GnuCash 4.8 - en to hu translation catalogue (213 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
hu: Kifejezés (Kedves fordító! Ez a fájl sohasem lesz látható a felhasználók számára!)

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
hu: „”

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
hu: számla

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
hu: számlakód

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
hu: számlahierarchia

note: "-"
en: account name
hu: számlanév

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
hu: Aktív

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
hu: Eszköz

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
hu: Eszközök és Kötelezettségek

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
hu: ellenőrzés

note: "-"
en: account type: currency
hu: valuta

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
hu: Tőke

note: "-"
en: account type: Expense
hu: Költség

note: "-"
en: account type: Income
hu: Bevétel

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
hu: Kötelezettség

note: "-"
en: account type: money-market
hu: pénzpiac

note: "-"
en: account type: Mutual fund
hu: Befektetési alap

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
hu: Passzív

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
hu: Nyereség és Veszteség

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
hu: megtakarítás

note: "-"
en: account type: Stock
hu: Részvény

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
hu: kereskedés

note: "-"
en: account: parent account
hu: szülő számla

note: "-"
en: account: subaccount
hu: alszámla

note: "-"
en: account: top level account
hu: legfelső szintű számla

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
hu: Művelet (számlaregiszter)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
hu: Pénzkiadó automata

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
hu: automatikus befizetés

note: "-"
en: action: buy
hu: vásárlás

note: "-"
en: action: deposit
hu: befizetés

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
hu: beszedési megbízás

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
hu: elosztás

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
hu: osztalék

note: "-"
en: action: fee
hu: díj

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
hu: kamat

note: "-"
en: action: loan
hu: hitel

note: "see: payment 1."
en: action: payment
hu: kifizetés

note: "Point of sale"
en: action: POS
hu: Kártyaolvasó

note: "-"
en: action: rebate
hu: engedmény

note: "-"
en: action: sell
hu: eladás

note: "-"
en: action: Teller
hu: Pénztár

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
hu: átutalás

note: "-"
en: action: wire
hu: átruházás

note: "-"
en: action: withdraw
hu: visszavonás

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
hu: idősödés

note: "A sum of money"
en: amount
hu: összeg

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
hu: esedékes összeg

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
hu: átlag

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
hu: egyenleg (főnév)

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
hu: egyenleg b/f

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
hu: egyenleg c/f

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
hu: mérleg

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
hu: kiegyensúlyozás

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
hu: bejövő számla

note: "see invoice owner"
en: bill owner
hu: a bejövő számla tulajdonosa

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
hu: számlázási feltételek

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
hu: Főkönyv

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
hu: főkönyvzárás

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
hu: Költségvetés

note: "-"
en: business (adjective)
hu: üzleti (melléknév)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
hu: üzlet (főnév)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
hu: tőkenyereség

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
hu: nagy- és kisbetűérzékeny

note: "Money in coins or notes"
en: cash
hu: készpénz

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
hu: csekk

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
hu: ellenőriz és javít

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
hu: bezárás

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
hu: áru

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
hu: árutőzsde

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
hu: címlet

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
hu: Szimbólum

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
hu: kamatos kamatok

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
hu: Rendelkezésre álló összeg (a számlaregiszter oszlopa)

note: "-"
en: Credit Card
hu: Hitelkártya

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
hu: átutalás

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
hu: jóváírás

note: "The system of money used in a country"
en: currency
hu: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
hu: Egyéni

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
hu: irányítópult

note: "The backend where the data is stored."
en: database
hu: adatbázis

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
hu: Dátum

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
hu: dátumformátum

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
hu: időszak

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
hu: Terhelés (a számlaregiszter oszlopa)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
hu: alapértelmezett

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
hu: befizetés (az egyeztető párbeszédpanelen)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
hu: értékcsökkenés

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
hu: Leírás (a számlaregiszter oszlopa)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
hu: kedvezmény

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
hu: kettős könyvvitel

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
hu: dokumentum hivatkozása

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
hu: határidő

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
hu: e-mail

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
hu: alkalmazott

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
hu: saját tőke

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
hu: tőkekimutatás

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
hu: letét (számla)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
hu: árfolyam

note: "in the account creation dialog??"
en: field
hu: mező

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
hu: fájl

note: "-"
en: file type
hu: fájltípus

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
hu: kamatláb

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
hu: kifizetés

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
hu: pénzügyi kimutatás

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
hu: szabad szoftver

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
hu: nyereség

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
hu: egyensúlyhiány

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
hu: importálás

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
hu: jövedelemkimutatás

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
hu: kamat

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
hu: kimenő számla

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
hu: megbízás

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
hu: főkönyv

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
hu: kötelezettség/tőke

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
hu: kölcsön

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
hu: THM

note: "The money lost in business activity"
en: loss
hu: veszteség

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
hu: Veszteségszámlák

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
hu: Gyüjtemény

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
hu: összefésülés

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
hu: jelölő

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
hu: árrés

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
hu: Több dokumentumos felület

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
hu: Felosztás jegyzete

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
hu: Jelzálogkölcsön

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
hu: változó kamatlábú

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
hu: fix kamatlábú

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
hu: nemzeti fizetőeszköz

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
hu: nettó

note: "net total of all assets"
en: net assets
hu: nettó eszköz

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
hu: nettó nyereség

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
hu: nettó vagyon

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
hu: jegyzetek (a számlaregiszterben)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
hu: Szám (a számlaregiszter oszlopa)

note: "to make accessible"
en: open, to
hu: megnyitás

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
hu: nyitóegyenleg

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
hu: opciók

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
hu: megrendelés

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
hu: árva

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
hu: benyújtó, kiállító (a kimenő- és bejövőszámlának vagy költségutalványnak)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
hu: jelmondat

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
hu: Kifizetendők/Követelések

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
hu: kedvezményezett

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
hu: kifizető

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
hu: kifizetés

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
hu: helyörző

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
hu: portfólió

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
hu: nyivántartásba vétel

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
hu: beállítások

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
hu: tőkefizetés

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
hu: ár (egy felosztásban)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
hu: eladási ajánlat

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
hu: vételi ajánlat

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
hu: jegyzett ár

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
hu: nyereség

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
hu: Nyereség és Veszteség

note: "-"
en: quick-fill
hu: gyorskitöltés

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
hu: újra kiegyensúlyoz (egy tranzakciót)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
hu: egyeztetés

note: "-"
en: record keeping
hu: könyvelés

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
hu: számlaregiszter

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
hu: felosztott tranzakció

note: "-"
en: register entry: stock split
hu: részvényfelosztás

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
hu: automatikusan osztott főkönyv

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
hu: alap főkönyv

note: "another form of register"
en: register: general ledger
hu: általános főkönyv

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
hu: tranzakciós napló

note: "reload the current document"
en: reload, to
hu: újra betölt

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
hu: T számlaűrlap

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
hu: vízszintes elrendezés

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
hu: Eredménytartalék

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
hu: fordított tranzakció létrehozása (művelet a számlaregiszterben)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
hu: értékesítés

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
hu: mentés (fájlba)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
hu: Ütemezett tranzakciók

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
hu: ellenőrzés és javítás

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
hu: értékpapir

note: "-"
en: Share Balance (register)
hu: Részvényegyenleg (számlaregiszter)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
hu: részvények (darabszáma)

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
hu: forrás

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
hu: felosztás

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
hu: részvények

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
hu: részvényfelosztás

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
hu: stíluslap

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
hu: részösszeg

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
hu: adónem

note: "field of an account"
en: tax info
hu: adóinformáció

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
hu: jövedelemadó

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
hu: forgalmi adó

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
hu: áruk és szolgáltatások adója

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
hu: ÁFA

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
hu: sablon

note: "see: date range"
en: time period
hu: időköz

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
hu: Össz.

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
hu: összesen

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
hu: tranzakció

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
hu: érvényesített

note: "-"
en: transaction state: frozen
hu: rögzítve

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
hu: egyeztetve

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
hu: lenullázott (egy fordított tranzakcióval visszavont)

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
hu: átutalás (főnév)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
hu: átutalási számla

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
hu: átvitel (számlaregiszter eszköztár)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
hu: próba egyenleg (jelentés)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
hu: típus

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
hu: egység

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
hu: érték (egy felosztásban)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
hu: beszállító

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
hu: bizonylat

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
hu: visszavonás (az egyeztető párbeszédpanelen)

en: stock
hu: részvény

en: due
hu: esedékes

en: Direct Debit
hu: Fizetési megbízás (bejövő számlák automatikus fizetése)
