GnuCash $ - en to it translation catalogue (5141 entries)

en: ~a to ~a
it: ~a a ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
it: Ho cercato di individuare un simbolo di data non definito '~a'. Questo resoconto è stato probabilmente salvato da una versione successiva di GnuCash. Imposto ad oggi.

en: Start of this year
it: Inizio di quest'anno

en: First day of the current calendar year.
it: Il primo giorno di quest'anno.

en: End of this year
it: Fine di quest'anno

en: Last day of the current calendar year.
it: L'ultimo giorno di quest'anno.

en: Start of previous year
it: Inizio dell'anno scorso

en: First day of the previous calendar year.
it: Il primo giorno dell'anno scorso.

en: End of previous year
it: Fine dell'anno scorso

en: Last day of the previous calendar year.
it: L'ultimo giorno dell'anno scorso.

en: Start of accounting period
it: Inizio del periodo contabile

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
it: Il primo giorno del periodo contabile, come impostato nelle preferenze globali.

en: End of accounting period
it: Fine del periodo contabile

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
it: L'ultimo giorno del periodo contabile, come impostato nelle preferenze globali.

en: Start of this month
it: Inizio di questo mese

en: First day of the current month.
it: Il primo giorno del mese corrente.

en: End of this month
it: Fine di questo mese

en: Last day of the current month.
it: L'ultimo giorno del mese corrente.

en: Start of previous month
it: Inizio del mese scorso

en: First day of the previous month.
it: Il primo giorno del mese scorso.

en: End of previous month
it: Fine del mese scorso

en: Last day of previous month.
it: L'ultimo giorno del mese scorso.

en: Start of current quarter
it: Inizio di questo trimestre

en: First day of the current quarterly accounting period.
it: Il primo giorno del trimestre contabile corrente.

en: End of current quarter
it: Fine di questo trimestre

en: Last day of the current quarterly accounting period.
it: L'ultimo giorno del trimestre contabile corrente.

en: Start of previous quarter
it: Inizio dello scorso trimestre

en: First day of the previous quarterly accounting period.
it: Il primo giorno del trimestre contabile scorso.

en: End of previous quarter
it: Fine dello scorso trimestre

en: Last day of previous quarterly accounting period.
it: L'ultimo giorno del trimestre contabile scorso.

en: Today
it: Oggi

en: The current date.
it: La data attuale.

en: Business
it: Impresa

en: Company Name
it: Nome dell'impresa

en: Company Address
it: Indirizzo dell'impresa

en: Company ID
it: ID dell'impresa

en: Company Phone Number
it: Num. di telefono dell'impresa

en: Company Fax Number
it: Numero di fax dell'impresa

en: Company Website URL
it: Sito internet dell'impresa

en: Company Email Address
it: Indirizzo email dell'impresa

en: Company Contact Person
it: Persona di contatto dell'impresa

en: Fancy Date Format
it: Formato data per le stampe

en: custom
it: personalizzato

en: Tax
it: Imposte

en: Tax Number
it: Codice fiscale

en: Arabic
it: Arabo

en: Baltic
it: Baltico

en: Central European
it: Centro europeo

en: Chinese
it: Cinese

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Indian
it: Indiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Turkish
it: Turco

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Western
it: Occidentale

en: Other
it: Altro

en: Arabic (IBM-864)
it: Arabo (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
it: Arabo (ISO-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
it: Arabo (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
it: Arabo (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
it: Arabo (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
it: Arabo (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
it: Armeno (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
it: Baltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
it: Baltico (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
it: Celtico (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
it: Centro europeo (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Centro europeo (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
it: Centro europeo (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
it: Centro europeo (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
it: Cinese semplificato (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
it: Cinese semplificato (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
it: Cinese semplificato (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
it: Cinese semplificato (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
it: Cinese semplificato (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
it: Cinese tradizionale (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
it: Cinese tradizionale (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
it: Cinese tradizionale (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
it: Croato (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
it: Cirillico (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
it: Cirillico (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
it: Cirillico (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
it: Russo (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
it: Ucraino (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
it: Ucraino (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
it: Inglese (ASCII)

en: Georgian (GEOSTD8)
it: Georgiano (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
it: Greco (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
it: Greco (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
it: Ebraico (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
it: Ebraico (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
it: Ebraico (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
it: Ebreo (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
it: Ebreo (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
it: Indi (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
it: Islandese (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
it: Giapponese (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
it: Giapponese (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
it: Coreano (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
it: Coreano (JOHAB)

en: Korean (UHC)
it: Coreano (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
it: Nordico (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
it: Rumeno (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
it: Rumeno (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
it: Sud europeo (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
it: Tailandese (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
it: Turco (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
it: Turco (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
it: Turco (Windows-1254)

en: User Defined
it: Definito dall'utente

en: Vietnamese (TCVN)
it: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
it: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
it: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
it: Vietnamita (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebraico visuale (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
it: Occidentale (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
it: Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
it: Occidentale (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
it: Occidentale (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
it: Occidentale (Windows-1252)

en: Conversion Direction
it: Direzione di conversione

en: This value determines which iconv test to perform.
it: Questo valore determina quale test iconv eseguire.

en: Menu
it: Menù

en: The menu of options
it: Il menù delle opzioni

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
it: Il manuale online di GnuCash contiene molte informazioni utili. È possibile accedere al manuale dal menu «Aiuto».

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
it: Le mailing list sono la modalità di comunicazione preferita nella comunità GnuCash. Per gli annunci sui nuovi rilasci, i gruppi di utenti, etc guarda la tabella alla pagina https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
it: Gli sviluppatori di GnuCash possono essere facilmente contattati: gli puoi scrivere attraverso diverse mailing list, oppure puoi chiacchierare con loro dal vivo su IRC! Basta entrare nel canale #GnuCash su irc.gnome.org

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
it: È possibile importare facilmente i propri dati finanziari preesistenti da Quicken, MS Money o altri programmi che esportino file QIF e OFX. Nel menu File, fai clic sul sotto menu Importa e quindi rispettivamente sul file QIF o OFX. Poi segui le istruzioni riportate.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
it: Se vuoi sapere in quali directory sono archiviati i tuoi file GnuCash recenti, passa con il mouse su una delle voci nel menu della cronologia
    (File[->Elenco più utilizzati di recente]).
    Il percorso completo viene visualizzato nella barra di stato.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
it: Se conosci già altri programmi finanziari come Quicken, nota che GnuCash usa i conti al posto delle categorie per tenere traccia delle entrate e delle uscite. Per maggiori informazioni sui conti delle entrate e delle uscite, leggi il manuale in linea di GnuCash.

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
it: È possibile modificare le colonne visualizzate nel Piano dei conti. Basta localizzare il triangolo all'estrema destra delle intestazioni di colonna e fare clic per visualizzare le diverse colonne disponibili.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
it: Fai clic con il tasto destro del mouse (control-clic in Mac OS X) nella finestra principale per aprire il menu delle opzioni sui conti. All'interno di ogni registro, fai clic con il tasto destro del mouse per aprire il menu delle opzioni delle transazioni.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
it: Per creare nuovi conti, fai clic sul pulsante «Nuovo» della barra degli strumenti nella finestra principale. Sarà aperta una finestra di dialogo dove immettere i dettagli del conto. Per maggiori informazioni sulla scelta del tipo di conto o sull'impostazione di un gruppo di conti, leggi il manuale in linea di GnuCash.

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
it: Per immettere transazioni con suddivisioni multiple come uno stipendio con diverse detrazioni, fare clic sul pulsante «Suddivisione» nella barra degli strumenti. In alternativa, nel menu «Visualizza->Stile», è possibile scegliere lo stile di registro «Mastro a espansione automatica» o «Giornale delle transazioni».

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
it: Durante l'immissione degli importi nel registro, è possibile usare la calcolatrice di GnuCash per aggiungere, sottrarre, moltiplicare e dividere. Basta digitare il primo valore, quindi scegliere «+», «-», «*» o «/», infine digitare il secondo valore e fare clic su «invio» per registrare l'importo calcolato.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
it: Quickfill semplifica l'immissione di transazioni comuni. Digitando le prime lettere della descrizione di una transazione comune e premendo poi il tasto «Tab», GnuCash completerà automaticamente la parte rimanente della transazione così come è stata immessa l'ultima volta.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
it: Digita le prime lettere del nome di un conto esistente nella colonna Transazione del registro, e GnuCash completerà il nome prendendolo dall'elenco dei conti. Per i sottoconti, digita le prime lettere del conto genitore seguito da «:» e dalle prime lettere del sottoconto (cioè A:L per Attività:Liquidi).

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
it: Vuoi vedere tutte le transazioni di tutti i sottoconti in un registro? Dalla scheda Conti nella finestra principale, evidenziare il conto genitore e scegliere «Modifica->Apri sottoconti» dal menu.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
it: Quando si immette una data, è possibile digitare «+» o «-» per incrementare o decrementare la data selezionata. È possibile usare «+» e «-» anche per incrementare e decrementare i numeri d'assegno.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
it: Per muoversi tra le varie schede presenti nella finestra principale, usare la combinazione di tasti Ctrl+Pagina Su/Giù.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
it: Nella finestra di riconciliazione, si può fare clic sulla barra spaziatrice per marcare le transazioni come riconciliate. È anche possibile premere Tab o Shift-Tab per spostarsi fra i versamenti e i prelievi.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
it: Per trasferire fondi fra conti con valute differenti, fare clic sul pulsante «Trasferimento» nella barra degli strumenti dei registri e selezionare i conti. Saranno disponibili le opzioni di transazione valute per l'immissione del tasso di cambio o dell'importo dell'altra valuta.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
it: È possibile impostare la schermata dell'Editor del titolo in modo da visualizzare la fonte delle Quotazioni di un titolo, il che semplifica la visualizzazione delle fonti online utilizzate dai titoli. Fai clic sul triangolo all'estrema destra delle intestazioni di colonna per modificare la visualizzazione.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
it: Si possono raggruppare più resoconti in una sola finestra, visualizzando così tutte le informazioni finanziarie che si desidera avere a colpo d'occhio. A tal scopo, usare il resoconto «Vista multi colonna->Resoconto multicolonna personalizzato».

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
it: I fogli di stile influenzano il modo in cui i resoconti sono visualizzati. Scegliere un foglio di stile per i propri resoconti tra le opzioni del resoconto e usare il menu «Modifica->Fogli di stile» per personalizzare i fogli di stile.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
it: Per far comparire l'elenco dei conti nel campo «trasferimenti» di una pagina del registro, basta premere il tasto menu o la combinazione di tasti «Ctrl-FrecciaGiù».

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
it: L'editor delle transazioni pianificate fornisce un configuratore della frequenza estremamente flessibile. Le frequenze più comuni per una transazione pianificata comprendono le scelte: giornaliera, settimanale e mensile. Possono però essere impostate delle ricorrenze più complesse:
    
    - per pianificare una transazione ogni tre settimane è possibile selezionare la frequenza settimanale di base e poi impostare «Ogni 3 settimane»;
    
    - per pianificare una transazione ogni anno è possibile selezionare la frequenza mensile e impostare «Ogni 12 mesi».

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
it: Se si lavora a cavallo della mezzanotte, si dovrebbe chiudere e riaprire il registro di lavoro dopo la mezzanotte per aggiornare la data predefinita per le nuove transazioni. Non è necessario riavviare GnuCash.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
it: Per confrontare visivamente sullo schermo il contenuto di 2 schede, in una delle schede, seleziona «Finestre-> Apri la pagina in una nuova finestra» dal menu per duplicare quella scheda in una nuova finestra.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
it: C'è una teoria secondo la quale, se qualcuno dovesse mai scoprire a cosa serve l'Universo e perché è qui, questo scomparirebbe istantaneamente per essere sostituito con qualcosa di ancora più bizzarro e inspiegabile.
    C'è un'altra teoria secondo la quale questo è già accaduto.
    
    Douglas Adams, «The Restaurant at the End of the Universe»

en: The book was closed successfully.
it: Il libro è stato chiuso correttamente.

note: Translators: %s is a date string. %d is the number of books that will be created. This is a ngettext(3) message (but only for the %d part).
en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
it[0]: La data della transazione più vecchia in questo libro è %s. Sulla base della selezione fatta più sopra, questo libro verrà diviso in %d libro.
it[1]: La data della transazione più vecchia in questo libro è %s. Sulla base della selezione fatta più sopra, questo libro verrà diviso in %d libri.

note: Translators: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
it: È stata richiesta la creazione di un libro. Questo libro conterrà tutte le transazioni fino a mezzanotte %s (per un totale di %d transazioni suddivise in %d conti).
    
    Controlla il titolo e le note o fai clic su «Avanti» per procedere.
    Fai clic su «Indietro» per modificare le date o su «Annulla».

en: Period %s - %s
it: Periodo dal %s al %s

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
it: Il libro verrà creato con il titolo «%s» selezionando «Applica». Selezionare «Indietro» per modificare, o «Annulla» per non creare il libro.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
it: %s
    Congratulazioni! I libri sono stati chiusi!

en: Period
it: Periodo

en: Closing Date
it: Data di chiusura

en: Selected
it: Selezionato

en: Account Types
it: Tipi di conto

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
it: Conti in «%s»

en: No description provided.
it: Nessuna descrizione fornita.

en: Accounts in Category
it: Conti nella categoria

en: existing account
it: conto esistente

en: Yes
it: Sì

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Opening Balance
it: Saldo d'apertura

en: Use Existing
it: Utilizza quello esistente

en: Please choose the currency to use for new accounts.
it: Seleziona la valuta da utilizzare per i nuovi conti.

en: New Book Options
it: Opzioni del nuovo libro

en: Taxes
it: Imposte

en: Tax Payment
it: Pagamento imposte

en: Insurance
it: Assicurazione

en: Insurance Payment
it: Pagamento assicurazione

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
it: Assicurazione privata sui mutui ipotecari (PMI)

en: PMI Payment
it: Pagamento PMI

en: Other Expense
it: Altre uscite

en: Miscellaneous Payment
it: Pagamenti vari

en: via Escrow account?
it: attraverso il conto destinato a garanzia?

en: Loan
it: Prestito

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
it: Opzioni di restituzione del prestito: «%s»

en: Date
it: Data

en: Payment
it: Pagamento

en: Principal
it: Capitale

en: Interest
it: Interesse

en: Escrow Payment
it: Pagamento a garanzia

[ctx: Action Column]
en: Split
it: Suddivisione

en: Error adding price.
it: Impossibile aggiungere il prezzo.

en: Account
it: Conto

en: Symbol
it: Simbolo

en: Shares
it: Azioni

en: You don't have any stock accounts with balances!
it: Nessun conto delle azioni ha un saldo!

note: Translators: this is a stock transaction describing an Initial stock long purchase
en: Open buy
it: Acquisto

en: Initial stock long purchase.
it: Acquisto iniziale long di azioni.

note: Translators: this is a stock transaction describing an initial stock short sale
en: Open short
it: Vendita short

en: Initial stock short sale.
it: Vendita short iniziale di azioni.

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
it: Compra

en: Buying stock long.
it: Acquisto azioni posizione long.

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
it: Vendi

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
it: Vendita di azioni in posizione long e registrazione di un profitto/perdita in conto capitale.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
it: Dividendo

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
it: La società ha distribuito dei dividendi in denaro agli azionisti.
    
    Ogni dividendo che viene reinvestito deve quindi essere registrato come un normale acquisto di azioni.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital
en: Return of capital
it: Rimborso di capitale

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
it: La società restituisce capitale, riducendo il costo di carico senza influire sulle # unità.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital, reclassifying a dividend into return of capital
en: Return of capital (reclassification)
it: Rimborso di capitale (riclassificazione)

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
it: La società restituisce capitale, riducendo il costo di carico senza influire sulle # unità. Una distribuzione precedentemente registrata come un dividendo viene riclassificata in rimborso di capitale, spesso a causa di informazioni fiscali ricevute a fine anno.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend
en: Notional distribution (dividend)
it: Distribuzione di nozionale (dividendo)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
it: La società ha effettuato una distribuzione di nozionale che viene registrata come un'entrata per un dividendo e aumenta il costo delle azioni senza interessare le # unità.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain
en: Notional distribution (capital gain)
it: Distribuzione di nozionale (capital gain)

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
it: La società ha effettuato una distribuzione di nozionale che viene registrata come un capital gain e aumenta il costo delle azioni senza interessare le # unità.

note: Translators: this is a stock transaction describing a stock split split when shorting stock
en: Stock split
it: Frazionamento azionario

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
it: La società emette unità aggiuntive di azioni riducendo, quindi, il prezzo unitario delle azioni applicando un divisore e mantenendo costante il valore monetario totale dell'investimento.

note: Translators: this is a stock transaction describing a reverse split Translators: this is a stock transaction describing a reverse split when shorting stock.
en: Reverse split
it: Raggruppamento di azioni

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
it: La società riscatta quote, aumentando così il prezzo delle azioni di un multiplo e mantenendo costante il valore monetario totale dell'investimento complessivo.
    
    Se il raggruppamento azionario si traduce in un pagamento in contanti per le unità rimanenti, registrare prima la vendita utilizzando l'Assistente transazioni azionarie, quindi registrare il raggruppamento (frazionamento inverso).

note: Translators: this is a stock transaction describing shorting of stock.
en: Short sell
it: Vendita allo scoperto

en: Selling stock short.
it: Vendita di azioni allo scoperto.

note: Translators: this is a stock transaction describing cover buying stock, and recording capital gain/loss
en: Buy to cover short
it: Acquisto per coprire la vendita allo scoperto

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss.
it: Riacquisto di azioni per coprire una posizione short, e rilevazione di un utile/perdita in conto capitale.

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory dividend
it: Dividendo compensativi

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
it: La società emette dividendi e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per il dividendo ricevuto.

note: Translators: this is a stock transaction describing return of capital retrieved from holder when shorting stock
en: Compensatory return of capital
it: Restituzione compensativa di capitale

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
it: La società restituisce del capitale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per il capitale ricevuto. Ciò riduce la base di costo (meno negativa, in direzione del valore 0,00) senza influire sulle # unità.

note: Translators: this is a stock transaction describing reclassifying a compensatory dividend into compensatory return of capital when shorting stock
en: Compensatory return of capital (reclassification)
it: Restituzione compensativa di capitale (riclassificazione)

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital, often due to end-of-year tax information.
it: La società restituisce del capitale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per il capitale ricevuto. Ciò riduce la base di costo (meno negativa, in direzione del valore 0,00) senza influire sulle # unità. Una distribuzione precedentemente registrata come dividendo compensativo viene riclassificata in una restituzione compensativa di capitale, spesso a causa delle informazioni fiscali di fine anno.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as dividend when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (dividend)
it: Distribuzione nominale compensativa (dividendo)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
it: La società effettua una distribuzione nominale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per la distribuzione nominale. Questo viene registrato come un ammontare negativo di dividendi incassati e aumenta la base di costo (più negativa, in allontanamento dal valore 0,00) senza influire sulle # unità.

note: Translators: this is a stock transaction describing a notional distribution recorded as capital gain when shorting stock
en: Compensatory notional distribution (capital gain)
it: Distribuzione nominale compensativa (capital gain)

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
it: La società effettua una distribuzione nominale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per la distribuzione nominale. Questo importo viene registrato come una minusvalenza e aumenta la base di costo (più negativa, in allontanamento dal valore 0,00) senza influire sulle # unità.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
it: La società riscatta quote, aumentando così il prezzo delle azioni di un multiplo, mantenendo costante il valore monetario totale dell'investimento complessivo.
    
    Se il raggruppamento azionario si traduce in un rimborso in contanti per le unità rimanenti, registrare prima l'acquisto di copertura utilizzando l'Assistente transazione azionaria, quindi registrare il raggruppamento (frazionamento inverso).

en: Amount for %s is missing.
it: Manca l'importo per %s.

en: Amount for %s must not be negative.
it: L'importo per %s non deve essere negativo.

en: Amount for %s must be positive.
it: L'importo per %s deve essere positivo.

en: missing
it: mancante

en: Amount for stock value is missing.
it: Manca l'importo per il valore delle azioni.

note: Translators: (missing) denotes that the amount or account is not provided, or incorrect, in the Stock Transaction Assistant.
en: (missing)
it: (mancante)

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
it: Inserirai una transazione con data %s precedente all'ultima transazione in questo conto, datata %s. Ciò potrebbe incidere sulla base di costo, e quindi sulle plusvalenze, delle operazioni con data successiva al nuovo inserimento. Rivedi tutte le transazioni per assicurarti della corretta registrazione.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: stock value
it: valore azione

en: Invalid stock new balance.
it: Il nuovo saldo azioni non è valido.

en: New balance must be higher than old balance.
it: Il nuovo saldo deve essere superiore al vecchio saldo.

en: New balance must be lower than old balance.
it: Il nuovo saldo deve essere inferiore al vecchio saldo.

en: Stock amount must be positive.
it: L'ammontare dello stock deve essere positivo.

en: Cannot sell more units than owned.
it: Impossibile vendere più unità di quelle possedute.

en: Cannot cover buy more units than owed.
it: Non è possibile acquistare a copertura più unità di quelle dovute.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
it: Nessun errore rilevato. Fare clic su Applica per creare la transazione.

en: The following errors must be fixed:
it: I seguenti errori devono essere corretti:

en: The following warnings exist:
it: Ci sono i seguenti avvisi:

note: Translators: %s refer to: stock mnemonic, broker currency, date of transaction.
en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
it: Verrà registrato un prezzo di 1 %s = %s di %s.

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: cash
it: denaro

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: fees
it: commissioni

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: dividend
it: dividendo

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
it: Impossibile bilanciare la transazione, %s è il valore di errore %s

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
it: I debiti totali di %s non si bilanciano con i crediti totali di %s.

en: Ne_w Balance
it: Nuo_vo Saldo

en: _Shares
it: _Azioni

en: Ratio
it: Rapporto

en: Next Balance
it: Prossimo Saldo

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
it: Inserisci il nuovo saldo delle azioni dopo il frazionamento azionario.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
it: Inserisci il numero di azioni che hai guadagnato o perso nella transazione.

en: Memo
it: Promemoria

en: Debit
it: Dare

en: Credit
it: Avere

en: Units
it: Unità

en: Select…
it: Seleziona…

en: Edit…
it: Modifica…

en: Bill
it: Documento di acquisto

en: Voucher
it: Nota spese

en: Invoice
it: Documento di vendita

en: None
it: Nessuno

en: Use Global
it: Usa globale

en: Badly formed URL %s
it: URL mal formato: %s

en: Bad URL: %s
it: URL errato: %s

en: No such entity: %s
it: Entità sconosciuta: %s

en: No such owner entity: %s
it: Questo intestatario non esiste: %s

en: Entity type does not match %s: %s
it: Il tipo di entità non corrispondente a %s: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
it: I giorni di sconto non possono essere superiori a quelli di scadenza del pagamento.

en: You must provide a name for this Billing Term.
it: È necessario immettere un nome per questo termine di pagamento.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
it: È necessario immettere un nome univoco per questo termine di pagamento. La scelta «%s» è già in uso.

en: Days
it: Giorni

en: Proximo
it: Prossimo venturo

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
it: Il termine «%s» è in uso. Non è possibile cancellarlo.

en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Si è sicuri di voler cancellare «%s»?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
it: Questa transazione deve essere associata a un cliente: sceglierne uno qui sotto.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
it: Questa transazione deve essere assegnata ad un fornitore. Scegliere qui sotto un fornitore.

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
it: Questa commodity è utilizzata da almeno un conto. Si consiglia di non cancellarla.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
it: Questa commodity ha delle quotazioni di prezzo. Si è sicuri di voler cancellare la commodity e le quotazioni?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
it: Si è sicuri di voler cancellare la commodity selezionata?

en: Delete commodity?
it: Eliminare la commodity?

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Delete
it: _Elimina

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
it: ll campo nome dell'azienda non può essere lasciato vuoto, inserisci il nome di una società o il nome di una persona.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
it: La percentuale di sconto deve essere compresa fra 0 e 100 o non specificata.

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
it: L'importo del credito deve essere un valore positivo oppure il campo deve essere lasciato vuoto.

en: Edit Customer
it: Modifica cliente

en: New Customer
it: Nuovo cliente

en: View/Edit Customer
it: Visualizza/modifica cliente

en: Customer's Jobs
it: Lavori cliente

en: Customer's Invoices
it: Documento di vendita cliente

en: Process Payment
it: Procedura di pagamento

en: Shipping Contact
it: Contatto spedizione

en: Billing Contact
it: Contatto di fatturazione

en: Customer ID
it: ID cliente

en: Contact
it: Contatto

en: Company
it: Impresa

en: Find Customer
it: Trova cliente

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Vuoi cancellare «%s»?

en: You must select a report configuration to load.
it: È necessario selezionare una configurazione di resoconto da avviare.

en: You must select a report configuration to delete.
it: È necessario selezionare una configurazione di resoconto da eliminare.

en: Unable to change report configuration name.
it: Impossibile cambiare il nome della configurazione del resoconto.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
it: Una configurazione di resoconto con questo nome esiste già; inserirne un altro.

en: Load report configuration
it: Carica configurazione del resoconto

en: Edit report configuration name
it: Modifica il nome della configurazione del resoconto

en: Delete report configuration
it: Elimina configurazione del resoconto

en: No Account selected. Please try again.
it: Nessun conto selezionato. Riprovare.

en: Placeholder account selected. Please try again.
it: È stato selezionato un conto segnaposto. Riprovare.

en: Select document
it: Scegli il documento

en: Enter an URL like "%s"
it: Inserisci un URL come "%s"

en: Existing Document Link is
it: L'attuale collegamento al documento è

en: File Found
it: File Trovato

en: File Not Found
it: File non trovato

en: Address Found
it: Indirizzo trovato

en: Address Not Found
it: Indirizzo non trovato

en: Total Entries
it: Totale voci

en: Business item can not be modified.
it: L'elemento non può essere modificato.

en: Manage Document Link
it: Gestisci il collegamento al documento

en: Transaction can not be modified.
it: La transazione non può essere modificata.

en: Undefined
it: Non definito

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
it: Collegamenti ai documenti della transazione

en: Description
it: Descrizione

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
it: Doppio clic sull'elemento nella colonna «Id» per passare all'elemento.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Documento collegato» per aprire il documento collegato.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Disponibile» per modificare il collegamento al documento.

en: Business Document Links
it: Collegamenti a documenti commerciali

en: You must enter a Payment-Address Name.
it: È necessario immettere un nome per l'indirizzo di pagamento.

en: Edit Employee
it: Modifica dipendente

en: New Employee
it: Nuovo dipendente

en: View/Edit Employee
it: Visualizza/modifica dipendente

en: Expense Vouchers
it: Note spese

en: Employee ID
it: ID dipendente

en: Employee Username
it: Nome utente del dipendente

en: Employee Name
it: Nome del dipendente

en: Username
it: Nome utente

en: Name
it: Nome

en: Find Employee
it: Trova dipendente

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
it: Questo programma può calcolare un valore alla volta. Immettere i valori di tutte le voci tranne una.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
it: GnuCash non può riconoscere il valore in uno dei campi. Si deve inserire un'espressione valida.

en: The interest rate cannot be zero.
it: Il tasso d'interesse non può essere zero.

en: The number of payments cannot be zero.
it: Il numero di pagamenti non può essere zero.

en: The number of payments cannot be negative.
it: Il numero di pagamenti non può essere negativo.

en: Find Account
it: Cerca Conto

en: Place Holder
it: Segnaposto

en: Hidden
it: Nascosto

en: Not Used
it: Non utilizzato

en: Balance Zero
it: Saldo zero

en: Tax related
it: Conto imposte

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
it: _Sottoconti di «%s»

en: All Accounts
it: Tutti i conti

en: Balanced
it: Bilanciata

en: Closing Entries
it: Elementi di chiusura

en: Reconcile
it: Riconcilia

en: Share Price
it: Prezzo dell'azione

en: Value
it: Valore

en: Date Posted
it: Data di registrazione

en: Reconciled Date
it: Data di riconciliazione

en: Number/Action
it: Numero/Operazione

en: Action
it: Operazione

en: Transaction Number
it: Numero della transazione

en: Number
it: Numero

en: Description, Notes, or Memo
it: Descrizione, note o promemoria

en: Notes
it: Note

en: Find Transaction
it: Trova transazione

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
it[0]: C'è %d mappatura non valida.
    
    Vuoi eliminarla?
it[1]: Ci sono %d mappature non valide.
    
    Vuoi eliminarle?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
it: Per visualizzare le mappature non valide, utilizzare un filtro di '%s'

en: Map Account NOT found
it: Conto mappato NON trovato

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
it: (Nota che, se sono molte, potrebbe volerci un po' di tempo)

en: Bayesian
it: Bayesiano

en: Description Field
it: Campo descrizione

en: Memo Field
it: Campo Memo

en: CSV Account Map
it: Mappa conto CSV

en: Online HBCI
it: HBCI online

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
it: Devi fornire le informazioni di fatturazione.

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
it: Si è sicuri di voler cancellare l'elemento selezionato?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
it: Questo elemento è collegato a un ordine e sarà cancellato anche da quello!

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
it: Scegli un modello di resoconto diverso o verrà utilizzata la fattura stampabile

en: Due Date
it: Scadenza

en: Post Date
it: Data di registrazione

en: Post to Account
it: Registra sul conto

en: Accumulate Splits?
it: Accumulare le suddivisioni?

en: The Invoice must have at least one Entry.
it: Il documento di vendita deve avere almeno un elemento.

en: Do you really want to post the invoice?
it: Vuoi davvero registrare il documento di vendita?

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
it: L'operazione di registrazione è stata annullata in quanto non sono stati forniti tutti i tassi di cambio.

en: Total:
it: Totale:

en: Subtotal:
it: Subtotale:

en: Tax:
it: Imposte:

en: Total Cash:
it: Totale contanti:

en: Total Charge:
it: Totale importo:

en: Credit Note
it: Nota di credito

en: PAID
it: PAGATO

en: UNPAID
it: NON PAGATO

en: New Credit Note
it: Nuova nota di credito

en: New Invoice
it: Nuovo documento di vendita

en: Edit Credit Note
it: Modifica nota di credito

en: Edit Invoice
it: Modifica documento di vendita

en: View Credit Note
it: Visualizza nota di credito

en: View Invoice
it: Visualizza documento di vendita

en: New Bill
it: Nuovo documento di acquisto

en: Edit Bill
it: Modifica documento di acquisto

en: View Bill
it: Visualizza documento di acquisto

en: New Expense Voucher
it: Nuova nota spese

en: Edit Expense Voucher
it: Modifica nota spese

en: View Expense Voucher
it: Visualizza nota spese

en: Open Linked Document:
it: Apri il documento collegato:

en: Bill Information
it: Informazioni sul documento di acquisto

en: Bill ID
it: ID documento di acquisto

en: Voucher Information
it: Informazioni sulla nota spese

en: Voucher ID
it: ID venditore

en: Date of duplicated entries
it: Data degli elementi duplicati

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
it: Uno o più documenti di vendita selezionati sono già stati registrati.
    Ricontrolla la tua selezione.

en: Do you really want to post these invoices?
it: Registrare la fattura?

en: View/Edit Invoice
it: Visualizza/modifica documento di vendita

en: Duplicate
it: Duplica

en: Post
it: Registra

en: Printable Report
it: Resoconto stampabile

en: View/Edit Bill
it: Visualizza/modifica documento di acquisto

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
it: Visualizza/modifica nota

en: Invoice Owner
it: Intestatario documento di vendita

en: Invoice Notes
it: Note documento di vendita

en: Billing ID
it: ID della fatturazione

en: Is Paid?
it: Pagato?

en: Is Posted?
it: È stata registrata?

en: Date Opened
it: Data di apertura

en: Invoice ID
it: ID documento di vendita

en: Bill Owner
it: Intestatario documento di acquisto

en: Bill Notes
it: Note documento di acquisto

en: Voucher Owner
it: Intestatario Nota spese

en: Voucher Notes
it: Annotazioni Nota spese

en: Type
it: Tipo

en: Paid
it: Pagata

en: Posted
it: Registrata

en: Due
it: Scadenza

en: Opened
it: Aperta

en: Find Bill
it: Trova documento di acquisto

en: Find Expense Voucher
it: Trova nota spese

en: Expense Voucher
it: Nota spesa

en: Find Invoice
it: Trova documento di vendita

en: Amount
it: Importo

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
it[0]: Il seguente documento fornitore è scaduto:
it[1]: I seguenti %d documenti fornitore sono scaduti:

en: Due Bills Reminder
it: Promemoria scadenza documenti di acquisto

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
it[0]: Il seguente documento di vendita è scaduto:
it[1]: I seguenti %d documenti di vendita sono scaduti:

en: Due Invoices Reminder
it: Promemoria scadenza documenti di vendita

en: The Job must be given a name.
it: È necessario dare un nome al lavoro.

en: You must choose an owner for this job.
it: È necessario scegliere un intestatario per questo lavoro.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
it: L'importo della tariffa deve essere un valore valido oppure il campo deve essere lasciato vuoto.

en: Edit Job
it: Modifica lavoro

en: New Job
it: Nuovo lavoro

en: View/Edit Job
it: Visualizza/modifica lavoro

en: View Invoices
it: Visualizza documenti di vendita

en: Owner's Name
it: Nome dell'intestatario

en: Only Active?
it: Solo attivo?

en: Rate
it: Tariffa

en: Job Number
it: Numero del lavoro

en: Job Name
it: Nome del lavoro

en: Find Job
it: Trova lavoro

en: Empty
it: Vuoto

[ctx: Adjective]
en: Open
it: Aperto

en: Closed
it: Chiuso

en: Title
it: Titolo

en: Balance
it: Saldo

en: Gains
it: Guadagni

en: Gain/Loss
it: Guadagno/Perdita

en: Lots in Account %s
it: Lotti nel conto «%s»

en: The Order must be given an ID.
it: È necessario assegnare un ID all'ordine.

en: The Order must have at least one Entry.
it: L'ordine deve contenere almeno un elemento.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
it: Questo ordine contiene degli elementi che non sono stati fatturati. Vuoi davvero chiuderlo prima di fatturare tutti gli elementi?

en: Do you really want to close the order?
it: Vuoi davvero chiudere l'ordine?

en: Close Date
it: Data chiusura

en: View/Edit Order
it: Visualizza/modifica ordine

en: Order Notes
it: Note ordine

en: Date Closed
it: Data di chiusura

en: Is Closed?
it: È chiuso?

en: Owner Name
it: Nome dell'intestatario

en: Order ID
it: ID ordine

en: Find Order
it: Trova ordine

en: You must enter a valid account name for posting.
it: Devi immettere un nome di conto valido per registrare.

en: You must select a company for payment processing.
it: È necessario scegliere un'impresa per elaborare il pagamento.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
it: Si è verificato un problema con l'ammontare del pagamento o del rimborso.

en: You must select a transfer account from the account tree.
it: È necessario selezionare un conto di destinazione dalla struttura dei conti.

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
it: Non è stato selezionato alcun documento a cui assegnare questo pagamento. Ciò può creare un pagamento non collegato.

en: Pre-Payment
it: Pagamento anticipato

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
it: Il conto di trasferimento e di destinazione presentano valute diverse. Specificare il tasso di conversione.

en: Customer
it: Cliente

en: Vendor
it: Fornitore

en: Employee
it: Dipendente

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
it: Non è stato impostato un conto valido di registrazione. Crea un conto di tipo «%s» prima di procedere con il pagamento. Vorresti forse prima creare un documento di vendita o un documento di acquisto?

en: Cleared
it: Compensato

en: Reconciled
it: Riconciliato

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
it: La transazione selezionata non ha divisioni che possono essere assegnate come pagamento

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
it: Sebbene questa transazione abbia più divisioni che possono essere
    considerate «suddivisione del pagamento», GnuCash sa solo come gestirne una.
    Selezionane una, le altre verranno scartate.

en: Warning
it: Avviso

en: Continue
it: Continua

en: Cancel
it: Annulla

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
it: Questa transazione presenta suddivisioni in più conti aziendali:
    
    %s
    GnuCash può gestire solo transazioni registrate su un singolo conto.
    
    Correggi manualmente modificando direttamente la transazione e riprova.

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
it[0]: Eliminare il prezzo selezionato?
it[1]: Eliminare i %d prezzi selezionati?

en: Delete prices?
it: Eliminare i prezzi?

en: Entries
it: Elementi

en: Are you sure you want to delete these prices?
it: Eliminare i prezzi selezionati?

en: Price retrieval failed: %s
it: Tentativo di recupero dei prezzi non riuscito: %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
it: Vuoi sostituire il prezzo esistente?

en: Replace price?
it: Sostituisco il prezzo?

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: You must select a Security.
it: È necessario selezionare un titolo.

en: You must select a Currency.
it: È necessario selezionare una valuta.

en: You must enter a valid amount.
it: È necessario immettere un importo valido.

en: Cannot save check format file.
it: Non è possibile salvare il file del formato assegno.

en: Cannot open file %s
it: Impossibile aprire il file %s

en: There is a duplicate check format file.
it: È stato trovato un formato di file degli assegni duplicato.

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
it: I valori del GUID nel file «%s» di formato degli assegni «%s» e nel file «%s» di formato degli assegni «%s», coincidono.

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
it: applicazione

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
it: utente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Top
it: In alto

en: (paused)
it: (in pausa)

en: Complete
it: Completo

en: Contents
it: Contenuti

en: Report
it: Resoconto

en: Rows
it: Righe

en: Cols
it: Colonne

en: HTML Style Sheet Properties: %s
it: Proprietà dei fogli stile HTML: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
it: È necessario immettere un nome per il nuovo foglio di stile.

en: Style Sheet Name
it: Nome del foglio di stile

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
it: Questa transazione pianificata è cambiata; si è sicuri di voler annullare?

en: Please name the Scheduled Transaction.
it: Assegnare un nome alla transazione pianificata.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
it: Una transazione pianificata con nome «%s» esiste già. Vuoi dare lo stesso nome a quella corrente?

en: Please provide a valid end selection.
it: Fornire una selezione di fine valida.

en: There must be some number of occurrences.
it: Deve esserci un qualche numero di occorrenze.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
it: Il numero di occorrenze rimanenti (%d) è maggiore del numero di occorrenze totali (%d).

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
it: Hai tentato di creare una transazione pianificata che non verrà mai eseguita. Vuoi davvero farlo?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
it: Le transazioni pianificate con variabili o che utilizzano più di una commodity non possono essere create automaticamente.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
it: Le transazioni pianificate senza un modello non possono essere create automaticamente.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
it: Impossibile elaborare %s per la suddivisione «%s».

en: Split with memo %s has an invalid account.
it: La suddivisione con memo %s ha un conto non valido.

en: Invalid Account in Split
it: Conto non valido nella suddivisione

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
it: La suddivisione con memo %s ha una formula per l'Avere non analizzabile.

en: Unparsable Formula in Split
it: Formula non riconoscibile nella suddivisione

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
it: La suddivisione con memo %s ha una formula del Dare non analizzabile.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
it: L'editor delle transazioni pianificate non riesce a pareggiare automaticamente questa transazione. Vuoi inserirla comunque?

en: (never)
it: (mai)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
it: L'attuale modello di transazione è stato modificato. Vuoi registrare le modifiche?

en: Scheduled Transactions
it: Transazioni pianificate

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
it: La transazione pianificata non è bilanciata. Ti consiglio vivamente di correggere la situazione.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
it: Impossibile creare una transazione pianificata da una transazione in fase di modifica. Inserire la transazione prima di creare la pianificazione.

en: Ignored
it: Ignorato

en: Postponed
it: Posticipato

en: To-Create
it: Da creare

en: Reminder
it: Promemoria

en: Created
it: Creata

en: Never
it: Mai

en: (Need Value)
it: (Valore necessario)

en: Invalid Transactions
it: Transazioni non valide

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
it[0]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento. (Una transazione creata automaticamente)
it[1]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento. (%d transazioni create automaticamente)

en: Transaction
it: Transazione

en: Status
it: Stato

en: Created Transactions
it: Transazioni create

en: Last Valid Year:
it: Ultimo anno utile:

en: Form Line Data:
it: Dati riga modulo:

note: Translators: Tax Code
en: Code
it: Codice

en: now
it: ora

en: Income Tax Identity
it: Identità contribuente imposte sul reddito

en: _Apply
it: _Applica

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
it: ATTENZIONE: se si impostano delle categorie TXF e in seguito se ne cambia il «tipo», sarà necessario reimpostare manualmente queste categorie una alla volta

en: Form
it: Modulo

en: Edit Vendor
it: Modifica fornitore

en: New Vendor
it: Nuovo fornitore

en: View/Edit Vendor
it: Visualizza/modifica fornitore

en: Vendor's Jobs
it: Lavori fornitore

en: Vendor's Bills
it: Documento di acquisto fornitore

en: Pay Bill
it: Paga documento di acquisto

en: Vendor ID
it: ID fornitore

en: Find Vendor
it: Trova fornitore

en: Income
it: Entrate

en: Expenses
it: Uscite

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Remaining to Budget
it: Rimangono nel bilancio di previsione

en: Total
it: Totale

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
it: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento.

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
it[0]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento (%d transazione creata automaticamente)
it[1]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento (%d transazioni create automaticamente)

en: Select a Budget
it: Selezionare un bilancio di previsione

en: Open
it: Aperto

en: Edit
it: Modifica

en: New
it: Nuovo

en: Delete
it: Elimina

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
it: 'Controlla e Ripara' è in esecuzione, vuoi interrompere l'operazione?

en: Accounts
it: Conti

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
it: Il conto %s non ha la stessa valuta di quello da cui stai spostando le transazioni.
    Vuoi procedere?

en: _Pick another account
it: _Selezionare un altro conto

en: _Do it anyway
it: _Procedi comunque

en: (no name)
it: (nessun nome)

en: Deleting account %s
it: Eliminazione del conto «%s»

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
it: L'elenco seguente mostra gli oggetti che fanno uso del conto che si desidera eliminare.
    Prima di poterlo eliminare, è necessario eliminare tali oggetti oppure modificarli in modo che utilizzino
    un altro conto

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
it: Il conto «%s» ha più di un sottoconto.
    
    Sposta i sottoconti o eliminali prima di tentare l'eliminazione di questo conto.

en: The account %s will be deleted.
it: Il conto «%s» verrà cancellato.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
it: Tutte le transazioni in questo conto verranno spostate nel conto «%s».

en: All transactions in this account will be deleted.
it: Tutte le transazioni in questo conto verranno eliminate.

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
it: Tutti i sottoconti saranno spostati nel conto %s.

en: Its subaccount will be deleted.
it: Tutti i sottoconti saranno eliminati.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
it: Tutte le transazioni dei sottoconti saranno spostate nel conto «%s».

en: All sub-account transactions will be deleted.
it: Tutte le transazioni dei sottoconti saranno eliminate.

en: Are you sure you want to do this?
it: Si è sicuri di volerlo fare?

en: Options
it: Opzioni

en: Estimate
it: Stima

en: All Periods
it: Tutti i periodi

en: Note
it: Nota

en: Run Report
it: Esegui il resoconto

en: Budget
it: Bilancio di previsione

en: Unnamed Budget
it: Bilancio di previsione senza nome

en: Delete %s?
it: Eliminare «%s»?

en: You must select at least one account to estimate.
it: Selezionare almeno un conto da stimare.

en: You must select at least one account to edit.
it: Selezionare almeno un conto da modificare.

en: You must select one budget cell to edit.
it: Devi selezionare una cella del bilancio di previsione da modificare.

en: _Print Invoice
it: _Stampa documento di vendita

en: Make a printable invoice
it: Genera un documento di vendita stampabile

en: _Edit Invoice
it: _Modifica documento di vendita

en: Edit this invoice
it: Modifica questo documento di vendita

en: _Duplicate Invoice
it: _Duplica documento di vendita

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
it: Crea un nuovo documento di vendita come duplicato di quello corrente

en: _Post Invoice
it: _Registra documento di vendita

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
it: Registra questo documento di vendita nel piano dei conti

en: _Unpost Invoice
it: _Ritira documento di vendita

en: Unpost this invoice and make it editable
it: Ritira questo documento di vendita e rendilo modificabile

en: New _Invoice
it: _Nuovo documento di vendita

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
it: Crea un nuovo documento di vendita per lo stesso intestatario di quello corrente

en: Blank
it: Vuota

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
it: Vai all'elemento vuoto in fondo al documento di vendita

en: _Pay Invoice
it: Registra _pagamento documento di vendita

en: Enter a payment for the owner of this invoice
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questo documento di vendita

en: _Company Report
it: Resoconto _impresa

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
it: Apri un resoconto cliente per l'intestatario di questo documento di vendita

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
it: _Apri il documento collegato

en: Open Linked Document
it: Apri il documento collegato

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
it: _Usa come layout predefinito per i documenti cliente

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
it: Utilizza il layout attuale come predefinito per tutti i documento di vendita cliente e le note di credito

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
it: _Reimposta il layout predefinito per i documenti cliente

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
it: Ripristina il layout predefinito per tutti i documenti di vendita e le note credito ai valori preimpostati e aggiorna questa pagina

en: _Print Bill
it: _Stampa documento di acquisto

en: Make a printable bill
it: Genera un documento di acquisto stampabile

en: _Edit Bill
it: _Modifica documento di acquisto

en: Edit this bill
it: Modifica questo documento di acquisto

en: _Duplicate Bill
it: _Duplica documento di acquisto

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
it: Crea un nuovo documento di acquisto come duplicato di quello corrente

en: _Post Bill
it: _Registra documento di acquisto

en: Post this bill to your Chart of Accounts
it: Registra questo documento di acquisto nel piano dei conti

en: _Unpost Bill
it: _Ritira documento di acquisto

en: Unpost this bill and make it editable
it: Ritira questo documento di acquisto e rendilo modificabile

en: New _Bill
it: _Nuovo documento di acquisto

en: Create a new bill for the same owner as the current one
it: Crea un nuovo documento di acquisto per lo stesso intestatario di quella corrente

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
it: Vai all'elemento vuoto in fondo al documento di acquisto

en: _Pay Bill
it: Registra _pagamento documento di acquisto

en: Enter a payment for the owner of this bill
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questo documento di acquisto

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
it: Apri un resoconto fornitore per l'intestatario di questo documento di acquisto

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
it: _Usa come layout predefinito per i documenti fornitore

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
it: Utilizza il layout attuale come predefinito per tutti i documenti di acquisto e le note credito

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
it: _Reimposta il layout predefinito per i documenti fornitore

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
it: Ripristina il layout predefinito per tutti i documenti di acquisto e le note credito ai valori preimpostati e aggiorna questa pagina

en: _Print Voucher
it: _Stampa nota spese

en: Make a printable voucher
it: Genera una nota spese stampabile

en: _Edit Voucher
it: _Modifica nota spese

en: Edit this voucher
it: Modifica questa nota spese

en: _Duplicate Voucher
it: _Duplica nota spese

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
it: Crea una nuova nota spese come duplicato di quella corrente

en: _Post Voucher
it: _Registra nota spese

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
it: Registra questa nota spese nel piano dei conti

en: _Unpost Voucher
it: _Ritira nota spese

en: Unpost this voucher and make it editable
it: Ritira questa nota spesa e rendila modificabile

en: New _Voucher
it: _Nuova nota spese

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
it: Crea una nuova nota spesa per lo stesso proprietario di quella corrente

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
it: Vai all'elemento vuoto in fondo alla nota spese

en: _Pay Voucher
it: Registra _pagamento nota spese

en: Enter a payment for the owner of this voucher
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questa nota spese

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
it: Apri un resoconto dipendente sull'intestatario di questa nota spese

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
it: _Usa come layout predefinito per i documenti dipendente

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
it: Utilizza il layout attuale come predefinito per tutte le note spese dipendenti e le note credito

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
it: _Reimposta il layout predefinito per i documenti dipendente

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
it: Ripristina i layout predefiniti per tutte le note spese dei dipendenti ai valori preimpostati e le note credito e aggiorna questa pagina

en: _Print Credit Note
it: _Stampa nota di credito

en: Make a printable credit note
it: Genera una nota di credito stampabile

en: _Edit Credit Note
it: _Modifica nota di credito

en: Edit this credit note
it: Modifica questa nota di credito

en: _Duplicate Credit Note
it: _Duplica nota di credito

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
it: Crea una nuova nota di credito come duplicato di quella corrente

en: _Post Credit Note
it: _Emetti nota di credito

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
it: Registra questa nota di credito nel piano dei conti

en: _Unpost Credit Note
it: _Ritira nota di credito

en: Unpost this credit note and make it editable
it: Ritira questa nota di credito e rendila modificabile

en: New _Credit Note
it: _Nuova nota di credito

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
it: Crea una nuova nota di credito per lo stesso intestatario di quella corrente

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
it: Vai all'elemento vuoto in fondo alla nota di credito

en: _Pay Credit Note
it: Registra _pagamento nota di credito

en: Enter a payment for the owner of this credit note
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questa nota di credito

en: Open a company report window for the owner of this credit note
it: Apri un resoconto sull'intestatario di questa nota di credito

en: Enter
it: Inserisci

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Unpost
it: Ritira

en: Pay
it: Paga

en: New Voucher
it: Nuova nota spese

en: Vendor Listing
it: Elenco dei fornitori

en: Customer Listing
it: Elenco dei clienti

en: Owners
it: Intestatari

en: Customers
it: Clienti

en: Jobs
it: Lavori

en: Vendors
it: Fornitori

en: Employees
it: Dipendenti

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
it: L'intestatario %s verrà eliminato.
    Continuare?

en: Cu_t Transaction
it: _Taglia transazione

en: _Copy Transaction
it: _Copia transazione

en: _Paste Transaction
it: _Incolla transazione

en: Dup_licate Transaction
it: _Duplica transazione

en: _Delete Transaction
it: _Elimina transazione

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
it: Vai al documento di vendita o acquisto

en: Cu_t Split
it: _Taglia suddivisione

en: _Copy Split
it: _Copia suddivisione

en: _Paste Split
it: _Incolla suddivisione

en: Dup_licate Split
it: Dup_lica suddivisione

en: _Delete Split
it: _Elimina suddivisione

en: Cut the selected transaction into clipboard
it: Taglia la transazione selezionata negli appunti

en: Copy the selected transaction into clipboard
it: Copia la transazione selezionata negli appunti

en: Paste the transaction from the clipboard
it: Incolla la transazione dagli appunti

en: Make a copy of the current transaction
it: Crea una copia della transazione selezionata

en: Delete the current transaction
it: Elimina la transazione corrente

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
it: Aggiungi, cambia o scollega il documento collegato a questa transazione

en: Open the linked document for the current transaction
it: Apri il documento collegato per questa transazione

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
it: Vai alla fattura o alla nota spesa collegata

en: Cut the selected split into clipboard
it: Taglia la suddivisione selezionata in memoria

en: Copy the selected split into clipboard
it: Copia la suddivisione selezionata nella memoria

en: Paste the split from the clipboard
it: Incolla la suddivisione dalla memoria

en: Make a copy of the current split
it: Crea una copia della suddivisione corrente

en: Delete the current split
it: Elimina la suddivisione corrente

en: Split
it: Suddivisione

en: Jump
it: Vai

en: Schedule
it: Pianifica

en: Auto-clear
it: Auto-compensa

en: Stock Assistant
it: Assistente azioni

en: General Journal
it: Libro giornale

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
it: Salvare i cambiamenti a %s?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
it: Questo registro ha delle transazioni modificate e non salvate. Salvare i cambiamenti alla transazione, cancellare la transazione o annullare l'operazione?

en: _Discard Transaction
it: _Elimina transazione

en: _Save Transaction
it: _Salva la transazione

en: unknown
it: sconosciuto

en: Portfolio
it: Portafoglio

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Start Date:
it: Data d'inizio:

en: Show previous number of days:
it: Mostra il numero di giorni precedente:

en: End Date:
it: Data di termine:

en: Unreconciled
it: Non riconciliata

en: Frozen
it: Bloccata

en: Voided
it: Annullata

en: Show:
it: Mostra:

en: Hide:
it: Nascondi:

en: Filter By:
it: Filtra per:

en: Transaction Report
it: Resoconto transazione

en: Portfolio Report
it: Resoconto del portafoglio

en: Search Results Report
it: Resoconto dei risultati della ricerca

en: Register
it: Registro

en: and subaccounts
it: e sottoconti

en: Print checks from multiple accounts?
it: Stampare gli assegni da più conti?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
it: Questo risultato di ricerca contiene delle suddivisione da più di un conto. Stampare comunque gli assegni anche se non provengono tutti dallo stesso conto?

en: _Print checks
it: Stampa asseg_ni

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
it: Gli assegni possono essere stampati solamente dal registro di un conto bancario o dai risultati di una ricerca.

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
it: Non è possibile annullare una transazione con suddivisioni riconciliate o compensate.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
it: Questa transazione è marcata come di sola lettura con il commento: «%s»

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
it: È già stata creata una transazione inversa di questa transazione.

en: Jump to the transaction?
it: Vai alla transazione?

en: Reverse Transaction
it: Transazione inversa

en: New Transaction Information
it: Informazioni sulla nuova transazione

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
it: Ordina %s per…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
it: Filtra %s per…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
it: %s %s da %s, emesse %s, importo %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
it: Più documenti sono collegati a questa transazione. Scegline uno:

en: Select
it: Seleziona

en: Go to Date
it: Vai alla data

en: Checking splits in current register: %u of %u
it: Sto controllando le divisioni nel registro attuale: %u di %u

en: Print
it: Stampa

en: Export
it: Esporta

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
it: Salva configurazione

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
it: Salva configurazione come…

en: Make Pdf
it: Crea PDF

en: The numeric ID of the report.
it: L'ID numerico del resoconto.

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
it: Aggiorna la configurazione salvata del resoconto corrente. La configurazione del resoconto verrà salvata nel file %s.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
it: Aggiunge la configurazione del resoconto corrente al menu «Resoconti->Configurazione di resoconto salvate». Il resoconto verrà salvato nel file %s.

en: Save _Report Configuration
it: Salva la _configurazione del resoconto

en: Save Report Configuration As…
it: Salvala configurazione del resoconto come…

en: Choose export format
it: Scegliere formato di esportazione

en: Choose the export format for this report:
it: Scegliere il formato di esportazione per questo resoconto:

en: Save %s To File
it: Salva %s nel file

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
it: Non è possibile salvare il file con questo nome.
    
    %s

en: You cannot save to that file.
it: Non è possibile salvare in quel file.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Il file «%s» esiste già. Si è sicuri di volerlo sovrascrivere?

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
it: Questo resoconto deve essere aggiornato per restituire un oggetto documento con una stringa di esportazione o un errore di esportazione.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
it: Non è possibile aprire il file «%s». L'errore è: %s

en: GnuCash-Report
it: Resoconto-GnuCash

en: Printable Invoice
it: Documento di vendita stampabile

en: Tax Invoice
it: Documento di vendita con imposte

en: Easy Invoice
it: Documento di vendita semplice

en: Fancy Invoice
it: Documento di vendita elaborato

en: _New
it: _Nuovo

en: _Edit
it: _Modifica

en: Transactions
it: Transazioni

en: Upcoming Transactions
it: Prossime transazioni

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
it[0]: Vuoi davvero eliminare questa transazione pianificata?
it[1]: Vuoi davvero eliminare %d transazioni pianificate?

en: Report error
it: Errore nel resoconto

en: An error occurred while running the report.
it: Si è verificato un errore nella creazione del resoconto.

en: Badly formed options URL: %s
it: URL di opzioni mal formata: %s

en: Badly-formed report id: %s
it: Id resoconto malformato: %s

en: Standard Order
it: Ordine standard

en: Date of Entry
it: Data di immissione

en: Statement Date
it: Data dell'estratto conto

en: Descending
it: Discendente

en: Ascending
it: Ascendente

en: Filtered
it: Filtrato

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
it: Eliminare la suddivisione «%s» dalla transazione «%s»?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà cancellata una suddivisione riconciliata! Non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato verrà corrotto.

en: You cannot cut this split.
it: Non è possibile tagliare questa suddivisione.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
it: Questa è la suddivisione che collega questa transazione al registro. Non può essere rimossa dalla finestra del registro. È possibile cancellare tutta la transazione da questa finestra, oppure si può andare al registro che mostra la transazione in contropartita e cancellare la suddivisione da lì.

en: (no memo)
it: (nessun promemoria)

en: (no description)
it: (nessuna descrizione)

en: _Cut Split
it: _Taglia suddivisione

en: Cut the current transaction?
it: Taglia la transazione corrente?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà rimossa una transazione con delle suddivisioni riconciliate! Non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato risulterà sbilanciato.

en: _Cut Transaction
it: _Taglia transazione

en: Cannot modify or delete this transaction.
it: Non è possibile modificare o cancellare questa transazione.

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
it: La data di questa transazione è precedente al «Limite di sola lettura» impostato per questo conto. L'impostazione può essere modificata dal menu «File->Proprietà->Conti».

en: Remove the splits from this transaction?
it: Rimuovere le suddivisioni da questa transazione?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
it: Questa transazione contiene delle suddivisioni riconciliate. Modificarla non è una buona idea dato poiché il saldo riconciliato risulterà sbilanciato.

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
it: _Rimuovi suddivisioni

en: Change a Transaction Linked Document
it: Cambia il documento collegato alla transazione

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
it: Eliminare la suddivisione «%s» dalla transazione «%s»?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà cancellata una suddivisione riconciliata! non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato verrà corrotto.

en: You cannot delete this split.
it: Non è possibile cancellare questa suddivisione.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
it: Questa è la suddivisione che collega questa transazione al registro. Non può essere cancellata da questa finestra del registro. È possibile cancellare tutta la transazione da questa finestra, oppure si può raggiungere il registro che mostra la transazione corrispondente e cancellare la suddivisione da lì.

en: Delete the current transaction?
it: Eliminare la transazione selezionata?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà cancellata una transazione con delle suddivisioni riconciliate! Non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato risulterà sbilanciato.

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
it: La divisione target è attualmente nascosta in questo registro.
    
    %s
    
    Selezionare OK per cancellare temporaneamente il filtro e procedere,
    altrimenti verrà selezionata l'ultima cella attiva.

en: Balancing entry from reconciliation
it: Sto quadrando le registrazioni dalla riconciliazione

en: Present:
it: Attuale:

en: Future:
it: Futuro:

en: Cleared:
it: Compensato:

en: Reconciled:
it: Riconciliato:

en: Projected Minimum:
it: Minimo previsto:

en: Shares:
it: Azioni:

en: Current Value:
it: Valore corrente:

en: Sort By:
it: Ordina per:

en: This account register is read-only.
it: Questo registro è di sola lettura.

en: The '%s' account register is read-only.
it: Il registro del conto '%s' è di sola lettura.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
it: Le transazioni di questo conto non possono essere modificate perché i sottoconti non hanno corrispondenza nelle commodity o nelle valute.
    Devi aprire ogni conto individualmente per modificare le transazioni.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
it: Le transazioni in questo conto non possono essere modificate.
    Per modificare le transazioni in questo registro, apri le opzioni del conto e disabilita la spunta alla voce segnaposto.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
it: Le transazioni in uno sottoconti selezionati non possono essere modificate.
    Per modificare le transazioni in questo registro, si deve apri la finestra delle opzioni del sottoconto e disabilita la voce segnaposto.
    Puoi anche aprire un solo conto alla volta invece di un gruppo di conti.

en: Manage your finances, accounts, and investments
it: Gestisci le tue finanze, i conti e gli investimenti

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
it: GnuCash è un programma per la contabilità personale e delle piccole imprese.

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
it: Progettato per essere di semplice utilizzo ma comunque potente e flessibile, GnuCash permette di tenere traccia dei conti bancari, delle azioni, delle entrate e delle uscite. Intuitivo nell'utilizzo come un libretto degli assegni, si basa sui principi fondamentali della contabilità per garantire il bilancio dei conti e l'accuratezza dei resoconti.

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
it: Con GnuCash è possibile:

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
it: Tenere traccia quotidianamente delle entrate e delle uscite personali

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
it: Gestire con facilità i tuoi conti per azioni, obbligazioni e fondi comuni

en: Keep your small business' accounting up to date
it: Mantenere aggiornata la contabilità della tua piccola attività

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
it: Creare dei resoconti e dei grafici accurati dai tuoi dati finanziari

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
it: Impostare delle transazioni pianificate per evitare l'immissione ripetitiva di dati

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
it: Scambiare tramite CSV / FinTS (ex HBCI) o importare i dati SWIFT-MT9xx/QIF/OFX incluso l'abbinamento delle transazioni

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
it: Effettuare calcoli finanziari, quali quelli per il rimborso di un prestito

en: GnuCash Project
it: Progetto GnuCash

en: Finance Management
it: Gestione finanziaria

en: Display the ~a report
it: Visualizza il resoconto ~a

en: Saved Report Configurations
it: Configurazioni di resoconto salvate

en: Manage and run saved report configurations
it: Gestisci e avvia i resoconti personalizzati

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: A basic dashboard for your accounting data
it: Un cruscotto di base per i tuoi dati contabili

en: You have not selected an owner
it: Non è stato selezionato alcun intestatario

en: Job
it: Lavoro

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: Entity Not Found: %s
it: Entità non trovata: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
it: Transazione senza conti: %s

en: Unsupported entity type: %s
it: Tipo di entità non supportata: %s

en: No such price: %s
it: Prezzo inesistente: %s

en: Cleared Transactions
it: Transazioni compensate

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
it[0]: La data dell'estratto conto è %d giorno dopo oggi.
it[1]: La data dell'estratto conto è %d giorni dopo oggi.

note: Translators: %d is the number of days in the future
en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
it[0]: La data dell'estratto conto che hai scelto è %d giorno in futuro.
it[1]: La data dell'estratto conto che hai scelto è %d giorni in futuro.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
it: Ciò può causare problemi per future azioni di riconciliazione su questo conto. Ricontrolla che questa sia la data che volevi inserire.

en: Interest Payment
it: Pagamento per interessi

en: Interest Charge
it: Addebito interessi

en: Payment Information
it: Informazioni di pagamento

en: Payment From
it: Pagamento da

en: Reconcile Account
it: Riconcilia conto

en: Payment To
it: Pagamento a

en: Enter _Interest Payment…
it: Inserisci _pagamento interessi…

en: Enter _Interest Charge…
it: Inserisci _addebito interessi…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
it: Si è sicuri di voler cancellare la transazione selezionata?

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
it: ATTENZIONE! Il conto contiene delle suddivisioni la cui data di riconciliazione è successiva alla data del rendiconto. La riconciliazione potrebbe essere complicata.

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
it: Questo conto ha suddivisioni la cui data di riconciliazione è successiva alla data del rendiconto. Queste divisioni possono rendere difficile la riconciliazione. In tal caso, è possibile utilizzare «Trova transazioni» per cercarle, scollegarle e riconciliarle di nuovo.

en: Starting Balance
it: Saldo iniziale

en: Ending Balance
it: Saldo finale

en: Reconciled Balance
it: Saldo riconciliato

en: Difference
it: Differenza

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
it: Sono stati effettuati dei cambiamenti a questa finestra di riconciliazione. Si è sicuri di voler annullare?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
it: Il conto non è bilanciato. Si è sicuri di voler terminare?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
it: Si vuole posticipare la riconciliazione e terminarla in seguito?

en: Set the report options you want using this dialog.
it: Utilizza questa finestra per impostare le opzioni del resoconto.

en: There are no options for this report.
it: Non ci sono opzioni per questo resoconto.

en: You must select an item from the list
it: Scegli un elemento dalla lista

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Order
it: Ordine

en: New Order
it: Nuovo ordine

en: New Transaction
it: Nuova transazione

en: New Split
it: Nuova suddivisione

en: _Add
it: _Aggiungi

en: all criteria are met
it: rispettano tutti i criteri

en: any criteria are met
it: rispettano almeno uno dei criteri

en: You have not selected any accounts
it: Non è stato selezionato alcun conto

en: matches all accounts
it: corrisponde a tutti i conti

en: matches any account
it: corrisponde almeno ad un conto

en: matches no accounts
it: non corrisponde ad alcun conto

en: Selected Accounts
it: Conti selezionati

en: Choose Accounts
it: Scegli i conti

en: Select Accounts to Match
it: Seleziona i conti da far corrispondere

en: Select the Accounts to Compare
it: Seleziona i conti da confrontare

en: is before
it: è prima del

en: is before or on
it: non è dopo il

en: is on
it: è il

en: is not on
it: non è il

en: is after
it: è dopo il

en: is on or after
it: non è dopo il

en: is less than
it: è minore di

en: is less than or equal to
it: è minore o uguale a

en: equals
it: uguale a

en: does not equal
it: diverso da

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: less than
it: minore di

en: less than or equal to
it: minore o uguale di

en: equal to
it: uguale a

en: not equal to
it: diverso da

en: greater than
it: maggiore di

en: greater than or equal to
it: maggiore o uguale a

en: has credits or debits
it: ha rilevazioni in avere o in dare

en: has debits
it: ha rilevazioni in dare

en: has credits
it: ha rilevazioni in avere

en: Not Cleared
it: Non compensata

en: You need to enter some search text.
it: Inserire un testo da ricercare.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
it: Errore nell'espressione regolare «%s»:
    %s

en: contains
it: contiene

en: matches regex
it: corrisponde all'espressione regolare

en: does not match regex
it: non corrisponde all'espressione regolare

en: Match case
it: MAIUSC/minusc

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
it: 
    Il file che si sta tentando di aprire proviene da una vecchia versione di GnuCash. Il formato dei file nelle vecchie versioni non contiene le informazioni sulla codifica dei caratteri utilizzata. Questo comporta che il testo nel file dei dati può essere interpretato in modo equivoco. Questo problema non può essere risolto automaticamente, ma il nuovo formato di file utilizzato da GnuCash 2.0.0 include le necessarie specifiche sulla codifica dei caratteri cosicché non occorre ripetere questa operazione di nuovo.
    
    GnuCash tenterà di identificare la codifica caratteri corretta per il file dei dati. Nella pagina successiva GnuCash mostrerà il testo risultante dall'utilizzo della codifica scelta dal programma. Occorre quindi verificare che le parole siano visualizzate come previsto. In questo caso si può fare clic su «Avanti» per procedere. Se invece le parole contengono caratteri strani, occorre selezionare una codifica differente e vedere i risultati del cambiamento fino a trovare quella esatta. La codifica dei caratteri può essere cambiata premendo sul pulsante apposito.
    
    Fai clic su «Successivo» per selezionare la codifica caratteri corretta per il file dei dati.

en: Ambiguous character encoding
it: Codifica caratteri equivoca

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
it: Il file è stato caricato correttamente. Facendo clic «Applica» verrà salvato e ricaricato nell'applicazione principale. In questo modo si avrà a disposizione una copia di sicurezza del file e il file stesso nella medesima cartella.
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare la selezione premendo «Indietro».

en: European
it: Europeo

en: ISO-8859-1 (West European)
it: ISO-8859-1 (Europa Occidentale)

en: ISO-8859-2 (East European)
it: ISO-8859-2 (Europa Orientale)

en: ISO-8859-3 (South European)
it: ISO-8859-3 (Europa Meridionale)

en: ISO-8859-4 (North European)
it: ISO-8859-4 (Europa Settentrionale)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
it: ISO-8859-5 (Cirillico)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
it: ISO-8859-6 (Arabo)

en: ISO-8859-7 (Greek)
it: ISO-8859-7 (Greco)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
it: ISO-8859-8 (Ebraico)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
it: ISO-8859-9 (Turco)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
it: ISO-8859-10 (Nordico)

en: ISO-8859-11 (Thai)
it: ISO-8859-11 (Tailandese)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
it: ISO-8859-13 (Baltico)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
it: ISO-8859-14 (Celtico)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
it: ISO-8859-15 (Europa Occidentale, simbolo dell'Euro)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
it: ISO-8859-16 (Europeo Sud-Orientale)

en: KOI8-R (Russian)
it: KOI8-R (Russo)

en: KOI8-U (Ukrainian)
it: KOI8-U (Ucraino)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
it: Ci sono %d parole non assegnate e %d parole non decodificabili. Specificare una codifica.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
it: Ci sono %d parole non assegnate. Assegnarle manualmente o specificare una codifica.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
it: Ci sono %d parole non decodificabili. Specificare una codifica.

en: The file could not be reopened.
it: Il file non può essere riaperto.

en: Reading file…
it: Lettura in corso…

en: Parsing file…
it: Analisi file in corso…

en: There was an error parsing the file.
it: Si è verificato un errore durante l'analisi del file.

en: Writing file…
it: Scrittura in corso…

en: This encoding has been added to the list already.
it: Questa codifica è già stata aggiunta alla lista.

en: This is an invalid encoding.
it: Questa è una codifica non valida.

en: Could not create opening balance.
it: Impossibile creare il saldo d'apertura.

en: Give the children the same type?
it: Assegnare ai figli la stessa tipologia?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
it: Ai conti figli del conto modificato è stato cambiato il tipo in «%s» per renderli compatibili.

en: _Show children accounts
it: _Visualizza conti figli

en: The account must be given a name.
it: Occorre dare un nome al conto.

en: There is already an account with that name.
it: Esiste già un conto con questo nome.

en: You must choose a valid parent account.
it: Si deve scegliere un conto genitore valido.

en: You must select an account type.
it: Scegliere un tipo di conto.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
it: Il tipo di conto selezionato è incompatibile con quello del conto genitore selezionato.

en: You must choose a commodity.
it: Scegliere una commodity.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
it: Inserire un saldo di apertura valido o lasciare vuoto.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
it: Selezionare un conto di trasferimento o scegliere il conto del patrimonio per i saldi di apertura.

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
it: Esiste già un conto con un saldo di apertura per la valuta desiderata.

en: Cannot change currency
it: Impossibile cambiare valuta

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
it: Questo conto contiene delle transazioni.
    Non è possibile modificare questa opzione.

en: <No name>
it: <Nessun nome>

en: Edit Account
it: Modifica conto

en: (%d) New Accounts
it: (%d) Nuovi conti

en: New Account
it: Nuovo conto

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
it: Rinumerare i sottoconti diretti di '%s'?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
it: Imposta il colore del conto, per il conto '%s' e tutti i suoi sottoconti, al colore selezionato

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
it: Imposta la proprietà «segnaposto» del conto per il conto '%s' inclusi tutti i sotto conti

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
it: Imposta la proprietà «nascosto» del conto per il conto '%s' inclusi tutti i sotto conti

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
it: Selezionare un conto del patrimonio che accolga le entrate complessive del periodo.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
it: Selezionare un conto del patrimonio che accolga le uscite complessive del periodo.

en: 
    Please select a commodity to match
it: 
    Selezionare una commodity da cercare

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
it: 
    Codice del titolo (ISIN, CUSIP o simile):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
it: 
    Mnemonico (simbolo ticker o simile):

en: Select security/currency
it: Scegliere titolo/valuta

en: _Security/currency
it: _Titolo/Valuta

en: Select security
it: Scelta del titolo

en: _Security
it: Tito_lo

en: Select currency
it: Scegli la valuta

en: Cu_rrency
it: Val_uta

en: Currency
it: Valuta

en: Use local time
it: Utilizza l'ora locale

en: Edit currency
it: Modifica valuta

en: Currency Information
it: Informazioni sulla valuta

en: Edit security
it: Modifica titolo

en: New security
it: Nuovo titolo

en: Security Information
it: Informazioni sul titolo

en: You may not create a new national currency.
it: Impossibile creare una nuova moneta nazionale.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
it: %s è un tipo di commodity riservato; utilizzarne un altro.

en: That commodity already exists.
it: Questa commodity esiste già.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
it: Immettere una stringa non vuota per «nome completo», «simbolo/abbreviazione» e «tipo» per la commodity.

en: Path head for files is,
it: Il percorso per i file è,

en: Path head does not exist,
it: Il percorso non esiste,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
it: Percorso non impostato, utilizzare '%s' per i percorsi relativi

en: Existing
it: Esistente

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
it: Puoi digitare «+» o «-» per aumentare o diminuire il numero.

en: Action/Number
it: Operazione/Numero

en: _Open
it: _Apri

en: Save As…
it: Salva come…

en: _Save As
it: _Salva con nome

en: All files
it: Tutti i file

en: _Close
it: _Chiudi

en: Reset defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Reset all values to their defaults.
it: Reimposta tutti i valori a quelli predefiniti.

en: Page
it: Pagina

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
it: Entrate%sStipendio%sImponibile

en: Path does not exist,
it: Il percorso non esiste,

en: Select a folder
it: Seleziona una cartella

en: Clear
it: Pulisci

en: You must provide a name for this Tax Table.
it: È necessario immettere un nome per questa tabella imposte.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
it: È necessario un nome univoco per questa tabella imposte. La scelta «%s» è già in uso.

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
it: Il valore percentuale deve essere compreso fra -100 e 100.

en: You must choose a Tax Account.
it: È necessario scegliere un conto imposte.

en: Rename
it: Rinomina

en: Please enter new name
it: Inserire un nuovo nome

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Tax table name "%s" already exists.
it: Il nome della tabella imposte «%s» esiste già.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
it: La tabella imposte «%s» è in uso. Non è possibile cancellarla.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
it: Non è possibile rimuovere l'ultimo elemento dalla tabella imposte. Se lo desideri, puoi provare a cancellare la tabella imposte.

en: Are you sure you want to delete this entry?
it: Vuoi cancellare questo elemento?

en: Show the income and expense accounts
it: Visualizza i conti delle entrate e delle uscite

en: Error
it: Errore

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
it: Recupera online la quotazione corrente. Il tentativo di recupero non riuscirà se per la data odierna esiste un prezzo creato manualmente.

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
it: Finance::Quote deve essere installato per abilitare questo pulsante.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
it: È necessario specificare un conto da cui trasferire, o verso cui trasferire o effettuare entrambe le operazioni, per questa transazione. Diversamente non verrà salvata.

en: You can't transfer from and to the same account!
it: Non è possibile trasferire da un conto verso lo stesso conto!

en: The account %s does not allow transactions.
it: Il conto «%s» non permette transazioni.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
it: Non è possibile trasferire da un conto diverso dal un conto valuta. Provare a invertire i conti «da» e «a» e rendere l'importo negativo.

en: You must enter a valid price.
it: Immettere un prezzo valido.

en: You must enter a valid 'to' amount.
it: È necessario immettere un importo «a» valido.

en: You must enter an amount to transfer.
it: È necessario inserire un importo da trasferire.

en: Credit Account
it: Conto mov. in Avere

en: Debit Account
it: Conto mov. in Dare

en: Transfer From
it: Trasferisci da

en: Transfer To
it: Trasferisci a

en: Debit Amount
it: Importo Dare

en: To Amount
it: Importo a

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
it: La data inserita non è compresa nell'intervallo 01/01/1400 - 31/12/9999, ripristino a quest'anno

en: Date out of range
it: Data esterna all'intervallo

en: Remember and don't _ask me again.
it: Ricordalo e non chie_dermelo di nuovo.

en: Don't _tell me again.
it: Non _dirmelo di nuovo.

en: Remember and don't ask me again this _session.
it: Ricordalo e non chiedermelo di nuovo in questa _sessione.

en: Don't tell me again this _session.
it: Non dirmelo di nuovo in questa _sessione.

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione «%s» nella posizione %d

en: An error occurred while processing '%s'
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione «%s»

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
it: Il conto è già a compensazione automatica del saldo.

en: Too many uncleared splits
it: Troppe divisioni non compensate

en: The selected amount cannot be cleared.
it: L'importo selezionato non può essere compensato.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
it: Impossibile compensare in modo univoco le suddivisioni; sono state individuate diverse possibilità.

en: Save file automatically?
it: Salvare il file automaticamente?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
it[0]: Il file su cui stai lavorando deve essere salvato su disco per poter conservare le modifiche effettuate. GnuCash è in grado di salvare automaticamente ogni minuto, proprio come se si premesse con questo intervallo di tempo il pulsante «Salva» sulla barra degli strumenti.
    
    È possibile cambiare l'intervallo o disabilitare il salvataggio automatico dal menu «Modifica->Preferenze->Generale->Intervallo di salvataggio automatico».
    
    Salvare il file automaticamente?
it[1]: Il file su cui si sta lavorando deve essere salvato su disco per poter conservare le modifiche effettuate. GnuCash è in grado di salvare automaticamente ogni %d minuti, proprio come se si premesse con questo intervallo di tempo il pulsante «Salva» sulla barra degli strumenti.
    
    È possibile cambiare l'intervallo o disabilitare il salvataggio automatico dal menu «Modifica->Preferenze->Generale->Intervallo di salvataggio automatico».
    
    Salvare il file automaticamente?

en: _Yes, this time
it: _Sì, questa volta

en: Yes, _always
it: Sì, s_empre

en: No, n_ever
it: No, _mai

en: _No, not this time
it: _No, non questa volta

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
it: Utilizzare Maiusc in combinazione con Invio o Invio del tastierino numerico per terminare la modifica

en: Calendar
it: Calendario

en: 12 months
it: 12 mesi

en: 6 months
it: 6 mesi

en: 4 months
it: 4 mesi

en: 3 months
it: 3 mesi

en: 2 months
it: 2 mesi

en: 1 month
it: 1 mese

en: View
it: Visualizza

en: Date:
it: Data:

en: Frequency
it: Frequenza

en: (unnamed)
it: (senza nome)

en: _Import
it: _Importa

en: Import
it: Importa

en: _Save
it: _Salva

en: Save
it: Salva

en: _Export
it: _Esporta

en: (null)
it: (nullo)

en: No suitable backend was found for %s.
it: Non è stato trovato alcun programma adatto a %s.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
it: L'URL «%s» non è supportato da questa versione di GnuCash.

en: Can't parse the URL %s.
it: Impossibile processare l'URL «%s».

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
it: Impossibile connettersi a «%s». Il nome utente, la password o l'host sono errati.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
it: Impossibile connettersi a «%s». La connessione è stata persa, impossibile inviare i dati.

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
it: Questo file/URL sembra provenire da una nuova versione di GnuCash. È necessario aggiornare la versione di GnuCash per lavorare con questi dati.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
it: Il database «%s» non esiste. Crearlo?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere aperto. Procedere comunque all'apertura del database?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere importato. Procedere comunque all'importazione del database?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere salvato. Procedere comunque al salvataggio del database?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere esportato. Procedere comunque all'esportazione del database?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
it: GnuCash non è riuscito a scrivere in «%s». Il database potrebbe essere su un file system in sola lettura, oppure non si hanno i permessi di scrittura per la cartella, oppure il software antivirus sta impedendo questa operazione.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
it: Il file/URL «%s» non contiene dati compatibili con GnuCash oppure i dati sono corrotti.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
it: Il server all'indirizzo %s ha avuto dei problemi o si è imbattuto in dati errati corrotti.

en: You do not have permission to access %s.
it: Non si ha il permesso di aprire %s.

en: An error occurred while processing %s.
it: Si è verificato un errore elaborando «%s».

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
it: Si è verificato un errore nella lettura del file. Continuare?

en: There was an error parsing the file %s.
it: Si è verificato un errore processando il file «%s».

en: The file %s is empty.
it: Il file «%s» è vuoto.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
it: Impossibile trovare il file/URI %s.
    
    Il file è nell'elenco della cronologia, vuoi rimuoverlo?

en: The file/URI %s could not be found.
it: Il file/URI «%s» non è stato trovato.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
it: Questo file è stato creato con una vecchia versione di GnuCash. Procedere?

en: The file type of file %s is unknown.
it: Il formato del file «%s» è sconosciuto.

en: Could not make a backup of the file %s
it: Impossibile creare una copia del file «%s»

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
it: Impossibile scrivere sul file «%s». Controllare di avere il permesso di scrittura per questo file e che lo spazio sul disco sia sufficiente.

en: No read permission to read from file %s.
it: Mancano i permessi di lettura per il file «%s».

note: Translators: the first %s is a path in the filesystem, the second %s is PACKAGE_NAME, which by default is "GnuCash"
en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
it: Si è tentato di salvare in
    «%s»
    o in una sua sotto cartella. Questa operazione non è consentita dato che «%s» riserva questa cartella per un uso interno.
    
    Riprovare con una cartella differente.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
it: Questo database proviene da una vecchia versione di GnuCash. Selezionare «OK» per aggiornarlo alla versione corrente, «Annulla» per renderlo accessibile solo in lettura.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
it: Questo database proviene da un versione più recente di GnuCash. Questa versione può leggerlo, ma non può salvare in sicurezza i dati su di esso. Verrà contrassegnato come accessibile in sola lettura fino a quando non verrà selezionato «File->Salva come» ma può verificarsi una perdita di dati durante il salvataggio nella vecchia versione.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
it: Il database SQL è utilizzato da altri utenti e l'aggiornamento non può avvenire fino alla loro disconnessione. Se non ci sono altri utilizzatori, consulta la documentazione per vedere come cancellare le sessioni di login in sospeso.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
it: La libreria «libdbi» installata nel tuo sistema non è attualmente in grado di gestire i numeri molto grandi; a causa di questo GnuCash non è in grado di utilizzare in modo corretto i database SQL. GnuCash non aprirà e non salverà in database SQL fino a quando il problema non verrà risolto installando una versione diversa di «libdbi». Consultare https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=611936 per maggiori informazioni.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
it: GnuCash non può completare un test critico per la presenza di un bug nella libreria «libdbi». La causa può essere un'errata configurazione dei permessi del proprio database SQL. Consultare https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 per maggiori informazioni.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
it: Questo file proviene da una vecchia versione di GnuCash e verrà aggiornato quando sarà salvato da questa versione. Non sarà possibile leggere il file salvato utilizzando le versioni precedenti di GnuCash (verrà mostrato un errore del tipo «errore nell'analisi del file»). Per continuare ad utilizzare il file con la vecchia versione di GnuCash, uscire senza salvare.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto di I/O (%d).

en: Save changes to the file?
it: Salvare le modifiche al file?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
it[0]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo %d minuto andranno perse.
it[1]: Se non si salva, le modifiche apportate negli ultimi %d minuti andranno perse.

en: Continue _Without Saving
it: Continua _senza salvare

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
it: GnuCash non riesce a bloccare il file «%s».

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
it: Il database potrebbe essere in uso, nel qual caso non dovrebbe essere aperto. Che cosa si desidera fare?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
it: Il database potrebbe trovarsi in un filesystem in sola lettura, potresti non avere i permessi di scrittura per la cartella, oppure l'antivirus sta impedendo questa operazione. Procedendo, si potrebbe non essere in grado di salvare alcuna modifica. Cosa si desidera fare?

en: Open _Read-Only
it: Apri in s_ola lettura

en: Create _New File
it: Crea un _nuovo file

en: Open _Anyway
it: _Apri comunque

en: Open _Folder
it: Apri _cartella

en: _Quit
it: _Esci

en: Loading user data…
it: Caricamento dei dati utente in corso…

en: Re-saving user data…
it: Nuovo salvataggio dei dati utente in corso…

en: Exporting file…
it: Esportazione del file…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del file.
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
it: Il database è stato aperto in sola lettura. Salvarlo in una posizione diversa?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
it: Il ripristino annullerà tutte le modifiche non salvate in %s. Vuoi procedere?

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
it: GnuCash non è riuscito a trovare i file per la documentazione di aiuto.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
it: Probabilmente il pacchetto «GnuCash-docs» non è installato correttamente.

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
it: Posizione attesa

en: GnuCash could not find the linked document.
it: Impossibile trovare il documento collegato.

en: GnuCash could not open the linked document:
it: GnuCash non può aprire il documento collegato:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
it: Immetti il nome utente e la password per connetterti a «%s»

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
it: Le modifiche verranno salvate automaticamente in %u secondi

en: Save changes to file %s before closing?
it: Salvare i cambiamenti al file «%s» prima di chiudere?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
it: Se non si salva, le modifiche apportate nelle ultime %d ore e %d minuti andranno perse.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
it: Se non si salva, le modifiche apportate negli ultimi %d giorni e %d ore andranno perse.

en: Close _Without Saving
it: _Chiudi senza salvare

en: This window is closing and will not be restored.
it: Questa finestra si sta chiudendo e non verrà ripristinata.

en: Close Window?
it: Chiudi la finestra?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
it: (sola lettura)

en: Unsaved Book
it: Libro non salvato

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
it: Ultima modifica il %a, %b %e, %Y alle %I:%M%P

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
it: File «%s» aperto. %s

[ctx: lower case key for short cut to 'Accounts']
en: a
it: c

en: Unable to save to database.
it: Impossibile salvare nel database.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
it: Impossibile salvare nel database: il libro è marcato come accessibile in sola lettura.

en: Book Options
it: Opzioni libro

en: (user modifiable)
it: (modificabile dall'utente)

en: Version
it: Versione

en: Build ID
it: ID build

en: Accounting for personal and small business finance.
it: Contabilità delle finanze personali e per piccole imprese.

en: Visit the GnuCash website.
it: Visita il sito internet GnuCash.

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select all accounts.
it: Seleziona tutti i conti.

en: Clear All
it: Pulisci tutto

en: Clear the selection and unselect all accounts.
it: Annulla la selezione e deseleziona tutti i conti.

en: Select Children
it: Seleziona figli

en: Select all descendents of selected account.
it: Seleziona tutti i conti discendenti da quello selezionato.

en: Select Default
it: Seleziona predefiniti

en: Select the default account selection.
it: Seleziona i conti predefiniti.

en: Show Hidden Accounts
it: Visualizza i conti nascosti

en: Show accounts that have been marked hidden.
it: Mostra i conti che sono stati marcati come nascosti.

en: Select all entries.
it: Seleziona tutte le voci.

en: Clear the selection and unselect all entries.
it: Annulla la selezione e deseleziona tutte le voci.

en: Select the default selection.
it: Seleziona secondo l'impostazione predefinita.

en: Clear any selected image file.
it: Scarta qualsiasi file di immagine selezionato.

en: Select image
it: Scegli un'immagine

en: Select an image file.
it: Scegli un file immagine.

en: Pixels
it: Pixel

en: Percent
it: Percento

en: Start of this quarter
it: Inizio di questo trimestre

en: Start of this accounting period
it: Inizio di questo periodo contabile

en: Start of previous accounting period
it: Inizio del precedente periodo contabile

en: End of this quarter
it: Fine di questo trimestre

en: End of this accounting period
it: Fine di questo periodo contabile

en: End of previous accounting period
it: Fine del precedente periodo contabile

en: _Custom
it: Perso_nalizzato

en: Selected Report is Missing
it: Resoconto selezionato mancante

note: Translators: %s is the report name.
en: '%s' is missing
it: '%s' mancante

en: Loading…
it: Caricamento…

en: never
it: mai

en: New top level account
it: Nuovo conto di livello principale

en: Account Name
it: Nome del conto

en: Account Code
it: Numero del conto

en: Last Num
it: Ultimo num

en: Present
it: Corrente

en: Present (Report)
it: Corrente (resoconto)

en: Balance (Report)
it: Saldo (resoconto)

en: Balance (Period)
it: Saldo (periodo)

en: Cleared (Report)
it: Compensato (resoconto)

en: Reconciled (Report)
it: Riconciliato (resoconto)

en: Last Reconcile Date
it: Data di ultima riconciliazione

en: Future Minimum
it: Minimo futuro

en: Future Minimum (Report)
it: Minimo futuro (resoconto)

en: Total (Report)
it: Totale (resoconto)

en: Total (Period)
it: Totale (periodo)

en: Account Color
it: Colore del conto

en: Tax Info
it: Informazioni sulle imposte

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
it: N

[ctx: Column header for 'Placeholder']
en: P
it: S

[ctx: Column header for 'Opening Balance']
en: O
it: A

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
it: Corrente (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
it: Saldo (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
it: Compensato (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
it: Riconciliato (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
it: Minimo futuro (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
it: Totale (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
it: Filtra %s per...

en: Namespace
it: Spazio dei nomi

en: Print Name
it: Stampa il nome

en: Display symbol
it: Visualizza simbolo

en: Unique Name
it: Nome unico

en: Fraction
it: Frazione

en: Get Quotes
it: Ricevi quotazioni

en: Source
it: Fonte

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Customer Number
it: Numero cliente

en: Vendor Number
it: Numero fornitore

en: Employee Number
it: Numero dipendente

en: Address Name
it: Nome indirizzo

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address 3
it: Indirizzo 3

en: Address 4
it: Indirizzo 4

en: Phone
it: Telefono

en: E-mail
it: Email

en: Active
it: Attivo

en: Security
it: Titolo

en: Price
it: Prezzo

en: Enabled
it: Attivata

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
it: A

en: Last Occur
it: Ultima scad

en: Next Occur
it: Prossima scad

en: %s, Total:
it: %s, Totale:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
it: %s, Totale delle commodity diverse dalle valute:

en: %s, Grand Total:
it: %s, Totale complessivo:

en: Net Assets:
it: Attività nette:

en: Profits:
it: Profitti:

en: Price Quotes Retrieval Options
it: Opzioni recupero quotazioni

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
it: Eseguire i comandi relativi alle quotazioni di prezzo. Sono supportati i seguenti comandi.
    
      info: 	Mostra la versione di Finance::Quote e fonti delle quotazione esposte.
       get: 	Recupera le quotazioni correnti per tutte le valute estere e le azioni nel file di dati di GnuCash specificato.
      dump: 	Recupera le quotazioni correnti per valute o azioni specificate da uno spazio dei nomi specificato e stampa i risultati sulla console.
            	Questo deve essere seguito da una fonte e da uno o più simboli, a meno che la fonte non sia «valuta», nel qual caso deve essere seguito da due o più simboli, il primo dei quali è la valuta in cui saranno quotati i tassi di cambio per il resto .

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
it: Espressione regolare che determina quali commodity dello spazio dei nomi verranno recuperate quando si utilizza il comando get

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
it: Quando si utilizza il comando dump, elenca tutti i parametri che Finance::Quote restituisce per il simbolo invece di quelli richiesti da Gnucash.

en: Report Generation Options
it: Opzioni di creazione del resoconto

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
it: Esegui i comandi relativi ai resoconti. Sono supportati i seguenti comandi.
    +
      list: 	 Elenca i resoconti disponibili.
      show: 	 Visualizza le opzioni modificate di un resoconto. Può essere specificato un file di dati per descrivere alcune opzioni salvate.
      run: 	 Esegue un resoconto in un file di dati GnuCash.

en: Name of the report to run
it: Nome del resoconto da generare

en: Specify export type
it: Specifica il tipo di esportazione

en: Output file for report
it: File di output per il resoconto

en: Missing data file parameter
it: Manca il parametro file di dati

en: Not enough information for quotes dump
it: Informazioni insufficienti per scaricare le quotazioni

en: Unknown quotes command '{1}'
it: Comando quotazioni sconosciuto '{1}'

en: Missing --name parameter
it: Manca il parametro --name

en: Unknown report command '{1}'
it: Comando resoconto sconosciuto '{1}'

en: Missing command or option
it: Comando o opzione mancante

en: Found Finance::Quote version {1}.
it: Trovata Finance::Quote versione {1}.

en: Finance::Quote sources:
it: Finance::Fonte quotazioni:

en: Price retrieval failed:
it: Recupero del prezzo non riuscito:

en: This is a development version. It may or may not work.
it: Questa è una versione in sviluppo. Potrebbe anche non funzionare.

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
it: Segnalare i problemi a gnucash-devel@gnucash.org

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
it: È possibile anche ricercare ed inviare un rapporto di errore all'indirizzo {1}

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
it: Per ottenere l'ultima versione stabile, fare riferimento a {1}

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
it: Caricamento delle estensioni Guile di sistema in corso…

en: Loading user specific Guile extensions…
it: Caricamento delle estensioni Guile dell'utente in corso…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
it: - GnuCash, contabilità per le finanze personali e per le piccole imprese

en: {1} [options] [datafile]
it: {1} [opzioni] [file di dati]

en: GnuCash Paths
it: Percorsi GnuCash

en: GnuCash {1} development version
it: Versione in sviluppo di GnuCash {1}

en: Common Options
it: Opzioni generali

en: Show this help message
it: Visualizza questo messaggio di aiuto

en: Show GnuCash version
it: Visualizza la versione di GnuCash

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
it: Abilita la modalità di debugging: fornisce dettagli più completi nei log.
    È equivalente a: --log «=info» --log «qof=info» --log «gnc=info»

en: Enable extra/development/debugging features.
it: Abilita le funzionalità extra/sviluppo/debugging.

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
it: Sostituzioni livelli log, nella forma	 «modulename={debug,info,warn,crit,error}»
    Esempi: «--log qof=debug» o «--log gnc.backend.file.sx=info»
    Sono ammesse invocazioni multiple.

en: Show paths
it: Visualizza percorsi

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
it: File su cui registrare il log; predefinito: «/tmp/gnucash.trace»; può essere «stderr» or «stdout».

en: Hidden Options
it: Opzioni nascoste

en: [datafile]
it: [file dati]

en: Checking Finance::Quote…
it: Controllo di Finance::Quote in corso…

en: Unable to load Finance::Quote.
it: Controllo di Finance::Quote in corso...

en: Loading data…
it: Sto caricando i dati…

en: Application Options
it: Opzioni applicazione

en: Do not load the last file opened
it: Non carica l'ultimo file aperto

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
it: Errore: impossibile inizializzare l'interfaccia grafica e l'opzione add-price-quotes non è stata impostata.
    Devi settare la variabile d'ambiente $DISPLAY?

en: Last window position and size
it: Ultime posizione e dimensione della finestra

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
it: Questa impostazione contiene la dimensione e la posizione della finestra. I numeri rappresentano le coordinate X e Y dell'angolo in alto a sinistra della finestra, la larghezza e l'altezza della finestra.

en: Search only in active items
it: Ricerca solo negli elementi attivi

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
it: Se attivata, la ricerca coinvolgerà solo gli elementi attivi nella classe corrente. Diversamente coinvolgerà tutti gli elementi della classe corrente.

en: Is tax included in this type of business entry?
it: Gli importi inseriti per questo tipo di controparte comprendono già le imposte?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
it: Se attivata, le imposte sono incluse negli elementi di questo tipo. Questa impostazione verrà applicata ai nuovi clienti e fornitori.

en: Auto pay when posting.
it: Registra automaticamente il pagamento all'emissione.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
it: Al momento di registrazione, prova automaticamente a registrare il pagamento dei documenti dei clienti con pagamenti anticipati e documenti inversi. I pagamenti anticipati e i documenti devono essere, ovviamente, nei confronti dello stesso cliente. I documenti inversi sono documenti con segno opposto. Ad esempio, per i documenti di vendita, le note di credito e le fatture negative sono considerati documenti inversi.

en: Show invoices due reminder at startup
it: Visualizza all'avvio il promemoria dei documenti di vendita in scadenza

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
it: Se attivata, all'avvio GnuCash controllerà se vi sono documenti di vendita prossimi alla scadenza e li visualizzerà in una finestra di promemoria. La definizione di «prossimi» è controllata dall'impostazione «Giorni in anticipo». Diversamente GnuCash non controllerà la presenza di documenti di vendita in scadenza.

en: Show invoices due within this many days
it: Visualizza i documenti di vendita in scadenza nei prossimo n giorni

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
it: Questo campo definisce il numero di giorni in anticipo con cui GnuCash controllerà la presenza di documenti di vendita in scadenza. Questo valore è utilizzato solamente quando l'opzione «Notifica scadenze» è abilitata.

en: Enable extra toolbar buttons for business
it: Abilita i pulsanti della barra degli strumenti aggiuntivi per l'impresa

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
it: Se attivata, sono visualizzati anche altri pulsanti per le funzioni comuni per l'impresa. Altrimenti non lo sono.

en: The invoice report to be used for printing.
it: Il resoconto documento di vendita da utilizzare per la stampa.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
it: Il nome del resoconto da utilizzare per la stampa del documento di vendita.

en: Open new invoice in new window
it: Apri un nuovo documento di vendita in una nuova finestra

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
it: Se attivata, ogni nuovo documento di vendita verrà aperto in una nuova finestra. Diversamente un nuovo documento di vendita verrà aperto come una scheda nella finestra principale.

en: Accumulate multiple splits into one
it: Accumula le suddivisioni multiple in una unica

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
it: Se questa opzione è attivata, le voci multiple di un documento di vendita che devono essere registrate sullo stesso conto verranno accumulate in una singola suddivisione. Questa impostazione può essere modificata per ogni fattura nella finestra di emissione.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
it: Al momento della registrazione, prova automaticamente a registrare il pagamento dei documenti di acquisto con pagamenti anticipati e documenti inversi. I pagamenti anticipati e i documenti devono ovviamente essere nei confronti dello stesso fornitore. I documenti inversi sono documenti con segno opposto. Ad esempio, per un documento di acquisto, le note di credito del fornitore e i documenti di acquisto con importi negativi sono considerati documenti inversi.

en: Show bills due reminder at startup
it: Visualizza all'avvio il promemoria dei documenti di acquisto in scadenza

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
it: Se attivata, all'avvio GnuCash controllerà se vi sono documenti di acquisto prossimi alla scadenza e li visualizzerà in una finestra di promemoria. La definizione «prossimi» è controllata dall'impostazione «Giorni in anticipo». Diversamente GnuCash non controllerà la presenza di documenti di acquisto in scadenza.

en: Show bills due within this many days
it: Visualizza documenti di acquisto in scadenza nei prossimo n giorni

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
it: Questo campo definisce il numero di giorni in anticipo con cui GnuCash controllerà la presenza di documenti di acquisto in scadenza. Questo valore è utilizzato solamente quando l'opzione «Notifica scadenze» è abilitata.

en: GUID of predefined check format to use
it: GUID del formato predefinito dell'assegno da utilizzare

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
it: Questo valore indica il formato predefinito per gli assegni da utilizzare. Il numero è il GUID di un formato di assegni conosciuto.

en: Which check position to print
it: Quale posizione dell'assegno stampare

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
it: Negli assegni prestampati che contengono più assegni per pagina, questa impostazione specifica quale posizione dell'assegno stampare. I valori ammessi sono 0,1 e 2 che corrispondono rispettivamente all'assegno in alto, a metà e in basso nella pagina.

en: Number of checks to print on the first page.
it: Numero di assegni da stampare nella prima pagina.

en: Date format to use
it: Formato di data da utilizzare

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
it: Questo è l'identificatore numerico del formato di data predefinito da utilizzare.

en: Custom date format
it: Formato di data personalizzato

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
it: Se l'opzione «formato della data» è impostata su personalizzato, questa stringa è utilizzata come argomento per il comando strftime per creare la data che verrà visualizzata nelle stampe. Può essere una qualsiasi stringa interpretabile da strftime; per maggiori informazioni sul formato, leggere il manuale di sfrtime digitando da linea di comando «man 3 strftime».

en: Units in which the custom coordinates are expressed
it: Unità delle coordinate personalizzate

en: Position of payee name
it: Posizione del nome del beneficiario

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
it: Questo valore indica le coordinate X,Y dell'inizio della riga del beneficiario sull'assegno.

en: Position of date line
it: Posizione della riga della data

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga della data sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Position of check amount in words
it: Posizione dell'importo dell'assegno in lettere

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga dell'importo in lettere sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Position of check amount in numbers
it: Posizione dell'importo dell'assegno in numeri

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore indica le coordinate X,Y per l'inizio della riga dell'importo numerico sull'assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a destra della posizione dell'assegno.

en: Position of payee address
it: Posizione dell'indirizzo del beneficiario

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga dell'indirizzo del beneficiario; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Position of notes line
it: Posizione della riga delle note

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga delle note sull'assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Position of memo line
it: Posizione della riga del promemoria

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga del promemoria sull'assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Offset for complete check
it: Offset per tutto l'assegno

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene l'offset X e Y dell'intero assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Rotation angle
it: Angolo di rotazione

en: Number of degrees to rotate the check.
it: Angolo in gradi di cui ruotare l'assegno.

en: Position of split's amount in numbers
it: Posizione dell'importo della suddivisione in cifre

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga dell'importo della suddivisione sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Position of split's memo line
it: Posizione della riga del promemoria della suddivisione

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga del promemoria della suddivisione sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Position of split's account line
it: Posizione della riga del conto della suddivisione

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga del conto della suddivisione sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: Print the date format below the date.
it: Stampa il formato della data sotto alla data.

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
it: Ogni volta che viene stampata la data, stampa il formato di data, nel carattere a 8 punti, immediatamente sotto utilizzando i caratteri A, M e G.

en: The default check printing font
it: Il carattere predefinito per la stampa dell'assegno

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
it: Il carattere predefinito per la stampa degli assegni; questo valore verrà ignorato da qualsiasi carattere specificato in un file di descrizione dell'assegno.

en: Print '***' before and after text.
it: Stampa «***» prima e dopo il testo.

en: Show currencies in this dialog
it: Visualizza valute in questa finestra

en: Last pathname used
it: L'ultimo percorso utilizzato

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
it: Questo campo contiene l'ultimo nome del percorso utilizzato da questa finestra; verrà usato come il nome file o il nome del percorso iniziale la prossima volta che questa finestra sarà aperta.

en: Window geometry
it: Geometria della finestra

en: The position of paned window when it was last closed.
it: La posizione della finestra spostata quando è stata chiusa l'ultima volta.

en: Position of the horizontal pane divider.
it: Posizione del separatore orizzontale.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
it: Questa impostazione indica se la ricerca deve avvenire fra tutti gli elementi della classe corrente o solo fra gli elementi attivi della classe corrente.

en: Position of the vertical pane divider.
it: Posizione del separatore verticale.

en: Show the new user window
it: Visualizza la procedura guidata per i nuovi utenti

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
it: Se attivata, verrà visualizzata la finestra per i nuovi utenti verrà visualizzata; diversamente non verrà aperta.

en: New hierarchy window on "New File"
it: Finestra di dialogo struttura conti per «Nuovo file»

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
it: Se attivata, la finestra di dialogo della nuova struttura conti verrà visualizzata ogni qualvolta si seleziona la voce «Nuovo file» dal menu «File». Altrimenti non verrà visualizzata.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
it: Se da una ricerca si ottiene un numero inferiore al numero inserito in questa cella, verrà aperta automaticamente una nuova ricerca

en: Enable SKIP transaction action
it: Abilita l'operazione SALTO della transazione

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
it: Abilita l'operazione di SALTO nel cercatore di corrispondenze tra le transazioni. Se abilitata, una transazione il cui miglior punteggio di corrispondenza si trova nella zona gialla (al di sopra della soglia di aggiunta automatica ma al di sotto della soglia di compensazione automatica) verrà saltata automaticamente.

en: Enable UPDATE match action
it: Abilita l'operazione di aggiornamento per le corrispondenze

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
it: Abilita l'operazione di aggiornamento e riconciliazione nel ricercatore di corrispondenze tra le transazioni. Se abilitata, una transazione il cui miglior punteggio di corrispondenza si trova al di sopra della soglia di compensazione automatica e ha un importo o una data diversi rispetto a quelli della transazione esistente a cui corrisponde, GnuCash aggiornerà e compenserà automaticamente quest'ultima.

en: Use bayesian matching
it: Utilizza la corrispondenza Bayesiana

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
it: Abilita il confronto bayesiano quando si confrontano le transazioni importate con quelle esistenti. Diversamente verrà applicato un meccanismo meno sofisticato.

en: Minimum score to be displayed
it: Punteggio minimo da visualizzare

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
it: Questo campo indica il minimo punteggio di corrispondenza che una potenziale transazione corrispondente deve avere per essere visualizzata nella lista delle corrispondenze.

en: Likely matching transaction within these days
it: Considera la transazione una probabile corrispondenza se registrata entro questo numero di giorni

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
it: Questo campo indica il numero massimo di giorni entro i quali una transazione è considerata una probabile corrispondenza.

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
it: Non considerare una probabile corrispondenza una transazione registrata oltre questo numero di giorni

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
it: Questo campo indica il numero minimo di giorni oltre i quali una transazione dell'elenco non è considerata una probabile corrispondenza.

en: Add matching transactions below this score
it: Aggiungi le transazioni che hanno una corrispondenza al di sotto di questo punteggio

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
it: Questo campo specifica la soglia al di sotto della quale una transazione corrispondente verrà aggiunta automaticamente. Una transazione, il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona rossa (superiore al minimo punteggio di visualizzazione ma inferiore o uguale al punteggio di corrispondenza per l'aggiunta) verrà aggiunta al file di GnuCash di default.

en: Clear matching transactions above this score
it: Compensa le transazioni che hanno una corrispondenza al di sopra di questo punteggio

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
it: Questo campo specifica la soglia al di sopra della quale una transazione corrispondente verrà compensata di default. Una transazione, il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona verde (superiore o uguale a questa soglia) verrà compensata di default.

en: Maximum ATM fee amount in your area
it: Massimo importo della commissione su prelievo da ATM nella tua zona

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
it: Questo campo specifica la commissione aggiuntiva che entra in conto quando si uniscono le transazioni importate. In alcune zone gli ATM commerciali (quelli non appartenenti a istituzioni finanziarie) sono installati in posti come i centri commerciali. Questi ATM aggiungono una propria commissione direttamente sull'importo, invece di comparire come movimenti separati o come parte della propria commissione bancaria mensile. Per esempio, se si prelevano 100€, la banca addebita 101,50€ più le spese di prelievo. Se hai inserito manualmente l'operazione da 100€, questa non troverà corrispondenza. Si dovrebbe impostare questo campo al valore massimo di tale commissione (in unità della valuta locale), in modo che la transazione sia riconosciuta come corrispondente.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
it: Crea automaticamente le nuove commodity

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
it: Abilita la creazione automatica delle nuove commodity se ne viene trovata qualcuna sconosciuta durante l'importazione. Diversamente verrà richiesto cosa fare con ogni commodity sconosciuta.

en: Display or hide reconciled matches
it: Visualizza o nascondi le corrispondenze riconciliate

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
it: Mostra o nasconde le transazioni dal selettore che sono già in uno stato riconciliato.

en: Default QIF transaction status
it: Stato predefinito della transazione QIF

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
it: Stato predefinito per le transazioni QIF quando non è specificato nel file QIF.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
it: Quando lo stato non è specificato in un file QIF, le transazioni verranno marcate come riconciliate.

en: Show documentation
it: Visualizza la documentazione

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
it: Mostra alcune pagine di sola documentazione nell'assistente all'importazione di file QIF.

en: Pre-select cleared transactions
it: Preseleziona le transazioni compensate

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
it: Se attivata, tutte le transazioni nel registro marcate come compensate appariranno già selezionate nella finestra di riconciliazione. Diversamente inizialmente non verrà selezionata alcuna transazione.

en: Prompt for interest charges
it: Richiesta per addebito degli interessi

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
it: Prima della procedura di riconciliazione di un conto che genera interessi, verrà visualizzata una finestra in cui sarà possibile inserire una transazione per l'addebito o il pagamento degli interessi. Attualmente questa opzione è applicabile solamente per i conti di banca, credito, fondi comuni, attività, conti clienti, conti fornitori e passività.

en: Prompt for credit card payment
it: Richiesta per pagamento con carta di credito

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
it: Se attivata, dopo la riconciliazione di un conto per la carta di credito, richiede all'utente di inserire un pagamento della carta di credito stessa. Diversamente, quest'ultimo non viene richiesto.

en: Always reconcile to today
it: Riconcilia sempre in data odierna

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
it: Se attivata, apre sempre la finestra di riconciliazione utilizzando la data odierna per l'estratto conto, senza tener conto delle riconciliazioni precedenti.

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
it: Mostra la finestra «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
it: Questa impostazione controlla se la schermata «dall'ultimo avvio» per le transazioni pianificate, viene mostrata automaticamente all'apertura di un file dei dati. Questo include l'apertura iniziale di un file di dati quando GnuCash viene avviato. Se questa impostazione è attivata, viene mostrata la finestra, altrimenti non viene visualizzata.

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
it: Mostra la finestra di notifica «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
it: Questa impostazione controlla se la schermata «dall'ultimo avvio» per le transazioni pianificate, viene mostrata automaticamente all'apertura di un file dei dati. Questo include l'apertura iniziale di un file di dati quando GnuCash viene avviato. Se questa impostazione è attivata, viene mostrata la finestra, altrimenti non viene visualizzata.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
it: Imposta «Controlla le transazioni create» come impostazione predefinita per la finestra «dall'ultimo avvio».

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
it: Questa impostazione controlla se è impostato «Controlla le transazioni create» nella finestra «dall'ultimo avvio».

en: Set the "auto create" flag by default
it: Imposta come predefinita la creazione automatica

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
it: Se attivata, ogni nuova transazione pianificata avrà l'opzione di «auto-creazione» attivata. Si potrà cambiare questa impostazione durante la creazione della transazione o in un momento successivo modificando la transazione pianificata stessa.

en: How many days in advance to notify the user.
it: Quanti giorni prima avvisare l'utente.

en: Set the "notify" flag by default
it: Imposta come predefinita la notifica

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
it: Se attivata, ogni nuova transazione pianificata avrà l'opzione di notifica attivata. Si potrà cambiare questa impostazione durante la creazione della transazione o in un momento successivo modificando la transazione pianificata stessa. Questa impostazione ha significato solo se è attivata l'opzione per la creazione automatica.

en: How many days in advance to remind the user.
it: Quanti giorni prima ricordare all'utente.

en: The next tip to show.
it: Il prossimo suggerimento da visualizzare.

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
it: Visualizza il «suggerimento del giorno» all'avvio di GnuCash

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
it: Attiva il «Suggerimento del giorno» all'avvio di GnuCash. Se attivata, la finestra verrà visualizzata altrimenti no.

en: Alpha Vantage API key
it: Chiave API Alpha Vantage

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
it: Per recuperare le quotazioni online da Alphavantage, è necessario impostare questa chiave. È possibile ottenere una chiave dal sito Web Alpha Vantage.

en: The version of these settings
it: La versione di queste impostazioni

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
it: Viene utilizzato internamente per determinare se alcune preferenze possano richiedere la conversione quando si passa ad una versione più recente di GnuCash.

en: Save window sizes and locations
it: Salva posizione e dimensione della finestra

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
it: Se attivata, la dimensione e la posizione di ogni finestra di dialogo verrà salvata alla sua chiusura. Le dimensioni e la posizione delle finestre saranno ricordate all'uscita da GnuCash. Diversamente le dimensioni non saranno salvate.

en: Character to use as separator between account names
it: Carattere da utilizzare come separatore per i nomi dei conti

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
it: Questa impostazione controlla il carattere che sarà usato tra i componenti del nome di un conto. I valori possibili sono tutti i codici non-alfanumerici, o le seguenti stringhe: «colon», «slash», «backslash», «dash» e «period».

en: Transaction Linked Files head path
it: Prefisso dei collegamenti ai file della transazione

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
it: Questa è la prima parte del percorso relativo dei file collegati alle transazioni

en: Compress the data file
it: Comprimi il file dei dati

en: Enables file compression when writing the data file.
it: Attiva la compressione quando il file dei dati viene salvato.

en: Show auto-save explanation
it: Visualizza la spiegazione del salvataggio automatico

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
it: Se attiva, GnuCash visualizza una spiegazione della funzione di auto-salvataggio la prima volta che la funzione è avviata. Altrimenti non viene mostrata alcuna informazione.

en: Auto-save time interval
it: Intervallo di salvataggio automatico

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
it: L'intervallo in minuti intercorrente tra un salvataggio automatico sul disco e quello successivo. Se impostato a zero, il salvataggio automatico verrà disabilitato.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
it: Abilita conto alla rovescia per il salvataggio dei dati alla chiusura

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
it: Se abilitata, la domanda di «Salvataggio delle modifiche alla chiusura» attenderà un numero limitato di tempo per la risposta; se non si risponde entro questo tempo, le modifiche verranno salvate automaticamente e la finestra della domanda verrà chiusa.

en: Time to wait for answer
it: Tempo di attesa per al risposta

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
it: Il numero di secondi di attesa prima che la finestra della domanda venga chiusa e le modifiche salvate automaticamente.

en: Display negative amounts in red
it: Visualizza gli importi negativi in rosso

en: Automatically insert a decimal point
it: Inserisci automaticamente un punto decimale

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
it: Se attivata, GnuCash inserirà automaticamente un punto decimale nei valori inseriti senza. Diversamente GnuCash non modificherà i numeri inseriti.

en: Number of automatic decimal places
it: Numero di cifre decimali automatiche

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
it: Questo campo specifica il numero di cifre decimali che verranno utilizzate.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
it: Forza la visualizzazione dei prezzi come decimali anche se devono essere arrotondati.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
it: Se attivata, GnuCash arrotonderà i prezzi secondo necessità per visualizzarli come decimali anziché visualizzare la frazione esatta se la parte frazionaria non può essere rappresentata esattamente come un decimale.

en: Do not create log/backup files.
it: Non creare i file di log e backup.

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
it: L'impostazione specifica cosa fare con i vecchi file di log e backup. «Per sempre» significa conservare tutti i vecchi file. «Mai» significa che non viene mantenuto alcun file di log o backup. Ogni volta che si salva, le vecchie versioni di questi file vengono eliminate. «Giorni» indica il numero di giorni per cui questi file vengono conservati. Il numero di giorni è specificato nella chiave «retain-days»

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
it: Cancella i file di log/backup trascorsi questi giorni (0 = mai).

en: Do not delete log/backup files.
it: Non eliminare i file di log e backup.

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
it: Elimina i file di log/backup trascorsi questi giorni (0 = mai)

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
it: Questa impostazione si riferisce al numero di giorni trascorsi i quali i vecchi file di log e backup saranno cancellati (0 = mai).

en: Don't sign reverse any accounts.
it: Non cambiare di segno nessun conto.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
it: Questa impostazione permette di assegnare a certi conti un saldo a segno invertito. L'impostazione «entrate-uscite» è per gli utenti che intendono visualizzare le uscite con segno negativo e le entrate con segno positivo. L'impostazione «Avere» è per gli utenti che intendono visualizzare il saldo in funzione del saldo in Avere o in Dare conto. L'impostazione «nessuno» non cambia segno a nessun saldo.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
it: Inverte il segno del saldo nei conti seguenti: carta di credito, fornitori, passività, patrimonio ed entrate.

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
it: Cambia segno ai saldi dei conti delle entrate e delle uscite.

en: Use account colors in the account hierarchy
it: Usa i colori dei conti nella gerarchia dei conti

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
it: Se attivata, la struttura dei conti mostrerà i conti colorati con il colore personalizzato (se definito). Questo può essere utile per identificare i conti più rapidamente.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
it: Usa i colori dei conti nelle schede dei registri dei conti

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
it: Se attivata, le schede dei registri dei conti verranno colorate con il colore personalizzato del conto (se impostato). Questo può essere utile per identificare i conti più rapidamente.

en: Use formal account labels
it: Utilizza le voci formali della contabilità

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
it: Se attivata, verranno utilizzate le diciture formali della contabilità «Dare» e «Avere» per indicare i campi sullo schermo. Diversamente, verranno utilizzate delle etichette informali come aumento/diminuzione, fondi in ingresso/uscita ecc...

en: Show close buttons on notebook tabs
it: Visualizza il tasto di chiusura sulle schede

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
it: Se attivata, verrà visualizzato un pulsante di chiusura in ogni scheda che può essere chiusa. Diversamente, nessun pulsante verrà visualizzato nella scheda. A prescindere da questa impostazione, le pagine possono sempre essere chiuse tramite la voce del menu «Chiudi» o il pulsante «Chiudi» collocato nella barra degli strumenti.

en: Width of notebook tabs
it: Larghezza delle schede

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
it: Questa chiave specifica la larghezza massima di una scheda. Se il testo nella scheda è più lungo di questo valore (la prova è approssimativa) allora la scheda avrà un taglio in mezzo e sarà rimpiazzato da un'ellisse.

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
it: Apre una nuova scheda vicina a quella corrente invece che alla fine

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
it: Se abilitata, le nuove schede vengono aperte vicino alla scheda corrente, se disabilitata le nuove schede vengono aperte alla fine.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
it: Utilizza la valuta predefinita del sistema per tutti i nuovi conti creati.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
it: Questa impostazione controlla la fonte della valuta predefinita per i nuovi conti. Se impostata a «Locale» allora GnuCash userà la valuta predefinita nelle impostazioni locali dell'utente. Se impostata su «altro», GnuCash utilizzerà le impostazioni specificate dalla chiave altra-valuta.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
it: Utilizza la valuta specificata di seguito per tutti i nuovi conti creati.

en: Default currency for new accounts
it: Valuta predefinita per i nuovi conti

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
it: Questa impostazione controlla la valuta predefinita utilizzata per i nuovi conti se l'impostazione «scelta valuta» è su «altro». Questo campo deve contenere il codice a tre lettere ISO 4217 per la valuta (ad esempio USD, GBP, RUB).

en: Use 24 hour time format
it: Usa il formato a 24 ore

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
it: Se attivata, verrà utilizzato il formato dell'ora a 24 ore. Altrimenti sarà utilizzato il formato a 12 ore.

en: Date format choice
it: Scelta del formato data

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
it: Questa opzione determina come vengono visualizzate le date in GnuCash. I valori possibili sono «locale» per utilizzare le impostazioni di sistema, «CE» per le date in stile «Continentale Europeo», «ISO» per date standard ISO 8601 , «UK» per le date in stile inglese (United Kingdom, e «US» per il formato data degli Stati Uniti.

en: In the current calendar year
it: In quest'anno solare

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
it: Quando una data viene inserita senza l'anno, può essere completata in modo che ricada nell'anno solare corrente o vicino alla data corrente in base a una finestra temporale che inizia un certo numero di mesi indietro nel tempo.

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
it: In una finestra temporale di 12 mesi che inizia un numero di mesi configurabile prima di quello corrente

en: Maximum number of months to go back.
it: Numero massimo di mesi di cui retrocedere.

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
it: Le date verranno completate in modo che siano vicino alla data corrente. Inserire il numero massimo di mesi di cui retrocedere per completare la data.

en: Show Horizontal Grid Lines
it: Mostra i bordi orizzontali della griglia

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
it: Se attivata, nelle visualizzazioni delle tabelle verranno visualizzate le righe orizzontali della griglia. Altrimenti non verrà visualizzata alcuna riga orizzontale nella griglia.

en: Show Vertical Grid Lines
it: Mostra i bordi verticali della griglia

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
it: Se attivata, nelle tabelle verranno visualizzate le righe verticali della griglia. Altrimenti non verrà visualizzata alcuna riga verticale nella griglia.

en: Show splash screen
it: Visualizza la schermata di avvio

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
it: Se attivata verrà visualizzata l'immagine di avvio. Altrimenti non verrà mostrata alcuna immagine di avvio.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
it: Visualizza le schede in alto nella finestra.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
it: Questa impostazione determina lo spigolo della finestra in cui vengono visualizzate le schede per scorrere tra le pagine aperte. I valori possibili sono: «alto», «sinistra», «basso» e «destra». Il valore predefinito è «alto».

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
it: Visualizza le schede in basso nella finestra.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
it: Visualizza le schede a sinistra della finestra.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
it: Visualizza le schede a destra della finestra.

en: Display the summary bar at the top of the page.
it: Visualizza la barra di riepilogo in alto nella pagina.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
it: Questa impostazione determina la posizione dove viene disegnata la barra di riepilogo. I valori possibili sono «in alto» e «in basso». Il valore predefinito è «in basso».

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
it: Visualizza la barra di riepilogo in basso nella pagina.

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
it: Chiudendo una scheda si aprirà quella visitata più di recente.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
it: Se attivata, alla chiusura di una scheda, apparirà quella visitata più di recente. Altrimenti apparirà quella successiva a sinistra.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
it: Imposta l'opzione del libro per i nuovi file per usare il campo «Operazione» diviso per il campo «Num» nei registri e resoconti

en: Color the register using a gnucash specific color theme
it: Colora il registro utilizzando uno specifico tema di colore gnucash

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
it: Se abilitato, il registro utilizzerà un tema colore specifico di GnuCash (verde/giallo). Altrimenti utilizzerà il tema del colore di sistema. Indipendentemente da questa impostazione, l'utente può sempre sovrascrivere il tema del colore tramite un file css specifico di gnucash da archiviare nella directory di configurazione utilizzata da gnucash. Maggiori informazioni sono disponibili nelle FAQ di gnucash.

en: "Enter" key moves to bottom of register
it: Il tasto «Invio» posiziona alla fine del registro

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
it: Se attivata, premendo il tasto «Invio» ci si sposterà alla fine del registro. Diversamente premendo «Invio» ci si sposterà alla riga della transazione successiva.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
it: Espande automaticamente l'elenco dei conti o delle operazioni durante l'immissione dei dati

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
it: Sposta il cursore al campo «Trasferimento» quando le transazioni memorizzate vengono compilate automaticamente

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
it: Se attivata, dopo che una transazione già memorizzata è stata completata automaticamente, il cursore si sposterà al campo «Trasferimento». Diversamente il cursore si sposterà nel campo dell'importo.

en: Create a new window for each new register
it: Apri una nuova finestra per ogni nuovo registro

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
it: Se attivata, ogni nuovo registro verrà aperto in una nuova finestra. Diversamente, ogni nuovo registro verrà aperto come scheda nella finestra principale.

en: Color all lines of a transaction the same
it: Utilizza lo stesso colore per tutte le righe di una transazione

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
it: Se attivata, tutte le righe che compongono una singola transazione utilizzeranno lo stesso colore di sfondo. Diversamente i colori di sfondo saranno alternati su ogni riga.

en: Show horizontal borders in a register
it: Visualizza i bordi orizzontali nel registro

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
it: Visualizza i bordi orizzontali tra le righe in un registro. Se attivata, il bordo tra le celle verrà indicato con una linea marcata. Diversamente, il bordo tra le celle non verrà marcato.

en: Show vertical borders in a register
it: Visualizza i bordi verticali nel registro

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
it: Visualizza i bordi verticali tra le colonne di un registro. Se attivata, il bordo tra le celle sarà indicato con una linea marcata. Diversamente, il bordo tra le celle non sarà visualizzato.

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
it: Mostra le transazioni future dopo la transazione vuota in un registro

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
it: Mostra le transazioni future dopo la transazione vuota in un registro. Se attivo, le transazioni con una data futura verranno visualizzate nella parte inferiore del registro dopo la transazione vuota. Altrimenti la transazione vuota sarà in fondo al registro dopo tutte le transazioni.

en: Hide splits in all transactions.
it: Nascondi le divisioni in tutte le transazioni.

en: All transactions are expanded to show all splits.
it: Tutte le transazioni verranno espanse per mostrare tutte le suddivisioni.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
it: Mostra una seconda riga con «Operazione», «Note» e «Documenti collegati» per ogni transazione.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
it: Visualizza una seconda riga con «Operazione», «Note» e «Documenti collegati» per ogni transazione presente nel registro. Questa è l'impostazione predefinita per ogni nuovo registro. L'impostazione può essere cambiata in qualsiasi momento attraverso la voce del menu «Visualizza->Riga doppia».

en: Only display leaf account names.
it: Visualizza solamente i nomi dei sottoconti.

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
it: Mostra solamente i nomi dei sottoconti nel registro e nel menu a tendina per la selezione dei conti. Il comportamento predefinito è quello di visualizzare il nome completo includendo l'intero percorso della struttura. Attivare questa opzione implica che vengano utilizzati dei nomi unici per tutti i sottoconti finali della struttura.

en: Show the entered and reconcile dates
it: Mostra le date di inserimento e di riconciliazione

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
it: Mostra la data di inserimento della transazione sotto alla data di registrazione e la data di riconciliazione sulla riga della suddivisione.

en: Show entered and reconciled dates on selection
it: Mostra le date di immissione e di riconciliazione alla selezione

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
it: Mostra la data di inserimento e di riconciliazione alla selezione della transazione.

en: Show the calendar buttons
it: Mostra i pulsanti del calendario

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
it: Mostra i pulsanti del calendario «Seleziona», «Oggi» e «Annulla».

en: Move the selection to the blank split on expand
it: Sposta la selezione alla suddivisione vuota all'espansione

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
it: Se abilitata, la selezione verrà spostata alla suddivisione vuota quando la transazione è espansa.

en: Number of transactions to show in a register.
it: Numero di transazioni da mostrare nel registro.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
it: Visualizza questo numero di transazioni in un registro. Il valore zero visualizza tutte le transazioni.

en: Number of characters for auto complete.
it: Numero di caratteri per il completamento automatico.

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
it: Questo valore imposta il numero di caratteri dopo il quale si avvia il completamento automatico per i campi «descrizione», «note» e «promemoria».

en: Create a new window for each new report
it: Crea una nuova finestra per ogni nuovo resoconto

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
it: Se attivata, ogni nuovo resoconto verrà aperto in una nuova finestra. Diversamente i nuovi resoconti saranno aperti come schede nella finestra principale.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
it: Utilizza la valuta predefinita di sistema per tutti i nuovi resoconti.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
it: Questa impostazione controlla la valuta predefinita per i resoconti. Se impostata a «Locale», GnuCash prenderà la valuta predefinita dalle impostazioni locali dell'utente. Se impostata su «altro», GnuCash utilizzerà le impostazioni specificate dalla chiave currency-other.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
it: Utilizza la valuta specificata di seguito per tutti i nuovi resoconti creati.

en: Default currency for new reports
it: Valuta predefinita per i nuovi resoconti

en: Zoom factor to use by default for reports.
it: Fattore di ingrandimento predefinito da utilizzare per i resoconti.

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
it: Sugli schermi ad alta risoluzione i resoconti tendono ad essere difficili da leggere. Questa opzione consente di ridimensionare i resoconti in base al fattore impostato. Ad esempio, impostando questo su 2.0 verranno visualizzati i resoconti con dimensioni doppie rispetto a quelle normali.

en: PDF export file name format
it: Formato del nome del file PDF da esportare

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
it: Questa impostazione identifica il nome del file per l'esportazione in formato PDF. Si tratta di una stringa «sprintf(3)» con 3 argomenti: «%1$s» è il nome del resoconto (ad esempio «Documento di vendita»). «%2$s» è il numero del resoconto che ad esempio per un resoconto di documento di vendita è il numero del documento stesso. «%3$s» è la data del resoconto, formattata secondo l'impostazione di nomefile-data-formato. Nota: qualsiasi carattere non consentito nei nomi di file, quale ad esempio «/», verrà sostituito con un trattino basso «_» nel nome del file.

en: PDF export file name date format choice
it: Scelta del formato di data per il nome del file da esportare in formato PDF

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
it: Questa opzione determina come vengono inserite le date nel nome del file PDF esportato. I valori possibili sono «locale» per utilizzare le impostazioni di sistema, «CE» per le date in stile Continentale Europeo, «ISO» per date standard ISO 8601 , «UK» per le date in stile inglese, e «US» per il formato data degli Stati Uniti.

en: Allow file incompatibility with older versions.
it: Consenti incompatibilità dei file con le versioni precedenti.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
it: Se attivata, GnuCash verrà abilitato all'interruzione della compatibilità dei file con le vecchie versioni in modo che un file salvato nella versione attuale non potrà essere aperto con una versione del programma più vecchia. Diversamente GnuCash creerà dei file che potranno essere aperti anche dalle versioni più vecchie.

en: Number of files in history
it: Numero di file nella cronologia

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
it: Questa impostazione definisce il numero di file da visualizzare nel menu dei file aperti di recente. Per disabilitare questa opzione è sufficiente settarla a zero. Il valore massimo che la variabile può assumere, è pari a 10.

en: Most recently opened file
it: File aperto più recentemente

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
it: Questo campo contiene il percorso completo del file aperto più di recente.

en: Next most recently opened file
it: Il successivo file aperto più di recente

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
it: Questo campo contiene il percorso completo del file aperto più di recente successivo.

en: Print checks from multiple accounts
it: Stampa di assegni da più conti

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
it: Questa finestra di dialogo viene mostrata se si cerca di stampare degli assegni da più conti contemporaneamente.

en: Confirm Window Close
it: Conferma chiusura finestra

en: This dialog is presented when there is more than one window.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando è presente più di una finestra.

en: Commit changes to a invoice entry
it: Applica le modifiche all'elemento del documento di vendita

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di uscire dopo che è stata modificata una voce di un documento di vendita. I dati modificati devono essere salvati o scartati.

en: Duplicating a changed invoice entry
it: Duplicazione di una voce modificata del documento di vendita

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di duplicare una voce modificata di un documento di vendita. I cambiamenti devono essere salvati oppure deve essere annullata l'operazione di duplicazione.

en: Delete a commodity
it: Eliminazione di una commodity

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di una commodity.

en: Delete a commodity with price quotes
it: Elimina una commodity con delle quotazioni

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare l'eliminazione di una commodity a cui sono associati dei prezzi delle quotazioni. Eliminando la commodity verranno rimosse anche le quotazioni.

en: Delete multiple price quotes
it: Eliminazione dei prezzi multipli delle quotazioni

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di prezzi multipli di quotazioni in una sola volta.

en: Replace existing price
it: Sostituisci il prezzo esistente

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la sostituzione di un prezzo esistente.

en: Edit account payable/accounts receivable register
it: Modifica il registro dei conti fornitori e conti clienti

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di modificare un conto fornitore o un conto cliente. Questi tipi di conti sono destinati alle funzionalità per l'impresa e non dovrebbero essere modificati manualmente.

en: Read only register
it: Registro di sola lettura

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
it: Questa finestra di dialogo è visualizzata quando viene aperto un registro di sola lettura.

en: Change contents of reconciled split
it: Cambia i contenuti della transazione suddivisa riconciliata

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare la modifica di una suddivisione riconciliata. Autorizzare queste modifiche potrebbe rendere difficoltose le riconciliazioni future.

en: Mark transaction split as unreconciled
it: Indicazione della suddivisione come non riconciliata

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare l'indicazione di una suddivisione come non riconciliata. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficile effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: Cut a split from a transaction
it: Taglia una suddivisione da una transazione

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare il taglio di una suddivisione da una transazione.

en: Cut a reconciled split from a transaction
it: Taglia di una suddivisione riconciliata da una transazione

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare il talgio di una suddivisione riconciliata da una transazione. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: Remove a split from a transaction
it: Rimozione di una suddivisione da una transazione

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare la rimozione di una suddivisione da una transazione.

en: Remove a reconciled split from a transaction
it: Rimozione di una suddivisione riconciliata da una transazione

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la rimozione di una suddivisione riconciliata da una transazione. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: Remove all the splits from a transaction
it: Rimozione di tutte le suddivisioni da una transazione

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
it: Questa finestra di dialogo è visualizzata prima di autorizzare la rimozione di tutte le suddivisioni da una transazione.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la rimozione di tutte le suddivisioni (incluse alcune di quelle riconciliate) da una transazione. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: Cut a transaction
it: _Taglia transazione

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare il taglio di una transazione.

en: Cut a transaction with reconciled splits
it: Taglia una transazione con suddivisioni riconciliate

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare il taglio di una transazione che contiene suddivisioni riconciliate. Proseguendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: Delete a transaction
it: Eliminazione di una transazione

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di una transazione.

en: Delete a transaction with reconciled splits
it: Elimina una transazione con suddivisioni riconciliate

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di una transazione che contiene suddivisioni riconciliate. Proseguendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: Duplicating a changed transaction
it: Duplicazione di una transazione modificata

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di duplicare una transazione modificata. I dati modificati devono essere salvati oppure si deve annullare la duplicazione.

en: Commit changes to a transaction
it: Applicazione delle modifiche a una transazione

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di uscire da una transazione modificata. I dati modificati devono essere salvati o scartati.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
it: Visualizza il totale complessivo di tutti i conti con la valuta predefinita per il resoconto

en: Show non currency commodities
it: Mostra le commodity diverse dalla valuta

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
it: Se attivata, verranno mostrate le commodity diverse dalle valute (azioni). Diversamente saranno nascoste.

en: Use relative profit/loss starting date
it: Usa data iniziale relativa per il conto economico

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
it: Questa impostazione controlla il tipo di data iniziale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita. Se impostata a «assoluta», GnuCash recupererà la data iniziale specificata dalla chiave start-date. Se impostata a qualsiasi altro valore, GnuCash recupererà la data iniziale specificata dalla chiave start-period.

en: Use absolute profit/loss starting date
it: Usa data iniziale assoluta per il conto economico

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
it: Data d'inizio (in secondi dal 1 Gen 1970)

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
it: Questa impostazione controlla la data iniziale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione start-choice è settata su «assoluta». Questo campo dovrebbe contenere una data in secondi a partire dal 1° Gennaio 1970.

en: Starting time period identifier
it: Indicatore periodo di inizio

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
it: Questa impostazione controlla la data iniziale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione start-choice è settata su qualsiasi altro valore diverso da «assoluta». Questo campo dovrebbe contenere un valore compreso tra 0 e 8.

en: Use relative profit/loss ending date
it: Usa data finale relativa per il conto economico

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
it: Questa impostazione controlla il tipo di data finale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita. Se impostata a «assoluta», GnuCash recupererà la data finale specificata dalla chiave end-date. Se impostata a qualsiasi altro valore, GnuCash recupererà la data finale specificata dalla chiave end-period.

en: Use absolute profit/loss ending date
it: Usa data finale assoluta per il conto economico

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
it: Data finale (in secondi a partire dal 1° gennaio 1970)

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
it: Questa impostazione controlla il tipo di data finale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione end-choice è settata su «assoluta». Questo campo contiene una data in secondi a partire dal 1° Gennaio 1970.

en: Ending time period identifier
it: Indicatore periodo finale

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
it: Questa impostazione controlla la data finale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione end-choice è settata su qualsiasi altro valore diverso da «assoluta». Questo campo dovrebbe contenere un valore compreso tra 0 e 8.

en: Display this column
it: Visualizza questa colonna

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
it: Questa impostazione controlla se la colonna sarà visibile nella visualizzazione. TRUE significa visibile, FALSE significa nascosta.

en: Width of this column
it: Larghezza di questa colonna

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
it: Questa impostazione rappresenta la larghezza della colonna in pixel.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
it: Questa procedura assisterà nell'impostazione e nell'uso dei periodi contabili.
    
    Attenzione: questa caratteristica non funziona correttamente poiché è ancora in fase di sviluppo; i dati potrebbero essere danneggiati in modo irreparabile!

en: Setup Account Period
it: Imposta il periodo contabile

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
it: Selezionare un periodo contabile e una data di chiusura compresa tra la data della chiusura precedente e oggi.
    
    I libri verranno chiusi alla mezzanotte della data selezionata.

en: Book Closing Dates
it: Date di chiusura dei conti

en: Close Book
it: Chiusura conti

en: Account Period Finish
it: Fine del periodo contabile

en: Press 'Close' to Exit.
it: Fai clic su «Chiudi» per uscire.

en: Summary Page
it: Pagina di riepilogo

en: CSV Import Assistant
it: Assistente importazione file CSV

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
it: 
    Questa procedura permette di importare dei conti da un file.
    
    Il file deve essere nello stesso formato di quello esportato poiché si tratta di un'importazione a formato fisso che può essere visualizzata guardando un file creato utilizzando l'opzione del menu di esportazione "Esporta struttura account in CSV".
    
    Se manca il conto, in base al nome completo del conto, verrà aggiunto fintanto che esiste il titolo / valuta specificato. Se il conto esiste, verranno aggiornati quattro campi. Questi sono codice, descrizione, note e colore.
    
    Fai clic su «Avanti» per proseguire o su «Annulla» per interrompere l'importazione.

en: Import Account Assistant
it: Assistente importazione conto

en: Enter file name and location for the Import…
it: Inserire il nome del file e la posizione per l'importazione…

en: Choose File to Import
it: Scegli il file da importare

en: Number of rows for the Header
it: Numero di righe per l'intestazione

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Custom regular expression
it: Espressione regolare personalizzata

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Preview
it: Anteprima

en: Import Account Preview, first 10 rows only
it: Anteprima importazione conto (solo le prime 10 righe)

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
it: Fai clic su «Applica» per creare il file di esportazione.
    «Annulla» per interrompere.

en: Import Accounts Now
it: Importa i conti adesso

en: Import Summary
it: Riepilogo importazione

en: CSV Export Assistant
it: Assistente per l'esportazione CSV

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
it: 
    Selezionare il tipo di esportazione richiesto e il separatore da utilizzare.

en: Use Quotes
it: Usa quotazioni

en: Simple Layout
it: Layout semplice

en: Choose Export Settings
it: Seleziona impostazioni di esportazione

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
it: Seleziona i conti da esportare e l'intervallo di date se necessario.

en: Accounts Selected:
it: Conti selezionati:

en: _Select Subaccounts
it: _Seleziona sottoconti

en: Select _All
it: Seleziona _tutti

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: _Select All
it: _Seleziona tutto

en: Select _Range
it: Seleziona l'_intervallo

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
it: Inizio

en: _Earliest
it: _Mostra dalla prima

en: Cho_ose Date
it: _Scegliere data

en: Toda_y
it: Og_gi

en: _Latest
it: _Ultima

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
it: Fine

en: C_hoose Date
it: _Scegli data

en: _Today
it: O_ggi

en: Account Selection
it: Selezione conto

en: Enter file name and location for the Export…
it: Inserire il nome del file e la posizione per l'esportazione…

en: Choose File Name for Export
it: Seleziona il nome del file per l'esportazione

en: Export Now…
it: Esporta ora…

en: Summary
it: Riepilogo

en: Export Summary
it: Riepilogo esportazione

en: CSV Price Import
it: Importazione prezzi CSV

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
it: Questa procedura ti aiuterà a importare i prezzi da un file CSV.
    
    È necessario che sia presente un numero minimo di colonne per un'importazione corretta, ovvero Data, Importo, Spazio dei nomi di provenienza, Simbolo di provenienza e Valuta di destinazione. Se tutte le voci sono per la stessa Commodity / Valuta, puoi selezionarle e le colonne saranno Data e Importo.
    
    Esistono varie opzioni per specificare il delimitatore e un'opzione larghezza fissa. Con l'opzione larghezza fissa, fai doppio clic sulla tabella delle righe visualizzata per impostare una larghezza di colonna, quindi fai clic con il tasto destro del mouse per modificare.
    
    Esempi sono «FTSE», «RR.L», «21/11/2016», 5.345, «GBP» e VALUTA; USD; 21-11-2016; 1,56; GBP
    
    C'è un'opzione per specificare la riga iniziale, la riga finale e un'opzione per saltare le righe alternative a partire dalla riga iniziale che può essere utilizzata se si dispone di un testo di intestazione. Inoltre c'è un'opzione per sovrascrivere i prezzi esistenti per quel giorno, se necessario.
    
    Infine, per le importazioni ripetute la pagina di anteprima ha i pulsanti per caricare e salvare le impostazioni. Puoi salvare le tue impostazioni per riutilizzarle in successive importazioni. Dopo aver caricato le tue impostazioni puoi anche regolarle per importazioni simili e salvare le impostazioni modificate con un altro nome. Nota che non puoi salvare sui predefiniti incorporati.
    
    Questa operazione non è reversibile, quindi assicurati di avere un backup funzionante.
    
    Fare clic su «Avanti» per procedere o «Annulla» per interrompere l'importazione.

en: Price Import Assistant
it: Assistente importazione prezzi

en: Select File for Import
it: Seleziona un file da importare

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
it: Elimina impostazioni
    Elimina le impostazioni salvate con il nome inserito nel campo di testo adiacente.
    Esistono due nomi riservati che non possono mai essere eliminati:
    - Nessuna impostazione
    - Formato di esportazione predefinito di Gnucash

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
it: Salva impostazioni
    Salva le impostazioni attuali con il nome inserito nel campo di testo adiacente.
    Esistono due nomi riservati che non possono essere utilizzati per salvare le impostazioni personalizzate:
    - Nessuna impostazione
    - Formato di esportazione predefinito di Gnucash

en: <b>Load and Save Settings</b>
it: <b>Carica e salva le impostazioni</b>

en: Fixed-Width
it: Larghezza fissa

en: Space
it: Spazio

en: Tab
it: Tabulazione

en: Hyphen (-)
it: Trattino (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
it: Fai doppio clic in un punto qualsiasi della tabella sottostante per inserire un'interruzione di colonna

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
it: Fai clic con il pulsante destro del mouse in un punto qualsiasi di una colonna per modificarla (allarga, restringi, unisci)

en: Allow existing prices to be over written.
it: Consenti che i prezzi esistenti vengano sovrascritti.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
it: Normalmente i prezzi non vengono sovrascritti, seleziona qui per cambiare questa impostazione. Questa impostazione non viene salvata.

en: <b>File Format</b>
it: <b>Formato file</b>

en: Date Format
it: Formato data

en: Currency Format
it: Formato valuta

en: Encoding
it: Codifica

en: Leading Lines to Skip
it: Righe di intestazione da saltare

en: Trailing Lines to Skip
it: Righe finali da saltare

en: Skip alternate lines
it: Salta righe alternate

en: <b>Miscellaneous</b>
it: <b>Varie</b>

en: <b>Commodity From</b>
it: <b>Commodity di provenienza</b>

en: Currency To
it: Valuta di destinazione

en: Select the type of each column to import.
it: Seleziona il tipo di ogni colonna da importare.

en: Skip Errors
it: Ignora errori

en: Import Preview
it: Anteprima importazione

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
it: <b>Fai clic su «Applica» per aggiungere i prezzi.
    «Annulla» per interrompere.</b>

en: Import Prices Now
it: Importa i prezzi adesso

en: CSV Transaction Import
it: Importazione transazioni CSV

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • a Deposit or Withdrawal column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
it: Questa procedura ti aiuterà ad importare un file delimitato contenente un elenco di transazioni. Supporta sia file separati da token (come virgole o punti e virgola) sia dati a larghezza fissa.
    
    Per un'importazione corretta tre colonne devono essere disponibili nei dati di importazione:
    • una colonna Data
    • una colonna Descrizione
    • una colonna di versamento o prelievo
    
    Se non c'è alcun dato relativo al conto, è possibile selezionare un conto di base in cui verranno importati tutti i dati.
    
    Oltre alla scelta del delimitatore, ci sono diverse opzioni per regolare l'importatore. Ad esempio, è possibile saltare un numero di righe all'inizio o alla fine dei dati, nonché righe dispari. Sono supportati diversi formati di data e numero. La codifica dei file può essere definita.
    
    L'importatore può gestire i file in cui le transazioni sono suddivise su più righe, ciascuna delle quali rappresenta una suddivisione.
    
    Infine, per le importazioni ripetute la pagina di anteprima ha i pulsanti per caricare e salvare le impostazioni. Puoi salvare le tue impostazioni per riutilizzarle in successive importazioni. Dopo aver caricato le tue impostazioni puoi anche regolarle per importazioni simili e salvare le impostazioni modificate con un altro nome.

en: Transaction Import Assistant
it: Assistente importazione transazioni

en: Multi-split
it: Suddivisioni su righe separate

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
it: Normalmente l'importatore presumerà che ogni riga nel file di input corrisponda ad una transazione. Ogni riga può contenere informazioni per una transazione e una o due divisioni.
    
    Quando la suddivisione multipla è abilitata, l'importatore presuppone che più righe consecutive contengano le informazioni per una transazione. Ogni riga fornisce informazioni per esattamente una suddivisione. La prima riga dovrebbe anche fornire le informazioni per la transazione.
    Per sapere quali righe appartengono alla stessa transazione, l'importatore confronterà le informazioni sulla transazione fornite in ciascuna riga. Se tali informazioni sono vuote o uguali alla prima riga della transazione, l'importatore considererà questa riga parte della stessa transazione.

en: <b>Account</b>
it: <b>Conto</b>

en: Select a row to change the mappings
it: Seleziona una riga per modificare la mappatura

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
it: Per modificare la mappatura, fai doppio clic su una riga o seleziona una riga e premi il pulsante…

en: Account ID
it: ID del conto

en: Error text.
it: Messaggio di errore.

en: Change GnuCash _Account…
it: Cambia _conto di GnuCash…

en: Match Import and GnuCash accounts
it: Abbina conti importati e conti GnuCash

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
it: Facendo clic su «Avanti» Gnucash eseguirà una serie di controlli.
    
    Se uno di quei <i>controlli fallisce</i> verrai automaticamente reindirizzato alla pagina di anteprima per provare a correggere.
    
    Nella pagina seguente sarai in grado di associare ogni transazione ad una categoria.
    
    Se questa è la tua <i>importazione iniziale in un nuovo file</i>, vedrai prima una finestra di dialogo per l'impostazione delle opzioni del libro, poiché queste possono influenzare il modo in cui i dati importati vengono convertiti in transazioni GnuCash. Se questo è un file esistente, la finestra di dialogo non verrà visualizzata.
    
    Se questa è la <i>prima importazione</i>, è possibile che sia necessario associare tutte le righe. Nelle importazioni successive, l'importatore proverà ad associare le transazioni in base alle importazioni precedenti.
    
    L'affidabilità di un'associazione corretta viene visualizzata come una barra colorata.
    
    Ulteriori informazioni possono essere visualizzate utilizzando il pulsante di aiuto.

en: Transaction Information
it: Informazioni sulla transazione

en: Match Transactions
it: Abbina le transazioni

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
it: Questa procedura ti aiuterà nella creazione di un insieme di conti GnuCash per gestire i tuoi beni (come investimenti, conti correnti o di risparmio), debiti (come mutui) e differenti tipi di entrate e uscite che potresti avere.
    
    Puoi scegliere un piano di conti che sembra vicino alle tue esigenze. Al termine della procedura, sarà possibile aggiungere, rinominare, modificare e rimuovere conti, come in qualsiasi momento successivo. Sarai anche in grado di aggiungere conti secondari e spostare conti (insieme ai loro sottoconti) da un conto genitore all'altro.
    
    Fai clic su «Annulla» se non intendi creare un piano dei conti adesso.

en: New Account Hierarchy Setup
it: Impostazione di una nuova struttura dei conti

en: Choose Currency
it: Seleziona la valuta

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
it: Seleziona le categorie specifiche di lingua e regione che corrispondono ai modi che prevedi saranno utilizzati da GnuCash. Ogni categoria selezionata causerà la creazione di più conti.

en: <b>Categories</b>
it: <b>Categorie</b>

en: C_lear All
it: Cance_lla tutto

en: <b>Category Description</b>
it: <b>Descrizione della categoria</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
it: Conti in %s

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
it: Se i modelli disponibili non sono soddisfacenti, leggi la pagina wiki indicata di seguito e condividi il tuo modello nuovo o migliorato.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
it: La selezione che fai qui è solo il punto di partenza per la tua gerarchia di conti personalizzata. I conti possono essere aggiunti, rinominati, spostati o eliminati manualmente in qualsiasi momento.

en: GnuCash Account Template Wiki
it: Wiki dei modelli di conti GnuCash

en: Choose accounts to create
it: Scegli i conti da creare

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
it: Per cambiare il nome di un conto, fare clic nella riga contenente il nome del conto, poi fare clic sul nome e modificarlo.
    
    Alcuni conti sono marcati come «Segnaposto». Questi conti sono utilizzati per creare una struttura di conti e solitamente non hanno transazioni o saldi di apertura associati. Per marcare un conto come segnaposto, abilitare l'opzione relativa.
    
    Per assegnare a un conto un saldo di apertura, fare clic sulla riga che contiene il conto, poi sul nome del conto e inserire il saldo di apertura.
    
    <b>Nota:</b> tutti i conti ad esclusione dei conti «Patrimonio» e dei conti segnaposto possono avere un bilancio di apertura.

en: Setup selected accounts
it: Imposta la scelta dei conti

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
it: Fai clic su «Applica» per creare i nuovi conti. Successivamente potrai salvarli in un file o in un database.
    
    Fai clic su «Indietro» per rivedere le impostazioni.
    
    Fai clic su «Annulla» per chiudere questa finestra senza creare alcun conto.

en: Finish Account Setup
it: Conclusione della configurazione dei conti

en: Months
it: Mesi

en: Years
it: Anni

en: Current Year
it: Anno corrente

en: Now + 1 Year
it: Ora + 1 anno

en: Whole Loan
it: Prestito intero

en: Interest Rate
it: Tasso d'interesse

en: APR (Compounded Daily)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione giornaliera)

en: APR (Compounded Weekly)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione settimanale)

en: APR (Compounded Monthly)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione mensile)

en: APR (Compounded Quarterly)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione trimestrale)

en: APR (Compounded Annually)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione annuale)

en: Fixed Rate
it: Tasso fisso

en: 3/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 3/1

en: 5/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 5/1

en: 7/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 7/1

en: 10/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 10/1

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
it: Questa procedura passo-passo permette di impostare il rimborso prestiti in GnuCash. In questo procedura è possibile inserire i parametri del prestito e del suo rimborso e fornire dettagli sul pagamento. Utilizzando queste informazioni, verranno create apposite transazioni pianificate.
    
    Se si dovessero commette degli errori o si intendesse effettuare delle modifiche in un secondo momento, sarà possibile modificare direttamente le transazioni pianificate.

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
it: Impostazione del rimborso di prestiti e mutui

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
it: Inserire i dettagli del prestito: occorre indicare almeno un conto valido e un importo.

en: Start Date
it: Data di inizio

en: Length
it: Durata

en: Loan Account
it: Conto del prestito

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
it: Inserisci il numero di mesi per cui sono ancora dovuti i pagamenti. Ciò determina sia il capitale rimanente che la durata della transazione pianificata.

en: Months Remaining
it: Mesi rimanenti

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
it: Immettere il tasso di interesse annuale in percentuale. Accetta valori compresi tra 0.001 e 100. L'Assistente Mutuo non supporta prestiti a tasso zero.

en: Interest Rate Change Frequency
it: Frequenza di variazione del tasso d'interesse

en: Loan Details
it: Dettagli del prestito

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
it: Se si utilizza un conto a garanzia, lo si deve specificare…

en: Escrow Account
it: Conto destinato a garanzia

en: Loan Repayment Options
it: Opzioni di rimborso del prestito

en: All accounts must have valid entries to continue.
it: Tutti i conti devono avere degli elementi validi per poter continuare.

en: Principal To
it: Somma capitale a

en: Interest To
it: Interessi a

en: Repayment Frequency
it: Frequenza di rimborso

en: Loan Repayment
it: Rimborso del prestito

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
it: Tutte le pagine relative alle opzioni abilitate devono contenere dei valori validi per poter continuare.

en: Payment To (Escrow)
it: Pagamento a (conto a garanzia)

en: Payment From (Escrow)
it: Pagamento da (conto a garanzia)

en: Specify Source Account
it: Specifica il conto di origine

en: Use Escrow Account
it: Utilizzare il conto destinato a garanzia

en: Part of Payment Transaction
it: Fa parte della transazione di pagamento

en: Payment Frequency
it: Frequenza di pagamento

en: Previous Option
it: Opzione precedente

en: Next Option
it: Opzione successiva

en: Loan Payment
it: Pagamento del prestito

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
it: Controlla i dettagli sotto riportati e fai clic su «Applica» per creare la transazione pianificata.

en: Range
it: Intervallo

en: End Date
it: Fine

en: Loan Review
it: Revisione del prestito

en: Schedule added successfully.
it: Aggiunta della transazione pianificata eseguita.

en: Loan Summary
it: Riepilogo del prestito

en: QIF Import Assistant
it: Assistente importazione file QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
it: GnuCash è in grado di importare i dati registrati nei file di formato QIF (Quicken Interchange Format) creati da Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance e altri programmi.
    
    Il processo di importazione prevede diverse fasi. I conti di GnuCash non saranno salvati fino a quando non farai clic sul pulsante «Applica» alla fine del processo di importazione.
    
    Fai clic su «Avanti» per iniziare il caricamento dei dati QIF, oppure su «Annulla» per annullare il processo.

en: Import QIF files
it: Importa file QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
it: Seleziona un file da caricare. Premendo il pulsante «Avanti», il file verrà caricato e analizzato. Potrebbe essere necessario rispondere ad alcune domande riguardanti i conti presenti nel file.
    
    È possibile caricare quanti file si desidera, quindi non è un problema se i dati sono suddivisi in più file.

en: Select a QIF file to load
it: Seleziona un file QIF da caricare

en: _Start
it: A_vvia

en: Load QIF files
it: Carica file QIF

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
it: Il formato di file QIF non specifica in quale ordine vengono utilizzati giorno, mese e anno per identificare una data. Nella maggior parte dei casi è possibile determinare quale formato è stato utilizzato in un file particolare. Purtroppo però, nel file da importare esistono più possibilità per interpretare il formato data.
    
    Seleziona manualmente un formato di data per il file. I file QIF creati da programmi Europei sono probabilmente nel formato «g-m-a» (giorno-mese-anno), mentre quelli creati da programmi degli Stati Uniti sono probabilmente nel formato «m-g-a» (mese-giorno-anno).

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
it: Fai clic su «Indietro» per annullare il caricamento di questo file e sceglierne un altro.

en: Set a date format for this QIF file
it: Imposta un formato di data per il file QIF

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
it: Il file QIF appena caricato sembra contenere le transazioni per un solo conto, ma il file non ne specifica il nome.
    
    Immetti un nome per il conto. Se il file è stato esportato da un altro programma di contabilità, si dovrebbe assegnare lo stesso nome del conto utilizzato in quel programma.

en: Account name
it: Nome del conto

en: Set the default QIF account name
it: Imposta il nome predefinito del conto QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
it: Fare clic su «Carica un altro file» se si devono importare altri dati. Questo è utile se i propri conti sono stati salvati in più file in formato QIF.
    
    Fare clic su «Avanti» per terminare il caricamento dei file e procedere al passo successivo del processo di importazione di file QIF.

en: _Unload selected file
it: _Scarta il file selezionato

en: _Load another file
it: _Carica un altro file

en: QIF files you have loaded
it: File QIF caricati

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
it: Nella prossima pagina i conti presenti nel file QIF e tutte le azioni o fondi comuni verranno uniti con i conti di GnuCash. Se uno dei conti di GnuCash esiste già con lo stesso nome o con un nome simile e di un tipo compatibile, questo conto verrà utilizzato come una corrispondenza; diversamente, GnuCash creerà un nuovo conto con lo stesso nome e dello stesso tipo di quello presente nel file QIF. Se non ti piace il conto GnuCash suggerito, fai doppio clic per modificarlo.
    
    Nota che GnuCash creerà diversi conti che non esistono nell'altro programma di finanze personali, compresi dei conti separati per ogni azione, per le commissioni di intermediazione, conti speciali di «patrimonio» (sottoconti degli utili non distribuiti) che rappresentano la fonte per i saldi d'apertura, ecc... Tutti questi conti verranno elencati nella pagina successiva dove sarà possibile modificarli se lo si desidera, ma si raccomanda comunque di lasciarli invariati.

en: Accounts and stock holdings
it: Conti e azioni

en: _Select the matchings you want to change
it: _Seleziona le corrispondenze da cambiare

en: Matchings selected
it: Corrispondenze selezionate

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
it: Associazione dei conti QIF a quelli di GnuCash

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
it: GnuCash utilizza i conti di entrate e uscite in luogo delle categorie per classificare le transazioni. Ogni categoria nel file QIF verrà convertita in un conto di GnuCash.
    
    Nella pagina seguente, verranno visualizzate le corrispondenze consigliate tra le categorie del file QIF e i conti di GnuCash. È possibile cambiare le corrispondenze che non siano soddisfacenti, facendo doppio clic sulla riga che contiene il nome della categoria.
    
    Se si desiderasse cambiare le corrispondenze in seguito, si potrà riorganizzare la struttura dei conti direttamente all'interno di GnuCash.

en: Income and Expense categories
it: Categorie di entrate e uscite

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
it: Associa le categorie QIF ai conti di GnuCash

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
it: File QIF scaricati da banche e altre istituzioni finanziarie potrebbero non contenere informazioni su conti e categorie che permettano una loro corretta assegnazione ai conti GnuCash.
    
    Nella pagina seguente verrà mostrato il testo che appare nei campi «beneficiario» e «promemoria» dei movimenti senza conto QIF o categoria. Se non diversamente specificato, queste transazioni sono assegnate in GnuCash al conto «Non specificato». Se si sceglie un conto diverso, tale conto verrà ricordato per i prossimi file QIF.

en: Payees and memos
it: Beneficiari e promemoria

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
it: Unione dei beneficiari e dei promemoria ai conti di GnuCash

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
it: La procedura di importazione dei file QIF non supporta i file con valute multiple. Tutti i conti che si stanno importando devono avere la stessa valuta.

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
it: _Seleziona la valuta da utilizzare per tutte le transazioni importate:

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
it: Poiché si sta per creare un nuovo file, verrà mostrata una finestra per l'impostazione delle opzioni del libro; queste influenzano il modo in cui GnuCash importa le transazioni. Se si torna a questa pagina senza annullare o senza ricominciare da capo, la finestra per le opzioni del libro non verrà mostrata una seconda volta. È comunque possibile aprirla dal menu «File->Proprietà».

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
it: Seleziona la valuta del file QIF e seleziona le opzioni del libro

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
it: Nelle pagine successive verrà chiesto di fornire informazioni riguardanti azioni, fondi comuni e altre forme di investimento che compaiono nel file QIF che si sta importando. GnuCash necessita di alcune informazioni aggiuntive relative a questi investimenti, che il formato QIF non fornisce.
    
    Ogni azione, fondo comune o investimento deve avere un nome e un'abbreviazione, come ad esempio il simbolo utilizzato in borsa; poiché alcuni titoli hanno la stessa abbreviazione, è anche necessario indicare il tipo di abbreviazione utilizzata. Per esempio, è possibile selezionare la borsa valori che ha assegnato il simbolo (NASDAQ, NYSE, etc...) o selezionare un tipo di investimento.
    
    Se non vedi nell'elenco la tua borsa valori, o nessuna delle scelte è appropriata, puoi inserirne una nuova.

en: Enter Information about…
it: Inserisci le informazioni riguardanti…

en: All fields must be complete to continue…
it: Tutti i campi devono essere completati per poter continuare…

en: Tradable commodities
it: Commodity scambiabili

en: _Start Import
it: Avvia im_portazione

en: P_ause
it: _Pausa

en: QIF Import
it: Importa file QIF

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
it: Se stai importando un file in formato QIF proveniente da una banca o da altra istituzione finanziaria, alcune delle transazioni potrebbero già esistere nei conti di GnuCash. Per evitare duplicazioni, GnuCash ha cercato di identificare le corrispondenze e necessita di aiuto per controllarle ed eventualmente correggerle.
    
    Nella pagina successiva verrà visualizzato un elenco di transazioni importate. Scegliendone una, verrà mostrata una lista con le possibili corrispondenze. Quando si trova una corrispondenza esatta, fai clic su di essa. La selezione verrà confermata da un marcatore nella colonna della «Corrispondenza?».
    
    Fai clic su «Avanti» per esaminare le possibili corrispondenze.

en: Match existing transactions
it: Confronta le transazioni esistenti

en: _Imported transactions needing review
it: Transazioni _importate che necessitano di essere controllate

en: _Possible matches for the selected transaction
it: _Possibili corrispondenze per la transazione selezionata

en: Select possible duplicates
it: Seleziona i probabili duplicati

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
it: Selezionare «Applica» per importare i dati dall'area di raccolta e aggiornare i conti in GnuCash. Le informazioni sulle corrispondenze dei conti e delle categorie immesse saranno salvate e usate come valori predefiniti per il prossimo utilizzo dell'utilità di importazione QIF.
    
    Selezionare «Indietro» per ricontrollare le corrispondenze dei conti e delle categorie, per cambiare le impostazioni relative a valuta e titoli dei nuovi conti o per aggiungere più file all'area di raccolta.
    
    Selezionare «Annulla» per interrompere il processo di importazione QIF.

en: Update your GnuCash accounts
it: Aggiorna i conti di GnuCash

en: Summary Text
it: Testo di riepilogo

en: Qif Import Summary
it: Riepilogo importazione QIF

en: Stock Split Assistant
it: Assistente frazionamento azionario

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
it: Questa procedura aiuterà a registrare un frazionamento o fusione azionaria.

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
it: Selezionare il conto per il quale registrare un frazionamento o fusione azionaria.

en: Stock Split Account
it: Conto frazionamento azionario

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
it: Immettere la data e il numero di azioni guadagnate o perse nel frazionamento o fusione azionaria. Per le fusioni azionarie (frazionamenti negativi) usa un valore negativo per la distribuzione delle azioni. Puoi anche immettere una descrizione della transazione o accettare quella predefinita.

en: _Date
it: _Data

en: Desc_ription
it: _Descrizione

en: Stock Split
it: Frazionamento azionario

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
it: Per registrare un prezzo azionario per il frazionamento, immettine uno qui sotto. È possibile lasciare il campo vuoto senza problemi.

en: New _Price
it: Nuovo _prezzo

en: Currenc_y
it: _Valuta

en: Stock Split Details
it: Dettagli sul frazionamento azionario

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
it: Se si è ricevuto un conguaglio in denaro come risultato del frazionamento azionario, immetti qui i dettagli del pagamento. In caso contrario fai clic su «Avanti».

en: _Amount
it: _Importo

en: _Memo
it: _Promemoria

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
it: Conguaglio in denaro

en: <b>_Income Account</b>
it: <b>Conto _entrate</b>

en: <b>A_sset Account</b>
it: <b>Conto _attività</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
it: Conguaglio in denaro

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
it: Se è terminata la creazione del frazionamento o della fusione azionaria, fai clic su «Applica». Invece fai clic su «Indietro» per rivedere le tue scelte o su «Annulla» per uscire dalla procedura e scartare le modifiche.

en: Stock Split Finish
it: Fine frazionamento azionario

en: Stock Transaction Assistant
it: Assistente per le transazioni in azioni

en: This assistant will help you record a stock transaction. The transaction type (purchase, sale, dividend, distribution, return of capital, stock split) will determine the transaction splits involved in the transaction.
it: Questo assistente ti aiuterà a registrare una transazione azionaria. Il tipo di transazione (acquisto, vendita, dividendo, distribuzione, restituzione del capitale, frazionamento azionario) determinerà le suddivisioni della scrittura implicate dalla transazione.

en: Select the date and description for your records.
it: Seleziona la data e la descrizione per le tue registrazioni.

en: Transaction Details
it: Dettagli della transazione

en: Enter the value of the shares.
it: Inserisci il valore delle azioni.

en: Cash
it: Liquidi

en: Brokerage Fees
it: Commissioni di intermediazione

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
it: Di seguito è riportato un riepilogo delle divisioni. Se il riepilogo è corretto e non ci sono errori, premi «Applica». Puoi anche premere «Indietro» per rivedere le tue scelte o «Annulla» per uscire senza apportare modifiche.

en: Introduction placeholder
it: Segnaposto dell'introduzione

en: Title placeholder
it: Segnaposto del titolo

en: _Edit list of encodings
it: _Modifica la lista delle codifiche

en: Default encoding
it: Codifica predefinita

en: Convert the file
it: Converti il file

en: finish placeholder
it: segnaposto della fine

en: Finish GnuCash Datafile Import
it: Termina l'importazione del file dati di GnuCash

en: Edit the list of encodings
it: Modifica la lista delle codifiche

en: <b>S_ystem input encodings</b>
it: <b>Codifiche dell'input di s_istema</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
it: <b>Codifiche _personalizzate</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
it: <b>Codifiche _selezionate</b>

en: Preferences
it: Preferenze

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
it: Generale

en: Enable extra _buttons
it: Abilita pulsanti a_ggiuntivi

en: _Open in new window
it: _Apri in una nuova finestra

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
it: Se selezionato, ogni documento di vendita verrà aperto in una nuova finestra in primo piano. Diversamente verrà aperto nella finestra corrente.

en: _Accumulate splits on post
it: _Accumula suddivisioni nella registrazione

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
it: Indica se le voci multiple in un documento di vendita che devono essere registrate sullo stesso conto debbano, per impostazione predefinita, essere accumulate in una singola suddivisione. Questa impostazione può essere cambiata nella finestra di registrazione.

en: <b>Invoices</b>
it: <b>Documenti di vendita</b>

en: Not_ify when due
it: _Notifica scadenze

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
it: Indica se visualizzare l'elenco delle scadenze per i documenti di acquisto all'avvio.

en: _Tax included
it: I_mposte incluse

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
it: Indica se per impostazione predefinita le imposte sono incluse nelle voci dei documenti di acquisto. Questa impostazione è applicata dai nuovi clienti e fornitori.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
it: Registra automaticamente il _pagamento all'emissione

en: <b>Bills</b>
it: <b>Documenti di acquisto</b>

en: _Notify when due
it: _Notifica scadenze

en: Ta_x included
it: I_mposte incluse

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
it: Indica se per impostazione predefinita le imposte sono incluse nelle voci dei documenti di vendita. Questa impostazione è applicata dai nuovi clienti e fornitori.

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
it: Registra automaticamente il _pagamento all'emissione

en: Days in ad_vance
it: _Giorni in anticipo

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
it: Numero di giorni di preavviso per le scadenze dei documenti di acquisto.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
it: Numero di giorni di preavviso per le scadenze dei documenti di vendita.

en: _Days in advance
it: _Giorni in anticipo

en: Cascade Account Values
it: Propaga a cascata i valori del conto

en: Enable Cascading Account Color
it: Abilita propagazione a cascata del colore del conto

en: Enable Cascading Account Placeholder
it: Abilita propagazione a cascata proprietà «segnaposto» del conto

en: Enable Cascading Account Hidden
it: Abilita propagazione a cascata proprietà «nascosto» del conto

en: Enable the sections to Cascade
it: Abilita propagazione a cascata sezioni

en: Default
it: Predefinito

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
it: Se un conto ha già un colore, questo non verrà sostituito a meno che non sia selezionata questa opzione.

en: Replace any existing account colors
it: Sostituisci ogni colore del conto esistente

en: Delete Account
it: Elimina il conto

en: <b>Sub-accounts</b>
it: <b>Sottoconti</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
it: Questo conto contiene dei sottoconti. Cosa si desidera farne?

en: _Move to
it: _Sposta in

en: Delete the _subaccount
it: _Elimina il sottoconto

en: M_ove to
it: S_posta in

en: Delete all _transactions
it: Elimina tutte le _transazioni

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
it: Questo conto contiene delle transazioni. Cosa si desidera farne?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
it: Questo conto contiene delle transazioni protette da scrittura che non possono essere cancellate.

en: <b>Sub-account Transactions</b>
it: <b>Transazioni del sottoconto</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
it: Hai scelto di eliminare un sottoconto che contiene delle transazioni. Cosa si desidera fare con queste transazioni?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
it: Uno o più sottoconti contengono transazioni in sola lettura che non possono essere cancellate.

en: _Default
it: _Predefinito

en: Account Type
it: Tipo di conto

en: Show _hidden accounts
it: Visualizza i conti na_scosti

en: Show _unused accounts
it: Mostra i conti non _utilizzati

en: Show accounts which do not have any transactions.
it: Mostra i conti che non contengono alcuna transazione.

en: Show _zero total accounts
it: Visualizza i conti con totale n_ullo

en: Show accounts which have a zero total value.
it: Visualizza i conti che hanno un valore totale nullo.

en: Use Commodity Value
it: Usa il valore della commodity

en: _Help
it: _Aiuto

en: Identification
it: Identificazione

en: Account _name
it: No_me del conto

en: _Account code
it: _Numero del conto

en: _Description
it: _Descrizione

en: Smallest _fraction
it: _Frazione minima

en: Account _Color
it: _Colore del conto

en: No_tes
it: No_te

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
it: La più piccola frazione di commodity cui si possa fare riferimento.

en: _Parent Account
it: Conto _genitore

en: Placeholde_r
it: _Segnaposto

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
it: Questo conto è presente solamente come segnaposto nella struttura. Non è possibile inserire transazioni in questo conto, ma solo nei suoi sottoconti.

en: Auto _interest transfer
it: Trasferimento automatico degli _interessi

en: H_idden
it: N_ascosto

en: Opening balance
it: Saldo d'apertura

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
it: Questo conto contiene le transazioni del saldo di apertura. Solo un conto per ciascuna commodity può contenere transazioni del saldo di apertura.

en: Ta_x related
it: Conto _imposte

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
it: Utilizzare la voce Modifica->Opzioni del resoconto imposte» per assegnare a questo conto un codice imposta facendolo rientrare tra quelli relativi alle imposte.

en: <b>Balance Information</b>
it: <b>Informazioni sul saldo</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
it: <b>Trasferimento del saldo iniziale</b>

en: _Balance
it: _Saldo

en: _Use equity 'Opening Balances' account
it: _Utilizzare il conto patrimoniale per i «saldi di apertura»

en: _Select transfer account
it: Selezionare un conto di _trasferimento

en: Renumber sub-accounts
it: Rinumerazione sottoconti

en: _Renumber
it: _Rinumera

en: Prefix
it: Prefisso

en: Examples
it: Esempi

en: Interval
it: Intervallo

en: Number of Digits
it: Numero di cifre

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
it: Questa operazione sostituirà il codice di ogni conto figlio con un nuovo codice

en: _Show documentation
it: _Visualizza la documentazione

en: _Reconciled
it: _Riconciliata

en: _Cleared
it: _Compensata

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
it: Quando lo stato non è identificato in un file QIF, le transazioni verranno marcate come compensate.

en: _Not cleared
it: _Non compensata

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
it: Quando lo stato non è identificato in un file QIF, le transazioni verranno marcate come non compensate.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
it: Stato predefinito della transazione (ignorato dallo stato fornito dal file QIF)

en: Select Account
it: Scegli il conto

en: _Select or add a GnuCash account:
it: _Scegli o aggiungi un conto di GnuCash:

en: Import transactions from text file
it: Importa le transazioni da un file di testo

en: 1. Choose the file to import
it: 1. Sceglie il file da importare

en: Import bill CSV data
it: Importa dati documento di acquisto CSV

en: Import invoice CSV data
it: Importa dati CSV del documento di vendita

en: 2. Select import type
it: 2. Seleziona il tipo di importazione

en: Semicolon separated
it: Separato da punti e virgola

en: Comma separated
it: Separato da virgole

en: Semicolon separated with quotes
it: Separato da punto e virgola con apostrofi

en: Comma separated with quotes
it: Separato da virgole con virgolette

en: 3. Select import options
it: 3. Seleziona le opzioni di importazione

en: 4. Preview
it: 4. Anteprima

en: Open imported documents in tabs
it: Apri i documenti importati nelle schede

en: Open not yet posted documents in tabs
it: Apri i documenti non ancora registrati in schede

en: Don't open imported documents in tabs
it: Non aprire i documenti importati nelle schede

en: 5. Afterwards
it: 5. In seguito

en: window1
it: finestra1

en: Due Days
it: Giorni scadenza

en: Discount Days
it: Giorni sconto

en: Discount %
it: Sconto %

en: The percentage discount applied for early payment.
it: La percentuale di sconto applicata per il pagamento anticipato.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
it: Numero di giorni dalla data di registrazione durante i quali sarà applicato uno sconto per un pagamento anticipato.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
it: Numero di giorni per pagare il documento di acquisto dalla data di emissione.

en: Due Day
it: Giorno scadenza

en: Discount Day
it: Giorno sconto

en: Cutoff Day
it: Giorno limite

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
it: Il giorno limite per attribuire le fatture al mese prossimo. Dopo quella data, le fatture vengono applicate al mese successivo. I valori negativi contano all'indietro dalla fine del mese.

en: The discount percentage applied if paid early.
it: La percentuale di sconto applicata per il pagamento anticipato.

en: The last day of the month for the early payment discount.
it: Ultimo giorno del mese per lo sconto sul pagamento anticipato.

en: The day of the month bills are due
it: Giorno del mese entro il quale sono dovuti i pagamenti dei documenti di acquisto

en: Table
it: Tabella

en: Terms
it: Termini

en: Delete the current Billing Term
it: Elimina il termine di pagamento corrente

en: Create a new Billing Term
it: Crea un nuovo termine di pagamento

en: <b>Term Definition</b>
it: <b>Definizione termine</b>

en: De_scription
it: D_escrizione

en: _Type
it: _Tipo

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
it: Descrizione del termine di pagamento stampato sui documenti di vendita

en: Edit the current Billing Term
it: Modifica il termine di pagamento corrente

en: Close this window
it: Chiude questa finestra

en: Cancel your changes
it: Annulla le modifiche

en: Commit this Billing Term
it: Imposta questo termine di pagamento

en: The internal name of the Billing Term.
it: Nome interno del termine di pagamento.

en: <b>New Billing Term</b>
it: <b>Nuovo termine di pagamento</b>

en: _Name
it: _Nome

en: Income Total
it: Totale Entrate

en: Expense Total
it: Totale Uscite

en: Choose Owner Dialog
it: Selezione dell'intestatario

en: Securities
it: Titoli

en: Show National Currencies
it: Visualizza le valute nazionali

en: Add a new commodity.
it: Aggiungi una nuova commodity.

en: Remove the current commodity.
it: Rimuove la commodity selezionata.

en: Edit the current commodity.
it: Modifica la commodity selezionata.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
it: Immettere il nome completo della commodity; per esempio: Cisco Systems Inc, or Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
it: Immettere la sigla simbolica per la commodity (ad esempio CSCO o AAPL). Se si stanno ricevendo delle quotazioni online, questo campo deve corrispondere esattamente alla sigla utilizzata dalla fonte delle quotazioni (incluse le lettere maiuscole e minuscole).

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
it: Immettere un codice unico per identificare la commodity o lasciare vuoto questo campo.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
it: Immettere la frazione di scambio più piccola per la commodity. Immettere 1 per quelle che possono essere scambiate solo per unità intere.

en: <b>Quote Source Information</b>
it: <b>Informazioni sulla fonte delle quotazioni</b>

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
it: Seleziona una categoria per il titolo o inseriscine una nuova. Si potrebbero utilizzare categorie di investimento come AZIONI e OBBLIGAZIONI o nomi di mercati come NASDAQ e LSE.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
it: Inserire un simbolo da visualizzare; il campo può essere lasciato vuoto nel qual caso verrà utilizzato la sigla simbolica o il codice ISO della valuta.

en: Type of quote source
it: Tipo di fonte per le quotazioni

en: _Display symbol
it: _Visualizza simbolo

en: Time_zone
it: _Fuso Orario

en: _Unknown
it: _Sconosciuto

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
it: Queste sono fonti delle quotazioni che sono state aggiunte recentemente a F::Q. GnuCash non è in grado di conoscere se queste fonti ricevono informazioni da un singolo sito o da più siti internet.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
it: Queste sono fonti per le quotazioni di tipo F::Q e recuperano le informazioni da più siti internet. Se uno di questi siti non è disponibile, F::Q tenterà di ricevere le informazioni da un altro sito.

en: Si_ngle
it: Si_ngola

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
it: Queste sono fonti per le quotazioni di tipo F::Q e recuperano le informazioni da un unico sito internet. Se questo sito non è disponibile, sarà impossibile ricevere le quotazioni.

en: _Get Online Quotes
it: Ricevi quotazioni _online

en: F_raction traded
it: F_razione scambiata

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
it: ISIN, CUSI_P o altro codice

en: Nam_espace
it: Spazio d_ei nomi

en: _Symbol/abbreviation
it: _Simbolo/abbreviazione

en: _Full name
it: Nome _completo

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
it: Attenzione: Finance::Quote non è installato correttamente.

en: Select user information here…
it: Selezionare le informazioni dell'utente qui…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del cliente. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: Address
it: Indirizzo

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Discount
it: Sconto

en: Credit Limit
it: Limite di credito

en: Tax Included
it: Imposte incluse

en: Tax Table
it: Tabella imposte

en: Override the global Tax Table?
it: Sovrascrivere la tabella imposte globale?

en: Billing Information
it: Informazioni di fatturazione

en: Shipping Information
it: Informazioni di spedizione

en: Shipping Address
it: Indirizzo spedizione

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
it: Importa clienti o fornitori da un file di testo

en: For importing customer lists.
it: Per importare elenchi di clienti.

en: For importing vendor lists.
it: Per importare elenchi di fornitori.

en: <b>2. Select Import Type</b>
it: <b>2. Seleziona il tipo di importazione</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
it: Chiude la finestra delle configurazioni del resoconto personalizzato

en: Currently you have no saved reports.
it: Attualmente non ci sono resoconti salvati.

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
it: Le configurazioni di resoconto salvate possono essere create
    1. aprendo un resoconto dal menu Resoconti,
    2. modificandone le opzioni del resoconto
    3. selezionando l'opzione «Salva la configurazione del resoconto [come…]» dal menu «Resoconti»
    o premendo il bottone «Salva la configurazione [come…]» dalla barra strumenti.

en: Question
it: Domanda

en: Change Linked Document path head
it: Modifica il percorso del documento collegato

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
it: I percorsi relativi dei collegamenti ai file verranno convertiti in percorsi assoluti combinandoli con il prefisso esistente a meno che la casella non sia deselezionata.

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
it: I percorsi assoluti dei collegamenti ai file verranno convertiti in percorsi relativi confrontandoli con il nuovo percorso a meno che questa box non sia deselezionata.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
it: Nota: Verranno modificate solo i collegamenti ai documenti che non sono di sola lettura.

en: Linked _File
it: _File collegato

en: Linked _Location
it: _Posizione collegata

en: (none)
it: (nessuno)

en: Location does not start with a valid scheme
it: La posizione non inizia con uno schema valido

en: Reload and Locate Linked Documents
it: Ricarica e individua i documenti collegati

en: _Reload
it: _Ricarica

en: _Locate Linked Documents
it: _Individua i documenti collegati

en: All Linked Documents
it: Tutti i documenti collegati

en: Linked Document
it: Documento collegato

en: Available
it: Disponibile

en: Relative
it: Relativo

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
it: Doppio clic sull'elemento nella colonna «Descrizione» per andare alla transazione.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Documento collegato» per aprire il documento collegato.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Disponibile» per modificare il collegamento al documento.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del dipendente. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: Payment Address
it: Indirizzo di pagamento

en: Language
it: Lingua

en: Interface
it: Interfaccia

en: Default Hours per Day
it: Orario giornaliero predefinito

en: Default Rate
it: Retribuzione predefinita

en: Access Control List
it: Lista controllo accessi

en: Access Control
it: Controllo accessi

en: <b>Data Format</b>
it: <b>Formato dei dati</b>

en: <b>Database Connection</b>
it: <b>Connessione al database</b>

en: Annual
it: Annuale

en: Semi-annual
it: Semestrale

en: Tri-annual
it: Quadrimestrale

en: Quarterly
it: Trimestrale

en: Bi-monthly
it: Bimestrale

en: Monthly
it: Mensile

en: Semi-monthly
it: Quindicinale

en: Bi-weekly
it: Bisettimanale

en: Weekly
it: Settimanale

en: Daily (360)
it: Giornaliero (360)

en: Daily (365)
it: Giornaliero (365)

en: Loan Repayment Calculator
it: Calcolatore di prestiti

en: _Schedule
it: _Pianifica

en: <b>Calculations</b>
it: <b>Calcoli</b>

en: Payment periods
it: Numero di rate

en: Interest rate
it: Tasso di interesse

en: Present value
it: Valore attuale

en: Periodic payment
it: Importo della rata

en: Future value
it: Valore futuro

en: Clear the entry.
it: Elimina il valore.

en: Precision
it: Precisione

en: Calculate
it: Calcola

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
it: Ricalcola il (singolo) valore vuoto nei campi sopra.

en: <b>Payment Options</b>
it: <b>Opzioni del pagamento</b>

en: Payment Total
it: Pagamento totale

en: Discrete
it: Discreto

en: Continuous
it: Continuo

en: Beginning
it: Inizio

en: <b>Compounding</b>
it: <b>Capitalizzazione</b>

en: When paid
it: Data di pagamento

en: Search the Account List
it: Cerca nella lista dei conti

en: Close _on Jump
it: C_hiudi dopo «Vai a»

en: _Jump To
it: _Vai a

en: All _accounts
it: Tutti i _conti

en: Search scope
it: Ambito di ricerca

en: Account Full Name
it: Nome completo del conto

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
it: È disponibile la ricerca senza distinzione tra maiuscole e minuscole su «Nome completo del conto».

en: Sea_rch
it: Ce_rca

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
it: Seleziona una riga, quindi premi «Vai a» per passare al conto nella struttura dei conti,
    se il conto non deve essere mostrato, ciò verrà temporaneamente ignorato.

en: Import Map Editor
it: Editor mappa di importazione

en: _Remove Invalid Mappings
it: _Rimuovi mappature non valide

en: <b>What type of information to display?</b>
it: <b>Che tipo di informazioni mostrare?</b>

en: Non-Bayesian
it: Non-Bayesiano

en: Source Account Name
it: Origine nome del conto

en: Based On
it: Basato su

en: Match String
it: Stringa cercata

en: Mapped to Account Name
it: Mappato al nome del conto

en: Count of Match String Usage
it: Conteggio dell'utilizzo della stringa di corrispondenza

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
it: Il filtro verrà applicato ai campi «Stringa cercata» e «Mappato al nome del conto», con distinzione tra maiuscole e minuscole.

en: _Filter
it: _Filtro

en: _Expand All
it: _Espandi Tutto

en: Collapse _All
it: Avvolgi _tutti

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
it: Possono essere selezionate più righe e quindi possono essere eliminate premendo il pulsante Elimina.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
it: Seleziona o crea un conto di GnuCash appropriato per:

en: Online account ID here…
it: Inserisci qui l'ID del conto online…

en: Choose a format
it: Scegli un formato

en: Format
it: Formato

en: Select matching existing transaction
it: Seleziona la transazione esistente corrispondente

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
it: Mostra riconciliati

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
it: Prima suddivisione della transazione importata

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
it: Suddivisioni che potenzialmente corrispondono alla transazione selezionata

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
it: È possibile selezionare più righe di transazione e assegnare un conto di trasferimento a tutte le righe selezionate. Utilizzare Ctrl-Sinistro Clic o Maiusc-Clic per selezionare più righe, quindi fare clic con il pulsante destro per selezionare un account di trasferimento. Solo le righe con «A» selezionato possono essere aggiunte a una selezione.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
it: Questa transazione probabilmente richiede un intervento dell'utente; altrimenti verrà importata con uno sbilanciamento.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
it: Questa transazione verrà importata senza sbilanciamenti (controllare comunque la corrispondenza o il conto di destinazione).

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
it: Questa transazione richiede l'intervento dell'utente o NON verrà importata.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
it: Fai doppio clic sulla transazione per modificare la transazione corrispondente in GnuCash o il conto di destinazione della suddivisione del saldo automatico (se necessario).

en: Transaction List Help
it: Aiuto dell'elenco delle transazioni

en: Colors
it: Colori

en: <b>Actions</b>
it: <b>Operazioni</b>

en: "A"
it: «N»

en: "U+C"
it: «A+C»

en: "C"
it: «C»

en: Select "A" to add the transaction as new.
it: Scegliere «N» per aggiungere la transazione come Nuova.

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
it: Scegliere «A+C» per Aggiornare una transazione corrispondente e marcarla come Compensata (C).

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
it: Seleziona «C» per contrassegnare una transazione corrispondente come Compensata (C).

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
it: Non selezionare nulla per saltare la transazione (non verrà importata).

en: Red
it: Rosso

en: Yellow
it: Giallo

en: Green
it: Verde

en: Edit imported transaction details
it: Modifica i dettagli della transazione importata

en: _Notes
it: _Note

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
it: Lista delle transazioni scaricate (sono mostrate la suddivisione di origine e le informazioni corrispondenti)

en: Show _Account column
it: Mostra la colonna del _conto

en: Show _Memo column
it: Mostra la colonna _memo

en: Show matched _information
it: Mostra le informazioni c_orrispondenti

en: A_ppend
it: _Accoda

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
it: Quando si aggiorna e si compensa una transazione abbinata, aggiunge la descrizione e le note importate alla descrizione e alle note corrispondenti, invece di sostituirle.

en: _Reconcile after match
it: _Riconcilia dopo aver individuato la corrispondenza

en: Generic import transaction matcher
it: Ricercatore generico di corrispondenza per l'importazione

en: Posted Account
it: Conto registrato

en: Invoice Information
it: Informazioni sul documento di vendita

en: (owner)
it: (intestatario)

en: Open Document Link
it: Apri il collegamento al documento

en: Default Chargeback Project
it: Progetto di addebito predefinito

en: Additional to Card
it: Aggiuntivo alla carta

en: Extra Payments
it: Pagamenti extra

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
it: Numero ID del documento di vendita. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato.

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
it: Il ritiro di questo documento di vendita cancellerà la transazione relativa.
    Vuoi davvero ritirarlo?

en: Yes, reset the Tax Tables
it: Sì, reimposta le tabelle delle imposte

en: No, keep them as they are
it: No, mantienile come sono ora

en: Reset Tax Tables to present Values?
it: Reimpostare le tabelle delle imposte ai valori attuali?

en: Job Dialog
it: Finestra di dialogo lavoro

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del lavoro. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: Job Information
it: Informazioni sul lavoro

en: Owner Information
it: Informazioni sull'intestatario

en: Job Active
it: Lavoro attivo

en: Lot Viewer
it: Visualizzatore lotti

en: _New Lot
it: _Nuovo lotto

en: Scrub _Account
it: Ripulisci _conto

en: _Scrub
it: _Ripulisci

en: Scrub the highlighted lot
it: Ripulisce il lotto evidenziato

en: Delete the highlighted lot
it: Elimina il lotto evidenziato

en: Enter a name for the highlighted lot.
it: Immetti un nome per il lotto evidenziato.

en: Enter any notes you want to make about this lot.
it: Immetti le note relative a questo lotto.

en: <b>_Title</b>
it: <b>_Titolo</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
it: <b>_Lotti in questo conto</b>

en: Show only open lots
it: Mostra solo i lotti aperti

en: <b>Splits _free</b>
it: <b>Suddivisioni _disponibili</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
it: <b>Suddivisioni _nel lotto</b>

en: _Yes
it: _Sì

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
it: <span weight="bold" size="larger">Mostrare di nuovo la finestra di Benvenuto?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
it: Premendo il pulsante <i>«Sì»</i>, la finestra di <i>Benvenuto in GnuCash</i> sarà visualizzata di nuovo al prossimo avvio di GnuCash. Premendo invece <i>«No»</i>, non verrà più visualizzata.

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
it: <span size="larger" weight="bold">Benvenuti in GnuCash!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
it: Sono disponibili alcune operazioni predefinite con cui la maggior parte dei nuovi utenti preferisce iniziare a utilizzare GnuCash. Selezionante una più sotto e fai clic sul pulsante <i>«OK»</i>; invece fai clic su <i>«Annulla»</i> se non intendi utilizzarle.

en: C_reate a new set of accounts
it: _Crea un nuovo gruppo di conti

en: _Import my QIF files
it: _Importa i miei file QIF

en: _Open the new user tutorial
it: _Apri la guida per i nuovi utenti

en: Object references
it: Riferimenti oggetto

en: Explanation
it: Spiegazione

en: Close dialog and make no changes.
it: Chiudi la finestra di dialogo e non apportare modifiche.

en: Apply changes but do not close dialog.
it: Applica le modifiche ma non chiudere la finestra di dialogo.

en: Apply changes and close dialog.
it: Applica le modifiche e chiudi la finestra di dialogo.

en: Order Entry
it: Riga ordine

en: _Invoices
it: Documento di _vendita

en: Close _Order
it: _Chiudi ordine

en: Order Information
it: Informazioni sull'ordine

en: Reference
it: Riferimento

en: Order Entries
it: Voci dell'ordine

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione dell'ordine. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: The company associated with this payment.
it: L'impresa associata con questo pagamento.

en: Partner
it: Controparte

en: Post To
it: Emessa a

en: Documents
it: Documenti

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
it: L'importo da pagare per questo documento di vendita.
    
    Se è stata selezionato un documento di vendita, GnuCash proporrà l'importo ancora da pagare relativo ad esso. È possibile cambiare l'importo per creare un pagamento parziale o un pagamento in eccesso.
    
    In caso di pagamento in eccesso, se non è stato selezionato alcun documento di vendita, GnuCash assegnerà automaticamente l'importo residuo al primo documento di vendita non pagato per quell'impresa.

en: Refund
it: Rimborso

en: Print Check
it: Stampa assegno

en: Transfer Account
it: Conto di destinazione

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
it: Europa

en: _Reset
it: _Ripristina

en: <b>Separator Character</b>
it: <b>Carattere separatore</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
it: Premi «Ripristina» per utilizzare il separatore di conto originale e chiudere la finestra delle preferenze
    Premi «Chiudi» per tornare alla finestra delle preferenze

en: GnuCash Preferences
it: Preferenze di GnuCash

en: <b>Summarybar Content</b>
it: <b>Contenuto della barra di riepilogo</b>

en: Include _grand total
it: Includi la s_omma complessiva

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
it: Visualizza una somma complessiva di tutti i conti utilizzando la valuta predefinita per i resoconti.

en: Include _non-currency totals
it: Includi i totali _diversi dalle valute

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
it: Se selezionato, le commodity diverse dalle valute verranno visualizzate nella barra di riepilogo. Diversamente saranno visualizzate solo le valute.

en: _Relative
it: _Relativa

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
it: Utilizza la data iniziale relativa specificata per calcolare profitti e perdite.

en: _Absolute
it: _Assoluta

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
it: Utilizza la data assoluta iniziale specificata per calcolare profitti e perdite.

en: Re_lative
it: Re_lativa

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
it: Utilizza la data finale relativa specificata per calcolare profitti e perdite. Questa data verrà utilizzata anche per il calcolo delle attività nette.

en: Ab_solute
it: A_ssoluta

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
it: Utilizza la data assoluta finale specificata per calcolare profitti e perdite. Questa data verrà utilizzata anche per il calcolo delle attività nette.

en: Accounting Period
it: Periodo contabile

en: Use _formal accounting labels
it: Utilizza le diciture _formali della contabilità (Dare, Avere)

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
it: Utilizza le diciture «Dare» e «Avere» in luogo di sinonimi informali.

en: <b>Labels</b>
it: <b>Etichette</b>

en: _None
it: _Nessuno

en: C_redit accounts
it: Conti _patrimoniali

en: _Income & expense
it: Conti _economici

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
it: <b>Conti con saldo invertito</b>

en: <b>Default Currency</b>
it: <b>Valuta predefinita</b>

en: US Dollars (USD)
it: Dollaro Americano (USD)

en: Character
it: Carattere

en: Sample
it: Esempio

en: Show the Account Color as background
it: Mostra il colore del conto come sfondo

en: Show the Account Color as Account Name Background.
it: Mostra il colore del conto come sfondo del nome.

en: Show the Account Color on tabs
it: Mostra il colore del conto nelle schede

en: Show the Account Color as tab background.
it: Mostra il colore del conto come sfondo della scheda.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
it: Il carattere che verrà utilizzato tra i componenti del nome di un conto. Un valore valido è un carattere qualsiasi a esclusione di numeri e lettere, oppure una delle seguenti stringhe: «colon», «slash», «backslash», «dash» e «period».

en: Ch_oose
it: A_ltra

en: <b>Time Format</b>
it: <b>Formato dell'ora</b>

en: U_se 24-hour clock
it: Utilizza l'_orologio a 24 ore

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
it: Utilizza il formato orario a 24 ore (invece di 12).

en: <b>Date Completion</b>
it: <b>Completamento data</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
it: Quando una data è inserita senza l'anno, deve essere considerata

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
it: Le date verranno completate in modo che ricadano nell'anno solare corrente.

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
it: In una finestra temporale di 12 mesi che inizia
    un numero di mesi prima di quello corrente

en: Enter number of months.
it: Inserire il numero di mesi.

en: Use the date format specified by the system locale.
it: Usa il formato di data predefinito del sistema.

en: <b>Numbers</b>
it: <b>Numeri</b>

en: Force P_rices to display as decimals
it: Forza la visualizzazione dei p_rezzi come decimali

en: Display ne_gative amounts in red
it: Visualizza importi ne_gativi in rosso

en: Display negative amounts in red.
it: Visualizza gli importi negativi in rosso.

en: _Automatic decimal point
it: Posizioni decim_ali automatiche

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
it: Inserisce automaticamente un punto decimale nei valori che vengono digitati senza.

en: _Decimal places
it: _Posizioni decimali

en: How many automatic decimal places will be filled in.
it: Il numero di cifre decimali da inserire automaticamente.

en: Numbers, Date, Time
it: Numeri, Data, Orario

en: Perform account list _setup on new file
it: _Esegui la procedura guidata per la struttura dei conti

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
it: Visualizza la nuova finestra di dialogo dell'elenco dei conti quando si sceglie «Nuovo file» dal menu «File».

en: Display "_tip of the day" dialog
it: Visualizza la finestra del «suggerimen_to del giorno»

en: Display hints for using GnuCash at startup.
it: Visualizza i consigli per l'utilizzo di GnuCash all'avvio.

en: How many days to keep old log/backup files.
it: Per quanti giorni conservare i vecchi file di log e backup.

en: days
it: giorni

en: <b>_Retain log/backup files</b>
it: <b>Conserva i file di _log/backup per:</b>

en: Com_press files
it: Co_mprimi i file

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
it: Abilita l'opzione per comprimere i file con gzip quando vengono salvati sul disco.

en: <b>Files</b>
it: <b>File</b>

en: <b>Search Dialog</b>
it: <b>Finestra di ricerca</b>

en: New search _limit
it: Soglia per una nuova _ricerca

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
it: Apre una nuova ricerca se vengono trovati meno risultati del numero indicato.

en: Show splash scree_n
it: Visualizza la schermata di a_vvio

en: Show splash screen at startup.
it: Visualizza la schermata di avvio, all'apertura del programma.

en: Auto-save time _interval
it: I_ntervallo di salvataggio automatico

en: minutes
it: minuti

en: Show auto-save confirmation _question
it: Visualizza la richiesta di conferma per il _salvataggio automatico

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
it: Se attivata, GnuCash mostrerà una finestra di conferma ogni volta che verrà avviato il salvataggio automatico. Altrimenti nessun messaggio sarà visualizzato.

en: Forever
it: Per sempre

en: Time to _wait for answer
it: Tempo di _attesa per la risposta

en: seconds
it: secondi

en: Path head for Linked Files Relative Paths
it: Prefisso dei percorsi relativi per i file collegati

en: Enable horizontal grid lines on table displays
it: Abilita i bordi orizzontali delle celle nella visualizzazione tabella

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
it: Abilita le linee orizzontali della griglia nella visualizzazione delle tabelle. Si tratta principalmente di viste ad albero come la pagina dei conti.

en: Enable vertical grid lines on table displays
it: Abilita le linee verticali della griglia nella visualizzazione delle tabelle

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
it: Abilita le linee verticali della griglia nella visualizzazione delle tabelle. Si tratta principalmente di viste ad albero come la pagina dei conti.

en: <b>Linked Files</b>
it: <b>File collegati</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
it: Abilita l'operazione di salto alla transazione

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
it: Abilita l'operazione di aggiornamento per le corrispondenze

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
it: Abilita l'operazione di AGGIORNAMENTO e RICONCILIAZIONE nel ricercatore di corrispondenze tra le transazioni. Se abilitata, una transazione il cui miglior punteggio di corrispondenza si trova al di sopra della soglia di compensazione automatica e ha un importo o una data diversi rispetto a quelli della transazione esistente a cui corrisponde, GnuCash aggiornerà e compenserà automaticamente quest'ultima.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
it: In alcune zone gli ATM commerciali (quelli non appartenenti a istituzioni finanziarie) sono installati in posti come i centri commerciali. Questi ATM aggiungono una propria commissione direttamente sull'importo, invece di comparire come movimenti separati o come parte della propria commissione bancaria mensile. Per esempio, se si prelevano 100€, la banca addebita 101,50€ più le spese di prelievo. Se hai inserito manualmente 100 €, l'ammontare non corrisponderà. Si dovrebbe impostare questo campo al valore massimo di tale commissione (in unità della valuta locale), in modo che il movimento sia riconosciuto come corrispondente.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
it: Una transazione il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona verde (maggiore o uguale alla soglia di compensazione automatica) verrà compensata di default.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
it: Una transazione il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona rossa (maggiore della soglia di visualizzazione ma inferiore o uguale alla soglia di auto-inserimento) verrà inserita di default.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
it: Il punteggio minimo che una probabile corrispondenza deve avere per essere visualizzata nella lista delle corrispondenze.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
it: Soglia commissioni degli ATM co_mmerciali

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
it: Soglia _compensazione-automatica

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
it: Soglia per _aggiunta-automatica

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
it: Soglia di visuali_zzazione

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
it: Utilizza la corrispondenza _bayesiana

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
it: Utilizza l'algoritmo bayesiano per inserire le nuove transazioni nei conti esistenti.

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
it: Soglia di _giorni per probabile corrispondenza

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
it: Soglia di giorni per _improbabile corrispondenza

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
it: Una transazione i cui dati sono interni alla soglia, è probabilmente una corrispondenza. L'impostazione predefinita è 4 giorni.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
it: Una transazione i cui dati sono esterni alla soglia probabilmente non è una corrispondenza. L'impostazione predefinita è 14 giorni.

en: <b>Checks</b>
it: <b>Assegni</b>

en: The default check printing font.
it: Il carattere predefinito per la stampa dell'assegno.

en: Print _date format
it: Stampa il formato della _data

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
it: Stampa il formato della data nel carattere a corpo 8 sotto la data.

en: Print _blocking chars
it: Stampa i caratteri di _blocco

en: Print '***' before and after each text field on the check.
it: Stampa la stringa «***» prima e dopo ogni campo di testo nell'assegno.

en: Default _font
it: Carattere prede_finito

en: Printing
it: Stampa

en: '_Enter' moves to blank transaction
it: «Invi_o» si sposta alla riga della transazione vuota

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
it: Se selezionato, premendo il tasto «Invio» ci si sposterà alla transazione vuota alla fine del registro. Se non selezionata, premendo il tasto «Invio» ci si muoverà alla riga inferiore.

en: _Auto-raise lists
it: Esp_andi elenchi automaticamente

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
it: Mostra automaticamente l'elenco dei conti o delle operazioni durante l'immissione dei dati.

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
it: La sequenza di «Tab» in_clude il campo «Trasferimento» per le transazioni memorizzate

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
it: Sposta il cursore al campo «Trasferimento» quando le transazioni memorizzate vengono compilate automaticamente.

en: <b>Reconciling</b>
it: <b>Riconciliazione</b>

en: Check cleared _transactions
it: Spunta le _transazioni compensate

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
it: Spunta automaticamente le transazioni compensate quando viene aperta la finestra di riconciliazione.

en: Automatic credit card _payment
it: _Pagamento carta di credito automatico

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
it: Dopo aver riconciliato un estratto conto della carta di credito, richiede all'utente di inserire un pagamento con la carta di credito.

en: Always reconcile to t_oday
it: Riconcilia sempre a o_ggi

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
it: Apre sempre la finestra di riconciliazione utilizzando la data odierna per l'estratto conto, senza considerare le riconciliazioni precedenti.

en: <b>Graphics</b>
it: <b>Grafica</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
it: _Utilizza lo schema colori integrato GnuCash

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
it: GnuCash utilizza un tema giallo/verde per impostazione predefinita per le finestre di registro. Deseleziona questa opzione se desideri utilizzare invece il tema del colore di sistema.

en: Double _mode colors alternate with transactions
it: I colori della _modalità a riga doppia si alternano tra le transazioni

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
it: Alterna i colori primario e secondario tra le transazioni invece che alternare il colore per le righe.

en: Draw hori_zontal lines between rows
it: Disegna delle linee ori_zzontali fra le righe

en: Show horizontal borders on the cells.
it: Visualizza i bordi orizzontali delle celle.

en: Draw _vertical lines between columns
it: Disegna delle linee _verticali fra le colonne

en: Show vertical borders on the cells.
it: Visualizza i bordi verticali delle celle.

en: <b>Default Style</b>
it: <b>Stile predefinito</b>

en: <b>Other Defaults</b>
it: <b>Altre predefinite</b>

en: _Basic ledger
it: Libro mastro di _base

en: _Auto-split ledger
it: Mastro a espansione _automatica

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
it: _Giornale delle transazioni

en: Number of _transactions
it: Numero di _transazioni

en: Register opens in a new _window
it: Il registro verrà aperto in una nuova _finestra

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
it: Se selezionato, ogni registro verrà aperto in una nuova finestra in primo piano. Diversamente, il registro verrà aperto nella finestra corrente.

en: _Only display leaf account names
it: Visualizza _solamente i nomi dei sottoconti

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
it: Se selezionato, verranno visualizzati solamente i nomi dei sottoconti nel registro e nel menu a tendina per la selezione dei conti. Il comportamento predefinito è quello di visualizzare il nome completo includendo il percorso della struttura. L'attivazione di questa opzione implica che vengano utilizzati dei nomi univoci per tutti i sottoconti della struttura.

en: Register Defaults
it: Predefinite del registro

en: <b>Default Report Currency</b>
it: <b>Valuta predefinita per i resoconti</b>

en: <b>Location</b>
it: <b>Posizione</b>

en: Report opens in a new _window
it: Il resoconto viene aperto in una nuova _finestra

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
it: Se selezionato, ogni resoconto verrà aperto in una nuova finestra in primo piano. Diversamente verrà aperto nella finestra corrente.

en: Default zoom level
it: Livello di zoom predefinito

en: Reports
it: Resoconti

en: <b>Window Geometry</b>
it: <b>Geometria finestra</b>

en: _Save window size and position
it: _Salva posizione e dimensione della finestra

en: Save window size and location when it is closed.
it: Salva la posizione e la dimensione della finestra alla chiusura.

en: Bring the most _recent tab to the front
it: Porta la scheda più _recente in primo piano

en: <b>Tab Position</b>
it: <b>Posizione delle schede</b>

en: To_p
it: Alt_o

en: B_ottom
it: _Basso

en: _Left
it: Si_nistra

en: _Right
it: _Destra

en: <b>Summary Bar Position</b>
it: <b>Posizione della barra di riepilogo</b>

en: Bottom
it: In basso

en: <b>Tabs</b>
it: <b>Schede</b>

en: Show close button on _notebook tabs
it: Visualizza il tasto di c_hiusura sulle schede

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
it: Visualizza il tasto di chiusura accanto al nome di ogni scheda. Questo, funziona esattamente come il pulsante «Chiudi» della barra degli strumenti.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
it: Se il testo nella scheda è più lungo di questo valore (la prova è approssimativa) allora l'etichetta della scheda sarà tagliata e il testo omesso sarà rimpiazzato da puntini di sospensione.

en: characters
it: caratteri

en: _Width
it: _Larghezza

en: Open new tabs _adjacent to current tab
it: Apri le nuove schede _vicino alla scheda corrente

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
it: Apre le nuove schede vicino alla scheda corrente invece di aprirle alla fine.

en: Windows
it: Finestre

en: Online Quotes
it: Quotazioni online

en: Bid
it: Offerta

en: Ask
it: Domanda

en: Last
it: Ultimo

en: Net Asset Value
it: Valore patrimonio netto (NAV)

en: Price Editor
it: Editor prezzi

en: S_ource
it: S_orgente

en: _Price
it: _Prezzo

en: Remove Old Prices
it: Rimuovi vecchi prezzi

en: Delete prices that meet the following criteria:
it: Elimina i prezzi che corrispondono ai seguenti criteri:

en: Remove all prices before date.
it: Rimuove i prezzi più vecchi della data inserita.

en: Last of _Week
it: Ultimo della _Settimana

en: Keep the last price of each week if present before date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ogni settimana se presente prima della data.

en: Last of _Month
it: Ultimo del _mese

en: Keep the last price of each month if present before date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ogni mese se presente prima della data.

en: Last of _Quarter
it: Ultimo del _trimestre

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ogni trimestre fiscale se presente prima della data. Il trimestre fiscale deriva dalla data di fine del periodo contabile.

en: Last of _Period
it: Ultimo del _periodo

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ciascun periodo fiscale se presente prima della data. Il periodo fiscale deriva dalla data di fine del periodo contabile.

en: _Scaled
it: _A scatti

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
it: Con l'opzione «ridimensionato», i prezzi vengono rimossi rispetto alla data selezionata. «Uno al mese» viene utilizzato per le date più vecchie di un anno e «Uno alla settimana» viene utilizzato per le date più vecchie di sei mesi fino a un anno.

en: First Date
it: Prima data

en: From these Commodities
it: Da queste commodity

en: Keeping the last available price for option
it: Mantenere l'ultimo prezzo disponibile per l'opzione

en: Include _Fetched online prices
it: Includi prezzi _recuperati online

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
it: Se attivato, verranno inclusi i prezzi aggiunti da Finance::Quote.

en: Include manually _Entered prices
it: Includi i prezzi ins_eriti manualmente

en: If activated, include manually entered prices.
it: Se attivato, include i prezzi inseriti manualmente.

en: _Added by the application
it: _Aggiunta dall'applicazione

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
it: Se attivato, include i prezzi aggiunti dell'applicazione.
    
    Questi prezzi sono stati aggiunti in modo che ci sia sempre un prezzo «più vicino nel tempo» per ogni transazione multi-commodity in modo che la pagina dei conti e i resoconti siano in grado di riportare correttamente i valori, di conseguenza rimuoverli rende resoconti e conti meno affidabili.

en: Before _Date
it: Prima della _data

en: Price Database
it: Database dei prezzi

en: Add a new price.
it: Aggiungi un nuovo prezzo.

en: Remove the current price.
it: Rimuovi il prezzo attuale.

en: Edit the current price.
it: Modifica il prezzo attuale.

en: Remove _Old
it: Rimuovi _vecchi

en: Remove prices older than a user-entered date.
it: Rimuove i prezzi più vecchi della data inserita.

en: _Get Quotes
it: _Ricevi quotazioni

en: Get new online quotes for stock accounts.
it: Riceve le nuove quotazioni per le azioni via internet.

en: Save Custom Check Format
it: Salva il formato personalizzato dell'assegno

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
it: Inserisci un titolo per questo formato personalizzato. Il titolo apparirà nel selettore di formato nella finestra di stampa. Utilizzando il nome di un formato esistente questo verrà sovrascritto.

en: Inches
it: Pollici

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Points
it: Punti

en: Middle
it: Centro

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
it: Quicken(tm) Wallet Checks con matrice laterale

en: _Print
it: _Stampa

en: Check _format
it: _Formato dell'assegno

en: Check po_sition
it: Po_sizione dell'assegno

en: _Date format
it: Formato _data

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
it: Il formato dell'assegno deve avere
    un elemento INDIRIZZO definito per
    poter stampare un indirizzo sull'assegno.

en: _Address
it: _Indirizzo

en: Checks on first _page
it: Assegni sulla _prima pagina

en: Pa_yee
it: _Beneficiario

en: Amount (_words)
it: Imp_orto (in parole)

en: Amount (_numbers)
it: Importo (in _numeri)

en: _Units
it: _Unità

en: _Translation
it: _Traslazione

en: _Rotation
it: _Rotazione

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
it: Il punto di origine è l'angolo in alto a sinistra della pagina.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
it: Il punto di origine è l'angolo in basso a sinistra della pagina.

en: Degrees
it: Gradi

en: _Save Format
it: _Salva formato

en: Splits Memo
it: Promemoria suddivisioni

en: Splits Amount
it: Importo suddivisioni

en: Splits Account
it: Conto suddivisioni

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Working…
it: Elaborazione in corso…

en: <b>A_vailable reports</b>
it: <b>Resoconti _disponibili</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
it: <b>Resoconti _selezionati</b>

en: A_dd >>
it: A_ggiungi >>

en: << _Remove
it: << _Rimuovi

en: Move _up
it: Sposta _su

en: Move dow_n
it: Sposta _giù

en: Si_ze…
it: _Dimensione…

en: HTML Style Sheets
it: Fogli stile HTML

en: <b>Available style sheets</b>
it: <b>Fogli di stile disponibili</b>

en: <b>Style sheet options</b>
it: <b>Opzioni del foglio di stile</b>

en: Report Size
it: Dimensione del resoconto

en: Enter report row/column span
it: Inserisci la distanza tra le righe e tra le colonne del resoconto

en: _Row span
it: Distanza tra le _righe

en: _Column span
it: Distanza tra le _colonne

en: Select HTML Style Sheet
it: Seleziona foglio di stile HTML

en: New Style Sheet
it: Nuovo foglio di stile

en: <b>New style sheet info</b>
it: <b>Informazioni sul nuovo foglio di stile</b>

en: _Template
it: _Modello

en: Reset Warnings
it: Ripristino degli avvisi

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
it: Sono state disabilitate le finestre di avviso relative alle operazioni riportate nell'elenco seguente. Per riabilitarle, spunta l'opzione vicino all'operazione per cui ripristinare la finestra di avviso e fai clic su «Ok».

en: _Unselect All
it: _Deseleziona tutto

en: No warnings to reset.
it: Nessun avviso da resettare.

en: Permanent Warnings
it: Avvisi permanenti

en: Temporary Warnings
it: Avvisi temporanei

en: _Find
it: _Trova

en:  Search
it:  Cerca

en: Search for items where
it: Cerca elementi che

en: <b>Match all entries</b>
it: <b>Fai corrispondere tutti gli elementi</b>

en: Search Criteria
it: Criteri di ricerca

en: New search
it: Nuova ricerca

en: Refine current search
it: Perfeziona la ricerca attiva

en: Add results to current search
it: Aggiungi i risultati alla ricerca attiva

en: Delete results from current search
it: Elimina i risultati dalla ricerca attiva

en: Search only active data
it: Cerca solo tra i dati attivi

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
it: Scegli se cercare fra tutti i dati o solo fra quelli marcati come «attivi».

en: Type of search
it: Tipo di ricerca

en: Account Deletion
it: Eliminazione conto

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
it: Le seguenti transazioni pianificate fanno riferimento al conto cancellato e devono essere corrette. Fai clic su «OK» per modificarle.

en: Daily
it: Quotidiano

en: Bi-Weekly
it: Bisettimanale

en: Yearly
it: Annuale

en: Make Scheduled Transaction
it: Crea transazione pianificata

en: Advanced…
it: Avanzate…

en: Never End
it: Perpetua

en: Number of Occurrences
it: Numero di occorrenze

en: <b>Since Last Run</b>
it: <b>Dall'ultimo avvio</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
it: <b>Impostazioni predefinite dell'editor delle transazioni</b>

en: _Run when data file opened
it: _Avvia all'apertura del file

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
it: Esegue il processo «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: _Show notification window
it: _Mostra la finestra di notifica

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
it: Visualizza la finestra di notifica «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: _Auto-create new transactions
it: Crea auto_maticamente le nuove transazioni

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
it: Imposta l'opzione «creazione automatica» per le nuove transazioni pianificate.

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
it: Visualizza gli avvisi questo numero di giorni prima che la transazione venga creata.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
it: Crea la transazione questo numero di giorni prima della sua data di efficacia.

en: _Notify before transactions are created
it: _Notifica prima che le transazioni vengano create

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
it: Imposta l'opzione «notifica» per le nuove transazioni pianificate.

en: Crea_te in advance
it: _Crea in anticipo di

en: R_emind in advance
it: _Ricorda in anticipo di

en: Re_view created transactions
it: _Controlla le transazioni create

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
it: Imposta «Controlla le transazioni create» come impostazione predefinita nella finestra «dall'ultimo avvio».

en: Edit Scheduled Transaction
it: Editor transazioni pianificate

en: Create in advance
it: Crea in anticipo di

en: Remind in advance
it: Ricorda in anticipo di

en: Create automatically
it: Crea automaticamente

en: Conditional on splits not having variables
it: A condizione che le suddivisioni non contengano delle variabili

en: Notify me when created
it: Notifica quando creata

en: <b>Occurrences</b>
it: <b>Scadenze</b>

en: Last Occurred:
it: Ultima scadenza:

en: Repeats:
it: Ripeti:

en: Until
it: Fino al

en: occurrences
it: occorrenze

en: remaining
it: restante

en: Overview
it: Generali

en: Template Transaction
it: Modello di transazione

en: Since Last Run…
it: Dall'ultimo avvio…

en: _Review created transactions
it: _Controlla le transazioni create

en: Income Tax Information
it: Informazioni imposte sul reddito

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
it: Fai clic per modificare il nome e il tipo dell'imposta.

en: <b>_Accounts</b>
it: <b>_Conti</b>

en: _Income
it: _Entrate

en: _Expense
it: _Uscite

en: _Asset
it: _Attivo

en: _Liability/Equity
it: _Passivo/Patrimonio Netto

en: <b>Account Tax Information</b>
it: <b>Informazioni sul conto imposte</b>

en: Tax _Related
it: Conto _imposte

en: <b>_TXF Categories</b>
it: <b>Categorie _TXF</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
it: <b>Origine nome pagante</b>

en: C_urrent Account
it: Con_to selezionato

en: <b>Copy Number</b>
it: <b>Numero copia</b>

en: Tax Tables
it: Tabelle imposte

en: <b>Tax Table Entries</b>
it: <b>Voci della tabella imposte</b>

en: De_lete
it: _Cancella

en: Ne_w
it: _Nuovo

en: Value $
it: Valore $

en: Percent %
it: Percentuale %

en: <b>Tax Table Entry</b>
it: <b>Voce della tabella imposte</b>

en: _Value
it: _Valore

en: _Account
it: _Conto

en: GnuCash Tip Of The Day
it: GnuCash: suggerimento del giorno

en: _Previous
it: _Precedente

en: _Next
it: _Successivo

en: <b>Tip of the Day</b>
it: <b>Suggerimento del giorno</b>

en: _Show tips at startup
it: _Visualizza i suggerimenti all'avvio

en: Transfer Funds
it: Trasferimento fondi

en: <b>Basic Information</b>
it: <b>Informazioni di base</b>

en: Show Income/Expense
it: Visualizza entrate e uscite

en: <b>Currency Transfer</b>
it: <b>Trasferimento di valuta</b>

en: Exchange Rate
it: Tasso di cambio

en: _Fetch Rate
it: _Recupera tasso di cambio

en: Username and Password
it: Nome utente e password

en: Enter your username and password
it: Immettere il nome utente e la password

en: _Username
it: _Nome utente

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del fornitore. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: Europe (31.12.2001)
it: Europa (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
it: UTC - Tempo coordinato universale

en: No Fancy Date Format
it: Nessun formato esteso per le date

en: %Y-%m-%d
it: %a-%m-%g

en: Include Century
it: Includi il secolo

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Date format
it: Formato della data

en: 1st
it: 1°

en: 2nd
it: 2°

en: 3rd
it: 3°

en: 4th
it: 4°

en: 5th
it: 5°

en: 6th
it: 6°

en: 7th
it: 7°

en: 8th
it: 8°

en: 9th
it: 9°

en: 10th
it: 10°

en: 11th
it: 11°

en: 12th
it: 12°

en: 13th
it: 13°

en: 14th
it: 14°

en: 15th
it: 15°

en: 16th
it: 16°

en: 17th
it: 17°

en: 18th
it: 18°

en: 19th
it: 19°

en: 20th
it: 20°

en: 21st
it: 21°

en: 22nd
it: 22°

en: 23rd
it: 23°

en: 24th
it: 24°

en: 25th
it: 25°

en: 26th
it: 26°

en: 27th
it: 27°

en: 28th
it: 28°

en: 29th
it: 29°

en: 30th
it: 30°

en: 31st
it: 31°

en: Last day of month
it: Ultimo giorno del mese

en: Last Monday
it: Ultimo lunedì

en: Last Tuesday
it: Ultimo martedì

en: Last Wednesday
it: Ultimo mercoledì

en: Last Thursday
it: Ultimo giovedì

en: Last Friday
it: Ultimo venerdì

en: Last Saturday
it: Ultimo sabato

en: Last Sunday
it: Ultima domenica

en: Once
it: Una volta

en: Semi-Monthly
it: Due volte al mese

en: No change
it: Nessuna variazione

en: Use previous weekday
it: Usa il giorno della settimana precedente

en: Use next weekday
it: Usa il giorno della settimana successivo

en: 1st Mon
it: 1° Lun

en: 1st Tue
it: 1° Mar

en: 1st Wed
it: 1° Mer

en: 1st Thu
it: 1° Gio

en: 1st Fri
it: 1° Ven

en: 1st Sat
it: 1° Sab

en: 1st Sun
it: 1° Dom

en: 2nd Mon
it: 2° Lun

en: 2nd Tue
it: 2° Mar

en: 2nd Wed
it: 2° Mer

en: 2nd Thu
it: 2° Gio

en: 2nd Fri
it: 2° Ven

en: 2nd Sat
it: 2° Sab

en: 2nd Sun
it: 2° Dom

en: 3rd Mon
it: 3° Lun

en: 3rd Tue
it: 3° Mar

en: 3rd Wed
it: 3° Mer

en: 3rd Thu
it: 3° Gio

en: 3rd Fri
it: 3° Ven

en: 3rd Sat
it: 3° Sab

en: 3rd Sun
it: 3° Dom

en: 4th Mon
it: 4° Lun

en: 4th Tue
it: 4° Mar

en: 4th Wed
it: 4° Mer

en: 4th Thu
it: 4° Gio

en: 4th Fri
it: 4° Ven

en: 4th Sat
it: 4° Sab

en: 4th Sun
it: 4° Dom

en: Not scheduled
it: Non pianificato

en: Select occurrence date above.
it: Selezionare la data dell'occorrenza.

[ctx: Daily]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Daily]
en: days.
it: giorni.

[ctx: Weekly]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Weekly]
en: weeks.
it: settimane.

en: Saturday
it: Sabato

en: Friday
it: Venerdì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: Semimonthly]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Semimonthly]
en: months.
it: mesi.

en: First on the
it: Primo del

en: except on weekends
it: ad eccezione dei fine settimana

en: then on the
it: e poi il

[ctx: Monthly]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Monthly]
en: months.
it: mesi.

en: On the
it: Il

en: Edit budget for all periods
it: Modifica il bilancio di previsione per tutti i periodi

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
it: Sostituisci il valore di previsione per tutti i periodi con un nuovo «valore». Utilizzare un valore vuoto per annullare l'impostazione del valore di previsione per i conti.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add 'value' to current budget for each period
it: Aggiungi il 'valore' a quello attuale di previsione per ciascun periodo

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Multiply current budget for each period by 'value'
it: Moltiplica l'importo correte di previsione per ciascun periodo per il 'valore'

en: The number of leading digits to keep when rounding
it: Il numero di cifre iniziali da mantenere quando si arrotonda

en: Significant Digits
it: Cifre significative

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
it: Utilizza un valore fisso o applica la trasformazione per tutti i periodi.

en: Estimate Budget Values
it: Stima importi del bilancio di previsione

en: Use Average
it: Utilizza la media

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
it: Utilizzare il valore medio di tutti i periodi effettivi per tutti i periodi previsti

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
it: GnuCash tenterà di stimare i valori del bilancio di previsione per i conti selezionati basandosi sulle transazioni passate.

en: Budget Options
it: Opzioni del bilancio di previsione

en: Budget Name
it: Nome del bilancio di previsione

en: Number of Periods
it: Numero di periodi

en: Budget Period
it: Periodo di previsione

en: Show Account Code
it: Visualizza il numero del conto

en: Show Description
it: Visualizza descrizione

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
it: Nota: utilizza Visualizza->«Filtra per...» per controllare i conti visibili.

en: Budget List
it: Elenco bilanci di previsione

en: Close the Budget List
it: Chiudi l'elenco dei bilanci di previsione

en: Create a New Budget
it: Crea un nuovo bilancio di previsione

en: Open the Selected Budget
it: Apri il bilancio di previsione selezionato

en: Delete the Selected Budget
it: Elimina il bilancio di previsione selezionato

en: Budget Notes
it: Note del bilancio di previsione

en: Enter Note
it: Inserisci nota

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
it: Filtra registro per…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
it: Visualizza _tutto

en: Show _number of days
it: Mostra il _numero di giorni

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
it: L'intervallo valido è da 0 a 1100 giorni
    Se è 0, tutti i giorni precedenti sono inclusi

en: Choo_se Date
it: S_cegliere data

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
it: Non ri_conciliata

en: C_leared
it: _Compensata

en: _Voided
it: _Annullata

en: _Frozen
it: _Bloccata

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
it: Sal_va filtro

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
it: Duplica la transazione

en: _Number
it: _Numero

en: _Transaction Number
it: Numero _transazione

en: Keep Linked Document Entry
it: Mantieni la registrazione del documento collegato

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
it: Ordina registro per…

en: _Standard Order
it: Ordine _standard

en: Keep normal account order.
it: Mantieni l'ordine normale dei conti.

en: Sort by date.
it: Ordina per data.

en: Date of _Entry
it: Data di _immissione

en: Sort by the date of entry.
it: Ordina per data di inserimento.

en: S_tatement Date
it: _Data estratto conto

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
it: Ordina per data di estratto conto (e raggruppa per compensata, non riconciliata, riconciliata).

en: Num_ber
it: _Numero

en: Sort by number.
it: Ordina per numero.

en: Amo_unt
it: _Importo

en: Sort by amount.
it: Ordina per importo.

en: Sort by memo.
it: Ordina per promemoria.

en: Descri_ption
it: Descri_zione

en: Sort by description.
it: Ordina per descrizione.

en: _Action
it: _Operazione

en: Sort by action field.
it: Ordina per campo operazione.

en: Sort by notes field.
it: Ordina per campo delle note.

en: Sa_ve Sort Order
it: _Salva criterio di ordinamento

en: Save the sort order for this register.
it: Salva il criterio di ordinamento per questo registro.

en: _Reverse Order
it: Ordine _inverso

en: Sort in descending order.
it: Ordina in ordine decrescente.

en: Void Transaction
it: Annulla transazione

en: Reason for voiding transaction
it: Motivo per cui la transazione sarà annullata

en: day(s)
it: giorno/i

en: week(s)
it: settimana/e

en: month(s)
it: mese/i

en: year(s)
it: anno/i

en: Every
it: Ogni

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
it: Numero delle unità del calendario per la ricorrenza: per esempio bisettimanale = ogni 2 settimane; trimestrale = ogni 3 mesi

en: beginning on
it: a partire da

en: last of month
it: l'ultimo del mese

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
it: Usa sempre l'ultimo giorno (o giorno della settimana) nel mese?

en: same week & day
it: stessa settimana e giorno

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
it: Far corrispondere «il giorno della settimana» e «la settimana del mese»? (per esempio, il «secondo martedì di ogni mese»)

en: Only show _active owners
it: Mostra solo intestatari _attivi

en: Show _zero balance owners
it: Mostra gli intestatari a saldo _zero

en: About Auto-Clear
it: Sulla compensazione automatica

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
it: Usa questa finestra di dialogo se desideri che GnuCash trovi automaticamente quali transazioni sono state compensate, dato un saldo finale. Ad esempio, detto saldo finale può essere il saldo corrente fornito dalla tua banca online.

en: Caution!
it: Attenzione!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
it: Questo strumento potrebbe essere lento o potrebbe interrompersi se il numero di divisioni non compensate è superiore a circa 20. In tal caso, compensane almeno alcune manualmente.

en: _Ending Balance
it: Saldo _finale

en: _Review cleared splits
it: _Controlla le transazioni compensate

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
it: Seleziona questa opzione per aprire una scheda di registro con le suddivisioni appena compensate.

en: <b>Reconcile Information</b>
it: <b>Informazioni di riconciliazione</b>

en: Statement _Date
it: _Data dell'estratto conto

en: Include _subaccounts
it: Includi i _sottoconti

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
it: Includi tutti i conti figlio nella riconciliazione. Tutti devono usare la stessa commodity di questo.

en: Statement Date is after today
it: Data dell'estratto conto successiva ad oggi

en: Not found
it: Non trovato

en: The specified URL could not be loaded.
it: L'URL specificato non può essere aperto.

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
it: L'accesso HTTPS è disabilitato. È possibile abilitarlo nella sezione rete della finestra delle preferenze.

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
it: L'accesso HTTP alla rete è disabilitato. È possibile abilitarlo nella sezione Rete della finestra delle Preferenze.

en: There was an error accessing %s.
it: Si è verificato un errore accedendo a %s.

en: Export to PDF File
it: Esporta in un file PDF

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
it: Codice Banca %s (%s), Conto %s (%s)

en: Online Banking Account Name
it: Nome del conto di Online Banking

en: GnuCash Account Name
it: Nome del conto di GnuCash

en: New?
it: Nuovo?

en: AqBanking Initial Assistant
it: Procedura iniziale di AqBanking

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
it: Questa procedura ti aiuta a configurare il collegamento online con la tua banca.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
it: I requisiti per l'online banking variano tra i diversi backend AqBanking supportati, ma generalmente avrai bisogno che:
    * la tua banca ti conceda l'accesso online. Vedi sul loro sito web o chiedi al loro servizio clienti come ottenerlo.
    Dovrebbero anche comunicarti:
    * il tuo ID utente che ti identifica sul loro server, spesso il tuo numero di conto di base;
    * l'URL del loro server di servizi bancari online;
    * in alcuni casi, in questo assistente ti servirà il numero di routing della filiale della tua banca;
    * i metodi di autenticazione variano in base al backend e al metodo scelto:
    * FinTS PIN / TAN: alcuni metodi richiedono un gadget specifico come un lettore di schede o un cellulare;
    * FinTS HBCI: devi scambiare le parti pubbliche delle chiavi asimmetriche con la tua banca ('Ini-Letter').
    * PayPal: indirizzo email registrato, password, firma API;

note: See https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking for the used terminology and replace the link, if a localized version exists.
en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
it: Vedi <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> per maggiori dettagli

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
it: Nota bene: NESSUNA GARANZIA DI ALCUN GENERE. Alcune banche utilizzano server per l'Online Banking mal configurati. Non dovresti fare affidamento sull'Online banking per trasferimenti con requisiti temporali critici perché alcune volte la banca non restituisce un messaggio corretto quando il trasferimento viene rifiutato.

en: Initial Online Banking Setup
it: Impostazione iniziale dell'Online Banking

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
it: L'impostazione della connessione all'Online Banking è gestita da un programma esterno denominato «Impostazione di AqBanking».

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
it: Questo implica:
    * che verranno ignorate le preferenze di GnuCash come "Chiudi la finestra di log al termine".
    * Per segnalare problemi, leggi

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
it: Per continuare, devi impostare almeno una connessione.
    
    Fai clic sul pulsante qui sotto per avviare la procedura.

en: _Start AqBanking Setup
it: Avvia l'impo_stazione di AqBanking

en: Start Online Banking Setup
it: Avvia l'impostazione dell'Online Banking

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
it: Fai doppio clic sulla riga del nome di un conto dell'Online Banking se vuoi associarlo ad un conto di GnuCash oppure seleziona le corrispondenze errate e fai clic su «Cancella corrispondenze selezionate». poi fai clic su «Avanti» quando tutti i conti sono stati associati.

en: _Delete selected matches
it: _Cancella corrispondenze selezionate

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
it: Associa i conti online a quelli di GnuCash

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
it: Il processo di individuazione delle corrispondenze tra i conti dell'Online Banking e quelli di GnuCash si è concluso. È ora possibile richiamare le operazioni di Online Banking in questi conti.
    
    Se si volesse aggiungere un'altra banca, un altro utente o un altro conto sarà possibile riutilizzare questa procedura in qualsiasi momento.
    
    Fai clic su «Applica» per terminare.

en: Online Banking Setup Finished
it: Impostazione dell'Online Banking terminata

en: Online Banking Connection Window
it: Finestra di connessione all'Online Banking

en: _Abort
it: _Annulla

en: Progress
it: Avanzamento

en: Current _Job
it: _Lavoro corrente

en: Current _Action
it: _Operazione corrente

en: <b>_Log Messages</b>
it: <b>Messaggi di _log</b>

en: Close when _finished
it: Chiudi al _termine

en: Get Transactions Online
it: Ricevi le transazioni via internet

en: Date range of transactions to retrieve:
it: Intervallo di date in cui recuperare le transazioni:

en: From
it: Dal

en: _Earliest possible date
it: _Prima data possibile

en: _Last retrieval date
it: Data u_ltimo recupero

en: E_nter date:
it: Im_metti la data:

en: To
it: Al

en: Ente_r date:
it: Imme_tti la data:

en: No_w
it: _Ora

en: Enter Password
it: Inserisci la password

en: Enter your password
it: Inserisci la tua password

en: Bar_width
it: _Larghezza barra

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
it: Imposta la larghezza della barra, adattandola alle dimensioni del generatore TAN.

en: _Delay
it: _Ritardo

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
it: Impostando il tempo di ritardo, con valori piccoli il grafico dello sfarfallio viene ripetuto più velocemente.

note: TAN generator with flicker interface common in DE only
en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
it: Tieni il generatore di TAN davanti alla grafica animata. I segni (triangoli) sul grafico devono corrispondere a quelli sul generatore TAN.

en: Con_firm Password
it: _Conferma password

en: _Remember the PIN in memory
it: _Ricorda PIN in memoria

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
it: Se attivata, il codice PIN per le operazioni FinTS/AqBanking verrà ricordato per tutta la sessione. Diversamente dovrà essere immesso ogni volta che viene richiesto durante una sessione.

en: Name for new template
it: Nome per il nuovo modello

en: _Name of the new template
it: _Nome per il nuovo modello

en: Enter a unique name for the new template.
it: Inserisci un nome univoco per il nuovo modello.

en: Online Transaction
it: Transazione Online

en: Execute _later (unimpl.)
it: Esegui _successivamente (non impl.)

en: Execute _Now
it: Esegui _ora

en: Execute this online transaction now
it: Esegui questa transazione online ora

en: Enter an Online Transaction
it: Inserisci una transazione Online

en: Recipient Account _Number
it: _Numero del conto destinatario

en: Recipient _Bank Code
it: Codice della _banca destinataria

en: _Recipient Name
it: Nome del _destinatario

en: at Bank
it: in banca

en: (filled in automatically)
it: (compilato automaticamente)

en: Payment _Purpose (only for recipient)
it: _Causale del pagamento (solo per il destinatario)

en: Payment Purpose continued
it: Causale del pagamento (continua)

en: _Originator Name
it: Nome del _mittente

en: Originator Account Number
it: Numero del conto del mittente

en: Bank Code
it: Codice banca

en: _Add current
it: _Aggiungi attuale

en: Add the current online transaction as a new transaction template
it: Aggiunge la transazione online attuale come nuovo modello di transazione

en: _Up
it: _Su

en: Move the selected transaction template one row up
it: Sposta il modello di transazione selezionato una riga sopra

en: _Down
it: _Giù

en: Move the selected transaction template one row down
it: Sposta il modello di transazione selezionato una riga sotto

en: _Sort
it: _Ordina

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
it: Ordina alfabeticamente l'elenco dei modelli di transazioni

en: D_elete
it: _Elimina

en: Delete the currently selected transaction template
it: Elimina il modello di transazione selezionato

en: _Templates
it: _Modelli

en: _Close log window when finished
it: _Chiudi la finestra di log al termine

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
it: Se attivata, la finestra si chiuderà automaticamente al termine del processo di importazione HBCI/AqBanking. Altrimenti rimarrà aperta.

en: Remember the _PIN in memory
it: Ricorda il _PIN in memoria

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
it: Se attivata, il codice PIN per le operazioni HBCI/AqBanking verrà ricordato per tutta la sessione. Diversamente dovrà essere immesso ogni volta che viene richiesto durante una sessione.

en: _Verbose debug messages
it: Messaggi di debug proli_ssi

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
it: Abilita i messaggi di debug prolissi per HBCI/AqBanking Online Banking.

en: Use Non-SWIFT _transaction text
it: Utilizza il testo per _transazioni Non-SWIFT

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
it: Alcune banche inseriscono parte della descrizione della transazione come «testo della transazione» nel file MT940. Normalmente GNUcash ignora questo testo. Tuttavia attivando questa opzione, il testo della transazione viene utilizzato anche per la descrizione della transazione.

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safely 
en: Enter a SEPA Online Transfer
it: Inserisci un trasferimento online SEPA

en: Recipient IBAN (International Account Number)
it: IBAN accreditato (numero di conto internazionale)

en: Recipient BIC (Bank Code)
it: BIC del beneficiario (codice banca)

en: Originator IBAN (International Account Number)
it: IBAN del mittente (numero di conto internazionale)

en: Originator BIC (Bank Code)
it: BIC del mittente (codice banca)

en: Enter a SEPA Internal Transfer
it: Inserisci un trasferimento interno SEPA

en: Target Accounts
it: Conti di destinazione

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
it: Inserisci una nota di addebito diretto SEPA

en: Debited Account Owner
it: Intestatario del conto mov. in Dare

en: Debited IBAN (International Account Number)
it: IBAN addebitato (numero di conto internazionale)

en: Debited BIC (Bank Code)
it: BIC addebitato (codice banca)

en: Credited Account Owner
it: Intestatario del conto accreditato

en: Credited IBAN (International Account Number)
it: IBAN accreditato (numero di conto internazionale)

en: Credited BIC (Bank Code)
it: BIC accreditato (codice banca)

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
it: Il controllo interno per l'IBAN «%s» di destinazione non è riuscito. Ciò significa che il numero del conto potrebbe contenere degli errori.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
it: Il tuo conto corrente bancario locale non ha ancora le informazioni del conto SEPA memorizzate. Siamo spiacenti, ma in questa versione di sviluppo è necessario un ulteriore passaggio che non è stato ancora implementato direttamente in gnucash. Eseguire il programma da riga di comando «aqhbci-tool» per il proprio account, come segue: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
it: Non è stata immessa alcun nome del beneficiario per la transazione. Il nome del beneficiario è necessario per un trasferimento online.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
it: Non è stato immesso alcun conto di destinazione. Un conto di destinazione è necessario per un trasferimento online.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
it: Non è stata immessa alcuna banca di destinazione. Una banca di destinazione è necessaria per un trasferimento online.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
it: L'importo è nullo oppure il campo a esso relativo non può essere interpretato correttamente. Forse il punto decimale è stato usato al posto della virgola o viceversa, in maniera non coerente con le proprie impostazioni di localizzazione. L'operazione di trasferimento online non è valida.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
it: Non è stata immessa alcuna causale per la transazione. La causale è richiesta per un trasferimento online.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
it: Un modello con il nome assegnato esiste già. Immettere un altro nome.

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
it: Vuoi veramente cancellare il modello denominato «%s»?

en: No valid online banking account assigned.
it: Non è stato assegnato alcun nome valido per il conto dell'online banking.

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
it: Operazione online «Ricevi saldo» non disponibile per questo conto.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
it: Errore nell'esecuzione del lavoro.
    
    Stato: %s

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
it: Operazione online «Ricevi transazioni» non disponibile per questo conto.

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
it: Errore nell'esecuzione del lavoro.
    
    Stato: %s (%d)

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
it: L'importazione dall'online banking non ha fornito transazioni per il periodo di tempo indicato.

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
it: L'elenco dei modelli per i trasferimenti online è stato modificato, ma poi è stato annullata la finestra del trasferimento. Salvare comunque i cambiamenti?

en: No reference accounts found.
it: Non trovato alcun conto di riferimento.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
it: Il servizio ha riscontrato un errore durante la preparazione dell'operazione. Non è quindi possibile eseguire l'operazione.
    
    Molto probabilmente la banca non supporta l'operazione scelta o il proprio conto per l'Online Banking non ha i permessi necessari per eseguire questa operazione. Messaggi di errore più dettagliati sono consultabili nella console di log.
    
    Vuoi inserire di nuovo l'operazione?

en: Online Banking Direct Debit Note
it: Nota di addebito diretto con la banca online

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
it: Trasferimento interbancario con la banca online

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
it: Trasferimento Europeo (SEPA) con banca online

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
it: Trasferimento interno Europeo (SEPA) con banca online

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
it: Nota di debito con banca online europea (SEPA)

en: Online Banking Transaction
it: Transazione con banca online

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
it: È avvenuto un errore mentre si eseguiva l'operazione. Controllare la finestra di log per vedere l'esatto messaggio di errore.
    
    Vuoi inserire di nuovo l'operazione?

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Bank
it: Banca

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
it: Il servizio ha riscontrato un errore durante la preparazione dell'operazione. Non è quindi possibile eseguire questa operazione.
    
    Molto probabilmente la banca non supporta l'operazione scelta o il proprio conto per l'Online Banking non ha i permessi necessari per eseguire questa operazione. Messaggi di errore più dettagliati sono consultabili nella console di log.
    
    Vuoi inserire di nuovo l'operazione?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
it: La banca ha inviato delle informazioni sulle transazioni.
    Importarle?

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
it: Non è stato trovato nessun conto di GnuCash per l'Online Banking. Queste transazioni non saranno processate dall'Online Banking.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
it: La banca ha inviato delle informazioni sul saldo.
    Importarle?

note: Translators: Strings from this file are needed only in countries that have one of aqbanking's Online Banking techniques available. This is 'OFX DirectConnect' (U.S. and others), 'HBCI' (in Germany), or 'YellowNet' (Switzerland). If none of these techniques are available in your country, you may safe
en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
it: Il saldo scaricato con l'Online Banking è nullo.
    
    O questo è il valore corretto oppure la tua banca non supporta lo scaricamento del saldo in questa versione dell'Online Banking. Nel secondo caso si può provare a scegliere una versione diversa di Online Banking (Aqbanking o HBCI) nella procedura di impostazione dell'Online Banking e provare successivamente a ripetere l'operazione di scaricamento.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
it: Risultato dell'operazione di Online Banking:
    Il saldo del conto registrato è %s

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
it: Per tua informazione: questo conto ha anche un saldo annotato di %s

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
it: Il saldo registrato è identico all'attuale saldo riconciliato del conto.

en: Reconcile account now?
it: Riconcilia conto ora?

en: The bank has sent a message in its response.
it: La banca ha inviato un messaggio nella sua risposta.

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Select a file to import
it: Seleziona un file da importare

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
it: Il codice PIN deve contenere almeno %d caratteri
    Riprovare?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
it: L'operazione dell'Online Banking è ancora in corso; si è sicuri di volerla annullare?

en: Import into GnuCash any file format supported by AQBanking
it: Importa in GnuCash ogni file supportato da AQBanking

en: _Online Actions
it: Operazioni _online

en: Get _Balance
it: Ricevi _saldo

en: The list of Scheduled Transactions
it: L'elenco delle transazioni programmate

en: Get _Transactions…
it: Ricevi _transazioni…

en: Get the transactions online through Online Banking
it: Ricevi le transazioni del conto online tramite l'Online Banking

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
it: Ordina una transazione _SEPA…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
it: Inoltra un nuovo trasferimento SEPA attraverso la banca online

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
it: Ordina una transazione _interna SEPA…

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
it: Inoltra un nuovo trasferimento intenro SEPA attraverso la banca online

en: _Internal Transaction…
it: Transazione _interna…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
it: Invia l'ordinativo per una nuova transazione online interna alla banca attraverso l'Online Banking

en: Issue SEPA Direct _Debit…
it: Ordina un a_ddebito diretto SEPA…

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
it: Invia l'ordinativo per una nuova nota di addebito diretto europea (SEPA) attraverso la banca online

en: Show _log window
it: Mostra finestra di _log

en: Show the online banking log window
it: Mostra la schermata di log della banca online

en: _Online Banking Setup…
it: Impostazione dell'_Online Banking…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
it: Impostazione iniziale dell'accesso all'Online Banking (HBCI o OFX DirectConnect, utilizzando AqBanking)

en: Close window when finished
it: Chiudi la finestra al termine

en: Remember the PIN in memory
it: Ricorda il PIN in memoria

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
it: Metti la causale della transazione prima del risultato della transazione.

en: Verbose HBCI debug messages
it: Messaggi di debug HBCI prolissi

en: DTAUS import data format
it: Formato di importazione dei dati DTAUS

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file DTAUS. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: CSV import data format
it: Formato di importazione dei dati CSV

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file CSV. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: SWIFT MT940 import data format
it: Formato di importazione dei dati SWIFT MT940

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file SWIFT MT940. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: SWIFT MT942 import data format
it: Formato di importazione dei dati SWIFT MT942

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file SWIFT MT940. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: Validation…
it: Validazione…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
it: Riga %d: nessun ID del documento nella prima riga del file di importazione.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
it: Riga %d, documento %s/%u: intestatario non impostato.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
it: Riga %d, documento %s/%u: il fornitore %s non esiste.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
it: Riga %d, documento %s/%u: il cliente %s non esiste.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
it: Riga %d, documento %s/%u: %s non è una data di emissione valida.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
it: Riga %d, documento %s/%u: %s non è una data di scadenza valida.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
it: Riga %d, documento %s/%u: il conto %s non esiste

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
it: Riga %d, documento %s/%u: il conto %s non è un conto del tipo Conto Fornitore.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
it: Riga %d, documento %s/%u: il conto %s non è un conto del tipo Conto Cliente.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
it: Riga %d, documento %s/%u: prezzo non impostato.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
it: Errore/i nel documento di vendita %s, tutte le righe di questo documento sono state ignorate.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
it: Errore/i nel documento senza ID, tutte le righe di questo documento sono state ignorate.

en: Processing…
it: In elaborazione…

en: Invoice %s created.
it: Documento di vendita %s creato.

en: Do you want to update existing bills/invoices?
it: Vuoi aggiornare i documenti di acquisto/vendita esistenti?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
it: Il documento %s non è stato aggiornato perché esiste già.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
it: Il documento %s non è stato aggiornato perché è già registrato.

en: Invoice %s updated.
it: Documento %s aggiornato.

en: Invoice %s posted.
it: Documento %s registrato.

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
it: Il documento %s NON è stato registrato perché le valute non corrispondono.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
it: Il documento %s NON è stato registrato perché richiede una conversione della valuta.

en: Nothing to process.
it: Niente da processare.

en: Owner-ID
it: ID-intestatario

en: Billing-ID
it: ID-fatturazione

en: Quantity
it: Quantità

en: Disc-type
it: Tipo-sconto

en: Disc-how
it: Mod-sconto

en: Taxable
it: Imponibile

en: Taxincluded
it: Imposte-incluse

en: Tax-table
it: Tabella-imposte

en: Account-posted
it: Conto-emissione

en: Memo-posted
it: Memo-registrato

en: Accu-splits
it: Suddivisioni-cumulate

en: Import Bills or Invoices from csv
it: Importa documenti di acquisto o vendita da csv

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
it: Importazione:
    - righe ignorate: %i
    - righe importate: %i
    
    Validazione e elaborazione:
    - righe corrette: %u
    - righe ignorate: %u
    - documenti creati: %u
    - documenti aggiornati: %u

en: These lines were ignored during import
it: Queste righe sono state ignorate durante l'importazione

en: The input file can not be opened.
it: Il file di input non può essere aperto.

en: Adjust regular expression used for import
it: Correggi l'espressione regolare utilizzata per l'importazione

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
it: Questa espressione regolare è utilizzata per filtrare il file da importare. Modificala secondo le tue esigenze.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
it: Questa procedura permette di esportare la struttura dei conti in un file utilizzando il separatore specificato.
    
    Seleziona le impostazioni richieste per il file e fai clic su «Avanti» per proseguire o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
it: Questa procedura ti aiuterà a esportare le transazioni in un file con il separatore specificato di seguito.
    
    %s
    
    Sebbene una transazione possa avere suddivisioni in diversi conti selezionati, ogni transazione verrà esportata solo una volta. Essa apparirà sotto il primo account elaborato di quelli in cui è suddivisa la transazione.
    
    Il formato di output per prezzo/tasso è controllato dall'impostazione Preferenze,
    «Numeri, Data, Orario»->«Forza la visualizzazione dei prezzi come decimali»
    
    Seleziona le impostazioni richieste per il file e quindi fai clic su «Avanti» per procedere o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
it: Ci saranno più righe per ogni transazione con ogni riga che rappresenta una suddivisione.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
it: Ci sarà una riga per ogni transazione, equivalente a una singola riga in un registro in modalità «Libro mastro base» Pertanto, alcuni dettagli del trasferimento potrebbero andare persi.

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
it: La struttura dei conti verrà esportata nel file «%s» facendo clic sul pulsante «Applica».
    
    È anche possibile tornare indietro per verificare le selezioni facendo clic su «Indietro» o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
it: Facendo clic su «Applica», le transazioni verranno esportate nel file «%s» e il numero di conti esportati sarà %u.
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare le impostazioni facendo clic su «Indietro» o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
it: Facendo clic su «Applica», le transazioni verranno esportate nel file «%s»
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare la selezione facendo clic su «Indietro» o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
it: Si è verificato un errore con l'esportazione: potrebbe essere un problema di spazio, di permessi o di impossibilità ad accedere alla cartella. Controlla il file di tracciamento per maggiori informazioni.
    Potrebbe essere necessario abilitare il debugging.

en: File exported successfully!
it: Esportazione del file riuscita!

en: -- Split Transaction --
it: -- Diversi --

en: Full Category Path
it: Percorso completo della categoria

en: Amount With Sym
it: Importo con Sim

en: Amount Num.
it: Importo Num.

en: Value Num.
it: Valore Num.

en: Rate/Price
it: Tasso/Prezzo

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Commodity/Currency
it: Commodity/Valuta

en: Void Reason
it: Motivo annullamento

en: Full Account Name
it: Nome completo del conto

en: Reconcile Date
it: Data di riconciliazione

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
it: Facendo clic sul tasto «Applica», i conti verranno importati dal file «%s».
    
    Puoi tornare indietro e verificare le tue scelte facendo clic su «Indietro» oppure su «Annulla» per interrompere l'importazione.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
it: Premendo il tasto «Applica», i conti verranno importati dal file «%s».
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare le proprie selezioni premendo «Indietro» o «Annulla» per interrompere l'importazione.
    
    Se questa è la prima importazione in un nuovo file, verrà mostrata una finestra per l'impostazione delle opzioni del libro, dato che possono influenzare il modo in cui i dati sono convertiti in transazioni di GnuCash.
    Nota: Dopo l'importazione, potresti dover usare l'opzione «Visualizza/Filtra per/Altro» impostando la visualizzazione per i conti non utilizzati.

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
it: Importazione completata con errori!
    
    Sono stati aggiunti %u conti e ne sono stati aggiornati %u.
    
    Gli errori sono elencati di seguito…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
it: Importazione completata correttamente!
    
    Sono stati aggiunti %u conti e ne sono stati aggiornati %u.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
it: Si sono verificati problemi nella lettura di alcune impostazioni salvate, durante il caricamento.
    Si prega di rivedere e salvare di nuovo.

en: Delete the Import Settings.
it: Cancella le impostazioni di importazione.

en: Setting name already exists, overwrite?
it: Il nome dell'impostazione esiste già, sovrascrivo?

en: The settings have been saved.
it: Le impostazioni sono state salvate.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
it: Si è verificato un problema nel salvare le impostazioni, prova di nuovo.

en: Invalid encoding selected
it: È stata selezionata una codifica non valida

en: Merge with column on _left
it: Unisci alla co_lonna di sinistra

en: Merge with column on _right
it: Unisci alla colonna di dest_ra

en: _Split this column
it: Dividi que_sta colonna

en: _Widen this column
it: Allarga _questa colonna

en: _Narrow this column
it: Restri_ngi questa colonna

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
it[0]: aggiunto %d prezzo
it[1]: aggiunti %d prezzi

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
it[0]: %d prezzo duplicato
it[1]: %d prezzi duplicati

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
it[0]: %d prezzo sostituito
it[1]: %d prezzi sostituiti

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
it: I prezzi sono stati importati dal file '%s'.
    
    Riepilogo importazione:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
it: Si è verificato un errore imprevisto durante la creazione dei prezzi. Segnalalo come un bug.
    
    Messaggio di errore:
    %s

en: No Linked Account
it: Nessun conto collegato

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
it: Si è verificato un errore imprevisto durante la creazione delle transazioni. Segnalalo come un bug.
    
    Messaggio di errore:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
it: Fai doppio clic sulle righe per modificarle, poi fai clic su «Avanti» per importare

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
it: Le transazioni sono state importate dal file '{1}'.

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
it: Riga %u, percorso al conto %s non trovato, aggiunto come livello principale

en: Row %u, commodity %s / %s not found
it: Riga %u, commodity %s / %s non trovata

en: Row %u, account %s not in %s
it: Riga %u, conto %s non in %s

en: Period: 123,456.78
it: Punto: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
it: Virgola: 123.456,78

en: Please select a date column.
it: Selezionare una colonna data.

en: Please select an amount column.
it: Selezionare una colonna importo.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
it: Seleziona una colonna da «Valuta di destinazione» oppure imposta una valuta nel campo «Valuta di destinazione» field.

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
it: Seleziona una colonna «Simbolo di provenienza» oppure imposta una Commodity nel campo «Commodity di provenienza».

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
it: Seleziona una colonna «Spazio dei nomi di provenienza» oppure imposta una Commodity, nel campo «Commodity di provenienza».

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
it: «Commodity di provenienza» non può essere lo stesso di «Valuta di destinazione».

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
it: Nessun dato valido nel file selezionato. Potrebbe essere un file vuoto oppure la codifica selezionata è sbagliata.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
it: Nessuna riga selezionata per l'importazione. Riduci il numero di righe da saltare.

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
it: Non è stato possibile processare tutti i campi. Correggi i problemi riportati per ogni riga e sistema le righe da saltare.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
it: Non è stata selezionata alcuna colonna per «Valuta di destinazione» né è stata selezionata alcuna valuta.
    Questo non deve succedere. Segnalalo come un bug.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
it: Non è né stata selezionata una colonna «Spazio dei nomi di provenienza/Simbolo di provenienza' né è stata selezionata una commodity di provenienza.
    Questo non deve succedere. Segnala l'accaduto come un Bug.

en: Please select an account column.
it: Seleziona una colonna conto.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
it: Seleziona una colonna per il conto o imposta un conto di base nel campo conto.

en: Please select a description column.
it: Seleziona una colonna descrizione.

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
it: Non è stata selezionata alcuna colonna per il conto né è stato specificato un conto di base.
    Questo non deve succedere. Segnalalo come un bug.

en: From Symbol
it: Simbolo di provenienza

en: From Namespace
it: Nome di provenienza

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
it: Il valore non sembra contenere un numero valido.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
it: Il valore non può essere riconosciuto come un numero utilizzando il formato valuta selezionato.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
it: Il valore non può essere convertito in una commodity valida.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
it: Il valore non può essere riconosciuto in uno spazio dei nomi valido.

en: Column value can not be empty.
it: Il valore della colonna non può essere vuoto.

en: 'From Symbol' can not be empty.
it: Il «Simbolo di provenienza» non può essere vuoto.

en: 'From Namespace' can not be empty.
it: «Il nome di provenienza» non può essere vuoto.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
it: «Valuta di destinazione» non può essere lo stesso di «Commodity di provenienza».

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
it: Valore convertito in una valuta non valida per un tipo di colonna di valuta.

en: No date column.
it: Nessuna colonna per la data.

en: No amount column.
it: Nessuna colonna importo.

en: No 'Currency to'.
it: Nessuna «Valuta di destinazione».

en: No 'Commodity from'.
it: Nessuna «Commodity di provenienza».

en: Failed to create price from selected columns.
it: Impossibile creare i prezzi dalle colonne selezionate.

en: Transaction Commodity
it: Commodity della transazione

en: Transfer Action
it: Operazione trasferimento

en: Transfer Memo
it: Promemoria trasferimento

en: Transfer Reconciled
it: Trasferimento riconciliato

en: Transfer Reconcile Date
it: Data riconciliazione trasferimento

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
it: Il valore non può essere riconosciuto come uno stato di riconciliazione valido.

en: No valid date.
it: Nessuna data valida.

en: Account value can't be empty.
it: Il valore del conto non può essere vuoto.

en: Account value can't be mapped back to an account.
it: Il valore del conto non può essere ricondotto ad un conto.

en: Transfer account value can't be empty.
it: Il valore del conto di trasferimento non può essere vuoto.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
it: Il valore del conto di trasferimento non può essere ricondotto ad un conto.

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
it: La suddivisione è stata riconciliata ma la colonna della data di riconciliazione manca o non è valida.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
it: La divisione del trasferimento è riconciliata ma la colonna della data di riconciliazione del trasferimento manca o non è valida.

en: No Settings
it: Nessuna impostazione

en: GnuCash Export Format
it: Formato esportazione GnuCash

en: Shipping Name
it: Contatto spedizione

en: Shipping Address 1
it: Indirizzo spedizione 1

en: Shipping Address 2
it: Indirizzo spedizione 2

en: Shipping Address 3
it: Indirizzo spedizione 3

en: Shipping Address 4
it: Indirizzo spedizione 4

en: Shipping Phone
it: Telefono spedizione

en: Shipping Fax
it: Fax spedizione

en: Shipping Email
it: Email spedizione

en: Import Customers from csv
it: Importa clienti da csv

en: customers
it: clienti

en: vendors
it: fornitori

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
it: Risultati dell'importazione:
    %i righe sono state ignorate
    %i righe sono state importate:
       %u %s correzioni
       %u %s ignorate (non correggibili)
    
       %u %s create
       %u %s aggiornate (in base all'id)

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
it: Il conto «%s» è un segnaposto e non può contenere transazioni. Scegliere un conto diverso.

en: (Full account ID:
it: (ID completo del conto:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
it: Seleziona una commodity da associare al codice specifico della borsa. Nota che il codice della borsa per la commodity selezionata verrà sovrascritto.

en: m/d/y
it: m/g/a

en: d/m/y
it: g/m/a

en: y/m/d
it: a/m/g

en: y/d/m
it: a/g/m

en: No new transactions were found in this import.
it: Nessuna nuova transazione è stata trovata in questa importazione.

en: Destination account for the auto-balance split.
it: Conto di destinazione per la suddivisione di bilancio automatico.

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Edit description, notes, or memo
it: _Modifica descrizione, note o promemoria

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Reset all edits
it: _Ripristina tutte le modifiche

[ctx: Column header for 'Adding transaction']
en: A
it: N

[ctx: Column header for 'Updating plus Clearing transaction']
en: U+C
it: A+C

en: Additional Comments
it: Commenti aggiuntivi

en: New, already balanced
it: Nuova, già bilanciata

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
it: Nuova, trasferimento di %s verso «%s» (manuale)

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
it: Nuova, trasferimento di %s verso «%s» (automatica)

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
it: Nuova, SBILANCIATA (serve il prezzo per trasferire %s al conto %s)!

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
it: Nuova, SBILANCIATA (necessita di un conto di trasferimento per %s)!

en: Reconcile (manual) match to %s
it: Riconcilia la corrispondenza (manuale) su %s

en: Reconcile (auto) match to %s
it: Riconcilia la corrispondenza (automatica) su %s

en: Match missing!
it: Nessuna corrispondenza!

en: Update and reconcile (manual) match to %s
it: Aggiorna e riconcilia la corrispondenza (manuale) su %s

en: Update and reconcile (auto) match to %s
it: Aggiorna e riconcilia la corrispondenza (automatica) su %s

en: Do not import (no action selected)
it: Non importare (nessuna operazione selezionata)

en: Confidence
it: Confidenza

en: Pending Action
it: Azione in sospeso

en: Manual
it: Manuale

en: Select a .log file to replay
it: Scegliere un file di log da ripetere

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
it: Impossibile aprire il file di log «%s»

en: Failed to open log file: %s: %s
it: Impossibile aprire il file di log «%s»: %s

en: The log file you selected was empty.
it: Il file di log selezionato è vuoto.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
it: Il file di log selezionato non può essere letto. L'intestazione non è stata riconosciuta.

en: Stock account for security "%s"
it: Conto azioni per il titolo «%s»

en: Income account for security "%s"
it: Conto entrate per il titolo «%s»

en: Unknown OFX account
it: Conto OFX sconosciuto

en: Unknown OFX checking account
it: Conto corrente OFX sconosciuto

en: Unknown OFX savings account
it: Conto risparmi OFX sconosciuto

en: Unknown OFX money market account
it: Conto di mercato monetario OFX sconosciuto

en: Unknown OFX credit line account
it: Conto linea di credito OFX sconosciuto

en: Unknown OFX CMA account
it: Conto OFX CMA sconosciuto

en: Unknown OFX credit card account
it: Conto carta di credito OFX sconosciuto

en: Unknown OFX investment account
it: Conto investimento OFX sconosciuto

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
it: Durante l'importazione di transazioni dal file OFX «%s» ho trovato %d transazioni precedentemente importate, nessuna nuova transazione.

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
it: file Open/Quicken Financial Exchange (*.ofx, *.qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
it: Selezionare uno o più file OFX/QFX da processare

en: Import _OFX/QFX…
it: Importa _OFX/QFX…

en: Process an OFX/QFX response file
it: Elabora un file di responso OFX/QFX

en: GnuCash account name
it: Nome del conto di GnuCash

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
it: Inserisci un nome o una breve descrizione, quale «Azioni Red Hat».

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
it: Immetti la sigla simbolo o altra abbreviazione nota, come «RHT»; se non ce n'è una, o non la conosci, creane una propria.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
it: Seleziona la borsa in cui il simbolo è scambiato o seleziona il tipo di investimento (ad esempio FONDO per i fondi comuni); se non si trova la borsa o un tipo di investimento adatto, se ne può creare uno nuovo.

en: Name or _description
it: Nome o _descrizione

en: _Ticker symbol or other abbreviation
it: Simbolo _ticker o altra abbreviazione

en: _Exchange or abbreviation type
it: M_ercato o tipo di abbreviazione

en: (split)
it: (suddivisione)

en: Are you sure you want to cancel?
it: Sicuro di voler annullare?

en: Please select a file to load.
it: Scegli un file da caricare.

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
it: Il file non è stato trovato oppure è negata la lettura. Seleziona un altro file.

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
it: Il file QIF è già caricato. Scegli un altro file.

en: Select QIF File
it: Scegli il file QIF

en: _Resume
it: _Riprendi

en: Canceled
it: Annullato

en: An error occurred while loading the QIF file.
it: Si è verificato un errore nel caricamento del file QIF.

en: Failed
it: Fallito

en: Cleaning up
it: Pulizia in corso

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
it: È stato rilevato un problema analizzando il file QIF.

en: Loading completed
it: Caricamento completato

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
it: Premendo il pulsante «Avvia», GnuCash procederà al caricamento del file QIF. Se non ci saranno errori o avvertimenti, procederà automaticamente al passo successivo. Diversamente, i dettagli dell'operazione verranno visualizzati qui sotto per la consultazione.

en: Choose the QIF file currency
it: Seleziona la valuta del file QIF

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
it: Devi immettere una valuta nazionale esistente o inserire un tipo differente.

en: A bug was detected while converting the QIF data.
it: È avvenuto un errore mentre si tentava di convertire il file QIF.

en: Canceling
it: Eliminazione in corso

en: A bug was detected while detecting duplicates.
it: È stato riscontrato un bug mentre si ricercavano i duplicati.

en: Conversion completed
it: Conversione completata

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
it: Premendo il pulsante «Avvia», GnuCash importerà i dati QIF. Se non si verificano errori o avvertimenti, si procederà automaticamente al passo successivo. Diversamente, i dettagli verranno visualizzati qui sotto per essere controllati.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
it: GnuCash non è stato in grado di salvare le preferenze di mappatura.

en: There was a problem with the import.
it: Si è verificato un problema con l'importazione.

en: QIF Import Completed.
it: Importazione file QIF completata.

en: QIF account name
it: Nome del conto QIF

en: QIF category name
it: Nome della categoria QIF

en: QIF payee/memo
it: Beneficiario/promemoria QIF

en: Match?
it: Corrispondenza?

en: QIF import requires guile with regex support.
it: L'importazione QIF richiede guile e il supporto per le regexp.

en: Enter a name for the account
it: Immetti un nome per il conto

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
it: Il conto «%s» è un segnaposto e non può contenere transazioni. Scegliere un conto diverso.

en: Placeholder?
it: Segnaposto?

en: Dividends
it: Dividendi

en: Cap Return
it: Rendimento

en: Cap. gain (long)
it: Plusvalenza (lungo)

en: Cap. gain (mid)
it: Plusvalenza (medio)

en: Cap. gain (short)
it: Plusvalenza (breve)

en: Equity
it: Patrimonio netto

en: Retained Earnings
it: utili portati a nuovo

en: Commissions
it: Commissioni

en: Margin Interest
it: Margine di interesse

en: Line
it: Linea

en: Read aborted.
it: Lettura interrotta.

en: Reading
it: Lettura in corso

en: Some characters have been discarded.
it: Alcuni caratteri sono stati scartati.

en: Converted to:
it: Convertito in:

en: Some characters have been converted according to your locale.
it: Alcuni caratteri sono stati convertiti sulla base delle proprie impostazioni locali.

en: Ignoring unknown option
it: Opzione sconosciuta ignorata

en: Date required.
it: È necessario inserire la data.

en: Discarding this transaction.
it: Sto scartando questa transazione.

en: Ignoring class line
it: Ignoro la riga della classe

en: Ignoring category line
it: Ignoro la riga della categoria

en: Ignoring security line
it: Ignoro la riga del titolo

en: File does not appear to be in QIF format
it: Il file non sembra essere in formato QIF

en: Transaction date
it: Data della transazione

en: Transaction amount
it: Importo della transazione

en: Share price
it: Quotazione

en: Share quantity
it: Quantità di azioni

en: Investment action
it: Operazione di investimento

en: Reconciliation status
it: Stato della riconciliazione

en: Commission
it: Commissione

en: Account type
it: Tipo di conto

en: Tax class
it: Categoria imposta

en: Category budget amount
it: Importo del bilancio della categoria

en: Account budget amount
it: Importo del bilancio del conto

en: Credit limit
it: Limite di credito

en: Parsing categories
it: Analisi delle categorie

en: Parsing accounts
it: Analisi dei conti

en: Parsing transactions
it: Analisi delle transazioni

en: Unrecognized or inconsistent format.
it: Formato sconosciuto o inconsistente.

en: Parsing failed.
it: Analisi fallita.

en: Parse ambiguity between formats
it: Analizza le differenze tra i formati

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
it: Il valore '~a' potrebbe essere ~a o ~a.

en: Finding duplicate transactions
it: Ricerca delle transazioni doppie

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
it: Operazione '~a' non riconosciuta.

en: QIF import: Name conflict with another account.
it: Importazione QIF: il nome è in conflitto con quello di un altro conto.

en: Preparing to convert your QIF data
it: Sto preparando la conversione dei dati QIF

en: Creating accounts
it: Creazione dei conti

en: Matching transfers between accounts
it: Controllo dei trasferimenti tra i conti

en: Converting
it: Conversione in corso

en: Missing transaction date.
it: Manca la data della transazione.

en: Welcome to GnuCash
it: Benvenuto in GnuCash

en: Have a nice day!
it: Buona giornata!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
it: Benvenuto nella shell GnuCash %s

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
it: Il conto «%s» non esiste. Vuoi crearlo?

en: Hours
it: Ore

en: Project
it: Progetto

en: Material
it: Materiale

en: Save the current entry?
it: Salva il valore corrente?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
it: L'attuale transazione d'esempio è stata modificata. Vuoi registrare le modifiche prima di duplicare l'immissione, oppure eliminare la duplicazione?

en: _Record
it: _Registra

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
it: Immissione non valida: fornisci un conto nella valuta corretta per questa posizione.

en: This account should usually be of type income.
it: Questo conto dovrebbe essere di solito del tipo «Entrate».

en: This account should usually be of type expense or asset.
it: Questo conto dovrebbe essere di solito del tipo «Uscite» o «Attività».

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
it: La tabella imposte %s non esiste. Vuoi crearla?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
it: L'elemento corrente è stato modificato, ma fa parte di un ordine esistente. Vuoi registrare la variazione e modificare effettivamente l'ordine?

en: _Don't Record
it: _Non registrare

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
it: L'elemento corrente è stato modificato. Vuoi salvarlo	?

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
it: Descrizione di un elemento

[ctx: sample]
en: Action
it: Operazione

[ctx: sample]
en: 9,999.00
it: 9.999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.00
it: 999.999,00

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
it: Uscite:Automobile:Benzina

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
it: Tabella imposte 1

[ctx: sample]
en: 999.00
it: 999,00

[ctx: sample for 'Billable']
note: Translators: Abbreviation sample for Billable
en: BI
it: Fatt.

[ctx: sample]
en: Payment
it: Pagamento

en: Charge
it: Addebito

en: Income Account
it: Conto entrate

en: Expense Account
it: Conto uscite

en: Discount Type
it: Tipo sconto

en: Discount How
it: Come scontare

en: Unit Price
it: Prezzo unitario

en: Taxable?
it: Imponibile?

en: Tax Included?
it: Imposte incluse?

en: Invoiced?
it: Fatturato?

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Billable?
it: Fatturabile?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
it: Immetti il conto entrate/uscite per l'elemento o scegline uno dall'elenco

en: Enter the type of Entry
it: Immetti il tipo di elemento

en: Enter the Entry Description
it: Immetti la descrizione per l'elemento

en: Enter the Discount Amount
it: Immetti l'importo dello sconto

en: Enter the Discount Percent
it: Immetti la percentuale di sconto

en: Enter the Discount … unknown type
it: Immetti lo sconto … tipo sconosciuto

en: Discount Type: Monetary Value
it: Tipo sconto: valore monetario

en: Discount Type: Percent
it: Tipo di sconto: percentuale

en: Select the Discount Type
it: Seleziona il tipo di sconto

en: Tax computed after discount is applied
it: Imposta calcolata dopo l'applicazione dello sconto

en: Discount and tax both applied on pretax value
it: Sconto e imposta applicati sul valore imponibile

en: Discount computed after tax is applied
it: Lo sconto è calcolato dopo l'applicazione dell'imposta

en: Select how to compute the Discount and Taxes
it: Selezionare come calcolare lo sconto e le imposte

en: Enter the unit-Price for this Entry
it: Immetti il prezzo unitario per questo elemento

en: Enter the Quantity of units for this Entry
it: Immetti la quantità di unità per questo elemento

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
it: Immettere la tabella imposte da applicare per questo elemento

en: Is this entry taxable?
it: Questo elemento è imponibile?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
it: L'imposta è già compresa nel prezzo di questo elemento?

en: Is this entry invoiced?
it: L'elemento è stato fatturato?

en: Is this entry credited?
it: Questo elemento è stato accreditato?

en: Include this entry on this invoice?
it: Includi questo elemento nel documento?

en: Include this entry on this credit note?
it: Includi questo elemento nella nota credito?

en: Unknown EntryLedger Type
it: Tipo di elemento per il libro mastro sconosciuta

en: The subtotal value of this entry
it: Subtotale per questo elemento

en: The total tax of this entry
it: Imposta totale per questo elemento

en: Is this entry billable to a customer or job?
it: Questo elemento è addebitabile a un cliente o lavoro?

en: How did you pay for this item?
it: Come è stato pagato questo elemento?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
it: Questa transazione sta per essere modificata in un altro registro. Terminare la modifica nell'altro registro prima di procedere.

en: Save transaction before duplicating?
it: Salvare la transazione prima di duplicarla?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
it: La transazione selezionata è stata modificata. Salvare le modifiche prima di duplicarla, o cancellare l'operazione?

en: New Split Information
it: Informazioni sulla nuova suddivisione

en: Cannot store a transaction at this date
it: Impossibile salvare una transazione in questa data

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
it: La data inserita per la copia della transazione è precedente al «Limite di sola lettura» impostato per questo conto. L'impostazione può essere modificata dal menu «File->Proprietà->Conti».

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
it: Stai per sovrascrivere una suddivisione esistente. Vuoi procedere?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
it: Questa è la suddivisione che collega questa transazione al registro. Non puoi sovrascriverla dalla finestra del registro. È possibile sovrascriverla dal registro che mostra l'altro lato della stessa transazione.

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
it: Stai per sovrascrivere una transazione esistente. Proseguire?

en: Recalculate Transaction
it: Ricalcola transazione

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
it: I valori immessi per questa transazione non sono coerenti. Quali valori vuoi che vengano ricalcolati?

en: Changed
it: Cambiato

en: _Recalculate
it: _Ricalcola

[ctx: Action Column]
en: Deposit
it: Versamento

en: Withdraw
it: Prelievo

en: Check
it: Assegno

en: ATM Deposit
it: Deposito ATM

en: ATM Draw
it: Prelievo ATM

en: Teller
it: Cassiere

en: Receipt
it: Ricevuta

en: Increase
it: Aumento

en: Decrease
it: Diminuzione

en: AutoDep
it: Deposito automatico

en: Wire
it: Bonifico

en: Direct Debit
it: Addebito diretto

en: Fee
it: Commissione

en: Rebate
it: Riduzione

en: Paycheck
it: Assegno

en: Rebalance Transaction
it: Ribilancia la transazione

en: The current transaction is not balanced.
it: La transazione corrente non è bilanciata.

en: Balance it _manually
it: Bilanciala _manualmente

en: Let GnuCash _add an adjusting split
it: Consenti a GnuCash di _aggiungere una suddivisione di conciliazione

en: Adjust current account _split total
it: Modifica il totale _suddiviso del conto

en: Adjust _other account split total
it: Correggi il totale della _suddivisione dell'altro conto

en: _Rebalance
it: _Ribilancia

en: This register does not support editing exchange rates.
it: Questo registro non permette la modifica dei tassi di cambio.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
it: È necessario selezionare una suddivisione per modificarne il tasso di cambio.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
it: È necessario espandere la transazione per modificarne il tasso di cambio.

en: The entered account could not be found.
it: Il conto inserito non è stato trovato.

en: The two currencies involved equal each other.
it: Le due valute si equivalgono.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
it: L'importo del frazionamento è nullo, quindi non è necessario alcun tasso di cambio.

en: Save the changed transaction?
it: Salvare le modifiche alla transazione?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
it: La transazione corrente è stata modificata. Salvare i cambiamenti prima di creare una nuova transazione, annullare i cambiamenti o tornare alla transazione modificata?

en: _Discard Changes
it: _Annulla le modifiche

en: _Record Changes
it: _Salva le modifiche

en: Mark split as unreconciled?
it: Marcare la transazione come non riconciliata?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
it: Si sta per marcare una suddivisione riconciliata come non riconciliata. Procedendo, potrebbe risultare difficile effettuare delle riconciliazioni in futuro! Procedo con la modifica?

en: _Unreconcile
it: Segna come _non riconciliata

[ctx: sample]
note: Translators: The 'sample:' items are strings which are not displayed, but only used to estimate widths.
en: 22/02/2000
it: 22/02/2020

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
it: Descrizione di una transazione

[ctx: sample]
en: 999,999.000
it: 999.999,000

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
it: Stringa di testo per il campo promemoria

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
it: Stringa di testo per il campo delle note

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
it: Nessuna ragione particolare

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
it: Non è stato possibile determinare la valuta del conto. Sarà utilizzata quella predefinita del sistema.

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
it: Rif

en: T-Ref
it: Rif-T

en: T-Num
it: Num-T

en: Exch. Rate
it: Tasso di cambio

en: Oth. Curr.
it: Altra val.

en: Tot Credit
it: Tot Avere

en: Tot Debit
it: Tot Dare

en: Tot Shares
it: Tot Azioni

en: Debit Formula
it: Formula del Dare

en: Credit Formula
it: Formula dell'Avere

en: Reconciled on %s
it: Riconciliato su %s

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento, quali il numero del documento o dell'assegno, comune a tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
it: Inserisci un riferimento, quali il numero del documento o dell'assegno, unico per ogni riga dell'elemento (suddivisione)

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento, quale il numero dell'assegno, comune a tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
it: Inserisci un riferimento, quale il numero dell'assegno, unico per ogni riga dell'elemento (suddivisione)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento alla transazione, quali il numero del documento o dell'assegno, comune a tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento alla transazione comune per tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter the name of the Customer
it: Inserisci il nome del cliente

en: Enter the name of the Vendor
it: Inserisci il nome del fornitore

en: Enter a description of the transaction
it: Inserisci una descrizione per la transazione

en: Enter notes for the transaction
it: Inserisci delle note per la transazione

en: Reason the transaction was voided
it: Il motivo per cui la transazione è stata annullata

en: Enter an action type, or choose one from the list
it: Immetti il tipo di operazione, o scegline una dall'elenco

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
it: Inserisci un numero di riferimento, quale il numero del prossimo assegno, o seleziona un tipo di operazione dall'elenco

en: Enter a description of the split
it: Immettere una descrizione per la suddivisione

en: Enter the effective share price
it: Inserisci il prezzo effettivo dell'azione

en: Enter the number of shares bought or sold
it: Inserisci il numero di azioni acquistate o vendute

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
it: Inserisci il conto da cui trasferire, o sceglierne uno dall'elenco

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
it: Questa transazione contiene suddivisioni multiple; fai clic sul pulsante «Suddivisione» per vederle tutte

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
it: Questa transazione è un frazionamento azionario. Fai clic sul pulsante «Suddivisione» per visualizzare i dettagli

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
it: Impossibile modificare la transazione selezionata. La transazione è marcata in sola lettura poiché:
    
    »%s»

en: Change transaction containing a reconciled split?
it: Cambiare la transazione che contiene una suddivisione riconciliata?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
it: Si sta per cambiare una transazione che contiene delle suddivisioni riconciliate nei seguenti conti:
    %s
    
    Vuoi procedere con queste modifiche?

en: Change reconciled split?
it: Cambiare suddivisione riconciliata?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
it: Si sta per modificare un campo protetto di una suddivisione riconciliata. Se procedi nella modifica questa suddivisione non sarà più riconciliata. Questo può rendere difficile una riconciliazione in futuro! Vuoi procedere con questa modifica?

en: Chan_ge Split
it: Ca_mbia suddivisione

en: Chan_ge Transaction
it: _Modifica transazione

en: Enter debit formula for real transaction
it: Inserisci la formula del Dare per la transazione reale

en: Enter credit formula for real transaction
it: Immettere la formula dell'Avere per la transazione reale

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
it: La data inserita per la nuova transazione è precedente al «Limite di sola lettura» impostato per questo libro. L'impostazione può essere modificata dal menu «File->Proprietà->Conti», reimpostando alla soglia.

en: List
it: Elenco

en: Template file "~a" can not be read
it: Il file di modello «~a» non può essere letto

en: Load
it: Carica

en: Fonts
it: Caratteri

en: Font info for the report title.
it: Tipo di carattere per il titolo del resoconto.

en: Account link
it: Collegamento al conto

en: Font info for account name.
it: Tipo di carattere per il nome del conto.

en: Number cell
it: Cella numerica

en: Font info for regular number cells.
it: Tipo di carattere per le celle numeriche regolari.

en: Negative Values in Red
it: Valori negativi in rosso

en: Display negative values in red.
it: Visualizza i valori negativi in rosso.

en: Number header
it: Intestazione numero

en: Font info for number headers.
it: Tipo di carattere per le intestazioni del numero.

en: Text cell
it: Cella di testo

en: Font info for regular text cells.
it: Tipo di carattere per le celle di testo regolari.

en: Total number cell
it: Cella del totale

en: Font info for number cells containing a total.
it: Tipo di carattere per le celle numeriche che contengono un totale.

en: Total label cell
it: Cella dell'etichetta del totale

en: Font info for cells containing total labels.
it: Tipo di carattere per le celle che contengono l'etichetta del totale.

en: Centered label cell
it: Cella con etichetta centrata

en: Font info for centered label cells.
it: Tipo di carattere per le celle con etichetta centrata.

en: Can't save style sheet
it: Impossibile salvare il foglio di stile

en: Exchange rate | Exchange rates
it[0]: Tasso di cambio
it[1]: Tassi di cambio

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
it: Non esiste alcun bilancio di previsione. Occorre crearne almeno uno.

en: Edit report options
it: Modifica le opzioni del resoconto

en: Disabled
it: Disabilitato

en: This report requires you to specify certain report options.
it: Questo resoconto richiede l'impostazione di alcune opzioni.

en: No accounts selected
it: Nessun conto selezionato

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
it: Questo resoconto richiede che vengano selezionati i conti nelle opzioni.

en: No data
it: Nessun dato

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
it: I conti selezionati non contengono dati/transazioni (o solo valori nulli) per il periodo di tempo selezionato

en: Select a date to report on.
it: Selezionare una data per la quale generare un resoconto.

en: Start of reporting period.
it: Inizio del periodo del resoconto.

en: End of reporting period.
it: Fine del periodo del resoconto.

en: The amount of time between data points.
it: Il tempo intercorrente tra le date.

en: One Day
it: Un giorno

en: One Week
it: Una settimana

en: Two Weeks
it: Due settimane

en: One Month
it: Un mese

en: Quarter Year
it: Trimestre

en: Half Year
it: Semestre

en: One Year
it: Un anno

en: All
it: Tutti

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
it: Visualizza i conti a questo livello, ignorando ogni altra impostazione.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
it: Ignora la selezione dei conti e visualizza i sottoconti di tutti i conti selezionati?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
it: Genera resoconti su questi conti, se la profondità di visualizzazione lo permette.

en: Select the currency to display the values of this report in.
it: Seleziona la valuta con la quale visualizzare i valori di questo resoconto.

en: The source of price information.
it: La fonte dell'informazione sul prezzo.

en: Average cost of purchases weighted by volume
it: Costo medio di acquisto ponderato per volume

en: Weighted average of all transactions in the past
it: Media ponderata di tutte le transazioni del passato

en: Last up through report date
it: Ultimo fino alla data del resoconto

en: Closest to report date
it: Data più vicina a quella del resoconto

en: Most recent
it: Più recente

en: Choose the marker for each data point.
it: Scegli il marcatore per ogni punto dei dati.

en: Diamond
it: Rombo

en: Circle
it: Cerchio

en: Square
it: Quadrato

en: Cross
it: Croce

en: Plus
it: Segno più

en: Dash
it: Tratto

en: Filled diamond
it: Rombo pieno

en: Filled circle
it: Cerchio pieno

en: Filled square
it: Quadrato pieno

en: Choose the method for sorting accounts.
it: Scegliere il criterio di ordinamento dei conti.

en: Alphabetical by account code
it: Alfabetico per numero del conto

en: Alphabetical by account name
it: Alfabetico per nome del conto

en: Numerical by descending amount
it: Numericamente per ammontare decrescente

en: How to show the balances of parent accounts.
it: Come visualizzare i saldi dei conti genitore.

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
it: Saldo nel conto genitore, escludendo ogni sottoconto.

en: Do not show any balances of parent accounts.
it: Non visualizza alcun saldo per i conti genitore.

en: Account Balance
it: Saldo del conto

en: Calculate Subtotal
it: Calcola il subtotale

en: Do not show
it: Non mostrare

en: How to show account subtotals for parent accounts.
it: Come visualizzare i subtotali per i conti padre.

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
it: Visualizza i subtotali per i conti genitore selezionati che hanno dei sottoconti.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
it: Non mostrare i subtotali per i conti genitore.

en: Show subtotals
it: Visualizza i subtotali

en: _Assets & Liabilities
it: _Attività e passività

en: _Income & Expense
it: _Entrate e uscite

en: B_udget
it: B_ilancio di previsione

en: _Taxes
it: _Imposte

en: E_xamples
it: E_sempi

en: _Experimental
it: S_perimentale

en: _Multicolumn
it: Vista _multi colonna

en: Display
it: Visualizzazione

en: Report name
it: Nome del resoconto

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: _Business
it: _Impresa

en: Invoice Number
it: Numero documento di vendita

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
it: Uno dei resoconti ha un «report-guid» duplicato. Controllare il sistema dei resoconti, in particolare i tuoi resoconti salvati, per cercare un resoconto con questo «report-guid»:

en: Wrong report definition:
it: Definizione errata del resoconto:

en:  Report is missing a GUID.
it:  Al resoconto manca un GUID.

en: Enter a descriptive name for this report.
it: Immetti un nome descrittivo per questo resoconto.

en: Select a stylesheet for the report.
it: Scegli un foglio di stile per il resoconto.

en: Average Balance
it: Saldo medio

en: Step Size
it: Intervallo temporale

en: Report's currency
it: Valuta del resoconto

en: Price Source
it: Fonte del prezzo

en: Include Sub-Accounts
it: Includi i sottoconti

en: Exclude transactions between selected accounts
it: Escludi le transazioni tra i conti selezionati

en: Plot Width
it: Larghezza di stampa

en: Plot Height
it: Altezza di stampa

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
it: Includi i sottoconti di tutti i conti selezionati.

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
it: Escludi le transazioni che coinvolgono due soli conti, entrambi selezionati qui sotto. Questo incide solamente sulle colonne di profitto e perdite della tabella.

en: Do transaction report on this account.
it: Fa un resoconto delle transazioni per questo conto.

en: Show table
it: Visualizza tabella

en: Display a table of the selected data.
it: Visualizza una tabella dei dati selezionati.

en: Show plot
it: Visualizza stampa

en: Display a graph of the selected data.
it: Visualizza un grafico dei dati selezionati.

en: Plot Type
it: Tipo di stampa

en: The type of graph to generate.
it: Il tipo di grafico da creare.

en: Average
it: Media

en: Profit
it: Profitto

en: Period start
it: Inizio periodo

en: Period end
it: Fine periodo

en: Maximum
it: Massimo

en: Minimum
it: Minimo

en: Gain
it: Guadagni

en: Loss
it: Perdite

en: Income vs. Day of Week
it: Entrate per giorno della settimana

en: Expenses vs. Day of Week
it: Uscite per giorno della settimana

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
it: Visualizza un diagramma a torta con le entrate registrate in ogni giorno della settimana

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
it: Visualizza un diagramma a torta con le uscite registrate in ogni giorno della settimana

en: Levels of Subaccounts
it: Livello di profondità dei sottoconti

en: Show Totals
it: Visualizza i totali

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
it: Genera un resoconto per questi conti, se il livello dei conti scelto lo permette.

en: Show the total balance in legend?
it: Visualizzare il saldo totale nella legenda?

en: Sample Graphs
it: Grafici di esempio

en: Pie:
it: Torta:

en: Bar, normal:
it: Barre, normale:

en: Bar, stacked:
it: Barre, impilate:

en: Scatter:
it: Dispersione:

en: Report Title
it: Titolo del resoconto

en: Title for this report.
it: Titolo per questo resoconto.

en: Boolean Option
it: Opzione booleana

en: This is a boolean option.
it: Questa è una opzione Booleana.

en: Multi Choice Option
it: Opzione a scelta multipla

en: This is a multi choice option.
it: Questa è un'opzione a scelta multipla.

en: First Option
it: Prima opzione

en: Second Option
it: Seconda opzione

en: Third Option
it: Terza opzione

en: Fourth Options
it: Quarta opzione

en: String Option
it: Opzione stringa

en: This is a string option.
it: Questa è un'opzione di stringa.

en: Just a Date Option
it: Semplicemente un'opzione di data

en: This is a date option.
it: Questa è un'opzione di data.

en: Combo Date Option
it: Opzione di data combinata

en: This is a combination date option.
it: Questa è un'opzione di data combinata.

en: Relative Date Option
it: Opzione di data relativa

en: This is a relative date option.
it: Questa è un'opzione di data relativa.

en: Number Option
it: Opzione numero

en: This is a number option.
it: Questa è un'opzione di numero.

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: This is a color option.
it: Questa è un'opzione di colore.

en: An account list option
it: Un'opzione elenco conti

en: This is an account list option.
it: Questa è un'opzione elenco conti.

en: A list option
it: Un'opzione elenco

en: This is a list option.
it: Questa è un'opzione elenco.

en: The Good
it: Il Buono

en: The Bad
it: Il Cattivo

en: The Ugly
it: Il Brutto

en: Testing
it: Test

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
it: Questo è un esempio di resoconto GnuCash ~a. Vedere il codice guile (scheme) nella cartella «scm/report» per i dettagli su come scrivere i propri resoconti o ampliare quelli esistenti.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
it: Per partecipare alla scrittura dei resoconti, o per contribuire con il proprio, consultare la mailing list ~a.

en: The current time is ~a.
it: L'ora corrente è ~a.

en: The boolean option is ~a.
it: L'opzione booleana è ~a.

en: true
it: vero

en: false
it: falso

en: The radio button option is ~a.
it: L'opzione del pulsante di opzione è ~a.

en: The multi-choice option is ~a.
it: L'opzione a scelta multipla è ~a.

en: The string option is ~a.
it: L'opzione stringa è ~a.

en: The date option is ~a.
it: L'opzione della data è ~a.

en: The relative date option is ~a.
it: L'opzione di data relativa è ~a.

en: The combination date option is ~a.
it: L'opzione di data combinata è ~a.

en: The number option is ~a.
it: L'opzione numero è ~a.

en: The number option formatted as currency is ~a.
it: L'opzione del numero formattato come valuta è ~a.

en: Items you selected:
it: Elementi selezionati:

en: List items selected
it: Elenca gli elementi selezionati

en: (You selected no list items.)
it: (non è stato selezionato alcun elemento)

en: You have selected no accounts.
it: Nessun conto è stato selezionato.

en: Display help
it: Visualizza aiuto

en: An options example report.
it: Un rapporto di esempio sulle opzioni.

en: Tax Report / TXF Export
it: Resoconto imposte / esportazione TXF

en: Alternate Period
it: Periodi alternati

en: Override or modify From: & To:.
it: Sovrascrivi o modifica «Dal:» e «Al:».

en: Use From - To
it: Utilizza «Dal» - «Al»

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
it: stima imposte 1° trimestre (1 Gen - 31 Mar)

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
it: stima imposte 2° trimestre (1 Apr - 31 Mag)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
it: stima imposte 3° trimestre (1 Giu - 31 Ago)

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
it: stima imposte 4° trimestre (1 Set - 31 Dic)

en: Last Year
it: L'anno scorso

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
it: Stima imposte 1° trimestre anno scorso (1 Gen - 31 Mar)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
it: Stima imposte 2° trimestre anno scorso (1 Apr - 31 Mag)

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
it: Stima imposte 3° trimestre anno scorso (1 Giu - 31 Ago)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
it: Stima imposte 4° trimestre anno scorso (1 Set - 31 Dic)

en: Select Accounts (none = all)
it: Scegli conti (nessuno=tutti)

en: Select accounts.
it: Scegli i conti.

en: Suppress $0.00 values
it: Elimina le voci nulle

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
it: I conto con valore 0.00 non verranno stampati.

en: Print Full account names
it: Stampa il nome completo del conto

en: Print all Parent account names.
it: Stampa tutti i nomi dei conti genitore.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
it: ATTENZIONE: ci sono codici TXF doppi assegnati ad alcuni conti. Solo i codici TXF con sorgenti creditizie possono essere ripetuti.

en: Period from ~a to ~a
it: Periodo dal ~a al ~a

en: Tax Report & XML Export
it: Resoconto Imposte ed esportazione XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
it: Entrate imponibili / Spese deducibili / Esporta su file .XML

en: Taxable Income / Deductible Expenses
it: Entrate imponibili / Spese deducibili

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
it: Questo resoconto mostra le entrate imponibili e le spese deducibili.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
it: Questa pagina mostra il proprio imponibile e le spese deducibili.

en: Tax Schedule Report/TXF Export
it: Resoconto imposte/esportazione TXF

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
it: I codici imposta con valore $0.00 non verranno stampati.

en: Do not print full account names
it: Non stampare i nomi completi dei conti

en: Do not print all Parent account names.
it: Non stampare tutti i nomi dei conti genitore.

en: Print all Transfer To/From Accounts
it: Stampa tutti i trasferimenti da/a

en: Print all split details for multi-split transactions.
it: Stampa tutti i dettagli della suddivisione per le transazioni suddivise.

en: Print TXF export parameters
it: Stampa i parametri di esportazione TXF

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
it: Mostra i parametri di esportazione TXF per ogni codice TXF o conto nel resoconto.

en: Do not print T-Num:Memo data
it: Non stampare i dati del campo «Num-T:Promemoria»

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
it: Non stampare i dati del campo «Num-T:Promemoria» per le transazioni.

en: Do not print Action:Memo data
it: Non stampare i dati del campo «Azione:Promemoria»

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
it: Non stampare i dati del campo «Azione:Promemoria» per le transazioni.

en: Do not print transaction detail
it: Non stampare i dettagli della transazione

en: Do not print transaction detail for accounts.
it: Non stampa i dettagli della transazione per i conti.

en: Do not use special date processing
it: Non usare l'elaborazione speciale delle date

en: Do not print transactions out of specified dates.
it: Non stampare le transazioni al di fuori delle date specificate.

en: Currency conversion date
it: Data di conversione della valuta

en: Select date to use for PriceDB lookups.
it: Seleziona la data da utilizzare per l'analisi del database dei prezzi.

en: Nearest to transaction date
it: Data più vicina a quella della transazione

en: Nearest to report date
it: Data più vicina a quella del resoconto

en: Tax Schedule Report & TXF Export
it: Resoconto pianificazione imposte ed esportazione TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
it: Entrate imponibili / spese deducibili con dettagli delle transazioni / esporta in .TXF

en: Taxable Income/Deductible Expenses
it: Entrate imponibili / Spese deducibili

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
it: Questo resoconto mostra il dettaglio delle transazioni per i propri conti relativi alle imposte dirette.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
it: Questa pagina mostra il dettaglio della transazione per i conti rilevanti ai fini delle imposte sul reddito.

en: Income Piechart
it: Grafico a torta delle entrate

en: Expense Piechart
it: Grafico a torta delle uscite

en: Asset Piechart
it: Grafico a torta delle attività

en: Security Piechart
it: Grafico a torta dei titoli

en: Liability Piechart
it: Grafico a torta delle passività

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
it: Visualizza un diagramma a torta con le entrate registrate in un intervallo di tempo

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
it: Visualizza un diagramma a torta con le uscite registrate in un intervallo di tempo

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
it: Visualizza un diagramma a torta con il saldo delle attività in un determinato momento

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
it: Visualizza un grafico a torta con la distribuzione delle attività sui titoli

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
it: Visualizza un diagramma a torta con il saldo delle passività in un determinato momento

en: Income Accounts
it: Conti entrate

en: Expense Accounts
it: Conti uscite

en: Assets
it: Attivo

en: Liabilities
it: Passivo

en: Show long names
it: Visualizza nomi completi

en: Show Percents
it: Visualizza percentuali

en: Maximum Slices
it: Fette massime

en: Sort Method
it: Metodo di ordinamento

en: Show Average
it: Visualizza media

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
it: Selezionare se gli importi devono essere visualizzati su tutto il periodo o come medie ad esempio mensili.

en: No Averaging
it: No medie

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
it: Numero massimo di livelli da visualizzare nella struttura dei conti.

en: Show the full account name in legend?
it: Visualizzare il nome completo del conto nella legenda?

en: Show the full security name in the legend?
it: Visualizzare il nome completo del titolo nella legenda?

en: Show the percentage in legend?
it: Visualizzare la percentuale nella legenda?

en: Maximum number of slices in pie.
it: Numero massimo di fette nel diagramma a torta.

en: Yearly Average
it: Media annua

en: Monthly Average
it: Media mensile

en: Weekly Average
it: Media settimanale

en: Balance at ~a
it: Saldo al ~a

en: Account Summary
it: Riepilogo del conto

en: Future Scheduled Transactions Summary
it: Riepilogo delle transazioni pianificate future

en: Depth limit behavior
it: Comportamento al limite di profondità

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
it: Come gestire i conti che hanno una profondità superiore a quella specificata (se ce ne sono).

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
it: Visualizza il saldo totale, considerando i saldi dei sottoconti, di ogni conto al livello di profondità impostato.

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
it: Riporta i conti più in profondità del limite, al limite di profondità.

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
it: Ometti tutti i conti più profondi del limite di profondità.

en: Parent account balances
it: Saldi dei conti genitore

en: Parent account subtotals
it: Subtotali del conto genitore

en: Include accounts with zero total balances
it: Includi i conti con saldo nullo

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
it: Include in questo resoconto i conti con saldo nullo (calcolato ricorsivamente).

en: Omit zero balance figures
it: Non scrivere gli zeri dei saldi nulli

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
it: Visualizza uno spazio vuoto al posto degli importi nulli.

en: Show accounting-style rules
it: Visualizza le righe in stile contabile

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
it: Usa le righe sotto alle colonne dei numeri sommati com'è uso dei contabili.

en: Display accounts as hyperlinks
it: Visualizza i conti come collegamenti ipertestuali

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
it: Visualizza il nome di ogni conto nella tabella come un collegamento ipertestuale alla finestra del suo registro.

en: Show an account's balance.
it: Visualizza il saldo del conto.

en: Show an account's account code.
it: Visualizza il numero del conto.

en: Show an account's account type.
it: Visualizza la tipologia del conto.

en: Account Description
it: Descrizione del conto

en: Show an account's description.
it: Visualizza una descrizione del conto.

en: Account Notes
it: Note sul conto

en: Show an account's notes.
it: Visualizza le note del conto.

en: Commodities
it: Commodity

en: Show Foreign Currencies
it: Visualizza le valute estere

en: Display any foreign currency amount in an account.
it: Visualizza qualunque valore in valuta estera presente in un conto.

en: Show Exchange Rates
it: Visualizza i tassi di cambio

en: Show the exchange rates used.
it: Visualizza i tassi di cambio utilizzati.

en: Recursive Balance
it: Saldo ricorrente

en: Raise Accounts
it: Allinea i conti

en: Omit Accounts
it: Escludi i conti

en: Account title
it: Titolo conto

en: Advanced Portfolio
it: Portafoglio avanzato

en: Share decimal places
it: Posizioni decimali dell'azione

en: Include accounts with no shares
it: Includi i conti senza azioni

en: Show ticker symbols
it: Mostra il simbolo ticker

en: Show listings
it: Mostra elenchi

en: Show prices
it: Visualizza i prezzi

en: Show number of shares
it: Mostra il numero di azioni

en: Basis calculation method
it: Metodo di calcolo base

en: Set preference for price list data
it: Imposta la preferenza per i dati dell'elenco dei prezzi

en: How to report brokerage fees
it: Come rendicontare le commissioni di intermediazione

en: Basis calculation method.
it: Metodo di calcolo base.

en: Average cost of all shares
it: Costo medio di tutte le azioni

en: First-in first-out
it: FIFO: Primo entrato, primo uscito

en: Last-in first-out
it: LIFO: Ultimo entrato, primo uscito

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
it: Dà la precedenza alle quotazioni dell'editor prezzi rispetto alle transazioni, dove possibile.

en: How to report commissions and other brokerage fees.
it: Come registrare commissioni e altri diritti di intermediazione.

en: Include in basis
it: Includi nel costo

en: Include in gain/loss
it: Includi nel guadagno/perdita

en: Omit from report
it: Escludi dal resoconto

en: Display the ticker symbols.
it: Visualizza i simboli ticker.

en: Display exchange listings.
it: Visualizza i listini di borsa.

en: Display numbers of shares in accounts.
it: Mostra il numero di azioni nei conti.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
it: Il numero di cifre decimali da utilizzare per i numeri delle azioni.

en: Display share prices.
it: Visualizza i prezzi delle azioni.

en: Stock Accounts to report on.
it: Conti delle azioni di cui fare il resoconto.

en: Include accounts that have a zero share balances.
it: Includi i conti che hanno un saldo di azioni nullo.

en: Listing
it: Elenco

en: Basis
it: Base

en: Money In
it: Denaro in entrata

en: Money Out
it: Denaro in uscita

en: Realized Gain
it: Guadagno realizzato

en: Unrealized Gain
it: Guadagni non realizzati

en: Total Gain
it: Guadagno totale

en: Rate of Gain
it: Tasso di guadagno

en: Total Return
it: Rendimento totale

en: Rate of Return
it: Tasso di rendimento

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
it: * i dati per questa commodity sono ricavati utilizzando il prezzo della transazione invece che dall'elenco prezzi.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
it: Se si è in una situazione multivalutaria, i cambi potrebbero non essere corretti.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
it: ***Questa commodity non ha prezzo ed è stato usato un prezzo pari a 1.

en: Balance Forecast
it: Previsione saldo

en: Report on these accounts.
it: Resoconto per questi conti.

en: Data markers?
it: Marcatori dati?

en: Display a mark for each data point.
it: Mostra un marcatore per ogni punto dei dati.

en: Show reserve line
it: Mostra la linea di riserva

en: Reserve amount
it: Importo di riserva

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
it: L'importo della riserva è impostato sul saldo minimo desiderato

en: Show target line
it: Mostra linea target

en: Target amount above reserve
it: Importo obiettivo sopra alla riserva

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
it: L'obiettivo viene utilizzato per pianificare un futuro acquisto di grandi dimensioni, che verrà aggiunto come una riga sopra l'importo della riserva.

en: Show future minimum
it: Mostra minimo futuro

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
it: Il minimo futuro aggiungerà, per ciascuna data, un saldo minimo previsto, comprese le transazioni pianificate.

en: Target
it: Obiettivo

en: Reserve
it: Riserva

en: Balance Sheet
it: Stato patrimoniale

en: Balance Sheet Date
it: Data dello stato patrimoniale

en: Single column Balance Sheet
it: Stato patrimoniale su singola colonna

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
it: Stampa la sezione passività/patrimonio nella stessa colonna, sotto la sezione attività e non come una seconda colonna a destra della sezione delle attività.

en: Flatten list to depth limit
it: Comprimi l'elenco al limite di profondità

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
it: Visualizza i conti che eccedono il limite di profondità, al limite di profondità.

en: Label the assets section
it: Etichetta la sezione dell'attivo

en: Whether or not to include a label for the assets section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione dell'attivo.

en: Include assets total
it: Includi il totale dell'attivo

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
it: Indica se includere una riga con il totale dell'attivo.

en: Use standard US layout
it: Usa la disposizione predefinita per gli Stati Uniti

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
it: L'ordine delle sezioni del resoconto sarà attività/passività/patrimonio netto (invece di attività/patrimonio netto/passività).

en: Label the liabilities section
it: Etichetta la sezione passività

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione del passivo.

en: Include liabilities total
it: Includi il totale del passivo

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
it: Indica se includere una riga con il totale del passivo.

en: Label the equity section
it: Etichetta la sezione del patrimonio netto

en: Whether or not to include a label for the equity section.
it: Indica e includere un'etichetta per la sezione del patrimonio netto.

en: Include equity total
it: Includi il totale del patrimonio netto

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
it: Indica se includere una riga con il totale del patrimonio netto.

en: Total Liabilities
it: Totale Passivo

en: Total Assets
it: Totale Attivo

en: Retained Losses
it: Perdite portate a nuovo

en: Trading Gains
it: Guadagni di trading

en: Trading Losses
it: Perdite di trading

en: Unrealized Gains
it: Guadagni non realizzati

en: Unrealized Losses
it: Perdite non realizzate

en: Total Equity
it: Totale Patrimonio netto

en: Total Liabilities & Equity
it: Totale Passivo e Patrimonio netto

en: Balance Sheet (eguile)
it: Stato patrimoniale (eguile)

en: Report format
it: Formato del resoconto

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
it: Lo stato patrimoniale può essere visualizzato su 1 o 2 colonne.

en: Exclude accounts with zero total balances
it: Escludi i conti con saldo totale nullo

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
it: Esclude i conti con saldo nullo che non sono di livello principale ma non i sottoconti con saldo non nullo.

en: Negative amount format
it: Formato dell'importo negativo

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
it: Il formato da utilizzare per gli importi negativi: con segno, o tra parentesi.

en: Font family
it: Famiglia di carattere

en: Font definition in CSS font-family format.
it: Definizione della famiglia del carattere nel formato CSS.

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
it: Dimensione del carattere nel formato CSS (per esempio «medium» o «10pt»).

en: Template file
it: File modello

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file di modello eguile parte di questo resoconto. Il file deve essere nella tua cartella .gnucash, o altrimenti nel giusto percorso all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: CSS stylesheet file
it: File CSS del foglio di stile

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file del foglio di stile CSS da utilizzare con questo resoconto. Se specificato, questo file dovrebbe essere nella tua cartella «.gnucash» o nella giusta posizione all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: Extra Notes
it: Note aggiuntive

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
it: Note aggiunte alla fine del documento di vendita; possono contenere dei markup HTML.

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
it: Correggi la disposizione per adattarla alla larghezza dello schermo o della pagina

en: Display liabilities and equity below assets
it: Visualizza le passività e il capitale sotto le attività

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
it: Visualizza a sinistra l'attivo e a destra passivo e patrimonio netto

en: Sign: -$10.00
it: Segno: -€10.00

en: Brackets: ($10.00)
it: Parentesi: (€10.00)

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
it: (Versione in sviluppo -- non fare affidamento sui valori riportati in questo resoconto senza prima averli controllati. <br>Modificare l'opzione «Note aggiuntive» per togliere questo messaggio)

en: Imbalance
it: Sbilancio

en: Orphan
it: Orfano

en: Balance Sheet using eguile-gnc
it: Stato patrimoniale usando eguile-gnc

en: Display a balance sheet (using eguile template)
it: Visualizza lo stato patrimoniale (utilizzando un modello eguile)

en: Period duration
it: Durata del periodo

en: Duration between time periods
it: Durata tra i periodi di tempo

en: Period order is most recent first
it: L'ordine dei periodi mostra per primo il periodo più recente

en: Enable dual columns
it: Abilita le due colonne

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
it: Selezionando questa opzione si abiliteranno i resoconti a doppia colonna.

en: Disable amount indenting
it: Disabilita il rientro del valore

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
it: Selezionando questa opzione si disabilita il rientro degli importi e si allineano gli importi in una singola colonna.

en: Add options summary
it: Aggiungi il riepilogo delle opzioni

en: Add summary of options.
it: Aggiungi un riepilogo delle opzioni.

en: Account full name instead of indenting
it: Nome completo del conto, invece del rientro

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
it: La selezione di questa opzione abilita il nome completo del conto e disabilita il rientro dei nomi dei conti.

en: Parent account amounts include children
it: I saldi dei conti genitore includono quelli dei conti figlio

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
it: Se questa opzione è abilitata, i totali parziali vengono visualizzati negli importi principali e, se il conto genitore ha un proprio saldo, viene visualizzato nella riga successiva come un conto figlio. Se questa opzione è disabilitata, i totali parziali vengono visualizzati sotto i gruppi genitore e figlio.

en: Display amounts as hyperlinks
it: Visualizza gli importi come collegamenti ipertestuali

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
it: Mostra ogni importo nella tabella come un collegamento ipertestuale a un o a un resoconto.

en: Label sections
it: Etichetta le sezioni

en: Whether or not to include a label for sections.
it: Indica se includere un'etichetta per le sezioni.

en: Include totals
it: Includi i totali

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
it: Indica se includere una riga con gli importi totali.

en: Enable chart
it: Abilita grafico

en: Enable link to chart
it: Abilita il collegamento al grafico

en: Common Currency
it: Valuta comune

en: Convert all amounts to a single currency.
it: Converti tutte gli importi in un'unica valuta.

en: Show original currency amount
it: Visualizza gli importi nella valuta originale

en: Also show original currency amounts
it: Visualizza anche gli importi nella valuta originale

en: If more than 1 period column, include overall period?
it: Se c'è più di una colonna periodo, includere periodo complessivo?

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
it: Se vengono visualizzate colonne per più periodi di profitti e perdite, mostra anche profitti e perdite complessivi del periodo complessivo.

en: Always
it: Sempre

en: Total For
it: Totale

en: Asset
it: Attivo

en: Liability
it: Passivo

en: Liability and Equity
it: Passivo e Patrimonio netto

en: Exchange Rates
it: Tassi di cambio

en: Barchart
it: Grafico a barre

en:  to
it:  a

en: Expense
it: Uscite

en: Net Income
it: Entrate nette

en: Balance Sheet (Multicolumn)
it: Stato patrimoniale (multi-colonna)

en: Income Statement (Multicolumn)
it: Conto economico (multi-colonna)

en: Budget Balance Sheet
it: Stato patrimoniale previsionale

en: Include new/existing totals
it: Includi i totali nuovi o esistenti

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
it: Indica se includere le righe che indicano la variazione dei totali inserite nel bilancio preventivo.

en: Budget to use.
it: Bilancio di previsione da utilizzare.

en: Existing Assets
it: Attività esistenti

en: Allocated Assets
it: Attività allocate

en: Unallocated Assets
it: Attività non allocate

en: Existing Liabilities
it: Passività esistenti

en: New Liabilities
it: Nuove passività

en: Existing Retained Earnings
it: Utili portati a nuovo esistenti

en: Existing Retained Losses
it: Perdite portate a nuovo esistenti

en: New Retained Earnings
it: Nuovi utili portati a nuovo

en: New Retained Losses
it: Nuove perdite portate a nuovo

en: Total Retained Earnings
it: Totale utili portati a nuovo

en: Total Retained Losses
it: Totale perdite portate a nuovo

en: Existing Equity
it: Patrimonio esistente

en: New Equity
it: Nuovo patrimonio

en: Budget Chart
it: Grafico bilancio di previsione

en: Running Sum
it: Saldo progressivo

en: Chart Type
it: Tipo di grafico

en: Range start
it: Inizio dell'intervallo

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
it: Seleziona un tipo di periodo di budget che avvia l'intervallo del resoconto.

en: Exact start period
it: Periodo di inizio esatto

en: Select exact period that starts the reporting range.
it: Seleziona il periodo esatto che termina l'intervallo del resoconto.

en: Range end
it: Fine dell'intervallo

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
it: Seleziona un tipo di periodo di budget che termina l'intervallo del resoconto.

en: Exact end period
it: Periodo di fine esatto

en: Select exact period that ends the reporting range.
it: Seleziona il periodo esatto che termina l'intervallo del resoconto.

en: First budget period
it: Primo periodo di budget

en: Previous budget period
it: Precedente periodo di budget

en: Current budget period
it: Attuale periodo di budget

en: Next budget period
it: Prossimo periodo di budget

en: Last budget period
it: Ultimo periodo di budget

en: Manual period selection
it: Selezione manuale del periodo

en: Calculate as running sum?
it: Calcolare il saldo come somma progressiva?

en: Select which chart type to use.
it: Scegli quale tipo di grafico utilizzare.

en: Bar Chart
it: Grafico a barre

en: Line Chart
it: Grafico a linee

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
it: Prev: ~a Eff: ~a

en: Actual
it: Effettivo

en: Budget Flow
it: Flusso di bilancio

en: Period number.
it: Numero del periodo.

en: Report for range of budget periods
it: Limita il resoconto a dei periodi del bilancio preventivo

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
it: Crea un resoconto solo per un periodo limitato invece che per tutto il bilancio preventivo.

en: Select a budget period that begins the reporting range.
it: Selezionare un periodo di bilancio da cui far partire il resoconto.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
it: Selezionare un periodo di bilancio a cui far terminare il resoconto.

en: Label the revenue section
it: Etichetta la sezione delle entrate

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione delle entrate.

en: Include revenue total
it: Includi il totale delle entrate

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
it: Indica se includere una riga contenente il totale delle entrate.

en: Label the expense section
it: Etichetta la sezione delle uscite

en: Whether or not to include a label for the expense section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione uscite.

en: Include expense total
it: Includi il totale delle uscite

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
it: Indica se includere una riga che indica il totale delle uscite.

en: Display as a two column report
it: Visualizza come un resoconto a due colonne

en: Divides the report into an income column and an expense column.
it: Divide il resoconto in due colonne: una per le entrate e una per le uscite.

en: Display in standard, income first, order
it: Visualizza nell'ordine standard: entrate per prime

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
it: Visualizza il resoconto con l'ordine standard, posizionando le entrate prima delle uscite.

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
it: La fine del periodo di resoconto non può essere precedente all'inizio.

en: Reporting range end period cannot exceed number of periods in budget
it: Il periodo di fine dell'intervallo di rendicontazione non può superare il numero di periodi nel budget

en: Revenues
it: Entrate

en: Total Revenue
it: Totale Entrate

en: Total Expenses
it: Totale Uscite

en: for Budget ~a
it: per il bilancio di previsione ~a

en: for Budget ~a Period ~d
it: per il bilancio di previsione ~a Periodo ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
it: per il bilancio di previsione ~a Periodi ~d - ~d

en: Net income
it: Reddito netto

en: Net loss
it: Perdita netta

en: Budget Income Statement
it: Resoconto conto economico di previsione

en: Budget Profit & Loss
it: Conto economico previsionale

en: Budget Report
it: Resoconto bilancio di previsione

en: Account Display Depth
it: Profondità con cui visualizzare i conti

en: Always show sub-accounts
it: Visualizza sempre i sottoconti

en: Show Budget
it: Visualizza il bilancio di previsione

en: Display a column for the budget values.
it: Visualizza una colonna per i valori di bilancio.

en: Show Budget Notes
it: Visualizza le note del bilancio di previsione

en: Display a column for the budget notes.
it: Visualizza una colonna per le note di bilancio.

en: Show Actual
it: Visualizza effettivo (Eff)

en: Display a column for the actual values.
it: Visualizza una colonna per i valori effettivi.

en: Show Difference
it: Visualizza differenza (Diff)

en: Display the difference as budget - actual.
it: Visualizza la differenza «preventivo - effettivo».

en: Use accumulated amounts
it: Usa gli importi accumulati

en: Values are accumulated across periods.
it: I valori vengono sommati tra periodi.

en: Show Column with Totals
it: Mostra la colonna con i totali

en: Display a column with the row totals.
it: Visualizza una colonna con i totali della riga.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
it: Includi i conti con saldo nullo e i valori del bilancio

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
it: Includi i conti con saldo nullo (calcolato ricorsivamente) e i valori del bilancio preventivo in questo resoconto.

en: Include collapsed periods before selected.
it: Includi i periodi ridotti precedentemente selezionati.

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
it: Include nel resoconto periodi precedenti come una singola colonna compressa (una per tutti i periodi prima dell'inizio)

en: Include collapsed periods after selected.
it: Includi i periodi compressi dopo quelli selezionati.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
it: Include nel resoconto i periodi successivi in una singola colonna compressa (una per tutti i periodi dopo il termine finale del periodo di bilancio)

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
it: Bil

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
it: Att

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
it: utilizzo importi accumulati

en: Cash Flow Barchart
it: Grafico a barre Flusso di liquidità

en: Include Trading Accounts in report
it: Includi i conti di trading nel resoconto

en: Show Money In
it: Visualizza il denaro in entrata

en: Show Money Out
it: Visualizza denaro in uscita

en: Show Net Flow
it: Visualizza flusso netto

en: Show Table
it: Mostra tabella

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
it: Includi nel resoconto i trasferimenti da e per i conti di trading.

en: Show money in?
it: Mostra denaro in entrata?

en: Show money out?
it: Mostra denaro in uscita?

en: Show net money flow?
it: Mostra flusso netto di denaro?

en: Net Flow
it: Flusso netto

en: Overview:
it: Panoramica:

en: Shows a barchart with cash flow over time
it: Mostra un grafico a barre con l'evoluzione nel tempo del flusso di cassa

en: Cash Flow
it: Flusso di cassa

en: Show Full Account Names
it: Visualizza il nome completo del conto

en: Show full account names (including parent accounts).
it: Visualizza il nome del conto completo (inclusi quelli dei conti genitore).

en: ~a and subaccounts
it: ~a e i sottoconti

en: ~a and selected subaccounts
it: ~a e i sottoconti selezionati

en: Money into selected accounts comes from
it: Il denaro nei conti selezionati proviene da

en: Money out of selected accounts goes to
it: Il denaro nei conti selezionati va in

en: Income Chart
it: Grafico delle entrate

en: Expense Chart
it: Grafico delle uscite

en: Asset Chart
it: Grafico delle attività

en: Liability Chart
it: Grafico delle passività

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle entrate

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle uscite

en: Shows a chart with the Assets developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle attività

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle passività

en: Income Over Time
it: Entrate nel tempo

en: Expense Over Time
it: Uscite nel tempo

en: Assets Over Time
it: Attività nel tempo

en: Liabilities Over Time
it: Passività nel tempo

en: Show long account names
it: Visualizza il nome completo del conto

en: Use Stacked Charts
it: Usa grafici in pila

en: Maximum Bars
it: Numero massimo di barre

en: Show charts as stacked charts?
it: Mostra i grafici come grafici sovrapposti?

en: Maximum number of stacks in the chart.
it: Numero massimo di pile nel grafico.

en: Percentage chart
it: Grafico percentuale

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
it: Mostra i contributi del conto come percentuale del valore totale per il periodo.

en: Invalid dates
it: Date non valide

en: Start date must be earlier than End date
it: La data di inizio deve essere precedente alla data finale

en: Daily Average
it: Media giornaliera

en: Balances ~a to ~a
it: Saldi da ~a a ~a

en: Grand Total
it: Totale

en: No exportable data
it: Nessun dato esportabile

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
it: I conti delle entrate dovo sono state registrate le vendite e le entrate.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
it: I conti delle uscite dove vengono registrate i costi sottratti poi dai ricavi per calcolare il profitto.

en: Show Expense Column
it: Visualizza la colonna dei costi

en: Show the column with the expenses per customer.
it: Mostra la colonna dei costi sostenuti per il cliente.

en: Show Company Address
it: Mostra l'indirizzo dell'impresa

en: Show your own company's address and the date of printing.
it: Mostra l'indirizzo della tua impresa e la data di stampa.

en: Show Lines with All Zeros
it: Mostra le righe con tutti zeri

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
it: Mostra le righe della tabella con i clienti che non hanno alcuna transazione nel periodo del resoconto, quindi potrebbe mostrare tutti zeri nelle colonne.

en: Show Inactive Customers
it: Mostra clienti inattivi

en: Include customers that have been marked inactive.
it: Includi i clienti che sono stati marcati come inattivi.

en: Sort Column
it: Ordinamento colonna

en: Choose the column by which the result table is sorted.
it: Seleziona la colonna in base alla quale la tabella dei risultati è ordinata.

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Choose the ordering of the column sort.
it: Seleziona l'ordinamento della colonna.

en: Customer Name
it: Nome cliente

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
it: Markup (rapporto tra profitto e vendite)

en: Sales
it: Vendite

en: No valid customer found.
it: Nessun cliente valido trovato..

en: Markup
it: Margine

en: No Customer
it: Nessun cliente

en: Customer Summary
it: Riepilogo clienti

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
it: Prospetto delle variazioni di patrimonio netto

en: Report only on these accounts.
it: Genera il resoconto solo relativamente a questi conti.

en: Closing Entries pattern
it: Schema degli elementi di chiusura

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
it: Un qualsiasi testo nella colonna della descrizione che identifica un elemento di chiusura.

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
it: Lo schema per gli elementi di chiusura distingue maiuscole e minuscole

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
it: Rende sensibile al maiuscolo / minuscolo la corrispondenza del modello delle voci di chiusura.

en: Closing Entries Pattern is regular expression
it: Lo schema per gli elementi di chiusura è un'espressione regolare

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
it: Fa sì che il modello delle voci di chiusura sia trattato come un'espressione regolare.

en: for Period
it: nel periodo

en: Capital
it: Capitale

en: Investments
it: Investimenti

en: Withdrawals
it: Prelievi

en: Unrealized Gains for Period
it: Guadagni non realizzati del periodo

en: Unrealized Losses for Period
it: Perdite non realizzate del periodo

en: Increase in capital
it: Aumento del capitale

en: Decrease in capital
it: Diminuzione del capitale

en: Num/Action
it: Num/Operazione

en: Running Balance
it: Saldo corrente

en: Totals
it: Totali

en: General Ledger
it: Libro mastro generale

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Trans Number
it: Numero transazione

en: Use Full Account Name
it: Usa il nome completo del conto

en: Other Account Name
it: Nome dell'altro conto

en: Use Full Other Account Name
it: Usa il nome completo per il conto della contropartita

en: Other Account Code
it: Numero dell'altro conto

en: Sign Reverses
it: Inverti il segno per

en: Detail Level
it: Livello di dettaglio

en: Primary Key
it: Chiave primaria

en: Show Full Account Name
it: Visualizza il nome completo del conto

en: Primary Subtotal
it: Subtotale primario

en: Primary Subtotal for Date Key
it: Subtotale primario per la chiave di data

en: Primary Sort Order
it: Criterio di ordinamento primario

en: Secondary Key
it: Chiave secondaria

en: Secondary Subtotal
it: Subtotale secondario

en: Secondary Subtotal for Date Key
it: Subtotale secondario per la chiave di data

en: Secondary Sort Order
it: Criterio di ordinamento secondario

en: Income and GST Statement
it: Prospetto delle entrate con IVA

en: Filter
it: Filtro

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
it: Questo resoconto è utile per calcolare le imposte periodiche a debito e a credito verso le autorità. Da «Opzioni», seleziona i tuoi conti di vendita e acquisto. Ogni transazione può contenere, oltre ad attività, passività, conti fornitori o conti clienti, una suddivisione verso un conto imposte, ad es. Entrate: vendite -€ 1000, credito vs. cliente € 1220, debito: IVA sulle vendite -€ 220.

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
it: Questi conti imposte possono essere compilati utilizzando il registro standard oppure tramite i documenti di acquisto e vendita dell'impresa che necessitano della corretta impostazione delle tabelle delle imposte. Consultare la documentazione.

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
it: Dalle opzioni resoconto, dovrai selezionare i conti che registreranno le imposte GST / IVA riscosse o pagate. Questi conti devono contenere divisioni che documentino gli importi che sono stati interamente versati o rimborsati dalle autorità fiscali con le dichiarazioni periodiche GST / IVA. Questi conti devono essere di tipo ATTIVITÀ per le imposte pagate sugli acquisti e di tipo PASSIVITÀ per le imposte riscosse sulle vendite.

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
it: Nota che la variante del Regno Unito può specificare che i conti IVA UE possano essere contrassegnati con *EUVAT* nella descrizione del conto IVA. I conti di vendita e acquisto di merci UE possono essere contrassegnati con *EUGOODS* nella descrizione del conto.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
it: Questo messaggio verrà rimosso dopo che i conti imposte saranno stati specificati.

en: Individual sales columns
it: Colonne vendite individuali

en: Display individual sales columns rather than their sum
it: Visualizza singole colonne per le vendite anziché la loro somma

en: Individual purchases columns
it: Colonne acquisti individuali

en: Display individual purchases columns rather than their sum
it: Visualizza singole colonne per gli acquisti anziché la loro somma

en: Individual tax columns
it: Colonne imposte individuali

en: Display individual tax columns rather than their sum
it: Visualizza singole colonne per le imposte anziché la loro somma

en: Gross Balance
it: Saldo lordo

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
it: Visualizza il saldo lordo (vendite lorde - acquisti lordi)

en: Net Balance
it: Saldo netto

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
it: Visualizza il saldo netto (vendite nette - acquisti netti)

en: Tax payable
it: Imposte dovute

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
it: Mostra le imposte dovute (imposte sulle vendite - imposte sugli acquisti)

en: Purchases
it: Acquisti

en: Tax Accounts
it: Conti imposte

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
it: Individuare e selezionare i conti che conterranno le imposte riscosse o pagate. Questi conti devono contenere divisioni che documentano gli importi che sono interamente dovuti o accreditati all'autorità fiscale in base alle dichiarazioni periodiche IVA. Questi conti devono essere di tipo ATTIVITÀ per le imposte pagate con gli acquisti e di tipo PASSIVITÀ per le imposte riscosse sulle vendite.

en: Report Format
it: Formato del resoconto

en: Default Format
it: Formato predefinito

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
it: Dichiarazione BAS Australia. Specifica i conti delle vendite, degli acquisti e delle imposte.

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
it: Dichiarazione IVA UK. Specificare i conti vendite, acquisti e imposte. È possibile utilizzare le norme dell'UE. Indica i conti IVA UE con *EUVAT* nella descrizione del conto e indica i conti delle vendite e degli acquisti di beni UE con *EUGOODS* nella descrizione del conto.

en: Australia BAS
it: Dichiarazione BAS Australia

en: UK VAT Return
it: Dichiarazione IVA UK

note: Translators: "Gross Sales" refer to Net Sales + GST/VAT on Sales
en: Gross Sales
it: Vendite lorde

en: Net Sales
it: Vendite nette

en: Tax on Sales
it: Imposte sulle vendite

note: Translators: "Gross Purchases" refer to Net Purchase + GST/VAT on Purchase
en: Gross Purchases
it: Acquisti lordi

en: Net Purchases
it: Acquisti netti

en: Tax on Purchases
it: Imposte sugli acquisti

en: Label the trading accounts section
it: Etichetta la sezione dei conti per il trading

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione dei conti per il trading.

en: Include trading accounts total
it: Includi i totali dei conti per il trading

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
it: Indica se includere una riga contenente il saldo totale dei conti per il trading.

en: Total Trading
it: Totale trading

en: Income Statement
it: Conto economico

en: Profit & Loss
it: Conto economico

en: Chart
it: Grafico

en: Columns
it: Colonne

en: Validation
it: Validazione

en: Include accounts with no lots
it: Includi i conti senza lotti

en: Show Chart
it: Mostra Grafico

en: Chart type
it: Tipo di grafico

en: Chart location
it: Posizione del grafico

en: Plot width
it: Larghezza di stampa

en: Plot height
it: Altezza di stampa

en: Show lot GUID column
it: Mostra la colonna GUID lotto

en: Show date columns
it: Mostra le colonne data

en: Show bought columns
it: Mostra le colonne acquisti

en: Show sold columns
it: Mostra le colonne vendite

en: Show end columns
it: Mostra le colonne finali

en: Show realized gain column(s)
it: Mostra colonna/e con guadagni realizzati

en: Show unrealized gain column(s)
it: Mostra colonna/e guadagni non realizzati

en: Group gains by age (short term and long term)
it: Raggruppa i guadagni per periodi (breve termine e lungo termine)

en: Long term gains age (years)
it: Periodo guadagno a lungo termine (anni)

en: Show mnemonic in amounts
it: Mostra mnemonico in quantità

en: Include closed lots
it: Includi i lotti chiusi

en: Show blanks instead of zeros in table cells
it: Mostra spazi vuoti invece di zeri nelle celle della tabella

en: Show lot split rows
it: Mostra righe per la divisione del lotto

en: Investment Lots
it: Lotti di Investimenti

en: Start date
it: Data inizio

en: End date
it: Data fine

en: Price source
it: Fonte prezzo

en: Include only accounts with warnings
it: Includi solo i conti con avvisi

en: Warn if a lot has more than one bought split
it: Avvisa se un lotto ha più di un frazionamento acquistato

en: Warn if a lot's balance drops below zero
it: Avvisa se il saldo di un lotto scende sotto lo zero

en: Warn if a lot has a blank title
it: Avvisa se un lotto ha un titolo vuoto

en: Warn if the 'Realized Gain/Loss' split(s) sum does not match the computed gains
it: Avvisa se la somma dei «Guadagni/perdite realizzati» sui frazionamenti non corrisponde ai guadagni calcolati

en: Warn if a split is not assigned to a lot
it: Avvisa se un frazionamento non è assegnato a un lotto

en: Warn if the account balance does not match the computed lots' end balance
it: Avvisa se il saldo del conto non corrisponde al saldo finale calcolato dei lotti

en: Lot Title
it: Titolo Lotto

en: Bought Amount
it: Ammontare acquistato

en: Bought Value (Basis)
it: Valore acquistato (Base)

en: Bought Average Price
it: Prezzo medio di acquisto

en: Sold Splits
it: Frazionamenti venduti

en: Sold Amount
it: Importo venduto

en: Sold Basis
it: Base venduta

en: Sold Value
it: Valore venduto

en: ST Sold Amount
it: ST Importo venduto

en: ST Sold Basis
it: ST Base venduta

en: ST Sold Value
it: ST Valore venduto

en: LT Sold Amount
it: LT Importo venduto

en: LT Sold Basis
it: LT Base venduta

en: LT Sold Value
it: LT Valore venduto

en: Sold Average Price
it: Prezzo medio di vendita

en: End Amount
it: Importo Finale

en: End Basis
it: Base Finale

en: End Value
it: Valore Finale

en: ST Realized Gain
it: ST Guadagno realizzato

en: LT Realized Gain
it: LT Guadagno realizzato

en: Realized ROI
it: ROI realizzato

en: ST Unrealized Gain
it: ST Guadagni non realizzati

en: LT Unrealized Gain
it: LT Guadagni non realizzati

en: Unrealized ROI
it: ROI non realizzato

en: Account Lots Total
it: Conto Lotti Totale

en: Include a chart that shows lot gains, grouped by account and gain type
it: Includi un grafico che mostri i guadagni del lotto, raggruppati per conti e tipo di guadagno

en: What kind of chart to include
it: Tipo di grafico da includere

en: Stacked Bar Chart
it: Grafico a barre in pila

en: Where to place the chart
it: Dove posizionare il grafico

en: Show the lot GUID table column
it: Mostra la colonna GUID lotto nella tabella

en: Show the lot open and close table columns
it: Mostra le colonne della tabella di apertura e chiusura del lotto

en: Show purchase-related table columns
it: Mostra le colonne della tabella relative agli acquisti

en: Show long (instead of short) account names
it: Visualizza i nomi completi (invece di quelli brevi) dei conti

en: split
it: suddivisione

en: : amount ~a, value ~a
it: : ammontare ~a, valore ~a

en: Tax Amount
it: Imposte

en: Client or vendor name, address and ID
it: Nome del cliente o del fornitore, indirizzo e ID

en: Company name, address and tax-ID
it: Nome della società, indirizzo e codice fiscale

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
it: Data documento, data scadenza, ID della fatturazione, termini, dettagli lavoro

en: Today's date
it: Data odierna

en: Picture
it: Immagine

note: Translators: "Empty space" refers to invoice header section being left blank
en: Empty space
it: Spazio vuoto

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
it: Una stringa personalizzata che sostituisce «Documento di vendita», «Documento di acquisto» o «Nota spese».

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
it: Codice CSS. Questo campo specifica il codice CSS per lo stile del documento. Guarda il resoconto esportato per i nomi delle classi CSS.

en: Picture Location
it: Posizione immagine

en: Location for Picture
it: Posizione per l'immagine

en: Display Columns
it: Visualizza colonne

en: Display the date?
it: Visualizzare la data?

en: Display the description?
it: Visualizzare la descrizione?

en: Display the action?
it: Visualizzare l'operazione?

en: Display the quantity of items?
it: Visualizzare il numero di beni?

en: Display the price per item?
it: Visualizzare il prezzo dei beni?

en: Display the entry's discount?
it: Visualizzare lo sconto dell'elemento?

en: Display the entry's taxable status?
it: Visualizzare lo status imponibile di ogni elemento?

en: Display each entry's total total tax?
it: Visualizzare l'imposta totale per ogni iscrizione?

en: Display the entry's value?
it: Visualizzare il valore dell'elemento?

en: Display due date?
it: Visualizzare la data di scadenza?

en: Display the subtotals?
it: Visualizzare i subtotali?

en: Payable to
it: Modalità pagamento

en: Display the Payable to: information.
it: Visualizza le informazioni sulle modalità di pagamento.

en: Payable to string
it: Indicazioni di pagamento

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
it: Frase per identificare a favore di chi devono essere effettuati i pagamenti.

en: Please make all checks payable to
it: Intestare tutti gli assegni a

en: Company contact
it: Contatto dell'impresa

en: Display the Company contact information.
it: Visualizza le informazioni di contatto dell'impresa.

en: Company contact string
it: Contatto presso l'azienda

en: The phrase used to introduce the company contact.
it: Frase utilizzata per indicare il contatto presso l'azienda.

en: Please direct all enquiries to
it: Inoltrare tutte le richieste a

en: Minimum # of entries
it: Numero minimo di elementi

en: The minimum number of invoice entries to display.
it: Il numero minimo di elementi del documento di vendita da visualizzare.

en: Use Detailed Tax Summary
it: Usa riepilogo imposte dettagliato

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
it: Mostra tutte le categorie di imposte separatamente (una per riga) invece di utilizzare una singola riga per le imposte?

en: References
it: Riferimenti

en: Display the invoice references?
it: Visualizzare i riferimenti del documento di vendita?

en: Billing Terms
it: Termini di pagamento

en: Display the invoice billing terms?
it: Visualizzare i termini di pagamento del documento?

en: Display the billing id?
it: Visualizzare l'id della fatturazione?

en: Invoice owner ID
it: ID Intestatario documento di vendita

en: Display the customer/vendor id?
it: Mostra l'id del cliente/fornitore?

en: Display the invoice notes?
it: Visualizzare le note del documento di vendita?

en: Payments
it: Pagamenti

en: Display the payments applied to this invoice?
it: Visualizzare i pagamenti applicati a questo documento di vendita?

en: Job Details
it: Dettagli del lavoro

en: Display the job name for this invoice?
it: Visualizzare il nome del lavoro a cui fa riferimento questo documento di vendita?

en: Extra notes to put on the invoice.
it: Note aggiuntive da inserire nel documento di vendita.

en: Thank you for your patronage!
it: Grazie per averci scelto!

en: Row 1 Left
it: Riga 1 sinistra

en: Row 1 Right
it: Riga 1 destra

en: Row 2 Left
it: Riga 2 sinistra

en: Row 2 Right
it: Riga 2 destra

en: Row 3 Left
it: Riga 3 sinistra

en: Row 3 Right
it: Riga 3 destra

en: Payment, thank you!
it: Pagamento ricevuto, grazie!

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
it: I

en: Net Price
it: Imponibile

en: Total Price
it: Prezzo totale

en: Amount Due
it: Importo dovuto

en: Invoice in progress…
it: Documento di vendita in preparazione.…

en: Reference:
it: Riferimento:

en: Terms:
it: Termini:

en: Job number:
it: Numero del lavoro:

en: Job name:
it: Nome del lavoro:

en: REF
it: RIF

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
it: Non è stato selezionato alcun documento di vendita valido. Fai clic sul pulsante «Opzioni» e seleziona il documento da utilizzare.

en: The account to search for lots.
it: Il conto dove ricercare i lotti.

en: Show Net Profit
it: Mostra il profitto netto

en: Show Asset & Liability
it: Visualizza attività e passività

en: Show Net Worth
it: Visualizza patrimonio netto

en: Line Width
it: Larghezza linea

en: Set line width in pixels.
it: Imposta la larghezza del tratto in pixel.

en: Grid
it: Griglia

en: Show Income and Expenses?
it: Visualizzare entrate e uscite?

en: Show the Asset and the Liability bars?
it: Visualizzare le barre delle attività e delle passività?

en: Show the net profit?
it: Mostrare il profitto netto?

en: Show a Net Worth bar?
it: Visualizzare una barra del patrimonio netto?

en: Add grid lines.
it: Aggiunge le linee orizzontali della griglia.

en: Net Profit
it: Profitto netto

en: Net Worth
it: Patrimonio netto

en: Net Worth Barchart
it: Istogramma del patrimonio netto

en: Income/Expense Chart
it: Grafico delle entrate e delle uscite

en: Income & Expense Barchart
it: Grafico a barre delle entrate e delle uscite

en: Net Worth Linechart
it: Grafico a linee del patrimonio netto

en: Income & Expense Linechart
it: Grafico a linee delle entrate e delle uscite

en: Sort By
it: Ordina per

en: Show zero balance items
it: Visualizza le voci con saldo nullo

en: Due or Post Date
it: Data di scadenza o registrazione

en: Address Source
it: Indirizzo di partenza

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
it: Visualizza nome indirizzo. Questo e altri campi possono essere utili se si copia questo resoconto in un foglio di calcolo da utilizzare in una stampa unione.

en: Display Address 1.
it: Mostra Indirizzo 1.

en: Display Address 2.
it: Mostra Indirizzo 2.

en: Display Address 3.
it: Mostra Indirizzo 3.

en: Display Address 4.
it: Mostra Indirizzo 4.

en: Address Phone
it: Telefono

en: Display Phone.
it: Mostra Telefono.

en: Address Fax
it: Fax

en: Display Fax.
it: Mostra Fax.

en: Address Email
it: Indirizzo email

en: Display Email.
it: Mostra l'email.

en: Display Active status.
it: Mostra lo stato Attivo.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
it: Nessun conto fornitore o conto cliente valido trovato. Assicurati che esista un conto fornitore o un conto cliente valido.

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
it: I conti fornitori o i conto clienti esistono ma non contengono alcuna transazione adatta.

en: Sort companies by.
it: Ordina le imprese per.

en: Name of the company
it: Nome dell'azienda

en: Total amount owed to/from Company
it: Importo totale dovuto alla/dall'azienda

en: Bracket Total Owed
it: Totale dovuto tra parentesi

en: Sort order.
it: Criterio di ordinamento.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
it: Visualizza tutti i fornitori/clienti anche se hanno un saldo nullo.

en: Leading date.
it: Data principale.

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
it: S

en: Current
it: Corrente

en: 0-30 days
it: 0-30 giorni

en: 31-60 days
it: 31-60 giorni

en: 61-90 days
it: 61-90 giorni

en: 91+ days
it: 91+ giorni

en: Please note some transactions were not processed
it: Nota che alcune transazioni non sono state processate

en: Invalid Txn Type ~a
it: Tipo Txn ~a non valido

en: Payment has no owner
it: Nessun intestatario per il pagamento

en: Address source.
it: Indirizzo di partenza.

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Shipping address
it: Indirizzo di spedizione

en: Payable Aging
it: Scadenzario dei debiti

en: Receivable Aging
it: Scadenzario dei crediti

en: Sale
it: Vendita

en: Credits
it: Avere

en: Debits
it: Dare

en: Document Links
it: Collegamenti a documenti

en: Transaction Links
it: Collegamenti alla transazione

en: No valid customer selected.
it: Nessun cliente valido selezionato.

en: This report requires a customer to be selected.
it: Per creare il resoconto è necessario selezionare un cliente.

en: No valid employee selected.
it: Nessun dipendente valido selezionato.

en: This report requires a employee to be selected.
it: Per creare il resoconto è necessario selezionare un dipendente.

en: No valid job selected.
it: Nessuna lavoro valido selezionato.

en: This report requires a job to be selected.
it: Per creare il resoconto è necessario selezionare un lavoro.

en: No valid vendor selected.
it: Nessun fornitore valido selezionato.

en: This report requires a vendor to be selected.
it: Per creare il resoconto è necessario selezionare un fornitore.

en: Partial Amount
it: Importo parziale

en: Link
it: Collegamento

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
it: ~a Cronologia

en: Linked Details
it: Dettagli collegati

en: Period Totals
it: Totali periodo

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
it: * Gli importi così indicati sono derivati e non corrispondono alla transazione.

en: Total Credit
it: Totale Avere

en: Total Due
it: Totale dovuto

en: The company for this report.
it: L'impresa per questo resoconto.

en: Display the transaction date?
it: Visualizzare la scadenza della transazione?

en: Display the transaction reference?
it: Visualizzare il riferimento della transazione?

en: Display the transaction type?
it: Visualizzare il tipo di transazione?

en: Display the transaction description?
it: Visualizzare la descrizione della transazione?

en: Display the sale amount column?
it: Visualizzare la colonna con l'importo della vendita?

en: Display the tax column?
it: Mostra la colonna imposte?

en: Display the period debits column?
it: Visualizzare la colonna delle registrazione in Dare del periodo?

en: Display the period credits column?
it: Visualizzare la colonna delle registrazioni in Avere del periodo?

en: Display a running balance?
it: Visualizzare il saldo corrente?

en: Show linked transactions
it: Mostra transazioni collegate

en: Linked transactions are hidden.
it: Le transazioni collegate sono nascoste.

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
it: I documenti di vendita visualizzano se sono stati pagati, i pagamenti mostrano i numeri dei documenti.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
it: I documenti di vendita mostrano l'elenco dei pagamenti, i pagamenti mostrano l'elenco dei documenti di vendita e gli importi.

en: Simple
it: Semplice

en: Detailed
it: Dettagliato

en: Display document link?
it: Visualizza il collegamento al documento?

en: No valid account found
it: Non trovato alcun conto valido

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
it: Per creare il resoconto è necessario un conto fornitore o un conto cliente.

en: No transactions found.
it: Non è stata trovata nessuna transazione.

en: No matching transactions found
it: Non è stata trovata nessuna transazione che rispetta i criteri impostati

en: Customer Report
it: Resoconto cliente

en: Vendor Report
it: Resoconto fornitore

en: Employee Report
it: Resoconto dipendente

en: Job Report
it: Resoconto di lavoro

en: Investment Portfolio
it: Portafoglio degli investimenti

en: Price of Commodity
it: Prezzo della commodity

en: Invert prices
it: Inverti prezzi

en: Marker
it: Marcatore

en: Marker Color
it: Colore marcatore

en: Calculate the price of this commodity.
it: Calcola il prezzo di questa commodity.

en: Weighted Average
it: Media ponderata

en: Actual Transactions
it: Transazioni selezionate

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
it: Visualizza il rapporto valuta/commodity in luogo di commodity/valuta.

en: Color of the marker.
it: Colore del marcatore.

en: Weeks
it: Settimane

en: Double-Weeks
it: Due settimane

en: Quarters
it: Trimestri

en: Half Years
it: Semestri

en: Identical commodities
it: Commodity identiche

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
it: La commodity selezionata e la valuta del resoconto sono identiche. Non ha senso mostrare i prezzi per delle commodity uguali.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
it: Non è disponibile alcuna informazione sul prezzo della commodity selezionata nel periodo di tempo indicato.

en: Only one price
it: Solo un prezzo

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
it: È stato trovato un solo prezzo per questa commodity per il periodo selezionato. Questo non produce una stampa utile.

en: All Prices equal
it: Tutti i prezzi uguali

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
it: Tutti i prezzi trovati sono uguali. Questo porterebbe al disegno di una singola linea dritta. Sfortunatamente, lo strumento di disegno, non supporta questa possibilità.

en: All Prices at the same date
it: Tutti i prezzi alla stessa data

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
it: Tutti i prezzi trovati si riferiscono a una stessa data. Questo porterebbe al disegno di una linea dritta. Sfortunatamente, lo strumento di disegno non supporta questa possibilità.

en: Price Scatterplot
it: Grafico a dispersione dei prezzi

en: Headings 1
it: Intestazione 1

en: Headings 2
it: Intestazione 2

en: Heading font
it: Carattere dell'intestazione

en: Text font
it: Carattere del testo

en: Header logo filename
it: Nome file del logo di intestazione

en: Header logo width
it: Larghezza del logo di intestazione

en: Footer logo filename
it: Nome file del logo del piè di pagina

en: Footer logo width
it: Larghezza del logo del piè di pagina

en: Qty
it: Q.tà

en: Discount Rate
it: Tasso di sconto

en: Discount Amount
it: Importo dello sconto

en: Tax Rate
it: Aliquota

en: Sub-total
it: Subtotale

en: Payment received text
it: Testo di pagamento ricevuto

en: Today date format
it: Formato della data odierna

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file di modello eguile parte di questo resoconto. Il file dovrebbe essere o nella tua cartella .gnucash, o altrimenti nel giusto percorso all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file del foglio di stile CSS da utilizzare con questo resoconto. Questo file dovrebbe essere nella tua cartella «.gnucash» o nella giusta posizione all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: Font to use for the main heading.
it: Tipo di carattere da utilizzare per l'intestazione principale.

en: Font to use for everything else.
it: Tipo di carattere da utilizzare per il resto.

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
it: Nome del file che contiene il logo da utilizzare nell'intestazione del resoconto

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
it: Larghezza del logo nel formato CSS; per esempio 10% o 32px. Lasciare vuoto per visualizzare il logo con la larghezza originale. L'altezza del logo verrà scalata di conseguenza.

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
it: Nome del file che contiene il logo da utilizzare nel piè di pagina del resoconto

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
it: Larghezza del logo del piè di pagina nel formato CSS; per esempio 10% o 32px. Lasciare vuoto per visualizzare il logo con la larghezza originale. L'altezza del logo verrà scalata di conseguenza.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
it: Il formato di conversione data->stringa per la data odierna.

note: Translators: Boost::date_time format string "%l:%M %P, %e %B %Y" means " 9:56 pm, 19 June 2019"
en: %l:%M %P, %e %B %Y
it: %d %B %Y, %H:%M:%S

en: Payment received, thank you!
it: Pagamento ricevuto, grazie!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
it: Note aggiunte alla fine del documento; può contenere dei markup HTML

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
it: Visualizza un documento cliente come una ricevuta o una nota spesa

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
it: Il resoconto di riconciliazione è progettato per essere simile allo strumento di riconciliazione formale. Seleziona il conto da Opzioni resoconto. Nota che le date specificate nelle opzioni verranno applicate alla data di riconciliazione.

en: Funds In
it: Fondi in entrata

en: Funds Out
it: Fondi in uscita

en: Reconciliation Report
it: Resoconto di riconciliazione

en: Lot
it: Lotto

en: Debit Value
it: Valore Dare

en: Credit Value
it: Valore Avere

en: The title of the report.
it: Titolo del resoconto.

en: Register Report
it: Resoconto del registro

en: Display the check number/action?
it: Visualizzare il numero/operazione dell'assegno?

en: Display the check number?
it: Visualizzare il numero di assegno?

en: Display the memo?
it: Visualizzare il promemoria?

en: Display the account?
it: Visualizzare il conto?

en: Display the number of shares?
it: Visualizzare il numero di azioni?

en: Display the name of lot the shares are in?
it: Visualizzare il nome dei lotti a cui appartengono le azioni?

en: Display the shares price?
it: Visualizzare il prezzo delle azioni?

en: Display the amount?
it: Visualizzare l'importo?

en: Single Column
it: Colonna singola

en: Two Columns
it: Due colonne

en: Display the value in transaction currency?
it: Visualizzare il valore nella valuta della transazione?

en: Display the totals?
it: Visualizzare i totali?

en: Total Debits
it: Totale Dare

en: Total Credits
it: Totale Avere

en: Total Value Debits
it: Totale valore registrazioni in Dare

en: Total Value Credits
it: Totale valore registrazioni in Avere

en: Net Change
it: Variazione netta

en: Value Change
it: Valore delle modifiche

en: n/a
it: nd

en: Elements
it: Elementi

en: column: Date
it: colonna: Data

en: column: Tax Rate
it: colonna: Aliquota

en: column: Units
it: colonna: Unità

en: row: Address
it: riga: Indirizzo

en: row: Contact
it: riga: Contatto

en: row: Invoice Number
it: riga: Numero documento di vendita

en: row: Company Name
it: riga: Nome dell'impresa

en: Invoice number text
it: Testo numero documento di vendita

en: To text
it: Al testo

en: Ref text
it: Riferimento

en: Job Name text
it: Nome del lavoro

en: Job Number text
it: Numero lavoro

en: Show Job name
it: Mostra il nome del lavoro

en: Show Job number
it: Mostra il numero del lavoro

en: Show net price
it: Mostra prezzi netti

en: Invoice number next to title
it: Numero del documento di vendita accanto al titolo

en: Embedded CSS
it: CSS incorporato

en: Logo filename
it: Nome file del logo

en: Logo width
it: Larghezza del logo

en: Display the Tax Rate?
it: Visualizzare l'aliquota fiscale?

en: Display the Units?
it: Visualizzare le unità?

en: Display the contact?
it: Visualizzare il contatto?

en: Display the address?
it: Visualizzare l'indirizzo?

en: Display the Invoice Number?
it: Visualizzare il numero del documento di vendita?

en: Display the Company Name?
it: Visualizzare il nome dell'impresa?

en: Invoice Number next to title?
it: Numero del documento di vendita vicino al titolo?

en: Display Job name?
it: Visualizzare il nome del lavoro?

en: Invoice Job number?
it: Inserisci nel documento di vendita il numero del lavoro?

en: Show net price?
it: Visualizza i prezzi netti?

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
it: Nome del file che contiene il logo da utilizzare nel resoconto.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
it: Larghezza del logo nel formato CSS; ad esempio 10% o 32px. Lasciare vuoto per visualizzare il logo con la larghezza originale. L'altezza del logo verrà scalata di conseguenza.

en: CSS color.
it: colore CSS.

en: Invoice number:
it: Numero del documento di vendita:

en: To:
it: A:

en: Your ref:
it: Tuo rif:

en: Embedded CSS.
it: CSS incorporato.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
it: Visualizza un documento di vendita cliente con le colonne delle imposte (usando un modello eguile)

en: Unit
it: Unità

en: GST Rate
it: Aliquota IVA

en: GST Amount
it: Importo IVA

en: Amount Due (inc GST)
it: Importo dovuto (IVA inc.)

en: Invoice #:
it: Documento #:

en: Reference:
it: Riferimento:

en: Engagement:
it: Incarico:

en: Australian Tax Invoice
it: Fattura con imposte australiana

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
it: Visualizza una fattura cliente australiana con le colonne delle imposte (usando un modello eguile)

en: Trial Balance
it: Bilancio di verifica

en: Start of Adjusting/Closing
it: Inizio correzione/chiusura

en: Date of Report
it: Data del resoconto

en: Report variation
it: Variazione del resoconto

en: Kind of trial balance to generate.
it: Tipo di bilancio di verifica da generare.

en: Gross adjustment accounts.
it: Conti di rettifica lordi.

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
it: Non nettare, ma mostra rettifiche in dare / avere lorde a questi conti. Le aziende che effettuano compravendita normalmente selezionano i loro conti di inventario qui.

en: Income summary accounts
it: Riepilogo dei conti delle entrate

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
it: Le rettifiche apportate a questi conti sono rettificate al lordo (vedi sopra) nelle colonne Rettifiche, Saldo di prova rettificato e Conto economico. Utile soprattutto per le attività di merchandising.

en: Adjusting Entries pattern
it: Schema degli elementi di rettifica

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
it: Un qualsiasi testo nella colonna della descrizione che identifica gli elementi di rettifica.

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
it: Lo schema per gli elementi di rettifica distingue maiuscole e minuscole

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
it: Rende sensibile alle lettere maiuscole e minuscole la ricerca delle corrispondenze all'interno degli elementi di rettifica.

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
it: Lo schema per gli elementi di rettifica è un'espressione regolare

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
it: Tratta come un'espressione regolare il pattern degli elementi di rettifica.

en: General journal exact balances
it: Saldi esatti del libro giornale

en: No adjusting/closing entries
it: Nessuna scrittura di chiusura/assestamento

en: Full end-of-period work sheet
it: Foglio di lavoro completo di fine periodo

en: Adjusting Entries
it: Elementi di correzione

en: Adjustments
it: Rettifiche

en: Adjusted Trial Balance
it: Bilancio di verifica con rettifiche

en: Net Loss
it: Perdita netta

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Number of columns before wrapping to a new row.
it: Numero di colonne prima di andare a capo.

en: Edit Options
it: Modifica opzioni

en: Single Report
it: Resoconto singolo

en: Multicolumn View
it: Vista multi colonna

en: Custom Multicolumn Report
it: Resoconto multi colonna personalizzato

en: Assets Accounts
it: Attivo

en: Liability Accounts
it: Passivo

en: Equity Accounts
it: Patrimonio netto

en: Trading Accounts
it: Conti per il trading

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
it: Totale Patrimonio netto, Trading e Passivo

en: Imbalance Amount
it: Importo sbilanciato

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
it: <strong>Tassi di cambio</strong> utilizzati per questo resoconto

en: Invoice No.
it: Doc. di vendita Num.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
it: Non è stato selezionato alcun documento di vendita -- utilizzare il menu «Opzioni» per selezionarne uno.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
it: Questo resoconto è adatto solo ai documenti di vendita. Utilizzare il menu «Opzioni» per selezionare un <em>documento di vendita</em> e non un documento di acquisto o una nota spese.

en: Website
it: Sito web

en: Invoice Date
it: Data documento di vendita

en: Stocks
it: Azioni

en: Mutual Funds
it: Fondi comuni

en: Currencies
it: Valute

en: Equities
it: Patrimonio

en: Checking
it: Conto corrente

en: Savings
it: Risparmi

en: Money Market
it: Mercato monetario

en: Accounts Receivable
it: Conti Clienti

en: Accounts Payable
it: Conti Fornitori

en: Credit Lines
it: Linee di credito

en: Building '~a' report …
it: Preparazione del resoconto '~a'…

en: Rendering '~a' report …
it: Creazione del resoconto '~a' …

en: Untitled
it: Senza titolo

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
it: Codice CSS. Questo campo serve per specificare il codice CSS per lo stile dei resoconti.

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
it: &lt;/style non è consentito dal CSS. Utilizzo il CSS predefinito.

en: CSS-based stylesheet (experimental)
it: Foglio di stile basato su CSS (sperimentale)

en: Preparer
it: Redattore

en: Name of person preparing the report.
it: Nome della persona che ha redatto il resoconto.

en: Prepared for
it: Preparato per

en: Name of organization or company prepared for.
it: Nome dell'organizzazione o impresa per cui è stato preparato.

en: Show preparer info
it: Visualizza le informazioni sul redattore

en: Name of organization or company.
it: Nome dell'organizzazione o dell'impresa.

en: Enable Links
it: Abilita i collegamenti

en: Enable hyperlinks in reports.
it: Abilita i collegamenti ipertestuali nei resoconti.

en: Footer
it: Piè di pagina

en: String to be placed as a footer.
it: Testo da inserire come piè di pagina.

en: Images
it: Immagini

en: Background Tile
it: Immagine di sfondo

en: Background tile for reports.
it: Immagine di sfondo per i resoconti.

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
it: Banner del titolo

en: Banner for top of report.
it: Banner per l'intestazione del resoconto.

en: Heading Alignment
it: Allineamento dell'intestazione

en: Left
it: Sinistra

en: Center
it: Centro

en: Right
it: Destra

en: Company logo image.
it: Logo dell'impresa.

en: General background color for report.
it: Colore di sfondo per i resoconti.

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Normal body text color.
it: Colore del testo normale.

en: Link Color
it: Colore del collegamento

en: Link text color.
it: Colore del testo del collegamento.

en: Table Cell Color
it: Colore della cella della tabella

en: Default background for table cells.
it: Sfondo predefinito per le celle della tabella.

en: Alternate Table Cell Color
it: Colore alternato delle celle

en: Default alternate background for table cells.
it: Sfondo alternato predefinito per le celle della tabella.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
it: Colore della cella del sottotitolo e del subtotale

en: Default color for subtotal rows.
it: Colore predefinito per le righe dei subtotali.

en: Sub-subheading/total Cell Color
it: Colore della cella del sotto-sottotitolo e del totale

en: Color for subsubtotals.
it: Colore dei subtotali.

en: Grand Total Cell Color
it: Colore della cella del totale generale

en: Color for grand totals.
it: Colore per i totali generali.

en: Tables
it: Tabelle

en: Table cell spacing
it: Spaziatura tra le celle

en: Space between table cells.
it: Spazio tra le celle della tabella.

en: Table cell padding
it: Padding celle della tabella

en: Space between table cell edge and content.
it: Spazio tra il bordo delle celle della tabella e il contenuto.

en: Table border width
it: Larghezza del bordo della tabella

en: Bevel depth on tables.
it: Profondità della smussatura nelle tabelle.

en: Prepared by:
it: Preparato da:

en: Prepared for:
it: Preparato per:

en: Easy
it: Semplice

en: Fancy
it: Elaborato

en: Show receiver info
it: Visualizza le informazioni del destinatario

en: Name of organization or company the report is prepared for.
it: Nome dell'organizzazione o impresa per cui è stato preparato.

en: Show date
it: Mostra la data

en: The creation date for this report.
it: La data di creazione di questo resoconto.

en: Show time in addition to date
it: Mostra l'orario oltre che la data

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
it: L'ora di creazione di questo resoconto può essere visualizzata solo se viene visualizzata la data.

en: Show GnuCash Version
it: Mostra la versione di GnuCash

en: Show the currently used GnuCash version.
it: Mostra la versione di GnuCash utilizzata.

en: String for additional report information.
it: Stringa per ulteriori informazioni nel resoconto.

en: Show preparer info at bottom
it: Mostra le informazioni sul redattore in fondo

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita le informazioni sul redattore verranno mostrate prima dei dati del resoconto.

en: Show receiver info at bottom
it: Mostra le informazioni sul destinatario in fondo

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita le informazioni sul destinatario verranno mostrate prima dei dati del resoconto.

en: Show date/time at bottom
it: Mostra data/ora in fondo

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita le informazioni di date e ora verranno mostrate prima dei dati del resoconto.

en: Show comments at bottom
it: Mostra i commenti in fondo

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita i commenti verranno mostrati prima dei dati del resoconto.

en: Show GnuCash version at bottom
it: Visualizza la versione di GnuCash in fondo

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita la versione di GnuCash verrà mostrata prima dei dati del resoconto.

en: Report Creation Date:
it: Data di creazione del resoconto:

en: Head or Tail
it: Testa o Coda

en: Background color for reports.
it: Colore di sfondo dei resoconti.

en: Background Pixmap
it: Immagine di sfondo

en: Background color for alternate lines.
it: Colore di sfondo per le righe alterne.

en: Plain
it: Piano

en: Filter Type
it: Tipo di filtro

en: Subtotal Table
it: Tabella subtotali

en: Show Account Description
it: Mostra la descrizione del conto

en: Show Informal Debit/Credit Headers
it: Mostra intestazioni di Dare/Avere informali

en: Show subtotals only (hide transactional data)
it: Mostra solo subtotali (nascondi i dati delle transazioni)

en: Add indenting columns
it: Aggiungi colonne di indentazione

en: Date Filter
it: Filtro Data

en: Table for Exporting
it: Tabella per l'esportazione

en: Account Name Filter
it: Filtro nome del conto

en: Use regular expressions for account name filter
it: Usa espressioni regolari per il filtro del nome conto

en: Account Name Filter excludes matched strings
it: Il filtro sul nome del conto esclude le stringhe corrispondenti

en: Transaction Filter
it: Filtro delle transazioni

en: Use regular expressions for transaction filter
it: Utilizza le espressioni regolari utilizzata per il filtro delle transazioni

en: Transaction Filter excludes matched strings
it: Il filtro delle transazioni esclude le stringhe corrispondenti

en: Transaction Filter is case insensitive
it: Il filtro delle transazioni tiene conto di maiuscole e minuscole

en: Reconciled Status
it: Stato della riconciliazione

en: Void Transactions
it: Transazioni annullate

en: Closing transactions
it: Chiusura delle transazioni

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
it: Non è stata trovata nessuna transazione che rispetta l'intervallo di tempo e i conti selezionati nel pannello delle opzioni.

en: Register Order
it: Ordine del registro

en: Do not do any filtering
it: Non filtrare

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
it: Includi le transazioni da/a conti filtrati

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
it: Escludi le transazioni da/a conti filtrati

en: Non-void only
it: Solo non annullate

en: Void only
it: Solo annullate

en: Both (and include void transactions in totals)
it: Entrambe (e includi nei totali le transazioni annullate)

en: Exclude closing transactions
it: Escludi le transazioni di chiusura

en: Show both closing and regular transactions
it: Visualizza sia le transazioni di chiusura sia quelle normali

en: Show closing transactions only
it: Mostra solo le transazioni di chiusura

en: Show All Transactions
it: Mostra tutte le transazioni

en: Unreconciled only
it: Solo non riconciliate

en: Cleared only
it: Solo compensate

en: Reconciled only
it: Solo riconciliato

en: Use Global Preference
it: Utilizza preferenze globali

en: Don't change any displayed amounts
it: Non cambiare alcun saldo visualizzato

en: Income and Expense
it: Entrate e uscite

en: Credit Accounts
it: Conti creditori

en: Specify date to filter by…
it: Specifica la data per cui filtare…

en: Date Entered
it: Data di inserimento

en: Convert all transactions into a common currency.
it: Converti tutte le transazioni in una valuta unica.

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
it: Formatta la tabella abilitandola all'operazione di esportazione (taglia e incolla) con delle celle aggiuntive.

en: If no transactions matched
it: Se non corrisponde alcuna transazione

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
it: Mostra solo i conti il cui nome completo corrisponde a questo filtro, ad es. ': Viaggi' corrisponderà a Spese:Viaggi:Vacanze e Spese:Affari:Viaggi. Può essere lasciato in bianco, disabilitando il filtro.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
it: Per impostazione predefinita, il filtro del conto cercherà solo la sottostringa. Impostalo su Vero per abilitare l'utilizzo di espressioni regolari POSIX complete. 'Auto | Voli' troverà sia Uscite:Auto, sia Spese:Voli. Utilizza un punto (.) per cercare un singolo carattere, ad es. '20../.' troverà 'Travel 2017/1 London'.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
it: Se questa opzione è selezionata, i conti corrispondenti al filtro di ricerca verranno esclusi.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
it: Mostra solo le transazioni in cui descrizione, note o memo corrispondono a questo filtro.
    per esempio. '#gift' troverà tutte le transazioni con #gift nella descrizione, nelle note o nei memo. Può essere lasciato in bianco, disabilitando il filtro.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
it: Per impostazione predefinita, il filtro delle transazioni cercherà solo la sottostringa. Impostalo su Vero per abilitare l'utilizzo di espressioni regolari POSIX complete. '#work|#family' troverà entrambi i tag all'interno di descrizione, note o memo.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
it: Se questa opzione è selezionata, le transazioni corrispondenti al filtro di ricerca verranno escluse.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
it: Se questa opzione è selezionata, il filtro delle transazioni non sarà sensibile a maiuscole e minuscole.

en: Filter by reconcile status.
it: Filtra per stato di riconciliazione.

en: How to handle void transactions.
it: Come comportarsi con le transazioni annullate.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
it: Normalmente, la maggior parte degli utenti non dovrebbe includere le transazioni di chiusura in un resoconto delle transazioni. Le transazioni di chiusura sono trasferimenti da conti di proventi e oneri al patrimonio netto e di solito devono essere escluse dalla rendicontazione periodica.

en: Filter on these accounts.
it: Filtra questi conti.

en: Filter account.
it: Filtra conto.

en: Sort by this criterion first.
it: Ordina prima con questo criterio.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
it: Mostrare il nome del conto completo per i subtotali e i sottotitoli?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
it: Mostrare il numero del conto per subtotali e sottotitoli?

en: Show the account description for subheadings?
it: Mostrare la descrizione del conto per i sottotitoli?

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
it: Mostrare le intestazioni informali per dare / avere?

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
it: Aggiungere colonne di indentazione con i raggruppamenti e i subtotali?

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
it: Mostrare solo subtotali, nascondendo i dettagli delle transazioni?

en: Subtotal according to the primary key?
it: Subtotale in funzione della chiave primaria?

en: Do a date subtotal.
it: Calcola un subtotale per data.

en: Order of primary sorting.
it: Criterio di ordinamento primario.

en: Sort by this criterion second.
it: Ordina poi con questo criterio.

en: Subtotal according to the secondary key?
it: Subtotali in funzione della chiave secondaria?

en: Order of Secondary sorting.
it: Criterio di ordinamento secondario.

en: Display the reconciled date?
it: Visualizzare la data di riconciliazione?

en: Display the entered date?
it: Visualizzare la data d'inserimento?

en: Display the notes if the memo is unavailable?
it: Visualizzare le note se non è disponibile un promemoria?

en: Display the full account name?
it: Visualizzare il nome completo del conto?

en: Display the account code?
it: Visualizzare il numero del conto?

en: Display the other account code?
it: Visualizzare il numero dell'altro conto?

en: Display the transaction linked document
it: Mostra il documento collegato alla transazione

en: Display a subtotal summary table.
it: Visualizza una tabella di riepilogo dei subtotali.

en: Display the trans number?
it: Visualizzare il numero di transazione?

en: Display the account name?
it: Visualizzare il nome del conto?

en: Amount of detail to display per transaction.
it: Quantità di dettagli da visualizzare per transazione.

en: One split per line
it: Una suddivisione per riga

en: One transaction per line
it: Una transazione per riga

en: Hide
it: Nascondi

en: Enable hyperlinks in amounts.
it: Abilita i collegamenti ipertestuali negli importi.

en: Reverse amount display for certain account types.
it: Inverti il segno dell'importo visualizzato per certi tipi di conto.

en: Num/T-Num
it: Num/Num-T

en: Transfer from/to
it: Trasferimento da/a

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
it: Saldo di apertura

en: Split Transaction
it: Diversi

en: CSV disabled for double column amounts
it: CSV disabilitato per valori a doppia colonna

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
it: Da ~a a ~a

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
it: Taglia la transazione selezionata e la copia negli appunti

en: _Copy
it: _Copia

en: Copy the current selection to clipboard
it: Copia la selezione corrente negli appunti

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste the clipboard content at the cursor position
it: Incolla il contenuto degli appunti nella posizione del cursore

en: _Transaction
it: _Transazione

en: Remo_ve Other Splits
it: Rimuovi le a_ltre suddivisioni

en: Remove all splits in the current transaction
it: Rimuove tutte le suddivisioni nella transazione corrente

en: _Enter Transaction
it: Inse_risci transazione

en: Record the current transaction
it: Registra la transazione corrente

en: Ca_ncel Transaction
it: A_nnulla transazione

en: Cancel the current transaction
it: Annulla la transazione corrente

en: _View
it: _Visualizza

en: _Double Line
it: Riga _doppia

en: Transfer funds from one account to another
it: Trasferisce fondi da un conto a un altro

en: _Blank Transaction
it: Transazione v_uota

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
it: Sposta il cursore alla transazione vuota alla fine del registro

en: Pa_ge Setup
it: Confi_gurazione pagina

en: Specify the page size and orientation for printing
it: Specifica la dimensione della pagina e il suo orientamento per la stampa

en: Proper_ties
it: _Proprietà

en: Edit the properties of the current file
it: Modifica le proprietà del file selezionato

en: Close the currently active page
it: Chiudi la pagina attiva

en: Quit this application
it: Esci dal programma

en: Edit the global preferences of GnuCash
it: Modifica le preferenze globali di GnuCash

en: _Toolbar
it: Barra degli _strumenti

en: Show/hide the toolbar on this window
it: Visualizza/nascondi la barra degli strumenti in questa finestra

en: Su_mmary Bar
it: Barra di _riepilogo

en: Show/hide the summary bar on this window
it: Visualizza/nascondi la barra di riepilogo in questa finestra

en: Stat_us Bar
it: Barra di s_tato

en: Show/hide the status bar on this window
it: Visualizza/nascondi la barra di stato in questa finestra

en: Tab P_osition
it: P_osizione delle schede

en: Display the notebook tabs at the top of the window
it: Visualizza le schede in alto nella finestra

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
it: Visualizza le schede in basso nella finestra

en: Display the notebook tabs at the left of the window
it: Visualizza le schede a sinistra della finestra

en: Display the notebook tabs at the right of the window
it: Visualizza le schede a destra della finestra

en: Tra_nsaction
it: Tra_nsazione

en: _Actions
it: Oper_azioni

en: Reset _Warnings…
it: Ripristino degli a_vvisi…

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
it: Ripristina lo stato di tutti i messaggi di avviso in modo che vengano mostrati di nuovo

en: Re_name Page
it: Ri_nomina pagina

en: Rename this page
it: Rinomina questa pagina

en: _Scheduled
it: _Pianificato

en: _Reports
it: _Resoconti

en: _Tools
it: _Strumenti

en: E_xtensions
it: _Estensioni

en: _Windows
it: _Finestre

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: Open a new top-level GnuCash window
it: Apri una nuova finestra di GnuCash di livello principale

en: New Window with _Page
it: Nuova finestra con la _pagina

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
it: Sposta la pagina visualizzata in una nuova finestra di GnuCash di livello principale

en: Tutorial and Concepts _Guide
it: _Guida ai concetti e manuale

en: Open the GnuCash Tutorial
it: Apre la guida a GnuCash

en: _Contents
it: _Sommario

en: Open the GnuCash Help
it: Apre l'aiuto di GnuCash

en: _About
it: _Informazioni su

en: About GnuCash
it: Informazioni su GnuCash

en: Save the current file
it: Salva il file corrente

en: Open the New Invoice dialog
it: Apre la finestra per un nuovo documento di vendita

en: New _Invoice…
it: Nuovo documento di vend_ita…

en: New Accounts _Page
it: Nuova _pagina dei conti

en: Open a new Account Tree page
it: Apre la struttura dei conti in una nuova pagina

en: New _File
it: _Nuovo file

en: Create a new file
it: Crea un nuovo file

en: _Open…
it: _Apri…

en: Open an existing GnuCash file
it: Apre un file esistente di GnuCash

en: Save _As…
it: Salv_a come…

en: Save this file with a different name
it: Salva questo file con un nome diverso

en: Re_vert
it: Ripristi_na

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
it: Ricarica il database corrente, annullando tutte le modifiche non salvate

en: Print the currently active page
it: Stampa la pagina attiva

en: Export _Accounts
it: Esporta _conti

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
it: Esporta la struttura dei conti in un nuovo file dei dati di GnuCash

en: Find transactions with a search
it: Trova le transazioni con una ricerca

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
it: _Opzioni del resoconto imposte

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
it: Imposta i conti rilevanti per il resoconto imposte, ad esempio le imposte dirette degli Stati Uniti

en: _Scheduled Transactions
it: Transazioni piani_ficate

en: _Scheduled Transaction Editor
it: Editor transazioni _pianificate

en: Since _Last Run…
it: Dall'ultimo a_vvio…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
it: Crea le transazioni pianificate dall'ultimo avvio

en: _Mortgage & Loan Repayment…
it: Rimborso _mutuo e prestito…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
it: Imposta una transazione pianificata per il rimborso di un prestito

en: _Price Database
it: Database dei _prezzi

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
it: Visualizza e modifica i prezzi delle azioni e dei fondi comuni

en: _Security Editor
it: Editor _titoli

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
it: Visualizza e modifica le commodity per le azioni e per i fondi comuni

en: _Loan Repayment Calculator
it: Calcolatore rimborso p_restiti

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
it: Avvia la calcolatrice per il calcolo del rimborso di mutui e prestiti

en: Close the Book at the end of the Period
it: Effettua la chiusura dei conti di fine periodo

en: _Import Map Editor
it: Editor mappa _importazione

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
it: Vedi e cancella informazioni bayesiane e non bayesiane

en: _Transaction Linked Documents
it: _Documenti collegati alla transazione

en: View all Transaction Linked Documents
it: Visualizza tutti i documenti collegati alla transazione

en: _Tips Of The Day
it: S_uggerimento del giorno

en: View the Tips of the Day
it: Mostra il suggerimento del giorno

en: Import Bills & _Invoices…
it: _Importa documenti di acquisto e vendita…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
it: Importa documenti di acquisto e vendita da un file di testo CSV

en: _New Budget
it: _Nuovo bilancio di previsione

en: _Open Budget
it: _Apri bilancio di previsione

en: _Copy Budget
it: _Copia bilancio di previsione

en: _Delete Budget
it: _Elimina bilancio di previsione

en: _Customer
it: _Clienti

en: Customers Overview
it: Panoramica dei clienti

en: Open a Customer overview page
it: Apre una pagina di riepilogo dei clienti

en: Open the New Customer dialog
it: Apre la finestra per un nuovo cliente

en: Open the Find Customer dialog
it: Apre la finestra di ricerca dei clienti

en: Open the Find Invoice dialog
it: Apre la finestra di ricerca di un documento di vendita

en: Open the New Job dialog
it: Apre la finestra per un nuovo lavoro

en: Open the Find Job dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di un lavoro

en: Open the Process Payment dialog
it: Apre la finestra per la procedura di pagamento

en: Invoices _Due Reminder
it: Promemoria _scadenze documenti di vendita

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
it: Apre la finestra del promemoria delle scadenze dei documenti di vendita

en: _Vendor
it: _Fornitori

en: Vendors Overview
it: Panoramica dei fornitori

en: Open a Vendor overview page
it: Apre una pagina di riepilogo dei fornitori

en: Open the New Vendor dialog
it: Apre la finestra per un nuovo fornitore

en: Open the Find Vendor dialog
it: Apre la finestra di ricerca dei fornitori

en: Open the New Bill dialog
it: Apre una finestra per un nuovo documento di acquisto

en: Open the Find Bill dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di un documento di acquisto

en: Bills _Due Reminder
it: Promemoria _scadenze documenti di acquisto

en: Open the Bills Due Reminder dialog
it: Apre la finestra del promemoria delle scadenze dei documenti di acquisto

en: _Employee
it: _Dipendenti

en: Employees Overview
it: Panoramica dei dipendenti

en: Open a Employee overview page
it: Apre una pagina di riepilogo dei dipendenti

en: Open the New Employee dialog
it: Apre la finestra del nuovo dipendente

en: Open the Find Employee dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di un dipendente

en: Open the Find Expense Voucher dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di una nota spese

en: Business Linked Documents
it: Documenti commerciali collegati

en: View all Linked Business Documents
it: Visualizza tutti i documenti commerciali collegati

en: Sales _Tax Table
it: _Tabella imposte di vendita

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
it: Visualizza e permette di modificare l'elenco delle tabelle delle imposte di vendita (GST/IVA)

en: _Billing Terms Editor
it: Editor dei termini di _pagamento

en: View and edit the list of Billing Terms
it: Visualizza e modifica l'elenco dei termini di pagamento

en: Test Search Dialog
it: Test finestra di ricerca

en: Initialize Test Data
it: Inizializza dati di test

en: Export Account T_ree to CSV…
it: Espo_rta struttura conti in CSV…

en: Export the Account Tree to a CSV file
it: Esporta la struttura dei conti in un file CSV

en: Export _Transactions to CSV…
it: Esporta _transazioni in CSV…

en: Export the Transactions to a CSV file
it: Esporta le transazioni in un file CSV

en: Export A_ctive Register to CSV…
it: Esporta il registro attivo in _CSV…

en: Export the Active Register to a CSV file
it: Esporta il registro attivo in un file CSV

en: Import _Accounts from CSV…
it: Import_a conti da CSV…

en: Import Accounts from a CSV file
it: Importa i conti da un file CSV

en: Import _Transactions from CSV…
it: Importa _transazioni da CSV…

en: Import Transactions from a CSV file
it: Importa le transazioni da un file CSV

en: Import Prices from a CSV file
it: Importa i prezzi da un file CSV

en: Import _Customers & Vendors…
it: Importazione _Clienti e Fornitori…

en: _Replay GnuCash .log file…
it: _Ripeti file log di GnuCash…

en: _Edit Account
it: _Modifica conto

en: Edit the selected account
it: Modifica il conto selezionato

en: F_ind Account
it: Trova _conto

en: Find an account
it: Trova un conto

en: _Cascade Account Properties…
it: Proprietà conti a _cascata…

en: Cascade selected properties for account
it: Propaga a cascata le proprietà selezionate per il conto

en: _Renumber Subaccounts…
it: _Rinumera sottoconti…

en: Renumber the children of the selected account
it: Rinumera i figli del conto selezionato

en: Open _Account
it: Apri _conto

en: Open the selected account
it: Apre il conto selezionato

en: Open _SubAccounts
it: Apri i _sottoconti

en: Open the selected account and all its subaccounts
it: Apre il conto selezionato e tutti i suoi sottoconti

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: Refresh this window
it: Aggiorna questa finestra

en: Create a new Account
it: Crea un nuovo conto

en: New Account _Hierarchy…
it: Nuova struttura _conti.

en: Extend the current book by merging with new account type categories
it: Estende il libro corrente permettendo di aggiungere nuove categorie di conti

en: Reconcile the selected account
it: Riconcilia il conto selezionato

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
it: Compensa automaticamente le singole transazioni in modo da raggiungere un determinato importo compensato

en: Record a stock split or a stock merger
it: Registra un frazionamento o una fusione azionaria

en: View _Lots…
it: Visualizza _lotti…

en: Bring up the lot viewer/editor window
it: Apre la finestra per visualizzare e modificare i lotti

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
it: _Controlla e ripara

en: Check & Repair A_ccount
it: Controlla e ripar_a il conto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
it: Controlla e ripara le transazioni non bilanciate e le suddivisioni orfane per questo conto

en: Check & Repair Su_baccounts
it: Controlla e ripara i _sottoconti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
it: Controlla e ripara le transazioni non bilanciate e le suddivisioni orfane per questo conto e i relativi sottoconti

en: Check & Repair A_ll
it: Controlla e ripara _tutti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
it: Controlla e ripara i movimenti non bilanciati e le suddivisioni orfane in tutti i conti

en: Edit _Account
it: _Modifica conto

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
it: Compensa automaticamente le singole transazioni dato un importo compensato

en: Delete selected account
it: Elimina il conto selezionato

en: Esti_mate Budget…
it: _Stima bilancio di previsione…

en: Edit Note
it: Modifica la nota

en: Sort _Order
it: _Ordinamento

en: _Quantity
it: _Quantità

en: _Enter
it: _Inserisci

en: Record the current entry
it: Registra l'elemento corrente

en: Cancel the current entry
it: Annulla l'elemento corrente

en: Delete the current entry
it: Elimina l'elemento corrente

en: _Blank
it: _Vuota

en: Dup_licate Entry
it: Dup_lica elemento

en: Make a copy of the current entry
it: Crea una copia dell'elemento selezionato

en: Move Entry _Up
it: Sposta la voce in _alto

en: Move the current entry one row upwards
it: Sposta la voce corrente una riga più sopra

en: Move Entry Do_wn
it: Sposta la voce in _basso

en: Move the current entry one row downwards
it: Sposta la voce corrente una riga più sotto

en: E_dit Customer
it: Mo_difica cliente

en: Edit the selected customer
it: Modifica il cliente selezionato

en: Create a new customer
it: Crea un nuovo cliente

en: E_dit Vendor
it: Mo_difica fornitore

en: Edit the selected vendor
it: Modifica il fornitore selezionato

en: Create a new vendor
it: Crea un nuovo fornitore

en: E_dit Employee
it: Mo_difica dipendente

en: Edit the selected employee
it: Modifica il dipendente selezionato

en: Create a new employee
it: Crea un nuovo dipendente

en: Show customer report
it: Mostra il resoconto del cliente

en: Show customer aging overview for all customers
it: Mostra la panoramica delle scadenze dei clienti per tutti i clienti

en: Show vendor report
it: Mostra il resoconto del fornitore

en: Show vendor aging overview for all vendors
it: Mostra la panoramica delle scadenze per tutti i fornitori

en: Show employee report
it: Mostra il resoconto del dipendente

en: Create a new invoice
it: Crea un nuovo documento di vendita

en: Create a new bill
it: Crea un nuovo documento di acquisto

en: Create a new voucher
it: Crea una nuova nota spese

en: Assign as payment…
it: Assegna come pagamento…

en: Assign the selected transaction as payment
it: Assegna la transazione selezionata come pagamento

en: Edit payment…
it: Modifica il pagamento…

en: Edit the payment this transaction is a part of
it: Modifica il pagamento di cui è parte questa transazione

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
it: Libro mastro _base

en: Show transactions on one or two lines
it: Visualizza le transazioni su una o due righe

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
it: Registro a espansione a_utomatica

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
it: Visualizza le transazioni su una o due righe ed espande la transazione corrente

en: Show expanded transactions with all splits
it: Espande le transazioni e mostra tutte le suddivisioni

en: _Void Transaction
it: _Annulla transazione

en: _Unvoid Transaction
it: Ric_onvalida transazione

en: Add _Reversing Transaction
it: _Aggiungi transazione inversa

en: _Go to Date
it: _Vai alla data

en: Move to the split at the specified date
it: Spostati alla suddivisione ad una data specifica

en: S_plit Transaction
it: _Suddividi transazione

en: Show all splits in the current transaction
it: Mostra tutte le suddivisioni nella transazione corrente

en: Edit E_xchange Rate
it: Modifica tasso di cam_bio

en: Edit the exchange rate for the current transaction
it: Modifica il tasso di cambio per la transazione corrente

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
it: Crea una transazione pianificata utilizzando come modello la transazione selezionata

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
it: _Vai al conto della contropartita

en: Account Report
it: Resoconto del conto

en: Open a register report for this Account
it: Apri un resoconto del registro per questo conto

en: Account Report - Single Transaction
it: Resoconto del conto - transazione singola

en: Open a register report for the selected Transaction
it: Apri un resoconto del registro per la transazione selezionata

en: _Print Report…
it: _Stampa resoconto…

en: Print the current report
it: Stampa il resoconto corrente

en: _Report Options
it: Opzioni del _resoconto

en: Edit report style sheets
it: Modifica i fogli di stile del resoconto

en: Export as P_DF…
it: Esporta come P_DF…

en: Export the current report as a PDF document
it: Esporta il resoconto corrente come documento PDF

en: Export HTML-formatted report to file
it: Esporta il resoconto in formato HTML

en: Back
it: Indietro

en: Move back one step in the history
it: Vai un passo indietro nella cronologia

en: Forward
it: Avanti

en: Move forward one step in the history
it: Vai un passo avanti nella cronologia

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload the current page
it: Ricarica la pagina corrente

en: Cancel outstanding HTML requests
it: Annulla le richieste HTML in sospeso

en: Export _Report
it: Esporta _resoconto

en: Create a new scheduled transaction
it: Crea una nuova transazione pianificata

en: Edit the selected scheduled transaction
it: Modifica la transazione pianificata selezionata

en: Delete the selected scheduled transaction
it: Elimina la transazione pianificata selezionata

en: Import _QIF…
it: Importa _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
it: Importa un file Quicken QIF

en: _General Journal
it: _Libro giornale

en: Open general journal window
it: Apre la finestra del libro giornale generale

en: St_yle Sheets
it: _Fogli di stile

en: _Reconcile
it: Riconcili_a

en: _Reconcile Information…
it: Informazioni di _riconciliazione…

en: _Finish
it: _Termina

en: _Postpone
it: _Posticipa

en: _Open Account
it: _Apri conto

en: _Reconcile Selection
it: _Riconcilia la selezione

en: _Unreconcile Selection
it: _Annulla la riconciliazione della selezione

en: Add a new balancing entry to the account
it: Aggiungi una nuova transazione per bilanciare il saldo del conto

en: Edit the current transaction
it: Modifica la transazione selezionata

en: Reconcile the selected transactions
it: Riconcilia la transazione selezionata

en: Unreconcile the selected transactions
it: Annulla la riconciliazione della transazione selezionata

en: Delete the selected transaction
it: Elimina la transazione selezionata

en: Open the account
it: Apre il conto

en: Finish the reconciliation of this account
it: Termina la riconciliazione di questo conto

en: Postpone the reconciliation of this account
it: Rinvia la riconciliazione di questo conto

en: Cancel the reconciliation of this account
it: Annulla la riconciliazione di questo conto

en: Illegal variable in expression.
it: Variabile illegale nell'espressione.

en: Unbalanced parenthesis
it: Parentesi non bilanciata

en: Stack overflow
it: Overflow dello stack

en: Stack underflow
it: Underflow dello stack

en: Undefined character
it: Carattere non definito

en: Not a variable
it: Non è una variabile

en: Not a defined function
it: Non è una funzione definita

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Numeric error
it: Errore numerico

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The stock or Mutual Fund symbol, ISIN, CUSIP, etc.
en: symbol:
it: simbolo:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote currency
en: currency:
it: valuta:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for the most recent trade on the exchange
en: last:
it: ultimo:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is neither a last trade nor an NAV.
en: price:
it: prezzo:

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
it: Non riconosciuto Finance::Quote Error:

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
it: Conto sconosciuto per il guid [%s], cancello la creazione della SX [%s].

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
it: Errore nell'elaborazione di SX [%s] chiave [%s]=formula [%s] a [%s]: %s.

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
it: Errore %d nel valore finale gnc_numeric SX [%s], utilizzo 0 al suo posto.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
it: Nessun tasso di cambio disponibile su SV [%s] per %s ->%s, il valore è zero.

en: Opening Balances
it: Saldi d'apertura

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
it: Rinominato in:

en: Notice
it: Nota

en: Your gnucash metadata has been migrated.
it: I tuoi metadati gnucash sono stati trasferiti.

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
it: Vecchia posizione:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
it: Nuova posizione:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
it: Se non intendi più utilizzare su questo sistema la versione {1} 2.6.x o le precedenti puoi rimuovere la vecchia directory.

en: In addition:
it: Inoltre:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
it[0]: Il seguente file è stato copiato in {1}:
it[1]: I seguenti file sono stati copiati in {1}:

en: The following file in {1} has been renamed:
it: Il seguente file in {1} è stato rinominato:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
it[0]: Il seguente file è diventato obsoleto e verrà ignorato:
it[1]: I seguenti file sono diventati obsoleti e verranno ignorati:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
it[0]: Il seguente file non può essere spostato in {1}:
it[1]: I seguenti file non possono essere spostati in {1}:

en: Deposit
it: Versamento

en: Receive
it: Ricevi

en: Withdrawal
it: Prelievo

en: Spend
it: Spesi

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
it: Il carattere separatore «%s» è utilizzato in uno o più nomi di conti.
    
    Questo comporta l'insorgere di problemi. SI consiglia di cambiare di nomi dei conti o di utilizzare un differente carattere separatore.
    
    Di seguito è riportato un elenco dei nomi di conti non validi:
    %s

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Stock
it: Azione

en: Mutual Fund
it: Fondo comune

en: A/Receivable
it: C/Clienti

en: A/Payable
it: C/Fornitori

en: Root
it: Origine

en: Orphaned Gains
it: Guadagni rimasti orfani

en: Realized Gain/Loss
it: Profitti e perdite realizzati

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
it: Guadagni o perdite realizzate da commodity o conti di trading che non sono state registrate da altre parti.

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
it: Tutte le «non valute»

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
it: Valute

en: %B %#d, %Y
it: %#d %B %Y

note: Translators: call "man strftime" for possible values.
en: %B %e, %Y
it: %a, %e %B %Y

en: y-m-d
it: a-m-g

en: d-m-y
it: g-m-a

en: m-d-y
it: m-g-a

en: d-m
it: g-m

en: m-d
it: m-g

en: Unknown date format specifier passed as argument.
it: È stato passato come argomento un formato data sconosciuto.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
it: Il valore non può essere riconosciuto come una data utilizzando il formato data selezionato.

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
it: Il valore sembra contenere un anno mentre il formato selezionato lo proibisce.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
it: Questo insieme di dati contiene delle funzionalità non supportate da questa versione di GnuCash. È necessario utilizzare una versione di GnuCash più recente per poter utilizzare le seguenti funzionalità:

en: Extra to Charge Card
it: Carta su cui addebitare gli extra

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
it: Generato da una documento di vendita. Provare a ritirare il documento di vendita.

en:  (posted)
it:  (registrato)

en: One Week Ago
it: Una settimana fa

en: One Week Ago.
it: Una settimana fa.

en: One Week Ahead
it: Tra una settimana

en: One Week Ahead.
it: Tra una settimana.

en: One Month Ago
it: Un mese fa

en: One Month Ago.
it: Un mese fa.

en: One Month Ahead
it: Tra un mese

en: One Month Ahead.
it: Tra un mese.

en: Three Months Ago
it: Tre mesi fa

en: Three Months Ago.
it: Tre mesi fa.

en: Three Months Ahead
it: Tra tre mesi

en: Three Months Ahead.
it: Tra tre mesi.

en: Six Months Ago
it: Sei mesi fa

en: Six Months Ago.
it: Sei mesi fa.

en: Six Months Ahead
it: Tra sei mesi

en: Six Months Ahead.
it: Tra sei mesi.

en: One Year Ago
it: Un anno fa

en: One Year Ago.
it: Un anno fa.

en: One Year Ahead
it: Tra un anno

en: One Year Ahead.
it: Tra un anno.

en: Start of next month
it: Inizio del mese prossimo

en: First day of the next month.
it: Il primo giorno del mese prossimo.

en: End of next month
it: Fine del mese prossimo

en: Last day of next month.
it: L'ultimo giorno del mese prossimo.

en: Start of next quarter
it: Inizio del prossimo trimestre

en: First day of the next quarterly accounting period.
it: Il primo giorno del prossimo trimestre contabile.

en: End of next quarter
it: Fine del prossimo trimestre

en: Last day of next quarterly accounting period.
it: L'ultimo giorno del prossimo trimestre contabile.

en: Start of next year
it: Inizio dell'anno prossimo

en: First day of the next calendar year.
it: Il primo giorno dell'anno prossimo.

en: End of next year
it: Fine dell'anno prossimo

en: Last day of the next calendar year.
it: L'ultimo giorno dell'anno prossimo.

en: Counters
it: Contatori

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
it: Seleziona il numero di giorni dopo il quale le transazioni non potranno più essere modificate. Questo limite è identificato tramite una linea rossa nelle finestre del registro del conto. Se impostata a zero, le transazioni potranno essere sempre modificate.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
it: Se abilitata, il campo «Operazione» verrà utilizzato per il campo «Num» invece che per il numero della transazione; quest'ultimo verrà mostrato come «Num-T» in una seconda riga del registro. L'opzione agisce allo stesso modo sulle funzioni per l'impresa, sui resoconti e sull'importazione ed esportazione.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
it: Abilitare per fare in modo che i conti per il trading siano usati per le transazioni che coinvolgono più di una commodity o di una valuta.

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
it: Bilancio di previsione da utilizzare quando non ne è stato specificato nessun altro.

en: Customer number
it: Numero cliente

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
it: L'ultimo numero di cliente generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo cliente.

en: Customer number format
it: Formato numero cliente

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri personalizzati. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: Employee number
it: Numero dipendente

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
it: L'ultimo numero di dipendente generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo dipendente.

en: Employee number format
it: Formato numero dipendente

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei dipendenti. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: Invoice number
it: Numero documento di vendita

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
it: L'ultimo numero di documento di vendita generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo documento di vendita.

en: Invoice number format
it: Formato numero documento di vendita

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei documenti di vendita. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: Bill number
it: Numero documento di acquisto

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
it: L'ultimo numero di documento di acquisto generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo documento di acquisto.

en: Bill number format
it: Formato numero documento di acquisto

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei documenti di acquisto. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: Expense voucher number
it: Numero nota spesa

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
it: L'ultimo numero di nota spese generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare alla prossima nota spese.

en: Expense voucher number format
it: Formato numero nota spesa

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri delle note spese. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: Job number
it: Numero lavoro

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
it: L'ultimo numero di lavoro generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo lavoro.

en: Job number format
it: Formato numero del lavoro

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei lavori. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: Order number
it: Numero dell'ordine

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
it: L'ultimo numero di ordine generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo ordine.

en: Order number format
it: Formato numero dell'ordine

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri degli ordini. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: Vendor number
it: Numero fornitore

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
it: L'ultimo numero di fornitore generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo fornitore.

en: Vendor number format
it: Formato numero fornitore

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei fornitori. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The name of your business.
it: Il nome della tua attività.

en: The address of your business.
it: L'indirizzo della propria attività.

en: The contact person to print on invoices.
it: Il nome del contatto da stampare sui documenti di vendita.

en: The fax number of your business.
it: Il numero di fax della tua attività.

en: The email address of your business.
it: L'indirizzo email della tua attività.

en: The URL address of your website.
it: L'indirizzo internet del tuo sito.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
it: L'identificativo della tua impresa (es. C.F.: 99999999999).

en: Default Customer TaxTable
it: Tabella imposte clienti predefinita

en: The default tax table to apply to customers.
it: La tabella predefinita per le imposte da applicare ai clienti.

en: Default Vendor TaxTable
it: Tabella imposte fornitore predefinita

en: The default tax table to apply to vendors.
it: La tabella predefinita per le imposte da applicare ai fornitori.

en: The default date format used for fancy printed dates.
it: Il formato predefinito di data utilizzato nelle stampe.

en: The electronic tax number of your business
it: Il codice fiscale elettronico della tua azienda

en:  (closed)
it:  (chiuso)

en: Offset between documents:
it: Distanza tra i documenti:

en: Lot Link
it: Collegamento al lotto

en: First In, First Out
it: FIFO: Primo entrato, primo uscito

en: Use oldest lots first.
it: Usa prima i lotti più vecchi.

en: Last In, First Out
it: LIFO: Ultimo entrato, primo uscito

en: Use newest lots first.
it: Usa i lotti più recenti per primi.

en: Average cost of open lots.
it: Costo medio dei lotti aperti.

en: Manually select lots.
it: Seleziona manualmente i lotti.

en: Use Trading Accounts
it: Usa i conti per il trading

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
it: Giorno limite per le transazioni in sola lettura (linea rossa)

en: Use Split Action Field for Number
it: Usa il campo «Operazione» delle suddivisioni per il «Numero»

en: Budgeting
it: Gestione bilanci

en: Default Budget
it: Bilancio di previsione predefinito

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
it: ultimo %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
it: Sconosciuta, elenco di %d elementi.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
it: Cancella questa transazione. Spiegazioni qui: https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
it: Cancella questa transazione. Spiegazioni qui: https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
it: Controllo operazioni commerciali nel conto %s: %u di %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
it: Controllo suddivisioni operazioni commerciali nel conto %s: %u di %u

en: Looking for orphans in transaction: %u of %u
it: Ricerca di orfani nella transazione: %u di %u

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
it: Diversi

en: Voided transaction
it: Transazione annullata

en: Transaction Voided
it: Ho annullato la transazione

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
it: Imponibile ma senza un codice imposta

en: Tax entity type not specified
it: Tipo di contribuente non specificato

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
it: Tipo Imposta %s: codice %s non valido per il tipo di conto

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
it: Non relativo alle imposte; tipo imposta %s: codice %s non valido per il tipo di conto

en: Invalid code %s for tax type %s
it: Codice imposta «%s» non valido per il tipo di imposta «%s»

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
it: Non relativo alle imposte; codice %s non valido per il tipo imposta %s

en: No form: code %s, tax type %s
it: Nessun modulo: codice %s, tipo imposta %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
it: Non relativo alle imposte; nessun modulo: codice %s, tipo imposta %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
it: Nessuna descrizione: modulo %s, codice %s, tipo imposta %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
it: Non relativo alle imposte; nessuna descrizione: modulo %s, codice %s, tipo imposta %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
it: Non relativo alle imposte; %s%s: %s (codice %s, tipo imposta %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
it: (Sottoconti relativi alle imposte: %d)

en: No help available.
it: Aiuto non disponibile.
