GnuCash 4.8 - en to de translation catalogue (213 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
de: Begriff

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
de: »«

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
de: Konto

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
de: Kontonummer (intern)

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
de: Kontenhierarchie

note: "-"
en: account name
de: Kontobezeichnung

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
de: Aktiva

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
de: Aktiva

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
de: Aktiva & Passiva; Bilanz- oder Bestandskonten

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
de: Girokonto

note: "-"
en: account type: currency
de: Währung (Währungskonto)

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
de: Eigenkapital

note: "-"
en: account type: Expense
de: Aufwand

note: "-"
en: account type: Income
de: Ertrag

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
de: Fremdkapital

note: "-"
en: account type: money-market
de: Geldmarktfonds

note: "-"
en: account type: Mutual fund
de: Investmentfonds

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
de: Passiva

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
de: Erfolgskonten

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
de: Sparkonto

note: "-"
en: account type: Stock
de: Aktienkonto

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
de: Devisenhandel

note: "-"
en: account: parent account
de: Übergeordnetes Konto

note: "-"
en: account: subaccount
de: Unterkonto

note: "-"
en: account: top level account
de: Konto der obersten Ebene

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
de: Aktion

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
de: Geldautomat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
de: Gutschrift

note: "-"
en: action: buy
de: Kauf

note: "-"
en: action: deposit
de: Einzahlung

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
de: Lastschrift

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
de: Ausschüttung

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
de: Dividende

note: "-"
en: action: fee
de: Gebühr

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
de: Zins

note: "-"
en: action: loan
de: Darlehen

note: "see: payment 1."
en: action: payment
de: Zahlung

note: "Point of sale"
en: action: POS
de: Karten-Terminal

note: "-"
en: action: rebate
de: Rabatt

note: "-"
en: action: sell
de: Verkauf

note: "-"
en: action: Teller
de: Bankschalter

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
de: (Überweisung)

note: "-"
en: action: wire
de: Überweisung

note: "-"
en: action: withdraw
de: Abhebung

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
de: Verlauf

note: "A sum of money"
en: amount
de: Betrag

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
de: fälliger Betrag

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
de: Durchschnitt/Durchschnittlich

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
de: Saldo

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
de: Voriger Saldo

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
de: Saldo

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
de: Bilanz

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
de: ausgleichen

note: "-"
en: bank
de: Bank

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
de: Lieferantenrechnung

note: "see invoice owner"
en: bill owner
de: Lieferant

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
de: Zahlungsbedingungen

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
de: Geschäftsbuch

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
de: Buchabschluss

note: "-"
en: business (adjective)
de: Geschäftlich

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
de: Geschäft (Firma, Kaufmännisch, Unternehmen)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
de: Kapitalertrag

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
de: Groß-/Kleinschreibung beachten

note: "Money in coins or notes"
en: cash
de: Bargeld

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
de: Scheck

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
de: überprüfen

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
de: Schliessen

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
de: Handelsgut, Währung/Wertpapier (auch: Aktie, Option, Bonds)

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
de: Handelsplatz

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
de: Stückelung

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
de: Symbol

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
de: Zinseszins

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
de: Haben

note: "-"
en: Credit Card
de: Kreditkarte

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
de: Überweisung

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
de: Gutschrift

note: "The system of money used in a country"
en: currency
de: Währung

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
de: Dashboard

note: "The backend where the data is stored."
en: database
de: Datei

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
de: Datum

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
de: Datumsformat

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
de: Zeitraum

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
de: Soll

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
de: Voreinstellung

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
de: Gutschrift

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
de: Abschreibung

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
de: Beschreibung

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
de: Skonto (billingterms), Rabatt (invoice), Nachlass (als Oberbegriff sonst)

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
de: Doppelte Buchführung

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
de: Verknüpfung, Verknüpftes Dokument

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
de: Fälligkeitsdatum

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
de: E-Mail

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
de: Angestellter<

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
de: Eigenkapital

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
de: Eigenkapitalbilanz

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
de: Treuhandkonto

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
de: Wechselkurs

note: "in the account creation dialog??"
en: field
de: Feld

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
de: Datei

note: "-"
en: file type
de: Dateityp

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
de: Zinssatz

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
de: Raten

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
de: Jahresabschluss

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
de: Freie Software

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
de: Wertzuwachs (Gewinn, Zunahme, Profit, Ertrag)

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
de: Ausgleichskonto

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
de: Import

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
de: Einnahmeüberschussrechnung

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
de: Zinsen

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
de: Rechnung (Rechnungsausgang, Versandte Rechnung)

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
de: Auftrag

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
de: Hauptbuch

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
de: Passiva

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
de: Darlehen

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
de: Darlehen: effektiver Jahreszins

note: "The money lost in business activity"
en: loss
de: Verlust

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
de: verlorene Konten

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
de: Charge

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
de: fusionieren

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
de: Markierung

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
de: Marge

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
de: Fenstermodus

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
de: Buchungstext

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
de: Hypothek

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
de: Hypothek mit variablem Zinssatz

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
de: Hypothek mit festem Zinssatz

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
de: Nationale Währung

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
de: netto, rein-

note: "net total of all assets"
en: net assets
de: Netto-Anlagevermögen

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
de: Reingewinn

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
de: Reinvermögen

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
de: Bemerkung

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
de: Nr

note: "to make accessible"
en: open, to
de: Öffnen

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
de: Anfangsbestand

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
de: Optionen

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
de: Bestellung

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
de: verwaist

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
de: Mandant

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
de: Passwort

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
de: offene Verbindlichkeiten/Forderungen (an Lieferungen und Leistungen); alternativ: Accounts payable = Kreditoren, Receivables = Debitoren

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
de: Zahlungsempfänger

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
de: Zahlungspflichtiger

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
de: Zahlung

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
de: Platzhalter

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
de: Portfolio

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
de: einbuchen

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
de: Einstellungen

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
de: Tilgung

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
de: Preis

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
de: Briefkurs, Ankauf

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
de: Geldkurs, Verkauf

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
de: Kurs

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
de: Gewinn

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
de: Gewinn- und Verlustrechnung

note: "-"
en: quick-fill
de: Quick-Fill

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
de: neu kalkulieren (eine Transaktion)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
de: Abgleichen (In Einklang bringen, Abstimmen, Ausgleichen?)

note: "-"
en: record keeping
de: Buchführung

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
de: Kontobuch

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
de: Mehrteilig

note: "-"
en: register entry: stock split
de: Aktienteilung

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
de: Buchungsansicht: Aktive vollständig

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
de: Buchungsansicht: Einzeilig

note: "another form of register"
en: register: general ledger
de: Journal

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
de: Buchungsansicht: Vollständig

note: "reload the current document"
en: reload, to
de: Erneut laden

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
de: T-Konto-Form

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
de: Staffel-Form

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
de: Einbehaltener Gewinn

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
de: Stornierungsbuchung hinzufügen

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
de: Umsatz

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
de: speichern

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
de: Geplante Buchung (Terminierte Buchung, Dauerauftrag, Termin-Überweisung)

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
de: überprüfen

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
de: Wertpapier

note: "-"
en: Share Balance (register)
de: Aktiensaldo

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
de: Anteile

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
de: Quelle

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
de: Buchungsteil

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
de: Aktien

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
de: Aktienteilung

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
de: Stilvorlage

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
de: Zwischensumme

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
de: Feldnummer im Steuerformular

note: "field of an account"
en: tax info
de: Steuerrelevante Informationen

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
de: Einkommensteuer

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
de: Verkaufssteuer

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
de: USt.

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
de: MwSt.

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
de: Vorlage

note: "see: date range"
en: time period
de: Zeitraum

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
de: Gesamt

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
de: Betrag

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
de: Buchung

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
de: Bestätigt

note: "-"
en: transaction state: frozen
de: Fixiert

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
de: Abgeglichen

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
de: Ungültig (ungültig gemacht, gelöscht)

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
de: Überweisung, ([Aktien-] Übertragung)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
de: Gegenkonto

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
de: Buchen

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
de: Rohbilanz

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
de: Typ

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
de: Maßeinheiten

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
de: Wert

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
de: Lieferant

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
de: Auslagenerstattung

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
de: Belastung

en: stock
de: Aktie

en: due
de: fällig

en: Direct Debit
de: Lastschrift
