GnuCash 4.8 - en to sk translation catalogue (174 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
sk: Termín

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
sk: účet

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
sk: účtovný kód

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
sk: účtovná hierarchia

note: "-"
en: account name
sk: názov účtu

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
sk: account type: Aktívny

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
sk: account type: Aktíva

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
sk: account type: Aktíva a  záväzky

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
sk: account type: bežný účet

note: "-"
en: account type: currency
sk: account type: mena

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
sk: account type: Vlastné imanie

note: "-"
en: account type: Expense
sk: account type: Výdavok

note: "-"
en: account type: Income
sk: account type: Príjem

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
sk: account type: Záväzky

note: "-"
en: account type: money-market
sk: account type: peňažný trh

note: "-"
en: account type: Mutual fund
sk: account type: Podielový fond

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
sk: account type: Pasívny

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
sk: account type: Zisky a straty

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
sk: account type: sporiaci účet

note: "-"
en: account type: Stock
sk: account type: Akcie

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
sk: account type: obchodný účet

note: "-"
en: account: parent account
sk: account: rodičovský účet

note: "-"
en: account: subaccount
sk: account: podúčet

note: "-"
en: account: top level account
sk: account: účet najvyššej úrovne

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
sk: Úkon (register)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
sk: action: bankomat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
sk: action: autoVklad

note: "-"
en: action: buy
sk: action: nákup

note: "-"
en: action: deposit
sk: action: vklad

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
sk: action: inkaso

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
sk: action: distribúcia

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
sk: action: dividenda

note: "-"
en: action: fee
sk: action: poplatok

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
sk: action: úrok

note: "-"
en: action: loan
sk: action: úver

note: "see: payment 1."
en: action: payment
sk: action: platba

note: "-"
en: action: rebate
sk: action: zľava

note: "-"
en: action: sell
sk: action: predaj

note: "-"
en: action: Teller
sk: action: bankomat

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
sk: action: prevod

note: "-"
en: action: wire
sk: action: linka

note: "-"
en: action: withdraw
sk: action: výber

note: "A sum of money"
en: amount
sk: čiastka

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
sk: priemer

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
sk: zostatok (podstatné meno)

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
sk: súvaha

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
sk: vyrovnať

note: "-"
en: bank
sk: banka

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
sk: účet

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
sk: platobné podmienky

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
sk: Kniha

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
sk: účtovná závierka

note: "An estimate or plan of the money available to somebody and how it will be spent over a period of time."
en: Budget
sk: Rozpočet

note: "-"
en: business (adjective)
sk: obchodný (prídavné meno)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
sk: podnikanie (podstatné meno)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
sk: kapitálový výnos

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
sk: rozlišovanie veľkosti písmen

note: "Money in coins or notes"
en: cash
sk: hotovosť

note: "(esp. US) (= cheque) A special printed form on which one writes an order to a bank to pay a sum of money from one's account to another person"
en: check
sk: šek

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
sk: kontrolovať a opraviť

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
sk: uzavrieť

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
sk: komodita

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
sk: zoznam komodít

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
sk: commodity option: časť

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
sk: Má dať (stĺpec v registri)

note: "-"
en: Credit Card
sk: Kreditná karta

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
sk: bankový prevod

note: "The system of money used in a country"
en: currency
sk: mena

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
sk: Vlastné

note: "The backend where the data is stored."
en: database
sk: databáza

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
sk: Dátum

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
sk: formát dátumu

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
sk: časový rozsah

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
sk: Dal (stĺpec v registri)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
sk: štandard

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
sk: vklad (v dialógu vysporiadania)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
sk: odpisy

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
sk: Popis (stĺpec v registri)

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
sk: podvojnosť

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
sk: zamestnanec

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
sk: vlastné imanie

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
sk: výkaz majetku

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
sk: escrow (účet)

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
sk: kurz

note: "in the account creation dialog??"
en: field
sk: pole

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
sk: súbor

note: "-"
en: file type
sk: typ súboru

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
sk: financial calculator: úroková miera

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
sk: financial calculator: platby

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
sk: výnos

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
sk: nerovnováha

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
sk: výsledovka

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
sk: úrok

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
sk: faktúra

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
sk: úloha

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
sk: účtovná kniha

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
sk: záväzky/vlastné imanie

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
sk: úver

note: "The money lost in business activity"
en: loss
sk: strata

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
sk: Stratené účty

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
sk: Súbor

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
sk: zlúčiť

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
sk: zvýrazňovač

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
sk: MDI režim

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
sk: Poznámka

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
sk: Hypotéka

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
sk: národná mena

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
sk: čistý

note: "net total of all assets"
en: net assets
sk: čisté aktíva

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
sk: čistý zisk

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
sk: čistá hodnota

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
sk: poznámky (register)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
sk: Číslo (stĺpec v registri)

note: "to make accessible"
en: open, to
sk: otvoriť

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
sk: začiatočný stav

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
sk: možnosť

note: "Watch out: Although this word exists in gnucash program code, all that program code in gnucash is currently not activated. In the future, it will be used in business accounting as follows: A particular request to make or supply goods, but belonging to a (larger) job. Such a request can come from a 
en: order
sk: objednávka

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
sk: sirota

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
sk: heslo

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
sk: Záväzky z obchodného styku/Pohľadávky z obchodného styku

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
sk: príjemca

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
sk: platca

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
sk: platba

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
sk: Syntetický účet

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
sk: portfólio

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
sk: nastavenia

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
sk: cena (v rozdelení)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
sk: price type: dopyt

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
sk: price type: ponuka

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
sk: price: akcie

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
sk: zisk

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
sk: Zisk a strata

note: "-"
en: quick-fill
sk: rýchle vypĺňanie

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
sk: vyrovnať

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
sk: vysporiadať

note: "-"
en: record keeping
sk: uchovávanie záznamov

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
sk: register entry: rozdelenie transakcie

note: "-"
en: register entry: stock split
sk: register entry: rozdelenie akcií

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
sk: register: automaticky-delená účtovná kniha

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
sk: register: základná kniha

note: "another form of register"
en: register: general ledger
sk: register: hlavná kniha

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
sk: register: denník transakcií

note: "reload the current document"
en: reload, to
sk: znovu načítať

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
sk: Nerozdelený zisk

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
sk: stornovať transakciu (Akcia v registri)

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
sk: uložiť

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
sk: Plánovaná transakcia

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
sk: upratať

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
sk: cenný papier

note: "-"
en: Share Balance (register)
sk: Zostatok podielov (register)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
sk: podiely

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
sk: zdroj

note: "One of the two or several parts a transaction is divided into"
en: split
sk: rozdelenie

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
sk: štýl

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
sk: medzisúčet

note: "field of an account"
en: tax info
sk: daňové informácie

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
sk: šablóna

note: "see: date range"
en: time period
sk: časové obdobie

note: "as abbreviation for Total"
en: Tot
sk: Cel

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
sk: Súčet

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
sk: transakcia

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
sk: transaction state: potvrdená

note: "-"
en: transaction state: frozen
sk: transaction state: zmrazená

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
sk: transaction state: vysporiadaná

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
sk: transaction state: neplatná

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
sk: prevod

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
sk: prevodový účet

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
sk: previesť

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
sk: typ

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
sk: jednotky

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
sk: hodnota (v rozdelení)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
sk: dodávateľ

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
sk: náhrada hotovostných výdajov

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
sk: výber (v dialógu vysporiadania)
