GnuCash 4.8 - en to fr translation catalogue (203 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
fr: Terme (Cher(ère) traducteur/trice : ce fichier ne sera jamais visible pour l'utilisateur !)

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
fr: compte

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
fr: code du compte

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
fr: plan de comptes

note: "-"
en: account name
fr: nom du compte

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
fr: type de compte : actif

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
fr: type de compte : actif

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
fr: type de compte : Actif et passif

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
fr: type de compte : compte courant

note: "-"
en: account type: currency
fr: type de compte : devise

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
fr: type de compte : capitaux propres

note: "-"
en: account type: Expense
fr: type de compte : dépense

note: "-"
en: account type: Income
fr: type de compte : revenu

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
fr: type de compte : passif

note: "-"
en: account type: money-market
fr: type de compte : marché monétaire

note: "-"
en: account type: Mutual fund
fr: type de compte : fond mutuel

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
fr: type de compte : passif

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
fr: type de compte : profits et pertes

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
fr: type de compte : épargne

note: "-"
en: account type: Stock
fr: type de compte : action

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
fr: type de compte : mouvements

note: "-"
en: account: parent account
fr: compte : compte parent

note: "-"
en: account: subaccount
fr: compte : sous-compte

note: "-"
en: account: top level account
fr: compte : compte le plus haut

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
fr: Action (enregistrement)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
fr: action : guichet automatique (ATM)

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
fr: action : dépôt automatique

note: "-"
en: action: buy
fr: action : achat

note: "-"
en: action: deposit
fr: action : dépôt

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
fr: action : débit direct

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
fr: action : dist

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
fr: action : div

note: "-"
en: action: fee
fr: action : rémunération

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
fr: action : int

note: "-"
en: action: loan
fr: action : emprunt

note: "see: payment 1."
en: action: payment
fr: action : paiement

note: "Point of sale"
en: action: POS
fr: action : POS

note: "-"
en: action: rebate
fr: action : rabais

note: "-"
en: action: sell
fr: action : accord

note: "-"
en: action: Teller
fr: action : Guichet automatique

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
fr: action : virement

note: "-"
en: action: wire
fr: action : virement électronique (TIP)

note: "-"
en: action: withdraw
fr: action : retrait

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
fr: vieillissement

note: "A sum of money"
en: amount
fr: montant brut, montant

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
fr: montant à payer

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
fr: moyenne

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
fr: bilan

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
fr: équilibre b / f

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
fr: équilibre b / f

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
fr: bilan graphique

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
fr: bilan, pour

note: "-"
en: bank
fr: banque

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
fr: facture

note: "see invoice owner"
en: bill owner
fr: émetteur de la facture

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
fr: conditions de facturation

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
fr: Livre

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
fr: clôture des comptes

note: "-"
en: business (adjective)
fr: société

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
fr: entrepreneur

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
fr: gains de capital

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
fr: sensible à la casse

note: "Money in coins or notes"
en: cash
fr: liquide

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
fr: chèque

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
fr: vérifier et réparer, pour

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
fr: fermer, pour

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
fr: produit, bien

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
fr: Liste de produit, bien

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
fr: option du produit, bien : fraction

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
fr: option du produit, bien : symbole

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
fr: intérêts composés

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
fr: Crédit (colonne dans le registre)

note: "-"
en: Credit Card
fr: Carte de crédit

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
fr: virement

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
fr: avoir

note: "The system of money used in a country"
en: currency
fr: devise

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
fr: Personnalisé

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
fr: tableau de bord

note: "The backend where the data is stored."
en: database
fr: base de données

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
fr: format de date

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
fr: plage de dates

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
fr: Débit (colonne dans le registre)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
fr: par défaut

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
fr: dépôt (dans le dialogue de rapprochement)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
fr: dépréciation

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
fr: Description (colonne dans le registre)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
fr: escompte

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
fr: entrée double

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
fr: lien du document, lien vers un document, document lié

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
fr: échéance

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
fr: employé(e)

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
fr: capitaux propres

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
fr: relevé des capitaux propres

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
fr: séquestre (compte en)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
fr: taux de change

note: "in the account creation dialog??"
en: field
fr: champ

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
fr: fichier

note: "-"
en: file type
fr: type de fichier

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
fr: calcul financier : taux d'intérêt

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
fr: calcul financier : paiements

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
fr: état financier

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
fr: logiciel libre

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
fr: profit

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
fr: non soldé

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
fr: importer

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
fr: relevé des revenus

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
fr: intérêt

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
fr: facture

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
fr: tâche (informatique), prestation (facturée)

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
fr: livre

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
fr: dettes, passifs/capitaux propres

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
fr: prêt

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
fr: prêt : APR

note: "The money lost in business activity"
en: loss
fr: perte

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
fr: Comptes perdus

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
fr: fusion, pour

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
fr: marqueur

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
fr: marge

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
fr: Modus MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
fr: Mémo

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
fr: Hypothèque

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
fr: hypothèque : ARM

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
fr: hypothèque : FRM

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
fr: devise nationale

note: "net total of all assets"
en: net assets
fr: actifs nets

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
fr: profit net

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
fr: valeur nette

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
fr: notes (enregistrement)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
fr: N° (colonne dans le registe)

note: "to make accessible"
en: open, to
fr: ouvrir, pour

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
fr: solde initial

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
fr: commande

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
fr: non soldé

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
fr: propriétaire (de la facture, facture ou bon de dépense)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
fr: mot de code

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
fr: Payable/À recevoir

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
fr: bénéficiaire

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
fr: payeur

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
fr: paiement

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
fr: virtuel

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
fr: portefeuille

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
fr: publier, dans

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
fr: préférences

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
fr: remboursement du principal

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
fr: prix (dans une division)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
fr: type de prix : demande

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
fr: type de prix : maximum

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
fr: prix : quotations

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
fr: bénéfice

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
fr: Compte de résultat

note: "-"
en: quick-fill
fr: adition rapide

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
fr: relancer, pour (une transaction)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
fr: rapprocher, pour

note: "-"
en: record keeping
fr: enregistrement conservé

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
fr: registre

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
fr: entrée du registre : transaction divisée

note: "-"
en: register entry: stock split
fr: registre : division d'action

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
fr: registre : division automatique du livre

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
fr: registre : livre de base

note: "another form of register"
en: register: general ledger
fr: registre : livre journal

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
fr: registre : journal de transaction

note: "reload the current document"
en: reload, to
fr: recharger, pour

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
fr: formulaire de rapport : formulaire de compte T

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
fr: formulaire de rapport : formulaire vertical

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
fr: Des bénéfices non répartis

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
fr: transaction inversée, pour (action du registre)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
fr: ventes

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
fr: enregistrement, pour (un fichier)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
fr: Transaction récurrente

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
fr: nettoyer

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
fr: titre

note: "-"
en: Share Balance (register)
fr: Bilan partagé (registre)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
fr: titres

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
fr: répartition

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
fr: actions

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
fr: division d'actions

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
fr: feuille de style

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
fr: sous-total

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
fr: code de taxe

note: "field of an account"
en: tax info
fr: détails de la taxation

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
fr: type d'impôt : impôt sur le revenu

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
fr: type de taxe : taxe de vente

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
fr: type de taxe : TPS

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
fr: type de taxe : TVA

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
fr: modèle

note: "see: date range"
en: time period
fr: période

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
fr: relevé de transaction : pointé

note: "-"
en: transaction state: frozen
fr: relevé de transaction : gelé

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
fr: relevé de transaction : pointé

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
fr: relevé de transaction : annulé

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
fr: virement

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
fr: compte viré

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
fr: virer, vers (barre d'outils du registre)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
fr: bilan comptable (rapport)

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
fr: unité

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
fr: valeur (dans une division)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
fr: fournisseur

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
fr: bon (commande), pièce justificative

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
fr: retrait (dans le dialogue de rapprochement)

en: stock
fr: action

en: due
fr: à payer

en: Online
fr: En ligne

en: Direct Debit
fr: Prélèvement automatique
