GnuCash $ - en to id translation catalogue (4710 entries)

en: ~a to ~a
id: ~a ke ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
id: Mencoba mencari simbol tanggal '~a' yang tak diketahui. Laporan ini mungkin disimpan dengan GnuCash versi yang lebih baru. Dikembalikan secara baku ke hari ini.

en: Start of this year
id: Awal tahun ini

en: First day of the current calendar year.
id: Hari pertama tahun kalender ini.

en: End of this year
id: Akhir tahun ini

en: Last day of the current calendar year.
id: Hari terakhir tahun kalender ini.

en: Start of previous year
id: Awal tahun sebelumnya

en: First day of the previous calendar year.
id: Hari pertama tahun kalender sebelumnya.

en: End of previous year
id: Akhir tahun sebelumnya

en: Last day of the previous calendar year.
id: Hari terakhir tahun kalender sebelumnya.

en: Start of accounting period
id: Awal periode akuntansi

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
id: Hari pertama periode akuntansi, seperti diatur pada preferensi global.

en: End of accounting period
id: Akhir periode akuntansi

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
id: Hari terakhir periode akuntansi, seperti diatur pada preferensi global.

en: Start of this month
id: Awal bulan ini

en: First day of the current month.
id: Hari pertama bulan ini.

en: End of this month
id: Akhir bulan ini

en: Last day of the current month.
id: Hari terakhir bulan ini.

en: Start of previous month
id: Awal bulan sebelumnya

en: First day of the previous month.
id: Hari pertama bulan sebelumnya.

en: End of previous month
id: Akhir bulan sebelumnya

en: Last day of previous month.
id: Hari terakhir bulan sebelumnya.

en: Start of current quarter
id: Awal kuartal ini

en: First day of the current quarterly accounting period.
id: Hari pertama periode akuntansi kuartal ini.

en: End of current quarter
id: Akhir kuartal ini

en: Last day of the current quarterly accounting period.
id: Hari terakhir periode akuntansi kuartal ini.

en: Start of previous quarter
id: Awal kuartal sebelumnya

en: First day of the previous quarterly accounting period.
id: Hari pertama periode akuntansi kuartal sebelumnya.

en: End of previous quarter
id: Akhir kuartal sebelumnya

en: Last day of previous quarterly accounting period.
id: Hari terakhir periode akuntansi kuartal sebelumnya.

en: Today
id: Hari ini

en: The current date.
id: Tanggal saat ini.

en: Business
id: Bisnis

en: Company Name
id: Nama Perusahaan

en: Company Address
id: Alamat Perusahaan

en: Company ID
id: ID Perusahaan

en: Company Phone Number
id: Nomor Telepon Perusahaan

en: Company Fax Number
id: Nomor Faks Perusahaan

en: Company Website URL
id: URL Situs Web Perusahaan

en: Company Email Address
id: Alamat Email Perusahaan

en: Company Contact Person
id: Narahubung Perusahaan

en: Fancy Date Format
id: Format Tanggal Lengkap

en: custom
id: suai

en: Tax
id: Pajak

en: Tax Number
id: Nomor Pajak

en: Arabic
id: Arab

en: Baltic
id: Balkan

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: Chinese
id: Cina

en: Cyrillic
id: Sirilik

en: Greek
id: Yunani

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Indian
id: India

en: Japanese
id: Jepang

en: Korean
id: Korea

en: Turkish
id: Turki

en: Unicode
id: Unikode

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Western
id: Barat

en: Other
id: Lainnya

en: Arabic (IBM-864)
id: Arab (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
id: Arab (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
id: Arab (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
id: Arab (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
id: Arab (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
id: Arab (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
id: Arab (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
id: Armenia (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
id: Baltik (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
id: Baltik (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
id: Baltik (Windows-1257)

en: Central European (IBM-852)
id: Eropa Tengah (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
id: Eropa Tengah (IBM-852-2)

en: Central European (MacCE)
id: Eropa Tengah (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
id: Eropa Tengah (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
id: Cina Sederhana (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
id: Cina Sederhana (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
id: Cina Sederhana (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
id: Cina Sederhana (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
id: Cina Sederhana (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
id: Cina Tradisional (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
id: Cina Tradisional (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
id: Cina Tradisional (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
id: Kroasia (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
id: Sirilik (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
id: Sirilik (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
id: Sirilik (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
id: Sirilik (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
id: Sirilik (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
id: Sirilik (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
id: Rusia (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
id: Ukrania (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
id: Ukrania (MacUkrania)

en: English (ASCII)
id: Inggris (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
id: Persia (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
id: Georgia (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
id: Yunani (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
id: Yunani (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
id: Yunani (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
id: Gujarat (MacGujarati)

en: Hebrew (IBM-862)
id: Yahudi (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
id: Yahudi (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
id: Yahudi (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
id: Yahudi (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
id: Yahudi (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
id: India (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
id: Islandia (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
id: Jepang (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
id: Jepang (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
id: Jepang (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
id: Korea (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
id: Korea (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
id: Korea (JOHAB)

en: Korean (UHC)
id: Korea (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
id: Norwegia (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
id: Rumania (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
id: Rumania (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
id: Eropa Selatan (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
id: Thailand (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
id: Turki (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
id: Turki (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
id: Turki (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
id: Turki (Windows-1254)

en: Unicode (UTF-7)
id: Unikode (UTF-7)

en: Unicode (UTF-8)
id: Unikode (UTF-8)

en: Unicode (UTF-16BE)
id: Unikode (UTF-16BE)

en: Unicode (UTF-16LE)
id: Unikode (UTF-16LE)

en: Unicode (UTF-32BE)
id: Unikode (UTF-32BE)

en: Unicode (UTF-32LE)
id: Unikode (UTF-32LE)

en: User Defined
id: Ditentukan Pengguna

en: Vietnamese (TCVN)
id: Vietnam (TVCN)

en: Vietnamese (VISCII)
id: Vietnam (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
id: Vietnam (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
id: Vietnam (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
id: Yahudi Visual (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
id: Barat (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
id: Barat (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
id: Barat (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
id: Barat (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
id: Barat (Windows-1252)

en: Locale:
id: Pelokalan:

en: Conversion Direction
id: Arah Konversi

en: This value determines which iconv test to perform.
id: Nilai ini menentukan pengujian iconv yang akan dilakukan.

en: The menu of options
id: Menu pilihan

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
id: Manual daring GnuCash memiliki banyak informasi yang berguna. Anda bisa mengakses manual melalui menu Bantuan.

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
id: Milis adalah bentuk komunikasi yang direkomendasikan di komunitas GnuCash. Untuk pengumuman rilis terbaru, grup pengguna, dsb. bisa dilihat di https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
id: Para pengembang GnuCash mudah dihubungi. Selain melalui beberapa milis, Anda juga bisa melakukan chat secara langsung di IRC! Bergabunglah bersama mereka di kanal #gnucash pada irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
id: Anda bisa dengan mudah melakukan impor data finansial Anda dari Quicken, MS Money atau program lain yang bisa mengekspor berkas QIF atau OFX. Pada menu Berkas, klik pada submenu Impor dan klik pada berkas QIF atau OFX, secara berurutan. Lalu ikuti petunjuk yang tersedia.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
id: Jika Anda ingin mengetahui di direktori mana berkas GnuCash terbaru Anda disimpan, arahkan kursor ke salah satu entri di menu riwayat
    (Berkas[->Daftar Yang Sering Digunakan]).
    Path lengkap tampil pada bilah status.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
id: Jika Anda tidak familiar dengan program finansial yang lain seperti Quicken, ingat bahwa GnuCash menggunakan akun alih-alih kategori untuk melacak pendapatan dan pengeluaran. Untuk informasi lebih lanjut mengenai akun pendapatan dan pengeluaran, silakan lihat manual daring GnuCash.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
id: Dimungkinkan untuk mengubah kolom yang ditampilkan pada Bagan Akun. Cukup temukan segitiga di sebelah kanan judul kolom, dan klik untuk melihat berbagai kolom yang tersedia.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
id: Klik kanan tetikus (Ctrl+klik pada Mac OS X) di tab Akun pada jendela utama untuk menampilkan opsi-opsi menu akun. Di dalam tiap register, klik kanan tetikus akan menampilkan opsi-opsi menu transaksi.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
id: Buat akun baru dengan klik pada tombol Baru di bilah alat pada jendela utama. Akan muncul sebuah kotak dialog dimana Anda bisa memasukkan detail akun. Untuk informasi lebih lanjut mengenai pemilihan tipe akun atau penyiapan bagan akun, silakan lihat manual daring GnuCash.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
id: Untuk memasukkan transaksi multi-split seperti gaji dengan beberapa pemotongan, klik tombol Split pada bilah alat. Alternatif lain, di menu Lihat, Anda bisa memilih gaya register Buku Besar Split Otomatis atau Jurnal Transaksi.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
id: Ketika Anda memasukkan suatu nilai di register, Anda bisa menggunakan kalkulator GnuCash untuk menambah, mengurangi, mengalikan, dan membagi. Cukup ketik angka pertama, lalu pilih '+', '-', '*', atau '/'. Ketik angka kedua dan tekan Enter untuk menyimpan nilai hasil perhitungan.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
id: Pengisian-cepat akan memudahkan untuk memasukkan transaksi-transaksi umum. Ketika Anda mengetik huruf-huruf pertama dari deskripsi transaksi umum, lalu tekan tombol Tab, GnuCash akan secara otomatis melengkapi huruf berikutnya dari transaksi tersebut sebagaimana transaksi terakhir yang dimasukkan.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
id: Ketik huruf pertama dari nama akun yang sudah ada pada kolom register Transfer, dan GnuCash akan melengkapi nama itu dari daftar akun Anda. Untuk sub-akun, ketik huruf pertama dari akun utama, diikuti dengan ':' dan huruf pertama dari sub-akun (misal A:K untuk Aset:Kas).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
id: Ingin melihat semua transaksi sub-akun Anda dalam satu register? Dari tab Akun di jendela utama, sorot akun utama dan pilih Sunting->Buka Sub-akun dari menu.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
id: Ketika memasukkan tanggal, Anda bisa mengetik '+' atau '-' untuk menambah atau mengurangi tanggal yang dipilih. Anda juga bisa menggunakan '+' dan '-' untuk menambah dan mengurangi nomor cek.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
id: Untuk berpindah antar beberapa tab pada jendela utama, tekan Control+Page Up/Down.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
id: Pada jendela rekonsiliasi, Anda bisa menekan spasi untuk menandai transaksi sebagai direkonsiliasi. Anda juga bisa menekan Tab dan Shift-Tab untuk berpindah antara setoran dan penarikan.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
id: Untuk mentransfer dana antar akun dengan mata uang yang berbeda, klik pada tombol Transfer pada bilah alat register, pilih akun, dan opsi Transfer Mata Uang untuk memasukkan nilai tukar atau jumlah mata uang lain yang akan tersedia.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
id: Anda bisa mengatur layar Penyunting Sekuritas untuk menampilkan Sumber Data Harga dari sebuah sekuritas, yang akan memudahkan untuk melihat sumber daring mana yang digunakan oleh sekuritas Anda. Klik pada segitiga di sisi kanan dari judul kolom untuk mengubah tampilan.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
id: Anda bisa menyatukan beberapa laporan ke dalam sebuah jendela tunggal, yang akan menyediakan semua informasi finansial yang Anda inginkan secara cepat. Untuk melakukannya, gunakan Sampel & Suai->"Laporan Multikolom Tersuai'.

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
id: Lembar Gaya mempengaruhi bagaimana laporan ditampilkan. Pilih sebuah lembar gaya untuk laporan Anda sebagai opsi laporan, dan gunakan menu Sunting->Lembar Gaya untuk menyesuaikan lembar gaya.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
id: Untuk menampilkan menu akun di bidang transfer pada sebuah halaman register, tekan tombol Menu atau kombinasi tombol Ctrl-Turun.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
id: Penyunting transaksi terjadwal memiliki pengaturan frekuensi yang sangat fleksibel. Frekuensi dasar untuk menjadwalkan sebuah transaksi termasuk harian, mingguan, dan bulanan. Tetapi skema lanjutan juga bisa diatur. Beberapa contoh:
    
    Untuk menjadwalkan sebuah transaksi setiap tiga minggu, Anda bisa memilih frekuensi dasar mingguan lalu setel 'Setiap 3 minggu'.
    
    Untuk menjadwalkan sebuah transaksi setiap tahun, Anda bisa memilih frekuensi dasar bulanan lalu setel 'Setiap 12 bulan'.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
id: Jika Anda bekerja di malam hari, Anda harus menutup dan membuka kembali register yang Anda kerjakan setelah tengah malam, untuk mendapatkan tanggal baru sebagai tanggal baku untuk transaksi-transaksi baru. Anda tidak perlu memulai ulang GnuCash.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
id: Untuk membandingkan isi dari dua tab secara visual pada layar, di salah satu tab, pilih menu Jendela->Jendela Baru dengan Halaman untuk membuat duplikat tab tersebut di sebuah jendela baru.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
id: Ada teori yang mengatakan bahwa jika ada orang yang menemukan untuk apa ada Alam Semesta dan mengapa ia ada, maka ia akan tiba-tiba menghilang dan digantikan dengan sesuatu yang lebih aneh dan tak dapat dijelaskan.
    Ada teori lain yang mengatakan bahwa hal ini telah terjadi.
    
    Douglas Adams, "Restoran di Akhir Alam Semesta"

en: The book was closed successfully.
id: Buku berhasil ditutup.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
id[0]: Tanggal transaksi terdahulu yang ditemukan di buku ini adalah %s. Berdasarkan pada pilihan yang dibuat di atas, buku ini akan dipisah menjadi %d buku.
id[1]: Tanggal transaksi terdahulu yang ditemukan di buku ini adalah %s. Berdasarkan pada pilihan yang dibuat di atas, buku ini akan dipisah menjadi %d buku.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
id: Anda akan membuat sebuah buku. Buku ini akan berisi semua transaksi hingga tengah malam %s (untuk total %d transaksi yang tersebar pada %d akun).
    
    Ubah Judul dan Catatan atau Klik "Lanjut" untuk melanjutkan.
    Klik "Kembali" untuk mengatur tanggal atau "Batal".

en: Period %s - %s
id: Periode %s - %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
id: Buku akan dibuat dengan judul %s ketika Anda klik "Terapkan". Klik "Kembali" untuk menyesuaikan, atau "Batal" untuk membatalkan.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
id: %s
    Selamat! Anda telah selesai menutup buku!

en: Period
id: Periode

en: Closing Date
id: Tanggal Penutupan

en: Selected
id: Terpilih

en: Account Types
id: Tipe Akun

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
id: Akun di '%s'

en: No description provided.
id: Deskripsi tidak tersedia.

en: Accounts in Category
id: Akun pada Kategori

en: zero
id: nol

en: existing account
id: akun yang sudah ada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Opening Balance
id: Saldo Awal

en: Use Existing
id: Gunakan yang Sudah Ada

en: Please choose the currency to use for new accounts.
id: Pilih mata uang yang akan digunakan untuk akun baru.

en: New Book Options
id: Opsi-opsi Buku Baru

en: Taxes
id: Pajak

en: Tax Payment
id: Pembayaran Pajak

en: Insurance
id: Asuransi

en: Insurance Payment
id: Pembayaran Asuransi

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
id: PMI (Asuransi Hipotek Pribadi)

en: PMI Payment
id: Pembayaran PMI

en: Other Expense
id: Pengeluaran Lain

en: Miscellaneous Payment
id: Pembayaran Lain-lain

en: via Escrow account?
id: melalui akun Eskrow?

en: Loan
id: Pinjaman

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
id: Opsi Angsuran Pinjaman: "%s"

en: Date
id: Tanggal

en: Payment
id: Pembayaran

en: Principal
id: Pokok

en: Interest
id: Bunga

en: Escrow Payment
id: Pembayaran Eskrow

en: Error adding price.
id: Galat saat menambahkan harga.

en: Account
id: Akun

en: Symbol
id: Simbol

en: Shares
id: Saham

en: You don't have any stock accounts with balances!
id: Anda tidak memiliki akun saham dengan saldo!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
id: Beli

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
id: Jual

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
id: Dividen

en: missing
id: tak ada

en: _Shares
id: _Saham

en: Credit
id: Kredit

en: Units
id: Satuan

en: Bill
id: Tagihan

en: Voucher
id: Voucer

en: Invoice
id: Faktur

en: None
id: Nihil

en: Use Global
id: Gunakan Global

en: Badly formed URL %s
id: URL tersusun dengan tidak benar %s

en: Bad URL: %s
id: URL tidak benar: %s

en: No such entity: %s
id: Tidak ada entitas: %s

en: No such owner entity: %s
id: Tidak ada entitas pemilik: %s

en: Entity type does not match %s: %s
id: Tipe entitas tidak cocok %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
id: Hari diskon tidak bisa lebih dari hari jatuh tempo.

en: You must provide a name for this Billing Term.
id: Anda harus memberi sebuah nama untuk Jangka Penagihan ini.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
id: Anda harus memberi sebuah nama yang unik untuk Jangka Penagihan ini. Pilihan Anda "%s" telah digunakan.

en: Days
id: Hari

en: Proximo
id: Pada Bulan Depan

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
id: Jangka "%s" sedang digunakan. Anda tidak dapat menghapusnya.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
id: Apakah Anda ingin menghapus "%s"?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
id: Transaksi ini harus ditetapkan pada seorang Pelanggan. Silakan pilih Pelanggan di bawah ini.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
id: Transaksi ini harus ditetapkan pada sebuah Vendor. Silakan pilih Vendor di bawah ini.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
id: Komoditas itu sedang digunakan oleh setidaknya satu akun Anda. Anda tidak bisa menghapusnya.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
id: Komoditas ini memiliki harga penawaran. Apakah Anda yakin untuk menghapus komoditas yang dipilih beserta harganya?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
id: Apakah Anda yakin untuk menghapus komoditas yang dipilih?

en: Delete commodity?
id: Hapus komoditas?

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Delete
id: _Hapus

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
id: Bidang Nama Perusahaan tidak bisa dikosongkan, silakan masukkan nama perusahaan atau nama seseorang.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
id: Persentase diskon harus antara 0-100 atau Anda harus membiarkannya kosong.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
id: Kredit harus bernilai positif atau Anda harus membiarkannya kosong.

en: Edit Customer
id: Sunting Pelanggan

en: New Customer
id: Pelanggan Baru

en: View/Edit Customer
id: Lihat/Sunting Pelanggan

en: Customer's Jobs
id: Pekerjaan Pelanggan

en: Customer's Invoices
id: Faktur Pelanggan

en: Process Payment
id: Proses Pembayaran

en: Shipping Contact
id: Kontak Pengiriman

en: Billing Contact
id: Kontak Penagihan

en: Customer ID
id: ID Pelanggan

en: Contact
id: Kontak

en: Company
id: Perusahaan

en: Find Customer
id: Cari Pelanggan

en: Are you sure you want to delete %s?
id: Apakah Anda ingin menghapus %s?

en: You must select a report configuration to load.
id: Anda harus memilih sebuah konfigurasi laporan untuk dimuat.

en: You must select a report configuration to delete.
id: Anda harus memilih sebuah konfigurasi laporan untuk dihapus.

en: Unable to change report configuration name.
id: Tidak dapat mengubah nama konfigurasi laporan.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
id: Sebuah konfigurasi laporan yang tersimpan dengan nama ini telah ada, silakan pilih nama yang lain.

en: Load report configuration
id: Muat konfigurasi laporan

en: Edit report configuration name
id: Sunting nama konfigurasi laporan

en: Delete report configuration
id: Hapus konfigurasi laporan

en: No Account selected. Please try again.
id: Tak ada Akun yang dipilih. Silakan coba lagi.

en: Placeholder account selected. Please try again.
id: Akun placeholder telah dipilih. Silakan coba lagi.

en: Select document
id: Pilih dokumen

en: Existing Document Link is
id: Taut Dokumen yang Sudah Ada adalah

en: File Found
id: Berkas Ditemukan

en: File Not Found
id: Berkas Tak Ditemukan

en: Address Found
id: Alamat Ditemukan

en: Address Not Found
id: Alamat Tak Ditemukan

en: Total Entries
id: Total Entri

en: Business item can not be modified.
id: Item bisnis tidak dapat diubah.

en: Manage Document Link
id: Kelola Taut Dokumen

en: Transaction can not be modified.
id: Transaksi tidak dapat diubah.

en: Undefined
id: Tak terdefinisi

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
id: Taut Dokumen Transaksi

en: Description
id: Deskripsi

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
id: Klik ganda entri pada kolom Id untuk melompat ke Item Bisnis.
    Klik ganda entri pada kolom Taut untuk membuka Dokumen Tertaut.
    Klik ganda entri pada kolom Tersedia untuk mengubah taut dokumen.

en: Business Document Links
id: Taut Dokumen Bisnis

en: You must enter a Payment-Address Name.
id: Anda harus memasukkan Alamat Pembayaran.

en: Edit Employee
id: Sunting Pegawai

en: New Employee
id: Pegawai Baru

en: View/Edit Employee
id: Lihat/Sunting Pegawai

en: Expense Vouchers
id: Voucer Pengeluaran

en: Employee ID
id: ID Pegawai

en: Employee Username
id: Nama Pengguna Pegawai

en: Employee Name
id: Nama Pegawai

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Name
id: Nama

en: Find Employee
id: Cari Pegawai

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
id: Program ini hanya dapat menghitung satu nilai dalam satu waktu. Anda harus memasukkan nilai untuk semua kecuali satu kuantitas.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
id: GnuCash tidak dapat menentukan nilai pada salah satu bidang. Anda harus memasukkan ekspresi yang valid.

en: The interest rate cannot be zero.
id: Suku bunga tidak boleh nol.

en: The number of payments cannot be zero.
id: Jumlah pembayaran tidak boleh nol.

en: The number of payments cannot be negative.
id: Jumlah pembayaran tidak boleh negatif.

en: Find Account
id: Cari Akun

en: Place Holder
id: Placeholder

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Not Used
id: Tak Digunakan

en: Balance Zero
id: Nol Saldo

en: Tax related
id: Berhubungan dengan pajak

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
id: Su_b-akun dari '%s'

en: All Accounts
id: Semua Akun

en: Balanced
id: Seimbang

en: Closing Entries
id: Entri Penutupan

en: Reconcile
id: Rekonsiliasi

en: Share Price
id: Harga Saham

en: Value
id: Nilai

en: Date Posted
id: Tanggal Pos

en: Reconciled Date
id: Tanggal Rekonsiliasi

en: Number/Action
id: Angka/Aksi

en: Action
id: Aksi

en: Transaction Number
id: Nomor Transaksi

en: Number
id: Nomor

en: Description, Notes, or Memo
id: Deskripsi, Catatan, atau Memo

en: Notes
id: Catatan

en: Find Transaction
id: Cari Transaksi

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
id[0]: Terdapat %d pemetaan tidak valid,
    
    Apakah Anda ingin menghapusnya?
id[1]: Terdapat %d pemetaan tidak valid,
    
    Apakah Anda ingin menghapusnya?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
id: Untuk melihat pemetaan yang tidak valid, gunakan filter '%s'

en: Map Account NOT found
id: Akun Peta TIDAK ditemukan

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
id: (Ingat, jika ada angka yang besar, mungkin akan membutuhkan waktu)

en: Description Field
id: Bidang Deskripsi

en: Memo Field
id: Bidang Memo

en: CSV Account Map
id: Peta Akun CSV

en: Online Id
id: ID Daring

en: Online HBCI
id: HBCI Daring

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
id: Anda perlu menyediakan Informasi Penagihan.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
id: Anda yakin ingin menghapus entri yang dipilih?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
id: Entri ini terlampir pada sebuah pesanan dan akan dihapus dari pesanan itu!

en: Due Date
id: Tanggal Tenggat

en: Post Date
id: Tanggal Pos

en: Post to Account
id: Pos ke Akun

en: Accumulate Splits?
id: Akumulasikan Split?

en: The Invoice must have at least one Entry.
id: Faktur harus memiliki setidaknya satu Entri.

en: Do you really want to post the invoice?
id: Apakah Anda ingin mengepos faktur?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
id: Aksi pos dibatalkan karena tidak semua nilai tukar diberikan.

en: Tax:
id: Pajak:

en: Total Cash:
id: Total Tunai:

en: Total Charge:
id: Total Biaya:

en: Credit Note
id: Nota Kredit

en: PAID
id: LUNAS

en: UNPAID
id: BELUM LUNAS

en: New Credit Note
id: Nota Kredit Baru

en: New Invoice
id: Faktur Baru

en: Edit Credit Note
id: Sunting Nota Kredit

en: Edit Invoice
id: Sunting Faktur

en: View Credit Note
id: Lihat Nota Kredit

en: View Invoice
id: Lihat Faktur

en: New Bill
id: Tagihan Baru

en: Edit Bill
id: Sunting Tagihan

en: View Bill
id: Lihat Tagihan

en: New Expense Voucher
id: Voucer Pengeluaran Baru

en: Edit Expense Voucher
id: Sunting Voucer Pengeluaran

en: View Expense Voucher
id: Lihat Voucer Pengeluaran

en: Open Linked Document:
id: Buka Dokumen Tertaut:

en: Bill Information
id: Informasi Tagihan

en: Bill ID
id: ID Tagihan

en: Voucher Information
id: Informasi Voucer

en: Voucher ID
id: ID Voucer

en: Date of duplicated entries
id: Tanggal entri ganda

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
id: Satu atau lebih faktur yang dipilih telah dipos.
    Periksa ulang pilihan Anda.

en: Do you really want to post these invoices?
id: Apakah Anda ingin mengepos faktur tersebut?

en: View/Edit Invoice
id: Lihat/Sunting Faktur

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Post
id: Pos

en: Printable Report
id: Laporan yang Dapat Dicetak

en: View/Edit Bill
id: Lihat/Sunting Tagihan

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
id: Lihat/Sunting Voucer

en: Invoice Owner
id: Pemilik Faktur

en: Invoice Notes
id: Catatan Faktur

en: Billing ID
id: ID Tagihan

en: Is Paid?
id: Lunas?

en: Is Posted?
id: Dipos?

en: Date Opened
id: Tanggal Dibuka

en: Invoice ID
id: ID Faktur

en: Bill Owner
id: Pemilik Tagihan

en: Bill Notes
id: Catatan Tagihan

en: Voucher Owner
id: Pemilik Voucer

en: Voucher Notes
id: Catatan Voucer

en: Type
id: Tipe

en: Paid
id: Lunas

en: Posted
id: Dipos

en: Due
id: Jatuh Tempo

en: Opened
id: Dibuka

en: Find Bill
id: Cari Tagihan

en: Find Expense Voucher
id: Cari Voucer Pengeluaran

en: Expense Voucher
id: Voucer Pengeluaran

en: Find Invoice
id: Cari Faktur

en: Amount
id: Jumlah

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
id[0]: Dokumen vendor berikut jatuh tempo:
id[1]: Dokumen %d vendor berikut jatuh tempo:

en: Due Bills Reminder
id: Pengingat Tagihan Jatuh Tempo

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
id[0]: Dokumen pelanggan berikut telah jatuh tempo:
id[1]: Dokumen %d pelanggan berikut telah jatuh tempo:

en: Due Invoices Reminder
id: Pengingat Faktur Jatuh Tempo

en: The Job must be given a name.
id: Pekerjaan harus memiliki sebuah nama.

en: You must choose an owner for this job.
id: Anda harus memilih seorang pemilik untuk pekerjaan ini.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
id: Jumlah tarif harus valid atau Anda harus membiarkannya kosong.

en: Edit Job
id: Sunting Pekerjaan

en: New Job
id: Pekerjaan Baru

en: View/Edit Job
id: Lihat/Sunting Pekerjaan

en: View Invoices
id: Lihat Faktur

en: Owner's Name
id: Nama Pemilik

en: Only Active?
id: Hanya Aktif?

en: Rate
id: Suku Bunga

en: Job Number
id: Nomor Pekerjaan

en: Job Name
id: Nama Pekerjaan

en: Find Job
id: Cari Pekerjaan

en: Empty
id: Kosong

[ctx: Adjective]
en: Open
id: Buka

en: Closed
id: Tutup

en: Title
id: Judul

en: Balance
id: Saldo

en: Gains
id: Keuntungan

en: Gain/Loss
id: Keuntungan/Kerugian

en: Lots in Account %s
id: Lot di Akun %s

en: The Order must be given an ID.
id: Pesanan harus memiliki sebuah ID.

en: The Order must have at least one Entry.
id: Pesanan harus memiliki setidaknya satu Entri.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
id: Pesanan ini memiliki entri yang belum memiliki faktur. Apakah Anda yakin ingin menutupnya sebelum membuat faktur untuk semua entri?

en: Do you really want to close the order?
id: Apakah Anda ingin menutup pesanan?

en: Close Date
id: Tanggal Penutupan

en: View/Edit Order
id: Lihat/Sunting Pesanan

en: Order Notes
id: Catatan Pesanan

en: Date Closed
id: Tanggal Penutupan

en: Is Closed?
id: Ditutup?

en: Owner Name
id: Nama Pemilik

en: Order ID
id: ID Pesanan

en: Find Order
id: Cari Pesanan

en: You must enter a valid account name for posting.
id: Anda harus memasukkan nama akun yang valid untuk mengepos.

en: You must select a company for payment processing.
id: Anda harus memilih sebuah perusahaan untuk proses pembayaran.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
id: Terdapat permasalahan dengan Pembayaran atau jumlah Pengembalian Dana.

en: You must select a transfer account from the account tree.
id: Anda harus memilih sebuah akun transfer dari pohon akun.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
id: Tak ada dokumen yang dipilih untuk menetapkan pembayaran ini. Ini mungkin akan menjadi pembayaran yang tak terikat.

en: Pre-Payment
id: Prabayar

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
id: Akun transfer dan pos terasosiasi dengan mata uang lain. Silakan menentukan nilai tukar.

en: Customer
id: Pelanggan

en: Employee
id: Pegawai

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
id: Anda tidak memiliki akun "Pos Ke" yang valid. Silakan membuat sebuah akun dengan tipe "%s" sebelum Anda melanjutkan untuk memproses pembayaran ini. Mungkin Anda ingin membuat sebuah Faktur atau Tagihan terlebih dahulu?

en: Cleared
id: Klir

en: Reconciled
id: Direkonsiliasi

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
id: Transaksi yang dipilih tidak memiliki split yang bisa ditetapkan sebagai pembayaran

en: Warning
id: Peringatan

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Cancel
id: Batal

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus harga yang dipilih?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus %d harga yang dipilih?

en: Delete prices?
id: Hapus harga?

en: Entries
id: Entri

en: Are you sure you want to delete these prices?
id: Anda yakin ingin menghapus harga?

en: Are you sure you want to replace the existing price?
id: Anda yakin ingin mengganti harga yang sudah ada?

en: Replace price?
id: Ganti harga?

en: _Replace
id: _Ganti

en: You must select a Security.
id: Anda harus memilih Sekuritas.

en: You must select a Currency.
id: Anda harus memilih Mata Uang.

en: You must enter a valid amount.
id: Anda harus memasukkan jumlah yang valid.

en: Cannot save check format file.
id: Tidak dapat menyimpan berkas format cek.

en: Cannot open file %s
id: Tidak dapat membuka berkas %s

en: There is a duplicate check format file.
id: Terdapat berkas format cek ganda.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
id: GUID pada %s berkas format cek '%s' dan %s berkas format cek '%s' sesuai.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
id: aplikasi

en: Custom
id: Kustom

en: Top
id: Atas

en: (paused)
id: (jeda)

en: Complete
id: Selesai

en: Contents
id: Isi

en: Report
id: Laporan

en: Rows
id: Baris

en: Cols
id: Kolom

en: HTML Style Sheet Properties: %s
id: Properti Lembar Gaya HTML: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
id: Anda harus memasukkan nama untuk lembar gaya yang baru.

en: Style Sheet Name
id: Nama Lembar Gaya

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
id: Transaksi Terjadwal ini telah diubah; apakah Anda ingin membatalkannya?

en: Please name the Scheduled Transaction.
id: Silakan memberi nama Transaksi Terjadwal.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
id: Transaksi Terjadwal dengan nama "%s" telah ada. Anda yakin ingin memberi nama yang sama?

en: Please provide a valid end selection.
id: Silakan memberikan pilihan akhir yang valid.

en: There must be some number of occurrences.
id: Harus ada sejumlah pengulangan.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
id: Banyaknya pengulangan tersisa (%d) lebih besar daripada jumlah pengulangan total (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
id: Anda membuat sebuah Transaksi Terjadwal yang tidak akan pernah dijalankan. Anda yakin ingin melakukan ini?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
id: Transaksi Terjadwal dengan variabel atau melibatkan satu atau lebih komoditas tidak dapat dibuat secara otomatis.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
id: Transaksi Terjadwal tanpa transaksi templat tidak dapat dibuat secara otomatis.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
id: Tak dapat mengurai %s untuk split "%s".

en: Split with memo %s has an invalid account.
id: Split dengan memo %s memiliki akun yang tidak valid.

en: Invalid Account in Split
id: Akun Tak Valid di Split

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
id: Split dengan memo %s memiliki Rumus Kredit yang tak dapat diurai.

en: Unparsable Formula in Split
id: Rumus yang Tak Dapat Diurai di Split

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
id: Split dengan memo %s memiliki Rumus Debit yang tak dapat diurai.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
id: Penyunting Transaksi Terjadwal tak dapat menyeimbangkan transaksi ini secara otomatis. Apakah Anda tetap ingin memasukannya?

en: (never)
id: (tak pernah)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
id: Transaksi templat saat ini telah diubah. Apakah Anda ingin menyimpan perubahan?

en: Scheduled Transactions
id: Jadwal Transaksi

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
id: Transaksi Terjadwal belum diseimbangkan. Anda sangat dianjurkan untuk memperbaiki keadaan ini.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
id: Tak dapat membuat Transaksi Terjadwal dari Transaksi yang sedang disunting. Silakan masukkan Transaksi sebelum menjadwalkan.

en: Ignored
id: Diabaikan

en: Postponed
id: Ditunda

en: To-Create
id: Untuk-Dibuat

en: Reminder
id: Pengingat

en: Created
id: Dibuat

en: Never
id: Tak Pernah

en: (Need Value)
id: (Perlu Nilai)

en: Invalid Transactions
id: Transaksi Tak Valid

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
id[0]: Tak ada Transaksi Terjadwal yang akan dimasukkan pada saat ini. (Satu transaksi dibuat secara otomatis)
id[1]: Tak ada Transaksi Terjadwal yang akan dimasukkan pada saat ini. (%d transaksi dibuat secara otomatis)

en: Transaction
id: Transaksi

en: Created Transactions
id: Transaksi Dibuat

en: Last Valid Year:
id: Tahun Valid Terakhir:

en: Form Line Data:
id: Data Baris Formulir:

note: Translators: Tax Code
en: Code
id: Kode

en: now
id: sekarang

en: Income Tax Identity
id: Identitas Pajak Pendapatan

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
id: PERINGATAN: Jika Anda menyetel kategori TXF, dan kemudian mengubah 'Tipe', Anda perlu menyetel ulang kategori-kategori tersebut satu per satu secara manual

en: Form
id: Formulir

en: Edit Vendor
id: Sunting Vendor

en: New Vendor
id: Vendor Baru

en: View/Edit Vendor
id: Lihat/Sunting Vendor

en: Vendor's Jobs
id: Pekerjaan Vendor

en: Vendor's Bills
id: Tagihan Vendor

en: Pay Bill
id: Bayar Tagihan

en: Vendor ID
id: ID Vendor

en: Find Vendor
id: Cari Vendor

en: Income
id: Pendapatan

en: Expenses
id: Pengeluaran

en: Remaining to Budget
id: Tersisa ke Anggaran

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
id: Saat ini tidak ada Transaksi Terjadwal untuk dimasukkan.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
id[0]: Saat ini tidak ada Transaksi Terjadwal untuk dimasukkan. (%d transaksi dibuat secara otomatis)
id[1]: Saat ini tidak ada Transaksi Terjadwal untuk dimasukkan. (%d transaksi dibuat secara otomatis)

en: Select a Budget
id: Pilih Anggaran

en: Open
id: Buka

en: Edit
id: Sunting

en: New
id: Baru

en: Delete
id: Hapus

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
id: 'Periksa & Perbaiki' saat ini sedang berjalan, apakah Anda ingin membatalkannya?

en: Accounts
id: Akun

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
id: Akun %s tidak memiliki mata uang yang sama dengan akun yang akan dipindahkan transaksinya.
    Apakah Anda yakin akan melakukan ini?

en: _Pick another account
id: _Pilih akun lain

en: _Do it anyway
id: _Lakukan saja

en: (no name)
id: (tak ada nama)

en: Deleting account %s
id: Menghapus akun %s

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
id: Daftar di bawah ini menampilkan objek yang menggunakan akun yang akan dihapus.
    Sebelum Anda bisa menghapus akun, Anda harus menghapus objek tersebut, atau memodifikasinya sehingga objek
    menggunakan akun yang lain

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
id: Akun "%s" memiliki lebih dari satu sub-akun.
    
    Pindahkan sub-akun atau menghapusnya sebelum mencoba menghapus akun ini.

en: The account %s will be deleted.
id: Akun %s akan dihapus.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
id: Seluruh transaksi pada akun ini akan dipindahkan ke akun %s.

en: All transactions in this account will be deleted.
id: Seluruh transaksi pada akun ini akan dihapus.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
id: Sub-akunnya akan dipindahkan ke akun %s.

en: Its subaccount will be deleted.
id: Sub-akunnya akan dihapus.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
id: Seluruh transaksi sub-akun akan dipindahkan ke akun %s.

en: All sub-account transactions will be deleted.
id: Seluruh transaksi sub-akun akan dihapus.

en: Are you sure you want to do this?
id: Anda yakin ingin melakukan ini?

en: Options
id: Opsi

en: Estimate
id: Perkirakan

en: All Periods
id: Semua Periode

en: Note
id: Catatan

en: Run Report
id: Jalankan Laporan

en: Budget
id: Anggaran

en: Unnamed Budget
id: Anggaran Tanpa Nama

en: Delete %s?
id: Hapus %s?

en: You must select at least one account to estimate.
id: Anda harus memilih setidaknya satu akun untuk memperkirakan.

en: You must select at least one account to edit.
id: Anda harus memilih setidaknya satu akun untuk menyunting.

en: You must select one budget cell to edit.
id: Anda harus memilih satu sel anggaran untuk menyunting.

en: _Print Invoice
id: _Cetak Faktur

en: Make a printable invoice
id: Buat faktur yang bisa dicetak

en: _Edit Invoice
id: _Sunting Faktur

en: Edit this invoice
id: Sunting faktur ini

en: _Duplicate Invoice
id: _Gandakan Faktur

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
id: Buat sebuah faktur baru sebagai duplikat dari faktur ini

en: _Post Invoice
id: _Pos Faktur

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
id: Pos faktur ini ke Bagan Akun Anda

en: _Unpost Invoice
id: Batalkan Pos Fakt_ur

en: Unpost this invoice and make it editable
id: Batalkan mengepos faktur ini dan jadikan bisa disunting

en: New _Invoice
id: Faktur _Baru

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
id: Buat faktur baru untuk pemilik yang sama dengan saat ini

en: Blank
id: Kosong

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
id: Pindah ke entri kosong di bagian bawah faktur

en: _Pay Invoice
id: _Bayar Faktur

en: Enter a payment for the owner of this invoice
id: Masukkan pembayaran untuk pemilik faktur ini

en: _Company Report
id: Laporan _Perusahaan

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
id: Buka jendela laporan pelanggan untuk pemilik faktur ini

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
id: Buka D_okumen Tertaut

en: Open Linked Document
id: Buka Dokumen Tertaut

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
id: G_unakan Sebagai Tata Letak Baku untuk Dokumen Pelanggan

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
id: Gunakan tata letak saat ini sebagai tata letak baku untuk semua faktur pelanggan dan nota kredit

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
id: _Setel Ulang Tata Letak Baku untuk Dokumen Pelanggan

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
id: Setel ulang tata letak baku untuk semua faktur pelanggan dan nota kredit ke tata letak bawaan dan perbarui halaman saat ini

en: _Print Bill
id: _Cetak Tagihan

en: Make a printable bill
id: Buat tagihan yang bisa dicetak

en: _Edit Bill
id: _Sunting Tagihan

en: Edit this bill
id: Sunting tagihan ini

en: _Duplicate Bill
id: _Gandakan Tagihan

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
id: Buat sebuah tagihan baru sebagai duplikat dari tagihan ini

en: _Post Bill
id: _Pos Tagihan

en: Post this bill to your Chart of Accounts
id: Pos tagihan ini ke Bagan Akun Anda

en: _Unpost Bill
id: _Batalkan Pos Tagihan

en: Unpost this bill and make it editable
id: Batalkan mengepos tagihan ini dan jadikan bisa disunting

en: New _Bill
id: Tagihan _Baru

en: Create a new bill for the same owner as the current one
id: Buat tagihan baru untuk pemilik yang sama dengan saat ini

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
id: Pindah ke entri kosong di bagian bawah tagihan

en: _Pay Bill
id: _Bayar Tagihan

en: Enter a payment for the owner of this bill
id: Masukkan pembayaran untuk pemilik tagihan ini

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
id: Buka jendela laporan vendor untuk pemilik tagihan ini

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
id: G_unakan Sebagai Tata Letak Baku untuk Dokumen Vendor

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
id: Gunakan tata letak saat ini sebagai tata letak baku untuk semua tagihan vendor dan nota kredit

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
id: _Setel Ulang Tata Letak Baku untuk Dokumen Vendor

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
id: Setel ulang tata letak baku untuk semua tagihan vendor dan nota kredit ke tata letak bawaan dan perbarui halaman saat ini

en: _Print Voucher
id: _Cetak Voucer

en: Make a printable voucher
id: Buat voucer yang bisa dicetak

en: _Edit Voucher
id: _Sunting Voucer

en: Edit this voucher
id: Sunting voucer ini

en: _Duplicate Voucher
id: _Gandakan Voucer

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
id: Buat sebuah voucer baru sebagai duplikat dari voucer ini

en: _Post Voucher
id: _Pos Voucer

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
id: Pos voucer ini ke Bagan Akun Anda

en: _Unpost Voucher
id: _Batalkan Pos Voucer

en: Unpost this voucher and make it editable
id: Batalkan mengepos voucer ini dan jadikan bisa disunting

en: New _Voucher
id: _Voucer Baru

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
id: Buat voucer baru untuk pemilik yang sama dengan saat ini

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
id: Pindah ke entri kosong di bagian bawah voucer

en: _Pay Voucher
id: _Bayar Voucer

en: Enter a payment for the owner of this voucher
id: Masukkan pembayaran untuk pemilik voucer ini

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
id: Buka jendela laporan pegawai untuk pemilik voucer ini

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
id: G_unakan Sebagai Tata Letak Baku untuk Dokumen Pegawai

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
id: Gunakan tata letak saat ini sebagai tata letak baku untuk semua voucer pegawai dan nota kredit

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
id: _Setel Ulang Tata Letak Baku untuk Dokumen Pegawai

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
id: Setel ulang tata letak baku untuk semua voucer pegawai dan nota kredit ke tata letak bawaan dan perbarui halaman saat ini

en: _Print Credit Note
id: _Cetak Nota Kredit

en: Make a printable credit note
id: Buat nota kredit yang bisa dicetak

en: _Edit Credit Note
id: _Sunting Nota Kredit

en: Edit this credit note
id: Sunting nota kredit ini

en: _Duplicate Credit Note
id: _Gandakan Nota Kredit

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
id: Buat sebuah nota kredit sebagai duplikat dari nota kredit ini

en: _Post Credit Note
id: _Pos Nota Kredit

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
id: Pos nota kredit ini ke Bagan Akun Anda

en: _Unpost Credit Note
id: _Batalkan Pos Nota Kredit

en: Unpost this credit note and make it editable
id: Batalkan mengepos nota kredit ini dan jadikan bisa disunting

en: New _Credit Note
id: Nota Kredit _Baru

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
id: Buat sebuah nota kredit baru untuk pemilik yang sama dengan saat ini

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
id: Pindah ke entri kosong di bagian bawah nota kredit

en: _Pay Credit Note
id: _Bayar Nota Kredit

en: Enter a payment for the owner of this credit note
id: Masukkan pembayaran untuk pemilik nota kredit ini

en: Open a company report window for the owner of this credit note
id: Buka jendela laporan perusahaan untuk pemilik nota kredit ini

en: Up
id: Naik

en: Down
id: Turun

en: Unpost
id: Batalkan Pos

en: Pay
id: Bayar

en: New Voucher
id: Voucer Baru

en: Vendor Listing
id: Daftar Vendor

en: Customer Listing
id: Daftar Pelanggan

en: Owners
id: Pemilik

en: Customers
id: Pelanggan

en: Jobs
id: Pekerjaan

en: Vendors
id: Vendor

en: Employees
id: Pegawai

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
id: Pemilik %s akan dihapus.
    Anda yakin ingin melakukan ini?

en: Cu_t Transaction
id: Po_tong Transaksi

en: _Copy Transaction
id: _Salin Transaksi

en: _Paste Transaction
id: Tem_pel Transaksi

en: Dup_licate Transaction
id: Gan_dakan Transaksi

en: _Delete Transaction
id: _Hapus Transaksi

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
id: Lompat ke Faktur

en: Cu_t Split
id: Po_tong Split

en: _Copy Split
id: _Salin Split

en: _Paste Split
id: Tem_pel Split

en: Dup_licate Split
id: _Gandakan Split

en: _Delete Split
id: _Hapus Split

en: Cut the selected transaction into clipboard
id: Potong transaksi yang dipilih ke papan klip

en: Copy the selected transaction into clipboard
id: Salin transaksi yang dipilih ke papan klip

en: Paste the transaction from the clipboard
id: Tempel transaksi dari papan klip

en: Make a copy of the current transaction
id: Buat salinan transaksi saat ini

en: Delete the current transaction
id: Hapus transaksi saat ini

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
id: Tambah, ubah, atau lepas taut dokumen yang tertaut dengan transaksi saat ini

en: Open the linked document for the current transaction
id: Buka dokumen tertaut untuk transaksi saat ini

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
id: Lompat ke tagihan, faktur, atau voucer tertaut

en: Cut the selected split into clipboard
id: Potong split yang dipilih ke papan klip

en: Copy the selected split into clipboard
id: Salin split yang dipilih ke papan klip

en: Paste the split from the clipboard
id: Tempel split dari papan klip

en: Make a copy of the current split
id: Buat sebuah salinan untuk split saat ini

en: Delete the current split
id: Hapus split saat ini

en: Jump
id: Lompat

en: Schedule
id: Jadwal

en: Auto-clear
id: Klir-otomatis

en: Stock Assistant
id: Asisten Saham

en: General Journal
id: Jurnal Umum

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
id: Simpan perubahan ke %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
id: Register ini memiliki perubahan yang tertunda pada sebuah transaksi. Apakah Anda ingin menyimpan perubahan pada transaksi ini, mengabaikan transaksi, atau membatalkan operasi?

en: _Discard Transaction
id: _Abaikan Transaksi

en: _Save Transaction
id: _Simpan Transaksi

en: unknown
id: tak diketahui

en: Portfolio
id: Portofolio

en: Search Results
id: Hasil Pencarian

en: Start Date:
id: Tanggal Mulai:

en: Show previous number of days:
id: Tampilkan jumlah hari sebelumnya:

en: End Date:
id: Tanggal Akhir:

en: Unreconciled
id: Tak-direkonsiliasi

en: Frozen
id: Dibekukan

en: Voided
id: Dibatalkan

en: Show:
id: Tampilkan:

en: Hide:
id: Sembunyikan:

en: Filter By:
id: Filter Berdasar:

en: Transaction Report
id: Laporan Transaksi

en: Portfolio Report
id: Laporan Portofolio

en: Search Results Report
id: Laporan Hasil Pencarian

en: and subaccounts
id: dan sub-akun

en: Print checks from multiple accounts?
id: Cetak cek dari banyak akun?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
id: Hasil pencarian ini berisi split dari satu atau lebih akun. Apakah Anda ingin mencetak cek meskipun bukan dari akun yang sama?

en: _Print checks
id: _Cetak cek

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
id: Anda hanya bisa mencetak cek dari register akun bank atau hasil pencarian.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
id: Anda tidak bisa membatalkan sebuah transaksi dengan split yang direkonsiliasi atau klir.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
id: Transaksi ini ditandai hanya-baca dengan komentar: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
id: Entri balik telah dibuat untuk transaksi ini.

en: Jump to the transaction?
id: Lompat ke transaksi?

en: Reverse Transaction
id: Transaksi Terbalik

en: New Transaction Information
id: Informasi Transaksi Baru

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
id: Urutkan %s berdasar…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
id: Filter %s berdasar…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
id: %s %s dari %s, dipos %s, jumlah %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
id: Beberapa dokumen tertaut dengan transaksi ini. Silakan pilih salah satu:

en: Select
id: Pilih

en: Go to Date
id: Pergi ke Tanggal

en: Checking splits in current register: %u of %u
id: Memeriksa split di register saat ini: %u dari %u

en: Print
id: Cetak

en: Export
id: Ekspor

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
id: Simpan Konfigurasi

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
id: Simpan Konfigurasi Sebagai…

en: Make Pdf
id: Buat PDF

en: The numeric ID of the report.
id: Nomor ID laporan.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
id: Perbarui konfigurasi tersimpan untuk laporan saat ini. Konfigurasi laporan akan disimpan pada berkas %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
id: Tambahkan konfigurasi laporan saat ini ke menu 'Laporan->Konfigurasi Laporan Tersimpan'. Konfigurasi laporan akan disimpan pada berkas %s.

en: Save _Report Configuration
id: Simpan Konfigurasi Lapo_ran

en: Save Report Configuration As…
id: Simpan Konfigurasi Laporan Sebagai…

en: Choose export format
id: Pilih format ekspor

en: Choose the export format for this report:
id: Pilih format ekspor untuk laporan ini:

en: Save %s To File
id: Simpan %s Ke Berkas

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
id: Anda tidak dapat menyimpan berkas dengan nama itu.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
id: Anda tidak dapat menyimpan ke berkas itu.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
id: Berkas %s sudah ada. Anda yakin ingin menimpanya?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
id: Laporan ini harus ditingkatkan untuk mengembalikan sebuah objek dokumen dengan string-ekspor atau galat-ekspor.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
id: Tidak bisa membuka berkas %s. Pesan kesalahannya: %s

en: GnuCash-Report
id: Laporan-GnuCash

en: Printable Invoice
id: Faktur yang Bisa Dicetak

en: Tax Invoice
id: Faktur Pajak

en: Easy Invoice
id: Faktur Mudah

en: Fancy Invoice
id: Faktur Lengkap

en: _New
id: _Baru

en: _Edit
id: Sunt_ing

en: Transactions
id: Transaksi

en: Upcoming Transactions
id: Transaksi Mendatang

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus transaksi terjadwal ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus %d transaksi terjadwal ini?

en: Report error
id: Laporkan galat

en: An error occurred while running the report.
id: Terjadi galat sewaktu menjalankan laporan.

en: Badly formed options URL: %s
id: URL opsi salah bentuk: %s

en: Badly-formed report id: %s
id: ID laporan salah bentuk: %s

en: Standard Order
id: Urutan Standar

en: Date of Entry
id: Tanggal Entri

en: Statement Date
id: Tanggal Pernyataan

en: Descending
id: Turun

en: Ascending
id: Naik

en: Filtered
id: Difilter

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
id: Potong split '%s' dari transaksi '%s'?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
id: Anda akan membuang sebuah split direkonsiliasi! Ini bukan ide yang bagus karena akan menyebabkan saldo direkonsiliasi Anda dimatikan.

en: You cannot cut this split.
id: Anda tidak dapat memotong split ini.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
id: Ini adalah split yang menghubungkan transaksi ini ke register. Anda tidak dapat menghapusnya dari jendela register ini. Anda dapat menghapus seluruh transaksi dari jendela ini, atau Anda dapat menavigasi ke register yang menunjukkan sisi lain dari transaksi yang sama ini dan menghapus split dari register itu.

en: (no memo)
id: (tak ada memo)

en: (no description)
id: (tak ada deskripsi)

en: _Cut Split
id: _Potong Split

en: Cut the current transaction?
id: Potong transaksi saat ini?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
id: Anda akan membuang sebuah transaksi dengan split direkonsiliasi! Ini bukan ide yang bagus karena akan menyebabkan saldo direkonsiliasi Anda dimatikan.

en: _Cut Transaction
id: _Potong Transaksi

en: Cannot modify or delete this transaction.
id: Tak dapat mengubah atau menghapus transaksi ini.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
id: Data pada transaksi ini lebih lama daripada "Ambang Batas Hanya-Baca" yang disetel untuk buku ini. Pengaturan ini dapat diubah di Berkas->Properti->Akun.

en: Remove the splits from this transaction?
id: Hapus split dari transaksi ini?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
id: Transaksi ini berisi split direkonsiliasi. Mengubahnya bukan ide bagus karena akan menyebabkan saldo direkonsiliasi Anda dimatikan.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
id: _Buang Split

en: Change a Transaction Linked Document
id: Ubah Dokumen Tertaut Transaksi

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
id: Hapus split '%s' dari transaksi '%s'?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
id: Anda akan menghapus sebuah split direkonsiliasi! Ini bukan ide yang bagus karena akan menyebabkan saldo direkonsiliasi Anda dimatikan.

en: You cannot delete this split.
id: Anda tidak dapat menghapus split ini.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
id: Ini adalah split yang menghubungkan transaksi ini ke register. Anda tidak dapat menghapusnya dari jendela register ini. Anda dapat menghapus seluruh transaksi dari jendela ini, atau Anda dapat menavigasi ke register yang menunjukkan sisi lain dari transaksi yang sama dan menghapus split dari register itu.

en: Delete the current transaction?
id: Hapus transaksi saat ini?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
id: Anda akan menghapus sebuah transaksi dengan split direkonsiliasi! Ini bukan ide yang bagus karena akan menyebabkan saldo direkonsiliasi Anda dimatikan.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
id: Target split saat ini tersembunyi pada register ini.
    
    %s
    
    Pilih OK untuk membersihkan filter sementara dan lanjut,
    atau sel aktif terakhir akan dipilih.

en: Balancing entry from reconciliation
id: Menyeimbangkan entri dari rekonsiliasi

en: Present:
id: Saat ini:

en: Future:
id: Masa Depan:

en: Cleared:
id: Klir:

en: Reconciled:
id: Rekonsiliasi:

en: Projected Minimum:
id: Minimum Diproyeksikan:

en: Shares:
id: Saham:

en: Current Value:
id: Nilai Saat Ini:

en: Sort By:
id: Urutkan Berdasar:

en: This account register is read-only.
id: Register akun ini hanya-baca.

en: The '%s' account register is read-only.
id: Akun '%s' terdaftar hanya bisa dibaca saja

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
id: Transaksi untuk akun ini tidak dapat disunting karena sub-akunnya memiliki komoditas atau mata uang yang tak sepadan.
    Anda perlu membuka setiap akun secara individual untuk menyunting transaksi.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
id: Transaksi untuk akun ini tidak dapat disunting.
    Jika Anda ingin menyunting transaksi di register ini, silakan buka opsi akun dan matikan kotak centang placeholder.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
id: Transaksi pada salah satu sub-akun yang dipilih tidak dapat disunting.
    Jika Anda ingin menyunting transaksi di register ini, silakan buka opsi sub-akun dan matikan kotak centang placeholder.
    Anda juga bisa membuka akun individual alih-alih satu set akun.

en: Manage your finances, accounts, and investments
id: Kelola keuangan, akun, dan investasi Anda

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
id: GnuCash adalah sebuah program akuntansi keuangan untuk personal dan usaha kecil.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
id: Didesain agar mudah digunakan, kaya fitur dan fleksibel, GnuCash memungkinkan Anda melacak akun bank, saham, pendapatan dan pengeluaran. Secepat dan seintuitif register buku cek, GnuCash dibuat berdasar prinsip-prinsip akuntansi profesional seperti akuntansi pencatatan-ganda untuk memastikan pembukuan yang seimbang dan laporan yang akurat.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
id: Dengan GnuCash Anda dapat (namun tidak terbatas):

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
id: Melacak pendapatan dan pengeluaran personal harian Anda

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
id: Mengelola akun saham, obligasi, dan reksadana dengan mudah

en: Keep your small business' accounting up to date
id: Menjaga akuntansi usaha kecil Anda tetap mutakhir

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
id: Membuat laporan dan grafik yang akurat dari data keuangan Anda

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
id: Mengatur transaksi terjadwal untuk menghindari entri data yang berulang

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
id: Ganti dengan CSV/FinTS(former HBCI) atau impor data SWIFT-MT9xx/QIF/OFX termasuk Pencocokan Transaksi

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
id: Melakukan perhitungan finansial, seperti angsuran pinjaman

en: GnuCash Project
id: Proyek GnuCash

en: Finance Management
id: Manajemen Keuangan

en: Display the ~a report
id: Tampilkan ~sebuah laporan

en: Saved Report Configurations
id: Simpan Konfigurasi Laporan

en: Manage and run saved report configurations
id: Kelola dan jalankan konfigurasi laporan tersimpan

en: Dashboard
id: Dasbor

en: A basic dashboard for your accounting data
id: Dasbor dasar untuk data akuntansi Anda

en: You have not selected an owner
id: Anda belum memilih pemilik

en: Job
id: Pekerjaan

en: is
id: adalah

en: is not
id: bukan

en: Entity Not Found: %s
id: Entitas Tidak Ditemukan: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
id: Transaksi tanpa Akun: %s

en: Unsupported entity type: %s
id: Tipe entitas tidak didukung: %s

en: No such price: %s
id: Tak ada harga: %s

en: Cleared Transactions
id: Transaksi Klir

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
id[0]: Tanggal Pernyataan adalah %d hari setelah hari ini.
id[1]: Tanggal Pernyataan adalah %d hari setelah hari ini.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
id[0]: Tanggal pernyataan yang telah Anda pilih adalah %d hari di masa depan.
id[1]: Tanggal pernyataan yang telah Anda pilih adalah %d hari di masa depan.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
id: Ini mungkin menyebabkan permasalahan untuk aksi rekonsiliasi di masa depan pada akun ini. Silakan periksa kembali apakah ini adalah tanggal yang Anda maksudkan.

en: Interest Payment
id: Pembayaran Bunga

en: Interest Charge
id: Beban Bunga

en: Payment Information
id: Informasi Pembayaran

en: Payment From
id: Pembayaran Dari

en: Reconcile Account
id: Rekonsiliasi Akun

en: Payment To
id: Pembayaran Ke

en: Enter _Interest Payment…
id: Masukkan Pembayaran _Bunga…

en: Enter _Interest Charge…
id: Masukkan Beba_n Bunga…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
id: Anda yakin ingin menghapus transaksi yang dipilih?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
id: PERINGATAN! Akun berisi split yang tanggal rekonsiliasinya setelah tanggal pernyataan. Rekonsiliasi bisa menjadi sulit.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
id: Akun ini memiliki split yang mana Tanggal Rekonsiliasi adalah setelah tanggal pernyataan rekonsiliasi ini. Split tersebut mungkin akan menyebabkan rekonsiliasi menjadi sulit. Jika itu terjadi, Anda bisa menggunakan Cari Transaksi untuk mencarinya, batalkan rekonsiliasi, dan rekonsiliasi ulang.

en: Starting Balance
id: Saldo Awal

en: Ending Balance
id: Saldo Akhir

en: Reconciled Balance
id: Saldo Direkonsiliasi

en: Difference
id: Selisih

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
id: Anda telah membuat perubahan pada jendela rekonsiliasi ini. Apakah Anda yakin ingin membatalkannya?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
id: Akun ini tidak seimbang. Apakah Anda yakin ingin menyelesaikannya?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
id: Apakah Anda ingin menunda rekonsiliasi ini dan menyelesaikannya nanti?

en: Set the report options you want using this dialog.
id: Setel opsi laporan yang ingin Anda gunakan melalui dialog ini.

en: There are no options for this report.
id: Tak ada opsi untuk laporan ini.

en: You must select an item from the list
id: Anda harus memilih satu item dari daftar

en: _Remove
id: _Buang

en: Order
id: Pesanan

en: New Order
id: Pesanan Baru

en: New Transaction
id: Transaksi Baru

en: New Split
id: Split Baru

en: _Add
id: T_ambah

en: all criteria are met
id: semua kriteria terpenuhi

en: any criteria are met
id: salah satu kriteria terpenuhi

en: You have not selected any accounts
id: Anda belum memilih akun apapun

en: matches all accounts
id: cocok dengan semua akun

en: matches any account
id: cocok dengan salah satu akun

en: matches no accounts
id: tidak ada akun yang cocok

en: Selected Accounts
id: Akun yang Dipilih

en: Choose Accounts
id: Pilih Akun

en: Select Accounts to Match
id: Pilih Akun untuk Dicocokkan

en: Select the Accounts to Compare
id: Pilih Akun untuk Dibandingkan

en: is before
id: sebelum

en: is before or on
id: sebelum atau pada

en: is on
id: pada

en: is not on
id: bukan pada

en: is after
id: setelah

en: is on or after
id: pada atau setelah

en: is less than
id: kurang dari

en: is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: equals
id: sama dengan

en: does not equal
id: tak sama dengan

en: is greater than
id: lebih besar dari

en: is greater than or equal to
id: lebih dari atau sama dengan

en: less than
id: kurang dari

en: less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: equal to
id: sama dengan

en: not equal to
id: tak sama dengan

en: greater than
id: lebih besar dari

en: greater than or equal to
id: lebih dari atau sama dengan

en: has credits or debits
id: memiliki kredit atau debit

en: has debits
id: memiliki debit

en: has credits
id: memiliki kredit

en: Not Cleared
id: Belum Klir

en: You need to enter some search text.
id: Anda harus memasukkan teks pencarian.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
id: Galat pada ekspresi reguler '%s':
    %s

en: contains
id: berisi

en: matches regex
id: cocok dengan regex

en: does not match regex
id: tidak cocok dengan regex

en: Match case
id: Cocok huruf besar kecil

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
id: 
    Berkas yang akan dimuat berasal dari GnuCash versi yang lebih lama. Format berkas pada versi yang lebih lama tidak memiliki spesifikasi detail mengenai enkoding karakter yang sedang digunakan. Ini berarti teks pada berkas data Anda dapat dibaca dalam beberapa cara yang ambigu. Ambiguitas ini tak dapat diatasi secara otomatis, tetapi format berkas baru pada GnuCash 2.0.0 akan menyertakan semua spesifikasi yang diperlukan sehingga Anda tidak perlu melalui langkah ini lagi.
    
    GnuCash akan mencoba menebak enkoding karakter yang tepat untuk berkas data Anda. Pada halaman berikutnya, GnuCash akan menampilkan hasil teks yang menggunakan tebakan ini. Anda perlu memeriksa apakah kata-kata sudah ditampilkan sesuai yang diharapkan. Bisa jadi tidak ada masalah apapun dan Anda bisa menekan "Berikutnya", atau kata-kata yang ditampilkan berisi karakter yang tak diharapkan, sehingga Anda perlu memilih enkoding karakter yang lain. Anda mungkin perlu menyunting daftar enkoding karakter dengan klik pada tombol terkait.
    
    Tekan "Berikutnya" sekarang untuk memilih enkoding karakter yang tepat untuk berkas data Anda.

en: Ambiguous character encoding
id: Pengkodean karakter ambigu

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
id: Berkas berhasil dimuat. Jika Anda klik "Terapkan", berkas akan disimpan dan dimuat ulang ke aplikasi utama. Dengan demikian Anda akan memiliki sebuah berkas kerja sebagai cadangan pada direktori yang sama.
    
    Anda juga bisa kembali dan memeriksa pilihan Anda dengan klik "Kembali".

en: European
id: Eropa

en: ISO-8859-1 (West European)
id: ISO-8859-1 (Eropa Barat)

en: ISO-8859-2 (East European)
id: ISO-8859-2 (Eropa Timur)

en: ISO-8859-3 (South European)
id: ISO-8859-3 (Eropa Selatan)

en: ISO-8859-4 (North European)
id: ISO-8859-4 (Eropa Utara)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
id: ISO-8859-5 (Sirilik)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
id: ISO-8859-6 (Arab)

en: ISO-8859-7 (Greek)
id: ISO-8859-7 (Yunani)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
id: ISO-8859-8 (Yahudi)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
id: ISO-8859-9 (Turki)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
id: ISO-8859-10 (Norwegia)

en: ISO-8859-11 (Thai)
id: ISO-8859-11 (Thailand)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
id: ISO-8859-13 (Baltik)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
id: ISO-8859-15 (Eropa Barat, tanda Euro)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
id: ISO-8859-16 (Eropa Tenggara)

en: KOI8-R (Russian)
id: KOI8-R (Rusia)

en: KOI8-U (Ukrainian)
id: KOI8-U (Ukrania)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
id: Terdapat %d kata yang tak ditetapkan dan %d kata yang tak dapat dikodekan. Silakan tambah pengkodean.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
id: Terdapat %d kata yang tak ditetapkan. Silakan menetapkannya atau tambah pengkodean.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
id: Terdapat %d kata yang tak dapat dikodekan. Silakan tambah pengkodean.

en: The file could not be reopened.
id: Berkas tidak dapat dibuka kembali.

en: Reading file…
id: Membaca berkas…

en: Parsing file…
id: Mengurai berkas…

en: There was an error parsing the file.
id: Galat saat mengurai berkas.

en: Writing file…
id: Menulis berkas…

en: This encoding has been added to the list already.
id: Pengkodean ini telah ditambahkan pada daftar.

en: This is an invalid encoding.
id: Ini adalah pengkodean yang tidak valid.

en: Could not create opening balance.
id: Tak dapat membuat saldo awal.

en: Give the children the same type?
id: Berikan tipe yang sama untuk anak?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
id: Anak dari akun yang disunting harus diubah ke tipe "%s" untuk menjadikannya kompatibel.

en: _Show children accounts
id: Tam_pilkan akun anak

en: The account must be given a name.
id: Akun harus diberi nama.

en: There is already an account with that name.
id: Sudah ada akun dengan nama itu.

en: You must choose a valid parent account.
id: Anda harus memilih akun induk yang valid.

en: You must select an account type.
id: Anda harus memilih sebuah tipe akun.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
id: Tipe akun yang dipilih tidak kompatibel dengan induk yang dipilih.

en: You must choose a commodity.
id: Anda harus memilih sebuah komoditas.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
id: Anda harus memasukkan saldo awal yang valid atau membiarkannya kosong.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
id: Anda harus memilih sebuah akun transfer atau memilih akun ekuitas saldo awal.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
id: Sudah ada sebuah akun dengan saldo awal untuk mata uang yang diinginkan.

en: Cannot change currency
id: Tak dapat mengubah mata uang

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
id: Akun ini memiliki Transaksi.
    Mengubah opsi ini tidak dimungkinkan.

en: <No name>
id: <Tak ada nama>

en: Edit Account
id: Sunting Akun

en: (%d) New Accounts
id: (%d) Akun Baru

en: New Account
id: Akun Baru

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
id: Nomori ulang langsung sub-akun dari '%s'?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
id: Setel warna akun untuk akun '%s' termasuk semua sub-akun ke warna yang dipilih

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
id: Setel nilai placeholder akun untuk akun '%s' termasuk semua sub-akun

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
id: Setel nilai tersembunyi untuk akun '%s' termasuk semua sub-akun

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
id: Silakan pilih sebuah akun Ekuitas untuk menampung total Pendapatan Periode.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
id: Silakan pilih sebuah akun Ekuitas untuk menampung total Pengeluaran Periode.

en: 
    Please select a commodity to match
id: 
    Silakan pilih sebuah komoditas untuk dicocokkan

en: 
    Commodity:
id: 
    Komoditas:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
id: 
    Nomor identifikasi (ISIN, CUSIP atau yang semisalnya):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
id: 
    Mnemonik (Simbol atau yang serupa):

en: Select security/currency
id: Pilih sekuritas/mata uang

en: _Security/currency
id: _Sekuritas/mata uang

en: Select security
id: Pilih sekuritas

en: _Security
id: _Sekuritas

en: Select currency
id: Pilih mata uang

en: Cu_rrency
id: Ma_ta Uang

en: Currency
id: Mata Uang

en: Use local time
id: Gunakan waktu lokal

en: Edit currency
id: Sunting mata uang

en: Currency Information
id: Informasi Mata Uang

en: Edit security
id: Sunting sekuritas

en: New security
id: Sekuritas baru

en: Security Information
id: Informasi Sekuritas

en: You may not create a new national currency.
id: Anda tidak bisa membuat mata uang nasional baru.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
id: %s adalah tipe komoditas yang dicadangkan. Silakan gunakan yang lain.

en: That commodity already exists.
id: Komoditas sudah ada.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
id: Anda harus memasukkan "Nama lengkap", "Simbol/singkatan", dan "Tipe" untuk komoditas.

en: Path head for files is,
id: Tajuk path untuk berkas adalah,

en: Path head does not exist,
id: Tajuk path tidak ada,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
id: Tajuk path tidak disetel, menggunakan '%s' untuk path relatif

en: Existing
id: Sudah Ada

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
id: Anda bisa mengetik '+' atau '-' untuk menambah atau mengurangi nomor.

en: Action/Number
id: Aksi/Nomor

en: _Open
id: B_uka

en: _Save As
id: _Simpan Sebagai

en: All files
id: Semua berkas

en: _Close
id: _Tutup

en: Reset defaults
id: Setel ulang ke baku

en: Reset all values to their defaults.
id: Setel ulang semua nilai ke nilai baku.

en: Page
id: Halaman

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
id: Pendapatan%sGaji%sKena Pajak

en: Path does not exist,
id: Path tidak ada,

en: Select a folder
id: Pilih folder

en: Clear
id: Bersihkan

en: You must provide a name for this Tax Table.
id: Anda harus memberi sebuah nama untuk Tabel Pajak ini.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
id: Anda harus memberikan nama yang unik untuk Tabel Pajak ini. Pilihan Anda "%s" telah digunakan.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
id: Nilai persentase harus di antara -100 dan 100.

en: You must choose a Tax Account.
id: Anda harus memilih Akun Pajak.

en: Rename
id: Ganti Nama

en: Please enter new name
id: Masukkan nama baru

en: _Rename
id: U_bah Nama

en: Tax table name "%s" already exists.
id: Nama tabel pajak "%s" sudah ada.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
id: Tabel pajak "%s" sedang digunakan. Anda tidak dapat menghapusnya.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
id: Anda tidak dapat menghapus entri terakhir dari tabel pajak. Cobalah menghapus tabel pajak jika Anda ingin melakukannya.

en: Are you sure you want to delete this entry?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus entri ini?

en: Show the income and expense accounts
id: Tampilkan akun pendapatan dan pengeluaran

en: Error
id: Galat

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
id: Mengambil harga penawaran saat ini. Ini akan gagal jika terdapat harga yang dibuat manual untuk hari ini.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
id: Finance::Quote harus terpasang untuk mengaktifkan tombol ini.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
id: Anda harus menentukan sebuah akun sebagai sumber transfer, tujuan transfer, atau keduanya, untuk transaksi ini. Jika tidak, ia tidak akan dicatat.

en: You can't transfer from and to the same account!
id: Anda tak dapat transfer dari dan ke akun yang sama!

en: The account %s does not allow transactions.
id: Akun %s tak mengizinkan transaksi.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
id: Anda tak dapat melakukan transfer dari akun yang bukan mata uang. Coba membalik akun "dari" dan "ke" dan ubah "jumlah" menjadi negatif.

en: You must enter a valid price.
id: Anda harus memasukkan harga yang valid.

en: You must enter a valid 'to' amount.
id: Anda harus memasukkan jumlah 'ke' yang valid.

en: You must enter an amount to transfer.
id: Anda harus memasukkan jumlah untuk ditransfer.

en: Credit Account
id: Akun Kredit

en: Debit Account
id: Akun Debit

en: Transfer From
id: Transfer Dari

en: Transfer To
id: Transfer Ke

en: Debit Amount
id: Jumlah Debit

en: To Amount
id: Jumlah Ke

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
id: Tanggal yang dimasukkan di luar rentang 01/01/1400 - 31/12/9999, menyetel ulang ke tahun ini

en: Date out of range
id: Tanggal di luar rentang

en: Remember and don't _ask me again.
id: Ingat dan jangan t_anya saya lagi.

en: Don't _tell me again.
id: Jangan beri_tahu saya lagi.

en: Remember and don't ask me again this _session.
id: Ingat dan jangan tanya saya lagi _sesi ini.

en: Don't tell me again this _session.
id: Jangan beritahu saya lagi _sesi ini.

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
id: Terjadi galat saat pemrosesan '%s' pada posisi %d.

en: An error occurred while processing '%s'
id: Terjadi galat saat pemrosesan '%s'.

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
id: Akun sudah berada di Saldo Bersihkan Otomatis.

en: Too many uncleared splits
id: Terlalu banyak pemisahan yang tidak jelas

en: The selected amount cannot be cleared.
id: Jumlah yang dipilih tidak bisa diklirkan.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
id: Tak dapat membersihkan split secara unik. Ditemukan beberapa kemungkinan.

en: Save file automatically?
id: Simpan berkas secara otomatis?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
id[0]: Berkas data Anda harus disimpan ke harddisk untuk menyimpan perubahan Anda. GnuCash memiliki fitur untuk menyimpan berkas secara otomatis setiap %d menit, seperti jika Anda menekan tombol "Simpan" setiap waktu.
    
    Anda bisa mengubah interval waktunya atau mematikan fitur ini pada Sunting->Preferensi->Umum->Interval waktu simpan-otomatis.
    
    Apakah Anda ingin berkas disimpan secara otomatis?
id[1]: Berkas data Anda harus disimpan ke harddisk untuk menyimpan perubahan Anda. GnuCash memiliki fitur untuk menyimpan berkas secara otomatis setiap %d menit, seperti jika Anda menekan tombol "Simpan" setiap waktu.
    
    Anda bisa mengubah interval waktunya atau mematikan fitur ini pada Sunting->Preferensi->Umum->Interval waktu simpan-otomatis.
    
    Apakah Anda ingin berkas disimpan secara otomatis?

en: _Yes, this time
id: _Ya, kali ini

en: Yes, _always
id: Ya, _selalu

en: No, n_ever
id: Tidak, jangan p_ernah

en: _No, not this time
id: Tidak, kali i_ni

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
id: Gunakan Shift dan Return atau Enter untuk menyelesaikan penyuntingan

en: Calendar
id: Kalender

en: 12 months
id: 12 bulan

en: 6 months
id: 6 bulan

en: 4 months
id: 4 bulan

en: 3 months
id: 3 bulan

en: 2 months
id: 2 bulan

en: 1 month
id: 1 bulan

en: View
id: Lihat

en: Date:
id: Tanggal:

en: Frequency
id: Frekuensi

en: (unnamed)
id: (tanpa nama)

en: _Import
id: _Impor

en: Import
id: Impor

en: _Save
id: _Simpan

en: Save
id: Simpan

en: _Export
id: _Ekspor

en: No suitable backend was found for %s.
id: Tak ada backend yang sesuai untuk %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
id: URL %s tidak didukung oleh GnuCash versi ini.

en: Can't parse the URL %s.
id: Tak dapat mengurai URL %s.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
id: Tak dapat terhubung ke %s. Host, nama pengguna atau kata sandi tidak benar.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
id: Tak dapat terhubung ke %s. Koneksi terputus, tak dapat mengirim data.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
id: Berkas/URL ini sepertinya dari versi GnuCash yang lebih baru. Anda harus memperbarui versi GnuCash Anda untuk bekerja dengan data ini.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
id: Basis data %s tidak ada. Apakah Anda ingin membuatnya?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
id: GnuCash tak bisa mendapatkan kunci untuk %s. Basis data mungkin sedang digunakan oleh pengguna lain, sehingga Anda seharusnya tidak membuka basis data itu. Apakah Anda ingin melanjutkan membuka basis data?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
id: GnuCash tak bisa mendapatkan kunci untuk %s. Basis data mungkin sedang digunakan oleh pengguna lain, sehingga Anda seharusnya tidak mengimpor basis data itu. Apakah Anda ingin melanjutkan mengimpor basis data?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
id: GnuCash tak bisa mendapatkan kunci untuk %s. Basis data mungkin sedang digunakan oleh pengguna lain, sehingga Anda seharusnya tidak menyimpan basis data itu. Apakah Anda ingin melanjutkan menyimpan basis data?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
id: GnuCash tak bisa mendapatkan kunci untuk %s. Basis data mungkin sedang digunakan oleh pengguna lain, sehingga Anda seharusnya tidak mengekspor basis data itu. Apakah Anda ingin melanjutkan mengekspor basis data?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
id: GnuCash tak dapat menulis ke %s. Basis data mungkin berada pada sistem berkas hanya-baca, Anda mungkin tidak memiliki hak akses ke direktori atau perangkat lunak antivirus Anda mencegah aksi ini.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
id: Berkas/URL %s tidak berisi data GnuCash atau data rusak.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
id: Server pada URL %s mengalami kesalahan atau kerusakan data.

en: You do not have permission to access %s.
id: Anda tidak memiliki hak akses untuk %s.

en: An error occurred while processing %s.
id: Terjadi galat saat pemrosesan %s.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
id: Terjadi galat saat membaca berkas. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: There was an error parsing the file %s.
id: Terjadi galat saat mengurai berkas %s.

en: The file %s is empty.
id: Berkas %s kosong.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
id: Berkas/URI %s tak dapat ditemukan.
    
    Berkas ini ada pada daftar riwayat, apakah Anda ingin membuangnya?

en: The file/URI %s could not be found.
id: Berkas/URI %s tak dapat ditemukan.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
id: Berkas ini dari versi GnuCash yang lebih lama. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: The file type of file %s is unknown.
id: Tipe berkas untuk berkas %s tak diketahui.

en: Could not make a backup of the file %s
id: Tak dapat membuat cadangan untuk berkas %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
id: Tak dapat menulis ke berkas %s. Pastikan Anda memiliki hak akses untuk menulis ke berkas ini dan tersedia ruang yang cukup untuk membuatnya.

en: No read permission to read from file %s.
id: Tak ada hak akses untuk membaca dari berkas %s.

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
id: Anda mencoba menyimpan di
    %s
    atau subdirektorinya. Hal ini tidak dimungkinkan karena %s menggunakan direktori tersebut untuk penggunaan internal.
    
    Silakan mencoba lagi di direktori lain.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
id: Basis data ini dari versi GnuCash yang lebih lama. Pilih OK untuk memutakhirkannya ke versi saat ini, Batal untuk menandainya hanya-baca.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
id: Basis data ini dari versi GnuCash yang lebih baru. Versi ini bisa membacanya, tetapi tidak bisa menyimpannya dengan aman. Ia akan ditandai hanya-baca hingga Anda melakukan Berkas->Simpan Sebagai, tetapi data mungkin hilang saat menulis ke versi yang lebih lama.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
id: Basis data SQL sedang digunakan oleh pengguna lain, dan pemutakhiran tak dapat dilakukan hingga mereka melakukan log keluar. Jika saat ini tak ada pengguna lain, lihat dokumentasi untuk mempelajari cara membersihkan sesi log masuk yang teruntai.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
id: Pustaka "libdbi" yang terpasang di sistem Anda tak dapat menyimpan bilangan besar dengan benar. Hal ini berarti GnuCash tak dapat menggunakan basis data SQL dengan benar. GnuCash tidak akan membuka atau menyimpan ke basis data SQL hingga hal ini diperbaiki dengan memasang versi yang berbeda dari "libdbi". Lihat https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 untuk informasi lebih lanjut.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
id: GnuCash tak dapat menyelesaikan pengujian kritis untuk keberadaan kutu pada pustaka "libdbi". Hal ini mungkin disebabkan oleh kesahalah konfigurasi hak akses pada basis data SQL Anda. Lihat https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 untuk informasi lebih lanjut.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
id: Berkas ini dari versi GnuCash yang lebih lama dan akan dimutakhirkan ketika disimpan oleh versi ini. Anda tidak dapat membaca berkas yang tersimpan dengan versi GnuCash yang lebih lama (akan ada laporan "galat saat mengurai berkas"). Jika Anad ingin mempertahankan versi lama, keluar tanpa menyimpan.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
id: Terjadi galat I/O yang tak diketahui (%d).

en: Save changes to the file?
id: Simpan perubahan pada berkas?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
id[0]: Jika Anda tidak menyimpan, perubahan pada %d menit terakhir akan diabaikan.
id[1]: Jika Anda tidak menyimpan, perubahan pada %d menit terakhir akan diabaikan.

en: Continue _Without Saving
id: Lanjutkan _Tanpa Menyimpan

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
id: GnuCash tak bisa mendapatkan kunci untuk %s.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
id: Basis data tersebut mungkin sedang digunakan oleh pengguna lain, dengan demikian Anda tidak bisa membuka basis data. Apa yang ingin Anda lakukan?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
id: Basis data mungkin berada pada sistem berkas hanya-baca, Anda tidak memiliki hak akses tulis pada direktori, atau perangkat lunak antivirus Anda mungkin mencegah aksi ini. Jika Anda melanjutkan, Anda mungkin tidak bisa menyimpan perubahan. Apa yang ingin Anda lakukan?

en: Open _Read-Only
id: Buka _Hanya-Baca

en: Create _New File
id: _Buat Berkas Baru

en: Open _Anyway
id: Tetap Buk_a

en: Open _Folder
id: Buka_folder

en: _Quit
id: _Keluar

en: Loading user data…
id: Memuat data pengguna…

en: Re-saving user data…
id: Menyimpan ulang data pengguna…

en: Exporting file…
id: Mengekspor berkas…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
id: Terjadi galat saat menyimpan berkas.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
id: Basis data dibuka hanya-baca. Apakah Anda ingin menyimpannya di tempat yang lain?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
id: Mengembalikan akan membuang semua perubahan %s yang belum disimpan. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: <unknown>
id: <tak diketahui>

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
id: GnuCash tak dapat menemukan berkas dokumentasi bantuan.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
id: Hal ini sepertinya karena paket "gnucash-docs" tidak terpasang dengan benar.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
id: Lokasi yang diharapkan

en: GnuCash could not find the linked document.
id: GnuCash tak dapat menemukan dokumen tertaut.

en: GnuCash could not open the linked document:
id: GnuCash tak dapat membuka dokumen tertaut:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
id: Masukkan nama pengguna dan kata sandi untuk menghubungkan ke: %s

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
id: Perubahan akan disimpan secara otomatis dalam %u detik

en: Save changes to file %s before closing?
id: Simpan perubahan pada berkas %s sebelum ditutup?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
id: Jika Anda tidak menyimpannya, perubahan dari %d jam dan %d menit sebelumnya akan dibuang.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
id: Jika Anda tidak menyimpannya, perubahan dari %d hari dan %d jam sebelumnya akan dibuang.

en: Close _Without Saving
id: Tutup _Tanpa Menyimpan

en: This window is closing and will not be restored.
id: Jendela ini sedang menutup dan tidak akan dikembalikan.

en: Close Window?
id: Tutup Jendela?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
id: (hanya-baca)

en: Unsaved Book
id: Buku Belum Disimpan

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
id: Perubahan terakhir pada %a, %b %d, %Y jam %I:%M %p

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
id: Berkas %s dibuka. %s

en: Unable to save to database.
id: Tak dapat menyimpan ke basis data.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
id: Tak dapat menyimpan ke basis data: Buku ditandai hanya-baca.

en: Book Options
id: Opsi Buku

en: (user modifiable)
id: (dapat dimodifikasi pengguna)

note: Translators: %s will be replaced with the current year
en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
id: Hak Cipta © 1997-%s para kontributor GnuCash.

en: Version
id: Versi

en: Accounting for personal and small business finance.
id: Program akuntansi untuk mengelola keuangan personal dan usaha kecil.

en: Visit the GnuCash website.
id: Kunjungi situs web GnuCash.

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select all accounts.
id: Pilih semua akun.

en: Clear All
id: Bersihkan Semua

en: Clear the selection and unselect all accounts.
id: Bersihkan pilihan dan pilih tak satupun akun.

en: Select Children
id: Pilih Anak

en: Select all descendents of selected account.
id: Pilih semua turunan dari akun yang dipilih.

en: Select Default
id: Pilih Baku

en: Select the default account selection.
id: Pilih pemilihan akun baku.

en: Show Hidden Accounts
id: Tampilkan Akun Tersembunyi

en: Show accounts that have been marked hidden.
id: Tampilkan akun yang telah ditandai tersembunyi.

en: Select all entries.
id: Pilih semua entri.

en: Clear the selection and unselect all entries.
id: Bersihkan pilihan dan pilih tak satupun entri.

en: Select the default selection.
id: Pilih pemilihan baku.

en: Clear any selected image file.
id: Bersihkan pilihan berkas gambar.

en: Select image
id: Pilih gambar

en: Select an image file.
id: Pilih sebuah berkas gambar.

en: Pixels
id: Piksel

en: Percent
id: Persen

en: Start of this quarter
id: Awal kuartal ini

en: Start of this accounting period
id: Awal periode akuntansi ini

en: Start of previous accounting period
id: Awal periode akuntansi sebelumnya

en: End of this quarter
id: Akhir kuartal ini

en: End of this accounting period
id: Akhir periode akuntansi ini

en: End of previous accounting period
id: Akhir periode akuntansi sebelumnya

en: _Custom
id: _Suai

en: Loading…
id: Memuat…

en: never
id: tak pernah

en: New top level account
id: Akun tingkat atas baru

en: Account Name
id: Nama Akun

en: Commodity
id: Komoditas

en: Account Code
id: Kode Akun

en: Last Num
id: Num Terakhir

en: Present
id: Sekarang

en: Present (Report)
id: Sekarang (Laporan)

en: Balance (Report)
id: Saldo (Laporan)

en: Balance (Period)
id: Saldo (Periode)

en: Cleared (Report)
id: Klir (Laporan)

en: Reconciled (Report)
id: Direkonsiliasi (Laporan)

en: Last Reconcile Date
id: Tanggal Rekonsiliasi Terakhir

en: Future Minimum
id: Minimum yang Akan Datang

en: Future Minimum (Report)
id: Minimum yang Akan Datang (Laporan)

en: Total (Report)
id: Total (Laporan)

en: Total (Period)
id: Total (Periode)

[ctx: Column header for 'Color']
en: C
id: W

en: Account Color
id: Warna Akun

en: Tax Info
id: Informas Pajak

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
id: S

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
id: Sekarang (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
id: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
id: Klir (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
id: Direkonsiliasi (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
id: Minimum yang Akan Datang (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
id: Filter %s berdasar...

en: Print Name
id: Cetak Nama

en: Display symbol
id: Simbol ditampilkan

en: Unique Name
id: Nama Unik

en: Fraction
id: Fraksi

en: Get Quotes
id: Dapatkan Harga Penawaran

en: Source
id: Sumber

en: Timezone
id: Zona Waktu

en: Customer Number
id: Nomor Pelanggan

en: Vendor Number
id: Nomor Vendor

en: Employee Number
id: Nomor Pegawai

en: Address Name
id: Nama Alamat

en: Address 1
id: Alamat 1

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Address 3
id: Alamat 3

en: Address 4
id: Alamat 4

en: Phone
id: Telepon

en: Fax
id: Faks

en: E-mail
id: Surel

en: Active
id: Aktif

en: Security
id: Sekuritas

en: Price
id: Harga

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Last Occur
id: Terjadi Terakhir

en: Next Occur
id: Terjadi Berikutnya

en: %s, Non Currency Commodities Total:
id: %s, Total Komoditas Bukan Mata Uang:

en: %s, Grand Total:
id: %s, Total Keseluruhan:

en: Net Assets:
id: Aset Bersih:

en: Profits:
id: Laba:

en: Price Quotes Retrieval Options
id: Opsi Pengambilan Harga Penawaran

en: Report Generation Options
id: Opsi Pembuatan Laporan

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
id: Jalankan perintah-perintah terkait laporan. Perintah berikut didukung.
    
      list: Tampilkan daftar laporan yang tersedia.
      show: Menjelaskan opsi-opsi yang diubah pada laporan. Sebuah berkas data perlu ditentukan untuk menjelaskan beberapa opsi tersimpan.
      run: Menjalankan laporan pada berkas data GnuCash yang diberikan.

en: Name of the report to run
id: Nama laporan yang akan dijalankan

en: Specify export type
id: Tentukan tipe ekspor

en: Output file for report
id: Berkas keluaran untuk laporan

en: Missing data file parameter
id: Parameter berkas data tidak ada

en: Unknown quotes command '{1}'
id: Perintah kutipan tak diketahui '{1}'

en: Missing --name parameter
id: Parameter --name tidak ada

en: Unknown report command '{1}'
id: Perintah laporan tak diketahui '{1}'

en: Missing command or option
id: Perintah atau opsi tidak ada

en: This is a development version. It may or may not work.
id: Ini adalah versi pengembangan. Ada kemungkinan ini tidak bekerja dengan baik.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
id: Laporkan kutu dan permasalahan lain ke gnucash-devel@gnucash.org

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
id: Anda juga bisa melihat dan membuat laporan kutu di {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
id: Untuk mendapatkan versi stabil terakhir, silakan mengacu ke {1}

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
id: Memuat keseluruhan sistem ekstensi Guile…

en: Loading user specific Guile extensions…
id: Memuat spesifik pengguna ekstensi Guile…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
id: - GnuCash, program akuntansi untuk keuangan personal dan usaha kecil

en: {1} [options] [datafile]
id: {1} [opsi] [berkas_data]

en: GnuCash Paths
id: GnuCash Path

en: GnuCash {1} development version
id: GnuCash {1} versi pengembangan

en: Common Options
id: Opsi-opsi Umum

en: Show this help message
id: Tampilkan pesan bantuan ini

en: Show GnuCash version
id: Tampilkan versi GnuCash

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
id: Aktifkan mode awakutu: menyediakan pesan detail di log.
    Sama dengan: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
id: Aktifkan fitur-fitur eksta/pengembangan/awakutu.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
id: Timpaan level log, dalam bentuk "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Contoh: "--log qof=debug" atau "--log gnc.backend.file.sx=info"
    Ini dapat dipanggil beberapa kali.

en: Show paths
id: Tampilkan path

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
id: Berkas untuk menyimpan log; berkas baku adalah "/tmp/gnucash.trace"; bisa berupa "stderr" atau "stdout".

en: Hidden Options
id: Opsi-opsi Tersembunyi

en: [datafile]
id: [berkas_data]

en: Checking Finance::Quote…
id: Memeriksa Finance::Quote…

en: Unable to load Finance::Quote.
id: Memeriksa Finance::Quote...

en: Loading data…
id: Memuat data…

en: Application Options
id: Opsi-opsi Aplikasi

en: Do not load the last file opened
id: Jangan memuat berkas yang terakhir dibuka

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
id: Galat: tak dapat menginisialiasi antarmuka grafis dan opsi add-price-quotes tidak disetel.
    Mungkin Anda perlu menyetel variabel lingkungan $DISPLAY?

en: Last window position and size
id: Ukuran dan posisi jendela terakhir

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
id: Pengaturan ini menjelaskan ukuran dan posisi jendela ketika ditutup terakhir kali. Angka ini adalah koordinat X dan Y sudut kiri atas jendela diikuti dengan lebar dan tinggi jendela.

en: Search only in active items
id: Cari hanya di item aktif

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
id: Jika aktif, pencarian hanya dilakukan pada item 'aktif' di kelas saat ini. Jika tidak, pencarian dilakukan pada semua item di kelas saat ini.

en: Is tax included in this type of business entry?
id: Apakah pajak termasuk pada tipe entri bisnis ini?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
id: Jika disetel aktif, pajak akan disertakan secara baku pada entri dengan tipe ini. Pengaturan ini diwarisi oleh pelanggan dan vendor baru.

en: Auto pay when posting.
id: Bayar otomatis saat mengepos.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
id: Pada saat posting, secara otomatis mencoba untuk membayar dokumen pelanggan dengan pra-pembayaran yang luar biasa dan dokumen counter. Pra-pembayaran dan dokumen jelas harus melawan pelanggan yang sama. Dokumen counter dokumen dengan tanda berlawanan. Misalnya untuk faktur, nota kredit pelanggan dan faktur negatif dianggap dokumen counter.

en: Show invoices due reminder at startup
id: Tampilkan pengingat jatuh tempo faktur saat mulai

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
id: Jika aktif, saat mulai GnuCash akan memeriksa apakah ada faktur yang segera jatuh tempo. Jika ada, dialog pengingat akan ditampilkan. Definisi "segera" diatur oleh pengaturan "Hari Sebelumnya". Jika tidak, GnuCash tidak memeriksa faktur jatuh tempo.

en: Show invoices due within this many days
id: Tampilkan faktur yang jatuh tempo dalam sejumlah hari ini

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
id: Bidang ini menentukan jumlah hari sebelumnya dimana GnuCash akan memeriksa faktur jatuh tempo. Nilainya hanya digunakan jika pengaturan "Beritahu saat jatuh tempo" aktif.

en: Enable extra toolbar buttons for business
id: Aktifkan tombol ekstra bilah alat untuk bisnis

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
id: Jika aktif, tombol ekstra bilah alat untuk fungsi-fungsi bisnis umum akan ditampilkan. Jika tidak, tombol tersebut tidak ditampilkan.

en: The invoice report to be used for printing.
id: Laporan faktur untuk digunakan untuk mencetak.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
id: Nama laporan untuk digunakan untuk mencetak faktur.

en: Open new invoice in new window
id: Buka faktur baru di jendela baru

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
id: Jika aktif, setiap faktur baru akan dibuka di jendela baru. Jika tidak, faktur baru akan dibuka sebagai tab di jendela utama.

en: Accumulate multiple splits into one
id: Akumulasikan beberapa split menjadi satu

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
id: Jika bidang ini aktif, maka beberapa entri pada sebuah faktur yang transfer ke akun yang sama akan diakumulasikan menjadi sebuah split tunggal. Bidang ini dapat ditimpa per faktur pada dialog Pos.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
id: Pada saat posting, otomatis mencoba untuk membayar dokumen penjual dengan pra-pembayaran yang luar biasa dan dokumen counter. Pra-pembayaran dan dokumen jelas harus melawan vendor yang sama. Dokumen counter dokumen dengan tanda berlawanan. Misalnya untuk tagihan, catatan penjual kredit dan tagihan negatif dianggap dokumen counter.

en: Show bills due reminder at startup
id: Tampilkan pengingat jatuh tempo tagihan saat mulai

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
id: Jika aktif, saat mulai GnuCash akan memeriksa untuk melihat apakah ada tagihan yang segera akan jatuh tempo. Jika ada, ia akan menampilkan sebuah dialog pengingat. Definisi dari "segera" diatur oleh pengaturan "Hari Sebelumnya". Jika tidak, GnuCash tidak akan memeriksa tagihan yang jatuh tempo.

en: Show bills due within this many days
id: Tampilkan tagihan yang akan jatuh tempo pada sejumlah hari ini

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
id: Bidang ini menentukan jumlah hari sebelumnya dimana GnuCash akan memeriksa tagihan jatuh tempo. Nilainya hanya digunakan jika pengaturan "Beritahu saat jatuh tempo" aktif.

en: GUID of predefined check format to use
id: GUID dengan format pemeriksaan standar untuk digunakan

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
id: Nilai ini menentukan format pemeriksaan standar untuk digunakan. Nomornya adalah guid dari format pemeriksaan yang umum.

en: Which check position to print
id: Posisi cek yang mana untuk dicetak

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
id: Pada cek yang sudah tercetak sebelumnya yang berisi beberapa cek per halaman, pengaturan ini menentukan posisi cek yang akan dicetak. Nilai yang mungkin adalah 0, 1, dan 2, yang sesuai dengan cek bagian atas, tengah dan bawah pada halaman.

en: Number of checks to print on the first page.
id: Jumlah cek untuk dicetak pada halaman pertama.

en: Date format to use
id: Format tanggal yang digunakan

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
id: Ini adalah pengenal numerik dari format tanggal standar untuk digunakan.

en: Custom date format
id: Format tanggal tersuai

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
id: Jika format tanggal disetel untuk mengindikasikan sebuah format tanggal tersuai, nilai ini digunakan sebagai argumen ke strftime untuk membuat tanggal yang akan dicetak. Bisa berupa string strftime yang valid; untuk informasi mengenai format ini, baca halaman manual strftime dengan perintah "man 3 strftime".

en: Units in which the custom coordinates are expressed
id: Satuan yang digunakan oleh koordinat tersuai

en: Position of payee name
id: Posisi nama penerima pembayaran

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk awal baris penerima pembayaran di cek.

en: Position of date line
id: Posisi baris tanggal

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris tanggal di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah dari posisi cek yang ditentukan.

en: Position of check amount in words
id: Posisi jumlah cek dalam kata

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris jumlah yang tertulis di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah dari posisi cek yang ditentukan.

en: Position of check amount in numbers
id: Posisi jumlah cek dalam angka

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris jumlah numerik di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah dari posisi cek yang ditentukan.

en: Position of payee address
id: Posisi alamat penerima pembayaran

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X, Y untuk permulaan baris alamat penerima pembayaran di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah dari posisi cek yang ditentukan.

en: Position of notes line
id: Posisi baris catatan

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris catatan di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah dari posisi cek yang ditentukan.

en: Position of memo line
id: Posisi baris memo

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris memo di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah dari posisi cek yang ditentukan.

en: Offset for complete check
id: Ofset untuk cek lengkap

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi ofset X,Y untuk cek lengkap. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah posisi cek.

en: Rotation angle
id: Sudut rotasi

en: Number of degrees to rotate the check.
id: Besaran sudut untuk memutar cek.

en: Position of split's amount in numbers
id: Posisi jumlah split dalam angka

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris jumlah split di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah pada posisi cek.

en: Position of split's memo line
id: Posisi baris memo split

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris memo split di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah pada posisi cek.

en: Position of split's account line
id: Posisi baris akun split

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
id: Nilai ini berisi koordinat X,Y untuk permulaan baris akun split di cek. Koordinat dihitung dari sudut kiri bawah pada posisi cek.

en: Print the date format below the date.
id: Cetak format tanggal di bawah tanggal.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
id: Setiap kali tanggal dicetak, cetak format tanggal tepat di bawahnya dalam tipe 8 poin menggunakan karakter Y, M, dan D.

en: The default check printing font
id: Fonta pencetakan cek baku

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
id: Fonta baku untuk digunakan saat mencetak cek. Nilai ini akan ditimpa oleh fonta yang ditentukan pada berkas deskripsi cek.

en: Print '***' before and after text.
id: Cetak '***' sebelum dan setelah teks.

en: Show currencies in this dialog
id: Tampilkan mata uang di dialog ini

en: Last pathname used
id: Nama path terakhir yang digunakan

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
id: Bidang ini berisi nama path terakhir yang digunakan oleh jendela ini. Ia akan digunakan sebagai nama berkas / nama path awal ketika jendela ini di buka.

en: Window geometry
id: Geometri jendela

en: The position of paned window when it was last closed.
id: Posisi jendela berpanel saat terakhir ditutup.

en: Position of the horizontal pane divider.
id: Posisi pemisah panel horizontal.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
id: Pengaturan ini menentukan apakah melakukan pencarian pada semua item di kelas saat ini, atau hanya pada item 'aktif' di kelas saat ini.

en: Position of the vertical pane divider.
id: Posisi pemisah panel vertikal.

en: Show the new user window
id: Tampilkan jendela pengguna baru

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
id: Jika aktif, jendela pengguna baru akan ditampilkan. Jika tidak, jendela tersebut tidak ditampilkan.

en: New hierarchy window on "New File"
id: Jendela hierarki baru pada "Berkas Baru"

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
id: Jika aktif, jendela "Hirarki Baru" akan ditampilkan ketika item menu "Berkas Baru" dipilih. Jika tidak, maka tidak ditampilkan.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
id: Kembali ke baku 'pencarian baru' jika lebih sedikit dari jumlah item ini yang dikembalikan

en: Enable SKIP transaction action
id: Aktifkan tindakan transaksi SKIP

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
id: Aktifkan tindakan ABAIKAN di pencocokan transaksi. Jika diaktifkan, transaksi dengan skor kecocokan terbaik yang berada di zona kuning (di atas ambang batas Auto-TAMBAH tetapi di bawah ambang batas Auto-KLIR) secara baku akan dilewatkan.

en: Enable UPDATE match action
id: Aktifkan tindakan kecocokan UPDATE

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
id: Aktifkan tindakan UPDATE DAN RECONCILE di pencocokan transaksi. Jika diaktifkan, transaksi dengan skor kecocokan terbaik yang berada di atas ambang batas Auto-CLEAR dan memiliki tanggal atau jumlah yang berbeda dari transaksi yang ada yang cocok akan menyebabkan transaksi yang ada secara baku diperbarui dan dibersihkan.

en: Use bayesian matching
id: Gunakan pencocokan bayesian

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
id: Memungkinkan pencocokan bayesian ketika mencocokkan transaksi impor terhadap transaksi yang ada. Jika tidak, mekanisme pencocokan berbasis aturan yang kurang canggih akan digunakan.

en: Minimum score to be displayed
id: Skor minimum untuk ditampilkan

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
id: Bidang ini menentukan skor kecocokan minimum sebuah transaksi yang kemungkinan cocok akan ditampilkan pada daftar kecocokan.

en: Likely matching transaction within these days
id: Kemungkinan transaksi yang cocok dalam beberapa hari ini

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
id: Bidang ini menentukan jumlah hari maksimum suatu transaksi yang kemungkinan besar akan cocok dalam daftar.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
id: Tidak mungkin mencocokan transaksi di luar hari-hari ini

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
id: Bidang ini menentukan jumlah hari minimum suatu transaksi yang tidak mungkin cocok dalam daftar.

en: Add matching transactions below this score
id: Tambahkan transaksi yang cocok di bawah skor ini

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
id: Bidang ini menentukan ambang batas bawah di mana sebuah transaksi yang cocok akan ditambahkan secara otomatis. Transaksi yang skor kecocokan terbaiknya berada pada zona merah (di atas skor minimum tampilan tetapi di bawah atau sama dengan skor kecocokan Tambah) secara baku akan ditambahkan ke berkas GnuCash.

en: Clear matching transactions above this score
id: Bersihkan transaksi yang cocok di atas skor ini

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
id: Bidang ini menentukan ambang batas atas di mana sebuah transaksi yang cocok secara baku akan dibersihkan. Transaksi yang skor kecocokan terbaiknya berada pada zona hijau (di atas atau sama dengan ambang batas Bersihkan ini) secara baku akan dibersihkan.

en: Maximum ATM fee amount in your area
id: Jumlah biaya maksimum ATM di daerah Anda

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
id: Bidang ini menentukan biaya tambahan yang diperhitungkan ketika mencocokkan transaksi impor. Di beberapa tempat ATM komersial (bukan milik lembaga keuangan) dipasang di tempat-tempat seperti toko-toko. ATM ini menambahkan biaya mereka secara langsung ke jumlah, bukannya muncul sebagai transaksi yang terpisah atau dalam biaya perbankan bulanan Anda. Misalnya, Anda menarik $100, dan Anda akan dikenakan biaya $101,50 ditambah biaya Interac. Jika Anda memasukkan $100 tersebut secara manual, jumlahnya tidak akan cocok. Anda harus menetapkan ini senilai biaya maksimum di daerah Anda (dalam satuan mata uang lokal Anda), sehingga transaksi akan dikenali sebagai cocok.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
id: Buat komoditas baru secara otomatis

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
id: Memungkinkan pembuatan otomatis komoditas baru jika ada komoditas yang tidak dikenal yang ditemui selama impor. Jika tidak, pengguna akan ditanya apa yang harus dilakukan dengan tiap-tiap komoditas yang tidak dikenal.

en: Display or hide reconciled matches
id: Menampilkan atau menyembunyikan kecocokan yang direkonsiliasi

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
id: Menampilkan atau menyembunyikan transaksi dari pemilih kecocokan yang sudah dalam keadaan direkonsiliasi.

en: Default QIF transaction status
id: Status transaksi QIF baku

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
id: Status transaksi QIF baku ketika tidak ditentukan di dalam berkas QIF.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
id: Ketika status tidak ditentukan di dalam berkas QIF, transaksi ditandai sebagai direkonsiliasi.

en: Show documentation
id: Tampilkan dokumentasi

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
id: Tampilkan halaman dokumentasi pada asisten Impor QIF.

en: Pre-select cleared transactions
id: Pra-pilih transaksi klir

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
id: Jika aktif, semua transaksi yang ditandai sebagai klir di dalam register akan ditampilkan secara telah terpilih di dalam dialog rekonsiliasi. Jika tidak, tak ada transaksi yang terpilih di awal.

en: Prompt for interest charges
id: Tanyakan biaya bunga

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
id: Sebelum merekonsiliasi akun yang membebankan atau membayar bunga, tanya pengguna untuk memasukkan transaksi untuk pembayaran atau biaya bunga. Saat ini hanya diaktifkan untuk akun Bank, Kredit, Reksadana, Aset, Piutang, Utang, dan Liabilitas.

en: Prompt for credit card payment
id: Tanyakan untuk pembayaran kartu kredit

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
id: Jika aktif, setelah rekonsiliasi akun kartu kredit, tanya pengguna untuk memasukkan pembayaran kartu kredit. Jika tidak, tidak ada pertanyaan kepada pengguna untuk ini.

en: Always reconcile to today
id: Selalu rekonsiliasi ke hari ini

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
id: Jika aktif, selalu membuka dialog rekonsiliasi menggunakan tanggal hari ini untuk tanggal laporan, terlepas dari rekonsiliasi sebelumnya.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
id: Jalankan dialog "sejak dijalankan terakhir" ketika suatu berkas dibuka.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
id: Pengaturan ini mengontrol apakah pemrosesan "sejak dijalankan terakhir" untuk transaksi terjadwal dijalankan secara otomatis ketika berkas data dibuka. Ini termasuk pembukaan awal berkas data saat GnuCash dimulai. Jika pengaturan ini aktif, jalankan proses "sejak dijalankan terakhir", jika tidak, maka tidak dijalankan.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
id: Tampilkan dialog pemberitahuan "sejak dijalankan terakhir" ketika suatu berkas dibuka.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
id: Pengaturan ini mengontrol apakah dialog hanya-notifikasi "sejak dijalankan terakhir" untuk transaksi terjadwal ditampilkan saat berkas data dibuka (jika pemrosesan "sejak dijalankan terakhir" diaktifkan ketika berkas dibuka). Ini termasuk pembukaan awal berkas data saat GnuCash dimulai. Jika pengaturan ini aktif, tampilkan dialog, jika tidak maka tidak ditampilkan.

en: Set the "auto create" flag by default
id: Setel bendera "buat otomatis" secara baku

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
id: Jika aktif, setiap transaksi terjadwal yang baru dibuat akan memiliki bendera 'buat otomatis' yang secara baku akan disetel aktif. Pengguna dapat mengubah bendera ini pada saat pembuatan transaksi, atau di lain waktu dengan menyunting transaksi terjadwal.

en: How many days in advance to notify the user.
id: Berapa hari di muka untuk memberitahu pengguna.

en: Set the "notify" flag by default
id: Setel bendera "beritahu" secara baku

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
id: Jika aktif, setiap transaksi terjadwal yang baru dibuat akan memiliki bendera 'beritahu' yang secara baku akan disetel. Pengguna dapat mengubah bendera ini pada saat pembuatan transaksi, atau di lain waktu dengan menyunting transaksi terjadwal. Pengaturan ini hanya bisa digunakan jika pengaturan buat-otomatis aktif.

en: How many days in advance to remind the user.
id: Berapa hari di muka untuk mengingatkan pengguna.

en: The next tip to show.
id: Tip berikutnya untuk ditampilkan.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
id: Tampilkan "Tip Hari Ini" saat GnuCash dijalankan

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
id: Tampilkan "Tip Hari Ini" saat GnuCash dijalankan. Jika aktif, dialog akan ditampilkan. Jika tidak, dialog tidak ditampilkan.

en: Alpha Vantage API key
id: Kunci API Alpha Vantage

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
id: Untuk mendapatkan harga penawaran daring dari Alphavantage, kunci ini harus disetel. Kunci bisa didapatkan dari situs web Alpha Vantage.

en: The version of these settings
id: Versi pengaturan itu

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
id: Digunakan secara internal untuk menentukan apakah beberapa preferensi memerlukan konversi ketika berpindah ke versi GnuCash yang lebih baru.

en: Save window sizes and locations
id: Simpan ukuran dan lokasi jendela

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
id: Jika aktif, ukuran dan lokasi setiap jendela dialog akan disimpan ketika ditutup. Ukuran dan lokasi jendela akan diingat ketika Anda keluar dari GnuCash. Jika tidak, ukuran tidak akan disimpan.

en: Character to use as separator between account names
id: Karakter yang digunakan sebagai pemisah antar nama akun

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
id: Pengaturan ini menentukan karakter yang akan digunakan antar komponen pada nama akun. Nilai yang mungkin adalah karakter tunggal non-alfanumerik, atau string berikut: "titik dua", "garis miring", "garis miring terbalik", "garis datar" dan "titik".

en: Transaction Linked Files head path
id: Path kepala Berkas Tertaut Transaksi

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
id: Ini adalah tajuk path untuk Berkas Tertaut Transaksi dengan path relatif

en: Compress the data file
id: Kompres berkas data

en: Enables file compression when writing the data file.
id: Mengaktifkan kompresi berkas saat menulis berkas data.

en: Show auto-save explanation
id: Tampilkan penjelasan simpan-otomatis

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
id: Jika aktif, GnuCash menampilkan penjelasan fitur simpan-otomatis saat fitur tersebut dimulai pertama kali. Jika tidak, penjelasan tidak ditampilkan.

en: Auto-save time interval
id: Selang waktu simpan-otomatis

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
id: Berapa menit hingga penyimpanan berkas data ke harddisk akan dimulai secara otomatis. Jika nol, penyimpanan tidak dimulai secara otomatis.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
id: Aktifkan waktu habis pada pertanyaan "Simpan perubahaan saat menutup"

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
id: Jika diaktifkan, pertanyaan "Simpan perubahan saat menutup" hanya akan menunggu jawaban selama beberapa detik. Jika pengguna tidak menjawab pertanyaan dalam waktu tersebut, perubahan akan disimpan secara otomatis dan jendela pertanyaan akan ditutup.

en: Time to wait for answer
id: Waktu untuk menunggu jawaban

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
id: Berapa detik waktu tunggu sebelum jendela pertanyaan ditutup dan perubahan disimpan secara otomatis.

en: Display negative amounts in red
id: Tampilkan nilai negatif dalam warna merah

en: Automatically insert a decimal point
id: Sisipkan titik desimal secara otomatis

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
id: Jika aktif, GnuCash akan menyisipkan titik desimal secara otomatis pada nilai yang dimasukkan. Jika tidak, GnuCash tidak akan mengubah nilai yang dimasukkan.

en: Number of automatic decimal places
id: Jumlah tempat desimal otomatis

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
id: Bidang ini menentukan jumlah tempat desimal otomatis yang akan diisi.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
id: Paksa harga ditampilkan sebagai desimal meskipun harus dibulatkan.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
id: Jika aktif, GnuCash akan membulatkan harga untuk menampilkannya sebagai desimal alih-alih menampilkan pecahan jika bagian pecahan tidak bisa ditampilkan secara tepat sebagai desimal.

en: Do not create log/backup files.
id: Jangan buat berkas log/cadangan.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
id: Pengaturan ini menentukan apa yang harus dilakukan dengan berkas cadangan/log yang sudah tua. "selamanya" berarti menyimpan semua berkas lama. "tidak pernah" berarti tidak ada berkas cadangan/log yang disimpan. Setiap kali Anda menyimpan, berkas versi lama akan dihapus. "hari" berarti menyimpan berkas-berkas tua untuk beberapa hari. Berapa lama harinya didefinisikan di dalam kunci 'retain-days'

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
id: Hapus berkas log/cadangan setelah sejumlah hari ini (0 = tak pernah).

en: Do not delete log/backup files.
id: Jangan menghapus berkas log/cadangan.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
id: Hapus berkas log/cadangan setelah sejumlah hari ini (0 = tak pernah)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
id: Pengaturan ini menentuan jumlah hari yang setelahnya berkas log/cadangan akan dihapus (0 = tak pernah).

en: Don't sign reverse any accounts.
id: Jangan menggunakan tanda terbalik pada akun.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
id: Pengaturan ini memungkinkan akun tertentu menggunakan tanda terbalik untuk saldo mereka dari positif ke negatif, atau sebaliknya. Pengaturan "pendapatan-pengeluaran" adalah untuk pengguna yang ingin melihat pengeluaran negatif dan pendapatan positif. Pengaturan "kredit" adalah untuk pengguna yang ingin melihat saldo mencerminkan status debit/kredit dari akun tersebut. Pengaturan "tidak ada" tidak membalikkan tanda pada saldo.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
id: Tandai terbalik saldo berikut: Kartu Kredit, Utang, Liabilitas, Ekuitas, dan Pendapatan.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
id: Tandai terbalik saldo pada akun pendapatan dan pengeluaran.

en: Use account colors in the account hierarchy
id: Gunakan warna akun pada hierarki akun

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
id: Jika aktif, hierarki akun akan mewarnai akun menggunakan warna tersuai jika disetel. Hal ini bisa menjadi bantuan visual untuk mengidentifikasi akun secara cepat.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
id: Gunakan warna akun di tab register akun yang terbuka

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
id: Jika aktif, tab register akun akan diwarnai menggunakan warna tersuai akun jika disetel. Hal ini bisa menjadi bantuan visual untuk mengidentifikasi akun secara cepat.

en: Use formal account labels
id: Gunakan akun label formal

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
id: Jika aktif, label akuntansi formal "Kredit" dan "Debit" akan digunakan ketika menamai bidang di layar. Jika tidak, label informal seperti Naik/Turun, "Dana Masuk"/"Dana Keluar", dsb. akan digunakan.

en: Show close buttons on notebook tabs
id: Tampilkan tombol tutup pada tab buku catatan

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
id: Jika aktif, sebuah tombol "tutup" akan ditampilkan pada tab buku catatan yang bisa ditutup. Jika tidak, tombol tidak akan ditampilkan pada tab. Bagaimanapun pengaturan ini, halaman selalu dapat ditutup melalui item menu "tutup" atau melalui tombol "tutup" pada bilah alat.

en: Width of notebook tabs
id: Lebar tab buku catatan

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
id: Kunci ini menentukan lebar maksimum tab buku catatan. Jika teks di dalam tab lebih panjang daripada nilai ini (tes ini perkiraan) maka label tab akan dipotong di tengah dan diganti dengan elipsis.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
id: Gunakan mata uang lokal sistem untuk semua akun yang baru dibuat.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
id: Pengaturan ini menentukan sumber mata uang baku untuk akun baru. Jika disetel ke "lokal" maka GnuCash akan mengambil mata uang baku dari pengaturan lokal pengguna. Jika disetel ke "lainnya", GnuCash akan menggunakan pengaturan yang ditentukan oleh kunci currency-other.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
id: Gunakan mata uang yang telah ditentukan untuk semua akun yang baru dibuat.

en: Default currency for new accounts
id: Mata uang baku untuk akun baru

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
id: Pengaturan ini menentukan mata uang baku yang digunakan untuk akun baru jika pengaturan pilihan mata uang disetel pada "lainnya". Bidang ini harus berisi tiga huruf kode ISO 4217 untuk mata uang (misal USD, GBP, IDR).

en: Use 24 hour time format
id: Gunakan format waktu 24 jam

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
id: Jika aktif, gunakan format waktu 24 jam. Jika tidak, gunakan format waktu 12 jam.

en: Date format choice
id: Pilihan format tanggal

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
id: Pengaturan ini digunakan untuk memilih cara menampilkan tanggal di GnuCash. Nilai yang mungkin untuk pengaturan ini adalah "lokal" untuk menggunakan pengaturan sistem lokal, "ce" untuk menampilkan tanggal dengan gaya Benua Eropa, "iso" untuk tanggal standar ISO 8601, "uk" untuk gaya tanggal Kerajaan Inggris, dan "us" untuk gaya tanggal Amerika Serikat.

en: In the current calendar year
id: Pada tahun kalender saat ini

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
id: Ketika tanggal dimasukkan tanpa tahun, tanggal tersebut bisa dilengkapi sehingga akan berada di dalam tahun kalender saat ini atau dekat dengan tanggal saat ini berdasarkan pada jendela geser memulai sejumlah bulan mundur dalam waktu.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
id: Dalam jendela geser 12-bulan memulai sejumlah bulan sebelum bulan berjalan

en: Maximum number of months to go back.
id: Jumlah maksimum bulan untuk kembali.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
id: Tanggal akan dilengkapi sehingga dekat dengan tanggal saat ini. Masukkan jumlah maksimum bulan untuk mundur dalam waktu ketika melengkapi tanggal.

en: Show Horizontal Grid Lines
id: Tampilkan Garis Kisi Horizontal

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
id: Jika aktif, garis kisi horizontal akan ditampilkan pada tampilan tabel. Jika tidak, garis kisi horizontal tidak ditampilkan.

en: Show Vertical Grid Lines
id: Tampilkan Garis Kisi Vertikal

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
id: Jika aktif, garis kisi vertikal akan ditampilkan pada tampilan tabel. Jika tidak, garis kisi vertikal tidak ditampilkan.

en: Show splash screen
id: Tampilkan layar splash

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
id: Jika aktif, sebuah layar splash akan ditampilkan pada saat mulai. Jika tidak, layar splash tidak ditampilkan.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
id: Tampilkan tab buku catatan pada bagian atas jendela.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
id: Pengaturan ini menentukan bagian sisi untuk menampilkan tab untuk berpindah halaman pada buku catatan. Nilai yang mungkin adalah "atas", "kiri", "bawah", dan "kanan". Nilai baku adalah "atas".

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
id: Tampilkan tab buku catatan pada bagian bawah jendela.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
id: Tampilkan tab buku catatan pada bagian kiri jendela.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
id: Tampilkan tab buku catatan pada bagian kanan jendela.

en: Display the summary bar at the top of the page.
id: Tampilkan bilah ikhtisar pada bagian atas halaman.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
id: Pengaturan ini menentukan bagian sisi untuk menampilkan bilah ikhtisar untuk berbagai halaman. Nilai yang mungkin addalah "atas" dan "bawah". Nilai baku adalah "bawah".

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
id: Tampilkan bilah ikhtisar pada bagian bawah halaman.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
id: Menutup sebuah tab memindahkannya ke tab yang baru-baru ini dikunjungi.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
id: Jika aktif, menutup sebuah tab akan memindahkannya ke tab yang baru-baru ini dikunjungi. Jika tidak, menutup sebuah tab akan memindahkan satu tab ke kiri.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
id: Setel opsi buku pada berkas baru untuk menggunakan bidang "aksi" yang terpisah untuk bidang "Num" pada register/laporan

en: Color the register using a gnucash specific color theme
id: Warnai register menggunakan tema warna spesifik gnucash

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
id: Ketika diaktifkan, register akan menggunakan tema warna spesifik GnuCash (hijau/kuning). Jika tidak, tema warna sistem akan digunakan. Terlepas dari pengaturan ini, pengguna dapat selalu menimpa tema warna melalui berkas css spesifik gnucash untuk disimpan direktori konfigurasi gnucash. Informasi lebih lanjut dapat ditemukan di halaman FAQ gnucash.

en: "Enter" key moves to bottom of register
id: Tombol "Enter" memindahkan ke bagian bawah register

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
id: Jika aktif, menekan tombol enter akan memindahkan ke bagian bawah register. Jika tidak, menekan tombol enter akan memindahkan ke baris transaksi berikutnya.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
id: Naikkan secara otomatis daftar akun atau aksi selama masukan

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
id: Pindah ke bidang Transfer ketika transaksi yang diingat diisi otomatis

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
id: Jika aktif maka setelah transaksi yang diingat diisi secara otomatis, kursor akan berpindah ke bidang Transfer. Jika tidak aktif, maka akan melompat ke bidang nilai.

en: Create a new window for each new register
id: Buat jendela baru untuk setiap register baru

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
id: Jika aktif, setiap register baru akan dibuka di sebuah jendela baru. Jika tidak, setiap register baru akan dibuka sebagai tab pada jendela utama.

en: Color all lines of a transaction the same
id: Warnai semua baris dari sebuah transaksi dengan warna sama

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
id: Jika aktif, semua baris yang menyusun sebuah transaksi tunggal akan menggunakan warna yang sama sebagai latar belakangnya. Jika tidak, warna latar belakang akan berseling pada tiap baris.

en: Show horizontal borders in a register
id: Tampilkan garis tepi horizontal pada register

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
id: Tampilkan garis tepi horizontal antar baris pada register. Jika aktif, garis tepi antar sel akan diindikasikan dengan sebuah garis tebal. Jika tidak, garis tepi antar sel tidak akan diberi tanda.

en: Show vertical borders in a register
id: Tampilkan garis tepi vertikal pada register

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
id: Tampilkan garis tepi vertikal antar baris pada register. Jika aktif, garis tepi antar sel akan diindikasikan dengan sebuah garis tebal. Jika tidak, garis tepi antar sel tidak akan diberi tanda.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
id: Tampilkan transaksi yang akan datang setelah transaksi kosong di register

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
id: Tampilkan transaksi masa mendatang setelah transaksi kosong di register. Jika aktif, maka transaksi dengan tanggal di masa mendatang akan ditampilkan di bagian bawah register setelah transaksi kosong. Jika tidak, transaksi kosong akan berada di bagian bawah register setelah semua transaksi.

en: All transactions are expanded to show all splits.
id: Semua transaksi diekspansi untuk menampilkan semua split.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
id: Tampilkan baris kedua dengan "Aksi", "Catatan", dan "Dokumen Tertaut" untuk tiap transaksi.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
id: Tampilkan baris kedua dengan "Aksi", "Catatan", dan "Dokumen Tertaut" untuk setiap transaksi di register. Ini adalah pengaturan baku untuk register yang pertama kali dibuka. Pengaturan dapat diubah setiap saat melalui item menu "Lihat->Dua Baris".

en: Only display leaf account names.
id: Hanya menampilkan nama akun daun.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
id: Tampilkan hanya nama-nama akun daun di dalam register dan di dalam popup pemilihan akun. Perilaku yang baku adalah menampilkan nama lengkap, termasuk path di pohon akun. Mengaktifkan opsi ini berarti Anda akan menggunakan nama-nama daun yang unik.

en: Show the entered and reconcile dates
id: Tampilkan tanggal dimasukkan dan direkonsiliasi

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
id: Tampilkan tanggal ketika transaksi dimasukkan di bawah tanggal pos dan tanggal rekonsiliasi pada baris terpisah.

en: Show entered and reconciled dates on selection
id: Tampilkan tanggal dimasukkan dan direkonsiliasi pada pilihan

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
id: Tampilkan tanggal dimasukkan dan direkonsiliasi pada pilihan transaksi.

en: Show the calendar buttons
id: Tampilkan tombol kalender

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
id: Tampilkan tombol kalender Batal, Hari Ini dan Pilih.

en: Move the selection to the blank split on expand
id: Pindahkan pemilihan ke split kosong saat ekspansi

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
id: Ini akan memindahkan pemilihan ke split kosong ketika transaksi diekspansi.

en: Number of transactions to show in a register.
id: Jumlah transaksi yang ditampilkan pada register.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
id: Tampilkan transaksi sejumlah ini pada register. Nilai nol berarti tampilkan semua transaksi.

en: Number of characters for auto complete.
id: Jumlah karakter untuk lengkapi otomatis.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
id: Mengatur jumlah karakter sebelum lengkapi otomatis dimulai untuk bidang deskripsi, catatan dan memo.

en: Create a new window for each new report
id: Buat jendela baru untuk setiap laporan baru

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
id: Jika aktif, setiap laporan baru akan dibuka pada jendelanya sendiri. Jika tidak, laporan baru akan dibuka sebagai tab pada jendela utama.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
id: Gunakan mata uang lokal sistem untuk semua laporan yang baru dibuat.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
id: Pengaturan ini menentukan mata uang baku yang digunakan pada laporan. Jika disetel ke "lokal" maka GnuCash akan mengambil mata uang baku dari pengaturan lokal pengguna. Jika disetel ke "lainnya", GnuCash akan menggunakan pengaturan yang ditentukan oleh kunci currency-other.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
id: Gunakan mata uang yang telah ditentukan untuk semua laporan yang baru dibuat.

en: Default currency for new reports
id: Mata uang baku untuk laporan baru

en: Zoom factor to use by default for reports.
id: Faktor perbesaran yang digunakan secara baku untuk laporan.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
id: Pada layar resolusi tinggi laporan cenderung sulit untuk dibaca. Opsi ini memungkinkan Anda untuk mengatur skala laporan berdasarkan faktor set. Misalnya mengatur ke 2.0 akan menampilkan laporan sebesar dua kali ukuran sesungguhnya.

en: PDF export file name format
id: Format nama berkas ekspor PDF

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
id: Pengaturan ini memilih nama berkas untuk ekspor PDF. Ini adalah string sprintf(3) dengan tiga argumen: "%1$s" adalah nama laporan seperti "Faktur". "%2$s" adalah nomor laporan, yang untuk laporan faktur adalah nomor faktur. "%3$s" adalah tanggal laporan, diformat sesuai dengan pengaturan filename-date-format. Catatan: Setiap karakter yang tidak diperbolehkan dalam nama berkas, seperti '/', akan diganti dengan garis bawah '_' dalam nama berkas yang dihasilkan.

en: PDF export file name date format choice
id: Pilihan format tanggal nama berkas ekspor PDF

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
id: Pengaturan ini memilih cara penggunaan tanggal dalam nama berkas ekspor PDF. Nilai yang mungkin untuk pengaturan ini adalah "lokal" untuk menggunakan pengaturan sistem lokal, "ce" untuk gaya tanggal Benua Eropa, "iso" untuk standar tanggal ISO 8601, "uk" untuk gaya tanggal Inggris, dan "us" untuk gaya tanggal Amerika Serikat.

en: Allow file incompatibility with older versions.
id: Bolehkan inkompatibilitas berkas dengan versi yang lebih lama.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
id: Jika aktif, gnucash akan diizinkan untuk sengaja mematahkan kompatibilitas berkas dengan versi lama, sehingga berkas data yang disimpan dalam versi ini tidak dapat dibaca lagi oleh versi yang lebih lama. Jika tidak, gnucash akan menulis berkas data hanya dalam format yang juga dapat dibaca oleh versi yang lebih lama.

en: Number of files in history
id: Jumlah berkas di riwayat

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
id: Pengaturan ini berisi jumlah berkas yang ada pada menu Berkas Baru-baru Ini Dibuka. Nilai ini bisa disetel nol untuk menonaktifkan riwayat berkas. Nilai ini memiliki maksimum 10.

en: Most recently opened file
id: Berkas baru-baru ini dibuka

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
id: Bidang ini berisi path lengkap untuk berkas yang baru-baru ini dibuka.

en: Next most recently opened file
id: Berkas baru-baru ini dibuka selanjutnya

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
id: Bidang ini berisi path lengkap untuk berkas yang baru-baru ini dibuka selanjutnya.

en: Print checks from multiple accounts
id: Cetak cek dari beberapa akun

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
id: Dialog ini ditampilkan jika Anda mencoba untuk mencetak cek dari beberapa akun pada satu waktu.

en: Confirm Window Close
id: Konfirmasi Tutup Jendela

en: This dialog is presented when there is more than one window.
id: Dialog ini ditampilkan ketika ada lebih dari satu jendela.

en: Commit changes to a invoice entry
id: Komit perubahan ke entri faktur

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
id: Dialog ini ditampilkan ketika Anda mencoba untuk keluar dari entri faktur yang dimodifikasi. Data yang diubah harus disimpan atau dibuang.

en: Duplicating a changed invoice entry
id: Duplikasi entri faktur yang diubah

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
id: Dialog ini ditampilkan ketika Anda mencoba untuk menduplikasi entri faktur yang dimodifikasi. Data yang diubah harus disimpan atau duplikasi dibatalkan.

en: Delete a commodity
id: Hapus komoditas

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum memungkinkan Anda menghapus sebuah komoditas.

en: Delete a commodity with price quotes
id: Hapus komoditas dengan harga penawaran

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum memungkinkan Anda menghapus komoditas yang memiliki harga penawaran. Menghapus komoditas juga akan menghapus harga penawaran.

en: Delete multiple price quotes
id: Hapus beberapa harga penawaran

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum memungkinkan Anda menghapus beberapa harga penawaran dalam satu waktu.

en: Replace existing price
id: Ganti harga yang sudah ada

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum memungkinkan Anda mengganti harga yang sudah ada.

en: Edit account payable/accounts receivable register
id: Sunting register akun utang/akun piutang

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum mengizinkan Anda untuk menyunting akun utang/piutang. Tipe akun ini disediakan untuk fitur-fitur bisnis dan sebaiknya tidak dimanipulasi secara manual.

en: Read only register
id: Register hanya baca

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
id: Dialog ini ditampilkan ketika register hanya-baca dibuka.

en: Change contents of reconciled split
id: Ubah isi split direkonsiliasi

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum mengizinkan Anda mengubah isi split direkonsiliasi. Mengizinkan perubahan itu bisa menjadikannya sulit untuk melakukan rekonsiliasi yang akan datang.

en: Mark transaction split as unreconciled
id: Tandai split transaksi sebagai tak direkonsiliasi

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
id: Dialog ini akan ditampilkan sebelum mengizinkan Anda untuk menandai sebuah split transaksi sebagai tak direkonsiliasi. Melakukan hal ini akan membuang semua nilai direkonsiliasi dari register dan bisa mempersulit rekonsiliasi di masa depan.

en: Remove a split from a transaction
id: Hapus split dari transaksi

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum memungkinkan Anda menghapus sebuah split dari suatu transaksi.

en: Remove a reconciled split from a transaction
id: Hapus split yang direkonsiliasi dari transaksi

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
id: Dialog ini akan ditampilkan sebelum mengizinkan Anda untuk menghapus sebuah split direkonsiliasi dari suatu transaksi. Melakukan hal ini akan membuang semua nilai direkonsiliasi dari register dan bisa mempersulit rekonsiliasi di masa depan.

en: Remove all the splits from a transaction
id: Hapus semua split dari transaksi

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum memungkinkan Anda menghapus semua split dari sebuah transaksi.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
id: Dialog ini akan ditampilkan sebelum mengizinkan Anda menghapus semua split (termasuk beberapa split direkonsiliasi) dari suatu transaksi. Melakukan hal ini akan membuang semua nilai direkonsiliasi dari register dan bisa mempersulit rekonsiliasi di masa depan.

en: Delete a transaction
id: Hapus transaksi

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
id: Dialog ini ditampilkan sebelum memungkinkan Anda menghapus sebuah transaksi.

en: Delete a transaction with reconciled splits
id: Hapus transaksi dengan split direkonsiliasi

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
id: Dialog ini akan ditampilkan sebelum mengizinkan Anda menghapus suatu transaksi yang berisi split direkonsiliasi. Melakukan hal ini akan membuang nilai direkonsiliasi dari register dan bisa mempersulit rekonsiliasi di masa depan.

en: Duplicating a changed transaction
id: Menduplikasi transaksi yang diubah

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
id: Dialog ini ditampilkan ketika Anda mencoba untuk menduplikasi transaksi yang telah dimodifikasi. Data yang diubah harus disimpan atau duplikasi dibatalkan.

en: Commit changes to a transaction
id: Komit perubahan pada transaksi

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
id: Dialog ini ditampilkan ketika Anda mencoba untuk keluar dari transaksi yang telah dimodifikasi. Data yang diubah harus disimpan atau dibuang.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
id: Tampilkan total keseluruhan untuk semua akun yang dikonversikan ke mata uang baku untuk laporan

en: Show non currency commodities
id: Tampilkan komoditas yang bukan mata uang

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
id: Jika aktif, komoditas yang bukan mata uang (saham) akan ditampilkan. Jika tidak, akan disembunyikan.

en: Use relative profit/loss starting date
id: Gunakan tanggal mulai laba/rugi relatif

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
id: Pengaturan ini menentukan tipe tanggal mulai yang digunakan dalam perhitungan laba/rugi. Jika disetel "absolut" maka GnuCash akan mengambil tanggal mulai yang ditentukan oleh kunci tanggal-mulai. Jika disetel selainnya, GnuCash akan mengambil tanggal mulai yang ditentukan oleh kunci periode-mulai.

en: Use absolute profit/loss starting date
id: Gunakan tanggal mulai laba/rugi absolut

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
id: Tanggal mulai (dalam detik dari 1 Januari 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
id: Pengaturan ini menentukan tanggal mulai yang disetel di perhitungan laba/rugi jika pengaturan pilihan-mulai disetel "absolut". Bidang ini harus berisi sebuah tanggal yang direpresentasikan dalam detik sejak 1 Januari 1970.

en: Starting time period identifier
id: Pengidentifikasi periode waktu mulai

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
id: Pengaturan ini menentukan tanggal mulai yang disetel di perhitungan laba/rugi jika pengaturan pilihan-mulai disetel selain "absolut". Bidang ini harus berisi nilai antara 0 dan 8.

en: Use relative profit/loss ending date
id: Gunakan tanggal akhir laba/rugi relatif

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
id: Pengaturan ini menentukan tipe tanggal akhir yang digunakan di perhitungan laba/rugi. Jika disetel "absolut" maka GnuCash akan mengambil tanggal akhir yang ditentukan oleh kunci tanggal-akhir. Jika disetel selainnya, GnuCash akan mengambil tanggal akhir yang ditentukan oleh kunci periode-akhir.

en: Use absolute profit/loss ending date
id: Gunakan tanggal akhir laba/rugi absolut

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
id: Tanggal akhir (dalam detik dari 1 Januari 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
id: Pengaturan ini menentukan tanggal akhir yang disetel di perhitungan laba/rugi jika pengaturan pilihan-akhir disetel "absolut". Bidang ini harus berisi sebuah tanggal yang direpresentasikan dalam detik sejak 1 Januari 1970.

en: Ending time period identifier
id: Pengidentifikasi periode waktu akhir

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
id: Pengaturan ini menentukan tanggal akhir yang disetel di perhitungan laba/rugi jika pengaturan pilihan-akhir disetel selain "absolut". Bidang ini harus berisi nilai antara 0 dan 8.

en: Display this column
id: Tampilkan kolom ini

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
id: Pengaturan ini menentukan apakah suatu kolom akan tampak pada tampilan. TRUE berarti tampak, FALSE berarti tersembunyi.

en: Width of this column
id: Lebar kolom ini

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
id: Pengaturan ini menentukan lebar suatu kolom dalam piksel.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
id: Asisten ini akan membantu Anda menyiapkan dan menggunakan periode akuntansi.
    
    Bahaya: fitur ini tidak bekerja dengan benar pada saat ini; fitur ini masih dalam pengembangan. Fitur ini mungkin akan merusak data Anda sedemikian rupa sehingga tidak dapat diperbaiki!

en: Setup Account Period
id: Pengaturan Periode Akuntansi

en: Book Closing Dates
id: Tanggal Tutup Buku

en: Close Book
id: Tutup Buku

en: Account Period Finish
id: Periode Akun Selesai

en: Press 'Close' to Exit.
id: Tekan 'Tutup' untuk Keluar.

en: Summary Page
id: Halaman Ikhtisar

en: CSV Import Assistant
id: Asisten Impor CSV

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
id: 
    Asisten ini akan membantu Anda mengimpor Akun dari sebuah berkas.
    
    Berkas harus menggunakan format yang sama seperti yang diekspor karena ini adalah impor format tetap yang bisa dilihat dengan memeriksa berkas yang dibuat dengan menggunakan opsi menu ekspor "Ekspor Pohon Akun ke CSV".
    
    Jika akun tidak ditemukan, berdasarkan nama lengkap akun, ia akan ditambahkan sepanjang sekuritas / mata uang tersedia. Jika akun tersedia, maka empat bidang akan diperbarui. Bidang tersebut adalah kode, deskripsi, catatan dan warna.
    
    Klik pada "Berikutnya" untuk melanjutkan atau "Batal" untuk Membatalkan Impor.

en: Import Account Assistant
id: Asisten Impor Akun

en: Choose File to Import
id: Pilih Berkas untuk Impor

en: Number of rows for the Header
id: Jumlah baris untuk Kepala

en: Comma (,)
id: Koma (,)

en: Semicolon (;)
id: Titik Koma (;)

en: Custom regular expression
id: Ekspresi reguler tersuai

en: Colon (:)
id: Titik Dua (:)

en: Preview
id: Pratinjau

en: Import Account Preview, first 10 rows only
id: Pratinjau Akun Impor, hanya 10 baris pertama

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
id: Tekan Terapkan untuk membuat berkas ekspor.
    Batal untuk membatalkan.

en: Import Accounts Now
id: Impor Akun Sekarang

en: Import Summary
id: Ikhtisar Impor

en: CSV Export Assistant
id: Asisten Ekspor CSV

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
id: 
    Pilih tipe Ekspor yang diperlukan dan tanda pemisah yang akan digunakan.

en: Use Quotes
id: Gunakan Harga Penawaran

en: Simple Layout
id: Tata Letak Sederhana

en: Choose Export Settings
id: Pilih Pengaturan Ekspor

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
id: Pilih akun yang akan diekspor dan rentang tanggal jika diperlukan.

en: Accounts Selected:
id: Akun Terpilih:

en: _Select Subaccounts
id: Pilih _Sub-akun

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Date Range
id: Rentang Tanggal

en: _Select All
id: Pilih _Semua

en: Select _Range
id: Pilih _Rentang

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
id: Mulai

en: _Earliest
id: _Paling Lama

en: Cho_ose Date
id: Pilih _Tanggal

en: Toda_y
id: Hari _Ini

en: _Latest
id: Pa_ling Baru

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
id: Akhir

en: C_hoose Date
id: Pili_h Tanggal

en: _Today
id: _Hari Ini

en: Account Selection
id: Pemilihan Akun

en: Choose File Name for Export
id: Pilih Nama Berkas untuk Ekspor

en: Export Now…
id: Ekspor Sekarang…

en: Summary
id: Ikhtisar

en: Export Summary
id: Ikhtisar Ekspor

en: CSV Price Import
id: Impor Harga CSV

en: Price Import Assistant
id: Asisten Impor Harga

en: Select File for Import
id: Pilih berkas untuk Impor

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
id: Hapus Pengaturan
    Hapus pengaturan yang tersimpan di bawah nama yang dimasukkan pada bidang teks yang ada.
    Terdapat dua nama khusus yang tidak dapat dihapus:
    - No settings
    - Gnucash default export format

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
id: Simpan Pengaturan
    Simpan pengaturan saat ini di bawah nama yang dimasukkan pada bidang teks yang ada.
    Terdapat dua nama khusus yang tidak dapat digunakan untuk menyimpan pengaturan tersuai:
    - No settings
    - Gnucash default export format

en: <b>Load and Save Settings</b>
id: <b>Muat dan Simpan Pengaturan</b>

en: Fixed-Width
id: Lebar-Tetap

en: Space
id: Spasi

en: Hyphen (-)
id: Tanda penghubung (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
id: Klik dua kali di mana saja pada tabel di bawah untuk menyisipkan pemutus kolom

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
id: Klik-kanan di mana saja di kolom untuk memodifikasinya (melebarkan, mempersempit, menggabungkan)

en: Allow existing prices to be over written.
id: Izinkan menimpa harga yang sudah ada.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
id: Normalnya harga tidak bisa ditimpa, pilih ini untuk mengubahnya. Pengaturan ini tidak disimpan.

en: <b>File Format</b>
id: <b>Format Berkas</b>

en: Date Format
id: Format Tanggal

en: Currency Format
id: Format Mata Uang

en: Encoding
id: Pengkodean

en: Leading Lines to Skip
id: Baris Terdepan untuk Diabaikan

en: Trailing Lines to Skip
id: Baris Terakhir untuk Diabaikan

en: Skip alternate lines
id: Abaikan baris secara berseling

en: <b>Miscellaneous</b>
id: <b>Lain-lain</b>

en: <b>Commodity From</b>
id: <b>Komoditas Dari</b>

en: Currency To
id: Mata Uang Ke

en: Select the type of each column to import.
id: Pilih tipe tiap kolom untuk diimpor.

en: Skip Errors
id: Lewati Galat

en: Import Preview
id: Pratinjau Impor

en: Import Prices Now
id: Impor Harga Sekarang

en: CSV Transaction Import
id: Impor Tansaksi CSV

en: Transaction Import Assistant
id: Asisten Impor Transaksi

en: Multi-split
id: Multi-pisah

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
id: Biasanya pengimpor akan menganggap setiap baris dalam berkas masukan sesuai dengan satu transaksi. Setiap baris dapat memiliki informasi untuk satu transaksi dan satu atau dua split.
    
    Ketika multi-split diaktifkan, pengimpor akan menganggap beberapa baris berturut-turut secara bersama-sama memegang informasi untuk satu transaksi. Setiap baris menyediakan informasi untuk tepat satu buah split. Baris pertama juga harus menyediakan informasi mengenai transaksi itu.
    Untuk mengetahui baris yang mana yang merupakan milik transaksi yang sama, pengimpor akan membandingkan informasi transaksi yang disediakan di setiap baris. Jika informasi tersebut kosong atau sama dengan baris transaksi pertama, pengimpor akan menganggap baris ini sebagai bagian dari transaksi yang sama.

en: <b>Account</b>
id: <b>Akun</b>

en: Select a row to change the mappings
id: Pilih sebuah baris untuk mengubah pemetaan

en: Account ID
id: ID Akun

en: Error text.
id: Teks galat.

en: Change GnuCash _Account…
id: Ubah _Akun GnuCash…

en: Match Import and GnuCash accounts
id: Cocokkan akun Impor dan GnuCash

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
id: Jika Anda klik "Berikutnya" GnuCash akan melakukan sejumlah pemeriksaan.
    
    Jika salah satu dari <i>pemeriksaan gagal</i> Anda akan secara otomatis diarahkan ke halaman pratinjau untuk mencoba dan memperbaiki.
    
    Pada halaman berikut, Anda akan dapat mengasosiasikan setiap transaksi ke sebuah kategori.
    
    Jika ini adalah <i>impor awal Anda ke dalam sebuah berkas baru</i>, Anda akan terlebih dahulu melihat sebuah dialog untuk mengatur opsi-opsi buku, karena ini dapat mempengaruhi bagaimana data yang diimpor dikonversi ke transaksi GnuCash. Jika ini adalah berkas yang sudah ada, dialog tidak akan ditampilkan.
    
    Jika ini adalah <i>impor pertama kali</i>, Anda akan menemukan bahwa semua baris mungkin perlu diasosiasikan. Pada impor berikutnya, pengimpor akan mencoba untuk mengasosiasikan transaksi berdasarkan impor sebelumnya.
    
    Keyakinan dari asosiasi yang benar ditampilkan sebagai batang berwarna.
    
    Informasi lebih lanjut dapat ditampilkan dengan menggunakan tombol bantuan.

en: Transaction Information
id: Informasi Transaksi

en: Match Transactions
id: Cocokkan Transaksi

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
id: Asisten ini akan membantu Anda membuat satu set akun GnuCash untuk aset Anda (seperti investasi, akun giro atau tabungan), liabilitas (seperti pinjaman) dan berbagai jenis pendapatan dan pengeluaran yang mungkin Anda miliki.
    
    Anda dapat memilih satu set akun di sini yang tampaknya mendekati kebutuhan Anda. Setelah asisten selesai Anda akan dapat menambahkan, mengubah nama, memodifikasi, dan menghapus akun, sewaktu-waktu nanti. Anda juga akan dapat menambahkan sub-akun, serta memindahkan akun (bersama dengan sub-akun) dari satu induk ke induk yang lain.
    
    Klik 'Batal' jika Anda tidak ingin membuat akun baru sekarang.

en: New Account Hierarchy Setup
id: Penyiapan Hierarki Akun Baru

en: Choose Currency
id: Pilih Mata Uang

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
id: Pilih kategori yang spesifik terhadap bahasa dan wilayah yang sesuai dengan cara yang mungkin akan Anda pakai ketika menggunakan GnuCash. Setiap kategori yang Anda pilih akan menyebabkan beberapa akun akan dibuat.

en: <b>Categories</b>
id: <b>Kategori</b>

en: C_lear All
id: _Bersihkan Semua

en: <b>Category Description</b>
id: <b>Deskripsi Kategori</b>

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
id: Jika Anda merasa kurang dengan templat yang tersedia, silakan baca halaman wiki terkait di bawah ini dan bagikan perbaikan atau templat baru Anda.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
id: Pilihan yang Anda buat di sini hanyalah titik awal untuk hierarki akun pribadi Anda. Akun dapat ditambahkan, diganti namanya, dipindahkan, atau dihapus sesuai keinginan Anda.

en: GnuCash Account Template Wiki
id: Wiki Templat Akun GnuCash

en: Choose accounts to create
id: Pilih akun yang akan dibuat

en: Setup selected accounts
id: Siapkan akun yang dipilih

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
id: Tekan 'Terapkan' untuk membuat akun baru Anda. Anda kemudian akan dapat menyimpannya ke sebuah berkas atau basis data.
    
    Tekan 'Kembali' untuk meninjau pilihan Anda.
    
    Tekan 'Batal' untuk menutup dialog ini tanpa membuat akun baru.

en: Finish Account Setup
id: Selesai Penyiapan Akun

en: Months
id: Bulan

en: Years
id: Tahun

en: Current Year
id: Tahun Ini

en: Now + 1 Year
id: Sekarang + 1 Tahun

en: Whole Loan
id: Seluruh Pinjaman

en: Interest Rate
id: Suku Bunga

en: APR (Compounded Daily)
id: APR (Majemuk Harian)

en: APR (Compounded Weekly)
id: APR (Majemuk Mingguan)

en: APR (Compounded Monthly)
id: APR (Majemuk Bulanan)

en: APR (Compounded Quarterly)
id: APR (Majemuk Triwulanan)

en: APR (Compounded Annually)
id: APR (Majemuk Tahunan)

en: Fixed Rate
id: Suku Bunga Tetap

en: 3/1 Year ARM
id: 3/1 Tahun ARM

en: 5/1 Year ARM
id: 5/1 Tahun ARM

en: 7/1 Year ARM
id: 7/1 Tahun ARM

en: 10/1 Year ARM
id: 10/1 Tahun ARM

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
id: Ini adalah metode langkah-demi-langkah untuk membuat sebuah angsuran pinjaman di dalam GnuCash. Di dalam asisten ini, Anda bisa memasukkan detail pinjaman Anda dan angsurannya bersama dengan detail pengembaliannya. Dengan informasi tersebut, Transaksi Terjadwal yang sesuai akan dibuat.
    
    Jika Anda membuat kesalahan atau ingin membuat perubahan, Anda bisa menyunting secara langsung Transaksi Terjadwal yang telah dibuat.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
id: Penyiapan Angsuran Pinjaman / Hipotek

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
id: Masukkan Detail Pinjaman, minimal masukkan Akun dan Jumlah Pinjaman yang valid.

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Length
id: Panjang

en: Loan Account
id: Akun Pinjaman

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
id: Masukkan jumlah bulan yang masih harus dilunasi. Ini menentukan pokok yang tersisa dan durasi transaksi terjadwal.

en: Months Remaining
id: Sisa Bulan

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
id: Masukkan tingkat bunga tahunan dalam persen. Nilai yang diterima dari 0,001 - 100. Asisten Hipotek tidak mendukung pinjaman tanpa bunga.

en: Interest Rate Change Frequency
id: Frekuensi Perubahan Suku Bunga

en: Loan Details
id: Detail Pinjaman

en: Escrow Account
id: Akun Eskrow

en: Loan Repayment Options
id: Opsi Angsuran Pinjaman

en: Principal To
id: Pokok Ke

en: Interest To
id: Bunga Ke

en: Repayment Frequency
id: Frekuensi Angsuran

en: Loan Repayment
id: Angsuran Pinjaman

en: Payment To (Escrow)
id: Pembayaran Ke (Eskrow)

en: Payment From (Escrow)
id: Pembayaran Dari (Eskrow)

en: Specify Source Account
id: Tentukan Akun Sumber

en: Use Escrow Account
id: Gunakan Akun Eskrow

en: Part of Payment Transaction
id: Bagian dari Transaksi Pembayaran

en: Payment Frequency
id: Frekuensi Pembayaran

en: Previous Option
id: Opsi Sebelumnya

en: Next Option
id: Opsi Berikutnya

en: Loan Payment
id: Pembayaran Pinjaman

en: Range
id: Rentang

en: End Date
id: Tanggal Akhir

en: Loan Review
id: Tinjauan Pinjaman

en: Schedule added successfully.
id: Jadwal berhasil ditambahkan.

en: Loan Summary
id: Ikhtisar Pinjaman

en: QIF Import Assistant
id: Asisten Impor QIF

en: Import QIF files
id: Impor berkas QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
id: Silakan pilih berkas yang akan dimuat. Ketika Anda klik "Berikutnya", berkas tersebut akan dimuat dan dianalisis. Anda mungkin perlu untuk menjawab beberapa pertanyaan mengenai akun-akun di dalam berkas itu.
    
    Anda akan memiliki kesempatan untuk memuat sebanyak mungkin berkas yang Anda inginkan, jadi jangan khawatir jika data Anda berada di dalam beberapa berkas.

en: Select a QIF file to load
id: Pilih berkas QIF yang akan dimuat

en: _Start
id: _Mulai

en: Load QIF files
id: Muat berkas QIF

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
id: Format berkas QIF tidak menentukan urutan pencetakan komponen hari, bulan, dan tahun pada sebuah tanggal. Dalam kebanyakan kasus, adalah mungkin untuk secara otomatis menentukan bagaimana format yang digunakan dalam suatu berkas. Namun, dalam berkas yang baru saja diimpor terdapat lebih dari satu format yang mungkin cocok dengan data di dalamnya.
    
    Silakan pilih format tanggal untuk berkas ini. Berkas QIF yang dibuat oleh perangkat lunak Eropa cenderung menggunakan "d-m-y" atau format hari-bulan-tahun, sedangkan berkas QIF Amerika cenderung menggunakan "m-d-y" atau bulan-hari-tahun.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
id: Klik "Kembali" untuk membatalkan pemuatan berkas ini dan pilih yang lain.

en: Set a date format for this QIF file
id: Setel sebuah format tanggal untuk berkas QIF ini

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
id: Berkas QIF yang baru dimuat sepertinya berisi transaksi hanya untuk satu akun, tetapi berkas tersebut tidak menentukan nama untuk akun itu.
    
    Silakan masukkan nama untuk akun itu. Jika berkas diekspor dari program akuntansi lain, Anda harus menggunakan nama akun yang sama dengan yang digunakan dalam program itu.

en: Account name
id: Nama akun

en: Set the default QIF account name
id: Setel nama akun QIF baku

en: _Unload selected file
id: T_utup berkas terpilih

en: _Load another file
id: Muat berkas _lain

en: QIF files you have loaded
id: Berkas QIF yang telah dimuat

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
id: Pada halaman berikutnya, akun-akun pada berkas QIF dan saham atau reksadana yang Anda miliki akan dicocokkan dengan akun-akun GnuCash. Jika akun GnuCash sudah ada dengan nama yang sama, atau nama yang mirip dan tipe yang kompatibel, akun tersebut akan digunakan sebagai sebuah kecocokan; jika tidak, GnuCash akan membuat akun baru dengan nama dan tipe yang sama dengan akun QIF. Jika Anda tidak menyukai akun GnuCash yang disarankan, klik dua kali untuk mengubahnya.
    
    Perhatikan bahwa GnuCash akan membuat sejumlah akun yang tidak ada pada program keuangan pribadi Anda yang lain, termasuk akun terpisah untuk setiap saham yang Anda miliki, akun terpisah untuk komisi broker, akun "Ekuitas" khusus (sub-akun dari Pendapatan Ditahan, secara baku) yang merupakan sumber dari saldo pembukaan Anda, dll. Semua akun tersebut akan muncul pada halaman berikutnya sehingga Anda dapat mengubahnya jika Anda ingin, tetapi Anda juga bisa membiarkannya begitu saja.

en: Accounts and stock holdings
id: Akun dan kepemilikan saham

en: _Select the matchings you want to change
id: _Pilih kecocokan yang ingin diubah

en: Matchings selected
id: Kecocokan yang dipilih

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
id: Cocokkan akun QIF dengan akun GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
id: GnuCash menggunakan akun Pendapatan dan Pengeluaran yang terpisah dan bukannya kategori untuk mengklasifikasikan transaksi Anda. Masing-masing kategori dalam berkas QIF Anda akan dikonversi ke akun GnuCash.
    
    Pada halaman berikutnya, Anda akan memiliki kesempatan untuk melihat kecocokan yang disarankan antara kategori QIF dan akun GnuCash. Anda dapat mengubah kecocokan yang tidak Anda sukai seperti dengan klik dua kali pada baris yang berisi nama kategori.
    
    Jika Anda berubah pikiran nanti, Anda dapat mengatur ulang struktur akun secara aman dalam GnuCash.

en: Income and Expense categories
id: Kategori Pendapatan dan Pengeluaran

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
id: Cocokkan kategori QIF dengan akun GnuCash

en: Payees and memos
id: Penerima pembayaran dan memo

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
id: Cocokkan penerima pembayaran/memo ke akun GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
id: Pengimpor QIF saat ini tidak dapat menangani berkas QIF dengan beberapa mata uang. Semua akun yang akan diimpor harus menggunakan mata uang yang sama.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
id: Pilih mata uang yang digunakan untuk _semua transaksi yang diimpor:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
id: Karena Anda membuat berkas baru, Anda selanjutnya akan melihat dialog untuk mengatur opsi-opsi buku. Ini dapat mempengaruhi bagaimana GnuCash mengimpor transaksi. Jika Anda kembali ke halaman ini tanpa membatalkan dan mulai lagi dari awal, dialog untuk menggatur opsi buku tidak akan ditampilkan untuk kedua kalinya ketika Anda maju. Anda dapat mengaksesnya secara langsung dari menu melalui Berkas->Properti.

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
id: Pilih mata uang berkas QIF dan pilih Opsi Buku

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
id: Di bawah ini Anda diminta untuk memberikan informasi tentang saham, reksadana, dan investasi lainnya yang ada di dalam berkas QIF yang diimpor. GnuCash membutuhkan beberapa rincian tambahan tentang investasi ini yang tidak disediakan oleh format QIF.
    
    Setiap saham, reksadana, atau investasi lainnya harus memiliki nama dan singkatan, seperti simbol saham. Karena beberapa investasi yang tidak berhubungan memiliki singkatan yang sama, Anda juga perlu menunjukkan jenis singkatan yang telah Anda masukkan. Misalnya, Anda bisa memilih bursa yang menetapkan simbol (NASDAQ, NYSE, dll), atau pilih jenis investasi.
    
    Jika bursa Anda tidak terdaftar, atau tidak tersedia pilihan yang sesuai, Anda dapat memasukkan pilihan baru.

en: Enter Information about…
id: Masukkan Informasi tentang…

en: All fields must be complete to continue…
id: Semua bidang harus lengkap untuk melanjutkan…

en: Tradable commodities
id: Komoditas dapat diperdagangkan

en: _Start Import
id: _Mulai Impor

en: P_ause
id: Jed_a

en: QIF Import
id: Impor QIF

en: Match existing transactions
id: Cocokkan transaksi yang ada

en: _Imported transactions needing review
id: Transaksi yang di_impor perlu diperiksa

en: _Possible matches for the selected transaction
id: Kecocokan yang mungkin untuk transaksi yang di_pilih

en: Select possible duplicates
id: Pilih duplikat yang mungkin

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
id: Klik "Terapkan" untuk mengimpor data dari area gelar dan memperbarui akun GnuCash Anda. Akun dan kategori yang cocok dengan informasi yang Anda masukkan akan disimpan dan digunakan sebagai pengaturan baku pada saat Anda menggunakan fasilitas impor QIF.
    
    Klik "Kembali" untuk meninjau pencocokan akun dan kategori Anda, untuk mengubah pengaturan mata uang dan sekuritas untuk akun baru, atau untuk menambah lebih banyak berkas ke area gelar.
    
    Klik "Batal" untuk membatalkan proses impor QIF.

en: Update your GnuCash accounts
id: Perbarui akun GnuCash Anda

en: Summary Text
id: Teks Ikhtisar

en: Qif Import Summary
id: Ikhtisar Impor Qif

en: Stock Split Assistant
id: Asisten Split Saham

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
id: Asisten ini akan membantu Anda mencatat split saham atau gabung saham.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
id: Pilih akun yang akan Anda gunakan untuk mencatat split saham atau gabung saham.

en: Stock Split Account
id: Akun Split Saham

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
id: Masukkan tanggal dan jumlah saham yang Anda peroleh atau berkurang dari split atau gabung saham. Untuk penggabungan saham (pemisahan negatif) gunakan nilai negatif untuk distribusi saham. Anda juga dapat memasukkan deskripsi transaksi, atau menggunakan deskripsi baku.

en: _Date
id: Ta_nggal

en: Desc_ription
id: Desk_ripsi

en: Stock Split
id: Split Saham

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
id: Jika Anda ingin mencatat harga saham untuk split, masukkan di bawah ini. Anda bisa membuarkannya kosong.

en: New _Price
id: Harga _Baru

en: Currenc_y
id: Mata _Uang

en: Stock Split Details
id: Detail Split Saham

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
id: Jika Anda menerima pencairan uang tunai sebagai hasil dari split saham, masukkan detail pembayaran itu di sini. Jika tidak, klik "Berikutnya".

en: _Amount
id: Juml_ah

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
id: Kas pengganti

en: <b>_Income Account</b>
id: <b>Akun _Pendapatan</b>

en: <b>A_sset Account</b>
id: <b>Akun A_set</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
id: Kas Pengganti

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
id: Jika Anda telah selesai membuat split saham atau gabung saham, tekan "Terapkan". Anda juga bisa menekan "Kembali" untuk memeriksa pilihan Anda, atau "Batal" untuk keluar tanpa membuat perubahan apapun.

en: Stock Split Finish
id: Selesai Split Saham

en: Transaction Details
id: Detail Transaksi

en: Brokerage Fees
id: Komisi Pialang

en: Introduction placeholder
id: Placeholder perkenalan

en: Title placeholder
id: Placeholder judul

en: _Edit list of encodings
id: _Sunting daftar pengkodean

en: Default encoding
id: Pengkodean baku

en: Convert the file
id: Konversi berkas

en: finish placeholder
id: placeholder selesai

en: Finish GnuCash Datafile Import
id: Selesai Impor Berkas Data GnuCash

en: Edit the list of encodings
id: Sunting daftar pengkodean

en: <b>S_ystem input encodings</b>
id: <b>Pengkodean masukan sis_tem</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
id: <b>Pengkodean _tersuai</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
id: <b>Pengkodean terpili_h</b>

en: Preferences
id: Preferensi

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
id: Umum

en: Enable extra _buttons
id: Aktifkan tom_bol ekstra

en: _Open in new window
id: _Buka di jendela baru

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
id: Jika dicentang, setiap faktur akan dibuka pada jendela tingkat atas mereka sendiri. Jika tidak, faktur akan dibuka pada jendela saat ini.

en: _Accumulate splits on post
id: _Akumulasikan split saat pos

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
id: Apakah beberapa entri pada sebuah faktur yang transfer ke akun yang sama harus diakumulasikan ke dalam sebuah split tunggal, secara baku. Pengaturan ini bisa diubah pada dialog Pos.

en: <b>Invoices</b>
id: <b>Faktur</b>

en: Not_ify when due
id: Ber_itahu jika jatuh tempo

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
id: Apakah menampilkan daftar Tagihan Jatuh Tempo pada saat mulai.

en: _Tax included
id: _Termasuk pajak

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
id: Apkah pajak disertakan secara baku pada entri di Tagihan. Pengaturan ini diwarisi oleh pelanggan dan vendor baru.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
id: _Proses pembayaran saat mengepos

en: <b>Bills</b>
id: <b>Tagihan</b>

en: _Notify when due
id: Beritahu jika jatuh te_mpo

en: Ta_x included
id: Termasuk _pajak

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
id: Apkah pajak disertakan secara baku pada entri di Faktur. Pengaturan ini diwarisi oleh pelanggan dan vendor baru.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
id: Pro_ses pembayaran saat mengepos

en: Days in ad_vance
id: _Hari sebelumnya

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
id: Berapa hari di masa mendatang untuk memperingatkan tentang Tagihan yang akan jatuh tempo.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
id: Berapa hari di masa mendatang untuk memperingatkan tentang Faktur yang akan jatuh tempo.

en: _Days in advance
id: _Hari sebelumnya

en: Cascade Account Values
id: Jadikan Nilai Akun Bertingkat

en: Enable Cascading Account Color
id: Aktifkan Warna Akun Bertingkat

en: Enable Cascading Account Placeholder
id: Aktifkan Placeholder Akun Bertingkat

en: Enable Cascading Account Hidden
id: Aktifkan Akun Bertingkat Tersembunyi

en: Enable the sections to Cascade
id: Aktifkan bagian untuk menjadi Bertingkat

en: Default
id: Baku

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
id: Jika suatu akun telah memiliki warna, warna itu tidak akan diganti kecuali opsi berikut dicentang.

en: Replace any existing account colors
id: Ganti warna akun yang sudah ada

en: Delete Account
id: Hapus Akun

en: <b>Sub-accounts</b>
id: <b>Sub-akun</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
id: Akun ini memiliki sub-akun. Apa yang ingin Anda lakukan dengannya?

en: _Move to
id: _Pindah ke

en: Delete the _subaccount
id: Hapus _sub-akun

en: M_ove to
id: P_indah ke

en: Delete all _transactions
id: Hapus semua _transaksi

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
id: Akun ini memiliki beberapa transaksi. Apa yang ingin Anda lakukan dengan transaksi tersebut?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
id: Akun ini memiliki transaksi hanya-baca yang tidak bisa dihapus.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
id: <b>Transaksi Sub-akun</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
id: Anda akan menghapus sub-akun yang memiliki beberapa transaksi. Apa yang ingin Anda lakukan dengan transaksi itu?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
id: Satu atau lebih sub-akun memiliki transaksi hanya-baca yang tidak bisa dihapus.

en: _Default
id: _Baku

en: Account Type
id: Tipe Akun

en: Show _hidden accounts
id: Tampilkan akun _tersembunyi

en: Show _unused accounts
id: Tampilkan ak_un tak terpakai

en: Show accounts which do not have any transactions.
id: Tampilkan akun yang tidak memiliki transaksi.

en: Show _zero total accounts
id: Tampilkan akun dengan total _nol

en: Show accounts which have a zero total value.
id: Tampilkan akun yang memiliki nilai total nol.

en: Use Commodity Value
id: Gunakan Nilai Komoditas

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: Identification
id: Identifikasi

en: Account _name
id: _Nama akun

en: _Account code
id: Kode _akun

en: _Description
id: _Deskripsi

en: Smallest _fraction
id: _Fraksi terkecil

en: Account _Color
id: _Warna Akun

en: No_tes
id: Ca_tatan

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
id: Fraksi terkecil dari komoditas ini yang dapat dijadikan acuan.

en: _Parent Account
id: Akun _Induk

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
id: Akun ini disediakan khusus sebagai placeholder pada hierarki. Transaksi tidak boleh dipos di akun ini, hanya boleh di sub-akun pada akun ini.

en: Auto _interest transfer
id: Transfer bunga otomat_is

en: H_idden
id: T_ersembunyi

en: Opening balance
id: Saldo awal

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
id: Akun ini menyimpan transaksi-transaksi saldo awal. Hanya ada satu akun per komoditas yang bisa menyimpan transaksi-transaksi saldo awal.

en: Ta_x related
id: Terkait _Pajak

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
id: Gunakan Sunting->Opsi Laporan Pajak untuk menyetel bendera yang terkait dengan pajak dan menetapkan sebuah kode pajak untuk akun ini.

en: <b>Balance Information</b>
id: <b>Informasi Saldo</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
id: <b>Transfer Saldo Awal</b>

en: _Balance
id: _Saldo

en: _Use equity 'Opening Balances' account
id: G_unakan akun 'Saldo Awal' ekuitas

en: _Select transfer account
id: Pilih akun tran_sfer

en: Renumber sub-accounts
id: Nomori ulang sub-akun

en: _Renumber
id: Nomo_ri ulang

en: Prefix
id: Prefiks

en: Examples
id: Contoh

en: _Show documentation
id: Tampilkan dokumenta_si

en: _Reconciled
id: Di_rekonsiliasi

en: _Cleared
id: _Klir

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
id: Ketika status tidak ditentukan di dalam berkas QIF, transaksi akan ditandai sebagai klir.

en: _Not cleared
id: _Belum klir

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
id: Ketika status tidak ditentukan di dalam berkas QIF, transaksi akan ditandai sebagai belum klir.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
id: Status baku transaksi (ditimpa oleh status yang diberikan oleh berkas QIF)

en: Select Account
id: Pilih Akun

en: _Select or add a GnuCash account:
id: Pilih atau tambah akun GnuCa_sh:

en: Import transactions from text file
id: Impor transaksi dari berkas teks

en: 1. Choose the file to import
id: 1. Pilih berkas untuk diimpor

en: Import bill CSV data
id: Impor data CSV tagihan

en: Import invoice CSV data
id: Impor data CSV faktur

en: 2. Select import type
id: 2. Pilih tipe impor

en: Semicolon separated
id: Dipisahkan titik koma

en: Comma separated
id: Dipisahkan koma

en: Semicolon separated with quotes
id: Tanda titik koma dipisahkan dengan tanda petik

en: Comma separated with quotes
id: Tanda koma dipisahkan dengan tanda petik

en: 3. Select import options
id: 3. Pilih opsi impor

en: 4. Preview
id: 4. Pratinjau

en: Open imported documents in tabs
id: Buka dokumen hasil impor di tab

en: Don't open imported documents in tabs
id: Jangan buka dokumen hasil impor di tab

en: 5. Afterwards
id: 5. Selanjutnya

en: window1
id: jendela1

en: Due Days
id: Tanggal Jatuh Tempo

en: Discount Days
id: Tanggal Diskon

en: Discount %
id: Diskon %

en: The percentage discount applied for early payment.
id: Persentase diskon yang diberikan untuk pembayaran lebih awal.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
id: Jumlah hari setelah tanggal pos selama sebuah diskon akan diterapkan untuk pembayaran lebih awal.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
id: Jumlah hari untuk membayar tagihan setelah tanggal pos.

en: Due Day
id: Tanggal Jatuh Tempo

en: Discount Day
id: Tanggal Diskon

en: Cutoff Day
id: Tanggal Tutup

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
id: Tanggal tutup untuk menerapkan tagihan ke bulan berikutnya. Setelah tanggal tutup, tagihan akan diterapkan ke bulan berikutnya. Nilai negatif menghitung mundur dari akhir bulan.

en: The discount percentage applied if paid early.
id: Persentase diskon yang diberikan jika dibayar lebih awal.

en: The last day of the month for the early payment discount.
id: Tanggal terakhir dalam satu bulan untuk diskon pembayaran awal.

en: The day of the month bills are due
id: Tanggal jatuh tempo tagihan dalam satu bulan

en: Table
id: Tabel

en: Terms
id: Ketentuan

en: Delete the current Billing Term
id: Hapus Jangka Penagihan saat ini

en: Create a new Billing Term
id: Buat Jangka Penagihan baru

en: <b>Term Definition</b>
id: <b>Definisi Jangka</b>

en: De_scription
id: De_skripsi

en: _Type
id: _Tipe

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
id: Deskripsi Jangka Penagihan, dicetak di faktur

en: Edit the current Billing Term
id: Sunting Jangka Penagihan saat ini

en: Close this window
id: Tutup jendela ini

en: Cancel your changes
id: Batalkan perubahan Anda

en: Commit this Billing Term
id: Tetapkan Jangka Penagihan ini

en: The internal name of the Billing Term.
id: Nama internal Jangka Penagihan.

en: <b>New Billing Term</b>
id: <b>Jangka Penagihan Baru</b>

en: _Name
id: _Nama

en: Income Total
id: Total Pendapatan

en: Expense Total
id: Total Pengeluaran

en: Choose Owner Dialog
id: Dialog Pemilihan Pemilik

en: Securities
id: Sekuritas

en: Show National Currencies
id: Tampilkan Mata Uang Nasional

en: Add a new commodity.
id: Tambah komoditas baru.

en: Remove the current commodity.
id: Buang komoditas saat ini.

en: Edit the current commodity.
id: Sunting komoditas saat ini.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
id: Masukkan nama lengkap komoditas. Contoh: Cisco System Inc., atau Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
id: Masukkan simbol komoditas (misal CSCO atau AAPL). Jika Anda mengambil harga penawaran secara daring, bidang ini harus sesuai dengan kode yang digunakan oleh sumber data harga (termasuk huruf besar/kecil).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
id: Masukkan kode unik yang digunakan untuk mengidentifikasi komoditas ini. Atau Anda bisa membiarkannya kosong.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
id: Masukkan fraksi terkecil komoditas yang bisa diperdagangkan. Untuk saham yang hanya dapat diperdagangkan dalam bilangan bulat, masukkan 1.

en: <b>Quote Source Information</b>
id: <b>Informasi Sumber Data Harga</b>

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
id: Masukkan simbol tampilan. Jika dibiarkan kosong, kode saham atau kode ISO mata uang akan digunakan.

en: Type of quote source
id: Tipe sumber data harga

en: _Display symbol
id: Simbol _Ditampilkan

en: Time_zone
id: _Zona waktu

en: _Unknown
id: Tak diketah_ui

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
id: Itu adalah sumber data harga yang baru-baru ini ditambahkan ke F::Q. GnuCash tidak mengetahui jika sumber tersebut mengambil infomrasi dari satu situs tunggal atau dari beberapa situs di Internet.

en: _Multiple
id: _Multipel

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
id: Itu adalah sumber data harga F::Q yang mengambil informasi dari beberapa situs di Internet. Jika salah satu situs tidak tersedia, F::Q akan berusaha mengambil informasi dari situs yang lain.

en: Si_ngle
id: Tu_nggal

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
id: Itu adalah sumber data harga F::Q yang mengambil informasi dari satu situs tunggal di Internet. Jika situs tersebut tidak tersedia, Anda tidak bisa mengambil data harga.

en: _Get Online Quotes
id: Dapatkan Har_ga Penawaran Daring

en: F_raction traded
id: F_raksi diperdagangkan

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
id: ISIN, CUSI_P atau kode lain

en: _Symbol/abbreviation
id: _Simbol/singkatan

en: _Full name
id: Nama _lengkap

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
id: Peringatan: Finance::Quote tak terpasang dengan benar.

en: Select user information here…
id: Pilih informasi pengguna di sini…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
id: Nomor ID pelanggan. Jika dibiarkan kosong, akan dipilihkan nomor yang masuk akal

en: Address
id: Alamat

en: Email
id: Surel

en: Billing Address
id: Alamat Penagihan

en: Discount
id: Diskon

en: Credit Limit
id: Batas Kredit

en: Tax Included
id: Termasuk Pajak

en: Tax Table
id: Tabel Pajak

en: Override the global Tax Table?
id: Timpa Tabel Pajak global?

en: Billing Information
id: Informasi Tagihan

en: Shipping Information
id: Informasi Pengiriman

en: Shipping Address
id: Alamat Pengiriman

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
id: Impor pelanggan atau vendor dari berkas teks

en: For importing customer lists.
id: Untuk mengimpor daftar pelanggan.

en: For importing vendor lists.
id: Untuk mengimpor daftar vendor.

en: <b>2. Select Import Type</b>
id: <b>2. Pilih Tipe Impor</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
id: Keluar dari dialog konfigurasi laporan tersimpan

en: Question
id: Pertanyaan

en: Change Linked Document path head
id: Ubah tajuk path Dokumen Tertaut

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
id: Tautan path relatif berkas yang sudah ada akan dikonversi ke tautan path absolut dengan menggabungkannya dengan tajuk path, kecuali jika kotak tidak dicentang.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
id: Tautan path absolut berkas yang sudah ada akan dikonversi ke tautan path relatif dengan membandingkannya ke tajuk path yang baru, kecuali jika kotak tidak dicentang.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
id: Catatan: Hanya Tautan Dokumen yang bukan hanya-baca yang bisa diubah.

en: Linked _File
id: _Berkas Tertaut

en: Linked _Location
id: _Lokasi Tertaut

en: (none)
id: (tidak ada)

en: Location does not start with a valid scheme
id: Lokasi tidak dimulai dengan skema yang valid

en: Reload and Locate Linked Documents
id: Muat Ulang dan Temukan Dokumen Tertaut

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: _Locate Linked Documents
id: _Temukan Dokumen Tertaut

en: All Linked Documents
id: Semu_a Dokumen Tertaut

en: Linked Document
id: Dokumen Tertaut

en: Available
id: Tersedia

en: Relative
id: Relatif

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
id: Klik ganda pada entri di kolom Deskripsi untuk melompat ke Transaksi.
    Klik ganda pada entri di kolom Tautan untuk membuka Dokumen Tertaut.
    Klik ganda pada entri di kolom Tersedia untuk memodifikasi tautan dokumen.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
id: Nomor ID pegawai. Jika dibiarkan kosong, akan dipilihkan nomor yang masuk akal

en: Payment Address
id: Alamat Pembayaran

en: Language
id: Bahasa

en: Interface
id: Antarmuka

en: Default Hours per Day
id: Jam per Hari Baku

en: Default Rate
id: Tarif Baku

en: Access Control List
id: Daftar Kendali Akses

en: Access Control
id: Kendali Akses

en: <b>Data Format</b>
id: <b>Format Data</b>

en: <b>File</b>
id: <b>Berkas</b>

en: Database
id: Basis Data

en: Password
id: Kata Sandi

en: <b>Database Connection</b>
id: <b>Koneksi Basis Data</b>

en: Annual
id: Tahunan

en: Semi-annual
id: Setengah Tahunan

en: Tri-annual
id: Tiga Tahunan

en: Quarterly
id: Per Kuartal

en: Bi-monthly
id: Dua Bulanan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Semi-monthly
id: Setengah Bulanan

en: Bi-weekly
id: Dua Mingguan

en: Weekly
id: Mingguan

en: Daily (360)
id: Harian (360)

en: Daily (365)
id: Harian (365)

en: Loan Repayment Calculator
id: Kalkulator Pembayaran Angsuran Pinjaman

en: _Schedule
id: _Jadwal

en: <b>Calculations</b>
id: <b>Kalkulasi</b>

en: Payment periods
id: Periode pembayaran

en: Interest rate
id: Suku bunga

en: Present value
id: Nilai sekarang

en: Periodic payment
id: Pembayaran berkala

en: Future value
id: Nilai yang akan datang

en: Clear the entry.
id: Bersihkan entri.

en: Precision
id: Presisi

en: Calculate
id: Hitung

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
id: Hitung ulang entri kosong (tunggal) di kolom di atas.

en: <b>Payment Options</b>
id: <b>Opsi Pembayaran</b>

en: Payment Total
id: Total Pembayaran

en: Discrete
id: Diskret

en: Continuous
id: Berkelanjutan

en: Beginning
id: Awal

en: <b>Compounding</b>
id: <b>Pemajemukan</b>

en: When paid
id: Ketika dibayar

en: Search the Account List
id: Cari Daftar Akun

en: _Jump To
id: _Lompat Ke

en: Account Full Name
id: Nama Lengkap Akun

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
id: Pencarian abaikan huruf besar/kecil tersedia pada 'Nama Lengkap Akun'.

en: Sea_rch
id: Ca_ri

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
id: Pilih sebuah baris dan kemudian tekan 'melompat ke' untuk melompat ke akun di Pohon Akun,
    jika akun tidak boleh ditampilkan, ini akan ditimpa sementara.

en: Import Map Editor
id: Penyunting Peta Impor

en: _Remove Invalid Mappings
id: Buang _Pemetaan Tidak Valid

en: <b>What type of information to display?</b>
id: <b>Tipe informasi apa yang akan ditampilkan?</b>

en: Online
id: Daring

en: Source Account Name
id: Nama Akun Sumber

en: Based On
id: Berdasar Pada

en: Match String
id: String Pencocokan

en: Mapped to Account Name
id: Dipetakan ke Nama Akun

en: Count of Match String Usage
id: Jumlah Penggunaan String Pencocokan

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
id: Filter akan diterapkan untuk bidang 'String Pencocokan' dan 'Dipetakan ke Nama Akun', bedakan huruf besar/kecil.

en: _Expand All
id: _Ekspansi Semua

en: Collapse _All
id: Kolaps Semu_a

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
id: Beberapa baris dapat dipilih dan kemudian dihapus dengan menekan tombol delete.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
id: Silakan pilih atau buat akun GnuCash yang sesuai untuk:

en: Online account ID here…
id: ID akun daring di sini…

en: Choose a format
id: Pilih format

en: Select matching existing transaction
id: Pilih pencocokan transaksi yang ada

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
id: Tampilkan Direkonsiliasi

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
id: Split pertama transaksi yang diimpor

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
id: Split potensial yang cocok dengan transaksi terpilih

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
id: Beberapa baris transaksi dapat dipilih dan akun transfer ditetapkan ke semua baris yang dipilih. Gunakan Ctrl Klik Kiri atau Shift-Klik untuk memilih beberapa baris, lalu Klik Kanan untuk memilih sebuah akun transfer. Hanya baris dengan "A" yang dicentang dapat ditambahkan ke pilihan.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
id: Transaksi ini mungkin memerlukan campur tangan Anda atau akan diimpor tak seimbang.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
id: Transaksi ini akan diimpor seimbang (Anda mungkin masih ingin memeriksa kembali pencocokan atau akun tujuan).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
id: Transaksi ini memerlukan campur tangan Anda atau TIDAK akan diimpor.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
id: Klik dua kali pada transaksi untuk mengubah transaksi yang cocok di GnuCash atau akun tujuan split seimbang-otomatis (jika diperlukan).

en: Transaction List Help
id: Bantuan Daftar Transaksi

en: Colors
id: Warna

en: <b>Actions</b>
id: <b>Aksi</b>

en: Select "A" to add the transaction as new.
id: Pilih "A" untuk menambahkan transaksi sebagai baru.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
id: Pilih "U+C" untuk memperbarui transaksi yang cocok dan menandainya sebagai klir (c).

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
id: Pilih "C" untuk menandai transaksi yang cocok sebagai klir (c).

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
id: Jangan pilih satupun untuk melewatkan transaksi (tidak akan diimpor sama sekali).

en: Red
id: Merah

en: Yellow
id: Kuning

en: Green
id: Hijau

en: _Notes
id: Catata_n

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
id: Daftar transaksi yang diunduh (pemisahan sumber dan informasi yang cocok ditampilkan)

en: Show _Account column
id: Tampilkan kolom _Akun

en: Show _Memo column
id: Tampilkan kolom _Memo

en: Generic import transaction matcher
id: Pencocokan umum transaksi impor

en: Posted Account
id: Akun Dipos

en: Invoice Information
id: Informasi Faktur

en: (owner)
id: (pemilik)

en: Open Document Link
id: Buka Tautan Dokumen

en: Default Chargeback Project
id: Proyek Tagihan Balik Baku

en: Additional to Card
id: Tambahan ke Kartu

en: Extra Payments
id: Pembayaran Ekstra

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
id: Nomor ID faktur. Jika dibiarkan kosong, akan dipilihkan nomor yang masuk akal.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
id: Membatalkan pos Faktur ini akan menghapus transaksi yang dipos.
    Apakah Anda yakin untuk membatalkan pos ini?

en: Yes, reset the Tax Tables
id: Ya, setel ulang Tabel Pajak

en: No, keep them as they are
id: Tidak, biarkan saja

en: Reset Tax Tables to present Values?
id: Setel ulang Tabel Pajak ke Nilai saat ini?

en: Job Dialog
id: Dialog Pekerjaan

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
id: Nomor ID pekerjaan. Jika dibiarkan kosong, akan dipilihkan nomor yang masuka akal

en: Job Information
id: Informasi Pekerjaan

en: Owner Information
id: Informasi Pemilik

en: Job Active
id: Pekerjaan Aktif

en: Lot Viewer
id: Penampil Lot

en: _New Lot
id: Lot _Baru

en: Scrub _Account
id: Menggesek _Akun

en: _Scrub
id: _Menggesek

en: Scrub the highlighted lot
id: Gosok Bagian yang disorot

en: Delete the highlighted lot
id: Hapus lot yang disorot

en: Enter a name for the highlighted lot.
id: Masukkan nama untuk lot yang disorot.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
id: Masukkan catatan yang ingin Anda buat mengenai lot ini.

en: <b>_Title</b>
id: <b>_Judul</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
id: <b>_Lot pada Akun Ini</b>

en: Show only open lots
id: Tampilkan hanya lot terbuka

en: <b>Splits _free</b>
id: <b>Split _bebas</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
id: <b>Spl_it dalam lot</b>

en: _No
id: _Tidak

en: _Yes
id: _Ya

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
id: <span weight="bold" size="larger">Tampilkan Kembali Dialog Selamat Datang?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
id: Jika Anda menekan tombol <i>Ya</i>, dialog <i>Selamat Datang di GnuCash</i> akan ditampilkan kembali saat Anda memulai GnuCash. Jika Anda menekan tombol <i>No</i>, dialog tersebut tidak akan ditampilkan kembali.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
id: <span size="larger" weight="bold">Selamat Datang di GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
id: Terdapat beberapa aksi bawaan yang disukai oleh kebanyakan pengguna untuk memulai GnuCash. Pilih salah satu aksi tersebut di bawah ini dan klik tombol <i>OK</i> atau tekan tombol <i>Batal</i> jika Anda tidak ingin menjalankannya.

en: C_reate a new set of accounts
id: Buat satu set akun ba_ru

en: _Import my QIF files
id: _Impor berkas QIF

en: _Open the new user tutorial
id: Buka tut_orial pengguna baru

en: Object references
id: Referensi objek

en: Explanation
id: Penjelasan

en: Close dialog and make no changes.
id: Tutup dialog dan abaikan perubahan.

en: Apply changes but do not close dialog.
id: Terapkan perubahan tetapi jangan tutup dialog.

en: Apply changes and close dialog.
id: Terapkan perubahan dan tutup dialog.

en: Order Entry
id: Entri Pesanan

en: _Invoices
id: _Faktur

en: Close _Order
id: Tutup _Pesanan

en: Order Information
id: Informasi Pesanan

en: Reference
id: Referensi

en: Order Entries
id: Entri Pesanan

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
id: Nomor ID pesanan. Jika dibiarkan kosong, akan dipilihkan nomor yang masuk akal

en: The company associated with this payment.
id: Perusahaan yang berasosiasi dengan pembayaran ini.

en: Partner
id: Pasangan

en: Post To
id: Pos Ke

en: Documents
id: Dokumen

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
id: Jumlah yang akan dibayar untuk faktur ini.
    
    Jika Anda telah memilih sebuah faktur, GnuCash akan mengajukan jumlah yang masih harus dibayar untuk itu. Anda bisa mengubah jumlah ini untuk membuat pembayaran sebagian atau pembayaran berlebih.
    
    Pada kasus pembayaran berlebih atau jika tak ada faktur yang dipilih, GnuCash akan secara otomatis menetapkan jumlah sisa ke faktur pertama yang belum dibayar untuk perusahaan ini.

en: Refund
id: Pengembalian Dana

en: Print Check
id: Cetak Cek

en: Transfer Account
id: Akun Transfer

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
id: Lokal

en: _Reset
id: _Setel Ulang

en: <b>Separator Character</b>
id: <b>Karakter Pemisah</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
id: Tekan 'Setel Ulang' untuk menggunakan pemisah akun asli dan menutup jendela preferensi
    Tekan 'Tutup' untuk kembali ke jendela preferensi

en: GnuCash Preferences
id: Preferensi GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
id: <b>Isi Bilah Ikhtisar</b>

en: Include _grand total
id: Sertakan total _keseluruhan

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
id: Tampilkan total keseluruhan untuk semua akun yang dikonversikan ke mata uang laporan baku.

en: Include _non-currency totals
id: Sertakan total yang buka_n mata uang

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
id: Jika dicentang, komoditas yang bukan mata uang akan ditampilkan di bilah ikhtisar. Jika tidak, hanya mata uang yang akan ditampilkan.

en: _Relative
id: _Relatif

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
id: Gunakan tanggal mulai relatif yang ditentukan untuk perhitungan laba/rugi.

en: _Absolute
id: _Absolut

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
id: Gunakan tanggal mulai absolut yang ditentukan untuk perhitungan laba/rugi.

en: Re_lative
id: Re_latif

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
id: Gunakan tanggal akhir relatif yang ditentukan untuk perhitungan laba/rugi. Juga gunakan tanggal ini untuk perhitungan aset bersih.

en: Ab_solute
id: Ab_solut

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
id: Gunakan tanggal akhir absolut yang ditentukan untuk perhitungan laba/rugi. Juga gunakan tanggal ini untuk perhitungan aset bersih.

en: Accounting Period
id: Periode Akuntansi

en: Use _formal accounting labels
id: Gunakan label akuntansi _formal

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
id: Gunakan hanya 'debit' dan 'kredit' alih-alih sinonim informal.

en: <b>Labels</b>
id: <b>Label</b>

en: _None
id: _Tak ada

en: C_redit accounts
id: Akun k_redit

en: _Income & expense
id: _Pendapatan & pengeluaran

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
id: <b>Akun dengan Saldo Terbalik</b>

en: <b>Default Currency</b>
id: <b>Mata Uang Baku</b>

en: US Dollars (USD)
id: Dolar US (USD)

en: Character
id: Karakter

en: Sample
id: Sampel

en: Show the Account Color as background
id: Tampilkan Warna Akun sebagai latar belakang

en: Show the Account Color as Account Name Background.
id: Tampilkan Warna Akun sebagai Latar Belakang Nama Akun.

en: Show the Account Color on tabs
id: Tampilkan Warna Akun pada tab

en: Show the Account Color as tab background.
id: Tampilkan Warna Akun sebagai latar belakang tab.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
id: Karakter yang akan digunakan di antara komponen nama akun. Nilai yang diperbolehkan adalah suatu karakter apapun kecuali huruf dan angka, atau salah satu dari string berikut: "titik dua" "garis miring", "garis miring terbalik", "garis datar" dan "titik".

en: Ch_oose
id: P_ilih

en: Loc_ale
id: Lok_al

en: <b>Time Format</b>
id: <b>Format Waktu</b>

en: U_se 24-hour clock
id: Gunakan _waktu 24-jam

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
id: Gunakan format waktu 24 jam (alih-alih 12 jam).

en: <b>Date Completion</b>
id: <b>Penyempurnaan Tanggal</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
id: Ketika sebuah tanggal dimasukkan tanpa tahun, ini akan digunakan

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
id: Tanggal akan dilengkapi sehingga berada di dalam tahun kalender saat ini.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
id: Dalam jendela geser 12-bulan dimulai dari
    sebanyak bulan ini sebelum bulan berjalan

en: Enter number of months.
id: Masukkan jumlah bulan.

en: Use the date format specified by the system locale.
id: Gunakan format tanggal yang ditentukan oleh sistem lokal.

en: <b>Numbers</b>
id: <b>Nomor</b>

en: Force P_rices to display as decimals
id: Paksa Ha_rga ditampilkan sebagai desimal

en: Display ne_gative amounts in red
id: Tampilkan jumlah ne_gatif dengan warna merah

en: Display negative amounts in red.
id: Tampilkan jumlah negatif dengan warna merah.

en: _Automatic decimal point
id: Titik desimal otom_atis

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
id: Sisipkan titik desimal secara otomatis ke nilai yang dimasukkan.

en: _Decimal places
id: Tempat _desimal

en: How many automatic decimal places will be filled in.
id: Berapa banyak tempat desimal otomatis akan diisi.

en: Numbers, Date, Time
id: Nomor, Tanggal, Waktu

en: Perform account list _setup on new file
id: Lakukan penyiapan daftar akun pada berka_s baru

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
id: Tampilkan dialog daftar akun baru ketika Anda memilih Berkas->Berkas Baru.

en: Display "_tip of the day" dialog
id: Tampilkan dialog "_tip hari ini"

en: Display hints for using GnuCash at startup.
id: Tampilkan petunjuk penggunaan GnuCash saat aplikasi dijalankan.

en: How many days to keep old log/backup files.
id: Berapa hari berkas log/cadangan akan disimpan.

en: days
id: hari

en: <b>_Retain log/backup files</b>
id: <b>Pe_rtahankan berkas log/cadangan </b>

en: Com_press files
id: Kom_pres berkas

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
id: Kompres berkas data dengan gzip ketika menyimpannya ke diska.

en: <b>Files</b>
id: <b>Berkas</b>

en: <b>Search Dialog</b>
id: <b>Dialog Pencarian</b>

en: New search _limit
id: Ba_tas pencarian baru

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
id: Kembali secara baku ke 'pencarian baru' jika kurang dari jumlah item ini yang dikembalikan.

en: Show splash scree_n
id: Tampilka_n layar splash

en: Show splash screen at startup.
id: Tampilkan layar splash pada saat mulai.

en: Auto-save time _interval
id: _Interval waktu simpan-otomatis

en: minutes
id: menit

en: Show auto-save confirmation _question
id: Tampilkan _pertanyaan konfirmasi simpan-otomatis

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
id: Jika aktif, GnuCash akan menampilkan pertanyaan konfirmasi setiap kali fitur simpan-otomatis dimulai. Jika tidak, tak ada penjelasan tambahan yang ditampilkan.

en: Forever
id: Selamanya

en: Time to _wait for answer
id: _Waktu untuk menunggu jawaban

en: seconds
id: detik

en: Path head for Linked Files Relative Paths
id: Tajuk path untuk Path Relatif Berkas Tertaut

en: Enable horizontal grid lines on table displays
id: Aktifkan garis kisi horizontal pada tampilan tabel

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
id: Aktifkan garis kisi horizontal pada tampilan tabel. Ini terutama akan menjadi tampilan pohon seperti halaman Akun.

en: Enable vertical grid lines on table displays
id: Aktifkan garis kisi vertikal pada tampilan tabel

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
id: Aktifkan garis kisi vertikal pada tampilan tabel. Ini terutama akan menjadi tampilan pohon seperti halaman Akun.

en: <b>Linked Files</b>
id: <b>Berkas Tertaut</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
id: Aktifkan aksi lewatkan transaksi

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
id: Aktifkan aksi perbarui kecocokan

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
id: Di beberapa tempat, ATM komersial (bukan milik lembaga keuangan) dipasang di tempat-tempat seperti toko-toko. ATM ini menambahkan biaya mereka secara langsung ke jumlah, bukannya muncul sebagai transaksi yang terpisah atau di dalam biaya perbankan bulanan Anda. Misalnya, Anda menarik $100, dan Anda dikenakan biaya $101,50 ditambah biaya Interac. Jika Anda memasukkan $100 tersebut secara manual, jumlah tersebut tidak akan cocok. Anda harus menetapkan biaya maksimum di daerah Anda (dalam satuan mata uang lokal Anda), sehingga transaksi akan dikenali sebagai transaksi yang cocok.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
id: Transaksi yang skor kecocokan terbaiknya berada pada zona hijau (di atas atau sama dengan ambang batas Auto-CLEAR) akan diKLIRkan, secara baku.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
id: Transaksi yang skor kecocokan terbaiknya berada pada zona merah (di atas ambang batas tampilan tetapi di bawah atau sama dengan ambang batas TAMBAHKAN-Otomatis) akan diTAMBAHKAN, secara baku.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
id: Skor minimum sebuah kecocokan potensial harus ditampilkan pada daftar kecocokan.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
id: Ambang _batas biaya ATM komersial

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
id: Ambang batas _klir-otomatis

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
id: _Ambang batas tambah-otomatis

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
id: Ambang batas tampilan _kecocokan

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
id: Gunakan pencocokan _bayesian

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
id: Menggunakan algoritma Bayesian untuk mencocokkan transaksi baru dengan akun yang ada.

en: <b>Checks</b>
id: <b>Cek</b>

en: The default check printing font.
id: Fonta baku untuk mencetak cek.

en: Print _date format
id: Cetak _format tanggal

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
id: Di bawah tanggal sebenarnya, cetak format tanggal dalam tipe 8 titik.

en: Print _blocking chars
id: Cetak karakter pem_blokir

en: Print '***' before and after each text field on the check.
id: Cetak '***' sebelum dan sesudah masing-masing bidang teks di dalam cek.

en: Default _font
id: _Fonta baku

en: Printing
id: Mencetak

en: '_Enter' moves to blank transaction
id: '_Enter' berpindah ke transaksi kosong

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
id: Jika dicentang, menekan 'Enter' akan berpindah ke lokasi transaksi kosong di register. Jika tidak dicentang, menekan 'Enter' akan berpindah turun satu baris.

en: _Auto-raise lists
id: N_aikkan daftar secara otomatis

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
id: Menaikkan daftar akun atau aksi secara otomatis pada saat masukan.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
id: Urutan tab ter_masuk Transfer pada Transaksi yang Diingat

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
id: Pindah ke bidang Transfer ketika transaksi yang diingat diisi otomatis.

en: <b>Reconciling</b>
id: <b>Merekonsiliasi</b>

en: Check cleared _transactions
id: Periksa _transaksi klir

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
id: Pra-periksa transaksi klir saat membuat dialog rekonsiliasi.

en: Automatic credit card _payment
id: _Pembayaran kartu kredit otomatis

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
id: Setelah melakukan rekonsiliasi pernyataan kartu kredit, minta pengguna untuk memasukkan pembayaran kartu kredit.

en: Always reconcile to t_oday
id: Selalu rekonsiliasi ke _hari ini

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
id: Selalu membuka dialog rekonsiliasi menggunakan tanggal hari ini untuk tanggal pernyataan, terlepas dari rekonsiliasi sebelumnya.

en: <b>Graphics</b>
id: <b>Grafik</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
id: G_unakan tema warna bawaan GnuCash

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
id: GnuCash menggunakan sebuah tema kuning/hijau secara baku untuk jendela register. Hapus tanda centang ini jika Anda ingin menggunakan warna tema sistem.

en: Double _mode colors alternate with transactions
id: Warna _mode ganda berseling dengan transaksi

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
id: Seling warna primer dan sekunder berdasar transaksi, bukannya bergantian antar baris.

en: Draw hori_zontal lines between rows
id: Tampilkan garis hori_zontal di antara baris

en: Show horizontal borders on the cells.
id: Tampilkan garis tepi horizontal di sel.

en: Draw _vertical lines between columns
id: Tampilkan garis _vertikal di atara kolom

en: Show vertical borders on the cells.
id: Tampilkan garis tepi vertikal di sel.

en: Layout
id: Tata Letak

en: <b>Default Style</b>
id: <b>Gaya Baku</b>

en: <b>Other Defaults</b>
id: <b>Pengaturan Baku Lainnya</b>

en: _Basic ledger
id: _Buku besar dasar

en: _Auto-split ledger
id: Buku besar split-otom_atis

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
id: _Jurnal Transaksi

en: Number of _transactions
id: Jumlah _transaksi

en: Register opens in a new _window
id: Register terbuka di _jendela baru

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
id: Jika dicentang, setiap register akan dibuka pada jendela tingkat atas mereka sendiri. Jika tidak dicentang, register akan dibuka pada jendela saat ini.

en: _Only display leaf account names
id: Hanya _tampilkan nama-nama akun daun

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
id: Jika dicentang, hanya nama-nama akun daun yang akan ditampilkan di dalam register dan di dalam popup pemilihan akun. Perilaku yang baku adalah menampilkan nama lengkap, termasuk path pada pohon akun. Mencentang opsi ini berarti Anda akan menggunakan nama-nama daun yang unik.

en: Register Defaults
id: Pengaturan Baku Register

en: <b>Default Report Currency</b>
id: <b>Mata Uang Baku untuk Laporan</b>

en: <b>Location</b>
id: <b>Lokasi</b>

en: Report opens in a new _window
id: Laporan terbuka di _jendela baru

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
id: Jika dicentang, setiap laporan akan dibuka pada jendela tingkat atas mereka sendiri. Jika tidak dicentang, laporan akan dibuka pada jendela saat ini.

en: Default zoom level
id: Tingkat perbesaran baku

en: Reports
id: Laporan

en: <b>Window Geometry</b>
id: <b>Geometri Jendela</b>

en: _Save window size and position
id: _Simpan ukuran dan posisi jendela

en: Save window size and location when it is closed.
id: Simpan ukuran dan lokasi jendela ketika ditutup.

en: Bring the most _recent tab to the front
id: Bawa tab yang paling ba_ru ke depan

en: <b>Tab Position</b>
id: <b>Posisi Tab</b>

en: To_p
id: Ata_s

en: B_ottom
id: B_awah

en: _Left
id: _Kiri

en: _Right
id: Ka_nan

en: <b>Summary Bar Position</b>
id: <b>Posisi Bilah Ringkasan</b>

en: Bottom
id: Bawah

en: <b>Tabs</b>
id: <b>Tab</b>

en: Show close button on _notebook tabs
id: Tampilkan tombol tutup pada tab buku catata_n

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
id: Tampilkan tombol tutup pada setiap tab buku catatan. Fungsi ini sama dengan item menu 'Tutup'.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
id: Jika teks di dalam tab lebih panjang daripada nilai ini (tes ini menggunakan perkiraan) maka bagian tengah label tab akan dipotong dan diganti dengan elipsis.

en: characters
id: karakter

en: _Width
id: _Lebar

en: Windows
id: Jendela

en: Online Quotes
id: Harga Penawaran Daring

en: Bid
id: Penawaran

en: Ask
id: Permintaan

en: Last
id: Terakhir

en: Net Asset Value
id: Nilai Aset Bersih

en: Price Editor
id: Penyunting Harga

en: S_ource
id: S_umber

en: _Price
id: _Harga

en: Remove Old Prices
id: Hapus Harga Lama

en: Delete prices that meet the following criteria:
id: Hapus harga yang memenuhi kriteria berikut:

en: Remove all prices before date.
id: Hapus semua harga sebelum tanggal.

en: Last of _Week
id: Minggu_terakhir

en: Keep the last price of each week if present before date.
id: Menjaga harga terakhir dari setiap minggu jika ada sebelum tanggal.

en: Last of _Month
id: Minggu_terakhir

en: Keep the last price of each month if present before date.
id: Menjaga harga terakhir setiap bulan jika ada sebelum tanggalnya.

en: Last of _Quarter
id: _Kuartal Terakhir

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
id: Simpan harga terakhir tiap kuartal fiskal jika tersedia sebelum tanggal. Kuartal fiskal berasal dari tanggal akhir periode akuntansi.

en: Last of _Period
id: Periode_terakhir

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
id: Menjaga harga terakhir setiap periode fiskal jika ada sebelum tanggalnya. Periode fiskal berasal dari tanggal berakhir periode akuntansi.

en: _Scaled
id: Ter_skala

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
id: Dengan pilihan berskala, harga relatif dihapus untuk tanggal yang dipilih. 'Satu bulan' digunakan untuk tanggal lebih tua dari satu tahun dan 'Satu minggu' digunakan untuk tanggal lebih tua dari enam bulan sampai satu tahun.

en: First Date
id: Tanggal Pertama

en: From these Commodities
id: Dari Komoditas ini

en: Keeping the last available price for option
id: Menjaga harga terakhir yang tersedia untuk pilihan

en: Include _Fetched online prices
id: Ser_takan harga yang diambil secara daring

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
id: Jika diaktifkan, harga yang ditambahkan oleh Finance::Quote akan dimasukkan.

en: Include manually _Entered prices
id: S_ertakan harga yang dimasukkan secara manual

en: If activated, include manually entered prices.
id: Jika diaktifkan, sertakan harga yang dimasukkan secara manual.

en: _Added by the application
id: Ditambahkan oleh _aplikasi

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
id: Jika diaktifkan, termasuk aplikasi menambahkan harga.
    
    Harga ini ditambahkan sehingga selalu ada "terdekat dalam waktu" Harga untuk setiap transaksi multi-komoditas sehingga halaman dan laporan Account mampu benar melaporkan nilai sehingga menghapus mereka dapat membuat ini kurang dapat diandalkan.

en: Before _Date
id: Tanggal Se_belum

en: Price Database
id: Basis Data Harga

en: Add a new price.
id: Tambah harga baru.

en: Remove the current price.
id: Buang harga saat ini.

en: Edit the current price.
id: Sunting harga saat ini.

en: Remove _Old
id: Buang yang _Lama

en: Remove prices older than a user-entered date.
id: Buang harga yang lebih lama daripada tanggal yang ditentukan pengguna.

en: _Get Quotes
id: Dapatkan Har_ga Penawaran

en: Get new online quotes for stock accounts.
id: Dapatkan harga penawaran daring baru untuk akun saham.

en: Save Custom Check Format
id: Simpan Format Cek Tersuai

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
id: Masukkan judul untuk format tersuai ini. Judul akan muncul pada pemilih "Format cek" pada dialog Cetak Cek. Menggunakan judul format tersuai yang sudah ada akan menyebabkan format itu ditimpa.

en: Inches
id: Inci

en: Centimeters
id: Sentimeter

en: Millimeters
id: Milimeter

en: Points
id: Poin

en: Middle
id: Tengah

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
id: Quicken(tm) Wallet Checks dengan rintisan samping

en: _Print
id: _Cetak

en: Check _format
id: _Format cek

en: Check po_sition
id: Po_sisi cek

en: _Date format
id: For_mat tanggal

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
id: Format cek harus memiliki sebuah
    item ALAMAT yang didefinisikan di pesanan
    untuk mencetak alamat di cek.

en: _Address
id: _Alamat

en: Checks on first _page
id: Cek di halaman _pertama

en: Amount (_words)
id: Jumlah (_terbilang)

en: Amount (_numbers)
id: Jumlah (a_ngka)

en: _Units
id: Sat_uan

en: _Translation
id: _Terjemahan

en: _Rotation
id: _Rotasi

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
id: Titik awal adalah sudut kiri atas halaman.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
id: Titik awal adalah sudut kiri bawah halaman.

en: Degrees
id: Derajat

en: _Save Format
id: _Simpan Format

en: Splits Memo
id: Memo Split

en: Splits Amount
id: Jumlah Split

en: Splits Account
id: Akun Split

en: Custom format
id: Format tersuai

en: Working…
id: Bekerja…

en: <b>A_vailable reports</b>
id: <b>Laporan _tersedia</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
id: <b>Laporan ter_pilih</b>

en: A_dd >>
id: T_ambah >>

en: << _Remove
id: << _Buang

en: Move _up
id: Pindah ke a_tas

en: Move dow_n
id: Pindah ke _bawah

en: Si_ze…
id: Ukura_n…

en: HTML Style Sheets
id: Lembar Gaya HTML

en: <b>Available style sheets</b>
id: <b>Lembar gaya tersedia</b>

en: <b>Style sheet options</b>
id: <b>Opsi lembar gaya</b>

en: Report Size
id: Ukuran Laporan

en: Enter report row/column span
id: Masukkan rentang baris/kolom

en: _Row span
id: _Rentang baris

en: _Column span
id: Rentang _kolom

en: Select HTML Style Sheet
id: Pilih Lembar Gaya HTML

en: New Style Sheet
id: Lembar Gaya Baru

en: <b>New style sheet info</b>
id: <b>Info lembar gaya baru</b>

en: _Template
id: _Templat

en: Reset Warnings
id: Setel Ulang Peringatan

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
id: Anda meminta supaya dialog peringatan berikut tidak ditampilkan. Untuk mengaktifkan ulang dialog tersebut, pilih kotak centang di sebelah dialog, lalu klik OK.

en: _Unselect All
id: Pilih Tak Sat_upun

en: No warnings to reset.
id: Tak ada peringatan untuk disetel ulang.

en: Permanent Warnings
id: Peringatan Permanen

en: Temporary Warnings
id: Peringatan Sementara

en: _Find
id: _Cari

en:  Search
id:  Cari

en: Search for items where
id: Cari item di mana

en: <b>Match all entries</b>
id: <b>Cocokkan semua entri</b>

en: Search Criteria
id: Kriteria Pencarian

en: New search
id: Pencarian baru

en: Refine current search
id: Saring pencarian saat ini

en: Add results to current search
id: Tambahkan hasil ke pencarian saat ini

en: Delete results from current search
id: Hapus hasil dari pencarian saat ini

en: Search only active data
id: Cari hanya data aktif

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
id: Pilih apakah akan melakukan pencarian di semua data Anda atau hanya data yang ditandai sebagai "aktif".

en: Type of search
id: Jenis pencarian

en: Account Deletion
id: Penghapusan Akun

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
id: Transaksi Terjadwal berikut merujuk pada akun yang terhapus dan sekarang harus diperbaiki. Tekan OK untuk menyuntingnya.

en: Daily
id: Harian

en: Bi-Weekly
id: Dua Mingguan

en: Yearly
id: Tahunan

en: Make Scheduled Transaction
id: Buat Transaksi Terjadwal

en: Advanced…
id: Lebih Lanjut…

en: Never End
id: Tak Pernah Berakhir

en: Number of Occurrences
id: Jumlah Kejadian

en: <b>Since Last Run</b>
id: <b>Sejak Terakhir Dijalankan</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
id: <b>Pengaturan Baku Penyunting Transaksi</b>

en: _Run when data file opened
id: Jalankan ketika be_rkas data dibuka

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
id: Jalankan proses "sejak terakhir dijalankan" ketika sebuah berkas dibuka.

en: _Show notification window
id: Tampilkan jendela notifika_si

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
id: Tampilkan jendela notifikasi untuk proses "sejak terakhir dijalankan" ketika sebuah berkas dibuka.

en: _Auto-create new transactions
id: Bu_at-otomatis transaksi baru

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
id: Setel bendera 'buat-otomatis' pada transaksi terjadwal yang baru dibuat.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
id: Mulai notifikasi sejumlah hari ini sebelum transaksi dibuat.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
id: Buat transaksi sejumlah hari ini sebelum tanggal efektif.

en: _Notify before transactions are created
id: Tampilkan _notifikasi sebelum transaksi dibuat

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
id: Setel bendera 'beritahu' pada transaksi terjadwal yang baru dibuat.

en: Crea_te in advance
id: Bua_t sebelumnya

en: R_emind in advance
id: Ingatkan s_ebelumnya

en: Edit Scheduled Transaction
id: Sunting Transaksi Terjadwal

en: Create in advance
id: Buat sebelumnya

en: Remind in advance
id: Ingatkan sebelumnya

en: Create automatically
id: Buat otomatis

en: Conditional on splits not having variables
id: Kondisional pada split yang tak memiliki variabel

en: Notify me when created
id: Beritahu saya jika dibuat

en: <b>Occurrences</b>
id: <b>Kemunculan</b>

en: Last Occurred:
id: Terakhir Terjadi:

en: Repeats:
id: Pengulangan:

en: Until
id: Hingga

en: occurrences
id: kali

en: remaining
id: tersisa

en: Overview
id: Ikhtisar

en: Template Transaction
id: Transaksi Templat

en: Since Last Run…
id: Sejak Dijalankan Terakhir…

en: _Review created transactions
id: Tinjau t_ransaksi yang dibuat

en: Income Tax Information
id: Informasi Pajak Pendapatan

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
id: Klik untuk mengubah Nama Pajak dan/atau Tipe Pajak.

en: <b>_Accounts</b>
id: <b>_Akun</b>

en: _Income
id: _Pendapatan

en: _Expense
id: _Pengeluaran

en: _Asset
id: _Aset

en: _Liability/Equity
id: _Liabilitas/Ekuitas

en: <b>Account Tax Information</b>
id: <b>Informasi Pajak Akun</b>

en: Tax _Related
id: Te_rkait Pajak

en: <b>_TXF Categories</b>
id: <b>Kategori _TXF</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
id: <b>Sumber Nama Pembayar</b>

en: C_urrent Account
id: Ak_un Saat Ini

en: <b>Copy Number</b>
id: <b>Salin Nomor</b>

en: Tax Tables
id: Tabel Pajak

en: <b>Tax Table Entries</b>
id: <b>Entri Tabel Pajak</b>

en: De_lete
id: Ha_pus

en: Ne_w
id: Ba_ru

en: Value $
id: Nilai $

en: Percent %
id: Persen %

en: <b>Tax Table Entry</b>
id: <b>Entri Tabel Pajak</b>

en: _Value
id: _Nilai

en: _Account
id: _Akun

en: GnuCash Tip Of The Day
id: Tip GnuCash Hari Ini

en: _Previous
id: Se_belumnya

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: <b>Tip of the Day</b>
id: <b>Tip Hari Ini</b>

en: _Show tips at startup
id: Tampilkan tip _saat mulai

en: Transfer Funds
id: Dana Transfer

en: <b>Basic Information</b>
id: <b>Informasi Dasar</b>

en: Show Income/Expense
id: Tampilkan Pendapatan/Pengeluaran

en: <b>Currency Transfer</b>
id: <b>Mata Uang Transfer</b>

en: Exchange Rate
id: Nilai Tukar

en: _Fetch Rate
id: _Dapatkan Suku Bunga

en: Username and Password
id: Nama Pengguna dan Kata Sandi

en: Enter your username and password
id: Masukkan nama pengguna dan kata sandi Anda

en: _Username
id: Nama Pengg_una

en: _Password
id: Kata _Sandi

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
id: Nomor ID vendor. Jika dibiarkan kosong, akan dipilihkan nomor yang masuk akal

en: US (12/31/2001)
id: Amerika (12/31/2001)

en: UK (31/12/2001)
id: Inggris (31/12/2001)

en: Europe (31.12.2001)
id: Eropa (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
id: UTC - Waktu Universal Terkoordinasi

en: No Fancy Date Format
id: Tanpa Format Tanggal Lengkap

en: %Y-%m-%d
id: %d/%m/%Y

en: Include Century
id: Sertakan Abad

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Date format
id: Format tanggal

en: 1st
id: Ke-1

en: 2nd
id: Ke-2

en: 3rd
id: Ke-3

en: 4th
id: Ke-4

en: 5th
id: Ke-5

en: 6th
id: Ke-6

en: 7th
id: Ke-7

en: 8th
id: Ke-8

en: 9th
id: Ke-9

en: 10th
id: Ke-10

en: 11th
id: Ke-11

en: 12th
id: Ke-12

en: 13th
id: Ke-13

en: 14th
id: Ke-14

en: 15th
id: Ke-15

en: 16th
id: Ke-16

en: 17th
id: Ke-17

en: 18th
id: Ke-18

en: 19th
id: Ke-19

en: 20th
id: Ke-20

en: 21st
id: Ke-21

en: 22nd
id: Ke-22

en: 23rd
id: Ke-23

en: 24th
id: Ke-24

en: 25th
id: Ke-25

en: 26th
id: Ke-26

en: 27th
id: Ke-27

en: 28th
id: Ke-28

en: 29th
id: Ke-29

en: 30th
id: Ke-30

en: 31st
id: Ke-31

en: Last day of month
id: Hari terakhir dalam satu bulan

en: Last Monday
id: Senin Terakhir

en: Last Tuesday
id: Selasa Terakhir

en: Last Wednesday
id: Rabu Terakhir

en: Last Thursday
id: Kamis Terakhir

en: Last Friday
id: Jumat Terakhir

en: Last Saturday
id: Sabtu Terakhir

en: Last Sunday
id: Minggu Terakhir

en: Once
id: Sekali

en: Semi-Monthly
id: Setengah Bulanan

en: No change
id: Tak berubah

en: Use previous weekday
id: Gunakan hari kerja sebelumnya

en: Use next weekday
id: Gunakan hari kerja berikutnya

en: 1st Mon
id: Sen ke-1

en: 1st Tue
id: Sel ke-1

en: 1st Wed
id: Rab ke-1

en: 1st Thu
id: Kam ke-1

en: 1st Fri
id: Jum ke-1

en: 1st Sat
id: Sab ke-1

en: 1st Sun
id: Min ke-1

en: 2nd Mon
id: Sen ke-2

en: 2nd Tue
id: Sel ke-2

en: 2nd Wed
id: Rab ke-2

en: 2nd Thu
id: Kam ke-2

en: 2nd Fri
id: Jum ke-2

en: 2nd Sat
id: Sab ke-2

en: 2nd Sun
id: Min ke-2

en: 3rd Mon
id: Sen ke-3

en: 3rd Tue
id: Sel ke-3

en: 3rd Wed
id: Rab ke-3

en: 3rd Thu
id: Kam ke-3

en: 3rd Fri
id: Jum ke-3

en: 3rd Sat
id: Sab ke-3

en: 3rd Sun
id: Min ke-3

en: 4th Mon
id: Sen ke-4

en: 4th Tue
id: Sel ke-4

en: 4th Wed
id: Rab ke-4

en: 4th Thu
id: Kam ke-4

en: 4th Fri
id: Jum ke-4

en: 4th Sat
id: Sab ke-4

en: 4th Sun
id: Min ke-4

en: Not scheduled
id: Tak terjadwal

en: Select occurrence date above.
id: Pilih tanggal kejadian di atas.

[ctx: Daily]
en: Every
id: Setiap

[ctx: Daily]
en: days.
id: hari.

[ctx: Weekly]
en: Every
id: Setiap

[ctx: Weekly]
en: weeks.
id: minggu.

en: Saturday
id: Sabtu

en: Friday
id: Jumat

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: Semimonthly]
en: Every
id: Setiap

[ctx: Semimonthly]
en: months.
id: bulan.

en: First on the
id: Pertama pada

en: except on weekends
id: kecuali akhir pekan

en: then on the
id: kemudian pada

[ctx: Monthly]
en: Every
id: Setiap

[ctx: Monthly]
en: months.
id: bulan.

en: On the
id: Pada

en: Edit budget for all periods
id: Sunting anggaran untuk semua periode

en: Replace
id: Ganti

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
id: Ganti anggaran untuk semua periode dengan 'nilai' baru. Gunakan nilai kosong untuk menghapus pengaturan anggaran untuk suatu akun.

en: Add
id: Tambah

en: Add 'value' to current budget for each period
id: Tambahkan 'nilai' ke anggaran saat ini untuk tiap periode

en: Multiply
id: Kali

en: Multiply current budget for each period by 'value'
id: Kalikan anggaran saat ini untuk setiap periode dengan 'nilai'

en: The number of leading digits to keep when rounding
id: Jumlah digit awal yang harus dipertahankan saat pembulatan

en: Significant Digits
id: Digit Signifikan

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
id: Gunakan nilai tetap atau terapkan transformasi untuk semua periode.

en: Estimate Budget Values
id: Perkirakan Nilai Anggaran

en: Use Average
id: Gunakan Rata-rata

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
id: Gunakan nilai rata-rata selama semua periode aktual untuk semua periode yang diproyeksikan

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
id: GnuCash akan memperkirakan nilai anggaran untuk akun yang dipilih dari transaksi-transaksi sebelumnya.

en: Budget Options
id: Opsi Anggaran

en: Budget Name
id: Nama Anggaran

en: Number of Periods
id: Jumlah Periode

en: Budget Period
id: Periode Anggaran

en: Show Account Code
id: Tampilkan Kode Akun

en: Show Description
id: Tampilkan Deskripsi

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
id: Catatan: Gunakan Lihat->'Filter Berdasar...' untuk mengatur akun yang ditampilkan.

en: Budget List
id: Daftar Anggaran

en: Close the Budget List
id: Tutup Daftar Anggaran

en: Create a New Budget
id: Buat Anggaran Baru

en: Open the Selected Budget
id: Buka Anggaran yang Dipilih

en: Delete the Selected Budget
id: Hapus Anggaran yang Dipilih

en: Budget Notes
id: Catatan Anggaran

en: Enter Note
id: Masukkan Catatan

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
id: Filter register berdasar…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
id: Tampilkan Semu_a

en: Show _number of days
id: Tampilka_n jumlah hari

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
id: Rentang yang valid adalah 0 hingga 1100 hari
    Jika 0, semua hari sebelumnya akan disertakan

en: Choo_se Date
id: Pili_h Tanggal

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
id: Tak-direk_onsiliasi

en: C_leared
id: K_lir

en: _Voided
id: _Dibatalkan

en: _Frozen
id: Di_bekukan

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
id: Si_mpan Filter

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
id: Gandakan Transaksi

en: _Number
id: _Nomor

en: _Transaction Number
id: Nomor _Transaksi

en: Keep Linked Document Entry
id: Pertahankan Entri Dokumen Tertaut

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
id: Urutkan register berdasar…

en: _Standard Order
id: Urutan _Standar

en: Keep normal account order.
id: Pertahankan urutan akun normal.

en: Sort by date.
id: Urutkan berdasar tanggal.

en: Date of _Entry
id: Tanggal _Entri

en: Sort by the date of entry.
id: Urutkan berdasar tanggal entri.

en: S_tatement Date
id: Tanggal Pernya_taan

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
id: Urutkan berdasar tanggal pernyataan (dan kelompokkan berdasar klir, tak-direkonsiliasi, direkonsiliasi).

en: Num_ber
id: No_mor

en: Sort by number.
id: Urutkan berdasar nomor.

en: Amo_unt
id: J_umlah

en: Sort by amount.
id: Urutkan berdasar jumlah.

en: Sort by memo.
id: Urutkan berdasar memo.

en: Descri_ption
id: Deskri_psi

en: Sort by description.
id: Urutkan berdasar deskripsi.

en: _Action
id: _Aksi

en: Sort by action field.
id: Urutkan berdasar bidang aksi.

en: Sort by notes field.
id: Urutkan berdasar bidang catatan.

en: Sa_ve Sort Order
id: Si_mpan Urutan Sortir

en: Save the sort order for this register.
id: Simpan urutan sortir untuk register ini.

en: _Reverse Order
id: Balik U_rutan

en: Sort in descending order.
id: Urutkan secara terbalik.

en: Void Transaction
id: Batalkan Transaksi

en: Reason for voiding transaction
id: Alasan untuk membatalkan transaksi

en: day(s)
id: hari

en: week(s)
id: minggu

en: month(s)
id: bulan

en: year(s)
id: tahun

en: Every
id: Setiap

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
id: Jumlah satuan kalender dalam perulangan: Misal Dua Mingguan = setiap 2 minggu; Per Kuartal = setiap 3 bulan

en: beginning on
id: mulai pada

en: last of month
id: bulan lalu

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
id: Selalu gunakan hari terakhir (atau hari dalam minggu) pada bulan?

en: same week & day
id: minggu & hari yang sama

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
id: Cocokkan "hari dalam minggu" dan "minggu dalam bulan"? (Misalnya, "Selasa kedua" setiap bulan)

en: Only show _active owners
id: Hanya tampilkan pemilik _aktif

en: Show _zero balance owners
id: Tampilkan _pemilik saldo nol

en: About Auto-Clear
id: Tentang Pembersihan otomatis

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
id: Gunakan dialog ini jika Anda ingin GnuCash secara otomatis menemukan transaksi mana yang dihapus, dengan saldo akhir. Misalnya, saldo akhir tersebut dapat menjadi saldo saat ini yang diberikan oleh bank Anda secara online.

en: Caution!
id: Peringatan!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
id: Alat ini mungkin akan berjalan lambat atau gagal jika jumlah split yang belum klir lebih dari sekitar 20. Jika itu terjadi, lakukan klir pada beberapa split secara manual.

en: _Ending Balance
id: Sal_do Akhir

en: _Review cleared splits
id: Tinjau split yang kli_r

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
id: Pilih opsi ini untuk membuka sebuah tab register dengan split yang baru saja diklirkan.

en: <b>Reconcile Information</b>
id: <b>Informasi Rekonsiliasi</b>

en: Statement _Date
id: Ta_nggal Pernyataan

en: Include _subaccounts
id: Sertakan _sub-akun

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
id: Sertakan semua akun turunan di rekonsiliasi. Semuanya harus menggunakan komoditas yang sama dengan akun ini.

en: Statement Date is after today
id: Tanggal Pernyataan adalah setelah hari ini

en: Not found
id: Tak ditemukan

en: The specified URL could not be loaded.
id: URL tersebut tak dapat dimuat.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
id: Akses HTTP aman dinonaktifkan. Anda bisa mengaktifkannya pada bagian Jaringan di dialog Preferensi.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
id: Akses jaringan HTTP dinonaktifkan. Anda bisa mengakifkannya pada bagian Jaringan di dialog Preferensi.

en: There was an error accessing %s.
id: Terdapat galat saat mengakses %s.

en: Export to PDF File
id: Ekspor ke Berkas PDF

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
id: Kode bank %s (%s), Akun %s (%s)

en: Online Banking Account Name
id: Nama Akun Bank Daring

en: GnuCash Account Name
id: Nama Akun GnuCash

en: New?
id: Baru?

en: AqBanking Initial Assistant
id: Asisten Awal AqBanking

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
id: Asisten ini membantu Anda menyiapkan koneksi Perbankan Daring dengan bank Anda.

en: Initial Online Banking Setup
id: Penyiapan Awal Perbankan Daring

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
id: Klik Ganda pada baris sebuah nama akun Perbankan Daring jika Anda ingin mencocokannya dengan sebuah akun GnuCash atau pilih kecocokan yang tidak tepat dan klik "Hapus kecocokan terpilih". Klik "Berikutnya" jika semua akun yang diinginkan telah cocok.

en: _Delete selected matches
id: _Hapus kecocokan terpilih

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
id: Cocokkan akun Daring dengan akun GnuCash

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
id: Penyiapan untuk pencocokan akun Perbankan Daring ke akun GnuCash telah selesai. Sekarang Anda dapat meminta aksi Perbankan Daring pada akun tersebut.
    
    Jika Anda ingin menambahkan bank, pengguna, atau akun yang lain, Anda dapat memulai asisten ini lagi kapan saja.
    
    Tekan "Terapkan" sekarang.

en: Online Banking Setup Finished
id: Penyiapan Perbankan Daring Selesai

en: Online Banking Connection Window
id: Jendela Sambungan Perbankan Daring

en: _Abort
id: B_atalkan

en: Progress
id: Kemajuan

en: Current _Job
id: _Tugas Saat Ini

en: Current _Action
id: _Aksi Saat Ini

en: <b>_Log Messages</b>
id: <b>Pesan _Log</b>

en: Close when _finished
id: Tutup jika _selesai

en: Get Transactions Online
id: Dapatkan Transaksi Daring

en: Date range of transactions to retrieve:
id: Rentang tanggal transaksi yang akan diambil:

en: From
id: Dari

en: _Earliest possible date
id: Tanggal s_eawal mungkin

en: _Last retrieval date
id: Tangga_l pengambilan terakhir

en: E_nter date:
id: Masukka_n tanggal:

en: To
id: Kepada

en: Ente_r date:
id: Ma_sukkan tanggal:

en: No_w
id: Seka_rang

en: Enter Password
id: Masukkan Kata Sandi

en: Enter your password
id: Masukkan kata sandi Anda

en: Bar_width
id: Batang_Lebar

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
id: Mengatur lebar batang, menyesuaikan dengan ukuran generator TAN.

en: _Delay
id: _Menunda

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
id: Mengatur waktu tunda, dengan nilai kecil kedipan grafik terulang lebih cepat.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
id: Tahan generator TAN di depan grafik animasi. Tanda (segitiga) pada grafik harus cocok dengan yang ada di generator TAN.

en: Con_firm Password
id: Kon_firmasi Kata Sandi

en: _Remember the PIN in memory
id: _Ingat PIN di memori

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
id: Jika aktif, PIN untuk aksi FinTS/AqBanking akan diingat di memori selama sebuah sesi. Jika tidak, Anda harus memasukkan lagi selama sebuah sesi setiap kali diperlukan.

en: Name for new template
id: Nama templat baru

en: _Name of the new template
id: _Nama templat baru

en: Enter a unique name for the new template.
id: Masukkan nama unik untuk templat baru.

en: Online Transaction
id: Transaksi Daring

en: Execute _later (unimpl.)
id: Ja_lankan nanti (belum diterapkan)

en: Execute _Now
id: Jala_nkan Sekarang

en: Execute this online transaction now
id: Jalankan transaksi daring ini sekarang

en: Enter an Online Transaction
id: Masukkan sebuah Transaksi Daring

en: Recipient Account _Number
id: _Nomor Akun Penerima

en: Recipient _Bank Code
id: Kode _Bank Penerima

en: _Recipient Name
id: Nama Pene_rima

en: at Bank
id: di Bank

en: (filled in automatically)
id: (diisi otomatis)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
id: Tujuan _Pembayaran (hanya untuk penerima)

en: Payment Purpose continued
id: Tujuan Pembayaran lanjutan

en: _Originator Name
id: Nama _Originator

en: Originator Account Number
id: Nomor Akun Originator

en: Bank Code
id: Kode Bank

en: _Add current
id: T_ambahkan saat ini

en: Add the current online transaction as a new transaction template
id: Tambahkan transaksi daring saat ini sebagai templat transaksi baru

en: _Up
id: _Naik

en: Move the selected transaction template one row up
id: Pindahkan templat transaksi yang dipilih satu baris ke atas

en: _Down
id: _Turun

en: Move the selected transaction template one row down
id: Pindahkan templat transaksi yang dipilih satu baris ke bawah

en: _Sort
id: _Urutkan

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
id: Urutkan daftar templat transaksi secara alfabet

en: D_elete
id: _Hapus

en: Delete the currently selected transaction template
id: Hapus templat transaksi yang dipilih

en: _Templates
id: _Templat

en: Online Banking
id: Perbankan Daring

en: _Close log window when finished
id: _Tutup jendela log ketika selesai

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
id: Jika aktif, jendela akan ditutup secara otomatis ketika Anda menyelesaikan proses impor HBCI/AqBanking. Jika tidak, jendela akan tetap terbuka.

en: Remember the _PIN in memory
id: Ingat _PIN di memori

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
id: Jika aktif, PIN untuk aksi HBCI/AqBanking akan diingat di memori selama sebuah sesi. Jika tidak, Anda harus memasukkan lagi selama sebuah sesi setiap kali diperlukan.

en: _Verbose debug messages
id: _Pesan awakutu lebih lengkap

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
id: Aktifkan pesan awakutu lebih lengkap untuk Perbankan Daring HBCI/AqBanking.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
id: Gunakan teks _transaksi Non-SWIFT

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
id: Beberapa bank menempatkan bagian dari deskripsi transaksi sebagai "teks transaksi" di berkas MT940. Biasanya GnuCash mengabaikan teks ini. Namun dengan mengaktifkan opsi ini, teks transaksi juga akan digunakan untuk deskripsi transaksi.

en: (unknown)
id: (tak diketahui)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
id: Masukkan sebuah Transfer Daring SEPA

en: Recipient IBAN (International Account Number)
id: IBAN (Nomor Akun Internasional) Penerima

en: Recipient BIC (Bank Code)
id: BIC (Kode Bank) Penerima

en: Originator IBAN (International Account Number)
id: IBAN (Nomor Akun Internasional) Originator

en: Originator BIC (Bank Code)
id: BIC (Kode Bank) Originator

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
id: Masukkan Nota Debit Langsung SEPA Online

en: Debited Account Owner
id: Didebit Pemilik Akun

en: Debited IBAN (International Account Number)
id: Didebit IBAN (International Nomor Akun Bank)

en: Debited BIC (Bank Code)
id: Didebit BIC (Kode Bank)

en: Credited Account Owner
id: Dikreditkan Pemilik Akun

en: Credited IBAN (International Account Number)
id: Dikreditkan IBAN (International Nomor Akun Bank)

en: Credited BIC (Bank Code)
id: Dikreditkan BIC (Kode Bank)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
id: Pemeriksaan internal untuk tujuan IBAN '%s' gagal. Ini berarti nomor akun mungkin mengandung kesalahan.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
id: Akun bank lokal Anda belum memiliki informasi akun SEPA yang tersimpan. Kami mohon maaf, namun pada versi pengembangan ini, diperlukan satu langkah tambahan yang belum diimplementasikan secara langsung di gnucash. Silakan menjalankan perintah program "aqhbci-tool" untuk akun Anda, sebagai berikut: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
id: Anda tidak memasukkan nama penerima. Nama penerima diperlukan untuk sebuah transfer daring.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
id: Anda tidak memasukkan akun penerima. Akun penerima diperlukan untuk sebuah transfer daring.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
id: Anda tidak memasukkan bank penerima. Bank penerima diperlukan untuk sebuah transfer daring.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
id: Jumlahnya nol atau bidang jumlah tidak dapat diinterpretasikan secara benar. Anda mungkin mencampurkan titik dan koma desimal, yang tidak sesuai dengan pengaturan lokal Anda. Ini tidak menghasilkan pekerjaan transfer daring yang valid.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
id: Anda tidak memasukkan keperluan transaksi. Keperluan transaksi diperlukan untuk sebuah transfer daring.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
id: Sebuah templat dengan nama yang sama sudah ada. Silakan memasukkan nama lain.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus templat dengan nama "%s"?

en: No valid online banking account assigned.
id: Tak ada akun bank daring yang valid yang ditetapkan.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
id: Aksi daring "Dapatkan Saldo" tak tersedia untuk akun ini.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
id: Galat saat mengeksekusi tugas.
    
    Status: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
id: Aksi daring "Dapatkan Transaksi" tidak tersedia untuk akun ini.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
id: Galat saat mengeksekusi tugas.
    
    Status: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
id: Impor Perbankan Daring tak memberikan transaksi untuk periode waktu yang dipilih.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
id: Anda telah mengubah daftar templat transfer daring, tetapi Anda membatalkan dialog transfer. Apakah Anda tetap ingin menyimpan perubahan?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
id: Backend menemukan kesalahan selama persiapan tugas, sehingga tidak memungkinkan untuk mengeksekusi tugas ini.
    
    Kemungkinan besar bank tidak mendukung tugas yang Anda pilih atau akun Perbankan Daring Anda tidak memiliki izin untuk mengeksekusi tugas ini. Pesan kesalahan lebih lengkap mungkin terlihat pada log konsol Anda.
    
    Apakah Anda ingin memasukkan tugas ini lagi?

en: Online Banking Direct Debit Note
id: Nota Debit Langsung Perbankan Online

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
id: Perbankan Online Bank transfer Internal

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
id: Transfer Perbankan Online Eropa (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
id: Catatan Debit Perbankan Online Eropa (SEPA)

en: Online Banking Transaction
id: Transaksi Perbankan Daring

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
id: Terjadi galat saat mengeksekusi tugas. Silakan memeriksa jendela log untuk memastikan pesan galat.
    
    Apakah Anda ingin memasukkan tugas lagi?

en: Unspecified
id: Tak ditentukan

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
id: Backend menemukan kesalahan selama persiapan tugas, sehingga tidak memungkinkan untuk mengeksekusi tugas ini.
    
    Kemungkinan besar bank tidak mendukung tugas yang Anda pilih atau akun Perbankan Daring Anda tidak memiliki izin untuk mengeksekusi tugas ini. Pesan kesalahan lebih lengkap mungkin terlihat pada log konsol Anda.
    
    Apakah Anda ingin memasukkan tugas ini lagi?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
id: Bank telah mengirim informasi transaksi pada responnya.
    Apakah Anda ingin mengimpornya?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
id: Tak ada akun Perbankan Daring yang ditemukan untuk akun gnucash ini. Transaksi tersebut tidak akan dijalankan oleh Perbankan Daring.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
id: Bank telah mengirim informasi saldo pada responnya.
    Apakah Anda ingin mengimpornya?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
id: Saldo Perbankan Daring yang diunduh adalah nol.
    
    Mungkin saldo ini benar, atau bank Anda tidak mendukung unduhan Saldo di versi Perbankan Daring ini. Untuk kasus terakhir, Anda harus memilih nomor versi Perbankan Daring yang berbeda dalam Penyiapan Perbankan Daring (AqBanking atau HBCI). Setelah itu, coba lagi untuk mengunduh Saldo Perbankan Daring.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
id: Hasil dari tugas Perbankan Daring:
    Saldo akun yang dibukukan adalah %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
id: Sebagai informasi: Akun ini juga memiliki saldo tercatat %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
id: Saldo yang dibukukan sama dengan saldo akun yang direkonsiliasi saat ini.

en: Reconcile account now?
id: Rekonsiliasi akun sekarang?

en: The bank has sent a message in its response.
id: Bank telah mengirim sebuah pesan pada responnya.

en: Subject:
id: Subjek:

en: Select a file to import
id: Pilih berkas untuk diimpor

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
id: PIN harus setidaknya sebanyak %d karakter.
    Apakah Anda ingin mencoba lagi?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
id: Tugas Perbankan Daring masih berjalan; apakah Anda yakin ingin membatalkan?

en: _Online Actions
id: _Aksi Daring

en: Get _Balance
id: Dapatkan _Saldo

en: The list of Scheduled Transactions
id: Daftar Transaksi Terjadwal

en: Get _Transactions…
id: Dapatkan _Transaksi…

en: Get the transactions online through Online Banking
id: Dapatkan transaksi secara daring melalui Perbankan Daring

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
id: Masalah _SEPA Transaksi…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
id: Menerbitkan transaksi Eropa internasional (SEPA) baru secara online melalui Perbankan Online

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
id: Masalah _SEPA Transaksi…

en: _Internal Transaction…
id: Transaksi _Internal…

en: Show _log window
id: Tampilkan jendela _log

en: _Online Banking Setup…
id: Penyiapan Perbankan _Daring…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
id: Penyiapan awal akses Perbankan Daring (HBCI, atau OFX DirectConnect, menggunakan AqBanking)

en: Close window when finished
id: Tutup jendela ketika selesai

en: Remember the PIN in memory
id: Ingat PIN di memori

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
id: Letakkan teks transaksi di depan tujuan suatu transaksi.

en: Verbose HBCI debug messages
id: Pesan lengkap awakutu HBCI

en: DTAUS import data format
id: Format data impor DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
id: Pengaturan ini menentukan format data ketika mengimpor berkas DTAUS. Pustaka AqBanking menyediakan berbagai format impor (disebut "profil") dimana Anda dapat memilih salah satunya.

en: CSV import data format
id: Format data impor CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
id: Pengaturan ini menentukan format data ketika mengimpor berkas CSV. Pustaka AqBanking menyediakan berbagai format impor (disebut "profil") dimana Anda dapat memilih salah satunya.

en: SWIFT MT940 import data format
id: Format data impor SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
id: Pengaturan ini menentukan format data ketika mengimpor berkas SWIFT MT940. Pustaka AqBanking menyediakan berbagai format impor (disebut "profil") dimana Anda dapat memilih salah satunya.

en: SWIFT MT942 import data format
id: Format data impor SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
id: Pengaturan ini menentukan format data ketika mengimpor berkas SWIFT MT942. Pustaka AqBanking menyediakan berbagai format impor (disebut "profil") dimana Anda dapat memilih salah satunya.

en: Validation…
id: Validasi…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
id: Baris %d: tak ada ID faktur pada baris pertama berkas impor.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
id: Baris %d, faktur %s/%u: pemilik belum disetel.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
id: Baris %d, faktur %s/%u: vendor %s tidak ada.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
id: Baris %d, faktur %s/%u: pelanggan %s tidak ada.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
id: Baris %d, faktur %s/%u: %s bukan tanggal pos yang valid.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
id: Baris %d, faktur %s/%u: %s bukan tanggal jatuh tempo yang valid.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
id: Baris %d, faktur %s/%u: akun %s tidak ada.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
id: Baris %d, faktur %s/%u: akun %s bukan bertipe Akun Utang.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
id: Baris %d, faktur %s/%u: akun %s bukan bertipe Akun Piutang.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
id: Baris %d, faktur %s/%u: harga tidak diatur.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
id: Galat pada faktur %s, semua baris dari faktur ini diabaikan.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
id: Galat pada faktur tanpa id, semua baris dari faktur ini diabaikan.

en: Invoice %s created.
id: Faktur %s telah dibuat.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
id: Apakah Anda ingin memperbarui tagihan/faktur yang sudah ada?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
id: Faktur %s tak diperbarui karena telah ada.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
id: Faktur %s tidak diperbarui karena telah dipos.

en: Invoice %s updated.
id: Faktur %s diperbarui.

en: Invoice %s posted.
id: Faktur %s dipos.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
id: Faktur %s TIDAK dipos karena mata uang tidak sesuai.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
id: Faktur %s TIDAK dipos karena membutuhkan konversi mata uang.

en: Nothing to process.
id: Tak ada yang perlu diproses.

en: Owner-ID
id: ID-Pemilik

en: Billing-ID
id: ID-Tagihan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Taxable
id: Kena Pajak

en: Taxincluded
id: Termasukpajak

en: Tax-table
id: Tabel-pajak

en: Account-posted
id: Akun-dipos

en: Memo-posted
id: Memo-dipos

en: Accu-splits
id: Accu-split

en: Import Bills or Invoices from csv
id: Impor Tagihan atau Faktur dari csv

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
id: Impor:
    - baris diabaikan: %i
    - baris diimpor: %i
    
    Validasi & pemrosesan:
    - baris diperbaiki: %u
    - baris diabaikan: %u
    - faktur dibuat: %u
    - faktur diperbarui: %u

en: These lines were ignored during import
id: Baris berikut diabaikan saat impor

en: The input file can not be opened.
id: Berkas masukan tak dapat dibuka.

en: Adjust regular expression used for import
id: Atur ekspresi reguler yang digunakan untuk impor

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
id: Ekspresi reguler ini digunakan untuk mengurai berkas impor. Ubahlah sesuai kebutuhan Anda.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
id: Pohon akun akan diekspor ke berkas '%s' saat Anda klik "Terapkan".
    
    Anda juga bisa memeriksa pilihan Anda dengan klik "Kembali" atau "Batal" untuk membatalkan ekspor.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
id: Saat Anda klik "Terapkan", transaksi akan diekspor ke berkas '%s' dan jumlah akun yang diekspor adalah %u.
    
    Anda juga bisa memeriksa pilihan Anda dengan klik "Kembali" atau "Batal" untuk membatalkan ekspor.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
id: Saat Anda klik "Terapkan", transaksi akan diekspor ke berkas '%s'.
    
    Anda juga bisa memeriksa pilihan Ana dengan klik "Kembali" atau "Batal" untuk membatalkan ekspor.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
id: Ada masalah saat mengekspor, hal ini mungkin karena ruang penyimpanan habis, masalah hak akses atau tak dapat membuka folder. Periksa berkas log untuk informasi lebih lanjut!
    Anda mungkin perlu mengaktifkan pengawakutuan.

en: File exported successfully!
id: Berkas berhasil diekspor!

en: -- Split Transaction --
id: -- Transaksi Split --

en: Full Category Path
id: Path Kategori Lengkap

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Commodity/Currency
id: Komoditas/Mata Uang

en: Void Reason
id: Alasan Dibatalkan

en: Full Account Name
id: Nama Lengkap Akun

en: Reconcile Date
id: Tanggal Rekonsiliasi

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
id: Akun akan diimpor dari berkas '%s' saat Anda klik 'Terapkan'.
    
    Anda bisa memeriksa pilihan Anda dengan klik 'Kembali' atau 'Batal' untuk membatalkan Impor.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
id: Akun akan diimpor dari berkas '%s' saat Anda klik 'Terapkan'.
    
    Anda bisa memeriksa pilihan Anda dengan klik 'Kembali' atau 'Batal' untuk membatalkan Impor.
    
    Jika ini adalah impor pertama Anda ke sebuah berkas baru, Anda akan melihat sebuah dialog untuk mengatur opsi buku, karena pengaturan itu akan berpengaruh pada bagaimana data yang diimpor akan dikonversi ke transaksi GnuCash.
    Catatan: Setelah impor, Anda mungkin perlu menggunakan opsi menu 'Lihat / Filter Berdasar / Lainnya' dan pilih untuk menampilkan Akun yang tak terpakai.

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
id: Impor berhasil!
    
    Jumlah Akun yang ditambahkan adalah %u dan %u diperbarui.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
id: Ada masalah saat membaca beberapa pengaturan tersimpan, melanjutkan untuk memuat.
    Silakan meninjau dan menyimpannya lagi.

en: Delete the Import Settings.
id: Hapus Pengaturan Impor.

en: Setting name already exists, overwrite?
id: Nama pengaturan sudah ada, timpa nama pengaturan?

en: The settings have been saved.
id: Pengaturan telah disimpan.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
id: Ada masalah saat menyimpan pengaturan, silakan coba lagi.

en: Invalid encoding selected
id: Pengkodean yang dipilih tidak valid

en: Merge with column on _left
id: Gabung dengan kolom sebelah _kiri

en: Merge with column on _right
id: Gabung dengan kolom sebelah ka_nan

en: _Split this column
id: _Pisahkan kolom ini

en: _Widen this column
id: Le_barkan kolom ini

en: _Narrow this column
id: _Sempitkan kolom ini

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
id[0]: %d harga ditambahkan
id[1]: %d harga ditambahkan

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
id[0]: %d harga ganda
id[1]: %d harga ganda

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
id[0]: %d harga diganti
id[1]: %d harga diganti

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
id: Harga diimpor dari berkas '%s'.
    
    Ikhtisar impor:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
id: Terjadi galat saat membuat harga. Silakan melaporkan ini sebagai kutu.
    
    Pesan galat:
    %s

en: No Linked Account
id: Tak Ada Akun Tertaut

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
id: Terjadi galat saat membuat transaksi. Silakan melaporkan ini sebagai kutu.
    
    Pesan galat:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
id: Klik ganda pada baris untuk mengubah, lalu klik Terapkan untuk Impor

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
id: Transaksi diimpor dari berkas '{1}'.

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
id: Baris %u, path ke akun %s tidak ditemukan, ditambahkan sebagai tingkat atas

en: Row %u, commodity %s / %s not found
id: Baris %u, komoditas %s / %s tak ditemukan

en: Row %u, account %s not in %s
id: Baris %u, akun %s tidak ada di %s

en: Period: 123,456.78
id: Periode: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
id: Koma: 123.456,78

en: Please select a date column.
id: Silakan pilih sebuah kolom tanggal.

en: Please select an amount column.
id: Silakan pilih sebuah kolom jumlah.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
id: Silakan pilih sebuah kolom 'Mata uang ke' atau setel sebuah Mata Uang pada bidang 'Mata Uang Ke'.

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
id: Silakan pilih sebuah kolom 'Dari Simbol' atau setel sebuah Komoditas pada bidang 'Komoditas Dari'.

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
id: Silakan pilih sebuah kolom 'Dari Ruang Nama' atau setel sebuah Komoditas pada bidang 'Komoditas Dari'.

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
id: 'Komoditas Dari' tidak boleh sama dengan 'Mata Uang Ke'.

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
id: Tak ditemukan data valid pada berkas yang dipilih. Berkas mungkin kosong atau pengkodean yang dipilih salah.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
id: Tak ada baris yang dipilih untuk impor. Silakan mengurangi jumlah baris untuk melewatkan.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
id: Tidak semua bidang dapat diurai. Silakan perbaiki permasalahan yang dilaporkan untuk setiap baris atau suai baris untuk dilewatkan.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
id: Tak ada kolom 'Mata Uang ke' yang dipilih dan tak ada Mata Uang yang dipilih.
    Hal ini seharusnya tidak terjadi. Silakan melaporkan ini sebagai kutu.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
id: Tak ada kolom 'Dari Namespace/Dari Simbol' yang dipilih dan tak ada Komoditas Dari yang ditentukan.
    Ini seharusnya tidak pernah terjadi. Silakan laporkan ini sebagai kutu.

en: Please select an account column.
id: Silakan pilih sebuah kolom akun.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
id: Silakan pilih sebuah kolom akun atau setel sebuah akun dasar pada bidang Akun.

en: Please select a description column.
id: Silakan pilih sebuah kolom deskripsi.

en: From Symbol
id: Dari Simbol

en: From Namespace
id: Dari Namespace

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
id: Nilai tak berisi angka yang valid.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
id: Nilai tak dapat diurai menjadi angka dengan format mata uang yang dipilih.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
id: Nilai tak dapat diurai menjadi komoditas yang valid.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
id: Nilai tak dapat diurai menjadi namespace yang valid.

en: Column value can not be empty.
id: Nilai kolom tak boleh kosong.

en: 'From Symbol' can not be empty.
id: 'Dari Simbol' tak boleh kosong.

en: 'From Namespace' can not be empty.
id: 'Dari Namespace' tak boleh kosong.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
id: 'Mata Uang Ke' tidak boleh sama dengan 'Komoditas Dari'.

en: No date column.
id: Tak ada kolom tanggal.

en: No amount column.
id: Tak ada kolom jumlah.

en: No 'Currency to'.
id: Tak ada 'Mata uang ke'.

en: No 'Commodity from'.
id: Tak ada 'Komoditas dari'.

en: Failed to create price from selected columns.
id: Gagal membuat harga dari kolom yang dipilih.

en: Transaction Commodity
id: Komoditas Transaksi

en: Transfer Action
id: Aksi Transfer

en: Transfer Memo
id: Memo Transfer

en: Transfer Reconciled
id: Transfer Direkonsiliasi

en: Transfer Reconcile Date
id: Tanggal Rekonsiliasi Transfer

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
id: Nilai tak dapat diurai menjadi sebuah status rekonsiliasi yang valid.

en: Account value can't be empty.
id: Nilai akun tak boleh kosong.

en: Account value can't be mapped back to an account.
id: Nilai akun tak dapat dipetakan kembali ke sebuah akun.

en: Transfer account value can't be empty.
id: Nilai akun transfer tak boleh kosong.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
id: Nilai akun transfer tak dapat dipetakan kembali ke sebuah akun.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
id: Split direkonsiliasi tetapi tanggal rekonsiliasi tidak ada atau tidak valid.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
id: Split transfer direkonsiliasi tetapi kolom tanggal rekonsiliasi transfer tidak ada atau tidak valid.

en: No Settings
id: Tak Ada Pengaturan

en: GnuCash Export Format
id: Format Ekspor GnuCash

en: Shipping Name
id: Nama Pengiriman

en: Shipping Address 1
id: Alamat Pengiriman 1

en: Shipping Address 2
id: Alamat Pengiriman 2

en: Shipping Address 3
id: Alamat Pengiriman 3

en: Shipping Address 4
id: Alamat Pengiriman 4

en: Shipping Phone
id: Telepon Pengiriman

en: Shipping Fax
id: Faks Pengiriman

en: Shipping Email
id: Surel Pengiriman

en: Import Customers from csv
id: Impor Pelanggan dari csv

en: customers
id: pelanggan

en: vendors
id: vendor

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
id: Hasil impor:
    %i baris diabaikan
    %i baris diimpor:
       %u %s diperbaiki
       %u %s diabaikan (tak dapat diperbaiki)
    
       %u %s dibuat
       %u %s diperbarui (berdasarkan id)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
id: Akun '%s' adalah akun placeholder dan tidak mengizinkan transaksi. Silakan memilih akun yang lain.

en: (Full account ID:
id: (ID akun lengkap:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
id: Silakan memilih sebuah komoditas yang sesuai dengan kode bursa spesifik berikut. Mohon dicatat bahwa kode bursa komoditas yang Anda pilih akan ditimpa.

en: Destination account for the auto-balance split.
id: Akun tujuan untuk split seimbang-otomatis.

[ctx: Column header for 'Adding transaction']
en: A
id: T

en: Additional Comments
id: Komentar Tambahan

en: Pending Action
id: Aksi Tertunda

en: Auto
id: Otomatis

en: Select a .log file to replay
id: Pilih sebuah berkas .log untuk dimainkan ulang

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
id: Tak dapat membuka berkas log ini: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
id: Gagal membuka berkas log: %s: %s

en: The log file you selected was empty.
id: Berkas log yang dipilih kosong.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
id: Berkas log yang dipilih tak dapat dibaca. Header berkas tak dikenal.

en: Stock account for security "%s"
id: Akun saham untuk sekuritas "%s"

en: Income account for security "%s"
id: Akun pendapatan untuk sekuritas "%s"

en: Unknown OFX account
id: Akun OFX tak diketahui

en: Unknown OFX savings account
id: Akun tabungan OFX tak diketahui

en: Unknown OFX money market account
id: Akun pasar uang OFX tak diketahui

en: Unknown OFX credit card account
id: Akun kartu kredit OFX tak diketahui

en: Unknown OFX investment account
id: Akun investasi OFX tak diketahui

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
id: Berkas Open/Quicken Financial Exchange (*.ofx, *.qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
id: Pilih satu atau beberapa berkas OFX/QFX untuk diproses

en: Import _OFX/QFX…
id: Impor _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
id: Proses berkas respon OFX/QFX

en: GnuCash account name
id: Nama akun GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
id: Masukkan nama atau deskripsi singkat, misal "Saham Red Hat".

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
id: Masukkan simbol atau singkatan yang umum diketahui, seperti "RHT". Jika tidak ada, atau Anda tidak mengetahuinya, buatlah simbol Anda sendiri.

en: _Ticker symbol or other abbreviation
id: Simbol atau singka_tan lain

en: Are you sure you want to cancel?
id: Apakah Anda yakin ingin membatalkan?

en: Please select a file to load.
id: Silakan pilih sebuah berkas untuk dimuat.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
id: Berkas tidak ditemukan atau hak akses baca ditolak. Silakan pilih berkas lain.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
id: Berkas QIF tersebut telah dimuat. Silakan pilih berkas lain.

en: Select QIF File
id: Pilih Berkas QIF

en: _Resume
id: _Lanjutkan

en: Canceled
id: Batal

en: An error occurred while loading the QIF file.
id: Terjadi galat ketika memuat berkas QIF.

en: Failed
id: Gagal

en: Cleaning up
id: Membersihkan

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
id: Sebuah kutu terdeteksi ketika mengurai berkas QIF.

en: Loading completed
id: Selesai memuat

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
id: Ketika Anda menekan tombol Mulai, GnuCash akan memuat berkas QIF Anda. Jika tidak ada galat atau peringatan, Anda akan melanjutkan ke proses berikutnya secara otomatis. Jika ada galat, detailnya akan ditampilkan di bawah ini.

en: Choose the QIF file currency
id: Pilih mata uang berkas QIF

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
id: Anda harus memasukkan mata uang nasional yang ada atau masukkan tipe yang berbeda.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
id: Sebuah kutu terdeteksi ketika mengkonversi data QIF.

en: Canceling
id: Membatalkan

en: A bug was detected while detecting duplicates.
id: Sebuah kutu terdeteksi ketika mendeteksi duplikat.

en: Conversion completed
id: Konversi selesai

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
id: Ketika Anda menekan tombol Mulai, GnuCash akan mengimpor data QIF Anda. Jika tidak ada galat atau peringatan, Anda akan melanjutkan ke proses berikutnya secara otomatis. Jika ada galat, detailnya akan ditampilkan di bawah ini.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
id: GnuCash tidak dapat menyimpan preferensi pemetaan Anda.

en: There was a problem with the import.
id: Terdapat permasalahan impor.

en: QIF Import Completed.
id: Impor QIF Selesai.

en: QIF account name
id: Nama akun QIF

en: QIF category name
id: Nama kategori QIF

en: Match?
id: Cocok?

en: QIF import requires guile with regex support.
id: Impor QIF membutuhkan guile dengan dukungan regex.

en: Enter a name for the account
id: Masukkan sebuah nama untuk akun

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
id: Akun %s adalah sebuah akun placeholder dan tidak mengizinkan transaksi. Silakan pilih akun yang lain.

en: Dividends
id: Dividen

en: Cap Return
id: Pengembalian Kap

en: Cap. gain (long)
id: Keuntungan Kap. (panjang)

en: Cap. gain (mid)
id: Keuntungan Kap. (menengah)

en: Cap. gain (short)
id: Keuntungan Kap. (pendek)

en: Equity
id: Ekuitas

en: Retained Earnings
id: Pendapatan Ditahan

en: Commissions
id: Komisi

en: Margin Interest
id: Bunga Margin

en: Line
id: Baris

en: Read aborted.
id: Pembacaan dibatalkan.

en: Reading
id: Membaca

en: Some characters have been discarded.
id: Beberapa karakter telah dibuang.

en: Converted to:
id: Dikonversi ke:

en: Some characters have been converted according to your locale.
id: Beberapa karakter telah dikonversi berdasarkan pengaturan lokal Anda.

en: Ignoring unknown option
id: Mengabaikan opsi tak dikenal

en: Date required.
id: Tanggal diperlukan.

en: Discarding this transaction.
id: Membuang transaksi ini.

en: Ignoring class line
id: Mengabaikan baris kelas

en: Ignoring category line
id: Mengabaikan baris kategori

en: Ignoring security line
id: Mengabaikan baris sekuritas

en: File does not appear to be in QIF format
id: Berkas sepertinya tidak dalam format QIF

en: Transaction date
id: Tanggal transaksi

en: Transaction amount
id: Jumlah transaksi

en: Share price
id: Harga saham

en: Share quantity
id: Kuantitas saham

en: Investment action
id: Aksi investasi

en: Reconciliation status
id: Status rekonsiliasi

en: Commission
id: Komisi

en: Account type
id: Tipe akun

en: Tax class
id: Kelas pajak

en: Category budget amount
id: Jumlah anggaran kategori

en: Account budget amount
id: Jumlah anggaran akun

en: Credit limit
id: Batas kredit

en: Parsing categories
id: Mengurai kategori

en: Parsing accounts
id: Mengurai akun

en: Parsing transactions
id: Mengurai transaksi

en: Unrecognized or inconsistent format.
id: Format tak dikenal atau tak konsisten.

en: Parsing failed.
id: Gagal mengurai.

en: Parse ambiguity between formats
id: Urai ambiguitas antar format

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
id: Nilai '~a' bisa ~a atau ~a.

en: Finding duplicate transactions
id: Mencari transaksi duplikat

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
id: Aksi tak dikenal '~a'.

en: QIF import: Name conflict with another account.
id: Impor QIF: Nama konflik dengan akun yang lain.

en: Preparing to convert your QIF data
id: Menyiapkan untuk mengkonversi data QIF Anda

en: Creating accounts
id: Membuat akun

en: Matching transfers between accounts
id: Mencocokkan transfer antar akun

en: Converting
id: Mengkonversi

en: Missing transaction date.
id: Tanggal transaksi tidak ada.

en: Welcome to GnuCash
id: Selamat Datang di GnuCash

en: Have a nice day!
id: Semoga hari Anda menyenangkan!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
id: Selamat Datang di Shell %s GnuCash

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
id: Akun %s tidak ada. Apakah Anda ingin membuatnya?

en: Hours
id: Jam

en: Project
id: Proyek

en: Save the current entry?
id: Simpan entri saat ini?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
id: Transaksi saat ini telah diubah. Apakah Anda ingin mencatat perubahan sebelum membuat duplikat entri ini, atau membatalkan pembuatan duplikat?

en: _Record
id: _Catat

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
id: Entri Tidak Valid: Anda harus memberi sebuah akun dalam mata uang yang benar untuk posisi ini.

en: This account should usually be of type income.
id: Akun ini biasanya berjenis pendapatan.

en: This account should usually be of type expense or asset.
id: Akun ini biasanya berjenis pengeluaran atau aset.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
id: Tabel pajak %s tidak ada. Apakah Anda ingin membuatnya?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
id: Entri saat ini telah diubah. Namun, entri ini adalah bagian dari sebuah pesanan yang sudah ada. Apakah Anda ingin mencatat perubahan serta mengubah pesanan Anda?

en: _Don't Record
id: Jangan _Catat

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
id: Entri saat ini telah diubah. Apakah Anda ingin menyimpannya?

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
id: Deskripsi Entri

[ctx: sample]
en: Action
id: Aksi

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
id: Pengeluaran:Kendaraan:Bahan Bakar

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
id: Tabel Pajak 1

[ctx: sample]
en: Payment
id: Pembayaran

en: $
id: Rp

en: Charge
id: Biaya

en: Income Account
id: Akun Pendapatan

en: Expense Account
id: Akun Pengeluaran

en: Discount Type
id: Tipe Diskon

en: Unit Price
id: Satuan Harga

en: Taxable?
id: Kena pajak?

en: Tax Included?
id: Termasuk Pajak?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
id: Masukkan akun pendapatan/pengeluaran untuk Entri ini, atau pilih salah satu dari daftar

en: Enter the type of Entry
id: Masukkan tipe Entri

en: Enter the Entry Description
id: Masukkan Deskripsi Entri

en: Enter the Discount Amount
id: Masukkan Jumlah Diskon

en: Enter the Discount Percent
id: Masukkan Persentase Diskon

en: Enter the Discount … unknown type
id: Masukkan Diskon … tipe tak diketahui

en: Discount Type: Percent
id: Tipe Diskon: Persen

en: Select the Discount Type
id: Pilih Tipe Diskon

en: Tax computed after discount is applied
id: Pajak dihitung setelah diskon diterapkan

en: Discount computed after tax is applied
id: Diskon dihitung setelah pajak diterapkan

en: Select how to compute the Discount and Taxes
id: Pilih bagaimana perhitungan Diskon dan Pajak

en: Enter the unit-Price for this Entry
id: Masukkan Harga-satuan untuk Entri ini

en: Enter the Quantity of units for this Entry
id: Masukkan Kuantitas untuk satuan pada Entri ini

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
id: Masukkan Tabel Pajak yang diterapkan pada entri ini

en: Is this entry taxable?
id: Apakah entri ini kena pajak?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
id: Apakah pajak telah termasuk dalam harga entri ini?

en: Include this entry on this invoice?
id: Sertakan entri ini pada faktur?

en: Include this entry on this credit note?
id: Sertakan entri ini pada catatan kredit?

en: The subtotal value of this entry
id: Nilai subtotal untuk entri ini

en: The total tax of this entry
id: Total pajak untuk entri ini

en: Is this entry billable to a customer or job?
id: Apakah entri ini bisa ditagihkan ke pelanggan atau pekerjaan?

en: How did you pay for this item?
id: Bagaimana Anda membayar item ini?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
id: Transaksi ini sedang disunting di register yang lain. Silakan menyelesaikan penyuntingan terlebih dahulu.

en: Save transaction before duplicating?
id: Simpan transaksi sebelum membuat duplikat?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
id: Transaksi saat ini telah diubah. Apakah Anda ingin mencatat perubahan sebelum membuat duplikat transaksi ini, atau membatalkan pembuatan duplikat?

en: New Split Information
id: Informasi Split Baru

en: Cannot store a transaction at this date
id: Tak dapat menyimpan transaksi pada tanggal ini

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
id: Tanggal yang dimasukkan pada transaksi yang diduplikasi lebih lama daripada "Ambang Batas Hanya-Baca" yang disetel untuk buku ini. Pengaturan ini dapat diubah di Berkas->Properti->Akun.

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
id: Anda akan menimpa split yang sudah ada. Apakah Anda yakin ingin melakukannya?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
id: Ini adalah split sebagai jangkar transaksi ini ke register. Anda tidak dapat menimpanya dari jendela register. Anda bisa menimpanya jika Anda menavigasi ke register yang menampilkan sisi yang lain dari transaksi yang sama ini.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
id: Anda akan menimpa transaksi yang sudah ada. Apakah Anda yakin ingin melakukannya?

en: Recalculate Transaction
id: Hitung Ulang Transaksi

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
id: Nilai yang dimasukkan untuk transaksi ini tidak konsisten. Nilai yang mana yang Anda inginkan untuk dihitung ulang?

en: Changed
id: Diubah

en: _Recalculate
id: _Hitung Ulang

[ctx: Action Column]
en: Deposit
id: Setoran

en: Withdraw
id: Penarikan

en: Check
id: Cek

en: ATM Deposit
id: Setoran ATM

en: ATM Draw
id: Penarikan ATM

en: Teller
id: Kasir

en: Receipt
id: Kuitansi

en: Increase
id: Tambah

en: Decrease
id: Kurang

en: AutoDep
id: Deposit Otomatis

en: Wire
id: Kawat

en: Direct Debit
id: Debit Langsung

en: Fee
id: Biaya

en: Rebate
id: Potongan

en: Paycheck
id: Gaji

en: Rebalance Transaction
id: Seimbangkan Ulang Transaksi

en: The current transaction is not balanced.
id: Transaksi saat ini tidak seimbang.

en: Balance it _manually
id: Seimbangkan secara _manual

en: Let GnuCash _add an adjusting split
id: Izinkan GnuCash men_ambahkan sebuah split penyesuaian

en: Adjust current account _split total
id: _Sesuaikan total split akun saat ini

en: Adjust _other account split total
id: Sesuaikan t_otal split akun lain

en: _Rebalance
id: _Seimbangkan Ulang

en: This register does not support editing exchange rates.
id: Register ini tidak mendukung penyuntingan nilai tukar.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
id: Anda harus memilih sebuah split untuk mengubah nilai tukarnya.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
id: Anda perlu mengekspansi transaksi untuk mengubah nilai tukarnya.

en: The entered account could not be found.
id: Akun yang dimasukkan tak dapat ditemukan.

en: The two currencies involved equal each other.
id: Kedua mata uang yang bersangkutan setara satu sama lain.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
id: Jumlah split adalah nol, sehingga nilai tukar tidak diperlukan.

en: Save the changed transaction?
id: Simpan transaksi yang diubah?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
id: Transaksi saat ini telah diubah. Apakah Anda ingin mencatat perubahan sebelum berpindah ke transaksi yang baru, membatalkan perubahan, atau kembali ke transaksi yang diubah?

en: _Discard Changes
id: _Abaikan Perubahan

en: _Record Changes
id: _Catat Perubahan

en: Mark split as unreconciled?
id: Tandai split sebagai tak direkonsiliasi?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
id: Anda akan menandai sebuah split yang direkonsiliasi menjadi tak direkonsiliasi. Hal itu mungkin akan menjadikan rekonsiliasi yang akan datang menjadi sulit! Lanjutkan dengan perubahan ini?

en: _Unreconcile
id: Tak Direk_onsiliasi

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
id: Deskripsi transaksi

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
id: Contoh string teks bidang memo

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
id: Contoh string teks bidang catatan

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
id: Tak Ada Alasan Khusus

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
id: Tak bisa menentukan mata uang akun. Menggunakan mata uang baku yang disediakan sistem.

en: Exch. Rate
id: Nilai Tukar

en: Oth. Curr.
id: Mata Uang Lain.

en: Tot Credit
id: Tot Kredit

en: Tot Shares
id: Tot Saham

en: Debit Formula
id: Rumus Debit

en: Credit Formula
id: Rumus Kredit

en: Reconciled on %s
id: Direkonsiliasi pada %s

en: Scheduled
id: Terjadwal

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
id: Masukkan referensi, seperti nomor faktur atau cek, umum untuk semua baris entri (split)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
id: Masukkan referensi, seperti nomor faktur atau cek, unik untuk tiap baris entri (split)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
id: Masukkan referensi, seperti nomor cek, umum untuk semua baris entri (split)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
id: Masukkan referensi, seperti nomor cek, unik untuk tiap baris entri (split)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
id: Masukkan referensi transaksi, seperti nomor faktur atau cek, umum untuk semua baris entri (split)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
id: Masukkan referensi transaksi yang akan menjadi umum untuk semua baris entri (split)

en: Enter the name of the Customer
id: Masukkan nama Pelanggan

en: Enter the name of the Vendor
id: Masukkan nama Vendor

en: Enter a description of the transaction
id: Masukkan deskripsi transaksi

en: Enter notes for the transaction
id: Masukkan catatan transaksi

en: Reason the transaction was voided
id: Alasan transaksi dibatalkan

en: Enter an action type, or choose one from the list
id: Masukkan tipe aksi, atau pilih salah satu dari daftar

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
id: Masukkan nomor referensi, seperti nomor cek berikutnya, atau pilih sebuah tipe aksi dari daftar

en: Enter a description of the split
id: Masukkan deskripsi split

en: Enter the effective share price
id: Masukkan harga saham efektif

en: Enter the number of shares bought or sold
id: Masukkan jumlah saham yang dibeli atau dijual

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
id: Masukkan akun sumber transfer, atau pilih dari daftar

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
id: Transaksi ini memiliki beberapa split; tekan tombol Split untuk menampilkan semua

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
id: Transaksi ini adalah split saham; tekan tombol Split untuk melihat detailnya

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
id: Tak dapat mengubah atau menghapus transaksi ini. Transaksi ini ditandai hanya-baca karena:
    
    '%s'

en: Change transaction containing a reconciled split?
id: Ubah transaksi yang mengandung split direkonsiliasi?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
id: Transaksi yang akan Anda ubah mengandung split direkonsiliasi pada akun berikut:
    %s
    
    Apakah Anda yakin ingin melanjutkan perubahan ini?

en: Change reconciled split?
id: Ubah split yang direkonsiliasi?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
id: Anda akan mengubah sebuah bidang yang terproteksi dari sebuah split yang direkonsiliasi. Jika Anda melanjutkan menyunting split ini, ia akan menjadi tak-direkonsiliasi. Hal ini mungkin akan mengakibatkan rekonsiliasi di masa depan menjadi sulit! Lanjutkan dengan perubahan ini?

en: Chan_ge Split
id: Uba_h Split

en: Chan_ge Transaction
id: U_bah Transaksi

en: Enter debit formula for real transaction
id: Masukkan rumus debit untuk transaksi sesungguhnya

en: Enter credit formula for real transaction
id: Masukkan rumus kredit untuk transaksi sesungguhnya

en: List
id: Daftar

en: Template file "~a" can not be read
id: Berkas templat "~a" tak dapat dibaca

en: Load
id: Muat

en: Fonts
id: Fonta

en: Font info for the report title.
id: Informasi fonta untuk judul laporan.

en: Account link
id: Tautan akun

en: Font info for account name.
id: Informasi fonta untuk nama akun.

en: Number cell
id: Sel nomor

en: Font info for regular number cells.
id: Informasi fonta untuk sel nomor reguler.

en: Negative Values in Red
id: Nilai Negatif dalam warna Merah

en: Display negative values in red.
id: Tampilkan nilai negatif dalam warna merah.

en: Text cell
id: Sel teks

en: Font info for regular text cells.
id: Informasi fonta untuk sel teks reguler.

en: Total number cell
id: Sel jumlah total

en: Font info for number cells containing a total.
id: Informasi fonta untuk sel angka berisi jumlah total.

en: Total label cell
id: Sel label total

en: Font info for cells containing total labels.
id: Informasi fonta untuk sel yang berisi label total.

en: Centered label cell
id: Sel label ditengahkan

en: Font info for centered label cells.
id: Informasi fonta untuk sel label ditengahkan.

en: Can't save style sheet
id: Tak dapat menyimpan lembar gaya

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
id: Tidak ada anggaran. Anda harus membuat setidaknya satu anggaran.

en: Edit report options
id: Sunting opsi laporan

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: This report requires you to specify certain report options.
id: Anda perlu menentukan beberapa opsi laporan untuk laporan ini.

en: No accounts selected
id: Tak ada akun yang dipilih

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
id: Laporan ini memerlukan akun yang dipilih pada opsi laporan.

en: No data
id: Tak ada data

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
id: Akun yang dipilih tidak memiliki data/transaksi (atau hanya nol) untuk periode waktu yang dipilih

en: Select a date to report on.
id: Pilih tanggal pelaporan.

en: Start of reporting period.
id: Awal periode laporan.

en: End of reporting period.
id: Akhir periode laporan.

en: The amount of time between data points.
id: Jumlah waktu antar titik data.

en: One Day
id: Satu Hari

en: One Week
id: Satu Minggu

en: Two Weeks
id: Dua Minggu

en: One Month
id: Satu Bulan

en: Half Year
id: Semester

en: One Year
id: Satu Tahun

en: All
id: Semua

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
id: Tampilkan akun hingga kedalaman ini, mengabaikan opsi lainnya.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
id: Abaikan pemilihan-akun dan tampilkan sub-akun untuk semua akun yang dipilih?

en: Select the currency to display the values of this report in.
id: Pilih mata uang untuk menampilkan nilai di dalam laporan ini.

en: The source of price information.
id: Sumber informasi harga.

en: Most recent
id: Terkini

en: Choose the marker for each data point.
id: Pilih penanda untuk tiap poin data.

en: Diamond
id: Berlian

en: Circle
id: Lingkaran

en: Square
id: Persegi

en: Cross
id: Silang

en: Dash
id: Garis putus-putus

en: Filled diamond
id: Berlian berisi

en: Filled circle
id: Lingkaran berisi

en: Filled square
id: Persegi berisi

en: Choose the method for sorting accounts.
id: Pilih metode mengurutkan akun.

en: Alphabetical by account code
id: Alfabetis menurut kode akun

en: Alphabetical by account name
id: Alfabetis menurut nama akun

en: How to show the balances of parent accounts.
id: Bagaimana menampilkan saldo akun induk.

en: Do not show any balances of parent accounts.
id: Jangan menampilkan saldo akun induk.

en: Account Balance
id: Saldo Akun

en: Do not show
id: Jangan tampilkan

en: How to show account subtotals for parent accounts.
id: Bagaimana menampilkan subtotal akun untuk akun induk.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
id: Tampilkan subtotal untuk akun induk terpilih yang memiliki sub-akun.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
id: Jangan menampilkan setiap subtotal dari akun induk.

en: Show subtotals
id: Tampilkan subtotal

en: _Assets & Liabilities
id: _Aset & Liabilitas

en: _Income & Expense
id: _Pendapatan & Pengeluaran

en: B_udget
id: A_nggaran

en: _Taxes
id: _Pajak

en: E_xamples
id: C_ontoh

en: _Experimental
id: _Eksperimental

en: _Multicolumn
id: _Multi-kolom

en: Display
id: Tampilan

en: Report name
id: Nama laporan

en: Stylesheet
id: Lembar gaya

en: _Business
id: _Bisnis

en: Invoice Number
id: Nomor Faktur

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
id: Salah satu laporan Anda memiliki guid-laporan yang merupakan duplikat. Silakan periksa sistem pelaporan, terutama laporan Anda yang tersimpan, untuk laporan dengan guid-laporan berikut:

en: Wrong report definition:
id: Definisi laporan salah:

en:  Report is missing a GUID.
id:  Laporan tidak memiliki GUID.

en: Enter a descriptive name for this report.
id: Masukkan nama deskriptif untuk laporan ini.

en: Select a stylesheet for the report.
id: Pilih sebuah lembar gaya untuk laporan.

en: Average Balance
id: Saldo Rata-rata

en: Step Size
id: Ukuran Langkah

en: Report's currency
id: Mata uang laporan

en: Price Source
id: Sumber Data Harga

en: Include Sub-Accounts
id: Sertakan Sub-Akun

en: Exclude transactions between selected accounts
id: Kecualikan transaksi antara akun yang dipilih

en: Plot Width
id: Lebar Plot

en: Plot Height
id: Tinggi Plot

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
id: Sertakan sub-akun dari semua akun yang dipilih.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
id: Kecualikan transaksi yang hanya melibatkan dua akun, yang keduanya dipilih di bawah ini. Ini hanya mempengaruhi kolom laba dan rugi pada tabel.

en: Do transaction report on this account.
id: Lakukan laporan transaksi pada akun ini.

en: Show table
id: Tampilkan tabel

en: Display a table of the selected data.
id: Tampilkan sebuah tabel untuk data yang dipilih.

en: Show plot
id: Tampilkan plot

en: Display a graph of the selected data.
id: Tampilkan sebuah grafik untuk data yang dipilih.

en: Plot Type
id: Tipe Plot

en: The type of graph to generate.
id: Tipe grafik yang akan dibuat.

en: Average
id: Rata-rata

en: Profit
id: Laba

en: Period start
id: Periode awal

en: Period end
id: Periode akhir

en: Maximum
id: Maksimum

en: Gain
id: Keuntungan

en: Loss
id: Kerugian

en: Income vs. Day of Week
id: Pendapatan vs. Hari dalam Seminggu

en: Expenses vs. Day of Week
id: Pengeluaran vs. Hari dalam Seminggu

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
id: Tampilkan sebuah bagan pai dengan total pendapatan untuk setiap hari dalam seminggu

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
id: Tampilkan sebuah bagan pai dengan total pengeluaran untuk setiap hari dalam seminggu

en: Levels of Subaccounts
id: Tingkatan Sub-Akun

en: Show Totals
id: Tampilkan Total

en: Show the total balance in legend?
id: Tampilkan saldo total di legenda?

en: Sample Graphs
id: Contoh Grafik

en: Pie:
id: Pai:

en: Bar, normal:
id: Batang, normal:

en: Bar, stacked:
id: Batang, bertumpuk:

en: Scatter:
id: Tersebar:

en: Report Title
id: Judul Laporan

en: Title for this report.
id: Judul laporan ini.

en: Boolean Option
id: Opsi Boolean

en: This is a boolean option.
id: Ini adalah opsi boolean.

en: Multi Choice Option
id: Opsi Multi-Pilihan

en: This is a multi choice option.
id: Ini adalah opsi multi-pilihan.

en: First Option
id: Opsi Pertama

en: Second Option
id: Opsi Kedua

en: Third Option
id: Opsi Ketiga

en: Fourth Options
id: Opsi Keempat

en: String Option
id: Opsi String

en: This is a string option.
id: Ini adalah opsi string.

en: Just a Date Option
id: Opsi Hanya Tanggal

en: This is a date option.
id: Ini adalah opsi tanggal.

en: Combo Date Option
id: Opsi Tanggal Kombo

en: This is a combination date option.
id: Ini adalah opsi tanggal kombinasi.

en: Relative Date Option
id: Opsi Tanggal Relatif

en: This is a relative date option.
id: Ini adalah opsi tanggal relatif.

en: Number Option
id: Opsi Penomoran

en: This is a number option.
id: Ini adalah opsi penomoran.

en: Background Color
id: Warna Latar Belakang

en: This is a color option.
id: Ini adalah opsi warna.

en: An account list option
id: Opsi daftar akun

en: This is an account list option.
id: Ini adalah opsi daftar akun.

en: A list option
id: Opsi daftar

en: This is a list option.
id: Ini adalah opsi daftar.

en: The Good
id: Bagus

en: The Bad
id: Buruk

en: The Ugly
id: Jelek

en: Testing
id: Percobaan

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
id: Untuk bantuan dalam penulisan laporan, atau untuk berkontribusi dengan laporan Anda yang keren, berdiskusilah di milis ~a.

en: The current time is ~a.
id: Waktu saat ini adalah ~a.

en: The boolean option is ~a.
id: Opsi boolean adalah ~a.

en: true
id: benar

en: false
id: salah

en: The radio button option is ~a.
id: Opsi tombol radio adalah ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
id: Opsi multi-pilihan adalah ~a.

en: The string option is ~a.
id: Opsi string adalah ~a.

en: The date option is ~a.
id: Opsi tanggal adalah ~a.

en: The relative date option is ~a.
id: Opsi tanggal relatif adalah ~a.

en: The combination date option is ~a.
id: Opsi tanggal kombinasi adalah ~a.

en: The number option is ~a.
id: Opsi penomoran adalah ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
id: Opsi penomoran yang diformat sebagai mata uang adalah ~a.

en: Items you selected:
id: Item yang dipilih:

en: List items selected
id: Daftar item yang dipilih

en: (You selected no list items.)
id: (Anda tidak memilih item.)

en: You have selected no accounts.
id: Anda tidak memilih akun.

en: Display help
id: Tampilkan bantuan

en: Tax Report / TXF Export
id: Ekspor Laporan Pajak / TXF

en: Alternate Period
id: Periode Alternatif

en: Override or modify From: & To:.
id: Timpa atau ubah Dari: & Hingga:.

en: Use From - To
id: Gunakan Dari - Hingga

en: Last Year
id: Tahun Lalu

en: Select Accounts (none = all)
id: Pilih Akun (tak ada = semua)

en: Select accounts.
id: Pilih akun.

en: Suppress $0.00 values
id: Sembunyikan nilai Rp.0

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
id: Akun bernilai Rp.0 tak akan dicetak.

en: Print Full account names
id: Cetak nama lengkap akun

en: Print all Parent account names.
id: Cetak semua nama akun Induk.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
id: PERINGATAN: Ada kode TXF duplikat yang ditugaskan untuk beberapa akun. Hanya kode TXF dengan sumber pembayar yang dapat diulang.

en: Period from ~a to ~a
id: Periode dari ~a ke ~a

en: Tax Report & XML Export
id: Laporan Pajak & Ekspor XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
id: Penghasilan Kena Pajak / Pengeluaran Dapat Dikurangkan / Ekspor ke berkas .XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
id: Penghasilan Kena Pajak / Pengeluaran Dapat Dikurangkan

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
id: Laporan ini menampilkan Penghasilan Kena Pajak dan Pengeluaran Dapat Dikurangkan.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
id: Halaman ini menampilkan Penghasilan Kena Pajak dan Pengeluaran Dapat Dikurangkan.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
id: Laporan Jadwal Pajak/Ekspor TXF

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
id: Kode pajak yang bernilai $0.00 tak akan dicetak.

en: Do not print full account names
id: Jangan cetak nama lengkap akun

en: Do not print all Parent account names.
id: Jangan cetak semua nama akun Induk.

en: Print all Transfer To/From Accounts
id: Cetak semua Akun Transfer Ke/Dari

en: Print all split details for multi-split transactions.
id: Cetak semua detail split untuk transaksi multi-split.

en: Print TXF export parameters
id: Cetak parameter ekspor TXF

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
id: Tampilkan parameter ekspor TXF untuk tiap kode/akun TXF di laporan.

en: Do not print T-Num:Memo data
id: Jangan cetak data T-Num:Memo

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
id: Jangan cetak data T-Num:Memo untuk transaksi.

en: Do not print Action:Memo data
id: Jangan cetak data Aksi:Memo

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
id: Jangan cetak data Aksi:Memo untuk transaksi.

en: Do not print transaction detail
id: Jangan cetak detail transaksi

en: Do not print transaction detail for accounts.
id: Jangan cetak detail transaksi untuk akun.

en: Do not use special date processing
id: Jangan gunakan pemrosesan tanggal khusus

en: Do not print transactions out of specified dates.
id: Jangan cetak transaksi di luar tanggal yang ditentukan.

en: Currency conversion date
id: Tanggal konversi mata uang

en: Select date to use for PriceDB lookups.
id: Pilih tanggal untuk digunakan dalam pencarian PriceDB.

en: Tax Schedule Report & TXF Export
id: Laporan Jadwal Pajak & Ekspor TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
id: Penghasilan Kena Pajak/Pengeluaran Dapat Dikurangkan dengan Detail Transaksi/Ekspor ke berkas .TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses
id: Penghasilan Kena Pajak/Pengeluaran Dapat Dikurangkan

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
id: Laporan ini menampilkan detail transaksi untuk akun Anda terkait dengan Pajak Pendapatan.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
id: Halaman ini menampilkan detail transaksi untuk akun Pajak Pendapatan yang relevan.

en: Income Piechart
id: Bagan Pai Pendapatan

en: Expense Piechart
id: Bagan Pai Pengeluaran

en: Asset Piechart
id: Bagan Pai Aset

en: Security Piechart
id: Bagan Pai Sekuritas

en: Liability Piechart
id: Bagan Pai Liabilitas

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
id: Tampilkan bagan pai dengan Pendapatan per interval waktu yang ditentukan

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
id: Tampilkan bagan pai dengan Pengeluaran per interval waktu yang ditentukan

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
id: Tampilkan bagan pai dengan saldo Aset pada waktu yang ditentukan

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
id: Tampilkan bagan pai dengan distribusi aset atas sekuritas

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
id: Tampilkan bagan pai dengan saldo Liabilitas pada waktu yang ditentukan

en: Income Accounts
id: Akun Pendapatan

en: Expense Accounts
id: Akun Pengeluaran

en: Assets
id: Aset

en: Liabilities
id: Liabilitas

en: Show long names
id: Tampilkan nama panjang

en: Show Percents
id: Tampilkan Persen

en: Maximum Slices
id: Irisan Maksimum

en: Sort Method
id: Metode Sortir

en: Show Average
id: Tampilkan Rata-rata

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
id: Pilih apakah jumlahnya akan ditampilkan selama periode waktu penuh atau sebagai rata-rata, misal per bulan.

en: No Averaging
id: Tak Ada Rata-rata

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
id: Jumlah maksimum tingkat pada pohon akun yang ditampilkan.

en: Show the full account name in legend?
id: Tampilkan nama lengkap akun di legenda?

en: Show the full security name in the legend?
id: Tampilkan nama lengkap sekuritas di legenda?

en: Show the percentage in legend?
id: Tampilkan persentase di legenda?

en: Maximum number of slices in pie.
id: Jumlah irisan maksimum di pai.

en: Yearly Average
id: Rata-rata Tahunan

en: Monthly Average
id: Rata-rata Bulanan

en: Weekly Average
id: Rata-rata Mingguan

en: Balance at ~a
id: Saldo pada ~a

en: Account Summary
id: Ikhtisar Akun

en: Future Scheduled Transactions Summary
id: Ikhtisar Transaksi Terjadwal Berikutnya

en: Depth limit behavior
id: Perilaku batas kedalaman

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
id: Bagaimana memperlakukan akun yang melebihi batas kedalaman tertentu (jika ada).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
id: Tampilkan saldo total, termasuk saldo di sub-akun, untuk tiap akun pada batas kedalaman.

en: Parent account balances
id: Saldo akun induk

en: Parent account subtotals
id: Subtotal akun induk

en: Include accounts with zero total balances
id: Sertakan akun dengan saldo total nol

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
id: Sertakan akun dengan total saldo (rekursif) nol di laporan ini.

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
id: Tampilkan spasi kosong untuk menggantikan setiap nilai nol yang akan ditampilkan.

en: Show accounting-style rules
id: Tampilkan aturan gaya-akuntansi

en: Display accounts as hyperlinks
id: Tampilkan akun sebagai pranala

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
id: Tampilkan setiap akun pada tabel sebagai pranala ke jendela registernya.

en: Show an account's balance.
id: Tampilkan saldo akun.

en: Show an account's account code.
id: Tampilkan kode akun untuk suatu akun.

en: Show an account's account type.
id: Tampilkan tipe akun untuk suatu akun.

en: Account Description
id: Deskripsi Akun

en: Show an account's description.
id: Tampilkan deksripsi akun.

en: Account Notes
id: Catatan Akun

en: Show an account's notes.
id: Tampilkan catatan akun.

en: Commodities
id: Komoditas

en: Show Foreign Currencies
id: Tampilkan Mata Uang Asing

en: Display any foreign currency amount in an account.
id: Tampilkan jumlah mata uang asing pada suatu akun.

en: Show Exchange Rates
id: Tampilkan Nilai Tukar

en: Show the exchange rates used.
id: Tampilkan nilai tukar yang digunakan.

en: Recursive Balance
id: Saldo Rekursif

en: Raise Accounts
id: Naikkan Akun

en: Omit Accounts
id: Abaikan Akun

en: Account title
id: Judul akun

en: Advanced Portfolio
id: Portofolio Lanjutan

en: Share decimal places
id: Tempat desimal saham

en: Include accounts with no shares
id: Sertakan akun yang tak memiliki saham

en: Show ticker symbols
id: Tampilkan simbol

en: Show listings
id: Tampilkan daftar

en: Show prices
id: Tampilkan harga

en: Show number of shares
id: Tampilkan jumlah saham

en: Basis calculation method
id: Metode perhitungan basis

en: Set preference for price list data
id: Setel preferensi untuk data daftar harga

en: How to report brokerage fees
id: Cara melaporkan biaya broker

en: Basis calculation method.
id: Metode perhitungan basis.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
id: Cara melaporkan komisi dan biaya broker lainnya.

en: Include in basis
id: Sertakan dalam basis

en: Display the ticker symbols.
id: Tampilkan simbol.

en: Display exchange listings.
id: Tampilkan daftar tukar.

en: Display numbers of shares in accounts.
id: Tampilkan jumlah saham di dalam akun.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
id: Jumlah tempat desimal yang digunakan untuk nilai saham.

en: Display share prices.
id: Tampilkan harga saham.

en: Stock Accounts to report on.
id: Akun Saham untuk dilaporkan.

en: Include accounts that have a zero share balances.
id: Sertakan akun yang memiliki saldo saham nol.

en: Listing
id: Daftar

en: Money In
id: Uang Masuk

en: Money Out
id: Uang Keluar

en: Realized Gain
id: Keuntungan Direalisasikan

en: Unrealized Gain
id: Keuntungan Belum Direalisasikan

en: Total Gain
id: Keuntungan Total

en: Rate of Gain
id: Rata-rata Keuntungan

en: Total Return
id: Total Imbal Hasil

en: Rate of Return
id: Tingkat Imbal Hasil

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
id: * data komoditas ini dibangun menggunakan harga transaksi, bukannya daftar harga.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
id: Jika Anda berada dalam situasi multi-mata uang, nilai tukarnya mungkin tidak benar.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
id: ** komoditas ini tidak memiliki harga dan digunakan harga 1.

en: Balance Forecast
id: Prakiraan Saldo

en: Report on these accounts.
id: Laporkan pada akun tersebut.

en: Data markers?
id: Penanda data?

en: Display a mark for each data point.
id: Tampilkan penanda untuk tiap poin data.

en: Show reserve line
id: Tampilkan baris cadangan

en: Reserve amount
id: Jumlah cadangan

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
id: Jumlah cadangan diatur ke saldo minimum yang diinginkan

en: Show target line
id: Tampilkan baris target

en: Target amount above reserve
id: Jumlah target di atas cadangan

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
id: Target digunakan untuk merencanakan pembelian besar di masa depan, yang akan ditambahkan sebagai baris di atas jumlah cadangan.

en: Show future minimum
id: Tampilkan minimum masa depan

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
id: Minimum masa depan akan menambah, untuk setiap titik tanggal, saldo minimum yang diproyeksikan termasuk transaksi dijadwalkan.

en: Reserve
id: Cadangan

en: Balance Sheet
id: Neraca Keuangan

en: Balance Sheet Date
id: Tanggal Neraca Keuangan

en: Single column Balance Sheet
id: Neraca Keuangan Satu Kolom

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
id: Cetak bagian liabilitas/ekuitas dalam kolom yang sama di bawah bagian aset, bukannya pada kolom kedua di sebelah kanan bagian aset.

en: Flatten list to depth limit
id: Ratakan daftar ke batas kedalaman

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
id: Tampilkan akun yang melebihi batas kedalaman pada batas kedalaman.

en: Label the assets section
id: Beri label bagian aset

en: Whether or not to include a label for the assets section.
id: Apakah menyertakan label untuk bagian aset.

en: Include assets total
id: Sertakan total aset

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
id: Apakah menyertakan sebuah baris yang mengindikasikan total aset.

en: Use standard US layout
id: Gunakan tata letak standar US

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
id: Urutan bagian laporan adalah aset/liabilitas/ekuitas (alih-alih aset/ekuitas/liabilitas).

en: Label the liabilities section
id: Beri label bagian liabilitas

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
id: Apakah menyertakan sebuah label untuk bagian liabilitas.

en: Include liabilities total
id: Sertakan total liabilitas

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
id: Apakah menyertakan sebuah baris yang mengindikasikan total liabilitas.

en: Label the equity section
id: Beri label bagian ekuitas

en: Whether or not to include a label for the equity section.
id: Apakah menyertakan sebuah label untuk bagian ekuitas.

en: Include equity total
id: Sertakan total ekuitas

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
id: Apakah menyertakan sebuah baris yang mengindikasikan total ekuitas.

en: Total Liabilities
id: Total Liabilitas

en: Total Assets
id: Total Aset

en: Retained Losses
id: Kerugian Ditahan

en: Trading Gains
id: Keuntungan Perdagangan

en: Trading Losses
id: Kerugian Perdagangan

en: Unrealized Gains
id: Keuntungan Belum Direalisasikan

en: Unrealized Losses
id: Kerugian Belum Direalisasikan

en: Total Equity
id: Total Ekuitas

en: Total Liabilities & Equity
id: Total Liabilitas & Ekuitas

en: Balance Sheet (eguile)
id: Neraca (eguile)

en: Report format
id: Format laporan

en: Exclude accounts with zero total balances
id: Kecualikan akun dengan total saldo nol

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
id: Kecualikan akun bukan tingkat-atas dengan saldo nol dan sub-akun tidak-nol.

en: Negative amount format
id: Format jumlah negatif

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
id: Format yang digunakan untuk jumlah negatif: dengan tanda di depan, atau di dalam tanda kurung.

en: Font family
id: Keluarga fonta

en: Font definition in CSS font-family format.
id: Definisi fonta dalam format CSS.

en: Font size
id: Ukuran fonta

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
id: Ukuran fonta dalam format CSS (misal "medium" atau "10pt").

en: Template file
id: Berkas templat

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
id: Nama berkas templat eguile sebagai bagian laporan ini. Berkas ini harus berada di direktori .gnucash Anda, atau di lokasi lain di dalam direktori instalasi GnuCash.

en: CSS stylesheet file
id: Berkas lembar gaya CSS

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
id: Nama berkas lembar gaya CSS untuk digunakan pada laporan ini. Jika ditentukan, berkas ini harus berada di direktori .gnucash Anda, atau di lokasi lain di dalam direktori instalasi GnuCash.

en: Extra Notes
id: Catatan Ekstra

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
id: Catatan yang ditambahkan di akhir faktur -- bisa berisi markah HTML.

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
id: (Versi pengembangan -- jangan mengandalkan bilangan-bilangan pada di laporan ini tanpa memeriksanya kembali.<br>Ubah opsi 'Catatan Ekstra' untuk menonaktifkan pesan ini)

en: Imbalance
id: Tak-seimbang

en: Orphan
id: Terlantar

en: Balance Sheet using eguile-gnc
id: Neraca menggunakan eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
id: Tampilkan neraca (menggunakan templat eguile)

en: Period duration
id: Durasi periode

en: Duration between time periods
id: Durasi antar periode waktu

en: Period order is most recent first
id: Urutan periode adalah yang terbaru lebih dulu

en: Enable dual columns
id: Aktifkan dua kolom

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
id: Memilih opsi ini akan mengaktifkan laporan dua-kolom.

en: Disable amount indenting
id: Nonaktifkan indentasi jumlah

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
id: Memilih opsi ini akan menonaktifkan indentasi jumlah, dan meringkas jumlah menjadi satu kolom.

en: Add options summary
id: Tambahkan opsi ikhtisar

en: Add summary of options.
id: Tambahkan ikhtisar opsi-opsi yang ada.

en: Account full name instead of indenting
id: Nama lengkap akun alih-alih indentasi

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
id: Memilih opsi ini akan mengaktifkan nama lengkap akun, dan menonaktifkan nama akun indentasi.

en: Parent account amounts include children
id: Jumlah akun induk menyertakan anak

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
id: Jika opsi ini aktif, subtotal ditampilkan di dalam jumlah induk, dan jika induk memiliki jumlahnya sendiri, akan ditampilkan di baris berikutnya sebagai sebuah akun anak. Jika opsi ini nonaktif, subtotal ditampilkan di bawah grup induk dan anak.

en: Display amounts as hyperlinks
id: Tampilkan jumlah sebagai tautan

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
id: Tampilkan setiap jumlah pada tabel sebagai tautan ke register atau laporan.

en: Label sections
id: Label bagian

en: Whether or not to include a label for sections.
id: Apakah menyertakan label untuk suatu bagian.

en: Include totals
id: Sertakan total

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
id: Apakah menyertakan sebuah baris yang mengindikasikan jumlah total.

en: Enable chart
id: Aktifkan bagan

en: Enable link to chart
id: Aktifkan tautan ke bagan

en: Common Currency
id: Mata Uang Umum

en: Convert all amounts to a single currency.
id: Konversikan semua jumlah ke sebuah mata uang tunggal.

en: Show original currency amount
id: Tampilkan jumlah dengan mata uang asli

en: Also show original currency amounts
id: Juga tampilkan jumlah dengan mata uang asli

en: If more than 1 period column, include overall period?
id: Jika lebih dari 1 periode kolom, masukkan periode keseluruhan?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
id: Jika beberapa kolom periode laba & rugi ditampilkan, juga tampilkan keseluruhan periode laba & rugi.

en: Always
id: Selalu

en: Total For
id: Total Untuk

en: Asset
id: Aset

en: Liability
id: Liabilitas

en: Liability and Equity
id: Liabilitas dan Ekuitas

en: Exchange Rates
id: Nilai Tukar

en: Barchart
id: Bagan Batang

en:  to
id:  ke

en: Expense
id: Pengeluaran

en: Net Income
id: Pendapatan Bersih

en: Balance Sheet (Multicolumn)
id: Neraca (multikolom)

en: Income Statement (Multicolumn)
id: Pernyataan Pendapatan (Multi-kolom)

en: Budget Balance Sheet
id: Lembar Neraca Anggaran

en: Include new/existing totals
id: Sertakan total baru/sudah ada

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
id: Apakah menyertakan baris yang menunjukkan perubahan dalam total yang diperkenalkan oleh anggaran.

en: Budget to use.
id: Anggaran yang digunakan.

en: Existing Assets
id: Aset yang Ada

en: Allocated Assets
id: Aset Dialokasikan

en: Unallocated Assets
id: Aset Tak Dialokasikan

en: Existing Liabilities
id: Liabilitas yang Ada

en: New Liabilities
id: Liabilitas Baru

en: Existing Retained Earnings
id: Laba Ditahan yang Ada

en: Existing Retained Losses
id: Rugi Ditahan yang Ada

en: New Retained Earnings
id: Pendapatan Ditahan Baru

en: New Retained Losses
id: Kerugian Ditahan Baru

en: Total Retained Earnings
id: Total Pendapatan Ditahan

en: Total Retained Losses
id: Total Kerugian Ditahan

en: Existing Equity
id: Ekuitas yang Ada

en: New Equity
id: Ekuitas Baru

en: Budget Chart
id: Bagan Anggaran

en: Chart Type
id: Tipe Bagan

en: Range start
id: Rentang mulai

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
id: Pilih tipe periode anggaran yang memulai rentang pelaporan.

en: Range end
id: Rentang akhir

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
id: Pilih tipe periode anggaran yang mengakhiri rentang pelaporan.

en: Last budget period
id: Periode anggaran terakhir

en: Manual period selection
id: Pemilihan periode manual

en: Bar Chart
id: Bagan Batang

en: Line Chart
id: Bagan Garis

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
id: Angg: ~a Akt: ~a

en: Actual
id: Aktual

en: Budget Flow
id: Aliran Dana

en: Period number.
id: Nomor periode.

en: Report for range of budget periods
id: Laporkan untuk rentang periode anggaran

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
id: Buat laporan untuk rentang periode anggaran, bukannya seluruh anggaran.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
id: Pilih periode anggaran yang memulai rentang laporan.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
id: Pilih periode anggaran yang mengakhiri rentang laporan.

en: Label the revenue section
id: Beri label bagian pendapatan

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
id: Apakah menyertakan label untuk bagian pendapatan.

en: Include revenue total
id: Sertakan total pendapatan

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
id: Apakah menyertakan baris yang menunjukkan total pendapatan.

en: Label the expense section
id: Beri label bagian pengeluaran

en: Whether or not to include a label for the expense section.
id: Apakah menyertakan sebuah label untuk bagian pengeluaran.

en: Include expense total
id: Sertakan total pengeluaran

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
id: Apakah menyertakan sebuah baris yang menunjukkan total pengeluaran.

en: Display as a two column report
id: Tampilkan sebagai laporan dua kolom

en: Divides the report into an income column and an expense column.
id: Membagi laporan menjadi kolom pendapatan dan kolom pengeluaran.

en: Display in standard, income first, order
id: Tampilkan dalam urutan standar, penghasilan terlebih dahulu

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
id: Menyebabkan laporan ditampilkan dalam urutan standar, menempatkan pendapatan sebelum pengeluaran.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
id: Periode akhir rentang pelaporan tidak boleh kurang dari periode awal.

en: Revenues
id: Pendapatan

en: Total Revenue
id: Total Pendapatan

en: Total Expenses
id: Total Pengeluaran

en: for Budget ~a
id: untuk Anggaran ~a

en: for Budget ~a Period ~d
id: untuk Anggaran ~a Periode ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
id: untuk Anggaran ~a Periode ~d - ~d

en: Net income
id: Pemasukan bersih

en: Net loss
id: Kerugian bersih

en: Budget Income Statement
id: Pernyataan Pendapatan Anggaran

en: Budget Profit & Loss
id: Laba & Rugi Anggaran

en: Budget Report
id: Laporan Anggaran

en: Account Display Depth
id: Kedalaman Tampilan Akun

en: Always show sub-accounts
id: Selalu tampilkan sub-akun

en: Show Budget
id: Tampilkan Anggaran

en: Display a column for the budget values.
id: Tampilkan kolom untuk nilai anggaran.

en: Show Budget Notes
id: Tampilkan Catatan Anggaran

en: Display a column for the budget notes.
id: Tampilkan kolom untuk catatan anggaran.

en: Show Actual
id: Tampilkan Aktual

en: Display a column for the actual values.
id: Tampilkan kolom untuk nilai aktual.

en: Show Difference
id: Tampilkan Selisih

en: Display the difference as budget - actual.
id: Tampilkan selisih sebagai anggaran - aktual.

en: Use accumulated amounts
id: Gunakan nilai terakumulasi

en: Values are accumulated across periods.
id: Nilai diakumulasi sepanjang periode.

en: Show Column with Totals
id: Tampilkan Kolom dengan Total

en: Display a column with the row totals.
id: Tampilkan kolom dengan total baris.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
id: Masukkan akun dengan saldo total dan nilai anggaran nol

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
id: Masukkan akun dengan total saldo (rekursif) dan nilai anggaran nol di laporan ini.

en: Include collapsed periods before selected.
id: Sertakan periode kolaps sebelum yang dipilih.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
id: Sertakan dalam laporan, periode sebelumnya sebagai kolom kolaps tunggal (satu untuk semua periode sebelum memulai)

en: Include collapsed periods after selected.
id: Sertakan periode kolaps setelah yang dipilih.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
id: Sertakan dalam laporan, periode selanjutnya sebagai kolom kolaps tunggal (satu untuk semua periode setelah mengakhiri dan ke akhir rentang anggaran)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
id: Anggr

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
id: Akt

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
id: Slsh

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
id: menggunakan nilai terakumulasi

en: Cash Flow Barchart
id: Bagan Batang Arus Kas

en: Include Trading Accounts in report
id: Masukkan Akun Perdagangan di laporan

en: Show Money In
id: Tampilkan Dana Masuk

en: Show Money Out
id: Tampilkan Dana Keluar

en: Show Net Flow
id: Tampilkan Arus Bersih

en: Show Table
id: Tampilkan Tabel

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
id: Masukkan transfer ke dan dari Akun Perdagangan di laporan.

en: Show money in?
id: Tampilkan dana masuk?

en: Show money out?
id: Tampilkan dana keluar?

en: Show net money flow?
id: Tampilkan aliran uang bersih?

en: Net Flow
id: Arus Bersih

en: Overview:
id: Ikhtisar:

en: Shows a barchart with cash flow over time
id: Tampilkan bagan batang dengan arus kas dari waktu ke waktu

en: Cash Flow
id: Arus Kas

en: Show Full Account Names
id: Tampilkan Nama Lengkap Akun

en: Show full account names (including parent accounts).
id: Tampilkan nama lengkap akun (termasuk akun induk).

en: ~a and subaccounts
id: ~a dan sub-akun

en: ~a and selected subaccounts
id: ~a dan sub-akun terpilih

en: Money into selected accounts comes from
id: Uang ke akun yang dipilih berasal dari

en: Money out of selected accounts goes to
id: Uang keluar dari akun yang dipilih menuju ke

en: Income Chart
id: Bagan Pendapatan

en: Expense Chart
id: Bagan Pengeluaran

en: Asset Chart
id: Bagan Aset

en: Liability Chart
id: Bagan Liabilitas

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
id: Tampilkan sebuah bagan dengan Pendapatan per interval yang berkembang dari waktu ke waktu

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
id: Tampilkan sebuah bagan dengan Pengeluaran per interval yang berkembang dari waktu ke waktu

en: Shows a chart with the Assets developing over time
id: Tampilkan sebuah bagan dengan Aset yang berkembang dari waktu ke waktu

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
id: Tampilkan sebuah bagan dengan Liabilitas yang berkembang dari waktu ke waktu

en: Income Over Time
id: Pendapatan dari Waktu ke Waktu

en: Expense Over Time
id: Pengeluaran dari Waktu ke Waktu

en: Assets Over Time
id: Aset dari Waktu ke Waktu

en: Liabilities Over Time
id: Liabilitas dari Waktu ke Waktu

en: Show long account names
id: Tampilkan nama panjang akun

en: Use Stacked Charts
id: Gunakan Bagan Bertumpuk

en: Maximum Bars
id: Batang Maksimum

en: Show charts as stacked charts?
id: Tampilkan bagan sebagai bagan bertumpuk?

en: Maximum number of stacks in the chart.
id: Jumlah maksimum tumpukan pada bagan.

en: Start date must be earlier than End date
id: Tanggal mulai harus lebih awal dari Tanggal akhir

en: Daily Average
id: Rata-rata Harian

en: Balances ~a to ~a
id: Saldo ~a ke ~a

en: Grand Total
id: Total Keseluruhan

en: No exportable data
id: Tak ada data yang dapat diekspor

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
id: Akun pendapatan dimana penjualan dan pendapatan dicatat.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
id: Akun pengeluaran di mana pengeluaran dicatat yang kemudian dikurangkan dari penjualan untuk menghasilkan laba.

en: Show Expense Column
id: Tampilkan Kolom Pengeluaran

en: Show the column with the expenses per customer.
id: Tampilkan kolom pengeluaran per pelanggan.

en: Show Company Address
id: Tampilkan Alamat Perusahaan

en: Show your own company's address and the date of printing.
id: Tampilkan alamat perusahaan Anda dan tanggal pencetakan.

en: Show Lines with All Zeros
id: Tampilkan Baris dengan Semua Nol

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
id: Tampilkan baris-baris tabel dengan pelanggan yang tidak memiliki transaksi apapun dalam periode laporan, sehingga akan menampilkan semua nol di dalam kolom.

en: Show Inactive Customers
id: Tampilkan Pelanggan Tak Aktif

en: Include customers that have been marked inactive.
id: Sertakan pelanggan yang telah ditandai tidak aktif.

en: Sort Column
id: Urutkan Kolom

en: Choose the column by which the result table is sorted.
id: Pilih kolom untuk mengurutkan tabel hasil.

en: Sort Order
id: Urutan Sortir

en: Customer Name
id: Nama Pelanggan

en: Sales
id: Penjualan

en: No valid customer found.
id: Pelanggan yang valid tak ditemukan.

en: No Customer
id: Tak Ada Pelanggan

en: Customer Summary
id: Ikhtisar Pelanggan

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
id: Pernyataan Ekuitas

en: Report only on these accounts.
id: Laporkan hanya pada akun tersebut.

en: Closing Entries pattern
id: Pola Entri Penutup

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
id: Setiap teks di dalam kolom Deskripsi yang mengidentifikasi entri penutup.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
id: Pola Entri Penutup membedakan huruf besar/kecil

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
id: Menyebabkan kecocokan Pola Entri Penutup Menutup dibedakan huruf besar/kecil.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
id: Pola Entri Penutup adalah ekspresi reguler

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
id: Menyebabkan Pola Entri Penutup diperlakukan sebagai ekspresi reguler.

en: for Period
id: untuk Periode

en: Capital
id: Modal

en: Investments
id: Investasi

en: Withdrawals
id: Penarikan

en: Increase in capital
id: Peningkatan modal

en: Decrease in capital
id: Penurunan modal

en: Num/Action
id: Num/Aksi

en: Totals
id: Total

en: General Ledger
id: Buku Besar Umum

en: Sorting
id: Penyortiran

en: Trans Number
id: Nomor Trans

en: Use Full Account Name
id: Gunakan Nama Lengkap Akun

en: Other Account Name
id: Nama Akun Lain

en: Use Full Other Account Name
id: Gunakan Nama Lengkap Akun Lain

en: Other Account Code
id: Kode Akun Lain

en: Detail Level
id: Tingkat Detail

en: Primary Key
id: Kunci Utama

en: Show Full Account Name
id: Tampilkan Nama Lengkap Akun

en: Primary Subtotal
id: Subtotal Utama

en: Primary Subtotal for Date Key
id: Subtotal Utama untuk Kunci Tanggal

en: Primary Sort Order
id: Urutan Penyortiran Utama

en: Secondary Key
id: Kunci Sekunder

en: Secondary Subtotal
id: Subtotal Sekunder

en: Secondary Subtotal for Date Key
id: Subtotal Sekunder untuk Kunci Tanggal

en: Secondary Sort Order
id: Urutan Penyortiran Sekunder

en: Income and GST Statement
id: Pernyataan Pendapatan dan GST

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
id: Laporan ini berguna untuk menghitung pajak bisnis periodik utang/piutang dari pihak berwenang. Dari 'Sunting opsi laporan', pilih akun penjualan dan pembelian dari bisnis Anda. Setiap transaksi bisa berisi, selain akun aset, liabilitas, A/Utang atau A/Piutang, split ke akun pajak, misalnya Penghasilan:Penjualan -$1000, A/Piutang $1100, Liabilitas:GST pada Penjualan -$100.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
id: Akun pajak ini dapat diisi menggunakan register standar, atau dari Faktur dan Tagihan Bisnis yang akan memerlukan penyiapan Tabel Pajak dengan benar. Silakan lihat dokumentasi.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
id: Dari Opsi Laporan, Anda perlu memilih akun yang akan memegang pajak GST/PPN yang dikumpulkan atau dibayar. Akun-akun ini harus berisi split yang mendokumentasikan uang yang seluruhnya dikirim atau diklaim dari otoritas pajak selama pengembalian GST/PPN periodik. Akun ini harus dari tipe ASET untuk pajak yang dibayar pada pengeluaran, dan tipe LIABILITAS untuk pajak yang dikumpulkan pada penjualan.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
id: Catat bahwa varian UK dapat menentukan account PPN Uni Eropa yang dapat ditandai dengan *EUVAT* dalam deskripsi akun PPN. Akun penjualan dan pembelian Barang Uni Eropa dapat ditandai dengan *EUGOODS* dalam deskripsi akun.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
id: Pesan ini akan dihapus ketika akun pajak ditentukan.

en: Individual sales columns
id: Kolom penjualan individual

en: Display individual sales columns rather than their sum
id: Menampilkan kolom penjualan secara individual, bukan jumlahnya

en: Individual purchases columns
id: Kolom pembelian individual

en: Display individual purchases columns rather than their sum
id: Menampilkan kolom pembelian secara individual, bukan jumlahnya

en: Individual tax columns
id: Kolom pajak individual

en: Display individual tax columns rather than their sum
id: Menampilkan kolom pajak secara individual, bukan jumlahnya

en: Gross Balance
id: Saldo Kotor

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
id: Tampilkan saldo kotor (penjualan kotor - pembelian kotor)

en: Net Balance
id: Saldo Bersih

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
id: Tampilkan saldo bersih (penjualan tanpa pajak - pembelian tanpa pajak)

en: Tax payable
id: Utang Pajak

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
id: Tampilkan utang pajak (pajak penjualan - pajak pembelian)

en: Purchases
id: Pembelian

en: Tax Accounts
id: Akun Pajak

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
id: Cari dan pilih akun untuk mencatat pajak yang dikumpulkan atau dibayar. Akun ini harus berisi split yang mendokumentasikan uang yang seluruhnya dikirim atau diklaim dari otoritas pajak selama pengembalian GST/PPN secara periodik. Akun ini harus menggunakan tipe ASET untuk pajak yang dibayar pada pengeluaran, dan tipe LIABILITAS untuk pajak yang dikumpulkan pada penjualan.

en: Report Format
id: Format Laporan

en: Default Format
id: Format Baku

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
id: Pengembalian PPN UK. Tentukan akun penjualan, pembelian dan pajak. Aturan Uni Eropa dapat digunakan. Denotasikan akun PPN Uni Eropa *EUVAT* dalam deskripsi akun, dan denotasikan akun penjualan dan pembelian barang Uni Eropa dengan *EUGOODS* dalam deskripsi akun.

en: Australia BAS
id: BAS Australia

en: UK VAT Return
id: Pengembalian PPN UK

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
id: Penjualan Kotor

en: Net Sales
id: Penjualan Bersih

en: Tax on Sales
id: Pajak Penjualan

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
id: Pembelian Kotor

en: Net Purchases
id: Pembelian Bersih

en: Tax on Purchases
id: Pajak Pembelian

en: Label the trading accounts section
id: Beri label bagian akun perdagangan

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
id: Apakah menyertakan label untuk bagian akun perdagangan.

en: Include trading accounts total
id: Sertakan total akun perdagangan

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
id: Apakah menyertakan sebuah baris yang menunjukkan total saldo akun perdagangan.

en: Trading
id: Perdagangan

en: Total Trading
id: Total Perdagangan

en: Income Statement
id: Pernyataan Pendapatan

en: Profit & Loss
id: Laba & Rugi

en: Validation
id: Validasi

en: Tax Amount
id: Jumlah Pajak

en: Client or vendor name, address and ID
id: Nama, alamat dan ID klien atau vendor

en: Company name, address and tax-ID
id: Nama, alamat dan ID pajak perusahaan

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
id: Tanggal faktur, tanggal jatuh tempo, ID tagihan, ketentuan, rincian pekerjaan

en: Today's date
id: Tanggal hari ini

en: Picture
id: Gambar

note: Translators: "Empty space" refers to invoice header section being left blank
en: Empty space
id: Ruang kosong

en: Custom Title
id: Judul Tersuai

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
id: String tersuai untuk menggantikan Faktur, Tagihan atau Voucer Pengeluaran.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
id: Kode CSS. Bidang ini menentukan kode CSS untuk mengatur tampilan faktur. Silakan lihat laporan yang diekspor untuk mendapatkan nama class CSS.

en: Picture Location
id: Lokasi Gambar

en: Location for Picture
id: Lokasi Gambar

en: Display Columns
id: Tampilkan Kolom

en: Display the date?
id: Tampilkan tanggal?

en: Display the description?
id: Tampilkan deskripsi?

en: Display the action?
id: Tampilkan aksi?

en: Display the quantity of items?
id: Tampilkan kuantitas item?

en: Display the price per item?
id: Tampilkan harga per item?

en: Display the entry's discount?
id: Tampilkan diskon entri?

en: Display the entry's taxable status?
id: Tampilkan status kena pajak untuk entri?

en: Display each entry's total total tax?
id: Tampilkan total pajak tiap total entri?

en: Display the entry's value?
id: Tampilkan nilai entri?

en: Display due date?
id: Tampilkan tanggal jatuh tempo?

en: Display the subtotals?
id: Tampilkan subtotal?

en: Payable to
id: Utang ke

en: Display the Payable to: information.
id: Tampilkan informasi Utang ke:.

en: Payable to string
id: String utang ke

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
id: Frasa untuk menentukan kepada siapa pembayaran harus dilakukan.

en: Please make all checks payable to
id: Harap membuat semua cek terutang ke

en: Company contact
id: Narahubung perusahaan

en: Display the Company contact information.
id: Tampilkan informasi narahubung Perusahaan.

en: Company contact string
id: String narahubung perusahaan

en: The phrase used to introduce the company contact.
id: Frasa ini digunakan untuk mengenalkan narahubung perusahaan.

en: Please direct all enquiries to
id: Silahkan tujukan semua pertanyaan ke

en: Minimum # of entries
id: Minimum # entri

en: The minimum number of invoice entries to display.
id: Jumlah minimum entri faktur untuk ditampilkan.

en: Use Detailed Tax Summary
id: Gunakan Ikhtisar Pajak Detail

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
id: Tampilkan semua kategori pajak secara terpisah (satu kategori per baris), bukannya satu baris pajak saja?

en: References
id: Referensi

en: Display the invoice references?
id: Tampilkan referensi faktur?

en: Billing Terms
id: Ketentuan Tagihan

en: Display the invoice billing terms?
id: Tampilkan ketentuan tagihan faktur?

en: Display the billing id?
id: Tampilkan id tagihan?

en: Invoice owner ID
id: ID pemilik tagihan

en: Display the customer/vendor id?
id: Tampilkan id vendor/pelanggan?

en: Display the invoice notes?
id: Tampilkan catatan faktur?

en: Payments
id: Pembayaran

en: Display the payments applied to this invoice?
id: Tampilkan pembayaran yang diterapkan untuk faktur ini?

en: Job Details
id: Detail Pekerjaan

en: Display the job name for this invoice?
id: Tampilkan nama pekerjaan untuk faktur ini?

en: Extra notes to put on the invoice.
id: Catatan ekstra untuk disertakan pada faktur.

en: Thank you for your patronage!
id: Terimakasih atas dukungan Anda!

en: Row 1 Left
id: Baris 1 Kiri

en: Row 1 Right
id: Baris 1 Kanan

en: Row 2 Left
id: Baris 2 Kiri

en: Row 2 Right
id: Baris 2 Kanan

en: Row 3 Left
id: Baris 3 Kiri

en: Row 3 Right
id: Baris 3 Kanan

en: Payment, thank you!
id: Pembayaran, terimakasih!

en: Net Price
id: Harga Bersih

en: Total Price
id: Harga Total

en: Amount Due
id: Jumlah yang Harus Dibayar

en: Invoice in progress…
id: Faktur sedang diproses…

en: Reference:
id: Referensi:

en: Terms:
id: Ketentuan:

en: Job number:
id: Nomor pekerjaan:

en: Job name:
id: Nama pekerjaan:

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
id: Tak ada faktur yang valid yang dipilih. Klik pada tombol Opsi dan pilih faktur yang akan digunakan.

note: Translators: This is the format of the invoice title.  The first ~a is one of "Invoice", "Credit Note", and so on and the second the number.  Replace " #" by whatever is common as number abbreviation, i.e. "~a Nr. ~a"
en: ~a #~a
id: ~a No.~a

en: The account to search for lots.
id: Akun untuk mencari lot.

en: Show Net Profit
id: Tampilkan Laba Bersih

en: Show Asset & Liability
id: Tampilkan Aset & Liabilitas

en: Show Net Worth
id: Tampilkan Kekayaan Bersih

en: Line Width
id: Lebar Garis

en: Set line width in pixels.
id: Setel lebar garis dalam piksel.

en: Grid
id: Kisi

en: Show Income and Expenses?
id: Tampilkan Pendapatan dan Pengeluaran?

en: Show the Asset and the Liability bars?
id: Tampilkan bilah Aset dan Liabilitas?

en: Show the net profit?
id: Tampilkan laba bersih?

en: Show a Net Worth bar?
id: Tampilkan bilah Kekayaan Bersih?

en: Add grid lines.
id: Tambahkan garis kisi.

en: Net Profit
id: Laba Bersih

en: Net Worth
id: Kekayaan Bersih

en: Net Worth Barchart
id: Grafik Batang Kekayaan Bersih

en: Income/Expense Chart
id: Bagan Pendapatan/Pengeluaran

en: Income & Expense Barchart
id: Bagan Batang Pendapatan & Pengaluaran

en: Net Worth Linechart
id: Grafik Garis Kekayaan Bersih

en: Income & Expense Linechart
id: Bagan Garis Pendapatan & Pengeluaran

en: Sort By
id: Urutkan Berdasar

en: Show zero balance items
id: Tampilkan item dengan saldo nol

en: Due or Post Date
id: Tanggal Pos atau Jatuh Tempo

en: Address Source
id: Sumber Alamat

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
id: Tampilkan Nama Alamat. Ini, dan bidang yang lain, mungkin berguna jika menyalin laporan ini ke sebuah spreadsheet untuk digunakan dalam sebuah Mail Merge.

en: Display Address 1.
id: Alamat Tampilan 1.

en: Display Address 2.
id: Alamat Tampilan 2.

en: Display Address 3.
id: Alamat Tampilan 3.

en: Display Address 4.
id: Alamat Tampilan 4.

en: Address Phone
id: Telepon Alamat

en: Display Phone.
id: Telepon Tampilan.

en: Address Fax
id: Faks Alamat

en: Display Fax.
id: Faks Tampilan.

en: Address Email
id: Surel Alamat

en: Display Email.
id: Surel Tampilan.

en: Display Active status.
id: Status aktif Tampilan.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
id: Tidak ada akun A/Utang atau A/Piutang yang valid. Pastikan terdapat akun Utang/Piutang yang valid.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
id: Akun A/Utang atau A/Piutang ada tetapi tidak memiliki transaksi yang sesuai.

en: Sort companies by.
id: Urutkan perusahaan berdasar.

en: Sort order.
id: Pengurutan.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
id: Tampilkan semua vendor/pelanggan meskipun memiliki saldo nol.

en: Leading date.
id: Tanggal lebih awal.

[ctx: One-letter indication for 'no']
en: N
id: T

en: Current
id: Saat ini

en: 0-30 days
id: 0-30 hari

en: 31-60 days
id: 31-60 hari

en: 61-90 days
id: 61-90 hari

en: 91+ days
id: 91+ hari

en: Please note some transactions were not processed
id: Mohon dicatat bahwa beberapa transaksi tidak diproses

en: Invalid Txn Type ~a
id: Tipe Txn Tidak Valid ~a

en: Payment has no owner
id: Pembayaran tak mempunyai pemilik

en: Address source.
id: Sumber alamat.

en: Payable Aging
id: Umur Utang

en: Receivable Aging
id: Umur Piutang

en: Sale
id: Penjualan

en: Credits
id: Kredit

en: Debits
id: Debit

en: No valid customer selected.
id: Tak ada pelanggan valid yang dipilih.

en: This report requires a customer to be selected.
id: Laporan ini memerlukan pelanggan untuk dipilih.

en: No valid employee selected.
id: Tak ada pegawai valid yang dipilih.

en: This report requires a employee to be selected.
id: Laporan ini memerlukan pegawai untuk dipilih.

en: No valid job selected.
id: Tak ada pekerjaan valid yang dipilih.

en: This report requires a job to be selected.
id: Laporan ini memerlukan pekerjaan untuk dipilih.

en: No valid vendor selected.
id: Tak ada vendor valid yang dipilih.

en: This report requires a vendor to be selected.
id: Laporan ini memerlukan vendor untuk dipilih.

en: Partial Amount
id: Jumlah Parsial

en: Link
id: Tautan

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
id: Riwayat ~a

en: Linked Details
id: Detail Tertaut

en: Period Totals
id: Total Periode

en: Total Credit
id: Kredit Total

en: Total Due
id: Total yang Harus Dibayar

en: The company for this report.
id: Perusahaan untuk laporan ini.

en: Display the transaction date?
id: Tampilkan tanggal transaksi?

en: Display the transaction reference?
id: Tampilkan referensi transaksi?

en: Display the transaction type?
id: Tampilkan tipe transaksi?

en: Display the transaction description?
id: Tampilkan deskripsi transaksi?

en: Display the sale amount column?
id: Tampilkan kolom jumlah penjualan?

en: Display the tax column?
id: Tampilkan kolom pajak?

en: Display the period debits column?
id: Tampilkan kolom periode debit?

en: Display the period credits column?
id: Tampilkan kolom periode kredit?

en: Display a running balance?
id: Tampilkan saldo berjalan?

en: Show linked transactions
id: Tampilkan transaksi tertaut

en: Linked transactions are hidden.
id: Transaksi tertaut disembunyikan.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
id: Faktur menampilkan jika dibayar, pembayaran menampilkan nomor faktur.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
id: Faktur menampilkan daftar pembayaran, pembayaran menampilkan daftar faktur dan jumlahnya.

en: Simple
id: Sederhana

en: Detailed
id: Detail

en: No valid account found
id: Akun yang valid tidak ditemukan

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
id: Laporan ini membutuhkan akun AP/AR yang valid.

en: No transactions found.
id: Transaksi tidak ditemukan.

en: No matching transactions found
id: Tak ditemukan transaksi yang cocok

en: Customer Report
id: Laporan Pelanggan

en: Vendor Report
id: Laporan Vendor

en: Employee Report
id: Laporan Pegawai

en: Job Report
id: Laporan Pekerjaan

en: Investment Portfolio
id: Portofolio Investasi

en: Price of Commodity
id: Harga Komoditas

en: Marker
id: Penanda

en: Marker Color
id: Warna Penanda

en: Calculate the price of this commodity.
id: Hitung harga komoditas ini.

en: Weighted Average
id: Rata-rata Tertimbang

en: Actual Transactions
id: Transaksi Sebenarnya

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
id: Plot komoditas per mata uang daripada mata uang per komoditas.

en: Color of the marker.
id: Warna penanda.

en: Weeks
id: Minggu

en: Double-Weeks
id: Dua-Minggu

en: Quarters
id: Kuartal

en: Half Years
id: Setengah Tahun

en: Identical commodities
id: Komoditas identik

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
id: Komoditas yang dipilih dan mata uang laporan adalah identik. Tidak mungkin menampilkan harga untuk komoditas yang identik.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
id: Tidak ada informasi harga yang tersedia untuk komoditas terpilih pada periode waktu yang dipilih.

en: Only one price
id: Hanya satu harga

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
id: Hanya ada satu harga yang ditemukan untuk komoditas terpilih pada periode waktu yang dipilih. Ini tidak memberikan plot yang berguna.

en: All Prices equal
id: Semua Harga sama

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
id: Semua harga yang ditemukan adalah sama. Ini akan menghasilkan sebuah plot dengan satu garis lurus. Sayangnya, alat plot tak dapat menangani itu.

en: All Prices at the same date
id: Semua Harga pada tanggal yang sama

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
id: Semua harga yang ditemukan berasal dari tanggal yang sama. Ini akan menghasilkan sebuah plot dengan satu garis lurus. Sayangnya, alat plot tak dapat menangani itu.

en: Price Scatterplot
id: Plot-tersebar Harga

en: Headings 1
id: Tajuk 1

en: Headings 2
id: Tajuk 2

en: Heading font
id: Fonta tajuk

en: Text font
id: Fonta teks

en: Header logo filename
id: Nama berkas logo kepala

en: Header logo width
id: Lebar logo kepala

en: Footer logo filename
id: Nama berkas logo kaki

en: Footer logo width
id: Lebar logo kaki

en: Qty
id: Kuant

en: Discount Amount
id: Jumlah Diskon

en: Tax Rate
id: Tarif Pajak

en: Payment received text
id: Teks pembayaran diterima

en: Today date format
id: Format tanggal hari ini

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
id: Nama berkas templat eguile sebagai bagian dari laporan ini. Berkas ini harus berada dalam direktori .gnucash Anda, atau di lokasi lain di dalam direktori instalasi GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
id: Nama berkas lembar gaya CSS untuk digunakan pada laporan ini. Berkas ini harus berada di direktori .gnucash Anda, atau di lokasi lain di dalam direktori instalasi GnuCash.

en: Font to use for the main heading.
id: Fonta yang digunakan untuk tajuk utama.

en: Font to use for everything else.
id: Fonta yang digunakan untuk selainnya.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
id: Nama berkas yang berisi logo untuk digunakan pada kepala laporan

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
id: Lebar logo kepala dalam format CSS, misal 10% atau 32px. Biarkan kosong untuk menampilkan logo dengan lebar aslinya. Tinggi logo akan menyesuaikan skalanya.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
id: Nama berkas yang berisi logo untuk digunakan pada kaki laporan

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
id: Lebar logo kaki dalam format CSS, misal 10% atau 32px. Biarkan kosong untuk menampilkan logo dengan lebar aslinya. Tinggi logo akan menyesuaikan skalanya.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
id: Format untuk konversi tanggal->string untuk tanggal hari ini.

en: Payment received, thank you!
id: Pembayaran diterima, terima kasih!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
id: Catatan yang ditambahkan di bagian akhir faktur -- bisa berisi markah HTML

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
id: Tampilkan faktur pelanggan sebagai tanda terima, voucer tunai

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
id: Laporan rekonsiliasi dirancang supaya mirip dengan alat rekonsiliasi formal. Silakan pilih akun dari Opsi Laporan. Harap dicatat bahwa tanggal yang ditentukan di dalam opsi akan diterapkan ke Tanggal Rekonsiliasi.

en: Funds In
id: Dana Masuk

en: Funds Out
id: Dana Keluar

en: Reconciliation Report
id: Laporan Rekonsiliasi

en: Debit Value
id: Nilai Debit

en: Credit Value
id: Nilai Kredit

en: The title of the report.
id: Judul laporan.

en: Register Report
id: Laporan Register

en: Display the check number/action?
id: Tampilkan nomor/aksi cek?

en: Display the check number?
id: Tampilkan nomor cek?

en: Display the memo?
id: Tampilkan memo?

en: Display the account?
id: Tampilkan akun?

en: Display the number of shares?
id: Tampilkan jumlah saham?

en: Display the name of lot the shares are in?
id: Tampilkan nama lot sahamnya?

en: Display the shares price?
id: Tampilkan harga saham?

en: Display the amount?
id: Tampilkan jumlah?

en: Display the value in transaction currency?
id: Tampilkan nilai dalam mata uang transaksi?

en: Display the totals?
id: Tampilkan total?

en: Total Debits
id: Total Debit

en: Total Credits
id: Total Kredit

en: Total Value Debits
id: Nilai Total Debit

en: Total Value Credits
id: Nilai Total Kredit

en: Net Change
id: Perubahan Bersih

en: Value Change
id: Perubahan Nilai

en: Elements
id: Elemen

en: column: Date
id: kolom: Tanggal

en: column: Tax Rate
id: kolom: Tarif Pajak

en: column: Units
id: kolom: Satuan

en: row: Address
id: baris: Alamat

en: row: Contact
id: baris: Kontak

en: row: Invoice Number
id: baris: Nomor Faktur

en: row: Company Name
id: baris: Nama Perusahaan

en: Invoice number text
id: Teks nomor faktur

en: To text
id: Untuk teks

en: Ref text
id: Teks ref

en: Job Name text
id: Teks Nama Pekerjaan

en: Job Number text
id: Teks Nomor Pekerjaan

en: Show Job name
id: Tampilkan nama Pekerjaan

en: Show Job number
id: Tampilkan nomor Pekerjaan

en: Show net price
id: Tampilkan harga bersih

en: Invoice number next to title
id: Nomor faktur di sebelah judul

en: table-border-collapse
id: tabel-garistepi-kolaps

en: table-header-border-color
id: tabel-kepala-garistepi-warna

en: table-cell-border-color
id: tabel-sel-garistepi-warna

en: Embedded CSS
id: CSS Tertanam

en: Logo filename
id: Nama berkas logo

en: Logo width
id: Lebar logo

en: Display the Tax Rate?
id: Tampilkan Tarif Pajak?

en: Display the Units?
id: Tampilkan Satuan?

en: Display the contact?
id: Tampilkan kontak?

en: Display the address?
id: Tampilkan alamat?

en: Display the Invoice Number?
id: Tampilkan Nomor Faktur?

en: Display the Company Name?
id: Tampilkan Nama Perusahaan?

en: Invoice Number next to title?
id: Nomor Faktur di sebelah judul?

en: Display Job name?
id: Tampilkan nama Pekerjaan?

en: Invoice Job number?
id: Nomor Pekerjaan Faktur?

en: Show net price?
id: Tampilkan harga bersih?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
id: Nama berkas yang berisi logo yang akan digunakan pada laporan.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
id: Lebar logo dalam format CSS, misal 10% atau 32px. Biarkan kosong untuk menampilkan logo dengan lebar aslinya. Tinggi logo akan menyesuaikan skalanya.

en: Border-collapse?
id: Garistepi-kolaps?

en: CSS color.
id: Warna CSS.

en: Embedded CSS.
id: CSS Tertanam.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
id: Tampilkan faktur pelanggan dengan kolom pajak (menggunakan templat eguile)

en: Unit
id: Satuan

en: GST Rate
id: Tarif GST

en: GST Amount
id: Jumlah GST

en: Invoice #:
id: Faktur #:

en: Reference:
id: Referensi:

en: Engagement:
id: Keterikatan:

en: Australian Tax Invoice
id: Faktur Pajak Australia

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
id: Tampilkan faktur pelanggan Australia dengan kolom pajak (menggunakan templat eguile)

en: Trial Balance
id: Neraca Saldo

en: Start of Adjusting/Closing
id: Mulai Penyesuaian/Penutupan

en: Date of Report
id: Tanggal Laporan

en: Report variation
id: Variasi laporan

en: Kind of trial balance to generate.
id: Jenis neraca saldo yang dihasilkan.

en: Gross adjustment accounts.
id: Akun penyesuaian kotor.

en: Income summary accounts
id: Akun ikhtisar pendapatan

en: Adjusting Entries pattern
id: Pola Entri Penyesuaian

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
id: Teks apapun di dalam kolom Deskripsi yang mengidentifikasikan entri penyesuaian.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
id: Pola Entri Penyesuaian membedakan huruf besar/kecil

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
id: Menyebabkan pencocokan Pola Entri Penyesuaian membedakan huruf besar/kecil.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
id: Pola Entri Penyesuaian adalah ekspresi reguler

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
id: Menyebabkan Pola Entri Penyesuaian diperlakukan sebagai ekspresi reguler.

en: Adjusting Entries
id: Menyesuaikan Entri

en: Adjustments
id: Penyesuaian

en: Adjusted Trial Balance
id: Neraca Saldo Disesuaikan

en: Net Loss
id: Rugi Bersih

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Number of columns before wrapping to a new row.
id: Jumlah kolom sebelum membuat baris baru.

en: Edit Options
id: Opsi Penyuntingan

en: Single Report
id: Laporan Tunggal

en: Multicolumn View
id: Tampilan Multi Kolom

en: Custom Multicolumn Report
id: Laporan Multi-kolom Tersuai

en: Assets Accounts
id: Akun Aset

en: Liability Accounts
id: Akun Liabilitas

en: Equity Accounts
id: Akun Ekuitas

en: Trading Accounts
id: Akun Perdagangan

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
id: Total Ekuitas, Perdagangan, dan Liabilitas

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
id: <strong>Nilai Tukar</strong> yang digunakan pada laporan ini

en: Invoice No.
id: No. Faktur

en: Descr.
id: Deskr.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
id: Tak ada faktur yang dipilih -- gunakan menu Opsi untuk memilih salah satu.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
id: Laporan ini didesain hanya untuk faktur pelanggan (penjualan). Silakan menggunakan menu Opsi untuk memilih sebuah <em>Faktur</em>, bukan Tagihan atau Voucer Pengeluaran.

en: Website
id: Situs Web

en: Invoice Date
id: Tanggal Faktur

en: Stocks
id: Saham

en: Mutual Funds
id: Reksadana

en: Currencies
id: Mata Uang

en: Equities
id: Ekuitas

en: Checking
id: Giro

en: Savings
id: Tabungan

en: Money Market
id: Pasar Uang

en: Accounts Receivable
id: Akun Piutang

en: Accounts Payable
id: Akun Utang

en: Credit Lines
id: Baris Kredit

en: Building '~a' report …
id: Membangun laporan '~a' …

en: Rendering '~a' report …
id: Merender laporan '~a' …

en: Untitled
id: Tak berjudul

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
id: Kode CSS. Bidang ini menentukan kode CSS untuk tampilan laporan.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
id: &lt;/style tidak diperbolehkan dalam CSS. Menggunakan CSS baku.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
id: Lembar gaya berbasis CSS (eksperimental)

en: Preparer
id: Penyiap laporan

en: Name of person preparing the report.
id: Nama orang yang mempersiapkan laporan.

en: Prepared for
id: Disiapkan untuk

en: Name of organization or company prepared for.
id: Nama organisasi atau perusahaan yang disiapkan.

en: Show preparer info
id: Tampilkan info penyiap laporan

en: Name of organization or company.
id: Nama organisasi atau perusahaan.

en: Enable Links
id: Aktifkan Tautan

en: Enable hyperlinks in reports.
id: Aktifkan tautan pada laporan.

en: Footer
id: Kaki

en: String to be placed as a footer.
id: String untuk diletakkan sebagai kaki.

en: Images
id: Gambar

en: Background Tile
id: Ubin Latar Belakang

en: Background tile for reports.
id: Ubin latar belakang untuk laporan.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
id: Banner Tajuk

en: Banner for top of report.
id: Banner untuk bagian atas laporan.

en: Heading Alignment
id: Perataan Tajuk

en: Left
id: Kiri

en: Center
id: Tengah

en: Right
id: Kanan

en: Company logo image.
id: Gambar logo perusahaan.

en: General background color for report.
id: Warna latar belakang umum untuk laporan.

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Normal body text color.
id: Warna teks tubuh normal.

en: Link Color
id: Warna Taut

en: Link text color.
id: Warna teks taut.

en: Table Cell Color
id: Warna Sel Tabel

en: Default background for table cells.
id: Latar belakang baku untuk sel tabel.

en: Alternate Table Cell Color
id: Warna Sel Tabel Berseling

en: Default alternate background for table cells.
id: Latar belakang berseling baku untuk sel tabel.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
id: Warna Sel Subtajuk/Subtotal

en: Default color for subtotal rows.
id: Warna baku untuk baris subtotal.

en: Sub-subheading/total Cell Color
id: Warna Sel sub-subtajuk/total

en: Color for subsubtotals.
id: Warna untuk subsubtotal.

en: Grand Total Cell Color
id: Warna Sel Total Keseluruhan

en: Color for grand totals.
id: Warna untuk total keseluruhan.

en: Tables
id: Tabel

en: Table cell spacing
id: Jarak sel tabel

en: Space between table cells.
id: Jarak antar sel tabel.

en: Space between table cell edge and content.
id: Ruang antara tepi sel tabel dan konten.

en: Table border width
id: Lebar garis tepi tabel

en: Bevel depth on tables.
id: Kedalaman bevel tabel.

en: Prepared by:
id: Disiapkan oleh:

en: Prepared for:
id: Disiapkan untuk:

en: Easy
id: Mudah

en: Fancy
id: Lengkap

en: Show receiver info
id: Tampilkan info penerima

en: Name of organization or company the report is prepared for.
id: Nama organisasi atau perusahaan laporan sedang dipersiapkan.

en: Show date
id: Tampilkan tanggal

en: The creation date for this report.
id: Tanggal pembuatan laporan ini.

en: Show time in addition to date
id: Tampilkan waktu sebagai pelengkap tanggal

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
id: Waktu pembuatan laporan ini hanya akan ditampilkan jika tanggal ditampilkan.

en: Show GnuCash Version
id: Tampilkan Versi GnuCash

en: Show the currently used GnuCash version.
id: Tampilkan versi GnuCash yang sedang digunakan.

en: String for additional report information.
id: String untuk informasi tambahan pada laporan.

en: Show preparer info at bottom
id: Tampilkan info penyiap laporan di bagian bawah

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
id: Secara baku, informasi penyiap laporan akan ditampilkan sebelum data laporan.

en: Show receiver info at bottom
id: Tampilkan info penerima di bagian bawah

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
id: Secara baku, informasi penerima akan ditampilkan sebelum data laporan.

en: Show date/time at bottom
id: Tampilkan tanggal/waktu di bagian bawah

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
id: Secara baku, informasi tanggal/waktu akan ditampilkan sebelum data laporan.

en: Show comments at bottom
id: Tampilkan komentar di bagian bawah

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
id: Secara baku, teks komentar tambahan akan ditampilkan sebelum data laporan.

en: Show GnuCash version at bottom
id: Tampilkan versi GnuCash di bagian bawah

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
id: Secara baku, versi GnuCash akan ditampilkan sebelum data laporan.

en: Report Creation Date:
id: Tanggal Pembuatan Laporan:

en: Head or Tail
id: Kepala atau Ekor

en: Background color for reports.
id: Warna latar belakang untuk laporan.

en: Background Pixmap
id: Pixmap Latar Belakang

en: Background color for alternate lines.
id: Warna latar belakang untuk baris berseling.

en: Plain
id: Polos

en: Filter Type
id: Tipe Filter

en: Subtotal Table
id: Tabel Subtotal

en: Show Account Description
id: Tampilkan Deskripsi Akun

en: Show Informal Debit/Credit Headers
id: Tampilkan Kepala Debit/Kredit Informal

en: Show subtotals only (hide transactional data)
id: Tampilkan subtotal saja (sembunyikan data transaksional)

en: Table for Exporting
id: Tabel untuk Mengekspor

en: Account Name Filter
id: Filter Nama Akun

en: Use regular expressions for account name filter
id: Gunakan ekspresi reguler untuk filter nama akun

en: Transaction Filter
id: Filter Transaksi

en: Use regular expressions for transaction filter
id: Gunakan ekspresi reguler untuk filter transaksi

en: Transaction Filter excludes matched strings
id: Filter Transaksi tidak termasuk string yang cocok

en: Transaction Filter is case insensitive
id: Filter Transaksi tidak membedakan huruf besar/kecil

en: Reconciled Status
id: Status Rekonsiliasi

en: Void Transactions
id: Transaksi Batal

en: Closing transactions
id: Transaksi penutupan

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
id: Tak ada transaksi yang ditemukan yang cocok dengan interval waktu dan pemilihan akun yang ditentukan pada panel Opsi.

en: Register Order
id: Urutan Register

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
id: Sertakan Transaksi ke/dari Akun Filter

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
id: Kecualikan Transaksi ke/dari Akun Filter

en: Non-void only
id: Hanya tak-batal

en: Void only
id: Hanya batal

en: Exclude closing transactions
id: Kecualikan transaksi penutupan

en: Show both closing and regular transactions
id: Tampilkan transaksi reguler dan penutupan

en: Show closing transactions only
id: Tampilkan hanya transaksi penutupan

en: Show All Transactions
id: Tampilkan Semua Transaksi

en: Unreconciled only
id: Hanya tak-direkonsiliasi

en: Cleared only
id: Hanya klir

en: Reconciled only
id: Hanya direkonsiliasi

en: Use Global Preference
id: Gunakan Preferensi Global

en: Income and Expense
id: Pendapatan dan Pengeluaran

en: Credit Accounts
id: Akun Kredit

en: Date Entered
id: Tanggal Dimasukkan

en: Convert all transactions into a common currency.
id: Konversikan semua transaksi ke mata uang umum.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
id: Format tabel sehingga sesuai untuk mengekspor potong & tempel dengan sel ekstra.

en: If no transactions matched
id: Jika tak ada transaksi yang cocok

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
id: Tampilkan hanya akun yang nama lengkapnya cocok dengan filter ini, misal ':Perjalanan' akan cocok dengan Biaya:Perjalanan:Liburan dan Biaya:Bisnis:Perjalanan. Ia bisa dibiarkan kosong, yang akan menonaktifkan filter.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
id: Secara baku, filter akun hanya akan melakukan pencarian substring saja. Setel ini ke "true" untuk mengaktifkan kemampuan ekspresi reguler POSIX secara penuh. 'Mobil|Pesawat' akan cocok dengan Pengeluaran:Mobil dan Pengeluaran:Pesawat. Gunakan tanda titik (.) untuk mencocokkan karakter tunggal, misal '20../.' akan cocok dengan 'Perjalanan 2017/1 Jakarta'.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
id: Hanya tampilkan transaksi di mana deskripsi, catatan, atau memo cocok dengan filter ini.
    misal '#hadiah' akan mencari semua transaksi dengan #hadiah pada deskripsi, catatan atau memo. Ia bisa
    dibiarkan kosong, yang akan menonaktifkan filter.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
id: Jika opsi ini dipilih, transaksi yang cocok dengan filter akan dikecualikan.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
id: Jika opsi ini dipilih, transaksi yang cocok dengan filter tidak membedakan huruf besar/kecil.

en: Filter by reconcile status.
id: Filter berdasar status rekonsiliasi.

en: How to handle void transactions.
id: Bagaimana menangani transaksi yang batal.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
id: Secara baku, kebanyakan pengguna tidak diperbolehkan menyertakan transaksi penutupan di dalam laporan transaksi. Transaksi penutupan adalah transfer dari akun pendapatan dan pengeluran ke akun ekuitas, dan biasanya harus dikeluarkan dari laporan periodik.

en: Filter on these accounts.
id: Filter pada akun tersebut.

en: Filter account.
id: Filter akun.

en: Sort by this criterion first.
id: Urutkan berdasar kriteria ini terlebih dahulu.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
id: Tampilkan nama lengkap akun untuk subtotal dan subtajuk?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
id: Tampilkan kode akun untuk subtotal dan subtajuk?

en: Show the account description for subheadings?
id: Tampilkan deskripsi akun untuk subtajuk?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
id: Tampilkan kepala informal untuk akun debit/kredit?

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
id: Tambahkan kolom indentasi dengan pengelompokan dan subtotal?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
id: Tampilkan hanya subtotal, dan sembunyikan detail transaksi?

en: Subtotal according to the primary key?
id: Subtotal menurut kunci primer?

en: Do a date subtotal.
id: Lakukan subtotal tanggal.

en: Order of primary sorting.
id: Urutan penyortiran utama.

en: Sort by this criterion second.
id: Urutkan berdasar kriteria ini yang kedua.

en: Subtotal according to the secondary key?
id: Subtotal menurut kunci sekunder?

en: Order of Secondary sorting.
id: Urutan penyortiran sekunder.

en: Display the reconciled date?
id: Tampilkan tanggal rekonsiliasi?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
id: Tampilkan catatan jika memo tak tersedia?

en: Display the full account name?
id: Tampilkan nama lengkap akun?

en: Display the account code?
id: Tampilkan kode akun?

en: Display the other account code?
id: Tampilkan kode akun lain?

en: Display the transaction linked document
id: Tampilkan dokumen tertaut transaksi

en: Display a subtotal summary table.
id: Tampilkan tabel ikhtisar subtotal.

en: Display the trans number?
id: Tampilkan nomor trans?

en: Display the account name?
id: Tampilkan nama akun?

en: Amount of detail to display per transaction.
id: Jimlah detail untuk ditampilkan per transaksi.

en: Enable hyperlinks in amounts.
id: Aktifkan tautan pada jumlah.

en: Reverse amount display for certain account types.
id: Balik tampilan jumlah untuk tipe akun tertentu.

en: Transfer from/to
id: Transfer dari/ke

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
id: Saldo b/f

en: Split Transaction
id: Transaksi Split

en: CSV disabled for double column amounts
id: CSV dinonaktifkan untuk jumlah dua kolom

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
id: Dari ~a ke ~a

en: Cu_t
id: Po_tong

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
id: Potong pilihan saat ini dan salin ke papan klip

en: _Copy
id: _Salin

en: Copy the current selection to clipboard
id: Salin pilihan saat ini ke papan klip

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Paste the clipboard content at the cursor position
id: Tempel isi papan klip pada posisi kursor

en: _Transaction
id: _Transaksi

en: Remo_ve Other Splits
id: Buan_g Split Lain

en: Remove all splits in the current transaction
id: Buang semua split pada transaksi saat ini

en: _Enter Transaction
id: _Masukkan Transaksi

en: Record the current transaction
id: Catat transaksi saat ini

en: Ca_ncel Transaction
id: _Batalkan Transaksi

en: Cancel the current transaction
id: Batalkan transaksi saat ini

en: _View
id: _Lihat

en: _Double Line
id: Baris Gan_da

en: Transfer funds from one account to another
id: Transfer dana dari satu akun ke akun yang lain

en: _Blank Transaction
id: Transaksi _Kosong

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
id: Pindah ke transaksi kosong di bagian bawah register

en: _File
id: _Berkas

en: Pa_ge Setup
id: Pen_gaturan Halaman...

en: Specify the page size and orientation for printing
id: Tentukan ukuran halaman dan orientasi untuk dicetak

en: Proper_ties
id: Proper_ti

en: Edit the properties of the current file
id: Sunting properti berkas saat ini

en: Close the currently active page
id: Tutup jendela yang sedang aktif

en: Quit this application
id: Keluar dari aplikasi

en: Edit the global preferences of GnuCash
id: Sunting preferensi global GnuCash

en: _Toolbar
id: Bilah Ala_t

en: Show/hide the toolbar on this window
id: Tampilkan/sembunyikan bilah alat di jendela ini

en: Su_mmary Bar
id: Bilah Ri_ngkasan

en: Show/hide the summary bar on this window
id: Tampilkan/sembunyikan bilah ringkasan di jendela ini

en: Stat_us Bar
id: Bilah Stat_us

en: Show/hide the status bar on this window
id: Tampilkan/sembunyikan bilah status di jendela ini

en: Tab P_osition
id: P_osisi Tab

en: Tra_nsaction
id: Tra_nsaksi

en: _Actions
id: _Aksi

en: Re_name Page
id: Ganti _Nama Halaman

en: _Scheduled
id: _Terjadwal

en: _Reports
id: Lapo_ran

en: _Tools
id: Ala_t

en: E_xtensions
id: E_kstensi

en: _Windows
id: _Jendela

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: New Window with _Page
id: Jendela Baru dengan _Halaman

en: Tutorial and Concepts _Guide
id: Tutorial dan Panduan _Konsep

en: Open the GnuCash Tutorial
id: Buka Tutorial GnuCash

en: _Contents
id: _Isi

en: Open the GnuCash Help
id: Buka Bantuan GnuCash

en: About GnuCash
id: Tent_ang GnuCash

en: Save the current file
id: Simpan berkas yang sedang dibuka

en: Open the New Invoice dialog
id: Buka dialog Faktur Baru

en: New Accounts _Page
id: Halama_n Akun Baru

en: Open a new Account Tree page
id: Buka sebuah halaman Pohon Akun baru

en: New _File
id: Berkas _Baru

en: Create a new file
id: Buat berkas baru

en: Open an existing GnuCash file
id: Buka berkas GnuCash yang sudah ada

en: Save this file with a different name
id: Simpan berkas ini dengan nama yang berbeda

en: Re_vert
id: Kem_balikan

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
id: Muat ulang basis data saat ini, mengembalikan semua perubahan yang belum disimpan

en: Print the currently active page
id: Cetak halaman yang sedang aktif

en: Export _Accounts
id: Ekspor _Akun

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
id: Ekspor hierarki akun ke berkas data GnuCash yang baru

en: Find transactions with a search
id: Pencarian transaksi

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
id: Opsi Laporan Pa_jak

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
id: Siapkan akun yang relevan untuk laporan pajak, misal pajak pendapatan

en: _Scheduled Transactions
id: Tran_saksi Terjadwal

en: _Scheduled Transaction Editor
id: Penyunting Tran_saksi Terjadwal

en: Since _Last Run…
id: Sejak Dija_lankan Terakhir…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
id: Buat Transaksi Terjadwal sejak dijalankan terakhir

en: _Mortgage & Loan Repayment…
id: Angsuran Hipotek & Pinja_man…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
id: Siapkan transaksi terjadwal untuk pembayaran angsuran pinjaman

en: _Price Database
id: Basis Data _Harga

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
id: Lihat dan sunting harga saham dan reksadana

en: _Security Editor
id: Penyunting _Sekuritas

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
id: Lihat dan sunting komoditas untuk saham dan reksadana

en: _Loan Repayment Calculator
id: Kalku_lator Pembayaran Angsuran Pinjaman

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
id: Gunakan kalkulator pembayaran angsuran pinjaman/hipotek

en: Close the Book at the end of the Period
id: Tutup Buku pada akhir Periode

en: _Import Map Editor
id: Penyunting Peta _Impor

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
id: Lihat dan Hapus informasi Bayesian dan Non Bayesian

en: _Transaction Linked Documents
id: Dokumen Tertaut _Transaksi

en: View all Transaction Linked Documents
id: Lihat semua Dokumen Tertaut Transaksi

en: _Tips Of The Day
id: _Tips Hari Ini

en: View the Tips of the Day
id: Lihat Tips Hari Ini

en: Import Bills & _Invoices…
id: _Impor Tagihan & Faktur…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
id: Impor tagihan dan faktur dari berkas teks CSV

en: _New Budget
id: Anggara_n Baru

en: _Open Budget
id: Bu_ka Anggaran

en: _Copy Budget
id: Sa_lin Anggaran

en: _Delete Budget
id: Ha_pus Anggaran

en: _Customer
id: _Pelanggan

en: Customers Overview
id: Ikhtisar Pelanggan

en: Open a Customer overview page
id: Buka halaman ikhtisar Pelanggan

en: Open the New Customer dialog
id: Buka dialog Pelanggan Baru

en: Open the Find Customer dialog
id: Buka dialog Cari Pelanggan

en: Open the Find Invoice dialog
id: Buka dialog Cari Faktur

en: Open the New Job dialog
id: Buka dialog Pekerjaan Baru

en: Open the Find Job dialog
id: Buka dialog Cari Pekerjaan

en: Open the Process Payment dialog
id: Buka dialog Proses Pembayaran

en: Invoices _Due Reminder
id: _Pengingat Faktur Jatuh Tempo

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
id: Buka dialog Pengingat Faktur Jatuh Tempo

en: Vendors Overview
id: Ikhtisar Vendor

en: Open a Vendor overview page
id: Buka halaman ikhtisar Vendor

en: Open the New Vendor dialog
id: Buka dialog Vendor Baru

en: Open the Find Vendor dialog
id: Buka dialog Cari Vendor

en: Open the New Bill dialog
id: Buka dialog Tagihan Baru

en: Open the Find Bill dialog
id: Buka dialog Cari Tagihan

en: Bills _Due Reminder
id: _Pengingat Jatuh Tempo Tagihan

en: Open the Bills Due Reminder dialog
id: Buka dialog Pengingat Jatuh Tempo Tagihan

en: _Employee
id: P_egawai

en: Employees Overview
id: Ikhtisar Pegawai

en: Open a Employee overview page
id: Buka halaman ikhtisar Pegawai

en: Open the New Employee dialog
id: Buka dialog Pegawai Baru

en: Open the Find Employee dialog
id: Buka dialog Cari Pegawai

en: Open the Find Expense Voucher dialog
id: Buka dialog Cari Voucer Pengeluaran

en: Business Linked Documents
id: Dokumen Tertaut Bisnis

en: View all Linked Business Documents
id: Lihat semua Dokumen Bisnis Tertaut

en: Sales _Tax Table
id: Tabel _Pajak Penjualan

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
id: Lihat dan sunting daftar Tabel Pajak Penjualan (GST/VAT)

en: _Billing Terms Editor
id: Penyunting _Ketentuan Tagihan

en: View and edit the list of Billing Terms
id: Lihat dan sunting daftar Ketentuan Tagihan

en: Test Search Dialog
id: Dialog Uji Pencarian

en: Initialize Test Data
id: Inisialisasi Data Pengujian

en: Export Account T_ree to CSV…
id: Ekspo_r Pohon Akun ke CSV…

en: Export the Account Tree to a CSV file
id: Ekspor Pohon Akun ke berkas CSV

en: Export _Transactions to CSV…
id: Ekspor _Transaksi ke CSV…

en: Export the Transactions to a CSV file
id: Ekspor Transaksi ke berkas CSV

en: Export A_ctive Register to CSV…
id: Ekspor Register Aktif ke _CSV…

en: Export the Active Register to a CSV file
id: Ekspor Register Aktif ke berkas CSV

en: Import _Accounts from CSV…
id: Impor _Akun dari CSV…

en: Import Accounts from a CSV file
id: Impor Akun dari berkas CSV

en: Import _Transactions from CSV…
id: Impor _Transaksi dari CSV…

en: Import Transactions from a CSV file
id: Impor Transaksi dari berkas CSV

en: Import Prices from a CSV file
id: Impor Harga dari berkas CSV

en: Import _Customers & Vendors…
id: Impor Pe_langgan & Vendor…

en: _Replay GnuCash .log file…
id: Mainkan ulang be_rkas .log GnuCash…

en: _Edit Account
id: _Sunting Akun

en: Edit the selected account
id: Sunting akun yang dipilih

en: F_ind Account
id: Car_i Akun

en: Find an account
id: Cari sebuah akun

en: _Cascade Account Properties…
id: _Buat Properti Akun Bertingkat…

en: Cascade selected properties for account
id: Jadikan bertingkat properti yang dipilih untuk akun

en: _Renumber Subaccounts…
id: Menomo_ri Ulang Sub-Akun…

en: Renumber the children of the selected account
id: Nomori ulang anak dari akun terpilih

en: Open _Account
id: Buka _Akun

en: Open the selected account
id: Buka akun yang dipilih

en: Open _SubAccounts
id: Buka _Sub-Akun

en: Open the selected account and all its subaccounts
id: Buka akun terpilih dan semua sub-akun

en: _Refresh
id: Sega_rkan

en: Refresh this window
id: Segarkan jendela ini

en: Create a new Account
id: Buat sebuah Akun baru

en: New Account _Hierarchy…
id: _Hierarki Akun Baru…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
id: Bentangkan buku saat ini dengan menggabungkannya dengan kategori tipe akun yang baru

en: Reconcile the selected account
id: Rekonsiliasi akun yang dipilih

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
id: Klirkan secara otomatis transaksi-transaksi invididual, untuk mencapai sejumlah nilai kliring

en: Record a stock split or a stock merger
id: Catat split saham atau gabung saham

en: View _Lots…
id: Tampilkan _Lot…

en: Bring up the lot viewer/editor window
id: Tampilkan jendela penampil/penyunting lot

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
id: _Periksa & Perbaiki

en: Check & Repair A_ccount
id: Periksa & Perbaiki A_kun

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
id: Memeriksa dan memperbaiki transaksi tak seimbang dan split terlantar pada akun ini

en: Check & Repair Su_baccounts
id: Periksa & Perbaiki Su_b-Akun

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
id: Memeriksa dan memperbaiki transaksi tak seimbang dan split terlantar pada akun ini dan sub-akun

en: Check & Repair A_ll
id: Periksa & Perbaiki Se_mua

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
id: Memeriksa dan memperbaiki transaksi tak-seimbang dan split terlantar pada semua akun

en: Edit _Account
id: Sunting _Akun

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
id: Klirkan secara otomatis transaksi-transaksi individual, dengan memberikan jumlah kliring

en: Delete selected account
id: Hapus akun yang dipilih

en: Esti_mate Budget…
id: Perki_rakan Anggaran…

en: Edit Note
id: Sunting Catatan

en: Sort _Order
id: _Urutkan

en: _Standard
id: _Standar

en: _Quantity
id: _Kuantitas

en: Record the current entry
id: Catat entri saat ini

en: Cancel the current entry
id: Batalkan entri saat ini

en: Delete the current entry
id: Hapus entri saat ini

en: _Blank
id: _Kosong

en: Dup_licate Entry
id: _Gandakan Entri

en: Make a copy of the current entry
id: Buat salinan entri saat ini

en: Move Entry _Up
id: _Naikkan Entri

en: Move the current entry one row upwards
id: Pindahkan entri saat ini satu baris ke atas

en: Move Entry Do_wn
id: _Turunkan Entri

en: Move the current entry one row downwards
id: Pindahkan entri saat ini satu baris ke bawah

en: E_dit Customer
id: Sunting P_elanggan

en: Edit the selected customer
id: Sunting pelanggan yang dipilih

en: Create a new customer
id: Buat pelanggan baru

en: E_dit Vendor
id: Sunting Ven_dor

en: Edit the selected vendor
id: Sunting vendor yang dipilih

en: Create a new vendor
id: Buat vendor baru

en: E_dit Employee
id: Sunting P_egawai

en: Edit the selected employee
id: Sunting pegawai yang dipilih

en: Create a new employee
id: Buat pegawai baru

en: Show customer report
id: Tampilkan laporan pelanggan

en: Show customer aging overview for all customers
id: Tampilkan ikhtisar umur pelanggan untuk semua pelanggan

en: Show vendor report
id: Tampilkan laporan vendor

en: Show vendor aging overview for all vendors
id: Tampilkan ikhtisar umur vendor untuk semua vendor

en: Show employee report
id: Tampilkan laporan pegawai

en: Create a new invoice
id: Buat faktur baru

en: Create a new bill
id: Buat tagihan baru

en: Create a new voucher
id: Buat voucer baru

en: Assign as payment…
id: Tetapkan sebagai pembayaran…

en: Assign the selected transaction as payment
id: Tetapkan transaksi yang dipilih sebagai pembayaran

en: Edit payment…
id: Sunting pembayaran…

en: Edit the payment this transaction is a part of
id: Sunting pembayaran yang menjadi bagian transaksi

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
id: _Buku Besar Dasar

en: Show transactions on one or two lines
id: Tampilkan transaksi dalam satu atau dua baris

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
id: Buku Bes_ar Split-Otomatis

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
id: Tampilkan transaksi pada satu atau dua baris dan ekspansi transaksi saat ini

en: Show expanded transactions with all splits
id: Tampilkan transaksi diekspansi dengan semua split

en: _Void Transaction
id: _Batalkan Transaksi

en: _Unvoid Transaction
id: _Batal Membatalkan Transaksi

en: Add _Reversing Transaction
id: Tambahkan T_ransaksi Kebalikan

en: _Go to Date
id: Per_gi ke Tanggal

en: Move to the split at the specified date
id: Pindahkan ke split pada tanggal yang ditentukan

en: S_plit Transaction
id: S_plit Transaksi

en: Show all splits in the current transaction
id: Tampilkan semua split pada transaksi saat ini

en: Edit E_xchange Rate
id: Sunting Nilai _Tukar

en: Edit the exchange rate for the current transaction
id: Sunting nilai tukar untuk transaksi saat ini

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
id: Buat Transaksi Terjadwal dengan transaksi saat ini sebagai templat

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
id: _Lompat ke akun yang lain

en: Account Report
id: Laporan Akun

en: Open a register report for this Account
id: Buka laporan register untuk Akun ini

en: Account Report - Single Transaction
id: Laporan Akun - Transaksi Tunggal

en: Open a register report for the selected Transaction
id: Buka laporan register untuk Transaksi yang dipilih

en: _Print Report…
id: _Cetak Laporan…

en: Print the current report
id: Cetak laporan saat ini

en: _Report Options
id: Opsi Lapo_ran

en: Edit report style sheets
id: Sunting lembar gaya laporan

en: Export as P_DF…
id: Ekspor sebagai P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
id: Ekspor laporan saat ini sebagai dokumen PDF

en: Export HTML-formatted report to file
id: Ekspor laporan berformat HTML ke suatu berkas

en: Back
id: Kembali

en: Move back one step in the history
id: Kembali satu langkah pada riwayat

en: Forward
id: Maju

en: Move forward one step in the history
id: Maju satu langkah pada riwayat

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Reload the current page
id: Muat ulang halaman saat ini

en: Stop
id: Berhenti

en: Cancel outstanding HTML requests
id: Batalkan permintaan HTML yang belum diselesaikan

en: Export _Report
id: Ekspor Lapo_ran

en: Create a new scheduled transaction
id: Buat transaksi terjadwal baru

en: Edit the selected scheduled transaction
id: Sunting transaksi terjadwal yang dipilih

en: Delete the selected scheduled transaction
id: Hapus transaksi terjadwal yang dipilih

en: Import _QIF…
id: Impor _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
id: Impor berkas QIF Quicken

en: _General Journal
id: Jurnal _Umum

en: Open general journal window
id: Buka jendela jurnal umum

en: St_yle Sheets
id: Lembar Ga_ya

en: _Reconcile
id: _Rekonsiliasi

en: _Reconcile Information…
id: Informasi _Rekonsiliasi…

en: _Finish
id: _Selesai

en: _Postpone
id: _Tunda

en: _Open Account
id: _Buka Akun

en: _Reconcile Selection
id: _Rekonsiliasi Pilihan

en: _Unreconcile Selection
id: _Batalkan Rekonsiliasi Pilihan

en: Add a new balancing entry to the account
id: Tambahkan entri saldo baru ke akun

en: Edit the current transaction
id: Sunting transaksi saat ini

en: Reconcile the selected transactions
id: Rekonsiliasi transaksi yang dipilih

en: Unreconcile the selected transactions
id: Batalkan rekonsiliasi transaksi yang dipilih

en: Delete the selected transaction
id: Hapus transaksi yang dipilih

en: Open the account
id: Buka akun

en: Finish the reconciliation of this account
id: Selesaikan rekonsiliasi akun ini

en: Postpone the reconciliation of this account
id: Tunda rekonsiliasi akun ini

en: Cancel the reconciliation of this account
id: Batalkan rekonsiliasi akun ini

en: Illegal variable in expression.
id: Variabel ilegal pada ekspresi.

en: Unbalanced parenthesis
id: Tanda petik tak lengkap

en: Undefined character
id: Karakter tak terdefinisi

en: Not a variable
id: Bukan sebuah variabel

en: Not a defined function
id: Bukan fungsi yang didefinisikan

en: Out of memory
id: Kehabisan memori

en: Numeric error
id: Galat numerik

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
id: Akun tak diketahui untuk guid [%s], membatalkan pembuatan SX [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
id: Galat saat mengurai SX [%s] kunci [%s]=rumus [%s] pada [%s]: %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
id: Galat %d pada SX [%s] nilai gnc_numerik final, menggunakan nilai 0.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
id: Tak ada nilai tukar yang tersedia pada SX [%s] untuk %s -> %s, nilainya nol.

en: Opening Balances
id: Saldo Awal

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
id: Diganti nama ke:

en: Notice
id: Pemberitahuan

en: Your gnucash metadata has been migrated.
id: Metadata gnucash Anda telah dimigrasikan.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
id: Lokasi lama:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
id: Lokasi baru:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
id: Jika Anda tidak akan menjalankan {1} 2.6.x atau lebih lama pada sistem ini, Anda bisa dengan aman menghapus direktori lama.

en: In addition:
id: Tambahan:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
id[0]: Berkas berikut telah disalin ke {1}:
id[1]: Berkas berikut telah disalin ke {1}:

en: The following file in {1} has been renamed:
id: Berkas pada {1} berikut telah dinamai ulang:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
id[0]: Berkas berikut telah usang dan akan diabaikan:
id[1]: Berkas berikut telah usang dan akan diabaikan:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
id[0]: Berkas berikut tak dapat dipindahkan ke {1}:
id[1]: Berkas berikut tak dapat dipindahkan ke {1}:

en: Deposit
id: Deposito

en: Receive
id: Penerimaan

en: Withdrawal
id: Penarikan

en: Spend
id: Pembelanjaan

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
id: Karakter pemisah "%s" digunakan dalam satu atau lebih nama akun.
    
    Ini akan menyebabkan tingkah laku yang tak diharapkan. Ubah nama akun atau pilih karakter pemisah yang lain.
    
    Di bawah ini adalah daftar nama akun yang tak valid:
    %s

en: Credit Card
id: Kartu Kredit

en: Stock
id: Saham

en: Mutual Fund
id: Reksadana

en: A/Receivable
id: A/Piutang

en: A/Payable
id: A/Utang

en: Root
id: Akar

en: Orphaned Gains
id: Keuntungan Terlantar

en: Realized Gain/Loss
id: Keuntungan/Kerugian Direalisasikan

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
id: Keuntungan atau Kerugian yang direalisasikan dari Komoditas atau Akun Perdagangan yang belum dicatat dimanapun.

en: Unknown date format specifier passed as argument.
id: Penentu format tanggal yang tak diketahui diteruskan sebagai argumen.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
id: Nilai tak dapat diurai menjadi tanggal menggunakan format tanggal yang dipilih.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
id: Nilai sepertinya berisi sebuah tahun sedangkan format yang dipilih melarang hal ini.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
id: Set data berikut berisi fitur-fitur yang tak didukung oleh GnuCash versi ini. Anda harus menggunakan GnuCash versi yang lebih baru agar mendukung fitur-fitur berikut:

en: Extra to Charge Card
id: Ekstra untuk Menagih Kartu

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
id: Dihasilkan dari sebuah faktur. Cobalah membatalkan pos faktur.

en:  (posted)
id:  (dipos)

en: One Week Ago
id: Satu Minggu yang Lalu

en: One Week Ago.
id: Satu Minggu yang Lalu.

en: One Week Ahead
id: Satu Minggu ke Depan

en: One Week Ahead.
id: Satu Minggu ke Depan.

en: One Month Ago
id: Satu Bulan yang Lalu

en: One Month Ago.
id: Satu Bulan yang Lalu.

en: One Month Ahead
id: Satu Bulan ke Depan

en: One Month Ahead.
id: Satu Bulan ke Depan.

en: Three Months Ago
id: Tiga Bulan yang Lalu

en: Three Months Ago.
id: Tiga Bulan yang Lalu.

en: Three Months Ahead
id: Tiga Bulan ke Depan

en: Three Months Ahead.
id: Tiga Bulan ke Depan.

en: Six Months Ago
id: Enam Bulan yang Lalu

en: Six Months Ago.
id: Enam Bulan yang Lalu.

en: Six Months Ahead
id: Enam Bulan ke Depan

en: Six Months Ahead.
id: Enam Bulan ke Depan.

en: One Year Ago
id: Satu Tahun yang Lalu

en: One Year Ago.
id: Satu Tahun yang Lalu.

en: One Year Ahead
id: Satu Tahun ke Depan

en: One Year Ahead.
id: Satu Tahun ke Depan.

en: Start of next month
id: Awal bulan berikutnya

en: First day of the next month.
id: Hari pertama bulan berikutnya.

en: End of next month
id: Akhir bulan berikutnya

en: Last day of next month.
id: Hari terakhir bulan berikutnya.

en: Start of next quarter
id: Awal kuartal berikutnya

en: First day of the next quarterly accounting period.
id: Hari pertama periode akuntansi kuartal berikutnya.

en: End of next quarter
id: Akhir kuartal berikutnya

en: Last day of next quarterly accounting period.
id: Hari terakhir periode akuntansi kuartal berikutnya.

en: Start of next year
id: Awal tahun berikutnya

en: First day of the next calendar year.
id: Hari pertama tahun kalender berikutnya.

en: End of next year
id: Akhir tahun berikutnya

en: Last day of the next calendar year.
id: Hari terakhir tahun kalender berikutnya.

en: Counters
id: Pencacah

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
id: Pilih jumlah hari di mana setelahnya, transaksi akan menjadi hanya-baca dan tidak dapat disunting lagi. Ambang batas ini ditandai dengan garis merah di jendela register akun. Jika nol, semua transaksi dapat disunting dan tidak ada yang hanya-baca.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
id: Centang untuk memiliki bidang tindakan yang terpisah yang digunakan dalam register untuk bidang 'Num' sebagai pengganti nomor transaksi; nomor transaksi ditampilkan sebagai 'T-Num' pada baris kedua register. Berpengaruh pada fitur-fitur bisnis, pelaporan dan impor/ekspor.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
id: Centang untuk memiliki akun perdagangan yang digunakan untuk transaksi yang melibatkan lebih dari satu mata uang atau komoditas.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
id: Anggaran yang akan digunakan ketika tidak ada yang ditentukan.

en: Customer number
id: Nomor pelanggan

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
id: Nomor pelanggan sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor pelanggan berikutnya.

en: Customer number format
id: Format nomor pelanggan

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor pelanggan. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: Employee number
id: Nomor pegawai

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
id: Nomor pegawai sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor pegawai berikutnya.

en: Employee number format
id: Format nomor pegawai

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor pegawai. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: Invoice number
id: Nomor faktur

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
id: Nomor faktur sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor faktur berikutnya.

en: Invoice number format
id: Format nomor faktur

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor faktur. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: Bill number
id: Nomor tagihan

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
id: Nomor tagihan sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor tagihan berikutnya.

en: Bill number format
id: Format nomor tagihan

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor tagihan. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: Expense voucher number
id: Nomor voucer pengeluaran

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
id: Nomor voucer pengeluaran sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor voucer berikutnya.

en: Expense voucher number format
id: Format penomoran voucer pengeluaran

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor voucer pengeluaran. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: Job number
id: Nomor pekerjaan

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
id: Nomor pekerjaan sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor pekerjaan berikutnya.

en: Job number format
id: Format nomor pekerjaan

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor pekerjaan. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: Order number
id: Nomor pesanan

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
id: Nomor pesanan sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor order berikutnya.

en: Order number format
id: Format nomor pesanan

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor pesanan. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: Vendor number
id: Nomor vendor

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
id: Nomor vendor sebelumnya yang telah dibuat. Nomor ini akan ditambah untuk membuat nomor vendor berikutnya.

en: Vendor number format
id: Format nomor vendor

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
id: Format string yang digunakan untuk membuat nomor vendor. Ini adalah format string dengan gaya printf.

en: The name of your business.
id: Nama bisnis Anda.

en: The address of your business.
id: Alamat bisnis Anda.

en: The contact person to print on invoices.
id: Narahubung yang akan dicetak di faktur.

en: The fax number of your business.
id: Nomor faks bisnis Anda.

en: The email address of your business.
id: Alamat surel bisnis Anda.

en: The URL address of your website.
id: Alamat URL situs web Anda.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
id: Nomor ID perusahaan Anda (misal 'ID-Pajak: 00-000000').

en: Default Customer TaxTable
id: Tabel Pajak Baku untuk Pelanggan

en: The default tax table to apply to customers.
id: Tabel pajak baku untuk diterapkan ke pelanggan.

en: Default Vendor TaxTable
id: Tabel Pajak Baku untuk Vendor

en: The default tax table to apply to vendors.
id: Tabel pajak baku untuk diterapkan ke vendor.

en: The default date format used for fancy printed dates.
id: Format tanggal baku yang digunakan untuk mencetak tanggal lengkap.

en: The electronic tax number of your business
id: Nomor pajak elektronik bisnis Anda

en:  (closed)
id:  (ditutup)

en: Offset between documents:
id: Ofset antar dokumen:

en: Lot Link
id: Tautan Lot

en: First In, First Out
id: Masuk Pertama, Keluar Pertama

en: Use oldest lots first.
id: Gunakan lot paling lama terlebih dahulu.

en: Last In, First Out
id: Masuk Terakhir, Keluar Pertama

en: Use newest lots first.
id: Gunakan lot paling baru terlebih dahulu.

en: Average cost of open lots.
id: Biaya rata-rata lot terbuka.

en: Manually select lots.
id: Pilih lot secara manual.

en: Use Trading Accounts
id: Gunakan Akun Perdagangan

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
id: Ambang Hari untuk Transaksi Hanya-Baca (garis merah)

en: Use Split Action Field for Number
id: Gunakan Bidang Aksi Terpisah untuk Nomor

en: Budgeting
id: Penganggaran

en: Default Budget
id: Anggaran Baku

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
id: %s terakhir

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
id: Tak diketahui, daftar berukuran %d.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
id: Silakan menghapus transaksi ini. Penjelasan di https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
id: Silakan menghapus transaksi ini. Penjelasan di https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
id: Memeriksa lot bisnis di akun %s: %u dari %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
id: Memeriksa split bisnis pada akun %s: %u dari %u

en: Voided transaction
id: Transaksi dibatalkan

en: Transaction Voided
id: Transaksi Dibatalkan

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
id: Terkait-pajak tetapi tidak memiliki kode pajak

en: Tax entity type not specified
id: Tipe entitas pajak tak ditentukan

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
id: Tipe pajak %s: kode tidak valid %s untuk tipe akun

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
id: Bukan terkait-pajak; tipe pajak %s: kode tidak valid %s untuk tipe akun

en: Invalid code %s for tax type %s
id: Kode tidak valid %s untuk tipe pajak %s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
id: Bukan terkait-pajak; kode tidak valid %s untuk tipe pajak %s

en: No form: code %s, tax type %s
id: Tak ada bentuk: kode %s, tipe pajak %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
id: Bukan terkait-pajak; tak ada bentuk: kode %s, tipe pajak %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
id: Tak ada deskripsi: bentuk %s, kode %s, tipe pajak %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
id: Bukan terkait-pajak; tak ada deskripsi: bentuk %s, kode %s, tipe pajak %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
id: Bukan terkait-pajak; %s%s: %s (kode %s, tipe pajak %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
id: (Sub-akun terkait-pajak: %d)

en: No help available.
id: Tak ada bantuan yang tersedia.
