GnuCash 4.8 - en to rw translation catalogue (6 entries)

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
rw: genzura

note: "-"
en: Credit Card
rw: ikarita y'inguzanyo

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
rw: Itariki

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
rw: mburabuzi

note: "in the account creation dialog??"
en: field
rw: umwanya

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
rw: Ubutumwa
