GnuCash 4.8 - en to he translation catalogue (215 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
he: מונח

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
he: חשבון

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
he: קוד חשבון

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
he: תרשים חשבונות

note: "-"
en: account name
he: שם חשבון

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
he: סוג חשבון: פעיל

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
he: סוג חשבון: נכס

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
he: סוג חשבון: נכסים והתחיבויות

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
he: סוג חשבון: עובר ושב

note: "-"
en: account type: currency
he: סוג חשבון: מטבע

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
he: סוג חשבון: הון

note: "-"
en: account type: Expense
he: סוג חשבון: הוצאות

note: "-"
en: account type: Income
he: סוג חשבון: הכנסות

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
he: סוג חשבון: התחיבויות

note: "-"
en: account type: money-market
he: סוג חשבון: שוק ההון

note: "-"
en: account type: Mutual fund
he: סוג חשבון: קרן נאמנות

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
he: סוג חשבון: סביל

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
he: סוג חשבון: רווח והפסד

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
he: סוג חשבון: חיסכון

note: "-"
en: account type: Stock
he: סוג חשבון: נירות ערך

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
he: סוג חשבון: המרה

note: "-"
en: account: parent account
he: חשבון: חשבון אב

note: "-"
en: account: subaccount
he: חשבון: חשבון משנה

note: "-"
en: account: top level account
he: חשבון: רמה עליונה

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
he: פעולה (יומן)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
he: פעולה: כספומט

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
he: פעולה: הפקדה אוטומטית

note: "-"
en: action: buy
he: פעולה: קניה

note: "-"
en: action: deposit
he: פעולה: הפקדה

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
he: פעולה: חיוב ישיר

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
he: פעולה: הפצה

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
he: פעולה: דיבידנד

note: "-"
en: action: fee
he: פעולה: עמלה

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
he: פעולה: ריבית

note: "-"
en: action: loan
he: פעולה: הלוואה

note: "see: payment 1."
en: action: payment
he: פעולה: תשלום

note: "Point of sale"
en: action: POS
he: פעולה: נקודת מכירה

note: "-"
en: action: rebate
he: זיפעולה: החזר

note: "-"
en: action: sell
he: פעולה: מכירה

note: "-"
en: action: Teller
he: פעולה: כספר

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
he: פעולה: העברה

note: "-"
en: action: wire
he: פעולה: מברק

note: "-"
en: action: withdraw
he: פעולה: משיכה

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
he: גיול

note: "A sum of money"
en: amount
he: סכום

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
he: סכום מגיע

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
he: ממוצע

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
he: מאזן (שם עצם)

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
he: יתרה שהועברה קדימה

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
he: יתרה שהועברה אל

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
he: גליון מאזן

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
he: איזון, ל־

note: "-"
en: bank
he: בנק

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
he: הודעת חיוב

note: "see invoice owner"
en: bill owner
he: בעל החיוב

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
he: תנאי תשלום

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
he: ספרים

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
he: סגירת ספרים

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
he: תקציב

note: "-"
en: business (adjective)
he: עסקי (שם תואר)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
he: עסק (שם עצם)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
he: רווחי הון

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
he: תלוי רישיות

note: "Money in coins or notes"
en: cash
he: מזומן

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
he: המחאה

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
he: בדיקה ותיקון, ל

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
he: סגירה, ל

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
he: סחורה

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
he: בורסה

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
he: אפשרות סחורה: שבר

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
he: אפשרות סחורה: סמל

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
he: ריבית דריבית

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
he: זכות (עמודה ביומן)

note: "-"
en: Credit Card
he: כרטיס אשראי

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
he: העברה בנקאית

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
he: הודעת זיכוי

note: "The system of money used in a country"
en: currency
he: מטבע

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
he: מותאם

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
he: לוּחַ מַחווָנִים

note: "The backend where the data is stored."
en: database
he: מסד נתונים

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
he: תאריך

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
he: מבנה התאריך

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
he: טווח תאריכים

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
he: חובה (עמודה ביומן)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
he: ברירת מחדל

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
he: הפקדה

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
he: פחת

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
he: תיאור

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
he: הנחה

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
he: הכנסה כפולה

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
he: קישור למסמך

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
he: תאריך פרעון

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
he: דוא״ל

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
he: עובד

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
he: הון עצמי

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
he: תדפיס הון

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
he: חשבון נאמנות

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
he: שער חליפין

note: "in the account creation dialog??"
en: field
he: שדה

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
he: קובץ

note: "-"
en: file type
he: סוג קובץ

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
he: מחשבון פיננסי: שער ריבית

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
he: מחשבון פיננסי: תשלומים

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
he: דוחות כספיים

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
he: תוכנה חינמית

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
he: רווח

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
he: לא מאוזן

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
he: ייבוא

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
he: תדפיס הכנסות

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
he: ריבית

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
he: חשבונית לקוח

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
he: ריכוז

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
he: כרטסת חשבונות ראשית

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
he: התחייבויות/הון

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
he: הלוואה

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
he: הלוואה: ריבית אפקטיבית שנתית

note: "The money lost in business activity"
en: loss
he: הפסד

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
he: חשבונות אבודים

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
he: דבוקה

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
he: לאחד

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
he: סמן

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
he: מרווח

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
he: מנגנון הצגת חלונות מרובים

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
he: מזכר

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
he: משכנתה

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
he: משכנתא: משכנתא בריבית משתנה

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
he: משכנתא: משכנתא בריבית קבועה

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
he: מטבע לאומי

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
he: נטו

note: "net total of all assets"
en: net assets
he: נכסים נטו

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
he: רווח נקי

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
he: ערך נקי

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
he: רשימות

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
he: מס'

note: "to make accessible"
en: open, to
he: לפתוח

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
he: מאזן פתיחה

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
he: אפשרויות

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
he: הזמנה

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
he: ללא איזון

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
he: בעלים (של חיוב, חשבונית או שובר תשלום)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
he: ססמה

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
he: זכאים/חייבים

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
he: מוטב

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
he: משלם

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
he: תשלום

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
he: שומר מקום

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
he: תיק השקעות

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
he: רישום, ל־

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
he: העדפות

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
he: תשלום קרן

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
he: מחיר (בפיצול מניות)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
he: סוג מחיר: מכירה

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
he: סוג מחיר: קניה

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
he: מחיר: שער

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
he: רווח

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
he: רווח והפסד

note: "-"
en: quick-fill
he: השלמה מהירה

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
he: איזון מחדש

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
he: התאמה

note: "-"
en: record keeping
he: שמירת מסמכים

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
he: יומן

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
he: רשומת יומן: פיצול תנועה

note: "-"
en: register entry: stock split
he: רשומת יומן: פיצול מניות

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
he: יומן: פיצול כרטסת אוטומטי

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
he: יומן: כרטסת בסיסית

note: "another form of register"
en: register: general ledger
he: יומן: כרטסת חשבונות ראשית

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
he: רישום יומן: יומן תנועות

note: "reload the current document"
en: reload, to
he: טעינה מחודשת, ל

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
he: טופס דוח: טופס חשבון טי

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
he: טופס דוח: חשבון אנכי

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
he: רווחים מיועדים

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
he: תנועת היפוך, ל (פעולה ביומן, סטורנו)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
he: מכירות

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
he: שמירה, ל (לקובץ)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
he: תנועה מחזורית

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
he: ניקוי

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
he: בטוחה

note: "-"
en: Share Balance (register)
he: איזון מניות (יומן)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
he: מניות

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
he: מקור

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
he: פיצול

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
he: מניות

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
he: פיצול מניות

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
he: גיליון סגנון

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
he: סכום ביניים

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
he: קוד מס

note: "field of an account"
en: tax info
he: מידע מס

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
he: סוג מס: מס הכנסה

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
he: סוג מס: מס מכירה

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
he: סוג מס: מס קנייה (טובין ושירותים)

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
he: סוג מס: מע״מ

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
he: תבנית

note: "see: date range"
en: time period
he: תקופת זמן

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
he: סה"כ

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
he: סך הכל

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
he: תנועה

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
he: נוקה

note: "-"
en: transaction state: frozen
he: הוקפא

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
he: אושר

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
he: שגוי

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
he: העברה (שם עצם)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
he: חשבון נגדי

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
he: העברה, ל (סרגל כלים ביומן)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
he: מאזן בוחן (דוח)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
he: סוג

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
he: יחידות

note: "Uniform Resource Locator, https://en.wikipedia.org/wiki/URL"
en: URL
he: מען URL

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
he: ערך (בפיצול)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
he: ספק

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
he: שובר

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
he: משיכה (בתיבת דו שיח התאמות)

en: stock
he: מניות

en: due
he: חל

en: Online
he: מקוון

en: Direct Debit
he: דירקט דביט
