GnuCash $ - en to ja translation catalogue (4865 entries)

en: ~a to ~a
ja: ~a ～ ~a

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
ja: 未定義の日付シンボル '~a' を探そうとしました。この帳票はおそらく新しいバージョンの GnuCash で保存されたものです。デフォルト値の今日を使います。

en: Start of this year
ja: 今年の開始日

en: First day of the current calendar year.
ja: 暦の上での今年の開始日です。

en: End of this year
ja: 今年の終了日

en: Last day of the current calendar year.
ja: 暦の上での今年の終了日です。

en: Start of previous year
ja: 前年の開始日

en: First day of the previous calendar year.
ja: 暦の上での前年の開始日です。

en: End of previous year
ja: 前年の終了日

en: Last day of the previous calendar year.
ja: 暦の上での前年の終了日です。

en: Start of accounting period
ja: 今の会計期間の開始日

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ja: 全体設定で設定されている会計期間の開始日です。

en: End of accounting period
ja: 今の会計期間の終了日

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ja: 全体設定で設定されている会計期間の終了日です。

en: Start of this month
ja: 今月の開始日

en: First day of the current month.
ja: 今月の開始日です。

en: End of this month
ja: 今月の終了日

en: Last day of the current month.
ja: 今月の終了日です。

en: Start of previous month
ja: 前月の開始日

en: First day of the previous month.
ja: 前月の開始日です。

en: End of previous month
ja: 前月の終了日

en: Last day of previous month.
ja: 前月の終了日です。

en: Start of current quarter
ja: 今四半期の開始日

en: First day of the current quarterly accounting period.
ja: 会計上の今四半期の開始日です。

en: End of current quarter
ja: 今四半期の終了日

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ja: 会計上の今四半期の終了日です。

en: Start of previous quarter
ja: 前四半期の開始日

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ja: 会計上の前四半期の開始日です。

en: End of previous quarter
ja: 前四半期の終了日

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ja: 会計上の前四半期の終了日です。

en: Today
ja: 本日

en: The current date.
ja: 今日の日付です。

en: Business
ja: ビジネス

en: Company Name
ja: 会社名

en: Company Address
ja: 会社住所

en: Company ID
ja: 会社 ID

en: Company Phone Number
ja: 会社電話番号

en: Company Fax Number
ja: 会社 FAX 番号

en: Company Website URL
ja: 会社 Web サイト URL

en: Company Email Address
ja: 会社 E メールアドレス

en: Company Contact Person
ja: 会社連絡先担当者

en: Fancy Date Format
ja: 装飾的な日付の書式

en: custom
ja: カスタム

en: Tax
ja: 税金

en: Tax Number
ja: 納税番号

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Baltic
ja: バルト諸語

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ諸語

en: Chinese
ja: 中国語

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Indian
ja: インド諸語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国朝鮮語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Western
ja: 西洋諸語

en: Other
ja: その他

en: Arabic (IBM-864)
ja: アラビア語 (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ja: アラビア語 (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ja: アラビア語 (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ja: アラビア語 (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ja: アラビア語 (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
ja: アラビア語 (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
ja: アラビア語 (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
ja: アルメニア語 (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
ja: バルト諸語 (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ja: バルト諸語 (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ja: バルト諸語 (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
ja: ケルト語 (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
ja: 中央ヨーロッパ諸語 (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ja: 中央ヨーロッパ諸語 (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ja: 中央ヨーロッパ諸語 (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
ja: 中央ヨーロッパ諸語 (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ja: 簡体字中国語 (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ja: 簡体字中国語 (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
ja: 簡体字中国語 (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
ja: 簡体字中国語 (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ja: 簡体字中国語 (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ja: 繁体字中国語 (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ja: 繁体字中国語 (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ja: 繁体字中国語 (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
ja: クロアチア語 (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
ja: キリル文字 (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ja: キリル文字 (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ja: キリル文字 (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ja: キリル文字 (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ja: キリル文字 (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ja: キリル文字 (Windows-1251)

en: Russian (CP-866)
ja: ロシア語 (CP-866)

en: Ukrainian (KOI8-U)
ja: ウクライナ語 (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
ja: ウクライナ語 (MacUkrainian)

en: English (ASCII)
ja: 英語 (ASCII)

en: Farsi (MacFarsi)
ja: ファルシ (ペルシャ語) (MacFarsi)

en: Georgian (GEOSTD8)
ja: グルジア語 (GEOSTD8)

en: Greek (ISO-8859-7)
ja: ギリシャ語 (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
ja: ギリシャ語 (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
ja: ギリシャ語 (Windows-1253)

en: Gujarati (MacGujarati)
ja: グジャラート語 (MacGujarati)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
ja: グルムキー文字 (MacGurmukhi)

en: Hebrew (IBM-862)
ja: ヘブライ語 (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
ja: ヘブライ語 (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
ja: ヘブライ語 (Windows-1255)

en: Hindi (MacDevanagari)
ja: ヒンディー語 (MacDevanagari)

en: Icelandic (MacIcelandic)
ja: アイスランド語 (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
ja: 日本語 (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ja: 日本語 (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ja: 日本語 (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ja: 韓国朝鮮語 (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ja: 韓国朝鮮語 (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
ja: 韓国朝鮮語 (JOHAB)

en: Korean (UHC)
ja: 韓国朝鮮語 (UHC)

en: Nordic (ISO-8859-10)
ja: ノルウェー語 (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
ja: ルーマニア語 (MacRomanian)

en: Romanian (ISO-8859-16)
ja: ルーマニア語 (ISO-8859-16)

en: South European (ISO-8859-3)
ja: 南ヨーロッパ諸語 (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
ja: タイ語 (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
ja: トルコ語 (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ja: トルコ語 (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
ja: トルコ語 (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
ja: トルコ語 (Windows-1254)

en: User Defined
ja: ユーザー定義

en: Vietnamese (TCVN)
ja: ベトナム語 (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
ja: ベトナム語 (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
ja: ベトナム語 (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ja: ベトナム語 (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ja: ヘブライ語物理表記 (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
ja: 西洋諸語 (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ja: 西洋諸語 (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ja: 西洋諸語 (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
ja: 西洋諸語 (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
ja: 西洋諸語 (Windows-1252)

en: Locale:
ja: ロケール:

en: Conversion Direction
ja: 変換方向

en: This value determines which iconv test to perform.
ja: この値はどの iconv テストを行うかを決定します。

en: Menu
ja: メニュー

en: The menu of options
ja: オプションのメニュー

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
ja: GnuCash オンラインマニュアルには有益な情報がたくさんあります。マニュアルにはヘルプメニューからアクセスすることができます。

note: Translators: You can replace the link, if a translated page exists.
en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
ja: メーリングリストが GnuCash コミュニティでよく使われるコミュニケーション方法です。新しいリリースの告知やユーザーグループなどについては表をご覧ください: https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gnome.org
ja: GnuCash の開発者には簡単に連絡ができます。メーリングリストはもちろん、IRC で生チャットもできます! irc.gnome.org の #gnucash で開発者に加わってください。

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ja: Quicken、MS Money、あるいはその他の QIF や OFX ファイルをエクスポート可能なプログラムから、あなたの既存の財務データを簡単に読み込むことができます。ファイルメニュー内で、インポートサブメニューをクリックし、QIF あるいは OFX ファイルをクリックしてください。そして指示に従ってください。

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
ja: 最近使った GnuCash のファイルがどのディレクトリに保存されているか知りたいときは、履歴のメニュー
    (ファイル[->最近使った一覧]) のエントリにカーソルを合わせましょう。
    その完全パスがステータスバーに表示されます。

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ja: Quicken など他の財務プログラムをよくご存じの場合、GnuCash では収益と費用を追跡するためにカテゴリーの代わりに勘定科目を使用することに注意してください。収益・費用勘定科目に関する詳細情報については、GnuCash のオンラインマニュアルをご覧ください。

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
ja: 勘定科目表に表示する列を変更することができます。列見出しの右端にある三角をクリックすると利用できる様々な列を見ることができます。

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
ja: メインウィンドウの勘定科目タブでマウスの右ボタンをクリック (Mac OS X では Control を押しながらクリック) すると、勘定科目メニューオプションが表示されます。記録簿ウィンドウ内で右ボタンをクリックすると、取引メニューオプションが表示されます。

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ja: メインウィンドウのツールバーで新規ボタンをクリックすれば新しい勘定科目を作成できます。これによりダイアログが開き、勘定科目の詳細を入力できます。勘定科目タイプの選択や勘定科目のグラフの設定については、GnuCash のオンラインマニュアルをご覧ください。

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ja: 控除が複数ある給料支払小切手のように、複数のスプリットを含む取引を入力するには、ツールバーでスプリットボタンをクリックしてください。代わりの方法として、表示メニューで、記録簿スタイルとして自動スプリット元帳や取引仕訳帳を選ぶこともできます。

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
ja: 記録簿で金額を入力する際、GnuCash の電卓を用いて、四則演算を行うことができます。通常の電卓と同様に、最初の値を入力、'+', '-', '*', '/' を選択、次の値を入力し、Enter を押すと、計算した金額が記帳されます。

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
ja: クイックフィルにより、いつもの取引の入力が簡単になります。いつもの取引説明の最初の数文字を入力し、タブキーを押すと、GnuCash は以前に入力した取引説明の続きを自動的に補完します。

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ja: 記録簿の資金移動列で既存の勘定科目名の最初の文字を入力すると、GnuCash は勘定科目リストから名前を補完します。子勘定科目についても、親勘定科目の最初の文字に続いて、':' と、子勘定科目の最初の文字を入力してください（例: Assets:Cash の場合は A:C）。

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
ja: すべての子勘定科目の取引を一つの記録簿内で見たいですか? 勘定科目タブで親勘定科目を選択し、メニューから 編集->子勘定科目を開く を選択してください。

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ja: 日付を入力する際、'+', '-' を使って選択した日付を増減させることができます。小切手番号の増減にも同様に利用できます。

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
ja: メインウィンドウのタブ間を移動するには、Control+Page Up/Down を押します。

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ja: 照合ウィンドウでは、スペースバーを押すと取引に照合済マークを付けられます。Tab と Shift-Tab を押すと入金と出金を行き来できます。

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ja: 異なる通貨をもつ勘定科目間で資金移動をするには、記録簿ツールバー内の資金移動ボタンをクリックし、勘定科目を選択して、通貨移動オプションで為替レートか相手通貨の金額を入力することでできます。

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
ja: 証券エディター画面で証券の相場表情報源を表示するように設定できます。どのオンライン情報源を証券が使っているかを簡単に見られます。列見出しの右端にある三角をクリックすると表示を変更できます。

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
ja: 複数の帳票を一つのウィンドウ内にまとめ、一覧したい財務情報をすべて表示できます。これをするには、サンプル・カスタム->"カスタム複数列帳票" の帳票を使ってください。

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
ja: スタイルシートにより帳票の表示され方が変わります。帳票オプションで帳票用のスタイルシートを選び、編集->スタイルシート メニューを使ってスタイルシートをカスタマイズしてください。

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ja: 記録簿ページの資金移動欄で勘定科目メニューを開くためには、メニューキーまたは Ctrl+↓キーを押してください。

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
ja: 予定取引エディターでは非常に柔軟な頻度設定を行えます。基本的な頻度である、日単位、週単位および月単位の取引を予定することができます。より高度な手法も設定できます。例えば、
    
    3 週毎に取引を予定するためには、頻度のパターンを毎週にし、次に '3 週毎。' に設定します。
    
    毎年の取引を予定するためには、頻度のパターンを毎月にし、次に '12 月毎。' に設定します。

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
ja: 夜通し仕事をする場合、日付が変わった後に作業をしている記録簿を閉じて、再度開けば、新しい取引のデフォルトとして新しい日付が設定されます。GnuCash 自体を再起動する必要はありません。

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
ja: 全取引から特定の取引を検索するには、メインの勘定科目タブで 編集->検索… を選択し、検索を開始してください。検索範囲を一つの勘定科目に制限する場合は、勘定科目記録簿タブで検索を開始してください。

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
ja: 2 個のタブの内容を画面上で視覚的に比較するには、タブを新しいウィンドウに移動するために、メニューから ウィンドウ->このページを新規ウィンドウへ を選択してください。

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
ja: この宇宙の目的がなんであり、なぜ宇宙が存在するのか---その答えをあやまちなく見いだした者あらば、宇宙はたちまち消え去ってはるかに奇怪で不可解なものにとってかわられるだろう---そういう理論がある。
    それはすでに起こってしまった---という理論もある。
    
    ダグラス・アダムス著「宇宙の果てのレストラン」より

en: Period %s - %s
ja: 期間 %s ～ %s

en: Period
ja: 期間

en: Closing Date
ja: 決算日

en: Selected
ja: 選択済

en: Account Types
ja: 勘定科目のタイプ

note: Translators: '%s' is the name of the selected account hierarchy template.
en: Accounts in '%s'
ja: '%s' 内の勘定科目

en: No description provided.
ja: 説明がありません。

en: Accounts in Category
ja: カテゴリー内の勘定科目

en: zero
ja: ゼロ

en: existing account
ja: 既存の勘定科目

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Opening Balance
ja: 開始残高

en: Use Existing
ja: 既存のものを使用

en: Please choose the currency to use for new accounts.
ja: 新規勘定科目に使用する通貨を選択してください。

en: New Book Options
ja: 新規帳簿のオプション

en: Taxes
ja: 税金

en: Tax Payment
ja: 税金支払

en: Insurance
ja: 保険

en: Insurance Payment
ja: 保険支払

note: Translators: PMI stands for Private Mortgage Insurance.
en: PMI
ja: 個人ローン保険

en: PMI Payment
ja: 個人ローン保険支払

en: Other Expense
ja: その他の費用

en: Miscellaneous Payment
ja: 各種支払

note: Translators: %s is "Taxes", "Insurance", or similar.
en: … pay "%s"?
ja: … "%s" の支払はありますか?

en: via Escrow account?
ja: エスクロー勘定科目経由?

en: Loan
ja: ローン

note: Translators: %s is "Taxes", or "Insurance", or similar
en: Loan Repayment Option: "%s"
ja: ローン返済オプション: "%s"

en: Date
ja: 日付

en: Payment
ja: 支払

en: Principal
ja: 元本

en: Interest
ja: 利子

en: Escrow Payment
ja: エスクロー支払

[ctx: Action Column]
en: Split
ja: 株式分割

en: Error adding price.
ja: 価格追加中にエラーが発生しました。

en: Account
ja: 勘定科目

en: Symbol
ja: 記号

en: Shares
ja: 株式数・持分

en: You don't have any stock accounts with balances!
ja: 残高の存在する株式勘定科目は一つもありません!

note: Translators: this is a stock transaction describing new purchase of stock.
en: Buy
ja: 購入

note: Translators: this is a stock transaction describing new sale of stock, and recording capital gain/loss
en: Sell
ja: 売却

note: Translators: this is a stock transaction describing dividends issued to holder
en: Dividend
ja: 配当

en: missing
ja: 不明

note: Translators: (missing) denotes that the amount or account is not provided, or incorrect, in the Stock Transaction Assistant.
en: (missing)
ja: (不明)

en: _Shares
ja: 株式数・持分(_S)

en: Memo
ja: 摘要

en: Debit
ja: 借方

en: Credit
ja: 貸方

en: Units
ja: 単位

en: Select…
ja: 選択…

en: Edit…
ja: 編集…

en: Bill
ja: 仕入先請求書

en: Voucher
ja: 立替払請求書

en: Invoice
ja: 請求書

en: None
ja: なし

en: Use Global
ja: 全体の設定を使用

en: Badly formed URL %s
ja: URLのフォーマットが正しくありません: %s

en: Bad URL: %s
ja: URLが正しくありません: %s

en: No such entity: %s
ja: 実体がありません: %s

en: No such owner entity: %s
ja: 所有者の実体がありません: %s

en: Entity type does not match %s: %s
ja: 実体のタイプが %s に一致しません: %s

en: Discount days cannot be more than due days.
ja: 値引き期限日数は支払期限日数より大きくできません。

en: You must provide a name for this Billing Term.
ja: この支払条件の名前を入力してください。

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ja: この支払条件の名前は他と重複してはいけません。選択した "%s" は既に使われています。

en: Days
ja: 日

en: Proximo
ja: 翌月

en: Unknown
ja: 不明

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ja: 支払条件 "%s" は使用中です。削除できません。

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ja: "%s" を本当に削除しますか?

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ja: この取引は得意先に割り当てる必要があります。以下の得意先を選択してください。

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ja: この取引は仕入先に割り当てる必要があります。以下の仕入先を選択してください。

en: That commodity is currently used by at least one of your accounts. You may not delete it.
ja: その商品は少なくとも1つ以上の勘定科目で使用されています。削除できません

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ja: この商品には相場価格が設定されています。本当にこの選択された商品と相場価格を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ja: 選択した商品を本当に削除しますか?

en: Delete commodity?
ja: 商品を削除しますか?

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ja: 値引きパーセントは0から100までの値を入力するか空白のままにしなければなりません。

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ja: 貸方にはプラスの金額を入力するか空白のままにしなければなりません。

en: Edit Customer
ja: 得意先を編集

en: New Customer
ja: 得意先を新規作成

en: View/Edit Customer
ja: 得意先を表示・編集

en: Customer's Jobs
ja: 得意先の請求のまとめ

en: Customer's Invoices
ja: 得意先の請求書

en: Process Payment
ja: 支払処理

en: Shipping Contact
ja: 納品担当者

en: Billing Contact
ja: 支払担当者

en: Customer ID
ja: 得意先ID

en: Contact
ja: 連絡先

en: Company
ja: 会社

en: ID #
ja: ID 番号

en: Find Customer
ja: 得意先を検索

en: Are you sure you want to delete %s?
ja: %s を本当に削除しますか?

en: You must select a report configuration to load.
ja: 作成する帳票を選択してください。

en: You must select a report configuration to delete.
ja: 削除する帳票を選択してください。

en: Unable to change report configuration name.
ja: 帳票設定の名前を変更できません。

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
ja: この名前の帳票設定は既に存在します。他の名前を選択してください。

en: Load report configuration
ja: 保存済み帳票設定で帳票を作成します。

en: Edit report configuration name
ja: 帳票設定名を編集します。

en: Delete report configuration
ja: 帳票設定を削除します。

en: No Account selected. Please try again.
ja: 勘定科目が選択されていません。もう一度試してください。

en: Placeholder account selected. Please try again.
ja: プレースホルダー勘定科目が選択されています。もう一度試してください。

en: Select document
ja: 文書を選択してください

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Amend the URL
ja: URL を修正してください

en: Enter an URL like "%s"
ja: URL を "%s"のように入力してください

en: Existing Document Link is
ja: 既存の文書リンクは

en: File Found
ja: ファイルが見つかりました

en: File Not Found
ja: ファイルが見つかりません

en: Address Found
ja: アドレスが見つかりました

en: Address Not Found
ja: アドレスが見つかりません

en: Total Entries
ja: 項目数

en: Business item can not be modified.
ja: ビジネス項目を変更できません。

en: Manage Document Link
ja: 文書リンクを管理する

en: Transaction can not be modified.
ja: 取引を変更できません。

en: Undefined
ja: 未定義

note: Translators: This is the label of a dialog box that lists all of the transaction that have files or URIs linked with them.
en: Transaction Document Links
ja: 取引の文書リンク

en: Description
ja: 説明

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
ja: 項目の ID 列をダブルクリックするとビジネス項目へジャンプします。
    項目のリンク列をダブルクリックするとリンクされた文書を開きます。
    項目の利用可能列をダブルクリックすると文書リンクを変更できます。

en: Business Document Links
ja: ビジネスの文書リンク

en: You must enter a Payment-Address Name.
ja: 支払先住所の名前を入力してください。

en: Edit Employee
ja: 従業員を編集

en: New Employee
ja: 従業員を新規作成

en: View/Edit Employee
ja: 従業員を表示・編集

en: Expense Vouchers
ja: 立替払請求書

en: Employee ID
ja: 従業員ID

en: Employee Username
ja: 従業員ユーザー名

en: Employee Name
ja: 従業員名

en: Username
ja: ユーザー名

en: Name
ja: 名前

en: Find Employee
ja: 従業員を検索

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ja: このプログラムは1回に一つの値しか計算できません。1つを除きすべての値を入力してください。

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ja: フィールドの値が決定できないものがあります。有効な式を入力してください。

en: The interest rate cannot be zero.
ja: 利子に0(ゼロ)を指定することはできません。

en: The number of payments cannot be zero.
ja: 支払回数に0(ゼロ)は指定できません。

en: The number of payments cannot be negative.
ja: 支払回数に負の数は指定できません。

en: Find Account
ja: 勘定科目を検索

en: Place Holder
ja: プレースホルダー

en: Hidden
ja: 隠し勘定科目

en: Not Used
ja: 未使用

en: Balance Zero
ja: 残高ゼロ

en: Tax related
ja: 税金関連

note: Translators: %s is a full account name. This is a label in Search Account from context menu.
en: Su_b-accounts of '%s'
ja: '%s' の子勘定科目(_B)

en: All Accounts
ja: 全勘定科目

en: Balanced
ja: 釣り合い

en: Closing Entries
ja: 決算項目

en: Reconcile
ja: 照合

en: Share Price
ja: 株価

en: Value
ja: 価値

en: Date Posted
ja: 記帳日

en: Reconciled Date
ja: 照合日

en: Number/Action
ja: 番号/アクション

en: Action
ja: アクション

en: Transaction Number
ja: 取引番号

en: Number
ja: 番号

en: Description, Notes, or Memo
ja: 説明、備考、または摘要

en: Notes
ja: 備考

en: Find Transaction
ja: 取引を検索

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of maps missing
en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
ja[0]: %d 個の無効なマッピングがあります、
    
    削除しますか?

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
ja: 無効なマッピングを見るには、フィルター '%s' を使ってください

en: Map Account NOT found
ja: マッピング先勘定科目が *ありません*

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
ja: (なお、数が多い場合は時間が掛かるかもしれません)

en: Bayesian
ja: ベイズ

en: Description Field
ja: 説明欄

en: Memo Field
ja: 摘要欄

en: CSV Account Map
ja: CSV 勘定科目マッピング

en: Online Id
ja: オンライン ID

en: Online HBCI
ja: オンライン HBCI

note: Translators: In this context, 'Billing information' maps to the label in the frame and means e.g. customer i.e. the company being invoiced.
en: You need to supply Billing Information.
ja: 請求情報を入力する必要があります。

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ja: 選択された項目を本当に削除しますか?

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ja: この項目には注文が関連づけられています。それらも併せて削除されます!

en: Due Date
ja: 期日

en: Post Date
ja: 発送日

en: Post to Account
ja: 記帳先勘定科目

en: Accumulate Splits?
ja: スプリットを累計する

en: The Invoice must have at least one Entry.
ja: 請求書には一つ以上の項目が必要です。

en: Do you really want to post the invoice?
ja: 本当にこの請求書を記帳しますか?

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
ja: この勘定科目に対する1つまたは複数の項目が異なる通貨の得意先請求書/仕入先請求書によるものです。毎回変換レートを入力するよう尋ねられます。

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ja: すべての為替レートが指定されなかったため、記帳はキャンセルされました。

en: Total:
ja: 合計:

en: Subtotal:
ja: 小計:

en: Tax:
ja: 税金:

en: Total Cash:
ja: 現金合計:

en: Total Charge:
ja: 請求計:

en: Credit Note
ja: 貸方票

en: PAID
ja: 支払済

en: UNPAID
ja: 未払

en: New Credit Note
ja: 貸方票を新規作成

en: New Invoice
ja: 得意先請求書を新規作成

en: Edit Credit Note
ja: 貸方票を編集

en: Edit Invoice
ja: 得意先請求書を編集

en: View Credit Note
ja: 貸方票を表示

en: View Invoice
ja: 得意先請求書を表示

en: New Bill
ja: 仕入先請求書を新規作成

en: Edit Bill
ja: 仕入先請求書を編集

en: View Bill
ja: 仕入先請求書を表示

en: New Expense Voucher
ja: 立替払請求書を新規作成

en: Edit Expense Voucher
ja: 立替払請求書を編集

en: View Expense Voucher
ja: 立替払請求書を表示

en: Open Linked Document:
ja: リンクされた文書を開く:

en: Bill Information
ja: 仕入先請求書情報

en: Bill ID
ja: 仕入先請求書 ID

en: Voucher Information
ja: 立替払請求書情報

en: Voucher ID
ja: 立替払請求書 ID

en: Date of duplicated entries
ja: 複製項目の日付

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
ja: 選択された請求書に記帳済のものがあります。
    選択したものを再度確認してください。

en: Do you really want to post these invoices?
ja: 本当にこの請求書を記帳しますか?

en: View/Edit Invoice
ja: 請求書を表示・編集

en: Duplicate
ja: 複製

en: Post
ja: 記帳

en: Printable Report
ja: 印刷可能な帳票

en: View/Edit Bill
ja: 仕入先請求書を表示・編集

note: Translators: The terms 'Voucher' and 'Expense Voucher' are used interchangeably in gnucash and mean the same thing.
en: View/Edit Voucher
ja: 立替払請求書を表示・編集

en: Invoice Owner
ja: 請求書所有者

en: Invoice Notes
ja: 請求書備考

en: Billing ID
ja: 請求 ID

en: Is Paid?
ja: 支払済?

en: Is Posted?
ja: 記帳済?

en: Date Opened
ja: 作成日

en: Invoice ID
ja: 請求書 ID

en: Bill Owner
ja: 仕入先請求書所有者

en: Bill Notes
ja: 仕入先請求書備考

en: Voucher Owner
ja: 立替払請求書所有者

en: Voucher Notes
ja: 立替払請求書備考

en: Type
ja: タイプ

en: Paid
ja: 支払済

en: Posted
ja: 記帳済

en: Due
ja: 期限

en: Opened
ja: 作成済

en: Num
ja: 番号

en: Find Bill
ja: 仕入先請求書を検索

en: Find Expense Voucher
ja: 立替払請求書を検索

en: Expense Voucher
ja: 立替払請求書

en: Find Invoice
ja: 請求書を検索

en: Amount
ja: 金額

note: Translators: %d is the number of bills/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
ja[0]: 次の %d 個の仕入先向け文書は期限が来ています:

en: Due Bills Reminder
ja: 支払期限の通知

note: Translators: %d is the number of invoices/credit notes due. This is a ngettext(3) message.
en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
ja[0]: 次の %d 個の得意先向け文書は期限が来ています:

en: Due Invoices Reminder
ja: 請求期限の通知

en: The Job must be given a name.
ja: 請求のまとめには名前が必要です。

en: You must choose an owner for this job.
ja: この請求のまとめの所有者を選択してください。

en: Edit Job
ja: 請求のまとめを編集

en: New Job
ja: 請求のまとめを新規作成

en: View/Edit Job
ja: 請求のまとめを表示・編集

en: View Invoices
ja: 請求書を表示

en: Owner's Name
ja: 所有者名

en: Only Active?
ja: アクティブのみ?

en: Rate
ja: レート

en: Job Number
ja: 請求のまとめ番号

en: Job Name
ja: 請求のまとめの名前

en: Find Job
ja: 請求のまとめを検索

en: Empty
ja: 空

[ctx: Adjective]
en: Open
ja: 開放中

en: Closed
ja: 締切済

en: Title
ja: タイトル

en: Balance
ja: 貸借残高

en: Gains
ja: 損益

en: Gain/Loss
ja: 利益/損失

en: Lots in Account %s
ja: 勘定科目 %s 内のロット

en: The Order must be given an ID.
ja: 注文にはIDが必要です。

en: The Order must have at least one Entry.
ja: 注文には一個以上の項目が必要です。

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ja: この注文には得意先請求書が発行されていない項目が含まれています。全ての項目に対して得意先請求書を発行する前に注文を締め切っていいですか?

en: Do you really want to close the order?
ja: 本当に注文を締め切りますか?

en: Close Date
ja: 締切日

en: View/Edit Order
ja: 注文を表示・編集

en: Order Notes
ja: 注文の備考

en: Date Closed
ja: 締切日

en: Is Closed?
ja: 締め切っているかどうか?

en: Owner Name
ja: 所有者名

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Find Order
ja: 注文を検索

en: You must enter a valid account name for posting.
ja: 記帳する有効な勘定科目名を入力してください。

en: You must select a company for payment processing.
ja: 支払処理する会社を選択してください。

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
ja: 支払または払戻の金額に問題あります。

en: You must select a transfer account from the account tree.
ja: 資金移動を行う勘定科目を選択してください。

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
ja: この支払の割当先文書が選択されていません。関連づけのない支払を作成することになるかもしれません。

en: Pre-Payment
ja: 繰上げ返済

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
ja: 資金移動と記帳勘定科目が異なった通貨に設定されています。為替レートを設定してください。

en: Customer
ja: 得意先

en: Vendor
ja: 仕入先

en: Employee
ja: 従業員

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
ja: 有効な「記帳先」勘定科目がありません。この支払を行うために "%s" タイプの勘定科目を作成してください。おそらく先に得意先請求書か仕入先請求書を作成したいのではないでしょうか?

en: Cleared
ja: 清算済

en: Reconciled
ja: 照合済

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
ja: 選択された取引には、支払として割り当てできるスプリットがありません。

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
ja: この取引には '支払スプリット' として扱えるスプリットが
    複数ありますが、GnuCash は一つだけしか扱えません。
    一つを選択してください。他は破棄されます。

en: Warning
ja: 警告

en: Continue
ja: 続ける

en: Cancel
ja: キャンセル

note: Translators: %d is the number of prices. This is a ngettext(3) message.
en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ja[0]: 本当に選択した %d 個の価格を削除しますか?

en: Delete prices?
ja: 価格を削除しますか?

en: Entries
ja: 項目

en: Are you sure you want to delete these prices?
ja: 本当にこの価格を削除しますか?

en: Price retrieval failed: %s
ja: 価格の取得に失敗しました: %s

en: Are you sure you want to replace the existing price?
ja: 本当に既存の価格を置き換えますか?

en: Replace price?
ja: 価格を置き換えますか?

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: You must select a Security.
ja: 証券を指定してください。

en: You must select a Currency.
ja: 通貨を指定してください。

en: You must enter a valid amount.
ja: 適正な金額を入力してください。

en: Cannot save check format file.
ja: 小切手書式ファイルを保存できません。

en: Cannot open file %s
ja: ファイルを開くことができません %s

en: There is a duplicate check format file.
ja: 小切手書式ファイルが重複しています。

note: Translators: %1$s is the type of the first check format (user defined or application defined); %2$s is the filename of that format; %3$s the type of the other check format; and %4$s the filename of that other format.
en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ja: %sの小切手書式ファイル '%s' と%sの小切手書式ファイル '%s' の GUID が同じになっています。

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by the * gnucash application.
en: application
ja: アプリケーション

note: Translators: This is a directory name. It may be presented to * the user to indicate that some data file was defined by a * user herself.
en: user
ja: ユーザー

en: Custom
ja: カスタム

en: Top
ja: 上

en: (paused)
ja: (一時停止)

en: Complete
ja: 完了

en: Contents
ja: 内容

en: Report
ja: 帳票

en: Rows
ja: 行

en: Cols
ja: 列

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ja: HTML スタイルシートプロパティー: %s

en: You must provide a name for the new style sheet.
ja: 新規スタイルシートの名前を入力してください。

en: Style Sheet Name
ja: スタイルシート名

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ja: この予定取引は変更されています。本当にキャンセルしてもよいですか?

en: Please name the Scheduled Transaction.
ja: 予定取引に名前をつけてください

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ja: "%s" という名前の予定取引は既に存在します。本当に同じ名前をつけていいですか?

en: Please provide a valid end selection.
ja: 有効な終了日を選択してください。

en: There must be some number of occurrences.
ja: 繰り返し回数に正の数を入力してください。

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ja: 残り繰り返し回数 (%d) が全繰り返し回数 (%d) より多くなっています。

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ja: 実行されることのない予定取引を作成しようとしています。本当に作成していいですか?

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
ja: 変数または2個以上の商品を含む予定取引は自動作成できません。

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ja: テンプレート取引のない予定取引は自動作成できません。

en: Couldn't parse %s for split "%s".
ja: %s をスプリット "%s" で解析できませんでした。

en: Split with memo %s has an invalid account.
ja: 摘要 %s のスプリットに無効な勘定科目があります。

en: Invalid Account in Split
ja: スプリットに無効な勘定科目があります

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
ja: 摘要 %s のスプリットに解析不能な貸方の数式があります。

en: Unparsable Formula in Split
ja: スプリットに解析不能な数式があります

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
ja: 摘要 %s のスプリットに解析不能な借方の数式があります。

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ja: 予定取引エディタはこの取引に対して自動的に釣り合いをとることはできません。それでも入力しますか?

en: (never)
ja: (なし)

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ja: 現在のテンプレート取引は変更されました。変更を記録しますか?

en: Scheduled Transactions
ja: 予定取引

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ja: 予定取引の貸借が一致しません。この状況を訂正することを強くお勧めします。

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ja: 作成完了前の取引から予定取引を作成することはできません。予定取引を作成する前に取引を入力してください。

en: Ignored
ja: 無視

en: Postponed
ja: 延期

en: To-Create
ja: 作成予定

en: Reminder
ja: 通知

en: Created
ja: 作成済

en: Never
ja: なし

en: (Need Value)
ja: (未入力)

en: Invalid Transactions
ja: 無効な取引

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ja[0]: 現在のところ入力が必要な予定取引はありません (%d 個の取引は自動作成されました)。

en: Transaction
ja: 取引

en: Status
ja: 状態

en: Created Transactions
ja: 作成した取引

en: Last Valid Year:
ja: 前年:

en: Form Line Data:
ja: フォームの行データ:

note: Translators: Tax Code
en: Code
ja: コード

en: now
ja: 現在

en: Income Tax Identity
ja: 所得税ID

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
ja: 注意: TXF カテゴリーを設定して、後で「タイプ」を変更した場合、各個に手動でそれらのカテゴリーを再設定する必要があります。

en: Form
ja: フォーム

en: Edit Vendor
ja: 仕入先を編集

en: New Vendor
ja: 仕入先を新規作成

en: View/Edit Vendor
ja: 仕入先を表示・編集

en: Vendor's Jobs
ja: 仕入先の請求のまとめ

en: Vendor's Bills
ja: 仕入先の請求書

en: Pay Bill
ja: 支払処理

en: Vendor ID
ja: 仕入先ID

en: Find Vendor
ja: 仕入先を検索

en: Income
ja: 収益

en: Expenses
ja: 費用

en: Transfer
ja: 資金移動

en: Remaining to Budget
ja: 予算残

en: Total
ja: 合計

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ja: 現時点では入力する予定取引はありません。

note: Translators: %d is the number of transactions. This is a ngettext(3) message.
en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ja[0]: 現在のところ入力が必要な予定取引はありません(%d個の取引は自動作成されました)。

en: Select a Budget
ja: 予算を選択する

en: Open
ja: 開く

en: Edit
ja: 編集

en: New
ja: 新規

en: Delete
ja: 削除

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
ja: 「検査・修復」は現在実行中ですが、中止しますか?

en: Accounts
ja: 勘定科目

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
ja: 勘定科目 %s は移動しようとしている取引と同じ通貨になっていません。
    本当にこれを実行しますか?

en: _Pick another account
ja: 別の勘定科目を選択(_P)

en: _Do it anyway
ja: 構わずに実行する(_D)

en: (no name)
ja: (名前なし)

en: Deleting account %s
ja: 勘定科目 %s を削除しています

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
ja: 以下の一覧は、削除しようとしている勘定科目を利用しているオブジェクトを示しています。
    削除する前に、これらを削除する、もしくは他の勘定科目を利用するように
    変更する必要があります。

en: The account %s will be deleted.
ja: 勘定科目 %s を削除します。

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ja: この勘定科目内のすべての取引を勘定科目 %s に移動します。

en: All transactions in this account will be deleted.
ja: この勘定科目内のすべての取引を削除します。

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
ja: 子勘定科目を勘定科目 %s に移動します。

en: Its subaccount will be deleted.
ja: 子勘定科目が削除されます。

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ja: 子勘定科目の取引をすべて勘定科目 %s に移動します。

en: All sub-account transactions will be deleted.
ja: 子勘定科目の取引がすべて削除されます。

en: Are you sure you want to do this?
ja: 本当に実行してもいいですか?

en: Options
ja: オプション

en: Estimate
ja: 見積り

en: All Periods
ja: 全期間

en: Note
ja: 備考

en: Run Report
ja: 帳票作成

en: Budget
ja: 予算

en: Unnamed Budget
ja: 無名の予算

en: Delete %s?
ja: %s を削除しますか?

en: You must select at least one account to estimate.
ja: 見積りをするには勘定科目を一つ以上選択してください。

en: You must select at least one account to edit.
ja: 編集するには勘定科目を一つ以上選択してください。

en: You must select one budget cell to edit.
ja: 編集するには予算のセルを一つ選択してください。

en: _Print Invoice
ja: 請求書を印刷(_P)

en: Make a printable invoice
ja: 請求書を印刷可能な状態にします。

en: _Edit Invoice
ja: 請求書を編集(_E)

en: Edit this invoice
ja: この請求書を編集します。

en: _Duplicate Invoice
ja: 請求書を複製(_D)

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ja: 現在の請求書を基に新しい請求書を作成します。

en: _Post Invoice
ja: 請求書を記帳(_P)

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
ja: この請求書を勘定科目表に記帳します。

en: _Unpost Invoice
ja: 請求書の記帳を取消(_U)

en: Unpost this invoice and make it editable
ja: この請求書の記帳を取り消し、編集可能にします。

en: New _Invoice
ja: 請求書を新規作成(_I)

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ja: 現在と同じ所有者の請求書を作成します。

en: Blank
ja: 空白

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
ja: 請求書の一番下の空白項目に移動します。

en: _Pay Invoice
ja: 請求書の支払を行う(_P)

en: Enter a payment for the owner of this invoice
ja: この請求書の所有者の支払を入力します。

en: _Company Report
ja: 会社帳票(_C)

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
ja: この請求書の所有者の得意先帳票ウィンドウを開きます。

note: Translators: This is a menu item that opens a dialog for linking an external file or URL with the bill, invoice, transaction, or voucher or removing such an link.
en: _Manage Document Link…
ja: 文書リンクを管理(_M)…

note: Translators: This is a menu item that opens an external file or URI that may be linked to the current bill, invoice, transaction, or voucher using the operating system's default application for the file or URI mime type.
en: _Open Linked Document
ja: リンクされた文書を開く(_O)

en: Open Linked Document
ja: リンクされた文書を開きます。

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
ja: 得意先向け文書のデフォルト配置として使う(_U)

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
ja: 現在の配置を全得意先の請求書および貸方票のデフォルトとして使います。

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
ja: 得意先向け文書のデフォルト配置をリセット(_R)

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ja: 全得意先の請求書および貸方票のデフォルト配置を組み込みのデフォルトに戻し、それに合わせて現在のページを更新します。

en: _Print Bill
ja: 仕入先請求書を印刷(_P)

en: Make a printable bill
ja: 仕入先請求書を印刷可能な状態にします。

en: _Edit Bill
ja: 仕入先請求書を編集(_E)

en: Edit this bill
ja: この仕入先請求書を編集します。

en: _Duplicate Bill
ja: 仕入先請求書を複製(_D)

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
ja: 現在の仕入先請求書を基に新しい仕入先請求書を作成します。

en: _Post Bill
ja: 仕入先請求書を記帳(_P)

en: Post this bill to your Chart of Accounts
ja: この仕入先請求書を勘定科目表に記帳します。

en: _Unpost Bill
ja: 仕入先請求書の記帳を取消(_U)

en: Unpost this bill and make it editable
ja: この仕入先請求書の記帳を取り消し、編集可能にします。

en: New _Bill
ja: 仕入先請求書を新規作成(_B)

en: Create a new bill for the same owner as the current one
ja: 現在と同じ所有者の仕入先請求書を作成します。

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
ja: 仕入先請求書の一番下の空白項目に移動します。

en: _Pay Bill
ja: 仕入先請求書の支払を行う(_P)

en: Enter a payment for the owner of this bill
ja: この仕入先請求書の所有者の支払を入力します。

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
ja: この仕入先請求書の所有者の仕入先帳票ウィンドウを開きます。

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
ja: 仕入先向け文書のデフォルト配置として使う(_U)

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
ja: 現在の配置を全仕入先の請求書および貸方票のデフォルトとして使います。

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
ja: 仕入先向け文書のデフォルト配置をリセット(_R)

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ja: 全仕入先の請求書および貸方票のデフォルト配置を組み込みのデフォルトに戻し、それに合わせて現在のページを更新します。

en: _Print Voucher
ja: 立替払請求書を印刷(_P)

en: Make a printable voucher
ja: 立替払請求書を印刷可能な状態にします。

en: _Edit Voucher
ja: 立替払請求書を編集(_E)

en: Edit this voucher
ja: この立替払請求書を編集します。

en: _Duplicate Voucher
ja: 立替払請求書を複製(_D)

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
ja: 現在の立替払請求書を基に新しい立替払請求書を作成します。

en: _Post Voucher
ja: 立替払請求書を記帳(_P)

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
ja: この立替払請求書を勘定科目表に記帳します。

en: _Unpost Voucher
ja: 立替払請求書の記帳を取消(_U)

en: Unpost this voucher and make it editable
ja: この立替払請求書の記帳を取り消し、編集可能にします。

en: New _Voucher
ja: 立替払請求書を新規作成(_V)

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
ja: 現在と同じ所有者の立替払請求書を作成します。

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
ja: 立替払請求書の一番下の空白項目に移動します。

en: _Pay Voucher
ja: 立替払請求書の支払を行う(_P)

en: Enter a payment for the owner of this voucher
ja: この立替払請求書の所有者の支払を入力します。

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
ja: この立替払請求書の所有者の従業員帳票ウィンドウを開きます。

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
ja: 従業員向け文書のデフォルト配置として使う(_U)

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
ja: 現在の配置を全従業員の立替払請求書および貸方票のデフォルトとして使います。

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
ja: 従業員向け文書のデフォルト配置をリセット(_R)

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
ja: 全従業員の立替払請求書および貸方票のデフォルト配置を組み込みのデフォルトに戻し、それに合わせて現在のページを更新します。

en: _Print Credit Note
ja: 貸方票を印刷(_P)

en: Make a printable credit note
ja: 貸方票を印刷可能な状態にします。

en: _Edit Credit Note
ja: 貸方票を編集(_E)

en: Edit this credit note
ja: この貸方票を編集します。

en: _Duplicate Credit Note
ja: 貸方票を複製(_D)

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
ja: 現在の貸方票を基に新しい貸方票を作成します。

en: _Post Credit Note
ja: 貸方票を記帳(_P)

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
ja: この貸方票を勘定科目表に記帳します。

en: _Unpost Credit Note
ja: 貸方票の記帳を取消(_U)

en: Unpost this credit note and make it editable
ja: この貸方票の記帳を取り消し、編集可能にします。

en: New _Credit Note
ja: 貸方票を新規作成(_C)

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
ja: 現在と同じ所有者の貸方票を作成します。

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
ja: 貸方票の一番下の空白項目に移動します。

en: _Pay Credit Note
ja: 貸方票の支払を行う(_P)

en: Enter a payment for the owner of this credit note
ja: この貸方票の所有者の支払を入力します。

en: Open a company report window for the owner of this credit note
ja: この貸方票の所有者の会社帳票ウィンドウを開きます。

en: Manage Document Link…
ja: 文書リンクを管理する…

en: Enter
ja: 入力

en: Up
ja: 上へ移動

en: Down
ja: 下へ移動

en: Unpost
ja: 記帳を取消

en: Pay
ja: 支払

en: New Voucher
ja: 立替払請求書を新規作成

en: Vendor Listing
ja: 仕入先一覧

en: Customer Listing
ja: 得意先一覧

en: Owners
ja: 所有者

en: Customers
ja: 得意先

en: Jobs
ja: 請求のまとめ

en: Vendors
ja: 仕入先

en: Employees
ja: 従業員

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
ja: 所有者 %s は削除されます。
    本当に実行しますか?

en: Cu_t Transaction
ja: 取引を切り取り(_T)

en: _Copy Transaction
ja: 取引をコピー(_C)

en: _Paste Transaction
ja: 取引を貼り付け(_P)

en: Dup_licate Transaction
ja: 取引を複製(_L)

en: _Delete Transaction
ja: 取引を削除(_D)

note: Translators: This is a menu item that will open the bill, invoice, or voucher that is posted to the current transaction if there is one.
en: Jump to Invoice
ja: 請求書へジャンプ

en: Cu_t Split
ja: スプリットを切り取り(_T)

en: _Copy Split
ja: スプリットをコピー(_C)

en: _Paste Split
ja: スプリットを貼り付け(_P)

en: Dup_licate Split
ja: スプリットを複製(_L)

en: _Delete Split
ja: スプリットを削除(_D)

en: Cut the selected transaction into clipboard
ja: 選択されている取引をクリップボードに切り取ります。

en: Copy the selected transaction into clipboard
ja: 選択された取引をクリップボードにコピーします。

en: Paste the transaction from the clipboard
ja: クリップボードにある取引を貼り付けます。

en: Make a copy of the current transaction
ja: 現在の取引の複製を作成します。

en: Delete the current transaction
ja: 現在の取引を削除します。

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
ja: 現在の取引にリンクする文書を追加、変更、または削除します。

en: Open the linked document for the current transaction
ja: 現在の取引にリンクされた文書を開きます。

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
ja: リンクされた仕入先請求書、得意先請求書、または立替払請求書へジャンプします。

en: Cut the selected split into clipboard
ja: 選択されているスプリットをクリップボードに切り取ります。

en: Copy the selected split into clipboard
ja: 選択されたスプリットをクリップボードにコピーします。

en: Paste the split from the clipboard
ja: クリップボードにあるスプリットを貼り付けます。

en: Make a copy of the current split
ja: 現在のスプリットの複製を作成します。

en: Delete the current split
ja: 現在のスプリットを削除します。

en: Split
ja: スプリット

en: Jump
ja: ジャンプ

en: Schedule
ja: 予定取引

en: Auto-clear
ja: 自動清算

en: Stock Assistant
ja: 株式アシスタント

en: General Journal
ja: 一般仕訳帳

note: Translators: %s is the name of the tab page
en: Save changes to %s?
ja: %s への変更を保存しますか?

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ja: この記録簿には変更中の取引があります。この取引の変更を保存しますか、取引を破棄しますか、キャンセルしますか?

en: _Discard Transaction
ja: 取引を破棄(_D)

en: _Save Transaction
ja: 取引を保存(_S)

en: unknown
ja: 不明

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Start Date:
ja: 開始日:

en: Show previous number of days:
ja: 過去次の日数だけ表示:

en: End Date:
ja: 終了日:

en: Unreconciled
ja: 未照合

en: Frozen
ja: 凍結済

en: Voided
ja: 無効化済

en: Show:
ja: 表示:

en: Hide:
ja: 非表示:

en: Filter By:
ja: フィルター:

en: Transaction Report
ja: 取引出納帳

en: Portfolio Report
ja: ポートフォリオ帳票

en: Search Results Report
ja: 検索結果帳票

en: Register
ja: 記録簿

en: and subaccounts
ja: と子勘定科目

en: Print checks from multiple accounts?
ja: 複数勘定科目の小切手を印刷しますか?

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
ja: この検索結果には複数の勘定科目のスプリットが含まれます。すべてが同一の勘定科目でありませんが、それでも小切手を印刷しますか?

en: _Print checks
ja: 小切手を印刷(_P)

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
ja: 小切手は銀行勘定科目の記録簿または検索結果からのみ印刷できます。

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ja: 照合済あるいは清算済の取引を無効にすることはできません。

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ja: この取引は読出し専用とマークされており、次のコメントがついています: '%s'

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ja: この取引に対する逆方向の取引はすでに作成済みです。

en: Jump to the transaction?
ja: 取引へジャンプしますか?

en: Reverse Transaction
ja: 逆方向の取引

en: New Transaction Information
ja: 新しい取引の情報

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Sort %s by…
ja: %s をソート…

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by…
ja: %s をフィルター…

note: Translators: %s refer to the following in order: invoice type, invoice ID, owner name, posted date, amount
en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
ja: %s %s 発行元 %s、発送日 %s、金額 %s

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
ja: いくつかの文書がこの取引にリンクされています。一つ選んでください:

en: Select
ja: 選択

en: Go to Date
ja: 日付へ移動

en: Checking splits in current register: %u of %u
ja: 現在の記録簿内のスプリットを検査しています: %u 件、%u 件中

en: Print
ja: 印刷

en: Export
ja: エクスポート

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration" to be used as toolbar button label.
en: Save Config
ja: 設定を保存

note: Translators: This string is meant to be a short alternative for "Save Report Configuration As…" to be used as toolbar button label.
en: Save Config As…
ja: 設定を別名保存…

en: Make Pdf
ja: PDFにエクスポート

en: The numeric ID of the report.
ja: 帳票の数値ID

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
ja: 現在の保存済み帳票設定を更新します。帳票設定はファイル %s 内に保存されます。

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
ja: 現在の帳票設定を '帳票->保存済み帳票設定' メニューに追加します。帳票設定はファイル %s 内に保存されます。

en: Save _Report Configuration
ja: 帳票設定を保存(_R)

en: Save Report Configuration As…
ja: 帳票設定を別名で保存…

en: Choose export format
ja: 出力書式の選択

en: Choose the export format for this report:
ja: この帳票のエクスポート形式を選択:

en: Save %s To File
ja: %s をファイルに保存

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ja: そのファイル名には保存できません。
    
    %s

en: You cannot save to that file.
ja: そのファイルには保存できません

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ja: ファイル %s はすでに存在します。本当に上書きしていいですか?

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ja: ファイル %s を開くことができませんでした。エラー: %s

en: GnuCash-Report
ja: GnuCash-帳票

en: Printable Invoice
ja: 印刷可能な請求書

en: Tax Invoice
ja: 税金付請求書

en: Easy Invoice
ja: 簡易請求書

en: Fancy Invoice
ja: 装飾的な請求書

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Transactions
ja: 取引

en: Upcoming Transactions
ja: 今後の取引

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of scheduled transactions deleted
en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete %d scheduled transactions?
ja[0]: 本当に %d 個の予定取引を削除してもいいですか?

en: Report error
ja: 帳票エラー

en: An error occurred while running the report.
ja: 帳票作成中にエラーが発生しました。

en: Badly formed options URL: %s
ja: オプションの URL 書式が正しくありません: %s

en: Badly-formed report id: %s
ja: 帳票 ID の書式が正しくありません: %s

en: Standard Order
ja: 標準の順序

en: Date of Entry
ja: 入力日

en: Statement Date
ja: 計算書発行日

en: Descending
ja: 降順

en: Ascending
ja: 昇順

en: Filtered
ja: フィルター済

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
ja: スプリット '%s' を取引 '%s' から切り取りますか?

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ja: 照合済のスプリットを除去しようとしました! これは、照合済の残高が未照合になるので、よい考えではありません。

en: You cannot cut this split.
ja: このスプリットは切り取れません。

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
ja: これはこの取引をこの記録簿に関連付けているスプリットなので、この記録簿ウィンドウからは除去できません。この取引全部をこのウィンドウから除去することはできます。または、この取引の相手勘定科目の記録簿を表示して、その記録簿からこのスプリットを除去することはできます。

en: (no memo)
ja: (摘要なし)

en: (no description)
ja: (説明なし)

en: _Cut Split
ja: スプリットを切り取り(_C)

en: Cut the current transaction?
ja: 現在の取引を切り取りますか?

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ja: 照合済のスプリットをもつ取引を除去しようとしました! これは、照合済の残高が未照合になるので、よい考えではありません。

en: _Cut Transaction
ja: 取引を切り取り(_C)

en: Cannot modify or delete this transaction.
ja: この取引を修正あるいは削除することはできません。

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ja: この取引の日付が、この帳簿に設定された "読出し専用閾値" よりも古い値になっています。この設定は ファイル->プロパティー->勘定科目 で変更できます。

en: Remove the splits from this transaction?
ja: この取引からスプリットを除去しますか?

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ja: この取引は照合済のスプリットを含んでいます。これを修正すると、照合済の残高が未照合になるので、よい考えではありません。

note: Translators: This is the confirmation button in a warning dialog
en: _Remove Splits
ja: スプリットを除去する(_R)

en: Change a Transaction Linked Document
ja: 取引にリンクされた文書を変更する

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ja: スプリット '%s' を取引 '%s' から削除しますか?

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ja: 照合済のスプリットを削除しようとしました! これは、照合済の残高が未照合になるので、よい考えではありません。

en: You cannot delete this split.
ja: このスプリットは削除できません。

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ja: これはこの取引をこの記録簿に関連付けているスプリットなので、この記録簿ウィンドウからは削除できません。この取引全部をこのウィンドウから削除することはできます。または、この取引の相手勘定科目の記録簿を表示して、その記録簿からこのスプリットを削除することはできます。

en: Delete the current transaction?
ja: 現在の取引を削除しますか?

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ja: 調整済のスプリットをもつ取引を削除しようとしました! これは、照合済の残高が未照合になるので、よい考えではありません。

en: Balancing entry from reconciliation
ja: 照合時の残高調整のための項目

en: Present:
ja: 現在:

en: Future:
ja: 将来:

en: Cleared:
ja: 清算済:

en: Reconciled:
ja: 照合済:

en: Projected Minimum:
ja: 計画上の最少額:

en: Shares:
ja: 株式:

en: Current Value:
ja: 現在価値:

en: Sort By:
ja: ソート:

en: This account register is read-only.
ja: この勘定科目の記録簿は読出し専用です。

en: The '%s' account register is read-only.
ja: 勘定科目 '%s' の記録簿は読出し専用です。

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
ja: この勘定科目の取引は編集できません。
    この記録簿の取引を編集したい場合は、勘定科目のオプションを開き、プレースホルダーのチェックボックスをオフにしてください。

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
ja: 選択された子勘定科目の一つにある取引が編集できません。
    この記録簿の取引を編集したい場合は、子勘定科目のオプションを開き、プレースホルダーのチェックボックスをオフにしてください。
    勘定科目をまとめて開くかわりに個別の勘定科目を開くこともできます。

en: Manage your finances, accounts, and investments
ja: 財務、口座および投資を管理します

en: Finance Management
ja: 財務管理

[ctx: Column header for 'Reconciled']
en: R
ja: 照合

en: Display the ~a report
ja: ~a 帳票を表示します。

en: Saved Report Configurations
ja: 保存済み帳票設定

en: Manage and run saved report configurations
ja: 保存済み帳票設定の管理と帳票作成を行います。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: A basic dashboard for your accounting data
ja: 会計データの基本的なダッシュボードです。

en: You have not selected an owner
ja: 所有者を選択していません

en: Job
ja: 請求のまとめ

en: is
ja: が右の条件を満たす

en: is not
ja: が右の条件を満たさない

en: Entity Not Found: %s
ja: 実体が見つかりません: %s

en: Transaction with no Accounts: %s
ja: 勘定科目のない取引: %s

en: Unsupported entity type: %s
ja: サポートしていない実体のタイプです: %s

en: No such price: %s
ja: 価格がありません: %s

en: Cleared Transactions
ja: 清算済取引

en: Interest Payment
ja: 利払い

en: Interest Charge
ja: 利子・手数料

en: Payment Information
ja: 支払情報

en: Payment From
ja: 支払元

en: Reconcile Account
ja: 照合する勘定科目

en: Payment To
ja: 利子・手数料を支払う勘定科目

en: Enter _Interest Payment…
ja: 利払いの入力(_I)…

en: Enter _Interest Charge…
ja: 利子・手数料を入力(_I)…

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ja: 本当に選択した取引を削除しますか?

en: Starting Balance
ja: 期首残高

en: Ending Balance
ja: 期末残高

en: Reconciled Balance
ja: 照合済の残高

en: Difference
ja: 差分

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ja: この照合ウィンドウは変更されています。本当にキャンセルしますか?

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ja: 勘定科目の貸借が合いません。本当に終了しますか?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ja: この照合を延期して、後で完了させますか?

en: Set the report options you want using this dialog.
ja: このダイアログを使って帳票オプションを設定します。

en: There are no options for this report.
ja: この帳票にはオプションはありません。

en: You must select an item from the list
ja: リストから項目を選択してください。

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Order
ja: 注文

en: New Order
ja: 新規注文

en: New Transaction
ja: 取引を新規作成

en: New Split
ja: スプリットを新規作成

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: all criteria are met
ja: すべての条件を満たす

en: any criteria are met
ja: いずれかの条件を満たす

en: You have not selected any accounts
ja: 勘定科目が一つも選択されていません

en: matches all accounts
ja: が右のすべての勘定科目と一致する

en: matches any account
ja: が右のどれかの勘定科目と一致する

en: matches no accounts
ja: が右のどの勘定科目とも一致しない

en: Selected Accounts
ja: 選択した勘定科目

en: Choose Accounts
ja: 勘定科目を選択

en: Select Accounts to Match
ja: 一致すべき勘定科目を選択

en: Select the Accounts to Compare
ja: 比較する勘定科目を選択

en: is before
ja: が右の日付より前

en: is before or on
ja: が右の日付かその前

en: is on
ja: が右の日付

en: is not on
ja: が右の日付でない

en: is after
ja: が右の日付より後

en: is on or after
ja: が右の日付かその後

en: is less than
ja: ＜

en: is less than or equal to
ja: ≦

en: equals
ja: ＝

en: does not equal
ja: ≠

en: is greater than
ja: ＞

en: is greater than or equal to
ja: ≧

en: less than
ja: ＜

en: less than or equal to
ja: ≦

en: equal to
ja: ＝

en: not equal to
ja: ≠

en: greater than
ja: ＞

en: greater than or equal to
ja: ≧

en: has credits or debits
ja: がもつ貸方または借方

en: has debits
ja: がもつ借方

en: has credits
ja: がもつ貸方

en: Not Cleared
ja: 未清算

en: You need to enter some search text.
ja: 検索する文字列を入力する必要があります。

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ja: 正規表現 '%s' にエラーがあります:
    %s

en: contains
ja: が右の文字列を含む

en: matches regex
ja: が右の正規表現に一致する

en: does not match regex
ja: が右の正規表現に一致しない

en: Match case
ja: 大文字小文字を区別する

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
ja: 
    読み込みを行おうとしているファイルは GnuCash の古いバージョンで作成されたものです。古いバージョンのファイル形式には使用している文字コードに関して詳細な指定が含まれていません。これはデータファイルに含まれるテキストが曖昧な複数の方法で読み込まれるかもしれないことを意味します。この曖昧さは自動的には修復されません。しかし GnuCash 2.2.0 の新しいファイル形式にはこの手順を再度行う必要を無くすためにすべての必要な指定が含まれます。
    
    GnuCash はデータファイルに含まれる正しい文字コードを推測しようとします。次のページではこの推測を使用した結果のテキストが表示されます。テキストが予期したとおりに表示されることを確認してください。すべて正しく表示されていれば "進む" を単に押してください。予期しない文字がテキストに含まれている場合、異なった文字コードを選択すると異なった結果が表示されます。各ボタンをクリックすることによって文字コード一覧を編集しなければならないかもしれません。
    
    では、"進む" を押してデータファイルの正しい文字コードを選択してください。

en: Ambiguous character encoding
ja: あいまいな文字エンコーディング

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
ja: ファイルは正しく読み込まれました。"適用" をクリックするとファイルが保存され、メインウィンドウに再読込されます。この方法によって作業ファイルがバックアップファイルとして同じディレクトリに保持されます。
    
    "戻る" をクリックすることによって、前に戻り行った選択を確認することもできます。

en: European
ja: ヨーロッパ

en: ISO-8859-1 (West European)
ja: ISO-8859-1 (西欧)

en: ISO-8859-2 (East European)
ja: ISO-8859-2 (東欧)

en: ISO-8859-3 (South European)
ja: ISO-8859-3 (南欧)

en: ISO-8859-4 (North European)
ja: ISO-8859-4 (北欧)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
ja: ISO-8859-5 (キリル文字)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
ja: ISO-8859-6 (アラビア語)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ja: ISO-8859-7 (ギリシャ語)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
ja: ISO-8859-8 (ヘブライ語)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
ja: ISO-8859-9 (トルコ語)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
ja: ISO-8859-10 (ノルウェー語)

en: ISO-8859-11 (Thai)
ja: ISO-8859-11 (タイ語)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
ja: ISO-8859-13 (バルト語)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
ja: ISO-8859-14 (ケルト語)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ja: ISO-8859-15 (西欧, ユーロ記号)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ja: ISO-8859-16 (南東ヨーロッパ)

en: KOI8-R (Russian)
ja: KOI8-R (ロシア語)

en: KOI8-U (Ukrainian)
ja: KOI8-U (ウクライナ語)

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ja: アサインされない単語が%d個、デコードできない単語が %d 個あります。エンコーディングを加えてください。

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ja: アサインされない単語が%d個あります。それらを決定するか、エンコーディングを加えてください。

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ja: デコードできない単語が %d 個あります。エンコーディングを加えてください。

note: Translators: Please insert encodings here that are typically used in your locale, separated by spaces. No need for ASCII or UTF-8, check 'locale -m' for assistance with spelling.
en: ISO-8859-1 KOI8-U
ja: ISO-8859-1 WINDOWS-31J SHIFT_JIS EUC-JP CP932

en: The file could not be reopened.
ja: そのファイルは再オープンできませんでした。

en: Reading file…
ja: ファイル読込み中…

en: Parsing file…
ja: ファイル解析中…

en: There was an error parsing the file.
ja: ファイル解析中にエラーがありました。

en: Writing file…
ja: ファイル書込み中…

en: This encoding has been added to the list already.
ja: このエンコードはすでに一覧に加えられています。

en: This is an invalid encoding.
ja: このエンコードは有効でありません。

en: Could not create opening balance.
ja: 開始残高を作成できませんでした。

en: Give the children the same type?
ja: 子勘定科目のタイプを同じにしますか?

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ja: 編集した勘定科目の子勘定科目のタイプを、互換性を保つために"%s"に変更しなければなりません。

en: _Show children accounts
ja: 子勘定科目を表示する(_S)

en: The account must be given a name.
ja: 勘定科目には名前が必要です。

en: There is already an account with that name.
ja: その名前の勘定科目はすでに存在します。

en: You must choose a valid parent account.
ja: 適正な親勘定科目を選択してください。

en: You must select an account type.
ja: 勘定科目のタイプを選択してください。

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ja: 選択した勘定科目のタイプは親勘定科目のタイプと互換性がありません。

en: You must choose a commodity.
ja: 商品を選択してください。

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ja: 適正な開始残高を入力するか、空白のままにしてください。

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ja: 資金移動する勘定科目を選択するか、開始残高の純資産勘定科目を選択しなければなりません。

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
ja: 指定した通貨には開始残高の勘定科目が既に存在します。

en: Cannot change currency
ja: 通貨を変更できません

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
ja: この勘定科目には取引が含まれています。
    このオプションは変更できません。

en: <No name>
ja: <名前なし>

en: Edit Account
ja: 勘定科目を編集

en: (%d) New Accounts
ja: (%d) 新規勘定科目

en: New Account
ja: 新規勘定科目

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
ja: '%s' の直下の子勘定科目をリナンバーしますか?

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
ja: 勘定科目 '%s' と子勘定科目すべての勘定科目色をまとめて選択した色に設定します。

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
ja: 勘定科目 '%s' と子勘定科目すべてにプレースホルダー設定を行います。

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
ja: 勘定科目 '%s' と子勘定科目すべてに隠し勘定科目設定を行います。

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
ja: 期間の合計収益を保持するための純資産勘定科目を選択してください。

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
ja: 期間の合計費用を保持するための純資産勘定科目を選択してください。

en: 
    Please select a commodity to match
ja: 
    一致させる商品を選択して下さい。

en: 
    Commodity:
ja: 
    商品:

note: Translators: Replace here and later CUSIP by the name of your local National Securities Identifying Number like gb:SEDOL, de:WKN, ch:Valorennummer, fr:SICOVAM ... See https://en.wikipedia.org/wiki/ISIN and https://en.wikipedia.org/wiki/National_numbering_agency for hints.
en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ja: 
    銘柄コード (ISIN、証券コード、等):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
ja: 
    ニーモニック (銘柄記号等):

en: Select security/currency
ja: 証券/通貨を選択

en: _Security/currency
ja: 証券/通貨(_S)

en: Select security
ja: 証券を選択

en: _Security
ja: 証券(_S)

en: Select currency
ja: 通貨を選択

en: Cu_rrency
ja: 通貨(_R)

en: Currency
ja: 通貨

en: Use local time
ja: ローカル時間を使用する

en: Edit currency
ja: 通貨を編集

en: Currency Information
ja: 通貨情報

en: Edit security
ja: 証券を編集

en: New security
ja: 証券を新規作成

en: Security Information
ja: 証券情報

en: You may not create a new national currency.
ja: 通貨を新規作成することはできません。

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
ja: %s は予約済の商品の種類です。別の値を使ってください。

en: That commodity already exists.
ja: その商品はすでに存在します。

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ja: 商品に対しては、空白ではない"フルネーム"、"記号/略号"、および"タイプ"を入力しなければなりません。

en: Path head for files is,
ja: ファイルパスの先頭:

en: Path head does not exist,
ja: パスの先頭・見つかりません:

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
ja: パスの先頭が設定されていないので '%s' で相対パスにアクセスします

en: Existing
ja: 既存

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
ja: '+' または '-' を入力すると番号を増減させることができます。

en: Action/Number
ja: アクション/番号

en: Open…
ja: 開く…

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: _Save As
ja: 別名で保存(_S)

en: All files
ja: 全ファイル

note: Translators: *.gnucash and *.xac are file patterns and must not be translated
en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
ja: データファイルのみ (*.gnucash, *.xac)

note: Translators: *.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac are file patterns and must not be translated
en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
ja: バックアップのみ (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Reset defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Reset all values to their defaults.
ja: すべての値をデフォルトにリセットします。

note: Translators: Both %s will be the account separator character; the resulting string is a demonstration how the account separator character will look like. You can replace these three account names with other account names that are more suitable for your language - just keep in mind to have exactly tw
en: Income%sSalary%sTaxable
ja: 収益%s給与%s課税

en: Path does not exist,
ja: パスが見つかりません:

en: Select a folder
ja: フォルダーを選択

en: Clear
ja: 解除

en: You must provide a name for this Tax Table.
ja: この税額表の名前を入力してください。

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ja: この税額表に他とは違う名前を設定しなければなりません。あなたが入力した「%s」は既に使われています。

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
ja: パーセントの値は -100 から 100 までの間で入力してください。

en: You must choose a Tax Account.
ja: 税金勘定科目を選択して下さい。

en: Rename
ja: 名前変更

en: Please enter new name
ja: 新しい名前を入力してください

en: _Rename
ja: 名前変更(_R)

en: Tax table name "%s" already exists.
ja: 税額表の名前 "%s" はすでに存在します。

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ja: 税額表 "%s" は使われています。削除できません。

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ja: 税額表から最後の項目を削除することはできません。税額表ごと削除するようにしてみてください。

en: Are you sure you want to delete this entry?
ja: この項目を本当に削除していいですか?

en: Show the income and expense accounts
ja: 収益・費用勘定科目を表示します。

en: Error
ja: エラー

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
ja: 現在のオンライン相場表を取得します。手動で作成した今日の価格があるとこれは失敗します。

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
ja: このボタンを有効にするためには Finance::Quote がインストールされていなければなりません。

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ja: この取引には資金移動元と資金移動先の一方または両方の勘定科目を指定しなければいけません。指定しない場合は記帳されません。

en: You can't transfer from and to the same account!
ja: 同一の勘定科目への資金の移動はできません!

en: The account %s does not allow transactions.
ja: 勘定科目 %s では取引できません。

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ja: 非通貨勘定科目からの資金移動はできません。"資金移動元"と"資金移動先"勘定科目を交換し、"金額"をマイナスにしてみてください。

en: You must enter a valid price.
ja: 有効な価格を入力してください。

en: You must enter a valid 'to' amount.
ja: 有効な資金移動先金額を入力してください。

en: You must enter an amount to transfer.
ja: 資金移動する金額を入力してください。

en: Credit Account
ja: 貸方勘定科目

en: Debit Account
ja: 借方勘定科目

en: Transfer From
ja: 資金移動元

en: Transfer To
ja: 資金移動先

en: Debit Amount
ja: 借方金額

en: To Amount
ja: 資金移動先合計

note: Translators: Use your locale date format here!
en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
ja: 入力された日付は 1400/01/01 - 9999/12/31 の範囲外です。今年に再設定を行います。

en: Date out of range
ja: 日付範囲外

en: Remember and don't _ask me again.
ja: 今後確認しない(_A)。

en: Don't _tell me again.
ja: 今後報告しない(_T)。

en: Remember and don't ask me again this _session.
ja: このセッションでは今後確認しない(_S)。

en: Don't tell me again this _session.
ja: このセッションでは今後報告しない(_S)。

note: Translators: This is a button label displayed in the account selector * control used in several dialogs. When pressed it opens the New Account * dialog.
en: New…
ja: 新規…

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
ja: '%s' を処理中に位置 %d でエラーが発生しました

en: An error occurred while processing '%s'
ja: '%s' を処理中にエラーが発生しました

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
ja: 勘定科目は既に自動清算残高になっています。

en: Too many uncleared splits
ja: 未清算スプリットが多すぎます。

en: The selected amount cannot be cleared.
ja: 指定された金額で清算できません。

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
ja: スプリットを一意に特定して清算できません。複数の可能性が見つかりました。

en: Save file automatically?
ja: ファイルを自動保存しますか?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
ja[0]: 変更を保存するにはデータファイルをハードディスクに保存する必要があります。GnuCash は %d 分ごとに "保存" ボタンを押したのと同じように、自動的にこのファイルを保存する機能を持っています。
    
    この間隔の変更やこの機能の無効化は、編集->設定->全般->自動保存間隔 で行うことができます。
    
    ファイルを自動的に保存しますか?

en: _Yes, this time
ja: はい (今回のみ)(_Y)

en: Yes, _always
ja: はい (次回以降も)(_A)

en: No, n_ever
ja: いいえ (次回以降も)(_E)

en: _No, not this time
ja: いいえ (今回のみ)(_N)

en: Calendar
ja: カレンダー

en: 12 months
ja: 12ヶ月

en: 6 months
ja: 6ヶ月

en: 4 months
ja: 4ヶ月

en: 3 months
ja: 3ヶ月

en: 2 months
ja: 2ヶ月

en: 1 month
ja: 1ヶ月

en: View
ja: 表示

en: Date:
ja: 日付:

en: Frequency
ja: 頻度

en: (unnamed)
ja: (無名)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: Import
ja: インポート

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save
ja: 保存

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: No suitable backend was found for %s.
ja: %s に対する適切なバックエンドが見つかりません。

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ja: URL %s は現バージョンのGnuCashではサポートされていません。

en: Can't parse the URL %s.
ja: URL %s の解析ができません

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ja: %s に接続できません。ホスト名、ユーザー名、またはパスワードが違います。

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ja: %s に接続できません。接続が切断されたため、データを送ることができません。

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ja: このファイル/URLはGnuCashの新しいバージョンによって作成されたもののようです。このデータを用いるにはGnuCashをアップグレードしてください。

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ja: データベース %s は存在しないようです。作成しますか?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ja: GnuCashは %s をロックすることができませんでした。このデータベースは別のユーザーに使用されている可能性があり、その場合、データベースを開くべきではありません。このままデータベースを開きますか?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ja: GnuCashは %s をロックすることができませんでした。このデータベースは別のユーザーに使用されている可能性があり、その場合、データベースをインポートするべきではありません。このままデータベースをインポートしますか?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ja: GnuCashは %s をロックすることができませんでした。このデータベースは別のユーザーに使用されている可能性があり、その場合、データベースを保存するべきではありません。このままデータベースを保存しますか?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ja: GnuCashは %s をロックすることができませんでした。このデータベースは別のユーザーに使用されている可能性があり、その場合、データベースをエクスポートするべきではありません。このままデータベースをエクスポートしますか?

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
ja: GnuCash は %s に書き込めませんでした。このデータベースは読出し専用のファイルシステムにあるかディレクトリへの書込み権限をもっていない、もしくはウイルス対策ソフトウェアがこの操作をブロックしている可能性があります。

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ja: ファイル/URL %s はGnuCashのデータを含んでいないか、壊れています。

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ja: URL %s にあるサーバでエラーがあったか、不正あるいは壊れたデータがありました。

en: You do not have permission to access %s.
ja: %s にアクセスする権限がありません。

en: An error occurred while processing %s.
ja: %s を処理中にエラーが発生しました。

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ja: ファイルの読込み中にエラーがありました。このまま続行しますか?

en: There was an error parsing the file %s.
ja: ファイル %s の解析中にエラーがありました。

en: The file %s is empty.
ja: ファイル %s は空です。

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
ja: ファイル/URI %s が見つかりませんでした。
    
    ファイルが履歴には残っていますが、削除しますか?

en: The file/URI %s could not be found.
ja: ファイル/URI %s が見つかりませんでした。

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ja: このファイルは GnuCash の古いバージョン用です。このまま続行しますか?

en: The file type of file %s is unknown.
ja: ファイル %s のファイルタイプが不明です。

en: Could not make a backup of the file %s
ja: ファイル %s のバックアップが作成できませんでした。

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ja: ファイル %s に書き込めませんでした。このファイルへの書込み権限があるか、十分なスペースがあるかチェックしてください。

en: No read permission to read from file %s.
ja: ファイル %s の読出し権限がありません。

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
ja: このデータベースは GnuCash の古いバージョン用です。OK を選択するとデータベースを現在のバージョン用に更新します。キャンセルを選択すると読み取り専用にします。

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
ja: このデータベースは GnuCash の新しいバージョン用です。このバージョンは読み取れますが安全に保存できません。ファイル->名前を付けて保存 を実行するまで読み取り専用になります。しかし、この古いバージョンに保存してもデータが失われるかもしれません。

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ja: SQL データベースが他のユーザーに利用されており、彼らがログオフするまで更新は実行できません。もし現在他にユーザーがいないとすれば、邪魔なログインセッションの消去方法についてドキュメントを調べてください。

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
ja: システムにインストールされているライブラリ "libdbi" は大きな数字を正しく保存できません。つまり GnuCash が SQL データベースを正しく使えないということです。Gnucash は問題が修正されるまで SQL データベースとの読み書きを行いません。これは別のバージョンの "libdbi" をインストールすれば修正できます。詳細は https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 をご覧ください。

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
ja: GnuCash は "libdbi" ライブラリにバグがあるかどうか重要なテストを行いましたが、完了できませんでした。これは SQL データベースのパーミッションが正しく設定されていないからかもしれません。詳細は https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 をご覧ください。

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
ja: このファイルは GnuCash の古いバージョン用で、このバージョンで保存するときにアップグレードされます。保存されたファイルは Gnucash の古いバージョンからは読めなくなります ("ファイル解析中にエラーがありました" と表示されます)。古いバージョンを維持したい場合は、保存せずに終了してください。

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ja: 未知の I/O エラー (%d) が発生しました。

en: Save changes to the file?
ja: ファイルへの変更を保存しますか?

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
ja[0]: 保存しない場合、これまでの %d 分間の変更が失われます。

en: Continue _Without Saving
ja: 保存せずに続ける(_W)

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ja: GnuCash は %s をロックすることができませんでした。

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ja: このデータベースは別のユーザーに使用されている可能性があり、その場合は、データベースを開くべきではありません。どうしますか?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
ja: このデータベースは読出し専用のファイルシステムにあるか、ディレクトリへの書込み権限がない、もしくはウイルス対策ソフトウェアがこの操作をブロックしている可能性があります。このまま続けると変更を保存できないかもしれません。どうしますか?

en: Open _Read-Only
ja: 読み取り専用で開く(_R)

en: Create _New File
ja: ファイルを新規作成する(_N)

en: Open _Anyway
ja: 構わずに開く(_A)

en: Open _Folder
ja: フォルダーを開く(_F)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Loading user data…
ja: ユーザーデータをロード中…

en: Re-saving user data…
ja: ユーザーデータを再保存中…

en: Exporting file…
ja: ファイルのエクスポート中…

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ja: ファイルの保存中にエラーがありました。
    
    %s

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
ja: データベースは読み取り専用で開かれました。別の場所に保存しますか?

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
ja: 元に戻すと、%s に対するすべての未保存の変更は破棄されます。本当に実行しますか?

en: <unknown>
ja: <未知>

en: View…
ja: 表示…

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
ja: GnuCash はヘルプ文書のファイルを見つけることができませんでした。

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
ja: おそらく "gnucash-docs" パッケージが適切にインストールされていないのでしょう。

note: Translators: URI of missing help files
en: Expected location
ja: あるべき場所

en: GnuCash could not find the linked document.
ja: GnuCash はリンクされた文書を見つけることができませんでした。

en: GnuCash could not open the linked document:
ja: GnuCash はリンクされた文書を開けませんでした:

note: Translators: %s is a path to a database or any other url, like mysql://user@server.somewhere/somedb, https://www.somequotes.com/thequotes
en: Enter a user name and password to connect to: %s
ja: %s に接続するためのユーザー名とパスワードを入力してください

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
ja: 変更は %u 秒後に自動的に保存されます。

en: Save changes to file %s before closing?
ja: 閉じる前にファイル %s への変更を保存しますか?

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ja: 保存しない場合、これまでの %d 時間 %d 分の変更が失われます。

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ja: 保存しない場合、これまでの %d 日と %d 時間の変更が失われます。

en: Close _Without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: This window is closing and will not be restored.
ja: このウィンドウを閉じようとしていますが復元できなくなります。

en: Close Window?
ja: ウィンドウを閉じますか?

note: Translators: This string is shown in the window title if this document is, well, read-only.
en: (read-only)
ja: (読み取り専用)

en: Unsaved Book
ja: 未保存の帳簿

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
ja: 最終更新: %x(%a)%p%I:%M

note: Translators: This message appears in the status bar after opening the file.
en: File %s opened. %s
ja: ファイル %s を開きました。%s

en: Unable to save to database.
ja: データベースに保存できません。

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
ja: データベースに保存できません: 帳簿は読み取り専用になっています。

en: Book Options
ja: 帳簿オプション

en: (user modifiable)
ja: (ユーザーによる変更可能)

en: Version
ja: バージョン

en: Build ID
ja: ビルド ID

en: Accounting for personal and small business finance.
ja: 個人および小規模ビジネス向け財務管理。

en: Visit the GnuCash website.
ja: GnuCash のウェブサイトをご覧ください。

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select all accounts.
ja: すべての勘定科目を選択します。

en: Clear All
ja: 選択解除

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ja: 選択を解除してすべての勘定科目を非選択にします。

en: Select Children
ja: 子勘定科目を選択

en: Select all descendents of selected account.
ja: 選択した勘定科目のすべての子勘定科目を選択します。

en: Select Default
ja: デフォルトを選択

en: Select the default account selection.
ja: デフォルトの勘定科目を選択します。

en: Show Hidden Accounts
ja: 隠し勘定科目を表示する

en: Show accounts that have been marked hidden.
ja: 隠し勘定科目を表示します。

en: Select all entries.
ja: すべての項目を選択する。

en: Clear the selection and unselect all entries.
ja: 選択を解除してすべての項目を非選択にします。

en: Select the default selection.
ja: デフォルトの選択を選択する。

en: Clear any selected image file.
ja: 選択された画像ファイルを選択解除します。

en: Select image
ja: 画像を選択

en: Select an image file.
ja: 画像ファイルを選択します。

en: Pixels
ja: ドット数

en: Percent
ja: パーセント

en: Start of this quarter
ja: 今四半期の開始日

en: Start of this accounting period
ja: 今の会計期間の開始日

en: Start of previous accounting period
ja: 前の会計期間の開始日

en: End of this quarter
ja: 今四半期の終了日

en: End of this accounting period
ja: 今の会計期間の終了日

en: End of previous accounting period
ja: 前の会計期間の終了日

en: _Custom
ja: カスタム(_C)

en: Selected Report is Missing
ja: 選択された帳票がありません

note: Translators: %s is the report name.
en: '%s' is missing
ja: '%s' が不明です

note: Translators: %s is the internal report guid.
en: Report with GUID '%s' is missing
ja: GUID '%s' の帳票が不明です

en: Loading…
ja: ロード中…

en: never
ja: なし

en: New top level account
ja: 新規最上位勘定科目

en: Account Name
ja: 勘定科目名

en: Commodity
ja: 商品

en: Account Code
ja: 勘定科目コード

en: Last Num
ja: 最終番号

en: Present
ja: 現在の残高

en: Present (Report)
ja: 現在の残高(帳票)

en: Balance (Report)
ja: 貸借残高(帳票)

en: Balance (Period)
ja: 貸借残高(期間)

en: Cleared (Report)
ja: 清算済(帳票)

en: Reconciled (Report)
ja: 照合済 (帳票)

en: Last Reconcile Date
ja: 最終照合日

en: Future Minimum
ja: 将来の最少残高

en: Future Minimum (Report)
ja: 将来の最少残高(帳票)

en: Total (Report)
ja: 合計 (帳票)

en: Total (Period)
ja: 合計 (期間)

[ctx: Column header for 'Color']
en: C
ja: 色

en: Account Color
ja: 勘定科目色

en: Tax Info
ja: 税金情報

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
ja: 隠

[ctx: Column header for 'Placeholder']
en: P
ja: プ

[ctx: Column header for 'Opening Balance']
en: O
ja: 開

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Present (%s)
ja: 現在の残高 (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Balance (%s)
ja: 貸借残高 (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Cleared (%s)
ja: 清算済 (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Reconciled (%s)
ja: 照合済 (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Future Minimum (%s)
ja: 将来の最少 (%s)

note: Translators: %s is a currency mnemonic.
en: Total (%s)
ja: 合計 (%s)

note: Translators: The %s is the name of the plugin page
en: Filter %s by...
ja: %s をフィルター...

en: Namespace
ja: 名前空間

en: Print Name
ja: 表示名

en: Display symbol
ja: 表示記号

en: Unique Name
ja: 固有名

note: Translators: Again replace CUSIP by the name of your National Securities Identifying Number.
en: ISIN/CUSIP
ja: ISIN/証券コード

en: Fraction
ja: 小数部

en: Get Quotes
ja: 相場表を取得

[ctx: Column letter for 'Get Quotes']
en: Q
ja: 相

en: Source
ja: 情報源

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Customer Number
ja: 得意先番号

en: Vendor Number
ja: 仕入先番号

en: Employee Number
ja: 従業員番号

en: Address Name
ja: 住所名前

en: Address 1
ja: 住所 1

en: Address 2
ja: 住所 2

en: Address 3
ja: 住所 3

en: Address 4
ja: 住所 4

en: Phone
ja: 電話

en: Fax
ja: FAX

en: E-mail
ja: Eメール

en: Active
ja: アクティブ

[ctx: Column letter for 'Active']
en: A
ja: ア

en: Security
ja: 証券

en: Price
ja: 価格

en: Enabled
ja: 有効

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
ja: 有

en: Last Occur
ja: 前回

en: Next Occur
ja: 次回

en: %s, Total:
ja: %s, 合計:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ja: %s, 非通貨商品合計:

en: %s, Grand Total:
ja: %s, 総合計:

en: Net Assets:
ja: 純資産:

en: Profits:
ja: 利益:

en: Price Quotes Retrieval Options
ja: 相場価格取得オプション

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
ja: 相場価格関連のコマンドを実行する。 次のコマンドをサポートする。
    
      info: 	Finance::Quote のバージョンと 公開されている相場表情報源を 表示する。
       get: 	現在の相場表を指定の GnuCash データファイル内の全海外通貨 および株式に対して取得する。
      dump: 	現在の相場表を指定された通貨や 株式に対して 指定された名前空間から取得し 結果をコンソールへ 出力する。
            	この後には情報源と 1 つ以上の 記号の入力が必須。 ただし その情報源を "currency" にした場合はその後に 2 つ以上の 記号が必須で、1 つ目の記号が 通貨で それ以外との為替レートを 取得する。

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
ja: get コマンド使用時に どの名前空間の商品を取得するかを 決定するための正規表現

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
ja: dump コマンド使用時に、記号に対して Finance::Quote が返すパラメータすべてを Gnucash に必須のものの代わりに 一覧表示する。

en: Report Generation Options
ja: 帳票生成オプション

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
ja: 帳票関連のコマンドを実行する。 次のコマンドをサポート。
    
      list: 	利用可能な帳票を一覧出力する。
      show: 	指定の名前の帳票の中で 変更されるオプションを 詳細表示する。データファイルを 指定すると 保存された オプションを 詳細表示可能。
      run: 	指定の GnuCash データファイルで 指定の名前の帳票を作成する。

en: Name of the report to run
ja: 作成する帳票の名前

en: Specify export type
ja: エクスポート形式を指定する

en: Output file for report
ja: 帳票の出力ファイル

en: Missing data file parameter
ja: データファイルパラメータがありません。

en: Not enough information for quotes dump
ja: quotes dump のための情報が不足しています。

en: Unknown quotes command '{1}'
ja: 不明な相場表コマンド '{1}'。

en: Missing --name parameter
ja: --name パラメータがありません。

en: Unknown report command '{1}'
ja: 不明な帳票コマンド '{1}'。

en: Missing command or option
ja: コマンドまたはオプションがありません。

en: Found Finance::Quote version {1}.
ja: Finance::Quote バージョン {1} が見つかりました。

en: Finance::Quote sources:
ja: Finance::Quote の情報源:

en: Price retrieval failed:
ja: 価格の取得に失敗しました:

en: This is a development version. It may or may not work.
ja: これは開発バージョンのため、動作しないかもしれません。

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ja: バグやその他の問題は gnucash-devel@gnucash.org に報告してください。

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: You can also lookup and file bug reports at {1}
ja: また、{1} でバグを探したり登録することができます。

note: Translators: {1} will be replaced with an URL
en: To find the last stable version, please refer to {1}
ja: 最新の安定版に関しては、{1} を参照してください。

note: Translators: Guile is the programming language of the reports
en: Loading system wide Guile extensions…
ja: システム全体の Guile 拡張をロード中…

en: Loading user specific Guile extensions…
ja: ユーザー指定の Guile 拡張をロード中…

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
ja: - GnuCash、個人および小規模ビジネス向け財務管理

en: {1} [options] [datafile]
ja: {1} [オプション] [データファイル]

en: GnuCash Paths
ja: GnuCash のパス

en: GnuCash {1} development version
ja: GnuCash {1} 開発バージョン

en: Common Options
ja: 共通オプション

en: Show this help message
ja: このヘルプメッセージを表示する

en: Show GnuCash version
ja: GnuCash のバージョンを表示する

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
ja: デバッグモードを有効にする: ログでより詳細な情報を得る。
    これは次と等価: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable extra/development/debugging features.
ja: 拡張/開発用/デバッグ用機能を 有効にする。

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
ja: ログレベルを上書きする: 形式は "モジュール名={debug,info,warn,crit,error}"
    例: "--log qof=debug" や "--log gnc.backend.file.sx=info"
    これは複数回呼び出し可能。

en: Show paths
ja: パスを表示する

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ja: ログを格納するファイル: デフォルトは "/tmp/gnucash.trace"。"stderr" あるいは "stdout" を設定することも可能。

en: Hidden Options
ja: 隠しオプション

en: [datafile]
ja: [データファイル]

en: Checking Finance::Quote…
ja: Finance::Quote を検査中…

en: Unable to load Finance::Quote.
ja: Finance::Quote をロードできません。

en: Loading data…
ja: データをロード中…

en: Application Options
ja: アプリケーションオプション

en: Do not load the last file opened
ja: 最後に開いたファイルを読み込まない

note: Translators: Do not translate $DISPLAY! It is an environment variable for X11
en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
ja: エラー: グラフィカルユーザーインターフェースを初期化できませんでした。また、オプション add-price-quotes が指定されませんでした。
    おそらく $DISPLAY 環境変数の設定が必要でしょうか?

en: Last window position and size
ja: 最後のウィンドウの位置とサイズ

en: Search only in active items
ja: アクティブな項目のみを検索

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ja: 選択した場合、現在「アクティブ」な項目のみを検索対象にします。選択しない場合、すべての項目を検索対象にします。

en: Is tax included in this type of business entry?
ja: このタイプのビジネス項目は税込ですか?

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ja: 選択した場合、このタイプの項目ではデフォルトで税金が含まれます。この設定は新規得意先、新規仕入先の作成に継承されます。

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
ja: 記帳時に自動的に得意先向け文書を、未解決の繰上げ返済および逆向きの文書で支払うよう試みます。その繰上げ返済や文書は当然同一の得意先でなければなりません。逆向きの文書とは符号が逆の文書のことです。例えば得意先請求書では、得意先貸方票や負の金額の得意先請求書は逆向きの文書といえます。

en: Enable extra toolbar buttons for business
ja: ビジネス用の追加のツールバーボタンを有効にする

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
ja: 選択した場合、追加の一般的なビジネス機能用ツールバーボタンも表示します。選択しない場合、ビジネス機能用ツールバーボタンは表示されません。

en: The invoice report to be used for printing.
ja: 印刷に使う請求書帳票です。

en: The name of the report to be used for invoice printing.
ja: 請求書の印刷に使う帳票の名前です。

en: Open new invoice in new window
ja: 新しいウィンドウで新規得意先請求書を開く

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ja: 選択した場合、新規得意先請求書を新規ウィンドウに開きます。選択しない場合、新規得意先請求書を現在のウィンドウに開きます。

en: Accumulate multiple splits into one
ja: 複数のスプリットを一つに累計する

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
ja: 選択した場合、得意先請求書の複数の項目が同一の勘定科目に対する資金移動の場合にスプリットが一つにまとめられます。この設定は記帳ダイアログで得意先請求書毎に上書きすることが可能です。

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
ja: 記帳時に自動的に仕入先向け文書を、未解決の繰上げ返済および逆向きの文書で支払うよう試みます。その繰上げ返済や文書は当然同一の仕入先でなければなりません。逆向きの文書とは符号が逆の文書のことです。例えば仕入先請求書では、仕入先貸方票や負の金額の仕入先請求書は逆向きの文書といえます。

en: Show bills due reminder at startup
ja: スタート時に仕入先請求書の期日通知を表示する

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ja: 選択した場合、GnuCashの開始時にもうすぐ期限を迎える請求書があるかどうかを確認し、通知ダイアログを表示します。「もうすぐ」の設定は「前もって通知する日数」で制御されます。選択しない場合、期限を迎える請求書の確認を行いません。

en: Show bills due within this many days
ja: この日数だけ前に仕入先請求書の期日を表示する

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ja: この欄には期限を迎える請求書をGnuCashが何日前に確認するかを設定します。この値は「前もって通知」設定が選択されている場合のみ利用されます。

en: Date format to use
ja: 使用する日付書式

en: Custom date format
ja: カスタム日付書式

en: Position of payee name
ja: 受取人名の位置

en: Position of date line
ja: 日付行の位置

en: Position of check amount in words
ja: 小切手金額（単語）の位置

en: Position of check amount in numbers
ja: 小切手金額（数字）の位置

en: Position of memo line
ja: 摘要行の位置

en: Print the date format below the date.
ja: 日付の下に日付の書式を印刷する。

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ja: 日付が印刷されるごとに、その直下にY, M, Dの文字を使った日付の書式を8ポイント文字で印刷します。

en: The default check printing font
ja: 小切手印刷のデフォルトフォント

en: Print '***' before and after text.
ja: 文字列の前後に '***' を印刷する。

en: Show currencies in this dialog
ja: このダイアログに通貨を表示

en: Window geometry
ja: ウィンドウの位置とサイズ

en: Show the new user window
ja: 新規ユーザー作成ダイアログを開く

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
ja: 選択した場合、新規ユーザーウィンドウが表示されます。選択しない場合、表示されません。

en: New hierarchy window on "New File"
ja: "ファイルを新規作成"時に新規勘定目階層作成ダイアログを開く

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ja: 検索結果の件数がこれより少ない場合、'新規検索'をデフォルトにします。

en: Enable SKIP transaction action
ja: 取引スキップアクションを有効にする

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ja: 取引の一致処理でスキップ動作を有効にします。選択した場合、一致処理のスコアが黄色ゾーン (自動追加の閾値より上だが、自動清算の閾値より下) の取引はデフォルトでスキップされます。

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ja: 取引の一致処理で更新および照合動作を有効にします。選択した場合、一致処理のスコアが自動清算の閾値より上で、日付または金額が異なる既存の取引はデフォルトで更新および清算されます。

en: Use bayesian matching
ja: ベイズの一致処理を使用する

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ja: インポートされた取引を既存の取引にマッチさせる際、ベイジアンマッチングを利用できるようにします。選択しない場合は、単純なルールベースのマッチング機構を用います。

en: Minimum score to be displayed
ja: 表示対象とする最小スコア

en: Add matching transactions below this score
ja: このスコア未満の取引を追加する

en: Clear matching transactions above this score
ja: このスコア未満の取引をクリアする

en: Maximum ATM fee amount in your area
ja: あなたの地域でのATM利用料金の上限

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ja: 地域によっては、（金融機関に属さない）商用ATMがコンビニエンスストアのような場所に設置されています。これらのATMは利用料金を別の取引として表示したり毎月の銀行利用料金としたりせず、金額に直接加算します。例えば、10,000円を引き出すと、10,105円+相互利用手数料が口座から引かれます。もしこれを手動で10,000円として入力したとすると、金額が一致しません。このような取引を一致できるようにするため、この値をあなたの地域での最大限の利用料金に（あなたの地域の通貨で）設定してください。

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Automatically create new commodities
ja: 新規商品を自動的に作成する

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ja: インポート中に未知の商品が存在した場合に自動的に商品を作成します。選択しない場合は、未知の商品を見つけるたびにどうするかユーザーに尋ねます。

en: Default QIF transaction status
ja: デフォルトの QIF 取引状態

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
ja: QIFファイルで状態が指定されていない時、取引を照合済としてマークします。

en: Show documentation
ja: ドキュメントを表示する

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
ja: QIFインポートアシスタントで解説文書のみのページを表示します。

en: Pre-select cleared transactions
ja: 清算済みの取引を事前に選択する

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ja: 選択した場合、記録簿で清算済みとマークされたすべての取引は、選択済みの状態で照合ダイアログに表示されます。選択しない場合、初期状態で選択される取引はありません。

en: Prompt for interest charges
ja: 利子手数料の入力を求める

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ja: 手数料や利子の支払いが行われる勘定科目を照合する前に、ユーザーに利子や手数料の入力を促します。現在は銀行、クレジットカード、投資信託、資産、売掛金および買掛金勘定科目のみで有効です。

en: Prompt for credit card payment
ja: クレジットカード支払の入力を求める

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ja: 選択した場合、クレジットカード勘定科目を照合した後にユーザーにクレジットカード支払を入力するように求めます。選択しない場合、入力は求められません。

en: Always reconcile to today
ja: 照合日をいつも今日にする

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ja: 選択した場合、照合ダイアログを開いたとき、前回の照合に関係なく計算書の日付を本日に設定します。

en: Set the "auto create" flag by default
ja: デフォルトで "自動生成" フラグをセットする

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ja: 選択した場合、新規作成された予定取引は「自動作成」フラグがデフォルトで真になります。ユーザーは取引作成時、または後で予定取引のこのフラグを変更することができます。

en: How many days in advance to notify the user.
ja: 何日前にユーザーに通知を行うか。

en: Set the "notify" flag by default
ja: デフォルトで "通知" フラグをセットする

en: How many days in advance to remind the user.
ja: 何日前にユーザーに通知を行うか。

en: The next tip to show.
ja: 次に表示するヒント。

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ja: GnuCash起動時に「今日のヒント」を表示する

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ja: GnuCash起動時に「今日のヒント」を有効にする。選択した場合はダイアログが表示され、選択しない場合は表示されません。

en: Alpha Vantage API key
ja: Alpha Vantage の API キー

en: To retrieve online quotes from Alphavantage, this key needs to be set. A key can be retrieved from the Alpha Vantage website.
ja: Alphavantage からオンライン相場表を取得するには、このキーを設定する必要があります。キーは Alpha Vantage のウェブサイトから入手できます。

en: Save window sizes and locations
ja: ウィンドウのサイズと位置を保存する

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
ja: 選択した場合、各ダイアログウィンドウを閉じたときのサイズと位置が保存されます。サイズと位置はGnuCashを終了した時にも記憶されます。選択しない場合、サイズと位置は保存されません。

en: Character to use as separator between account names
ja: 勘定科目名間の区切りとして使う文字

en: Compress the data file
ja: データファイルを圧縮する

en: Enables file compression when writing the data file.
ja: データファイルを書き込む際に圧縮を有効にする。

en: Show auto-save explanation
ja: 自動保存の説明を表示する

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ja: 選択した場合、GnuCashは最初に自動保存が実行される際に自動保存機能について説明するダイアログを表示します。選択しない場合、説明のダイアログは表示されません。

en: Auto-save time interval
ja: 自動保存間隔

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ja: ハードディスクにデータファイルを自動保存する分単位の値です。0に設定した場合、自動保存は行われません。

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
ja: ファイルを閉じる時に保存するかどうかの質問に対するタイムアウトを有効にする

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
ja: 選択した場合、ファイルを閉じる時に保存するかの質問は回答を制限した秒数までしか待ちません。ユーザーがこの時間内に回答をしないと、変更は自動的に保存され、質問のウィンドウは閉じられます。

en: Time to wait for answer
ja: 回答を待つ時間

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
ja: ファイルを閉じる時に保存するかどうかの質問が閉じられ、ファイルが自動保存されるまでの秒数です。

en: Display negative amounts in red
ja: 負の金額を赤色で表示する

en: Automatically insert a decimal point
ja: 自動的に小数点を挿入する

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ja: 選択した場合、は入力した数値に小数部がなければGnuCashが自動的に追加します。選択しない場合、入力した数値は変更されません。

en: Number of automatic decimal places
ja: 小数点以下に自動付加される桁数

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ja: この欄は小数点以下に自動で挿入される桁数を指定します。

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
ja: 選択した場合、GnuCash は価格を必要に応じ丸めて小数点で表示します。通常は、小数部分が正確な 10 進数で表現できない場合、厳密な分数を表示します。

en: Do not create log/backup files.
ja: ログ/バックアップファイルを作成しません。

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ja: この日数以上の古いログ/バックアップファイルを削除します。0に設定した場合は削除しません。

en: Do not delete log/backup files.
ja: ログ/バックアップファイルを削除しません。

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ja: この日数以上の古いログ/バックアップファイルを削除する（0=削除しない）

en: Don't sign reverse any accounts.
ja: どの勘定科目も正負を反転しません。

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ja: クレジットカード・買掛金・負債・純資産・収益勘定科目の貸借残高の正負を反転します。

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ja: 収益・費用勘定科目の貸借残高の正負を反転します。

en: Use formal account labels
ja: 正式な勘定科目ラベルを使う

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ja: 選択した場合、スクリーン上のフィールドを指定するのに、正式な勘定科目ラベルである「借方」と「貸方」を使用します。選択しない場合、増加/減少、"入金"/"出金"のような非公式なラベルを使用します。

en: Show close buttons on notebook tabs
ja: 各タブに「閉じる」ボタンを表示する

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ja: 選択した場合、"閉じる"ボタンがウィンドウのすべてのタブに表示され、そのタブを閉じることができます。選択しない場合、"閉じる"ボタンはタブに表示されません。この設定にかかわらずメニュー項目またはツールバーの"閉じる"を選択することでタブを閉じることができます。

en: Width of notebook tabs
ja: タブの幅

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ja: この欄はタブの最大幅を指定します。テキストの (おおよその) 長さがこの値より大きい場合、タブ文字列の中間が削除され省略符号で表示されます。

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ja: システムロケールの通貨を新規勘定科目に使用します。

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ja: 指定した通貨を新規勘定科目に使用します。

en: Default currency for new accounts
ja: 新規勘定科目に使うデフォルトの通貨

en: Use 24 hour time format
ja: 24時間形式を使う

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ja: 選択した場合、24時間形式を使います。選択しない場合、12時間形式を使います。

en: Date format choice
ja: 日付書式の選択

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ja: この設定では GnuCash でどのように日付を表示するかを選択します。選択肢は、システムのロケール設定形式を使用する「ロケール」、ヨーロッパ形式の「ヨーロッパ」、ISO 8601標準形式の「ISO」、英国形式の「英国」、および米国形式の「米国」です。

en: In the current calendar year
ja: 現在の暦の上での年を使用する

en: Maximum number of months to go back.
ja: 過去に遡ってほしい最大の月数です。

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
ja: 日付は、現在の日付に近いものとして、年が補完されます。日付を補完するときに遡ってほしい最大の月数を入力してください。

en: Show splash screen
ja: スプラッシュスクリーンを表示する

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ja: 選択した場合、起動時にスプラッシュスクリーンが表示されます。選択しない場合、起動時にスプラッシュスクリーンが表示されません。

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ja: タブをウィンドウの上部に表示します。

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ja: タブをウィンドウの下部に表示します。

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ja: タブをウィンドウの左側に表示します。

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ja: タブをウィンドウの右側に表示します。

en: Display the summary bar at the top of the page.
ja: サマリーバーをページの上部に表示します。

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ja: サマリーバーをページの下部に表示します。

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ja: タブを閉じたとき、直近に開いていたタブに移動します。

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ja: 選択した場合、タブを閉じたときに最後に表示していたタブに移動します。選択しない場合、タブを閉じたときに左側のタブに移動します。

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
ja: ファイルの新規作成時に、記録簿・帳票でスプリットの "アクション" 欄を "番号" 欄の代わりとして使う帳簿オプションを設定する

en: "Enter" key moves to bottom of register
ja: "Enter" キーで記録簿の一番下に移動する

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ja: 選択した場合、'Enter'を押した際に記録簿の最下行に移動します。選択しない場合、'Enter'を押した際に一つ下の取引行に移動します。

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ja: 入力中、勘定科目やアクションのリストを自動的に前面に出す

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
ja: 記憶された取引が自動入力されたときに資金移動欄に移動します。

en: Create a new window for each new register
ja: 新しい記録簿ごとに新しいウィンドウを作成する

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ja: 選択した場合、新規記録簿を新規ウィンドウに開きます。選択しない場合、新規記録簿をメインウィンドウのタブに開きます。

en: Color all lines of a transaction the same
ja: 一つの取引のすべての行を同じ色にする

en: Show horizontal borders in a register
ja: 記録簿に横罫線を表示する

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ja: 記録簿の行間横罫線表示を調整します。選択した場合、行間が太線で強調されます。選択しない場合、行間は強調されません。

en: Show vertical borders in a register
ja: 記録簿に縦罫線を表示する

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ja: 記録簿の列間縦罫線表示を調整します。選択した場合、列間が太線で強調されます。選択しない場合、列間は強調されません。

en: All transactions are expanded to show all splits.
ja: すべての取引を展開してスプリットを表示します。

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
ja: 各取引の "アクション"、"備考"、および "リンクされた文書" を 2 行目に表示します。

en: Only display leaf account names.
ja: 末端の勘定科目名のみ表示する。

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
ja: 記録簿と勘定科目選択ポップアップに勘定科目名の末端のみ表示します。デフォルトの動作は勘定科目のパスを含んだフルネームを表示します。このオプションを選択することは一意な末端勘定科目名を使用することを暗黙的に意味します。

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ja: 記録簿に表示する取引数です。値が0の場合は全取引を表示します。

en: Create a new window for each new report
ja: 新しい帳票ごとに新しいウィンドウを作成する

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ja: 選択した場合、新規帳票を新規ウィンドウに開きます。選択しない場合、新規帳票をメインウィンドウのタブに開きます。

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ja: システムロケールの通貨を新規帳票に使用します。

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ja: 指定した通貨を新規帳票に使用します。

en: Default currency for new reports
ja: 新しい帳票に使うデフォルトの通貨

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
ja: 高解像度の画面では、帳票は読みにくくなる傾向があります。このオプションでは、設定した倍率に帳票を拡大できます。例えば、2.0 に設定すると、帳票は通常サイズの 2 倍で表示されます。

en: Allow file incompatibility with older versions.
ja: 古いバージョンとのファイルの非互換性を許す。

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ja: 選択した場合、GnuCashは古いバージョンのファイルと互換性を保ちません。そのため、このバージョンで保存したデータファイルは古いバージョンで開くことができなくなります。選択しない場合、GnuCashは古いバージョンでも読み込むことができる形式でファイルを保存します。

en: Number of files in history
ja: 履歴中のファイル数

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ja: この設定は「最近開いたファイル」メニューに保持されるファイルの個数を格納します。この値をゼロに設定すればファイル履歴を無効にできます。最大値は10です。

en: Most recently opened file
ja: もっとも最近開いたファイル

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ja: このフィールドはもっとも最近開いたファイルのフルパスを格納します。

en: Next most recently opened file
ja: 次に最近開いたファイル

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ja: このフィールドは次に最近開いたファイルのフルパスを格納します。

en: Print checks from multiple accounts
ja: 複数勘定科目の小切手を印刷する

en: Confirm Window Close
ja: ウィンドウを閉じるときに確認する

en: Commit changes to a invoice entry
ja: 請求書項目に対する変更を確定する

en: Duplicating a changed invoice entry
ja: 変更した請求書項目の複製

en: Delete a commodity
ja: 商品を削除する

en: Delete a commodity with price quotes
ja: 相場価格の付いた商品を削除する

en: Delete multiple price quotes
ja: 複数の相場価格を削除する

en: Replace existing price
ja: 既存の価格を置き換える

en: Edit account payable/accounts receivable register
ja: 買掛金・売掛金の記録簿を編集する

en: Read only register
ja: 読出し専用記録簿

en: Change contents of reconciled split
ja: 照合済スプリットの内容を変更する

en: Mark transaction split as unreconciled
ja: 取引のスプリットに未照合マークをつける

en: Remove a split from a transaction
ja: 取引からスプリットを除去する

en: Remove a reconciled split from a transaction
ja: 取引から照合済スプリットを除去する

en: Remove all the splits from a transaction
ja: 取引からスプリットをすべて除去する

en: Delete a transaction
ja: 取引を削除する

en: Delete a transaction with reconciled splits
ja: 照合済スプリットを含む取引を削除する

en: Duplicating a changed transaction
ja: 変更した取引の複製

en: Commit changes to a transaction
ja: 取引に対する変更を確定する

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ja: 全勘定科目の総合計をデフォルトの帳票通貨に変換して表示する

en: Show non currency commodities
ja: 非通貨商品を表示

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ja: アクティブなら非通貨商品(株式)が表示されます。それ以外ならば隠れます。

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
ja: このアシスタントは会計期間を設定し利用するお手伝いをします。
    
    危険: この機能はまだ開発中であるため現時点では正しく動きません。あなたのデータに修復不可能なダメージを与える可能性があります!

en: Setup Account Period
ja: 会計期間を設定

en: Book Closing Dates
ja: 帳簿決算日

en: Close Book
ja: 決算する

en: CSV Import Assistant
ja: CSV インポートアシスタント

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
ja: 
    このアシスタントは勘定科目をファイルからインポートするお手伝いをします。
    
    ファイルはエクスポート時と同じ書式でなければなりません。これは "勘定科目階層を CSV にエクスポート" エクスポートメニューオプションを使って作成されたファイルの書式固定のインポート機能です。
    
    勘定科目がないときは、その勘定科目のフルネームに基づいて、それの指定する証券もしくは通貨が存在していれば追加されます。勘定科目があるときは、4 つのフィールドが更新されます: コード、説明、備考、色。
    
    処理を行う場合は "進む" をクリックしてください。インポートを中止する場合は "キャンセル" をクリックしてください。

en: Import Account Assistant
ja: 勘定科目インポートアシスタント

en: Enter file name and location for the Import…
ja: インポートする場所とファイル名を入力してください…

en: Choose File to Import
ja: インポートするファイルの選択

en: Number of rows for the Header
ja: ヘッダーの行数

en: Comma (,)
ja: カンマ (,)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン (;)

en: Custom regular expression
ja: カスタム正規表現

en: Colon (:)
ja: コロン (:)

en: Preview
ja: プレビュー

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ja: インポートする勘定科目のプレビュー (先頭の 10 行のみ)

en: Import Accounts Now
ja: 勘定科目のインポート準備完了

en: Import Summary
ja: インポート結果

en: CSV Export Assistant
ja: CSVエクスポートアシスタント

en: Use Quotes
ja: ダブルクォーテーションマークを使用する

en: Simple Layout
ja: 単純な配置

en: Choose Export Settings
ja: エクスポート設定の選択

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ja: エクスポートする勘定科目を選択してください。必要な場合は日付の範囲を選択してください。

en: Accounts Selected:
ja: 選択済の勘定科目:

en: _Select Subaccounts
ja: 子勘定科目を選択(_S)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: _Select All
ja: すべて選択(_S)

en: Select _Range
ja: 範囲選択(_R)

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
ja: 範囲先頭日

en: _Earliest
ja: 指定なし(_E)

en: Cho_ose Date
ja: 日付を選択(_H)

en: Toda_y
ja: 本日(_Y)

en: _Latest
ja: 指定なし(_L)

note: Filter By Dialog, Date Tab, End section
en: End
ja: 末日

en: C_hoose Date
ja: 日付を選択(_H)

en: _Today
ja: 本日(_T)

en: Account Selection
ja: 勘定科目の選択

en: Enter file name and location for the Export…
ja: エクスポートするための場所とファイル名を入力してください…

en: Choose File Name for Export
ja: エクスポートするファイル名の選択

en: Export Now…
ja: エクスポート準備完了…

en: Export Summary
ja: エクスポート結果

en: CSV Price Import
ja: CSV 価格インポート

note: You should localize the (british) examples to your region.
en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
ja: このアシスタントは価格を CSV ファイルからインポートするお手伝いをします。
    
    うまくインポートするために必要な列は少なく、日付と金額、交換元名前空間、交換元記号、交換先通貨です。すべての項目が同一の商品もしくは通貨に対する価格の場合は、それらを選択してから、列には日付と金額があればインポートできます。
    
    区切り文字の指定や固定幅オプションなど、様々なオプションがあります。固定幅オプションを使うと、行が表示された表の中でダブルクリックすると列幅を設定でき、その後で必要であれば右クリックすると変更できます。
    
    例: "TSE","9432","2016/11/21",4282,"JPY" や CURRENCY;USD;2016-11-21;110.79;JPY
    
    先頭行、末尾行を指定するオプションや、先頭行から一行おきにスキップするオプションがあり、ヘッダー行のあるファイルに使えます。また、必要に応じて、既存の価格を今だけ上書きするオプションもあります。
    
    最後に、繰り返しインポートしやすいように、プレビューページには設定の読み込みと保存ができるボタンがあります。調整した設定を保存すると後のインポート時に再利用できます。設定を読み込んだ後で似たようなインポートのためにまた手を加えて別名で保存することもできます。なお組み込みのプリセットには保存できません。
    
    この操作は元に戻せません。バックアップを用意してください。
    
    処理を行う場合は "進む" をクリックしてください。インポートを中止する場合は "キャンセル" をクリックしてください。

en: Price Import Assistant
ja: 価格インポートアシスタント

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
ja: 
    インポートするための場所とファイル名を選択して、"進む" を押してください…

en: Select File for Import
ja: インポートするファイルを選択

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ja: 設定を削除します。
    隣のテキスト欄に入力された名前の保存済み設定を削除します。
    2 つの名前は予約されており削除できません:
    - 設定なし
    - Gnucash デフォルトの出力書式

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ja: 設定を保存します。
    現在の設定を隣のテキスト欄に入力した名前で保存します。
    2 つの名前は予約されておりカスタム設定の保存には使えません:
    - 設定なし
    - Gnucash デフォルトの出力書式

en: <b>Load and Save Settings</b>
ja: <b>設定の読み込みと保存</b>

en: Fixed-Width
ja: 固定幅

en: Space
ja: スペース

en: Tab
ja: タブ

en: Hyphen (-)
ja: ハイフン (-)

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
ja: 下の表の中でダブルクリックすると列に区切りを入れられます。

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
ja: 列を右クリックするとその列を変更（拡大、縮小、併合）できます。

en: Allow existing prices to be over written.
ja: 既存の価格の上書きを許可します。

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
ja: 通常は価格を上書きしませんが、これを選択すると変更できます。この設定は保存されません。

en: <b>File Format</b>
ja: <b>ファイルの書式</b>

en: Date Format
ja: 日付の書式

en: Currency Format
ja: 通貨の書式

en: Encoding
ja: 文字コード

en: Leading Lines to Skip
ja: 先頭でスキップする行数:

en: Trailing Lines to Skip
ja: 末尾でスキップする行数:

en: Skip alternate lines
ja: 一行おきにスキップする

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
ja: 実際にインポートする最初の行から始めて偶数行はスキップします。このオプションは先頭でスキップする行数も考慮して動作します。
    例
    * "先頭でスキップする行数" に 3 を設定すると、インポートされる最初の行は 4 行目になります。5, 7, 9,… 行目はスキップされます。
    * "先頭でスキップする行数" に 4 を設定すると、インポートされる最初の行は 5 行目になります。6, 8, 10,… 行目はスキップされます。

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>各種設定</b>

en: <b>Commodity From</b>
ja: <b>交換元商品</b>

en: Currency To
ja: 交換先通貨

en: Select the type of each column to import.
ja: インポートしたい列それぞれの意味を選択してください。

en: Skip Errors
ja: エラーをスキップする

en: Import Preview
ja: インポートプレビュー

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
ja: <b>価格を追加する場合は "適用" を押してください。
    中止する場合は "キャンセル" を押してください。</b>

en: Import Prices Now
ja: 価格のインポート準備完了

en: CSV Transaction Import
ja: CSV 取引インポート

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • a Deposit or Withdrawal column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
ja: このアシスタントは取引のリストを含む区切られたファイルをインポートするお手伝いをします。（カンマ区切りやセミコロン区切りなど）トークンで区切られたファイルと固定幅データの両方をサポートします。
    
    うまくインポートするために、インポートするデータには 3 つの列が必要となります:
    • 日付の列
    • 説明の列
    • 入金もしくは出金の列
    
    勘定科目の情報がない場合は、基本とする勘定科目を指定すればそこに全データをインポートできます。
    
    区切り文字を選べるほか、このインポート機能ではいくつかのオプションを設定できます。例えば、データの先頭、末尾や奇数行を何行もスキップできます。様々な日付や数値の書式をサポートしています。ファイルのエンコーディングを指定できます。
    
    このインポート機能は、各行が一つのスプリットを表す、複数行にまたがった取引を含むファイルを扱えます。
    
    最後に、繰り返しインポートしやすいように、プレビューページには設定の読み込みと保存ができるボタンがあります。調整した設定を保存すると後のインポート時に再利用できます。設定を読み込んだ後で似たようなインポートのためにまた手を加えて別名で保存することもできます。

en: Transaction Import Assistant
ja: 取引インポートアシスタント

en: Multi-split
ja: 複数スプリット

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
ja: 通常、このインポート機能は、入力ファイルの各行は一つの取引に対応しているものとみなします。各行には一つの取引と一つもしくは二つのスプリットの情報を表せます。
    
    複数スプリットを有効にすると、このインポート機能は連続する複数行がまとまって一つの取引の情報を表しているとみなします。各行はちょうど一つのスプリットの情報を表します。最初の行は取引に関する情報も表しているべきます。
    どの行が同じ取引を表しているのかを判断するために、このインポート機能では各行に書かれた取引の情報を比較します。その情報が空であるか最初の取引の行と同じなら、このインポート機能はその行が同じ取引の一部であると判断します。

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
ja: 実際にインポートする最初の行から始めて偶数行はスキップします。このオプションは先頭でスキップする行数も考慮して動作します。
    例
    * '先頭でスキップする行数' に 3 を設定すると、インポートされる最初の行は 4 行目になります。5, 7, 9,… 行目はスキップされます。
    * '先頭でスキップする行数' に 4 を設定すると、インポートされる最初の行は 5 行目になります。6, 8, 10,… 行目はスキップされます。

en: <b>Account</b>
ja: <b>勘定科目</b>

en: Select a row to change the mappings
ja: 行を選択してマッピングを変更できます

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
ja: マッピングを変更するには、行をダブルクリックするか、行を選択してボタンを押してください…

en: Account ID
ja: 勘定科目 ID

en: Change GnuCash _Account…
ja: GnuCash 勘定科目を変更(_A)…

en: Match Import and GnuCash accounts
ja: インポートデータと GnuCash の勘定科目の対応付け

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
ja: "進む" をクリックすると Gnucash はさまざまなチェックを行います。
    
    もし一つでもその<i>チェックが失敗</i>した場合は自動的にプレビューページに戻され、修正することができます。
    
    次のページで、各取引をカテゴリーに関連付けることができます。
    
    これが<i>新規作成中のファイルへの初回インポート</i>であれば、先に帳簿オプション設定ダイアログが表示されます。この設定によってインポートされたデータを GnuCash の取引にどう変換するかが影響を受けるためです。既存のファイルへのインポート中であればこのダイアログは表示されません。
    
    今回が<i>初めてのインポート</i>であれば、すべての行を関連付けする必要があるでしょう。その後のインポートでは、このインポート機能は前回のインポート結果に基づいて取引を関連付けするよう試みます。
    
    正しく関連付けできているか、行の色はその確からしさを示しています。
    
    詳細情報はヘルプボタンで表示できます。

en: Transaction Information
ja: 取引情報

en: Match Transactions
ja: 取引を対応付け

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
ja: このアシスタントは GnuCash の勘定科目集を作成するお手伝いをします。勘定科目には、資産（投資や預貯金など）、負債（ローンなど）、各種の収益や費用があります。
    
    あなたのニーズに近いと思われる勘定科目集をここで選ぶことができます。アシスタント完了後は、勘定科目の追加や名前変更、変更、削除がいつでもできます。子勘定科目も追加できますし、勘定科目を（子勘定科目も一緒に）別の親勘定科目へ移動することもできます。
    
    すぐに新しい勘定科目を作らないのであれば、'キャンセル' をクリックしてください。

en: New Account Hierarchy Setup
ja: 新規勘定科目階層のセットアップ

en: Choose Currency
ja: 通貨を選択

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
ja: あなたが想定する GnuCash の用途に対応した言語・地域のカテゴリーを選択してください。各カテゴリーを選ぶといくつかの勘定科目が作成されます。

en: <b>Categories</b>
ja: <b>カテゴリー</b>

en: C_lear All
ja: すべて選択解除(_L)

en: <b>Category Description</b>
ja: <b>カテゴリーの説明</b>

note: %s is an account template
en: Accounts in %s
ja: %s 内の勘定科目

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
ja: 利用可能なテンプレートで満足できないときは、下のリンクの wiki ページを読んで新規のもしくは改良したテンプレートを共有してください。

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
ja: ここで選んだものはあなたに合う勘定科目階層への出発点にすぎません。勘定科目は後でいつでも追加したり、名前変更、移動、削除することができます。

en: GnuCash Account Template Wiki
ja: GnuCash 勘定科目テンプレート Wiki

en: Choose accounts to create
ja: 作成する勘定科目を選択してください

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
ja: 勘定科目名を変更したい場合は、勘定科目名が含まれる行をクリックしてから次に勘定科目名をクリックし、名前を変更してください。
    
    いくつかの勘定科目は "プレースホルダー" として設定されています。プレースホルダー勘定科目は勘定科目階層を作成するためにのみ使用され、取引および開始残高は通常含まれません。勘定科目をプレースホルダー勘定科目にしたい場合は勘定科目のチェックボックスにチェックを入れてください。
    
    勘定科目が開始残高を持つ場合、勘定科目を含む行をクリックし、開始残高列をクリックして入力してください。
    
    <b>備考:</b> 純資産勘定科目およびプレースホルダー勘定科目を除く全ての勘定科目に開始残高を設定できます。

en: Setup selected accounts
ja: 選択された勘定科目をセットアップする

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ja: 新しい勘定科目を作成するには '適用' を押してください。するとファイルまたはデータベースに保存できるようになります。
    
    選択した項目を確認するには '戻る' を押してください。
    
    新しい勘定科目を作成せずにダイアログを閉じるには 'キャンセル' を押してください。

en: Finish Account Setup
ja: 勘定科目セットアップの終了

en: Months
ja: 月

en: Years
ja: 年

en: Current Year
ja: 今年

en: Now + 1 Year
ja: 来年

en: Whole Loan
ja: ローン全体

en: Interest Rate
ja: 利率

en: APR (Compounded Daily)
ja: 年率 (毎日複利)

en: APR (Compounded Weekly)
ja: 年率 (毎週複利)

en: APR (Compounded Monthly)
ja: 年率 (毎月複利)

en: APR (Compounded Quarterly)
ja: 年率 (毎四半期複利)

en: APR (Compounded Annually)
ja: 年率 (毎年複利)

en: Fixed Rate
ja: 固定金利

en: 3/1 Year ARM
ja: 3 年固定型変動金利

en: 5/1 Year ARM
ja: 5 年固定型変動金利

en: 7/1 Year ARM
ja: 7 年固定型変動金利

en: 10/1 Year ARM
ja: 10 年固定型変動金利

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
ja: ローンの返済を GnuCash に一歩一歩設定していきます。このアシスタントではローンの詳細とその返済状況、および支払の詳細を入力します。この情報を利用して適切な予定取引が作成されます。
    
    間違った入力をしてしまったり後で変更したくなった場合は、作成された予定取引を直接編集してください。

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
ja: ローン返済のセットアップ

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
ja: ローンの詳細を入力してください。少なくとも有効なローン勘定科目と金額は入力してください。

en: Start Date
ja: 開始日付

en: Length
ja: 期間

en: Loan Account
ja: ローン勘定科目

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
ja: 完済までの残月数を入力してください。これが元本残存額と予定取引の継続期間の両方を決定します。

en: Months Remaining
ja: 残月数

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
ja: 利率を年利でパーセント指定してください。値は 0.001 - 100 の範囲で入力できます。このローンアシスタントは利率 0 のローンに対応していません。

en: Interest Rate Change Frequency
ja: 利率変更頻度

en: Loan Details
ja: ローン詳細

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
ja: エスクロー勘定科目を使用しますか? 使用する場合は勘定科目を指定する必要があります…

en: … utilize an escrow account for payments?
ja: … 支払にエスクロー勘定科目を使用しますか?

en: Escrow Account
ja: エスクロー勘定科目

en: Loan Repayment Options
ja: ローン返済オプション

en: All accounts must have valid entries to continue.
ja: 続けるには、勘定科目すべてに有効な値を入力してください。

en: Principal To
ja: 元本の割当先

en: Interest To
ja: 利子の配賦先

en: Repayment Frequency
ja: 返済頻度

en: Loan Repayment
ja: ローン返済

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
ja: 続けるには、指定したオプションのページすべてで有効な値を入力する必要があります。

en: Payment To (Escrow)
ja: 支払先 (エスクロー)

en: Payment From (Escrow)
ja: 支払元 (エスクロー)

en: Specify Source Account
ja: 支払元の勘定科目を指定する

en: Use Escrow Account
ja: エスクロー科目を使用

en: Part of Payment Transaction
ja: 支払取引の一部

en: Payment Frequency
ja: 支払頻度

en: Previous Option
ja: 前のオプション

en: Next Option
ja: 次のオプション

en: Loan Payment
ja: ローン支払

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
ja: 以下の詳細を確認して、正しければ "適用" を押すと予定取引が作成されます。

en: Range
ja: 範囲

en: End Date
ja: 終了日付

en: Loan Review
ja: ローン確認

en: Schedule added successfully.
ja: 予定取引は正常に追加されました。

en: Loan Summary
ja: ローン結果

en: QIF Import Assistant
ja: QIF インポートアシスタント

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
ja: GnuCash は財務データを Quicken/QuickBooks、MS Money、Moneydance およびその他のプログラムで書き込まれた QIF (Quicken Interchange Format) からインポートすることができます。
    
    インポート処理はいくつかのステップからなります。GnuCash の勘定科目は最後のステップで "完了" をクリックするまで変更されません。
    
    QIF データをインポートするには "進む" を、中止するには "キャンセル" をクリックしてください。

en: Import QIF files
ja: QIF ファイルのインポート

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
ja: 読み込むファイルを選択してください。"進む" をクリックすると読み込みと解析を開始します。ファイル内の勘定科目に関するいくつかの質問に答える必要があるかもしれません。
    
    希望するファイルを複数読み込ませることが可能です。データが複数のファイルに分かれていても問題ありません。

en: _Select…
ja: 選択(_S)…

en: Select a QIF file to load
ja: 読み込む QIF ファイルを選択

en: _Start
ja: 開始(_S)

en: Load QIF files
ja: QIF ファイルをロード

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
ja: QIF ファイル形式では日付を記録する日、月、年の順番が規定されていません。ほとんどの場合はある特定のファイルでどの形式が利用されているかを自動的に判別することができます。しかしながら、あなたが今インポートしたファイルでは可能性がある日付の形式が 2 種類以上あります。
    
    ファイルの日付形式を指定してください。ヨーロッパ製のソフトウェアで作成された QIF ファイルでは "日-月-年" の形式が使用されていることが多いです。一方、アメリカ製のソフトウェアで作成された QIF ファイルは "月-日-年" が使用されていることが多いです。

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ja: このファイルのロードをキャンセルして他を選択するには "戻る" をクリックしてください。

en: Set a date format for this QIF file
ja: この QIF ファイルの日付書式を設定する

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
ja: 読み込もうとしている QIF ファイルにはたった一つの勘定科目に対する取引しか存在しないように見受けられます。しかし、その科目の名前を指定していません。
    
    科目の名前を入力してください。このファイルが別の会計プログラムからエクスポートされたファイルの場合は、そのプログラム内で使っていたのと同じ名前を使用するべきです。

en: Account name
ja: 勘定科目名

en: Set the default QIF account name
ja: デフォルトの QIF 勘定科目名を設定

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
ja: インポートするデータがまだある場合には、"別のファイルをロード" をクリックしてください。複数の QIF ファイルに勘定科目を保存した場合も同様です。
    
    "進む" をクリックすると、ファイルのロードを終了し、QIF インポート処理の次のステップに進むことができます。

en: _Unload selected file
ja: 選択したファイルをアンロード(_U)

en: _Load another file
ja: 別のファイルをロード(_L)

en: QIF files you have loaded
ja: すでに読み込んだ QIF ファイル

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ja: 次のページで QIF ファイルにある勘定科目と所有するすべての株式/投資信託が GnuCash の勘定科目に当てはめられます。すでに GnuCash に同じ名前、あるいは類似する名前を持ち、かつ互換性のあるタイプの勘定科目の場合、その勘定科目は該当勘定科目として使用されます。そうでない場合には、GnuCash は新たに勘定科目を QIF ファイルと同じ名前、同じタイプで作成します。それらの勘定科目が気に入らない場合には、ダブルクリックして変更してください。
    
    GnuCash はあなたが使用していた個人資産管理プログラムに存在しなかった勘定科目を作成することに注意してください。これには、所有するそれぞれの株式に対する別々の勘定科目、仲介手数料に対する個別の勘定科目、開始時の残高調整の元となる特別な持ち分勘定科目 (デフォルトでは繰越利益剰余金の子勘定科目) などが含まれます。これらの勘定科目はすべて次ページに表示されます。必要ならば修正することもできますが、通常そのままでも問題ありあせん。

en: Accounts and stock holdings
ja: 勘定科目と所有する株式

en: _Select the matchings you want to change
ja: 変更したい対応付けを選択(_S)

en: Matchings selected
ja: 選択された項目数

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ja: QIF の勘定科目と GnuCash の勘定科目との対応付け

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ja: GnuCash では取引を分類するためにカテゴリーではなく、収益と費用の別々の勘定科目を使用します。QIF ファイルにあるそれぞれのカテゴリーは GnuCash の勘定科目に変換されます。
    
    次のページで、QIF のカテゴリーと GnuCash の勘定科目の対応付けに関して推奨のものを表示します。カテゴリー名を含む行をダブルクリックすることにより、対応付けを変更することができます。
    
    後で気が変わっても、GnuCash の中で安全に勘定科目の再構成をすることができます。

en: Income and Expense categories
ja: 収益と費用のカテゴリー

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ja: QIF のカテゴリーと GnuCash の勘定科目との対応付け

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
ja: 銀行やその他の財務関連企業からダウンロードした QIF ファイルには GnuCash の勘定科目に正しく割り当ててもよいアカウントおよびカテゴリーについての情報が入っていません。
    
    つづくページにおいて、QIF のアカウントあるいはカテゴリーを持たない取引の支払先および摘要のテキスト部分が表示されます。デフォルトではこういった取引は GnuCash ではすべて '指定なし' という勘定科目に割り当てられます。もし、その他の勘定科目を選択すると、今後読み込まれる QIF ファイルに対して記憶されます。

en: Payees and memos
ja: 支払先および摘要

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ja: 支払先/摘要と GnuCash の勘定科目の対応付け

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
ja: QIF のインポート機能は、現時点では複数通貨の QIF ファイルを処理することはできません。インポートをする QIF ファイルのすべての勘定科目は同じ通貨建てでなければなりません。

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
ja: インポートされた取引すべてに適用する通貨の選択(_S):

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
ja: 新規作成途中のファイルなので、次へ進むと帳簿オプションの設定ダイアログが表示されます。このオプションは GnuCash が取引をどのようにインポートするかに影響を与えます。もしキャンセルしてもう一度やり直す以外でこのページに戻ってくると、次へ進んでも二度と帳簿オプションの設定ダイアログは表示されません。そのダイアログへはメニューの ファイル->プロパティー から直接アクセスできます。

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
ja: QIF ファイルの通貨を選択、および帳簿のオプションを選択

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
ja: 以下では、インポートする QIF ファイル内にある株式、投資信託、その他の投資に関する情報の入力が求められます。GnuCash は QIF 形式が提供していない投資に関する追加の詳細情報を必要とします。
    
    それぞれの株式、投資信託、その他の投資には、名前および銘柄記号などの記号/略号を設定しなければいけません。異なる投資が同じ記号/略号となる場合、記号/略号の種類を指定する必要があります。例えば、取引所 (NASDAQ、NYSE など) を選択するか、投資のタイプを選択します。
    
    取引所が一覧に無い場合、または選択を適切にできない場合、新規に作成することもできます。

en: Enter Information about…
ja: 次の情報を入力してください…

en: All fields must be complete to continue…
ja: 続けるには、すべての欄に入力してください…

en: Tradable commodities
ja: 取引可能な商品

en: _Start Import
ja: インポート開始(_S)

en: P_ause
ja: 一時停止(_A)

en: QIF Import
ja: QIF インポート

note: Run the assistant in your language to see GTK's translation of the button labels.
en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
ja: 銀行、その他の金融機関から入手した QIF ファイルをインポートする場合、GnuCash 勘定科目には、いくつかの取引がすでに存在する場合があります。重複を避けるため、GnuCash は一致している取引を識別し、それをレビューできるようにします。
    
    次のページではインポートされる取引が表示されます。どれか一つを選択すると、一致している可能性がある取引が下部に表示されます。正しく一致している場合は、その取引をクリックします。選択の状態は "一致?" 欄のチェックマークで確認できます。
    
    一致の可能性を確認するために "進む" をクリックしてください。

en: Match existing transactions
ja: 既存の取引に一致させる

en: _Imported transactions needing review
ja: レビューの必要なインポートされた取引(_I)

en: _Possible matches for the selected transaction
ja: 選択した取引に対して一致している可能性がある取引(_P)

en: Select possible duplicates
ja: 重複している可能性がある取引を選択

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ja: 一時作業エリアからデータをインポートし、GnuCash の勘定科目を更新するには "適用" をクリックしてください。ここで入力された勘定科目とカテゴリーを一致させる情報はデフォルトとして、次回の QIF ファイルのインポートに使用されます。
    
    勘定科目とカテゴリの適合情報の見直し、新規勘定科目に対する通貨や証券の設定変更、一時作業エリアへのファイルの追加などを行うには、"戻る" をクリックしてください。
    
    QIF ファイルのインポートを中止するには、"キャンセル" をクリックしてください。

en: Update your GnuCash accounts
ja: GnuCash 勘定科目を更新する

en: Qif Import Summary
ja: Qif インポート結果

en: Stock Split Assistant
ja: 株式分割アシスタント

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
ja: このアシスタントは株式分割または株式併合を記録するためのお手伝いをします。

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ja: 株式の分割・併合を記録する勘定科目を選択してください。

en: Stock Split Account
ja: 株式分割の勘定科目

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ja: 株式の分割・併合が行われた日付および割当・減少が発生した株式数を入力してください。株式併合(負の分割)の場合は負の値を使用してください。説明欄では取引の説明を入力することもできますし、デフォルトを受け入れることもできます。

en: _Date
ja: 日付(_D)

en: Desc_ription
ja: 説明(_R)

en: Stock Split
ja: 株式分割

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ja: 株式分割時の株価を記録したい場合には下の欄に入力してください。空白のままにすることもできます。

en: New _Price
ja: 新規株価(_P)

en: Currenc_y
ja: 通貨(_Y)

en: Stock Split Details
ja: 株式分割の詳細

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
ja: 株式分割・併合の結果、現金の分配を受けた場合は、ここに分配の詳細を入力してください。そうでなければ "進む" をクリックしてください。

en: _Amount
ja: 金額(_A)

en: _Memo
ja: 摘要(_M)

note: Default memo text for the remains of a stock split
en: Cash in lieu
ja: 現金の分配

en: <b>_Income Account</b>
ja: <b>収益勘定科目(_I)</b>

en: <b>A_sset Account</b>
ja: <b>資産勘定科目(_S)</b>

note: Dialog title for the remains of a stock split
en: Cash In Lieu
ja: 現金の分配

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
ja: 株式分割・併合の作成が終了したら、"適用" をクリックしてください。"戻る" をクリックすると、今までの選択項目を確認できます。"キャンセル" をクリックするとすべての変更を破棄して終了します。

en: Stock Split Finish
ja: 株式分割終了

en: Stock Transaction Assistant
ja: 株式取引アシスタント

en: Transaction Details
ja: 取引詳細

en: Cash
ja: 現金

en: Brokerage Fees
ja: 取引手数料

en: _Edit list of encodings
ja: エンコーディングの一覧を編集(_E)

en: Default encoding
ja: デフォルトエンコーディング

en: Convert the file
ja: そのファイルを変換する

en: Finish GnuCash Datafile Import
ja: GnuCash データファイルインポートの完了

en: Edit the list of encodings
ja: エンコーディングの一覧を編集する

en: <b>S_ystem input encodings</b>
ja: <b>システム入力エンコーディング(_Y)</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
ja: <b>カスタムエンコーディング(_C)</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
ja: <b>選択されたエンコーディング(_S)</b>

en: Preferences
ja: 設定

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
ja: 全般

en: Enable extra _buttons
ja: 追加のボタンを表示する(_B)

en: _Open in new window
ja: 新規ウィンドウで開く(_O)

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ja: 選択した場合、得意先請求書を新規ウィンドウに開きます。選択しない場合、得意先請求書を現在のウィンドウに開きます。

en: _Accumulate splits on post
ja: 記帳時にスプリットを累計する(_A)

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ja: 得意先請求書の複数の項目を同じ勘定科目に振り替える時、デフォルトで一つのスプリットに累計するかどうかです。この設定は記帳ダイアログに反映されます。

en: <b>Invoices</b>
ja: <b>得意先請求書</b>

en: Not_ify when due
ja: 期日に通知(_I)

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ja: 開始時に仕入先請求書支払期限の一覧を表示するかどうかです。

en: _Tax included
ja: 税込(_T)

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ja: 仕入先請求書の入力時にデフォルトで税金を含めるかどうかです。この設定は新規の得意先と仕入先に影響します。

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: _Process payments on posting
ja: 記帳時に支払処理を行う(_P)

en: <b>Bills</b>
ja: <b>仕入先請求書</b>

en: _Notify when due
ja: 期日に通知(_N)

en: Ta_x included
ja: 税込(_X)

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ja: 得意先請求書の入力時にデフォルトで税金を含めるかどうかです。この設定は新規の得意先と仕入先に影響します。

note: See the tooltip "At post time…" for details.
en: Pro_cess payments on posting
ja: 記帳時に支払処理を行う(_C)

en: Days in ad_vance
ja: 前もって通知する日数(_V)

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ja: 仕入先請求書期限の何日前に警告するかです。

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
ja: 得意先請求書期限の何日前に警告するかです。

en: _Days in advance
ja: 前もって通知する日数(_D)

en: Cascade Account Values
ja: 勘定科目の属性をカスケード

en: Enable Cascading Account Color
ja: 勘定科目色をカスケードする

en: Enable Cascading Account Placeholder
ja: 勘定科目のプレースホルダー設定をカスケードする

en: Enable Cascading Account Hidden
ja: 隠し勘定科目設定をカスケードする

en: Enable the sections to Cascade
ja: カスケードしたい項目を選択してください。

en: Default
ja: デフォルト

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
ja: 設定済みの色がある勘定科目は、下にチェックを入れない限り置き換えません。

en: Replace any existing account colors
ja: 既存の勘定科目色をすべて置き換える

en: Delete Account
ja: 勘定科目を削除

en: <b>Sub-accounts</b>
ja: <b>子勘定科目</b>

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
ja: この勘定科目は子勘定科目を含んでいますがどうしますか?

en: _Move to
ja: 移動先(_M)

en: Delete the _subaccount
ja: 子勘定科目を削除(_S)

en: M_ove to
ja: 移動先(_O)

en: Delete all _transactions
ja: すべての取引を削除(_T)

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ja: この勘定科目は取引を含んでいます。これらの取引をどうしますか?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ja: この勘定科目は削除できない読出し専用取引を含んでいます。

en: <b>Sub-account Transactions</b>
ja: <b>子勘定科目取引</b>

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ja: 子勘定科目を削除しようとしていますが取引を含んでいます。これらの取引をどうしますか?

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ja: 子勘定科目が削除できない読出し専用取引を含んでいます。

en: Filter By…
ja: フィルター…

en: _Default
ja: デフォルト(_D)

en: Account Type
ja: 勘定科目タイプ

en: Show _hidden accounts
ja: 隠し勘定科目を表示する(_H)

en: Show _unused accounts
ja: 未使用の勘定科目を表示する(_U)

en: Show accounts which do not have any transactions.
ja: 取引が一つもない勘定科目を表示します。

en: Show _zero total accounts
ja: 合計が 0 (ゼロ) の勘定科目を表示する(_Z)

en: Show accounts which have a zero total value.
ja: 合計 0 の勘定科目を表示します。

en: Use Commodity Value
ja: 通貨・商品の値を使用する

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Identification
ja: 識別情報

en: Account _name
ja: 勘定科目名(_N)

en: _Account code
ja: 勘定科目コード(_A)

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: Smallest _fraction
ja: 取引単位の小数部(_F)

en: Account _Color
ja: 勘定科目色(_C)

en: No_tes
ja: 備考(_T)

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ja: この商品で扱える取引単位の小数部です。

en: _Parent Account
ja: 親勘定科目(_P)

en: Acco_unt Type
ja: 勘定科目タイプ(_U)

en: Placeholde_r
ja: プレースホルダー(_R)

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ja: この勘定科目は階層中のプレースホルダーとしてのみ存在しています。取引はこの勘定科目ではなく、その子勘定科目にしか記帳できません。

en: Auto _interest transfer
ja: 自動利子入力(_I)

en: H_idden
ja: 隠し勘定科目(_I)

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
ja: この勘定科目(と子の勘定科目)は勘定科目ツリーで隠れるようになり、記録簿でポップアップされる勘定科目リストに現われなくなります。このオプションをリセットするには、勘定科目ツリーの「フィルター…」ダイアログを開き、「隠し勘定科目を表示する」オプションにチェックを入れます。そうすることでこの勘定科目を選択し、このダイアログを再度開くことができます。

en: Opening balance
ja: 開始残高

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
ja: この勘定科目は開始残高の取引を保持します。商品につき一つの勘定科目だけが開始残高の取引を保持することができます。

en: Ta_x related
ja: 税金関連(_X)

note: Translators: use the same words here as in 'Ta_x Report Options'.
en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
ja: 「編集」→「税金帳票オプション」で税金関連を選択し、この勘定科目に税金コードを割り当ててください。

en: _Include sub accounts
ja: 子勘定科目を含める(_I)

en: More Properties
ja: 追加プロパティー

en: <b>Balance Information</b>
ja: <b>残高情報</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
ja: <b>初期残高移動</b>

en: _Balance
ja: 残高調整(_B)

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ja: '開始残高' の純資産勘定科目を使用する(_U)

en: _Select transfer account
ja: 資金移動させる勘定科目を選択(_S)

en: Renumber sub-accounts
ja: 子勘定科目をリナンバー

en: _Renumber
ja: リナンバー(_R)

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Examples
ja: 例

en: Interval
ja: 間隔

en: Number of Digits
ja: 数字の桁数

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
ja: これは各子勘定科目の勘定科目コードを新しく生成したコードに置き替えます。

en: _Show documentation
ja: ドキュメントを表示する(_S)

en: _Reconciled
ja: 照合済(_R)

en: _Cleared
ja: 清算済(_C)

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
ja: QIFファイルで状態が指定されていない時、取引を清算済としてマークします。

en: _Not cleared
ja: 未清算(_N)

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
ja: QIFファイルで状態が指定されていない時、取引を未照合としてマークします。

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
ja: 取引状態のデフォルト (QIFファイルによって状態は上書きされます)

en: Select Account
ja: 勘定科目を選択

en: _Select or add a GnuCash account:
ja: GnuCash の勘定科目を選択あるいは追加します(_S):

en: Import transactions from text file
ja: テキストファイルから取引のインポート

en: 1. Choose the file to import
ja: 1. インポートするファイルを選択します

en: Import bill CSV data
ja: 仕入先請求書 CSV データのインポート

en: Import invoice CSV data
ja: 得意先請求書 CSV データのインポート

en: 2. Select import type
ja: 2. インポートの種類を選択します

en: Semicolon separated
ja: セミコロン(;)区切り

en: Comma separated
ja: コンマ(,)区切り

en: Semicolon separated with quotes
ja: 引用符(")付きセミコロン(;)区切り

en: Comma separated with quotes
ja: 引用符(")付きコンマ(,)区切り

en: 3. Select import options
ja: 3. インポートオプションを選択します

en: 4. Preview
ja: 4. 確認します

en: Open imported documents in tabs
ja: インポートされた文書をタブで開く

en: Open not yet posted documents in tabs
ja: 未記帳の文書をタブで開く

en: Don't open imported documents in tabs
ja: インポートされた文書をタブで開かない

en: 5. Afterwards
ja: 5. その後

en: window1
ja: ウィンドウ1

en: Due Days
ja: 支払期限日数

en: Discount Days
ja: 値引き期限日数

en: Discount %
ja: 値引き %

en: The percentage discount applied for early payment.
ja: 早期支払に適用される値引き率です。

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ja: 早期支払に値引きが適用される発送日以降の日数です。

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ja: 請求金額を支払う発送日以降の日数です。

en: Due Day
ja: 支払期限

en: Discount Day
ja: 値引き期限

en: Cutoff Day
ja: 締日

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ja: 請求書の適用が翌月となる締日です。締日以降の請求書は翌々月に適用されます。負の値にすると月末から逆向きに数えます。

en: The discount percentage applied if paid early.
ja: 早期支払に適用される値引き率です。

en: The last day of the month for the early payment discount.
ja: 早期支払値引きが適用される最終日です。

en: The day of the month bills are due
ja: 請求金額を支払う期限日

en: Table
ja: 表

en: Terms
ja: 支払条件

en: Delete the current Billing Term
ja: 現在の支払条件を削除します。

en: Create a new Billing Term
ja: 支払条件を新規作成します。

en: <b>Term Definition</b>
ja: <b>支払条件の定義</b>

en: De_scription
ja: 説明(_S)

en: _Type
ja: タイプ(_T)

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ja: 支払条件の説明です。請求書に印刷されます。

en: Edit the current Billing Term
ja: 現在の支払条件を編集します。

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じる

en: Cancel your changes
ja: 変更を取り消す

en: Commit this Billing Term
ja: この支払条件を確定する

en: The internal name of the Billing Term.
ja: 内部で使う支払条件名です。

en: <b>New Billing Term</b>
ja: <b>支払条件の新規作成</b>

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: Income Total
ja: 収益合計

en: Expense Total
ja: 費用合計

en: Choose Owner Dialog
ja: 所有者選択ダイアログ

en: Securities
ja: 証券

en: Show National Currencies
ja: 国際通貨を表示

en: Add a new commodity.
ja: 商品を新規追加します。

en: Remove the current commodity.
ja: 現在の商品を削除します。

en: Edit the current commodity.
ja: 現在の商品を編集します。

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
ja: 商品のフルネームを入力してください。例: Cisco Systems Inc. または Apple Computer, Inc.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
ja: 商品の銘柄記号を入力してください (例: CSCO または AAPL)。オンラインで相場表を取得する場合には、この欄は相場表情報源で使われている銘柄記号と厳密に一致しなければいけません (大文字・小文字も含めて)。

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ja: 商品を識別するための一意なコードを入力してください。さもなければ、空白のままにしておいてください。

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ja: 商品の取引可能な最小単位を入力してください。1 株単位でのみ取引可能な株式の場合は 1 を入力してください。

en: <b>Quote Source Information</b>
ja: <b>相場表情報源情報</b>

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
ja: 商品のカテゴリーを選択するか新しいものを入力してください。株式「STOCKS」債券「BONDS」のような投資カテゴリーや「NASDAQ」「LSE」のような取引所名も使えます。

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
ja: 表示する記号を入力します。空白にしても安全です。その場合は銘柄記号または通貨のISOコードが使用されます。訳注:日本では、株式では証券コードが数字のため、'株(証券コード)'と入力したり、投資信託の場合は'口(A投信)'などとする方がわかりやすいです。

en: Type of quote source
ja: 相場表情報源のタイプ

en: _Display symbol
ja: 表示記号(_D)

en: Time_zone
ja: タイムゾーン(_Z)

en: _Unknown
ja: 未知(_U)

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ja: これらは最近 Finance::Quote に加えられた相場情報源です。GnuCashは一箇所からの入手なのか複数個所からの情報の入手なのかを知りません。

en: _Multiple
ja: 複数箇所(_M)

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ja: これはインターネット上の複数のサイトから情報を得る Finance::Quote の相場情報源です。一つのサイトにアクセスできない場合、Finance::Quote は他のサイトからの情報の入手を試みます。

en: Si_ngle
ja: 一箇所(_N)

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ja: これはインターネット上のサイト一箇所から情報を取得する Finance::Quote の情報源です。そのサイトにアクセスできない場合、相場を取得できなくなります。

en: _Get Online Quotes
ja: オンライン相場表を取得(_G)

en: F_raction traded
ja: 取引単位の小数部(_R)

note: Again replace CUSIP by your National Securities Identifying Number.
en: ISIN, CUSI_P or other code
ja: ISIN、証券コードまたはその他のコード(_P)

en: Nam_espace
ja: 名前空間(_E)

en: _Symbol/abbreviation
ja: 記号/略号(_S)

en: _Full name
ja: フルネーム(_F)

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ja: 警告: Finance::Quote が適切にインストールされていません。

en: Select user information here…
ja: ここでユーザー情報を選択してください…

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ja: 得意先のID番号です。空白の場合は適切な番号が自動的に選択されます。

en: Address
ja: 住所

en: Email
ja: Eメール

en: Billing Address
ja: 請求住所

en: Discount
ja: 値引

en: Credit Limit
ja: 与信限度額

en: Tax Included
ja: 税込

en: Tax Table
ja: 税額表

en: Override the global Tax Table?
ja: 全体の税額表を上書きしますか?

en: Billing Information
ja: 請求情報

en: Shipping Information
ja: 納品先情報

en: Shipping Address
ja: 納品先住所

note: Title of dialog
en: Import customers or vendors from text file
ja: テキストファイルから得意先または仕入先のインポート

en: For importing customer lists.
ja: 得意先一覧をインポートします。

en: For importing vendor lists.
ja: 仕入先一覧をインポートします。

en: <b>2. Select Import Type</b>
ja: <b>2. インポートの種類の選択</b>

en: Exit the saved report configurations dialog
ja: 保存済み帳票設定のダイアログを終了します。

en: Currently you have no saved reports.
ja: 今のところ保存された帳票はありません。

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
ja: 保存済み帳票設定を作成するには
    1. 帳票メニューから帳票を開いて、
    2. その帳票のオプションをお好みで変更し、
    3. "帳票設定を (別名で) 保存" を帳票メニューから選ぶ
     またはツールバーの "設定を (別名) 保存" ボタンを押してください。

en: Question
ja: 質問

en: Change Linked Document path head
ja: リンクされた文書の先頭部分を変更する

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
ja: 既存の相対ファイルパスのリンクは、チェックボックスを外さない限り既存のパス先頭部分と結合して絶対パスに変換されます。

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
ja: 既存の絶対ファイルパスのリンクは、チェックボックスを外さない限り新規のパス先頭部分と比較して相対パスに変換されます。

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
ja: 備考: 読み取り専用でない文書リンクのみ変更されます。

en: Linked _File
ja: リンクされたファイル(_F)

en: Linked _Location
ja: リンクされた場所(_L)

en: (none)
ja: (なし)

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
ja: URL を "https://www.gnucash.org" のように入力してください

en: Location does not start with a valid scheme
ja: 場所の先頭が有効なスキームになっていません。

en: Reload and Locate Linked Documents
ja: 再読込してリンクされた文書を確認(_L)

en: _Reload
ja: 再読込(_R)

en: _Locate Linked Documents
ja: リンクされた文書を確認(_L)

en: All Linked Documents
ja: リンクされた文書すべて

en: Id
ja: ID

en: Linked Document
ja: リンクされた文書

en: Available
ja: 利用可能

en: Relative
ja: 相対パス

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
ja: 項目の説明列をダブルクリックすると取引へジャンプします。
    項目のリンク列をダブルクリックするとリンクされた文書を開きます。
    項目の利用可能列をダブルクリックすると文書リンクを変更できます。

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ja: 従業員のID番号です。空白の場合は適切な番号が自動的に選択されます。

en: Payment Address
ja: 支払先住所

en: Language
ja: 言語

en: Interface
ja: インターフェース

en: Default Hours per Day
ja: デフォルトの1日あたりの時間

en: Default Rate
ja: デフォルトのレート

en: Access Control List
ja: アクセス権制御リスト

en: Access Control
ja: アクセス権制御

en: <b>Data Format</b>
ja: <b>データ形式</b>

en: <b>File</b>
ja: <b>ファイル</b>

en: Host
ja: ホスト

en: Database
ja: データベース

en: Password
ja: パスワード

en: <b>Database Connection</b>
ja: <b>データベース接続</b>

en: Annual
ja: 毎年

en: Semi-annual
ja: 年2回

en: Tri-annual
ja: 年3回

en: Quarterly
ja: 毎四半期

en: Bi-monthly
ja: 隔月

en: Monthly
ja: 毎月

en: Semi-monthly
ja: 月2回

en: Bi-weekly
ja: 隔週

en: Weekly
ja: 毎週

en: Daily (360)
ja: 毎日(360)

en: Daily (365)
ja: 毎日(365)

en: Loan Repayment Calculator
ja: ローン支払い計算機

en: <b>Calculations</b>
ja: <b>計算</b>

en: Payment periods
ja: 支払期間

en: Interest rate
ja: 利率

en: Present value
ja: 現在価値

en: Periodic payment
ja: 定期的支払額

en: Future value
ja: 将来価値

en: Clear the entry.
ja: 項目をクリアします。

en: Precision
ja: 精度

en: Calculate
ja: 計算

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
ja: 上の欄の (一つ) の空白項目を再計算します。

en: <b>Payment Options</b>
ja: <b>支払オプション</b>

en: Payment Total
ja: 支払合計

en: Discrete
ja: 離散

en: Continuous
ja: 連続

en: Beginning
ja: 初日

en: <b>Compounding</b>
ja: <b>複利</b>

en: When paid
ja: 支払日

en: Search the Account List
ja: 勘定科目リストから探す

en: Close _on Jump
ja: ジャンプ時に閉じる(_O)

en: _Jump To
ja: 対象へジャンプ(_J)

en: All _accounts
ja: 全勘定科目(_A)

en: Search scope
ja: 検索範囲

en: Account Full Name
ja: 勘定科目のフルネーム

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
ja: '勘定科目のフルネーム' を大文字小文字区別せずに検索できます。

en: Sea_rch
ja: 検索(_R)

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
ja: 行を選択して '対象へジャンプ' を押すと勘定科目ツリー内の勘定科目へジャンプします。
    表示しない設定になっている勘定科目も、それを一時的に上書きして表示します。

en: Import Map Editor
ja: インポートマッピングエディター

en: _Remove Invalid Mappings
ja: 無効なマッピングを除去(_R)

en: <b>What type of information to display?</b>
ja: <b>どのタイプの情報を表示しますか?</b>

en: Non-Bayesian
ja: 非ベイズ

en: Online
ja: オンライン

en: Source Account Name
ja: 支払元の勘定科目名

en: Based On
ja: 基にした情報

en: Match String
ja: 合致する文字列

en: Mapped to Account Name
ja: マッピング先勘定科目名

en: Count of Match String Usage
ja: 合致する文字列の使われた回数

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
ja: フィルターは '合致する文字列' と 'マッピング先勘定科目名' に適用できます。大文字小文字を区別します。

en: _Filter
ja: フィルター(_F)

en: _Expand All
ja: すべて展開(_E)

en: Collapse _All
ja: すべて閉じる(_A)

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
ja: 複数行選択できます。削除ボタンを押すと削除されます。

en: New _Account…
ja: 勘定科目を新規作成(_A)…

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ja: 次の口座用の適切な GnuCash 勘定科目を選択するか作成してください:

en: Choose a format
ja: 書式を選択

en: Format
ja: 書式

en: Select matching existing transaction
ja: 既存の一致する取引を選択する

note: Dialog Select matching transactions
en: Show Reconciled
ja: 照合済を表示する

note: Dialog Select matching transactions
en: Imported transaction's first split
ja: インポートされた取引の最初のスプリット

note: Dialog Select matching transactions
en: Potential splits matching the selected transaction
ja: 選択した取引に一致する可能性のあるスプリット

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
ja: 取引の行を複数選択して、選択したすべての行に資金移動先勘定科目を割り当てることができます。Ctrl+左クリックまたは Shift+クリックで行を複数選択し、そこで右クリックして資金移動先勘定科目を選択してください。"追加" にチェックを入れた行のみ選択することができます。

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ja: この取引にはおそらくあなたの介入が必要です。そうでなければ貸借不一致のままインポートされます。

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ja: この取引は貸借一致の状態でインポートされます (それでも合致内容や相手勘定科目の再確認をしたくなるかもしれません)。

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ja: この取引にはあなたの介入が必要です。そうでなければインポートされません。

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
ja: 取引をダブルクリックすると、GnuCash 内で対応付けられた取引を変更したり、(必要であれば) 自動で貸借一致させるために追加されるスプリットの相手勘定科目を変更できます。

en: Transaction List Help
ja: 取引リストのヘルプ

en: Colors
ja: 色

en: <b>Actions</b>
ja: <b>動作</b>

en: "A"
ja: "追加"

en: "U+C"
ja: "更新+清算"

en: "C"
ja: "清算"

en: Select "A" to add the transaction as new.
ja: 取引を新規として追加するには "追加" を選択してください。

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
ja: 一致した取引を更新して清算済 (清) とマークするには "更新+清算" を選択してください。

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
ja: 一致した取引を清算済 (清) とマークするには "清算" を選択してください。

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ja: 取引を (インポートせず) スキップするにはどれも選択しないでください。

en: Red
ja: 赤

en: Yellow
ja: 黄

en: Green
ja: 青

en: Edit imported transaction details
ja: インポートされた取引の詳細を編集

en: _Notes
ja: 備考(_N)

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
ja: ダウンロードされた取引一覧 (ソースのスプリットと一致した情報を表示します)

en: Show _Account column
ja: 勘定科目列を表示する(_A)

en: Show _Memo column
ja: 摘要列を表示する(_M)

en: Show matched _information
ja: 一致した情報を表示する(_I)

en: A_ppend
ja: 追記する(_P)

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
ja: 一致した取引を更新および清算するとき、インポートされた説明や備考を一致した説明や備考に対して置換するのではなく追記します。

en: _Reconcile after match
ja: 合致後に照合する(_R)

en: Generic import transaction matcher
ja: 汎用インポート取引マッチング

en: Posted Account
ja: 記帳済勘定科目

en: Invoice Information
ja: 得意先請求書情報

en: (owner)
ja: (所有者)

en: Open Document Link
ja: 文書リンクを開く

en: Default Chargeback Project
ja: 入金相殺を行うデフォルトのプロジェクト

en: Additional to Card
ja: カードへの追加費用

en: Extra Payments
ja: 追加支払

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ja: 得意先請求書のID番号です。空白の場合は適切な番号が自動的に選択されます。

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ja: この記帳済得意先請求書に対し記帳を取り消すと、記帳取引が削除されます。
    本当に記帳を取り消しますか?

en: Yes, reset the Tax Tables
ja: はい、税額表をリセットします

en: No, keep them as they are
ja: いいえ、そのままにしておきます

en: Reset Tax Tables to present Values?
ja: 税額表を現在の値にリセットしますか?

en: Job Dialog
ja: 請求のまとめダイアログ

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ja: 請求のまとめのID番号です。空白の場合は適切な番号が自動的に選択されます。

en: Job Information
ja: 請求のまとめ情報

en: Owner Information
ja: 所有者情報

en: Job Active
ja: アクティブな請求のまとめ

en: Lot Viewer
ja: ロット表示

en: _New Lot
ja: 新規ロット(_N)

en: Scrub _Account
ja: 勘定科目を掃除(_S)

en: _Scrub
ja: 掃除(_S)

en: Scrub the highlighted lot
ja: 選択されたロットを掃除します。

en: Delete the highlighted lot
ja: 選択されたロットを削除します。

en: Enter a name for the highlighted lot.
ja: 選択されたロットの名前を入力します。

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ja: このロットに関する備考を入力します。

en: <b>_Title</b>
ja: <b>タイトル(_T)</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
ja: <b>この勘定科目内のロット(_L)</b>

en: Show only open lots
ja: 締め切っていないロットのみ表示する

en: <b>Splits _free</b>
ja: <b>自由なスプリット(_F)</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
ja: <b>ロット内のスプリット(_I)</b>

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
ja: <span weight="bold" size="larger">次もようこそダイアログを表示しますか?</span>

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
ja: <i>はい</i>のボタンを押すと、次回 GnuCash を起動したときも <i>GnuCash へようこそ</i>のダイアログが表示されます。<i>いいえ</i>のボタンを押すと次回以降表示されなくなります。

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
ja: <span size="larger" weight="bold">GnuCash へようこそ!</span>

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
ja: ほとんどの新規ユーザーが GnuCash を使い始めるときに実行したいと思われるアクションをいくつか用意しました。以下からアクションを一つ選んで <i>OK</i> ボタンを押すか、どれも実行したくなければ<i>キャンセル</i>ボタンを押してください。

en: C_reate a new set of accounts
ja: 勘定科目セットを新規作成する(_R)

en: _Import my QIF files
ja: QIF ファイルをインポートする(_I)

en: _Open the new user tutorial
ja: 新規ユーザーチュートリアルを開く(_O)

en: Object references
ja: オブジェクトの参照

en: Explanation
ja: 説明

en: Close dialog and make no changes.
ja: ダイアログを閉じます。変更しません。

en: Apply changes but do not close dialog.
ja: 変更を適用しますがダイアログは閉じません。

en: Apply changes and close dialog.
ja: 変更を適用してダイアログを閉じます。

en: Order Entry
ja: 注文項目

en: _Invoices
ja: 得意先請求書(_I)

en: Close _Order
ja: 注文を締め切る(_O)

en: Order Information
ja: 注文情報

en: Reference
ja: 参照

en: Order Entries
ja: 注文項目

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ja: 注文のID番号です。空白の場合は適切な番号が自動的に選択されます。

en: The company associated with this payment.
ja: この支払の対象となる会社です。

en: Partner
ja: 取引先

en: Post To
ja: 記帳先

en: Documents
ja: 文書

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ja: この得意先請求書に対して支払われた合計額です。
    
    得意先請求書を選択した場合、GnuCashは得意先請求書に対して残っている全額を充当するように提案します。充当する金額は一部支払いまたは超過支払になるように変更することができます。
    
    超過支払または得意先請求書を選択しない場合、GnuCashは自動的に残りの金額をその会社の最初の未払得意先請求書に割り当てます。

en: Refund
ja: 払戻

en: Print Check
ja: 小切手を印刷

en: Transfer Account
ja: 資金移動先勘定科目

note: Date format label for 07/31/2013
en: US
ja: 米国

note: Date format label for 31/07/2013
en: UK
ja: 英国

note: Date format label for 31.07.2013
en: Europe
ja: 欧州

note: Label for locale settings of formats, …
en: Locale
ja: ロケール

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: <b>Separator Character</b>
ja: <b>区切り文字</b>

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
ja: 'リセット' をクリックすると元の勘定科目区切り文字に戻して設定ウィンドウを閉じます。
    '閉じる' をクリックすると設定ウィンドウに戻ります。

en: GnuCash Preferences
ja: GnuCash 設定

en: <b>Summarybar Content</b>
ja: <b>サマリーバーの内容</b>

en: Include _grand total
ja: 総合計を含める(_G)

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ja: 全勘定科目の総合計をデフォルトの帳票通貨に変換して表示します。

en: Include _non-currency totals
ja: 非通貨合計を含める(_N)

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ja: 選択した場合、非通貨商品がサマリーバーに表示されます。選択しない場合、通貨のみが表示されます。

en: _Relative
ja: 相対(_R)

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ja: 指定した相対開始日を損益計算に使用します。

en: _Absolute
ja: 絶対(_A)

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ja: 指定した絶対開始日を損益計算に使用します。

en: Re_lative
ja: 相対(_L)

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ja: 指定した相対終了日を損益計算に使用します。また、この日付を純資産計算に使用します。

en: Ab_solute
ja: 絶対(_S)

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ja: 指定した絶対終了日を損益計算に使用します。また、この日付を純資産計算に使用します。

en: Accounting Period
ja: 会計期間

en: Use _formal accounting labels
ja: 正式な勘定科目ラベルを使う(_F)

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
ja: 非公式な同義語の代わりに「借方」と「貸方」だけを使用します。

en: <b>Labels</b>
ja: <b>ラベル</b>

en: _None
ja: なし(_N)

en: C_redit accounts
ja: 貸方勘定科目(_R)

en: _Income & expense
ja: 収益・費用(_I)

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
ja: <b>貸借残高の正負を反転する勘定科目</b>

en: <b>Default Currency</b>
ja: <b>デフォルトの通貨</b>

en: US Dollars (USD)
ja: 米ドル (USD)

en: Character
ja: 文字

en: Sample
ja: 表示例

en: Show the Account Color as background
ja: 勘定科目の背景を勘定科目色にする

en: Show the Account Color as Account Name Background.
ja: 勘定科目名の背景色として勘定科目色を使用します。

en: Show the Account Color on tabs
ja: タブの色を勘定科目色にする

en: Show the Account Color as tab background.
ja: タブの背景色を勘定科目色にします。

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ja: 勘定科目の要素間を区切るために用いる文字です。英数字以外の単一の文字か、"colon" "slash", "backslash", "dash", "period" のいずれかの文字列で指定します。

en: Ch_oose
ja: 選択(_O)

en: Loc_ale
ja: ロケール(_A)

en: <b>Time Format</b>
ja: <b>時刻の書式</b>

en: U_se 24-hour clock
ja: 24時間形式を使用する(_S)

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ja: 12時間形式ではなく、24時間形式で時刻を表示します。

en: <b>Date Completion</b>
ja: <b>日付の補完</b>

en: When a date is entered without year, it should be taken
ja: 日付が年を指定しないで入力された場合の扱い

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
ja: 日付は、暦の上での今年のものとして、年が補完されます。

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
ja: 現在からこの月数だけ過去に遡り、
    その月から 12 ヶ月枠内の日付とみなす

en: Enter number of months.
ja: 月数を入力します。

en: Use the date format specified by the system locale.
ja: システムロケールで指定された日付書式を使用します。

en: <b>Numbers</b>
ja: <b>数値</b>

en: Force P_rices to display as decimals
ja: 価格を強制的に小数点で表示する(_R)

en: Display ne_gative amounts in red
ja: 負の金額を赤色で表示する(_G)

en: Display negative amounts in red.
ja: 負の金額を赤色で表示します。

en: _Automatic decimal point
ja: 自動小数点(_A)

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ja: 入力された数字に自動的に小数点が無い場合、自動的に小数点を挿入します。

en: _Decimal places
ja: 小数点以下の桁数(_D)

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ja: 小数点以下に自動で挿入される桁数です。

en: Numbers, Date, Time
ja: 数値・日付・時刻

en: Perform account list _setup on new file
ja: ファイルの新規作成時に勘定科目リスト設定を実行する(_S)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
ja: ファイル->ファイルを新規作成 を選択したときに、新規勘定科目リストダイアログを表示します。

en: Display "_tip of the day" dialog
ja: 「今日のヒント」ダイアログを表示する(_T)

en: Display hints for using GnuCash at startup.
ja: 起動時に GnuCash を使うためのヒントを表示します。

en: How many days to keep old log/backup files.
ja: 古いログ・バックアップファイルを何日間保存するか指定します。

en: days
ja: 日

en: <b>_Retain log/backup files</b>
ja: <b>ログ/バックアップファイルの保持期間(_R)</b>

en: Com_press files
ja: ファイルを圧縮する(_P)

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ja: データファイルをディスクに保存する際、gzipにより圧縮します。

en: <b>Files</b>
ja: <b>ファイル</b>

en: <b>Search Dialog</b>
ja: <b>検索ダイアログ</b>

en: New search _limit
ja: 新規検索の最大限度(_L)

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ja: 検索結果の件数がこれより少ない場合、'新規検索'をデフォルトにします。

en: Show splash scree_n
ja: スプラッシュスクリーンを表示する(_N)

en: Show splash screen at startup.
ja: スタート時にスプラッシュスクリーンを表示します。

en: Auto-save time _interval
ja: 自動保存間隔(_I)

en: minutes
ja: 分

en: Show auto-save confirmation _question
ja: 自動保存の確認の質問を表示する(_Q)

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ja: 選択した場合、自動保存機能が開始した場合に毎回確認を求めるダイアログを表示します。選択しない場合、余分なダイアログは表示されません。

[ctx: keep]
en: For
ja: 範囲

en: Forever
ja: 無期限

en: Time to _wait for answer
ja: 回答を待つ時間(_W)

en: seconds
ja: 秒

en: Path head for Linked Files Relative Paths
ja: リンクされたファイルの相対パスの先頭部分

en: Enable horizontal grid lines on table displays
ja: 表組みで横グリッド線を表示する

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
ja: 表組みで横グリッド線を表示します。この表組みは主にツリービューで、勘定科目ページなどです。

en: Enable vertical grid lines on table displays
ja: 表組みで縦グリッド線を表示する

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
ja: 表組みで縦グリッド線を表示します。この表組みは主にツリービューで、勘定科目ページなどです。

en: <b>Linked Files</b>
ja: <b>リンクされたファイル</b>

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable skip transaction action
ja: 取引のスキップ動作を有効にする

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Enable update match action
ja: 一致処理で更新動作を有効にする

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ja: 取引の一致処理で「更新および清算」動作を有効にします。選択した場合、一致処理のスコアが自動清算の閾値より上で、日付または金額が異なる既存の取引はデフォルトで更新および清算されます。

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ja: 地域によっては、(金融期間に属さない)商用ATMがコンビニエンスストアのような場所に設置されています。これらのATMは利用手数料を別の取引として表示したり毎月の銀行利用手数料としたりするかわりに、金額に直接加算します。例えば、10,000円を引き出すと、10,105円+相互利用手数料が口座から引かれます。もしこれを手動で10,000円として入力したとすると、金額が一致しません。このような取引を一致していると認識できるようにするため、この値をあなたの地域での最大の利用手数料に(あなたの地域の通貨で)設定してください。

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ja: 最善の一致スコアが緑色ゾーン（自動清算閾値以上）の取引はデフォルトで清算済みになります。

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ja: 最善の一致スコアが赤色ゾーン（表示閾値より上で自動追加閾値以下）の取引はデフォルトで追加されます。

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ja: 一致リストに表示する候補の最小限のスコアです。

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Commercial ATM _fees threshold
ja: 提携 ATM 利用料金の閾値(_F)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-c_lear threshold
ja: 自動清算の閾値(_L)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Auto-_add threshold
ja: 自動追加の閾値(_A)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Match _display threshold
ja: 一致表示の閾値(_D)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Use _bayesian matching
ja: ベイズ理論の一致処理を使用する(_B)

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ja: 既存の勘定科目へ新しい取引をインポートする時の一致処理でベイズ理論のアルゴリズムを使用します。

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: Likely match _day threshold
ja: おそらく一致する日数の閾値(_D)

note: Preferences->Online Banking:Generic
en: _Unlikely match day threshold
ja: おそらく一致しない日数の閾値(_U)

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
ja: 日付がこの閾値以内の取引はおそらく一致するものとします。デフォルトは 4 日です。

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
ja: 日付がこの閾値を外れた取引はおそらく一致しないものとします。デフォルトは 14 日です。

en: <b>Checks</b>
ja: <b>小切手</b>

en: The default check printing font.
ja: 小切手印刷のデフォルトフォントです。

en: Print _date format
ja: 日付書式を印刷する(_D)

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ja: 実際の日付の下に、日付の書式を8ポイント文字で印刷します。

en: Print _blocking chars
ja: ブロッキング文字を印刷する(_B)

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ja: 小切手の各テキスト欄の前後に '***' を印刷します。

en: Default _font
ja: デフォルトのフォント(_F)

en: Printing
ja: 印刷

en: '_Enter' moves to blank transaction
ja: 'Enter' で空白の取引に移動する(_E)

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
ja: 選択した場合、'Enter' キーを押すと空白の取引行へ移動します。選択しない場合、'Enter' キーを押すと 1 行下へ移動します。

en: _Auto-raise lists
ja: リストを自動的に表示する(_A)

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ja: 勘定科目やアクションを入力中に、自動的にリストを表示します。

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
ja: タブの順番に記憶された取引に関する資金移動を含める(_C)

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
ja: 記憶された取引が自動入力されたときに資金移動欄に移動します。

en: <b>Reconciling</b>
ja: <b>照合</b>

en: Check cleared _transactions
ja: 清算済の取引を確認する(_T)

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ja: 照合ダイアログを表示する前に清算済み取引を確認します。

en: Automatic credit card _payment
ja: 自動クレジットカード支払(_P)

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ja: クレジットカード明細の照合の後で、ユーザーがクレジットカード支払を入力するよう促します。

en: Always reconcile to t_oday
ja: 照合日をいつも今日にする(_O)

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ja: 以前に行った照合の計算書発行日にかかわらず照合ダイアログ開始時の日付をいつも今日にします。

en: <b>Graphics</b>
ja: <b>グラフィックス</b>

en: _Use GnuCash built-in color theme
ja: GnuCash 組み込みの色テーマを使用する(_U)

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
ja: GnuCash ではデフォルトの記録簿ウィンドウでは黄色/緑色のテーマが使用されます。システムの色テーマを代わりに使用したい場合はこの項目のチェックを外してください。

en: Double _mode colors alternate with transactions
ja: 2 行モードのとき取引ごとに色を変更する(_M)

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ja: 第一の色と第二の色を、行ごとではなく取引ごとに変更します。

en: Draw hori_zontal lines between rows
ja: 行間に罫線を引く(_Z)

en: Show horizontal borders on the cells.
ja: セルに横罫線を表示します。

en: Draw _vertical lines between columns
ja: 列間に罫線を引く(_V)

en: Show vertical borders on the cells.
ja: セルに縦罫線を表示します。

en: Layout
ja: 配置

en: <b>Default Style</b>
ja: <b>デフォルトのスタイル</b>

en: <b>Other Defaults</b>
ja: <b>その他のデフォルト</b>

en: _Basic ledger
ja: 基本元帳(_B)

en: _Auto-split ledger
ja: 自動スプリット元帳(_A)

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: Transaction _Journal
ja: 取引仕訳帳(_J)

en: Number of _transactions
ja: 取引数(_T)

en: _Double line view
ja: 2 行表示(_D)

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
ja: 各取引のアクション、備考、およびリンクされた文書欄を 2 行目に表示します。

en: Register opens in a new _window
ja: 記録簿を新規ウィンドウに開く(_W)

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ja: 選択した場合、記録簿を新規ウィンドウに開きます。選択しない場合、記録簿を現在のウィンドウに開きます。

en: _Only display leaf account names
ja: 末端の勘定科目名のみ表示する(_O)

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
ja: 選択した場合、記録簿および勘定科目を選択するポップアップでは末端の勘定科目名のみ表示されます。デフォルトの設定は勘定科目ツリーのパスを含むフルネームを表示します。このオプションを選択する場合は末端の勘定科目名を一意にしてください。

en: Register Defaults
ja: 記録簿デフォルト

en: <b>Default Report Currency</b>
ja: <b>デフォルトの帳票通貨</b>

en: <b>Location</b>
ja: <b>場所</b>

en: Report opens in a new _window
ja: 帳票を新規ウィンドウに開く(_W)

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ja: 選択した場合、帳票を新規ウィンドウに開きます。選択しない場合、帳票を現在のウィンドウに開きます。

en: Default zoom level
ja: デフォルトの拡大率

en: Reports
ja: 帳票

en: <b>Window Geometry</b>
ja: <b>ウィンドウの配置</b>

en: _Save window size and position
ja: ウィンドウのサイズと位置を保存(_S)

en: Save window size and location when it is closed.
ja: 閉じた時にウィンドウのサイズと位置を保存します。

en: Bring the most _recent tab to the front
ja: 直近に使ったタブを前面に出す(_R)

en: <b>Tab Position</b>
ja: <b>タブの位置</b>

en: To_p
ja: 上(_P)

en: B_ottom
ja: 下(_O)

en: _Left
ja: 左(_L)

en: _Right
ja: 右(_R)

en: <b>Summary Bar Position</b>
ja: <b>サマリーバーの位置</b>

en: Bottom
ja: 下

en: <b>Tabs</b>
ja: <b>タブ</b>

en: Show close button on _notebook tabs
ja: 各タブに「閉じる」ボタンを表示する(_N)

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ja: 各タブに「閉じる」ボタンを表示します。この機能はメニュー項目の「閉じる」とまったく同じです。

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ja: タブに表示される文字列の (おおよその) 長さがこの値より大きい場合、タブ文字列の中間が削除され省略記号で表示されます。

en: characters
ja: 文字

en: _Width
ja: 幅(_W)

en: Open new tabs _adjacent to current tab
ja: 新しいタブを現在のタブの隣に開く(_A)

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
ja: 新しいタブを末尾ではなく現在のタブの隣に開きます。

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Online Quotes
ja: オンライン相場表

en: Bid
ja: 買い気配呼値

en: Ask
ja: 売り気配呼値

en: Last
ja: 終値

en: Net Asset Value
ja: 総資産高

en: Price Editor
ja: 価格エディター

en: S_ource
ja: 情報源(_O)

en: _Price
ja: 価格(_P)

en: Remove Old Prices
ja: 古い価格を除去

en: Delete prices that meet the following criteria:
ja: 次の条件を満たす価格を削除します:

en: Remove all prices before date.
ja: 日付より前の価格をすべて削除します。

en: Last of _Week
ja: 週の最後(_W)

en: Keep the last price of each week if present before date.
ja: 日付より前にある各週の最後の価格を残します。

en: Last of _Month
ja: 月の最後(_M)

en: Keep the last price of each month if present before date.
ja: 日付より前にある各月の最後の価格を残します。

en: Last of _Quarter
ja: 四半期の最後(_Q)

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
ja: 日付より前にある各会計四半期の最後の価格を残します。会計四半期は、会計期間の終了日から算出します。

en: Last of _Period
ja: 期間の最後(_P)

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
ja: 日付より前にある各会計期間の最後の価格を残します。会計期間は、会計期間の終了日から算出します。

en: _Scaled
ja: スケール(_S)

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
ja: スケールオプションでは、価格は選択した日付を基準に相対的に削除されます。1 年以上前の日付のものには '月に 1 つ' が使われ、6 ヶ月から 1 年前の日付のものには '週に 1 つ' が使われます。

en: First Date
ja: 最初の日付

en: From these Commodities
ja: 次の商品から

en: Keeping the last available price for option
ja: 利用可能な最後の価格をオプションで残すことができます

en: Include _Fetched online prices
ja: オンラインから取得した価格を含める(_F)

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
ja: 指定すると、Finance::Quote によって追加された価格が対象に含まれます。

en: Include manually _Entered prices
ja: 手で入力した価格を含める(_E)

en: If activated, include manually entered prices.
ja: 指定すると、手で入力した価格を対象に含めます。

en: _Added by the application
ja: アプリケーションによって追加されたもの(_A)

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
ja: 指定すると、アプリケーションによって追加された価格を対象に含めます。
    
    この価格は、すべての複数商品の取引に "日付でもっとも近い" 価格が必ず存在するようにして、勘定科目や帳票が正確に値を出せるようにするために追加されたものなので、この価格を削除するとやや不正確になります。

en: Before _Date
ja: 次の日付より前(_D)

en: Price Database
ja: 価格データベース

en: Add a new price.
ja: 価格を新規追加します。

en: Remove the current price.
ja: 現在の価格を削除します。

en: Edit the current price.
ja: 現在の価格を編集します。

en: Remove _Old
ja: 古い項目を除去(_O)

en: Remove prices older than a user-entered date.
ja: ユーザーが入力した日付より古い価格を削除します。

en: _Get Quotes
ja: 相場表を取得(_G)

en: Get new online quotes for stock accounts.
ja: 株式勘定科目用に最新のオンライン相場表を取得します。

en: Save Custom Check Format
ja: 小切手のカスタム書式を保存

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ja: カスタム書式のタイトルを入力してください。このタイトルは小切手を印刷ダイアログの "小切手の書式" 選択肢に表示されます。既存のカスタム書式と同じ名前を使用した場合は上書きされます。

en: Inches
ja: インチ

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Points
ja: ポイント

en: Middle
ja: 中央

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
ja: Quicken/QuickBooks (tm) US レター

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
ja: Deluxe(tm) Personal Checks US レター

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
ja: Quicken(tm) Wallet Checks 耳付き

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Check _format
ja: 小切手の書式(_F)

en: Check po_sition
ja: 小切手の位置(_S)

en: _Date format
ja: 日付の書式(_D)

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
ja: 小切手の書式にある
    住所欄にこの順序で
    小切手印刷します。

en: _Address
ja: 住所(_A)

en: Checks on first _page
ja: 最初のページの小切手の数(_P)

en: Pa_yee
ja: 受取人(_Y)

en: Amount (_words)
ja: 合計 (単語)(_W)

en: Amount (_numbers)
ja: 合計 (数量)(_N)

en: _Units
ja: 単位(_U)

en: _Translation
ja: 変換(_T)

en: _Rotation
ja: 回転(_R)

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ja: ページの左上が原点です。

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ja: ページの左下が原点です。

en: Degrees
ja: 度

en: _Save Format
ja: 書式を保存(_S)

en: Splits Memo
ja: スプリット摘要

en: Splits Amount
ja: スプリット金額

en: Splits Account
ja: スプリット勘定科目

en: Custom format
ja: カスタム書式

en: Working…
ja: 処理中…

en: <b>A_vailable reports</b>
ja: <b>利用可能な帳票(_V)</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
ja: <b>選択された帳票(_S)</b>

en: A_dd >>
ja: 追加(_D) >>

en: << _Remove
ja: << 除去(_R)

en: Move _up
ja: 上へ移動(_U)

en: Move dow_n
ja: 下へ移動(_N)

en: Si_ze…
ja: サイズ(_Z)…

en: HTML Style Sheets
ja: HTMLスタイルシート

en: <b>Available style sheets</b>
ja: <b>利用可能なスタイルシート</b>

en: <b>Style sheet options</b>
ja: <b>スタイルシートオプション</b>

en: Report Size
ja: 帳票サイズ

en: Enter report row/column span
ja: 帳票の行/列のスパン数を入力してください

en: _Row span
ja: 行スパン(_R)

en: _Column span
ja: 列スパン(_C)

en: Select HTML Style Sheet
ja: HTML スタイルシートを選択

en: New Style Sheet
ja: スタイルシートを新規作成

en: <b>New style sheet info</b>
ja: <b>新規スタイルシートの情報</b>

en: _Template
ja: テンプレート(_T)

en: Reset Warnings
ja: 警告をリセット

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ja: 現在、以下の警告ダイアログの表示が抑えられています。再度表示したいものがあれば、ダイアログの前のチェックボックスを選択し、OK をクリックしてください。

en: _Unselect All
ja: すべて選択解除(_U)

en: No warnings to reset.
ja: リセットする警告はありません。

en: Permanent Warnings
ja: 支払警告

en: Temporary Warnings
ja: 一時的な警告

en: _Find
ja: 検索(_F)

en:  Search
ja:  検索

en: Search for items where
ja: 検索方法:

en: <b>Match all entries</b>
ja: <b>すべての項目に一致</b>

en: Search Criteria
ja: 検索条件

en: New search
ja: 新規検索

en: Refine current search
ja: 現在の検索を絞り込む

en: Add results to current search
ja: 現在の検索に結果を追加する

en: Delete results from current search
ja: 結果を現在の検索から削除する

en: Search only active data
ja: アクティブなデータのみを検索する

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
ja: すべてのデータを検索するか、"アクティブ" の印をつけたデータだけ検索するか選択してください。

en: Type of search
ja: 検索タイプ

en: Account Deletion
ja: 四番目のオプション

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
ja: 以下の予定取引は削除された勘定科目を参照しているため修正しなければなりません。編集するにはOKをクリックしてください。

en: Daily
ja: 毎日

en: Bi-Weekly
ja: 隔週

en: Yearly
ja: 毎年

en: Make Scheduled Transaction
ja: 予定取引を作成

en: Advanced…
ja: 高度な設定…

en: Never End
ja: 無期限

en: Number of Occurrences
ja: 日数を指定

en: <b>Since Last Run</b>
ja: <b>前回起動時以降</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
ja: <b>取引エディターデフォルト</b>

en: _Run when data file opened
ja: データファイルを開くときに実行(_R)

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
ja: ファイルを開いたときに "前回起動時以降" 処理を実行します。

en: _Show notification window
ja: 通知ウィンドウを表示する(_S)

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
ja: ファイルを開いたときに "前回起動時以降" 処理の通知ウィンドウを表示します。

en: _Auto-create new transactions
ja: 取引を自動で新規作成(_A)

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ja: 新規予定取引に対して'取引を自動で新規作成'を有効にします。

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ja: 取引が作成されるよりこの日数だけ前に通知を開始します。

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ja: 取引の実際の日付よりこの日数だけ前にそれを作成します。

en: _Notify before transactions are created
ja: 取引が作成される前に通知(_N)

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ja: 新規予定取引に対して'取引が作成される前に通知'を有効にします。

en: Crea_te in advance
ja: 前もって作成する(_T)

en: R_emind in advance
ja: 前もって通知する(_E)

en: Re_view created transactions
ja: 作成された取引を確認する(_V)

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
ja: "前回起動時以降" ダイアログ内で '作成された取引を確認する' をデフォルトで設定します。

en: Edit Scheduled Transaction
ja: 予定取引の編集

en: Create in advance
ja: 前もって作成する

en: Remind in advance
ja: 前もって通知する

en: Create automatically
ja: 自動的に作成する

en: Conditional on splits not having variables
ja: 変数を含まないスプリットであることが条件です。

en: Notify me when created
ja: 作成されたら通知する

en: <b>Occurrences</b>
ja: <b>繰り返し</b>

en: Last Occurred:
ja: 前回:

en: Repeats:
ja: 期間:

en: Until
ja: 終了日

[ctx: repeat]
en: For
ja: 範囲

en: occurrences
ja: 回の全繰り返し回数

en: remaining
ja: 回の残り繰り返し回数

en: Overview
ja: 概要

en: Template Transaction
ja: テンプレート取引

en: Since Last Run…
ja: 前回起動時以降…

en: _Review created transactions
ja: 作成された取引を確認する(_R)

en: Income Tax Information
ja: 税金情報

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
ja: 税金の名前や税金の種類を変更する場合にクリックしてください。

en: <b>_Accounts</b>
ja: <b>勘定科目(_A)</b>

en: _Income
ja: 収益(_I)

en: _Expense
ja: 費用(_E)

en: _Asset
ja: 資産(_A)

en: _Liability/Equity
ja: 負債/純資産(_L)

en: <b>Account Tax Information</b>
ja: <b>勘定科目の税金情報</b>

en: Tax _Related
ja: 税金関連勘定科目(_R)

en: <b>_TXF Categories</b>
ja: <b>_TXFカテゴリー</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
ja: <b>支払者名情報源</b>

en: C_urrent Account
ja: 現在の勘定科目(_U)

en: <b>Copy Number</b>
ja: <b>部数</b>

en: Tax Tables
ja: 税額表

en: <b>Tax Table Entries</b>
ja: <b>税額表項目</b>

en: De_lete
ja: 削除(_L)

en: Ne_w
ja: 新規(_W)

en: Value $
ja: 金額

en: Percent %
ja: 割合 %

en: <b>Tax Table Entry</b>
ja: <b>税額表項目</b>

en: _Value
ja: 価値(_V)

en: _Account
ja: 勘定科目(_A)

en: GnuCash Tip Of The Day
ja: GnuCash 今日のヒント

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: <b>Tip of the Day</b>
ja: <b>今日のヒント</b>

en: _Show tips at startup
ja: スタート時にヒントを表示(_S)

en: Transfer Funds
ja: 資金移動

en: <b>Basic Information</b>
ja: <b>基本情報</b>

en: Show Income/Expense
ja: 収益/費用を表示する

en: <b>Currency Transfer</b>
ja: <b>通貨間資金移動</b>

en: Exchange Rate
ja: 為替・交換レート

en: _Fetch Rate
ja: 相場を取得(_F)

en: Username and Password
ja: ユーザー名とパスワード

en: Enter your username and password
ja: ユーザー名とパスワードを入力してください

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ja: 仕入先のID番号です。空白の場合は適切な番号が自動的に選択されます。

en: US (12/31/2001)
ja: 米国 (12/31/2001)

en: UK (31/12/2001)
ja: 英国 (31/12/2001)

en: Europe (31.12.2001)
ja: 欧州 (31.12.2001)

en: UTC - Coordinated Universal Time
ja: UTC - 世界協定時

en: No Fancy Date Format
ja: 装飾的な日付の書式を使用しない

en: Include Century
ja: 年を 4 桁で表示

en: Abbreviation
ja: 略称

en: Date format
ja: 日付の書式

en: 1st
ja: 1 日

en: 2nd
ja: 2 日

en: 3rd
ja: 3 日

en: 4th
ja: 4 日

en: 5th
ja: 5 日

en: 6th
ja: 6 日

en: 7th
ja: 7 日

en: 8th
ja: 8 日

en: 9th
ja: 9 日

en: 10th
ja: 10 日

en: 11th
ja: 11 日

en: 12th
ja: 12 日

en: 13th
ja: 13 日

en: 14th
ja: 14 日

en: 15th
ja: 15 日

en: 16th
ja: 16 日

en: 17th
ja: 17 日

en: 18th
ja: 18 日

en: 19th
ja: 19 日

en: 20th
ja: 20 日

en: 21st
ja: 21 日

en: 22nd
ja: 22 日

en: 23rd
ja: 23 日

en: 24th
ja: 24 日

en: 25th
ja: 25 日

en: 26th
ja: 26 日

en: 27th
ja: 27 日

en: 28th
ja: 28 日

en: 29th
ja: 29 日

en: 30th
ja: 30 日

en: 31st
ja: 31 日

en: Last day of month
ja: 月末

en: Last Monday
ja: 最終月曜日

en: Last Tuesday
ja: 最終火曜日

en: Last Wednesday
ja: 最終水曜日

en: Last Thursday
ja: 最終木曜日

en: Last Friday
ja: 最終金曜日

en: Last Saturday
ja: 最終土曜日

en: Last Sunday
ja: 最終日曜日

en: Once
ja: 1 回

en: Semi-Monthly
ja: 月 2 回

en: No change
ja: 変更しない

en: Use previous weekday
ja: 直前の平日にする

en: Use next weekday
ja: 次の平日にする

en: 1st Mon
ja: 第 1 月曜日

en: 1st Tue
ja: 第 1 火曜日

en: 1st Wed
ja: 第 1 水曜日

en: 1st Thu
ja: 第 1 木曜日

en: 1st Fri
ja: 第 1 金曜日

en: 1st Sat
ja: 第 1 土曜日

en: 1st Sun
ja: 第 1 日曜日

en: 2nd Mon
ja: 第 2 月曜日

en: 2nd Tue
ja: 第 2 火曜日

en: 2nd Wed
ja: 第 2 水曜日

en: 2nd Thu
ja: 第 2 木曜日

en: 2nd Fri
ja: 第 2 金曜日

en: 2nd Sat
ja: 第 2 土曜日

en: 2nd Sun
ja: 第 2 日曜日

en: 3rd Mon
ja: 第 3 月曜日

en: 3rd Tue
ja: 第 3 火曜日

en: 3rd Wed
ja: 第 3 水曜日

en: 3rd Thu
ja: 第 3 木曜日

en: 3rd Fri
ja: 第 3 金曜日

en: 3rd Sat
ja: 第 3 土曜日

en: 3rd Sun
ja: 第 3 日曜日

en: 4th Mon
ja: 第 4 月曜日

en: 4th Tue
ja: 第 4 火曜日

en: 4th Wed
ja: 第 4 水曜日

en: 4th Thu
ja: 第 4 木曜日

en: 4th Fri
ja: 第 4 金曜日

en: 4th Sat
ja: 第 4 土曜日

en: 4th Sun
ja: 第 4 日曜日

en: Not scheduled
ja: 予定なし

en: Select occurrence date above.
ja: 上で日付を選択してください。

[ctx: Daily]
en: days.
ja: 日毎。

[ctx: Weekly]
en: weeks.
ja: 週毎。

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

[ctx: Semimonthly]
en: months.
ja: 月毎。

en: First on the
ja: 1回目は

en: except on weekends
ja: 週末に重なったときは

en: then on the
ja: その次は

[ctx: Monthly]
en: months.
ja: 月毎。

en: Edit budget for all periods
ja: 全期間の予算を編集する

en: Replace
ja: 置換する

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
ja: 全期間の予算を新しい '価値' で置き換えます。価値を空にするとこの勘定科目の予算を設定解除できます。

en: Add
ja: 加算する

en: Add 'value' to current budget for each period
ja: '価値' を各期間の現在の予算に追加します。

en: Multiply
ja: 乗算する

en: Multiply current budget for each period by 'value'
ja: 各期間の現在の予算を '価値' 倍にします。

en: The number of leading digits to keep when rounding
ja: 数値の丸めを行う時に維持する上位の桁数です。

en: Significant Digits
ja: 有効数字

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
ja: 全期間に対して固定の値を使うか変換を行います。

en: Estimate Budget Values
ja: 予算の値を見積もる

en: Use Average
ja: 平均を使う

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
ja: 実際の全期間の平均値を計画上の全期間に使います。

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ja: GnuCash が過去の取引から、選択した勘定科目の予算額を見積もります。

en: Budget Options
ja: 予算オプション

en: Budget Name
ja: 予算名

en: Number of Periods
ja: 期間数

en: Budget Period
ja: 予算期間

en: Show Account Code
ja: 勘定科目コードを表示する

en: Show Description
ja: 説明を表示する

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
ja: 備考: 表示->'フィルター…' を使って表示する勘定科目を調節できます。

en: Budget List
ja: 予算一覧

en: Close the Budget List
ja: 予算一覧を閉じる

en: Create a New Budget
ja: 予算を新規作成します。

en: Open the Selected Budget
ja: 選択された予算を開く

en: Delete the Selected Budget
ja: 選択した予算を削除する

en: Budget Notes
ja: 予算の備考

en: Enter Note
ja: 備考を入力してください。

note: Filter register by… Dialog
en: Filter register by…
ja: 記録簿をフィルター…

note: Filter By Dialog, Date Tab
en: Show _All
ja: すべて表示(_A)

en: Show _number of days
ja: 次の日数だけ表示(_N)

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
ja: 有効な範囲は 0 日から 1100 日です。
    0 の場合は、過去の日付すべてを対象に含めます。

en: Choo_se Date
ja: 日付を選択(_S)

note: Filter By Dialog, State Tab
en: _Unreconciled
ja: 未照合(_U)

en: C_leared
ja: 清算済(_L)

en: _Voided
ja: 無効化(_V)

en: _Frozen
ja: 凍結済(_F)

note: Filter By Dialog, below tabs
en: Sa_ve Filter
ja: フィルターを保存する(_V)

note: Duplicate Transaction Dialog
en: Duplicate Transaction
ja: 取引を複製

en: _Number
ja: 番号(_N)

en: _Transaction Number
ja: 取引番号(_T)

en: Keep Linked Document Entry
ja: リンクされた文書の項目を維持する

note: Sort register by Dialog
en: Sort register by…
ja: 記録簿をソート…

en: _Standard Order
ja: 標準の順序(_S)

en: Keep normal account order.
ja: 標準の勘定科目順を維持します。

en: Sort by date.
ja: 日付順にソートします。

en: Date of _Entry
ja: 入力日(_E)

en: Sort by the date of entry.
ja: 入力日付順にソートします。

en: S_tatement Date
ja: 計算書発行日(_T)

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
ja: 計算書発行日順にソートします(未照合項目は最後になります)。

en: Num_ber
ja: 番号(_B)

en: Sort by number.
ja: 番号順にソートします。

en: Amo_unt
ja: 金額(_U)

en: Sort by amount.
ja: 金額順にソートします。

en: Sort by memo.
ja: 摘要順にソートします。

en: Descri_ption
ja: 説明(_P)

en: Sort by description.
ja: 説明順にソートします。

en: _Action
ja: アクション(_A)

en: Sort by action field.
ja: アクション欄順にソートします。

en: Sort by notes field.
ja: 備考欄順にソートします。

en: Sa_ve Sort Order
ja: ソート順序を保存する(_V)

en: Save the sort order for this register.
ja: この記録簿でソート順序を保存します。

en: _Reverse Order
ja: 逆順(_R)

en: Sort in descending order.
ja: ソート順序を逆にします。

en: Void Transaction
ja: 取引の無効化

en: Reason for voiding transaction
ja: 取引無効化の理由

en: day(s)
ja: 日

en: week(s)
ja: 週

en: month(s)
ja: か月

en: year(s)
ja: か年

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ja: 反復する期間の長さです。例 : 2週間 = 毎2週間、四半期 = 毎3ヶ月

en: beginning on
ja: 開始日

en: last of month
ja: 月末

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ja: 常に月の最終日 (あるいは最終曜日) を使いますか?

en: same week & day
ja: 同じ週・日

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ja: "曜日" や "第何週" に合わせますか? (例えば、毎月 "第2火曜日")

en: Only show _active owners
ja: アクティブな所有者のみ表示する(_A)

en: Show _zero balance owners
ja: 残高 0 の所有者を表示する(_Z)

en: About Auto-Clear
ja: 自動清算について

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
ja: このダイアログを使うと、期末残高を指定したら GnuCash が自動的に清算対象の取引を見つけてくれます。例えば、ここで指定する期末残高はインターネットバンキングの現在の残高でもよいでしょう。

en: Caution!
ja: 注意!

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
ja: このツールは未清算スプリットが約 20 個以上あると遅くなったり止まったりするかもしれません。そのときは少なくともその一部を手動で清算してください。

en: _Ending Balance
ja: 期末残高(_E)

en: _Review cleared splits
ja: 清算済取引を確認する(_R)

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
ja: このオプションを選択すると新たに清算済になったスプリットの記録簿タブを開きます。

en: <b>Reconcile Information</b>
ja: <b>照合情報</b>

en: Statement _Date
ja: 計算書発行日(_D)

en: Include _subaccounts
ja: 子勘定科目を含める(_S)

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
ja: すべての子勘定科目をこの照合に含めます。これらはすべてこの勘定科目と同じ商品を使っている必要があります。

en: Not found
ja: 見つかりませんでした

en: The specified URL could not be loaded.
ja: 指定されたURLはロードできませんでした。

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ja: 安全なHTTPアクセスが無効です。設定ダイアログのネットワークセクションで有効にすることができます。

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ja: HTTPアクセスが無効です。設定ダイアログのネットワークセクションで有効にすることができます。

en: There was an error accessing %s.
ja: %s のアクセス中にエラーがありました。

en: Export to PDF File
ja: PDFファイルにエクスポート

note: Translators: Strings are 1. Bank code, 2. Bank name, 3. Account Number, 4. Subaccount ID
en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
ja: 銀行コード %s (%s)、口座 %s (%s)

en: Online Banking Account Name
ja: インターネットバンキング勘定科目名

en: GnuCash Account Name
ja: GnuCash 勘定科目名

en: New?
ja: 新規?

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
ja: このアシスタントではインターネットバンキングの設定の手助けを行います。

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
ja: インターネットバンキングに必要なものは各種サポートする AqBanking バックエンドにより異なりますが、通常は以下が必要です:
    * あなたがご利用の銀行にインターネットアクセスを許可してもらう必要があります。入手方法は銀行のウェブサイトを見るかカスタマーサービスへお問い合わせください。
    銀行は以下の情報も教えてくれるはずです:
    * 銀行サーバであなたと識別するためのあなたのユーザー ID、たいていは基本口座番号、
    * インターネットバンキングサーバの URL、
    * 一部のケースではこのアシスタントであなたの銀行支店のルーティングナンバーがあるとよいでしょう、
    * 認証方法はバックエンドや選んだ方法によって異なります:
     * FinTS PIN/TAN: 一部の方法ではカードリーダーや携帯電話など専用ガジェットが必要です、
     * FinTS HBCI: 非対称鍵の公開部分を銀行と交換する必要があります ("Ini-Letter")。
     * PayPal: 登録 E メールアドレス、パスワード、API シグネチャ、

note: See https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking for the used terminology and replace the link, if a localized version exists.
en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
ja: 詳細は <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> をご覧ください。

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
ja: 注意: ★★一切、無保証です★★ 銀行によってはインターネットバンキングのサーバの運用が貧弱です。時間的にギリギリの振込等をインターネットバンキング経由では実行しないでください。時折、銀行が振込等を拒絶時に正しく応答しないことがあります。

en: Initial Online Banking Setup
ja: インターネットバンキング初期設定

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
ja: インターネットバンキングの接続設定は "AqBanking 設定" という外部のプログラムで実行されます。

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
ja: これはつまり:
    * GnuCash の「終了時にログウィンドウを閉じる」のような設定は無視されます。
    * 問題を報告するには以下をお読みください。

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
ja: 続けるには少なくとも一つの接続設定が必要です。
    
    下のボタンを押して開始してください。

en: _Start AqBanking Setup
ja: AqBanking 設定を開始(_S)

en: Start Online Banking Setup
ja: インターネットバンキング設定開始

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
ja: インターネットバンキングと GnuCash の勘定科目を対応付けるにはインターネットバンキングの勘定科目の行をダブルクリック、もしくは正しくない対応付けを選択して「選択した対応付けを削除」をクリックしてください。対応付けたい科目すべてを設定したら、「進む」をクリックしてください。

en: _Delete selected matches
ja: 選択した対応付けを削除(_D)

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
ja: オンライン口座を GnuCash の勘定科目に一致させる

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
ja: インターネットバンキングの口座と GnuCash の勘定科目の対応付けが終了しました。もうインターネットバンキングの処理を実行できます。
    
    他の銀行、ユーザー、口座を追加したい場合は、またいつでもこのアシスタントを起動できます。
    
    「適用」を押してください。

en: Online Banking Setup Finished
ja: インターネットバンキングの設定完了

en: Online Banking Connection Window
ja: インターネットバンキング接続ウィンドウ

en: _Abort
ja: 中止(_A)

en: Progress
ja: 進行

en: Current _Job
ja: 現在ジョブ(_J)

en: Current _Action
ja: 現在アクション(_A)

en: <b>_Log Messages</b>
ja: <b>ログメッセージ(_L)</b>

en: Close when _finished
ja: 終了したら閉じる(_F)

en: Get Transactions Online
ja: オンラインで取引を取得

en: Date range of transactions to retrieve:
ja: 取得する取引の日付範囲:

en: From
ja: 開始日

en: _Earliest possible date
ja: 可能性のある最初の日付(_E)

en: _Last retrieval date
ja: 最後に取得した日付(_L)

en: E_nter date:
ja: 入力日付(_N):

en: To
ja: 終了日

en: Ente_r date:
ja: 入力日付(_R):

en: No_w
ja: 今日(_W)

en: Enter Password
ja: パスワード入力

en: Enter your password
ja: パスワードを入力してください

en: Con_firm Password
ja: パスワード確認(_F)

en: _Remember the PIN in memory
ja: PIN (暗証番号) をメモリ内に記憶する(_R)

en: Name for new template
ja: 新規テンプレートの名前

en: _Name of the new template
ja: 新規テンプレートの名前(_N)

en: Enter a unique name for the new template.
ja: 新規テンプレートに固有の名前を入力してください。

en: Online Transaction
ja: オンライン取引

en: Execute _later (unimpl.)
ja: あとで実行（未実装）(_L)

en: Execute _Now
ja: 実行(_N)

en: Execute this online transaction now
ja: このオンライン取引をすぐに実行する

en: Enter an Online Transaction
ja: オンライン取引を入力する

en: Recipient Account _Number
ja: 受取人口座番号(_N)

en: Recipient _Bank Code
ja: 受取人銀行コード(_B)

en: _Recipient Name
ja: 受取人名(_R)

en: (filled in automatically)
ja: (自動記入)

en: Bank Code
ja: 銀行コード

en: _Add current
ja: 現在の取引を追加(_A)

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ja: 現在のオンライン取引を新規取引テンプレートとして追加する

en: _Up
ja: 上へ移動(_U)

en: Move the selected transaction template one row up
ja: 選択された取引テンプレートを1行上に移動

en: _Down
ja: 下へ移動(_D)

en: Move the selected transaction template one row down
ja: 選択された取引テンプレートを1行下に移動

en: _Sort
ja: ソート(_S)

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ja: 取引テンプレートの一覧をアルファベット順にソートする

en: D_elete
ja: 削除(_E)

en: Delete the currently selected transaction template
ja: 現在選択されている取引テンプレートを削除する

en: _Templates
ja: テンプレート(_T)

en: Select File Import Format and Template
ja: ファイルインポートの書式とテンプレートを選択

en: File Format
ja: ファイルの書式

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Online Banking
ja: インターネットバンキング

en: _Close log window when finished
ja: 終了時にログウィンドウを閉じる(_C)

en: Remember the _PIN in memory
ja: PIN (暗証番号) をメモリ内に記憶する(_P)

en: _Verbose debug messages
ja: 冗長なデバッグメッセージを表示する(_V)

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ja: HBCI/AqBanking インターネットバンキングの冗長なデバッグメッセージを有効にします。

en: Use Non-SWIFT _transaction text
ja: 非 SWIFT の取引テキストを使う(_T)

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
ja: 一部の銀行では取引の説明の一部を MT940 ファイルの "取引テキスト" に入れてきます。通常 GNUcash はこのテキストを無視しますが、このオプションを指定すると取引テキストも取引の説明として使います。

en: (unknown)
ja: (不明)

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
ja: 本当に"%s"という名前のテンプレートを削除しますか?

en: No valid online banking account assigned.
ja: 有効なインターネットバンキング勘定科目が割り当てられていません。

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
ja: この口座では "残高を取得" オンラインアクションは使用できません。

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
ja: この口座では "取引を取得" オンラインアクションは使用できません。

en: Online Banking Transaction
ja: インターネットバンキング取引

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
ja: ジョブを実行中にエラーが発生しました。ログウィンドウで正確なエラーメッセージを確認してください。
    
    ジョブを再入力しますか?

en: Unspecified
ja: 指定なし

en: Bank
ja: 銀行

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ja: このgnucashの勘定科目用のインターネットバンキング口座がありません。これらの取引はインターネットバンキングでは実行されません。

en: Reconcile account now?
ja: すぐに勘定科目を照合しますか?

en: Select a file to import
ja: インポートするファイルを選択する

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
ja: PIN(暗証番号)は%d文字以上の長さが必要です。
    もう一度試しますか?

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
ja: インターネットバンキングのジョブは実行中です。本当に取り消しますか?

en: Import using AQBanking
ja: AQBanking を使ってインポート

en: Import into GnuCash any file format supported by AQBanking
ja: AQBanking のサポートするあらゆるファイル書式を GnuCash にインポートします。

en: _Online Actions
ja: オンラインアクション(_O)

en: Get _Balance
ja: 残高を取得(_B)

en: The list of Scheduled Transactions
ja: 予定取引の一覧を表示します。

en: Get _Transactions…
ja: 取引を取得(_T)…

en: Get the transactions online through Online Banking
ja: インターネットバンキングを通して取引を取得します。

note: Translators: https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area
en: Issue _SEPA Transaction…
ja: SEPA 取引を作成(_S)…

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
ja: インターネットバンキングを通してヨーロッパ (SEPA) の国際間取引を新規作成します。

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
ja: SEPA 内取引を作成(_N)…

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
ja: インターネットバンキングを通してヨーロッパ (SEPA) 内の取引を新規作成します。

en: _Internal Transaction…
ja: 内部取引(_I)…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ja: インターネットバンキングを通して銀行内部取引を新規作成します。

en: Issue SEPA Direct _Debit…
ja: SEPA 口座振替を作成(_D)…

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
ja: インターネットバンキングを通してヨーロッパ (SEPA) の国際間口座振替メモを新規作成します。

en: Show _log window
ja: ログウィンドウを表示する(_L)

en: Show the online banking log window
ja: インターネットバンキングのログウィンドウを表示します。

en: _Online Banking Setup…
ja: インターネットバンキングの設定(_O)…

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ja: インターネットバンキングへのアクセスの設定を初期化します (AqBanking を利用した HBCI、OFX DirectConnect)。

en: Close window when finished
ja: 終了時にウィンドウを閉じる

en: Remember the PIN in memory
ja: PIN(暗証番号)をメモリ内に記憶する

en: DTAUS import data format
ja: DTAUSインポートデータ書式

en: CSV import data format
ja: CSVインポートデータ書式

en: Validation…
ja: 検証…

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
ja: 行 %d: 請求書 ID がインポートファイルの最初の行にありません。

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: 所有者の指定がありません。

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: 仕入先 %s は存在しません。

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: 得意先 %s は存在しません。

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: %s は有効な記帳日ではありません。

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: %s は有効な期日ではありません。

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: 勘定科目 %s は存在しません。

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: 勘定科目 %s のタイプは買掛金ではありません。

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: 勘定科目 %s のタイプは売掛金ではありません。

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
ja: 行 %d、請求書 %s/%u: 価格の指定がありません。

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
ja: 請求書 %s でエラーがありました、この請求書の全行は無視されます。

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
ja: ID のない請求書でエラーがありました、この請求書の全行は無視されます。

en: Processing…
ja: 処理中…

en: Invoice %s created.
ja: 請求書 %s は作成されました。

en: Do you want to update existing bills/invoices?
ja: 既存の請求書を更新しますか?

en: Invoice %s not updated because it already exists.
ja: 請求書 %s は既に存在するので更新されませんでした。

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
ja: 請求書 %s は記帳済なので更新されませんでした。

en: Invoice %s updated.
ja: 請求書 %s は更新されました。

en: Invoice %s posted.
ja: 請求書 %s は記帳されました。

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
ja: 請求書 %s は通貨が一致しなかったため記帳されませんでした。

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
ja: 請求書 %s は通貨の変換が必要なので記帳されませんでした。

en: Nothing to process.
ja: 処理するものはありません。

en: Owner-ID
ja: 所有者 ID

en: Billing-ID
ja: 請求 ID

en: Quantity
ja: 数量

en: Disc-type
ja: 値引の種類

en: Disc-how
ja: 値引方法

en: Taxable
ja: 税区分

en: Taxincluded
ja: 税込

en: Tax-table
ja: 税額表

en: Account-posted
ja: 記帳勘定科目

en: Memo-posted
ja: 記帳摘要

en: Accu-splits
ja: スプリット累計

en: Import Bills or Invoices from csv
ja: 得意先または仕入先請求書を csv からインポート

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
ja: インポート:
    - 無視された行数: %i
    - インポートされた行数: %i
    
    検証 & 処理:
    - 修復された行数: %u
    - 無視された行数: %u
    - 作成された請求書の数: %u
    - 更新された請求書の数: %u

en: These lines were ignored during import
ja: これらの行は無視されました

en: The input file can not be opened.
ja: 入力ファイルを開けませんでした。

en: Adjust regular expression used for import
ja: インポートに使う正規表現を調整する

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
ja: この正規表現を使ってインポートするファイルを解析します。必要に応じて変更してください。

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
ja: このアシスタントは勘定科目階層を以下で指定された区切り文字を使ってファイルにエクスポートするお手伝いをします。
    
    ファイルに必要な設定を選択し、処理を行う場合は "進む" をクリックしてください。エクスポートを中止する場合は "キャンセル" をクリックしてください。

note: Translators: %s is one of the following paragraphs about rows/transaction.
en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
ja: このアシスタントは取引を以下で指定した区切り文字でファイルにエクスポートするお手伝いをします。
    
    %s
    
    一つの取引に複数のスプリットがあり選択された勘定科目のいくつかに含まれる場合でも一度だけエクスポートされます。そのスプリットを含む最初に処理された勘定科目の中で出力されます。
    
    価格・レートの出力形式は設定
    "数値・日付・時刻"->"価格を強制的に小数点で表示する" で制御できます。
    
    ファイルに必要な設定を選択し、処理を行う場合は "進む" をクリックしてください。エクスポートを中止する場合は "キャンセル" をクリックしてください。

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
ja: 各取引は複数行にわたって出力され、各行は一つのスプリットを表します。

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
ja: 各取引は一行に出力され、「基本元帳」モードの記録簿の一つの行と同等のものになります。そのため取引の詳細の一部が欠落するかもしれません。

note: Translators: %s is the file name.
en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ja: "適用" をクリックすると勘定科目階層はファイル '%s' にエクスポートされます。
    
    "戻る" ボタンをクリックして選択を確認することもできます。エクスポートを中止する場合は "キャンセル" をクリックしてください。

note: Translators: %s is the file name and %u the number of accounts.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ja: "適用" をクリックすると取引はファイル '%s' にエクスポートされます。エクスポートされる勘定科目は %u 個になります。
    
    "戻る" ボタンをクリックして選択を確認することもできます。エクスポートを中止する場合は "キャンセル" をクリックしてください。

note: Translators: %s is the file name.
en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
ja: "適用" をクリックすると取引はファイル '%s' にエクスポートされます。
    
    "戻る" ボタンをクリックして選択を確認することもできます。エクスポートを中止する場合は "キャンセル" をクリックしてください。

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
ja: エクスポートで問題が発生しました。ディスク容量不足、アクセス権の設定またはフォルダーにアクセスできないかもしれません。詳細ログはトレースファイルを確認してください。
    デバッグ機能を有効にする必要があるかも知れません。

en: File exported successfully!
ja: ファイルが正常にエクスポートされました!

en: -- Split Transaction --
ja: -- スプリット取引 --

en: Full Category Path
ja: カテゴリーのフルパス

en: Amount With Sym
ja: 記号付き金額

en: Amount Num.
ja: 金額数値

en: Rate/Price
ja: レート/金額

en: Transaction ID
ja: 取引 ID

en: Commodity/Currency
ja: 商品・通貨

en: Void Reason
ja: 無効理由

en: Full Account Name
ja: 勘定科目フルネーム

en: Reconcile Date
ja: 照合日

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
ja: '適用' をクリックすると勘定科目はファイル '%s' からインポートされます。
    
    '戻る' ボタンをクリックして選択を確認することができます。インポートを中止する場合は 'キャンセル' をクリックしてください。

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
ja: '適用' をクリックすると勘定科目はファイル '%s' からインポートされます。
    
    '戻る' ボタンをクリックして選択を確認することができます。インポートを中止する場合は 'キャンセル' をクリックしてください。
    
    新規作成中のファイルへの初回インポートであれば、先に帳簿オプション設定ダイアログが表示されます。この設定によってインポートされたデータを GnuCash の取引にどう変換するかが影響を受けるためです。
    備考: インポートした後に '表示 / フィルター / その他' メニューのオプションで 未使用の勘定科目を表示する を選択する必要があるかもしれません。

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
ja: インポートは完了しましたがエラーがありました!
    
    勘定科目の数は追加 %u 件、更新 %u 件でした。
    
    下のエラーをご覧ください…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
ja: インポートが正常に完了しました!
    
    勘定科目の数は追加 %u 件、更新 %u 件でした。

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
ja: 保存された設定の読み取りに問題が発生しましたが、読み込みを続けます。
    内容を確認して保存し直してください。

en: Delete the Import Settings.
ja: インポート設定を削除します。

en: Setting name already exists, overwrite?
ja: 設定名が既に存在しますが、上書きしますか?

en: The settings have been saved.
ja: 設定は保存されました。

en: There was a problem saving the settings, please try again.
ja: 設定の保存に問題が発生しました。もう一度試してください。

en: Invalid encoding selected
ja: 無効なエンコーディングが選択されました

en: Merge with column on _left
ja: 左側の列を併合する(_L)

en: Merge with column on _right
ja: 右側の列を併合する(_R)

en: _Split this column
ja: この列を分割する(_S)

en: _Widen this column
ja: この列の幅をを広げる(_W)

en: _Narrow this column
ja: この列の幅を狭める(_N)

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of prices added
en: %d added price | %d added prices
ja[0]: 価格を %d 件追加

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of duplicate prices
en: %d duplicate price | %d duplicate prices
ja[0]: 価格が %d 件重複

note: Translators: This is a ngettext(3) message, %d is the number of replaced prices
en: %d replaced price | %d replaced prices
ja[0]: 価格を %d 件置換

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
ja: 価格はファイル '%s' からインポートされました。
    
    インポート結果:
    - %s
    - %s
    - %s

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
ja: 価格の作成中に予期しないエラーが発生しました。このバグを報告してください。
    
    エラーメッセージ:
    %s

en: This line has the following parse issues:
ja: この行には次のような解析上の問題があります:

en: No Linked Account
ja: リンクされた勘定科目なし

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
ja: 取引の作成中に予期しないエラーが発生しました。このバグを報告してください。
    
    エラーメッセージ:
    %s

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
ja: 行をダブルクリックすると変更できます。適用をクリックするとインポートします。

note: Translators: {1} will be replaced with a filename
en: The transactions were imported from file '{1}'.
ja: 取引はファイル '{1}' からインポートされました。

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
ja: 行 %u、勘定科目 %s へのパスが見つからないため、最上位に追加されます。

en: Row %u, commodity %s / %s not found
ja: 行 %u、商品 %s / %s がありません。

en: Row %u, account %s not in %s
ja: 行 %u、勘定科目 %s が %s 内にありません。

en: Period: 123,456.78
ja: ピリオド: 123,456.78

en: Comma: 123.456,78
ja: カンマ: 123.456,78

en: Please select a date column.
ja: 日付の列を選択してください。

en: Please select an amount column.
ja: 金額の列を選択してください。

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
ja: '交換先通貨' の列を選択するか、通貨を '交換先通貨' 欄に指定してください。

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
ja: '交換元記号' の列を選択するか、商品を '交換元商品' 欄に指定してください。

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
ja: '交換元名前空間' の列を選択するか、商品を '交換元商品' 欄に指定してください。

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
ja: '交換元商品' は '交換先通貨' と同じものにできません。

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
ja: 選択されたファイルに有効なデータがありません。ファイルが空であるか、選択されたエンコーディングが間違っています。

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
ja: インポートする行が 1 つも選択されていません。スキップする行数を減らしてください。

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
ja: 一部の欄を解析できませんでした。各行に表示された問題を修正するか、スキップする行を調整してください。

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ja: '交換先通貨' 列が選択されておらず、通貨の選択もされていません。
    発生しないはずのことが起きました。このバグを報告してください。

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ja: '交換元名前空間/交換元記号' 列が選択されておらず、交換元商品の選択もされていません。
    発生しないはずのことが起きました。このバグを報告してください。

en: Please select an account column.
ja: 勘定科目の列を選択してください。

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
ja: 勘定科目の列を選択するか、勘定科目欄に基本とする勘定科目を設定してください。

en: Please select a description column.
ja: 説明の列を選択してください。

en: Please select a (negated) amount column.
ja: (符号反転) 金額の列を選択してください。

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value.
ja: 現在選択されている勘定科目では複数通貨の取引を生成します。次の列のいずれかを選択してください: 価格、(符号反転) 価値。

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value, (negated) transfer amount.
ja: 現在選択されている勘定科目では複数通貨の取引を生成します。次の列のいずれかを選択してください: 価格、(符号反転) 価値、(符号反転) 資金移動先金額。

en: Current line still has parse errors.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ja: 現在の行にまだ解析エラーがあります。
    発生しないはずのことが起きました。このバグを報告してください。

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
ja: 勘定科目列が選択されておらず、基本とする勘定科目も指定されていません。
    発生しないはずのことが起きました。このバグを報告してください。

en: Parse Error
ja: 解析エラー

en: Problem creating preliminary transaction
ja: 仮の取引を作成中に問題が発生しました

en: From Symbol
ja: 交換元記号

en: From Namespace
ja: 交換元名前空間

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
ja: 値には有効な数値が含まれていないようです。

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
ja: 選択された通貨書式で値を数値に解析できませんでした。

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
ja: 値を有効な商品に解析できませんでした。

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
ja: 値を有効な名前空間に解析できませんでした。

en: Column value can not be empty.
ja: 列の値は空にできません。

en: 'From Symbol' can not be empty.
ja: '交換元記号' は空にできません。

en: 'From Namespace' can not be empty.
ja: '交換元名前空間' は空にできません。

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
ja: '交換先通貨' は '交換元商品' と同じものにできません。

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
ja: 種類が通貨の列で、値を有効な通貨に解析できませんでした。

en: No date column.
ja: 日付の列がありません。

en: No amount column.
ja: 金額の列がありません。

en: No 'Currency to'.
ja: '交換先通貨' がありません。

en: No 'Commodity from'.
ja: '交換元商品' がありません。

en: Failed to create price from selected columns.
ja: 選択された列から価格を作成することができませんでした。

en: Transaction Commodity
ja: 取引商品

en: Amount (Negated)
ja: 金額 (符号反転)

en: Value (Negated)
ja: 価値 (符号反転)

en: Transfer Action
ja: 資金移動先アクション

en: Transfer Amount
ja: 資金移動先金額

en: Transfer Amount (Negated)
ja: 資金移動先金額 (符号反転)

en: Transfer Memo
ja: 資金移動先摘要

en: Transfer Reconciled
ja: 資金移動先照合済

en: Transfer Reconcile Date
ja: 資金移動先照合日

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
ja: 値を有効な照合済状態に解析できませんでした。

en: Account value can't be empty.
ja: 勘定科目の値は空にできません。

en: Account value can't be mapped back to an account.
ja: 勘定科目の値から勘定科目にマッピングし直すことができませんでした。

en: Transfer account value can't be empty.
ja: 資金移動先勘定科目の値は空にできません。

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
ja: 資金移動先勘定科目の値から勘定科目にマッピングし直すことができませんでした。

en: No amount or negated amount column.
ja: 金額または符号反転金額の列がありません。

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
ja: スプリットは照合済となっていますが、照合日の列がないか有効ではありません。

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
ja: 資金移動先スプリットは照合済となっていますが、資金移動先照合日の列がないか有効ではありません。

en: No Settings
ja: 設定なし

en: GnuCash Export Format
ja: GnuCash の出力書式

en: GnuCash Export Format (4.x and older)
ja: GnuCash の出力書式 (4.x およびそれ以前)

en: Shipping Name
ja: 納品先名

en: Shipping Address 1
ja: 納品先住所 1

en: Shipping Address 2
ja: 納品先住所 2

en: Shipping Address 3
ja: 納品先住所 3

en: Shipping Address 4
ja: 納品先住所 4

en: Shipping Phone
ja: 納品先電話

en: Shipping Fax
ja: 納品先 FAX

en: Shipping Email
ja: 納品先 Eメール

en: Import Customers from csv
ja: 得意先を csv からインポート

en: customers
ja: 得意先

en: vendors
ja: 仕入先

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
ja: インポート結果:
    %i 行無視されました
    %i 行インポートされました:
       %u 件%sが修復されました
       %u 件%sが無視されました (修復不能)
    
       %u 件%sが作成されました
       %u 件%sが (ID に基づき) 更新されました

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ja: 勘定科目 '%s' はプレースホルダー勘定科目であり取引が許されません。別の勘定科目を選択してください。

en: (Full account ID:
ja: (フル口座ID:

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ja: 次の交換用銘柄コードに対応する商品を選択してください。なお、商品に選択した銘柄コードは上書きされます。

en: m/d/y
ja: 月/日/年

en: d/m/y
ja: 日/月/年

en: y/m/d
ja: 年/月/日

en: y/d/m
ja: 年/日/月

en: No new transactions were found in this import.
ja: このインポートに新しい取引はありませんでした。

en: Destination account for the auto-balance split.
ja: 自動で貸借一致させるために追加されるスプリットの相手勘定科目です。

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Assign transfer account
ja: 資金移動先勘定科目を選択(_A)

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: Assign e_xchange rate
ja: 為替レートを選択(_X)

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Edit description, notes, or memo
ja: 説明、備考、または摘要を編集(_E)

note: Translators: Menu entry, no full stop
en: _Reset all edits
ja: すべての編集をリセット(_R)

[ctx: Column header for 'Adding transaction']
en: A
ja: 追加

[ctx: Column header for 'Updating plus Clearing transaction']
en: U+C
ja: 更新+清算

[ctx: Column header for 'Clearing transaction']
en: C
ja: 清算

en: Info
ja: 情報

en: Additional Comments
ja: 追加コメント

en: New, already balanced
ja: 新規、貸借一致済

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ja: 新規、%s を (手動) "%s" に資金移動

note: Translators: %1$s is the amount to be transferred, %2$s the destination account.
en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ja: 新規、%s を (自動) "%s" に資金移動

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
ja: 新規、貸借不一致 (%s を勘定科目 %s へ資金移動するための価格が必要)!

note: Translators: %s is the amount to be transferred.
en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ja: 新規、貸借不一致 (%s を資金移動する勘定科目が必要)!

en: Reconcile (manual) match to %s
ja: %s への (手動) 合致を照合

en: Reconcile (auto) match to %s
ja: %s への (自動) 合致を照合

en: Match missing!
ja: 合致するものがありません!

en: Update and reconcile (manual) match to %s
ja: %s への (手動) 合致を更新して照合

en: Update and reconcile (auto) match to %s
ja: %s への (自動) 合致を更新して照合

en: Do not import (no action selected)
ja: インポートしない (アクションを選択しない)

en: Confidence
ja: 確からしさ

en: Pending Action
ja: 保留中の動作

en: Manual
ja: 手動

en: Auto
ja: 自動

en: Select a .log file to replay
ja: リプレイする .log ファイルを選択

note: Translators: %s is the file name.
en: Cannot open the current log file: %s
ja: 現在のログファイルを開くことができません: %s

en: Failed to open log file: %s: %s
ja: ログファイル %s を開くことができませんでした: %s

en: The log file you selected was empty.
ja: 選択したログファイルは空です。

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ja: 選択したログファイルが読み込めませんでした。ファイルヘッダーが認識できません。

en: Stock account for security "%s"
ja: 証券 "%s" の株式勘定科目

en: Income account for security "%s"
ja: 証券 "%s" の収益勘定科目

en: Unknown OFX account
ja: 不明なOFX勘定科目

en: Unknown OFX checking account
ja: 不明なOFX当座預金勘定科目

en: Unknown OFX savings account
ja: 不明なOFX普通預金勘定科目

en: Unknown OFX money market account
ja: 不明なOFX金融市場勘定科目

en: Unknown OFX credit line account
ja: 不明なOFX信用取引勘定科目

en: Unknown OFX CMA account
ja: 不明なOFX CMA勘定科目

en: Unknown OFX credit card account
ja: 不明なOFXクレジットカード勘定科目

en: Unknown OFX investment account
ja: 不明なOFX投資勘定科目

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
ja: OFX ファイル '%s' から取引をインポート中に以前インポートされた取引が %d 個見つかりましたが、新しい取引はありませんでした。

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
ja: Open/Quicken Financial Exchange ファイル (*.ofx, *.qfx)

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
ja: 処理する OFX/QFX ファイルを一つ以上選択する

en: Import _OFX/QFX…
ja: OFX/QFX をインポート(_O)…

en: Process an OFX/QFX response file
ja: OFX/QFX レスポンスファイルを処理します。

en: GnuCash account name
ja: GnuCash 勘定科目名

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
ja: 商品の名前または短い説明を入力してください。例えば、"レッドハット株"。

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
ja: 銘柄記号またはほかのよく知られた略号を入力してください。たとえば "RHT" です。もしよく知らなければ自分で適切なものを作成し、入力してください。

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
ja: この銘柄記号の取引所、または投資のタイプ (投資信託であれば FUND など) を選択してください。取引所や適切な投資のタイプがわからないときは、新たな値を入力できます。

en: Name or _description
ja: 名前または説明(_D)

en: _Ticker symbol or other abbreviation
ja: 銘柄記号またはその他の略号(_T)

en: _Exchange or abbreviation type
ja: 為替/略号の種類(_E)

en: (split)
ja: (スプリット)

en: Are you sure you want to cancel?
ja: 本当にキャンセルしますか?

en: Please select a file to load.
ja: ロードするファイルを選択して下さい。

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ja: ファイルが見つからないか、パーミッションがありません。別のファイルを選択してください。

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ja: その QIF ファイルはすでにロード済です。別のファイルを選択してください。

en: Select QIF File
ja: QIF ファイルを選択

en: _Resume
ja: 再開(_R)

en: Canceled
ja: キャンセルされました

en: An error occurred while loading the QIF file.
ja: QIF ファイルの読み込み中にエラーが発生しました。

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Cleaning up
ja: クリーンアップ

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
ja: QIF ファイルの解析中にバグが検出されました。

en: Loading completed
ja: 読み込みが完了しました。

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ja: 開始ボタンを押すと、GnuCash は QIF ファイルを読み込みます。エラーや警告がなければ自動的に次のステップに進みます。エラーや警告がある場合には詳細が下部に表示され、内容を確認することが可能です。

en: Choose the QIF file currency
ja: QIF ファイルの通貨を選択

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ja: 既存の国際通貨あるいはそれ以外のタイプを入力してください

en: A bug was detected while converting the QIF data.
ja: QIF データの変換中にバグが検出されました。

en: Canceling
ja: キャンセルしています

en: A bug was detected while detecting duplicates.
ja: 重複を検出中にバグが検出されました。

en: Conversion completed
ja: 変換が完了しました

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ja: 開始ボタンを押すと、GnuCash は QIF データをインポートします。エラーや警告がなければ自動的に次のステップに進みます。エラーや警告がある場合には詳細が下部に表示され、内容を確認することが可能です。

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
ja: GnuCash はマッピングの設定を保存することができませんでした。

en: There was a problem with the import.
ja: インポートで問題が発生しました。

en: QIF Import Completed.
ja: QIF インポートが完了しました。

en: QIF account name
ja: QIF 勘定科目名

en: QIF category name
ja: QIF カテゴリー名

en: QIF payee/memo
ja: QIF 支払先/摘要

en: Match?
ja: 一致?

en: QIF import requires guile with regex support.
ja: QIF インポートには guile に正規表現サポートが必要です。

en: Enter a name for the account
ja: 勘定科目名を入力します

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ja: 勘定科目 %s はプレースホルダー勘定科目であり取引が許されません。別の勘定科目を選択してください。

en: Placeholder?
ja: プレースホルダー?

en: Dividends
ja: 配当

en: Cap Return
ja: 投資利益

en: Cap. gain (long)
ja: 資本利得(長期)

en: Cap. gain (mid)
ja: 資本利得(中期)

en: Cap. gain (short)
ja: 資本利得(短期)

en: Equity
ja: 純資産

en: Retained Earnings
ja: 利益剰余金

en: Commissions
ja: 手数料

en: Margin Interest
ja: マージン利率

en: Line
ja: 行

en: Read aborted.
ja: 読み込みを中止しました。

en: Reading
ja: 読み込み中です

en: Some characters have been discarded.
ja: いくつかの文字が破棄されました。

en: Converted to:
ja: 変換先:

en: Some characters have been converted according to your locale.
ja: ロケールに基づいていくつかの文字が変換されました。

en: Ignoring unknown option
ja: 不明なオプションを無視しています

en: Date required.
ja: 日付が必要です。

en: Discarding this transaction.
ja: この取引を破棄します。

en: Ignoring class line
ja: クラス行を無視しています

en: Ignoring category line
ja: カテゴリー行を無視しています

en: Ignoring security line
ja: 証券行を無視しています

en: File does not appear to be in QIF format
ja: ファイルがQIF形式ではありません。

en: Transaction date
ja: 取引日

en: Transaction amount
ja: 取引金額

en: Share price
ja: 株価

en: Share quantity
ja: 株式数

en: Investment action
ja: 投資アクション

en: Reconciliation status
ja: 照合の状態

en: Commission
ja: 手数料

en: Account type
ja: 勘定科目タイプ

en: Tax class
ja: 税金のクラス

en: Category budget amount
ja: 予算カテゴリーの金額

en: Account budget amount
ja: 予算勘定科目の金額

en: Credit limit
ja: 与信限度額

en: Parsing categories
ja: カテゴリーを解析中...

en: Parsing accounts
ja: 勘定科目を解析中...

en: Parsing transactions
ja: 取引を解析中...

en: Unrecognized or inconsistent format.
ja: 認識できない、または不整合のあるファイル形式です。

en: Parsing failed.
ja: 解析に失敗しました。

en: Parse ambiguity between formats
ja: ファイル形式が曖昧です

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
ja: 値 '~a' は ~a または ~a のようです。

en: Finding duplicate transactions
ja: 重複した取引を検索中しています

note: Translators: This is an error message about actions like buy, sell …
en: Unrecognized action '~a'.
ja: アクション '~a' を認識できません。

en: QIF import: Name conflict with another account.
ja: QIFインポート: 勘定科目名が他の勘定科目と競合しています。

en: Preparing to convert your QIF data
ja: QIFデータ変換の準備をしています

en: Creating accounts
ja: 勘定科目を作成しています

en: Matching transfers between accounts
ja: 勘定科目間で取引を一致させています

en: Converting
ja: 変換しています

en: Missing transaction date.
ja: 取引の日付が存在しません。

en: Welcome to GnuCash
ja: GnuCash へようこそ

en: Have a nice day!
ja: よい一日を!

en: Welcome to GnuCash %s Shell
ja: GnuCash %s シェルへようこそ

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ja: 勘定科目 %s は存在しません。作成しますか?

en: Hours
ja: 時間

en: Project
ja: プロジェクト

en: Material
ja: 材料

en: Save the current entry?
ja: 現在の項目を保存しますか?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ja: この取引の情報は変更されました。複製する前に記録しますか?あるいは複製を取り消しますか?

en: _Record
ja: 記録(_R)

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
ja: 無効な入力: 正しい通貨の勘定科目をこの位置に入力する必要があります。

en: This account should usually be of type income.
ja: この勘定科目のタイプは通常は損益であるべきです。

en: This account should usually be of type expense or asset.
ja: この勘定科目のタイプは通常は費用か資産であるべきです。

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ja: 税額表 %s は存在しません。作成しますか?

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ja: 現在の項目は変更されています。しかしながら、この項目は既存の注文の一部です。この変更を記録し、注文に反映しますか?

en: _Don't Record
ja: 記録しない(_D)

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ja: 現在の項目は変更されています。保存しますか?

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
ja: 項目の説明

[ctx: sample]
en: Action
ja: 動作

[ctx: sample]
note: Translators: Enter the longest expected path of an Account
en: Expenses:Automobile:Gasoline
ja: 費用:自動車:ガソリン

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
ja: 税額表1

[ctx: sample]
en: Payment
ja: 支払

en: Charge
ja: 請求

en: Income Account
ja: 収益勘定科目

en: Expense Account
ja: 費用勘定科目

en: Discount Type
ja: 値引の種類

en: Discount How
ja: 値引方法

en: Unit Price
ja: 単価

en: Taxable?
ja: 課税?

en: Tax Included?
ja: 税込?

en: Invoiced?
ja: 請求対象?

en: Subtotal
ja: 小計

en: Billable?
ja: 請求可能?

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ja: 項目に対し収益・費用勘定科目を入力するか、リストから選択します。

en: Enter the type of Entry
ja: 項目のタイプを入力します。

note: Translators: This is a date format, see i.e. https://www.gnu.org/software/libc/manual/html_node/Formatting-Calendar-Time.html
en: %A %d %B %Y
ja: %x(%A)

en: Enter the Entry Description
ja: 項目の説明を入力します。

en: Enter the Discount Amount
ja: 値引額を入力します。

en: Enter the Discount Percent
ja: 値引率を入力します。

en: Enter the Discount … unknown type
ja: 値引を入力します … 不明な種類です

en: Discount Type: Monetary Value
ja: 値引の種類: 金額

en: Discount Type: Percent
ja: 値引の種類: 割合(%)

en: Select the Discount Type
ja: 値引の種類を選択します。

en: Tax computed after discount is applied
ja: 税金は割引の適用後に計算されます。

en: Discount and tax both applied on pretax value
ja: 値引と税金は税抜き額に対して適用されます。

en: Discount computed after tax is applied
ja: 値引は税込み額に対して計算されます。

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ja: 値引と税金をどのように計算するか選択してください。

en: Enter the unit-Price for this Entry
ja: この項目の単価を入力してください。

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ja: この項目の数量を入力してください。

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ja: この項目に適用する税額表を入力してください。

en: Is this entry taxable?
ja: この項目は課税対象ですか?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ja: この項目の価格には税金は含まれていますか?

en: Is this entry invoiced?
ja: この項目は請求済ですか?

en: Is this entry credited?
ja: この項目の貸方票は発送済ですか?

en: Include this entry on this invoice?
ja: この項目を得意先請求書に含めますか?

en: Include this entry on this credit note?
ja: この項目を貸方票に含めますか?

en: Unknown EntryLedger Type
ja: 不明な元帳項目のタイプ

en: The subtotal value of this entry
ja: この項目の小計値

en: The total tax of this entry
ja: この項目の税金合計

en: Is this entry billable to a customer or job?
ja: この項目の請求書を得意先に発行するか、請求のまとめが可能ですか?

en: How did you pay for this item?
ja: この商品をどのように支払いましたか?

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ja: この取引は、現在、他の記録簿で編集中です。先に他の記録簿での編集を終了させてください。

en: Save transaction before duplicating?
ja: 複製前に取引を保存しますか?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ja: 現在の取引の情報は変更されています。取引を複製する前に記帳しますか? あるいは複製をキャンセルしますか?

en: New Split Information
ja: 新規スプリット情報

en: Cannot store a transaction at this date
ja: この日付では取引を保存できません

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ja: 複製した取引で入力された日付が、この帳簿に設定された "読出し専用閾値" よりも古い値になっています。この設定は ファイル->プロパティー->勘定科目 で変更できます。

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ja: 既存のスプリットを上書きしようとしています。本当に上書きしますか?

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
ja: これはこの取引をこの記録簿に関連付けているスプリットなので、この記録簿ウィンドウからは上書きできません。この取引の相手勘定科目の記録簿を表示したらそこで上書きできます。

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ja: 既存の取引を上書きしようとしています。本当に上書きしますか?

en: Recalculate Transaction
ja: 取引の再計算

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ja: この取引に入力された値では計算が合いません。どの値を再計算しますか?

en: Changed
ja: 変更済

en: _Recalculate
ja: 再計算(_R)

[ctx: Action Column]
en: Deposit
ja: 入金

en: Withdraw
ja: 出金

en: Check
ja: 小切手

en: ATM Deposit
ja: ATM入金

en: ATM Draw
ja: ATM出金

en: Teller
ja: 窓口

en: Receipt
ja: レシート

en: Increase
ja: 増加

en: Decrease
ja: 減少

en: AutoDep
ja: 自動引落し

en: Wire
ja: 電信

en: Direct Debit
ja: 口座振替

en: Fee
ja: 手数料

en: Rebate
ja: 値引

en: Paycheck
ja: 小切手

en: LTCG
ja: 長期資本利得

en: STCG
ja: 短期資本利得

en: Dist
ja: 分配

en: Rebalance Transaction
ja: 取引の貸借を再度一致させる

en: The current transaction is not balanced.
ja: 現在の取引は貸借が一致していません。

en: Balance it _manually
ja: 手入力で貸借を一致させる(_M)

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ja: GnuCash に調整用のスプリットを追加させる(_A)

en: Adjust current account _split total
ja: 現在の勘定科目のスプリット合計を調整する(_S)

en: Adjust _other account split total
ja: 相手勘定科目のスプリット合計を調整する(_O)

en: _Rebalance
ja: 貸借を再度一致させる(_R)

en: This register does not support editing exchange rates.
ja: この記録簿は為替・交換レートの編集をサポートしていません。

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
ja: 為替・交換レートを変更するにはスプリットを選択する必要があります。

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ja: 為替・交換レートを変更するには取引を展開する必要があります。

en: The entered account could not be found.
ja: 入力された勘定科目が見つかりませんでした。

en: The two currencies involved equal each other.
ja: 含まれている 2 つの通貨は同一です。

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
ja: スプリットの合計が0です。そのため為替レートは必要ありません。

en: Save the changed transaction?
ja: 変更した取引を保存しますか?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ja: 現在の取引は変更されています。新しい取引に移る前にこの変更を記録しますか? 変更を破棄しますか? あるいは変更した取引に戻りますか?

en: _Discard Changes
ja: 変更を破棄(_D)

en: _Record Changes
ja: 変更を記録(_R)

en: Mark split as unreconciled?
ja: スプリットを未照合とマークしますか?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ja: 照合済のスプリットに未照合のマークをつけようとしています。この場合、後から照合するのが難しくなります! この変更を続けますか?

en: _Unreconcile
ja: 照合解除(_U)

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
ja: 取引の説明

[ctx: Column header for 'Document Link']
note: Translators: 'L' is short for Linked Document
en: L
ja: リ

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
ja: 摘要フィールドのサンプル文字列

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
ja: 注釈フィールドのサンプル文字列

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
ja: 特に理由なし

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
ja: 勘定科目の通貨を決定することができません。システムデフォルトの通貨を使用します。

note: Translators: Ref is the column header in Accounts Payable and * Accounts Receivable ledgers for the number of the invoice or bill * associated with the transaction.
en: Ref
ja: 参照情報

en: T-Ref
ja: 取引参照情報

en: T-Num
ja: 取引番号

en: Exch. Rate
ja: 為替レート

en: Oth. Curr.
ja: 他の通貨

en: Tot %s
ja: 合計 %s

en: Tot Credit
ja: 合計 貸方

en: Tot Debit
ja: 合計 借方

en: Tot Shares
ja: 合計 株式数・持分

en: Debit Formula
ja: 借方の数式

en: Credit Formula
ja: 貸方の数式

en: Reconciled on %s
ja: %s に照合済

en: Scheduled
ja: 予定済

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ja: 入力行 (スプリット) すべてに共通の参照情報 (請求書番号や小切手番号など) を入力します。

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
ja: 入力行 (スプリット) のそれぞれに固有の参照情報 (請求書番号や小切手番号など) を入力します。

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
ja: 入力行 (スプリット) すべてに共通の参照情報 (小切手番号など) を入力します。

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
ja: 入力行 (スプリット) のそれぞれに固有の参照情報 (小切手番号など) を入力します。

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ja: 入力行 (スプリット) すべてに共通の、取引の参照情報 (請求書番号や小切手番号など) を入力します。

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
ja: 入力行 (スプリット) すべてに共通の、取引の参照情報を入力します。

en: Enter the name of the Customer
ja: 得意先の名前を入力します。

en: Enter the name of the Vendor
ja: 仕入先の名前を入力する

en: Enter a description of the transaction
ja: 取引の説明を入力します。

en: Enter notes for the transaction
ja: 取引の備考を入力します。

en: Reason the transaction was voided
ja: 取引を無効化した理由

en: Enter an action type, or choose one from the list
ja: アクションのタイプを入力するか、一覧から選択します。

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
ja: 参照番号 (次の小切手番号など) を入力するか、アクションのタイプを一覧から選択します。

en: Enter a description of the split
ja: スプリットの説明を入力します。

en: Enter the effective share price
ja: 実効的な株価を入力します。

en: Enter the number of shares bought or sold
ja: 購入または売却した株数を入力します。

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ja: 移動元の勘定科目を入力するか、一覧から選択します。

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ja: この取引には複数のスプリットがあります。それらをすべて見るにはスプリットボタンを押してください。

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ja: この取引は株式の分割です。詳細を見るにはスプリットボタンを押してください。

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ja: この取引は変更・削除できません。この取引は次の理由により読み取り専用になっています:
    
    '%s'

en: Change transaction containing a reconciled split?
ja: 照合済のスプリットを含む取引を変更しますか?

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
ja: 変更しようとしている取引には、次の勘定科目で照合済のスプリットが含まれています:
    %s
    
    本当にこの変更を続けますか?

en: Change reconciled split?
ja: 照合済のスプリットを変更しますか?

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ja: 照合済スプリットの保護された欄を変更しようとしています。このスプリットの編集を続けると未照合になります。この場合、後ほど照合するのが難しくなります! この変更を続けますか?

en: Chan_ge Split
ja: スプリットを変更(_G)

en: Chan_ge Transaction
ja: 取引を変更(_G)

en: Enter debit formula for real transaction
ja: 実際の取引で予定している借方の数式を入力します。

en: Enter credit formula for real transaction
ja: 実際の取引で予定している貸方の数式を入力します。

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
ja: この取引に入力された日付が、この帳簿に設定された "読出し専用閾値" よりも古い値になっています。この設定は ファイル->プロパティー->勘定科目 で変更できます。閾値の日付に再設定を行います。

en: List
ja: 一覧

en: Template file "~a" can not be read
ja: テンプレートファイル "~a" を読み込むことができませんでした。

en: Load
ja: ロード

en: Fonts
ja: フォント

en: Font info for the report title.
ja: 帳票タイトルのフォント情報です。

en: Account link
ja: 勘定科目へのリンク

en: Font info for account name.
ja: 勘定科目名のフォント情報です。

en: Number cell
ja: 数値セル

en: Font info for regular number cells.
ja: 通常の数値セルのフォント情報です。

en: Negative Values in Red
ja: 負の金額を赤色で表示する

en: Display negative values in red.
ja: 負の金額を赤色で表示します。

en: Number header
ja: 番号の見出し

en: Font info for number headers.
ja: 番号の見出しのフォント情報です。

en: Text cell
ja: テキストセル

en: Font info for regular text cells.
ja: 通常のテキストセルのフォント情報です。

en: Total number cell
ja: 合計セル

en: Font info for number cells containing a total.
ja: 合計を含む数値セルのフォント情報です。

en: Total label cell
ja: 合計ラベルのセル

en: Font info for cells containing total labels.
ja: 合計ラベルのフォント情報です。

en: Centered label cell
ja: 中央配置したラベルのセル

en: Font info for centered label cells.
ja: 中央配置したラベルのセルのフォント情報です。

en: Can't save style sheet
ja: スタイルシートが保存できません

en: Exchange rate | Exchange rates
ja[0]: 為替レート

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
ja: 予算が存在していません。最低 1 個の予算を作成する必要があります。

en: Edit report options
ja: 帳票のオプションを編集します。

en: Disabled
ja: 無効

en: This report requires you to specify certain report options.
ja: この帳票を出力するには帳票オプションを指定する必要があります。

en: No accounts selected
ja: 勘定科目が選択されていません

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
ja: この帳票を出力するには帳票オプションで勘定科目を選択する必要があります。

en: No data
ja: データなし

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ja: 選択された勘定科目には選択された期間のデータ/取引が含まれていないかすべて0です。

en: Select a date to report on.
ja: 帳票の対象日を選択してください。

en: Start of reporting period.
ja: 帳票の対象期間の開始日です。

en: End of reporting period.
ja: 帳票の対象期間の終了日です。

en: The amount of time between data points.
ja: データ点間の時間間隔です。

en: One Day
ja: 1 日

en: One Week
ja: 1 週間

en: Two Weeks
ja: 2 週間

en: One Month
ja: 1 ヶ月

en: Quarter Year
ja: 四半期

en: Half Year
ja: 半年

en: One Year
ja: 1 年

en: All
ja: すべて

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ja: 他のオプションにかかわらず、この深さまで勘定科目を表示します。

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ja: 勘定科目選択をオーバライドして、すべての選択された勘定科目の子勘定科目を表示しますか?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ja: 表示の深さ以内なら、これらの勘定科目を帳票の対象とします。

en: Select the currency to display the values of this report in.
ja: この帳票の値をどの通貨で表示するかを選択してください。

en: The source of price information.
ja: 価格情報の情報源です。

en: Average cost of purchases weighted by volume
ja: 購入費用の取引量による加重平均

en: Weighted average of all transactions in the past
ja: 過去のすべての取引の加重平均

en: Last up through report date
ja: 帳票の日付までの最後の値

en: Closest to report date
ja: 帳票の日付にもっとも近い値

en: Most recent
ja: 最新

en: Choose the marker for each data point.
ja: 各データ点のマーカーを選択してください。

en: Diamond
ja: ダイヤモンド

en: Circle
ja: 円

en: Square
ja: 四角

en: Cross
ja: バツ印

en: Plus
ja: 十字

en: Dash
ja: 横棒

en: Filled diamond
ja: 塗りつぶしダイヤモンド

en: Filled circle
ja: 塗りつぶし円

en: Filled square
ja: 塗りつぶし四角

en: Choose the method for sorting accounts.
ja: 勘定科目のソート方法を選択してください。

en: Alphabetical by account code
ja: 勘定科目コードのアルファベット順

en: Alphabetical by account name
ja: 勘定科目名のアルファベット順

en: Numerical by descending amount
ja: 金額の降順

en: How to show the balances of parent accounts.
ja: 親勘定科目残高の表示方法です。

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
ja: 勘定科目残高 - 子勘定科目を除外した親勘定科目内の残高です。

en: Do not show any balances of parent accounts.
ja: 表示しない - 親勘定科目の残高を表示しません。

en: Account Balance
ja: 勘定科目残高

en: Calculate Subtotal
ja: 小計を計算する

en: Do not show
ja: 表示しない

en: How to show account subtotals for parent accounts.
ja: 親勘定科目の勘定科目小計の表示方法です。

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
ja: 小計を表示する - 子勘定科目をもつ選択した親勘定科目の小計を表示します。

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
ja: 表示しない - 親勘定科目の小計を表示しません。

en: Show subtotals
ja: 小計を表示する

en: _Assets & Liabilities
ja: 資産・負債(_A)

en: _Income & Expense
ja: 収益・費用(_I)

en: B_udget
ja: 予算(_U)

en: _Taxes
ja: 税金(_T)

en: E_xamples
ja: 例(_X)

en: _Experimental
ja: 実験中(_E)

en: _Multicolumn
ja: 複数列(_M)

en: Display
ja: 表示

en: Report name
ja: 帳票名

en: Stylesheet
ja: スタイルシート

en: _Business
ja: ビジネス(_B)

en: Invoice Number
ja: 請求書番号

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
ja: 帳票のうち report-guid の重複しているものがあります。帳票システム、特に保存済み帳票を確認してください。この report-guid の帳票です:

en: Wrong report definition:
ja: 帳票定義が間違っています:

en:  Report is missing a GUID.
ja:  帳票に GUID がありません。

en: Enter a descriptive name for this report.
ja: この帳票を説明する名前を入力します。

en: Select a stylesheet for the report.
ja: 帳票に使用するスタイルシートを選択してください。

en: Average Balance
ja: 平均残高

en: Step Size
ja: ステップサイズ

en: Report's currency
ja: 帳票の通貨

en: Price Source
ja: 価格の情報源

en: Include Sub-Accounts
ja: 子勘定科目を含める

en: Exclude transactions between selected accounts
ja: 選択した勘定科目間の取引を除外する

en: Plot Width
ja: プロット幅

en: Plot Height
ja: プロット高

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
ja: 選択されたすべての勘定科目の子勘定科目を含めます。

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
ja: 下で選択した勘定科目の間だけで行われている取引を除外します。これは表の利益および損失の列のみに影響を与えます。

en: Do transaction report on this account.
ja: この勘定科目について取引出納帳を作成します。

en: Show table
ja: 表を表示する

en: Display a table of the selected data.
ja: 選択されたデータの表を表示します。

en: Show plot
ja: プロットを表示する

en: Display a graph of the selected data.
ja: 選択されたデータのグラフを表示します。

en: Plot Type
ja: プロット形式

en: The type of graph to generate.
ja: 生成するグラフの形式です。

en: Average
ja: 平均

en: Profit
ja: 利益

en: Period start
ja: 期間の開始日

en: Period end
ja: 期間の終了日

en: Maximum
ja: 最大

en: Minimum
ja: 最小

en: Gain
ja: 所得

en: Loss
ja: 損失

en: Income vs. Day of Week
ja: 収益vs曜日

en: Expenses vs. Day of Week
ja: 費用vs曜日

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ja: 曜日ごとの合計収益を円グラフで表示します。

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ja: 曜日ごとの合計費用を円グラフで表示します。

en: Levels of Subaccounts
ja: 子勘定科目の階層

en: Show Totals
ja: 合計を表示する

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ja: 指定した勘定科目の階層までであれば、これらの勘定科目を帳票の対象とします。

en: Show the total balance in legend?
ja: 凡例に合計残高を表示しますか?

en: Sample Graphs
ja: サンプルグラフ

en: Pie:
ja: 円:

en: Bar, normal:
ja: 棒、通常:

en: Bar, stacked:
ja: 棒、積み上げ:

en: Scatter:
ja: 散布:

en: Report Title
ja: 帳票タイトル

en: Title for this report.
ja: この帳票のタイトルです。

en: Tab B
ja: タブ B

en: Boolean Option
ja: 論理値オプション

en: This is a boolean option.
ja: これは論理値オプションです。

en: Multi Choice Option
ja: 複数選択肢オプション

en: This is a multi choice option.
ja: これは複数選択肢オプションです。

en: First Option
ja: 最初のオプション

en: Second Option
ja: 2番目のオプション

en: Third Option
ja: 3番目のオプション

en: Fourth Options
ja: 4番目のオプション

en: String Option
ja: 文字列のオプション

en: This is a string option.
ja: これは文字列のオプションです。

en: String Option Default
ja: 文字列オプションのデフォルト

en: Just a Date Option
ja: 日付のみのオプション

en: This is a date option.
ja: これは日付オプションです。

en: Combo Date Option
ja: コンボ日付オプション

en: This is a combination date option.
ja: これは組合せ日付オプションです。

en: Relative Date Option
ja: 相対日付オプション

en: This is a relative date option.
ja: これは相対日付オプションです。

en: Number Option
ja: 数値オプション

en: This is a number option.
ja: これは数値オプションです。

en: Background Color
ja: 背景色

en: This is a color option.
ja: これは色オプションです。

en: Tab A
ja: タブ A

en: An account list option
ja: 勘定科目一覧オプション

en: This is an account list option.
ja: これは勘定科目一覧オプションです。

en: A list option
ja: 一覧のオプション

en: This is a list option.
ja: これは一覧のオプションです。

en: The Good
ja: ためになるもの

en: The Bad
ja: ためにならないもの

en: The Ugly
ja: ひどいもの

en: Testing
ja: テスト用

en: Report Title Default
ja: 帳票タイトルのデフォルト

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
ja: これは GnuCash ~a のサンプル帳票です。scm/report ディレクトリ内の guile (scheme) のソースコードを見ると、自分で新しく帳票を作成したり、既存の帳票を修正したりする際の詳細情報を得ることができます。

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
ja: 新しい帳票を書く手助けが欲しいときや、自分の新しい帳票やすばらしい帳票を提供したい場合、メーリングリスト ~a にご連絡ください。

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
ja:  メーリングリストに参加するには、&lt;https://www.gnucash.org/&gt; をご覧ください。

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
ja:  &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt; で scheme の書き方についてもっと学べます。

en: The current time is ~a.
ja: 現在時刻は ~a です。

en: The boolean option is ~a.
ja: 論理値オプションは ~a です。

en: true
ja: 真

en: false
ja: 偽

en: The radio button option is ~a.
ja: ラジオボタンオプションは ~a です。

en: The multi-choice option is ~a.
ja: 複数選択肢オプションは ~a です。

en: The string option is ~a.
ja: 文字列オプションは ~a です。

en: The date option is ~a.
ja: 日付オプションは ~a です。

en: The relative date option is ~a.
ja: 相対日付オプションは ~a です。

en: The combination date option is ~a.
ja: 組合せ日付オプションは ~a です。

en: The number option is ~a.
ja: 数値オプションは ~a です。

en: The number option formatted as currency is ~a.
ja: 数値オプションを通貨としてフォーマットすると ~a です。

en: Items you selected:
ja: 選択したアイテム:

en: List items selected
ja: 選択されたアイテム一覧

en: (You selected no list items.)
ja: (アイテム一覧が選択されていません。)

en: You have selected no accounts.
ja: 勘定科目が一つも選択されていません。

en: Display help
ja: ヘルプを表示

en: Sample Report
ja: サンプル帳票

en: An options example report.
ja: オプションのサンプル帳票です。

en: Tax Report / TXF Export
ja: 税金レポート / TXFファイルへの出力

en: Alternate Period
ja: 期間の変更

en: Override or modify From: & To:.
ja: 開始日: と終了日: を上書きあるいは修正します。

en: Use From - To
ja: 上の開始日と終了日を使用

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
ja: 予定納税第 1 四半期（1 月 1 日 ～ 3 月 31 日）

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
ja: 予定納税第 2 四半期（4 月 1 日 ～ 5 月 31 日）

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
ja: 予定納税第 3 四半期（6 月 1 日 ～ 8 月 31 日）

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
ja: 予定納税第 4 四半期（9 月 1 日 ～ 12 月 31 日）

en: Last Year
ja: 前年

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
ja: 前年の予定納税第 1 四半期（1 月 1 日 ～ 3 月 31 日）

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
ja: 前年の予定納税第 2 四半期（4 月 1 日 ～ 5 月 31 日）

note: Translators: The US tax quarters are different from actual year's quarters! See the definition of tax-qtr-real-qtr-year variable above.
en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
ja: 前年の予定納税第 3 四半期（6 月 1 日 ～ 8 月 31 日）

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
ja: 前年の予定納税第 4 四半期（9 月 1 日 ～ 12 月 31 日）

en: Select Accounts (none = all)
ja: 勘定科目を選択(なし=すべて)

en: Select accounts.
ja: 勘定科目を選択します。

en: Suppress $0.00 values
ja: 金額0の項目を印刷しない

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ja: 金額が0の勘定科目を印刷しません。

en: Print Full account names
ja: 勘定科目のフルネームを印刷

en: Print all Parent account names.
ja: すべての親勘定科目名を印刷します。

en: Period from ~a to ~a
ja: 期間 ~a から ~a まで

en: Tax Report & XML Export
ja: 税金帳票・XMLエクスポート

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ja: 課税収入 / 控除費用 / .XMLファイルへエクスポート

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ja: 課税収入 / 控除費用

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ja: このレポートは課税収入と控除費用を表示します。

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ja: このページは課税収入と控除費用を表示します。

en: Tax Schedule Report/TXF Export
ja: 税金予定帳票/TXFファイルへのエクスポート

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
ja: 金額が0の税金コードを印刷しない。

en: Do not print full account names
ja: 勘定科目のフルネームを印刷しない

en: Do not print all Parent account names.
ja: すべての親勘定科目名を印刷しません。

en: Print all Transfer To/From Accounts
ja: すべての資金移動元・資金移動先勘定科目を印刷する

en: Print all split details for multi-split transactions.
ja: 複数スプリット取引に関してはすべてのスプリット詳細を印刷します。

en: Print TXF export parameters
ja: TXFエクスポートパラメーターを印刷する

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
ja: 帳票の各 TXFコード/勘定科目に対して TXF エクスポートパラメーターを表示します。

en: Do not print T-Num:Memo data
ja: 取引番号:摘要データを印刷しない

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
ja: 取引に関する取引番号:摘要データを印刷しません。

en: Do not print Action:Memo data
ja: アクション:摘要データを印刷しない

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
ja: 取引に関するアクション:摘要データを印刷しません。

en: Do not print transaction detail
ja: 取引の詳細を印刷しない

en: Do not print transaction detail for accounts.
ja: この勘定科目では取引の詳細を印刷しません。

en: Do not use special date processing
ja: 特別な日付処理を行わない

en: Do not print transactions out of specified dates.
ja: 指定期間外の取引は印刷しません。

en: Currency conversion date
ja: 通貨両替日時

en: Select date to use for PriceDB lookups.
ja: 価格データベースを検索するのに使う日付を選択します。

en: Nearest to transaction date
ja: 取引の日付にもっとも近い

en: Nearest to report date
ja: 帳票の日付にもっとも近い

en: Tax Schedule Report & TXF Export
ja: 税金予定帳票・TXF ファイルへのエクスポート

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
ja: 課税収入・取引明細込みの控除費用・TXFファイルへのエクスポート

en: Taxable Income/Deductible Expenses
ja: 課税収入/控除費用

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
ja: この帳票は課税収入に関係した勘定科目の取引詳細を表示します。

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
ja: このページは課税収入の勘定科目に関係した取引詳細を表示します。

en: Income Piechart
ja: 収益円グラフ

en: Expense Piechart
ja: 費用円グラフ

en: Asset Piechart
ja: 資産円グラフ

en: Security Piechart
ja: 証券円グラフ

en: Liability Piechart
ja: 負債円グラフ

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ja: 与えられた時間間隔で収益に関する円グラフを表示します。

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ja: 与えられた時間間隔で費用に関する円グラフを表示します。

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ja: 与えられた時間間隔で資産に関する円グラフを表示します。

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
ja: 証券について資産分布の円グラフを表示します。

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ja: 与えられた時間間隔で負債残高に関する円グラフを表示します。

en: Income Accounts
ja: 収益勘定科目

en: Expense Accounts
ja: 費用勘定科目

en: Assets
ja: 資産

en: Liabilities
ja: 負債

en: Show long names
ja: 長い名前を表示する

en: Show Percents
ja: 割合を表示する

en: Maximum Slices
ja: 最大分割数

en: Sort Method
ja: ソート方法

en: Show Average
ja: 平均の表示

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
ja: 全期間の合計を表示するか、(月ごとなどの) 平均を表示するかを選択します。

en: No Averaging
ja: 平均を表示しない

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
ja: 表示する勘定科目ツリー内の最大階層です。

en: Show the full account name in legend?
ja: 凡例に勘定科目のフルネームを表示しますか?

en: Show the full security name in the legend?
ja: 凡例に証券のフルネームを表示しますか?

en: Show the percentage in legend?
ja: 凡例に割合を表示しますか?

en: Maximum number of slices in pie.
ja: 円グラフ内に表示可能な扇型の最大数です。

en: Yearly Average
ja: 年平均

en: Monthly Average
ja: 月平均

en: Weekly Average
ja: 週平均

en: Balance at ~a
ja: ~a 現在の残高

en: Account Summary
ja: 勘定科目集計

en: Future Scheduled Transactions Summary
ja: 今後の予定取引の要約

en: Depth limit behavior
ja: 深さ限界の動作

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
ja: 指定した深さ限界を超える勘定科目（があれば、それら）をどう扱うかを指定します。

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
ja: 深さ限界にあるいずれの勘定科目も、その子勘定科目の残高を含めた合計残高を表示します。

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
ja: 深さ限界より深い勘定科目を深さ限界の階層まで引き上げます。

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
ja: 深さ限界より深い勘定科目を無視します。

en: Parent account balances
ja: 親勘定科目残高

en: Parent account subtotals
ja: 親勘定科目小計

en: Include accounts with zero total balances
ja: 合計残高がゼロの勘定科目を含める

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
ja: 帳票に (子勘定科目も含めた) 合計残高 0 の勘定科目を含めます。

en: Omit zero balance figures
ja: 残高ゼロなら数字を表示しない

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
ja: 表示する残高が 0 の場合には空白を表示します。

en: Show accounting-style rules
ja: 会計スタイルの罫線を表示する

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
ja: 会計士がするように追加した数の列の下に罫線を引きます。

en: Display accounts as hyperlinks
ja: 勘定科目をハイパーリンクとして表示する

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
ja: 表内の各勘定科目を記録簿ウィンドウへのハイパーリンクとして表示します。

en: Show an account's balance.
ja: 勘定科目の残高を表示します。

en: Show an account's account code.
ja: 勘定科目の科目コードを表示します。

en: Show an account's account type.
ja: 勘定科目の科目タイプを表示します。

en: Account Description
ja: 勘定科目の説明

en: Show an account's description.
ja: 勘定科目の説明を表示します。

en: Account Notes
ja: 勘定科目の備考

en: Show an account's notes.
ja: 勘定科目の備考を表示します。

en: Commodities
ja: 商品

en: Show Foreign Currencies
ja: 海外通貨を表示

en: Display any foreign currency amount in an account.
ja: 勘定科目に海外通貨での金額を表示します。

en: Show Exchange Rates
ja: 為替レートを表示

en: Show the exchange rates used.
ja: 使用している為替レートを表示します。

en: Recursive Balance
ja: 子勘定科目も含めた残高

en: Raise Accounts
ja: 勘定科目を持ち上げる

en: Omit Accounts
ja: 勘定科目を除外

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
ja: ${company-name} ${report-title} 期間 ${start} ～ ${end}

en: Account title
ja: 勘定科目名

en: Advanced Portfolio
ja: 高度なポートフォリオ

en: Share decimal places
ja: 株式数の少数位

en: Include accounts with no shares
ja: 株式が無い科目も含める

en: Show ticker symbols
ja: 銘柄記号を表示する

en: Show listings
ja: 一覧を表示する

en: Show prices
ja: 価格を表示する

en: Show number of shares
ja: 株式数を表示する

en: Basis calculation method
ja: 原価の計算方法

en: Set preference for price list data
ja: 価格エディタのデータを使用する

en: How to report brokerage fees
ja: 取引手数料の帳票での扱い

en: Basis calculation method.
ja: 原価の計算方法です。

en: Average cost of all shares
ja: 全株式数・持分の平均費用

en: First-in first-out
ja: 先入先出

en: Last-in first-out
ja: 後入先出

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ja: 価格エディターのデータを利用可能な場合には、取引データの代わりに使用します。

en: How to report commissions and other brokerage fees.
ja: 手数料や他の仲介料をどう帳票出力するかを指定します。

en: Include in basis
ja: 原価に含める

en: Include in gain/loss
ja: 損益に含める

en: Omit from report
ja: 帳票から除外する

en: Display the ticker symbols.
ja: 銘柄記号を表示します。

en: Display exchange listings.
ja: 為替の一覧を表示します。

en: Display numbers of shares in accounts.
ja: 勘定科目内の株式数を表示します。

en: The number of decimal places to use for share numbers.
ja: 株式数で使う少数位の数です。

en: Display share prices.
ja: 株価を表示します。

en: Stock Accounts to report on.
ja: 帳票に含める株式の勘定科目です。

en: Include accounts that have a zero share balances.
ja: 残高ゼロの株式の科目も含めます。

en: Listing
ja: 市場

en: Basis
ja: 原価

en: Money In
ja: 収入

en: Money Out
ja: 支出

en: Realized Gain
ja: 実現利益

en: Unrealized Gain
ja: 未実現利益

en: Total Gain
ja: 損益

en: Rate of Gain
ja: 損益率

en: Total Return
ja: トータルリターン

en: Rate of Return
ja: リターン率

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ja: * この商品のデータは価格表でなく取引時の価格を使っています。

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ja: 複数通貨を利用している場合、為替は正確でないかもしれません。

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
ja: ** この商品には価格がないため、価格 1 を使っています。

en: Balance Forecast
ja: 残高予測

en: Report on these accounts.
ja: 帳票の対象とする勘定科目です。

en: Data markers?
ja: データマーカーを表示しますか?

en: Display a mark for each data point.
ja: 各データ点のマーカーを表示します。

en: Show reserve line
ja: 準備行を表示する

en: Reserve amount
ja: 準備金額

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
ja: 準備金額には望んでいる最少残高を設定します。

en: Show target line
ja: 目標行を表示する

en: Target amount above reserve
ja: 準備金額に積み増す目標金額

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
ja: 目標は将来の大きな購入費用を計画するのに使います。この値は準備金額の上に加算した行になります。

en: Show future minimum
ja: 将来の最少残高を表示する

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
ja: 将来の最少残高は各日付点に予定取引を含む計画上の最少残高を表示します。

en: Target
ja: 目標

en: Reserve
ja: 準備

en: Balance Sheet
ja: 貸借対照表

en: Balance Sheet Date
ja: 貸借対照表日付

en: Single column Balance Sheet
ja: 1 列貸借対照表

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
ja: 負債/純資産の部を資産の部の右ではなくその下の同じ列に印刷します。

en: Flatten list to depth limit
ja: 勘定科目表示の深さまでで平らにする

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
ja: 勘定科目表示の深さの最大値を超える勘定科目は、最大値の深さまで引き上げて表示します。

en: Label the assets section
ja: 資産の部にラベルをつける

en: Whether or not to include a label for the assets section.
ja: 資産の部のラベルを含めるかどうかを指定します。

en: Include assets total
ja: 資産の部合計を含める

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
ja: 資産の部合計を表す行を含めるかどうかを指定します。

en: Use standard US layout
ja: 米国標準の配置を使う

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
ja: 帳票の部の順序を (資産/純資産/負債ではなく) 資産/負債/純資産にします。

en: Label the liabilities section
ja: 負債の部にラベルをつける

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
ja: 負債の部のラベルを含めるかどうかを指定します。

en: Include liabilities total
ja: 負債の部合計を含める

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
ja: 負債の部合計を表す行を含めるかどうかを指定します。

en: Label the equity section
ja: 純資産の部にラベルをつける

en: Whether or not to include a label for the equity section.
ja: 純資産の部のラベルを含めるかどうかを指定します。

en: Include equity total
ja: 純資産の部合計を含める

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
ja: 純資産の部合計を表す行を含めるかどうかを指定します。

en: Total Liabilities
ja: 負債の部合計

en: Total Assets
ja: 資産の部合計

en: Retained Losses
ja: 欠損金

en: Trading Gains
ja: 通貨取引利得

en: Trading Losses
ja: 通貨取引損失

en: Unrealized Gains
ja: 未実現利益

en: Unrealized Losses
ja: 未実現損失

en: Total Equity
ja: 純資産の部合計

en: Total Liabilities & Equity
ja: 負債および純資産の部合計

en: Balance Sheet (eguile)
ja: 貸借対照表 (eguile)

en: Report format
ja: 帳票の書式

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
ja: 貸借対照表は 1 列または 2 列で表示できます。

en: Exclude accounts with zero total balances
ja: 合計残高がゼロの勘定科目を除外する

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
ja: 残高ゼロで、かつゼロでない子勘定科目を持っていない、最上位でない勘定科目を除外します。

en: Negative amount format
ja: 負の金額の書式

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
ja: 負の金額の書式を指定します。前に符号をつけるか括弧でくくるかのいずれかです。

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Font definition in CSS font-family format.
ja: CSS font-family 形式でのフォント定義です。

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
ja: CSS font-size 形式でのフォントサイズです (例: "medium"、"10pt")。

en: Template file
ja: テンプレートファイル

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ja: この帳票の eguile テンプレート部分のファイル名です。このファイルは .gnucash ディレクトリ、もしくは GnuCash のインストールディレクトリ内の適切な場所にある必要があります。

en: CSS stylesheet file
ja: CSS スタイルシートファイル

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ja: この帳票で使う CSS スタイルシートのファイル名です。指定する場合、このファイルは .gnucash ディレクトリ、もしくは GnuCash のインストールディレクトリ内の適切な場所にある必要があります。

en: Extra Notes
ja: 特記事項

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
ja: 得意先請求書の末尾に追加される備考です -- HTML のマークアップを含めることができます。

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
ja: 画面またはページの幅に合うようにレイアウトを調整する

en: Display liabilities and equity below assets
ja: 負債と純資産を資産の下に表示する

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
ja: 資産を左に、負債と純資産を右に表示する

en: Sign: -$10.00
ja: 符号: -$10.00

en: Brackets: ($10.00)
ja: 括弧: ($10.00)

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
ja: (開発中のバージョンです -- 二重チェックせずにこの帳票の数字を信用しないでください。<br>'特記事項' オプションを変更するとこのメッセージを消すことができます)

en: Imbalance
ja: 貸借不一致

en: Orphan
ja: 不明

en: Balance Sheet using eguile-gnc
ja: 貸借対照表 (eguile-gnc を使用)

en: Display a balance sheet (using eguile template)
ja: 貸借対照表を表示します (eguile テンプレートを使用)。

en: Add options summary
ja: オプションの要約を追加

en: Add summary of options.
ja: オプションの要約を追加します。

en: Common Currency
ja: 共通の通貨

en: Convert all amounts to a single currency.
ja: すべての金額を単一の通貨に変換します。

en: Show original currency amount
ja: 元の通貨の金額を表示する

en: Also show original currency amounts
ja: 元の通貨での金額も表示します。

en: Always
ja: 常に

en: Total For
ja: 合計

en: Asset
ja: 資産

en: Liability
ja: 負債

en: Liability and Equity
ja: 負債および純資産

en: Exchange Rates
ja: 為替レート

en: Barchart
ja: 棒グラフ

en:  to
ja:  ～

en: Expense
ja: 費用

en: Net Income
ja: 純利益

en: Balance Sheet (Multicolumn)
ja: 貸借対照表 (複数列)

en: Income Statement (Multicolumn)
ja: 損益計算書 (複数列)

en: Budget Balance Sheet
ja: 予算貸借対照表

en: Include new/existing totals
ja: 新規・繰越合計を含める

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
ja: 予算によって合計が変化する分を表す行を含めるかどうかです。

en: Budget to use.
ja: 使用する予算です。

en: Existing Assets
ja: 繰越資産

en: Allocated Assets
ja: 割当資産

en: Unallocated Assets
ja: 未割当資産

en: Existing Liabilities
ja: 繰越負債

en: New Liabilities
ja: 新規負債

en: Existing Retained Earnings
ja: 繰越利益剰余金

en: Existing Retained Losses
ja: 繰越欠損金

en: New Retained Earnings
ja: 新規利益剰余金

en: New Retained Losses
ja: 新規欠損金

en: Total Retained Earnings
ja: 利益剰余金合計

en: Total Retained Losses
ja: 欠損金合計

en: Existing Equity
ja: 繰越純資産

en: New Equity
ja: 新規純資産

en: Budget Chart
ja: 予算チャート

en: Running Sum
ja: 現在の合計

en: Chart Type
ja: チャートの種類

en: Range start
ja: 範囲開始

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
ja: 帳票範囲を開始する予算期間の種類を選択してください。

en: Exact start period
ja: 期間開始

en: Select exact period that starts the reporting range.
ja: 帳票範囲の開始期間そのものを選択してください。

en: Range end
ja: 範囲終了

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
ja: 帳票範囲を終了する予算期間の種類を選択してください。

en: Exact end period
ja: 期間終了

en: Select exact period that ends the reporting range.
ja: 帳票範囲の終了期間そのものを選択してください。

en: First budget period
ja: 最初の予算期間

en: Previous budget period
ja: 前の予算期間

en: Current budget period
ja: 現在の予算期間

en: Next budget period
ja: 次の予算期間

en: Last budget period
ja: 最後の予算期間

en: Manual period selection
ja: 手動で期間を選択する

en: Calculate as running sum?
ja: 現在の合計を計算しますか?

en: Select which chart type to use.
ja: どのチャートの種類を使うか選択してください。

en: Bar Chart
ja: 棒グラフ

en: Line Chart
ja: 折れ線グラフ

note: Translators: Bgt and Act refer to budgeted and actual total amounts.
en: Bgt: ~a Act: ~a
ja: 予算: ~a 実績: ~a

en: Actual
ja: 実績

en: Budget Flow
ja: 予算フロー

en: Period number.
ja: 期間の数です。

en: Report for range of budget periods
ja: 予算期間を範囲指定した帳票

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
ja: 予算全体ではなく予算期間の範囲を指定した帳票を作成します。

en: Select a budget period that begins the reporting range.
ja: 帳票範囲の開始予算期間を選択してください。

en: Select a budget period that ends the reporting range.
ja: 帳票範囲の終了予算期間を選択してください。

en: Label the revenue section
ja: 収益の部にラベルをつける

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
ja: 収益の部のラベルを含めるかどうかを指定します。

en: Include revenue total
ja: 収益の部合計を含める

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
ja: 収益の部合計を表す行を含めるかどうかを指定します。

en: Label the expense section
ja: 費用の部にラベルをつける

en: Whether or not to include a label for the expense section.
ja: 費用の部のラベルを含めるかどうかを指定します。

en: Include expense total
ja: 費用の部合計を含める

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
ja: 費用の部合計を表す行を含めるかどうかを指定します。

en: Display as a two column report
ja: 二列で帳票を表示する

en: Divides the report into an income column and an expense column.
ja: 帳票を収益の列と費用の列に分けます。

en: Display in standard, income first, order
ja: 標準的な収益を先頭とする順番で表示する

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
ja: 標準的な順番、つまり、収益の次に費用、という順番で帳票を表示します。

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
ja: 帳票範囲の終了期間を開始期間より前にすることはできません。

en: Revenues
ja: 収益

en: Total Revenue
ja: 収益の部合計

en: Total Expenses
ja: 費用の部合計

en: for Budget ~a
ja: 予算 ~a

en: for Budget ~a Period ~d
ja: 予算 ~a 期間 ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
ja: 予算 ~a 期間 ~d - ~d

en: Net income
ja: 純利益

en: Net loss
ja: 純損失

en: Budget Income Statement
ja: 予算損益計算書 (Income Statement)

en: Budget Profit & Loss
ja: 予算損益計算書 (Profit & Loss)

en: Budget Report
ja: 予算帳票

en: Account Display Depth
ja: 勘定科目表示の深さ

en: Always show sub-accounts
ja: 常に子勘定科目を表示する

en: Show Budget
ja: 予算を表示する

en: Display a column for the budget values.
ja: 予算額の列を表示します。

en: Show Budget Notes
ja: 予算の備考を表示する

en: Display a column for the budget notes.
ja: 予算の備考の列を表示します。

en: Show Actual
ja: 実績を表示する

en: Display a column for the actual values.
ja: 実績額を表示します。

en: Show Difference
ja: 差額を表示する

en: Display the difference as budget - actual.
ja: 差額(予算-実績)を表示します。

en: Use accumulated amounts
ja: 累計の金額を使う

en: Values are accumulated across periods.
ja: 値は期間を越えて累計されます。

en: Show Column with Totals
ja: 合計列を表示する

en: Display a column with the row totals.
ja: 行の最後に合計列を表示します。

en: Include accounts with zero total balances and budget values
ja: 貸借残高および予算高がゼロの勘定科目を含める

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
ja: 帳票に合計の貸借残高・予算が (子勘定科目も含めて) 0 の勘定科目を含めます。

en: Include collapsed periods before selected.
ja: 選択より前の期間をまとめた列を含める。

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
ja: 帳票に前の期間を一つの列 (開始期間より前の全期間の列) にまとめて含めます。

en: Include collapsed periods after selected.
ja: 選択より後の期間をまとめた列を含める。

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
ja: 帳票に後の期間を一つの列 (終了期間より後でかつ予算期間終了までの全期間の列) にまとめて含めます。

note: Translators: Abbreviation for "Budget" amount
en: Bgt
ja: 予算

note: Translators: Abbreviation for "Actual" amount
en: Act
ja: 実績

note: Translators: Abbreviation for "Difference" amount
en: Diff
ja: 差額

note: Translators: using accumulated amounts mean budget will report on budgeted and actual amounts from the beginning of budget, instead of only using the budget-period amounts.
en: using accumulated amounts
ja: 累計金額使用

en: Cash Flow Barchart
ja: キャッシュフロー棒グラフ

en: Include Trading Accounts in report
ja: 通貨取引勘定科目を帳票に含める

en: Show Money In
ja: 収入を表示する

en: Show Money Out
ja: 支出を表示する

en: Show Net Flow
ja: 純フローを表示する

en: Show Table
ja: 表を表示する

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
ja: 通貨取引勘定科目との間の資金移動を帳票に含めます。

en: Show money in?
ja: 収入を表示しますか?

en: Show money out?
ja: 支出を表示しますか?

en: Show net money flow?
ja: 純キャッシュフローを表示しますか?

en: Net Flow
ja: 純フロー

en: Overview:
ja: 概要:

en: Shows a barchart with cash flow over time
ja: キャッシュフローの推移を折れ線グラフで表示します。

en: Cash Flow
ja: キャッシュフロー

en: Show Full Account Names
ja: 勘定科目のフルネームを表示する

en: Show full account names (including parent accounts).
ja: 勘定科目の（親勘定科目を含んだ）フルネームを表示します。

en: ~a and subaccounts
ja: ~a と子勘定科目

en: ~a and selected subaccounts
ja: ~a と選択された子勘定科目

en: Money into selected accounts comes from
ja: 選択された勘定科目への収入

en: Money out of selected accounts goes to
ja: 選択された勘定科目からの支出

en: Income Chart
ja: 収益チャート

en: Expense Chart
ja: 費用チャート

en: Asset Chart
ja: 資産チャート

en: Liability Chart
ja: 負債チャート

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
ja: 収益の期間ごとの推移をグラフで表示します。

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
ja: 費用の期間ごとの推移をグラフで表示します。

en: Shows a chart with the Assets developing over time
ja: 資産の推移をグラフで表示します。

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
ja: 負債の推移をグラフで表示します。

en: Income Over Time
ja: 収益の推移

en: Expense Over Time
ja: 費用の推移

en: Assets Over Time
ja: 資産の推移

en: Liabilities Over Time
ja: 負債の推移

en: Show long account names
ja: 勘定科目のフルネームを表示する

en: Use Stacked Charts
ja: 積み上げチャートを使用する

en: Maximum Bars
ja: 棒グラフの最大数

en: Show charts as stacked charts?
ja: チャートを積み上げチャートで表示しますか?

en: Maximum number of stacks in the chart.
ja: チャート内の積み上げの最大数です。

en: Percentage chart
ja: 割合グラフ

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
ja: 勘定科目の寄与度を期間内合計のパーセントで表示します。

en: Invalid dates
ja: 無効な日付

en: Start date must be earlier than End date
ja: 開始日付は終了日付より前にしてください。

en: Daily Average
ja: 日平均

en: Balances ~a to ~a
ja: ~aから~aの残高

en: Grand Total
ja: 総合計

en: No exportable data
ja: エクスポート可能なデータなし

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
ja: 売上と収益が記録されている収益勘定科目です。

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
ja: 売上から利益になるまでに差し引かれる費用が記録されている費用勘定科目です。

en: Show Expense Column
ja: 費用列を表示する

en: Show the column with the expenses per customer.
ja: 得意先ごとの費用に関する列を表示します。

en: Show Company Address
ja: 会社住所を表示する

en: Show your own company's address and the date of printing.
ja: 会社の住所と印刷日を表示します。

en: Show Lines with All Zeros
ja: すべてが 0 の行を表示する

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
ja: 帳票期間にまったく取引がない得意先の行を表示します。したがってこれらは列の値がすべて 0 になります。

en: Show Inactive Customers
ja: アクティブでない得意先を表示する

en: Include customers that have been marked inactive.
ja: 非アクティブとマークされている得意先を含めます。

en: Sort Column
ja: 列をソート

en: Choose the column by which the result table is sorted.
ja: 結果の表をソートする列を選択します。

en: Sort Order
ja: ソート順

en: Choose the ordering of the column sort.
ja: 列をソートする順序を選択します。

en: Customer Name
ja: 得意先名

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
ja: 利幅 (利益金額を販売金額で割った値)

en: Sales
ja: 売上

en: ~a ~a - ~a
ja: ~a ~a ～ ~a

en: No valid customer found.
ja: 有効な得意先がありません。

en: Markup
ja: 利幅

en: No Customer
ja: 得意先がありません。

en: Customer Summary
ja: 得意先の要約

note: Translators: This statement is about a range of time
en: Equity Statement
ja: 純資産明細

en: Report only on these accounts.
ja: これらの勘定科目についてのみ帳票の対象とします。

en: Closing Entries pattern
ja: 決算項目のパターン

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
ja: 説明列を見て決算項目を特定するための任意のテキストです。

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ja: 決算項目のパターンは大文字小文字を区別する

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
ja: 決算項目のパターンの一致処理で大文字小文字を区別するようにします。

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ja: 決算項目のパターンは正規表現

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ja: 決算項目のパターンを正規表現とみなします。

en: for Period
ja: （当期）

en: Capital
ja: 純資産金

en: Investments
ja: 投資

en: Withdrawals
ja: 出金

en: Unrealized Gains for Period
ja: 当期未実現利益

en: Unrealized Losses for Period
ja: 当期未実現損失

en: Increase in capital
ja: 増資

en: Decrease in capital
ja: 減資

en: Num/Action
ja: 番号/アクション

en: Running Balance
ja: 運用中の残高

en: Totals
ja: 合計

en: General Ledger
ja: 総勘定元帳

en: Sorting
ja: ソート

en: Trans Number
ja: 取引番号

en: Use Full Account Name
ja: 勘定科目のフルネームを使用する

en: Other Account Name
ja: 相手勘定科目名

en: Use Full Other Account Name
ja: 相手勘定科目のフルネームを使用する

en: Other Account Code
ja: 相手勘定科目コード

en: Sign Reverses
ja: 正負を反転する

en: Detail Level
ja: 詳細レベル

en: Primary Key
ja: 第一のキー

en: Show Full Account Name
ja: 勘定科目のフルネームを表示する

en: Primary Subtotal
ja: 第一のキーによる小計

en: Primary Subtotal for Date Key
ja: 日付キーに対する第一の小計

en: Primary Sort Order
ja: 一次ソート順

en: Secondary Key
ja: 第二のキー

en: Secondary Subtotal
ja: 第二のキーによる小計

en: Secondary Subtotal for Date Key
ja: 日付キーに対する第二の小計

en: Secondary Sort Order
ja: 二次ソート順

en: Income and GST Statement
ja: 損益および GST 計算書

en: Filter
ja: フィルター

en: Label the trading accounts section
ja: 通貨取引勘定科目の部にラベルをつける

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
ja: 通貨取引勘定科目の部のラベルを含めるかどうかを指定します。

en: Include trading accounts total
ja: 通貨取引勘定科目の部合計を含める

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
ja: 通貨取引勘定科目の部合計を表す行を含めるかどうかを指定します。

en: Trading
ja: 通貨取引

en: Total Trading
ja: 通貨取引の部合計

en: Income Statement
ja: 損益計算書

en: Profit & Loss
ja: 損益計算書 (P/L)

en: Chart
ja: チャート

en: Columns
ja: 列

en: Validation
ja: 検証

en: Include accounts with no lots
ja: ロットが無い科目も含める

en: Show Chart
ja: チャートを表示する

en: Chart type
ja: チャートの種類

en: Chart location
ja: チャートの位置

en: Plot width
ja: プロット幅

en: Plot height
ja: プロット高

en: Investment Lots
ja: 投資ロット

en: Start date
ja: 開始日付

en: End date
ja: 終了日付

en: Price source
ja: 価格の情報源

en: Stacked Bar Chart
ja: 積み上げ棒グラフ

en: : amount ~a, value ~a
ja: : 金額 ~a、価値 ~a

en: ~a, ~a to ~a
ja: ~a、~a ～ ~a

en: Tax Amount
ja: 税額

en: Client or vendor name, address and ID
ja: 得意先または仕入先の名前、住所および ID

en: Company name, address and tax-ID
ja: 会社名、住所および納税者番号

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
ja: 請求日、期日、請求 ID、支払条件、請求のまとめの詳細

en: Today's date
ja: 今日の日付

en: Picture
ja: 画像

note: Translators: "Empty space" refers to invoice header section being left blank
en: Empty space
ja: 空のスペース

en: Custom Title
ja: タイトルの変更

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
ja: 請求書、仕入先請求書または立替払請求書の代わりにタイトルに表示する文字列です。

en: CSS
ja: スタイルシート

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
ja: CSS コードです。この欄に請求書スタイルの CSS コードを指定します。CSS のクラス名はエクスポートした帳票をご覧ください。

en: Picture Location
ja: 画像の場所

en: Location for Picture
ja: 画像の場所です。

en: Display Columns
ja: 表示列

en: Display the date?
ja: 日付を表示するかどうかを指定します。

en: Display the description?
ja: 説明を表示するかどうかを指定します。

en: Display the action?
ja: アクションを表示するかどうかを指定します。

en: Display the quantity of items?
ja: 項目の数量を表示するかどうかを指定します。

en: Display the price per item?
ja: 項目ごとの価格を表示するかどうかを指定します。

en: Display the entry's discount?
ja: 項目の値引を表示するかどうかを指定します。

en: Display the entry's taxable status?
ja: 項目の課税有無を表示するかどうかを指定します。

en: Display each entry's total total tax?
ja: 項目ごとの合計税額を表示するかどうかを指定します。

en: Display the entry's value?
ja: 項目の合計額を表示するかどうかを指定します。

en: Display due date?
ja: 期日を表示するかどうかを指定します。

en: Display the subtotals?
ja: 小計を表示するかどうかを指定します。

en: Payable to
ja: 受取人

en: Display the Payable to: information.
ja: 受取人: 情報を表示します。

en: Payable to string
ja: 受取人文字列

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
ja: 支払の宛先を指定する文言です。

en: Please make all checks payable to
ja: すべての小切手は次を受取人に指定してください

en: Company contact
ja: 会社の連絡先

en: Display the Company contact information.
ja: 会社の連絡先情報を表示します。

en: Company contact string
ja: 会社の連絡先文字列

en: The phrase used to introduce the company contact.
ja: 会社の連絡先を紹介するのに使う文言です。

en: Please direct all enquiries to
ja: すべてのお問い合わせは

en: Minimum # of entries
ja: 項目の最小数

en: The minimum number of invoice entries to display.
ja: 表示する請求書項目の最小数です。

en: Use Detailed Tax Summary
ja: 詳細な税額の要約を使う

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
ja: 一行の税額行の代わりに、全税額カテゴリーを別々に (各一行ずつ) 表示するかを指定します。

en: References
ja: 参照

en: Display the invoice references?
ja: 請求書の参照を表示するかどうかを指定します。

en: Billing Terms
ja: 支払条件

en: Display the invoice billing terms?
ja: 請求書の支払条件を表示するかどうかを指定します。

en: Display the billing id?
ja: 請求 ID を表示するかどうかを指定します。

en: Invoice owner ID
ja: 請求書所有者 ID

en: Display the customer/vendor id?
ja: 得意先・仕入先 ID を表示するかどうかを指定します。

en: Display the invoice notes?
ja: 請求書の備考を表示するかどうかを指定します。

en: Payments
ja: 支払

en: Display the payments applied to this invoice?
ja: この請求書に適用される支払を表示するかどうかを指定します。

en: Job Details
ja: 請求のまとめの詳細

en: Display the job name for this invoice?
ja: この請求書の請求のまとめの名前を表示するかどうかを指定します。

en: Extra notes to put on the invoice.
ja: 請求書に記す特記事項を入力します。

en: Thank you for your patronage!
ja: 毎度ありがとうございます!

en: Row 1 Left
ja: 行 1 左

en: Row 1 Right
ja: 行 1 右

en: Row 2 Left
ja: 行 2 左

en: Row 2 Right
ja: 行 2 右

en: Row 3 Left
ja: 行 3 左

en: Row 3 Right
ja: 行 3 右

en: Payment, thank you!
ja: 支払を行いました。ありがとうございます!

note: Translators: This "T" is displayed in the taxable column, if this entry contains tax
en: T
ja: 課税対象

en: Net Price
ja: 総額

en: Total Price
ja: 合計金額

en: Amount Due
ja: 合計

en: Invoice in progress…
ja: 請求書は作成中です…

en: Reference:
ja: 参照:

en: Terms:
ja: 支払条件:

en: Job number:
ja: 請求のまとめ番号:

en: Job name:
ja: 請求のまとめの名前:

en: REF
ja: 参照

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ja: 有効な請求書が選択されていません。オプションボタンをクリックして使用する請求書を選択してください。

en: The account to search for lots.
ja: ロットを検索する勘定科目です。

en: Show Net Profit
ja: 純利益を表示

en: Show Asset & Liability
ja: 資産・負債を表示する

en: Show Net Worth
ja: 純資産を表示する

en: Line Width
ja: 線の太さ

en: Set line width in pixels.
ja: 線の太さをドット数で指定します。

en: Grid
ja: グリッド

en: Show Income and Expenses?
ja: 収益と費用を表示しますか?

en: Show the Asset and the Liability bars?
ja: 資産と負債の棒グラフを表示しますか?

en: Show the net profit?
ja: 純利益を表示しますか?

en: Show a Net Worth bar?
ja: 純資産の棒を表示しますか?

en: Add grid lines.
ja: グリッド線を追加します。

en: Net Profit
ja: 純利益

en: Net Worth
ja: 純資産

en: Net Worth Barchart
ja: 純資産棒グラフ

en: Income/Expense Chart
ja: 収益・費用チャート

en: Income & Expense Barchart
ja: 収益・費用棒グラフ

en: Net Worth Linechart
ja: 純資産折れ線グラフ

en: Income & Expense Linechart
ja: 収益・費用折れ線グラフ

en: Sort By
ja: ソートキー

en: Show zero balance items
ja: 残高0の項目を表示

en: Due or Post Date
ja: 期日または発送日

en: Address Source
ja: 住所発送先

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
ja: 住所の名前を表示します。この欄や他の欄は、この帳票をスプレッドシートにコピーして差し込み印刷に使う際に便利です。

en: Display Address 1.
ja: 住所 1 を表示します。

en: Display Address 2.
ja: 住所 2 を表示します。

en: Display Address 3.
ja: 住所 3 を表示します。

en: Display Address 4.
ja: 住所 4 を表示します。

en: Address Phone
ja: 住所電話

en: Display Phone.
ja: 電話番号を表示します。

en: Address Fax
ja: 住所 FAX

en: Display Fax.
ja: FAX を表示します。

en: Address Email
ja: 住所 Eメール

en: Display Email.
ja: Eメールを表示します。

en: Display Active status.
ja: アクティブかどうかの状態を表示します。

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
ja: 有効な買掛金または売掛金勘定科目がありません。有効な買掛金または売掛金勘定科目を用意してください。

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
ja: 買掛金または売掛金勘定科目はありますが適切な取引がありません。

en: Sort companies by.
ja: 会社のソート方法です。

en: Name of the company
ja: 会社名

en: Total amount owed to/from Company
ja: 会社が借りている/貸している金額の合計

en: Bracket Total Owed
ja: 列での負債総額

en: Sort order.
ja: ソート順です。

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ja: 残高が 0 であっても仕入先・得意先をすべて表示します。

en: Leading date.
ja: 優先する日付です。

en: Current
ja: 現在

en: 0-30 days
ja: 0-30 日

en: 31-60 days
ja: 31-60 日

en: 61-90 days
ja: 61-90 日

en: 91+ days
ja: 91 日以上

en: Please note some transactions were not processed
ja: なお、一部の取引は処理されませんでした。

en: Invalid Txn Type ~a
ja: 無効な取引タイプ ~a

en: Payment has no owner
ja: 支払に所有者がいません

en: Address source.
ja: 住所の情報源です。

en: Billing address
ja: 請求住所

en: Shipping address
ja: 納品先住所

en: Payable Aging
ja: 買掛金の推移

en: Receivable Aging
ja: 売掛金の推移

en: Sale
ja: 売上

en: Credits
ja: 貸方

en: Debits
ja: 借方

en: Document Links
ja: 文書リンク

en: Transaction Links
ja: 取引リンク

en: No valid customer selected.
ja: 有効な得意先が選択されていません。

en: This report requires a customer to be selected.
ja: この帳票を出力するには得意先を選択する必要があります。

en: No valid employee selected.
ja: 有効な従業員が選択されていません。

en: This report requires a employee to be selected.
ja: この帳票を出力するには従業員を選択する必要があります。

en: No valid job selected.
ja: 有効な請求のまとめが選択されていません。

en: This report requires a job to be selected.
ja: この帳票を出力するには請求のまとめを選択する必要があります。

en: No valid vendor selected.
ja: 有効な仕入先が選択されていません。

en: This report requires a vendor to be selected.
ja: この帳票を出力するには仕入先を選択する必要があります。

en: Partial Amount
ja: 一部支払金額

en: Link
ja: リンク

note: Translators: ~a History refers to main details table in owner report. ~a will be replaced with Customer, Vendor or Employee.
en: ~a History
ja: ~a履歴

en: Linked Details
ja: リンク詳細

en: Period Totals
ja: 期間合計

en: Total Credit
ja: 貸方合計

en: Total Due
ja: 支払合計

en: The company for this report.
ja: この帳票の対象となる会社です。

en: Display the transaction date?
ja: 取引の日付を表示するかどうかを指定します。

en: Display the transaction reference?
ja: 取引の参照を表示するかどうかを指定します。

en: Display the transaction type?
ja: 取引のタイプを表示するかどうかを指定します。

en: Display the transaction description?
ja: 取引の説明を表示するかどうかを指定します。

en: Display the sale amount column?
ja: 売上金額の列を表示するかどうかを指定します。

en: Display the tax column?
ja: 税金の列を表示するかどうかを指定します。

en: Display the period debits column?
ja: 期間の借方の列を表示するかどうかを指定します。

en: Display the period credits column?
ja: 期間の貸方の列を表示するかどうかを指定します。

en: Display a running balance?
ja: 運用中の残高を表示するかどうかを指定します。

en: Show linked transactions
ja: リンクされた取引を表示します。

en: Linked transactions are hidden.
ja: リンクされた取引は非表示です。

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
ja: 請求書では支払済かどうかを表示し、支払では請求書番号を表示します。

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
ja: 請求書では支払一覧を表示し、支払では請求書番号と金額の一覧を表示します。

en: Simple
ja: 単純

en: Detailed
ja: 詳細

en: Display document link?
ja: 文書リンクを表示するかどうかを指定します。

en: No valid account found
ja: 有効な勘定科目がありません

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
ja: この帳票を出力するには利用できる有効な買掛金・売掛金勘定科目が必要です。

en: No transactions found.
ja: 取引がありません。

en: No matching transactions found
ja: 一致する取引はありませんでした

en: Customer Report
ja: 得意先帳票

en: Vendor Report
ja: 仕入先帳票

en: Employee Report
ja: 従業員帳票

en: Job Report
ja: 請求のまとめ帳票

en: Investment Portfolio
ja: 投資ポートフォリオ

en: Price of Commodity
ja: 商品の価格

en: Invert prices
ja: 価格を逆数にする

en: Marker
ja: マーカ

en: Marker Color
ja: マーカの色

en: Calculate the price of this commodity.
ja: この商品の価格を計算する

en: Weighted Average
ja: 加重平均

en: Actual Transactions
ja: 実際の取引

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
ja: 1商品数あたりの価格ではなく価格あたりの商品数でグラフを表示します。

en: Color of the marker.
ja: マーカーの色です。

en: Weeks
ja: 週

en: Double-Weeks
ja: 2 週

en: Quarters
ja: 四半期

en: Half Years
ja: 半年

en: Identical commodities
ja: 同一の商品

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ja: 商品と帳票の通貨が同一です。同一の商品の価格を表示することは意味がありません。

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ja: 選択された商品は選択された期間で利用できる価格情報がありません。

en: Only one price
ja: 価格が一つしかありません

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ja: 選択された商品は選択された期間で利用できる価格が一つしかありません。これでは有用なグラフになりません。

en: All Prices equal
ja: すべての価格が等しくなっています

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ja: すべての価格が等しくなっています。これによりグラフは一本の直線になります。残念なことにグラフツールが正しく扱えません。

en: All Prices at the same date
ja: すべての価格が同じ日付になっています

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ja: すべての価格が同じ日付になっています。これによりグラフは一本の直線になります。残念なことにグラフツールが正しく扱えません。

en: Price Scatterplot
ja: 価格の散布図

en: Headings 1
ja: 見出し 1

en: Headings 2
ja: 見出し 2

en: Heading font
ja: 見出しのフォント

en: Text font
ja: テキストのフォント

en: Header logo filename
ja: ヘッダーロゴのファイル名

en: Header logo width
ja: ヘッダーロゴの幅

en: Footer logo filename
ja: フッターロゴのファイル名

en: Footer logo width
ja: フッターロゴの幅

en: Qty
ja: 数量

en: Discount Rate
ja: 値引率

en: Discount Amount
ja: 値引総額

en: Tax Rate
ja: 税率

en: Sub-total
ja: 小計

en: Payment received text
ja: 支払を受け取った時のテキスト

en: Today date format
ja: 日付の書式

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ja: この帳票の eguile テンプレート部分のファイル名です。このファイルは .gnucash ディレクトリ、もしくは GnuCash のインストールディレクトリ内の適切な場所にある必要があります。

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ja: この帳票で使う CSS スタイルシートのファイル名です。このファイルは .gnucash ディレクトリ、もしくは GnuCash のインストールディレクトリ内の適切な場所にある必要があります。

en: Font to use for the main heading.
ja: 主見出しに使用するフォントです。

en: Font to use for everything else.
ja: それ以外に使用するフォントです。

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
ja: 帳票のヘッダーで使用されるロゴのファイル名です。

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ja: CSS 形式でのヘッダーロゴの幅です (例: 10% または 32px)。空白にした場合は通常の幅で表示されます。ロゴの高さは幅に合わせて拡大縮小されます。

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
ja: 帳票のフッターで使用されるロゴのファイル名です。

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ja: CSS 形式でのフッターロゴの幅です (例: 10% または 32px)。空白にした場合は通常の幅で表示されます。ロゴの高さは幅に合わせて拡大縮小されます。

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ja: 今日の日付を文字列に変換するための書式を入力します。

note: Translators: Boost::date_time format string "%l:%M %P, %e %B %Y" means " 9:56 pm, 19 June 2019"
en: %l:%M %P, %e %B %Y
ja: %x %p%l:%M

en: Payment received, thank you!
ja: 支払を受け取りました。ありがとうございます!

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
ja: 得意先請求書の末尾に追加される備考です -- HTML のマークアップを含めることができます。

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
ja: 得意先請求書をレシートとして表示します。

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
ja: この照合帳票は正式な照合ツールに似せた作りになっています。帳票オプションで勘定科目を選択してください。なお、オプションで指定した日付が照合日に設定されます。

en: Funds In
ja: 入金

en: Funds Out
ja: 出金

en: Reconciliation Report
ja: 照合帳票

en: Lot
ja: ロット

en: Debit Value
ja: 借方金額

en: Credit Value
ja: 貸方金額

en: The title of the report.
ja: 帳票のタイトルです。

en: Register Report
ja: 記録簿帳票

en: Display the check number/action?
ja: 小切手番号/アクションを表示するかどうかを指定します。

en: Display the check number?
ja: 小切手番号を表示するかどうかを指定します。

en: Display the memo?
ja: 摘要を表示するかどうかを指定します。

en: Display the account?
ja: 勘定科目を表示するかどうかを指定します。

en: Display the number of shares?
ja: 株式数・持分を表示するかどうかを指定します。

en: Display the name of lot the shares are in?
ja: 持分・株式数が含まれるロットの名前を表示するかどうかを指定します。

en: Display the shares price?
ja: 商品の価格を表示するかどうかを指定します。

en: Display the amount?
ja: 金額の表示方法を指定します。

en: Single Column
ja: 1 列

en: Two Columns
ja: 2 列

en: Display the value in transaction currency?
ja: 取引通貨の値を表示するかどうかを指定します。

en: Display the totals?
ja: 合計を表示するかどうかを指定します。

en: Total Debits
ja: 借方合計

en: Total Credits
ja: 貸方合計

en: Total Value Debits
ja: 借方合計金額

en: Total Value Credits
ja: 貸方合計金額

en: Net Change
ja: 変更総額

en: Value Change
ja: 変更金額

en: n/a
ja: 非適用

en: Elements
ja: 要素

en: column: Date
ja: 列: 日付

en: column: Tax Rate
ja: 列: 税率

en: column: Units
ja: 列: 単位

en: row: Address
ja: 行: 住所

en: row: Contact
ja: 行: 連絡先

en: row: Invoice Number
ja: 行: 請求書番号

en: row: Company Name
ja: 行: 会社名

en: Invoice number text
ja: 請求書番号のテキスト

en: To text
ja: 宛先テキスト

en: Ref text
ja: 参照テキスト

en: Job Name text
ja: 請求のまとめの名前のテキスト

en: Job Number text
ja: 請求のまとめ番号のテキスト

en: Show Job name
ja: 請求のまとめの名前を表示する

en: Show Job number
ja: 請求のまとめ番号を表示する

en: Show net price
ja: 総額を表示する

en: Invoice number next to title
ja: タイトルの次に請求書番号を表示する

en: Embedded CSS
ja: 埋め込み CSS

en: Logo filename
ja: ロゴのファイル名

en: Logo width
ja: ロゴの幅

en: Display the Tax Rate?
ja: 税率を表示するかどうかを指定します。

en: Display the Units?
ja: 単位を表示するかどうかを指定します。

en: Display the contact?
ja: 連絡先を表示するかどうかを指定します。

en: Display the address?
ja: 住所を表示するかどうかを指定します。

en: Display the Invoice Number?
ja: 請求書番号を表示するかどうかを指定します。

en: Display the Company Name?
ja: 会社名を表示するかどうかを指定します。

en: Invoice Number next to title?
ja: 請求書番号をタイトルの次に表示するかどうかを指定します。

en: Display Job name?
ja: 請求のまとめの名前を表示するかどうかを指定します。

en: Invoice Job number?
ja: 請求のまとめ番号を表示するかどうかを指定します。

en: Show net price?
ja: 総額を表示するかどうかを指定します。

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
ja: 帳票で使用されるロゴのファイル名です。

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ja: CSS 形式でのロゴの幅です (例: 10% または 32px)。空白にした場合は通常の幅で表示されます。ロゴの高さは幅に合わせて拡大縮小されます。

en: CSS color.
ja: CSS 色です。

en: Invoice number:
ja: 請求書番号:

en: To:
ja: 請求先:

en: Your ref:
ja: 参照:

en: Embedded CSS.
ja: 埋め込み CSS です。

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
ja: 税金欄を含めた得意先請求書を表示します (eguile テンプレートを使用)。

en: Unit
ja: 単位

en: GST Rate
ja: GST 税率

en: GST Amount
ja: GST 額

en: Amount Due (inc GST)
ja: 支払合計 (含 GST)

en: Invoice #:
ja: 請求書番号:

en: Reference:
ja: 参照:

en: Australian Tax Invoice
ja: オーストラリアの税金付請求書

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
ja: 税金欄を含めたオーストラリアの得意先請求書を表示します (eguile テンプレートを使用)。

en: Trial Balance
ja: 試算表

en: Start of Adjusting/Closing
ja: 整理・決算の開始日

en: Date of Report
ja: 帳票の日付

en: Report variation
ja: 帳票バリエーション

en: Kind of trial balance to generate.
ja: 生成する試算表の種類です。

en: Merchandising
ja: 販売

en: Gross adjustment accounts.
ja: 総額整理勘定科目

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ja: これらの勘定科目に対する借方・貸方の整理総額を表示します。販売業では通常ここに棚卸勘定科目を選択します。

en: Income summary accounts
ja: 収益集計勘定科目

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ja: これらの勘定科目は総額が整理されて (上をご覧ください) その内容が整理、決算整理後試算表、損益計算書の各列に表示されます。主に販売ビジネスに便利です。

en: Adjusting Entries pattern
ja: 整理項目のパターン

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
ja: 説明列を見て整理項目を特定するための任意のテキストです。

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ja: 整理項目のパターンは大文字小文字を区別する

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
ja: 整理項目のパターンの一致処理で大文字小文字を区別するようにします。

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ja: 整理項目のパターンは正規表現

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ja: 整理項目のパターンを正規表現とみなします。

en: General journal exact balances
ja: 一般仕訳帳の正確な残高

en: No adjusting/closing entries
ja: 整理・決算項目を除外

en: Full end-of-period work sheet
ja: 完全な期末のワークシート

en: Adjusting Entries
ja: 整理項目

en: Adjustments
ja: 整理

en: Adjusted Trial Balance
ja: 決算整理後試算表

en: Net Loss
ja: 純損失

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of columns before wrapping to a new row.
ja: 新しい行に折り返さずに表示する最大の列数です。

en: Edit Options
ja: オプションを編集

en: Single Report
ja: 単一帳票

en: Multicolumn View
ja: 複数列ビュー

en: Custom Multicolumn Report
ja: カスタム複数列帳票

en: Assets Accounts
ja: 資産勘定科目

en: Liability Accounts
ja: 負債勘定科目

en: Equity Accounts
ja: 純資産勘定科目

en: Trading Accounts
ja: 通貨取引勘定科目

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
ja: 合計純資産、通貨取引、および負債

en: Imbalance Amount
ja: 貸借不一致額

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
ja: このレポートで使用される<strong>為替・交換レート</strong>です。

en: Invoice No.
ja: 請求書備考

en: Descr.
ja: 説明

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
ja: 請求書が選択されていません -- オプションメニューから一つを選択してください。

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
ja: この帳票は得意先 (売上) 請求書専用です。オプションメニューから<em>得意先請求書</em>を選択してください。仕入先請求書、立替払請求書ではありません。

en: Website
ja: URL

en: Invoice Date
ja: 得意先請求書日付

en: Stocks
ja: 株式

en: Mutual Funds
ja: 投資信託

en: Currencies
ja: 通貨

en: Equities
ja: 純資産

en: Checking
ja: 当座預金口座

en: Savings
ja: 普通預金口座

en: Money Market
ja: マネーマーケット口座

en: Accounts Receivable
ja: 売掛金

en: Accounts Payable
ja: 買掛金

en: Credit Lines
ja: 与信限度額

en: Building '~a' report …
ja: '~a' の帳票を構築中 …

en: Rendering '~a' report …
ja: '~a' の帳票を作成中 …

en: Untitled
ja: 無題

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
ja: CSS コードです。この欄に帳票スタイルの CSS コードを指定します。

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
ja: &lt;/style は CSS に使えません。デフォルト CSS を使います。

en: CSS-based stylesheet (experimental)
ja: CSS ベースのスタイルシート (実験中)

en: Preparer
ja: 帳票作成者

en: Name of person preparing the report.
ja: 帳票を用意した作成者名です。

en: Prepared for
ja: 帳票提出先

en: Name of organization or company prepared for.
ja: 帳票提出先の組織・会社名です。

en: Show preparer info
ja: 作成者情報を表示する

en: Name of organization or company.
ja: 組織・会社名です。

en: Enable Links
ja: リンクを有効にする

en: Enable hyperlinks in reports.
ja: 帳票内のハイパーリンクを有効にします。

en: Footer
ja: フッター

en: String to be placed as a footer.
ja: フッターとして配置される文字列です。

en: Images
ja: 画像

en: Background Tile
ja: 背景図形

en: Background tile for reports.
ja: 帳票の背景に敷き詰める画像です。

note: Translators: Banner is an image like Logo.
en: Heading Banner
ja: ヘッダーのバナー

en: Banner for top of report.
ja: 帳票上部のバナー画像

en: Heading Alignment
ja: ヘッダー配置

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Logo
ja: ロゴ

en: Company logo image.
ja: 会社のロゴ画像です。

en: General background color for report.
ja: 帳票の一般的な背景色です。

en: Text Color
ja: 文字色

en: Normal body text color.
ja: 通常の本文の文字色です。

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link text color.
ja: リンク文字色です。

en: Table Cell Color
ja: 表のセル色

en: Default background for table cells.
ja: 表セルのデフォルトの背景色です。

en: Alternate Table Cell Color
ja: 代わりのセルの色

en: Default alternate background for table cells.
ja: 表セルに使われるデフォルトの代替背景色です。

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ja: 小見出し・小計のセルの色

en: Default color for subtotal rows.
ja: 小計行のデフォルト色です。

en: Sub-subheading/total Cell Color
ja: 小小見出し・小小計のセルの色

en: Color for subsubtotals.
ja: 小小計の色です。

en: Grand Total Cell Color
ja: 総合計のセルの色

en: Color for grand totals.
ja: 総合計の色です。

en: Tables
ja: 表

en: Table cell spacing
ja: セルの間隔

en: Space between table cells.
ja: 表のセルとセルの間隔です。

en: Table cell padding
ja: セル内の文字とセル罫線の間隔

en: Space between table cell edge and content.
ja: 表のセルの端と中身の間隔です。

en: Table border width
ja: 罫線の幅

en: Bevel depth on tables.
ja: 表の罫線の幅です。

en: Prepared by:
ja: 帳票作成者:

en: Prepared for:
ja: 帳票提出先:

en: Easy
ja: 簡易

en: Fancy
ja: 装飾的

en: Technicolor
ja: 鮮明な色彩

en: Show receiver info
ja: 提出先情報を表示する

en: Name of organization or company the report is prepared for.
ja: 帳票の提出先の組織・会社名です。

en: Show date
ja: 日付を表示する

en: The creation date for this report.
ja: この帳票の作成日付です。

en: Show time in addition to date
ja: 日付に加えて時刻も表示する

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
ja: この帳票作成時刻は、日付が表示されるときのみ表示されます。

en: Show GnuCash Version
ja: GnuCash のバージョンを表示する

en: Show the currently used GnuCash version.
ja: 現在使っている GnuCash のバージョンを表示します。

en: String for additional report information.
ja: 帳票に関する追加情報の文字列です。

en: Show preparer info at bottom
ja: 作成者情報を下に表示する

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
ja: デフォルトでは、作成者情報は帳票データよりも前に表示されます。

en: Show receiver info at bottom
ja: 提出先情報を下に表示する

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
ja: デフォルトでは、提出先情報は帳票データよりも前に表示されます。

en: Show date/time at bottom
ja: 日付・時刻を下に表示する

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
ja: デフォルトでは、日付・時刻情報は帳票データよりも前に表示されます。

en: Show comments at bottom
ja: コメントを下に表示する

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
ja: デフォルトでは、追加コメントの文言は帳票データよりも前に表示されます。

en: Show GnuCash version at bottom
ja: GnuCash のバージョンを下に表示する

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
ja: デフォルトでは、GnuCash のバージョンは帳票データよりも前に表示されます。

en: Report Creation Date:
ja: 帳票作成日時:

en: Head or Tail
ja: 先頭または末尾

en: Background color for reports.
ja: 帳票の背景色です。

en: Background Pixmap
ja: 背景画像

en: Background color for alternate lines.
ja: 一つおきの行の背景色です。

en: Plain
ja: 平易

en: Filter Type
ja: フィルターの種類

en: Subtotal Table
ja: 小計表

en: Show Account Description
ja: 勘定科目の説明を表示する

en: Show Informal Debit/Credit Headers
ja: 非公式な借方/貸方ヘッダーを表示する

en: Show subtotals only (hide transactional data)
ja: 小計のみを表示する (取引データを隠す)

en: Add indenting columns
ja: 字下げ用の列を追加する

en: Date Filter
ja: 日付フィルター

en: Table for Exporting
ja: エクスポート向きの表

en: Account Name Filter
ja: 勘定科目名フィルター

en: Use regular expressions for account name filter
ja: 勘定科目名フィルターに正規表現を使う

en: Account Name Filter excludes matched strings
ja: 勘定科目名フィルターは一致した文字列を除外する

en: Transaction Filter
ja: 取引フィルター

en: Use regular expressions for transaction filter
ja: 取引フィルターに正規表現を使う

en: Transaction Filter excludes matched strings
ja: 取引フィルターは一致した文字列を除外する

en: Transaction Filter is case insensitive
ja: 取引フィルターは大文字小文字を区別しない

en: Reconciled Status
ja: 照合状態

en: Void Transactions
ja: 無効化した取引の扱い

en: Closing transactions
ja: 決算取引の扱い

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ja: オプションパネルで指定された時間間隔と勘定科目選択に一致する取引は見つかりませんでした。

en: Register Order
ja: 記録簿順

en: Do not do any filtering
ja: フィルターを行わない

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ja: フィルター対象の勘定科目に関連する取引を含める

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ja: フィルター対象の勘定科目に関連する取引を除く

en: Non-void only
ja: 無効以外

en: Void only
ja: 無効のみ

en: Both (and include void transactions in totals)
ja: 両方 (そして合計に無効取引を含める)

en: Exclude closing transactions
ja: 決算取引を除外

en: Show both closing and regular transactions
ja: 決算取引と通常取引の両方を表示

en: Show closing transactions only
ja: 決算取引のみ表示

en: Show All Transactions
ja: 全取引を表示

en: Unreconciled only
ja: 未照合のみ

en: Cleared only
ja: 清算済のみ

en: Reconciled only
ja: 照合済のみ

en: Use Global Preference
ja: 全体設定を使う

en: Don't change any displayed amounts
ja: どの金額の表示も変更しない

en: Income and Expense
ja: 収益・費用

en: Credit Accounts
ja: 貸方勘定科目

en: Specify date to filter by…
ja: フィルターに使う日付を指定します。

en: Date Entered
ja: 入力日

en: Convert all transactions into a common currency.
ja: すべての取引を共通の通貨に変換します。

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
ja: 追加セルを加えてカットアンドペーストによるエクスポートがしやすいように表をフォーマットします。

en: If no transactions matched
ja: 何も取引が合致しなかったとき

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
ja: フルネームがこのフィルターに合致する勘定科目のみを表示します、例えば ':Travel' は Expenses:Travel:Holiday や Expenses:Business:Travel に合致します。空にするとこのフィルターを無効化できます。

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
ja: デフォルトではこの勘定科目フィルターは文字列の部分一致のみで検索します。これを設定すると、完全な POSIX 正規表現の機能が使えるようになります。'Car|Flights' は Expenses:Car や Expenses:Flights の両方に合致します。ピリオド (.) を使うと単一文字に合致します、例えば '20../.' は 'Travel 2017/1 London' に合致します。

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
ja: このオプションを選択すると、フィルターに一致する勘定科目は除外されます。

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
ja: 説明、備考、または摘要がこのフィルターに合致する取引のみを表示します。
    例: '#gift' は説明、備考または摘要に #gift が含まれる全取引を検索します。空にするとこのフィルターを無効化できます。

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
ja: デフォルトではこの取引フィルターは文字列の部分一致のみで検索します。これを設定すると、完全な POSIX 正規表現の機能が使えるようになります。'#work|#family' はこのどちらのタグを説明、備考または摘要に含んでいても合致するようになります。

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
ja: このオプションを選択すると、フィルターに一致する取引は除外されます。

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
ja: このオプションを選択すると、取引一致フィルターは大文字小文字を区別しません。

en: Filter by reconcile status.
ja: 照合状態でフィルターを行います。

en: How to handle void transactions.
ja: 無効化した取引をどのように扱うかを指定します。

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
ja: 通常、ほとんどの場合では取引帳票に決算取引を含めないほうがよいでしょう。決算取引は収益および費用勘定科目から純資産への資金移動で、通常は定期的な帳票からは除外しなければいけません。

en: Filter on these accounts.
ja: フィルターの対象とする勘定科目です。

en: Filter account.
ja: 勘定科目のフィルターを行います。

en: Sort by this criterion first.
ja: 最初のソート方法です。

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
ja: 小計と小見出しに勘定科目のフルネームを表示するかどうかを指定します。

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
ja: 小計と小見出しに勘定科目コードを表示するかどうかを指定します。

en: Show the account description for subheadings?
ja: 小見出しに勘定科目の説明を表示するかどうかを指定します。

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
ja: 借方/貸方の勘定科目に非公式なヘッダーを表示するかどうかを指定します。

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
ja: グルーピングと小計に字下げ用の列を追加するかどうかを指定します。

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
ja: 小計のみ表示し、取引の詳細を隠すかどうかを指定します。

en: Subtotal according to the primary key?
ja: 第一のキーにしたがって小計を行うかどうかを指定します。

en: Do a date subtotal.
ja: 日付ごとに小計を行います。

en: Order of primary sorting.
ja: 一次ソート順です。

en: Sort by this criterion second.
ja: 次のソート方法です。

en: Subtotal according to the secondary key?
ja: 第二のキーにしたがって小計を行うかどうかを指定します。

en: Order of Secondary sorting.
ja: 二次ソート順です。

en: Display the reconciled date?
ja: 照合日を表示するかどうかを指定します。

en: Display the entered date?
ja: 入力日を表示するかどうかを指定します。

en: Display the notes if the memo is unavailable?
ja: 摘要が存在しない場合に備考を表示するかどうかを指定します。

en: Display the full account name?
ja: 勘定科目のフルネームを表示するかどうかを指定します。

en: Display the account code?
ja: 勘定科目コードを表示するかどうかを指定します。

en: Display the other account code?
ja: 相手勘定科目コードを表示するかどうかを指定します。

en: Display the transaction linked document
ja: 取引にリンクされた文書を表示するかどうかを指定します。

en: Display a subtotal summary table.
ja: 小計の要約表を表示するかどうかを指定します。

en: Display the trans number?
ja: 取引番号を表示するかどうかを指定します。

en: Display the account name?
ja: 勘定科目名を表示するかどうかを指定します。

en: Display the other account name? If this is a split transaction, this parameter is guessed.
ja: 相手勘定科目名を表示するかどうかを指定します。これがスプリット取引の場合は、このパラメータを推測します。

en: Amount of detail to display per transaction.
ja: 取引をどれだけ詳細に表示するか指定します。

en: One split per line
ja: 一行に一つのスプリット

en: One transaction per line
ja: 一行に一つの取引

en: Hide
ja: 非表示

en: Enable hyperlinks in amounts.
ja: 金額のハイパーリンクを有効にします。

en: Reverse amount display for certain account types.
ja: 指定する勘定科目タイプで表示する金額の符号を反転します。

en: Num/T-Num
ja: 番号/取引番号

en: Transfer from/to
ja: 資金移動元/先

note: Translators: Balance b/f stands for "Balance brought forward".
en: Balance b/f
ja: 前期繰越

en: Split Transaction
ja: スプリット取引

en: CSV disabled for double column amounts
ja: 2 列の金額では CSV は無効です

note: Translators: Both ~a's are dates
en: From ~a to ~a
ja: ~a から ~a まで

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ja: 現在の選択を切り取りクリップボードにコピーします。

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the current selection to clipboard
ja: 現在の選択をクリップボードにコピーします。

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ja: カーソル位置にクリップボードの内容を貼り付けます。

en: _Transaction
ja: 取引(_T)

en: Remo_ve Other Splits
ja: 他のスプリットを除去(_V)

en: Remove all splits in the current transaction
ja: 現在の取引のスプリットをすべて除去します。

en: _Enter Transaction
ja: 取引を記帳(_E)

en: Record the current transaction
ja: 現在の取引を記帳します。

en: Ca_ncel Transaction
ja: 取引をキャンセル(_N)

en: Cancel the current transaction
ja: 現在の取引をキャンセルします。

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Double Line
ja: 2 行(_D)

en: _Transfer…
ja: 資金移動(_T)…

en: Transfer funds from one account to another
ja: 資金を別の勘定科目へ移動します。

en: _Blank Transaction
ja: 空白取引(_B)

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ja: 記録簿の一番下の空白の取引に移動します。

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Pa_ge Setup
ja: ページの設定(_G)

en: Specify the page size and orientation for printing
ja: 印刷する用紙のサイズと向きを指定します。

en: Proper_ties
ja: プロパティー(_T)

en: Edit the properties of the current file
ja: 現在のファイルのプロパティーを編集します。

en: Close the currently active page
ja: 現在アクティブなページを閉じます。

en: Quit this application
ja: このアプリケーションを終了します。

en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

en: Edit the global preferences of GnuCash
ja: GnuCash 全体の設定を編集します。

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Show/hide the toolbar on this window
ja: このウィンドウのツールバーの表示/非表示を切り替えます。

en: Su_mmary Bar
ja: サマリーバー(_M)

en: Show/hide the summary bar on this window
ja: このウィンドウのサマリーバーの表示/非表示を切り替えます。

en: Stat_us Bar
ja: ステータスバー(_U)

en: Show/hide the status bar on this window
ja: このウィンドウのステータスバーの表示/非表示を切り替えます。

en: Tab P_osition
ja: タブの位置(_O)

en: Display the notebook tabs at the top of the window
ja: タブをウィンドウの上部に表示します。

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
ja: タブをウィンドウの下部に表示します。

en: Display the notebook tabs at the left of the window
ja: タブをウィンドウの左側に表示します。

en: Display the notebook tabs at the right of the window
ja: タブをウィンドウの右側に表示します。

en: Tra_nsaction
ja: 取引(_N)

en: _Actions
ja: アクション(_A)

en: Reset _Warnings…
ja: 警告をリセット(_W)…

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
ja: すべての警告メッセージの状態をリセットし、もう一度表示されるようにします。

en: Re_name Page
ja: ページ名変更(_N)

en: Rename this page
ja: このページの名前を変更します。

en: _Scheduled
ja: 予定(_S)

en: _Reports
ja: 帳票(_R)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: E_xtensions
ja: 拡張(_X)

en: _Windows
ja: ウィンドウ(_W)

en: _New Window
ja: 新規ウィンドウ(_W)

en: Open a new top-level GnuCash window
ja: 新しい最上位 GnuCash ウィンドウを開きます。

en: New Window with _Page
ja: このページを新規ウィンドウへ(_P)

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
ja: 現在のページを新しい最上位 GnuCash ウィンドウに移動します。

en: Tutorial and Concepts _Guide
ja: チュートリアル・コンセプトガイド(_G)

en: Open the GnuCash Tutorial
ja: GnuCash のチュートリアルを開きます。

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Open the GnuCash Help
ja: GnuCash のヘルプを開きます。

en: _About
ja: GnuCash について(_A)

en: About GnuCash
ja: GnuCash について表示します。

en: Save the current file
ja: 現在のファイルを保存します。

en: Open the New Invoice dialog
ja: 得意先請求書の新規作成ダイアログを開きます。

en: New _Invoice…
ja: 得意先請求書を新規作成(_I)…

en: New Accounts _Page
ja: 勘定科目ページを新規作成(_P)

en: Open a new Account Tree page
ja: 新規の勘定科目ツリーページを開きます。

en: New _File
ja: ファイルを新規作成(_F)

en: Create a new file
ja: ファイルを新規作成します。

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Open an existing GnuCash file
ja: 既存の GnuCash ファイルを開きます。

en: Save _As…
ja: 別名で保存(_A)…

en: Save this file with a different name
ja: このファイルを別の名前で保存します。

en: Re_vert
ja: 元に戻す(_V)

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
ja: すべての未保存の変更を元に戻し、現在のデータベースを再読み込みします。

en: Print the currently active page
ja: 現在アクティブなページを印刷する

en: Export _Accounts
ja: 勘定科目をエクスポート(_A)

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ja: 勘定科目の階層を新しい GnuCash データファイルにエクスポートします。

en: _Find…
ja: 検索(_F)…

en: Find transactions with a search
ja: 検索により取引を見つけます。

note: Translators: remember to reuse this translation in dialog-account.glade
en: Ta_x Report Options
ja: 税金帳票オプション(_X)

note: Translators: currently implemented are, US: income tax and DE: VAT, So adjust this string
en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
ja: 税金帳票に関連付ける勘定科目を設定します。例: 所得税

en: _Scheduled Transactions
ja: 予定取引(_S)

en: _Scheduled Transaction Editor
ja: 予定取引エディター(_S)

en: Since _Last Run…
ja: 前回起動時以降(_L)…

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ja: 前回起動時以降の予定取引を新規作成します。

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ja: ローン返済(_M)…

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ja: ローン返済用の予定取引をセットアップします。

en: _Price Database
ja: 価格データベース(_P)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ja: 株式や投資信託等の価格を参照・編集します。

en: _Security Editor
ja: 証券エディター(_S)

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ja: 株式や投資信託などの商品を参照・編集します。

en: _Loan Repayment Calculator
ja: ローン支払い計算機(_L)

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
ja: ローン支払い計算機を使用します。

en: _Close Book…
ja: 決算(_C)…

en: Close the Book at the end of the Period
ja: 会計期間の最後に決算を行います。

en: _Import Map Editor
ja: インポートマッピングエディター(_I)

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
ja: ベイズおよび非ベイズ推定の情報を表示・削除します。

en: _Transaction Linked Documents
ja: 取引にリンクされた文書(_T)

en: View all Transaction Linked Documents
ja: 取引にリンクされた文書を全部見ます。

en: _Tips Of The Day
ja: 今日のヒント(_T)

en: View the Tips of the Day
ja: 「今日のヒント」を見ます。

en: Import Bills & _Invoices…
ja: 得意先・仕入先請求書のインポート(_I)…

en: Import bills and invoices from a CSV text file
ja: CSV テキストファイルから得意先および仕入先請求書をインポートします。

en: _New Budget
ja: 予算を新規作成(_N)

en: Create a new Budget
ja: 予算を新規作成します。

en: _Open Budget
ja: 予算を開く(_O)

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
ja: 既存の予算を開きます。何もない場合は新しい予算を作成します。

en: _Copy Budget
ja: 予算を複製(_C)

en: Copy an existing Budget
ja: 既存の予算を複製します。

en: _Delete Budget
ja: 予算を削除(_D)

en: Delete an existing Budget
ja: 既存の予算を削除します。

en: _Customer
ja: 得意先(_C)

en: Customers Overview
ja: 得意先一覧

en: Open a Customer overview page
ja: 得意先一覧ページを開きます。

en: _New Customer…
ja: 得意先を新規作成(_N)…

en: Open the New Customer dialog
ja: 得意先の新規作成ダイアログを開きます。

en: _Find Customer…
ja: 得意先を検索(_F)…

en: Open the Find Customer dialog
ja: 得意先の検索ダイアログを開きます。

en: Find In_voice…
ja: 得意先請求書を検索(_V)…

en: Open the Find Invoice dialog
ja: 得意先請求書の検索ダイアログを開きます。

en: New _Job…
ja: 請求のまとめを新規作成(_J)…

en: Open the New Job dialog
ja: 請求のまとめの新規作成ダイアログを開きます。

en: Find Jo_b…
ja: 請求のまとめを検索(_B)…

en: Open the Find Job dialog
ja: 請求のまとめの検索ダイアログを開きます。

en: _Process Payment…
ja: 支払処理(_P)…

en: Open the Process Payment dialog
ja: 支払処理ダイアログを開きます。

en: Invoices _Due Reminder
ja: 得意先請求書の期日通知(_D)

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
ja: 得意先請求書の期日通知ダイアログを開きます。

en: _Vendor
ja: 仕入先(_V)

en: Vendors Overview
ja: 仕入先一覧

en: Open a Vendor overview page
ja: 仕入先一覧ページを開きます。

en: _New Vendor…
ja: 仕入先を新規作成(_N)…

en: Open the New Vendor dialog
ja: 仕入先の新規作成ダイアログを開きます。

en: _Find Vendor…
ja: 仕入先を検索(_F)…

en: Open the Find Vendor dialog
ja: 仕入先の検索ダイアログを開きます。

en: New _Bill…
ja: 仕入先請求書を新規作成(_B)…

en: Open the New Bill dialog
ja: 仕入先請求書の新規作成ダイアログを開きます。

en: Find Bi_ll…
ja: 仕入先請求書を検索(_L)…

en: Open the Find Bill dialog
ja: 仕入先請求書の検索ダイアログを開きます。

en: Bills _Due Reminder
ja: 仕入先請求書の期日通知(_D)

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ja: 仕入先請求書の期日通知ダイアログを開きます。

en: _Employee
ja: 従業員(_E)

en: Employees Overview
ja: 従業員一覧

en: Open a Employee overview page
ja: 従業員一覧ページを開きます。

en: _New Employee…
ja: 従業員を新規作成(_N)…

en: Open the New Employee dialog
ja: 従業員の新規作成ダイアログを開きます。

en: _Find Employee…
ja: 従業員を検索(_F)…

en: Open the Find Employee dialog
ja: 従業員の検索ダイアログを開きます。

en: New _Expense Voucher…
ja: 立替払請求書を新規作成(_E)…

en: Open the New Voucher dialog
ja: 立替払請求書の新規作成ダイアログを開きます。

en: Find Expense _Voucher…
ja: 立替払請求書を検索(_V)…

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ja: 立替払請求書の検索ダイアログを開きます。

en: Business Linked Documents
ja: ビジネスでリンクされた文書

en: View all Linked Business Documents
ja: リンクされたビジネス文書を全部見ます。

en: Sales _Tax Table
ja: 税額表(_T)

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
ja: 税額表 (GST/VAT) の一覧を表示・編集します。

en: _Billing Terms Editor
ja: 支払条件エディター(_B)

en: View and edit the list of Billing Terms
ja: 支払条件の一覧を表示・編集します。

en: Test Search Dialog
ja: 検索ダイアログをテスト

en: Initialize Test Data
ja: テストデータを初期化

en: Export Account T_ree to CSV…
ja: 勘定科目階層を CSV にエクスポート(_R)…

en: Export the Account Tree to a CSV file
ja: 勘定科目の階層を CSV ファイルにエクスポートします。

en: Export _Transactions to CSV…
ja: 取引を CSV にエクスポート(_T)…

en: Export the Transactions to a CSV file
ja: 取引を CSV ファイルにエクスポートします。

en: Export A_ctive Register to CSV…
ja: アクティブな記録簿を CSV にエクスポート(_C)…

en: Export the Active Register to a CSV file
ja: アクティブな記録簿を CSV ファイルにエクスポートします。

en: Import _Accounts from CSV…
ja: CSV から勘定科目をインポート(_A)…

en: Import Accounts from a CSV file
ja: CSV ファイルから勘定科目をインポートします。

en: Import _Transactions from CSV…
ja: CSV から取引をインポート(_T)…

en: Import Transactions from a CSV file
ja: CSV ファイルから取引をインポートします。

en: Import _Prices from a CSV file…
ja: CSV ファイルから価格をインポート(_P)…

en: Import Prices from a CSV file
ja: CSV ファイルから価格をインポートします。

en: Import _Customers & Vendors…
ja: 得意先・仕入先のインポート(_C)…

en: Import Customers and Vendors from a CSV text file
ja: CSV テキストファイルから得意先および仕入先をインポートします。

en: _Replay GnuCash .log file…
ja: GnuCash の .log ファイルをリプレイ(_R)…

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
ja: クラッシュ後に GnuCash のログファイルをリプレイします。元に戻すことはできません。

en: _Edit Account
ja: 勘定科目の編集(_E)

en: Edit the selected account
ja: 選択した勘定科目を編集します。

en: _Delete Account
ja: 勘定科目を削除(_D)

en: F_ind Account
ja: 勘定科目を検索(_I)

en: Find an account
ja: 勘定科目を検索します。

en: _Cascade Account Properties…
ja: 勘定科目の属性をカスケード(_C)…

en: Cascade selected properties for account
ja: 選択された勘定科目の属性をカスケードします。

en: _Renumber Subaccounts…
ja: 子勘定科目をリナンバー(_R)…

en: Renumber the children of the selected account
ja: 選択した勘定科目の子勘定科目をリナンバーします。

en: Open _Account
ja: 勘定科目を開く(_A)

en: Open the selected account
ja: 選択した勘定科目を開きます。

en: Open _SubAccounts
ja: 子勘定科目を開く(_S)

en: Open the selected account and all its subaccounts
ja: 選択した勘定科目とその子勘定科目を全部開きます。

en: _Filter By…
ja: フィルター(_F)…

en: _Refresh
ja: 再表示(_R)

en: Refresh this window
ja: このウィンドウを再表示します。

en: Create a new Account
ja: 勘定科目を新規作成します。

en: New Account _Hierarchy…
ja: 勘定科目の階層を新規作成(_H)…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ja: 新しいカテゴリーの勘定科目タイプを現在の帳簿に併合し、拡張します。

en: _Reconcile…
ja: 照合(_R)…

en: Reconcile the selected account
ja: 選択した勘定科目を照合します。

en: _Auto-clear…
ja: 自動清算(_A)…

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
ja: 特定の清算金額に達するまで各取引を自動清算します。

en: Stock Ass_istant…
ja: 株式アシスタント(_I)…

en: Stoc_k Split…
ja: 株式分割(_K)…

en: Record a stock split or a stock merger
ja: 株式の分割または併合を記録します。

en: View _Lots…
ja: ロットの表示(_L)…

en: Bring up the lot viewer/editor window
ja: ロットの表示/編集ウインドウを表示します。

note: Translators: The following 2 are Scrub actions in register view
en: _Check & Repair
ja: 検査・修復(_C)

en: Check & Repair A_ccount
ja: 勘定科目を検査・修復(_C)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ja: この勘定科目で、貸借が一致しない取引およびどの取引にも属さないスプリットを検査し、修復します。

en: Check & Repair Su_baccounts
ja: 子勘定科目を検査・修復(_B)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ja: この勘定科目と子勘定科目で、貸借が一致しない取引およびどの取引にも属さないスプリットを検査し、修復します。

en: Check & Repair A_ll
ja: すべて検査・修復(_L)

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ja: すべての勘定科目で、貸借が一致しない取引およびどの取引にも属さないスプリットを検査し、修復します。

en: Filter accounts
ja: 勘定科目のフィルターを行います。

en: Edit _Account
ja: 勘定科目を編集(_A)

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
ja: 清算金額を入力したときに各取引を自動清算します。

en: _Delete Account…
ja: 勘定科目を削除(_D)…

en: Delete selected account
ja: 選択した勘定科目を削除します。

en: Esti_mate Budget…
ja: 予算を見積り(_M)…

en: _All Periods…
ja: 全期間(_A)…

en: Estimate a budget value for the selected accounts from past transactions
ja: 過去の取引から選択した勘定科目の予算の値を見積もります。

en: _Delete Budget…
ja: 予算を削除(_D)…

en: Select this or another budget and delete it
ja: この予算または別の予算を選択して削除します。

en: Edit Note
ja: 備考を編集

en: Edit note for the selected account and period
ja: 選択した勘定科目の期間の備考を編集します。

en: Run the budget report
ja: 予算帳票を作成します。

en: Budget _Options…
ja: 予算オプション(_O)…

en: Edit this budget's options
ja: この予算のオプションを編集します。

en: Edit budget for all periods for the selected accounts
ja: 選択した勘定科目の全期間の予算を編集します。

en: Sort _Order
ja: ソート順序(_O)

en: _Standard
ja: 標準(_S)

en: _Quantity
ja: 数量(_Q)

en: _Enter
ja: 入力(_E)

en: Record the current entry
ja: 現在の項目を記録します。

en: Cancel the current entry
ja: 現在の項目をキャンセルします。

en: Delete the current entry
ja: 現在の項目を削除します。

en: _Blank
ja: 空白(_B)

en: Move to the blank entry at the bottom
ja: 一番下の空白項目に移動します。

en: Dup_licate Entry
ja: 項目を複製(_L)

en: Make a copy of the current entry
ja: 現在の項目の複製を作成します。

en: Move Entry _Up
ja: 上の項目へ移動(_U)

en: Move the current entry one row upwards
ja: 一行上の項目へ移動します。

en: Move Entry Do_wn
ja: 下の項目へ移動(_W)

en: Move the current entry one row downwards
ja: 一行下の項目へ移動します。

en: Open the linked document
ja: リンクされた文書を開きます。

en: E_dit Customer
ja: 得意先を編集(_D)

en: Edit the selected customer
ja: 選択した得意先を編集します。

en: Create a new customer
ja: 得意先を新規作成します。

en: E_dit Vendor
ja: 仕入先を編集(_D)

en: Edit the selected vendor
ja: 選択した仕入先を編集します。

en: Create a new vendor
ja: 仕入先を新規作成します。

en: E_dit Employee
ja: 従業員を編集(_D)

en: Edit the selected employee
ja: 選択した従業員を編集します。

en: Create a new employee
ja: 従業員を新規作成します。

en: Show customer report
ja: 得意先帳票を表示します。

en: Show customer aging overview for all customers
ja: 全得意先の売掛金推移の一覧を表示します。

en: Show vendor report
ja: 仕入先帳票を表示します。

en: Show vendor aging overview for all vendors
ja: 全仕入先の買掛金推移の一覧を表示します。

en: Show employee report
ja: 従業員帳票を表示します。

en: Create a new invoice
ja: 得意先請求書を新規作成します。

en: Create a new bill
ja: 仕入先請求書を新規作成します。

en: New _Voucher…
ja: 立替払請求書を新規作成(_V)…

en: Create a new voucher
ja: 立替払請求書を新規作成します。

en: _Print Checks…
ja: 小切手を印刷(_P)…

en: Assign as payment…
ja: 支払として選択…

en: Assign the selected transaction as payment
ja: 選択されている取引を支払として扱います。

en: Edit payment…
ja: 支払を編集…

en: Edit the payment this transaction is a part of
ja: この取引が含まれる支払を編集します。

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Basic Ledger
ja: 基本元帳(_B)

en: Show transactions on one or two lines
ja: 取引を1行あるいは2行で表示します。

note: Translators: This is a menu item in the View menu
en: _Auto-Split Ledger
ja: 自動スプリット元帳(_A)

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
ja: 取引を1行あるいは2行で表示し、編集中の取引を展開します。

en: Show expanded transactions with all splits
ja: すべてのスプリットを含めて展開した取引を表示します。

en: _Sort By…
ja: ソート(_S)…

en: _Void Transaction
ja: 取引を無効化(_V)

en: Void the current transaction
ja: 現在の取引を無効化します。

en: _Unvoid Transaction
ja: 取引無効化を解除(_U)

en: Unvoid the current transaction
ja: 現在の取引の無効化を解除します。

en: Add _Reversing Transaction
ja: 逆方向の取引を追加(_R)

en: Add a reversing transaction
ja: 逆方向の取引を追加します。

en: _Go to Date
ja: 日付へ移動(_G)

en: Move to the split at the specified date
ja: 指定された日付のスプリットへ移動します。

en: S_plit Transaction
ja: スプリット取引(_P)

en: Show all splits in the current transaction
ja: 現在の取引のスプリットをすべて表示します。

en: Edit E_xchange Rate
ja: 為替・交換レートを編集(_X)

en: Edit the exchange rate for the current transaction
ja: 現在の取引の為替・交換レートを編集します。

en: Sche_dule…
ja: 予定取引を作成(_D)…

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
ja: 現在の取引をテンプレートとして予定取引を作成します。

note: Translators: This is a menu item that will open a register tab for the account of the first other account in the current transaction's split list with focus on the current transaction's entry in that register.
en: _Jump to the other account
ja: 相手勘定科目へジャンプ(_J)

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction
ja: 相手勘定科目の記録簿タブを開いてフォーカスをこの取引に合わせます。

en: All Transactions
ja: 全取引

en: This transaction
ja: この取引

en: Account Report
ja: 勘定科目帳票

en: Open a register report for this Account
ja: この勘定科目の記録簿帳票を開きます。

en: Account Report - Single Transaction
ja: 勘定科目帳票 - 単一取引

en: Open a register report for the selected Transaction
ja: 選択した取引の記録簿帳票を開きます。

en: _Print Report…
ja: 帳票を印刷(_P)…

en: Print the current report
ja: 現在の帳票を印刷します。

en: _Report Options
ja: 帳票オプション(_R)

en: Edit report style sheets
ja: 帳票のスタイルシートを編集します。

en: Export as P_DF…
ja: PDF にエクスポート(_D)…

en: Export the current report as a PDF document
ja: 現在の帳票を PDF 文書としてエクスポートします。

en: Export _Report…
ja: 帳票をエクスポート(_R)…

en: Export HTML-formatted report to file
ja: HTML 形式の帳票をファイルにエクスポートします。

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
ja: 現在の帳票設定を '帳票->保存済み帳票設定' メニューに追加します。

en: Back
ja: 戻る

en: Move back one step in the history
ja: 履歴を一つ後に戻ります。

en: Forward
ja: 次へ

en: Move forward one step in the history
ja: 履歴を一つ先へ進みます。

en: Reload
ja: 再読込

en: Reload the current page
ja: 現在のページを再読込します。

en: Stop
ja: 停止

en: Cancel outstanding HTML requests
ja: 未解決の HTML リクエストをキャンセルします。

en: Export _Report
ja: 帳票をエクスポート(_R)

en: Create a new scheduled transaction
ja: 予定取引を新規作成します。

en: Edit the selected scheduled transaction
ja: 選択した予定取引を編集します。

en: Delete the selected scheduled transaction
ja: 選択した予定取引を削除します。

en: Import _QIF…
ja: QIF をインポート(_Q)…

en: Import a Quicken QIF file
ja: Quicken QIF ファイルをインポートします。

en: _General Journal
ja: 一般仕訳帳(_G)

en: Open general journal window
ja: 一般仕訳帳ウィンドウを開きます。

en: St_yle Sheets
ja: スタイルシート(_Y)

en: _Reconcile
ja: 照合(_R)

en: _Reconcile Information…
ja: 照合情報(_R)…

en: _Finish
ja: 終了(_F)

en: _Postpone
ja: 延期(_P)

en: _Open Account
ja: 勘定科目を開く(_O)

en: _Reconcile Selection
ja: 選択した取引を照合(_R)

en: _Unreconcile Selection
ja: 選択した取引を照合解除(_U)

en: Add a new balancing entry to the account
ja: 勘定科目に釣り合いをとるための取引を新規追加します。

en: Edit the current transaction
ja: 現在の取引を編集します。

en: Reconcile the selected transactions
ja: 選択された取引を照合します。

en: Reconcile Selection
ja: 選択した取引を照合

en: Unreconcile the selected transactions
ja: 選択された取引を照合解除します。

en: Unreconcile Selection
ja: 選択した取引を照合解除

en: Delete the selected transaction
ja: 選択された取引を削除します。

en: Open the account
ja: 勘定科目を開きます。

en: Finish the reconciliation of this account
ja: この勘定科目の照合を終了します。

en: Postpone the reconciliation of this account
ja: この勘定科目の照合を延期します。

en: Cancel the reconciliation of this account
ja: この勘定科目の照合を中止します。

en: Illegal variable in expression.
ja: 式に不正な変数があります。

en: Unbalanced parenthesis
ja: 括弧の対応ができていません

en: Stack overflow
ja: スタックオーバーフロー

en: Stack underflow
ja: スタックアンダーフロー

en: Undefined character
ja: 未定義の文字

en: Not a variable
ja: 変数ではありません

en: Not a defined function
ja: 関数が定義されていません

en: Out of memory
ja: メモリ不足

en: Numeric error
ja: 数値エラー

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the preceding element is required
en: required
ja: 必須

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that the quote will work best if the preceding element is provided
en: recommended
ja: 推奨

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that one of the indicated elements is required
en: one of these
ja: これらのいずれか

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: Means that a required element wasn't reported. The *s are for emphasis.
en: **missing**
ja: **不明**

en: Finance::Quote fields GnuCash uses:
ja: GnuCash が使う Finance::Quote のフィールド:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The stock or Mutual Fund symbol, ISIN, CUSIP, etc.
en: symbol:
ja: 記号:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The date of the quote.
en: date:
ja: 日付:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote currency
en: currency:
ja: 通貨:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for the most recent trade on the exchange
en: last:
ja: 終値:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is for an open-ended mutual fund and represents the net asset value of one unit of the fund at the previous close of trading.
en: nav:
ja: 総資産高:

[ctx: Finance::Quote]
note: Translators: The quote is neither a last trade nor an NAV.
en: price:
ja: 価格:

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
ja: 未知の Finance::Quote エラー:

note: Translators: A list of error messages from the Scheduled Transactions (SX). They might appear in their editor or in "Since last run".
en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
ja: guid [%s] の不明な勘定科目です。予定取引 [%s] の作成をキャンセルしています。

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
ja: 予定取引 [%s] の解析エラーがありました。キー [%s]=数式 [%s] 場所 [%s]: %s

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
ja: エラー %d。予定取引 [%s] の計算結果の gnc_numeric 値が不正、代わりに 0 を使います。

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
ja: 予定取引 [%s] 内で %s から %s への交換レートが利用できないため、値はゼロとなります。

[ctx: Reconciled flag 'not cleared']
en: n
ja: 未

[ctx: Reconciled flag 'cleared']
en: c
ja: 清

[ctx: Reconciled flag 'reconciled']
en: y
ja: 照

[ctx: Reconciled flag 'frozen']
en: f
ja: 凍

[ctx: Reconciled flag 'void']
en: v
ja: 無

en: Opening Balances
ja: 開始残高

note: Translators: this string refers to a file name that gets renamed
en: Renamed to:
ja: 次の名前に変更されました:

en: Notice
ja: ご案内

en: Your gnucash metadata has been migrated.
ja: gnucash のメタデータは移行されました。

note: Translators: this refers to a directory name.
en: Old location:
ja: 古い場所:

note: Translators: this refers to a directory name.
en: New location:
ja: 新しい場所:

note: Translators {1} will be replaced with the package name (typically Gnucash) at runtime
en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
ja: もし {1} 2.6.x またはそれより古いバージョンをこのシステムでもう実行しないのであれば、この古いディレクトリーは安全に削除できます。

en: In addition:
ja: さらに:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
ja[0]: 次のファイルは {1} にコピーされました:

en: The following file in {1} has been renamed:
ja: {1} 内にあった次のファイルは名前が変更されました:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
ja[0]: 次のファイルは使われなくなったため今後は無視されます:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
ja[0]: 次のファイルは {1} に移動できませんでした:

en: Deposit
ja: 入金

en: Receive
ja: 受取

en: Withdrawal
ja: 出金

en: Spend
ja: 消費

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ja: 区切り文字 "%s" が一つ以上の勘定科目名の中で利用されています。
    
    これは予期しない結果を引き起こします。勘定科目名を変更するか、他の区切り文字を選択してください。
    
    無効な科目名一覧は以下の通りです。
    %s

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Stock
ja: 株式

en: Mutual Fund
ja: 投資信託

en: A/Receivable
ja: 売掛金

en: A/Payable
ja: 買掛金

en: Root
ja: ルート(/)

en: Orphaned Gains
ja: 不明な利得

en: Realized Gain/Loss
ja: 実現損益

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ja: どこにも記録されていない商品勘定科目または通貨取引勘定科目からの実現損益。

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
ja: 通貨以外のすべて

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
ja: 通貨

en: y-m-d
ja: 年-月-日

en: d-m-y
ja: 日-月-年

en: m-d-y
ja: 月-日-年

en: d-m
ja: 日-月

en: m-d
ja: 月-日

en: Unknown date format specifier passed as argument.
ja: 不明な日付書式指定文字が引数に渡されました。

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
ja: 選択された日付書式で値を日付に解析できませんでした。

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
ja: 選択された書式では年が含まれてはいけませんが、値には含まれているようです。

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ja: このデータセットには、このバージョンの GnuCash が対応していない機能が含まれます。次の機能に対応するには新しいバージョンの GnuCash をご利用ください:

en: Extra to Charge Card
ja: クレジットカードへの追加支払

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ja: 得意先請求書によって作成されています。得意先請求書の記帳を取り消してください。

en:  (posted)
ja:  (記帳済)

en: One Week Ago
ja: 一週間前

en: One Week Ago.
ja: 一週間前です。

en: One Week Ahead
ja: 一週間先

en: One Week Ahead.
ja: 一週間先です。

en: One Month Ago
ja: 一ヶ月前

en: One Month Ago.
ja: 一ヶ月前です。

en: One Month Ahead
ja: 一ヶ月先

en: One Month Ahead.
ja: 一ヶ月先です。

en: Three Months Ago
ja: 三ヶ月前

en: Three Months Ago.
ja: 三ヶ月前です。

en: Three Months Ahead
ja: 三ヶ月先

en: Three Months Ahead.
ja: 三ヶ月先です。

en: Six Months Ago
ja: 半年前

en: Six Months Ago.
ja: 半年前です。

en: Six Months Ahead
ja: 半年先

en: Six Months Ahead.
ja: 半年先です。

en: One Year Ago
ja: 一年前

en: One Year Ago.
ja: 一年前です。

en: One Year Ahead
ja: 一年先

en: One Year Ahead.
ja: 一年先です。

en: Start of next month
ja: 翌月の開始日

en: First day of the next month.
ja: 翌月の開始日です。

en: End of next month
ja: 翌月の終了日

en: Last day of next month.
ja: 翌月の終了日です。

en: Start of next quarter
ja: 翌四半期の開始日

en: First day of the next quarterly accounting period.
ja: 会計上の翌四半期の開始日です。

en: End of next quarter
ja: 翌四半期の終了日

en: Last day of next quarterly accounting period.
ja: 会計上の翌四半期の終了日です。

en: Start of next year
ja: 来年の開始日

en: First day of the next calendar year.
ja: 暦の上での来年の開始日です。

en: End of next year
ja: 来年の終了日

en: Last day of the next calendar year.
ja: 暦の上での来年の終了日です。

en: Counters
ja: カウンター

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ja: 日数を指定すると、取引をその日数以降は読出し専用にして編集できなくすることができます。この閾値で記録簿のウィンドウには赤色の線が引かれます。0 を指定すると全取引が編集可能になり、読出し専用にはならなくなります。

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
ja: スプリットのアクション欄を記録簿内で '番号' 欄として取引番号の代わりに使う場合に選択してください。取引番号は記録簿 2 行目に '取引番号' として表示されます。ビジネスの機能や帳票、インポート・エクスポートの対応する部分に影響を与えます。

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
ja: 2 種類以上の通貨・商品を含む取引のためには通貨取引勘定科目を使用する必要があります。その場合に選択してください。

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ja: 何も指定しないときに使用される予算です。

en: Customer number
ja: 得意先番号

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ja: 前に生成した得意先番号です。次の得意先番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Customer number format
ja: 得意先番号書式

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ja: 得意先番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: Employee number
ja: 従業員番号

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ja: 前に生成した従業員番号です。次の従業員番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Employee number format
ja: 従業員番号書式

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ja: 従業員番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: Invoice number
ja: 得意先請求書番号

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ja: 前に生成した得意先請求書番号です。次の得意先請求書番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Invoice number format
ja: 得意先請求書番号書式

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ja: 得意先請求書番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: Bill number
ja: 仕入先請求書番号

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ja: 前に生成した仕入先請求書番号です。次の仕入先請求書番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Bill number format
ja: 仕入先請求書番号書式

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ja: 仕入先請求書番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: Expense voucher number
ja: 立替払請求書番号

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ja: 前に生成した立替払請求書番号です。次の立替払請求書番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Expense voucher number format
ja: 立替払請求書番号書式

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ja: 立替払請求書番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: Job number
ja: 請求のまとめ番号

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ja: 前に生成した請求のまとめ番号です。次の請求のまとめ番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Job number format
ja: 請求のまとめ番号書式

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ja: 請求のまとめ番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: Order number
ja: 注文番号

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ja: 前に生成した注文番号です。次の注文番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Order number format
ja: 注文番号書式

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ja: 注文番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: Vendor number
ja: 仕入先番号

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ja: 前に生成した仕入先番号です。次の仕入先番号を生成した時に値が 1 増加します。

en: Vendor number format
ja: 仕入先番号書式

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ja: 仕入先番号を生成するために使用される書式文字列です。printf 形式の書式文字列です。

en: The name of your business.
ja: あなたの会社の名前です。

en: The address of your business.
ja: あなたの会社の住所です。

en: The contact person to print on invoices.
ja: 得意先請求書に印刷する担当者連絡先です。

en: The fax number of your business.
ja: あなたの会社の FAX 番号です。

en: The email address of your business.
ja: あなたの会社の E メールアドレスです。

en: The URL address of your website.
ja: あなたの会社の Web サイトの URL です。

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ja: 会社の ID です (例: 法人番号 13 桁の番号)。

en: Default Customer TaxTable
ja: デフォルトの得意先税額表

en: The default tax table to apply to customers.
ja: 得意先に適用するデフォルト税額表です。

en: Default Vendor TaxTable
ja: デフォルトの仕入先税額表

en: The default tax table to apply to vendors.
ja: 仕入先に適用するデフォルト税額表です。

en: The default date format used for fancy printed dates.
ja: 装飾的な日付印刷に用いるデフォルトの日付の書式です。

en: The electronic tax number of your business
ja: ビジネスに関する電子納税番号です

en:  (closed)
ja:  (締切済)

en: First In, First Out
ja: 先入先出

en: Use oldest lots first.
ja: 最も古いロットを先に使います。

en: Last In, First Out
ja: 後入先出

en: Use newest lots first.
ja: 最も新しいロットを先に使います。

en: Average cost of open lots.
ja: 開いているロットの平均費用です。

en: Manually select lots.
ja: 手動でロットを選択します。

en: Use Trading Accounts
ja: 通貨取引勘定科目を使用

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
ja: 取引が読出し専用になるまでの日数閾値 (赤色の線)

en: Use Split Action Field for Number
ja: スプリットのアクション欄を番号欄として使う

en: Budgeting
ja: 予算

en: Default Budget
ja: デフォルトの予算

note: Translators: %s is an already-localized form of the day of the week.
en: last %s
ja: 最終 %s

note: Translators: %d is the number of Recurrences in the list.
en: Unknown, %d-size list.
ja: 不明、 サイズ %d のリストです。

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
ja: この取引を削除してください。説明: https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
ja: この取引を削除してください。説明: https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
ja: 勘定科目 %s 内のビジネスロットを検査しています: %u 件、%u 件中

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
ja: 勘定科目 %s 内のビジネススプリットを検査しています: %u 件、%u 件中

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
ja: スプリット

en: Voided transaction
ja: 無効化した取引

en: Transaction Voided
ja: 無効化した取引

note: Translators: This and the following strings appear on the account tab if the Tax Info column is displayed, i.e. if the user wants to record the tax form number and location on that tax form which corresponds to this gnucash account. For the US Income Tax support in gnucash, each tax code that can be
en: Tax-related but has no tax code
ja: 税金関連となっていますが税金コードがありません

en: Tax entity type not specified
ja: 税金の種類が指定されていません

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
ja: 税金の種類 %s: この勘定科目タイプには無効なコード %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
ja: 税金関連ではありません。税金の種類 %s: この勘定科目タイプには無効なコード %s

en: Invalid code %s for tax type %s
ja: 税金の種類 %2$s には無効なコード %1$s

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
ja: 税金関連ではありません。税金の種類 %2$s には無効なコード %1$s

en: No form: code %s, tax type %s
ja: フォームがありません: コード %s、税金の種類 %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
ja: 税金関連ではありません。フォームがありません: コード %s、税金の種類 %s

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
ja: 説明がありません: フォーム %s、コード %s、税金の種類 %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
ja: 税金関連ではありません。説明がありません: フォーム %s、コード %s、税金の種類 %s

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
ja: 税金関連ではありません。 %s%s %s (コード %s、税金の種類 %s)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
ja: (税金関連の子勘定科目: %d)

en: No help available.
ja: ヘルプが利用できません。
