GnuCash 4.12 - en to mk translation catalogue (208 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
mk: Услов

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
mk: конто

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
mk: шифра на конто

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
mk: хиерархија на конта

note: "-"
en: account name
mk: Назив на конто

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
mk: Активно

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
mk: Средство

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
mk: Средства и обврски

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
mk: Трансакциска сметка

note: "-"
en: account type: currency
mk: Валута

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
mk: Капитал

note: "-"
en: account type: Expense
mk: Расходи

note: "-"
en: account type: Income
mk: Приходи

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
mk: Обврски

note: "-"
en: account type: money-market
mk: Пазар на пари

note: "-"
en: account type: Mutual fund
mk: Заеднички фонд

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
mk: Пасивно

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
mk: Добивка&Загуба

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
mk: Депозити

note: "-"
en: account type: Stock
mk: Акции

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
mk: Валутна размена

note: "-"
en: account: parent account
mk: Родителско конто

note: "-"
en: account: subaccount
mk: Подконто

note: "-"
en: account: top level account
mk: Основни видови конта

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
mk: Акција

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
mk: Банкомат

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
mk: АвтоДепозит

note: "-"
en: action: buy
mk: Купи

note: "-"
en: action: deposit
mk: Депонирај

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
mk: ДиректноПовлекување

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
mk: Акција: Дистрибуција

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
mk: Дивиденда

note: "-"
en: action: fee
mk: Провизија

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
mk: Камата

note: "-"
en: action: loan
mk: Кредит

note: "see: payment 1."
en: action: payment
mk: Плаќање

note: "Point of sale"
en: action: POS
mk: POS

note: "-"
en: action: rebate
mk: Акција: Rebate

note: "-"
en: action: sell
mk: Продавај

note: "-"
en: action: Teller
mk: Раскажувач

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
mk: трансфер

note: "-"
en: action: wire
mk: префрли

note: "-"
en: action: withdraw
mk: повлечи

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
mk: доспевање

note: "A sum of money"
en: amount
mk: износ

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
mk: Износ доспеан за плаќање

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
mk: просек

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
mk: салдо

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
mk: почетна состојба

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
mk: завршна состојба

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
mk: Биланс на состојба

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
mk: балансирај

note: "-"
en: bank
mk: банка

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
mk: влезна фактура

note: "see invoice owner"
en: bill owner
mk: Сопственик на влезна фактура

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
mk: услови за плаќање

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
mk: Книга

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
mk: завршни книжења

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
mk: Буџет/План

note: "-"
en: business (adjective)
mk: деловно

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
mk: бизнис

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
mk: капитална добивка

note: "Money in coins or notes"
en: cash
mk: Готовина

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
mk: Чек

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
mk: Провери и поправи

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
mk: Затвори

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
mk: стока, производ

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
mk: листа на производи

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
mk: единица

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
mk: симбол

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
mk: здружена камата

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
mk: Должи

note: "-"
en: Credit Card
mk: Кредитна картичка

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
mk: префрлање средства

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
mk: Белешка за долг

note: "The system of money used in a country"
en: currency
mk: валута

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
mk: Прилагодена

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
mk: работна табла

note: "The backend where the data is stored."
en: database
mk: база на податоци

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
mk: Датум

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
mk: Формат на датум

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
mk: Времетраење

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
mk: Побарува

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
mk: Default

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
mk: депонирај

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
mk: Депрецијација

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
mk: Опис

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
mk: попуст

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
mk: двојно книговодство

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
mk: врска со документ

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
mk: датум на доспевање

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
mk: вработен

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
mk: капитал

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
mk: Извештај за промени во капиталот

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
mk: трето лице (доверител)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
mk: валутен курс

note: "in the account creation dialog??"
en: field
mk: поле

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
mk: датотека

note: "-"
en: file type
mk: вид на датотека

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
mk: каматна стапка

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
mk: плаќања

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
mk: финансиски извештај

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
mk: бесплатен софтвер

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
mk: добивка

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
mk: нерамнотежа

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
mk: увоз

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
mk: биланс на успех

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
mk: камата

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
mk: излезна фактура

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
mk: работа

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
mk: Дневник

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
mk: обврски/капитал

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
mk: кредит

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
mk: ГКС (годишна каматна стапка)

note: "The money lost in business activity"
en: loss
mk: загуба

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
mk: Изгубено конто

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
mk: Лот

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
mk: спои

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
mk: маркер

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
mk: маргина

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
mk: Модус со повеќе прозорчиња

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
mk: Потсетник

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
mk: Хипотека

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
mk: ПКС

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
mk: ФКС

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
mk: национална валута

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
mk: нето

note: "net total of all assets"
en: net assets
mk: нето актива

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
mk: нето добивка

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
mk: нето вредност

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
mk: забелешки

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
mk: Број

note: "to make accessible"
en: open, to
mk: отвори

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
mk: Почетно салдо

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
mk: опции

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
mk: нарачка

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
mk: сираче

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
mk: сопственик

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
mk: лозинка

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
mk: Обврски кон добавувачите/Побарувања од купувачите

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
mk: примач на плаќање

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
mk: Плаќач

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
mk: плаќање

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
mk: Главна сметка

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
mk: портфолио

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
mk: прокнижи

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
mk: преференции

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
mk: отплата на главнина

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
mk: цена

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
mk: прашај

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
mk: Наддавај

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
mk: квоти

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
mk: добивка

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
mk: Добивка&Загуба

note: "-"
en: quick-fill
mk: брзо пополнување

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
mk: ребалансирај

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
mk: усогласи

note: "-"
en: record keeping
mk: чување на податоци

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
mk: регистер

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
mk: подели ја трансакцијата

note: "-"
en: register entry: stock split
mk: поделба на акции

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
mk: дневник на авто-поделба

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
mk: основен дневник

note: "another form of register"
en: register: general ledger
mk: дневник на книжење

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
mk: дневник на трансакции

note: "reload the current document"
en: reload, to
mk: повторно отвори

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
mk: форма на т-сметка

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
mk: вертикална форма

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
mk: Задржана добивка

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
mk: сторно трансакција

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
mk: Приходи од продажба

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
mk: зачувај

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
mk: Закажана трансакција

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
mk: неодобрено

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
mk: документ за сопственост

note: "-"
en: Share Balance (register)
mk: Регистер

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
mk: акции

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
mk: извор

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
mk: подели

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
mk: акции

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
mk: поделба на акција

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
mk: дизајн на извештај

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
mk: меѓузбир

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
mk: даночен код

note: "field of an account"
en: tax info
mk: данок

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
mk: Данок на приход

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
mk: Данок на продажба

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
mk: Данок на добра и услуги

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
mk: ДДВ

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
mk: урнек

note: "see: date range"
en: time period
mk: временски период

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
mk: Вкупно

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
mk: Вкупно

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
mk: трансакција

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
mk: отстранета

note: "-"
en: transaction state: frozen
mk: замрзната

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
mk: усогласена

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
mk: поништена

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
mk: трансфер

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
mk: сметка за трансфер

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
mk: префрли

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
mk: пробен биланс

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
mk: вид

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
mk: единици

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
mk: вредност

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
mk: добавувач

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
mk: ваучер

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
mk: повлекување
