GnuCash 4.8 - en to nl translation catalogue (199 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
nl: Begrip

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
nl: rekening

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
nl: rekeningcode

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
nl: rekening hiërarchie

note: "-"
en: account name
nl: rekening naam

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
nl: rekening type: Activa

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
nl: rekening type: Activa

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
nl: rekening type: Passiva

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
nl: rekening type: Zichtrekening

note: "-"
en: account type: currency
nl: rekening type: Valuta

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
nl: rekening type: Eigen kapitaal

note: "-"
en: account type: Expense
nl: rekening type: Uitgaven

note: "-"
en: account type: Income
nl: rekening type: Inkomsten

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
nl: rekening type: Passiva

note: "-"
en: account type: money-market
nl: rekening type: Geldmarktfonds

note: "-"
en: account type: Mutual fund
nl: rekening type: Investeringsfonds

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
nl: rekening type: Passiva

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
nl: rekening type: Winst & Verlies

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
nl: rekening type: Spaarrekening

note: "-"
en: account type: Stock
nl: rekening type: Aandelen

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
nl: rekening type: Wisselkoers

note: "-"
en: account: parent account
nl: rekening type: Bovenliggend dagboek

note: "-"
en: account: subaccount
nl: rekening type: Onderliggend dagboek

note: "-"
en: account: top level account
nl: rekening type: Hoogste dagboek

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
nl: Actie

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
nl: actie: Geldautomaat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
nl: actie: autoBoeking

note: "-"
en: action: buy
nl: actie: aankoop

note: "-"
en: action: deposit
nl: actie: storting

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
nl: actie: automatische afschrijving

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
nl: actie: dist

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
nl: actie: dividend

note: "-"
en: action: fee
nl: actie: kost

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
nl: actie: rente

note: "-"
en: action: loan
nl: actie: lening

note: "see: payment 1."
en: action: payment
nl: actie: betaling

note: "Point of sale"
en: action: POS
nl: actie: kassa

note: "-"
en: action: rebate
nl: actie: korting

note: "-"
en: action: sell
nl: actie: verkoop

note: "-"
en: action: Teller
nl: actie: kassa

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
nl: actie: overboeking

note: "-"
en: action: wire
nl: actie: overschrijving

note: "-"
en: action: withdraw
nl: actie: opname

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
nl: historiek

note: "A sum of money"
en: amount
nl: bedrag

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
nl: verschuldigd bedrag

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
nl: gemiddelde

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
nl: saldo

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
nl: openingsbalans

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
nl: eindbalans

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
nl: balans

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
nl: balanceren

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
nl: inkoopfactuur

note: "see invoice owner"
en: bill owner
nl: Leverancier (debiteur)

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
nl: betalingscondities

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
nl: Boekhouding

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
nl: afsluiten van de boeken

note: "-"
en: business (adjective)
nl: zakelijke

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
nl: bedrijf

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
nl: kapitaalwinst

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
nl: hoofdlettergevoelig

note: "Money in coins or notes"
en: cash
nl: contanten

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
nl: cheque

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
nl: controleren en repareren

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
nl: sluiten

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
nl: waarde-eenheid

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
nl: beurs

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
nl: fractie

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
nl: symbool

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
nl: samengestelde interest

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
nl: Credit

note: "-"
en: Credit Card
nl: Creditcard

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
nl: overboeking

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
nl: creditnota

note: "The system of money used in a country"
en: currency
nl: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
nl: Aangepast

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
nl: Datum

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
nl: datumformaat

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
nl: tijdsspanne

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
nl: Debet

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
nl: standaard

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
nl: deposito

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
nl: afschrijving

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
nl: Beschrijving

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
nl: korting

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
nl: dubbele boekhouding

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
nl: vervaldatum

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
nl: medewerker

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
nl: eigen kapitaal

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
nl: eigen kapitaal balans

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
nl: derde rekening

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
nl: wisselkoers

note: "in the account creation dialog??"
en: field
nl: veld

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
nl: bestand

note: "-"
en: file type
nl: bestandstype

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
nl: rentepercentage

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
nl: betalingen

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
nl: jaarrekening

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
nl: vrije software

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
nl: toename

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
nl: ongebalanceerd

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
nl: importeren

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
nl: inkomensverklaring

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
nl: intrest

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
nl: factuur

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
nl: opdracht

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
nl: grootboek

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
nl: passiva

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
nl: lening

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
nl: lening: APR

note: "The money lost in business activity"
en: loss
nl: verlies

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
nl: Verloren rekeningen

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
nl: Partij

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
nl: samenvoegen

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
nl: markeerstift

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
nl: marge

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
nl: Hypotheek

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
nl: Hypotheek: ARM

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
nl: Hypotheek: FRM

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
nl: nationale valuta

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
nl: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
nl: netto bezittingen

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
nl: netto winst

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
nl: netto waarde

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
nl: opmerkingen

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
nl: Nr

note: "to make accessible"
en: open, to
nl: openen

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
nl: beginsaldo

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
nl: opties

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
nl: opdracht/bestelling

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
nl: wees

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
nl: handelspartner

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
nl: Schulden/Vorderingen

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
nl: begunstigde

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
nl: betaler

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
nl: betaling

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
nl: aggregatie

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
nl: boeken

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
nl: voorkeuren

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
nl: kapitaalsaflossing

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
nl: prijs

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
nl: verkoopprijs

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
nl: koopprijs

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
nl: koers

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
nl: winst

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
nl: Winst- en verliesrekening

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
nl: opnieuw balanceren

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
nl: in overeenstemming brengen

note: "-"
en: record keeping
nl: registreren

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
nl: dagboek

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
nl: opgesplitste transactie

note: "-"
en: register entry: stock split
nl: aandelensplitsing

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
nl: automatische splitsend grootboek

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
nl: simpele grootboek

note: "another form of register"
en: register: general ledger
nl: normaal grootboek

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
nl: transactie journaal

note: "reload the current document"
en: reload, to
nl: opnieuw laden

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
nl: rapport vorm: T-account

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
nl: rapport vorm: vertikaal

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
nl: Ingehouden winst

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
nl: terugboeken (storneren)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
nl: verkopen

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
nl: opslaan

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
nl: Geplande transactie

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
nl: controleren en repareren

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
nl: waardepapier

note: "-"
en: Share Balance (register)
nl: Aandelensaldo

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
nl: aandeel

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
nl: bron

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
nl: boekregel

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
nl: aandelen

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
nl: aandelensplitsing

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
nl: stijlblad

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
nl: subtotaal

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
nl: belastingvak

note: "field of an account"
en: tax info
nl: belastinginfo

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
nl: belasting type: Inkomsten belasting

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
nl: belasting type: omzetbelasting

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
nl: belasting type: GST

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
nl: belasting type: BTW

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
nl: voorbeeld

note: "see: date range"
en: time period
nl: tijsspanne

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
nl: totaal

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
nl: transactie

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
nl: bevestigd

note: "-"
en: transaction state: frozen
nl: vastgehouden

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
nl: verwerkt

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
nl: ongeldig

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
nl: overboeking

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
nl: tegenrekening

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
nl: overboeken

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
nl: proefbalans

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
nl: eenheden

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
nl: waarde

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
nl: leverancier

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
nl: opname

en: stock
nl: aandeel

en: due
nl: verschuldigd

en: Direct Debit
nl: Automatische incasso
