discard Transaction
fa: _الغای تراکنش

en: _Save Transaction
fa: _ذخیره تراکنش

en: unknown
fa: ناشناخته

en: Portfolio
fa: سبد سرمایه

en: Search Results
fa: نتایج جستجو

en: Start Date:
fa: تاریخ شروع:

en: Show previous number of days:
fa: نشان دادن تعداد روزهای قبلی

en: End Date:
fa: تاریخ پایان:

en: Unreconciled
fa: مغایرت‌گیری‌نشده

en: Frozen
fa: منجمد

en: Voided
fa: باطل‌شده

en: Show:
fa: نشان دادن:

en: Hide:
fa: پنهان‌سازی:

en: Filter By:
fa: پالایه با:

en: Transaction Report
fa: گزارش تراکنش

en: Portfolio Report
fa: گزارش پُرتفو

en: Search Results Report
fa: گزارش نتایج جستجو

en: Register
fa: ثبت‌کننده

en: and subaccounts
fa: و زیرحساب‌ها

en: Print checks from multiple accounts?
fa: چک‌ها از چند حساب چاپ شود؟

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
fa: این نتیجه جستجو خُردهایی مربوط به بیش از یک حساب دارد. آیا می‌خواهی چک‌ها را با اینکه همگی از یک حساب یکسان نیست چاپ کنی؟

en: _Print checks
fa: _چاپ چک‌ها

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
fa: چک‌ها را تنها می‌توانی از یک ثبت‌کننده حساب بانکی یا از نتایج جستجو چاپ کنی.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
fa: نمی‌توانی تراکنشی حاوی خُردهای مغایرت‌گیری‌شده یا پایاپای‌شده را باطل کنی.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
fa: این تراکنش با توضیح «%s» به صورت فقط‌خواندنی مشخص شده است.

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
fa: از پیش یک مدخل معکوس‌ساز برای این تراکنش ایجاد شده است.

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
fa: مرتب‌سازی %s با …

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
fa: پالایه %s با …

en: Select
fa: انتخاب

en: Checking splits in current register: %u of %u
fa: بررسی خُردها در ثبت‌کننده حاضر: %u از %u

en: Print
fa: چاپ

en: Export
fa: صدور

en: Choose export format
fa: قالب صدور پرونده را انتخاب نمایید

en: Choose the export format for this report:
fa: قالب صدور این گزارش را انتخاب نمایید

en: Save %s To File
fa: ذخیره‌ی %s در پرونده

en: You cannot save to that file.
fa: به آن پرونده نمی‌توانید ذخیره نمایید.

en: GnuCash-Report
fa: گزارش گنوکش

en: Printable Invoice
fa: سیاهه قابل چاپ

en: Tax Invoice
fa: سیاهه مالیات

en: Easy Invoice
fa: سیاهه ساده

en: Fancy Invoice
fa: سیاهه چشم‌گیر

en: _New
fa: _جدید

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: Transactions
fa: تراکنش‌ها

en: Upcoming Transactions
fa: جستجوی تراکنش‌ها

en: Report error
fa: خطا در ارائه‌ی گزارش

en: An error occurred while running the report.
fa: هنگام ارائه‌ی گزارش یک خطا روی داد.

en: Badly formed options URL: %s
fa: مکانیاب منبع یکنواخت (URL) گزینه‌های بدشکل: %s

en: Standard Order
fa: ترتیب استانده

en: Statement Date
fa: تاریخ صورتحساب

en: Descending
fa: کاهشی

en: Ascending
fa: افزایشی

en: Filtered
fa: پالایه‌شده

en: (no memo)
fa: (بدون یادداشت)

en: (no description)
fa: (بدون اطلاعات)

en: Cannot modify or delete this transaction.
fa: این تراکنش را نمی‌توان تغییر داد یا حذف کرد.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
fa: تاریخ این تراکنش از «آستانه فقط‌خواندنی» که برای این دفتر تنظیم شده است قدیمی‌تر است. این تنظیم را می‌توان از پرونده->ویژگی‌ها->حساب‌ها تغییر داد.

en: Remove the splits from this transaction?
fa: خُردها از این تراکنش حذف شود؟

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
fa: این تراکنش حاوی خُردهای مغایرت‌گیری‌شده است. تغییر آن ایده خوبی نیست زیرا باعث می‌شود تراز مغایرت‌گیری‌شده‌ات نادرست از آب در بیاید.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
fa: _حذف خُردها

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
fa: خُرد «%s» از تراکنش «%s» حذف شود؟

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fa: در حال حذف یک خُردِ مغایرت‌گیری‌شده هستی! این ایده خوبی نیست زیرا باعث می‌شود تراز مغایرت‌گیری‌شده‌ات نادرست از آب در بیاید.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fa: در حال حذف یک تراکنش با خُردهای مغایرت‌گیری‌شده هستی! این ایده خوبی نیست زیرا باعث می‌شود تراز مغایرت‌گیری‌شده‌ات نادرست از آب در بیاید.

en: Present:
fa: فعلی:

en: Future:
fa: آتی:

en: Cleared:
fa: پایاپای‌شده:

en: Reconciled:
fa: مغایرت‌گیری‌شده:

en: Projected Minimum:
fa: کمینه پیش‌بینی‌شده:

en: Shares:
fa: سهام:

en: Current Value:
fa: مقدار جاری:

en: Sort By:
fa: مرتب‌سازی با:

en: This account register is read-only.
fa: این ثبت‌کننده حساب فقط‌خواندنی است.

en: GnuCash
fa: گنوکش

en: Manage your finances, accounts, and investments
fa: امور مالی،حساب‌ها و سرمایه‌گذاری خود را مدیریت کن

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
fa: گنوکش که برای سهولتِ استفاده در عین قدرت و انعطاف‌پذیری طراحی شده است، تو را قادر می‌سازد حساب‌های بانکی، سهام، درآمدها و هزینه‌هایت را پیگیری کنی. به همان سرعت و قابل درک بودنِ کاربردِ ثبت‌کننده دفترچه چک، برای اطمینان از دفترهای تراز و گزارش‌های دقیق بر پایه قواعد حسابداری حرفه‌ای از جمله حسابداری دوطرفه بنا شده است.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
fa: با گنوکش می‌توانی (البته به آنها محدود نیستی):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
fa: درآمد و هزینه‌های شخصی روزانه خود را پیگیری کنی

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
fa: سهام، اوراق قرضه و حساب‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را به آسانی مدیریت کنی

en: Keep your small business' accounting up to date
fa: حسابداری کسب و کار کوچک خود را بروز نگه داری

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
fa: از داده‌های مالی خود گزارش‌ها و نمودارهای دقیق تهیه کنی

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
fa: برای رهایی از ورود داده تکراری تراکنش‌های زمانبندی‌شده تنظیم کنی

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
fa: محاسبات مالی از قبیل بازپرداخت وام انجام دهی

en: Finance Management
fa: مدیریت امور مالی

en: Display the ~a report
fa: نمایش گزارش‌های ~a

en: Saved Report Configurations
fa: پیکربندی‌های گزارش ذخیره‌شده

en: You have not selected an owner
fa: صاحبی را انتخاب نکرده‌ای

en: Job
fa: کار

en: is
fa: هست

en: is not
fa: نیست

en: Entity Not Found: %s
fa: موجودیت یافت نشد: %s

en: Unsupported entity type: %s
fa: نوع موجودیت پشتیبانی‌نشده: %s

en: No such price: %s
fa: چنان قیمتی موجود نیست: %s

en: Interest Payment
fa: پرداخت بهره

en: Interest Charge
fa: هزینه بهره

en: Payment Information
fa: اطلاعات پرداخت

en: Payment From
fa: پرداخت از

en: Reconcile Account
fa: حساب مغایرت‌گیری

en: Payment To
fa: پرداخت به

en: Enter _Interest Payment…
fa: پرداخت _بهره را وارد کن …

en: Enter _Interest Charge…
fa: _هزینه بهره را وارد کن …

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
fa: آیا از حذف تراکنش انتخابی مطمئن هستی؟

en: Starting Balance
fa: تراز آغازین

en: Ending Balance
fa: تراز پایانی

en: Reconciled Balance
fa: تراز مغایرت‌گیری‌شده

en: Difference
fa: تفاوت

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
fa: در این پنجره مغایرت‌گیری تغییراتی اعمال کرده‌ای. آیا از لغو آن مطمئن هستی؟

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
fa: حساب تراز نیست. آیا از اتمام مطمئن هستی؟

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
fa: آیا می‌خواهی این مغایرت‌گیری را به تعویق بیاندازی و آن را بعداً تمام کنی؟

en: There are no options for this report.
fa: هیچ گزینه‌ای برای این گزارش نیست

en: You must select an item from the list
fa: باید موردی را از لیست انتخاب کنی

en: _Remove
fa: _حذف

en: Order
fa: سفارش

en: New Order
fa: سفارش جدید

en: New Transaction
fa: تراکنش جدید

en: New Split
fa: خُرد جدید

en: _Add
fa: _اضافه

en: all criteria are met
fa: همه ضوابط تأمین شود

en: any criteria are met
fa: هر ضابطه تأمین شود

en: You have not selected any accounts
fa: هیچ حسابی انتخاب نکرده‌اید

en: matches all accounts
fa: با همه حساب‌ها می‌خواند

en: matches any account
fa: با هر حسابی می‌خواند

en: matches no accounts
fa: با هیچ حسابی نمی‌خواند

en: Selected Accounts
fa: حساب‌های انتخاب شده

en: Choose Accounts
fa: گزیدن حساب‌ها

en: Select Accounts to Match
fa: انتخاب حساب‌ها برای همخوانی

en: Select the Accounts to Compare
fa: حساب‌ها را برای مقایسه انتخاب کن

en: is before
fa: پیش است از

en: is before or on
fa: پیش است از یا رو

en: is on
fa: هست رو

en: is not on
fa: نیست رو

en: is after
fa: پس است از

en: is on or after
fa: رو یا پس است از

en: is less than
fa: کوچکتر است از

en: is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: equals
fa: برابر است با

en: does not equal
fa: برابر نیست با

en: is greater than
fa: بزرگتر است از

en: is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: less than
fa: کوچکتر از

en: less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی با

en: equal to
fa: برابر با

en: not equal to
fa: نابرابر با

en: greater than
fa: بزرگتر از

en: greater than or equal to
fa: بزگتر یا مساوی با

en: has credits or debits
fa: بستانکاری یا بدهکاری دارد

en: has debits
fa: بدهکاری دارد

en: has credits
fa: بستانکاری دارد

en: Not Cleared
fa: پایاپای‌نشده

en: You need to enter some search text.
fa: لازم است مقداری متن جستجو وارد کنی.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
fa: خطا در عبارت باقاعده «%s»:
    %s

en: contains
fa: حاوی

en: matches regex
fa: با عبارت باقاعده همخوان است

en: does not match regex
fa: با عبارت باقاعده همخوان نیست

en: Match case
fa: حالت نویسه

en: Ambiguous character encoding
fa: کدگذاری نویسه مبهم

en: European
fa: اروپایی

en: ISO-8859-1 (West European)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱ (اروپای غربی)

en: ISO-8859-2 (East European)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۲ (اروپای شرقی)

en: ISO-8859-3 (South European)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۳ (اروپای جنوبی)

en: ISO-8859-4 (North European)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۴ (اروپای شمالی)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۵ (سیریلیک)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۶ (عربی)

en: ISO-8859-7 (Greek)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۷ (یونانی)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۸ (عبری)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۹ (ترکی)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱۰ (اسکاندیناوی)

en: ISO-8859-11 (Thai)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱۱ (تایلندی)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱۳ (بالتیک)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱۴ (سلتی)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱۵ (اروپای غربی، علامت یورو)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱۶ (اروپای جنوب شرقی)

en: KOI8-R (Russian)
fa: KOI8-R (روسی)

en: KOI8-U (Ukrainian)
fa: KOI8-U (اوکراینی)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
fa: تعداد %d واژه بدون انتساب و %d واژه غیرقابل کدگشایی است. لطفاً کدگذاری‌ها را اضافه کن.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
fa: تعداد %d واژه بدون انتساب است. لطفاً درباره آنها تصمیم بگیر یا کدگذاری‌ها را اضافه کن.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
fa: تعداد %d واژه غیرقابل کدگشایی است. لطفاً کدگذاری‌ها را اضافه کن.

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
fa: ایزو-۸۸۵۹-۱ KOI8-R

en: The file could not be reopened.
fa: پرونده را نمی‌توان بازگشایی نمود.

en: Reading file…
fa: در حال خواندن پرونده …

en: Parsing file…
fa: در حال تجزیه و ترکیب پرونده …

en: There was an error parsing the file.
fa: خطایی حین تجزیه و ترکیب پرونده رخ داد.

en: Writing file…
fa: در حال نوشتن پرونده …

en: This encoding has been added to the list already.
fa: این کدگذاری از پیش به لیست اضافه شده است.

en: This is an invalid encoding.
fa: این یک کدگذاری نامعتبر است.

en: Could not create opening balance.
fa: نمی‌توان تراز افتتاحیه را ایجاد کرد.

en: Give the children the same type?
fa: نوع یکسانی به فرزندان منتسب شود؟

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
fa: فرزندان حساب ویراسته باید به نوع «%s» تبدیل شود تا آنها را با یکدیگر سازگار کند.

en: _Show children accounts
fa: _نمایش حساب‌های فرزندان

en: The account must be given a name.
fa: باید یک نام به حساب داده شود.

en: There is already an account with that name.
fa: در حال حاضر حسابی با این نام موجود است.

en: You must choose a valid parent account.
fa: باید یک حساب والد معتبر برگزینی.

en: You must select an account type.
fa: باید یک نوعِ حساب انتخاب کنی.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
fa: نوع حساب انتخابی با نوع حساب والد انتخابی ناسازگار است.

en: You must choose a commodity.
fa: باید یک کالای اساسی برگزینی.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
fa: باید یک تراز افتتاحی معتبر وارد کنی یا آن را خالی بگذاری.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
fa: باید یک حساب انتقال انتخاب کنی یا حساب سرمایه ترازهای افتتاحی را برگزینی.

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
fa: این حساب حاوی تراکنش‌هایی است.
    تغییر این گزینه ممکن نیست.

en: <No name>
fa: <بی نام>

en: Edit Account
fa: ویرایش حساب

en: (%d) New Accounts
fa: (%d) حساب‌های جدید

en: New Account
fa: حساب جدید

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
fa: لطفاً یک حساب سرمایه برای نگهداشتن کل درآمد دوره انتخاب کن.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
fa: لطفاً یک حساب سرمایه برای نگهداشتن کل هزینه دوره انتخاب کن.

en: 
    Commodity:
fa: 
    کالای اساسی:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
fa: 
    کد تسعیر (ISIN، CUSIP یا مشابه):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
fa: 
    یادآور (نماد گزارشگر یا مشابه):

en: Select security/currency
fa: انتخاب اوراق بهادار/واحد پول

en: _Security/currency
fa: _اوراق بهادار/واحد پول

en: Select security
fa: انتخاب اوراق بهادار

en: _Security
fa: _اوراق بهادار

en: Select currency
fa: انتخاب واحد پول

en: Cu_rrency
fa: _واحد پول

en: Currency
fa: واحد پول

en: Use local time
fa: استفاده از زمان محلی

en: Edit currency
fa: ویرایش واحد پول

en: Currency Information
fa: اطاعات واحد پول

en: Edit security
fa: ویرایش اوراق بهادار

en: New security
fa: اوراق بهادار جدید

en: Security Information
fa: اطلاعات اوراق بهادار

en: You may not create a new national currency.
fa: نمی‌توانی واحد پول ملی جدیدی ایجاد کنی.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
fa: %s یک نوع کالای اساسی اندوخته است. لطفاً چیز دیگری استفاده کن.

en: That commodity already exists.
fa: آن کالای اساسی از پیش موجود است.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
fa: برای کالای اساسی باید یک «نام کامل» غیرخالی، «نماد/اختصار» و «نوع» وارد کنی.

en: Action/Number
fa: عمل/شماره

en: _Open
fa: _باز کردن

en: _Save As
fa: _ذخیره با نام

en: All files
fa: همه پرونده‌ها

en: _Close
fa: _بستن

en: Reset defaults
fa: تنظیم دوباره پیش‌گزیده‌ها

en: Reset all values to their defaults.
fa: تنظیم دوباره همه مقادیر به پیش‌گزیده‌هایشان.

en: Page
fa: صفحه

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
fa: درآمد%sحقوق%sمشمول مالیات

en: Path does not exist,
fa: مسیر موجود نیست،

en: Select a folder
fa: انتخاب یک پوشه

en: Clear
fa: پاک

en: You must provide a name for this Tax Table.
fa: باید یک نام برای این جدول مالیات وارد کنی.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
fa: باید یک نام یکتا برای این جدول مالیات وارد کنی. انتخابت «%s» از پیش در حال استفاده است.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
fa: درصد باید بین منفی ۱۰۰ و ۱۰۰ باشد.

en: You must choose a Tax Account.
fa: باید یک حساب مالیاتی برگزینی.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
fa: جدول مالیات «%s» در حال استفاده است. نمی‌توانی آنرا حذف کنی.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
fa: نمی‌توانی آخرین مدخل جدول مالیات را حذف کنی. اگر می‌خواهی این کار را انجام بدهی سعی کن جدول مالیات را حذف کنی.

en: Are you sure you want to delete this entry?
fa: آیا از حذف این مدخل مطمئن هستی؟

en: Show the income and expense accounts
fa: نمایش حساب‌های درآمد و هزینه

en: Error
fa: خطا

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
fa: قیمت معامله برخط فعلی را بازیابی کن. اگر برای امروز قیمتی به طور دستی ایجاد شده باشد ناموفق خواهد بود.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
fa: مالی::قیمتِ معامله باید نصب شده باشد تا این تکمه فعال شود.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
fa: برای انتقال از، به، یا هر دو در این تراکنش باید یک حساب تصریح کنی.در غیر این صورت تراکنش ثبت نخواهد شد.

en: You can't transfer from and to the same account!
fa: نمی‌توانی از یک حساب به خودش انتقال انجام بدهی!

en: The account %s does not allow transactions.
fa: حساب %s تراکنش نمی‌پذیرد.

en: You must enter a valid price.
fa: باید یک قیمت معتبر وارد کنی.

en: You must enter a valid 'to' amount.
fa: باید یک مبلغِ «به» معتبر وارد کنی.

en: You must enter an amount to transfer.
fa: باید مبلغی برای انتقال وارد کنی.

en: Credit Account
fa: حساب بستانکار

en: Debit Account
fa: حساب بدهکار

en: Transfer From
fa: انتقال از

en: Transfer To
fa: انتقال به

en: Debit Amount
fa: مبلغ بدهکار

en: To Amount
fa: به مبلغ

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
fa: تاریخ واردشده از بازه ۰۱/۰۱/۱۴۰۰ - ۳۱/۱۲/۹۹۹۹ خارج است، دوباره به امسال تنظیم می‌شود.

en: Date out of range
fa: تاریخ بیرون از بازه

en: Remember and don't _ask me again.
fa: به خاطر بسپار و دوباره از من _نپرس.

en: Don't _tell me again.
fa: دوباره به من _نگو.

en: Remember and don't ask me again this _session.
fa: به خاطر بسپار و در این _جلسه دوباره از من نپرس.

en: Don't tell me again this _session.
fa: در این _جلسه دوباره به من نگو.

en: The selected amount cannot be cleared.
fa: مقدار انتخاب‌شده را نمی‌توان پایاپای نمود.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
fa: نمی‌توان خُردها را به طور یکتا پایاپای نمود. چندین امکان یافت شد.

en: Save file automatically?
fa: پرونده به صورت خودکار ذخیره شود؟

en: _Yes, this time
fa: _بله، این بار

en: Yes, _always
fa: _بله، همیشه

en: No, n_ever
fa: _نه، هرگز

en: _No, not this time
fa: _نه، این بار نه

en: Calendar
fa: تقویم

en: 12 months
fa: ۱۲ ماه

en: 6 months
fa: ۶ ماه

en: 4 months
fa: ۴ ماه

en: 3 months
fa: ۳ ماه

en: 2 months
fa: ۲ ماه

en: 1 month
fa: ۱ ماه

en: Date:
fa: تاریخ:

en: Frequency
fa: تواتر

en: (unnamed)
fa: (بی‌نام)

en: _Import
fa: _ورود

en: Import
fa: ورود

en: _Save
fa: _ذخیره

en: Save
fa: ذخیره

en: _Export
fa: _صدور

en: (null)
fa: (پوچ)

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
fa: مکانیاب منبع یکنواخت (URL) %s در این نسخه از گنوکش پشتیبانی نمی‌شود.

en: Can't parse the URL %s.
fa: مکانیاب منبع یکنواخت (URL) «%s» قابل تجزیه نیست.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
fa: نمی‌توان به %s متصل شد. میزبان، نام کاربری یا گذرواژه نادرست بود.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
fa: نمی‌توان به %s متصل شد. اتصال قطع شد، نمی‌توان داده ارسال کرد.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
fa: به نظر می‌رسد این پرونده/مکانیاب منبع یکنواخت (URL) از یک نسخه جدیدتر از گنوکش باشد. برای کار با این داده باید نسخه گنوکش خود را ارتقا دهی.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
fa: به نظر می‌رسد پایگاه‌داده %s وجود ندارد. آیا می‌خواهی آن را ایجاد کنی؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
fa: گنوکش نتوانست قفل برای %s را دریافت کند. ممکن است پایگاه‌داده تحت استفاده کاربر دیگری باشد که در این صورت نباید آن را باز کنی. آیا می‌خواهی به باز کردن پایگاه‌داده ادامه دهی؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
fa: گنوکش نتوانست قفل %s را دریافت کند. ممکن است پایگاه‌داده تحت استفاده کاربر دیگری باشد که در این صورت نباید آن را وارد کنی. آیا می‌خواهی به ورود پایگاه‌داده ادامه دهی؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
fa: گنوکش نتوانست قفل %s را دریافت کند. ممکن است پایگاه‌داده تحت استفاده کاربر دیگری باشد که در این صورت نباید آن را ذخیره کنی. آیا می‌خواهی به ذخیره‌سازی پایگاه‌داده ادامه دهی؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
fa: گنوکش نتوانست قفل %s را دریافت کند. ممکن است پایگاه‌داده تحت استفاده کاربر دیگری باشد که در این صورت نباید آن را صادر کنی. آیا می‌خواهی به صدور پایگاه‌داده ادامه دهی؟

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
fa: گنوکش نتوانست در %s بنویسد. ممکن است آن پایگاه‌داده روی یک سامانه پرونده فقط‌خواندنی باشد، شاید مجاز به نوشتن داخل پوشه نباشی یا نرم‌افزار ضدویروست از این عمل جلوگیری می‌کند.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
fa: پرونده/مکانیاب منبع یکنواخت (URL) %s حاوی داده گنوکش نیست یا آن داده خراب است.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
fa: کارساز واقع در مکانیاب منبع یکنواخت (URL) %s دچار خطا شد یا با داده نادرست یا خراب مواجه شد.

en: You do not have permission to access %s.
fa: اجازه دسترسی به %s را نداری.

en: An error occurred while processing %s.
fa: هنگام پردازش %s خطایی رخ داد.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
fa: هنگام خواندن پرونده خطایی رخ داد. آیا می‌خواهی ادامه دهی؟

en: There was an error parsing the file %s.
fa: هنگام تجزیه و ترکیب پرونده %s خطایی رخ داد.

en: The file %s is empty.
fa: پرونده %s خالی است.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
fa: پرونده/شناسه منبع یکنواخت (URI) %s یافت نمی‌شود.
    
    پرونده در لیست سابقه است، آیا می‌خواهی آن را حذف کنی؟

en: The file/URI %s could not be found.
fa: پرونده/شناسه منبع یکنواخت (URI) %s یافت نمی‌شود.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
fa: این پرونده از یک نسخه قدیمی‌تر برنامه گنوکش است. آيا می‌خواهی ادامه دهی؟

en: The file type of file %s is unknown.
fa: نوع پرونده %s ناشناخته است.

en: Could not make a backup of the file %s
fa: نمی‌توان از پرونده %s پشتیبان تهیه کرد.

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
fa: نمی‌توان در پرونده %s نوشت. بررسی کن که مجاز به نوشتن در این پرونده هستی و اینکه فضای کافی برای ایجاد آن موجود است.

en: No read permission to read from file %s.
fa: اجازه خواندن از پرونده %s موجود نیست.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
fa: تلاش کردی در
    %s
    یا یک توپوشه آن ذخیره کنی. این مجاز نیست زیرا %s آن پوشه را برای استفاده داخلی رزرو کرده است.
    
    لطفاً دوباره در یک پوشه متفاوت تلاش کن.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
fa: این پایگاه‌داده از یک نسخه قدیمی‌تر گنوکش است. برای ارتقا آن به نسخه جاری «باشد» را انتخاب کن یا «لغو» را برای علامت‌گذاری آن به عنوان فقط‌خواندنی بفشار.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
fa: این پایگاه‌داده از یک نسخه جدیدتر گنوکش است. این نسخه می‌تواند آن را بخواند اما نمی‌تواند در آن با اطمینان ذخیره کند. تا زمانی که پرونده->ذخیره‌سازی به عنوان را انجام ندهی آن به عنوان فقط‌خواندنی علامت‌گذاری می‌شود، اما ممکن است داده هنگام نوشتن در نسخه قدیمی از میان برود.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
fa: پایگاه‌داده SQL تحت استفاده کاربران دیگر است و تا زمانی که آنها خارج نشوند نمی‌توان ارتقا را انجام داد. اگر در حال حاضر کاربران دیگری نیستند، به مستندات مراجعه کن تا بیاموزی چگونه جلسات ورودهای معلق جلسات را پاک کنی.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
fa: کتابخانه «libdbi» نصب‌شده روی سامانه‌ات اعداد بزرگ را به درستی ذخیره نمی‌کند. این یعنی گنوکش نمی‌تواند از پایگاه‌داده‌های SQL به درستی استفاده کند. گنوکش تا زمانی که این مسأله با نصب نسخه دیگری از «libdbi» رفع شود پایگاه‌داده‌های SQL را باز یا ذخیره نخواهد کرد. لطفاً برای اطلاعات بیشتر https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 را ببین.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
fa: گنوکش نمی‌تواند یک آزمون حیاتی روشن‌کننده وجود یک ایراد در کتابخانه «libdbi» را کامل کند. این مسأله ممکن است به دلیل پیکربندی نادرست مجوزها در پایگاه‌داده SQLات باشد. لطفاً برای اطلاعات بیشتر https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 را ببین.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
fa: این پرونده از یک نسخه قدیمی‌تر گنوکش است و هنگام ذخیره‌سازی در این نسخه ارتقا می‌یابد. پس از آن نمی‌توانی این پرونده ذخیره‌شده را در نسخه‌های قدیمی‌تر گنوکش بخوانی («خطا در تجزه و ترکیب پرونده» را گزارش خواهد کرد). اگر می‌خواهی نسخه قدیمی را حفظ کنی، بدون ذخیره‌سازی خارج شو.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
fa: یک خطای و/خ ناشناخته (%d) رخ داد.

en: Save changes to the file?
fa: تغییرات در پرونده ذخیره شود؟

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
fa[0]: اگر ذخیره نکنی، تغییرات از %d دقیقه گذشته ملغی خواهد شد.
fa[1]: اگر ذخیره نکنی، تغییرات از %d دقیقه گذشته ملغی خواهد شد.

en: Continue _Without Saving
fa: _ادامه بدون ذخیره‌سازی

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
fa: گنوکش نتوانست قفل برای %s را دریافت کند.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
fa: ممکن است پایگاه‌داده در استفاده فرد دیگری باشد که در این صورت نباید آن را باز کنی. مایلی چه کنی؟

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
fa: ممکن است آن پایگاه‌داده روی یک سامانه پرونده فقط‌خواندنی باشد، شاید مجاز به نوشتن داخل پوشه نباشی یا نرم‌افزار ضدویروست از این عمل جلوگیری می‌کند. اگر ادامه دهی شاید نتوانی هیچ تغییری را ذخیره کنی. مایلی چه کنی؟

en: Open _Read-Only
fa: _فقط خواندنی باز کن

en: Open _Anyway
fa: _به هرحال باز کن

en: _Quit
fa: _تَرک

en: Loading user data…
fa: در حال بارگذاری اطلاعات کاربر…

en: Re-saving user data…
fa: ذخیره سازی مجدد اطلاعات کاربر…

en: Exporting file…
fa: صادر کردن پرونده…

en: <unknown>
fa: <ناشناخته>

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
fa: لطفا یک نام کاربری و رمز عبور وارد نمایید تا به %s متصل شود

en: Save changes to file %s before closing?
fa: تغییرات روی پرونده %s پیش از بستن ذخیره شود؟

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
fa: اگر ذخیره‌سازی نکنی، تغییرات از %d ساعت و %d دقیقه گذشته ملغی خواهد شد.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
fa: اگر ذخیره‌سازی نکنی، تغییرات از %d روز و %d ساعت گذشته ملغی خواهد شد.

en: Close _Without Saving
fa: بستن _بدون ذخیره‌سازی

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
fa: (فقط‌خواندنی)

en: Unsaved Book
fa: دفتر ذخیره‌نشده

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
fa: آخرین تغییر در %a، %b %d، %Y ساعت %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
fa: پرونده %s باز شد. %s

en: Unable to save to database.
fa: نمی‌توان در پایگاه‌داده ذخیره نمود.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
fa: نمی‌توان در پایگاه‌داده ذخیره نمود: دفتر به وضعیت فقط‌خواندنی علامت‌گذاری شده است.

en: Book Options
fa: گزینه‌های دفتر

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
fa: حق‌تألیف © ۱۹۹۷ - %s مشارکت‌کنندگان گنوکش.

en: Version
fa: نسخه

en: Build ID
fa: شناسه ساخت

en: Accounting for personal and small business finance.
fa: حسابداری برای امور مالی شخصی و کسب و کار کوچک.

en: Visit the GnuCash website.
fa: به وب‌گاه گنوکش سربزن.

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Select all accounts.
fa: انتخاب همه حساب‌ها

en: Clear All
fa: پاک کردن همه

en: Clear the selection and unselect all accounts.
fa: انتخاب‌ها را پاک و تمام حساب‌ها را از حالت انتخاب خارج کن.

en: Select Children
fa: انتخاب فرزندان

en: Select all descendents of selected account.
fa: همه اعقاب حساب انتخابی را برگزین.

en: Select Default
fa: انتخاب پیش‌گزیده

en: Select the default account selection.
fa: انتخاب حساب پیش‌گزیده را برگزین.

en: Show Hidden Accounts
fa: نمایش حساب‌های مخفی

en: Show accounts that have been marked hidden.
fa: نمایش‌ حساب‌هایی که به عنوان مخفی علامت گذاری شده‌اند.

en: Select all entries.
fa: انتخاب تمام مدخل‌ها.

en: Clear the selection and unselect all entries.
fa: انتخاب‌ها را پاک و تمام مدخل‌ها را از حالت انتخاب خارج کن.

en: Select the default selection.
fa: انتخاب پیش‌گزیده را برگزین.

en: Clear any selected image file.
fa: هر پرونده تصویر انتخابی را پاک کن.

en: Select image
fa: انتخاب عکس

en: Select an image file.
fa: انتخاب یک پرونده عکس.

en: Pixels
fa: پیکسل

en: Percent
fa: درصد

en: Start of this quarter
fa: آغاز فصل جاری

en: Start of this accounting period
fa: آغاز این دوره حسابداری

en: Start of previous accounting period
fa: آغاز دوره حسابداری گذشته

en: End of this quarter
fa: پایان فصل جازی

en: End of this accounting period
fa: پایان دوره حسابداری جاری

en: End of previous accounting period
fa: پایان دوره حسابداری گذشته

en: _Custom
fa: سفارشی

en: Loading…
fa: در حال بارگذاری …

en: never
fa: هرگز

en: New top level account
fa: حساب بالاسطح جدید

en: Account Name
fa: نام حساب

en: Commodity
fa: کالای اساسی

en: Account Code
fa: کد حساب

en: Last Num
fa: آخرین شماره

en: Present
fa: حاضر

en: Present (Report)
fa: حاضر (گزارش)

en: Balance (Report)
fa: مانده (گزارش)

en: Balance (Period)
fa: تراز (دوره)

en: Cleared (Report)
fa: پایاپای‌شده (گزارش)

en: Reconciled (Report)
fa: مغایرت‌گیری‌شده (گزارش)

en: Last Reconcile Date
fa: آخرین تاریخ مغایرت‌گیری

en: Future Minimum
fa: کمینه آتی

en: Future Minimum (Report)
fa: کمینه آتی (گزارش)

en: Total (Report)
fa: کل (گزارش)

en: Total (Period)
fa: کل (دوره)

en: Account Color
fa: رنگ حساب

en: Tax Info
fa: اطلاعات مالیات

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
fa: حاضر (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
fa: تراز (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
fa: پایاپای‌شده (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
fa: مغایرت‌گیری‌شده (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
fa: کمینه آتی (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
fa: کل (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
fa: پالایه %s با …

en: Namespace
fa: فضانام

en: Print Name
fa: نام چاپ

en: Display symbol
fa: نمایش نماد

en: Unique Name
fa: نام یکتا

en: Fraction
fa: کسر

en: Get Quotes
fa: گرفتن قیمت معاملات

en: Source
fa: منبع

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Customer Number
fa: شماره مشتری

en: Vendor Number
fa: شماره فروشنده

en: Employee Number
fa: شماره کارمند

en: Address Name
fa: نام نشانی

en: Address 1
fa: نشانی ۱

en: Address 2
fa: نشانی ۲

en: Address 3
fa: نشانی ۳

en: Address 4
fa: نشانی ۴

en: Phone
fa: تلفن

en: Fax
fa: نمابر

en: E-mail
fa: رایانامه

en: Active
fa: روشن

en: Security
fa: ضمانت

en: Price
fa: قیمت

en: Enabled
fa: فعال

en: Last Occur
fa: آخرین وقوع

en: Next Occur
fa: وقوع بعدی

en: %s, Total:
fa: %s، مجموع:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
fa: %s، مجموع کالاهای اساسی غیرارزی:

en: %s, Grand Total:
fa: %s، سرجمع

en: Net Assets:
fa: دارایی‌های خالص:

en: Profits:
fa: سودها:

en: This is a development version. It may or may not work.
fa: این یک نسخه در حال توسعه است. ممکن است کار کند یا نکند.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
fa: ایرادها و سایر مشکلات را به gnucash-devel@gnucash.org گزارش کن

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
fa: - گنوکش، حسابداری برای امور مالی شخصی و کسب و کار کوچک

en: Show GnuCash version
fa: نمایش نسخه گنوکش

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
fa: فعالسازی وضعیت اشکال‌زدایی: ارائه جزئیات ریز در سابقه.
    هم‌ارز با: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
fa: فعالسازی قابلیت‌های اضافه/توسعه‌ای/اشکال‌زدایی.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
fa: رد کردن مراتب سابقه به شکل "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    نمونه‌ها: "--log qof=debug" یا "--log gnc.backend.file.sx=info"
    این را می‌توان چندین بار فراخوانی نمود.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
fa: پرونده برای نگهداری سابقه؛ پیش‌گزیده به «/tmp/gnucash.trace»; می‌تواند «stderr» یا «stdout» باشد.

en: [datafile]
fa: [پرونده داده]

en: Checking Finance::Quote…
fa: بررسی مالی::قیمتِ معامله …

en: Unable to load Finance::Quote.
fa: بررسی مالی::قیمتِ معامله …

en: Loading data…
fa: بارگذاری داده …

en: Do not load the last file opened
fa: آخرین پرونده‌ای که باز شده است را بارگذاری نکن

en: Last window position and size
fa: آخرین موقعیت و اندازه پنجره

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
fa: این تنظیم اندازه و موقعیت پنجره را آخرین باری که بسته شده است توصیف می‌کند. اعداد، مختصات افقی و عمودی گوشه بالا سمت چپ پنجره و متعاقب آن عرض و طول پنجره است.

en: Search only in active items
fa: فقط در موارد روشن جستجو انجام شود

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
fa: اگر روشن باشد تنها موارد «روشن» در این رسته مورد جستجو قرار می‌گیرد. در غیر این صورت تمام موارد رسته جاری مورد جستجو قرار خواهد گرفت.

en: Is tax included in this type of business entry?
fa: آیا مالیات در این نوع مدخل تجاری لحاظ شده است؟

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
fa: اگر به روشن تنظیم شود مالیات به طور پیش‌گزیده در مدخل‌هایی از این نوع لحاظ می‌شود. این تنظیم توسط مشتریان و فروشندگان جدید به ارث می‌رسد.

en: Auto pay when posting.
fa: پرداخت خودکار هنگام نقل.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
fa: به هنگام نقل، به طور خودکار تلاش کن اسناد مشتری با پیش‌پرداخت‌های معوق و اسناد متقابل پرداخت شود. واضح است پیش‌پرداخت‌ها و اسناد باید در برابر یک مشتری باشد. اسناد متقابل اسنادی است با علامت متضاد. برای نمونه برای یک سیاهه، برگ بستانکار مشتری و سیاهه‌های منفی به عنوان سند متقابل تلقی می‌شود.

en: Show invoices due reminder at startup
fa: نمایش یادآور سیاهه‌های سررسیده هنگام راه‌افتادن برنامه

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
fa: اگر روشن باشد گنوکش هنگام راه‌افتادن نزدیکی سررسیدن سیاهه‌ها را بررسی می‌کند. در این صورت به کاربر یک پنجره گفتگوی یادآوری نشان می‌دهد. تعریف «نزدیک» در تنظیم «روز جلوتر» کنترل می‌شود. در غیر این صورت گنوکش سررسیدن سیاهه‌ها را مورد بررسی قرار نمی‌دهد.

en: Show invoices due within this many days
fa: نمایش سیاهه‌های مقتضی در محدوده این مدت روز

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
fa: این فیلد تعداد روزهای جلوتر را تعیین می‌کند که طی آن گنوکش سیاهه‌های مقتضی را بررسی می‌کند. مقدار آن تنها در صورتی استفاده می‌شود که تنظیم «خبردهی سررسیدن» روشن است.

en: Enable extra toolbar buttons for business
fa: فعال شدن تکمه‌های اضافه میله‌ابزار برای تجارت

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
fa: اگر روشن باشد تکمه‌های اضافه برای کارکردهای معمول تجاری روی میله‌ابزار آشکار می‌شود. در غیر این صورت آنها نشان داده نمی‌شود.

en: The invoice report to be used for printing.
fa: گزارش سیاهه برای استفاده در چاپ.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
fa: نام گزارش سیاهه که برای چاپ سیاهه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

en: Open new invoice in new window
fa: باز کردن سیاهه جدید در پنجره جدید

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
fa: اگر روشن باشد هر سیاهه جدید در یک پنجره جدید باز خواهد شد. در غیر این صورت یک سیاهه جدید به عنوان یک زبانه در پنجره اصلی باز خواهد شد.

en: Accumulate multiple splits into one
fa: تجمیع چند خُرد در یکی

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
fa: اگر این فیلد روشن باشد چند مدخل در یک سیاهه که به حساب یکسانی وجه انتقال می‌دهد تحت یک خُردِ منفرد تجمیع خواهد شد. می‌توان از این فیلد برای هر سیاهه در پنجره گفتگوی نقل رد شد.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
fa: به هنگام نقل، به طور خودکار تلاش کن اسناد فروشنده با پیش‌پرداخت‌های معوق و اسناد متقابل پرداخت شود واضح است پیش‌پرداخت‌ها و اسناد باید در برابر یک فروشنده باشد. اسناد متقابل اسنادی است با علامت متضاد. برای نمونه برای یک صورتحساب، برگ بستانکار فروشنده و صورتحساب‌های منفی به عنوان سند متقابل تلقی می‌شود.

en: Show bills due reminder at startup
fa: نمایش یادآور صورتحساب‌های مقتضی هنگام راه‌افتادن برنامه

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
fa: اگر روشن باشد گنوکش هنگام راه‌افتادن نزدیکی سررسیدن صورتحساب‌ها را بررسی می‌کند. در این صورت به کاربر یک پنجره گفتگوی یادآوری نشان می‌دهد. تعریف «نزدیک» در تنظیم «روز جلوتر» کنترل می‌شود. در غیر این صورت گنوکش سررسیدن صورتحساب‌ها را مورد بررسی قرار نمی‌دهد.

en: Show bills due within this many days
fa: نمایش صورتحساب‌های مقتضی در محدوده این مدت روز

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
fa: این فیلد تعداد روزهای جلوتر را تعیین می‌کند که طی آن گنوکش صورتحساب‌های مقتضی را بررسی می‌کند مقدار آن تنها در صورتی استفاده می‌شود که تنظیم «خبردهی سررسیدن» روشن است.

en: GUID of predefined check format to use
fa: شناسه قالب چکِ ازپیش‌تعریف‌شده برای استفاده

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
fa: این مقدار، شناسه قالب چکِ ازپیش‌تعریف‌شده برای استفاده را مشخص می‌کند. شماره، شناسه یک قالب چک شناخته‌شده است.

en: Which check position to print
fa: کدام موقعیت چک چاپ شود

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
fa: این تنظیم برای چک‌های ازپیش‌چاپ‌شده که حاوی چند چک روی یک صفحه است مشخص می‌کند کدام موقعیت چک چاپ شود. مقادیر ممکن عبارتست از صفر، یک و دو به طور متناظر برای چکِ بالا، وسط و پایین صفحه.

en: Number of checks to print on the first page.
fa: تعداد چک‌ها برای چاپ روی صفحه اول.

en: Date format to use
fa: قالب تاریخ مورد استفاده

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
fa: این شناسه عددیِ قالب تاریخ ازپیش‌تعریف‌شده برای استفاده است.

en: Custom date format
fa: قالب تاریخ سفارشی

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
fa: اگر قالب تاریخ برای نشان دادن یک قالب تاریخ سفارشی تنظیم شده است، این مقدار به عنوان آرگومانی به strftime برای تولید تاریخی که چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن می‌تواند هر رشته strftime معتبری باشد؛ برای اطلاعات بیشتر درباره این قالب، صفحه دفترچه راهنمای strftime را توسط «man 3 strftime» بخوان.

en: Units in which the custom coordinates are expressed
fa: واحدهایی که مختصات سفارشی در آن بیان می‌شود

en: Position of payee name
fa: موقعیت نام پرداخت‌شونده

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر پرداخت‌شونده روی چک است.

en: Position of date line
fa: موقعیت سطر تاریخ

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر تاریخ روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Position of check amount in words
fa: موقعیت مبلغ چک به حروف

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر مبلغِ نوشته‌شده روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Position of check amount in numbers
fa: موقعیت مبلغ چک به عدد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر مبلغ به عدد روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Position of payee address
fa: موقعیت نشانی پرداخت‌شونده

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر نشانی پرداخت‌شونده روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Position of notes line
fa: موقعیت سطر یادداشت

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر یادادشت روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Position of memo line
fa: موقعیت سطر تذکاریه

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر تذکاریه روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Offset for complete check
fa: انحراف چک کامل

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض انحراف برای چکِ کامل است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Rotation angle
fa: زاویه چرخش

en: Number of degrees to rotate the check.
fa: مقدار درجه برای چرخاندن چک.

en: Position of split's amount in numbers
fa: موقعیت مبلغ خُرد به عدد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر مبلغ خُرد روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Position of split's memo line
fa: موقعیت سطر تذکاریه خرد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر تذکاریه خُرد روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Position of split's account line
fa: موقعیت سطر حساب خُرد

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fa: این مقدار حاوی مختصات طول و عرض برای شروع سطر حسابِ خُرد روی چک است. مختصات از گوشه چپ و پایین موقعیت چکِ مشخص‌شده است.

en: Print the date format below the date.
fa: قالب تاریخ زیر تاریخ چاپ شود.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
fa: هرگاه تاریخ چاپ می‌شود بلافاصله زیرش قالب تاریخ در نوع قلم هشت نقطه با استفاده از نویسه‌های «س»، «م» و «ر» چاپ شود.

en: The default check printing font
fa: قلم پیش‌گزیده برای چاپ چک

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
fa: قلم پیش‌گزیده برای استفاده هنگام چاپ چک‌ها. از این مقدار توسط هر قلمی که در یک پرونده توصیف چک تصریح شود رد خواهد شد.

en: Print '***' before and after text.
fa: «***» پیش و پس از متن چاپ شود.

en: Show currencies in this dialog
fa: نمایش واحدهای پولی در این گفتگو

en: Last pathname used
fa: آخرین نام مسیر استفاده‌شده

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
fa: این فیلد حاوی آخرین مسیر استفاده‌شده توسط این پنجره است. دفعه بعد که این پنجره باز می‌شود از آن به عنوان نام مسیر/نام پرونده اولیه استفاده خواهد شد.

en: Window geometry
fa: هندسه پنجره

en: The position of paned window when it was last closed.
fa: موقعیت پنجره پهن‌شده آخرین بار که بسته شد.

en: Position of the horizontal pane divider.
fa: موقعیت مقسم پهنه افقی.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
fa: این تنظیم نشان می‌دهد جستجو در همه موارد رسته جاری انجام شود یا تنها موارد «روشن» رسته جاری.

en: Position of the vertical pane divider.
fa: موقعیت مقسم پهنه عمودی.

en: Show the new user window
fa: نشان دادن پنجره کاربر جدید

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
fa: اگر روشن باشد پنجره کاربر جدید آشکار می‌شود، در غیر این صورت آن نشان داده نخواهد شد.

en: New hierarchy window on "New File"
fa: پنجره سلسله جدید هنگام «پرونده جدید»

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
fa: اگر روشن باشد هرگاه مورد منوی «پرونده جدید» انتخاب شود پنجره «سلسله جدید» نشان داده خواهد شد. در غیر این صورت خیر.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
fa: پیش‌گزیده به «جستجوی جدید» اگر کمتر از این تعداد مورد برگردانده شد

en: Enable SKIP transaction action
fa: عمل «گذر» تراکنش فعال شود

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
fa: عمل «گذر» در تناظریاب تراکنش فعال شود. اگر فعال باشد از تراکنشی که امتیاز بهترین همخوانیش در ناحیه زرد است (بالای آستانه اضافه-خودکار اما پایین آستانه پایاپای-خودکار) به طور پیش‌گزیده گذر می‌شود.

en: Enable UPDATE match action
fa: عمل «بروزرسانی» همخوان فعال شود

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
fa: عمل «بروزرسانی و مغایرت‌گیری» در تناظریاب تراکنش فعال شود. اگر فعال باشد تراکنشی که امتیاز بهترین همخوانیش بالای آستانه پایاپای-خودکار است و تاریخ یا مبلغی متفاوت با تراکنش متناظر موجود دارد باعث خواهد شد تراکنش موجود به طور پیش‌گزیده بروزرسانی وپایاپای‌شده شود.

en: Use bayesian matching
fa: استفاده از همخوانی بِیزی

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
fa: همخوانی بیزی را هنگام تناظریابی تراکنش‌های واردشده برابر تراکنش‌های موجود فعال می‌کند. در غیر این صورت یک مکانیزم تناظریابی قانون-پایه ساده‌تر استفاده خواهد شد.

en: Minimum score to be displayed
fa: کمینه امتیاز برای ظهور

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
fa: این فیلد کمینه امتیاز همخوانی که یک همخوان تراکنش بالقوه برای ظهور در لیست همخوان باید داشته باشد را تصریح می‌کند.

en: Add matching transactions below this score
fa: تراکنش‌های همخوانِ پایین این امتیاز اضافه شود

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
fa: این فیلد آستانه‌ای که پایین آن به طور خودکار یک تراکنش همخوان اضافه خواهد شد را تصریح می‌کند. تراکنشی که امتیاز بهترین همخوانیش در ناحیه قرمز است (بالاتر از کمینه امتیاز نمایش اما پایین‌تر یا برابر با امتیاز افزودن همخوان) به طور پیش‌گزیده به پرونده گنوکش اضافه خواهد شد.

en: Clear matching transactions above this score
fa: تراکنش‌های همخوان بالای این امتیاز پایاپای شود

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
fa: این فیلد آستانه‌ای که بالای آن به طور خودکار یک تراکنش همخوان پایاپای خواهد شد را تصریح می‌کند. تراکنشی که امتیاز بهترین همخوانیش در ناحیه سبز است (بالاتر یا برابر با این آستانه پایاپای‌شده) به طور پیش‌گزیده پایاپای خواهد شد.

en: Maximum ATM fee amount in your area
fa: مبلغ فی دستگاه خودپرداز بیشینه در منطقه شما

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
fa: این فیلد فی اضافه‌ای که هنگام تناظریابی تراکنش‌های واردشده در نظر گرفته می‌شود را تصریح می‌کند. در برخی مناطق دستگاه‌های خودپرداز تجاری (که به مؤسسه‌ای مالی تعلق ندارد) در مکان‌هایی از قبیل خواروبارفروشی‌ها نصب شده است. این دستگاه‌های خودپرداز فی خود را به جای نشان دادن به عنوان یک تراکنش مجزا یا در فی‌های ماهیانه بانکی تو به طور مستقیم به مبلغ می‌افزایند. برای نمونه ۱۰۰ ﷼ برداشت می‌کنی در حالی که ۱۰۱٫۵۰ ﷼ به علاوه فی Interac از تو هزینه می‌شود. اگر آن ۱۰۰۰ ﷼ را به طور دستی وارد کرده باشی مبالغ با هم نخواهد خواند. باید این را به بیشینه چنان هزینه‌ای در منطقه خود (به واحدهای پولی محلی خود) مقداردهی کنی تا تراکنش‌ها به عنوان همخوان شناسایی شود.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
fa: ایجاد کالاهای اساسی به طور خودکار

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
fa: اگر هنگام ورود با یک کالای اساسی ناشناخته روبرو شود ایجاد خودکار کالاهای اساسی جدید را فعال می‌کند. در غیر این صورت درباره اینکه با هر کالای اساسی ناشناخته چه برخوردی شود از کابر سؤال خواهد شد.

en: Display or hide reconciled matches
fa: نمایش یا پنهان‌سازی همخوان‌های مغایرت‌گیری‌شده

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
fa: تراکنش‌ها را از همخوان‌سنج که در یک نوع وضعیت مغایرت‌گیری‌شده است نشان می‌دهد یا پنهان می‌کند.

en: Default QIF transaction status
fa: وضعیت تراکنش QIF پیش‌گزیده

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
fa: وضعیت پیش‌گزیده برای تراکنش QIF هنگامی که در پرونده QIF مصرح نشده است.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
fa: هنگامی که وضعیت در یک پرونده QIF تصریح نشده است تراکنش‌ها به عنوان مغایرت‌گیری‌شده علامت‌گذاری می‌شود.

en: Show documentation
fa: نمایش مستندات

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
fa: برخی صفحات فقط-مستند در دستیار ورود QIF نمایش داده شود.

en: Pre-select cleared transactions
fa: پیش‌انتخاب تراکنش‌های پایاپای‌شده

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
fa: اگر روشن باشد تمامی تراکنش‌هایی که در ثبت‌کننده به عنوان پایاپای‌شده علامت‌گذاری‌شده است، در پنجره گفتگوی مغایرت‌گیری به طور خودکار انتخاب‌شده ظاهر می‌شود. در غیر این صورت هیچ تراکنشی از ابتدا انتخاب نخواهد شد.

en: Prompt for interest charges
fa: اعلان برای هزینه‌های بهره

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
fa: پیش از مغایرت‌گیری حسابی که بهره می‌طلبد یا پرداخت می‌کند، به کاربر اعلان شود که تراکنشی بابت هزینه یا پرداخت بهره وارد کند. در حال حاضر تنها برای حساب‌های از نوع بانک، اعتبار، سرمایه‌گذاری مشترک، دارایی، دریافتنی، پرداختنی و بدهی فعال است.

en: Prompt for credit card payment
fa: اعلان برای پرداخت کارت اعتباری

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
fa: اگر روشن باشد پس از مغایرت‌گیری از یک حساب کارت اعتباری به کاربر اعلان شود که یک پرداخت کارت اعتباری وارد کند. در غیر این صورت اعلانی در این باره به کاربر ارائه نشود.

en: Always reconcile to today
fa: همیشه به امروز مغایرت‌گیری شود

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
fa: اگر روشن باشد همواره پنجره گفتگوی مغایرت‌گیری را بدون توجه به مغایرت‌گیری‌های پیشین به تاریخ امروز برای تاریخ گزارش باز می‌کند.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
fa: «از آخرین اجرا» هنگامی که یک پرونده باز می‌شود اجرا شود.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
fa: این تنظیم اجرای خودکار پردازش «از آخرین اجرا» برای تراکنش‌های زمانبندی‌شده هنگامی که یک پرونده داده باز می‌شود را مدیریت می‌کند. این شامل باز کردن اولیه پرونده داده هنگام راه‌افتادن گنوکش است. اگر این تنظیم روشن است فرایند «از آخرین اجرا» اجرا شود در غیر این صورت اجرا نمی‌شود.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
fa: نمایش پنجره گفتگوی یادآوری «از آخرین اجرا» هرگاه پرونده‌ای باز می‌شود.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
fa: این تنظیم نمایش پنجره گفتگوی فقط-یادآورِ «از آخرین اجرا» برای تراکنش‌های زمانبندی‌شده هنگامی که یک پرونده داده باز می‌شود را مدیریت می‌کند (اگر پردازش «از آخرین اجرا» هنگام باز کردن پرونده فعال است). این شامل باز کردن اولیه پرونده داده هنگام راه‌افتادن گنوکش است. اگر این تنظیم روشن است پنجره گفتگو نشان داده شود در غیر این صورت خیر.

en: Set the "auto create" flag by default
fa: نشان «ایجاد خودکار» به طور پیش‌گزیده اِعمال شود

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
fa: اگر روشن باشد نشان «ایجاد خودکار» هر تراکنش زمانبندی‌شده جدید به طور پیش‌گزیده فعال خواهد شد. کاربر می‌تواند این نشان را هنگام ایجاد تراکنش یا هر زمان مؤخری با ویرایش تراکنش زمانبندی‌شده تغییر دهد.

en: How many days in advance to notify the user.
fa: چند روز جلوتر به کاربر اعلان شود.

en: Set the "notify" flag by default
fa: نشان «یادآوری» به طور پیش‌گزیده اِعمال شود

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
fa: اگر روشن باشد نشان «یادآوری» هر تراکنش زمانبندی‌شده جدید به طور پیش‌گزیده فعال خواهد شد. کاربر می‌تواند این نشان را هنگام ایجاد تراکنش یا هر زمان مؤخری با ویرایش تراکنش زمانبندی‌شده تغییر دهد. این تنظیم تنها در صورتی معنادار است که تنظیم ایجاد-خودکار روشن است.

en: How many days in advance to remind the user.
fa: چند روز جلوتر به کاربر یادآوری شود.

en: The next tip to show.
fa: نکته بعدی برای نشان دادن.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
fa: نمایش «نکته روز» هنگام شروع گنوکش

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
fa: هنگام راه‌افتادن گنوکش «نکته روز» را فعال می‌کند. اگر روشن باشد پنجره گفتگو نشان داده می‌شود. در غیر این صورت خیر.

en: Alpha Vantage API key
fa: کلید میانای برنامه‌نویسی کاربردی Alpha Vantage

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
fa: لازم است این کلید برای بازیابی قیمتِ معاملات برخط از Alphavantage مقداردهی شود. کلیدی را می‌توان از وب‌گاه Alpha Vantage بازیابی نمود.

en: The version of these settings
fa: نسخه این تنظیمات

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
fa: این به طور داخلی برای تعیین اینکه تبدیل برخی ترجیحات هنگام تعویض به یک نسخه جدیدتر گنوکش ممکن است لازم باشد استفاده می‌شود.

en: Save window sizes and locations
fa: ذخیره‌سازی اندازه و مکان پنجره‌ها

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
fa: اگر روشن باشد هنگام بسته شدن هر پنجره گفتگو اندازه و مکان آن ذخیره خواهد شد. اندازه و مکان پنجره‌های محتوا هرگاه گنوکش را ترک کنی به خاطر سپرده خواهد شد. در غیر این صورت اندازه‌ها ذخیره نخواهد شد.

en: Character to use as separator between account names
fa: نویسه مورد استفاده برای جداسازی میان نام حساب‌ها

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
fa: این تنظیم نویسه‌ای که میان مؤلفه‌های یک نام حساب مورد استفاده قرار می‌گیرد را تعیین می‌کند. مقادیر ممکن عبارتست از هر نویسه یونیکد غیرحرفی‌عددی یا هر یک از این رشته‌ها: «دونقطه»، «خط مورب»، «خط مورب معکوس»، «خط فاصله» و «نقطه».

en: Compress the data file
fa: فشرده‌سازی پرونده داده

en: Enables file compression when writing the data file.
fa: هنگام نوشتن پرونده داده فشره‌سازی پرونده را فعال می‌کند.

en: Show auto-save explanation
fa: نمایش توضیح ذخیره‌سازی خودکار

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
fa: اگر روشن باشد گنوکش درباره ویژگی ذخیره‌سازی خودکار هنگامی که آن قابلیت برای اولین بار آغاز می‌شود توضیحی نشان می‌دهد. در غیر این صورت توضیح اضافه‌ای نشان داده نمی‌شود.

en: Auto-save time interval
fa: فاصله زمانی ذخیره‌سازی خودکار

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
fa: دقایق تا زمانی که ذخیره‌سازی پرونده داده روی دیسک سخت به طور خودکار آغاز خواهد شد. اگر صفر باشد هیچ ذخیره‌سازی به طور خودکار آغاز نخواهد شد.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
fa: فعال‌سازی زمان خروج برای پرسش «ذخیره تغییرات به وقت بستن»

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
fa: اگر روشن باشد پرسش «ذخیره تغییرات به وقت خروج» تنها چند ثانیه محدود برای یک پاسخ منتظر می‌ماند. اگر کاربر در زمان مقتضی پاسخ نداد تغییرات به طور خودکار ذخیره و پنجره پرسش بسته خواهد شد.

en: Time to wait for answer
fa: زمان انتظار برای پاسخ

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
fa: شمار ثانیه‌ها برای انتظار پیش از بسته شدن پنجره و ذخیره خودکار تغییرات.

en: Display negative amounts in red
fa: نمایش مقادیر منفی به رنگ قرمز

en: Automatically insert a decimal point
fa: درج خودکار یک ممیز اعشار

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
fa: اگر روشن باشد گنوکش در مقادیر واردشده‌ای که فاقد ممیز اعشار هستند به طور خودکار ممیز اعشار درج می‌کند. در غیر این صورت گنوکش اعداد واردشده را تغییر نمی‌دهد.

en: Number of automatic decimal places
fa: تعداد مکان‌های اعشار خودکار

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
fa: این فیلد تعداد مکان‌های اعشار خودکار که باید پر شود را تصریح می‌کند.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
fa: الزام قیمت‌ها برای نمایش با اعشار حتی اگر قیمت‌ها باید گرد شود.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
fa: اگر روشن باشد گنوکش قیمت‌ها را به جای نمایش کسر دقیق در صورتی که بخش کسری را نتوان به دقت به عنوان اعشار نشان داد به طور مقتضی گرد خواهد کرد.

en: Do not create log/backup files.
fa: پرونده‌های سابقه/پشتیبان ایجاد نشود.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
fa: این تنظیم تصریح می‌کند با پرونده‌های قدیمی سابقه/پشتیبان چه شود. «همیشه» به معنای نگهداری همه پرونده‌های قدیمی است. «هرگز» به این معناست که هیچ پرونده سابقه/پشتیبان قدیمی نگهداری نمی‌شود. هرگاه ذخیره‌سازی می‌کنی نسخه‌های قدیمی‌تر پرونده حذف می‌شود. «روز» یعنی پرونده‌های قدیمی را برای یک چند روز نگهداری کند. تعداد روزها در کلید «روزهای-اخذ» تعریف می‌شود.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
fa: حذف پرونده‌های سابقه/پشتیبان قدیمی پس از این تعداد روز (صفر = هرگز).

en: Do not delete log/backup files.
fa: پرونده‌های سابقه/پشتیبان حذف نشود.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
fa: حذف پرونده‌های سابقه/پشتیبان قدیمی پس از این تعداد روز (صفر = هرگز)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
fa: این تنظیم تعداد روزهایی که پس از آن پرونده‌های سابقه/پشتیبان قدیمی حذف خواهد شد را تصریح می‌کند (صفر = هرگز).

en: Don't sign reverse any accounts.
fa: علامت هیچ حسابی معکوس نشود.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
fa: این تنظیم به حساب‌های معینی اجازه مي‌دهد علامت ترازشان از مثبت به منفی یا برعکس معکوس شود. تنظیم «درآمد-هزینه» برای کاربرانی است که مایل هستند هزینه‌ها را منفی و درآمد را مثبت ببینند. تنظیم «اعتبار» برای کاربرانی است که مایل هستند ترازها وضعیت بدهکار/بستانکار حساب را منعکس کند. تنظیم «هیچکدام» علامت هیچ ترازی را معکوس نمی‌کند.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
fa: معکوس کردن علامت تراز این حساب‌ها: کارت اعتباری، پرداختنی، بدهی، سرمایه و درآمد.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
fa: معکوس کردن علامت تراز حساب‌های درآمد و هزینه.

en: Use account colors in the account hierarchy
fa: استفاده از رنگ حساب در سلسله حساب‌ها

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
fa: اگر روشن باشد سلسله حساب‌ها در صورتی که رنگِ سفارشی برای حساب تنظیم شده باشد حساب را رنگ‌آمیزی می‌کند. این می‌تواند به عنوان یک کمکِ تصویری برای شناسایی فوری حساب‌ها عمل کند.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
fa: استفاده از رنگ حساب در زبانه ثبت‌کننده‌های حساب باز

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
fa: اگر روشن باشد زبانه‌های ثبت‌کننده حساب با استفاده از رنگِ سفارشیِ حساب در صورتی که تنظیم شده باشد رنگ‌آمیزی می‌شود. این می‌تواند به عنوان یک کمکِ تصویری برای شناسایی فوری حساب‌ها عمل کند.

en: Use formal account labels
fa: استفاده از برچسب‌های حساب رسمی

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
fa: اگر روشن باشد برچسب‌های رسمی حسابداری «بستانکار» و «بدهکار» هنگام مشخص کردن فیلدها روی صفحه نمایش بکار می‌رود. در غیر این صورت برچسب‌های غیررسمی از قبیل افزایش/کاهش، «وجوه وارد» / «وجوه خارج» و غیره استفاده خواهد شد.

en: Show close buttons on notebook tabs
fa: نمایش تکمه بستن روی زبانه‌های دفتر

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
fa: اگر روشن باشد یک تکمه «بستن» روی زبانه دفتری که قابل بستن است نشان داده می‌شود. در غیر این صورت چنان تکمه‌ای روی زبانه نشان داده نمی‌شود. فارغ از این تنظیم، صفحه‌ها را می‌توان همواره با استفاده از مورد منوی «بستن» یا تکمه «بستن» از میله‌ابزار بست.

en: Width of notebook tabs
fa: عرض زبانه‌های دفترچه

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
fa: این کلید بیشینه عرض زبانه دفترچه‌ها را تصریح می‌کند. اگر متن درون زبانه از این مقدار طولانی‌تر باشد (آزمایش تخمینی است) برچسب زبانه از وسط برش خورده با سه‌نقطه جایگزین می‌شود.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
fa: استفاده از واحد پول محلیت سامانه برای همه حساب‌های ایجادشده جدید.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
fa: این تنظیم مبدأ واحد پول پیش‌گزیده برای حساب‌های جدید را کنترل می‌کند. اگر به «محلیت» تنظیم شود گنوکش ارز پیش‌گزیده را از تنظیمات محلیت کاربر بازیابی خواهد کرد. اگر به «دیگر» تنظیم شود گنوکش از تنظیمات مصرح در کلید دیگر-ارز استفاده خواهد کرد.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
fa: استفاده از واحد پول مصرح برای همه حساب‌های ایجادشده جدید.

en: Default currency for new accounts
fa: واحد پول پیش‌گزیده برای حساب‌های جدید

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
fa: این تنظیم در صورتی که تنظیم ارز-دلخواه به «دیگر» مقداردهی شود واحد پول پیش‌گزیده حساب‌های جدید را تصریح می‌کند. این فیلد باید حاوی کد سه‌حرفی ایزو ۴۲۱۷ ارز باشد (مثل USD، IRR، EUR).

en: Use 24 hour time format
fa: استفاده از قالب زمان ۲۴ ساعته

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
fa: اگر روشن باشد از یک قالب زمان ۲۴ ساعته استفاده شود. در غیر این صورت از یک قالب زمان ۱۲ ساعته استفاده شود.

en: Date format choice
fa: قالب تاریخ دلخواه

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
fa: این تنظیم شیوه نمایش تاریخ در گنوکش را انتخاب می‌کند. مقادیر ممکن برای این تنظیم عبارتست از «محلیت» برای استفاده از تنظیم محلیت سیستم، «ce» برای تاریخ‌های مدل اروپای قاره‌ای، «ایزو» برای تاریخ‌های استانده ایزو ۸۶۰۱، «uk» برای تاریخ‌های مدل انگلستان و «us» برای تاریخ‌های مدل آمریکا.

en: In the current calendar year
fa: در سال تقویمی جاری

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
fa: هنگامی که تاریخی بدون سال وارد می‌شود می‌تواند به گونه‌ای کامل شود که در سال تقویمی جاری قرار بگیرد یا به تاریخ جاری بر طبق یک پنجره لغزان که از یک تعداد ماه تنظیم‌شده به عقب آغاز می‌شود نزدیک باشد.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
fa: در یک پنجره ۱۲-ماهه لغزان که از یک تعداد ماه قابل تنظیم پیش از ماه جاری آغاز می‌شود

en: Maximum number of months to go back.
fa: بیشینه تعداد ماه برای عقب رفتن.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
fa: تاریخ‌ها به گونه‌ای کامل خواهد شد که به تاریخ جاری نزدیک باشد. بیشینه تعداد ماه برای عقب رفتن هنگام تکمیل تاریخ‌ها را وارد کن.

en: Show Horizontal Grid Lines
fa: نمایش خطوط چارخانه افقی

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
fa: اگر روشن باشد خطوط چارخانه افقی در نمایش جدولی نشان داده می‌شود. در غیر این صورت هیچ خط چارخانه افقی نشان داده نخواهد شد.

en: Show Vertical Grid Lines
fa: نمایش خطوط چارخانه عمودی

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
fa: اگر روشن باشد خطوط چارخانه عمودی در نمایش جدولی نشان داده می‌شود. در غیر این صورت هیچ خط چارخانه عمودی نشان داده نخواهد شد.

en: Show splash screen
fa: نمایش صفحه برخورد

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
fa: اگر روشن باشد هنگام راه‌افتادن یک صفحه برخورد نشان داده خواهد شد. در غیر این صورت خیر.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
fa: نمایش زبانه‌های دفترچه در بالای پنجره.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
fa: این تنظیم لبه‌ای که زبانه‌ها برای تعویض میان صفحه‌ها در دفترچه‌ها روی آن ترسیم می‌شود را تعیین می‌کند. مقادیر ممکن عبارتست از «بالا»، «چپ»، «پایین» و «راست». پیش‌گزیده آن «بالا» است.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
fa: نمایش زبانه‌های دفترچه در پایین پنجره.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
fa: نمایش زبانه‌های دفترچه در سمت چپ پنجره.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
fa: نمایش زبانه‌های دفترچه در سمت راست پنجره.

en: Display the summary bar at the top of the page.
fa: نمایش میله خلاصه در بالای صفحه.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
fa: این تنظیم لبه‌ای که میله خلاصه برای صفحه‌های گوناگون روی آن ترسیم می‌شود را تعیین می‌کند. مقادیر ممکن عبارتست از «بالا» و «پایین». پیش‌گزیده آن «پایین» است.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
fa: نمایش میله خلاصه در پایین صفحه.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
fa: بستن یک زبانه به آخرین زبانه دیده‌شده جابجا می‌شود.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
fa: اگر روشن باشد بستن یک زبانه به آخرین زبانه دیده‌شده جابجا می‌شود. در غیر این صورت بستن یک زبانه به یک زبانه سمت چپ آن جابجا می‌شود.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
fa: گزینه دفتر برای پرونده‌های جدید را به استفاده از فیلد «عمل» خُرد برای فیلد «شماره» روی ثبت‌کننده‌ها/گزارش‌ها قرار بده.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
fa: رنگ‌آمیزی ثبت‌کننده با استفاده از یک سبک رنگ خاص گنوکش

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
fa: اگر فعال باشد ثبت‌کننده از یک سبک رنگ خاص گنوکش (سبز/زرد) استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت از سبک رنگ سامانه استفاده خواهد کرد. فارغ از این تنظیم، کاربر همواره می‌تواند از طریق یک پرونده css خاص گنوکش که در پوشه پیکربندی گنوکش ذخیره می‌شود از آن سبک رنگ گذر کند. اطلاعات بیشتر را می‌توان در سؤالات متداول گنوکش یافت.

en: "Enter" key moves to bottom of register
fa: کلید «ورود» به انتهای ثبت‌کننده جابجا می‌کند

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
fa: اگر روشن باشد، فشردن کلید ورود به پایین ثبت‌کننده جابجا می‌کند. در غیر این صورت فشردن کلید ورود به سطر تراکنش بعدی جابجا می‌کند.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
fa: هنگام ورود داده لیست حساب‌ها یا عملیات به طور خودکار رو بیاید

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
fa: پس از کامل شدن خودکار تراکنشِ به‌خاطرسپرده به فیلد انتقال جابجا شود

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
fa: اگر روشن باشد پس از اینکه یک تراکنشِ به‌خاطرسپرده به طور خودکار کامل شد مکان‌نما به فیلد انتقال جابجا می‌شود. اگر روشن نباشد مکان‌نما به فیلد مقدار رد می‌شود.

en: Create a new window for each new register
fa: ایجاد یک پنجره جدید برای هر ثبت‌کننده جدید

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
fa: اگر روشن باشد هر ثبت‌کننده جدید در یک پنجره تازه باز خواهد شد. در غیر این صورت هر ثبت‌کننده جدید به عنوان یک زبانه در پنجره اصلی باز می‌شود.

en: Color all lines of a transaction the same
fa: رنگ‌آمیزی همه سطرهای یک تراکنش به طور یکسان

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
fa: اگر روشن باشد زمینه تمام سطرهایی که یک تراکنش منفرد را تشکیل می‌دهد به از رنگ یکسانی استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت رنگ‌های زمینه برای هر سطر به تناوب عوض می‌شود.

en: Show horizontal borders in a register
fa: نمایش مرزهای افقی در یک ثبت‌کننده

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
fa: مرزهای افقی بین ردیف‌ها در یک ثبت‌کننده را نشان می‌دهد. اگر روشن باشد مرز میان خانه‌ها با یک خط پُر نشان داده می‌شود. در غیر این صورت مرز میان خانه‌ها مشخص نخواهد شد.

en: Show vertical borders in a register
fa: نمایش مرزهای عمودی در یک ثبت‌کننده

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
fa: مرزهای عمودی بین ردیف‌ها در یک ثبت‌کننده را نشان می‌دهد. اگر روشن باشد مرز میان خانه‌ها با یک خط پُر نشان داده می‌شود. در غیر این صورت مرز میان خانه‌ها مشخص نخواهد شد.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
fa: نمایش تراکنش‌های آتی در ثبت‌کننده پس از تراکنش خالی

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
fa: تراکنش‌های آتی را پس از تراکنش خالی در ثبت‌کننده نشان می‌دهد. اگر روشن باشد تراکنش‌هایی که تاریخشان در آینده است در انتهای ثبت‌کننده پس از تراکنش خالی نمایش داده خواهد شد. در غیر این صورت تراکنش خالی پس از همه تراکنش‌ها در انتهای ثبت‌کننده قرار خواهد گرفت.

en: All transactions are expanded to show all splits.
fa: همه تراکنش‌ها برای نشان دادن همه خُردها گسترده می‌شود.

en: Only display leaf account names.
fa: تنها نمایش نام حساب‌های انتهایی.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
fa: نمایش تنها نام حساب‌های انتهایی در ثبت‌کننده و در بالاپر انتخاب حساب. رفتار پیش‌گزیده نمایش نام کامل شامل مسیر در درخت حساب‌ها است. روشن کردن این گزینه به طور ضمنی می‌رساند که از نام‌های یکتای حساب‌های انتهایی استفاده می‌کنی.

en: Show the entered and reconcile dates
fa: نمایش تاریخ‌های ورود و مغایرت‌گیری

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
fa: نشان دادن تاریخی که تراکنش وارد شده است زیر تاریخ نقل و تاریخ مغایرت‌گیری روی ردیف خُرد.

en: Show entered and reconciled dates on selection
fa: نمایش تاریخ‌های ورود و مغایرت‌گیری‌شدن روی موارد انتخاب

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
fa: نمایش تاریخ‌های ورود و مغایرت‌گیری‌شدن روی انتخاب تراکنش‌ها

en: Show the calendar buttons
fa: نمایش تکمه‌های تقویم

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
fa: نمایش تکمه‌های تقویمِ لغو، امروز و انتخاب.

en: Move the selection to the blank split on expand
fa: جابجا کردن موارد انتخاب به خُردِ خالی هنگام گسترش

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
fa: این عمل، انتخاب را هنگام گسترشِ تراکنش به یک خُردِ خالی جابجا خواهد کرد.

en: Number of transactions to show in a register.
fa: تعداد تراکنش‌های نمایش‌داده‌شده در یک ثبت‌کننده.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
fa: نشان دادن این تعداد تراکنش در یک ثبت‌کننده. یک مقدار صفر به معنای نمایش تمام تراکنش‌ها است.

en: Number of characters for auto complete.
fa: تعداد نویسه‌های لازم برای تکمیل خودکار

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
fa: این تعداد نویسه‌هایی را مقداردهی می‌کند که پس از آن تکمیل خودکار برای فیلدهای شرح، یادداشت و تذکاریه آغاز می‌شود.

en: Create a new window for each new report
fa: ایجاد یک پنجره جدید برای هر گزارش جدید

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
fa: اگر روشن باشد هر گزارش جدید در پنجره خودش باز خواهد شد. در غیر این صورت گزارش‌های جدید به عنوان یک زبانه در پنجره اصلی باز خواهد شد.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
fa: استفاده از واحد پول محلیت سامانه برای همه حساب‌های ایجادشده جدید.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
fa: این تنظیم واحد پول پیش‌گزیده مورد استفاده برای گزارش‌ها را کنترل می‌کند. اگر به «محلیت» تنظیم شود گنوکش ارز پیش‌گزیده را از تنظیمات محلیت کاربر بازیابی خواهد کرد. اگر به «دیگر» تنظیم شود گنوکش از تنظیمات مصرح در کلید دیگر-ارز استفاده خواهد کرد.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
fa: از واحد پول مصرح برای همه گزارش‌های ایجادشده جدید استفاده شود.

en: Default currency for new reports
fa: واحد پول پیش‌گزیده برای گزارش‌های جدید

en: Zoom factor to use by default for reports.
fa: ضریب بزرگنمایی برای استفاده پیش‌گزیده در گزارش‌ها.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
fa: خواندن گزارش‌ها روی صفحه‌نمایش‌های با تفکیک‌پذیری بالا به طور معمول دشوار است. این گزینه تو را مجاز می‌کند که گزارش‌ها را به یک ضریب تنظیم‌شده بزرگ کنی. برای نمونه تنظیم آن به ۲٫۰ گزارش‌ها را در اندازه دو برابر معمولشان نشان می‌دهد.

en: PDF export file name format
fa: قالب نام پرونده صدور پی‌دی‌اف

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
fa: این تنظیم نام پرونده برای صدور پی‌دی‌اف را انتخاب می‌کند. این یک رشته sprintf(3) با سه آرگومان است: «%1$s» نام گزارش است از قبیل «سیاهه». «%2$s» شماره گزارش است که برای یک گزارش سیاهه شماره سیاهه است. «%3$s» تاریخ گزارش، به شکل قالب‌بندی‌شده مطابق تنظیم قالب-تاریخ-نام‌پرونده است. توجه: هر نویسه‌ای که در نام پرونده مجاز نیست از قبیل «/»، در نام پرونده منتج با زیرخط «_» جایگزین خواهد شد.

en: PDF export file name date format choice
fa: قالب تاریخ نام پرونده صدور پی‌دی‌اف دلخواه

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
fa: این تنظیم شیوه استفاده از تاریخ در نام پرونده صدور پی‌دی‌اف را انتخاب می‌کند مقادیر ممکن برای این تنظیم عبارتست از «محلیت» برای استفاده از تنظیم محلیت سیستم، «ce» برای تاریخ‌های مدل اروپای قاره‌ای، «ایزو» برای تاریخ‌های استانده ایزو ۸۶۰۱، «uk» برای تاریخ‌های مدل انگلستان و «us» برای تاریخ‌های مدل آمریکا.

en: Allow file incompatibility with older versions.
fa: ناسازگاری پرونده‌ای با نسخه‌های قدیمی‌تر مجاز باشد.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
fa: اگر روشن باشد گنوکش مجاز است به طور عمد سازگاری پرونده‌ای با نسخه‌های قدیمی‌تر را بشکند تا پرونده داده‌ای که در این نسخه ذخیره می‌شود دوباره در نسخه‌ای قدیمی‌تر قابل خواندن نباشد. در غیر این صورت گنوکش پرونده‌های داده را تنها در قالب‌هایی می‌نویسد که توسط نسخه‌های قدیمی‌تر نیز قابل خواندن است.

en: Number of files in history
fa: تعداد پرونده‌ها در سابقه

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
fa: این تنظیم حاوی شمار پرونده‌ها برای نگهداری در منوی «پرونده‌های بازشده اخیر» است. می‌توان این مقدار را برای غیرفعال کردن سابقه پرونده به صفر مقداردهی نمود. بیشینه این مقدار ۱۰ است.

en: Most recently opened file
fa: آخرین پرونده بازشده

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
fa: این فیلد حاوی مسیر کامل آخرین پرونده بازشده است.

en: Next most recently opened file
fa: پرونده باز شده اخیر ماقبل

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
fa: این فیلد حاوی مسیر کامل پرونده بازشده ماقبل آخر است.

en: Print checks from multiple accounts
fa: چاپ چک‌ها از چند حساب

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
fa: این پنجره گفتگو در صورتی که تلاش کنی همزمان چک‌هایی از چند حساب چاپ کنی نشان داده می‌شود.

en: Commit changes to a invoice entry
fa: اعمال تغییرات به یک مدخل سیاهه

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
fa: این پنجره گفتگو هنگامی که تلاش کنی از یک مدخل سیاهه تغییرپذیرفته بیرون بروی نشان داده می‌شود. داده‌های تغییریافته باید یا ذخیره شود یا ملغی.

en: Duplicating a changed invoice entry
fa: مضاعف‌سازی یک مدخل سیاهه تغییرپذیرفته

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
fa: این پنجره گفتگو هنگامی که تلاش کنی یک مدخل سیاهه تغییرپذیرفته را مضاعف‌سازی کنی نشان داده می‌شود. داده‌های تغییریافته باید ذخیره شود یا مضاعف‌سازی ملغی.

en: Delete a commodity
fa: حذف یک کالای اساسی

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف کالای اساسی نشان داده می‌شود.

en: Delete a commodity with price quotes
fa: حذف یک کالای اساسی با قیمتِ معامله

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف کالای اساسی که قیمت‌های معامله پیوست دارد نشان داده می‌شود. حذف کالای اساسی قیمت‌های معامله را هم حذف می‌کند.

en: Delete multiple price quotes
fa: حذف چندین قیمتِ معامله

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف یکباره چندین قیمتِ معامله نشان داده می‌شود.

en: Edit account payable/accounts receivable register
fa: ویرایش ثبت‌کننده حساب‌های پرداختنی/دریافتنی

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای ویرایش یک حساب پرداختنی / حساب دریافتنی نمایان می‌شود. این نوع حساب‌ها برای قابلیت‌های کسب و کار کنار گذاشته شده‌اند و باید به ندرت به طور دستی دستکاری شود.

en: Read only register
fa: ثبت‌کننده فقط خواندنی

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
fa: این پنجره گفتگو هنگامی نمایان می‌شود که یک ثبت‌کننده فقط خواندنی باز شود.

en: Change contents of reconciled split
fa: تغییر محتوای خُرد مغایرت‌گیری‌شده

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای تغییر محتوای یک خُرد مغایرت‌گیری‌شده نمایان می‌شود. مجاز نمودن این تغییرات می‌تواند انجام مغایرت‌گیری‌های آتی را دشوار سازد.

en: Mark transaction split as unreconciled
fa: علامت‌گذاری خُردِ تراکنش به عنوان مغایرت‌گیری‌نشده

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای علامت‌گذاری یک خُردِ تراکنش به عنوان مغایرت‌گیری‌نشده نمایان می‌شود. چنان اقدامی مقدار مغایرت‌گیری‌شده ثبت‌کننده را نادرست خواهد کرد و می‌تواند انجام مغایرت‌گیری‌های آتی را دشوار سازد.

en: Remove a split from a transaction
fa: حذف یک خُرد از یک تراکنش

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف یک خرد از تراکنش نمایان می‌شود.

en: Remove a reconciled split from a transaction
fa: حذف یک خُردِ مغایرت‌گیری‌شده از یک تراکنش

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف یک خُردِ مغایرت‌گیری‌شده از یک تراکنش نمایان می‌شود. چنان اقدامی مقدار مغایرت‌گیری‌شده ثبت‌کننده را نادرست خواهد کرد و می‌تواند انجام مغایرت‌گیری‌های آتی را دشوار سازد.

en: Remove all the splits from a transaction
fa: حذف همه خُردها از یک تراکنش

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف همه خردهای یک تراکنش نمایان می‌شود.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف همه خردها (شامل برخی خردهای مغایرت‌گیری‌شده) از یک تراکنش نمایان می‌شود. چنان اقدامی مقدار مغایرت‌گیری‌شده ثبت‌کننده را نادرست خواهد کرد و می‌تواند انجام مغایرت‌گیری‌های آتی را دشوار سازد.

en: Delete a transaction
fa: حذف یک تراکنش

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف یک تراکنش نمایان می‌شود.

en: Delete a transaction with reconciled splits
fa: حذف یک تراکنش با خردهای مغایرت‌گیری‌شده

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fa: این پنجره گفتگو پیش از اجازه دادن به تو برای حذف یک تراکنش که حاوی خردهای مغایرت‌گیری‌شده است نمایان می‌شود. چنان اقدامی مقدار مغایرت‌گیری‌شده ثبت‌کننده را نادرست خواهد کرد و می‌تواند انجام مغایرت‌گیری‌های آتی را دشوار سازد.

en: Duplicating a changed transaction
fa: مضاعف‌سازی یک تراکنش تغییرپذیرفته

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
fa: این پنجره گفتگو هنگامی که تلاش کنی یک تراکنش تغییرپذیرفته را مضاعف‌سازی کنی نمایان می‌شود. داده‌های تغییرپذیرفته باید ذخیره شود یا مضاعف‌سازی لغو.

en: Commit changes to a transaction
fa: اعمال تغییرات به یک تراکنش

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
fa: این پنجره گفتگو هنگامی که تلاش کنی از یک تراکنش تغییرپذیرفته بیرون بروی نمایان می‌شود داده‌های تغییریافته باید یا ذخیره شود یا ملغی.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
fa: نمایش یک مجموع کل از تمام حساب‌هایی که به واحد پول پیش‌گزیده گزارش تسعیر شده است

en: Show non currency commodities
fa: نمایش کالا‌های اساسی غیرارزی

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
fa: اگر روشن باشد کالاهای اساسی غیرارزی (سهام) نشان داده خواهد شد. در غیر این صورت آنها مخفی خواهد ماند.

en: Use relative profit/loss starting date
fa: استفاده از تاریخ شروع سود/زیان نسبی

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
fa: این تنظیم نوع تاریخ شروع مورد استفاده در محاسبات سود/زیان را کنترل می‌کند. اگر به «مطلق» مقداردهی شود گنوکش تاریخ شروع مصرح در کلید تاریخ-شروع را بازیابی خواهد کرد. اگر به هر مقدار دیگری تنظیم شود گنوکش تاریخ شروع مصرح در کلید دوره-شروع را بازیابی خواهد کرد.

en: Use absolute profit/loss starting date
fa: استفاده از تاریخ شروع سود/زیان مطلق

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
fa: تاریخ شروع (به ثانیه از اول ژانویه ۱۹۷۰)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
fa: این تنظیم تاریخ شروع مقرر در محاسبات سود/زیان در صورتی که تنظیم شروع-دلخواه به «مطلق» مقداردهی شده باشد را کنترل می‌کند. این فیلد باید حاوی تاریخی در نمایش ثانیه از اول ژانویه ۱۹۷۰ باشد.

en: Starting time period identifier
fa: شناسه دوره زمان شروع

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
fa: این تنظیم تاریخ شروع مقرر در محاسبات سود/زیان در صورتی که تنظیم شروع-دلخواه به هر مقداری غیر از «مطلق» مقداردهی شده باشد را کنترل می‌کند. این فیلد باید حاوی مقداری بین صفر تا هشت باشد.

en: Use relative profit/loss ending date
fa: استفاده از تاریخ پایان سود/زیان نسبی

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
fa: این تنظیم نوع تاریخ پایان مورد استفاده در محاسبات سود/زیان را کنترل می‌کند. اگر به «مطلق» مقداردهی شود گنوکش تاریخ پایان مصرح در کلید تاریخ-پایان را بازیابی خواهد کرد. اگر به هر مقدار دیگری تنظیم شود گنوکش تاریخ پایان مصرح در کلید دوره-پایان را بازیابی خواهد کرد.

en: Use absolute profit/loss ending date
fa: استفاده از تاریخ پایان سود/زیان مطلق

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
fa: تاریخ پایان (به ثانیه از اول ژانویه ۱۹۷۰)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
fa: این تنظیم تاریخ پایان مقرر در محاسبات سود/زیان در صورتی که تنظیم پایان-دلخواه به «مطلق» مقداردهی شده باشد را کنترل می‌کند. این فیلد باید حاوی تاریخی در نمایش ثانیه از اول ژانویه ۱۹۷۰ باشد.

en: Ending time period identifier
fa: شناسه دوره زمان پایان

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
fa: این تنظیم تاریخ پایان مقرر در محاسبات سود/زیان در صورتی که تنظیم پایان-دلخواه به هر مقداری غیر از «مطلق» مقداردهی شده باشد را کنترل می‌کند. این فیلد باید حاوی مقداری بین صفر تا هشت باشد.

en: Display this column
fa: نمایش این ستون

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
fa: این تنظیم آشکار بودن یک ستون داده‌شده در دید را کنترل می‌کند. «درست» یعنی آشکار است، «نادرست» یعنی مخفی است.

en: Width of this column
fa: عرض این ستون

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
fa: این تنظیم عرض یک ستون داده‌شده به پیکسل را ذخیره می‌کند.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
fa: این دستیار به تو در تنظیم و استفاده از دوره‌های زمانی حسابداری کمک خواهد کرد.
    
    خطر: این قابلیت در حال حاضر به درستی کار نمی‌کند و در حال توسعه است. ممکن است باعث خرابی داده‌هایت شود به طوری که قابل تعمیر نباشد!

en: Setup Account Period
fa: تنظیم دوره حساب

en: Book Closing Dates
fa: تاریخ‌های بستن دفتر

en: Close Book
fa: بستن دفتر

en: Account Period Finish
fa: پایان دوره حساب

en: Press 'Close' to Exit.
fa: برای خروج «بستن» را بفشار.

en: CSV Import Assistant
fa: دستیار ورود مقدارهای جداشده با بند

en: Import Account Assistant
fa: دستیار ورود حساب

en: Choose File to Import
fa: انتخاب پرونده برای ورود

en: Number of rows for the Header
fa: تعداد ردیف به عنوان سرایند

en: Comma (,)
fa: بند (،)

en: Semicolon (;)
fa: نقطه‌بند (؛)

en: Colon (:)
fa: دونقطه (:)

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Import Account Preview, first 10 rows only
fa: پیش‌نمایش ورود حساب، تنها ۱۰ ردیف ابتدایی

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
fa: انجام را برای ایجاد پرونده صدور فشار بده.
    لغو را برای خروج.

en: Import Accounts Now
fa: حساب‌ها اکنون وارد شود

en: Import Summary
fa: خلاصه ورود

en: CSV Export Assistant
fa: دستیار صدور مقدارهای جداشده با بند

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
fa: 
    نوع صدور لازم و جداکننده مورد استفاده را انتخاب کن.

en: Use Quotes
fa: استفاده از علامت نقل قول

en: Simple Layout
fa: اسلوب ساده

en: Choose Export Settings
fa: انتخاب تنظیمات صدور

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
fa: حساب‌ها را برای صدور و در صورت لزوم بازه زمانی را انتخاب کن.

en: Accounts Selected:
fa: حساب‌های انتخابی:

en: _Select Subaccounts
fa: _انتخاب زیرحساب‌ها

en: Select _All
fa: _انتخاب همه

en: Date Range
fa: بازه تاریخ

en: _Select All
fa: _انتخاب همه

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
fa: آغاز

en: _Earliest
fa: _زودترین

en: Cho_ose Date
fa: _انتخاب تاریخ

en: Toda_y
fa: ا_مروز

en: _Latest
fa: _دیرترین

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
fa: پایان

en: C_hoose Date
fa: _انتخاب تاریخ

en: _Today
fa: _امروز

en: Account Selection
fa: انتخاب حساب

en: Choose File Name for Export
fa: انتخاب نام پرونده برای صدور

en: Export Now…
fa: اکنون صادر شود …

en: Summary
fa: خلاصه

en: Export Summary
fa: خلاصه صدور

en: CSV Price Import
fa: ورود مقدارهای جداشده با بندِ قیمت

en: Select File for Import
fa: انتخاب پرونده برای ورود

en: Fixed-Width
fa: عرض-ثابت

en: Space
fa: فاصله

en: Tab
fa: جهش

en: Hyphen (-)
fa: خط فاصله (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
fa: روی هرجای جدول زیر دو تلیک کن تا یک شکست ستون درج شود

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
fa: روی هرجای جدول زیر راست-تلیک کن تا آن را تغییر دهی (تعریض، تحدید، ادغام)

en: Allow existing prices to be over written.
fa: اجازه بده روی قیمت‌های موجود نوشته شود.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
fa: به طور طبیعی روی قیمت‌ها نوشته نمی‌شود، برای تغییر آن این را انتخاب کن. این تنظیم ذخیره نمی‌شود.

en: <b>File Format</b>
fa: <b>قالب پرونده</b>

en: Date Format
fa: قالب تاریخ

en: Currency Format
fa: قالب واحد پول

en: Encoding
fa: کدگذاری

en: Leading Lines to Skip
fa: سطرهای ابتدایی برای رد کردن

en: Trailing Lines to Skip
fa: سطرهای انتهایی برای رد کردن

en: Skip alternate lines
fa: رد کردن سطرها یک در میان

en: <b>Miscellaneous</b>
fa: <b>گوناگون</b>

en: <b>Commodity From</b>
fa: <b>کالای اساسی از</b>

en: Select the type of each column to import.
fa: نوع هر ستون برای ورود را انتخاب کن.

en: Skip Errors
fa: از خطاها رد شو

en: Import Prices Now
fa: قیمت‌ها را اکنون وارد کن

en: CSV Transaction Import
fa: ورود مقدارهای جداشده با بندِ تراکنش

en: Multi-split
fa: چند-خُرد

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
fa: واردکننده به طور طبیعی فرض خواهد کرد که هر سطر در پرونده ورودی با یک تراکنش متناظر خواهد بود. هر سطر می‌تواند اطلاعاتی برای یک تراکنش و یک یا دو خُرد داشته باشد.
    
    هرگاه چند-خُرد فعال است واردکننده فرض خواهد کرد چندین سطر متوالی با هم اطلاعات برای یک تراکنش را نگه می‌دارد. هر سطر اطلاعات برای تنها یک خرد را فراهم می‌کند. اولین سطر همچنین باید اطلاعات برای تراکنش را فراهم کند.
    واردکننده برای دانستن اینکه کدام سطرها به تراکنش یکسانی تعلق دارد اطلاعات تراکنش ارائه‌شده در هر سطر را مقایسه می‌کند. اگر آن اطلاعات خالی است یا با اولین سطر تراکنش یکسان است واردکننده این سطر را بخشی از همان تراکنش قلمداد خواهد کرد.

en: <b>Account</b>
fa: <b>حساب</b>

en: Account ID
fa: شناسه حساب

en: Error text.
fa: متن خطا.

en: Change GnuCash _Account…
fa: تغییر _حساب گنوکش …

en: Transaction Information
fa: اطلاعات تراکنش

en: Match Transactions
fa: همخوانی تراکنش‌ها

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
fa: این دستیار تو را در ایجاد یک مجموعه حساب گنوکش برای دارایی‌هایت (از قبیل سرمایه‌گذاری‌ها، حساب‌های جاری و پس‌انداز)، بدهی‌ها (از قبیل وام‌ها)، و انواع مختلف درآمد و هزینه‌هایی که ممکن است داشته باشی کمک خواهد کرد.
    
    اینجا می‌توانی مجموعه‌ای از حساب‌ها که به نظر به نیازهایت نزدیک است برگزینی. پس از اینکه دستیار کارش را تمام کرد می‌توانی در هر زمان دیگری به حساب‌ها بیافزایی، نامشان را عوض کنی، تغییر بدهی یا حذف کنی. همچنین می‌توانی زیرحساب‌هایی اضافه کنی و نیز حساب‌ها را از یک والد به دیگری (به همراه زیرحساب‌هایشان) جابجا کنی
    
    اگر نمی‌خواهی هم‌اکنون حسابی ایجاد کنی «لغو» را تلیک کن.

en: New Account Hierarchy Setup
fa: تنظیم سلسله حساب جدید

en: Choose Currency
fa: انتخاب واحد پول

en: <b>Categories</b>
fa: <b>دسته‌ها</b>

en: C_lear All
fa: پ_اک کردن همه

en: <b>Category Description</b>
fa: <b>شرح دسته</b>

en: Choose accounts to create
fa: انتخاب حساب‌ها برای ایجاد

en: Setup selected accounts
fa: تنظیم حساب‌های انتخابی

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
fa: برای ایجاد حساب‌های جدیدت «انجام» را فشار بده. سپس قادر خواهی بود آنها را در یک پرونده یا پایگاه داده ذخیره کنی.
    
    برای مرور انتخاب‌هایت «پس» را فشار بده.
    
    برای بستن این پنجره گفتگو بدون ایجاد هیچ حساب جدیدی «لغو» را فشار بده.

en: Finish Account Setup
fa: پایان تنظیم حساب

en: Months
fa: ماه‌ها

en: Years
fa: سال‌ها

en: Current Year
fa: سال جاری

en: Now + 1 Year
fa: اکنون + ۱ سال

en: Whole Loan
fa: تمام وام

en: Interest Rate
fa: نرخ بهره

en: APR (Compounded Daily)
fa: نرخ درصد بهره سالیانه (ترکیب روزانه)

en: APR (Compounded Weekly)
fa: نرخ درصد بهره سالیانه (ترکیب هفتگی)

en: APR (Compounded Monthly)
fa: نرخ درصد بهره سالیانه (ترکیب ماهانه)

en: APR (Compounded Quarterly)
fa: نرخ درصد بهره سالیانه (ترکیب فصلی)

en: APR (Compounded Annually)
fa: نرخ درصد بهره سالیانه (ترکیب سالانه)

en: Fixed Rate
fa: نرخ ثابت

en: 3/1 Year ARM
fa: رهن با نرخ قابل تنظیم ۳ سال ثابت

en: 5/1 Year ARM
fa: رهن با نرخ قابل تنظیم ۵ سال ثابت

en: 7/1 Year ARM
fa: رهن با نرخ قابل تنظیم ۷ سال ثابت

en: 10/1 Year ARM
fa: رهن با نرخ قابل تنظیم ۱۰ سال ثابت

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
fa: تنظیم بازپرداخت وام / رهن

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
fa: جزئیات وام را وارد کن، دست‌کم یک حساب معتبر وام و مقدار.

en: Start Date
fa: تاریخ آغاز

en: Length
fa: مدت

en: Loan Account
fa: حساب وام

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
fa: تعداد ماه‌هایی که هنوز باید پرداخت انجام شود را وارد کن. این هر دوی اصل باقیمانده و دوره تراکنش زمانبندی‌شده را تعیین می‌کند.

en: Months Remaining
fa: ماه‌های باقیمانده

en: %
fa: ٪

en: Interest Rate Change Frequency
fa: تواتر تغییر نرخ بهره

en: Loan Details
fa: جزئیات وام

en: Escrow Account
fa: حساب امانی

en: Loan Repayment Options
fa: گزینه‌های بازپرداخت وام

en: Principal To
fa: اصل به

en: Interest To
fa: بهره به

en: Repayment Frequency
fa: تواتر بازپرداخت

en: Loan Repayment
fa: بازپرداخت وام

en: Payment To (Escrow)
fa: پرداخت به (امانی)

en: Payment From (Escrow)
fa: پرداخت از (امانی)

en: Specify Source Account
fa: تصریح حساب مبدأ

en: Use Escrow Account
fa: استفاده از حساب امانی

en: Part of Payment Transaction
fa: بخشی از تراکنش پرداخت

en: Payment Frequency
fa: تواتر پرداخت

en: Previous Option
fa: اختیار قبلی

en: Next Option
fa: اختیار بعدی

en: Loan Payment
fa: پرداخت وام

en: End Date
fa: پایان تاریخ

en: Loan Review
fa: مرور وام

en: Schedule added successfully.
fa: زمانبندی با موفقیت اضافه شد.

en: Loan Summary
fa: خلاصه وام

en: QIF Import Assistant
fa: دستیار ورود QIF

en: Import QIF files
fa: ورود پرونده‌های QIF

en: Select a QIF file to load
fa: انتخاب یک پرونده QIF برای بارگذاری

en: _Start
fa: _آغاز

en: Load QIF files
fa: بارگذاری پرونده‌های QIF

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
fa: «پس» را برای لغو بارگذاری این پرونده و انتخاب دیگری تلیک کن.

en: Set a date format for this QIF file
fa: تنظیم یک قالب تاریخ برای این پرونده QIF

en: Account name
fa: نام حساب

en: Set the default QIF account name
fa: تنظیم نام حساب QIF پیش‌گزیده

en: _Unload selected file
fa: _خروج پرونده انتخابی از بارگذاری

en: _Load another file
fa: _بارگذاری پرونده دیگر

en: QIF files you have loaded
fa: پرونده‌های QIF که بارگذاری کرده‌ای

en: Accounts and stock holdings
fa: حساب‌ها و سهام مادر

en: _Select the matchings you want to change
fa: _همخوان‌هایی که می‌خواهی تغییر دهی را انتخاب کن

en: Matchings selected
fa: همخوان‌های انتخابی

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
fa: همخوان‌سنجی حساب‌های QIF با حساب‌های گنوکش

en: Income and Expense categories
fa: دسته‌‌بندی‌های درآمد و هزینه

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
fa: همخوان‌سنجی دسته‌‌بندی‌های QIF با حساب‌های گنوکش

en: Payees and memos
fa: پرداخت‌شونده‌ها و تذکاریه‌ها

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
fa: همخوان‌سنجی پرداخت‌شونده‌ها/تذکاریه‌ها با حساب‌های گنوکش

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
fa: در حال حاضر واردکننده QIF نمی‌تواند به پرونده‌های QIF چند-ارزی رسیدگی کند. تمام حساب‌هایی که وارد می‌کنی باید در واحد پول یکسانی باشد.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
fa: _واحد پول مورد استفاده برای تمامی تراکنش‌های واردشده را انتخاب کن:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
fa: از آنجا که در حال ایجاد یک پرونده جدید هستی در گام بعدی یک پنجره گفتگو برای تنظیم گزینه‌های دفتر مشاهده خواهی کرد. اینها می‌تواند بر چگونگی ورود تراکنش‌ها توسط گنوکش تأثیر بگذارد. اگر بدون لغو کردن و از نو شروع کردن به این صفحه برگردی، هنگامی که برای بار دوم جلو می‌روی پنجره گفتگوی تنظیم گزینه‌های دفتر برای بار دوم آشکار نخواهد شد. می‌توانی به آن به طور مستقیم از پرونده->ویژگی‌ها دسترسی داشته باشی.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
fa: انتخاب واحد پول پرونده QIF و گزینه‌های دفتر

en: Tradable commodities
fa: کالاهای اساسی قابل تجارت

en: _Start Import
fa: _آغاز ورود

en: QIF Import
fa: ورود QIF

en: Match existing transactions
fa: همخوان‌سنجی تراکنش‌های موجود

en: _Imported transactions needing review
fa: تراکنش‌های _واردشده ملزم به مرور

en: _Possible matches for the selected transaction
fa: همخوان‌های _ممکن برای تراکنش‌های انتخابی

en: Select possible duplicates
fa: انتخاب مضاعف‌های احتمالی

en: Update your GnuCash accounts
fa: بروزرسانی حساب‌های گنوکش

en: Summary Text
fa: متن خلاصه

en: Qif Import Summary
fa: خلاصه ورود QIF

en: Stock Split Assistant
fa: دستیار تقسیم سهام

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
fa: این دستیار تو را در ثبت یک تقسیم یا ادغام سهام یاری می‌کند.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
fa: حسابی را که برای ثبت تقسیم یا ادغام سهام در نظر داری انتخاب کن.

en: Stock Split Account
fa: حساب تقسیم سهام

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
fa: تاریخ و تعداد سهامی که از تقسیم یا ادغام سهام بدست آوردی یا از دست دادی را وارد کن. از مقادیر منفی برای ادغام (تقسیم منفی) سهام در توزیع سهم استفاده کن. همچنین می‌توانی شرحی برای تراکنش وارد کنی یا شرح پیش‌گزیده را بپذیری.

en: _Date
fa: _تاریخ

en: Desc_ription
fa: ش_رح

en: Stock Split
fa: تقسیم سهام

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
fa: اگر می‌خواهی قیمت سهمی برای تقسیم ثبت کنی آن را در زیر وارد کن. می‌توانی با خیال راحت آن را خالی بگذاری.

en: Currenc_y
fa: واحد _پول

en: Stock Split Details
fa: جزئیات تقسیم سهام

en: _Memo
fa: _یادداشت

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
fa: نقد جایگزین

en: <b>_Income Account</b>
fa: <b>_حساب درآمد</b>

en: <b>A_sset Account</b>
fa: <b>ح_ساب دارایی</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
fa: نقد جایگزین

en: Stock Split Finish
fa: انتهای تقسیم سهام

en: Transaction Details
fa: جزئیات تراکنش

en: Cash
fa: پول

en: Introduction placeholder
fa: پذیرانه ابتدا

en: Title placeholder
fa: پذیرانه عنوان

en: _Edit list of encodings
fa: _ویرایش لیست کدگذاری‌ها

en: Default encoding
fa: کدگذاری پیش‌گزیده

en: Convert the file
fa: تبدیل پرونده

en: finish placeholder
fa: پذیرانه انتها

en: Finish GnuCash Datafile Import
fa: اتمام ورود پرونده داده گنوکش

en: Edit the list of encodings
fa: ویرایش لیست کدگذاری‌ها

en: <b>S_ystem input encodings</b>
fa: <b>کدگذاری‌های ورودی س_یستم</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
fa: <b>_کدگذاری سفارشی‌</b>

en: Preferences
fa: ترجیحات

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
fa: عمومی

en: Enable extra _buttons
fa: _تکمه‌های اضافه فعال شود

en: _Open in new window
fa: _باز کردن در پنجره جدید

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
fa: اگر روشن باشد هر سیاهه در پنجره بالاسطح خودش باز می‌شود. در غیر این صورت سیاهه روی پنجره جاری باز می‌شود.

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
fa: اگر چندین مدخل یک سیاهه که به حساب یکسان منتقل می‌شود به طور پیش‌گزیده باید تجمیع شود یا خیر. این تنظیم را می‌توان در پنجره گفتگوی نقل تغییر داد.

en: Not_ify when due
fa: _یادآوری هنگام سررسید

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
fa: نمایش یا عدم نمایش لیست صورتحساب‌های سررسیدشده هنگام راه‌افتادن

en: _Tax included
fa: _شامل مالیات

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
fa: اگر مالیات به طور پیش‌گزیده در مدخل‌هایی از صورتحساب‌ها شامل شده است یا خیر. این تنظیم توسط مشتریان و فروشندگان جدید به ارث می‌رسد.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
fa: _پردازش پرداخت‌ها هنگام نقل

en: <b>Bills</b>
fa: <b>صورتحساب‌ها</b>

en: _Notify when due
fa: _یادآوری هنگام سررسید

en: Ta_x included
fa: _شامل مالیات

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
fa: اگر مالیات به طور پیش‌گزیده در مدخل‌هایی از سیاهه‌ها شامل شده است یا خیر. این تنظیم توسط مشتریان و فروشندگان جدید به ارث می‌رسد.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
fa: چه تعداد روز جلوتر درباره سررسید شدن صورتحساب‌ها هشدار داده شود.

en: Default
fa: پیش‌گزیده

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
fa: اگر هر حسابی یک رنگ موجود دارد آن رنگ جایگزین نخواهد شد مگر اینکه این بعدی روشن شود.

en: Replace any existing account colors
fa: جایگزینی هر یک از رنگ‌های حساب‌های موجود

en: Delete Account
fa: حذف حساب

en: <b>Sub-accounts</b>
fa: <b>زیرحساب‌ها</b>

en: _Move to
fa: _جابجا به

en: M_ove to
fa: ج_ابجا به

en: Delete all _transactions
fa: حذف همه _تراکنش‌ها

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
fa: این حساب حاوی تراکنش‌هایی است. تمایل داری با این تراکنش‌ها چه کنی؟

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
fa: این حساب حاوی تراکنش‌های فقط خواندنی است که نمی‌توان آنها را حذف کرد.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
fa: <b>تراکنش‌های زیرحساب</b>

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
fa: یک یا بیش از یک زیرحساب حاوی تراکنش‌های فقط خواندنی است که نمی‌توان آنها را حذف کرد.

en: _Default
fa: _پیش‌گزیده

en: Account Type
fa: نوع حساب

en: Show _hidden accounts
fa: نمایش حساب‌های _مخفی

en: Show _unused accounts
fa: نمایش حساب‌های _استفاده‌نشده

en: Show accounts which do not have any transactions.
fa: حساب‌هایی که فاقد تراکنش است نمایش‌ داده شود.

en: Show _zero total accounts
fa: نمایش حساب‌های با مجموع _صفر

en: Show accounts which have a zero total value.
fa: حساب‌هایی که ارزش کل آنها صفر است نمایش‌ داده شود.

en: Use Commodity Value
fa: استفاده از ارزش کالای اساسی

en: _Help
fa: _کمک

en: Identification
fa: شناسنامه

en: Account _name
fa: _نام حساب

en: _Account code
fa: _کد حساب

en: _Description
fa: _شرح

en: Smallest _fraction
fa: کوچکترین _کسر

en: Account _Color
fa: _رنگ حساب

en: No_tes
fa: _یادداشت‌ها

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
fa: کوچکترین کسر از این کالای اساسی که می‌توان به آن ارجاع داد.

en: Placeholde_r
fa: _پذیرانه

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
fa: این حساب تنها به عنوان یک پذیرانه در سلسله حساب‌ها حاضر است. نمی‌توان تراکنشی به این حساب نقل کرد، تنها به زیرحساب‌هایش می‌توان نقل کرد.

en: H_idden
fa: _مخفی

en: Ta_x related
fa: _مرتبط با مالیات

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
fa: برای تنظیم نشان مرتبط با مالیات و انتساب یک کد مالیاتی برای این حساب از ویرایش->گزینه‌های گزارش مالیات استفاده کن.

en: <b>Balance Information</b>
fa: <b>اطلاعات تراز</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
fa: <b>انتقال تراز اولیه</b>

en: _Balance
fa: _تراز

en: _Use equity 'Opening Balances' account
fa: _ از حساب «تراز افتتاحی» سرمایه استفاده شود

en: Renumber sub-accounts
fa: شماره‌گذاری مجدد زیرحساب‌ها

en: _Renumber
fa: _بازشماره

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Examples
fa: نمونه‌ها

en: _Show documentation
fa: _نمایش مستندات

en: _Reconciled
fa: _مغایرت‌گیری‌شده

en: _Cleared
fa: _پایاپای‌شده

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
fa: هنگامی که وضعیت در یک پرونده QIF تصریح نشده است تراکنش‌ها به عنوان پایاپای‌شده علامت‌گذاری می‌شود.

en: _Not cleared
fa: _پایاپای‌نشده

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
fa: هنگامی که وضعیت در یک پرونده QIF تصریح نشده است تراکنش‌ها به عنوان پایاپای‌نشده علامت‌گذاری می‌شود.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
fa: وضعیت تراکنش پیش‌گزیده (گذرشونده توسط وضعیت داده‌شده در پرونده QIF)

en: Select Account
fa: انتخاب حساب

en: _Select or add a GnuCash account:
fa: ـانتخاب یا افزودن یک حساب گنوکش:

en: Import transactions from text file
fa: ورود تراکنش‌ها از پرونده متنی

en: 1. Choose the file to import
fa: ۱ - پرونده مورد نظر برای ورود را انتخاب کن

en: Import bill CSV data
fa: ورود داده مقدارهای جداشده با بندِ صورتحساب

en: Import invoice CSV data
fa: ورود داده مقدارهای جداشده با بندِ سیاهه

en: 2. Select import type
fa: ۲ - نوع ورود را انتخاب کن

en: Semicolon separated
fa: جداشده با نقطه‌بند

en: Comma separated
fa: جداشده با بند

en: Semicolon separated with quotes
fa: جداشده با نقطه‌بند به همراه علامت نقل قول

en: Comma separated with quotes
fa: جداشده با نقطه‌بند به همراه علامت نقل قول

en: 3. Select import options
fa: ۳ - گزینه‌های ورود را انتخاب کن

en: 4. Preview
fa: ۴ - پیش‌نمایش

en: Open imported documents in tabs
fa: باز کردن اسناد واردشده در زبانه‌ها

en: Don't open imported documents in tabs
fa: اسناد واردشده در زبانه‌ها باز نشود

en: 5. Afterwards
fa: ۵ - سپس

en: window1
fa: پنجره۱

en: Due Days
fa: روزهای سررسید

en: Discount Days
fa: روزهای تنزیل

en: Discount %
fa: % تنزیل

en: The percentage discount applied for early payment.
fa: درصد تخفیف اِعمال‌شده برای پرداختِ زود.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
fa: روزهای مجاز پس از تاریخ نقل که طی آن تخفیفی برای پرداختِ زود اِعمال می‌شود.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
fa: روزهای مجاز برای پرداخت صورتحساب پس از تاریخ نقل.

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
fa: روز قطع برای در نظر گرفتن صورتحساب‌ها برای ماه بعد. صورتحساب‌ها پس از این روز برای ماه بعد لحاظ می‌شود. مقادیر منفی از آخر ماه به عقب می‌شمارد.

en: The discount percentage applied if paid early.
fa: درصد تخفیف اِعمال‌شده در صورت پرداخت زود.

en: The last day of the month for the early payment discount.
fa: آخرین روز ماه برای تنزیل پرداختِ زود.

en: The day of the month bills are due
fa: روز سررسید صورتحساب‌ها در ماه

en: Table
fa: جدول

en: Terms
fa: شرایط

en: Delete the current Billing Term
fa: حذف شرایط صورتحساب جاری

en: Create a new Billing Term
fa: ایحاد یک شرط صورتحساب

en: <b>Term Definition</b>
fa: <b>تعریف شرایط</b>

en: _Type
fa: _نوع

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
fa: شرح شرط صورتحساب که روی سیاهه‌ها چاپ می‌شود

en: Edit the current Billing Term
fa: ویرایش شرط صورتحساب جاری

en: Close this window
fa: بستن این پنجره

en: Cancel your changes
fa: لغو تغییرات شما

en: Commit this Billing Term
fa: اِعمال این شرط صورتحساب

en: The internal name of the Billing Term.
fa: نام داخلی شرط صورتحساب.

en: <b>New Billing Term</b>
fa: <b>شرط صورتحساب جدید</b>

en: _Name
fa: _نام

en: Income Total
fa: مجموع درآمد

en: Expense Total
fa: مجموع هزینه

en: Choose Owner Dialog
fa: پنجره گفتگوی انتخاب صاحب

en: Securities
fa: اوراق بهادار

en: Show National Currencies
fa: نمایش وجوه رایج ملی

en: Add a new commodity.
fa: افزودن یک کالای اساسی جدید.

en: Remove the current commodity.
fa: حذف کالای اساسی جاری.

en: Edit the current commodity.
fa: ویرایش کالای اساسی جاری.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
fa: نام کامل کالای اساسی را وارد کن. نمونه: ماشین‌های اداری ایران.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
fa: نماد گزارشگر کالای اساسی (از قبیل شنفت۱ یا پارسیان۱) را وارد کن. اگر قیمت معاملات را به طور برخط بازیابی می‌کنی این فیلد باید به طور دقیق با نماد گزارشگر مورد استفاده منبع قیمت بخواند (شامل کوچک یا بزرگ بودن حروف).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
fa: یک کد یکتا برای شناسایی کالای اساسی وارد کن. یا می‌توانی با خیال راحت آن را خالی بگذاری.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
fa: کوچکترین جزء این کالای اساسی که می‌توان با آن تجارت کرد را وارد کن. برای سهامی که تنها می‌توان در مقدار صحیح خرید و فروش کرد ۱ را وارد کن.

en: <b>Quote Source Information</b>
fa: <b>اطلاعات منبع قیمتِ معامله</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
fa: یک نماد نمایش وارد کن. می‌توان با خیال راحت آن را خالی بگذاری، در این صورت نماد گزارشگر یا کد ایزوی واحد پول استفاده خواهد شد.

en: Type of quote source
fa: نوع منبع قیمتِ معامله

en: _Display symbol
fa: _نماد نمایش

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
fa: اینها منابع قیمتِ معاملات هستند که اخیراً به م::ق‌م اضافه شده‌اند. گنوکش نمی‌داند این منابع اطلاعات را از یک سامانه یا از چندین سامانه از اینترنت بازیابی می‌کنند.

en: _Multiple
fa: _چندگانه

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
fa: اینها منابع مالی::قیمتِ معاملات هستند که اطلاعات را از چندین سامانه روی اینترنت بازیابی می‌کنند. اگر یکی از سامانه‌ها فراهم نباشد مالی::قیمتِ معاملات سعی خواهد کرد قیمتِ معاملات را از سامانه دیگر بازیابی کند.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
fa: اینها منابع مالی::قیمتِ معاملات هستند که اطلاعات را از یک سامانه روی اینترنت بازیابی می‌کنند. اگر سامانه فراهم نباشد نخواهی توانست قیمتِ معاملات را بازیابی کنی.

en: _Get Online Quotes
fa: _دریافت قیمت معاملات برخط

en: F_raction traded
fa: _جزءِ معامله‌شده

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
fa: ISIN، CUSI_P یا کد دیگر

en: _Symbol/abbreviation
fa: _نماد/اختصار

en: _Full name
fa: _نام کامل

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
fa: هشدار: مالی::قیمتِ معامله به درستی نصب نشده است.

en: Select user information here…
fa: اطلاعات کاربر را از اینجا انتخاب کن …

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fa: شماره شناسایی مشتری. اگر خالی بماند عدد قابل قبولی برایت انتخاب می‌شود

en: Email
fa: رایانامه

en: Billing Address
fa: نشانی ارسال صورتحساب

en: Credit Limit
fa: سقف اعتبار

en: Tax Table
fa: جدول مالیات

en: Override the global Tax Table?
fa: از جدول مالیات سراسری پرش شود؟

en: Billing Information
fa: اطلاعات ارسال صورتحساب

en: Shipping Information
fa: اطلاعات حمل

en: Shipping Address
fa: نشانی حمل

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
fa: وارد کردن مشتری‌ها یا فروشندگان از پرونده متنی

en: For importing customer lists.
fa: برای وارد کردن لیست‌های مشتریان.

en: For importing vendor lists.
fa: برای وارد کردن لیست‌های فروشندگان.

en: <b>2. Select Import Type</b>
fa: <b>۲ - نوع ورود را انتخاب کن</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
fa: خروج از پنجره گفتگوی پیکربندی‌های گزارش ذخیره‌شده

en: Question
fa: پرسش

en: (none)
fa: (هیچ)

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fa: شماره شناسایی کارمند. اگر خالی بماند عدد قابل قبولی برایت انتخاب می‌شود

en: Payment Address
fa: نشانی پرداخت

en: Language
fa: زبان

en: Interface
fa: رابط

en: Default Hours per Day
fa: ساعات پیش‌گزیده روزانه

en: Default Rate
fa: نرخ پیش‌گزیده

en: Access Control List
fa: لیست کنترل دسترسی

en: Access Control
fa: کنترل دسترسی

en: <b>File</b>
fa: <b>پرونده</b>

en: Host
fa: میزبان

en: Database
fa: پایگاه‌داده

en: Password
fa: رمز عبور

en: <b>Database Connection</b>
fa: <b>اتصال پایگاه‌داده</b>

en: Annual
fa: سالانه

en: Semi-annual
fa: نیم‌سالانه

en: Tri-annual
fa: ثلث‌سالانه

en: Quarterly
fa: فصلی

en: Bi-monthly
fa: دوماهانه

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Semi-monthly
fa: نیم‌ماهه

en: Bi-weekly
fa: دوهفته‌گانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Daily (360)
fa: روزانه(۳۶۰)

en: Daily (365)
fa: روزانه(۳۶۵)

en: Loan Repayment Calculator
fa: محاسبه‌گر بازپرداخت وام

en: _Schedule
fa: _زمان‌بندی

en: <b>Calculations</b>
fa: <b>محاسبات</b>

en: Payment periods
fa: دوره‌های پرداخت

en: Interest rate
fa: نرخ بهره

en: Present value
fa: مقدار حاضر

en: Periodic payment
fa: پرداخت دوره‌ای

en: Future value
fa: مقدار آینده

en: Clear the entry.
fa: مدخل پاک شود.

en: Calculate
fa: محاسبه

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
fa: بازمحاسبه مدخل خالی (منفرد) در فیلد‌های فوق.

en: <b>Payment Options</b>
fa: <b>گزینه‌های پرداخت</b>

en: Payment Total
fa: مجموع پرداخت

en: Discrete
fa: گسسته

en: Continuous
fa: پیوسته

en: Beginning
fa: آغاز

en: When paid
fa: پس از پرداخت

en: Search the Account List
fa: جستجوی لیست حساب

en: _Jump To
fa: _پرش به

en: Account Full Name
fa: نام کامل حساب

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
fa: جستجوی نابسته به حالت روی «نام کامل حساب» فراهم است.

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
fa: ردیفی را انتخاب کن و سپس «پرش» را برای پرش به حساب از سلسله حساب‌ها بفشار. 
    اگر حساب نباید نمایان شود از این به طور موقت گذر می‌شود.

en: Import Map Editor
fa: ویرایشگر نگاشت ورود

en: <b>What type of information to display?</b>
fa: <b>چه نوع اطلاعاتی نمایش داده شود؟</b>

en: Online
fa: برخط

en: Choose a format
fa: انتخاب یک قالب

en: Format
fa: قالب

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Red
fa: قرمز

en: Yellow
fa: زرد

en: Green
fa: سبز

en: _Notes
fa: _نکات

en: (owner)
fa: (مالک)

en: Extra Payments
fa: پرداخت‌های اضافه

en: No, keep them as they are
fa: نه،آن‌ها را همان‌طور که هستند نگه‌دار

en: Job Information
fa: اطلاعات شغل

en: Owner Information
fa: اطلاعات مالک

en: Lot Viewer
fa: نمایشگر کالا

en: _New Lot
fa: _کالای جدید

en: Scrub _Account
fa: _پاک‌سازی حساب

en: _Scrub
fa: _پاک‌سازی

en: Scrub the highlighted lot
fa: پاک‌سازی کالاهای برجسته شده

en: Delete the highlighted lot
fa: پاک کردن بخش مشخص شده

en: Enter a name for the highlighted lot.
fa: نام‌گذاری بخش انتخاب شده.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
fa: هر یادداشتی که می‌خواهید راجع به این بخش داشته باشید،وارد نمایید.

en: <b>_Title</b>
fa: <b>_عنوان</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
fa: <b>_کالا ها در این حساب</b>

en: Reference
fa: مرجع

en: Documents
fa: اسناد

en: GnuCash Preferences
fa: تنظیمات گنوکش

en: _Relative
fa: _متناسب

en: _Absolute
fa: _مطلق

en: Ab_solute
fa: _مطلق

en: Accounting Period
fa: دوره‌ی زمانی حسابداری

en: _None
fa: _هیچ

en: _Income & expense
fa: _درآمد و هزینه

en: Character
fa: حروف

en: Sample
fa: نمونه

en: Ch_oose
fa: _گزینش

en: Enter number of months.
fa: تعداد ماه‌ّها را وارد نمایید

en: _Automatic decimal point
fa: _ممیز اعشاری خودکار

en: days
fa: روزها

en: minutes
fa: دقیقه

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
fa: تراکنشی که امتیاز بهترین همخوانیش در ناحیه سبز است (بالا یا برابر با آستانه مطابق-خودکار) به طور پیش‌گزیده «تطبیق‌داده‌شده» می‌شود.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
fa: تراکنشی که امتیاز بهترین همخوانیش در ناحیه قرمز است (بالاتر از آستانه نمایش اما پایین‌تر یا برابر با آستانه اضافه-خودکار) به طور پیش‌گزیده «اضافه» می‌شود.

en: Printing
fa: چاپ کردن

en: Check cleared _transactions
fa: _بررسی تراکنش‌های تسویه شده

en: _Basic ledger
fa: _دفتر حساب پایه

en: _Auto-split ledger
fa: _دفتر خُرد خودکار

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
fa: روزنامه _تراکنش

en: Reports
fa: گزارشات

en: _Save window size and position
fa: _ذخیره‌ی اندازه و موقعیت پنجره

en: B_ottom
fa: _پایین

en: _Left
fa: _چپ

en: _Right
fa: _راست

en: Bottom
fa: پایین

en: characters
fa: حروف

en: Windows
fa: ویندوز

en: Price Editor
fa: ویرایش‌گر قیمت

en: _Price
fa: _قیمت

en: Before _Date
fa: _تاریخ

en: Price Database
fa: پایگاه‌داده‌ی قیمت‌ّها

en: Add a new price.
fa: افزودن قیمت جدید.

en: Edit the current price.
fa: ویرایش قیمت فعلی

en: Remove _Old
fa: _حذف قدیمی‌ها

en: Centimeters
fa: سانتی‌متر

en: _Units
fa: _واحدها

en: Splits Memo
fa: یادداشت‌های انشعابات

en: Splits Amount
fa: مقدار انشعابات

en: Splits Account
fa: انشعابات حساب

en: Custom format
fa: قالب سفارشی

en: Working…
fa: در حال پردازش

en: HTML Style Sheets
fa: سبک html برگه‌ّها

en: <b>Available style sheets</b>
fa: <b>سبک‌های برگه‌ی موجود</b>

en: <b>Style sheet options</b>
fa: <b>گزینه‌های مربوط به سبک برگه‌ّها</b>

en: Report Size
fa: اندازه‌ی گزارش

en: Enter report row/column span
fa: اندازه‌ی ردیف و ستون گزارش را وارد نمایید

en: Select HTML Style Sheet
fa: انتخاب سبک HTML برگه‌ها

en: New Style Sheet
fa: سبک جدید برای برگه

en: <b>New style sheet info</b>
fa: <b>اطلاعات مربوط به سبک برگه‌ی جدید</b>

en: Reset Warnings
fa: پاک‌سازی اخطارها

en:  Search
fa: جستجو

en: Search for items where
fa: جستجوی مواردی در

en: Search Criteria
fa: معیارهای جستجو

en: New search
fa: جستجوی جدید

en: Add results to current search
fa: افزودن نتایج به جستجوی جاری

en: Delete results from current search
fa: پاک کردن نتایج از جستجوی جاری

en: Search only active data
fa: جستجو فقط از بین اطلاعات فعال

en: Type of search
fa: نوع جستجو

en: Account Deletion
fa: حذف حساب

en: Daily
fa: روزانه

en: Yearly
fa: سالانه

en: Advanced…
fa: پیشرفته …

en: Create automatically
fa: ساخت خودکار

en: <b>Occurrences</b>
fa: <b>روی‌دادها</b>

en: Until
fa: تا

en: Overview
fa: خلاصه

en: Since Last Run…
fa: از _آخرین اجرا …

en: <b>_Accounts</b>
fa: <b>_حساب‌ها</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
fa: <b>اطلاعات مالیات حساب</b>

en: Tax Tables
fa: جداول مالیات

en: Percent %
fa: درصد ٪

en: _Value
fa: _مقدار

en: _Account
fa: _حساب

en: GnuCash Tip Of The Day
fa: نکته روز گنو کش

en: _Show tips at startup
fa: _نمایش نکته در شروع برنامه

en: <b>Basic Information</b>
fa: <b>اطلاعات پایه</b>

en: Show Income/Expense
fa: نمایش هزینه/درآمد

en: <b>Currency Transfer</b>
fa: <b>انتقال ارز</b>

en: Exchange Rate
fa: نرخ تبدیل

en: Username and Password
fa: نام‌کاربری و رمز‌عبور

en: Enter your username and password
fa: نام‌کاربری و رمز‌عبور خود را وارد نمایید

en: _Password
fa: _رمز عبور

en: Date format
fa: قالب تاریخ

en: 1st
fa: اول

en: 2nd
fa: دوم

en: 3rd
fa: سوم

en: 4th
fa: چهارم

en: 5th
fa: ۵ ام

en: 6th
fa: ۶ ام

en: 7th
fa: ۷ ام

en: 8th
fa: ۸ ام

en: 9th
fa: ۹ ام

en: 10th
fa: ۱۰ ام

en: 11th
fa: ۱۱ ام

en: 12th
fa: ۱۲ ام

en: 13th
fa: ۱۳ ام

en: 14th
fa: ۱۴ ام

en: 15th
fa: ۱۵ ام

en: 16th
fa: ۱۶ ام

en: 17th
fa: ۱۷ ام

en: 18th
fa: ۱۸ ام

en: 19th
fa: ۱۹ ام

en: 20th
fa: ۲۰ ام

en: 21st
fa: ۲۱ ام

en: 22nd
fa: ۲۲ ام

en: 23rd
fa: ۲۳ ام

en: 24th
fa: ۲۴ ام

en: 25th
fa: ۲۵ ام

en: 26th
fa: ۲۶ ام

en: 27th
fa: ۲۷ ام

en: 28th
fa: ۲۸ ام

en: 29th
fa: ۲۹ ام

en: 30th
fa: ۳۰ ام

en: 31st
fa: ۳۱ ام

en: Last day of month
fa: آخرین روز ماه

en: Last Monday
fa: دوشنبه‌ی گذشته

en: Last Tuesday
fa: سه‌شنبه‌ی گذشته

en: Last Wednesday
fa: چهارشنبه‌ی گذشته

en: Last Thursday
fa: پنج‌شنبه‌ی گذشته

en: Last Friday
fa: جمعه‌ی گذشته

en: Last Saturday
fa: شنبه‌ی گذشته

en: Last Sunday
fa: یکشنبه‌ی گذشته

en: Once
fa: یکبار

en: No change
fa: بدون تغییر

en: Use previous weekday
fa: روز هفته‌‌ی گذشته

en: Use next weekday
fa: روز هفته‌ی آینده

en: 1st Mon
fa: اولین دوشنبه

en: 1st Tue
fa: اولین سه‌شنبه

en: 1st Wed
fa: اولین چهارشنبه

en: 1st Thu
fa: اولین پنج‌شنبه

en: 1st Fri
fa: اولین جمعه

en: 1st Sat
fa: اولین شبنه

en: 1st Sun
fa: اولین یک‌شنبه

en: 2nd Mon
fa: دومین دوشنبه

en: 2nd Tue
fa: دومین سه‌شنبه

en: 2nd Wed
fa: دومین چهارشنبه

en: 2nd Thu
fa: دومین سه شنبه

en: 2nd Fri
fa: دومین جمعهض

en: 2nd Sat
fa: دومین شنبه

en: 2nd Sun
fa: دومین جمعه

en: 3rd Mon
fa: سومین دوشنبه

en: 3rd Tue
fa: سومین سه‌شنبه

en: 3rd Wed
fa: سومین چهارشنبه

en: 3rd Thu
fa: سومین پنج‌شنبه

en: 3rd Fri
fa: سومین جمعه

en: 3rd Sat
fa: سومین شنبه

en: 3rd Sun
fa: سومین یک‌شنبه

en: 4th Mon
fa: چهارمین دوشنبه

en: 4th Tue
fa: چهارمین سه‌شنبه

en: 4th Wed
fa: چهارمین پنج‌شنبه

en: 4th Thu
fa: چهارمین پنج‌شنبه

en: 4th Fri
fa: چهارمین جمعه

en: 4th Sat
fa: چهارمین شبنه

en: 4th Sun
fa: چهارمین یک‌شنبه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: The number of leading digits to keep when rounding
fa: تعداد ارقام مقدم برای گرد کردن

en: Budget Options
fa: گزینه‌های بودجه

en: Budget Name
fa: عنوان بودجه

en: Number of Periods
fa: تعداد دوره‌های زمانی

en: Budget Period
fa: مدت بودجه

en: Show Account Code
fa: نمایش کد حساب

en: Create a New Budget
fa: ایجاد یک بودجه‌ی جدید

en: Open the Selected Budget
fa: گشودن بودجه‌‌ی انتخابی

en: Delete the Selected Budget
fa: پاک کردن بودجه‌ی انتخابی

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
fa: پالایه %s با …

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
fa: نمایش _همه

en: Choo_se Date
fa: انت_خاب تاریخ

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
fa: _تطبیق نیافته

en: C_leared
fa: _تسویه شده

en: _Voided
fa: _باطل شده

en: _Frozen
fa: _غیر قابل پرداخت

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
fa: _ذخیره‌ی پالایه

en: _Number
fa: _شماره

en: _Transaction Number
fa: _شماره تراکنش

en: _Standard Order
fa: _ترتیب استاندارد

en: Keep normal account order.
fa: ترتیب عادی حساب‌ها را نگهدار.

en: Date of _Entry
fa: تاریخ _مدخل

en: Descri_ption
fa: _شرح

en: _Action
fa: _کنش

en: Sa_ve Sort Order
fa: _ذخیره‌ی الگوی مرتب‌سازی

en: Void Transaction
fa: تراکنش‌های باطل

en: day(s)
fa: روز(ها)

en: week(s)
fa: هفته(ها)

en: month(s)
fa: ماه(ها)

en: year(s)
fa: سال(ها)

en: Every
fa: هر

en: beginning on
fa: آغاز در:

en: last of month
fa: ماه گذشته

en: same week & day
fa: هفته و روز مشابه

en: Statement _Date
fa: _تاریخ صورتحساب

en: Not found
fa: یافت نشد

en: The specified URL could not be loaded.
fa: مکانیاب منبع یکنواخت (URL) مصرح را نمی‌توان بارگذاری نمود.

en: Export to PDF File
fa: صدور به یه پرونده‌ی PDF

en: Online Banking Account Name
fa: نام حساب بانک‌داری الکترونیکی

en: GnuCash Account Name
fa: نام حساب گنوکش

en: New?
fa: جدید؟

en: Online Banking Setup Finished
fa: تنظیمات بانک‌داری برخط تمام شد.

en: Online Banking Connection Window
fa: پنجره‌ی ارتباط با بانک‌داری برخط

en: From
fa: از

en: _Earliest possible date
fa: _قدیمی‌ترین تاریخ ممکن

en: To
fa: به

en: Enter Password
fa: رمز عبور را وارد نمایید

en: Enter your password
fa: رمز عبورتان را وارد نمایید

en: at Bank
fa: در بانک

en: (unknown)
fa: (ناشناخته)

en: Debited Account Owner
fa: دارنده حساب بدهکار

en: Bank
fa: بانک

en: Reconcile account now?
fa: تطبیق حساب انجام شود؟

en: Select a file to import
fa: انتخاب یک فایل برای ورود

en: _Online Actions
fa: _کنش‌های برخط

en: Get _Balance
fa: _دریافت موجودی

en: The list of Scheduled Transactions
fa: لیست تراکنش‌های زمانبندی‌شده

en: CSV import data format
fa: قالب داده ورود مقدارهای جداشده با بند

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
fa: این تنظیم قالب داده هنگام ورود پرونده‌های مقدار جداشده با بند را تصریح می‌کند. کتابخانه AqBanking قالب‌های ورود متنوعی (تحت نام پروفایل) ارائه می‌دهد که می‌توانی یکی از آنها را اینجا انتخاب کنی.

en: Taxable
fa: مشمول مالیات

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
fa: از این عبارت باقاعده برای تجزیه و ترکیب پرونده ورود استفاده می‌شود. مطابق نیازت آن را تغییر بده.

en: -- Split Transaction --
fa: -- تراکنش خُرد --

en: Void Reason
fa: دلیل ابطال

en: customers
fa: مشتری‌ها

en: Info
fa: اطلاعات

en: Auto
fa: خودرو

en: GnuCash account name
fa: نام حساب گنوکش

en: _Ticker symbol or other abbreviation
fa: _نماد/اختصار

en: (split)
fa: (انشعاب)

en: Canceled
fa: لغو شد

en: Failed
fa: ناموفق

en: QIF account name
fa: نام حساب QIF

en: Equity
fa: سرمایه

en: Retained Earnings
fa: درآمد انباشته

en: Some characters have been discarded.
fa: برخی حروف حذف شدند

en: Share price
fa: قیمت سهم

en: Investment action
fa: فعالیت سرمایه‌گذاری

en: Account type
fa: نوع حساب

en: Creating accounts
fa: ایجاد حساب‌ها

en: Converting
fa: تبدیل

en: Welcome to GnuCash
fa: به گنوکش خوش آمدید.

en: Have a nice day!
fa: انشاالله روز خیلی خوبی داشته باشید!

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
fa: حساب %s موجود نیست. آیا مایلی آن را ایجاد کنی؟

en: Hours
fa: ساعت‌ها

en: Project
fa: پروژه

en: Save the current entry?
fa: ورودی جاری ذخیره شود؟

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
fa: تراکنش جاری تغییر یافته است.آیا می‌خواهید تغییرات را قبل از نسخه برداری این ورودی،اعمال کنید یا نسخه برداری را لغو می‌کنید؟

en: _Record
fa: _ثبت

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
fa: ورودی جاری تغییر کرده است.آیا می‌خواهید آن‌ٰرا ذخیره نمایید؟

en: Charge
fa: هزینه

en: Income Account
fa: حساب درآمدی

en: Expense Account
fa: حساب هزینه‌ای

en: Unit Price
fa: بهای واحد

en: Enter the type of Entry
fa: نوع ورودی را وارد نمایید

en: Enter the Entry Description
fa: شرح ورودی را وارد نمایید.

en: Is this entry taxable?
fa: آیا این ورودی مالیات‌پذیر هست؟

en: The total tax of this entry
fa: کل مالیات این ورودی

en: How did you pay for this item?
fa: چگونه این مورد را پرداختید؟

en: Save transaction before duplicating?
fa: ذخیره‌ی تراکنش پیش از تولید مشابه؟

en: New Split Information
fa: اطلاعات خُرد جدید

en: Cannot store a transaction at this date
fa: نمی‌توان تراکنشی در این تاریخ ذخیره نمود

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
fa: تاریخ واردشده برای تراکنش مضاعف از «آستانه فقط‌خواندنی» که برای این دفتر تنظیم شده قدیمی‌تر است. این تنظیم را می‌توان از پرونده->ویژگی‌ها->حساب‌ها تغییر داد.

en: Recalculate Transaction
fa: بازمحاسبه تراکنش

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
fa: مقادیر واردشده برای این تراکنش ناهمگون است. مایلی کدام مقدار از نو محاسبه شود؟

en: Changed
fa: تغییرپذیرفته

en: _Recalculate
fa: _بازمحاسبه

en: Withdraw
fa: برداشت

en: Check
fa: چک

en: ATM Deposit
fa: واریز به دستگاه خودپرداز

en: ATM Draw
fa: برداشت از دستگاه خودپرداز

en: Teller
fa: تحویلدار

en: Receipt
fa: رسید

en: Increase
fa: افزایش

en: Decrease
fa: کاهش

en: POS
fa: پایانه فروش

en: Wire
fa: حواله

en: Direct Debit
fa: برداشت مسقیم

en: Fee
fa: فی

en: Rebate
fa: برگشت

en: Paycheck
fa: چک حقوق

en: LTCG
fa: عایدی سرمایه‌ای بلندمدت

en: STCG
fa: عایدی سرمایه‌ای کوتاه‌مدت

en: Dist
fa: توزیع

en: Rebalance Transaction
fa: بازتراز تراکنش

en: The current transaction is not balanced.
fa: تراکنش جاری تراز نیست.

en: Balance it _manually
fa: _به طور دستی تراز کن

en: Let GnuCash _add an adjusting split
fa: اجازه بده گنوکش یک خُردِ تنظیم‌کننده _اضافه کند

en: Adjust current account _split total
fa: تنظیم مجموع _خُرد حساب جاری

en: Adjust _other account split total
fa: تنظیم مجموع خُرد حساب _دیگر

en: _Rebalance
fa: _بازتراز

en: This register does not support editing exchange rates.
fa: این ثبت‌کننده از ویرایش نرخ‌های تسعیر پشتیبانی نمی‌کند.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
fa: برای تغییر نرخ‌های تسعیر تراکنش لازم است آن را بگسترانی.

en: The entered account could not be found.
fa: حساب وارد شده یافت نمی‌شود.

en: The two currencies involved equal each other.
fa: هر دو ارز دخیل با یکدیگر برابرند.

en: Save the changed transaction?
fa: تراکنش تغییریافته ذخیره شود؟

en: _Discard Changes
fa: _الغای تغییرات

en: _Record Changes
fa: _ثبت تغییرات

en: Mark split as unreconciled?
fa: علامت‌گذاری خُرد به عنوان مغایرت‌گیری‌نشده؟

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
fa: در شرف علامت‌گذاری یک خُردِ مغایرت‌گیری‌شده به عنوان مغایرت‌گیری‌نشده هستی. چنین کاری ممکن است مغایرت‌گیری آتی را دشوار کند. به این تغییر ادامه می‌دهی؟

en: _Unreconcile
fa: _برگشت از مغایرت‌گیری

en: Tot %s
fa: کل %s

en: Tot Credit
fa: کل بستانکاری

en: Tot Debit
fa: کل بدهی

en: Tot Shares
fa: کل سهام

en: Debit Formula
fa: رابطه بدهکاری

en: Credit Formula
fa: رابطه بستانکاری

en: Scheduled
fa: زمان‌بندی‌شده

en: Enter the name of the Customer
fa: نام مشتری را وارد کن

en: Enter the name of the Vendor
fa: نام فروشنده را وارد کن

en: Enter a description of the transaction
fa: شرحی از تراکنش وارد کن

en: Enter notes for the transaction
fa: یادداشت‌های تراکنش را وارد کن

en: Reason the transaction was voided
fa: دلیل اینکه تراکنش باطل شده است

en: Enter a description of the split
fa: شرحی از خُرد وارد کن

en: Enter the effective share price
fa: قیمت مؤثر سهم را وارد کن

en: Enter the number of shares bought or sold
fa: تعداد سهام خریداری‌شده یا فروخته‌شده را وارد کن

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
fa: حساب برای انتقال وجه از آن را وارد کن یا یکی را از لیست برگزین

en: Change reconciled split?
fa: تغییر خُردِ مغایرت‌گیری‌شده؟

en: Chan_ge Split
fa: تغ_ییر خُرد

en: Enter debit formula for real transaction
fa: رابطه بدهکاری برای تراکنش واقعی را وارد کن

en: Enter credit formula for real transaction
fa: رابطه بستانکاری برای تراکنش واقعی را وارد کن

en: List
fa: لیست

en: Fonts
fa: دست‌خط

en: Account link
fa: پیوند حساب

en: Edit report options
fa: ویرایش گزینه‌های گزارش

en: No accounts selected
fa: هیچ‌کدام از حساب‌ها انتخاب نشده‌اند

en: No data
fa: بدون اطلاعات

en: Two Weeks
fa: دو هفته

en: Half Year
fa: نیم سال

en: All
fa: همه

en: Most recent
fa: آخرین‌ّها

en: Choose the method for sorting accounts.
fa: روش مرتب کردن حساب‌ها را انتخاب نمایید.

en: Alphabetical by account code
fa: الفبایی(با کد حساب)

en: Alphabetical by account name
fa: الفبایی(با نام حساب)

en: Account Balance
fa: مانده حساب

en: Do not show
fa: عدم نمایش

en: Show subtotals
fa: نمایش جمع‌های جزئی

en: _Assets & Liabilities
fa: _دارایی و بدهی

en: _Income & Expense
fa: _درآمد و هزینه

en: B_udget
fa: _بودجه

en: _Taxes
fa: _مالیات

en: Display
fa: نمایش

en: Report name
fa: نام گزارش

en: _Business
fa: _کسب و کار

en: Average Balance
fa: میانگین مانده حساب

en: Report's currency
fa: گزارش ارز

en: Price Source
fa: مرجع بها:

en: Plot Width
fa: عرض ترسیم

en: Plot Height
fa: ارتفاع ترسیم

en: Show table
fa: نمایش جدول

en: Show plot
fa: نمایش قطعه

en: Average
fa: میانگین

en: Profit
fa: سود

en: Period start
fa: آغاز دوره

en: Period end
fa: پایان دوره

en: Maximum
fa: بیشینه

en: Minimum
fa: کمینه

en: Gain
fa: سود

en: Loss
fa: زیان

en: Show Totals
fa: نمایش مجموع

en: Report Title
fa: عنوان گزارش

en: First Option
fa: اولین گزینه

en: Second Option
fa: دومین گزینه

en: Third Option
fa: سومین گزینه

en: Just a Date Option
fa: فقط یک گزینه‌ی تاریخ

en: The Good
fa: خوب

en: The Bad
fa: بد

en: Testing
fa: در حال آزمایش

en: The current time is ~a.
fa: زمان فعلی ~a می‌باشد.

en: The boolean option is ~a.
fa: گزینه‌ی بولین ~a است.

en: true
fa: درست

en: false
fa: نادرست

en: The multi-choice option is ~a.
fa: گزینه‌ی چند انتخابی ~a است.

en: The string option is ~a.
fa: گزینه‌ی رشته‌ای ~a است.

en: The date option is ~a.
fa: گزینه‌ی تاریخ ~a است.

en: The number option is ~a.
fa: گزینه‌ی عددی ~a است.

en: You have selected no accounts.
fa: هیچ کدام از حساب‌ها را انتخاب نکرده‌اید.

en: Display help
fa: نمایش راهنما

en: Alternate Period
fa: دوره متناوب

en: Use From - To
fa: استفاده از - تا

en: Last Year
fa: سال گذشته

en: Print Full account names
fa: چاپ اسامی کامل حساب‌ها

en: Income Piechart
fa: نمودار تکه‌ای درآمد

en: Expense Piechart
fa: نمودار دایره‌ای هزینه‌ها

en: Asset Piechart
fa: نمودار دایره‌ای دارایی

en: Liability Piechart
fa: نمودار دایره‌ای بدهی

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
fa: نمایش یک نمودار تکه ای درامد بر اساس دوره زمانی داده شده

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
fa: نمایش یک نمودار تکه ای هزینه بر اساس دوره زمانی داده شده

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
fa: نمایش یک نمودار تکه ای دارایی ها بر اساس دوره زمانی داده شده

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
fa: نمایش یک نمودار تکه ای بدهی ها بر اساس دوره زمانی داده شده

en: Income Accounts
fa: حساب‌های درآمدی

en: Expense Accounts
fa: حساب‌های هزینه‌ای

en: Assets
fa: دارایی‌ها

en: Liabilities
fa: دیون

en: Show Percents
fa: نمایش درصدها

en: Maximum Slices
fa: بیشینه‌ی قطعات

en: Sort Method
fa: روش مرتب‌سازی

en: Show Average
fa: نایش میانگین

en: Yearly Average
fa: میانگین سالانه

en: Monthly Average
fa: میانگین ماهانه

en: Weekly Average
fa: میانگین هفتگی

en: Account Summary
fa: خلاصه حساب

en: Parent account balances
fa: موجودی حساب‌های مرجع

en: Parent account subtotals
fa: جمع جزئی حساب‌های اصلی

en: Include accounts with zero total balances
fa: حساب‌ها با مجموع موجودی صفر را شامل شود

en: Account Description
fa: شرح حساب

en: Account Notes
fa: یادداشت‌های حساب

en: Commodities
fa: کالاها

en: Show Foreign Currencies
fa: نمایش ارزهای خارجی

en: Show Exchange Rates
fa: نمایش نرخ تبدیل

en: Omit Accounts
fa: حذف حساب‌ها

en: Account title
fa: عنوان حساب

en: Show prices
fa: نمایش قیمت‌ها

en: Money In
fa: پول وارده

en: Money Out
fa: پول خارج شده

en: Rate of Return
fa: نرخ برگشت سرمایه

en: Balance Sheet
fa: ترازنامه

en: Balance Sheet Date
fa: تاریخ ترازنامه

en: Total Liabilities
fa: کل دیون و بدهی‌ها

en: Total Assets
fa: کل دارایی

en: Trading Losses
fa: کل ضرر

en: Total Equity
fa: کل سهام

en: Total Liabilities & Equity
fa: مجموع بدهی و سهام

en: Font family
fa: گروه قلم

en: Font size
fa: اندازه‌ی قلم

en: Template file
fa: پرونده‌ی نمونه

en: Imbalance
fa: ناتراز

en: Common Currency
fa: کارز رایج

en: Total For
fa: در مجموع برای

en: Asset
fa: سرمایه

en: Liability
fa: دیون

en: Expense
fa: هزینه

en: Net Income
fa: درآمد خالص

en: Budget Balance Sheet
fa: صفحه ترازنامه بودجه

en: Existing Assets
fa: دارایی‌های موجود

en: Allocated Assets
fa: دارایی‌های اختصاصی

en: Unallocated Assets
fa: دارایی‌ّهای غیر اختصاصی

en: Existing Liabilities
fa: دیون موجود

en: New Liabilities
fa: بدهی‌های جدید

en: New Equity
fa: سهام جدید

en: Budget Flow
fa: گردش بودجه

en: Revenues
fa: درآمدها

en: Total Revenue
fa: کل درآمد

en: Total Expenses
fa: کل هزینه‌ها

en: Net income
fa: درآمد خالص

en: Net loss
fa: زیان خالص

en: Budget Report
fa: گزارش بودجه

en: Account Display Depth
fa: عمق نمایش حساب‌ها

en: Always show sub-accounts
fa: همیشه ریز حساب‌ها را نشان بده

en: Show Difference
fa: نمایش تفاضل

en: Cash Flow
fa: گردش مالی

en: Show Full Account Names
fa: نمایش نام کامل حساب

en: ~a and selected subaccounts
fa: ~a و زیر حساب‌های انتخاب شده

en: Income Chart
fa: نمودار درآمد

en: Expense Chart
fa: نمودار هزینه

en: Asset Chart
fa: نمودار دارایی

en: Liability Chart
fa: نمودار بدهی

en: Income Over Time
fa: نمودار درآمد بر حسب زمان

en: Expense Over Time
fa: نمودار هزینه بر حسب زمان

en: Assets Over Time
fa: نمودار دارایی بر حسب زمان

en: Liabilities Over Time
fa: نمودار بدهی‌ها بر حسب زمان

en: Show long account names
fa: نمایش نام کامل حساب

en: Maximum Bars
fa: بیشینه‌ی میله‌ها

en: Daily Average
fa: میانگین روزانه

en: Grand Total
fa: جمع کل

en: Show Expense Column
fa: نمایش ستون هزینه‌ها

en: Show Company Address
fa: نمایش آدرس شرکت

en: Sort Order
fa: ترتیب مرتب‌سازی

en: Sales
fa: فروش‌ها

en: No Customer
fa: بدون مشتری

en: Customer Summary
fa: خلاصه‌ای از مشتری

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
fa: صورت حقوق صاحبان سهام

en: Capital
fa: سرمایه

en: Investments
fa: مبالغ سرمایه‌گذاری‌ شده

en: Withdrawals
fa: برداشت‌ها

en: Increase in capital
fa: افزایش سرمایه

en: Decrease in capital
fa: کاهش سرمایه

en: Totals
fa: مجموع

en: General Ledger
fa: دفتر کل

en: Sorting
fa: مرتب‌سازی

en: Trans Number
fa: شماره‌ی تراکنش

en: Use Full Account Name
fa: استفاده از نام کامل حساب

en: Other Account Name
fa: نام دیگر حساب

en: Use Full Other Account Name
fa: استفاده از نام کامل دیگر حساب

en: Other Account Code
fa: کد دیگر حساب

en: Primary Key
fa: کلید اصلی

en: Show Full Account Name
fa: نمایش نام کامل حساب

en: Primary Subtotal
fa: جمع جزئی اصلی

en: Primary Subtotal for Date Key
fa: جمع جزئی اصلی برای تاریخ

en: Primary Sort Order
fa: ترتیب مرتب سازی اصلی

en: Secondary Key
fa: کلید دوم

en: Secondary Subtotal
fa: جمع جزئی دوم

en: Secondary Subtotal for Date Key
fa: جمع جزئی دوم برای کلید تاریخ

en: Secondary Sort Order
fa: ترتیب مرتب‌سازی دوم

en: Income Statement
fa: صورت درآمد

en: Profit & Loss
fa: سود و زیان

en: Tax Amount
fa: مبلغ مالیات

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
fa: تاریخ سیاهه، تاریخ سررسید، شناسه صورتحساب، شرایط، جزئیات کار

en: Custom Title
fa: عنوان سفارشی

en: Display Columns
fa: نمایش ستون‌ها

en: Display the date?
fa: نمایش تاریخ؟

en: Display the description?
fa: نمایش توضیحات؟

en: Display the action?
fa: نمایش کنش؟

en: Display the price per item?
fa: نمایش قیمت هر واحد؟

en: Display the subtotals?
fa: نمایش جمع‌ّهای جزئی؟

en: Payable to
fa: پرداختی به

en: Company contact
fa: اطلاعات تماس شرکت

en: References
fa: مراجع

en: Display the invoice references?
fa: نمایش مراجع فاکتور؟

en: Billing Terms
fa: شرایط صورتحساب

en: Display the invoice billing terms?
fa: نمایش شرایط صورتحساب سیاهه

en: Display the invoice notes?
fa: یادداشت‌های صورت‌حساب نمایش داده شوند؟

en: Payments
fa: پرداخت‌ها

en: Display the payments applied to this invoice?
fa: پرداخت های این فاکتور نمایش داده شود؟

en: Net Price
fa: قیمت خالص

en: Total Price
fa: قیمت کل

en: Amount Due
fa: مبلغ مورد انتظار

en: Invoice in progress…
fa: در حال آماده سازی فاکتور…

en: Net Profit
fa: سود خالص

en: Net Worth
fa: بهای خالص

en: Net Worth Barchart
fa: نمودار میله‌ای قیمت خالص

en: Sort By
fa: مرتب سازی با

en: 0-30 days
fa: ۰-۳۰ روز

en: 31-60 days
fa: ۳۱-۶۰ روز

en: 61-90 days
fa: ۶۱-۹۰ روز

en: 91+ days
fa: ۹۱+روز

en: Payable Aging
fa: پرداختنی ها قدیمی

en: Receivable Aging
fa: دریافتنی های قدیمی

en: Credits
fa: بستانکار می‌کند

en: Debits
fa: بدهکار می‌کند

en: No valid customer selected.
fa: هیچ مشتری معتبری انتخاب نشده است.

en: No valid employee selected.
fa: هیچ کارمند معتبری انتخاب نشده است.

en: Total Credit
fa: کل بستانکاری

en: Display the transaction date?
fa: نمایش تاریخ تراکنش؟

en: Display the transaction reference?
fa: نمایش مرجع تراکنش؟

en: Display the transaction type?
fa: نمایش نوع تراکنش؟

en: Display the transaction description?
fa: نمایش شرح تراکنش؟

en: Customer Report
fa: گزارش مشتری

en: Vendor Report
fa: گزارش فروشنده

en: Employee Report
fa: گزارش کارمند

en: Job Report
fa: گزارش کار

en: Invert prices
fa: وارونه کردن قیمت

en: Marker
fa: نشانه‌گذاری

en: Marker Color
fa: رنگ نشانه‌گذاری

en: Weighted Average
fa: میانگین وزنی

en: Weeks
fa: هفته‌ها

en: Text font
fa: قلم متن

en: Tax Rate
fa: نرخ مالیان

en: Funds In
fa: وجوه وارد

en: Funds Out
fa: وجوه خارج

en: Register Report
fa: گزارش ثبت‌کننده

en: Display the check number/action?
fa: نمایش شماره/کنش بررسی

en: Display the check number?
fa: نمایش شماره چک؟

en: Display the memo?
fa: نمایش یادداشت‌ها؟

en: Display the account?
fa: نمایش حساب؟

en: Display the totals?
fa: نمایش مجموع؟

en: Total Debits
fa: مجموع بدهی‌ّها

en: Total Credits
fa: مجموع بستانکاری‌ها

en: Net Change
fa: تغییر خالص

en: Value Change
fa: تغییر ارزش

en: column: Date
fa: ستون:تاریخ

en: column: Tax Rate
fa: ستون:نرخ مالیات

en: column: Units
fa: ستون : واحدها

en: row: Address
fa: ردیف:نشانی

en: row: Company Name
fa: ردیف:نام شرکت

en: To text
fa: به متن

en: Show Job name
fa: نمایش نام شغل

en: Show Job number
fa: نمایش شماره‌ی شغل

en: Invoice number next to title
fa: شماره‌ی فاکتور برای عنوان

en: Display the Units?
fa: نمایش واحدها؟

en: Invoice Number next to title?
fa: قید شماره فاکتور در کنار عنوان؟

en: Date of Report
fa: تاریخ گزارش

en: Adjusting Entries
fa: تنظیم ورودی‌ها

en: Adjustments
fa: تنظیم‌ها

en: Net Loss
fa: زیان خالص

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Edit Options
fa: ویرایش گزینه‌ها

en: Single Report
fa: گزارش ساده

en: Multicolumn View
fa: نمای چند ستونی

en: Custom Multicolumn Report
fa: گزارش چند ستونی سفارشی

en: Assets Accounts
fa: حساب‌های دارایی‌ها

en: Website
fa: وب‌گاه

en: Mutual Funds
fa: صندوق سرمایه گذاری مشترک

en: Currencies
fa: وجوه رایج

en: Savings
fa: پس‌انداز

en: Accounts Receivable
fa: حسابهای دریافتنی

en: Accounts Payable
fa: حساب‌های پرداختنی

en: Credit Lines
fa: خط اعتباری

en: Images
fa: تصاویر

en: Background Tile
fa: پس‌زمینه‌ی کاشی‌کاری شده

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
fa: نشان برای بالای صفحه

en: Banner for top of report.
fa: نشان برای عنوان گزارش.

en: Heading Alignment
fa: ترازبندی عنوان

en: Left
fa: چپ

en: Center
fa: مرکز

en: Right
fa: راست

en: Company logo image.
fa: تصویر لوگوی شرکت.

en: General background color for report.
fa: رتگ عمومی برای پس‌زمینه گزارش.

en: Normal body text color.
fa: رنگ متن عادی زمینه

en: Link Color
fa: رنگ لینک(پیوند)

en: Link text color.
fa: رنگ متن لینک(پیوند)

en: Table Cell Color
fa: رنگ خانه جدول

en: Default background for table cells.
fa: پس زمینه پیش فرض خانه های جدول

en: Alternate Table Cell Color
fa: رنگ جایگزین برای خانه های جدول

en: Default alternate background for table cells.
fa: پس‌زمینه‌ی جایگزینِ پیش‌گزیده برای خانه‌های جدول

en: Subheading/Subtotal Cell Color
fa: رنگ زمینه‌ی عنوان فرعی/جمع جزئی

en: Default color for subtotal rows.
fa: رنگ پیش‌گزیده برای سطرهای جمع جزئی

en: Grand Total Cell Color
fa: رنگ زمینه‌ی«جمع کل»

en: Tables
fa: جداول

en: Prepared by:
fa: تهیه‌شده توسط:

en: Prepared for:
fa: تهیه‌شده برای:

en: Easy
fa: ساده

en: Technicolor
fa: رنگارنگ

en: Filter Type
fa: نوع پالایه

en: Table for Exporting
fa: جدول برای صدور

en: Void Transactions
fa: تراکنش باطل

en: Register Order
fa: ترتیب ثبات

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
fa: شامل تراکنش‌ها به/از حساب‌های فیلتر شده

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
fa: مستثنی کردن تراکنش‌ها به/از تمام حساب‌های فیلتر شده

en: Non-void only
fa: فقط غیر باطل‌ها

en: Void only
fa: فقط باطل شده‌ها

en: Date Entered
fa: تاریخ ورود

en: Subtotal according to the primary key?
fa: جمع جزئی بر اساس کلید اولیه صورت گیرد؟

en: Display the trans number?
fa: شماره‌ی تراکنش نمایش داده شود؟

en: Transfer from/to
fa: انتقال از/به

en: Split Transaction
fa: تراکنش تکه‌ای

en: Cu_t
fa: _برش

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
fa: بریدن موارد انتخاب جاری و رونوشت‌گیری از آن در حافظه موقت سیستم عامل

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: Copy the current selection to clipboard
fa: رونوشت‌گیری از موارد انتخاب جاری به حافظه موقت سیستم عامل

en: _Paste
fa: _چسباندن

en: Paste the clipboard content at the cursor position
fa: چسباندن محتوای حافظه موقت سیستم عامل در موقعیت مکان‌نما

en: _Transaction
fa: _تراکنش

en: Remo_ve Other Splits
fa: _حذف دیگر خُردها

en: Remove all splits in the current transaction
fa: حذف تمام خُردها در تراکنش حاضر

en: _Enter Transaction
fa: _ورود تراکنش

en: Record the current transaction
fa: ثبت تراکنش جاری

en: Ca_ncel Transaction
fa: _لغو تراکنش

en: Cancel the current transaction
fa: لغو تراکنش جاری

en: _View
fa: _مشاهده

en: _Double Line
fa: _دو خطی

en: Transfer funds from one account to another
fa: انتقال وجوه از یک حساب به دیگری

en: _Blank Transaction
fa: _تراکنش خالی

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
fa: انتقال به تراکنش خالی در انتهای ثبت‌کننده

en: _File
fa: _پرونده

en: Pa_ge Setup
fa: _تنظیمات صفحه

en: Proper_ties
fa: _مشخصات

en: Edit the properties of the current file
fa: ویرایش ویژگی‌های پرونده‌ی جاری

en: Close the currently active page
fa: بستن صفحه‌ی فعال جاری

en: Quit this application
fa: تَرک این برنامه

en: Edit the global preferences of GnuCash
fa: ویرایش ترجیحات سراسری گنوکش

en: _Toolbar
fa: _میله‌ابزار

en: Show/hide the toolbar on this window
fa: نمایش/پنهان‌سازی میله‌ابزار روی این پنجره

en: Su_mmary Bar
fa: _ردیف خلاصه

en: Show/hide the summary bar on this window
fa: نمایش/پنهان‌سازی ردیف خلاصه روی این پنجره

en: Stat_us Bar
fa: _میله وضعیت

en: Show/hide the status bar on this window
fa: نمایش/پنهان‌سازی میله وضعیت روی این پنجره

en: Tra_nsaction
fa: _تراکنش

en: _Actions
fa: _عمل

en: Re_name Page
fa: تغ_ییر نام صفحه

en: _Scheduled
fa: _زمان‌بندی‌شده

en: _Reports
fa: _گزارشات

en: _Tools
fa: _ابزارها

en: _Windows
fa: _پنجره‌ها

en: _New Window
fa: _پنجره جدید

en: New Window with _Page
fa: پنجره جدید با _صفحه

en: Tutorial and Concepts _Guide
fa: _راهنمای خودآموز و ایده‌ها

en: Open the GnuCash Tutorial
fa: باز کردن خودآموز گنوکش

en: _Contents
fa: _محتوا

en: Open the GnuCash Help
fa: باز کردن کمک گنوکش

en: About GnuCash
fa: درباره گنوکش

en: Save the current file
fa: ذخیره کردن پرونده حاضر

en: Open the New Invoice dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی سیاهه جدید

en: New Accounts _Page
fa: _صفحه حساب‌های جدید

en: Open a new Account Tree page
fa: یک صفحه سلسله حساب جدید باز کن

en: New _File
fa: _پرونده جدید

en: Create a new file
fa: ایجاد یک پرونده جدید

en: Open an existing GnuCash file
fa: باز کردن یک پرونده گنوکش موجود

en: Save this file with a different name
fa: ذخیره کردن این پرونده با یک نام متفاوت

en: Re_vert
fa: _برگشت

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
fa: بارگذاری پایگاه‌داده حاضر از نو ضمن برگشت تمامی تغییراتِ ذخیره‌نشده

en: Print the currently active page
fa: چاپ صفحه‌ی فعال جاری

en: Export _Accounts
fa: صدور _حساب‌ها

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
fa: صدور سلسله حساب به یک پرونده داده گنوکش جدید

en: Find transactions with a search
fa: یافتن تراکنش‌ها با یک جستجو

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
fa: _گزینه‌های گزارش مالیات

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
fa: تنظیم حساب‌های مرتبط برای گزارش‌های مالیاتی (برای نمونه مالیات بر درآمد)

en: _Scheduled Transactions
fa: _تراکنش‌های زمانبندی‌شده

en: _Scheduled Transaction Editor
fa: _ویرایشگر تراکنش زمان‌بندی‌شده

en: Since _Last Run…
fa: از _آخرین اجرا …

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
fa: ایجاد تراکنش‌های زمانبندی‌شده از آخرین اجرا

en: _Mortgage & Loan Repayment…
fa: بازپردا_خت وام و رهن …

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
fa: تنظیم تراکنش‌های زمانبندی‌شده برای بازپرداخت یک وام

en: _Price Database
fa: _پایگاه‌داده‌ قیمت

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
fa: مشاهده و ویرایش قیمت‌های سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

en: _Security Editor
fa: _ویرایشگر اوراق بهادار

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
fa: مشاهده و ویرایش کالاهای اساسی سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

en: _Loan Repayment Calculator
fa: _ماشین‌حساب بازپرداخت وام

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
fa: استفاده از ماشین‌حساب بازپرداخت وام/رهن

en: Close the Book at the end of the Period
fa: بستن دفتر در پایان دوره

en: _Import Map Editor
fa: _ویرایشگر نگاشت ورود

en: _Tips Of The Day
fa: _نکته‌های روز

en: View the Tips of the Day
fa: مشاهده نکته روز

en: _Delete Budget
fa: _حذف بودجه

en: _Customer
fa: _مشتری

en: Customers Overview
fa: مشتری‌ها در یک نگاه

en: Open a Customer overview page
fa: باز کردن یک صفحه خلاصه مشتری

en: Open the New Customer dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی مشتری جدید

en: Open the Find Customer dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی یافتن مشتری

en: Open the Find Invoice dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی یافتن سیاهه

en: Open the New Job dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی کار جدید

en: Open the Find Job dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی یافتن کار

en: Open the Process Payment dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی پردازش پرداخت

en: Invoices _Due Reminder
fa: یادآور _سیاهه‌ها

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی یادآور سیاهه‌های مقتضی

en: _Vendor
fa: _فروشنده

en: Vendors Overview
fa: فروشنده‌ها در یک نگاه

en: Open a Vendor overview page
fa: باز کردن یک صفحه خلاصه فروشنده

en: Open the New Vendor dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی فروشنده جدید

en: Open the Find Vendor dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی یافتن فروشنده

en: Open the New Bill dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی صورتحساب جدید

en: Open the Find Bill dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی صورتحساب

en: Bills _Due Reminder
fa: یادآور _صورتحساب‌ها

en: Open the Bills Due Reminder dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی یادآور صورتحساب‌های مقتضی

en: _Employee
fa: _کارمند

en: Employees Overview
fa: کارکنان در یک نگاه

en: Open a Employee overview page
fa: باز کردن یک صفحه خلاصه کارمند

en: Open the New Employee dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی کارمند جدید

en: Open the Find Employee dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگوی یافتن کارمند

en: Open the Find Expense Voucher dialog
fa: باز کردن پنجره گفتگو برای یافتن سند هزینه

en: Sales _Tax Table
fa: جدول _مالیات فروش

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
fa: مشاهده و ویرایش لیست جداول مالیات فروش

en: _Billing Terms Editor
fa: _ویرایشگر شرایط صورتحساب

en: View and edit the list of Billing Terms
fa: مشاهده و ویرایش لیست شرایط صورتحساب

en: Test Search Dialog
fa: پنجره گفتگوی جستجوی آزمایشی

en: Initialize Test Data
fa: راه‌اندازی داده‌های آزمایشی

en: _Edit Account
fa: _ویرایش حساب

en: Edit the selected account
fa: ویرایش حساب انتخابی

en: F_ind Account
fa: _یافتن حساب

en: Find an account
fa: یافتن یک حساب

en: _Renumber Subaccounts…
fa: _شماره‌گذاری زیرحساب‌ها از نو …

en: Renumber the children of the selected account
fa: شماره‌گذاری فرزندان حساب منتخب از نو …

en: Open _Account
fa: _باز کردن حساب

en: Open the selected account
fa: باز کردن حساب انتخابی

en: Open _SubAccounts
fa: باز کردن _زیرحساب‌ها

en: Open the selected account and all its subaccounts
fa: باز کردن حساب انتخابی و همه زیرحساب‌های آن

en: _Refresh
fa: _تازه‌سازی

en: Refresh this window
fa: تازه‌سازی این پنجره

en: Create a new Account
fa: ایجاد یک حساب جدید

en: New Account _Hierarchy…
fa: سلسله _حساب جدید …

en: Extend the current book by merging with new account type categories
fa: گسترش دفتر حاضر با ادغام دسته‌بندی‌های نوع حساب جدید

en: Reconcile the selected account
fa: مغایرت‌گیری حساب انتخابی

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
fa: پایاپای دانستن یکایک تراکنش‌ها تا رسیدن به یک مقدار پایاپای معین

en: Record a stock split or a stock merger
fa: ثبت یک تجزیه یا ترکیب سهام

en: View _Lots…
fa: مشاهده _فال‌ها …

en: Bring up the lot viewer/editor window
fa: رو آوردن پنجره مشاهده‌گر/ویرایشگر فال

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
fa: _بررسی و تعمیر

en: Check & Repair A_ccount
fa: _بررسی و تعمیر حساب

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
fa: بررسی و تعمیر تراکنش‌های ناتراز و خُردهای یتیم در این حساب

en: Check & Repair Su_baccounts
fa: بررسی و تعمیر زیر_حساب‌ها

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
fa: بررسی و تعمیر تراکنش‌های ناتراز و خُردهای یتیم در این حساب و زیرحساب‌هایش

en: Check & Repair A_ll
fa: بررسی و تعمیر _همه حساب‌ها

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
fa: بررسی و تعمیر تراکنش‌های ناتراز و خُردهای یتیم در همه حساب‌ها

en: Edit _Account
fa: _ویرایش حساب

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
fa: پایاپای کردن یکایک تراکنش‌ها به شرط اعلام یک مقدار پایاپای

en: Delete selected account
fa: حذف حساب انتخابی

en: Sort _Order
fa: _ترتیب مرتب‌سازی

en: _Standard
fa: _استانده

en: _Quantity
fa: _مقدار

en: _Enter
fa: _ورود

en: Record the current entry
fa: ثبت مدخل جاری

en: Cancel the current entry
fa: لغو مدخل جاری

en: Delete the current entry
fa: حذف مدخل جاری

en: _Blank
fa: _خالی

en: Dup_licate Entry
fa: نسخه‌برداری از مدخل

en: Make a copy of the current entry
fa: تهیه نسخه از مدخل جاری

en: Move Entry _Up
fa: _بالا بردن مدخل

en: Move the current entry one row upwards
fa: جابجایی مدخل جاری به یک ردیف بالاتر

en: Move Entry Do_wn
fa: _پایین آوردن مدخل

en: Move the current entry one row downwards
fa: انتقال مدخل جاری به یک ردیف پایین‌تر

en: E_dit Customer
fa: _ویرایش مشتری

en: Edit the selected customer
fa: ویرایش مشتری انتخابی

en: Create a new customer
fa: ایجاد یک مشتری جدید

en: E_dit Vendor
fa: _ویرایش فروشنده

en: Edit the selected vendor
fa: ویرایش فروشنده انتخابی

en: Create a new vendor
fa: ایجاد یک فروشنده جدید

en: E_dit Employee
fa: _ویرایش کارمند

en: Edit the selected employee
fa: ویرایش کارمند انتخابی

en: Create a new employee
fa: ایجاد یک کارمند جدید

en: Show customer report
fa: نشان دادن گزارش مشتری

en: Show customer aging overview for all customers
fa: نشان دادن خلاصه زمانبندی مشتری برای همه مشتری‌ها

en: Show vendor report
fa: نشان دادن گزارش فروشنده

en: Show vendor aging overview for all vendors
fa: نشان دادن خلاصه زمانبندی فروشنده برای همه فروشنده‌ها

en: Show employee report
fa: نشان دادن گزارش کارمند

en: Create a new invoice
fa: ایجاد یک سیاهه جدید

en: Create a new bill
fa: ایجاد یک صورتحساب جدید

en: Create a new voucher
fa: ایجاد یک سند هزینه جدید

en: Assign as payment…
fa: انتساب به عنوان پرداخت …

en: Assign the selected transaction as payment
fa: در نظر گرفتن تراکنش انتخابی به عنوان پرداخت

en: Edit payment…
fa: ویرایش پرداخت …

en: Edit the payment this transaction is a part of
fa: ویرایش پرداختی که این تراکنش بخشی از آن است

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
fa: _دفتر حساب پایه

en: Show transactions on one or two lines
fa: نشان دادن تراکنش‌ها در یک یا دو سطر

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
fa: _دفتر خُردِ خودکار

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
fa: نشان دادن تراکنش‌ها در یک یا دو سطر و گسترش تراکنش جاری

en: Show expanded transactions with all splits
fa: نشان دادن تراکنش‌های گسترده به همراه تمام اجزا

en: _Void Transaction
fa: _ابطال تراکنش

en: _Unvoid Transaction
fa: _ردِابطال تراکنش

en: Add _Reversing Transaction
fa: افزودن تراکنش معکوس‌ساز

en: S_plit Transaction
fa: _تراکنش خُرد

en: Show all splits in the current transaction
fa: نشان دادن تمام خُردها در تراکنش جاری

en: Edit E_xchange Rate
fa: ویرا_یش نرخ تسعیر

en: Edit the exchange rate for the current transaction
fa: ویرایش نرخ تسعیر برای تراکنش حاضر

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
fa: ایجاد یک تراکنش زمانبندی‌شده بر مبنای تراکنش حاضر به عنوان قالب

en: Account Report
fa: گزارش حساب

en: Open a register report for this Account
fa: باز کردن یک گزارش ثبت‌کننده برای این حساب

en: Account Report - Single Transaction
fa: گزارش حساب - یک تراکنش

en: Open a register report for the selected Transaction
fa: باز کردن یک گزارش ثبت‌کننده برای تراکنش انتخابی

en: _Print Report…
fa: _چاپ گزارش

en: Print the current report
fa: گزارش فعلی چاپ شود.

en: _Report Options
fa: _گزینه‌های گزارش

en: Export the current report as a PDF document
fa: گزارش فعلی در قالب PDF صادر شود

en: Export HTML-formatted report to file
fa: صدور قالب HTML گزارش به یک پرونده

en: Back
fa: برگشت

en: Forward
fa: بعدی

en: Reload
fa: بازخوانی

en: Stop
fa: توقف

en: Export _Report
fa: _صدور گزارش

en: Create a new scheduled transaction
fa: ایجاد یک تراکنش زمانبندی‌شده جدید

en: Edit the selected scheduled transaction
fa: ویرایش تراکنش زمانبندی‌شده انتخابی

en: Delete the selected scheduled transaction
fa: حذف تراکنش زمانبندی‌شده انتخابی

en: _General Journal
fa: _روزنامه عمومی

en: Open general journal window
fa: باز کردن پنجره روزنامه عمومی

en: _Reconcile
fa: _مغایرت‌گیری

en: _Reconcile Information…
fa: _ اطلاعات مغایرت‌گیری …

en: _Finish
fa: _پایان

en: _Postpone
fa: _تعویق

en: _Open Account
fa: _باز کردن حساب

en: _Reconcile Selection
fa: _مغایرت‌گیری موارد انتخاب

en: _Unreconcile Selection
fa: _برگشت از مغایرت‌گیری موارد انتخاب

en: Add a new balancing entry to the account
fa: افزودن یک مدخل ترازکننده به حساب

en: Edit the current transaction
fa: ویرایش تراکنش حاضر

en: Reconcile the selected transactions
fa: مغایرت‌گیری تراکنش‌های انتخابی

en: Unreconcile the selected transactions
fa: برگشت از مغایرت‌گیری تراکنش‌های انتخابی

en: Delete the selected transaction
fa: حذف تراکنش انتخابی

en: Open the account
fa: گشودن حساب

en: Finish the reconciliation of this account
fa: اتمام مغایرت‌گیری این حساب

en: Postpone the reconciliation of this account
fa: به تعویق انداختن مغایرت‌گیری این حساب

en: Cancel the reconciliation of this account
fa: لغو مغایرت‌گیری این حساب

en: Illegal variable in expression.
fa: متغیر غیر مجاز در عبارت.

en: Unbalanced parenthesis
fa: پرانتزهای نامتوازن

en: Stack overflow
fa: سر ریز پشته

en: Stack underflow
fa: پاریز پشته

en: Undefined character
fa: کاراکتر تعریف‌نشده

en: Not a variable
fa: متغیر نیست

en: Not a defined function
fa: تابع تعریف نشده

en: Out of memory
fa: بیش از حافظه

en: Numeric error
fa: خطای عددی

en: Opening Balances
fa: مانده‌ی اولیه

en: Deposit
fa: واریز

en: Receive
fa: دریافت

en: Withdrawal
fa: برداشت

en: Spend
fa: صرف

en: Credit Card
fa: کارت اعتباری

en: Orphaned Gains
fa: سود دسته‌بندی نشده

en: One Week Ago
fa: یک هفته گذشته

en: One Month Ago
fa: یک ماه گذشته

en: One Month Ahead
fa: یک ماه بعد

en: Three Months Ago
fa: سه ماه گذشته

en: Three Months Ahead
fa: سه ماه بعد

en: Six Months Ago
fa: شش ماه قبل

en: Six Months Ahead
fa: شش ماه بعد

en: One Year Ago
fa: یک سال پیش

en: One Year Ahead
fa: یک‌سال آینده

en: Start of next month
fa: آغاز ماه بعد

en: End of next month
fa: پایان ماه بعد

en: Start of next year
fa: آغاز سال بعد

en: End of next year
fa: پایان سال بعد

en: Invoice number
fa: شماره‌ی فاکتور

en: Invoice number format
fa: قالب مورد نظر برای شماره‌ی فاکتور

en: The URL address of your website.
fa: نشانی مکانیاب منبع یکنواخت (URL) وب‌گاه تو

en:  (closed)
fa: (بسته شده)

en: Default Budget
fa: بودجه‌ی پیش‌گزیده

en: Voided transaction
fa: تراکنش باطل

en: Transaction Voided
fa: تراکنش باطل شده

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
fa: مالیات به آن تعلق می گیرد ولی کد مالیات وجود ندارد

en: Tax entity type not specified
fa: نوع مالیات ورودی تعریف نشده است

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
fa: نوع مالیات %s:کد غیر مجاز %s برای نوع حساب

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
fa: بدون مالیات ; نوع مالیات %s: کد غیر مجاز %s برای نوع حساب

en: Invalid code %s for tax type %s
fa: شماره نامعتبر %s برای نوع مالیات %s

en: No help available.
fa: هیچ کمکی در دسترس نیست.
