GnuCash $ - en to fr translation catalogue (5378 entries)

en: ~a to ~a
fr: ~a jusqu'à ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
fr: Aucune valeur possible pour le symbole de date « ~a ». Ce rapport à certainement du être enregistré avec une ancienne version de GnuCash. La date d'aujourd'hui sera donc utilisée.

en: Start of this year
fr: Début de l'année actuelle

en: First day of the current calendar year.
fr: Premier jour de l'année calendaire actuelle.

en: End of this year
fr: Fin de l'année actuelle

en: Last day of the current calendar year.
fr: Dernier jour de l'année calendaire actuelle.

en: Start of previous year
fr: Début de l'année dernière

en: First day of the previous calendar year.
fr: Premier jour de la précédente année calendaire.

en: End of previous year
fr: Fin de l'année dernière

en: Last day of the previous calendar year.
fr: Dernier jour de la précédente année calendaire.

en: Start of accounting period
fr: Début de la période comptable

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
fr: Premier jour de la période comptable, telle que définie dans les Préférences globales.

en: End of accounting period
fr: Fin de la période comptable

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
fr: Dernier jour de la période comptable, telle que définie dans les Préférences globales.

en: Start of this month
fr: Début du mois actuel

en: First day of the current month.
fr: Premier jour du mois actuel.

en: End of this month
fr: Fin du mois actuel

en: Last day of the current month.
fr: Dernier jour du mois actuel.

en: Start of previous month
fr: Début du mois dernier

en: First day of the previous month.
fr: Premier jour du mois précédent.

en: End of previous month
fr: Fin du mois dernier

en: Last day of previous month.
fr: Dernier jour du mois précédent.

en: Start of current quarter
fr: Début du trimestre actuel

en: First day of the current quarterly accounting period.
fr: Premier jour de la période comptable trimestrielle actuelle.

en: End of current quarter
fr: Fin du trimestre actuel

en: Last day of the current quarterly accounting period.
fr: Dernier jour de la période comptable trimestrielle actuelle.

en: Start of previous quarter
fr: Début du trimestre dernier

en: First day of the previous quarterly accounting period.
fr: Premier jour de la période comptable trimestrielle précédente.

en: End of previous quarter
fr: Fin du trimestre dernier

en: Last day of previous quarterly accounting period.
fr: Dernier jour de la période comptable trimestrielle précédente.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: The current date.
fr: La date actuelle.

en: Business
fr: Affaires

en: Company Name
fr: Nom de Société

en: Company Address
fr: Adresse de la société

en: Company ID
fr: Identifiant de la société

en: Company Phone Number
fr: N° de téléphone de la Société

en: Company Fax Number
fr: N° de fax de la Société

en: Company Website URL
fr: Site Web de la société

en: Company Email Address
fr: Adresse électronique de la société

en: Company Contact Person
fr: Contact de la société

en: Fancy Date Format
fr: Format de date amélioré

en: custom
fr: personnalisée

en: Tax
fr: Taxe

en: Tax Number
fr: Numéro de taxe

en: Arabic
fr: Arabe

en: Baltic
fr: Balte

en: Central European
fr: Europe centrale

en: Chinese
fr: Chinois

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Indian
fr: Indien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Turkish
fr: Turc

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Western
fr: Occidental

en: Other
fr: Autres

en: Arabic (IBM-864)
fr: Arabe (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
fr: Arabe (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fr: Arabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
fr: Arabe (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
fr: Arabe (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
fr: Arabe (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
fr: Arabe (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
fr: Arménien (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
fr: Baltique (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fr: Baltique (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
fr: Baltique (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
fr: Celtique (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
fr: Europe centrale (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
fr: Europe centrale (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
fr: Europe centrale (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
fr: Europe centrale (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
fr: Chinois simplifié (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
fr: Chinois simplifié (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
fr: Chinois simplifié (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
fr: Chinois simplifié (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
fr: Chinois simplifié (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
fr: Chinois traditionnel (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
fr: Chinois traditionnel (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
fr: Chinois traditionnel (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
fr: Croate (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
fr: Cyrillique (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fr: Cyrillique (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fr: Cyrillique (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fr: Cyrillique (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
fr: Cyrillique (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fr: Cyrillique (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
fr: Russe (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
fr: Ukrainien (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
fr: Ukrainien (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
fr: Anglais (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
fr: Géorgien (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
fr: Grec (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
fr: Grec (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
fr: Hébreu (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
fr: Hébreu (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fr: Hébreu (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
fr: Hébreu (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
fr: Hébreu (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
fr: Islandais (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
fr: Japonais (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fr: Japonais (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fr: Japonais (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
fr: Coréen (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fr: Coréen (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
fr: Coréen (JOHAB)

en: Korean (UHC)
fr: Coréen (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
fr: Nordique (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
fr: Roumain (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
fr: Roumain (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
fr: Europe du Sud (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
fr: Thaï (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
fr: Turc (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
fr: Turc (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
fr: Turc (Windows-1254)

en: User Defined
fr: Défini par l'utilisateur

en: Vietnamese (TCVN)
fr: Vietnamien (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
fr: Vietnamien (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
fr: Vietnamien (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fr: Vietnamien (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fr: Hébreu visuel (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
fr: Occidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
fr: Occidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fr: Occidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
fr: Occidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
fr: Occidental (Windows-1252)

en: Locale:
fr: Locale :

en: Conversion Direction
fr: Direction de conversion

en: This value determines which iconv test to perform.
fr: Cette valeur indique quel test « iconv » réaliser.

en: The menu of options
fr: Menu des options

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
fr: Le manuel en ligne de GnuCash fournit beaucoup d'informations utiles. Vous pouvez accéder au manuel depuis le menu Aide.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
fr: Les listes de diffusion sont la forme de communication préférée de la communauté GnuCash. Pour les annonces de nouvelles versions, groupes d'utilisateurs, etc., consultez le tableau à l'adresse https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
fr: L'équipe de développement de GnuCash est facile à contacter. En plus des listes de diffusion, vous pouvez discuter avec eux en direct sur IRC. Connectez-vous sur le canal #gnucash sur irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
fr: Vous pouvez facilement importer vos données financières existantes depuis Quicken, MS Money ou d'autres programmes qui exportent des fichiers QIF (Quicken Interchange Format) ou OFX. Dans le menu fichier cliquez sur le sous-menu Import et choisissez QIF ou OFX/QFX. Ensuite, suivez les instructions fournies.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
fr: Si vous voulez connaitre dans quels répertoires vos fichiers GnuCash récents sont stockés, survolez une des entrées dans le menu de l'historique.
    (Fichier[-> Les plus récents utilisés]).
    Le chemin complet est affiché dans la barre de status.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
fr: Si vous êtes familier avec d'autres programmes de finances tel que Quicken, notez que GnuCash utilise des comptes à la place des catégories pour suivre les revenus et dépenses. Pour plus d'informations sur les comptes de revenus et dépenses, consultez le manuel en ligne de GnuCash.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
fr: Il est possible de changer les colonnes qui s'affichent dans le tableau des comptes. Trouvez le triangle à l'extrême droite des titres, et cliquez pour sélectionner les colonnes disponibles.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
fr: Cliquez sur le bouton droit de la souris dans la fenêtre principale pour faire apparaître le menu d'options du compte. À l'intérieur de chaque registre, le clic sur le bouton droit de la souris fait apparaître le menu d'options de la transaction.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
fr: Créez un nouveau compte en cliquant sur le bouton Nouveau dans la barre d'outils de la fenêtre principale. Cela fera apparaître une boîte de dialogue où vous pourrez saisir les détails du compte. Pour plus d'informations sur le choix d'un type de compte ou le paramétrage d'un tableau de comptes, consultez le manuel en ligne de GnuCash.

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
fr: Toute transaction a un champ "Notes" où il est possible de mettre une information utile.
    
    Pour le rendre visible
    sélectionner "Affichage" dans la barre de menu et cliquer sur "Ligne double" ou
    cocher "Affichage ligne double" dans Préférences : Défauts du registre.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
fr: Pour saisir des transactions avec des répartitions multiples tel qu'un chèque de paiement avec de multiples déductions, cliquez sur le bouton Répartition dans la barre d'outils. Vous pouvez également choisir le Grand Livre avec répartitions automatiques ou le Journal de transactions depuis le menu Affichage.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
fr: Quand vous saisissez des montants bruts dans le registre, vous pouvez utiliser la calculatrice GnuCash pour ajouter, soustraire, multiplier et diviser. Saisissez simplement la première valeur, puis sélectionnez "+", "-","*", ou "/". Saisissez la seconde valeur et appuyez sur Entrée pour enregistrer le montant brut calculé.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
fr: Quick-fill facilite la saisie des transactions courantes. Quand vous saisissez la ou les première(s) lettre(s) d'une description de transaction courante, puis sur la touche de tabulation, GnuCash complétera automatiquement le restant de la transaction comme elle fut entrée dernièrement.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
fr: Saisissez la ou les première(s) lettre(s) d'un nom de compte existant dans la colonne virement du registre, et GnuCash complétera le nom à partir de votre liste de comptes. Pour les sous-comptes, saisissez la ou les première(s) lettre(s) du compte parent, suivie(s) par ":" et la ou les première(s) lettre(s) du sous-compte (par exemple A:E pour Avoirs:Espèces).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
fr: Si vous souhaitez voir toutes vos transactions de sous-comptes dans un seul registre, mettez en surbrillance le compte parent et sélectionnez "Comptes->Ouvrir les sous-comptes" dans le menu principal.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
fr: Quand vous saisissez des dates, vous pouvez appuyer sur "+" ou "-" pour incrémenter ou décrémenter la date sélectionnée. Vous pouvez également utiliser "+" et "-" pour incrémenter et décrémenter les numéros de chèques.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
fr: Pour basculer entre de multiples onglets dans la fenêtre principale, appuyez sur Ctrl+Alt+Page haut/bas.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
fr: Dans la fenêtre rapprochement, vous pouvez appuyer sur la barre d'espace pour marquer les transactions comme rapprochées. Vous pouvez aussi appuyer sur Tab et Maj+Tab pour vous déplacer entre les couvertures et retraits.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
fr: Pour virer des fonds entre des comptes avec devises différentes, cliquez sur le bouton "Virement" dans la barre d'outils du registre, sélectionnez les comptes ainsi les options de virement de devise pour saisir le taux de change ou encore la quantité dans l'autre devise, deviendront disponibles.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
fr: Il est possible de régler l'éditeur pour qu'il affiche l'origine des prix d'un titre. Cliquez sur le triangle à droite des titres des colonnes pour les modifier.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
fr: Vous pouvez rassembler plusieurs rapports dans une seule fenêtre permettant de visualiser toutes les informations financières que vous voulez en un clin d'œil. Pour cela, utilisez le rapport "Multi-colonnes" sous "Exemples et rapports personnalisés".

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
fr: Les feuilles de style définissent comment les rapports sont affichés. Choisissez une feuille de style dans les options à la création de votre rapport et utilisez le menu "Éditer->Feuilles de Style" pour personnaliser les feuilles de style existantes.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
fr: Pour afficher la liste des comptes dans le champ virement du registre, appuyez sur la touche menu ou la combinaison Ctrl+Bas.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
fr: L'éditeur de transactions récurrentes a un éditeur de fréquence très flexible. Les fréquences de base sont : quotidien, hebdomadaire et mensuel. Des fréquences avancées sont aussi possibles. Par exemple :
    
    Pour créer une transaction qui se répète toutes les trois semaines, choisissez une fréquence hebdomadaire et choisissez "Toutes les 3 semaines."
    
    Pour créer une transaction annuelle, choisissez une fréquence mensuelle et choisissez "Tous les 12 mois".

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
fr: Si vous travaillez pendant la nuit, vous devez fermer et rouvrir vos registres après minuit pour obtenir la nouvelle date par défaut pour les nouvelles transactions. Il n'est pas nécessaire de relancer GnuCash.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
fr: Pour chercher toutes vos transactions, lancez une recherche (Édition->Chercher…) depuis la page principale des comptes. Pour limiter votre recherche à un compte, lancez votre recherche depuis le registre du compte.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
fr: Pour comparer 2 onglets face à face, sélectionnez dans l'un des onglets Fenêtres->Nouvelle Fenêtre avec page pour dupliquer cet onglet dans une nouvelle fenêtre.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
fr: D'après une théorie, le jour où quelqu'un découvrira exactement à quoi sert l'Univers et pourquoi il est là, ledit Univers disparaîtra sur-le-champ pour se voir remplacé par quelque chose de considérablement plus inexplicable et bizarre. 
    Selon une autre théorie, la chose se serait en fait déjà produite.
    
    Douglas Adams, "Le dernier restaurant avant la fin du monde"

en: The book was closed successfully.
fr: Les comptes ont été clôturés.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
fr[0]: La première transaction trouvée dans ce livre est en date du %s. Selon les paramètres de clôture ci-dessus, ce livre sera coupé en %d partie.
fr[1]: La première transaction trouvée dans ce livre est en date du %s. Selon les paramètres de clôture ci-dessus, ce livre sera coupé en %d parties.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
fr: Vous avez demandé la création d’un livre. Ce livre contiendra toutes les transactions jusqu'à %s, minuit, pour un total de %d transactions réparties sur %d comptes.
    
    Modifiez le titre et les notes ou cliquez sur "Suivant" pour procéder.
    Cliquez sur "Retour" pour ajuster les dates ou "Annuler".

en: Period %s - %s
fr: Période du %s au %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
fr: Le livre sera créé avec le titre %s quand vous cliquerez sur "Appliquer". Cliquez sur "Retour" pour modifier, ou sur "Annuler" pour ne pas créer de livre.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
fr: %s
    Félicitations ! Vous avez terminé la clôture des comptes.

en: Period
fr: Période

en: Closing Date
fr: Date de clôture

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Account Types
fr: Type de compte

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
fr: Comptes en "%s"

en: No description provided.
fr: Pas de description fournie.

en: Accounts in Category
fr: Comptes par catégorie

en: zero
fr: zéro

en: existing account
fr: compte existant

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Placeholder
fr: Virtuel

en: Opening Balance
fr: Solde initial

en: Use Existing
fr: Utilise existant

en: Please choose the currency to use for new accounts.
fr: Veuillez choisir la devise utilisée pour les nouveaux comptes.

en: New Book Options
fr: Options du nouveau livre

en: Taxes
fr: Impôts

en: Tax Payment
fr: Paiement d'impôts

en: Insurance
fr: Assurance

en: Insurance Payment
fr: Paiement d'assurance

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
fr: Assurance de prêt (hypothèque)

en: PMI Payment
fr: Paiement d'assurance de prêt

en: Other Expense
fr: Autres dépenses

en: Miscellaneous Payment
fr: Divers paiements

note: Translators: %s is "Taxes", "Insurance", or similar.
en: … pay "%s"?
fr: ... payez "%s" ?

en: via Escrow account?
fr: à travers un compte en séquestre ?

en: Loan
fr: Emprunt

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
fr: Option de remboursement du prêt : « %s »

en: Payment
fr: Paiement

en: Interest
fr: Intérêts

en: Escrow Payment
fr: Paiement sous séquestre

[ctx: Action Column]
en: Split
fr: Répartition

en: Error adding price.
fr: Erreur d'ajout de prix.

en: Account
fr: Compte

en: Symbol
fr: Symbole

en: Shares
fr: Titres

en: You don't have any stock accounts with balances!
fr: Vous n'avez aucun compte-titres avec solde !

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
fr: Ouverture avec achat d'actions

en: Initial stock long purchase.
fr: Achat initial d'actions.

note: Translators: this is a stock transaction describing an initial stock short sale
en: Open short
fr: Ouverture en vente à découvert

en: Initial stock short sale.
fr: Position initiale de vente d'actions à découvert.

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
fr: Acheter

en: Buying stock long.
fr: Achat d'actions.

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
fr: Vendre

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
fr: Vendre des actions, et enregistrer les gains/pertes en capital.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
fr: Dividende

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
fr: La société distribue des dividendes en espèces au détenteur.
    
    Tout dividende réinvesti doit être comptabilisé ultérieurement comme un achat d'actions ordinaire.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital
en: Return of capital
fr: Retour en capital

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
fr: L'entreprise rembourse du capital, ce qui réduit la valeur de base sans affecter le nombre de titres.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital, reclassifying a dividend into return of capital
en: Return of capital (reclassification)
fr: Retour en capital (reclassement)

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
fr: La société rembourse du capital, réduisant la valeur de base sans affecter le nombre de titres. Une distribution précédemment enregistrée comme un dividende est reclassée en remboursement de capital, souvent en raison d'informations fiscales de fin d'année.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend
en: Notional distribution (dividend)
fr: Distribution notionnelle (dividende)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
fr: La société émet une distribution notionnelle, qui est enregistrée comme un revenu de dividendes et augmente la valeur de base sans affecter le nombre de titres.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain
en: Notional distribution (capital gain)
fr: Distribution notionnelle (gain en capital)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
fr: La société émet une distribution notionnelle, qui est enregistrée comme gain en capital et augmente la valeur de base sans affecter le nombre de titres.

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
fr: Division d'actions

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
fr: La société émet des titres supplémentaires, réduisant ainsi le cours de l’action par un diviseur, tout en maintenant constante la valeur monétaire totale de l’investissement global.

note: Translators: this is a stock transaction describing a reverse split Translators: this is a stock transaction describing a reverse split when shorting stock.
en: Reverse split
fr: Regroupement d'actions

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
fr: La société rachète des parts, augmentant ainsi le cours de l’action par un multiple, tout en maintenant constante la valeur monétaire totale de l’investissement global.
    
    Si le regroupement donne lieu à une encaisse pour les parts restantes, veuillez d’abord enregistrer la vente à l’aide de l’assistant de transaction boursière, puis enregistrer le regroupement d'actions.

note: Translators: this is a stock transaction describing shorting of stock.
en: Short sell
fr: Vente à découvert

en: Selling stock short.
fr: Vendre les actions à découvert.

note: Translators: this is a stock transaction describing cover buying stock, and recording capital gain/loss
en: Buy to cover short
fr: Acheter pour couvrir le découvert

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss.
fr: Racheter des actions pour couvrir une position à découvert et enregistrer le gain ou la perte en capital.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory dividend
fr: Dividende compensatoire

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
fr: La société émet des dividendes et le détenteur d'actions à découvert doit effectuer un paiement compensatoire pour le dividende.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory return of capital
fr: Rémunération compensatoire du capital

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
fr: La société rembourse du capital et le détenteur d'actions à découvert doit effectuer un paiement compensatoire pour le capital remboursé. Cela réduit la valeur de base (c-à-d une valeur moins négative, vers une valeur de 0,00) sans affecter le nombre de titres.

note: Translators: this is a stock transaction describing reclassifying a compensatory dividend into compensatory return of capital when shorting stock
en: Compensatory return of capital (reclassification)
fr: Rémunération compensatoire du capital (reclassement)

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital, often due to end-of-year tax information.
fr: La société rembourse du capital et le détenteur d'actions à découvert doit effectuer un paiement compensatoire pour le capital remboursé. Cela réduit la valeur de base (c-à-d une valeur moins négative, vers une valeur de 0,00) sans affecter le nombre de titres. Une distribution précédemment enregistrée comme dividende compensatoire est reclassée en remboursement compensatoire de capital, souvent en raison d'informations fiscales de fin d'année.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (dividend)
fr: Distribution notionnelle compensatoire (dividende)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
fr: La société émet une distribution notionnelle, et le détenteur d’actions à découvert doit effectuer un paiement compensatoire pour la distribution notionnelle. Ceci est enregistré comme un montant de perte / revenu de dividende négatif, et augmente la valeur de base (c-à-d une valeur plus négative, plus loin de la valeur de 0,00) sans affecter le nombre de titres.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (capital gain)
fr: Distribution notionnelle compensatoire (gain en capital)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
fr: La société émet une distribution notionnelle, et le détenteur d’actions à découvert doit effectuer un paiement compensatoire pour la distribution notionnelle. Ceci est enregistré comme un montant de perte en capital, et augmente la valeur de base (c-à-d une valeur plus négative, plus loin de la valeur de 0,00) sans affecter le nombre de titres.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
fr: La société rachète des parts, ce qui augmente le prix de l'action par un multiple, tout en maintenant constante la valeur monétaire totale de l'investissement global.
    
    Si le regroupement se traduit par un paiement en espèces pour les unités restantes, veuillez d'abord enregistrer l'achat de couverture à l'aide de l'assistant de transaction boursière, puis enregistrer le regroupement.

en: Amount for %s is missing.
fr: Le montant pour %s est manquant.

en: Amount for %s must not be negative.
fr: Le montant pour %s ne doit pas être négatif.

en: Amount for %s must be positive.
fr: Le montant pour %s doit être positif.

en: missing
fr: manquant

en: Amount for stock value is missing.
fr: Le montant de la valeur de l'action est manquant.

note: Translators: (missing) denotes that the amount or account is not provided, or incorrect, in the Stock Transaction Assistant.
en: (missing)
fr: (manquant)

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
fr: Vous êtes sur le point d'enregistrer une transaction avec la date du %s qui est antérieure à la dernière transaction dans ce compte, datée du %s. Cela pourrait avoir une incidence sur la valeur de base, et donc sur les gains en capital, des transactions postérieures à la nouvelle transaction. Veuillez examiner toutes les transactions pour vous assurer qu’elles sont correctement enregistrées.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: stock value
fr: valeur des actions

en: Invalid stock new balance.
fr: Valeur invalide du nouveau solde d'actions.

en: New balance must be higher than old balance.
fr: Le nouveau solde doit être supérieur à l'ancien solde.

en: New balance must be lower than old balance.
fr: Le nouveau solde doit être inférieur à l'ancien solde.

en: Stock amount must be positive.
fr: Nombre de titres doit être positif.

en: Cannot sell more units than owned.
fr: Il n'est pas possible de vendre plus d'unités que l'on n'en possède.

en: Cannot cover buy more units than owed.
fr: Il n'est pas possible de acheter un nombre de titres supérieur à celui qui est dû pour couvrir la vente à découvert.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
fr: Aucune erreur trouvée. Cliquez sur Appliquer pour créer la transaction.

en: The following errors must be fixed:
fr: L'erreur suivante doit être corrigée :

en: The following warnings exist:
fr: Les avertissements suivants existent :

note: Translators: %s refer to: stock mnemonic, broker currency, date of transaction.
en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
fr: Un prix de 1 %s = %s à la date du %s sera enregistré.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: cash
fr: Liquidité

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: fees
fr: frais

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: dividend
fr: dividende

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: capital gains
fr: gains en capital

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
fr: La transaction ne peut pas être équilibrée, %s est une valeur d'erreur %s

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
fr: Le total des débits de %s ne s'équilibre pas avec le total des crédits de %s.

en: Ne_w Balance
fr: N_ouveau Solde

en: _Shares
fr: _Titres

en: Next Balance
fr: Solde suivant

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
fr: Saisir le nouveau solde des titres après la division d'actions.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
fr: Saisir le nombre de titres gagnés ou perdus dans la transaction.

en: Memo
fr: Mémo

en: Debit
fr: Débit

en: Credit
fr: Crédit

en: Units
fr: Unités

en: Select…
fr: Sélectionner…

en: Edit…
fr: Édition…

en: Bill
fr: Facture fournisseur

en: Voucher
fr: Bon

en: Invoice
fr: Facture

en: None
fr: Aucun

en: Use Global
fr: Utiliser les globaux

en: Badly formed URL %s
fr: URL mal formée : %s

en: Bad URL: %s
fr: Mauvaise URL : %s

en: No such entity: %s
fr: Aucune entité de ce type : %s

en: No such owner entity: %s
fr: Pas de tel destinaire/émetteur : %s

en: Entity type does not match %s: %s
fr: Le type d'entité ne correspond pas à %s : %s

en: Discount days cannot be more than due days.
fr: La durée de l'escompte ne peut être postérieure à l'échéance.

en: You must provide a name for this Billing Term.
fr: Vous devez fournir un nom pour ces conditions de facturation.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
fr: Vous devez fournir un nom unique pour ces Conditions de Facturation. Votre choix "%s" est déjà utilisé.

en: Days
fr: Jours

en: Proximo
fr: Le mois prochain

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
fr: Le terme "%s" est utilisé. Vous ne pouvez pas le supprimer.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
fr: Confirmez-vous la suppression de "%s" ?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
fr: Cette transaction doit être assignée à un client. Choisissez un client ci-dessous.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
fr: Cette transaction doit être assignée à un fournisseur. Choisissez un fournisseur ci-dessous.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
fr: Ce produit est actuellement utilisé par au moins un de vos comptes. Vous ne pouvez pas le supprimer.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
fr: Des cotations de cours sont associées à ce produit. Voulez-vous vraiment effacer ce produit et les cotations associées ?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le produit sélectionné ?

en: Delete commodity?
fr: Supprimer le produit ?

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
fr: Le nom de la société ne peut pas rester vide, merci de compléter par un nom de personne ou de société.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
fr: Le pourcentage d'escompte doit être compris entre 0 et 100, ou vous devez le laisser vide.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
fr: Un crédit doit être un montant brut positif, ou vous devez le laisser vide.

en: Edit Customer
fr: Modifier un client

en: New Customer
fr: Nouveau client

en: View/Edit Customer
fr: Afficher/Modifier le client

en: Customer's Jobs
fr: Prestations du client

en: Customer's Invoices
fr: Factures au client

en: Process Payment
fr: Traitement des paiements

en: Shipping Contact
fr: Contact de livraison

en: Billing Contact
fr: Contact de facturation

en: Customer ID
fr: Numéro du client

en: Company
fr: Société

en: ID #
fr: ID N°

en: Find Customer
fr: Chercher un client

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Êtes-vous sûr·e de vouloir supprimer %s ?

en: You must select a report configuration to load.
fr: Vous devez sélectionner un rapport préconfiguré à charger.

en: You must select a report configuration to delete.
fr: Vous devez sélectionner un rapport préconfiguré à supprimer.

en: Unable to change report configuration name.
fr: Impossible de changer le nom du rapport préconfiguré.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
fr: Un rapport préconfiguré avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: Load report configuration
fr: Charger le rapport préconfiguré

en: Edit report configuration name
fr: Modifier le nom du rapport préconfiguré

en: Delete report configuration
fr: Supprimer le rapport préconfiguré

en: No Account selected. Please try again.
fr: Aucun compte sélectionné. Essayez à nouveau.

en: Placeholder account selected. Please try again.
fr: Le compte sélectionné est virtuel. Essayez à nouveau.

en: Select document
fr: Sélectionner un document

en: Amend the URL
fr: Modifier l'URL

en: Enter an URL like "%s"
fr: Entrez une URL comme « %s »

en: Existing Document Link is
fr: Le Document lié existant est

en: File Found
fr: Fichier trouvé

en: File Not Found
fr: Non trouvé

en: Address Found
fr: Adresse trouvée

en: Address Not Found
fr: Adresse non trouvée

en: Total Entries
fr: Nombre d'entrées total

en: Business item can not be modified.
fr: L'élément ne peut être modifié.

en: Manage Document Link
fr: Gérer le Lien vers un Document

en: Transaction can not be modified.
fr: La transaction ne peut pas être modifiée.

en: Undefined
fr: Non défini

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
fr: Transactions avec un Lien vers un Document

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
fr: Double-cliquez sur l'entrée de la colonne Id pour accéder à l'élément.
    Double-cliquez sur l'entrée de la colonne Lien pour ouvrir le document lié.
    Double-cliquez sur l'entrée de la colonne Disponible pour modifier le lien vers le document.

en: Business Document Links
fr: Liens vers des Documents commerciaux

en: You must enter a Payment-Address Name.
fr: Vous devez saisir une adresse de paiement.

en: Edit Employee
fr: Modifier l'employé

en: New Employee
fr: Nouvel employé

en: View/Edit Employee
fr: Afficher/Modifier un employé

en: Expense Vouchers
fr: Bons de dépenses

en: Employee ID
fr: Numéro de l'employé

en: Employee Username
fr: Identifiant de l’employé

en: Employee Name
fr: Nom de l'employé

en: Username
fr: Identifiant

en: Name
fr: Nom

en: Find Employee
fr: Recherche d'employé

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
fr: Ce programme ne peut calculer qu'une valeur à la fois. Vous devez saisir une valeur pour toutes les quantités sauf une.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
fr: GnuCash ne peut pas déterminer la valeur de l'un des champs. Vous devez saisir une expression valide.

en: The interest rate cannot be zero.
fr: Le taux d'intérêt ne peut être zéro.

en: The number of payments cannot be zero.
fr: Le nombre de paiements ne peut être zéro.

en: The number of payments cannot be negative.
fr: Le nombre de paiements ne peut être négatif.

en: Find Account
fr: Chercher le compte

en: Place Holder
fr: Virtuel

en: Hidden
fr: C_aché

en: Not Used
fr: Inutilisé

en: Balance Zero
fr: Solde

en: Tax related
fr: _Imposable

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
fr: So_us-comptes de "%s"

en: All Accounts
fr: Tous les comptes

en: Balanced
fr: Equilibré

en: Closing Entries
fr: Saisies de clôtures

en: Reconcile
fr: Rapprocher

en: Share Price
fr: Prix du titre

en: Value
fr: Montant

en: Date Posted
fr: Date de facturation

en: Reconciled Date
fr: Date de rapprochement

en: Number/Action
fr: Numéro/Action

en: Transaction Number
fr: Numéro de transaction

en: Number
fr: Numéro

en: Description, Notes, or Memo
fr: Description, Notes ou Mémo

en: Find Transaction
fr: Chercher des transactions

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
fr[0]: %d correspondance est invalide,
    
    Voulez-vous la supprimer maintenant ?
fr[1]: %d correspondances sont invalides,
    
    Voulez-vous les supprimer maintenant ?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
fr: Pour voir les correspondances non valides, utiliser le filtre "%s"

en: Map Account NOT found
fr: Compte introuvable

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
fr: (Note, si beaucoup de données, cette opération peut prendre du temps)

en: Bayesian
fr: Bayésien

en: Description Field
fr: Description

en: Memo Field
fr: Mémo

en: CSV Account Map
fr: Correspondance du compte avec le fichier CSV

en: Online Id
fr: Id en ligne

en: Online HBCI
fr: HBCI online

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
fr: Vous devez fournir les informations de facturation.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la ligne sélectionnée ?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
fr: Cette ligne est liée à une commande et sera supprimée de celle-là également !

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
fr: Choisissez un modèle de rapport différent ou alors le modèle Facture Imprimable sera utilisée

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Post Date
fr: Date de facturation

en: Post to Account
fr: Enregistrer dans le compte

en: Accumulate Splits?
fr: Accumuler les répartitions ?

en: The Invoice must have at least one Entry.
fr: La facture doit avoir au moins une ligne.

en: Do you really want to post the invoice?
fr: Voulez-vous vraiment émettre la facture ?

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
fr: Un ou plusieurs éléments de la facture sont associés à des comptes dont la devise est différente de celle de la facture. On vous demandera un taux de conversion pour chacune d'elles.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
fr: L’action d'enregistrement a été annulée car tous les taux de changes n’ont pas été donnés.

en: Total:
fr: Total :

en: Subtotal:
fr: Sous-total :

en: Tax:
fr: Taxe :

en: Total Cash:
fr: Espèces total :

en: Total Charge:
fr: Prix total :

en: Credit Note
fr: Avoir

en: PAID
fr: PAYÉ

en: UNPAID
fr: NON PAYÉ

en: New Credit Note
fr: Nouvel avoir

en: New Invoice
fr: Nouvelle facture

en: Edit Credit Note
fr: Modification de l’avoir

en: Edit Invoice
fr: Modification de la facture

en: View Credit Note
fr: Afficher l’avoir

en: View Invoice
fr: Afficher la facture

en: New Bill
fr: Nouvelle facture à payer

en: Edit Bill
fr: Modifier la facture fournisseur

en: View Bill
fr: Afficher la facture à payer

en: New Expense Voucher
fr: Nouveau bon de dépense

en: Edit Expense Voucher
fr: Modification du bon de dépense

en: View Expense Voucher
fr: Afficher le bon de dépense

en: Open Linked Document:
fr: Ouvrir le Document lié :

en: Bill Information
fr: Informations de facturation

en: Bill ID
fr: N° de facturation

en: Voucher Information
fr: Informations sur le bon

en: Voucher ID
fr: N° de bon

en: Date of duplicated entries
fr: Date des entrées dupliquées

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
fr: Une ou plusieurs facture(s) sélectionnée(s) ont déjà été émises.
    Revérifiez votre sélection.

en: Do you really want to post these invoices?
fr: Voulez-vous vraiment émettre ces factures ?

en: View/Edit Invoice
fr: Afficher/Modifier la facture

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Post
fr: Émettre

en: Printable Report
fr: Rapport imprimable

en: View/Edit Bill
fr: Afficher/Modifier la facture

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
fr: Afficher/Modifier le bon

en: Invoice Owner
fr: Destinataire de la facture

en: Invoice Notes
fr: Notes de facture

en: Billing ID
fr: N° de facturation

en: Is Paid?
fr: Est payé ?

en: Is Posted?
fr: Est émise ?

en: Date Opened
fr: Date d'ouverture

en: Invoice ID
fr: N° de facture

en: Bill Owner
fr: Émetteur de la facture

en: Bill Notes
fr: Notes de la facture

en: Voucher Owner
fr: Destinataire du bon

en: Voucher Notes
fr: Notes du bon

en: Paid
fr: Payé

en: Posted
fr: Émis

en: Due
fr: À payer

en: Opened
fr: Ouvert

en: Find Bill
fr: Recherche de facture fournisseur

en: Find Expense Voucher
fr: Recherche de bon de dépense

en: Expense Voucher
fr: Bon de dépense

en: Find Invoice
fr: Recherche de facture

en: Amount
fr: Montant brut

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
fr[0]: La facture fournisseur suivante est due :
fr[1]: Les %d factures fournisseurs suivantes sont dues :

en: Due Bills Reminder
fr: Rappel des factures à payer

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
fr[0]: La facture client suivante est due :
fr[1]: Les %d factures clients suivantes sont dues :

en: Due Invoices Reminder
fr: Rappel des factures à payer

en: The Job must be given a name.
fr: La prestation doit avoir un nom.

en: You must choose an owner for this job.
fr: Vous devez choisir un propriétaire pour cette prestation.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
fr: Un taux doit être un montant valide (positif), ou vous devez le laisser vide.

en: Edit Job
fr: Modification de la prestation

en: New Job
fr: Nouvelle prestation

en: View/Edit Job
fr: Afficher/Modifier une prestation

en: View Invoices
fr: Afficher les factures

en: Owner's Name
fr: Nom du Propriétaire

en: Only Active?
fr: Seulement actifs ?

en: Rate
fr: Taux

en: Job Number
fr: N° de la prestation

en: Job Name
fr: Nom de la prestation

en: Find Job
fr: Chercher une prestation

en: Empty
fr: Vide

[ctx: Adjective]
en: Open
fr: Ouvert

en: Closed
fr: Fermé

en: Title
fr: Titre

en: Balance
fr: Solde

en: Gain/Loss
fr: Gain/pertes

en: Lots in Account %s
fr: Lots dans le compte %s

en: The Order must be given an ID.
fr: La commande doit avoir un N°.

en: The Order must have at least one Entry.
fr: La commande doit avoir au moins une entrée.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
fr: Cette commande contient des lignes qui n'ont pas été facturées. Confirmez-vous la fermeture avant de facturer toutes les entrées ?

en: Do you really want to close the order?
fr: Voulez-vous vraiment fermer cette facture ?

en: Close Date
fr: Date de clôture

en: View/Edit Order
fr: Afficher/Modifier une commande

en: Order Notes
fr: Notes de commande

en: Date Closed
fr: Date de fermeture

en: Is Closed?
fr: Est fermée ?

en: Owner Name
fr: Nom du propriétaire

en: Order ID
fr: N° de commande

en: Find Order
fr: Trouver commande

en: You must enter a valid account name for posting.
fr: Vous devez saisir un nom de compte valide pour l'enregistrement.

en: You must select a company for payment processing.
fr: Vous devez saisir une société pour traiter le paiement.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
fr: Il y a un problème avec le montant payé ou remboursé.

en: You must select a transfer account from the account tree.
fr: Vous devez sélectionner un compte de transfert dans l'arborescence des comptes.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
fr: Aucun document n'a été sélectionné pour ce payement. Ceci peut créer un payement sans lien.

en: Pre-Payment
fr: Prépaiement

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
fr: Les comptes de transfert et de publication sont associés à des devises différentes. Veuillez spécifier le taux de change.

en: Customer
fr: Client

en: Vendor
fr: Fournisseur

en: Employee
fr: Employé

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
fr: Vous n'avez pas de compte valide pour la publication. Créez un compte de type "%s" avant de continuer à traiter ce paiement. Peut-être voulez-vous créer une facture au préalable ?

en: Cleared
fr: Pointé

en: Reconciled
fr: Rapproché

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
fr: La transaction sélectionnée n'a pas de répartition qui peut être rattachée à un payement

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
fr: Cette transaction a plusieurs répartitions qui peuvent être considérées
    comme répartition de paiement. GnuCash ne peut en traiter qu'une seule.
    Veuillez en sélectionner une, les autres seront rejetées.

en: Warning
fr: Avertissement

en: Continue
fr: Continuer

en: Cancel
fr: Annuler

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
fr: Cette transaction comporte des répartitions dans plusieurs comptes :
    
    %s
    GnuCash ne peut traiter que des transactions comptabilisées sur un seul compte.
    
    Veuillez corriger cela manuellement en éditant la transaction directement, puis réessayez.

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
fr[0]: Confirmez-vous la suppression du cours sélectionné ?
fr[1]: Confirmez-vous la suppression des %d cours sélectionnés ?

en: Delete prices?
fr: Supprimer les cours ?

en: Entries
fr: Saisies

en: Are you sure you want to delete these prices?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces cours ?

en: Price retrieval failed: %s
fr: Échec de la récupération du prix : %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
fr: Confirmez-vous la suppression du cours sélectionné ?

en: Replace price?
fr: Modifier le cours enregistré ?

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: You must select a Security.
fr: Vous devez choisir un titre.

en: You must select a Currency.
fr: Vous devez choisir une devise.

en: You must enter a valid amount.
fr: Vous devez saisir un montant brut valide.

en: Cannot save check format file.
fr: Impossible d'enregistrer le format de fichier de chèque.

en: Cannot open file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier journal actuel : %s

en: There is a duplicate check format file.
fr: Un fichier de format de chèque est en doublon.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
fr: Les GUIDs du format %s du fichier de chèque '%s' et le format %s du fichier de chèque '%s' correspondent.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
fr: utilisateur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Top
fr: Haut

en: (paused)
fr: (en pause)

en: Complete
fr: Terminé

en: Contents
fr: Contenu

en: Report
fr: Rapport

en: Rows
fr: Lignes

en: Cols
fr: Colonnes

en: HTML Style Sheet Properties: %s
fr: Propriétés de la feuille de style HTML : %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
fr: Vous devez fournir un nom pour la feuille de style.

en: Style Sheet Name
fr: Nom de la feuille de style

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
fr: Cette transaction récurrente a été modifiée. Voulez-vous vraiment l'annuler ?

en: Please name the Scheduled Transaction.
fr: Donnez un nom à la transaction récurrente.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
fr: Une transaction récurrente avec le nom "%s" existe déjà. Voulez-vous vraiment donner le même nom à celle-ci ?

en: Please provide a valid end selection.
fr: Choisissez une fin de sélection valide.

en: There must be some number of occurrences.
fr: Il doit y avoir un nombre d'instances.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
fr: Le nombre d'instances restantes (%d) est supérieur au nombre total d'instances (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
fr: Vous tentez de créer une transaction récurrente qui ne sera jamais exécutée. Voulez-vous vraiment faire cela ?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
fr: Il n'est pas possible de créer automatiquement des transaction récurrentes avec des variables ou de multiples produits.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
fr: Transaction récurrente sans modèle : la transaction ne peut pas être créée automatiquement.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
fr: Impossible de traiter la formule de débit %s pour la répartition "%s".

en: Split with memo %s has an invalid account.
fr: La répartition avec le mémo %s possède un compte invalide.

en: Invalid Account in Split
fr: Sélection de compte non valide dans la répartition

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
fr: La répartition avec le mémo %s possède une Formule de Crédit qui ne peut pas être analysée.

en: Unparsable Formula in Split
fr: Formule non analysable dans la répartition

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
fr: La répartition avec le mémo %s possède une Formule de Débit qui ne peut pas être analysée.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
fr: L'éditeur de transaction récurrente ne peut pas automatiquement équilibrer cette transaction. Doit-elle tout de même être créée ?

en: (never)
fr: (jamais)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
fr: Le modèle de transaction en cours a été modifié. Voulez-vous l'enregistrer ?

en: Scheduled Transactions
fr: Transactions récurrentes

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
fr: La transaction récurrente n'est pas équilibrée. Vous êtes fortement encouragé à corriger cette situation.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
fr: Impossible de créer une transaction récurrente à partir d'une transaction en cours d'édition. Saisissez la transaction avant de la planifier.

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Postponed
fr: Reporté

en: To-Create
fr: À créer

en: Reminder
fr: Rappel

en: Created
fr: Créé

en: Never
fr: Jamais

en: (Need Value)
fr: (valeur requise)

en: Invalid Transactions
fr: Transactions invalides

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
fr[0]: Il n'y a aucune transaction récurrente à saisir en ce moment (une transaction créée automatiquement)
fr[1]: Il n'y a aucune transaction récurrente à saisir en ce moment (%d transactions créées automatiquement)

en: Status
fr: État

en: Created Transactions
fr: Transaction créées

en: Last Valid Year:
fr: Dernière année valide :

en: Form Line Data:
fr: Forme de donnée :

en: now
fr: maintenant

en: Income Tax Identity
fr: Identification des taxes sur le revenu

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
fr: ATTENTION : si vous désignez des catégorie TXF, puis vous changez le 'Type', vous devrez réinitialiser manuellement chaque catégorie l'une après l'autre

en: Form
fr: Formulaire

en: Edit Vendor
fr: Modifier un fournisseur

en: New Vendor
fr: Nouveau fournisseur

en: View/Edit Vendor
fr: Afficher/Modifier un fournisseur

en: Vendor's Jobs
fr: Prestations du fournisseur

en: Vendor's Bills
fr: Factures du Fournisseur

en: Pay Bill
fr: Payer une facture

en: Vendor ID
fr: N° Fournisseur

en: Find Vendor
fr: Recherche de fournisseur

en: Income
fr: Revenus

en: Expenses
fr: Dépenses

en: Transfer
fr: Virement

en: Remaining to Budget
fr: Montant restant à entrer dans le budget

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
fr: Il n'y a pas de transactions récurrentes à saisir en ce moment.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
fr[0]: Il n'y a aucune transaction récurrente à saisir en ce moment (%d transaction créée automatiquement)
fr[1]: Il n'y a aucune transaction récurrente à saisir en ce moment (%d transactions créées automatiquement)

en: Select a Budget
fr: _Selectionner un budget

en: Open
fr: Ouvrir

en: Edit
fr: Édition

en: New
fr: Nouveau

en: Delete
fr: Supprimer

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
fr: "Vérifier & Réparer" est en cours ; voulez-vous l'interrompre ?

en: Accounts
fr: Comptes

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
fr: Le compte %s n'utilise pas la même devise que celui d'où provient la transaction à déplacer.
    Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: _Pick another account
fr: _Choisissez un autre compte

en: _Do it anyway
fr: Le _faire tout de même

en: (no name)
fr: (sans nom)

en: Deleting account %s
fr: Suppression du compte %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
fr: La liste ci-dessous montre des objets qui utilisent le compte que vous voulez supprimer.
    Avant de le supprimer, vous devez soit supprimer ces objets, soit les modifier pour qu'ils utilisent
    un autre compte

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
fr: Le compte "%s" a plus d'un sous-compte.
    
    Déplacez les sous-comptes ou supprimez-les avant de tenter de supprimer ce compte.

en: The account %s will be deleted.
fr: Le compte %s va être supprimé.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
fr: Toutes les transactions de ce compte seront déplacées vers le compte %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
fr: Toutes les transactions de ce compte vont être supprimées.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
fr: Tous les sous-comptes vont être déplacés vers le compte %s.

en: Its subaccount will be deleted.
fr: Tous les sous-comptes vont être supprimés.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
fr: Toutes les transactions des sous-comptes vont être déplacées vers le compte %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
fr: Toutes les transactions des sous-comptes cont être supprimées.

en: Are you sure you want to do this?
fr: Voulez-vous vraiment effectuer ces opérations ?

en: Estimate
fr: Estimer

en: All Periods
fr: Toutes les périodes

en: Note
fr: Notes

en: Run Report
fr: Rapport de compte

en: Unnamed Budget
fr: Budget sans nom

en: Delete %s?
fr: Supprimer %s ?

en: You must select at least one account to estimate.
fr: Vous devez sélectionner au moins un compte pour effectuer une estimation de budget.

en: You must select at least one account to edit.
fr: Vous devez sélectionner au moins un compte à modifier.

en: You must select one budget cell to edit.
fr: Vous devez sélectionner une cellule du budget à modifier.

en: _Print Invoice
fr: _Imprimer la facture

en: Make a printable invoice
fr: Crée une facture imprimable

en: _Edit Invoice
fr: _Modifier la facture

en: Edit this invoice
fr: Modifie cette facture

en: _Duplicate Invoice
fr: _Dupliquer la facture

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
fr: Créer une nouvelle facture comme double de l'actuelle

en: _Post Invoice
fr: Émettre la _facture

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
fr: Enregistre cette facture client dans votre plan comptable

en: _Unpost Invoice
fr: _Suspendre la facture

en: Unpost this invoice and make it editable
fr: Suspendre cette facture et la rendre modifiable

en: New _Invoice
fr: Nouvelle _facture

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
fr: Créer une nouvelle facture pour le même client que l'actuel

en: Blank
fr: Vierge

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
fr: Aller à la ligne vide en bas de la facture

en: _Pay Invoice
fr: Recevoir _paiement de la facture

en: Enter a payment for the owner of this invoice
fr: Saisir un paiement pour le destinataire de cette facture

en: _Company Report
fr: Rapport de _société

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
fr: Ouvrir une fenêtre de rapport client pour le destinataire de cette facture

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
fr: _Gérer le Lien vers un Document…

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
fr: _Ouvrir le Document lié

en: Open Linked Document
fr: Ouvrir le Document lié

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
fr: _Utiliser comme Mise en Page par défaut pour les Documents Clients

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
fr: Utiliser par défaut la mise en page actuelle pour toutes les factures aux clients et les notes de crédit

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
fr: _Réinitialiser la Mise en Page par défaut pour les Documents Clients

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
fr: Réinitialiser la mise en page par défaut, pour toutes les factures aux clients et les notes de crédits, à celle intégrée par défaut et mettre à jour la page actuelle en fonction

en: _Print Bill
fr: _Imprimer le reçu

en: Make a printable bill
fr: Créer une facture imprimable

en: _Edit Bill
fr: _Modifier le reçu

en: Edit this bill
fr: Modifier cette facture

en: _Duplicate Bill
fr: _Dupliquer le reçu

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
fr: Créer une nouvelle facture comme double de l'actuelle

en: _Post Bill
fr: _Payer une facture

en: Post this bill to your Chart of Accounts
fr: Enregistre cette facture fournisseur dans votre plan comptable

en: _Unpost Bill
fr: S_uspendre la facture

en: Unpost this bill and make it editable
fr: Suspendre cette facture et la rendre modifiable

en: New _Bill
fr: Nouvelle _facture

en: Create a new bill for the same owner as the current one
fr: Créer une nouvelle facture pour le même client que l'actuel

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
fr: Aller à la ligne vide en bas de la facture

en: _Pay Bill
fr: _Payer une facture

en: Enter a payment for the owner of this bill
fr: Saisissez un paiement pour le destinataire de cette facture

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
fr: Ouvre une fenêtre de rapport de fournisseur pour l'émetteur de cette facture

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
fr: _Utiliser comme Mise en Page par défaut pour les Documents Fournisseurs

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
fr: Utiliser par défaut la mise en page actuelle pour toutes les factures des fournisseurs et les notes de crédit

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
fr: _Réinitialiser la Mise en Page par défaut pour les Documents de Fournisseurs

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
fr: Réinitialiser la mise en page par défaut, pour toutes les factures des fournisseurs et les notes de crédits, à celle intégrée par défaut et mettre à jour la page actuelle en fonction

en: _Print Voucher
fr: Im_primer le bon

en: Make a printable voucher
fr: Créer un bon imprimable

en: _Edit Voucher
fr: Modifi_er le bon

en: Edit this voucher
fr: Modifier ce bon

en: _Duplicate Voucher
fr: _Dupliquer le bon

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
fr: Créer un nouveau bon comme double de l'actuel

en: _Post Voucher
fr: _Enregistrer ce bon

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
fr: Enregistre ce bon dans votre plan comptable

en: _Unpost Voucher
fr: S_uspendre le bon

en: Unpost this voucher and make it editable
fr: Suspendre ce bon et le rendre modifiable

en: New _Voucher
fr: Nou_veau bon de dépense

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
fr: Créer un nouveau bon pour le même destinataire que l'actuel

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
fr: Aller à la ligne vide en bas du bon

en: _Pay Voucher
fr: _Payer le bon

en: Enter a payment for the owner of this voucher
fr: Saisir un paiement pour le destinataire de ce bon

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
fr: Ouvrir une fenêtre de rapport société pour le destinataire de ce bon

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
fr: _Utiliser comme Mise en Page par défaut pour les Documents Employés

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
fr: Utiliser la mise en page actuelle par défaut pour toutes les pièces justificatives et les notes de crédit des employés

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
fr: _Réinitialiser la Mise en Page par défaut pour les Documents Employés

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
fr: Réinitialiser la mise en page par défaut, pour toutes les pièces justificatives et notes de crédit des employés, à celle intégrée par défaut et mettre à jour la page actuelle en fonction

en: _Print Credit Note
fr: Im_primer avoir

en: Make a printable credit note
fr: Créer un avoir à imprimer

en: _Edit Credit Note
fr: _Modifier l'avoir

en: Edit this credit note
fr: Modifier cet avoir

en: _Duplicate Credit Note
fr: _Dupliquer l’avoir

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
fr: Créer un nouvel avoir comme doublon de l'actuel

en: _Post Credit Note
fr: _Payer l'avoir

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
fr: Enregistre cette note de crédit dans votre plan comptable

en: _Unpost Credit Note
fr: S_usprendre l’avoir

en: Unpost this credit note and make it editable
fr: Suspendre cet avoir et le rendre modifiable

en: New _Credit Note
fr: _Nouvel avoir

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
fr: Créer un nouvel avoir pour le même client que l'actuel

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
fr: Aller à la ligne vide en bas de l'avoir

en: _Pay Credit Note
fr: _Payer l'avoir

en: Enter a payment for the owner of this credit note
fr: Saisir un paiement pour le destinataire de cet avoir

en: Open a company report window for the owner of this credit note
fr: Ouvrir une fenêtre de rapport société pour le destinataire de cet avoir

en: Manage Document Link…
fr: Gérer le Lien vers un Document…

en: Enter
fr: Valider

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas

en: Unpost
fr: Suspendre

en: Pay
fr: Payer

en: New Voucher
fr: Nouveau bon de dépense

en: Vendor Listing
fr: Liste des fournisseurs

en: Customer Listing
fr: Listing des clients

en: Owners
fr: Destinataires/émetteurs

en: Customers
fr: Clients

en: Jobs
fr: Tâches

en: Vendors
fr: Fournisseurs

en: Employees
fr: Employés

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
fr: Le destinataire/l’émetteur %s sera effacé.
    Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: Cu_t Transaction
fr: _Couper la transaction

en: _Copy Transaction
fr: Co_pier la transaction

en: _Paste Transaction
fr: C_oller la transaction

en: Dup_licate Transaction
fr: Dup_liquer la transaction

en: _Delete Transaction
fr: _Supprimer

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
fr: Aller à la facture

en: Cu_t Split
fr: Co_uper la répartition

en: _Copy Split
fr: _Copier la répartition

en: _Paste Split
fr: C_oller la répartition

en: Dup_licate Split
fr: Dup_liquer la répartition

en: _Delete Split
fr: _Supprimer la répartition

en: Cut the selected transaction into clipboard
fr: Coupe la transaction sélectionnée

en: Copy the selected transaction into clipboard
fr: Copie la transaction sélectionnée

en: Paste the transaction from the clipboard
fr: Coller la transaction à partir du presse-papiers

en: Make a copy of the current transaction
fr: Effectue une copie de la transaction en cours

en: Delete the current transaction
fr: Supprime la transaction actuelle

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
fr: Ajouter, modifier, ou dissocier un document lié à la transaction actuelle

en: Open the linked document for the current transaction
fr: Ouvrir un document liée pour la transaction actuelle

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
fr: Accéder à la facture ou au bon lié

en: Cut the selected split into clipboard
fr: Coupe la répartition sélectionnée dans le presse-papiers

en: Copy the selected split into clipboard
fr: Copie la répartition sélectionnée dans le presse-papiers

en: Paste the split from the clipboard
fr: Colle la répartition à partir du presse-papiers

en: Make a copy of the current split
fr: Effectue une copie de la répartition courante

en: Delete the current split
fr: Supprime la répartition courante

en: Split
fr: Répartition

en: Jump
fr: Sauter

en: Schedule
fr: Planifier

en: Auto-clear
fr: Auto-pointage

en: Stock Assistant
fr: Assistant d'actions

en: General Journal
fr: Livre journal

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
fr: Enregistrer les changements dans %s ?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
fr: Ce registre a des changements en cours sur une transaction. Voulez-vous enregistrer les changements, annuler la transaction ou annuler l'opération ?

en: _Discard Transaction
fr: _Abandonner la transaction

en: _Save Transaction
fr: _Enregistrer la transaction

en: unknown
fr: inconnu

en: Portfolio
fr: Portefeuille

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Start Date:
fr: Date de début :

en: Show previous number of days:
fr: Afficher le nombre de jours précédents :

en: End Date:
fr: Date de fin :

en: Unreconciled
fr: Non rapproché

en: Frozen
fr: Gelé

en: Voided
fr: Invalidé

en: Show:
fr: Afficher :

en: Hide:
fr: Masquer :

en: Filter By:
fr: Filtrer par :

en: Transaction Report
fr: Rapport de transaction

en: Portfolio Report
fr: Rapport de portefeuille

en: Search Results Report
fr: Rapport des résultats de la recherche

en: Register
fr: Grand Livre

en: and subaccounts
fr: et sous-comptes

en: Print checks from multiple accounts?
fr: Imprimer les chèques de plusieurs comptes ?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
fr: Ce résultat de recherche contient des répartitions provenant de plus d’un compte. Voulez-vous imprimer les chèques bien qu’ils ne proviennent pas tous du même compte ?

en: _Print checks
fr: _Imprimer les chèques

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
fr: Vous pouvez seulement imprimer les chèques depuis un registre de compte bancaire ou via le résultat de recherches.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
fr: Vous ne pouvez pas invalider une transaction ayant des répartitions rapprochées ou pointées.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
fr: Cette transaction est protégée en écriture pour la raison suivante : "%s"

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
fr: Une transaction inverse a dejà été créée pour cette transaction.

en: Jump to the transaction?
fr: Aller à cette transaction ?

en: Reverse Transaction
fr: Inverser la transaction

en: New Transaction Information
fr: Information de la nouvelle transaction

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
fr: Trier %s par…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
fr: Filtrer %s par…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
fr: %s %s de %s, émise le %s pour un montant de %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
fr: Plusieurs documents sont liés à cette transaction. Veuillez en choisir un :

en: Select
fr: Sélectionner

en: Go to Date
fr: Aller à la date

en: Checking splits in current register: %u of %u
fr: Vérification des répartitions dans le registre actuel : %u sur %u

en: Print
fr: Imprimer

en: Export
fr: Exporter

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
fr: Enregistrer la configuration

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
fr: Enregistrer la config sous…

en: Make Pdf
fr: Créer le PDF

en: The numeric ID of the report.
fr: Identifiant numérique du rapport.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
fr: Met à jour le rapport préconfiguré avec les paramètres du rapport actuel. Le rapport préconfiguré sera enregistré dans le fichier %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
fr: Ajoute la configuration du rapport actuel dans le menu « Rapports -> Rapports préconfigurés ». Le rapport sera enregistré dans le fichier %s.

en: Save _Report Configuration
fr: Enregistrer le _Rapport préconfiguré

en: Save Report Configuration As…
fr: Enregistrer le Rapport préconfiguré sous…

en: Choose export format
fr: Choisir le format d'export

en: Choose the export format for this report:
fr: Choisissez le format d'export pour ce rapport :

en: Save %s To File
fr: Enregistrement de %s dans un fichier

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
fr: Impossible d'enregistrer sous ce nom.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
fr: Impossible d'enregistrer dans ce fichier.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fr: Le fichier %s existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
fr: Ce rapport doit être mis à jour pour retourner un objet document avec export-string ou export-error.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s. L'erreur est : %s

en: GnuCash-Report
fr: Rapport GnuCash

en: Printable Invoice
fr: Facture imprimable

en: Tax Invoice
fr: Facture de la taxe

en: Easy Invoice
fr: Facture simplifiée

en: Fancy Invoice
fr: Facture améliorée

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Edit
fr: É_dition

en: Upcoming Transactions
fr: Transactions à venir

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer la transaction récurrente sélectionnée ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer les %d transactions récurrentes sélectionnées ?

en: Report error
fr: Erreur de rapport

en: An error occurred while running the report.
fr: Une erreur est survenue lors de l'exécution du rapport.

en: Badly formed options URL: %s
fr: Options mal formées URL : %s

en: Badly-formed report id: %s
fr: N° de rapport mal formé : %s

en: Standard Order
fr: Ordre standard

en: Date of Entry
fr: Date de l'_entrée

en: Statement Date
fr: Date du relevé

en: Descending
fr: Décroissant

en: Ascending
fr: Croissant

en: Filtered
fr: Filtré

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
fr: Supprimer la répartition '%s' de la transaction '%s' ?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fr: Vous effaceriez une répartition déjà rapprochée ! Ce n'est pas une bonne idée car votre solde rapproché sera incorrect.

en: You cannot cut this split.
fr: Vous ne pouvez pas effacer cette répartition.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
fr: C'est la répartition qui lie la transaction au registre. Vous ne pouvez pas la supprimer de cette fenêtre de registre. Vous pouvez supprimer la transaction entière depuis cette fenêtre ou vous pouvez aller dans un registre qui montre une autre vue de cette transaction et supprimer la répartition depuis ce registre.

en: (no memo)
fr: (pas de mémo)

en: (no description)
fr: (pas de description)

en: _Cut Split
fr: _Couper la répartition

en: Cut the current transaction?
fr: Édite la transaction en cours ?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fr: Vous voulez effacer une transaction avec des répartitions déjà rapprochées ! Ce n'est pas une bonne idée, car votre balance rapprochée sera incorrecte.

en: _Cut Transaction
fr: _Couper la transaction

en: Cannot modify or delete this transaction.
fr: Impossible de modifier ou effacer cette transaction.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
fr: La date de cette transaction est antérieure au « seuil de protection en écriture » configuré pour ce livre. Ce réglage peut être changé dans Fichier->Propriétes->Comptes.

en: Remove the splits from this transaction?
fr: Confirmez-vous la suppression des répartitions de cette transaction ?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
fr: Vous effaceriez une transaction avec des répartitions déjà rapprochées. Ce n'est pas une bonne idée, car votre solde rapproché sera incorrect.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
fr: _Supprimer les répartitions

en: Change a Transaction Linked Document
fr: Modifier la transaction du document liée

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
fr: Voulez-vous supprimer la répartition "%s" de la transaction "%s" ?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fr: Vous effaceriez une répartition déjà rapprochée ! Ce n'est pas une bonne idée car votre solde rapproché sera incorrect.

en: You cannot delete this split.
fr: Impossible d'effacer cette répartition.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
fr: C'est la répartition qui lie la transaction au registre. Vous ne pouvez pas la supprimer de cette fenêtre de registre. Vous pouvez supprimer la transaction entière depuis cette fenêtre ou vous pouvez aller dans un registre qui montre une autre vue de cette transaction et supprimer la répartition depuis ce registre.

en: Delete the current transaction?
fr: Voulez-vous supprimer de la transaction actuelle ?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fr: Vous effaceriez une transaction avec des répartitions déjà rapprochées. Ce n'est pas une bonne idée, car votre balance rapprochée sera incorrecte.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
fr: La répartition cible est actuellement masquée dans ce registre.
    
    %s
    
    Cliquez sur OK pour effacer temporairement le filtre et continuer, 
    autrement la dernière cellule active sera sélectionnée.

en: Balancing entry from reconciliation
fr: Entrée du bilan depuis le rapprochement

en: Present:
fr: Actuelle :

en: Future:
fr: Future :

en: Cleared:
fr: Pointé :

en: Reconciled:
fr: Rapproché :

en: Projected Minimum:
fr: Minimum projeté :

en: Shares:
fr: Parts :

en: Current Value:
fr: Valeur actuelle :

en: Sort By:
fr: Trier par :

en: This account register is read-only.
fr: Ce registre de compte est en lecture seule.

en: The '%s' account register is read-only.
fr: Le registre de compte "%s" est en lecture seule.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
fr: Les transactions de ce compte ne peuvent pas être modifiées parce que ses sous-comptes ont des produits ou des devises non concordantes.
    Vous devez ouvrir chaque compte individuellement pour modifier les transactions.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
fr: Les transaction de ce compte ne peuvent pas être modifiées.
    Si vous souhaitez modifier des transactions dans ce registre, ouvrez les options du compte et décochez la case « Virtuel ».

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
fr: Les transactions de l'un des sous-comptes sélectionnés ne peuvent pas être modifiées.
    Si vous souhaitez modifier des transactions dans ce registre, ouvrez les options du sous-compte et décochez la case « Virtuel ».
    Vous pouvez également ouvrir un compte individuel au lieu d'un groupe de comptes.

en: Manage your finances, accounts, and investments
fr: Gérez vos finances, vos comptes et vos investissements

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
fr: GnuCash est un programme pour la gestion de finances personnelles et de petites entreprises.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
fr: Conçu pour être facile à utiliser, mais puissant et flexible, GnuCash vous permet de suivre les comptes bancaires, les actions, les revenus et les dépenses. Aussi rapide et intuitif à utiliser qu'un registre papier, il est basé sur des principes comptables professionnels comme la comptabilité en partie double pour garantir des livres équilibrés et des rapports précis.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
fr: Avec GnuCash vous pouvez (entre autres) :

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
fr: Suivre vos revenus et vos dépenses personnelles au jour le jour

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
fr: Gérer facilement vos actions, obligations et fonds communs de placement

en: Keep your small business' accounting up to date
fr: Garde les comptes de votre petite entreprise à jour

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
fr: Créer des rapports et des graphiques précis à partir de vos données financières

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
fr: Configurer des transactions récurrentes pour éviter de ré-entrer les mêmes données

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
fr: Échanger par CSV/FinTS (anciennement HBCI) ou importer des données SWIFT-MT9xx/QIF/OFX, y compris avec une correspondance des transactions

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
fr: Effectuer des calculs financiers, comme le remboursement d'un prêt

en: GnuCash Project
fr: Projet GnuCash

en: Finance Management
fr: Gestionnaire de finances

en: Display the ~a report
fr: Afficher le rapport ~a

en: Saved Report Configurations
fr: Rapports préconfigurés

en: Manage and run saved report configurations
fr: Gère et exécute des rapports préconfigurés

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: A basic dashboard for your accounting data
fr: Un tableau de bord de base pour vos données comptables

en: You have not selected an owner
fr: Vous n'avez pas choisi de destinataire ou d’émetteur

en: Job
fr: Prestation

en: is
fr: est

en: is not
fr: n'est pas

en: Entity Not Found: %s
fr: Entité non trouvée : %s

en: Transaction with no Accounts: %s
fr: Transaction sans aucun compte : %s

en: Unsupported entity type: %s
fr: Type d'entité non supporté : %s

en: No such price: %s
fr: Pas de prix pour : %s

en: Cleared Transactions
fr: Transaction pointées

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
fr[0]: La date du relevé est %d jour après aujourd'hui.
fr[1]: La date du relevé est %d jours après aujourd'hui.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
fr[0]: La date de relevé que vous avez choisi est %d jour dans le futur.
fr[1]: La date de relevé que vous avez choisi est %d jours dans le futur.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
fr: Cela peut causer des problèmes pour les futures actions de réconciliation sur ce compte. Veuillez vérifier qu'il s'agit bien de la date correcte.

en: Interest Payment
fr: Paiement d'intérêts

en: Interest Charge
fr: Aggios

en: Payment Information
fr: Informations de paiement

en: Payment From
fr: Paiement à partir de

en: Reconcile Account
fr: Compte pour la rapprochement

en: Payment To
fr: Paiement vers

en: Enter _Interest Payment…
fr: Saisir le paiement d'_intérêts…

en: Enter _Interest Charge…
fr: Saisir les frais d'_intérêts…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la transaction récurrente sélectionnée ?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
fr: ATTENTION ! Le compte contient des répartitions dont la date de rapprochement est postérieure à la date du relevé. La réconciliation peut être difficile.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
fr: Ce compte comporte des répartitions dont la date de rapprochement est postérieure à cette date d'état de rapprochement. Ces répartitions peuvent rendre le rapprochement difficile. Si c'est le cas, vous pouvez utiliser la fonction Rechercher des transactions pour les trouver, les dé-rapprocher et les re-rapprocher.

en: Starting Balance
fr: Solde du début

en: Ending Balance
fr: Solde final

en: Reconciled Balance
fr: Solde rapproché

en: Difference
fr: Différence

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
fr: Vous avez fait des modifications dans cette fenêtre de rapprochement. Voulez-vous vraiment les annuler ?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
fr: Le compte n'est pas équilibré. Voulez-vous vraiment le clôturer ?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
fr: Voulez-vous reporter le rapprochement et le terminer plus tard ?

en: Set the report options you want using this dialog.
fr: Ajustez les options du rapport avec cette boîte de dialogue.

en: There are no options for this report.
fr: Il n'y a pas d'options pour ce rapport.

en: You must select an item from the list
fr: Vous devez sélectionner un item de la liste

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Order
fr: Commande

en: New Order
fr: Nouvelle commande

en: New Transaction
fr: Nouvelle transaction

en: New Split
fr: Nouvelle répartition

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
fr: Nouvel élément

en: _Add
fr: _Ajouter

en: all criteria are met
fr: tous les critères correspondent

en: any criteria are met
fr: au moins un des critères correspond

en: You have not selected any accounts
fr: Vous n'avez pas sélectionné de compte

en: matches all accounts
fr: correspond à tous les comptes

en: matches any account
fr: correspond à au moins un compte

en: matches no accounts
fr: ne correspond à aucun compte

en: Selected Accounts
fr: Comptes sélectionnés

en: Choose Accounts
fr: Choisir les comptes

en: Select Accounts to Match
fr: Sélectionner les comptes à faire correspondre

en: Select the Accounts to Compare
fr: Sélectionner les comptes à comparer

en: is before
fr: est avant le

en: is before or on
fr: est avant ou le

en: is on
fr: est le

en: is not on
fr: n'est pas le

en: is after
fr: est après le

en: is on or after
fr: est le ou après le

en: is less than
fr: est inférieur à

en: is less than or equal to
fr: est inférieur ou égal à

en: equals
fr: égal

en: does not equal
fr: n'est pas égal

en: is greater than
fr: supérieur à

en: is greater than or equal to
fr: supérieur ou égal à

en: less than
fr: inférieur à

en: less than or equal to
fr: inférieur ou égal à

en: equal to
fr: égal à

en: not equal to
fr: différent de

en: greater than
fr: supérieur à

en: greater than or equal to
fr: supérieur ou égal à

en: has credits or debits
fr: a des crédits ou débits

en: has debits
fr: a des débits

en: has credits
fr: a des crédits

en: Not Cleared
fr: Non pointé

en: You need to enter some search text.
fr: Vous devez saisir une chaîne de recherche de texte.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
fr: Erreur dans l'expression régulière "%s" :
    %s

en: contains
fr: contient

en: matches regex
fr: correspond à l'expression régulière

en: does not match regex
fr: ne correspond pas à l'expression régulière

en: Match case
fr: Faire correspondre la casse

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
fr: 
    Le fichier que vous essayez de charger a été enregistré avec une ancienne version de GnuCash. Le format de fichier dans les anciennes versions ne contient pas les spécifications de codage des caractères utilisés. Cela signifie que le texte de votre fichier risque d'être compris de manière ambiguë. Cette ambiguïté ne peut pas être levée automatiquement, mais le nouveau format de fichier de Gnucash 2.0.0 contiendra toutes les informations nécessaires et vous n'aurez pas à recommencer cette étape une nouvelle fois.
    
    GnuCash va essayer de déterminer l'encodage utilisé dans votre fichier. À la page suivante, vous verrez les résultats de cette démarche. Vous devrez vérifier si les mots correspondent à ce que vous attendez. Si tout semble satisfaisant, vous n'aurez qu'à cliquer sur « Suivant ». Sinon, si les mots contiennent des caractères inattendus, et vous devrez choisir un nouveau codage pour essayer d'améliorer le résultat. Vous devrez peut-être éditer la liste des encodages en cliquant sur le bouton respectif.
    
    Cliquez sur "Suivant" maintenant pour choisir le codage adapté à votre fichier.

en: Ambiguous character encoding
fr: Codage de caractères ambigu

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
fr: Le fichier a été chargé avec succès. Si vous cliquez sur "Appliquer", il sera sauvé et rechargé dans l'application principale. Ainsi, vous aurez un fichier de travail et une sauvegarde dans le même répertoire.
    
    Vous pouvez également revenir en arrière et vérifier vos sélections en cliquant sur "Précédent".

en: European
fr: Européen

en: ISO-8859-1 (West European)
fr: ISO-8859-1 (Européen de l'Ouest)

en: ISO-8859-2 (East European)
fr: ISO-8859-2 (Européen de l'est)

en: ISO-8859-3 (South European)
fr: ISO-8859-3 (Européen du Sud)

en: ISO-8859-4 (North European)
fr: ISO-8859-4 (Européen du Nord)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
fr: ISO-8859-5 (Cyrillique)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
fr: ISO-8859-6 (Arabe)

en: ISO-8859-7 (Greek)
fr: ISO-8859-7 (Grecque)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
fr: ISO-8859-8 (Hébreux)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
fr: ISO-8859-9 (Turque)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
fr: ISO-8859-10 (Nordique)

en: ISO-8859-11 (Thai)
fr: ISO 8859-11 (thaï)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
fr: ISO-8859-13 (Baltique)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
fr: ISO-8859-14 (Celtique)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
fr: ISO-8859-15 (Européen de l'Ouest avec l'Euro)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
fr: ISO-8859-16 (Européen du Sud-Est)

en: KOI8-R (Russian)
fr: KOI8-R (Cyrillique/Russe)

en: KOI8-U (Ukrainian)
fr: KOI8-U (Ukrainien)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
fr: Il y a %d mots non assignés et %d mot non décodables. Ajouter le codage.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
fr: Il y a %d mots non assignés. Définissez-les ou ajoutez un encodage.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
fr: Il y a %d mots non décodés . Ajoutez un encodage.

en: The file could not be reopened.
fr: Le fichier n'a pas pu être réouvert.

en: Reading file…
fr: Chargement du fichier…

en: Parsing file…
fr: Chargement du fichier…

en: There was an error parsing the file.
fr: Une erreur s'est produite lors de la lecture du fichier.

en: Writing file…
fr: Écriture du fichier…

en: This encoding has been added to the list already.
fr: Ce codage a déjà été ajouté à la liste.

en: This is an invalid encoding.
fr: Ce codage est invalide.

en: Could not create opening balance.
fr: Impossible de créer le solde initial.

en: Give the children the same type?
fr: Donner le même type aux fils ?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
fr: Les fils du compte édité doivent être changés en type "%s" pour les rendre compatibles.

en: _Show children accounts
fr: Afficher les comptes _fils

en: The account must be given a name.
fr: Le compte doit avoir un nom.

en: There is already an account with that name.
fr: Il existe déjà un compte avec ce nom.

en: You must choose a valid parent account.
fr: Vous devez choisir un compte parent valide.

en: You must select an account type.
fr: Vous devez sélectionner un type de compte.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
fr: Le type du compte sélectionné est incompatible avec celui du compte parent.

en: You must choose a commodity.
fr: Vous devez sélectionner un produit.

en: Balance limits must be different unless they are both zero.
fr: Les limites de solde doivent être différentes, sauf si elles sont toutes deux égales à zéro.

en: The lower balance limit must be less than the higher limit.
fr: La limite inférieure du solde doit être inférieure à la limite supérieure.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
fr: Vous devez saisir un solde initial valide ou ne rien mettre.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
fr: Vous devez sélectionner un compte de virement ou choisir le solde initial du compte de capitaux propres.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
fr: Un compte avec un solde initial existe déjà pour la devise souhaitée.

en: Cannot change currency
fr: La devise ne peut être changée

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
fr: Ce compte contient des transactions.
    Il n'est pas possible de modifier cette option.

en: <No name>
fr: <sans nom>

en: Edit Account
fr: Editer le compte

en: (%d) New Accounts
fr: (%d) Nouveaux comptes

en: New Account
fr: Nouveau compte

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
fr: Renuméroter les sous-comptes immédiats de '%s' ?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
fr: Définir la couleur pour le compte "%s"et tous ses sous-comptes

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
fr: Afficher le sous-total pour le compte "%s", en incluant tous les sous-comptes

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
fr: Modifier le mode caché du compte '%s', ainsi que des comptes subsidaires

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
fr: S'il vous plaît sélectionnez un compte de capitaux propres pour obtenir le revenu total sur la période.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
fr: S'il vous plaît sélectionnez un compte de capitaux propres pour obtenir la dépense totale sur la période.

en: 
    Please select a commodity to match
fr: 
    Sélectionnez un produit à faire correspondre

en: 
    Commodity:
fr: 
    Produit :

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
fr: 
    Code d'échange (CUSIP ou similaire) :

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
fr: 
    Mnémonique (symbole boursier ou similaire) :

en: Select security/currency
fr: Sélection de titre/devise

en: _Security/currency
fr: _Titre/devise

en: Select security
fr: Sélection de titre

en: _Security
fr: _Titre

en: Select currency
fr: Sélection de devise

en: Cu_rrency
fr: De_vise

en: Currency
fr: Devise

en: Use local time
fr: Utiliser l'heure locale

en: Edit currency
fr: Édition de devise

en: Currency Information
fr: Informations de devise

en: Edit security
fr: Édition de titre

en: New security
fr: Nouveau titre

en: Security Information
fr: Informations sur les titres

en: You may not create a new national currency.
fr: Vous ne pouvez pas créer une nouvelle devise nationale.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
fr: %s est un type de produit réservé. Veuillez utiliser un autre type.

en: That commodity already exists.
fr: Ce produit existe déjà.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
fr: Vous devez saisir un "Nom complet" non vide, un "Code/abréviation", et un "Type" pour le produit.

en: Path head for files is,
fr: L'entête du chemin pour les fichiers est,

en: Path head does not exist,
fr: Le début du chemin n'existe pas,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
fr: Le début du chemin n'est pas défini. Utilisation de "%s" pour les chemins relatifs

en: Existing
fr: Existant

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
fr: Vous pouvez taper '+' ou '-' pour incrémenter ou décrémenter le nombre.

en: Action/Number
fr: Action/Numéro

en: Open…
fr: Ouvrir…

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Save As…
fr: Enregistrer _sous…

en: _Save As
fr: Enregistrer _sous

en: All files
fr: Tous les fichiers

note: Translators: *.gnucash and *.xac are file patterns and must not be translated
en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
fr: Fichiers de données uniquement (*.gnucash, *.xac)

note: Translators: *.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac are file patterns and must not be translated
en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
fr: Sauvegardes uniquement (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)

en: _Close
fr: _Fermer

en: Reset defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Reset all values to their defaults.
fr: Réinitialise tous les choix avec leur valeur par défaut.

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
fr: Revenus%sSalaire%sImposable

en: Path does not exist,
fr: Le chemin n'existe pas,

en: Select a folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Clear
fr: Effacer

en: You must provide a name for this Tax Table.
fr: Vous devez saisir un nom pour cette table de taxation.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
fr: Vous devez fournir un nom unique pour cette table de taxation. Le nom "%s" est déjà utilisé.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
fr: Le pourcentage brut doit être compris entre -100 et 100.

en: You must choose a Tax Account.
fr: Vous devez choisir un compte de taxation.

en: Rename
fr: Renommer

en: Please enter new name
fr: Veuillez saisir le nouveau nom

en: _Rename
fr: _Renommer

en: Tax table name "%s" already exists.
fr: Le nom de table de taxation "%s" existe déjà.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
fr: La table de taxation "%s" est utilisée. Vous ne pouvez pas la détruire.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la dernière entrée dans la table de taxation. Essayez de supprimer la table de taxation si vous voulez faire ceci.

en: Are you sure you want to delete this entry?
fr: Confirmez-vous la suppression de cette ligne ?

en: Show the income and expense accounts
fr: Afficher les comptes de revenus et de dépenses

en: Error
fr: Erreur

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
fr: Récupérer le cours actuel en ligne. Cette opération échouera s'il existe un cours créé manuellement pour aujourd'hui.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
fr: Finance::Quote doit être installé pour activer ce bouton.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
fr: Vous devez indiquer un compte duquel effectuer le virement, ou vers lequel l’effectuer, ou les deux, pour cette transaction ; autrement, elle ne sera pas enregistrée.

en: You can't transfer from and to the same account!
fr: Vous ne pouvez pas virer depuis et vers le même compte !

en: The account %s does not allow transactions.
fr: Le compte %s ne permet pas les transactions.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
fr: Vous ne pouvez pas virer depuis un compte non-devise. Essayez d'inverser les comptes "de" et "vers" et de mettre le "montant" négatif.

en: You must enter a valid price.
fr: Vous devez saisir un prix valide.

en: You must enter a valid 'to' amount.
fr: Vous devez saisir un montant brut "vers" valide.

en: You must enter an amount to transfer.
fr: Vous devez saisir un montant brut à virer.

en: Credit Account
fr: Compte de crédit

en: Debit Account
fr: Compte de débit

en: Transfer From
fr: Virer depuis

en: Transfer To
fr: Virer vers

en: Debit Amount
fr: Montant du débit

en: To Amount
fr: Montant brut vers

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
fr: La date saisie n'est pas comprise entre le 01/01/1400 et le 31/12/9999 ; elle est réinitialisée à cette année

en: Date out of range
fr: La date est hors intervalle

en: Remember and don't _ask me again.
fr: Se souvenir et _ne plus poser la question.

en: Don't _tell me again.
fr: Ne plus me _demander.

en: Remember and don't ask me again this _session.
fr: Retenir le choix et ne plus poser la question pour cette _session.

en: Don't tell me again this _session.
fr: Retenir le choix et ne plus poser la question pour cette _session.

en: Hide _Placeholder Accounts
fr: Cacher les comptes _virtuels

en: Hide _Hidden Accounts
fr: Ne pas afficher les _comptes cachés

en: Set the visibility of placeholder and hidden accounts.
fr: Paramétrer la visibilité des comptes virtuels et cachés.

note: Translators: This is a button label displayed in the account selector * control used in several dialogs. When pressed it opens the New Account * dialog.
en: New…
fr: Nouveau…

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de '%s' à la position %d

en: An error occurred while processing '%s'
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de '%s'

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
fr: Le compte a déjà un bilan en mode auto-effacement.

en: Too many uncleared splits
fr: Trop de répartitions non pointées

en: The selected amount cannot be cleared.
fr: Le montant sélectionné ne peut pas être pointé.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
fr: Les répartitions ne peuvent pas être nettoyées. Plusieurs possibilités trouvées.

en: Save file automatically?
fr: Enregistrer le fichier automatiquement ?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
fr[0]: Votre fichier de données nécessite d’être enregistré sur votre disque dur pour sauvegarder vos modifications. GnuCash dispose d’une fonctionnalité permettant la sauvegarde automatique du fichier toutes les %d minute. L'action est à chaque fois identique à un appui sur le bouton « Enregistrer ».
    
    Vous avez la possibilité de définir l’intervalle ou de désactiver cette fonctionnalité via Édition->Préférences->Général->Intervalle de sauvegarde automatique.
    
    Voulez-vous que votre fichier soit sauvegardé automatiquement ?
fr[1]: Votre fichier de données nécessite d’être enregistré sur votre disque dur pour sauvegarder vos modifications. GnuCash dispose d’une fonctionnalité permettant la sauvegarde automatique du fichier toutes les %d minutes. L’action est à chaque fois identique à un appui sur le bouton « Enregistrer ».
    
    Vous avez la possibilité de définir l’intervalle ou de désactiver cette fonctionnalité via Édition->Préférences->Général->Intervalle de sauvegarde automatique.
    
    Voulez-vous que votre fichier soit sauvegardé automatiquement ?

en: _Yes, this time
fr: _Oui, cette fois

en: Yes, _always
fr: Oui, _toujours

en: No, n_ever
fr: Non, _jamais

en: _No, not this time
fr: _Non, pas cette fois

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
fr: Utiliser la touche Majuscule combinée à une touche Entrée (du clavier ou du pavé numérique) pour terminer l'édition

en: Calendar
fr: Calendrier

en: 12 months
fr: 12 mois

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 4 months
fr: 4 mois

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 2 months
fr: 2 mois

en: 1 month
fr: 1 mois

en: View
fr: Affichage

en: Date:
fr: Date :

en: Frequency
fr: Fréquence

en: (unnamed)
fr: (sans nom)

en: _Import
fr: _Importer

en: Import
fr: Importer

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save
fr: Enregistrer

en: _Export
fr: E_xporter

en: (null)
fr: (vide)

en: No suitable backend was found for %s.
fr: Aucun programme adapté n'a été trouvé pour %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
fr: L'adresse URL %s n'est pas prise en charge par cette version de GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
fr: Impossible d'ouvrir l'URL %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
fr: Impossible de se connecter à %s. Le serveur, l’identifiant ou le mot de passe est incorrect.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
fr: Impossible de se connecter à %s. Connexion perdue, impossible d'envoyer les données.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
fr: Ce fichier/cette adresse URL semble provenir d'une version plus récente de GnuCash. Vous devez mettre à jour GnuCash pour pouvoir travailler avec ces données.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
fr: La base %s ne semble pas exister. Voulez-vous la créer ?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
fr: GnuCash ne peut pas obtenir le verrouillage pour %s. Cette base de données est peut-être utilisée par un autre utilisateur. Dans ce cas, vous ne devriez pas ouvrir la base de données. Voulez-vous malgré tout ouvrir la base de données ?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
fr: GnuCash ne peut pas obtenir le verrouillage pour %s. Cette base de données est peut-être utilisée par un autre utilisateur. Dans ce cas, vous ne devriez pas importer cette base de données. Voulez-vous malgré tout importer la base de données ?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
fr: GnuCash ne peut pas obtenir le verrouillage pour %s. Cette base de données est peut être utilisée par un autre utilisateur. Dans ce cas, vous ne devriez pas enregistrer dans cette base de données. Voulez-vous malgré tout enregistrer dans cette base de données ?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
fr: GnuCash ne peut pas obtenir le verrouillage pour %s. Cette base de données est peut-être utilisée par un autre utilisateur. Dans ce cas, vous ne devriez pas exporter cette base de données. Voulez-vous malgré tout exporter la base de données ?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
fr: GnuCash n'a pas pu écrire dans %s. Cette base de données est peut-être sur un système de fichiers en lecture seule, ou bien vous n'avez pas les permissions d'écriture pour ce répertoire, ou alors peut-être que votre anti-virus empêche cette action.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
fr: Le fichier/l'URL %s ne contient pas de données GnuCash, ou les données sont corrompues.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
fr: Le serveur à l'adresse %s a eu un problème, ou bien a reçu des données erronées ou corrompues.

en: You do not have permission to access %s.
fr: Vous n'avez pas les droits d'accès à %s.

en: An error occurred while processing %s.
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
fr: Une erreur est survenue à la lecture du fichier. Voulez-vous continuer ?

en: There was an error parsing the file %s.
fr: Une erreur est survenue à la lecture du fichier %s.

en: The file %s is empty.
fr: Le fichier %s est vide.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
fr: Le fichier / l'URI %s n'a pas pu être trouvé.
    
    Le fichier est dans l'historique, voulez-vous le supprimer ?

en: The file/URI %s could not be found.
fr: Ce fichier/URI %s est introuvable.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
fr: Ce fichier provient d'une ancienne version de GnuCash. Voulez-vous continuer ?

en: The file type of file %s is unknown.
fr: Le type du fichier %s est inconnu.

en: Could not make a backup of the file %s
fr: Impossible de faire une copie de sauvegarde pour le fichier %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
fr: Impossible d'écrire le fichier %s. Vérifiez que vous avez la permission d'écrire ce fichier et qu'il y a suffisamment de place pour le créer.

en: No read permission to read from file %s.
fr: Vous n'avez pas les droits d'accès en lecture au fichier %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
fr: Vous avez essayé de sauvegarder dans
    %s
    ou dans un de ses sous-répertoires. Ceci n’est pas autorisé car %s réserve ce répertoire pour un usage interne.
    
    Veuillez essayer à nouveau dans un répertoire différent.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
fr: Cette base de données est issue d'une ancienne version de GnuCash. Sélectionnez OK pour mettre à niveau vers cette version, Annuler pour passer en lecture seule.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
fr: Cette base de données est issue d'une nouvelle version de GnuCash. Cette version peut la lire, mais ne peut pas l'enregistrer en toute sécurité. Elle sera marquée en lecture seule tant que vous n'utiliserez pas Fichier->Enregistrer sous..., mais des données pourraient être perdues en écrivant sur l’ancienne version.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
fr: La base SQL est en cours d'utilisation par d'autres utilisateurs, et la mise à jour ne peut être effectuée tant qu'ils ne ferment pas leur session. S'il n'y a pas actuellement d'autres utilisateurs, consultez la documentation pour savoir comment nettoyer les sessions fantômes.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
fr: La bibliothèque « libdbi » installée sur votre système ne stocke pas correctement les grands nombres. Cela signifie que GnuCash ne peut pas utiliser correctement les bases de données SQL. GnuCash n’ouvrira ni ne sauvegardera de base de donnée SQL tant que cela n’aura pas été corrigé par l’installation d’une autre version de « libdbi ». Veuillez vous référer à https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 pour plus d’informations.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
fr: GnuCash n'a pas pu effectuer un test critique pour vérifier la présence d'un bogue dans la bibliothèque "libdbi". Ceci peut être causé par une mauvaise configuration des permissions de votre base de données SQL. Veuillez consulter https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 pour plus d'informations.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
fr: Ce fichier provient d'une ancienne version de GnuCash et sera mis à jour lorsqu'il sera sauvegardé par cette version. Vous ne pourrez plus lire le fichier enregistré avec l'ancienne version de Gnucash (il signalera une "erreur d'analyse du fichier"). Si vous souhaitez conserver l'ancienne version, quittez sans sauvegarder.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
fr: Une erreur inconnue d'entrée/sortie (%d) s'est produite.

en: Save changes to the file?
fr: Enregistrer les modifications du fichier ?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
fr[0]: Si vous n'enregistrez pas, les modifications réalisées dans la %d dernière minute seront perdues.
fr[1]: Si vous n'enregistrez pas, les modifications réalisées dans les %d dernières minutes seront perdues.

en: Continue _Without Saving
fr: Continuer _sans enregistrer

en: This book has budgets. The internal representation of budget amounts no longer depends on the Reverse Balanced Accounts preference. Please review the budgets and amend signs if necessary.
fr: Ce livre de comptes contient des budgets. La représentation interne des montants du budget ne dépend plus de la préférence des types de comptes avec soldes inversés. Veuillez examiner les budgets et modifier les signes si nécessaire.

en: The following are noted in this file:
fr: Les points suivants sont à noter dans ce fichier :

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
fr: GnuCash ne peut pas obtenir le verrouillage pour %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
fr: Cette base de données est peut-être utilisée par un autre utilisateur. Dans ce cas, vous ne devriez pas ouvrir la base de données. Que voulez-vous faire ?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
fr: Cette base de données est peut-être sur un système de fichiers en lecture seule, ou vous n'avez pas les droits d'écriture sur ce répertoire, ou votre anti-virus empêcher cette action. Si vous continuez, vous ne pourrez pas enregistrer vos modifications. Voulez-vous continuer ?

en: Open _Read-Only
fr: Ouvrir en _lecture seule

en: Create _New File
fr: Créer un _nouveau fichier

en: Open _Anyway
fr: _Ouvrir quand même

en: Open _Folder
fr: Ouvrir le _dossier

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Loading user data…
fr: Chargement des données de l'utilisateur…

en: Re-saving user data…
fr: Ré-enregistrement des données de l'utilisateur…

en: Exporting file…
fr: Export du fichier…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'écriture du fichier.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
fr: La base de données a été ouverte en lecture seule. Voulez-vous la sauvegarder à un autre emplacement ?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
fr: Rétablir effacera toute donnée non sauvegardée dans %s. Voulez-vous continuer ?

en: <unknown>
fr: <inconnu>

en: View…
fr: Affichage…

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
fr: GnuCash n'a pu trouver les fichiers de la documentation d'aide.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
fr: C'est probablement parce que le paquet "gnucash-docs" n'a pas été installé correctement.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
fr: Emplacement attendu

en: GnuCash could not find the linked document.
fr: GnuCash n’a pu trouver le document liée.

en: GnuCash could not open the linked document:
fr: GnuCash n’a pu ouvrir le document lié :

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
fr: Saisissez un nom d'utilisateur et un mot de passe pour : %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
fr: Les changements seront enregistrés automatiquement dans %u secondes

en: Save changes to file %s before closing?
fr: Enregistrer les modifications du fichier %s avant de le fermer ?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications réalisées depuis %d heures et %d minutes seront perdues.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications réalisées depuis %d jours and %d heures seront perdues.

en: Close _Without Saving
fr: Fermer _sans enregistrer

en: This window is closing and will not be restored.
fr: Cette fenêtre se ferme et ne sera pas rétablie.

en: Close Window?
fr: Fermer fenêtre ?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
fr: (en lecture seule)

en: Unsaved Book
fr: Livre non enregistré

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
fr: Dernière modification le %a %d %b %Y à %H:%M

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
fr: Fichier %s ouvert. %s

[ctx: lower case key for short cut to 'Accounts']
en: a
fr: c

en: Unable to save to database.
fr: Impossible d'enregistrer la base de données.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
fr: Impossible d'enregistrer la base de données : le livre est noté comme étant en lecture seule.

en: Book Options
fr: Options du Grand Livre

en: The maximum number of window menu entries reached, no more entries will be added.
fr: Le nombre maximum d'éléments est atteint dans le menu Fenêtre . Plus aucun élément ne sera ajouter.

en: (user modifiable)
fr: (modifiable par l'utilisateur)

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
fr: Copyright © 1997- %s Les contributeurs de GnuCash.

en: Build ID
fr: ID de build

en: Accounting for personal and small business finance.
fr: Gestion de finances personnelles et de petites entreprises.

en: Visit the GnuCash website.
fr: Visitez le site web de GnuCash.

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select all accounts.
fr: Sélectionne tous les comptes.

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: Clear the selection and unselect all accounts.
fr: Vide la sélection et déselectionne tous les comptes.

en: Select Children
fr: Sélectionner les enfants

en: Select all descendents of selected account.
fr: Sélectionner tous les descendants des comptes activés.

en: Select Default
fr: Sélectionner par défaut

en: Select the default account selection.
fr: Selectionne la selection des comptes par défaut.

en: Show Hidden Accounts
fr: Afficher les comptes cachés

en: Show accounts that have been marked hidden.
fr: Inclure les comptes qui ont été masqués.

en: Select all entries.
fr: Sélectionne toutes les entrées.

en: Clear the selection and unselect all entries.
fr: Efface la sélection et déselectione toutes les entrées.

en: Select the default selection.
fr: Définit la sélection par défaut.

en: Clear any selected image file.
fr: Effacer tous les fichiers image sélectionnés.

en: Select image
fr: Sélectionner une image

en: Select an image file.
fr: Selectionne un fichier image.

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Start of this quarter
fr: Début du trimestre

en: Start of this accounting period
fr: Début de cette période comptable

en: Start of previous accounting period
fr: Début de la précédente période comptable

en: End of this quarter
fr: Fin du trimestre actuel

en: End of this accounting period
fr: Fin de la période comptable

en: End of previous accounting period
fr: Fin de la précédente période comptable

en: _Custom
fr: _Sur mesure

en: Selected Report is Missing
fr: Le rapport sélectionné est manquant

note: Translators: %s is the report name.
en: '%s' is missing
fr: '%s' est manquant

note: Translators: %s is the internal report guid.
en: Report with GUID '%s' is missing
fr: Le rapport avec le GUID « %s » est manquant

en: Loading…
fr: Chargement en cours…

en: never
fr: jamais

en: New top level account
fr: Nouveau compte racine

en: Account Name
fr: Nom du compte

en: Commodity
fr: Produit

en: Account Code
fr: Code du compte

en: Last Num
fr: Dernier num

en: Present
fr: Présent

en: Present (Report)
fr: Présent (rapport)

en: Balance (Report)
fr: Balance (rapport)

en: Balance (Period)
fr: Solde (période)

en: Cleared (Report)
fr: Pointé (rapport)

en: Reconciled (Report)
fr: Rapproché (rapport)

en: Last Reconcile Date
fr: Dernière date de rapprochement

en: Future Minimum
fr: Minimum futur

en: Future Minimum (Report)
fr: Minimum futur (rapport)

en: Total (Report)
fr: Total (rapport)

en: Total (Period)
fr: Total (période)

en: Account Color
fr: Couleur du compte

en: Balance Limit
fr: Limite de Solde

en: Tax Info
fr: Informations d'imposition

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
fr: C

[ctx: Column header for 'Placeholder']
en: P
fr: V

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
fr: Présent (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
fr: Solde (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
fr: Pointé (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
fr: Rapproché (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
fr: Minimum futur (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
fr: Filtrer %s par...

en: Namespace
fr: Espace de noms

en: Print Name
fr: Nom de l'impression

en: Display symbol
fr: Afficher le symbole

en: Unique Name
fr: Nom unique de l'application

en: Get Quotes
fr: Récupérer les cotations

[ctx: Column letter for 'Get Quotes']
en: Q
fr: D

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Customer Number
fr: Numéro client

en: Vendor Number
fr: N° fournisseur

en: Employee Number
fr: Numéro de l’employé

en: Address Name
fr: Nom (à l’adresse)

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Address 3
fr: Adresse 3

en: Address 4
fr: Adresse 4

en: Phone
fr: Téléphone

en: E-mail
fr: Courriel

en: Active
fr: Actif

en: Security
fr: Titre

en: Price
fr: Cours

en: Enabled
fr: Activé

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
fr: A

en: Last Occur
fr: Dernière occurrence

en: Next Occur
fr: Prochaine occurrence

en: %s, Total:
fr: %s, total :

en: %s, Non Currency Commodities Total:
fr: %s, total des produits non monétaires :

en: %s, Grand Total:
fr: %s, grand total :

en: %s:
fr: %s :

en: Net Assets:
fr: Actifs nets :

en: Profits:
fr: Profits :

en: Price Quotes Retrieval Options
fr: Options d'obtention des cours boursiers et monétaires

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
fr: Exécuter les commandes relatives aux cotations des cours boursiers et monétaires. Les commandes suivantes sont prises en charge.
    
      info : 	Affiche la version de Finance::Quote et les sources de cotations disponibles.
       get : 	Récupère les cours actuels pour toutes les devises étrangères et les actions présentes dans le fichier de données GnuCash spécifié.
      dump : 	Récupère les cours actuels pour les devises ou les actions faisant partie d'un espace de noms spécifié, et imprime les résultats sur la console.
            	Cette commande doit être suivie d'une source et d'un ou plusieurs symboles, sauf si la source est "currency", auquel cas elle doit être suivie de deux symboles ou plus, dont le premier est la devise dans laquelle les taux de change seront cotés pour le reste.

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
fr: L'expression régulière indiquant les espaces de noms des cotations à récupérer lors de l'utilisation de la commande « get »

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
fr: Lors de l’utilisation de la commande dump, lister tous les paramètres que Finance::Quote retourne pour le symbole au lieu de ceux requis par Gnucash.

en: Report Generation Options
fr: Options de génération du rapport

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
fr: Exécuter les commandes liées au rapport. Les commandes suivantes sont prises en charge.
    
      «list» : 	Liste les rapports disponibles.
      «show» (Afficher) : 	Décrit les options modifiées dans le rapport nommé. Un fichier de données peut être spécifié pour décrire certaines options enregistrées.
      «run» (exécuter) : 	Exécute le rapport pour le fichier de données GnuCash.

en: Name of the report to run
fr: Nom du rapport à générer

en: Specify export type
fr: Sélectionner le type d'exportation

en: Output file for report
fr: Fichier de sortie pour le rapport

en: Missing data file parameter
fr: Paramètre de fichier de données manquant

en: Not enough information for quotes dump
fr: Informations insuffisantes pour le retrait des cotations

en: Unknown quotes command '{1}'
fr: Commande de devis inconnue '{1}'

en: Missing --name parameter
fr: Paramètre --name manquant

en: Unknown report command '{1}'
fr: Commande '{1}' inconnue

en: Missing command or option
fr: Commande ou option manquante

en: Found Finance::Quote version {1}.
fr: Version de Finance::Quote {1} trouvée.

en: Finance::Quote sources:
fr: Finance::Quote sources :

en: Price retrieval failed:
fr: Echec de la récupération de cotation :

en: This is a development version. It may or may not work.
fr: Ceci est une version de développement. Elle peut ne pas fonctionner correctement.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
fr: Rapporter les anomalies ou tout autre problème à gnucash-devel@gnucash.org

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
fr: Vous pouvez aussi consulter puis rapporter les anomalies à {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
fr: Pour obtenir la dernière version stable, veuillez vous rendre sur {1}

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
fr: Chargement des extensions systèmes de Guile…

en: Loading user specific Guile extensions…
fr: Chargement des extensions utilisateur de Guile…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
fr: - GnuCash, gestion de finances personnelles et de petites entreprises

en: GnuCash Paths
fr: Chemins de GnuCash

en: GnuCash {1} development version
fr: GnuCash {1}, version de développement

en: Common Options
fr: Options générales

en: Show this help message
fr: Afficher ce message d'aide

en: Show GnuCash version
fr: Version de GnuCash

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
fr: Pour activer le mode de débogage : ajouter plus de détails puis les journaux.
    C'est équivalent à : --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
fr: Active des fonctionnalités supplémentaires, de développement ou de débogage.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
fr: Forçage du niveau de journalisation, de forme "nomdumodule={debug,info,warn,crit,error}"
    Exemples : "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    Ceci peut être invoqué plusieurs fois.

en: Show paths
fr: Afficher les chemins

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
fr: Fichier de sortie du journal ; par défaut dans "/tmp/gnucash.trace" ; options possibles "stderr" ou "stdout".

en: Hidden Options
fr: Options masquées

en: Checking Finance::Quote…
fr: Vérification de Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
fr: Vérification de Finance::Quote...

en: Loading data…
fr: Chargement des données…

en: Application Options
fr: Options de l'application

en: Do not load the last file opened
fr: Ne pas charger le dernier fichier ouvert

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
fr: Erreur : l’interface utilisateur graphique n’a pas pu être initialisée et l’option « add-price-quotes » n’a pas été utilisée.
    Peut-être devez-vous définir la variable d'environnement $DISPLAY ?

en: Last window position and size
fr: Dernières position et dimensions de la fenêtre

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
fr: Cette option contient les coordonnées de la dernière position de la fenêtre. Les chiffres sont les coordonnées du coin en haut à gauche (X, Y), ainsi que la largeur et la hauteur de la fenêtre.

en: Search only in active items
fr: Ne chercher que dans les données actives

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
fr: Si cette option est cochée, seuls les éléments "actifs" de la classe courante seront cherchés. Sinon tous les éléments de la classe courante seront cherchés.

en: Is tax included in this type of business entry?
fr: Le prix de cette entrée inclut-il les taxes ?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
fr: Si cette option est cochée, alors les taxes sont incluses par défaut dans les entrées de ce type. Cette option est héritée des clients et fournisseurs.

en: Auto pay when posting.
fr: Payer automatiquement à l'emission.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
fr: Au moment de l'émission, essayer automatiquement de payer les documents clients avec des prépaiements et des contre-documents en attente. Les prépaiements et les documents doivent évidemment être affectés au même client. Les contre-documents sont des documents avec le signe opposé. Par exemple, pour une facture, les avoirs clients et les factures négatives sont considérés comme des contre-documents.

en: Show invoices due reminder at startup
fr: Afficher le rappel des factures dues au démarrage

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
fr: Si cette option est cochée, GnuCash vérifiera au démarrage si des factures sont proches de leur échéance. Dans ce cas, il affiche un dialogue de rappel. La définition de "proche" est contrôlée par l'option "Jours à l'avance". Autrement GnuCash ne vérifie pas les factures échues.

en: Show invoices due within this many days
fr: Afficher les factures qui arriveront à échéance dans ce nombre de jour

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
fr: Ce champ défini le nombre de jours d'avance que GnuCash utilise pour notifier des factures dues. Sa valeur est utilisée uniquement si la préférence "Avertir lorsque due" est active.

en: Enable extra toolbar buttons for business
fr: Activer les boutons supplémentaires dans la barre d'affaires

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
fr: Si activés, les boutons supplémentaires des fonctions classiques de la société seront également montrés. Sinon ils ne le seront pas.

en: The invoice report to be used for printing.
fr: Le rapport facture à utiliser pour l’impression.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
fr: Le nom du rapport qui sera utilisé pour l'impression des factures.

en: Open new invoice in new window
fr: Ouvre la facture dans une nouvelle fenêtre

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
fr: Si cette option est cochée, chaque nouvelle facture sera ouverte dans une nouvelle fenêtre. Sinon, elle sera ouverte dans un nouvel onglet de la fenêtre courante.

en: Accumulate multiple splits into one
fr: Accumuler les répartitions en une seule

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
fr: Si cette option est cochée, alors les entrées multiples d'une même facture qui transfèrent vers un même compte sont accumulées en une seule répartition. Ce choix peut être modifié pour chaque facture dans la boîte de dialogue d'émission.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
fr: Au moment de l'enregistrement, essayer automatiquement de payer les documents fournisseurs avec des prépaiements et des contre-documents en attente. Les prépaiements et les documents doivent évidemment être affectés au même fournisseur. Les contre-documents sont des documents avec le signe opposé. Par exemple, pour une facture fournisseur, les avoirs fournisseurs et les factures fournisseur négatives sont considérés comme des contre-documents.

en: Show bills due reminder at startup
fr: Afficher les notification de factures au démarrage

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
fr: Si cette option est cochée, GnuCash vérifiera au démarrage si des factures sont proches de leur échéance. Dans ce cas, il affiche un dialogue de rappel. La définition de "proche" est contrôlée par l'option "Jours à l'avance". Autrement GnuCash ne vérifie pas les factures échues.

en: Show bills due within this many days
fr: Afficher les factures à échéance d'ici ce nombre de jour

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
fr: Ce champs défini le nombre de jours que GnuCash utilise pour notifier des factures dues. Sa valeur est utilisée uniquement si l'option "Avertir lorsque due" est active.

en: GUID of predefined check format to use
fr: GUID des formats de chèques pré-définis à utiliser

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
fr: Cette valeur indique le format prédéfini du chèque à utiliser. Le nombre est le GUID dans le format du chèque connu.

en: Which check position to print
fr: Position du chèque à imprimer

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
fr: Ce paramètre permet de choisir quel chèque imprimer, en cas d'utilisation de chèques pré-imprimés avec plusieurs chèques par page. Les valeurs possibles sont 0, 1 et 2, correspondant au chèque du haut, du milieu ou du bas de la page.

en: Number of checks to print on the first page.
fr: Nombre de chèques à imprimer sur la première page.

en: Date format to use
fr: Format de date à utiliser

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
fr: L'identifiant numérique du format de date prédéfini à utiliser.

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
fr: Si le format de date est un format personnalisé, ce paramètre est utilisé comme argument de 'strftime' pour générer la date à imprimer. Ça peut être n'importe quel format valide avec 'strftime'. Pour plus d'informations sur ces formats, consultez le manuel de 'strftime' avec "man 3  strftime".

en: Units in which the custom coordinates are expressed
fr: Les unités dans lesquels les coordonnées sont exprimées

en: Units in which the custom coordinates are expressed (inches, mm, …).
fr: Les unités dans lesquels les coordonnées sont exprimées (millimètres, pouces, etc.).

en: Position of payee name
fr: Position du récepteur du chèque

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne du destinataire du chèque.

en: Position of date line
fr: Position de la ligne de date

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne de date sur le chèque. La référence de ces coordonnées est le coin en bas à gauche de la position du chèque.

en: Position of check amount in words
fr: Position du montant brut du chèque en lettres

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne du montant brut en lettre sur le chèque. La référence de ces coordonnées est le coin en bas à gauche de la position du chèque.

en: Position of check amount in numbers
fr: Position du montant du chèque en chiffres

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne du montant brut en chiffre sur le chèque. La référence de ces coordonnées est le coin en bas à gauche de la position du chèque.

en: Position of payee address
fr: Position de l'adresse du bénéficiaire

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de l'adresse du bénéficiaire sur le chèque. Ces coordonnées positionnent le coin en bas à gauche du chèque.

en: Position of notes line
fr: Position de la ligne des notes

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y des notes sur le chèque. Ces coordonnées positionnent le coin en bas à gauche du chèque.

en: Position of memo line
fr: Position de la ligne du mémo

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne du mémo sur le chèque. La référence de ces coordonnées est le coin en bas à gauche de la position du chèque.

en: Offset for complete check
fr: Décalage du chèque en entier

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du chèque dans son ensemble. Ces coordonnées positionnent le coin en bas à gauche du chèque.

en: Rotation angle
fr: Angle de rotation

en: Number of degrees to rotate the check.
fr: Le nombre de degrés pour la rotation du chèque.

en: Position of split's amount in numbers
fr: Position de la répartition du montant brut en chiffres

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne du montant de répartition du chèque. Ces coordonnées positionnent le coin en bas à gauche du chèque.

en: Position of split's memo line
fr: Position de la ligne du mémo sur la réparation

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne du mémo de la répartition du chèque. Ces coordonnées positionnent le coin en bas à gauche du chèque.

en: Position of split's account line
fr: Position de la ligne du compte pour la répartition

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
fr: Cette valeur contient les coordonnées X et Y du début de la ligne du compte de la répartition sur le chèque. Ces coordonnées positionnent le coin en bas à gauche du chèque.

en: Print the date format below the date.
fr: Imprime le format de la date sous la date.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
fr: Chaque fois que la date est imprimée, affiche la date au format ci-dessous au type 8 points en utilisant les caractères Y, M et D.

en: The default check printing font
fr: La police d'impression des chèques par défaut

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
fr: La police par défaut utiliser pour l'impression des chèques. Cette valeur sera surdéfinie par toute police indiquée dans le fichier de description du chèque.

en: Print '***' before and after text.
fr: Imprime '***' avant et après le texte.

en: Show currencies in this dialog
fr: Afficher les devises dans cette boîte de dialogue

en: Last pathname used
fr: Dernier chemin utilisé

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
fr: Ce champ contient le dernier chemin utilisé par ce dialogue. Il sera utilisé comme chemin initial à la prochaine ouverture de ce dialogue.

en: Window geometry
fr: Dimensions de la fenêtre

en: The position of paned window when it was last closed.
fr: La position du dialogue à sa dernière fermeture.

en: Position of the horizontal pane divider.
fr: Position du séparateur horizontal.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
fr: Ce champ permet de définir si la recherche doit être effectuée dans tous les éléments de la classe actuelle ou seulement les éléments "actifs".

en: Position of the vertical pane divider.
fr: Position du séparateur vertical.

en: Show the new user window
fr: Afficher l'assistant de création d'utilisateur

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
fr: Si cette option est cochée, l'assistant de création d'utilisateur s'affichera. Sinon rien ne s'affichera.

en: New hierarchy window on "New File"
fr: Assistant de création de hiérarchie pour "Nouveau fichier"

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
fr: Si cette option est cochée, la fenêtre "Nouvelle hiérarchie" s'affichera lorsque l'élément de menu "Nouveau fichier" sera choisi. Dans le cas contraire, rien ne sera affiché.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
fr: Par défaut à "nouvelle recherche" si le nombre d'éléments retournés est inférieur à ce nombre

en: Enable SKIP transaction action
fr: Autoriser l'action PASSER les transactions

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
fr: Autoriser l'action PASSER dans l'outil d'association de transactions. Si actif, la transaction dont le score de la meilleure similarité est dans la zone jaune ( au dessus du seuil d'ajout automatique mais sous le seuil de pointage automatique) sera non traitée par défaut.

en: Enable UPDATE match action
fr: Autoriser la MISE À JOUR de l'action

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
fr: Active l'action METTRE À JOUR ET RAPPROCHER dans l'outil d'association de transactions. Si actif, pour toute transaction dont le score de meilleure similarité est au-dessus du seuil d'auto-POINTAGE et qui possède une date ou un montant différent de la transaction correspondante existante, la transaction existante sera mise à jour et pointée par défaut.

en: Use bayesian matching
fr: Utiliser la comparaison Bayésienne

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
fr: Autorise la comparaison Bayésienne pour rechercher si la transaction existe déjà au moment de l'import. Sinon, une méthode moins sophistiquée sera utilisée.

en: Minimum score to be displayed
fr: Score minimal à afficher

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
fr: Le score minimal que doit avoir un rapprochement potentiel pour être affichée dans la liste des homologues.

en: Likely matching transaction within these days
fr: Correspondance probable avec cette transaction pour ces jours

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
fr: Ce champ spécifie le nombre maximal de jours pour qu'une transaction soit une correspondance possible dans cette liste.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
fr: Correspondance peu probable avec cette transaction en dehors de ces jours

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
fr: Ce champ spécifie le nombre minimal de jours pour qu'une transaction ne soit pas une correspondance possible dans cette liste.

en: Add matching transactions below this score
fr: Ajouter les transactions correspondantes sous cette ligne

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
fr: Ce champ définit le seuil sous lequel une transaction similaire sera ajoutée automatiquement. Une transaction dont le score de la meilleure similarité est dans la zone rouge ( au-dessus du seuil d'affichage mais égale ou inférieur au seul d'ajout) sera ajoutée au fichier GnuCash par défaut.

en: Clear matching transactions above this score
fr: Pointer les transactions similaires au dessus de cette ligne

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
fr: Ce champ définit le seuil au-dessus duquel une transaction similaire sera pointée par défaut. Une transaction dont le score de meilleure similarité est dans la zone verte (égale ou supérieure à ce seuil de pointage) sera pointée par défaut.

en: Maximum ATM fee amount in your area
fr: Frais de retraits DAB maximum dans votre zone

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
fr: Dans certains endroits, des guichets automatiques commerciaux (qui n'appartiennent pas à une institution financière) sont installés dans des endroits tels que les grandes surfaces. Ces guichets ajoutent leurs frais directement au montant de la transaction au lieu d'apparaître dans des transactions séparées ou dans les frais bancaires mensuels. Par exemple, vous retirez 100€, et vous êtes débité de 101,50€ plus les frais Interac habituels. Si vous avez entré ce montant de 100€ manuellement dans votre compte de caisse, les montants ne correspondront pas, et les transactions similaires ne seront probablement pas repérées. Vous devez saisir la valeur maximum de tels frais dans votre région (dans votre devise locale), pour que la transaction soit reconnue.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
fr: Créer automatiquement de nouveaux produits

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
fr: Active la création automatique de nouveaux produits si un produit inconnu est rencontré durant l’importation. Autrement l’utilisateur se verra demander quoi faire pour chaque produit inconnu.

en: Display or hide reconciled matches
fr: Afficher/Masquer les correspondances de rapprochement

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
fr: Afficher ou masquer les transactions du sélecteur pour lesquelles il existe des dates rapprochées.

en: Default QIF transaction status
fr: Status des transactions QIF par défaut

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
fr: Statut par défaut quand non spécifié dans un fichier QIF.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
fr: Quand le statut n'est pas spécifié dans un fichier QIF, les transactions sont marquées comme rapprochées.

en: Show documentation
fr: Afficher la documentation

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
fr: Afficher uniquement les pages de documentation dans l'assistant d'importation QIF.

en: Pre-select cleared transactions
fr: Présélectionner les transactions pointées

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
fr: Si cette option est cochée, toutes les transactions pointées dans le registre apparaîtront déjà pointées dans la boîte de dialogue de rapprochement. Autrement, aucune transaction ne sera sélectionnée au départ.

en: Prompt for interest charges
fr: Demander les charges des interêts

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
fr: Avant de rapprocher un compte qui charge ou paie des intérêts, demander à l'utilisateur de saisir une transaction pour l'intérêt chargé ou payé. Cette fonctionnalité n'est pas actuellement prise en charge pour les comptes de Banque, de Crédit, de Fonds mutuels, d'Actifs, à Recevoir, Payable et de Dettes.

en: Prompt for credit card payment
fr: Demander le paiement par carte de crédit

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
fr: Si cette option est cochée, après rapprochement d'un relevé de carte de crédit, demander à l'utilisateur de saisir un paiement par carte de crédit.

en: Always reconcile to today
fr: Toujours rapprocher vers aujourd'hui

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
fr: Si actif, toujours ouvrir le dialogue de rapprochement en utilisant aujourd'hui comme date, en ignorant les précédents rapprochements.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
fr: Lancer l'assistant "Depuis la dernière exécution" à l'ouverture d'un fichier.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
fr: Si actif, le processus "Depuis la dernière exécution" est lancé automatiquement à chaque ouverture de fichier, y compris au lancement de GnuCash lors de l'ouverture du fichier initial. Si inactif, le processus ne sera pas lancé automatiquement.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
fr: Afficher le dialogue de notification de "Depuis la dernière exécution" à l'ouverture d'un fichier.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
fr: Si actif, le dialogue "Depuis la dernière exécution" n'affichant que les notifications pour les transactions programmées est lancé automatiquement à chaque ouverture de fichier (si le processus "Depuis la dernière exécution" est aussi actif), y compris au lancement de GnuCash lors de l'ouverture du fichier initial. Si inactif, le dialogue ne sera pas affiché automatiquement.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
fr: Utiliser "Étudier les transactions créées" par défaut pour le dialogue "depuis la dernière exécution".

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
fr: Ce réglage permet de changer quand "étudier les transactions créées" est actif par défaut pour le dialogue "depuis la dernière exécution".

en: Set the "auto create" flag by default
fr: Cocher l'attribut "créer automatiquement" par défaut

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
fr: Si cette option est cochée, toute nouvelle transaction récurrente aura un attribut "créer automatiquement" par défaut. L'utilisateur peut changer cet attribut lors de la création de cette transaction ou plus tard en éditant la transaction récurrente.

en: How many days in advance to notify the user.
fr: Le nombre de jours à l'avance pour avertir l'utilisateur.

en: Set the "notify" flag by default
fr: Cocher l'attribut "notifier" par défaut

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
fr: Si actif, toutes les nouvelles transactions programmées auront une étiquette 'notify' par défaut. L'utilisateur peut changer cette étiquette pendant la création de la transaction, ou plus tard en modifiant la transaction. Cette préférence n'a de sens que si l'option de création automatique est aussi active.

en: How many days in advance to remind the user.
fr: Le nombre de jours à l'avance pour le rappeler à l'utilisateur.

en: The next tip to show.
fr: La prochaine astuce.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
fr: Afficher "L'astuce du jour" au démarrage de GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
fr: Si cette option est cochée, la boîte de dialogue "Astuce du jour" est affichée au lancement de GnuCash.

en: Alpha Vantage API key
fr: Clé de l'API Alpha Vantage

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
fr: Pour récupérer les devis depuis Alpha Vantage, cette clé à besoin d'être renseignée. Une clé peut être récupérée à partir du site internet de Alpha Vantage.

en: The version of these settings
fr: La version de ces réglages

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
fr: Ceci est utilisé en interne pour déterminer quand certaines préférences ont besoin d'être converties à la migration vers une version plus récente de GnuCash.

en: Save window sizes and locations
fr: Enregistrer la position et les dimensions de la fenêtre

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
fr: Si cette option est cochée, les dimensions et la position de chaque fenêtre seront enregistrées à leur fermeture. Les dimensions et positions seront sauvegardées à la fermeture de GnuCash.

en: Character to use as separator between account names
fr: Le caractère utilisé pour séparer les noms détaillés des comptes

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
fr: Ce paramètre définie le caractère qui sera utilisé entre les composants d'un nom de compte. Les valeurs possibles sont n'importe quel caractère hors chiffres et lettres, ou une des valeurs suivantes : "colon" (pour ','), "slash" (pour '/'), "backslash" (pour '\'), "dash" (pour '-') ou "period" (pour '.').

en: Transaction Linked Files head path
fr: L'entête du chemin pour les fichiers liées aux transactions

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
fr: Ceci est la base du chemin pour les fichiers des Transactions liées avec un chemin relatif

en: Compress the data file
fr: Compresser le fichier de données

en: Enables file compression when writing the data file.
fr: Autorise la compression à l'enregistrement des fichiers.

en: Show auto-save explanation
fr: Afficher l'explication sur la sauvegarde automatique

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
fr: Si cette option est cochée, GnuCash affichera une explication sur la fonctionnalité de sauvegarde automatique à sa première utilisation. Autrement, aucune explication ne sera fournie.

en: Auto-save time interval
fr: Intervalle de sauvegarde automatique

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
fr: Le nombre de minutes avant que le fichier de données soit automatiquement sauvegardé sur le disque dur. Si à zéro, aucune sauvegarde automatique ne sera effectuée.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
fr: Activer le délai d’expiration à la question « Enregistrer les changements à la fermeture »

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
fr: Si activé, la question « Enregistrer les changements à la fermeture » n’attendra une réponse qu’un nombre limité de secondes. Si l’utilisateur n’a pas répondu à temps, les changements seront enregistrés automatiquement et la fenêtre de question fermée.

en: Time to wait for answer
fr: Temps d’attente pour une réponse

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
fr: Le nombre de secondes à attendre avant que la fenêtre de question ne soit fermée et les changements enregistrés automatiquement.

en: Display negative amounts in red
fr: Afficher les montants bruts négatifs en rouge

en: Automatically insert a decimal point
fr: Séparateur décimal automatique

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
fr: Si cette option est cochée, GnuCash insérera automatiquement un point décimal dans les valeurs qui sont entrées sans. Autrement, GnuCash ne modifiera pas les valeurs saisies.

en: Number of automatic decimal places
fr: Nombre de décimales pour le placement automatique du point

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
fr: Ce champ indique le nombre d'emplacements de décimales automatiques qui seront remplis.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
fr: Forcer les prix à s'afficher sous forme de décimales, même s'ils doivent être arrondis.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
fr: Si actif, GnuCash arrondira les prix quand nécessaire pour les afficher avec des décimales au lieu de la valeur exacte si celle-ci ne peut être représentée avec un nombre fini de décimales.

en: Do not create log/backup files.
fr: Ne pas créer de fichiers de log/sauvegarde.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
fr: Ce réglage permet de spécifier comment gérer les anciens fichiers de journal ou de sauvegarde. "always" gardera tous les anciens fichiers. "never" effacera automatiquement tous ces fichiers ; à chaque sauvegarde, les anciennes versions des fichiers seront supprimées. "days" supprimera ces fichiers après le nombre de jours renseignés. Ce nombre de jours est défini par la clé 'retain-days'

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
fr: Effacer les fichiers de sauvegarde/log après tant de jours (0 = jamais).

en: Do not delete log/backup files.
fr: Ne pas effacer les fichiers de log/sauvegarde.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
fr: Supprimer les copies de sûreté et les fichiers des journaux après ce nombre de jours (0 = jamais)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
fr: Ce paramètre définit le nombre de jours au delà duquel les fichiers journaux et de sauvegarde seront détruits (0 = jamais).

en: Don't sign reverse any accounts.
fr: N'inverser aucun signe de compte.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
fr: Cette préférence autorise certains comptes à avoir le signe de leur solde inversé (de positif à négatif ou vice versa). La valeur "income_expense" est utile pour les utilisateurs qui souhaitent avoir des dépenses négatives et des revenus positifs. La valeur "credit" est destinée aux utilisateurs qui veulent voir les soldes refléter l'état de débit ou de crédit du compte. Le réglage "none" ne modifie aucun solde.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
fr: Signe inversé pour les comptes carte de crédit, comptes à payer, passif, capitaux propres et revenus.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
fr: Signe opposé entre les comptes de revenus et dépenses.

en: Use account colors in the account hierarchy
fr: Utiliser les couleurs des comptes dans l'arborescence des comptes

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
fr: Si actif, la hiérarchie du compte colorera le compte suivant la couleur personnalisée pour ce compte, si spécifiée. Cela peut servir de repère visuel pour identifier plus rapidement les comptes.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
fr: Utiliser les couleurs des comptes pour les onglets ouverts des registres de compte

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
fr: Si actif, l'onglet du registre de compte sera coloré avec la couleur personnalisée du compte si renseignée. Cela peut servir d'aide visuelle pour identifier rapidement les comptes.

en: Use formal account labels
fr: Utiliser la terminologie comptable

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
fr: Si cette option est cochée, les étiquettes "Crédit" et "Débit" seront utilisées pour désigner les champs à l'écran. Sinon, des étiquettes informelles telles que "Augmenter/diminuer", "Rentrée/sortie de fonds" seront utilisées.

en: Show close buttons on notebook tabs
fr: Afficher le bouton de fermeture sur les onglets

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
fr: Si cette option est cochée, un bouton "Fermer" sera affiché sur tout onglet qui devrait être fermé. Sinon, aucun bouton de ce type ne sera affiché. Indépendamment de ce réglage, les pages peuvent toujours être fermées par le menu "fermer" ou par le bouton "fermer" de la barre d'outils.

en: Width of notebook tabs
fr: Largeur des onglets

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
fr: Cette clé indique la largeur maximum des onglets. Si le texte dans l'onglet est plus long que cette valeur (le test est approximatif) alors l'étiquette de l'onglet sera tronquée en son milieu et la fin sera remplacée par des points.

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
fr: Ouvrir les onglets adjacents à l'onglet actuel au lieu de les ouvrir à la fin

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
fr: Si actif, les nouveaux onglets seront ouverts à côté de l'onglet actuel. Si inactif, les nouveaux onglets seront plutôt ouverts à la fin.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
fr: Utiliser la devise des paramètres régionaux du système pour les nouveaux comptes.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
fr: Cette préférence définie la source des nouvelles devises pour les nouveaux comptes. Si vous choisissez "locale", GnuCash chargera les devises par défaut pour celles des actuels paramètres régionaux. Si vous choisissez "other", GnuCash utilisera le réglage indiqué par la clé "currency_other".

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
fr: Utiliser la devise indiquée pour la création des nouveaux comptes.

en: Default currency for new accounts
fr: Devise par défaut pour les nouveaux comptes

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
fr: Cette préférence définie la devise par défaut pour les nouveaux comptes si le choix de la devise est "other". Ce champ doit contenir la devise selon le code à trois lettres compatible ISO 4217 (ex. EUR, USD, GBP).

en: Use 24 hour time format
fr: Utiliser un format horaire sur 24 heures

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
fr: Si l'option est active, utiliser un format horaire sur 24 heures (au lieu de 12 heures).

en: Date format choice
fr: Format de la date

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
fr: Ce paramètre permet de choisir la façon dont GnuCash affiche les dates. Les valeurs possibles sont "locale" pour les réglages locaux, "ce" pour l'Europe continentale, "iso" pour le standard de date ISO 8601, "uk" pour le style de date britannique et "us" pour le style américain.

en: In the current calendar year
fr: Dans l'année actuelle

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
fr: Quand une date est entrée sans l'année, elle peut être complétée automatiquement avec l'année actuelle ou proche de celle de la fenêtre glissante jusqu'à quelques mois en arrière.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
fr: Dans un intervalle de 12 mois à partir d'un nombre configurable de mois après le mois actuel

en: Maximum number of months to go back.
fr: Nombre maximum de mois en arrière.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
fr: Les dates seront complétées de façon à être proches de la date courante. Entrez le nombre maximum de mois qu’il est possible de revenir en arrière lors de la complétion des dates.

en: Show Horizontal Grid Lines
fr: Afficher les lignes horizontales

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
fr: Si actif, les lignes horizontales seront affichées dans les tableaux. Sinon, aucune ligne horizontale ne sera affichée.

en: Show Vertical Grid Lines
fr: Afficher les lignes verticales

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
fr: Si actif, les lignes verticales seront affichées dans les tableaux. Sinon, aucune ligne verticale ne sera affichée.

en: Show splash screen
fr: Afficher la fenêtre de démarrage

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
fr: Si cette option est cochée, une fenêtre s'affichera au démarrage.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
fr: Afficher les onglets en haut de la fenêtre.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
fr: Ce paramètre détermine l'extrémité à laquelle sont positionnés les onglets de changement de page. Les options possibles sont "top", "left", "bottom" and "right". Par défaut, "top" est utilisé.

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
fr: Afficher les onglets en bas de la fenêtre.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
fr: Afficher les onglets à gauche de la fenêtre.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
fr: Afficher les onglets à droite de la fenêtre.

en: Display the summary bar at the top of the page.
fr: Afficher une barre de résumé au début de la page.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
fr: Ce paramètre détermine l'extrémité à laquelle est positionnée la barre de résumé des pages. Les options possibles sont "top" et "bottom". Par défaut, "bottom" est utilisé.

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
fr: Afficher une barre de résumé à la fin de la page.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
fr: La fermeture d'un onglet déplace à l'onglet le plus récemment visité.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
fr: Si l'option est cochée, la fermeture d'un onglet provoque le déplacement vers l'onglet le plus récemment visité. Sinon, la fermeture d'un onglet provoque le déplacement d'un onglet vers la gauche.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
fr: Dans les nouveaux fichiers, activer l’option de livre qui fait que le champ « Action » des répartitions est utilisé à la place du champ « Num » des registres/rapports

en: If selected, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the split 'action' field and the transaction 'num' field is shown on the second line in double line view (and is not visible if that's not set). Otherwise, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the transaction 'num' field.
fr: Si cette option est cochée, l’option de livre par défaut pour les nouveaux fichiers sera telle que la cellule « Num » des registres affiche ou met à jour le champ « Action » des répartitions, et que le champ « Num » de la transaction soit affiché à la deuxième ligne en vue « affichage ligne double » (et ne soit pas visible si cette option d'affiichage n'est pas active). Autrement, l’option de livre par défaut pour les nouveaux fichiers est telle que la cellule « Num » des registres affiche ou met à jour le champ « Num » de la transaction.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
fr: Les couleurs du registre en utilisant un thème de couleurs spécifique à GnuCash

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
fr: Quand activé, le registre utilisera un thème de couleurs spécifique à GnuCash (vert et jaune). Sinon il utilisera le thème de couleurs du système. Indépendamment de ce réglage, l'utilisateur peut toujours remplacer le thème de couleurs en utilisant un fichier CSS spécifique à GnuCash qui est stocké dans le dossier de configuration de GnuCash. Pour plus d'informations, veuillez vous référer à la F.à.Q. de GnuCash.

en: "Enter" key moves to bottom of register
fr: La touche "Entrée" déplace le curseur au bas du registre

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
fr: Si cette option est cochée, un appui sur la touche "Entrée" déplace à la transaction vierge en fin de registre. Sinon, un appui sur cette touche fait descendre d'une ligne.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
fr: Activer automatiquement l'affichage de la liste de comptes ou des actions durant la saisie

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
fr: Se déplacer vers le champ « virement » lorsque qu’une transaction mémorisée est auto-complétée

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
fr: Si actif, une transaction mémorisée sera automatiquement remplie dans le curseur et sera placée dans le champs Transferts. Si inactif, le curseur ira directement au champ de valeur.

en: Create a new window for each new register
fr: Créer une fenêtre principale pour chaque registre

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
fr: Si cette option est cochée, chaque nouveau registre sera ouvert dans une nouvelle fenêtre. Sinon, il sera ouvert dans un nouvel onglet de la fenêtre actuelle.

en: Color all lines of a transaction the same
fr: Même couleur pour toutes les lignes d'une transaction

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
fr: Si cette option est cochée, toutes les lignes relatives à une seule transaction auront la même couleur de fond. Sinon, les couleurs de fond seront alternées à chaque ligne.

en: Show horizontal borders in a register
fr: Afficher les bordures horizontales dans le registre

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
fr: Afficher des bordures horizontales entre les cellules du registre. Si l'option est cochée, la bordure entre les cellules sera indiquée par une ligne épaisse.

en: Show vertical borders in a register
fr: Afficher les bordures verticales du registre

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
fr: Afficher des bordures verticales entre les cellules du registre. Si l'option est cochée, la bordure entre les cellules sera indiquée par une ligne épaisse.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
fr: Afficher les transactions futures après la transaction vierge dans le registre

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
fr: Afficher les futures transactions après la transaction vide dans le registre. Si actif, les transactions avec une date future seront affichées en bas du registre après une transaction vide. Sinon, la transaction vide sera à tout en bas du registre, à la suite des autres transactions.

en: Hide splits in all transactions.
fr: Masquer les répartitions dans toutes les _transactions.

en: This field specifies the default view style when opening a new register window. Possible values are "Basic ledger", "Auto-split ledger" and "Transaction journal". The "Basic ledger" setting says to show each transaction on one or two lines depending on whether Double line view is set. The "Auto-split ledger" setting does the same, but also expands only the current transaction to show all splits. The "Transaction journal" setting shows all transactions in expanded form.
fr: Cette clé définit le style par défaut à l'ouverture d'un nouveau registre. Les valeurs possibles sont « Grand livre de base », « Grand livre avec répartition automatique » et « Journal des transactions ». Le choix « Grand livre de base » affiche les transactions sur une ou deux lignes selon que l'option « Affichage Double ligne » est activée ou non. La valeur « Grand livre avec répartition automatique » fait de même mais affiche les répartitions de la transaction active. La valeur « Journal des transactions » affiche les répartitions de toutes les transactions.

en: Automatically expand the current transaction to show all splits. All other transactions are shown on one or two lines depending on whether Double line view is set.
fr: Développe automatiquement la transaction en cours pour en afficher les répartitions. Les autres transactions sont affichées sur une ou deux lignes selon que l'option « Affichage Double » ligne est activée ou non.

en: All transactions are expanded to show all splits.
fr: Toutes les transactions sont développées pour en afficher les répartitions.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
fr: Afficher une seconde ligne avec "Action", "Notes", et "Documents liés" pour chaque transaction.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
fr: Afficher une seconde ligne avec "Action", "Notes", et "Documents liés" pour chaque transaction dans le registre. Ceci est la préférence par défaut à la première ouverture d'un registre. Cette préférence peut être changée à tout moment via le sous-menu "Vue->Ligne double".

en: Only display leaf account names.
fr: Afficher seulement les noms des feuilles de compte.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
fr: N'afficher que le nom des comptes feuilles dans le registre et dans le dialogue de sélection des comptes. Le comportement par défaut affiche le nom complet, avec le chemin dans l'arborescence des comptes. Activer cette option implique d'utiliser un nom unique pour chaque feuille.

en: Show the entered and reconcile dates
fr: Afficher les dates entrées et rapprochées

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
fr: Afficher la date à laquelle la transaction a été saisie en dessous de la date d'enregistrement et celle de rapprochement sur la ligne de la répartition.

en: Show entered and reconciled dates on selection
fr: Afficher les dates entrées et rapprochées à la sélection

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
fr: Afficher la date de saisie et la date de rapprochement lorsque la transaction est sélectionnée.

en: Show the calendar buttons
fr: Afficher les boutons du calendrier

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
fr: Afficher les boutons « Annuler », « Aujourd’hui » et « Sélectionner » du calendrier.

en: Move the selection to the blank split on expand
fr: Déplacer la sélection vers la répartition vierge en mode étendu

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
fr: Cela déplacera la sélection vers la répartition vierge lorsque la transaction est développée.

en: Number of transactions to show in a register.
fr: Nombre de transactions à afficher dans le registre.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
fr: Afficher au maximum, ce nombre de transactions dans un registre. La valeur zéro signifie que toutes les transactions seront affichées.

en: Number of characters for auto complete.
fr: Nombre de caractères pour l'auto-complétion.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
fr: Cela configure le nombre de caractères à partir duquel l’auto-complétion démarre pour les champs description, notes et mémo.

en: Create a new window for each new report
fr: Créer une fenêtre principale pour chaque nouveau rapport

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
fr: Si cette option est cochée, chaque nouveau rapport sera ouvert dans sa propre fenêtre. Sinon, il sera ouvert dans un nouvel onglet de la fenêtre principale.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
fr: Utiliser la devise des paramètres régionaux pour les nouveaux rapports.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
fr: Ce paramètre défini la devise par défaut pour les rapports. Si vous définissez sa valeur à "locale", GnuCash chargera les devises par défaut depuis les paramètres régionaux de l'utilisateur. Si vous choisissez "other", GnuCash utilisera le réglage indiqué par la clé 'currency_other'.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
fr: Uiliser la devise indiquée pour la création des nouveaux rapports.

en: Default currency for new reports
fr: Devise par défaut pour les nouveaux rapports

en: Zoom factor to use by default for reports.
fr: Le facteur d’agrandissement à appliquer par défaut pour les rapports.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
fr: Les rapports peuvent être difficile à lire sur les écrans à haute résolution. Cette option permet d'ajuster le facteur d’agrandissement. Par exemple, un facteur de 2.0 affichera le rapport à deux fois sa taille normale.

en: PDF export file name format
fr: Format du nom du fichier PDF exporté

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
fr: Ce réglage permet de choisir le nom du fichier à utiliser pour les exports au format PDF. C'est une chaîne de caractères compatible sprintf(3) avec trois arguments : "%1$s" est le nom du rapport, comme "Facture". "%2$s" est le numéro du rapport, pour lequel le rapport est le numéro de la facture. "%3$s" est la date du rapport, au format défini par le réglage "filename-date-format". Note : les caractères non autorisés, comme '/', seront remplacés par des tirets '_' dans le nom final du fichier.

en: PDF export file name date format choice
fr: Format de la date pour le nom du fichier PDF à exporter

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
fr: Cette préférence permet de choisir le format utilisé par GnuCash pour l'affichage des dates. Les valeurs possibles sont "locale" pour le format défini dans les préférences régionales du système, "ce" pour le format par défaut de l'Europe continentale, "iso" pour le standard ISO 8601, "uk" pour le format britannique et "us" pour celui américain.

en: Allow file incompatibility with older versions.
fr: Autoriser l'utilisation de fichier incompatible avec les versions antérieures.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
fr: Si cette option est cochée, GnuCash sera autorisé à briser intentionnellement la compatibilité du fichier avec les anciennes versions, ainsi un fichier de données enregistré avec cette version ne pourra pas être lu à nouveau par une ancienne version. Sinon, GnuCash écrira les fichiers de données uniquement dans des formats compatibles avec les anciennes versions.

en: Number of files in history
fr: Nombre de fichiers dans l'historique

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
fr: Ce paramètre contient le nombre de fichiers à conserver dans le menu Fichiers récents. Cette valeur peut être définie à zéro pour désactiver le fichier d'historique. Le nombre maximum est 10.

en: Most recently opened file
fr: Fichiers ouverts le plus récemment

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
fr: Ce champ contient le chemin du fichier ouvert le plus récemment.

en: Next most recently opened file
fr: Fichiers ouverts récemment suivants

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
fr: Ce champ contient le chemin du fichier suivant, ouvert le plus récemment.

en: Print checks from multiple accounts
fr: Imprimer les chèques de plusieurs comptes

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée si vous essayez d'imprimer des chèques depuis plusieurs comptes en même temps.

en: Confirm Window Close
fr: Confirmer la fermeture de la fenêtre

en: This dialog is presented when there is more than one window.
fr: Ce dialogue est affiché quand il y a plusieurs fenêtres.

en: Commit changes to a invoice entry
fr: Appliquer ces modifications pour l'entrée de la facture

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
fr: Cette boîte de dialogue est presentée quand vous essayez de déplacer une entrée d'une facture client en cours de modification. Les modifications doivent être sauvées ou annulées.

en: Duplicating a changed invoice entry
fr: Duplication d'une entrée de facture modifiée

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
fr: Cette boîte de dialogue est presentée quand vous essayez de dupliquer une entrée d'une facture client en cours de modification. Les modifications doivent être sauvées ou la duplication annulée.

en: Delete a commodity
fr: Supprimer un produit (devise, action)

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à supprimer un produit.

en: Delete a commodity with price quotes
fr: Supprimer un produit avec ses cotations

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à supprimer un produit auquel sont associées des cotations de cours boursiers ou monétaires. Supprimer ce produit va supprimer les cotations en même temps.

en: Delete multiple price quotes
fr: Supprimer plusieurs cotations

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à supprimer plusieurs cotations de cours à la fois.

en: Replace existing price
fr: Remplacer le prix existant

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
fr: Ce dialogue est présenté avant d'autoriser le remplacement d'un prix existant.

en: Edit account payable/accounts receivable register
fr: Éditer le registre des comptes à payer / comptes à recevoir

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
fr: Cette boite de dialogue est présentée avant de vous autoriser à éditer un compte à payer ou un compte à recevoir. Ces types de comptes sont réservés pour les fonctionnalités relatives aux affaires et devraient être rarement manipulés manuellement.

en: Read only register
fr: Compte en lecture seule

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
fr: Cette boîte de dialogue est presentée quand un registre est ouvert en lecture seule.

en: Change contents of reconciled split
fr: Modifier une répartition de transaction rapprochée

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à modifier le contenu d'une répartition rapprochée. Autoriser ces changements peut conduire à des difficultés lors d'un futur rapprochement.

en: Mark transaction split as unreconciled
fr: Marquer une transaction répartie comme non rapprochée

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à marquer une transaction comme non rapprochée. Le faire malgré tout va effacer la valeur rapprochée du registre et peut conduire à des difficultés lors d'un futur rapprochement.

en: Cut a split from a transaction
fr: Couper une répartition d'une transaction

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à couper une répartition d'une transaction.

en: Cut a reconciled split from a transaction
fr: Couper une répartition d'une transaction rapprochée

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à couper une répartition d'une transaction déjà rapprochée. Procéder ainsi va effacer la valeur rapprochée du registre et peut ainsi amener à certaines difficultés lors de futurs rapprochements.

en: Remove a split from a transaction
fr: Supprimer une répartition d'une transaction

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à supprimer une partie d'une transaction répartie.

en: Remove a reconciled split from a transaction
fr: Supprimer une répartition d'une transaction rapprochée

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à effacer une répartition d'une transaction déjà rapprochée. Le faire malgré tout va effacer la valeur rapprochée du registre et peut conduire à des difficultés lors d'un futur rapprochement.

en: Remove all the splits from a transaction
fr: Supprimer toutes les répartitions d'une transaction

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à effacer toutes les répartition d'une transaction.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à effacer toutes les répartition (y compris les répartitions rapprochées) d'une transaction. Le faire malgré tout va effacer la valeur rapprochée du registre et peut conduire à des difficultés lors d'un futur rapprochement.

en: Cut a transaction
fr: Couper la transaction

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à couper une transaction.

en: Cut a transaction with reconciled splits
fr: Couper une transaction avec des répartitions rapprochées

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à couper une transaction qui contient des répartitions rapprochées. Procéder ainsi va effacer la valeur rapprochée du registre et peut ainsi amener à certaines difficultés lors de futurs rapprochements.

en: Delete a transaction
fr: Supprimer une transaction

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à supprimer une transaction.

en: Delete a transaction with reconciled splits
fr: Supprimer une transaction avec des répartitions rapprochées

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
fr: Cette boîte de dialogue est présentée avant de vous autoriser à supprimer une transaction qui contient des répartitions rapprochées. La suppression va effacer la valeur rapprochée du registre et cela peut conduire à des difficultés lors d'un futur rapprochement.

en: Duplicating a changed transaction
fr: Dupliquer une transaction modifiée

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
fr: Cette boîte de dialogue est presentée quand vous essayez de dupliquer une transaction en cours de modification. Les modifications doivent être sauvées ou la duplication annulée.

en: Commit changes to a transaction
fr: Valider les modifications d'une transaction

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
fr: Cette boîte de dialogue est presentée quand vous essayez de déplacer une transaction en cours de modification. Les modifications doivent être sauvées ou annulées.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
fr: Afficher les grands-totaux pour tous les comptes convertis à la devise par défaut du rapport

en: Show non currency commodities
fr: Afficher les valeurs négociables autres que les monnaies

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
fr: Si cette option est cochée, les produits sans devise (titres) seront affichés. Sinon, ils seront masqués.

en: Use relative profit/loss starting date
fr: Utiliser une date de début relative pour les pertes/profits

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
fr: Cette préférence définit le type de date de début utilisé pour les calculs de profits et pertes. Si "absolute", GnuCash utilisera la date de début définie par la clé 'start-date'. Pour toute autre valeur, GnuCash utilisera la date définie par la clé 'start-period'.

en: Use absolute profit/loss starting date
fr: Utiliser une date de début absolue pour les pertes/profits

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
fr: Date de début (en secondes depuis le 1er janvier 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
fr: Cette préférence définie la date de début pour les calculs de pertes/profits si la clé 'start-choice' est "absolute". Ce champ doit contenir une date définie en secondes écoulées depuis le 1er janvier 1970.

en: Starting time period identifier
fr: Identifiant de la fin de la période de temps

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
fr: Cette préférence définit la date de début des calculs de pertes/profits si la valeur de la clé 'start_choice' n'est pas "absolute". Ce champ doit contenir une valeur comprise entre 0 et 8.

en: Use relative profit/loss ending date
fr: Utiliser une date de fin relative pour les pertes/profits

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
fr: Cette préférence définit le type de la date de fin utilisée pour les calculs de pertes/profits. Si le choix est "absolute", GnuCash utilisera la date de fin définie par la clé 'end-date'. Si tout autre valeur, GnuCash utilisera la date de fin définie par la clé 'end-period'.

en: Use absolute profit/loss ending date
fr: Utiliser une date de fin absolue pour les pertes/profits

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
fr: Date de fin (en secondes depuis le 1er janvier 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
fr: Ce paramètre définit la date de fin des calculs de pertes/profits si la clé 'end_choice' est définit à "absolute". Ce champ doit contenir une date définie en secondes depuis le 1er janvier 1970.

en: Ending time period identifier
fr: Identifiant de la fin de la période de temps

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
fr: Ce paramètre définit la date de fin des calculs de pertes/profits si le choix est différent de "absolute". Ce champ doit contenir une valeur comprise entre 0 et 8.

en: Display this column
fr: Afficher cette colonne

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
fr: Ce réglage permet de définir la visibilité de chaque colonne dans la vue. TRUE pour visible, et FALSE pour masquée.

en: Width of this column
fr: Largeur de cette colonne

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
fr: Ce paramètre enregistre la largeur en pixel de la colonne donnée.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
fr: Cet assistant va vous aider à définir et utiliser des périodes de comptabilité.
    
    Avertissement : cette fonctionnalité ne fonctionne pas correctement pour le moment ; elle est en cours de développement. Elle risque d'endommager vos données de sauvegarde de manière irréversible !

en: Setup Account Period
fr: Configuration de la période comptable

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
fr: Sélectionnez une période comptable et une date de clôture qui est entre la date de la précédente clôture et aujourd'hui.
    
    Les comptes seront clôturés à minuit à la date sélectionnée.

en: Book Closing Dates
fr: Livre des dates de clôture

en: Close Book
fr: Livre de clôture

en: Account Period Finish
fr: Finir la période comptable

en: Press 'Close' to Exit.
fr: Cliquez sur « Fermer » pour sortir.

en: Summary Page
fr: Page de synthèse

en: CSV Import Assistant
fr: Assistant d’importation CSV

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
fr: 
    Cet assistant va vous aider à importer des Comptes à partir d'un fichier.
    
    Le fichier doit être au même format que le fichier exporté, car il s'agit d'un format fixe. Vous pouvez visualiser ce format en consultant un fichier créé à l'aide de l'option "Exporter l'arborescence des comptes en CSV" dans le menu.
    
    Si le compte n'existe pas, sur la base du nom complet du compte, il sera ajouté pour autant que le titre / la devise indiqué(e) existe. Si le compte existe déjà, quatre champs seront mis à jour : le code, la description, les notes et la couleur.
    
    Cliquez sur "Suivant" pour continuer ou sur "Annuler" pour interrompre l'importation.

en: Import Account Assistant
fr: Assistant d’importation de compte

en: Enter file name and location for the Import…
fr: Saisir le nom de fichier et l’emplacement pour l’importation…

en: Choose File to Import
fr: Choisissez un fichier à importer

en: Number of rows for the Header
fr: Nombre de lignes de l’en-tête

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Custom regular expression
fr: Expression régulière personnalisée

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Select Separator Character
fr: Sélectionner le caractère de séparation

en: Preview
fr: Aperçu

en: Import Account Preview, first 10 rows only
fr: Aperçu du compte importé, seulement pour les 10 premières lignes

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
fr: Appuyez sur Appliquer pour créer le fichier d'exportation ou
    Annuler pour abandonner.

en: Import Accounts Now
fr: Importer les comptes maintenant

en: Import Summary
fr: Récapitulatif de l’importation

en: CSV Export Assistant
fr: Assistant d’exportation CSV

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
fr: 
    Sélectionnez le type d'export requis et le séparateur utilisé.

en: Use Quotes
fr: Utiliser les cotations

en: Simple Layout
fr: Mise en page simple

en: Choose Export Settings
fr: Choisir les réglages d’exportation

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
fr: Sélectionnez les comptes à exporter et la plage de dates si nécessaire.

en: Accounts Selected:
fr: Comptes sélectionnés :

en: _Select Subaccounts
fr: _Sélectionner les sous-comptes

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Date Range
fr: Plage des dates

en: _Select All
fr: Tout _sélectionner

en: Select _Range
fr: Ent_rer Plage

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
fr: Début

en: _Earliest
fr: _Première transaction

en: Cho_ose Date
fr: C_hoisir une date

en: Toda_y
fr: Au_jourd'hui

en: _Latest
fr: _Dernière transaction

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
fr: Fin

en: C_hoose Date
fr: C_hoisir une date

en: _Today
fr: _Aujourd'hui

en: Account Selection
fr: Sélection de compte

en: Enter file name and location for the Export…
fr: Saisir le nom et l'emplacement du fichier d'exportation…

en: Choose File Name for Export
fr: Choisissez un nom de fichier pour l’exportation

en: Export Now…
fr: Exporter maintenant…

en: Summary
fr: Récapitulatif

en: Export Summary
fr: Récapitulatif de l’exportation

en: CSV Price Import
fr: Importation de prix depuis CSV

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
fr: Cet assistant va vous aider à importer des cours boursiers ou monétaires à partir d'un fichier CSV.
    
    Un nombre minimal de colonnes doivent être présentes pour que l'importation réussisse : il s'agit de Date, Montant, Espace de nom d'origine, Symbole d'origine et Devise de destination. Si toutes les entrées sont pour le même produit ou devise, vous pouvez les sélectionner dans l'interface et les colonnes requises seront alors uniquement Date et Montant.
    
    Plusieurs options existent pour spécifier le délimiteur ainsi qu'une option de largeur fixe. Avec l'option largeur fixe, double-cliquez sur les lignes affichées pour définir la largeur de la colonne, puis faites un clic-droit pour la modifier si nécessaire.
    
    Exemples : "PX1","STLA","16/04/2021",15.26,"EUR" et CURRENCY;USD;2021-04-16;1.20;EUR
    
    Une option permet de définir la ligne de début, la ligne de fin, ainsi que d'ignorer une ligne sur deux à partir de la ligne de début, si vous avez du texte d'en-tête. Au besoin, il y a aussi une option pour écraser les cours existants pour les dates données.
    
    Finalement, pour des importations répétées, la page de prévisualisation possède des boutons pour « Charger » et « Enregistrer » les paramètres. Vous pouvez ajuster et enregistrer vos paramètres pour les réutiliser pour des importations futures. Après avoir chargés vos paramètres, vous pouvez les réajuster pour des importations similaires et ensuite les enregistrer sous un autre nom. Notez que vous ne pouvez pas réenregistrer sur les noms utilisés par les paramètres définis par défaut.
    
    Cette opération est irréversible : assurez-vous d'avoir une sauvegarde fonctionnelle.
    
    Cliquez sur « Suivant » pour continuer ou « Annuler » pour interrompre l'importation.

en: Price Import Assistant
fr: Assistant d’importation de prix

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
fr: 
    Sélectionnez l'emplacement et le nom du fichier à importer, puis cliquez sur « Suivant »...

en: Select File for Import
fr: Sélectionner un fichier pour l’importation

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
fr: Supprimer les préférences
    Supprime les préférences enregistrées sous le nom entré dans le champ de texte adjacent.
    Il y a deux noms réservés qui ne peuvent jamais être supprimés :
    - Aucune préférence
    - Le format d'export par défaut de GnuCash

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
fr: Enregistrer les préférences
    Les préférences sont enregistrées sous un nom qui doit être entré dans les champs adjacents.
    Il existe deux noms réservés qui ne peuvent être utilisés pour les préférences personnalisées :
    - Aucun réglage
    - Le format par défaut pour l'export de GnuCash

en: <b>Load and Save Settings</b>
fr: <b>Charger et Enregistrer les préférences</b>

en: Character-separated
fr: Séparé par un caractère

en: Fixed-Width
fr: Largeur fixe

en: Space
fr: Espace

en: Tab
fr: TAB

en: Hyphen (-)
fr: Tirait d'union (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
fr: Double-cliquez n'importe où sur les lignes en dessous pour insérer un retour de colonne

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
fr: Cliquez-droit n'importe où sur une colonne pour la modifier (largeur, fusion)

en: Allow existing prices to be over written.
fr: Autoriser les prix existants à être remplacés.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
fr: Normalement, les prix ne sont pas remplacés ; veuillez sélectionner cette option pour les remplacer. Cette option n'est pas sauvegardée.

en: <b>File Format</b>
fr: <b>Format du fichier</b>

en: Date Format
fr: Format de date

en: Currency Format
fr: Format de devise

en: Encoding
fr: Encodage

en: Leading Lines to Skip
fr: Lignes au début à passer

en: Trailing Lines to Skip
fr: Lignes à la fin à passer

en: Skip alternate lines
fr: Sauter les lignes alternatives

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
fr: En partant de la première ligne importée, une ligne suivant sur deux sera ignorée. Cette option ignorera aussi le nombre de premières lignes spécifié pour ce compte.
    Par exemple
    * Si "Premières lignes à ignorer" est à 3, la première ligne importée sera la 4e, et une ligne suivante sur deux (lignes 5, 7, 9, etc.) sera ignorée.
    * Si "Premières lignes à ignorer" est à 4, la première ligne importée sera la 5e, et une ligne suivante sur deux (lignes 6, 8, 10, etc.) sera ignorée.

en: <b>Miscellaneous</b>
fr: <b>Divers</b>

en: <b>Commodity From</b>
fr: <b>Produit d'origine</b>

en: Currency To
fr: Devise de destination

en: Select the type of each column to import.
fr: Sélectionner le type de chaque colonne à importer.

en: Skip Errors
fr: Ignorer les erreurs

en: Import Preview
fr: Importer un aperçu

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
fr: <b>Appuyez sur "Appliquer" pour ajouter les prix ou
    "Annuler" pour abandonner.</b>

en: Import Prices Now
fr: Importer les prix maintenant

en: CSV Transaction Import
fr: Importation de transactions CSV

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • a Deposit or Withdrawal column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
fr: Cet assistant va vous aider pour importer des fichiers structurés contenant des transactions. Il supporte à la fois les fichiers avec séparateur (par ex. où chaque colonne est séparée par une virgule ou un point virgule) ou à largeur fixe.
    
    Pour procéder correctement à l'importation, ces trois colonnes doivent être présentes :
    • Une colonne de date
    • Une colonne de description
    • Une colonne avec le montant du dépôt ou du retrait
    
    Si aucune colonne ne spécifie de compte, un compte par défaut peut être utilisé pour y importer toutes les transactions.
    
    En plus du choix du séparateur (virgule, point virgule, etc.), plusieurs options permet d'ajuster l'importation. Par exemple, un certain nombre de lignes peuvent êtres ignorées en début et/ou à la fin du fichier, mais aussi pouvoir ignorer les lignes impaires. Plusieurs formats de date et de nombre sont supportés. L'encodage du fichier peut être aussi spécifié.
    
    De plus, l'assistant supporte les transactions sur plusieurs lignes, où chaque ligne représente une répartition.
    
    Enfin, pour faciliter plusieurs importations à la suite, la page d'aperçu contient deux boutons pour charger et enregistrer ces préférences, et ainsi les sauvegarder pour les réutiliser lors des importations suivantes. Après le chargement des préférences, il est toujours possible les ré-ajuster pour différentes importations ultérieures en les sauvegardant sous un autre nom.

en: Transaction Import Assistant
fr: Assistant d'importation de transactions

en: Multi-split
fr: Multi-répartition

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
fr: Normalement, l'importateur assume que chaque ligne du fichier d'entrée correspond à une transaction. Chaque ligne peut avoir les informations d'une seule transaction, avec un ou deux répartitions.
    
    Quand le mode multi-répartition est actif, l'importateur assume que plusieurs lignes consécutives contiennent ensemble les informations d'une seule transaction. Et que chaque ligne contient les informations pour une seule répartition. La première ligne doit aussi contenir les informations sur la transaction.
    Pour connaître quelles lignes correspondent à une même transaction, l'importateur doit comparer les transactions spécifiées pour chaque ligne. Si cette information est vide ou la même que la première ligne de la transaction, l'importateur considéra que cette ligne correspond à la même transaction.

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
fr: En partant de la première ligne importée, une ligne suivant sur deux sera ignorée. Cette option ignorera aussi le nombre de premières lignes spécifié pour ce compte.
    Par exemple
    * Si "Premières lignes à ignorer" est à 3, la première ligne importée sera la 4e, et une ligne suivante sur deux (lignes 5, 7, 9, etc.) sera ignorée.
    * Si "Premières lignes à ignorer" est à 4, la première ligne importée sera la 5e, et une ligne suivante sur deux (lignes 6, 8, 10, etc.) sera ignorée.

en: <b>Account</b>
fr: <b>Compte</b>

en: Select a row to change the mappings
fr: Sélectionnez une ligne pour changer la correspondance

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
fr: Pour changer la correspondance, double-cliquez sur une ligne, ou sélectionnez une ligne et pressez le bouton…

en: Account ID
fr: ID du compte

en: Error text.
fr: Texte d’erreur.

en: Change GnuCash _Account…
fr: Utiliser un _autre compte GnuCash…

en: Match Import and GnuCash accounts
fr: Trouver les importations et comptes GnuCash

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
fr: Si vous cliquez "Suivant", GnuCash lancera certaines vérifications.
    
    Si pour l'une d'entre elles <i>la vérification échoue</i>, vous serez automatiquement redirigé vers la page d'aperçu pour corriger le problème.
    
    Sur cette page, vous pourrez associer une catégorie pour chaque transaction.
    
    Si c'est votre <i>première importation dans un nouveau fichier</i>, vous verrez un dialogue pour définir les options du livre, puisque cela affectera comment les données importées seront converties en transactions GnuCash. Ce dialogue ne sera affiché que si le fichier n'existe pas.
    
    Si c'est votre <i>première importation</i>, vous observerez que toutes les lignes devraient être associées. Lors des importations suivantes, l'outil essayera automatiquement d'associer les transactions à partir des précédentes importations.
    
    Le degré de confiance pour cette association automatique est affiché dans une barre colorée.
    
    De plus amples informations sont accessibles à partir du bouton d'aide.

en: Transaction Information
fr: Information de transaction

en: Match Transactions
fr: Faire correspondre les transactions

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
fr: Cet assistant va vous aider à créer un ensemble de comptes GnuCash pour vos actifs (comme les investissements, comptes courants ou comptes d'épargne), vos passifs (emprunts…) et les différents types de revenus et dépenses que vous pouvez avoir.
    
    Vous pouvez sélectionner un ensemble de comptes ici qui se rapprochent de vos besoins. Lorsque l'assistant sera terminé, vous pourrez ajouter, renommer, modifier et supprimer des comptes à tout moment. Vous pourrez également ajouter des sous-comptes, ainsi que déplacer des comptes (avec leurs sous-comptes) d'un compte parent à un autre.
    
    Cliquez sur « Annuler » si vous ne voulez pas créer de nouveaux comptes maintenant.

en: New Account Hierarchy Setup
fr: Nouvelle hiérarchie de comptes

en: Choose Currency
fr: Choisissez la devise

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
fr: Sélectionnez la langue et le région pour les catégories suivant la façon dont vous prévoyez d'utiliser GnuCash. Chaque catégorie que vous sélectionnerez créera plusieurs nouveaux comptes.

en: <b>Categories</b>
fr: <b>Catégories</b>

en: C_lear All
fr: Tout _désélectionner

en: <b>Category Description</b>
fr: <b>Description de la catégorie</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
fr: Comptes en %s

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
fr: Ne vous n'êtes pas satisfait par les modèles disponibles, veuillez suivre le lien vers la page du wiki en dessous pour partager vos propres modèles ou améliorer ceux existants.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
fr: La sélection que vous faites ici n'est que le point de départ de votre arborescence de comptes personnalisée. Des comptes peuvent être ajoutés, renommés, déplacés ou supprimés manuellement à tout moment.

en: GnuCash Account Template Wiki
fr: Modèle du compte dans le Wiki de GnuCash

en: Choose accounts to create
fr: Choisissez les comptes à créer

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
fr: Si vous voulez changer le nom d’un compte, cliquez sur la ligne contenant le compte, puis cliquez sur le nom du compte et changez-le.
    
    Certains comptes sont marqués comme « Virtuels ». Les comptes virtuels sont utilisés pour créer une hiérarchie de comptes et ne reçoivent normalement pas de transactions ni de soldes initiaux. Si vous voulez qu'un compte soit virtuel, cochez la case correspondante pour ce compte.
    
    Si vous voulez qu’un compte ait un solde initial, cliquez sur la ligne contenant ce compte, puis cliquez sur le champ solde initial et entrez le solde initial.
    
    <b>Remarque</b> : tous les comptes exceptés ceux de capitaux propres et ceux qui sont virtuels peuvent avoir un solde initial.

en: Setup selected accounts
fr: Définition des comptes sélectionnés

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
fr: Cliquez sur "Appliquer" pour créer vos nouveaux comptes. Vous serez alors capable de les enregistrer dans un fichier ou une base de données.
    
    Cliquez sur "Précédent" pour revoir vos choix
    
    Cliquez sur "Annuler" pour fermer cet assistant sans créer les nouveaux comptes.

en: Finish Account Setup
fr: Terminer la création du compte

en: Months
fr: Mois

en: Years
fr: Années

en: Current Year
fr: Année courante

en: Now + 1 Year
fr: Maintenant + 1 an

en: Whole Loan
fr: Ensemble du prêt

en: Interest Rate
fr: Taux d’intérêt

en: APR (Compounded Daily)
fr: Taux annualisé effectif global (composé quotidiennement)

en: APR (Compounded Weekly)
fr: Taux annualisé effectif global (composé hebdomadairement)

en: APR (Compounded Monthly)
fr: Taux annualisé effectif global (composé mensuellement)

en: APR (Compounded Quarterly)
fr: Taux annualisé effectif global (composé trimestriellement)

en: APR (Compounded Annually)
fr: Taux annualisé effectif global (composé annuellement)

en: Fixed Rate
fr: Taux fixe

en: 3/1 Year ARM
fr: Taux hypothécaire variable (fixe pendant 3 années puis ajusté annuellement)

en: 5/1 Year ARM
fr: Taux hypothécaire variable (fixe pendant 5 années puis ajusté annuellement)

en: 7/1 Year ARM
fr: Taux hypothécaire variable (fixe pendant 7 années puis ajusté annuellement)

en: 10/1 Year ARM
fr: Taux hypothécaire variable (fixe pendant 10 années puis ajusté annuellement)

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
fr: Ceci est une méthode pas à pas pour configurer un remboursement d’emprunt dans GnuCash. Dans cet assistant, vous pouvez saisir les paramètres de votre emprunt et donner les détails des modalités de son remboursement. Avec ces informations, les transactions récurrentes appropriées seront créées.
    
    Si vous faites une erreur, ou si vous désirez faire des changements, vous pouvez éditer les transactions récurrentes directement.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
fr: Configuration de remboursement d’hypothèque/emprunt

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
fr: Entrez les détails concernant le prêt ; au minimum, entrez un nom de prêt valide et un montant.

en: Start Date
fr: Date de début

en: Length
fr: Durée

en: Loan Account
fr: Comptes de l'emprunt

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
fr: Entrez le nombre de mois qu'il reste à rembourser. Cela détermine à la fois le principe restant, et la durée de la transaction programmé.

en: Months Remaining
fr: Mois restants

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
fr: Entrez le taux d'intérêt annuel en pourcentage. Les valeurs acceptées sont entre 0,001 et 100. L'assistant d'hypothèques ne supporte pas les prêts à taux nul.

en: Interest Rate Change Frequency
fr: Fréquence de changement du taux d'intérêt

en: Loan Details
fr: Détails du prêt

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
fr: Utilisez-vous un compte en séquestre, si oui un compte doit être spécifié…

en: … utilize an escrow account for payments?
fr: ... utiliser un compte séquestre pour les paiements ?

en: Escrow Account
fr: Compte en séquestre

en: Loan Repayment Options
fr: Options de repaiement du prêt

en: All accounts must have valid entries to continue.
fr: Tous les comptes doivent avoir des entrées valides pour continuer.

en: Principal To
fr: Principal à

en: Interest To
fr: Intérêts vers

en: Repayment Frequency
fr: Fréquence des paiements

en: Loan Repayment
fr: Repaiement du prêt

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
fr: Toutes les pages d’options activées doivent contenir des entrées valides pour continuer.

en: Payment To (Escrow)
fr: Payer vers (séquestre)

en: Payment From (Escrow)
fr: Payer à partir de (séquestre)

en: Specify Source Account
fr: Indiquez le compte source

en: Use Escrow Account
fr: Utiliser un compte en séquestre

en: Part of Payment Transaction
fr: Fait partie d'un paiement

en: Payment Frequency
fr: Fréquence du paiement

en: Previous Option
fr: Option précédente

en: Next Option
fr: Option suivante

en: Loan Payment
fr: Paiement du prêt

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
fr: Vérifiez les détails ci-dessous et, s’ils sont corrects, cliquez sur "Appliquer" pour créer l’échéancier.

en: Range
fr: Intervalle

en: End Date
fr: Date de fin

en: Loan Review
fr: Vérification du prêt

en: Schedule added successfully.
fr: Échéancier ajouté avec succès.

en: Loan Summary
fr: Récapitulatif du prêt

en: QIF Import Assistant
fr: Assistant d’importation QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
fr: GnuCash peut importer des données financières à partir de fichiers QIF (Quicken Interchange Format) écrit par Quicken/Quickbooks, Microsoft Money, Moneydance, et beaucoup d'autres programmes.
    
    Le processus d'import a plusieurs étapes. Vos comptes GnuCash ne seront pas changés jusqu'à ce que vous cliquiez sur "Appliquer" à la fin du processus.
    
    Cliquez sur "Suivant" pour commencer le chargement de vos données QIF, ou sur "Annuler" pour interrompre le processus.

en: Import QIF files
fr: Importer fichiers QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
fr: Sélectionnez, s'il vous plaît, un fichier à charger. Quand vous cliquerez sur "Suivant", le fichier sera chargé et analysé. Vous aurez besoin de répondre à quelques questions sur le(s) compte(s) dans le fichier.
    
    Vous aurez la possibilité de charger autant de fichiers que vous voulez, donc ne vous inquiétez pas si vos données sont dans plusieurs fichiers.

en: _Select…
fr: _Sélectionner…

en: Select a QIF file to load
fr: Sélectionner un fichier QIF à charger

en: _Start
fr: _Démarrer

en: Load QIF files
fr: Charger des fichiers QIF

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
fr: Le format de fichier QIF n'indique pas dans quel ordre les éléments du jour, du mois, et de l'année d'une date sont stockés. Dans la plupart des cas, il est possible de déterminer automatiquement quel format est utilisé dans un fichier en particulier. Cependant, dans ce fichier que vous venez juste d'importer, il existe plus d'un format possible qui correspond aux données.
    
    Sélectionnez un format de date pour le fichier. Les fichiers QIF créés par les logiciels européens utilisent habituellement "j-m-a" ou format jour-mois-année, et les fichiers QIF américains utilisent habituellement "m-j-a" ou mois-jour-année.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
fr: Cliquez sur "Précédent" pour annuler le chargement de ce fichier et en choisir un autre.

en: Set a date format for this QIF file
fr: Mettre un format de date pour ce fichier QIF

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
fr: Le fichier QIF que vous venez juste de charger semble contenir des transactions pour un seul compte, mais le fichier ne spécifie pas le nom de ce compte.
    
    Veuillez saisir un nom pour le compte. Si le fichier a été exporté depuis un autre logiciel de comptabilité, vous devriez utiliser le même nom de compte que celui utilisé dans ce programme.

en: Account name
fr: Nom du compte

en: Set the default QIF account name
fr: Mettre le nom du compte QIF par défaut

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
fr: Cliquez sur "Charger un autre fichier" si vous avez plus de données à importer actuellement. Faites cela si vous avez enregistré vos comptes en plusieurs fichiers QIF séparés.
    
    Cliquez sur "Suivant" pour terminer le chargement des fichiers et aller à la prochaine étape du processus d'import QIF.

en: _Unload selected file
fr: _Décharger le fichier sélectionné

en: _Load another file
fr: _Charger un autre fichier

en: QIF files you have loaded
fr: Fichiers QIF que vous avez chargés

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
fr: Sur la page suivante, les comptes dans vos fichiers QIF et tous les fonds communs ou actions que vous possédez seront mis en correspondance avec les comptes GnuCash. Si un compte GnuCash existe déjà avec le même nom, ou un nom similaire et un type compatible, ce compte sera utilisé. Sinon, GnuCash créera un nouveau compte avec le même nom et type que le compte QIF. Si le compte suggéré par GnuCash ne vous convient pas, double-cliquez pour le changer.
    
    Notez que GnuCash créera beaucoup de comptes qui n'existent pas sur votre autre programme de finances personnelles, incluant un compte séparé pour chaque action que vous possédez, des comptes séparés pour les commissions de courtage, comptes "Capitaux propres" spéciaux (sous-comptes de gain/bénéfices retenus, par défaut) qui sont la source de votre solde initial, etc. Tous ces comptes apparaîtront à la page suivante et ainsi vous pouvez les changer si vous le voulez, mais il est plus sûr de les laisser tels quels.

en: Accounts and stock holdings
fr: Comptes et actions possédés

en: _Select the matchings you want to change
fr: _Sélectionner les correspondances que vous souhaitez modifier

en: Matchings selected
fr: Correspondances sélectionnées

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
fr: Comptes QIF correspondant aux comptes GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
fr: GnuCash utilise des comptes séparés pour les revenus et dépenses plutôt que les catégories pour classifier vos transactions. Chacune des catégories dans votre fichier QIF sera convertie vers un compte GnuCash.
    
    Sur la page suivante, vous aurez la possibilité de regarder les correspondances suggérées entre les catégories QIF et les comptes GnuCash. Vous pouvez changer les correspondances qui ne vous conviennent pas en cliquant sur la ligne contenant le nom de la catégorie.
    
    Si vous changez d'avis plus tard, vous pouvez réorganiser la structure du compte en toute sécurité au sein de GnuCash.

en: Income and Expense categories
fr: Catégories de revenus et dépenses

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
fr: Catégories QIF rapprochées des comptes GnuCash

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
fr: Les fichiers QIF téléchargés des banques et institutions financières peuvent ne pas avoir les informations concernant les comptes et catégories qui permettent d'affecter correctement les comptes GnuCash.
    
    À la page suivante, vous verrez le texte qui apparaît dans la zone mémo et destinataire des transactions sans compte ni catégorie QIF. Par défaut, ces transactions sont assignées à un compte "Unspecified" dans GnuCash Si vous sélectionnez un autre compte, il sera mémorisé pour les prochains fichiers QIF.

en: Payees and memos
fr: Destinataires et mémos

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
fr: Mémos rapprochés des comptes GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
fr: L'import QIF ne peut pas traiter des fichiers QIF avec plusieurs devises. Tous les comptes dans le(s) fichier(s) QIF que vous importez doivent être libellés dans la même devise.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
fr: _Sélectionner la devise à utiliser pour toutes les transactions importées :

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
fr: Puisque que vous créez un nouveau fichier, il va vous être demandé de définir les options du livre. Ces options définissent comme GnuCash importe les transactions. Si vous revenez en arrière sans annuler et recommencez à nouveau, ces options ne vous seront pas demandées par la suite. Vous pourrez y accéder à n'importe quel moment depuis le menu dans Fichier -> Propriétés.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
fr: Choisissez la devise du fichier QIF et sélectionnez les préférences du livre

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
fr: Ci-dessous, il vous est demandé de fournir les informations à propos des marchés, fonds mutualisés et autre investissements qui apparaissent dans le(s) fichier(s) QIF que vous avez importés. GnuCash a besoin de détails additionnels au sujet de ces investissements que le format QIF ne fournit pas.
    
    Chaque marché, fond mutualisé et autre investissement doit avoir un nom et une abréviation, comme un sigle d'action. Comme plusieurs investissements sans rapport peuvent avoir la même abréviation, vous devez aussi indiquer quel type d'abréviation vous avez entré. Par exemple, vous pouvez sélectionner le marché correspondant à ce sigle, ou sélectionner un type d'investissement.
    
    Si aucun marché ou investissement ne correspond, vous pouvez entrer votre propre choix.

en: Enter Information about…
fr: Saisir des informations sur…

en: All fields must be complete to continue…
fr: Tous les comptes doivent avoir des entrées valides pour continuer…

en: Tradable commodities
fr: Produits boursiers

en: _Start Import
fr: _Démarrer l’importation

en: QIF Import
fr: Importer QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
fr: SI vous importez un fichier QIF depuis une banque ou toute autre institution financière, certaines transactions peuvent déjà exister dans vos comptes GnuCash. Pour limiter ces doublons, GnuCash a essayé d'identifier les potentielles transactions en double et peut vous aider à les détecter.
    
    Sur la page suivante sera affiché la liste des transactions importées. À chaque sélection d'une d'entre elle, une liste des potentiels correspondances sera affichée en dessous. Si vous détectez une correspondance exacte, cliquez dessus. Votre sélection sera ensuite à confirmer par la coche dans la colonne "Correspondance ?".
    
    Cliquez sur "Suivant" pour examiner ces correspondances.

en: Match existing transactions
fr: Correspondance entre des transactions existantes

en: _Imported transactions needing review
fr: Transactions _importées nécessitant une vérification

en: _Possible matches for the selected transaction
fr: Correspondance(s) _possible(s) pour la transaction sélectionnée

en: Select possible duplicates
fr: Sélection des doublons possibles

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
fr: Cliquez sur "Appliquer" pour importer les données depuis la zone temporaire et mettre à jour les comptes GnuCash. Les informations que vous avez saisies concernant les correspondances de comptes et de catégories seront sauvegardées et utilisées par défaut la prochaine fois que vous utiliserez la fonction d'import de fichiers QIF.
    
    Cliquez sur "Précédent" pour revoir les correspondances de comptes et de catégories, et changer les paramètres de devise et titres pour les nouveaux comptes, ou ajouter plus de fichiers dans la zone temporaire.
    
    Cliquez sur "Annuler" pour interrompre le processus d’importation QIF.

en: Update your GnuCash accounts
fr: Mettre à jour vos comptes GnuCash

en: Summary Text
fr: Texte récapitulatif

en: Qif Import Summary
fr: Récapitulatif de l’importation Qif

en: Stock Split Assistant
fr: Assistant de division d'actions

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
fr: Cet assistant va vous aider à enregistrer une division ou une fusion d'actions.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
fr: Sélectionnez le compte pour lequel vous voulez enregistrer un regroupement ou une division d’actions.

en: Stock Split Account
fr: Compte de division d'actions

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
fr: Saisissez la date et le nombre de parts que vous avez gagnées ou perdues lors de la division ou de la fusion. Pour un regroupement (division négative), utilisez une valeur négative pour une distribution de parts. Vous pouvez aussi saisir une description pour la transaction, ou valider celle proposée.

en: Stock Split
fr: Division d'actions

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
fr: Si vous voulez enregistrer un cours pour la répartition, saisissez-le ci-dessous. Vous pouvez aussi laisser la case vide.

en: New _Price
fr: Nouveau _prix

en: Currenc_y
fr: _Devise

en: Stock Split Details
fr: Détails de la division d'action

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
fr: Si vous recevez de l'argent liquide en échange de la division de l'action, saisissez le détail du montant ici. Sinon, cliquez sur "Suivant".

en: _Amount
fr: _Montant

en: _Memo
fr: Mém_o

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
fr: Compensation monétaire

en: <b>_Income Account</b>
fr: <b>Compte de _revenus</b>

en: <b>A_sset Account</b>
fr: <b>Compte d'a_ctif</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
fr: Liquide

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
fr: Si vous avez terminé de créer la division ou le regroupement d'actions, cliquez sur "Appliquer". Vous pouvez également cliquer sur "Précédent" pour revoir vos choix, ou "Annuler" pour quitter sans enregistrer les modifications.

en: Stock Split Finish
fr: Finalisation de la division d'actions

en: Stock Transaction Assistant
fr: Assistant de transaction boursière

en: This assistant will help you record a stock transaction. The transaction type (purchase, sale, dividend, distribution, return of capital, stock split) will determine the transaction splits involved in the transaction.
fr: Cet assistant vous aide à enregistrer une transaction boursière. Le type d'opération (achat, vente, dividende, distribution, remboursement de capital, division d'actions) détermine les répartitions de la transaction comptable.

en: Select the date and description for your records.
fr: Sélectionnez la date et la description de vos enregistrements.

en: Transaction Details
fr: Détails de la transaction

en: Select the type of stock activity that you wish to record. The available types depend on whether the current stock balance is positive, nil, or negative (i.e. when shorting stock). The type will determine the component splits.
fr: Sélectionnez le type d'opération boursière que vous souhaitez enregistrer. Les types d'opérations disponibles varient en fonction que le niveau du solde du compte de titres est positif, nul ou négatif (par exemple, en cas de vente à découvert). Le type d'opération déterminera les répartitions incluses dans la transaction.

en: Transaction Type
fr: Type de transaction

en: Previous Balance
fr: Solde précédent

en: Stock Amount
fr: Nombre de Titres

en: Enter the value of the shares.
fr: Saisir la valeur des titres.

en: _Stock Value
fr: _Valeur de l'action

en: Stock Value
fr: Valeur des actions

en: In this page, input the asset account, and the monetary amount received/spent. It may differ from the stock value from the last page, if there are brokerage fees associated with this transaction.
fr: Sur cette page, saisissez le compte d'actif et le montant monétaire reçu/dépensé. Ce montant peut être différent de la valeur de l'action à la page précédente, si des frais de courtage sont associés à cette transaction.

en: Cash
fr: Espèces

en: Cash Account
fr: Compte de trésorerie

en: In this page, input any brokerage fees incurred in this transaction. The fee may be capitalized into the asset account, or expensed into a brokerage fees account. Typically fees on purchase are capitalized, and fees on sales are expensed. If there are no fees involved in this transaction, it can be left blank.
fr: Sur cette page, saisissez tous les frais de courtage encourus lors de cette opération. Les frais peuvent être capitalisés dans le compte d'actions ou passés en charges dans un compte de frais de courtage. En règle générale, les frais d'achat sont capitalisés et les frais de vente sont comptabilisés en charges. Si cette opération ne comporte pas de frais, cette page peut être laissée vide.

en: Fees
fr: Frais

en: Brokerage Fees
fr: Frais de courtages

en: Capitalize brokerage fees into stock account?
fr: Capitaliser les frais de courtage dans le compte d'actions ?

en: In this page, input any dividend income received in this transaction.
fr: Sur cette page, indiquez tout revenu de dividende reçu dans le cadre de cette transaction.

en: Dividend Account
fr: Compte de _dividendes

en: In this page, input any capital gains or losses incurred, and the associated income account. Capital gains are positive, and capital losses are negative.
fr: Sur cette page, saisissez les gains en capital ou les moins-values subies, ainsi que le compte de revenu associé. Les gains en capital sont positifs et les moins-values sont négatives.

en: Capital Gain
fr: Gain en capital

en: Capital Gains Account
fr: Compte de gains en capital

en: Capital Gains
fr: Gains en capital

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
fr: Un résumé de répartitions s'affiche comme suit. Si le résumé est correct, et qu'il n'y a pas d'erreur, appuyez sur "Appliquer". Vous pouvez également appuyer sur "Précédent" pour revoir vos choix, ou "Annuler" pour quitter sans enregistrer les modifications.

en: Finish
fr: Terminer

en: Introduction placeholder
fr: Espace d'introduction

en: Title placeholder
fr: Titre fictif

en: _Edit list of encodings
fr: _Éditer la liste des codages

en: Default encoding
fr: Codage par défaut

en: Convert the file
fr: Convertir le fichier

en: finish placeholder
fr: fin fictive

en: Finish GnuCash Datafile Import
fr: Terminer l'import de fichier GnuCash

en: Edit the list of encodings
fr: Modifier la liste des codages

en: <b>S_ystem input encodings</b>
fr: <b>Codages d'entrée s_ystème</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
fr: <b>Codage _personnalisé</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
fr: <b>_Codages sélectionnés</b>

en: Preferences
fr: Préférences

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
fr: Général

en: Enable extra _buttons
fr: Activer les _boutons supplémentaires

en: _Open in new window
fr: _Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
fr: Si cette option est cochée, chaque facture sera ouverte dans sa propre fenêtre. Sinon, les factures seront ouvertes dans la fenêtre courante.

en: _Accumulate splits on post
fr: _Accumuler les répartitions

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
fr: Indique si par défaut, les entrées multiples d'une facture ciblant le même compte doivent être accumulées en une seule répartition. Cette option peut être modifiée au cas par cas dans la boîte de dialogue d'émission.

en: <b>Invoices</b>
fr: <b>Factures</b>

en: Not_ify when due
fr: Avert_ir quand due

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
fr: Indique s'il faut afficher la liste des factures à payer au démarrage.

en: _Tax included
fr: _Taxes incluses

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
fr: Indique si par défaut, les taxes sont incluses dans les factures fournisseur. Cette option est par ailleurs surchargée dans les définitions clients et fournisseurs.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
fr: _Paiement automatique à l'enregistrement

en: <b>Bills</b>
fr: <b>Factures fournisseur</b>

en: _Notify when due
fr: A_vertir lorsque due

en: Ta_x included
fr: Ta_xes incluses

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
fr: Indique si par défaut, les taxes sont incluses dans les factures. Cette option est par ailleurs surchargée dans les définitions clients et fournisseurs.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
fr: _Paiement automatique à l'enregistrement

en: Days in ad_vance
fr: _Jours d'avance

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
fr: Combien de jours à l'avance faut-il prévenir de l'échéance de factures à payer.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
fr: Combien de jours à l'avance faut-il prévenir de l'échéance de factures à payer.

en: _Days in advance
fr: _Jours d'avance

en: Cascade Account Values
fr: Valeurs des compte en cascade

en: Enable Cascading Account Color
fr: Activer la couleur du compte en cascade

en: Enable Cascading Account Placeholder
fr: Activer le compte fictif en cascade

en: Enable Cascading Account Hidden
fr: Activer le compte caché en cascade

en: Enable the sections to Cascade
fr: Activer les sections en cascade

en: Default
fr: Par défaut

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
fr: Si n'importe quel compte a une couleur existante, il ne sera pas remplacé sauf si sélectionné.

en: Replace any existing account colors
fr: Remplacer toutes les couleurs existantes des comptes

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: <b>Sub-accounts</b>
fr: <b>Sous-comptes</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
fr: Ce compte contient un sous-compte. Que voulez-vous faire avec ?

en: _Move to
fr: Les _déplacer vers

en: Delete the _subaccount
fr: Effacer le _sous-compte

en: M_ove to
fr: Les _déplacer vers

en: Delete all _transactions
fr: Supprimer toutes les _transaction

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
fr: Ce compte contient des transactions. Que souhaitez-vous faire avec ces transactions ?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
fr: Ce compte contient des transactions en lecture seule qui ne peuvent être effacées.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
fr: <b>Transactions des sous-comptes</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
fr: Vous avez demandé à supprimer le sous-compte mais il contient des transactions. Que voulez-vous faire de ces transactions ?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
fr: Un ou plusieurs sous-compte contiennent des transactions en lecture seule qui ne peuvent être effacées.

en: Filter By…
fr: Filtrer par…

en: _Default
fr: Par _défaut

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Show _hidden accounts
fr: Afficher les comptes _cachés

en: Show _unused accounts
fr: Afficher les comptes in_utilisés

en: Show accounts which do not have any transactions.
fr: Afficher les comptes sans transaction.

en: Show _zero total accounts
fr: Afficher les comptes dont le solde est _nul

en: Show accounts which have a zero total value.
fr: Afficher les comptes qui ont un solde nul.

en: Use Commodity Value
fr: Utiliser la valeur du produit

en: _Help
fr: Aid_e

en: Account _name
fr: _Nom du compte

en: _Account code
fr: _Code du compte

en: _Description
fr: De_scription

en: Smallest _fraction
fr: Plus petite _fraction

en: Account _Color
fr: _Couleur du compte

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
fr: La plus petite fraction de ce produit pouvant être comptabilisée.

en: _Parent Account
fr: Compte _parent

en: Acco_unt Type
fr: _Type de compte

en: Placeholde_r
fr: _Virtuel

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
fr: Ce compte est marqué comme compte virtuel dans la hiérarchie, c’est-à-dire qu’il a pour seul rôle de contenir des sous-comptes. Aucune transaction ne peut être entrée directement dans ce compte, vous devez les saisir dans l'un des sous-comptes.

en: Auto _interest transfer
fr: Virement auto des _intérêts

en: H_idden
fr: C_aché

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
fr: Ce compte (et tous les sous-comptes) sera caché dans l'arborescence des comptes et n'apparaîtra pas dans la liste popup des comptes dans le registre. Pour réinitialiser cette option, vous devez d'abord ouvrir la boîte de dialogue « Filtrer par... » pour l'arborescence des comptes et cocher l'option « Afficher les comptes cachés ». Cela vous permettra de sélectionner le compte et de rouvrir cette boîte de dialogue.

en: Opening balance
fr: Solde initial

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
fr: Ce compte contient les transactions du solde initial. Seul un compte par produit peut tenir les transactions du solde initial.

en: Ta_x related
fr: _Imposable

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
fr: Utilisez Édition->Options du rapport de taxe pour désigner le marqueur de relation avec la taxe et assigner un code de taxe pour ce compte.

en: _Higher Balance Limit
fr: Limite _supérieure de solde

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is more than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -90 will show icon if limit is set to -100
    Today's balance of 100 will show icon if limit is set to 90
    
    Clear the entry to have no warning.
fr: Si une valeur est présente, une indication s'affichera dans la vue du plan comptable lorsque le solde du jour est supérieur à cette valeur.
    
    Par exemple :
    Un solde de -90 aujourd'hui affichera une icône si la limite est fixée à -100
    Un solde de 100 aujourd'hui affichera une icône si la limite est fixée à 90.
    
    Effacez la valeur pour ne pas avoir d'avertissement.

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is less than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -100 will show icon if limit is set to -90
    Today's balance of 90 will show icon if limit is set to 100
    
    Clear the entry to have no warning.
fr: Si une valeur est présente, une indication s'affichera dans la vue du plan comptable lorsque le solde du jour est inférieur à cette valeur.
    
    Par exemple :
    Un solde de -100 aujourd'hui affichera une icône si la limite est fixée à -90
    Un solde de 90 aujourd'hui affichera une icône si la limite est fixée à 100.
    
    Effacez la valeur pour ne pas avoir d'avertissement.

en: _Lower Balance Limit
fr: Limite _inférieure de solde

en: _Include sub accounts
fr: Inclure les _sous-comptes

en: More Properties
fr: Plus de propriétés

en: <b>Balance Information</b>
fr: <b>Définition du solde</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
fr: <b>Virement initial</b>

en: _Balance
fr: _Solde

en: _Use equity 'Opening Balances' account
fr: _Utiliser le compte de « soldes initiaux » des capitaux propres

en: _Select transfer account
fr: Depuis le compte _sélectionné

en: Renumber sub-accounts
fr: Renuméroter les sous-comptes

en: _Renumber
fr: _Renuméroter

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Examples
fr: Exemples

en: Interval
fr: Intervalle

en: Number of Digits
fr: Le nombre de chiffres

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
fr: Cela va remplacer le champ de code de tous les comptes fils avec un nouveau code auto-généré

en: _Show documentation
fr: _Afficher la documentation

en: _Reconciled
fr: _Rapproché

en: _Cleared
fr: _Pointé

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
fr: Quand le statut n'est pas spécifié dans un fichier QIF, les transactions sont marquées comme pointées.

en: _Not cleared
fr: _Non pointé

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
fr: Quand le statut n'est pas spécifié dans un fichier QIF, les transactions sont marquées comme non pointées.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
fr: Statut par défaut de la transaction (passe après le statut du fichier QIF)

en: Select Account
fr: Sélectionner un compte

en: _Select or add a GnuCash account:
fr: _Sélectionner ou ajouter un compte GnuCash :

en: Import transactions from text file
fr: Importer des transactions depuis un fichier texte

en: 1. Choose the file to import
fr: 1. Sélectionner le fichier à importer

en: Import bill CSV data
fr: Importer une facture au format CSV

en: Import invoice CSV data
fr: Importer les revenus au format CSV

en: 2. Select import type
fr: 2. Sélectionner le type d'importation

en: Semicolon separated
fr: Séparé par un point-virgule

en: Comma separated
fr: Séparé par une virgule

en: Semicolon separated with quotes
fr: Point-virgule séparé par des guillemets

en: Comma separated with quotes
fr: Vigule séparée par des guillemets

en: 3. Select import options
fr: 3. Sélectionner les options d'importation

en: 4. Preview
fr: 4. Aperçu

en: Open imported documents in tabs
fr: Ouvrir les documents importés dans les onglets

en: Open not yet posted documents in tabs
fr: Ouvrir les documents non encore remplis dans des onglets

en: Don't open imported documents in tabs
fr: Ne pas ouvrir les documents importés dans des onglets

en: 5. Afterwards
fr: 5. Par la suite

en: window1
fr: fenêtre1

en: Due Days
fr: Dates d'échéance

en: Discount Days
fr: Jours d'escompte

en: Discount %
fr: Pourcentage d'escompte

en: The percentage discount applied for early payment.
fr: Le pourcentage d'escompte appliqué pour paiement précoce.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
fr: Le nombre de jours après date de facturation durant lesquels une remise pour paiement précoce sera appliquée.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
fr: Nombre de jours pour effectuer le paiement après date de facturation.

en: Due Day
fr: Date d'échéance

en: Discount Day
fr: Jour d'escompte

en: Cutoff Day
fr: Jour pivot

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
fr: Le jour de pivot pour que les factures soient appliquées au mois prochain. Après ce jour, les factures seront appliquées au mois suivant. Les valeurs négatives sont soustraites à partir de la fin du mois.

en: The discount percentage applied if paid early.
fr: L'escompte en pourcentage appliqué en cas de paiement précoce.

en: The last day of the month for the early payment discount.
fr: Le dernier jour du mois pour l'escompte de paiement précoce.

en: The day of the month bills are due
fr: Jour du mois où les factures arrivent à échéance

en: Table
fr: Proximo

en: Terms
fr: Conditions

en: Delete the current Billing Term
fr: Supprimer les conditions de facturation actuelles

en: Create a new Billing Term
fr: Créer de nouvelles conditions de facturation

en: <b>Term Definition</b>
fr: <b>Définition des conditions</b>

en: De_scription
fr: Descri_ption

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
fr: La description des conditions de facturation, imprimées sur les factures

en: Edit the current Billing Term
fr: Modifier les conditions de facturation actuelles

en: Close this window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Cancel your changes
fr: Annuler vos modifications

en: Commit this Billing Term
fr: Enregistrer ces conditions de facturation

en: The internal name of the Billing Term.
fr: Le nom interne de ces conditions de facturation.

en: <b>New Billing Term</b>
fr: <b>Nouvelles conditions de facturation</b>

en: _Name
fr: _Nom

en: Income Total
fr: Total de revenus

en: Expense Total
fr: Total des dépenses

en: Choose Owner Dialog
fr: Choisir la boîte de dialogue du propriétaire

en: Securities
fr: Titres

en: Show National Currencies
fr: Afficher les devises nationales

en: Add a new commodity.
fr: Ajouter un nouveau produit.

en: Remove the current commodity.
fr: Supprime le produit actuel.

en: Edit the current commodity.
fr: Modifie le produit actuel.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
fr: Saisir le nom complet du produit. Exemple : Cisco Systems Inc, ou Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
fr: Saisissez le code du produit (ex. CSCO ou AAPL). Si vous chargez les cours en ligne, ce champ doit être exactement identique au code utilisé par la source des cours (y compris la casse).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
fr: Saisissez un code unique pour identifier le produit. Vous pouvez aussi laisser le champ vide.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
fr: Saisissez la plus petite fraction du produit qui peut être échangée. Pour les actions qui ne peuvent être échangées que par nombre entier, saisir 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
fr: <b>Informations sur la source du cours</b>

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
fr: Sélectionnez une catégorie pour le produit ou créez-en une nouvelle. Vous pouvez utiliser des catégories d'investissement comme ACTIONS et BONDS ou d'échange comme NASDAQ ou LSE.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
fr: Entrez un symbole d’affichage. Celui-ci peut très bien être laissé vide, auquel cas le code mnémonique ou le code ISO de la devise sera utilisé.

en: Type of quote source
fr: Type de source de cours

en: _Display symbol
fr: _Symbole d’affichage

en: Time_zone
fr: Fuseau _horaire

en: _Unknown
fr: _Inconnu

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
fr: Ce sont des sources de cours récemment ajoutées à "F::Q". GnuCash ne sait pas si elles chargent des informations depuis un seul ou plusieurs sites sur Internet.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
fr: Ce sont des sources de cours "F::Q" qui chargent des informations depuis de nombreux sites sur Internet. Si un de ces sites est inaccessible, "F::Q" essaiera de charger les informations depuis un autre site.

en: Si_ngle
fr: U_nique

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
fr: Ce sont des sources de cours "F::Q" qui chargent des informations depuis un seul site sur Internet. Si ce site est inaccessible, vous ne pourrez par charger les cours.

en: _Get Online Quotes
fr: _Télécharger les cotations en ligne

en: F_raction traded
fr: F_raction échangeable

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
fr: CUSI_P ou autre code

en: Nam_espace
fr: Domain_e

en: _Symbol/abbreviation
fr: _Code/abréviation

en: _Full name
fr: Nom _complet

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
fr: Attention : le module perl Finance::Quote n'est pas installé correctement.

en: Select user information here…
fr: Sélectionner les détails utilisateur ici…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fr: Le numéro client. Si laissé vide, un numéro logique sera choisi pour vous

en: Address
fr: Adresse

en: Email
fr: Courriel

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Discount
fr: Escompte

en: Credit Limit
fr: Limite de crédit

en: Tax Included
fr: Taxes incluses

en: Tax Table
fr: Table de taxation

en: Override the global Tax Table?
fr: Outrepasser la table d'imposition globale ?

en: Billing Information
fr: Informations de facturation

en: Shipping Information
fr: Informations de livraison

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
fr: Importer des fournisseurs ou des vendeurs depuis un fichier texte

en: For importing customer lists.
fr: Pour importer les listes de client.

en: For importing vendor lists.
fr: Pour importer des listes de fournisseurs.

en: <b>2. Select Import Type</b>
fr: <b>2. Seléctionner le type d’importation</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
fr: Quitter la boîte de dialogue du rapport préconfiguré

en: Currently you have no saved reports.
fr: Vous n'avez actuellement aucun rapport enregistré.

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
fr: Les rapports préconfigurés sont créés en
    1. ouvrant un rapport dans le menu Rapports, 
    2. modifiant les options du rapport à votre goût
    3. choisissant « Enregistrer le rapport préconfiguré [sous...] » dans le menu Rapports
     ou en appuyant sur le bouton « Enregistrer la configuration [sous...] » de la barre d'outils.

en: Change Linked Document path head
fr: Modifier l'entête du chemin du document lié

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
fr: Les chemins relatifs des fichiers seront convertis en chemins absolus en les combinant avec les entêtes des chemins déjà existant, sauf si cette option est désactivée.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
fr: Les chemins absolus des fichiers seront convertis en chemins relatifs en les combinant avec les entêtes des chemins déjà existant, sauf si cette option est activée.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
fr: Note : Seulement les liens vers des documents qui ne sont pas en lecture seule seront modifiés.

en: Linked _File
fr: _Fichier lié

en: Linked _Location
fr: Emplacement _lié

en: (none)
fr: (aucun)

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
fr: Entrer une URL telle que « https://www.gnucash.org »

en: Location does not start with a valid scheme
fr: Cet emplacement ne commence pas par un schéma valide

en: Reload and Locate Linked Documents
fr: Rafraichir puis définir l'emplacement des documents liés

en: _Reload
fr: _Actualiser

en: _Locate Linked Documents
fr: _Définir l'emplacement des documents liés

en: All Linked Documents
fr: Tous les documents liés

en: Linked Document
fr: Document lié

en: Available
fr: Disponible

en: Relative
fr: Relatif

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
fr: Double-cliquez sur l'entrée dans la colonne Description pour aller aux Transactions.
    Double-cliquez sur l'entrée dans la colonne Lien pour ouvrir le Document Lié.
    Double-cliquez sur l'entrée dans la colonne Disponible pour modifier le lien vers le document.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fr: Numéro de l’employé. Si laissé vide, un numéro logique sera choisi pour vous

en: Payment Address
fr: Adresse de paiement

en: Language
fr: Langue

en: Default Hours per Day
fr: Horaires journaliers par défaut

en: Default Rate
fr: Taux par défaut

en: Access Control List
fr: Liste de contrôle d'accès

en: Access Control
fr: Contrôle d'accès

en: <b>Data Format</b>
fr: <b>Format des données</b>

en: <b>File</b>
fr: <b>Fichier</b>

en: Host
fr: Hébergement

en: Database
fr: Base de données

en: Password
fr: Mot de passe

en: <b>Database Connection</b>
fr: <b>Connexion de la base de données</b>

en: Annual
fr: Annuel

en: Semi-annual
fr: Semestriel

en: Tri-annual
fr: Trois fois par an

en: Quarterly
fr: Trimestriel

en: Bi-monthly
fr: Bimestriel

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Semi-monthly
fr: Bimensuel

en: Bi-weekly
fr: Bimensuel

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Daily (360)
fr: Quotidien (360)

en: Daily (365)
fr: Quotidien (365)

en: Loan Repayment Calculator
fr: Calculatrice de remboursement de prêt

en: _Schedule
fr: _Programmé

en: <b>Calculations</b>
fr: <b>Calculs</b>

en: Payment periods
fr: Périodes de paiements

en: Interest rate
fr: Taux d'intérêt

en: Present value
fr: Valeur actuelle

en: Periodic payment
fr: Paiement périodique

en: Future value
fr: Valeur future

en: Clear the entry.
fr: Effacer l'entrée.

en: Precision
fr: Précision

en: Calculate
fr: Calculer

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
fr: Recalculez le (seul) champ vide parmi ceux ci-dessus.

en: <b>Payment Options</b>
fr: <b>Options de remboursement</b>

en: Payment Total
fr: Total des paiements

en: Discrete
fr: Discret

en: Continuous
fr: Continu

en: Beginning
fr: Début de période

en: <b>Compounding</b>
fr: <b>Composition</b>

en: When paid
fr: Date de paiement

en: Search the Account List
fr: Chercher dans la liste des comptes

en: Close _on Jump
fr: Fermer _au saut

en: _Jump To
fr: _Aller à

en: All _accounts
fr: Tous les _comptes

en: Search scope
fr: Recherche

en: Account Full Name
fr: Nom complet du compte

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
fr: La recherche insensible à la casse est disponible dans 'Nom complet du compte'.

en: Sea_rch
fr: Reche_rcher

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
fr: Sélectionnez une ligne puis pressez 'aller à' pour aller au compte dans l'arborescence des comptes,
    si un compte ne doit pas être affiché, ça peut être temporairement changé.

en: Import Map Editor
fr: Éditeur d'importation des correspondances

en: _Remove Invalid Mappings
fr: Supp_rimer les correspondances invalides

en: <b>What type of information to display?</b>
fr: <b>Quel type d'information à afficher ?</b>

en: Non-Bayesian
fr: Non-Bayésien

en: Online
fr: En ligne

en: Source Account Name
fr: Nom du compte de la source

en: Based On
fr: Basé sur

en: Match String
fr: Homologue

en: Mapped to Account Name
fr: Associé au nom du compte

en: Count of Match String Usage
fr: Usage du nombre de textes correspondants

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
fr: Le filtre sera appliquer aux champs 'Textes Correspondants' et 'Correspondance des Noms de Compte', avec une sensibilité à la casse.

en: _Filter
fr: _Filtre

en: _Expand All
fr: Développ_er tous

en: Collapse _All
fr: Tout _réduire

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
fr: Plusieurs lignes peuvent être sélectionnées puis supprimées en pressant le bouton Supprimer.

en: New _Account…
fr: Nouveau _compte…

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
fr: Sélectionner ou ajouter un compte GnuCash approprié pour :

en: Online account ID here…
fr: N° de compte en ligne ici…

en: Choose a format
fr: Choisir un format

en: Select matching existing transaction
fr: Sélectionner la transaction homologue existante

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
fr: Afficher rapproché

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
fr: Première répartition de la transaction importée

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
fr: Répartitions potentielles correspondant à la transaction sélectionnée

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
fr: Plusieurs lignes de transaction peuvent être sélectionnées à la fois, puis être toutes assignées à compte de transaction spécifique. Cliquez en laissant appuyer sur Ctrl ou Maj pour sélectionner plusieurs lignes, puis cliquez droit pour sélectionner le compte de transactions. Seulement les lignes avec "A" coché peuvent être ajoutées à la sélection.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
fr: Cette transaction nécessite probablement une intervention de votre part ou sera importée sans équilibrage.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
fr: Cette transaction sera importée et équilibrée (vous pouvez néanmoins vérifier le compte pré-sélectionné).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
fr: Cette transaction nécessite votre intervention ou ne sera PAS importée.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
fr: Double-cliquez sur la transaction pour modifier soit la transaction GnuCash correspondante, soit le compte destinataire de la répartition de la balance automatique (si nécessaire).

en: Transaction List Help
fr: Aide des listes de transactions

en: Colors
fr: Couleurs

en: Select "A" to add the transaction as new.
fr: Sélectionner "A" pour ajouter la transaction en tant que nouvelle transaction.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
fr: Sélectionner "U+R" pour mettre à jour et pointer (p) une transaction correspondante.

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
fr: Selectionner "R" pour pointer(p) une transaction correspondante.

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
fr: Choisissez de sauter cette transaction (elle ne sera pas importée).

en: Red
fr: Rouge

en: Yellow
fr: Jaune

en: Green
fr: Vert

en: Edit imported transaction details
fr: Modifier le détail de la transaction importée

en: _Notes
fr: No_tes

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
fr: Liste des transactions téléchargées (répartition de source et informations correspondantes affichées)

en: Show _Account column
fr: _Afficher la colonne du compte

en: Show _Memo column
fr: Afficher la colonne _mémo

en: Show matched _information
fr: Afficher les _informations correspondantes

en: A_ppend
fr: A_jouter

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
fr: Lors de la mise à jour ou le pointage d'une transaction correspondante, ajouter la description et les notes importées à la description et aux notes correspondantes plutôt que de les remplacer.

en: _Reconcile after match
fr: _Rapprocher l'homologue

en: Generic import transaction matcher
fr: Outil générique d'association des transactions

en: Posted Account
fr: Compte des factures enregistrées

en: Invoice Information
fr: Informations de facturation

en: (owner)
fr: (destinataire/émetteur)

en: Open Document Link
fr: Ouvrir le lien vers le document

en: Default Chargeback Project
fr: Projet d'imputation par défaut

en: Additional to Card
fr: Supplément à la carte

en: Extra Payments
fr: Paiements additionnels

en: Report template
fr: Modèle de rapport

en: Use template report
fr: Utiliser un modèle de rapport

en: Choose a different report template before timeout
fr: Choisissez un autre modèle de rapport avant l'expiration du délai

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
fr: Le numéro de la facture. Si laissé vide, un numéro logique sera choisi pour vous.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
fr: Annuler cette facture supprimera la transaction enregistrée.
    Confirmez-vous l'annulation ?

en: Yes, reset the Tax Tables
fr: Oui, réinitialiser la table de taxation

en: No, keep them as they are
fr: Non, ne pas les modifier

en: Reset Tax Tables to present Values?
fr: Réinitialiser la table de taxation pour présenter les valeurs ?

en: Job Dialog
fr: Dialogue de prestation

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fr: Numéro d'identification de l'opération. Si laissé blanc, un numéro sera choisi pour vous

en: Job Information
fr: Détails de la prestation

en: Owner Information
fr: Information bénéficiaire

en: Job Active
fr: Prestation active

en: Lot Viewer
fr: Visionneur de lot

en: _New Lot
fr: _Nouveau lot

en: Scrub _Account
fr: Epurer le _compte

en: _Scrub
fr: _Epurer

en: Scrub the highlighted lot
fr: Epurer le lot en surbrillance

en: Delete the highlighted lot
fr: Supprimer le lot en surbrillance

en: Enter a name for the highlighted lot.
fr: Saisissez un nom pour le lot sélectionné.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
fr: Saisissez autant de notes que nécessaire sur ce lot.

en: <b>_Title</b>
fr: <b>_Titre</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
fr: <b>_Lots dans ce compte</b>

en: Show only open lots
fr: Afficher seulement les lots ouverts

en: <b>Splits _free</b>
fr: <b>Répartitions _libres</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
fr: <b>Répartitions _dans le lot</b>

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
fr: <span weight="bold" size="larger">Afficher à nouveau le message de bienvenue ?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
fr: Si vous appuyez sur le bouton <i>Oui</i>, la boîte de dialogue <i>Bienvenue sur GnuCash</i> sera affichée la prochaine fois que vous lancerez GnuCash. Si vous appuyez sur le bouton <i>Non</i>, elle ne sera plus affichée.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
fr: <span size="larger" weight="bold">Bienvenue sur GnuCash !</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
fr: Voici quelques actions prédéfinies pour une première utilisation de GnuCash. Sélectionnez une de ces actions ci-dessous et cliquez sur <i>Valider</i>, ou cliquez sur <i>Annuler</i> si vous ne souhaitez pas continuer.

en: C_reate a new set of accounts
fr: C_réer un nouvel ensemble de comptes

en: _Import my QIF files
fr: _Importer mes fichiers QIF

en: _Open the new user tutorial
fr: _Ouvrir le tutoriel du nouvel utilisateur

en: Object references
fr: Références de l'objet

en: Explanation
fr: Justification

en: Close dialog and make no changes.
fr: Fermer ce dialogue en ignorant les changements.

en: Apply changes but do not close dialog.
fr: Appliquer les changements mais ne pas fermer ce dialogue.

en: Apply changes and close dialog.
fr: Appliquer les modifications puis fermer le dialogue.

en: Order Entry
fr: Saisie de commande

en: _Invoices
fr: _Factures

en: Close _Order
fr: Fermer l'_ordre

en: Order Information
fr: Informations de commande

en: Reference
fr: Référence

en: Order Entries
fr: Saisies de commandes

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fr: Le N° de commande. Si omis, un numéro sera choisi pour vous

en: The company associated with this payment.
fr: La société associée à cette facturation.

en: Partner
fr: Partenaire

en: Post To
fr: Enregistrer sur

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
fr: Le montant à payer pour cette facture.
    
    Si vous avez sélectionné une facture, GnuCash proposera le montant encore dû à son sujet. Vous pouvez changement ce montant pour créer un paiement partiel ou un trop-perçu.
    
    En cas de trop-perçu ou si aucune facture n’a été sélectionnée, GnuCash assignera automatiquement le montant restant à la première facture impayée pour cette entreprise.

en: Refund
fr: Remboursement

en: Print Check
fr: Imprimer un chèque

en: Transfer Account
fr: Transférer vers

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
fr: États-Unis d’Amérique

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
fr: Royaume-Uni

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
fr: Paramètres régionaux

en: _Reset
fr: _Rétablir

en: <b>Separator Character</b>
fr: <b>Caractère de séparation</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
fr: Cliquez 'Reprendre' pour utiliser le séparateur d'origine et fermer la fenêtre des préférences.
    Cliquez 'Fermer' pour revenir à la fenêtre des préférences.

en: GnuCash Preferences
fr: Préférences de GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
fr: <b>Affichage dans la barre de résumé</b>

en: Include _grand total
fr: Afficher les _grands-totaux

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
fr: Afficher les grands-totaux pour tous les comptes convertis à la devise du rapport.

en: Include _non-currency totals
fr: Inclure les totaux sans _devises

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
fr: Si l'option est cochée, les produits sans devises seront affichés dans la barre de résumé.Sinon, seules les devises seront affichées.

en: _Relative
fr: _Relatif

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
fr: Utiliser la date de début relative spécifiée pour le calcul des pertes et profits.

en: _Absolute
fr: _Absolue

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
fr: Utiliser la date de début absolue indiquée pour le calcul des pertes et profits.

en: Re_lative
fr: Re_latif

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
fr: Utiliser la date de fin relative indiquée pour le calcul des pertes et profits. Cette date est aussi utilisée pour le calcul des actifs nets.

en: Ab_solute
fr: Ab_solue

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
fr: Utiliser la date de fin absolue indiquée pour le calcul des pertes et profits. Cette date est aussi utilisée pour le calcul des actifs nets.

en: Accounting Period
fr: Période comptable

en: Use _formal accounting labels
fr: Utiliser la terminologie _comptable

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
fr: Utiliser seulement « débit » et « crédit » à la place de synonymes informels.

en: _None
fr: _Aucun

en: C_redit accounts
fr: Comptes de _crédit

en: _Income & expense
fr: Revenus & _dépenses

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
fr: <b>Types de comptes avec solde inversé</b>

en: <b>Default Currency</b>
fr: <b>Devise par défaut</b>

en: US Dollars (USD)
fr: Dollars US (USD)

en: Character
fr: Caractère

en: Sample
fr: Exemple

en: Show the Account Color as background
fr: Afficher la couleur du compte en arrière-plan

en: Show the Account Color as Account Name Background.
fr: Utiliser la couleur du compte en arrière-plan du nom du compte.

en: Show the Account Color on tabs
fr: Afficher la couleur du compte sur les onglets

en: Show the Account Color as tab background.
fr: Utiliser la couleur du compte en arrière-plan des onglets.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
fr: Le caractère qui sera utilisé entre les composants d'un nom de compte. Les valeurs possibles sont n'importe quel caractère sauf les chiffres et les lettres, ou les chaînes de caractères suivantes : "colon", "slash", "backslash", "dash" et "period".

en: Ch_oose
fr: Ch_oisir

en: <b>Time Format</b>
fr: <b>Format horaire</b>

en: U_se 24-hour clock
fr: _Utiliser le format horaire sur 24 heures

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
fr: Utiliser un format horaire sur 24 heures (au lieu de 12 heures).

en: <b>Date Completion</b>
fr: <b>Compléter la date</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
fr: Quand une date est entrée sans année, on doit utiliser

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
fr: Les dates seront complétées en conformité avec le calendrier actuel.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
fr: Dans une fenêtre glissante de 12 mois commençant 
    tant de mois avant le mois actuel

en: Enter number of months.
fr: Saisissez le numéro du mois.

en: Use the date format specified by the system locale.
fr: Utiliser le format de date indiqué par les paramètres régionaux du système.

en: <b>Numbers</b>
fr: <b>Nombres</b>

en: Force P_rices to display as decimals
fr: Forcer l'affichage avec décimales des p_rix

en: Display ne_gative amounts in red
fr: Afficher les montants bruts _négatifs en rouge

en: Display negative amounts in red.
fr: Afficher les montants bruts négatifs en rouge.

en: _Automatic decimal point
fr: _Forcer le nombre de décimales

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
fr: Insérer automatiquement un point décimal dans les valeurs qui sont entrées sans.

en: _Decimal places
fr: Nombre de _décimales

en: How many automatic decimal places will be filled in.
fr: Combien d'emplacements décimaux seront remplis automatiquement.

en: Numbers, Date, Time
fr: Chiffres, Date, Heure

en: Perform account list _setup on new file
fr: _Lancer l'assistant de création de comptes pour les nouveaux fichiers

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
fr: Présenter la liste des nouveaux comptes lorsque Fichier->Nouveau fichier est choisi.

en: Display "_tip of the day" dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue "_Astuce du jour"

en: Display hints for using GnuCash at startup.
fr: Afficher des astuces au démarrage sur l'utilisation de GnuCash.

en: How many days to keep old log/backup files.
fr: Durée de conservation des anciens fichiers de sauvegarde/log (en jours).

en: days
fr: jours

en: <b>_Retain log/backup files</b>
fr: <b>_Conserver les fichiers journaux</b>

en: Com_press files
fr: Com_presser les fichiers

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
fr: Compresser le fichier de données avec gzip lors de la sauvegarde sur disque.

en: <b>Files</b>
fr: <b>Fichiers</b>

en: <b>Search Dialog</b>
fr: <b>Formulaire de recherche</b>

en: New search _limit
fr: Limite pour nouvelle _recherche

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
fr: Par défaut à "nouvelle recherche" si le nombre d'éléments retournés est inférieur à ce nombre.

en: Show splash scree_n
fr: Afficher la fe_nêtre de démarrage

en: Show splash screen at startup.
fr: Afficher la fenêtre de démarrage au lancement.

en: Auto-save time _interval
fr: _Intervalle de sauvegarde automatique

en: Show auto-save confirmation _question
fr: Afficher la _question de confirmation de sauvegarde automatique

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
fr: Si l'option est cochée, GnuCash affichera une question de confirmation à chaque démarrage de l'option de sauvegarde automatique. Sinon, aucune explication ne sera fournie.

[ctx: keep]
en: For
fr: Pour

en: Forever
fr: Indéfiniment

en: Time to _wait for answer
fr: Temps d’_attente pour une réponse

en: seconds
fr: secondes

en: Path head for Linked Files Relative Paths
fr: Entête des chemins relatifs des fichiers liés

en: Enable horizontal grid lines on table displays
fr: Afficher les bordures horizontales sur les cellules

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
fr: Activer les lignes horizontales dans les tableaux. Principalement utilisé dans les arborescences comme dans la page Comptes.

en: Enable vertical grid lines on table displays
fr: Afficher les lignes verticales des grilles dans le tableau

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
fr: Activer les lignes verticales dans les tableaux. Principalement utilisé dans les arborescences comme dans la page Comptes.

en: <b>Linked Files</b>
fr: <b>Fichiers liés</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
fr: Autoriser de passer les actions de transaction

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
fr: Autoriser la mise à jour des action de correspondance

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
fr: Active l'action METTRE À JOUR ET EFFACER dans l'outil d'association de transactions. Si actif, pour toute transaction dont le score de meilleure similarité est au-dessus du seuil d'auto-POINTAGE et qui possède une date ou un montant différent de la transaction correspondante existante, la transaction existante sera mise à jour et pointée par défaut.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
fr: Dans certains endroits, des guichets automatiques commerciaux (qui n'appartiennent pas à une institution financière) sont installés dans des endroits tels que les grandes surfaces. Ces guichets ajoutent leurs frais directement au montant de la transaction au lieu d'apparaître dans des transactions séparées ou dans les frais bancaires mensuels. Par exemple, vous retirez 100€, et vous êtes débité de 101,50€ plus les frais habituels. Si vous avez saisi ce montant de 100€ manuellement dans votre compte de caisse, les montants ne correspondront pas, et les duplicata ne seront probablement pas repérés. Vous devez saisir la valeur maximum de tels frais dans votre région (dans votre devise locale), ou 0 si vous n'utilisez jamais de tels guichets.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
fr: Une transaction pour laquelle le score meilleure concordance est dans la zone verte (supérieur ou égal au seuil de POINTAGE automatique) sera POINTÉE par défaut.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
fr: Une transaction pour laquelle le score du meilleur rapprochement potentiel est dans la zone ROUGE (au-dessus du seuil d'affichage, mais en dessous ou égal au seuil d'AJOUT automatique) sera AJOUTÉE par défaut.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
fr: Le score minimal que doit avoir un rapprochement potentiel pour être affiché dans la liste des homologues.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
fr: Seuil de _frais de distributeur de billets

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
fr: Seuil de _pointage automatique

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
fr: Seuil d'_ajout automatique

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
fr: Seuil de _présentation des semblables

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
fr: Utiliser la comparaison _Bayésienne

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
fr: Utiliser la comparaison Bayésienne pour faire correspondre les nouvelles transactions avec les comptes existants.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
fr: Seuil en jours _des semblables

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
fr: Se_uil en jours des non-semblables

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
fr: Une transaction où la date est dans le seuil correspondra facilement. Par défaut, ce seuil est de 4 jours.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
fr: Une transaction où la date est en dehors du seuil correspondra difficilement. Par défaut, ce seuil est de 14 jours.

en: <b>Checks</b>
fr: <b>Conditions</b>

en: The default check printing font.
fr: La police d’impression par défaut des chèques.

en: Print _date format
fr: Imprimer le format de la _date

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
fr: Affiche le format de la date en type 8 points sous la date actuelle.

en: Print _blocking chars
fr: Imprimer les caractères de _blocage

en: Print '***' before and after each text field on the check.
fr: Imprime "***" avant et après chaque champ texte sur le chèque.

en: Default _font
fr: _Police par défaut

en: Printing
fr: Impression en cours

en: '_Enter' moves to blank transaction
fr: "_Entrée" déplace vers une transaction vierge

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
fr: Si coché, l'appui sur la touche "Entrée" vous déplacera à la transaction vierge à la fin du registre. Si décoché, l'appui sur la touche "Entrée" vous fera descendre d'une ligne.

en: _Auto-raise lists
fr: _Activation automatique des listes

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
fr: Activer automatiquement la liste de comptes ou d'actions durant la saisie.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
fr: La touche Tab _inclut « Virement » pour les transactions mémorisées

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
fr: Déplacer vers le champ « virement » lorsqu’une transaction mémorisée est auto-complétée.

en: <b>Reconciling</b>
fr: <b>Rapprochement</b>

en: Check cleared _transactions
fr: Cocher les _transactions pointées

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
fr: Cocher automatiquement les transactions pointées lors du rapprochement.

en: Automatic credit card _payment
fr: _Paiements automatiques de la carte de crédit

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
fr: Après avoir rapproché un relevé de carte de crédit, demander à l'utilisateur de saisir un paiement par carte de crédit.

en: Always reconcile to t_oday
fr: Toujours rapprocher vers _aujourd'hui

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
fr: Toujours ouvrir la boite de dialogue de réconciliation en utilisant la date d’aujourd’hui pour la date du relevé, indépendamment des rapprochements précédents.

en: <b>Graphics</b>
fr: <b>Rendu graphique</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
fr: _Utiliser le thème de couleur par défaut de GnuCash

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
fr: GnuCash utilise une thème jaune/vert par défaut pour les fenêtres de registre. Décocher cette option si vous préférez plutôt utiliser les couleurs du système.

en: Double _mode colors alternate with transactions
fr: Transactions avec couleurs alternées en _mode double

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
fr: Alterner les couleurs paires et impaires pour chaque transaction, pas pour chaque ligne.

en: Draw hori_zontal lines between rows
fr: Dessiner des lignes hori_zontales entre les lignes

en: Show horizontal borders on the cells.
fr: Afficher les bordures horizontales sur les cellules.

en: Draw _vertical lines between columns
fr: Dessiner des lignes _verticales entre les colonnes

en: Show vertical borders on the cells.
fr: Afficher les bordures verticales sur les cellules.

en: Layout
fr: Disposition

en: _Placement of future transactions
fr: _Emplacement des transactions futures

en: If checked, transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction unless in reverse sort order when they are displayed at the top before the blank transaction. If clear, the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions unless in reverse sort order when it will be at the top.
fr: Si cette case est cochée, les transactions dont la date se situe dans le futur seront affichées en bas du registre après la transaction vierge, sauf en cas d'ordre de tri inversé où elles seront affichées en haut avant la transaction vierge. Si la case n'est pas cochée, la transaction vierge sera affichée en bas du registre après toutes les transactions, sauf en cas d'ordre de tri inversé, où elle sera affichée en haut.

en: <b>Default Style</b>
fr: <b>Style par défaut du registre</b>

en: <b>Other Defaults</b>
fr: <b>Autres options</b>

en: _Basic ledger
fr: _Grand Livre de base

en: _Auto-split ledger
fr: Grand _livre avec répartition automatique

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
fr: _Journal de transaction

en: Number of _transactions
fr: Nombre de _transactions

en: _Double line view
fr: Affichage ligne _double

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
fr: Affichez une deuxième ligne avec les champs Action, Notes et Document lié pour chaque transaction.

en: Register opens in a new _window
fr: Ouvrir les registres dans une nouvelle _fenêtre

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
fr: Si l'option est cochée, chaque registre sera ouvert dans sa propre fenêtre. Sinon, les registres sont ouverts dans la fenêtre courante.

en: _Only display leaf account names
fr: _Afficher seulement le dernier élément des noms de compte

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
fr: Si l’option est cochée, seulement le dernier élément des noms de compte sera affiché dans le registre et dans la boite de sélection de compte. Le comportement par défaut est d’afficher le nom complet, incluant le chemin dans l’arbre des comptes. Cocher cette option implique d’utiliser des noms uniques pour le dernier élément des noms de compte.

en: Register Defaults
fr: Défauts du registre

en: <b>Default Report Currency</b>
fr: <b>Devise par défaut pour les rapports</b>

en: <b>Location</b>
fr: <b>Emplacement</b>

en: Report opens in a new _window
fr: Ouvrir les rapports dans une nouvelle _fenêtre

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
fr: Si l'option est cochée, chaque rapport sera ouvert dans sa propre fenêtre. Sinon, les rapports sont ouverts dans la fenêtre courante.

en: Default zoom level
fr: Niveau de zoom par défaut

en: Reports
fr: Rapports

en: <b>Window Geometry</b>
fr: <b>Dimensions de la fenêtre</b>

en: _Save window size and position
fr: _Enregistrer les dimensions et les positions de la fenêtre

en: Save window size and location when it is closed.
fr: Enregistrer la position et les dimensions de la fenêtre lorsque celle-ci est fermée.

en: Bring the most _recent tab to the front
fr: Positionne l'onglet le plus _récent au premier plan

en: <b>Tab Position</b>
fr: <b>Position de l'onglet</b>

en: To_p
fr: En _haut

en: B_ottom
fr: En _bas

en: _Left
fr: À _gauche

en: _Right
fr: À d_roite

en: <b>Summary Bar Position</b>
fr: <b>Position de la barre de résumé</b>

en: Bottom
fr: Bas

en: <b>Tabs</b>
fr: <b>Onglets</b>

en: Show close button on _notebook tabs
fr: Afficher le bouton de fermeture sur les _onglets

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
fr: Afficher un bouton de fermeture sur chaque onglet. Le fonctionnement est identique à l'élément de menu "Fermer".

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
fr: Si le texte de l’onglet est plus long que cette valuer (le test est approximatif) alors le label de l’onglet se vera amputé de son milieu, qui sera remplacé par des points de suspension.

en: characters
fr: caractères

en: _Width
fr: _Largeur

en: Open new tabs _adjacent to current tab
fr: Ouvrir les nouveaux onglets à côté de l'_actuel

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
fr: Ouvrir un nouvel onglet à côté de l'actuel plutôt qu'à la fin.

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Online Quotes
fr: Cotations en ligne

en: Bid
fr: Offre

en: Ask
fr: Demande

en: Last
fr: Dernier

en: Net Asset Value
fr: Valeur nette de l’actif

en: Price Editor
fr: Éditeur de cours

en: _Price
fr: _Cours

en: Remove Old Prices
fr: Retirer les anciens prix

en: Delete prices that meet the following criteria:
fr: Supprimer tous les prix correspondant à ce critère :

en: Remove all prices before date.
fr: Supprime les cours antérieurs à cette date.

en: Last of _Week
fr: Dernier de la _semaine

en: Keep the last price of each week if present before date.
fr: Garde le dernier prix de chaque semaine si présent avant la date.

en: Last of _Month
fr: Dernier du _mois

en: Keep the last price of each month if present before date.
fr: Garde le dernier prix de chaque mois si présent avant la date.

en: Last of _Quarter
fr: Dernier du _trimestre

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
fr: Garder le dernier prix de chaque trimestre fiscal si existe avant la date. Le trimestre fiscal est défini à partir de la date de fin de la période comptable.

en: Last of _Period
fr: La dernière _période

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
fr: Garder le dernier prix de chaque période fiscale si existe avant la date. La période fiscale est défini à partir de la date de fin de la période comptable.

en: _Scaled
fr: _Mis à l'échelle

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
fr: Avec l'option étendue, les prix seront retirés en fonction de la date sélectionnée. 'Une par mois' est utilisé pour les dates de plus d'un an, et 'Une par semaine' pour les dates entre six mois et un an.

en: First Date
fr: Première date

en: From these Commodities
fr: Depuis ces produits

en: Keeping the last available price for option
fr: Garder la dernière cotation disponible pour l'option

en: Include _Fetched online prices
fr: Inclure les prix _récupérés en ligne

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
fr: Si actif, les cours boursiers ou monétaires ajoutés avec Finance::Quote seront inclus.

en: Include manually _Entered prices
fr: Inclure les prix _entrés manuellement

en: If activated, include manually entered prices.
fr: Si actif, inclure les prix entrés manuellement.

en: _Added by the application
fr: _Ajouté par cette application

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
fr: Si actif, les prix ajoutés dans l'application seront inclus.
    
    Ces prix seront ajoutés de sorte qu’il y est toujours un prix "le plus proche dans le temps" pour chaque transaction multi-produits pour que la page Comptes et les rapports puissent correctement rapporter les valeurs ; retirer ces prix risque donc de rendre les valeurs moins fiables.

en: Before _Date
fr: _Date

en: Price Database
fr: Base des cours

en: Add a new price.
fr: Ajouter un nouveau cours.

en: Remove the current price.
fr: Supprimer le cours actuel.

en: Edit the current price.
fr: Modifier le cours actuel.

en: Remove _Old
fr: Supprimer les _anciens

en: Remove prices older than a user-entered date.
fr: Supprime les cours antérieurs à une date indiquée par l’utilisateur.

en: _Get Quotes
fr: _Récupérer les cotations

en: Get new online quotes for stock accounts.
fr: Télécharge les cotations en ligne pour les comptes titres.

en: Save Custom Check Format
fr: Enregister la mise en forme personnalisée de chèque

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
fr: Saisissez un titre pour cette mise en forme personnalisée. Le titre apparaîtra dans le sélecteur "Format du chèque" de la boîte de dialogue d'impression des chèques. L'utilisation d'un titre de mise en forme personnalisée existant écrasera la précédente.

en: Inches
fr: Pouces

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Middle
fr: Milieu

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
fr: Lettre US Quicken/QuickBooks (tm)

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
fr: Lettre US Deluxe(tm) Personal Checks

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
fr: Chèques portefeuille Quicken(tm) avec talon latéral

en: _Print
fr: Im_primer

en: Check _format
fr: _Format du chèque

en: Check po_sition
fr: Po_sition du chèque

en: _Date format
fr: Format de _date

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
fr: Le format de chèque doit avoir
    une ADRESSE définie pour pouvoir
    imprimer une adresse sur le chèque.

en: _Address
fr: _Adresse

en: Checks on first _page
fr: Les chèques sur la _première page

en: Pa_yee
fr: _Bénéficiaire

en: Amount (_words)
fr: Montant brut (en _lettres)

en: Amount (_numbers)
fr: Montant (en _chiffres)

en: _Units
fr: _Unités

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
fr: Le point d'origine se situe dans le coin supérieur gauche de la page.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
fr: Le point d'origine se situe dans le coin inférieur gauche de la page.

en: Degrees
fr: Degrés

en: _Save Format
fr: Enregi_strer le format

en: Splits Memo
fr: Divise un mémo

en: Splits Amount
fr: Divise le montant brut

en: Splits Account
fr: Divise un compte

en: Custom format
fr: Mise en forme personnalisée

en: Working…
fr: Traitement en cours…

en: <b>A_vailable reports</b>
fr: <b>Rapports _disponibles</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
fr: <b>Rapports _sélectionnés</b>

en: A_dd >>
fr: _Ajouter >>

en: << _Remove
fr: << _Supprimer

en: Move _up
fr: _Monter

en: Move dow_n
fr: _Descendre

en: Si_ze…
fr: _Taille…

en: HTML Style Sheets
fr: Feuille de style HTML

en: <b>Available style sheets</b>
fr: <b>Feuille de style HTML dispoinibles</b>

en: <b>Style sheet options</b>
fr: <b>options de la feuille de style</b>

en: Report Size
fr: Taille du rapport

en: Enter report row/column span
fr: Sélectionnez la ligne du rapport ou la colonne

en: _Row span
fr: Extension sur plusieurs _lignes

en: _Column span
fr: Étendue de la _colonne

en: Select HTML Style Sheet
fr: Feuille de style HTML

en: New Style Sheet
fr: Nouvelle feuille de style

en: <b>New style sheet info</b>
fr: <b>informations sur la nouvelle feuille de style HTML</b>

en: _Template
fr: _Modèle

en: Reset Warnings
fr: Réactivation des avertissements

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
fr: Vous avez souhaité ne plus voir les avertissements suivants. Sélectionnez ceux que vous souhaitez réactiver, puis validez.

en: _Unselect All
fr: Tout _dé-sélectionner

en: No warnings to reset.
fr: Pas d'avertissement à rétablir.

en: Permanent Warnings
fr: Avertissements supprimés pour toutes les sessions

en: Temporary Warnings
fr: Avertissements supprimés pour cette session

en: _New item…
fr: _Nouvel item…

en: _Find
fr: _Chercher

en:  Search
fr:  Recherche

en: Search for items where
fr: Rechercher les items où

en: <b>Match all entries</b>
fr: <b>Vérifier toutes les entrées</b>

en: Search Criteria
fr: Critère de recherche

en: New search
fr: Nouvelle recherche

en: Refine current search
fr: Redéfinir la recherche actuelle

en: Add results to current search
fr: Ajouter les résultats à la recherche actuelle

en: Delete results from current search
fr: Supprimer les résultats de la recherche actuelle

en: Search only active data
fr: Ne chercher que dans les données actives

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
fr: Choisir si on doit chercher dans toutes vos données, ou seulement celles marquées comme « actives ».

en: Type of search
fr: Type de recherche

en: Account Deletion
fr: Suppression de compte

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
fr: Les transactions récurrentes suivantes référencent le compte supprimé, et doivent maintenant être corrigées. Cliquez sur "Valider" pour les modifier.

en: Daily
fr: Quotidien

en: Bi-Weekly
fr: Bimensuel

en: Yearly
fr: Annuel

en: Make Scheduled Transaction
fr: Créer une transaction récurrente

en: Advanced…
fr: Avancé…

en: Never End
fr: Perpétuel

en: Number of Occurrences
fr: Nombre d'instances

en: <b>Since Last Run</b>
fr: <b>Depuis la dernière exécution</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
fr: <b>Défauts de l'édteur de transactions</b>

en: _Run when data file opened
fr: _Exécuter à l'ouverture d'un fichier

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
fr: Lancer le processus "Depuis la dernière exécution" à l'ouverture d'un fichier.

en: _Show notification window
fr: _Afficher la fenêtre des notifications

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
fr: Afficher une notification pour le processus "Depuis la dernière exécution" à l'ouverture d'un fichier.

en: _Auto-create new transactions
fr: Création _automatique des transaction

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
fr: Définit le drapeau "auto-create" lors de la création de nouvelles transactions récurrentes.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
fr: Débuter les avis ce nombre de jours avant la création de la transaction.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
fr: Crée la transaction ce nombre de jours avant sa date effective.

en: _Notify before transactions are created
fr: _Avertir avant la création des transactions

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
fr: Définit le drapeau "notify" lors de la création de nouvelles transactions récurrentes.

en: Crea_te in advance
fr: _Créer à l'avance

en: R_emind in advance
fr: _Prévenir d'avance

en: Re_view created transactions
fr: _Vérifier les transactions créées

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
fr: Lancer 'Vérifier les transactions crées' par défaut dans le dialogue "depuis le dernier lancement".

en: Edit Scheduled Transaction
fr: Modifier la transaction récurrente

en: Create in advance
fr: Créer à l'avance

en: Remind in advance
fr: Prévenir d'avance

en: Create automatically
fr: Créer automatiquement

en: Conditional on splits not having variables
fr: Conditionnel à ce que les répartitions ne contiennent pas de variables

en: Notify me when created
fr: M'avertir lorsque créé

en: <b>Occurrences</b>
fr: <b>Occurences</b>

en: Last Occurred:
fr: Dernière occurrence :

en: Repeats:
fr: Répéter :

en: Until
fr: Jusqu'au

[ctx: repeat]
en: For
fr: Pour

en: occurrences
fr: occurences

en: remaining
fr: restant

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Template Transaction
fr: Modèle de transaction

en: Since Last Run…
fr: Depuis la dernière exécution…

en: _Review created transactions
fr: _Vérifier les transactions créées

en: Income Tax Information
fr: Détails de la taxation des revenus

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
fr: Cliquez pour changer le nom de la taxe et/ou le type de taxe.

en: <b>_Accounts</b>
fr: <b>_Comptes</b>

en: _Income
fr: _Revenus

en: _Expense
fr: _Charges

en: _Asset
fr: _Avoirs

en: _Liability/Equity
fr: _Passif/capitaux propres

en: <b>Account Tax Information</b>
fr: <b>Information des taxes sur le revenu</b>

en: Tax _Related
fr: Imposa_ble

en: <b>_TXF Categories</b>
fr: <b>Catégories _TXF</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
fr: <b>Source du nom du payeur</b>

en: C_urrent Account
fr: Compte _actuel

en: <b>Copy Number</b>
fr: <b>Numéro de copie</b>

en: Tax Tables
fr: Tables de taxation

en: <b>Tax Table Entries</b>
fr: <b>Entrées de table de taxation</b>

en: De_lete
fr: _Supprimer

en: Ne_w
fr: Nou_veau

en: Value $
fr: Valeur $

en: Percent %
fr: Pourcentage %

en: <b>Tax Table Entry</b>
fr: <b>Entrée de table de taxation</b>

en: _Value
fr: _Valeur

en: _Account
fr: _Compte

en: GnuCash Tip Of The Day
fr: Astuce du jour GnuCash

en: _Previous
fr: _Précédent

en: _Next
fr: Suiva_nt

en: <b>Tip of the Day</b>
fr: <b>L'astuce du jour</b>

en: _Show tips at startup
fr: _Afficher une astuce au démarrage

en: Transfer Funds
fr: Virement de fonds

en: <b>Basic Information</b>
fr: <b>Information basique</b>

en: Show Income/Expense
fr: Afficher les revenus et dépenses

en: <b>Currency Transfer</b>
fr: <b>Virement de devises</b>

en: Exchange Rate
fr: Taux de change

en: _Fetch Rate
fr: Taux de _change

en: Username and Password
fr: Identifiant et mot de passe

en: Enter your username and password
fr: Saisissez votre identifiant et votre mot de passe

en: _Username
fr: _Identifiant

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fr: Le numéro d'identification du fournisseur. Si laissé vide, un numéro sera choisi pour vous

en: US (12/31/2001)
fr: États-Unis d’Amérique (12/31/2001)

en: UK (31/12/2001)
fr: Royaume-Uni (31/12/2001)

en: Europe (31.12.2001)
fr: Europe (31/12/2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
fr: UTC - Temps Universel Coordonné

en: No Fancy Date Format
fr: Pas de format de date amélioré

en: %Y-%m-%d
fr: %d/%m/%Y

en: Include Century
fr: Ajouter le siècle

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Date format
fr: Format de la date

en: 1st
fr: 1er

en: 2nd
fr: 2ème

en: 3rd
fr: 3ème

en: 4th
fr: 4ème

en: 5th
fr: 5ème

en: 6th
fr: 6ème

en: 7th
fr: 7ème

en: 8th
fr: 8ème

en: 9th
fr: 9ème

en: 10th
fr: 10ème

en: 11th
fr: 11ème

en: 12th
fr: 12ème

en: 13th
fr: 13ème

en: 14th
fr: 14ème

en: 15th
fr: 15ème

en: 16th
fr: 16ème

en: 17th
fr: 17ème

en: 18th
fr: 18ème

en: 19th
fr: 19ème

en: 20th
fr: 20ème

en: 21st
fr: 21ème

en: 22nd
fr: 22ème

en: 23rd
fr: 23ème

en: 24th
fr: 24ème

en: 25th
fr: 25ème

en: 26th
fr: 26ème

en: 27th
fr: 27ème

en: 28th
fr: 28ème

en: 29th
fr: 29ème

en: 30th
fr: 30ème

en: 31st
fr: 31ème

en: Last day of month
fr: Dernier jour du mois

en: Last Monday
fr: Dernier lundi

en: Last Tuesday
fr: Dernier mardi

en: Last Wednesday
fr: Dernier mercredi

en: Last Thursday
fr: Dernier jeudi

en: Last Friday
fr: Dernier vendredi

en: Last Saturday
fr: Dernier samedi

en: Last Sunday
fr: Dernier dimanche

en: Once
fr: Une seule fois

en: Semi-Monthly
fr: Bimensuel

en: No change
fr: Pas de changement

en: Use previous weekday
fr: Utiliser le jour de la semaine précédent

en: Use next weekday
fr: Utiliser le jour de la semaine suivant

en: 1st Mon
fr: 1er lun

en: 1st Tue
fr: 1er mar

en: 1st Wed
fr: 1er mer

en: 1st Thu
fr: 1er jeu

en: 1st Fri
fr: 1er ven

en: 1st Sat
fr: 1er sam

en: 1st Sun
fr: 1er dim

en: 2nd Mon
fr: 2ème lun

en: 2nd Tue
fr: 2ème mar

en: 2nd Wed
fr: 2ème mer

en: 2nd Thu
fr: 2ème jeu

en: 2nd Fri
fr: 2ème ven

en: 2nd Sat
fr: 2ème sam

en: 2nd Sun
fr: 2ème dim

en: 3rd Mon
fr: 3ème lun

en: 3rd Tue
fr: 3ème mar

en: 3rd Wed
fr: 3ème mer

en: 3rd Thu
fr: 3ème jeu

en: 3rd Fri
fr: 3ème ven

en: 3rd Sat
fr: 3ème sam

en: 3rd Sun
fr: 3ème dim

en: 4th Mon
fr: 4ème lun

en: 4th Tue
fr: 4ème mar

en: 4th Wed
fr: 4ème mer

en: 4th Thu
fr: 4ème jeu

en: 4th Fri
fr: 4ème ven

en: 4th Sat
fr: 4ème sam

en: 4th Sun
fr: 4ème dim

en: Not scheduled
fr: Non planifié

en: Select occurrence date above.
fr: Sélectionner la date d'occurrence, ci-dessus.

[ctx: Daily]
en: Every
fr: Tous les

[ctx: Daily]
en: days.
fr: jours.

[ctx: Weekly]
en: Every
fr: Toutes les

[ctx: Weekly]
en: weeks.
fr: semaines.

en: Saturday
fr: Samedi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

[ctx: Semimonthly]
en: Every
fr: Tous les

[ctx: Semimonthly]
en: months.
fr: mois.

en: First on the
fr: Première occurrence le

en: except on weekends
fr: excepté les fins de semaine

en: then on the
fr: puis le

[ctx: Monthly]
en: Every
fr: Tous les

[ctx: Monthly]
en: months.
fr: mois.

en: On the
fr: Le

en: Edit budget for all periods
fr: Modifier le budget pour toutes les périodes

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
fr: Remplacer le budget avec la 'valeur' pour toutes les périodes. Utilisez une valeur vide pour garder le budget pour tous les comptes.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add 'value' to current budget for each period
fr: Ajouter la 'valeur' au budget actuel pour chaque période

en: Multiply
fr: Multiplier

en: Multiply current budget for each period by 'value'
fr: Multiplier le budget actuel par la 'valeur' pour chaque période

en: The number of leading digits to keep when rounding
fr: Le nombre de chiffres à conserver pour l'arrondi

en: Significant Digits
fr: Chiffres significatifs

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
fr: Utiliser une valeur fixe ou appliquer une transformation pour toutes les périodes.

en: Estimate Budget Values
fr: Estimation du budget

en: Use Average
fr: Utiliser la moyenne

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
fr: Utiliser une valeur moyenne sur toutes les périodes actuelles pour toutes les périodes projetées

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
fr: GnuCash va estimer le budget pour les comptes sélectionnés, en fonction des transactions passées.

en: Budget Options
fr: Options du budget

en: Budget Name
fr: Nom du budget

en: Number of Periods
fr: Nombre de périodes

en: Budget Period
fr: Fréquence du budget

en: Show Account Code
fr: Afficher le code du compte

en: Show Description
fr: Afficher la description

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
fr: Note : Utiliser Vue->'Filtrer par…' pour gérer les comptes affichés.

en: Budget List
fr: Liste du budget

en: Close the Budget List
fr: Fermer cette liste de budget

en: Create a New Budget
fr: Créer un nouveau budget

en: Open the Selected Budget
fr: Ouvrir le budget sélectionné

en: Delete the Selected Budget
fr: Supprimer le budget sélectionné

en: Budget Notes
fr: Notes du budget

en: Enter Note
fr: Entrer une note

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
fr: Filtrer le registre par…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
fr: _Tout afficher

en: Show _number of days
fr: Afficher le _nombre de jours

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
fr: L'intervalle valide est entre 0 et 1100 jours
    Si 0, tous les jours précédents seront inclus

en: Choo_se Date
fr: Choi_sir une date

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
fr: _Non rapproché

en: C_leared
fr: _Pointé

en: _Voided
fr: _Invalidé

en: _Frozen
fr: _Gelé

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
fr: En_registrer le filtre

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
fr: Duplique la transaction

en: _Number
fr: _Numéro

en: _Transaction Number
fr: Numéro de _transaction

en: Keep Linked Document Entry
fr: Garder les entrées vers les documents liés

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
fr: Trier le registre par…

en: _Standard Order
fr: Ordre _standard

en: Keep normal account order.
fr: Conserve l'ordre normal du compte.

en: Sort by date.
fr: Trier par date.

en: Date of _Entry
fr: Date d'_entrée

en: Sort by the date of entry.
fr: Trier par la date de saisie.

en: S_tatement Date
fr: Date du _relevé

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
fr: Trier par la date du relevé (et grouper selon le statut : pointé, non rapproché, rapproché).

en: Num_ber
fr: N_uméro

en: Sort by number.
fr: Trier par numéro.

en: Amo_unt
fr: _Montant

en: Sort by amount.
fr: Trier par montant.

en: Sort by memo.
fr: Trier par mémo.

en: Sort by description.
fr: Trier par description.

en: _Action
fr: _Actions

en: Sort by action field.
fr: Trier par le champ action.

en: Sort by notes field.
fr: Trier par le champ notes.

en: Sa_ve Sort Order
fr: _Enregistrer l’ordre de tri

en: Save the sort order for this register.
fr: Enregistrer l’ordre de tri pour ce registre.

en: _Reverse Order
fr: _Inverser l’ordre

en: Sort in descending order.
fr: Trier par ordre décroissant.

en: Void Transaction
fr: Invalidation de transaction

en: Reason for voiding transaction
fr: Raison de l'invalidation

en: day(s)
fr: jour(s)

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: month(s)
fr: mois

en: year(s)
fr: année(s)

en: Every
fr: Chaque

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
fr: Nombre d'unités calendaires pour la suite, par ex. hebdomadaire = toutes les semaines ; trimestriel = tous les 3 mois

en: beginning on
fr: À partir de

en: last of month
fr: dernier du mois

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
fr: Toujours utiliser le dernier jour (ou jour de la semaine) du mois ?

en: same week & day
fr: même semaine et jour

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
fr: S'aligne sur la position du jour et de la semaine dans le mois (par exemple, "le second mardi de la première semaine de chaque mois")

en: Only show _active owners
fr: N’afficher que les tiers _actifs

en: Show _zero balance owners
fr: Afficher les tiers avec une _balance nulle

en: About Auto-Clear
fr: À propos de l'auto-pointage

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
fr: Utilisez cette boîte de dialogue si vous voulez que GnuCash trouve automatiquement quelles transactions sont pointées, compte tenu d'un solde final. Par exemple, ce solde final peut être le solde actuel indiqué par votre banque en ligne.

en: Caution!
fr: Attention !

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
fr: Cet outil peut être lent ou échouer si le nombre de répartitions non pointées est supérieur à environ 20. Dans ce cas, veuillez en pointer au moins quelques-unes manuellement.

en: _Ending Balance
fr: Solde _final

en: _Review cleared splits
fr: _Vérifier les répartitions pointées

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
fr: Sélectionnez cette option pour ouvrir un onglet de registre avec les répartitions nouvellement pointées.

en: <b>Reconcile Information</b>
fr: <b>Informations de rapprochement</b>

en: Statement _Date
fr: _Date du relevé

en: Include _subaccounts
fr: Inclure les _sous-comptes

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
fr: Inclure tous les comptes descendants dans le rapprochement. Tous doivent utiliser le même produit que celui-ci.

en: Statement Date is after today
fr: La date du relevé est après-demain

en: Not found
fr: Non trouvé

en: The specified URL could not be loaded.
fr: L'URL indiquée n'a pu être chargée.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
fr: L'accès HTTP sécurisé est désactivé. Vous pouvez l'activer dans la section Réseau de la boîte de dialogue Préférences.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
fr: L'accès réseau HTTP est désactivé. Vous pouvez l'activer dans la section Réseau de la bôite de dialogue Préférences.

en: There was an error accessing %s.
fr: Une erreur s'est produite en accédant à %s.

en: Export to PDF File
fr: Exporter vers un fichier PDF

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
fr: Code de banque %s (%s), compte %s (%s)

en: Online Banking Account Name
fr: Nom de compte bancaire en ligne

en: GnuCash Account Name
fr: Nom du compte GnuCash

en: New?
fr: Nouveau ?

en: AqBanking Initial Assistant
fr: Assistant initial AqBanking

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
fr: Cet assistant peut vous aider à configurer la connexion en ligne à votre banque.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
fr: Les conditions requises pour la banque en ligne varient selon les différents backends d'AqBanking pris en charge, mais en général, vous aurez besoin des éléments suivants :
    * Votre banque doit vous accorder l'accès en ligne. Consultez son site Web ou demandez à son service clientèle comment l'obtenir.
    Elle doit également vous indiquer :
    * Votre ID utilisateur qui vous identifie auprès de leur serveur, souvent votre numéro de compte de base ;
    * L'URL de leur serveur de banque en ligne ;
    * Dans certains cas, le numéro d'acheminement de l'agence de votre banque est utile à cet assistant ;
    * Les méthodes d'authentification varient selon le backend et la méthode choisie :
    * FinTS PIN/TAN : Certaines méthodes nécessitent un gadget spécifique comme un lecteur de carte ou un mobile ;
    * FinTS HBCI : Vous devez échanger les parties publiques des clés asymétriques avec votre banque ("Ini-Letter").
    * PayPal : adresse e-mail enregistrée, mot de passe, signature API ;

note: See https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking for the used terminology and replace the link, if a localized version exists.
en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
fr: Voiree <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> pour plus d'informations

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
fr: Remarque : IL N'Y A AUCUNE GARANTIE. Certaines banques utilisent un serveur de banque en ligne mal implémenté. Vous ne devez pas compter sur des transferts urgents par le biais de la banque en ligne, car parfois la banque ne vous donne pas un retour d'information correct lorsqu'un transfert est rejeté.

en: Initial Online Banking Setup
fr: Configuration initiale de la banque en ligne

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
fr: La configuration de votre connexion à la banque en ligne est contrôlée par le programme externe "Configuration de AqBanking".

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
fr: Cela veut dire :
    * Ça ignore les préférences de GnuCash comme "Ferme la fenêtre de journal quand terminé".
    * Signaler les problèmes lus

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
fr: Vous devez configurer au moins une connexion avant de continuer.
    
    Cliquez sur le bouton ci-dessous pour lancer le programme.

en: _Start AqBanking Setup
fr: _Démarrer la configuration de AqBanking

en: Start Online Banking Setup
fr: Démarrer la configuration de la banque en ligne

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
fr: Double-cliquez sur la ligne d'un compte de banque en ligne si vous voulez l'associer avec un compte GnuCash, ou sélectionnez une association incorrecte puis cliquez sur "Supprimer les associations sélectionnées". Cliquez sur "Suivant" quand chaque compte est associé.

en: _Delete selected matches
fr: _Supprimer ces correspondances

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
fr: Faire correspondre les comptes de banques en ligne avec les comptes GnuCash

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
fr: La configuration de correspondance pour tous les comptes de banque en ligne à des comptes GnuCash est maintenant terminée. Vous pouvez maintenant exécuter des actions de banque en ligne sur ces comptes.
    
    Si vous voulez ajouter une autre banque, un utilisateur ou un autre compte, vous pouvez relancer cet assistant à tout moment.
    
    Cliquez maintenant sur "Appliquer".

en: Online Banking Setup Finished
fr: Configuration de la banque en ligne terminée

en: Online Banking Connection Window
fr: Fenêtre de connexion à la banque en ligne

en: _Abort
fr: _Interrompre

en: Progress
fr: Progression

en: Current _Job
fr: _Tâche actuelle

en: Current _Action
fr: _Action actuelle

en: <b>_Log Messages</b>
fr: <b>Messages de _journal</b>

en: Close when _finished
fr: _Fermer une fois terminé

en: Get Transactions Online
fr: Récupérer les transactions en ligne

en: Date range of transactions to retrieve:
fr: Plage de dates des transactions à rapatrier :

en: From
fr: Depuis

en: _Earliest possible date
fr: _Première date possible

en: _Last retrieval date
fr: _Dernière date de recherche

en: E_nter date:
fr: _Saisir la date :

en: To
fr: Vers

en: Ente_r date:
fr: Saisi_r la date :

en: No_w
fr: _Maintenant

en: Enter Password
fr: Saisie du mot de passe

en: Enter your password
fr: Donnez votre mot de passe

en: Bar_width
fr: _Largeur de la barre

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
fr: Met le largeur de la barre, adaptée à la taille du générateur TAN.

en: _Delay
fr: _Délai

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
fr: Configurer le délai, où un court délai fera clignoter les graphiques plus rapidement.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
fr: Garde le générateur TAN au-dessus du graphique animé. Les indicateurs (triangles) sur le graphique doivent correspondre à ceux du générateur TAN.

en: Con_firm Password
fr: Confirmer le _mot de passe

en: _Remember the PIN in memory
fr: Ga_rder le code PIN en mémoire

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
fr: Si actif, le code PIN pour les actions FinTS/AqBanking sera mémorisé pendant la session. Sinon, vous devrez le rentrer chaque fois qu'il vous le sera demandé durant la session.

en: Name for new template
fr: Nom du nouveau modèle

en: _Name of the new template
fr: _Nom du nouveau modèle

en: Enter a unique name for the new template.
fr: Saisir un nom unique pour le nouveau modèle.

en: Online Transaction
fr: Transaction en ligne

en: Execute _later (unimpl.)
fr: Exécuter plus _tard (non implémenté)

en: Execute _Now
fr: Exécuter _maintenant

en: Execute this online transaction now
fr: Exécuter cette transaction en ligne

en: Enter an Online Transaction
fr: Saisir une transaction en ligne

en: Recipient Account _Number
fr: _Numéro de compte destinataire

en: Recipient _Bank Code
fr: Code de _banque destinataire

en: _Recipient Name
fr: Nom du _destinataire

en: at Bank
fr: à la banque

en: (filled in automatically)
fr: (rempli automatiquement)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
fr: Objet du _paiement (seulement pour le destinataire)

en: Payment Purpose continued
fr: Suite de l'objet du paiement

en: _Originator Name
fr: Nom d'_origine

en: Originator Account Number
fr: Numéro de compte d'origine

en: Bank Code
fr: Code bancaire

en: _Add current
fr: _Ajouter l'actuel

en: Add the current online transaction as a new transaction template
fr: Crée une transaction en ligne en utilisant la transaction courante comme modèle

en: _Up
fr: _Haut

en: Move the selected transaction template one row up
fr: Déplace le modèle de transaction sélectionnée une ligne au dessus

en: _Down
fr: _Bas

en: Move the selected transaction template one row down
fr: Déplace le modèle de transaction sélectionné une ligne en dessous

en: _Sort
fr: _Tri

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
fr: Triez la liste des modèles de transactions par ordre alphabétique

en: D_elete
fr: Supprim_er

en: Delete the currently selected transaction template
fr: Supprimer le modèle de transaction sélectionnée

en: _Templates
fr: _Modèles

en: Select File Import Format and Template
fr: Sélectionnez le format et le modèle d’importation de fichier

en: This list contains the file formats that AQBanking knows how to import. The profile list contains specializations and is populated according to which format you select in this list.
fr: Cette liste contient les formats de fichiers que AQBanking sait importer. La liste des profils contient des instructions spéciales et se remplit en fonction du format que vous sélectionnez dans cette liste.

en: File Format
fr: Format de fichier

en: This lists one or more specialization templates that adjust the import for different banks' uses of fields in the selected import format.
fr: Cette liste énumère un ou plusieurs modèles d'instructions spéciales qui adaptent l'importation des champs du format d'importation sélectionné à l'utilisation qu'en font les différentes banques.

en: Profiles
fr: Profils

en: Online Banking
fr: Banque en ligne

en: _Close log window when finished
fr: _Fermer la boîte de dialogue quand terminé

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
fr: Si actif, la fenêtre sera fermée automatiquement quand l'import "HBCI AqBanking" sera terminé. Sinon elle restera ouverte.

en: Remember the _PIN in memory
fr: Garder le code _PIN en mémoire

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
fr: Si cette option est cochée, le mot de passe pour les actions HBCI sera mémorisé pendant la session. Sinon, il vous faudra le rentrer chaque fois qu'il sera demandé pendant une session.

en: _Verbose debug messages
fr: Messsages de débogage _verbeux

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
fr: Active les messages de débogage verbeux pour la banque en ligne HBCI/AqBanking.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
fr: Utiliser le texte de la _transaction non-SWIFT

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
fr: Certaines banques utilisent une partie de "texte de la transaction" du fichier MT940 pour la description de la transaction. Par défaut, GnuCash ignore ce texte. En activant cette option, le texte de la transaction sera utilisée aussi pour cette description.

en: (unknown)
fr: (inconnu)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
fr: Saisir un virement en ligne SEPA

en: Recipient IBAN (International Account Number)
fr: IBAN du compte destinataire (numéro de compte bancaire international)

en: Recipient BIC (Bank Code)
fr: BIC du compte destinataire (code d’identification de la banque)

en: Originator IBAN (International Account Number)
fr: IBAN du compte destinataire (numéro de compte international)

en: Originator BIC (Bank Code)
fr: BIC du compte débité (code d’identification de la banque)

en: Enter a SEPA Internal Transfer
fr: Saisir un virement interne SEPA

en: Target Accounts
fr: Comptes cibles

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
fr: Saisir une note de débit direct en ligne SEPA

en: Debited Account Owner
fr: Propriétaire du compte débité

en: Debited IBAN (International Account Number)
fr: IBAN du compte débité (numéro de compte bancaire international)

en: Debited BIC (Bank Code)
fr: BIC du compte débité (code d’identification de la banque)

en: Credited Account Owner
fr: Propriétaire du compte crédité

en: Credited IBAN (International Account Number)
fr: IBAN du compte crédité (numéro de compte international)

en: Credited BIC (Bank Code)
fr: BIC du compte crédité (code d’identification de la banque)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
fr: La vérification interne du numéro de compte IBAN destinataire "%s" a échoué. Cela signifie que le numéro de compte contient probablement une erreur.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
fr: Les informations de compte SEPA n’ont pas été renseignées pour votre compte bancaire local. Malheureusement cette version de développement nécessite une étape additionnelle qui n’a pas été implémentée directement dans GnuCash. Veuillez exécuter le programme en ligne de commande « aqhbci-tool » pour votre compte, comme suit : 'aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s'

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
fr: Vous n'avez pas renseigné un nom de destinataire, qui est obligatoire pour les virements en ligne.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
fr: Vous n'avez pas renseigné un compte destinataire, qui est obligatoire pour les virements en ligne.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
fr: Vous n'avez pas renseigné une banque destinataire, qui est obligatoire pour les virements en ligne.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
fr: Le montant est nul ou le champ montant n’a pas pu être interprété correctement. Vous avez peut-être mélangé les virgules et les points par rapport à vos paramètres régionaux. Le virement en ligne n'est plus possible.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
fr: Vous n'avez pas renseigné l'objet du virement, qui est obligatoire pour les virements en ligne.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
fr: Un modèle avec ce nom existe déja. S'il vous plaît, entrez un autre nom.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le modèle avec le nom "%s" ?

en: No valid online banking account assigned.
fr: Aucun compte de banque en ligne valide assigné.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
fr: L'action en ligne "Obtenir le bilan" n'est pas disponible pour ce compte.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
fr: Erreur à l'exécution de la tâche.
    
    Statut : %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
fr: L'action en ligne "Obtenir les transactions" n'est pas disponible pour ce compte.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
fr: Erreur à l'exécution de la tâche.
    
    Statut : %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
fr: L'import de banque en ligne n'a pas retourné de transactions pour la période choisie.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
fr: Vous avez modifié la liste des modèles de virement en ligne, mais vous avez annulé la fenêtre de virement. Voulez-vous malgré tout sauvegarder les modifications ?

en: No reference accounts found.
fr: Aucun compte de référence trouvé.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
fr: Le programme d'arrière-plan a trouvé une erreur pendant la préparation de l'opération. Il n'est pas possible d'exécuter cette opération.
    
    La raison la plus probable est que votre banque ne supporte pas votre opération ou votre compte de banque en ligne ne vous permet pas d'exécuter cette opération. Des messages d'erreur peuvent être visibles sur votre console d'erreurs.
    
    Voulez-vous saisir à nouveau l'opération ?

en: Online Banking Direct Debit Note
fr: Note de débit immédiat de banque en ligne

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
fr: Virement intra-bancaire de banque en ligne

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
fr: Virement bancaire européen en ligne (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
fr: Virement bancaire européen en ligne (SEPA) interne

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
fr: Note de débit bancaire européen en ligne (SEPA)

en: Online Banking Transaction
fr: Transaction de banque en ligne

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
fr: Une erreur s'est produite lors de l'exécution de la prestation. Vérifiez la fenêtre de dialogue pour le message d'erreur exact.
    
    Voulez-vous re-saisir cette prestation ?

en: Unspecified
fr: Non indiqué

en: Bank
fr: Banque

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
fr: Le programme d'arrière-plan a trouvé une erreur pendant la préparation de l'opération. Il n'est pas possible d'exécuter cette opération.
    
    La raison la plus probable est que votre banque ne supporte pas votre opération ou votre compte de banque en ligne ne vous permet pas d'exécuter cette opération. Des messages d'erreur peuvent être visibles sur votre console d'erreurs.
    
    Voulez-vous saisir à nouveau l'opération ?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
fr: La banque a transmis une information de transaction dans sa réponse.
    Voulez-vous l'importer ?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
fr: Aucun compte de banque en ligne n'a été trouvé pour ce compte GnuCash. Les transactions ne seront pas exécutées sur la banque en ligne.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
fr: La banque a transmis une information du bilan dans sa réponse.
    Voulez-vous l'importer ?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
fr: Le solde de banque en ligne téléchargé était zéro.
    
    Soit le solde est correct, soit votre banque ne supporte pas le téléchargement des soldes dans cette version de banque en ligne. Dans ce dernier cas, vous devriez choisir une version de banque en ligne différente à la configuration de la banque en ligne (AqBanking ou HBCI). Une fois effectué, essayer à nouveau de télécharger le solde de la banque en ligne.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
fr: Résultat de la requête de banque en ligne :
    Le solde réservé du compte est %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
fr: Pour votre information : ce compte a un solde de %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
fr: Le solde reservé est identique au solde courant du compte une fois rapproché.

en: Reconcile account now?
fr: Réconcilier le compte maintenant ?

en: The bank has sent a message in its response.
fr: La banque a transmis un message dans sa réponse.

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Select a file to import
fr: Sélectionner un fichier à importer

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
fr: Le PIN doit au moins avoir une longueur de %d caractères.
    Voulez-vous essayer à nouveau ?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
fr: Le lien avec la banque en ligne est toujours actif. Voulez-vous vraiment l'annuler ?

en: Import using AQBanking
fr: Importer avec AQBanking

en: Import into GnuCash any file format supported by AQBanking
fr: Importer dans GnuCash n'importe quel format de fichier supporté par AQBanking

en: _Online Actions
fr: Actions en _ligne

en: Get _Balance
fr: Obtenir le _solde

en: The list of Scheduled Transactions
fr: Liste des transactions récurrentes

en: Get _Transactions…
fr: Récupérer les _transactions…

en: Get the transactions online through Online Banking
fr: Obtient les transactions par la banque en ligne

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
fr: Créer une transaction _SEPA…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
fr: Crée une nouvelle transaction internationale européenne (SEPA) par la banque en ligne

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
fr: Créer une transaction SEPA i_nterne…

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
fr: Crée une nouvelle transaction interne européenne (SEPA) par la banque en ligne

en: _Internal Transaction…
fr: Transaction _interne…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
fr: Crée une nouvelle transaction intra-bancaire par la banque en ligne

en: Issue SEPA Direct _Debit…
fr: Créer un _débit immédiat SEPA…

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
fr: Crée une nouvelle note de débit immédiat du système international européen (SEPA) par la banque en ligne

en: Show _log window
fr: Afficher la fenêtre de dia_logue

en: Show the online banking log window
fr: Afficher la boîte de dialogue de la banque en ligne

en: _Online Banking Setup…
fr: Configuration de banque en _ligne…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
fr: Configuration initiale de l'accès à la banque en ligne (HBCI, ou OFX DirectConnect, utilisant AqBanking)

en: Close window when finished
fr: Fermer la boîte de dialogue quand terminé

en: Remember the PIN in memory
fr: Se souvenir du code PIN

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
fr: Afficher le texte de la transaction devant son objet.

en: Verbose HBCI debug messages
fr: Messages de débogage HBCI verbeux

en: DTAUS import data format
fr: Format des données DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
fr: Ce paramètre indique le format des données pour l'importation des fichiers DTAUS. La librairie AqBanking met à disposition différents formats (nommés "profils") parmi lesquels vous pouvez choisir.

en: CSV import data format
fr: Format des données CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
fr: Ce paramètre indique le format des données pour l'importation des fichiers CSV. La librairie AqBanking met à disposition différents formats (nommés "profils") parmi lesquels vous pouvez choisir.

en: SWIFT MT940 import data format
fr: Format de données d'import SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
fr: Ce paramètre indique le format des données pour l'importation des fichiers SWIFT MT940. La librairie AqBanking met à disposition différents formats (nommés "profils") parmi lesquels vous pouvez choisir.

en: SWIFT MT942 import data format
fr: Format de données d'import SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
fr: Ce paramètre indique le format des données pour l'importation des fichiers SWIFT MT942. La librairie AqBanking met à disposition différents formats (nommés "profils") parmi lesquels vous pouvez choisir.

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
fr: Ligne %d : aucun identifiant de facture dans la première ligne du fichier importé

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : le propriétaire n'est pas renseigné.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : le fournisseur %s n'existe pas.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : le client %s n'existe pas.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : %s n'est pas une date d'enregistrement valide.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : %s n'est pas une date d'échéance valide.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : le compte %s n'existe pas.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : le compte %s n'est pas du type Comptes Payables.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : le compte %s n'est pas du type Compte client.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
fr: Ligne %d, facture %s/%u : le prix n'est pas renseigné.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
fr: Erreur(s) dans la facture %s ; toutes les lignes de cette factures ont été ignorées.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
fr: Erreur(s) dans la facture sans identifiant ; toutes les lignes de cette facture ont été ignorées.

en: Processing…
fr: Traitement…

en: Invoice %s created.
fr: Facture %s créée.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
fr: Voulez-vous mettre à jour ces factures existantes ?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
fr: La facture %s n'a pas été mise à jour parce qu'elle existe déjà.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
fr: La facture %s n'a pas été mise à jour parce qu'elle a déjà été émise.

en: Invoice %s updated.
fr: Facture %s mise à jour.

en: Invoice %s posted.
fr: Facture %s émise.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
fr: La facture %s n'a PAS été émise parce les devises ne correspondent pas.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
fr: La facture %s n'a PAS été émise parce qu'elle nécessite une conversion des devises.

en: Nothing to process.
fr: Rien à traiter.

en: Owner-ID
fr: ID Propriétaire

en: Billing-ID
fr: N° de facture

en: Quantity
fr: Quantité

en: Disc-type
fr: Type d'escompte

en: Disc-how
fr: Escompte modérée

en: Taxable
fr: Imposable

en: Taxincluded
fr: Taxes incluses

en: Tax-table
fr: Table d'imposition

en: Account-posted
fr: Publié dans le compte

en: Memo-posted
fr: Mémo publié

en: Accu-splits
fr: Répartitions accumulées

en: Import Bills or Invoices from csv
fr: Importer les factures depuis un fichier CSV

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
fr: Importés :
    - lignes ignorées : %i
    - lignes importées : %i
    
    Validés et traités :
    - lignes corrigées : %u
    - lignes ignorées : %u
    - factures crées : %u
    - factures mises à jour : %u

en: These lines were ignored during import
fr: Ces lignes ont été ignorées lors de l'importation

en: The input file can not be opened.
fr: Le fichier d'entrée n'a pas pu être ouvert.

en: Adjust regular expression used for import
fr: Ajuster l'expression régulière utilisée pour l'importation

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
fr: Cette expression régulière est utilisée pour analyser le fichier importé. Modifiez-la selon vos besoins.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
fr: Cet assistant va vous aider à exporter l'arborescence de comptes vers un fichier avec le séparateur défini ci-dessous.
    
    Sélectionnez les paramètres dont vous avez besoin pour ce fichier, puis cliquez sur "Suivant" pour continuer ou "Annuler" pour interrompre l'exportation.

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
fr: Cet assistant va vous aider à exporter les Transactions vers un fichier, avec le séparateur défini ci-dessous.
    
    %s
    
    Même si une transaction est répartie dans plusieurs des comptes sélectionnés, elle ne sera exportée qu'une seule fois. La transaction apparaîtra dans le premier des comptes exportés parmi ceux où elle est répartie.
    
    Le format de sortie des Prix / Taux est déterminé par la préférence
    "Nombres, Date, Heure" -> "Forcer les Prix à s'afficher sous forme de décimales".
    
    Sélectionnez les paramètres dont vous avez besoin pour le fichier, puis cliquez sur "Suivant" pour continuer ou "Annuler" pour interrompre l'exportation.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
fr: Il existe plusieurs lignes pour chaque transactions où chaque ligne représente une seule répartition.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
fr: Il n'y aura qu'une seule ligne pour chaque transaction, tout comme dans le registre en mode 'Grand Livre de base'. En conséquence, certaines données sur les transferts pourraient être perdues.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
fr: L'arborescence des comptes sera exportée vers le fichier "%s" quand vous cliquerez sur "Appliquer". 
    
    Cliquez sur "Retour" pour ajuster la sélection ou sur "Annuler" pour interrompre l'exportation.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
fr: Les transactions seront exportées vers le fichier "%s" quand vous cliquerez sur "Appliquer" ; le nombre de comptes à exporter est de %u.
    
    Cliquez sur "Retour" pour ajuster la sélection ou sur "Annuler" pour interrompre l'exportation.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
fr: Les transactions seront exportées vers le fichier "%s" quand vous cliquerez sur "Appliquer".
    
    Cliquez sur "Retour" pour ajuster la sélection ou sur "Annuler" pour interrompre l'exportation.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
fr: Une erreur est survenue lors de l'export, cela peut être dû à une manque d'espace sur le disque, ou des permissions d'accès au dossier/fichier. Veuillez vérifier le journal d'erreur pour plus de détails !
    Il peut être nécessaire d'activer le mode débogage pour cela.

en: File exported successfully!
fr: Fichier exporté avec succès !

en: -- Split Transaction --
fr: -- Transaction répartie --

en: Full Category Path
fr: Le chemin complet de la catégorie

en: Amount With Sym
fr: Compte avec symbole

en: Amount Num.
fr: Montant Num.

en: Value With Sym
fr: Valeur avec symbole

en: Value Num.
fr: Valeur Num.

en: Rate/Price
fr: Taux/Prix

en: Transaction ID
fr: Id de la transaction

en: Commodity/Currency
fr: Produit/Devise

en: Void Reason
fr: Raison invalide

en: Full Account Name
fr: Le nom complet du compte

en: Reconcile Date
fr: Date de rapprochement

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
fr: Les comptes seront importés à partir du fichier "%s" quand vous cliquerez sur "Appliquer". 
    
    Cliquez sur "Retour" pour ajuster la sélection ou sur "Annuler" pour abandonner l'importation.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
fr: Les comptes seront importés à partir du fichier "%s" quand vous cliquerez sur "Appliquer".
    
    Vous pouvez vérifier la sélection en cliquant sur "Retour" ou interrompre l'importation en cliquant sur "Annuler".
    
    S'il s'agit de votre première importation dans un nouveau fichier, vous verrez d'abord une boîte de dialogue pour définir les options du livre, puisque celles-ci peuvent affecter la façon dont les données importées sont converties en transactions GnuCash.
    Remarque : après l'importation, vous devrez peut-être utiliser l'option "Filtrer par / Autre" dans le menu "Affichage" pour afficher les comptes inutilisés.

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
fr: L'importation s'est complétée mais avec des erreurs !
    
    Le nombre de comptes ajoutés est de %u et %u ont été mis à jour.
    
    Voir les erreurs en dessous…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
fr: L'importation terminée avec succès !
    
    Le nombre de comptes ajoutés est de %u et %u ont été mis à jour.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
fr: Un erreur est survenue durant la lecture de certaines préférences enregistrées.
    Veuillez vérifier ces préférences, puis enregistrer à nouveau.

en: Delete the Import Settings.
fr: Effacer les préférences d'importation.

en: Setting name already exists, overwrite?
fr: Ce nom de réglage existe déjà, remplacer sa valeur ?

en: The settings have been saved.
fr: Les préférences ont été sauvegardées.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
fr: L'enregistrement des préférences à échoué. Veuillez réessayer.

en: Invalid encoding selected
fr: Encodage invalide détecté

en: Merge with column on _left
fr: Fusionner la colonne vers la g_auche

en: Merge with column on _right
fr: Fusionner la colonne vers la _droite

en: _Split this column
fr: _Diviser cette colonne

en: _Widen this column
fr: É_tendre cette colonne

en: _Narrow this column
fr: _Compresser cette colonne

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
fr[0]: %d prix ajouté
fr[1]: %d prix ajoutés

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
fr[0]: %d prix en doublon
fr[1]: %d prix en doublons

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
fr[0]: %d cours enregistré
fr[1]: %d cours enregistrés

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
fr: Les prix ont été importés à partir du fichier « %s »
    
    Résumé de l'importation :
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
fr: Une erreur est survenue lors de la création des prix. Merci de nous signaler cette erreur.
    
    Message d'erreur :
    %s

en: This line has the following parse issues:
fr: Cette ligne présente les problèmes d'analyse suivants :

en: No Linked Account
fr: Aucun compte lié

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
fr: Une erreur est survenue lors de la création de certaines transactions. Merci de nous signaler cette erreur.
    
    Message d'erreur :
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
fr: Double-cliquez sur une ligne pour la changer, puis cliquez sur Appliquer pour l'importer

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
fr: Les transactions ont été importées depuis le fichier '{1}'.

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
fr: Ligne %u, le chemin vers le compte %s n'existe pas ; A donc été ajouté à la racine

en: Row %u, commodity %s / %s not found
fr: Ligne %u, produit %s / %s introuvable

en: Row %u, account %s not in %s
fr: Ligne %u, le compte %s n’est pas dans %s

en: Period: 123,456.78
fr: Point : 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
fr: Virgule : 123.456,78

en: Please select a date column.
fr: Sélectionnez une colonne de date.

en: Please select an amount column.
fr: Sélectionnez une colonne de montant.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
fr: Veuillez sélectionner une colonne « Devise de destination » ou définir une devise dans le champ « Devise de destination ».

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
fr: Veuillez sélectionner une colonne « Symbole d'origine » ou définir un produit dans le champ « Produit d'origine ».

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
fr: Veuillez sélectionner une colonne « Espace de noms d'origine » ou définir un produit dans le champ « Produit d'origine ».

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
fr: « Produit d'origine » ne peut être identique à « Devise de destination ».

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
fr: Aucune donnée valide dans ce fichier sélectionné. Il se peut qu'il soit vide ou que le codage soit invalide.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
fr: Aucun ligne n'a été sélectionnée pour l'importation. Veuillez réduire le nombre de ligne à ignorer.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
fr: Tous les champs n'ont peut être interprété. Veuillez corriger les erreurs signalées pour chaque ligne, ou ajuster les lignes à ignorer.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
fr: Aucune colonne « Devise de destination » sélectionnée et aucune devise renseignée non plus.
    Ceci ne devrait pas se produire. Merci de nous signalez ce problème.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
fr: Aucune colonne « Espace de noms/Symbole d'origine » sélectionnée et aucun « Produit d'origine » renseigné non plus.
    Ceci ne devrait pas se produire. Merci de nous signaler ce problème.

en: Please select an account column.
fr: Veuillez sélectionner une colonne de compte.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
fr: Veuillez sélectionner une colonne de compte ou définir un compte par défaut dans le champ Compte.

en: Please select a description column.
fr: Veuillez sélectionner une colonne de description.

en: Please select a (negated) amount column.
fr: Veuillez sélectionner une colonne de montant (négativé).

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value.
fr: Les sélections de compte en cours généreront des transactions multidevises. Veuillez sélectionner l'une des colonnes suivantes : prix, valeur (négativé).

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value, (negated) transfer amount.
fr: Les sélections de compte en cours généreront des transactions multidevises. Veuillez sélectionner l'une des colonnes suivantes : prix, valeur (négativé), montant du transfert (négativé).

en: Current line still has parse errors.
    This should never happen. Please report this as a bug.
fr: La ligne actuelle contient toujours des erreurs d'analyse.
    Ceci ne devrait pas se produire. Merci de nous signaler ce problème.

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
fr: Aucune colonne n'est sélectionnée pour ce compte et aucun compte de base n'est spécifié.
    Ceci ne devrait pas arriver. Merci de le signaler comme un bug.

en: Parse Error
fr: Erreur d'analyse

en: Problem creating preliminary transaction
fr: Problème lors de la création d'une transaction préliminaire

en: From Symbol
fr: Symbole d'origine

en: From Namespace
fr: Espace de noms d'origine

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
fr: Cette valeur ne semble pas être un nombre valide.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
fr: Cette valeur n'a pu être interprétée comme un nombre en utilisant le format de devise sélectionné.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
fr: Cette valeur n'a pu être interprétée comme un produit valide.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
fr: Cette valeur n'a pu être interprétée comme un espace de noms valide.

en: Column value can not be empty.
fr: La valeur de la colonne ne peut être vide.

en: 'From Symbol' can not be empty.
fr: « Symbole d'origine » ne peut pas être vide.

en: 'From Namespace' can not be empty.
fr: « Espace de noms d'origine » ne peut pas être vide.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
fr: La « Devise de destination » ne peut être la même que le « Produit d'origine ».

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
fr: Cette valeur a été interprétée dans une devise invalide pour ce type de colonne de devise.

en: No date column.
fr: Pas de colonne date.

en: No amount column.
fr: Pas de colonne de montant.

en: No 'Currency to'.
fr: Aucune « Devise de destination ».

en: No 'Commodity from'.
fr: Aucun « Produit d'origine ».

en: Failed to create price from selected columns.
fr: Impossible de créer un prix à partir de ces colonnes.

en: Transaction Commodity
fr: Produit de la Transaction

en: Amount (Negated)
fr: Montant (négativé)

en: Value (Negated)
fr: Valeur (négativé)

en: Transfer Action
fr: Action du transfert

en: Transfer Amount
fr: Montant du transfert

en: Transfer Amount (Negated)
fr: Montant du transfert (négativé)

en: Transfer Memo
fr: Mémo du transfert

en: Transfer Reconciled
fr: Transfert rapproché

en: Transfer Reconcile Date
fr: Date de rapprochement du transfert

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
fr: Cette valeur ne peut être interprétée comme un état rapproché valide.

en: Date field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
fr: Le champ de date ne peut pas être vide si l'option « Multi-répartition » n'est pas sélectionnée.

en: Description field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
fr: Le champ de description ne peut pas être vide si l'option « Multi-répartition » n'est pas sélectionnée.

en: No valid date.
fr: Pas de date valide.

en: No valid description.
fr: Aucune description valide.

en: Account value can't be empty.
fr: La valeur du compte ne peut être vide.

en: Account value can't be mapped back to an account.
fr: La valeur du compte ne peut pas être rattachée à un compte.

en: Transfer account value can't be empty.
fr: La valeur du compte viré ne peut être vide.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
fr: La valeur du compte viré ne peut pas correspondre à un compte.

en: No amount or negated amount column.
fr: Aucune colonne de montant ou de montant négativé.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
fr: La répartition a été rapprochée mais la date rapproché est manquante ou invalide.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
fr: La répartition du transfert est rapprochée mais la colonne pour cette date de rapprochement est manquante ou invalide.

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price or (negated) value column is missing or invalid.
fr: Le choix des comptes fait de cette transaction une opération multidevise mais la colonne prix ou valeur (négativée) est manquante ou invalide.

en: Choice of account makes this a multi-currency transaction but price, (negated) value or (negated) transfer column is missing or invalid.
fr: Le choix du compte fait de cette transaction une opération multidevise mais la colonne prix, valeur (négativée) ou transfert (négativé) est manquante ou invalide.

en: No Settings
fr: Aucun réglage

en: GnuCash Export Format
fr: Format d'export de GnuCash

en: GnuCash Export Format (4.x and older)
fr: Format d’exportation GnuCash (4.x et versions antérieures)

en: Shipping Name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Shipping Address 1
fr: Adresse de livraison (1/4)

en: Shipping Address 2
fr: Adresse de livraison (2/4)

en: Shipping Address 3
fr: Adresse de livraison (3/4)

en: Shipping Address 4
fr: Adresse de livraison (4/4)

en: Shipping Phone
fr: Téléphone du destinataire

en: Shipping Fax
fr: Fax du destinataire

en: Shipping Email
fr: Courriel du destinataire

en: Import Customers from csv
fr: Importer les clients depuis un CSV

en: customers
fr: clients

en: vendors
fr: fournisseurs

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
fr: Résiltats de l'importation :
    %i lignes ont été ignorées
    %i lignes importées :
       %u %s corrigées
       %u %s ignorées (non corrigeables)
    
       %u %s créées
       %u %s mises à jour (sur la base de l’ID)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
fr: Le compte '%s' est un compte fictif, il n'autorise pas les transactions. Choisissez un autre compte.

en: (Full account ID:
fr: (ID complet du compte :

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
fr: Veuillez sélectionner un produit correspondant au code boursier suivant. Veuillez noter que le code boursier du produit que vous sélectionnez sera écrasé.

en: m/d/y
fr: m/j/a

en: d/m/y
fr: j/m/a

en: y/m/d
fr: a/m/j

en: y/d/m
fr: a/j/m

en: No new transactions were found in this import.
fr: Aucune nouvelle transaction trouvée lors de cet importation.

en: Destination account for the auto-balance split.
fr: Compte de destination pour la répartition avec équilibrage automatique.

en: Click Edit to modify
fr: Cliquez sur Edition pour modifier

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Assign transfer account
fr: _Attribuer un compte de transfert

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: Assign e_xchange rate
fr: Attribuer un taux de _change

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Edit description, notes, or memo
fr: _Modifier la description, les notes ou le mémo

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Reset all edits
fr: _Réinitialiser toutes les modifications

[ctx: Column header for 'Clearing transaction']
en: C
fr: P

en: Additional Comments
fr: Commentaires supplémentaires

en: New, already balanced
fr: Nouveau, déjà équilibré

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
fr: Nouveau, virer %s vers (manuel) "%s"

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
fr: Nouveau, virer %s vers (auto) "%s"

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
fr: Nouveau, NON BALANCÉ (besoin d'un prix pour transférer %s vers le compte %s) !

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
fr: Nouveau, NON BALANCÉ (besoin d'un compte pour virer %s) !

en: Reconcile (manual) match to %s
fr: Rapprocher l'homologue (manuel) à %s

en: Reconcile (auto) match to %s
fr: Rapprocher homologue (auto) a %s

en: Match missing!
fr: Aucun homologue sélectionné !

en: Update and reconcile (manual) match to %s
fr: Mettre à jour et rapprocher l'homologue (manuellement) à %s

en: Update and reconcile (auto) match to %s
fr: Mettre à jour approcher homologue (auto) à %s

en: Do not import (no action selected)
fr: Ne pas importer (pas d'action sélectionnée)

en: Confidence
fr: Confiance

en: Pending Action
fr: Action en attente

en: Manual
fr: À la main

en: Auto
fr: Automatique

en: Select a .log file to replay
fr: Sélectionner un fichier .log à exécuter

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier journal actuel : %s

en: Failed to open log file: %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier journal : %s : %s

en: The log file you selected was empty.
fr: Le fichier journal que vous avez sélectionné est vide.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
fr: Le fichier journal que vous avez sélectionné ne peut pas être lu. L'en-tête n'a pas été reconnu.

en: Stock account for security "%s"
fr: Comptes d'actions par sécurité "%s"

en: Income account for security "%s"
fr: Compte de revenu par sécurité "%s"

en: Unknown OFX account
fr: Compte OFX inconnu

en: Unknown OFX checking account
fr: Compte-chèques OFX inconnu

en: Unknown OFX savings account
fr: Compte d'épargne OFX inconnu

en: Unknown OFX money market account
fr: Compte de marché monétaire OFX inconnu

en: Unknown OFX credit line account
fr: Compte de marge de crédit OFX inconnu

en: Unknown OFX CMA account
fr: Compte CMA OFX inconnu

en: Unknown OFX credit card account
fr: Compte de carte de crédit OFX inconnu

en: Unknown OFX investment account
fr: Compte d'investissement OFX inconnu

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
fr: Durant l'importation des transactions depuis le fichier OFX '%s', %d transactions déjà importées ont été trouvées, mais aucune nouvelle transaction.

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
fr: Fichier Open/Quicken Financial Exchange (*.ofx, *.qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
fr: Sélectionnez un ou plusieurs fichier(s) OFX/QFX à traiter

en: Import _OFX/QFX…
fr: Importer _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
fr: Traiter un fichier de réponse OFX/QFX

en: GnuCash account name
fr: Nom du compte GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
fr: Saisir le nom ou une rapide description, tel que "Action Red Hat".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
fr: Saisissez le symbole boursier ou une autre abréviation connue, telle que "RHT". S'il n'y en a pas ou si vous ne la connaissez pas, créez la vôtre.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
fr: Sélectionnez la place boursière sur laquelle ce symbole est utilisé (par ex. 'EURONEXT'), ou un type d'investissement (par ex. 'FUND' pour les fonds mutualisés). Si aucun choix ne correspond, vous pouvez ajouter le votre.

en: Name or _description
fr: Nom ou _description

en: _Ticker symbol or other abbreviation
fr: _Symbole ou autre abbréviation

en: _Exchange or abbreviation type
fr: _Change ou type d'abbréviation

en: (split)
fr: (répartition)

en: Are you sure you want to cancel?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler ?

en: Please select a file to load.
fr: Sélectionnez un fichier à charger.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
fr: Fichier non trouvé ou permission de lecture refusée. Veuillez sélectionner un autre fichier.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
fr: Ce fichier QIF est déjà chargé. Veuillez sélectionner un autre fichier.

en: Select QIF File
fr: Sélectionner un fichier QIF

en: _Resume
fr: _Reprendre

en: Canceled
fr: Annulé

en: An error occurred while loading the QIF file.
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation du fichier QIF.

en: Failed
fr: Échec

en: Cleaning up
fr: Rapprocher

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
fr: Un bogue a été détecté lors de l'analyse du fichier QIF.

en: Loading completed
fr: Chargement complet

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
fr: Quand vous cliquez sur le bouton Démarrer, GnuCash chargera votre fichier QIF. S'il n'y a ni erreur ni avertissement, l'étape suivant se lancera automatiquement. Sinon, les détails seront indiqués en dessous pour que vous puissiez les examiner.

en: Choose the QIF file currency
fr: Choisissez la devise du fichier QIF

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
fr: Vous devez saisir une devise existante ou un type différent.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
fr: Un bogue a été détecté lors de la conversion des données QIF.

en: Canceling
fr: Annuler

en: A bug was detected while detecting duplicates.
fr: Un bogue a été détecté lors de la recherche de doublons.

en: Conversion completed
fr: Conversion réussie

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
fr: Quand vous cliquez sur le bouton Démarrer, GnuCash chargera votre fichier QIF. S'il n'y a ni erreur ni avertissement, l'étape suivant se lancera automatiquement. Sinon, les détails seront indiqués en dessous pour que vous puissiez les examiner.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
fr: GnuCash n'a pas pu enregistrer vos préférences globales.

en: There was a problem with the import.
fr: Il y a eu un problème avec l’importation.

en: QIF Import Completed.
fr: Importation QIF terminée.

en: QIF account name
fr: Nom du compte QIF

en: QIF category name
fr: Nom de la catégorie QIF

en: QIF payee/memo
fr: Destinataire/mémo QIF

en: Match?
fr: Correspond ?

en: QIF import requires guile with regex support.
fr: L'importation de QIF avec guile requiert le support des regex.

en: Enter a name for the account
fr: Saisir un nom pour le compte

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
fr: Le compte %s est un compte virtuel et n'autorise pas les transactions. Choisissez un autre compte.

en: Placeholder?
fr: Fictif ?

en: Dividends
fr: Dividendes

en: Cap Return
fr: Rendement

en: Cap. gain (long)
fr: Plus-value (long)

en: Cap. gain (mid)
fr: Plus-value (moy)

en: Cap. gain (short)
fr: Plus-value (court)

en: Equity
fr: Capitaux propres

en: Retained Earnings
fr: Des bénéfices non répartis

en: Margin Interest
fr: Marge d'intérêt

en: Line
fr: Ligne

en: Read aborted.
fr: Lecture abandonnée.

en: Reading
fr: Lecture

en: Some characters have been discarded.
fr: Certains caractères ont été ignorés.

en: Converted to:
fr: Converti en :

en: Some characters have been converted according to your locale.
fr: Certains caractères ont été convertis d'après votre locale.

en: Ignoring unknown option
fr: Ignore l'option inconnue

en: Date required.
fr: Date requise.

en: Discarding this transaction.
fr: Abandonner cette transaction.

en: Ignoring class line
fr: Ignore la ligne de classe

en: Ignoring category line
fr: Ignore la ligne catégorie

en: Ignoring security line
fr: Ignore la ligne de sécurité

en: File does not appear to be in QIF format
fr: Ce fichier ne semble pas être au format QIF

en: Transaction date
fr: Date de transaction

en: Transaction amount
fr: Montant brut de la transaction

en: Share price
fr: cours de l'action

en: Share quantity
fr: Quantité partagée

en: Investment action
fr: Portefeuille d'actions

en: Reconciliation status
fr: Status du rapprochage

en: Account type
fr: Type de compte

en: Tax class
fr: Table de taxation

en: Category budget amount
fr: Catégorie du montant brut budgétisé

en: Account budget amount
fr: Compte du montant brut budgétisé

en: Credit limit
fr: Limite de crédit

en: Parsing categories
fr: Analyse des catégories

en: Parsing accounts
fr: Analyse des comptes

en: Parsing transactions
fr: Analyse des transactions

en: Unrecognized or inconsistent format.
fr: Format inconsistant ou non reconnu.

en: Parsing failed.
fr: Analyse échouée.

en: Parse ambiguity between formats
fr: Analyse des ambiguités entre les formats

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
fr: La valeur '~a' peut être ~a ou ~a.

en: Finding duplicate transactions
fr: Recherche en cours des transactions en doublon

note: Translators: Mapping the QIF account type to a GnuCash account type. see https://en.wikipedia.org/wiki/Quicken_Interchange_Format#Detail_items
en: The account type ~s is unknown, using Bank instead.
fr: Le type de compte ~s est inconnu, il sera remplacé par Banque.

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
fr: Action "~a" inconnue.

note: Translators: Error message about reconciliation status, see msgctxt "Reconciled flag …"
en: The unknown reconciliation status '~a' will be replaced by 'uncleared'.
fr: L'état de rapprochement inconnu « ~a » sera remplacé par « non pointé ».

en: QIF import: Name conflict with another account.
fr: Import QIF : conflit de nom avec un autre compte.

en: Preparing to convert your QIF data
fr: Préparation à la conversion de vos données QIF

en: Creating accounts
fr: Creation des comptes

en: Matching transfers between accounts
fr: Correspondance des virements entre comptes

en: Converting
fr: Conversion

en: Missing transaction date.
fr: Date de transaction manquante.

en: Welcome to GnuCash
fr: Bienvenue sur GnuCash

en: Have a nice day!
fr: Bonne journée !

en: Welcome to GnuCash %s Shell
fr: Bienvenue dans la console GnuCash %s

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
fr: Le compte %s n'existe pas. Voulez-vous le créer ?

en: Hours
fr: Heures

en: Project
fr: Projet

en: Material
fr: Matières premières

en: Save the current entry?
fr: Enregistrer la saisie courante ?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
fr: La transaction en cours a été modifiée. Voulez-vous l'enregistrer avant de dupliquer cette entrée, ou annuler la duplication ?

en: _Record
fr: _Enregistrer

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
fr: Entrée invalide : vous avez besoin d'un compte avec la bonne devise pour cette emplacement.

en: This account should usually be of type income.
fr: Ce compte devrait être du type revenu.

en: This account should usually be of type expense or asset.
fr: Ce compte devrait être du type dépense ou actif.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
fr: La table de taxation %s n'existe pas. Voulez-vous la créer ?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
fr: La ligne en cours a été modifiée. Toutefois, elle fait partie d'une commande en cours. Voulez-vous enregistrer les modifications et modifier votre commande ?

en: _Don't Record
fr: Ne _pas enregistrer

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
fr: La ligne en cours a été modifiée. Voulez-vous l'enregistrer ?

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
fr: Description d'une saisie

[ctx: sample]
en: 9,999.00
fr: 9 999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.00
fr: 999 999,00

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
fr: Dépenses:Automobile:Carburant

[ctx: sample for 'Tax Included']
note: Translators: Abbreviation sample for Tax Included
en: TI
fr: TC

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
fr: Table d'imposition 1

[ctx: sample]
en: 999.00
fr: 999,00

[ctx: sample for 'Billable']
note: Translators: Abbreviation sample for Billable
en: BI
fr: Fact

[ctx: sample]
en: Payment
fr: Paiement

en: Charge
fr: Dépense

en: Income Account
fr: Compte de revenus

en: Expense Account
fr: Compte de dépenses

en: Discount Type
fr: Type d'escompte

en: Discount How
fr: Mode d'escompte

en: Unit Price
fr: Prix unitaire

en: Taxable?
fr: Taxable ?

en: Tax Included?
fr: Taxes incluses ?

en: Invoiced?
fr: Facturé ?

en: Subtotal
fr: Sous-Total

en: Billable?
fr: Facturable ?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
fr: Saisir le compte de revenu/dépense pour la ligne, ou le choisir dans la liste

en: Enter the type of Entry
fr: Saisir le type d'entrée

en: Enter the Entry Description
fr: Saisir la description de la ligne

en: Enter the Discount Amount
fr: Saisir le montant brut de l'escompte

en: Enter the Discount Percent
fr: Saisir le pourcentage de l'escompte

en: Enter the Discount … unknown type
fr: Saisir l'escompte… type inconnu

en: Discount Type: Monetary Value
fr: Type d'escompte : valeur monétaire

en: Discount Type: Percent
fr: Type d'escompte : pourcentage

en: Select the Discount Type
fr: Choisir le type d'escompte

en: Tax computed after discount is applied
fr: Taxe calculée après application de l'escompte

en: Discount and tax both applied on pretax value
fr: Escompte et taxe calculés sur le montant avant taxe

en: Discount computed after tax is applied
fr: Escompte calculée sur le montant après taxes

en: Select how to compute the Discount and Taxes
fr: Choisir comment calculer les escomptes et taxes

en: Enter the unit-Price for this Entry
fr: Saisir le prix unitaire pour cette ligne

en: Enter the Quantity of units for this Entry
fr: Saisir la quantité pour cette ligne

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
fr: Donner la table de taxes à appliquer à cette entrée

en: Is this entry taxable?
fr: Cette entrée est-elle taxable ?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
fr: Le prix de cette entrée inclut-il les taxes ?

en: Is this entry invoiced?
fr: Cette ligne est-elle facturée ?

en: Is this entry credited?
fr: Cette ligne est-elle créditée ?

en: Include this entry on this invoice?
fr: Inclure cette ligne dans cette facture ?

en: Include this entry on this credit note?
fr: Inclure cette ligne dans cet avoir ?

en: Unknown EntryLedger Type
fr: Type d'entrée de registre inconnu

en: The subtotal value of this entry
fr: Sous-total de cette ligne

en: The total tax of this entry
fr: Les taxes totales de cette entrée

en: Is this entry billable to a customer or job?
fr: Cette ligne est-elle facturable à un client ou à une prestation ?

en: How did you pay for this item?
fr: Comment avez-vous payé cet élément ?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
fr: Cette transaction est déjà en cours d'édition dans un autre registre. Terminez cette modification avant de poursuivre.

en: Save transaction before duplicating?
fr: Sauvegarder la transaction avant de dupliquer ?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
fr: La transaction en cours a été modifiée. Voulez-vous enregistrer les changements avant de la dupliquer, ou annuler la duplication ?

en: New Split Information
fr: Information sur la nouvelle répartition

en: Cannot store a transaction at this date
fr: Impossible d’enregistrer une transaction à cette date

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
fr: La date saisie pour cette transaction dupliquée est plus ancienne que le "seuil de lecture seule" défini pour ce livre de compte. Ce seuil peut être modifié dans Fichier->Propriétés->Comptes.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
fr: Vous êtes sur le point d'écraser une répartition existante. Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
fr: C'est la répartition qui lie la transaction au registre. Vous ne pouvez pas la supprimer de cette fenêtre de registre. Vous pouvez la remplacer si vous naviguez dans un registre qui affiche l'autre partie de cette même transaction.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
fr: Vous êtes sur le point d'écraser une transaction existante. Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: Recalculate Transaction
fr: Recalculer la transaction

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
fr: Les valeurs entrées pour cette transaction sont contradictoires. Quelle valeur doit être recalculée ?

en: Changed
fr: Changé

en: _Recalculate
fr: _Recalculer

[ctx: Action Column]
en: Deposit
fr: Dépôt

en: Withdraw
fr: Retrait

en: Check
fr: Chèque

en: ATM Deposit
fr: Dépôt au guichet automatique

en: ATM Draw
fr: Retrait au guichet automatique

en: Teller
fr: Caissier

en: Receipt
fr: Quittance

en: Increase
fr: Augmenter

en: Decrease
fr: Réduire

en: POS
fr: Point de vente

en: AutoDep
fr: Dépôt automatique

en: Wire
fr: TIP

en: Direct Debit
fr: Prélèvement automatique

en: Fee
fr: Honoraires

en: Rebate
fr: Remise

en: Paycheck
fr: Chèque

en: LTCG
fr: PVLT

en: STCG
fr: PVCT

en: Dist
fr: Distrib

en: Rebalance Transaction
fr: Recalculer la transaction

en: The current transaction is not balanced.
fr: La transaction courante n'est pas équilibrée.

en: Balance it _manually
fr: Équilibrer _manuellement

en: Let GnuCash _add an adjusting split
fr: Laisser GnuCash _ajouter une répartition d'équilibre

en: Adjust current account _split total
fr: Ajuster le total _réparti du compte courant

en: Adjust _other account split total
fr: Ajuster le total réparti de l'autre _compte

en: _Rebalance
fr: Éq_uilibrer

en: This register does not support editing exchange rates.
fr: Le registre ne supporte pas l'édition des taux de change.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
fr: Vous devez étendre cette transaction pour modifier son taux de change.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
fr: Vous devez étendre cette transaction pour modifier son taux de change.

en: The entered account could not be found.
fr: Le compte entré n'a pas pu être trouvé.

en: The two currencies involved equal each other.
fr: Les deux devises sont égales.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
fr: La division du montant brut est zéro, ainsi aucun taux de change est nécessaire.

en: Save the changed transaction?
fr: Enregistrer la modification de la transaction ?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
fr: La transaction courante est modifiée. Voulez-vous valider ce changement avant de passer à la transaction suivante, abandonner le changement, ou retourner à la transaction modifiée ?

en: _Discard Changes
fr: _Annuler les modifications

en: _Record Changes
fr: _Enregistrer les modifications

en: Mark split as unreconciled?
fr: Marquer le virement comme non rapproché ?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
fr: Vous êtes sur le point de marquer cette transaction comme non rapprochée. Cela peut rendre difficile un futur rapprochement ! Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: _Unreconcile
fr: _Non rapproché

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
fr: Description d'une transaction

[ctx: sample]
en: 999,999.000
fr: 999 999,000

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
fr: Texte d'exemple du champ mémo

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
fr: Texte d'exemple du champ notes

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
fr: Aucune raison spéciale

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
fr: Impossible de déterminer le compte de devise. La devise par défaut fournie par votre système sera utilisée.

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
fr: Réf

en: T-Ref
fr: Réf.-T

en: T-Num
fr: Num.-T

en: Exch. Rate
fr: Taux de change

en: Oth. Curr.
fr: Autre Devise

en: Tot %s
fr: Total %s

en: Tot Credit
fr: Tot crédit

en: Tot Debit
fr: Tot débit

en: Tot Shares
fr: Tot titres

en: Debit Formula
fr: Formule de Débit

en: Credit Formula
fr: Formule de crédit

en: Reconciled on %s
fr: Rapproché sur %s

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
fr: Saisir une référence, comme un numéro de facture ou de chèque, commun à toutes les lignes (répartitions) de l’entrée

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
fr: Saisir une référence, comme un numéro de facture ou de chèque, unique à chaque ligne (répartition) de l’entrée

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
fr: Saisir une référence, comme un numéro de chèque, commun à toutes les lignes (répartitions) de l’entrée

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
fr: Saisir une référence, comme un numéro de chèque, unique à chaque ligne (répartition) de l’entrée

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
fr: Saisir une référence de transaction, comme un numéro de facture ou de chèque, commun à toutes les lignes (répartitions) de l’entrée

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
fr: Saisir une référence de transaction qui sera commune à toutes les lignes (répartitions) de l’entrée

en: Enter the name of the Customer
fr: Saisir le nom du client

en: Enter the name of the Vendor
fr: Saisir le nom du fournisseur

en: Enter a description of the transaction
fr: Saisir une description pour la transaction

en: Enter notes for the transaction
fr: Saisir des notes pour la transaction

en: Reason the transaction was voided
fr: Motif d'annulation de la transaction

en: Enter an action type, or choose one from the list
fr: Saisir le type d’action, ou choisissez-en un dans la liste

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
fr: Saisir un numéro de référence, comme le numéro du prochain chèque, ou choisissez un type d’action dans la liste

en: Enter a description of the split
fr: Saisir une description pour la répartition

en: Enter the effective share price
fr: Saisir le cours effectif du titre

en: Enter the number of shares bought or sold
fr: Saisir le nombre de titres achetés ou vendus

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
fr: Saisissez depuis quel compte effectuer le virement, ou choisissez-en un dans la liste

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
fr: Cette transaction a de multiples répartitions ; appuyez sur le bouton Répartition pour toutes les voir

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
fr: Cette transaction a de multiples répartitions ; appuyez sur le bouton Répartition pour voir les détails

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
fr: Impossible de modifier ou supprimer cette transaction. Elle est en lecture seule car :
    
    '%s'

en: Change transaction containing a reconciled split?
fr: Modifier la transaction ayant une répartition rapprochée ?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
fr: Vous êtes sur le point de modifier une transaction qui contient des répartitions rapprochées dans les comptes suivants :
    %s
    
    Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: Change reconciled split?
fr: Modification d'une répartition de transaction rapprochée ?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
fr: Vous êtes sur le point de modifier une répartition qui est liée à une répartition rapprochée. Si vous continuez à modifier cette répartition, elle ne sera plus rapprochée. Cela peut rendre difficile un futur rapprochement ! Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Chan_ge Split
fr: _Modifier la répartition

en: Chan_ge Transaction
fr: _Modifier la transaction

en: Enter debit formula for real transaction
fr: Saisir la formule de débit pour la transaction réelle

en: Enter credit formula for real transaction
fr: Saisir la formule de crédit pour la transaction réelle

en: Don't autocomplete
fr: Ne pas compléter automatiquement

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
fr: La date de cette transaction est antérieure au "seuil de protection en écriture seule" configuré pour ce livre. Cette préférence peut être changée depuis "Fichier -> Propriétes -> Comptes" avec l'option "Rétablir le seuil de protection".

en: List
fr: Liste

en: Template file "~a" can not be read
fr: Le fichier modèle ~a ne peut pas être lu

en: Load
fr: Chargement

en: Fonts
fr: Polices

en: Font info for the report title.
fr: Détails de la police du titre du rapport.

en: Account link
fr: Lien du compte

en: Font info for account name.
fr: Détails de la police du nom du compte.

en: Number cell
fr: Cellule nombre

en: Font info for regular number cells.
fr: Détails de la police des cellules de base des nombres.

en: Negative Values in Red
fr: Les montants négatifs en rouge

en: Display negative values in red.
fr: Afficher les montants négatifs en rouge.

en: Number header
fr: En-tête du nombre

en: Font info for number headers.
fr: Détails de la police pour l'en-tête des nombres.

en: Text cell
fr: Texte de la cellule

en: Font info for regular text cells.
fr: Détails de la police pour les cellules avec le texte de base.

en: Total number cell
fr: Total du nombre

en: Font info for number cells containing a total.
fr: Détails de la police pour les cellules avec un total.

en: Total label cell
fr: Total des étiquettes

en: Font info for cells containing total labels.
fr: Détails de la police pour les cellules avec une étiquette pour les totaux.

en: Centered label cell
fr: Étiquette de la cellule centrale

en: Font info for centered label cells.
fr: Détails de la police pour les cellules avec une étiquette centrée.

en: Can't save style sheet
fr: Impossible d'enregistrer la feuille de style

en: Exchange rate | Exchange rates
fr[0]: Taux de change
fr[1]: Taux de change

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
fr: Aucun budget existe. Vous devez créer au moins un budget.

en: Edit report options
fr: Édite les options du rapport

en: Disabled
fr: Désactivé

en: This report requires you to specify certain report options.
fr: Ce rapport nécessite que vous définissiez certaines options.

en: No accounts selected
fr: Aucun compte sélectionné

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
fr: Ce rapport nécessite la sélection de comptes dans les préférences du rapport.

en: No data
fr: Pas de données

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
fr: Le compte sélectionné ne comporte pas de données/transaction (ou alors elles sont toutes à 0) pour la période sélectionnée

en: Select a date to report on.
fr: Sélectionner une date à rapporter.

en: Start of reporting period.
fr: Début de la période du rapport.

en: End of reporting period.
fr: Fin de la période du rapport.

en: The amount of time between data points.
fr: La quantité de temps entre les points de ces données.

en: One Day
fr: Un jour

en: One Week
fr: Une semaine

en: Two Weeks
fr: Deux semaines

en: One Month
fr: Un mois

en: Quarter Year
fr: Trimestre

en: Half Year
fr: Semestriel

en: One Year
fr: Un an

en: All
fr: Tous

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
fr: Afficher les comptes de ce niveau, en ignorant une autre option.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
fr: Ignorer le compte sélectionné et afficher les sous-comptes des comptes sélectionnés ?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
fr: Rapport sur ces comptes, si l'affichage le permet.

en: Select the currency to display the values of this report in.
fr: Sélectionner la devise dans laquelle afficher les montants dans ce rapport.

en: The source of price information.
fr: La source des informations de cours.

en: Average cost of purchases weighted by volume
fr: La moyenne des coûts d'achat pondérée par la quantité

en: Weighted average of all transactions in the past
fr: Moyenne pondérée de toutes les transactions passées

en: Last up through report date
fr: Dernier avant la date du rapport

en: Closest to report date
fr: La date la plus proche du rapport

en: Most recent
fr: Plus récent

en: Width of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
fr: Largeur du graphique, de 10 à 100 en pourcentage, au-dessus en pixels.

en: Height of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
fr: Hauteur du graphique, de 10 à 100 en pourcentage, au-dessus en pixels.

en: Choose the marker for each data point.
fr: Choisir le marqueur pour chaque point de donnée.

en: Diamond
fr: Diamant

en: Circle
fr: Cercle

en: Square
fr: Carré

en: Cross
fr: Croix

en: Dash
fr: Tireté

en: Filled diamond
fr: Diamant remplis

en: Filled circle
fr: Cercle plein

en: Filled square
fr: Carré plein

en: Choose the method for sorting accounts.
fr: Choisissez la méthode de tri pour les comptes.

en: Alphabetical by account code
fr: Alphabétique par code de compte

en: Alphabetical by account name
fr: Alphabétique par nom de compte

en: Numerical by descending amount
fr: Nombre par valeurs décroissantes

en: How to show the balances of parent accounts.
fr: Comment afficher le solde des comptes parents.

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
fr: Le solde du compte parent, sans un seul sous-compte.

en: Do not show any balances of parent accounts.
fr: Ne pas afficher le solde de comptes parents.

en: Account Balance
fr: Solde du compte

en: Calculate Subtotal
fr: Calculer sous-total

en: Do not show
fr: Ne pas afficher

en: How to show account subtotals for parent accounts.
fr: Méthode d'affichage des sous-totaux des comptes parents.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
fr: Afficher les sous-totaux pour les comptes parents sélectionnés qui ont des sous-comptes.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
fr: Ne pas afficher les sous-totaux pour les comptes parents.

en: Show subtotals
fr: Afficher les sous-totaux

en: _Assets & Liabilities
fr: _Actifs & Passifs

en: _Income & Expense
fr: Revenus et _dépenses

en: _Taxes
fr: _Impôts

en: E_xamples
fr: E_xemples

en: _Experimental
fr: _Expérimental

en: _Multicolumn
fr: _Vue multi-colonnes

en: Display
fr: Affichage

en: Report name
fr: Nom du rapport

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: _Business
fr: _Affaires

en: Invoice Number
fr: N° de facture

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
fr: Un de vos rapports ont un 'report-guid' déjà utilisé. Veuillez vérifier qu'un de vos rapports enregistrés ne contient pas le 'report-guid' suivant :

en: Wrong report definition:
fr: Définition de rapport incorrecte :

en:  Report is missing a GUID.
fr:  Le GUID est manquant dans le rapport.

en: Enter a descriptive name for this report.
fr: Saisissez un nom descriptif pour ce rapport.

en: Select a stylesheet for the report.
fr: Sélectionne une feuille de style pour le rapport.

en: Average Balance
fr: Solde moyen

en: Step Size
fr: Taille du pas

en: Report's currency
fr: Devise du rapport

en: Price Source
fr: Source des cours

en: Include Sub-Accounts
fr: Inclure les sous-comptes

en: Exclude transactions between selected accounts
fr: Exclure les transactions entre les comptes sélectionnés

en: Plot Width
fr: Largeur du graphique

en: Plot Height
fr: Hauteur du graphique

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
fr: Inclure les sous-comptes de tous les comptes sélectionnés.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
fr: Exclure les transactions qui sont présentes dans deux comptes, où l'un d'eux est sélectionnez ci-bas. Ceci est uniquement pour les colonnes des bénéfices et pertes du tableau.

en: Do transaction report on this account.
fr: Faire un rapport de transaction sur ce compte.

en: Show table
fr: Afficher le tableau

en: Display a table of the selected data.
fr: Afficher le tableau des données sélectionnées.

en: Show plot
fr: Afficher un graphique

en: Display a graph of the selected data.
fr: Afficher un graphique des données sélectionnées.

en: Plot Type
fr: Type de graphique

en: The type of graph to generate.
fr: Le type de graphique à générer.

en: Average
fr: Moyenne

en: Profit
fr: Bénéfices

en: Period start
fr: Début de période

en: Period end
fr: Fin de période

en: Loss
fr: Perte

en: Income vs. Day of Week
fr: Revenus en fonction du jour de la semaine

en: Expenses vs. Day of Week
fr: Dépenses en fonction au jour de la semaine

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
fr: Affiche un camembert des revenus pour chaque jour de la semaine

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
fr: Affiche un camembert des dépenses pour chaque jour de la semaine

en: Levels of Subaccounts
fr: Niveaux de sous-comptes

en: Show Totals
fr: Afficher les totaux

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
fr: Faire un rapport sur ce(s) compte(s) si le niveau de compte le permet.

en: Show the total balance in legend?
fr: Afficher le montant de la balance en légende ?

en: Sample Graphs
fr: Graphiques d'exemple

en: Pie:
fr: Camembert :

en: Bar, normal:
fr: Barre, normal :

en: Bar, stacked:
fr: Barres empilées :

en: Scatter:
fr: Dispersion :

en: Report Title
fr: Titre du rapport

en: Title for this report.
fr: Le titre de ce rapport.

en: Tab B
fr: Onglet B

en: Boolean Option
fr: Option booléenne

en: This is a boolean option.
fr: C'est une option booléenne.

en: Multi Choice Option
fr: Option à choix multiples

en: This is a multi choice option.
fr: C'est une option à choix multiples.

en: First Option
fr: Première option

en: Second Option
fr: Seconde option

en: Third Option
fr: Troisième option

en: Fourth Options
fr: Quatrième option

en: String Option
fr: Option de chaîne

en: This is a string option.
fr: C'est une option de texte.

en: String Option Default
fr: Option de chaîne par défaut

en: Just a Date Option
fr: Uniquement une option de date

en: This is a date option.
fr: C'est une option de date.

en: Combo Date Option
fr: Combinaison d'option de date

en: This is a combination date option.
fr: C'est une option de combinaison de date.

en: Relative Date Option
fr: Option de date relative

en: This is a relative date option.
fr: C'est une option de date relative.

en: Number Option
fr: Options de numérotation

en: This is a number option.
fr: C'est une option de numérotation.

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: This is a color option.
fr: C'est une option de couleur.

en: Tab A
fr: Onglet A

en: An account list option
fr: Une option de liste de compte

en: This is an account list option.
fr: C'est une option de liste de compte.

en: A list option
fr: Une liste d'options

en: This is a list option.
fr: Ceci est une liste d’options.

en: The Good
fr: Le Bon

en: The Bad
fr: La Brute

en: The Ugly
fr: Le Truand

en: Testing
fr: Test

en: Report Title Default
fr: Titre du rapport par défaut

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
fr: C'est un exemple du rapport ~a de GnuCash. Consultez le code source en Guile (scheme) dans le répertoire scm/report pour les détails sur l'écriture de vos propres rapports, ou l'extension des rapports existants.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
fr: Pour l'aide sur l'écriture de rapports, ou pour partager votre nouveau-top-cool rapport, consultez la liste de diffusion ~a.

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
fr:  Pour les détails pour l'abonnement à la liste, consultez &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
fr:  Vous pouvez apprendre à écrire en langage scheme sur &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en: The current time is ~a.
fr: L'heure actuelle est ~a.

en: The boolean option is ~a.
fr: L'option booléenne est ~a.

en: true
fr: vrai

en: false
fr: faux

en: The radio button option is ~a.
fr: L'option du bouton radio est ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
fr: L'option à choix multiple est ~a.

en: The string option is ~a.
fr: L'option de chaîne de caractères est ~a.

en: The date option is ~a.
fr: L'option de date est ~a.

en: The relative date option is ~a.
fr: L'option de date relative est ~a.

en: The combination date option is ~a.
fr: L'option de date de transaction est ~a.

en: The number option is ~a.
fr: L'option de nombres est ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
fr: L'option de mise en forme des montants monétaires est ~a.

en: Items you selected:
fr: Éléments sélectionnés :

en: List items selected
fr: Afficher les éléments sélectionnés

en: (You selected no list items.)
fr: (vous n'avez sélectionné aucun élément)

en: You have selected no accounts.
fr: Vous n'avez pas sélectionné de compte.

en: Display help
fr: Afficher l'aide

en: Sample Report
fr: Exemple de rapport

en: An options example report.
fr: Un rapport d'exemple sur les options.

en: Tax Report / TXF Export
fr: Formulaire d'impôt / export TXF

en: Alternate Period
fr: Période alternée

en: Override or modify From: & To:.
fr: Remplacer ou modifier De : & À : .

en: Use From - To
fr: Utilisation De - À

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
fr: 1er impôt trimestriel est. (1 jan. - 32 mars)

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
fr: 2ème impôt trimestriel est. (1 avr. - 31 mai)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
fr: 3ème impôt trimestriel est. (1 juin - 31 août)

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
fr: 4ème impôt trimestriel est. (1 sept. - 31 déc.)

en: Last Year
fr: L'année dernière

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
fr: Année dern. 1er impôt tri. est. (1 jan. - 31 mars)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
fr: Année dern. 2e impôt tri. est. (1 avr. - 31 mai)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
fr: Année der. 3ème impôt tri. est. (1 juin - 31 août)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
fr: Année der. 4ème impôt tri. est. (1 sept. - 31 déc.)

en: Select Accounts (none = all)
fr: Sélectionner les comptes (aucun = tous)

en: Select accounts.
fr: Sélectionner les comptes.

en: Suppress $0.00 values
fr: Supprimer les valeurs nulles

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
fr: Les comptes de valeur nulle (0,00) ne seront pas imprimés.

en: Print Full account names
fr: Imprimer les noms des comptes en totalité

en: Print all Parent account names.
fr: Imprimer tous les noms des comptes parents.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
fr: AVERTISSEMENT : il y a des codes TXF dupliqués qui sont assignés à certains comptes. Seuls les codes TXF préfixés avec payeur peuvent être répétés.

en: Period from ~a to ~a
fr: Période du ~a au ~a

en: Tax Report & XML Export
fr: Formulaire d'impôt et export XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
fr: Revenus imposables / Frais déductibles / Export dans un fichier .XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
fr: Revenus imposables / Frais déductibles

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
fr: Ce rapport affiche vos Revenus imposables et frais déductibles.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
fr: Cette page affiche vos revenus imposables et frais déductibles.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
fr: Rapport d'imposition / export TXF

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
fr: Les codes de taxe avec 0.00€ ne seront pas imprimés.

en: Do not print full account names
fr: Ne pas imprimer les noms complets des comptes

en: Do not print all Parent account names.
fr: Ne pas imprimer les noms des comptes parents.

en: Print all Transfer To/From Accounts
fr: Imprimer tous les virements de/vers les comptes

en: Print all split details for multi-split transactions.
fr: Imprimer tous les détails de division pour les transactions aux divisions multiples.

en: Print TXF export parameters
fr: Imprimer les paramètres d'exportation TXF

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
fr: Afficher les paramètres d'exportation TXF pour chaque numéro/compte TXF dans le rapport.

en: Do not print T-Num:Memo data
fr: Ne pas imprimer les données de Action:Mémo

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
fr: Ne pas imprimer les données de Action:Mémo pour les transactions.

en: Do not print Action:Memo data
fr: Ne pas imprimer les données de Action:Mémo

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
fr: Ne pas imprimer les données de Action:Mémo pour les transactions.

en: Do not print transaction detail
fr: Ne pas imprimer le détail de la transaction

en: Do not print transaction detail for accounts.
fr: Ne pas imprimer le détail de la transaction pour les comptes.

en: Do not use special date processing
fr: Ne pas utiliser de date spécifique pour le traitement

en: Do not print transactions out of specified dates.
fr: Ne pas imprimer les transactions hors des dates renseignées.

en: Currency conversion date
fr: Date de conversion de devise

en: Select date to use for PriceDB lookups.
fr: Sélectionnez la date à utiliser pour les recherches PriceDB.

en: Nearest to transaction date
fr: Date la plus proche de la transaction

en: Nearest to report date
fr: Date la plus proche du rapport

en: Tax Schedule Report & TXF Export
fr: Formulaire d'impôt et export TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
fr: Revenus imposables / Frais déductibles / export dans un fichier .TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses
fr: Revenus imposables / Frais déductibles

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
fr: Ce rapport affiche les détails des transaction pour vos comptes avec revenus imposables et frais déductibles.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
fr: Ce rapport affiche le détail de la transaction pour vos revenus imposables et frais déductibles.

en: Income Piechart
fr: Camembert des revenus

en: Expense Piechart
fr: Camembert des dépenses

en: Asset Piechart
fr: Camembert des avoirs

en: Security Piechart
fr: Camembert des titres

en: Liability Piechart
fr: Camembert des dettes

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
fr: Affiche un camembert des revenus pour une période donnée

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
fr: Affiche un camembert des dépenses pour une période donnée

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
fr: Affiche un camembert des actifs à une date donnée

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
fr: Affiche un camembert avec la répartition des actifs sur les titres

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
fr: Affiche un camembert des passifs à une date donnée

en: Income Accounts
fr: Comptes de revenus

en: Expense Accounts
fr: Comptes de dépense

en: Assets
fr: Actifs (avoirs)

en: Liabilities
fr: Passifs (dettes)

en: Show long names
fr: Afficher les noms longs

en: Show Percents
fr: Afficher les pourcentages

en: Maximum Slices
fr: Nombre maximum de portions

en: Sort Method
fr: Méthode de tri

en: Show Average
fr: Afficher la moyenne

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
fr: Sélectionnez quand les montants doivent être affichés sur une période complète, ou plutôt comme la moyenne, par ex. par mois.

en: No Averaging
fr: Pas de moyenne

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
fr: Nombre maximum de niveaux de la hiérarchie à afficher.

en: Show the full account name in legend?
fr: Mettre le nom complet du compte en légende ?

en: Show the full security name in the legend?
fr: Mettre le nom complet du titre en légende ?

en: Show the percentage in legend?
fr: Afficher le pourcentage dans la légende ?

en: Maximum number of slices in pie.
fr: Nombre maximum de portions dans le camembert.

en: Yearly Average
fr: Moyenne de l'année

en: Monthly Average
fr: Moyenne du mois

en: Weekly Average
fr: Moyenne de la semaine

en: Balance at ~a
fr: Balance à ~a

en: Account Summary
fr: Récapitulatif des comptes

en: Future Scheduled Transactions Summary
fr: Résumé des prochaines transactions prévues

en: Depth limit behavior
fr: Comportement au-delà de la limite

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
fr: Comment gérer les comptes qui dépassent la limite de profondeur fixée (si spécifiée).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
fr: Afficher le solde total, incluant les soldes des sous-comptes, de tous les comptes à la profondeur limite.

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
fr: Augmente la profondeur des comptes une fois la limite atteinte.

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
fr: Ignorer les comptes au-delà de la limite de profondeur choisie.

en: Parent account balances
fr: Solde des comptes parents

en: Parent account subtotals
fr: Sous-totaux des comptes parents

en: Include accounts with zero total balances
fr: Inclure les comptes ayant un solde nul

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
fr: Inclure dans le rapport les comptes ayant un solde total nul (somme des sous-comptes comprise).

en: Omit zero balance figures
fr: Ne pas afficher les soldes nuls

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
fr: Afficher un espace blanc à la place du solde des comptes de solde nul.

en: Show accounting-style rules
fr: Style comptable pour la présentation des sous-totaux

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
fr: Afficher les règles sous les colonnes de chiffres additionnels, selon les pratiques comptables.

en: Display accounts as hyperlinks
fr: Afficher les comptes avec des liens hypertexte

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
fr: Affiche chaque compte du rapport comme un lien hypertexte vers sa fenêtre de registre.

en: Show an account's balance.
fr: Afficher le solde des comptes.

en: Show an account's account code.
fr: Afficher le code des comptes.

en: Show an account's account type.
fr: Afficher le type des comptes.

en: Account Description
fr: Description des comptes

en: Show an account's description.
fr: Afficher la description du compte.

en: Account Notes
fr: Notes des comptes

en: Show an account's notes.
fr: Afficher les notes du compte.

en: Commodities
fr: Produits

en: Show Foreign Currencies
fr: Afficher les devises étrangères

en: Display any foreign currency amount in an account.
fr: Afficher les montants en devise étrangère d'un compte.

en: Show Exchange Rates
fr: Afficher les taux de change

en: Show the exchange rates used.
fr: Afficher les taux de change utilisés.

en: Recursive Balance
fr: Solde du compte et sous-comptes

en: Raise Accounts
fr: Les comptes au dernier niveau

en: Omit Accounts
fr: Ignorer les comptes

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
fr: ${report-title} de ${company-name} pour la période allant du ${début} au ${fin}

en: Account title
fr: Titre du compte

en: Advanced Portfolio
fr: Portefeuille avancé

en: Share decimal places
fr: Nombre de décimales pour les parts

en: Include accounts with no shares
fr: Inclure les comptes sans actions

en: Show ticker symbols
fr: Afficher les codes des titres

en: Show listings
fr: Afficher le type d'échange

en: Show prices
fr: Afficher les prix

en: Show number of shares
fr: Afficher le nombre de titres

en: Basis calculation method
fr: Méthode de calcul du coût initial

en: Set preference for price list data
fr: Définir les préférences pour la prise en compte des cours

en: How to report brokerage fees
fr: Comment rapporter les frais de courtage

en: Basis calculation method.
fr: Méthode de calcul du coût initial.

en: Average cost of all shares
fr: Le coût moyen de toutes les actions

en: First-in first-out
fr: Premier entré, premier sorti

en: Last-in first-out
fr: Dernier entré, premier sorti

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
fr: Préférer l'utilisation des cours de l'éditeur de cotations aux cours des transactions, quand possible.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
fr: Comment rapporter les commissions et autres frais de courtage.

en: Include in basis
fr: Inclure dans la base

en: Include in gain/loss
fr: Inclure les profits/pertes

en: Omit from report
fr: Omettre dans le rapport

en: Display the ticker symbols.
fr: Afficher les symboles du téléscripteur.

en: Display exchange listings.
fr: Afficher les types d'échange.

en: Display numbers of shares in accounts.
fr: Afficher le nombre de titres dans les comptes.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
fr: Le nombre de décimales à utiliser pour le nombre de parts.

en: Display share prices.
fr: Afficher le cours des titres.

en: Stock Accounts to report on.
fr: Comptes d'action à inclure dans le rapport.

en: Include accounts that have a zero share balances.
fr: Inclure les comptes ayant une balance des parts nulle.

en: Listing
fr: Liste

en: Basis
fr: Base

en: Money In
fr: Flux monétaire entrant

en: Money Out
fr: Flux monétaire sortant

en: Realized Gain
fr: Gains réalisés

en: Unrealized Gain
fr: Gains non-réalisés

en: Total Gain
fr: Gain total

en: Rate of Gain
fr: Taux des profits

en: Total Return
fr: Rendement total

en: Rate of Return
fr: Taux de retour

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
fr: * Ces informations sur le produit ont été créées en utilisant des cours calculés sur base des transactions au lieu des cours de cotations.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
fr: Si vous êtes dans une situation multi-devises, les échanges peuvent être incorrects.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
fr: ** ce produit n'a pas de cours alors un cours de 1 a été utilisé.

en: Balance Forecast
fr: Prévision de la balance

en: Report on these accounts.
fr: Rapport sur ces comptes.

en: Data markers?
fr: Marqueurs de données ?

en: Display a mark for each data point.
fr: Afficher un marqueur pour chaque point de donnée.

en: Show reserve line
fr: Afficher la ligne de réserve

en: Reserve amount
fr: Montant des provisions

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
fr: Le montant de réserve est fixé sur le minium désiré de la balance

en: Show target line
fr: Afficher la ligne de la cible

en: Target amount above reserve
fr: Le montant cible est en dessous de la réserve

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
fr: Cette cible est utilisé pour prévoir un futur gros achat, qui sera ajouté par une ligne sous le montant de réserve.

en: Show future minimum
fr: Afficher le minimum futur

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
fr: Le minimum future ajoutera, pour chaque date, une projection du budget minimum incluant les transactions programmées.

en: Target
fr: Cible

en: Reserve
fr: Réserve

en: Balance Sheet
fr: Bilan

en: Balance Sheet Date
fr: Date du bilan

en: Single column Balance Sheet
fr: Bilan sur une seule colonne

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
fr: Afficher la section du passif et des capitaux propres dans la même colonne que la section des actifs, plutôt que dans une colonne à droite de celle des actifs.

en: Flatten list to depth limit
fr: Lister les autres sous-comptes au dernier niveau

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
fr: Afficher les comptes qui sont au-delà de la profondeur limite au dernier niveau du rapport.

en: Label the assets section
fr: Mettre un titre sur la section des actifs

en: Whether or not to include a label for the assets section.
fr: Indique s'il faut afficher un titre à la section des actifs.

en: Include assets total
fr: Inclure le total des actifs

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
fr: Indique s'il faut afficher une ligne indiquant le total des actifs.

en: Use standard US layout
fr: Utiliser la disposition standard américaine

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
fr: Rapport les sections dans l'ordre : actifs/dettes/capitaux (plutôt que : actifs/capiteux/dettes).

en: Label the liabilities section
fr: Mettre un titre sur la section des passifs

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
fr: Indique s'il faut mettre un titre sur la section des passifs.

en: Include liabilities total
fr: Afficher le total des passifs

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
fr: Indique s'il faut afficher une ligne indiquant total des passifs.

en: Label the equity section
fr: Mettre un titre sur la section des capitaux propres

en: Whether or not to include a label for the equity section.
fr: Indique s'il faut mettre un titre sur la section des capitaux propres.

en: Include equity total
fr: Inclure le total des capitaux propres

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
fr: Inclure ou non une ligne indiquant le total des fonds propres.

en: Total Liabilities
fr: Total des passifs

en: Total Assets
fr: Total des actifs

en: Retained Losses
fr: Pertes à retenir

en: Trading Gains
fr: Mouvement des gains

en: Trading Losses
fr: Flux de pertes

en: Unrealized Gains
fr: Gains non réalisés

en: Unrealized Losses
fr: Pertes non réalisées

en: Total Equity
fr: Total capitaux propres

en: Total Liabilities & Equity
fr: Totaux des passifs et des capitaux propres

en: Balance Sheet (eguile)
fr: Bilan graphique (eguile)

en: Report format
fr: Format du rapport

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
fr: Le bilan graphique peut être affiché sur une ou deux colonnes.

en: Exclude accounts with zero total balances
fr: Exclure des bilans les comptes ayant un solde nul

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
fr: Exclure les comptes non supérieurs avec un solde nul et sans sous-comptes non nuls.

en: Negative amount format
fr: Format de montant négatif

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
fr: Le format à utiliser pour les montants négatifs : un signe, ou des parenthèses/crochets.

en: Font family
fr: Famille de police

en: Font definition in CSS font-family format.
fr: Nom de la police au format 'font-family' de CSS.

en: Font size
fr: Taille de la police

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
fr: Taille de la police au format 'font-size' de CSS (par ex. "medium" ou "10pt").

en: Template file
fr: Modèle

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
fr: Le nom du modèle de fichier eguile est une partie de ce rapport. Ce fichier doit être dans votre répertoire .gnucash, ou alors dans un emplacement à l'intérieur des répertoires installés pour GnuCash.

en: CSS stylesheet file
fr: Feuille de style

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
fr: Le nom du fichier de la feuille de style CSS à utiliser pour ce rapport. Si spécifié, ce fichier doit être dans le dossier .gnucash, ou alors dans l'un des dossiers où GnuCash est installé.

en: Extra Notes
fr: Notes supplémentaires

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
fr: Notes ajoutées à la fin de la facture -- peut contenir du code HTML.

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
fr: Ajuster la mise en page à la largeur de l'écran ou de la page

en: Display liabilities and equity below assets
fr: Afficher les passifs et capitaux propres à côté des actifs

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
fr: Afficher les actifs à gauche, les passifs et les capitaux propres à droite

en: Sign: -$10.00
fr: Signe : -10,00€

en: Brackets: ($10.00)
fr: Accolades : (10,00€)

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
fr: (Version en développement -- ne pas relier les numéros de ce rapport avant de les vérifier deux fois.<br>Changez l'option 'Notes supplémentaires' pour ne plus voir ce message)

en: Imbalance
fr: Non soldé

en: Orphan
fr: Orphelin

en: Balance Sheet using eguile-gnc
fr: Graphique du bilan utilisant eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
fr: Afficher un bilan graphique (utilisant le modèle eguile)

en: Period duration
fr: Durée de la période

en: Duration between time periods
fr: Durée entre deux périodes

en: Period order is most recent first
fr: La période la plus récente est en premier

en: Enable dual columns
fr: Activer la double colonne

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
fr: Sélectionner cette option utilisera des doubles colonnes dans les rapports.

en: Disable amount indenting
fr: Désactiver l'indentation pour les montants

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
fr: Sélectionner cette option regroupera les montants dans une seule colonne.

en: Add options summary
fr: Ajouter un résumé des options

en: Add summary of options.
fr: Ajouter un résumé d'options.

en: Account full name instead of indenting
fr: Le nom complet du compte plutôt que l'indentation

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
fr: Sélectionner cette option active l'affichage du nom complet du compte, et désactive l'indentation des noms des comptes.

en: Parent account amounts include children
fr: Les montants du compte parent comprenant les enfants

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
fr: Si actif, les sous-totaux sont affichés avec les comptes parents ; si ces comptes parents ont leur propre montant, ce montant sera affiché sur la ligne suivant comme un compte fils. Si inactif, les sous-totaux sont affichés en dessous des groupes parents et enfants.

en: Display amounts as hyperlinks
fr: Afficher les montants en liens hypertextes

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
fr: Affiche les montants dans le tableau comme des liens hypertextes vers le registre ou le rapport.

en: Label sections
fr: Nommer les section

en: Whether or not to include a label for sections.
fr: Indique s'il faut mettre un titre aux sections.

en: Include totals
fr: Inclure les totaux

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
fr: Indique s'il faut afficher une ligne indiquant les montants totaux.

en: Enable chart
fr: Activer histogramme

en: Enable link to chart
fr: Autoriser les liens vers les graphiques

en: Common Currency
fr: Devise commune

en: Convert all amounts to a single currency.
fr: Convertir tous les montants dans une devise commune.

en: Show original currency amount
fr: Afficher les montants dans la monnaie originale

en: Also show original currency amounts
fr: Afficher le montant brut de la devise étrangère du compte

en: If more than 1 period column, include overall period?
fr: S'il y a plus d'une colonne de période, inclure la période totale ?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
fr: Si plusieurs colonnes pour les périodes de bénéfices et pertes sont affichées, montrer aussi l'ensemble des périodes de bénéfices et pertes.

en: Always
fr: Toujours

en: Total For
fr: Total pour

en: Asset
fr: Actif (avoirs)

en: Liability
fr: Passif

en: Liability and Equity
fr: Passif/capitaux propres

en: Exchange Rates
fr: Taux de change

en: Barchart
fr: Histogramme

en:  to
fr:  à

en: Expense
fr: Dépenses

en: Net Income
fr: Revenu net

en: Balance Sheet (Multicolumn)
fr: Bilan graphique (Multi-colonnes)

en: Income Statement (Multicolumn)
fr: Relevé des revenus (Multi-colonnes)

en: Budget Balance Sheet
fr: Tableau bilan du budget

en: Include new/existing totals
fr: Inclue de nouveaux/existants totaux

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
fr: Inclure ou non les lignes indiquant des changements dans les totaux présentés par le budget.

en: Budget to use.
fr: Budget à utiliser.

en: Existing Assets
fr: Actifs existants

en: Allocated Assets
fr: Actifs alloués

en: Unallocated Assets
fr: Actifs non alloués

en: Existing Liabilities
fr: Passifs existants

en: New Liabilities
fr: Nouveaux passifs

en: Existing Retained Earnings
fr: Réserve comptable existante

en: Existing Retained Losses
fr: Pertes comptables

en: New Retained Earnings
fr: Nouvelle réserve comptable

en: New Retained Losses
fr: Nouvelles pertes comptables

en: Total Retained Earnings
fr: Total de la réserve comptable

en: Total Retained Losses
fr: Total des pertes comptables

en: Existing Equity
fr: Capitaux propres existants

en: New Equity
fr: Nouveaux capitaux propres

en: Budget Chart
fr: Histogramme du budget

en: Running Sum
fr: Calcul de la somme

en: Chart Type
fr: Type de diagramme

en: Range start
fr: Début de période

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
fr: Sélectionnez une période budgétaire commençant la période du rapport.

en: Exact start period
fr: Début exact de la période

en: Select exact period that starts the reporting range.
fr: Sélectionnez la période exacte commençant la période du rapport.

en: Range end
fr: Fin de période

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
fr: Sélectionnez une période budgétaire terminant la période du rapport.

en: Exact end period
fr: Fin exacte de la période

en: Select exact period that ends the reporting range.
fr: Sélectionnez la période exacte terminant la période du rapport.

en: First budget period
fr: Première période du budget

en: Previous budget period
fr: Précédente période du budget

en: Current budget period
fr: Période actuelle du budget

en: Next budget period
fr: Période suivante du budget

en: Last budget period
fr: Dernière période du budget

en: Manual period selection
fr: Sélection manuelle de la période

en: Calculate as running sum?
fr: Calculer comme une somme courante ?

en: Select which chart type to use.
fr: Sélectionnez le type de diagramme à utiliser.

en: Bar Chart
fr: Histogramme en barre

en: Line Chart
fr: Histogramme en ligne

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
fr: Budgété : ~a Actuel : ~a

en: Actual
fr: Valeur actuelle

en: Budget Flow
fr: Flux budgétaire

en: Period number.
fr: N° de la période.

en: ~a: ~a - ~a
fr: ~a : ~a - ~a

en: Report for range of budget periods
fr: Rapport des périodes budgétées

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
fr: Créer un rapport pour une certaine période d'un budget plutôt que pour le budget complet.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
fr: Sélectionnez une période budgétaire qui commence la période de rapport.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
fr: Sélectionnez une période budgétaire qui termine la période de rapport.

en: Label the revenue section
fr: Mettre un titre à la section des revenus

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
fr: Indique s'il faut afficher le titre de la section des revenus.

en: Include revenue total
fr: Inclure le total des revenus

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
fr: Indique s'il faut ajouter une ligne avec le total des revenus.

en: Label the expense section
fr: Mettre un titre à la section des dépenses

en: Whether or not to include a label for the expense section.
fr: Indique s'il faut mettre un titre à la section de dépenses.

en: Include expense total
fr: Inclure le total des dépenses

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
fr: Indique s'il faut ajouter une ligne avec le total des dépenses.

en: Display as a two column report
fr: Afficher en tant que rapport sur deux colonnes

en: Divides the report into an income column and an expense column.
fr: Divise le rapport entre une colonne revenus et une colonne dépense.

en: Display in standard, income first, order
fr: Affichage standard, revenu en premier, puis la suite

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
fr: Fait que le rapport classe de façon standard, plaçant le revenu avant les dépenses.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
fr: La fin de la période ne peut pas être antérieure au début.

en: Reporting range end period cannot exceed number of periods in budget
fr: La période de fin de la plage de rapport ne peut pas dépasser le nombre de périodes dans le budget

en: Revenues
fr: Revenus

en: Total Revenue
fr: Total des revenus

en: Total Expenses
fr: Total des dépenses

en: for Budget ~a
fr: du budget ~a

en: for Budget ~a Period ~d
fr: du budget ~a période ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
fr: du budget ~a périodes ~d - ~d

en: Net income
fr: Revenu net

en: Net loss
fr: Perte nette

en: Budget Income Statement
fr: Relevé des revenus budgétés

en: Budget Profit & Loss
fr: Budget pertes & profits

en: Budget Report
fr: Rapport de budget

en: Account Display Depth
fr: Profondeur de compte à afficher

en: Always show sub-accounts
fr: Toujours montrer les sous-comptes

en: Show Budget
fr: Afficher le budget

en: Display a column for the budget values.
fr: Afficher une colonne avec les valeurs budgétées.

en: Show Budget Notes
fr: Afficher les notes du budget

en: Display a column for the budget notes.
fr: Afficher une colonne avec les notes du budget.

en: Show Actual
fr: Afficher la valeur actuelle

en: Display a column for the actual values.
fr: Afficher une colonne avec les valeurs actuelles.

en: Link to actual transactions
fr: Lien vers les transactions réelles

en: Show the actual transactions for the budget period
fr: Afficher les transactions réelles pour la période budgétaire

en: Show Difference
fr: Afficher la différence

en: Display the difference as budget - actual.
fr: Afficher la différence entre le budget et le réel.

en: Use accumulated amounts
fr: Utiliser des montants accumulés

en: Values are accumulated across periods.
fr: Les valeurs sont accumulées sur les périodes.

en: Show Column with Totals
fr: Afficher une colonne avec les totaux

en: Display a column with the row totals.
fr: Afficher une colonne avec les totaux de chaque ligne.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
fr: Inclure les comptes ayant un solde nul dans les bilans et budget

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
fr: Inclure dans le rapport les bilans et budget des comptes ayant un solde nul (récursif).

en: Include collapsed periods before selected.
fr: Inclure les périodes fusionnées avant celles sélectionnées.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
fr: Inclure dans le rapport les précédentes périodes dans une seule colonne fusionnée (une pour chaque période avant le début)

en: Include collapsed periods after selected.
fr: Inclure les périodes fusionnées après celles sélectionnées.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
fr: Inclure dans le rapport les périodes suivantes dans une seule colonne fusionnée (une pour chaque période jusqu'à et après la fin du budget)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
fr: Budget

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
fr: Action

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
fr: Différence

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
fr: utilise les montants accumulés

en: Cash Flow Barchart
fr: Histogramme du flux monétaire

en: Include Trading Accounts in report
fr: Inclure les comptes de change dans le rapport

en: Show Money In
fr: Afficher le flux monétaire entrant

en: Show Money Out
fr: Afficher le flux monétaire sortant

en: Show Net Flow
fr: Afficher le flux monétaire net

en: Show Table
fr: Afficher le tableau

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
fr: Inclure les transactions de/vers les comptes de change dans le rapport.

en: Show money in?
fr: Afficher le flux monétaire entrant ?

en: Show money out?
fr: Afficher le flux monétaire sortant ?

en: Show net money flow?
fr: Afficher les flux monétaires nets ?

en: Net Flow
fr: Flux net

en: Overview:
fr: Vue d'ensemble :

en: Shows a barchart with cash flow over time
fr: Affiche un histogramme avec le flux monétaire dans le temps

en: Cash Flow
fr: Flux monétaire

en: Show Full Account Names
fr: Afficher le nom complet du compte

en: Show full account names (including parent accounts).
fr: Afficher le nom complet du compte (incluant ses parents).

en: ~a and subaccounts
fr: ~a et sous-comptes

en: ~a and selected subaccounts
fr: ~a et sous-comptes sélectionnés

en: Money into selected accounts comes from
fr: L'argent entrant dans des comptes sélectionnés vient de

en: Money out of selected accounts goes to
fr: L'argent sortant des comptes sélectionnés va à

en: Income Chart
fr: Graphique des revenus

en: Expense Chart
fr: Graphique des dépenses

en: Asset Chart
fr: Graphique de l'actif

en: Liability Chart
fr: Graphique du passif

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
fr: Affiche un histogramme de l'évolution du revenu par intervalle dans le temps

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
fr: Affiche un histogramme de l'évolution des dépenses par intervalle dans le temps

en: Shows a chart with the Assets developing over time
fr: Affiche un histogramme de l'évolution des actifs par intervalle dans le temps

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
fr: Affiche un histogramme de l'évolution des passifs par intervalle dans le temps

en: Income Over Time
fr: Revenus dans le temps

en: Expense Over Time
fr: Dépenses dans le temps

en: Assets Over Time
fr: Actifs dans le temps

en: Liabilities Over Time
fr: Passifs dans le temps

en: Show long account names
fr: Afficher les noms complets des comptes

en: Use Stacked Charts
fr: Utiliser des histogrammes empilés

en: Maximum Bars
fr: Nombre maximum de barres

en: Show charts as stacked charts?
fr: Afficher des histogrammes empilées ?

en: Maximum number of stacks in the chart.
fr: Nombre maximum de barres dans le graphique.

en: Percentage chart
fr: Histogramme de pourcentage

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
fr: Afficher les contributions au compte sous forme de pourcentage de la valeur totale pour la période.

en: Invalid dates
fr: Dates invalides

en: Start date must be earlier than End date
fr: La date de début doit être antérieure à la date de fin

en: Daily Average
fr: Moyenne journalière

en: Balances ~a to ~a
fr: Solde ~a vers ~a

en: Grand Total
fr: Total général

en: No exportable data
fr: Aucune donnée exportable

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
fr: Les revenus bruts où les taux et le revenu sont enregistrés.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
fr: Les comptes de dépense où les dépenses sont enregistrées, lesquelles sont soustraites des taux, pour obtenir le profit.

en: Show Expense Column
fr: Afficher la colonne dépense

en: Show the column with the expenses per customer.
fr: Afficher la colonne avec les dépenses par client.

en: Show Company Address
fr: Afficher l'adresse de la société

en: Show your own company's address and the date of printing.
fr: Afficher votre propre adresse de société ainsi que la date d'impression.

en: Show Lines with All Zeros
fr: Afficher toutes les lignes avec zéro

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
fr: Afficher les lignes dans le tableau avec les clients qui n'ont pas eu de transactions dans la période rapportée, et donc des zéros peuvent apparaitre dans les colonnes.

en: Show Inactive Customers
fr: Afficher les clients inactifs

en: Include customers that have been marked inactive.
fr: Inclure les clients ayant été marqués comme inactifs.

en: Sort Column
fr: Tri de la colonne

en: Choose the column by which the result table is sorted.
fr: Choisissez la colonne par laquelle la table des résultats sera triée.

en: Sort Order
fr: Ordre de tri

en: Choose the ordering of the column sort.
fr: Choisir le sens du tri des colonnes.

en: Customer Name
fr: Nom du client

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
fr: Par marge (le profit brut divisé par les taux)

en: Sales
fr: Titres

en: No valid customer found.
fr: Aucun client valide trouvé.

en: Markup
fr: Marge

en: No Customer
fr: Pas de client

en: Customer Summary
fr: Résumé client

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
fr: Relevé des capitaux propres

en: Report only on these accounts.
fr: Ne rapporter que ces comptes.

en: Closing Entries pattern
fr: Motif de clôture dans les saisies

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
fr: Un texte dans la colonne description qui identifie les saisies de clôture.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
fr: Le motif de clôture des saisies est sensible à la casse

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
fr: Rend la détection des saisies de clôture sensible à la casse.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
fr: Le motif de clôture des saisies est une expression régulière

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
fr: Le motif de clôture des saisies sera traité comme une expression régulière.

en: for Period
fr: sur la période

en: Investments
fr: Investissements

en: Withdrawals
fr: Retraits

en: Unrealized Gains for Period
fr: Gains non réalisés pour la période

en: Unrealized Losses for Period
fr: Pertes non réalisées pour la période

en: Increase in capital
fr: Accroissement de capital

en: Decrease in capital
fr: Perte en capital

en: Num/Action
fr: Numéro/Action

en: Running Balance
fr: Solde courant

en: Totals
fr: Totaux

en: General Ledger
fr: Grand Livre

en: Sorting
fr: Tri

en: Trans Number
fr: Numéro de transaction

en: Use Full Account Name
fr: Utiliser le nom complet du compte

en: Other Account Name
fr: Autre nom de compte

en: Use Full Other Account Name
fr: Utiliser le nom complet d'un autre compte

en: Other Account Code
fr: Autre code de compte

en: Sign Reverses
fr: Renverser le signe

en: Detail Level
fr: Niveau de détail

en: Primary Key
fr: Clé primaire

en: Show Full Account Name
fr: Afficher le nom complet du compte

en: Primary Subtotal
fr: Sous-total primaire

en: Primary Subtotal for Date Key
fr: Sous-total primaire pour la clé date

en: Primary Sort Order
fr: Ordre de tri primaire

en: Secondary Key
fr: Clé secondaire

en: Secondary Subtotal
fr: Sous-total secondaire

en: Secondary Subtotal for Date Key
fr: Ordre de tri secondaire pour la clé Date

en: Secondary Sort Order
fr: Ordre de tri secondaire

en: Income and GST Statement
fr: Revenus et relevé de TVA

en: Filter
fr: Type de filtre

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
fr: Ce rapport est utilisé pour créer les rapports périodiques de TVA. Cliquez sur "Éditer les options du rapport" et choisissez vos comptes de revenus et dépenses d'affaires. Chaque transaction peut comprendre, optionnellement, des répartitions dans un compte TVA. Exemple : Revenus:Soldes -$1000, Passif:TVA Soldes -$100, Banque : $1100.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
fr: Ces comptes comprenant la TVA peuvent être remplis en utilisant le registre standard, ou en utilisant les factures qui nécessitent une bonne configuration des tables de taxes. Veuillez consulter la documentation pour ne savoir plus.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
fr: Dans les Options de rapport, vous devrez sélectionner les comptes qui contiendront la TVA payée ou collectée. Ces comptes doivent contenir les montants transférés ou reçus des impôts pendant les rapports TVA périodiques. Ces comptes doivent être du type Actif (avoirs) pour la TVA payée sur les achats, et du type Passif (dettes) pour la TVA collectée sur les ventes.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
fr: Notez que les comptes fiscaux européen dans la variation anglaise peuvent être étiquetés *EUVAT* dans la description du compte taxe. Les achats et ventes des biens européens peuvent être quand à eux étiquetés *EUGOODS*.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
fr: Ce message disparaitra quand les comptes avec TVA seront spécifiés.

en: Individual sales columns
fr: Colonnes des ventes personnelles

en: Display individual sales columns rather than their sum
fr: Afficher les ventes individuelles au lieu de leur totaux

en: Individual purchases columns
fr: Colonnes des achats personnels

en: Display individual purchases columns rather than their sum
fr: Afficher les achats individuelles au lieu de leur totaux

en: Individual tax columns
fr: Afficher les taxes individuelles

en: Display individual tax columns rather than their sum
fr: Afficher les taxes individuelles au lieu de leur totaux

en: Gross Balance
fr: Solde brut

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
fr: Afficher le solde brut (ventes brutes - dépenses brutes)

en: Net Balance
fr: Solde net

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
fr: Afficher le solde net (ventes sans taxe - dépenses sans taxe)

en: Tax payable
fr: Taxe due aux impôts

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
fr: Afficher la taxe due aux impôts

en: Purchases
fr: Achats

en: Tax Accounts
fr: Montant brut de taxe

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
fr: Veuillez trouver et sélectionner les comptes qui contiendront la taxe collectée ou payée. Ces comptes doivent contenir des répartitions qui documentent les sommes qui sont entièrement envoyées ou réclamées aux autorités fiscales lors des déclarations périodiques de TVA. Ces comptes doivent être de type ACTIF pour les taxes payées sur les dépenses et de type PASSIF pour les taxes collectées sur les ventes.

en: Report Format
fr: Format du rapport

en: Default Format
fr: Format par défaut

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
fr: Déclaration d'activité professionnelle australienne. Renseignez les ventes, achats, et comptes avec TVA.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
fr: Déclaration de TVA au Royaume-Uni. Spécifie les comptes de ventes, achats et taxes. Les règles européennes peuvent être utilisées. Utilisez *EUVAT* dans la description du compte pour les comptes de taxe européens, et *EUGOODS* pour la description des comptes de ventes et achats européens.

en: Australia BAS
fr: BAS Australien

en: UK VAT Return
fr: Déclaration de TVA au UK

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
fr: Ventes brutes

en: Net Sales
fr: Ventes nettes

en: Tax on Sales
fr: Taxes sur les ventes

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
fr: Achats bruts

en: Net Purchases
fr: Achats nets

en: Tax on Purchases
fr: Taxes sur les achats

en: Label the trading accounts section
fr: Étiqueter la section des comptes de change

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
fr: Inclure ou non une étiquette pour la section des comptes de change.

en: Include trading accounts total
fr: Inclure le total des comptes de change

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
fr: Afficher ou non une ligne indiquant le solde total des comptes de change.

en: Trading
fr: Mouvements

en: Total Trading
fr: Total des mouvements

en: Income Statement
fr: Relevé des revenus et dépenses

en: Profit & Loss
fr: Compte de résultat

en: Chart
fr: Graphique

en: Columns
fr: Colonnes

en: Include accounts with no lots
fr: Inclure les comptes sans lots

en: Show Chart
fr: Afficher le graphique

en: Chart type
fr: Type de graphique

en: Chart location
fr: Emplacement du graphique

en: Plot width
fr: Largeur du graphique

en: Plot height
fr: Hauteur du graphique

en: Show lot GUID column
fr: Afficher la colonne GUID du lot

en: Show date columns
fr: Afficher les colonnes de dates

en: Show bought columns
fr: Afficher les colonnes d'achats

en: Show sold columns
fr: Afficher les colonnes de ventes

en: Show end columns
fr: Afficher les colonnes de fin

en: Show realized gain column(s)
fr: Afficher les colonnes de gains réalisés

en: Show unrealized gain column(s)
fr: Afficher les colonnes de plus-values latentes

en: Group gains by age (short term and long term)
fr: Gains de groupe par âge (court terme et long terme)

en: Long term gains age (years)
fr: Age des gains à long terme (années)

en: Show mnemonic in amounts
fr: Inclure le code mnémotechnique avec les quantité

en: Include closed lots
fr: Inclure les lots fermés

en: Show blanks instead of zeros in table cells
fr: Afficher des cellules vides au lieu des zéros dans les cellules des tableaux

en: Show lot split rows
fr: Afficher les lignes de répartition dans les lots

en: Investment Lots
fr: Lots d'investissement

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Price source
fr: Source des cours

en: Include only accounts with warnings
fr: Inclure uniquement les comptes avec des avertissements

en: Warn if a lot has more than one bought split
fr: Avertir si un lot a plus d'une répartition à l'achat

en: Warn if a lot's balance drops below zero
fr: Avertir si le solde d'un lot tombe en dessous de zéro

en: Warn if a lot has a blank title
fr: Avertir si le titre d'un lot est vide

en: Warn if the 'Realized Gain/Loss' split(s) sum does not match the computed gains
fr: Avertir si la somme des gains et pertes réalisés dans les répartitions ne correspond pas aux gains calculés

en: Warn if a split is not assigned to a lot
fr: Avertir si une répartition n'est pas affectée à un lot

en: Warn if the account balance does not match the computed lots' end balance
fr: Avertir si le solde du compte ne correspond pas au solde final des lots calculé

en: Lot Title
fr: Titre du lot

en: Bought Amount
fr: Quantité achetée

en: Bought Value (Basis)
fr: Valeur à l'achat (base)

en: Bought Average Price
fr: Cours moyen achat

en: Sold Splits
fr: Répartitions vendues

en: Sold Amount
fr: Quantité vendue

en: Sold Basis
fr: Valeur d'origine à la vente

en: Sold Value
fr: Valeur à la vente

en: ST Sold Amount
fr: Quantité vendue CT

en: ST Sold Basis
fr: Base vente CT

en: ST Sold Value
fr: Valeur vente CT

en: LT Sold Amount
fr: Quantité vendue LT

en: LT Sold Basis
fr: Base vente LT

en: LT Sold Value
fr: Valeur vente LT

en: Sold Average Price
fr: Cours moyen vente

en: End Amount
fr: Quantité restante

en: End Basis
fr: Valeur base restante

en: End Value
fr: Valeur restante

en: ST Realized Gain
fr: Gain réalisé CT

en: LT Realized Gain
fr: Gain réalisé LT

en: Realized ROI
fr: RCI réalisé

en: ST Unrealized Gain
fr: Plus-value latente CT

en: LT Unrealized Gain
fr: Plus-value latente LT

en: Unrealized ROI
fr: RCI latent

en: Account Lots Total
fr: Total des comptes de lots

en: Include a chart that shows lot gains, grouped by account and gain type
fr: Inclure un graphique montrant les gains de lots, regroupés par compte et par type de gain

en: What kind of chart to include
fr: Quel type de graphique inclure

en: Stacked Bar Chart
fr: Histogramme empilé

en: Where to place the chart
fr: Où placer le graphique

en: Show the lot GUID table column
fr: Afficher la colonne du GUID du lot

en: Show the lot open and close table columns
fr: Afficher les colonnes d'ouverture et de fermeture du lot

en: Show purchase-related table columns
fr: Afficher les colonnes relatives aux achats

en: Show sale-related table columns
fr: Afficher les colonnes relatives aux ventes

en: Show end date amount and value table columns
fr: Afficher les colonnes des quantité et des valeurs restantes

en: Show realized gain table column(s) for sold shares
fr: Afficher les colonnes des gains réalisés sur les actions vendues

en: Show unrealized gain table column(s) for unsold shares
fr: Afficher les colonnes des plus-values latentes pour les actions restantes

en: Group gains (and sales?) by long-term (LT) and short-term (ST)
fr: Regrouper les gains (et les ventes ?) selon qu'ils sont à long terme (LT) ou à court terme (CT)

en: Gains Only
fr: Gains uniquement

en: Gains and Sales
fr: Gains et ventes

en: Commodities held longer than this many years count as long-term (LT).
fr: Les produits détenus plus longtemps que ce nombre d’années sont considérés à long terme (LT).

en: Show long (instead of short) account names
fr: Afficher la version longue des noms de comptes (au lieu des noms courts)

en: Show mnemonics with commodity amounts
fr: Afficher les code mnémotechniques avec les quantités de produits

en: Include closed lots in addition to open lots
fr: Inclure les lots fermés en plus des lots ouverts

en: Show blank text instead of zero values for inner table cells. Does not apply to footer rows.
fr: Afficher une cellule vide au lieu du chiffre zéro pour les cellules intérieures des tableaux. Ne s'applique pas aux lignes de bas de page.

en: Add a row for each split belonging to a lot, under the lot row.
fr: Ajouter une ligne pour chaque répartition appartenant à un lot, sous la ligne du lot.

en: Only show accounts that contain warnings. This is useful for quickly finding potential lot errors.
fr: N'afficher que les comptes qui contiennent des avertissements. Cette fonction est utile pour détecter rapidement les erreurs de lot potentielles.

en: Lots with more than one purchase split are not well formed. It may make ambiguous the capital gains age
fr: Des lots comportant plus d'une répartition à l'achat ne sont pas bien formés. Cela peut rendre ambigu l'âge du gain en capital

en: Lots with a negative balance are not well formed.
fr: Des lots dont le solde est négatif ne sont pas bien formés.

en: Lot titles are optional. This warning applies to titles that are empty or only whitespace.
fr: Les titres de lot sont facultatifs. Cet avertissement s'applique aux titres qui sont vides ou qui ne comportent que des espaces blancs.

en: Detect possible errors in 'Realized Gain/Loss' splits that are created when adding a sale split to a lot
fr: Détecter des erreurs possibles dans les répartitions des "gains/pertes réalisés" créés lors de l'ajout à un lot d'une répartition à la vente

en: Detect splits that have not been assigned to a lot.
fr: Détecter les répartitions qui n'ont pas été affectées à un lot.

en: Count
fr: Comptage

en: Balance mismatches may indicate a split that is not yet included in a lot
fr: La non-concordance des soldes peut indiquer une répartition qui n'est pas incluse dans un lot

en:   End price: ~a~a on ~a
fr:   cours final : ~a~a à la date du ~a

en: No price found
fr: Aucun cours trouvé

en: split
fr: répartition

en: Warning: Above lot has ~a bought splits. Consider separating them into their own lots.
fr: Attention : Le lot ci-dessus comporte ~a répartitions à l'achat. Envisagez de les séparer dans leurs propres lots.

en: Warning: Above lot's balance is negative on ~a. Consider removing the responsible sale split from the lot and then scrubbing.
fr: Avertissement : Le solde du lot ci-dessus est négatif à la date du ~a. Envisagez de supprimer du lot la répartition à la vente responsable, puis épurez le lot.

en: Warning: Above lot's title is blank.
fr: Avertissement : Le titre du lot ci-dessus est vide.

en: Warning: Above lot's computed gain ~a is not equal to the "Realized Gain/Loss" split(s) sum ~a. Difference: ~a
fr: Attention : Le gain calculé du lot ci-dessus d'une valeur de ~a n'est pas égal à la somme des répartitions de "Gains/pertes réalisés" d'une valeur de ~a. Différence : ~a

en: Warning: ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
fr: Attention : ~a répartition(s) n'est(ne sont) pas assignée(s) à un lot. Les lots doivent-ils être épurés ?

en: Warning: The following ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
fr: Attention : Le(s) répartition(s) suivante(s) ~a n'est (ne sont) pas attribué(s) à un lot. Les lots doivent-ils être nettoyés ?

en: : amount ~a, value ~a
fr: : quantité ~a, valeur ~a

en: Warning: End amount ~a is not equal to actual account balance ~a. Difference: ~a. Do lots need to be scrubbed?
fr: Avertissement : La quantité restante ~a n'est pas égal au solde réel du compte ~a. Différence : ~a. Les lots doivent-ils être nettoyés ?

en: ~a, ~a to ~a
fr: ~a, ~a à ~a

en: Account Lot Gains
fr: Gains de comptes de lots

en: Tax Amount
fr: Montant brut de taxe

en: Client or vendor name, address and ID
fr: Nom du client ou fournisseur, adresse et numéro d'identification

en: Company name, address and tax-ID
fr: Nom, adresse et N° de fiscal de la société

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
fr: Date de la facture, échéance, id. du paiement, termes et détails de la prestation

en: Today's date
fr: Date d'aujourd'hui

en: Picture
fr: Photo

note: Translators: "Empty space" refers to invoice header section being left blank
en: Empty space
fr: Espace vide

en: Custom Title
fr: Titre personnalisé

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
fr: Un texte personnalisé pour remplacer la facture ou le bon de dépense.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
fr: Code CSS. Ce champ permet d'entrer du code CSS pour définir le style de la facture. Veuillez voir le rapport exporté pour obtenir le nom des classes CSS à utiliser.

en: Picture Location
fr: Emplacement de l'image

en: Location for Picture
fr: Emplacement de l'image

en: Display Columns
fr: Afficher les colonnes

en: Display the date?
fr: Afficher la date ?

en: Display the description?
fr: Afficher la description ?

en: Display the action?
fr: Afficher l'action ?

en: Display the quantity of items?
fr: Afficher la quantité des éléments ?

en: Display the price per item?
fr: Afficher les prix unitaires ?

en: Display the entry's discount?
fr: Afficher l'entrée de l'escompte ?

en: Display the entry's taxable status?
fr: Afficher l'état de taxation de la ligne ?

en: Display each entry's total total tax?
fr: Afficher la taxe totale de chaque ligne ?

en: Display the entry's value?
fr: Afficher la valeur de l'entrée ?

en: Display due date?
fr: Afficher la date d'échéance ?

en: Display the subtotals?
fr: Afficher les sous-totaux ?

en: Payable to
fr: Payable à

en: Display the Payable to: information.
fr: Afficher l'information Payable à : information.

en: Payable to string
fr: Payable à une chaîne

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
fr: La phrase pour indiquer à qui les paiements doivent être effectués.

en: Please make all checks payable to
fr: Vérifiez que tous les chèques soient payables à

en: Company contact
fr: Contact de la société

en: Display the Company contact information.
fr: Afficher les informations du contact de la société.

en: Company contact string
fr: Contact de la société

en: The phrase used to introduce the company contact.
fr: La phrase utilisée pour introduire la contact de la société.

en: Please direct all enquiries to
fr: Veuillez adresser toutes vos demandes à

en: Minimum # of entries
fr: Nombre minimum d'entrées

en: The minimum number of invoice entries to display.
fr: Le nombre minimum d'entrées de factures à afficher.

en: Use Detailed Tax Summary
fr: Utiliser un résumé détaillé des taxes

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
fr: Afficher toutes les catégories de taxe séparément (une par ligne) plutôt que toutes sur un seule ligne ?

en: References
fr: Références

en: Display the invoice references?
fr: Afficher les références de la facture ?

en: Billing Terms
fr: Conditions de facturation

en: Display the invoice billing terms?
fr: Afficher les conditions de facturation ?

en: Display the billing id?
fr: Afficher l'identifiant de facturation ?

en: Invoice owner ID
fr: ID du destinataire de la facture

en: Display the customer/vendor id?
fr: Afficher le numéro d'identification du client/fournisseur ?

en: Display the invoice notes?
fr: Afficher les notes de la facture ?

en: Payments
fr: Paiements

en: Display the payments applied to this invoice?
fr: Afficher les paiements effectués sur cette facture ?

en: Job Details
fr: Détails de la prestation

en: Display the job name for this invoice?
fr: Afficher le nom de la prestation effectué sur cette facture ?

en: Extra notes to put on the invoice.
fr: Notes supplémentaires à mettre sur la facture.

en: Thank you for your patronage!
fr: Merci de votre mécénat !

en: Row 1 Left
fr: 1ère ligne, gauche

en: Row 1 Right
fr: 1ère ligne à droite

en: Row 2 Left
fr: 2ème ligne, gauche

en: Row 2 Right
fr: 2ème ligne à droite

en: Row 3 Left
fr: 3ème ligne, gauche

en: Row 3 Right
fr: 3ème ligne à droite

en: Payment, thank you!
fr: Paiement, merci !

en: Net Price
fr: Prix net

en: Total Price
fr: Prix total

en: Amount Due
fr: Montant brut dû

en: Invoice in progress…
fr: Facture en cours…

en: Reference:
fr: Référence :

en: Terms:
fr: Conditions :

en: Job number:
fr: N° de la prestation :

en: Job name:
fr: Nom de la prestation :

en: REF
fr: RÉF

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
fr: Aucune facture valide sélectionnée. Cliquez sur le bouton Options et sélectionnez une facture.

en: The account to search for lots.
fr: Le compte pour chercher les lots.

en: Show Net Profit
fr: Afficher le bénéfice net

en: Show Asset & Liability
fr: Montrer les barres d'actif et de passif

en: Show Net Worth
fr: Afficher la valeur nette

en: Line Width
fr: Largeur de la ligne

en: Set line width in pixels.
fr: Largeur de la ligne en pixels.

en: Grid
fr: Grille

en: Show Income and Expenses?
fr: Afficher les revenus et les dépenses ?

en: Show the Asset and the Liability bars?
fr: Afficher les barres d'actif et de passif ?

en: Show the net profit?
fr: Afficher le bénéfice net ?

en: Show a Net Worth bar?
fr: Afficher la barre de valeur nette ?

en: Add grid lines.
fr: Ajouter des lignes à la grille.

en: Net Profit
fr: Profit net

en: Net Worth
fr: Valeur nette

en: Net Worth Barchart
fr: Histogramme de la valeur nette

en: Income/Expense Chart
fr: Graphique des revenus et dépenses

en: Income & Expense Barchart
fr: Graphique en bars des revenus et dépenses

en: Net Worth Linechart
fr: Graphe de la valeur nette

en: Income & Expense Linechart
fr: Graphique en lignes des revenus et dépenses

en: Sort By
fr: Trier par

en: Show zero balance items
fr: Afficher les soldes nuls

en: Due or Post Date
fr: Échéance ou date notée

en: Address Source
fr: Adresse source

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
fr: Afficher le nom de l'adresse. Ce champs, ainsi que les autres, peuvent être utiles pour copier ce rapport dans un tableur pour ensuite l'insérer dans un courrier.

en: Display Address 1.
fr: Afficher l'adresse 1.

en: Display Address 2.
fr: Afficher l'adresse 2.

en: Display Address 3.
fr: Afficher l'adresse 3.

en: Display Address 4.
fr: Afficher l'adresse 4.

en: Address Phone
fr: Téléphone

en: Display Phone.
fr: Afficher le téléphone.

en: Address Fax
fr: Fax

en: Display Fax.
fr: Afficher le fax.

en: Address Email
fr: Adresse courriel

en: Display Email.
fr: Afficher le courriel.

en: Display Active status.
fr: Afficher le status actif.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
fr: Aucun compte débiteur ou créditeur valide n'a été trouvé. Veuillez vérifier qu'un tel compte valide existe déjà.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
fr: Un ou des compte(s) débiteur ou créditeur existent mais aucun ne contient de transactions correspondantes.

en: Sort companies by.
fr: Trier les société par.

en: Name of the company
fr: Nom de la société

en: Total amount owed to/from Company
fr: Montant total dû à/de la société

en: Bracket Total Owed
fr: Plage de total dû

en: Sort order.
fr: Ordre de tri.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
fr: Afficher tous les fournisseurs/clients même s'ils ont un solde nul.

en: Leading date.
fr: Date approchante.

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
fr: O

en: Current
fr: Actuel

en: 0-30 days
fr: 0 à 30 jours

en: 31-60 days
fr: 31 à 60 jours

en: 61-90 days
fr: 61 à 90 jours

en: 91+ days
fr: 90 jours et +

en: Please note some transactions were not processed
fr: Veuillez noter que certaines transactions n'ont pas été traitées

en: Invalid Txn Type ~a
fr: Type Txn ~a invalide

en: Payment has no owner
fr: Ce paiement n'a aucun propriétaire

en: Address source.
fr: Nom (pour l'adresse).

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Payable Aging
fr: Durée des impayés

en: Receivable Aging
fr: Durée des créances

en: Sale
fr: Vente

en: Credits
fr: Crédits

en: Debits
fr: Débits

en: Document Links
fr: Liens du document

en: Transaction Links
fr: Liens de la transactions

en: No valid customer selected.
fr: Aucun client valide sélectionné.

en: This report requires a customer to be selected.
fr: Ce rapport nécessite de sélectionner un client.

en: No valid employee selected.
fr: Aucun employé valide détecté.

en: This report requires a employee to be selected.
fr: Ce rapport nécessite de sélectionner un employé.

en: No valid job selected.
fr: Aucune prestation valide sélectionnée.

en: This report requires a job to be selected.
fr: Ce rapport nécessite de sélectionner une prestation.

en: No valid vendor selected.
fr: Aucun fournisseur valide sélectionné.

en: This report requires a vendor to be selected.
fr: Ce rapport nécessite de sélectionner un fournisseur.

en: Partial Amount
fr: Montant partiel

en: Link
fr: Lien

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
fr: Historique ~a

en: Linked Details
fr: Détails liés

en: Period Totals
fr: Totaux de période

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
fr: * Ces comptes sont des dérivés, ils ne correspondent pas à la transaction.

en: Total Credit
fr: Crédit total

en: Total Due
fr: Total dû

en: The company for this report.
fr: La société pour ce rapport.

en: Display the transaction date?
fr: Afficher la date de transaction ?

en: Display the transaction reference?
fr: Afficher la référence de transaction ?

en: Display the transaction type?
fr: Afficher le type de transaction ?

en: Display the transaction description?
fr: Afficher la description de la transaction ?

en: Display the sale amount column?
fr: Afficher la colonne du montant des ventes ?

en: Display the tax column?
fr: Afficher la colonne de taxes ?

en: Display the period debits column?
fr: Afficher la colonne des périodes de débits ?

en: Display the period credits column?
fr: Afficher la colonne des crédits de l'escompte ?

en: Display a running balance?
fr: Afficher la balance actuelle ?

en: Show linked transactions
fr: Afficher les transactions liées

en: Linked transactions are hidden.
fr: Les transactions liées sont masquées.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
fr: Les factures sont affichées si payées, et chaque paiement affiche le numéro de facture.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
fr: Les factures affichent la liste des paiements, et les paiements affichent les factures et montants.

en: Detailed
fr: Détaillé

en: Display document link?
fr: Afficher les liens des documents ?

en: No valid account found
fr: Aucun compte valide trouvé

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
fr: Ce rapport nécessite un compte de prêt/dette valide et disponible.

en: No transactions found.
fr: Aucun transaction trouvée.

en: No matching transactions found
fr: Pas de transactions correspondantes

en: Customer Report
fr: Rapport client

en: Vendor Report
fr: Rapport fournisseur

en: Employee Report
fr: Rapport employé

en: Job Report
fr: Rapport de prestation

en: Investment Portfolio
fr: Portefeuille d'actions

en: Price of Commodity
fr: Valeur du produit

en: Invert prices
fr: Inverser les prix

en: Marker
fr: Marqueur

en: Marker Color
fr: Couleur du marqueur

en: Calculate the price of this commodity.
fr: Calculer le cours de ce produit.

en: Weighted Average
fr: Moyenne pondérée

en: Actual Transactions
fr: Transactions actuelles

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
fr: Tracer les produits par devise plutôt que les devises par produit.

en: Color of the marker.
fr: La couleur du marqueur.

en: Weeks
fr: Semaines

en: Double-Weeks
fr: Bimensuel

en: Quarters
fr: Trimestres

en: Half Years
fr: Semestres

en: Identical commodities
fr: Produits identiques

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
fr: Le produit sélectionné et la devise du rapport sont identiques. Cela n'a pas de sens d'afficher les cours de produits identiques.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
fr: Il n'y a pas d'information de cours disponible pour le produit sélectionné dans cette période.

en: Only one price
fr: Un cours seulement

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
fr: Il n'y a qu'un cours pour le produit sélectionné dans la période. Le graphique sera peu pertinent.

en: All Prices equal
fr: Tous cours égaux

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
fr: Tous les cours trouvés sont égaux. Cela entraînerait l'affichage d'un graphique avec une ligne droite. Hélas, l'outil de dessin ne le permet pas.

en: All Prices at the same date
fr: Tous les cours à la même date

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
fr: Tous les cours sont à la même date. Cela entraînerait l'affichage d'un graphique avec une ligne droite. Hélas, l'outil ne le permet pas.

en: Price Scatterplot
fr: Graphique des cours

en: Headings 1
fr: En-tête 1

en: Headings 2
fr: En-tête 2

en: Heading font
fr: Police de l'en-tête

en: Text font
fr: Police du texte

en: Header logo filename
fr: Nom du fichier du logo d'en-tête

en: Header logo width
fr: Largeur du logo d'en-tête

en: Footer logo filename
fr: Nom du fichier du logo de bas de page

en: Footer logo width
fr: Largeur du logo de bas de page

en: Qty
fr: Qté

en: Discount Rate
fr: Taux de l'escompte

en: Discount Amount
fr: Montant brut de l'escompte

en: Tax Rate
fr: Taux d'imposition

en: Sub-total
fr: Sous-Total

en: Payment received text
fr: Texte du paiement reçu

en: Today date format
fr: Format de la date du jour

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
fr: Le nom du modèle de fichier eguile est une partie de ce rapport. Ce fichier doit être dans votre répertoire .gnucash, ou alors dans un emplacement à l'intérieur des répertoires installés pour GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
fr: Le nom du modèle de fichier CSS à utiliser dans ce rapport. Ce fichier doit être dans votre dossier .gnucash, ou alors dans son propre emplacement à l'intérieur des dossiers d'installation de GnuCash.

en: Font to use for the main heading.
fr: Police à utiliser pour l'en-tête principale.

en: Font to use for everything else.
fr: Police à utiliser partout ailleurs.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
fr: Nom du fichier avec le logo à utiliser dans le rapport

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
fr: La largeur du logo d'entête au format CSS, par ex. 10% ou 32px. Laissez ce champ vide pour afficher le logo à sa taille d'origine. La hauteur sera adaptée pour que les proportions soient gardées.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
fr: Nom du fichier avec le logo à utiliser dans le rapport

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
fr: La largeur du logo en bas de page au format CSS, par ex. 10% ou 32px. Laissez ce champ vide pour afficher le logo à sa taille d'origine. La hauteur sera adaptée pour que les proportions soient gardées.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
fr: Le format pour la conversion de la date d'aujourd'hui.

en: Payment received, thank you!
fr: Paiement reçu, merci !

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
fr: Note ajoutée à la fin de la facture -- peut contenir une balise HTML

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
fr: Afficher une facture client comme un reçu

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
fr: Le rapport rapproché est prévu pour être identique à l'outil de rapprochement formel. Veuillez sélectionner le compte dans les préférences du rapport. Note : la date spécifiée dans ces préférences seront appliquées à la date rapprochée.

en: Funds In
fr: Entrée de fonds

en: Funds Out
fr: Sortie de fonds

en: Reconciliation Report
fr: Rapport du rapprochement

en: Debit Value
fr: Valeur du débit

en: Credit Value
fr: Valeur du crédit

en: The title of the report.
fr: Le titre du rapport.

en: Register Report
fr: Rapport du registre

en: Display the check number/action?
fr: Afficher le numéro/action du chèque ?

en: Display the check number?
fr: Afficher le numéro de la transaction ?

en: Display the memo?
fr: Afficher le mémo ?

en: Display the account?
fr: Afficher le compte ?

en: Display the number of shares?
fr: Afficher le nombre de titres ?

en: Display the name of lot the shares are in?
fr: Afficher le nom du lot de titres présents ?

en: Display the shares price?
fr: Afficher le cours des titres ?

en: Display the amount?
fr: Afficher le montant brut ?

en: Single Column
fr: Colonne simple

en: Two Columns
fr: Double colonnes

en: Display the value in transaction currency?
fr: Afficher la référence de transaction ?

en: Display the totals?
fr: Afficher les totaux ?

en: Total Debits
fr: Total des débits

en: Total Credits
fr: Total des crédits

en: Total Value Debits
fr: Total des débits

en: Total Value Credits
fr: Total des crédits

en: Net Change
fr: Changement net

en: Value Change
fr: Changement de valeur

en: n/a
fr: n/d

en: Elements
fr: Éléments

en: column: Date
fr: Date d'échéance

en: column: Tax Rate
fr: colonne : Taux d'imposition

en: column: Units
fr: colonne : Unités

en: row: Address
fr: ligne : Adresse

en: row: Contact
fr: ligne : Contact

en: row: Invoice Number
fr: ligne : N° de facture

en: row: Company Name
fr: ligne : Nom de Société

en: Invoice number text
fr: Texte du N° de facture

en: To text
fr: En texte

en: Ref text
fr: Texte réf.

en: Job Name text
fr: Texte du nom de la prestation

en: Job Number text
fr: Texte du N° de la prestation

en: Show Job name
fr: Afficher le nom de la prestation

en: Show Job number
fr: Afficher le numéro de la prestation

en: Show net price
fr: Afficher les prix nets

en: Invoice number next to title
fr: N° de la facture à côté du titre

en: Embedded CSS
fr: CSS intégré

en: Logo filename
fr: Nom du fichier logo

en: Logo width
fr: Largeur du logo

en: Display the Tax Rate?
fr: Afficher le taux d'imposition ?

en: Display the Units?
fr: Afficher les unités ?

en: Display the contact?
fr: Afficher le contact ?

en: Display the address?
fr: Afficher l'adresse ?

en: Display the Invoice Number?
fr: Afficher le numéro de la transaction ?

en: Display the Company Name?
fr: Afficher le nom de la société ?

en: Invoice Number next to title?
fr: N° de facture à côté du titre ?

en: Display Job name?
fr: Afficher le nom de la prestation ?

en: Invoice Job number?
fr: N° de facture de la prestation ?

en: Show net price?
fr: Afficher le prix net ?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
fr: Nom du fichier avec le logo à utiliser dans le rapport.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
fr: Largeur du logo au format CSS, par ex. 10% ou 32px. Laissez vide pour afficher le logo à sa taille d'origine. La hauteur est automatiquement ajustée pour ne pas déformer le logo.

en: Border-collapse?
fr: Regrouper les bordures ?

en: CSS color.
fr: Couleur CSS.

en: Invoice number:
fr: N° de facture :

en: To:
fr: À :

en: Your ref:
fr: Votre réf. :

en: Embedded CSS.
fr: CSS intégré.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
fr: Afficher une facture personnalisée avec les colonnes taxes (utilisant le modèle eguile)

en: Unit
fr: Unité

en: GST Rate
fr: Taux de TVA

en: GST Amount
fr: Montant de la TVA

en: Amount Due (inc GST)
fr: Montant dû (TVAC)

en: Invoice #:
fr: Facture N° :

en: Reference:
fr: Référence :

en: Engagement:
fr: Investissement :

en: Australian Tax Invoice
fr: Facture de la taxe australienne

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
fr: Afficher une facture personnalisée australienne avec les colonnes de taxe (utilisant le modèle eguile)

en: Trial Balance
fr: Balance avant/après inventaire

en: Start of Adjusting/Closing
fr: Début de la fermeture/ajustement

en: Date of Report
fr: Date du rapport

en: Report variation
fr: Type de rapport

en: Kind of trial balance to generate.
fr: Type de balance de vérification à générer.

en: Merchandising
fr: Techniques marchandes

en: Gross adjustment accounts.
fr: Comptes d'ajustements bruts.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
fr: Afficher les ajustements de crédit/débit bruts vers ces comptes. Les sociétés de commerce utiliseront normalement ces comptes pour les inventaires.

en: Income summary accounts
fr: Comptes de synthèse des revenus

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
fr: Les ajustements faits vers ces comptes sont ajustés en brut (voir ci-dessus) dans les colonnes ajustements, balance d'inventaire ajustée et revenus. Cela est principalement utile pour les sociétés commerciales.

en: Adjusting Entries pattern
fr: Motif d'ajustement d'inventaire dans les saisies

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
fr: Un texte de la colonne description qui indique les saisies d'ajustement d'inventaire.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
fr: Le motif est sensible à la casse

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
fr: Rend le motif d'ajustement d'inventaire sensible à la casse.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
fr: Le motif est une expression régulière

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
fr: Rend le motif d'ajustement d'inventaire d'être traité comme une expression régulière.

en: General journal exact balances
fr: Le bilan exact du grand livre

en: No adjusting/closing entries
fr: Aucune entrée d'ajustement/fermeture

en: Full end-of-period work sheet
fr: La feuille de travail de fin de la période complète

en: Adjusting Entries
fr: Ajustement d'inventaire

en: ${company-name} ${report-title} ${date}
fr: ${report-title} de ${company-name} au ${date}

en: Adjustments
fr: Ajustements

en: Adjusted Trial Balance
fr: Balance après ajustement

en: Net Loss
fr: Perte nette

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of columns before wrapping to a new row.
fr: Nombre de colonnes avant de passer à une nouvelle ligne.

en: Edit Options
fr: Éditer les options

en: Single Report
fr: Rapport simple

en: Multicolumn View
fr: Vue multi-colonnes

en: Custom Multicolumn Report
fr: Rapport multi-colonnes personnalisé

en: Assets Accounts
fr: Comptes des actifs

en: Liability Accounts
fr: Comptes de passif

en: Equity Accounts
fr: Comptes de capitaux propres

en: Trading Accounts
fr: Comptes de change

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
fr: Total des capitaux, mouvements, dettes

en: Imbalance Amount
fr: Montant déséquilibré

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
fr: <strong>Taux de change</strong> utilisés pour ce rapport

en: Invoice No.
fr: N° de facture

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
fr: Aucune facture a été sélectionnée -- utilisez le menu Options et sélectionnez une facture.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
fr: Ce rapport est uniquement prévu pour les factures des client (ventes). Veuillez utiliser le menu des préférences pour sélectionner <em>Facture</em>, et non Bon, ou autre.

en: Website
fr: Site Web

en: Invoice Date
fr: Date de Facture

en: Stocks
fr: Titres

en: Mutual Funds
fr: Fonds de placements

en: Currencies
fr: Devises

en: Equities
fr: Capitaux propres

en: Checking
fr: Compte courant

en: Savings
fr: Épargne

en: Money Market
fr: Marché monétaire

en: Accounts Receivable
fr: Comptes clients

en: Accounts Payable
fr: Comptes fournisseurs

en: Credit Lines
fr: Lignes de crédit

en: Building '~a' report …
fr: Création du rapport ~a en cours…

en: Rendering '~a' report …
fr: Affichage du rapport "~a" en cours…

en: Untitled
fr: Sans titre

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
fr: Le code CSS. Ce champs permet de renseigner le code CSS pour l'habillage des rapports.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
fr: La balise &lt;/style&gt; n'est pas autorisé en CSS. Le CSS par défaut sera utilisé.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
fr: Feuille de style CSS (expérimental)

en: Preparer
fr: Auteur

en: Name of person preparing the report.
fr: Nom de la personne créant le rapport.

en: Prepared for
fr: Préparé pour

en: Name of organization or company prepared for.
fr: Nom de l'organisation/entreprise destinatrice.

en: Show preparer info
fr: Afficher les informations sur l'auteur

en: Name of organization or company.
fr: Nom de l'organisation ou de l'entreprise.

en: Enable Links
fr: Autoriser les liens

en: Enable hyperlinks in reports.
fr: Activer les liens hypertextes dans les rapports.

en: Footer
fr: Pied de page

en: String to be placed as a footer.
fr: Texte au pied de page.

en: Background Tile
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background tile for reports.
fr: Couleur d'arrière-plan pour les rapports.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
fr: Bannière d'en-tête

en: Banner for top of report.
fr: En-tête pour le début du rapport.

en: Heading Alignment
fr: Alignement de l'en-tête

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centré

en: Right
fr: Droite

en: Company logo image.
fr: Le logo de l'organisation/entreprise.

en: General background color for report.
fr: La couleur générale de fond du rapport.

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Normal body text color.
fr: Couleur du texte normal.

en: Link Color
fr: Couleur des liens hypertextes

en: Link text color.
fr: Couleur du texte des liens hypertextes.

en: Table Cell Color
fr: Couleur des cellules de tableau

en: Default background for table cells.
fr: Couleur par défaut des cellules de tableau.

en: Alternate Table Cell Color
fr: Autre couleur des cellules de tableau

en: Default alternate background for table cells.
fr: Autre couleur par défaut des cellules de tableau.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
fr: Couleur des cellules de sous total/en-tête

en: Default color for subtotal rows.
fr: La couleur par défaut pour les lignes de sous-total.

en: Sub-subheading/total Cell Color
fr: Couleur des cellules de sous-total

en: Color for subsubtotals.
fr: Couleur des sous-totaux.

en: Grand Total Cell Color
fr: Couleur des cellules de totaux généraux

en: Color for grand totals.
fr: La couleur pour les grands totaux.

en: Tables
fr: Tableaux

en: Table cell spacing
fr: Espace horizontal entre les cellules de tableaux

en: Space between table cells.
fr: L'espace entre les cellules de tableaux.

en: Table cell padding
fr: Espace vertical entre les cellules

en: Space between table cell edge and content.
fr: Espace entre les bords des cellules des tableaux et leur contenu.

en: Table border width
fr: Largeur de la bordure du tableau

en: Bevel depth on tables.
fr: Profondeur du biseau sur les tableaux.

en: Prepared by:
fr: Préparé par :

en: Prepared for:
fr: Préparé pour :

en: Easy
fr: Facile

en: Fancy
fr: Amélioré

en: Show receiver info
fr: Afficher les informations sur l'auteur

en: Name of organization or company the report is prepared for.
fr: Nom de l'organisation/entreprise destinatrice du rapport.

en: Show date
fr: Afficher la date

en: The creation date for this report.
fr: La date de création de ce rapport.

en: Show time in addition to date
fr: Afficher l'heure en plus de la date

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
fr: L'heure de création de ce rapport ne peut seulement être affiché si la date l'est aussi.

en: Show GnuCash Version
fr: Version de GnuCash

en: Show the currently used GnuCash version.
fr: Afficher la version actuelle de GnuCash.

en: String for additional report information.
fr: Le texte pour apporter des informations supplémentaires à ce rapport.

en: Show preparer info at bottom
fr: Afficher les détails sur l'auteur en bas

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
fr: Par défaut, les informations de préparation seront affichées avant le contenu du rapport.

en: Show receiver info at bottom
fr: Afficher les détails sur le destinataire en bas

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
fr: Par défaut, les informations du destinataire seront affichées avant le contenu du rapport.

en: Show date/time at bottom
fr: Afficher l'heure/la date en bas

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
fr: Par défaut, la date et/ou l'heure seront affichés avant les données du rapport.

en: Show comments at bottom
fr: Afficher les commentaires en bas

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
fr: Par défaut, les commentaires supplémentaires seront affichés avant les données du rapport.

en: Show GnuCash version at bottom
fr: Afficher la version de GnuCash en bas

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
fr: Par défaut, la version de GnuCash sera affichée avant les données du rapport.

en: Report Creation Date:
fr: Date de création du rapport :

en: Head or Tail
fr: L'avant ou l'arrière

en: Background color for reports.
fr: La couleur de fond des rapports.

en: Background Pixmap
fr: Dessin d'arrière-plan

en: Background color for alternate lines.
fr: Couleur d'arrière-plan pour les lignes alternatives.

en: Plain
fr: Ordinaire

en: Filter Type
fr: Type de filtre

en: Subtotal Table
fr: Table des sous-totaux

note: Translators: a running total is a total that is continually adjusted on every line. To be consistent, also consider how the term "Running Balance" is translated. "Running Totals" is the plural form as it refers to the running total and running subtotals. To be consistent, also consider how the singu
en: Running Totals
fr: Totaux cumulés

en: Show Account Description
fr: Afficher les descriptions des comptes

en: Show Informal Debit/Credit Headers
fr: Afficher les noms familiers pour débit/crédit

en: Show subtotals only (hide transactional data)
fr: Afficher uniquement les sous-totaux (cacher l'affichage des transactions)

en: Add indenting columns
fr: Ajouter des colonnes d'indentation

en: Date Filter
fr: Filtre de date

en: Table for Exporting
fr: Table pour export

en: Account Name Filter
fr: Filtre du nom du compte

en: Use regular expressions for account name filter
fr: Utiliser des expressions régulières pour le filtre du nom du compte

en: Account Name Filter excludes matched strings
fr: Le filtre des noms de compte n'intègre pas les textes trouvés

en: Transaction Filter
fr: Filtre des transactions

en: Use regular expressions for transaction filter
fr: Utiliser des expressions régulières pour le filtre des transactions

en: Transaction Filter excludes matched strings
fr: Le filtre des transactions n'intègre pas les textes trouvés

en: Transaction Filter is case insensitive
fr: Le filtre des transactions est insensible à la casse

en: Reconciled Status
fr: Statut de rapprochement

en: Void Transactions
fr: Annuler les transactions

en: Closing transactions
fr: Transactions de clôture des livres

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
fr: Aucune transaction trouvée ne correspond à la période et aux comptes sélectionnés depuis le panneau des options.

en: Register Order
fr: Ordre du registre

en: Do not do any filtering
fr: Désactiver tous les filtres

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
fr: Inclure les transactions de/vers les comptes filtrés

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
fr: Exclure les transactions de/vers les comptes filtrés

en: Non-void only
fr: Non annulées seulement

en: Void only
fr: Annulées seulement

en: Both (and include void transactions in totals)
fr: Les deux (et inclure les transactions annulées dans les totaux)

en: Exclude closing transactions
fr: Exclure les transactions de clôture du livre

en: Show both closing and regular transactions
fr: Afficher les transactions régulières et de clôture du livre

en: Show closing transactions only
fr: N'afficher que les transactions de clôture

en: Show All Transactions
fr: Toutes les transactions

en: Unreconciled only
fr: Non rapproché

en: Cleared only
fr: Pointé uniquement

en: Reconciled only
fr: Rapproché

en: Use Global Preference
fr: Utiliser la préférence générale de GnuCash

en: Don't change any displayed amounts
fr: Ne modifier aucun des montants bruts affichés

en: Income and Expense
fr: Revenu et dépense

en: Credit Accounts
fr: Comptes de crédit

en: Specify date to filter by…
fr: Spécifier la date pour filtrer par…

en: Date Entered
fr: Date de saisie

en: Convert all transactions into a common currency.
fr: Convertit toutes les transactions dans une devise commune.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
fr: Adapte le tableau pour supporter le copier/coller avec des cellules supplémentaires.

en: If no transactions matched
fr: Si aucune transaction ne correspond

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
fr: N'afficher que les comptes où le nom complet correspond au filtre, par ex. ':Voyages' correspond à Dépenses:Voyages:Vacances et Dépenses:Professionnel:Voyages. Le filtre est désactivé si laissé vide.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
fr: Par défaut, le filtre du compte ne recherchera que des parties de texte. L'activer permet d'utiliser toutes les expressions régulières de POSIX. Par ex. 'Voiture|Avion' correspondra à la fois à Dépenses:Voiture et Dépenses:Avion. Le point (.) correspond à n'importe quel caractère, par ex. '../20..' pour 'Voyage 03/2021 Paris'.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
fr: Si cette option est sélectionnée, les filtres sur les comptes sont exclus.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
fr: N'afficher que les transactions où la description, les notes ou le mémo correspond à ce filtre.
    Par ex. "#cadeau" cherchera toutes les transactions où #cadeau dans la description, les notes ou le mémo. Le filtre est désactivé si laissé vide.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
fr: Par défaut, le filtre des transactions ne recherchera que des parties de texte. L'activer permet d'utiliser toutes les expressions régulières de POSIX. Par ex. '#travail|#famille' correspondra affichera les transactions où un de ces termes ou les deux apparaissent dans la description, les notes ou le mémo.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
fr: Si cette option est sélectionnée, les filtres sur les transactions sont exclues.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
fr: Si cette option est désactivée, les filtres sur les transactions ne sont pas sensibles à la casse.

en: Filter by reconcile status.
fr: Filtre par statut de rapprochement.

en: How to handle void transactions.
fr: Comment traiter les transaction annulées.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
fr: Il est souvent recommandé ne pas inclure les transactions fermées pour dans le rapport de transactions. Les transactions fermées sont des transferts concernant les recettes et capiteux propres, et doivent être exclus des rapports périodiques.

en: Filter on these accounts.
fr: Filtre sur ces comptes.

en: Filter account.
fr: Filtrer le compte.

en: Sort by this criterion first.
fr: Trier par ce critère en premier.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
fr: Afficher le nom complet du compte pour les sous-totaux et sous-titres ?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
fr: Afficher le numéro de compte pour sous-totaux et sous-titres ?

en: Show the account description for subheadings?
fr: Afficher la description du compte pour les sous-titres ?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
fr: Afficher l'entête informelle pour les comptes de dette et de crédit ?

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
fr: Ajouter une colonne d'indentation pour les groupes et sous-totaux ?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
fr: N'afficher que le sous-totaux, et maquer les détails de la transaction ?

en: Subtotal according to the primary key?
fr: Sous-total selon la clef primaire ?

en: Do a date subtotal.
fr: Faire un sous-total par date.

en: Order of primary sorting.
fr: Ordre du premier tri.

en: Sort by this criterion second.
fr: Trier par ce second critère.

en: Subtotal according to the secondary key?
fr: Sous-total selon la clef secondaire ?

en: Order of Secondary sorting.
fr: L'ordre du tri secondaire.

en: Display the reconciled date?
fr: Afficher la date de rapprochement ?

en: Display the entered date?
fr: Afficher la date d'imputation ?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
fr: Afficher les notes si le mémo n'est pas disponible ?

en: Display the full account name?
fr: Afficher le nom complet du compte ?

en: Display the account code?
fr: Afficher le code du compte ?

en: Display the other account code?
fr: Afficher le code de l'autre compte ?

en: Display the transaction linked document
fr: Affiche le document lié de la transaction

en: Display a subtotal summary table.
fr: Afficher le tableau de résume des sous-totaux.

en: Display the balance of the underlying account on each line?
fr: Afficher le solde du compte sous-jacent sur chaque ligne ?

en: Display a grand total section at the bottom?
fr: Afficher une section de total général en bas de page ?

en: Display the trans number?
fr: Afficher le numéro de la transaction ?

en: Display the account name?
fr: Afficher le nom du compte ?

en: Display the other account name? If this is a split transaction, this parameter is guessed.
fr: Afficher le nom de l'autre compte ? Si c'est une transaction répartie, ce paramètre est deviné.

en: Amount of detail to display per transaction.
fr: Les détails du compte à afficher par transaction.

en: One split per line
fr: Une répartition par ligne

en: One transaction per line
fr: Une transaction par ligne

en: Hide
fr: Masquer

en: Enable hyperlinks in amounts.
fr: Activer les liens hypertextes pour les montants.

en: Reverse amount display for certain account types.
fr: Inverser l'affichage des montants pour certains types de compte.

en: Display running totals as per report sort order?
fr: Afficher les totaux cumulés en fonction de l'ordre de tri du rapport ?

en: Grand Total and Subtotals
fr: Total général et sous-totaux

en: Grand Total Only
fr: Total général uniquement

en: Subtotals Only
fr: Sous-totaux uniquement

en: Num/T-Num
fr: N°/Action

en: Transfer from/to
fr: Virer depuis/vers

note: Translators: this is the running total for the secondary subtotal. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals”, "Secondary Subtotal” and "Running Primary Subtotal"
en: Running Secondary Subtotal
fr: Sous-total secondaire cumulé

note: Translators: this is the running total for the primary subtotal. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals” and “Primary Subtotal”
en: Running Primary Subtotal
fr: Sous-total primaire cumulé

note: Translators: "Running Subtotal" is a shorter version of "Running Primary Subtotal" used when a running primary subtotal is displayed without a secondary subtotal.
en: Running Subtotal
fr: Sous-total cumulé

note: Translators: this is the running total for the grand total. For translation to be consistent, make sure it follows the same pattern as for these other strings: “Running Totals” and "Grand Total”
en: Running Grand Total
fr: Total général cumulé

note: Translators: "Running Total" is a shorter version of "Running Grand Total" used when the running grand total is displayed without subtotals. To be consistent, also consider how the plural form "Running Totals" is translated.
en: Running Total
fr: Total cumulé

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
fr: Solde reporté

en: Split Transaction
fr: Répartir la transaction

en: CSV disabled for double column amounts
fr: L'option CSV est désactivée pour les comptes avec double colonnes

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
fr: Du ~a au ~a

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
fr: Coupe la selection courante et la copie dans le presse-papiers

en: _Copy
fr: _Copier

en: Copy the current selection to clipboard
fr: Copie la selection courante dans le presse-papiers

en: _Paste
fr: C_oller

en: Paste the clipboard content at the cursor position
fr: Copie le contenu du presse-papier à la position du curseur

en: Remo_ve Other Splits
fr: _Effacer les autres répartitions

en: Remove all splits in the current transaction
fr: Efface toutes les répartitions de la transaction en cours

en: _Enter Transaction
fr: Enre_gistrer la transaction

en: Record the current transaction
fr: Enregistre la transaction en cours

en: Ca_ncel Transaction
fr: _Abandonner la transaction

en: Cancel the current transaction
fr: Annule la transaction en cours

en: _View
fr: _Affichage

en: _Double Line
fr: Ligne _double

en: _Transfer…
fr: _Virement…

en: Transfer funds from one account to another
fr: Virement de fonds depuis un compte vers un autre

en: _Blank Transaction
fr: Transaction _vierge

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
fr: Va à la transaction vierge en bas du registre

en: _File
fr: _Fichier

en: Pa_ge Setup
fr: _Mise en page

en: Specify the page size and orientation for printing
fr: Spécifier la taille de la page et son orientation pour l'impression

en: Proper_ties
fr: Proprié_tés

en: Edit the properties of the current file
fr: Édite les propriétés du fichier actuel

en: Close the currently active page
fr: Ferme la page active actuelle

en: Quit this application
fr: Quitter cette application

en: Pr_eferences
fr: Pr_éférences

en: Edit the global preferences of GnuCash
fr: Éditer les préférences globales de GnuCash

en: _Toolbar
fr: _Outils

en: Show/hide the toolbar on this window
fr: Afficher/masquer la barre d'outils pour cette fenêtre

en: Su_mmary Bar
fr: Barre de _synthèse

en: Show/hide the summary bar on this window
fr: Afficher/masquer la barre de synthèse de cette fenêtre

en: Stat_us Bar
fr: _Barre d'état

en: Show/hide the status bar on this window
fr: Afficher/masquer la barre d'état

en: Tab P_osition
fr: P_osition de l'onglet

en: Display the notebook tabs at the top of the window
fr: Afficher les onglets en haut de la fenêtre

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
fr: Afficher les onglets en bas de la fenêtre

en: Display the notebook tabs at the left of the window
fr: Afficher les onglets à gauche de la fenêtre

en: Display the notebook tabs at the right of the window
fr: Afficher les onglets à droite de la fenêtre

en: _Actions
fr: A_ctions

en: Reset _Warnings…
fr: Réactivation des _avertissements…

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
fr: Réinitialise l'état de tous les avertissements, pour qu'ils apparaissent à nouveau

en: Re_name Page
fr: Renommer la _page

en: Rename this page
fr: Renomme cette page

en: _Scheduled
fr: _Récurrente

en: _Reports
fr: _Rapports

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Windows
fr: _Fenêtres

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: Open a new top-level GnuCash window
fr: Ouvre une fenêtre principale GnuCash

en: New Window with _Page
fr: Nouvelle fenêtre avec _page

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
fr: Déplace la page actuelle vers la fenêtre principale de GnuCash

en: Tutorial and Concepts _Guide
fr: T_utoriel et guide des concepts

en: Open the GnuCash Tutorial
fr: Ouvre le tutoriel de GnuCash

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: Open the GnuCash Help
fr: Ouvre le manuel de GnuCash

en: _About
fr: _A propos

en: About GnuCash
fr: À propos de GnuCash

en: Save the current file
fr: Enregistre ce fichier

en: Open the New Invoice dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de création de facture

en: New _Invoice…
fr: Nouvelle _facture…

en: New Accounts _Page
fr: Nouvelle page de _comptes

en: Open a new Account Tree page
fr: Ouvrir une nouvelle vue de la hiérarchie des comptes

en: New _File
fr: Nouveau _fichier

en: Create a new file
fr: Créer un nouveau fichier

en: _Open…
fr: _Ouvrir…

en: Open an existing GnuCash file
fr: Ouvrir un fichier GnuCash existant

en: Save _As…
fr: Enregistrer _sous…

en: Save this file with a different name
fr: Enregistrer ce fichier sous un nom différent

en: Re_vert
fr: _Annuler les changements

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
fr: Recharger la base de données actuelle, en annulant tous les changements non enregistrés

en: Print the currently active page
fr: Imprime la page active actuelle

en: Export _Accounts
fr: Exporter les _comptes

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
fr: Exporte la hiérarchie des comptes dans un nouveau fichier

en: _Find…
fr: _Chercher…

en: Find transactions with a search
fr: Trouve des transactions avec une recherche

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
fr: Options du rapport de ta_xe

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
fr: Configurer les comptes pertinents pour les rapports de taxe

en: _Scheduled Transactions
fr: Tr_ansactions récurrentes

en: _Scheduled Transaction Editor
fr: Éditeur de _transaction récurrente

en: Since _Last Run…
fr: Depuis _la dernière exécution…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
fr: Créer les transactions récurrentes depuis la dernière exécution

en: _Mortgage & Loan Repayment…
fr: _Remboursement hypothèque/emprunt…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
fr: Configure des transactions récurrentes pour rembourser un emprunt

en: _Price Database
fr: Base des _cours

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
fr: Affiche et modifie les cotations pour les actions et les fonds de placement

en: _Security Editor
fr: Éditeur de _titre

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
fr: Visualise et édite les produits (actions, FCP, SICAV, fonds de placement et devises)

en: _Loan Repayment Calculator
fr: Calculatrice de _remboursement de prêt

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
fr: Utiliser la calculatrice de remboursement de prêt

en: _Close Book…
fr: _Clôturer le livre…

en: Close the Book at the end of the Period
fr: Clôture le livre à la fin de la période

en: _Import Map Editor
fr: Éditeur de Correspondance pour _Importation

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
fr: Afficher et Supprimer des informations bayésiennes et non bayésiennes

en: _Transaction Linked Documents
fr: _Documents Liés à des Transactions

en: View all Transaction Linked Documents
fr: Afficher toutes les Transactions avec des Documents liés

en: _Tips Of The Day
fr: As_tuces du jour

en: View the Tips of the Day
fr: Affiche les astuces du jour

en: Import Bills & _Invoices…
fr: _Importer les factures et revenus…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
fr: Importer les factures depuis un fichier CSV

en: _New Budget
fr: Nouveau _budget

en: Create a new Budget
fr: Créer un nouveau Budget

en: _Open Budget
fr: _Ouvrir un budget

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
fr: Ouvrir un Budget existant dans un nouvel onglet. Si aucun budget n'existe, un nouveau sera créé

en: _Copy Budget
fr: _Copier un budget

en: Copy an existing Budget
fr: Copier un Budget existant

en: _Delete Budget
fr: _Supprimer un budget

en: Delete an existing Budget
fr: Supprime un Budget existant

en: _Customer
fr: _Client

en: Customers Overview
fr: Vue d’ensemble des clients

en: Open a Customer overview page
fr: Ouvrir la vue d’ensemble des clients

en: _New Customer…
fr: _Nouveau client…

en: Open the New Customer dialog
fr: Ouvrir l'assistant de création d'un nouveau client

en: _Find Customer…
fr: _Chercher un client…

en: Open the Find Customer dialog
fr: Ouvre l'assistant de recherche de client

en: Find In_voice…
fr: Recherche de _facture…

en: Open the Find Invoice dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de recherche d'une facture à se faire payer

en: New _Job…
fr: Nouvelle _prestation…

en: Open the New Job dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de création d'une nouvelle prestation

en: Find Jo_b…
fr: Chercher une p_restation…

en: Open the Find Job dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de recherche d'une prestation

en: _Process Payment…
fr: _Traitement des paiements…

en: Open the Process Payment dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de saisie de paiement

en: Invoices _Due Reminder
fr: _Rappel des factures à payer

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de rappel des factures à payer

en: _Vendor
fr: _Fournisseur

en: Vendors Overview
fr: Vue d'ensemble des fournisseurs

en: Open a Vendor overview page
fr: Ouvrir la vue d’ensemble des fournisseurs

en: _New Vendor…
fr: _Nouveau fournisseur…

en: Open the New Vendor dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de création d'un fournisseur

en: _Find Vendor…
fr: _Recherche de fournisseur…

en: Open the Find Vendor dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de recherche d'un fournisseur

en: New _Bill…
fr: Nouvelle _facture fournisseur…

en: Open the New Bill dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de création d'une facture fournisseur

en: Find Bi_ll…
fr: Recherche de f_acture fournisseur…

en: Open the Find Bill dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de recherche d'une facture fournisseur

en: Bills _Due Reminder
fr: Rappel _des factures à payer

en: Open the Bills Due Reminder dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de rappel des factures à payer

en: _Employee
fr: _Employé

en: Employees Overview
fr: Vue d’ensemble des employés

en: Open a Employee overview page
fr: Ouvrir la vue d’ensemble des employés

en: _New Employee…
fr: _Nouvel employé…

en: Open the New Employee dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de création d'un nouvel employé

en: _Find Employee…
fr: _Recherche d'employé…

en: Open the Find Employee dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de recherche d'un employé

en: New _Expense Voucher…
fr: Nouveau _bon de dépense…

en: Open the New Voucher dialog
fr: Ouvre la boîte de dialogue de création d'un bon de dépense

en: Find Expense _Voucher…
fr: Recherche de bon de _dépense…

en: Open the Find Expense Voucher dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue de recherche d'un bon de dépense

en: Business Linked Documents
fr: Documents commerciaux liés

en: View all Linked Business Documents
fr: Afficher tous les Documents commerciaux liés

en: Sales _Tax Table
fr: _Table de taxation des ventes

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
fr: Affiche et modifie la liste des tables de taxation des ventes (TVA)

en: _Billing Terms Editor
fr: Éditeur de conditions de _facturation

en: View and edit the list of Billing Terms
fr: Affiche et modifie la liste des conditions de facturation

en: Test Search Dialog
fr: Tester le formulaire de recherche

en: Initialize Test Data
fr: Initialiser les données de tests

en: Export Account T_ree to CSV…
fr: Exporter la _hiérarchie des comptes vers un CSV…

en: Export the Account Tree to a CSV file
fr: Exporte la hiérarchie des comptes vers un fichier CSV

en: Export _Transactions to CSV…
fr: Exporter les _transactions vers un CSV…

en: Export the Transactions to a CSV file
fr: Exporter les transactions vers un fichier CSV

en: Export A_ctive Register to CSV…
fr: Exporter le registre a_ctif en CSV…

en: Export the Active Register to a CSV file
fr: Exporter le registre actif dans un fichier CSV

en: Import _Accounts from CSV…
fr: Importer des _comptes depuis un CSV…

en: Import Accounts from a CSV file
fr: Importe des comptes depuis un fichier CSV

en: Import _Transactions from CSV…
fr: Importer des _transactions depuis un ficher CSV…

en: Import Transactions from a CSV file
fr: Importe des transactions depuis un fichier CSV

en: Import _Prices from a CSV file…
fr: Importer les _prix depuis un fichier CSV…

en: Import Prices from a CSV file
fr: Importer les prix depuis un fichier CSV

en: Import _Customers & Vendors…
fr: Importer des _clients et des fournisseurs…

en: Import Customers and Vendors from a CSV text file
fr: Importer des Clients et des Fournisseurs depuis un fichier texte CSV

en: _Replay GnuCash .log file…
fr: _Relancer un fichier GnuCash .log…

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
fr: Répéter les opérations contenues dans un fichier .log après un crash. Ceci ne peut plus être annulé par la suite

en: _Edit Account
fr: _Éditer le compte

en: Edit the selected account
fr: Édite le compte sélectionné

en: _Delete Account
fr: _Supprimer le compte

en: F_ind Account
fr: _Trouver le compte

en: Find an account
fr: Chercher un compte

en: _Cascade Account Properties…
fr: _Hériter les propriétés des comptes…

en: Cascade selected properties for account
fr: Hériter les propriétés sélectionnées pour le compte

en: _Renumber Subaccounts…
fr: _Renuméroter les sous-comptes…

en: Renumber the children of the selected account
fr: Renumérote les sous-comptes du compte sélectionné

en: Open _Account
fr: _Ouvrir le compte

en: Open the selected account
fr: Ouvre le compte sélectionné

en: Open _SubAccounts
fr: Ouvrir les so_us-comptes

en: Open the selected account and all its subaccounts
fr: Ouvre le compte sélectionné et tous ses sous-comptes

en: _Filter By…
fr: _Filtrer Par…

en: _Refresh
fr: _Actualiser

en: Refresh this window
fr: Actualiser cette fenêtre

en: Create a new Account
fr: Crée un nouveau compte

en: New Account _Hierarchy…
fr: Nouvelle _hiérarchie de comptes…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
fr: Étend le livre courant en le fusionnant avec des nouveaux types de comptes

en: _Reconcile…
fr: _Rapprocher…

en: Reconcile the selected account
fr: Rapproche le compte sélectionné

en: _Auto-clear…
fr: _Auto-pointage…

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
fr: Pointer automatiquement des transactions individuelles, jusqu'à atteindre un certain montant pointé

en: Stock Ass_istant…
fr: Ass_istant d'opérations sur actions…

en: Stoc_k Split…
fr: _Division d'actions…

en: Record a stock split or a stock merger
fr: Enregistre une division ou une fusion d'actions

en: View _Lots…
fr: Afficher les _lots…

en: Bring up the lot viewer/editor window
fr: Affiche la fenêtre pour éditer/afficher les lots

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
fr: _Vérifier et réparer

en: Check & Repair A_ccount
fr: Vérifier et réparer le _compte

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
fr: Identifie et corrige les transactions non soldées et les répartitions orphelines dans ce compte

en: Check & Repair Su_baccounts
fr: Vérifier et réparer les _sous-comptes

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
fr: Identifie et corrige les transactions non soldées et les répartitions orphelines dans ce compte et ses sous-comptes

en: Check & Repair A_ll
fr: Tout véri_fier et réparer

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
fr: Identifie et corrige les transactions non soldées et les répartitions orphelines dans tous les comptes

en: Filter accounts
fr: Filtrer les comptes

en: Edit _Account
fr: Éditer le _compte

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
fr: Pointer automatiquement des transactions individuelles, sur la base d'un compte pointé

en: _Delete Account…
fr: _Supprimer le compte…

en: Delete selected account
fr: Supprime le compte sélectionné

en: Esti_mate Budget…
fr: Esti_mer un budget…

en: _All Periods…
fr: _Toutes les périodes…

en: Estimate a budget value for the selected accounts from past transactions
fr: Estime un budget pour les comptes sélectionnés en fonction des transactions passées

en: _Delete Budget…
fr: _Supprimer ce budget…

en: Select this or another budget and delete it
fr: Sélectionner ce budget ou un autre et le supprimer

en: Edit Note
fr: Editer les notes

en: Edit note for the selected account and period
fr: Modifier la note pour le compte et la période sélectionnés

en: Run the budget report
fr: Lancer le rapport de budget

en: Budget _Options…
fr: _Options du budget…

en: Edit this budget's options
fr: Éditer les options de ce budget

en: Edit budget for all periods for the selected accounts
fr: Modifier le budget de toutes les périodes pour les comptes sélectionnés

en: Sort _Order
fr: _Ordre de tri

en: _Standard
fr: Ordre _standard

en: _Quantity
fr: _Quantité

en: _Enter
fr: _Valider

en: Record the current entry
fr: Enregistre la ligne en cours

en: Cancel the current entry
fr: Annule la ligne en cours

en: Delete the current entry
fr: Supprime la ligne en cours

en: _Blank
fr: _Vierge

en: Move to the blank entry at the bottom
fr: Aller à la ligne vide en dernière position

en: Dup_licate Entry
fr: Dup_liquer la ligne

en: Make a copy of the current entry
fr: Effectue une copie de la ligne en cours

en: Move Entry _Up
fr: _Monter l'entrée

en: Move the current entry one row upwards
fr: Déplacer l'entrée actuelle vers le haut

en: Move Entry Do_wn
fr: _Descendre l'entrée

en: Move the current entry one row downwards
fr: Déplacer l'entrée actuelle vers le bas

en: Manage link of an external document to this item
fr: Gérer le lien d’un document externe vers cet élément

en: Open the linked document
fr: Ouvrir le document lié

en: Open a company report window for the owner of this invoice
fr: Ouvrir une fenêtre de rapport de société pour le destinataire de cette facture

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
fr: Aller à la ligne vide en bas de la facture

en: E_dit Customer
fr: _Modifier le client

en: Edit the selected customer
fr: Modifie le client sélectionné

en: Create a new customer
fr: Crée un nouveau client

en: E_dit Vendor
fr: _Modifier le fournisseur

en: Edit the selected vendor
fr: Modifier le fournisseur sélectionné

en: Create a new vendor
fr: Créer un nouveau fournisseur

en: E_dit Employee
fr: _Modifier l’employé

en: Edit the selected employee
fr: Modifie l’employé sélectionné

en: Create a new employee
fr: Crée un nouvel employé

en: Show customer report
fr: Affiche le rapport client

en: Show customer aging overview for all customers
fr: Affiche l’échéancier des créances sur tous les clients

en: Show vendor report
fr: Affiche le rapport du fournisseur

en: Show vendor aging overview for all vendors
fr: Affiche l’échéancier des dettes vis-à-vis de tous les fournisseurs

en: Show employee report
fr: Affiche le rapport employé

en: Create a new invoice
fr: Crée une nouvelle facture

en: Create a new bill
fr: Crée une nouvelle facture fournisseur

en: New _Voucher…
fr: Nou_veau bon de dépense…

en: Create a new voucher
fr: Crée un nouveau bon de dépense

en: _Print Checks…
fr: _Imprimer les chèques…

en: Assign as payment…
fr: Choisir comme paiement…

en: Assign the selected transaction as payment
fr: Choisit la transaction sélectionnée comme paiement

en: Edit payment…
fr: Modifier le paiement…

en: Edit the payment this transaction is a part of
fr: Éditer la transaction comprenant ce paiement

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
fr: _Grand Livre de base

en: Show transactions on one or two lines
fr: Afficher les transactions sur une ou deux lignes

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
fr: Grand _Livre avec répartition automatique

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
fr: Afficher les transactions sur une ou deux lignes et développer la transaction sélectionnée

en: Show expanded transactions with all splits
fr: Afficher les transactions développées avec toutes les répartitions

en: _Sort By…
fr: _Trier par…

en: _Void Transaction
fr: _Invalider la transaction

en: Void the current transaction
fr: Annuler la transaction en cours

en: _Unvoid Transaction
fr: _Restaurer la transaction

en: Unvoid the current transaction
fr: Rétracter l'annulation de la transaction en cours

en: Add _Reversing Transaction
fr: Ajouter une transaction in_verse

en: Add a reversing transaction
fr: Ajouter une transaction inverse

en: Move to the blank transaction in the register
fr: Aller à la transaction vierge dans le registre

en: _Go to Date
fr: _Aller à la date

en: Move to the split at the specified date
fr: Aller à la répartition à la date renseignée

en: S_plit Transaction
fr: Transaction _répartie

en: Show all splits in the current transaction
fr: Afficher toutes les répartitions dans la transaction actuelle

en: Edit E_xchange Rate
fr: Éditer le taux de c_hange

en: Edit the exchange rate for the current transaction
fr: Édite le taux de change pour la transaction courante

en: Sche_dule…
fr: _Planifier…

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
fr: Crée une transaction récurrente avec la transaction courante comme modèle

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
fr: _Aller à l'autre compte

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction
fr: Ouvrir un nouvel onglet depuis l'autre compte en se concentrant sur cette transaction

en: All Transactions
fr: Toutes les transactions

en: This transaction
fr: Cette transaction

en: Account Report
fr: Rapport de compte

en: Open a register report for this Account
fr: Ouvre un rapport de registre pour ce compte

en: Account Report - Single Transaction
fr: Rapport de compte - Transaction unique

en: Open a register report for the selected Transaction
fr: Ouvre un rapport de registre pour la transaction sélectionnée

en: _Print Report…
fr: _Imprimer le rapport…

en: Print the current report
fr: Imprime le rapport en cours

en: _Report Options
fr: Options du _rapport

en: Edit report style sheets
fr: Édite les feuilles de style du rapport

en: Export as P_DF…
fr: Exporter en P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
fr: Exporte le rapport courant dans un document PDF

en: Export _Report…
fr: Exporter _rapport…

en: Export HTML-formatted report to file
fr: Exporte vers un fichier un rapport formaté en HTML

en: Update the current report's saved configuration
fr: Mettre à jour le rapport préconfiguré actuel

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
fr: Ajoute la configuration du rapport actuel dans le menu « Rapports -> Rapports préconfigurés »

en: Back
fr: Précédent

en: Move back one step in the history
fr: Recule d'un pas dans l'historique

en: Forward
fr: Suivant

en: Move forward one step in the history
fr: Avance d'un pas dans l'historique

en: Reload
fr: Actualiser

en: Reload the current page
fr: Actualise la page courante

en: Stop
fr: Arrêter

en: Cancel outstanding HTML requests
fr: Annule les requêtes HTML en suspend

en: Export _Report
fr: Exporter _rapport

en: Create a new scheduled transaction
fr: Crée une nouvelle transaction planifiée

en: Edit the selected scheduled transaction
fr: Édite la transaction récurrente sélectionnée

en: Delete the selected scheduled transaction
fr: Supprime la transaction récurrente sélectionnée

en: Import _QIF…
fr: Importer Q_IF…

en: Import a Quicken QIF file
fr: Importer un fichier QIF de Quicken

en: _General Journal
fr: Journal _Général

en: Open general journal window
fr: Ouvrir la fenêtre du grand livre

en: St_yle Sheets
fr: Feuilles de st_yle

en: _Reconcile
fr: _Rapprocher

en: _Reconcile Information…
fr: Informations de _rapprochement…

en: _Finish
fr: _Terminer

en: _Postpone
fr: _Reporter

en: _Open Account
fr: _Ouvrir compte

en: _Reconcile Selection
fr: _Rapprocher la sélection

en: _Unreconcile Selection
fr: _Marquer la sélection comme non rapprochée

en: Add a new balancing entry to the account
fr: Ajoute une nouvelle transaction au compte

en: Edit the current transaction
fr: Édite la transaction en cours

en: Reconcile the selected transactions
fr: Rapproche les transactions sélectionnées

en: Reconcile Selection
fr: Rapprocher la sélection

en: Unreconcile the selected transactions
fr: Marque les transactions sélectionnées comme non rapprochées

en: Unreconcile Selection
fr: Marquer la sélection comme non rapprochée

en: Delete the selected transaction
fr: Efface la transaction sélectionnée

en: Open the account
fr: Ouvre le compte

en: Finish the reconciliation of this account
fr: Termine le rapprochement de ce compte

en: Postpone the reconciliation of this account
fr: Reporte le rapprochement de ce compte

en: Cancel the reconciliation of this account
fr: Annule le rapprochement de ce compte

en: Illegal variable in expression.
fr: Variable illégale dans l'expression.

en: Unbalanced parenthesis
fr: Parenthèse non fermée

en: Stack overflow
fr: Débordement de pile

en: Stack underflow
fr: Débordement de pile

en: Undefined character
fr: Caractère non défini

en: Not a variable
fr: Pas une variable

en: Not a defined function
fr: Fonction non définie

en: Out of memory
fr: Mémoire insuffisante

en: Numeric error
fr: Erreur numérique

en: Failed to initialize Finance::Quote:
fr: Échec de l'initialisation de Finance::Quote :

en: Finance::Quote check returned error
fr: La vérification de Finance::Quote a renvoyé une erreur

en: No Finance::Quote Version
fr: Pas de Version de Finance::Quote

en: GncQuotes::Fetch called with no book.
fr: GncQuotes::Fetch appelé sans livre de comptes.

en: GncQuotes::Fetch called with no commodities.
fr: GncQuotes::Fetch appelé sans produits ou valeurs boursières.

en: There were no commodities for which to retrieve quotes.
fr: Il n'y avait pas de produits pour lesquels obtenir des cotations.

en: Finance::Quote retrieval failed with error
fr: L'extraction de cotation de Finance::Quote a échoué avec erreur

en: Finance::Quote returned no data and set no error.
fr: Finance::Quote n'a renvoyé aucune donnée et n'a défini aucune erreur.

en: Finance::Quote returned an error:
fr: Finance::Quote a renvoyé une erreur :

en: Finance::Quote reported failure set no error.
fr: Finance::Quote a signalé un échec sans erreur.

en: Finance::Quote reported failure with error:
fr: Finance::Quote a signalé un échec avec erreur :

en: Finance::Quote returned a quote with no currency.
fr: Finance::Quote a renvoyé un cotation sans devise.

en: Finance::Quote returned a quote with a currency GnuCash doesn't know about.
fr: Finance::Quote a renvoyé une cotation avec une devise que GnuCash ne connaît pas.

en: Finance::Quote returned a quote with no price element.
fr: Finance::Quote a renvoyé une cotation sans valeur de cours.

en: Finance::Quote returned a quote with a price that GnuCash was unable to covert to a number.
fr: Finance::Quote a renvoyé une cotation avec un cours que GnuCash n'a pas pu convertir en nombre.

en: The quote has no error set.
fr: La cotation n’a pas d’erreur définie.

en: Quotes for the following commodities were unavailable or unusable:
fr: Les cotations pour les produits suivants étaient indisponibles ou inutilisables :

en: Currency quotes requires at least two currencies
fr: Les cotations de devises nécessitent au moins deux devises

en: Failed to parse result returned by Finance::Quote.
fr: Échec de l'analyse du résultat renvoyé par Finance::Quote.

en: Error message:
fr: Message d'erreur :

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the preceding element is required
en: required
fr: requis

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the quote will work best if the preceding element is provided
en: recommended
fr: recommandé

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that one of the indicated elements is required
en: one of these
fr: l'un de ces éléments

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that a required element wasn't reported. The *s are for emphasis.
en: **missing**
fr: **manquant**

en: Finance::Quote fields GnuCash uses:
fr: Champs de Finance::Quote utilisés par GnuCash :

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The stock or Mutual Fund symbol, ISIN, CUSIP, etc.
en: symbol:
fr: symbole :

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The date of the quote.
en: date:
fr: date :

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote currency
en: currency:
fr: devise :

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for the most recent trade on the exchange
en: last:
fr: dernier :

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for an open-ended mutual fund and represents the net asset value of one unit of the fund at the previous close of trading.
en: nav:
fr: vna :

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is neither a last trade nor an NAV.
en: price:
fr: cours :

en: Finance::Quote reported a failure for symbol
fr: Finance::Quote a signalé un échec pour le symbole

en: Finance::Quote failed silently to retrieve a quote for symbol
fr: Finance::Quote a échoué silencieusement dans la récupération d'une cotation pour le symbole

en: GnuCash submitted invalid json to Finance::Quote. The details were logged.
fr: GnuCash a soumis un json non valide à Finance::Quote. Les détails ont été enregistrés.

en: Perl is missing the following modules. Please see https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detailed corrective action.
fr: Il manque à Perl les modules suivants. Veuillez consulter https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote pour les mesures correctives détaillées.

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
fr: Erreur de Finance::Quote non reconnue :

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
fr: Compte inexistant avec identifiant (GUID) [%s], annulation de la création de la SX [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
fr: Erreur lors de l'interprétation de SX [%s] pour la clé [%s]=formule [%s] à [%s] : %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
fr: Erreur %d dans SX[%s] pour la valeur finale de gnc_numeric value, 0 est donc utilisé.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
fr: Aucun taux de change disponible dans SX [%s] pour %s -> %s, la valeur sera donc zéro.

en: %s balance of %s is above the upper limit %s.
fr: Le solde du compte %s d'une valeur de %s est au dessus de la limite supérieure de %s.

en: %s balance of %s is below the lower limit %s.
fr: Le solde du compte %s d'une valeur de %s est en dessous de la limite inférieure de %s.

en: %s balance of %s should be zero.
fr: Le solde du compte %s d'une valeur de %s devrait être zéro.

[ctx: Reconciled flag 'cleared']
en: c
fr: p

[ctx: Reconciled flag 'reconciled']
en: y
fr: r

[ctx: Reconciled flag 'frozen']
en: f
fr: g

en: Opening Balances
fr: Soldes initiaux

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
fr: Renommer en :

en: Notice
fr: Avis

en: Your gnucash metadata has been migrated.
fr: Les meta-données de GnuCash ont été mises à jour.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
fr: Ancien emplacement :

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
fr: Nouvel emplacement :

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
fr: Si vous n'a pas l'intention de {1} 2.6.x ou une version plus ancienne sur ce système, vous pouvez supprimer l'ancien dossier en toute sécurité.

en: In addition:
fr: En plus :

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
fr[0]: Le fichier suivant a été copié vers {1} à la place :
fr[1]: Les fichiers suivants ont été copiés vers {1} à la place :

en: The following file in {1} has been renamed:
fr: Le fichier suivant dans {1} a été renommé :

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
fr[0]: Le fichier suivant est devenu obsolète et sera ignoré :
fr[1]: Les fichiers suivants sont devenus obsolètes et seront ignorés :

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
fr[0]: Le fichier suivant n'a pas pu être déplacé vers {1} :
fr[1]: Les fichiers suivants n'ont pas pu être déplacés vers {1} :

en: Deposit
fr: Dépôt

en: Receive
fr: Reçu

en: Withdrawal
fr: Retrait

en: Spend
fr: Dépenser

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
fr: Le caractère de séparation "%s" est utilisé dans un ou plusieurs noms de comptes.
    
    Cela entraînera des résultats inattendus. Changez le nom de ces comptes ou choisissez un autre caractère de séparation.
    
    Vous trouverez ci-dessous la liste des noms de comptes invalides :
    %s

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

en: Stock
fr: Actions

en: Mutual Fund
fr: Fonds de placements

en: A/Receivable
fr: Compte à recevoir

en: A/Payable
fr: Compte à payer

en: Root
fr: Base

en: Orphaned Gains
fr: Gains orphelins

en: Realized Gain/Loss
fr: Gains/pertes réalisés

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
fr: Les gains ou pertes réalisés depuis des comptes de change ou de produits boursiers qui n'ont pas été enregistrés ailleurs.

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
fr: Tout sauf les devises

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
fr: Devises

en: y-m-d
fr: a-m-j

en: d-m-y
fr: j-m-a

en: m-d-y
fr: m-j-a

en: d-m
fr: j-m

en: m-d
fr: m-j

en: Unknown date format specifier passed as argument.
fr: Le format de date passé en argument n'est pas reconnu.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
fr: Cette valeur n'a pu être interprétée comme une date avec le format de date sélectionné.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
fr: Cette valeur semble contenir une année alors que le format sélectionné ne l'autorise pas.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
fr: Ces données contiennent des fonctionnalités non supportées par cette version de GnuCash. Vous devez utilisez une version plus récente de GnuCash afin de bénéficier des fonctionnalités suivantes :

en: Extra to Charge Card
fr: Supplément pour carte de paiement

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
fr: Généré depuis une facture. Essayez de suspendre la facture.

en:  (posted)
fr:  (publié)

en: One Week Ago
fr: Il y a une semaine

en: One Week Ago.
fr: Il y a une semaine.

en: One Week Ahead
fr: Dans une semaine

en: One Week Ahead.
fr: Dans une semaine.

en: One Month Ago
fr: Il y a un mois

en: One Month Ago.
fr: Il y a un mois.

en: One Month Ahead
fr: Dans un mois

en: One Month Ahead.
fr: Dans un mois.

en: Three Months Ago
fr: Il y a trois mois

en: Three Months Ago.
fr: Il y a trois mois.

en: Three Months Ahead
fr: Dans trois mois

en: Three Months Ahead.
fr: Dans trois mois.

en: Six Months Ago
fr: Il y a six mois

en: Six Months Ago.
fr: Il y a six mois.

en: Six Months Ahead
fr: Dans six mois

en: Six Months Ahead.
fr: Dans six mois.

en: One Year Ago
fr: Il y a un an

en: One Year Ago.
fr: Il y a un an.

en: One Year Ahead
fr: Dans un an

en: One Year Ahead.
fr: Dans un an.

en: Start of next month
fr: Début du mois prochain

en: First day of the next month.
fr: Premier jour du mois prochain.

en: End of next month
fr: Fin du mois prochain

en: Last day of next month.
fr: Dernier jour du mois prochain.

en: Start of next quarter
fr: Début du prochain trimestre

en: First day of the next quarterly accounting period.
fr: Premier jour de la prochaine période comptable trimestrielle.

en: End of next quarter
fr: Fin du trimestre prochain

en: Last day of next quarterly accounting period.
fr: Dernier jour de la prochaine période comptable trimestrielle.

en: Start of next year
fr: Début de l'année prochaine

en: First day of the next calendar year.
fr: Premier jour de la prochaine année calendaire.

en: End of next year
fr: Fin de l'année dernière

en: Last day of the next calendar year.
fr: Dernier jour de la prochaine année calendaire.

en: Counters
fr: Compteurs

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
fr: Choisissez le nombre de jours après lequel les transactions seront marquées en lecture seule et ne pourront plus être modifiées. Ce seuil est matérialisé par une ligne rouge dans la fenêtre du registre. Si cette valeur est zéro, alors toutes les transactions peuvent être modifiées et aucune n’est en lecture seule.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
fr: Cochez pour que le champ « action » des répartitions soit utilisé dans les registres comme champ « Num » à la place du numéro de transaction ; le numéro de transaction sera alors affiché comme « T-Num » sur la deuxième ligne du registre. Cette option a des effets similaires sur les fonctionnalités affaires, rapports et importation/exportation.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
fr: Cochez pour que des comptes de change soient utilisés pour les transactions impliquant plusieurs devises ou produits boursiers.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
fr: Budget à utiliser lorsque aucun budget n’a été spécifié par ailleurs.

en: Customer number
fr: N° de client

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
fr: Précédent numéro de client généré. Ce numéro sera augmenté pour obtenir le prochain numéro de client.

en: Customer number format
fr: Format de n° de client

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros de clients. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: Employee number
fr: N° d'employé(e)s

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
fr: Précédent numéro d'employé(e) généré. Ce numéro sera augmenté pour obtenir le prochain numéro d'employé(e).

en: Employee number format
fr: Format de n° d'employé(e)s

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros d'employés. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: Invoice number
fr: N° de facture

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
fr: Précédent numéro de facture généré. Ce numéro sera augmenté pour obtenir le prochain numéro de facture.

en: Invoice number format
fr: Format de n° de facture

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros de facture. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: Bill number
fr: N° de facture fournisseur

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
fr: Précédent numéro de facture généré. Ce numéro sera augmenté pour obtenir le prochain numéro de facture.

en: Bill number format
fr: Format de n° de facture fournisseur

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros de factures fournisseur. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: Expense voucher number
fr: N° de bon de dépense

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
fr: Le précédent numéro généré pour le bon de dépense. Ce numéro sera incrémenté lors de la génération du bon suivant.

en: Expense voucher number format
fr: Format de n° de bon de dépense

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros de bons de dépenses. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: Job number
fr: N° de la prestation

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
fr: Précédent numéro de prestation généré. Ce numéro sera augmenté pour obtenir le prochain numéro de prestation.

en: Job number format
fr: Format de n° de prestation

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros de prestations. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: Order number
fr: N° de commande

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
fr: Précédent numéro de commande généré. Ce numéro sera augmenté pour obtenir le prochain numéro de commande.

en: Order number format
fr: Format de n° de commande

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros de commande. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: Vendor number
fr: N° fournisseur

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
fr: Précédent numéro de fournisseur généré. Ce numéro sera incrémenté pour obtenir le prochain numéro de fournisseur.

en: Vendor number format
fr: Format de n° de fournisseur

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
fr: La chaîne de format à utiliser pour générer les numéros de fournisseurs. Il s'agit d'une chaîne de format de type printf.

en: The name of your business.
fr: Le nom de votre société.

en: The address of your business.
fr: L'adresse de votre société.

en: The contact person to print on invoices.
fr: Personne représentant la société, dont le nom figurera sur les factures.

en: The fax number of your business.
fr: Le numéro de fax de votre société.

en: The email address of your business.
fr: L’adresse courriel de votre société.

en: The URL address of your website.
fr: L’URL du site web de votre société.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
fr: L'identifiant de votre société (ex. "SIREN 321 654 987").

en: Length of time to change the used invoice report. A value of 0 means disabled.
fr: Délai pour modifier le rapport de facture utilisé. Une valeur de 0 signifie désactivé.

en: Default Customer TaxTable
fr: Table de taxation client par défaut

en: The default tax table to apply to customers.
fr: La table de taxation par défaut à appliquer aux clients.

en: Default Vendor TaxTable
fr: Table de taxation fournisseur par défaut

en: The default tax table to apply to vendors.
fr: La table de taxation à appliquer par défaut aux fournisseurs.

en: The default date format used for fancy printed dates.
fr: Le format de date à utiliser par défaut pour l’impression améliorée des dates.

en: The electronic tax number of your business
fr: Le numéro fiscal électronique de votre société

en:  (closed)
fr:  (fermé)

en: Offset between documents:
fr: Décalage entre les documents :

en: Lot Link
fr: Lien avec le lot

en: First In, First Out
fr: Premier ajouté, premier retiré

en: Use oldest lots first.
fr: Commencer par les lots les plus anciens.

en: Last In, First Out
fr: Dernier ajouté, premier retiré

en: Use newest lots first.
fr: Commencer par les lots les plus récents.

en: Average cost of open lots.
fr: Le coût moyen des lots ouverts.

en: Manually select lots.
fr: Sélectionner manuellement les lots.

en: Use Trading Accounts
fr: Utiliser des comptes de change

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
fr: Seuil (en jours) pour passage en lecture seule (ligne rouge)

en: Use Split Action Field for Number
fr: Utiliser le champ « action » des répartitions comme numéro

en: Budgeting
fr: Budgétiser

en: Default Budget
fr: Budget par défaut

en: Default Invoice Report
fr: Rapport de facture par défaut

en: Default Invoice Report Timeout
fr: Délai du rapport de facture par défaut

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
fr: dernier %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
fr: Inconnu, liste de taille %d.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
fr: Veuillez supprimer cette transaction. Plus d'informations sur https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
fr: Veuillez supprimer cette transaction. Plus d'informations sur https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
fr: Vérification des lots commerciaux dans le compte %s : %u sur %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
fr: Vérification des répartitions commerciales dans le compte %s : %u sur %u

en: Looking for orphans in transaction: %u of %u
fr: Recherche d'éléments orphelins dans la transaction : %u sur %u

en: Looking for imbalances in transaction date %s: %u of %u
fr: Recherche des irrégularités dans la date de transaction %s : %u sur %u

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
fr: Répartition

en: Voided transaction
fr: Transaction invalidée

en: Transaction Voided
fr: Transaction invalidée

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
fr: Taxe liée mais sans code de taxe

en: Tax entity type not specified
fr: L'élément type de taxe n'est pas spécifié

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
fr: Type de taxe %s : code invalide %s pour ce type de compte

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
fr: Non lié à la taxe ; type de taxe %s : code invalide %s pour ce type de compte

en: Invalid code %s for tax type %s
fr: Code invalide %s pour ce type de taxe %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
fr: Nom lié à la taxe ; code invalide %s pour ce type de taxe %s

en: No form: code %s, tax type %s
fr: Pas de formulaire : code %s, type de taxe %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
fr: Non lié à la taxe ; aucun formulaire : code %s, type de taxe %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
fr: Pas de description : formulaire %s, code %s, type de taxe %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
fr: Non lié à la taxe ; pas de description : formulaire %s, code %s, type de taxe %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
fr: Non lié aux taxes ; %s%s : %s (code %s, type de taxe %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
fr: (Taxes liées aux sous-comptes : %d)

en: No help available.
fr: Aide non disponible.
