GnuCash 4.8 - en to pt translation catalogue (210 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
pt: Termo

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
pt: conta

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
pt: código de conta

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
pt: hierarquia de contas

note: "-"
en: account name
pt: nome de conta

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
pt: Activo

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
pt: Activo

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
pt: Passivo

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
pt: à ordem

note: "-"
en: account type: currency
pt: moeda

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
pt: Capital Próprio

note: "-"
en: account type: Expense
pt: Despesas

note: "-"
en: account type: Income
pt: Receitas

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
pt: Passivo

note: "-"
en: account type: money-market
pt: mercado cambial

note: "-"
en: account type: Mutual fund
pt: Fundo de investimento

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
pt: Passivo

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
pt: Lucro & Perda

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
pt: a prazo

note: "-"
en: account type: Stock
pt: Acções

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
pt: câmbio

note: "-"
en: account: parent account
pt: conta-mãe

note: "-"
en: account: subaccount
pt: sub-conta

note: "-"
en: account: top level account
pt: conta-mãe

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
pt: Acção

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
pt: Multibanco

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
pt: DepAuto

note: "-"
en: action: buy
pt: compra

note: "-"
en: action: deposit
pt: depósito

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
pt: débito directo

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
pt: distribuição

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
pt: dividendo

note: "-"
en: action: fee
pt: honorário

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
pt: juro

note: "-"
en: action: loan
pt: empréstimo

note: "see: payment 1."
en: action: payment
pt: pagamento

note: "Point of sale"
en: action: POS
pt: Terminal de Pagamento Automático

note: "-"
en: action: rebate
pt: desconto

note: "-"
en: action: sell
pt: venda

note: "-"
en: action: Teller
pt: Balcão

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
pt: transferência

note: "-"
en: action: wire
pt: transferência electrónica

note: "-"
en: action: withdraw
pt: levantamento

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
pt: idade

note: "A sum of money"
en: amount
pt: montante

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
pt: montante devido

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
pt: média

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
pt: saldo

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
pt: saldo inicial

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
pt: saldo final

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
pt: balanço

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
pt: reconciliar

note: "-"
en: bank
pt: banco

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
pt: factura de compra

note: "see invoice owner"
en: bill owner
pt: empresa

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
pt: condições de pagamento

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
pt: Livro

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
pt: Fecho de contas

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
pt: Orçamento

note: "-"
en: business (adjective)
pt: negócio

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
pt: empresa

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
pt: rendimentos de capital

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
pt: sensível a maiúsculas

note: "Money in coins or notes"
en: cash
pt: dinheiro

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
pt: cheque

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
pt: verificar e corrigir

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
pt: fechar

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
pt: mercadoria

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
pt: listagem de mercadorias

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
pt: fracção

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
pt: Símbolo

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
pt: juro composto

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
pt: Crédito (coluna no registo)

note: "-"
en: Credit Card
pt: Cartão de crédito

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
pt: transferência

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
pt: nota de crédito

note: "The system of money used in a country"
en: currency
pt: moeda

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
pt: Personalizado

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
pt: painel

note: "The backend where the data is stored."
en: database
pt: base de dados

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
pt: Data

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
pt: formato de data

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
pt: intervalo de datas

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
pt: Débito (coluna no registo)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
pt: predefinição

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
pt: depósito (no diálogo de reconciliação)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
pt: depreciação

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
pt: Descrição (coluna no registo)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
pt: desconto

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
pt: dupla entrada

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
pt: ligação do documento

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
pt: data limite

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
pt: empregado

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
pt: 1. capital próprio / 2.a) capital social b) acção ordinária

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
pt: relatório de contas

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
pt: garantia (conta)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
pt: taxa de câmbio

note: "in the account creation dialog??"
en: field
pt: campo

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
pt: ficheiro

note: "-"
en: file type
pt: tipo de ficheiro

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
pt: taxa de juro

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
pt: pagamentos

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
pt: declaração financeira

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
pt: programa livre

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
pt: ganho

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
pt: desequilíbrio

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
pt: importar

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
pt: declaração de rendimentos

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
pt: juro

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
pt: factura

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
pt: tarefa

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
pt: razão

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
pt: passivo/capital próprio

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
pt: empréstimo

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
pt: empréstimo:TPA

note: "The money lost in business activity"
en: loss
pt: perda

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
pt: Contas perdidas

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
pt: Lote

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
pt: unir

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
pt: marcador

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
pt: marcador

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
pt: Modo MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
pt: Memorando

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
pt: Hipoteca

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
pt: hipoteca:HTA

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
pt: hipoteca:HTF

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
pt: moeda nacional

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
pt: líquido

note: "net total of all assets"
en: net assets
pt: activos líquidos

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
pt: lucro líquido

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
pt: valor líquido

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
pt: notas (registo)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
pt: Nº (coluna no registo)

note: "to make accessible"
en: open, to
pt: abrir

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
pt: saldo inicial

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
pt: opções

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
pt: encomenda

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
pt: órfã

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
pt: dono (de factura, vale, etc.)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
pt: senha

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
pt: A Pagar/A Receber

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
pt: cobrador

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
pt: pagador/sacado

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
pt: pagamento

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
pt: marcador de posição

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
pt: portefólio

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
pt: publicar, fechar

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
pt: preferências

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
pt: pagamento (de capital)

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
pt: cotação (num split)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
pt: venda (valor pedido)

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
pt: compra, oferta

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
pt: cotações

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
pt: lucro

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
pt: Lucro & Prejuízo

note: "-"
en: quick-fill
pt: preenchimento rápido

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
pt: reconciliar (uma transação)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
pt: reconciliar

note: "-"
en: record keeping
pt: fazer a contabilidade

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
pt: registo

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
pt: transacção em parcelas

note: "-"
en: register entry: stock split
pt: split de acções

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
pt: diário de parcela automática

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
pt: diário simples

note: "another form of register"
en: register: general ledger
pt: razão geral

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
pt: diário de transacções

note: "reload the current document"
en: reload, to
pt: recarregar

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
pt: Formulário frente-e-verso

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
pt: Formulário vertical

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
pt: Saldo de exercícios anteriores

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
pt: transacção inversa

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
pt: vendas

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
pt: gravar

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
pt: Transacção agendada

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
pt: limpar

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
pt: título

note: "-"
en: Share Balance (register)
pt: Balanço de acções

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
pt: acções

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
pt: fonte

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
pt: parcela

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
pt: acções

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
pt: desdobramento de acções

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
pt: folha de estilo

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
pt: sub-total

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
pt: código de imposto

note: "field of an account"
en: tax info
pt: informação de impostos

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
pt: Imposto sobre rendimentos

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
pt: imposto sobre vendas

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
pt: Imposto sobre bens e serviços

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
pt: IVA

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
pt: modelo

note: "see: date range"
en: time period
pt: período de tempo

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
pt: transacção

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
pt: confirmada

note: "-"
en: transaction state: frozen
pt: congelada

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
pt: reconciliada

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
pt: anulada

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
pt: transferência

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
pt: conta destino

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
pt: transferir

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
pt: balancete (relatório)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
pt: tipo

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
pt: unidades

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
pt: valor (numa parcela)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
pt: fornecedor

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
pt: vale

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
pt: levantamento (no diálogo de reconciliação)

en: stock
pt: acção, mercadoria, inventário

en: due
pt: devido

en: Direct Debit
pt: Débito direto
