GnuCash 4.8 - en to sv translation catalogue (207 entries)

note: "English Definition (Dear translator: This file will never be visible to the user! It should only serve as a tool for you, the translator. Nothing more.)"
en: Term (Dear translator: This file will never be visible to the user!)
sv: Term

note: "Opening and closing quote symbols and optionally their key combos like [altgr]+[Y]/[X]. Define the preferred style of quotation, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Summary_table"
en: ""
sv: ””

note: "A detailed record of money spent and received"
en: account
sv: konto

note: "An alphanumerical key of an account in GnuCash, not at the bank, can be used to sort. Some templates provide them or the user can enter them."
en: account code
sv: kontokod

note: "the tree view of all accounts"
en: account hierarchy
sv: kontohierarki

note: "-"
en: account name
sv: kontonamn

note: "The left side of the balance sheet in T account form shows the application of funds in form of assets. Because it contains only assets use assets directly. Complement: Passive. See also: Report Form"
en: account type: Active
sv: kontotyp: Aktivt

note: "A thing, esp. owned by a person or company, that has value and can be used or sold to pay debts. Dependent on the context you might use 'account type: Active' instead."
en: account type: Asset
sv: kontotyp: Tillgång

note: "in fact: 'Active & Passive', group aka 'Balance Sheet accounts'; complement of 'Profit & Loss'"
en: account type: Assets & Liabilities
sv: kontotyp: Tillgångar & Skulder

note: "(esp. US) (Brit = current account) a bank account from which money can be withdrawn without previous notice"
en: account type: checking
sv: kontotyp: check

note: "-"
en: account type: currency
sv: kontotyp: valuta

note: "see: Equity, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Equity
sv: kontotyp: Eget kapital

note: "-"
en: account type: Expense
sv: kontotyp: Utgift

note: "-"
en: account type: Income
sv: kontotyp: Inkomst

note: "A debt, a financial obligation, but see also 'account type: Passive'"
en: account type: Liability
sv: kontotyp: Skuld

note: "-"
en: account type: money-market
sv: kontotyp: penningmarknad

note: "-"
en: account type: Mutual fund
sv: kontotyp: investeringsfond

note: "The right side of the balance sheet in T account form shows the source of funds and contains equity & liability. While not common in english, most languages would translate 'equity & liability' with 'passive'. Complement: Active. See also: Report Form Implementation: https://bugs.gnucash.org/show_b
en: account type: Passive
sv: kontotyp: Passivt

note: "Group of accounts tracking your success, complement of 'Assets & Liabilities'"
en: account type: Profit & Loss
sv: kontotyp: Förtjänst & Förlust

note: "1. (US) any type of account that earns interest 2. (Brit) any type of bank account that earns a higher level of interest than a current account or deposit account"
en: account type: saving
sv: kontotyp: spar

note: "-"
en: account type: Stock
sv: kontotyp: aktie

note: "This account type (new in gnucash-2.4.0) is used when exchanging or trading amounts from one currency into another"
en: account type: trading
sv: kontotyp: handel

note: "-"
en: account: parent account
sv: konto: överliggande konto

note: "-"
en: account: subaccount
sv: konto: underkonto

note: "-"
en: account: top level account
sv: konto: huvudkonto

note: "The process of doing something that caused a transaction to happen"
en: Action (register)
sv: Händelse (register)

note: "Automated teller machine"
en: action: ATM
sv: händelse: bankomat

note: "Transaction was an auto deposit"
en: action: autoDep
sv: händelse: stående överföring

note: "-"
en: action: buy
sv: händelse: köp

note: "-"
en: action: deposit
sv: händelse: insättning

note: "When people can automatically deduct money straight from your account. The reverse of Direct Deposit."
en: action: direct debit
sv: händelse: autogiro

note: "transaction is a distribution (???)"
en: action: dist
sv: händelse: dist

note: "transaction is a dividend"
en: action: div
sv: händelse: utdelning

note: "-"
en: action: fee
sv: händelse: avgift

note: "transaction comes from interest"
en: action: int
sv: händelse: ränta

note: "-"
en: action: loan
sv: händelse: lån

note: "see: payment 1."
en: action: payment
sv: händelse: betalning

note: "Point of sale"
en: action: POS
sv: händelse: POS

note: "-"
en: action: rebate
sv: händelse: återbäring

note: "-"
en: action: sell
sv: händelse: försäljning

note: "-"
en: action: Teller
sv: händelse: Kassa

note: "see: transfer 2. (=credit transfer)"
en: action: transfer
sv: händelse: överföring

note: "-"
en: action: wire
sv: händelse: överför elektroniskt

note: "-"
en: action: withdraw
sv: händelse: uttag

note: "As in: payable aging, or: receivable aging. The aging report categorizes payables or receivables based on time buckets. This gives an overview of which bills or invoices are overdue at which time in the future. "
en: aging
sv: åldrande

note: "A sum of money"
en: amount
sv: belopp

note: "The amount finally to pay, respecting discounts, billing terms…"
en: amount due
sv: belopp att betala

note: "The result of adding several amounts together and then dividing this total by the number of amounts"
en: average
sv: medelvärde

note: "The amount of money that is in one's account"
en: balance (noun)
sv: saldo (substantiv)

note: "Balance brought forward - usually the first entry of an account statement containing the 'balance c/f' of the previous billing period or page"
en: balance b/f
sv: saldo ing

note: "Balance carried forward - usually the last entry of an account statement to be used as 'balance b/f' on the next billing period or page"
en: balance c/f
sv: saldo utg

note: "A written record of money received and paid out, showing the difference between the two total amounts"
en: balance sheet
sv: balansräkning

note: "To arrange for income and spending to be equal"
en: balance, to
sv: balansera, att

note: "A written statement of money owed for goods or services supplied. In Gnucash, a 'bill' is a statement that we received (from a vendor), whereas an 'invoice' is one that we sent out (to a customer)."
en: bill
sv: räkning

note: "see invoice owner"
en: bill owner
sv: ägare av räkningen

note: "Conditions on paying a bill. Both an invoice and a bill have billing terms. For example, you can have 'terms' of 'Net-30', where the bill is due in full in 30 days."
en: billing terms
sv: betalningsvillkor

note: "The dataset that encapsulates all the collections of entities (accounts etc.) in gnucash. The written records of the financial affairs of a business."
en: Book
sv: Bok

note: "Completing the records of financial affairs for a specific time period, e.g. at the end of the year."
en: book closing
sv: bokslut

note: "-"
en: business (adjective)
sv: affärs- (adjektiv)

note: "as Menu Item: Headline for features that are related to small business accounting"
en: business (noun)
sv: företag (substantiv)

note: "Profits made from the sale of investments or property"
en: capital gains
sv: reavinster

note: "Distinguishing the uppercase and lowercase letters"
en: case sensitive
sv: gör skillnad på gemener/VERSALER

note: "Money in coins or notes"
en: cash
sv: kontanter

note: "To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 'Orphan'. Fo
en: check and repair, to
sv: kontrollera och reparera, att

note: "To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. "
en: close, to
sv: stänga, att

note: "An article that is bought and sold. The most general term of what an account keeps track of, e.g. a currency or a stock."
en: commodity
sv: produkt

note: "e.g. NASDAQ"
en: commodity listing
sv: produktlista

note: "the smallest amount of a commodity that's traded (e.g. 1/100 for USD, 1 for most stocks)"
en: commodity option: fraction
sv: produktalternativ: fraktion

note: "e.g. USD, DEM"
en: commodity option: Symbol
sv: produktalterativ: Symbol

note: "interest which is earned on both the initial deposit and on any interest that has already been earned but left on deposit."
en: compound interests
sv: ränta på ränta

note: "(a) A sum of money paid into an account. (b) A record of such a payment. (c) The state of having money in one's bank account."
en: Credit (column in register)
sv: Kredit (kolumn i register)

note: "-"
en: Credit Card
sv: Kreditkort

note: "A transfer of money direct from one bank account to another, without using a cheque"
en: credit transfer
sv: överföring

note: "A document that you give to a client that says you owe money to the client, i.e. the opposite of an invoice"
en: credit note
sv: kreditnotering

note: "The system of money used in a country"
en: currency
sv: valuta

note: "Custom print format (i.e. according to the user's wishes) as opposed to a template choice."
en: Custom
sv: Anpassat

note: "Compact, well-structured presentation of informations. See https://en.wikipedia.org/wiki/Dashboard_(business)"
en: dashboard
sv: översikt

note: "The backend where the data is stored."
en: database
sv: databas

note: "A specific numbered day of the month"
en: Date
sv: Datum

note: "DD/MM/YY or MM/DD/YY or something else"
en: date format
sv: datumformat

note: "A range in time that is delimited by two distinct dates."
en: date range
sv: datumintervall

note: "(a) A written note in an account of a sum owed or paid out. (b) A sum withdrawn from an account."
en: Debit (column in register)
sv: Debet (kolumn i register)

note: "Each option has a default setting that it is shipped with, until the user changes the setting."
en: default
sv: standardvärde

note: "see credit"
en: deposit (in the reconcile dialog)
sv: insättning (i avstämningsdialogen)

note: "The process of something becoming less valuable"
en: depreciation
sv: avskrivning

note: "1. One textfield per transaction. The text in it should describe what the transaction was about. A short descriptive phrase (up to 40 chars) 2. One textfield per account. It is intended to be a longer, 1-5 sentence description of what this account is all about."
en: Description (column in register)
sv: Beskrivning (kolumn i register)

note: "Reductions to a basic price of goods or services. Your language might distinguish between discounts dealing with payments (billing terms) and others (invoice)."
en: discount
sv: rabatt

note: "Important Buzzword :)"
en: double entry
sv: dubbel bokföring

note: "Transactions or bills/invoices can contain a document link which links either to some file on the local disk or to some arbitrary URL."
en: document link
sv: länk till dokument

note: "The last day to pay an invoice in time."
en: due date
sv: förfallodatum

note: "Electronic mail. Some languages allow different writings, but each team should use only one. https://en.wikipedia.org/wiki/Email"
en: email
sv: e-post

note: "a person who works for somebody or a company in return for wages"
en: employee
sv: personal

note: "1. The money value of a property after all charges on it have been paid. Equity isn't debt, it's a representation of long-term capital (So combining it with liability isn't really very meaningful, except in the balance sheet. 2. (a) The value of the shares issued by  a company. (b) Ordinary stocks 
en: equity
sv: eget kapital

note: "Report that ... FIXME: Add description."
en: equity statement
sv: förteckning över eget kapital

note: "A trusted third party that holds a payment or deposit until a transaction is completed. In the US, many mortgage companies set up an escrow account when you get a mortgage.  You pay into the account every month and they disburse amounts out of the escrow to pay for hazard insurance and property tax
en: escrow (account)
sv: depositionskonto

note: "The relation in value between the money used in different countries"
en: exchange rate
sv: växelkurs

note: "in the account creation dialog??"
en: field
sv: fält

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: file
sv: fil

note: "-"
en: file type
sv: filtyp

note: "-"
en: financial calculator: interest rate
sv: finansiell miniräknare: räntesats

note: "see: payment"
en: financial calculator: payments
sv: finansiell miniräknare: betalningar

note: "formal records of the financial activities and position of a business, person, or other entity. See https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_statement for a list."
en: financial statement
sv: kontoutdrag

note: "Free software is a matter of liberty, not price … see https://en.wikipedia.org/wiki/Free_software"
en: free software
sv: fri mjukvara

note: "An increase in wealth; profit; advantage (See also: capital gains)"
en: gain
sv: vinst

note: "Name of an automatically created account to get imbalanced transactions back in balance"
en: imbalance
sv: obalans

note: "Report that ... FIXME: add description. This report used to be called the 'Profit & Loss', but it was renamed on 2004-07-13."
en: income statement
sv: resultaträkning

note: "Money charged for borrowing money, or paid to somebody who invests money"
en: interest
sv: ränta

note: "A list of goods sold or services provided together with the prices charged; see also: a bill. In Gnucash, an 'invoice' is a statement that we sent out (to a customer), whereas a 'bill' is one that we received (from a vendor)."
en: invoice
sv: faktura

note: "In business accounting: Jobs are a mechanism by which you can group multiple invoices or bills that belong to the same customer or vendor. The job describes a (larger) piece of work or a task undertaken on order, for which one or many invoices or bills will be issued."
en: job
sv: jobb

note: "A book in which a bank, business firm, etc. records its financial accounts"
en: ledger
sv: liggare

note: "The heading for the right side of the balance sheet. See also: Equity."
en: liabilities/equity
sv: skulder/eget kapital

note: "A sum of money that is lent (by a bank), see also: financial calculator, Mortgage"
en: loan
sv: lån

note: "Annual Percentage Rate, includes in contrast to the Nominal Rate some of the various costs to obtain a loan."
en: loan: APR
sv: lån: effektiv ränta

note: "The money lost in business activity"
en: loss
sv: förlust

note: "name of an automatically created account"
en: Lost Accounts
sv: Tappade konton

note: "A particular collection of items that were bought in one transaction. A lot is typically formed when the item is bought, and is closed when the item is sold out. Needed e.g. for U.S. tax purposes."
en: Lot
sv: Parti

note: "Combine two books into one (see book)."
en: merge, to
sv: slå ihop, att

note: "The thing that the scatter plot uses to mark each data point"
en: marker
sv: markering

note: "1. Some text annotation, but this meaning isn't used inside gnucash. 2. In the Customer summary report: The ratio of profit vs. sales, i.e. the profit amount divided by the sales amount, shown in percent."
en: markup
sv: marginal

note: "The way how more than one window is displayed in GnuCash at the same time. MDI = Multiple Document Interface."
en: MDI modus
sv: MDI-läge

note: "One textfield per split that should help you remember what this split was about."
en: Memo
sv: Minnesanteckning

note: "(a) An agreement by which money is lent by a bank for buying a house or other property, the property being the security. (b) A sum of money lent in this way."
en: Mortgage
sv: Inteckning

note: "Adjustable Rate Mortgage"
en: mortgage: ARM
sv: inteckning: rörlig ränta

note: "Fixed Rate Mortgage"
en: mortgage: FRM
sv: inteckning: fast ränta

note: "e.g. USD, DEM, see Currency."
en: national currency
sv: nationell valuta

note: "(of money) remaining when nothing more is to be taken away"
en: net
sv: netto

note: "net total of all assets"
en: net assets
sv: nettotillgångar

note: "The total income minus the total expenses of a given time period."
en: net profit
sv: nettoresultat

note: "Your net worth is your assets minus your liabilities. If your accounts are balanced, your net worth should equal your equity plus your net profit."
en: net worth
sv: nettoförmögenhet

note: "One textfield per transaction that can hold explanatory text about the transaction."
en: notes (register)
sv: anteckningar (register)

note: "Abbreviation for: number; Field in a transaction. If this transaction was done by check, then the check number should be noted in this field."
en: Num (column in register)
sv: Nr (kolumn i register)

note: "to make accessible"
en: open, to
sv: öppna, att

note: "If an account starts with a non-zero balance, then this amount is called the opening balance."
en: opening balance
sv: ingående saldo

note: "A menu choice in the graphical user interface that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: options
sv: alternativ

note: "Name of an automatically created account that holds splits that have no account."
en: orphan
sv: föräldralös

note: "The customer to (or employee or vendor from) which this invoice is sent - or short your business partner."
en: owner (of bill, invoice or expense voucher)
sv: ägare (räkning, faktura eller traktamente)

note: "A secret phrase that one needs to know in order to get access to a user account "
en: passphrase
sv: lösenfras

note: "An amount that must be paid / An amount for which money has not yet been received"
en: Payables/Receivables
sv: Betalningar/Fordringar

note: "A person to whom sth is paid"
en: payee
sv: betalningsmottagare

note: "A person who pays or who has to pay for sth"
en: payer
sv: betalare

note: "1. The action of paying sb/sth or of being paid. 2. A sum of money paid."
en: payment
sv: betalning

note: "An account where no transactions may be posted to; transactions can only be posted to subaccounts of this account, so this account serves as a placeholder in the hierarchy"
en: placeholder
sv: platshållare

note: "A set of investments owned by a person"
en: portfolio
sv: portfölj

note: "Register invoice, voucher in account register"
en: post, to
sv: registrera, att

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: preferences
sv: inställningar

note: "Loan repayment calculator: your payments are split in interests payment and principal payment"
en: principal payment
sv: amortering

note: "An amount of money for which sth may be bought or sold"
en: price (in a split)
sv: pris (i en delning)

note: "An ask is an offer to sell, and the price you want to sell at."
en: price type: ask
sv: pristyp: säljkurs

note: "A bid is an offer to buy, and the price you want to buy at."
en: price type: bid
sv: pristyp: köpkurs

note: "online quotes (rather: quotation!?) A statement of the current price of stocks or commodities"
en: price: quotes
sv: pris: kurser

note: "Money gained in business, esp. the difference between the amount earned (sales) and the amount spent (expenses/cost): Profit is sales minus expenses/cost."
en: profit
sv: vinst

note: "OBSOLETE. This report was renamed to 'income statement' on 2004-07-13. Old definition: A list that shows the amount of money spent compared with the amount earned by a business in a particular period"
en: Profit & Loss
sv: Vinst & förlust

note: "-"
en: quick-fill
sv: snabbifyllning

note: "-"
en: rebalance, to (a transaction)
sv: ombalansera, att (en transaktion)

note: "reconcile an account, a reconciled split. To find a way to make the bank's account statement agree with the user's recorded transactions in an account."
en: reconcile, to
sv: stämma av, att

note: "-"
en: record keeping
sv: bokföring

note: "A transaction that is divided into two or more parts"
en: register entry: split transaction
sv: registerpost: delad transaktion

note: "-"
en: register entry: stock split
sv: registerpost: aktie-split

note: "one form of register"
en: register: auto-split ledger
sv: register: autodelningsliggare

note: "another form of register"
en: register: basic ledger
sv: register: grundläggande liggare

note: "another form of register"
en: register: general ledger
sv: register: allmän liggare

note: "another form of register"
en: register: transaction journal
sv: register: transaktionsjournal

note: "reload the current document"
en: reload, to
sv: läs om, att

note: "aka 'two-sided form' is in Europe often used for the balance sheet. Complement: report form: Vertical Form"
en: report form: T Account Form
sv: rapportform: T-kontoform

note: "aka 'running form' is in english speaking countries usually used for the balance sheet in one column. Complement: report form: T Account Form"
en: report form: Vertical Form
sv: rapportform: Vertikalt format

note: "name of an equity account (?); to be distinguished from the opening balance."
en: Retained Earnings
sv: Balanserade vinstmedel

note: "Create a new transaction that is the inverse of the old one.  When you add the two together they completely cancel out.  Accounts use this instead of voiding transactions, usually because the prior month has been closed and can no longer be changed, or the entire accounting system is 'write only'."
en: reverse transaction, to (Action in the register)
sv: återbetalning (Åtgärd i registret)

note: "(In the customer summary report) The total amount of money received because something was sold."
en: sales
sv: försäljning

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: save, to (to a file)
sv: spara, att (till en fil)

note: "A transaction or reminder of a transaction that can be automatically executed at a specific time. It can be executed either once, or several times at regular intervals."
en: Scheduled Transaction
sv: Schemalagd transaktion

note: "DEPRECATED. To repair unbalanced transactions and orphan splits in an account tree. Any transactions that have debits != credits will get a balancing split added (pointing to a special new account called 'Imbalance'). Any splits that do not have accounts are put into another special account called 
en: scrub, to
sv: städa upp, att

note: "A document or certificate showing who owns shares"
en: security
sv: värdepapper

note: "-"
en: Share Balance (register)
sv: Aktiebalans (register)

note: "Any of the equal parts into which the money of a business company is divided, giving the holder a right to a portion of the profits"
en: shares
sv: aktier

note: "(often: of a quote) A place from which something comes or is obtained."
en: source
sv: källa

note: "Alias of 'shares'"
en: stocks
sv: aktier

note: "Sometimes one old share gets replaced by multiple new like 1 OLD @100¤ by 2 NEW @50¤"
en: stock split
sv: aktiesplit

note: "This sets the particular design or shape of a report."
en: style sheet
sv: stilmall

note: "The total of a set of figures that are part of a larger group of figures"
en: subtotal
sv: delsumma

note: "On the government's tax forms, the tax code identifies the given line or place on the form where certain amounts must be specified according to the current country's legislation"
en: tax code
sv: skattelagstiftning

note: "field of an account"
en: tax info
sv: skatteinformation

note: "Amost everybody has to declare and probably pay it. See https://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax"
en: tax type: income tax
sv: skattetyp: inkomstskatt

note: "Usually only business users have to handle it, see https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_tax."
en: tax type: sales tax
sv: skattetyp: försäljningsskatt

note: "'Goods and Service Tax' is one form of sales tax."
en: tax type: GST
sv: skattetyp: moms

note: "'Value Added Tax' is the other form of sales tax."
en: tax type: VAT
sv: skattetyp: mervärdesskatt

note: "If you create a new e.g. style sheet, you can start from a template."
en: template
sv: mall

note: "see: date range"
en: time period
sv: tidsperiod

note: "The full number or amount: total of some balances, of any account's running balance etc."
en: total
sv: totalsumma

note: "A piece of business done; the transfer of money from one account to one or more other accounts. (see also: Scheduled Transaction)"
en: transaction
sv: transaktion

note: "A transaction whose amount has actually been moved. The word comes from checks: a check is issued, but several steps have to be done until the amount is actually retrieved from the bank account, which is the point in time where that transaction (check) gets cleared."
en: transaction state: cleared
sv: transaktionstillstånd: clearad

note: "-"
en: transaction state: frozen
sv: transaktionstillstånd: frusen

note: "A transaction that was reconciled with the bank's statement."
en: transaction state: reconciled
sv: transaktionstillstånd: avstämd

note: "A transaction that is void i.e. not valid (anymore)."
en: transaction state: voided
sv: transaktionstillstånd: annulerad

note: "1. The action of transferring sth. 2. see: credit transfer"
en: transfer (noun)
sv: överföring (substantiv)

note: "The account where an amount is transferred to"
en: transfer account
sv: överföringskonto

note: "To move money from one account to another. Will create a transaction."
en: transfer, to (register toolbar)
sv: överföra, att (registerverktygsrad)

note: "The trial balance is a worksheet on which you list all your general ledger accounts and their debit or credit balance. It is a tool that is used to alert you to errors in your books. The total debits must equal the total credits. If they don't equal, you know you have an error that must be tracked 
en: trial balance (report)
sv: råbalans (rapport)

note: "A class or things that have characteristics in common; type of an account, of a commodity etc."
en: type
sv: typ

note: "A fixed amount or number used as a standard of measurement; e.g. millimeters, inch; for absolute positioning in the custom check format."
en: units
sv: enheter

note: "The worth of sth in terms of money or other commodities for which it can be exchanged"
en: value (in a split)
sv: värde (i en delning)

note: "In small business accounting: A person or company that sells items and is supplying goods"
en: vendor
sv: leverantör

note: "The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash. The 'Expense Voucher' is also a bit of a misnomer -- it's more like an 'Expense Report' in gnucash.  The phrase is meant to be a list of expenses incurred by an employee for which the company will reminburse them."
en: voucher
sv: traktamente

note: "see debit"
en: withdraw (in the reconcile dialog)
sv: uttag (i avstämningsdialogen)

en: stock
sv: aktie

en: due
sv: förfaller

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Direct Debit
sv: Direktbetalning
