GnuCash 4.8 - en to pt_BR translation catalogue (210 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
pt_BR: Termo (Só para completar a estatística)

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
pt_BR: conta

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
pt_BR: código da conta

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
pt_BR: hierarquia das contas

note: "-"
en: account name
pt_BR: nome da conta

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
pt_BR: Ativa

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
pt_BR: Ativo

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
pt_BR: Ativos & Passivos

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
pt_BR: corrente

note: "-"
en: account type: currency
pt_BR: moeda

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
pt_BR: Patrimônio Líquido

note: "-"
en: account type: Expense
pt_BR: Despesa

note: "-"
en: account type: Income
pt_BR: Receita

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
pt_BR: Passivo

note: "-"
en: account type: money-market
pt_BR: mercado monetário

note: "-"
en: account type: Mutual fund
pt_BR: Fundo mútuo

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
pt_BR: Passivo

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
pt_BR: Lucro & Prejuízo

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
pt_BR: Poupança

note: "-"
en: account type: Stock
pt_BR: Ações

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
pt_BR: Negociação

note: "-"
en: account: parent account
pt_BR: Origem da conta

note: "-"
en: account: subaccount
pt_BR: subconta

note: "-"
en: account: top level account
pt_BR: conta principal

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
pt_BR: Ação

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
pt_BR: Caixa automático

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
pt_BR: Depósito automático

note: "-"
en: action: buy
pt_BR: compra

note: "-"
en: action: deposit
pt_BR: depósito

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
pt_BR: débito automático

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
pt_BR: distribuição

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
pt_BR: dividendos

note: "-"
en: action: fee
pt_BR: taxa

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
pt_BR: juros

note: "-"
en: action: loan
pt_BR: empréstimo

note: "see: payment 1."
en: action: payment
pt_BR: pagamento

note: "Point of sale"
en: action: POS
pt_BR: Pontos de venda

note: "-"
en: action: rebate
pt_BR: desconto

note: "-"
en: action: sell
pt_BR: venda

note: "-"
en: action: Teller
pt_BR: Caixa

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
pt_BR: transferência

note: "-"
en: action: wire
pt_BR: transferência eletrônica

note: "-"
en: action: withdraw
pt_BR: saque

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
pt_BR: maturação

note: "A sum of money"
en: amount
pt_BR: quantia

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
pt_BR: quantia devida

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
pt_BR: média

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
pt_BR: saldo

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
pt_BR: saldo inicial

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
pt_BR: saldo final

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
pt_BR: balanço

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
pt_BR: saldo

note: "-"
en: bank
pt_BR: banco

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
pt_BR: conta

note: "see invoice owner"
en: bill owner
pt_BR: proprietário da conta

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
pt_BR: forma do faturamento

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
pt_BR: Livro

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
pt_BR: fechamento do balanço

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
pt_BR: Orçamento

note: "-"
en: business (adjective)
pt_BR: de negócios

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
pt_BR: negócio

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
pt_BR: ganhos do capital

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
pt_BR: diferenciar as maiúsculas das minúsculas

note: "Money in coins or notes"
en: cash
pt_BR: dinheiro

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
pt_BR: cheque

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
pt_BR: verificar e corrigir

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
pt_BR: fechar

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
pt_BR: mercadoria

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
pt_BR: listagem da commodity

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
pt_BR: fração

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
pt_BR: Símbolo

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
pt_BR: interesses compostos

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
pt_BR: Crédito

note: "-"
en: Credit Card
pt_BR: Cartão de crédito

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
pt_BR: transferência de crédito

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
pt_BR: nota de crédito

note: "The system of money used in a country"
en: currency
pt_BR: moeda

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
pt_BR: Personalizado

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
pt_BR: Painel

note: "The backend where the data is stored."
en: database
pt_BR: banco de dados

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
pt_BR: Data

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
pt_BR: formato da data

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
pt_BR: intervalo das datas

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
pt_BR: Débito

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
pt_BR: padrão

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
pt_BR: depósito

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
pt_BR: depreciação

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
pt_BR: Descrição

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
pt_BR: desconto

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
pt_BR: dupla entrada

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
pt_BR: vínculo do documento

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
pt_BR: data do vencimento

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
pt_BR: E-mail

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
pt_BR: funcionário

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
pt_BR: patrimônio líquido

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
pt_BR: declaração do patrimônio líquido

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
pt_BR: fiel depositário

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
pt_BR: taxa de câmbio

note: "in the account creation dialog??"
en: field
pt_BR: campo

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
pt_BR: arquivo

note: "-"
en: file type
pt_BR: tipo do arquivo

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
pt_BR: taxa de juros

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
pt_BR: pagamentos

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
pt_BR: demonstrativo financeiro

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
pt_BR: software livre

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
pt_BR: ganho

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
pt_BR: desajuste

note: "Process of extracting data from a non-Gnucash format into a Gnucash file. E.g. QIF Import."
en: import
pt_BR: importe

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
pt_BR: declaração de renda

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
pt_BR: juros

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
pt_BR: fatura

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
pt_BR: serviço

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
pt_BR: registro contábil

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
pt_BR: passivo/patrimônio

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
pt_BR: empréstimo

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
pt_BR: APR

note: "The money lost in business activity"
en: loss
pt_BR: perda

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
pt_BR: Contas perdidas

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
pt_BR: Lote

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
pt_BR: unifique

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
pt_BR: marcador

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
pt_BR: Marcação

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
pt_BR: Modo MDI

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
pt_BR: Comentário

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
pt_BR: Hipoteca

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
pt_BR: Taxa variável

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
pt_BR: Taxa fixa

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
pt_BR: moeda nacional

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
pt_BR: líquido

note: "net total of all assets"
en: net assets
pt_BR: ativos líquidos

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
pt_BR: lucro líquido

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
pt_BR: patrimônio

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
pt_BR: comentário

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
pt_BR: N°

note: "to make accessible"
en: open, to
pt_BR: abra

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
pt_BR: saldo inicial

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
pt_BR: opções

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
pt_BR: pedido

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
pt_BR: órfã

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
pt_BR: proprietário

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
pt_BR: senha

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
pt_BR: Contas a pagar/recebíveis

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
pt_BR: credor

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
pt_BR: contribuinte

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
pt_BR: pagamento

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
pt_BR: alocador

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
pt_BR: portfólio

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
pt_BR: envie

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
pt_BR: preferências

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
pt_BR: pagamento principal

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
pt_BR: preço

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
pt_BR: pergunte

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
pt_BR: oferta

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
pt_BR: cotações

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
pt_BR: lucro

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
pt_BR: Lucros & Prejuízos

note: "-"
en: quick-fill
pt_BR: preenchimento rápido

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
pt_BR: refazer o balanço

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
pt_BR: reconciliar

note: "-"
en: record keeping
pt_BR: fazer a contabilidade

note: "A list of items; a book containing such a list"
en: register
pt_BR: registro

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
pt_BR: divisão da transação

note: "-"
en: register entry: stock split
pt_BR: desdobramento das ações

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
pt_BR: livro das contas com divisão automática

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
pt_BR: livro das contas simples

note: "another form of register"
en: register: general ledger
pt_BR: livro geral das contas

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
pt_BR: diário das transações

note: "reload the current document"
en: reload, to
pt_BR: recarregue

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
pt_BR: Formulário da Conta

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
pt_BR: Formulário Vertical

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
pt_BR: Ganhos retidos

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
pt_BR: reverta a transação

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
pt_BR: vendas

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
pt_BR: salve

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
pt_BR: Transação agendada

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
pt_BR: exclua

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
pt_BR: segurança

note: "-"
en: Share Balance (register)
pt_BR: Balanço das Ações

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
pt_BR: ações

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
pt_BR: origem

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
pt_BR: desdobramento

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
pt_BR: ações

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
pt_BR: desdobramento das ações

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
pt_BR: folha de estilo

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
pt_BR: código tributário

note: "field of an account"
en: tax info
pt_BR: info dos impostos

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
pt_BR: imposto de renda

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
pt_BR: imposto sobre as vendas

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
pt_BR: produtos e serviços

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
pt_BR: IVA

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
pt_BR: modelo

note: "see: date range"
en: time period
pt_BR: prazo

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
pt_BR: transação

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
pt_BR: limpo

note: "-"
en: transaction state: frozen
pt_BR: congelado

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
pt_BR: reconciliado

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
pt_BR: anulado

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
pt_BR: transferência

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
pt_BR: transfira a conta

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
pt_BR: transfira

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
pt_BR: balancete

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
pt_BR: tipo

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
pt_BR: unidades

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
pt_BR: valor

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
pt_BR: fornecedor

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
pt_BR: comprovante

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
pt_BR: saque

en: stock
pt_BR: estoque

en: due
pt_BR: devido

en: Direct Debit
pt_BR: Débito direto
