GnuCash 4.8 - en to es translation catalogue (219 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
es: Término

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
es: «»

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
es: cuenta

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
es: código de cuenta

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
es: plan de cuentas

note: "-"
en: account name
es: nombre de cuenta

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
es: Activo

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
es: Activo

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
es: Activos y Pasivos

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
es: cuenta corriente

note: "-"
en: account type: currency
es: moneda

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
es: Patrimonio

note: "-"
en: account type: Expense
es: Gastos

note: "-"
en: account type: Income
es: Ingreso

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
es: Pasivo

note: "-"
en: account type: money-market
es: mercado monetario

note: "-"
en: account type: Mutual fund
es: Fondo de Inversión

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
es: Pasivo

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
es: Ganancias y Pérdidas

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
es: ahorro

note: "-"
en: account type: Stock
es: tipo de cuenta: Acciones

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
es: comercio

note: "-"
en: account: parent account
es: cuenta antecesora

note: "-"
en: account: subaccount
es: cuenta: subcuenta

note: "-"
en: account: top level account
es: cuenta maestra

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
es: registrar

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
es: cajero automático

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
es: autoDep

note: "-"
en: action: buy
es: comprar

note: "-"
en: action: deposit
es: depositar

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
es: débito directo

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
es: desc

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
es: div

note: "-"
en: action: fee
es: comisión

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
es: int

note: "-"
en: action: loan
es: préstamo

note: "see: payment 1."
en: action: payment
es: liquidar

note: "Point of sale"
en: action: POS
es: PdV

note: "-"
en: action: rebate
es: descuento

note: "-"
en: action: sell
es: vender

note: "-"
en: action: Teller
es: cajero

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
es: transferir

note: "-"
en: action: wire
es: cablear

note: "-"
en: action: withdraw
es: retirar

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
es: antigüedad

note: "A sum of money"
en: amount
es: cantidad

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
es: cantidad vencida

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
es: promedio

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
es: balance

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
es: saldo anterior

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
es: saldo anterior

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
es: hoja de balance

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
es: cuadrar

note: "-"
en: bank
es: banco

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
es: cargo

note: "see invoice owner"
en: bill owner
es: titular del cargo

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
es: condiciones de cargo

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
es: Libro

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
es: cierre de libro

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
es: Presupuesto

note: "-"
en: business (adjective)
es: de negocio, negociador

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
es: negocio

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
es: ganancias de capital

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
es: distinguir MAYÚS/minús

note: "Money in coins or notes"
en: cash
es: metálico

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
es: cheque

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
es: comprobar y reparar

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
es: cerrar

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
es: mercancía, materia prima

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
es: índice de valores

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
es: fracción

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
es: Símbolo

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
es: interés compuesto

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
es: Haber (columna en el registro)

note: "-"
en: Credit Card
es: Tarjeta Crediticia

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
es: transferencia haber

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
es: Anotación Haber

note: "The system of money used in a country"
en: currency
es: moneda

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
es: Personalizado

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
es: panel de control

note: "The backend where the data is stored."
en: database
es: base de datos

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
es: Fecha

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
es: Formato de fecha

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
es: rango de fechas

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
es: Debe (columna en el libro), Cargo

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
es: predeterminado/a

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
es: depósito

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
es: depreciación

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
es: Descripción

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
es: descuento

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
es: asiento doble

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
es: vínculo documental

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
es: fecha vencida

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
es: correo electrónico

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
es: operador

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
es: patrimonio

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
es: declaración de capital

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
es: depósito

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
es: tipo de cambio

note: "in the account creation dialog??"
en: field
es: campo

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
es: archivo

note: "-"
en: file type
es: tipo de archivo

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
es: tasa de interés

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
es: plazos

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
es: declaración financiera

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
es: software libre

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
es: ganancia

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
es: descuadre

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
es: importar

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
es: declaración de ingresos

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
es: interés

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
es: factura

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
es: ejercicio/tarea

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
es: libro mayor

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
es: pasivo/patrimonio

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
es: préstamo

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
es: préstamo: TAE

note: "The money lost in business activity"
en: loss
es: pérdida

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
es: Cuentas de Pérdidas

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
es: Lote

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
es: unir

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
es: marcador

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
es: Margen de beneficio

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
es: Modo MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
es: Memorándum

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
es: Hipoteca

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
es: hipoteca: tipo variable (HTV)

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
es: hipoteca: tipo fijo (HTF)

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
es: moneda nacional

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
es: neto

note: "net total of all assets"
en: net assets
es: activos neto

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
es: beneficio neto

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
es: patrimonio neto

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
es: anotaciones

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
es: Núm.

note: "to make accessible"
en: open, to
es: abrir

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
es: saldo de apertura

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
es: opciones

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
es: operación

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
es: huérfano

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
es: titular (de cargo, factura o comprobante)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
es: frase de acceso

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
es: Pagos pendientes/Ingresos pendientes

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
es: beneficiario

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
es: pagadero

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
es: remuneración

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
es: contenedor

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
es: cartera

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
es: vencer

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
es: preferencias

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
es: plazo principal

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
es: precio

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
es: venta

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
es: oferta

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
es: cotizaciones

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
es: ganancia, beneficio

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
es: Ganancias y Pérdidas

note: "-"
en: quick-fill
es: relleno rápido

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
es: recalcular (una transacción)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
es: conciliar

note: "-"
en: record keeping
es: conservación de registros

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
es: registro

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
es: transacción desglosada

note: "-"
en: register entry: stock split
es: desglose de reserva

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
es: registro: presupuesto auto-desglosado

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
es: libro básico

note: "another form of register"
en: register: general ledger
es: registro: libro mayor

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
es: Libro diario

note: "reload the current document"
en: reload, to
es: recargar

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
es: Formulario de Cuenta Doble

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
es: Formulario Vertical

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
es: Ganancias Retenidas

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
es: revertir transacción

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
es: ventas

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
es: guardar

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
es: Transacción Planificada

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
es: cuadrar

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
es: garantía

note: "-"
en: Share Balance (register)
es: Saldo de las acciones (registro)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
es: acciones

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
es: origen

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
es: desglose

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
es: provisiones

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
es: desglose de provisión

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
es: hoja de estilo

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
es: código impositivo

note: "field of an account"
en: tax info
es: informe sobre imposiciones

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
es: tipo de impuesto: impuesto sobre la renta

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
es: imposición sobre ventas

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
es: IVA

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
es: IVA

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
es: plantilla

note: "see: date range"
en: time period
es: período de tiempo

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
es: Tot.

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
es: transacción

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
es: purgado

note: "-"
en: transaction state: frozen
es: congelado

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
es: conciliado

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
es: estado de la transacción: cancelada

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
es: transferencia

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
es: cuenta transferencial

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
es: transferir

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
es: Balance sumas y saldos

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
es: tipo, teclear, tecla

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
es: unidades

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
es: valor

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
es: proveedor

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
es: comprobante

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
es: cargo

en: stock
es: [albarán], mercancía, provisión

en: due
es: vencimiento

en: Online
es: Conectado

en: Direct Debit
es: Domiciliación Bancaria

en: Price
es: Precio

[ctx: 1]
en: invoice
es: factura

en: log
es: bitácora

en: Void
es: vacío

en: transactions
es: transacciones

[ctx: 1]
en: transaction
es: transacción
